PDA

Zobacz pełną wersję : Pompy ciepła powietrze woda



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 [25] 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74

miki121
13-01-2013, 11:41
Ok, chociaż jak w ost tygodniu w Gliwicach średnia była 1,3*C to możemy przyjąć 2* i cop=2,59, zatem pc pobierając 70kWh/dobę do systemu dostarcza 181,3kWh, jeśli z tego na cwu odejmiemy 15kWh to na ogrzewanie w tych warunkach idzie 166,3kWh. Po podstawieniu tej wartości do mojego kalkulatora strata domu wynosi 330W/K, niezbędna moc kotła 16,5kW (jest wyliczona bez cwu), zapotrzebowanie na co wypada 44,5k kWh/rok do tego na cwu 5,5k kWh (15*365), razem 50k kWh/rok. Z moich obliczeń wynika, że ta pc będzie miała problem z ogrzaniem domu Magnolii do 23*C (plus cwu) przy temp -12* (przy tej temp przyjmuję moc na 13kW)

Dlatego ma ona wsparcie w dwóch opcjach do wyboru 9kW grzałki i kocioł na ekogroszek..
Też tłumaczyłem Magnoli że przy pompie PC-PW powinien zejść z temp. w domu do 21 stopni

piter719
13-01-2013, 12:08
z moich obserwacji wynika, że defrosty bardziej zależą od mocy z jaką pracuje pompa niż od temp. przy pracy 100% defrost jest co niecałą godz. jak idzie ok30% to spokojnie 2 godz. bez defrostu.

kbab
13-01-2013, 12:17
kbab
O ile dobrze pamiętam, "Magnolia18" podawał, że jego PC bez problemu utrzymywała w domu temperaturę zadaną (23*C) przy mrozach sięgających -10*C.
Nocny przymrozek do -10* nie wyznacza średniej dobowej, taką średnią najlepiej odczytać ze str meteo dla danej miejscowości (to nie jest prosta śr arytmetyczna ale mediana). Może w tym roku doczekamy się takich mrozów wtedy okaże się czy wyliczyłem prawidłowo.

Też tłumaczyłem Magnoli że przy pompie PC-PW powinien zejść z temp. w domu do 21 stopniTo nie jest takie proste w jego przypadku ponieważ ma tradycyjne grzejniki, one zapewniają komfort cieplny przy nieco wyższej temp niż podłogówka. Najprościej byłoby zmierzyć temp podłóg w pasie brzegowym domu, ale to stary budynek i nie należy się spodziewać sensacyjnych danych.

chcialbympompe
13-01-2013, 19:26
Jest gwarant: Atlantic Polska i niech się tym zajmą.
A na nowej stronie www piękne hasła:

Ekipy montażowe są wspierane przez dwóch techników działu serwisowego odpwiedzialnych za uruchomienie, regulację i serwis gwarancyjny i pogwarancyjny montowanych przez Nas urządzeń.
To jak Michale?

miki121
13-01-2013, 19:32
No i serwisujemy ale musi być zachowana procedura.
Zgłoszenie do Atlantic polska a oni kierują do Nas i decydują co i jak :)
Dodatkowo każda firma z którą współpracujemy ma inne warunki gwarancji które musimy przestrzegać.
Rozumiesz to???

r19
13-01-2013, 19:37
Chcialbympompe..... ale dostales juz przesylke, prawda? :)

miki121
13-01-2013, 19:39
Nie nie dostała z mojej winy :)
Ulżyło :)
Dopiero w tym tygodniu dostanie

r19
13-01-2013, 19:43
To nie mi ma ulzyc tylko Chcialbympompe.
Zapytalem z uwagi na ironiczno zaczepny ton wypowiedzi kolegi.

miki121
13-01-2013, 19:45
Przyzwyczaiłem się że często ludzie nie czytają warunków gwarancji.
A ja za omijanie procedury aby być "pro kliencki" dostałem opierdyl i powiedziano że są procedury i mają być zachowane.
Więc w przypadku kilku firm które mamy w ofercie zgłoszenie musi trafić do gwaranta a potem do Nas z wytycznymi co i jak.

chcialbympompe
13-01-2013, 19:45
To nie mi ma ulzyc tylko Chcialbympompe.
Zapytalem z uwagi na ironiczno zaczepny ton wypowiedzi kolegi.
Widzę, że się rozumiemy czasem :)

chcialbympompe
13-01-2013, 19:47
Przyzwyczaiłem się że często ludzie nie czytają warunków gwarancji.
A ja za omijanie procedury aby być "pro kliencki" dostałem opierdyl i powiedziano że są procedury i mają być zachowane.
Więc w przypadku kilku firm które mamy w ofercie zgłoszenie musi trafić do gwaranta a potem do Nas z wytycznymi co i jak.
Ale wiesz przecież, że klient (konsument) nie ma wcale obowiązku korzystania z gwarancji producenta? Może się zwrócić przez 2 lata bezpośrednio do sprzedawcy i gwarancja nie ma tu nic do rzeczy.

miki121
13-01-2013, 19:52
A ja mam prawo go odesłać do producenta - bo to on decyduje.
W twojej karcie gwarancyjnej też masz w miejscu gwarant: Atlantic Group.
I kazali tego przestrzegać.

piotrmak
13-01-2013, 19:59
No przecież, stary dom z dużym zapotrzebowaniem... Do tego instalacja raczej nie niskotemperaturowa i na dokładkę pompa ciepła P-W...
Splot nieszczęśliwych okoliczności.

Dlaczego piszesz splot nieszczęśliwych okoliczności?
Firma montująca nie wiedziała tych informacji?
Na moje miało się udać i się udało.
Sprzedać:)

piotrmak
13-01-2013, 20:15
A ja mam prawo go odesłać do producenta - bo to on decyduje.
W twojej karcie gwarancyjnej też masz w miejscu gwarant: Atlantic Group.
I kazali tego przestrzegać.
Nie i jeszcze raz nie.
Sprzedawcą jesteś Ty i to ty odpowiadasz przed klientem.
Umowa Twoja z Atlantic Group klienta (konsumenta) nie interesuje. Klient pozywa Ciebie (firmę w przypadku Sp. z o.o.) i Sąd wydaje wyrok "przeciwko" lub "uniewinnia" Ciebie. Atlantic Group nie ma nic do tego. Może tobie zwrócić za naprawę lub nie, ale to wasza indywidualna umowa i Twoje ryzyko prowadzenia działalności.


Sprzedaję towar, który ma certyfikaty, atesty i wszystkie potrzebne "kwity". Ale to ja jestem "sprzedawcą" i ja ponoszę ryzyko. Producenta nie ma w Polsce, jest pośrednik importer który wystawia mi kwity. W przypadku dużego "W" to ja odpowiadam przed klientem, a kwitami które mam mogę sobie podetrzeć d..ę. Ryzyko prowadzenia działalności

miki121
13-01-2013, 20:17
No to ciekawe rzeczy piszesz..
Ale spoko zrozumiełem Twój wywód.

malux20
13-01-2013, 20:19
dokładnie
nic dodać nic ująć

gwarancja producenta to jest dobrowolna propozycja producenta.
kupujący nie musi z tego korzystać
miki nie udawaj że nie wiesz o co chodzi

r19
13-01-2013, 20:22
A to jakis ukryty przekaz podprogowy? :)

chcialbympompe
13-01-2013, 20:26
No to ciekawe rzeczy piszesz..
Ale spoko zrozumiełem Twój wywód.
Jeżeli się z tym nie zgadzasz to czas się douczyć. Prowadzenie działalności gospodarczej nie kończy się na wykonaniu roboty i skasowaniu wynagrodzenia.

miki121
13-01-2013, 20:31
No co ty nie powiesz??
Jak byś nie zauważył to 5 dni spędziłem u Magnoli więc nie zarzucaj mi czegoś.
Mi na urządzenie udziela gwarancji producent.
Jeżeli urządzenie nie działa poprawnie - a w moim odczuciu defrost to nie wada tylko jeden z procesu pracy pompy powietrza - woda to przepraszam bardzo ale nie mogę z tym nic.
Jeżeli niezależnie od obciążenia pracy pompy ma defrosty co 45 minut i się utrzymują to błąd.
Jeżeli się nie utrzymują i np jutro będzie defrost co 75 a pojutrze co 52 a kiedy indziej inaczej to tak musi być.

malux20
13-01-2013, 20:33
ok ale z gwarancją to przyznaj mu rację

chcialbympompe
13-01-2013, 20:37
No co ty nie powiesz??
Jak byś nie zauważył to 5 dni spędziłem u Magnoli więc nie zarzucaj mi czegoś.
Zarzucam Tobie wyłącznie niewiedzę lub ignorancję w rozróżnianiu gwarancji i uprawnień konsumenckich. Nie mieszaj do tego Magnolii bo nie wspominałem nawet o nim

Mi na urządzenie udziela gwarancji producent..
Jeżeli tak jest to bardzo interesuje mnie treść umowy gwarancyjnej, jaką udziela Tobie - jako sprzedawcy producent urządzenia bo dla mnie to coś nowego.

miki121
13-01-2013, 20:41
Mam umowę i tam wszytko jest opisane od warunków handlowych po gwarancyjne sprawy.

piotrmak
13-01-2013, 20:45
ok ale z gwarancją to przyznaj mu rację
Klient może zawsze świadomie wybrać gwarancję producenta licząc, że "duży może więcej" i duży nie będzie chciał problemów medialnych w szczególności jak dla dużego to promil obrotów.
Ale wtedy duży może dać popalić swojemu dealerowi. No chyba, że ten dużo montuje i płaci producentowi w terminie. I koło się zamyka.
Miki, ja nie chcę oceniać Ciebie, czy oczekiwań magnoli.
Tak pisałem z nudów znając trochę realia i sam prowadząc działalność gospodarczą (inna branża i inne realia)

miki121
13-01-2013, 20:50
Wiem i nie mam żadnego żalu :)
A co gwarancji a nawet usterek z winy użytkownika do każdego jadę sam a na magazynie ma już prawie wszystkie części do PC PW Atlantic-a bo chcę a nie muszę...

r19
13-01-2013, 20:53
Jakie moga byc usterki z winy uzytkownika oprocz zasypania agregatu styropianem?

miki121
13-01-2013, 20:56
Przewiercenie kabla, podanie fazy na uziemnienie, podziurawienie podłogówki, połamanie wentylatora, dziura w chłodnicy itp.

r19
13-01-2013, 20:59
Czyli wszystko co nie podlega gwarancji. Nie rozumiem skad przechwalki, ze jedziesz do usterek skoro to czysty biznes i ekstra zarobek.

miki121
13-01-2013, 21:03
To zapytaj się np . Pitera719 ile zapłacił za mój przejazd w dwie strony z BB do Prostek :)
A wtedy gadaj o czystym biznesie..

r19
13-01-2013, 21:07
No to ja tego nie rozumiem. Jestes instytucja charytatywna?

piter719
13-01-2013, 21:08
co do gwarancji. to w razie co na pewno bym dzwonił do Mikiego. ale tak obiektywnie patrząc to za źle działąjącą instalację niedorzewanie czy nie zagrzewanie cwu obarczyłbym instalatora ale jak padło by urządzenie to chyba do producenta. przecież taka pompe można sobie kupić samemu i zamontować. i jak padnie to co wtedy. jak kupicie tv czy cokolwiek to w karcie gwarancyjnej jest lista servisów i tam trzeba się zgłaszać. może złe porównanie, ale tak myślę.:wiggle:

chcialbympompe
13-01-2013, 21:11
co do gwarancji. to w razie co na pewno bym dzwonił do Mikiego. ale tak obiektywnie patrząc to za źle działąjącą instalację niedorzewanie czy nie zagrzewanie cwu obarczyłbym instalatora ale jak padło by urządzenie to chyba do producenta. przecież taka pompe można sobie kupić samemu i zamontować. i jak padnie to co wtedy. jak kupicie tv czy cokolwiek to w karcie gwarancyjnej jest lista servisów i tam trzeba się zgłaszać. może złe porównanie, ale tak myślę.:wiggle:
Szkoda, że za stary jestem by uczyć się za prawnika bo jak widzę wiedza w narodzie jest na zerowym poziomie :( A tu takie pokłady owiec do strzyżenia za porady prawne :)

miki121
13-01-2013, 21:12
No to ja tego nie rozumiem. Jestes instytucja charytatywna?

Nie nie jestem ale zawsze mnie uczono że klient też człowiek i na wszystkim - wszystkich nie trzeba zarabiać :)
Bo są ludzi którzy potrafią np. powiedzieć "dziękuję"

malux20
13-01-2013, 21:13
no masz listę serwisów
przecież sprzedawca zawsze będzie wolał żebyś korzystał z gwarancji

Arturo72
13-01-2013, 21:16
jak kupicie tv czy cokolwiek to w karcie gwarancyjnej jest lista servisów i tam trzeba się zgłaszać. może złe porównanie, ale tak myślę.:wiggle:
Gwarancję na wszystko,na cokolwiek mamy od sprzedawcy i to sprzedawca jest gwarantem rzeczy lub usługi sprzedanej.
Dobry przykład z TV,nie lecisz do np.Panasonica jak TV Ci klęknie tylko do sprzedawcy a co sprzedawca z tym zrobi to już jego problem ale musi przyjąć reklamację od klienta :)

malux20
13-01-2013, 21:18
jeszcze lepiej

piotrmak
13-01-2013, 21:32
No to ja tego nie rozumiem. Jestes instytucja charytatywna?
Ja akurat mikiego w tym przypadku rozumiem. Pewnie nie robił tego do końca bezinteresownie, ale zadowolony klient często się odwdzięczy. I nie zawsze jest to dziękuję, ale często inny klient. W moim przypadku często tak jest.
90 % moich klientów to klienci z polecenia. Ci są najbardziej cenni.
10% to internet i pośrednicy. Robię ich, ale z coraz mniejszym zaangażowaniem. Staram się zwiększać tą pierwszą bazę.Też nieraz jadę za darmo:)
Procentuje latami. Nie zawsze oczywiście, ale systematycznie zwiększam bazę tych pierwszych (90%)

piotrmak
13-01-2013, 21:34
Arturo, dodaj jeszcze, że sprzedawca musi zachować terminy bez względu na gwaranta w tym przypadku Panasonic

chcialbympompe
13-01-2013, 21:35
Gwarancję na wszystko,na cokolwiek mamy od sprzedawcy i to sprzedawca jest gwarantem rzeczy lub usługi sprzedanej.
Życzę powodzenia w samodzielnym prowadzeniu biznesu :)

Arturo72
13-01-2013, 21:36
Życzę powodzenia w samodzielnym prowadzeniu biznesu :)
Dziękuję,staram się patrzyć na to z dwóch stron ;)
Jak ktoś to nazwał "rozdwojenie jaźni" ;)

chcialbympompe
13-01-2013, 21:39
Dziękuję,staram się patrzyć na to z dwóch stron ;)
Jak ktoś to nazwał "rozdwojenie jaźni" ;)
Patrz na to nawet przez 3D. Prawa panującego w PL to nie zmieni.

r19
13-01-2013, 21:58
Nie nie jestem ale zawsze mnie uczono że klient też człowiek i na wszystkim - wszystkich nie trzeba zarabiać :)
Bo są ludzi którzy potrafią np. powiedzieć "dziękuję"
Sorry, ale ja w takie duperele to nie wierze.
Biznes i sentymenty...
No chyba, ze na tyle kroisz swoje owieczki, tzn. zarabiasz na klientach, ze mozesz sobie na to pozwolic.

Albo ten magazyn pelen czesci do atlantica... Kpina totalna. Jaki instalator utrzymuje magazyn z czesciami? Pytam sie po co? Bo chcesz?

miki121
13-01-2013, 22:00
Wyobraź sobie sytuację że pada pompa w piątek około 16 docierasz do klienta o 19 i okazuje że karta mocy jest do wymiany.
Na dworzu jest -20 a części dotrą do ciebie najwcześniej we wtorek około 12-14 co wtedy zrobisz???

r19
13-01-2013, 22:07
A co mowia warunki gwarancji, ktore klient akceptuje?
Rozumiem, ze jest to Twoja wlasna inicjatywa i dobra wola. Jezeli tak to jestem pod wrazeniem, jednoczesnie zszokowany bo inni instalatorzy mieli by to w d.

miki121
13-01-2013, 22:12
W warunkach gwarancji ogólnych wszyscy podają 14dni :(
Ale z mojego punktu widzenia sprzedaż pomp to praca na której zarabiam..
Magazyn części to inwestycja - w serwis i obsługę klienta i mój spokój.
Parę ładnych lat pracowałem jako serwisant i wiem jedno jak jest mróz to warunki warunkami a człowiek człowiekiem..
Fakt że walczę z dostawcami aby uzyskać lepszą cenę na części bo niestety nie są one tanie ale o to w tym chodzi aby mieć większość elementów do PC PW.
Do czerwca tego roku będzie magazyn kompletny pod atlantic-a a potem drugi krok NIBE powietrze i części do nich :)

r19
13-01-2013, 22:14
Jak jedziesz do awarii to wrzucasz na pake calego atlantica w czesciach?

miki121
13-01-2013, 22:17
tylko te co są do danego modelu którego ma klient.
ostatnio nawet w SANYO zamówiłem sprężarkę na magazyn do TRI :)

r19
13-01-2013, 22:24
Dla mnie to bezsens. To atlantic ma zapewnic czesci.
Oczywiscie, z punktu widzenia uzytkownika to kazdy chcialby miec wykonana naprawe najlepiej od reki.

piotrmak
13-01-2013, 22:26
tylko te co są do danego modelu którego ma klient.
ostatnio nawet w SANYO zamówiłem sprężarkę na magazyn do TRI :)
Sprężarkę na magazyn?
Czytałem na forum muratora opinie (zdaje się mpoplaw coś bredził) że POMPY CIEPŁA są niezniszczalne i ogólnie długowieczne. Klient kupuje na kredycie 30-letnim a Ty sobie sprężarkę zamawiasz na stan? Przecież to podobno się nie psuje:P

miki121
13-01-2013, 22:30
i Atlantic zapewnia części ale trzeba poczekać na kuriera i trzeba dwa razy jechać :)
Mając swoje części jedziesz raz i raz wymieniasz:)
Atlantic dosyła części i wrzucam je na półkę...
Ja sprzedaż pomp nie liczę na sezon czy dwa tylko na lata więc istotne jest posiadania zaplecza technicznego i części zamiennych..
Może to "zboczenie" którego nauczyłem się w Kanadzie ale tam była prosta zasada - jeżeli w domu spada temperatura nie ma źródła zastępczego - kominek usterka usunięta od ręki :)
I tak mi zostało.
Ostatnio kilka firm rozmawia ze mną na temat współpracy w zakresie serwisu fabrycznego pomp ciepła i coraz bardziej mnie to ciągnie - fajna robota.
Oczywiście mam monterów którzy nadal będą montować PC i instalację ale coraz większą przyszłość widzę w serwisie PC nie tylko powietrznych ale także i gruntowych..

r19
13-01-2013, 22:33
Sprężarkę na magazyn?
Czytałem na forum muratora opinie (zdaje się mpoplaw coś bredził) że POMPY CIEPŁA są niezniszczalne i ogólnie długowieczne. Klient kupuje na kredycie 30-letnim a Ty sobie sprężarkę zamawiasz na stan? Przecież to podobno się nie psuje:P
W atlanticach wszystko sie psuje.... Tzn. moze sie zepsuc :)

pomarszczonyfred
13-01-2013, 22:34
W warunkach gwarancji ogólnych wszyscy podają 14dni :(
Ale z mojego punktu widzenia sprzedaż pomp to praca na której zarabiam..
Magazyn części to inwestycja - w serwis i obsługę klienta i mój spokój.
Parę ładnych lat pracowałem jako serwisant i wiem jedno jak jest mróz to warunki warunkami a człowiek człowiekiem..
Fakt że walczę z dostawcami aby uzyskać lepszą cenę na części bo niestety nie są one tanie ale o to w tym chodzi aby mieć większość elementów do PC PW.
Do czerwca tego roku będzie magazyn kompletny pod atlantic-a a potem drugi krok NIBE powietrze i części do nich :)

bardzo ciekawe...
albo to strasznie cienki sprzęt skoro trzeba miec cały czas wszystkie części, ja bym się bał kupować taki sprzęt, w którym przeciętny instalator ma wszystkie części
a poza tym jak ty musisz kroić tych biednych forumowiczów aby na to wszystko zarobić
musisz strasznie się pilnować aby sie w tym wszystkim nie pogubić.

ps. wyprzedzając zarzuty odnośnie hitachi, magazyn części w polsce jest bardzo słaby, wszystko praktycznie trzeba sprowadzać z fabryki w hiszpanii (możej jest kilka podstawowych części), ale wiatraka wentylatora jednostki zewnętrznej nie ma od ręki, gwarancja na hitachi to 5 lat :)

miki121
13-01-2013, 22:34
Sprężarkę na magazyn?
Czytałem na forum muratora opinie (zdaje się mpoplaw coś bredził) że POMPY CIEPŁA są niezniszczalne i ogólnie długowieczne. Klient kupuje na kredycie 30-letnim a Ty sobie sprężarkę zamawiasz na stan? Przecież to podobno się nie psuje:P

W instalacjach w których ma możliwość ingerowania monter - chłodniczych może ulec uszkodzeniu sprężarka powód:
- wilgoć w układzie chłodniczym,
- zabrudzenia - elementy stałe w układzie chłodniczym,
- wykorzystanie rur ciepłowniczych do instalacji chłodniczej.
Ja uruchamiam nie tylko swoje pompy ale także innych monterów w moim rejonie i spotkałem się z wieloma przypadkami więc jeżeli dostałem bardzo dobrą cenę a dostawca był mi winien kasę za naprawę PC innej marki to skorzystałem i barterem rozliczyłem :)

piotrmak
13-01-2013, 22:34
Dla mnie to bezsens. To atlantic ma zapewnic czesci.
Oczywiscie, z punktu widzenia uzytkownika to kazdy chcialby miec wykonana naprawe najlepiej od reki.
Nie drąż tematu za mocno:)
Dobry "sprzedawca,montażysta,serwisant" możesz sobie nazwać jak chcesz, jeśli ma dobry przemiał nowych jednostek to wyjmie płytę z nowego urządzenia, zadowoli klienta w piątek, a po niedzieli odzyska część do nowej jednostki, która jest w trakcie sprzedaży do nowego klienta.
Tylko proszę mi nie pisć, że tak się nie robi:P
Robiło tak się od dawna, i nie tylko w przypadku PC. Robią tak do dzisiaj więksi sprzedawcy innych urządzeń (samochody,maszyny budowlane itp.)
Daty w protokołach się nie zgadzają lub protokoły są pisane kilka dni po naprawie.
Tego tematu nie drąż skąd są części w piątek po 16.00 :P

miki121
13-01-2013, 22:36
bardzo ciekawe...
albo to strasznie cienki sprzęt skoro trzeba miec cały czas wszystkie części, ja bym się bał kupować taki sprzęt, w którym przeciętny instalator ma wszystkie części
a poza tym jak ty musisz kroić tych biednych forumowiczów aby na to wszystko zarobić
musisz strasznie się pilnować aby sie w tym wszystkim nie pogubić.

ps. wyprzedzając zarzuty odnośnie hitachi, magazyn części w polsce jest bardzo słaby, wszystko praktycznie trzeba sprowadzać z fabryki w hiszpanii (możej jest kilka podstawowych części), ale wiatraka wentylatora jednostki zewnętrznej nie ma od ręki, gwarancja na hitachi to 5 lat :)

Nie pamiętasz jak zarzuciłeś mi że mówiłem że idę w serwis to sobie wyjaśnij teraz posiadania części zamiennych.
A co do urządzeń to każde może się zepsuć a PC w wielu domach to jedyne źródło ciepła.

miki121
13-01-2013, 22:38
Nie drąż tematu za mocno:)
Dobry "sprzedawca,montażysta,serwisant" możesz sobie nazwać jak chcesz, jeśli ma dobry przemiał nowych jednostek to wyjmie płytę z nowego urządzenia, zadowoli klienta w piątek, a po niedzieli odzyska część do nowej jednostki, która jest w trakcie sprzedaży do nowego klienta.
Tylko proszę mi nie pisć, że tak się nie robi:P
Robiło tak się od dawna, i nie tylko w przypadku PC. Robią tak do dzisiaj więksi sprzedawcy innych urządzeń (samochody,maszyny budowlane itp.)
Daty w protokołach się nie zgadzają lub protokoły są pisane kilka dni po naprawie.
Tego tematu nie drąż skąd są części w piątek po 16.00 :P

Albo z mojej półki albo z urządzeń z magazynu jeżeli nie znajdę na półce albo z hurtowni chłodniczej :)

miki121
13-01-2013, 22:39
W atlanticach wszystko sie psuje.... Tzn. moze sie zepsuc :)


A znasz takie urządzenie - pompę ciepła - która nie może się zepsuć???
Jeżeli bym handlował pompami i sprzedawał ich 5 rocznie to napewno nie tworzyłbym magazynu części zamiennych

piotrmak
13-01-2013, 22:43
A znasz takie urządzenie - pompę ciepła - która nie może się zepsuć???
Jeżeli bym handlował pompami i sprzedawał ich 5 rocznie to napewno nie tworzyłbym magazynu części zamiennych

Ogólna opinia na muratorze "szczęśliwych posiadaczy" PC jest taka, że to się nie psuje:P

miki121
13-01-2013, 22:44
Ogólna opinia na muratorze "szczęśliwych posiadaczy" PC jest taka, że to się nie psuje:P

A Polska jest zielona wyspą i nie ma kryzysu :)
Każde urządzenie mechaniczne czy PC czy klimatyzator czy kocioł ma prawo się zepsuć.
A jeżeli ktoś twierdzi że nie ma takiej możliwości to jego sprawa:)

Pyxis
13-01-2013, 22:45
Ogólna opinia na muratorze "szczęśliwych posiadaczy" PC jest taka, że to się nie psuje:P

Ale miki handluje glownie pompami PW. One sa juz "zepsute" w momencie instalacji. ;)

miki121
13-01-2013, 22:49
Ale miki handluje glownie pompami PW. One sa juz "zepsute" w momencie instalacji. ;)

Tak samo jak system operacyjny windows :)
Ale jakoś na milionach komputerów jest zainstalowany ;)

r19
13-01-2013, 22:51
Lubie sobie podrazyc jak cos sie kupy nie trzyma :

Miki, przed chwila sie zaliles jaki to opierdzil dostales z serwisu atlantica za wyjscie przed szereg i nie zachowanie procedur.
A teraz twierdzisz, ze jedziesz do klienta, wymieniasz np. plyte czy sprezarke po czym informujesz serwis, ze to zrobiles i mowisz "przyslijcie czesci".
To chyba nowa jakosc u producentow.

piotrmak
13-01-2013, 22:51
Albo z mojej półki albo z urządzeń z magazynu jeżeli nie znajdę na półce albo z hurtowni chłodniczej :)
Ja to przerabiałem dwadzieścia lat temu:)
Psuło się zawsze w piątek po 15:)
I nie były to PC, a agregaty chłodnicze. Pożegnałem się z branżą bez żalu. Od 10 lat w innej. Spokój:P
Nie byłem wcześniej "sprzedawcą" a byłem "biorcą" usług. Najważniejszy dla mnie był serwis i jego sprawność.
Miki: chłodnictwo też obsługujesz? 20 lat mojego życia to ubojnia i przerób. Chłodnie, mroźnie i ogólnie odwrócone PC:P
Jak czytam "szczęśliwych" użytkowników PC to mi nieraz ręce opadają. Dwadzieścia lat siedziałem w chłodnictwie ale jako "biorca" i "płatnik"

miki121
13-01-2013, 22:53
Usterki zgłaszane są albo do mnie albo do producenta a on wysyła zlecenie do mnie :)
Ale zawsze musi być ono w Atlanticu :)

r19
13-01-2013, 22:55
Usterki zgłaszane są albo do mnie albo do producenta a on wysyła zlecenie do mnie :)
Ale zawsze musi być ono w Atlanticu :)
To dlaczego opierdziel za Magnolie?

miki121
13-01-2013, 22:56
Ja to przerabiałem dwadzieścia lat temu:)
Psuło się zawsze w piątek po 15:)
I nie były to PC, a agregaty chłodnicze. Pożegnałem się z branżą bez żalu. Od 10 lat w innej. Spokój:P
Nie byłem wcześniej "sprzedawcą" a byłem "biorcą" usług. Najważniejszy dla mnie był serwis i jego sprawność.
Miki: chłodnictwo też obsługujesz? 20 lat mojego życia to ubojnia i przerób. Chłodnie, mroźnie i ogólnie odwrócone PC:P
Jak czytam "szczęśliwych" użytkowników PC to mi nieraz ręce opadają. Dwadzieścia lat siedziałem w chłodnictwie ale jako "biorca" i "płatnik"

No nie jest to zawsze miłe i łatwe ale pracuje w tym co lubię i potrafię.
Nieraz trafiam na fajnych ludzi a nieraz na ludzi którzy sami rozwalą pompę a po człowieku jadą jak po....
Co do chłodnictwa - przemysłowego nie zajmuję się nim bo nie jesteś robić wszystkiego wszystkim :)
Skupiam się na tym co mam w ofercie :)

miki121
13-01-2013, 22:57
To dlaczego opierdziel za Magnolie?

Długa historia nie do pisania bez zgody Magnolii :)
Najważniejsze obiecałem wymianę agregatu za nim to zrobił producent :)

Pyxis
13-01-2013, 23:00
Pożegnałem się z branżą bez żalu. Od 10 lat w innej. Spokój:P
[...]20 lat mojego życia to ubojnia i przerób. Chłodnie, mroźnie i ogólnie odwrócone PC:P
Jak czytam "szczęśliwych" użytkowników PC to mi nieraz ręce opadają. Dwadzieścia lat siedziałem w chłodnictwie ale jako "biorca" i "płatnik"

Czyli masz doswiadczenia z urzadzeniami chlodniczymi z okresu od 30 do 10 lat wstecz. Od tej pory "troszke" sie zmienilo. Dinozaury wyginely, itd ;)

piotrmak
13-01-2013, 23:06
Ale miki handluje glownie pompami PW. One sa juz "zepsute" w momencie instalacji. ;)

Mając na myśli "szczęśliwych" inaczej miałem na myśli Ciebie Pyxis i np. mpoplaw.
Ale sam się ujawniłeś mój ulubieńcu:P
Co masz na myśli zepsute powietrzne PC, zepsute na starcie?
Działania nie rozumiesz powietrznych, czy chcesz mi zamontować gruntówkę za 27 kilo złotych na gotowo?
Bo każdy może mieć?
Tylko dlaczego wyceny zaczynają się od 50 kilo złotych?
Może adiq mi wytłumaczy skąd taka rozbieżność cenowa?

piotrmak
13-01-2013, 23:07
Czyli masz doswiadczenia z urzadzeniami chlodniczymi z okresu od 30 do 10 lat wstecz. Od tej pory "troszke" sie zmienilo. Dinozaury wyginely, itd ;)
Zasada się nie zmieniła.
Fizyki nie zmienisz:)

miki121
13-01-2013, 23:08
Czyli masz doswiadczenia z urzadzeniami chlodniczymi z okresu od 30 do 10 lat wstecz. Od tej pory "troszke" sie zmienilo. Dinozaury wyginely, itd ;)

Gdyby w Twojej PC była sprężarka na R22 ( dinozaur ) byś by szczęśliwym posiadaczem bardzo wytrzymałych maszyn :)
Jest takie HITACHI co było zamontowane w 1978 roku na budynku PLO w Gdańsku - 2 sztuki :)
Nadal chodzi w serwerowniach :)
Policz ile to jest 25 lat i żyje.
Pogadamy za 25 lat o twojej PC :)

Pyxis
13-01-2013, 23:11
Mając na myśli "szczęśliwych" inaczej miałem na myśli Ciebie Pyxis i np. mpoplaw.
Ale sam się ujawniłeś mój ulubieńcu:P
Co masz na myśli zepsute powietrzne PC, zepsute na starcie?


Ja tez Cie kocham :P

Urzadzenie grzewcze, ktorego wydajnosc spada wraz ze wzrostem zapotrzebowania na cieplo obiektu grzanego, zwiazanego ze spadkiem temperatury zewnetrznej, nie jest chyba "niezepsute" ;)

Pyxis
13-01-2013, 23:12
Gdyby w Twojej PC była sprężarka na R22 ( dinozaur ) byś by szczęśliwym posiadaczem bardzo wytrzymałych maszyn :)


Dziekuje, postoje. :)

piotrmak
13-01-2013, 23:20
Dziekuje, postoje. :)

Pamiętasz jak pytałem o SAF-y w innym wątku?
One chodziły na R-22
Potem ekologia, dziura ozonowa, zamienniki R-22 i zaczęły się problemy. Wzrosły ciśnienia czynnika i zaczęły się kłopoty.

Pyxis
13-01-2013, 23:20
Zasada się nie zmieniła.
Fizyki nie zmienisz:)

Zasada dzialania nie, ale technologia wykonania i owszem. :)

rwxw
13-01-2013, 23:20
Od tej pory "troszke" sie zmienilo. Dinozaury wyginely, itd ;)
No nie jest tak różowo, zobacz co się dzieje z lodówkami, o pralkach nie wspominając, bo to nie urządzenia chłodnicze (chyba że niektóre suszarki). Te stare lodówy na r22 nieraz były nie do zdarcia, konstrukcja była bardzo prosta więc i niezawodna. Nowe na nowych "lepszych" czynnikach takie nie do zdarcia nie są. Kiedyś projektowano różne urządzenia na lata, dziś mamy nadprodukcję i coś z nią trzeba robić. Kolejna sprawa to elektronika która jest jest delikatna i skomplikowana. Kiedyś jej nie było, więc się nie psuła. Oczywiście nie dramatyzujmy, bo pc działają i są niezawodne, ale na pewno nie w 100%, bo zawsze coś może nawalić.
Tak przy okazji sprawdź sobie czujnik zaniku fazy, o którym pisałem w wątku pc na żywo.

miki121
13-01-2013, 23:22
No co ty Pyxis i jego PC są wieczni i niezniszczalni ;)

Pyxis
13-01-2013, 23:24
Pamiętasz jak pytałem o SAF-y w innym wątku?
One chodziły na R-22
Potem ekologia, dziura ozonowa, zamienniki R-22 i zaczęły się problemy. Wzrosły ciśnienia czynnika i zaczęły się kłopoty.

Mi juz tez pomalu zaczyna sie wydawac, ze kiedys i dziewczyny byly jakies ladniejsze i wodka lepiej smakowala, tylko sie obawiam, ze to nie jest obiektywne spojrzenie. :)

piotrmak
13-01-2013, 23:31
Czyli masz doswiadczenia z urzadzeniami chlodniczymi z okresu od 30 do 10 lat wstecz. Od tej pory "troszke" sie zmienilo. Dinozaury wyginely, itd ;)

I nie 30-10 lat a 20-10. Mała różnica:)
Na dzisiaj użytkuję, w roku 2013, żebyś nie miał wątpliwości o czym piszę, użytkuję trzy jednostki PC (klimy). Tylko jedna ma funkcję grzania i wierz mi na słowo, zachowuje się dokładnie tak jak pisze kbab. Pracuje w sypialni.
Drugą dostałem w gratisie (od brata, używana, budynek do likwidacji) i były małe problemy, dokładnie jak pisał miki wcześniej. Wilgoć i ciała stałe po demontażu. Obecnie pracuje w biurze w firmie
Trzecia jest z nazwy przenośna, ale na "szybkozłączkach" i lepiej nie przenosić. Czynnika w niej jeszcze nie uzupełniałem. Pracuje w kuchni w domu

Pyxis
13-01-2013, 23:32
No nie jest tak różowo, zobacz co się dzieje z lodówkami, o pralkach nie wspominając, bo to nie urządzenia chłodnicze (chyba że niektóre suszarki). Te stare lodówy na r22 nieraz były nie do zdarcia, konstrukcja była bardzo prosta więc i niezawodna.

Nie demonizujmy. Dobry sprzet teraz tez chodzi dlugo i bezawaryjnie, tylko po prostu bardzo trudno takowy wylowic z tlumu dobrze zareklamowanego badziewia. Teraz ani nikt nie kupuje lodowki na 20 lat ani samochodu. Wiekszosc urzadzen AGD zmienialem na nowe nie dlatego, ze sie zepsuly, tylko ze sie sestarzaly "technologicznie".

piotrmak
13-01-2013, 23:37
Mi juz tez pomalu zaczyna sie wydawac, ze kiedys i dziewczyny byly jakies ladniejsze i wodka lepiej smakowala, tylko sie obawiam, ze to nie jest obiektywne spojrzenie. :)

No i tu się z tobą w 100% zgodzę:lol2:
Ładne są dalej. Popatrzeć to i dzisiaj lubię:bash:

Pyxis
13-01-2013, 23:39
Na dzisiaj użytkuję, w roku 2013, żebyś nie miał wątpliwości o czym piszę, użytkuję trzy jednostki PC (klimy).

Tylko nie wiem do czego zmierzasz. Ja tez mam firmie 2 klimatyzatory i kazdego z nich uzywamy do grzania pomieszczen. Jeden wisi lat chyba z 8 a drugi 5. Daja rade. Obok mnie stoi sobie przenosna klimatyzacja SIEMENS ktora ja mam lat 17 a zostala przywieziona z magazynow gieldy frankfurdzkiej jako uzywana. Wyczyscilem po 3 letnim staniu w garazu i posluzy pewnie jeszcze pare lat, tylko sie musze wkuc na lato w komin z wylotem powietrza.

Ja nie twierdze, ze cos co ma 20 lat nie ma prawa dzialac. Twierdze, ze cos co jest nowe nie jest skazane li tylko na szybka smierc techniczna.

rwxw
13-01-2013, 23:40
Dobry sprzet teraz tez chodzi dlugo i bezawaryjnie, tylko po prostu bardzo trudno takowy wylowic z tlumu dobrze zareklamowanego badziewia
Zgoda, do tego dochodzi jeszcze różnica w cenie. Weźmy te klimy, tani inverter to mniej niż 2kzł, ale np. Mitsubishi tej samej mocy to około 4-5kzł.

piotrmak
13-01-2013, 23:40
Nie demonizujmy. Dobry sprzet teraz tez chodzi dlugo i bezawaryjnie, tylko po prostu bardzo trudno takowy wylowic z tlumu dobrze zareklamowanego badziewia. Teraz ani nikt nie kupuje lodowki na 20 lat ani samochodu. Wiekszosc urzadzen AGD zmienialem na nowe nie dlatego, ze sie zepsuly, tylko ze sie sestarzaly "technologicznie".
Pamiętajmy, że kredyt jeszcze się nie zestarzał.
Wymieniamy co musimy:)
Bo się zepsuło.
Oby nie gruntówki za 50-60 tysi jeszcze w kredycie nie spłaconym:P

Pyxis
13-01-2013, 23:45
Oby nie gruntówki za 50-60 tysi jeszcze w kredycie nie spłaconym:P

No jesli nawet sie zepsuje, to przeciez nie wybuchnie. Mozna ja spokojnie naprawic i to nie beda kwoty rzedu, ktory sugerujesz.

Pyxis
13-01-2013, 23:47
Zgoda, do tego dochodzi jeszcze różnica w cenie. Weźmy te klimy, tani inverter to mniej niż 2kzł, ale np. Mitsubishi tej samej mocy to około 4-5kzł.

No ale kto Cie zmusza do kupna taniego! Kupujesz drogi i dobry na lata. :)
Kiedys lodowka i pralka to byl koszt 2-3 pensji robotniczych i to w wersji optymistycznej.

piotrmak
13-01-2013, 23:51
No jesli nawet sie zepsuje, to przeciez nie wybuchnie. Mozna ja spokojnie naprawic i to nie beda kwoty rzedu, ktory sugerujesz.

No masz rację. Jeśli nawet się zepsuje to w najgorszym przypadku tylko sprężarka.
Pewnie podobna cena jak piec na ekogroszek. Te również korodują po latach.
Reszta instalacji po gruntowej powinna zostać sprawna

piotrmak
14-01-2013, 00:13
No ale kto Cie zmusza do kupna taniego! Kupujesz drogi i dobry na lata. :)
Kiedys lodowka i pralka to byl koszt 2-3 pensji robotniczych i to w wersji optymistycznej.

Już raz mnie na forum muratora obraziłeś nazywając burakiem jak Ci napisałem co stoi w garażu:)
Podtrzymuję wcześniejsze zaproszenie do mnie (linka wtedy firmowego po kilku godzinach usunąłem) i mam nadzieję, że spisałeś adres i telefon.
Czy ty myślisz, że dzisiaj dobra pralka kosztuje 2-3 pensje pracownicze?
Podtrzymuję dalej zaproszenie. Jak nie spisałeś adresu wtedy z www to napisz na priw
Pokażę Ci jak stoi Miele 2-letnie w kotłowni gazowej:)
Nie mierz swoją miarą "szczęśliwego posiadacza PC"
Możesz znowu napisać, że jestem burak:) Internet wszystko przyjmnie. Ale pralki są droższe i przyjmnij to do swojej wiadomości:rotfl:

Magnolia18
14-01-2013, 09:40
Szczerze mówiąc to jeżeli u Magnolii teraz schodzi 70kWh na dobę przy lekko ujemnych temperaturach to chyba nie jest źle jak na 250m2 "zimnego" domu + CWU dla 5 osób?
Natomiast też mam swoje obserwacje co do defrostów. Rzeczywiście przy temperaturach w pobliżu zera (nie wiem jak przy dużym minusie) są one praktycznie co 40-45 min. U mnie nie wpływa to na komfort w domu więc nie widzę w tym większego problemu. Jednak moja PC ma pewnie zapas mocy w stosunku do zapotrzebowania a u Magnolii pracuje na styk. Rozumiem jednak, że przy nowej pompie nie ma problemu z osiągnięciem temperatury w domu?
Magnolia
Czy twoja PC pracuje non-stop czy też osiąga temperaturę zadaną np. w 2h i później śpi kolejne 2?

Sorka, ze pozno nie bylo mnie wczoraj i nie mialem dostepu do netu. Dzis od rana w orce.
Pracuje non stop. Wlasnie po to pytalem m.in. o te histerezy i inne aby jakas ja zmusic do pracy z przerwami - mniejsze zuzycie no i odpoczela by nieco.
PS.
Od czasu poprzednich defrostow ( miesiac ) i roznych prob aby jaks to rozwiazac, CWU grzeje elektrycznie. Zatem te zuzycie to wylacznie CO.

lukasza
14-01-2013, 10:03
Od czasu poprzednich defrostow ( miesiac ) i roznych prob aby jaks to rozwiazac, CWU grzeje elektrycznie. Zatem te zuzycie to wylacznie CO.

to nie wesoło z tym samym CO. W sumie było to z opisów i wyliczeń do przewidzenia, ale nie będę się próbował wymądrzać bo po fakcie to każdy może. Weź kogoś od OZC to kosztuje z 300, maks 400 zł (bo czytam że Ci PC dobierali pod ekogroszek no i piec elektryczny, który faktycznie winien dobrze odpowiadać poborowi mocy, ale jeszcze wchodzą zależności powietrze - grzejniki). Dowiedz się w 100% czego potrzebujesz i może jak Cię stać w tej sytuacji rozważ kaskadę? Przy tych rachunkach to bym teraz żadnej decyzji bez 2 rzeczy nie podejmował: OZC i termowizja. Przy tych rachunkach to koszt "żaden".

chcialbympompe
14-01-2013, 10:06
Pracuje non stop. Wlasnie po to pytalem m.in. o te histerezy i inne aby jakas ja zmusic do pracy z przerwami - mniejsze zuzycie no i odpoczela by nieco.
Skoro pracuje bez przerwy to oznacza, że nie osiąga zadanej temperatury w domu. Spróbuj delikatnie zwiększyć krzywą grzania.

simluc
14-01-2013, 10:13
1. albo porównujesz do hitachi (RWM-3FSN3E) do model HRP100YHA (szwajcarski instytut może jakiś link) albo PUHZ-HRP71VHA2
2. nie analizuje wydajności nominalnej hitachi do maksymalnej mitsubishi, bo w hitachi masz więcej informacji podanych
3. zrób sobie tabelkę :)
4. wydajności hitachi powinny być porównywane ze stroną 77 skorygowane o defrost
5. porównaj pobór mocy w odnesieniu do max wydajności obu urządzeń
6. zapytaj w mitsubishi czy podane wydajności zobadana to przy "CAP: Capacity at compressor maximum frequency." tak jak na stonie 77 hitachi
7. jeżeli są dwie różne wersje parametrów zubadana, to kto kłamie, hitachi jest jedna wersja, żadne z parametrów są nie wiarygodne skorą są dwie różne wersje katalogów technicznych
8. a jakie parametry ma poniżej -15°C zubadan

Mam wrażenie, ze mam do czynienia nie tylko z naganiaczem , a idiotą.

W instrukcji yutaki czynniki korygujące o defrost służa wyliczaniu maksymalnej mocy grzewczej dla danej temp, a nie do wyliczania copu- czytaj ze zrozumieniem.

Podaja tam takze, ze tylko dla nominalnej (powtorze- cokolwiek to znaczy, a ty jako ekspert wytłumaczysz cóż się kryje za tym terminem) mocy grzewczej wartosci podawane są zgodnie z norma EN 14511 - czyli uzwgledniają defrosty, prad zuzyty na prace pomp obiegowych.

O normie 14511 masz wspomniane na stronie 56.

Tabelka ze strony 77 nie sluzy do wyciągania copa a tylko do określenia maksymalnej mocy grzewczej dla danych parametrów pracy. Kolejny raz to powtórzę. Tylko do tego.

Dopiero na stronie 80 masz podane copy wg normy en-14511 - czyli wartości bliższe prawdy.

I to te liczby powinieneś pokazywać klientom, żadne inne.

Wg mojego zmywakowego :) rozumu copy przy maksymalnym obciazeniu nie beda lepsze od obciązenia nominalnego. A pewnie będą gorsze- gdyby tak nie było to hitachi w tabelce walnęłoby liczby przy 100% obciążeniu sprężarki. A tak to cały czas zostawia niedomówienia, mało tego, pozwala takim jak ty naganiaczom wciskać bajkowe copy klientom, które tak naprawdę są niesprawdzalne (no może posiadacz pompy się zdziwi, że rachunki troche wysokie są).

Linka do testu zubadana nie będę tobie podawał, bo ty i tak nie jesteś w stanie przyswoić niczego innego niż hitachi'owskiego materiału. Gdyby było inaczej - nie zarzuacałbyś mi posiłkowania się wynikami z testu modelu mocniejszego - są to podobne jednostki, mają tyle samo czynnika chłodniczego -5,5 kg, mają dwa wentylatory, mają te same wymiary zewnętrzne - wyniki zapewne dla obu modeli byłyby zbliżone.

I jeszcze w temacie twojego matactwa- tu masz artykuł traktujący o nierzetelności w podawaniu copu przez producentów pomp ciepła i podobnym tobie fachowcom.

www.portpc.pl/pdf/artykuly/022Lachman_201207_IR.pdf

Autor przytacza, że producenci pomp często bezkarnie podają wartości niezgodne z obowiązującą norma PN-EN14511, zapominając o odszranianiu parownika czy prądzie zużytym na pracę pomp obiegowych, wentylatorów, etc.

Na niemieckiej stronie rządowej BAFA jest zamieszczona lista pomp objetych dofinansowaniem- są tam tylko pompy, które mają zweryfikowane parametry pracy wg normy PN-EN14511. (linka chcesz zapewne- poszukaj).

Ani pomp Hitachi , ani tak tu popularnego Atlantica , nie ma.

Za to fujitsu ze swoimi Waterstage'ami, daikin altherma czy panasonic aquarea, tudzież mitsubishi zubadan , są.

Wpisze dane do porównania (zweryfikowane, modele 14kW), lista pomp na rok 2012.

-7/35 2/35 moc nominalna przy 2/35

altherma daikin 2,73 3,04 10,3

fujitsu waterstage 2,51 3,33 8,15

mitsubishi zubadan 2,34 3,38 10,55

panasonic aquarea 2,76 3,26 12,07

-----------
szymon

miki121
14-01-2013, 10:16
Fujitsu waterstag to to samo co atlantic różni się tylko naklejką...

malux20
14-01-2013, 10:43
myślcie co chcecie o mnie
ktoś kupuję pompę za 25 z montażem [no tyle mi tu proponowano]
płaci za serwis 350 zł
zimą ogląda prognozy co i kiedy właczyć to temp i
copy rózne w różnych taryfach
a w razie awarii zamieszanie .
to ja proponuję że jeśli ktoś ma odpowiednie pomieszczenie to zakładajcie ekogroszek.
a jak ktoś się czuję finansowo na siłach to grunt,
ostatnie strony pisane tutaj to ślizganie się , lawirowanie


aha sprzedawca czy jak go zwał powinien zawsze brać odpowiedzialność czy zimą wszystko będzie ok.
a gadanie że on nie odpowiada za ozc i straty ciepła tu nieuczciwe jest - przed sprzedaża nikomu to nie przeszkadzało
to ja wolę kotłowca który mi przewymiaruję piec.

żeby nie było że jestem jakimś bardzo mocno rozczarowanym użytkownikiem
w tamtym tygodniu poszło u mnie 74 kwh i 10-12 drewna a w domu to 22-25 było

simluc
14-01-2013, 10:48
to ja proponuję że jeśli ktoś ma odpowiednie pomieszczenie to zakłóadajcie ekogroszek.

Może lepiej pelety. Troszku przyjemniejsze w obejściu a koszt porównywalny.

Magnolia18
14-01-2013, 10:54
Skoro pracuje bez przerwy to oznacza, że nie osiąga zadanej temperatury w domu. Spróbuj delikatnie zwiększyć krzywą grzania.

Krzywa 0.80 daje temp i ponad 50* ( zadane ) na zasilaniu jest np rano jak zagladnalem 44* i to winno wystarczyc. Jak dam krzywa np. 1.0 i czy jakas wyzsza to podejrzewam, ze defrosty 30-40 minutowe zagoszcza na stale. Nie wiem nie znam sie.
Ale faktycznie jak ktos tu rzekl ( chyba malux ), zaczynam na prognozy spogladac a to juz schiza ;)

miki121
14-01-2013, 10:54
Ale tam jest ekogroszek :)
I pompa była jako podstawowa i miała być wspomagana albo eko albo grzałkiami.

miki121
14-01-2013, 10:55
Krzywa 0.80 daje temp i ponad 50* ( zadane ) na zasilaniu jest np rano jak zagladnalem 44* i to winno wystarczyc. Jak dam krzywa np. 1.0 i czy jakas wyzsza to podejrzewam, ze defrosty 30-40 minutowe zagoszcza na stale. Nie wiem nie znam sie.
Ale faktycznie jak ktos tu rzekl ( chyba malux ), zaczynam na prognozy spogladac a to juz schiza ;)
Mariusz nie wiem czy pamiętasz ale mówiłeś że przy 40 na zasilaniu jest u ciebie cieplutko i fajnie :)

malux20
14-01-2013, 10:59
własciwie tak z peletem

przy ich stopniu bezobsługowości , trwałości ,efektywności
pompa powietrzna dla domu 120-140m2 jeśli będzie kosztować w granicach 10-14 tyś zł na gotowo z usługą to będzie można sięzastanawiać nad zakupem .

Magnolia18
14-01-2013, 11:53
Mariusz nie wiem czy pamiętasz ale mówiłeś że przy 40 na zasilaniu jest u ciebie cieplutko i fajnie :)

No na piecu jak bylo 41-42* tak bylo

Magnolia18
14-01-2013, 11:57
Nie wiem moze to i ja jestem walniety, ze sie rzucam o te defrosty ale napewno nie jest to cos co pomaga w pracy tego urzadzenia.

Jesli zas idzie o koszt sezonu w ok. 10K to jest to calkiem realne. Oczywiscie nie bylo jeszcze -15* i wiecej ( tfu tfu na psa urok ) co moze nieco zachwiac ta kwota.

flisiu
14-01-2013, 12:40
Witam Panowie, obserwuje od jakies czasu ten watek bo w tym roku ruszam z budowa domu i mam juz podpisana umowe na pompe pw z wykonawca z forum. ostatnie pare stron to ciagle przekomarzanie sie instalatorow z klientami. 3 miesiace temu bylem zupelnie spokojny o instalacje, o to ze bedzie w domu cieplo i komfortowo. komfortowo dla mnie to 22 st. C. i teraz juz sam nie wiem o co kaman bo ostatnio Miki pisze ze ktos powinnien zmniejszyc na 21 st. C zeby wszytsko dzialalo jak nalezy ale przeciez wczesniej chyba o tym nie bylo mowy i pare osob ciagle narzeka. nie wiem czy to jest wina zle wykonanych instalacji czy czego ?? zle dobrane pompy do domu ?? czy pompa sama w sobie to ch...we rozwiazanie?? wiem ze czesto forum to pole popisu dla niezadowolonych klientow a tym co dziala wali forum i tu nie zagladaja. Prosilbym o szczere opinie osob ktore maja pompy PW u siebie. jak dziala ogrzewanie w obecnych temp. na zewn. pozdro!

miki121
14-01-2013, 12:45
Pompa działa i grzeje u Magnolii a przy starych instalacjach opartych o grzejniki defrosty są częste.
I nie jest to wada instalacji czy pompy poprostu takie są prawa fizyki.
A większość PC PW pracuje w oparciu o podłogówkę i wtedy pompa inaczej pracuje.

malux20
14-01-2013, 12:48
flisiu opisz proszę swoją chałupkę to ja ci szczerze napiszę co myślę

flisiu
14-01-2013, 12:49
Jakis czas temu MIki napisales komus ze proponujesz mu zmiane temp. zadanej w domu na 21 chyba ktos mial ustawione na 23. Mam rozumiec ze przy 23 pompa sie nie wyrobi czy to byl jakis specyficzny przypadek?
Moj dom to parterowka 150 m2 + garaz. Silka + 15 styro. pompa w umowie to Atlantic S10 + rekuperator Brookvent, calosc podlogowka.

miki121
14-01-2013, 12:53
Jakis czas temu MIki napisales komus ze proponujesz mu zmiane temp. zadanej w domu na 21 chyba ktos mial ustawione na 23. Mam rozumiec ze przy 23 pompa sie nie wyrobi czy to byl jakis specyficzny przypadek?

To dotyczyło się Magnolii.
Mariusz to jest bardzo nietypowe rozwiązanie które nie jest wymierne do innych obiektów..
Przykładowo malux, piter, chciałbympompe a i tyrman oni mają dużo mniejsze zużycie i pompa pracuje na innych parametrach.

lukasza
14-01-2013, 12:56
Witam powinnien zmniejszyc na 21 st. C zeby wszytsko dzialalo jak nalezy ale przeciez wczesniej chyba o tym nie bylo mowy i pare osob ciagle narzeka. nie wiem czy to jest wina zle wykonanych instalacji czy czego ?? zle dobrane pompy do domu ?? czy pompa sama w sobie to ch...we rozwiazanie?? pozdro!
1. działa PC PW, działać winna, jak długo to jak z wszystkim różnie bywa. Zabawki bardziej zaawansowane psują się częściej niż te proste, zasada dość powszechna i tylko tyle.
2. działa PC PW, ostatnio sam naocznie (termometry) i stopami sprawdzałem u Maluxa, bardziej sprawdziłem klepkę na podłodze, ale bez wątpienia można mieć w domu 22 st z palcem w du.. z tego co pamiętam dobrze to brała mu na te jego ok 125m2 70kW na tydzień, a z OZC ma coś koło 36kWh/m2. Zasilanie miał chyba 28 a powrót 25 a na zewnątrz było ok - 6-8 st. Z samej temp podłogówki można już wnioskować poprawność OZC. Chłopak się wprowadzi to zyska na bytowym a straci na wentylacji więc dane mogą być podobne. Dojdzie mu jeszcze CWU, ale to trzeb liczyć indywidualnie - a zawsze CWU w zimie przy PC PW to spory wydatek kW.
3. No to się wpisałem z danymi za Maluxa a Tobie tylko 1 polecam. Ile masz w OZC? bo zakładam, że masz. Jak nie masz zmień na dzień dobry instalatora. OZC to nie wyrocznia olimpu ale jak ktoś uważa się za profesjonalistę to zrobił Ci lub kazał zrobić OZC przed umową - bo potem będziesz jeszcze wpisywał się na Fm jako klient niezadowolony, co dla COP w domu ma 20,5 zamiast 22,5 st, co zna prognozę pogody lepiej niż TVN. Chyba, że ciebie kompleks straty w sezonie grzewczym 1 tankowania auta nie dopadnie (ja mam 2.0T, 200koni więc ma co palić). Oczywiście ilość tankowań uzależniona od ilości m2 i OZC.

r19
14-01-2013, 13:18
I jeszcze nie napisał jaki ten styropian.
Ja mam dom z silikatu i daję 20 cm 0,031.

malux20
14-01-2013, 13:22
mi ostatnio asolt przysłał świadectwo
i tam było podane 31kwhm2rok chyba jako ek czy jakoś tak
reku chodzi cały czas
ale bez ozc to niewarto pewnie gdybać

flisiu
14-01-2013, 13:29
Panowie ale te 5cm to nie spowoduje jakiegos koszmarnego wzrostu rachunkow chyba ?? niech to bedzie 100 zl w skali roku, wiecej ??

Pyxis
14-01-2013, 14:06
Już raz mnie na forum muratora obraziłeś nazywając burakiem jak Ci napisałem co stoi w garażu:)
[...]
Pokażę Ci jak stoi Miele 2-letnie w kotłowni gazowej:)


Sam fakt, ze cos stoi w garazu nie jest argumentem w dyskusji. Uwazam, ze takie podpieranie swoich argumentow stanem posiadania, to "wioska" jest i zdania nie zmienilem niestety. Jakos sobie "buraka" nie przypominam. Rzuc linka do posta, bo moze mnie pamiec na starosc zawodzi. :)

No chyba nie sugerujesz, ze za 8-10 tys kupiles sobie praleczke (na tyle szacuje pesymistycznie 3 pensje w przemysle)? Jesli tak, to pogratulowac "fantazji" ;)
Myslisz, ze ona sie szybko zepsuje i za 2 lata bedziesz musial kupowac nowa?

kbab
14-01-2013, 14:11
Panowie ale te 5cm to nie spowoduje jakiegos koszmarnego wzrostu rachunkow chyba ??
kiedyś to liczyliśmy dla przeciętnego domu - jak widać różnica wyniosła 540kWh - dużo? mało? każdy ocenia sam.

Pyxis
14-01-2013, 14:27
kiedyś to liczyliśmy dla przeciętnego domu

Czyli jesli bym zamiast 10cm dal 20cm to ucieczka ciepla przez sciany zmala by o 5%? Dobrze to czytam?

Liwko
14-01-2013, 14:29
kiedyś to liczyliśmy dla przeciętnego domu - jak widać różnica wyniosła 540kWh - dużo? mało? każdy ocenia sam.

Widać że różnica między 15 a 20 już bardzo mała (dlatego świadomie wybrałem 15), a między 20 a 25 jest już marginalna.

flisiu
14-01-2013, 14:31
kiedyś to liczyliśmy dla przeciętnego domu - jak widać różnica wyniosła 540kWh - dużo? mało? każdy ocenia sam.

rozumiem ze jest to wyliczenie roczne, czyli ok.180 zl/rok. jakie sa roznice w kosztach styropianu 15 i 20 tej samej firmy o tych samych parametrach?

Liwko
14-01-2013, 14:39
rozumiem ze jest to wyliczenie roczne, czyli ok.180 zl/rok. jakie sa roznice w kosztach styropianu 15 i 20 tej samej firmy o tych samych parametrach?

A przy 15 masz zużycie na poziomie 6000kWh na CO? Ja mam około 3000kWh. Do tego jak odejmiemy drzwi i okna to różnica między 15 a 20cm to w złotówkach kilkadziesiąt złotych.

kbab
14-01-2013, 14:41
Czyli jesli bym zamiast 10cm dal 20cm to ucieczka ciepla przez sciany zmala by o 5%? Dobrze to czytam?
W tym przypadku dokładnie 4,63%

jak odejmiemy drzwi i okna to różnica między 15 a 20cm to w złotówkach kilkadziesiąt złotych. Koszt w zł jest zmienny, dlatego preferuję kWh - ta jednostka jest stabilna (niektórzy pompiarze liczą kWh en el po 32gr, przy cop 4 wypada 8gr/kWh - w tym przypadku różnica wniosłaby 43,2zł/rok))

miki121
14-01-2013, 14:42
To trochę mało przekonuje ta tabela aby dać 25cm :)

Pyxis
14-01-2013, 14:45
W tym przypadku dokładnie 4,63%

Czyli jak dalem suporex 36 zamiast 24 to jeszcze pewnie ciutke zmaleje ta ronica. Patrzac, ze przez sciany nie ucieka 100% ciepla traconego przez przenikanie przegrod, moze sie okazac, ze to naprawde szczatkowa roznica na ogrzewaniu. Pewnie duzo lepiej dac cos cieplejszego na poddasze.

flisiu
14-01-2013, 14:48
Panowie moze troche offtop ale moglibyscie polecic jakas dobra marke styropianu za rozsadne pieniadze??;)

kbab
14-01-2013, 14:59
Czyli jak dalem suporex 36 zamiast 24 to jeszcze pewnie ciutke zmaleje ta ronica.
Podstaw w OZC dane i porównaj wyniki, w w/w przykładzie ściany bez izolacji traciły 43400kWh, kolejne dokładane po 5 cm warstwy styro poprawiały wynik jak w tabeli.

To trochę mało przekonuje ta tabela aby dać 25cm :)
Jak zawsze o tym decyduje inwestor.

Liwko
14-01-2013, 15:02
W moim przypadku, po dołożeniu 5cm styropianu, co trzydziestą zimę miałbym za darmo :D

rwxw
14-01-2013, 15:06
jesli bym zamiast 10cm dal 20cm to ucieczka ciepla przez sciany zmala by o 5%?
Zależy jak liczyć, w stosunku do czego. Chyba nie ma sensu liczyć do gołych ścian, bo takich chyba już nikt nie zostawia.

kbab
14-01-2013, 15:11
Chyba nie ma sensu liczyć do gołych ścian, bo takich chyba już nikt nie zostawia.
Czyżby??? Czasem przejedź się po innych drogach niż autostrady, domów bez izolacji jest naprawdę sporo.

Pyxis
14-01-2013, 15:16
Zależy jak liczyć, w stosunku do czego. Chyba nie ma sensu liczyć do gołych ścian, bo takich chyba już nikt nie zostawia.

No licze, ze zamiast 10cm daje 20cm. O taka zamianke mi chodzi.
Jak policze po zuzyciu w tabelce, to wychodzi mi, ze zmniejszyl bym o 27% ilosc potrzebnego ciepla.

Ciekawe jaki rodzaj budynku byl rozwazany.

lukasza
14-01-2013, 15:20
Panowie moze troche offtop ale moglibyscie polecic jakas dobra marke styropianu za rozsadne pieniadze??;)

masz to OZC? czy wybrałeś firmę i podpisałeś umowę na PC na podstawie "Panowie mam 150 m2 domu, SILKA i całe 15cm styro, no i w dachu ..., pod posadzką. Koniec"

bo tu na FM to masz doradców jak wiatr zawieje bo połowa to sprzedawcy. Jak kupujesz to może być bez OZC bo "już zrobiliśmy takich instalacji 50 i działają", ale jak będzie problem to będziesz miał feedback, że Józek nabił Cię w butelkę bo dobrał PC z palca. PC dobierasz nie do suchych m2 i cm styro ale OZC, które są wraz z innymi dopiero ich pochodną. Poczytaj komentarze do Magnoli z 3-4 tygodni, 5 zmian kierunków wiatrów i 1 halny a zapowiada się następny, tylko niech minus dobrze pociśnie to i bez defrostów grzejnikom może mocy braknąć (obym się mylił, ale już do dziś 1 halny był a OZC nie mamy).

Chyba, że wolisz te 300 zł zaoszczędzić.

miki121
14-01-2013, 15:24
masz to OZC? czy wybrałeś firmę i podpisałeś umowę na PC na podstawie "Panowie mam 150 m2 domu, SILKA i całe 15cm styro, no i w dachu ..., pod posadzką. Koniec"

bo tu na FM to masz doradców jak wiatr zawieje bo połowa to sprzedawcy. Jak kupujesz to może być bez OZC bo "już zrobiliśmy takich instalacji 50 i działają", ale jak będzie problem to będziesz miał feedback, że Józek nabił Cię w butelkę bo dobrał PC z palca. PC dobierasz nie do suchych m2 i cm styro ale OZC, które są wraz z innymi dopiero ich pochodną. Poczytaj komentarze do Magnoli z 3-4 tygodni, 5 zmian kierunków wiatrów i 1 halny a zapowiada się następny, tylko niech minus dobrze pociśnie to i bez defrostów grzejnikom może mocy braknąć (obym się mylił, ale już do dziś 1 halny był a OZC nie mamy).

Chyba, że wolisz te 300 zł zaoszczędzić.

A widzisz i tu się mylisz dobór pompy robię do prawie każdego budynku :)

lukasza
14-01-2013, 15:41
A widzisz i tu się mylisz dobór pompy robię do prawie każdego budynku :)

no raczej do budynku, tylko nie wiem czy to znaczy sam budynek czy budynek plus OZC
no widzisz a ja sobie bym PC PW bez OZC nie kupił bo np: są takie skoki w konstrukcjach, COP, wydajności, kosztach użytkowania itp sam wiesz najlepiej, np: między 8kw a TRI11kW. Tu całe rozdziały ludzie piszą o doborze / przewymiarowaniu/ lub nie PC PW no ale bez OZC to z palca będzie.
Bo z tego co pamiętam PC PW to od takiego skoku z 8 do 11 kw to nie to co kupię sobie ekogroszek czy gaz 4kw większe za 500 zł, będzie zapasuuuu.

kbab
14-01-2013, 15:55
Ciekawe jaki rodzaj budynku byl rozwazany.
Już dokładnie nie pamiętam, ale podstawiona była tradycyjna ceramika 24cm.

ja sobie bym PC PW bez OZC nie kupił
Niechlujna budowa potrafi rozłożyć każde OZC, do tego OZC to tylko teoria, praktyka ją zweryfikuje.

miki121
14-01-2013, 15:55
no raczej do budynku, tylko nie wiem czy to znaczy sam budynek czy budynek plus OZC
no widzisz a ja sobie bym PC PW bez OZC nie kupił bo np: są takie skoki w konstrukcjach, COP, wydajności, kosztach użytkowania itp sam wiesz najlepiej, np: między 8kw a TRI11kW. Tu całe rozdziały ludzie piszą o doborze / przewymiarowaniu/ lub nie PC PW no ale bez OZC to z palca będzie.
Bo z tego co pamiętam PC PW to od takiego skoku z 8 do 11 kw to nie to co kupię sobie ekogroszek czy gaz 4kw większe za 500 zł, będzie zapasuuuu.

Akurat tutaj flisiu ma umowę na S10 a jakby chciał przewymiarować na TRI11 różnica wychodzi około 1800zł :)

r19
14-01-2013, 16:04
Miki, Ty to gigant jestes. Serio. Namowic czlowieka na podpisanie kompleksowej umowy zanim wbil lopate.... Wow.

Pyxis
14-01-2013, 16:12
Niechlujna budowa potrafi rozłożyć każde OZC, do tego OZC to tylko teoria, praktyka ją zweryfikuje.

Magiczna moc slowa drukowanego jest wielka! :)
OZC to tylko jakas "matematyczna" proba szacowania strat ciepla, a ludzie biora to "na pewniaka". "Tak ma w OZC i tak bedzie w postawionym juz domu." Smiem twierdzic, ze bardzo rzadko w przypadku OZC pokrywaja sie oblczenia i zycie.

kbab
14-01-2013, 16:20
Smiem twierdzic, ze bardzo rzadko w przypadku OZC pokrywaja sie oblczenia i zycie.
Nawet prawidłowo policzone OZC zweryfikuje pogoda i ..... domownicy - np "inaczej się nie wyśpi jak przy otwartym oknie - również zimą", albo WM to nie to samo co "solidne wietrzenie", lub też 20* to dla "zmarźlaków" bo są tacy "ciepłolubni" co przy 25* marzną - to ma spory wpływ na kWh.

asolt
14-01-2013, 16:54
Magiczna moc slowa drukowanego jest wielka! :)
OZC to tylko jakas "matematyczna" proba szacowania strat ciepla, a ludzie biora to "na pewniaka". "Tak ma w OZC i tak bedzie w postawionym juz domu." Smiem twierdzic, ze bardzo rzadko w przypadku OZC pokrywaja sie oblczenia i zycie.

Na jakiej podstawie tak twierdzisz ? Masz zapewne komplet danych statystycznych potwierdzających te twierdzenia, jezeli tak to udostepnij je. Wg pracowników naukowych AGH którzy jednoczesnie są audytorami energetycznymi srednia róznica dokładnie i rzetelnie wykonanych obliczen ozc które były wykorzystywane do audytów energetycznych na potrzeby termomodernizacji dla uzyskania premii termomodernizacyjnej wynosiła od 10 do 15 %, na ogół na plus. Obliczenia potwierdzone pomiarami przed i po termodernizacji.
Nie jest to "jakaś matematyczna proba" tylko dokładne obliczenia inzynierskie wykorzystywane przy projektowaniu systemów grzewczych.
Obliczenia tym dokladniejsze im mniejsze są róznice miedzy założeniami a faktyczną eksploatacją domu.
Inną kwestią jest jakość wykonywanych obliczeń, właśnie ta niska jakość tych obliczeń powoduje negatywne oceny przydatności obliczeń do zaprojektowania systemu grzewczego i przewidywanych kosztów ogrzewania. Fakt ze posród audytorów są tacy ktorzy te obliczenia wykonują niedokładnie nie powinno negować faktu konieczności posiadania tych obliczeń. Wydaje mi się ze za ten negatywny PR obliczeń ozc raczej odpowiadają audytorzy-amatorzy którzy korzystając z faktu istnienia wersji demo wykonują te obliczenia rózniące sie do 100% wg moich obserwacji) od obliczeń zrobionych dokładnie i rzetelnie oraz zgodnie z normami

asolt
14-01-2013, 16:57
Nawet prawidłowo policzone OZC zweryfikuje pogoda i ..... domownicy - np "inaczej się nie wyśpi jak przy otwartym oknie - również zimą", albo WM to nie to samo co "solidne wietrzenie", lub też 20* to dla "zmarźlaków" bo są tacy "ciepłolubni" co przy 25* marzną - to ma spory wpływ na kWh.

Nie ma wiekszego problemu policzyć dla róznych temp wewnętrztych, uwzględnic okresowe obnizki temp i inne parametry. Ale który uzytkownik jest w stanie dokładnie sformułowac parametry obliczeń a pózniej sie do nich stosować.

flisiu
14-01-2013, 17:01
QUOTE=lukasza;5738364]masz to OZC? czy wybrałeś firmę i podpisałeś umowę na PC na podstawie "Panowie mam 150 m2 domu, SILKA i całe 15cm styro, no i w dachu ..., pod posadzką. Koniec"

bo tu na FM to masz doradców jak wiatr zawieje bo połowa to sprzedawcy. Jak kupujesz to może być bez OZC bo "już zrobiliśmy takich instalacji 50 i działają", ale jak będzie problem to będziesz miał feedback, że Józek nabił Cię w butelkę bo dobrał PC z palca. PC dobierasz nie do suchych m2 i cm styro ale OZC, które są wraz z innymi dopiero ich pochodną. Poczytaj komentarze do Magnoli z 3-4 tygodni, 5 zmian kierunków wiatrów i 1 halny a zapowiada się następny, tylko niech minus dobrze pociśnie to i bez defrostów grzejnikom może mocy braknąć (obym się mylił, ale już do dziś 1 halny był a OZC nie mamy).

Chyba, że wolisz te 300 zł zaoszczędzić.[/QUOTE]

widze ze ten watek to chyba najbardziej aktywny watek na forum ;) nikt tu nie lubi marznac;) wywolany do odpowiedzi OZC mam policzone przez architekta 32,6, Miki sam liczyl OZC dla mojego domu i chyba wyszlo mu cos kolo 40. Ale tez nie pamietam dokladnie. Uwazam ze OZC tak jak ktos napisal to czysto matematycznie policzona wartosc ktora daje nam jakies wyobrazenie o zapotrzebowaniu ale zycie to drastycznie moze zweryfikowac. Nie oczekuje od pompy cudow, ze bedzie mi w zime ogrzewac za 50 zl caly dom i wode. Ma byc cieplo i komfortowo. Wiadomo ze kasa sie liczy i warto inwestowac w energooszczednosc ale nie dajmy sie zwariowac;)

Pyxis
14-01-2013, 17:48
Na jakiej podstawie tak twierdzisz ? Masz zapewne komplet danych statystycznych potwierdzających te twierdzenia, jezeli tak to udostepnij je.

Udostepnij komplet swoich danych statystycznych dotyczacych tych 10-15% Zapoznam sie z metodyka wykonanej proby i zobaczymy.


Wg pracowników naukowych AGH którzy jednoczesnie są audytorami energetycznymi....

Wlasnie tego typu ocen sie najbardziej obawiam., ale moze jestem niesprawiedliwy :)
Badz co badz czekam na Twoje kompletne dane statystyczne.

chcialbympompe
14-01-2013, 18:05
jak przyjdzie pompa będzie to 1888/2,5=755zł :)
Nie mogę się doczekać kiedy tą swoją PC odpalisz i pozwolisz życiu zweryfikować obliczenia. BTW - czy twój Panasonic nie miał już działać od jakiegoś czasu?

asolt
14-01-2013, 18:31
Udostepnij komplet swoich danych statystycznych dotyczacych tych 10-15% Zapoznam sie z metodyka wykonanej proby i zobaczymy.



Wlasnie tego typu ocen sie najbardziej obawiam., ale moze jestem niesprawiedliwy :)
Badz co badz czekam na Twoje kompletne dane statystyczne.


Niestety nie posiadam takich danych, nie wiem czy zainteresowani mi je udostepnią.
Muszę wierzyc na słowo przekazane podczas wykładów i ćwiczen, natamiast mam coraz wiecej potwierdzeń ze tak jest w rzeczywistości porównując wyniki moich obliczen z danymi rzeczywistymi. Za to czekam na uzasadnienie twojego twierdzenia o tak wielkiej niedokładności obliczen ozc
Ponieważ R&K udostępnia na bieżąco zuzycie twierdze ze (uwzgledniając nie spełnienie wszystkich założeń) pokrywa się ono z moimi obliczeniami.
To samo dotyczy maluxa20. Ponieważ wiele budynków jest jeszcze nie skonczonych to porównania będą w nastepnych sezonach
Co do oceny prawidłowości wykonania obliczeń wg Ciebie to taką ocenę powinny przedstawić wszyscy nie związani zawodowo z audytingiem, twórcy programów wspomagających obliczenia czy też twórcy norm. Jak mogą oceniac nie specjaliści w danej dziedzinie. To jest podobnie do sytuacji ze Ty jako programista dajesz do sprawdzenia kod zródłowy mechanikowi , nauczycielowi spiewu itp. Co jest warta taka ocena ? Myślę ze Ty jako inżynier zdajesz sobie sprawę ze nie tylko informatyka się rozwija, ale inne dziedziny wiedzy technicznej również, dotyczy to tez fizyki budowli.

miki121
14-01-2013, 18:32
Nie mogę się doczekać kiedy tą swoją PC odpalisz i pozwolisz życiu zweryfikować obliczenia. BTW - czy twój Panasonic nie miał już działać od jakiegoś czasu?

Artur monitoruje dostawę swojego Panasonic osobiście - jest w kontakcie z firmą.
A dla mnie najbardziej zabawny jest fakt że kasa poszła za dwa T-CAP 9kW jakoś 20 grudnia a pompy mają dojść do polski 22 stycznia :(

chcialbympompe
14-01-2013, 18:36
Artur monitoruje dostawę swojego Panasonic osobiście - jest w kontakcie z firmą.
A dla mnie najbardziej zabawny jest fakt że kasa poszła za dwa T-CAP 9kW jakoś 20 grudnia a pompy mają dojść do polski 22 stycznia :(
Z Japonii to zamówiliście czy co?

wihajster
14-01-2013, 18:38
A dla mnie najbardziej zabawny jest fakt że kasa poszła za dwa T-CAP 9kW jakoś 20 grudnia a pompy mają dojść do polski 22 stycznia :(
Jak na pompę się czeka miesiąc (jak dobrze idzie?) to ciekawe jak będzie z częściami zamiennymi za 8 lat powiedzmy w styczniu (latem to można sobie czekać i miesiąc) :/

kbab
14-01-2013, 18:44
Nie ma wiekszego problemu policzyć dla róznych temp wewnętrztych, uwzględnic okresowe obnizki temp i inne parametry.
Chylę czoła, jesli potrafisz policzyć zapotrzebowanie pomieszczenia w którym użytkownik śpi przy uchylonym zimą oknie. Do tego dodam ocenę sezonu grzewczego, kiedy specjaliści nie są w stanie przewidzieć pogody na kolejny tydzień.
A swoją drogą czy mógłbyś w jakimś OZC (średni dom) kolejno do ścian dokładać po 5 cm styro i potwierdzić lub zaprzeczyć w/w moim danym?

asolt
14-01-2013, 18:51
Chylę czoła, jesli potrafisz policzyć zapotrzebowanie pomieszczenia w którym użytkownik śpi przy uchylonym zimą oknie. Do tego dodam ocenę sezonu grzewczego, kiedy specjaliści nie są w stanie przewidzieć pogody na kolejny tydzień.
A swoją drogą czy mógłbyś w jakimś OZC (średni dom) kolejno do ścian dokładać po 5 cm styro i potwierdzić lub zaprzeczyć w/w moim danym?

Jezeli podasz stopien uchylenia okna, lokalizację kratki wentylacyjnej, godziny otwarcia okna, siłe wiatru, stronę swiata, itp. to mysle ze tak. A tak na powaznie to są tacy którzy uchylają okna w zimie mając wm ?. O budynkach z wg raczej tu nie wspominamy.
O jakich danych mówisz ?

plusfoto
14-01-2013, 19:03
A swoją drogą czy mógłbyś w jakimś OZC (średni dom) kolejno do ścian dokładać po 5 cm styro i potwierdzić lub zaprzeczyć w/w moim danym?
U mnie przy 15 cm zapotrzebowanie wyszło 7823 a przy 20 - 7629

miki121
14-01-2013, 19:14
Jak na pompę się czeka miesiąc (jak dobrze idzie?) to ciekawe jak będzie z częściami zamiennymi za 8 lat powiedzmy w styczniu (latem to można sobie czekać i miesiąc) :/

Też się zdziwiłem :)
Ale tłumaczą to końcem roku i inwentaryzacją :)

pomarszczonyfred
14-01-2013, 19:14
do smalca

W instrukcji yutaki czynniki korygujące o defrost służa wyliczaniu maksymalnej mocy grzewczej dla danej temp, a nie do wyliczania copu- czytaj ze zrozumieniem.

o co ci chodzi idioto (w twoim przypadku to fakt) chodzi wyrażnie napisałem o max wydajności i CAP nie COP.



Podaja tam takze, ze tylko dla nominalnej (powtorze- cokolwiek to znaczy...

inwerter nie był by inverterem gdyby miał non stop pracować na pełnej f Hz sprężarki, po co to wystarczył by fix speed.
dlatego wydajność nominalna stanowi wydajność średnią, najprościej mówiąc, nie rozgraniczanie tych parametrów może spowodować to co mamy u ... i ciągłe defrosty.
co oznacza w zubadanie step 7, step 4, step 1?


Tabelka ze strony 77 nie sluzy do wyciągania copa a tylko do określenia maksymalnej mocy grzewczej dla danych parametrów pracy. Kolejny raz to powtórzę. Tylko do tego.

Dopiero na stronie 80 masz podane copy wg normy en-14511 - czyli wartości bliższe prawdy.

masz racje posługiwanie się tabelą ze strony 80 daje mi zapas mocy, i mam mniejsze ryzyko, że urządzenia nie da rady,
w przypadku zubadana step7 to max co można wyciągnąć.



Wg mojego zmywakowego rozumu copy przy maksymalnym obciazeniu nie beda lepsze od obciązenia nominalnego. A pewnie będą gorsze- gdyby tak nie było to hitachi w tabelce walnęłoby liczby przy 100% obciążeniu sprężarki. A tak to cały czas zostawia niedomówienia, mało tego, pozwala takim jak ty naganiaczom wciskać bajkowe copy klientom, które tak naprawdę są niesprawdzalne (no może posiadacz pompy się zdziwi, że rachunki troche wysokie są).


100% obciążenia to CAP na str 77



Linka do testu zubadana nie będę tobie podawał, bo ty i tak nie jesteś w stanie przyswoić niczego innego niż hitachi'owskiego materiału. Gdyby było inaczej - nie zarzuacałbyś mi posiłkowania się wynikami z testu modelu mocniejszego - są to podobne jednostki, mają tyle samo czynnika chłodniczego -5,5 kg, mają dwa wentylatory, mają te same wymiary zewnętrzne - wyniki zapewne dla obu modeli byłyby zbliżone.

zapodaj tego linka

co to za weryfikowane modele bez konkretnych typów

dalej mi się już nie chce pisać

wihajster
14-01-2013, 19:29
(...)dalej mi się już nie chce pisać
dzięki.

kbab
14-01-2013, 19:32
O jakich danych mówisz ?
chodzi o te dane, oczywiście chodzi tylko o ścianę inne przegrody były standardowe (przypadkowe)
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?171750-Pompy-ciep%C5%82a-powietrze-woda&p=5738266&viewfull=1#post5738266

asolt
14-01-2013, 19:43
Podaj tylko lambdę styropianu, spróbuję przeliczyć, ale ważna jest struktura strat tzn ile procentowo dla podstawowej (bazowej) grubości styro stanowią straty na sciany zewnetrzne

kbab
14-01-2013, 19:58
Podaj tylko lambdę styropianu, spróbuję przeliczyć,
Przyjmijmy dane Artura lambda = 0,031, przeciętna ściana z ceramiki 24cm - dane od 0 do 25cm styro. Głównie chodzi o wskazówkę dla tych, którzy chcą modernizować swój dom.

r19
14-01-2013, 20:08
Przyjmijmy dane Artura lambda = 0,031, przeciętna ściana z ceramiki 24cm - dane od 0 do 25cm styro. Głównie chodzi o wskazówkę dla tych, którzy chcą modernizować swój dom.
Potwierdzi sie to co pisales. Na www pracowni skad mam projekt jest kalkulator energetyczny. Nie mam zupelnego zaufania do niego, ale gdy zmieniam z 15 na 20cm grubosc styro to mi wylicza oszczednosci na poziomie 130 pln rocznie.

kbab
14-01-2013, 20:19
wylicza oszczednosci na poziomie 130 pln rocznie.
Znów te zł - czemu nie w kWh? Pewnie zostawiają sobie "furtkę" aby podstawić różne nośniki i sprawność systemu.

r19
14-01-2013, 20:28
Znów te zł - czemu nie w kWh? Pewnie zostawiają sobie "furtkę" aby podstawić różne nośniki i sprawność systemu.
Ja to traktuje jako nieco dziwna zabawke.
http://www.projektyzwizja.pl/dzw/index.php?nazwa_projektu=praktyczny_4

plusfoto
14-01-2013, 20:32
Bo tak mniej więcej będzie. Natomiast różnica pomiędzy 20 a 25 będzie na poziomie 70zł co będzie równoznaczne około 200kW

malux20
14-01-2013, 20:45
no macie rację z tym przesadzaniem
no ale tu 70 tam 50 a gdzie indziej 40zł strat a potem małe zdziwienie
że trochę dużo wychodzi w realu
jeśli ktoś twierdzi że ozc to teoria to ma rację ale tylko pod warunkiem że wie iż nie wszystko ma do bólu pilnowane.
albo odpuszcza sobie niuanse nawet na etapie projektu
ps
w niedzielę spaliłem dwa opakowania ołówków dębowych[20 kg 14zł]
temperatura dziś 26 w domu kilowatów poszło 7 a w niedzielę 13,5 kwh
zobaczymy jak do końca tygodnia -ale to już bez kominka tradycyjnie
aha kilka h słońca było

piter719
14-01-2013, 20:53
kiedyś to liczyliśmy dla przeciętnego domu - jak widać różnica wyniosła 540kWh - dużo? mało? każdy ocenia sam.
sorry. wiem że prosiłeś o uwagi i pyt na innym dzaile forum, ale tu mi łatwiej. co źle czytam (robię), że wychodzi mi jakiś dziwny wynik typu - " roczne zapotrzebowanie na ogrzewanie w kwh/rok = -68250,00 kwh lub moc kotła w kW to -41500,00:confused:

kbab
14-01-2013, 20:57
sorry.
w którym arkuszu podstawiasz dane? Kurcze, tam już jest prawie 60 kopii!
sprawdź, czy nie jest zbyt wysoka temp okresu grzewczego (np +20 czy więcej stC)
Odnośnie danych okresu grzewczego to wstawiając np 7, 10 lub 30 dni możemy policzyć zapotrzebowanie na tydzień, dekadę lub miesiąc dla wstawionej temp.

Ja to traktuje jako nieco dziwna zabawke.
http://www.projektyzwizja.pl/dzw/index.php?nazwa_projektu=praktyczny_4 (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.projektyzwizja .pl%2Fdzw%2Findex.php%3Fnazwa_projektu%3Dpraktyczn y_4)
To dobry kalkulator, dzięki za link, od zł o wiele ważniejsze są dane EP i EK - te warto analizować

piter719
14-01-2013, 21:30
w którym arkuszu podstawiasz dane? Kurcze, tam już jest prawie 60 kopii!
sprawdź, czy nie jest zbyt wysoka temp okresu grzewczego (np +20 czy więcej stC)
Odnośnie danych okresu grzewczego to wstawiając np 7, 10 lub 30 dni możemy policzyć zapotrzebowanie na tydzień, dekadę lub miesiąc dla wstawionej temp.

To dobry kalkulator, dzięki za link, od zł o wiele ważniejsze są dane EP i EK - te warto analizować
podstawiałem od razu pod pierwszy arkusz. te wielkie dane minusowe wychodzą w wierszach 20,21,22
potem niżej 30,31,32 jak tam wstawie dane to wygląda w miarę ok.
dane wpisuje w kolumny N i P

kbab
14-01-2013, 21:36
sprawność reku w zakresie od 0 do 1 (poprawiłem było 60.00)

r19
14-01-2013, 21:42
Kbab, jutro napisze jakie mam watpliwosci i co mnie dziwi w tym kalkulatorze. Moze bedziesz mogl to sensownie wyjasnic, bo ja nie potrafie.

Tomaszs131
14-01-2013, 21:55
Arturo moglbys przyblizyc jakie masz GWC? I dlaczego lepiej jest zinwestowc w tansza wersje?

piter719
14-01-2013, 21:57
sprawność reku w zakresie od 0 do 1 (poprawiłem było 60.00)
o teraz to tak. dzięki:bye:

miloszenko
15-01-2013, 07:25
GWC mam pod płytą,w sumie są dwie nitki z fi125x20mb wykonane bez łączeń z rur drenażowych bez otworów,koszt to jakieś 300-400zł.
Narazie działa,dzisiaj przy -3st.C na wyjściu z GWC było +6,7st.C,na nawiewie przy +13st.C w domu było +8,2st.C ale wg mnie jest to tylko zabezpieczenie przeciw zamarzaniu wymiennika w rekuperatorze i nic poza tym,dlatego,jeśli już ma być to wg mnie nie ma sensu pakować dużej kasy rzędu kilku tys.zł

Arturo (sory, ze w tym temacie), czy probowales puscic wentylacje na full zeby zaobserwowac czy te +13 na wlocie jest w stanie cokolwiek wplynac na temp w domu ?

Czy nadmuch 13 stopni np. z intensywnosci 1 kubatura/godzine cos zmieni ?

Pozdrawiam

miloszenko
15-01-2013, 08:05
To dobrze, ze zauwazyles ze ze wzrostem intensywnosci wymiany rosnie sprawnosc reku :P

Pozdrawiam

jasiek71
15-01-2013, 09:08
To dobrze, ze zauwazyles ze ze wzrostem intensywnosci wymiany rosnie sprawnosc reku :P

Pozdrawiam

lub mniej traci "po drodze"...;)

Magnolia18
15-01-2013, 11:49
Pytanie brzmi.
Na 'trasie' zakopanego zasilania z jednostki zewnetrzej do domu, mam pas zielonej trawki a w okol snieg. Znaczy sie, ze mam podgrzewana murawe ( kosztem np. zasilania ) czy tez rzecz raczej normalna ?

wihajster
15-01-2013, 12:36
Jeżeli jest tylko standardowa izolacja rur "freonowych" to można powiedzieć że to "normalne".

mcyper
15-01-2013, 12:50
Jeżeli jest tylko standardowa izolacja rur "freonowych" to można powiedzieć że to "normalne".

Nie powinno izolować się przewodów freonowych PC PW standardowymi izolacjami, one przeznaczone są tylko dla klimatyzatorów.
Standardowa izolacja przewodów freonowych dla urządzeń klimatyzacyjnych małej wydajności chłodniczej posiada ścianki o grubości 9 mm. Izolacja przewidziana jest dla różnicy temperatur pomiędzy powietrzem zewnętrznym w lecie (około 35°C) a temperaturą czynnika chłodniczego na ssaniu (około 0°C). Różnica temperatur wynosi 35°C.
W pompach ciepła PW dla trybu grzania temperatura na zewnątrz może wynosić -20°C, natomiast temperatura gazów na tłoczeniu może wynieść nawet 70°C. Daje to różnicę temperatur 90°C, czyli przeszło dwa razy więcej niż dla chłodzenia. W związku z powyższym, ścianka izolacji przewodów prowadzonych na zewnątrz budynku powinna być grubsza i wynosić min. 19mm ( u siebie dałem ok. 30mm).

Cieńsza izolacja znacznie zwiększa straty energii cieplnej podczas przepływu freonu w rurach, zmniejsza też efektywność pompy ciepła. W przypadku zbyt cienkiej izolacji, przegrzana para freonu (około 70°C) odda energię cieplną w całości lub w części w postaci strat już w rurach freonowych.

wihajster
15-01-2013, 14:07
A gdzie ja napisałem co się powinno a czego nie?
Nie wiem co miki121 zastosował ale sądząc po grzaniu trawnika chyba standard (9 czy 13mm) i nie wiem czy kauczuk czy zwykłe klimatyzacyjne (takie widzę najczęściej i w pompach).
Mało tego, jeśli to jest pod ziemią to koniecznie w rurach osłonowych.

miki121
15-01-2013, 14:23
rury idą w oslonowej rurze fi 110mm która jest wypełniona pianką dwuskladnikowa . jakieś śladowe ubytki mogą występować w ilości kilku procent przy takiej długości rurociągu.

Magnolia18
15-01-2013, 16:07
Nie zebym sie czepial. Ciekawosc i poszukiwanie rozwiazan wszelakich.
Niech i w ziemi beda rurki w piance, oslonie, ze zlota czy platyny, czy jakie tam sa wymagane.
Winno byc tak jak u mnie, ze mam czysciutka trawke a wkolo snieg, ze nic nie widac ? Trawa oczywiscie tak jak ida rurki w ziemii co wyglada, ze 'grzeja' mi ten kawalek obejscia.
Sladowe ilosci moga tak uczynic czy to raczej jakis wiekszy problem byc moze ?
Ostatnie kilka dni to zuzycie dobowe ponad 90kWh :(

tank102
15-01-2013, 16:16
Przy takim domu jak jest przedstawiony w opisach historycznych i utrzymywanej temperaturze w domu i ogrzewaniu podłogowym to chyba nieźle.
Przecież nikt nie przypuszczał że będzie ogrzewał się tylko "pier........" i ciepłem swojego ciała.

Magnolia18
15-01-2013, 16:27
Przy takim domu jak jest przedstawiony w opisach historycznych i utrzymywanej temperaturze w domu i ogrzewaniu podłogowym to chyba nieźle.
Przecież nikt nie przypuszczał że będzie ogrzewał się tylko "pier........" i ciepłem swojego ciała.

Dziekuje za opinie aczkolwiek nie o to pytalem ;)
Jakbys poczytal 'opisy historyczne' to zuzycie bylo nizsze. A i temp. w domu tez obnizylem.

PS.
Sukces maly osiagnalem wczora/dzis. Z 32% udzialu taniej taryfy udalo mi sie 'wskoczyc' na 44% tejze. Drobne ale cieszy :)

chcialbympompe
15-01-2013, 17:13
Sukces maly osiagnalem wczora/dzis. Z 32% udzialu taniej taryfy udalo mi sie 'wskoczyc' na 44% tejze. Drobne ale cieszy :)
A jak masz ustawione temperatury i godziny komfort/eko? Bo wg mnie powinieneś dać "eko" np. 22,5 a komfort w godzinach taniej taryfy 23,5. Do tego wyłączyć "wyprzedzenie" i "przedłużenie" grzania.

A z tym ogrzewaniem trawnika to wg mnie nie powinno tak być. Ja mam poprowadzoną instalację freonową na zewnątrz budynku i teraz wiem, że miki zastosował niedostateczną izolację :(

Magnolia18
15-01-2013, 17:33
A jak masz ustawione temperatury i godziny komfort/eko? Bo wg mnie powinieneś dać "eko" np. 22,5 a komfort w godzinach taniej taryfy 23,5. Do tego wyłączyć "wyprzedzenie" i "przedłużenie" grzania.

A z tym ogrzewaniem trawnika to wg mnie nie powinno tak być. Ja mam poprowadzoną instalację freonową na zewnątrz budynku i teraz wiem, że miki zastosował niedostateczną izolację :(

Wyprzedzenie i przedluzenie od zawsze mam na 0, na chu....steczke mi to ?
Mam obecnie grzanie na 21.5 i eko na 20.5 ( ale inny pokoj, przenioslem sterownik, tam zimniej zawsze bylo ) a w domu 22* jakos jest.
Uknulem jeszcze inny schemat godzinowy :) tyle ze ta histereza sterownika mi bruzdzi bo jak 'dochodzi' to temp. zadanej na sterowniku to automatycznie PC zadaje o wiele nizsze temp. na zasilaniu i nie daje rady b.dlugo albo i wcale dzwignac sie jeszcze o ten 1* histerezy = dalej pracuje zamiast sie wylaczyc.
Musialbym znaczaco w dol przesunac temp. zeby cos zdzialac. Powoli i tak zaczynam sie ja ustawiac 'pod' PC a nie ustawiac maszyne pod nas.
Co 30-40min defrosty tez nie pomagaja,nim grzejnik zacznie oddawac konkretnie cieplo leci defrost i zasilanie spada ponizej 30* ( nawet i na 25* ) po czym zaczynamy znowu gonic kroliczka. Jest dokladnie jak wczesniej.

chcialbympompe
15-01-2013, 17:45
Jest dokladnie jak wczesniej.
Czyli co? Agregat był sprawny a po prostu PC jest za słaba?

chcialbympompe
15-01-2013, 18:01
heh, ale przecież teraz temperatura jest w okolicy 0C tylko...
Ja mam średnidobową -5 a średnią z 7 dni około -1.

miki121
15-01-2013, 18:18
A jak masz ustawione temperatury i godziny komfort/eko? Bo wg mnie powinieneś dać "eko" np. 22,5 a komfort w godzinach taniej taryfy 23,5. Do tego wyłączyć "wyprzedzenie" i "przedłużenie" grzania.

A z tym ogrzewaniem trawnika to wg mnie nie powinno tak być. Ja mam poprowadzoną instalację freonową na zewnątrz budynku i teraz wiem, że miki zastosował niedostateczną izolację :(

A czy nie pamiętasz stwierdzenia że budynke docieplisz dodatkową warstwą izolacji???
Dodatkowo poinformowałem ciebie że na pewno będą jakieś straty jeżeli rury będą miały iść na zewnątrz budynku i to w odległości ponad 10mb.

Nie pijąc do Ciebie bardzo często ludzie chcą agregat jak najdalej bo będzie im przeszkadzać a potem jak co do czego przychodzi to prowadzą wywód że są strat kilku procentowe.
Trzeba wybrać jakiś środek całej instalacji. kotłownia w jednym miejscu a agregat 12 metrów dalej potem prowadzimy wywód że w skali roku tracę przez to 100zł to jak ma być???
Oczywiście idealnie jest aby pomiędzy jednostką zewnętrzną a hydroboxem było 5-6mb instalacji chłodniczej.
Co do rur które stosujemy to są to rury sprzedawane przez dystrybutora pomp ciepła do montażu instalacji chłodniczej do tych pomp.
Więc jeżeli rury te są niewłaściwe to wychodzi że 99% monterów w Polsce robią to źle :)

chcialbympompe
15-01-2013, 18:30
A czy nie pamiętasz stwierdzenia że budynke docieplisz budynek dodatkową warstwą izolacji???
Nie odwracaj kota ogonem. Prawda jest taka, że zastosowałeś zwykłą izolację od klimy nie proponując nawet innej opcji.

miki121
15-01-2013, 18:36
Zastosowałem izolację zgodną z rozwiązaniem technologicznym.
A jeżeli wiem że rury będą w korytach dodatkowo doizolowane to nie ma sensu wydawać nie wiadomo jakiej kwoty aby oszczędzić kilkanaście złotych.
Fakt można było wyjść z kotłowni bezpośrednio do agregatu i zniwelować straty do minimum.

A tutaj masz linka do strony sprzedawcy rur chłodniczych
http://www.iglotech.com.pl/produkt-warianty/rury-isopolar/1271
W której na samy wstępie piszę że jest to rura do instalacji klimatyzacji i pomp ciepła.
Więc on też nie wie co produkuje - sprzedaje?

Dodatkowo z doświadczenia a nie gdybania czy informacji z różnych materiałów dostępnych w necie mogę powiedzieć że izolacja tego typu:
161503

Po kilku sezonach oddziaływania czynników zewnętrznych kruszy się i nadaj się tylko do wymiany.
Między innym dla tego firmy produkują izolację pokryta folia osłonną aby zabezpieczyć je przed uszkodzeniami i utratą właściwości izolacyjnych.
Tak wygląda po kilku sezonach :
161504

Oczywiście izolacje taką można zastosować wewnątrz.

wihajster
15-01-2013, 19:16
Miki, to co piszą producenci to trzeba brać swoim rozumem i doświadczeniem a nie patrzeć że stoi w folderze "for heat pumps".
Jednocześnie piszą że ta "rura do pomp ciepła" wytrzymuje +98*C.
Tym to łatwiej się nie przejmować?
Rura przed skraplaczem ma przy instalacji grzejnikowej ponad +110*C i ta izolacja płynie.
Druga cieczowa już tutaj nieistotna.

To co pokazujesz na zdjęciu nie ma związku z tym problemem
A kauczuk bez narażenia UV i ptaków jest bezpieczny

miki121
15-01-2013, 19:19
Przez kilka ładnych lat montowałem różne urządzenia chłodnicze i za każdym razem izolacja po kilku sezonach była do wymiany :)

chcialbympompe
15-01-2013, 19:31
Przez kilka ładnych lat montowałem różne urządzenia chłodnicze i za każdym razem izolacja po kilku sezonach była do wymiany :)
Ale tu nie chodzi o rodzaj izolacji ale zastosowaną grubość. Podgrzewany trawnik u Magnolii świadczy o tym najlepiej :(

miki121
15-01-2013, 19:34
Ale tu nie chodzi o rodzaj izolacji ale zastosowaną grubość. Podgrzewany trawnik u Magnolii świadczy o tym najlepiej :(

Straty śladowe mają prawo wystąpić.

r19
15-01-2013, 19:39
Chcialbympompe..... Poczta znowu nie dojechala? :)

miki121
15-01-2013, 19:41
Napisałem że w tym tygodniu dojedzie i dojedzie.
Co prawda boje się jak to się skończy ale cóż przestałem się wtrącać..

r19
15-01-2013, 19:44
Napisałem że w tym tygodniu dojedzie i dojedzie.
Co prawda boje się jak to się skończy ale cóż przestałem się wtrącać..
To moze kurierem? 20 zl to pewnie i Chcialbympompe pokryje.

miki121
15-01-2013, 19:48
Ale nie o to chodzi.
Nie chodzi ile chodzi że podnoszenie PC o 7 cm który jest podpięty na sztywno nie jest najlepszym pomysłem.
Może to się nieciekawie skończyć dla użytkownika i jego pompy..

r19
15-01-2013, 19:52
Ale nie o to chodzi.
Nie chodzi ile chodzi że podnoszenie PC o 7 cm który jest podpięty na sztywno nie jest najlepszym pomysłem.
Może to się nieciekawie skończyć dla użytkownika i jego pompy..
No to chyba bierze odpowiedzialnosc na siebie?
Ale sciemnianie, ze sie wyslalo jest mowiac delikatnie malo eleganckie.

miki121
15-01-2013, 19:55
Ale czy ja powiedziałem że to nie moja wina??
Zakręciłem się i tyle...
Dlatego dzisiaj dostałem nową dostawę i poszło dalej - komplet amortyzatorów - których nie zalecam do montażu ale klient ma prawo robić co chce to jego pompa.

chcialbympompe
15-01-2013, 19:59
Ale nie o to chodzi.
Nie chodzi ile chodzi że podnoszenie PC o 7 cm który jest podpięty na sztywno nie jest najlepszym pomysłem.
Może to się nieciekawie skończyć dla użytkownika i jego pompy..
Pierwsze słyszę o jakimś problemie! Jakoś wcześniej nawet o tym nie wspomniałeś.
To może napisz, że nie wysłałeś w trosce o moje bezpieczeństwo? I oczywiście, że w przyszłym tygodniu przyjedziesz i sam zainstalujesz:rotfl:
A co do izolacji rurek to przypomnij sobie naszą korespondencję w tym temacie.

PS.
Wiem, że i tak jako klient to ja jestem winny ewentualnym błędom i niedoróbkom... Instalatorzy się przecież nie mylą :(

r19
15-01-2013, 20:00
Wiesz.... To nie moja sprawa, ale takie rzeczy sie pamieta.
Sam pisales, ze paczka zaginela, ze zona byla na poczcie.
Niezle zakrecenie.

miki121
15-01-2013, 20:03
A kto powiedział że się nie mylą???
A to że się martwię że możesz rozszczelnić układ to masz rację muszę się nie martwić...
W miejscu podpięcia urządzenia masz dwa gięcia giętarką i i są podpięte na sztywno.
Trzeba mieć na to jakiś patent aby to podnieść bezpieczenie :)

chcialbympompe
15-01-2013, 20:04
r19
Nie ma sensu drążyć tematu bo te "zaginione paczki" nie stanowią większego problemu. Osobiście nie podoba mi się tylko, że jeżeli się cokolwiek wytknie miki'emu to zaraz dostaje się ripostę w stylu "klient sam tak chciał", "klient powiedział", itp. Takie wybielanie siebie :(

miki121
15-01-2013, 20:05
Wiesz.... To nie moja sprawa, ale takie rzeczy sie pamieta.
Sam pisales, ze paczka zaginela, ze zona byla na poczcie.
Niezle zakrecenie.

Oj widzę masz używanie ale spoko przecież na tym polega forum aby doj.... innemu..
Ale jak ktoś coś spie..... to potem kto winny instalator...

chcialbympompe
15-01-2013, 20:06
Trzeba mieć na to jakiś patent aby to podnieść bezpieczenie :)
Niezmiennie od maja 2012r. zapraszam na obiecaną wizytę i dokończenie prac montażowych. Za dodatkowe prace wykonane bezpiecznie i fachowo z przyjemnością zapłacę. Jak poprosiłem o wysyłkę mogłeś po prostu napisać "nie radzę tego robić samemu bo możesz zepsuć instalację" i byłoby po sprawie. Zresztą skończmy ten OT.

miki121
15-01-2013, 20:09
r19
Nie ma sensu drążyć tematu bo te "zaginione paczki" nie stanowią większego problemu. Osobiście nie podoba mi się tylko, że jeżeli się cokolwiek wytknie miki'emu to zaraz dostaje się ripostę w stylu "klient sam tak chciał", "klient powiedział", itp. Takie wybielanie siebie :(

A kto się wybiela???

SUSPENSER
15-01-2013, 20:10
To dobrze, ze zauwazyles ze ze wzrostem intensywnosci wymiany rosnie sprawnosc reku :P

Pozdrawiam

Część to sprawność reku a część większa moc dmuchawy nawiewnej, która ma straty głównie cieplne.

miki121
15-01-2013, 20:11
Dyskusja która do niczego nie prowadzi :)

r19
15-01-2013, 20:13
Jezeli myslisz, ze mam uzywanie, siedze i zacieram rece to sie mylisz.
Ale pietnuje zachowanie, ktorego nie znosze. Skoro klamiesz w tak blahej sprawie to jak rozmawiac na powazne i istotne tematy. Ale jak napisal Chcialbympompe.... koniec drazenia.

chcialbympompe
15-01-2013, 20:34
Wiesz co? Zawsze jestem bardzo spokojny ale zaczynasz przeginać...

A kto się wybiela???
Po prostu nie rozumie jak to jest w większości przypadków ktoś sobie wybierze lokalizację i jak mu się mówi że będą straty to mówi ok że to rozumie a potem jak co do czego to jakoś skleroza mu przychodzi.
Drogi Michale. Nie rób ze mnie sklerotyka i głupka na forum. Zacytuję twoje własne słowa:

================================================== ==============================
Od : miki121
To : chcialbympompe
Data : 2012-02-29 20:13
Tytuł : Odp: PC
--------------------------------------------------------------------------------
W wypadku większej odległości straty są znikome.
A co do tego:

Biorąc pod uwagę Twoją zaciętość do modyfikacji nie chcę cię odwodzić o pomysłów.
Tylko martwię się że jak nie powiem to za moment jak coś się stanie znowu spadnie na mnie że to z mojej winy.
Nie wiem jakie modyfikacje masz na myśli. Może odłączenie źle podłączonego przez ciebie czujnika temperatury od zestawu do współpracy z kotłem, który powodował, że miałem CWU o temperaturze 35 stopni? A może zmianę podłączenia grzałki w zasobniku, która po próbie jej użycia "wywalała" zabezpieczenie w rozdzielni? A może usunięcie przecieku na lucie i śrubunku przy pompie cyrkulacji?
Zauważyłeś, że chyba każdy z twoich klientów ma zastrzeżenia - głównie do tego, że masz przyjechać, coś obiecujesz i nic z tego nie wychodzi?
Ja skończyłem. Nie ciągnij proszę tej dyskusji dalej w tym tonie. Poleciłem cię wielu osobom, które pytały o opinię przez PW. Nikomu nie odradzałem. Chyba czas być bardziej powściągliwym w opiniach na twój temat bo jak widzę ze mną same kłopoty masz.

miki121
15-01-2013, 20:39
No i są znikome

Magnolia18
15-01-2013, 21:26
Arturo, wspolniku Miki, masz moze kamere te co lapie gdzie pita cieplo ?
przy okazji bedziesz mial okazje jako sprzedawca naocznie zobaczyc jak dziala PC ma ...pytam powaznie

ArturWi
15-01-2013, 21:33
Arturo, wspolniku Miki, masz moze kamere te co lapie gdzie pita cieplo ?
przy okazji bedziesz mial okazje jako sprzedawca naocznie zobaczyc jak dziala PC ma ...pytam powaznie
Już nie,chociaż na papierze jeszcze tak dopóki nie skończy się procedura umarzania udziałów ;)
Nie mam niestety kamery termowizyjnej ale gdzieś miałem namiary na gostka,który robił,chyba z Rybnika,muszę poszukać i dam znać.
Może go drapnę bo u siebie też chciałem zrobić takie badania ale dopiero jak pompa zacznie działać i grzać.

miki121
15-01-2013, 21:35
Arturo, wspolniku Miki, masz moze kamere te co lapie gdzie pita cieplo ?
przy okazji bedziesz mial okazje jako sprzedawca naocznie zobaczyc jak dziala PC ma ...pytam powaznie

A czemu mnie nie zapytasz???
Możemy się na następny piątek umówić :)

Magnolia18
15-01-2013, 21:36
Już nie,chociaż oficjalnie jeszcze tak dopóki nie skończy się procedura umarzania udziałów ;)
Nie mam niestety kamery termowizyjnej ale gdzieś miałem namiary na gostka,który robił,chyba z Rybnika,muszę poszukać i dam znać.
Może go drapnę bo u siebie też chciałem zrobić takie badania ale dopiero jak pompa zacznie działać i grzać.

Jenakowoz widze ze czuwasz :)
Dzieki.
Btw. ze tak spytam
Mowiles, ze moja TRI przy 0* juz zere tylko 7kW ? rajt ?
To nie ma opcji zeby ogrzac moj dom. Chyba. wiem wiem, chyab to sie malpa na galezi. ale na chybajaca sie malpe sprzedano mi pompe tez

Pyxis
15-01-2013, 21:38
Nie mam niestety kamery termowizyjnej

Zrob normalna kamera video. Magnolia juz tyle "lyknal" w tym watku, ze moze sie udac. ;)

miki121
15-01-2013, 21:41
161563
Mariusz w następny piątek możemy to zrobić :)
Będzie to chrzest bojowy mojej nowej "zabawki" :)

ArturWi
15-01-2013, 21:46
Jenakowoz widze ze czuwasz :)
Dzieki.
Btw. ze tak spytam
Mowiles, ze moja TRI przy 0* juz zere tylko 7kW ? rajt ?
To nie ma opcji zeby ogrzac moj dom. tez
Zeżre 7kW/h,miki poprawił mi to chyba na 5,8kW/h,to jest zużycie prądu ale moc grzewcza pompy przy 0st.C to chyba ok.14kW.
Czy ogrzeje czy nie to muszę się cofnąć do wyników kbaba sprzed kilku stron ale wiem,że przy naprawdę niskich temperaturach może być problem.

Zrob normalna kamera video. Magnolia juz tyle "lyknal" w tym watku, ze moze sie udac. ;)
Tak brutalny to nie jestem ;)
Aczkolwiek nie w moim charakterze jest łapanie na łykanie ;)

Magnolia18
15-01-2013, 21:47
Zrob normalna kamera video. Magnolia juz tyle "lyknal" w tym watku, ze moze sie udac. ;)

siwinia :D

Magnolia18
15-01-2013, 21:50
kWh TE=ArturWi;5741525]Zeżre 7kW/h,miki poprawił mi to na 5,8kW/h,to jest zużycie prądu ale moc grzewcza pompy przy 0st.C to ok.14kW.
Czy ogrzeje czy nie to muszę się cofnąć do wyników kbaba sprzed kilku stron :)[/QUOTE]

taa, jaaa yhymmm. Ty Arturo wiesz co to znaczy,. powinienes :)
powiedz to 90kWh za ostanie dni. na dobe

Pyxis
15-01-2013, 22:04
siwinia :D

Mlody pelikan ;)

Magnolia18
15-01-2013, 22:10
Mlody pelikan ;)

wiedzialem :P

r19
15-01-2013, 22:17
Magnolia....daj spokój.... prawie wiosna :)

Magnolia18
15-01-2013, 22:20
Magnolia....daj spokój.... prawie wiosna :)

NOM :) u Ciebie chyba. chyba to .. sie malpa na galezi :P
a ja ma 'grzyba' na glowie
rodzina mi truje leb, sasiedzi zaczyna polewac ze mnie ... uuuu zywcem sie nie dam ! HOWGH

r19
15-01-2013, 22:24
Zastanów się czy nie taniej nająć palacza :)

Wiem, wiem.... najgorsza to zlewa sąsiadów... "A nie mówiłem....."

Magnolia18
15-01-2013, 22:26
Zastanów się czy nie taniej nająć palacza :)

Wiem, wiem.... najgorsza to zlewa sąsiadów... "A nie mówiłem....."

a idz :) ... se sam najmij :P

Pyxis
15-01-2013, 23:00
Zastanów się czy nie taniej nająć palacza :)


Z Magnolii "szczesciem" do CO, to ja bym obcego faceta do domu nie sprowadzal. Rzonie moglo by byc... ;)

kamyk68
15-01-2013, 23:21
Zauważyłeś, że chyba każdy z twoich klientów ma zastrzeżenia - głównie do tego, że masz przyjechać, coś obiecujesz i nic z tego nie wychodzi?
Ja skończyłem. Nie ciągnij proszę tej dyskusji dalej w tym tonie. Poleciłem cię wielu osobom, które pytały o opinię przez PW. Nikomu nie odradzałem. Chyba czas być bardziej powściągliwym w opiniach na twój temat bo jak widzę ze mną same kłopoty masz.



To ja się pytam dlaczego polecasz kogoś z kogo sądząc po twoich wypowiedziach nie do końca jesteś zadowolony?????????:o

pomarszczonyfred
16-01-2013, 06:50
Zeżre 7kW/h,miki poprawił mi to chyba na 5,8kW/h,to jest zużycie prądu ale moc grzewcza pompy przy 0st.C to chyba ok.14kW.
Czy ogrzeje czy nie to muszę się cofnąć do wyników kbaba sprzed kilku stron ale wiem,że przy naprawdę niskich temperaturach może być problem.

Tak brutalny to nie jestem ;)
Aczkolwiek nie w moim charakterze jest łapanie na łykanie ;)

A o ile należy skorygować wydajność w przypadku defrosta?
jest to istotny parametr, który ma wpływ na wydajność szczególnie w zakresie temperatur 0-5°C
wg. katalogu francuskiego dla 45°C przy -5°C wyd. Excelia 16 - 13kW 15% na defrost = 11 kW.

ps. nie chodzi o czespianie się, tylko o mówienie o wszystkim, również mocy przy defrostach.

malux20
16-01-2013, 14:08
to ja się podłaćzę
jeżeli dziś mam zasilanie 26 stopnii to jak to wpływa na cop /koszty w porównaniu do np 35 ?
jeszcze jedno może najlepiej olać godziny tańszych minut i puścić pompę na 24 h ?
w kontekście powietrznych

simluc
16-01-2013, 14:34
to ja się podłaćzę
jeżeli dziś mam zasilanie 26 stopnii to jak to wpływa na cop /koszty w porównaniu do np 35 ?

Pytanie jest tendencyjne;)

miki121
16-01-2013, 15:07
Kilku klientów ma pompę podłączoną przez całą dobę...
Inni kulają ją w Tanich taryfach...
Najlepiej byłoby jeden sezon podziałać na dwóch a drugi na taniej i wtedy porównać...
Byłoby to w miarę miarodajne..:)

r19
16-01-2013, 15:34
Kilku klientów ma pompę podłączoną przez całą dobę...
Inni kulają ją w Tanich taryfach...
Najlepiej byłoby jeden sezon podziałać na dwóch a drugi na taniej i wtedy porównać...
Byłoby to w miarę miarodajne..:)
Bez cieplomierza nie bedzie.
Zima zimie nierowna.

simluc
16-01-2013, 16:37
jeszcze jedno może najlepiej olać godziny tańszych minut i puścić pompę na 24 h ?
w kontekście powietrznych
Tak na szybko porównałem copy na podstawie średnich miesięcznych ze strony freemeteo.com dla grzania całodobowego i taniej taryfy.
Przyjąłem tanią taryfę wg Enei- tzn 8 godzin z przedziału od 22 do 7 i 2 od 13 do 17. Łącznie 10 godzin.

rok: 2012
stacja meteorologiczna : Toruń (wybór losowy)

pompa ciepła- ATlantic Tri 11(tylko dla tego modelu mam szczegółową tabelkę z copami, a, że są one z palca wzięte to inna sprawa- o czym niżej), temperatura zasilania 35stC

styczen 2012-

srednia - -2.8 cop wyniesie 3,02

srednia min (bo grzejemy w nocy, tzn od 22 do 7 przez 8 godzin)- -5.6 - 8 godzin - z tabeli wezmiemy -6, cop 2,89
srednia max - -0.1 (bo grzejemy za dnia od 13 do 17 przez 2 godziny) - 2 godziny - z tabeli 0 - cop 3,15

calodobowo- cop 3,02
tania taryfa - 2,89 x 8x2,4 + 2 x 3,15 2,4 = 2,942

luty odpowiednio:
sr -1.8 x 24h - z tabeli -2 cop 3,15
sr min - -4.7 x 8 - z tabeli -5 - cop 2,93
sr max - 1.4 x 2 - z tabeli 2 - cop 3,25

cop wyniesie 2,99

marzec -
1.9 x 24 - z tabeli cop dla 2, cop 3,25

-1.5 x8 x2,4 - dla -2 cop 3,06
6.2x2x2,4 - dla 6 - cop 3,86

srednio wyjdzie 3,22


pazdziernik 2012

srednia 8,3 - cop 4,53
min 4,9 0 cop 3,4
max 12.8 - cop 4,96

sredni cop dla taniej taryfy - 3,712

listopad 2012

srednia - 3,4 cop 3,29
srednia min - 0.9 cop 3,2
srednia max - 5.9 cop 3,86

tania taryfa sredni cop - 3,33

grudzien 2012

srednia - -0.6 cop 3,1
srednia min - -3,1 cop 3,02
srednia maks - 1.6 cop 3,2

tania taryfa sredni cop- 3.056

podsumowanie copy calodobowa tarfyfa/tania taryfa

rok 2012

styczen 3,02/2,94
luty 3,15/2,99
marzec 3,25/3,22
pazdziernik 4,53/3,71
listopad 3,29/3,33
grudzień 3,2/3,056

Dane dla atlantica tri 11 wzialem ze strony mikiego.

Na podstawie powyższych danych odpowiedź, którą taryfę wybrać jest oczywista.

Pozostaje kwestia wiarygodności podanych wyżej copów.

Są one bowiem zawyżone o naście procent w stosunku do parametrów bliźniaków ze stajni Fujitsu High power.
Oba koncerny podobno podają dane wg normy En14511- pompa atlantica tri 11 ma przykładowy cop dla -7/35 2,86 podczas gdy fujitsu waterstage 2,52

dla -7/45 atlantic chwali sie copem 2,52 podczas gdy fujitsu podaje skromnie 2,16.

Nie dziwi fakt, że na atlantica w Niemczech nie dostanie się dofinansowania, a na Fujitsu i owszem.

Parametry atlantica stąd pobrane:
http://rekuperatory.co/portal/perf-excellia-tri11.pdf

wydajność fujitsu można poznać na stronie niemieckiej:

http://www.fujitsu-general.de/heat-pumps/waterstage-air-to-water/wsyk-160-dc9-woyk-112-lc.html

------------------------
szymon

Pyxis
16-01-2013, 16:39
Nie mozesz przyjac calodobowego COP jako srednia arytmetyczna. Musisz uwzglednic "wagi", po nocny cop to az 80% czasu pracy pompy.

Magnolia18
16-01-2013, 16:59
nie wiem jak tam COP ale dzis udalo mi sie uzyskac min. ponad 51% zuzycia kWh w taniej. i same kWh tez mniej ilosciowo niz dzien wczesniej. temp. za oknem bardzo podobne

r19
16-01-2013, 17:02
nie wiem jak tam COP ale dzis udalo mi sie uzyskac min. ponad 51% zuzycia kWh w taniej. i same kWh tez mniej ilosciowo niz dzien wczesniej. temp. za oknem bardzo podobne
Niedlugo przeszkolisz Mikiego i bedzie git :)

malux20
16-01-2013, 17:04
pyxis ty to mówisz z przyzwyczajenia przy swojej
ja nawet jak będę miał wekendową to planuję tak
w sobotę i niedzielę przeładowuję posadzkę [dom doprowadzam do 23-24] w taniej
zakładamy że jest to obecny styczeń
przez wekend pompa weżnie 15-20 kwh / doba a reszta rygodnia 24 h jedna temp zadana np 22 stop . [pewnie 8-14 kwh doba]
w środku tygodnia 1 konkretne przepalenie w kominku- 10 kg brykietu.
oczywiście u magnoli to się nie sprawdzi
zasilanie u mnie byłoby wtedy nie większe niż 24-25

simluc
16-01-2013, 17:19
Nie mozesz przyjac calodobowego COP jako srednia arytmetyczna. Musisz uwzglednic "wagi", po nocny cop to az 80% czasu pracy pompy.
Nie zmienia to faktu, że dopóki nie będzie za dnia powyżej 7 stopni (magicznej granicy defrosta dla powietrznej) a w nocy np -5 st to zawsze taryfa tańsza - ale taka z godzinami w ciągu dnia, a nie np weekendowa, będzie korzystniejsza.

simluc
16-01-2013, 17:22
nie wiem jak tam COP ale dzis udalo mi sie uzyskac min. ponad 51% zuzycia kWh w taniej. i same kWh tez mniej ilosciowo niz dzien wczesniej. temp. za oknem bardzo podobne

Sukces! Obniżyłeś temperaturę w domu, odłączyłeś grzanie wody i zaczynsz być zadowolonym. A gdybyś jeszcze tak odłączył CO....Chyba, że te osiągi przy temp 23 st i grzaniu wody. To rzeczywisty powód do radości byłby.

malux20
16-01-2013, 17:23
czytam twoje dane dzięki za nie
jesteś w stanie podać cop przy zasilaniu 35 i 25?
wekendowa jest z 2 h w dzień w tygodniu i 22-6

malux20
16-01-2013, 17:24
czyli według twoich danych lepiej żeby pompa bujała się 24 h czy tylko nocą?

simluc
16-01-2013, 17:29
Tylko tańsza taryfa, moc dobierana przez zapotrzebowanie budynku dla np -20stC x 24/ ilosc godzin w taniej taryfie.

Magnolia18
16-01-2013, 18:28
Sukces! Obniżyłeś temperaturę w domu, odłączyłeś grzanie wody i zaczynsz być zadowolonym. A gdybyś jeszcze tak odłączył CO....Chyba, że te osiągi przy temp 23 st i grzaniu wody. To rzeczywisty powód do radości byłby.

Fakt :( troche lipa

hydraulik_
17-01-2013, 08:40
T

Nie dziwi fakt, że na atlantica w Niemczech nie dostanie się dofinansowania, a na Fujitsu i owszem.

Parametry atlantica stąd pobrane:
http://rekuperatory.co/portal/perf-excellia-tri11.pdf

wydajność fujitsu można poznać na stronie niemieckiej:

http://www.fujitsu-general.de/heat-pumps/waterstage-air-to-water/wsyk-160-dc9-woyk-112-lc.html

------------------------
szymon

A jaka jest różnica pomiędzy Fujitsu i Atlantikiem?

simluc
17-01-2013, 08:48
A jaka jest różnica pomiędzy Fujitsu i Atlantikiem?
No Atlantic jest jest podrasowaną wersją Fujitsu sądząc po znakomitych copach, którymi to posługujecie się wszyscy tu na forum- zarówno instalatorzy jak i użytkownicy. A rzeczywistość trochę skrzeczy.

hydraulik_
17-01-2013, 09:47
No to wynika z tego ,że lepszy jest droższy Fujitsu bo podaje gorsze dane .Ale może ktoś poda jeszcze gorsze.
Ciekawe czy to jest cop czy scop

Czy dotyczy nowych wymienników czy starych.
Zmieniły sie na przełomie roku

Ja zawsze podawałem dane z polskiej instrukcji Fujitsu

simluc
17-01-2013, 10:05
No to wynika z tego ,że lepszy jest droższy Fujitsu bo podaje gorsze dane .Ale może ktoś poda jeszcze gorsze.
Ciekawe czy to jest cop czy scop


I ty takie pytania stawiasz?

W folderze fujitsu - dotyczy obecnych modeli , jak byk stoi:
*1. The values of heating capacity/power input/COP are based on measurement of EN14511 standard.

A co uwzględnia ta norma to powinieneś jako instalator/sprzedawca wiedzieć.



Czy dotyczy nowych wymienników czy starych.
Nowych. Rozumiem, że innowacyjność nowszych modeli polega na spadku sprawności urządzeń.


Ja zawsze podawałem dane z polskiej instrukcji Fujitsu

A wspominano tam cokolwiek o defrostach i wg jakiej normy je podawano?
Pytam z ciekawości.

simluc
17-01-2013, 10:07
No to wynika z tego ,że lepszy jest droższy Fujitsu bo podaje gorsze dane .
Ojejej. A może są one bliższe rzeczywistości?

malux20
17-01-2013, 11:30
to dziwne ale ja jestem zadowolony ostatnio z pompy:p
bierze mędzy 12-14 kwh doba na samo co

r19
17-01-2013, 12:34
to dziwne ale ja jestem zadowolony ostatnio z pompy:p
bierze mędzy 12-14 kwh doba na samo co

To jest faktycznie dziwne :)
Nie czujesz jakby to był pierwszy raz? :)

malux20
17-01-2013, 20:51
no cudów nie oczekuję
defrosty mam w nosie
zużycie w tym tygodniu to max 15 kwh na dobę [ale plus 20-25 kg brykietu w tygodnuy]
już teraz po trzymaniu temperatury widzę że jak w taniej taryfie przez wekend przegrzeję chałupę to spokojnie dojadę do piątku

fotohobby
17-01-2013, 21:05
Bedziesz pol tygodnia mieszkał w przegrzanej chałupie ?

Pyxis
17-01-2013, 21:08
Bedziesz pol tygodnia mieszkał w przegrzanej chałupie ?

Spokojnie, malux zamieszka, to szybko zweryfikuje swoje teorie. Ja tez maialem wiele "ciekawych" pomyslow. Zycie jest bezlitosne. I zuzycie bedzie inne i palenia w kominku mniej, albo prawie wcale.... ;)

malux20
17-01-2013, 21:13
no cos w tym jest

Magnolia18
17-01-2013, 21:21
Miki
2 proste slowa
nieslownosc i obiecuje.
Ktore jest Ci blizsze ?
Bo SAM zapowiedziales sie, ze DZIS bedziesz ( nie wiedziec po co a ja dzien kolejny stracilem oczekujac ... ) i .. jak zwykle

Jakbym mial 26 dni urlopu to juz wybralbym rok do przodu ...

edit. wku***y na maxa

edit2.
@ArturWi
tez tak dzialasz ?

miloszenko
17-01-2013, 21:23
Spokojnie, malux zamieszka, to szybko zweryfikuje swoje teorie. Ja tez maialem wiele "ciekawych" pomyslow. Zycie jest bezlitosne. I zuzycie bedzie inne i palenia w kominku mniej, albo prawie wcale.... ;)

Moge tylko potwierdzic. Na poczatku zabawy z piecem przegrzalem dom o 2 stopnie tak do 25, nie dalo sie wytrzymac nawet pare godzin, idealniejest jak utrzymujemy dokladnie te same warunki caly czas.

Pozdrawiam

Pyxis
17-01-2013, 21:24
Miki
2 proste slowa


K...wa m...c!

Mi te jakos lepiej pasuja. "Koprolalia" jest tu chyba na miejscu ;)

Pyxis
17-01-2013, 21:25
Moge tylko potwierdzic. Na poczatku zabawy z piecem przegrzalem dom o 2 stopnie tak do 25, nie dalo sie wytrzymac nawet pare godzin, idealniejest jak utrzymujemy dokladnie te same warunki caly czas.

U mnie sa wahniecia 0,7*C i to jest tak na granicy tego, zeby nie czuc sie jeszcze niekomfortowo.