PDA

Zobacz pełną wersję : Pompy ciepła powietrze woda



Strony : 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74

bitter
12-09-2011, 19:25
hydrauli a możesz się wypowiedzieć w kwestii schematu narysowanego przez Arturo?

hydraulik_
12-09-2011, 20:26
hydrauli a możesz się wypowiedzieć w kwestii schematu narysowanego przez Arturo?

Ma prawo działać.Tylko trzeba wymyślić automatykę .Trochę chytre.
Ja bym założył 2 pompy, jedna do kotła druga do podbierania ciepła z pompy.Pracowałaby jedna albo druga.

tomek131
12-09-2011, 21:50
hydrauli, skopiowałem poniżej pytanie z innego wątku,bo nie odpowiedziałeś.Wchodzisz?

Oczywiście miałem na myśli jeśli gaz blisko.Wtedy 20cm styro na ścianę i gaz.
Hydrauli zrobisz mi pompę w małopolsce (pow/woda)? Wszyscy,dosłownie wszyscy ją odradzają.Dom z poddaszem ok 140-150m.30cm w dachu, chyba 20 na ścianie i nie wiem czy płyta czy nie ,nie wiem też czy WM z reku czy grawitacja.Tylko z marży musisz zejść.ALe jak wypali ,jaka reklama od kogoś kto nie specjalnie wierzy w te wszystkie nowinki

hydraulik_
13-09-2011, 06:00
hydrauli, skopiowałem poniżej pytanie z innego wątku,bo nie odpowiedziałeś.Wchodzisz?

Oczywiście miałem na myśli jeśli gaz blisko.Wtedy 20cm styro na ścianę i gaz.
Hydrauli zrobisz mi pompę w małopolsce (pow/woda)? Wszyscy,dosłownie wszyscy ją odradzają.Dom z poddaszem ok 140-150m.30cm w dachu, chyba 20 na ścianie i nie wiem czy płyta czy nie ,nie wiem też czy WM z reku czy grawitacja.Tylko z marży musisz zejść.ALe jak wypali ,jaka reklama od kogoś kto nie specjalnie wierzy w te wszystkie nowinki

Mam na wyprzedaży jedną typ 16 jedno fazowa za 12 000 + 8%vat a z zasobnik 15000 i robota to około 7000 zł To jest fujitsu/Atlantic
Na takie domy wystarczał typ 10 Ale masz zapas mocy na 2 taryfę.
A gdzie w małopolsce

bitter
13-09-2011, 06:00
hydrauli, dwie pompy to bez sensu bo za dwie pompy do CWU mam jedną do CO+CWU dedykowaną bez kombinacji. Gdybyś konkretniej rozrysował co proponujesz to bylibyśmy wdzięczni zapewne

autorus
13-09-2011, 07:57
No jakby kolegę tomek131 znanego sceptyka dało się przekonać do PC to ja też bym się mocniej zainteresował :)

tomek131
13-09-2011, 08:11
No tak ,ja znany z bardzo ostrożnego podejścia do nowoczesnych rozwiązań, jak wejdę w to i napiszę ,że działa i działa do tego ok ,to przynajmniej wiadomo, znając kurna moją historię na forum ,że to będzie prawda bez naganiania.
ALe ja na wiosnę dopiero zaczynam budowę :( Więc chwilę to jeszcze potrwa.Choć to ma być szybka budowa.Od zera do kwiatków w oknach i drzewek na placu jednym cięgiem.Jak najszybciej,stąd muszę mieć wszystko obmyślone i obgadane i muszę wiedzieć ,że dom stawia Pan X za kwotę Y ,reku takie i takie montuje Pan C za kwotę D ,pompę taką i taką Pan ......i tak dalej.
Hydrauli Ty mnie jakich wyprzedaży nie wciskaj , dobry sprzęt za rozsądną kasę.NIe chodzi ,że ma być najtaniej ,bo za darmo to umarło,ale musi być rozsądnie i konkurencyjnie bez zciemy i naganiania ze sprzętem
Lokalizacja to koło Olkusza (Olkusz pomiędzy Krakowem i Katowicami w połowie mniej więcej drogi)

Liwko
13-09-2011, 08:33
7tyś za robociznę? Cały miesiąc mu to będziesz montował?:D

rzufik1
13-09-2011, 09:45
Tak bywa z tym południem ,
Tam są dwa systemy regulacyjne.Jeden w jednostce wewnętrznej i on żąda 100 % .A jednostka zewnętrzna nie wykonuję polecenia bo ma inne pomysły ,ale nie pobiera prądu.Poobserwuj dłużej.

pompa na północnej ścianie jest wiec te 27 stopni to mialą faktcznie.. ale franca ma działac do 35 .... od minus 25 do plus 35 ...
a tu dupa już w 27 .
Co do tego ze szła na 100 % ale nie pobierała prądu to niezgodze sie... fakt w tym momecie nie brała praktycznie nic ale wczesniej grzała i brała a teraz chłodziła czyli bilans ma ujemny. z tym ze nie waze sa te grosze ktore poszły na prąd a ważne jest to ze dała ciała.

kbab
13-09-2011, 10:43
Mam na wyprzedaży jedną typ 16 jedno fazowa za 12 000 + 8%vat a z zasobnik 15000
taki kociołek poradzi sobie z tą cysterną? Chyba, że to koszt.

autorus
13-09-2011, 10:44
na pewno chodziło o 150l.

Liwko
13-09-2011, 12:19
A z zasobnikiem 15000. Oczywista oczywistość:)

1950
13-09-2011, 14:51
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=73302
to, w życiu nie będzie dobrze działać

bartosz-w
13-09-2011, 14:53
złotych

1950
13-09-2011, 17:53
to może napisz co chcesz uzyskać,
bo z tego co jest na rysunku, nic nie wynika,
wyciąłeś fragment ze schematu chyba Hewalexu i domalowałeś podłogówkę,
i co najważniejsze uważasz, że to będzie dobrze,

kbab
13-09-2011, 19:23
Coś więcej w temacie,czemu nie ?W jaki sposób będzie działać dobrze ?
Przydałby się schemat poglądowy dobrego działania :)
Obstawiam, że dobrze zadziała, ale są warunki, że cwu nie będzie mogła być podgrzana kotłem co, tylko pc, zawór trójdrożny będzie odpowiednio reagował na temperaturę wody z wężownicy zbiornika cwu aby jej zbytnio nie wychłodzić, ewentualnie dodatkowo zastosować w układzie wyłącznik czasowy, który w wyznaczonych godzinach zapewniał priorytet dla cwu.

hydraulik_
13-09-2011, 19:48
7tyś za robociznę? Cały miesiąc mu to będziesz montował?:D
Przeczytaj jeszcze raz 150 l zbiornik materiału montażowe (miedź) zawór przełączający .pmpa cyrkulacyjna ,podstawa jednostki zewnętrznej z kwasówki,
Okablowanie i mała tablica rozdzielcza To tak z grubsza.
A ja zarabiam 7000 w niecały tydzień . Ja mam konkretną robotę.

hydraulik_
13-09-2011, 19:51
No tak ,ja znany z bardzo ostrożnego podejścia do nowoczesnych rozwiązań, jak wejdę w to i napiszę ,że działa i działa do tego ok ,to przynajmniej wiadomo, znając kurna moją historię na forum ,że to będzie prawda bez naganiania.
ALe ja na wiosnę dopiero zaczynam budowę :( Więc chwilę to jeszcze potrwa.Choć to ma być szybka budowa.Od zera do kwiatków w oknach i drzewek na placu jednym cięgiem.Jak najszybciej,stąd muszę mieć wszystko obmyślone i obgadane i muszę wiedzieć ,że dom stawia Pan X za kwotę Y ,reku takie i takie montuje Pan C za kwotę D ,pompę taką i taką Pan ......i tak dalej.
Hydrauli Ty mnie jakich wyprzedaży nie wciskaj , dobry sprzęt za rozsądną kasę.NIe chodzi ,że ma być najtaniej ,bo za darmo to umarło,ale musi być rozsądnie i konkurencyjnie bez zciemy i naganiania ze sprzętem
Lokalizacja to koło Olkusza (Olkusz pomiędzy Krakowem i Katowicami w połowie mniej więcej drogi)
To urządzenie jest jedno fazowe wymaga grubego kabla i przydziału prądu na jednej fazie .To jest ta wada.
Pytaj , a nie atakuj

hydraulik_
13-09-2011, 19:56
Te 7000 zł. za robociznę to na gotowo ? Czy trzeba jeszcze jakieś rurki etc dokupić ?

No tomek131, jak w to wejdziesz i pochwalisz działanie na FM, to będzie coś !!! A w zasadzie COŚ !!!! :)

pzdr
Na gotowo z rurkami i zasobnikiem 150 l(uruchomione)
Reasumując za 12000 +8% Vat i 7000 zł = uruchomiony układ .(19000 zł)Ale jednofazowa typ 16
Inwestor doprowadza zasilanie elektryczne do jednostki wewnętrzne reszta to moja robota

hydraulik_
13-09-2011, 20:02
hydrauli, dwie pompy to bez sensu bo za dwie pompy do CWU mam jedną do CO+CWU dedykowaną bez kombinacji. Gdybyś konkretniej rozrysował co proponujesz to bylibyśmy wdzięczni zapewne
Jakoś nie mogę doczytać się gdzie napisałem "2 pompy do cwu)
Ja pisałem i pompach cyrkulacyjnych jedna dla kotła druga w obwodzie -wężownica podłogówka.
Nie wiem jak tu sie rysuje:(

bitter
13-09-2011, 20:19
Sama idea wydaje się genialna tylko brak kropki nad i. Nikt nie próbował tego połączyć choćby z ciekawości?

Liwko
13-09-2011, 20:42
Przeczytaj jeszcze raz 150 l zbiornik materiału montażowe (miedź) zawór przełączający .pmpa cyrkulacyjna ,podstawa jednostki zewnętrznej z kwasówki,
Okablowanie i mała tablica rozdzielcza To tak z grubsza.
A ja zarabiam 7000 w niecały tydzień . Ja mam konkretną robotę.

No to widać gdzie jest pole do manewru dla przyszłego inwestora. Szukajcie a znajdziecie i dobrych, i dużo tańszych instalatorów. Nie gniewaj się ale 7000 to zdecydowanie za dużo.

kbab
13-09-2011, 20:46
Sama idea wydaje się genialna tylko brak kropki nad i. Nikt nie próbował tego połączyć choćby z ciekawości?
Ok taki układ będzie działał - bo z podobnego korzystam od 10 lat, tylko że zamiast kotła elektrycznego w moim obwodzie jest piec gazowy, mój układ jest prostszy, bez zaworu trójdrożnego, ale w moim systemie piec gazowy podgrzewa również zbiornik cwu. Jeśli Arturo72 wpiął do układu kocioł elektryczny szeregowo, to u mnie jest kocioł podłączony równolegle. Dolna wężownica zbiornika cwu jest zasilana z pw kominka lub solarów, na razie układ pracuje bez pc, ale nie zarzekam się, że kiedyś jej nie podłączę, jeśli już to ze skraplaczem zewnętrznym. Odnoszę jednak wrażenie, że przy tak małym zapotrzebowaniu na energię kocioł elektryczny byłby zbędny, a to dlatego, że w zupełności wystarczyłaby grzałka elektryczna odpowiedniej mocy w zbiorniku cwu. Kiedyś wklejałem dane techniczne zbiorników cwu z dwoma wężownicami - bez obaw - moc ich w zupełności wystarczy.

kbab
13-09-2011, 21:22
1. skąd weźmiesz powietrze, które zasili PC o mocy 4,2 kW przez 8 godzin w nocy podczas mrozów ??
Jak dla mnie przekombinowane i chyba drogie.
Odnośnie pc to już dawno proponowałem zrezygnować z tej działającej na wentylacji na rzecz zewnętrznej, tanie dzisiejsze Urlicha działają do -25stC. Z tym ładowaniem płyty podłogowej to bez przesady, przecież można ją ładować krócej temp nawet do 55stC, wówczas może się okazać że będzie się podgrzewała 1 może 2 godz/dobę - to można wyliczyć - wtedy zawsze w tańszej taryfie.

autorus
14-09-2011, 06:08
Ładowanie płyty 55st? Raczej kiepski komfort :( No bo to ma być w nocy, kiedy temperatura potrzebna jest raczej niższa do spanka. Chyba że się mylę.

hydraulik_
14-09-2011, 06:24
, tanie dzisiejsze Urlicha działają do -25stC. Z tym ładowaniem płyty podłogowej to bez przesady, przecież można ją ładować krócej temp nawet do 55stC, wówczas może się okazać że będzie się podgrzewała 1 może 2 godz/dobę - to można wyliczyć - wtedy zawsze w tańszej taryfie.
Obawiam się ,że Urlich niema pompy do -25C.
Ale to jedyna uwaga co do Urlicha.Bo nawet nie jest do -5 .To i tak ogromna wygoda i oszczędności.
Stosowanie pomp ma jeszcze dwa aspekty- polityczny : nie palimy ropy która wysysa z Polski kasę i ekologiczny zamiast prądu używamy 3x mniej prądu(co2)
Jeszcze tylko żeby produkcja była w Polsce.To mogła by być Polska specjalność .Ale u nas nawet kotłów się nie produkuję.Wuobraźcie sobie ile kasy wypływa z Polski np za płytkę automatyki wartą 10 euro a sprzedawaną za 800 -1000 złotych.Ostatnie burze i remonty sieci czynia spustoszenie w tej materii
Chyba założę nowy temat:stirthepot:

bitter
14-09-2011, 06:57
No dobra Panowie. Olśniło mnie i doznałem geniuszu twórczego o 7 rano (geniusz pewnie zaraz zniknie jak mnie ktoś oświeci, że wcale nie mam racji albo wynalazłem ponownie koło ;-) ). Wymyśliłem rozwiązanie dokładnie odwrotne od rozwiązania Arturo. Nie wiem tylko czy są PC do CWU z dwoma dostępnymi wężownicami z zewnątrz. Otóż pompa sobie grzeje wodę do kąpieli w środku a piec elektryczny wspomaga grzanie wody poprzez wężownicę (w zasadzie szkoda kasy na piec i wystarczy porządna grzałka z 4kW na mały dom ale nie wiem czy do takiej pompy jest możliwość dowalenia większej grzałki). Dolna wężownica zasila ogrzewanie domu poprzez podłogówkę. Całe sterowanie sprowadza się do:

1. Utrzymania temperatury wody w zbiorniku na poziomie 45 stopni.
ProblemI jak sterować pompą i grzałką (czy piecem el) tak aby w momencie kiedy PC nie daje rady włączało się dodatkowe źródło). Mnie przychodzi na myśl jakieś sterowanie w stylu PC ustawione na grzanie kiedy woda spadnie poniżej 40 stopni a piec jak poniżej 35 np (nie wiem czy to ma sens)

2. Sterowanie obiegiem podłogówki poprzez zawór trójdrożny i sterownik pogodowy który każdy zna i wie jak działa.
Problem1 Czy temperatura w dolnej wężownicy wystarczy do ogrzania domu w mrozy.
Problem2 Na jakim COP będzie działała PC skoro "na górze" zbiornika ma być 45 stopni i wiadomo, że przy takich temperaturach COP spada.

Teraz logika systemu. W godzinach nocnych nie korzystamy z CWU i nie ma zmartwienia z CWU system daje radę. W ciągu dnia podłogówka oddaje zakumulowane ciepło więc r a c z e j woda w podłogówce nie będzie krążyć, sterownik wyłączy pompę.

Największy dylemat z tego wszystkiego dla mnie to COP pompy.

A tutaj odręczny schemacik
http://img713.imageshack.us/img713/3050/989e440ccc134640ba67824.png

kbab
14-09-2011, 07:02
Ładowanie płyty 55st? Raczej kiepski komfort :( No bo to ma być w nocy, kiedy temperatura potrzebna jest raczej niższa do spanka. Chyba że się mylę.
To że płytę możemy ładować wodą o temp do 55stC nie znaczy, że sama płyta taką osiągnie, pobierze tylko taką ilość ciepła jaka będzie potrzebna do utrzymania stałej temperatury zadanej przez sterownik pokojowy, głównie chodzi o krótszy czas ładowania płyty wodą o podniesionej temperaturze co przy odpowiednio dobranej mocy pozwoli lepiej wykorzystać tańszą taryfę.
re hydrauli tak podają w ofercie takiej taniej pc, oczywiście cop przy takich temp jak dla każdej pc pw nie będzie zadowalający, chociaż ostatnio pojawiają się ciekawe nowości, warto obserwować rynek tanich pc.
http://www.fuego.pl/4713_ULRICH_HITPump_WASSER_HPW.html
re bitter - ten układ nie ma szans na działanie - za mała moc dolnej wężownicy, nie ma szans przekazać tyle ciepła płycie podłogowej, wynika to z warstwowego rozkładu temperatur. Dlatego dolna wężownica jest jest najbardziej odpowiednia do ładowania zbiornika. W takim układzie już po kilkunastu minutach podłogówka wychłodzi dolną część zbiornika, górna będzie gorąca, kocioł się nie załączy i podłogówka będzie zasilana zimną wodą. Nie mówię tego jako teoretyk, ale jako praktyk, mam taki zbiornik i dokładnie znam jego możliwości.

1950
14-09-2011, 17:54
to może Panowie, zejdźcie na ziemię,
z tego co wiem, to cały czas chodzi o pompę ciepła powietrze-woda mającą za zadanie grzanie ciepłej wody latem i w okresach przejściowych w pompie Hewalexu do 0 C, istnieje też możliwość wspomagania ogrzewania w okresach przejściowych,
ale tylko wspomagania,
rozwiązanie Arturo jest nie dobre i nie sprawdzi się w praktyce,
rozwiązanie bittera jest już lepsze, ale też potrzebuje poprawek,
kbab, piszesz o taniej pompie ciepła Urlicha,
pomijając markę i jej osiągi,
ta pompa wcale nie jest aż taka tania, jeżeli chcesz to możesz u mnie kupić pompę Hewalexu w cenie 3230 zł brutto, czyli już jest tańsza,
a i chyba jakościowo lepsza,

1950
14-09-2011, 18:08
nie jest to instalacja za grosze, tak jak Ty byś chciał,
jest bufor 750 l. w który wpięto kocioł kondensacyjny, kominek z pw i pompę ciepła której zadaniem jest przede wszystkim grzanie wody w buforze z którego jest pobierana cwu (przepływowo) oraz jeżeli istnieje potrzeba zasilane jest ogrzewanie, podłogówka i grzejniki,

tomek131
14-09-2011, 18:27
Jak tak patrzę na to forum to 90% pozytywnych opinii głównie o pompach ciepła i rekuperacji pochodzi od osób montujących lub sprzedających.Odpowiadają doradzają i dopiero będąc tu stałym gościem, widać jak to wygląda w praktyce.Opinie od tych co je zwyczajnie założyli są rzadkie i prawie zawsze polegają na prośbie o rozwiązanie problemu bo albo nie działa jak miała działać,albo działa ale kosztuje to działanie nie tyle ile zapewniano ,że będzie kosztować

1950
14-09-2011, 18:44
chyba masz obsesję,

dwa posty wyżej pisałem, że się w określonych warunkach nie sprawdzi,
natomiast wątek o pompie do grzania cwu jest w tym dziale i tam wypowiadają się użytkownicy,

clarnet
14-09-2011, 18:48
@tomek131
I tak to po prostu działa. Klient zadowolony podzieli się tą informacją z 1-2 osobami, a niezadowolony z 10.
Niezadowolony szuka więc pomocy, a forum i internet to najprostsza droga.
Na forum pomoże mu albo ten, kto już przez to przeszedł, albo ten, kto się na tym zna z racji zawodowych doświadczeń.
Ale czy to źle?:)

hydraulik_
14-09-2011, 19:06
Najlepiej zamówić pompę u użytkownika z forum najlepiej ,żeby był niezadowolony.
My montujący pompy chcemy oszukać i szwendać sie po sądach .Takie mamy hobby.
A klientów to dostajemy z przydziału albo z mafii.
Tak naprawdę to cieszymy sie jak uda się kogoś oszukać .
Ale podobnie postępują inwestorzy .Po wykonanej pracy nie płacą .
To taka walka złodziei i oszustów
Właśnie kupiłem nową dzidę i organizuję napad na transport pomp ciepła .
Tanio sprzedam:jawdrop:

tomek131
14-09-2011, 20:56
hydrauli robisz u mnie pompę :) Jak będzie żarła prądu 1:1 to oddajesz cała kasę i zabierasz wszystko ,jak 1:2 to oddajesz pół kasy i zostawiasz jak 1:3 to jest ok i zyskujesz reklamę poprzez mnie czyli jednego z największych niedowiarków na forum.Jedyna prawdziwa reklama ,od roboty się potem nie opędzisz,a marże podniesiesz bo będziesz jedynym pewnym ,który robi dobrze i wiadomo ,że działa.Przed robotą obejrzysz se chałupę ,czy aby nie ma dziur w ścianie albo dachu itp.Wchodzisz?

hydraulik_
14-09-2011, 21:36
Możemy spróbować (bo daleko).
Może masz miejscowego hydraulika.Ja go nauczę.A do freonu przyjadę z moim człowiekiem.To jak prosty piecyk gazowy z zasobnikiem.
Moi mają tu tyle roboty ,że nie chcą jeździć.Nic dziwnego.Prawda.
Mój mail:[email protected]
przyślij coś o budynku ja wyślę ci fotki i instrukcje

tomek131
14-09-2011, 22:02
Potem będzie,że hydraulik spierdzielił ,jakby nie on tu super pompa z COP 15.Nu nu.Robi hydrauli i bierze odpowiedzialność.A efekty opiszemy na forum ,jako jedyną prawdę obiektywną o pompach ciepła powietrze/woda.
Budynek zacznie powstawać na wiosnę :) Czasu na przygotowanie się do wyzwania zatem sporo :)

malux20
15-09-2011, 05:35
no faktycznie najlepiej jedna firma.

tomek są w tym wątku ludzie którzy używają pomp .



porozmawiaj z QQQQQ -FACET jest bardzo wiarygodny i absolutnie nie jest sprzedawcą.
jeżeli sprzedawca ma doświadczenie i stabilną sytuację finansową to nie będzie wciskał kitu.
czasami kupujący są mądrzejsi i wymuszają dziwne rozwiązania .

mi przy domku i jego izolacji mi wychodzi przy 123m2 zapotrzebowanie max 5000 kilowatów na grzanie i z 6000 kilowatów na cwu .
przy tych proporcjach zapotrzebowania cop powietrznej w całym roku nabiera innego znaczenia..
u kogoś u kogo te proporcje nie są 50 na 50 ale 70 do 30 a całkowite zapotrzebowanie jest np z 20000 kilowatów np. to ból głowy przy zakupie pompy będzie większy.
ja zgruntowej się wyleczyłem[choć koszt 36 tyś z odwiertami nie jest porażający] wręcz przy uwzględnieniu odsetek od hipoteki zastanawiam się nad elektryką.
znając siebie przy elektryce wydzielałabym żonie wodę do kąpieli-atmosferka w domu zapewniona.

jeszcze jedno podłogówka blokuje mi inne roboty.
na upartego mógłbym się spinać z tynkami i ociepleniem przed zimą -no ale presji czasowej u nas nie ma a nie chcę robić na wariata.
można zrobić podłogówkę przed zimą i nie grzać zimą?
spuścić wodę czy jak?

hydraulik_
15-09-2011, 06:47
Potem będzie,że hydraulik spierdzielił ,jakby nie on tu super pompa z COP 15.Nu nu.Robi hydrauli i bierze odpowiedzialność.A efekty opiszemy na forum ,jako jedyną prawdę obiektywną o pompach ciepła powietrze/woda.
Budynek zacznie powstawać na wiosnę :) Czasu na przygotowanie się do wyzwania zatem sporo :)
Powiem TAK .Ale pod warunkiem ,że moje prace wykonamy w okresie od maja do sierpnia .Wtedy jest mniej roboty i można organizować wycieczki .
W innych terminach to strata czasu.A i ten sierpień jest zagadką

hydraulik_
15-09-2011, 06:53
Taaaa a pozniej sie okaże że twój hydraulik cos sknociłł:rotfl:

To miał być hydraulik dla mnie ,ja go zatrudniam i nim kieruję.Dotarło.Czy się nie mieści

kbab
15-09-2011, 07:18
A do freonu przyjadę z moim człowiekiem.
sam tego nie robisz? Uprawnienia bez problemu można zrobić.

bitter
15-09-2011, 07:38
w pompie Hewalexu do 0 C, istnieje też możliwość wspomagania ogrzewania w okresach przejściowych,
ale tylko wspomagania,

To po co my wyważamy otwarte drzwi. Czy ktoś może w końcu napisać jak to miało by działać? Jak działa w Hewalexie, w jakim modelu? Proszę o konkrety. Za kilka miesięcy będę musiał wybrać ogrzewanie jak kupię sobie już drogi piec Kospela za 3500zł to nie wiem czy będzie mi się chciało pompę a potem to jeszcze przerabiać. CWU stanowi jednak sporą część kosztów w domu energooszczędnym więc pompa do CWU jest dobrym pomysłem a jeszcze lepszym jak pomaga w okresie przejściowym zaoszczędzić kasę! Swoją drogą mając już taką pompę czy nie lepiej jest zamiast pieca kupić sobie bojler 5kW, pompkę i sterownik ... no chyba że cena tych zabawek będzie taka sama jak pieca ;-). A może ten Hewalex potrafi tym sterować ... pewnie nie. Panowie hydraulicy czekamy na rewolucyjne rozwiązanie i macie klientów na tacy.

kbab
15-09-2011, 08:17
Czy ktoś może w końcu napisać jak to miało by działać? Jak działa w Hewalexie, w jakim modelu? .
Właśnie do wspomagania ogrzewania i cwu Hewalex ma w ofercie ciekawy model z serii WBC
http://www.hewalex.pl/oferta/pompy-ciepla-powietrzne-serii-wbc/pompa-ciepla-powietrzna-wbc-56h-b2p.html
jeśli mają rację co do jej mocy to spokojnie powinna dobrze się sprawować przez prawie cały rok, kocioł elektryczny lub grzałka włączałyby się rzadko. Sterowanie jak przystało na taką firmę na pewno jest dopracowane do różnych systemów grzewczych z zastosowaniem kotłów na wszelkie nośniki energii. Już 10 lat temu do prostego sterownika solarów bez problemu podłączyłem pompkę pw kominka. Problemem jest trochę wygórowana cena, ale warto ich zapytać czym się różni od innych tańszych i wtedy wybrać. Osobiście gdybym wybierał to do podobnej pc dołączyłbym tani kocioł elektryczny lub odpowiedniej mocy grzałki.

QQQQ
15-09-2011, 08:39
mi przy domku i jego izolacji mi wychodzi przy 123m2 zapotrzebowanie max 5000 kilowatów na grzanie i z 6000 kilowatów na cwu .


w jaki sposob wyliczyles 6000kWh na cwu?
rozmawialismy i z tego co pamietam to przyzwyczajenia rodziny do zwiekszonego zapotrzebowania na wode mielismy podobne, wiec nie rozumiem, boja zuzylem na cwu od 1.10.10 do dzis jakies 1600kWh
pozdrawiam

Liwko
15-09-2011, 09:01
w jaki sposob wyliczyles 6000kwh na cwu?
Rozmawialismy i z tego co pamietam to przyzwyczajenia rodziny do zwiekszonego zapotrzebowania na wode mielismy podobne, wiec nie rozumiem, boja zuzylem na cwu od 1.10.10 do dzis jakies 1600kwh
pozdrawiam

cop pc.

QQQQ
15-09-2011, 09:23
cop pc.
wyzej ktos mi policzyl - 3,2 lub 3,5

Liwko
15-09-2011, 09:35
wyzej ktos mi policzyl - 3,2 lub 3,5

No to może nie będzie 6000 a 5500.

QQQQ
15-09-2011, 10:00
No to może nie będzie 6000 a 5500.
jak bedzie grzel samym pradem to tak

kbab
15-09-2011, 10:13
No to mamy pierwszy przykład praktycznego zastosowania pompy ciepła do cwu Hewalexa na potrzeby c.o. :
Co o tym sądzicie ?
Wadę "czasami chłodniejszej" cwu można łatwo wyeliminować instalując dodatkowy mały zbiornik cwu, wtedy ciepłą wodą z pc najpierw podgrzewamy cwu, dopiero później ten zbiornik do ogrzewania. Jednak aby była większa moc (tj bez dodatkowego wymiennika) podgrzew podłączyłbym do wężownicy natomiast zasilanie ogrzewania bezpośrednio wodą z bojlera. Uważam, że przy takim zastosowaniu 2 bojlerów poprawiłby się cop pc, dlatego że różnica temperatur między zasilaniem i powrotem pc byłaby większa.

malux20
15-09-2011, 12:12
no faktycznie 6000 kilowatów to mam wpisane w projekcie przy 5 osobach.
to Twoje QQQQ 1500 by sę zgadzało.

tomek131
15-09-2011, 20:14
hydrauli podjął wyzwanie.Będziecie wiedzieć wreszcie co warte są pompy ciepła pow/woda :) Ale to trochę potrwa zanim się wybuduje :) :) choć to ma być szybka budowa.Chyba ,że hydrauli da jakąś dziwną cenę i wycofa się rakiem :)

Jacek80
15-09-2011, 22:13
Wybudujesz, no i jeszcze musisz przeżyć z pompą zimę, czyli relacja za 1.5 roku :wave:

tomek131
16-09-2011, 10:21
I to przy dobrych wiatrach :)

hydraulik_
16-09-2011, 19:33
sam tego nie robisz? Uprawnienia bez problemu można zrobić.
Ja osobiście zajmuję się instalacją czynnika i elektryką ,ale nie lubię robić sam .A ponadto do prądu zawsze dwóch (BHP)
Pomocnik jest przydatny .
Ze wzgledu na wysokie koszty urządzenia wole to robić to sam .Jak spieprzę to ja ponoszę konsekwencje .Tu trzeba być aptekarzem.
U mnie uruchomienie trwa minimum 5-6 godzin.Próby szczelności ,płukanie azotem ,Wygrzewanie oleju itp

hydraulik_
16-09-2011, 21:06
Mam tylko tą jedną 16 .To jest to .
A te 7000 to nie jest robocizna .Czy to tak trudno zrozumieć.To obejmuje zasobnik 150 l rury zawory naczynie pompę cyrkulacyjną cwu
Rury czynnika do 10 m kable i tablicę elektryczną z 3 bezpiecznikami ,oraz uruchomienie to jest 2000 robocizny.
Ja sie zastanawiam nad podniesieniem ceny a ty narzekasz.

hydraulik_
16-09-2011, 21:33
Przeczytaj jeszcze parę razy : a zasobnik i robota 7000 zł(tak było w oryginale)
Ale inwestorzy mają jakieś zaburzenia podczas czytania umów ,a potem uważają ,że skoro nie rozumieją to wykonawca zapłaci .To dość częste

autorus
16-09-2011, 21:38
HIHI rzeczywiście tak bywa :) Ale w dwie strony :)

tomek131
16-09-2011, 21:41
Arturo,w tym co wkleiłeś z Atlantica pisze
WSPÓŁCZYNNIK EFEKTYWNOŚCI COP>4 DLA CAŁEJ GAMY PRODUKTÓW (TEMP. WODY +30/35°C I TEMP. ZEWN. +7°C)
ile to ma przy minus 15 ? Licznika nie ukręci ? :) Ten powyższy COP to przeca z reklamy ,faktyczny pewno niższy ,a co dopiero minus 15 czy minus 20.
Powiedzta kto szczerze kolegom z forum ile to ma COP-u ,taka dobra pompa powietrzna przy -10 , -15 , -20.COP minus 2?

hydraulik_
16-09-2011, 21:50
podajcie maile to wyślę instrukcję z tabelami

wihajster
16-09-2011, 21:54
...A jak podadzą COP przy tych -15C to proponuję również szczerze podać klientowi czy to dane przy 100% mocy czy przy "zjechanych" obrotach sprężarki (wtedy mamy przewymiarowany parownik) ;) :D
Jedni nazywają to kłamstwem, drudzy mijaniem się z prawdą, a następni... ...jeszcze ciekawiej ;)

A ja właśnie kolejny raz odmówiłem montażu PC pow-woda. Nie tylko z braku wolnych terminów "na już". Ja po prostu za 15 lat chciałbym równie przyjaźnie spotykać swoich klientów :) O ile dożyję ;)

A tak na poważnie: Panie Marku (hydrauli) - jeśli ma Pan zbyt dużo wolnego czasu to mogę Panu podsyłać chętnych na PC powietrzne w okolicy Torunia, nie ma problemu.

hydraulik_
16-09-2011, 22:12
W jakiej cenie masz typ 10 ? Byłbym skłonny łyknąć,skoro typ 16 kosztuje 15 tys.zł to typ 10 musi być tańszy :)
Ale bez montażu bo 7tys.zł mnie przeraża ;)
Czy to jest coś tego typu ? :
http://www.wamar.net/index.php?typ=produkt&id=203 (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.wamar.net%2Fin dex.php%3Ftyp%3Dprodukt%26id%3D203)
zobaczą za ile jest 10

hydraulik_
16-09-2011, 22:15
...A jak podadzą COP przy tych -15C to proponuję również szczerze podać klientowi czy to dane przy 100% mocy czy przy "zjechanych" obrotach sprężarki (wtedy mamy przewymiarowany parownik) ;) :D
Jedni nazywają to kłamstwem, drudzy mijaniem się z prawdą, a następni... ...jeszcze ciekawiej ;)

A ja właśnie kolejny raz odmówiłem montażu PC pow-woda. Nie tylko z braku wolnych terminów "na już". Ja po prostu za 15 lat chciałbym równie przyjaźnie spotykać swoich klientów :) O ile dożyję ;)

A tak na poważnie: Panie Marku (hydrauli) - jeśli ma Pan zbyt dużo wolnego czasu to mogę Panu podsyłać chętnych na PC powietrzne w okolicy Torunia, nie ma problemu.
Dzięki ale nie .Mam co robić :D

hydraulik_
16-09-2011, 22:17
A na forum Tabel nie mozna wkleic??
Nie umiem wklejać .Chcesz to wyślę.

tomek131
16-09-2011, 22:47
Więc wihajster czemu odmówiłeś montażu pomp powietrze/woda?Mówmy o tych lepszych

wihajster
16-09-2011, 23:00
Więc wihajster czemu odmówiłeś montażu pomp powietrze/woda?Mówmy o tych lepszych

Z prostej przyczyny. "Lepsze" pompy powietrzne są w cenie gruntówki z kolektorem poziomym więc nie ma żadnego ekonomicznego sensu proponowanie gorszego i mniej żywotnego rozwiązania.
Drugi powód to taki, że w tej chwili mam już taki komfort że mogę sobie wybierać takie zlecenia gdzie klient będzie zadowolony przez długie lata z pompy ciepła. Nie muszę brać wszystkiego "jak leci" więc powietrznych unikam i tyle.

malux20
17-09-2011, 05:41
koledze z torunia się nie dziwię - klientom się wydaję że to oni tylko wybierają , druga strona także , do tego potrzebna jest sytuacja stabilna finansowa .
faktycznie między gruntówkami a powietrznymi ceny lekko sie zacierają-ja do tej pory nie mogę wyjść z podziwu jak znajomy zaproponował mi powietrzną buderusa za 25 nett0

Liwko
17-09-2011, 06:27
z prostej przyczyny. "lepsze" pompy powietrzne są w cenie gruntówki z kolektorem poziomym więc nie ma żadnego ekonomicznego sensu proponowanie gorszego i mniej żywotnego rozwiązania.
Drugi powód to taki, że w tej chwili mam już taki komfort że mogę sobie wybierać takie zlecenia gdzie klient będzie zadowolony przez długie lata z pompy ciepła. Nie muszę brać wszystkiego "jak leci" więc powietrznych unikam i tyle.

:yes:

autorus
17-09-2011, 06:43
koledze z torunia się nie dziwię - klientom się wydaję że to oni tylko wybierają , druga strona także , do tego potrzebna jest sytuacja stabilna finansowa .
faktycznie między gruntówkami a powietrznymi ceny lekko sie zacierają-ja do tej pory nie mogę wyjść z podziwu jak znajomy zaproponował mi powietrzną buderusa za 25 nett0

Może się i zacierają ale nie każdy ma tyle terenu do przekopania :) A z pionowymi to juz inna bajka.

Liwko
17-09-2011, 07:02
Mój kolega dogadał się na pionowy za 65zł/m. Chyba ceny zmierzają w dobrym kierunku.

hydraulik_
17-09-2011, 07:11
Odnoszę wrażenie ,że stabilizacja finansowa instalatora jest dowodem na jakość PC PW. Zapraszam do mnie .Dla mnie montaż PC to hobby.
Ja zaczynałem od tego mój biznes.Teraz to jakieś 20 % obroty firmy.
Ostatnio montowałem WPC 10 stiebla .
Koszt po mojej stronie 18000 zł odwiert pompa 18000zł materiały i robocizna 4000 zł i do tego VAt przydało by sie trochę zysku tak około 3000 zł
Pompa PW o tej samej mocy dla -20 C alfea TRI 16 15000 zł + 5000 zł (zbiornik i robota i materiały)+ do tego zysk 3000 zł a i jeszcze VAt.
Cop dla wpc 10 =4 do 4,4
Cop dla Alfei tri 16 cop 3,3 (średnio roczne)
Reasumując WPC10 kosztuje 43000 zł +VAT
Alfea tri 16 22000 zł +Vat
Oszczędność 22600 zł
Po wpłaceniu na konto odsetki na poziomie 800 zł
Jeżeli przyjmiemy koszt ogrzewania na poziomie 3000zł rocznie dla WPC
To dla PC PW 4000 zł różnica 1000 zł
Można to pokryć z odsetek i kapitału (starczy na 20 lat).
Porównałem chyba średnią półkę .

hydraulik_
17-09-2011, 07:13
Mój kolega dogadał się na pionowy za 65zł/m. Chyba ceny zmierzają w dobrym kierunku.
Z glikolem i wprowadzeniem do budynku?

Liwko
17-09-2011, 07:23
z glikolem i wprowadzeniem do budynku?

:yes:

Liwko
17-09-2011, 07:26
Ktoś na tym forum pisał, że udało mu się znaleźć wykonawcę za poniżej 60zł/m. Ceny zaczynają być coraz normalniejsze.

tomek131
17-09-2011, 08:43
hydrauli zrobił b.konkretne porównanie ,żadnych komentarzy?

autorus
17-09-2011, 08:48
Porównanie sensowne. Ma że tak powiem ręce i nogi.

Tylko ze skąd wziąłeś ta pompę w tej cenie?
Szukam w necie i min to 22tys netto

bitter
17-09-2011, 12:05
Czy temat wykorzystania PC CWU do wspomagania CO upadł?

jasiek71
17-09-2011, 13:23
Odnoszę wrażenie ,że stabilizacja finansowa instalatora jest dowodem na jakość PC PW. Zapraszam do mnie .Dla mnie montaż PC to hobby.
Ja zaczynałem od tego mój biznes.Teraz to jakieś 20 % obroty firmy.
Ostatnio montowałem WPC 10 stiebla .
Koszt po mojej stronie 18000 zł odwiert pompa 18000zł materiały i robocizna 4000 zł i do tego VAt przydało by sie trochę zysku tak około 3000 zł
Pompa PW o tej samej mocy dla -20 C alfea TRI 16 15000 zł + 5000 zł (zbiornik i robota i materiały)+ do tego zysk 3000 zł a i jeszcze VAt.
Cop dla wpc 10 =4 do 4,4
Cop dla Alfei tri 16 cop 3,3 (średnio roczne)
Reasumując WPC10 kosztuje 43000 zł +VAT
Alfea tri 16 22000 zł +Vat
Oszczędność 22600 zł
Po wpłaceniu na konto odsetki na poziomie 800 zł
Jeżeli przyjmiemy koszt ogrzewania na poziomie 3000zł rocznie dla WPC
To dla PC PW 4000 zł różnica 1000 zł
Można to pokryć z odsetek i kapitału (starczy na 20 lat).
Porównałem chyba średnią półkę .

tak samo można sobie to policzyć z "czystym" prądem
wyniki bardzo podobne;)

malux20
17-09-2011, 13:23
hydrauli może generalnie cop średnioroczny jest drażniący -no ale przy małym domku[co i cwu 10 tyś kilowatów na rok ]
to średnioroczny cop powietrznej jest bardziej akceptowalny.
no dla mnie cena gruntowej przy moich 123m2 to 30000 zl . to max
faktycznie przy poziomym marnuje się działkę-to nie zawsze jest bez znaczenia.
powietrznej cop siada przy mrozach .
ale przy poziomej to do wiosny cop raczej nie idzie do gory.

tomek131
17-09-2011, 13:37
Pompa PW o tej samej mocy dla -20 C alfea TRI 16

hydrauli co to powyżej oznacza

hydraulik_
17-09-2011, 14:58
tak samo można sobie to policzyć z "czystym" prądem
wyniki bardzo podobne;)
Proszę policz to dla zapotrzebowania 10 kW przy -20C na samym prądzie .
Do pomptrzeba doliczyć jeszcze instalacją wewnętrzną na poziomie 15-20 tyś

hydraulik_
17-09-2011, 15:01
Pompa PW o tej samej mocy dla -20 C alfea TRI 16

hydrauli co to powyżej oznacza
Oznaczą ,że ta pompa da wodę do co na poziomie 45 C i wyemituje 10 kW przy -20 C.
Oczywiscie dla wyższej temp moc szybko rośnie dla -10 jest 14 kW
To charakterystyczne dla PC PW

hydraulik_
17-09-2011, 15:05
hydrauli może generalnie cop średnioroczny jest drażniący -no ale przy małym domku[co i cwu 10 tyś kilowatów na rok ]
to średnioroczny cop powietrznej jest bardziej akceptowalny.
no dla mnie cena gruntowej przy moich 123m2 to 30000 zl . to max
faktycznie przy poziomym marnuje się działkę-to nie zawsze jest bez znaczenia.
powietrznej cop siada przy mrozach .
ale przy poziomej to do wiosny cop raczej nie idzie do gory.
PC PW są dla domów dla których już nie opłaca się grzać prądem a jeszcze za małe na gruntówki.Można je też dostawiać do olejaków,propanów i węgłowek

korys
17-09-2011, 19:16
Napisał Bobek_Budowniczy
A na forum Tabel nie mozna wkleic??



Nie umiem wklejać .Chcesz to wyślę.



hydrauli : jeżeli można, to ja też poproszę na PW

hydraulik_
17-09-2011, 20:05
co to znaczy za małe na gruntówki?
hydrauli - a tak z ciekawości ile kosztowałoby PC PW 8kw? tzn chce wiedzieć jaka byłaby różnica w cenie w porównaniu do tego co mam...chodzi mi o koszt PC,kotłowni i zasobnika np.300l
wczesniej pisałeś o 16, mnie interesuje porównanie z taką, która ktora przy -20C da mi 8kw

skoro 1 fazowa typ 16 kosztuje z Vat około 13tys (moja gruntówka 3-fazowa 8kw kosztowała z Vat trochę ponad 11tys,DZ(rurki+glikol+koparka)-8tys, to moja instalacja była około 6 tys. droższa - dlatego interesuje mnie ile kosztowałby słabszy model..
słabsza jest tylko 16 jednofazowa>Ona chyba tyle ma w -20 C.Ja bym zproponował tą 3 fazową.

tank102
17-09-2011, 20:27
A po co pompa ciepła?
Jeżeli na rynku są elektrodowe kotły grzewcze firm polski takich jak np. EKOTEH
To po co wybierać droższe pompy ciepła powietrzne???

1950
17-09-2011, 20:39
przecież nikt Ci nie broni zastosować taki kocioł,
a później porozmawiamy,

hydraulik_
17-09-2011, 21:08
A po co pompa ciepła?
Jeżeli na rynku są elektrodowe kotły grzewcze firm polski takich jak np. EKOTEH
To po co wybierać droższe pompy ciepła powietrzne???
Cudów niema .NAwet jak nazywa się elektrodowe to łyka ile zdązy

hydraulik_
17-09-2011, 21:15
A ta naprawdę to wielkie oszustwo i kpina z ludzi którzy nie znają fizyki .To efekt kiepskiego systemu naucznia:cool:

hydraulik_
17-09-2011, 21:30
a po co pompa ciepła?
Jeżeli na rynku są elektrodowe kotły grzewcze firm polski takich jak np. Ekoteh
to po co wybierać droższe pompy ciepła powietrzne???
jesteś albo głupi albo oszust
jednym i drugim gardzę

tank102
18-09-2011, 07:39
Po co tak ostro. Ja nikogo nie obrażam.
A może morał z tego jeden..."prawda w oczy kole".
Patrzę i czytam , jak ktoś nie ma merytorycznych argumentów to od razu drugą osobe obraża.
Jak zawsze.
Jednym słowem pożyjemy, zobaczymy, sprawdzimy.

hydraulik_
18-09-2011, 07:57
Przeczytałem "opis techniczny".To bełkot mieszający kW z kWh .Podają ,że sprawność wynosi 99,99 % .A ile ma wynosić dla urzadzenia elektrycznego?Napisano w reklamówce ,że jak dom lepiej zaizolowany to mniej pali :stereo:To zwykły kociołek elektryczny.Energia w 100 % z prądu (no bo skąd jeszcze?) A żyjemy w swiecie gdzie obowiązuję prawo zachowania energii .Oczywiście pomijając świat energoterapii i duchowy.Ale jakoś nie widziałem urządzeń grzewczych na ten rodzaj energii

Szkoda słów.

Po co tak ostro. Ja nikogo nie obrażam.
A może morał z tego jeden..."prawda w oczy kole".
Patrzę i czytam , jak ktoś nie ma merytorycznych argumentów to od razu drugą osobe obraża.
Jak zawsze.
Jednym słowem pożyjemy, zobaczymy, sprawdzimy.

malux20
18-09-2011, 08:13
jestem amatorem-pominę ogrzewanie domu no ale ogrzewanie cwu to raczej prąd sam się nie obroni 1do1 przy powietrznej to będzie 1do3 spokoinie cop.
u mnie koszt cwu to 50 % zapotrzebowania na cieplo.

autorus
18-09-2011, 08:13
ceny brak, w necie cisza :( Nie ma nawet z czym podyskutować, choć jeśli to faktycznie zwykły elektryczny to COP=1.

1950
18-09-2011, 08:13
niestety :mad:

dotyczy poziomu nauczania fizyki

hydraulik_
18-09-2011, 08:25
Wymyślają jakąś nazwę i robią biednych ludzi w balona.
Kiedyś montowano takie sprzęgła olejowe podłączone do silnika elektrycznego .Nazwano to jakiś tam generator .I wmawiano ,że to pompa ciepła ,a nawet lepsze.
Coś takiego mnie wku....wia.
Ja zawsze ludzi uświadamiam i daję wybór.Ja mam z czego żyć, mogę nie robić .Ale jak już robię to na warunkach rynkowych .Nie chcę psuć rynku.
Wykonawcy też powinni zarabiać godziwie.Koszty działalności są wysokie jeżeli chcemy to robić profesjonalnie .Widziałem jak uruchamiano PC PW split bez pompy próżniowej.Ale było taniej i klient był zadowolony -do czasu.Za jakieś 2 -3 lat napisze tu ,że dużo "paliła" i trzeba wymienić sprężarkę.Ja wydałem kilka tysięcy na sprzet do uruchamiania i diagnozy

Liwko
18-09-2011, 09:03
Tak, tak, i na klucze też dużo wydałeś. To wszystko już wiemy.

hydraulik_
18-09-2011, 09:23
Tak, tak, i na klucze też dużo wydałeś. To wszystko już wiemy.
Jak myślisz ile kosztuje analizator spalin,zegary do freony elektroniczne (dokładne do prób szczelności),pompa próżniowa,waga do napełniania układu,Wykrywacz nieszczelności,klucz dynamometryczny ,multimetr cęgowy, termometr elektroniczny ,butla z azotem i reduktory.gietarka 2 rodzaje,expander,kielicharka,palniki do twardego lutowania z butlami,Nawet narzedzia do prac elektrycznych trochę kosztują .A i jeszcze klucze do rur.
Oczywiście możesz to zastąpić młotkiem albo oszczędzi i nie inwestować w młotek .Pompy montuję się w okresie ciepłym ,więc można na rowerze dojechać na budowę.

1950
18-09-2011, 09:26
odpuść sobie,
instalator to taki buc który chce pieniędzy za darmo i patrzy tylko jak orżnąć inwestora,
a montaż pompy z materiałem za 7 tyś. to czyste zdzierstwo

hydraulik_
18-09-2011, 09:34
odpuść sobie,
instalator to taki buc który chce pieniędzy za darmo i patrzy tylko jak orżnąć inwestora,
a montaż pompy z materiałem za 7 tyś. to czyste zdzierstwo
Chcesz kalkulację co w to wchodzi BUCU?

autorus
18-09-2011, 09:37
Kolega nie załapał chyba ironii :)

Liwko
18-09-2011, 09:37
Jak myślisz ile kosztuje analizator spalin,zegary do freony elektroniczne (dokładne do prób szczelności),pompa próżniowa,waga do napełniania układu,Wykrywacz nieszczelności,klucz dynamometryczny ,multimetr cęgowy, termometr elektroniczny ,butla z azotem i reduktory.gietarka 2 rodzaje,expander,kielicharka,palniki do twardego lutowania z butlami,Nawet narzedzia do prac elektrycznych trochę kosztują .A i jeszcze klucze do rur.


Odpowiem ci ile to kosztuje. JEDNĄ TWOJĄ INSTALACJĘ!
Nie odpowiedziałeś mi na moje pytanie. Czy twój zarobek to tylko robocizna?

hydraulik_
18-09-2011, 09:41
odpuść sobie,
instalator to taki buc który chce pieniędzy za darmo i patrzy tylko jak orżnąć inwestora,
a montaż pompy z materiałem za 7 tyś. to czyste zdzierstwo
Zapraszam do mnie do pracy : dostaniesz 2000 za pompę i bierzesz całą odpowiedzialność za temat(finansową też).Ty płacisz za materiał i za pompę .Wykonujesz i czekasz na kasę .dojazdy po twojej stronie.Zapraszam

hydraulik_
18-09-2011, 09:42
podejrzewam, żę statystycznego inwestora nie obchodzi ile instalator wydał na narzędzia, sprzęt etc. Tak samo jak pewnie nie obchodzi go stan zdrowia rodziny instalatora, dzieci czy też teściowej....
To w czym problem?

hydraulik_
18-09-2011, 09:47
Odpowiem ci ile to kosztuje. JEDNĄ TWOJĄ INSTALACJĘ!
Nie odpowiedziałeś mi na moje pytanie. Czy twój zarobek to tylko robocizna?
Nie ja robociznę oddaję pracownikom.Zostawiam sobie 20% kosztów pompy przy rabatach rzędy 40-50%+kasa za uruchomienie (płaci producent).
Dochodzi to do 5000 na szt.
Ale trzeba się jeszcze najeździć głównie nauka klienta i regulacja instalacji CO.

Liwko
18-09-2011, 09:52
Nie ja robociznę oddaję pracownikom.Zostawiam sobie 20% kosztów pompy przy rabatach rzędy 40-50%+kasa za uruchomienie (płaci producent).
Dochodzi to do 5000 na szt.
Ale trzeba się jeszcze najeździć głównie nauka klienta i regulacja instalacji CO.

Czyli faktycznie wychodzi 7-8tyś za instalację. Super!!! Skoro tyle zarabiasz, to chyba stać cię na umieszczenie reklamy przy swoich postach? Nie musisz być chyba skrytym instalatorem?

hydraulik_
18-09-2011, 10:06
Czyli faktycznie wychodzi 7-8tyś za instalację. Super!!! Skoro tyle zarabiasz, to chyba stać cię na umieszczenie reklamy przy swoich postach? Nie musisz być chyba skrytym instalatorem?

Tak bywa ,że nie jest oczywiste dla inwestorów co robi hydraulik.Ale całe szczęście to mniejszość

malux20
18-09-2011, 10:11
gdyby jeszcze klienci którzy chcą taniej potem nie dzwonili z każdą pierdołą, na furtce napisali że chcieli jak najtaniej.
placi się nie tylko za rob i materiał ale czyjeś doświadczenie.
klient nie musi drogo kupować wykonawca tanio robić

wcale się nie dziwię że inwestor szuka tanich rozwiązań

1950
18-09-2011, 10:14
Chcesz kalkulację co w to wchodzi BUCU?
napisałem Ci,
odpuść sobie,
a teraz dodam,

czytaj ze zrozumieniem

tomek131
18-09-2011, 10:25
Oznaczą ,że ta pompa da wodę do co na poziomie 45 C i wyemituje 10 kW przy -20 C.
Oczywiscie dla wyższej temp moc szybko rośnie dla -10 jest 14 kW
To charakterystyczne dla PC PW

Jaki będzie w tym momencie COP

hydraulik_
18-09-2011, 10:33
Jaki będzie w tym momencie COP

-20 /45 cop 1,8
-10/35 cop 2,55
0/30 cop 3,1

autorus
18-09-2011, 11:08
Oj panowie najeżdżacie na gościa bez sensu. Przynajmniej bierze za coś odpowiedzialność a nie zainstaluje a potem go szukaj jak się coś spitoli.

Jak to ktoś sam potrafi zrobić to chwała mu za to ale od razu mówię ze jest w mniejszości.

autorus
18-09-2011, 11:13
Nie ja robociznę oddaję pracownikom.Zostawiam sobie 20% kosztów pompy przy rabatach rzędy 40-50%+kasa za uruchomienie (płaci producent).
Dochodzi to do 5000 na szt.
Ale trzeba się jeszcze najeździć głównie nauka klienta i regulacja instalacji CO.

Mam jeszcze pytanko bo gdzieś mi śmignęło. Czy taka pompę można by założyć do instalacji na kaloryfery? Brat jest właśnie na etapie modernizacji domku. Nie mam jeszcze grzejników wiec może by się dało? na podłogówke go nie namówię bo ma ładna drewniana podłogę :(

hydraulik_
18-09-2011, 12:35
Mam jeszcze pytanko bo gdzieś mi śmignęło. Czy taka pompę można by założyć do instalacji na kaloryfery? Brat jest właśnie na etapie modernizacji domku. Nie mam jeszcze grzejników wiec może by się dało? na podłogówke go nie namówię bo ma ładna drewniana podłogę :(
To tylko kwestia doboru grzejników .Dobierz na 45/40 i będzie pracować..Przy niekturych pompach przydłby się mały buforek(50 litrów) do odszraniania.Ale np atlantic ma go w sobie.
Takie grzejniki są 3 razy większe niż dla kotła ale te do kotłów są i tak dobierane z dużym zapasem.Trzeba policzyć jak najdokładniej (będzie taniej)

tomek131
18-09-2011, 20:26
-20 /45 cop 1,8
-10/35 cop 2,55
0/30 cop 3,1

hydrauli,jakiej to klasy sprzęt?średnia półka?Jakie parametry ma najwyższa półka i ile będzie taka pompa (z najwyższej półki)droższa?Zubadan ile lepszy,wiesz?Masz Zubadany?Ile byłby droższy?

hydraulik_
19-09-2011, 07:05
hydrauli,jakiej to klasy sprzęt?średnia półka?Jakie parametry ma najwyższa półka i ile będzie taka pompa (z najwyższej półki)droższa?Zubadan ile lepszy,wiesz?Masz Zubadany?Ile byłby droższy?
Obawiam się ,że zubadan to ta sama półka .Rozmawiałem z Mitsubischi .Po pierwsze brak danych na ten temat ,a po drugie jeszcze nie ustalili ceny na tą nową jednostkę.
Nie sądzę żebyś znalazł coś istotnie lepszego .Jak znajdzie to pochwal się.
Tam gdzie zamontowałem do kotłów olejowych to klienci mówili ,że 2 x taniej niż na oleju.
Czasem firmy podają cop obiegu termodynamicznego (tylko) a czasem całej pompy z automatyką,pompą cyrkulacyjną ,itp
Ja nie wchodzę tak bardzo w szczegóły.
Jak chcesz możemy powalczyć o zubadana ,ale na pewno będzie droższy .Ja mieszkam obok siedziby Mitsubisch w warszawie .Mają fajne rekuperatory
i pompy powietrze -powietrze ale coś wydobyć od nich to nie takie proste.Tak jakby sami nie wiedzieli:confused:
.

jasiek71
19-09-2011, 07:30
Proszę policz to dla zapotrzebowania 10 kW przy -20C na samym prądzie .
Do pomptrzeba doliczyć jeszcze instalacją wewnętrzną na poziomie 15-20 tyś
zakładając PC do mojego domu zaoszczędził bym jakieś 1200-1500zł rocznie na ogrzewaniu i CWU wydając jakieś 30.000- 40.000 więcej...
nie trzeba wyższej matematyki żeby zobaczyć kiedy się zamortyzuje, a ma przecież jeszcze na siebie zarobić;)
jakoś nie bardzo mi się uśmiecha zapłacić z góry za kilkadziesiąt lat eksploatacji, nie wspominając o kredycie jaki musiał bym zaciągnąć na zakup tego wynalazku...
ps. cała zima to nie -20*;)

Liwko
19-09-2011, 07:41
30-40tyś więcej??? Liczyliśmy kiedyś z Marcinem Ceterą i różnica wyszła 18tyś. Z tym, że z tych 18tyś szybciutko ubywało gdy się dodawało kolejne elementy zmniejszające zapotrzebowanie domu. Nie pisz głupot bo to nieprawda.

jasiek71
19-09-2011, 10:44
30-40tyś więcej??? Liczyliśmy kiedyś z Marcinem Ceterą i różnica wyszła 18tyś. Z tym, że z tych 18tyś szybciutko ubywało gdy się dodawało kolejne elementy zmniejszające zapotrzebowanie domu. Nie pisz głupot bo to nieprawda.

gdzie widzisz te elementy w moim domu, jeżeli uważasz że zrobisz mi całą instalację z PC z podłogówką od A do Z za 26 tys. i rachunki spadną mi trzykrotnie to przyjeżdżaj i rób;), daj mi jeszcze 10 lat gwarancji na wszystko a ja dalej będę się zastanawiał czy warto bo w dalszym ciągu zwrot inwestycji nastąpi po ok.20 latach

Liwko
19-09-2011, 10:59
Policzmy materiały. GZ-4tyś, PC-10-12tyś, DZ poziome-5tyś, elementy kotłowni-4tyś=23-25tyś.
U Marcina Cetery wszystko kosztowało 10tyś, ale założyliśmy że można taniej za 8.
Co do dodatkowych elementów. Masz wiatrołap? Ile kosztował? Ile cm masz ocieplenia, jaki reku-ile kosztował? Czy masz okna dachowe, a jeżeli tak to jakie? Masz rolety?

jasiek71
19-09-2011, 11:16
Policzmy materiały. GZ-4tyś, PC-10-12tyś, DZ poziome-5tyś, elementy kotłowni-4tyś=23-25tyś.
U Marcina Cetery wszystko kosztowało 10tyś, ale założyliśmy że można taniej za 8.
Co do dodatkowych elementów. Masz wiatrołap? Ile kosztował? Ile cm masz ocieplenia, jaki reku-ile kosztował? Czy masz okna dachowe, a jeżeli tak to jakie? Masz rolety?

nie obchodzi mnie liczenie tylko produkt finalny;)
nie mam wiatrołapu, reku samoróbka od połowy tej zimy, rachunki płacę już pięć lat, pierwsze trzy bez kominka ostatnie dwa z kominkiem a różnica prawie żadna (ok.1000kwh taniej taryfy, drewno kosztowało więcej), co do docieplenia to poczytaj sobie w dzienniku (jest w stopce)
kable 5500
sterowniki 1050
tablica, kable 300
bojler 600
razem 7450 czyli cena powalająca;)
cały dom z wyposażeniem kosztował ok.260.000zł

autorus
19-09-2011, 11:19
kolego jasiek71 chyba dział pomyliłeś? Tu jest o PC a nie o elektryce.

Liwko
19-09-2011, 11:23
kolego jasiek71 chyba dział pomyliłeś? Tu jest o PC a nie o elektryce.

Ja chyba też, bo piszę o gruntowych;)

jasiek71
19-09-2011, 11:29
kolego jasiek71 chyba dział pomyliłeś? Tu jest o PC a nie o elektryce.

dzięki za postawienie do "pionu", jak coś to zapraszam na "bicie piany" do mojego dziennika bo między innymi po to go założyłem;)

autorus
19-09-2011, 11:43
HIHI :) Byłem czytałem jest ok :)

hydraulik_
19-09-2011, 19:24
zakładając PC do mojego domu zaoszczędził bym jakieś 1200-1500zł rocznie na ogrzewaniu i CWU wydając jakieś 30.000- 40.000 więcej...
nie trzeba wyższej matematyki żeby zobaczyć kiedy się zamortyzuje, a ma przecież jeszcze na siebie zarobić;)
jakoś nie bardzo mi się uśmiecha zapłacić z góry za kilkadziesiąt lat eksploatacji, nie wspominając o kredycie jaki musiał bym zaciągnąć na zakup tego wynalazku...
ps. cała zima to nie -20*;)
Ja nie sugeruję ,że zimą jest ciągle -20 .Tylko ,żeby policzyć koszt eksploatacji dla budynku który potrzebuje 10kw przy -20.
Dla takiego budynku przez 200 dni sezonu grzewczego i średniej +2 wyjdzie 24000 kWh * 50 gr= 12000 zł .
Może nie jest to dokładne ale niech będzie 8000 zł a z pompą PW około 3000 zł.

tomek131
23-09-2011, 20:59
http://solaris18.blogspot.com/2011/09/pompa-ciepa-ekonomika.html?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed:+Solaris-OdnawialnerdaEnergiiBlogBogdanaSzymaskiego+%28Sola ris+-+odnawialne+%C5%BAr%C3%B3d%C5%82a+energii+blog+bog dana+szyma%C5%84skiego%29

Ciekawe,ciekawe.Spójrz hydrauli ,specjalnie dla Ciebie wklejam.Popatrzyłem na dom 80W/m ,taki typowy dla przeciętnie rozgarniętego inwestora ,który popełni pewne błedy i jego ekipa też.Zdecydowanie najtańsza powietrzna pompa w okresie 20lat

hydraulik_
24-09-2011, 17:51
Dzięki .Ciekawe obliczenia .Ja jakoś nie miałem serca sprzedawać jeśli był gaz.A le to ciekawe.
Ja na domek 160 m2 montowałem takie pompy po 22000 do 25000 zł(jak w tabelce)

QQQQ
25-09-2011, 20:07
Zbiornik masz podobno 300l.
Podgrzałeś o 24,6 stopnia.
Energia pobrana 2,5kWh.
Energia uzyskana 4189,9*24,6*300=30,92MJ
30,92:3,6=8,58kWh
COP=8,58:2,5=3,43
Z ciekawości - jaka była temperatura powietrza?
Rozumiem, że w chwili rozpoczęcia pomiaru, temperatura u góry i u dołu zbiornika była taka sama?

dziwne ale w temp zew o 10 st nizszej - po przeliczeniu wg w/w wzoru - cop jest prawie taki sam
ciekawe czy tak bedzie zima?
wczesniej bylo 30 st , teraz 20

Zigobar
26-09-2011, 16:38
dziwne ale w temp zew o 10 st nizszej - po przeliczeniu wg w/w wzoru - cop jest prawie taki sam
ciekawe czy tak bedzie zima?
wczesniej bylo 30 st , teraz 20
Na to, że tak będzie zimą to bym nie liczył. Wraz ze spadkiem temperatury DZ, spadnie moc grzewcza [cudów nie ma], a z nią COP. Mnie najbardziej interesują temperatury powietrza od 0 stopni do 5 stopni - pojawi się odszranianie i pogorszy COP. Ciekawe o ile?

hydraulik_
16-10-2011, 17:35
Na to, że tak będzie zimą to bym nie liczył. Wraz ze spadkiem temperatury DZ, spadnie moc grzewcza [cudów nie ma], a z nią COP. Mnie najbardziej interesują temperatury powietrza od 0 stopni do 5 stopni - pojawi się odszranianie i pogorszy COP. Ciekawe o ile?
Odszranianie pojawia się np co 1,5 h i trwa 3 minuty Ciepło do odszraniania to to tanie wcześniej wyprodukowane.

primi
16-10-2011, 22:48
OK, trochę się przyjrzałem PPC atlantic i z tego co widzę to są 3 "modele/typy"
Alfea S
Alfea S Excelia tri
Alfea S Evolution
Zasadnicze różnice, które widzę to: Alfea S ma grzałki, może sterować 2 obwodami, Alfea S Excelia tri jest dodatkowo zasilana trójfazowo (zew) oraz ma sprężarkę z 2 -stopniowym sprężaniem (niw wiem o co chodzi), zrozumiałem też, że pracuje/grzeje przy niższych temperaturach, a Alfea Evolution to najprostszy model, bez grzałek i na jeden obwód grzewczy.

Jeżeli coś pokręciłem to mnie poprawcie, hydrauli liczę na Ciebie ;)

Teraz kilka pytań laika:
- podłączenie kotła 073 948 co to konkretnie jest? Mam piec olejowy i chciałbym go podłączyć. Rozumiem, że muszę to coś kupić, ale nie mogę nigdzie znaleźć jaką funkcję spełnia to coś :) W jaki sposób pompa steruje piecem CO? Czy poprzez wł/wył palnika olejowego?
- podłączenie zasobnika c.w.u. 073 950 jw , co to jest?
- jaki zbiornik CWU do takich pomp? Nie znalazłem, żeby producent polecał jakiś konkretny model, czy można założyć dowolność w wyborze? Rozumiem, że zbiornik CWU musi mieć jakiś wymiennik, żeby mógł być wspomagany piecem olejowym? Czy może odbywa się to poprzez wymiennik ciepła zanurzony w zbiorniku buforowym (patent) ? Nie bardzo rozumiem jaką funkcję spełnia ten patent?

Sorry za takie pytania, ale będę wdzięczny za odpowiedź.

Na koniec jeszcze jedna kwestia, czy zakładając integrację PPC z istniejącym systemem CO olejowym lepiej dobrać PC za "małą" czy za "dużą". Wg mnie przewymiarowanie w takiej sytuacji nie ma chyba sensu bo przy duuużych mrozach i tak załączy się piec olejowy?

Ile czasu taka pompa np. 10kW potrzebuje na podgrzanie CWU na np jedną wannę 265l (temp 45*C)?

hydraulik_
29-10-2011, 18:31
sorki ,że nie odpisałem .Mam masę roboty.
Te 073 ..... to katalogowe numery elementów ten do wody bywa potrzebny ale ten do kotła nie jest potrzebny.
Jeżeli masz olejaka o zostawiasz to wystarczy mała pompa na nieco powyżej połowy zapotrzebowania na ciepło ( dla temp pracy np -5)
To można przeanalizować .Tu aż sie prosi najtańsza Ewolution.Podaj zapotrzebowanie dla -20 i jaka masz wtdy temperaturę grzejników lub krzywą grzania.
Najlepiej na maila [email protected]

Karolas78
30-10-2011, 09:30
Co sądzicie o takiej charakterystyce pracy PC

PC-PW 7KW Meeting(kopeland/panasonic) cena 9tyś brutto/instalacja 6500tys(razem z glikolem)
dom pow 65m2-użytkowa
PC do CO i C.W.U
bojler z płaszczem wodnym 120l,grzejniki jeszcze nie wymienione(czyli za małe),do wymiany
podgrzewanie c.w.u z 30C do 44C około 4-5min
podgrzewanie (glikol) kaloryfery z 12C do 44C około 2godz. temp na zewnątrz 8C, osiągnięta temp w domu 21,4C

czasy pracy PC
postoje 40minutowe nastepnie 4min podgrzanie wody w bojlerze tylko wieczorem PC ma timer gdzie ustawiam czasy załączenia
taryfa nocna od 22:30 do 7 rano, PC postoje 35minutowe po załączeniu praca około 70-90min, rano temp na zewnątrz 4C,temp w domu 21C

zużycie prądu (dla całego domu ogólnie wszystko)
średnio;
taryfa dzienna 5kWh
taryfa nocna 14kWh

autorus
30-10-2011, 10:28
Ja kombinuję żeby tylko ogrzewać CO pompa. Czyli będzie pracowała jakieś pół roku na rok.

Karolas78
30-10-2011, 12:50
Ja kombinuję żeby tylko ogrzewać CO pompa. Czyli będzie pracowała jakieś pół roku na rok.

a co z c.w.u.

autorus
30-10-2011, 12:55
przeplywowe ogrzewacze na prad. ciekawi mnie jak sie dobiera w takim wypadku pompe. Ogolnie zalezaloby mi zeby miala grzalki i byla jedynym zrodlem ciepla w domu. Znalazlem panasonic ktory do -15 trzyma parametry wyjsciowe, dopiero potem zalaczaja sie grzalki.

Karolas78
30-10-2011, 12:58
przeplywowe ogrzewacze na prad. ciekawi mnie jak sie dobiera w takim wypadku pompe. Ogolnie zalezaloby mi zeby miala grzalki i byla jedynym zrodlem ciepla w domu. Znalazlem panasonic ktory do -15 trzyma parametry wyjsciowe, dopiero potem zalaczaja sie grzalki.

przecież PC spokojnie nagrzeje ci wodę i wydaje mi się ,że taniej niż podgrzewacze przepływowe.
widziałem kiedyś jak licznik się zachowuje w trakcie pracy takiego podgrzewacza,mało z orbity nie wyskoczy

Karolas78
30-10-2011, 13:03
Co sądzicie o takiej charakterystyce pracy PC

PC-PW 7KW Meeting(kopeland/panasonic) cena 9tyś brutto/instalacja 6500tys(razem z glikolem)
dom pow 65m2-użytkowa
PC do CO i C.W.U
bojler z płaszczem wodnym 120l,grzejniki jeszcze nie wymienione(czyli za małe),do wymiany
podgrzewanie c.w.u z 30C do 44C około 4-5min
podgrzewanie (glikol) kaloryfery z 12C do 44C około 2godz. temp na zewnątrz 8C, osiągnięta temp w domu 21,4C

czasy pracy PC
postoje 40minutowe nastepnie 4min podgrzanie wody w bojlerze tylko wieczorem PC ma timer gdzie ustawiam czasy załączenia
taryfa nocna od 22:30 do 7 rano, PC postoje 35minutowe po załączeniu praca około 70-90min, rano temp na zewnątrz 4C,temp w domu 21C

zużycie prądu (dla całego domu ogólnie wszystko)
średnio;
taryfa dzienna 5kWh
taryfa nocna 14kWh

ja się tylko zastanawiam czy oby moja PC-PW zbyt często się nie załącza

Karolas78
30-10-2011, 13:09
montowanie przepływowych ogrzewaczy w przypadku posiadania taniego źródła CWU takiego jak PC to nieporozumienie.
ale każdy robi jak mu pasuje...

dokładnie podgrzewanie przepływowe jak już pisałem licznik szaleja w trakcie pracy

Karolas78
30-10-2011, 13:12
nie pamiętam czy pisałeś o zapotrzebowaniu dom na ciepło - a to najczęściej kluczowa informacja.
Ty masz 7kw do domu 65m2 a ja mam 8kw(a dokładnie 7,7kw) do domu 130m2 pow uż+dogrzewana piwnica.
Jak twój mały domek nie jest jakimś strasznym durszlakiem, to masz pompe przewymiarowaną i to sporo.
zasobnik 120l też mały - nic dziwnego że się szybko woda grzeje

no może i mam ale szukam rozwiązania czyli większe kaloryfery bo te są za małe, w piwnicy mam jeszcze piecyk elektryczny w razie większych mrozów. oraz bufor o którym też myśle..
a PC kupiłem w promocji za 4000zł(wartość rynkowa 9000zł)/.

dom jest dobrze ocieplony,jak już się nagrzeje w środku to trochę trzyma temperature.

a tak wogóle to poznaje temat bo do tej pory mieszkałem w blokach i ciepło miałem nie interesowała mnie ta tematyka'

Karolas78
30-10-2011, 13:24
wiesz, znam masę ludzi którzy mają 5-10cm styropianu przyklejonego i twierdzą że mają "ciepło" lub mają dobrze ocieplone domy. To o niczym nie świadczy. Interesowało mnie coś w rodzaju np zapotrzebowanie mam około 70kwh/m2*rok :D
musisz napisać więcej szczegółow...
kbab zrobił tai arkusz na którego podstawie możesz to w przybliżeniu określic....
na tej stronie znajdziesz link do niego
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?172206-pr%C4%85d-gaz-olej-w%C4%99giel-inne/page4

ok sprawdze dzięki

Karolas78
30-10-2011, 13:29
wiesz, znam masę ludzi którzy mają 5-10cm styropianu przyklejonego i twierdzą że mają "ciepło" lub mają dobrze ocieplone domy. To o niczym nie świadczy. Interesowało mnie coś w rodzaju np zapotrzebowanie mam około 70kwh/m2*rok :D
musisz napisać więcej szczegółow...
kbab zrobił tai arkusz na którego podstawie możesz to w przybliżeniu określic....
na tej stronie znajdziesz link do niego
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?172206-pr%C4%85d-gaz-olej-w%C4%99giel-inne/page4

mieszkam w domku zaledwie miesiąc więc cięzko będzie brak danych

Karolas78
30-10-2011, 13:49
adiqq a co myślisz o tym co napisałem na poczatku o charakterystyce pracy PC u mnie? jest to może jeszcze ogólnikowe,lecz przez ten okres tyle mogę napisać..

wiem napewno,że muszę zmienić kaloryfery bo są za małe. przy pracy z piecykiem elektrycznym w zimie na tym piecyku było ustawione 70C żeby ogrzewać domek.
na PC mam w tej chwili 42C, w domu jest 21,4C,lecz taki wynik powinienem osiągnąć przy 35C na PC.

Karolas78
30-10-2011, 14:01
nie pamiętam czy pisałeś o zapotrzebowaniu dom na ciepło - a to najczęściej kluczowa informacja.
Ty masz 7kw do domu 65m2 a ja mam 8kw(a dokładnie 7,7kw) do domu 130m2 pow uż+dogrzewana piwnica.
Jak twój mały domek nie jest jakimś strasznym durszlakiem, to masz pompe przewymiarowaną i to sporo.
zasobnik 120l też mały - nic dziwnego że się szybko woda grzeje

'zasobnik 120l też mały - nic dziwnego że się szybko woda grzeje'--- to chyba dobrze krótka praca PC miejszy pobór prądu?

Karolas78
30-10-2011, 14:36
wiesz, znam masę ludzi którzy mają 5-10cm styropianu przyklejonego i twierdzą że mają "ciepło" lub mają dobrze ocieplone domy. To o niczym nie świadczy. Interesowało mnie coś w rodzaju np zapotrzebowanie mam około 70kwh/m2*rok :D
musisz napisać więcej szczegółow...
kbab zrobił tai arkusz na którego podstawie możesz to w przybliżeniu określic....
na tej stronie znajdziesz link do niego
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?172206-pr%C4%85d-gaz-olej-w%C4%99giel-inne/page4


mi wychodzi jakieś 57kwh/m2*rok

hydraulik_
30-10-2011, 14:42
Załączanie grzałek nie zależy od temperatury zewnętrznej.Możliwe jest ,ze grzałki załączą się przy -5 jeżeli pompa tak zostanie dobrana.
Można dobrać pompę na -20 np budynek o zapotrzebowaniu 10 kW.
Czas podgrzewania wody w zasobniku zależy w dużej mierze od powierzchni wymiany ciepła w zasobniku.

kbab
30-10-2011, 16:23
kbab zrobił tai arkusz na którego podstawie możesz to w przybliżeniu określic....
na tej stronie znajdziesz link do niego
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?172206-pr%C4%85d-gaz-olej-w%C4%99giel-inne/page4
arkusz uzupełniłem o kalkulator zużycia energii, można w nim błyskawicznie obliczyć zapotrzebowanie na ogrzewanie w sezonie grzewczym na podstawie aktualnego zużycia na dobę, można również obliczyć zużycie energii na dobę przy dowolnej temperaturze, dodałem tabelę z różnymi nośnikami energii.
Otrzymywałem sporo wiadomości na priva z prośbą o instrukcję - dlatego krótki opis poszczególnych arkuszy umieściłem w temacie
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?172206-pr%C4%85d-gaz-olej-w%C4%99giel-inne&p=4974907&viewfull=1#post4974907
Kalkulator jest na ark 33-36, zapraszam można testować

autorus
30-10-2011, 18:17
przecież PC spokojnie nagrzeje ci wodę i wydaje mi się ,że taniej niż podgrzewacze przepływowe.
widziałem kiedyś jak licznik się zachowuje w trakcie pracy takiego podgrzewacza,mało z orbity nie wyskoczy

To prawda ale mam za duże odległości, gdyby wszystko było w kupie zapewne zrobiłbym jak piszesz :) U mnie max odlegując to ponad 20m. natomiast ogrzewacze mam bezpłatnie.

Karolas78
30-10-2011, 19:51
arkusz uzupełniłem o kalkulator zużycia energii, można w nim błyskawicznie obliczyć zapotrzebowanie na ogrzewanie w sezonie grzewczym na podstawie aktualnego zużycia na dobę, można również obliczyć zużycie energii na dobę przy dowolnej temperaturze, dodałem tabelę z różnymi nośnikami energii.
Otrzymywałem sporo wiadomości na priva z prośbą o instrukcję - dlatego krótki opis poszczególnych arkuszy umieściłem w temacie
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?172206-pr%C4%85d-gaz-olej-w%C4%99giel-inne&p=4974907&viewfull=1#post4974907



Kalkulator jest na ark 33-36, zapraszam można testować

Przetestuje

Karolas78
30-10-2011, 19:54
to niezle - a masz bufor?
do jakich temperatur może grzać wode ta twoja PC? do 60C?

Nie mam.bufora, PC grzeje do max 60C
http://alt-energy.pl/index_pliki/page0068.htm moja PC

hydraulik_
01-11-2011, 06:43
uruchamiałem ostatnio PC Alfea S w domku 120 m
!0 dni pracy ,podgrzanie budynku murowanego z 10 do 23 C =240kWh

fotohobby
01-11-2011, 12:00
Czy pompy ciepła Alfea S to ten sam produkt, to Fujitsu Waterstage ?
Wpadło mi w oko ich wizualne podobieństwo, teraz porównuję parametry i wygląda, że to to samo...

hydraulik_
01-11-2011, 19:12
Czy pompy ciepła Alfea S to ten sam produkt, to Fujitsu Waterstage ?
Wpadło mi w oko ich wizualne podobieństwo, teraz porównuję parametry i wygląda, że to to samo...
To to samo urządzenie .Wynik współpracy atlantia i fujitsu.Nawet szkolenia w fujitsu były na urządzeniu z logo atlantica.
Jak gorąco polecam to ustrojstwo .wole od daikina

fotohobby
01-11-2011, 21:57
A warunki gwarancji, serwisu lepsze w Atlanticu, Fujitsu, czy bez różnicy ?

I jak mają się one do takiej Aquarea T-CAP 9kW ?
Nie ukrywam, że jeśli będę decydował się na pompę powietrzną, to chyba z pomiędzy tych ofert będę wybierał.

Kasia & Krzysiek
02-11-2011, 06:22
Witam.

A czy ktoś z was użytkuje PC Fujitsu Waterstage "monoblok". Znalazłem na forum urzytkownika Waterstage, ale linie Highpower. Zastanawiam się czy dopłata 25-30 % między monoblokiem a highpower ma jakiś uzasadniony sens.

hydraulik_
02-11-2011, 06:34
Witam.

A czy ktoś z was użytkuje PC Fujitsu Waterstage "monoblok". Znalazłem na forum urzytkownika Waterstage, ale linie Highpower. Zastanawiam się czy dopłata 25-30 % między monoblokiem a highpower ma jakiś uzasadniony sens.
Ja montuje wiec troch wiem
Monoblok
zalety:Zmontowana w fabryce a nie na budowie(szczelność )
wady : Woda na zewnątrz domu .Przy braku prądy katastrofa.Musi stać blisko budynku(straty ciepła)
Gorszy wymiennik ciepła .Po zanieczyszczeniu może zostać zamrożony (teoria) podczas odszraniania.Problem ten pojawia sie w pompach woda -woda.

W związku z tym dopłata jest bez sensu .Split jest ok

hydraulik_
02-11-2011, 06:43
A warunki gwarancji, serwisu lepsze w Atlanticu, Fujitsu, czy bez różnicy ?

I jak mają się one do takiej Aquarea T-CAP 9kW ?
Nie ukrywam, że jeśli będę decydował się na pompę powietrzną, to chyba z pomiędzy tych ofert będę wybierał.

Z gwarancją to tak samo .Ale trzeba sprawdzić jaki jest serwis lokalny .Ile czasu do napraw .Jak z częściami.
Jak bardzo sformalizowane postępowanie gwarancyjne.
Inna rzecz ,że z żadną nie miałem problemu .A jest ich ponad 30.Aquaarea - Jakościowo pewno to samo.ALE ma wymiennik płytowy (mam obawy ,że może wytąpić problem jak w gruntowych woda-woda.
Jeżeli zostanie zanieczyszczony to może zamarznąć w miejscu zanieczyszczenia podczas odszraniania.Ponadto wymagają małego bufora .A atlantic ma bufor -wymiennik.
Atlantic ma super automatykę (simensa)

Kasia & Krzysiek
02-11-2011, 06:51
Ja montuje wiec troch wiem
Monoblok
zalety:Zmontowana w fabryce a nie na budowie(szczelność )
wady : Woda na zewnątrz domu .Przy braku prądy katastrofa.Musi stać blisko budynku(straty ciepła)
Gorszy wymiennik ciepła .Po zanieczyszczeniu może zostać zamrożony (teoria) podczas odszraniania.Problem ten pojawia sie w pompach woda -woda.

W związku z tym dopłata jest bez sensu .Split jest ok

hmm...

Co znaczy katastrofa??? Zamarznie woda, szlag trafi instalacje, problem z pompą po zamarznięciu?? (trochę mnie to przeraża)
To lepiej kupić split zamiast monobloku (monoblok 10kW) o podobnej mocy? (poprawcie mnie jak coś nie tak z nazewnictwem)
I jeszcze jedno pytanie: czy monoblok nie ma grzałek?? czy w takiej konstrukcji się nie da czy coś?? Zastanwaiam się czy w temp. bardzo niskich -15, -20 gdzie wydajność pompy spada do 5kW a ciepła w domu potrzeba najwięcej (zapotrzebowanie policzone 8,5kW) to czy bez grzałek (jeśli ich nie ma) będzie kiepsko z tempertaturą??

(Ech ... mam za 3-4 tyg kupić pompę byłem już zdecydowany na ten monoblok 10kW tylko jak zwykle dopadły mnie wątpliwości i stresss)

BTM
02-11-2011, 09:48
Split czy monoblok grzalek w jednostce zewnetrznej ma - mozna zamowic opcje Arctic ktora taka grzalke na tacy skroplin posiada. Mozna tez zrobic samemu - jest to bardzo prosty mechanizm - klikson przy 5'C uruchamia grzalke pod taca skroplin co powoduje ze skraplajaca sie woda nie tworzy lodu ktory moze uszkodzic np. wentylator.
Jezeli chodzi o grzalki w zbiorniku to jest to niezalezne od pompy - zbiornik jest nawet innego producenta

hydraulik_
03-11-2011, 18:37
Pomieszały się grzałki.
Są grzałki do odszraniania i do domu grzania.
A tak naprawdę dobra pompa odszrania się bez grzałek.
Z tym wymiennikiem to kwestia prawdopodobieństwa i ilości zanieczyszczeń.
W monobloku woda zamarznie jak wyłaczą prąd .Tam gdzie ja montuję (splity) były wyłączenia na 30 h

Kasia & Krzysiek
03-11-2011, 21:59
a czy Waterstage to dobra pompa?? a co gdy faktycznie mi zamarznie w zime bez prądu; włączą prąd a ja co zamarznięta pompa i czekam do lata aż odtaje??

Czy gdzieś Panowie montowaliście takie monobloki??

Czy to tylko rozwiązanie do miejsc gdzie nie wyłączają prądu?? albo zawsze jest plusowa temperatura?

autorus
04-11-2011, 04:57
A co myślicie o pompie panasonic? tej która trzyma niby stałe parametry do -15?

hydraulik_
04-11-2011, 18:26
A co myślicie o pompie panasonic? tej która trzyma niby stałe parametry do -15?
Sztuczka z danych technicznych .Charakterystyki są podobne dla wszystkich (dobrej klasy)
Atlantic 3 fazowy trzyma parametry katalogowe do -20 czyli max 65 C i 10 kW dla 45 C

hydraulik_
04-11-2011, 18:27
a czy Waterstage to dobra pompa?? a co gdy faktycznie mi zamarznie w zime bez prądu; włączą prąd a ja co zamarznięta pompa i czekam do lata aż odtaje??

Czy gdzieś Panowie montowaliście takie monobloki??

Czy to tylko rozwiązanie do miejsc gdzie nie wyłączają prądu?? albo zawsze jest plusowa temperatura?
Dlatego trzeba stosować splity a nie mono bloki

Kasia & Krzysiek
04-11-2011, 20:29
Dlatego trzeba stosować splity a nie mono bloki
OK.

Mam kilka pytań do ciebie Hydrauli (bo jak rozumiem montujesz atlantica/fujitsu):
- czy Atlantic Excelia to to samo co Fujitsu High Power
- jeśli tak to dlaczego Atlantic jest 25 do 30% taniej (jeśli masz takie wiadomości (swoją drogą dziwne polityki firm))
-jaka moc Excelii do domu w którym zapotrzebowanie jest obliczone na 8,5 kW (190 po podłodze z garażem, wszędzie podłogówka, 20 cm na ścianie, 30 cm w dachu i 10 cm na podłodze ) starczy 11kW czy lepiej 14kW, (czy to się opłacie finansowo przejście z 11 na 14)
...
to tyle pytań ... na teraz może jeszcze będę męczył pytaniami

tomek131
04-11-2011, 22:00
Atlantic 3 fazowy trzyma parametry katalogowe do -20 czyli max 65 C i 10 kW dla 45 C

A COP wtedy jakie?Rozmawiałem z kilkoma osobami i wszystkie twierdzą,że będzie w najlepszym razie 1

QQQQ
04-11-2011, 23:30
-jaka moc Excelii do domu w którym zapotrzebowanie jest obliczone na 8,5 kW (190 po podłodze z garażem, wszędzie podłogówka, 20 cm na ścianie, 30 cm w dachu i 10 cm na podłodze ) starczy 11kW czy lepiej 14kW, (czy to się opłacie finansowo przejście z 11 na 14)


ja moge ci odpowiedziec z praktycznego punktu, uzytkownika :)
co prawda innej pompy, ale P-W
mam 11kW - i slabsze ocieplenie scian - 15cm, wieksze na poddaszu(ktorego nie ogrzewam), na parterze mam juz teraz ok. 180-190m2, -pompa spokojnie daje rade, mam w niej 2 grzalki po 3kW jedna jest calkowicie wylaczona bo nie byla potrzebna poprzedniej zimy :), wlaczala sie bez sensu i tylko nabijala kWh.
wlacznie sie dodatkowej grzalki mam nastawionae na temp ponizej -15stC, wiec do -15stC moja pompa daje rade nagrzac mi dom i wode :)
ustawienia mam takie ze wode grzeje do 45stC raz dziennie i na moja rodzinke (3os) wystarcza, ale mysle to na zime przestawic na 2 razy do 42stC,
poza tym grzeje CO tylko w nocy do 23stC na termostacie pokojowym, ( mam tez nastawione grzanie w dzien 1,5h, ale obecie sie nie wlacza-za cieplo na dworze) - zuzycie dzienne przy tych ustawieniach to srednio 12kWh( w wekkendy wiecej pobiera bo przegrzewa sie CWU i CO zalacza sie kiedy chce)
stanowi to ok.5zł/dobe
jak przyjda mrozy -20stC mysle ze bedzie to troszke mniej niz w tamtym roku czyli ok. 300kWh/tydzien, przy takiej temperaturze, co bedzie odpowiednikiem ok.400zł/m-c
wieczorami rozpalamy najzwyklejszy kominek- dla atmosfery - 1-2 szczapy max

Kasia & Krzysiek
05-11-2011, 05:58
Atlantic 3 fazowy trzyma parametry katalogowe do -20 czyli max 65 C i 10 kW dla 45 C

A COP wtedy jakie?Rozmawiałem z kilkoma osobami i wszystkie twierdzą,że będzie w najlepszym razie 1

Co znaczy " w najlepszym razie" ?? a w najgorszym cop = 0,5 ??


QQQQ - znaczy jeśli przymierzając do twojego rozwiązania mnie powinno spokojnie wystarczyć 11 kW, do mnie jeszcze dojdzie rekuperacja (zapomniałem napisać) bardzo optmistycznie to wszystko u ciebie wygląda;

autorus
05-11-2011, 06:17
Sztuczka z danych technicznych .Charakterystyki są podobne dla wszystkich (dobrej klasy)
Atlantic 3 fazowy trzyma parametry katalogowe do -20 czyli max 65 C i 10 kW dla 45 C

ok, a powiedz mi jeszcze jedno. Ja to jest z temperaturą min pracy pompy?

Kombinuję żeby pc była jedynym źródłem ciepła w domu, jak będzie za zimno niech załączją się grzałki. I teraz do czego są te grzałki?
czy do tego aby rozmrażać pompę aby działała dalej sama czy do ogrzewania bezpośredniego "co" ja się pompa wyłączy?

W skrócie czy konieczny jest np dodatkowy piec elektryczny na obwód co? Nie interesuje mnie cw z pc.

QQQQ
05-11-2011, 10:49
Co znaczy " w najlepszym razie" ?? a w najgorszym cop = 0,5 ??


QQQQ - znaczy jeśli przymierzając do twojego rozwiązania mnie powinno spokojnie wystarczyć 11 kW, do mnie jeszcze dojdzie rekuperacja (zapomniałem napisać) bardzo optmistycznie to wszystko u ciebie wygląda;

wydaj mi sie ze nie ma COP -w przypadku pradu - nizszego niz 1 :)
co do Twojego domu to powinien sie wypowiedziec doswiadczony w temacie instalator - ale na moje oko 10kW powinno byc w zupelnosci wystarczajace, a moze nawet 9. ( zakladajac ze nie polozysz na posadzkach grubych desek ;) )

QQQQ
05-11-2011, 11:00
ok, a powiedz mi jeszcze jedno. Ja to jest z temperaturą min pracy pompy?

Kombinuję żeby pc była jedynym źródłem ciepła w domu, jak będzie za zimno niech załączją się grzałki. I teraz do czego są te grzałki?
czy do tego aby rozmrażać pompę aby działała dalej sama czy do ogrzewania bezpośredniego "co" ja się pompa wyłączy?

W skrócie czy konieczny jest np dodatkowy piec elektryczny na obwód co? Nie interesuje mnie cw z pc.

mysle ze hydrauli odpisalby ci to samo
1. Nie potrzebny jest dodatkowy piec elektryczny, bo jego role w PCi palnia grzalki w hydroboxie
2. grzalki w duze mrozy wspomagaja odszranianie
3. PCi P-W spokojnie moze byc jedynym zrodlem ogrzewania - czygo przykladem jest moj dom
4.W moim przypadku ( bo nie wiem czy tak jest we wszystkich PCi P-W) temp min pracy pompy jest uzalezniona od nastawy temp wody - czyli jak nastawisz temp wody w ukladzie ogrzewania, tak pompa dostosuje temp wychodzaca do wymiennika z jedn zew. U mnie jest nastawiona temp wody na 35stC - z jedn zew. przychodzi temp ok. 43-44stC, do CWU ponad 65stC

malux20
05-11-2011, 14:16
Q my jednak planujemy 11mm deskę w pokojach -miałeś niemiłe doświadczenia€?

QQQQ
05-11-2011, 14:51
Q my jednak planujemy 11mm deskę w pokojach -miałeś niemiłe doświadczenia€?

pisalem o grubych deskach
ktos ma cienkie deski na podlodze i pisal ze jest ok - nie pamietak kto, ale na pewno w watku o PCi

tak czy siak, drewno to izolator

autorus
05-11-2011, 16:27
Dzięki za info :) A co ty masz za pompę? masz jakiś link? Ja to raczej myślałem o atlantis lub cos podobnego :)


mysle ze hydrauli odpisalby ci to samo
1. Nie potrzebny jest dodatkowy piec elektryczny, bo jego role w PCi palnia grzalki w hydroboxie
2. grzalki w duze mrozy wspomagaja odszranianie
3. PCi P-W spokojnie moze byc jedynym zrodlem ogrzewania - czygo przykladem jest moj dom
4.W moim przypadku ( bo nie wiem czy tak jest we wszystkich PCi P-W) temp min pracy pompy jest uzalezniona od nastawy temp wody - czyli jak nastawisz temp wody w ukladzie ogrzewania, tak pompa dostosuje temp wychodzaca do wymiennika z jedn zew. U mnie jest nastawiona temp wody na 35stC - z jedn zew. przychodzi temp ok. 43-44stC, do CWU ponad 65stC

malux20
05-11-2011, 16:45
na posadzkę kupiony 24 cm platinium plus szary

QQQQ
05-11-2011, 16:54
11mm to żadna grubośc - pomyśl tak, styropian pod wylewką, zakładam że będzie 10cm - jest zdecydowanie lepszym izolatorem niż deska 11mm - gdzie pójdzie ciepło?

pewnie w gore;)
nie mam desek na podlodze - teraz- wiec sie nie wypowiadam jak jest, a poza tym napisalem ze ktos z forumowiczow ma i jest ok

QQQQ
05-11-2011, 16:55
Dzięki za info :) A co ty masz za pompę? masz jakiś link? Ja to raczej myślałem o atlantis lub cos podobnego :)

daikin 11,2kW

hydraulik_
05-11-2011, 17:56
ok, a powiedz mi jeszcze jedno. Ja to jest z temperaturą min pracy pompy?

Kombinuję żeby pc była jedynym źródłem ciepła w domu, jak będzie za zimno niech załączją się grzałki. I teraz do czego są te grzałki?
czy do tego aby rozmrażać pompę aby działała dalej sama czy do ogrzewania bezpośredniego "co" ja się pompa wyłączy?

W skrócie czy konieczny jest np dodatkowy piec elektryczny na obwód co? Nie interesuje mnie cw z pc.

moc PC PW spada wraz a temperaturą otoczenia .Spada tęż COP i temperatur wody jaką można uzyskać.
Dla PC które ja montuje podane są parametry pracy dla temp -20 C .Ale ona pracuje nawet -27 C tyko osiąga niższe moce i temperatury .
Czasami wystarczające.
Jeżeli dobierzesz na -20 C to ponizej zacznie spadać temperatura w budynku .Wtedy potrzebne są grzałki.
Do odszranianie przez jakieś 3 minuty pompa pobiera ciepło z co .(to tanie ciepło)Jak uzna ,że brakuje to załączy grzałkę (nire zaobserwowałem takiej sytuacji w Atlanticu ale w Daikinie załącza się zawsze)
Grzałki do co włączają się wg algorytmu np po 2 h nieosiągnięcia temperatury zadanej.
Moc grzałek jest ograniczona np.6 kW .
Jeżeli chcesz zabezpieczyć się na wypadek awarii pompy typ 16 (10kW dla -20) to zabraknie ci 4 kW.
Ale to się zdarzy raz na 10 lat albo i nie .A juz trafienie w -20 z awarią to sztuka.
Czasem montowane są grzałki (kable grzewcze ) w jednostkach zewnętrznych .Ja kiedyś też montowałem w kilku PC ale nigdy nie zostały uruchomione.

HAL9000
05-11-2011, 18:26
Rozumiem, że te -20 stopni to dla wersji Excelia Tri? To chyba jest nowość na rynku, czy już ma Pan jakieś doświadczenia z tym typem? Powoli wchodzę w fazę realizacji budowy i na 99% zdecydowany jestem na pompę PW. Ostatecznie po różnych poprawkach projektu nie wiem dlaczego wyszło, że powierzchnia mieszkalna wyniesie 240 m2 :rolleyes: a miało być 180... Ściana 30 cm BK 600 + styro min 15 cm. Orientacyjnie jaka pompa powinna spełniać warunek pełnego zaspokojenia zapotrzebowania na ciepło jako jedyne źródło? W domu będzie wentylacja mechaniczna z reku.

autorus
05-11-2011, 18:57
Za mało podałeś danych :) Przydał by się pełen OZC.

HAL9000
05-11-2011, 19:09
Gdybym miał, to napisałbym:rolleyes: Muszę przycisnąć projektanta żeby policzył. Ale to teoretyczne OZC i tak później w starciu z fachowcami pada :)

tomek131
05-11-2011, 22:03
Chyba już kiedyś pytałem,jakie będzie COP przy minus 20 w oferowanych przez ciebie pompach hydrauli?
Czy może być COP poniżej 1 ? Jeśli dodatkowo pójdzie energia na odszranianie, to pompa do układu CO da mniej energii niż pobierze z gniazdka, czyli COP będzie gorsze niż 1 (przy założeniu ,że w tej danej sytuacji, bez odszraniania ,pompa pracowałaby z COP 1) Jest tak czy się mylę?

fotohobby
05-11-2011, 22:49
Ale przy -25C szronienie przestaje być już chyba problemem...

hydraulik_
06-11-2011, 14:27
OK.

Mam kilka pytań do ciebie Hydrauli (bo jak rozumiem montujesz atlantica/fujitsu):
- czy Atlantic Excelia to to samo co Fujitsu High Power
- jeśli tak to dlaczego Atlantic jest 25 do 30% taniej (jeśli masz takie wiadomości (swoją drogą dziwne polityki firm))
-jaka moc Excelii do domu w którym zapotrzebowanie jest obliczone na 8,5 kW (190 po podłodze z garażem, wszędzie podłogówka, 20 cm na ścianie, 30 cm w dachu i 10 cm na podłodze ) starczy 11kW czy lepiej 14kW, (czy to się opłacie finansowo przejście z 11 na 14)
...
to tyle pytań ... na teraz może jeszcze będę męczył pytaniami
To to samo urządzenie.
Różnica w cenie wynika z tego ,że atlantić chce sprzedać a Fujitsu jest jakby niezadowolone i woli sprzedawać klimę
Ja bym na taki budynek dał typ 16 Mała różnica w cenie (chociaz typ 14 też może być , bo to to samo urzadzenie tylko ma programowo obciętą moc maksymalną na poziomie 80 % Ale przy -20 ma takie samę osiągi.
Jeżeli będziesz bawił się w dwie taryfy to możesz więcej energii wydusić w czasie nocy .Ale to już czysto akademicka dyskusja.
Trochę mało to 10 w podłodze reszta ok
Ale te 8,5 to z wentylacją grawitacyjną .Bo z rekuperacją chyba wyjdzie mniej.
Ja ostatnio dałem typ alfea S 10 na 160 m2

hydraulik_
06-11-2011, 14:28
Ale przy -25C szronienie przestaje być już chyba problemem...
BO??

hydraulik_
06-11-2011, 14:41
Chyba już kiedyś pytałem,jakie będzie COP przy minus 20 w oferowanych przez ciebie pompach hydrauli?
Czy może być COP poniżej 1 ? Jeśli dodatkowo pójdzie energia na odszranianie, to pompa do układu CO da mniej energii niż pobierze z gniazdka, czyli COP będzie gorsze niż 1 (przy założeniu ,że w tej danej sytuacji, bez odszraniania ,pompa pracowałaby z COP 1) Jest tak czy się mylę?
Wszystko jest możliwe .
Ale fakty są takie dla -20C i 35C czynnik ogrzewany COP 2,18
Dla -20C i 60 C COP 1,3
Nie wiem czy uwzględnia Odszranianie .Ale odszranianie trwa 3-5 minut a energia pobierana jest z instalacji (czyli ta wcześnie tanio wytworzona) .Proces ten odbywa się ,powiedzmy co 2-5 h (w różnych pompach inaczej).np. w daikinie nawet w temp mocno dodatnich.
Inne pompy mierzą różne parametry .Podobno LG ma możliwość policzenia energii wytworzonej (jeżeli ilość czynnika jest własciwa).
Myślę że w jakimś momencie może sie zdarzyć COP poniżej 1 .Ale w Polsce trudno o takie warunki.
Teoretycznie w Polsce ogrzewanie projektuje się na -20 C i 20 c w domu (czyli jakieś 35 C woda).
Ale teoretycznie masz rację może się zdarzyć , że lepiej grzać samym pądem

hydraulik_
06-11-2011, 14:50
Rozumiem, że te -20 stopni to dla wersji Excelia Tri? To chyba jest nowość na rynku, czy już ma Pan jakieś doświadczenia z tym typem? Powoli wchodzę w fazę realizacji budowy i na 99% zdecydowany jestem na pompę PW. Ostatecznie po różnych poprawkach projektu nie wiem dlaczego wyszło, że powierzchnia mieszkalna wyniesie 240 m2 :rolleyes: a miało być 180... Ściana 30 cm BK 600 + styro min 15 cm. Orientacyjnie jaka pompa powinna spełniać warunek pełnego zaspokojenia zapotrzebowania na ciepło jako jedyne źródło? W domu będzie wentylacja mechaniczna z reku.

Dwie mają sezon za sobą ,trzy dodatkowe już też prasują .Proponuję dać typ 16 i będzie pewność .
Ale policzyć warto.
Generalnie one wszstkie są zewnętrznie takie same.Nic się nie psuje .
W porównaniu z kotłami kondensacyjnymi które montuje również ,to nie ma nic do roboty.Mały zarobek na serwisie .
Ale jak sie zepsuję to pewno łatwo nie będzie .Myślę ,ze jak nie padnie przez rok to już nic sie nie zdarzy.
Podobno maja super zabezpieczona elektrykę .Ale płytki sa w magazynie tak jak silniki wentylatorów.
Na razie rdzewieją;)

autorus
06-11-2011, 15:40
Wszystko jest możliwe .
Ale fakty są takie dla -20C i 35C czynnik ogrzewany COP 2,18
Dla -20C i 60 C COP 1,3
Nie wiem czy uwzględnia Odszranianie .Ale odszranianie trwa 3-5 minut a energia pobierana jest z instalacji (czyli ta wcześnie tanio wytworzona) .Proces ten odbywa się ,powiedzmy co 2-5 h (w różnych pompach inaczej).np. w daikinie nawet w temp mocno dodatnich.
Inne pompy mierzą różne parametry .Podobno LG ma możliwość policzenia energii wytworzonej (jeżeli ilość czynnika jest własciwa).
Myślę że w jakimś momencie może sie zdarzyć COP poniżej 1 .Ale w Polsce trudno o takie warunki.
Teoretycznie w Polsce ogrzewanie projektuje się na -20 C i 20 c w domu (czyli jakieś 35 C woda).
Ale teoretycznie masz rację może się zdarzyć , że lepiej grzać samym pądem

A to akurat mi się podoba bo wychodzi , że u mnie cop byłby zawsze powyżej 2. Jak pisałem już wcześniej cw będzie z innego źródła. Czyli pompa grzeje tylko do 35st.

hydraulik_
06-11-2011, 19:19
A to akurat mi się podoba bo wychodzi , że u mnie cop byłby zawsze powyżej 2. Jak pisałem już wcześniej cw będzie z innego źródła. Czyli pompa grzeje tylko do 35st.

Nie jest konieczne rezygnowanie z mycia walcząc o wysoki cop.
Grzanie wody jest również wyjątkowo tanie .Szczególnie w wyższych temp .A uzyskanie cwu o temp 45 C nie jest problemem .Szczegulnie przy zastosowaniu wymienników płaszczowych

lujski
06-11-2011, 19:22
hej mysle nad taka pompa i czy moglibycie mi polecic jakas do domku 104m2- mury z ytong 24 plus 20 cm styropian, okna cieple, poddasze dobrze ocieplone tez ma byc (bez okien na północ, za to na południe spore przeszklenie), ogólnie domek dosyc dobrze ocieplony - domek z poddaszem - jaka pompe dobrac - super jakbyscie mogli podac jakies konkretne modele, ale nei za drogie :) - takie do max 12 tys. - super jakby działaly przy -20 - mieszkam w Wielkopolsce i raczej nizsze temperatury u mnie nei wystepuja, conajwyzej pare nocy przy około -18 :D - i jak sie zachowuje pompa przy takich temperaturach ?? jak wtedy wychodzi oplacalnosc grzewcza tym urzadzeniem ???

pozdrawiam !

autorus
06-11-2011, 19:25
OZC by się przydał :)

hydraulik_
06-11-2011, 19:29
OZC by się przydał :)
OZC jest zbędne .
Potrzebne jest obliczenie zapotrzebowania na ciepło w temp np-20 C
Wynika to z powierzchni przegród ,współczynnika k= W/m2*K i strat wentylacji

hydraulik_
06-11-2011, 19:33
hej mysle nad taka pompa i czy moglibycie mi polecic jakas do domku 104m2- mury z ytong 24 plus 20 cm styropian, okna cieple, poddasze dobrze ocieplone tez ma byc (bez okien na północ, za to na południe spore przeszklenie), ogólnie domek dosyc dobrze ocieplony - domek z poddaszem - jaka pompe dobrac - super jakbyscie mogli podac jakies konkretne modele, ale nei za drogie :) - takie do max 12 tys. - super jakby działaly przy -20 - mieszkam w Wielkopolsce i raczej nizsze temperatury u mnie nei wystepuja, conajwyzej pare nocy przy około -18 :D - i jak sie zachowuje pompa przy takich temperaturach ?? jak wtedy wychodzi oplacalnosc grzewcza tym urzadzeniem ???

pozdrawiam !
Te 12000 zł to za maszynę czy ze zbiornikiem cwu i montażem?.
Za maszynę to prawie możliwe
A może grzanie powietrzem?
Generalnie to działa .Ja montuję Atlantica . Dla ciebie może być Alfea S 8 albo evolution
Arturo ma trochę racji.
Bo przy tak niskich kosztach ogrzewnia ,oszczędności też będą małe

lujski
06-11-2011, 19:41
no własnie mi chodzilo o powietrzna pompe - bo chyba temat jest o takich ... na wiercenie 60 metrów w głąb ziemi mnie nie stac :) , a na rozprowadzanie poziomego systemu nie mam miejsca na dzialce ... - dlatego myslalem o powietrznej pompie ...

hydraulik_
06-11-2011, 19:43
no własnie mi chodzilo o powietrzna pompe - bo chyba temat jest o takich ... na wiercenie 60 metrów w głąb ziemi mnie nie stac :) , a na rozprowadzanie poziomego systemu nie mam miejsca na dzialce ... - dlatego myslalem o powietrznej pompie ...
Ja tu tylko o takiej pisałem.
Ale może być powietrze -woda ale i powietrze- powietrze(klimatyzator wysokiej klasy ma nawet leprze parametry)

lujski
06-11-2011, 19:48
Arturo - a jak dodam do tego ze ta pompka mialaby jeszcze przez caly rok grzac wode uzytkowa ?? (chyba w skrócie c.w.o:)??

hydraulik_
06-11-2011, 19:50
Pompa do samej cwu kosztuje 3000zł

HAL9000
06-11-2011, 19:54
A jak to jest z pracą tych pomp z inwerterem, czy one pracują w zadanym okresie czasowym (np w nocy w II w taniej taryfie) tylko modulują swoją moc, czy też włączają się i wyłączają w zależności od tego czy są spełnione zadane parametry? Z tego co czytałem to zdaje się, że samo włączanie się sprężarki jest tym momentem, który ma największy wpływ na jej trwałość i całego urządzenia zresztą też.

hydraulik_
06-11-2011, 20:02
A jak to jest z pracą tych pomp z inwerterem, czy one pracują w zadanym okresie czasowym (np w nocy w II w taniej taryfie) tylko modulują swoją moc, czy też włączają się i wyłączają w zależności od tego czy są spełnione zadane parametry? Z tego co czytałem to zdaje się, że samo włączanie się sprężarki jest tym momentem, który ma największy wpływ na jej trwałość i całego urządzenia zresztą też.
Dlatego inwerter dąży do pracy ciagłej.
Ale w drogiej pracuje pomalutku o w taniej szybko

hydraulik_
06-11-2011, 20:03
na 3 osoby ok.3tys.kWh na rok
z COP1-990zł
z COP2,5-396zł
Lub do urządzenia z COP1 za 2,5tys.zł dokupujesz urządzenie z COP2,5 za 3tys.zł(z zasobnikiem 300l-6tys.zł),to powyższego wylicznia nie bierzesz pod uwagę i za cwu płacisz 396zł/rok :)
chyba trochę mało tej wody i ta cena za prąd

lujski
06-11-2011, 20:11
no dobra a jak ciagle mi zalezy na pompie do c.o. i c.w.u to jaka wybrac ??? najlepsza do mojego przyszlego domku :P

hydraulik_
06-11-2011, 20:15
no dobra a jak ciagle mi zalezy na pompie do c.o. i c.w.u to jaka wybrac ??? najlepsza do mojego przyszlego domku :P
więc wróć do mojej informacji

lujski
06-11-2011, 20:23
kurcze, myslalem ze te pompy sa troszke tansze - wydawalo mi sie ze kiedys widzialem na allegro w okolicach 10 tys. (takie o niskiej mocy), a tu mnie zdziwko chapło :)

hydraulik_
06-11-2011, 20:28
kurcze, myslalem ze te pompy sa troszke tansze - wydawalo mi sie ze kiedys widzialem na allegro w okolicach 10 tys. (takie o niskiej mocy), a tu mnie zdziwko chapło :)
To jedna z tańszych ale z tych dobrych

kbab
06-11-2011, 21:20
Prąd u nas w Vattenfall w II taryfie to 0,33zł/kWh
????Tylko czemu te faktury są tak wysokie???

QQQQ
06-11-2011, 23:52
????Tylko czemu te faktury są tak wysokie???

ja mam podobnie poki co w enerdze 0,325
jaki masz problem - bo dla mnie to rewelacja przy PCi
wklej rachunek za gaz :) -zima ozywiscie :)
a jak chodzi o f-v - zawsze beda za wyskie :)

kbab
07-11-2011, 06:51
wklej rachunek za gaz :) -zima ozywiscie :)
Za gaz rozliczam się wg tar W-2, rocznie zużywam ok 520m3 gazu, w 2010 za 607m3 zapłaciłem 1393,03zł. Nigdy nie liczę żadnego nośnika energii wg wybranych pozycji z faktury, zawsze wg wzoru zapłaciłem/zużyłem - najlepiej z faktur za cały rok.

hydraulik_
07-11-2011, 14:29
Za gaz rozliczam się wg tar W-2, rocznie zużywam ok 520m3 gazu, w 2010 za 607m3 zapłaciłem 1393,03zł. Nigdy nie liczę żadnego nośnika energii wg wybranych pozycji z faktury, zawsze wg wzoru zapłaciłem/zużyłem - najlepiej z faktur za cały rok.
CZyli około 21 gr za kwh
Przed jak to powiedział pan zatwierdzający ,zaskakującej wielkości podwyżką

lujski
07-11-2011, 16:09
czy pompy za kilka tys,.(np. hewalex-a) opisywane do c.w.o moga dzialac jako ogrzewanie c.o.? - bo w sumie co za roznice która wode ogrzewa ..?? stoi cos na przeszkodzie zeby tak pompką ogrzewac dom ???ogrzana wode puscic w podłogówke

kbab
07-11-2011, 16:34
CZyli około 21 gr za kwh
Wartość opałową liczę wg danych dostawcy tj 9,97kWh/m3, koszt wypada 0,23złkWh. Przy tej cenie korzystanie z klimatyzacji wg mojej taryfy G-11 z ost faktury 0,5794zł/kWh ogranicza korzystanie do cop=2,47 - może uda mi się przejść na G-12 bo taki cop wypada dla temp > od 3stC.

Liwko
07-11-2011, 16:53
czy pompy za kilka tys,.(np. hewalex-a) opisywane do c.w.o moga dzialac jako ogrzewanie c.o.? - bo w sumie co za roznice która wode ogrzewa ..?? stoi cos na przeszkodzie zeby tak pompką ogrzewac dom ???ogrzana wode puscic w podłogówke

Zbyt piękne by to było:)

lujski
07-11-2011, 17:35
to co stoi na przeszkodzie ?

lujski
07-11-2011, 18:05
hehe no przy minusowych mocno temperaturach zawsze moge odpalic gaz ... :), ale jakos sie uparłem na pompe ...

lujski
07-11-2011, 18:12
no własnie o taka mi chodzi.. ale nie chcialem zbyt drogiego urzadzenia, ale widze ze z instalacja pewnie koło 20 tys. bedzie sie musiało obrócic ...;/

QQQQ
07-11-2011, 19:32
Za gaz rozliczam się wg tar W-2, rocznie zużywam ok 520m3 gazu, w 2010 za 607m3 zapłaciłem 1393,03zł. Nigdy nie liczę żadnego nośnika energii wg wybranych pozycji z faktury, zawsze wg wzoru zapłaciłem/zużyłem - najlepiej z faktur za cały rok.

wynik robi wrazenie, tyle ze w moim przypadku(190m2) byloby to ponad 2k zł
sasiad ma gaz ocieplenie podobne jak u mnie - rachunki za gaz ok. 650zł/m-c zima
jak bede u niego to sprawdze jaki ma stan licznika - wprowadził sie w tamtym roku w sierpniu

ja grzalem tez pierwszy sezon - 2,5k zł/ sezon

Liwko
07-11-2011, 20:17
Tyle, że kbab ma jeszcze solary i kominek z płaszczem.

QQQQ
07-11-2011, 20:23
Tyle, że kbab ma jeszcze solary i kominek z płaszczem.

To uzbroil sie po zeby ;)

Liwko
07-11-2011, 20:24
To uzbroil sie po zeby ;)

2012 coraz bliżej:D

kbab
07-11-2011, 20:47
2012 coraz bliżej:D
Zawsze mówiłem, że jestem zwolennikiem korzystania z większej ilości nośników energii (dywersyfikacja), dlatego korzystam ze słońca, gazu, drewna, prądu w swoim systemie grzewczym. W tym roku, bardziej może z ciekawości zainstalowałem 2 tanie klimatyzatory, chociaż nie bez znaczenia jest komfort korzystania z nich, dlatego do dzisiaj nie uruchomiłem kotła gazowego, tylko energię słoneczną (jest jej co raz mniej) uzupełniam drewnem i klimą. Już dzisiaj widzę, że w br będę miał sporo niższe zużycie kWh niż w ubiegłych latach, ciekawe czy się opłaci, czy koszt również się zmniejszy? Spodziewam się dalszych oszczędności po uruchomieniu WM z reku - czas pokaże efekty.

Liwko
07-11-2011, 20:51
Ty kbab zawsze taki poważny? Uśmiechnij się:)

malux20
08-11-2011, 05:40
czy od pompy powietrznej bez możliwości chłodzenia odliczę sobie pełen vat?
czy ktoś ma doświadczenia z powietrzną buderusa vel- vaillanta albo wiessmana?
mam propozycję buderusa 8kw z zasobnikiem i kompletem hydrauliki w kotłowni[żadnego dokupywania subunków , pompek] i 2 przeglądami w czasie gwarancji gratis. cena 21900 brutto z montażem
tylko że za bardzo nie widzę tego typu urządzeń na forum

hydraulik_
08-11-2011, 05:50
czy od pompy powietrznej bez możliwości chłodzenia odliczę sobie pełen vat?
czy ktoś ma doświadczenia z powietrzną buderusa vel- vaillanta albo wiessmana?
mam propozycję buderusa 8kw z zasobnikiem i kompletem hydrauliki w kotłowni[żadnego dokupywania subunków , pompek] i 2 przeglądami w czasie gwarancji gratis. cena 21900 brutto z montażem
tylko że za bardzo nie widzę tego typu urządzeń na forum
Popatrz na chrakterystyki pompy buderusa i porównaj z typem 8 innej firmy Szczególnie w niskich temperaturach to zrozumiesz różnice
Typ 8 to nie 8 kW.Ona ma 8 kW tylko w jakimś punkcie pracy np +7/+30
Koledze zaproponowali typ 8 a ja proponowałem typ 16 .tylko moja dawała przy -20 C 10kW a tamta nawet nie pracowała w takich warunkach.Poszła moja
Nie ma czegoś takiego jak odliczenie pełnego VAtu

malux20
08-11-2011, 05:56
no z vatem faktycznie chodzi o różnicę w vacie.
hydrauli dla twojej ciekawości prześlę ci charekterystykę buderusa

autorus
08-11-2011, 12:57
dywersyfikacja zawsze kosztuje tu się nie ma co oszukiwać. Jak ktoś mówi inaczej to kłamie.

hydraulik_
08-11-2011, 18:09
no z vatem faktycznie chodzi o różnicę w vacie.
hydrauli dla twojej ciekawości prześlę ci charekterystykę buderusa
Ja znam buderusa
Mogę tobie wysłać charakterystykę Atlantica
Podaj mi maila na [email protected]

hydraulik_
08-11-2011, 19:52
Zaciekawił mnie ten Atlantic ;)
hydrauli-czy dla domku o zapotrzebowaniu 50kWh/m2/rok i powierzchi grzewczej 118m2 zmieszczę się w 15-18tys.zł z kompletem ?
Czy Alfea S6 będzie odpowiednia dla mnie czy radzisz S8 ?
http://www.mk.net.pl/pliki/atlantic-pompy-ciepla.pdf
Ja montuje albo 8 albo 16 ,byle starczyło.
Mała różnica w cenie 6 a 8
Wg cennika (bez cwu) 8 to 19000 i vat moge dać 20%
Ale jeszcze zbiornik i robota i materiały montazowe
To dodatkowo min 7000 zł
Taniej się nie opłaca.
Mogę ci kogoś podesłać z atlantica .Pogadaj .Może jako pokazową zrobią .
Ja tak czasem robię jak widzę potencjał w regionie to robie pokazową .ale nie dopłacam tylko obniżam zysk.

autorus
08-11-2011, 20:24
to ja mam pytanko odnośnie atlantic :)

Konkretnie czym róznią sie (oprócz ceny)

- alfea s atlantic,
- alfea s evolution atlantic
-alfea s excelia tri atlantic

Oraz co byłoby najodpowiedniejsze do samego CO?

hydraulik_
08-11-2011, 20:30
Coś jakiś ten cennik dziwny:
http://www.jz24.pl/alfea-s8-atlantic-kw-pompa-ciepla-p-872.html
Jakbyś napisał-"VAT mogę odjąć" to by pasowało ;)
Narazie jestem na etapie wyborów wirtualnych.
Możemy zorganizować jakiś napad na kuriera .Będzie tanio i bez watu ;)
Tańsza jest evolution też fajna Grzałki można dokupić później.

malux20
09-11-2011, 05:07
hydrauli miałeś czas zobaczyć wydajności buderusa które ci przesłałem?

kbab
09-11-2011, 07:12
dywersyfikacja dywersyfikacją, ale jak policzysz koszty inwestycyjne tej dywersyfikacji, to pewnie drożej niż PC wyjdzie...
Już kiedyś koszt swojego systemu omawiałem i nie był wysoki, był dużo (kilkakrotnie) niższy niż koszt pc w tamtych czasach, zwłaszcza że w dom włożyłem sporo swojej pracy. Tak na szybko solary 5600, kominek 4500, piec gazowy 700, ostatnio klimatyzatory 2400 - to podstawowe koszty mojego systemu.

dywersyfikacja zawsze kosztuje tu się nie ma co oszukiwać. Jak ktoś mówi inaczej to kłamie.
czy ja mówię, że nie kosztuje? Skoro mam taki system to w czym "kłamię"? Faktur jeszcze nie wyrzuciłem. Koszt eksploatacji domu prowadzę rzetelnie wg faktur.

kbab
09-11-2011, 08:51
Policz na FM odważnych którzy wybudowali dom bez komina - to są jednostki, dlatego jeśli ktoś do pc, czy systemu elektrycznego dodaje kominek to w bajki można włożyć opłacalność takiego systemu nawet przy dzisiejszych cenach. A teraz Ci z kominami i np z pc na siłę udowadniają budowę domów bez kominów, zatem dlaczego uważają że się pomylili, jak również dlaczego dzisiaj większość nowych inwestorów buduje domy z kominami? Oczywiście rynek robi swoje i taniejące pc stają się bardziej dostępne dla przeciętnych inwestorów, zwłaszcza że pojawiają się nowsze technologicznie i przystosowane do modernizacji posiadanych systemów grzewczych.
Ale zawsze pozostaje niedosyt - np Hydrauli już po 5 latach eksploatacji pc mówi o jej wymianie, czyżby się zamortyzowała???

malux20
09-11-2011, 09:31
warto dopłacić do możliwości dywersyfikacji.
putin z merkolową o tym myślą za nasd

autorus
09-11-2011, 09:34
U mnie nie będzie komina :) tzn tylko jeden właśnie do kominka.

malux20
09-11-2011, 10:52
same nieszczęścia w tym tygodniu
puścili gaz bałtykiem-człowiek się martwi
hanka się zabiła na śmierć przez kartony- człowiek spać nie może z rozpaczy:cry:
jak tu nie myśleć o dywersyfikacji-nadciągają czarne chmury

autorus
09-11-2011, 12:58
no Hanka to faktycznie tragedia , słuchałem poranny WF w EskaRock, straszna żałoba :)

ferrit
09-11-2011, 13:43
Kto czuje rozpacz po Hance, to niech ogląda Rodzinka.pl:)

autorus
09-11-2011, 13:58
tyle to nie, ja szukam takich ok 12kw wiec trzeba dać ok 27tys :(

Czy jednostkę zewnętrzną mogę zamocować na płaskim dachu? Wtedy odległość między jednostką zewnetrzna a wewnętrzna by była ok 2m.
jesli dam na ścianie to będzie ok 6-8m :(

Liwko
09-11-2011, 14:01
tyle to nie, ja szukam takich ok 12kw wiec trzeba dać ok 27tys :(



Za taką cenę to już masz z palcem w d... gruntową z odwiertami. A z płaskim jeszcze mniej.

autorus
09-11-2011, 14:06
płaski odpada, terenu za mało. A pionowych się obawiam od kiedy czytałem kilka komentarzy jak gostkowi skopali. Spać bym nie mógł w nocy.

rydzadam
09-11-2011, 14:15
płaski odpada, terenu za mało. A pionowych się obawiam od kiedy czytałem kilka komentarzy jak gostkowi skopali. Spać bym nie mógł w nocy.

Skopać to mogą wszystko, włącznie z dachem, który może się zawalić :) Nie ma co popadać w czarne wizje. Jak długo czytam wszelkie fora i opinie o pompach ciepła RAZ spotkałem się z opisem przypadku, że komuś źle wykonali odwierty, a właściwie to dobrze, tylko za krótki. Nie da się tego skopać, jeżeli będzie odpowiednia długość dobrana do mocy PC i odpowiednio szczelne połączenie "głowicy" na dnie odwiertu. Reszta to kawał niebieskiej rury, najlepiej bezpośrednio wprowadzonej do budynku. Zagrożeń awarii samego odwiertu o wystarczającej długości w zasadzie brak, nie licząc urządzeń peryferyjnych, typu pompka, naczynie wyrównawcze, czy zawory, ale to wszystko do naprawy w godzinkę jak już się sypnie.

Liwko
09-11-2011, 14:28
Fakt. Skopać tylko można robiąc za krótkie. Ale zawsze przecież można dowiercić.

autorus
09-11-2011, 16:00
A wiecie ze to jest o pc p-w i was mogą pogonić? :)

To w jakiej cenie sa teraz odwierty?

Liwko
09-11-2011, 16:02
Wiemy, wiemy:)
Kolega załatwił po 65zł/m kompletny kolektor.

autorus
09-11-2011, 16:29
a ile by trzeba było mb tego odwiertu dla uzyskania 12-15kw?

Liwko
09-11-2011, 16:48
Około 250m. Aż tyle będziesz potrzebował?

Liwko
09-11-2011, 16:52
No przy twojej powierzchni gruntowa wyjdzie drożej, za to szybszy będzie zwrot nadpłaty.

Liwko
09-11-2011, 18:40
Arturo nie bądź miętki....przypomnij sobie swoje posty sprzed kilku miesięcy...dawaj sam prąd - nie będziesz przecież przepłacać za PC...

:D

Gremlinka
09-11-2011, 19:40
Wydawało mi się, że vat na zakup materiał + usługa wynosi 8 % a nie 23 % W takim razie niech pompa 19 tyś i z montażem to vat 8 %?
Cennik pomp fujitsu waterstage 8kW- cena pompy 17 500, taka sama na allegro 18 360 z vatem...
sorry, że odchodzę może od tematu ale mnie tak na szybko naszło...
Też chcieliśmy pompę p-w....:bash:

1950
09-11-2011, 19:49
hydrauli skąd masz taki cennik ?

panowie,
pytanie, skąd ta cena,
ano z kalkulacji,
każdy wykonawca chcąc istnieć na rynku i prowadząc legalny interes, musi zgodnie z rachunkiem ekonomicznym, zarobić na siebie pracowników i prowadzenie firmy i tym się różni od tych, co to siedzą przy komputerze i klikają wrzucając ceny z minimalną marżą, czasem nawet 20 zł albo puszczając towar całkowicie po kosztach,

dlaczego tak robią?

długo by pisać, powody każdy ma inne,
a prowadząc sklep internetowy, gdzie liczy się obrót, można sobie pozwolić na takie marże,
w końcu nie musi sprowadzać towaru, bo wyśle mu hurtownia, koszty utrzymania firmy są o wiele niższe niż wykonawcy,
można sobie poszaleć,

jak wspomniałem, instalator musi się utrzymać na rynku,
dlatego jak wam sprzeda kocioł czy inny duży element instalacji w cenach z internetu, to musi sobie odbić na innych rzeczach,
czy to będzie drobnica, czy też robocizna, to efektem tego zawsze będzie cena ostateczna i tego się trzeba trzymać,
długo już jesteście na tym forum, ale podstaw działania rynku jakoś nie chcecie pojąć,
hydrauli, pisał ile orientacyjnie kosztuje instalacja z pompą która potrzebuje wspomagania, bo efektywnie pracuje do -15C i to się liczy a nie ile u niego kosztuje pompa,

a co do Arturo72, przecież od początku dawał do zrozumienia, że chciałby wybudować się za darmo i na raty,:)

autorus
09-11-2011, 20:14
ja wanne che zalatwic podgrzewaczem przeplywowym. mam taki stiebel 18/21/24kw