PDA

Zobacz pełną wersję : Pompy ciepła powietrze woda



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 [35] 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74

Magnolia18
10-02-2013, 00:44
chociaż do info o pompach to trudno tu nieraz dojść :)


jak wyzej.TY dazysz ?
'norweg'
za prawde CI powiadam
uderz w Lacha

a uzyskasz odpowiedz !

natenczas u nos Pawel i Gawel

Uwe i Willi w jednej stali wili,
Uwe na wierchu, a Wili na dole.
Uwe spokojny nie wadzi nikomu,
a Willi wyrabioł choby we stodole.

Magnolia18
10-02-2013, 01:51
[QUOTE=Tromsø;5810294]ale czytam już od dawna :)
przekopałem sporo wpisów o pompach powietrznych i gruntowych.[/QUOT}{

wstyd mi .. M nie brnij

Pyxis
10-02-2013, 09:33
nie :)
tylko się pytam bo pyxis powiedział że ta pompa ma 10lat a wcześniej pisałeś że to pierwsza zima:)

Polskiego zapomniales? Napisalem, ze WYGLADA jak by miala 10l at. To "subtelna" roznica ktora warto zrozumiec.
Wychlada faktycznie ch...wo i to chyba nie tylko moje wrazenia jak widze, ale to pewnie wina tego, ze uswiniona, co nie zmienia faktu, ze wyglada, jak wyglada :)

piter719
10-02-2013, 10:51
a jak u Ciebie z lodem?

na dostatek lodu nie narzekam. jest i przydałoby się pompkę wyżej postawić bo u nas i mrozu i śniegu nie brakuje.:cool:

hydraulik_
10-02-2013, 14:46
na dostatek lodu nie narzekam. jest i przydałoby się pompkę wyżej postawić bo u nas i mrozu i śniegu nie brakuje.:cool:

Nawet jak jedna się zatka to problem .Ja nie kuszę losu:)
50 cm jest ok

surgi22
10-02-2013, 15:40
Mam PC PW stojąca na tarasie przy wyjściu z tzw kotłowni ( taras wyłozony płytkami granitowymi ) i dzięki wykonaniu studni chłonnej pod PC do której odprowadzam skropliny ( rura ocieplona i zagłobiona w zwirku ) a na tacy ociekowej 100w przewód grzewczy - przez grudzień, styczneń i do dziś zero lodu na tarasie.

ana-76
10-02-2013, 15:48
Mam PC PW stojąca na tarasie przy wyjściu z tzw kotłowni ( taras wyłozony płytkami granitowymi ) i dzięki wykonaniu studni chłonnej pod PC do której odprowadzam skropliny ( rura ocieplona i zagłobiona w zwirku ) a na tacy ociekowej 100w przewód grzewczy - przez grudzień, styczneń i do dziś zero lodu na tarasie.

podobnie jest pc postawiona u mojego M przy biurze, u siebie w domu zaś mamywydmuch z rekuperatora. Mój M mówi że wiele szczegułów dopracowac na etapie planów wówczas nie ma problemów...

surgi22
10-02-2013, 15:53
Ja mam i wydmuch z rekuperatora na jednostke zewnętrzną i studnię chłonna pod jednostka ( dlatego że stoi na tarasie ).

leone
11-02-2013, 13:23
Mam pytanie do użytkowników

Zazwyczaj nie ma mnie w domu ale w weekend poobserwowałem pracę pompy i nie wiem jak zapanować nad tym co zaobserwowałem.
Sytuacja wygląda tak
Ustawiona tenperatura komfort 21*, zredukowana 19* (przy takich ustawieniach w domu jest ponad 22*)
Czas komfort od 7.00 do 18.00 pozostałe godziny zredukowana.
Przed 7 jest na czujniku pokojowym 19,x*, wybija 7 i pompa zaczyna szaleć (91% modulacji, temp zasilania ok 35*) i tak około pół godziny do czasu aż na czujniku będzie ponad 21. Wtedy pompa przechodzi w "brak zapotrzebowania" właściwie na cały dzień, poza momentami gdy pojawia się "ochrona przeciwmrozowa aktywna". ale w domu zaczyna robić się problem bo temperatura jeszcze przez 4-5 godzin rośnie i na sterowniku pojawia 23 * a w domu robi się naprawdę gorąco (24* na dole, ponad 25* na poddaszu) jak mnie nie było to nie byłem tego świadomy ale w weekend okna pootwierae jak latem bo nie da się nic robić.
ustawienia sterownika 50%-50% pogodówka - wewnętrzny, ogrzwanie 100% podłogowe
Pytania:
- co oznacza i po co się włącza ochrona przeciwmrozowa skoro w domu jest ciepło (w ustawieniach 8*)?
- jak ustawić sterownik żeby uniknąć takiego przegrzewania (przestawiłem na 80% wewnętrzny) ale do weekendu nie będę miał okazji raczej dokładnie zaobserwować jak działa)
Podejrzewam że różnica między komfort i zredukowaną jest za duża
Jak miałem 100 % pogodówki wydaje mi sie że takiego problemu nie było ale wtedy temperatury ustawiane nie miały nic wspólnego z rzeczywistymi.

malux20
11-02-2013, 13:30
u mnie przy 100% pogodówki nie ma tego problemu
a na tą ochronę to jest sposób
zmniejszyć remp zredukowaną-dziwnę ale takie info mam z atlantica
pogodówka plus krzywa i super będzie

hydraulik_
11-02-2013, 13:40
Mam pytanie do użytkowników

Zazwyczaj nie ma mnie w domu ale w weekend poobserwowałem pracę pompy i nie wiem jak zapanować nad tym co zaobserwowałem.
Sytuacja wygląda tak
Ustawiona tenperatura komfort 21*, zredukowana 19* (przy takich ustawieniach w domu jest ponad 22*)
Czas komfort od 7.00 do 18.00 pozostałe godziny zredukowana.
Przed 7 jest na czujniku pokojowym 19,x*, wybija 7 i pompa zaczyna szaleć (91% modulacji, temp zasilania ok 35*) i tak około pół godziny do czasu aż na czujniku będzie ponad 21. Wtedy pompa przechodzi w "brak zapotrzebowania" właściwie na cały dzień, poza momentami gdy pojawia się "ochrona przeciwmrozowa aktywna". ale w domu zaczyna robić się problem bo temperatura jeszcze przez 4-5 godzin rośnie i na sterowniku pojawia 23 * a w domu robi się naprawdę gorąco (24* na dole, ponad 25* na poddaszu) jak mnie nie było to nie byłem tego świadomy ale w weekend okna pootwierae jak latem bo nie da się nic robić.
ustawienia sterownika 50%-50% pogodówka - wewnętrzny, ogrzwanie 100% podłogowe
Pytania:
- co oznacza i po co się włącza ochrona przeciwmrozowa skoro w domu jest ciepło (w ustawieniach 8*)?
- jak ustawić sterownik żeby uniknąć takiego przegrzewania (przestawiłem na 80% wewnętrzny) ale do weekendu nie będę miał okazji raczej dokładnie zaobserwować jak działa)
Podejrzewam że różnica między komfort i zredukowaną jest za duża
Jak miałem 100 % pogodówki wydaje mi sie że takiego problemu nie było ale wtedy temperatury ustawiane nie miały nic wspólnego z rzeczywistymi.
Jaką masz krzywą grzania.
Może grzejesz bardzo wysoką temperatura w czasie zgłoszenia zapotrzebowania .Rośnie gwałtownie temperatura podłogi .
Nawet po wyłaczeniu pompy jest ona na tyle gorąca ,że temperatura rośnie dalej.
I jaka jest temperatura w pomieszczeniu PC?

Kasia & Krzysiek
11-02-2013, 13:41
Mam pytanie do użytkowników

Zazwyczaj nie ma mnie w domu ale w weekend poobserwowałem pracę pompy i nie wiem jak zapanować nad tym co zaobserwowałem.
Sytuacja wygląda tak
Ustawiona tenperatura komfort 21*, zredukowana 19* (przy takich ustawieniach w domu jest ponad 22*)
Czas komfort od 7.00 do 18.00 pozostałe godziny zredukowana.
Przed 7 jest na czujniku pokojowym 19,x*, wybija 7 i pompa zaczyna szaleć (91% modulacji, temp zasilania ok 35*) i tak około pół godziny do czasu aż na czujniku będzie ponad 21.

Jaka pompa??

W 0,5 h nagrzewa ci dom o ponad 1C przez podłogówkę?? Nie wydaje się to możliwe albo coś nie kumam.

malux20
11-02-2013, 13:42
atlant?

hydraulik_
11-02-2013, 13:47
35 stopni w okolicach zera to sporo

Jak moc pc

Kasia & Krzysiek
11-02-2013, 13:55
zgadza się ja dla -3 mam tem zasilania ok. 33-34 ale ustawiona w domu 23,5 :)

leone
11-02-2013, 14:31
Pompa atlantic S10
No może nie pół godziny ale raczej nie dużo więcej grzeje
właśnie z temp zasilania około 35*
w pomieszczeniu gdzie jest pompa temp ok 10* - 12* teraz
Jak chodziło na pogodówce to chodziła właściwie większość czasu ale z modulacją 16% i temp zasilania około 23-27 * jak minusy były za oknem.
Krzywa grzania 0,5 bez przesunięcia na pomnie było ustawione po 15- 16 * żeby w domu mieć około 21,5-22* teraz po dodaniu czujnika pokojowego ustawienia są bliższe prawdy tylko po co tak wariuje rano żeby szybko dojść do temp komfort?

malux20
11-02-2013, 14:35
taki złom ci nie będzie chodzic dobrze

hydraulik_
11-02-2013, 14:41
Pompa atlantic S10
No może nie pół godziny ale raczej nie dużo więcej grzeje
właśnie z temp zasilania około 35*
w pomieszczeniu gdzie jest pompa temp ok 10* - 12* teraz
Jak chodziło na pogodówce to chodziła właściwie większość czasu ale z modulacją 16% i temp zasilania około 23-27 * jak minusy były za oknem.
Krzywa grzania 0,5 bez przesunięcia na pomnie było ustawione po 15- 16 * żeby w domu mieć około 21,5-22* teraz po dodaniu czujnika pokojowego ustawienia są bliższe prawdy tylko po co tak wariuje rano żeby szybko dojść do temp komfort?

obniż krzywą na 0,4

Gdy pompa wyczuje temp 8 w pomieszczeniu uruchamia pompę cyrkulacyjną (i pisze ,że jest ochrona.
A czujnik w pokoju działa jak termostat .on /off.

hydraulik_
11-02-2013, 14:43
taki złom ci nie będzie chodzic dobrze
Dość dogłębna analiza

leone
11-02-2013, 14:48
obniż krzywą na 0,4

Gdy pompa wyczuje temp 8 w pomieszczeniu uruchamia pompę cyrkulacyjną (i pisze ,że jest ochrona.
A czujnik w pokoju działa jak termostat .on /off.

OK obniżę krzywą. Ale jak proponujesz ustawić proporcje pokojowego i pogodówki? Pokojowy jest w takim miejscu gdzie wali na niego zimno z niogrzewanej piwnicy jeszcze przez ok 2 tyg (stan wykańczania czekam na dostawę drzwi:))
Rozumiem że ochrona przeciwmrozowa włącza się jak w kotłowni jest mniej niż 8 stopni? stanie się coś jak obniżę ten próg do powiedzmy 5*? gdzie Pompa ma jakiś czujnik mierzący temp bo może wieje na niego powietrze z niezaślepionego jeszcze komina, bo ogólnie w piwnicy jest więcej niż 8 raczej na pewno..

malux20
11-02-2013, 14:50
tak jest

no u mnie zasilanie jest teraz 24-25
i pewnie tylko dlatego że na 13 pętli mam zakręcone 7 szt [jak skoncze parkiety to odkręce]
przy mrozach w dzien -7 w nocy -14 to było 28-29, 5 stop zasilania
pompa to s10
leon napisz coś o budynku

Kasia & Krzysiek
11-02-2013, 14:53
Rozumiem że ochrona przeciwmrozowa włącza się jak w kotłowni jest mniej niż 8 stopni? . moim zdaniem ochrona przeciw mrozowa się włącza jak jest poniżej iluś tam na zewnątrz a nie w budynku

malux20
11-02-2013, 14:54
atlantic mA inne zdanie
ale na logikę

leone
11-02-2013, 14:58
tak jest

no u mnie zasilanie jest teraz 24-25
i pewnie tylko dlatego że na 13 pętli mam zakręcone 7 szt [jak skoncze parkiety to odkręce]
przy mrozach w dzien -7 w nocy -14 to było 28-29, 5 stop zasilania
pompa to s10
leon napisz coś o budynku

Gdy miałem tak jak ty 100% pogodówki to zasialnie miałem na takim samym poziomie. teraz widziałem w weekend temp zasilania których wcześniej chyba jeszcze nigdy nie widziałem:) ale przez kilkadziesiąt minut i dalej cały dzień brak zapotrzebowania. Zużycie dobowe wyszło raczej podobne jak przy ustawieniach wcześniejszych ale po co mi tak przegrzewać dom.
Jaka jest histereza załączenia pompy? Jak mam ustawione 21 to grzeje do 21,ile? i włącza się prze 20,ile? czy jest to parametr do regulacji bo niie widziałem takiej opcji.


Dom 140 m po podłogach średnio zaizolowany. Nie mam żadnych podstaw twierdzić że zużywa za dużo lub chodzi nieprawidłowo tylko chciałbym trochę zoptymalizować ustawienia pod swoje upodobania.

hydraulik_
11-02-2013, 15:02
OK obniżę krzywą. Ale jak proponujesz ustawić proporcje pokojowego i pogodówki? Pokojowy jest w takim miejscu gdzie wali na niego zimno z niogrzewanej piwnicy jeszcze przez ok 2 tyg (stan wykańczania czekam na dostawę drzwi:))
Rozumiem że ochrona przeciwmrozowa włącza się jak w kotłowni jest mniej niż 8 stopni? stanie się coś jak obniżę ten próg do powiedzmy 5*? gdzie Pompa ma jakiś czujnik mierzący temp bo może wieje na niego powietrze z niezaślepionego jeszcze komina, bo ogólnie w piwnicy jest więcej niż 8 raczej na pewno..

Ja generalnie nie stosuję termostatów .Bazuję na krzywej.
Termostat po osiągnięciu tamperatury zadanej wyłączy PC razem z pompką cyrkulacyjną.
Wtedy stygnie pc i uruchamia się ochrona(uruchamia pompka cyrkulacyjna.
A umieszczenie termostatu w złym miejscu nic dobrego nie powoduje tylko kłopoty.
A wdomu trudno o dobre miejsce ( korytarz ,1 piętro czy 2 piętro a moze w najchłodniejszym miejscu )

leone
11-02-2013, 15:28
OK więc chyba wrócę do 100% pogodówki.
Czy różnica 2 stopnie pomiędzy komfort a zredukowaną to za dużo i pompa dlatego tak nadgania?
Jaka różnica powinna byc między zasilaniem a powrotem (u mie róznica to zazwyczaj 1,5-2 stopnie)?

Jacekss
11-02-2013, 15:32
moim zdaniem ochrona przeciw mrozowa się włącza jak jest poniżej iluś tam na zewnątrz a nie w budynku

nie no raczej w budynku... czujka temp wewn jest potrzebna

Jacekss
11-02-2013, 15:34
nadganiać to może dlatego że straty są spore i np podczas okresu zredukowanego się w ogóle nie włącza, a pracuje tylko w okresie komfortowym

hydraulik_
11-02-2013, 15:51
OK więc chyba wrócę do 100% pogodówki.
Czy różnica 2 stopnie pomiędzy komfort a zredukowaną to za dużo i pompa dlatego tak nadgania?
Jaka różnica powinna byc między zasilaniem a powrotem (u mie róznica to zazwyczaj 1,5-2 stopnie)?

4-5 jest lepiej
Ale posprawdzaj na rozdzielaczach powroty powinny mieć równą temperaturę.

A potem wyreguluj pompkę cyrkulacyjną

Szymek98
11-02-2013, 17:51
Ja generalnie nie stosuję termostatów .Bazuję na krzywej.
Termostat po osiągnięciu tamperatury zadanej wyłączy PC razem z pompką cyrkulacyjną.
Wtedy stygnie pc i uruchamia się ochrona(uruchamia pompka cyrkulacyjna.
A umieszczenie termostatu w złym miejscu nic dobrego nie powoduje tylko kłopoty.
A wdomu trudno o dobre miejsce ( korytarz ,1 piętro czy 2 piętro a moze w najchłodniejszym miejscu )

A u mnie termostat jest na korytarzu i zawsze było ustawione 15 stopni. Jednego dnia wchodzę do domu i sprawdzam temperaturę na górze a tam 17 stopni schodzę na dół a termostat wyłączony ( wysunął się jeden kabel) a na dole 16,5 stopnia. Czyli przy 100% pogodowym temperatura w domu będzie wyższa niż ustawiona na sterowniku przy jednostce wewnętrznej.

hydraulik_
11-02-2013, 17:55
obniż krzywą tak ,żeby było okej bez termostatu.

Szymek98
11-02-2013, 17:58
obniż krzywą tak ,żeby było okej bez termostatu.

Aha czyli w przypadku jeśli odłączę termostat to krzywą grzejną trzeba wyregulować temperaturę. Dobrze wiedzieć.
Wtedy termostat od razu podłączyłem a krzywą mam ustawioną na chyba z tego co pamiętam 0,4.

hydraulik_
11-02-2013, 18:17
jak dobrze ustawisz krzywą to nie będziesz przegrzewał wody/
A potem dopiero uruchomisz termostat .On wyłączy jak będzie słoneczko lub kominek .


t
Aha czyli w przypadku jeśli odłączę termostat to krzywą grzejną trzeba wyregulować temperaturę. Dobrze wiedzieć.
Wtedy termostat od razu podłączyłem a krzywą mam ustawioną na chyba z tego co pamiętam 0,4.

leone
11-02-2013, 20:09
4-5 jest lepiej
Ale posprawdzaj na rozdzielaczach powroty powinny mieć równą temperaturę.

A potem wyreguluj pompkę cyrkulacyjną

Z tą pompką to jż wyższy lewel. Mógłbyś przybliżyć. Już obniżyłem krzywą na 0,4 i pokojowy zmniejszyłem na 20% narazie. niestety nie mam zbytnio jak poobserwować w tygodniu więc efekty dopiero w weekend zobaczę. Dziś znowy pompa cały dzień drzemała.

ferrit
11-02-2013, 22:13
Ponawiam pytanie do hydraulik_ Jaka jest maksymalna dopuszczalna odległość między jednostką zew i wew ? (dotyczy PC P-W) Czy zauważyłeś jakiś spadek ciśnienia lub inne przy najdłuższych odległościach jakie montowałeś ? Jakie najdłuższe montowałeś ?

Tromsø
11-02-2013, 22:23
Panowie pytanko co do ceny :)
Dostałem ofertę na maty kapilarne za 89zł. m2.
Czy ktoś ma takie cudo i czy cena jest ok?

GrzegorzS-ce
12-02-2013, 08:38
Weź pod uwagę większe pompki obiegowe i zużycie V.

ana-76
12-02-2013, 09:34
Ponawiam pytanie do hydraulik_ Jaka jest maksymalna dopuszczalna odległość między jednostką zew i wew ? (dotyczy PC P-W) Czy zauważyłeś jakiś spadek ciśnienia lub inne przy najdłuższych odległościach jakie montowałeś ? Jakie najdłuższe montowałeś ? nie wiem jak jest w atlanticach ale w Mitsubishi maksymalna długość instalacji to 75m. U mnie pc jest oddalona od domu jakieś 15m.

Magnolia18
12-02-2013, 10:03
nie wiem jak jest w atlanticach ale w Mitsubishi maksymalna długość instalacji to 75m. U mnie pc jest oddalona od domu jakieś 15m.

Atlantic zaleca do 15m a pozniej musi byc wiecej 'gazu' w rurach. Min. odleglosc tez jest okreslona ale nie pamietam teraz. --->min. 5m
U mnie jednostka stoi liczac 'po rurkach' 17m od hydroboxu.

ana-76
12-02-2013, 10:26
Atlantic zaleca do 15m a pozniej musi byc wiecej 'gazu' w rurach. Min. odleglosc tez jest okreslona ale nie pamietam teraz.
U mnie jednostka stoi liczac 'po rurkach' 17m od hydroboxu.
licząc po rurach to u mnie będzie gdzieś też około tego :)
http://www.klima-med.com/mmap/pc1.jpg

gall86
12-02-2013, 11:05
a ja myslałem, że im bliżej tym lepiej :o

hydraulik_
12-02-2013, 11:09
Ponawiam pytanie do hydraulik_ Jaka jest maksymalna dopuszczalna odległość między jednostką zew i wew ? (dotyczy PC P-W) Czy zauważyłeś jakiś spadek ciśnienia lub inne przy najdłuższych odległościach jakie montowałeś ? Jakie najdłuższe montowałeś ?


w zależności od marki i typu te odległości są różne .
Ale dochodzą do 70 m po rurze ,zazwyczaj 50 m

ja robiłem 30 m
Ciśnienia nie mierzyłem bo to nic nie wnosi .
Każde zwiększenie odległości obniża sprawność .nie powiem o ile .

Magnolia18
12-02-2013, 11:12
a ja myslałem, że im bliżej tym lepiej :o

Atlantic pisze, ze musi byc min. 5m ( np. przy ich PC typu S jak jest mniej to tracisz gwarancje - instrukcja ). Zalecaja max 15 a jak nieco wiecej to musi byc doladowany czynnik. Tyle instrukcja.
U mnie Miki sugerowal aby na wiosne jednak dac PC blizej przy czym wybralismy takie miejsce z uwagi na to, iz nieco 'schowana' jest, no i wydmuch leci gdzies w ogrod a nie w okna badz do sasiadow.

Pyxis
12-02-2013, 11:13
a ja myslałem, że im bliżej tym lepiej :o

Lepiej, ale glosniej i mozliwe lodowisko.

Magnolia18
12-02-2013, 11:15
...
Każde zwiększenie odległości obniża sprawność .nie powiem o ile .

Zatem gdybym zmniejszyl odleglosc z 17m na ok. 13m ( bo jedynie takie miejsce jeszcze dopuszczam przy czym nie jest ono moim faworytem ) te 4m COS dadza ale niewiadomo CO ?
Moze nie warta skorka wyprawki ?

Magnolia18
12-02-2013, 11:17
Lepiej, ale glosniej i mozliwe lodowisko.

Heh te lodowiska to mit jakowys. Natomiast co do glosnosci ... Dzis spalem w innym pokoju a ze cieplawo to std uchylilem okno :P
No wkurzal mnie nieco ten szum :|

Pyxis
12-02-2013, 11:26
Dzis spalem w innym pokoju a ze cieplawo to std uchylilem okno :P
No wkurzal mnie nieco ten szum :|

Wniosek - nawet jak sie ostro "pozresz" z malzonka, to na noc warto sie pogodzic ;)

hydraulik_
12-02-2013, 11:27
Zatem gdybym zmniejszyl odleglosc z 17m na ok. 13m ( bo jedynie takie miejsce jeszcze dopuszczam przy czym nie jest ono moim faworytem ) te 4m COS dadza ale niewiadomo CO ?
Moze nie warta skorka wyprawki ?
Straty ciśnienia (długość ) nie jest tek istotna jak izolacja odcinka na dworze.Jeżeli te metry są w budynku to w zasadzie nie straty.

Magnolia18
12-02-2013, 11:35
Wniosek - nawet jak sie ostro "pozresz" z malzonka, to na noc warto sie pogodzic ;)

Buahhahahaha, wiedzialem, ze ktos w podobny sposob skomentuje. Skucha Pyksio :P

Magnolia18
12-02-2013, 11:37
Straty ciśnienia (długość ) nie jest tek istotna jak izolacja odcinka na dworze.Jeżeli te metry są w budynku to w zasadzie nie straty.

Ne zewnatrz ( dworze, polu ) jest 2/3 rurek, te 4m 'zysku' to bylby odzysk 'podziemny'.

Pyxis
12-02-2013, 11:41
Buahhahahaha, wiedzialem, ze ktos w podobny sposob skomentuje. Skucha Pyksio :P

Ty mi tu oczek nie mydlij. Taka separacja od loza i od stolu dziala na faceta najskuteczniej. ;)

ferrit
12-02-2013, 11:44
Zwiększając odległość między jednostkami trzeba doładować czynnik, zwiększając ilość zakrętów powoduje to większe opory i przez to sprężarka ma wiecej pracy. Dodatkowo po zwiększeniu odległości powinny być rury o większym przekroju ? (mam na myśli znaczne zwiększenie odległości np. o 10..15m lub więcej)

Magnolia18
12-02-2013, 12:23
jeb. to zakrety tez sa wazne ? :|
bede mial z 5 :/

hydraulik_
12-02-2013, 12:28
jeb. to zakrety tez sa wazne ? :|
bede mial z 5 :/

Zakręty mają wpływ na sprawność, ale nie na napełnienie.
Dlatego warto układać rury z łagodnymi łukami.

ms-6
12-02-2013, 12:33
Witam Was serdecznie, Kilka tygodni temu założyłem temat z zamiarem dowiedzenia się jaki piec na eko wybrać , po kilku wpisach zacząłem się zastanawiać może pompa i o to jestem tutaj. Wysłałem zapytanie do AJB PC i dostałem trzy warianty na Panasonic 7KW i Atlantic oferty są na poziomie 20-24 tys wraz z instalacją i uruchomieniem. Macie jakieś opinie na temat tych pomp i firmy AJB Klima?
WARIANT 1 :
dostępna całkowita moc grzewcza dla A-15/W35 wersja SPLIT SDF: pompa ciepła 4,6 kW + grzałki
hydroboxu 3 kW = 7,6 kW. Gwarantowana przez producenta praca pompy do temperatur zewnętrznych
-20oC /sprawdzone w praktyce do -23 oC, poniżej sama grzałka w hydroboxie/

WARIANT 2 :dostępna całkowita moc grzewcza dla A-15/W35 wersja EXTENSA SPLIT: pompa ciepła 4,7 kW +
grzałki hydroboxu 3 kW = 7,7 kW. Gwarantowana przez producenta praca pompy do temperatur
zewnętrznych -15oC /sprawdzone w praktyce do -20 oC/

WARIANT 3 : dostępna całkowita moc grzewcza dla A-15/W35 wersja SPLIT SDF: pompa ciepła 5,9 kW + grzałki
hydroboxu 3 kW = 8,9 kW. Gwarantowana przez producenta praca pompy do temperatur zewnętrznych
-20oC /sprawdzone w praktyce do -23 oC/

hydraulik_
12-02-2013, 12:38
Witam Was serdecznie, Kilka tygodni temu założyłem temat z zamiarem dowiedzenia się jaki piec na eko wybrać , po kilku wpisach zacząłem się zastanawiać może pompa i o to jestem tutaj. Wysłałem zapytanie do AJB PC i dostałem trzy warianty na Panasonic 7KW i Atlantic oferty są na poziomie 20-24 tys wraz z instalacją i uruchomieniem. Macie jakieś opinie na temat tych pomp i firmy AJB Klima?
WARIANT 1 :
dostępna całkowita moc grzewcza dla A-15/W35 wersja SPLIT SDF: pompa ciepła 4,6 kW + grzałki
hydroboxu 3 kW = 7,6 kW. Gwarantowana przez producenta praca pompy do temperatur zewnętrznych
-20oC /sprawdzone w praktyce do -23 oC, poniżej sama grzałka w hydroboxie/

WARIANT 2 :dostępna całkowita moc grzewcza dla A-15/W35 wersja EXTENSA SPLIT: pompa ciepła 4,7 kW +
grzałki hydroboxu 3 kW = 7,7 kW. Gwarantowana przez producenta praca pompy do temperatur
zewnętrznych -15oC /sprawdzone w praktyce do -20 oC/

WARIANT 3 : dostępna całkowita moc grzewcza dla A-15/W35 wersja SPLIT SDF: pompa ciepła 5,9 kW + grzałki
hydroboxu 3 kW = 8,9 kW. Gwarantowana przez producenta praca pompy do temperatur zewnętrznych
-20oC /sprawdzone w praktyce do -23 oC/
Ja oczywiście polecę Atlantica.
mam wiele działających zero problemów

Mam pytanko :jakie ogrzewanie i jakie OZC

ms-6
12-02-2013, 12:49
Nie mam zrobionego OCZ domek 97m2 , parterowy , ściany 24 Ytong + 15 styr, podłoga 20 styr, strop 15 styr + 10 wełny, okna 3 szybowe, wentylacja grawitacyjna. Ogrzewanie całość podłogowe (nie którzy odradzają mi podłogówki w sypialniach co Wy na to?)

hydraulik_
12-02-2013, 12:55
Nie mam zrobionego OCZ domek 97m2 , parterowy , ściany 24 Ytong + 15 styr, podłoga 20 styr, strop 15 styr + 10 wełny, okna 3 szybowe, wentylacja grawitacyjna. Ogrzewanie całość podłogowe (nie którzy odradzają mi podłogówki w sypialniach co Wy na to?)


Weź altlantica będziesz zadowolony ,a w sypialni podłogówka jest ok.
Kilku klientów jest zadowolonych Jest też forum na ten temat OGRZEWANIE

lukasza
12-02-2013, 13:40
Weź altlantica będziesz zadowolony ,a w sypialni podłogówka jest ok.
Kilku klientów jest zadowolonych Jest też forum na ten temat OGRZEWANIE

z mojego doświadczenie a jakieś jest w ostatnim roku 2012 żona wypisywała dzienniki robót z 20 klientom którzy już się wprowadzili i mają mix: podłogówka pod płytkami (głownie wiatrołap, komunikacja, łazienki i kuchnie, czasem salon) a grzejniki bo niby tańsze w pokojach.

cytuję każdego z tych Klientów:
"teraz wszędzie bym dał podłogówkę!"

lukasza
12-02-2013, 13:42
"teraz wszędzie bym dał podłogówkę!"
a żeby było w temacie wątku to:
1. podłogówka idealna do PC
2. dopisz jakie ceny były konkretnie do jakiej pompy. Na 8%?

Pyxis
12-02-2013, 13:42
Weź altlantica będziesz zadowolony ...

Nie wiem czemu, ale kojarzy mi sie to bardzo "kabaretowo" ;)

Kasia & Krzysiek
12-02-2013, 14:05
nadganiać to może dlatego że straty są spore i np podczas okresu zredukowanego się w ogóle nie włącza, a pracuje tylko w okresie komfortowym

No to niech ktoś czytaj. hydrauli powie bo u m nie pompa stoi w ogrzewanym pomieszczeniu a jak na dworze spada do -5 chyba to się włącza ochgrona

hydraulik_
12-02-2013, 14:39
No to niech ktoś czytaj. hydrauli powie bo u m nie pompa stoi w ogrzewanym pomieszczeniu a jak na dworze spada do -5 chyba to się włącza ochgrona

Ochrona polega na tym ,że jak w pomieszczeniu hydroboksu spadnie do +8 to w innym miejscu może być niżej.
Wtedy uruchamia sie pompa cyrkulacyjna.
Generalnie zdarza się to rzadko więc nie opowiem jak dalej pompa działa .Ale podgrzewa na minimalnym poziomie.

Kasia & Krzysiek
12-02-2013, 14:45
Ochrona polega na tym ,że jak w pomieszczeniu hydroboksu spadnie do +8 to w innym miejscu może być niżej.
Wtedy uruchamia sie pompa cyrkulacyjna.
Generalnie zdarza się to rzadko więc nie opowiem jak dalej pompa działa .Ale podgrzewa na minimalnym poziomie.
Na pewno??
A nie włącza się wtedy sprężarka czasem i nie grzeje??

Bo co z tego że się włączy cyrkulacyjna jak dajmy na to spadnie temperatura na dworze do - 20 i budynek przez 3 czy 4 tygodnie nie będzie ogrzewany, to wtedy rozumiem ze się załączy po to tylko (ale sprężarka też) żeby dogrzać budynek do tych 8C

Ja mówie o sytuacji kiedy w domu jest temperatura i w kotłowni też ok. 22-23 C pompa jest w stanie temperatury zredukowanej (bo to droga taryfa i mam ustawione na 21,5) a jak na dworze spadnie poniżej iluś tam np. -5 to włącza się sama obiegówka


Chyba że coś popieprzyłem

hydraulik_
12-02-2013, 14:48
Na pewno??
A nie włącza się wtedy sprężarka czasem i nie gdzeje??

Sprężarka też ,ale nie wiem jaki program realizuje.pracuje .

Kasia & Krzysiek
12-02-2013, 14:50
Sprężarka też ,ale nie wiem jaki program realizuje.pracuje .

sorki ale edytowałem

Magnolia18
12-02-2013, 14:54
Zakręty mają wpływ na sprawność, ale nie na napełnienie.
Dlatego warto układać rury z łagodnymi łukami.

90' to lagodny luk ?

Kasia & Krzysiek
12-02-2013, 14:57
90' to lagodny luk ?

raczej zależy od promienia bo jak 10 cm to ostro ale jak 5000 m to łagodny :p

hydraulik_
12-02-2013, 14:59
90' to lagodny luk ?
nawet 360 może być łagodny

Można wlutować kolanko ,można giąć giętarką,można zostawić ja w zwoju:)

Kasia & Krzysiek
12-02-2013, 15:09
hydrauli looknij jeszcze raz na mój post wcześniej o tej ochronie przeciwmrozowej

fcb
12-02-2013, 15:11
witam , dostalem dzis wycene pompy ze zbiornikiem cwu i zastanawia mnie jedna opcja w wycenie za 1100zl. mianowicie sprzeglo hydrauliczne Flamco + pompa. po co cos takiego jest ?? :) jest to niezbedne czy to jakis bajerancki dodatek ?

Kasia & Krzysiek
12-02-2013, 15:13
jak sam nazwa wskazuje do połączenia dwóch "rzeczy" w tym przypadku prawdopodobnie chodzi o możliwość podłączenia np. kotła wunglowego, gazowego kominka z PW ale precyzyjniej odpowie jakiś fachowiec

hydraulik_
12-02-2013, 15:22
Podczas normalnej pracy np -5
Pompa pracuje też na kilka sposobów .
Albo praca ciągła
Albo razem ze sprężarką z wybiegiem i z okresowym sprawdzeniem temperatury w układzie

To każdy ma inaczej

hydraulik_
12-02-2013, 15:24
witam , dostalem dzis wycene pompy ze zbiornikiem cwu i zastanawia mnie jedna opcja w wycenie za 1100zl. mianowicie sprzeglo hydrauliczne Flamco + pompa. po co cos takiego jest ?? :) jest to niezbedne czy to jakis bajerancki dodatek ?
Jeżli ma być tylko PC to nie jest potrzebna ,ale..

Jeżeli pc ma słaba pompę cyrkulacyjna ,a pętle są długi to trzeba dac.

fcb
12-02-2013, 15:28
To ma byc do wspolpracy pompy Panasonic T-Cap ze zbiornikiem Ermet 250.

chcialbympompe
12-02-2013, 18:09
Ja mówie o sytuacji kiedy w domu jest temperatura i w kotłowni też ok. 22-23 C pompa jest w stanie temperatury zredukowanej (bo to droga taryfa i mam ustawione na 21,5) a jak na dworze spadnie poniżej iluś tam np. -5 to włącza się sama obiegówka
Tak się dziej. I nie ma to związku z temperaturą w "kotłowni" ale właśnie na zewnątrz. Można wyłączyć ochronę przeciwmrozową z menu.

chcialbympompe
12-02-2013, 18:10
A co się dzieje z Arturo? Koza zdechła czy CAP się pochorował? Bo zdaje się, że nic nie pisze :(

fotohobby
12-02-2013, 18:46
Coś z czujnikiem przepływu nie tak w CAPie

Pyxis
12-02-2013, 18:53
Juz pisalem, ze te pompy sa fabrycznie popsute ;)

chcialbympompe
12-02-2013, 18:53
Coś z czujnikiem przepływu nie tak w CAPie
Znaczy się PC nie działa? Nowa PC walnięta? Czyżby jednak negatywne opinie miki121 sprzed roku na temat Panasonica były prawdziwe?

chcialbympompe
12-02-2013, 19:23
nie wywołuj....
Kogo? miki121? Dlaczego? Zostawiając wątek podejrzeń i niesłowności na boku to jednak był najbardziej aktywnym i pomocnym instalatorem PC na tym forum. Zgodzisz się?

Szymek98
13-02-2013, 21:45
A tak sobie myślałem czy by zdało egzamin jakbym pod pompą wyjął kostkę usunął podłoże zasypał kamyczkami takimi jak u ana-76 to czy coś by dało,jeśli tak to na jaką głębokość dać kamyki, bo pod nimi mam piasek(taki teren)
Jednak chciałbym ominąć kabel grzejny jeśli się da.

Pyxis
13-02-2013, 21:49
A tak sobie myślałem czy by zdało egzamin jakbym pod pompą wyjął kostkę usunął podłoże zasypał kamyczkami takimi jak u ana-76 to czy coś by dało,jeśli tak to na jaką głębokość dać kamyki, bo pod nimi mam piasek(taki teren)
Jednak chciałbym ominąć kabel grzejny jeśli się da.

Bedziesz mial lod, tyle za na kamyczkach.
Woda spadnie na zimne kamienie i i tak zamarznie. Musisz ja odprowadzic niezamarznieta glebiej w grunt. Bez grzania chyba sie nie da jednak.

ana-76
13-02-2013, 22:11
A tak sobie myślałem czy by zdało egzamin jakbym pod pompą wyjął kostkę usunął podłoże zasypał kamyczkami takimi jak u ana-76 to czy coś by dało,jeśli tak to na jaką głębokość dać kamyki, bo pod nimi mam piasek(taki teren)
Jednak chciałbym ominąć kabel grzejny jeśli się da.
Szymek u mnie są kamyki pod pompą ale jest też wywiew z rekuperacji. same kamyki wiele nie zdziałają, tak mi się wydaje

rewo66
13-02-2013, 23:28
Ale Ja uwazam że zdjęcie kostki i danie kamyków na pewno poprawi sytuacje. Ale Pyxis tez ma rację (hm jak to brzmi :D) ze trzeba tę wodę odprowadzić głębiej. Zastanawiam się czy by u siebie nie zrobić takiej małej studni chłonnej u mnie tez głównie piach.

surgi22
13-02-2013, 23:33
Ja mam studnie chłonną i działą OK.

Arturo72
13-02-2013, 23:36
A co się dzieje z Arturo?
Ze mną jest wszystko ok ale co z pompą tego nie wiem ;)
Nie było mnie od wczoraj na budowie także nie mam pojęcia co i jak.
Jutro opiszę co się dzieje z pompą,na pewno czujnik przepływu jest do wymiany,pompa nie może "nabrać" odpowiedniej temperatury zasilania,mimo pracy wiatraków na pełnej mocy,wczoraj rano było to max.24st.C i po paru minutach włączała się grzałka i podbijała temperaturę tylko do 28st.C,po defroście pompa przestaje pracować i grzeje tylko grzałka i temperatura zasilania spada do 17st.C.To dane na wczoraj rano.

rewo66
13-02-2013, 23:43
Artur gdzieś ty złapał tego pecha. :eek: Jak nie urok to sraczka :(

Liwko
13-02-2013, 23:45
Artur gdzieś ty złapał tego pecha. :eek: Jak nie urok to sraczka :(

Ale za to w jakiej cenie... :D

Arturo72
13-02-2013, 23:45
Artur gdzieś ty złapał tego pecha. :eek: Jak nie urok to sraczka :(
Klątwa ekogroszkowa...
Chciałem od początku COP1 i mam COP1 ;)
Mam nadzieję,że są to początkowe i przejściowe problemy instalacyjne pompy.

rewo66
13-02-2013, 23:53
Klątwa ekogroszkowa... .

:lol2:
Dobrze że humor jeszcze ci dopisuje.

Sławek...
13-02-2013, 23:58
Chciałem od początku COP1 i mam COP1 ;)


ale coś wspominałeś, że COP1 to 4,5 koła kosztuje, to po co dałeś ponad 20? ;)

mkm silesia
14-02-2013, 00:42
Ze mną jest wszystko ok ale co z pompą tego nie wiem ;)
Nie było mnie od wczoraj na budowie także nie mam pojęcia co i jak.
Jutro opiszę co się dzieje z pompą,na pewno czujnik przepływu jest do wymiany,pompa nie może "nabrać" odpowiedniej temperatury zasilania,mimo pracy wiatraków na pełnej mocy,wczoraj rano było to max.24st.C i po paru minutach włączała się grzałka i podbijała temperaturę tylko do 28st.C,po defroście pompa przestaje pracować i grzeje tylko grzałka i temperatura zasilania spada do 17st.C.To dane na wczoraj rano.

Dziwne w zeszłym roku uruchomiłem 5 pomp panasonic (w tym jedna w Przyszowicach na powstańców) i nie było problemów tylko te pompy powietrzne z forum to jakieś trefne jak wywala czujnik przepływu to po pierwsze instalacja po drugie zabezpieczenie sprężarki nie włączy jej jeżeli temp. na powrocie poniżej 20 między 20 a 25 sprężarka 50% i grzałka DOPIERO POWYŻEJ 25 NA POWROCIE sprężarka pójdzie na 100% Co do powietrznej TYLKO DOBRA INSTALACJA TO GWARANCJA DOBREJ (EKONOMICZNEJ) PRACY.
A tak z innej beczki instalacje freonową to też masz w otulinie takiej co to maja rury do klimatyzatorów?? z mega stratami

Magnolia18
14-02-2013, 03:10
Ze mną jest wszystko ok ale co z pompą tego nie wiem ;)
Nie było mnie od wczoraj na budowie także nie mam pojęcia co i jak.
Jutro opiszę co się dzieje z pompą,na pewno czujnik przepływu jest do wymiany,pompa nie może "nabrać" odpowiedniej temperatury zasilania,mimo pracy wiatraków na pełnej mocy,wczoraj rano było to max.24st.C i po paru minutach włączała się grzałka i podbijała temperaturę tylko do 28st.C,po defroście pompa przestaje pracować i grzeje tylko grzałka i temperatura zasilania spada do 17st.C.To dane na wczoraj rano.

'Moje' defrosty jednak daja zyc ... jeszcze :)
A powaznie. Lipa Arturo :(

Magnolia18
14-02-2013, 03:12
Dziwne w zeszłym roku uruchomiłem 5 pomp panasonic (w tym jedna w Przyszowicach na powstańców) i nie było problemów tylko te pompy powietrzne z forum to jakieś trefne jak wywala czujnik przepływu to po pierwsze instalacja po drugie zabezpieczenie sprężarki nie włączy jej jeżeli temp. na powrocie poniżej 20 między 20 a 25 sprężarka 50% i grzałka DOPIERO POWYŻEJ 25 NA POWROCIE sprężarka pójdzie na 100% Co do powietrznej TYLKO DOBRA INSTALACJA TO GWARANCJA DOBREJ (EKONOMICZNEJ) PRACY.
A tak z innej beczki instalacje freonową to też masz w otulinie takiej co to maja rury do klimatyzatorów?? z mega stratami

Jakie to sa ?
cos jak to ?

http://www.klimazbyt.pl/upload/product_files/489/679_2cuotulina_.jpg

pomijam co tam pisze na tej bialej otulinie. w sensie ze jak wyglada, miedz w tym czyms bialym w zwoju ...

mkm silesia
14-02-2013, 08:14
Jakie to sa ?
cos jak to ?

http://www.klimazbyt.pl/upload/product_files/489/679_2cuotulina_.jpg

pomijam co tam pisze na tej bialej otulinie. w sensie ze jak wyglada, miedz w tym czyms bialym w zwoju ...
no właśnie to ten tani szajs

mkm silesia
14-02-2013, 08:29
Ze mną jest wszystko ok ale co z pompą tego nie wiem ;)
Nie było mnie od wczoraj na budowie także nie mam pojęcia co i jak.
Jutro opiszę co się dzieje z pompą,na pewno czujnik przepływu jest do wymiany,pompa nie może "nabrać" odpowiedniej temperatury zasilania,mimo pracy wiatraków na pełnej mocy,wczoraj rano było to max.24st.C i po paru minutach włączała się grzałka i podbijała temperaturę tylko do 28st.C,po defroście pompa przestaje pracować i grzeje tylko grzałka i temperatura zasilania spada do 17st.C.To dane na wczoraj rano.

z ciekawości popatrzyłem na zdjęcia twojej pompy to nie czujnik przepływu (już zmostkowany tak? a potem płacz na forum że te powietrzne to szybko się psują)
można napisać 7tyś postów i dalej nie widzieć o co biega z pompą
gratulacje dla twojego instalatora ciekawe ile on napisał postów - muszę druknąć te foty będą na ścianę płaczu jak znalazł
masz przynajmniej te wymagane dla trwałości sprężarki 3m instalacji freonowej (w tej super białej otulinie)
jaki masz mieć przepływ przez tą instalacje?

mkm silesia
14-02-2013, 08:31
Artur gdzieś ty złapał tego pecha. :eek: Jak nie urok to sraczka :(
to nie pech tylko partactwo

Liwko
14-02-2013, 08:37
to nie pech tylko partactwo

Ale za to jak tanio...

Bad
14-02-2013, 08:58
Jak tak czytam te przygody z ogrzewaniem Arturo72 to z jednej strony współczuję mu, że tak ma pod górkę we własnym domu. Z drugiej strony podziwiam za cierpliwość - ja nie mam w sobie aż takiej empatii dla wykonawcy, któremu płacę dużo, ciężko przeze mnie zarobionych pieniędzy. Mam nadzieję, że ostatecznie wyjdziesz na prostą z tym CAP-em :).

ana-76
14-02-2013, 09:05
Ale Ja uwazam że zdjęcie kostki i danie kamyków na pewno poprawi sytuacje. Ale Pyxis tez ma rację (hm jak to brzmi :D) ze trzeba tę wodę odprowadzić głębiej. Zastanawiam się czy by u siebie nie zrobić takiej małej studni chłonnej u mnie tez głównie piach.
napewno będzie lepiej, ale napewno całkowicie nie załatwi sprawy

twaro
14-02-2013, 09:09
to nie pech tylko partactwo



ADMINIE!!!!!


Miki dostaje po dupie!!!:D

r19
14-02-2013, 09:20
Zostawiając wątek podejrzeń i niesłowności na boku to jednak był najbardziej aktywnym i pomocnym instalatorem PC na tym forum. Zgodzisz się?

Bez złośliwości....
Z pewnością pomógł wielu inwestorom podjąć decyzję o zakupie pompy... u siebie :)

twaro
14-02-2013, 09:55
Bez złośliwości....
Z pewnością pomógł wielu inwestorom podjąć decyzję o zakupie pompy... u siebie :)


I u wszystkich wcisnął badziewną białą otulinę:lol2:.

Klienci mikiego ogacajcie rurki!!!:rotfl:

(Chyba Magnolia pisał że mu trawnik rozmraża?)

malux20
14-02-2013, 11:01
dlaosób zastanawiających się czy powietrzna czy gruntowa
to założyłbym gruntową a pieniędzy bym poszukał na rezygnacji went. mechanicznej.
uważam że świeże powietrze można dostarczyć w inny sposób.
najśmieszniej wychodzi to przy domu o b.zapotrzebowaniu na ciepło.
oczywiście każdy ma inne warunki itd

gall86
14-02-2013, 11:05
dlaosób zastanawiających się czy powietrzna czy gruntowa
to założyłbym gruntową a pieniędzy bym poszukał na rezygnacji went. mechanicznej.
uważam że świeże powietrze można dostarczyć w inny sposób.
najśmieszniej wychodzi to przy domu o b.zapotrzebowaniu na ciepło.
oczywiście każdy ma inne warunki itd

Czyli zamiast powietrznej + WM polecasz gruntową + WG ?

mkm silesia
14-02-2013, 11:12
dlaosób zastanawiających się czy powietrzna czy gruntowa
to założyłbym gruntową a pieniędzy bym poszukał na rezygnacji went. mechanicznej.
uważam że świeże powietrze można dostarczyć w inny sposób.
najśmieszniej wychodzi to przy domu o b.zapotrzebowaniu na ciepło.
oczywiście każdy ma inne warunki itd
Bez złośliwości jesteś kimś kto ma na ten temat jakieś pojęcie albo przeszedłeś edukację w tym kierunku?
Z moich DOŚWIADCZEŃ z kilkunastoma budynkami to jest akurat odwrotnie
budynek z gruntową i grawitacją (która może czasem działa) = budynek z rekuperacja i pompą powietrzna (dobra instalacja).
w cenie wymiennika gruntowego jest rekuperacja i świeże powietrze cały rok
Moja starka godo lepszy zimny luft niż ciepły smród a ty życzysz ludziom odwrotnie jak widzę.

r19
14-02-2013, 11:12
Czyli zamiast powietrznej + WM polecasz gruntową + WG ?

Nie wiem, czy to dobrze stawiać sprawę właśnie tak.
Przecież to dwie instalacje spełniające różne funkcje.
Chyba nikt nie instaluje WM dla oszczędności na ogrzewaniu?

Liwko
14-02-2013, 11:14
dlaosób zastanawiających się czy powietrzna czy gruntowa
to założyłbym gruntową a pieniędzy bym poszukał na rezygnacji went. mechanicznej.
uważam że świeże powietrze można dostarczyć w inny sposób.
najśmieszniej wychodzi to przy domu o b.zapotrzebowaniu na ciepło.
oczywiście każdy ma inne warunki itd

A widzisz, bo ja bym WM nie oddał za nic. Przecież to jest niesamowity komfort zawsze świeżego powietrza, a ciepło to ciepło. Nuda.

twaro
14-02-2013, 11:14
dlaosób zastanawiających się czy powietrzna czy gruntowa
to założyłbym gruntową a pieniędzy bym poszukał na rezygnacji went. mechanicznej.
uważam że świeże powietrze można dostarczyć w inny sposób.
najśmieszniej wychodzi to przy domu o b.zapotrzebowaniu na ciepło.
oczywiście każdy ma inne warunki itd


Co do rodzaju PC to pełna zgoda. Jak ktoś ma warunki na gruntówkę to głupim jest wybór powietrznej.

Jeśli chodzi o wentylację to sie z Toba nie zgadzam. Mechaniczna daje naprawde spore oszczędności na ogrzewaniu.

Namawiam na wykonanie instalacji wentyl. na własną rękę-napisałeś w stopce- i z tym się zgadzam w 100%.
To co firmy inkasują za montaz WM to jest rozbój w biały dzień.:)

malux20
14-02-2013, 11:20
a to tak

Pyxis
14-02-2013, 11:20
A widzisz, bo ja bym WM nie oddał za nic. Przecież to jest niesamowity komfort zawsze świeżego powietrza, a ciepło to ciepło. Nuda.

Heh.... wiedzialem, ze sie odezwiesz :D

Liwko
14-02-2013, 11:24
Mechaniczna daje naprawde spore oszczędności na ogrzewaniu.


Nie przy PC :no:
Co jej absolutnie w tym momencie nie dyskwalifikuje. W moim przypadku po odliczeniu prądu i filtrów (filtry to kilka zł rocznie), plus amortyzacji wychodzę na zero. Ale wydatek 10 000zł (w moim przypadku) był warty tego komfortu. Zresztą wentylacja grawitacyjna nie wyszła by dużo taniej.

Pyxis
14-02-2013, 11:25
i grawitacją (która może czasem działa)

Wes mnie nie rozsmieszaj z tym "moze czasem dziala". Czasem to ona moze nie dziala. Nie mowie o 2 kanalach wnetylacyjnych na dom, bo to faktycznie ma prawo nie dzialac.

mkm silesia
14-02-2013, 11:29
Co do rodzaju PC to pełna zgoda. Jak ktoś ma warunki na gruntówkę to głupim jest wybór powietrznej.

Jeśli chodzi o wentylację to sie z Toba nie zgadzam. Mechaniczna daje naprawde spore oszczędności na ogrzewaniu.

Namawiam na wykonanie instalacji wentyl. na własną rękę-napisałeś w stopce- i z tym się zgadzam w 100%.
To co firmy inkasują za montaz WM to jest rozbój w biały dzień.:)

tak też się zgodzę powinno się z góry ograniczyć zarobki jakąś ustawą niech ci robole jedzą suchy chleb to jeszcze może nie dociągną do 67 i znów będzie oszczędność na emeryturach.
ja już mam plan otwieram spólkę z o o biorę podwykonawcę nie płacę mu zus też odpada i już mogę zrobić ci tanio taką instalkę
swoją droga to ile zarabiasz że chcesz to sam zrobić bo skoro ci się opłaca samemu to zarabiasz chyba mniej niż ci instalatorzy
ale co tu dyskutować z pracownikiem najemnym z osobami prowadzącymi działalność nie mam takich dyskusji

twaro
14-02-2013, 11:36
swoją droga to ile zarabiasz że chcesz to sam zrobić bo skoro ci się opłaca samemu to zarabiasz chyba mniej niż ci instalatorzy

Coś cie mocno zabolało?
A juz po wpisie o partactwie mikiego zaczynałem sie do ciebie przekonywać.:)

mkm silesia
14-02-2013, 11:45
Coś cie mocno zabolało?
A juz po wpisie o partactwie mikiego zaczynałem sie do ciebie przekonywać.:)
co miesiąc boli mnie zakład utylizacji składek i niestety to muszą zapłacić moi klienci a jest jeszcze urząd skarbowy do wykarmienia tak że oprócz instalatora na twojej instalacji jak widzisz zarabiają jeszcze dwie firmy

malux20
14-02-2013, 12:02
nie jestem przeszkolony
utrzymuję dwa domy
w starszym ekogroch i grawitacja-można powiedzieć praktykiem jestem[bez urazy]
grawitacyjnie doprowadzić powieetrze można
zawsze bez problemu
rozumiem kwestię komfortu[przy grawitacji też możliwe]
natomiast jesli ktoś ma ograniczony budżet to brałbym gruntową

Kasia & Krzysiek
14-02-2013, 12:23
A juz po wpisie o partactwie mikiego zaczynałem sie do ciebie przekonywać.:)

człowieku co z tobą jest nie tak??

Szymek98
14-02-2013, 12:51
co miesiąc boli mnie zakład utylizacji składek i niestety to muszą zapłacić moi klienci a jest jeszcze urząd skarbowy do wykarmienia tak że oprócz instalatora na twojej instalacji jak widzisz zarabiają jeszcze dwie firmy

Zerknij na pw

lukasza
14-02-2013, 13:22
tak też się zgodzę powinno się z góry ograniczyć zarobki jakąś ustawą niech ci robole jedzą suchy chleb to jeszcze może nie dociągną do 67 i znów będzie oszczędność na emeryturach.

ws. dociągnięcia do 67 r.ż:
Dlaczego Benedykt XVI abdykował a JPII nie?
- bo Niemcy pracują do emerytury a Polacy do śmierci!

ws. PC PW.
jako człon forum muratora odniosę się do Muratora i treści - idei głoszonej w gazecie. W moim odczuciu jeszcze 3, 4 lata temu sugerowali inwestorom PC gruntowej aby nie przesadzać z izolacją domu, właśnie w oparciu o zyski i straty PLN. Co do WM z reku milczeli (w sensie czy nie usuwać). Sugerowali, że skoro inwestuje się PLN w PC gruntową i ma się dzięki temu tanie ogrzewanie to też zmniejsza się opłacalność inwestycji w izolację, bo oszczędność w dodatkowe 10cm wełny czy styro będzie dużo mniejsza przy PC gruntowej niż gazie czy oleju.
Co do PC PW to praktycznie niewiele pisali, na pewno dużo mniej niż o gruntowej, solarach czy innych źródłach ciepła (piecy). Praktycznie pomijali PC PW i przeszli od roku, dwóch do domów typowo nieskoenergetycznych czy to pasywnych z ogrzewaniem tanim "w inwestycji" a droższym za kWh. Oczywiście globalna opaty z tytułu małego zapotrzebowania na ciepło wychodziła niewielka.

Ceny rozwiązań za domy pasywne tanieją. Jeszcze 2-4 lata i sądzę, że większość z Nas nie wybrał by ogóle PC a skoncentrowała się na izolacji i szczelności domu! Oczyścicie w tym układzie WM z reku a nawet GWC to konieczność. PC już raczej jest nadmiarem wrażeń a kasę z podłogówki i PC gruntowej czyli lekko licząc 50 tys należy przeznaczyć na izolację. A grzanie? Tanio to prąd i kable vel nagrzewnica i nawiew (choć czy w tym na dłuższa metę da się mieszkać, ja osobiście bym chyba nie wytrzymał z nawiewami). Od biedy jak wzrośnie cena prądu to za 10 lat mała PC PP.

takie moje wypociny i sugestie czy dać PC gruntowa czy rekuperację.

Pyxis
14-02-2013, 13:33
Dom pasywny - fajna rzecz. Materialy i ich cena to jedna sprawa, a wykonawstwo, zeby tych materialow nie zepsuc to zupelnie inna bajka. Jeszcze duzo wody w Strzegomce uplynie, nim dorobimy sie ekip ktore beda w przyzwoitej kasie takie uslugi swiadczyly. Teraz montaz okien w warstwie ocieplenia wykonany zgodnie ze sztuka to juz ekwilibrystyka najwyzszych lotow.

mkm silesia
14-02-2013, 14:15
nie jestem przeszkolony
utrzymuję dwa domy
w starszym ekogroch i grawitacja-można powiedzieć praktykiem jestem[bez urazy]
grawitacyjnie doprowadzić powieetrze można
zawsze bez problemu
rozumiem kwestię komfortu[przy grawitacji też możliwe]
natomiast jesli ktoś ma ograniczony budżet to brałbym gruntową
proponuję namawiać na pieczenie chleba na własną rękę oszczędność codziennie a nie raz przy budowie domu -może by tak taką polską odmianę socjalizmu unijnego - handel wymienny towar za towar bez tego wynalazku co się nazywa pieniądze będzie ci łatwiej wycenić swoją pracę i zobaczysz jakie efekty przynosi w postaci towaru który otrzymasz w zamian za nią.

Magnolia18
14-02-2013, 16:00
To co ja teraz z tymi zajebiscie izolowanymi rurkami mam zrobic? Wykopac i szmatami oblozyc i gipsem obrzucic jak drzewiej bywalo czy co ?
to co leci juz w czesci piwnicznej moge jakos 'podizolowac' ale pod ziemia ? Trza ryc ...
Poza tym co mam na te urocza otuline zapodac ?

twaro
14-02-2013, 16:14
hmm, wołać firme niech poprawia?!?
spróbować można ;)


Albo szpadelek w rękę i ...

Bez urazy Magnolia:)

Magnolia18
14-02-2013, 16:26
Jaka tam uraza :)

Miki co prawda obiecywal, ze na wiosne ... Ale termowizje tez mialem 3T temu miec ...
Sam szpadlowac nie moge, gwarancja no i trza pozniej zas podlaczac i 'nagazowac'.
Heh, jak te wszystkie poprawy naniose to uuuu Malux, bez brykietu nawet, Twoje zuzycie wciagne jedna dziurka.
Buahahhaha. Srata Tata :)

twaro
14-02-2013, 18:00
Jaka tam uraza :)

Miki co prawda obiecywal, ze na wiosne ... Ale termowizje tez mialem 3T temu miec ...
Sam szpadlowac nie moge, gwarancja no i trza pozniej zas podlaczac i 'nagazowac'.
Heh, jak te wszystkie poprawy naniose to uuuu Malux, bez brykietu nawet, Twoje zuzycie wciagne jedna dziurka.
Buahahhaha. Srata Tata :)
Spytaj sie go czy aby na pewno tą kamerę ma, czy to kolejna ściema:lol2:

twaro
14-02-2013, 18:01
człowieku co z tobą jest nie tak??


Po prostu nie lubie ściemniaczy:cool:

Tromsø
14-02-2013, 18:08
Takie pytanie mam małe do tego wywodu w sprawie tych spartaczonych rur :)
Przeskoczyłem kilka firm zajmujących się pompami ciepła i na każdych zdjęciach realizacji są takie białe rury jak u Arturo72.
Czy to wychodzi że wszyscy miki121, hydrauli, karbon i jeszcze kilka firm to partacze???
http://cieploserwis.pl/galeria/pompy-ciepla-2/ - drugie miejsce w sprzedaży daikina w zeszłym roku;)
https://www.facebook.com/karbon.rybnik - polecany wykonawca przez daikina.
http://forum.muratordom.pl/album.php?albumid=3413&attachmentid=86141 - montaże hydraulika.

Kurcze to wychodzi że tylko do mkm silesia walić jedyny fachowiec w kraju.

malux20
14-02-2013, 18:11
silesia masz rację
ho ho
to nie problem kupującego ile zarabia sprzedawca
klient powinien jedynie racjonalnie wydawać kasę
ty jako sprzedawca
jako nasz sługa uniżony oczywiście nie obarczasz klienta swoimi historyjkami o zusie i innych robolach.

twaro
14-02-2013, 18:42
Takie pytanie mam małe do tego wywodu w sprawie tych spartaczonych rur :)
Przeskoczyłem kilka firm zajmujących się pompami ciepła i na każdych zdjęciach realizacji są takie białe rury jak u Arturo72.
Czy to wychodzi że wszyscy miki121, hydrauli, karbon i jeszcze kilka firm to partacze???
http://cieploserwis.pl/galeria/pompy-ciepla-2/ (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fcieploserwis.pl%2F galeria%2Fpompy-ciepla-2%2F) - drugie miejsce w sprzedaży daikina w zeszłym roku;)
https://www.facebook.com/karbon.rybnik (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com% 2Fkarbon.rybnik) - polecany wykonawca przez daikina.
http://forum.muratordom.pl/album.php?albumid=3413&attachmentid=86141 - montaże hydraulika.

Kurcze to wychodzi że tylko do mkm silesia walić jedyny fachowiec w kraju.


Tu akurat mkm silesia ma racje.
Ta otulina przewidziana jest do klimatyzacji. Ogrzewanie jest bardziej wymagające.

(Co widac u Magnolii.)

Tromsø
14-02-2013, 18:44
Po prostu czytam wypowiedzi fachowców o rurkach oglądam zdjęcia i wyciągam wniosek że to wszyscy "partacze" według kolegi MKM SILESIA a dokładnie chyba firmy MULTI KLIMA z Rudy Śląskiej która jest jedynym solidnym wykonawcą :)

Tromsø
14-02-2013, 18:44
Tu akurat mkm silesia ma racje.
Ta otulina przewidziana jest do klimatyzacji. Ogrzewanie jest bardziej wymagające.

(Co widac u Magnolii.)

Ok to dlaczego wszyscy wielcy instalatorzy tego forum MIKI, Karbon i Hydrauli na niej robią???

twaro
14-02-2013, 18:46
Bo maja nas w dupie:bash:

Tromsø
14-02-2013, 18:49
Wszyscy instalatorzy :)
Tak samo jak sprzedawca nr 2 w Polsce pomp ciepła daikina :(

twaro
14-02-2013, 18:56
Liczy się tylko sztuka:bash:

Jak sam nie dopilnujesz, pójdą najłatwiejszą drogą:(

malux20
14-02-2013, 19:10
magnolia dla twojej wiedzy
w tym tygodniu przy zerowych temp zużycie to 7 kwh doba
temp zadana 20,5 stop w domu nie mniej
kominek od 6 dnii nie ruszany.

twaro
14-02-2013, 19:18
tak jest z wszystkim, niestety...


Po budowie trzeciego domu mogę sie doktoryzować:D

Magnolia18
14-02-2013, 19:20
magnolia dla twojej wiedzy
w tym tygodniu przy zerowych temp zużycie to 7 kwh doba
temp zadana 20,5 stop w domu nie mniej
kominek od 6 dnii nie ruszany.

ZUCH :)
Ja siedze w pokoju w hotelu w pyrlandii i SE sypnalem na sterowniku 27* i okno mam uchylone. Ciekawe jak tam zuzycie :|

malux20
14-02-2013, 19:31
tak jest mój kominek to zuch

1igor1
14-02-2013, 19:57
Teraz to sie wystraszylem na powaznie :D ;)
Z tym ze ja izolacji na zewnatrz mam raptem 40-50cm no i nic w ziemi... Uff... :)

U mnie też była ta biała otulina, około 0,5 m, i przed upływem 2 lat wymienili na gwarancji na jakąś czarną silikonową, bo ta biała się po prostu wykruszyła. W Budynku jest ta biała, i nic się z nią nie dzieje

mkm silesia
14-02-2013, 20:32
Po prostu czytam wypowiedzi fachowców o rurkach oglądam zdjęcia i wyciągam wniosek że to wszyscy "partacze" według kolegi MKM SILESIA a dokładnie chyba firmy MULTI KLIMA z Rudy Śląskiej która jest jedynym solidnym wykonawcą :)
Określenie partactwo dotyczyło wykonania kotłowni, otulina to tylko wisienka na torcie

mkm silesia
14-02-2013, 20:39
Liczy się tylko sztuka:bash:

Jak sam nie dopilnujesz, pójdą najłatwiejszą drogą:(

Bo jak chcesz zrobić dobrze to przecież jest za drogo a dobra otulina to koszt i jeszcze nałożyć trzeba i pokleić to znowu czas a czas to mamona więc po co jak można taniej no nie? kapitalizm made in allegro :)

Tromsø
14-02-2013, 20:40
A ta "wisienka" :)
To wszystkie firmy na swoich stronach mają zdjęcia z taką białą rurą:)
Więc dlaczego oni to stosują skoro jest to takie złe?

twaro
14-02-2013, 20:44
A ta "wisienka" :)
To wszystkie firmy na swoich stronach mają zdjęcia z taką białą rurą:)
Więc dlaczego oni to stosują skoro jest to takie złe?

Jak coś nie jest optymalne to nie znaczy że jest złe;)

twaro
14-02-2013, 20:46
Bo jak chcesz zrobić dobrze to przecież jest za drogo a dobra otulina to koszt i jeszcze nałożyć trzeba i pokleić to znowu czas a czas to mamona więc po co jak można taniej no nie? kapitalizm made in allegro :)

Jak chcesz zrobić dobrze- zrób to sam:cool:

Tromsø
14-02-2013, 20:47
ok rozumiem można stosować ale lepiej zastosować tą czarną z silikonu:)

ms-6
14-02-2013, 20:48
Czytam o tych rurkach i nie wierze :( ale jazda
Rozmawiałem dzisiaj z magikiem co sam składa pompy i polecił mi z kolektorem ziemnym około 100 m za 12 tys. On w środek rurek nie daje glikolu tylko gaz mówił że jest najlepiej i nie dochodzi koszt pompki do glikolu.
Kolesiowi montował pompę powietrzną (mała działka) z wtryskami bo jest bardziej wydajna i bez grzałki.

twaro
14-02-2013, 20:50
A to żeś wyskoczył:D

mkm silesia
14-02-2013, 20:51
A ta "wisienka" :)
To wszystkie firmy na swoich stronach mają zdjęcia z taką białą rurą:)
Więc dlaczego oni to stosują skoro jest to takie złe?
Widocznie lubią oszczędzać stówka tu stówka tam i już oferta o tysiąc tańsza nie znasz polskich realiów a co to kogo obchodzi że są straty na rurociągu
http://www.youtube.com/watch?v=uKDY7RupeVo
witamy prl bis
tylko pompy cz z francyji ściągać

Tromsø
14-02-2013, 20:54
super odpowiedź na moje pytanie :)
ale widać lepiej nie zadawać pytania tylko łykać mądrości instalatorów :)

malux20
14-02-2013, 20:56
ja to lubię jak ktoś wprowadza sielską atmosferę tutaj

twaro
14-02-2013, 20:57
super odpowiedź na moje pytanie :)
ale widać lepiej nie zadawać pytania tylko łykać mądrości instalatorów :)


Boziu. Nie jestem instalatorem ale czym grubiej i szczelniej tym lepiej:bash:

Magnolia18
14-02-2013, 21:18
Monterzy PC. Potwierdzicie co mowi MKM czy tez to kosmita ?
Bez wywolywania czegokolwiek lecz jesli kosmita ma racje to cos jest nie teges. A jesli jest nie teges to nie jest kosmita.
Idac dalej tym tropem, poza wykopkami ktore mnie czekaja, czesc 'domowa' bialej otuliny winienem szmatami okrecis jakos ?
Bedzie mnie to nurtowac zapewne w te noc na obczyznie.

twaro
14-02-2013, 21:23
Monterzy PC. Potwierdzicie co mowi MKM czy tez to kosmita ?
Bez wywolywania czegokolwiek lecz jesli kosmita ma racje to cos jest nie teges. A jesli jest nie teges to nie jest kosmita.
Idac dalej tym tropem, poza wykopkami ktore mnie czekaja, czesc 'domowa' bialej otuliny winienem szmatami okrecis jakos ?
Bedzie mnie to nurtowac zapewne w te noc na obczyznie.

Teraz są bardziej estetyczne materiały.

Magnolia18
14-02-2013, 21:28
Zapewne sa ale nie sa mi one znane, tudziez szmat Ci u nas dostatek. Skarpet starych :)

Wiem, wiem. Kupilem PC a nie wiem czym zaizolowac rurki. Powinienem wszak posiadac te wiedze.

Arturo72
14-02-2013, 21:32
Jutro opiszę co się dzieje z pompą,na pewno czujnik przepływu jest do wymiany,pompa nie może "nabrać" odpowiedniej temperatury zasilania,mimo pracy wiatraków na pełnej mocy,wczoraj rano było to max.24st.C i po paru minutach włączała się grzałka i podbijała temperaturę tylko do 28st.C,po defroście pompa przestaje pracować i grzeje tylko grzałka i temperatura zasilania spada do 17st.C.To dane na wczoraj rano.


Dziwne w zeszłym roku uruchomiłem 5 pomp panasonic (w tym jedna w Przyszowicach na powstańców) i nie było problemów tylko te pompy powietrzne z forum to jakieś trefne jak wywala czujnik przepływu to po pierwsze instalacja po drugie zabezpieczenie sprężarki nie włączy jej jeżeli temp. na powrocie poniżej 20 między 20 a 25 sprężarka 50% i grzałka DOPIERO POWYŻEJ 25 NA POWROCIE sprężarka pójdzie na 100% Co do powietrznej TYLKO DOBRA INSTALACJA TO GWARANCJA DOBREJ (EKONOMICZNEJ) PRACY.

Doszedłem chyba do porozumienia z pompą ws niskiej temperatury zasilania i pracy na grzałce.
Na początek przepływy,przy maksymalnym odkręceniu rotametrów i maksymalnej prędkości pompy obiegowej na 7 pętlach przepływ jest 1,6l/min,na 2 pętlach 1,4l/min i na 2 pozostałych pętlach 1,2l/min.

Pompa ciepła wg Twojej sugestii przy temperaturze powrotu poniżej 20st.C wyłącza się całkowicie i grzeje tylko grzałka a do dzisiaj przy wszystkich pętlach otwartych miałem temp.powrotu 16st.C przy temperaturze zasilania 25st.C na 4 biegu pomki.
Nie mając nic do stracenia zakręciłem 9 pętli zostawiając tylko 2 na pełnym otwarciu i na maksymalnych obrotach pompy obiegowej,ku uciesze na 2 otwartych pętlach temperatura zasilania zaczęła rosnąć do 30-32st.C a na powrocie było 25-27st.C i pompa bzykała bez grzałki podnosząc sukcesywnie temperaturę zasilania i powrotu :)
Przy temperaturze powrotu 29st.C otwierałem kolejne pętle i tak doszedłem do 6 otwartych pętli i temperatury zasilania 36st.C a powrotu 26st.C.
Jako,że było późno tak zostawiłem do jutra bo odkręcanie kolejnych pętli skutkowało obniżeniem temperatury powrotu pon.23st.C gdzie włącza się grzałka.
Dam trochę czasu płycie,niech się zagrzeje i zakumuluje ciepło z COP3 a jutro z resztą pętli czyli z 5 zakręconymi zrobię podobny myk :)

Defrost mam co 1h i trwa ok.7-8min.

Jacekss
14-02-2013, 21:48
no to widać że wylewka i cały dom musi się wygrzać :)

Pyxis
14-02-2013, 21:50
no to widać że wylewka i cały dom musi się wygrzać :)

Tlko dlaczego jajko jest madrzejsze od kury. Co jej "przeszkadza" praca na nizkich temperaturach GZ?

Arturo72
14-02-2013, 21:51
no to widać że wylewka i cały dom musi się wygrzać :)
Tak mi się wydaje :)
I nie dość,że wylewka to jeszcze 25cm płyty,to moim zdaniem przyczyna tak długiego czasu niskiej temperatury powrotu.

Tlko dlaczego jajko jest madrzejsze od kury. Co jej "przeszkadza" praca na nizkich temperaturach GZ?
Dla mnie to też nie jest zrozumiałe ale to elektronika decyduje.

mkm silesia
14-02-2013, 22:04
Monterzy PC. Potwierdzicie co mowi MKM czy tez to kosmita ?
Bez wywolywania czegokolwiek lecz jesli kosmita ma racje to cos jest nie teges. A jesli jest nie teges to nie jest kosmita.
Idac dalej tym tropem, poza wykopkami ktore mnie czekaja, czesc 'domowa' bialej otuliny winienem szmatami okrecis jakos ?
Bedzie mnie to nurtowac zapewne w te noc na obczyznie.

http://www.youtube.com/watch?v=oYcLk89DREc

twaro
14-02-2013, 22:11
Arturo, tylko skąd te grzałki? Przeciez temp. zewnętrzna nie jest bardzo niska? Coś z pompą jest nie tak.

mkm silesia
14-02-2013, 22:11
Tak mi się wydaje :)
I nie dość,że wylewka to jeszcze 25cm płyty,to moim zdaniem przyczyna tak długiego czasu niskiej temperatury powrotu.

Dla mnie to też nie jest zrozumiałe ale to elektronika decyduje.
Nie elektronika zapewnia tylko stabilne (w miarę jak to możliwe w powietrznej) warunki pracy układu chłodniczego choć uważam że panasonic zrobił pompę za bardzo uniwersalną a jak coś jest do wszystkiego to czasem jest przy tym trochę pracy.

mkm silesia
14-02-2013, 22:13
Arturo, tylko skąd te grzałki? Przeciez temp. zewnętrzna nie jest bardzo niska? Coś z pompą jest nie tak.
Grzałka zabezpiecza spr. przed niskim ciśnieniem skraplania a w konsekwencji spadkiem wydajności zaworu rozprężnego w panasonicu trochę za bardzo asekurancko.

unim
14-02-2013, 22:16
Określenie partactwo dotyczyło wykonania kotłowni, otulina to tylko wisienka na torcie

Coś w tym jest. Widzieliśmy z mężem kilka kotłowni wykonanych przez różne firmy, również i u użytkowników tego forum. Powiem że nam osobiście najbardziej NIE podobały się kotłownie mikiego121 niestety. Po pierwsze brak filtra, rurki tylko plastikowe a u innych zawsze jakiś filter i miedziane rurki, jednostki zewnętrzne przykręcone do ściany, chociaż były możliwości postawienia na stojakach. Z tymi stojakami to różnie u innych też są i zawsze rurki w białych otulinach, ale w miejscach od ściany do jednostki już dodatkowa otulina na tej białej, niestety nie u mikiego121. Zapomniałam dodać o tym że u jednego forumowicza nawet powrót z zasilaniem pomylił na całą podłogówkę, o czym nawet inwestor nie wiedział dopiero mój mąż go uświadomił. Ale za to ceny miał najniższe. Czyli coś za coś :)

Magnolia18
14-02-2013, 22:22
http://www.youtube.com/watch?v=oYcLk89DREc

I co z tego wynika ? Ty Swoje, Oni Swoje a ja dalej w ciemnej d..e. Badz w rozjasnionej w zaleznosci, ktore SWOJE jest wlasciwe.
Wspominajac moj podgrzewany pasek zieleni, natenczas sklaniam sie ku wersji zielonego ludka :)

malux20
14-02-2013, 22:24
proszę nieeeeeeeeeeeeeee

Magnolia18
14-02-2013, 22:24
Coś w tym jest. Widzieliśmy z mężem kilka kotłowni wykonanych przez różne firmy, również i u użytkowników tego forum. Powiem że nam osobiście najbardziej NIE podobały się kotłownie mikiego121 niestety. Po pierwsze brak filtra, rurki tylko plastikowe a u innych zawsze jakiś filter i miedziane rurki, jednostki zewnętrzne przykręcone do ściany, chociaż były możliwości postawienia na stojakach. Z tymi stojakami to różnie u innych też są i zawsze rurki w białych otulinach, ale w miejscach od ściany do jednostki już dodatkowa otulina na tej białej, niestety nie u mikiego121. Zapomniałam dodać o tym że u jednego forumowicza nawet powrót z zasilaniem pomylił na całą podłogówkę, o czym nawet inwestor nie wiedział dopiero mój mąż go uświadomił. Ale za to ceny miał najniższe. Czyli coś za coś :)

Kogo azaliz reprezentujesz ? :) Ot tak z czystej ciekawosci abym lepiej spal ( moze to stare szmaty zrownowazy? )

sSiwy12
14-02-2013, 22:29
Arturo, a sprawdzałeś na zasobniku CWU - tak najłatwiej sprawdzić PCi i jej "poprawność instalacyjną"

Arturo72
14-02-2013, 22:36
Arturo, a sprawdzałeś na zasobniku CWU - tak najłatwiej sprawdzić PCi i jej "poprawność instalacyjną"
Zasobnika nie mam jeszcze podpiętego elektrycznie.

unim
14-02-2013, 22:37
Kogo azaliz reprezentujesz ? :) Ot tak z czystej ciekawosci abym lepiej spal ( moze to stare szmaty zrownowazy? )

Nikogo nie reprezentuje napisałam tylko nasze spostrzeżenia.

mkm silesia
14-02-2013, 22:38
I co z tego wynika ? Ty Swoje, Oni Swoje a ja dalej w ciemnej d..e. Badz w rozjasnionej w zaleznosci, ktore SWOJE jest wlasciwe.
Wspominajac moj podgrzewany pasek zieleni, natenczas sklaniam sie ku wersji zielonego ludka :)
Przecież już pisałem że powinieneś kupić pompę ht najlepiej z evi i na r407c
albo - kiedyś daikin miał w ofercie takie cudo dwustopniowe pierwsza spr. szła chyba na r404 a drugi stopień na r134 nie wiem czy to jeszcze sprzedają bo pompa i grzejniki to nie mój zakres zainteresowań

Magnolia18
14-02-2013, 22:49
Przecież już pisałem że powinieneś kupić pompę ht najlepiej z evi i na r407c
albo - kiedyś daikin miał w ofercie takie cudo dwustopniowe pierwsza spr. szła chyba na r404 a drugi stopień na r134 nie wiem czy to jeszcze sprzedają bo pompa i grzejniki to nie mój zakres zainteresowań

Ja tez mowilem, ze mi HT nie jest potrzebna :) chyba
dosc dobrze sie sprawuje, pomijajac wkurzajace defrosty. Kilka poprawek jak chociazby doizolowanie rurek i inne tam i mam nadzieje, miec inna prace w przyszla zime. Ta chyli sie ku upadkowi :) Zakoncze ja wynikiem w miare akceptowalnym.
Brak syfu w piwnicy i orki przy BEZobslugowym kotle. BEZcenne :)

Magnolia18
14-02-2013, 22:51
Zasobnika nie mam jeszcze podpiętego elektrycznie.

Jeb. To ile Wy te PC bedziecie odpalac? Dluzej niz u mnie ??

Pytanie brzmi. Jak w rok niecaly mozna odpalic 40 czy nawet gdzies widzialem 60 szt PC ?
Podpowiedz. Przy takiej szybkosci podlaczen jak u mnie i Arturo ( nie licze dostawy ).
Chcialbympompe, kto tam jeszcze ma z wiadomego zrodla... U Was tez odpalanie trwalo tyle ?

Magnolia18
14-02-2013, 22:53
Nikogo nie reprezentuje napisałam tylko nasze spostrzeżenia.

Jako konsument, klient ( potencjalny ? ) tak mam rozumiec ? :)
Jesli to powyzsze sie zgadza, wychodziloby, iz Twoj M jest niezly fachura, skoro wylapal blad ... nie broniac nikogo niekoniecznie Mikiego ale np. kogos z Jego ekipy ( co nie zmienia faktu, ze leci na konto szefa )

r19
14-02-2013, 22:54
Pinokio wiecznie żywy :)

twaro
14-02-2013, 22:57
Grzałka zabezpiecza spr. przed niskim ciśnieniem skraplania a w konsekwencji spadkiem wydajności zaworu rozprężnego w panasonicu trochę za bardzo asekurancko.


Ale skąd to niskie ciśnienie?

twaro
14-02-2013, 23:01
Bardziej należałoby spytać: dlaczego zbyt niskie ciśnienie na skraplaniu?

malux20
14-02-2013, 23:05
Ja tez mowilem, ze mi HT nie jest potrzebna :) chyba
dosc dobrze sie sprawuje, pomijajac wkurzajace defrosty. Kilka poprawek jak chociazby doizolowanie rurek i inne tam i mam nadzieje, miec inna prace w przyszla zime. Ta chyli sie ku upadkowi :) Zakoncze ja wynikiem w miare akceptowalnym.
Brak syfu w piwnicy i orki przy BEZobslugowym kotle. BEZcenne :)

pomijajac terminy i takie tam
to może ty sobie sam wymyślałeś problem?
przy twojej chacie i grzejnikach to może wszystko było ok.
to że będzie taniej to chyba nie liczyłeś , jedynie na wygodę?
?

unim
14-02-2013, 23:18
Jako konsument, klient ( potencjalny ? ) tak mam rozumiec ? :)
Jesli to powyzsze sie zgadza, wychodziloby, iz Twoj M jest niezla fachura, skoro wylapal blad ... nie broniac nikogo niekoniecznie Mikiego ale np. kogos z Jego ekipy ( co nie zmienia faktu, ze leci na konto szefa )

Proszę Pana jesteśmy starszymi ludźmi a historia wyglądała tak: Pompa chodziła, skrzynki z rozdzielaczami były otwarte, ręcznie dotknął i zapytał " dlaczego rozdzielacz z napisem powrót jest ciepły a zasilanie zimne? " na to właściciel domu powiedział że nie wie i sam dotknął. Potem zadzwonił do jakiegoś hydraulika podobno też z forum i ten kazał mu naciskać odkręcone kurki, co okazało się że przy naciskaniu coś strzela w rurach, i ten mu potwierdził wstępną tezę.

malux20
14-02-2013, 23:21
kolego przepraszam że sobie pozwalam na zbyt wiele
ale unim to skrót od czego?

Magnolia18
14-02-2013, 23:23
pomijajac terminy i takie tam
to może ty sobie sam wymyślałeś problem?
przy twojej chacie i grzejnikach to może wszystko było ok.
to że będzie taniej to chyba nie liczyłeś , jedynie na wygodę?
?

Ja sie czepiam terminow, czepialem? Wspomnialem nieco wyzej jedynie fakt. To raz :)
Dwa. Ze problemy byly/sa to fakt kolejny. Czesc usunieta, reszta poczeka na wiosne.
Ze bedzie taniej ? Nie bylo takich ustalen. Jedynie osobiscie kiedys stwierdzilem, ze jak zmieszcze sie w cenie wegla to jest na TAK. Koszt ten sam a roboty i syfu NIET :)
Rzecz inna, niezaleznie od kosztow ( tych jeszcze za sezon zimowy nie znamy, jedynie domniemywac mozna ) jesli osiaga sie koszty na poziomie X ale istnieja przeslanki, ze poprawienie paru elementow moze dac koszty na poziomie X minus ?? % ( zawsze jednak MINUS ) to w czym dywagacja ?
Argumentacja w stylu "ale jest cieplo w domu?" nie jest delikatnie mowiac trafiona. Uprzedzam, nie mowie tu o izolacji BIALEJ bo zaraz bedzie, ze byloby drozej. Moze drozej, nikt nie proponowal. Mowie o INNYCH detalach.

Wiem, moge w kominku podpalac co jakich czas. Beda inne wyniki. Z partyzanta moge i kociol rozpalic i 'pochwalic' sie licznikiem pozniej.
Ze jeszcze dodam, iz od poczatku grudnia moje koszty nie obejmuja CWU bo te zaliczone w koszta INNEj kieszeni, jednakowoz TEZ mojej. Jak to mawia Arturo sa kosztem kategorii COP1.
To na chu....steczke ta PC? Pochwalic sie sasiadom ? Ktorzy pala skarpetami i po 2 miesiacach moja PC wyglada wg Pyksia na 10-letnia ( tak to ta nowa, wymieniona juz jednostka tak wyglada )
Ehhhh :)

mkm silesia
14-02-2013, 23:23
Bardziej należałoby spytać: dlaczego zbyt niskie ciśnienie na skraplaniu?
Proszę nie chce mi się o tym pisać uwierz mi na słowo że jak pompa ma bardzo zmienny parametr dolnego źródła (powietrze) to górne źródło musi być w miarę "stabilne" i producenci "robiąc" pompę która jest (jak panasonic) i do podłogówki i do grzejników niskotemperaturowych muszą iść na pewien kompromis i dlatego poniżej 25 sprężarka na 50% i grzałki. Są producenci którzy mają dedykowane urz. do podłogówki (mniejszy wymiennik więc większa temp. skraplania) i spr. pracuje z temp. powrotu (z instalacji c.o.) nawet 10oC i o dziwo na papierze gorzej wyglądają od panasonica a w realu wychodzą lepiej np. w czasie tej łagodnej zimy nie było załączenia grzałek ale jak klient słyszy panasonic t-cap stała moc do -15 to myśli o tym że non stop ma -15 a w realu 96% zimy ma w okolicy 0 a na wiosnę i jesień ok. +5

Magnolia18
14-02-2013, 23:27
Proszę Pana jesteśmy starszymi ludźmi a historia wyglądała tak: Pompa chodziła, skrzynki z rozdzielaczami były otwarte, ręcznie dotknął i zapytał " dlaczego rozdzielacz z napisem powrót jest ciepły a zasilanie zimne? " na to właściciel domu powiedział że nie wie i sam dotknął. Potem zadzwonił do jakiegoś hydraulika podobno też z forum i ten kazał mu naciskać odkręcone kurki, co okazało się że przy naciskaniu coś strzela w rurach, i ten mu potwierdził wstępną tezę.

Alez nie bylo moim zamiarem urazic. Slowo bylego Zucha. Jesli tak bylo odebrane. Przepraszam !
Przy okazji, to jak to dzialalo skoro bylo podlaczone od za przeproszeniem d..y strony ??

unim
14-02-2013, 23:28
kolego przepraszam że sobie pozwalam na zbyt wiele
ale unim to skrót od czego?

Jestem kobietą a to nie jest skrót tylko starosłowiańskie imię.

Tromsø
14-02-2013, 23:28
Kolego UNIM skoro tak byłeś zainteresowany instalacją miki121 to dlaczego od początku zalogowania się na tym forum wiercisz temat wokół nich.
Wszystkie Twoje wpisy chyba poza jednym tyczą się mikiego121 i jego pracy :)
Ja sam wysłałem do nich zapytanie o pompę ciepła ale dostałem informację że do końca roku nie mają wolnych terminów i polecili mi kilku innych z forum ludzi od pomp ciepła i rekuperacji.
Z mojego punktu widzenia mało mnie obchodzi miki121 i inni ale ciągłe wałkowanie tematów jest już nudne lepiej pogadać o pompach z praktykami ;)

malux20
14-02-2013, 23:32
no ale może twoje problemy wynikają z tego że zdecydowałeś się na powietrzną chciałeś przyżydzić no to zapewne liczyłeś się z minusami powietrznej
oczywiście nikt ci nie broni palić w kominku raz w tygodniu tak ja to robię -3klocki dębiny w tygodniu [przy niedzieli to nie problem chyba-tymbardziej że możesz kupić taki wkład kominkowy z którego wyciągać będziesz popiół raz na wiosnę.
ja ci podpowiem jaki ja mam sposób na defrosty - mam to w d ,,, interesuje mnie licznik
no może spale 1 m3 drewna w tym roku

malux20
14-02-2013, 23:34
przepraszam ale w pierwszej chwili pomyslałem że pracujesz w przemysle gumowym

nie będę kasował - niech zostanie dowód na moje buractwo
liczę na wyruzomiałość

unim
14-02-2013, 23:38
Kolego UNIM skoro tak byłeś zainteresowany instalacją miki121 to dlaczego od początku zalogowania się na tym forum wiercisz temat wokół nich.
Wszystkie Twoje wpisy chyba poza jednym tyczą się mikiego121 i jego pracy :)
Ja sam wysłałem do nich zapytanie o pompę ciepła ale dostałem informację że do końca roku nie mają wolnych terminów i polecili mi kilku innych z forum ludzi od pomp ciepła i rekuperacji.
Z mojego punktu widzenia mało mnie obchodzi miki121 i inni ale ciągłe wałkowanie tematów jest już nudne lepiej pogadać o pompach z praktykami ;)

Właśnie po przeczytaniu Pana postu #9152 i odpowiedzi na niego zdecydowałam się troszkę przybliżyć temat. A byliśmy zainteresowani bo po codziennym czytaniu tego forum sami chcieliśmy go na wykonawcę.

Magnolia18
14-02-2013, 23:39
no ale może twoje problemy wynikają z tego że zdecydowałeś się na powietrzną chciałeś przyżydzić no to zapewne liczyłeś się z minusami powietrznej
oczywiście nikt ci nie broni palić w kominku raz w tygodniu tak ja to robię -3klocki dębiny w tygodniu [przy niedzieli to nie problem chyba-tymbardziej że możesz kupić taki wkład kominkowy z którego wyciągać będziesz popiół raz na wiosnę.
ja ci podpowiem jaki ja mam sposób na defrosty - mam to w d ,,, interesuje mnie licznik
no może spale 1 m3 drewna w tym roku

Rozwin pojecie. W sensie, ze nie grunt ? Mowilem razy kilka. NIE ma opcji, jakbym rozkopal ogrod to moge isc pod most, ten ktory nie potrzebuje OZC ni PCi :P
I raz jeszcze. Moja PC grzeje mi moj bunkier. A ze moze to robic z lepszym efektem/nizszymi kosztami ? Olac ?
Dodam, ze dzieki FM wiem, ze to mozliwe. Ba, dzieki FM juz mam mini tuning i poprawe pracy.
Warto pytac :)

twaro
14-02-2013, 23:42
Proszę nie chce mi się o tym pisać uwierz mi na słowo że jak pompa ma bardzo zmienny parametr dolnego źródła (powietrze) to górne źródło musi być w miarę "stabilne" i producenci "robiąc" pompę która jest (jak panasonic) i do podłogówki i do grzejników niskotemperaturowych muszą iść na pewien kompromis i dlatego poniżej 25 sprężarka na 50% i grzałki. Są producenci którzy mają dedykowane urz. do podłogówki (mniejszy wymiennik więc większa temp. skraplania) i spr. pracuje z temp. powrotu (z instalacji c.o.) nawet 10oC i o dziwo na papierze gorzej wyglądają od panasonica a w realu wychodzą lepiej np. w czasie tej łagodnej zimy nie było załączenia grzałek ale jak klient słyszy panasonic t-cap stała moc do -15 to myśli o tym że non stop ma -15 a w realu 96% zimy ma w okolicy 0 a na wiosnę i jesień ok. +5


To po co jest zawór rozprężny?

Tromsø
14-02-2013, 23:43
Właśnie po przeczytaniu Pana postu #9152 i odpowiedzi na niego zdecydowałam się troszkę przybliżyć temat. A byliśmy zainteresowani bo po codziennym czytaniu tego forum sami chcieliśmy go na wykonawcę.

Wykonawców i technologi w Polsce od groma.
Kiedy napisałem na forum że zastanawiam się na pompą dużo anonimowych instalatorów zalało mi priva ;)
Ja wybrałem pompę powietrzną i instalację taką jaką chciałem ja.

mkm silesia
14-02-2013, 23:45
no ale może twoje problemy wynikają z tego że zdecydowałeś się na powietrzną chciałeś przyżydzić no to zapewne liczyłeś się z minusami powietrznej
oczywiście nikt ci nie broni palić w kominku raz w tygodniu tak ja to robię -3klocki dębiny w tygodniu [przy niedzieli to nie problem chyba-tymbardziej że możesz kupić taki wkład kominkowy z którego wyciągać będziesz popiół raz na wiosnę.
ja ci podpowiem jaki ja mam sposób na defrosty - mam to w d ,,, interesuje mnie licznik
no może spale 1 m3 drewna w tym roku
ja mam zrobioną powietrzną co żre 30kwh na dobę tej zimy + 4kwh obiegówka po podłodze 240m2 kubatura 360m3 osobny licznik na ukł, chłodniczy i osobny na hydro-box z grzałkami, za cenę wymiennika gruntowego inwestor zrobił sobie wentylację z birinkiem exelentem

malux20
14-02-2013, 23:46
to tak
dochodzą mnie informację że większość użytkowników narzeka że nie może poradzić sobie z ustawieniami
ale nie tu na forum.
czy to prawda że muratorowi powysyłaliscie zdjęcia w krawatach przy swoich pompach
jesteście pewni kto łamach muratora będzie komentować ze strony instalatorów?

twaro
14-02-2013, 23:48
Jestem kobietą a to nie jest skrót tylko starosłowiańskie imię.


Na mnie mówią Swarożyc:bye:

malux20
14-02-2013, 23:49
silesia ciekawą rzecz napisałeś
240 m2 -360 m3
u mnie 123m2 a tylko 325 m3
to odnosnie naszych dyskusji jak liczyć zużycie

twaro
14-02-2013, 23:52
to tak
dochodzą mnie informację że większość użytkowników narzeka że nie może poradzić sobie z ustawieniami
ale nie tu na forum.
czy to prawda że muratorowi powysyłaliscie zdjęcia w krawatach przy swoich pompach
jesteście pewni kto łamach muratora będzie komentować ze strony instalatorów?


Miki i społka.

Błahuahuahua:D

twaro
14-02-2013, 23:54
Chłopak mieszka na poddaszu:yes::cool:

Magnolia18
14-02-2013, 23:55
to tak
dochodzą mnie informację że większość użytkowników narzeka że nie może poradzić sobie z ustawieniami
ale nie tu na forum.
czy to prawda że muratorowi powysyłaliscie zdjęcia w krawatach przy swoich pompach
jesteście pewni kto łamach muratora będzie komentować ze strony instalatorów?

uuu masz wtyki ?
Sam odpowiedziales tez ?

malux20
14-02-2013, 23:55
vprezeseEX to w roli artura czy wi?

malux20
14-02-2013, 23:57
tak
ale jak na koncu się zapytałem dla kogo ten wywiad -to powiedziałem że bez kozery 3 kwh doba u mnie wychodzi

twaro
14-02-2013, 23:57
Albo mnie zaproście, albo dożywotnie zbanujcie:D

mkm silesia
14-02-2013, 23:59
silesia ciekawą rzecz napisałeś
240 m2 -360 m3
u mnie 123m2 a tylko 325 m3
to odnosnie naszych dyskusji jak liczyć zużycie
parter 120m x h3m piętro 120m x h2.5
budynek w Ptakowicach gm. Tarnowskie Góry przy głównej ulicy przebiegającej przez Ptakowice ul. Reptowska na "górce" pierwszy sezon grzewczy dałem się sprowokować i są pod liczniki bo nie wierzyłem (czytając forum) że tak można "pierdzielić" instalacje

malux20
15-02-2013, 00:00
zapraszam ale o co chodzi ty żaden biedron albo grodzki
wiem jestem antysemitą i homofobem
ale przed grodzkiemu uciekłbym daleko

malux20
15-02-2013, 00:03
o dziEki za adres zawsze lednostka zewn gratis.
ja przy o temperaturach w lutym bez KOMINKA zużyłbym około 200kwh
skąd to wiem bo mam ustawioną pogodówkę na 100% i ona prawie całkowicie ma w nosie niedzielny kominek

Magnolia18
15-02-2013, 00:06
zaczynam Was nie kumac

twaro
15-02-2013, 00:08
parter 120m x h3m piętro 120m x h2.5
budynek w Ptakowicach gm. Tarnowskie Góry przy głównej ulicy przebiegającej przez Ptakowice ul. Reptowska na "górce" pierwszy sezon grzewczy dałem się sprowokować i są pod liczniki bo nie wierzyłem (czytając forum) że tak można "pierdzielić" instalacje

Pozdrawiam Lubosa i mile wspominam "Stodołę"
.:)

malux20
15-02-2013, 00:09
nie przejmuj się ja też siebie hehe
daj na luz z pompa jak rachunki będą ok-albo hehe pal w kominku

mkm silesia
15-02-2013, 00:13
o dziEki za adres zawsze lednostka zewn gratis.
ja przy o temperaturach w lutym bez KOMINKA zużyłbym około 200kwh
skąd to wiem bo mam ustawioną pogodówkę na 100% i ona prawie całkowicie ma w nosie niedzielny kominek
Jeszcze musisz mieć pojęcie żeby to podłączyć i uważaj bo to wioska tam był zabór niemiecki a nie ruski jest prawo i porządek oraz pełny żołądek a polaczków złodziei to się rozpoznaje z daleka no i jednostka waży 100kg a ty pewnie nie nawykłeś tak ciężko pracować:)

malux20
15-02-2013, 00:20
oczywiście że nie
zobacz jak to w internecie łatwo oceniać ludzi
rozumiem że na sląsku to oprócz polaczków ktoś jeszcze mieszka.
jaka to nacja nadludzi?

zdradż nam podludziom

twaro
15-02-2013, 00:21
jeszcze musisz mieć pojęcie żeby to podłączyć i uważaj bo to wioska tam był zabór niemiecki a nie ruski jest prawo i porządek oraz pełny żołądek a polaczków złodziei to się rozpoznaje z daleka no i jednostka waży 100kg a ty pewnie nie nawykłeś tak ciężko pracować:)


bleeeeeeeeee

malux20
15-02-2013, 00:24
Jeszcze musisz mieć pojęcie żeby to podłączyć i uważaj bo to wioska tam był zabór niemiecki a nie ruski jest prawo i porządek oraz pełny żołądek a polaczków złodziei to się rozpoznaje z daleka no i jednostka waży 100kg a ty pewnie nie nawykłeś tak ciężko pracować:)

to tak na wszelki wypadek

Magnolia18
15-02-2013, 00:26
nie przejmuj się ja też siebie hehe
daj na luz z pompa jak rachunki będą ok-albo hehe pal w kominku

Wiesz, niby dalem ale jesli cos mnie irytuje to irytuje mnie bez reszty. Tak mam.
Nie chodzi nawet o to, ze przytule 100pln miesiecznie ( z czapy kwota ) ale o zasade.

malux20
15-02-2013, 00:26
no dobra wyrzuccie mnie z forum
a w mordę chcesz polską niespracowaną łapą-oczywiście taki żarcik

malux20
15-02-2013, 00:26
mag ja to rozumię akurat to

twaro
15-02-2013, 00:29
no dobra wyrzuccie mnie z forum
a w mordę chcesz polską niespracowaną łapą-oczywiście taki żarcik

malux o co komon???:???:

malux20
15-02-2013, 00:32
za polaczków złodzieji
i takie tam
nie lubię takich rzeczy

mkm silesia
15-02-2013, 00:33
o dziEki za adres zawsze lednostka zewn gratis.
ja przy o temperaturach w lutym bez KOMINKA zużyłbym około 200kwh
skąd to wiem bo mam ustawioną pogodówkę na 100% i ona prawie całkowicie ma w nosie niedzielny kominek
czyli jak miałbyś 240m2 to byłoby 400kwh oszczędność 200kwh x 3 miesiące zimy i na zero jesień wiosna czyli 300zł/sezon oszczędności super ile koszt wiercenia?

Magnolia18
15-02-2013, 00:34
Luzik daj Malux, On jedynie zapodal, ze skubnac te jednostke w TYCH terenach to rzecz prawie, ze niemozliwa.
Sasiedzkie oko

malux20
15-02-2013, 00:37
no podejrzewam
wystarczy że napisze ze przesadzil to i ja cofnę swą chlopską rękę

twaro
15-02-2013, 00:38
za polaczków złodzieji
i takie tam
nie lubię takich rzeczy


acha

malux20
15-02-2013, 00:38
znikomy
jedyne wiercenie to w ścianie do przewodu

malux20
15-02-2013, 00:40
no przesadziłem nie uwzględniam żony -wyszloby z nią z 250kwh

mkm silesia
15-02-2013, 00:41
no podejrzewam
wystarczy że napisze ze przesadzil to i ja cofnę swą chlopską rękę
No sorki perę razy skubnęli mnie na budowie i czasem nerwowy jestem w tym temacie
PRZEPRASZAM

twaro
15-02-2013, 00:41
znikomy
jedyne wiercenie to w ścianie do przewodu


malux20- Ty masz legionellę:o.

malux20
15-02-2013, 00:43
ok mam nadzieję że tak nie myslisz
ja doceniam że ślązaki zswoje przeszli

a czemu legionelle?

twaro
15-02-2013, 00:51
OK. Zostawiam tą "dyskusję" Pyxis'kowi:)

pitersson
15-02-2013, 00:56
malux20- Ty masz legionellę:o.

On moze nie ale LEGIONELLA ma NAaaaS !!!!:wave:

twaro
15-02-2013, 00:58
On moze nie ale LEGIONELLA ma NAaaaS !!!!:wave:



Widzę że Cię to urzekło:D

pitersson
15-02-2013, 01:00
splątanie, zaburzenia świadomości, ja juz odpadam :D narka

Pyxis
15-02-2013, 01:00
OK. Zostawiam tą "dyskusję" Pyxis'kowi:)

Hamuj sie ojciec, hamuj. :)

pitersson
15-02-2013, 01:04
ok mam nadzieję że tak nie myslisz
ja doceniam że ślązaki zswoje przeszli

a czemu legionelle?

ale ryje:D do poduchy jak widze to pytanie
bez obrazy dla autora

twaro
15-02-2013, 01:04
Hamuj sie ojciec, hamuj. :)

Weź się w garść.:D

Magnolia18
15-02-2013, 01:08
malux, twaro ... co dzis na pokladzie... tfu w reku ?
widze, ze dobre :)
Pyksiu. Nie rob scen

Pyxis
15-02-2013, 01:08
ale ryje:D do poduchy jak widze to pytanie

Co kogo smieszy, to wiele mowi mi o czlowieku. :)

twaro
15-02-2013, 01:11
:popcorn:

pitersson
15-02-2013, 01:11
Co kogo smieszy, to wiele mowi mi o czlowieku. :)

Mnie mowia ich problemy:eek:

Pyxis
15-02-2013, 01:13
Pyksiu. Nie rob scen

Przeciez nie robie.
Nawet sie nie "odgryzam".

Magnolia18
15-02-2013, 01:22
Przeciez nie robie.
Nawet sie nie "odgryzam".

:)

fcb
15-02-2013, 07:53
Proszę nie chce mi się o tym pisać uwierz mi na słowo że jak pompa ma bardzo zmienny parametr dolnego źródła (powietrze) to górne źródło musi być w miarę "stabilne" i producenci "robiąc" pompę która jest (jak panasonic) i do podłogówki i do grzejników niskotemperaturowych muszą iść na pewien kompromis i dlatego poniżej 25 sprężarka na 50% i grzałki. Są producenci którzy mają dedykowane urz. do podłogówki (mniejszy wymiennik więc większa temp. skraplania) i spr. pracuje z temp. powrotu (z instalacji c.o.) nawet 10oC i o dziwo na papierze gorzej wyglądają od panasonica a w realu wychodzą lepiej np. w czasie tej łagodnej zimy nie było załączenia grzałek ale jak klient słyszy panasonic t-cap stała moc do -15 to myśli o tym że non stop ma -15 a w realu 96% zimy ma w okolicy 0 a na wiosnę i jesień ok. +5
Panie mkm silesia zastanawia mnie jedno czemu mi Pan tego nie powiedzial jak bylem u Pana na spotkaniu ?? bardzo Pan wychwalal pompe T-Cap i nie padlo zadne z tych sformuowan co Pan tutaj napisal. Mnie to wlasnie najbardziej denerwuje u instalatorow ze madrzy sa na forum ale jak przychodzi do sprzedazy to powiedza 1/3 informacji. W Polsce to jest wkur.... ze za kazdym razem trzeba byc specjalista od wszystkiego co sie kupuje bo zawsze mozna spotkac sie z walkiem. Tak samo bylo u mikiego, robil cos potem ludzie narzekali i jak sie okazalo ze mozna cos zrobic lepiej to pretensje mikiego ze nie chcieli tego albo ze za ta cene sie nie da. Aleeeee pytanie czy Instalator przedstawil taka opcje inwestorowi ??? oczywiscie ze nie !!! przyklad Magnolii ktory na wlasna reke poprawia instalacje ktora dalo sie zrobic lepiej ale pewnie drozej by to kosztowalo. Co z tego jesli iwestor jest w stanie wydac wiecej ale wie ze instalacja jest cycus glancus i nie musi siedzic na FM zeby dowiedziec sie co jest zje....... taki moj zal wyglaszam bo juz mam dosc ciaglego odpytywania instalatorow i dopytywania sie o rozne rzeczy bo oni to uznaja za wiedze tajemna. pozdro!

fcb
15-02-2013, 08:28
ja postuluje tylko zeby instalatorzy przedstawiali inwestorom rozne opcje i wyjasnili im co na tym zyskaja/straca. to jest profesjonalne podejscie do klienta gdzie obie strony mysla i mowia o tym samym, obie strony maja swiadomosc podjetej decyzji i skutkow jakie sie z tym wiaza, co pozniej pozwoli na ominiecie rozczarowan. U nas wyglada to tak ze wysylam zapytanie do instalatora on podaje mi sume i tyle. na pytania odpowiada wybiorczo i udziela wygodnych odpowiedzi. wszystko na zasadzie bedzie Pan zadowolony.... odpytalem wielu instalatorow i dwoch sie tylko spytalo o ozc reszta uznala ze jest to zbedny dodatek...

hydraulik_
15-02-2013, 08:29
Panie mkm silesia zastanawia mnie jedno czemu mi Pan tego nie powiedzial jak bylem u Pana na spotkaniu ?? bardzo Pan wychwalal pompe T-Cap i nie padlo zadne z tych sformuowan co Pan tutaj napisal. Mnie to wlasnie najbardziej denerwuje u instalatorow ze madrzy sa na forum ale jak przychodzi do sprzedazy to powiedza 1/3 informacji. W Polsce to jest wkur.... ze za kazdym razem trzeba byc specjalista od wszystkiego co sie kupuje bo zawsze mozna spotkac sie z walkiem. Tak samo bylo u mikiego, robil cos potem ludzie narzekali i jak sie okazalo ze mozna cos zrobic lepiej to pretensje mikiego ze nie chcieli tego albo ze za ta cene sie nie da. Aleeeee pytanie czy Instalator przedstawil taka opcje inwestorowi ??? oczywiscie ze nie !!! przyklad Magnolii ktory na wlasna reke poprawia instalacje ktora dalo sie zrobic lepiej ale pewnie drozej by to kosztowalo. Co z tego jesli iwestor jest w stanie wydac wiecej ale wie ze instalacja jest cycus glancus i nie musi siedzic na FM zeby dowiedziec sie co jest zje....... taki moj zal wyglaszam bo juz mam dosc ciaglego odpytywania instalatorow i dopytywania sie o rozne rzeczy bo oni to uznaja za wiedze tajemna. pozdro!

Mam do ciebie pytanie -czemu nie pytasz przed zakupem tylko po.

Dlaczego konsekwencje własnej niewiedzy przerzucasz na innych.Jesteś inwestorem i z mocy prawa masz się znać. Jak nie znasz się to zatrudnij projektanta.
Instalator nie jest od tego ,żeby krytykować własny towar .Nie jest od tego ,żeby znaleźć tobie lepszego i tańszego instalatora.
Mało tego instalator wybiera sobie urządzenie z ktury nie będzie miał problemów (klient też). I robi to w dobrej wierze bo odpowiada swoim majątkiem.
Argumentem inwestora jest "ja się przecież nie znam -to wina instalatora".

hydraulik_
15-02-2013, 08:31
ja postuluje tylko zeby instalatorzy przedstawiali inwestorom rozne opcje i wyjasnili im co na tym zyskaja/straca. to jest profesjonalne podejscie do klienta gdzie obie strony mysla i mowia o tym samym, obie strony maja swiadomosc podjetej decyzji i skutkow jakie sie z tym wiaza, co pozniej pozwoli na ominiecie rozczarowan. U nas wyglada to tak ze wysylam zapytanie do instalatora on podaje mi sume i tyle. na pytania odpowiada wybiorczo i udziela wygodnych odpowiedzi. wszystko na zasadzie bedzie Pan zadowolony.... odpytalem wielu instalatorow i dwoch sie tylko spytalo o ozc reszta uznala ze jest to zbedny dodatek...

Przecież tak to wygląda ,ale potem jest pretensja ,że ja myślałem ,że jest inaczej.
Ja zawsze wysyłam DTR do poczytania tam jest wszystko 200 stron.
Nawet zawracam uwagę co ważne.
Ale to trzeba przeczytać

mkm silesia
15-02-2013, 08:34
Panie mkm silesia zastanawia mnie jedno czemu mi Pan tego nie powiedzial jak bylem u Pana na spotkaniu ?? bardzo Pan wychwalal pompe T-Cap i nie padlo zadne z tych sformuowan co Pan tutaj napisal. Mnie to wlasnie najbardziej denerwuje u instalatorow ze madrzy sa na forum ale jak przychodzi do sprzedazy to powiedza 1/3 informacji. W Polsce to jest wkur.... ze za kazdym razem trzeba byc specjalista od wszystkiego co sie kupuje bo zawsze mozna spotkac sie z walkiem. Tak samo bylo u mikiego, robil cos potem ludzie narzekali i jak sie okazalo ze mozna cos zrobic lepiej to pretensje mikiego ze nie chcieli tego albo ze za ta cene sie nie da. Aleeeee pytanie czy Instalator przedstawil taka opcje inwestorowi ??? oczywiscie ze nie !!! przyklad Magnolii ktory na wlasna reke poprawia instalacje ktora dalo sie zrobic lepiej ale pewnie drozej by to kosztowalo. Co z tego jesli iwestor jest w stanie wydac wiecej ale wie ze instalacja jest cycus glancus i nie musi siedzic na FM zeby dowiedziec sie co jest zje....... taki moj zal wyglaszam bo juz mam dosc ciaglego odpytywania instalatorow i dopytywania sie o rozne rzeczy bo oni to uznaja za wiedze tajemna. pozdro!

Wystarczy "odpowiednio zrobić kotłownie" nie tak jak w Przyszowicach i wtedy wszystko gra - te uwagi dotyczyły skopanej kotłowni "Artura".
Zawsze robię ofertę alternatywną na Technibela/Sanyo ale te pompy maja inne ograniczenia w związku z c.w.u. dlatego mam obie w ofercie bo się uzupełniają ze swoimi "możliwościami"
No niestety musiałbym chyba "poskładać" sam pompę Technibel/Panasonic wtedy by "mnie zaspokoiła" a tak to każda ma coś do poprawy Panasonic soft, Technibel c.w.u.i głośność jedn zewnętrznej (choć nie jest tragiczna ale pansonic cichszy)
No i co ja na to poradzę że czasem kompromis potrzebny.
Chyba najwalniejsze że wiem która co potrafi i można wybrać co komu będzie potrzebne

hydraulik_
15-02-2013, 08:37
Wyobraźcie sobie sytuację dom bez izolacji w dachu - 15 C na dworze .
Klient ma pretensję ,że zamroził instalacje z winy instalatora bo zatrzymała się pompa ciepła.
Zaglądał tam raz na tydzień.

Nie wiadomo dlaczego PC się zatrzymała(np brak prądy).
Argument jest właśnie taki .Instalator nie powiedział ,że tak może się zdarzyć.

Jacekss
15-02-2013, 08:38
ehhh... bo tak się w Polsce traktuje klientów, byłe wycisnąć z kasy na maks dając z siebie niewiele, byle to zrobić co ma się zrobić i uciekać dalej
jak coś będzie źle to do poprawki za dodatkową kasę albo... kontakt się urywa, zero odbierania tel itp. w naszych warunkach coś takiego jak gwarancja (w budowlance) to lipa :) oczywiście są firmy / fachowcy w porządku ale niestety - patrząc z perspektywy swojej budowy - większość (więcej niż 50%) to "cfaniaczki"

a co do pompy PC PW to w takim razie jakie są dobre do podłogówki i tylko do podłogówki ?

fcb
15-02-2013, 08:41
Mam do ciebie pytanie -czemu nie pytasz przed zakupem tylko po.

co masz na mysli ?? ja jeszcze nic nie kupilem i jestem wlasnie w fazie szukania instalatora. Instalator nie jest od krytykowania wlasnego towaru ale tez nie powinnien mydlic oczow ze jego zabawka dziala wspaniale a potem na forum pisac ze jednak w pewnych temp. to inne dzialaja lepiej ale sa drozsze a klient woli tansze. Ale czy spytal klienta i go uswiadomil ze jak dolozy np. 5 tys to problemow zadnych nie bedzie ? oczywiscie ze nie ! Jakie konsekwencje mojej niewiedzy ?? co Ty chlopie piszesz ? jesli Ty jestes takim specjalista to dla kogo trzymasz to wiedze, jesli nie dla klienta? ja od pol roku czytam forum codziennie i sciagam materialy na temat pomp zeby sie doszkalac bo wiem ze wlasnie nie moge liczyc na szczera opinie instalatora tylko na skrawek informacji o jego produkcie. Klient powinnien byc swiadomy co kupuje na nie specjalista z danego produktu no bo po co sa instalatrorzy ? pracuje w branzy automatyki przemyslowej i myslisz ze jak jade do klienta to kaze mu za mnie napisac program ? odpytuje go z wiedzy o programowaniu i wysmiewam jego niewiedze ? ehhh....

hydraulik_
15-02-2013, 08:44
a co do pompy PC PW to w takim razie jakie są dobre do podłogówki i tylko do podłogówki ?

No i naczytasz sie takich głupot i polecisz do instalatora i powiesz ,że sprzedał ci zła PC.
I wyjdzie zgodnie z twoją teorią ,że to kolejny oszust.

hydraulik_
15-02-2013, 08:47
co masz na mysli ?? ja jeszcze nic nie kupilem i jestem wlasnie w fazie szukania instalatora. Instalator nie jest od krytykowania wlasnego towaru ale tez nie powinnien mydlic oczow ze jego zabawka dziala wspaniale a potem na forum pisac ze jednak w pewnych temp. to inne dzialaja lepiej ale sa drozsze a klient woli tansze. Ale czy spytal klienta i go uswiadomil ze jak dolozy np. 5 tys to problemow zadnych nie bedzie ? oczywiscie ze nie ! Jakie konsekwencje mojej niewiedzy ?? co Ty chlopie piszesz ? jesli Ty jestes takim specjalista to dla kogo trzymasz to wiedze, jesli nie dla klienta? ja od pol roku czytam forum codziennie i sciagam materialy na temat pomp zeby sie doszkalac bo wiem ze wlasnie nie moge liczyc na szczera opinie instalatora tylko na skrawek informacji o jego produkcie. Klient powinnien byc swiadomy co kupuje na nie specjalista z danego produktu no bo po co sa instalatrorzy ? pracuje w branzy automatyki przemyslowej i myslisz ze jak jade do klienta to kaze mu za mnie napisac program ? odpytuje go z wiedzy o programowaniu i wysmiewam jego niewiedze ? ehhh....
Ja nie wyśmiewam nie wiedzy ,tez pytam i informuję .Klient wybiera .Ale jak wybierz ei ma jednak pretensje ,że źle wybrał .To dlaczego do instalatora.

fcb
15-02-2013, 08:56
jesli informujesz o zaletach/wadach danego rozwiazania to jest ok. mowie o sytuacji gdzie inwestor slyszy od wykonawcy: bedzie Pan zadowolony, bedzie cieplo w domu, bezstresowo a potem jest kapa i wszyscy maja polew z inwestora ze zdecydowal sie na PW.