PDA

Zobacz pełną wersję : Pompy ciepła powietrze woda



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 [37] 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74

malux20
16-02-2013, 17:59
jak chcesz moge ci przyznać tytuł brykieciarza

r19
16-02-2013, 18:10
jak chcesz moge ci przyznać tytuł brykieciarza
Zglosze sie za jakis czas :)
Zdrowka....

twaro
16-02-2013, 18:12
Zglosze sie za jakis czas :)
Zdrowka....

Nie pijcie za wiele... .
To szkodzi zdrowiu:D

Tyrman się na tym przejechał:rotfl:

malux20
16-02-2013, 18:15
ja bimber robię na wodzie ze skroplin i podefrostach
tzw pierwsza destylacja
no a potem wiadomo-kociolek na kominek

chcialbympompe
16-02-2013, 18:18
Trochę tylko przykro, że rozmowy o pompach ciepła się właściwie skończyły a pozostało tylko bicie piany na temat miki121, artura, itp :( Już chyba wolałem przepychanki gruntówców vs powietrznych :(

twaro
16-02-2013, 18:20
Trochę tylko przykro, że rozmowy o pompach ciepła się właściwie skończyły a pozostało tylko bicie piany na temat miki121, artura, itp :( Już chyba wolałem przepychanki gruntówców vs powietrznych :(

Nie pier... .

Napisz jak twoja PC śmiga.

Opisz współprace z mikim:lol2:

malux20
16-02-2013, 18:22
no u mnie 7kwh na dobę
tylko co ja mam zrobić żeby nie przechodziła w stan spoczynku?
coś z krzywą ?
przy niższych temperaturach nie było problemu

za szybko powrót się podbija i się wyłącza
zasilanie 24 stop

twaro
16-02-2013, 18:29
Wszyscy którzy kokorzystali z usług mikiego opiszcie swoje doświadczenia.

Nie bójcie się.:D

Pamiętajcie że możecie ostrzec innych.:yes:

r19
16-02-2013, 18:37
Trochę tylko przykro, że rozmowy o pompach ciepła się właściwie skończyły a pozostało tylko bicie piany na temat miki121, artura, itp :( Już chyba wolałem przepychanki gruntówców vs powietrznych :(
Ja sie Artura nie czepiam. Nawet skrycie licze, ze obiektywnie opisze swoje przygody z pompa. W tym z instalacja.

chcialbympompe
16-02-2013, 18:44
Wszyscy którzy kokorzystali z usług mikiego opiszcie swoje doświadczenia.

Nie bójcie się.:D

Pamiętajcie że możecie ostrzec innych.:yes:
To może zachęć innych dobrym przykładem. Opowiedz nam swoją historię, która doprowadziła cię do tak zaciętego tępienia miki121, ok?

malux20
16-02-2013, 18:47
to jest podobnie jak u mnie z wentylacją
klienci tego samego instalatora do mnie dzwonili opowiadali historie swoje ale za bardzo nikt nie chciał pisać tutaj
niektóre przypadki były dobre

twaro
16-02-2013, 18:51
To może zachęć innych dobrym przykładem. Opowiedz nam swoją historię, która doprowadziła cię do tak zaciętego tępienia miki121, ok?


Zachęciłeś mnie .

Poczytaj wpisy HALL9000, Tyrmana i innych.,

Ja jestem jednym z nich.

Ty jesteś tchórzem.

chcialbympompe
16-02-2013, 19:00
Ty jesteś tchórzem.

Puknij się w swój mały móżdżek. Normalnej wielkości mózg nie zrodziłby wypowiedzi powyżej. Chyba, że to po prostu zwykły przejaw prostactwa i chamstwa.
Ja swoje już na temat miki121 napisałem. Nie mam powodów by robić jakąś krucjatę.

malux20
16-02-2013, 19:04
ja nie jestem zdecydowanym przeciwnikiem kabli

Pyxis
16-02-2013, 19:07
Ileż razy można pisać,że jestem zdecydowanym przeciwnikiem kabli grzewczych ;)


Do bolu.
Ci ktorzy przez te pol roku przekonywania, ze kable sa najlepsze na Swiecie, sie w koncu na nie w swoim domu zdecydowali za Twoja namowa, powinni je teraz wyrwac z posadzki i nieoczyszczone z betonu powpychac Ci w rozne otwory ciala. :)

malux20
16-02-2013, 19:10
pyxis ostro.
mozna powiedzieć pełna penetracja bez mydła

Tomaszs131
16-02-2013, 19:10
Arturek tez jako pierwszy na forum uzmyslawial mi jakim to glupcem jestem nie robiac w domu kabli grzewczych. Ile to stracilem i jakiego frajera dalem z siebie zrobic instalujac pompe ciepla.
Jakos tak samo przychodzi, chociaz kopanie lezacego to nie jest powod do satysfakcji. :)

Z autopsji wiem, ze do pewnych decyzji trzeba dojrzec.
Zaklinalem sie, ze nie zainwestuje w gruntowa. Teraz nikt mnie na powietrzna nie namowi.

chcialbympompe
16-02-2013, 19:12
Do bolu.
Pyxiu. Często się z tobą spieram na forum ale też szanuję jako "przeciwnika na poziomie", że tak to ujmę. Jednak nie przypominam sobie by Artur chwalił kable. Pisał raczej o ogrzewaniu podłogowym z kotłem elektrycznym. Ale jestem tu na forum stosunkowo krótko więc może czegoś nie pamiętam?

Tomaszs131
16-02-2013, 19:13
największy wiatr to sieją : Sławek i Siwy ichyba Twaro
nie piszą nic na temat pomp PW o których jest wątek tylko szukają zaczepki, najpierw miki teraz Arturo
jak ich tu nie było to było rzeczowo ina temat a tak od kilkudziesięciu stron tylko jakieś czepianie się ludzi a nie maszyn.
nawet Pyxis w swoich zapartych poglądach i niekoniecznie miłych komentarzach używa konkretnych argumentów..:yes:

Zgadzam sie z Toba :yes::yes::yes:

twaro
16-02-2013, 19:13
Puknij się w swój mały móżdżek. Normalnej wielkości mózg nie zrodziłby wypowiedzi powyżej. Chyba, że to po prostu zwykły przejaw prostactwa i chamstwa.
Ja swoje już na temat miki121 napisałem. Nie mam powodów by robić jakąś krucjatę.

Co napisałeś?

Przesyłka przyszła?

Móżdżek, chamstwo, wal się:bash:

TCHÓRZ.

malux20
16-02-2013, 19:19
dajcie spokój

chcialbympompe
16-02-2013, 19:21
Móżdżek, chamstwo, wal się:bash:
Dziękuję za kulturalne pozdrowienia.
Miki wywiązał się (prawie) w całości z podpisanej umowy. To "prawie" to do dzisiaj nie podłączona elektrycznie opcja współpracy z kotłem gazowym. Przyłapałem go też na kłamstwie, itp. Ale to już pisałem. Co mam dodać? Że mnie okradł? Tego mu zarzucić nie mogę.
Przy ostatnim kontakcie z Michałem ustaliliśmy, że spotkamy się na serwisie "rocznym" i wtedy też skończy prace. Jeżeli się z tej obietnicy nie wywiąże to na pewno napiszę o tym na forum.
Przykro mi, że wg ciebie jestem "tchórzem", który "ma się walić" bo nie piszę pod twoje dyktando :(

Tromsø
16-02-2013, 19:22
pytanie o zasobnik ciepłej wody do pompy :)
czy 175 litrów zintegrowane w pompie jest wystarczające dla trzy osobowej rodziny?

chcialbympompe
16-02-2013, 19:24
pytanie o zasobnik ciepłej wody do pompy :)
czy 175 litrów zintegrowane w pompie jest wystarczające dla trzy osobowej rodziny?
Prysznic czy wanna?

Tromsø
16-02-2013, 19:25
raczej prysznic :)

Tomaszs131
16-02-2013, 19:25
To może zachęć innych dobrym przykładem. Opowiedz nam swoją historię, która doprowadziła cię do tak zaciętego tępienia miki121, ok?

Twaro czekamy......

chcialbympompe
16-02-2013, 19:27
raczej prysznic :)
No to starczy bez problemu.

Tromsø
16-02-2013, 19:28
a jeszcze jedno był tu spór niejako o przeglądy serwisowe :)
i tak sobie sprawdziłem swoją umowę też mam przeglądy co roku i koszt to 420zł na rok
czy to dużo no cóż wizyta samochodem na gwarancji w serwisie zgodnie z warunkami gwarancji to ponad 1200zł
pytanie jest jedno z samochodem jedziemy a przy ogrzewaniu nie chcemy;)
nie rozumiem

Tomaszs131
16-02-2013, 19:32
Co napisałeś?

Przesyłka przyszła?

Móżdżek, chamstwo, wal się:bash:

TCHÓRZ.

Zenada, szkoda slow, skad tyle jadu????
Czy ktos Cie skrzywdzil za mlodu?

twaro
16-02-2013, 19:34
Dziękuję za kulturalne pozdrowienia.
Miki wywiązał się (prawie) w całości z podpisanej umowy. To "prawie" to do dzisiaj nie podłączona elektrycznie opcja współpracy z kotłem gazowym. Przyłapałem go też na kłamstwie, itp. Ale to już pisałem. Co mam dodać? Że mnie okradł? Tego mu zarzucić nie mogę.
Przy ostatnim kontakcie z Michałem ustaliliśmy, że spotkamy się na serwisie "rocznym" i wtedy też skończy prace. Jeżeli się z tej obietnicy nie wywiąże to na pewno napiszę o tym na forum.
Przykro mi, że wg ciebie jestem "tchórzem", który "ma się walić" bo nie piszę pod twoje dyktando :(

Widzę poprawę:yes:

Nie wyzywałem cię od półmóżdżków, chamów itp.

Tchórzem jesteś bo po tym co było na forum suchej nitki nikt by nie zostawił na mikim.

Ale rozumiem, jest w zanadrzu serwis... .

NAPRAWDĘ NIE MAM NIC DO CIEBIE..

Tylko bądź obiektywny:yes:

twaro
16-02-2013, 19:40
Zenada, szkoda slow, skad tyle jadu????
Czy ktos Cie skrzywdzil za mlodu?


Żenada to twoje drugie imię:D.

chcialbympompe
16-02-2013, 19:40
Tchórzem jesteś bo po tym co było na forum suchej nitki nikt by nie zostawił na mikim.
Nikt? Na razie to są tylko chyba 3 zdecydowane głosy "jestem na nie". Jest też kilka popierających... Na razie nie ma afery Amber Gold 2.

Tylko bądź obiektywny
Właśnie taki jestem i to jak widzę jest problemem w twoich oczach.

Tromsø
16-02-2013, 19:42
Wyslalem Ci wiadomosc .... kuknij i daj znac . ;)

Dzięki :)
Udało mi się znaleźć symulator daikina :)

Tomaszs131
16-02-2013, 19:48
Żenada to twoje drugie imię:D.

Nie zejde sie do twojego poziomu, bez odbioru:yes:. Pamietaj, ze kij ma dwa konce. What comes around goes around.

plusfoto
16-02-2013, 19:51
Co napisałeś?

Przesyłka przyszła?

Móżdżek, chamstwo, wal się:bash:


TCHÓRZ.
Tak z ciekawości przejrzałem 75 ostatnich twoich wpisów(reszty już mi się odechciało) może z pięć czegoś dotyczy konkretnego,1/4 dotyczy mikiego a reszta jest podobna do tego - gratulacje

r19
16-02-2013, 19:54
a jeszcze jedno był tu spór niejako o przeglądy serwisowe :)
i tak sobie sprawdziłem swoją umowę też mam przeglądy co roku i koszt to 420zł na rok
czy to dużo no cóż wizyta samochodem na gwarancji w serwisie zgodnie z warunkami gwarancji to ponad 1200zł
pytanie jest jedno z samochodem jedziemy a przy ogrzewaniu nie chcemy;)
nie rozumiem
Hydraulik twierdzi, ze to nie potrzebne. Czyli, ze co? Trafilo na frajera?

twaro
16-02-2013, 19:55
Nikt? Na razie to są tylko chyba 3 zdecydowane głosy "jestem na nie". Jest też kilka popierających... Na razie nie ma afery Amber Gold 2.

Właśnie taki jestem i to jak widzę jest problemem w twoich oczach.

Przykro mi ale nie jesteś obiektywny.:eek:

r19
16-02-2013, 19:56
a jeszcze jedno był tu spór niejako o przeglądy serwisowe :)
i tak sobie sprawdziłem swoją umowę też mam przeglądy co roku i koszt to 420zł na rok
czy to dużo no cóż wizyta samochodem na gwarancji w serwisie zgodnie z warunkami gwarancji to ponad 1200zł
pytanie jest jedno z samochodem jedziemy a przy ogrzewaniu nie chcemy;)
nie rozumiem
Posiadaczy gruntowek taka kwota przyprawi o bol brzucha..... ze smiechu.

Tromsø
16-02-2013, 19:59
A czytał kartę gwarancyjną urządzenia które sprzedaje?
Bo ja dostałem od właśnie mikiego dokumentację techniczną i kartę gwarancyjną z warunkami na meila.
I było napisane że jeżeli chcę więcej niż 24 miesiące gwarancji to muszę robić przeglądy.
A jeżeli coś kupuję i dostaję informację że musi być przegląd aby mieć zamiast 24 miesięcy więcej to chyba moja decyzja że chcę zapłacić :)

chcialbympompe
16-02-2013, 19:59
Przykro mi ale nie jesteś obiektywny.:eek:
Prosiłem już. Przedstaw swoją historię.
Ja oceniam fakty, które znam. Co jest nieobiektywnego w moich wypowiedziach?

Pyxis
16-02-2013, 20:00
Pyxiu. Często się z tobą spieram na forum ale też szanuję jako "przeciwnika na poziomie", że tak to ujmę. Jednak nie przypominam sobie by Artur chwalił kable. Pisał raczej o ogrzewaniu podłogowym z kotłem elektrycznym. Ale jestem tu na forum stosunkowo krótko więc może czegoś nie pamiętam?

No nie moge sie dogrzebac do tych dawnych postow, jednak wiele bym sobie dal obciac, ze on razem z Jaskiem przekonywali mnie do takiego rozwiazania. Na pewno mial to byc czysty prad, bo pompa to jest dla frajerow. Jak sie natkne, to nie omieszkam przypomniec.

twaro
16-02-2013, 20:00
Tak z ciekawości przejrzałem 75 ostatnich twoich wpisów(reszty już mi się odechciało) może z pięć czegoś dotyczy konkretnego,1/4 dotyczy mikiego a reszta jest podobna do tego - gratulacje
Zapraszam do śledzenia moich wszystkich wpisów.
Trochę tego mało... to spróbuj na priv..

A propo foto- lubie Nikona:)

Tromsø
16-02-2013, 20:02
Posiadaczy gruntowek taka kwota przyprawi o bol brzucha..... ze smiechu.

Podpisałem umowę na montaż powietrznej pompy vaillanta w tym roku i w jednym z punktów była informacja o płatnych przeglądach :)
Co do kwoty normalna jak na dojazd i dwie godziny pracy serwisanta to uczciwa stawka.

chcialbympompe
16-02-2013, 20:04
Na pewno mial to byc czysty prad
Ale tego artur nie neguje. Tylko twierdzi, że od początku miało to być wodna podłogówka + kospel.

Pyxis
16-02-2013, 20:08
Podpisałem umowę na montaż powietrznej pompy vaillanta w tym roku i w jednym z punktów była informacja o płatnych przeglądach :)
Co do kwoty normalna jak na dojazd i dwie godziny pracy serwisanta to uczciwa stawka.

To takie ukrywanie ceny pompy. Dealer mniej zarabia przy sprzedazy, ale kasuje za przeglady gwarancyjne.

Jakie 2 godziny pracy serwisanta? Co on moze robic z pompa po roku czy dwoch, jesli urzadzenie jest sprawne? Z kurzu wytrzec? Jak sie zapsulo to ma obowiazek przyjechac i naprawic. Za free. Nalezy Ci sie to jak psu kosc.

twaro
16-02-2013, 20:08
Prosiłem już. Przedstaw swoją historię.
Ja oceniam fakty, które znam. Co jest nieobiektywnego w moich wypowiedziach?


Tchórz odnosi się do konkretnej sytuacji- przesyłki.

Natomiast móżdżek , cham i co tam jeszcze napisałes .:D odnosi się do mnie:cool:.


Pozdrawiam wszystkich "obsłużonych" przez mikiego.

Dobranoc:goodnight:

Pyxis
16-02-2013, 20:13
chciałbym ma racje....
była zadyma niejednokrotnie na wątku prądowym - arturo zawsze optował za podłogówką+kospel a jasiek za kablami....za to o frajerach i pompie było często gęsto i różnych wątkach :P

No to widocznie mam poczatki otepienia starczego, skoro pomieszalem te fakty.
Nie mniej zawsze jestem gotow i jednemu i drugiemu skoczyc do gardla ;) (chociaz alter ego "ArturWi" ignorowalem, zeby "chleba" nie zabierac).

malux20
16-02-2013, 20:17
a jeszcze jedno był tu spór niejako o przeglądy serwisowe :)
i tak sobie sprawdziłem swoją umowę też mam przeglądy co roku i koszt to 420zł na rok
czy to dużo no cóż wizyta samochodem na gwarancji w serwisie zgodnie z warunkami gwarancji to ponad 1200zł
pytanie jest jedno z samochodem jedziemy a przy ogrzewaniu nie chcemy;)
nie rozumiem

wiesz jak w samochodzie coś się ci urwie to grozi kryminał
przy grzaniu najwyżej dodatkowa kołdra 400zł x 15lat [to ile droższa była początkowo gruntowa?]




dla mnie dużo
jakbym nie dotykał kominka
to w drugiej taryfie za prąd grzanie wyszłaby mi 1400zł[no to 400zł jest istotne dla mnie]
jeszcze dodać jakieś auto casco na jednostkę zewnętrzną no i ten tego

przy gruntowych też placicie?

r19
16-02-2013, 20:21
Podpisałem umowę na montaż powietrznej pompy vaillanta w tym roku i w jednym z punktów była informacja o płatnych przeglądach :)
Co do kwoty normalna jak na dojazd i dwie godziny pracy serwisanta to uczciwa stawka.
Przez 2 godziny pogadacie o pierdolach. Podpisales... No to ok. Te 420 zl to wlicz sobie do cop, scop czy czegos tam. Inaczej to bedzie nierzetelne.

Pyxis
16-02-2013, 20:23
przy gruntowych też placicie?

Sam kurz raz na 2 m-ce wycieram z obudowy.

Ale do gazu wolalem serwisanta co roku. Tak dla "spokojnosci".

twaro
16-02-2013, 20:24
Przez 2 godziny pogadacie o pierdolach. Podpisales... No to ok. Te 420 zl to wlicz sobie do cop, scop czy czegos tam. Inaczej to bedzie nierzetelne.

Raz w roku upewnić:) się że wszystko jest OK- BEZCENNE

malux20
16-02-2013, 20:28
nazwałbym to złodziejstwem ale nie mogę
k....a to mi instalator wzioł 850[w tym dodatkowo 50 zł na obiad]
a tu 400zł no ja pierniczę

chcialbympompe
16-02-2013, 20:28
Tchórz odnosi się do konkretnej sytuacji- przesyłki.

Natomiast móżdżek , cham i co tam jeszcze napisałes .:D odnosi się do mnie:cool:.


Pozdrawiam wszystkich "obsłużonych" przez mikiego.

Dobranoc:goodnight:
Jakoś strasznie się wzbraniasz przed opowiedzeniem swojej przygody z miki121 :(

sSiwy12
16-02-2013, 20:33
Pisałem o tym wcześniej - płatne przeglądy serwisowe są tylko warunkiem dłuższej niż 24 m-ce gwarancji producenta (przedstawiciela, dystrybutora).

Co do cen, wysłałem kilka zapytań ofertowych w sprawie powietrznych PCi z konkretnymi warunkami, tzn. moc PCi w każdych warunkach (jako graniczne podałem -25, bez wspomagania grzałką) ma wynieść nie mniej niz 7kW, zbiornik CWU 150 -200l, z montażem, na gotowo - całość.

Tylko jedna oferta spełniała te warunki (ZUBAN) - cena około 46.000zł. netto

Cena instalacji gruntowej PCi, dla takich samych warunków w oparciu o Vtocal 222G 7,7 około 38.000zł netto. Uprzedzając w cenie, wykonanie 160m kolektora pionowego, z obsypką kwarcową, dojazdem i wykonanym projektem geologicznym.

I uprzedzając jeszcze raz, sterowniki i ich funkcje praktycznie takie same w obu instalacjach.

malux20
16-02-2013, 20:34
przegląd wam zrobi każdy autoryzowany
atlantic nie robi problemu

Magnolia18
16-02-2013, 20:34
wiesz jak w samochodzie coś się ci urwie to grozi kryminał
przy grzaniu najwyżej dodatkowa kołdra 400zł x 15lat [to ile droższa była początkowo gruntowa?]
dla mnie dużo
jakbym nie dotykał kominka
to w drugiej taryfie za prąd grzanie wyszłaby mi 1400zł[no to 400zł jest istotne dla mnie]
jeszcze dodać jakieś auto casco na jednostkę zewnętrzną no i ten tego
przy gruntowych też placicie?

Nie :) powiedz, ze nie masz wykupionego AC na jednostke ?

Tromsø
16-02-2013, 20:36
Dostałem taki opis zakres czynności serwisowych :)
W zakresie instalacji elektrycznej, zasilającej i sterowniczej:

sprawdzenie przewodów elektrycznych i ich połączeń,
sprawdzenie styczników sprężarek,
sprawdzenie zabezpieczeń,
sprawdzenie stanu przekaźników,
sprawdzenie układów sterowania.

W zakresie obiegu czynnika chłodniczego:

sprawdzenie szczelności instalacji obiegu czynnika chłodniczego,
sprawdzenie ciśnień w układzie,
uzupełnienie czynnika chłodniczego (w zależności od potrzeb),
sprawdzenie poprawności działań układu.

W zakresie prac ogólnych:

sprawdzenie elementów konstrukcyjnych i mocujących jednostek wewnętrznych oraz zewnętrznych,
sprawdzenie elementów amortyzacyjnych (ewentualna wymiana),
czyszczenie filtrów w jednostce wewnętrznej - hydrauliczne,
czyszczenie i mycie lameli skraplaczy,
sprawdzenie drożności instalacji odpływu skroplin.

Tomaszs131
16-02-2013, 20:36
Jakoś strasznie się wzbraniasz przed opowiedzeniem swojej przygody z miki121 :(



Latwiej jest atakowac niz przyznac sie do bledu.
Wymaga od innych rzeczy, ktore sam powinien powiedziec.

malux20
16-02-2013, 20:37
siwy daję to do myślenia
nie chcę zdradzać forumowicza
ale za chwilę[w tym roku ] ludzie będą zakładać gruntowe za mniej niż 20 tyś
i wcale to nie będzie 19999zł

malux20
16-02-2013, 20:39
no nie mam
a dużo to kosztuję
?
niech no za chwilę wpadną tu groszki to im się slimaki skręcą ze śmiechu

sSiwy12
16-02-2013, 20:43
siwy daję to do myślenia
ludzie będą zakładać gruntowe za mniej niż 20 tyś
i wcale to nie będzie 19999zł

Porównałem w sposób uczciwy dwie PCi o podobnych "właściwościach" i celowo na odwiertach pionowych, bo są droższe.
I wcale nie uważam, że z gruntowymi nie można zejść poniżęj kwoty 20.000zł, bo można

Magnolia18
16-02-2013, 20:46
Niewiem ile AC na PCi kosztuje . Nie mam pojecia. Nawet nie pomyslalem, ze mozna cos takiego wykupic.
Ale spytam. Jakby ubezpieczyc na powiedzmy 30K a pozniej niech mi ktos wyniesie ( jak tez nie mam pojecia. ponad 100kg to wazy no i 3 fazy podlaczone, jest troche babrania sie a wyrwac ot tka na chamowe to raczej nie bardzo ... ).
Niech wybula te 30K to te gruntowke za mniej niz 20K se fundne :D
Troche chyba porumakowales z ta cena, co nie ? No chyba, ze siakas mala moc no i golizna. Bez kolektora, instalacji etc.

Pyxis
16-02-2013, 20:47
Dostałem taki opis zakres czynności serwisowych :)

[...]

czyszczenie filtrów w jednostce wewnętrznej - hydrauliczne,
czyszczenie i mycie lameli skraplaczy,
.

W tych 2 podpunktach zawiera sie pewnie 99% ceny przegladu (nie liczac dojazdu) ;)

malux20
16-02-2013, 20:49
podobnież nawet koparka w cenie [ale bez herbaty i kapusniaku]

Pyxis
16-02-2013, 20:50
ponad 100kg to wazy no i 3 fazy podlaczone, jest troche babrania sie a wyrwac ot tka na chamowe to raczej nie bardzo ... ).


Dwutonowe trafo podlaczone pod ilestam kV kradna w 2h, to pmpa nie bedzie problemem. :)

malux20
16-02-2013, 20:50
sprawdzenie zamocowan mechanicznych -miało się zwolnienie z pracy techniki w 4 klasie podstawówy?

r19
16-02-2013, 20:54
Dostałem taki opis zakres czynności serwisowych :)
W zakresie instalacji elektrycznej, zasilającej i sterowniczej:

sprawdzenie przewodów elektrycznych i ich połączeń,
sprawdzenie styczników sprężarek,
sprawdzenie zabezpieczeń,
sprawdzenie stanu przekaźników,
sprawdzenie układów sterowania.

W zakresie obiegu czynnika chłodniczego:

sprawdzenie szczelności instalacji obiegu czynnika chłodniczego,
sprawdzenie ciśnień w układzie,
uzupełnienie czynnika chłodniczego (w zależności od potrzeb),
sprawdzenie poprawności działań układu.

W zakresie prac ogólnych:

sprawdzenie elementów konstrukcyjnych i mocujących jednostek wewnętrznych oraz zewnętrznych,
sprawdzenie elementów amortyzacyjnych (ewentualna wymiana),
czyszczenie filtrów w jednostce wewnętrznej - hydrauliczne,
czyszczenie i mycie lameli skraplaczy,
sprawdzenie drożności instalacji odpływu skroplin.
To sie chlopina napracuje..... Ale kilku takich klientow i rodzine wykarmi :)

Magnolia18
16-02-2013, 21:01
Dwutonowe trafo podlaczone pod ilestam kV kradna w 2h, to pmpa nie bedzie problemem. :)

Mam czujna sasiadke :P
Inna rzecz, ze text w stylu 'psze Pani zabieramy na serwis' moze rozwiazac problem ciekawosci tejze Pani.
Oka, zatem ten pkt planu mamy rozkminiony.

Co dalej z gruntowka, bo zakladam ze ubezpieczalnia wybecaluje siano.

Tromsø
16-02-2013, 21:03
Nie wiem ile zarabia serwisant ale myślę że na łapkę pewnie ma z 20zł na godzinę

malux20
16-02-2013, 21:06
szczerze mówiąc ja taką pompę sprzedalbym po kosztach i dał 10 letnią gwarancję
to lepsze niż ksiądz po kolędzie

r19
16-02-2013, 21:10
gdzieś czytałem o takim zabieraniu na serwis....hmmmm
Ewidentnie chcesz sie wepchac na podium :) Jak juz zostane pozwany wezme Cie na swiadka.

sSiwy12
16-02-2013, 21:24
szczerze mówiąc ja taką pompę sprzedalbym po kosztach i dał 10 letnią gwarancję
to lepsze niż ksiądz po kolędzie

Nie przebijesz rekordzisty. Był (jest) taki producent PCi o nazwie (tłumaczenie) Niedźwiedź - dawał (daje ?) dożywotnią gwrncję, oczywiście pod warunkiem - bingo - co rocznego płatnego serwisu (coś mi się kołacze, że 1.500zł, taka przyjemność kosztowała raz na rok.

fotohobby
16-02-2013, 21:25
Tchórzem jesteś bo po tym co było na forum suchej nitki nikt by nie zostawił na mikim.
:

Czlowieku, zrozum, ze sa tu użytkownicy, którym instalacja od mikiego działa bezproblemowo.
A pewnie sporo takich, którym dziala i nawet na to Forum nie wchodzą,

I oni również mają jechać po nim, bo taka "moda" ?
To, ze Ty szczekasz, bo ci w stadzie raźniej, nie oznacza, ze inni mają się dołączać...

twaro
16-02-2013, 21:37
Czlowieku, zrozum, ze sa tu użytkownicy, którym instalacja od mikiego działa bezproblemowo.
A pewnie sporo takich, którym dziala i nawet na to Forum nie wchodzą,

I oni również mają jechać po nim, bo taka "moda" ?
To, ze Ty szczekasz, bo ci w stadzie raźniej, nie oznacza, ze inni mają się dołączać...


Czlowieku, szczekasz, moda???

Zastanów się.

Skoro foto to twoje hobby to o czym piszesz?

NIe odpowiem na zaczepki innych.

Ale ty... .

pitersson
16-02-2013, 22:19
Czlowieku, zrozum, ze sa tu użytkownicy, którym instalacja od mikiego działa bezproblemowo.
A pewnie sporo takich, którym dziala i nawet na to Forum nie wchodzą,

I oni również mają jechać po nim, bo taka "moda" ?
To, ze Ty szczekasz, bo ci w stadzie raźniej, nie oznacza, ze inni mają się dołączać...

Dokladnie tez mam takie zdanie, Mikiego nie znam, wyczytalem kilka opini kiepskich, kilka wporzo, a tutaj na FM wiekszosc zaraz linczuje goscia . To mi podpada pod taki ,,owczy pęd'' -kumacie . Na lajfie to jednostki moze cos by tam burknely. Kij ma zawsze dwa konce... to takie proste(dla kumatych)

Tomaszs131
16-02-2013, 22:22
Dokladnie tez mam takie zdanie, Mikiego nie znam, wyczytalem kilka opini kiepskich, kilka wporzo, a tutaj na FM wiekszosc zaraz linczuje goscia . To mi podpada pod taki ,,owczy pęd'' -kumacie . Na lajfie to jednostki moze cos by tam burknely. Kij ma zawsze dwa konce... to takie proste(dla kumatych)

Pitersson masz racje.

pitersson
16-02-2013, 22:36
Pitersson masz racje.

Dzieki za wsparcie ,tylko ze chodzi o to, ze teraz na kazdym temacie jest takie pierd..enie o chopin-ie nic w konkret. Moze krotko tutaj siedze na FM ale wystarczajaco aby obcykac kolesi ,zastanowiliscie sie gdzie jest wichajster i kilku gosci ktorzy znikneli...
W dupie maja takie daremne pyskowki:cool:

twaro
16-02-2013, 22:40
To mi podpada pod taki ,,owczy pęd'' -kumacie .

Beeeee,. rege rege kum kum .

Co wy wiecie?

Wypijcie ostatnie piwko i spać.:mad:

malux20
16-02-2013, 22:42
chłop był spoko =z fantazją

Tomaszs131
16-02-2013, 22:47
wichajster ma swoj bizness, to po co ma sie wdawac w jakies dziwne dywagacje.Wspominal w swoich ostatnich postach, ze obserwujac sytuacje na forum ma dosc i sie wycofuje..
Nie ma co sie dziwic.

twaro
16-02-2013, 22:48
chłop był spoko =z fantazją


Albo: fantazyjny chłop:D

Acha. Chodzi o wihajstra?

Ten jest w miarę OK.

malux20
16-02-2013, 22:50
słuchajcie jeśli pompa bardzo szybko uzyskuję temp w domu
to co ja mam zrobić z krzywą?

Magnolia18
16-02-2013, 22:59
słuchajcie jeśli pompa bardzo szybko uzyskuję temp w domu
to co ja mam zrobić z krzywą?

Bardzo szybko uzyskuje temp. i o to chyba chodzi? Po co ma nabijac Ci licznik ?
Chyba, ze jak szybko uzyskuje tak szybko te cieplo gdzies pita ?

pitersson
16-02-2013, 23:03
wichajster ma swoj bizness, to po co ma sie wdawac w jakies dziwne dywagacje.Wspominal w swoich ostatnich postach, ze obserwujac sytuacje na forum ma dosc i sie wycofuje..
Nie ma co sie dziwic.

Tez sie nie dziwie, posiedzialem ostatnio na elektrodzie, w temacie rolet zew. zapytalem, ktos po chwili odpowiedzial ( w kilku opcjach) i spoko. Nawet sie nie zastanawialem czy handlowiec czy,, oszust'' jakos tak normalnie , a tutaj to jak czegos nie wiesz to nie pytaj bo od razu jestes ,,idiota ekonomicznym '' i takie tam . A najlepsze to, to jak robimy instalacje za wieksza kaske (luksus taki ) a puzniej licza grosiczki jak dziady. Nawet jak tam komus Pc jedzie po rajtuzach(kwh) niech pisze zgredowi ze ,, jak stac na konia to na bata tez" i wtedy moze mniej bedzie wypocin:cool:

malux20
16-02-2013, 23:04
no ale w tym tygodniu to ja nie palę zjechałem z zadaną na 18 a ona i tak utrzymuje 21 w domu
aha robimy poddasze i właz cały czas otwarty żeby gips schnol

malux20
16-02-2013, 23:05
odnośnie rolet to omijaj radówkę
i chyba nadstawne

twaro
16-02-2013, 23:07
Ludzie!

GRAAAMAAAATYYYYKAAAA!!!

Magnolia18
16-02-2013, 23:10
no ale w tym tygodniu to ja nie palę zjechałem z zadaną na 18 a ona i tak utrzymuje 21 w domu
aha robimy poddasze i właz cały czas otwarty żeby gips schnol

Nie kumam. W czym masz problem, ze za cieplo ?

f.5
16-02-2013, 23:14
słuchajcie jeśli pompa bardzo szybko uzyskuję temp w domu
to co ja mam zrobić z krzywą?
a czujnik z termostatem wewnętrzny jest ?

malux20
16-02-2013, 23:18
nie i za bardzo nie chcę
przepraszam za pisownię

gall86
17-02-2013, 09:58
zastanawiam sie nad jedna rzecza. wiekszosc ludzi (chyba) kupuje pompę ciepła z powodu oszczędności. Natomiast płaci za tą pompę krocie. Czy nie jest to trochę nielogiczne, by płacić kupe kasy po to by potem płacić mało? Czy nie rozsądniej szukać jak najtańszej pompy i oprócz tego płacić mało. Jeżeli ktoś ma 70k na pompe to rownie dobrze mogl sobie wrzucic olej, czy gaz.
inna sprawa to porownanie zakupu pompy do zakupu auta jest moim zdaniem nie trafione.

chcialbympompe
17-02-2013, 10:10
Jeżeli ktoś ma 70k na pompe to rownie dobrze mogl sobie wrzucic olej, czy gaz.
Jeszcze trzeba mieć taką możliwość :(

Szymek98
17-02-2013, 10:11
zastanawiam sie nad jedna rzecza. wiekszosc ludzi (chyba) kupuje pompę ciepła z powodu oszczędności. Natomiast płaci za tą pompę krocie. Czy nie jest to trochę nielogiczne, by płacić kupe kasy po to by potem płacić mało? Czy nie rozsądniej szukać jak najtańszej pompy i oprócz tego płacić mało. Jeżeli ktoś ma 70k na pompe to rownie dobrze mogl sobie wrzucic olej, czy gaz.
inna sprawa to porownanie zakupu pompy do zakupu auta jest moim zdaniem nie trafione.

Ja kierowałem się tym że ma być czysto i nie drogo. Gazu u mnie nie ma, olej to też nie dla mnie a propanu nie chcę bo nie chcę mieć wielkiej butli przed domem. Czyli pompa według mnie wydaje się rozsądna.

Tromsø
17-02-2013, 10:14
Ja kierowałem się tym że ma być czysto i nie drogo. Gazu u mnie nie ma, olej to też nie dla mnie a propanu nie chcę bo nie chcę mieć wielkiej butli przed domem. Czyli pompa według mnie wydaje się rozsądna.

A nie lepiej by zamontować butlę z gazem w ziemi?

chcialbympompe
17-02-2013, 10:16
A nie lepiej by zamontować butlę z gazem w ziemi?
Ja mam propan od 7 lat i nawet przy moich grzejnikach koszty prądu na PC P-W w taryfie całodobowej wyjdą znacznie niższe (mniej-więcej o połowę).

rwxw
17-02-2013, 10:17
wiekszosc ludzi (chyba) kupuje pompę ciepła z powodu oszczędności. Natomiast płaci za tą pompę krocie
Nie wszyscy płacą krocie, niektórzy stosują metodę "zjeść ciastko i mieć ciastko" ;-)

mkm silesia
17-02-2013, 10:17
zastanawiam sie nad jedna rzecza. wiekszosc ludzi (chyba) kupuje pompę ciepła z powodu oszczędności. Natomiast płaci za tą pompę krocie. Czy nie jest to trochę nielogiczne, by płacić kupe kasy po to by potem płacić mało? Czy nie rozsądniej szukać jak najtańszej pompy i oprócz tego płacić mało. Jeżeli ktoś ma 70k na pompe to rownie dobrze mogl sobie wrzucic olej, czy gaz.
inna sprawa to porownanie zakupu pompy do zakupu auta jest moim zdaniem nie trafione.
a ja się zastanawiam jaki sens jest wydawać 12k (np dom 150m2) na odwiert i oszczędzać rocznie 600 - 700zł i to jeszcze u mnie na Śląsku gdzie nadal trwa eksploatacja a skutki zakończonej eksploatacji będą odczuwane jeszcze przez 20 lat kto mi da gwarancję że za 8 może 10 lat nie zmieni się koniunktura na wongel albo wejdą nowe technologie i eksploatacja złóż ruszy pełną gębą i dz szlag trafi a kopalnia się wypnie bo oni nawet jak się budynki walą to się nie przyznają.

Tromsø
17-02-2013, 10:20
Ja mam propan od 7 lat i nawet przy moich grzejnikach koszty prądu na PC P-W w taryfie całodobowej wyjdą znacznie niższe (mniej-więcej o połowę).

To spora różnica :)
Więc jednak opłaca się rezygnacja z propanu na pompę ciepła powietrze woda :)

malux20
17-02-2013, 10:20
to ważny argument
silesi

w perspektywie 20 lat u nas to wiele się może zmienić
nam zachód który ma problemy się uniezależnić od myślenia gazpromowego wmawiał że węgiel to samo zło
zmiana technologii-i może być różnie

kasprzyk
17-02-2013, 10:24
To spora różnica :)
Więc jednak opłaca się rezygnacja z propanu na pompę ciepła powietrze woda :)
Ten temat nie podlega żadnej dyskusji ;)
Pzdr

mik37
17-02-2013, 10:24
A propos nowych technologii jeśli to http://www.ecat-polska.pl/ nie jest oszustwem to bedzie to wyrok zarówno na pompy powietrzne jak i gruntowe. Może więc rzeczywiście nie ma sensu w obliczeniach opłacalności wybiegać kilkadziesiąt lat do przodu.

krakol
17-02-2013, 10:25
a ja się zastanawiam jaki sens jest wydawać 12k (np dom 150m2) na odwiert i oszczędzać rocznie 600 - 700zł i to jeszcze u mnie na Śląsku gdzie nadal trwa eksploatacja a skutki zakończonej eksploatacji będą odczuwane jeszcze przez 20 lat kto mi da gwarancję że za 8 może 10 lat nie zmieni się koniunktura na wongel albo wejdą nowe technologie i eksploatacja złóż ruszy pełną gębą i dz szlag trafi a kopalnia się wypnie bo oni nawet jak się budynki walą to się nie przyznają.

Skończ naganiaczu pomp powietrznych siać herezje na każdym forum o uszkodzeniach dolnych źródeł na śląsku !!!! Uważaj jak "tompnie" aby cię ten oblodzony klocek co stoi przed domem (jednostka zewnętrzna pompy powietrznej) nie przygniótł. Rzadko coś pisze ale jak czytam takie pierdoły to aż mi ciśnienie rośnie!

Tromsø
17-02-2013, 10:26
No chyba że gaz łupkowy będzie tak bardzo tani że niedługo będziemy demontować pompy ciepła i montować kotły gazowy.

chcialbympompe
17-02-2013, 10:29
No chyba że gaz łupkowy będzie tak bardzo tani że niedługo będziemy demontować pompy ciepła i montować kotły gazowy.
A myślisz, że elektrownie nie przejdą na ten gaz łupkowy jeżeli będzie tak tanim źródłem energii?

Tromsø
17-02-2013, 10:30
Było by fajnie :)
Wreszcie jakaś normalność w tym kraju by się pojawiła.

kasprzyk
17-02-2013, 10:31
A propos nowych technologii jeśli to http://www.ecat-polska.pl/ nie jest oszustwem .....
Tak, zakładka "Cennik" brzmi jak zapis do piramidy finansowej ;) ale nie mnie osądzać, może chłopaki nie mają daru marketingowego, poczekajmy na więcej danych.
Pzdr

malux20
17-02-2013, 10:31
o co chodzi z tym ecatem?
ja generalnie uważam że jesteśmy w przededniu rewolucji cenowej w wszelakich pomp
no w perspektywie 2-3 lat max

mkm silesia
17-02-2013, 10:33
Skończ naganiaczu pomp powietrznych siać herezje na każdym forum o uszkodzeniach dolnych źródeł na śląsku !!!! Uważaj jak "tompnie" aby cię ten oblodzony klocek co stoi przed domem (jednostka zewnętrzna pompy powietrznej) nie przygniótł. Rzadko coś pisze ale jak czytam takie pierdoły to aż mi ciśnienie rośnie!
Zajmij się dalej swoim wierceniem i pogadamy za 10 lat ile było awarii Twój GHS chyba nie działa dłużej niż mój MK tyle że ja siedzę w branży chłodniczej od 94tego a ty wtedy czym się zajmowałeś (wyszynkiem piwa na kokota)

chcialbympompe
17-02-2013, 10:36
He, he :) Przynajmniej nowa awantura z udziałem nowych osób bo było już nudno ;)

mik37
17-02-2013, 10:39
Tak, zakładka "Cennik" brzmi jak zapis do piramidy finansowej ;) ale nie mnie osądzać, może chłopaki nie mają daru marketingowego, poczekajmy na więcej danych.
Pzdr

Tez troche jestem sceptyczny ale nie biorą żadnej kasy przed dostawa urządzenia.Gdyby byłaby to prawda to przy cop 8 nawet Pyxis ze swoją pompa wysiada. Chodziło mi w sumie o to ze chyba nie ma sensu robic obliczen oplacalności na tyle lat do przodu.

krakol
17-02-2013, 10:40
Zajmij się dalej swoim wierceniem i pogadamy za 10 lat ile było awarii Twój GHS chyba nie działa dłużej niż mój MK tyle że ja siedzę w branży chłodniczej od 94tego a ty wtedy czym się zajmowałeś (wyszynkiem piwa na kokota)

Jeśli tak długo siedzisz w branży pokaż mi 50 pomp powietrznych na śląsku twojego montażu. Ja mogę ci pokazać 50 gruntówek i 10 powietrznych mojego.

sSiwy12
17-02-2013, 10:40
eksploatacja złóż ruszy pełną gębą i dz szlag trafi a kopalnia się wypnie bo oni nawet jak się budynki walą to się nie przyznają.

Kiepski chwyt marketingowy - nawet bardzo kiepski, wręcz żenujący. :yes:
Zanim szlag trafi odwiert, to wcześniej runie budynek - patrz mechanika górotworu.
Takimi banialukami, badziewisz dobry produkt, jakim jest powietrzna pompa ciepła.

mkm silesia
17-02-2013, 10:42
He, he :) Przynajmniej nowa awantura z udziałem nowych osób bo było już nudno ;)
Niee to była ostatnia odpowiedź na zaczepki tego Pana

Tromsø
17-02-2013, 10:43
A gdzieś czytałem że na śląsku przy tompnięciu ucieło sondy :)
Czy to możliwe?

krakol
17-02-2013, 10:46
Niee to była ostatnia odpowiedź na zaczepki tego Pana

Ostatnia odpowiedź bo pan "mądry" siejący herezje o dolnych źródłach nie ma argumentów w postaci wykonanych instalacji no chyba, że klimatyzacje ale to w markecie można kupić i samemu podłączyć.

mkm silesia
17-02-2013, 10:46
Kiepski chwyt marketingowy - nawet bardzo kiepski, wręcz żenujący. :yes:
Zanim szlag trafi odwiert, to wcześniej runie budynek - patrz mechanika górotworu.
Takimi banialukami, badziewisz dobry produkt, jakim jest powietrzna pompa ciepła.
a uważasz że w okół każdego odwiertu kopalnia zostawi filar ochronny
może coś napiszesz o mechanice górotworu bo ja w okół siebie widzę walące się budynki a moi klienci dostają od kopalni zwrot za dodatkowy zbrojony fundament

krakol
17-02-2013, 10:51
a uważasz że w okół każdego odwiertu kopalnia zostawi filar ochronny
może coś napiszesz o mechanice górotworu bo ja w okół siebie widzę walące się budynki a moi klienci dostają od kopalni zwrot za dodatkowy zbrojony fundament

Zero wyczucia. Ja jestem bardziej za gruntowymi ale "nie jade" po powietrznych a mam o nich swoje zdanie.

mkm silesia
17-02-2013, 10:53
Ostatnia odpowiedź bo pan "mądry" siejący herezje o dolnych źródłach nie ma argumentów w postaci wykonanych instalacji no chyba, że klimatyzacje ale to w markecie można kupić i samemu podłączyć.
No parę MW w tych marketach założyłem teraz pod swoim szyldem robię nędzne kilowaty ale klimką taż nie pogardzę choć czasem czasu brak na takie pierdołki

krakol
17-02-2013, 10:59
A tak się robi odwierty na śląsku:
1 Projekt geologiczny
2.Jeśli Starostwo stwierdzi, że teren jest na obszarze górniczym - plan ruchu do akceptacji Wyższego Urzędu Górniczego
3 W planie ruchu i projekcie określa się głębokość odwiertów i sposób ich wykonania. Jeśli są jakieś obawy robi się po prostu krótsze odwierty i daje grubszą ściankę w sondach.
4.Podczas odwiertów często panowie z Urzędu Górniczego przyjeżdżają sobie na kontrolę
5.Po zakończeniu odwiertów - projekt powykonawczy

..::M:D::..
17-02-2013, 11:00
o co chodzi z tym ecatem?
ja generalnie uważam że jesteśmy w przededniu rewolucji cenowej w wszelakich pomp
no w perspektywie 2-3 lat max

pożyjemy , zobaczymy - papier czy ekran przyjmie wszystko. Bo brzmi to imponująco , a nawet niewiarygodnie - 400-500$ za moduł i 10$ za wkład na pół roku ogrzewania. 1 moduł do 120m2

chcialbympompe
17-02-2013, 11:01
pożyjemy , zobaczymy - papier czy ekran przyjmie wszystko. Bo brzmi to imponująco , a nawet niewiarygodnie - 400-500$ za moduł i 10$ za wkład na pół roku ogrzewania. 1 moduł do 120m2
A świstak...

pitersson
17-02-2013, 11:09
A tak się robi odwierty na śląsku:
1 Projekt geologiczny
2.Jeśli Starostwo stwierdzi, że teren jest na obszarze górniczym - plan ruchu do akceptacji Wyższego Urzędu Górniczego
3 W planie ruchu i projekcie określa się głębokość odwiertów i sposób ich wykonania. Jeśli są jakieś obawy robi się po prostu krótsze odwierty i daje grubszą ściankę w sondach.
4.Podczas odwiertów często panowie z Urzędu Górniczego przyjeżdżają sobie na kontrolę
5.Po zakończeniu odwiertów - projekt powykonawczy

Dokladnie, i to jest nie do przeskoczenia bo czytalem juz tutaj ze w ogole jakie tam przepisy? Pozwolenia? Kary za brak? A tu prosze...

sSiwy12
17-02-2013, 11:10
no tutaj nie jestem przekonany.....
.

A instalacja wodociągowa? Przecież najbardziej narażone są właśnie poziome elementy infrastruktury.

Ale faktem jest, że na terenie (obszarze) górniczym, wymagane procedury bardzo podrażają koszt wykonania takich odwiertów.


A tak się robi odwierty na śląsku:
5.Po zakończeniu odwiertów - projekt powykonawczy

Ad 3, 4 i 5, Tylko w przypadku terenu (obszaru) górniczego, lub w przypadku kiedy odwiert ma więcej niż 100m głębokości - obowiązuje od 01.01.2012r.

flisiu
17-02-2013, 11:12
Kurcze przeczytalem wlasnie wczorajsze nocne wypowiedzi p.Twaro i on chyba wczoraj wiecej wypil ode mnie, a mnie kac dzis meczy strasznie :( zamiast wycinania postow na temat mikiego moderator wziolby sie wlasnie za takich klientow jak Twaro.... kultura nizej niz te odwierty do gruntowych...

Tromsø
17-02-2013, 11:15
niestety tak to jest dyskusje polaków i ich poziom często wygląda tak jak naszych polityków :)
jak brak argumentów to trzeba zaszczuć drugiego rozmówce

pitersson
17-02-2013, 11:15
Kurcze przeczytalem wlasnie wczorajsze nocne wypowiedzi p.Twaro i on chyba wczoraj wiecej wypil ode mnie, a mnie kac dzis meczy strasznie :( zamiast wycinania postow na temat mikiego moderator wziolby sie wlasnie za takich klientow jak Twaro.... kultura nizej niz te odwierty do gruntowych...

Ale odpaliles heh dobre...:D

rewo66
17-02-2013, 11:16
A propos nowych technologii jeśli to http://www.ecat-polska.pl/ nie jest oszustwem to bedzie to wyrok zarówno na pompy powietrzne jak i gruntowe. Może więc rzeczywiście nie ma sensu w obliczeniach opłacalności wybiegać kilkadziesiąt lat do przodu.

Dzieki bardzo ale ja nie chcę zadnego reaktora w domu. To mi z opisu działania wygląda jak ta taki miniaturowy reaktor atomowy. To juz wolę gaz jak odpierdzieli to wywali jedną chałp\upę a nie calą okolice w kosmos. :D
A tak swoją ścieżką to od 2 dni nie było mnie na forum a tu napłodzone kupę stron a konkretów tyle że ani na pudding nie starczy :(
Ot taka polska rzeczywistość. Spadam do chałupy coś pocisnąc do przodu robotę - ciekawsze to.

mkm silesia
17-02-2013, 11:18
A instalacja wodociągowa? Przecież najbardziej narażone są właśnie poziome elementy infrastruktury.

Ale faktem jest, że na terenie (obszarze) górniczym, wymagane procedury bardzo podrażają koszt wykonania takich odwiertów.



Ad 3, 4 i 5, Tylko w przypadku terenu (obszaru) górniczego, lub w przypadku kiedy odwiert ma więcej niż 100m głębokości - obowiązuje od 01.01.2012r.

Co nie zmienia faktu że kopalnia może przejechać ze ściana i wież mi nawet zabytkami się nie przejmują i nikt nie zwróci uwagi że 10lat temu ktoś dostał pozwolenie i zatwierdził itd. czeka cie droga sądowa z kompanią węglową i tyle

Pyxis
17-02-2013, 11:18
niestety tak to jest dyskusje polaków i ich poziom często wygląda tak jak naszych polityków :)
jak brak argumentów to trzeba zaszczuć drugiego rozmówce

Ale o ktorej stronie sceny politycznej piszesz?

Wjedz na tematy polityczne to na pewno bedzie duuuzo spokojniej na forum. Juz teraz opiera sie o odwiedziny z miotaczem ognia. Ty to dopiero "pieniacz" jestes jak widze. ;)

krakol
17-02-2013, 11:20
A instalacja wodociągowa? Przecież najbardziej narażone są właśnie poziome elementy infrastruktury.

Ale faktem jest, że na terenie (obszarze) górniczym, wymagane procedury bardzo podrażają koszt wykonania takich odwiertów.



Ad 3, 4 i 5, Tylko w przypadku terenu (obszaru) górniczego, lub w przypadku kiedy odwiert ma więcej niż 100m głębokości - obowiązuje od 01.01.2012r.

Dokładnie tak

Pyxis
17-02-2013, 11:21
Dzieki bardzo ale ja nie chcę zadnego reaktora w domu.

Tylko ze to jest bujda na resorach jak mawiaja przedszkolaki. Zimna fuzja zrobina metoda garazowa to tyslko w SF (ku mojemu wielkiemu ubolewaniu zreszta) :)

1950
17-02-2013, 11:22
tąpnięciu

sSiwy12
17-02-2013, 11:22
Co nie zmienia faktu że kopalnia może przejechać ze ściana i wież mi nawet zabytkami się nie przejmują i nikt nie zwróci uwagi że 10lat temu ktoś dostał pozwolenie i zatwierdził itd. czeka cie droga sądowa z kompanią węglową i tyle

Co nie zmienia faktu, że prędzej szlak trafi budynek niż ten kolektor.

sSiwy12
17-02-2013, 11:32
no jak na mój gust, to pionowe są dużo bardziej narażone....
u nas są same stare kopalnie, które rozpoczynały eksploatację od poziomów na pewno 100m, 165m, 250m itd....to wiem na pewno..
odiiert pionowy będzie dużo bardziej narażony na wpływy z eksploatacji niż instalacja pozioma...

Tak głęboko ? U nas wychodnie pokładów w ogródkach działkowych i puno bieda szybów (jeszcze teraz), a poziomy 30m nie są (nie były) rzadkością.

Pomijając skrajności, to linia ewentualnego "uskoku górotworu" musiałaby przebiegać (przecinać) w linii odwiertu, ale jeśli tak, to (przy założeniu że odwiert został dobrze wypełniony) prędzej naruszy strukturę budynku niż elastyczny (w pewnych granicach) kolektor PCi.
Oczywiście - nie można takiej sytuacji wykluczyć, ale to samo może dotyczyć kolektora poziomego

mkm silesia
17-02-2013, 11:52
Tak głęboko ? U nas wychodnie pokładów w ogródkach działkowych i puno bieda szybów (jeszcze teraz), a poziomy 30m nie są (nie były) rzadkością.

Pomijając skrajności, to linia ewentualnego "uskoku górotworu" musiałaby przebiegać (przecinać) w linii odwiertu, ale jeśli tak, to (przy założeniu że odwiert został dobrze wypełniony) prędzej naruszy strukturę budynku niż elastyczny (w pewnych granicach) kolektor PCi.
Oczywiście - nie można takiej sytuacji wykluczyć, ale to samo może dotyczyć kolektora poziomego
W/g teorii to górotwór po wybraniu pokładu powinien równo "siadać" i nawet budynkom nic nie powinno się stać tylko praktyka pokazuje że ten wredny górotwór nie chce się tak zachować jak każe mu teoria

sSiwy12
17-02-2013, 11:55
Dlatego napisałem:


.... to linia ewentualnego "uskoku górotworu" musiałaby przebiegać (przecinać) w linii odwiertu,

mkm silesia
17-02-2013, 12:10
Jeśli tak długo siedzisz w branży pokaż mi 50 pomp powietrznych na śląsku twojego montażu. Ja mogę ci pokazać 50 gruntówek i 10 powietrznych mojego.

http://www.youtube.com/watch?v=oYcLk89DREc
Żenada
Rozejrzyj się trochę szerzej niedługo w cenie odwiertu będą ogniwa fotowoltaiczne (z dotacją) tak jest tendencja do małych instalacji.
Już są absorpcyjne pompy gazowe gruntowe (mniejsze odwierty) i powietrzne.
Do zobaczenia na szkoleniu dimplexa może przemówisz ludzkim głosem to pogadamy

krakol
17-02-2013, 12:18
http://www.youtube.com/watch?v=oYcLk89DREc
Żenada
Rozejrzyj się trochę szerzej niedługo w cenie odwiertu będą ogniwa fotowoltaiczne (z dotacją) tak jest tendencja do małych instalacji.
Już są absorpcyjne pompy gazowe gruntowe (mniejsze odwierty) i powietrzne.
Do zobaczenia na szkoleniu dimplexa może przemówisz ludzkim głosem to pogadamy

Żenujący to ty jesteś na całej linii kilka razy w tym wątku poruszasz temat odwiertów, tąpnięć i rzekomych uszkodzeń dolnych źródeł.
Nie wspominając już, że na innych forach robisz to samo. Jak masz coś wartościowego do powiedzenia w wątku o powietrznych pompach ciepła to się wypowiedz a "NIE SIEJ HEREZJI' myślisz, że po takich wpisach jutro rano się obudzisz i będziesz miał kolejkę klientów po powietrznego Panasonica za którego jak wcześniej pisałeś bierzesz chyba 37-40 tys za instalację. Za taką kasę to ja robię IVT z odwiertami i na tym zarabiam. Ale widać żyjesz jeszcze w starych czasach kiedy to na instalacji zarabiało się 10-15 tys zł niestety świat się zmienia.
Kończę ten bezsens bo to nie o tym wątek.

Tomaszs131
17-02-2013, 12:58
Żenujący to ty jesteś na całej linii kilka razy w tym wątku poruszasz temat odwiertów, tąpnięć i rzekomych uszkodzeń dolnych źródeł.
Nie wspominając już, że na innych forach robisz to samo. Jak masz coś wartościowego do powiedzenia w wątku o powietrznych pompach ciepła to się wypowiedz a "NIE SIEJ HEREZJI' myślisz, że po takich wpisach jutro rano się obudzisz i będziesz miał kolejkę klientów po powietrznego Panasonica za którego jak wcześniej pisałeś bierzesz chyba 37-40 tys za instalację. Za taką kasę to ja robię IVT z odwiertami i na tym zarabiam. Ale widać żyjesz jeszcze w starych czasach kiedy to na instalacji zarabiało się 10-15 tys zł niestety świat się zmienia.
Kończę ten bezsens bo to nie o tym wątek.

Jaka teraz jest sytuacja firmy IVT, ponoc Bosh ja sprzedal? Junkers chyba tez nie jest nia zaineresowany?

mitch
17-02-2013, 13:00
Odnoszę wrażenie, że w tym wątku piszą głównie o pompach gruntowych na śląsku (hehe). Skoro ten temat składa się głównie z offtopów, to i ja dorzucę kamyczek do tego ogródka. WFOŚiGW w Warszawie ogłosił, że będzie miał dotację na zakup i montaż pomp ciepła zgodnie z http://www.wfosigw.pl/sites/default/files/media/Kalendarium_naboru_2013_2.pdf, pozycja 21.

Co prawda już w http://www.wfosigw.pl/strefa-beneficjenta/programy-2013 (Odnawialne Źródła Energii => Projekty z zakresu odnawialnych źródeł enregii - Program otwarty => Regulamin programu => http://www.wfosigw.pl/sites/default/files/media/2013OZE23_REGULAMIN_PROJEKTY_OZE.pdf)nagle zmienia się to w pożyczkę, którą można ewentualnie umorzyć w 30% - i tak do końca nie wiem co jest prawdą.

No ale, może ktoś się zainteresuje, dowie i opowie, czy to w końcu dotacja czy pożyczka.

ms-6
17-02-2013, 13:01
Hej Arturo jak tam temperatura dzisiaj? Wszystko otworzyles? Jakie zużycie kw

krakol
17-02-2013, 13:04
Jaka teraz jest sytuacja firmy IVT, ponoc Bosh ja sprzedal? Junkers chyba tez nie jest nia zaineresowany?

Junkers to grupa Bosch tak jak i Buderus . Bosch kupił IVT w tamtym roku z tego co wiem

mkm silesia
17-02-2013, 15:31
Żenujący to ty jesteś na całej linii kilka razy w tym wątku poruszasz temat odwiertów, tąpnięć i rzekomych uszkodzeń dolnych źródeł.
Nie wspominając już, że na innych forach robisz to samo. Jak masz coś wartościowego do powiedzenia w wątku o powietrznych pompach ciepła to się wypowiedz a "NIE SIEJ HEREZJI' myślisz, że po takich wpisach jutro rano się obudzisz i będziesz miał kolejkę klientów po powietrznego Panasonica za którego jak wcześniej pisałeś bierzesz chyba 37-40 tys za instalację. Za taką kasę to ja robię IVT z odwiertami i na tym zarabiam. Ale widać żyjesz jeszcze w starych czasach kiedy to na instalacji zarabiało się 10-15 tys zł niestety świat się zmienia.
Kończę ten bezsens bo to nie o tym wątek.

Czytaj uważnie cała instalacja z zbiornikiem i ogrzewaniem podłogowym a nie pompa z odwiertem zobaczymy jak długo będzie cię stać dokładać do interesu - amortyzację wiertnicy liczysz zusy i podatki płacisz czy robisz lewiznę i dlatego tak jedziesz po kosztach?
A fakty są takie że rynek się kurczy ludzie mniej budują a jak się ma np. sprzęt w lisingu to trzeba jechać po kosztach żeby przynajmniej na ratę było trochę znajomych w branży mam i wiem jak to działa - to i przykłady rozwiązań z zachodu (z Szwecji też) przekonało mnie do nie kupowania (czy też lisingu) wiertnicy ty poszyłeś w drugą stronę zobaczymy kto miał racje czas pokaże.
Ja wiem jedno tendencja jest taka powietrzne do małych obiektów gruntowe do dużych i temu nie zaprzeczysz bo to mówią wyniki sprzedaży i nawet producenci gruntówek wchodzą w powietrzne żeby zostać na rynku więc naucz się robić instalki do powietrznych a zobaczysz że działają
Tylko nie wiem po co się pienisz konkurencję zawsze będziesz miał jak nie ja to jest jeszcze kilku innych.
Klient ma prawo wiedzieć co może pójść nie tak zasięgnąć informacji gdzie trzeba i sam podjąć decyzję.

Arturo72
17-02-2013, 15:45
Hej Arturo jak tam temperatura dzisiaj? Wszystko otworzyles? Jakie zużycie kw
Salon z kuchnią 21,2st.C,sypialnia 22,5st.C pokój 1 i pokój 2 po 21,5st.C,wszystkie pętle otwarte na full,pompę dzisiaj wyłączyłem,zobaczymy na ile starczy ciepła z akumulacji.
Pompa chodziła non stop od temperatury w domu 13,1st.C przez 72h zużyła 148kWh i podbiła temperaturę do ok.22st.C.
Przypomnę,że mam dom bardzo akumulacyjny z silikatów i 67m3 betonu w płycie i wylewce,nie całkiem jeszcze "szczelny" bez parapetów i bez drzwi wejściowych z prawdziwego zdarzenia.

zenek.f
17-02-2013, 16:09
Do dyskusji... odwiertow etc sie nie przylanczam... Kazdy ma swoje racje, mozliwosci dzialki jak i $
Ale jak sie nie myle... i chyba tak wlasnie czytalem ze P/W to ten sektor PC ktora ma najwiekszy wzrost w Europie ..

:)

a ja czytałem że w Niemczech coraz mniej montuje się gruntówek na rzecz powietrznych. Stoję przed wyborem gruntowa czy powietrzna. I nie wiem co wybrać...

zieli
17-02-2013, 16:17
a ja czytałem że w Niemczech coraz mniej montuje się gruntówek na rzecz powietrznych. Stoję przed wyborem gruntowa czy powietrzna. I nie wiem co wybrać...

To tutaj odpowiedzi nie znajdziesz bo kazdy chwali swoje;)

zenek.f
17-02-2013, 16:23
he, no właśnie pisałem, że czym więcej czytam tym mniej wiem. pierwotnie myślałem o gruntowej zorientowałem się w okolicy i ceny są spore. Chociaż z drugiej strony to inwestycja długofalowa... pogadałem z kilkoma użytkownikami i tak z zadowoleniem różnie. Jedni chwalili mówili że działa ok inni niby chwalili ale mieli jakieś ale. Zaczołem myśleć o powietrznych i jestem w czarnej du.ie.

Arturo72
17-02-2013, 16:37
Zaczołem myśleć o powietrznych i jestem w czarnej du.ie.
Jeśli myślisz nad pompą ciepła tylko ze względu na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie w przyszłości to najpierw zacznij od myślenia nad budowanym domem,dopiero w następnej kolejności nad źródłem ciepła do tego domu a dylemat czy gruntowa czy powietrzna sam się rozwiąże ;)

mkm silesia
17-02-2013, 16:42
he, no właśnie pisałem, że czym więcej czytam tym mniej wiem. pierwotnie myślałem o gruntowej zorientowałem się w okolicy i ceny są spore. Chociaż z drugiej strony to inwestycja długofalowa... pogadałem z kilkoma użytkownikami i tak z zadowoleniem różnie. Jedni chwalili mówili że działa ok inni niby chwalili ale mieli jakieś ale. Zaczołem myśleć o powietrznych i jestem w czarnej du.ie.
Ja " robię" tylko na Śląsku ale mogę podesłać Ci symulację jest tam też koszt grzania prądem jak podzielisz przez cztery to wyjdzie koszt grzania gruntową no i jeszcze sprawa taryf itp.

rwxw
17-02-2013, 16:42
Zaczołem myśleć o powietrznych i jestem w czarnej du.ie.
Masz miejsce na działce na kolektor poziomy ? Jeśli tak, to skalkuluj koszty dla takiego. Możesz oddzielnie kupić pc, oddzielnie zlecić lub wykonać kolektor i kotłownie, a koszty nie będą z kosmosu. Wykonawcami instalacji mogą być zwykli hydraulicy, którzy mogą się taniej cenić niż specjaliści od pomp. Wtedy porównaj z p-w. Jeśli nie masz miejsca na poziomy, to niestety musisz porównać droższe odwierty z p-w. Gruntowa zawsze będzie pracować wydajniej i w stabilniejszych warunkach niż p-w.

zenek.f
17-02-2013, 16:48
Jeśli myślisz nad pompą ciepła tylko ze względu na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie w przyszłości to najpierw zacznij od myślenia nad budowanym domem,dopiero w następnej kolejności nad źródłem ciepła do tego domu a dylemat czy gruntowa czy powietrzna sam się rozwiąże ;) dom już jest, z wyliczeń potrzebuję 9kw Wcześniej myślałem o panasonicu, ale jak poczytałem ostatnio o spadku mocy to chyba odpada. Będzie kominek, ale tylko dekoracyjny bo w piecu już się napaliłem :)

zenek.f
17-02-2013, 16:56
Z cz.d mozna wyjsc.... swiatlo zobaczyc... oby nie w tunelu... :D

Porownaj oferty.... i przedewszystkim.... do jakiego domu, gdzie? Istniejacego, nowego... kaloryfery, podlogowka.... ?
Zapotrzebowanie roczne domu kWh?
Sa domy gdzie Powietrze/powietrze wystarcza..... rozklad, m2 etc.
Zacznij moze od tego :)
dom jest nowy dokładnie 166m2 wyliczono mi 9kw wszędzie podłogówka i dwie drabinki w łazienkach . Działka niezaduża 980, piach. Zastanawiałem się początkowo nad nibe , potem dostałem oferte na panasonica i atlantica, czytałem o Mitsubishi i Vailancie Cały czas jestem otwarty na nowe propozycję :) każdą rozważę.

rwxw
17-02-2013, 16:57
myślałem o panasonicu, ale jak poczytałem ostatnio o spadku mocy to chyba odpada
Wszystkie pc mają spadek mocy - praw fizyki nie przeskoczysz, Powietrzne mają spadek mocy znaczący wraz ze spadkiem temperatury na zewnątrz- bo temperatura medium (powietrza) spada, gruntowe są niezależne od temperatur zewnętrznych i mają mniejszy spadek mocy w sezonie - bo temperatura gruntu też spada, ale zdecydowanie mniej - powinna się zatrzymać koło 0* pod koniec zimy. Powietrzne dobiera się inaczej - jak potrzebujesz przy -20* 9kW, to pc musi przy takiej temperaturze tyle dać, więc dla danych katalogowych liczonych dla +7 musi mieć koło 15kW, a nie 9kW - trzeba dokładnie przeczytać jaka jest jej charakterystyka i ją uwzględnić. Dla gruntówek wystarczy wiedzieć jaką moc mają dla warunków B0W35, bo z nie mniejszą mocą będą grzały przez całą zimę.

mkm silesia
17-02-2013, 17:08
Wszystkie pc mają spadek mocy - praw fizyki nie przeskoczysz, Powietrzne mają spadek mocy znaczący wraz ze spadkiem temperatury na zewnątrz- bo temperatura medium (powietrza) spada, gruntowe są niezależne od temperatur zewnętrznych i mają mniejszy spadek mocy w sezonie - bo temperatura gruntu też spada, ale zdecydowanie mniej - powinna się zatrzymać koło 0* pod koniec zimy. Powietrzne dobiera się inaczej - jak potrzebujesz przy -20* 9kW, to pc musi przy takiej temperaturze tyle dać, więc dla danych katalogowych liczonych dla +7 musi mieć koło 15kW, a nie 9kW - trzeba dokładnie przeczytać jaka jest jej charakterystyka i ją uwzględnić. Dla gruntówek wystarczy wiedzieć jaką moc mają dla warunków B0W35, bo z nie mniejszą mocą będą grzały przez całą zimę.
Panasonic 12kw ma przy -15 właśnie 9kw dla c.o. 35oC a t-cap 9kw ma przy -15 też 9kw dla c.o. nawet 55oC (9kw t-cap ma tą samą sprężarkę co 12kw "zwykła" tylko jeszcze dodatkowy wtrysk czynnika i dochładzacz cieczy w celu poprawy wydajności sprężarki i parownika)

ms-6
17-02-2013, 17:12
Salon z kuchnią 21,2st.C,sypialnia 22,5st.C pokój 1 i pokój 2 po 21,5st.C,wszystkie pętle otwarte na full,pompę dzisiaj wyłączyłem,zobaczymy na ile starczy ciepła z akumulacji.
Pompa chodziła non stop od temperatury w domu 13,1st.C przez 72h zużyła 148kWh i podbiła temperaturę do ok.22st.C.
Przypomnę,że mam dom bardzo akumulacyjny z silikatów i 67m3 betonu w płycie i wylewce,nie całkiem jeszcze "szczelny" bez parapetów i bez drzwi wejściowych z prawdziwego zdarzenia.

Jak na pierwsze grzanie to dobry wynik (tak mi się wydaje) zobaczymy jak będzie dalej

rwxw
17-02-2013, 17:54
Panasonic 12kw ma przy -15 właśnie 9kw dla c.o. 35oC
Jest to moc efektywna liczona z uwzględnieniem strat związanych z defrostami ? Bo to też trzeba uwzględnić.

Pyxis
17-02-2013, 18:03
Gruntowa zawsze będzie pracować wydajniej i w stabilniejszych warunkach niż p-w.

Heh... a moze po prostu juz czas przestac ludziom to uswiadamiac i tylko podawac swoje zuzycia kowotowo z gruntowej w tanim pradzie? Dla wielu to bedzie "musztarda po obiedzie", ale czesc pewnie wylapie w pore roznice. ;)

Pyxis
17-02-2013, 19:15
a jedno jest pewne, na pewno będzie wtedy spokojniej na forum :P

Tez do czasu. Bedzie jak z "weglarzami". Nikt Ci nie uwierzy, ze za 1,5t ekogrochu masz zapewnione CO na caly sezon. :)

zenek.f
17-02-2013, 19:22
Posprawdzaj sobie wszystko.... wybor nie jest maly.... Masz tez LG Therma V, Mitsubishi Zubadan, Daikin wypuscil ponoc nowa ulepszona serje LT.
P/W napewno bedzie prostsza w instalacji... trzeba tylko pamietac o wodzie / lodzie przy defrostach a wiec umieszczeniu PC:)
Spadek mocy ma kazda tak jak juz wspominano... niektore moga jednak miec mniej niz inne...
Istotne jest to zeby moc nie spadla ponize j zapotrzebowania Twojego domu przy np. -15 lub -20.
Jezeli PC nadal oddaje powiedzmy 9kW a dom potrzebuje 8kW to OK.... mocniejsza bedzie drozsza ale zadziej jezeli wogole bedzie korzystala z grzalek.
Nie mam porownania z innymi.... nasza nie widzialem zeby pracowala powyzej 3kW....ale tez nie zawsze ja studiuje :D wiec zakladajac nawet najnizszy COP 2 to wychodzi ze dom potrzebuje 6kW.... ty masz nowy dom.... podlogowke rozprowadzona... jest w czym wybierac....
Aha... nie wspominano akurat ostatnio... mysle ze rozsadnie jest rozgladac sie za pompami z inverterem nie on/off.... takich jeszcze sporo na rynku .
LG nawet za darmo nie chcę, mamy w pracy klimę tego producenta i pozostawię to ustrojstwo bez komentaża :)
o lodzie doczytałem, ja dopiero wszystko będę robił wziązku z tym będę mógł pomyśleć zawczasu by zrobić jakiś konkretny odpływ. piszesz żeby zwrócić uwagę na to czy inverter, a mi się wydawało, że chyba wszystkie powietrzne to invertery? Czy wszystkie powietrzne mają grzałki, bo chyba czytałem że nie ?

sjk
17-02-2013, 19:53
LG nawet za darmo nie chcę, mamy w pracy klimę tego producenta i pozostawię to ustrojstwo bez komentaża :)
o lodzie doczytałem, ja dopiero wszystko będę robił wziązku z tym będę mógł pomyśleć zawczasu by zrobić jakiś konkretny odpływ. piszesz żeby zwrócić uwagę na to czy inverter, a mi się wydawało, że chyba wszystkie powietrzne to invertery? Czy wszystkie powietrzne mają grzałki, bo chyba czytałem że nie ?

No widzisz a ja mam LG i jestem póki co (odpukać.. ) z niej zadowolony. Kupiłem w miarę tanio, żadne tam t-capy czy zubadany. Po prostu troszkę przewymiarowana bo ma 14KW i tak jak koledzy piszą przy -20 daje mi ok. 10 KW więc tyćke więcej niż zapotrzebowanie domu (nie znane tak naprawdę dokładnie)

ajj żeby tylko te pompy P/W nie musiały się odszraniać to byłby cud techniki

mkm silesia
17-02-2013, 20:10
LG tylko tak napomnialem... nic o niej nie wiem...
Nie wszystkie powietrzne to invertery.... przynajmniej nie LT
Bosch ( Buderus), Euronom, Nibe , IVT, Thermia ( Danfoss bodajze ) to on/off.... z tym ze moze i maja modele Inverter w ofercie takze.... Nie mowie ze sa zle .... tyle tylko ze
zasada pracy jest inna... bez modulacji mocy.
Wszytkie LT beda mialy grzalki nie mniej aby podgrzac CWU do 55-60C albo i wyzej ( do wygzania Legionelli ).
W zaleznosci od dobranej mocy PC grzalki beda tez moze potrzebne aby utrzymac moc potrzebna do zasilenia CO przy niskich temperaturach....
8kW przy +7 to juz moze tylko 4kW przy -15, -20... jak zapotrzebopwanie domu jest 6kW to grzalka sie wlonczy.... ( w niektorych PC mozna ustawic
temp od ktorej grzalka bedzie mogla sie wlonczyc ). Nasza PC nie ma grzalek ale jest to HT .... raczej do zasilania tradycyjnych kaloryferow a nie podlogowki ;)
O odplywie warto pomyslec... z tym ze zima to bedzie lod... a wiec warto wybrac dogodne miejsce na PC

Prawidłowo dobrana pompa wyprodukuje grzałką 2% energii na potrzeby c.o. i 1% na potrzeby c.w.u.(dezynfekcja) i to niezależnie od producenta bo fizyka w pompie to 80% własności czynnika chłodniczego a ten ma ten sam skład chemiczny u każdego producenta 20% to soft np. zliczanie czasu potrzebnego do odszraniania (to moje subiektywne obserwacje na podstawie wielu producentów) można jeszcze zrobić wtrysk czynnika i dochładzanie cieczy jak w zubadanach i t-cap albo evi w on -off'ach copellanda
tak że zasadnicza sprawa to dobór i dobra instalacja gz
Mam opomiarkowaną powietrzną która w tym roku nie włączyła grzałki bo nawet jak spadło poniżej -12 to tylko na krótko a jest jeszcze coś takiego jak opóźnienie włączenia dogrzewania w dobrym sofcie można ustawić i temperaturowo i czasowo przez co wykorzystać akumulację podłogówki w czasie kilku godzin w nocy co nie oznacza że sprężarka nie pompuje w tym czasie

klaudiusz_x
17-02-2013, 20:11
a moi klienci dostają od kopalni zwrot za dodatkowy zbrojony fundament

Nie ma zwrotu.
Szyb wygląda okazale, JSW w mojej miejscowości Nie daje ani grosza. Jeśli chcesz się dozbroić na szkody, tylko z własnej kasy.

hydraulik_
17-02-2013, 20:15
LG nawet za darmo nie chcę, mamy w pracy klimę tego producenta i pozostawię to ustrojstwo bez komentaża :)
o lodzie doczytałem, ja dopiero wszystko będę robił wziązku z tym będę mógł pomyśleć zawczasu by zrobić jakiś konkretny odpływ. piszesz żeby zwrócić uwagę na to czy inverter, a mi się wydawało, że chyba wszystkie powietrzne to invertery? Czy wszystkie powietrzne mają grzałki, bo chyba czytałem że nie ?

To czy mają grzałki czy nie jest nieistotne.Gruntówki tżz mają grzałki
To kwestia doboru jak dobierzesz na -20 to będzie pracowała do -20 C bez grzałek.
A PC z reguły dobiera się na -20 C Tak jak inne urządzenia np kocioł gazowy i olejowy.
Pompy powietrzne to nie zawsze inwertery .Są też inne rozwiązania,ale wg mnie gorsze.

Arturo72
17-02-2013, 20:22
Nie ma zwrotu.

Nie wiem czy to zależy od kopalni ale są zwroty,sam jestem przykładem,z tym,że na terenie działki mam przewidywane szkody górnicze kat.III.

Tromsø
17-02-2013, 20:24
Kurcze szkoda że na mazurach nie ma szkód górniczych :)

klaudiusz_x
17-02-2013, 20:35
Nie wiem czy to zależy od kopalni ale są zwroty,sam jestem przykładem,z tym,że na terenie działki mam przewidywane szkody górnicze kat.III.

W tym tygodniu wkleję pismo z kopalni JSW. Mam mieć 2 kategorię. Z wywiadu przeprowadzonego z mieszkańcami już zatwierdzonych szkód, wszystkim obniżyli po wejściu do Unii kategorię o dwie kategorie. Ci, którzy mieli 4, mają teraz drugą. Adekwatnie do wszystkich. U mnie ma być oficjalnie druga w 2042r, tj. roku zakończenia wydobycia, ale ZERO kasy, bo nie mają jeszcze koncesji. Tragikomedia.

mkm silesia
17-02-2013, 20:48
Kurcze szkoda że na mazurach nie ma szkód górniczych :)
U mnie w rudzie jest jeziorko ryby łowią jak chodziłem do szkoły to go nie było a teraz się "zapadło" i jest

klaudiusz_x
17-02-2013, 21:00
Kurcze szkoda że na mazurach nie ma szkód górniczych :)

Jakby nie szkody, miałbym 30grafitowego i domek 3 litrowy. Mniej nie, za późna edukacja.
Domek popęka i z 3 litrowego zrobi się 10.
Nikomu tego nie życzę.
Ciekawe czy kopalnia będzie zwracać za ogrzewanie. Chyba tylko vipom :lol2:

Liwko
17-02-2013, 21:11
30 cm styropianu grafitowego? A dlaczego od razu nie pół metra?

Pyxis
17-02-2013, 21:14
30 cm styropianu grafitowego? A dlaczego od razu nie pół metra?

Tylko osoba ktora jeszcze nie miala okazji grzac domu moze sadzic, ze wystarczy dac odpowiednio grubo styro na sciane (koniecznie, ale to niezbedznie koloru rysika od olowka) i oto mamy dom energooszczedny! Taki maly budowlany cud ;)

asolt
17-02-2013, 21:26
dom jest nowy dokładnie 166m2 wyliczono mi 9kw wszędzie podłogówka i dwie drabinki w łazienkach . Działka niezaduża 980, piach. Zastanawiałem się początkowo nad nibe , potem dostałem oferte na panasonica i atlantica, czytałem o Mitsubishi i Vailancie Cały czas jestem otwarty na nowe propozycję :) każdą rozważę.

Przy tak słabym ociepleniu (9 kW) mocno bym się zastanowił nad powietrzną, chyba ze te 9 kW to obliczen z allegro.

asolt
17-02-2013, 21:28
30 cm styropianu grafitowego? A dlaczego od razu nie pół metra?

To pytanie raczej do Konrada, ale wydaje mi sie ze on nigdy nie zalował ze dał tyle, te 50 cm w jego przypadku niewiele by pomogło

Liwko
17-02-2013, 21:31
To pytanie raczej do Konrada, ale wydaje mi sie ze on nigdy nie zalował ze dał tyle, te 50 cm w jego przypadku niewiele by pomogło

A z jakim COP grzeje?

asolt
17-02-2013, 21:58
A z jakim COP grzeje?

Czy to jest takie istotne, dom energooszczedny takim zawsze będzie niezaleznie od zródła grzewczego, co prawda Konrad nie ma możliwości dywersyfikacji nosnika energii ale gdy by miał taką mozliwość to jego dom przy gruntowej pci stał by się pasywnym.

Liwko
17-02-2013, 22:19
Czy to jest takie istotne

A nie???
Kiedyś z mpoplawem obliczaliśmy ile w moim przypadku zaoszczędził bym rocznie gdybym zamiast 15cm styropianu dał 20. Wyszło 40zł. Między 20 a 25 już by na flaszkę nie starczyło, a między 25 a 30 nawet na piwo.
Ale gdybym grzał czystym prądem... Obliczyłem że grzejąc PC w moim przypadku nie ma sensu dawać więcej niż 15cm.

asolt
17-02-2013, 22:29
A nie???
Kiedyś z mpoplawem obliczaliśmy ile w moim przypadku zaoszczędził bym rocznie gdybym zamiast 15cm styropianu dał 20. Wyszło 40zł. Między 20 a 25 już by na flaszkę nie starczyło, a między 25 a 30 nawet na piwo.
Ale gdybym grzał czystym prądem... Obliczyłem że grzejąc PC w moim przypadku nie ma sensu dawać więcej niż 15cm.

Nie ma w Polsce przymusu stosowania lepszego ocieplenia niz to co stanowią WT2008.
Czy te 15 cm nie było przesadzone, mozna było zastosowac 10 cm a te 80-100 zł w stosunku do 15 cm tez nie stanowi oszałamiającej kwoty.
Dobrze ze jestes zadowolony ze swojego domu i ze swoich rachunków. To ze nie chciałes aby były znacząco nizsze to twoja sprawa, twoj cyrk, twoje małpy

Liwko
17-02-2013, 22:34
Nie ma w Polsce przymusu stosowania lepszego ocieplenia niz to co stanowią WT2008. Dobrze ze jestes zadowolony ze swojego domu i ze swoich rachunków. To ze nie chciałes aby były znacząco nizsze to twoja sprawa, twoj cyrk, twoje małpy

Bo wszystko trzeba zrobić rozsądnie a nie bezmyślnie dokładać kolejne centymetry! Powiedz jaki sens ekonomiczny przy PC jest pchać się w 30cm styropianu i to na dodatek drogiego grafitowego? Moim zdaniem to głupota.

Pyxis
17-02-2013, 22:41
twoj cyrk, twoje małpy

Widze, ze sie "przyjelo" ;)

asolt
17-02-2013, 22:51
Bo wszystko trzeba zrobić rozsądnie a nie bezmyślnie dokładać kolejne centymetry! Powiedz jaki sens ekonomiczny przy PC jest pchać się w 30cm styropianu i to na dodatek drogiego grafitowego? Moim zdaniem to głupota.

To jest twoje zdanie i jak na forum wiadomo nie podlega ono dyskusji, ale twoje podejscie do tej sprawy jest dosc unikatowe, gdyz przy wielu moich obliczenia nikt mnie prosił o zmniejszanie czy tez pozostawienie takiej samej grubości izolacji jej rodzaju zmiejszenia wsp okien itp do WT2008, tylko dlatego ze bedzie grzał pci, a raczej jest wrecz przeciwnie. Ewentualne zmniejszenie grubosci izolacji wynikały tylko i wyłacznie z braku własciwego jej rozplanowania i powodów czysto technicznych (zmiany w projekcie, źle dobrane wysokości okien itp)

asolt
17-02-2013, 22:52
Widze, ze sie "przyjelo" ;)

Nie ja jestem autorem, ale tez nikt go nie zastrzegł

asolt
17-02-2013, 22:55
Hm.... wyliczono/zaproponowano 9kW? Ale przy jakiej temp?
Tak jak mowilismy 9kW to juz 4-5kW przy -20.... jak dom sie zadowoli 4kW przy -20C to zle? 166m2...
:)

Byc moze nie doczytałem lub zle zrozumiałem, jezeli projektowe obciązenie cieplne jest na poziomie 4 kW to jest bardzo dobrze i dobór jest nieco przeszacowany

Liwko
17-02-2013, 22:58
To jest twoje zdanie

Asolt, to nie jest moje zdanie tylko matematyka! I ty o tym powinieneś wiedzieć najlepiej.
Wiesz przecież chyba dobrze, że im bardziej ocieplony dom, tym mniej cokolwiek do grzania się opłaca, a tym bardziej system z pompą ciepła. Jedynie nad CWU trzeba się pochylić.
Czy domy z PC można słabiej ocieplać niż te grzane czystym prądem? Tak, jeżeli rachunki za CO będą na podobnym poziomie to dom z PC może być dużo słabiej ocieplony.

Pyxis
17-02-2013, 23:02
Nie ja jestem autorem, ale tez nikt go nie zastrzegł

Mam koowa reke podnosic na znak, ze to byl zart?

asolt
17-02-2013, 23:08
Asolt, to nie jest moje zdanie tylko matematyka! I ty o tym powinieneś wiedzieć najlepiej.
Wiesz przecież chyba dobrze, że im bardziej ocieplony dom, tym mniej cokolwiek do grzania się opłaca, a tym bardziej system z pompą ciepła. Jedynie nad CWU trzeba się pochylić.
Czy domy z PC można słabiej ocieplać niż te grzane czystym prądem? Tak, jeżeli rachunki za CO będą na podobnym poziomie to dom z PC może być dużo słabiej ocieplony.

Gdy omawiam wyniki obliczen ozc to pierwsze pytanie jakie się pojawia to co mozna jeszcze poprawić oczywiście w sensownych kosztach, idąc twoim tokiem rozumowania powinienem odpowiedziec nic a nawet zmniejszyć to ocieplenie bo dla pci to za duzo. Sa tacy którzy przy pci nie chcą płacic rocznie 2000 a tylko 1000.
Nie kazdy tez pokłada taką ufność jak ty ze ceny energii się zatrzymają lub wzrosną tylko nieznacznie. To co dzisiaj jest nie do konca uzasadnione ekonomicznie, niekoniecznie takim musi być w przyszłosci nawet tej nieodległej, dom dobrze zaizolowany takim pozostanie i jest bardziej odporny na wszelkie zawirowania cenowe.
Poza tym pewne roboty termoizolacyjne w przyszłosci mogą być niemozliwe do wykonania lub całkowicie nieopłacalne (np. zwiekszenie grubości izolacji w podłodze)

asolt
17-02-2013, 23:08
Mam koowa reke podnosic na znak, ze to byl zart?

Ja wiem ze zartujesz, ale nie mogłem sie opanować

Arturo72
17-02-2013, 23:13
Czy domy z PC można słabiej ocieplać niż te grzane czystym prądem? Tak, jeżeli rachunki za CO będą na podobnym poziomie to dom z PC może być dużo słabiej ocieplony.
Głupoty opowiadasz.
Porównując dom Konrada jeśli chodzi o powierzchnię grzewczą to przy "standartowym" ociepleniu pompa TRI11 nie wiem czy dała by radę w takim domu a Konrad spokojnie mógłby grzać powietrzną o mocy 5-6kW.Różnica cenowa między tymi pompami to ok.5-6tys.zł.Różnica między 20 a 30cm styro to ok.3tys.zł i nie dość,że mógłby kupić tańszą pompę to jeszcze miałby nie współmiernie niższe rachunki za ogrzewanie.
Co prawda ja bym 30cm grafitowego nie dał bo z taką grubością wiążą się dodatkowe koszty na montaż okien w warstwie ocieplenia ;)

Liwko
17-02-2013, 23:15
Gdy omawiam wyniki obliczen ozc to pierwsze pytanie jakie się pojawia to co mozna jeszcze poprawić oczywiście w sensownych kosztach, idąc twoim tokiem rozumowania powinienem odpowiedziec nic a nawet zmniejszyć to ocieplenie bo dla pci to za duzo. Sa tacy którzy przy pci nie chcą płacic rocznie 2000 a tylko 1000.
Nie kazdy tez pokłada taką ufność jak ty ze ceny energii się zatrzymają lub wzrosną tylko nieznacznie. To co dzisiaj jest nie do konca uzasadnione ekonomicznie, niekoniecznie takim musi być w przyszłosci nawet tej nieodległej, dom dobrze zaizolowany takim pozostanie i jest bardziej odporny na wszelkie zawirowania cenowe.
Poza tym pewne roboty termoizolacyjne w przyszłosci mogą być niemozliwe do wykonania lub całkowicie nieopłacalne (np. zwiekszenie grubości izolacji w podłodze)

Wszystko ma swoją cenę a przewidywanie znacznych podwyżek cen prądu to wróżenie z fusów (zobacz jak spadła cena prądu dla firm!).
Nie neguję ocieplania domu, neguję sens panicznego pchania się w znaczne koszta tego ocieplenia przy instalacji z PC.

Liwko
17-02-2013, 23:23
Głupoty opowiadasz.
Porównując dom Konrada jeśli chodzi o powierzchnię grzewczą to przy "standartowym" ociepleniu pompa TRI11 nie wiem czy dała by radę w takim domu a Konrad spokojnie mógłby grzać powietrzną o mocy 5-6kW.Różnica cenowa między tymi pompami to ok.5-6tys.zł.Różnica między 20 a 30cm styro to ok.3tys.zł i nie dość,że mógłby kupić tańszą pompę to jeszcze miałby nie współmiernie niższe rachunki za ogrzewanie.

Arturku, czy ja mam dom Konrada? Odpowiedz mi na jedno jedyne pytanie. Ile oszczędności było by rocznie w moim wypadku, gdybym zamiast 15cm zwykłego styropianu dał 30 grafitowego? Ile? 50zł? 60? 100? Styropian Arturku to nie wszystko, duuuużo ważniejsze są np. okna. Tutaj szybciej znajdziesz oszczędności niż na styropianie!

Arturo72
17-02-2013, 23:26
Arturku, czy ja mam dom Konrada? Odpowiedz mi na jedno jedyne pytanie. Ile oszczędności było by rocznie w moim wypadku, gdybym zamiast 15cm zwykłego styropianu dał 30 grafitowego? Ile? 50zł? 60? 100? Styropian Arturku to nie wszystko, duuuużo ważniejsze są np. okna. Tutaj szybciej znajdziesz oszczędności niż na styropianie!

Ale ja nie piszę o Twoim domu,piszę ogólnie.Zapominasz o różnicy cen słabszej pompy w przypadku powietrznych i gruntowych i o cenie mniejszego DZ gruntowych.

asolt
17-02-2013, 23:26
Wszystko ma swoją cenę a przewidywanie znacznych podwyżek cen prądu to wróżenie z fusów (zobacz jak spadła cena prądu dla firm!).
Nie neguję ocieplania domu, neguję sens panicznego pchania się w znaczne koszta tego ocieplenia przy instalacji z PC.

Akurat pracuję w Tauronie i jest mi ta branza znajoma z racji wykształcenia również, koszty modernizacji linii przesyłowych, budowy nowych bloków energetycznych są tak duże ( o elektrowni atomowej nie wspomnę) ze niemozliwym jest utrzymanie stałych cen energii w przyszłosci, amerykanski gaz łupkowy nieco zaburzył ten rynek, ale i nasze panstwo a raczej rząd szuka nowych sposobów załatania dziury budzetowej. Jak myslisz czy energetyka nie bedzie tą kieszenią do ktorej zajrzy rząd, jezeli sadzisz ze nie, to gratuluje optymizmu.
Twoje myslenie jest prawidłowe u innych to panika, mozna i tak sądzić. Jeszcze tego nam nie zabronili

asolt
17-02-2013, 23:47
U nas nie tanieje.... G11 0,64:- PLN ( Energa )
za woda ca 0,45:- PLN :(

U was nie tanieje, u Liwka nie zdrozeje, co kraj to obyczaj

andriuss
18-02-2013, 08:14
Akurat pracuję w Tauronie i jest mi ta branza znajoma z racji wykształcenia również, koszty modernizacji linii przesyłowych, budowy nowych bloków energetycznych są tak duże ( o elektrowni atomowej nie wspomnę) ze niemozliwym jest utrzymanie stałych cen energii w przyszłosci, amerykanski gaz łupkowy nieco zaburzył ten rynek, ale i nasze panstwo a raczej rząd szuka nowych sposobów załatania dziury budzetowej. Jak myslisz czy energetyka nie bedzie tą kieszenią do ktorej zajrzy rząd, jezeli sadzisz ze nie, to gratuluje optymizmu.
Twoje myslenie jest prawidłowe u innych to panika, mozna i tak sądzić. Jeszcze tego nam nie zabronili

Wszelkie przewidywanie cen w perspektywie dłuższej niż kilka lat to wróżenie z fusów. Jak wiesz cena hurtowa MWh poleciała, do Szczecina niedawno przypłynęło 90K węgla, nie pamiętam skąd, Amerykanie duszą się pod łupkowym, na Żeraniu w Wawie budują blok gazowy (a nie węglowy), inflacja za styczeń to 1,7, atomówka moim zdaniem nigdy nie powstanie, itd., itp. Coś jednak trzeba założyć, ja sobie zakładam, że podwyżki realne i nominalne w przyszłości to będzie mniej więcej równowartość kosztu kredytu z ratą równą, czyli że obliczenia na bazie cen dzisiejszych mają sens. Natomiast jeśli ktoś jest przekonany, że ceny prądu poszybują, może stać się bardzo bogaty - tzw. futures z dużym lewarem. Ja tam wolę ruletkę okazyjnie.

@Liwko - ewidentnie jak ktoś już przejdzie ten głupi etap pt. ja to bym chciał wszystko: pasywny, pompę, solary, reku i w ogóle, i zejdzie na ziemię, wyjdzie mu na to, że albo pasywne ocieplenie i prąd, albo dobra pompa. Co zrobić, że liczby nie kłamią.

lukasza
18-02-2013, 08:20
a ja czytałem że w Niemczech coraz mniej montuje się gruntówek na rzecz powietrznych. Stoję przed wyborem gruntowa czy powietrzna. I nie wiem co wybrać...

gdybym zarabiał w Euro, gdyby w przeliczeniu na siłę nabywcza koszt DOBREJ PC PW zamiast 35-45 k oferowali mi za 12-17t k to nad czym się zastanawiać?
A jak jeszcze dolicze od +2 do +4 stopnie powietrza a może jeszcze tańszy prąd (jest do gruntowych a do powietrznych te same zasady?). To o czym Niemiec ma myśleć? Jeszcze kupuje PC PW swojej produkcji z nieporównywalnym zapleczem technicznym serwisu.

dodatkowo w Niemczech przy modernizacji CO nikt prawie nie pójdzie w ziemną bo koszt pracy ogrodnika żeby kwiatki posadzić po zrobieniu DZ poziomego zabija!

piter719
18-02-2013, 08:32
Arturku, czy ja mam dom Konrada? Odpowiedz mi na jedno jedyne pytanie. Ile oszczędności było by rocznie w moim wypadku, gdybym zamiast 15cm zwykłego styropianu dał 30 grafitowego? Ile? 50zł? 60? 100? Styropian Arturku to nie wszystko, duuuużo ważniejsze są np. okna. Tutaj szybciej znajdziesz oszczędności niż na styropianie!
trochę małe te różnice wam wychodzą.
ja miałem 10cm i po trzech latach dołożyłem jeszcze 20 zwykłego (możecie się śmiać), ale zużycie , jeszcze wtedy eko zmalało o połowę tzn z 5ton do 2,5t a i temperatury zyskały w domu i zimy w 2010 i 2011 dały znać o sobie.
wierzcie lub nie. wasz problem. ja jestem bardzo zadowolony.:D

piter719
18-02-2013, 08:33
aha i dołożyłem 10cm wełny na dachu bo miałem 20 ale bez warstwy poprzecznej.

asolt
18-02-2013, 08:34
Wszelkie przewidywanie cen w perspektywie dłuższej niż kilka lat to wróżenie z fusów. Jak wiesz cena hurtowa MWh poleciała, do Szczecina niedawno przypłynęło 90K węgla, nie pamiętam skąd, Amerykanie duszą się pod łupkowym, na Żeraniu w Wawie budują blok gazowy (a nie węglowy), inflacja za styczeń to 1,7, atomówka moim zdaniem nigdy nie powstanie, itd., itp. Coś jednak trzeba założyć, ja sobie zakładam, że podwyżki realne i nominalne w przyszłości to będzie mniej więcej równowartość kosztu kredytu z ratą równą, czyli że obliczenia na bazie cen dzisiejszych mają sens. Natomiast jeśli ktoś jest przekonany, że ceny prądu poszybują, może stać się bardzo bogaty - tzw. futures z dużym lewarem. Ja tam wolę ruletkę okazyjnie.

@Liwko - ewidentnie jak ktoś już przejdzie ten głupi etap pt. ja to bym chciał wszystko: pasywny, pompę, solary, reku i w ogóle, i zejdzie na ziemię, wyjdzie mu na to, że albo pasywne ocieplenie i prąd, albo dobra pompa. Co zrobić, że liczby nie kłamią.

Zaklinanie rzeczywistości nie spowoduje ze deficyt mocy nie bedzie narastał, sieci przesyłowe tez same się nie zmodernizują, nowe elektrownie lub modernizacja starych nie powstaną za darmo. Przesył tez nigdy nie bedzie darmowy. Sam koszt wyprodukowania energii to nie wszystko.

lukasza
18-02-2013, 08:34
Wszelkie przewidywanie cen w perspektywie dłuższej niż kilka lat to wróżenie z fusów. Jak wiesz cena hurtowa MWh poleciała, do Szczecina niedawno przypłynęło 90K węgla, nie pamiętam skąd, Amerykanie duszą się pod łupkowym, na Żeraniu w Wawie budują blok gazowy (a nie węglowy), inflacja za styczeń to 1,7, atomówka moim zdaniem nigdy nie powstanie, itd., itp. Coś jednak trzeba założyć, ja sobie zakładam, że podwyżki realne i nominalne w przyszłości to będzie mniej więcej równowartość kosztu kredytu z ratą równą, czyli że obliczenia na bazie cen dzisiejszych mają sens. Natomiast jeśli ktoś jest przekonany, że ceny prądu poszybują, może stać się bardzo bogaty - tzw. futures z dużym lewarem. Ja tam wolę ruletkę okazyjnie.

1. do Szczecina ten węgiel od lat płynie i polecam bo kiedyś kupiłem 4500 ton, lepszy niż ze Śląska kupowany przez firmy pośredniki, krzaki rodzinne z kopali bo samemu człowiek się nie dopcha jak nie podstawie kilku pociągów.
2. czy cena prądu tak ważna na tym wątku poszybuje w górę tego nie wiemy? Zakładać możemy jak co 5-10 lat stopniowy wzrost i to chyba najrozsądniejsze.
Wiem jedno - cena nie spadnie! Są takie braki finansowe w przesyle i potem w ekologi, że nawet jak pominiemy czynnik kosztów produkcji prądu (elektrownie, ich modernizacja lub zmiana technologi produkcji czyli nowa elektrownia)to i tak każdy rząd znajdzie miejsce do wydania kasy z ewentualnej oszczędności na prądzie. Chyba tylko słynna co roku zimna fuzja może zmniejszyć Nasze zużycie ale nie cenę prądu!
3. atom - może być drogi, bardzo drogi lub strasznie drogi a prawdopodobieństwo jego budowy jest duże, bardzo duże i my w cenie prądu za to zapłacimy. I nie ma to nic wspólnego z ekologią czy ekonomią. Potrzeba budowy branży atomowej w Polsce i szkolenia takich naukowców nie jest podyktowana naukami z Uniwersytetu Ekonomicznego ale Akadami Obrony Narodowej i analizami Biura Bezpieczeństwa Narodowego. bardziej lub mniej słuszne ale planują że atom to inwestycja jak w F16.

malux20
18-02-2013, 10:28
piotr nikt się nie śmieję piotr ty masz jednak jaja że na tej kołymie założyłeś tri
każdy kalkuluje cu mu pasuje.
ktoś tu mądrze napisał że albo b.izolacja i grunt albo same kable
ale ja osiwiałbym teraz bez wodnej podł.
coś tam się wymyśli.
powiedzćcie czy faktycznie w pierwszym roku zawsze idzie dużo więcej energii.
bo szczerze jakoś nie widzę możliwości żeby to zeszło jeszcze więcej.

malux20
18-02-2013, 11:07
liwko ja się z tobą zgadzam z tą grubością
.
ja z kazdego elementu wyciskałem te dodatkowe 50-100zł
i teraz w pierwszym sezonie uważam że warto było.
ja w tamtym tygodniu widziałem co się działo gdy w dzień było +3 - dom zużywał tyle energii że wiem co u mnie będzie w marcu i kwietniuto bęedzie popierdywanie 3-5 kwh doba.
nie chcę rozpoczynać dyskusji co komu
ale podejrzewam że w swoim naprawdę porządnie domu nie przekraczałbyś więcej niż 400-500zł.
to jest podobnie jak z naszym kominkiem
batura twierdzi że nie za bardzo mocno komfortowo grzać n21 całego domu
a ja wiem że mnawet przy minus 10 to pewnie w nie każdym dniu tygodnia byłaby taka potrzeba

andriuss
18-02-2013, 11:42
Z tą izolacją to należy indywidualnie. Zdecydowanie opłaca się dać dużo więcej wełny na strop, bo jest śmiesznie tania. Ale jeśli ktoś ma płytę fund., uważa, że tylko XPS i się zastanawia, czy 15 czy 30 cm (są i tacy), to to już robi dodatkowe 10 KPLN. Moim zdaniem w życiu nie ma prawa się zwrócić, nawet po 50 latach. To czy dać 15 czy 25 cm na ścianę nie może wynikać z inwestycji / oszczędności na rachunkach, bo jedno i drugie jest śmiesznie małe, dodatkowe 10 cm to 15 zł / m2. Ale jeśli dzięki temu wydam 1,5 KPLN mniej na pompę i kolektor, to już zupełnie inna rozmowa.

Ja nie twierdzę, że cena prundu nie będzie rosła, tylko sobie zakładam, że średnio będzie rosła o dwukrotność inflacji, czyli efekt finansowy będzie podobny jak w przypadku kredytu hipotecznego z ratą równą (ciut bardziej skomplikowane wzory pieniądza w czasie). 30 KPLN na 20 lat przy 6,5 pp. to 2700 PLN rocznie, czego nikt nie raczy zauważyć, bo ma przecież niższe rachunki.

hydraulik_
18-02-2013, 11:46
jak prund zdrożeje to będzie się montować panele foto:)

lukasza
18-02-2013, 12:03
Promuja tez Eko rozwiazania.... panele i PC oferuja.... ale zeby tak osobna taryfe dla PC to nie bardzo... :eek:
Nie wiem czy nie widza potencjalu w tym ze byli by klienci ktorzy zamiast 5000kWh , zluzywali by 8000-10000....
ale to inna dyskusja.

to jest właśnie b.ważne. Perspektywicznie najlepsza szansa dla pompowców na obniżenie rachunków. Liczniki "inteligentne" montują w Polsce ... co i kiedy będzie? Myślę, że któryś z operatorów by się już wychylił (konkurencja jakaś tam jest) z ofertą na 2-3 lata do pompowców gdyby mógł.

A. Czy ktoś wie ile zależy od operatora a ile od linie przesyłowych i producentów bo to im najbardziej winno zależeć aby w nocy dawać a nie w dzień.
B. Czy ktoś zna oponie czy PC PW będą w tej specjalnej cenie. Są kraje gdzie PC PW nie ma takich dotacji jak PC gruntowa czy to w zakupie czy to w opłatach za prąd.

lukasza
18-02-2013, 12:06
B. Czy ktoś zna oponie czy PC PW będą w tej specjalnej cenie. Są kraje gdzie PC PW nie ma takich dotacji jak PC gruntowa czy to w zakupie czy to w opłatach za prąd.

co dziwne czytałem na pewno 2 lata temu o Francji że PC PW jest mniej dotowana a to ciekawe bo tam klimat raczej minimalizuje różnice na COP, są i regiony gdzie Powietrza może być z lepszym COP. No ale tam ekolodzy jakiś czas mieszali a prawo było robione tez jakiś czas temu.

lukasza
18-02-2013, 12:11
jak prund zdrożeje to będzie się montować panele foto:)

myślę, że szybciej bo dojdzie efekt nowych norm na domy gdzie wymuszą jeszcze cieplejsze domy, Anglia już od 2016, Polska chyba 2020. Plus robią prawo, że możesz być producentem energii i oddawać (pewnie w rozliczeniu) swoja produkcję do jakieś ilości bez łaski.

Oczywiście co wyjdzie z prac specjalistów a potem legislacji a na koniec praktyki to nie wiadomo. Na pewno na dziś nikt tego nie kupi bo drogo, bo średnio dom potrzebował by tego dużo (a z nowymi normami będzie dużo więcej ciepłych chałup), no i to rozliczanie energii też ciekawe.

sSiwy12
18-02-2013, 12:17
co dziwne czytałem na pewno 2 lata temu o Francji ..........

Nie tylko we Francji, bo w całej UE, powietrzna PCi nie była uznawana za "odnawialną energię" bo nie wypełniała "wymogów" co do średniorocznego COP.
Od jakis 2 - 3 lat, zaczęła spełniać.

hydraulik_
18-02-2013, 12:46
myślę, że szybciej bo dojdzie efekt nowych norm na domy gdzie wymuszą jeszcze cieplejsze domy, Anglia już od 2016, Polska chyba 2020. Plus robią prawo, że możesz być producentem energii i oddawać (pewnie w rozliczeniu) swoja produkcję do jakieś ilości bez łaski.

Oczywiście co wyjdzie z prac specjalistów a potem legislacji a na koniec praktyki to nie wiadomo. Na pewno na dziś nikt tego nie kupi bo drogo, bo średnio dom potrzebował by tego dużo (a z nowymi normami będzie dużo więcej ciepłych chałup), no i to rozliczanie energii też ciekawe.

To miało być już od tego roku.Ale lobby prądowe się uaktywniło (będą musieli kupować po dość wysokiej cenie

andriuss
18-02-2013, 12:48
Ustawa o OZE ma się dobrze, jest w konsultacjach w KE, jak wróci, to się klepnie. Doczekać się nie mogę - mam nadzieję, że zapewni mi przyszłość zawodową.

malux20
18-02-2013, 12:50
no to u nas będzie okres przystosowawczy do przepisów unijnych +_ 5lat

hydraulik_
18-02-2013, 12:57
Ustawa o OZE ma się dobrze, jest w konsultacjach w KE, jak wróci, to się klepnie. Doczekać się nie mogę - mam nadzieję, że zapewni mi przyszłość zawodową.

A ustalili już obowiązkowy procent energii odnawialnej na budynek? 18 % 30% czy inny %

sSiwy12
18-02-2013, 13:11
no to u nas będzie okres przystosowawczy do przepisów unijnych +_ 5lat
Ten okres własnie mija, dlatego dostali takiego przyspieszenia z tą ustawą.
Wcześniej zacznie obowiązywać : http://bip.transport.gov.pl/pl/bip/projekty_aktow_prawnych/projekty_rozporzadzen/rozp_budownictwo_i_gospodarka_przestrzenna/03102012_wt/px_03102012_wt_projekt_uzasadnienie_osr.pdf

I coś mi się wydaje, że to rozporządzenie jest gwoździem do trumny dla ogrzewania węglem i samym prądem, bo wymagany współczynnik EP (dla ogrzewania, wentylacji i CWU) to 105kWh/m2/rok.
Nastaje raj dla producentów i instalatorów PCi i kolektorów.

Ps. Polecam również wnikliwej uwadze projekt : http://bip.transport.gov.pl/pl/bip/projekty_aktow_prawnych/projekty_rozporzadzen/rozp_budownictwo_i_gospodarka_przestrzenna/03102012_zifpb/px_03102012_zifpb_projekt_uzasadnienie_osr.pdf bo też jest wymowny i pokazuje "trend"

andriuss
18-02-2013, 13:22
A ustalili już obowiązkowy procent energii odnawialnej na budynek? 18 % 30% czy inny %

To nie ta ustawa, tamtej mam nadzieje dłuugo jeszcze nie będzie. W ramach aktualnej o OZE odsprzedajesz fotowoltaiczny prund po fixed tariff 1,1 zł / kwh, instalacje do 100 kW. Powyżej są świadectwa, które nb. ostatnio poleciały na mordę.

ms-6
18-02-2013, 20:10
A nie???
Kiedyś z mpoplawem obliczaliśmy ile w moim przypadku zaoszczędził bym rocznie gdybym zamiast 15cm styropianu dał 20. Wyszło 40zł. Między 20 a 25 już by na flaszkę nie starczyło, a między 25 a 30 nawet na piwo.
Ale gdybym grzał czystym prądem... Obliczyłem że grzejąc PC w moim przypadku nie ma sensu dawać więcej niż 15cm.

Jeśli rzeczywiści są tylko takie oszczędności to wydawanie kasy na większe ocieplenie jest mało ekonomicznie uzasadnione !
Koszt tych dodatkowych 5cm styropianu (zwykłego) to cena około 1000 zł , przy rocznych oszczędnościach 50 zł wróci się to za 20 lat :(

Magnolia18
18-02-2013, 20:18
1K PLN dodatkowo to nie majatek ... a jak w stopce wyglada te extra 5cm :)

ms-6
18-02-2013, 20:33
1K PLN dodatkowo to nie majatek ... a jak w stopce wyglada te extra 5cm :)
Dla bogatych to nie majątek ale dla osób z określonym budżetem każdy tysiąc to bardzo dużo
np. piec na eko nie, lepiej dołożyć 10 tys i brać pompę, teraz styropian 1 tys i co dalej??? Można w nieskończoność a później .... o mój Boże "ZABRAKŁO"
Tym sposobem wybudowanie się za określoną kwotę kończy się "wielkim niewypałem" :(

Dla mnie budowa to coś więcej niż mieć satysfakcje przed sąsiadem i na forum że mam więcej te 5 cm.
Chcę wybudować dom oszczędny za rozsądne pieniądze bez niepotrzebnych kosztów. Pompa do mnie trochę przemawia tym bardziej, że mogę mieć z wymiennikiem gruntowym za około 12 tys ale pchanie ocieplenia raczej NIE :(

Magnolia18
18-02-2013, 20:42
Powoli :)
1K to nie 10K.
Owszem tu 1 tam 2 ... Ja jedynie o tym jednym wspomnialem

Poza tym. Ja wylacznie teoretycznie. U siebie nawet 15 nie dam.

Arturo72
19-02-2013, 14:06
Pierwsze negatywne spostrzeżenie na temat Panasonica T-CAP:
Włączanie się grzałki w Panasie poniżej 25st.C na powrocie,nie zależnie od temperatury na zewnętrz uważam za bardzo dużą wadę,tym bardziej,że delta T na 4 biegu pompy obiegowej to 11st.C i nie chcąc załączającej się grzałki muszę utrzymywać 36-37st.C na zasilaniu.

Pytanie do mkm silesia,czy na 4 biegu pompy obiegowej jest faktycznie taka delta T między zasilaniem a powrotem i czy jest jakiś sposób,byś może elektroniczny w pompie na zmniejszenie tej delty ?

sSiwy12
19-02-2013, 14:53
że delta T na 4 biegu pompy obiegowej to 11st.C

Jakoś strasznie wyżyłowana ta delta, bo powinna oscylować wokół 5 - tak przynajmniej pamiętam.

sSiwy12
19-02-2013, 15:30
Tak się zastanawiam, czy ta PCi nie jest w trybie wygrzewania - bo jeśli jest, to wszelkie ingerencje nie są wskazane..

Magnolia18
19-02-2013, 16:04
Tak się zastanawiam, czy ta PCi nie jest w trybie wygrzewania - bo jeśli jest, to wszelkie ingerencje nie są wskazane..

Wlasnie, nie masz Arturo wlaczonego trybu wygrzewania ? Atlantic ma wlasnie taka opcje

Pyxis
19-02-2013, 16:09
Jakoś strasznie wyżyłowana ta delta, bo powinna oscylować wokół 5 - tak przynajmniej pamiętam.

Arturek Ci szybko dowiedzie, ze dla jego domu taka jest idealna. A wogole to Kospel itd... ;)

Jacekss
19-02-2013, 16:36
Arturo.. to może trzeba wrzucić bieg pompki co na wyższy - jeśli się da? dT powinno spaść

mkm silesia
19-02-2013, 17:01
A nie pisałem już że kotłownia skopana???

chcialbympompe
19-02-2013, 17:08
A nie pisałem już że kotłownia skopana???

A oświecisz tępaków co konkretnie jest skopane?

sSiwy12
19-02-2013, 17:15
A oświecisz tępaków co konkretnie jest skopane?

Tak się zastanawiam. A dlaczego miałby odpowiadać ? Wszak ktoś za to kasę wziął, to co ma poprawiać po fachowcu ?
Człowiek uczy się po to, żeby czerpać zyski z tego co wie i z czego żyje.
Być może okrutnie to brzmi, ale ja nie zdziwię się jak odpowie wymijająco - "rywala" ma wspierać ?

chcialbympompe
19-02-2013, 17:22
"rywala" ma wspierać ?
Rywala już na forum nie ma. Teraz może rozbłysnąć nowa gwiazda. Poprzez "wiem ale nie powiem" raczej się sympatii forumowiczów nie zdobywa.

PS
Mam swój typ co jest skopane i czekam na opinię fachowca.

mkm silesia
19-02-2013, 17:31
Dlaczego wadą urządzenia nazywasz złe wykonanie kotłowni (instalacji)?
Tych parametrów nie zmienisz w sterowniku to kwestia wykonania kotłowni i instalacji na odpowiednie parametry.
Ciekawe ile jest takich instalacji skopanych?

mkm silesia
19-02-2013, 17:43
Rywala już na forum nie ma. Teraz może rozbłysnąć nowa gwiazda. Poprzez "wiem ale nie powiem" raczej się sympatii forumowiczów nie zdobywa.

PS
Mam swój typ co jest skopane i czekam na opinię fachowca.

Już pisałem że nie bawię się cudzymi zabawkami.
Pewnie bez projektu itd.
W sumie wolę zrobić coś nowego niż poprawiać po kimś.
Czasem piszę zima na jakichś forach ale chyba tylko po to żeby wiedzieć skąd klienci maja takie wiadomości o pompach zwłaszcza powietrznych.
Przez takie fora muszę ich oprowadzać po domach w których wszystko jest ok ale ci klienci (którzy już mają dobre instalacje) nie czują misji aby wszystkich oświecać jak ci od pomp gruntowych.

chcialbympompe
19-02-2013, 17:45
ci klienci (którzy już mają dobre instalacje) nie czują misji aby wszystkich oświecać jak ci od pomp gruntowych.
Ja nie mam gruntowej. Ale na "misjonarza" się nie nadaję bo lobby gruntowców jest zbyt silne na forum ;)

wihajster
19-02-2013, 17:45
Nie sądzę żeby Arturo dał za długie pętle podłogówki, za małe średnice rur do rozdzielaczy???
Trochę czasu na forum spędził więc chyba to jest dobrze.
A delta duża bo albo PC ma gigantyczną moc w stosunku do katalogu, lub duże opory hydrauliczne (to co na początku). Jeszcze mała pompa obiegowa została. O filtrach nie wspomnę bo chyba czyste.

mkm silesia
19-02-2013, 17:51
Tak się zastanawiam. A dlaczego miałby odpowiadać ? Wszak ktoś za to kasę wziął, to co ma poprawiać po fachowcu ?
Człowiek uczy się po to, żeby czerpać zyski z tego co wie i z czego żyje.
Być może okrutnie to brzmi, ale ja nie zdziwię się jak odpowie wymijająco - "rywala" ma wspierać ?

a najbardziej mnie wkurza że przez takich instalatorów opinia o dobrych urządzenia jest taka a nie inna
fizyki nie da się oszukać jak się dobrze zrobi to musi działać

mkm silesia
19-02-2013, 18:02
Nie sądzę żeby Arturo dał za długie pętle podłogówki, za małe średnice rur do rozdzielaczy???
Trochę czasu na forum spędził więc chyba to jest dobrze.
A delta duża bo albo PC ma gigantyczną moc w stosunku do katalogu, lub duże opory hydrauliczne (to co na początku). Jeszcze mała pompa obiegowa została. O filtrach nie wspomnę bo chyba czyste.
gigantyczna moc powietrznej? przecież zawsze jest za mała? (u nas minus) przynajmniej na tym forum
filtry = błąd przepływu
pompa obiegowa = błąd przepływu

wihajster
19-02-2013, 18:12
mkm - wyluzuj chłopie.
Nie czujesz że to żart...

fcb
19-02-2013, 18:26
a czemu instalator nie rozwiazuje problemu ?

Sławek...
19-02-2013, 18:33
instalator tak jak umiał tak zrobił...

Artur za duża delta - za duże opory w instalacji czyli za długie pętle, za mały bieg pompy obiegowej, zapchane filtry, załamana rurka zasilająca lub powrotna z rozdzielaczy, itp... można mnożyć scenariusze, generalnie trzeba zwiększyć przepływ czynnika,
sama pompa nie ma tutaj nic do rzeczy, to kwestia instalacji... (no chyba że posadzka jeszcze się nie "załadowała")

Pyxis
19-02-2013, 18:34
a czemu instalator nie rozwiazuje problemu ?

Bys sie wstydzil! Co to za wstretna nagonka!?
;)

fcb
19-02-2013, 18:39
Bys sie wstydzil! Co to za wstretna nagonka!?
;)
oj tam oj tam, ale jak Slawek pisze nie musi to byc wina instalatora pompy bo podlogowka moze byc zrypana. choc zawsze fajnie liczyc na pomoc instalatora...

Sławek...
19-02-2013, 18:40
akurat w tym przypadku to chyba był ten sam instalator od podłogówki i pompy ;)

fcb
19-02-2013, 18:42
akurat w tym przypadku to chyba był ten sam instalator od podłogówki i pompy ;)
wydawalo mi sie ze Arturo robil sam podlogowke ale moze sie myle

fotohobby
19-02-2013, 19:14
O ile wiem Artur robil tylko projekt.

Pyxis
19-02-2013, 19:21
O ile wiem Artur robil tylko projekt.

To moglo "wystarczyc" ;)

Arturo72
19-02-2013, 19:51
A nie pisałem już że kotłownia skopana???

Kolego,jesteś cienki jak polsilwer.
Wogóle jaki masz cel bycia na forum skoro nie masz zamiaru się udzielać i radzić ?
Wiem ale nie powiem ? Nic nie wiesz...
Szukasz klientów ? O konieczności wykupienia płatnego profilu zapomniałeś ? Nie sztuka na PW rzucić cennik usług...
Nie polecę nikomu Twoich usług i sam nie skorzystam.
Jeszcze raz stwierdzam bardzo dużą wadę Panasonica T-CAP,którą jest załączanie się grzałki przy temperaturze poniżej 25st.C na powrocie,bez względu na temperaturę na zewnątrz,tak będzie nawet przy +15st.C,dla mnie to bzdura do kwadratu.

Po 10h grzania delta T spadła do 9st.C,na zasilaniu 35st.C powrót 26st.C,na większym biegu pompki delta T jest 6st.C.
Pokazuje to,że jednak płyta wygrzewa się cały czas i trochę czasu zajmie zanim dojdzie do odpowiedniej temperatury.
Na obecną chwilę będę grzał bez wyłączania pompy przez 7 dni.
Przypominam,że ja mam do nagrzania płytę fundamentową i wylewkę o łącznej objętości 67m3 betonu,którą trzeba zagrzać do temperatury 25st.C no i silikaty,które swoje też muszą dostac.
Instalacja wygląda tak:

Wg cyferek wygląda to tak:
http://imageshack.us/a/img194/1088/milapodogwka.jpg (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fimageshack.us%2Fph oto%2Fmy-images%2F194%2Fmilapodogwka.jpg%2F)


Nie sądzę żeby Arturo dał za długie pętle podłogówki, za małe średnice rur do rozdzielaczy???
Trochę czasu na forum spędził więc chyba to jest dobrze.
Jeszcze mała pompa obiegowa została. O filtrach nie wspomnę bo chyba czyste.
Dokładnie.

wihajster
19-02-2013, 19:57
Po 10h grzania delta T spadła do 9st.C,na zasilaniu 35st.C powrót 26st.C,na większym biegu pompki delta T jest 6st.C.
Pokazuje to,że jednak płyta wygrzewa się cały czas i trochę czasu zajmie zanim dojdzie do odpowiedniej temperatury.

Dt 6K, a jednak można. Ile biegów ma ta pompka?

hydraulik_
19-02-2013, 19:59
daikin i rotex i nibe też ma to 25 C z grzałkami (coś w tym jest)

Pyxis
19-02-2013, 20:00
Po 10h grzania delta T spadła do 9st.C,na zasilaniu 35st.C powrót 26st.C,na większym biegu pompki delta T jest 6st.C.
Pokazuje to,że jednak płyta wygrzewa się cały czas i trochę czasu zajmie zanim dojdzie do odpowiedniej temperatury.


Pokazuje to tylko (IMHO), ze masz pompke GZ na za niskim biegu.

mkm silesia
19-02-2013, 20:05
Już napisałem po co cytuję:

"Czasem piszę zima na jakichś forach ale chyba tylko po to żeby wiedzieć skąd klienci maja takie wiadomości o pompach zwłaszcza powietrznych.
Przez takie fora muszę ich oprowadzać po domach w których wszystko jest ok ale ci klienci (którzy już mają dobre instalacje) nie czują misji aby wszystkich oświecać jak ci od pomp gruntowych."

Arturo72
19-02-2013, 20:08
Dt 6K, a jednak można. Ile biegów ma ta pompka?
Można,nie mówię,że nie.
Pompa obiegowa to Wilo Stratos ma 7 biegów,cały czas podłogówka chodzi na 4 biegu.

Pokazuje to tylko (IMHO), ze masz pompke GZ na za niskim biegu.
Być może,zależało mi na szybszym nagrzaniu płyty dlatego pompa obiegowa chodziła na niższym biegu,przez co więcej oddawała ciepła.
Głównym pytaniem do mkm było o grzałki poniżej 25st.C

daikin i rotex i nibe też ma to 25 C z grzałkami (coś w tym jest)
Dla mnie to wada przy akumulacyjnym domu.

wihajster
19-02-2013, 20:10
Czyli: niepotrzebny hałas był...
Pomijając grzałki.

mkm silesia
19-02-2013, 20:13
Kolego,jesteś cienki jak polsilwer.
Wogóle jaki masz cel bycia na forum skoro nie masz zamiaru się udzielać i radzić ?
Wiem ale nie powiem ? Nic nie wiesz...
Szukasz klientów ? O konieczności wykupienia płatnego profilu zapomniałeś ? Nie sztuka na PW rzucić cennik usług...
Nie polecę nikomu Twoich usług i sam nie skorzystam.
Jeszcze raz stwierdzam bardzo dużą wadę Panasonica T-CAP,którą jest załączanie się grzałki przy temperaturze poniżej 25st.C na powrocie,bez względu na temperaturę na zewnątrz,tak będzie nawet przy +15st.C,dla mnie to bzdura do kwadratu.

Po 10h grzania delta T spadła do 9st.C,na zasilaniu 35st.C powrót 26st.C,na większym biegu pompki delta T jest 6st.C.
Pokazuje to,że jednak płyta wygrzewa się cały czas i trochę czasu zajmie zanim dojdzie do odpowiedniej temperatury.
Na obecną chwilę będę grzał bez wyłączania pompy przez 7 dni.
Przypominam,że ja mam do nagrzania płytę fundamentową i wylewkę o łącznej objętości 67m3 betonu,którą trzeba zagrzać do temperatury 25st.C no i silikaty,które swoje też muszą dostac.
Instalacja wygląda tak:



Dokładnie.

Już pisałem że to nie wada a zabezpieczenie minimalnego ciśnienia skraplania ale jak się bierzesz za robienie instalacji to powinieneś to wiedzieć

Arturo72
19-02-2013, 20:15
Czyli: niepotrzebny hałas był...
Pomijając grzałki.
O właśnie :)

Już pisałem że to nie wada a zabezpieczenie minimalnego ciśnienia skraplania ale jak się bierzesz za robienie instalacji to powinieneś to wiedzieć
Dla mnie jest to wada i to duża.
Przy dużej akumulacji czyt.dłuższym czasem przerwy załączania się pompy czyt.długim czasem oddawania ciepła z akumulacji podłoga wychłodzi się spokojnie poniżej 25st.C a zaczynając grzanie w celu ładowania akumulatora czeka nas niespodzianka w postaci grzania na grzałkach.
Mi to akurat nie przeszkadza zbytnio ale dla innych może być problemem.

Pyxis
19-02-2013, 20:15
Być może,zależało mi na szybszym nagrzaniu płyty dlatego pompa obiegowa chodziła na niższym biegu,przez co więcej oddawała ciepła.


Oj, oj, oj. Chyba blad "logiczny". :)

Jak zwiekszenie delty GZ moglo spowodowac wzrost mocy Twojej pompy ciepla? Jesli juz, to co najwyzej moc mogla spasc poprzez zmniejszenie COP. Czas grzania wtedy nieuchronnie wzrasta.