PDA

Zobacz pełną wersję : Pompy ciepła powietrze woda



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 [38] 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74

hydraulik_
19-02-2013, 20:19
Idealnie byłoby wyłączyć pompę cyrkulacyjną .wtedy będzie dużo czasu na oddanie ciepła.
Ktoś kto pisze taki bzdury nie powinien dotykać sie do hydrauliki

mkm silesia
19-02-2013, 20:26
O właśnie :)

Dla mnie jest to wada i to duża.
Przy dużej akumulacji czyt.dłuższym czasem przerwy załączania się pompy czyt.długim czasem oddawania ciepła z akumulacji podłoga wychłodzi się spokojnie poniżej 25st.C a zaczynając grzanie w celu ładowania akumulatora czeka nas niespodzianka w postaci grzania na grzałkach.
Mi to akurat nie przeszkadza zbytnio ale dla innych może być problemem.

To trzeba było zrobić instalacje tak aby woda nie spadała poniżej 25oC a nie teraz pisać że pompa be jak zwykle instalacja skopana a kto jest winny oczywiście pompa POWIETRZE WODA i teraz masz odpowiedź po co czasem coś piszę na forum

Arturo72
19-02-2013, 20:26
Oj, oj, oj. Chyba blad "logiczny". :)

Jak zwiekszenie delty GZ moglo spowodowac wzrost mocy Twojej pompy ciepla? Jesli juz, to co najwyzej moc mogla spasc poprzez zmniejszenie COP. Czas grzania wtedy nieuchronnie wzrasta.
Być może mój błąd.
Wydawało mi się,ze skoro na niższym biegu temperatura zasilania jest wyższa a temperatura powrotu niższa to większa różnica temperatur zostaje oddana w dom.
Widzę,że się myliłem.

To trzeba było zrobić instalacje tak aby woda nie spadała poniżej 25oC a nie teraz pisać że pompa be jak zwykle instalacja skopana a kto jest winny oczywiście pompa POWIETRZE WODA i teraz masz odpowiedź po co czasem coś piszę na forum
Czytasz powyższe posty czy żyjesz w swoim materialistycznym świecie ?
Gdzie masz płatny profil zgodny z regulaminem ?
Jaką pojemność cieplną ma 1m3 żelbetu przy podgrzaniu o 1st.C ? Pomnóż to przez 67...
Dużą wadą Panasonica T-CAP są załączające się grzałki przy temperaturze +25st.C na powrocie.

Pyxis
19-02-2013, 20:30
To trzeba było zrobić instalacje tak aby woda nie spadała poniżej 25oC a nie teraz pisać że pompa be jak zwykle instalacja skopana a kto jest winny oczywiście pompa POWIETRZE WODA i teraz masz odpowiedź po co czasem coś piszę na forum

Czekaj, bo sie zgubilem. Mial sobie bypasa albo jakis mieszacz zalozyc? Czy jak?

hydraulik_
19-02-2013, 20:30
To trzeba było zrobić instalacje tak aby woda nie spadała poniżej 25oC a nie teraz pisać że pompa be jak zwykle instalacja skopana a kto jest winny oczywiście pompa POWIETRZE WODA i teraz masz odpowiedź po co czasem coś piszę na forum
To 25 C w daikinie to na zasilaniu .Grzałki załączają sie tylko na początku sezonu prze chwile .Ale przy uruchomieniach budynków jak są zimne to problemik.

malux20
19-02-2013, 20:30
no mi się wydaję [no się nie wydaję] u mnie pompa jak widzi większą deltę to stara się podgonić mocą .
ale oczywiście nie musicie brać tego pod uwagę poniewaź nie mam prawdziwej pompy w prawdziwym domku.

malux20
19-02-2013, 20:32
u artura to efekt wygrzewania bunkra

mkm silesia
19-02-2013, 20:34
Być może mój błąd.
Wydawało mi się,ze skoro na niższym biegu temperatura zasilania jest wyższa a temperatura powrotu niższa to większa różnica temperatur zostaje oddana w dom.
Widzę,że się myliłem.

Czytasz powyższe posty czy żyjesz w swoim materialistycznym świecie ?
Gdzie masz płatny profil zgodny z regulaminem ?
Jaką pojemność cieplną ma 1m3 żelbetu przy podgrzaniu o 1st.C ? Pomnóż to przez 67...
Dużą wadą Panasonica T-CAP są załączające się grzałki przy temperaturze +25st.C na powrocie.

To co wkleiłeś to twój projekt podłogówki cały czy masz jeszcze jakąś część obliczeniową?

mkm silesia
19-02-2013, 20:46
u artura to efekt wygrzewania bunkra
Może ale jak już bunkier nagrzeje to na wiosnę co zrobi jak ma super izolację i trzeba będzie tylko w nocy grzać?

Arturo72
19-02-2013, 20:46
To co wkleiłeś to twój projekt podłogówki cały czy masz jeszcze jakąś część obliczeniową?
Mój projekt wg obliczeń wg zapotrzebowania na ciepło każdego pomieszczenia przy zasilaniu +35st.C

Może ale jak już bunkier nagrzeje to na wiosnę co zrobi jak ma super izolację i trzeba będzie tylko w nocy grzać?
O to jest pytanie,czyżby grzałkami zaczynać ładowanie akumulatora ?
T-CAP nie daje sobie ustawić określonej temperatury zasilania,H20Lo ustawione na 40st.C H20Hi ustawione na 37st.C a on swoje 35st.C
A gdyby instalacja była projektowana na zasilanie 28-30st.C ?

malux20
19-02-2013, 20:49
a w czym problem./?

Pyxis
19-02-2013, 20:58
I jezeli tak... to przy normalnym zasilaniu +35C i delta T 5C tak jak powinno byc to bedzie fajnie....


A co to za "norma". Ja u siebie nie widzialem jeszcze pelnych 35*C na zasilaniu. Najczesciej jest to max 33*C a najczesciej w okolicach 30*C. Powrot wtedy jest w okolicach 24*C.

malux20
19-02-2013, 20:58
no to u mnie w lutym nie tylko powrót ale i zasilanie mam poniżej 25 stop
nie jestem pewien ale w swoim blogu na taką sytuację zwracał uwagę karbon

mkm silesia
19-02-2013, 21:01
Mój projekt wg obliczeń wg zapotrzebowania na ciepło każdego pomieszczenia przy zasilaniu +35st.C

O to jest pytanie,czyżby grzałkami zaczynać ładowanie akumulatora ?
T-CAP nie daje sobie ustawić określonej temperatury zasilania,H20Lo ustawione na 40st.C H20Hi ustawione na 37st.C a on swoje 35st.C
A gdyby instalacja była projektowana na zasilanie 28-30st.C ?

A czujnik przepływu masz dalej zmostkowany?

hydraulik_
19-02-2013, 21:02
no to u mnie w lutym nie tylko powrót ale i zasilanie mam poniżej 25 stop
nie jestem pewien ale w swoim blogu na taką sytuację zwracał uwagę karbon
Atlantic niema tego problemu

sSiwy12
19-02-2013, 21:03
Dla mnie jest to wada i to duża..Przy dużej akumulacji ....

Bo taka PCi nie jest do takich celów stworzona - to nasz Polski wynalazek.Te grzałki elektryczne mają swoje znaczenie.
Po drugie każda PCi to maszyna cieplna i może warto by było wrócić do podstaw działania takiej maszyny - to odnośnie delty temperatury, która powinna wynosić kilka stopni - przyjmuje się że nie więcej jak 5.

Tak się zastanawiam, kiedy wreszcie ludzie zaczną postrzegać powietrzną pompę ciepła z właściwym zrozumieniem. Pogląd, że to tylko duża lodówka i każdy może być jej instalatorem, owocuje takimi właśnie rezultatami.
Zanim zacznie się pracę - należy dokładnie rozgryźć "przeciwnika", a wtedy wrośnie sprzedaż powietrznych pomp ciepła, bo są one warte zachodu, ale o ile pompy ciepła nie są dla idiotów, to powietrzne na pewno nie są dla debili - nie urażając nikogo, bo nie adresuję tego stwierdzenia personalnie.

malux20
19-02-2013, 21:04
ja wiem że ta pompa to żaden cud techniki
ale w pierwszy sezon było ok
jedynie hałas jak jest oszroniona

mkm silesia
19-02-2013, 21:10
Atlantic niema tego problemu
Ja robiłem kiedyś Fujitsu ale nie lubię tego sterownika i już od kilku lat trzaskam Technibela a teraz trochę Panasonica
Ci Francuzi chyba lubią japan atlantic fujitsu a technibel sanyo
Poza tym wątroba cierpiała jak musiałem jeździć do gdańska po papierek z autoryzacją

Arturo72
19-02-2013, 21:12
Tak się zastanawiam, kiedy wreszcie ludzie zaczną postrzegać powietrzną pompę ciepła z właściwym zrozumieniem. .
Nie wiem czy o mnie piszesz ale ja budowałem dom pod prąd z COP1 z jak największą możliwością akumulacji ciepła i niskim zasilaniem.
Pompa to było przy okazji i miała być w późniejszym okresie montowana ale dla mnie nie możność idealnego dopasowania pompy do takiego domu jest dziwną rzeczą.

Ja robiłem kiedyś Fujitsu ale nie lubię tego sterownika i już od kilku lat trzaskam Technibela a teraz trochę Panasonica
Ci Francuzi chyba lubią japan atlantic fujitsu a technibel sanyo
Poza tym wątroba cierpiała jak musiałem jeździć do gdańska po papierek z autoryzacją
Sterownik Atlantica i Panasonica to niebo a ziemia,przy czym Atlantic to niebo a Panasonic,rzekłbym nawet piekło ;)

asolt
19-02-2013, 21:12
A gdyby instalacja była projektowana na zasilanie 28-30st.C ?

Ale co jest warty taki projekt, jezeli temp łazienki ma być 24 oC to temp posadzki powinna miec ok 28-28,5 oC , jak moze być w takim przypadku temp zasilania 28 oC.
Ona musi być wyzsza o ok 5-6 oC w zalezności od grubości jastrychu.
To łazienka determinuje temp zasilania. Uważam za nie da się normowo zaprojektować podłogówki uwzględniając temp łazienki 24 oC dla całego okresu grzewczego przy temp zasilania 28-30 oC

malux20
19-02-2013, 21:13
no siwy ma rację
no jakbym nie dotykał kominka w lutym to za cały miesiąc wyszłoby max 300kwh
przy przewymiarowanej mojej pompie to żaden problem zmieścić się w tanszej taryfie
no dodajmy z 50 kwh ze względu na niższy cop nocą [choć ten luty jakiś wachań temp nie miał nocą]
i jeszcze dodajmy z 50 kwh na błąd w liczeniu moim
400kwh - x0,35zł da całkiem fajną kwotę
oczywiście mogę liczyć tak jak teraz 200 kwh
plus 60-80 kg drewna [u mnie koszt max 64 zł

mkm silesia
19-02-2013, 21:15
Ale co jest warty taki projekt, jezeli temp łazienki ma być 24 oC to temp posadzki powinna miec ok 28-28,5 oC , jak moze być w takim przypadku temp zasilania 28 oC.
Ona musi być wyzsza o ok 5-6 oC w zalezności od grubości jastrychu.
To łazienka determinuje temp zasilania. Uważam za nie da się normowo zaprojektować podłogówki uwzględniając temp łazienki 24 oC dla całego okresu grzewczego przy temp zasilania 28-30 oC

To pętelka na ścianę ...

malux20
19-02-2013, 21:17
może to śmiesznie zabrzmi może artur niech założy jakiś grzejnik z grzałką żeby podbić temperaturę
nad ranem z 2h np
przy jego zapotrzebowaniu to byłoby pewnie kilkadziesiąt złotych rocznie
co o tym myslicie?

asolt
19-02-2013, 21:19
To pętelka na ścianę ...

I grzejnik drabinkowy , albo moze i dwa
Przy temp zasilania 28 oC i petelka na scianie niewiele da

Arturo72
19-02-2013, 21:20
Ale co jest warty taki projekt, jezeli temp łazienki ma być 24 oC to temp posadzki powinna miec ok 28-28,5 oC , jak moze być w takim przypadku temp zasilania 28 oC.

Byłem i jestem przeciwny kablom grzejnym ale w łazience pod kaflami takowe będą ;)

I grzejnik drabinkowy , albo moze i dwa
Przy temp zasilania 28 oC i petelka na scianie niewiele da
Grzejnika drabiniastego nie będzie w łazience.

mkm silesia
19-02-2013, 21:21
I grzejnik drabinkowy , albo moze i dwa
Albo zostawić zapaloną żarówkę 100w będzie miała więcej niż te drabinki a tak poważnie pętelka w tynku załatwia temat

Pyxis
19-02-2013, 21:22
I grzejnik drabinkowy , albo moze i dwa
Przy temp zasilania 28 oC i petelka na scianie niewiele da

Mam w lazienkach gesciej rurki i drabinke na osobnej petli podlogowki, ale temp nigdy nie jest 24*C. Jak w domu 22*C to w lazienkach max 1*C wecej. I to tylko jak pompa grzeje, bo pozniej w okresie przerwy sie to wyrownuje.

wihajster
19-02-2013, 21:22
A ściennego dołożyć???
Dla mnie to nieporozumienie, "robić" PC z niskim zasilaniem dla lepszej efektywności (oczywiście!!) a gonić łazienkę kablami.

Pyxis
19-02-2013, 21:24
Grzejnika drabiniastego nie będzie w łazience.

A szkoda, bo to sprawna "suszarka" na reczniki.

asolt
19-02-2013, 21:25
Mam w lazienkach gesciej rurki i drabinke na osobnej petli podlogowki, ale temp nigdy nie jest 24*C. Jak w domu 22*C to w lazienkach max 1*C wecej. I to tylko jak pompa grzeje, bo pozniej w okresie przerwy sie to wyrownuje.

Samo zycie, ono prostuje normy

Arturo72
19-02-2013, 21:26
Dla mnie to nieporozumienie, "robić" PC z niskim zasilaniem dla lepszej efektywności (oczywiście!!) a gonić łazienkę kablami.

COP1 to dla mnie nie problem :)

A szkoda, bo to sprawna "suszarka" na reczniki.
Żona się nie zgodziła na taką ozdobę ;)
Ale z tego co czytam to WM daje radę jako "suszarka" ;)

wihajster
19-02-2013, 21:28
COP1 to dla mnie nie problem :)
Wiem, miał być pierwotnie COP=1.
Ale jak już wydałeś xxkPLN to można by było COP= hmmm, >1?
Człowiek uczy się na błędach.

malux20
19-02-2013, 21:28
pyxis u mnie tak samo z temp
w łazienkach drabinki na osobnej pętli
ale faktycznie temp zasilania a temp w łazienkach to też u mnie problem będzie no bo jak podbić ją do 24 przy moim zasilaniu-cudów nie ma przecież

Pyxis
19-02-2013, 21:29
Samo zycie, ono prostuje normy

To akurat da sie przezyc. Nie jest uciazliwe - przynajmniej dla mnie.

Pratchawiec
19-02-2013, 21:30
Witam wszystkich.

To mój pierwszy post, jednak od dłuższego czasu obserwuję kilka wątków związanych z wentylacją i ogrzewaniem. Planuję bowiem na wiosnę lub wczesnym latem rozpocząć budowę nowego -drugiego domu, ale to zupełnie odrębny temat.

Nie jestem sprzedawcą, monterem, nie jestem w jakikolwiek sposób związany z branżą budowlaną. Nie mam nawet wykształcenia technicznego.
Mam jednak jakieś doświadczenia z eksploatacją pomp ciepła bowiem od 7 lat głównym, choć oczywiście nie wyłącznym źródłem ogrzewania mojego domu (pow. użytkowa ok.220m, kubatura ok. 800), są powietrzne pompy ciepła. W nowym domu będzie zainstalowana pompa ciepła Panasonic t-CAP 9 kW z opcją chłodzenia klimakonwektorem. W związku z tym zasięgnąłem w tej mierze informacji szczegółowych i źródłowych.

Obserwuję uważnie zmagania Arturo72 z jego pompą bowiem wbrew obiegowej opinii twierdzę, że zawsze lepiej uczyć się na błędach cudzych niż własnych.
W związku z powyższym mam kilka pytań do Arturo 72
1. Czy pompa obiegowa Wilo jest oryginalna? W mojej pompie oryginał to Grundfos UPS 25/80, zamierzam go zresztą wymienić na Laing Ecocirc bo na II biegu pożera 180 W a chodzić musi na okrągło.
2. Czy zawór trójdrożny to Siemens taki jak sugeruje Panasonic w instrukcji montażu?
3. Czy jest zachowany minimalny przepływ 18 l na minutę?
4. Czy policzyłeś opory przepływu - sam hydroboks to 108 mb zawór Siemensa c`-a 100mb, rozdzielacz rurkami blisko 200 mb
5. Czy rurki instalacji mają średnicę 1/2 czy 3/4 bo z wyglądu na fotce w dzienniku calowe na pewno nie są.

Jak odpowiesz na powyższe pytania być może uzyskasz odpowiedź na konieczność stosowania wysokiej temperatury zasilania i dużej delty.

Pozdrawiam wszystkich uczestników, Arturowi życzę powodzenia i konsekwentnego spełnienia wszystkich założeń

Pyxis
19-02-2013, 21:31
Żona się nie zgodziła na taką ozdobę ;)
Ale z tego co czytam to WM daje radę jako "suszarka" ;)

Z WM czy bez niej, podgrzewany schnie szybciej :)

asolt
19-02-2013, 21:33
A ściennego dołożyć???


Czasami się, czasami się nie da. Sa rózne łazienki, niektóre są na poddaszach i i mają lekkie sciany, a to z kolei drzwi, a to uskoki.
Czasami tak niska temp zasilania powoduje ze w innych pomieszczeniach przy rozstawie 10 cm brakuje mocy, jak dołozymy do tego parkiet to mozemy sie pozegnac z tak niską temp.

malux20
19-02-2013, 21:35
artur z tym wm to przesada
drabinka z minimalną temp lepiej radzi sobie z recznikami

malux20
19-02-2013, 21:37
asolt mam już doświadczenie z parkietem -kompletnie bez znaczenia czy drewno czy płytki

wihajster
19-02-2013, 21:38
Czasami się, czasami się nie da. Sa rózne łazienki, niektóre są na poddaszach i i mają lekkie sciany, a to z kolei drzwi, a to uskoki.(...)
A w takim razie drabinka zasilana 24/24 temperaturą w zakresie +46/+40?
Pomoże "coś"?

mkm silesia
19-02-2013, 21:38
artur z tym wm to przesada
drabinka z minimalną temp lepiej radzi sobie z recznikami
nie to nie przesada

malux20
19-02-2013, 21:40
no może inaczej i to ito będzie oknajlepiej razem

Arturo72
19-02-2013, 21:41
artur z tym wm to przesada
drabinka z minimalną temp lepiej radzi sobie z recznikami
Nie wiem,nie mam ani tego ani tego :)
Po prostu czytam spostrzeżenia forumowiczów :)

asolt
19-02-2013, 21:43
asolt mam już doświadczenie z parkietem -kompletnie bez znaczenia czy drewno czy płytki

Tak przy 10 cm rozstawu to faktycznie bez znaczenia, mniejszych rozstawów sie praktycznie nie stosuje. Do obliczen wazny jest rodzaj wykonczenia podłogi.
Ty moze tego nie widzisz ale jednak to znaczenie ma.

Pyxis
19-02-2013, 21:43
Nie wiem,nie mam ani tego ani tego :)
Po prostu czytam spostrzeżenia forumowiczów :)

Co tu sie koowa tak "konsyliacyjnie" nagle zrobilo?:D

asolt
19-02-2013, 21:45
A w takim razie drabinka zasilana 24/24 temperaturą w zakresie +46/+40?
Pomoże "coś"?

Chodzi o temp zasilania 46 oC i dT =6 oC ? Jezeli tak to pomoze i to duzo

mkm silesia
19-02-2013, 21:45
Witam wszystkich.

To mój pierwszy post, jednak od dłuższego czasu obserwuję kilka wątków związanych z wentylacją i ogrzewaniem. Planuję bowiem na wiosnę lub wczesnym latem rozpocząć budowę nowego -drugiego domu, ale to zupełnie odrębny temat.

Nie jestem sprzedawcą, monterem, nie jestem w jakikolwiek sposób związany z branżą budowlaną. Nie mam nawet wykształcenia technicznego.
Mam jednak jakieś doświadczenia z eksploatacją pomp ciepła bowiem od 7 lat głównym, choć oczywiście nie wyłącznym źródłem ogrzewania mojego domu (pow. użytkowa ok.220m, kubatura ok. 800), są powietrzne pompy ciepła. W nowym domu będzie zainstalowana pompa ciepła Panasonic t-CAP 9 kW z opcją chłodzenia klimakonwektorem. W związku z tym zasięgnąłem w tej mierze informacji szczegółowych i źródłowych.

Obserwuję uważnie zmagania Arturo72 z jego pompą bowiem wbrew obiegowej opinii twierdzę, że zawsze lepiej uczyć się na błędach cudzych niż własnych.
W związku z powyższym mam kilka pytań do Arturo 72
1. Czy pompa obiegowa Wilo jest oryginalna? W mojej pompie oryginał to Grundfos UPS 25/80, zamierzam go zresztą wymienić na Laing Ecocirc bo na II biegu pożera 180 W a chodzić musi na okrągło.
2. Czy zawór trójdrożny to Siemens taki jak sugeruje Panasonic w instrukcji montażu?
3. Czy jest zachowany minimalny przepływ 18 l na minutę?
4. Czy policzyłeś opory przepływu - sam hydroboks to 108 mb zawór Siemensa c`-a 100mb, rozdzielacz rurkami blisko 200 mb
5. Czy rurki instalacji mają średnicę 1/2 czy 3/4 bo z wyglądu na fotce w dzienniku calowe na pewno nie są.

Jak odpowiesz na powyższe pytania być może uzyskasz odpowiedź na konieczność stosowania wysokiej temperatury zasilania i dużej delty.

Pozdrawiam wszystkich uczestników, Arturowi życzę powodzenia i konsekwentnego spełnienia wszystkich założeń

Przesadziłeś winny już jest już go prowadzą do kata to pompa z zmostkowanym czujnikiem przepływu takiego hichkoka mi zepsuć

asolt
19-02-2013, 21:46
Co tu sie koowa tak "konsyliacyjnie" nagle zrobilo?:D

Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia (czy jakos tak)

malux20
19-02-2013, 21:46
idż do groszków to załapiesz luzik

Pyxis
19-02-2013, 21:47
Chodzi o temp zasilania 46 oC i dT =6 oC. Jezeli tak to pomoze i to duzo

Bez wzgledu na wartosc przeplywu? ;)

wihajster
19-02-2013, 21:50
Chodzi o temp zasilania 46 oC i dT =6 oC ? Jezeli tak to pomoze i to duzo
Powiedzmy że dT będzie minimalna (1K, 2K?), a temperatura zasilania będzie się zmieniać quasi-sinusoidalnie w zakresie min/max +40/+46

PS
Bardziej będzie to piła niż sinusoida, strome narastanie i łagodne zbocze.

Arturo72
19-02-2013, 21:51
Tak przy 10 cm rozstawu to faktycznie bez znaczenia, mniejszych rozstawów sie praktycznie nie stosuje.
Ja mam w łazience 70% co 5cm na listwach.Było ciężko ale jest :)

Co tu sie koowa tak "konsyliacyjnie" nagle zrobilo?:D
No cóż... :)

asolt
19-02-2013, 21:51
Bez wzgledu na wartosc przeplywu? ;)

Przeplyw determinuje dT, czyli i dT i przepływ są wspólzalezne

malux20
19-02-2013, 21:52
a wiecie mam argument jakiś do bardzo dobrej izolacji
mogę założyć drewno w domu bez oglądania się
salon z kuchnią ma 51m2 kładę parkiet w części wypoczynkowej salonu i dlatego zakreciłem 3 pętle z 6 i nie mam żadnego problemu z komfortem
wiem wiem w niedzielę paliłem kominkiem
wiele osób potrafi grzać płaszczem wodnym to zamiast gazu czy gruntowej
to powietrzna bedzie ok

asolt
19-02-2013, 21:54
Powiedzmy że dT będzie minimalna (1K, 2K?), a temperatura zasilania będzie się zmieniać quasi-sinusoidalnie w zakresie min/max +40/+46

Mniejsza dT tym wieksza moc, juz nawet przy 40 oC i dT=2 ta moc bedzie spora, oczywiście uzależniona od wielkosci grzejnika

Pratchawiec
19-02-2013, 22:00
Arturo, jeśli ta pompa ma dalej zmostkowany czujnik przepływu jak pisze mkm_silesia, to grzałki mogą włączać sie w trybie awaryjnym. Pamiętaj, że przepływ minimalny to 18 l na minutę. Sprawdź charakterystykę pompy obiegowej policz z grubsza opory przepływu całej instalacji i dobierz właściwy bieg

wihajster
19-02-2013, 22:02
Mniejsza dT tym wieksza moc, juz nawet przy 40 oC i dT=2 ta moc bedzie spora, oczywiście uzależniona od wielkosci grzejnika
No, to w takim razie mammy przy gruntowej PC i odpowiednio dużej drabince zapewniony komfort temperaturowy przy COP dla c.o. wynikającym z COP podłogówki plus (albo raczej minus) COP ~3,0 dla drabinek.
Zamiast COP=1.

Wiem, wiem, wiem że łazienki i drabinki to mały % w skali całego budynku, ale takie "zboczenie" mam i mnie to osobiście boli stosowanie ordynarnych grzałek/kabli, mając PC oczywiście. Amen.

Arturo72
19-02-2013, 22:03
Nie jestem sprzedawcą, monterem, nie jestem w jakikolwiek sposób związany z branżą budowlaną. Nie mam nawet wykształcenia technicznego.
W nowym domu będzie zainstalowana pompa ciepła Panasonic t-CAP 9 kW z opcją chłodzenia klimakonwektorem. W związku z tym zasięgnąłem w tej mierze informacji szczegółowych i źródłowych.
mkm silesia-jest to bardzo żałosne i żenujące posunięcie,naprawdę nie stać Cię na płatny profil ?
Takie ściemnianie na forum jest wychwytywane od razu...
Kolego Pratchawiec,Atlantic pod względem sterowania jest zdecydowanie lepszym wariantem niż Panasonic T-CAP,przemyśl to ;)
Jeśli zdecydujesz się na TRI11 to technicznie nie ma o czym mówić i co porównywać :)

sSiwy12
19-02-2013, 22:06
Ja mam w łazience 70% co 5cm na listwach.Było ciężko ale jest :)


Teoretycznie, ale i praktycznie w łazience powinna być wyższa temperatura, ale jest tak, że tam też jest wywiew powietrza (bo musi być).
Z łazienki korzysta się okazjonalnie, a to oznacza, że grzeje się niepotrzebnie - zwłaszcza przy wentylacji grawitacyjnej.
Moim zdaniem w łazience powinno być dogrzewanie "czasowe" - tylko wtedy kiedy jest taka potrzeba. Rozwiązań jest sporo.

A przy okazji, pytanie do instalatorów. Jak tłumaczycie inwestorom, brak strefy brzegowej ?

asolt
19-02-2013, 22:10
No, to w takim razie mammy przy gruntowej PC i odpowiednio dużej drabince zapewniony komfort temperaturowy przy COP dla c.o. wynikającym z COP podłogówki plus (albo raczej minus) COP ~3,0 dla drabinek.
Zamiast COP=1.

Wiem, wiem, wiem że łazienki i drabinki to mały % w skali całego budynku, ale takie "zboczenie" mam i mnie to osobiście boli stosowanie ordynarnych grzałek/kabli, mając PC oczywiście. Amen.

Z mojej praktyki wynika ze dla łazienek wystarcza podłogówka i grzejnik drabinkowy dla uzupełnienia mocy zasilany tą samą temp. Te temp wahaja się od 35do 38,39 oC w zalezności od strat w łazienkach, zawsze przeliczam dla 24 oC temp wewn. A grzałka w grzejniku grabinkowym przydaje się w okresach przejsciowych i wcale nie musi byc taka "ordynarna"

andriuss
19-02-2013, 22:11
Z łazienki korzysta się okazjonalnie, a to oznacza, że grzeje się niepotrzebnie - zwłaszcza przy wentylacji grawitacyjnej.
Moim zdaniem w łazience powinno być dogrzewanie "czasowe" - tylko wtedy kiedy jest taka potrzeba. Rozwiązań jest sporo.


Hallelujah! Nie pytałem publicznie, ale nigdy nie rozumiałem po co w 3 kiblach w domu utrzymywać 25* przez całą dobę. Nie lepiej zrobić opcję wduś guzik żeby odpalić matę grzewczą na 5 czy 10 minut? I sympatyczniej i oszczędniej.

Arturo72
19-02-2013, 22:12
Teoretycznie, ale i praktycznie w łazience powinna być wyższa temperatura, ale jest tak, że tam też jest wywiew powietrza (bo musi być).
Z łazienki korzysta się okazjonalnie, a to oznacza, że grzeje się niepotrzebnie - zwłaszcza przy wentylacji grawitacyjnej.
Moim zdaniem w łazience powinno być dogrzewanie "czasowe" - tylko wtedy kiedy jest taka potrzeba. Rozwiązań jest sporo.

A przy okazji, pytanie do instalatorów. Jak tłumaczycie inwestorom, brak strefy brzegowej ?
Dlatego u mnie będą kable pod kaflami,łazienka rządzi się swoimi prawami ;)
Strefa brzegowa także jest,co 10cm na szer.80cm.
mkm silesia twierdzi,ze tak nie powinno być bo mówił,że instalacja jest skopana.
Czyżby on się nie znał na instalacjach ? Sztuczny instalator a zgrywa fachowca ?
Niech inwestorzy ocenią jego zachowanie.


Hallelujah! Nie pytałem publicznie, ale nigdy nie rozumiałem po co w 3 kiblach w domu utrzymywać 25* przez całą dobę. Nie lepiej zrobić opcję wduś guzik żeby odpalić matę grzewczą na 5 czy 10 minut? I sympatyczniej i oszczędniej.
No właśnie :)
Łazienka ciepła mimo wyłączonej pompy ciepła ;)

asolt
19-02-2013, 22:13
Hallelujah! Nie pytałem publicznie, ale nigdy nie rozumiałem po co w 3 kiblach w domu utrzymywać 25* przez całą dobę. Nie lepiej zrobić opcję wduś guzik żeby odpalić matę grzewczą na 5 czy 10 minut? I sympatyczniej i oszczędniej.

Norma dla WC nie przewiduje wcale 24 oC, a tylko 20 oC czyli tyle ile w pozostałej czesci domu

asolt
19-02-2013, 22:17
A przy okazji, pytanie do instalatorów. Jak tłumaczycie inwestorom, brak strefy brzegowej ?

W nowych izolowanych domach nie ma potrzeby stosowania strefy brzegowej (patrz przypadek maluxa) ,jezeli zdarzy się zwiekszone straty bo np. duze przeszklenia to wtedy i tak jest rozstaw 10 cm , a strefe brzegowa z rozstawem 5 cm nie ma sensu robic, lepiej podniesc temp zasialnia o 1 oC i uzyskamy ten sam efekt

wihajster
19-02-2013, 22:18
A grzałka w grzejniku grabinkowym przydaje się w okresach przejsciowych i wcale nie musi byc taka "ordynarna"
Ordynarna w sensie technicznym, chodziło mi tylko o to że jest to zwykły grzejnik rezystancyjny i odpowiadający mu COP=1.
Nie miałem na myśli formy przestrzennej ani koloru obudowy ;)
Pozdrawiam

mkm silesia
19-02-2013, 22:19
Arturo, jeśli ta pompa ma dalej zmostkowany czujnik przepływu jak pisze mkm_silesia, to grzałki mogą włączać sie w trybie awaryjnym. Pamiętaj, że przepływ minimalny to 18 l na minutę. Sprawdź charakterystykę pompy obiegowej policz z grubsza opory przepływu całej instalacji i dobierz właściwy bieg
I co dalej uważasz że warto?

wihajster
19-02-2013, 22:20
(...)odpalić matę grzewczą na 5 czy 10 minut? I sympatyczniej i oszczędniej.
Nie widziałem jeszcze takiej maty grzewczej podnoszącej temperaturę w takim czasie o 2K...

asolt
19-02-2013, 22:21
Ordynarna w sensie technicznym, chodziło mi tylko o to że jest to zwykły grzejnik rezystancyjny i odpowiadający mu COP=1.
Nie miałem na myśli formy przestrzennej ani koloru obudowy ;)
Pozdrawiam

Aha, ale procentowo jest to mały udział w całosci zapotrzebowania na ciepło. Szkoda tym sobie zaprzatac głowę

Pratchawiec
19-02-2013, 22:24
Napisał Arturo72


Kolego Pratchawiec,Atlantic pod względem sterowania jest zdecydowanie lepszym wariantem niż Panasonic T-CAP,przemyśl to
Jeśli zdecydujesz się na TRI11 to technicznie nie ma o czym mówić.


Pompa dość długo czeka już w garażu. Atlantic czy inne nie wchodzą zatem w rachubę. Mam nadzieję, że jak pokonasz "choroby wieku dziecięcego" Panasonica i wygrzejesz wszystko, nie będziesz tak sfrustrowany.
Potega i "ładność" sterownika to jednak nie są dla mnie elementy decydujące. Zasadniczą dla mnie sprawą był fakt, że pompa ta przystaje znakomicie do moich założeń grzewczych i chłodniczych a nie jest w cenie Zubadana, którego zresztą też rozważałem.

Arturo72
19-02-2013, 22:25
Pompa dość długo czeka już w garażu. Atlantic czy inne nie wchodzą zatem w rachubę. Mam nadzieję, że jak pokonasz "choroby wieku dziecięcego" Panasonica i wygrzejesz wszystko, nie będziesz tak sfrustrowany.
Potega i "ładność" sterownika to jednak nie są dla mnie elementy decydujące. Zasadniczą dla mnie sprawą był fakt, że pompa ta przystaje znakomicie do moich założeń grzewczych i chłodniczych a nie jest w cenie Zubadana, którego zresztą też rozważałem.

Czy mod tego nie widzi ?
Ok,zgłaszam użytkownika mkm silesia jako sprzedawcę pomp ciepła firmy Panasonic,który uprawia "pseudoreklamę" i wypowiada się nie zgodnie z regulaminem,poza tym jako użytkownik i sprzedawca pomp ciepła bez wykupionego profilu płatnego posiada dwa konta na forum.

wihajster
19-02-2013, 22:27
Z mojej praktyki wynika ze dla łazienek wystarcza podłogówka i grzejnik drabinkowy dla uzupełnienia mocy zasilany tą samą temp. Te temp wahaja się od 35do 38,39 oC w zalezności od strat w łazienkach(...)
A co będzie jeśli użytkownik wybierze system blokujący podłogówkę w okresie drogiej energii( 6-13, 15-22)? Oczywiście w okresach gdy temp. zewnętrzna pozwoli na takie przerwy w dostarczaniu ciepła co podłogi? Domyślam się że temperatura łazienek zrówna się pi*oko z resztą?

Pyxis
19-02-2013, 22:29
Przeplyw determinuje dT, czyli i dT i przepływ są wspólzalezne

Czyli wystarczy podac dT i wiemy wszystko? Oj chyba nie.
Przeplyw to niezbedny parametr do okreslenia mocy grzejnika.Bez tego nie wiesz nic :)

andriuss
19-02-2013, 22:31
Nie widziałem jeszcze takiej maty grzewczej podnoszącej temperaturę w takim czasie o 2K...

Chyba nie to jest kluczowe o ile stopni podniesie. W tej chwili mam matę w łazience pod glazurą. Jak włączę z palca, po 15-30 sekundach robi się dużo sympatyczniej, bo ciepło w nóżki. Jeszcze poeksperymentuję.

edit: terakotą oczywiście.

mkm silesia
19-02-2013, 22:31
Czy mod tego nie widzi ?
Ok,zgłaszam użytkownika mkm silesia jako sprzedawcę pomp ciepła firmy Panasonic,który uprawia "pseudoreklamę" i wypowiada się nie zgodnie z regulaminem,poza tym jako użytkownik i sprzedawca pomp ciepła bez wykupionego profilu płatnego posiada dwa konta na forum.
no to teraz już chyba nie masz wątpliwości że tu rządzi paranoja

Pyxis
19-02-2013, 22:33
mozna tez ustawic sobie stala temp na zasilaniu... np. te 35C :)

Chyba by mi doby zabraklo, zeby taka utrzymac. W domu mial bym ze 30*C :)

asolt
19-02-2013, 22:35
Czyli wystarczy podac dT i wiemy wszystko? Oj chyba nie.
Przeplyw to niezbedny parametr do okreslenia mocy grzejnika.Bez tego nie wiesz nic :)

Czy ja twierdzę ze mając tylko dT wiemy wszystko ?, nigdzie tak nie napisałem. Do obliczen jest potrzebny przepływ i wynika on z załozonej dT.

Pyxis
19-02-2013, 22:38
Domyślam się że temperatura łazienek zrówna się pi*oko z resztą?

Nie musisz sie domyslac, bo opisalem, ze tak sie wlasnie dzieje u mnie.

sSiwy12
19-02-2013, 22:38
W nowych izolowanych domach nie ma potrzeby stosowania strefy brzegowej

Mam odmienne zdanie. "Cieplejsza" ściana poprawia komfort cieplny, powiedzmy, pomieszczenia. Poza tym odpowiednio wykonana jest nieoceniona w okresach przejściowych.
Ma to też (może mieć) aspekt ekonomiczny - nie potrzeba podnosić temperatury w całym domu (pomieszczeniu). "Ciepła" ściana zwiększa komfort termiczny.

Ps. W przypadku PCi różnica 1 stopnia GZ, ma spore znaczenie.

Pyxis
19-02-2013, 22:39
Czy ja twierdzę ze mając tylko dT wiemy wszystko ?, nigdzie tak nie napisałem. Do obliczen jest potrzebny przepływ i wynika on z załozonej dT.

Dlatego sie dziwie, ze dyskutujecie jakis przypadek dla zakladanej delty, ale bez podawania przeplywu.

asolt
19-02-2013, 22:41
A co będzie jeśli użytkownik wybierze system blokujący podłogówkę w okresie drogiej energii( 6-13, 15-22)? Oczywiście w okresach gdy temp. zewnętrzna pozwoli na takie przerwy w dostarczaniu ciepła co podłogi? Domyślam się że temperatura łazienek zrówna się pi*oko z resztą?

I tu jest problem, tak w zasadzie nie jak zaakumulowac tej energii. Spadek temperatury nastąpi, ale jaki i jak szybko nastąpi to będzie inaczej w kazdym przypadku.

Pratchawiec
19-02-2013, 22:42
Do Arturo72 i innych wietrzących branżowca.


Czy mod tego nie widzi ?

Arturo pisałem na wstepie, że nie jestem handlarzem i nie wkurzaj mnie. Wiem, że na tym forum zdarzali się różni naganiacze, ale nie mam z nimi ani nawet z branżą budowlano-instalacyjną nic wspólnego. Wiem, że jesteś podelrzliwy i zasadniczy jak Robespiere, ale tu nie trafiłeś.
Obserwując twoje perypetie, zwłaszcza ostatnie zrobiło mi się Ciebie po prostu żal. Poza tym co wcześniej podkreśliłem jesteś na forum pierwszym przypadkiem piszącym coś więcej o instalacji T-Capa. To samo co Ciebie czeka mnie mam nadzieje jesienią tego roku.

wihajster
19-02-2013, 22:43
Dlatego sie dziwie, ze dyskutujecie jakis przypadek dla zakladanej delty, ale bez podawania przeplywu.
Pyksi, po ch..a mi przepływ gdy mam temperaturę zasilania i dT?
Albo po ch... mi dT i przepływ gdy mam temperaturę zasilania i powrotu?
Nie drąż tam gdzie to bezproduktywne działanie i nic nie wnoszące ;)

asolt
19-02-2013, 22:53
Mam odmienne zdanie. "Cieplejsza" ściana poprawia komfort cieplny, powiedzmy, pomieszczenia. Poza tym odpowiednio wykonana jest nieoceniona w okresach przejściowych.
Ma to też (może mieć) aspekt ekonomiczny - nie potrzeba podnosić temperatury w całym domu (pomieszczeniu). "Ciepła" ściana zwiększa komfort termiczny.

Ps. W przypadku PCi różnica 1 stopnia GZ, ma spore znaczenie.

Podałem przykład maluxa który wyłaczył kilka petli i pomimo tego nie odczuwa dyskomfortu, nie twierdzę ze w słabo ocieplonych domach ta strefa nie podnosi komfortu, ale dla domów dobrze i bardzo dobrze izolowanych stosowanie tej strefy generuje duze nadwyzki mocy, a zmniejszanie temp. zasilania blokuje łazienka a nie kazdy chce miec w niej dodatkowo ogrzewanie scienne. Nie ma jednego prawidłowego rozwiązania i do kazdego projektu trzeba podejsc indywidualnie

Pyxis
19-02-2013, 22:53
Pyksi, po ch..a mi przepływ gdy mam temperaturę zasilania i dT?
Albo po ch... mi dT i przepływ gdy mam temperaturę zasilania i powrotu?
Nie drąż tam gdzie to bezproduktywne działanie i nic nie wnoszące ;)

To policz moc grzejnika dla +40*C na zasilaniu i dt=2K
Policz dla dowolnej temp zasilania i dowolnej delty. Przekonasz sie po co przeplyw. ;)

wihajster
19-02-2013, 22:57
.

mkm silesia
19-02-2013, 22:58
Czy mod tego nie widzi ?
Ok,zgłaszam użytkownika mkm silesia jako sprzedawcę pomp ciepła firmy Panasonic,który uprawia "pseudoreklamę" i wypowiada się nie zgodnie z regulaminem,poza tym jako użytkownik i sprzedawca pomp ciepła bez wykupionego profilu płatnego posiada dwa konta na forum.

Myślę że sam siebie taż powinieneś zgłosić bo zamontowałeś pompę X do skopanej instalacji po to by reklamować pompę Y jak paranoja to peranoja

sSiwy12
19-02-2013, 23:07
Podałem przykład maluxa który wyłaczył kilka petli i pomimo tego nie odczuwa dyskomfortu,

Ale to tylko świadczy o tym, że miał źle wykonaną podłogówkę.
A akurat ten przykład pokazuje "zasadę" działania strefy brzegowej i jej ewentualny wpływ na rozstaw rurek - może być większy - przy założeniu, że ktoś to wyliczał.

asolt
20-02-2013, 06:19
Ale to tylko świadczy o tym, że miał źle wykonaną podłogówkę.
A akurat ten przykład pokazuje "zasadę" działania strefy brzegowej i jej ewentualny wpływ na rozstaw rurek - może być większy - przy założeniu, że ktoś to wyliczał.

W tym przypadku widać efekt przewymiarowania i to bardzo znacznego, a tak bardzo tu promowanego (przewymiarowania). Liczone było tylko ozc, projektu podłogówki nie było. Dzieki projektowi mozna by było zaoszczedzic materiał i robociznę nic nie tracąc na funkcjonalności.

mkm silesia
20-02-2013, 06:33
W tym przypadku widać efekt przewymiarowania i to bardzo znacznego, a tak bardzo tu promowanego (przewymiarowania). Liczone było tylko ozc, projektu podłogówki nie było. Dzieki projektowi mozna by było zaoszczedzic materiał i robociznę nic nie tracąc na funkcjonalności.
A nie jest tak że tam jeszcze nie ma okładzin (parkietu) tak mi się zdaje czytając wpisy ?

asolt
20-02-2013, 07:00
A nie jest tak że tam jeszcze nie ma okładzin (parkietu) tak mi się zdaje czytając wpisy ?

Wydaje mi sie ze parkiet jest juz połozony, zresztą malux zapewne sie na ten temat wypowie

lukasza
20-02-2013, 07:55
Z mojej praktyki wynika ze dla łazienek wystarcza podłogówka i grzejnik drabinkowy dla uzupełnienia mocy zasilany tą samą temp. Te temp wahaja się od 35do 38,39 oC w zalezności od strat w łazienkach, zawsze przeliczam dla 24 oC temp wewn. A grzałka w grzejniku grabinkowym przydaje się w okresach przejsciowych i wcale nie musi byc taka "ordynarna"

a z moich obserwacji to praktycznie największy wpływ w domach na łazienkę ma wentylacja! My, Wy tu piszecie o temperaturze w domu +22, w łazience +24 a ja prawie wszędzie gdzie jestem to w domu jest +22 a w łazience maks +20 bo wentylacja grawitacyjna działa zimą aż za efektywnie.
Także dla mnie jak jest reku i jak temperatura domu i łazienki jest taka sama to już jest dobrze. Zresztą do sr.... więcej stopni nie potrzebuję a do kąpieli i tak zaraz się nagrzeje od wanny pełnej wody czy od prysznica, chyba szybciej niż włączenie maty na 10-15 min

asolt
20-02-2013, 08:01
a z moich obserwacji to praktycznie największy wpływ w domach na łazienkę ma wentylacja! My, Wy tu piszecie o temperaturze w domu +22, w łazience +24 a ja prawie wszędzie gdzie jestem to w domu jest +22 a w łazience maks +20 bo wentylacja grawitacyjna działa zimą aż za efektywnie.
Także dla mnie jak jest reku i jak temperatura domu i łazienki jest taka sama to już jest dobrze. Zresztą do sr.... więcej stopni nie potrzebuję a do kąpieli i tak zaraz się nagrzeje od wanny pełnej wody czy od prysznica, chyba szybciej niż włączenie maty na 10-15 min

My tu nie mówmy o powodach strat w łazience, bo one są powszechnie znane, tylko o wpływie łazienki na obliczenia ogrzewania dla całego domu

Pyxis
20-02-2013, 08:03
a z moich obserwacji to praktycznie największy wpływ w domach na łazienkę ma wentylacja! My, Wy tu piszecie o temperaturze w domu +22, w łazience +24 a ja prawie wszędzie gdzie jestem to w domu jest +22 a w łazience maks +20 bo wentylacja grawitacyjna działa zimą aż za efektywnie.

Ale skad Ci taka bzdura wyszla. Mam WG i w lazience mam co najwyzej temperature taka jak w reszcie domu, bo kazde powietrze ktore wychodzi wentylacja w lazience MUSI przejsc przez pomieszczenia w domu.
Moze ludzie maja jakies nawietrzaki w samej lazience, co jest duzym bledem i moze powodowac taki wlasnie efekt.

lukasza
20-02-2013, 08:12
Ale skad Ci taka bzdura wyszla. Mam WG i w lazience mam co najwyzej temperature taka jak w reszcie domu, bo kazde powietrze ktore wychodzi wentylacja w lazience MUSI przejsc przez pomieszczenia w domu.
Moze ludzie maja jakies nawietrzaki w samej lazience, co jest duzym bledem i moze powodowac taki wlasnie efekt.

czytaj ze zrozumieniem bo napisałeś to samo co ja. Kawę proponuję.

edytuje bo WG przeczytałem WM, ale błędy i efekty wychłodzenia łazienek szczególnie tych na piętrach są bardzo częste

lukasza
20-02-2013, 08:17
My tu nie mówmy o powodach strat w łazience, bo one są powszechnie znane, tylko o wpływie łazienki na obliczenia ogrzewania dla całego domu

a zakładając taką samą izolację domu bo tak jest najczęściej to ... największym wpływem łazienki na obliczania ogrzewania dla całego domu ma .... czyżby nie wentylacja? Zakładając dopiero że z nią się "uporamy" można mysleć o zagęszczaniu rurek, osobnych obwodach, ściennym (tak ja zrobiłem obok podłogówki) itd choć i to jest mało warte bo temperatura b.szybko się wyrównuje w domu i łazience, co wg. mnie jest "przyzwoitym" wynikiem rozkładu temperatur i mania dokładania w łazience +2 jest zbyteczna.

Pyxis
20-02-2013, 08:21
czytaj ze zrozumieniem bo napisałeś to samo co ja. Kawę proponuję.

edytuje bo WG przeczytałem WM, ale błędy i efekty wychłodzenia łazienek szczególnie tych na piętrach są bardzo częste

No ale to raczej nie z winy samej WG. Ona zawsze wprowadza do lazienki powietrze z domu. Jesli ono mam 22*C to nie wychlodzi lazienki do 20*C. Nie ma cudow.

sSiwy12
20-02-2013, 08:22
a zakładając taką samą izolację domu bo tak jest najczęściej to ... największym wpływem łazienki na obliczania ogrzewania dla całego domu ma .... czyżby nie wentylacja?

Tylko w przypadku kiedy łazienka ma osobny nawiew, szczególnie przy wentylacji grawitacyjnej.

Pyxis
20-02-2013, 09:43
co ciekawe, w przepisach na ten temat (łazienki) jest bład, o ile dobrze pamiętam..no ale zbaczamy z tematu...

I to duzy blad.

sSiwy12
20-02-2013, 10:36
I to duzy blad.

Jaki ? - może być na PW

Jacekss
20-02-2013, 10:46
To policz moc grzejnika dla +40*C na zasilaniu i dt=2K
Policz dla dowolnej temp zasilania i dowolnej delty. Przekonasz sie po co przeplyw. ;)

dobrze gadasz :) do wyliczenia ciepła dostarczanego w jednostce czasu potrzebny jest dT czynnika i przepływ

Pyxis
20-02-2013, 11:37
Jaki ? - może być na PW

Duuuuzy. Pozbawiamy sie wentylacji innych pomieszczen, albo ja powaznie uposledzamy.
Powietrze ma naplywac w pomieszczeniach "czystych".

sSiwy12
20-02-2013, 11:42
:eek: dobrze radzę - wykreśl ten wpis.

malux20
20-02-2013, 12:02
muszę jeszcze dołożyć z 6 m2 w salonie
wolałem dołożyć [no nie wiem ile -może z 1000zł.
i się nie martwić -u mnie obecnie nie przekraczam zasilania 25 pompa pracuję z 7-8 h na dobę
a na 13 pętli teraz mam odkrecone 7 w salonie mam balkon 4x 2,25 i witrynę 2x2
bałem się co będzie w mrozy -ale jest ok
tak przy okazji czasami dać z 5 cm mniej styro a docieplić okolicę ramy balkonu na dole.

Pyxis
20-02-2013, 12:04
:eek: dobrze radzę - wykreśl ten wpis.

Lece! ;)

sSiwy12
20-02-2013, 12:26
Wisi nadal - czyli to ta druga ewentualność :stirthepot: :D

malux20
20-02-2013, 12:31
wytłumaczcie mi proszę
jesli mam mocniej zagęszczone podłogówki
to zasilanie jest wtedy niższe?
a to pewnie wpływa na cop

jeśli podłogówkę [ale przy tak niskim zasilaniu]nazywam bajerem fajnym
to podłogówka pod drewnem -to nazwać mogę tylko bajką przepiękną[wzruszyłem się hehe]
aha u mnie nie steruję niczym oprócz pogodówki.

mi się fuksneło
no ale głupotą było robienie rzetelnego ozc u Asolta na koniec budowy
te brakujące do pasywniaka 1000kwh pewnie asolt mi wycisnoł
wiem jak podzielimy przez cop i nocną taryfę to mnie wyśmiejecie.
aha projekt podłogówki miałem z purmo
tak mi zaprojektowali -po uwzględnieniu że będzie drewno i powietrznym wynalazkiem będę grzał

Pyxis
20-02-2013, 12:38
wytłumaczcie mi proszę
jesli mam mocniej zagęszczone podłogówki
to zasilanie jest wtedy niższe?
a to pewnie wpływa na cop

Tak. Masz wieksza powierzchnie wymiany rura-wylewka, wiec dla tej samej mocy mozesz miec nizsza jego temperature (dT moze byc nizsza).

malux20
20-02-2013, 12:41
faktycznie u nas jakoś milej-no i dobrze
dziękuję bardzo za odpowiedż

aleksus
20-02-2013, 22:01
Pozwolę sobie zadać jedno pytanko.Pewnie już było wałkowane ale nie mogę znaleźć,
-na podłodze poddasza użytkowego położyć styropian pod rurki ogrzewania podłogowego czy nie?

Pyxis
20-02-2013, 22:07
Pozwolę sobie zadać jedno pytanko.Pewnie już było wałkowane ale nie mogę znaleźć,
-na podłodze poddasza użytkowego położyć styropian pod rurki ogrzewania podłogowego czy nie?

U mnie sa 2cm jako wygluszenie tylko. Docieplac nie musisz.

Liwko
20-02-2013, 22:17
Pozwolę sobie zadać jedno pytanko.Pewnie już było wałkowane ale nie mogę znaleźć,
-na podłodze poddasza użytkowego położyć styropian pod rurki ogrzewania podłogowego czy nie?

Mam 3cm.

Magnolia18
20-02-2013, 22:37
kysz ... gruntowcy ..

Liwko
20-02-2013, 22:41
kysz ... gruntowcy ..

Fakt, powietrzni dają 10cm. :D

Magnolia18
20-02-2013, 22:44
taaaa
masz cos do powietrznych. jak Ja ?

Liwko
21-02-2013, 07:02
masz cos do powietrznych. jak Ja ?

Nie, no co ty :D

r19
21-02-2013, 09:07
Ja mam 9 cm, ale tylko dlatego, że w tej warstwie idą rury od wentylacji.

aleksus
21-02-2013, 10:24
mam lany strop 20cm +rurka na to wylewka 6-7cm-byłby to ładnym akumulator,a może przedobrze

hydraulik_
22-02-2013, 10:03
mam lany strop 20cm +rurka na to wylewka 6-7cm-byłby to ładnym akumulator,a może przedobrze
Tak bez styropianu jest nie całkiem dobrze .Może trzeba będzie wyłączyć część podłogi na parterze.Ciepły sufit

r19
22-02-2013, 10:17
Tak bez styropianu jest nie całkiem dobrze .Może trzeba będzie wyłączyć część podłogi na parterze.Ciepły sufit

Dodatkowo nie wiadomo co położy na podłodze, ale jak np. panele to odsłuchy na parterze mogą nie być zbyt przyjemne.

Jacekss
22-02-2013, 10:42
lepiej styro dać, u mnie mam 4cm na górze
raz - to dodatkowa izolacja, więc więcej ciepła "pójdzie" do góry czyli w kierunku pożądanym a dwa że wycisza

mitch
22-02-2013, 11:25
WFOŚiGW w Warszawie ogłosił, że będzie miał dotację na zakup i montaż pomp ciepła zgodnie z http://www.wfosigw.pl/sites/default/files/media/Kalendarium_naboru_2013_2.pdf, pozycja 21.

Co prawda już w http://www.wfosigw.pl/strefa-beneficjenta/programy-2013 (Odnawialne Źródła Energii => Projekty z zakresu odnawialnych źródeł enregii - Program otwarty => Regulamin programu => http://www.wfosigw.pl/sites/default/files/media/2013OZE23_REGULAMIN_PROJEKTY_OZE.pdf)nagle zmienia się to w pożyczkę, którą można ewentualnie umorzyć w 30% - i tak do końca nie wiem co jest prawdą.

No ale, może ktoś się zainteresuje, dowie i opowie, czy to w końcu dotacja czy pożyczka.

Dzwoniłem. Program z dotacjami dla województwa mazowieckiego rusza bodajże od 5 marca, kto pierwszy złoży wniosek ten lepszy. Pula 1 mln pln, więc zakładając 40% dotacji i średni koszt instalacji 30 tys (wiem, i tak zaniżam) to wyjdzie ledwo 80 wniosków. Ja już mam PC, więc po zawodach, ale może komuś sie przyda.

Magnolia18
22-02-2013, 21:04
40% ale pewnie nie wiecej NIZ x pln ...
z reguly tak rozpisuja dotacje

Tomaszs131
22-02-2013, 21:49
Magnolia jak tam Twoj pierwszy serwis, dojdzie do skutku?

Magnolia18
22-02-2013, 21:56
Magnolia jak tam Twoj pierwszy serwis, dojdzie do skutku?

Napewno sie dowiesz jesli bedzie :) Natenczas zima zla.

Tomaszs131
22-02-2013, 22:03
Napewno sie dowiesz jesli bedzie :) Natenczas zima zla.

Ok, dzieki.

aleksus
22-02-2013, 22:06
Tak bez styropianu jest nie całkiem dobrze .Może trzeba będzie wyłączyć część podłogi na parterze.Ciepły sufit
Mam jeszcze mały zonk.Mam tylko 7cm izolacji na parterze co pewnie skutkuje większymi stratami.Tak to jest jak kto buduje za ciebie:(
Znacie może jakiegoś użytkownika który już testuje ciepły sufit?

Magnolia18
22-02-2013, 22:23
Ok, dzieki.

Skad mam u licha wiedziec? Pewnie jakis bedzie, wiem tyle co i Ty.

Btw. Arturo. Jak tam Cap ? Nic nie mowisz ...

Liwko
22-02-2013, 22:31
Btw. Arturo. Jak tam Cap ? Nic nie mowisz ...

Noże ostrzy na liczniku.

Magnolia18
22-02-2013, 22:36
Noże ostrzy na liczniku.

No co TY. W TAKIM domu ...

Liwko
22-02-2013, 22:41
No co TY. W TAKIM domu ...


Okazało się że w środku zapomnieli wstawić sprężarkę. Ale na szczęście o grzałce pamiętali.

Pyxis
22-02-2013, 22:46
Zużycie pompy na 1h to ok.2,5kW,pompa chodzi non stop od paru dni....

Tak juz zostanie ;)

twaro
22-02-2013, 22:58
;)


Ktoś mówił że to ja jestem zgryżliwy.

Pyxis
22-02-2013, 23:10
Gdybym miał wentylację grawitacyjną,wełnę w poddaszu/stropie,10cm na ścianach to by było jeszcze więcej ;)

A moze byc wiecej? Pompa 9kW, domek 120m2 i walka przez 2 tygodnie. Masz na to jakas teorie, czy to nadal sprawa "czarodziejskiej plyty"? ;)

Pyxis
22-02-2013, 23:32
Z przekazów użytkowników płyty fundamentowej grzejących z COP1 wiem,że wygrzewanie trwa ok.3000kWh...


Bedziesz musial zaczynac sezon grzewczy w sierpniu, zeby sie na pazdziernik zagrzalo jako tako.
Pwinienes kociol 40kW na ekogroszek wstawic. ;)

Magnolia18
22-02-2013, 23:35
Hmm
Arturo, inna buda niz TWOJ dom to bubel ?

twaro
22-02-2013, 23:43
Gdybym miał wentylację grawitacyjną,wełnę w poddaszu/stropie,10cm na ścianach to by było jeszcze więcej ;)

Wierz mi,że poznałem bardziej zgryźliwych ludzi na etapie budowy...domu na styropianie ocieplonym 20cm grafitowego styropianu i ogrzewający dom prądem zamiast ekogroszkiem ;)



Domy "durszlaków" czy "bublowców", jak ich tam nazywasz, mogą być dobrze wykonane. Policz, proszę analogiczny dom do twojego, ocieplony średnio ( podłoga 10cm i ściany 15cm śr. jak. styr). Oczywiście mam na myśli dom wykonany "prawie" bezbłędnie. Przedstaw nam różnicę.:???:

Pyxis
22-02-2013, 23:49
Przedstaw nam różnicę.:???:

Ma do ogrzania polowe mojego domu i 2x lepiej docieplony + rekuperator. Ja place za CO 280 zl w styczniu. Arturek zaplaci ponizej 70 zl/mc za analogiczny okres w swoim pewnie..... (juz pisalem o kurze i siuraniu)... no bo jakas roznica chyba musi byc znaczaca skoro tak plwa na lewo i prawo. ;)

Sławek...
22-02-2013, 23:51
to nie wiedziałeś Magnolia?
jest tylko jeden wspaniały dom, inne to buble, durszlaki itp...

jak to poczyta ktoś kto się nie zna to za chwilę zacznie się do Arturka modlić, bo chyba tylko jakaś nadludzka moc potrafiła stworzyć tak doskonały dom...
..zastanawiam się jak można być takim prostakiem?...

Sławek...
22-02-2013, 23:54
Pyksi wcale bym się nie zdziwił jak będzie płacił więcej od Ciebie... ciekawe jak to wytłumaczy

Magnolia18
22-02-2013, 23:56
to nie wiedziałeś Magnolia?
jest tylko jeden wspaniały dom, inne to buble, durszlaki itp...

jak to poczyta ktoś kto się nie zna to za chwilę zacznie się do Arturka modlić, bo chyba tylko jakaś nadludzka moc potrafiła stworzyć tak doskonały dom...
..zastanawiam się jak można być takim prostakiem?...

Ale niech ma. Nie o to mi biega.
ehhh nic juz nie dodam :)

twaro
22-02-2013, 23:56
Ma do ogrzania polowe mojego domu i 2x lepiej docieplony + rekuperator. Ja place za CO 280 zl w styczniu. Arturek zaplaci ponizej 70 zl/mc za analogiczny okres w swoim pewnie..... (juz pisalem o kurze i siuraniu)... no bo jakas roznica chyba musi byc znaczaca skoro tak plwa na lewo i prawo. ;)


Ciebie też nie do końca łapię:D

Pyxis
22-02-2013, 23:59
Pyksi wcale bym się nie zdziwił jak będzie płacił więcej od Ciebie... ciekawe jak to wytłumaczy

Wiecej to nieralne. To jest malutki domek jednak.
A wytlumaczenie zawsze bedzie jedno - plyta fundamentowa. To wspaniale ponadczasowe osiagniecie budowlanej mysli inzynierskiej, wazniejsze niz wynalezienie kola. ;)

Pyxis
23-02-2013, 00:01
Ciebie też nie do końca łapię:D

Jesli zaplaci wiecej niz 1/4 mojego rachunku za CO, to bedzie to tylko bufonada :)

twaro
23-02-2013, 00:08
to nie wiedziałeś Magnolia?
jest tylko jeden wspaniały dom, inne to buble, durszlaki itp....

Nie przesadzaj.
Spłoszyłeś Magnlię:yes:

twaro
23-02-2013, 00:11
Jesli zaplaci wiecej niz 1/4 mojego rachunku za CO, to bedzie to tylko bufonada :)

Wierz mi.
Mam powody.:-P

twaro
23-02-2013, 00:33
[QUOTE=Värmepumpsägare;5837661][QUOTE=Arturo72;5837610]
Walka była o instalację samej pompy,gdyż temperatura powrotu poniżej 25st.C włączała grzałę,dla mnie bzdura i pod tym względem nie polecam Panasa.
Z przekazów użytkowników płyty fundamentowej grzejących z COP1 wiem,że wygrzewanie trwa ok.3000kWh...
QUOTE]


Miał byc Atlanic, ale się "zesrało".

Co jeszcze się "Zesrało"?

Arturo miej JAJA i opowiedz nam.

To nam się należy.:mad:

Magnolia18
23-02-2013, 00:34
Nie przesadzaj.
Spłoszyłeś Magnlię:yes:

Mnie ? heh dlaczego niby ?
Ja mam co mam i chwale sobie te bude, ktora niejedno jeszcze przetrzyma.

twaro
23-02-2013, 00:37
Mnie ? heh dlaczego niby ?
Ja mam co mam i chwale sobie te bude, ktora niejedno jeszcze przetrzyma.


I się cieszę:cool:

twaro
23-02-2013, 00:50
Moze gdzies jest ale mnie ominelo... ile m2 ogrzewasz tym TRI? Jakie masz temp zasilania?
Tez masz takie coz ze grzalki sie wlanczaja jak temp powrotu jest za niska?
Pytam bo zastanawiam sie czy ine PC tez tak moga miec czy tylko przypadlosc/funkcja Panasonica.
Bo jak inne to musze to tez sprawdzic u znajomego co ma inna LT...;)


Nie jedno cię ominęło.

Wystarczy wejść do Magnolii i przeczytać jego parę postów.

twaro
23-02-2013, 00:52
No buraku ?
Polecam dla odburakowienia się lekturę tematu:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?10576-Ogrzewający-elektrycznością-WYSTĄP!!!
Wtedy z buraka przemienisz się na nie buraka i słoma z butów nie będzie wystawała i dowiesz się,jak nadludzka moc w postaci wiedzy może z buraka uczynić użytkownika normalnego domu...


Artoro !!!

Co ci się stało???

Wyzwij mnię... proszę!

twaro
23-02-2013, 01:05
No to buraku jeszcze jeden temat,jak można wybudować "nadludzki dom",który obejdzie się bez pompy ciepła :
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?48792-dom-ciepły-pasywny-albo-3-lub-5-litrowy

Jak przeczytasz od A-Z to może słoma i Twoje buractwo wyjdzie z Ciebie po cichu..
Grunt to wiedza,w przeciwnym razie to tylko buractwo.

Od prostaków Cię nie wyzywam,bo prostactwo pokazujesz swoimi postami...


Acha, prostak- burak.

Już rozumiem:)

Magnolia18
23-02-2013, 01:06
Moze gdzies jest ale mnie ominelo... ile m2 ogrzewasz tym TRI? Jakie masz temp zasilania?
Tez masz takie coz ze grzalki sie wlanczaja jak temp powrotu jest za niska?
Pytam bo zastanawiam sie czy ine PC tez tak moga miec czy tylko przypadlosc/funkcja Panasonica.
Bo jak inne to musze to tez sprawdzic u znajomego co ma inna LT...;)

240m2
parter + pietro, wysokosc pietra 2.7 na calosci. skosy na podddaszu nieuzytkowym
grzejniki, buda z 1930? badz 1935 ?
pietro bez ocieplenia, piwnica
Wiecej niz 50* na zasilaniu nie widzialem a najczesciej do 45* z tego co widzialem na sterowniku. Bywa i ponizej 40*
Przerwa w zasilaniu co 30-40min w postaci defrostow ok. 5 minutowych podczas, ktorych zasilanie leci ponizej lub w okolice 30*
w piwnicy wg Miki sciany z 'betonu czolgowego' :) czy jakos tak
Budowla by Adolf for SA


EDIT
Atlantic umozliwia wylaczenie grzalek badz wlaczenie przy temp. na dworze ( polu ) podanej w sterowniku ...
Natenczas udaje mi sie z grzalek NIE korzystac

EDIT2
Mam nadzieje na koszta w ok. kosztow jakie mialem na groszku

Magnolia18
23-02-2013, 01:12
No to buraku jeszcze jeden temat,jak można wybudować "nadludzki dom",który obejdzie się bez pompy ciepła :
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?48792-dom-ciepły-pasywny-albo-3-lub-5-litrowy

Jak przeczytasz od A-Z to może słoma i Twoje buractwo wyjdzie z Ciebie po cichu..
Grunt to wiedza,w przeciwnym razie to tylko buractwo.

Od prostaków Cię nie wyzywam,bo prostactwo pokazujesz swoimi postami...

Luz chlopie ;)

twaro
23-02-2013, 01:13
240m2
parter + pietro, wysokosc pietra 2.7 na calosci. skosy na podddaszu nieuzytkowym
grzejniki, buda z 1930? badz 1935 ?
pietro bez ocieplenia, piwnica
Wiecej niz 50* na zasilaniu nie widzialem a najczesciej do 45* z tego co widzialem na sterowniku. Bywa i ponizej 40*
Przerwa w zasilaniu co 30-40min w postaci defrostow ok. 5 minutowych podczas, ktorych zasilanie leci ponizej lub w okolice 30*
w piwnicy wg Miki sciany z 'betonu czolgowego' :) czy jakos tak
Budowla by Adolf for SA


EDIT
Atlantic umozliwia wylaczenie grzalek badz wlaczenie przy temp. na dworze ( polu ) podanej w sterowniku ...
Natenczas udaje mi sie z grzalek NIE korzystac



Ten Atlantic nie jest "taki zły".:D

Magnolia18
23-02-2013, 01:21
Ten Atlantic nie jest "taki zły".:D

Heh, jakby go tak dobrze poustawiac ...
Zima lekka. Tak czy owak nowy sezon nadejdzie a doswiadczenie nabyte zostanie.
Co by nie mowic. FM duzo mi dalo

twaro
23-02-2013, 01:21
Nie,jeśli ktoś pomawia mnie od prostaków to muszę go wyprostować i wykazać,ze on jest jednak prostakiem a przy okazji burakiem..

Coraz lepiej... .

Magnolia18
23-02-2013, 01:23
Nie,jeśli ktoś pomawia mnie od prostaków to muszę go wyprostować i wykazać,ze on jest jednak prostakiem a przy okazji burakiem...
Wiedza czyni cuda,no chyba,że ktoś jest odporny na wiedzę lub ma inne cele(sprzedaż czegoś) to nawet wlanie oleju do głowy czy przyswojenie wiedzy nie pomoże.

:) Nie moj ... i tak dalej
Powiedz lepiej cos wiecej o Capie, to ze eci po bandzie juz wiemy . To juz jakis czas jak gania zatem mow ... :)

twaro
23-02-2013, 01:23
Heh, jakby go tak dobrze poustawiac ...
Zima lekka. Tak czy owak nowy sezon nadejdzie a doswiadczenie nabyte zostanie.
Co by nie mowic. FM duzo mi dalo


Tak czy owak w mordę ma Nowak.:D

Magnolia18
23-02-2013, 01:27
Tak czy owak w mordę ma Nowak.:D

Cokolwiek masz na mysli mnie Nowak nie dano. Dam rade jakos z tym zyc.
Z zuzyciem jakim podam na koniec marca badz kwietnia ( nie wiem kiedy 'wygasze' reaktor ) tez bede. Nie wiem jak inni :)

Wszak kaprys. Co nie Arturo ? ;)

twaro
23-02-2013, 01:32
Cokolwiek masz na mysli mnie Nowak nie dano. Dam rade jakos z tym zyc.
Z zuzyciem jakim podam na koniec marca badz kwietnia ( nie wiem kiedy 'wygasze' reaktor ) tez bede. Nie wiem jak inni :)

Wszak kaprys. Co nie Arturo ? ;)


Nie chwytasz?

Nowak czytaj Gołuch:popcorn:

Magnolia18
23-02-2013, 01:37
@ Arturo
nom to czytalem. NIC? wiecej ...

@twaro
czytam, czytam, kumam
nie pamietam kto, malo wazne, zadal pytanie.
moglbys powiedziec co Ci ( TOBIE ) na sercu lezy ? Pewnie gawiedz bys uszczesliwil a i jasnosc by nastala.
Szczerze, sam jestem ciekaw
Bez urazy ale z partyzanta kazdy moze

twaro
23-02-2013, 01:47
@ Arturo
nom to czytalem. NIC? wiecej ...

@twaro
czytam, czytam, kumam
nie pamietam kto, malo wazne, zadal pytanie.
moglbys powiedziec co Ci ( TOBIE ) na sercu lezy ? Pewnie gawiedz bys uszczesliwil a i jasnosc by nastala.
Szczerze, sam jestem ciekaw
Bez urazy ale z partyzanta kazdy moze


Gawiedź może uszczęśliwię, ale nurt zostanie zachwiany.

:cool::cool:

Magnolia18
23-02-2013, 01:50
Gawiedź może uszczęśliwię, ale nurt zostanie zachwiany.

:cool::cool:

Boisz sie tego? Tluszcza winna wiedziec albo wiedza dla Panow tylko ?
Azaliz zawroconego badz zachwianego nurtu sie boisz ?
pytan wiele, odpowiedzi brak.
Zatem oswiec NAS badz zamilknij na wieki

chcialbympompe
23-02-2013, 06:45
Przerwa w zasilaniu co 30-40min w postaci defrostow ok. 5 minutowych podczas, ktorych zasilanie leci ponizej lub w okolice 30*
A ja wczoraj po raz pierwszy zaobserwowałem ciągłą pracę PC przez 3h bez defrostów w warunkach niezbyt sprzyjających

http://images35.fotosik.pl/1819/a985c0b9a685a706m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=a985c0b9a685a706)

Popsuło się coś czy może naprawiło?

rewo66
23-02-2013, 06:56
Moze gdzies jest ale mnie ominelo... ile m2 ogrzewasz tym TRI? Jakie masz temp zasilania?
Tez masz takie coz ze grzalki sie wlanczaja jak temp powrotu jest za niska?
Pytam bo zastanawiam sie czy ine PC tez tak moga miec czy tylko przypadlosc/funkcja Panasonica.
Bo jak inne to musze to tez sprawdzic u znajomego co ma inna LT...;)

U mnie obecnie temp zasilania 28* a temp powrotu 22* i grzałki się nie załączają temp. w domu 16* wystarczajaca do prowadzenia dalszych prac wykańczających. Jaka PC - opis w stopce. Grzanie na tip top to dopiero w następną zimę.
Najwazniejsze zbliża się wiosna :yes:

mardor1971
23-02-2013, 07:31
Piszę cały czas ;)
Narazie cały czas wygrzewam płytę,nie dom,brak licznika,brak sterownika:

Zeby płyta oddawała do domu to trzeba będzie ją ogrzać. Podejrzewam ,ze jak wygrzejesz płytę to przez dwa dni ci się pc nie załączy aby potem przez następny tydzień się nagrzewać. No cóż zobaczymy. Ty czytałeś tak ja na innych stronach czytałem że do pomp ciepła najlepszy anhydryt. Zobaczymy kto ma rację

mardor1971
23-02-2013, 07:32
Pamiętaj o tym że płytę w pewnej stałej temp trzeba utrzymywa inaczej zacznie ci chłodzić dom.

Liwko
23-02-2013, 07:54
wiesz, to jest wyleczalne, tylko leczenie trwa długo i jest bolesne.....takim typom leczenie funduje życie....raz dostał nauczkę, wydawało się że pomoglo...najwidoczniej się myliłem, bo wracają stare śpiewki z podwójną siłą....widocznie musi dostać większego kopa od życia....

:yes:

fotohobby
23-02-2013, 07:57
Pamiętaj o tym że płytę w pewnej stałej temp trzeba utrzymywa inaczej zacznie ci chłodzić dom.

??
A dlaczego "płytę"
Podłogę na gruncie nie ?

Pyxis
23-02-2013, 07:58
Nie,jeśli ktoś pomawia mnie od prostaków to muszę go wyprostować i wykazać,ze on jest jednak prostakiem a przy okazji burakiem....

Jakos nie bardo Ci sie to udalo, za to lekka "chamowa" z Ciebie wylazla. Nerwy musisz miec chlopie naprawde zszarpane tym domkiem. Wcale sie zreszta nie dziwie. Pamietaj, zawsze zostaje dynamit i drugie podejscie ;)

piotrmak
23-02-2013, 08:20
Ależ tu się działo:hug:

1950
23-02-2013, 09:00
ale żeby utrzymać temperaturę, to wystarczy już tylko uzupełniać straty,
a te Arturo ma niewielkie,

sSiwy12
23-02-2013, 09:10
ale żeby utrzymać temperaturę, to wystarczy już tylko uzupełniać straty,
a te Arturo ma niewielkie,

+ bezwładność (akumulacja) 120t ogrzewanego betonu

Liwko
23-02-2013, 09:42
Przy podłogówce takie zróżnicowanie temperatur dla poszczególnych pomieszczeń to żaden problem. W sypialni mam około 20, w salonie 21-22, a w łazienkach 24.

Pyxis
23-02-2013, 09:47
Przy podłogówce takie zróżnicowanie temperatur dla poszczególnych pomieszczeń to żaden problem. W sypialni mam około 20, w salonie 21-22, a w łazienkach 24.

Masz WM. Jaka intensywnosc wentylacji masz w lazience?
Pytam, bo utrzymanie takiej temperatury gdy w reszcie domu masz 21*C jest nie lada wyczynem. Jesli do lazeinki naplywa powietrze z domu (a chyba inaczej byc nie moze) to musisz miec tam chyba podloge 28*C non stop, zeby sie szubko mialo od czego ogrzac. Jakies maty grzejne czy cus?

U mnie jest tendencja do wyrownywania sie temperatur. Zwlaszcza w czasie postoju pompy.

Liwko
23-02-2013, 09:58
Masz WM. Jaka intensywnosc wentylacji masz w lazience?
Pytam, bo utrzymanie takiej temperatury gdy w reszcie domu masz 21*C jest nie lada wyczynem. Jesli do lazeinki naplywa powietrze z domu (a chyba inaczej byc nie moze) to musisz miec tam chyba podloge 28*C non stop, zeby sie szubko mialo od czego ogrzac. Jakies maty grzejne czy cus?

U mnie jest tendencja do wyrownywania sie temperatur. Zwlaszcza w czasie postoju pompy.

WM jest bardzo słabym nośnikiem ciepła (wymieniam zimą około 1/6 kubatury na godzinę). Oczywićie gdy PC stoi zaczynają się temperatury wyrównywać ale trwa to baaardzo powoli i nigdy nie dochodzi do punktu równowagi. Natomiast dzięki drabinką w łazienkach, po starcie PC temperatura szybko w nich rośnie.

Liwko
23-02-2013, 10:03
Mam jedno pytanie. Nie znam się.
Jak PC P-W się odszrania to sprężarka stoi?

chcialbympompe
23-02-2013, 10:14
Mam jedno pytanie. Nie znam się.
Jak PC P-W się odszrania to sprężarka stoi?

To zależy od sposobu zrealizowania odszraniania. Jeżeli grzałką to stoi. Jeżeli gorącym gazem to pracuje.

Liwko
23-02-2013, 10:39
To zależy od sposobu zrealizowania odszraniania. Jeżeli grzałką to stoi. Jeżeli gorącym gazem to pracuje.

A od czego to zależy? Czy jedne odszraniają się grzałkami a inne gazem? Jeżeli tak to które?

1950
23-02-2013, 11:01
+ bezwładność (akumulacja) 120t ogrzewanego betonu
po to to jest przecież,
ma grzać gdy nie pracuje źródło ciepła

Szymek98
23-02-2013, 11:03
Mam jedno pytanie. Nie znam się.
Jak PC P-W się odszrania to sprężarka stoi?

Dobre pytanie podpinam się bo moja TRI 11 stoi więc chyba grzałki.

Pyxis
23-02-2013, 11:06
po to to jest przecież,
ma grzać gdy nie pracuje źródło ciepła

Ale nawet jak zrodlo ciepla nie pracuje od 2 dni?
Przegiecie w zadna strone nie jest korzystne. Taka przesadna bezwladnosc cieplna systemu ogrzewania moze wcale nie byc w pewnych okresach komfortowa a na pewno bedzie nieco drozsza. :)

1950
23-02-2013, 12:49
zastanów się nim napiszesz głupstwo,
w przypadku gdy temperatura spadnie poniżej zadanej to włączy się PCI i dogrzeje do zadanej, nie naruszając zmagazynowanego ciepła,w płycie fundamentowej,

Pyxis
23-02-2013, 12:52
zastanów się nim napiszesz głupstwo,
w przypadku gdy temperatura spadnie poniżej zadanej to włączy się PCI i dogrzeje do zadanej, nie naruszając zmagazynowanego ciepła,w płycie fundamentowej,

Zastanawiam sie zawsze. Ja mowie o drugim koncu "kija". O sytuacji, gdy temperatura zewnetrzna wzrosnie i ciepla ktore zmagazynowalismy nie bedziemy potrzebowac, a wrecz bedzie ono przeszkadzalo.

1950
23-02-2013, 13:03
a to już insza inszość,
dlatego moim zdaniem, Arturo powinien już sobie odpuścić z grzaniem,

plusfoto
23-02-2013, 13:07
Zastanawiam sie zawsze. Ja mowie o drugim koncu "kija". O sytuacji, gdy temperatura zewnetrzna wzrosnie i ciepla ktore zmagazynowalismy nie bedziemy potrzebowac, a wrecz bedzie ono przeszkadzalo.
Ale w tym przypadku podłoga nie będzie oddawać tylko pobierać

sSiwy12
23-02-2013, 13:18
Arturo powinien już sobie odpuścić z grzaniem,

Tyle, że On (najprawdopodobniej) wygrzewa jastrych (120 ton).

Pyxis
23-02-2013, 13:52
Ale w tym przypadku podłoga nie będzie oddawać tylko pobierać

Ale tego co w nia wpompowal nie odzyska. No i nim zacznie plyta pobierac, a nie oddawac, to temperatura w doimu musi wzrosnac. Jak o 2*C to bedzie malo komfortowo i to w dodatku za kase ktora wczesniej "zmarnowal".

1950
23-02-2013, 13:58
na pewno wygrzewa, ale przy tej masie to wygrzewanie i tak nie będzie takie, jak przewidują producenci podłogówek,
poza tym wygrzewa się przede wszystkim żeby wyeliminować skurcze betonu,
tutaj, chyba tego przy PCI nie osiągnie, ze względu na temperatury zasilania,
dlatego, ja bym już się nie bawił takie w wygrzewanie ale tylko utrzymywałbym przez te 28 dni taką temperaturę jaką ma teraz,

ale to jest moje zdanie,

1950
23-02-2013, 14:01
pyxis ale dlaczego 2 stopnie,
fizyka jest nieubłagana, przepływ ciepła funkcjonuje zawsze, ze środowiska o temperaturze wyższej, do środowiska o temperaturze niższej,
i nigdzie nie pisze że musi to być 2 C,
wtedy ta wymiana już dawno będzie trwała,

sSiwy12
23-02-2013, 14:10
ale to jest moje zdanie,

Nie tylko Twoje.
Tak nawiasem, gdyby wygrzewał "książkowo" to w chałupie przez ponad tydzień (jak nie lepiej) byłby temperatura dobrze ponad 30 stopni, a do znośnej czyli około 22 stopni dom doszedł by po ponad miesiącu - no chyba, że okna pootwiera.

Pyxis
23-02-2013, 14:17
pyxis ale dlaczego 2 stopnie,

Tak na podstawie wlasnych obserwacji pomiedzy temperatura wylewki a temp w domu. Powierzchnia podlogi jest jakos tam wprost proporcjonalna do kubatury i stala w danym domu. Regulacja przeplywu ciepla odbywa sie przez zmiane dt. "Jakas" ta dt musi jednak byc. Nie wydaje mi sie, zeby byla na poziomie 0.2*C. Nawet jak ma super hiper docieplony dom.

1950
23-02-2013, 14:32
to załóż, że deltą będzie każda różnica temperatury
czyli to co będzie różne od temperatury równowagi,

hough!

Pyxis
23-02-2013, 15:10
to załóż, że deltą będzie każda różnica temperatury
czyli to co będzie różne od temperatury równowagi,

hough!

Tak zakladam, ale zeby podloga jako grzejnik miala moc potzrebna do dostarczenia energii, to IMHO ta delta n ie moze byc nieskonczenie mala.

Jak bedzie faktycznie pokaze nam stan psychiczny Arturka. ;)

piter719
23-02-2013, 15:48
Dobre pytanie podpinam się bo moja TRI 11 stoi więc chyba grzałki.
ja też mam TRI. i z tego co widzę to jest tak.
modulacja wchodzi na zero % czyli sprężarka stoi. grzałki wyłączone. a odszrania się dlatego bo następuje zmiana kierunku ruchu gaz - płyn i ciepło zamiast wraca i dszrania. tak jest wg mnie.:yes:

Liwko
23-02-2013, 15:56
ja też mam TRI. i z tego co widzę to jest tak.
modulacja wchodzi na zero % czyli sprężarka stoi. grzałki wyłączone. a odszrania się dlatego bo następuje zmiana kierunku ruchu gaz - płyn i ciepło zamiast wraca i dszrania. tak jest wg mnie.:yes:

Ale podczas odszraniania sprężarka robi stop. W takim razie ile dziennie jest start-stopów sprężarki wynikających z samego odszraniania? Jesteście w stanie wyliczyć ile start-stopów ma rocznie pompa PW?

chcialbympompe
23-02-2013, 16:31
Ale podczas odszraniania sprężarka robi stop. W takim razie ile dziennie jest start-stopów sprężarki wynikających z samego odszraniania? Jesteście w stanie wyliczyć ile start-stopów ma rocznie pompa PW?
Domyślałem się, że do tego zmierzasz. Niestety piter719 nie ma racji. Sprężarka pracuje podczas odszraniania w TRI. Może lepiej niech posłucha na zewnątrz?
Co do wpływu start/stopów na trwałość sprężarki to chyba co innego w ON/OFFach a co innego w inwerterze, zgodzisz się? Poza tym inną "szkodliwość" ma zimny start a inną ciepły. To jak z silnikiem samochodu. Starty/stopy na rozgrzanym silniku są dla niego właściwie bez znaczenia* (może rozrusznik się trochę szybciej zużywa).

*pomijam silniki z turbiną (chociaż dla samego silnika nic to nie zmienia).

Pyxis
23-02-2013, 17:06
To jak z silnikiem samochodu. Starty/stopy na rozgrzanym silniku są dla niego właściwie bez znaczenia

Gdzies mi sie obilo o oczy, ze dla sprezarek pompy ciepla producenci zalecaja, zeby czas pomiedzu stopem a kolejnym startem nie byl krotszy niz 8-10 min. Nie moge sie jednak linki doszukac a nie wykluczam tez, ze mnie pamiec moze zawodzic. Moze ktos z branzy sie wypowie i jesli sie myle szybko mnie poprawi.

malux20
23-02-2013, 17:41
siwy ma rację z wygrzewaniem
ja automatem wygrzewałem
przez około tydz miałem na zasilaniu45-47
a na powrocie 40-41
temp pomieszczen to 35
na wygrzewanie poszlo 550kwh
arturowi po powrocie widzę że ładuję sie cały czas podłoga.
moim zdaniem samej posadzki takimi temp nie wygrzeję posadzki odpowiednio pod kątem płytek itp
ale każdy ryzykuje jak mu pasuje

Pyxis
23-02-2013, 18:26
moja PC ma takie zabezpieczenie, że nie włączy się przed upływem - 10 minut od wyłączenia na pewno, może nawet 15 - ma to jakiś związek z czynnikiem...ale nie znam żadnych szczegółow...

Czyli gdzies mi to jednak "dzwonilo". :-)

Sławek...
23-02-2013, 19:03
Nie,jeśli ktoś pomawia mnie od prostaków to muszę go wyprostować i wykazać,ze on jest jednak prostakiem a przy okazji burakiem...
Wiedza czyni cuda,no chyba,że ktoś jest odporny na wiedzę lub ma inne cele(sprzedaż czegoś) to nawet wlanie oleju do głowy czy przyswojenie wiedzy nie pomoże.

po pierwsze to kto niby posiada tą wiedzę bo chyba nie mówisz o sobie? o ile dobrze pamiętam to ta twoja bezkresna wiedza nie obejmowała nawet tak oczywistego zagadnienia jak delta górnego źródła, ale mniejsza o to, karierę jaką zrobiłeś na "doradztwie" i swojej wiedzy zna już tutaj każdy więc nie będę tego komentował...
po drugie używasz słów, których znaczenia nie rozumiesz - przeczytaj w Wikipedii co to znaczy "pomawiać...
po trzecie: to że jesteś prostakiem to nie tylko ja zauważyłem bo takie głosy pojawiały się niejednokrotnie a zasłużyłeś sobie na to m in swoim poniżaniem innych użytkowników forum i ich domów i przekonaniem, że jesteś taki wspaniały a powinieneś sobie zdać sprawę, że nie jesteś, jesteś zwykłym szczekaczem forumowym i jeżeli mi słoma z butów wystaje to ciebie już zza słomy nie widać chłopaczyno mizerny

Sławek...
23-02-2013, 19:08
sorki za OT ale ten pustak trochę się za bardzo zagalopował kilka stron wcześniej...

malux20
23-02-2013, 19:23
artur to nawet w dobrej wierze robi jazdy-ale faktycznie czasami robi tu wielką pardubicką.
i niestety dało się wyłapać moment wyciszenia w czasie doradztwa fachowego.
ale chłopak jest ok[piszę to osoba której wi napisał ze mną gardzi-wtedy jak głośno tu krzyczałem że ceny pomp pow są zawyżone jeszcze]

Arturo72
23-02-2013, 19:26
ja bym już się nie bawił takie w wygrzewanie ale tylko utrzymywałbym przez te 28 dni taką temperaturę jaką ma teraz,

Jutro wyłączę pompę,zostawie tak przez 24h i zobaczymy jaki będzie efekt i ile ciepła zmagazynowało się.

arturowi po powrocie widzę że ładuję sie cały czas podłoga.
moim zdaniem samej posadzki takimi temp nie wygrzeję posadzki odpowiednio pod kątem płytek itp
ale każdy ryzykuje jak mu pasuje
Też mi się tak wydaję bo temperatura zasilania sukcesywnie spada a powrót rośnie.
Po dniu przerwy zwiększę temperaturę zasilania.

Mam jedno pytanie. Nie znam się.
Jak PC P-W się odszrania to sprężarka stoi?
U mnie sprężarka przy defroście chodzi,słychać takie pssst i się odmraża :)

1igor1
23-02-2013, 19:32
moja pompa się odszrania odwróconym obiegiem, i sprężarka zawsze chodzi. Cykl pracy i odszraniania to są 2 start stopy - początek pracy, stop, początek odszraniania, stop itd. Ilość start-stopów jest duża ale to inwerter więc zwisa mu to. Najzwyklejsza klima to on/off-y które potrafią się włączać nawet kilka razy na godzinę, a żywotność mają po naście lat. Więc w inwerterach ta wytrzymałość na pewno jest sporo większa ...

malux20
23-02-2013, 19:39
mi wystarczy jak wytrzyma z 15 lat .jakiś postęp techniczny będzie

malux20
23-02-2013, 20:08
no ten kierunek z wymiana potwierdzam pssst artura

Tomaszs131
23-02-2013, 20:21
moja pompa się odszrania odwróconym obiegiem, i sprężarka zawsze chodzi. Cykl pracy i odszraniania to są 2 start stopy - początek pracy, stop, początek odszraniania, stop itd. Ilość start-stopów jest duża ale to inwerter więc zwisa mu to. Najzwyklejsza klima to on/off-y które potrafią się włączać nawet kilka razy na godzinę, a żywotność mają po naście lat. Więc w inwerterach ta wytrzymałość na pewno jest sporo większa ...

Oby nie bylo to tak jak z silnikami TDI...
Kiedys mialem VW i po przejechaniu 80 tys. km w drodze do serwisu wtryski szlak trafil. W serwisie wyjasnili mi, ze to jest tak jak z zarowka
"zgasnie i juz". Ot tak mala dygresja. Wiem, ze na FM bylo juz o samochodach i pompach. Sorki za off topic.

Tomaszs131
23-02-2013, 20:25
That's it... potem i tak bedzie sie chcialo cos lepszejszego :D

Masz racje skonczylem z TDI.:D

f.5
23-02-2013, 20:43
Oby nie bylo to tak jak z silnikami TDI...
Kiedys mialem VW i po przejechaniu 80 tys. km w drodze do serwisu wtryski szlak trafil. .
auto miało 80 tys czy Ty nim zrobiles 80 tys a auto miało 180 tys ?
mam 101 tys w 2,0 TDI 170 PS nie strasz mnie ze cos mi pssss

aczkolwiek mam go od nowosci i wiem co jest wart i jak nim jezdzic.
nie dam złego słowa powiedziec - narazie oczywiscie.

Tomaszs131
23-02-2013, 21:30
auto miało 80 tys czy Ty nim zrobiles 80 tys a auto miało 180 tys ?
mam 101 tys w 2,0 TDI 170 PS nie strasz mnie ze cos mi pssss

aczkolwiek mam go od nowosci i wiem co jest wart i jak nim jezdzic.
nie dam złego słowa powiedziec - narazie oczywiscie.

Mialem go od nowosci. Przejechalem 80 tys i go sprzedalem.
Passat jest bardzo wygodnym autem. B6 weszlo na rynek w 2005 roku, zapominajac o problemach wieku dzieciecego na niego sie skusilem. VW wypuscil na rynek silniki z wada fabryczna. Styl jazdy i wiedza o tym jak jezdzic nie maja tu nic do rzeczy. Klijent, ktory odkupil ode mnie samochod w swoim pierwszym mailu poprosil o scan karty pojazdu. Znal numery felernych silnikow-mojego na niej nie bylo. U mnie siadl pompo wtryskiwacz a w felernych silnikach siadaly bloki, pierscienie. Nadmienic musze, ze nie wiem jak bylo z pozniejszymi silnikami CR.
Patrzac na roznice w zysku korporacji ze sprzedazy auta a czesci zamiennych nie ma co sie dziwic dlaczego takie wpadki sie zdarzaja.
Trzeba konczyc bo zaraz mi sie oberwie za off topic.

f.5
23-02-2013, 21:55
Tak oczywiscie słyszałem o pękających głowicach , siadających turbo i innych dolegliwosciach.
Ale jak piszesz 80 tys km to mało i to pewnie po gwarancji sie stało.

Jednak to nic co działo sie w kupionej w 2003 Vectrze 2,2 dti
to była masakra 4 x do roku w serwisie na grybe naprawy :(
audi jezdze od 2008 roku kwietnia jeszcze na pompowtryskach mam 5 lat gwarancji i jak narazie złego słowa nie powiem.

Byc moze po gwarancji jak to w zyciu bywa cos sie zacznie tfu tfu odpukać.
Nie sprawdzałem numerow silinka bo srednio sie na tym znam leję i jezdzęto wsio.

twaro
23-02-2013, 21:59
Ale nawet jak zrodlo ciepla nie pracuje od 2 dni?
Przegiecie w zadna strone nie jest korzystne. Taka przesadna bezwladnosc cieplna systemu ogrzewania moze wcale nie byc w pewnych okresach komfortowa a na pewno bedzie nieco drozsza. :)


I to się załatwia buforem CO (coś na zasadzie sprzęgła h.)

Pyxis
23-02-2013, 22:03
I to się załatwia buforem CO (coś na zasadzie sprzęgła h.)

A jak sprzeglo hydrauliczne ma ci niby ochlodzic wylewke? :D

Tomaszs131
23-02-2013, 22:04
Tak oczywiscie słyszałem o pękających głowicach , siadających turbo i innych dolegliwosciach.
Ale jak piszesz 80 tys km to mało i to pewnie po gwarancji sie stało.

Jednak to nic co działo sie w kupionej w 2003 Vectrze 2,2 dti
to była masakra 4 x do roku w serwisie na grybe naprawy :(
audi jezdze od 2008 roku kwietnia jeszcze na pompowtryskach mam 5 lat gwarancji i jak narazie złego słowa nie powiem.

Byc moze po gwarancji jak to w zyciu bywa cos sie zacznie tfu tfu odpukać.
Nie sprawdzałem numerow silinka bo srednio sie na tym znam leję i jezdzęto wsio.

Tak zazwyczaj bywa, ze grube rzeczy siadaja po gwarancji. Wtedy VW byly objete 2 letnia gwarancja. Bezawaryjnie przejechalem 3 lata.
Pierwsze silniki 170 PS w poczatkowych latach produkcji-2006 tez mialy problemy. Pozniej zostaly poprawione.

twaro
23-02-2013, 22:39
A jak sprzeglo hydrauliczne ma ci niby ochlodzic wylewke? :D


W wylewce nie musi być 120 ton betonu.:cool:

Pyxis
23-02-2013, 22:41
W wylewce nie musi być 120 ton betonu.:cool:

Moze przeczytaj kilka postow wstecz. Bedzie Ci latwiej :)

twaro
23-02-2013, 22:48
Moze przeczytaj kilka postow wstecz. Bedzie Ci latwiej :)


Nie czuje żadnego dyskomfortu:)

Bufor ładuje sie w taniej taryfie i odbiera z niego tyle ile w danym momencie potrzeba.

Kwestia tylko jak zoptymalizować objetość tego zbiornika.

Pyxis
23-02-2013, 23:01
Nie czuje żadnego dyskomfortu:)

Bufor ładuje sie w taniej taryfie i odbiera z niego tyle ile w danym momencie potrzeba.

Kwestia tylko jak zoptymalizować objetość tego zbiornika.

My nie o tym zupelnie mowimy.
Mam wrazenie, ze za wszelka cene starasz sie byc (dla odmiany?) merytoryczny, ale tutaj akurat "bredzisz" do rzeczy ;)

twaro
23-02-2013, 23:06
Zastanawiam sie zawsze. Ja mowie o drugim koncu "kija". O sytuacji, gdy temperatura zewnetrzna wzrosnie i ciepla ktore zmagazynowalismy nie bedziemy potrzebowac, a wrecz bedzie ono przeszkadzalo.


Przepraszam, a o czym:lol2:

Tomaszs131
23-02-2013, 23:13
Zapowiada sie dluga wymiana zdan....
:yes:

Magnolia18
23-02-2013, 23:18
Zapowiada sie dluga wymiana zdan....
:yes:

a prosilem

Pyxis
23-02-2013, 23:19
PS... Nie mialem diesla , nie mam... ale sie nie zaklinam ze nie bede... mial. :D

A ja niedawno kupilem wlsnie. Tym sie jezdzi jak beznyna.

Magnolia18
23-02-2013, 23:33
Prosilem twaro ...

Tomaszs131
23-02-2013, 23:37
Spalanie, czas wyprzedzania-moment obrotowy przemawiaja za dieslem.:)

mkm silesia
23-02-2013, 23:43
W wylewce nie musi być 120 ton betonu.:cool:
Z tą instalacja to dopiero będzie ciekawie na wiosnę jak w dzień ciepełko już, a w nocy zimno jeszcze, jak tym sterować - 120 ton ???

Pyxis
23-02-2013, 23:57
Co kupile Pyxis... just for the record?

Qashqai+2
Z tym ze to glownie zona jezdzi. Ja mam firmowe autko.

Arturo72
24-02-2013, 00:15
Z tą instalacja to dopiero będzie ciekawie na wiosnę jak w dzień ciepełko już, a w nocy zimno jeszcze, jak tym sterować - 120 ton ???
Wszak jesteś debeściakiem to powinieneś wiedzieć...
Znasz firmę i system Legalett ?
Debeściak powinien znać,rzuć im zapytanie jak sterują ogrzewaniem a nie farmazony pociskasz.

Innych zdziwionych tyloma m3 betonu w płycie także zachęcam do googlowania na temat systemu legalett,będzie prościej zrozumieć zagadnienie i będzie mniejsze zdziwienie a przy okazji człowiek czegoś nowego się nauczy a nie tylko tego,że bakterie w WM są szkodliwe dla zdrowia i legionella wytruje społeczeństwo,będzie jak znalazł na następny dom ;)

twaro
24-02-2013, 00:24
Arturo 72.... omijasz w tym jak i w innym watklu pytania...hm... dlaczego...

Promujesz domy COP 1 ... etc... nie bede wymienial wszystkiego...


:eek:

Urwałeś się z choinki:confused:

Arturo72
24-02-2013, 00:32
Arturo 72.... omijasz w tym jak i w innym watklu pytania...hm... dlaczego...


Ale o co chodzi ? Dlaczego wybrałem powietrzną zamiast COP1 ?
Przecież Ci odpowiedziałem,dlatego,ze będzie tylko wanna i dlatego,że powietrzną miałem tanią.
Powyżej 20tys.zł nie kupiłbym jakiejkolwiek pompy ciepła.

Arturo72
24-02-2013, 00:47
Poczytaj wszystko i do konca... ;) W super cieplym domu mogles sie zamknac w 6000:- PLN Zamiast 16000:- ( - instalacja podlogowki )
Niby liczysz wszystko a wiec?

;)
4700kWh za c.o+5000kWh za cwu=9700kWh przy COP1 =3500zł przy inwestycji 4tys.zł
Przy COP2,5 =1400zł przy inwestycji 16tys.zł(normalna cena to 23-24tys.zł)
Gdybym miał natrysk zamiast wanny to zużycie na cwu byłoby ok.3000kWh a wtedy przy 7700kWh nie opłacało by mi się instalować nawet COP2,5
Rachunki za COP1 w kwocie 2800-3000zł rocznie byłyby do udźwignięcia a 20tys.zł byłoby w kieszeni np na opłacenie rachunków za ogrzewanie przez 7 najbliższych lat.

Pyxis
24-02-2013, 00:54
Gdybym miał natrysk zamiast wanny to zużycie na cwu byłoby ok.3000kWh a wtedy przy 7700kWh nie opłacało by mi się instalować nawet COP2,5
Rachunki za COP1 w kwocie 2800-3000zł rocznie byłyby do udźwignięcia.

A zastanawiales sie kto ma zapotrzebowanie 3k kWh na CWU rocznie? Moze stary kawa...sorki, teraz to "singiel". Moze stary singiel, ale na pewno nie zadna rodzina. Nawet berzdzietna. :)

Pyxis
24-02-2013, 08:49
To wanna zmienila wszelkie zalozenia:) My mamy <3000kWh przy 2 dzieci... :eek:

Ale piszesz o pradzie do pompy czy o energii dla celow CWU? Bo to 2 rozne rzeczy.

Arturo72
24-02-2013, 09:47
Hm, a przy planowaniu domu chyba ma sie juz pomyl na ogrzewanie CWU, czy nagle w praniu wyszlo :D
No pewnie,że przed budową pomysł na cwu już był:


Ogrzewanie będzie elektryczne tzn.piec elektryczny:
http://www.elterm.pl/pl/files/karta_ekw_major.pdf (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.elterm.pl%2Fpl %2Ffiles%2Fkarta_ekw_major.pdf)
+wodna podłogówka.
+bojler do cwu:
http://elektromet.pl/pl/technika-grzewcza/produkt/24/nordic-2400-elektronik
lub jak kasa wg budżetu będzie na plus to do cwu zaszaleję i będzie coś tego typu:
http://www.abatronic.pl/pompy-ciepla/z-wentylacji (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.abatronic.pl%2 Fpompy-ciepla%2Fz-wentylacji)
Całość będzie grzana prądem w II taryfie.

Arturo72
24-02-2013, 10:12
ciekawe że już się nie chwalisz swoimi precyzyjnymi wyliczeniami jak to tanio wybudujesz dom, nie uwzględniając kasy co ci kopalnia zwróciła :P
Spokojnie,będą takie dane,nie będę podawał kosztów w środku danego etapu ale odszkodowaiem nie przekroczę 300tys.zł

chcialbympompe
24-02-2013, 10:15
Bardzo jestem ciekaw jak te teoretyczne obliczenia zapotrzebowania na ciepło zweryfikuje życie. Przy tak niskim zapotrzebowaniu zwykłe niezamknięcie drzwi wejściowych zimą podczas wnoszenia zakupów z samochodu może zwiększyć straty 2x.

sSiwy12
24-02-2013, 10:22
Znasz firmę i system Legalett ?
Debeściak powinien znać,rzuć im zapytanie jak sterują ogrzewaniem a nie farmazony pociskasz.

Innych zdziwionych tyloma m3 betonu w płycie także zachęcam do googlowania na temat systemu legalett,będzie prościej zrozumieć zagadnienie i będzie mniejsze zdziwienie a przy okazji człowiek czegoś nowego się nauczy)

Tyle, że jest różnica w w sterowaniu masą 3 x większą niż w tym systemie.
To będzie (może) działać prawie jak ten system.

Arturo72
24-02-2013, 10:29
Tyle, że jest różnica w w sterowaniu masą 3 x większą niż w tym systemie.
To będzie (może) działać prawie jak ten system.
Legalett robi system na płycie 20cm,ja mam w płycie 5cm więcej i wylewkę,także nie jest to 3x więcej.
R&K ma także płytę 25cm,już grzeje i nie skarży się na nie możność sterowania tego,inni mający dom na płycie także nie zauważyli negatywnych
skutków ogrzewania w płycie jeśli chodzi o sterowanie.
Bodajże Andriuss ma dom na płycie i podłączoną pod nią pompę ciepła,także nie jestem debiutantem.
Zapewniam,że płyta fundamentowa i instalacja ogrzewania w niej to nie jest nowość i nie jest stworem z kosmosu...
No ale co ja tam wiem,fachowcy wiedzą lepiej ;)

sSiwy12
24-02-2013, 10:53
Legalett robi system na płycie 20cm,ja mam w płycie 5cm więcej i wylewkę,także nie jest to 3x więcej.
Zapewniam,że płyta fundamentowa i instalacja ogrzewania w niej to nie jest nowość i nie jest stworem z kosmosu...
No ale co ja tam wiem,fachowcy wiedzą lepiej ;)

1. A kto twierdzi, że to jest coś z kosmosu ??
2. Piszesz (pisałeś), że masz 67m3 betonu w ogrzewaniu do akumulacji. Dom ma 118m2 powierzchni x 0,25m = 29,5m3 betonu, to co z reszta tego akumulatora ogrzewania ?

fotohobby
24-02-2013, 11:06
A to onma beton tylko pod użytkową częścią domu ?
Powierzchnia jego płyty to około 180m2, grubość z wylewką jakieś 33cm.
Czyli ok 61m3

Arturo72
24-02-2013, 11:08
2. Piszesz (pisałeś), że masz 67m3 betonu w ogrzewaniu do akumulacji. Dom ma 118m2 powierzchni x 0,25m = 29,5m3 betonu, to co z reszta tego akumulatora ogrzewania ?
No patrz,nie wpadłbym na taki sposób liczenia,naprawdę się nie znam ;)
Ja liczyłem tak,dom ma powierzchnię użytkową 118m2 ale powierzchnię zabudowy prawie 180m2*0,25=45m3,weszło 53m3,wylewka jest grubości 8-9cm na powierzchni 146m2*0,08=11,68m3 i 53m3+11,68m3=64m3

sSiwy12
24-02-2013, 12:37
Teraz wszystko jasne - ogrzewasz 180m2 a nie 118m2 :cool:

Arturo72
24-02-2013, 17:08
Jutro wyłączę pompę,zostawie tak przez 24h i zobaczymy jaki będzie efekt i ile ciepła zmagazynowało się.


Dzisiaj wyłączyłem pompę,temperatura w domu na dziś to zależnie od pomieszczenia 23,5-25,4st.C,wilgotność 34-38%,dzisiaj zastałem 35st.C na zasilaniu i 29st.C na powrocie.
Pompa zużyła od 14.02 ok. 400kWh
Zobaczymy na ile wystarczy tego ciepła :)

Niepokojąca dla mnie rzecz to po 1h od wyłączenia,na chwilę włączyłem pompę ponownie i temperatura w układzie na powrocie spadła z 29st.C do 27st.C.Zobaczymy jaka będzie jutro ale perspektywa włączających się grzałek w Panasie przy powrocie pon.25st.C nie jest optymistyczną perspektywą.
Cały czas uważam to za bzdurę i wielką wadę Panasonica T-CAP.

rwxw
24-02-2013, 18:37
perspektywa włączających się grzałek w Panasie przy powrocie pon.25st.C nie jest optymistyczną perspektywą.
Odepnij kabelki to nie będą się włączać.

Pyxis
24-02-2013, 18:45
Odepnij kabelki to nie będą się włączać.

Jak sprezarka za szybko zdechnie, to przeciez masz gwarancje. Myszowaty Ci wymieni bez problemu w ramach Waszej "szorstkiej przyjazni" ;)

Przy dogrzewaniu plyty raczej zawsze na starcie bedziesz mial ponizej 25*C, bo przeciez z zalozenia ona mam miec "nominalnie" w okolicy 22*C a delty na GZ nie masz jakiejs nienormalnie niskiej.

rwxw
24-02-2013, 18:52
Jak sprezarka za szybko zdechnie, to przeciez masz gwarancje.
Dlaczego by miała zdechnąć bez grzałki ? Nie widzę związku.

Pyxis
24-02-2013, 19:07
Dlaczego by miała zdechnąć bez grzałki ? Nie widzę związku.

No to zalaczanie sie grzalki to nie jest raczej taki bajer w celu "poprawy" SPFa. Licze, ze ma to jakis glebszy sens i nie jest zrobione bez wyraznej potrzeby.

rwxw
24-02-2013, 19:11
Licze, ze ma to jakis glebszy sens i nie jest zrobione bez wyraznej potrzeby.
Wydaje mi się, że celem jest komfort, a nie omijanie niekorzystnych parametrów układu chłodniczego, bo przy niskich temperaturach ciśnienia w nim są niższe i jest mniej obciążony.

Tromsø
24-02-2013, 19:26
A po co zatrzymywać pompę?
Nie może pracować cały czas?

Arturo72
24-02-2013, 19:42
Arturio - i wyjdzie na to, że będziesz grzać wodę z COP 2,5, a CO z COP=1 :P
W ostateczności odepnę grzałkę,jest jedna o mocy 3kW ;)
Jutro zobaczymy,zauważyłem,że załączenie się grzałki ma zwłokę czasową ok.10min,być może jest tak,że przez te 10min temperatura powrotu podniesie się do 25st.C i grzała się nie włączy.


A tak odnosnie tych grzalek... nie mozna sie po prostu spytac sprzedawcy, przedstawiciela etc? Ba, nawet producenta.Dlaczego i czy mozna inaczej ;)

Pewnie zapytać się można ale narazie nie panikuję,chcę sam sprawdzić jak to będzie :)