PDA

Zobacz pełną wersję : Pompy ciepła powietrze woda



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 [39] 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74

mkm silesia
24-02-2013, 21:02
W ostateczności odepnę grzałkę,jest jedna o mocy 3kW ;)
Jutro zobaczymy,zauważyłem,że załączenie się grzałki ma zwłokę czasową ok.10min,być może jest tak,że przez te 10min temperatura powrotu podniesie się do 25st.C i grzała się nie włączy.

Pewnie zapytać się można ale narazie nie panikuję,chcę sam sprawdzić jak to będzie :)

W Panasonic odcięcie zasilania grzałki skutkuje błędem "na sterowniku"
zrób sobie dobrze kotłownię to ograniczysz grzałkę bo instalacji już nie poprawisz
grzałka nie służy do poprawy żadnych współczynników załącza się jak pompa nie potrafi utrzymać zasilania wyliczonego z krzywej i to o 6K i 20min(więc zależy od doboru punktu biwalencji i bezwładności )
oraz zabezpiecza sprężarkę przed zbyt niskim ciśnieniem skraplania poniżej 25oC woda w c.o.
Nie wiem po co to piszę po tej chamówie
Co do legaletu to wodny robią w ślimaka czyżby ze względu na deltę - pompy "lubią" deltę w okolicach 5 a z twojego projektu jaka wynika?

Tromsø
24-02-2013, 21:16
Piszecie tutaj o podłogówce że tak źle a tak niedobrze :)
A jak ma to się do ofert WAVINA Tempower?
Zaproponowano mi takie rozwiązanie i instalacja jest zrobiona nie w ślimaka tylko w tą drugą dre ;)

http://pl.wavin.com/master/master.jsp?FOLDER%3C%3Efolder_id=2534374305530496&middleTemplateName=oc_middle_left_content&bmLocale=pl

Więc jak to się ma dlaczego Wavin źle projektuje systemy ogrzewania podłogowego bo już sam nie rozumiem.

mkm silesia
24-02-2013, 21:19
Piszecie tutaj o podłogówce że tak źle a tak niedobrze :)
A jak ma to się do ofert WAVINA Tempower?
Zaproponowano mi takie rozwiązanie i instalacja jest zrobiona nie w ślimaka tylko w tą drugą dre ;)

http://pl.wavin.com/master/master.jsp?FOLDER%3C%3Efolder_id=2534374305530496&middleTemplateName=oc_middle_left_content&bmLocale=pl

Więc jak to się ma dlaczego Wavin źle projektuje systemy ogrzewania podłogowego bo już sam nie rozumiem.

Można podwójny meander ale mnie nie pytaj skoro wiesz lepiej

Tromsø
24-02-2013, 21:26
Nie wiem dlatego pytam.
Dostałem podobne oferty na danfosie i tam też meandry :)
Więc chciałbym się dowiedzieć dlaczego tylko ślimak a nie meandra?
Bo z jednej strony duże firmy robią takie systemy a z drugiej strony wszyscy na forum mówią że ślimaki są lepsze.
I bądź tu mądry :)

hydraulik_
24-02-2013, 21:27
widziałem dzisiaj ciekawą realizacje PC PW
*wymiennik cwu bez zaworu bezpieczeństwa,
*PC podłączona do wężownicy,a CO do zbiornika podgrzewanego tą wężownicą.
*Kominek podłączony poprzez zespół wymiennika płytowego do zbiornika (bufora),(a była wężownica
Ponadto nie zamontowano zaworu 3 drogowego przełączającego co na cwu.
Przewody chłodnicze 3m zamiast minimum 5 m.
Generalnie masa błędów.

Nie będę bronił

mkm silesia
24-02-2013, 21:30
Nie wiem dlatego pytam.
Dostałem podobne oferty na danfosie i tam też meandry :)
Więc chciałbym się dowiedzieć dlaczego tylko ślimak a nie meandra?
Bo z jednej strony duże firmy robią takie systemy a z drugiej strony wszyscy na forum mówią że ślimaki są lepsze.
I bądź tu mądry :)
W systemach do suchej zabudowy przeważnie jest meander ale to ze względu na blachy - radiatory, jak masz projekt to jest podana delta więc sprawdź sobie

HenoK
25-02-2013, 06:27
W Panasonic odcięcie zasilania grzałki skutkuje błędem "na sterowniku"
zrób sobie dobrze kotłownię to ograniczysz grzałkę bo instalacji już nie poprawisz
grzałka nie służy do poprawy żadnych współczynników załącza się jak pompa nie potrafi utrzymać zasilania wyliczonego z krzywej i to o 6K i 20min(więc zależy od doboru punktu biwalencji i bezwładności )
oraz zabezpiecza sprężarkę przed zbyt niskim ciśnieniem skraplania poniżej 25oC woda w c.o.
W takim układzie najprościej byłoby wykonać bypass pomiędzy zasilaniem i powrotem pompy ciepła otwierany zaworem z termostatem nastawionym na 26 st. C (mierzone na powrocie).
Można też przełączyć na krótki czas pompy ciepła na grzanie ciepłej wody (przełączyć zawór trójdrogowy albo włączyć pompę obiegową CWU).

Pyxis
25-02-2013, 08:59
W takim układzie najprościej byłoby wykonać bypass pomiędzy zasilaniem i powrotem pompy ciepła otwierany zaworem z termostatem nastawionym na 26 st. C (mierzone na powrocie).
Można też przełączyć na krótki czas pompy ciepła na grzanie ciepłej wody (przełączyć zawór trójdrogowy albo włączyć pompę obiegową CWU).

Wyglada na to, ze jak by dal polowe mniej rury w wylewke i zrobil z rozstawem 25cm, to bylaby szansa na nieuzywanie grzalek przy starcie. Co to k..wa za porazka z tym urzadzeniem? Nie dosyc, ze ma gowniany SPF z samej racji ze to PW, to jeszcze trzeba ten parametr "zabijac" albo grzala, albo bypasem.

mkm silesia
25-02-2013, 09:27
Wyglada na to, ze jak by dal polowe mniej rury w wylewke i zrobil z rozstawem 25cm, to bylaby szansa na nieuzywanie grzalek przy starcie. Co to k..wa za porazka z tym urzadzeniem? Nie dosyc, ze ma gowniany SPF z samej racji ze to PW, to jeszcze trzeba ten parametr "zabijac" albo grzala, albo bypasem.
Czasem odnoszę wrażenie że to forum to zawody w pisaniu głupot w celu nabicia ilości postów i zostania pseudo ekspertem.
Przecież już udowodniłeś że nie wiesz jak działa układ chłodniczy pompy - falownik to nawijanie makaronu klientom - tylko po co zaczynają go wciskać do gruntowych. Rozumiem marketing szeptany udajemy - zadowolonego klienta z pompa gruntową.

HenoK
25-02-2013, 09:34
Wyglada na to, ze jak by dal polowe mniej rury w wylewke i zrobil z rozstawem 25cm, to bylaby szansa na nieuzywanie grzalek przy starcie. Co to k..wa za porazka z tym urzadzeniem? Nie dosyc, ze ma gowniany SPF z samej racji ze to PW, to jeszcze trzeba ten parametr "zabijac" albo grzala, albo bypasem.
Przy pompach gruntowych nie ma z tym problemu. Ostatnio uruchamiałem instalację, gdzie na powrocie z podłogówki było 10 st. C.

HenoK
25-02-2013, 09:41
Czasem odnoszę wrażenie że to forum to zawody w pisaniu głupot w celu nabicia ilości postów i zostania pseudo ekspertem.
Przecież już udowodniłeś że nie wiesz jak działa układ chłodniczy pompy - falownik to nawijanie makaronu klientom - tylko po co zaczynają go wciskać do gruntowych. Rozumiem marketing szeptany udajemy - zadowolonego klienta z pompa gruntową.
Nie masz racji. W gruntowej pompie ciepła jest podobny układ chłodniczy, a bez problemu radzi sobie ze startem przy niskich temperaturach na powrocie.
Oczywiście mówimy o poprawnie skonstruowanej gruntowej pompie ciepła. Podejrzewam, że ten problem da się także rozwiązać w pompach ciepła powietrze-woda.
Może nawet nie ma o czym dyskutować, bo w droższych pompach ciepła PW taki problem nie występuje. Może to być chwyt marketingowy zachęcający do zakupu droższych modeli.

mkm silesia
25-02-2013, 09:47
Przy pompach gruntowych nie ma z tym problemu. Ostatnio uruchamiałem instalację, gdzie na powrocie z podłogówki było 10 st. C.
Pompa pompa a to jest cała instalacja w dodatku w konkretnym obiekcie wytłumacz mi sens wykonania odwiertu za 15k zł i oszczędność z tego tytułu 500zł/sezon
Mam opomiarowany budynek 240m2 (660m3) układ chłodniczy brał w tą zimę średnio 30kwh/doba hydrobox z grzałkami i obiegówką 4kwh/doba zero załączenia demonicznych grzałek którymi tak tu straszycie jak dzieci złym wilkiem
wiosna idzie i cop będzie 4,5
Odwiert miał kosztować tyle co zainstalowana pompa PW czy nawet 3k więcej

Jacekss
25-02-2013, 09:57
a jaką masz pompę ? PC PW ?

Liwko
25-02-2013, 10:03
Pompa pompa a to jest cała instalacja w dodatku w konkretnym obiekcie wytłumacz mi sens wykonania odwiertu za 15k zł i oszczędność z tego tytułu 500zł/sezon
Mam opomiarowany budynek 240m2 (660m3) układ chłodniczy brał w tą zimę średnio 30kwh/doba hydrobox z grzałkami i obiegówką 4kwh/doba zero załączenia demonicznych grzałek którymi tak tu straszycie jak dzieci złym wilkiem
wiosna idzie i cop będzie 4,5
Odwiert miał kosztować tyle co zainstalowana pompa PW czy nawet 3k więcej

Odwiert robisz raz, PC PW możesz w tym czasie wymienić trzy razy.

sSiwy12
25-02-2013, 10:46
Pompa pompa a to jest cała instalacja w dodatku w konkretnym obiekcie wytłumacz mi sens wykonania odwiertu za 15k zł i oszczędność z tego tytułu 500zł/sezon

Tyle, że te 500zł nie jest "rozbite" na cały sezon, tylko max 2 najzimniejsze miesiące, a i możliwe że tylko za jeden. A to z kolei, może oznaczać wybór - buty dla dziecka, czy zapłata za energie elektryczną.

mkm silesia
25-02-2013, 10:58
Odwiert robisz raz, PC PW możesz w tym czasie wymienić trzy razy.
Obie wytrzymają 15 - 20 lat i zamiast powietrznej sprężarkowej będziesz mógł zainwestować w powietrzną gazową absorpcyjną - bo rząd obiecał tani gaz

mkm silesia
25-02-2013, 11:00
Tyle, że te 500zł nie jest "rozbite" na cały sezon, tylko max 2 najzimniejsze miesiące, a i możliwe że tylko za jeden. A to z kolei, może oznaczać wybór - buty dla dziecka, czy zapłata za energie elektryczną.
Tak Andersen - dziewczynka z zapałkami łza w oku już mi się kręci

mkm silesia
25-02-2013, 11:03
a jaką masz pompę ? PC PW ?
Nie mogę napisać bo mnie Arturo 72 zadenuncjuje do UOP albo ABW albo wszystko naraz i jeszcze się okaże że też byłem w grupie przygotowującej wybuch w sejmie

Liwko
25-02-2013, 11:03
Obie wytrzymają 15 - 20 lat i zamiast powietrznej sprężarkowej będziesz mógł zainwestować w powietrzną gazową absorpcyjną - bo rząd obiecał tani gaz

Głupoty opowiadasz. Gruntowa wytrzyma dużo dłużej i jest to bardzo logiczne. Ja nie mam zamiaru już inwestować w system grzewczy do końca mego życia. A jak będzie, czas pokaże.

Liwko
25-02-2013, 11:18
Zużycie kWh poza sezonem grzewczym to tylko 10-15% rocznego zużycia. Nie ma o czym pisać.

mkm silesia
25-02-2013, 11:38
dobrze prawisz....pompa i instalacja....
u mnie pompa kosztowała 11tys, Dz poziome 8tys (wiem, przepłaciłem)
ile kosztowała ta twoja do tego opomiarowanego budynku?
podaj sumaryczną ilośc kwh za konkretny okres, ale moja PC na pewno wzieła mniej...
i nie ekscytuj się tak cop 4,5 tylko napisz ile ci idzie kwh za cały rok
latem też mam COP wysoki, bo temperatura DZ>20C
Nie wiem bo odpaliłem na koniec listopada klient odczytywał licznik co 10 dni wychodziło średnio 300kwh ukł. chłodniczy i 40kwh hydrobox
Pompa kosztowała na gotowo 22k + 8%vat mniejsza była tańsza o 1600zł netto - odwiert w skale to sobie policz ile by kosztował
Kto Ci dołożył do tego że twoja kosztowała 11k
nie piszę o lecie tylko o jesieni i wiośnie

Liwko
25-02-2013, 11:44
Jesień i wiosna? Grzanie zaczynam jak na zewnątrz przez dłuższy czas temperatura jest poniżej +10. Wtedy temperatura mojego DZ ma podobną temperaturę. Kończę drastycznie, widać to po spadku zużycia kWh na wiosnę. Jest niemal z dnia na dzień.

wihajster
25-02-2013, 11:47
Obie wytrzymają 15 - 20 lat
I to mówi fachowiec?
Piękna ściema.
A jeśli mówisz poważnie i w to głęboko wierzysz, to część osób zacznie Cię traktować jeszcze mniej poważnie.

Liwko
25-02-2013, 11:49
Dlaczego?


Kup dwa nowe samochody (co my z tymi samochodami:D), jeden wstaw do ogrzewanego garażu a drugi na zewnątrz i potrzymaj je tam przez 20 lat. Ten w garażu będzie jak nowy (zdmuchnąć trzeba będzie kurz), natomiast po tym co stoi na zewnątrz niewiele zostanie. Zobacz po prostu w jakich warunkach obie PC pracują. Do tego gruntowa jest znacznie bardziej prosta a więc i trwalsza.
Nawet jak ci się gruntowa zepsuje to odwiert zostanie.

mkm silesia
25-02-2013, 12:08
Dlaczego?



Opiszesz jasniej... ta sprezarke gazowa? Czy juz sa... czy dopiero beda? :)

Slyszalem o nich ale nigdy nie dowiedzialem sie wiecej.

Mowie zupelnie powaznie

Już są ale na razie przemysłowe 35kw działają ja stare lodówki absorpcyjne - producenci poszli w sprężarkowe bo absorpcyjne były bezawaryjne!!!

mkm silesia
25-02-2013, 12:13
Kup dwa nowe samochody (co my z tymi samochodami:D), jeden wstaw do ogrzewanego garażu a drugi na zewnątrz i potrzymaj je tam przez 20 lat. Ten w garażu będzie jak nowy (zdmuchnąć trzeba będzie kurz), natomiast po tym co stoi na zewnątrz niewiele zostanie. Zobacz po prostu w jakich warunkach obie PC pracują. Do tego gruntowa jest znacznie bardziej prosta a więc i trwalsza.
Nawet jak ci się gruntowa zepsuje to odwiert zostanie.
Pompą nie jeżdżę po dziurawych solonych drogach na paliwie ochrzczonym na stacji.
Sprężarki copellend już nie te co dawniej - dlatego pompy też tańsze.
W zasadzie układ chłodniczy różni się tylko zaworem trój-drogowym bo do gruntówek też już wchodzą elektroniczne zawory rozprężne i układy z falownikiem i sprężarką rotacyjną.

wihajster
25-02-2013, 12:18
Już są ale na razie przemysłowe 35kw działają ja stare lodówki absorpcyjne - producenci poszli w sprężarkowe bo absorpcyjne były bezawaryjne!!!
Znowu fachowiec się odezwał.
Nie przypadkiem dlatego, że sprężarkowe mają o wiele wyższą efektywność???

Liwko
25-02-2013, 12:24
Pompą nie jeżdżę po dziurawych solonych drogach na paliwie ochrzczonym na stacji.
Sprężarki copellend już nie te co dawniej - dlatego pompy też tańsze.


Te samochody nie muszą nawet jeździć, wystarczy że sobie postoją w skrajnie innych warunkach.
Sprężarki dziś są lepsze bo rotacyjne a nie tłokowe.
Nie ma sensu ciągnąć dalej tej dyskusji, bo wyższa żywotność gruntowych powinna być bezdyskusyjna i dla wszystkich logiczna.

mkm silesia
25-02-2013, 12:28
Te samochody nie muszą nawet jeździć, wystarczy że sobie postoją w skrajnie innych warunkach.
Sprężarki dziś są lepsze bo rotacyjne a nie tłokowe.
Nie ma sensu ciągnąć dalej tej dyskusji, bo wyższa żywotność gruntowych powinna być bezdyskusyjna i dla wszystkich logiczna.
widzę że nie odróżniasz sprężarki rotacyjnej od spiralnej więc masz rację nie ma sensu dyskutować

Liwko
25-02-2013, 12:34
Najważniejsze że to nie są już tłokowe. Ja się nie muszę na tym aż tak znać, ja jestem tylko zwyczajnym użytkownikiem. Natomiast wihajster dowodzi, że to ty gadasz głupoty. Czyli marny z ciebie "fachofiec"

mkm silesia
25-02-2013, 12:36
Znowu fachowiec się odezwał.
Nie przypadkiem dlatego, że sprężarkowe mają o wiele wyższą efektywność???
W porównaniu do czego bo w ogrzewaniu to chyba trzeba porównywać z kotłem kondensacyjnym
Sprężarkowe z napędem gazowym też są - silnik zasilany gazem - ale awaryjność

wihajster
25-02-2013, 12:38
W zasadzie układ chłodniczy różni się tylko zaworem trój-drogowym bo do gruntówek też już wchodzą elektroniczne zawory rozprężne i układy z falownikiem i sprężarką rotacyjną.

1. Nie 3-drogowym a jak już 4-drogowym.
2. Rotacyjna? Chyba tylko najtańsza chińszczyzna z COP=2,xx Szanujący się producenci dają scrolle.
3. Nie copellend a Copeland.
4. Parownikiem też się nie różnią? Jak wygląda działanie parownika gruntowej i powietrznej po 5, 10, 15 latach? Śmiem twierdzić że płytowy w gruntówce będzie miał te same parametry i taką sprawność co na początku. Nie grozi korozja i dziwna nieszczelność bo skąd? (AISI 316)
A w powietrznej co się dzieje na styku cienkościennej rury miedzianej z aluminiowymi lamelami w wilgotnym środowisku? Z cyklicznym zamrażaniem i rozmrażaniem?
Czy to przypadkiem nie mkm silesia pisał o nieszczelnościach rur miedzianych???
5. Różnica ciśnień na jakiej pracuje sprężarka w PW też jest korzystna?

Nie pisz głupot Kolego, bo jak przesadzasz to stajesz się mało wiarygodny.
Rozumiem Twoje parcie na sprzedaż P-W ale zachowaj choć trochę obiektywizmu dla swojego lepszego wizerunku na forum.
Jak piszesz tylko o zaletach a złą stronę PW zamiatasz pod dywan to czytającym przy dalszych dyskusjach zaczną się automatycznie zapalać ostrzegawcze pomarańczowe lampki na widok "mkm silesia". Jeśli nie od razu czerwone.

HenoK
25-02-2013, 12:41
W zasadzie układ chłodniczy różni się tylko zaworem trój-drogowym bo do gruntówek też już wchodzą elektroniczne zawory rozprężne i układy z falownikiem i sprężarką rotacyjną.Tego typu "wynalazki" można spotkać głównie w tanich chińskich pompach ciepła.
Zdarza się, że zamiast zaworu rozprężnego jest w nich kapilara, zamiast sprężarki spiralnej rotacyjna.
Warto o to zapytać, bo nie tylko cena jest wyznacznikiem ekonomicznej opłacalności danej inwestycji.

asolt
25-02-2013, 12:44
bo rząd obiecał tani gaz

Ten argument to tak dla rozweselenia dyskutantów ?

mkm silesia
25-02-2013, 12:44
Najważniejsze że to nie są już tłokowe. Ja się nie muszę na tym aż tak znać, ja jestem tylko zwyczajnym użytkownikiem. Natomiast wihajster dowodzi, że to ty gadasz głupoty. Czyli marny z ciebie "fachofiec"
Jak dzieci z przedszkola - a mój tata to powiedział ze

malux20
25-02-2013, 12:48
teraz to wygląda tutaj jak życzenie śmierci dla powietrznych
jak u mnie wytrzyma tylko 10 lat nie będzie tragedii
po 15 latach sam chętnie ją wymienię
nie żenię się z nią i jej parametrami na wieczność
liwko piszesz że powietrzna pracuje w sezonie z dobrym copem w 10 % [zakładam nie czasu sezonu ale zapotrzebowania]
u mnie z praktyki wiem że to będzie może nawet 50%
fakt że przy powietrznej dom musi być dobrze zaizolowany
gruntową można nadgonić braki
zakładam że jednostka wewn jest tak samo trwała jak przy gruntowych
na obecne czasy wymiana zewnętrznej to z 7-8 tyś [przypuszczam]
oczywiście możemy przypuszczać że skandynawowie to nawiedzeni są i zakładają ją na 5 lat.
jeżeli gruntowe są tak bezproblemowe to ocz\ywiście klienci dostają pisemną gwarancję bez ograniczeń na dajmy 25-35 lat?

Liwko
25-02-2013, 12:51
Jak dzieci z przedszkola - a mój tata to powiedział ze

Od lat czytam posty wihajstra i twoje. Wystarczy by wyrobić sobie zdanie.

mkm silesia
25-02-2013, 12:54
Ten argument to tak dla rozweselenia dyskutantów ?
dokładnie dla tych co wierzą politykom

wihajster
25-02-2013, 12:55
jeżeli gruntowe są tak bezproblemowe to ocz\ywiście klienci dostają pisemną gwarancję bez ograniczeń na dajmy 25-35 lat?

Mogę bez problemu "zaryzykować" dożywotnią gwarancję na pompę gruntową na piśmie, oczywiście.

Pod warunkiem obowiązkowego corocznego płatnego przeglądu za cenę NIEWIELE wyższą od obowiązkowych przeglądów w pompie P-W.
I co, będzie to jakaś rewolucja? Nie sądzę.

Liwko
25-02-2013, 12:56
teraz to wygląda tutaj jak życzenie śmierci dla powietrznych
jak u mnie wytrzyma tylko 10 lat nie będzie tragedii
po 15 latach sam chętnie ją wymienię
nie żenię się z nią i jej parametrami na wieczność
liwko piszesz że powietrzna pracuje w sezonie z dobrym copem w 10 % [zakładam nie czasu sezonu ale zapotrzebowania]
u mnie z praktyki wiem że to będzie może nawet 50%
fakt że przy powietrznej dom musi być dobrze zaizolowany
gruntową można nadgonić braki
zakładam że jednostka wewn jest tak samo trwała jak przy gruntowych
na obecne czasy wymiana zewnętrznej to z 7-8 tyś [przypuszczam]
oczywiście możemy przypuszczać że skandynawowie to nawiedzeni są i zakładają ją na 5 lat.
jeżeli gruntowe są tak bezproblemowe to ocz\ywiście klienci dostają pisemną gwarancję bez ograniczeń na dajmy 25-35 lat?


To już było wałkowane wiele razy.
Czy gruntowe mają wyższy COP od powietrznych? Tak
Czy gruntowe są trwalsze od powietrznych? Tak (i tu nie ma nad czym dyskutować)
Czy gruntowe są droższe od powietrznych? Nie zawsze
Czy gruntowe mogą być zamontowane wszędzie? Nie
Czy powietrzne mogą być zamontowane wszędzie? Niemal wszędzie
Co wybrać? Wolny kraj, wolny wybór. Ja wybrałem gruntową.

malux20
25-02-2013, 12:57
ok jestem skłonny przyjąć argument że powietrzna się rozsypie po 10 latach
a jeżeli nie [a czemu nie?] to nam się pewne prównania rypną
ale oczywiście nic na siłę

malux20
25-02-2013, 13:02
wichajster w teorii dawanie gwarancji tu nic nie daję
chodzi o praktykę.
no bo jeśli mi bez płatnych pompa wytrzyma z 10-15 lat to pewnie będę odłoże na jed. zewn
liwko ja się z twoimi argumentami zgadzam -tylko to wszystko dla mnie nie jest warte oszczędzonych rocznie 500zł.

ps . ja nie mam potrzeby płacić 360zł za serwis.

mkm silesia
25-02-2013, 13:05
1. Nie 3-drogowym a jak już 4-drogowym.
2. Rotacyjna? Chyba tylko najtańsza chińszczyzna z COP=2,xx Szanujący się producenci dają scrolle.
3. Nie copellend a Copeland.
4. Parownikiem też się nie różnią? Jak wygląda działanie parownika gruntowej i powietrznej po 5, 10, 15 latach? Śmiem twierdzić że płytowy w gruntówce będzie miał te same parametry i taką sprawność co na początku. Nie grozi korozja i dziwna nieszczelność bo skąd? (AISI 316)
A w powietrznej co się dzieje na styku cienkościennej rury miedzianej z aluminiowymi lamelami w wilgotnym środowisku? Z cyklicznym zamrażaniem i rozmrażaniem?
Czy to przypadkiem nie mkm silesia pisał o nieszczelnościach rur miedzianych???
5. Różnica ciśnień na jakiej pracuje sprężarka w PW też jest korzystna?

Nie pisz głupot Kolego, bo jak przesadzasz to stajesz się mało wiarygodny.
Rozumiem Twoje parcie na sprzedaż P-W ale zachowaj choć trochę obiektywizmu dla swojego lepszego wizerunku na forum.
Jak piszesz tylko o zaletach a złą stronę PW zamiatasz pod dywan to czytającym przy dalszych dyskusjach zaczną się automatycznie zapalać ostrzegawcze pomarańczowe lampki na widok "mkm silesia". Jeśli nie od razu czerwone.
1 literówka -ważne
2 to pomysły producentów nie moje
3 literówka - bardzo ważne
4 wymienniki też już wymieniałem i płytowe i powietrzne mały problem - gorzej jak zakopany
5 a różnica ciśnień w gruntówce z grzejnikami

sSiwy12
25-02-2013, 13:07
wichajster w teorii dawanie gwarancji tu nic nie daję
chodzi o praktykę..

Praktycznie była i jest firma, która daje (dawała?) dożywotnią gwarancję na PCi (niedźwiedź - opisywana też na FM)) - oczywiście pod warunkiem płatnych przeglądów.

malux20
25-02-2013, 13:10
ja uważeam że za 10 lat
1 powietrzne to będzie koszt obecnych 2tyś euro
2 gruntowe ale jednak takie firmowe max z robocizną max 5 tyś euro.

chętnie mówicie przy gruntowych o copie 4 [kużwa miałem pecha jak rozmawiałem ze sprzedawcami to zwracali uwagę że realnie należyliczyć 3,5]
u mnie to różnica 350 kwh

Liwko
25-02-2013, 13:18
malux, moja gruntowa kosztowała 10 000zł + odwierty 10 000zł. Odwierty są w zasadzie wieczne a PC prawdopodobnie mnie przeżyje. Czujesz różnicę?

sSiwy12
25-02-2013, 13:41
Ja nie bardzo wiem w czym problem.
Przecież wszystko rozbija się nie o PCi, tylko DZ. A DZ powietrzne jest takie jakie jest, kapryśne i niestabilne. Niesie to za sobą konsekwencję, że aby dorównać najprostszej PCi gruntowej, powietrzna musi być kosztowniejszej "konstrukcji" - reszta to tylko marketing.

mkm silesia
25-02-2013, 13:45
Ja nie bardzo wiem w czym problem.
Przecież wszystko rozbija się nie o PCi, tylko DZ. A DZ powietrzne jest takie jakie jest, kapryśne i niestabilne. Niesie to za sobą konsekwencję, że aby dorównać najprostszej PCi gruntowej, powietrzna musi być kosztowniejszej "konstrukcji" - reszta to tylko marketing.
Ale GZ też ma znaczenie

Liwko
25-02-2013, 13:52
z tym przeżyciem - to nie ma co przesadzać....20-30 lat temu to bym może w to uwierzył...
dzisiaj w czasach globalizmu i częstego przemieszczania się, zanika coraz bardziej przywiązanie do jednego miejsca przez całe życie...różne są koleje losu, naprawdę najrózniejsze, życie jest zupełnie inne niż kiedyś....nie wybiegam aż tak daleko z planami w przyszłość....nie ma najmniejszego sensu....

A skąd ty wiesz ile ja będę żył? :D

sSiwy12
25-02-2013, 13:52
Ale GZ też ma znaczenie

Marketingowo - i owszem. Znów papka.

malux20
25-02-2013, 14:57
ja nie mam powodu liwko twierdzić że prawdopodobnie cię przeżyję
równie dobrze mogę zakładać że prawdopodobnie powietrzna u mnie wytrzyma 15 lat.

jeszcze jedno - z ostatnich rozmów prywatnych z forumowiczami wynika że przepłaciłeś[żart głupi]
ludzie mają już do domów[ale jednak dobrze zaizolowanych] propozycję kompleksowo na 13-15 tyś zł.
to co panowie pożyjemy zobaczymy
albo jeszcze inaczej.
ZOBOWIĄZUJĘ SIĘ W TRYBIE NATYCHMIASTOWYM ZAŁOŻYĆ POMPĘ GRUNTOWĄ O STABILNEJ KONDYCJI SERWISOWEJ POMPĘ DO 20 TYŚ BRUTTO Z FAKTURĄ NA USŁUGĘ I GWARANCJĄ NA 15 LAT.

moje zobowiązanie proszę traktować serio

tzn ja wierzę że cie przeżyję-jaki stan wątroby?

Liwko
25-02-2013, 15:04
Ja wiem że przepłaciłem, dzisiaj zamiast odwiertów zrobił bym samemu poziomy za pół ceny :)

lukasza
25-02-2013, 15:05
ZOBOWIĄZUJĘ SIĘ W TRYBIE NATYCHMIASTOWYM ZAŁOŻYĆ POMPĘ GRUNTOWĄ O STABILNEJ KONDYCJI SERWISOWEJ POMPĘ DO 20 TYŚ BRUTTO Z FAKTURĄ NA USŁUGĘ I GWARANCJĄ NA 15 LAT.

moje zobowiązanie proszę traktować serio


jak na odwiertach to proszę liczyć już 2 sztuki. Przy czym mogę dołożyć kolejne kilka wykonań w 2014/1015 pod warunkiem że mi zamontujecie pompę w 2013 (jesień).
I ja mogę dać netto 20 000 plus 8% VAT.

p.s. czekam tez na konkurencyjne oferty na PC PW bazując na założeniu że jest tańsza.

malux20
25-02-2013, 15:15
bez jaj - ja po odzewie zainteresowanych wyrobię sobie opinie
zobowiązuję się umieszczać info o walorach gruntowej.

ja wiem w czym problem
powietrzni mają kłopot przyznać ziemniakom że ci ostatni mają lepsze pompy
ci ostatni mają kłopot przyznać klimatyzatorom powiedzieć że ich powietrzne być może , wręcz zapewne mają większy sens ekonomiczny

malux20
25-02-2013, 15:16
łukasz zachowujesz się nieładnie dlaczego narzucasz ograniczenia typu odwierty?

malux20
25-02-2013, 15:20
siwy właśnie mam stabilną sytuację z dolnym żódł.- okolice 0 stop są dla mnie ok
zobaczcie jak człowiek zhardział jak mu defrosty się skonczyły

sSiwy12
25-02-2013, 15:43
siwy właśnie mam stabilną sytuację z dolnym żódł.- okolice 0 stop są dla mnie ok


Stabilna czasowo i dla CIebie, a nie dla PCi i jej DZ.
Ona bidulka musi sobie dać radę od (skrajnie) -25 (a może i niżej) do +35 stopni, a gruntowa raczej i tylko w 1/3 tych temperatur (też skrajnie dla poziomego).:D
A maszyny cieplne nie lubieją, oj bardzo nie lubieją, takich "wyskoków".

hydraulik_
25-02-2013, 16:52
a ta gruntowa za 20000 zł to jakiej mocy i czy ze zbiornikiem cwu?:)

rewo66
25-02-2013, 19:27
siwy właśnie mam stabilną sytuację z dolnym żódł.- okolice 0 stop są dla mnie ok
zobaczcie jak człowiek zhardział jak mu defrosty się skonczyły

:lol2:

Magnolia18
25-02-2013, 20:42
Bardzo jestem ciekaw jak te teoretyczne obliczenia zapotrzebowania na ciepło zweryfikuje życie. Przy tak niskim zapotrzebowaniu zwykłe niezamknięcie drzwi wejściowych zimą podczas wnoszenia zakupów z samochodu może zwiększyć straty 2x.

Hehhe, myslalem, ze tylko tak u mnie ... :) + pies ktory uhahany powraca z ogrodu otwierajac sobie drzwi balkonowe

Magnolia18
25-02-2013, 20:58
Pytanie brzmi.
Rurki, ktore ida od jednostki zewnetrzej w ziemii w rurze kanalizacyjnej, jak odkopie te rure i zaizoluje dobrze ( jakkolwiek to brzmi i co znaczy ) to bedzie OK? czy nalezaloby jednak te rurki miedziane 'wyjac' i te wlasnie izolowac?
Wiosna za pasem i czas jakowes decyzje podjac ;)
Jak masz odpowiedziec w stylu 'spytaj instalatora' :D prosze odpusc. Staram sie stac 'swiadomym' inwestorem :D - brzmi niezle :)

rewo66
25-02-2013, 21:13
Magnolia na jakiej głębokosci idą ci te rurki?
Podejrzewam że 30cm max do 50cm. Do rurek miedzianych najlepiej stosować otuliny z kauczku spienionego. Tylko jak masz je w rurze kanalizacyjnej to pozostaje ci ocieplic tę rure kanal. Bo troche problem z dostępem do miedzianych rurek. Jaki przekrój ma ta rura kanalizowa.?

Edit: Jesli opcja ocieplania rury kanalizacyjnej to najprościej obsypać to warstwą keramzytu. Mozna kupić workowany w formie granulatu.

rwxw
25-02-2013, 21:23
czy nalezaloby jednak te rurki miedziane 'wyjac' i te wlasnie izolowac?
A może do tej rury kanalizacyjnej po zaizolowaniu rurek za pomocą długiego wężyka napsikać pianki ?

wihajster
25-02-2013, 21:26
Piankę miki już napsikał, i to by było dobre.
Gdyby tylko na czas wiązania zawiesił rury pośrodku i wyłączył grawitację.

malux20
25-02-2013, 21:27
a te rury to poziome czy pionowe żródło dolne
? magnolia jak to jest?

Magnolia18
25-02-2013, 21:28
A może do tej rury kanalizacyjnej po zaizolowaniu rurek za pomocą długiego wężyka napsikać pianki ?

Wlasnei pianka miala byc napsikana pierwotnie.
Ida w ziemi 'na kolano' cytujac instalatora. Rura? 100 chyba na oko
Jak wyglada ...

172913

Szymek98
25-02-2013, 21:29
widziałem dzisiaj ciekawą realizacje PC PW
*wymiennik cwu bez zaworu bezpieczeństwa,
*PC podłączona do wężownicy,a CO do zbiornika podgrzewanego tą wężownicą.
*Kominek podłączony poprzez zespół wymiennika płytowego do zbiornika (bufora),(a była wężownica
Ponadto nie zamontowano zaworu 3 drogowego przełączającego co na cwu.
Przewody chłodnicze 3m zamiast minimum 5 m.
Generalnie masa błędów.

Nie będę bronił

To ciekawe co piszesz a może powiesz czy to było robione przez instalatora forumowicza FM? Może być pw

rewo66
25-02-2013, 21:30
A może do tej rury kanalizacyjnej po zaizolowaniu rurek za pomocą długiego wężyka napsikać pianki ?

Ale ileż by musiał napsikać tej pianki przy iluś tam metrach tej rury. :D

rwxw
25-02-2013, 21:41
Ale ileż by musiał napsikać tej pianki przy iluś tam metrach tej rury. :D
Nie wiem, może 5 ? Pianka dobrze rośnie. Masz lepszy pomysł na rurę ? Może zamiast pianki nasypać granulatu styropianu, albo założyć kilka otulin ?

rewo66
25-02-2013, 21:45
Do rur 110 są otuliny. Koszt ok. 35 zł /mb

piter719
25-02-2013, 21:49
Kup dwa nowe samochody (co my z tymi samochodami:D), jeden wstaw do ogrzewanego garażu a drugi na zewnątrz i potrzymaj je tam przez 20 lat. Ten w garażu będzie jak nowy (zdmuchnąć trzeba będzie kurz), natomiast po tym co stoi na zewnątrz niewiele zostanie. Zobacz po prostu w jakich warunkach obie PC pracują. Do tego gruntowa jest znacznie bardziej prosta a więc i trwalsza.
Nawet jak ci się gruntowa zepsuje to odwiert zostanie.
mój samochód ma 19 lat i nie to że stoi ale cały czas jeździ i nie zamierza przestać.
u ciebie zostanie odwiert a u mnie powietrza też chyba nie zabraknie:D
wszyscy mówicie o trwałości czy koś już przeżył koniec którejś z pomp:stirthepot:

malux20
25-02-2013, 21:53
jak pokazywali szkody po meteorycie na syberii to rzuciła mi się ściana zburzona , jedynie fragment z jednostką zewn, klimatyzatora[choć kto wie u rusków]
się ostał

Magnolia18
25-02-2013, 21:58
Do rur 110 są otuliny. Koszt ok. 35 zł /mb

No i wlasnie. Ale to cos da czy jednak trzeba rurki bezposrednio izolowac ? Bo na te kanalizacyjna mozna i te otuline dac i obsypac i szmatami oblozyc a w koncu i pianke zapodac.

wihajster
25-02-2013, 22:04
Izolacja wtedy jest izolacją gdy jest sucha.
I po to właśnie ta kanalizacyjna osłonowa. Izolacja powinna być w maksymalnej ilości wewnątrz osłonowej.
Miki chyba mówił że dawał piankę o ile pamiętam?

Ja bym chyba teraz nic nie robił, trawka posiana a znowu kopać i koszty ponosić, nie wiem czy warto.

Arturo72
25-02-2013, 22:07
Jutro zobaczymy,zauważyłem,że załączenie się grzałki ma zwłokę czasową ok.10min,być może jest tak,że przez te 10min temperatura powrotu podniesie się do 25st.C i grzała się nie włączy.

No to już wiem na czym stoję :)
Po 28h od momentu wyłączenia pompy temperatura w domu spadła o ok.2st.C do 21,1-22,9st.C.
Po dzisiejszym włączeniu pompy temperatura zasilania to 32st.C a powrotu 22st.C ale jak przewidywałem i wcześniej zauważyłem włączenie się grzałki ma zwłokę czasową,tylko nie wiedziałem jaką i pompa pracowała narazie bez grzałki.
Czekałem i obserowałem podnoszącą się temperaturę powrotu,po 13min od załączenia temperatura powrotu wzrosła do 25st.C no i całe szczeście grzałka się nie włączyła ;)

Po 45min. od załączenia pompy temperatura powrotu podniosła się do 27st.C a zasilanie na 35st.C bo tak mam ustawione.
Moim zdaniem pokazuje to,że płyta przyjęła już wystarczająco dużo ciepła nie dopuszczając do zbytniego wychłodzenia się nawet przez 28h.

rewo66
25-02-2013, 22:08
U mnie przy 40cm odcinku od jedn. zewn. do ściany to dodatkowa otulina g.... da ale i tak zamierzam jakąś otulinkę zapodac. Ale u ciebie jest to jednak ładne parę metrów jak widać z fotki. Uważam ze na pewno coś to da. Daj otulinę obsyp keramzytem (styro zmielonego bym nie dawał) zrób małe dziurki w rurze kanalizacyjnej i przez nie napsikaj pianki. Moze niewiele to da ale nastrój niewątpliwe poprawi. :yes:

Magnolia18
25-02-2013, 22:10
Izolacja wtedy jest izolacją gdy jest sucha.
I po to właśnie ta kanalizacyjna osłonowa. Izolacja powinna być w maksymalnej ilości wewnątrz osłonowej.
Miki chyba mówił że dawał piankę o ile pamiętam?

Ja bym chyba teraz nic nie robił, trawka posiana a znowu kopać i koszty ponosić, nie wiem czy warto.

Wiele rzeczy mowil. Pianki tam NIE ma.
Rura idzie od stacji pionowo do ziemii. Czyli jak tam sie dostala woda to lipa ?

Tomaszs131
25-02-2013, 22:18
Z posrod wycen, ktore otrzymalem na gruntowke bylo pare z buforem za jedyne 7k extra. Staralem sie polemizowac z instalatorem nad sensem takiej instalacji przy ogrzewaniu podlogowym. Wyszlo na to, ze jest on konieczny do odciazania sprezarki. Ci sami instalatorzy oferuja na te pompy 5 lat gwarancji w przypadku pompy a 10 na sprezarke, przy corocznym jej serwisowaniu Wychodzi na to, ze wydajac dodatkowe 7k mamy wydluzona gwarancje. Dochodza do tego coroczny wydatek w kwocie 350 zl na serwis. Reklama dzwignia handlu (10 lat gwarancji na sprezarke za jedyne 7k+zmartwienia czy bufor wytrzyma przynajmniej 5 lat co przy emaliowanych byloby dobrym wynikiem).

Tromsø
25-02-2013, 22:19
a nie lepiej bufor z nierdzewki?

wihajster
25-02-2013, 22:22
10 lat gwarancji na sprezarke za jedyne 7k+zmartwienia czy bufor wytrzyma przynajmniej 5 lat co przy emaliowanych byloby dobrym wynikiem).
Chętnie Ci wymienię sprężarkę za 7k - razem ze wszystkimi elementami układu chłodniczego w gratisie, oprócz wymienników ;)

wihajster
25-02-2013, 22:23
a nie lepiej bufor z nierdzewki?
A nie lepiej "po co bufor"? ;)

Liwko
25-02-2013, 22:23
Z posrod wycen, ktore otrzymalem na gruntowke bylo pare z buforem za jedyne 7k extra. Staralem sie polemizowac z instalatorem nad sensem takiej instalacji przy ogrzewaniu podlogowym. Wyszlo na to, ze jest on konieczny do odciazania sprezarki. Ci sami instalatorzy oferuja na te pompy 5 lat gwarancji w przypadku pompy a 10 na sprezarke, przy corocznym jej serwisowaniu Wychodzi na to, ze wydajac dodatkowe 7k mamy wydluzona gwarancje. Dochodza do tego coroczny wydatek w kwocie 350 zl na serwis. Reklama dzwignia handlu (10 lat gwarancji na sprezarke za jedyne 7k+zmartwienia czy bufor wytrzyma przynajmniej 5 lat co przy emaliowanych byloby dobrym wynikiem).

Omijać takie firmy z daleka. Są zwyczajnie nieuczciwe. W jaki sposób bufor ma odciążyć sprężarkę, skoro trzeba go ładować do wyższych temperatur?

1950
25-02-2013, 22:31
żeby uzyskać gwarancję Dimplexa trzeba zastosować w układzie, bufor minimum 100 l.
taki jest wymóg producenta

Liwko
25-02-2013, 22:38
żeby uzyskać gwarancję Dimplexa trzeba zastosować w układzie, bufor minimum 100 l.
taki jest wymóg producenta

Czyli jednego już można wyeliminować. Kogo jeszcze?

Liwko
25-02-2013, 22:39
Chociaż z drugiej strony co to za bufor 100l?

malux20
25-02-2013, 22:39
mówicie o powietrznych ?
nie jestem pewien ale buderus conajmniej zaleca bufor do swoich

plusfoto
25-02-2013, 22:43
żeby uzyskać gwarancję Dimplexa trzeba zastosować w układzie, bufor minimum 100 l.
taki jest wymóg producenta
A co się stanie jak powiesz że już masz trochę większy bufor w postaci np. 30m3 betonu

Tomaszs131
25-02-2013, 22:54
Czyli jednego już można wyeliminować. Kogo jeszcze?

Ciekawa sprawa z tym buforem. Wyceny dostalem od instalatorow IVT- bylo ich z pieciu, tylko jeden z nich wspomnial o koniecznosci montarzu bufora i co sie z tym wiaze utrzymaniu gwarancji. W przeciwnym razie gwarancji niet:D

hydraulik_
25-02-2013, 23:07
czasem bufor jest potrzebny .Magazyn ciepła do defrostu.Dotyczy to PC z wymiennikami płytowymi ,podłączonych do instalacji wyposażonych w siłowniki na wszystkich pętlach podłogówki

Magnolia18
25-02-2013, 23:36
Wiele rzeczy mowil. Pianki tam NIE ma.
Rura idzie od stacji pionowo do ziemii. Czyli jak tam sie dostala woda to lipa ?

i dupa/
zas mnie gruntowcy zasypali :(

rewo66
25-02-2013, 23:38
Pewnie jakbym spytal o glembokosc odwiertow.... dlugosc petli.... forme ukladania... szerokosc rowu.
Albo spytal dlaczego G/W sa o niebo lepsze od P/W. Czy mozna miec kompletna instalacje G/W za 12999:-
Czy oplaca sie klasc dolne zrodlo pod ogrzewanym podjazdem?
Czy jak posadze egzotyczna roslinnosc to bede mial cieplej w gruncie...?. to pewnie bym sie doczekal odpowiedzi
w watku "Pompy Ciepla Powietrze Woda".....:???: :D

A tak nic....:P

Wiedza tu nie mala..... fachowcow i fuckowcow tez troche pewnie sie przewija... ;)
Ale jak nie to trudno, moze trzeba chwile jeszcze poczekac ;)

Tak to juz jest niestety bywa. Ja ci nie pomogę bo jestem swieżym uzytkownikiem, ale ciekawy jestem odpowiedzi na twoje pytanie.

Pyxis
25-02-2013, 23:42
i dupa/
zas mnie gruntowcy zasypali :(

Jesli masz tam izolacje ktora - obrazowo piszac - nasiaka woda, to dupa. Mokra izolacja to juz nie izolacja. Lepiej jak by jej wcale nie bylo.
Jesli bedzie tam sama woda, to sie jej musisz pozbyc i zapianowac konce rury.

rewo66
25-02-2013, 23:44
i dupa/
zas mnie gruntowcy zasypali :(

A na cóż to liczyłeś. :yes: Ze zasypia cię radami :lol2:

Magnolia18
25-02-2013, 23:54
A na cóż to liczyłeś. :yes: Ze zasypia cię radami :lol2:

Kysz im. Juz mowilem
W pi...u taki interers. Ale moze Miki starego klienta nie opusci ?

SE sam zrobie jak mi ktos uczciwie powie jak ? Ja chcialem rurki odpinac ( ale to zas czynnik i ingerencja ) a obilo mi sie o uszy ze rure ino. Tu zas ...

Wiem wiem
wolac M od Any badz MKM badz innego magika
i .. w plecy jak za samochod :D
eeee chyba , ze reklame SE chcecie zrobic :D

Magnolia18
26-02-2013, 00:17
Bardzo Cenna porada. Dziekuje.
Bez urazy.

wihajster
26-02-2013, 00:18
Moim zdaniem, jak już pisałem, chyba nie warto tego ruszać?

Jeśli chcesz zrobić dobrze (mieć świadomość co, gdzie i jak jest wykonane) i żeby taka akcja nie zabiła finansowo, to najlepiej samemu. Chłodniarza musisz tylko zaprosić dwa razy, na opróżnienie instalacji i po akcji na napełnienie.

Wywalasz wszystko wp...du, kupujesz rury chłodnicze w kręgu bez izolacji, na grubszą zakładasz izolację kauczukową o jak najgrubszej ściance, następnie zakładasz kolejną drugą izolację kauczukową odpowiednio większej średnicy. Z cieńszą rurą (cieczową) robisz tak samo, najlepiej też 2x kauczuk ale może niekoniecznie.
Na tak przygotowany zestaw nakładasz kolejno odcinki osłonówki PCV od strony jednostki zewnętrznej, wkładając "wypórki" z kauczuku czy nawet styropianu. Żeby rury freonowe biegły możliwie blisko środka osłonówki. Na końcu odcinka podziemnego dajesz łagodne kolana i w pion. Na górze przed połączeniem z jednostką dajesz 3 kolanka PCV 45* aby koniec "patrzył" lekko w dół, nie dostanie się wtedy woda.
Można co kilkadziesiąt cm nawiercić osłonówkę do wprowadzenia pianki montażowej, po zaschnięciu otwory oczyścić i owinąć dobrą taśmą, np. elektryczną samowulkanizującą.
Nie jest to szybka akcja i wbrew pozorom jest dość kosztowna, jak policzysz materiały to nieźle się uzbiera. Dlatego firmy standardowo tak nie robią, bo przegrają z konkurencją (jeśli kryterium wyboru wykonawcy jest jedynie cena). Coś za coś.

mkm silesia
26-02-2013, 00:21
Kysz im. Juz mowilem
W pi...u taki interers. Ale moze Miki starego klienta nie opusci ?

SE sam zrobie jak mi ktos uczciwie powie jak ? Ja chcialem rurki odpinac ( ale to zas czynnik i ingerencja ) a obilo mi sie o uszy ze rure ino. Tu zas ...

Wiem wiem
wolac M od Any badz MKM badz innego magika
i .. w plecy jak za samochod :D
eeee chyba , ze reklame SE chcecie zrobic :D

Tu znajdziesz i otuliny i dobre kleje do tych otulin i całą galanterię - taśmy klejące farby do otulin (ochrona uv) wkładki do uchwytów itd itp
http://k-flex.pl/

Pyxis
26-02-2013, 00:25
Bardzo Cenna porada. Dziekuje.
Bez urazy.

To nie byla "porada" tylko odpowiedz na pytanie, "czy woda to dupa". Dupa i to blada.
Ja bym zabezpieczyl przed woda i w mysl starej indianskiej zasady postapil: "Dziala - nie ruszaj". :)

Magnolia18
26-02-2013, 00:31
To nie byla "porada" tylko odpowiedz na pytanie, "czy woda to dupa". Dupa i to blada.
Ja bym zabezpieczyl przed woda i w mysl starej indianskiej zasady postapil: "Dziala - nie ruszaj". :)

Jak dziala widziales na obrazku ...

@ wihajster
w zesz ...
Tak pi razy oko. ile ?

dwa. co mi to da ?

Magnolia18
26-02-2013, 00:35
Pyx
to co moge 'sam' i wiem to nie pytam i to bede robil ...
w ziemi babranie generalnie zonie zostawiam ale nie przy rurach :) Ona raczej rzodkiewki chyba

racz zauwazyc. jak sie staram byc SWIADOMYM inwestorem

wihajster
26-02-2013, 00:37
dwa. co mi to da ?
Efekt inny niż na obrazku,przynajmniej powinno.

Ile? Policz ile masz rur i jakich, weź ceny np. stąd: http://www.berling.pl/pl/cenniki-asortyment/on-line (i kalkulator)

Magnolia18
26-02-2013, 00:46
:)
Ja kbys mowil do Arturo badz Pyksia pewnie by SE policzyli

Ja moge krokami policzyc odeglosc badz miara 3m

wihajster
26-02-2013, 00:57
Ponizej statystyki Szwedzkich firm ubezpieczeniowych 1999-2010. Usterki PC, ilosc zgloszonych usterek, ktore podzespoly padaly etc.

Ciekawe zestawienie, bardzo dziękuję.

PS
Gdyby jeszcze była informacja o ilości danego modelu na rynku, to by można jakieś wnioski o awaryjności wyciągać. Bez tego, cóż..

mkm silesia
26-02-2013, 07:31
ale głupie te Szwedy PW montują i grippenami latają
a przecież wiadomo że tylko gruntowe dobrze działają a najlepiej latają f 16

wihajster
26-02-2013, 09:04
ale głupie te Szwedy PW montują i grippenami latają
a przecież wiadomo że tylko gruntowe dobrze działają a najlepiej latają f 16
blabla

Pyxis
26-02-2013, 09:36
:)
Ja kbys mowil do Arturo badz Pyksia pewnie by SE policzyli


Rozwazniej dobieraj mi "towarzystwo". OK?

mkm silesia
26-02-2013, 09:44
blabla
taa a zawór rozprężny najlepiej z kapilarą od lodówki

wihajster
26-02-2013, 10:27
taa a zawór rozprężny najlepiej z kapilarą od lodówki
DOUCZ SIĘ a potem wyśmiewaj.
Książki se kup, internet poczytaj.

(MOP - mówi ci to coś???)

gall86
26-02-2013, 10:33
podsumowując 514 stron wątku co możemy powiedzieć o pompach p-w? ogrzeją dom? mogą grzać w niskich temperaturach? są ekonomiczne?

wihajster
26-02-2013, 10:36
Jeżeli o mnie chodzi to przepraszam za offtopy, postaram się nie reagować na debilne uwagi.

Pyxis
26-02-2013, 10:46
podsumowując 514 stron wątku co możemy powiedzieć o pompach p-w? ogrzeją dom? mogą grzać w niskich temperaturach? są ekonomiczne?

Mozna "gadac" i 1000 stron, ale niewiele to zmieni sposob dzialania tych urzadzen. One byc moze nawet nic nie wiedza, ze sie o nich pisze.
Jesli sobie do tej pory nie wyrobiles zdania, to znaczy, ze zmarnowales duuuzo czasu na czytanie tego watku. :)

flisiu
26-02-2013, 11:06
Mozna "gadac" i 1000 stron, ale niewiele to zmieni sposob dzialania tych urzadzen. One byc moze nawet nic nie wiedza, ze sie o nich pisze.
Jesli sobie do tej pory nie wyrobiles zdania, to znaczy, ze zmarnowales duuuzo czasu na czytanie tego watku. :)
no wlasnie zle piszesz. ktos kto przychodzi na forum i wchodzi do tego watku to nic sensownego nie znajdzie. czytam ten watek od roku praktycznie codziennie lukam tutaj co sie dzieje. i rzeczywiscie pol roku temu bylo cos sensowengo, wtedy jeszcze nie bylo dochodzen kto kim jest, komisji sledczych i takie tam. Tutaj wiecej sie znajdzie czemu gruntowe sa lepsze od powietrznych a malo o samych powietrznych. moje zdanie jest takie ze spokojnie powietrzne ogrzeja dom, sa minimalnie tansze, maja spore problemy z odszranianiem i wazne jest aby do nich wybrac bardzo dobrego instalatora. tak naprawe o ich zywotnosci to kazdy moze sobie tu gdybac bo malo jest osob co je uzytkuje pare lat. powetrzne maja swoje plusy i minusy i trzeba sobie zdawac z nich sprawe w momencie podjecia decyzji o ich zakupie. pozdrawiam :)

malux20
26-02-2013, 11:06
doszliśmy do konca historii
po pierwsze
zakładamy że pompy już nie będą tanieć
po drugie
zakładamy że pompy nie będą się rozwijać technologicznie
po trzecie
jedno i drugie

te 15 tyś które teraz włożyłem jakoś tak mniej mnie będzie uwierać przy zmianie za 10-15 lat
niż 30-40 tyś[to jest coś takiego jak hipoteka -zero szans na rozwód]
panowie ziemniarze nie miejcie mi za złe że sobie tak kalkuluję
oczywiście jak ktoś nie bardzo ma zaizolowaną chałupę to radzę myśleć o gruncie
ale np jak ktoś i tak będzie miał płaszcz w kominku to tylko i wyłącznie powietrzna

a może jest już koniec historii
grodzki na papieża - takie klimaty

gall86
26-02-2013, 11:29
Mozna "gadac" i 1000 stron, ale niewiele to zmieni sposob dzialania tych urzadzen. One byc moze nawet nic nie wiedza, ze sie o nich pisze.
Jesli sobie do tej pory nie wyrobiles zdania, to znaczy, ze zmarnowales duuuzo czasu na czytanie tego watku. :)

Ja wyciagnalem, ale non stop sa obalane :P a chcialbym zrobic pewnego rodzaju podsumowanie, aby i innym pomoc. inna sprawa, ze czytajac ten watek moglem dowiedziec sie kto jak sie nazywa i od kogo ma nazwisko. zadko kiedy bylo tutaj metytoryczne wypowiedzie dotyczace tematu watku. glownie przekrzykiwanie gruntowcow na powietrznych i odwrotnie.
Moje wnioski sa takie, ze P-W może ogrzać dom. dla ludzi, ktorzy nie maja mozliwości zrobienia kolektora poziomego jest to jakas alternatywa. oczywistym jest, ze gruntowa bedzie wydajniejsza, bo DZ ma stala temperature, ktora nie spada ponizej pewnych wartosci, jednak do pewnych warunkow p-w jej nie ustepuje, a dni z warunkami gorszyymi jest w roku bardzo malo.

Pyxis
26-02-2013, 11:35
Moje wnioski sa takie, ze P-W może ogrzać dom. dla ludzi, ktorzy nie maja mozliwości zrobienia kolektora poziomego jest to jakas alternatywa. oczywistym jest, ze gruntowa bedzie wydajniejsza, bo DZ ma stala temperature, ktora nie spada ponizej pewnych wartosci, jednak do pewnych warunkow p-w jej nie ustepuje, a dni z warunkami gorszyymi jest w roku bardzo malo.

I masz wnioski z ktorymi sie prawie zgadzam. Sprawa dotyczy tych "dni z warunkami gorszymi". To stala gadka instalatorow pomp PW. Policz nie ilosc dni a ilosc energii ktora pompa musi dostarczyc w tych gorszych warunkach. Nie bedzie to "bardzo malo". Przy 20 dniach z temp -10*C dom potrzebuje pewnie tyle energii co w ciagu 90 dni z tempe +10*C
Statystyka to bardzo kreatywna dziedzina. :)

Tutaj moze sie smialo asolt wtracic i sprosrtowac moje "gdybania" swoimi obliczeniami.


PS.
Jeszcze podpowiem jeden temat. Przy kolektorze poziomym ktory startuje z temp +17*C temperatura powietrza jest nizsza juz od polowy pazdziernika. Lepsze warunki pracy pompa PW bedzie miala gdzies od marca. Nie wczesniej. Bledem jest przyjmowanie temperatury DZ przy gruntowych ok. 0*C o odnoszenie sie do tej wartosci.

gall86
26-02-2013, 11:43
I masz wnioski z ktorymi sie prawie zgadzam. Sprawa dotyczy tych "dni z warunkami gorszymi". To stala gadka instalatorow pomp PW. Policz nie ilosc dni a ilosc energii ktora pompa musi dostarczyc w tych gorszych warunkach. Nie bedzie to "bardzo malo". Przy 20 dniach z temp -10*C dom potrzebuje pewnie tyle energii co w ciagu 90 dni z tempe +10*C
Statystyka to bardzo kreatywna dziedzina. :)

Tutaj moze sie smialo asolt wtracic i sprosrtowac moje "gdybania" swoimi obliczeniami.

Naturalnie. Dodatkowo kazda zima jest inna. Jeden sezon moze sie znaczaco roznic od innego i to daje przewage gruntowym. mozna sobie z bardzo duza dokladnoscia oszacowac koszty ogrzewania w sezonie. przy p-w nie wiadomo, czy sredni cop w lutym bedzie 1,6 czy 2,8.
Ja ze wzgledu na wielkosc dzialki rozwazam P-W w baaaardzo rozsadnej cenie lub bede musial isc w odwierty i pompe gruntowa, rozwiazanie lepsze, ale drozsze.
O wszystkim zadecyduje OZC i informacja ile dom bedzie zarl energii. jezeli malo to nie bedzie sensu pakowac sie w drozsze wiercenia.

plusfoto
26-02-2013, 11:48
Jeszcze podpowiem jeden temat. Przy kolektorze poziomym ktory startuje z temp +17*C temperatura powietrza jest nizsza juz od polowy pazdziernika. Lepsze warunki pracy pompa PW bedzie miala gdzies od marca. Nie wczesniej. Bledem jest przyjmowanie temperatury DZ przy gruntowych ok. 0*C o odnoszenie sie do tej wartosci.
Pyxis zaraz wyjdzie że poziome będzie lepsze od pionowego - broń boże nie mówię tu o aspekcie finansowym.:)

Pyxis
26-02-2013, 11:52
Pyxis zaraz wyjdzie że poziome będzie lepsze od pionowego - broń boże nie mówię tu o aspekcie finansowym.:)

W srodku sezonu patrzac na watek o tempertaurach DZ nie wiedze jakos w tym wzgledzie przewagi odwiertow. W cieplejszej czesci sezonu temperaturowo sa nizej. Biorac pod uwage temperatury DZ, jakie zalety widzisz w odwiertach?

sSiwy12
26-02-2013, 12:03
Biorac pod uwage temperatury DZ, jakie zalety widzisz w odwiertach?

Dokładnie takie same jak przy jeździe samochodem po płaskim terenie - w obu przypadkach pracuje maszyna cieplna.

Pyxis
26-02-2013, 12:06
Dokładnie takie same jak przy jeździe samochodem po płaskim terenie - w obu przypadkach pracuje maszyna cieplna.

NIe gmattwaj prostych z natury spraw takimi porownaniami.
Widziasz zalety czy nie?

Jacekss
26-02-2013, 12:08
co do wyboru odwiertów - czyli kolektora pionowego - to pewnie to wynika z chęci pozostawienia działki w stanie prawie nienaruszonym
w swoim przypadku też rozważam albo PC PW albo PC gruntową z kolektorem pionowym, ogródka nie chcę ruszać poza tym jest stosunkowo mały dla kolektora poziomego

Pyxis
26-02-2013, 12:14
co do wyboru odwiertów - czyli kolektora pionowego - to pewnie to wynika z chęci pozostawienia działki w stanie prawie nienaruszonym
w swoim przypadku też rozważam albo PC PW albo PC gruntową z kolektorem pionowym, ogródka nie chcę ruszać poza tym jest stosunkowo mały dla kolektora poziomego

Dokladnie. To sa wielkie zalety odwiertow.
Jesli jednak brac pod uwage czynnik jakosci pracy (temperatury), to nie ma jakiejs wielkiej przewagi. Sa bardzo zblizone i wiecej zalezy od przewymiarowania/niedowymiarowania DZ niz od jego rodzaju.

sSiwy12
26-02-2013, 12:15
NIe gmattwaj prostych z natury spraw takimi porownaniami.
Widziasz zalety czy nie?

Widzę i napisałem. DZ w przypadku powietrznych, to jak jazda samochodem po drodze w górach (strome podjazdy i mocno "pofałdowany" teren), DZ w przypadku poziomego jak jazda po drodze z lekkimi wzniesieniami (łagodne podjazdy i zjazdy) , a DZ pionowe jak jazda po płaskim.

Pyxis
26-02-2013, 12:16
Widzę i napisałem. DZ w przypadku powietrznych, to jak jazda samochodem po drodze w górach (strome podjazdy i mocno "pofałdowany" teren), DZ w przypadku poziomego jak jazda po drodze z lekkimi wzniesieniami (łagodne podjazdy i zjazdy) , a DZ pionowe jak jazda po płaskim.

Siwy, mamy tu kolejnu OT na temat poziomego i pionowego kolektora. Powietrzne tradycyjnie zostawiamy z boku ;)

Poziome to jak jazda czesciej z gorki. Pod gorke jest naprawde rzadko.

leone
26-02-2013, 12:25
Ja używam Pci P/W od listopada i w zupełności potwierdzają się moje szacunki które robiłem przed wyborem sposobu ogrzewania.
Przy temperaturach jakie mam od kilku dni 0-2* i moim zużyciu pompa gruntowa wzięłaby mniej o około 1 zł dziennie w tanim prądzie (COP czysto teoretycznie dla gruntowej przyjmuję 4, dla mojej 3).
Licząc dla temp -10* na zawnątrz i przyjmując COP 4 dla gruntowej, 2 dla mojej przy moim zużyciu to ok 5 zł na korzyść gruntowej.
Znowu przyjmując że takich temp mamy 2 miesiące a więc 60 *5 = 300zł i niech kolejne 300 dni mam 1 zł straty to rocznie daje 600zł oszczędności przy gruntowej.
W tym sezonie dni w których miałem poniżej -10* było 5 (słownie PIĘĆ) a rekord zimna u mnie to -12,6* - więc warunki jakie przyjąłem do wyliczeń są bardzo na korzyść gruntówek. do tego myślę że do kwietnia do września tą złotówkę też będzie można pominąć
biorąć pod uwagę cenę mojej instalacji oraz najniższej oferty jaką miałem na gruntówkę i zaokrąglając zysk roczny nawet do 1000 zł zwrot nastąpiłby po 27 latach. Ktoś powie że albo bardzo tanią pompę kupiłem albo miałem bardzo drogie wyceny na gruntowe ale nawet zakładając że gruntówkę jakimś cudem zrobię za 30k to i tak nadal będzie to kilkanaście lat pomijając koszt kredytu na budowę itp.
Co do żywotności się nie wypowiem, ale usterki mogą zdarzyć się wszędzie.
Ja mam mały domek średnio izolowany więc przy większych metrażach i cenach jakie niektórzy tutaj podają za pompy P/W oczywiście ta różnica będzie się zmniejszała ale jak ktoś mówi że zrobiłem błąd biorąc P/W zamiast gruntowej to się tylko uśmiecham.

ferrit
26-02-2013, 12:59
Ja używam Pci P/W od listopada...
Jakiej mocy masz PC P-W.

leone
26-02-2013, 13:07
Dom to 140 m grzanych podłóg, pod tym nieogrzewana piwnica. Konstrukcja szkieletowa z 15 cm wełny i 18 cm styro zwykłego białego, w dachu 30 cm wełny. okna 3-szybowe, wentylacja mechaniczna jeszcze nie uruchomiona.
Temp w domu to 21-23*. Już mieszkam ale cały czas jest to stan wykańczania.
W domu 2 osoby (do lipca:yes:) ale poza weekendami przyjeżdżamy tam właściwie na ciepła kolację, kąpiel i spanie.
Cały styczeń to 640 kWh zużyte przez pompę. Pompa 10kW.
Koszt: podłogówka, pompa, zasobnik 300 l i cała instalacja na gotowo 28k.
Najniższa oferta jaką dostałem na gruntówkę to 55k
Może ja nie umiem się targować ale w moim rejonie za samą podłogówkę najmniej liczyli sobie ponad 80 zł/m2

..::M:D::..
26-02-2013, 13:16
leone;
Cały styczeń to 640 kWh zużyte przez pompę. Pompa 10kW.


jedna czy dwie taryfy ?

Pyxis
26-02-2013, 13:19
Dom to 140 m grzanych podłóg, pod tym nieogrzewana piwnica. Konstrukcja szkieletowa z 15 cm wełny i 18 cm styro zwykłego białego, w dachu 30 cm wełny. okna 3-szybowe, wentylacja mechaniczna jeszcze nie uruchomiona.
Temp w domu to 21-23*. Już mieszkam ale cały czas jest to stan wykańczania.
W domu 2 osoby (do lipca:yes:) ale poza weekendami przyjeżdżamy tam właściwie na ciepła kolację, kąpiel i spanie.
Cały styczeń to 640 kWh zużyte przez pompę. Pompa 10kW.
Koszt: podłogówka, pompa, zasobnik 300 l i cała instalacja na gotowo 28k.
Najniższa oferta jaką dostałem na gruntówkę to 55k
Może ja nie umiem się targować ale w moim rejonie za samą podłogówkę najmniej liczyli sobie ponad 80 zł/m2

Masz maly w sumie i bardzo cieply dom w ktorym malo mieszkasz a wychodzi Ci 600 zl roznicy ogrzewania na korzysc gruntowej. Twoje warunki do instalowania pompy PW moge smialo uznac jako bliskie "idealu" ;)

leone
26-02-2013, 13:42
leone;
Cały styczeń to 640 kWh zużyte przez pompę. Pompa 10kW.


jedna czy dwie taryfy ?


narazie jedna C11, dlatego też mogłem sobie eksperymentować z ustawieniami i wiem że bez problemu mogę grzać tylko w taniej taryfie i wybiegi w drogą będą sporadyczne.. Tego sie najbardziej bałem bo mój dom powinien się szybko wychładzać ale nie jest to aż tak szybko.

EDIT:
pompa to atlantic S10 ale myślę że to nie ma znaczenia bo każda jedna chodziłaby podobnie. Niektórzy tylko twierdzą że jest stanowczo za duża do takiego domu.

fcb
26-02-2013, 13:56
Koszt: podłogówka, pompa, zasobnik 300 l i cała instalacja na gotowo 28k.
Najniższa oferta jaką dostałem na gruntówkę to 55k

to chyba wiem jaki instalator Ci to robil bo za taka cene tylko jeden byl w stanie wykonac instalacje. Instalator z Zywca ?

Arturo72
26-02-2013, 14:20
to chyba wiem jaki instalator Ci to robil bo za taka cene tylko jeden byl w stanie wykonac instalacje. Instalator z Zywca ? Na S10 to jest normalna cena z instalacją.Wystarczy dobrze poszukać.

fcb
26-02-2013, 14:35
Na S10 to jest normalna cena z instalacją.Wystarczy dobrze poszukać.

ale on tam pisze ze w tej cenie jest podlogowka. po podlodze ma 140m x 80 zl ( cena bardzo dobra) daje 11200 do tego pompa, zbiornik, instalacji i robocizna to jak za darmo. jak ktos mi zrobi to za taka cene to prosze o kontakt :)
dostalem juz pare wycen i zadna nie schodzi ponizej 45 tys za powietrzna

Arturo72
26-02-2013, 14:47
ale on tam pisze ze w tej cenie jest podlogowka. po podlodze ma 140m x 80 zl ( cena bardzo dobra) daje 11200 do tego pompa, zbiornik, instalacji i robocizna to jak za darmo. jak ktos mi zrobi to za taka cene to prosze o kontakt :)
dostalem juz pare wycen i zadna nie schodzi ponizej 45 tys za powietrzna
Na jakich pompach takie wyceny ? Na jakich zasobnikach cwu ? Podlogowka max.50zł/m2.

fcb
26-02-2013, 14:58
wyceny na pompach panasonic i daikin. wiekszosc chce robic na panasonicach :) mniej wiecej wyglada to tak ze 28 tys wychodzi za pompe z kotlownia i 17 tys za podlogowke (ok.100 zl/m). Arturo ta cena za podlogowke co podales to robocizna + material ? szczerze to dla mnie troche duzo wychodzi ten biznes i dlatego jak widze cene 28 tys za taka sama usluge to cos tu nie gra. Pytanie do leone kto mu to robil za taka kase ?

leone
26-02-2013, 15:09
Nieistotne kto mi to robił, bo nie jest moim celem reklamowanie jakiegokolwiek producenta czy instalatora, ale jeśli miałbym zapłacić 40 czy 50 tys za P/W to bardziej bym się przychylał do gruntówki ale najprawdopodobniej całkowicie bym zrezygnował z pompy ciepła i szarpałbym się z kotłem na ekogroszek.
Bezobsługowość mojego ogrzewania jest nie do przecenienia ale tyle kasy do tej bezobsługowości w mojej sytuacji bym nie dołożył.
Chciałem tylko pokazać na podstawie moich wyliczeń że jest to bardzo indywidualna sprawa i nie można powiedzieć że jak ktoś wybrał pompę P/W to jest to skończony idiota który dał się naciągnąć

Co do ceny za podłogówkę to poczułem się jak jakiś nieudacznik bo dostłem dzisiątki wycen i żadna nie zbliżyła się nawet do 50 zł. Tak samo mam jak czytam o odwiertach za 50 zł/m.

EDIT:
fcb zaintrygowałeś mnie trochę i przejrzałem maila żeby znaleźć oferty i np firma z którą miałem podpisywać umowę proponowała Panasonica z zasobnikiem montażem i wszystkim co potrzeba za 22 k, plus podłogówka za 12 k i zapewnili mnie że jeszcze coś da się urwać przy podpisaniu umowy. oferta na mitsubishi 14 k wiecej. Zakładałem na ogrzewanie 35k i miałem conajmniej kilka ofert które się mieściły w tym.

1950
26-02-2013, 15:32
Arturo przyjdź do mnie, j
uż nie masz firmy,
dam Ci 65 zł/m2 na gotowo z fakturą,

plusfoto
26-02-2013, 16:47
Coś mi się zdaje że takie ceny niedługo mogą być w standarcie za PW. Gruntówki poleciały mocno w duł więc i powietrzne też powinny. Chyba coś się kroi nowego bo to w naszym kraju normalne nie jest. Patrzyłem dziś na Vailanta i miesiąc temu standardem była cena za 82 33K a dziś bez problemu 25 brutto

Arturo72
26-02-2013, 17:06
Arturo przyjdź do mnie, j
uż nie masz firmy,
dam Ci 65 zł/m2 na gotowo z fakturą,
Jeśli zagwarantujesz mi min.500m miesięcznie to wchodzę w to ;)

sSiwy12
26-02-2013, 17:28
Patrzyłem dziś na Vailanta i miesiąc temu standardem była cena za 82 33K a dziś bez problemu 25 brutto

???????????:eek:

Sławek...
26-02-2013, 18:53
Podlogowka max.50zł/m2.

Jaki Ty masz cel w robieniu ludziom wody z mózgu?

daj mi namiar na chociaż jedną (powtórzę JEDNĄ) firmę, która jest w stanie zrobić podłogówkę za 50 zł (jak rozumiem brutto)

mkm silesia
26-02-2013, 19:05
dzisiejszy odczyt z obiektu 230m2 (+30m2 antresola więc kubatura jak 250m2) + c.w.u. (mieszka na razie jedna osoba) + rekuperator z elektryczną nagrzewnicą wstępną + potrzeby typu oświetlenie gotowanie elektronarzędzia wynik od 1.02 do dzisiaj 1030kwh (ogólny licznik - nie ma podlicznika pompy) pierwszy sezon grzewczy pompa PW w okolicy Arturo 72

rewo66
26-02-2013, 19:08
U mnie koszt podłogówki to 80 zł /m2. Też uwazam że 50 zł za m2 to nierealne. Najniższą wycene jaką miałem to 75 złociszy za m2.
Gdybym robił sam to przy moich 150 m2 wyszło by ok 45zł /m2 przy markowych komponentach podłogówki pomijając chińszczyznę i inne badziewia. :yes:

fcb
26-02-2013, 19:43
tez chcialbym wiedziec gdzie robia podlogowke za 50zl/m2 na markowych produktach.

Pyxis
26-02-2013, 19:45
Jaki Ty masz cel w robieniu ludziom wody z mózgu?

daj mi namiar na chociaż jedną (powtórzę JEDNĄ) firmę, która jest w stanie zrobić podłogówkę za 50 zł (jak rozumiem brutto)

Chyba tylko TA jedna. Bedziesz mial za 50 zl/m2, tylko musisz miec szczescie w losowaniu, zeby akurat u Ciebie bylo robione ;)

mkm silesia
26-02-2013, 19:46
DOUCZ SIĘ a potem wyśmiewaj.
Książki se kup, internet poczytaj.

(MOP - mówi ci to coś???)
mop w średniotemperaturowym urządzeniu ciekawa idea ale co jak tam wiem mnie uczono że zawory mop to do niskich odparowań a do średniotemperaturowych to zwykłe z wyrównaniem cieczowym albo absorbcyjnym ale co ja tam wiem

mkm silesia
26-02-2013, 20:08
Jak tak czytam co piszecie... o cenach podlogowki... ( bo jestem bardziej sklonny wierzyc w te 80:- PLN ) lub jak kukam na
ceny klimakonwektorow.... niemowiac juz o kosztach remontu ... i nowych podlogach...
To jednak wybor mojej PC byl poprawny.... nawet przy tych 7300kWh / rok
Napewno byla to mniejsza inwestycja anizeli LT P/W i co z tym idzie lub nawet G/W nawet gdyby byla mozliwosc...
A potem mozna twierdzic ze grzejniki i PC to glupota :rolleyes: :P


Dziala... dziala :)

to też zależy kto jaki komfort lubi

mkm silesia
26-02-2013, 20:20
zawsze można zrobić ścienne i jeszcze lepiej chłodzi niż podłogówka

Arturo72
26-02-2013, 20:23
tez chcialbym wiedziec gdzie robia podlogowke za 50zl/m2 na markowych produktach.
To policz ile te markowe produkty będą kosztowały i znajdź kogoś do złożenia tego do kupy(ok.15zł/m2).
Wyjdzie taniej niż 50zł/m2 podłogówki.

Pyxis
26-02-2013, 20:23
zawsze można zrobić ścienne i jeszcze lepiej chłodzi niż podłogówka

A sufitowe to juz pewnie odlot.

mkm silesia
26-02-2013, 20:27
A sufitowe to juz pewnie odlot.
no tak jak kiedyś podłogowe albo sprężarka do grzania niektórym do teraz się nie mieści że powietrzne działają cóż taki naród

mkm silesia
26-02-2013, 20:33
tynk drożej wychodzi a chleb wszyscy jemy ten sam i wszyscy chcą posmarowany chyba że ktoś robi za flaszkę jak zdaje się Pan na A

mkm silesia
26-02-2013, 20:39
bez podlicznika...to prawie wróżenie z fusów
zawsze możesz przyjąć że 100% zużyła pompa

Pyxis
26-02-2013, 20:44
zawsze możesz przyjąć że 100% zużyła pompa

Moze tez ze 0%. W takich granicach sie wlasnie poruszamy.
A realnie czy to bedzie 30% czy 50 czy 70 to dalej nic nie wiemy. Sensu to nie ma dla mnie. Podlicznik i realne zuzycie. To nie gadki z klientami. Konkrety Panie, konkrety ;)

mkm silesia
26-02-2013, 20:54
Moze tez ze 0%. W takich granicach sie wlasnie poruszamy.
A realnie czy to bedzie 30% czy 50 czy 70 to dalej nic nie wiemy. Sensu to nie ma dla mnie. Podlicznik i realne zuzycie. To nie gadki z klientami. Konkrety Panie, konkrety ;)
spoko mam obiekt z pod licznikami jak klient wróci z urlopu w poniedziałek to na pewno poda mi odczyt na razie wychodziło tam (styczeń)900kwh układ chłodniczy i 120 hydrobox grudzień podobnie 240m2 660m3 bez c.w.u.

fotohobby
26-02-2013, 21:00
To policz ile te markowe produkty będą kosztowały i znajdź kogoś do złożenia tego do kupy(ok.15zł/m2).


No właśnie, żeby za 15zl ostatecznie nie wyszło to, co wytłuściłem ;)

Arturo72
26-02-2013, 22:04
Po 28h od momentu wyłączenia pompy temperatura w domu spadła o ok.2st.C do 21,1-22,9st.C.
Po dzisiejszym włączeniu pompy temperatura zasilania to 32st.C a powrotu 22st.C ale jak przewidywałem i wcześniej zauważyłem włączenie się grzałki ma zwłokę czasową,tylko nie wiedziałem jaką i pompa pracowała narazie bez grzałki.
Czekałem i obserowałem podnoszącą się temperaturę powrotu,po 13min od załączenia temperatura powrotu wzrosła do 25st.C no i całe szczeście grzałka się nie włączyła ;)

Po 45min. od załączenia pompy temperatura powrotu podniosła się do 27st.C a zasilanie na 35st.C bo tak mam ustawione.
Moim zdaniem pokazuje to,że płyta przyjęła już wystarczająco dużo ciepła nie dopuszczając do zbytniego wychłodzenia się nawet przez 28h.
Powróćmy do tematu pomp powietrznych,wczoraj po godzinie pracy wyłączyłem pompę z ustawieniami jw.
Dzisiaj po 22h od wyłączenia pompy temperatura w domu 19,8-21,6st.C,po włączeniu pompy na powrocie 20st.C za zasilaniu 30st.C i obserwuje efekt.
Po 20min od włączenia temperatura na powrocie wzrosła do 24st.C ale załączyła się grzałka,grzałka pracowała 8min zanim temperatura powrotu wzrosła do 25st.C.
Dzisiaj pompa pracowała 2,5h co skutkowało temperaturą w domu wyższą o ok.1st.C od zastanej a zanim wyłączyłem pompę na powrocie było 27st.C a na zasilaniu 34st.C.

Brakuje mi sterownika pokojowego,żeby odpowiednio dozować pracę pompy,narazie jest to mechaniczne włączanie i wyłączanie.

Arturo72
26-02-2013, 22:24
To w sumie tak jakbys do pieca dokladal... tylko czysciej ;)
No faktycznie ale nie tylko czyściej ale i zdecydowanie szybciej bo tylko za jednym naciśnięciem guziczka robi się cieplej ;)

mardor1971
26-02-2013, 23:02
żeby uzyskać gwarancję Dimplexa trzeba zastosować w układzie, bufor minimum 100 l.
taki jest wymóg producenta

Ja mam dimplexa i podłogówkę. Nie możesz mieć zaworów odcinających ogrzewanie od pc.Jeśli je masz to musisz mieć bufor. Brak zaworów powoduje że buforem jest podłoga. Dimplex ma 100 lub 200 l bufor. Podłoga wody ma więcej

wihajster
27-02-2013, 00:32
mop w średniotemperaturowym urządzeniu ciekawa idea ale co jak tam wiem mnie uczono że zawory mop to do niskich odparowań a do średniotemperaturowych to zwykłe z wyrównaniem cieczowym albo absorbcyjnym ale co ja tam wiem
Miałem już nie komentować debilnych uwag ale bardzo przepraszam, tylko wrzucę coś dla fachowca mkm silesia:

twaro
27-02-2013, 01:18
Miałem już nie komentować debilnych uwag ale bardzo przepraszam, tylko wrzucę coś dla fachowca mkm silesia:



Czysto teoretyczne pytanie szarego użytlownika PW do fachowca.

Czy zamiana R407C na R22 była by możliwa (nie chodzi mi o prawo) i jakie by przyniosła rezultaty?;)

wihajster
27-02-2013, 08:07
Czy zamiana R407C na R22 była by możliwa (nie chodzi mi o prawo) i jakie by przyniosła rezultaty?;)

Prawdopodobnie poprawiłyby się parametry nieznacznie, 407C jest upierdliwy przy problemach (nieszczelność) i wymaga dużej kultury technicznej (olej sprężarek szybko absorbuje wilgoć, potem zakwaszenie > szybsze zużycie) Itd.

Liwko
27-02-2013, 08:13
Byłem wczoraj u nas w Viessmannie po tabletki do uzdatniacza wody. Pracuje tam kolega i temat wszedł na pompy ciepła. Konieczność dawania bufora przy podłogówce tłumaczył tym, że jak mamy siłowniki to sobie możemy odpowiednio obniżać i podwyższać temperaturę.
Czyli tak, budujemy mułowaty system, wstawiamy drogi bufor, do tego drogie sterowanie, sterujemy systemem mało sterowalnym i jeszcze w dodatku obniżamy COP. Łapy opadają.

gall86
27-02-2013, 08:30
wez pod uwage, ze jakies 80% (jak nie wiecej) inwestorow nie ma pojecia o temacie i tylko wrzuca kase na stol. a potem powstaja takie twory. jak jest cieplo w domu to znaczy ze dziala.

rwxw
27-02-2013, 11:05
no właśnie - tylko po co ten bufor?!?
Tak jak napisał Mardor1971: "Nie możesz mieć zaworów odcinających ogrzewanie od pc. Jeśli je masz to musisz mieć bufor.". W zasadzie nie bufor, tylko sprzęgło hydrauliczne, ale przyjęło się mówić na to "bufor" choć nie pełni takiej roli. Jest on zalecany po to, żeby nie dopuścić do sytuacji, że zawory zamykają większość/wszystkie obwody i pompa nie ma zapewnionego minimalnego przepływu. Wtedy jest on w zasadzie konieczny.
Inna sprawa, dlaczego tak się czasem robi. Firmy nieraz wolą dać bufor, zawory, sterowniki i niech klient sobie na nich ustawia co chce i jak chce - nie pojawią się błędy na pompie spowodowane brakiem przepływu, klient będzie zadowolony, że może sobie posterować, serwis ma święty spokój (nie musi regulować podłogówki, krzywych itd. co wiąże się z dużymi kosztami, bo trzeba przyjechać), a handlowiec premię od sprzedaży i tak wszyscy są zadowoleni ;-) Nieświadomy lub nie posiadający zmysłu technicznego klient będzie trochę więcej za to płacił, ale wszystko będzie mu działać. Świadomy może powiedzieć, że nie chce zaworów oraz "bufora" - przymusu nie ma i znów wszyscy są zadowoleni i ci świadomi i nieświadomi.

Liwko
27-02-2013, 11:13
Wszystko ładnie pięknie jak się klientowi choć próbuje wytłumaczyć co i jak. Najgorzej jak się mu ten bufor i sterowanie wciska. A tak właśnie niektóre firmy robią.

twaro
27-02-2013, 11:45
Prawdopodobnie poprawiłyby się parametry nieznacznie, 407C jest upierdliwy przy problemach (nieszczelność) i wymaga dużej kultury technicznej (olej sprężarek szybko absorbuje wilgoć, potem zakwaszenie > szybsze zużycie) Itd.



Wydawało mi się że "sentyment" chłodników do R12 i R22 wynika też ze znacznie lepszych wlaściwości i mniej wyżyłowanych układów.

twaro
27-02-2013, 12:13
Wszystko ładnie pięknie jak się klientowi choć próbuje wytłumaczyć co i jak. Najgorzej jak się mu ten bufor i sterowanie wciska. A tak właśnie niektóre firmy robią.


Prawda.

Dlatego trzeba ludzi uświadamiać; Jakie sterowanie podłogówki???

Co innego regulacja przepływów (2-3 sezony) dla uzyskania optymalnego komfortu.

No i oczywiście centralne sterowanie temp. zasilania- dzień wyższa, noc niższa (nie dotyczy użytkowników dwóch taryf).

Ja tez mam w roździelaczach kupe kabelków, ale juz wiem że użyję jednego do czujki zalania i ewentualnie jak sie będę bardzo nudził to może dam jakies termometry;).

mardor1971
27-02-2013, 12:54
U mnie koszt podłogówki to 80 zł /m2. Też uwazam że 50 zł za m2 to nierealne. Najniższą wycene jaką miałem to 75 złociszy za m2.
Gdybym robił sam to przy moich 150 m2 wyszło by ok 45zł /m2 przy markowych komponentach podłogówki pomijając chińszczyznę i inne badziewia. :yes:
No właśnie. Nikt już nie jezdzi maluchem bo był byle jaki. Ja w posadzkę na całe życie malucha bym sobie nie kładał, po to aby się póżniej nie dziwić czemu tak drogo. Znam ludzi którzy chcieli zaoszczędzić na kosztach a teraz bardzo tego żałują. Tylko że teraz jest nie do naprawy. To tak samo jak z przewymiarowaniem odwiertu. 10 m więcej ok 600-1000 zł więcej, ale póżniej taki odwiert jest już nie możliwy do wykonanie. Ludzie chwalą się że tak tanio ale ja im nie zazdroszczę choć mam drożej. Hydraulik za całość domu wziął 6000, nie tylko z podłogówką. Firma robi kompleksowo a wasze nie. Gdyż podłogówka nie jest całością. Trzeba położyć inne rury styropian i przygotować do zalania a nie tylko rozłożyć grzanie.

andriuss
27-02-2013, 13:14
Panowie Fachowcy, uprzejma prośba, powiedzcie, jak steruje się inverterem? Bo najprostszy układ jest rozumiem taki: sprężarka ma zadane ciśnienie, zawór ma zadane ciśnienie, no i po prostu, czym szybciej to ciśnienie spada w górnym obiegu lub czym szybciej rośnie w dolnym, tym mniejszą pracę ma sprężarka chodząca z nominalną mocą no i rośnie cop (abstrahując od zadanych ciśnień). Czy przy inwerterze działa to w ten sposób, że po prostu ograniczam moc sprężarki o np. 50% i efekt jest taki, jakbym miał o połowę słabszą w tym samym układzie, czy to bardziej skomplikowane?

twaro
27-02-2013, 13:20
No właśnie. Nikt już nie jezdzi maluchem bo był byle jaki. Ja w posadzkę na całe życie malucha bym sobie nie kładał, po to aby się póżniej nie dziwić czemu tak drogo. Znam ludzi którzy chcieli zaoszczędzić na kosztach a teraz bardzo tego żałują. Tylko że teraz jest nie do naprawy. To tak samo jak z przewymiarowaniem odwiertu. 10 m więcej ok 600-1000 zł więcej, ale póżniej taki odwiert jest już nie możliwy do wykonanie. Ludzie chwalą się że tak tanio ale ja im nie zazdroszczę choć mam drożej. Hydraulik za całość domu wziął 6000, nie tylko z podłogówką. Firma robi kompleksowo a wasze nie. Gdyż podłogówka nie jest całością. Trzeba położyć inne rury styropian i przygotować do zalania a nie tylko rozłożyć grzanie.


Przewymiarowania odwiertu nie trzeba naprawiać. Można żałować wydanych niepotrzebnie pieniędzy, albo cieszyć się z temp. DZ.

6000 za całość (160m2 podłogówki+ reszta hydrauliki+odpływy+ styropian) to b.mało.

Jesteś pewien że masz to zrobione dobrze?

Jeśli tak to gratulacje.:)

rwxw
27-02-2013, 13:27
jak steruje się inverterem?
Sprężarka ma silnik elektryczny prądu zmiennego, który obraca się z taką prędkością jaka wynika z częstotliwości zasilania. Inverter działa tak, że układ elektroniczny zmniejsza lub zwiększa częstotliwość prądu, którym jest zasilana sprężarka. W związku z tym kręci się ona wolniej lub szybciej tym samym osiągając mniejszą lub większą wydajność objętościową tłoczonego gazu. To cała filozofia, oczywiście szczegóły implementacji są bardziej skomplikowane.

rwxw
27-02-2013, 13:35
Wszystko ładnie pięknie jak się klientowi choć próbuje wytłumaczyć co i jak. Najgorzej jak się mu ten bufor i sterowanie wciska. A tak właśnie niektóre firmy robią.
Cóż zrobić, takie jest życie. Zawsze lepiej być wiedzącym niż niewiedzącym i ten który nie wie będzie zawsze w gorszej sytuacji. My możemy nieść kaganek oświaty. Chyba najgorzej zostać uświadomionym już po fakcie gdy nic się nie da zrobić - wtedy ma się zazwyczaj pewne niemiłe odczucia, a gdyby nie, to by się żyło w błogiej nieświadomości ;-) Tak samo jest we wszystkich dziedzinach, gdzie łapie się klientów na drobny druczek, niedopowiedzenia itp. Jest to pochodna nadprodukcji i coraz bardziej agresywnych technik sprzedaży, bo nie sztuką jest dziś mieć towar (nawet dobry), sztuką jest go sprzedać.

twaro
27-02-2013, 13:39
Ponoc 15-20% oszczednosci w porowaniu z on/off ?


Głównie chodzi o start-stopy.

rwxw
27-02-2013, 13:40
Ponoc 15-20% oszczednosci w porowaniu z on/off ?
Zależy od testów i zastosowania. Każdy kij ma 2 końce. Jeśli włączysz klimatyzator np. 10kW on/off i będzie on pracował 3 min pracy na 3 min przerwy, bo potrzeba tylko 5kW mocy chłodniczej, to przy zastosowaniu inwertera pewnie będzie jeszcze więcej oszczędności niż te 20%. Jeśli włączysz pc, która ma pracować przez 10h taniej taryfy non-stop z pełną mocą, to inwerter przyniesie tylko straty mocy na elektronice (10-15%?) i nic więcej.

mardor1971
27-02-2013, 13:42
Przewymiarowania odwiertu nie trzeba naprawiać. Można żałować wydanych niepotrzebnie pieniędzy, albo cieszyć się z temp. DZ.

6000 za całość (160m2 podłogówki+ reszta hydrauliki+odpływy+ styropian) to b.mało.

Jesteś pewien że masz to zrobione dobrze?

Jeśli tak to gratulacje.:)
Jestem bo użytkuję i widzę po wynikach. W przewymiarowaniu chodziło mi oto że gdy odwiert za mały to pózniej jesteś z problemem w czarnej d...e.

rwxw
27-02-2013, 13:43
gdy odwiert za mały to pózniej jesteś z problemem w czarnej d...e.
Zawsze można dołożyć małą pętelkę poziomego ;-)

andriuss
27-02-2013, 13:44
Głównie chodzi o start-stopy.

Głównie o prąd rozruchu, ale także istotne są mniejsze opory w wymiennikach. Mnie bardziej intryguje prąd stały, bo to zdaje się jest przyszłość pomp.

twaro
27-02-2013, 13:51
Głównie o prąd rozruchu, ale także istotne są mniejsze opory w wymiennikach. Mnie bardziej intryguje prąd stały, bo to zdaje się jest przyszłość pomp.


O prąd rozruchu dba tzw. soft-start.

Modulacja mocy potrzebna jest w powietrznych z uwagi na niestabilne DZ.

40 start-stopów na dobę załatwi sprężarkę w parę lat.

rwxw
27-02-2013, 13:51
Mnie bardziej intryguje prąd stały, bo to zdaje się jest przyszłość pomp.
To chyba jeszcze chwilę trzeba będzie poczekać na upowszechnienie, choć są sprężarki pracujące z silnikami elektrycznymi zasilanymi prądem stałym.

Tromsø
27-02-2013, 14:01
O prąd rozruchu dba tzw. soft-start.

Modulacja mocy potrzebna jest w powietrznych z uwagi na niestabilne DZ.

40 start-stopów na dobę załatwi sprężarkę w parę lat.

A gruntówki w których są sprężarki inverterowe???

mardor1971
27-02-2013, 14:04
Zawsze można dołożyć małą pętelkę poziomego ;-)
Nie miałbym ochoty przerabiać ogrodu po paru latach i spinać tego w sprawnie działającą całość

rwxw
27-02-2013, 14:06
A gruntówki w których są sprężarki inverterowe???
Też się może przydać, np. przy grzejnikach, przy przełączaniu na cwu. Czym większa bezwładność gz, tym mniejszy sens zastosowania inwertera, a w zasadzie falownika. Za to w katalogu i cenniku dobrze wygląda i można się pochwalić nowatorską technologią.
Inwertery idealne są dla klimatyzacji, bo powietrze ma bardzo małą pojemność cieplną czyli w sumie bezwładność gz. Przy pc pw mają bardzo duże znaczenie, bo takie pompy są bardzo przewymiarowane dla dodatnich temperatur (+5, +10), a muszą osiągać odpowiednie moce przy -15, -20 na zewnątrz. Gruntowe takiego efektu nie mają, chyba że ktoś bardzo mocno przewymiaruje.

rwxw
27-02-2013, 14:08
Nie miałbym ochoty...
Masz rację, też bym nie chciał tak przerabiać, ale jak trzeba to trzeba, choć nikomu tego nie życzę.

twaro
27-02-2013, 14:49
Mnie bardziej intryguje prąd stały, bo to zdaje się jest przyszłość pomp.


Jednak Edison miał rację:yes:

Silniki prądu stałego są bardziej wydajne.

A komutowanie elekrtoniczne daje pełna regulację obrotów z minimalnymi stratami.

twaro
27-02-2013, 21:57
A dlaczego 40 start/stop? Ktore PC tak pracuja? Pytam powaznie bo nie wiem.

Jest niejeden renomowany producent PC P/W ( i.e nie tani ) ktory ma w ofercie wlasnie on/off a nie Inverter...
Przeciez ich swiadomosc niestabilnego DZ powinna byc niemala.


Pisałem o ryzyku.
Inwenter to ryzyko ogranicza. Jest jeszcze GZ o którym pisał rwxw.

andriuss
27-02-2013, 23:28
Doczytałem trochę, rzecz która mnie interesuje ma taką wydajność za sprawą silnika BLDC sterowanego ordynarnym PWM-em, przy czym sterowanie tymże zdecydowanie wykracza poza jakieś 0-10 czy 4-20. Do mojego eksperymentu myślowego najłatwiej będzie oszukiwać napięcia na termistorach jednostki wewnętrznej.

Co do start-stopów, wiadomo, da się skonfigurować tak, żeby były w kółko i że szkodzą sprzętowi bez soft-startów. Ale nie mogę odtworzyć tego co czytałem, że pomimo soft-startu maleje wydajność i że przy wielu cyklach trudno o tak dobry cop jak w przypadku invertera, który chodzi non-stop. Jest taka zależność, czy mi się pokićkało?

wihajster
27-02-2013, 23:55
przy wielu cyklach trudno o tak dobry cop jak w przypadku invertera, który chodzi non-stop. Jest taka zależność, czy mi się pokićkało?
Zaleta invertera odczuwalna przy P-W, przy gruntowych szału nie ma. Chyba że na grzejnikach, bo przy podłogówce i tak chcemy żeby "dawała" na max w tanim prądzie. A w drogim lepiej żeby odpoczywała.

Wyższa efektywność polega nie (tylko) na ciągłej pracy tylko na tym, że pracując na zmniejszonych obrotach ma tak jakby przewymiarowane wymienniki i dlatego parametry lepsze.

Zigobar
28-02-2013, 00:08
Co do start-stopów, wiadomo, da się skonfigurować tak, żeby były w kółko i że szkodzą sprzętowi bez soft-startów. Ale nie mogę odtworzyć tego co czytałem, że pomimo soft-startu maleje wydajność i że przy wielu cyklach trudno o tak dobry cop jak w przypadku invertera

Wraz z rosnąca liczbą startów/dobę sprawność układu będzie spadać, gdyż po rozruchu proces w układzie chłodniczym stabilizuje się przez te kilka/kilkanaście minut i dopiero po tym czasie COP osiąga wartości znamionowe.

twaro
28-02-2013, 00:15
Wraz z rosnąca liczbą startów/dobę sprawność układu będzie spadać, gdyż po rozruchu proces w układzie chłodniczym stabilizuje się przez te kilka/kilkanaście minut i dopiero po tym czasie COP osiąga wartości znamionowe.


I dlatego kiedyś PC się niedowymiarowalo.
Przy inwerterze to można odwrócić. (Przewymiarować PC).

andriuss
28-02-2013, 00:20
Wraz z rosnąca liczbą startów/dobę sprawność układu będzie spadać, gdyż po rozruchu proces w układzie chłodniczym stabilizuje się przez te kilka/kilkanaście minut i dopiero po tym czasie COP osiąga wartości znamionowe.

Stabilizuje się w sensie "homeostazy" w układzie czy bardziej technicznie, np. w zakresie temperatury oleju? Pytanie stricte z ciekawości.

twaro
28-02-2013, 00:36
Stabilizuje się w sensie "homeostazy" w układzie czy bardziej technicznie, np. w zakresie temperatury oleju? Pytanie stricte z ciekawości.



Wszystko to kwestia entalpii.:yes:

Chcesz skonstruować PC dla siebie?

Jeśli tak to juz ci kibicuję.:)

wihajster
28-02-2013, 00:36
Stabilizuje się w sensie "homeostazy" w układzie czy bardziej technicznie, np. w zakresie temperatury oleju? Pytanie stricte z ciekawości.
Wszystko się rozbija o zawór rozprężny, TZR się stabilizuje czasami kilka minut.
Elektroniczny, to już zależy od jakości softu kontrolera zaworu ale szybciej.

wihajster
28-02-2013, 00:40
Jest w miare swiezy test P/W LT kilku producentow robiony przez S urzad energetyki... ale tu zainteresowanie pewnie srednie... ;), sa tam on/off'y jak i PC inverterowe...
Tam jednoznacznych roznic nie bylo w SCOP,
Można wykazać znaczną przewagę inwertera albo prawie brak przewagi, wszystko zależy w jakich warunkach.

W realnych warunkach PC G-W +podłogówka + wykorzystanie taniego prądu poza szczytem inverter będzie tylko zbędnym kosztem.

andriuss
28-02-2013, 00:53
Można wykazać znaczną przewagę inwertera albo prawie brak przewagi, wszystko zależy w jakich warunkach.



@Varmepumpsagare, akurat w Twoim przypadku przy grzejnikach, niemałym zapotrzebowaniu i w G11 inverter mógłby (na moje intuicje) zrobić 10-15% różnicy. Niestety tylko pod warunkiem synchronizacji pompy GZ.
@twaro: entalpii czego konkretnie? Nie, z pewnością nie jestem taki naiwny.

twaro
28-02-2013, 01:05
@twaro: entalpii czego konkretnie? Nie, z pewnością nie jestem taki naiwny.

"Homeostaza" to równie pojemne pojecie;)

mkm silesia
28-02-2013, 07:01
Miałem już nie komentować debilnych uwag ale bardzo przepraszam, tylko wrzucę coś dla fachowca mkm silesia:

no to posłucham rady fachowca i będę cisnął tzr z mop do wszystkich urządzeń nawet tych ze stabilnie pracującym parownikiem

malux20
02-03-2013, 09:13
wczoraj wlożyłem w rurę doprowadzającą powietrze do kominka wełnę
pompy praktycznie nie słychać
od jedn zewn wylot to metr niecaly
czy zrobienie jakiejś ścianki rozwiąze sprawę
albo kolanko i odsunięcie tej rury?
w marcu przy temp w domu 22 mam szczerą nadzieję że nie przekroczę 100kwh na co [nie dotykając kominka]
tak to wynika z ostatnich dnii

chcialbympompe
02-03-2013, 11:54
w marcu przy temp w domu 22 mam szczerą nadzieję że nie przekroczę 100kwh na co [nie dotykając kominka]
tak to wynika z ostatnich dnii
Możesz także przestać grzać i wyjdzie 0 kWh... Poza tym zapominasz cały czas o CWU.

malux20
02-03-2013, 11:59
to fakt z cwu
uczciwie dopisuję że to samo co

juz widzę że przy soncu będzie mniej stabilnie
w dzien pompa jest mocno wspomagana slonce
[18 m2 szyby na ścianie poludniowej]
w posadzce mniej jest energii
i następnego dnia temp mocniej spada niż przy mrozach
tragedii nie ma ale w mrozy spadków 1,5 nie miałem po nocnej przerwie 15 h

hydraulik_
04-03-2013, 18:06
w firmie JULA jest fajna PC pw do węglówek o olejaków.

adkwapniewski
04-03-2013, 19:27
bo na kieszeń większości budujących 100m2 Polaków ... tylko ten COP tak dziwnie na wykresach pokazany ... bez g12/g12w nie podchodź ?

@hydraulik_ napisz coś więcej o tej pompce jak z CWU latem ... jula vs meeting powietrzny ?

rwxw
04-03-2013, 20:20
w firmie JULA jest fajna PC pw do węglówek o olejaków.
Też się zastanawiam na czym ta fajność polega i której z tych pomp/klimatyzatorów. Może tej:
http://www.jula.pl/pompa-ciepa-powietrze-woda-6200-3000-w-416085 ?
Jak się zerknie na wykresy pokazującej moc w zależności od temperatur dla pc p-w to tej fajności nie widać, chyba, że grzałka ma być głównym wspomagaczem. Wg ich opisu przy -7* z 6kW pompy zostaje mniej niż 4kW (+ 3kW grzałki). Z 9kW zostaje mniej niż 6kW. Cena takiego cuda to 8kzł za "6"kW model i 17kzł za model "9" kW. Zdecydowanie lepiej wypadnie klima za około 2kzł, np. LG typu inwerter E09SQ, która przy -7* osiąga 3kW, więc za 8kzł można kupić 3 szt (9kW) i jeszcze zostanie trochę na montaż.

hydraulik_
04-03-2013, 22:11
Fajna bo można tanio podłączyć do kotła na węgiel lub olej i pracować w okresach np powyżej zera.
Oraz jako alternatywę solarów.
Takie coś pod strzechy.Może zastąpić PC zintegrowana ze zbiornikiem.
Znam gościa który taką sprowadziła z Chin za 4000 zł i jak mu padła to przysłali całą elektronikę

hydraulik_
06-03-2013, 14:03
Na pewno lepiej niż olej.

Magnolia18
06-03-2013, 23:45
Ja juz tej zimy nie rozpale w kotle :) i na bank wyjde nieco taniej niz groszkiem za ubiegly sezon :)
Gruß aus DDR

Edit.
wiem wiem mrauczalem. i dalej mraucze
ile sie Was napytalem, ile nakombinowalem to moje :) a jeszcze nie koniec
Wazne, ze jednak bunkier z grzejnikami da rade na powietrznej zagrzac. za rozsadna ( jak dla mnie ) cene.
Brak dymania przy kotle i syfu. Rzecz bezcenna

twaro
06-03-2013, 23:55
Ja juz tej zimy nie rozpale w kotle :) i na bank wyjde nieco taniej niz groszkiem za ubiegly sezon :)
Gruß aus DDR


My toże pazdrawliaju was:cool:

Magnolia18
06-03-2013, 23:59
Heh :) dlaczego nie jestem zdziwiony, iz Ty warte trzymasz :D
Czesc chlopaku

twaro
07-03-2013, 00:05
Heh :) dlaczego nie jestem zdziwiony, iz Ty warte trzymasz :D
Czesc chlopaku


Trzymam. Choć bez mikiego to juz nudy.

Moja tri też śmiga:).

Magnolia18
07-03-2013, 00:11
Trzymam. Choć bez mikiego to juz nudy.

Moja tri też śmiga:).

A jaka Ty masz TRi ? W koncu nas oswiecisz ... ?

twaro
07-03-2013, 00:20
A jaka Ty masz TRi ? W koncu nas oswiecisz ... ?

To że jeszcze nikt tego nie wyśledził to ... , nawet prokuratura:P.

16:evil:

Magnolia18
07-03-2013, 00:35
Domniemywac mozna ...
Rozumiem, iz Miki jest z Toba na per Pan

twaro
07-03-2013, 00:38
Domniemywac mozna ...
Rozumiem, iz Miki jest z Toba na per Pan


Już jesteśmy na per ty ch..u.

Chociaż nie lubię klnąć.

Magnolia18
07-03-2013, 00:41
:) tak myslalme. tzn. w sensie per Pana
ze tak ze slaska. na ciul zmieniales nicka ?

twaro
07-03-2013, 00:45
:) tak myslalme. tzn. w sensie per Pana
ze tak ze slaska. na ciul zmieniales nicka ?



A na ciul ty nie podpisałeś się nazwiskiem:D

Magnolia18
07-03-2013, 00:50
Kaprycho :)
tym dzwiecznym akcentem zegnam Cie czule ... rano orka ;/

twaro
07-03-2013, 00:57
Kaprycho :)
tym dzwiecznym akcentem zegnam Cie czule ... rano orka ;/



:goodnight: Niech pompa będzie z tobą:D

Magnolia18
08-03-2013, 00:37
Sprawdzam ...

rewo66
08-03-2013, 09:58
Pass ;)


Coś tu dziwnie cicho się zrobiło!!!
Czyżby PC zostały wyłaczone i tym samym dyskusja jakże miejscami żarliwa wygasła z sposób naturalny. :)

twaro
08-03-2013, 10:11
Pass ;)


Coś tu dziwnie cicho się zrobiło!!!
Czyżby PC zostały wyłaczone i tym samym dyskusja jakże miejscami żarliwa wygasła z sposób naturalny. :)


Po prostu nuda.

PC-PW oziębiają (ratuja) klimat i tyle.:cool:

A w domach ciepełko.

Magnolia dodzwoniłeś się do miki`ego?

r19
08-03-2013, 10:38
wiem że nie na temat...ale pozwu jeszcze nikt nie dostał? :P

Do mnie uderzasz? :)

Ja nie dostałem.

maras14
08-03-2013, 13:12
witam
mam pytanie . Czy ktos ma pompe powietrzna buderus wpl10 -interesuja mnie informacje na temat ustawien i poboru energi
pozdrawiam

Magnolia18
08-03-2013, 22:55
Sprawdzalem oczywiscie czy twaro czuwa :D
Do Mikiego nie dzwonilem, nie czas jeszcze aczkolwiek kruszy mi sie fundament/postument/to_cos pod pompa ;/ . widac nieco lipne wykonanie. bez ruszania PC ciezko bedzie cos z tym zrobic.
Tak czy owak i tak czekam na wiosne

rwxw
08-03-2013, 23:05
kruszy mi sie fundament/postument/to_cos pod pompa
Ale masz pecha, że Cię spotkało 7 plag egipskich, zaczynam się obawiać, że latem jednostka zewnętrzna zapcha się szarańczą...

Pyxis
08-03-2013, 23:07
Ale masz pecha, że Cię spotkało 7 plag egipskich, zaczynam się obawiać, że latem jednostka zewnętrzna zapcha się szarańczą...

Splynie krwia (to byla pierwsza plaga). Komary sie wkreca. ;)

rwxw
08-03-2013, 23:10
Splynie krwia (to byla pierwsza plaga). Komary sie wkreca. ;)
Co tam pierwsza, pierwsze plagi niestety już dawno dopadły pompę Magnolii.

Magnolia18
08-03-2013, 23:17
Ale masz pecha, że Cię spotkało 7 plag egipskich, zaczynam się obawiać, że latem jednostka zewnętrzna zapcha się szarańczą...

Modlisz sie aby tak bylo ?

rwxw
08-03-2013, 23:18
Nie. Zdecydowanie wolałbym, żeby u Ciebie wszystko działało jak trzeba, ale niestety co chwila jakiś kwiatek wychodzi.

Magnolia18
08-03-2013, 23:19
Co tam pierwsza, pierwsze plagi niestety już dawno dopadły pompę Magnolii.

Moja PC ma sie coraz lepiej :) i niekoniecznie mam na mysli, iz temp. za oknem wzrosla :)

Edit.
No wychodzi ...
da rade polapac to wszystko jak mniemam na wiosne i wejsc w nowy sezon jak w IV czesc Wojen Gwiezdnych
Jednakowoz, podsumowanie tego sezonu winno tez nie byc parszywe

rwxw
08-03-2013, 23:20
Moja PC ma sie coraz lepiej :)
To dobrze, że udaje się plagi przegonić.

Magnolia18
08-03-2013, 23:39
To dobrze, że udaje się plagi przegonić.

Jako swierzak pierwszoroczny nabywam wiedze z pomoca FM ( uklon ) i wraz z nabyta wiedza tudziez korzystajac z podpowiedzi powoli zaczynam moja PC wyprowadzac na droge wlasciwa.
Jakkolwiek FM wyglada na 1 rzut oka, bez Was wiele bym nie pobrykal.

Jeb, laurka wyszla :P
Ale powaznie, wiele osob bezinteresownie podpowiedzialo mi to i owo.

twaro
08-03-2013, 23:49
Jako swierzak pierwszoroczny nabywam wiedze z pomoca FM ( uklon ) i wraz z nabyta wiedza tudziez korzystajac z podpowiedzi powoli zaczynam moja PC wyprowadzac na droge wlasciwa.
Jakkolwiek FM wyglada na 1 rzut oka, bez Was wiele bym nie pobrykal.

Jeb, laurka wyszla :P
Ale powaznie, wiele osob bezinteresownie podpowiedzialo mi to i owo.


Czuwaj Magnolia.

Dobrze cię czytać w dobrym humorze.;)

Ja sterownika palcem nie tknąłem, na szczęście jakoś hula:).

Magnolia18
09-03-2013, 00:08
Alez ja zawsze mam dobry humor, ino czasami jest nieco mniej dobry a czasami barsziej dobry. Moznaby rzec, iz jest gorszejszy badz dobrzejszy a natenczas jest nieco zakrapiony ( heheheh nie tym ) swiadomoscia klienta ... jak to mawial Arturo ? ostrzyzonego ? nie pamietam ale w sensie poki mozna wyssac jestes a pozniej . hulaj dusza a my w krzaki

PS
Cenowo ostrzyzony sie nie czuje, cokolwiek Pyksie i inne Liwki nie powiedza

Magnolia18
09-03-2013, 00:09
Czuwaj Magnolia.

Dobrze cię czytać w dobrym humorze.;)

Ja sterownika palcem nie tknąłem, na szczęście jakoś hula:).

To co co burczysz do ... Powiesz w koncu ? Bo chyba nie biega Ci o to Per Pan ?

twaro
09-03-2013, 00:19
To co co burczysz do ... Powiesz w koncu ? Bo chyba nie biega Ci o to Per Pan ?

Co burczysz?

Ja do ciebie mam daleko.:rolleyes:

Jeszcze nie mieszkam i opalam ekosyfem.:mad:

Na nikogo nie burczę:sick:

Magnolia18
09-03-2013, 00:49
Co burczysz?

Ja do ciebie mam daleko.:rolleyes:

Jeszcze nie mieszkam i opalam ekosyfem.:mad:

Na nikogo nie burczę:sick:

Hmm
ekosyfem a TRI 16 ?
oswiec mnie bo ja juz glupi jestem

Burczenie. Sadzisz, iz ja to robie? TAK. Ale zauwaz jaki jestem w tym dobry

twaro
09-03-2013, 01:05
Hmm
ekosyfem a TRI 16 ?
oswiec mnie bo ja juz glupi jestem

Burczenie. Sadzisz, iz ja to robie? TAK. Ale zauwaz jaki jestem w tym dobry


Magnolia ...prześpij się:oops:.

Magnolia18
09-03-2013, 01:17
Magnolia ...prześpij się:oops:.

ale nie z Toba :D

twaro
09-03-2013, 01:27
ale nie z Toba :D


Na tą przypadłość ludzką (i nie tylko) nie jestem uczulony.

Do póki...:jawdrop:... .

Magnolia18
09-03-2013, 01:34
Ja tak.
Ale drazac. Eko i TRi. Zmiana nicka etc.

Coz trzeba bys uswiadzczyl tluszcze Swa historia ?

twaro
09-03-2013, 01:39
Ja tak.
Ale drazac. Eko i TRi. Zmiana nicka etc.

Coz trzeba bys uswiadzczyl tluszcze Swa historia ?


Myśl Magnolia.

Dosyć ci podpowiedziałem.

Albo poczekaj. Zaraz ktoś się zorientuje.;)

twaro
09-03-2013, 01:41
Ta "tłuszcza" ci zapadła w pamięć...:-(
Przepraszam. To nie było do ciebie.

Magnolia18
09-03-2013, 01:45
ja gamon jetem . nie mysle
a czekac nie lubie

Magnolia18
09-03-2013, 01:52
Ta "tłuszcza" ci zapadła w pamięć...:-(
Przepraszam. To nie było do ciebie.

Tluszcza w sensie pospolstwo w sensie ogol
bez obrazy dla kogo kolwiek

twaro
09-03-2013, 01:54
Boże. Daj na priv. zaufam ci.;)

Nikola323
09-03-2013, 14:53
Witam!! Chciałabym się zapytać Państwa którzy są z okolic Bielska Białej czy znają Pana Michała Pięknego z Żywca. Ma firmę Ciepły Dom sp. z o o. Zajmuje się pompami ciepła i rekuperacją. Czy ktoś może wie co się z nim dzieje? Chciałabym uzyskać o nim jakieś bliższe informacje bo zdaje mi się że zostałam oszukana ....

fcb
09-03-2013, 15:10
Witam!! Chciałabym się zapytać Państwa którzy są z okolic Bielska Białej czy znają Pana Michała Pięknego z Żywca. Ma firmę Ciepły Dom sp. z o o. Zajmuje się pompami ciepła i rekuperacją. Czy ktoś może wie co się z nim dzieje? Chciałabym uzyskać o nim jakieś bliższe informacje bo zdaje mi się że zostałam oszukana ....

Pan Michal Piekny znany jest na forum jako uzytkownik Miki. nie jestes pierwsza osoba ktora czuje sie oszukana. ten watek byl tu poruszany milion razy i pewnego czasu bylo bardzo nerwowo. wiekszosc rzeczy zostalo wyrzucone przez adminow forum z powodow blizej nieznanych. czemu czujesz sie oszukana ?

tank102
09-03-2013, 15:34
Witam!! Chciałabym się zapytać Państwa którzy są z okolic Bielska Białej czy znają Pana Michała Pięknego z Żywca. Ma firmę Ciepły Dom sp. z o o. Zajmuje się pompami ciepła i rekuperacją. Czy ktoś może wie co się z nim dzieje? Chciałabym uzyskać o nim jakieś bliższe informacje bo zdaje mi się że zostałam oszukana ....

Napisz w czym problem.
Jeżeli techniczny to może jest możliwość porady.

Magnolia18
09-03-2013, 15:39
Hmm, 4x ten sam post w roznych watkach ?
Siewca wichrow ?

mkm silesia
09-03-2013, 15:45
Hmm, 4x ten sam post w roznych watkach ?
Siewca wichrow ?

albo ktoś nie lubi jak go się robi w konia