PDA

Zobacz pełną wersję : Pompy ciepła powietrze woda



Strony : 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74

Liwko
09-11-2011, 21:17
ja wanne che zalatwic podgrzewaczem przeplywowym. mam taki stiebel 18/21/24kw

Dla wanny przepływowy to samobójstwo. Tam idzie najwięcej CWU. No chyba, że wanna będzie używana bardzo sporadycznie i tylko w taniej taryfie (nie ma możliwości magazynowania)

autorus
09-11-2011, 21:33
Dla wanny przepływowy to samobójstwo. Tam idzie najwięcej CWU. No chyba, że wanna będzie używana bardzo sporadycznie i tylko w taniej taryfie (nie ma możliwości magazynowania) dokladnie sporadycznie. Ja wole prysznic :)

1950
09-11-2011, 21:40
Arturo czytaj ze zrozumieniem,
Ty sądzisz, że ktoś coś robi za darmo,
specjalnie dla Ciebie,
ja też Ci mogę sprzedać pompę po kosztach, skoro masz się czuć lepiej,
ale swoje i tak muszę dostać, jeżeli nie na pompie to na czym innym,
czy to będą materiały, czy też robocizna,
chyba nie jesteś tak naiwny, że sądzisz, że ktoś Cię będzie sponsorował,:jawdrop:

Liwko
09-11-2011, 21:43
Ciekawe na ile Arturo swoją pracę wycenia;)

1950
09-11-2011, 22:21
zrozum, że jak weźmiesz wykonawcę to on i tak musi swoje zarobić,
nie ważne, że Ci nie sprzeda pompy, to za tę samą robotę, weźmie i tak tyle samo,
z tym, że w przypadku gdy Ci ją sprzeda to mniej weźmie za coś innego,

czy to tak trudno zrozumieć,

tak to sobie możesz kupować lodówkę, bo sam ją sobie ustawisz w kącie i podłączysz,

o ewentualnych problemach, przy ewentualnych świadczeniach gwarancyjnych, nie wspomnę,

no cóż, ale Ty masz inne widzenie świata,

1950
09-11-2011, 22:23
ta Twoja wycena, to jest brutto, czy netto?

jasiek71
09-11-2011, 22:29
Dla wanny przepływowy to samobójstwo. Tam idzie najwięcej CWU. No chyba, że wanna będzie używana bardzo sporadycznie i tylko w taniej taryfie (nie ma możliwości magazynowania)

eee tam, jak wsadzasz kawał mięsiwa do piekarnika i śmigniesz kilka kwh jednorazowo to raczej nie marudzisz że samobójstwo
jak sobie nalejesz wody do wanny za dwa zeta raz na kilka dni to świat się nie zawali;)
lepsze to niż cały czas trzymać duży zapas dla tej wanny ,bo jak sobie przeliczysz straty dobowe to wcale nie widać większych oszczędności z tańszej taryfy...
moim zdaniem to wcale nie jest głupi pomysł

1950
09-11-2011, 22:31
to odpowiedz mi jeszcze, na moje pytanie o koszt Twojej pracy,
a później postaraj się policzyć ile roboczo-godzin stanowi wykonanie instalacji,
dodaj do tego koszty prowadzenia firmy, podatki, Zusy itp. oraz masę innych dodatkowych kosztów, jak chociażby liczone dwa dojazdy co Ciebie w okresie rozruchu oraz dodatkowy koszt dojazdu, bo czegoś nie zrozumiałeś jak to obsługiwać, a wystarczyło by dobrze przeczytać instrukcję, albo zastanowić się i otworzyć zawór który się zamknęło i wreszcie zysk właściciela rzędu 8-10% i już Ci wyjdzie koszt Twojej instalacji

1950
09-11-2011, 22:44
qrwa,
ręce opadają,

to bierz tego za 14 tyś,
nie rozumiem dlaczego się jeszcze wahasz,
i czego trujesz dupę,

Liwko
09-11-2011, 23:15
Oj Arturo, podejrzewam, że nie masz firmy i nigdy jej nie miałeś. Ja też nie lubię być dojony ale za pracę należy się uczciwa zapłata. Nikt nie zakłada firmy by przynosiła straty. Jeżeli masz sezonowość to i tak za pozostały okres musisz płacić. Ktoś, kto żyje z produkcji i sprzedaży zniczy, żniwa ma 1 listopada, ale koszta firmy są przez cały rok.

Liwko
09-11-2011, 23:29
eee tam, jak wsadzasz kawał mięsiwa do piekarnika i śmigniesz kilka kwh jednorazowo to raczej nie marudzisz że samobójstwo
jak sobie nalejesz wody do wanny za dwa zeta raz na kilka dni to świat się nie zawali;)
lepsze to niż cały czas trzymać duży zapas dla tej wanny ,bo jak sobie przeliczysz straty dobowe to wcale nie widać większych oszczędności z tańszej taryfy...
moim zdaniem to wcale nie jest głupi pomysł

Dlatego napisałem sporadycznie;) Sam przyznasz, że jeżeli wanna miała by być używana codziennie (u mnie raz na dwa dni), to nie był by to najszczęśliwszy pomysł?

malux20
10-11-2011, 05:33
faktycznie z cenami pomp pow widać zmiany pozytywne

na rzaie wielcy dostosowują ceny do malutkich marek i nazywają to promocjami.
mniejsze firmy najp. wiosną dostosują ceny do większych.

dla mnie rynkową ceną na daikina typ 8 z zasobnikiem i hydruliką w kotłowni i odpaleniem to max 20-21 ceny brutto z 8% watem.
to jest kwestia kilku miesięcy jak ta cena będzie normą.

autorus
10-11-2011, 05:56
Dlatego napisałem sporadycznie;) Sam przyznasz, że jeżeli wanna miała by być używana codziennie (u mnie raz na dwa dni), to nie był by to najszczęśliwszy pomysł?

Przy tak częstym użytkowaniu bym zbankrutował i może nawet nie koniecznie przez prąd ale ja mam mieć szambo 10m3. W obecnym domu zużywam 15m3 wody miesięcznie, ale jest kanalizacja, a i tak wanna raz na tydzień używana.

Gremlinka
10-11-2011, 11:40
No właśnie dlaczego hydrauli napisał 20 % vat (bo jakiś rabat z 23% ??).
Nie lubię fałszywych promocji. Jeżeli kupuję usługę z materiałem to jest 8 % vat? Jak się kupije okna z montażem to ile jest vat?
Albo ja o czymś nie wiem....
Nie mam nic do sprzedawców, jak podchodzą uczciwie do sprzedaży to niech zarabiają. Musza z czegoś żyć. Nawet wolę czasami zapłacić ciut więcej jeżeli kupuję za to spokój, że praca będzie dobrze wykonana, a serwis się w razie czeego nie wyprze i nie powie radz sobie sama. Nie tylko cena jest ważna.
Nie rozumem tylko czemu skoro Atlantic miał być nieco tańszy od Fujitsu, a wg cennika na stronach producentów tak nie jest... Ponoć to to samo.

tomek131
10-11-2011, 11:48
A hydrauli pisał chyba 19tys minus 20% rabatu,co da 15tys.Arturo pisałeś 13.5 zl.Czy tak? Hydrauli rzucil cenę na forum,na pewno jeszcze do jakiejś negocjacji ,bo zakłada ,że każdy negocjować będzie chciał.Czyli w sumie wyjdzie podobnie ,czy coś pokręciłem?
EDIT:Jednak hydrauli pisał 19koła plus vat i minus 20% co finalnie da 18.5tys versus 13.5tys.No trochu przestrzelił hydrauli mimo wszystko.
Poza tym podają przy Fujitsu Wasterage COP 2.2 przy minus 7 ,a hydrauli pisał ,że chyba COP koło 2 przy minus 20.Wątpię.Na allegro nie podają poniżej minus 7 w ogóle.Tak też mówią mi wszyscy ktorych znam -nie ma szans na jakikolwiek COP już w minus 15 ,bo trzeba by zmienić prawa fizyki.Jak prawda nie wiem

Gremlinka
10-11-2011, 12:06
Aha to ja nie zrozumiałam, to zmienia postać rzeczy :)
Cena robi się ok.
Arturo nie ma nic za darmo.

1igor1
10-11-2011, 13:39
Chyba jednak mają większy COP, w zeszłym roku przy -23 moja jeszcze nagrzewała dom. Jakby miała COP=1 to grzała by lekko ponad 4kw/h a to zbyt mało aby moją chałupę ogrzać w mrozie -20. także sądzę że jest inaczej. Ale to jest PC P-P także może to robi różnicę

tomek131
10-11-2011, 14:35
Aha to ja nie zrozumiałam, to zmienia postać rzeczy :)
Cena robi się ok.
Arturo nie ma nic za darmo.

To chyba ja zle zrozumiałem,edytowałem ale Ty chyba wcześniej napisałaś :)

Gremlinka
10-11-2011, 15:03
Te 13,5 tyś to jakaś pewnie jednorazowa promocja... nie wiem czy jest możliwa taka cena bez jakiejś okazji np. komuś coś zalega w magazynie.
Nie wierzę jednak w stałe promocje, jak coś w katalogu kosztuje, to z klucza instalatorzy mają taniej (tak jest zwykle, nie wiem czy w przypadku pomp ciepła też), a wiadomo, że chcą coś zarobić do tego.
Jeżeli 19 tyś plus vat i minus 20 % to hmmm to jakieś 16 400 z vatem (chociaż już nie jestem pewna :bash: edit 2 z vatem 8 %). Najlepiej jakby hydrauli jeszcze raz się odezwał ;) i napisał jak to jest.
Nie chcę pieca na węgiel, bo nie lubię tego pyłu, nie chcę prądu, bo nie będę budować super energooszczędnie, nie chcę odwiertów, bo będę się martwić i denerwować czy dobrze zrobią itepe itede, instalacja na gaz z butli... drogo i nie chce butli, nie mam gdzie postawić (taka działka).
My jakoś spróbujemy przełknąć te pieniądze, kominy i tak zrobimy. Trzeba siędywersyfikować :D na wypadek wojny ;)

malux20
10-11-2011, 21:51
a ja przy takiej wrażiwej sprawie jak ogrzewanie domu nie patrzylbym tylko na cenę ale także na to czy sprzedający ma wiedzę i doświadczenie-nic za darmo nie przychodzi.

za chwilę żony sobie wybierać trzeba bo taniej- w internecie

Gremlinka
10-11-2011, 21:56
Spoko Arturo :cool:. Nie denerwuj się.
Ja też nie jestem pewna :) co do tej kwoty i ten vat mi się nie widzi... wydaje mi się, że powninn być 8 % i już.

tomek131
10-11-2011, 22:37
hydrauli nigdy tani nie był :) Ale ja bym odczytał "19 tys i vat mogę dać 20%", jako 19tys plus zwyczajowy vat i mogę dać 20% rabatu.
Może wpadnie hydrauli to wyjaśni.
Jak nie zapomnę,zadzwonię po weekendzie do tego Krakowa i zapytam po ile i za ile montaż.
A Arturo trochę racji ma,nie chce kupić za darmo,ani nikogo okraść,jest ktoś kto chce sprzedać za określoną cenę i ktoś kto uważa ,że tyle to jest warte (13.5) i kupuje.
Nawiasem mówiąc wielokrotnie spotykam się z rzeczami wartymi X a sprzedawanymi za X plus 150% marży.To jakaś taka mentalność w Polsce.Pamiętam perfumy sprzedawane u nas po 400zł za flakonik, jako dobro super luksusowe ,podczas gdy te same perfumy np we Włoszech można było kupić po 100zł,bo tam to zwyczajna rzecz.Pamiętam zegarki Swatch, sprzedawane u nas jako dobro luksusowe w pięknych gablotach i te same zegarki Swatch we Włoszech walające się pęczkami w szufladach w każdym podrzędnym sklepie/kiosku za 40% tej ceny co w Polsce.Takich przykładów jest cała masa

tomek131
10-11-2011, 22:51
http://allegro.pl/zubadan-powietrzna-pompa-ciepla-puz-hrp100-vha2-i1906107181.html
Pisze ,że nawet mechanik samochodowy mający trochę pojęcia o układach klimatyzacji może zamontować hahaha.Może to sposób.Koszt będzie kilkaset złotych takiego montażu

fotohobby
10-11-2011, 23:29
Gdzie tam widzieliście -20% ?

Ja widzę 19tys.zł+VAT 20%(???)=22,7tys.zł+7tys.zł montaż ze zbiornikiem=30tys.zł za pompę Atlantic Alfea S8


A co to za stawka VAT: 20% ?
Myślisz, że wyrażenie "dać 20%" znaczy "dam Ci 20% VAT ?
To chyba nie hydrauli VAT "daje" :)

Jeśli z montażem, to VAT 8%, to chyba oczywista oczywistość. No i jeśłi faktycznie może dać 20% rabatu, to cena robi się przyjemna.

malux20
11-11-2011, 07:45
to może ustalmy cenę z montażem i vatem 8 %
pompy łapią się na 8%?

QQQQ
11-11-2011, 09:30
tyle to nie, ja szukam takich ok 12kw wiec trzeba dać ok 27tys :(

Czy jednostkę zewnętrzną mogę zamocować na płaskim dachu? Wtedy odległość między jednostką zewnetrzna a wewnętrzna by była ok 2m.
jesli dam na ścianie to będzie ok 6-8m :(

w moim przypadku, zeby nie kombinowac z iloscią gazu pomiedzy jedn. zew i wew - min odległość od jednostek było 5m,
poniżej 5m konieczne ponowne uzupełnianie czynnika, min odległość między jednostkami 3m.
warto sprawdzic jak to jest w przypadku Twojej pompy, zanim wybierzasz miejsce
pamiętaj o sporej ilości wody z odszraniania

Kasia & Krzysiek
11-11-2011, 13:06
Witam.
Dzięki Hydrauli za odpowiedz;

Mam takie pytanie kolejne;

Biorąc pompę Excelia Tri 16kW na budynek o zapotrzebowaniu 8kW będe mógł dogrzewać dodatkowo mały budynek 30-40 m2(pracownia żony wybudowana w przyszłości) tą pompą?

QQQQ
11-11-2011, 19:42
mysle ze juz czas zebym wam napisal jak to wyglada z ogrodem zimowym - u mnie tak wyszlo naturalnie, miedzy trzema filarami ktore podpieraja stop pomieszczenia na poddaszu od strony ogrodu i do scian budynku - tak w skrócie ok 25-26m2
nie spodziewalem sie ze to pomieszczenie moze podniesc mi temp. w domu o ok. 0.5 - 1stC w ciagu dnia :) - przy obecnych temp.
mam go od strony wschodniej, wiec gdyby byl od strony poludniowej - to ... musialbym wentylowac :)


moze komus sie to przyda w kwestii projektowania - gdzie postawic jedn. zew - chodzi oczywiscie o oblodzenie , ja juz nie mam takiej mozliwosci :( - w tym roku ;)

p.s. mysle zeby nowy temat zalozyc - jak myslicie w ogrzewaniu? - chodzi o ogrod zimowy

lujski
12-11-2011, 06:06
czy ktos mógłby sie podzielic doswiadczeniami w uzytkowaniu takich pomp (jak w temacie) przy bardzo minusowych temp. powiedzmy -10 i wiecej - jak wyglada sprawa z COP - zamarzaniem, odmarzaniem itd.. (oczywiscie chodzi mi o pompy przygotowane do pracy przy okolo -20

pozdrawiam !

malux20
12-11-2011, 06:43
przy -10 da radę
przy -20 na dwoje babka wróżyła

fotohobby
12-11-2011, 09:45
No tak, ale ile takich występuje w roku ?
http://www.pogody.pl/go.live.php/PL-H3/aktualnosci/6107/meteorologiczna-zima-20092010-w-poznaniucz-iii.html
2-3 dni z -20C i jakieś 7-8 dni z -15C.
Kominek z DGP rozwiązuje problem ogrzewania (przydaje się tez akumulacyjniość wylewki/płyty fundamentowej i ścian), a o CWU zadba grzałka.

QQQQ
12-11-2011, 10:21
czy ktos mógłby sie podzielic doswiadczeniami w uzytkowaniu takich pomp (jak w temacie) przy bardzo minusowych temp. powiedzmy -10 i wiecej - jak wyglada sprawa z COP - zamarzaniem, odmarzaniem itd.. (oczywiscie chodzi mi o pompy przygotowane do pracy przy okolo -20

pozdrawiam !

poprzedniej zimy grzałem 1 sezon, z przeciągami i niedorobkami "fachowcow" , rozpoczynalem z wyziębionymi murami, z bledami w ustawieniach pompy, z nieprrawidlowo podlaczonym zaworem 3 - drogowym - wszystko jest opisane w temacie Pci daikin altherma

i.... przezylismy zime z dwoma falami (po ok 7dni) z temp. poniżej - 20stC - wiec raczej moja PCi dała rade;)
od grudnia 2010r mam odlaczona 1 z 2 grzalek - wiec tymbardziej dala rade
mam zwykly kominek bez plaszcza i rozprowadzenia ciepla - uzywany byl mozna powiedziec co dzien( 1-2 szczapy topoli) wiec tez bez szalenstwa jak chodzi o ilosc spalonego drewna i dostarczone ciepło - lubimy sympatyczny plomyk w naszym telewizorku ;)
edit
co do zamrazania i odmrazania, nie kontrolowalem tego jak czesto, ale wody bylo sporo,
w grudniu i koniec stycznia,lub poczatek lutego musialem recznie odladzac jedn zew - dolny wentylator wadzil o nagromadzony wewnatrz lod
pod jednostka zew po najwiekszych mrozach bylo ok 10-12 cm lodu - czyli sporo

tomek131
12-11-2011, 12:53
To jak w Legalett,codziennie palą kominkiem, a potem mówią ,że 300zł na miesiąc za prąd płacą :)

Liwko
12-11-2011, 12:58
Hmm... Ja dwóch, trzech szczap potrzebuję do rozgrzania wkładu. Dopiero wtedy zaczyna się ładnie palić. Ile metrów tego drewna spalacie?

QQQQ
12-11-2011, 13:45
Hmm... Ja dwóch, trzech szczap potrzebuję do rozgrzania wkładu. Dopiero wtedy zaczyna się ładnie palić. Ile metrów tego drewna spalacie?

tamtej zimy nie wiem - 3/4 topoli :)
na tą zime kupilem 3m przestrzenne debu

rozpalam drobnym/ pocietym drewnem pobudowlanym z regoly 2-3 deseczki po ok. 30cm i dopiero grubsza 1 i pozniej 2ga szczape

Liwko
12-11-2011, 14:53
U mnie metr sześcienny buczyny połupanej i sezonowanej kosztuje ponad 200zł. 3 metry przestrzenne to ponad 2 m3. Czyli ponad 400zł musisz doliczyć do rachunków. Palenie w kominku przy pompie ciepła się nie opłaca. Dla klimatu jak najbardziej;)

jasiek71
12-11-2011, 15:29
To jak w Legalett,codziennie palą kominkiem, a potem mówią ,że 300zł na miesiąc za prąd płacą :)

rekordziści....
a potem piana jak to PC tanio wychodzi;)

1950
12-11-2011, 16:31
czyżbyś miał kompleksy?

Liwko
12-11-2011, 17:33
a potem piana jak to PC tanio wychodzi;)

Bo wychodzi. Gdyby jego dom i jego CWU były ogrzewany czym innym, płacił by dużo większe rachunki. Z tym nie ma co dyskutować;)

jasiek71
12-11-2011, 18:06
Bo wychodzi. Gdyby jego dom i jego CWU były ogrzewany czym innym, płacił by dużo większe rachunki. Z tym nie ma co dyskutować;)

wiesz ja też paląc codziennie mógłbym całkowicie wyłączyć ogrzewanie...
a na koniec sezonu napisał bym że na CO poszło mi 200 kwh ( na turbinę do kominka )
a pod spodem drobnym druczkiem... 5 m3 twardego drewna opałowego

jasiek71
12-11-2011, 18:08
czyżbyś miał kompleksy?

nie mam;)
swego czasu rzuciłem palenie i grzeję prądem..., w kieszeni bez zmian a ile człowiek zdrowszy:)

Liwko
12-11-2011, 18:09
Dlatego napisałem, że to trzeba doliczyć;)

Liwko
12-11-2011, 18:14
Nawiasem, ja do tej pory spaliłem 0,063m3 buczyny. Zimą pewnie rozpalę dla klimatu ze dwa, trzy razy. Wczesną wiosną też pewnie parę razy przepalę. Ciekawe ile mi wyjdzie tego drewna. 0,2 może 0,3m3. Ile jeszcze lat się będę bujał z 2m3?:D

jasiek71
12-11-2011, 18:44
Nawiasem, ja do tej pory spaliłem 0,063m3 buczyny. Zimą pewnie rozpalę dla klimatu ze dwa, trzy razy. Wczesną wiosną też pewnie parę razy przepalę. Ciekawe ile mi wyjdzie tego drewna. 0,2 może 0,3m3. Ile jeszcze lat się będę bujał z 2m3?:D
napisz ile zeżarłeś prądu na CO i wszystko inne ( najlepiej w głównym prądowym:) )

QQQQ
13-11-2011, 01:52
pisze uczciwie, nie zawyzam, nie zanizam - wszystko jest w watku o althermie, tutaj i spostrzezeniach ogolnych o PC
za 1 sezon zuzyłem prawie 7,5k kWh pradu i 3/4 topoli i nie wiem ile to bylo drewna , ale wiem ze bylo mokre i jest malo kaloryczne czyli 2,5kZł i 30zł za 3/4 topoli, bo za tyle ja kupilem:) - ale liwko pisze ze powinienem doliczyc 400zl, niech bedzie 600zł - to i tak wynik ogolny jest za...sty :)

ale sie szybko hieny zlecialy;)

jak nie poczytali to jeszcze raz napisze - pale prawie codziennie w kominku 1-2 szczap ( malych , bo przywiezli mi za bardzo porabane), bardziej dla klimatu niz temp. - ci co pala to wiedza ze z tego jest mile wrazenie bez wiekszych korzysci jak chodzi o temp.
jak napalilem 4ma szczapami to mialem w domu ponad 25stC i musielismy krotkie spodnie zakladac i wietrzyc bo sie nie dalo wysiedziec.
pozdrawiam i sorki za hieny;)

malux20
13-11-2011, 09:59
QQQQQQ po godzinie wpisu widać że musisz siedzieć przy kominku żeby dokładać - w przeciwnym razie żona cie wyrzuci.

teraz wiadomo w jaki sposób uzyskuje się copy

1950
13-11-2011, 10:29
żenada

Liwko
13-11-2011, 11:37
żenada

:yes:

Bo kujawiaka trzeba w mordę lać:D



(chodziło o piwo;))

malux20
13-11-2011, 16:20
;)
żenada

dobrze że twój wpis ja również traktuję w formie żartu.
;)
gdyby nie to że QQQQ zna dokładnie moją opinie na temat grzania jego domu to nie pozwoliłbym sobie na ten żenujący wpis.

tak przy okazji uważam że Q jest opłacany przez daikina -żeby tak z własnej woli opisywać eksploatację pompy tak dokładnie.;)

jasiek71
13-11-2011, 16:46
Jasiek - 6.12 możesz na mnie liczyć...od tego czasu będzie dokładnie rok jak zmieniłem na G12...będa dokładne dane do analizy :D

dzięki
bardziej chodziło mi o te ostatnie sześć dni od 6 do 12.11. 2011 żeby porównać

lory7
13-11-2011, 19:36
Witam jestem nowicjuszem, chcę na pewno zainstalować pompę powietrze woda szukam namiarów na firmy,szukam pomp i czym więcej wiem tym mniej wiem już mam mętlik w głowie,Mam dom właśnie w budowie chcę robić instalacje itp..... i nadal nie wiem co i z kim zamontować!Proszę o kontakty do firm lub prywatnych wykonawców od ludzi którzy już je mają zamontowane i jeszcze jedno pytanie (gdzie na forum się podział hydrauli!!!!!!!!!!!!!!!!)
Mira kujawsko pomorskie

tomek131
13-11-2011, 22:47
myśli jak tu wybrnąć z pompy za 19 którą inni mają za 13.5 :)

QQQQ
14-11-2011, 00:13
do malux20

dobrze że twój wpis ja również traktuję w formie żartu.
;)
gdyby nie to że QQQQ zna dokładnie moją opinie na temat grzania jego domu to nie pozwoliłbym sobie na ten żenujący wpis.

tak przy okazji uważam że Q jest opłacany przez daikina -żeby tak z własnej woli opisywać eksploatację pompy tak dokładnie.
1. zart ci sie nie udal;)- jak nim byl(edit)
2.chcialbym zeby moje posty oplacal daikin - ale to twoja fantazja
3. nigdy nie wypowiedziales sie na temat gdzania mojego domu
4. zaloze ci sprawe o pomowienie - moze sie nauczysz :) - -szkoda bo to watek dla zainteresowanych- a ty ich odsttraszasz, i nie dzwon ani do mnie ani do innych z forum po porade - po co?

QQQQ
14-11-2011, 00:55
dobrze że twój wpis ja również traktuję w formie żartu.
;)
gdyby nie to że QQQQ zna dokładnie moją opinie na temat grzania jego domu to nie pozwoliłbym sobie na ten żenujący wpis.

tak przy okazji uważam że Q jest opłacany przez daikina -żeby tak z własnej woli opisywać eksploatację pompy tak dokładnie.

jakbys mogl to podziel sie z wszystkimi na temat ogzrzewania mojego domu - moze o czyms nie wiem a ty wiesz lepiej :)
taki kraj jacy ludzie :)

QQQQ
14-11-2011, 01:09
dobrze że twój wpis ja również traktuję w formie żartu.
;)
gdyby nie to że QQQQ zna dokładnie moją opinie na temat grzania jego domu to nie pozwoliłbym sobie na ten żenujący wpis.

tak przy okazji uważam że Q jest opłacany przez daikina -żeby tak z własnej woli opisywać eksploatację pompy tak dokładnie.
jeszcze raz jak to jest z tym moim domem - wrecz czekam na pordy - osiole!!!!- -to do maluxa

QQQQ
14-11-2011, 01:16
Witam jestem nowicjuszem, chcę na pewno zainstalować pompę powietrze woda szukam namiarów na firmy,szukam pomp i czym więcej wiem tym mniej wiem już mam mętlik w głowie,Mam dom właśnie w budowie chcę robić instalacje itp..... i nadal nie wiem co i z kim zamontować!Proszę o kontakty do firm lub prywatnych wykonawców od ludzi którzy już je mają zamontowane i jeszcze jedno pytanie (gdzie na forum się podział hydrauli!!!!!!!!!!!!!!!!)
Mira kujawsko pomorskie

jakrobiszobisz w domu podlgowke to nie ma znaczenia jakie zrodlo ciepla dolaczysz - nie sugeruj sie tym ze ktos mowi ze to nie zdrowe, to najzdrowsze ogrzewanie - naturalnie - od dolu do gory

malux20
14-11-2011, 06:10
proszę bardzo jeśli dobrze pamiętam wpis wpis 585 i 493 [i inne] w wątku o daikinie to były wypowiedzi na temat twojej pompy -akurat o twoim ogrzewaniu wypowiadałem się tylko pozytywnie
jeżeli kogoś uraziłem to przepraszam . i proszę nie odbierać wszystkiego na sztywno
forma odpowiedzi liwko mi się podoba

tak przy okazji dla osób zastanawiających się nad powietrzną -
trzeba chwilę poczekać jak ceny spadną urealnią się [to akurat w najmniejszym stopniu zależy od sprzedawców] a bardziej marek produkujących
praktycznie markową pompę kompletną z montażem można kupić za 20 tyś brutto- z serwisem na dwa lata gratis
przy kosztach pompy pomijamy też koszty serwisowania-
niektórzy proponują przegląd co pół roku za 250 zł plus dojazd- to jest uczciwe -czas i doświadczenie kosztuje , jednak to są koszty ogrzewania domu.

trochę niezręcznie mi to pisać -spotkałem się z wypowiedzią w sumie zadowolonego uzytkownika powietrznej , który stwierdził że teraz drugi raz mocno zastanowiłby się nad gruntową ze względu na większą stabilność .-
generalnie jesli ktoś chce i może wyłożyć kasę to idzie w gruntową . jesli komuś nie przeszkadza przepalanie w kominku np idzie w powietrzną.

co nie zmienia że bardziej biorę pod uwagę powietrzną. -nie będę ściemniał chodzi o kasę

autorus
14-11-2011, 06:17
też po głowie chodzi mi jeszcze gruntowa ale z odwiertem pionowym. Tylko że koszt jest wyższy :( jak zwykle trzeba to jeszcze poobliczać dokładnie.

malux20
14-11-2011, 06:28
dajcie mi gruntową za 30 tyś brutto z kompletną kotłownią to nawet nie spojrzę na powietrzną

rydzadam
14-11-2011, 08:01
dajcie mi gruntową za 30 tyś brutto z kompletną kotłownią to nawet nie spojrzę na powietrzną

Jakiej mocy ? Jeśli z kolektorem poziomym, to żaden problem. Jeśli z odwiertami, też da się zmieścić w 30 tzł przy np. 7-8kW.

autorus
14-11-2011, 08:30
A ty jesteś jeleniem czy tym drugim ;) Nie mogłem się powstrzymać, mógłbyś się trochę hamować, po co obrażać innych? W jakiej cenie te odwierty? Masz wyszczególnione?

autorus
14-11-2011, 11:34
Rozumiem intencje ale nie pisz ze ktoś jest jeleniem. Ogólnie wszyscy jesteśmy ludźmi, tego się trzymajmy :)

ana-76
14-11-2011, 20:51
ok, a powiedz mi jeszcze jedno. Ja to jest z temperaturą min pracy pompy?

Kombinuję żeby pc była jedynym źródłem ciepła w domu, jak będzie za zimno niech załączją się grzałki. I teraz do czego są te grzałki?
czy do tego aby rozmrażać pompę aby działała dalej sama czy do ogrzewania bezpośredniego "co" ja się pompa wyłączy?

W skrócie czy konieczny jest np dodatkowy piec elektryczny na obwód co? Nie interesuje mnie cw z pc.
u mnie pompa jest jedynym źródłem ogrzewania i nie mam ani jednej grzałki, ubieglej zimy najniższa odnotowana temperatura to -26st a w domu cieplutko, wg ustawień na sterownikach

fotohobby
14-11-2011, 21:04
To jeszcze poprosimy o model pompy i charakterystykę powierzchni/dociepleń domu - dobrze jest zbierać info o pewniakach

ana-76
14-11-2011, 21:24
zubadan, dom 150m +piwnica, styropian 15,

ana-76
14-11-2011, 22:03
jesteś blisko ;)

malux20
14-11-2011, 22:23
czy może ktoś zna jaka jest wydajność cieplna dobrych pomp powietrznych
przy
0/35
-7/35
-15 /35
czy przy -7 /35 wydajność cieplna 5,5jest do dupy?

tomek131
14-11-2011, 23:08
Za 35 była by Ecopower na gotowo ,nie lepiej?
Albo Atlantic o którym mówił hydrauli za powiedzmy 20 zamiast 35
Zubadan ok,ale cena z kosmosu

ana-76
15-11-2011, 10:36
SORRRY źle sprecyzowałam bo jeśli chodzi o samą pompę to o ile dobrze pamiętam koszt pompy to ok 22 netto, wybieraliśmy właśnie pomiędzy Fujitsu a Mitsubishi. Tylko mitsubishi gwarantuje pracę do -25 i pracę bez utraty do -15, pomimo tego że okres gwarancyjny jest taki sam to nie trzeba wiele mówić że Mitsubishi jednak jest lepsze technologicznie a różnica w cenie niewielka... Wiem, wiem zaraz odezwie się hydrauli i będzie miał tysiąc argumentów. Na szczęście każdy ma wolny wybór i może wybrać to co mu bardziej pasuje. Mam okazje porównywać klimatyzatory fujitsu( w pracy) i Mitsubishi (w domu) i różnice widać i słychać.

Liwko
15-11-2011, 10:39
i czuć:)

HenoK
15-11-2011, 10:57
Za 35 była by Ecopower na gotowo ,nie lepiej?
Obawiam się, że w okolicach Suwałk nie wyglądałoby to tak różowo.
Wymiennik poziomy trzeba by układać bardzo głęboko (poniżej 2m pod powierzchnią ziemi), co powodowałoby też wolną regenerację.
Odwierty też mogą być mało skuteczne - na pewnej głębokości można tam nawet znaleźć wieczną zmarzlinę sprzed 13 tys. lat :(.

ana-76
15-11-2011, 11:03
co prawda nie okolice Suwałk ale bardzo blisko ;)

tomek131
15-11-2011, 18:25
A mnie cały czas wszyscy mówią ,że nie ma cudów w fizyce i taka pompa to przy minus 15 cop 1 jak dobrze pójdzie (bo może być poniżej 1 ,gdyż pójdzie część na odszranianianie i pompa do układu CO da tyle, co wzięła z gniazdka, dodatkowo pomniejszone o energię ,którą zużyła do odszraniania)

fotohobby
15-11-2011, 19:15
Kiedyś inni z równą pewnością siebie twierdzili, że jak coś ma latać, to musi być lżejsze od powietrza. Też brzmiało logicznie.

To może dopytaj, jakie równanie mówi, że konkretnie przy -15C COP=1.
Dlaczego nei przy -13, albo -17 na przykład

hydraulik_
15-11-2011, 20:55
SORRRY źle sprecyzowałam bo jeśli chodzi o samą pompę to o ile dobrze pamiętam koszt pompy to ok 22 netto, wybieraliśmy właśnie pomiędzy Fujitsu a Mitsubishi. Tylko mitsubishi gwarantuje pracę do -25 i pracę bez utraty do -15, pomimo tego że okres gwarancyjny jest taki sam to nie trzeba wiele mówić że Mitsubishi jednak jest lepsze technologicznie a różnica w cenie niewielka... Wiem, wiem zaraz odezwie się hydrauli i będzie miał tysiąc argumentów. Na szczęście każdy ma wolny wybór i może wybrać to co mu bardziej pasuje. Mam okazje porównywać klimatyzatory fujitsu( w pracy) i Mitsubishi (w domu) i różnice widać i słychać.
Hydraulik zna i jedno i drugie.
Chociaż teraz mitsubishi coś pozmieniało i trzeba poznawać od nowa.
A z tymi temperaturami to nie jest tak do końca .
I atlanti i Mitsu mają podobne parametry pracy w -25 .Ale np Atlantic podaje dokładne dane o mocy i cop do -20 C.
A z mitsu trudno wyrwać te informację .Ale oni podają ,że przy -25 C ma określoną moc i cop (a co w wyższych temp)
Z mojego doświadczenia wynika ,ze nawet te stare jednofazowe (do -15 C) pracują przy -25 C I też maja jakaś moc którą można wpisać w tabelkę jako gwarantowaną.
Prawdę mówiąc to różnica jest trudna do ocenienia .Z mojego doświadczenia wynika ,że nawet najdroższy i najlepszy agregat źle uruchomiony szybko padnie i a tani chińczyk zmontowany zgodnie ze sztuką jeśli ruszy to bedzie chulał latami

hydraulik_
15-11-2011, 21:06
A mnie cały czas wszyscy mówią ,że nie ma cudów w fizyce i taka pompa to przy minus 15 cop 1 jak dobrze pójdzie (bo może być poniżej 1 ,gdyż pójdzie część na odszranianianie i pompa do układu CO da tyle, co wzięła z gniazdka, dodatkowo pomniejszone o energię ,którą zużyła do odszraniania)
Czy cudem jest odparowanie w temperaturze -50 C i odebranie ciepła?
Czy cudem jest sprężenie pary i jej skroplenie ?
CZy zauważyłeś powstanie cudownych silników pobierających 4W zamiast 60 W np pompach do CO(cud)
To samo dzieje sie w sprężarkach.
To nie cud -to technologia.
W pompach gruntowy nie można odbierać ciepła zbyt intensywnie bo grunt zostanie zamrożony i wszystko padnie.
W powietrznych DZ można schładzać bardzo intensywnie .
Jeżeli odbierzemy ciepło z powietrza to już jest nasze plus prąd do sprężarki .A odszranianie trzeba zobaczyć ,i zrozumieć.

hydraulik_
15-11-2011, 21:15
.
To dowodzi jaką prowizję mają sprzedawcy pomp na kompleksowej realizacji.
Są jelenie i są myśliwi ;)
Czy w pracy jesteś myśliwym czy jeleniem?

hydraulik_
15-11-2011, 21:18
czy może ktoś zna jaka jest wydajność cieplna dobrych pomp powietrznych
przy
0/35
-7/35
-15 /35
czy przy -7 /35 wydajność cieplna 5,5jest do dupy?
Niestety -pytanie jest bez sensu.
To tak jakbyś zapytał jakiej mocy są kotły dobrej firmy a jakiej złej.

tomek131
15-11-2011, 22:16
Ooo hydrauli,patrz tam lepiej 2 strony do tyłu jak żeśmy Cię opisali ,że pompy chcesz po 19tys sprzedawać ,które u innych po 13.5chodzą.Trochę Cię broniłem,że rabat itp ,ale logika była po ich stronie :)

hydraulik_
16-11-2011, 06:33
Witam.
Dzięki Hydrauli za odpowiedz;

Mam takie pytanie kolejne;

Biorąc pompę Excelia Tri 16kW na budynek o zapotrzebowaniu 8kW będe mógł dogrzewać dodatkowo mały budynek 30-40 m2(pracownia żony wybudowana w przyszłości) tą pompą?
Zostanie 2 kW dla -20 dlą zony.Tylko straty na tranzycie mogą być ogromne.
Lepiej klimatyzator dobrej klasy (5000 zł -rakieta).I nie trzeba tranzytu i grzejnika (podłogówki) i szybkie dogrzanie

hydraulik_
16-11-2011, 06:46
A hydrauli pisał chyba 19tys minus 20% rabatu,co da 15tys.Arturo pisałeś 13.5 zl.Czy tak? Hydrauli rzucil cenę na forum,na pewno jeszcze do jakiejś negocjacji ,bo zakłada ,że każdy negocjować będzie chciał.Czyli w sumie wyjdzie podobnie ,czy coś pokręciłem?
EDIT:Jednak hydrauli pisał 19koła plus vat i minus 20% co finalnie da 18.5tys versus 13.5tys.No trochu przestrzelił hydrauli mimo wszystko.
Poza tym podają przy Fujitsu Wasterage COP 2.2 przy minus 7 ,a hydrauli pisał ,że chyba COP koło 2 przy minus 20.Wątpię.Na allegro nie podają poniżej minus 7 w ogóle.Tak też mówią mi wszyscy ktorych znam -nie ma szans na jakikolwiek COP już w minus 15 ,bo trzeba by zmienić prawa fizyki.Jak prawda nie wiem
Wyjaśiam
AlfeaS 8 19000 zł netto katalog -20 % rabat i dodatkowo Vat 8 % lub 23 % w zależności od kontraktu+ robocizna zasobnik 150 l materiały ,uruchomiwnie 7000 zł
(W tym 8% wat)
A co do cop .są tabele mocy i Cop dla temperatur od +20 do -20 co 1 C i dla temp 30,35,40,45,50,55,60 C po stronie GZ
Wyślę na meila

autorus
16-11-2011, 07:02
czyli ceny masz ok :) Ja nie znalazłem niższej w necie. Wyższą bez problemu.

kameleon1983
16-11-2011, 08:53
jakie jest wykorzystanie takiej pompy?

Pompa ciepła CARRIER ROOFTOP 50JZ 14kW
http://allegro.pl/pompa-ciepla-carrier-rooftop-50jz-14kw-i1884972435.html

tomek131
16-11-2011, 09:19
Hydrauli - wyszło mi 23 tys za całość .Tzn wchodzisz ,robisz , wychodzisz a ja wklepuje na sterowniku temperaturę i ma grzać.Tak?Oczywiście podłogówka po mojej stronie ,lub zrobisz Ty ,ale to już osobna kasa.
Jaka moc na twoje oko do takiego domu (będzie po 0.5m z przodu i z tyłu wydłużony)
Porotherm24 plus 20cm styro lub Silka 25 plus 20cm styro ,okna jakieś ciepłe 3 szybowe.Noi ,tego nie wiem póki co ,może WM z reku ,albo nawet WM z reku i GGWC
http://www.domywstylu.pl/projekty/jednorodzinne_z_uzytkowym_poddaszem/amulet/#view

HenoK
16-11-2011, 09:47
jakie jest wykorzystanie takiej pompy?

Pompa ciepła CARRIER ROOFTOP 50JZ 14kW
http://allegro.pl/pompa-ciepla-carrier-rooftop-50jz-14kw-i1884972435.html
To pompa ciepła powietrze-powietrze.
Tu masz dużo więcej informacji na jej temat : http://eto.carrier.com/litterature/psd/15029_PSD_02_2006.pdf
Sprawdzi się, jeżeli przystosujesz do niej cały system grzewczy (ogrzewanie nadmuchowe).

kameleon1983
16-11-2011, 10:20
To pompa ciepła powietrze-powietrze.
Tu masz dużo więcej informacji na jej temat : http://eto.carrier.com/litterature/psd/15029_PSD_02_2006.pdf
Sprawdzi się, jeżeli przystosujesz do niej cały system grzewczy (ogrzewanie nadmuchowe).

tak tez sadziłem, chciałem sie tylko upewnić.
za rok chce zamontowac pompe ciepła powietrze woda jako dodatkowe źdródło do ogrzewania cwu i aby podgrzewało mi wode co w okresie wiosna -jesień
zauważyłem ze takie urzadzenia zaczeły ostatnio tanieć.

Gremlinka
16-11-2011, 13:59
Ooo hydrauli,patrz tam lepiej 2 strony do tyłu jak żeśmy Cię opisali ,że pompy chcesz po 19tys sprzedawać ,które u innych po 13.5chodzą.Trochę Cię broniłem,że rabat itp ,ale logika była po ich stronie :)
Hehe przepraszam ale ja też broniłam :)

hydraulik_
16-11-2011, 21:34
Hydrauli - wyszło mi 23 tys za całość .Tzn wchodzisz ,robisz , wychodzisz a ja wklepuje na sterowniku temperaturę i ma grzać.Tak?Oczywiście podłogówka po mojej stronie ,lub zrobisz Ty ,ale to już osobna kasa.
Jaka moc na twoje oko do takiego domu (będzie po 0.5m z przodu i z tyłu wydłużony)
Porotherm24 plus 20cm styro lub Silka 25 plus 20cm styro ,okna jakieś ciepłe 3 szybowe.Noi ,tego nie wiem póki co ,może WM z reku ,albo nawet WM z reku i GGWC
http://www.domywstylu.pl/projekty/jednorodzinne_z_uzytkowym_poddaszem/amulet/#view
Teraz mam masę roboty .Pomyślę w niedzielę (jak będzie czas)
Ja robię na Mazowszu - wystarczy

autorus
17-11-2011, 06:12
To ja mam pytanie z Mazowsza :)

1) czy jednostka zewnętrzna może być na dachu nad jednostką wewnętrzną?
2) a jesli nie to jaka jest maksymalna sensowna odległość jednostek zewnętrznej i wewnętrznej gdy sa zamontowane standardowo?
3) czy którąś alfee można podpiąć do układu solarnego?
4) która alfea ma w standardzie 2 niezależne obiegi?

Tak sobie kombinuję, nie wiem co z tego wyjdzie. Ale jakby pompe p-w podpiąć pod solar , płaskiego dachu mam jakieś 100m2.
Na samym końcu i tak jednak rachunek ekonomiczny zwycięży :)

kameleon1983
17-11-2011, 08:12
czy ktos próbował/ interesował sie zakupem pc np. na niemieckich stronach aukcyjnych. wiadomo ze bardzo trudno bedzie z gwarancją. ia jestem zainteresowany pc do 10 tys. p-w jako wspomaganie co i cwu.

hydraulik_
17-11-2011, 19:13
Hydrauli - wyszło mi 23 tys za całość .Tzn wchodzisz ,robisz , wychodzisz a ja wklepuje na sterowniku temperaturę i ma grzać.Tak?Oczywiście podłogówka po mojej stronie ,lub zrobisz Ty ,ale to już osobna kasa.
Jaka moc na twoje oko do takiego domu (będzie po 0.5m z przodu i z tyłu wydłużony)
Porotherm24 plus 20cm styro lub Silka 25 plus 20cm styro ,okna jakieś ciepłe 3 szybowe.Noi ,tego nie wiem póki co ,może WM z reku ,albo nawet WM z reku i GGWC
http://www.domywstylu.pl/projekty/jednorodzinne_z_uzytkowym_poddaszem/amulet/#view
Zamów i robię

hydraulik_
17-11-2011, 19:14
czy ktos próbował/ interesował sie zakupem pc np. na niemieckich stronach aukcyjnych. wiadomo ze bardzo trudno bedzie z gwarancją. ia jestem zainteresowany pc do 10 tys. p-w jako wspomaganie co i cwu.
Jest taka za 3000 zł +VAt
ma 3,5 przy +7 C
Można wspomagać i grzać cwu :)

hydraulik_
17-11-2011, 19:21
To ja mam pytanie z Mazowsza :)

1) czy jednostka zewnętrzna może być na dachu nad jednostką wewnętrzną?
2) a jesli nie to jaka jest maksymalna sensowna odległość jednostek zewnętrznej i wewnętrznej gdy sa zamontowane standardowo?
3) czy którąś alfee można podpiąć do układu solarnego?
4) która alfea ma w standardzie 2 niezależne obiegi?

:)
ad 1 tak
Ad2 minimum 5 m rury do 50 m rury z czynnikiem (oczywiście może być bliżej ale trzeba zrobić pętlę)
ad 3 bez sensu .Koszt przygotowania cwu to zazwyczaj 50 zł /miesiąc. (więc tyle zarobisz jeżeli bedzie słońce)
ad 4 co i cwu to dwa obiegi (kupujesz czujnik i zawór 3 drogowy za 500 zł).

kameleon1983
17-11-2011, 20:08
Jest taka za 3000 zł +VAt
ma 3,5 przy +7 C
Można wspomagać i grzać cwu :)

Pompa ciepła 12kW Copeland F-VAT Moc grzewcza: 12.0kw
Moc znamionowa: 2.98kw
Napięcie: 220V/50hz
Prąd znamionowy: 13A
Znamionowa temperatura wody wylocie: 55’C
Maksymalna temperatura wody: 65’C
średnica na wlocie i wylocie: 25mm
Wymiary: 710*710*690mm
Opakowanie wymiary: 790*760*790mm
Waga: 100 kg
Poziom hałasu: ≤ 45dB
Kompresor: Copeland

na allegro 7900


na niemieckie stronie

Maße Verpackung:
L x B x H 1155 x 525 x 820 mm
Maße Wärmepumpe:
L x B x H 1115 x 425 x 680 mm
Gewicht: 130 KG
Wärmeleistung: 12 KW
Stromaufnahme: 2.98 KW
Stromanschluss: 230 Volt
Kompressor: Copeland
Kältemittel: R417A
Kühlfunktion: ja

Luftt -7°C -0°C 7°C 15°C 20°C 30°C
COP 35 2,85 3,45 4,14 4,83 5,61 5,94
40 2,40 2,93 3,52 4,16 4,82 5,26
55 1,95 2,43 2,94 3,50 4,00 4,47
Heizleistung 35 6,19 7,56 9,16 10,92 12,95 14,03
40 5,87 7,21 8,73 10,43 12,39 13,68
55 5,47 6,81 8,28 9,93 11,60 13,01


cena 6300 przy kursie 4,4


dojdzie transport i cena taka sama i
do tego brak gwarancji
ale jak przegladalem niemieckie strony to przy pompach glikol woda roznica wynosiła około 5-6 tys

hydraulik_
17-11-2011, 20:59
a jaka temperatura minimalna pracy

autorus
17-11-2011, 21:42
ad 4 co i cwu to dwa obiegi (kupujesz czujnik i zawór 3 drogowy za 500 zł).

Chodziło mi raczej o to ze jedna pompa na dwie niezależne części domu , konkretnie cześć domową i cześć firmową. Chciałbym aby w jednej i drugiej cześć był oddzielny sterownik pokojowy. Wiadomo inny tryb życia, inne godziny przebywania itd.
I w tym kontekście pytałem o sterowanie dwoma obiegami co. :)

kameleon1983
18-11-2011, 07:18
a jaka temperatura minimalna pracy

do -15

hydraulik_
18-11-2011, 07:56
Chodziło mi raczej o to ze jedna pompa na dwie niezależne części domu , konkretnie cześć domową i cześć firmową. Chciałbym aby w jednej i drugiej cześć był oddzielny sterownik pokojowy. Wiadomo inny tryb życia, inne godziny przebywania itd.
I w tym kontekście pytałem o sterowanie dwoma obiegami co. :)
Pompa nie musi tym sterować .Dajesz dwa termostaty i dwie pompy i już .
Brak odbioru ciepła i PC się zatrzyma

autorus
18-11-2011, 09:01
dzięki za wyjaśnienie :)

Odnośnie tej minimalnej długości przewodu między jednostkami zew i wew to zawsze intuicyjnie myślałem ze to bardzo ważne aby była minimalna, a najlepiej od razu przez ścianę tak 0,5 m :) ze niby najmniejsze straty na przesyle. jakoś tak kombinowałem.

rzufik1
19-11-2011, 22:33
dzięki za wyjaśnienie :)

Odnośnie tej minimalnej długości przewodu między jednostkami zew i wew to zawsze intuicyjnie myślałem ze to bardzo ważne aby była minimalna, a najlepiej od razu przez ścianę tak 0,5 m :) ze niby najmniejsze straty na przesyle. jakoś tak kombinowałem.

WŁAŚNIE jak to jest Hydrauli ?
i co się dzieje jeśli nie ma tych 5 metrów tylko np 3.5m?
przy klimatyzatorze zawsze minimum było najlepiej:)
Co takiego ma ten odcinek że każdy producent wymaga min 5 m.

hydraulik_
20-11-2011, 07:33
WŁAŚNIE jak to jest Hydrauli ?
i co się dzieje jeśli nie ma tych 5 metrów tylko np 3.5m?
przy klimatyzatorze zawsze minimum było najlepiej:)
Co takiego ma ten odcinek że każdy producent wymaga min 5 m.
Przeczytałem instrukcję :)
Jeżeli mniej niż 5 m (dla typu 16) to tracisz gwarancję.Np może dostać sie ciecz na sprężarkę (przy odszranianiu)

malux20
20-11-2011, 09:02
czy przy powietrznej warto dom wysuszyć i wygrzać latem -tak żeby w jesień wejść z wygrzanym domem.
a przy okazji skorzystać z letniego copu .
chodzi głownie o posadzkę i ściany także

bartosz-w
20-11-2011, 09:32
5 metrów jest gwarantem odparowania czynnika

lujski
20-11-2011, 13:46
hej, jakie najtaniej aktualnie mozna kupic pompy polskie , badź chinczyki, które by grzały przy -20 ??? ktos ma moze takie informacje ?

hydraulik_
20-11-2011, 13:57
hej, jakie najtaniej aktualnie mozna kupic pompy polskie , badź chinczyki, które by grzały przy -20 ??? ktos ma moze takie informacje ?
27000 netto katalog
rabat 20 % i 8% vat jeśli z montażem
typ 16
10 kW dla -20 C /+40
3 fazy

Ale te tańsze też działają do -20 C to tylko kwestia doboru

Tom OP
21-11-2011, 22:49
27000 netto katalog
rabat 20 % i 8% vat jeśli z montażem
typ 16
10 kW dla -20 C /+40
3 fazy

Ale te tańsze też działają do -20 C to tylko kwestia doboru

Powoli, jaka to pompa i ile może kosztować na gotowo z montażem - ile wypada doliczyć za zbiornik cwu, połączenia itp. i robotę?
Czy warto zaryzykować i pchać się w taniego chińczyka? Czy nie okaże się, że co prawda pompa działa przy -20, ale COP zbliża się do 1?

autorus
21-11-2011, 23:18
nawet gdyby to zobacz ile dni jest z temp -20st. u mnie dosłownie kilka.

Tom OP
22-11-2011, 09:36
Tak, masz rację.
Ale odpowiedź na pytania zadane powyżej może być bardzo ciekawa i ułatwić wybór szanownym forumowiczom konkretnego rozwiązania/modelu ;).

kameleon1983
22-11-2011, 10:51
da sie jakos obliczyc moc pompy pw jezeli
pompa ma byc dodatkowym zrodłem ogrzewania co, chce ja dogrzewac dom do -5
pow uzytkowa 200 m2
rodzinna 4 osoby

pytam sie poniewaz Sundez SDAW-250 )cena 12000 pryz vacie 22, wyjściowa moc grzewcza 37,2 kW osiągana przy mocy wejściowej 9,6 kW
czy potrzebna mi jest taka duża moc?

Model   SDAW-250-SWR
Cooling Capacity KW A35/W7
Cooling Power Input KW A35/W7 7.8
Heating Capacity KW A7/W45 30
Heating Power Input KW A7/W45 8.2
Heating Capacity KW A0/W45 24.6
Heating Power Input KW A0/W45 8.4
DHW Output L/H △35℃ 740
Cooling Start Current A 35
Heating Start Current A 41
Cooling Running Current A 14.6
Heating Running Current A 15.7
Air Condition Water Flow Ton/hour 4.2
DHW Flow Ton/hour 2 5.2
Air Condition Water Pressure Drop KPa 15
Compressor Style   Scroll
Compressor Quantity pc 1 2
Refrigerant   R410A
Workable Ambient Temperature ℃ -10~45
Maximum Hot Water Outlet Temp.(Heating) ℃ 55


czy wystarczy mniejsza moc. da sie to jakosc obliczy czy zasada na oko

1950
22-11-2011, 20:30
a co Ty chcesz grzać,
halę,
na co Ci pompa o mocy 37 kW?
zrób zapotrzebowanie na ciepło i dopiero dobieraj pompę,

lujski
23-11-2011, 06:45
no dobra skoro nikt mi nie chce odpowiedzieć na pytanie - to zadam trochę inne - które pompy to tzw,. "tanie chińczyki" ??
prosiłbym o jakieś przykładowe

kameleon1983
23-11-2011, 08:35
a co Ty chcesz grzać,
halę,
na co Ci pompa o mocy 37 kW?
zrób zapotrzebowanie na ciepło i dopiero dobieraj pompę,

jak by pompa ciepła była jednym zrodłem co to bym zrobił zapotrzebowanie.

mi jest potrzebna jako dodatkowe źródło. dlatego się pytam czy wystarczy pompa o mocy 12 kw, 10kw czy 8 kw.
widziąłem oferty za 5tys z zasobinkiem czy 12 tys(12 kw) bez zasobnika.
jestem z woj łódzkiego i są dofinansowania na pompy. jezeli było by dofinansowanie na pompe pw to jestem w stanie wydać 12 tys razem z zasobnikiem około 250l.

działka jest juz zagospodarowana wiec odpadają kolektory poziome i pionowe

Tom OP
23-11-2011, 11:53
kameleon1983: zdradź proszę tajemnicę, jakie będzie główne źródło ogrzewania Twojego domu.
Podana przez producenta moc ma się nijak do mocy, która może stanowić podstawę do wyliczenia zapotrzebowania (czyli czy wystarczy 8 czy 30 kW), ponieważ przy niskich temperaturach (sporo poniżej zera) moc jest duużo mniejsza. I to na pewno wypada sprawdzić przed wyborem konkretnego modelu. Jeśli masz dostęp do wykresu lub danych pokazujących wydajność czy moc tej pompy przy np. -10 na zewnątrz, to podaj je tutaj, bo przytaczasz całą tabelkę, w której nie ma niczego ciekawego (oprócz gwarancji ogrzania 400 metrowej hali przy temp = 0 na zewnątrz, wtedy moc wynosi 24 kW, ale do 45 raczej grzać nie będziesz musiał). Natomiast pobór prądu rzędu 8 kW przy pompie mającej ogrzać dom jest tak nieuzasadnionym wydatkiem i obciążeniem dla instalacji, że pozostaje Ci jedynie szukanie czegoś ZNACZNIE mniejszego.

lujski: czy to tani chińczyk czy drogi zależy raczej od ceny a nie od typu. Zobacz, jak się zachowuje wydajność (COP) przy temperaturze, która Cię interesuje i wtedy podejmuj decyzję, co dalej.

Ciekawe, czy hydrauli znajdzie chwilę, by odpowiedzieć na pytanie w sprawie końcowej ceny tamtej pompy...

lujski
23-11-2011, 13:51
Tom - ale ja wczesniej pytałem o pytałem o polskie i chinskie pompy ciepła, ktore by grzały do -20 - o grzanie hal nie pytałem - pytałem o to zeby sobie zobaczyc jak wygladaja pompy z podobnymni paramterami i jaka roznica jest w cenach
generalnie to dopiero sie przymierzam do zakupu pompy, ma byc głównym źródłem ciepła - dobrze jakby grzałą do tych -20 stopni, ale przy tak duzych mrozach to zapewno odpale kondensacyjny na gaz :D

Tom OP
23-11-2011, 13:59
Bardzo przepraszam.
Bije się w piersi. Już poprawiłem.
Zatem szukamy tego samego.
Nie znalazłem niestety nigdzie ciekawych danych o ciekawych cenowo pompach. Zazwyczaj producent lub importer podaje temp zewnętrzną 0, natomiast wykresu lub danych przy niższych temperaturach brak. Ale może to jest tak, że po prostu źle szukam...

kameleon1983
23-11-2011, 14:38
szczegółowe dane to ja widze tylko na stronach zagranicznych. sa tabele wykresy efektywnosci nawet instrukcje jak podłączyć i dodatkowo filmy video.
a na polskich info co do temp 0 C i wyjatkow -7, -10

hydraulik_
24-11-2011, 07:35
HURA
Mamy 1000 wpisów
Chyba PC PW zyskają godne miejsce

Tom OP
24-11-2011, 09:48
... w forumowym archiwum :cool:
hydrauli: czy do ogrzania domu i cwu Twoim zdaniem warto szukać jakiegoś "chinola" zakładając, że montaż przeprowadzi sprawdzony instalator?

hydraulik_
24-11-2011, 20:50
Są chinole i CHINOLE.Montowałem chinola z tabliczką znamionową z DORTMUNDU i 5 letnia gwarancją .Ale był też taki który udało się uruchomić trzeci agregat .
Jedno i drugie ładnie pracuje już ponad rok.
Ja robię to aptekarsko .nawet w instrukcji do chinola było napisane ,że nie trzeba robić próżni ,wystarczy wypłukać rury wypuszczając czynnik chłodniczy (zbrodnia)
Ja kupiłem przyzwoitą pompę (iwerter do -15 C) za 10000 zł typ 16

tomek131
24-11-2011, 22:26
hydrauli napisz albo wyślij jaki namiar mail i telefon do siebie.Bo jak kiedy znikniesz to kto mnie pompę założy?

malux20
25-11-2011, 13:55
czy pod kątem wykorzystania 2 taryfy przy pompie pow. lepiej zrobić posadzkę cementową niż andryhydową - podobna ta ostatnia szybciej oddaje ciepło i tyle nie kumuluje

niedowiarek
25-11-2011, 14:17
Sam sobie odpowiedziałeś :). W drugiej taryfie musisz zakumulować zapas.

hydraulik_
25-11-2011, 17:48
[email protected]

fotohobby
25-11-2011, 17:53
A w ogóle, czy w przypadku pomp powietrze-woda warto wchodzić w dwie taryfy ?
W końcu nocą spada temperatura powietrza, czyli COP...
Jest dobry COP pomiędzy 13 a 15, ale czy to wystarczające ?
Oświetlenie, RTV od 16 do 22 pracują też w "gorszej taryfie"...

malux20
25-11-2011, 18:00
są jeszcze soboty niedzielę święta

r19
25-11-2011, 21:59
Soboty, niedziele są, ale święta już nie :)

hydraulik_
27-11-2011, 15:42
Moja Alterma od 1.11.2011 łyknęła 1000 kWh.domek ma 250 m2 ,żeliwne grzejniki i podłogówkę
Pogoda jest super -tak trzymać.
Lepiej palić polski prąd .niż ruski gaz czy ropę

aslom1
28-11-2011, 21:10
Hej!Pozdrawiam gorąco!Nie było mnie w dysputach,ale zapewniam,że śledzę wątek "kibicuję",odnośnie pogody,też się cieszę niezmiernie,ciepło nawet w Skandynawii.Mam pytanie...czy przy tych temperaturach,w okresie jednego miesiąca ,1000kWh to nie lekka przesada,nawet jak na 250m2?

QQQQ
28-11-2011, 21:38
mysle ze to sporo - moja zuzyla od 30.10- 27.11 (taki mam zapisany okres) - 592kWh
roznica miedzy moja a hydrauli moze wynikac z zapotrzebowania na prad - 16tka troche wiecej potrzebuje niz 11nastka
mrozna zima moze sie to zmienic na jego korzysc, bo u mnie czesciej beda zalaczaly sie zapasowe grzalki - tak mysle
oraz z tego ze ja ogrzewam obecnie - bez poddasza sam parter - ok 190-200m2

jasiek71
28-11-2011, 22:17
tak dla odniesienia...
mój domek od 30.10.2011 do dzisiaj tj. 28.11.2011 łyknął 1106 kwh "czystego" prądu

QQQQ
28-11-2011, 22:34
tak dla odniesienia...
mój domek od 30.10.2011 do dzisiaj tj. 28.11.2011 łyknął 1106 kwh "czystego" prądu

z cwu , czy bez cwu?

jasiek71
28-11-2011, 22:50
z cwu , czy bez cwu?

bez cwu...
ale CWU u mnie to ok.2.6 kwh na dobę, więc ok. 80 kwh na miesiąc

QQQQ
29-11-2011, 19:19
bez cwu...
ale CWU u mnie to ok.2.6 kwh na dobę, więc ok. 80 kwh na miesiąc
a jaka masz temp. w domu? - wiadomo ze na poddaszu powinno byc cieplej

hydraulik_
29-11-2011, 21:06
Hej!Pozdrawiam gorąco!Nie było mnie w dysputach,ale zapewniam,że śledzę wątek "kibicuję",odnośnie pogody,też się cieszę niezmiernie,ciepło nawet w Skandynawii.Mam pytanie...czy przy tych temperaturach,w okresie jednego miesiąca ,1000kWh to nie lekka przesada,nawet jak na 250m2?
Owszem trochę jest .Ale dom ma 250 i jest z 1974 roku jest poocieplany ale ma grzejniki zeliwne jak dla kotła grazowego jest też reku .
Temperatura w domeczku 23 -23,5 C.okna 1,1 .Jest trochę mostków .Zapotrzebowanie wychodzi 10 kWh .Określone kiedyś na podstawie zużycia prądu przy -20 C

jasiek71
29-11-2011, 21:12
a jaka masz temp. w domu? - wiadomo ze na poddaszu powinno byc cieplej

sterowniki ustawione na 22,5* w taniej i 21* w drogiej
góra domu na czujnikach pokojowych, dół na podłogowych i tak ustawione żeby temp. w pomieszczeniach była jak wyżej...

QQQQ
29-11-2011, 21:47
sterowniki ustawione na 22,5* w taniej i 21* w drogiej
góra domu na czujnikach pokojowych, dół na podłogowych i tak ustawione żeby temp. w pomieszczeniach była jak wyżej...

to troszke tlumaczy - w domu mam 23.5 - 24szC - wieczorami jak juz wczesniej pisalem rozpalam kominek 2-3 szczap - dla nastroju - lubie

p.s. - chcialem wstawic zdjecie termometru w domu jednego z 3ch na wysokosci 90cm - ale .... nie umiem :( , ocieplenie mamy podobne - wydatki na cala instalacje 1:2 wiec mozemy dobrze podpowiedziec innym co wybrac :)
jak ktos mnie poinstruuje to wkleje

miloszenko
29-11-2011, 21:48
Witam, podrzucam swoj post z innego tematu:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?168065-Podgrzewacz-z-pomp%C4%85-ciep%C5%82a-do-CWU-Hewalex&p=5034045#post5034045

Odpowiedz mile widziana tu lub tam.

Pozdrawiam

aslom1
29-11-2011, 21:49
Witam.Chyba jednak za pochopnie wyraziłem swoją opinię na temat zużycia prądu przez Twoją PC.Ciekawi mnie jednak tak duże...a może małe,skądinąd,zapotrzebowanie na ciepło,10kWh....na/h ,na m2/w kWh/dobę?Czy jak to policzyłeś?Sory,że jestem upierdliwy,ale jak wiesz,mam duży dom w budowie...i PC,która jeszcze daje radę,ale to nie jest cała moc jaką chcę z niej wyciągnąć.Stąd moje pytania.Pozdrawiam

QQQQ
29-11-2011, 22:12
Owszem trochę jest .Ale dom ma 250 i jest z 1974 roku jest poocieplany ale ma grzejniki zeliwne jak dla kotła grazowego jest też reku .
Temperatura w domeczku 23 -23,5 C.okna 1,1 .Jest trochę mostków .Zapotrzebowanie wychodzi 10 kWh .Określone kiedyś na podstawie zużycia prądu przy -20 C
tak mi sie wydaje ze grzejniki zeliwne i doza ilosc wody w nich to niezly bufor - ale to tak na chlopski rozum ...

miloszenko
29-11-2011, 22:13
Pompa pobiera ok.500m3/h i ja bym zrobił tak:
Wszystko połączone trójnikami lub skrzynką rozdzielczą:
ok.120m3/h masz z reku,reszta z nieużytkowego poddasza lub w twoim przypadku spod blachy,z garażu i z zewnątrz.
GWC bym nie zaprzegał do tego,nie ma sensu,niech działa z reku.
Ale to dalej będzie pompa ciepła do cwu.Domu nią nie zagrzejesz,ewentualnie można wspomóc główne zasilanie co.

Ten dom ma miec ok 12 KWh/m2K, rocznie ok 5500 KWh, niecale 70 m2 podlogi do grzania, mysle, ze da rade :) GWC w tych najmrozniejszych dniach mogloby znacznie poprawiac COP, wszystko oczywiscie trzebaby przekalkulowac...

Pozdrawiam

aslom1
29-11-2011, 22:22
tak mi sie wydaje ze grzejniki zeliwne i doza ilosc wody w nich to niezly bufor - ale to tak na chlopski rozum ...

:yes:Coś w tym jest...u mnie,nim pójdzie w rurki siedzi w 300L buforze...Na razie puki co,sprawdza się,puki nie dopnę pozostałych ok.300m2

QQQQ
30-11-2011, 20:08
Witam.Chyba jednak za pochopnie wyraziłem swoją opinię na temat zużycia prądu przez Twoją PC.Ciekawi mnie jednak tak duże...a może małe,skądinąd,zapotrzebowanie na ciepło,10kWh....na/h ,na m2/w kWh/dobę?Czy jak to policzyłeś?Sory,że jestem upierdliwy,ale jak wiesz,mam duży dom w budowie...i PC,która jeszcze daje radę,ale to nie jest cała moc jaką chcę z niej wyciągnąć.Stąd moje pytania.Pozdrawiam

czy tu chodziło o mnie?? czy o hydrauli??

kbab
30-11-2011, 22:43
Ten dom ma miec ok 12 KWh/m2K, rocznie ok 5500 KWh, niecale 70 m2 podlogi do grzania, mysle, ze da rade :) GWC w tych najmrozniejszych dniach mogloby znacznie poprawiac COP, wszystko oczywiscie trzebaby przekalkulowac.
Coś tu nie tak, z tych danych to dom 8-litrowy 78,57kWh/m2, ale 12kWh/m2K ogranicza różnicę temperatur do 6,55*, zatem co to za strefa klimatyczna, chyba że jest to pomieszczenie warsztatowe o średniej temp wewnątrz w okresie grzewczym do ok 14*.

hydraulik_
01-12-2011, 08:04
Witam.Chyba jednak za pochopnie wyraziłem swoją opinię na temat zużycia prądu przez Twoją PC.Ciekawi mnie jednak tak duże...a może małe,skądinąd,zapotrzebowanie na ciepło,10kWh....na/h ,na m2/w kWh/dobę?Czy jak to policzyłeś?Sory,że jestem upierdliwy,ale jak wiesz,mam duży dom w budowie...i PC,która jeszcze daje radę,ale to nie jest cała moc jaką chcę z niej wyciągnąć.Stąd moje pytania.Pozdrawiam
miało być 10 kW (zapotrzebowanie bydynku dla około -20 C(były bardzo duże mrozy przez 3 doby )

aslom1
02-12-2011, 17:52
miało być 10 kW (zapotrzebowanie bydynku dla około -20 C(były bardzo duże mrozy przez 3 doby )

Dzięki!Rozumiem.Pozdrawiam ciepło!

lujski
09-12-2011, 18:05
ma ktos moze poompe ciepla powietrze-woda i czy można by było podjechac na chwilke zobaczyc jak takie cudo działa i sprawuje???
w Wielkopolsce ..no chyba ze niedaleko Leszna

pozdrawiam !

QQQQ
09-12-2011, 20:30
ma ktos moze poompe ciepla powietrze-woda i czy można by było podjechac na chwilke zobaczyc jak takie cudo działa i sprawuje???
w Wielkopolsce ..no chyba ze niedaleko Leszna

pozdrawiam !

zapraszam do Kalisza :)
uprzedz mnie ze 30min przed przyjazdem

hydraulik_
11-12-2011, 08:53
Jeśli chce ktoś pomacać PC powietrze woda to zapraszam do mnie (Warszawa targówek)
Mam gaz ,ale teraz jadę na PC bo taniej .
Jeszcze rok potestuję i z gazu zrezygnuję (opłaty stałe to około 600 zł rocznie (1 miech ogrzewania pompą )

autorus
11-12-2011, 09:22
to ja bym poprosil o kontakt na priv :) moze bym stolice dwiedzil w tygodniu :)

Sali
14-12-2011, 00:29
hydrauli, a znasz się w razie czego na pompach mitsubishi, bo na dniach chcę u siebie odpalić i potrzebuję odciągnąc próżnie, ew jakieś wskazówki do instalacji ?

malux20
15-12-2011, 06:49
czy miał ktoś już okazję płacić zea przegląd gwarancyjny lub pogwarancyjny?
czy przy pompie po wcześniejszym przeszkoleniu można pewne czynności wykonywać samemu.
niepodoba mi się to że człowiek walczy o copy itp a tu trzeba wykładać kilkaset złotych rocznie na przeglądy

1950
15-12-2011, 06:52
popatrz, ciekawostka,

kupujesz samochód i jeździsz na przeglądy, między innymi, żeby mniej palił,

i tutaj już nie biadolisz, że trzeba zrobić przegląd i zapłacić

malux20
15-12-2011, 07:10
no tak masz rację
no ale przy przewidywanym zużyciu energii za 1500 -2000 zł to z 500zł przyznasz niebagatelna kwota.
no u mnie żeby przy 100000km rocznie przejechanych rocznie to musiałbym żeby zachować proporcję na przeglądy bez napraw płacić z 20-25 tyś zł rocznie-a to byłaby głupota

malux20
15-12-2011, 07:15
ale o dom trzeba dbać na bieżąco-to fakt

Liwko
15-12-2011, 10:53
czy miał ktoś już okazję płacić zea przegląd gwarancyjny lub pogwarancyjny?
czy przy pompie po wcześniejszym przeszkoleniu można pewne czynności wykonywać samemu.
niepodoba mi się to że człowiek walczy o copy itp a tu trzeba wykładać kilkaset złotych rocznie na przeglądy

Nie wiem jak to jest z powietrznymi, ale gruntowych nie trzeba serwisować, podobnie jak lodówki. Jak już działa to działa i działać będzie. Jedynie co jakiś czas (raz na rok) warto przeczyścić filterek siatkowy DZ (3 minuty) i kontrolować ciśnienie DZ i GZ.

Sali
15-12-2011, 16:28
A mnie cały czas wszyscy mówią ,że nie ma cudów w fizyce i taka pompa to przy minus 15 cop 1 jak dobrze pójdzie (bo może być poniżej 1 ,gdyż pójdzie część na odszranianianie i pompa do układu CO da tyle, co wzięła z gniazdka, dodatkowo pomniejszone o energię ,którą zużyła do odszraniania)

kto Ci to mówi to po pierwsze, (koledze też wszyscy mówili że 10 cm wełny w skosach to świat i ludzie, dał 15, a teraz żałuje że tak mało) tu masz wszystkie certyfikaty pomp i warunki w jakich były robione, powiem Ci, że przy -15 żadna z interesujących pomp nie miała cop 1 lub poniżej (od1,6 do 2z hakiem)

budowlany_laik
16-12-2011, 09:46
Do użytkowników PCi powietrze-woda.

1. Jaki COP osiągacie przy grzaniu CO+CWU?
2. Jaki jest rozkład zużycia w taryfie tańszej i droższej? Stosujecie w ogóle G12?
3. Jak ma się właśnie osiągnięcie przyzwoitego COP z pogodzeniem z pracą w tańszej taryfie? Czy nie kłóci się to ze sobą?

Pytam teoretycznie praktyków. Jak prąd zdrożeje 4 razy, to będę rozważał taką pompę u siebie :)

rydzadam
16-12-2011, 12:21
Co prawda nie używam PCi powietrze-woda, ale kiedyś robiłem obliczenia (są gdzieś w necie nadal dostępne), z których wynikało, że zdecydowanie bardziej opłaca się wykorzystywać w nocy 2 taryfę (pomimo dużo niższej temperatury) niż włączać PCi w taryfie dziennej, gdy jest cieplejsze powietrze.
Z tego co pamiętam wychodziło to nawet korzystniej niż przy taryfie G11. Oczywiście PCi musi umożliwiać pracę w tak niskich temperaturach.

Moje obliczenia potwierdzał tam użytkownik takiej PCi :).

Musi to być jednak dobra pompa P-W, pewnie na R410, która ma jeszcze jako taką charakterystykę (moc i COP) przy powiedzmy -10 i -15 st.C. Nie sprawdzi się za to oranie tanią prostą PC P-W jedynie w drugiej taryfie w środku mroźne, kiedy pompa traci radykalnie moc i COP przy np. -7 st.C. Wtedy traci sens posiadanie taryfy G12, a lepiej wykorzystywać G11 w cieplejszych porach dnia. To wszystko zależy oczywiście od konkretnej pompy, konkretnego domu, mocy, itp. W firmie pracuje u nas proste Zibro inwerter pow-powietrze o mocy grzewczej chyba 6,5 kW, działa wydajnie nawet przy -25 - sprawdzone, własnoręcznie zmierzone zeszłej zimy.

andriuss
16-12-2011, 13:09
Co prawda nie używam PCi powietrze-woda, ale kiedyś robiłem obliczenia (są gdzieś w necie nadal dostępne), z których wynikało, że zdecydowanie bardziej opłaca się wykorzystywać w nocy 2 taryfę (pomimo dużo niższej temperatury) niż włączać PCi w taryfie dziennej, gdy jest cieplejsze powietrze.
Z tego co pamiętam wychodziło to nawet korzystniej niż przy taryfie G11. Oczywiście PCi musi umożliwiać pracę w tak niskich temperaturach.

Moje obliczenia potwierdzał tam użytkownik takiej PCi :).

Ze swoich obliczeń z pamięci: średnia roczna różnica pomiędzy dobową tmax a tmin wynosi ca. 8*, a w najzimniejszych miesiącach 5*. Przy stawkach 35/70 groszy za kWh, COP musiałby spadać dwukrotnie przy różnicy 5-8 stopni. Tak się nie dzieje dla żadnej pompy, ergo zawsze się opłaca jechać na maksa w taniej taryfie.

tufus
16-12-2011, 14:39
Witam,

Mam pytanie odnośnie doboru oraz opłacalności zamontowania pompy ciepła powietrze woda w domu.
Obecnie posiadam kominek w salonie oraz piec na ekogroszek. Dom kabatura 570m3 powierzchnia użytkowa to 120m2 + garaż 20m2.
Sposób ogrzewania mieszany podłogówka + grzejniki, na dole 32 m2 podłogówki + 43m2 grzejniki - góra 7,9 m2 podłogówki + 30 m2 grzejniki.
Czy warto zainstalować taką pompę ciepła, jako wspomaganie ogrzewania zwłaszcza na początku wiosny czy jesienią (gdzie podłogówka ogrzeje mi cały dom, wiem z doświadczenia) oraz do cwu. Co Państwo sądzą o takim rozwiązaniu, jaką pompę ciepła zastosować. Czy ktoś ma pompę ciepła i grzejniki?

malux20
16-12-2011, 16:36
poczekaj jak ci piec padnie i wtedy kombinuj.

Liwko
16-12-2011, 16:38
poczekaj jak ci piec padnie i wtedy kombinuj.

Mu nie chodzi o rezygnację z kotła.

autorus
16-12-2011, 18:39
JA dziś miałem przyjemność (oprócz nieprzyjemnych korków w wawie) spotkać się z kolega hydrauli który mi pokazywał instalacje w swoim domku.
Wygląda to sensownie, szczególnie przy obecnych temperaturach.
jedyne co jest dziwne w daiklinie bo akurat taka oglądałem to pompa obiegowa która bardzo mocno ciągnie energii rzędu 200w.

autorus
16-12-2011, 19:24
A to bardzo proste pytanie, se jest tańsza, nie ma w komplecie grzałek oraz ma inny gorszy sterownik.

autorus
16-12-2011, 19:46
ten tańszy jest na prawdę prymitywny. Obsługuje się go kodami.

autorus
16-12-2011, 20:43
ale poczekaj jeszcze na opinię hydrauli :)

budowlany_laik
16-12-2011, 20:50
Co prawda nie używam PCi powietrze-woda, ale kiedyś robiłem obliczenia (są gdzieś w necie nadal dostępne), z których wynikało, że zdecydowanie bardziej opłaca się wykorzystywać w nocy 2 taryfę (pomimo dużo niższej temperatury) niż włączać PCi w taryfie dziennej, gdy jest cieplejsze powietrze.
Z tego co pamiętam wychodziło to nawet korzystniej niż przy taryfie G11. Oczywiście PCi musi umożliwiać pracę w tak niskich temperaturach.
Pisaliście tam o COP=2,6. Jakie wtedy można założyć procentowe zużycie w obu taryfach?
QQQQ pisze o planach objęcia w 90% taniej taryfy.

autorus
16-12-2011, 21:10
Spoko,jeszcze nie kupuje ;)

za ile możesz miec 8s i 8se netto?

QQQQ
16-12-2011, 21:15
Pisaliście tam o COP=2,6. Jakie wtedy można założyć procentowe zużycie w obu taryfach?
QQQQ pisze o planach objęcia w 90% taniej taryfy.


nie mam planow - tak mam :)
jak przejde do taurona na g13od+ to chyba ciepelka nie zabraknie w najgorsze mrozy w 100% w taniej - ale waham sie, bo i tak rozpalam kominek i nie wiem czy warto ...

tomek131
16-12-2011, 21:31
I co autorus przekonałeś się do pompy powietrze/woda po tej wizycie

malux20
17-12-2011, 20:13
Artur to jest cena bez zasobnika na wodę i montażu?
ja mam ofertę na alfea excelia tri s14 na 17 tyś [ale to już cena z 8% vatem]
w sumie z 200 galmeta z dodatkowymi wejściami- litrowym zasobnikiem i montażem tego wszystkiego facet woła 20 tyś do ręki.

tylko mnie zastanawia czy moc nie będzie za duża , może to lepsze niż grzałki częściej się włączające.
wydajność cieplna jest o około 80% większa niż przy s8 .
ja tego atlantica łyknę w poniedziałek-mi akurat ;pasuję że firma ma 45 km do mnie .
gdyby nie odleglość pewnie kupiłbym to u hydrauliego .

hydraulik_
17-12-2011, 20:28
Do artorosów - sprawność se i s jest ta sama .Różne tylko sterowniki i grzałki.Ale to akademicka dyskusja , bo SE już nie bedą sprzedawane.
Zapraszam po S-ki:bye:

hydraulik_
17-12-2011, 20:33
Alfea tri14 z zasobnikiem 200 i montażem ????? trudno będzie za 20 tyś Ale gratuluje inwestorowi .
Rozczarowanie spowodowane niską jakością pamięta się długo po przeminięciu radości spowodowanej niską ceną”,
Aldo Gucci 1938r:bye:

malux20
17-12-2011, 20:41
jak ktoś ma niedaleko do hydrauliego to brać od niego . takim ludziom jak on czy karbon warto parę złotych doplacić za ich doświadczenie

no a powiedzćcie ta wielkość pompy nie jest za duża

fotohobby
17-12-2011, 20:56
Artur to jest cena bez zasobnika na wodę i montażu?
ja mam ofertę na alfea excelia tri s14 na 17 tyś [ale to już cena z 8% vatem]
w sumie z 200 galmeta z dodatkowymi wejściami- litrowym zasobnikiem i montażem tego wszystkiego facet woła 20 tyś do ręki.


Skąd taka różnica w cenie, skoro w katalogu jesy o 8tyś droższa ?
Tu kosztuje 22 100zł netto (z 8% VAT to 23,8tys)
http://www.jz24.pl/alfea-s14-excelia-tri-14-kw-pompa-ciepla-p-1061.html
Czy to czasem nie "dotacja", jak w firmie MK - gdzie trzeba najpierw zaplacić, 100% kwoty, a potem czekać na pompę ?

Wiesz, ile kosztuje w tej firmie zwykłą alfea S8 ?

fotohobby
17-12-2011, 21:03
http://www.mk.net.pl/dotacje.php?go=zakup

Ceny Dimplex i Alfea obniżone o 5000zł do końca roku.

fotohobby
17-12-2011, 21:11
Pozostaje mieć nadzieję, że w drugiej połowie przyszłego roku też można będzie trafić na taką ofertę.
Ciekawe, czy taką "dotację" (co za idiotyczne nazewnictwo) można wytargować u innego dystrybutora Alfea - np w Karbonie w Rybniku

malux20
18-12-2011, 14:06
jutro wieczorem napiszę jak to wszystko wyszło

malux20
18-12-2011, 18:27
dobra

autorus
18-12-2011, 18:46
Ta promocja jest do bani, i to brutto :( Porównując do kolegi hydrauli to on ma leprze ceny.

Hydrauli podeślij mi ta dokumentację se16.

fotohobby
18-12-2011, 18:57
Ale która promocja dokładnie ?

hydraulik_
18-12-2011, 19:40
DLA 16 se wyślę jutro bo nie mam wersji elektronicznej

malux20
18-12-2011, 20:45
Ale która promocja dokładnie ?

?//

tufus
19-12-2011, 07:18
poczekaj jak ci piec padnie i wtedy kombinuj.


Mu nie chodzi o rezygnację z kotła.


Dziękuję za konkretne odpowiedzi. Człowiek poprosi o poradę a zostanie skopany przez rodaków (taki już jest POLAK),
bez wiedzy dlaczego wybrałem tak jak wybrałem.

Pozdrawiam.

malux20
19-12-2011, 07:46
no nie chciałem dokopywać
wróć do tematu jak ci rozpiepszy się piec -może za 2-3 lata albo 15 lat[no ale te 15 lat to cud]
jak najwięcej wyeksplaotuj piec , niech się jak najbardziej zamortyzuje

dla przykładu -w moim obecnym założyłem piec na ekogroszek w tygodniu w którym urodziła się córka i ojciec miał wylew.
dokupiłem po jakimś czasie zwykły piec - bo mam darmowy dostęp do kartonów i półdarmowy do drewna .
tej zimy nie odpalałem jeszcze ekogroszka

tufus
19-12-2011, 07:56
Ale nie o to chodzi, chciałbym latem wykorzystać taką pompę do grzania ciepłej wody cwu.
Nie chcę tego robić przy pomocy kotła na ekogroszek, tego lata grzałem grzałką elektryczną,
ale jest to droga zabawa ( a będzie droższa, ceny prądu raczej nie spadną).
Jeden z forumowiczów (nick Hydrauli) napisał ciekawy post, ale pozostawił go bez odzewu

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?191076-Zamie%C5%84-Olej-lub-Propan-na-PC-b%C4%99dzie-2-x-Taniej&p=5036956#post5036956

Nie jestem przeciwnikiem pomp ciepła, ale są za i przeciw w moim przypadku było więcej przeciw.

rydzadam
19-12-2011, 08:25
Ale nie o to chodzi, chciałbym latem wykorzystać taką pompę do grzania ciepłej wody cwu.
Nie chcę tego robić przy pomocy kotła na ekogroszek, tego lata grzałem grzałką elektryczną,
ale jest to droga zabawa ( a będzie droższa, ceny prądu raczej nie spadną).
Jeden z forumowiczów (nick Hydrauli) napisał ciekawy post, ale pozostawił go bez odzewu

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?191076-Zamie%C5%84-Olej-lub-Propan-na-PC-b%C4%99dzie-2-x-Taniej&p=5036956#post5036956

Nie jestem przeciwnikiem pomp ciepła, ale są za i przeciw w moim przypadku było więcej przeciw.

Trochę nie w temacie PC, ale może moja opinia pomoże. Mianowicie po trzech latach palenia ekogroszkiem doszedłem do wniosku, że nawet mając taryfę G11 jak u mnie tyle samo kosztuje grzanie CWU zwykła grzałką 2 kW co piecem. Oczywiście dotyczy okresu, kiedy nie grzeję CO, czyli maj-wrzesień. Nie opłaca się latem zostawiać odpalonego pieca. Zasadne jest więc rozważanie PC do CWU lub solarów jako dodatek do kotła na ekogroszek. Drugi sprawa - przerzuciłem się od tego roku na pellety. Komfort o niebo lepszy - brak żużla, popiołu prawie wcale, czyściutko w kotłowni, koszt praktycznie taki sam, może minimalnie wyższy od ekogroszku, ale komfort do wynagradza. Jakbym zamierzał w obecnym domu mieszkać jeszcze przez długie lata, zdecydowałbym się na tanią PC tylko do CWU i wpiął ją w układ CO do pracy w okresach przejściowych - wiosna, jesień. Mam kotłownię w piwnicy, więc spokojnie stamtąd mogłaby czerpać sobie powietrze nawet w mroźne dni.

autorus
19-12-2011, 08:41
DLA 16 se wyślę jutro bo nie mam wersji elektronicznej

Dzięki wielkie, a powiedz mi jeszcze jedna rzecz, być może mówiłeś ale mi wypadło. Czym się różni alfea se od s? Ale chodzi o bebechy i istotne różnice. Bo sterownik albo brak grzałek które można dokupić to pierdółki.

andriuss
19-12-2011, 12:06
Ale nie o to chodzi, chciałbym latem wykorzystać taką pompę do grzania ciepłej wody cwu.


Policz sobie tak: zużywacie np. 200 litrów cwu podgrzanej średnio prawie o 40*, co daje ca. 8 kWh / dobę. Załóżmy, że potrafisz się obyć bez pieca przez całe pół roku, od początku maja do końca października. Daje to 180 * 8 = 1440 kWh. Tani chińczyk grzejący do wysokich temperatur da COP instalacji w okolicach 2,5 (osobisty szacunek). Tanim prądem te 1440 kWh to niecałe 500 zł, z pompą zaoszczędzisz niecałe 300 rocznie. Moja osobista opinia - nie opłaca się - za dużo zabawy, za mało korzyści. Na pewno jednak grzałbym prądem - odpalanie pieca latem do CWU pewnie daje jakąś śmieszną efektywność, więc za kilka stówek rocznie kupiłbym sobie komfort nie dotykania się do pieca przez pół roku. Pompa opłaca się, jeśli:
a. pokrywa większość zapotrzebowania na CO,
b. jest używana w ogrzewaniu akumulacyjnym, niskotemperaturowym.
c. masz skandalicznie wysokie zużycie CWU.

Podstaw sobie swoje wartości i przelicz konkretnie dla swojego scenariusza.

rydzadam
19-12-2011, 15:29
Moja osobista opinia - nie opłaca się - za dużo zabawy, za mało korzyści. Na pewno jednak grzałbym prądem - odpalanie pieca latem do CWU pewnie daje jakąś śmieszną efektywność, więc za kilka stówek rocznie kupiłbym sobie komfort nie dotykania się do pieca przez pół roku.

Popieram wszystko, a dodatkowo - co do w/w cytatu - odpalanie pieca latem na ekogroszku będzie droższe niż zwykła grzałka w taryfie G12. W G11 wychodzi bardzo podobnie. Dotyczy to zużycia prądu na grzałkę CWU na poziomie 5-6 kWh na dobę. Sprawdzone na własnej skórze i kieszeni przez trzy ostatnie lata prób i analiz :)
Tania PC do CWU może z powodzeniem wspomóc w okresach przejściowych nawet zwykłe grzejniki na nocnej taryfie, kiedy jest przeważnie najzimniej. Niezbyt wydajne i eleganckie rozwiązanie, ale jak już taką PC mamy, warto ją wpiąć do istniejącego CO.

malux20
19-12-2011, 16:39
no to się będziecie śmiaźć .
facet nie przywiezie mi pompy dziś ponieważ ludzie z atlantica stwierdzili że ta 14 jest na mój dom dużo za duża.
.
patrzę na s10 to ma cop gorszy od s8.
tri 14 jest w tej cenie o której mówiłem.
z drugiej strony s8 wyjdzie taniej od tri 14 z 2000zł tylko taniej.

hydraulik_
19-12-2011, 19:55
Dzięki wielkie, a powiedz mi jeszcze jedna rzecz, być może mówiłeś ale mi wypadło. Czym się różni alfea se od s? Ale chodzi o bebechy i istotne różnice. Bo sterownik albo brak grzałek które można dokupić to pierdółki.
Nie ma różnic konstrukcyjnych .Ten sam wymiennik i ta sama jednostka zewnetrzna.

autorus
19-12-2011, 19:59
A jak wygląda sprawa z rozmrażaniem? W tej tri jest automatyczne. Jak to rozwiązać?

hydraulik_
19-12-2011, 20:03
Dzięki wielkie, a powiedz mi jeszcze jedna rzecz, być może mówiłeś ale mi wypadło. Czym się różni alfea se od s? Ale chodzi o bebechy i istotne różnice. Bo sterownik albo brak grzałek które można dokupić to pierdółki.
daj maila

zieli
19-12-2011, 20:06
czy cena za Zubadan PUHZ-HRP100VHA2 tylko za jednostke zewnetrzna okolo 13tys to duzo?

autorus
19-12-2011, 20:09
Mail poszedł na priv.

hydraulik_
19-12-2011, 20:22
Ale nie o to chodzi, chciałbym latem wykorzystać taką pompę do grzania ciepłej wody cwu.
Nie chcę tego robić przy pomocy kotła na ekogroszek, tego lata grzałem grzałką elektryczną,
ale jest to droga zabawa ( a będzie droższa, ceny prądu raczej nie spadną).
Jeden z forumowiczów (nick Hydrauli) napisał ciekawy post, ale pozostawił go bez odzewu

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?191076-Zamie%C5%84-Olej-lub-Propan-na-PC-b%C4%99dzie-2-x-Taniej&p=5036956#post5036956

Nie jestem przeciwnikiem pomp ciepła, ale są za i przeciw w moim przypadku było więcej przeciw.

Sorki
Miałem na myśli pompę np CHIGO split ze zbiornikiem 200 l i 6 kW.

1950
20-12-2011, 16:58
a co, pochwalę się,
dzisiaj odpaliłem Alfeę Exelię Tri 16 kW,
o dziwo grzeje:lol2:

autorus
20-12-2011, 17:32
napisz coś więcej :)

lujski
20-12-2011, 17:46
np. jaka cena byłą :)

zieli
20-12-2011, 17:48
napisz coś więcej :)
np. jaką powierzchnie grzejesz

1950
20-12-2011, 17:57
190 m2 podłogówki,
a cena jest tajemnicą handlową,

malux20
20-12-2011, 18:20
skoro to jest tajemnica to pewnie nie dałeś więcej niż 20 tyś

1950
20-12-2011, 18:24
poczytaj dokładnie,
ja odpaliłem a nie mnie odpalili,

hydraulik_
20-12-2011, 21:08
A jak wygląda sprawa z rozmrażaniem? W tej tri jest automatyczne. Jak to rozwiązać?

Wszystko dzieje sie samo wg algorytmu (tajnego).Ale działa dobrze

hydraulik_
20-12-2011, 21:10
a co, pochwalę się,
dzisiaj odpaliłem Alfeę Exelię Tri 16 kW,
o dziwo grzeje:lol2:

Łaski nie robi ,
FAJNE ,CO?

QQQQ
20-12-2011, 21:15
a co, pochwalę się,
dzisiaj odpaliłem Alfeę Exelię Tri 16 kW,
o dziwo grzeje:lol2:

gratulacje ;)
a gdzie stoi?

malux20
20-12-2011, 21:18
hydrauli dziękuję za pomoc i informację
powtórze jeszcze raz jeśli ktoś ma do ciebie niedaleko to niech oleje oszczędności typu 1 tyś -twoja wiedza jest cenna a chęć podpowiedzenia bezcenna.

hydraulik_
20-12-2011, 21:19
Ja odpaliłem wczoraj dwie s 10

ana-76
20-12-2011, 21:47
Arturo czytam i własnym oczom nie wierzę zdecydowałeś się na PC P-W? Ty zagorzały zwolennik kabli?

Liwko
20-12-2011, 21:50
Arturo czytam i własnym oczom nie wierzę zdecydowałeś się na PC P-W? Ty zagorzały zwolennik kabli?

Słaby charakter ma:D

malux20
20-12-2011, 21:56
a czy to jego wina że ceny pomp lecą na mordę.
no ale kabel i tak będzie do pompy-nie kłamał

ana-76
20-12-2011, 22:02
nie spoko :) nigdy nie mów nigdy ... śmieszne jest jak ktoś nogami i rekoma się zapiera a potem oświecenia doznaje. Mówisz że ceny leca na twarz? hmmmm. Znajomi kupowali teraz pompę i nie zauważyli spadku cen...

Liwko
20-12-2011, 22:08
a czy to jego wina że ceny pomp lecą na mordę.
no ale kabel i tak będzie do pompy-nie kłamał

W powietrznych idzie to zauważyć, ale tylko dlatego, że do tej pory, w porównaniu do gruntowych były stosunkowo za drogie.

malux20
20-12-2011, 22:29
to prawda
najlepsza była cena buderusa 35 tyś za 9kw powietrzną
jakoś teraz zjechali do 20

przy obecnych cenach powietrznych to płacenie za grunt 50 tyś powinno być karalne.

Tom OP
20-12-2011, 23:23
hydrauli dziękuję za pomoc i informację
powtórze jeszcze raz jeśli ktoś ma do ciebie niedaleko to niech oleje oszczędności typu 1 tyś -twoja wiedza jest cenna a chęć podpowiedzenia bezcenna.
I ja również się pod tym podpiszę. 1-2 tysiące dla instalatora z doświadczeniem to nic w porównaniu z ewentualnymi późniejszymi problemami. Bo założę się, że pompa zazwyczaj nie psuje się w lecie, kiedy od biedy można się obejść bez ciepłej wody, ostatecznie podgrzać ją inaczej, ale w zimie, kiedy zależy mieszkańcom (tym, którzy wybrali pompę) na bezproblemowej, więc ciągłej eksploatacji urządzenia.
1950 - pytanie laika: czy 16 to nie za dużo dla 190 m2?

autorus
21-12-2011, 06:55
To żle zadane pytanie. Przecież to zależy jak jest ocieplony dom i jakie ma zapotrzebowanie. Widocznie tamten jest niezbyt ocieplony.

To tak jakbyś zapytał czy 1kzł za miesiąc grzania to dużo czy nie. I znów to zależy :)

Hydrauli mi opowiadał ze gostek ma pompę w innym budynku, i ciepło idzie pod gruntem ok 0,5m do budynku właściwego ( czy jakoś tak), to ,co się dziwić przecież straty na przesyle będą ogromne :)

Tom OP
21-12-2011, 08:52
Podobno nie ma złych pytań... Nie pytam o zapotrzebowanie budynku na ciepło, ale ogólnie o decyzję zainstalowania tak sporej pompy.
Ciepło z pompy gruntem do innego budynku? Jak to jest zaizolowane? Napiszcie, bo to może być ciekawe...

autorus
21-12-2011, 10:14
To już hydrauli opisac musi, ja tylko słuchałem.

Odnośnie 190m to też uważam ze to za dużo. Ja planuję taką pompę włożyć do ok 300-400m2 po podłodze. Wstępnie wyszło ok 12kw mocy potrzebnej.

malux20
21-12-2011, 13:00
witam zrobiłem przelew s10 z zasobnikiem 300 l i jakimś dodatkowym urządzeniem mniej niż 20 tyś i to dużo mniej.
powiem wam tak nie musicie kupować tego w polsce.

1950
21-12-2011, 13:02
to jest 14 a nie 16 kW,
w przyszłości będzie grzać drugi budynek

zieli
21-12-2011, 14:44
witam zrobiłem przelew s10 z zasobnikiem 300 l i jakimś dodatkowym urządzeniem mniej niż 20 tyś i to dużo mniej.
powiem wam tak nie musicie kupować tego w polsce.
daj znać jak otrzymasz przesyłkę

autorus
21-12-2011, 14:48
Ze tak powiem KONIECZNIE :) Fajnego masz mikołaja :)

malux20
21-12-2011, 15:07
teraz nie ma odwrotu poszedł przelew

autorus
21-12-2011, 15:15
Katalogowo w PL to 19tys netto, z upustami za +- 13tys netto

1950
21-12-2011, 15:28
chyba nie wierzysz w to co piszesz,

no chyba, że spadła z TIRa

zieli
21-12-2011, 15:53
chyba nie wierzysz w to co piszesz,

no chyba, że spadła z TIRa
dobre
a takiej chyba byśmy nie chcieli

malux20
21-12-2011, 16:26
dobre
a takiej chyba byśmy nie chcieli

no to patrząc na fakturę moja spadła z tira a tiry za nim przejechały po niej:)

1950
21-12-2011, 16:48
to było do autorusa

Tom OP
21-12-2011, 22:46
nie musicie kupować tego w polsce.Jak wygląda wtedy gwarancja?
1950: czy da się tak ustawić przewymiarowaną(?) maszynę, aby nie "cykała" co chwilę? Czy to jest kwestia odpowiedniej krzywej grzewczej, czy wyższa szkoła jazdy?

1950
22-12-2011, 05:58
to jest inwerter,
jak potrzeba to pracuje od 15%,
ponad to, jak zauważyłeś jest jeszcze krzywa grzewcza,

malux20
22-12-2011, 08:26
gwarancja opieczętowana nie ma tematu
przewymiarowanie tak do końca nie jest optymalne.
czy na 3-4 osobową rodzinę 300 litrowy zasobnik nie będzie za duży.
wiem że przy powietrznej jest specyficznie z ładowaniem zasobnika [2 taryfa, większy mniejszy cop , czy 200 starczyłaby?

autorus
22-12-2011, 08:36
200-300 nie duża różnica, zależy jeszcze ile jest wykorzystane bo osoba osobie nie równa. Ile na miesiąc idzie m3?

Tom OP
22-12-2011, 12:50
to jest inwerter,
jak potrzeba to pracuje od 15%,
ponad to, jak zauważyłeś jest jeszcze krzywa grzewcza,A to czy pracuje na 100 czy na 15% zależy od krzywej i od czego jeszcze?
Ale ważniejsze: czy podczas załączania się pompy leci na 100% i potem ewentualnie spada, czy startuje od 15% i "rozpędza się"? Pytanie dotyczy Atlanticów S i TRI.

1950
22-12-2011, 13:50
startuje od niskich mocy,
a to czy pracuje z pełną mocą czy też nie, zależy od temperatury zewnętrznej i wewnętrznej a także od krzywej,

Zigobar
22-12-2011, 15:03
malux20
Podgrzewając CWU pompą ciepła, ekonomicznie jest podgrzewać wodę do temperatury "wystarczającej" [czterdzieści kilka stopni]. Ale do tego potrzebny jest większy zbiornik, niż w przypadku grzania grzałką [do wyższych temperatur]. Poza tym większa objętość umożliwia zrobienie zapasu podczas grzania na drugiej taryfie. Zastanów się, ile wody potrzebujesz i taki zbiornik kup. Ja mam 300l/4 osoby, co nie znaczy, że Tobie również taki wystarczy [jednym starcza 200l, a innym dopiero 750l].

hydraulik_
22-12-2011, 17:34
startuje od niskich mocy,
a to czy pracuje z pełną mocą czy też nie, zależy od temperatury zewnętrznej i wewnętrznej a także od krzywej,
Zależy od poboru ciepła przez instalację.Może pracować z mocą 100% nawet przy +10 C np .basen

hydraulik_
22-12-2011, 17:37
Zostawiam forum na 2 tygodnie .Mam nadzieję ,że dyskusja będzie owocna .

malux20
22-12-2011, 17:44
pewnie 200 litrów by starczyło ale nastawiam się na drugą taryfę

1950
22-12-2011, 17:52
300 l.

Zigobar
22-12-2011, 19:20
1950
Wspomniałeś o PC inverterowej. Rozumiem, że taka pompa po załączeniu stara się jak najszybciej osiągnąć temperaturę zadaną, a póżniej zmieniając swoją moc grzewczą [w pewnym zakresie], tą temperaturę utrzymać. Oczywiście, o ile warunki pracy jej na to pozwolą.
Czy tak?

hydraulik_
22-12-2011, 19:35
1950
Wspomniałeś o PC inverterowej. Rozumiem, że taka pompa po załączeniu stara się jak najszybciej osiągnąć temperaturę zadaną, a póżniej zmieniając swoją moc grzewczą [w pewnym zakresie], tą temperaturę utrzymać. Oczywiście, o ile warunki pracy jej na to pozwolą.
Czy tak?
Zakres modulacji mocy od 15 do 100 % i regulator PID .Dąży do jak najszybszego osiągniecia wartości zadanej i utrzymaniu jej

1950
22-12-2011, 20:12
analogicznie jak modulacja w palnikach gazowych, kotłów z zamkniętą komorą spalania,

Zigobar
22-12-2011, 20:32
Dzięki, koledzy.

Tom OP
23-12-2011, 08:40
Ja również dziękuję za odpowiedzi na swoje pytania.
Chociaż na logikę, to jeśli dążyłaby do jak najszybszego osiągnięcia zadanej wartości, to leciałaby na 100% i cyk...
Czy jest gdzieś ogólnodostępny wykres COP dla Alfea S i S TRI? Szukałem, ale nie znalazłem. Jeśli ktoś ma, to bardzo proszę o link.
Życzę Wam wszystkim spokojnych świąt :)

Zigobar
23-12-2011, 09:15
Tom OP
No właśnie różnica między zwykłą, a inverterową polega na tym, że ta pierwsza po osiągnięciu temperatury zadanej się wyłączy, a druga - zredukuje swoją moc grzewczą starając się utrzymać równowagę między mocą dostarczaną, a traconą w układzie. Utrzymując tym samym cały czas temperaturę zadaną.
Tak sądzę.

1950, hydrauli
Przy okazji - spotkałem się z opiniami jakoby inverterowej nie dało się wykorzystać podobnie jak zwykłej do ładowania "na zapas" podłogówki w 2 taryfie. Jeśli jej ustawić również dwie różne temperatury dla 1 i 2 taryfy, to po osiągnięciu w 2 taryfie temperatury zadanej, PC wchodząc w 1 taryfę "zobaczy" nagle w układzie temperaturę wyższą od zadanej. Co wtedy zrobi, wyłączy się?

1950
23-12-2011, 09:50
dokładnie

hydraulik_
23-12-2011, 10:13
Ja również dziękuję za odpowiedzi na swoje pytania.
Chociaż na logikę, to jeśli dążyłaby do jak najszybszego osiągnięcia zadanej wartości, to leciałaby na 100% i cyk...
Czy jest gdzieś ogólnodostępny wykres COP dla Alfea S i S TRI? Szukałem, ale nie znalazłem. Jeśli ktoś ma, to bardzo proszę o link.
Życzę Wam wszystkim spokojnych świąt :)
Wysłałem ju kilka razy takie informację
Zadzwoń do Atlantica to ci przyślą 502213372
Fuijtsu też może bo to to samo.
Ja moge ci wysłać dopiero po 6 01 2012

malux20
23-12-2011, 21:36
czy jak będę robił glikolowca to może go przewymiaruje i wykorzystam go jakoś żeby np grzałki w pompie się nie załączały?

1950
23-12-2011, 21:43
trzeba ją tak dobrać, żeby zapewniała zapotrzebowanie na ciepło bez wspomagania,
czyli i tutaj się wymądrzę, monowalentnie,