PDA

Zobacz pełną wersję : Pompy ciepła powietrze woda



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 [41] 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74

malux20
01-04-2013, 21:58
30%
a te gwc coś mi się w nim nie podoba -chyba wysle pisemne zapytanie do instalatora

jasiek71
01-04-2013, 22:03
30%
a te gwc coś mi się w nim nie podoba -chyba wysle pisemne zapytanie do instalatora
cały czas czy okresowo, GGWC działa czy nie ...?

malux20
01-04-2013, 22:09
no jest cały czas

jasiek71
01-04-2013, 22:09
Bo GWC czy GGWC nie ma sensu !

ale na szczęście to jest tylko Twoje zdanie...:cool:
patrząc na obecną zimę ( przynajmniej w moich stronach ) to rekuperator bez GWC też nie ma sensu ale GWC bez reku już jak najbardziej ...;)

Liwko
01-04-2013, 22:11
ale GWC bez reku już jak najbardziej ...;)

Bez sensu. Przecież reku to tylko wymiennik, resztę tak czy siak byś musiał mieć.

malux20
01-04-2013, 22:13
idę spać

jasiek71
01-04-2013, 22:19
no jest cały czas

jakoś tak enigmatycznie to piszesz ...:stirthepot:
jak mam to rozumieć ...
że masz to w domu, czy że pracuje razem z GGWC przez cały czas...???

jakoś wcale bym się nie zdziwił jak by pracowała okresowo ...:cool:

jasiek71
01-04-2013, 22:22
Bo GWC czy GGWC nie ma sensu !
Jest to tylko "grzałka" ale też nie konieczna dla reku przy niskich temperaturach i nic poza tym.
co robi centrala przy ujemnej zewnętrznej...?
oczywiście bez GWC...

Liwko
01-04-2013, 22:26
co robi centrala przy ujemnej zewnętrznej...?


Przy większych mrozach przymarza. W tm roku przez to straciłem może kilkanaście złotych.

Arturo72
01-04-2013, 22:31
Przy większych mrozach przymarza. W tm roku przez to straciłem może kilkanaście złotych.
Nie każda,jeśli reku nie ma grzałek to nie dopuszczenie do zamarzania wymiennika realizowane jest poprzez regulację nawiewów i wywiewów.

Liwko
01-04-2013, 22:36
Nie każda,jeśli reku nie ma grzałek to nie dopuszczenie do zamarzania wymiennika realizowane jest poprzez regulację nawiewów i wywiewów.

A myślisz, że jak jest u mnie? Właśnie w ten sposób. I wiem to bo mam anemostat nad głową w salonie. GGWC tak czy siak zrobię, ale tak jak reku nie dla oszczędności a dla komfortu. Mam już nawet prawie wszystkie elementy.

jasiek71
01-04-2013, 22:37
Nie każda,jeśli reku nie ma grzałek to nie dopuszczenie do zamarzania wymiennika realizowane jest poprzez regulację nawiewów i wywiewów.
a to oznacza że twoje naście stopni na nawiewie jest tylko iluzją i kompletnie nic nie mówi o faktycznej sprawności całego systemu wentylacyjnego ...

bitter
02-04-2013, 06:29
a to oznacza że masz dziurawą chałupę i te 100m3/h w jedną czy drugą nie robi już większej różnicy ...:cool:
Jak wydaję na ogrzewanie 500pln miesięcznie to te paręnaście złotych nie robi różnicy


Przy większych mrozach przymarza. W tm roku przez to straciłem może kilkanaście złotych.
True true


a to oznacza że twoje naście stopni na nawiewie jest tylko iluzją i kompletnie nic nie mówi o faktycznej sprawności całego systemu wentylacyjnego ...
Oj Jasiek, znów dywagacje teorytyczne. Zróbcie eksperyment, odepnijcie GWC na miesiąc i sprawdźcie codzienne zużycie energii na ogrzewanie. moim zdaniem różnica będzie tak znikoma, że lepiej dać sobie siana. Na ten przykład zamiast budować GWC lepiej wziąć tani klimatyzator i puszczać nawiew do reku przez tę klimę - masz podgrzane powietrze, inwestycja poniżej 1 tys zł a prądu zeżre Ci ledwie co kot napłakał. Bez kopania działki, bez pieprzenia się z bakteriami w rurach (cholera wie czy tam się mnożą czy nie ale zawsze ryzyko że jakiś zdechły kret się gdzieś przypałęta do tej rurki w ziemi).

rewo66
02-04-2013, 06:52
Ja tez uważam że GWC to przerost treści nad formą. Nie mam zamiaru wydawac kasy na ten cel nawet jesli bym to robił sam i koszt tylko materiałów.
WM jest dla komfortu nie dla oszczędności nawet jesli takowe jakieś są. :D

bitter
02-04-2013, 08:06
Gdzieś na stronie wyczytałem, że podgrzanie 100m3 powietrza o 5 stopni (niestety nie wiem jakiej wilgotności) wymaga ok 0,18 kWh. Zakładając taką wymianę na godzinę i to, że z moich anemostatów leci 18 stopni i muszę to podgrzać do 23 to mamy ok 130kWh w miesiącu czyli 42zł. Rocznie 500zł w taniej taryfie przy COP=1. Dla osób posiadających PCI gruntową z COP=4 to to 120 zł rocznie. Ludzie o jakich oszczędnościach przy GWC my mówimy? O ile wyliczenia są prawdziwe to jak dla mnie nie ma sensu bawić się w jakieś GWC i lepiej (jak napisałem wcześniej) w moim przypadku kiedy mam ogrzewanie COP=1, kupić klimatyzator który nam to powietrze ogrzeje z COP 2-3 i wydamy odpowiednio 250 lub 160 zł w roku ekstra wiecej niż gdybyśmy mieli GWC, które powtarzam za darmo nie jest i nie jest bezawaryjne jak wszystko na tej ziemi. Ta klima dogrzeje nam powietrze dodatkowo więc nawet nie ma co pisać o jej koszcie zakupu bo zwróci się pewnie w rok albo dwa. Po jaką cholerę więc mi GWC?

compi
02-04-2013, 08:20
Zdechłe krety, bakterie, brak zysków i 8 tysięcy w błocie.... Ludzie to czytają i mają strach w oczach ; ). Rura na etapie stanu zero, dwie osoby i maks 2 tysiące w materiale(grubościenna pomarańczowa). Tyle to mnie kosztowało kilka lat temu. Tak samo można dalej dyskutować o bakteriach w kanałach WM. Ktoś przytoczy jakieś konkrety czy tylko tak sobie będziemy tu gdybać.Tam również zdechły szczur może się przydarzyć. Gdyby nie GWC to na 100% musiałbym od razu centralę reku montować. Nie muszę, a powód jest prosty. Mam zawsze plusową z GWC. I to nad centralą dzisiaj mogę się zastanawiać czy warto ja kupić. Przy GWC nie ma nad czym, bo to najlepiej zainwestowane pieniądze na etapie wentylacja-ogrzewanie. A posiadanie GWC przy centrali i mrozach na zewnątrz to już całkiem wymierne korzyści, a raczej brak pogłębiających się strat przy cyklach odmrożeniowych, wstępnych nagrzewnicach itp. Tutaj dopiero człowiek zazwyczaj nie wie czy centrala coś mu daje w skali wydanych pieniędzy bo większość nawet nie ma pojęcia jak to działa.
A za oknem poniżej zera, a na wlocie z podłogi w kotłowni GWC ma +10. Mało?

Liwko
02-04-2013, 09:12
Compi w twoim wypadku brakuje tylko wymiennika. Wszystkie pozostałe elementy tak czy siak musisz mieć.

compi
02-04-2013, 09:40
Jeśli miałbym to dzisiaj oceniać szczegółowo to brakuje mi również bypassu na lato, czujników, sterowania takiego jakie mam przy pompie do CWU, gdzie panel pompy zamontowałem sobie w korytarzu itd, itd. : ). Chodziło mi w mojej wypowiedzi o takie kategoryczne stwierdzenia, że "GWC nie, bo....". Uogólnianie nie przynosi efektów. Mógłbym napisać, że solary są be, bo mam wysokie drzewa wokół hehehe.

Liwko
02-04-2013, 09:57
Ale coś w tym jest. Muszę się odbić finansowo, to podłącze swoje odwierty pod chłodnicę rekuperatora i opiszę spostrzeżenia. Szczególnie jestem ciekaw jak to zadziała latem.

lukasza
02-04-2013, 10:00
Jeśli miałbym to dzisiaj oceniać szczegółowo to brakuje mi również bypassu na lato, czujników, sterowania takiego jakie mam przy pompie do CWU, gdzie panel pompy zamontowałem sobie w korytarzu itd, itd. : ). Chodziło mi w mojej wypowiedzi o takie kategoryczne stwierdzenia, że "GWC nie, bo....". Uogólnianie nie przynosi efektów. Mógłbym napisać, że solary są be, bo mam wysokie drzewa wokół hehehe.

to może inaczej:
zakładając, ze w obu przypadkach (reku i GWC) trzeba zainwestować w kanały, anemostaty itp to różnica jest w cenach GWC vs reku. Oba kosztują ok 5 tys - różnicy w cenie nie ma. Nie zakładam budowy GWC tymi rękami na rurach od kanalizy a nie dedykowanych bo tak samo można napisać o reku za 2 tys tymi rękami z części od auta lub maszyny plus inwencja własna.
W takim razie co lepsze włożyć 5 tys w reku czy 5 tys w GWC? Ja obstawiam reku. A czy mając reku warto dokładać kolejne 5 tys w GWC - z ekonomicznego punktu widzenia bardzo wątpię. (*ceny reku średniej klasy z Allegro, dziś ok 5 tys a jeszcze 3 lata temu te same były po 8 tys. No ale nie pisze o GWC za 8 tys bo i takie się zdarzają).

p.s. ostatnio żona mnie zabiła ekonomią. Cytuję "nie czytaj FM po nocy bo gó... wymyślisz. Masz wolne 5 tys? to dołóż je przy zakupie nowego auta na fabryczny gaz. Zwrot w Naszym przypadku z inwestycji w 2,5-3 lat, a nie pierd... mi tu o PC czy reku". Reku będzie bo już musi i chcemy, ale co do CO i CWU to przy niej nie wiem ;)

compi
02-04-2013, 11:15
Wiesz, w ten sposób myśląc to wrócimy do WG. GWC wspomaga WM na tyle, że sam jestem zdziwiony wynikami. Mnie jedynie powstrzymały przed kupnem taniej centrali opisy, jakie mają miejsce każdej zimy na tym forum. Odszraniania, odmrażania, podgrzewania itp zdarzenia występujące przy pracy reku zimą. WG mnie to po prostu sztuka dla sztuki. Mam wszystko przygotowane pod centralę Nikola i tak z sezonu na sezon ten montaż się oddala, bo faktycznie kwota za mój model wystarczyłaby na zmianę auta bardziej oszczędniejszego. I wtedy dopiero byłyby wyniki i to nie tylko zimą. Przy wydajnej pompie ciepła i niskim zapotrzebowaniu na energię rezygnacja z GWC mnie wcale nie dziwi, ale też mając to GWC można śmiało inwestować w tańszą centralę. U mnie niestety dalej walczy piec olejowy w najwyższe mrozy, resztę okresów załatwia kominek. Bez GWC nie zamknąłbym sezonu w 4 tysiącach(tak oceniam obecny pomimo palenia nietanim brykietem z Barlinka), ale też i cała moja kotłownia kosztowała niecałe 10 tysięcy razem z pompą do CWU. Wracając do szkodliwości rur GWC, podejrzewam że więcej szkodliwych związków mają moje panele, meble lub system DGP z kominka niż materiał z którego są wykonane pomarańczowe rury. Na razie nikt nie choruje, ale to pewnie dla tego, że przedtem mieliśmy fenol w blokowych podłogach : ).

nydar
02-04-2013, 15:55
Chyba to GWC to niegłupi jednak wynalazek skoro z każdej strony opluwany.Dla spokojności na wlocie do domu zamontowałem filterek węglowy.A temperatura na wlocie jakby z lazurowego wybrzeża bardziej a nie śnieżnych Kujaw. Oj niegłupi to wynalazek,niegłupi.

gall86
02-04-2013, 16:23
jestem w temacie pompy p-w?

surgi22
02-04-2013, 19:00
Tak ci się tylko wydaje :cool:

jasiek71
02-04-2013, 20:58
Ja tez uważam że GWC to przerost treści nad formą. Nie mam zamiaru wydawac kasy na ten cel nawet jesli bym to robił sam i koszt tylko materiałów.

wiecie w czym jest największy problem...
nikt z krytykujących i negujących GWC owego wynalazku nie posiada a także kompletnie nie rozumie jak działa centrala wentylacyjna przy ujemnych temp. zewnętrznych ...;)

ale to jest wątek o PC więc spadam...:bye:

malux20
03-04-2013, 20:20
jasiu dziala dziala centrala
jedynie jak się zamroziła ,zmoczyła była w naprawie

bitter
04-04-2013, 21:00
No tak jak i ceny pewnych samochodow :D
Polski narod myslacy powinnien bojkotowac PC za >10000:- i samochody > 50000:- , lodowki > 2000:- , odkurzacze > 300:- etc. To wszystko znane, stare technologie i sprzedawane za nieprzyzwoite pieniadze.... A i tak to tylko czesc zniewagi i produktow. Dla narodu inteligetnego, myslacego i b. rozwinietego ;)
Wrogi zachod i daleki wschod nas wykorzystuja :)

Ale porównanie. A ja bym powiedział tak, samochód, lodówka, odkurzacz niesie za sobą JAKOŚĆ w cenie. Płacimy za furę więcej bo chcemy komfortu, więcej funkcji itp. Ja od PCi P-W chciałbym tylko aby grzała. COP=3 mi wystarczy, sterownik pogodowy to chyba nie wygórowane żądania. Niech ma 2kW poboru mocy ... i dalej uważam, jak Arturo że nie ma prawa kosztować więcej niż 5 tys bo niczym nie różni się od klimy za te pieniądze.

bitter
04-04-2013, 21:21
wiecie w czym jest największy problem...
nikt z krytykujących i negujących GWC owego wynalazku nie posiada a także kompletnie nie rozumie jak działa centrala wentylacyjna przy ujemnych temp. zewnętrznych ...;)

ale to jest wątek o PC więc spadam...:bye:

Nic tylko robić sobie GWC ;-)


http://www.youtube.com/watch?v=3Va9TDkwNzk

Pyxis
04-04-2013, 21:33
Nic tylko robić sobie GWC ;-)


"Czego oczy nie widza, tego...." :)

bitter
04-04-2013, 22:01
No tak ceny PC nie przekladaja sie na jakosc..
A Arturo to super przyklad prawiacy o COP 1 PC do 5k a inwestujacego w P ponad 20.
Aha samochod, ten za 5k tak samo dowiezie jak ten za 100 :P

Pewnie przekładają ale niewspółmiernie .. to tylko moje skromne zdanie

malux20
05-04-2013, 22:06
dziś w swoim 300 litrowym cwh podnosilem temp z 10 do 30 stopni - na podliczniku nie bylo spustoszenia - coś okolo 2-3 kwh poszlo
skonczyły się dobre czasy cwaniakowania zużyciem za samo co

bitter
06-04-2013, 07:36
malux ja dopiero po zakońćzeniu sezonu grzewczego będę mógł stwierdzić ile tak naprawdę zużywam na pozostałe rzeczy i czy podlicznik mojego pieca nie kłamie ;-)

Swoją drogą jak ja mam ograniczyć te moje 0,6kW na godzinę, którą zużywa mój dom jak wszyscy śpią .... cholera

compi
06-04-2013, 07:43
dziś w swoim 300 litrowym cwh podnosilem temp z 10 do 30 stopni - na podliczniku nie bylo spustoszenia - coś okolo 2-3 kwh poszlo
skonczyły się dobre czasy cwaniakowania zużyciem za samo co

Ale że co robiłeś? Temperaturę podniosłeś?

Liwko
06-04-2013, 07:52
Ale że co robiłeś? Temperaturę podniosłeś?

Zaczął się myć ;)

Liwko
06-04-2013, 07:56
Swoją drogą jak ja mam ograniczyć te moje 0,6kW na godzinę, którą zużywa mój dom jak wszyscy śpią .... cholera

Jest kilka rzeczy które ciągną. Lodówka, tuner TV z twardzielem, wentylacja, wszystko co na czuwaniu, sąsiad :D

compi
06-04-2013, 08:11
Zaczął się myć ;)

To mógł poczekać, zaraz woda z gleby wpadnie cieplejsza ; ).

Co do zużycia energii to faktycznie wszystko w trybie czuwania ciągnie prund. I czym tańsza chińszczyzna tym większy pobór. Wszystko co na pilota, bramy, RTV, domofony, jak z video i rejestracją to w ogóle, czujki zmierzchu, nawet głupie diody w rozdzielni czy zegar sterujący. Ale to jest chyba właśnie cena komfortu.

bitter
06-04-2013, 10:49
No właśnie ... kiedyś przynajmniej prąd wyłaczali co kilka dni i można było zaoszczędzić a tera co ...

compi
06-04-2013, 11:11
Teraz jak nie masz podtrzymania w zegarkach, piekarnikach, sterownikach, piździelnikach to wyłączenie prądu do szewskiej pasji może doprowadzić. Znajomi mają sterowanie ośw. zewn. zegarami bez tego podtrzymania. Regularnie latają po każdej przerwie w dopływie i nowe nastawy wprowadzają. A tłumaczyłem że zmierzchówka jest lepsza.

miloszenko
06-04-2013, 13:12
Hey, pytalem w watku o domach litrowych ale tam jest taki tlok, ze wszystko zginelo wiec spytam tutaj.

Arturo podrzucal linka to takowej pompy:

http://www.enatural.pl/index.php/pompa-ciepla-cwu-4-2-kw

Czy ktos moglby zaproponowac jak naprosciej wpiac do tego podlogowke i korzystac z jej dobroci tez na CO?

Czy ktos moze umie dogrzewac sie do intrukcji tejze PC?

Pozdrawiam

Pyxis
06-04-2013, 19:12
Arturo podrzucal linka to takowej pompy:


Tylko Arturek potrafi komus "doradzac" wycieranie d...y szklem, a samemu isc dobrze znanymi i przetartymi szlakami. :)

Arturo72
06-04-2013, 19:28
Tylko Arturek potrafi komus "doradzac" wycieranie d...y szklem, a samemu isc dobrze znanymi i przetartymi szlakami. :)
Arturek sam zastanawiał się jak wykorzystać tego typu pompę.
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?181569-Dążenie-do-spełnienia-marzenia-Mila-IV-raczej-energooszczędna-)&p=5062625&viewfull=1#post5062625
i
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?179078-Najtańsze-pompy-ciepła-powietrze-woda-(AW)-Wasze-doświadczenia&p=4845455&viewfull=1#post4845455
W domach energooszczędnych i pasywnych taka pompa może bardzo fajnie się spisywać.

Pyxis
06-04-2013, 19:52
Arturek sam zastanawiał się jak wykorzystać tego typu pompę.

A nad czym sie Arturek nie zastanawial? To chyba bedzie latwiej wypisac. :)

Arturo72
06-04-2013, 20:01
A nad czym sie Arturek nie zastanawial? To chyba bedzie latwiej wypisac. :)
Nad wykorzystaniem pompy tego typu nie tylko do cwu ale także do c.o :)

nydar
06-04-2013, 20:22
Zastanawia mnie jedna rzecz.PC powietrzne te tańsze to działają od +7-8oC.Te droższe od -7oC.Ale każde mają grzałki.To są grzałki na wszelki wypadek,czy grzałki dla zakamuflowania COP.Ciekawe czy ktoś ma takie cudo i jaki COP wychodzi średnioroczny.Chyba,że to wiedza tajemna.

fotohobby
06-04-2013, 20:28
Droższe do działają tak od -15, czy -20, s nie wiem co mają kamuflować grzałki, skoro wielu użytkowników ma je odłączone...

pomarszczonyfred
06-04-2013, 20:40
Zastanawia mnie jedna rzecz.PC powietrzne te tańsze to działają od +7-8oC.Te droższe od -7oC.Ale każde mają grzałki.To są grzałki na wszelki wypadek,czy grzałki dla zakamuflowania COP.Ciekawe czy ktoś ma takie cudo i jaki COP wychodzi średnioroczny.Chyba,że to wiedza tajemna.

nie wszystkie mają grzałki monoblock hitachi nie ma w standardzie grzałek - można sobie dokupić jako opcję

Sławek...
06-04-2013, 23:25
mało wiesz kolego także raczej się nie odzywaj w tym zakresie tylko się ucz,ucz i ucz...


mało jest ludzi, którzy potrafią prawie każdym wypowiedzianym słowem działać innym na nerwy...
Ty i Twój wspólnik jesteście w czołówce tej klasyfikacji


W lutowym Muratorze prawdopodobnie są zdjęcia z mojej budowy
o jejku, szok.... to co teraz będzie się dalej działo? zaczniesz wykładać na jakimś uniwersytecie?

mkm silesia
07-04-2013, 07:18
Ja bym się tek nie chwalił że mam umowę i wykonaną instalację a nie mam faktury bo czas na wystawienie to 7 dni po wykonaniu jeszcze przeczyta jakieś ORMO i doniesie gdzie trzeba.Nie działasz przypadkiem na szkodę spółki płacąc takie pieniądze za instalacje Panie Wiceprezesie?
Pompa do c.w.u. ma 4kw przy +15 chyba i nawet nie trzeba podawać ile ma kw przy -7 więc doradzaj dalej.

bitter
07-04-2013, 09:19
Hey, pytalem w watku o domach litrowych ale tam jest taki tlok, ze wszystko zginelo wiec spytam tutaj.

Arturo podrzucal linka to takowej pompy:

http://www.enatural.pl/index.php/pompa-ciepla-cwu-4-2-kw (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.enatural.pl%2F index.php%2Fpompa-ciepla-cwu-4-2-kw)

Czy ktos moglby zaproponowac jak naprosciej wpiac do tego podlogowke i korzystac z jej dobroci tez na CO?

Czy ktos moze umie dogrzewac sie do intrukcji tejze PC?

Pozdrawiam

Sam myślałem nad tym wiele i jedyną rozsądną rzeczą jaka mi przyszła do głowy było wpięcie takiej pompy pomiędzy powrotem z obiegu podłogówki a piecem elektrycznym. W ten sposób piec zamiast dostawać zimną wodę z powrotu podłogówki dostawał by podgrzaną przez PCI. Niestety w okresach kiedy podgrzewana woda w piecu powinna mieć niższą temepraturę niż da nam PCi podłoga będzie się przegrzewać a tym samym pomieszczenia, no chyba że w każdym pomieszczeniu zainstalujemy termostaty.

Minusem tego rozwiązania jest nie wykorzytanie pompy do CWU.

edit: Znalazłęm układ w którym PCi wspomoże również CWU ale ze względu na małą moc to piec nagrzeje większość wody.

Mnie zastanawia też jak hałasuje taka PCI? JAk pisałem nie ra mój dom nie jest za bardzo dźwiękoszczelny i nie chciałbym aby z pom. gosp. zlokalizowanego zaraz przy sypialni dochodził szum.

PCI wstawił bym tam gdzie zaznaczyłem czerwoną elipsą. Co Wy na to?

http://img600.imageshack.us/img600/4056/kospel.jpg

Pyxis
07-04-2013, 09:32
P.S
W lutowym Muratorze prawdopodobnie są zdjęcia z mojej budowy a konkretnie płyty,bo dostałem pisemko z Muratora w sprawie tantiemów za wykorzystane moje zdjęcia,także ktoś łyka moje słowa a jest nim największe pismo budowlane... ;)

No to jestes razem z mikim przykladem godnym nasladowania i lansowanym przez to pismo. MAm wrazenie, ze murator to gazetka dla gospodyn i tak tez jest juz traktowana. :)

PS. Chyba, ze umieszcza Cie w dziale "Typowe bledy inwestora".

Liwko
07-04-2013, 09:47
Reklamalnika już dawno nie czytam.

Sławek...
07-04-2013, 09:51
P.S
W lutowym Muratorze prawdopodobnie są zdjęcia z mojej budowy a konkretnie płyty,bo dostałem pisemko z Muratora w sprawie tantiemów za wykorzystane moje zdjęcia,także ktoś łyka moje słowa a jest nim największe pismo budowlane... ;)

tak Artur... jesteś pionierem w dziedzinie płyt fundamentowych... Twoja płyta jest jedyna i niepowtarzalna, doskonała w każdym szczególe, po prostu najlepsza... nikt już nie zbuduje drugiej takiej płyty jak Ty... to tylko dzięki Tobie i Twojej płycie szara bezmózga masa dowiedziała się z muratora jak się buduje mega domy - cuda technologii...

powtarzaj to sobie codziennie żebyś mógł cały czas w to wierzyć...

miloszenko
07-04-2013, 09:56
Bitter, ale jak mam do takiej pompy dolozyc kociol elektryczny i hydraulike to to wszystko jest bez sensu:(

Wolalbym wchodzic w 1 taryfe niz tak dokladac do kotlowni, nie ma tu jaiegos kumatego hydraulika?

Tylu tu madrych jak to mozna tanio i latwo pompe miec i co i nic ? Las chetnych by byl dla kazdego poarzadnie ocieplonego domu...

Pozdrawiam

mkm silesia
07-04-2013, 09:58
Umowę na instalacje pompy ciepła wraz z podłogówką nie podpisywałem z "Ciepłym Domem" tylko z firmą ST24(luty 2012),gdzie o prezesostwie nawet nie myślałem ;)

co nie zmienia faktu że fakturę TRZEBA wystawić do 7 dni od wykonania usługi a przy tego typu usługach moja skarbówka wymaga wystawiania za wykonany etep.

mkm silesia
07-04-2013, 10:01
Bitter, ale jak mam do takiej pompy dolozyc kociol elektryczny i hydraulike to to wszystko jest bez sensu:(

Wolalbym wchodzic w 1 taryfe niz tak dokladac do kotlowni, nie ma tu jaiegos kumatego hydraulika?

Tylu tu madrych jak to mozna tanio i latwo pompe miec i co i nic ? Las chetnych by byl dla kazdego poarzadnie ocieplonego domu...

Pozdrawiam

Przecież masz junkersa to po co pompa?

miloszenko
07-04-2013, 10:06
W nastepnym domu, w nastepnym:)

Bedzie jakos 3/4 powierzchni obecnego, z thermomuru, zapotrzebowanie na CO jakies 3 KW.

Pozdrawiam

Liwko
07-04-2013, 10:12
W nastepnym domu, w nastepnym:)

Bedzie jakos 3,4 powierzchni obecnego, z thermomuru, zapotrzebowanie na CO jakies 3 KW.

Pozdrawiam

A dla ilu osób?

mkm silesia
07-04-2013, 10:14
W nastepnym domu, w nastepnym:)

Bedzie jakos 3,4 powierzchni obecnego, z thermomuru, zapotrzebowanie na CO jakies 3 KW.

Pozdrawiam

Pompy na P 3; 5 i 7kw są prawie w tej samej cenie, 7kw przy -15 ma 4,6kw

mkm silesia
07-04-2013, 10:22
Zamiast kotła elektrycznego można wg mnie zastosować dużą grzałkę,ale zasobnik a właściwie bufor ciepła, wtedy musiałby być osobny z większymi dwoma wężownicami i wtedy wykorzystać pompę bez zasobnika za 3tys.zł

Mam sugestie wykonaj kilka takich instalacji ale nie jako sp. z o.o. ale jako np. osoba fizyczna prowadząca działalność gosp. może to cię otrzeźwi

compi
07-04-2013, 10:37
Żeby się nie okazało Bitter, że tak wpięta pompa będzie schładzała ten powrót : ). Widziałem ostatnio bojler z źle połączonym i niewysterowanym układem solarnym. Obieg glikolu cały czas pracował, słońca nie było, termostat Biawaru cały czas był nastawiony na maks bo coś woda chłodna z kranu leciała, a pierwsze pytanie brzmiało, co może być przyczyną bardzo wysokich rachunków za prąd. Jak do tego doszliśmy, to pierwszy wniosek jaki mi się nasunął to jak duże można ponieść straty przy błędzie ludzkim lub zbyt skomplikowanej instalacji. Oczywiście solary odłączyliśmy z gniazdka i c.d. nastąpi pewnie już z fachowcami.

miloszenko
07-04-2013, 10:47
1950,instalator znany na tym forum wykonywał już parę instalacji właśnie z pompą ciepła tego typu i podpowiadał jak to wykonać prawidłowo,hydrauli z tego co kojarzę też kombinował z chigo do cwu pod c.o.
Wystarczy poszukać na forum,jak znajdziesz to może właśnie Ciebie to otrzeźwi :)

Forum dla niektórych nie służy tylko i wyłacznie do zarabiania kasy na inwestorach...

Arturo, w ktorym watku to bylo?

Pozdrawiam

sSiwy12
07-04-2013, 11:01
Pewnie zostanę zakrzyczany .....

Budujecie w XXI wieku, a stosujecie "metody" z ubiegłych wieków.
Wymuszanie i podporządkowanie ogrzewania pracującego tylko w II taryfie, przysłania racjonalne postrzeganie Świata.
Projektujecie i budujecie domy, które moga bez ogrzewania "wytrzymać" ponad 2 doby (przy normalnie wykonanej podłogówce), a stosujecie zabezpieczenia niczym w PRL kiedy były "planowane" wyłączenia prądu ,a ściany miału U znacznie więcej niż 1.

Do 2020r. w Polsce musi nastąpić wymiana liczników na "inteligentne" co pozwoli na wiele na "manipulacji" taryfowych - w tym zastosowanie specjalnych i automatycznych taryf dla PCi - tak jak w Niemczech, czy Szwecji (dlatego tam taki run na powietrzne). Reszta Europy też wprowadza tego typu rozwiązania. Przypominam, że Polska jest w Europie.

Przypominam też, że praktycznie 100% PCi wyprodukowanych w EU (poza Polską) i przeznaczonych na rynek EU musi mieć (i ma) automatykę sterowania PCi poprzez sieć energetyczną. U nas te funkcje PCi nie są aktywowane, bo nie ma (jeszcze) takich możliwości w sieci energetycznej - ale do 2020r będą musiały być.

Pyxis
07-04-2013, 11:40
W Polsce luksusem jest licznik dwutaryfowy, ktory sam zmieni czas na letni i zegar chodzi z dokladnoscia +- 15min. O czym Ty Siwy wogole prawisz? :)

mkm silesia
07-04-2013, 11:51
1950,instalator znany na tym forum wykonywał już parę instalacji właśnie z pompą ciepła tego typu i podpowiadał jak to wykonać prawidłowo,hydrauli z tego co kojarzę też kombinował z chigo do cwu pod c.o.
Wystarczy poszukać na forum,jak znajdziesz to może właśnie Ciebie to otrzeźwi :)

Forum dla niektórych nie służy tylko i wyłacznie do zarabiania kasy na inwestorach...

Tylko oni to robią na własne konto a ty urządzasz sobie eksperymenty na innych dlatego pisałem zrób to pod własnym szyldem tak jak robią to ci o których wspominasz bo wtedy z własnej kieszeni będziesz dokładał bo pompa do c.w.u + piec elektryczny + automatyka = normalna pompa do c.o. z osiągami gwarantowanymi nawet przy -20 a nie taki szajs za tą samą kasę który klęknie przy -7 a przy -2 nie ogrzeje domu
Jako wspólnik także zarabiasz na działaniach pewnej firmy.
Mentalnie jesteś chyba w PRL tam było źle jak ktoś zarabiał.
Jak idziesz do swojej pracy to rozumiem w czynie społecznym.

Sławek...
07-04-2013, 12:01
Zamiast kotła elektrycznego można wg mnie zastosować dużą grzałkę,ale zasobnik a właściwie bufor ciepła, wtedy musiałby być osobny z większymi dwoma wężownicami i wtedy wykorzystać pompę bez zasobnika za 3tys.zł


dziwne... dwa lata przed wbiciem łopaty uczyłeś się jak budować, jak złożyć taką instalację i wreszcie zrezygnowałeś z tej opcji, ale gorąco polecasz ją innym...
ciekawe dlaczego u siebie nie zastosowałeś tak genialnego w swojej taniości i prostocie rozwiązania? czyżby pojawił się lęk o to czy wymyślona przez Ciebie teoria zadziała z oczekiwanym skutkiem?

Pyxis
07-04-2013, 12:17
Arturek to taka swego rodzaju "osobliwosc". Cos jak czlowiek z trzema nogami. Wielu ciekawi zobaczyc taki wybryk, ale niewielu chce, zeby im samym z du...y taka noga wyrosla. Arturek to wlasnie zainteresowanie swoja osoba z tytulu nadliczbowej "nogi" bierze mylnie za miare rewolucyjnosci swoich "teorii". :)

Pyxis
07-04-2013, 12:20
mam wrażenie że żyjemy w innych rzeczywistościach :P

Popytaj wsrod osob, ktore w oststnich kilku latach nie stawialy nowego domu i nie musialy robic przylacza. Zmieni Ci sie "optyka" :)

sSiwy12
07-04-2013, 12:31
Popytaj wsrod osob, ktore w oststnich kilku latach nie stawialy nowego domu i nie musialy robic przylacza. Zmieni Ci sie "optyka" :)

A oni w jakim stopniu są adresatami, do których się odnosiłem ?



Projektujecie i budujecie domy, które ......

mar1973
07-04-2013, 12:36
Hey, pytalem w watku o domach litrowych ale tam jest taki tlok, ze wszystko zginelo wiec spytam tutaj.

Arturo podrzucal linka to takowej pompy:

http://www.enatural.pl/index.php/pompa-ciepla-cwu-4-2-kw

Czy ktos moglby zaproponowac jak naprosciej wpiac do tego podlogowke i korzystac z jej dobroci tez na CO?

Czy ktos moze umie dogrzewac sie do intrukcji tejze PC?

Pozdrawiam

witam
pierwszy raz piszę na tym forum
nie wiem jak to wyjdzie:):)

ta pompa ciepła nie nadaje się do wspomagania co
wężownica, w którą jest wyposażona pompa, umieszczona jest w dolnej części zasobnika

wielkrotnie montowałem "podobną" pompę ciepła sprzedawaną przez HEWALEX PWPC-3,8H-A 3-W300
http://www.hewalex.pl/oferta/podgrzewacze-z-pompa-ciepla/podgrzewacz-z-pompa-ciepla-pwpc38-3w300.html
ww. pompa ma zamontowane 2 wężownice, górną można wykorzystać do wspomagania co tylko w okresach przejściowych
najczęściej montuję to klientom, którzy ogrzewają dom węglem, olejem - lub chcą sobie puścić ciepło na grzejniki w łazienkach

lepszym rozwiązaniem byłoby podpięcie pompy nie zabudowanej fabrycznie na zasobniku j.w. - np. HEWALEX PWPC-3,8H-A 3 do osobnego zasobnika wyposażonego w 2 wężownice (inna pompa np. CHIGO)
http://www.hewalex.pl/oferta/pompy-ciepla/powietrzna-pompa-ciepla-pcwu38.html

Schemat montażu jak to opisywał wczesniej Arturo72 w poscie nr 135
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?179078-Najta%C5%84sze-pompy-ciep%C5%82a-powietrze-woda-%28AW%29-Wasze-do%C5%9Bwiadczenia&p=4845455&viewfull=1#post4845455

pozdrawiam

Pyxis
07-04-2013, 12:41
A oni w jakim stopniu są adresatami, do których się odnosiłem ?



"Do 2020r. w Polsce musi nastąpić wymiana liczników na "inteligentne" co pozwoli na wiele na "manipulacji" taryfowych - w tym zastosowanie specjalnych i automatycznych taryf dla PCi - tak jak w Niemczech"

Trzeba bylo napisac, ze w nowych domach, jesli tylko je miales na mysli.

Pyxis
07-04-2013, 12:53
Pewnie juz z 10% wymienili :)

Ja mam nowy i o bajerach o ktorych pisal Siwy moj licznik nic nie wie. Ma 4 m-ce.

sSiwy12
07-04-2013, 13:12
Może licznik wie, ale Ty nie.
A tak poważnie. Inteligentny licznik, to tylko jeden element całości jaka jest siec przesyłowa i jej infrastruktura (smart grid).
Termin określony przez UE do 2020r i w projekcie nowego prawa energetycznego, nie dotyczy samych (i tylko) liczników, ale całości zagadnienia.

sSiwy12
07-04-2013, 13:16
Ps. Licznik masz cyfrowy, czy analogowy (mechaniczny) ?

Pyxis
07-04-2013, 13:17
Teraz mam PAFALa a wczesniej mialem ISKRATEL ktorego mieli plany spinac do jakiegos kolektora danych i przesylac radiowo do centrali. Padlo to na ryj, bo nawet na biurku taka siec nie chciala im dzialac (specjalnie przyjechali speckalisci ze Slowenii) a dodatkowo jak robili u mnie NOWA instalacje to nie polozyli oczywiscie kabla logicznego, tylko samo zasilanie. Sie pytam - jakim cudem takie cos ma dzialac i kto za to zaplaci? :)

Licznik oczywiscie cyfrowy.

sSiwy12
07-04-2013, 13:37
Zmiana na koszt operatora, koszt licznika około 450zł.
Operator nie ma wyjścia i musi wymienić, ale negocjuje ewentualną (czasową) podwyżkę (taryfy), coby sobie zrekompensować.
Te (najnowsze) systemy nie maja dodatkowego kabla logicznego, bazują na sieci takiej jaka jest.

Przy okazji sprostuję - do 2020r ma być w sieci 80% nowych liczników, a 100% w 2022r. Te 20% to są abonenci podłączeni do sieci bardzo starej, wymagającej wymiany.

bitter
07-04-2013, 14:45
Bitter, ale jak mam do takiej pompy dolozyc kociol elektryczny i hydraulike to to wszystko jest bez sensu:(

Wolalbym wchodzic w 1 taryfe niz tak dokladac do kotlowni, nie ma tu jaiegos kumatego hydraulika?

Tylu tu madrych jak to mozna tanio i latwo pompe miec i co i nic ? Las chetnych by byl dla kazdego poarzadnie ocieplonego domu...

Pozdrawiam

Ja już kocioł mam więc szukam alternatywy na "potanienie" mojego ogrzewania.

bitter
07-04-2013, 15:09
lepszym rozwiązaniem byłoby podpięcie pompy nie zabudowanej fabrycznie na zasobniku j.w. - np. HEWALEX PWPC-3,8H-A 3 do osobnego zasobnika wyposażonego w 2 wężownice (inna pompa np. CHIGO)
http://www.hewalex.pl/oferta/pompy-ciepla/powietrzna-pompa-ciepla-pcwu38.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.hewalex.pl%2Fo ferta%2Fpompy-ciepla%2Fpowietrzna-pompa-ciepla-pcwu38.html)


Ja już niejednokrotnie myślałem o tym ale wpięcie tego pod kocioł Kospela rodzi problemy, których nie umiem rozwiązać. Mianowicie chodzi o sterowanie. Piec zapewnia mi sterowanie pogodowe i chciałbym to wykorzystać. Dlatego najprostszym sposobem było dla mnie wpięcie tej pompy przed piec (pomiędzy powrót z podłogówki a piec) ale.

PCi ma swoją pompę i gdy pompa piec Kospela stanie to nastąpi zator. Można to rozwiązać wpinając do PCI zasobnik i do tego samego zasobnika podpiąć piec Kospela. PCI grzeje wodę w zasobniku, do tego samego zasobnika (bez wężownic) wpada jedną stroną woda z podłogówki i stamtąd zasysa ją piec Kospela.

Wszystko będzie ok ale Kospel ma jedną wadę. Jego pompa chodzi non stop, nawet jak piec nie grzeje. Oznacza to ciągłe cyrkulowanie wody z tego zasobnika i PCi non stop by ją dogrzewało do zadanej temperatury ... lipa

Nie znajduję sposobu jak to spiąć ze sobą cholera

Liwko
07-04-2013, 15:14
zasysa ją piec Kospela.

Wszystko będzie ok ale Kospel ma jedną wadę. Jego pompa chodzi non stop, nawet jak piec nie grzeje.

A jak temperatura na zewnątrz skoczy powyżej jakiejś wartości to się wyłącza?

Arturo72
07-04-2013, 15:27
Tylko oni to robią na własne konto a ty urządzasz sobie eksperymenty na innych dlatego pisałem zrób to pod własnym szyldem tak jak robią to ci o których wspominasz bo wtedy z własnej kieszeni będziesz dokładał bo pompa do c.w.u + piec elektryczny + automatyka = normalna pompa do c.o. z osiągami gwarantowanymi nawet przy -20 a nie taki szajs za tą samą kasę który klęknie przy -7 a przy -2 nie ogrzeje domu


dziwne... dwa lata przed wbiciem łopaty uczyłeś się jak budować, jak złożyć taką instalację i wreszcie zrezygnowałeś z tej opcji, ale gorąco polecasz ją innym...
ciekawe dlaczego u siebie nie zastosowałeś tak genialnego w swojej taniości i prostocie rozwiązania? czyżby pojawił się lęk o to czy wymyślona przez Ciebie teoria zadziała z oczekiwanym skutkiem?
Bzdury opowiadacie,to forum nie jest od tego,żeby łapać zielonego jak trawa na wiosnę jelenia na Panasonica,Daikina czy innego Atlantica,tak jak Wy je traktujecie,to forum służy wymianie poglądów,wrażeń i doświadczeń przed lub podczas budowy.
Już przed budową zastanawiałem się czym grzać i z czego i jak budować a nie lazłem ślepo za głosem stada jak większość i nie wybudowałem ścian 1W z porothermu z grzejnikami,kominami czy od razu decydowałem się na pompe ciepła za 40tys.zł bo to "tanio".Dla mnie tanio to był Kospel za ok.3tys.zł
Decyzję o zmianie ścian zewnetrznych z BK na slikat zmieniłem w ostatniej chwili po własnych przemyśleniach,podobnie jest z systemem grzewczym,który rozpatrywałem na wszelkie sposoby,odrzucając od razu gaz ziemny i paliwa stałe.
Gdybym nie miał pompy ciepła poniżej 20tys.zł to grzałbym z powodzeniem prądem z piecykiem Kospel a być może byłaby to hybryda z pompy ciepła 3,8kW do cwu powiązana z c.o,dzięki wpomaganiu się zużytym powietrzem z wentylacji,poddasza nieużytkowego,garażu sprawność takiej pompy nawet w duże mrozy byłaby spora.
Taka pompa nie miałaby ogrzać domu,ta pompa miała by tylko wspomagać ogrzewanie,gdzie głowną rolę w ogrzewaniu grałaby grzałka 6-8kW.O takiej hybrydzie myślałem przez spore zużycie cwu a nie przez zużycie na cele c.o bo o to byłem i jestem spokojny nawet grzejąc prądem.
Być może Was to zdziwi ale są domy z obciązeniem cieplnym ok.1,5-2kW gdzie pompa 3,8kW spokojnie dała by radę bez wspomagania się grzałką.

miloszenko
07-04-2013, 15:32
Gdybym nie miał pompy ciepła poniżej 20tys.zł to grzałbym z powodzeniem prądem z piecykiem Kospel a być może byłaby to hybryda z pompy ciepła 3,8kW do cwu powiązana z c.o.Taka pompa nie miałaby ogrzać domu,ta pompa miała by tylko wspomagać ogrzewanie.
Być może Was to zdziwi ale są domy z obciązeniem cieplnym ok.1,5-2kW gdzie pompa 3,8kW spokojnie dała by radę bez wspomagania się grzałką.

No ja taki planuje postawic z obciazeniem niewielkim, ale co z tego jak polecana przez CIebie pompa nie ogarnie dogrzewania nie z braku mocy tylko sposobu dzialania.

To ile w koncu dales za swoja pompe, i za cala instalacje? BO chyba ostatecznie wyszlo niec oinaczej niz planowales...

Pozdrawiam

bitter
07-04-2013, 15:41
A jak temperatura na zewnątrz skoczy powyżej jakiejś wartości to się wyłącza?

Tak oczywiście. Ustawiasz sobie temperaturę na zewnątrz powyżej której piec przestaje już grzać i przechodzi w stan uśpienia do jesieni ;-)

Arturo72
07-04-2013, 15:42
To ile w koncu dales za swoja pompe, i za cala instalacje? BO chyba ostatecznie wyszlo niec oinaczej niz planowales...
Pozdrawiam
Umowę mam na 22,3tys.zł za całość,żadnego aneksu do umowy nie podpisywałem.

mar1973
07-04-2013, 15:53
Ja już niejednokrotnie myślałem o tym ale wpięcie tego pod kocioł Kospela rodzi problemy, których nie umiem rozwiązać. Mianowicie chodzi o sterowanie. Piec zapewnia mi sterowanie pogodowe i chciałbym to wykorzystać. Dlatego najprostszym sposobem było dla mnie wpięcie tej pompy przed piec (pomiędzy powrót z podłogówki a piec) ale.

PCi ma swoją pompę i gdy pompa piec Kospela stanie to nastąpi zator. Można to rozwiązać wpinając do PCI zasobnik i do tego samego zasobnika podpiąć piec Kospela. PCI grzeje wodę w zasobniku, do tego samego zasobnika (bez wężownic) wpada jedną stroną woda z podłogówki i stamtąd zasysa ją piec Kospela.

Wszystko będzie ok ale Kospel ma jedną wadę. Jego pompa chodzi non stop, nawet jak piec nie grzeje. Oznacza to ciągłe cyrkulowanie wody z tego zasobnika i PCi non stop by ją dogrzewało do zadanej temperatury ... lipa

Nie znajduję sposobu jak to spiąć ze sobą cholera

witam

napisz, jak grzejesz wodę cwu, czy za pomocą tej pompy chcesz grzać tylko co? czy też cwu?

pozdrawiam

flisiu
07-04-2013, 15:53
Umowę mam na 22,3tys.zł za całość,żadnego aneksu do umowy nie podpisywałem.

Arturo uwazasz ze w normalnych warunkach jest mozliwe zrobienie instalacji za 22 tys w tym podlogowka ?? chyba nie, twoj przyklad jest nieadekwatny do rzeczywistosci i tylko zamydla koszty. koszt pompy powietrznej ze zbiornikiem i instalacja to ok.25 tys (9kW) nie mniej, podlogowka to koszt ok.75zl/m2 (minimum). pozdro.

Arturo72
07-04-2013, 15:56
Arturo uwazasz ze w normalnych warunkach jest mozliwe zrobienie instalacji za 22 tys w tym podlogowka ?? chyba nie, twoj przyklad jest nieadekwatny do rzeczywistosci i tylko zamydla koszty. koszt pompy powietrznej ze zbiornikiem i instalacja to ok.25 tys (9kW) nie mniej, podlogowka to koszt ok.75zl/m2 (minimum). pozdro.
Ja miałem mieć pompę jednofazową 8kW Atlantica,wpłaciłem na nią zaliczkę 12,7tys.zł w sierpniu zeszłego roku bo za taką cenę miała być okazyjnie do kupienia.

Liwko
07-04-2013, 15:58
Tak oczywiście. Ustawiasz sobie temperaturę na zewnątrz powyżej której piec przestaje już grzać i przechodzi w stan uśpienia do jesieni ;-)

To możesz oszukać trochę sterowanie pogodowe i zrobić pogodowo-pokojowe. Ja tak zrobiłem z moją PC.
Wszystko zależy od tego jaki masz sterownik. Poszukaj na forum rwxw i on ci wytłumaczy jak to zrobić.
Jak będziesz przerabiał i potrzebował rezystorków, to kilkadziesiąt mogę ci wysłać za darmo :D

mar1973
07-04-2013, 15:59
Bzdury opowiadacie,to forum nie jest od tego,żeby łapać zielonego jak trawa na wiosnę jelenia na Panasonica,Daikina czy innego Atlantica,tak jak Wy je traktujecie,to forum służy wymianie poglądów,wrażeń i doświadczeń przed lub podczas budowy.
Już przed budową zastanawiałem się czym grzać i z czego i jak budować a nie lazłem ślepo za głosem stada jak większość i nie wybudowałem ścian 1W z porothermu z grzejnikami,kominami czy od razu decydowałem się na pompe ciepła za 40tys.zł bo to "tanio".Dla mnie tanio to był Kospel za ok.3tys.zł
Decyzję o zmianie ścian zewnetrznych z BK na slikat zmieniłem w ostatniej chwili po własnych przemyśleniach,podobnie jest z systemem grzewczym,który rozpatrywałem na wszelkie sposoby,odrzucając od razu gaz ziemny i paliwa stałe.
Gdybym nie miał pompy ciepła poniżej 20tys.zł to grzałbym z powodzeniem prądem z piecykiem Kospel a być może byłaby to hybryda z pompy ciepła 3,8kW do cwu powiązana z c.o,dzięki wpomaganiu się zużytym powietrzem z wentylacji,poddasza nieużytkowego,garażu sprawność takiej pompy nawet w duże mrozy byłaby spora.
Taka pompa nie miałaby ogrzać domu,ta pompa miała by tylko wspomagać ogrzewanie,gdzie głowną rolę w ogrzewaniu grałaby grzałka 6-8kW.O takiej hybrydzie myślałem przez spore zużycie cwu a nie przez zużycie na cele c.o bo o to byłem i jestem spokojny nawet grzejąc prądem.
Być może Was to zdziwi ale są domy z obciązeniem cieplnym ok.1,5-2kW gdzie pompa 3,8kW spokojnie dała by radę bez wspomagania się grzałką.

witam

o jakiej pompe 3,8kW piszesz?

pozdrawiam

Arturo72
07-04-2013, 16:01
witam

o jakiej pompe 3,8kW piszesz?

pozdrawiam
Hewalex:
http://allegro.pl/powietrzna-pompa-ciepla-hewalex-pcwu-3-8h-a3-i3150638683.html
Abatronic też swego czasu miał taką pompę.

mar1973
07-04-2013, 16:09
witam

ale ta pompa nie pracuje w temperaturach ujemnych
nie jest do tego przystosowana
producent zaleca tylko w temperaturach powyzej O*C

pozdrawiam


Hewalex:
http://allegro.pl/powietrzna-pompa-ciepla-hewalex-pcwu-3-8h-a3-i3150638683.html
Abatronic też swego czasu miał taką pompę.

Arturo72
07-04-2013, 16:13
witam

ale ta pompa nie pracuje w temperaturach ujemnych
nie jest do tego przystosowana
producent zaleca tylko w temperaturach powyzej O*C

pozdrawiam
Zgadza się.Po małej modyfikacji z dopływem powietrza przy dobrych układach pompa będzie pracowała cały czas w plusowych temperaturach.
Pompie potrzeba 500m3/h,z wyrzutu wentylacji otrzymujemy ok.100-120m3/h dodatniej temperatury zwłaszcza jak ktoś ma GWC,na poddaszu nieużytkowym też jest sporo powietrza,garaż podobnie,przez układ trójników można podłączyć pod pompę.
ProStaś miał wentylację wywiewną i całość powietrza pakował pod pompę,jemu to się sprawdzało.

No ja taki planuje postawic z obciazeniem niewielkim, ale co z tego jak polecana przez CIebie pompa nie ogarnie dogrzewania nie z braku mocy tylko sposobu dzialania.
Pozdrawiam
182100
Sterownik pokojowy podpięty pod pompę obiegową,pompa ma swój sterownik,grzałkę trzeba obmyślić ;)
Wyprzedzając głosy mało zdecydowanych,nie polecam tego rozwiązania,nie mam korzyści z tego,jest to schemat do indywidualnych przemyśleń inwestorów :)

jasiek71
07-04-2013, 16:20
Zgadza się.Po małej modyfikacji z dopływem powietrza przy dobrych układach pompa będzie pracowała cały czas w plusowych temperaturach.
Pompie potrzeba 500m3/h,z wyrzutu wentylacji otrzymujemy ok.100-120m3/h dodatniej temperatury zwłaszcza jak ktoś ma GWC,na poddaszu nieużytkowym też jest sporo powietrza,garaż podobnie,przez układ trójników można podłączyć pod pompę.
ProStaś miał wentylację wywiewną i całość powietrza pakował pod pompę,jemu to się sprawdzało.

przecież po dość krótkim czasie będziesz miał wszędzie na minusie ...;)

mar1973
07-04-2013, 16:20
Zgadza się.Po małej modyfikacji z dopływem powietrza przy dobrych układach pompa będzie pracowała cały czas w plusowych temperaturach.
Pompie potrzeba 500m3/h,z wyrzutu wentylacji otrzymujemy ok.100-120m3/h dodatniej temperatury zwłaszcza jak ktoś ma GWC,na poddaszu nieużytkowym też jest sporo powietrza,garaż podobnie,przez układ trójników można podłączyć pod pompę.
ProStaś miał wentylację wywiewną i całość powietrza pakował pod pompę,jemu to się sprawdzało.

witam

to nie zadziała

z garażu i wymiennika gruntowego nie uzyskasz odpowiedniej ilości ciepłego powietrza 500m3/h
jeżeliby nawet, to jak chiałbyś pobierać powietrze z wymiennika gruntowego - wentylator pompy tego nie wyciagnie

pozdrawiam

bitter
07-04-2013, 16:21
To możesz oszukać trochę sterowanie pogodowe i zrobić pogodowo-pokojowe. Ja tak zrobiłem z moją PC.
Wszystko zależy od tego jaki masz sterownik. Poszukaj na forum rwxw i on ci wytłumaczy jak to zrobić.
Jak będziesz przerabiał i potrzebował rezystorków, to kilkadziesiąt mogę ci wysłać za darmo :D

Jest jeden patent na wyłączenie pompy. Kiedy czujnik temp wewn wykaże, że temperatura zadana została osiągnięta. A że nie mam wpiętego czujnika wewnętrznego no to pompa cały czas naparza. Jak dla mnie to głupie ale trudno było mi dyskutować z inżynierami z kospela.


witam

napisz, jak grzejesz wodę cwu, czy za pomocą tej pompy chcesz grzać tylko co? czy też cwu?

pozdrawiam

Chciałbym aby to była instalacja uniwersalna czyli wszystko.

mar1973
07-04-2013, 16:22
zgadza się
bedzie chłodno


przecież po dość krótkim czasie będziesz miał wszędzie na minusie ...;)

Liwko
07-04-2013, 16:32
przecież po dość krótkim czasie będziesz miał wszędzie na minusie ...;)

Chyba że uchyli klapę na poddasze.

Arturo72
07-04-2013, 16:33
zgadza się
bedzie chłodno
Na poddaszu nie użytkowym może być chłodno,wyrzut z reku nie schładza przecież nam domu,w garażu nie mieszkam.Wszędzie tam są dodatnie temperatury.

r19
07-04-2013, 16:36
Umowę mam na 22,3tys.zł za całość,żadnego aneksu do umowy nie podpisywałem.
Plus pewna, nieokreslona kwota z 8000 zl z wplaconej za udzialy w spolce.
O tym wspomnial miki

Arturo72
07-04-2013, 16:38
Plus pewna, nieokreslona kwota z 8000 zl z wplaconej za udzialy w spolce.
O tym wspomnial miki
Nie wiem nic na temat tego "plusa",mam tylko jedną umowę na realizację,bez aneksu :)

jasiek71
07-04-2013, 16:38
Na poddaszu nie użytkowym może być chłodno,wyrzut z reku nie schładza przecież nam domu,w garażu nie mieszkam.Wszędzie tam są dodatnie temperatury.
puść sobie te kilkaset m3 powietrza o ujemnej temperaturze a zobaczysz ile tam masz energii ...;)

sSiwy12
07-04-2013, 16:42
Na poddaszu nie użytkowym może być chłodno,wyrzut z reku nie schładza przecież nam domu,w garażu nie mieszkam.Wszędzie tam są dodatnie temperatury.

Arturo 1 - 5 = -4, anie 0

mar1973
07-04-2013, 16:44
Jest jeden patent na wyłączenie pompy. Kiedy czujnik temp wewn wykaże, że temperatura zadana została osiągnięta. A że nie mam wpiętego czujnika wewnętrznego no to pompa cały czas naparza. Jak dla mnie to głupie ale trudno było mi dyskutować z inżynierami z kospela.



Chciałbym aby to była instalacja uniwersalna czyli wszystko.

witam

jeżeli nie możesz uzywać czujnika temperatury wewnetrznej, bo go nie możesz podłączyć do pompy KOSPEL-a to możesz
wpiąć zawór trójdrożny,który bedzie załączany termostatem temperatury wewnetrznej (jak w schemacie podanym przez Arturo72 w poscie 10878)
pompa w tym schemacie to oczywiscie pompa w KOSPEL-u
jezeli temperatura w mieszkaniu bedzie tak jak ustawiona na termostacie to zawór przełaczy sie i woda bedzie płynąć w obiego instalacja co - kocioł KOSPEL, czyli poza zasobnikiem ogrzewanym przez pompę

pozdrawiam

compi
07-04-2013, 16:48
Podłączając takie GWC zimą pod pompę to chyba po tygodniu takiej pracy, drugi trzeba by na odbudowę poświęcić.

jasiek71
07-04-2013, 16:50
Podłączając takie GWC zimą pod pompę to chyba po tygodniu takiej pracy, drugi trzeba by na odbudowę poświęcić.

dokładnie...
nie wspominając o znacznie mocniejszym wentylatorze co by tyle powietrza przepompowywać ...

Arturo72
07-04-2013, 16:52
Podłączając takie GWC zimą pod pompę to chyba po tygodniu takiej pracy, drugi trzeba by na odbudowę poświęcić.
Ale ja nie piszę o podłączaniu pompy bezpośrednio pod GWC,GWC niech chodzi sobie z wentylacją ale wyrzut z reku dzięki GWC mamy o wyższej temperaturze niż bez GWC.

r19
07-04-2013, 16:53
Jest jeden patent na wyłączenie pompy. Kiedy czujnik temp wewn wykaże, że temperatura zadana została osiągnięta. A że nie mam wpiętego czujnika wewnętrznego no to pompa cały czas naparza. Jak dla mnie to głupie ale trudno było mi dyskutować z inżynierami z kospela.



Chciałbym aby to była instalacja uniwersalna czyli wszystko.
A nie zapomniales jeszcze o rozwarciu stykow NA (praca urzadzenia nadrzednego), co spowoduje zatrzymanie pompy?

Liwko
07-04-2013, 16:55
bitter, mi sterownik w pompie w dzień pokazuje +45* :)
Oczywiście jak temperatura w domu spadnie o 0,5 stopnia, to sterownik pokojowy jest odcinany i pompa zaczyna myśleć pogodowo.

jasiek71
07-04-2013, 16:56
Ale ja nie piszę o podłączaniu pompy bezpośrednio pod GWC,GWC niech chodzi sobie z wentylacją ale wyrzut z reku dzięki GWC mamy o wyższej temperaturze niż bez GWC.

aaa...
czyli sumarycznie dalej te 500m3 przez GWC...;)

mar1973
07-04-2013, 17:00
Ale ja nie piszę o podłączaniu pompy bezpośrednio pod GWC,GWC niech chodzi sobie z wentylacją ale wyrzut z reku dzięki GWC mamy o wyższej temperaturze niż bez GWC.

to nie bedzie działać

gwc zamrozisz!!! bardzo szybko - regeneracja jak pisze compi wyżej

za mało ciepłego powietrza nawet jakbyś pobierał powietrze z garażu (maks. 150m3 tylko jednorazowy pobór - drugi raz sie nie da pobrać, powietrze wydalane z reku też nie wystarczy, napewno nie 500m3, nawet jakbys zabrał powietrze z poddasza - też tylko jenorazowo)

pozdrawiam

bitter
07-04-2013, 17:02
A nie zapomniales jeszcze o rozwarciu stykow NA (praca urzadzenia nadrzednego), co spowoduje zatrzymanie pompy?

NA powoduje zatrzymanie całego pieca. Fakt.

Arturo72
07-04-2013, 17:02
aaa...
czyli sumarycznie dalej te 500m3 przez GWC...;)
100-120m3 z wyrzutu reku+200-300m3 z poddasza nieużytkowego+100m3 z garażu+reszta z zewnątrz i mamy powietrze dla pompy.Jak nie wydoli to jest jeszcze grzałka.
Co wyście się na ten GWC uparli.Z GWC mamy wyższe temperatury wyrzutu z reku i tyle.

mar1973
07-04-2013, 17:06
Na poddaszu nie użytkowym może być chłodno,wyrzut z reku nie schładza przecież nam domu,w garażu nie mieszkam.Wszędzie tam są dodatnie temperatury.

witam

pisząc chłodno miałem na mysli, że nie będziesz miał wystarczającej ilości ciepłego powietrza!!!
wychłodzisz GWC biorąc ciepłe powietrze z reku bierzesz je z GWC albo z pompy własnie - nie da się

pozdrawiam

jasiek71
07-04-2013, 17:08
Co wyście się na ten GWC uparli.Z GWC mamy wyższe temperatury wyrzutu z reku i tyle.
bo GWC to jedyne miejsce z którego można próbować coś skubnąć ale musiałby być ogromny...

mar1973
07-04-2013, 17:09
100-120m3 z wyrzutu reku+200-300m3 z poddasza nieużytkowego+100m3 z garażu+reszta z zewnątrz i mamy powietrze dla pompy.
Co wyście się na ten GWC uparli.Z GWC mamy wyższe temperatury wyrzutu z reku i tyle.

witam

powietrze z garażu i poddasza wykorzystasz tylko raz!!!
zostanie tylko GWC ale zamrozone - nie działa!!!
nie da się!!!

pozdrawiam

Liwko
07-04-2013, 17:15
bo GWC to jedyne miejsce z którego można próbować coś skubnąć ale musiałby być ogromny...

Albo glikolowy. I dochodzimy do gruntowej.

Sławek...
07-04-2013, 17:17
oj tam, oj tam.. jak już wszystko się wychłodzi to zawsze można pociągnąć z salonu...

nie spierajcie się bo Artur wie lepiej... dwa lata nad tym myślał...

bitter
07-04-2013, 17:28
witam

jeżeli nie możesz uzywać czujnika temperatury wewnetrznej, bo go nie możesz podłączyć do pompy KOSPEL-a to możesz
wpiąć zawór trójdrożny,który bedzie załączany termostatem temperatury wewnetrznej (jak w schemacie podanym przez Arturo72 w poscie 10878)
pompa w tym schemacie to oczywiscie pompa w KOSPEL-u
jezeli temperatura w mieszkaniu bedzie tak jak ustawiona na termostacie to zawór przełaczy sie i woda bedzie płynąć w obiego instalacja co - kocioł KOSPEL, czyli poza zasobnikiem ogrzewanym przez pompę

pozdrawiam

Bardzo fajny pomysł ale jestem uzależniony od pomiaru temperatury w jednym pomieszczeniu. Ale jest to krok w dobrym kierunku. Jest jeszcze jedne problem. Piec mierzy temperaturę wody na powrocie. Jeżeli wepniemy tam PCI to zawsze bedzie dostawał podgrzaną wodę i nie będzie umiał ustalić jaka jest rzeczywista temperatura wody w instalacji i pogodówka nie zadziała prawidłowo.

Modyfikacją Twojego rozwiązania (ale nie eliminującą powyższego) jest to, gdyby udało się wyciągnąć sygnał z pieca, że włąśnie włączył grzałki to można by to właśnie wziąć jako sygnał do sterowania zaworem. Jak piec grzeje to zawór puszcza wodę przez zasobnik do pieca, a jak piec nie grzeje to omija zasobnik. Z tym, że trzeba by było wprowadzić modyfikację i zasobnik wpiąć nie przed piecem a za piecem. Dlatego, że wpięcie przed piecem zakłóci pomiar temperatury. Gdyby zrobić tak jak proponujesz ale z moją modyfikacją to piec dostanie ciepłą wodę i wyłaczy grzałki wtedy zawór trójdrożny przełączy się omijając zasobnik, piec dostanie znów zimną wodę, włączy grzałki a to przestawi zawór na zasobnik i znów ciepła woda płynie do pieca, ten wyłącza grzałki i tak w kółko.

Minusem rozwiązania z zasobnikiem za piecem jest to, że chodzi jednocześnie PCI i piec ...

Swoją drogą do sterowania zaworem trójrożnym są jakieś specjalne termostaty?

mar1973
07-04-2013, 17:50
Bardzo fajny pomysł ale jestem uzależniony od pomiaru temperatury w jednym pomieszczeniu. Ale jest to krok w dobrym kierunku. Jest jeszcze jedne problem. Piec mierzy temperaturę wody na powrocie. Jeżeli wepniemy tam PCI to zawsze bedzie dostawał podgrzaną wodę i nie będzie umiał ustalić jaka jest rzeczywista temperatura wody w instalacji i pogodówka nie zadziała prawidłowo.

Modyfikacją Twojego rozwiązania (ale nie eliminującą powyższego) jest to, gdyby udało się wyciągnąć sygnał z pieca, że włąśnie włączył grzałki to można by to właśnie wziąć jako sygnał do sterowania zaworem. Jak piec grzeje to zawór puszcza wodę przez zasobnik do pieca, a jak piec nie grzeje to omija zasobnik. Z tym, że trzeba by było wprowadzić modyfikację i zasobnik wpiąć nie przed piecem a za piecem. Dlatego, że wpięcie przed piecem zakłóci pomiar temperatury. Gdyby zrobić tak jak proponujesz ale z moją modyfikacją to piec dostanie ciepłą wodę i wyłaczy grzałki wtedy zawór trójdrożny przełączy się omijając zasobnik, piec dostanie znów zimną wodę, włączy grzałki a to przestawi zawór na zasobnik i znów ciepła woda płynie do pieca, ten wyłącza grzałki i tak w kółko.

Minusem rozwiązania z zasobnikiem za piecem jest to, że chodzi jednocześnie PCI i piec ...

Swoją drogą do sterowania zaworem trójrożnym są jakieś specjalne termostaty?

witam
sprawdź działa twój KOSPEL, prawdopodobnie on mierzy temperaturę wpływającą dno niego z instalacji CO, i dogrzewa tylko o deltę T, modulując mocą, czyli jak bedzie brakować tylko klika stopni do wyliczonej przez pogodówkę to zredukuje mco grzania, jak woda z zasobnika bedzie chłodna np. zimą gdy pompa nie bedzie chodzić to bedzie podgrzewał tylko kocioł

a termostat pokojowy to chyba nie problem, dasz go do pomieszczenia wg, którego bedziesz chciał sterować grzaniem z pompy

jaki termostat, np. Euroster programowalny lub nie

pozdrawiam

flisiu
07-04-2013, 17:57
Ja miałem mieć pompę jednofazową 8kW Atlantica,wpłaciłem na nią zaliczkę 12,7tys.zł w sierpniu zeszłego roku bo za taką cenę miała być okazyjnie do kupienia.
wiesz wiele rzeczy bylo u Mikiego po okazyjnych cenach i wielu sie na tym przejechalo. mowmy o aktualnych cenach, nie super promocyjnych z terminem realizacji za dwa lata. nawet przyjmujac ta cene pompy to dalej upierasz sie ze podlogowka za 50zl/m2 ??

bitter
07-04-2013, 17:58
A tak przy okazji (trochę nie w temacie) dopiero ostatnio przeczytałem o metodzie dwóch studni. Z jednej czerpie się wodę, przechodzi przez PCI i wpada do drugiej. Studnie to koszt ok 5 tys zł a sama mała pompa drugie 5 tys...

Liwko
07-04-2013, 18:03
A tak przy okazji (trochę nie w temacie) dopiero ostatnio przeczytałem o metodzie dwóch studni. Z jednej czerpie się wodę, przechodzi przez PCI i wpada do drugiej. Studnie to koszt ok 5 tys zł a sama mała pompa drugie 5 tys...

Bardzo niepewny system (dziś jest odpowiednia ilość wody, jutro nie) i woda musi mieć dobre parametry. Ogólnie rzadko spotykany system.

Pratchawiec
07-04-2013, 18:17
Napisał Mar1973



pisząc chłodno miałem na mysli, że nie będziesz miał wystarczającej ilości ciepłego powietrza!!!
wychłodzisz GWC biorąc ciepłe powietrze z reku bierzesz je z GWC albo z pompy własnie - nie da się

Problem jest nie tylko z temperaturą pozyskiwanego powietrza, ale również jego wilgotnością. Myślałem również o odzysku ciepła z powietrza wywiewanego, ale po przemyśleniu uznałem to rozwiązanie za mało efektywne, a przede wszystkim kłopotliwe.
O ile bowiem podniesie się średnia temp. powietrza nawiewanego do wymiennika PC, jeśli zmieszamy np 80 m3 z rekuperatora (odzysk z wentylacji zimą) i 4500 m3 pobieranych przez wymiennik z atmosfery? Raczej symbolicznie. Można to zresztą policzyć ale zapewniam, że będzie to mniej niż 1*.

Wpływ na efektywność, będzie raczej znikomy. Należy przy tym pamiętać, że wywiewane z wnętrza powietrze po przejściu przez rekuperator niesie w sobie duży ładunek wilgoci, która podlegać będzie natychmiastowemu skropleniu na lamelach parownika PC, prowadząc do pracy wymiennika z mniejszą sprawnością i w konsekwencji do częstszych cykli odszraniania. Tego już nie liczyłem, ale jest możliwym że zyski cieplne zrównoważone zostaną stratami na efektywności wymiany ciepła w parowniku

Inaczej byłoby gdybyśmy mieli do dyspozycji dużo ciepła odpadowego z innych źródeł, najlepiej przy tym suchego. Ktoś kto ma przy domu np piekarnię lub lakiernie mógłby stworzyć coś w rodzaju układu kogeneracyjnego. Czegoś w rodzaju perpetuum mobile

Pozdrawiam

Pratchawiec

mar1973
07-04-2013, 18:19
A tak przy okazji (trochę nie w temacie) dopiero ostatnio przeczytałem o metodzie dwóch studni. Z jednej czerpie się wodę, przechodzi przez PCI i wpada do drugiej. Studnie to koszt ok 5 tys zł a sama mała pompa drugie 5 tys...

fajna pompa ciepły tylko... kilka duzych minusów: odpowiednia jakość wody, wydajność studni, pozwolenia

popatrz na to co pisze np. OCHSNER:
http://www.ochsner.pl/anlagenplanung/waermequellanlage/anlagenplanung-wasser/

najwazniejsze jakość wody - zanm tylko 1 instalacje, gdzie była zamontowana pompa ciepła woda-woda, i padła po 1 roku, kamień!!!

wymaga badań wody!!!

pozdrawiam

Pratchawiec
07-04-2013, 18:24
Napisał bitter


A tak przy okazji (trochę nie w temacie) dopiero ostatnio przeczytałem o metodzie dwóch studni. Z jednej czerpie się wodę, przechodzi przez PCI i wpada do drugiej. Studnie to koszt ok 5 tys zł a sama mała pompa drugie 5 tys...

Są dwa zasadnicze problemy;


moc pomp obiegowych, z reguły duża bo chodzi o pompowanie dużych ilości wody na duże wysokości,
skład chemiczny wody a zwłaszcza jej zażelazienie, powodujące powodujące z reguły "zapychanie" instalacji.


Jest jeszcze jeden problem, takie korzystanie ze studni wymaga pozwolenia wodnoprawnego trudnego do uzyskania

Pratchawiec

Pyxis
07-04-2013, 18:25
nie spierajcie się bo Artur wie lepiej... dwa lata nad tym myślał...

Widze, ze nadal krecicie sie wokol "inkubatora niedorzecznosci" jakim juz w pelnym wymiarze jest Arturek. :)

mar1973
07-04-2013, 18:26
Napisał Mar1973




Problem jest nie tylko z temperaturą pozyskiwanego powietrza, ale również jego wilgotnością. Myślałem również o odzysku ciepła z powietrza wywiewanego, ale po przemyśleniu uznałem to rozwiązanie za mało efektywne, a przede wszystkim kłopotliwe.
O ile bowiem podniesie się średnia temp. powietrza nawiewanego do wymiennika PC, jeśli zmieszamy np 80 m3 z rekuperatora (odzysk z wentylacji zimą) i 4500 m3 pobieranych przez wymiennik z atmosfery? Raczej symbolicznie. Można to zresztą policzyć ale zapewniam, że będzie to mniej niż 1*.

Wpływ na efektywność, będzie raczej znikomy. Należy przy tym pamiętać, że wywiewane z wnętrza powietrze po przejściu przez rekuperator niesie w sobie duży ładunek wilgoci, która podlegać będzie natychmiastowemu skropleniu na lamelach parownika PC, prowadząc do pracy wymiennika z mniejszą sprawnością i w konsekwencji do częstszych cykli odszraniania. Tego już nie liczyłem, ale jest możliwym że zyski cieplne zrównoważone zostaną stratami na efektywności wymiany ciepła w parowniku

Inaczej byłoby gdybyśmy mieli do dyspozycji dużo ciepła odpadowego z innych źródeł, najlepiej przy tym suchego. Ktoś kto ma przy domu np piekarnię lub lakiernie mógłby stworzyć coś w rodzaju układu kogeneracyjnego. Czegoś w rodzaju perpetuum mobile

Pozdrawiam

Pratchawiec

witam

nic dodać nic ująć

pozdrowienia

pitersson
07-04-2013, 18:50
100-120m3 z wyrzutu reku+200-300m3 z poddasza nieużytkowego+100m3 z garażu+reszta z zewnątrz i mamy powietrze dla pompy.Jak nie wydoli to jest jeszcze grzałka.
Co wyście się na ten GWC uparli.Z GWC mamy wyższe temperatury wyrzutu z reku i tyle.

Oj Arturek ale sie zamotales;).... w gazetce muratorka tez tak poleciles? ...ubaw po pachy:)
pamietaj ,, tego sie nieda pomalowac to je AMELINIUM!!! "
http://www.youtube.com/watch?v=AV6AZdEZ_Qg :lol2:

Arturo72
07-04-2013, 18:50
Widze, ze nadal krecicie sie wokol "inkubatora niedorzecznosci" jakim juz w pelnym wymiarze jest Arturek. :)
Jak tam legionella,nie zabiła Cię ?
Być może inne bakterie z wentylacji wpływają na Twoje samopoczucie ;)

Oj Arturek ale sie zamotales;).... w gazetce muratorka tez tak poleciles? ...ubaw po pachy:)

Cóż ja Ci będę tłumaczył...
Dla ciekawości przejrzyj ofertę pomp powietrznych Nibe,typowo na powietrze z wyrzutu wentylacji :)

pitersson
07-04-2013, 19:18
Jak tam legionella,nie zabiła Cię ?
Być może inne bakterie z wentylacji wpływają na Twoje samopoczucie ;)

Cóż ja Ci będę tłumaczył...
Dla ciekawości przejrzyj ofertę pomp powietrznych Nibe,typowo na powietrze z wentylacji :)

,,Ocierasz sie" o kol. Maciejzi;) ... tydzien temu bylem na targach budowlanych i nie omieszkalem podbic jako kompletny laik do przedstawiciela tej firmy i tez zenil takie kity co Ty a po kilku konretnych pytaniach (laika) faciunio przestawil sie z Pc pow. o ktorej tak smiesznie prawisz:) ( stwierdzil ze nawet na cwu niewrobi w 100%) i zaproponowal mi gruntowke z odwiertami . A gruntowka piekna maszyna, wyswietlacz bajer i wiesz jaki miala COP wymalowany na obudowie? .... Cale 5 !!!!!
a Ty wszystko tak lykasz jaak kolo zaanonsowany wyzej....;)

Pyxis
07-04-2013, 19:39
Jak tam legionella,nie zabiła Cię ?
Być może inne bakterie z wentylacji wpływają na Twoje samopoczucie ;)

I tymi dwoma zdaniami wyczrpales "haki" na mnie.
A ja o Tobie moge pisac i pisac...... Róg Amaltei przy Tobie, to sklep miesny za czasow stanu wojennego. ;)

malux20
07-04-2013, 21:20
Plus pewna, nieokreslona kwota z 8000 zl z wplaconej za udzialy w spolce.
O tym wspomnial miki
faktycznie coś takiego bylo

malux20
07-04-2013, 21:24
,,Ocierasz sie" o kol. Maciejzi;) ... tydzien temu bylem na targach budowlanych i nie omieszkalem podbic jako kompletny laik do przedstawiciela tej firmy i tez zenil takie kity co Ty a po kilku konretnych pytaniach (laika) faciunio przestawil sie z Pc pow. o ktorej tak smiesznie prawisz:) ( stwierdzil ze nawet na cwu niewrobi w 100%) i zaproponowal mi gruntowke z odwiertami . A gruntowka piekna maszyna, wyswietlacz bajer i wiesz jaki miala COP wymalowany na obudowie? .... Cale 5 !!!!!
a Ty wszystko tak lykasz jaak kolo zaanonsowany wyzej....;)

takie życie ja obserwuje podlicznik jakoś klopotu nie widze

pitersson
07-04-2013, 21:40
Aby byla jasnosc, ja nie neguje Pc pow. tylko te sieczke marketingowa ,bo widze ze nie wylapales...

malux20
07-04-2013, 21:44
ok

sSiwy12
07-04-2013, 21:49
Jak tam legionella,nie zabiła Cię ?
Cóż ja Ci będę tłumaczył...
Dla ciekawości przejrzyj ofertę pomp powietrznych Nibe,typowo na powietrze z wyrzutu wentylacji :)

A założenia (ogólne) czytałeś ?



Zastosowanie tradycyjnego systemu Wentylacji w nowym, energooszczędnym budownictwie żart często niewystarczające by zapewnić wymaganą wielkosc Wymiany powietrza (0,5 - 1 Wymiany bd godzinę), ponadto powoduje bezpowrotną utratę nawet ponad 50% Ciepła!


A teraz przelicz to na swój budynek - o ile wzrasta Ci zużycie energii potrzebnej do ogrzania takiej ilości powietrza wentylacyjnego ?

mkm silesia
07-04-2013, 22:46
dobra, dobra...pogadamy jak sie skończy cała sprawa...wtedy policzysz na nowo :P

Myślisz że Pan Prezes może beknąć za zobowiązania spółki w hurtowniach i u klientów ?;)

r19
08-04-2013, 06:37
Siwy to jest duża szansa, że za część zobowiązań ST24 zapłaci Arturek z własnego udziału jak będzie miał pecha ?
-

Artur część udziałów już wybrał w montażu pompy ciepłą :)

bitter
08-04-2013, 13:33
Myślisz że Pan Prezes może beknąć za zobowiązania spółki w hurtowniach i u klientów ?;)

Przepraszam ale czy coś przeczyłem? O czym Wy piszecie?

flisiu
08-04-2013, 13:42
Przepraszam ale czy coś przeczyłem? O czym Wy piszecie?

hehe chyba duzo przeoczyles :)

gall86
08-04-2013, 13:44
3/4 wątków w pompach mówi o pewnym instalatorze czarojdzieju

bitter
08-04-2013, 14:24
3/4 wątków w pompach mówi o pewnym instalatorze czarojdzieju

No nie jestem na bieżąco a historia ciekawa.

twaro
08-04-2013, 19:38
No nie jestem na bieżąco a historia ciekawa.


"Niewolnica Excelia"
Niekończący się serial trwa.

mkm silesia
08-04-2013, 20:12
"Niewolnica Excelia"
Niekończący się serial trwa.

A Leoncio gdzie?:D

twaro
08-04-2013, 21:58
A Leoncio gdzie?:D


Leoncio złotousty.

mkm silesia
08-04-2013, 22:02
Leoncio złotousty.

Jest jest właśnie wrócił z europy:D
http://www.youtube.com/watch?v=Ckl1ZxXdaBg

malux20
10-04-2013, 11:08
ja mam pompę 10 kw
3 prysznice dziennie , zmywarka
taryfa wekendowa z okienkiem w tygodniu 13-15
zasobnik 300litr.
czy mogę liczyć że pompa w dzień spokojnie wyprodukuje potrzebną wodę:D w pół godziny?
jesli tak to przez pozostałe 1,5 h dość dużo wyprodukuje ciepła

Jacekss
10-04-2013, 11:55
w pół godz wyprodukuje ci zresztą pewnie wiesz - 5 kWh.. czy to wystarczy do podgrzania wody, to zalezy ile jej zużyjesz, może wystarczyć ale nie musi
a czy tak dużo wyprodukuje w pozostałe 1,5h.. całe 15 kWh ciepła :)

sSiwy12
10-04-2013, 12:04
5kWh, to około 150l CWU o około 40 stopniach.

Pyxis
10-04-2013, 17:35
ja mam pompę 10 kw
3 prysznice dziennie , zmywarka
taryfa wekendowa z okienkiem w tygodniu 13-15
zasobnik 300litr.
czy mogę liczyć że pompa w dzień spokojnie wyprodukuje potrzebną wodę:D w pół godziny?
jesli tak to przez pozostałe 1,5 h dość dużo wyprodukuje ciepła

Zimowa pora bedzie ciezko. Raczej blizej 45-50min na cykl. U mnie teraz przy 12kW i 300l zasobniku dogrzewa 30-35 min. do 48*C (zakladam, ze nie bedziesz mial -10 :) przy PW)

gall86
10-04-2013, 17:38
a czy jedno zaladowanie 300l w nocy nie wystarczy na dobę?

Pyxis
10-04-2013, 17:42
Nie za mocno. Zasobnik nie jest grzany rownomiernie w calej objetosci. Nie masz dostepnej calej jego objetosci a tylko najcieplejsza gore. U mnie grzeje na wejscie w tania taryfe i jeszcze dogrzewa 10 min nad ranem. Trafia sie tez w dzien dogrzanie 10 min jak jest wiekszy rozbior, albo sie mocno z cyrkulacji korzysta (mam ja "na rzadanie" zrobiona).

PS. Zakladam, ze dogrzewasz "po pompiarsku" do temp 48-50*C max.

Arturo72
10-04-2013, 19:48
Pierwsze i narazie jedyne grzanie cwu mam już za sobą.


Dzisiaj zapodałem grzanie zasobnika cwu do 43st.C i w ciągu ok.30min było to osiągnięte z 15st.C do 43st.C.

sSiwy12
10-04-2013, 20:48
Wychodzi, że ta PCi ma moc ponad 20kW.

Arturo72
10-04-2013, 20:59
Wychodzi, że ta PCi ma moc ponad 20kW.
No patrz,myślałem,ze kupiłem 9kW ;)
Odczyty były z termometra na zasobniku,czujnik temperatury w zasobniku nie działa na tą chwilę.

wihajster
10-04-2013, 21:00
300l zasobnik?
Jeśli tak i temperatura równomierna to wychodzi 19,54kW.
Nieźle ;)

Sławek...
10-04-2013, 21:09
wychodzi 19,54kW.
... a świnie latają... ;)
takie rzeczy tylko w Erze albo u Arturka ;)

r19
10-04-2013, 21:09
No patrz,myślałem,ze kupiłem 9kW ;)
Odczyty były z termometra na zasobniku,czujnik temperatury w zasobniku nie działa na tą chwilę.

Wyrobisz się przed zimą z zakończeniem montażu?

Pratchawiec
10-04-2013, 22:36
300l zasobnik?
Jeśli tak i temperatura równomierna to wychodzi 19,54kW.
Nieźle ;)

Oczywiście, że jest błąd pomiaru, ale być może nie aż taki duży. Jeśli dziś, jak u mnie temp. zewnętrzna sięgała w słońcu 15* to:

182881

Arturo, kup sobie termistor NTC 3K za 2 zł, połącz cienkim kablem dwużyłowym z pompą, wsadź do kapilary i będziesz miał temperaturę z czujnika

Pozdrawiam

Pratchawiec

Pyxis
10-04-2013, 22:39
Oczywiście, że jest błąd pomiaru, ale być może nie aż taki duży. Jeśli dziś, jak u mnie temp. zewnętrzna sięgała w słońcu 15* to:

182881


To co? Bo nie zalapalem.
Gdzie czytasz to 19kW?

Arturo72
10-04-2013, 22:42
Arturo, kup sobie termistor NTC 3K za 2 zł, połącz cienkim kablem dwużyłowym z pompą, wsadź do kapilary i będziesz miał temperaturę z czujnika
Pozdrawiam
Pratchawiec
Żebym to ja jeszcze wiedział z czym to się je i jak się tego używa ;)
Mój instalator prawdopodobnie czytał Twój wpis w moim dzienniku i powinien taki czujnik zakupić i wymienić.

miloszenko
10-04-2013, 22:59
WItam, wracajac do tematu wykorzystania taniej pompy PP do CWU takze a CO, czy moze ktos sie wypowiedziec, czy nie moznaby podpiac jakiegos zaworu 2d/3d czy tez mieszacza i puszczac w podlogowke konretna temperature?

Jaka hydraulika bylaby potrzebna, zeby korzystala z cieplej wody jak typowy kran i mieszala z zimna woda tak zeby w bieg poszlo tyle ile chcemy?

POzdrawiam

Pratchawiec
11-04-2013, 00:37
Żebym to ja jeszcze wiedział z czym to się je i jak się tego używa ;)
Mój instalator prawdopodobnie czytał Twój wpis w moim dzienniku i powinien taki czujnik zakupić i wymienić.

Popatrz na charakterystykę czujnika - na zdjęciu w twoim dzienniku. W miejscu gdzie odczytasz temperaturę 25* odczytaj opór. Ja na szybko przeczytałem 3k, ale chyba jest trochę mniej. Wejdź na znany portal i wyszukaj "termistor NTC" 2,2 -2,7 kOhm.To coś takiego:

182903

Jak już dostaniesz, połącz elektrycznie (przylutuj, przykręć, sklej, zrób splot, itp.) z cienkim dwyżyłowym przewodem. Może być z poprzedniego czujnika. Włóż z rurką osłonową z poprzedniego czujnika, a nawet bez do kapilary i podłącz do pompy. Powinno działać. Nie zapomnij o ustawieniach w menu.

Pratchawiec

chcialbympompe
11-04-2013, 06:09
No patrz,myślałem,ze kupiłem 9kW ;)
Odczyty były z termometra na zasobniku,czujnik temperatury w zasobniku nie działa na tą chwilę.

Co to za zasobnik? Gdzie znajduje się termometr?

Vld
11-04-2013, 08:50
widzę, że tu też te same przechwałki Arturo i taka sama reakcja jak na groszkach ;)

swoją drogą ciekawy ten wykres powyżej
co zatrzymuje spadający tręd mocy pompy na 9kW poniżej 7C?
grzałki?

Sławek...
11-04-2013, 09:07
patrząc na wykres i myśląc logicznie to grzałki ;)

Vld
11-04-2013, 09:19
, a jak jest rzeczywiście?

tak przedłużając ten wykres w dół, to mamy taki trend. Spadek temp zewn o 4C, pociaga za sobą spadek mocy o 2 kW.
Przy 3C - 7kW, -1C - 5 kW, ... ,- 10C - dupa

Sławek...
11-04-2013, 09:35
może i grzałki, ale weź pod uwagę, że to pompa Arturka a u niego nawet grzałki chodzą z COP 2,5 ;)

Vld
11-04-2013, 09:40
jak mu cwu grzeje z copem 8,9, to może faktycznie tak być

sSiwy12
11-04-2013, 09:42
Zazdrośniki :cool:

Vld
11-04-2013, 10:18
ty pewnie masz copa ze 89
co nie?

r19
11-04-2013, 11:59
No co ty.... Przy takiej temp zewn?
Tylko 2 jak nie przekrocze 65*C na kaloryferach... :)
Ale wiesz.... Arturko ma doslownie wszystko najlepszejsze..... Wedlug niego samego ;)

Zapomniałeś dodać, że instalatora ma najlepszego.... ale może już mu lepiej nie dokuczać /Arturowi/.

simluc
11-04-2013, 14:10
to przecież oczywiste - było już o tym nie raz....przykład dla T-cap 9kw
tam sprężarka jest 12kw - z PC mocniejszej , moc jest "przykręcona" dla wyższych temperatur, dla niższych temperatur jest "odkręcona" i stąd ta gwarancja do -15C, bo właśnie PC 12kw dla -15 osiąga 9kw
tutaj np to widać
http://www.e-pompyciepla.pl/panasonic-aquarea.html
Z linka widć , że masz problemy z czytaniem specyfikacji produktów.

Porównujesz t-capa z nie t-capem, t-capy sa dwa 9 i 12 kW, mają iksy w kodzie produktu, obydwa dają 9 i 12 kW mocy grzewczej przy -15oC.

Jak często- bzdety by se popisać.

sSiwy12
11-04-2013, 14:29
Dobrze pisał - widać i można porównać.

mkm silesia
11-04-2013, 19:58
patrząc na wykres i myśląc logicznie to grzałki ;)

no to gratuluję logiki bo wynika z niej że t-cap 400V 12kw z grzałką 9kw sprężarką produkuje 3kw zaje.... grzałka japońska bo ma cop 2,5 przy -15

Tak naprawdę moc podawana przez producentów sprężarek (nie tylko powietrznych pomp) zależy od warunków pracy (odparowanie - skraplanie)

http://www.elektronika-sa.com.pl/tcmodel.php?line=HCSSC-ZH-2009&model=ZH38K4E-TFD&RID=4&Tab=2

T-cap ma dodatkowo dochładzacz cieczy i drugi zawór rozprężny - znany układ od dawna w chłodnictwie teraz trafia pod strzechy parę lat temu copelland wprowadził go do małych sprężarek pod nazwą EVI

http://www.emersonclimate.com/europe/ProductDocuments/CopelandLiterature/RefScrollEVI_0904_E_OldConcept_0.pdf

Arturo72
11-04-2013, 21:28
Ale wiesz.... Arturko ma doslownie wszystko najlepszejsze..... Wedlug niego samego ;)

Pewnie.... Niech w kpinach i dokuczaniu tez bedzie najlepszy :D
;)
No ba :)

malux20
13-04-2013, 21:04
dziś pompa dla utrzymania temp w domu 21,5 i 33 w zasobniku 300l wzieła 2,2 kwh
ciepłą wodę prawie dziś nie puszczaliśmy

bitter
14-04-2013, 07:52
Malux a jaką masz pompę bo nie pamiętam i ile cie kosztowała wraz z montażem? Zazdroszczę takich wyników zużycia prądu. Ja na "obsługę" lapotpów pralki lodówki kuchenki tv itp zużywam 6 razy więcej na dobę ;-)

malux20
14-04-2013, 08:00
atlantic s10[podobno byle jaka]
z zasobnikiem 300l i montażem okolo 16-16,5
podobno za duża 10kw- no ale akurat nie szkodzi po moich obserwacjach.
tegoroczna zima była dołująca bo normalnie w lutym i przede wszystkim marcu jest wiele dnii pod 5-10 stop-no a wtedy to szczerze mówiąc bajka
ale u ciebie to powietrzna w tym klimacie się sprawdziłaby na 100%
przy okazji na ile oceniasz zużycie na samą wodę?

chcialbympompe
14-04-2013, 08:04
dziś pompa dla utrzymania temp w domu 21,5 i 33 w zasobniku 300l wzieła 2,2 kwh
ciepłą wodę prawie dziś nie puszczaliśmy
No i co z tego wiemy? Nic :( Woda użytkowa o temperaturze 33 stopnie nadaje się co najwyżej do opłukania rąk na budowie. W dodatku jak piszesz nie używacie jej... Poczekaj z relacjami ze zużycia jak zaczniesz mieszkać w domu i przestaniesz wrzucać maluxy do kominka ;)
U mnie za ostatnie dni schodzi 13-15kWh. Z tego mniej więcej połowa to CWU.

malux20
14-04-2013, 08:11
wiesz samo co to teraz 2-3 kwh - nie więcej
7-8 kwh u mnie to przy łagodnej zimie u mnie
a kominek - to przy 10 stop to u mnie fantastyka
zimą poszło max z 400-500kg

malux20
14-04-2013, 08:13
chciałby czyli 6-7 kwh na cwu?
dużo córek masz?

chcialbympompe
14-04-2013, 08:15
chciałby czyli 6-7 kwh na cwu?
dużo córek masz?
Rodzina 2+1. Ale i tak schodzą 4 wanny wody dziennie :) Takie kaprycho ;)

malux20
14-04-2013, 08:19
a to wiele wyjasnia
czyli przy prysznicach 5kwh za 1,6zł realne na dobe

bitter
14-04-2013, 17:14
atlantic s10[podobno byle jaka]
z zasobnikiem 300l i montażem okolo 16-16,5
[..]
przy okazji na ile oceniasz zużycie na samą wodę?

Cholera drogo jak na moje potrzeby. A samo CWU nie mam pojęcia. Ciągle nie mogę odnaleźć mojego watomierza.

malux20
14-04-2013, 17:20
pytanie jak oceniasz ewentualne obnizki cen pomp i swoje nastepne zimy

bitter
14-04-2013, 17:42
Już nie raz pisałem. Maks 5 tys zł za PCI. Zamontować mogę sam. Wystarczy mi 1kW mocy pobieranej i COP między 2 a 3. Przy droższej pompie nie kalkuluje się. Nie mówiąc już co będzie jak taka droga pompa nawali po gwarancji i wysiądzie np sprzężarka warta kilka tysięcy złotych?

malux20
14-04-2013, 17:55
to tylko kwestia czasu że będą takie ceny
myślę że między innymi dzięki powietrznym gruntowe na gotowo zaczynają się kręcić na poziomie 30 tyś.
gruntowe z papierem i gwarancją na poziomie 22-25 rozwalą rynek
no wchodzą jeszcze jakieś cuda z łupów-ale ruski już o tym myślą

oczywiście piszę o domach do 140m2 dobrze ocieplonych

mkm silesia
14-04-2013, 18:07
to tylko kwestia czasu że będą takie ceny
myślę że między innymi dzięki powietrznym gruntowe na gotowo zaczynają się kręcić na poziomie 30 tyś.
gruntowe z papierem i gwarancją na poziomie 22-25 rozwalą rynek
no wchodzą jeszcze jakieś cuda z łupów-ale ruski już o tym myślą

oczywiście piszę o domach do 140m2 dobrze ocieplonych

nie wierzę producent nie zarobi, dystrybutor nie zarobi, wiertacz nie zarobi, instalator nie zarobi i co wszyscy pojadą do Albionu taki polski pomysł na zielona wyspę
aaa i najważniejsze Państwo nie zarobi

malux20
14-04-2013, 18:12
to dzięki obecnym cenom pomp gospodarka się jakoś kręci?
juz teraz widać że gruntowe ale w poziomie atakują powietrzne o pionowych się nie wypowiadam.

mkm silesia
14-04-2013, 18:27
powiem ci jak to wygląda w skrócie dostaje chłopek roztropek 20k na rozruch firmy z urzędu pracy i dwa lata niskiego zusu więc bierze się do roboty żeby mieć zlecenia to robi po kosztach i ile wlezie bo jak marża niska to trzeba nadrabiać ilością (od razu przykład z forum mi się przypomina) po dwóch latach dowalają zus 1k/miesiąc no i pewnie pomocnik też się już upomni o legalne zatrudnienie no to jeszcze dwa lata (może się polepszy bo na wyborach obiecali) i chłopek po 4 latach harówy (bez urlopu itp.) budzi się że trza by nowe auto do roboty kopić (bo stare co se kupił na początek rozkład) albo narzędzia a nie ma za co.
No to trza nową firmę założyć teraz na matkę córkę teściową itd. i znów 20k zgarnąć i niski zus na 2 lata - taka odmiana komuny unijnej zawsze coś za darmo dają połączona z typowo polskim dziadostwem ...

chcialbympompe
14-04-2013, 18:31
Już nie raz pisałem. Maks 5 tys zł za PCI. Zamontować mogę sam.
Też już pisałem...
http://allegro.pl/pompa-ciepla-ulrich-hitpump-i3159081082.html
Do tego glikol i wymiennik ciepła. Jeżeli chcesz grzać też CWU to zasobnik (ale przekroczysz budżet).

bitter
14-04-2013, 18:38
No właśnie zasobnik mam ale bez wężownicy cholera bo elektryczny z własną grzałką. Co do tej pompy nie ma tam żadnych parametrów. Co to jest te 3,5? 3,5kW mocy grzewczej przy jakim COP? No i automatyka nie wiem jak działa, czy tam jest sterowanie krzywą grzania itp? Wpięcie takiej pompy do mojego pieca nie zostało jeszcze kompletnie rozwiązane (automatyka) Nie chcę mieć PCi, która grzeje mi wodę a potem ręcznie muszę sterować temperaturą. Dalej nie jest to PCI do grzania domu w 100% działąjąca, czyli z dodatkową grzałką i sterowaniem pogodowym ... ale warte rozważenia.

mkm silesia
14-04-2013, 18:42
Też już pisałem...
http://allegro.pl/pompa-ciepla-ulrich-hitpump-i3159081082.html
Do tego glikol i wymiennik ciepła. Jeżeli chcesz grzać też CWU to zasobnik (ale przekroczysz budżet).

W temperaturze poniżej 5°C z reguły jest konieczność włączenia drugiego źródła ciepła (grzałki elektrycznej, kotła itp.).
Ale to wciąż jest opłacalne

jeden z ciekawych fragmentów z instrukcji Ulrich

mkm silesia
14-04-2013, 18:52
tak krótko ulrich za 3k (on/off) kospel za 3k zbiornik jakaś automatyka i co mamy wydane z 10k i poniżej +5 grzałka
dziękuje wujku dobra rada

chcialbympompe
14-04-2013, 18:58
tak krótko ulrich za 3k (on/off) kospel za 3k zbiornik jakaś automatyka i co mamy wydane z 10k i poniżej +5 grzałka
dziękuje wujku dobra rada

Masz lepszą propozycję? Pamiętaj, że bitter kospela już ma. No chyba, że jako instalator go odkupisz? A uwaga o +5 dotyczy podgrzewania CWU (wysokie temperatury). Wg instrukcji PC pracuje do -25.

mkm silesia
14-04-2013, 19:01
ale na pewno nie urlich z wymiennikiem freon/woda na zewnątrz
do -25 bo pewnie sterownik z wersji do c.o.

chcialbympompe
14-04-2013, 19:05
ale na pewno nie urlich z wymiennikiem freon/woda na zewnątrz
Słucham twojej propozycji mieszczącej się w podanym budżecie. Ja proponowałem PC + glikol + wymiennik. Razem z armaturą i sterowaniem jest duża szansa zamknąć się w tych 5kzł.

mkm silesia
14-04-2013, 19:09
szkłem d nie podetrzesz ale już wiem skąd się biorą ci co twierdzą że pw nie działają - ci od pex 20 i od takich wynalazków

chcialbympompe
14-04-2013, 19:16
szkłem d nie podetrzesz ale już wiem skąd się biorą ci co twierdzą że pw nie działają - ci od pex 20 i od takich wynalazków
Rozwiniesz myśl? Bo nie bardzo mogę zrozumieć przekaz :(

bitter
14-04-2013, 19:22
Poczytałem. Ta pompa ma 0,85kW mocy pobieranej. Czyli przy minus 5 można założyć COP=1. Moje zapotrzebowanie na ciepło przy temperaturze plus 5 stopni to jest maks 30kWh na dobę na samo CO czyli maks 3kW na godzinę przy korzystaniu tylko z taniej taryfy. Przy minus 5 zapotrzebowanie to ok 50kWh na dobę czyli 5kW na godzinę w taniej taryfie. Oznacza to, że musiałbym mieć do dyspozycji jeszcze grzałkę min 6kW gdyby nie korzystać z pieca. Myślę, że nie warto sprzedawać pieca (nie dostał bym pewnie nawet 50% ceny) a coś pokombinować, żeby tę PCi wpiąć w CO. Zwyły wymiennik ciepła np taki http://allegro.pl/wymiennik-ciepla-20-plytowy-20kw-i-wszystkie-inne-i3169459520.html kosztuje 200 zł ale nie wiem czy może pracować z glikolem i tą pompą (czy da radę odprowadzać ciepło w miarę szybko). No i dalej pozostaje kwestia jak to wpiąć do pieca. Niezbędny byłby buforek min 50l z czterema otworami, dwa do obiegu wody z wymiennika i dwa do wpięcia np w rurę powrotu z podłogówki. Dalej jednak ciepła woda będzie pompowana przez piec do instalacji non stop (bo pompa w Kospelu chodzi non stop)

mkm silesia
14-04-2013, 19:23
chodzi o to że bitter będzie teraz kombinował dokupował jakieś wynalazki robił u-bota (ilość kombinacji z rurami zbiornikami (szasowaniem balastu ;))zaworami automatyką) wyda tyle co na dobra pompę a na koniec napisze że powietrzne nie działają

bitter
14-04-2013, 19:32
Na razie bitter nic nie kupuje ;-) Na razie szuka rozwiązań ;-) Jest już blisko bo najlepiej by było gdyby Kospela nie było w tym układzie. Gdyby do tej PCi dodać grzałki i sterownik, który sam zadba o to aby tym sterować to już byłby problem rozwiązany. Kospel pracuje nad produkcją pomp ciepła ciekawe co wymyślą.

chcialbympompe
14-04-2013, 19:33
No i dalej pozostaje kwestia jak to wpiąć do pieca
Skoro pompa w kospelu pracuje nonstop to dajesz wymiennik przed kospelem (szeregowo). Podłączasz kospela jako źródło dodatkowe w PC (traktujesz go jak zwykłą grzałkę). Pozostaje do rozwiązania temat "krzywej grzania". Trzeba znaleźć sposób na sterowanie zadawaniem temperaturą "CWU" na PC albo po prostu ustawić na stałe np. 35 stopni. Jakie osiągałeś temperatury zasilania zimą?

malux20
14-04-2013, 19:40
a może cos typu s6 bez zasobnika za okolo 10 tyś
na twój dom starczyłoby
tam masz pogodówkę i grzałkę 3 kw

bitter
14-04-2013, 20:20
Skoro pompa w kospelu pracuje nonstop to dajesz wymiennik przed kospelem (szeregowo). Podłączasz kospela jako źródło dodatkowe w PC (traktujesz go jak zwykłą grzałkę). Pozostaje do rozwiązania temat "krzywej grzania". Trzeba znaleźć sposób na sterowanie zadawaniem temperaturą "CWU" na PC albo po prostu ustawić na stałe np. 35 stopni. Jakie osiągałeś temperatury zasilania zimą?

Maks 38 stopni jeżeli dobrze pamiętam. Ale piec "walił" w największe mrozy chyba nawet prawie 50. Tyle że po wyłączeniu grzania woda w podłodze nie doszła nigdy do takich temperatur. Skomplikowana sprawa ...

jasiek71
14-04-2013, 21:16
chodzi o to że bitter będzie teraz kombinował dokupował jakieś wynalazki robił u-bota (ilość kombinacji z rurami zbiornikami (szasowaniem balastu ;))zaworami automatyką) wyda tyle co na dobra pompę a na koniec napisze że powietrzne nie działają
he he he...
coś w tym jest ...:yes:

bitter
14-04-2013, 21:29
Tak mi jeszcze wieczorem przychodzi taki pomysł do głowy, żeby jednak wpiąć tę pompę w powrót z podłogówki. Oczywiście trzeba zastosować wymiennik (nie wiem jaki). Ustawić pompę na temperaturę 30 stopni i będzie lepszy COP (nie widzę czy można ustawić samemu dowolną temperaturę czy PCI wali do 55 stopni) i puścić jej zasilanie przez zegar czasowy na tanie strefy. Nie wiem tylko jak będzie działać PCI kiedy np. coś się stanie z pompą wodną w piecu i przepływ stanie? Nagrzeje wymiennik do zadanej temperatury i się wyłączy? Jeżeli tak to wymiennik wystygnie szybko i PCI znów się właczy na kilka sekund by za chwile się wyłączyć ..

Podczas zimy rozwiązanie z temperaturą 30 stopni będzie ok, bo resztę dogrzeje piec. W dni jak teraz trzeba by było niestety albo ręcznie obniżać temperaturę PCI albo ... nie wiem co

jasiek71
14-04-2013, 21:32
a ile chcesz zaoszczędzić na takich "fikołkach"...?

bitter
14-04-2013, 21:48
Dobre pytanie. Nie chce mi się o tej godzinie i po drineczku :cool: robić szacunków w excelu ale sądzę, że minimum 1/3 zużycia prądu. Przy dobrym zgraniu tych pierdół może i o połowę mniej. Czyli od 1000 do 1500 pln rocznie na CO. Gdyby dodać zawór trójdrożny i przełączać PCI w sezonie niegrzewczym na CWU i przełączyć ją na 55 stopni to Panie pewnie jeszcze z 3 do 5 stówek oszczędności by pyknęło. Reasumując mamy już w szczycie marzeń 2 koła oszczędności czyli w dwa lata się swołocz zwróci ...

jasiek71
14-04-2013, 21:52
Dobre pytanie. Nie chce mi się o tej godzinie i po drineczku :cool: robić szacunków w excelu ale sądzę, że minimum 1/3 zużycia prądu. Przy dobrym zgraniu tych pierdół może i o połowę mniej. Czyli od 1000 do 1500 pln rocznie na CO. Gdyby dodać zawór trójdrożny i przełączać PCI w sezonie niegrzewczym na CWU i przełączyć ją na 55 stopni to Panie pewnie jeszcze z 3 do 5 stówek oszczędności by pyknęło. Reasumując mamy już w szczycie marzeń 2 koła oszczędności czyli w dwa lata się swołocz zwróci ...
taaa...
pompą do CWU ...:cool:

rewo66
14-04-2013, 22:51
Oj Bitter kombinujesz jak koń pod górkę :D
Mieszasz i mieszasz :stirthepot: a PC do cwu nie ogrzejesz domu. :cool:

andriuss
14-04-2013, 23:05
Bitter, nie daj się zagadać. Jeśli załóżmy masz 10 MWh na co i cwu, to jeśli połowę tego zrobisz pompą z cop 3, masz już jedną trzecią oszczędności, a jeśli 2/3 to masz połowę oszczędności. Systemy biwalentne wbrew pozorom mają sens.

mkm silesia
14-04-2013, 23:11
gorzej jak wyda 5k a zaoszczędzi 300zł bo dodatkowa obiegówka też swoje weźmie i strata na wymiennikach itd.

bitter
15-04-2013, 06:26
Oj Bitter kombinujesz jak koń pod górkę :D
Mieszasz i mieszasz :stirthepot: a PC do cwu nie ogrzejesz domu. :cool:

No dobra to proste przeliczenie od rana. Mój dom zużyje maks przy srogiej zimie 9tys kWh rocznie czyli wydam na to ok 3 tys zł. Dzienne zapotrzebowanie wynosi zazwyczaj 3kW na godzinę. Ta PCI daje taką moc nawet podobno przy zaledwie kilku stopniach na plusie. Czyli można założyć, że do czasu gdzie temperatury są powyżej 5 stopni na plusie wystarczy samodzielnie bez wspomagania grzałkami czy piecem do ogrzania domu! Ile mamy takich dni? Nie wiem. Do zera pewnie jakiś COP=2 jeszcze będzie. Poniżej właściwie szkoda jej włączać. Temperatur poniżej zera nie ma zazwyczaj od października do listopada i od marca (nie w w tym roku ;-) ) do kwietnia. Czyli można by przyjąć, że na 7 miesięcy grzewczych 4 (te łagodniejsze) będą grzane przez PCI. To może się okazać rzeczywiście nieopłacalne. Wydaje mi się, że można testować takie rozwiązanie ale z PCI powietrzną zapewniającą COP min 2 w temperaturach jeszcze przy minus 5.

Liwko
15-04-2013, 06:35
W twoim rejonie powinno to zadziałać.

jasiek71
15-04-2013, 06:49
No dobra to proste przeliczenie od rana. Mój dom zużyje maks przy srogiej zimie 9tys kWh rocznie czyli wydam na to ok 3 tys zł. Dzienne zapotrzebowanie wynosi zazwyczaj 3kW na godzinę.
sam widzisz że taka PC będzie chodziła na okrągło, a gdzie w tym tanie godziny ...
w przeciętnych warunkach sezonu grzewczego COP też będzie mizerny ...

malux20
15-04-2013, 09:59
przy 9tyśkwh i może coś by zeszło z drewna -palisz tylko przy mrozach dużych
a szczecin aż się prosi o pompę
bitter był taki moment że chciałem soę ciebie zapytać czy nie chcesz mojej powietrznej gdy mocno myslałem przed jej montażem o gruntowej za30 tyś

rewo66
15-04-2013, 10:26
Ja swoją PC w piątek wieczorem przestawiłem na tryb grzania tylko cwu przy temp. 21* w środku. W niedzielę popołudniu temp w domu nadal wynosiła
21* mimo prac w sobotę ekipy od rolet przy montażu silników - drzwi tarasowe były prawie non stop otwarte. Temp. w sobotę na wieczór 19,5* Wniosek duże zyski słoneczne przy 12,6m2 okien na południowej ścianie i 9m2 na zachodniej ścianie.

malux20
15-04-2013, 10:47
mi pogodówka ustawia tak parametry że nie bierze na dobę więcej niż2 kwh
rewo woda używasz już?

bitter
15-04-2013, 14:13
I Ci sie nie oplaci kupic "normalnej" PC ? Ktora zapewni CO i CWU bez kombinacji.... :eek:

Samochod masz? Ile traci rocznie na wartosci? ;)

:)

Chyba ze tak dla sportru... ze ma byc jak najtaniej za wszelka cene ;)

:)

Mój samochód co 3 lata zyskuje na wartości a nie traci. Za każdym razem jest nowy i lepszej klasy bo to samochód służbowy ;-))) Nie opłaci mi się "normalna" pompa, bo normalna kosztuje 3 razy tyle ile chcę dać.

mkm silesia
15-04-2013, 16:44
Mój samochód co 3 lata zyskuje na wartości a nie traci. Za każdym razem jest nowy i lepszej klasy bo to samochód służbowy ;-))) Nie opłaci mi się "normalna" pompa, bo normalna kosztuje 3 razy tyle ile chcę dać.

pierwszy sezon minął i wydałeś pewnie z 3k więcej na prąd więc teraz piec który już masz+ twoje wynalazki + to co więcej wydałeś na pierwszy sezon = dobra pompa

mar1973
15-04-2013, 17:40
No właśnie zasobnik mam ale bez wężownicy cholera bo elektryczny z własną grzałką. Co do tej pompy nie ma tam żadnych parametrów. Co to jest te 3,5? 3,5kW mocy grzewczej przy jakim COP? No i automatyka nie wiem jak działa, czy tam jest sterowanie krzywą grzania itp? Wpięcie takiej pompy do mojego pieca nie zostało jeszcze kompletnie rozwiązane (automatyka) Nie chcę mieć PCi, która grzeje mi wodę a potem ręcznie muszę sterować temperaturą. Dalej nie jest to PCI do grzania domu w 100% działąjąca, czyli z dodatkową grzałką i sterowaniem pogodowym ... ale warte rozważenia.

witam

wybór pompy ciepła ULRICH HITPump WASSER HPW 3.5 do grzanie cwu w okresach powyżej 0*C ma sens, zamontowałem 2 takie pompy klientom, którzy je sobie zakupili, ma sens o ile się nie zepsują (a są problemy z wyrobami sprzedawanymi pod marką "URLICH",
poniżej nie jest to opłacalne, lepiej włączyć sobie grzałkę

istnieje b. duży problem z usterkowością wyrobów URLICH, w ciągu ostatnich 2 lat zamontowałem kilka kominków (tu jest wszystko ok), 2 zestawy klektorów (z 1 sterowaniem był problem), klika kotłów gazowych (wszystkie miały awarie przed upływem 1 roku), 2 pompy ciepła (2 x problem)
serwis Urlicha niedostepny, po zmianach właścicielskich nie poczuwają się do obowiązku zapewnienia serwisu dla klientów, którzy zakupili urzadzenia od poprzedniego właściciela marki, serwisanci z "łapanki", "starzy" poodchodzili, bo im podobno nie płacili, a klienci nie wiedzą co robic, płaczą i płacą

zgroza!!!

nadmieniam, że montowałem ww. urządzenia, urządzenia te kupili sami sobie klienci (sami wybrali) - ja wykonywałem tylko montaż, nie doradzałem im przy wyborze

wg mnie grzanie co pompą do cwu nie ma sensu, (chyba że chciałbyś próbować dogrzewać w okresach przejściowych, często montuję podobne pompy (HEWALEX) tam, gdzie klienci chcą sobie dogrzewać np. 1 lub 2 grzejniki łazienkowe, a jeszcze nie chcą przepalać w kotłach węglowych lub kominakach to tylko takie wspomaganie, poniżej 5*C do 0*C ekonomicznie nie uzasadnione)

pozdrawiam

bitter
15-04-2013, 19:05
pierwszy sezon minął i wydałeś pewnie z 3k więcej na prąd więc teraz piec który już masz+ twoje wynalazki + to co więcej wydałeś na pierwszy sezon = dobra pompa

Jeżeli wydałem "3k więcej na prąd" według Ciebie to oznacza, że PCi nie dość że pracowała by u mnie za darmo to musiała by spowodować ujemne zużycie prądu bo wydałem jak na razie do dziś 2400zł za ogrzewanie. Dla tego też upieram się, że dla mnie PCi może kosztować maks 5 tys inaczej nie ma sensu bo się nie zwróci. A jeżeli jeszcze zacznie się psuć to można sobie tylko w łeb strzelić.

chcialbympompe
15-04-2013, 19:06
poniżej 5*C do 0*C ekonomicznie nie uzasadnione
Czyli co? COP jest <1? Bo jeżeli nie (a prawie na pewno tak jest) to co może być w tym nieekonomicznego w porównaniu do grzałki elektrycznej?

andriuss
15-04-2013, 19:13
Bitter, a może taką:

http://www.firmy.net/WPBGC,pompa-ciepla-powietrze-woda-moc-grzewcza-6kw,YY4G.html

Co myślicie? (Tak, wiem, że do Zubadana trochę brakuje).

mkm silesia
15-04-2013, 19:37
Jeżeli wydałem "3k więcej na prąd" według Ciebie to oznacza, że PCi nie dość że pracowała by u mnie za darmo to musiała by spowodować ujemne zużycie prądu bo wydałem jak na razie do dziś 2400zł za ogrzewanie. Dla tego też upieram się, że dla mnie PCi może kosztować maks 5 tys inaczej nie ma sensu bo się nie zwróci. A jeżeli jeszcze zacznie się psuć to można sobie tylko w łeb strzelić.
A cwu ??? na 4 osoby to coś koło 3k/rok prądem - pompa ok. 1k to oszczędność 2k / rok + ogrzewanie niech będzie połowa z tego co zapłaciłeś (myślę że jednak 60 - 70% mniej)

mkm silesia
15-04-2013, 19:41
Czyli co? COP jest <1? Bo jeżeli nie (a prawie na pewno tak jest) to co może być w tym nieekonomicznego w porównaniu do grzałki elektrycznej?
Trzeba zapytać Mar1974 czy to czasem nie chińskie cudo na kapilarze dla zmyły z niemiecką nazwą.
Dlaczego sobie takiej nie kupiłeś - drugi Artur sobie wypasiona a inni chiński szajs.
Chyba jedyny plus euro komuny to zakaz sprowadzania urządzeń poniżej kl. A - więc spieszcie się miłośnicy szajsu

Sławek...
15-04-2013, 20:07
Dla tego też upieram się, że dla mnie PCi może kosztować maks 5 tys inaczej nie ma sensu bo się nie zwróci.

to albo sobie sam poskładaj taką pompę albo dalej grzej prądem...
po co Ci pompa? bawisz się w Arturka? zbudowałeś dom do grzania COP 1 to grzej COP 1 i nie narzekaj, że nikt Ci nie chce sprzedać markowej pompy za 5 tys bo Ty byś tak chciał...

jasiek71
15-04-2013, 20:08
A cwu ??? na 4 osoby to coś koło 3k/rok prądem

napisz 6k/ rok ...
szybciej się zwróci ...:cool:

mkm silesia
15-04-2013, 20:12
napisz 6k/ rok ...
szybciej się zwróci ...:cool:
Jak masz ze 6 pociech to możliwe .....

chcialbympompe
15-04-2013, 20:18
Dlaczego sobie takiej nie kupiłeś - drugi Artur sobie wypasiona a inni chiński szajs.
Nie kupiłem bo dla mnie 3,5kW to 3x za mało no i nie ograniczałem budżetu do 5kzł. Bitter popełnił wg mnie błąd na starcie bo zainwestował w kospela i zasobnik CWU bez wężownicy. Teraz stają się one balastem przy próbie zmiany na PC :(

mkm silesia
15-04-2013, 20:21
no niestety błędy kosztują ...

bitter
15-04-2013, 20:51
Bitter popełnił wg mnie błąd na starcie bo zainwestował w kospela i zasobnik CWU bez wężownicy. Teraz stają się one balastem przy próbie zmiany na PC :(

Żaden błąd. Było to przemyślane rozwiązanie. Bojler ma fajny system sterowania, który kontroluje zużycie energii i grzeje mocniej w taniej taryfie a w drogiej ma algorytm do obliczania potrzebnej wody ("uczy" się). W momencie kiedy budowałem dom nie było alternatywy dla pieca elektrycznego. Jeżeli wydałem na ogrzewanie 2400zł to przy PCi powietrznej za "naście" tysięcy zaoszczędził bym 1200zł rocznie plus może z 400 na CWU czyli maks 1600zł. Nie uwzględniam kominka, a w przyszłym roku będę w nim palił. W tym było tylko przez 1,5 miesiąca w salonie bo potem mi się drewno skończyło. Tak więc 1600zł oznacza, że pCI za 16 tys zwracała by mi się (cena pompy minus cena kospela i zasobnika) jakieś 8 lat. Ponieważ nie mam kasy na zakup PCI muszę to pomnożyć razy dwa bo musiałbym wziąć na to kredyt. Oznacza to 16 lat oczekiwania na zwrot. Nie ma szans, żeby PCi tyle wytrzymała, już nie wspominając o naprawach po drodze i nerwach. Czyli PCi nie zwróciła by mi się nigdy Ponieważ nie byłem pewien moich wyliczeń (pokazywały 5800kWh/rok) zainwestowałem w piec bo 3 tys mogę sobie pozwolić wyrzucić na śmietnik jak trzeba będzie albo opylić za pół ceny gdzieś w necie. Okazało się, że wyliczenia się nie sprawdziły ale to mój pierwszy rok i nie oszczędzałem na grzaniu (temp od 23-25 stopni). Zużyłem 7500kWh.


A cwu ??? na 4 osoby to coś koło 3k/rok prądem - pompa ok. 1k to oszczędność 2k / rok + ogrzewanie niech będzie połowa z tego co zapłaciłeś (myślę że jednak 60 - 70% mniej)
mkm rozumiem, żeś instalator pomp i takie bzdury wciskasz klientom, wywołując u nich znaną metodą techniki 5 pytań, zagrożenie jakie może ich spotkać a jak już ich nakręcisz to cudem okazuje się, że masz na to lekarstwo. Wiem, wiem technika działa, pod warunkiem, że nie trafi się taki co sam w sprzedaży pracuje i ją zna. Żeby wydać 3k na CWU musiałbym lać wodę nie do wanny ale do całej łazienki. Kąpiemy się głównie pod prysznicem bo szybciej i wygodniej. Wanna służy od czasu do czasu do wylegiwania się. Ja od października "zaliczyłem" wannę uważaj ..... dwa razy po ciężkiej robocie na mrozie fizycznej kiedy chciałem się wygrzać.


to albo sobie sam poskładaj taką pompę albo dalej grzej prądem...
po co Ci pompa? bawisz się w Arturka? zbudowałeś dom do grzania COP 1 to grzej COP 1 i nie narzekaj, że nikt Ci nie chce sprzedać markowej pompy za 5 tys bo Ty byś tak chciał...

A co żal Ci? Skoro zbudowałem dom pod COP=1 to nie mogę sobie zaoszczędzić prądu? Szukam rozwiązań. Gdyby takie były i ludzie budowali dom jak mój to nie byłoby problemu z efektem cieplarnianym, smrodem ze śmieciuchów na ulicy i przerzucaniem ton śmierdzącego węgla. Dom dobrze ocieplony, malutka PCI powietrzna do ogrzania i heja.

mkm silesia
15-04-2013, 21:02
bzdury nie bzdury mam kolegę z branży (gazownik) ma stary dom z "weglówką" podajnik dmuchawa dwie pompy obiegowe i miał zbiornik wężownica + grzałka na lato - latem + 250 do rachunku/ miesiąc, kupił Aristona 250 Pc + wężownica i zdziwko bo latem rachunek tyle samo co zimą - pc bierze tyle co kotłownia

mkm silesia
15-04-2013, 21:15
No i pamiętaj że ja jestem fizyczny ( w technikach jedi nie szkolony) ale przez to kapie się codziennie :)
3 minuta 20 sek
http://www.youtube.com/watch?v=DIzAaY2Jm-s

rewo66
15-04-2013, 21:24
mi pogodówka ustawia tak parametry że nie bierze na dobę więcej niż2 kwh
rewo woda używasz już?

Pogodówka u mnie tez ci jest. :yes: A wodę uzywam może nie w takich ilosciach jakbym mieszkał. Ale po robocie lubię umyc się woda o odpowiedniej temperaturze.

wihajster
15-04-2013, 21:58
Żal Wam d..ę ściska,że ludzie nie kupują u Ciebie(u Was) za kosmiczną kasę pompy tylko budują dobre domy pod pompę 3kW ?
(....)
Arturo, a co to jest "dobry dom"????

Dobry jest z niskim zapotrzebowaniem a zły z dużym? - i w efekcie inwestor który buduje sobie chatę powiedzmy mocno odbiegającą od pasywnej jest idiotą?

Akurat jestem w trakcie wykonywania dolnego źródła do domu z zapotrzebowaniem 22kW i uważam że to o wiele "lepszy" dom od Twojego, płaskie dachy, trzy poziomy. Niesamowita prostota, widać to zwłaszcza wśród typowej zabudowy. BEZ URAZY.
Właściciel będzie się tam czuł komfortowo, tak jak lubi...
Więc nie mierz wszystkich swoją miarką.

mkm silesia
15-04-2013, 22:00
Żal Wam d..ę ściska,że ludzie nie kupują u Ciebie(u Was) za kosmiczną kasę pompy tylko budują dobre domy pod pompę 3kW ?
U niektórych zużycie na cwu jest większe niż na c.o a pakować się w pompę ciepła tylko do cwu jest bezsensem,jeśli już to można to połączyć z c.o.

Ilez razy muszę powtórzyć,że gdybym miał kupić pompę ciepła za ponad 20tys.zł to grzałbym kospelem lub kombinacją taniej pompy do cwu+Kospel ?

pompa 3kw kosztuje tyle co 7kw w tym roku sprzedam tylko jedna powyżej 10kw reszta to max 9kw i to mnie cieszy bo do dobrych domów nie opłaca się robić gruntówek z odwiertami
i jeszcze mam pytanie na twoją pc fakturę już masz ?
a tak aby rozwiać twoje obawy umowy podpisuję już na 2014 rynek rośnie więc może wróć do branży Panie Prezesie klienci czekają ci którym obiecałeś dokończyć instalacje też (pamiętasz klienta z Mysłowic bardzo zadowolony ze współpracy z tobą :) )

miloszenko
15-04-2013, 22:01
Ilez razy muszę powtórzyć,że gdybym miał kupić pompę ciepła za ponad 20tys.zł za całość z cwu i montażem to grzałbym Kospelem lub kombinacją taniej pompy do cwu+Kospel ?


Ale Ty dales za pompe wiecej niz 20k, plus jakies niewiadome dodatki w udzialach, wiec o co Ci chodzi?

Pozdrawiam

wihajster
15-04-2013, 22:04
(...) bardzo zadowolony ze współpracy z tobą :) )

OSZCZĘDŹ SOBIE JUŻ ZŁOŚLIWOŚCI w kierunku Artura.
Będziesz zdrowszy i szczęśliwszy.

miloszenko
15-04-2013, 22:14
Tak ? Pierwsze słyszę ;)

No to ile dalesL19k, 18,5k? 17,9k?

W tak dobrze izolowanym domu CO nie powinno bycwcale, a Ty wydales na CO/CWU "okolo" 20 tys :(

Poozdrawiam

mkm silesia
15-04-2013, 22:16
Nie wiem o kim mówisz.
Sprzedasz mi 7kW za 5tys.zł ? Biorę :)
Czemu kłamiesz ? Myślisz,ze ludzie pójdą na taką głupią gadkę ?
Nie mam faktury ale mam umowę.
Nie sprzedaję pomp - nie mam sklepu
"robię" instalacje której elementem jest czasem pompa ciepła albo inny agregat chłodniczy

miloszenko
15-04-2013, 22:28
Post był odpowiedzią na głupie przytyki mkm i Sławka na temat połączenia "badziewnej" pompy do cwu w celu wspomagania c.o. zamiast Panasonica,który sprzedaje mkm a Sławek dobrze się czai ze swoją firmą...

Post.nr.317 w moim dzienniku budowy.
W dobrze zaizololowanym domu zużycie na c.o jest np.4000kWh ale zużycie na cwu jest np.6000kWh i co wtedy ?

Czyli dales 22k, to tym bardziej nie wiem o co Ci chodzi. Swoja droge te 6000 KWh na wode to daje 17 KWh na dobe, toz to mogles Jaskowi dac extra zarobic i za 5K bys polowe z tego rocznie zaoszczedzil:P

Z 1,5k wstawiasz Kospela i masz ponad 15 tysi w kieszeni. CIezko mi to pojac czemu masz tak a nie inaczej:(

mkm silesia
15-04-2013, 23:02
Żeby przyoszczędzić to można by było kupić pompę ciepła do cwu i wstawić do bufora z grzałką jako wpomaganie c.o

i mieć przez 80% sezonu grzewczego cop 1 to lepiej kupić druga grzałkę za 150zł bo w niej nie padnie sprężarka i w drugiej taryfie będą grzały dwie

wihajster
15-04-2013, 23:07
Grzałka 2kW od pralki PS663 kosztuje 20 złociszy. Inwencja twórcza gratis.
Jakie kilopeeleny na jakieś KOSPEL'e?
Można TANIO? MOŻNA!!!!!!
(Nie zapomnijcie o kilku zabezpieczeniach przed przegrzaniem i to skutecznych, życie i zdrowie ważniejsze.)

PS
Trochę żartowałem...

mkm silesia
15-04-2013, 23:17
wypasiona ;) za 150

http://allegro.pl/grzalka-do-bojlera-1-3kw-3000w-i3122764884.html

mkm silesia
15-04-2013, 23:35
Widzę,że nie wiesz o czym piszesz.Ty taki wielki instalator i nie masz zielonego pojęcia o ogrzewaniu ?
Wspólczuje Twoim byłym klientom bo nowych z takimi gadkami tutaj nie znajdziesz,no chyaba,że jeleni...
Policz dokładnie ile takich grzałek trzeba,żeby wykorzystać w 100% II taryfę przy domu z obciążeniem cieplnym 4kW,dodaj do tego odpowiedni bufor z ociepleniem i z węzownicą do cwu,dodaj do tego sterowanie tym systemem,odejmij od tego cenę Kospela i bojlera i przekonasz się jak jesteś zielony w instalacjach grzewczych

To możesz u siebie w Przyszowicach na powstańców złożyć wyrazy ubolewania mojemu byłemu klientowi i przestrzec jego sąsiada od razu a przy okazji zrobić mu podłogówkę za 50zł/m2 i pompę za 5k zapraszam do współzawodnictwa tylko uważaj bo Pstrowskiemu na grób srali a w jednym polskim filmie gość dostał gorące cegły do łap ale to było za komuny więc dawno i nie prawda teraz jest kapitalizm i nikt ci nie zabroni dokładać do interesu (byle nie z zaliczek).
p.s. i nie bierz wszystkiego tak poważnie Mr COP 001 with licence to heat... to tylko pisanie w necie

Sławek...
16-04-2013, 06:44
Post był odpowiedzią na głupie przytyki mkm i Sławka na temat połączenia "badziewnej" pompy do cwu w celu wspomagania c.o. zamiast Panasonica,który sprzedaje mkm a Sławek dobrze się czai ze swoją firmą...


...skoro każdemu radzisz podłączenie badziewnej pompy do cwu to dlaczego sam tego nie zrobiłeś? przecież zbudowałeś cudowny dom pod cop 1 (aha, nie uwzględniłeś w swoich planach, że oprócz ogrzewania trzeba się myć a uwierz mi - każdy się myje nie tylko Ty więc nikogo nie satysfakcjonuje samo grzanie)

ja uważam pc za idealne rozwiązanie i na pewno jak się wybuduję to u mnie będzie pc bez dorabiania do tego takiej ideologii jaką Ty dorabiasz kupując pc...

co do mojej pracy zawodowej to w przypadku tej dyskusji nie ma znaczenia co robię, poza tym jeżeli nawet mam firmę to pokaż mi na forum kogokolwiek kto otrzymał ode mnie ofertę na cokolwiek, i nie mam drugiego wcielenia jak co poniektórzy, jestem tutaj bo mnie to bawi, szczególnie bawi mnie argumentacja takich "mędrców" jak Ty i takich krętaczy i oszustów jak Twój wspólnik (swoją drogą macie szansę na sukces - taki tandem profesjonalistów)

mar1973
16-04-2013, 07:35
Nie interesują mnie prowizorki jaśka,bo nie są tak sprawne jak on sam gada i czy wogóle działają to jedna wielka niewiadoma,22tys.zł to cena z podłogówką,sama pompa z zasobnikiem to 16tys.zł(a nawet taniej bo płaciłem gotówką za promocyjną cenę na pól roku przed montażem) i COP2,5 dla w sumie 9tys.kWh a Kospel dla 4,5tys.kWh z COP1+pompa ciepła do cwu dla 4,5kWh z COP2,5 to koszt ok.11tys.zł.
To dla tych ,co mówią,że za samą pompę płaciłem ponad 20tys.zł a musiałbym chyba na głowę upaść zgadzając się na taką cenę przy powyższych wyliczeniach.

Żeby przyoszczędzić to można by było kupić pompę ciepła do cwu i wstawić do bufora z grzałką jako wpomaganie c.o

witam

piszesz, że nie interesuje cię prowizorki
dla mnie montaz pompy URLICH do cwu do grzania co to nic innego
znasz kogoś kto grzeje czymś takim dom?
ja nie a wiele takich pomp już widziałem - co innego "lekkie wspomaganie" w lecie, w okresach przejściowych nie grzewczych (ogrzewanie grzejników w łazienkach) tyle i nic więcej
za słaba pompa, nawet sam producent podaje - przeznaczenie pompa do cwu a nie co

pozdrawiam

mar1973
16-04-2013, 07:45
Czyli co? COP jest <1? Bo jeżeli nie (a prawie na pewno tak jest) to co może być w tym nieekonomicznego w porównaniu do grzałki elektrycznej?

witam

oczywiście nieekonomiczne i dalej jak wczesniej napisał wczoraj MKM SILESIA post chyba 11048:

"Żeby przyoszczędzić to można by było kupić pompę ciepła do cwu i wstawić do bufora z grzałką jako wpomaganie c.o
i mieć przez 80% sezonu grzewczego cop 1 to lepiej kupić druga grzałkę za 150zł bo w niej nie padnie sprężarka i w drugiej taryfie będą grzały dwie"

pozdrawiam

bitter
16-04-2013, 08:34
bzdury nie bzdury mam kolegę z branży (gazownik) ma stary dom z "weglówką" podajnik dmuchawa dwie pompy obiegowe i miał zbiornik wężownica + grzałka na lato - latem + 250 do rachunku/ miesiąc, kupił Aristona 250 Pc + wężownica i zdziwko bo latem rachunek tyle samo co zimą - pc bierze tyle co kotłownia

Zgodzę się z Tobą, że PCI może kosztować tyle co kotłownia węglowa o upierdliwości nie wspominając. Ale ja mam dobrze ocieplony dom i nie da się porównać z kiepsko ocieplonym zasilanym węglowcem.


witam

piszesz, że nie interesuje cię prowizorki
dla mnie montaz pompy URLICH do cwu do grzania co to nic innego
znasz kogoś kto grzeje czymś takim dom?
ja nie a wiele takich pomp już widziałem - co innego "lekkie wspomaganie" w lecie, w okresach przejściowych nie grzewczych (ogrzewanie grzejników w łazienkach) tyle i nic więcej
za słaba pompa, nawet sam producent podaje - przeznaczenie pompa do cwu a nie co

pozdrawiam

Łatwo policzyć, że taka pompa do wody jest w stanie u mnie grzać samodzielnie przez połowę sezonu grzewczego nie używając grzałek. Jak się więc nie nadaje? No chyba, że nie może pracować non stop, ma słabe parametry przy mrozach, kłopoty z odszranianiem itp. Ale sama moc 3kW zupełnie by mi wystarczyła plus do tego grzałki 6kW