PDA

Zobacz pełną wersję : Pompy ciepła powietrze woda



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 [42] 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74

andriuss
16-04-2013, 09:15
Inni agenci z licence to heat tez szukaja the ultimate solution na CO i CWU < 5k.... Kozystajac z PC....


Wiesz, jakby całe to forum dopuszczało jedynie poklepywanie się po ramionach i utwierdzanie w przekonaniu, że nie ma co kombinować, należy pójść do instalatora i wyłożyć 50 tysi i mieć tak samo jak Kowalski 5 lat temu, no to rozumiesz nudno by było. Cała jazda bierze się stąd, że wszyscy by chcieli CWU 60* przy mrozach -25* (a co, nawet im -20* nie starcza), a tu panie fizyka przeszkadza. Natomiast jak obetniesz skrajności i będziesz się poruszał gdzieś po środku - średnia sezonu i 35* na zasilaniu, nagle wachlarz możliwości "po taniości" się bardzo rozszerza. Także daj innym pobawić się intelektualnie, Ty od tego nie zbiedniejesz.

Liwko
16-04-2013, 09:21
Dylematy...
Od początku budowałem dom pod PC i od początku wiedziałem jakie ocieplenie jest najbardziej, w perspektywie czasu ekonomiczne. Trzeba było znaleźć ten złoty środek. Dokładanie bezsensownie centymetrów ocieplenia nie wpłynęło by przecież na zmniejszenie zapotrzebowania na CWU! Wiedziałem, że mając PC mój dom na CO będzie zużywał około 3000kWh w 80-90% w drugiej taryfie. Bicie się o dalsze oszczędności było by po prostu nieekonomiczne.
Co niektórzy wybierają inną drogę. Biją się o każdą kWh na CO (nie wiadomo czemu rozbijając ją z CWU), a później szukają metody grzania. Pamiętajmy, że im bardziej zbliżamy się do domu pasywnego, tym mniej się opłaca jakikolwiek system grzania! Ale pozostaje CWU. I tutaj trzeba sobie od początku zadać pytanie. Czy warto, często za niemałe pieniądze bić się o każdą kWh na CO czy nie lepiej od razu postawić na PC do CO i CWU?
Budujemy dom jaki chcemy, przyzwoicie go ocieplamy, wstawiamy PC, mamy tanio i komfortowo. Cóż chcieć więcej? ;)

andriuss
16-04-2013, 09:53
Cóż chcieć więcej? ;)

Zabawy intelektualnej. Biedni nie jesteśmy, ale chodzi o to żeby było z sensem. Pasywni, no offense, Bitter, w moim odczuciu przegrali i nie ma co do nich wracać. Bo 2 K na CO + 4 K na CWU to wciąż półtora raza więcej niż 8 K na CO + 4 K na CWU podzielone przez COP = 3. Ale oszczędzać na izolacji też trzeba mądrze - nie ma sensu redukować wełny, bo jest tania jak barszcz, natomiast na teraz wydaje mi się że więcej niż 10 cm XPS-a lub EPS-a 200 pod płytą fundamentową nie ma sensu ekonomicznego.

Wracając do pomp. Na chwilę obecną wydaje mi się, że należy miec zasobnik pośredni na 30*. bo podgrzanie do takiej temp. to połowa kosztu i o wiele wyższy COP, a żeby dostać swoje np. 240 l. 40* nie trzeba już relacji 180 ciepłej i 60 zimnej tylko po 120 każdej. Tak więc zamiast jednego 300 l. lepiej nam zrobią dwa po 150 l., niech będzie 200 l. A do 30* to można wodę grzać właściwie czymkolwiek, razem z podłogówką i równolegle z podgrzewaniem drugiego zasobnika w taniej taryfie.

rewo66
16-04-2013, 12:48
Dylematy...
Od początku budowałem dom pod PC i od początku wiedziałem jakie ocieplenie jest najbardziej, w perspektywie czasu ekonomiczne. Trzeba było znaleźć ten złoty środek. Dokładanie bezsensownie centymetrów ocieplenia nie wpłynęło by przecież na zmniejszenie zapotrzebowania na CWU! Wiedziałem, że mając PC mój dom na CO będzie zużywał około 3000kWh w 80-90% w drugiej taryfie. Bicie się o dalsze oszczędności było by po prostu nieekonomiczne.
Co niektórzy wybierają inną drogę. Biją się o każdą kWh na CO (nie wiadomo czemu rozbijając ją z CWU), a później szukają metody grzania. Pamiętajmy, że im bardziej zbliżamy się do domu pasywnego, tym mniej się opłaca jakikolwiek system grzania! Ale pozostaje CWU. I tutaj trzeba sobie od początku zadać pytanie. Czy warto, często za niemałe pieniądze bić się o każdą kWh na CO czy nie lepiej od razu postawić na PC do CO i CWU?
Budujemy dom jaki chcemy, przyzwoicie go ocieplamy, wstawiamy PC, mamy tanio i komfortowo. Cóż chcieć więcej? ;)

Nie wiedzieć czemu :eek: muszę się z tobą zgodzić. :yes: U nas już z chwilą wbicia pierwszej łyzki koparkowej było wiadomo że będzie PC p-w. A zarzynać się o każdą kWh nie mamy zamiaru. Dom jest dla nas nie na odwrót. :D

malux20
16-04-2013, 15:05
obecne zużycie wynagradza mi wszystkie defrosty
ja żadnego sposobu grzania nie mam zamiaru krytykować .
ARTUR za łatwo ci przychodzi wszystko sprowadzać do parteru.

sSiwy12
16-04-2013, 15:32
Liwko ma rację.
Pozostaje kwestia „niewolniczego” postrzegania grzania CWU – zwłaszcza w okresie zimowym przez powietrzne PCi.
A kto i gdzie napisał (powiedział), że PCi musi zawsze podgrzewać CWU do „zadanej” temperatury ?
Wszak COP PCi, mocno zależy od temperatury GZ, a mając na uwadze powietrzną PCi ten problem jest zwielokrotniony.
Nie prościej jest podgrzewanie do temperatury potrzebnej do CO, a resztę dogrzewać w małych (3 – 4kW) elektronicznych przepływowych podgrzewaczach, w miejscu poboru CWU ?
Nie potrzebne będą pompy cyrkulacyjne, brak strat z tym związanych, możliwość zastosowania PCi o mniejszej mocy, ………………

andriuss
16-04-2013, 18:14
Nie prościej jest podgrzewanie do temperatury potrzebnej do CO, a resztę dogrzewać w małych (3 – 4kW) elektronicznych przepływowych podgrzewaczach, w miejscu poboru CWU ?

No to nie lepiej sobie dostawić bojler za kilkaset zł, jak w mojej propozycji? Przynajmniej będziesz miał w taniej taryfie.

chcialbympompe
16-04-2013, 18:35
Widzę, że się nieźle rozkręcacie. Za chwilę okaże się, że można się przecież myć zimną wodą albo dolać do miski z czajnika podgrzanego na ognisku. Tylko w imię czego? Oszczędzenia kilku(dziesięciu) zł na miesiąc?

Sławek...
16-04-2013, 20:27
Za chwilę okaże się, że można się przecież myć zimną wodą albo dolać do miski z czajnika podgrzanego na ognisku.

Ja bym poszedł o krok dalej - można nie myć się wcale, ew raz na tydzień u teściów ;)
jakby Artur poszedł tą drogą to by mu Kospel z COP 1 hulał i całe jego przemyślenia nabrałyby większego sensu ;)

bitter
16-04-2013, 20:43
Budujemy dom jaki chcemy, przyzwoicie go ocieplamy, wstawiamy PC, mamy tanio i komfortowo. Cóż chcieć więcej? ;)

Wszystko byłoby fajnie o ile PCI popracuje Ci bezawaryjnie 20 lat. Dla mojego zużycia CO (jak wiesz nie oszczędzam na ogrzewaniu wręcz mam za gorąco) plus CWU które wyniesie w roku ok 3500zł PCI za naście tysięcy jest nieopłacalna. Raz zakup, dwa koszt kredytu, trzy przeglądy serwisy, naprawy itp. Czy skoro wydaję na CWU 800zł w roku to koniecznie mam wziąć PCI bo wtedy będę mógł lać całe wanny wody albo stać godzinami pod prysznicem? Ale ja tego nie potrzebuję. Nie oszczędzam na niczym poza normalnymi sprawami, które każdy rozsądny gospodarz powinien robić, czyli np wyłączam cyrkulacje w nocy (automatycznie of course), mam w kuchni przepływowy ogrzewacz, mam krany z sensorami i woda nie leci przez 5 minut golenia non stop. itp itd. Dla mnie to normalne oszczędzanie wody, które nie kosztuje mnie nic bo mam zwyczaj oszczędzania choćby dlatego, że PCI nie załatwia kosztów wody i kanalizacji..


Pasywni, no offense, Bitter, w moim odczuciu przegrali i nie ma co do nich wracać. Bo 2 K na CO + 4 K na CWU to wciąż półtora raza więcej niż 8 K na CO + 4 K na CWU podzielone przez COP = 3. .

Andriuss pitolisz jak potłuczony. Sam jesteś przegrany. A co powiesz na 2,4K na CO i 0,8K na CWU? Takich wariantów nie bierzesz pod uwagę? A tak jest u mnie przy grzaniu Kospelem z COP=1. Na czym przegrałem według Ciebie? Że nie wywaliem 20 tys na PCI i płacę ten tysiąc, półtora co rok więcej?

bitter
16-04-2013, 20:46
Artur zakładał i ma w domu tylko wannę,dlatego do cwu zakłądał pompę ciepła ale mijało się to z sensem przy pompie ciepła do całości za 16tys.zł.

Kurdę nie mogę ogarnąć jakie to upierdliwe ciągle się kąpać w wannie. Poranny prysznic rach ciach i już, a tu czekać aż woda się naleje, kapiel i potem wypuszczanie wody, szorowanie wanny ... masakra.

mar1973
16-04-2013, 20:51
Wszystko byłoby fajnie o ile PCI popracuje Ci bezawaryjnie 20 lat. Dla mojego zużycia CO (jak wiesz nie oszczędzam na ogrzewaniu wręcz mam za gorąco) plus CWU które wyniesie w roku ok 3500zł PCI za naście tysięcy jest nieopłacalna. Raz zakup, dwa koszt kredytu, trzy przeglądy serwisy, naprawy itp. Czy skoro wydaję na CWU 800zł w roku to koniecznie mam wziąć PCI bo wtedy będę mógł lać całe wanny wody albo stać godzinami pod prysznicem? Ale ja tego nie potrzebuję. Nie oszczędzam na niczym poza normalnymi sprawami, które każdy rozsądny gospodarz powinien robić, czyli np wyłączam cyrkulacje w nocy (automatycznie of course), mam w kuchni przepływowy ogrzewacz, mam krany z sensorami i woda nie leci przez 5 minut golenia non stop. itp itd. Dla mnie to normalne oszczędzanie wody, które nie kosztuje mnie nic bo mam zwyczaj oszczędzania choćby dlatego, że PCI nie załatwia kosztów wody i kanalizacji..



Andriuss pitolisz jak potłuczony. Sam jesteś przegrany. A co powiesz na 2,4K na CO i 0,8K na CWU? Takich wariantów nie bierzesz pod uwagę? A tak jest u mnie przy grzaniu Kospelem z COP=1. Na czym przegrałem według Ciebie? Że nie wywaliem 20 tys na PCI i płacę ten tysiąc, półtora co rok więcej?


witam

mogę spytać ile osób u ciebie korzsta z cwu w gospodarstwie domowym?

pozdrawiam

malux20
16-04-2013, 20:53
dodać 360 zł za serwis
i problematyczny cop powietrz. to trochę pomyśleć o oplacalności
ale tu kluczem dla prądu jest dobra izolacja
prawda jest taka że gruntowcy mogą olać temp
a ja jednak czasami muszę je uwzględniać z wyprzedzeniem , niby drobnostka ale jednak

malux20
16-04-2013, 20:54
u liwka cała rodzina + lobo jak przejężdza

miloszenko
16-04-2013, 21:04
Artur zakładał i ma w domu tylko wannę,dlatego do cwu zakładał pompę ciepła a do c.o Kospel ale mijało się to z sensem przy pompie ciepła do całości za 16tys.zł.
Ale już przy cenie pompy ponad 20tys.zł właśnie to mijało się z sensem i grzałbym Kospelem i pompą ciepła do cwu w sumie za 11tys.zł
Ilez razy mam to powtarzać,czy naprawdę taki nie kumaty jesteś ?

Arturo, takich jak Ty, co maja w domu tylko wanne jest promil, rozumiem, ze ktos w bloku w mieszkaniu 25 m2 nie mial miejsca na wanne i prysznic (przy dzieciach wanna dosc potrzebna, co nie znaczy ze dziecku trzeba lac 200/300 litrow), ale w domu?

Wybrales bardzo niekomfortowy sposob dbania o higiene, wrecz niezrozumialy, rozumiem, ze w wannie mozna sie wylezec jak sie do niej czystm wejdzie, ale jak z niej czystym wyjsc jesli nalejemy 200 czy 300 litrow wody?

Poza tym prosze Cie abys ludziom nie robil wody z mozgu co do ceny Twojej instalacji. To, ze sie po znajomosci dogadales i ktos Ci machnal podlogowke po calosci i cala kotlownie za 6k to Twoja sprawa. Prosze podaj mi namiary na firme, ktora zrobi mi 100 m2 podlogowki w tej cenie.

Pozdrawiam i licze, ze sie poprawisz.

malux20
16-04-2013, 21:10
w poniedziałek mam plus 7
we wtorek -4
i czasami są nocy z dużym mrozem a czasmi nie
przy powietrznej to fazy księżyca mają wpływ na bezchmurne niebo
ale dlaczego mam używać pokojowego skoro pogodówka sobie radzi

bitter
16-04-2013, 21:23
witam

mogę spytać ile osób u ciebie korzsta z cwu w gospodarstwie domowym?

pozdrawiam

3, niemowlak i pies ... nie wiem czy go powinienem też wliczać?

Liwko
16-04-2013, 21:24
Wszystko byłoby fajnie o ile PCI popracuje Ci bezawaryjnie 20 lat.


Już mi się raz popsuła :D
Koszt 50zł i 5min. roboty ;)
Najdroższa w PC jest sprężarka, ale jej praca przewidziana jest na 100 000h. U mnie PC rocznie pracuje około 2000h. W razie czego, koszt wymiany to kilka tysięcy. Drugą rzeczą z drogich, która może się popsuć to sterownik. Koszt około 1000zł (ale jaki dzisiaj system nie ma sterowników?). Reszta to już raczej pierdoły. Przy dobrych wiatrach, gruntowa PC powinna pochodzić ze 30-50 lat (tyle już pracują nadal na zachodzie), przy powietrznej pewnie będzie nieco gorzej.
Ja bym na twoim miejscu, w twoim rejonie poszedł jednak w powietrzną. Tanią powietrzną.

miloszenko
16-04-2013, 21:24
Nie poprawię się,ponieważ to jest mój dom,niektórzy mają do mnie jakieś aluzję a ja na nie odpowiadam jak było i jest w rzeczywistosci.
To,że płyta fundamentowa wyszła mnie poniżej 300zł/m2 a firmy robią po 400zł/m2 jest podobną sprawą i to znaczy,że mam się nie przyznawać do tej ceny i nie robić wody z mózgu ludziom ?

I coś z Twojego podwórka,robiłem wycenę na kable Elektry do mojego domu,wyszło ponad 7tys.zł...

Zrob tak samo oficjalnie wycene na PC do Twojego domu i wtedy porozmawiamy.

300zl/m2 to zadna rewelacja, sa firmy co robia ponizej tego i na XPSie, oficjalnie i bez znajomosci.

Czekam na namiary na firme co zrobi mi podlogowke i z maksymalnie prosta kotlownia za 6k, niech bedzie dla 100 m2 powierzchni podlog.

Pozdrawiam

malux20
16-04-2013, 21:26
zdajesz sobie sprawę że w ten poniedziałek przy plus 7 za 1zł wyprodukujesz więcej ciepła niż we wtorek przy minus 6?
a pokojowy sterownik- ja tego absolutnie nie potrzebuje
pogodówka sobie ładnie radzi
niestety nie jest podłączana do imgw i nie zna prognoz

miloszenko
16-04-2013, 21:27
Przy dobrych wiatrach, gruntowa PC powinna pochodzić ze 30-50 lat (tyle już pracują nadal na zachodzie), przy powietrznej pewnie będzie nieco gorzej.
.

Liwko, to co zrobione kiedys i dziala do dzis ma sie nijak do tego co robi sie dzis.

Widziales 30 lat temu popsuta toyote na poboczu ?:P

Pozdrawiam

malux20
16-04-2013, 21:31
nie jestem uprawniony do tego żeby zdradzać o kogo chodzi
napiszę że jest to forumowicz -facet poważny żaden picer
zastanawiał się nad powietrzną ale dostal ofertę na pompę z zasobnikiem , rozdzielaczem na 30 tyś zł
fakt że instalator ma tak blisko że będzie na budowe jeżdził rowerem.
aha w,w kwota [zawiera pionowe odwierty coś okolo 150m
pompa 10 kw -marka b.znana

mar1973
16-04-2013, 21:36
3, niemowlak i pies ... nie wiem czy go powinienem też wliczać?

witam

i piszesz, że za grzanie cwu płacisz 800zł, trochę mało, nie wiem jak to rozumieć...

pozdrawiam

Liwko
16-04-2013, 21:40
Liwko, to co zrobione kiedys i dziala do dzis ma sie nijak do tego co robi sie dzis.


Tyle że kiedyś akurat, to sprężarki były gorsze, tłokowe. Pogadaj z instalatorami (najstarszymi) jaki jest procent padniętych scrolli we wszystkich znanych im instalacjach.

mkm silesia
16-04-2013, 21:44
3, niemowlak i pies ... nie wiem czy go powinienem też wliczać?

Ja moje wliczam - po każdym spacerze 8 łap do umycia Bolek (agent) za cholerę nie wejdzie do brodzika jak jest zimna woda :D

bitter
16-04-2013, 22:19
Ja moje wliczam - po każdym spacerze 8 łap do umycia Bolek (agent) za cholerę nie wejdzie do brodzika jak jest zimna woda :D

Mój śmierdziel kąpany ran na miesiąc, góra dwa więc chyba się nie liczy

edit:

a i jakby co wodę do picia daje mu zimną

bitter
16-04-2013, 22:23
witam

i piszesz, że za grzanie cwu płacisz 800zł, trochę mało, nie wiem jak to rozumieć...

pozdrawiam

Po przeliczeniu wychodzi 7kWh dziennie. Mało? Dużo? Nie wiem. Wystarcza na pełen bojler gorącej wody. Zużycie szacunkowe. Obiecuję znaleźć w końcu ten cholerny watomierz, żeby było bardziej wiarygodnie.

andriuss
16-04-2013, 22:39
Andriuss pitolisz jak potłuczony. Sam jesteś przegrany. A co powiesz na 2,4K na CO i 0,8K na CWU? Takich wariantów nie bierzesz pod uwagę? A tak jest u mnie przy grzaniu Kospelem z COP=1. Na czym przegrałem według Ciebie? Że nie wywaliem 20 tys na PCI i płacę ten tysiąc, półtora co rok więcej?

Przepraszam, użyłem bardzo głupiego słowa, chodziło mi o przegraną w dyskusji. Bo mnie tylko o dyskusję chodzi, a u Was na bazie poprzednich postów emocje aż buzują. Na szczęście trudno dać sobie po mordzie przez internet. Pasywni wydają jakieś 150 zł / m2 za ponadprzeciętne ocieplenie, wydaje mi się, że w przeciętnych zużyciach można te pieniądze wydać lepiej.

Wracając do zabaw: jeśli połowę energii dla CWU dostarczę z COP=4, a połowę z COP=1, jaki będzie średnioważony COP całego podgrzewu? Odpowiedź brzmi: COP = 2,5. Sami przyznacie, że to całkiem blisko typowych wartości pomp dla CO i CWU. Gorzej, ale, po pierwsze, można sobie wyobrazić, że każda godzina "wyjścia" poza tanią już robi z tego odrobinę gorzej odrobinę lepiej. Po drugie nie o to w tym ćwiczeniu chodzi, nie o te 300 kwh więcej czy mniej, a o to, jak mieć "normalnie" ocieplony dom i ogrzewać go pompą za 10, a nie 30 KPLN. I wciąż nie chodzi o to, że jestem sknerą, chodzi bardziej o proof of concept.

Tomaszs131
16-04-2013, 22:55
A widziales 30 lat temu Toyote?
A widziales takowa 20 letnia 30 lat temu :D
Akurat Japonskie auta sie polepszyly.... Z zachodnimi troszke na odwrot.... Nie mowie o przypadlosciach jak Simca, Alfa, DAF, Fiat, Lancia, wszelkie Angielskie auta klasy sredniej etc... Tu mozna znalesc ograniczona grupe 30 latkow.... Moze podobnie bedzie z PC?
Ale jak juz bylo wspominane przy PC sie to jeszcze okaze.... Zwlaszcza P/W.... Nasze PC stwoza statystyke.... W PL...
:)

Nie dokonca sa dobre gdyz ostatnio w calej Europie jest przeprowadzana akcja serwisowa na 1.5 miliona aut japonskich (Toyota, Nissan, Mazda).
"Wystrzalowe poduszki powietrzne". Nie chcialbym oberwac taka jadac autostrada.;)

twaro
17-04-2013, 01:08
proof of concept.

Moim dowodem na wybraną koncepcję jest myśl współbieżna z założeniem Magnolii:

Jeżeli wydam na ogrzewanie PC-PW tyle samo, bądź mniej niż na ekogroszek, to OK.

KOMFORT BEZCENNY.

bitter
17-04-2013, 07:08
Przepraszam, użyłem bardzo głupiego słowa, chodziło mi o przegraną w dyskusji. Bo mnie tylko o dyskusję chodzi, a u Was na bazie poprzednich postów emocje aż buzują. Na szczęście trudno dać sobie po mordzie przez internet. Pasywni wydają jakieś 150 zł / m2 za ponadprzeciętne ocieplenie, wydaje mi się, że w przeciętnych zużyciach można te pieniądze wydać lepiej.

No dobra, ostatnio coś mnie ponosi .... wyniki spadły ;-) tak to już jest jak pracuje się w sprzedaży. Zastanawiam się ile ja wydałem na ocieplenie ... na styropian wydałem ok 7 tys i 6 tys na wełnę. Nie wiem czy to poprawne kwoty ale może się chce komuś policzyć ile kosztuje dodatkowe 10cm styropianu na ściany i 20 wełny na strop. Ja mam 20cm sciany i posadzka i 40 wełna na stropie. Czyli 10cm więcej i 20 wełny wiecej od "standardowego: domu. Przy czym "standard" 10cm to raczej kiepski standard. Czyli mógłbym zaoszczędzić połowę kasy z tych 13 tys czyli 6,5 tys. Ale zobacz ile wzrośnie koszt energii jak zdejmę tylko 10cm styropianu z mojego domu (nie wspominając o wełnie). Mój dom policzony był na 1800zł zużycia energii. Praktyka i długa zima pokazały, że wyszło 2400 do tej pory. Wg wykresu koszt ogrzewania przy zdjęciu 10cm styro wzrasta o 700zł miesięcznie w praktyce byłby to tysiak w tym roku, zdejmując 20cm wełny pewnie doszedł by drugi jak nie więcej. Więc dokładając ocieplenia za 6,5 tys zł co roku oszczędzam minimum 2 tys zł na ogrzewaniu czystym prądem w II taryfie. Dalej sądzisz, że nie warto?

Oczywiście jak pokazuje wykres dokładanie styropianu powyżej 20cm daje oszczędności rzędu 100 pln rocznie więc to już jest dyskusyjne. Ale 20cm styro i 40 wełny uważam za wielce rozsądne.

Oczywiście mógłbym zrezygnować z tego ocieplenia i kupić PCI dokładając do tego kilka grubych tysięcy ale styropian i wełna się nie psują, nie wymagają konserwacji, nie muszę ich wymienić po x latach.


http://img827.imageshack.us/img827/7356/faf74e3bed8540118fc03dc.png

bitter
17-04-2013, 07:10
:)
Z tym ze niektorym musi sie "zwrocic" w 2.... No max 5 lat...

;)

W 2 nie ale w 5 to jest sensowne bo moja pralka wysiadła po 5 latach. Nie mam żadnej gwarancji, że nie będzie tak z PCi. Oczywiście będzie można ją naprawić ale wydając kilka tys na sprężarkę muszę "zwracanie" rozłożyć na kolejne lata.

Vld
17-04-2013, 07:10
Mógłby mi ktoś, im więcej przykładów tym lepiej, podać wymiary wymiennika powietrznego lamelowego w relacji do mocy pompy?

jasiek71
17-04-2013, 07:18
Artur zakładał i ma w domu tylko wannę,
taaa...
a ta kabina w "pompowym" to niby tylko na ozdobę ...:lol2:

mar1973
17-04-2013, 08:20
Po przeliczeniu wychodzi 7kWh dziennie. Mało? Dużo? Nie wiem. Wystarcza na pełen bojler gorącej wody. Zużycie szacunkowe. Obiecuję znaleźć w końcu ten cholerny watomierz, żeby było bardziej wiarygodnie.

witam

wychodzi trochę mało jak na tyle osób, nie liczę psa ("3, niemowlak i pies ... nie wiem czy go powinienem też wliczać?") - więc chyba watomierz przekłamuje
wychodzi mniej niż 140l wody podgrzewanej codziennie od tenperatury 10*C do 55*C

pozdrawiam

andriuss
17-04-2013, 09:36
Oczywiście jak pokazuje wykres dokładanie styropianu powyżej 20cm daje oszczędności rzędu 100 pln rocznie więc to już jest dyskusyjne. Ale 20cm styro i 40 wełny uważam za wielce rozsądne.


Mnie też to wygląda na bardzo rozsądne. Ja cały czas piszę o pasywnych, typu 30 cm grafitu na ścianie, i retoryce pt. ocieplenie jako inna droga osiągnięcia tego efektu, który da pompa, vide alter ego Arturo ;) Zresztą zasada jest bardzo prosta: zasadność myślenia o pasywnym ociepleniu i cop=1 jest odwrotnie proporcjonalna do wielkości domu. Konia z rzędem kto się na to zdecyduje przy 250 m2. Ale ja nie o tym.
1. Nikt nie chce niestety zweryfikować tezy pt. dwustopniowe podgrzewanie cwu, pompą do 30* i grzałką do 50*, daje niewiele gorsze korzyści od jednostopniowego "dorosłą" pompą.
2. Jeśli potrzebujemy max. GZ = 35* i ograniczymy DZ do -10*, poniżej grzałka, urządza nas jedn. zew. markowych i wydajnych klimatyzatorów + wymiennik freon - woda. Pisałem o klimie, w której deklarują 5,6 copu grzania przy A7.
3. Jeśli na grzałkę przypadnie 20% zapotrzebowania na ogrzewanie, np. przy 7 MWh na CO (np. 140 m2 x 50 kwh / a) oraz 3 MWh CWU (8 kwh / d, ca. 160 l. ciepłej wody dziennie), wciąż lądujemy z zużyciem w okolicach 4 MWh, czyli rachunkami w sumie w okolicach półtora tysia. Jest to wynik nieosiągalny dla j-j, pod warunkiem, że miałby podobne zużycie cwu co reszta.

No i teraz pytanie: bojler już masz, podłogówkę też, ile trzeba dorzucić za dodatkowe: jedn. zew. + zasobnik na "zimną" wodę z grzałką + wymiennik. Oczywiście żeby tym sterować, trzeba się znać i pobawić, ale są w tym biegli. Tak, wiem, 20 KPLN za PW to nie jest jakaś wielka kasa, ale czy jak się ktoś uprze, to poskłada niewiele gorszy markowy układ za dychę?

bitter
17-04-2013, 10:42
Nasza lodowka i "byla" pralka chodza juz 11 lat..., takze PC powinna analogowo mtak samo :D
;)

Ogrodzenie sie zwrocilo?;)
Bo najtaniej jest bez ogrodzenia.... Ale to tak nie po Polsku :)

;)

Odpowiadając na Twoje bezsensowne porównanie a jak kupujesz auto do pracy to przeliczasz koszt zakupu vs zysk z pracy auta? Czy może do dostarczania swoich PCi do domu klienta kupujesz tira z dodatkową przyczepą?

bitter
17-04-2013, 13:00
Bo ogrodzenie nie ma się zwracać. Ogrodzenie ma ogradzać, być ozdobne itp. Sprzęt do ogrzewania ma ogrzewać, nie ma wyglądać, nie ma mieć wodotrysków, nie ma parzyć kawy. Ma ogrzewać. Jeżeli mam wydać na urządzenie X 3 tys i koszt ogrzewania nim wynosi 4 tys na rok, albo wydać na urządzenie Y 50 tys gdzie koszt ogrzewania wyniesie mnie 2 tys to dalej nie widzisz sensu "zwrotu" kosztów urządzenia?

mkm silesia
17-04-2013, 14:33
W 2 nie ale w 5 to jest sensowne bo moja pralka wysiadła po 5 latach. Nie mam żadnej gwarancji, że nie będzie tak z PCi. Oczywiście będzie można ją naprawić ale wydając kilka tys na sprężarkę muszę "zwracanie" rozłożyć na kolejne lata.

Są pompy które mają 5 lat gwarancji na sprężarkę.

bitter
17-04-2013, 15:14
.... Zawsze jest jakis "srodek".
Ja nie jestem moze przykladem w zakupach.... Wiekszosc to impuls...
Chociaz kontrolowany....

Masz rację, że żeby nie zgłupieć nie można popadać w skrajności. Niestety mnie nie stać na zakupy robione pod wpływem impulsu. Jeżeli chcę jechać na wakacje muszę przemyśleć gdzie zaoszczędzić kilka stów w miesiącu. Jeżeli weźmiesz pod uwagę, że 500 zł co miesiąc dało by mi wakacje dla całej rodziny a jak nie przyoszczędzę to spędzę znów je na ogródku. Niestety jak śpiewał Grabarz "żyję w kraju w którym każdy chce mnie zrobić w ch..a, za moją kasę" :-). Dlatego kombinuję jak mogę żeby te parę stówek przyoszczędzić. Dom dla mnie jest olbrzymim obciążeniem ale spełnieniem też marzeń. Niestety braknie na wszystko inne. Z kolei wszystko inne vs mieszkanie byłoby chyba dla mnie jeszcze gorszym rozwiązaniem.

Chciałbym bez wahania kupić sobie PCi za 20 tys nie myśląc czy to się opłaca.


Są pompy które mają 5 lat gwarancji na sprężarkę.
A system postarzania produktów spowoduje że pierdyknie w roku szóstym ;-)

mkm silesia
17-04-2013, 15:30
albo w 4tym i masz znowu 5 lat :D
A dobra pc do twojego domu to nie 20 a góra 14k z montażem + vat dla pomrocznej

plusfoto
17-04-2013, 15:35
witam

wychodzi trochę mało jak na tyle osób, nie liczę psa ("3, niemowlak i pies ... nie wiem czy go powinienem też wliczać?") - więc chyba watomierz przekłamuje
wychodzi mniej niż 140l wody podgrzewanej codziennie od tenperatury 10*C do 55*C

pozdrawiam
A dlaczego od 10 do 55.
Całego bojlrea nigdy nie wykorzystasz więc 10 tam nigdy nie będzie chyba że za pierwszym razem a wodę grzeje się z reguły do 45-48 stopni. Powyżej toż to można się poparzyć.

mar1973
17-04-2013, 15:52
A dlaczego od 10 do 55.
Całego bojlrea nigdy nie wykorzystasz więc 10 tam nigdy nie będzie chyba że za pierwszym razem a wodę grzeje się z reguły do 45-48 stopni. Powyżej toż to można się poparzyć.

witam

można i do 45-48*C, czemu nie

ja podałem ile uzyska się wody, bilans energetyczny taki sam
więcej wody dogrzewanej do nizszej temperatury, i odwrotnie...
wypadkowo to co lejesz z kranu wyjdzie to samo (domieszasz więcej lub mniej zimnej wody)

czasami wypadałoby też "wyparzyć" legionellę

pozdrawiam

bitter
17-04-2013, 16:11
albo w 4tym i masz znowu 5 lat :D
A dobra pc do twojego domu to nie 20 a góra 14k z montażem + vat dla pomrocznej

Na kredyt więc dodaj do tego odsetki powiedzmy przez 10 lat to minimum 6-10 tys. Dalej dla mnie niedościgniony luksus.


witam

można i do 45-48*C, czemu nie

ja podałem ile uzyska się wody, bilans energetyczny taki sam
więcej wody dogrzewanej do nizszej temperatury, i odwrotnie...
wypadkowo to co lejesz z kranu wyjdzie to samo (domieszasz więcej lub mniej zimnej wody)

czasami wypadałoby też "wyparzyć" legionellę

pozdrawiam

No ale uważasz że taka ilość wody to mało? Ile zabiera kąpiel pod prysznicem? 30l? 50l? Mówię o takiej normalnej czyli żeby się umyć a nie wygrzewać i rozkoszować gorącą kąpielą np.

mar1973
17-04-2013, 16:37
Na kredyt więc dodaj do tego odsetki powiedzmy przez 10 lat to minimum 6-10 tys. Dalej dla mnie niedościgniony luksus.



No ale uważasz że taka ilość wody to mało? Ile zabiera kąpiel pod prysznicem? 30l? 50l? Mówię o takiej normalnej czyli żeby się umyć a nie wygrzewać i rozkoszować gorącą kąpielą np.

witam

dla wielu wystarczy, dla wielu nie:no:
dla mnie trochę mało (też 4 osoby) - no i zakładam że się wanny nie używa, bo z wanną...

pozdrawiam

mkm silesia
17-04-2013, 16:46
Na kredyt więc dodaj do tego odsetki powiedzmy przez 10 lat to minimum 6-10 tys. Dalej dla mnie niedościgniony luksus.



No ale uważasz że taka ilość wody to mało? Ile zabiera kąpiel pod prysznicem? 30l? 50l? Mówię o takiej normalnej czyli żeby się umyć a nie wygrzewać i rozkoszować gorącą kąpielą np.

ten sam dylemat jak trzeba brać kredyt na odwiert do gruntowej...

Ja na mazurach w porcie musiałem się mieścić w 5 minutach i nie widzę tego w domu

bitter
17-04-2013, 20:13
ten sam dylemat jak trzeba brać kredyt na odwiert do gruntowej...

Ja na mazurach w porcie musiałem się mieścić w 5 minutach i nie widzę tego w domu

Można się zmieścić z powodzeniem w dwóch. Minuta wystarczy na namoczenie, potem zakręcasz kran, namydlanie i druga na spłukanie ... jakoś nie widzę problemu. Dziś przy temp bojlera (120l) 52 stopnie po kąpieli miałem 46 ....

mkm silesia
17-04-2013, 20:24
Można się zmieścić z powodzeniem w dwóch. Minuta wystarczy na namoczenie, potem zakręcasz kran, namydlanie i druga na spłukanie ... jakoś nie widzę problemu. Dziś przy temp bojlera (120l) 52 stopnie po kąpieli miałem 46 ....

no to terror babci klozetowej z mazur wiecznie żywy wystarczy mieć cwu na prąd

bitter
17-04-2013, 20:47
mkm ale mnie to naprawdę nie przeszkadza. Gdybym miał wodęogrzewaną słońcem za darmo też bym się kąpał krótko bo wodociągi też za darmo jej nie dają. Po prostu nie mam problemu z segregowaniem śmieci, oszczędzaniem tu i tam, dbaniem o porządek. Może jakbym spał na monetach to by mi odbiło i lał wodę godzinami i rozpalał kominek stówkami ale nauczony jestem oszczędności i tyle. To jak zakładanie kurtki jak zimno. Zimno to trzeba nakładać, za wodę się płaci to trzeba oszczędzać, światło niepotrzebne gasić i tyle.

mkm silesia
17-04-2013, 21:03
rozumiem że ty to cała twoja rodzina dzieciom w lecie basen do ogrodu kupisz czy przeliczysz wcześniej ilość wody i cenę biletów na basen miejski w perspektywie zwrotu inwestycji 5lat np

Arturo72
17-04-2013, 21:05
taaa...
a ta kabina w "pompowym" to niby tylko na ozdobę ...:lol2:
Na pewno nie do porannych czy wieczornych kąpieli ;)
To natrysk "gospodarczy" po brudnych lub "potliwych" czynnościach na ogrodzie :)

wihajster
17-04-2013, 21:12
rozumiem że ty to cała twoja rodzina dzieciom w lecie basen do ogrodu kupisz czy przeliczysz wcześniej ilość wody i cenę biletów na basen miejski w perspektywie zwrotu inwestycji 5lat np
:)

bitter
17-04-2013, 21:12
rozumiem że ty to cała twoja rodzina dzieciom w lecie basen do ogrodu kupisz czy przeliczysz wcześniej ilość wody i cenę biletów na basen miejski w perspektywie zwrotu inwestycji 5lat np

Wiesz mam wrażenie, że rozmawiam z jakimś mało kumatym bucem.

mkm silesia
17-04-2013, 21:23
Wiesz mam wrażenie, że rozmawiam z jakimś mało kumatym bucem.
Tak ... nie zmierzone są rejony ludzkiej nie kumacji jak śpiewa Kazik
jakie to polskie jak ktoś ma inne zdanie to jest ....
znam gościa co kupił żonie deszczownie a teraz liczy czas spędzony przez nią w kąpieli
nie idźcie tą droga sabo i bitterze

bitter
17-04-2013, 21:30
Tak ... nie zmierzone są rejony ludzkiej nie kumacji jak śpiewa Kazik
jakie to polskie jak ktoś ma inne zdanie to jest ....
znam gościa co kupił żonie deszczownie a teraz liczy czas spędzony przez nią w kąpieli
nie idźcie tą droga sabo i bitterze

Wiesz bo niektórym się nie przelewa. Może dla Ciebie to trudne do zrozumienia ale czasem ludziom nie starcza do "pierwszego". Wobec tego nie lubią kiedy marnuje się coś co bez wielkiego uszczerbku dla jakości życia można zaoszczędzić. Ale syty nie zrozumie głodnego. Nie mam nic przeciwko marnowaniu wody energii itp. Mnie na to nie stać a nawet gdyby było wolę zaoszczędzić i wydać na cenniejsze w życiu rzeczy jak np. prezent dla dziecka.

A wodę do basenu naleję z własnej studni. Wiem, że Ty napełnił byś ją szampanem ale coż, ja będę miał zwykłą wodę ze studni.

wihajster
17-04-2013, 21:34
Ja to jestem chyba schizofrenikiem.
Na równi zgadzam się z Bitterem jak i z mkm....


Czy ktoś jeszcze ma podobne odcucia?

mkm silesia
17-04-2013, 21:35
eee... nie przesadzaj po prostu mam inne zdanie na temat kospel vs pc pw tyle i tylko tyle

Sławek...
17-04-2013, 22:15
Kospel jest jak człowiek śniegu albo Yeti... wielu o nim mówi, ale nikt go nigdy w kotłowni nie widział ;)

Arturo72
17-04-2013, 22:39
Kospel jest jak człowiek śniegu albo Yeti... wielu o nim mówi, ale nikt go nigdy w kotłowni nie widział ;)
Bo nikt z grzejących Kospelem nie ma potrzeby uderzania na forum pomp ciepła po pompy ciepła za ponad 20tys.zł.
Wejdź na temat "grzejący elektrycznością" to zobaczysz Kospele.

andriuss
18-04-2013, 00:23
eee... nie przesadzaj po prostu mam inne zdanie na temat kospel vs pc pw tyle i tylko tyle

Trudno żebyś nie miał, w końcu z tego żyjesz, więc głupio by było sobie strzelać w kolano. Nigdy nie spotkałem też urzędnika, który by twierdził, że nie jest niezbędny w tej armii 600 tys. ludzi, i właściwie można by sprawy zorganizować inaczej kosztem jego etatu.

mkm silesia
18-04-2013, 05:54
Trudno żebyś nie miał, w końcu z tego żyjesz, więc głupio by było sobie strzelać w kolano. Nigdy nie spotkałem też urzędnika, który by twierdził, że nie jest niezbędny w tej armii 600 tys. ludzi, i właściwie można by sprawy zorganizować inaczej kosztem jego etatu.

Jak chcesz to zrobię ci instalacje z kospelem (choć w/g mnie to bez sensu lepiej dołożyć 9k na pompę pw) robię trochę więcej instalacji niż Ty i wiem ile kosztuje eksploatacja zwłaszcza w pierwszym sezonie (budynek nie wysuszony) gdzie czasem grzeje jeszcze "budowę" czy jak kto woli nie ukończony budynek.

Co do urzędników to jesteśmy na drugim miejscu za Albanią w ilości przeliczając na liczbę ludności - ale rząd nad tym pracuje - tanie państwo- w końcu w czymś musimy być najlepsi.

Pamiętaj też że każda podwyżka energii to dla ciebie 100% dla użytkownika pompy to 30 do 40%

mkm silesia
18-04-2013, 06:07
Bo nikt z grzejących Kospelem nie ma potrzeby uderzania na forum pomp ciepła po pompy ciepła za ponad 20tys.zł.
Wejdź na temat "grzejący elektrycznością" to zobaczysz Kospele.

pompy ciepła do takich domów kosztują 2/3 tego co piszesz tj ok. 3 kospele i zużywają 3 do 4 razy mniej "prądu" prąd będzie drożał bo jeszcze nigdy nie staniał i to trzeba tez brać pod uwagę

chcialbympompe
18-04-2013, 06:12
Pamiętaj też że każda podwyżka energii to dla ciebie 100% dla użytkownika pompy to 30 do 40%
Chyba kiepsko to przemyślałeś.

mkm silesia
18-04-2013, 06:18
Chyba kiepsko to przemyślałeś.
to nie przemyślenia to "skrót myślowy"

http://www.youtube.com/watch?v=G_X3IKa5q94

bitter
18-04-2013, 06:47
wiem ile kosztuje eksploatacja zwłaszcza w pierwszym sezonie (budynek nie wysuszony) gdzie czasem grzeje jeszcze "budowę" czy jak kto woli nie ukończony budynek.

Mnie kosztowało 2400zł, spotkałeś takie domy?


pompy ciepła do takich domów kosztują 2/3 tego co piszesz tj ok. 3 kospele i zużywają 3 do 4 razy mniej "prądu" prąd będzie drożał bo jeszcze nigdy nie staniał i to trzeba tez brać pod uwagę
3 Kospele kosztują 9 tys. Jak mi w tej cenie z montażem zrobisz PCI, która przy minus 15 ma jeszcze COP2, oczywiście split żeby mi w chałupie sprężarka nie hałasowała, dasz 5 lat gwarancji na całość to biorę.

andriuss
18-04-2013, 07:36
Wiele zależy od tego, w co kto wierzy (w kontekście podwyżek prądu) i do jakiego kredytu ma dostęp. Jeśli do hipotecznego, to pół biedy, ale gdyby ktoś zechciał wziąć 15 KPLN w ratach równych na 10% na 10 lat, płaciłby ratę dokładnie 200 miesięcznie i 2400 rocznie. Przemyśl to w kontekście zużycia na CO Bittera.

bitter
18-04-2013, 08:35
Wiele zależy od tego, w co kto wierzy (w kontekście podwyżek prądu) i do jakiego kredytu ma dostęp. Jeśli do hipotecznego, to pół biedy, ale gdyby ktoś zechciał wziąć 15 KPLN w ratach równych na 10% na 10 lat, płaciłby ratę dokładnie 200 miesięcznie i 2400 rocznie. Przemyśl to w kontekście zużycia na CO Bittera.

Czyli ja bym płacił zamiast 3200 CO+CWU za prąd 4 tys zakładając COP2. 10 lat to daje 40 tys za prąd do PCi plus koszt PCi. Za "czysty" prąd 32 tys przez 10 lat ... jeszcze brakuje kilku lat żeby było taniej ;-( ....

pancio11
18-04-2013, 08:35
Oczywiście bez porównania danych technicznych ale porównując firmy to lepszy jest panasonic czy Daikin?

Sławek...
18-04-2013, 09:41
3 Kospele kosztują 9 tys. Jak mi w tej cenie z montażem zrobisz PCI, która przy minus 15 ma jeszcze COP2, oczywiście split żeby mi w chałupie sprężarka nie hałasowała, dasz 5 lat gwarancji na całość to biorę.

a skąd takie wymagania? tylko dlatego że Ty chcesz? bo chciałbyś żeby inwestycja zwróciła się w 2-3 lata? nie ma tak łatwo - albo inwestujesz więcej ale zapominasz o rachunkach albo płać całe życie (no chyba że sobie sam coś sklicisz z patyka, sznurka i kawałka druta ;) )

Twoje wymagania są podobne do: 3 maluchy kosztują 6 tys, jak mi w tej cenie sprzedasz Mercedesa GL z napędem na 4 koła, nawigacją, klimą i koniecznie z DVD w zagłówkach, który będzie palił 5 l gazu na 100 km to biorę....
ja bym Ci na to odpowiedział: szerokiej drogi - jeździj sobie dalej trzema maluchami...;)

Sławek...
18-04-2013, 09:43
Oczywiście bez porównania danych technicznych ale porównując firmy to lepszy jest panasonic czy Daikin?

bez porównania danych to lepszy sharp...

pancio11
18-04-2013, 10:06
sharp?

pancio11
18-04-2013, 10:18
chodzi mi o ekonomikę, awaryjność itp Chociaż wyczytałem, że obie firmy to prawie to samo : http://panasonic.net/ir/relevant/en040830-1/en040830-1.html

andriuss
18-04-2013, 10:34
chodzi mi o ekonomikę, awaryjność itp Chociaż wyczytałem, że obie firmy to prawie to samo : http://panasonic.net/ir/relevant/en040830-1/en040830-1.html

A czy bardziej ekonomiczny i bezawaryjny jest Mercedes czy Toyota? Cytat z Dilberta; dlaczego nie możecie mieć normalnych, zrozumiałych cenników? Bo wtedy można by nas porównać z konkurencją. Marketing, renoma, metka, skojarzenia, podświadomość, reklama, nic więcej. Której byś nie wziął, to spokojnie da się dorobić uzasadnienie.

pancio11
18-04-2013, 10:45
To racja :(
Człowiek głupieje przez to słońce już.....

gall86
18-04-2013, 11:04
Nie da się chyba porównać dwóch pomp w danym domu. Poza tym jest to sprzęt elektroniczny, który możne się zawsze sypnąć. tak jak auta - kupisz lepsze, droższe, bardziej zajebiste, a się zepsuje szybciej niż tańszy i gorszy odpowiednik. Zamiast szukać która lepsza przeanalizowałbym jakość i powtarzalność produktu, a tutaj przewagę na pewno mają większe firmy, z większym doświadczeniem.

bitter
18-04-2013, 15:13
a skąd takie wymagania? tylko dlatego że Ty chcesz? bo chciałbyś żeby inwestycja zwróciła się w 2-3 lata? nie ma tak łatwo - albo inwestujesz więcej ale zapominasz o rachunkach albo płać całe życie (no chyba że sobie sam coś sklicisz z patyka, sznurka i kawałka druta ;) )

Twoje wymagania są podobne do: 3 maluchy kosztują 6 tys, jak mi w tej cenie sprzedasz Mercedesa GL z napędem na 4 koła, nawigacją, klimą i koniecznie z DVD w zagłówkach, który będzie palił 5 l gazu na 100 km to biorę....
ja bym Ci na to odpowiedział: szerokiej drogi - jeździj sobie dalej trzema maluchami...;)

Kiepskie porównanie. Ja bym chciał, żeby PCi zwróciła się jeszcze za jej gwarancji ewentualnie maks 10 lat ale licząc koszty kredytu. A to oznacza niestety cenę poniżej 10 tys. Skoro można w cenie o połowę niższą zrobić klimatyzator z funkcją grzania to dlaczego nie można PCi? Idąc Twoim porównaniem można rzec, że skoro mercedes kosztuje x to dlaczego za przyciemniane szyby mam dopłacić dwukrotnie?

mar1973
18-04-2013, 16:48
a skąd takie wymagania? tylko dlatego że Ty chcesz? bo chciałbyś żeby inwestycja zwróciła się w 2-3 lata? nie ma tak łatwo - albo inwestujesz więcej ale zapominasz o rachunkach albo płać całe życie (no chyba że sobie sam coś sklicisz z patyka, sznurka i kawałka druta ;) )

Twoje wymagania są podobne do: 3 maluchy kosztują 6 tys, jak mi w tej cenie sprzedasz Mercedesa GL z napędem na 4 koła, nawigacją, klimą i koniecznie z DVD w zagłówkach, który będzie palił 5 l gazu na 100 km to biorę....
ja bym Ci na to odpowiedział: szerokiej drogi - jeździj sobie dalej trzema maluchami...;)

witam

a mnie się bardzo podoba - b. dobre porównanie

pozdrawiam

mar1973
18-04-2013, 17:04
Kiepskie porównanie. Ja bym chciał, żeby PCi zwróciła się jeszcze za jej gwarancji ewentualnie maks 10 lat ale licząc koszty kredytu. A to oznacza niestety cenę poniżej 10 tys. Skoro można w cenie o połowę niższą zrobić klimatyzator z funkcją grzania to dlaczego nie można PCi? Idąc Twoim porównaniem można rzec, że skoro mercedes kosztuje x to dlaczego za przyciemniane szyby mam dopłacić dwukrotnie?

witam

dalej rozważasz pompę ciepła ULRICH do CWU?
ona nie jest przeznaczona do ciagłej pracy - jesli nie wierzysz porozmawiaj z samym ULRICHEM, tylko z jakimś technicznym, a nie sprzedawcą
ponadto ona poniżej +5C (to już z własnego doświadczenia) ledwo grzeje COP bliski 1 więc napewno połowy sezonu nie obciągniesz
skądinąd fajna pompa do CWU (a nie wspomagania CO!!!), np. dla tych co w lecie grzeją CWU grzałką

pozdrawiam

mar1973
18-04-2013, 17:11
Oczywiście bez porównania danych technicznych ale porównując firmy to lepszy jest panasonic czy Daikin?

witam

Panasonic i Daikin są OK, ciężko powiedzieć, która lepsza SHARPA nie montowałem

pozdrawiam

Sławek...
18-04-2013, 20:04
3
SHARPA nie montowałem


hehe z tym sharpem to taka moja głupia odpowiedź na głupie pytanie ;)

bitter
18-04-2013, 20:58
witam

dalej rozważasz pompę ciepła ULRICH do CWU?
Nie nie rozważam. W ogóle chyba już nie rozważam. Jeżeli podejscie fachowców, sprzedawcók i instalatorów jest takie jakie jest to długo nie będę rozważał bo nie ma czego.

mkm silesia
18-04-2013, 21:07
Nie nie rozważam. W ogóle chyba już nie rozważam. Jeżeli podejscie fachowców, sprzedawcók i instalatorów jest takie jakie jest to długo nie będę rozważał bo nie ma czego.
hehe
te problemy są starsze niż pompa ciepła
Tobie pewnie tez nie chce się pracować za darmo więc dlaczego żądasz tego od producentów dystrybutorów i instalatorów pomp
kospel to taka jednostka wewnętrzna pc pw i dlatego jest tani ciekawe czy ma pompę obiegowa wilo stratos czy coś taniego

http://www.youtube.com/watch?v=z4dMWaI6MBY

i nie ucz pan ojca dzieci robić :no:

malux20
18-04-2013, 21:08
pomocy
pompa mi siadła i grzalki się załączyły
miałem na zasobniku 20 stop i zadałem jej 40
do 32 na zasobniku sobie pięknie radziła , a potem zdechła - i sie włączyła grzałka
macie jakiś pomysł ?
w sterowaniu coś odkorkować?
aha atlantic s10

malux20
18-04-2013, 21:11
mnie nie obchodzi kto ile zarabia
obchodzi mnie to że ceny pomp są u nas przegięciem
przy zmianach w cenach gruntowych nie wyobrażam sobie że powietrzne będą sprzedawane za 18-24

mkm silesia
18-04-2013, 21:13
pomocy
pompa mi siadła i grzalki się załączyły
miałem na zasobniku 20 stop i zadałem jej 40
do 32 na zasobniku sobie pięknie radziła , a potem zdechła - i sie włączyła grzałka
macie jakiś pomysł ?
w sterowaniu coś odkorkować?
aha atlantic s10

Dzwoń do Twojego instalatora (do mojej najdalszej pompy mam 50min jazdy)

mkm silesia
18-04-2013, 21:15
mnie nie obchodzi kto ile zarabia
obchodzi mnie to że ceny pomp są u nas przegięciem
przy zmianach w cenach gruntowych nie wyobrażam sobie że powietrzne będą sprzedawane za 18-24

Zarobki u nas są przegięciem i vat 23% jest przegięciem (miał już być 22%) zakład utylizacji składek też jest przegięciem

malux20
18-04-2013, 21:24
co to kogo obchodzi
klient niech dba o siebie i o swojej rodzinie.
powietrzna nie jest warta tych obecnych cen

jeśli chodzi o instalatora- nie ma problemu z dzwonieniem do niego
odbiera telefony- aż mi głupio za zapłacone mu 850 zł tyle go meczyć
ale facet jest cierpliwy

wihajster
18-04-2013, 21:26
To może do serwisu, na gwarancji jest?

Sławek...
18-04-2013, 21:33
malux jak masz problem ze sterowaniem to zacznij od zwykłego restartu z odłączeniem zasilania, może ruszy, jak nie ruszy to masz problem...
co do cen... ceny są takie jakie są, ŻADEN instalator nie ma na nie wpływu bo pompy ciepła to są produkty, które trzeba kupić od producenta i tutaj cudów nie ma...
samochody też są droższe i tańsze, spodnie też, wszystko kosztuje tyle za ile producent zechce sprzedać + jakieś marże, ale w dzisiejszych czasach marże nie są duże z racji konkurencji więc nie ma co liczyć na to, że raptem ktoś sprzeda pompę np Atlantica o 5 tys taniej, bo nie ma takiej opcji ;)
i nie liczyłbym, że producenci zaczną obniżać ceny - popyt rośnie to i cena będzie - prawo rynku...

malux20
18-04-2013, 21:45
dziękuję
nic nie wyswietla
jutro dam wam znać o co chodzi
ok ceny takie są jakie są
napiszę to inaczej [chyba sławek to sugerowal] producenci zejdą z cen w najbliższym czasie
teraz może się płaci rentę za nowinkę

malux20
18-04-2013, 21:46
To może do serwisu, na gwarancji jest?

serwis atlantica działa bezproblemowo

Arturo72
18-04-2013, 21:56
co do cen... ceny są takie jakie są, ŻADEN instalator nie ma na nie wpływu bo pompy ciepła to są produkty, które trzeba kupić od producenta i tutaj cudów nie ma...

Instalator może nie ma wpływu na cenę w katalogu producenta ale dla tego dostaje ok.40-50% upustu od ceny katalogowej producenta a to już sporo.
I w tym %-cie zaczyna się walka o klienta,jednemu wystarczy 2tys.zł z jednej pompy innemu 10tys.zł będzie mało ;)

malux20
18-04-2013, 22:05
możecie mnie krytykować
ale kupować powietrzną za 20-24 tyś to trochę robi się niepoważnie
skoro gruntową z pionowym mozna kupić za max 30 tyś [jedna z firm wyżej podanych]
to już logiczniej czysty prąd

mkm silesia
18-04-2013, 22:08
To czekaj... samochody , pralki, TV lodowki moga kosztowac tyle samo lub wiecej jak na "zachodzie" ale PC maja byc tanie bo inaczej to przegiecie...
VAT ma byc 22 nie 23... inne kraje maja 25%
Wiek emerytalny najlepiej 55 gdy bogatsze kraje od dawna maja 65 lub 67....

Chcielismy zachod i kapitalizm... to mamy....

Ile kosztuja materialy budowalne do waszych nowych domow w PL ile na zachodzie... ile kosztuja domy w PL a ile tam....
To nie jest skandalem ze mieszkanie kosztuje 100 pensji... z tym problemu nie mamy.... ?
Nowy samochod za 100k... jest OK itd.

Moge was pocieszyc ze w PL PC nie sa jeszcze najdrozsze :P

Są kraje z vat 19% i to nie daleko od pomrocznej ale są tez kraje bez vat
Wybrani maja emeryturę po 15 lub 25 latach
Nie rozśmieszaj mnie z tym kapitalizmem to komuna - euro komuna - nawet rządzą nami KOMISARZE - co z tego że z Brukseli a nie z Moskwy

wihajster
18-04-2013, 22:08
(...) zaczyna się walka o klienta,jednemu wystarczy 2tys.zł z jednej pompy(....)
Przy 2000zł z jednej instalacji to już niewielki krok od utraty płynności finansowej i szeregu z tym związanych konsekwencji... Znane (tu na forum) ostatnio prawda???

mkm silesia
18-04-2013, 22:09
Instalator może nie ma wpływu na cenę w katalogu producenta ale dla tego dostaje ok.40-50% upustu od ceny katalogowej producenta a to już sporo.
I w tym %-cie zaczyna się walka o klienta,jednemu wystarczy 2tys.zł z jednej pompy innemu 10tys.zł będzie mało ;)

Ja mam 80% upustu :P

Arturo72
18-04-2013, 22:11
możecie mnie krytykować
ale kupować powietrzną za 20-24 tyś to trochę robi się niepoważnie
skoro gruntową z pionowym mozna kupić za max 30 tyś [jedna z firm wyżej podanych]
to już logiczniej czysty prąd
Jeśli ktoś akceptuje made in china to tak,bo w innym wypadku taka cena z owdiertami nie jest możliwa.

Ja mam 80% upustu :P
Czyli masz fajny zarobek bo raczej w cenach sprzedawanych przez Ciebie pomp nie widać tego upustu :)

Przy 2000zł z jednej instalacji to już niewielki krok od utraty płynności finansowej i szeregu z tym związanych konsekwencji... Znane (tu na forum) ostatnio prawda???
Przy dobrej organizacji firmy nawet te 2tys.zł z jednej pompy warte jest zachodu,tym bardziej,że zysk jest nie tylko na pompie ale też na materiałach pośrednich a i montaż też jest i nie trzeba zapominać o 8% VAT.

twaro
18-04-2013, 22:16
Jeśli ktoś akceptuje made in china to tak,bo w innym wypadku taka cena z owdiertami nie jest możliwa.

Czyli masz fajny zarobek bo raczej w cenach sprzedawanych przez Ciebie pomp nie widać tego upustu :)


Ile utopiłeś w udziałach?

malux20
18-04-2013, 22:17
artur no stety i niestety to jest bardzo markowa pompa
żaden chinczyk

Arturo72
18-04-2013, 22:19
Ile utopiłeś w udziałach?
A co to ma do rzeczy w obecnej rozmowie ?

twaro
18-04-2013, 22:21
Będziemy wiedzieli ile naprawdę kosztowoła cię T-CAP'ka

mkm silesia
18-04-2013, 22:25
a udziałowiec wiceprezes nie odpowiada czasem za ewentualne długi spółki

Arturo72
18-04-2013, 22:26
Będziemy wiedzieli ile naprawdę kosztowoła cię T-CAP'ka
Nie widzę żadnych zależności.
Umowę na realizację miałem podpisaną jaką miałem,wykupione udziały czyli kapitał założycielski miałem w innej firmie.

mkm silesia
18-04-2013, 22:27
Pewnie ze sa... Grecja , Hiszpania, Cypr, Portugalia.... buylo super.... a i PC w sumie nie trzeba bylo ;)

Kij podatek i VAT .... ale co obywatel dostaje spowrotem od panstwa... w PL niewiele...
na "wlasnej" ulicy kola mozna pourywac... na chodnikach nogi polamac.... itd.

Wybrani.... dlaczego nie ty czy ja?

;)

bo te przywileje to spadek po komunie której już podobno nie ma 25 lat
z tego co wiem w BRD jest 19% i jakoś cała Europę finansują

mkm silesia
18-04-2013, 22:29
Nic... faktury nie dostal... jedzie... Gratis ;)

O .... tak to by kazdy chcial...
Powaznie ile by sie nie zdecydowalo na PC za 16k z odroczona platnoscia....

Kto wie moze i ja bym taka mial ... gdybym znalazl w 2010 ;)

Przypominam że fakturę TRZEBA wystawić do 7 dni od wykonania usługi...

Arturo72
18-04-2013, 22:30
a udziałowiec wiceprezes nie odpowiada czasem za ewentualne długi spółki
Pod tym względem jestem ciemny ;)

Sławek...
18-04-2013, 22:30
... i nie trzeba zapominać o 8% VAT.

a co ma piernik do wiatraka?
Vat to nie są pieniądze instalatora tylko Rostowskiego...

a skoro producenci dają rabaty na poziomie 40-50 % to dlaczego nie sprzedajesz pomp - mało tego chcesz odejść z prężnej instalatorskiej spółki?

twaro
18-04-2013, 22:30
Nie widzę żadnych zależności.
Umowę na realizację miałem podpisaną jaką miałem,wykupione udziały czyli kapitał założycielski miałem w innej firmie.


Rozumiem, że jesteś zadowolony ze współpracy.

mkm silesia
18-04-2013, 22:34
a co ma piernik do wiatraka?
Vat to nie są pieniądze instalatora tylko Rostowskiego...

a skoro producenci dają rabaty na poziomie 40-50 % to dlaczego nie sprzedajesz pomp - mało tego chcesz odejść z prężnej instalatorskiej spółki?

to właśnie miałem napisać i jeszcze raz instalator to nie adwokat notariusz itp. jest wolny dostęp do tego zawodu

Arturo72
18-04-2013, 22:36
Rozumiem, że jesteś zadowolony ze współpracy.
Wyciągasz bardzo daleko idące wnioski :)

a skoro producenci dają rabaty na poziomie 40-50 % to dlaczego nie sprzedajesz pomp - mało tego chcesz odejść z prężnej instalatorskiej spółki?
Bo mam na głowie budowę domu,którą przez jakiś czas zaniedbałem i to był błąd :)

mkm silesia
18-04-2013, 22:38
Pod tym względem jestem ciemny ;)

i śpisz spokojnie???

twaro
18-04-2013, 22:42
[QUOTE=Arturo72;5937139]Wyciągasz bardzo daleko idące wnioski :)
/QUOTE]

Życzeniowo.

wihajster
18-04-2013, 22:44
hm... spojrzmy na Skandynawie... :D
Ja już patrzeć nie mogę, dziękuję. Co to za kraj gdzie za zamordowanie niemal setki osób grozi maksymalnie 21 lat odsiadki, i to niekoniecznie, a za przekroczenie prędkości można trafić do aresztu???

Dziękuję, postoję w PRL II.

mkm silesia
18-04-2013, 22:48
Hm... ile PC bycs zamontowal w PRL ;)

BRD... tylko zetam dyscyplina i wiele innych zeczy troszke inaczej funkcjonuje... wiec nie ptrzmy slepo na 19% VAT czy podatku ( napewno 19% )

Mysle ze na dzien dzisiejszy nie powinnismy sie porownywac...

hm... spojrzmy na Skandynawie... :D ropa plynaca Norwegie... etc.

:)

A szynke nadal chcesz tak ? ;) ;)

Jak coś chcę to sobie na to zarabiam i niestety cena tego jest wyższa o 23% vat a wcześniej zapłaciłem 19% od dochodu do tego 1000zł/miesiąc zus (obojętnie czy zarabiam czy nie) jak chce flaszkę albo paliwo do moplika to jeszcze akcyza i pewnie jeszcze coś co zaponiałem

mkm silesia
18-04-2013, 22:56
To funkcjonujesz jak wiekszosc... w sumie jak ja .... tyle ze ja dzialalnosci nie mam ;)

No i niestety większość ma rację tak??? bo w telewizji tak powiedzieli że tak musi być

f.5
18-04-2013, 23:00
cena tego jest wyższa o 23% vat a wcześniej zapłaciłem 19% od dochodu do tego 1000zł/miesiąc zus (obojętnie czy zarabiam czy nie) jak chce flaszkę albo paliwo do moplika to jeszcze akcyza i pewnie jeszcze coś co zaponiałem
z flaszką sie zgodzę ale jak lejesz paliwo do moplika na Wirku to nie odliczasz vatu od bryny ?

wihajster
18-04-2013, 23:04
z flaszką sie zgodzę ale jak lejesz paliwo do moplika na Wirku to nie odliczasz vatu od bryny ?
Jeśli nie jeździ ciężarowym to jak odliczać VAT??? ;)

f.5
18-04-2013, 23:09
Ma firmę instalatorską?nie ma dostawczaka ?
Nyskę za 3 koła sie kupuję i tankuje lub rownie taniego ON.

mkm silesia
18-04-2013, 23:09
z flaszką sie zgodzę ale jak lejesz paliwo do moplika na Wirku to nie odliczasz vatu od bryny ?

chyba zacznę brać flaszki jako koszty reprezentacyjne a od moplika już nie można odliczać vat
a o co ci chodzi z brynom

Sławek...
18-04-2013, 23:16
dokładnie ;)
nasze przepisy są tak skonstruowane żeby Vat płacić a nie odliczać ;)
na osobowy samochód służbowy którym instalator jeździ do pracy nie ma odliczeń Vat

najbardziej mnie rozbawił pomysł na jaki ostatnio wpadł Rostowski: pracownik jeżdżący samochodem służbowym będzie musiał zapłacić zryczałtowany podatek dochodowy ok 90 zł / mies (wyliczyli, że każdy pracownik wyjeżdża samochodem służbowym ileś tam km w celach prywatnych i gdyby na ten cel wypożyczył samochód z wypożyczalni to musiałby zapłacić jakąś kwotę za wypożyczenie a ponieważ tego nie robi to ta kwota jest jego przychodem i dlatego ma zapłacić te 90 zł Rostowskiemu) takie rzeczy tylko w Polsce...

f.5
18-04-2013, 23:16
chyba zacznę brać flaszki jako koszty reprezentacyjne a od moplika już nie można odliczać vat
a o co ci chodzi z brynom
Brawo brawo jesli dajesz fakturki powinienesz szukać odliczeń za wszelką cenę.
kto Ci udowodni ze na serwisie byłes Nową Hondą a nie Oplem Vivaro (moze złe porownanie bo Vivaro chyba nie ma benz) no ale ?

wihajster
18-04-2013, 23:25
Ma firmę instalatorską?nie ma dostawczaka ?
Nyskę za 3 koła sie kupuję i tankuje lub rownie taniego ON.
No widzisz, może ma a może nie. Może ma kombiaka, mi nic do tego.

A z ciekawostek naszego pięknego kraju to podam , że musiałem udowadniać że nie jestem wielbłądem ;) - kupiłem Transita 3-osobowego, reszta z tyłu blaszak. W dowodzie rejestracyjnym stoi w odpowiedniej rubryce "SAMOCHÓD CIĘŻAROWY". Proste? -niby tak ale dla urzędasów NIE!!
Trza było pojechać samochodem ciężarowym na przegląd żeby wystawili glejt że to jest naprawdę samochód ciężarowy... Jakaś chora paranoja.

twaro
18-04-2013, 23:27
No widzisz, może ma a może nie. Może ma kombiaka, mi nic do tego.

A z ciekawostek naszego pięknego kraju to podam , że musiałem udowadniać że nie jestem wielbłądem ;) - kupiłem Transita 3-osobowego, reszta z tyłu blaszak. W dowodzie rejestracyjnym stoi w odpowiedniej rubryce "SAMOCHÓD CIĘŻAROWY". Proste? -niby tak ale dla urzędasów NIE!!
Trza było pojechać samochodem ciężarowym na przegląd żeby wystawili glejt że to jest naprawdę samochód ciężarowy... Jakaś chora paranoja.

Przy naszej polskiej "zaradności", dziwi cię to?

mkm silesia
18-04-2013, 23:34
No widzisz, może ma a może nie. Może ma kombiaka, mi nic do tego.

A z ciekawostek naszego pięknego kraju to podam , że musiałem udowadniać że nie jestem wielbłądem ;) - kupiłem Transita 3-osobowego, reszta z tyłu blaszak. W dowodzie rejestracyjnym stoi w odpowiedniej rubryce "SAMOCHÓD CIĘŻAROWY". Proste? -niby tak ale dla urzędasów NIE!!
Trza było pojechać samochodem ciężarowym na przegląd żeby wystawili glejt że to jest naprawdę samochód ciężarowy... Jakaś chora paranoja.
bo tu chodzi o to żeby cie skasować 150 za ten przegląd albo ewentualnie jak sobie o nim zapomnisz ( albo np. pani księgowa zgubi papierek)to np. po 4 latach jak brakuje papierka w czasie kontroli to można Ci dowalić (czyli masz oddać odliczony vat i odliczenie od dochodu)

mkm silesia
18-04-2013, 23:35
"Dziękuję, postoję w PRL II. "

Ciezarowa to jest SCANIA, VOLVO, DAF etc... Transit jest samochodem dostawczym...
Nie dziwie sie ze ci PRL pasil... wszystko mozna ;)
'Wystarczyla kratka i Cienias byl ciezarowka... nikt nie narzekal bo bylo fajnie...

:D

:)

A ja na awarie śmigałem moplikiem i do klientów też na gadki to co to było prywatnie czy w celach służbowych

wihajster
18-04-2013, 23:36
Czy Ty Varme........ (użytkowniku pompy ciepła) nie dostrzegasz ironii?
Nie rozumiesz, że można mimo wszystko chcieć spędzić resztę swojego życia w kraju który nie jest doskonały? Twój kraj jest doskonały?

f.5
18-04-2013, 23:39
No widzisz, może ma a może nie. Może ma kombiaka, mi nic do tego.

A z ciekawostek naszego pięknego kraju to podam , że musiałem udowadniać że nie jestem wielbłądem ;) - kupiłem Transita 3-osobowego, reszta z tyłu blaszak. W dowodzie rejestracyjnym stoi w odpowiedniej rubryce "SAMOCHÓD CIĘŻAROWY". Proste? -niby tak ale dla urzędasów NIE!!
Trza było pojechać samochodem ciężarowym na przegląd żeby wystawili glejt że to jest naprawdę samochód ciężarowy... Jakaś chora paranoja.

Widzisz a kto mi ma udowodnic na przykład ze moja instalacja na przykład do kominka z PW to nie na przykład konserwacja klimatyzacji w firmie ?
chcę tylko powiedziec ze rząd tworzy przepisy aby moc sciagac z podanikow daninę i nie ma w tym nic złego.

Podatnik zas ma prawo do szukania luk i lawirowania czasem moze lekkiego oszukiwania ?
czy ci na gorze zbiednieją ? wydaje jak oszalali naszą kase na głupoty - czasami bezmyslnie.

wihajster
18-04-2013, 23:45
Ciezarowa to jest SCANIA, VOLVO, DAF etc... Transit jest samochodem dostawczym...
To znajdź taką kategorię oficjalną pojazdów w PL??? Ja widziałem w dowodach rej. tylko osobowe lub ciężarowe.


Nie dziwie sie ze ci PRL pasil...

To się nazywa bardzo duża nadinterpretacja, jestem jedną z ostatnich osób którym podobałby się ustrój totalitarny.... Więc pomyśl zanim coś napiszesz.

f.5
18-04-2013, 23:46
A ja na awarie śmigałem moplikiem i do klientów też na gadki to co to było prywatnie czy w celach służbowych
zeby nie byc gołosłownym odliczony vat pojazd na firmę
aby było ciekawiej to od osprzętu kurtek kaskow tez vat odliczony

musze szybko dotrzec do klientów i to robię
nie moja wina ze ciagle korki na sląsku.
fakt faktem ze zasobnika 400 litrowego nie załaduję ale szybkozłączkę lub mufę przewiozę.
http://images50.fotosik.pl/1926/78fec7e145d3dfc7med.jpg (http://www.fotosik.pl)

wihajster
18-04-2013, 23:49
Widzisz a kto mi ma udowodnic na przykład ze moja instalacja na przykład do kominka z PW to nie na przykład konserwacja klimatyzacji w firmie ?
chcę tylko powiedziec ze rząd tworzy przepisy aby moc sciagac z podanikow daninę i nie ma w tym nic złego.

Niestety to się wszystko zgadza... Ale przeciętnego obywatela (za takiego się uważam) przeważnie denerwują takie pierdoły które teoretycznie można załatwić o wiele PROŚCIEJ.

twaro
18-04-2013, 23:54
Czy nie widzicie że oni nas równo... .

Wasza dyskusja niczym się nie różni od konfliktu n.t. ... głupoty, wypadku czy zamachu.

Róbmy swoje.;)

mkm silesia
18-04-2013, 23:57
zeby nie byc gołosłownym odliczony vat pojazd na firmę
aby było ciekawiej to od osprzętu kurtek kaskow tez vat odliczony

musze szybko dotrzec do klientów i to robię
nie moja wina ze ciagle korki na sląsku.
fakt faktem ze zasobnika 400 litrowego nie załaduję ale szybkozłączkę lub mufę przewiozę.
http://images50.fotosik.pl/1926/78fec7e145d3dfc7med.jpg (http://www.fotosik.pl)

Bo jeszcze niedawno mopliki były jako "pojazdy inne" (pełne odliczenie) a teraz są przeniesione do "osobowych" (nie pełne odliczenie) ale papa na moplik według jakiegoś tam wyroku nsa to już ubranie robocze - ale to nie znaczy że wyrok nsa np. w twojej sprawie będzie taki sam
p.s. wolę mojego vroda w jedynie słusznym kolorze czarnym

twaro
19-04-2013, 00:00
Qrwa. Dobrze wam się powodzi.

wihajster
19-04-2013, 00:05
MKM - taka prośba, pisz nieco jaśniej, może jakieś znaki interpunkcyjne czasami by się przydały? :(

andriuss
19-04-2013, 00:07
Nie znam się na branży pompianej, ale znam wiele innych, i spekuluję:
- producent poza kosztami bezpośrednimi ma R&D, marketing, reklamę, tzw. ogólny zarząd, koszty finansowe, no i jeszcze zysk; nie dziwne, że musi sprzedawać takie pompy nie taniej niż powiedzmy za 12 KPLN,
- dystrybutor, czy to przedstawicielstwo, czy osobna firma, dorzuca, ze 3 KPLN, przecież instalatorzy nie współpracują bezpośrednio z producentem.
- instalator bankowo ma średnio 25% od 20 KPLN za sam fakt sprzedaży i świadczenia gwarancji, ale wraz z montażem i upierdliwością klientów robi się z tego spokojnie kolejne 5 KPLN; pompę trzeba dowieźć, zainstalować, zapłacić ludziom, zainwestować w sprzęt, zużyć drobiazgi typu czynnik czy rurki miedziane. W tym są zusy, urlopy, chorobowe, wszelkie "fabryka dała dupy", pracownik dał dupy, klient zawalił, klient nie zapłacił, postojowe, a przede wszystkim podatki.

Innemi słowy 25 KPLN za PW z montażem wydaje się całkiem rozsądna. Nie chodzi o zaglądanie komukolwiek do portfela, tylko o tok myślenia. Pytanie tylko, jaka jest alernatywa dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na taki wydatek. Jedna z opcji to monobloki sprzedawane tak samo jak komputery na allegro. Zespuje się, to możesz odesłać Druga, to kombinować i wziąć na siebie ryzyko właściwego wykonania i gwarancji.

f.5
19-04-2013, 00:10
p.s. wolę mojego vroda w jedynie słusznym kolorze czarnym
tak tylko v rod kosztuje 4x tyle ile to to na zdjeciu więc ja mowię passs

mkm silesia
19-04-2013, 00:12
MKM - taka prośba, pisz nieco jaśniej, może jakieś znaki interpunkcyjne czasami by się przydały? :(

ok.późna pora - brak precyzji - coś wyjaśnić?

twaro
19-04-2013, 00:13
Nie znam się na branży pompianej, ale znam wiele innych, i spekuluję:
- producent poza kosztami bezpośrednimi ma R&D, marketing, reklamę, tzw. ogólny zarząd, koszty finansowe, no i jeszcze zysk; nie dziwne, że musi sprzedawać takie pompy nie taniej niż powiedzmy za 12 KPLN,
- dystrybutor, czy to przedstawicielstwo, czy osobna firma, dorzuca, ze 3 KPLN, przecież instalatorzy nie współpracują bezpośrednio z producentem.
- instalator bankowo ma średnio 25% od 20 KPLN za sam fakt sprzedaży i świadczenia gwarancji, ale wraz z montażem i upierdliwością klientów robi się z tego spokojnie kolejne 5 KPLN; pompę trzeba dowieźć, zainstalować, zapłacić ludziom, zainwestować w sprzęt, zużyć drobiazgi typu czynnik czy rurki miedziane. W tym są zusy, urlopy, chorobowe, wszelkie "fabryka dała dupy", pracownik dał dupy, klient zawalił, klient nie zapłacił, postojowe, a przede wszystkim podatki.

Innemi słowy 25 KPLN za PW z montażem wydaje się całkiem rozsądna. Nie chodzi o zaglądanie komukolwiek do portfela, tylko o tok myślenia. Pytanie tylko, jaka jest alernatywa dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na taki wydatek. Jedna z opcji to monobloki sprzedawane tak samo jak komputery na allegro. Zespuje się, to możesz odesłać Druga, to kombinować i wziąć na siebie ryzyko właściwego wykonania i gwarancji.


Chciałbym V-Road'a.

mkm silesia
19-04-2013, 00:17
Chciałbym V-Road'a.

a ja dom nie mieszkanie każdy wybiera priorytety

twaro
19-04-2013, 00:30
a ja dom nie mieszkanie każdy wybiera priorytety


Pogoszczę cię.

Dasz się "karnąć"?

mkm silesia
19-04-2013, 00:33
ciężka sprawa to gorzej niż niektórzy mają z autem....
A masz prawko :)

twaro
19-04-2013, 00:35
ciężka sprawa to gorzej niż niektórzy mają z autem....
A masz prawko :)


Żartowałem.

mkm silesia
19-04-2013, 05:48
Żartowałem.
A już myślałem że będę miał cel na jakąś wycieczkę :)

bitter
19-04-2013, 07:57
To czekaj... samochody , pralki, TV lodowki moga kosztowac tyle samo lub wiecej jak na "zachodzie" ale PC maja byc tanie bo inaczej to przegiecie...
VAT ma byc 22 nie 23... inne kraje maja 25%
Wiek emerytalny najlepiej 55 gdy bogatsze kraje od dawna maja 65 lub 67....

Chcielismy zachod i kapitalizm... to mamy....

Ile kosztuja materialy budowalne do waszych nowych domow w PL ile na zachodzie... ile kosztuja domy w PL a ile tam....
To nie jest skandalem ze mieszkanie kosztuje 100 pensji... z tym problemu nie mamy.... ?
Nowy samochod za 100k... jest OK itd.

Moge was pocieszyc ze w PL PC nie sa jeszcze najdrozsze :P

W procentach fajnie to wygląda tylko powiedz mi ile zostaje naszym bogatszym sąsiadom eurasów w portfelu po zapłaceniu za dom, samochód itp. Ich za to stać na wakacje, na godziwe życie. Szkoda gadać

bitter
19-04-2013, 07:59
dokładnie ;)
nasze przepisy są tak skonstruowane żeby Vat płacić a nie odliczać ;)
na osobowy samochód służbowy którym instalator jeździ do pracy nie ma odliczeń Vat

najbardziej mnie rozbawił pomysł na jaki ostatnio wpadł Rostowski: pracownik jeżdżący samochodem służbowym będzie musiał zapłacić zryczałtowany podatek dochodowy ok 90 zł / mies (wyliczyli, że każdy pracownik wyjeżdża samochodem służbowym ileś tam km w celach prywatnych i gdyby na ten cel wypożyczył samochód z wypożyczalni to musiałby zapłacić jakąś kwotę za wypożyczenie a ponieważ tego nie robi to ta kwota jest jego przychodem i dlatego ma zapłacić te 90 zł Rostowskiemu) takie rzeczy tylko w Polsce...

On wymyślił ja już płacę ... debilizm. Wyliczyli mi że jeżdzę średnio 200km dziennie! Dokąd ja kurna pytam.

lukasza
19-04-2013, 09:58
Nie znam się na branży pompianej, ale znam wiele innych, i spekuluję:
- producent poza kosztami bezpośrednimi ma R&D, marketing, reklamę, tzw. ogólny zarząd, koszty finansowe, no i jeszcze zysk; nie dziwne, że musi sprzedawać takie pompy nie taniej niż powiedzmy za 12 KPLN,
- dystrybutor, czy to przedstawicielstwo, czy osobna firma, dorzuca, ze 3 KPLN, przecież instalatorzy nie współpracują bezpośrednio z producentem.
- instalator bankowo ma średnio 25% od 20 KPLN za sam fakt sprzedaży i świadczenia gwarancji, ale wraz z montażem i upierdliwością klientów robi się z tego spokojnie kolejne 5 KPLN; pompę trzeba dowieźć, zainstalować, zapłacić ludziom, zainwestować w sprzęt, zużyć drobiazgi typu czynnik czy rurki miedziane. W tym są zusy, urlopy, chorobowe, wszelkie "fabryka dała dupy", pracownik dał dupy, klient zawalił, klient nie zapłacił, postojowe, a przede wszystkim podatki.

Innemi słowy 25 KPLN za PW z montażem wydaje się całkiem rozsądna. Nie chodzi o zaglądanie komukolwiek do portfela, tylko o tok myślenia. Pytanie tylko, jaka jest alernatywa dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na taki wydatek. Jedna z opcji to monobloki sprzedawane tak samo jak komputery na allegro. Zespuje się, to możesz odesłać Druga, to kombinować i wziąć na siebie ryzyko właściwego wykonania i gwarancji.

1. są też firmy co mają dużo więcej niż 25%, ja znam 2 marki co dają min 35% (zależy ile sprzedajesz i od ilu lat). Na dzień dobry dostałem 30% upustu na PC.
2. inna sprawa cena końcowa. Tak jak piszesz miedź i robocizna w kotłowni też kosztuje. Albo instalator dorobi na tym albo na PC, zawsze kalkuluje ile ma z roboty ile % z PC żeby zarobić ostatecznie tyle ile zakłada.
3. A gdzie najtaniej są PC i inne produkty? W firmie która nic nie instaluje i potem nic nie serwisuje! Zwykły handel, jadą na 5% bo ich żadne instalacje nie bawią, oni biorą 100% kasy przed dostawą i za samo przerzucenie papieru a czasem PC (czasem ni bo może od razu jechać od producenta pod dom klienta) mają 5%. tylko w sprawie PC u Nas rynek mało rozwinięty i trzeba szukać firm stricte handlowych poza PL w www, albo dogadać się ze znajomym sprzedawcą w Polsce. Bo już styropian i wełnę można kupić za cenę od producenta + 3% a nie jak w składach plus 20-30%, pod warunkiem minimum logistycznego bo wtedy i tak jedzie prosto od producenta pod twój dom (z PC tak łatwo nie ma)

lukasza
19-04-2013, 10:12
Innemi słowy 25 KPLN za PW z montażem wydaje się całkiem rozsądna. Nie chodzi o zaglądanie komukolwiek do portfela, tylko o tok myślenia. Pytanie tylko, jaka jest alernatywa dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na taki wydatek. Jedna z opcji to monobloki sprzedawane tak samo jak komputery na allegro. Zespuje się, to możesz odesłać Druga, to kombinować i wziąć na siebie ryzyko właściwego wykonania i gwarancji.

a mój pomysł na alternatywę. To co u Nas miałem wycenione na 30-34 tys robię za ok 20, maks 22 tys. Przepis:
- zakup PC za granicą od typowego handlowca na najniższej marży - nie instalatora,
- masz czas wybierz 3-4 PC i poczekaj aż wprowadzą nowy model na wiosnę to stary będzie zmowy tańszy,
- instalatora musisz mieć lokalnego - pod ręką na awarię,
- instalator + ZUS + VAT to drogo, ale często Pan Szef sam nie instaluje tylko jego ludzie i oni POPOŁUDNIAMI są za 30% ceny i to oni się znają a nie Pan Szef,
- taki pracownik od Pana Szefa powie Ci co masz przygotować do instalacji - kup to również w necie a nie lokalnej hurtowni hydraulicznej czy składzie budowlanym,
- zrób instalację,
- zapłać instalatorowi, zrób mu kawę, pogadaj o starych karabinach - zawsze Ci potem pomoże nawet w środku nocy za 200zł gdy innemy w tym czasie nawet nie opłaca się odpalać auta i dojeżdżać.
- poleć chłopaka od instalacji znajomym.

Jakby ku... zarabiał w Euro to bym nie kombinował ale wypłatę mam w PLN. Nie mniej nie kombinuję tu nic na PC czy częściach bo kupuję markowe tylko kupuje je na spokojnie i tam gdzie tanio. Instalator też nie jest spod budki z piwem tylko firmowy za niefirmowe wynagrodzenie.

lukasza
19-04-2013, 10:17
p.s. Panowie instalatorzy, od firm - wszystko co opisałem jest zgodne z prawem RP i UE, jedyny warunek to, że pracownik nie może mieć zapisu w umowie o pracy o konkurencji w tym samym zawodzie a 90% takich zapisów nie ma!
także jak najdzie Was mnie obrzucić błotem, że tak tanio to nielegalnie to odpowiadam jest lagenie, co najwyżej nieetycznie jak pracownik zabierze narzędzia Szefa na montaż ale to już sprawa pracownika!

W końcu to nie to co Wasze odpisy VAT za paliwo. Polecam Seciento 99r, z LPG i benzyną - pełne wpisy na ciężarówkę, 1000 zł odbiór z Wlkp na lawecie.

f.5
19-04-2013, 10:28
W końcu to nie to co Wasze odpisy VAT za paliwo. Polecam Seciento 99r, z LPG i benzyną - pełne wpisy na ciężarówkę, 1000 zł odbiór z Wlkp na lawecie.
Dobrze prawi takowy tez posiadam od nowosci ledwo jezdzi słuzy za reklamę a w dowodzie ciężarowy i odpisac Vat od paliwa mozna.
tylko leje sie po 35 litrow czyli dosc często

kolor niebieski mocny silnik fire czy cos takiego z gazem

bitter
19-04-2013, 10:37
Polska to dziwny kraj. JKM już dawno mówił, że jak się komuś dowali 10% podatku to mu się nie będzie chciało oszukiwać i będzie płacił bez marudzenia. Jak się dowala 70% i nic w zamian nie daje (bo daje się np. dużo w skandynawii) to każdy będzie kraść na potęgę

bitter
19-04-2013, 11:43
Ktoś mi tu ostatnio zarzucał, że zużywam mało wody na CWU. Wyliczyłem, że wydaję ok 800pln rocznie. Dziś rano zrobiłem test. Wziąłem normalny prysznic ani specjalnie długi ani krótki i sprawdziłem na liczniku wody ile zużyłem. Otóż mój prysznic zużył 11litrów zimnej wody. Uwzględniając, że bojler jest nagrzany rano do 75 stopni to w tych 11 litrach była część zimnej i część ciepłej wody więc samej podgrzanej wyszło pewnie 3/4 tego. Drugi test odbył się podczas kąpieli nastoletniej córki ... cóż .... 50l ;-)))) i to na "oszczędny" prysznic. Tak czy inaczej średni wyszło nam 30l. Zakładając 3 osoby możemy śmiało przyjąć, że maks jest to 100l wody zmieszanej! Z wanny korzystamy sporadycznie. W kuchni podgrzewacz przepływowy i zmywarka, w łazienkach baterie bezdotykowe.

Liwko
19-04-2013, 12:11
U mnie rocznie idzie około 130m3

andriuss
19-04-2013, 12:42
Uwzględniając, że bojler jest nagrzany rano do 75 stopni to w tych 11 litrach była część zimnej i część ciepłej wody więc samej podgrzanej wyszło pewnie 3/4 tego.

Tego się nie zgaduje tylko liczy. Ale "normalne" zużycie to jakieś 7l. / min, z perlatorem pewnie z 5, czyli średnio 30-50 na prysznic. Jeśli Tobie wystarcza tyle co typowe wiaderko, to gratuluję.

bitter
19-04-2013, 14:48
Tego się nie zgaduje tylko liczy. Ale "normalne" zużycie to jakieś 7l. / min, z perlatorem pewnie z 5, czyli średnio 30-50 na prysznic. Jeśli Tobie wystarcza tyle co typowe wiaderko, to gratuluję. No więc ja nie potrzebuję więcej niż 2 min lania wody. Fakt nie mam włosów na głowie ;-) więc pewnie to nieco przyspiesza proces ;-)

mar1973
19-04-2013, 14:59
Tego się nie zgaduje tylko liczy. Ale "normalne" zużycie to jakieś 7l. / min, z perlatorem pewnie z 5, czyli średnio 30-50 na prysznic. Jeśli Tobie wystarcza tyle co typowe wiaderko, to gratuluję.

witam

jakiś czas temu chyba w Agorze był żart rysunkowy w związku z rosnącymi cenami wody:
rodzina - rodzice i dziadek :lol2: siedzą i kapią się w wannie, i matka mówi: dziadek nie sikaj do wody, bo jeszcze trzeba zupę ugotować

pozdrawiam

plusfoto
19-04-2013, 15:06
Pamiętajcie że każdy kij ma dwa końce. Nadmierne oszczędzanie spowoduje podwyżki. Przecież ta banda nierobów musi się jakoś wyżywić. Już o tym pisałem jak wybuchła afera w łodzi z dyr. wodociągów kilka lat temu który przed kamerą uzasadnił podwyżkę zmniejszonym zapotrzebowaniem na wodę.

bitter
19-04-2013, 15:10
Tak to prawda w tym kraju wszytko jest postawione na głowie

andriuss
19-04-2013, 15:22
No więc ja nie potrzebuję więcej niż 2 min lania wody. Fakt nie mam włosów na głowie ;-) więc pewnie to nieco przyspiesza proces ;-)

No więc mamy kolejne kamyczki w celu poczynienia zasadniczych oszczędności na wodzie: pozbyć się owłosienia i bardzo skrupulatnie dbać o jak najmniejszą powierzchnię ciała :D

Tomaszs131
19-04-2013, 16:33
pomocy
pompa mi siadła i grzalki się załączyły
miałem na zasobniku 20 stop i zadałem jej 40
do 32 na zasobniku sobie pięknie radziła , a potem zdechła - i sie włączyła grzałka
macie jakiś pomysł ?
w sterowaniu coś odkorkować?
aha atlantic s10

malux jak tam Twoja pompa, czy cos juz wiadomo co jej dolega?

pancio11
19-04-2013, 17:21
Można przyoszczędzić jeszcze używając deszczówki :D

mkm silesia
19-04-2013, 17:25
a mój pomysł na alternatywę. To co u Nas miałem wycenione na 30-34 tys robię za ok 20, maks 22 tys. Przepis:
- zakup PC za granicą od typowego handlowca na najniższej marży - nie instalatora,
- masz czas wybierz 3-4 PC i poczekaj aż wprowadzą nowy model na wiosnę to stary będzie zmowy tańszy,
- instalatora musisz mieć lokalnego - pod ręką na awarię,
- instalator + ZUS + VAT to drogo, ale często Pan Szef sam nie instaluje tylko jego ludzie i oni POPOŁUDNIAMI są za 30% ceny i to oni się znają a nie Pan Szef,
- taki pracownik od Pana Szefa powie Ci co masz przygotować do instalacji - kup to również w necie a nie lokalnej hurtowni hydraulicznej czy składzie budowlanym,
- zrób instalację,
- zapłać instalatorowi, zrób mu kawę, pogadaj o starych karabinach - zawsze Ci potem pomoże nawet w środku nocy za 200zł gdy innemy w tym czasie nawet nie opłaca się odpalać auta i dojeżdżać.
- poleć chłopaka od instalacji znajomym.

Jakby ku... zarabiał w Euro to bym nie kombinował ale wypłatę mam w PLN. Nie mniej nie kombinuję tu nic na PC czy częściach bo kupuję markowe tylko kupuje je na spokojnie i tam gdzie tanio. Instalator też nie jest spod budki z piwem tylko firmowy za niefirmowe wynagrodzenie.

hehe a ja jestem pan szef instalator i sam instaluje właśnie wróciłem z budowy i co teraz mam jechać na twoją budowę za 30% tego co zarobiłem rano potem coś jeszcze napiszę bo obiad wjechał

chcialbympompe
19-04-2013, 17:35
malux jak tam Twoja pompa, czy cos juz wiadomo co jej dolega?

Też jestem bardzo ciekawy!

mkm silesia
19-04-2013, 18:40
Polska to dziwny kraj. JKM już dawno mówił, że jak się komuś dowali 10% podatku to mu się nie będzie chciało oszukiwać i będzie płacił bez marudzenia. Jak się dowala 70% i nic w zamian nie daje (bo daje się np. dużo w skandynawii) to każdy będzie kraść na potęgę

Już nie przesadzaj że nic nie daje u mnie na Śląsku mam
-koleje Śląski (50mln straty/rok)
-autostrady (płatne)
-nowy aparat do naświetlań w centrum onkologi za 17mln (w innym regionie Polski taki sam aparat szpital kupił za 8mln)
to tylko tak na szybko co mi się przypomniało
No i jak nie ma być vat 25% i jeszcze likwidacja stawki 8% pewnie w planach
A jeszcze pamiętam jak w szkole uczyli że dziesięcina to był prawdziwy wyzysk

malux20
19-04-2013, 18:55
no w sumie dupa
zadzwoniłem do serwisu atlantica
i przez telefon mówił mi co mam powpisywać
dziś miałem szybki transport do berlina
teraz wróciłem
i bez zmian
w poniedzialek do niego zadzwonię
myśle że kwestia odpowiednich ustawień
nagram filmik - może komuś to się przyda.
chwilowo dupa

bitter
19-04-2013, 19:25
To znaczy nie tyc, najlepiej lac zimna wode i nie myslec o przyjemnosciach :D


no w sumie dupa
zadzwoniłem do serwisu atlantica
i przez telefon mówił mi co mam powpisywać
dziś miałem szybki transport do berlina
teraz wróciłem
i bez zmian
w poniedzialek do niego zadzwonię
myśle że kwestia odpowiednich ustawień
nagram filmik - może komuś to się przyda.
chwilowo dupa

A mówiłem kup Kospela :-P

Sławek...
19-04-2013, 19:37
A mówiłem kup Kospela :-P

tak bitter - Kospel lekiem na całe zło ;)

chcialbympompe
19-04-2013, 19:39
tak bitter - Kospel lekiem na całe zło ;)
Niewątpliwie nie będzie trzeba dzwonić do serwisu Atlantica ;)

bitter
19-04-2013, 19:47
tak bitter - Kospel lekiem na całe zło ;)

No wcale nie. Nie umie kawy zrobić ...

malux20
19-04-2013, 19:49
bez jaj z serwisu jestem zadowolony.

Sławek...
19-04-2013, 19:51
No wcale nie. Nie umie kawy zrobić ...

bitter nie wierzę, że sobie nie poradzisz z tą drobną niedogodnością...
nie da się jakoś do Kospela dołączyć pojemnika ze zmielonym ziarnem ? później wystarczy tylko mały kranik i kawka gotowa;)

malux20
19-04-2013, 19:54
te kospele faktycznie to potrafią/

bitter
19-04-2013, 20:25
bitter nie wierzę, że sobie nie poradzisz z tą drobną niedogodnością...
nie da się jakoś do Kospela dołączyć pojemnika ze zmielonym ziarnem ? później wystarczy tylko mały kranik i kawka gotowa;)

Gdyby tylko mnie wpuścili na pół etatu do biura projektowego ;-)

mkm silesia
20-04-2013, 08:23
Gdyby tylko mnie wpuścili na pół etatu do biura projektowego ;-)

oszczędności jak można tanio zrobić zbrojenie

http://www.youtube.com/watch?v=whIV67ErV1U

Kospela sie nie wywali w błoto w błoto będzie ekspres do kawy lepiej wywalić w ekspres niż w błoto
ale to pocieszające że prywatny inwestor też potrafi .....
nie tylko urzędnik państwowy

http://allegro.pl/ekspres-do-kawy-ascaso-barista-pro-raised-2gr-i3172403158.html

http://allegro.pl/pompa-ciepla-panasonic-aquarea-7kw-gratis-i3172784279.html

bitter
20-04-2013, 20:19
O o o kolega widzę już zaczyna dobrze kombinować. Ta PCI jest w stanie zapewnić mi średnioroczny COP=3. To oznacza, że biorąc ją na kredyt najlepszy jaki mogę sobie załatwić przez pierwsze 6 lat płaciłbym rachunki roczne o 800zł większe. Potem (jak spłacę PCi) już oszczędzam co roku ok 2200zł. Czyli PCI spłaci się w takim wariancie po ok 8 latach. Od ósmego roku oszczędzam. Trzeba jeszcze doliczyć koszt rocznego przeglądu nie wiem ile to jest. 8 lat zwrotu dla PCI powietrznej to dużo czy mało? Przy 10 tys PCI zarabia już od 6 roku. Oj powiem Wam, że zejście poniżej 10 tys kłuło by w oczy "kablarzom" ;-)

Arturo72
20-04-2013, 20:30
Oj powiem Wam, że zejście poniżej 10 tys kłuło by w oczy "kablarzom" ;-)
Zużycie malux-a już ich kłuje w oczy ;)

wihajster
20-04-2013, 20:32
(....) 8 lat zwrotu dla PCI powietrznej to dużo czy mało? Przy 10 tys PCI zarabia już od 6 roku. Oj powiem Wam, że zejście poniżej 10 tys kłuło by w oczy "kablarzom" ;-)
Każdy okres "zwrotu" krótszy niż żywotność urządzenia jest chyba OK?

A "kablarzom" bardziej niż $$ powinien przeszkadzać smog elektromagnetyczny, chociaż go nie widać i wielu nie zdaje sobie sprawy z wielu zjawisk fizycznych ;)

bitter
20-04-2013, 20:45
O smoku wawelskim słyszałem ale o elektromagnetycznym nie ;-) Okres zwrotu krótszy od żywotności urządzenia jest ok ale są "ale". Nie wiemy ile to urządzenie pożyje. Co innego zepsucie kotła elektrycznego za 3k a co innego PCI za 14k. Tak czy inaczej zaczyna to wyglądać ciekawie i przed przyszłą zimą pomyślę. Gdyby udało mi się sprzedać Kospela w dobrej cenie i bojler to już coś do przodu.

jasiek71
20-04-2013, 20:54
Zużycie malux-a już ich kłuje w oczy ;)
taaa...
grubość izolacji w jego domu też ...:cool:
jeszcze parę innych "bolączek" by się znalazło ...:D

jasiek71
20-04-2013, 20:56
A "kablarzom" bardziej niż $$ powinien przeszkadzać smog elektromagnetyczny, chociaż go nie widać i wielu nie zdaje sobie sprawy z wielu zjawisk fizycznych ;)
w końcu to na coś trzeba umrzeć, przecież "wkładka" do trumny nie powinna być w pierwszym gatunku ...:cool:

Arturo72
20-04-2013, 21:00
taaa...
grubość izolacji w jego domu też ...:cool:
jeszcze parę innych "bolączek" by się znalazło ...:D
Uderz w stół... ;)
Wiadomo(no może,nie każdemu w tym wątku),że główny wpływ na zużycie energii na ogrzewanie ma izolacja domu a nie "maszynka" ale właśnie ta "maszynka" ogranicza dodatkowo zużycie energii.
Przy kablach oczywiście takie ograniczenie zużycia nie jest możliwe i to jest największy ból dla "kablarzy".

Malux ma podobny dom do R&K jeśli chodzi o izolację a zużcie ok.10kWh/dobę vs 50kWh/dobę robi wrażenie.
Swój klin wbiję w przyszłym sezonie ;)

jasiek71
20-04-2013, 21:06
główny wpływ na zużycie energii na ogrzewanie ma izolacja domu a nie "maszynka" ale właśnie ta "maszynka" ogranicza dodatkowo zużycie energii.
Przy kablach oczywiście takie ograniczenie zużycia nie jest możliwe i to jest największy ból dla "kablarzy".
ciekawe czy wszyscy pompiarze jeżdżą do pracy Teslą czy jakimś priusem ...:cool:
przecież oszczędność w eksploatacji przede wszystkim ...:lol2:

Arturo72
20-04-2013, 21:09
ciekawe czy wszyscy pompiarze jeżdżą do pracy Teslą czy jakimś priusem ...:cool:
przecież oszczędność w eksploatacji przede wszystkim ...:lol2:
Zły przykład,Priusem jeździ R&K a malux zagazowanym Priusem ;)
Zwykli pompiarze jeżdżą autkami ekonomicznymi.

jasiek71
20-04-2013, 21:10
Zły przykład,Priusem jeździ R&K
:no:

mkm silesia
20-04-2013, 21:51
i dla jasności te montaże na zdjęciach z aukcji nie są wzorem do naśladowania - można zrobić konkurs kto znajdzie więcej baboli

wihajster
20-04-2013, 21:55
i dla jasności te montaże na zdjęciach z aukcji nie są wzorem do naśladowania - można zrobić konkurs kto znajdzie więcej baboli
MKM za to nie robi żadnych baboli!! Wszystko najlepsze, kontakt na PRIV.
Jakieś kompleksy? PO CO RUSZASZ G....?

Sorry Stary, tak mnie naszło ;)

Arturo72
20-04-2013, 21:56
A to wedlug statystyk lokalnych, krajowych czy jakich?

:)
Wg statystyk forumowych :)

malux20
20-04-2013, 22:21
prius -dziękuję ale mi nie pasi
macie jakieś krytyczne uwagi do mojego domku
? parę rzeczy do poprawienia
dom skończony-entuzjazm średni z tego powodu.
są ważniejsze rzeczy niż mury.
powietrzne są ok -
fajne w tym domu jest to że czymkolwiek grzal to byloby ok
[nawet propan -4oo litrów za 2,1 daloby się przeżyć]

mkm silesia
20-04-2013, 22:28
MKM za to nie robi żadnych baboli!! Wszystko najlepsze, kontakt na PRIV.
Jakieś kompleksy? PO CO RUSZASZ G....?

Sorry Stary, tak mnie naszło ;)

bo ma alergie na g.....?
na priv w 2014

Arturo72
20-04-2013, 22:42
na priv w 2014
Czyżbyś miał zwolnienie z podatku w 2013 roku i boisz się pisać prawdę ?


prius -dziękuję ale mi nie pasi

Prius to był przykład ;)
Też nie chciałbym priusa nigdy w życiu ani żadnego zagazowanego auta :)

r19
20-04-2013, 23:32
na priv w 2014
Nastepny co to ma pelny grafik na 2013.
Deja vu?
:)

mkm silesia
21-04-2013, 00:04
Czyżbyś miał zwolnienie z podatku w 2013 roku i boisz się pisać prawdę ?


Prius to był przykład ;)
Też nie chciałbym priusa nigdy w życiu ani żadnego zagazowanego auta :)

Zamiast priusa można mieć rusa i na gaz
http://www.motocykl-online.pl/testy/Ural_z_instalacja_LPG

Bad
21-04-2013, 07:23
Czyżbyś miał zwolnienie z podatku w 2013 roku i boisz się pisać prawdę ?


Prius to był przykład ;)
Też nie chciałbym priusa nigdy w życiu ani żadnego zagazowanego auta :)

A dlaczego nie? Przecież zwrot inwestycji w instalację gazową w samochodzie następuje znacznie szybciej niż w przypadku instalacji grzewczej domu. A podobno to jest najważniejsze...

bitter
21-04-2013, 11:12
Inside information dla 001 ?
:)

Niewidzialem aby ludzie samochody w stopkach zamieszczali ;)
;)


A ja widziałem ;-)

Arturo72
21-04-2013, 12:22
Ja tez ale na "naszym" forum samochodow "JSM" :D

;)
Jak temat aut,to kumpel chce kupić saaba 9-5 2,2 w kombiku,nie masz tam jakiegoś fajnego w okolicy na sprzedaż ?

andriuss
21-04-2013, 12:23
Oj powiem Wam, że zejście poniżej 10 tys kłuło by w oczy "kablarzom" ;-)

Bitter, żalisz się że jakoś finansowo nie najlepiej, a nie chcesz wziąć spraw w swoje ręce. Że trzeba Wam pod nos. Podaje więc przepis:

Kup taki zbiornik:
http://allegro.pl/zbiornik-1000l-na-szambo-wode-paliwo-zbiorniki-i3158038566.html

Oraz taką jednostkę zewnętrzną:
http://allegro.pl/klimatyzator-samsung-seria-t-6-8kw-model-2013-wwa-i3181519384.html

z płytką do sterowania. Kup 30 metrów rury miedzianej, zrób z niej wężownicę, umieść w zbiorniku. Poproś chłodnika, żeby podłączył wężownicę zamiast jednostki wewnętrznej. Naucz się tym sterować. Od góry wsadź: zasilanie podłogówki (na górze), powrót podłogówki (przy dnie) oraz grzałkę 6 kw. Kup 30 metrów pex-a 40, zrób z niego wężownicę, wsadź do zbiornika i puść przez nią dopływ zimnej wody. Zbiornik uszczelnij i obłóż z każdej strony 20 cm wełny. Sprzedaj Kospela. Ciesz się rachunkami 1200 zamiast 3200.

Ja wiem że nie jest to najelegantsze rozwiązanie jakie w życiu powstało, ale niestety, jak to się mówi w Dubaju apropos kobiet: no money, no honey. Trzeba kombinować.

bitter
21-04-2013, 12:28
andrius Ty coś piłeś?

mkm silesia
21-04-2013, 12:33
Nastepny co to ma pelny grafik na 2013.
Deja vu?
:)

Planowałeś swoja inwestycje z miesiąca na miesiąc :)

Magnolia18
21-04-2013, 12:54
no w sumie dupa
zadzwoniłem do serwisu atlantica
i przez telefon mówił mi co mam powpisywać
dziś miałem szybki transport do berlina
teraz wróciłem
i bez zmian
w poniedzialek do niego zadzwonię
myśle że kwestia odpowiednich ustawień
nagram filmik - może komuś to się przyda.
chwilowo dupa

Malux
nie wiem czy juz rozwiazales temat ... ale
Chyba wiem o co kaman. Przerabialem to rok temu.
Otoz PC najpewniej weszla w tryb ECO a w tym trybie CWU jest grzane wylacznie grzalkami - trzeba w ustawieniach ( chyba OEM ) zmienic pewne nastawy.
Mialem podobnie. Sugerowano mi awarie czujnikow i inne bzdety. W koncu sam zauwazylem, ze jak przestawilem PC w tryb grzania ( temp. dalem minimalna zeby przypadkiem nie grzala mi domu ) to CWU nagle zaczela gadac :) Kilka miesiecy pozniej doczytalem w instrukcji sterownika ( Siemens wersja EN ), ze sa tryby pracy / grzania CO i CWU ...
Na poczatek przestaw PC w tryb grzania domu i zapodaj jej min. czyli chyba 18* - grzac domu nie bedzie a zauwazysz czy CWU Ci dziala. Jak zadziala to wtedy postudiujemy instrukcje, gdzie siedza te ustawienia do grzania CWU przez PC a nie grzalkami

andriuss
21-04-2013, 13:14
andrius Ty coś piłeś?

Owszem, ale co jest nielogicznego w tej wypowiedzi?

mkm silesia
21-04-2013, 13:16
Malux
nie wiem czy juz rozwiazales temat ... ale
Chyba wiem o co kaman. Przerabialem to rok temu.
Otoz PC najpewniej weszla w tryb ECO a w tym trybie CWU jest grzane wylacznie grzalkami - trzeba w ustawieniach ( chyba OEM ) zmienic pewne nastawy.
Mialem podobnie. Sugerowano mi awarie czujnikow i inne bzdety. W koncu sam zauwazylem, ze jak przestawilem PC w tryb grzania ( temp. dalem minimalna zeby przypadkiem nie grzala mi domu ) to CWU nagle zaczela gadac :) Kilka miesiecy pozniej doczytalem w instrukcji sterownika ( Siemens wersja EN ), ze sa tryby pracy / grzania CO i CWU ...
Na poczatek przestaw PC w tryb grzania domu i zapodaj jej min. czyli chyba 18* - grzac domu nie bedzie a zauwazysz czy CWU Ci dziala. Jak zadziala to wtedy postudiujemy instrukcje, gdzie siedza te ustawienia do grzania CWU przez PC a nie grzalkami

To odpowiedż dlaczego nie lubię simensa/atlantic/fujitsu/general ale to moje subiektywne zdanie i chyba mam prawo

chcialbympompe
21-04-2013, 13:17
Otoz PC najpewniej weszla w tryb ECO a w tym trybie CWU jest grzane wylacznie grzalkami - trzeba w ustawieniach ( chyba OEM ) zmienic pewne nastawy.
Bez przesady z tym OEM od razu. Może chodzi o "tryb pracy grzałeki elektr.", który jest w menu "specjalista" w podmenu "zasobnik CWU"? Może tam jest ustawione "lato" (prog. 5060).

chcialbympompe
21-04-2013, 13:20
To odpowiedż dlaczego nie lubię simensa/atlantic/fujitsu/general ale to moje subiektywne zdanie i chyba mam prawo
Można wywnioskować z tej odpowiedzi, że go nie lubisz bo trzeba znać się na jego instalacji. Niestety jest to szczera prawda. Brak wiedzy instalatora kończy się taktowaniem, częstymi defrostami czy też niepotrzebnym włączaniem grzałki.

mkm silesia
21-04-2013, 13:45
Można wywnioskować z tej odpowiedzi, że go nie lubisz bo trzeba znać się na jego instalacji. Niestety jest to szczera prawda. Brak wiedzy instalatora kończy się taktowaniem, częstymi defrostami czy też niepotrzebnym włączaniem grzałki.

tu nie chodzi o wiedzę instalatora tylko o wiedzę użytkownika i możliwość korzystania z tej "wiedzy" jeśli wiesz co chce powiedzieć - to maja obsługiwać zwykli ludzie a nie spece od sterowników chyba że ktoś buduje dom po to by kopać w sterowniku urządzenie ma działać na zasadzie włącz i zapomnij jak coś potrzebujesz to prosta obsługa - przełącz tego simenasa w tryb np. chłodzenia jak chcesz mieć z niego klimę na lato to 2 razy w roku wizyta serwisu - przynajmniej tak było 3 lata temu

chcialbympompe
21-04-2013, 13:55
tu nie chodzi o wiedzę instalatora tylko o wiedzę użytkownika i możliwość korzystania z tej "wiedzy" jeśli wiesz co chce powiedzieć - to maja obsługiwać zwykli ludzie a nie spece od sterowników
No i tu się właśnie kłania wiedza instalatora. Menu ma 4 poziomy "uprawnień". Jeżeli instalator wszystko poustawia poprawnie to użytkownik ma bardzo proste menu z kilkoma opcjami. Mnie niestety było dane poprawiać ustawienia (a raczej ich totalny brak) po instalatorze i to na poziomie OEM. Ale mam wrażenie, ze pierwszy raz od prawie roku pompa pracuje poprawnie (pomógł serwis Atlantic'a i mnóstwo własnych "poszukiwań").

mkm silesia
21-04-2013, 13:58
No i tu się właśnie kłania wiedza instalatora. Menu ma 4 poziomy "uprawnień". Jeżeli instalator wszystko poustawia poprawnie to użytkownik ma bardzo proste menu z kilkoma opcjami. Mnie niestety było dane poprawiać ustawienia (a raczej ich totalny brak) po instalatorze i to na poziomie OEM. Ale mam wrażenie, ze pierwszy raz od prawie roku pompa pracuje poprawnie (pomógł serwis Atlantic'a i mnóstwo własnych "poszukiwań").

i uważasz że ten sterownik jest "przyjazny" dla użytkownika? ja uważam inaczej a że to nie ja będę je (pompy z tymi sterownikami) użytkował na co dzień to nie robię krzywdy klientom przy okazji sobie też bo mniej telefon dzwoni

chcialbympompe
21-04-2013, 14:29
i uważasz że ten sterownik jest "przyjazny" dla użytkownika?
Chyba nie bez powodu BMW wprowadziło iDRIVE a Mercedes i Audi mają analogiczne rozwiązania?

malux20
21-04-2013, 14:51
mag dzięki
atlantic jak atlantic
mi chłopaki daikina proponowali za 24 tyś [8]
atlantica kupiłem za 16,5 - także się nie podniecam - w moim domu cop 2 czy 2,5 to bez róznicy prądem czystym wyszloby 3500-4000kwh- proponuje się zastanowić w moim przypadku jakie mi kolosalne oszczędności przyniesie mi cop 2 zamiast 3
natomiast o serwisie atlantica moge mówić tylko dobrze
sterowanie s10 jest łatwe

chcialbympompe
21-04-2013, 14:57
Czy o co chodzi?
O sposób sterowania (pokrętłem).

malux20
21-04-2013, 14:58
pokretlo jest ok-ale to moje odczucieprzy daikinach w dalszym ciągu bawicie się kodami?

malux20
21-04-2013, 15:07
przy powietrznej największym klopotem jest sledzenie pr.pogody
kable igruntowe to olewają

malux20
21-04-2013, 15:09
nie wiem jak daikin ale atlantic
przy plus 5 w poniedziałek wyprodukuje z 1kwh prądu więcej niż we wtorek przy minus 5
jak to daikin ma to rozwiązane?

Magnolia18
21-04-2013, 15:26
Malux
dziala teraz poprawnie ?

Chcialbympompe - nie wiem czy ten parametr Lato tez cos daje, Atlantic zasugerowal mi kiedys gdy pytalem o cos innego, zeby wlasnie Lato wybrac. Natomiast gdzies w innym miejscu jest w sterowniku opcja grzania CWU przy wylaczonym grzaniu CO - nie mam dzis weny do grzebania sie w tej instrukcji grubasnej.
Tak czy siak wystarczy 'chlopskim' sposobem dac jak najnizsza wartosc do grzania CO ( wtedy i tak PC nie ruszy bo i po co ) i CWU bedzie grzane wylacznie przez PC bez grzalek.

Tak czy owak. Instalator to winienen w 30 sekund podpowiedziec. Tak jak i inne ustawienia, ktore 'zdobywa' sie pozniej w bolach badz uzyskujac info 'z d**y' strony.

imrahil
21-04-2013, 16:52
COP jest tak samo zalezny od temp jak w innych PC.
Ale co we wtorek wylonczysz PC? I poczekasz do czwartku bo ma byc +5?
Ustawiam temp jaka chce miec przy "wysokiej" temp zewn i jaka chce przy niskiej zewn. Tworzy sie krzywa....
Przy zalonczonej "pogodowce" PC na zasilaniu reguluje temp. Zaleznie
Od temp zewnetrznej
Mozna oczywiscie ustawic okreslone h pracy ale nie zalezne od pogody ;)
Normalne domy potrzebuja ciepla caly czas zima, nie w wybrane dni;)
PC pilnuje sie sama ;)

chodzi o to pewnie, że jeśli w poniedziałek jest +5, to dajemy grzejemy mocniej i ładujemy dom z wyższym COP, żeby przez wtorek (kiedy jest -5 i niższy COP) przejść bez ogrzewania ;). w gruntowej COP jest raczej stały

bitter
21-04-2013, 17:42
Owszem, ale co jest nielogicznego w tej wypowiedzi?
No to, że mi proponujesz wstawienie szamba do domu ...


chodzi o to pewnie, że jeśli w poniedziałek jest +5, to dajemy grzejemy mocniej i ładujemy dom z wyższym COP, żeby przez wtorek (kiedy jest -5 i niższy COP) przejść bez ogrzewania ;). w gruntowej COP jest raczej stały

Ludzie bez przesady, COP zmieni się z 3,2 na 2,95 i co zaoszczędzisz złotówkę i będziesz latał jak ze sraczką?

andriuss
21-04-2013, 18:00
No to, że mi proponujesz wstawienie szamba do domu ...



Oj Bitter, to jak nie taki za stówę, to taki do wody pitnej za 3 stówy jak taki jesteś obrzydliwy. Przecież to bufor tylko, z wodą technologiczną - nie masz z nią styku. Podałem sposób "zrobienia" sobie PW z "markowego" Samsunga za w sumie 6 KPLN, żeby oszczędzać 2 KPLN rokrocznie. Co powiedzą instalatorzy to wiadomo: do dupy, najlepiej kupić taką za 25, wtedy będzie super. Ale nie zaprzeczą, że będzie to działało. Więc rób sobie jak chcesz, jak miałem 17 lat i zero pieniędzy, a chciałem samochód, to jeździłem 15 letnim dużym fiatem, a nie narzekałem, że nie stać mnie na nówkę z salonu.

Arturo72
21-04-2013, 18:08
Dzisiaj zauważyłem,że ciśnienie w układzie c.o spadło do 0,7 bara z prawie 2 barów.
Jaka może być tego przyczyna ? Pompa od ponad tygodnia nie grzeje i dlatego nie wiem czy spadło nagle czy spadało systematycznie.
Podczas grzania ciśnienie utrzymywało się praktycznie na stałym poziomie,raz lekko w dół raz lekko w górę.
Czy przyczyną tak dużego spadku ciśnienia może być nieszczelny zawór spustowy ? Widzę,że po kropelce sobie kapie od czasu do czasu.
184956

imrahil
21-04-2013, 18:47
Ludzie bez przesady, COP zmieni się z 3,2 na 2,95 i co zaoszczędzisz złotówkę i będziesz latał jak ze sraczką?
Ależ ja tylko gdybam nt. tego co Malux miał na myśli :)

bitter
21-04-2013, 19:01
Oj Bitter, to jak nie taki za stówę, to taki do wody pitnej za 3 stówy jak taki jesteś obrzydliwy. Przecież to bufor tylko, z wodą technologiczną - nie masz z nią styku. Podałem sposób "zrobienia" sobie PW z "markowego" Samsunga za w sumie 6 KPLN, żeby oszczędzać 2 KPLN rokrocznie. Co powiedzą instalatorzy to wiadomo: do dupy, najlepiej kupić taką za 25, wtedy będzie super. Ale nie zaprzeczą, że będzie to działało. Więc rób sobie jak chcesz, jak miałem 17 lat i zero pieniędzy, a chciałem samochód, to jeździłem 15 letnim dużym fiatem, a nie narzekałem, że nie stać mnie na nówkę z salonu.

Andriuss ale ja nie chcę popadać ze skrajności w skrajność. To że się nie przelewa z kasą to jedno ale to, że proponujesz totalną amatorską samoróbkę to drugie.


Dzisiaj zauważyłem,że ciśnienie w układzie c.o spadło do 0,7 bara z prawie 2 barów.
Jaka może być tego przyczyna ? Pompa od ponad tygodnia nie grzeje i dlatego nie wiem czy spadło nagle czy spadało systematycznie.
Podczas grzania ciśnienie utrzymywało się praktycznie na stałym poziomie,raz lekko w dół raz lekko w górę.
Czy przyczyną tak dużego spadku ciśnienia może być nieszczelny zawór spustowy ? Widzę,że po kropelce sobie kapie od czasu do czasu.


Artur ciśnienie nieco spada jak się nie grzeje, woda co prawda mało ściśliwa ale u mnie jakoś manometr zmienia wskazania w zależności od temperatury ale u Ciebie mocno jednak spadło ...

noname2
21-04-2013, 19:04
Oj Bitter, to jak nie taki za stówę, to taki do wody pitnej za 3 stówy jak taki jesteś obrzydliwy. Przecież to bufor tylko, z wodą technologiczną - nie masz z nią styku. Podałem sposób "zrobienia" sobie PW z "markowego" Samsunga za w sumie 6 KPLN, żeby oszczędzać 2 KPLN rokrocznie. Co powiedzą instalatorzy to wiadomo: do dupy, najlepiej kupić taką za 25, wtedy będzie super. Ale nie zaprzeczą, że będzie to działało. Więc rób sobie jak chcesz, jak miałem 17 lat i zero pieniędzy, a chciałem samochód, to jeździłem 15 letnim dużym fiatem, a nie narzekałem, że nie stać mnie na nówkę z salonu.
Andriuss , potwierdzasz to do czego namawia mnie mpoplaw.Prawie wszystkie klocki do tego mam. Rura do bufora 850 l.Miał być ale w końcu nie podobał mi się taki kloc który zdominowałby pomieszczenie gdzie miałby stać. a jeszcze do tego porządne docieplenie i nie mialbym tam ruchu.
Wiec chodzi mi po głowie ostatnio zeby wrócić do tematu bufora ale umieścić go w garażu nieogrzewanym , podpiąc do niego tego splita (tak jak mowisz) , tylko dlaczego taki drogi :) , mozna wyhaczyć taniej . Skoro juz jest kocioł elektryczny (mam) to nie dopinać grzałek . I .. używać kociol tylko w styczniu i lutym ....może...
chociaż kusi mnie PCi P-P jej wymiennik wpiąc w nawiew za reku. tańsze rozwiązanie.

jasiek71
21-04-2013, 19:11
Dzisiaj zauważyłem,że ciśnienie w układzie c.o spadło do 0,7 bara z prawie 2 barów.
Jaka może być tego przyczyna ? Pompa od ponad tygodnia nie grzeje i dlatego nie wiem czy spadło nagle czy spadało systematycznie.
Podczas grzania ciśnienie utrzymywało się praktycznie na stałym poziomie,raz lekko w dół raz lekko w górę.
Czy przyczyną tak dużego spadku ciśnienia może być nieszczelny zawór spustowy ? Widzę,że po kropelce sobie kapie od czasu do czasu.
184956
widzę że nawet nie trzeba używać aby się psuło...:cool:
a tak swoją drogą to nie chwal się tym zdjęciem bo tak na prawdę to widok na nim nie jest za ciekawy...:D

andriuss
21-04-2013, 19:14
tylko dlaczego taki drogi :) , mozna wyhaczyć taniej . Skoro juz jest kocioł elektryczny (mam) to nie dopinać grzałek . I .. używać kociol tylko w styczniu i lutym ....może...
chociaż kusi mnie PCi P-P jej wymiennik wpiąc w nawiew za reku. tańsze rozwiązanie.

Samsung 7 kW za 4 KPLN to drogo? (zakładam że tyle wyjdzie jedn. zew. + 23% VAT). A co masz tańszego? Oczywiście nie pytam o chińczyki, bo Samsungowi akurat osobiście ufam. P-P to po prostu inne rozwiązanie. Ja bym wolał podłogówkę i drugą taryfę za te kilka tysi więcej.

noname2
21-04-2013, 19:51
. Ja bym wolał podłogówkę i drugą taryfę za te kilka tysi więcej.
tzn , nie bardzo rozumię??

andriuss
21-04-2013, 20:07
tzn , nie bardzo rozumię??

100 m3 powietrza podgrzanych o 10* to całe 350 W, a nie pasuje kompletnie do koncepcji wentylacji - nawiew od góry i niekorzystnie wpłynie na profil temp. Co innego wykorzystanie do klimatyzatora także jako klimatyzatora - jak najbardziej, ale to już w układzie klasycznym - jednostka wewnętrzna recyrkulująca powietrze.

Ergo: ja przy wentylacji nie będę kombinował.

noname2
21-04-2013, 21:36
dzieki .

twaro
21-04-2013, 21:40
Bull shit story... .:mad:

mkm silesia
22-04-2013, 05:55
Bitter, żalisz się że jakoś finansowo nie najlepiej, a nie chcesz wziąć spraw w swoje ręce. Że trzeba Wam pod nos. Podaje więc przepis:

Kup taki zbiornik:
http://allegro.pl/zbiornik-1000l-na-szambo-wode-paliwo-zbiorniki-i3158038566.html

Oraz taką jednostkę zewnętrzną:
http://allegro.pl/klimatyzator-samsung-seria-t-6-8kw-model-2013-wwa-i3181519384.html

z płytką do sterowania. Kup 30 metrów rury miedzianej, zrób z niej wężownicę, umieść w zbiorniku. Poproś chłodnika, żeby podłączył wężownicę zamiast jednostki wewnętrznej. Naucz się tym sterować. Od góry wsadź: zasilanie podłogówki (na górze), powrót podłogówki (przy dnie) oraz grzałkę 6 kw. Kup 30 metrów pex-a 40, zrób z niego wężownicę, wsadź do zbiornika i puść przez nią dopływ zimnej wody. Zbiornik uszczelnij i obłóż z każdej strony 20 cm wełny. Sprzedaj Kospela. Ciesz się rachunkami 1200 zamiast 3200.

Ja wiem że nie jest to najelegantsze rozwiązanie jakie w życiu powstało, ale niestety, jak to się mówi w Dubaju apropos kobiet: no money, no honey. Trzeba kombinować.

A jakby co to wszystko można utopić w betonie będzie tanie zbrojenie i nie pójdzie w błoto w błoto jak gawron

mkm silesia
22-04-2013, 06:05
Dzisiaj zauważyłem,że ciśnienie w układzie c.o spadło do 0,7 bara z prawie 2 barów.
Jaka może być tego przyczyna ? Pompa od ponad tygodnia nie grzeje i dlatego nie wiem czy spadło nagle czy spadało systematycznie.
Podczas grzania ciśnienie utrzymywało się praktycznie na stałym poziomie,raz lekko w dół raz lekko w górę.
Czy przyczyną tak dużego spadku ciśnienia może być nieszczelny zawór spustowy ? Widzę,że po kropelce sobie kapie od czasu do czasu.
184956

Dana woda podlegająca ciśnieniu napotykając na otwór czyli szczelinę wypływa
Znajdź ten otwór czyli szczelinę i zatkaj

2 minuta 15 sek.
http://www.youtube.com/watch?v=z4dMWaI6MBY

Arturo72
22-04-2013, 20:01
Dana woda podlegająca ciśnieniu napotykając na otwór czyli szczelinę wypływa
Znajdź ten otwór czyli szczelinę i zatkaj

"Houston,we have a problem" ,dodam kur..i problem...
Dzisiaj zastałem takie ciśnienie w instalacji:
185153

Wg mojego instalatora przyczyną spadku ciśnienia jest niska temperatura w układzie,odpowietrzenie się układu i ten nieszczęsny zawór spustowy,który przepuszcza po kropelce.

Dzisiaj nabiłem wody w układ do prawie 2 barów:
185154
Zaślepiłem zawory:
185160

I zobaczymy co zastanę jutro.
Na pewno na drodze od pompy do rozdzielacza wycieku nie ma...

miloszenko
22-04-2013, 20:10
"Houston,we have a problem" ,dodam kur..i problem...
Dzisiaj zastałem takie ciśnienie w instalacji:
185153

Wg mojego instalatora przyczyną spadku ciśnienia jest niska temperatura w układzie,odpowietrzenie się układu i ten nieszczęsny zawór spustowy,który przepuszcza po kropelce.

I zobaczymy co zastanę jutro.
Na pewno na drodze od pompy do rozdzielacza wycieku nie ma...

Arturo, ktora to juz ustaerka w Twojej nowiutkiej instalacji?

Cos ta promocyjna cena 6 tys za kompletna podlogowke i kotlownie odbija sie czkawka.

Kable to sie jednak tak psuc nie moga....

Pozdrawiam i mimo wszystko zycze zeby to w koncu dzialalo jak nalezy.

1950
22-04-2013, 20:56
to go zakorkuj

jasiek71
22-04-2013, 21:34
Cos ta promocyjna cena 6 tys za kompletna podlogowke i kotlownie odbija sie czkawka.


ciekawe czy obejmowała naczynie przeponowe, jak na moje oko to ciśnienie spadło bo wystygła instalacja a więc płyn się skurczył ...:P
podobna "jazda" jest z GGWC jak ktoś szuka oszczędności w braku owego naczynia ...

mkm silesia
22-04-2013, 22:04
ciekawe czy obejmowała naczynie przeponowe, jak na moje oko to ciśnienie spadło bo wystygła instalacja a więc płyn się skurczył ...:P
podobna "jazda" jest z GGWC jak ktoś szuka oszczędności w braku owego naczynia ...

W jedn. wew. jest "przepona" 10l.

jasiek71
22-04-2013, 22:15
W jedn. wew. jest "przepona" 10l.

tylko czy aby sprawna ...?
może se powietrze zeszło...:D

mkm silesia
22-04-2013, 22:20
tylko czy aby sprawna ...?
może se powietrze zeszło...:D
tego wirtualnie nie sprawdzę i poza tym chyba za mała do tej instalki

malux20
23-04-2013, 10:37
nie mam czasu zadzwonic w ludzkich godzinach do serwisu
dziś dobiła mi do 37 stop .
i grzałki odpaliła
może wieczorem będę mógł przy pompie zadzwonić

malux20
23-04-2013, 10:42
artur a może te kapanie to nic złego na zaworze - może tak ma być
może teraz wychodzi nadmiar wody z instalacji
?

bitter
23-04-2013, 17:28
artur a może te kapanie to nic złego na zaworze - może tak ma być
może teraz wychodzi nadmiar wody z instalacji
?

Jemu teraz COP wychodzi. Cop w gwarze poznańskiej to taka chińszczyzna co się zaraz zepsuje zanim dobrze użyjesz ;-)

Arturo72
23-04-2013, 21:27
Ma spokojnie rok aby usterke zlokalizowac ;)
Zła diagnoza,nie ma żadnej usterki.Ciśnienie po 24h od nabicia nie drgnęło,także nie ma wycieku w instalacji.
Wygląda na to,że spadek ciśnienia spowodowany był spadkiem temperatury w układzie.
185386

A płyta spisywała się rewelacyjnie jeśli chodzi o akumulację ciepła i komfort ogrzewania.
Wiem,że nawet przy największych mrozach wykorzystam w 100% II taryfę.
Temperatura w domu po 24h od wyłączenia grzania spadła o 1-1,5st.C bez zysków bytowych przy ostatnich mrozach -15-17st.C.


jak na moje oko to ciśnienie spadło bo wystygła instalacja a więc płyn się skurczył ...:P
podobna "jazda" jest z GGWC jak ktoś szuka oszczędności w braku owego naczynia ...
Dobre oko ;)
Naczynie przeponowe jest jak pisał mkm w jednostce wewnętrznej a oprócz tego mam niebieski baniak wiszący przy ścianie,ile l nie wiem.

wihajster
23-04-2013, 21:33
Zła diagnoza,nie ma żadnej usterki.Ciśnienie po 24h od nabicia nie drgnęło nawet o mm,także nie ma wycieku w instalacji.
Wygląda na to,że spadek ciśnienia spowodowany był spadkiem temperatury w układzie.
Artur, sprawdź ciśnienie wstępne w naczyniu wzbiorczym. Nie powinno być takiej reakcji na ochładzanie. Albo masz zbyt niskie lub nawet zero, albo zbyt wysokie.
W obu przypadkach naczynie nie będzie pełnić roli kompensatora.
Sprawdź przy ciśnieniu w instalacji=0.

Arturo72
23-04-2013, 21:45
Artur, sprawdź ciśnienie wstępne w naczyniu wzbiorczym. Nie powinno być takiej reakcji na ochładzanie. Albo masz zbyt niskie lub nawet zero, albo zbyt wysokie.
W obu przypadkach naczynie nie będzie pełnić roli kompensatora.
Sprawdź przy ciśnieniu w instalacji=0.
Przekaże te zalecenie instalatorowi bo ja się nie znam na tym,nie wiem jak sprawdzić ciśnienie w naczyniu wzbiorczym.

wihajster
23-04-2013, 21:55
Podłączyć manometr do wentylka...

Magnolia18
23-04-2013, 22:35
Przekaże te zalecenie instalatorowi bo ja się nie znam na tym,nie wiem jak sprawdzić ciśnienie w naczyniu wzbiorczym.

Instalator u Ciebie bywa ? To wez go kopnij :) to sie zaturla i do mnie przy okazji.
Btw. Kiedy bylo minus 15* u Ciebie ?

Arturo72
23-04-2013, 23:04
Btw. Kiedy bylo minus 15* u Ciebie ?
Jakiś miesiąc temu ?
Instalator ma przyjechać wymienić czujnik w zasobniku cwu.

Magnolia18
23-04-2013, 23:44
aaaa MA przyjechac :)
Ja nie wylapalem wiecej niz minus 11* w marcu. Moze to i lepiej :D

mkm silesia
24-04-2013, 06:42
"fabrycznie " w P wstępne jest 0,6 do 0,8

chcialbympompe
24-04-2013, 06:57
Instalator u Ciebie bywa ? To wez go kopnij :) to sie zaturla i do mnie przy okazji.
Btw. Kiedy bylo minus 15* u Ciebie ?

Uuuu :( To jeszcze u ciebie nie był? To mój serwis oddala się jak widzę :(

Magnolia18
24-04-2013, 09:28
Jestem umowiony na 27.05 z uwagi na brak innych wolnych terminow. Doslownie przed chwila ustalilismy date

Liwko
24-04-2013, 10:01
Jestem umowiony na 27.05 z uwagi na brak innych wolnych terminow. Doslownie przed chwila ustalilismy date

Na termowizję? :D

Jacekss
24-04-2013, 11:31
Liwko - ale dowaliłeś :) nie ma jak dobry żart hehe

Liwko
24-04-2013, 11:44
Liwko - ale dowaliłeś :) nie ma jak dobry żart hehe

W sumie..., jakby dać klimę...:D