PDA

Zobacz pełną wersję : Pompy ciepła powietrze woda



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 [44] 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74

hydraulik_
28-05-2013, 14:39
Nie pisz takich herezjii hydrauli
Odszranianie jest wynikowe. Jest skutkiem tego, że wymiennik się oszronił, a przez to ograniczona jest wymiana ciepła.
A nie środkiem czy działaniem, który ma za zadanie spłukiwać lód z tacy.
Im mniejsza wilgotność tym rzadsze są cykle odszraniania. A im większa wilgotność tym gorzej.
Konstrukcja tacy i urządzenia ma być taka, by woda z cyklu odszraniania swobodnie spłynęła.
Urządzenie ma się odszronić skutecznie, a nie produkować wodę do roztapiania lodu na tacy.
Zresztą jak widać, wilgotność i obecność rzeki nie sprzyja oczyszczaniu tacy :)

Byli już heretycy którzy mówili ,że ziemia jest okrągła

Mam inna doświadczenia .Trzeba pogodzić te dwie wielkości ilość wody i oszronienie.
Pisałem też o wypoziomowaniu jednostki.
Widziałem parę pc ,Wyobraź sobie odszranianie śladowych ilości szronu z lameli i -15 C
Taca jest zimna mała ilość wody nie doleci do otworu i zamarznie.Ja montuję te PC już 5 lat i widziałem takie problemy.
Oczywiście można położyć grzałkę na tacy

Vld
28-05-2013, 15:41
Dlaczego tylko do -5*C. OK moze sie wspomoc ... czy delektowac paleniem ale dobra PC do -25*C pojedzie... a jestem przekonany ze SCOP w okolicach 3 bedzie... przy podlogowce nie powinnien byc nizszy.


zależy oczywiście kto co woli, ale krótko
- niższa temp, to niższa sprawność PC, a wyższa kotła
- mniej więcej połowa całego zapotrzebowania na ciepło w sezonie przypada na te najzimniejsze okresy
- skoro połowę potrzeb można pokryć w 2-3 tygodnie palenia w kotle, to po co męczyć pompę
- pompa niech sobie hula przez pozostałe 170-180 dni sezonu z COPem 3,5

Nie spotkałem, tu na tym forum udokumentowanego SCOP 3 dla pompy powietrznej, wszyscy piszą na oko, że im wychodzi w okolicach 2. Jeden udokumentowany nie pamiętam nicka (ktos na m...) pochwalił się niedawno wynikiem ok 2,3.
Dodadam od siebe, że dziwi mnie to niezmiernie jak można wydać 20-30tys na pompę, zamontować podlicznik, codziennie zaglądać, spisywać, tworzyć wykresy i nie mieć zainstalowanego ciepłomierza. Nawet te wszystkie sponsorowane prezentację on-line, żadna nie pokazuje drugiej strony medalu. Wyglada, to tak jak by nikomu na tym nie zależał. Sprzedawcą i instalatorą, bo nie ma się czym chwalić, a użytkownikom, bo nie chcą żałować wydanych pieniędzy i podjętych decyzji.

clarnet
28-05-2013, 15:45
OK. :cool: Skoro masz takie doświadczenia to z nimi pozostań

hydraulik_
28-05-2013, 15:47
zależy oczywiście kto co woli, ale krótko
- niższa temp, to niższa sprawność PC, a wyższa kotła
- mniej więcej połowa całego zapotrzebowania na ciepło w sezonie przypada na te najzimniejsze okresy
- skoro połowę potrzeb można pokryć w 2-3 tygodnie palenia w kotle, to po co męczyć pompę
- pompa niech sobie hula przez pozostałe 170-180 dni sezonu z COPem 3,5

Nie spotkałem, tu na tym forum udokumentowanego SCOP 3 dla pompy powietrznej, wszyscy piszą na oko, że im wychodzi w okolicach 2. Jeden udokumentowany nie pamiętam nicka (ktos na m...) pochwalił się niedawno wynikiem ok 2,3.
Dodadam od siebe, że dziwi mnie to niezmiernie jak można wydać 20-30tys na pompę, zamontować podlicznik, codziennie zaglądać, spisywać, tworzyć wykresy i nie mieć zainstalowanego ciepłomierza. Nawet te wszystkie sponsorowane prezentację on-line, żadna nie pokazuje drugiej strony medalu. Wyglada, to tak jak by nikomu na tym nie zależał. Sprzedawcą i instalatorą, bo nie ma się czym chwalić, a użytkownikom, bo nie chcą żałować wydanych pieniędzy i podjętych decyzji.

To lepsze to gorsze -żadnych konkretów.
Kto ma opomiarowane kotły i gruntówki.?

mar1973
28-05-2013, 16:04
zależy oczywiście kto co woli, ale krótko
- niższa temp, to niższa sprawność PC, a wyższa kotła
- mniej więcej połowa całego zapotrzebowania na ciepło w sezonie przypada na te najzimniejsze okresy
- skoro połowę potrzeb można pokryć w 2-3 tygodnie palenia w kotle, to po co męczyć pompę
- pompa niech sobie hula przez pozostałe 170-180 dni sezonu z COPem 3,5

Nie spotkałem, tu na tym forum udokumentowanego SCOP 3 dla pompy powietrznej, wszyscy piszą na oko, że im wychodzi w okolicach 2. Jeden udokumentowany nie pamiętam nicka (ktos na m...) pochwalił się niedawno wynikiem ok 2,3.
Dodadam od siebe, że dziwi mnie to niezmiernie jak można wydać 20-30tys na pompę, zamontować podlicznik, codziennie zaglądać, spisywać, tworzyć wykresy i nie mieć zainstalowanego ciepłomierza. Nawet te wszystkie sponsorowane prezentację on-line, żadna nie pokazuje drugiej strony medalu. Wyglada, to tak jak by nikomu na tym nie zależał. Sprzedawcą i instalatorą, bo nie ma się czym chwalić, a użytkownikom, bo nie chcą żałować wydanych pieniędzy i podjętych decyzji.

witam

w której częsci Warszawy "połowę potrzeb można pokryć w 2-3 tygodnie palenia w kotle"
skąd masz takie dane?

pozdrawiam

Vld
28-05-2013, 16:27
Sprawdziłem swoje dane za sezon 2011/12 i wychodzi, że podkoloryzowałem i nawet nie trochę
ze średnią dobową powyżej -5C było 190 dni i zużyłem w tym czasie 9200 kWh ciepła
poniżej -5C odpowiednio 19 dni i poszło 2500kWh ciepła - zatem nie 50%, a niecałe 30%. Wypada przeprosić i pogratulować czujności.
Kto ma: Ja mam, vernal, sambor, andrzej_m, suspenser i kilku innych. Z gruntowymi kilku kol z elektrody posiada.
Czy z tego należy wyciągnąć wniosek, że przy powietrznych jest on zbędny do określenia sprawności (całości)?
W kotłach dzięki nim udowodniliśmy, że latem grzejąc CWU sprawność nie przekracza 30%, w sezonie przy lichym paliwie, i niewprawnym palaczu 50%. Suspenser przebadał u sibie niemal wszystkie paliwa, by pokazać czym opłaca się palić, a PC-PW?

Vld
28-05-2013, 16:47
A co ja wróżka jestem?
Zamontuj sobie i będziesz wiedział, mi wychodzi średnio 0,62W/m²K, ale mam jeszcze w planach wentylację mechaniczną

Vld
28-05-2013, 17:03
Jak by był wolnostojacy, to bym policzył coś pod 0,8W/m²K - wyszłoby 12600kWh na CO, ale jak masz dwie sciany grzane przez sasiadów, to bedzie sporo mniej. Kol asolt by mogł się wypowiedzieć.

szymekmonia
28-05-2013, 17:43
jesli chodzi o zbiornik to mysle o takim wlasnie zbiorniku tylko ze pompa ciepla powietrze wodazamiast gazu jak myslice czy ma to sens - zalezy mi na wodzie cwu przeplywowej?

http://www.wymienniki-ciepla.pl/animacja_test_19..html

asolt
28-05-2013, 17:59
Jak by był wolnostojacy, to bym policzył coś pod 0,8W/m²K - wyszłoby 12600kWh na CO, ale jak masz dwie sciany grzane przez sasiadów, to bedzie sporo mniej. Kol asolt by mogł się wypowiedzieć.

Tych danych jest troche za mało, jakis rzut, lokalizacja, rodzaj wentylacji, przegrody. Nie lubie zgadywać, a pytający są tacy oszczedni w opisie swoich domów

mar1973
28-05-2013, 18:15
jesli chodzi o zbiornik to mysle o takim wlasnie zbiorniku tylko ze pompa ciepla powietrze wodazamiast gazu jak myslice czy ma to sens - zalezy mi na wodzie cwu przeplywowej?

http://www.wymienniki-ciepla.pl/animacja_test_19..html

witam

taki wymiennik przy pompie ciepła nie ma sensu, mówimy o pompach ciepła jako niskotemperaturowym ogrzewaniu

najlepsze efekty osiąga się gdy podgrzewa się cwu do temperatury 40-45st. C, jeżeli chciałbyś podgrzewać wodę przepływowo musiałbyś podgrzewać pompą wodę w wymienniku do znacznie wyższych temperatur

jeżeli masz gaz i chcesz - musisz ogrzewać wodę przepływowo - wybierz gaz, wyjdzie znacznie taniej!!!

pozdrawiam

szymekmonia
28-05-2013, 18:18
gazu nie ma i nie bedzie :)

Vld
28-05-2013, 18:18
# asolt
Wiem, że za mało i nie wiem, czy tobie się chce to liczyć za free, a Värmepumpsägare podać wszystkie niezbędne dane, ale wynik mogłby być ciekawy. Wiem, że nie poprawi go grzanie CWU latem, bo zużycie przez grzałki 2,4 kWh na dobę na to nie pozwoli.

mar1973
28-05-2013, 18:37
gazu nie ma i nie bedzie :)

witam

no to pozostaje grzanie wody w zasobniku
nie przepływowo:lol2:

pozdrawiam

Vld
28-05-2013, 18:40
5300kWh, to zużycie prądu w sezonie na CO?
Jeżeli tak, to zakładam dużo bardziej prawdopodobny cop 2 czyli 10600kWh, niż 3 z 15900kWh.

no i widzisz, mimo iż nie chciałem, zrobileś ze mnie Jackowskiego :P

szymekmonia
28-05-2013, 23:04
a jednak bez gazu tez można :)

http://www.wymienniki-ciepla.pl/animacja_CC_02.html

Arturo72
28-05-2013, 23:09
a jednak bez gazu tez można :)

http://www.wymienniki-ciepla.pl/animacja_CC_02.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.wymienniki-ciepla.pl%2Fanimacja_CC_02.html)
Już Ci odpowiedziano:

witam

taki wymiennik przy pompie ciepła nie ma sensu, mówimy o pompach ciepła jako niskotemperaturowym ogrzewaniu

najlepsze efekty osiąga się gdy podgrzewa się cwu do temperatury 40-45st. C,
A ja dodam c.o do max.35st.C.

Pratchawiec
29-05-2013, 01:25
Napisał clarnet
Nie pisz takich herezjii hydrauli
Odszranianie jest wynikowe. Jest skutkiem tego, że wymiennik się oszronił, a przez to ograniczona jest wymiana ciepła.
A nie środkiem czy działaniem, który ma za zadanie spłukiwać lód z tacy.
Im mniejsza wilgotność tym rzadsze są cykle odszraniania. A im większa wilgotność tym gorzej.
Konstrukcja tacy i urządzenia ma być taka, by woda z cyklu odszraniania swobodnie spłynęła.
Urządzenie ma się odszronić skutecznie, a nie produkować wodę do roztapiania lodu na tacy.
Zresztą jak widać, wilgotność i obecność rzeki nie sprzyja oczyszczaniu tacy


Byli już heretycy którzy mówili ,że ziemia jest okrągła

Mam inna doświadczenia .Trzeba pogodzić te dwie wielkości ilość wody i oszronienie.
Pisałem też o wypoziomowaniu jednostki.
Widziałem parę pc ,Wyobraź sobie odszranianie śladowych ilości szronu z lameli i -15 C
Taca jest zimna mała ilość wody nie doleci do otworu i zamarznie.Ja montuję te PC już 5 lat i widziałem takie problemy.
Oczywiście można położyć grzałkę na tacy

Witam

Z moich doświadczeń wynika, że najskuteczniejszym środkiem p-ko zaladzaniu tacy ociekowej są kable grzejne, które uruchamiam okresowo przy temperaturach poniżej -7- 10c*. Inne środki, które rozważałem to zwiększenie ilości otworów w tacy ociekowej oraz chyba najprostszy i najskuteczniejszy - ocieplenie całego spodu jednostki zewnętrznej płytą ze styroduru.
Należy oczywiście pamiętać o pozostawieniu otworów odpływowych.
Nie zrealizowałem tych pomysłów, bo problem przestał być dokuczliwy.
Większym dla mnie problemem jest zaladzanie powierzchni bocznych parowników z powodu padającego deszczu lub zawiewającego śniegu. W celu uniknięcia tych utrudnień celowym jest osłonięcie jedn. zewn. dość rozłożystym daszkiem (nie blokującym cyrkulacji powietrza!).

Pozdrawiam

Pratchawiec

Vld
29-05-2013, 07:38
:lol2: ok mam wiec zapotrzebowanie zblizone do Twojego.... 70kWh/m2 i COP 2

Niech bedzie...

PRL rules :p:lol2:

Ja mam 180m użytkowej i ponad 210m całkowitej ogrzewanej. Ocieplone 15cm podloga, 15 ściana, 20-30cm poddasze.
Na innym wątku napisaleś, że masz grzejniki, co jeszcze bardziej mnie utwierdza w przekonaniu, że bliżej ci do 10600 kWh, niż 15900 kwh.

Vld
29-05-2013, 10:24
Nie ma się z czego śmiać, bo tego nikt nie wie i pewnie się nigdy nie dowie.
Możemy, tylko gdybać. Tak jak pisałem wcześniej straty mogą być na poziomie 0,8 W/m²K tyle mniej więcej ma stare budownictwo słabo ocieplone. Z tego wychodziło by jakieś 12600 kWh, ale masz szeregowca więc powinno być mniejsze. COP nawet z tego wychodzi ok 2,3

ps. da się w tutejszej wyszukiwarce znaleść konkterny post, a nie cały wątek? Bez tego jest delikatnie mówiąc mało pomocna, jak wskazuje wątek w którym 1600 postów ;)

malux20
29-05-2013, 12:02
10 minutowy prysznic w temp 38 stop.
plus straty na zasobniku od 22 wieczorem do 9 rano poszło 0,7kwh
temperatura spadła na zasobniku o około 2,5 stop
czas grzania wody mam ustawiony od 18 do 22

mkm silesia
29-05-2013, 21:34
Napisał clarnet
Nie pisz takich herezjii hydrauli
Odszranianie jest wynikowe. Jest skutkiem tego, że wymiennik się oszronił, a przez to ograniczona jest wymiana ciepła.
A nie środkiem czy działaniem, który ma za zadanie spłukiwać lód z tacy.
Im mniejsza wilgotność tym rzadsze są cykle odszraniania. A im większa wilgotność tym gorzej.
Konstrukcja tacy i urządzenia ma być taka, by woda z cyklu odszraniania swobodnie spłynęła.
Urządzenie ma się odszronić skutecznie, a nie produkować wodę do roztapiania lodu na tacy.
Zresztą jak widać, wilgotność i obecność rzeki nie sprzyja oczyszczaniu tacy



Witam

Z moich doświadczeń wynika, że najskuteczniejszym środkiem p-ko zaladzaniu tacy ociekowej są kable grzejne, które uruchamiam okresowo przy temperaturach poniżej -7- 10c*. Inne środki, które rozważałem to zwiększenie ilości otworów w tacy ociekowej oraz chyba najprostszy i najskuteczniejszy - ocieplenie całego spodu jednostki zewnętrznej płytą ze styroduru.
Należy oczywiście pamiętać o pozostawieniu otworów odpływowych.
Nie zrealizowałem tych pomysłów, bo problem przestał być dokuczliwy.
Większym dla mnie problemem jest zaladzanie powierzchni bocznych parowników z powodu padającego deszczu lub zawiewającego śniegu. W celu uniknięcia tych utrudnień celowym jest osłonięcie jedn. zewn. dość rozłożystym daszkiem (nie blokującym cyrkulacji powietrza!).

Pozdrawiam

Pratchawiec

Widzę że kolega jednak coś tam instaluje czasem :) oprócz sprzętu w własnym domu:) ???

Problem z zalodzonym parownikiem w ostatnim sezonie miałem raz jak była przerwa w zasilaniu i padał marznący deszcz swoja drogą przerwa była chyba spowodowana tym deszczem - lód zerwał linię napowietrzną
W tym wypadku kluczowe jest dobre sterowanie (podobnie jak w chłodnictwie).
Pompy niektórych producentów mają u dołu parownika rurkę z gorącym gazem więc kable z cop1 zbędne - tym się różnią od klimatyzatorów - między innymi druga różnica jaką zauważyłem to dodatkowy osuszacz par oprócz standardowego (fabrycznego) przy sprężarce rotacyjnej

Vld
29-05-2013, 21:58
gorąca rurka, to która?
cieczowa przed rozprężnym, czy ssąca z parownika, która po rewersie staje się tłoczną?

mkm silesia
29-05-2013, 22:20
jak będę miał okazję (powód) rozebrać całą obudowę to "rozkminie" jak to tam wymyślili są jeszcze zawory zwrotne i "cała reszta" tak że nie koniecznie coś tam "leci" "po rewersie"

Vld
30-05-2013, 09:08
jak będę miał okazję (powód) rozebrać całą obudowę to "rozkminie" jak to tam wymyślili są jeszcze zawory zwrotne i "cała reszta" tak że nie koniecznie coś tam "leci" "po rewersie"

W zasadzie nic nie trzeba rozbierać, jak jest na lub pod tacą to powinna być widoczna. Wystarczy zobaczyć jaką ma średnice, jak 3/8 to cieczowa, jak 3/4 to ssąca. Sądząc po temperaturach w nich występujacych, to zdecydowanie zastosowałbym ssącą. Wtedy rozmrażanie zaczynało by się od tacy i kończyło na parowniku.

mkm silesia
30-05-2013, 09:37
W zasadzie nic nie trzeba rozbierać, jak jest na lub pod tacą to powinna być widoczna. Wystarczy zobaczyć jaką ma średnice, jak 3/8 to cieczowa, jak 3/4 to ssąca. Sądząc po temperaturach w nich występujacych, to zdecydowanie zastosowałbym ssącą. Wtedy rozmrażanie zaczynało by się od tacy i kończyło na parowniku.

Trza zdjąć tylny dekielek a żeby go zdjąć to trzeba zdjąć górny dekielek bo tak to dół parownika zasłania spr. zapakowana w otulinę razem z separatorem cieczy jak chcesz to zamontuję Ci pompę - Tobie nie będę musiał tłumaczyć po jakiego grzyba rozbieram ją do "gołego orurowania i okablowania"
niestety jeszcze żadnej szlag nie trafił jak wróżą specjaliści od gruntówek (przepraszam raz wymieniałem pompkę wilo po 6 latach ale gruntówki też je mają :P )

Vld
30-05-2013, 09:46
Dziękuję, ale nie miałbym sumienia ci kazać jechać do warszawy z tak błachą sprawą.
Mam u siebie wszystkie niezbędne narzędzia, dam radę. Narazie zrobiłem, bez ogrzewania tacy, zobaczę jak to nędzie zachowywać się w sezonie. Jak trzeba będzie to za rok przerobię.
Co do serwisu i awaryjności: są jakieś zalecane okresy po których powinno się wymienić filtr cieczy, czy olej w sprężarce?
Jak jest z trwałością 4d, słyszałem że się zacinają. Wady fabryczne, zanieczyszczenia poprodukcyjne / pomkntażowe, czy np przypieczony olej?
Pozr

mkm silesia
30-05-2013, 10:46
Nie spotkałem takich zaleceń w dtr małych urządzeń.
Co do oleju w hurtowni możesz zakupić tester kwasowości oleju - w razie nieszczelności możesz zrobić test czy nie dostała się wilgoć do układu.
Na wzierniku jest też chemiczny wskaźnik i opis jaki kolor to układ "suchy" (w danfosofskich zielony - układ suchy).
W układach chłodniczych wymiana filtra odwadniacza po każdym "otwarciu"
Raz wymieniałem 4d razem ze spr. stara klima on/off spr. zabezpieczona tylko termikiem zawór padł i poszła spr. - reszta padniętych spr. przez "zabite" skraplacze co raczej w pompach nie grozi z stosowanymi zabezpieczeniami (pomiar temp., ciśnienia, kontrola przepływu)
Przy lutowaniu zastosuj azot.
Coś tam kolega od moplików buczy że mam mu wawie jakąś pompę założyć (serwis przy okazji zlotu he he) ale to raczej na zasadzie wyjątku już pisałem że najdalej do pompy mam 50 min.autem moplikiem pewnie 30

P.s.Wymieniałem kiedyś copelanda w produkcie znanej firmy bo energetycy przepinali budowlana rozdzielnię na docelową i zamienili fazy a na budowie nikogo nie było podobno polski przedstawiciel jak opisał sytuację i zapytał dlaczego brak w urz. czujnika kontroli kolejności faz dostał odp. że to się gdzie indziej nie zdarza w pl trza stosować "bezpiecznik od idiotów" u nas się mówi idiotenziherung tylko nikt nie wie jak on do końca wygląda bo taki idiota nigdy nie wiadomo na co wpadnie

Vld
30-05-2013, 11:23
Dz za info
lutuę tylko z azotem, a sprężarka jest jednofazowa. Realne zagrożenie dla niej to zespawwnie styków stycznika lub przekaźnika rozruchowego. Wiesz może jak zabezpieczyć się przed tym drugim wariantem? Przy 145uF łącznie uzwojenie rozruchowe długo nie pożyje.
Pozdr

mkm silesia
30-05-2013, 11:42
Dz za info
lutuę tylko z azotem, a sprężarka jest jednofazowa. Realne zagrożenie dla niej to zespawwnie styków stycznika lub przekaźnika rozruchowego. Wiesz może jak zabezpieczyć się przed tym drugim wariantem? Przy 145uF łącznie uzwojenie rozruchowe długo nie pożyje.
Pozdr

No na coś ta sprężarka musi umrzeć kiedyś bo by fabryka zbankrutowała ....

mkm silesia
30-05-2013, 11:45
To co maja w tabelach uwzgledniac partactwo? Twoj samochod ma spalanie w 100% ksiazkowe?
Czy kazda PC pracuje w takim samym klimacie... kazdy ma w domu 20*C...
I w jaki sposob maja porownac PC miedzy soba?
Jaki problem widzisz w zasilaniu grzejnikow PC?
Jestem bardzo ciekaw Twojej PC " tymi rencami" ktora zawstydzi czolowych producentow...
Polskie G/W sa ponoc tak samo dobre jak zagramaniczne za % ceny... to teraz pora na P/W , lepsza od wszelkich istniejacych ;)

Szczerze, powodzenia :)

W pl fabryce nie widziałem azotu do lutowania i komory ciśnieniowej do testu szczelności ukł. chłodniczego.....ale się czepiam...czekam na lincz

Vld
30-05-2013, 12:28
I w jaki sposob maja porownac PC miedzy soba?
Jaki problem widzisz w zasilaniu grzejnikow PC?
Jestem bardzo ciekaw Twojej PC " tymi rencami" ktora zawstydzi czolowych producentow...
:)
Użytkownicy, bo o nich mowa powinni być bardziej krytyczni wobec danych producentów i fachowości "instalatorków" nikomu nie ubliżając. Każdy to czuję skurą, że dane tabelki odstają od rzeczuwiśtości, ale tylko nieliczni to faktycznie kontrolują i wychodzi im, że conajmniej 1 z COPa tabelkowego gdzieś znika. Co mam do grzejników - temperaturę zasilania (mimo iż sam mam grzejniki]), na samym starcie z grzejnikami mamy niemal 1 z COP w plecy w porównaniu do dobrej podłogówki (rostaw rurek 10cm). Przepływy, które są niezbedne przy jednym/dwóch grzejnikach na pokój są mocno słyszalne w rurach. U siebie robilem test z zasilaniem 35C i 17 szt da mi ok 3 kW przy tym zasialaniu, dlatego pompa będzie pracować tylko do -5C za oknem i temp zasialania 40C. Dalej odpalę kocioł.
Co do zawstydzania, nie mam takiego celu, ale staram się robić, by było jak najlepiej. Narazie mogę się pochwalić COPem pompy do CWU ok 3,3 i grzaniem do 50-53C. Wszystko dzięki bezpośredniemu grzaniu wody w wymienniku płytowym, jak w h.. Dzieki temu temp zasilania rośnie w miarę nagrzewania 300l wody od 20 do 50C, a COP odpowiednio spada. Z węzownicą pompa w zasadzie przez cały czas ma na wyjściu ok 50C i temp skralania 53-55C. Wężownica nie jest w stanie oddać przy tak malej delcie dużych mocy, w związku z tym, albo taktuje, albo idzie na mocno zredukowanej mocy sprężarki. Najepsze pompy do samego CWU, to pompy z pezpośrednim skraplaniem i typu split, niestety ze wzgledu na jakosć wody nie wszędzie do zastosowania.
Tez do ciebie nic nie mam
Pozdrawiam

No na coś ta sprężarka musi umrzeć kiedyś bo by fabryka zbankrutowała ....
to żeś mnie pocieszył. Niechciałbym, by przez przekażnik za 80 zł padla sprężrka za 3000zł. Nastawie termik na najmniejszy możliwy prąd i będę się modlił by w razie W zadzialał.
Pozdr

Te*konto usuniete
30-05-2013, 15:25
Witam,
rozważam właśnie różne źródła i możliwości ogrzewania domu,
Gaz był by oczywiście najlepszym rozwiązaniem ale, miejsce przyłącza jest oddalone o ok.250m co niestety wiąże się ze sporym kosztem wykonania takiego przyłącza + plus później projekt instalacji już na działce, sumarycznie spora inwestycja i dlatego rozważam różnorakie możliwości.
Chodzi mi teraz po głowie Pompa Ciepła Powietrze Woda(jeżeli dobrze napisałem to taki typ pompy ciepła która nie posiada wymiennika gruntowego) Wspomagana Prądem w przypadku niskich temperatur kiedy sama PC nie dawała by rady - Dom planowany około 200m2 w parterze +60m2 garaż - Tylko ogrzewanie podłogowe w całym domu
Czy taki pomysł ma w ogóle sens?
czy ktoś już coś takiego próbował? i szczerze jak to się sprawdza i nie chodzi mi oto że jak się założy czapkę to idzie przeżyć, ile wzrasta rachunek za prąd w sezonie grzewczym ?
Jaki koszt takiej instalacji ?
i jeszcze jedno a może ktoś wykonywał instalację PC Powietrze Powietrze wspomagane Prądem jako ogrzewanie nadmuchowe?

surgi22
30-05-2013, 15:46
Jakie docelowe zapotrzebowanie na CO i CWU ? Gdzie budowa ( Wrocław czy Biąłystok ) ? Jakie ocieplenie ? itp. id. napisz coś więcej będzie można się odnieść.

Te*konto usuniete
30-05-2013, 16:07
Pod Warszawą , jakie zapotrzebowanie to nawet nie wiem bo dom jest w fazie projektowania, na pewno pakiet trzy szybowy, dobre ocieplenie i metraż 200m2 + garaż tyle wiem.

Vld
30-05-2013, 16:40
Jak będzie wszystko ok i wszystkie COPy będą na swoich miejscach, to nigdy :P
ale jak nie ....


Jeszcze myśl mnie napadła ;)
Precież, to że potrafi chodzić na min 4,5 kW, to nie oznacza, że tyle faktycznie z siebie daje. Jest to tak samo wyliczona moc z tabelki kopów, realnie tylko sprężrka zeszła do jakiejś tam najniższej możliwej częstotliwości i pobiera odpowiednio mniej prądu. O wydajności z tych danych nadal nic nie wiadomo.

Vld
30-05-2013, 17:24
Mniejsza z tym
Ty też masz manometr na j. wew? On mierzy wysokie ciśnienie w pracy spreżarki na CO r404, czy tej na CWU na r134a?
Chciałbym wiedzieć jak ksztaltują się cisnienia podczas grzania CWU. Np po 5 min od rozpoczęcia, gdzieś w środku procesu i z 5 min przed zakończeniem. Mógłbyś to sprawdzić i podać takie dane tu lub na PW?
Pozdr

clarnet
30-05-2013, 19:26
Nie ma to jak odkryć Amerykę... Na nowo.
Przygotowanie cwu w przepływowym wymienniku freon/woda jest najprostszym, najtańszym i naj… sposobem.
Rzecz w tym, że przez taki wymiennik stale przepływa świeża, natleniona, mniej lub bardziej twarda woda. Dlatego też taki wymiennik koroduje. Skutkuje to albo jego powolnym zapychaniem, albo rozszczelnieniem.
W tym pierwszym wypadku spada odbiór ciepła, a w tym drugim dochodzi do kontaktu cwu z parami freonu i oleju chłodniczego.
Dlatego też słabo znający się na rzeczy producenci zachodni odeszli od tego rozwiązania i poszli w kierunku innych, a dobrze znający się dalekowschodni doprowadzili je do perfekcji.

Odszranianie wspomagane rurką gorącego gazu w tacy dolnej jest stosowane w agregatach Daikinach od 2010 roku. Rurka w literę L pod wymiennikiem, bypas z zaworem sterowanym z cyklu odszraniania.
Podobnie jak wtrysk cieczy przez elektroniczny zawór rozprężny, który poprawia parametry przy wysokiej nastawie i niskiej temperaturze zewnętrznej.

Ciśnienie w inverterze można sobie oczywiście mierzyć. Powstaje pytanie gdzie i jak, a na koniec po co.

Czynnik w kaskadowym układzie Althermy HT to oczywiście R410, a nie R404.
W układzie tym nie chodzi o to, że jedna sprężarka jest do c.o. a druga cwu, tylko o coś zupełnie innego :)

mkm silesia
30-05-2013, 20:11
Daikin tez nie odkrył Ameryki pierwszy lepszy układ chłodniczy z "śrubami" ma wtrysk od dawna po prostu technika chłodnicza trafia pod strzechy a dla mnie to nie koniecznie musi nazywać się pompa ciepła
Po "śrubach" w "dużym" chłodnictwie był Copeland z wtryskiem najpierw cieczy potem pary (wymiennik płytowy, tzr) w "małych" układach (evi)
A teraz trafia pod strzechy Daikin, T-Cap itd.
W P rurka z gorącym gazem jest jako "ostatnia" na dole w parowniku "lamelowym"

clarnet
30-05-2013, 20:23
mkm masz absolutną rację :)
Daikin Ameryki nie odkrył. Tylko wprowadził te rozwiązania, jak piszesz, pod strzechy, nie teraz, jak T-CAP - tylko 3 lata temu :)
Rozwiązania, które ma teraz, inni wprowadzą znowu za 3 lata.

mkm silesia
30-05-2013, 20:33
To co tam nowego w Daikinie bo nie chce mi się do bimsa dzwonić :)
Cennik dostałem ceny jak zwykle (+) - Daikin a układ dwustopniowy to już nie nowość

clarnet
30-05-2013, 20:48
Jak Twoim źródłem wiedzy jest hurtownia bims, to masz niestety braki.
Układ dwustopniowy nie nowość - HT jest od 2010 roku. Tylko kto miał wtedy HT?
A nowości? - w br zupełnie odmienna konstrukcja agregatu, w której wymiennik jest poza tacą. Nie trzeba więc ani grzałki, ani rurki ciepła, bo woda z odszraniania nie spływa na tacę, tylko swobodnie na ziemię.
Licznik ciepła wytworzonego jak i możliwość wpięcia do układu licznika impulsowego, by jedną i drugą energię widzieć na sterowniku - a to dzięki nowej pompie elektronicznej i przepływomierzowi.
Zaawansowane możliwości sterowania, w szczególności dwie krzywe grzania i chłodzenia, krzywa grzania dla cwu, modulacja zasilania przy dochodzeniu do nastawy, kompensacja nastawy, kompensacja czasowa temp. zewnętrznej. Tak po krótce :)

Pratchawiec
30-05-2013, 21:25
Widzę że kolega jednak coś tam instaluje czasem :) oprócz sprzętu w własnym domu:) ???

Problem z zalodzonym parownikiem w ostatnim sezonie miałem raz jak była przerwa w zasilaniu i padał marznący deszcz swoja drogą przerwa była chyba spowodowana tym deszczem - lód zerwał linię napowietrzną
W tym wypadku kluczowe jest dobre sterowanie (podobnie jak w chłodnictwie).
Pompy niektórych producentów mają u dołu parownika rurkę z gorącym gazem więc kable z cop1 zbędne - tym się różnią od klimatyzatorów - między innymi druga różnica jaką zauważyłem to dodatkowy osuszacz par oprócz standardowego (fabrycznego) przy sprężarce rotacyjnej

Witam.

Niczego nie montuję. Mam przy północnej ścianie mojego domu 3 jednostki zewnętrzne. 2 x 6.7 i 3,5 kWh. Na literę F.... Od 7 lat grzeję nimi obszerny dom; c~a 230 m2 i 780m3. Dają radę do ok. -12*. Poniżej, kablowa podłogówka lub (i) kominek.

Pozdrawiam

Pratchawiec

mkm silesia
30-05-2013, 22:08
Jak Twoim źródłem wiedzy jest hurtownia bims, to masz niestety braki.
Układ dwustopniowy nie nowość - HT jest od 2010 roku. Tylko kto miał wtedy HT?
A nowości? - w br zupełnie odmienna konstrukcja agregatu, w której wymiennik jest poza tacą. Nie trzeba więc ani grzałki, ani rurki ciepła, bo woda z odszraniania nie spływa na tacę, tylko swobodnie na ziemię.
Licznik ciepła wytworzonego jak i możliwość wpięcia do układu licznika impulsowego, by jedną i drugą energię widzieć na sterowniku - a to dzięki nowej pompie elektronicznej i przepływomierzowi.
Zaawansowane możliwości sterowania, w szczególności dwie krzywe grzania i chłodzenia, krzywa grzania dla cwu, modulacja zasilania przy dochodzeniu do nastawy, kompensacja nastawy, kompensacja czasowa temp. zewnętrznej. Tak po krótce :)

bimsa akurat lubię za co innego - za niemieckie podejście do rynku instalacyjnego
Z Daikinem to niestety trudna komunikacja dlatego pytam
Pompy obiegowe to wszyscy robią już chyba w klasie A
Czyli z chłodnictwa nic nowego same gadżety elektroniczne
Właśnie w 2010 przyglądałem się tym Ht ale cena wtedy była jeszcze bardziej kosmologiczna wiadomo dwie spr. muszą kosztować.
Pewien francuski producent robił wtedy Ht na "copelandzie" z evi ale bez chłodzenia (bo i po co do haicongów:)) ta cena wtedy bardziej do mnie "przemawiała"

clarnet
31-05-2013, 08:52
.......
Pompy obiegowe to wszyscy robią już chyba w klasie A
Czyli z chłodnictwa nic nowego same gadżety elektroniczne......

Nie tyle chodzi o klasę ile o modulację przepływu, zapewniającą stałą dt
+ nowa sprężarka swing z głęboką modulacją mocy od 1,8kW
A zaawansowane algorytmy sterowania to nie gadżet, tylko ten element pracy PC, który odpowiada za to, by grzała tyle ile trzeba i wtedy kiedy trzeba.
O gadżet w postaci licznika ciepła dopytywał się tutaj nie jeden - więc on po prostu w pompie jest.
No i literówkę zrobiłem - te zmiany to weszły oczywiście w ub roku :)

pancio11
31-05-2013, 13:57
Kurde jak kupię jakąś pompkę do swojego domu to mam nadzieje, ze zdobędę z czasem taką wiedze jak Wy bo jak narazie to czytam to wszystko i kompletnie nic z tego nie rozumiem :-|

malux20
31-05-2013, 17:30
wygląda na to że zasobnikk cwh 300l nie nadąża odebrać ciepła wyprudukowanego przez pompę
temp na zasobniku jest ustawiona na 42 stopnie z histerezą 5 stop .
pompa ustawia sobie zasilanie na 51 stop
i widać po niej że w 1h z luzem podniesie z 36 do 42-47.
tylko że powrót do pompy szybko osiąga 52 i sprężarka się wyłącza
do czasu jak w zasobniku nie zejdzie poniżej 37[histereza 5] pompa się nie włączy i chyba dodatkowo powrót blokuje pracę spręzarki
albo coś w wymienniku , albo przylącze hydrauliczne skopałem
zużycie energii na dobę z jednym prysznicem to 2,2 2,5 kwh ---- jakoś to kiepsko wychodzi

aha jak temp powrotu blokuje pracę sprężarki to wlączają się grzalki w zasobniku

r19
31-05-2013, 19:42
Malux, za mala wezownica? Chcialbympompe mial podobny problem.

malux20
31-05-2013, 19:55
coś kojarzę
jak on to rozwiązał?

pancio11
31-05-2013, 20:31
Jaka powinna być wężownica? Min 3.2 podobno....

malux20
31-05-2013, 21:40
pancio?
faktycznie jak sprawdzałem ustawienia w specjaliscie i oemie to sie zdziwiłem ze mogę zmniejszyć modulację z 16 % na mniej
vld chyba coś takiego sugeruje

Tomaszs131
31-05-2013, 21:45
Malux, za mala wezownica? Chcialbympompe mial podobny problem.

Napisalem posta z zapytaniem jak rozwiazal ten problem. Bez odzewu.
Cos mi sie zdaje, ze serwis interweniowal.

malux20
31-05-2013, 21:48
TOMASZ to do mnie?

r19
31-05-2013, 22:21
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?207086-Opomiarowana-Atlantic-TRI/page2

Tomaszs131
31-05-2013, 22:35
TOMASZ to do mnie?

W poscie 11361 zapytalem chcialbympompe jak sie pozbyl taktowania pompy.
Najwidoczniej adresat go nie przeczytal. Pozostal bez odpowiedzi.

r.tyrman
31-05-2013, 22:48
Zapytanie do klientów mikiego: co z zrobiliście z serwisem i z resztą???
Mam mnóstwo pytań, tylko nie mam komu ich zadać.

malux20
31-05-2013, 23:06
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?207086-Opomiarowana-Atlantic-TRI/page2

dziękuję
wlasciwie jestem klasycznym przypadkiem
i przy okazji znowu czytalem wpis gościa który się przyznal do zmianmy nazwiska he he
no ale od tego cwu lepiej u mnie nie będzie grzała

Tomaszs131
31-05-2013, 23:26
Dlugo nie trzeba bylo czekac na usuniecie posta Artura:confused:

compi
01-06-2013, 05:14
Szanowna redakcja też dostała pompę i ma układ?

malux20
01-06-2013, 08:14
byłem spokojny że latem z cwu sobie poradzi
dziś jak żonie powiedziałem że w porywach uzyskuje 40 stop to się uśmiala
ja po moich testach oceniam że rocznie cwu kosztować będzie 3osobową rodzinęz 1200 zł- trochę wstyd przy ekogroszku a i pewnie przy prądzie

mkm silesia
01-06-2013, 09:19
Nie tyle chodzi o klasę ile o modulację przepływu, zapewniającą stałą dt
+ nowa sprężarka swing z głęboką modulacją mocy od 1,8kW
A zaawansowane algorytmy sterowania to nie gadżet, tylko ten element pracy PC, który odpowiada za to, by grzała tyle ile trzeba i wtedy kiedy trzeba.
O gadżet w postaci licznika ciepła dopytywał się tutaj nie jeden - więc on po prostu w pompie jest.
No i literówkę zrobiłem - te zmiany to weszły oczywiście w ub roku :)

Podsumowując subiektywnie
Ukł. kaskadowego Daikin nie wymyślił
Ukł. wtrysku cieczy lub pary Dakin nie wymyślił
Są producenci którzy zaawansowane ukł. sterowania robili już do pomp on/off (co prawda możliwości ograniczone bo on/off lepiej to wygląda w inwerterach) a deltę uzyskiwało się projektując instalkę i dobierając pompę - pompy on/off działają w domach do teraz z powodzeniem.
Modulacje mocy od 10% wydajności inni producenci tez "robią".
Czyli pozostaje wystawienie parownika za tacę ;) i licznik energii

Możesz mi przypomnieć od kiedy Daikin robi "domowe" pompy PW ?
Pamiętasz akcję z oblodzonymi jednostkami zewn. - trochę Daikin wtedy zepsuł opinię na temat PW na rynku - w którym roku to było?
Jak czytam forum - "demoniczny defrost" to CHYBA efekt tej wtopy Daikina już zresztą naprawionej ale co niektórzy maja czym straszyć do dzisiaj i na przyszłość :D

mkm silesia
01-06-2013, 09:20
byłem spokojny że latem z cwu sobie poradzi
dziś jak żonie powiedziałem że w porywach uzyskuje 40 stop to się uśmiala
ja po moich testach oceniam że rocznie cwu kosztować będzie 3osobową rodzinęz 1200 zł- trochę wstyd przy ekogroszku a i pewnie przy prądzie

Nie trzeba było oszczędzać na zbiorniku to by wstydu przed groszkiem nie było :P

malux20
01-06-2013, 09:26
człowiek kupuje pompe kupujesz zasobnik tego samego producenta z jego polecenia w celu uniknięcia wtopy a tu coś tAKIEGO
przyznasz jeśli człowiek nie jest z branży to logiczne żeby zaufać producentowi.
nie będę udawał że wszystko jest ok i sie męczył z tym zasobnikiem
a co polecasz w tej sytuacji?

mkm silesia
01-06-2013, 09:34
Masz rację te firmowe zasobniki to wtopa dawno już nic nie robię z tymi sterownikami ale są tu instalatorzy którzy coś działają z tym producentem może oni pomogą.
Z punktu widzenia użytkownika tak powinno być zasobnik firmowy to powinien "dobrze działać"

clarnet
01-06-2013, 10:28
Podsumowując subiektywnie
Ukł. kaskadowego Daikin nie wymyślił
Ukł. wtrysku cieczy lub pary Dakin nie wymyślił
Są producenci którzy zaawansowane ukł. sterowania robili już do pomp on/off (co prawda możliwości ograniczone bo on/off lepiej to wygląda w inwerterach) a deltę uzyskiwało się projektując instalkę i dobierając pompę - pompy on/off działają w domach do teraz z powodzeniem.
Modulacje mocy od 10% wydajności inni producenci tez "robią".
Czyli pozostaje wystawienie parownika za tacę ;) i licznik energii

Możesz mi przypomnieć od kiedy Daikin robi "domowe" pompy PW ?
Pamiętasz akcję z oblodzonymi jednostkami zewn. - trochę Daikin wtedy zepsuł opinię na temat PW na rynku - w którym roku to było?
Jak czytam forum - "demoniczny defrost" to CHYBA efekt tej wtopy Daikina już zresztą naprawionej ale co niektórzy maja czym straszyć do dzisiaj i na przyszłość :D
Rzeczywiście podsumowałeś wybitnie subiektywnie. Wszystko można wywrócić na drugą stronę.
Nie wiem tylko czemu moje wpisy tak bardzo wziąłeś do siebie. Coś Cię gryzie? Nie ważne.
Nie jestem rzecznikiem tego czy innego producenta, ale rynek znasz dość słabo, skoro używasz takich porównań i potrzebujesz takich przypomnień.
Widzisz - nie trzeba być wynalazcą koła, by wyprodukować dobry samochód.
Co do tej wtopy jak ją nazywasz, to też nie znasz tematu, tylko powtarzasz co Ci się wydaje, że wiesz, a nie wiesz.
A co do defrostu, to chyba żaden z producentów PC PW nie ma tak dobrze rozwiązanego algorytmu odszraniania jak ten, który stosowany jest w Althermach.
I taka uwaga na koniec.
Nie szukaj źdźbła w oku konkurencji, tylko pokaż co u Ciebie jest dobre.
Ktoś ma na forum problem - to mu pomóż, a nie krytykuj, że sobie tani zbiornik kupił.
A jak już wyskakujesz na forum z ofertami cenowymi co i za ile robisz, to sobie profil płatny załóż.
pozdrawiam

mkm silesia
01-06-2013, 11:17
Kolego chodzi tylko o to że Daikin Ameryki nie odkrył tyle i tylko tyle.
Nigdzie nie pisze że to złe urz. wręcz przeciwnie.(może jednego Daikina zamontuje w tym roku -ale to jeszcze nie przesądzone- dlatego "ciągnę" Cię za język)
To samo sądzę o A choć zbiorniki to wtopa podobnie jak w P może coś przy okazji napiszesz o zbiornikach w D
W A jeszcze nie "pasuje mi' (subiektywnie chyba mam prawo do własnej opinii) sterownik bo nie lubię jak mi klienci wydzwaniają oni zresztą też nie lubią wisieć na telefonie.
Płatny profil wykupię jak będę tu szukał klientów tj, wiosna 2014 tylko po co pewnie do wiosny znowu ktoś trafi z polecenia czego i Tobie rzyczę

malux20
01-06-2013, 11:34
a jakbys wolał podjechac do klienta?

Pyxis
01-06-2013, 13:19
Mecaterm jest firmą

Majac takich naganiaczy? Nie zartuj. :)

malux20
01-06-2013, 13:34
no ten zbiornik niby kosztuje prawie 3 tyś
także grosze to nie byly
ile zaplacilem to inna sprawa
sluchajcie w oemie widzialem że mogę zmienić modulację na mniejszą co to może zmienić
chwilowo jestem rozczarowany kosztami cwu

r19
01-06-2013, 15:14
Malux, zobacz cos takiego.
Tylko zeby nie bylo... Ja nie sprzedaje.
http://www.galmet.com.pl/pl/products/view/22-wymienniki_cwu

malux20
01-06-2013, 16:55
dziękuję za info
dziekuję też za pomoc osobie która do mnie zadzwoniła w tej sprawie

pancio11
01-06-2013, 19:26
to jakie rozwiązanie?

malux20
01-06-2013, 19:47
zmiana minimalnej modulacji na wiekszą
maxymalnej temp zasilania
i chyba obnizenie temp w zasobniku

rewo66
01-06-2013, 20:23
Malux20
Jak mniemam masz osobny zbiornik cwu. Ja juz na etapie podjęcia decyzji o zakupie i montazu PC P-W zdecydowałem że będzie to pompa z zitegrowanym zbiornikiem wody własnie ze względu na różne problemy wskazywane przez uzytkowników.

U mnie obecnie zuzycie pradu do cwu trochę spadło i jest na poziomie 1,5 kWh na dobę. Fakt że nie mieszkamy jeszcze więc to jest mało miarodajne. Zobaczymy później jak zaczniemy więcej wody zużywac. W czerwcu bedzie montowana POŚ-ka a w lipcu robiona łazienka więc zużycie wody wzrośnie zobaczę wtedy jak to wygląda.

Arturo72
01-06-2013, 20:36
Aż z ciekawości odpalę jutro cwu,choć w dalszym ciągu nie mam wymienionego wadliwego czujnika cwu przez wiadomokogo i raczej to się nie stanie bez ingerencji władzy wyższej(o fakturach i gwarancji nie wspominając) to jakiś pogląd na temperaturę w zasobniku będę miał dzięki termometrowi zasobnikowemu.
Po pierwszym i jedynym odpaleniu nie zauważyłem problemów z taktowaniem pompy,pompa pracowała bez zająknięcia aż do uzyskania 40st.C w zasobniku,jutro zmierzę czas i liczbę zużytych kWh na podgrzanie wody z 15st.C bo tyle pokazuje termometr do 45st.C.
Zasobnik Galmet 300l z pojedyńczą wężownicą.

mkm silesia
02-06-2013, 10:20
Malux20
Jak mniemam masz osobny zbiornik cwu. Ja juz na etapie podjęcia decyzji o zakupie i montazu PC P-W zdecydowałem że będzie to pompa z zitegrowanym zbiornikiem wody własnie ze względu na różne problemy wskazywane przez uzytkowników.

U mnie obecnie zuzycie pradu do cwu trochę spadło i jest na poziomie 1,5 kWh na dobę. Fakt że nie mieszkamy jeszcze więc to jest mało miarodajne. Zobaczymy później jak zaczniemy więcej wody zużywac. W czerwcu bedzie montowana POŚ-ka a w lipcu robiona łazienka więc zużycie wody wzrośnie zobaczę wtedy jak to wygląda.

A jak za 10 lat trzeba będzie wymienić zbiornik to wymienisz całą pompę czy będziesz liczył że producent jeszcze ma na magazynie zbiorniki pasujące do twojej obudowy (pewnie za dwa może trzy lata zmienią jakiś króciec albo co innego) (chyba że z nierdzewki)
Ja jednak "wolę" osobny zbiornik - "dobry"

mkm silesia
02-06-2013, 10:32
Aż z ciekawości odpalę jutro cwu,choć w dalszym ciągu nie mam wymienionego wadliwego czujnika cwu przez wiadomokogo i raczej to się nie stanie bez ingerencji władzy wyższej(o fakturach i gwarancji nie wspominając) to jakiś pogląd na temperaturę w zasobniku będę miał dzięki termometrowi zasobnikowemu.
Po pierwszym i jedynym odpaleniu nie zauważyłem problemów z taktowaniem pompy,pompa pracowała bez zająknięcia aż do uzyskania 40st.C w zasobniku,jutro zmierzę czas i liczbę zużytych kWh na podgrzanie wody z 15st.C bo tyle pokazuje termometr do 45st.C.
Zasobnik Galmet 300l z pojedyńczą wężownicą.

Jak masz na końcu numeru modelu -1 to jest to pompa z poprawionym softem przez czas określony przez Ciebie w parametrach (parametr "tank int" max nastawa 1h 35min) będzie próbowała ładować tylko spr. w starym sofcie ze zbiornikiem SGW(S)MAXI też nie było problemu sprawdź czy masz dokładnie ten zbiornik

piter719
02-06-2013, 12:40
u mnie w maju pompa zużyła na grzanie cwu 80 kwh (raz na dobę 13.00-15.00, zbiornik Atlantica 300l)

hydraulik_
02-06-2013, 12:53
50 zł /miesiąc to norma dla PC.
Kolektory są bez sensu

pitersson
02-06-2013, 20:01
Malux, zobacz cos takiego.
Tylko zeby nie bylo... Ja nie sprzedaje.
http://www.galmet.com.pl/pl/products/view/22-wymienniki_cwu

Ja takze nie sprzedaje:no: ale polecam, mam 300L z podwojna wezownica (3,8m2) i spokojnie daje rade, dalem 3000pln ale tu nie oplaca sie oszczedzac

Zigobar
02-06-2013, 20:31
Ja takze nie sprzedaje:no: ale polecam, mam 300L z podwojna wezownica (3,8m2) i spokojnie daje rade, dalem 3000pln ale tu nie oplaca sie oszczedzac

Do jakiej temperatury grzejesz CWU?
Jaka temperatura występuje na wyjściu skraplacza pod koniec cyklu grzania CWU?

malux20
03-06-2013, 10:54
u mnie w maju pompa zużyła na grzanie cwu 80 kwh (raz na dobę 13.00-15.00, zbiornik Atlantica 300l)

piter U CIEBIE to w maju w twoich stronach to już mrozu nie było;)
no taki wynik mi się podoba
ile osób ma rodzinka?

malux20
03-06-2013, 10:56
Artur i co przyglądałeś się zużyciu?

hydraulik_
03-06-2013, 13:44
Uwaga na burzę .

Przepięcia uszkadzają inwertery,sprężarki i automatykę,
Sugeruję wyłączać zasilanie gdy spodziewamy się burz.
To dość rzadka sytuacja ale wiem o dwóch przypadkach w okolicy

malux20
03-06-2013, 14:23
WIEM że to problem jakiś jest
ale jak ty to sobie wyobrażasz ?
babcie klozetową mam zatrudnić żeby wypatrywała chmur czy cuś?
no to jest kolejny minus pomp[ty7lko powietrzny6ch?]
pozdrawiam dzięki na uczulenie problemu

mar1973
03-06-2013, 15:26
WIEM że to problem jakiś jest
ale jak ty to sobie wyobrażasz ?
babcie klozetową mam zatrudnić żeby wypatrywała chmur czy cuś?
no to jest kolejny minus pomp[ty7lko powietrzny6ch?]
pozdrawiam dzięki na uczulenie problemu

witam

to nie jest TYLKO "problem", "minus pomp"
w czasie burz zdarzały już się awarie zamontowanych przeze mnie: kotłów gazowych, kolektorów, pomp ciepła..

w czasie zeszłorocznej lipcowej burzy k. Czechowic-Dziedzic na osiedlu domków jednorodzinnych, gdzie robiliśmy instalacje, w 4 domkach wszystkie urządzenia, które były podłączone w czasie burzy do prądu zostały "spalone" (lodówki, tv, kotły gazowe, kolektory, agd...)

pozdrawiam

mar1973
03-06-2013, 17:55
Jak pytalem kiedys w firmie ubezpieczeniowej to system CO ( a pytalem szczegolnie o PC ) podlega pod ubezpieczenie domu... jak burze czy tam wyladowania, sa na polisie.:)

Nie koniecznie chce sie przekonac czy naprawde.... ale tak mi powiedziano.

:)

witam

klienci, o których pisałem powyżej byli ubezpieczeni, polisa pokryła koszty naprawy (wymiany) spowodowane burzą

pozdrawiam

Arturo72
03-06-2013, 19:37
Artur i co przyglądałeś się zużyciu?
Tak,dzisiaj odpaliłem cwu i do samego grzania nie mam zastrzeżeń.Czas grzania 300l od 19st.C do 45st.C to równo 1h a zużycie przez ten czas to 2,3kWh.
Temperatura zasilania doszła do 55st.C a powrotu do 52st.C,pompa pracowała bez zająknięcia przez tą 1h,po dojściu do 55st.C temperatura zasilania zaczęła spadać ale było już 45st.C na zasobniku to wyłączyłem ręcznie.Zasobnik to SGW(S) 300l

Za to mam jakąś dziwną akcję nie wiem właściwie z czym.Po nagrzaniu wody odkręciłem kran w PG i ok,na początku przez parę minut i parę l leciała gorąca woda ale za chwilę zaczęła lecieć coraz chłodniejsza,po zakęceniu i odczekaniu paru minut znowu na początku gorąca a za chwilę coraz zimniejsza.
Jeszcze ciekawiej jest w łazience,łazienka zasilana jest jedną rurą fi25mm i rodziela się trójnikiem na wannę i umywalkę.Po odkręceniu baterii wannowej podobnie jak w PG,na początku gorąca a za chwilę letnia ale po odkręceniu baterii umywalkowej w wannie leci zimna a w umywalce gorąca natomiast po zakręceniu baterii wannowej w umywalce zaczyna lecieć chłodna.
Prosiłbym o pomoc cóż to może być za dziadostwo.Na początku myślałem,że coś z zasobnikiem,że za bardzo miesza wodę ale po akcji z łazienką nie wiem co o tym myśleć,bo przecież z jednej rury zasilającej na lewo leci zimna a na prawo gorąca...

mar1973
03-06-2013, 20:58
Tak,dzisiaj odpaliłem cwu i do samego grzania nie mam zastrzeżeń.Czas grzania 300l od 19st.C do 45st.C to równo 1h a zużycie przez ten czas to 2,3kWh.
Temperatura zasilania doszła do 55st.C a powrotu do 52st.C,pompa pracowała bez zająknięcia przez tą 1h,po dojściu do 55st.C temperatura zasilania zaczęła spadać ale było już 45st.C na zasobniku to wyłączyłem ręcznie.Zasobnik to SGW(S) 300l

Za to mam jakąś dziwną akcję nie wiem właściwie z czym.Po nagrzaniu wody odkręciłem kran w PG i ok,na początku przez parę minut i parę l leciała gorąca woda ale za chwilę zaczęła lecieć coraz chłodniejsza,po zakęceniu i odczekaniu paru minut znowu na początku gorąca a za chwilę coraz zimniejsza.
Jeszcze ciekawiej jest w łazience,łazienka zasilana jest jedną rurą fi25mm i rodziela się trójnikiem na wannę i umywalkę.Po odkręceniu baterii wannowej podobnie jak w PG,na początku gorąca a za chwilę letnia ale po odkręceniu baterii umywalkowej w wannie leci zimna a w umywalce gorąca natomiast po zakręceniu baterii wannowej w umywalce zaczyna lecieć chłodna.
Prosiłbym o pomoc cóż to może być za dziadostwo.Na początku myślałem,że coś z zasobnikiem,że za bardzo miesza wodę ale po akcji z łazienką nie wiem co o tym myśleć,bo przecież z jednej rury zasilającej na lewo leci zimna a na prawo gorąca...

witam

odkręć kran - puść gorącą wodę - zostaw niech się leję - i zmierz temperaturę na wylocie wody gorącej z bojlera
zobacz, czy wylot jest cały czas gorący

pozdrawiam

wihajster
03-06-2013, 23:36
Arturo, a masz na cyrkulacji cwu zawór zwrotny???
Wygląda to według mnie tak, że gdy leci chłodniejsza woda przy otwarciu tylko gorącej, jakby większa część strumienia "idzie" przez obieg cyrkulacji który jest wpuszczony w zasobniku niżej niż króciec ciepłej wody.
Jakie średnice rur masz na cyrkulacji, czy nie przypadkiem takie same jak dla cw??

1950
04-06-2013, 04:58
dokładnie tak,
najprawdopodobniej, przed pompą cyrkulacyjną nie ma zaworu zwrotnego,

Arturo72
04-06-2013, 08:10
Nie mam cyrkulacji także chyba nie to.Przychodzi mi do głowy jedna sprawa a mianowicie woda w zasobniku jest nagrzana do 45st.C ale tylko na górze zasobnika i w małej ilości a duże ciśnienie naplywajacej zimnej wody do środka powoduje szybkie wymieszanie się wody w zasobniku,tym bardziej,że po odkeceniu wszystkich kranow leci ciepła woda oprócz wanny i w umywalkach spada zauwazalnie ciśnienie a w wannie ciśnienie dalej spore.Dzisiaj podgrzeje dłużej zasobnik do wyższej temperatury i będę sprawdzał ręcznie temp.na wyjściu cw z zasobnika.Normalnie zalamka...

f.5
04-06-2013, 08:30
Tak,dzisiaj odpaliłem cwu i do samego grzania nie mam zastrzeżeń.Czas grzania 300l od 19st.C do 45st.C to równo 1h a zużycie przez ten czas to 2,3kWh.
Temperatura zasilania doszła do 55st.C a powrotu do 52st.C,pompa pracowała bez zająknięcia przez tą 1h,po dojściu do 55st.C temperatura zasilania zaczęła spadać ale było już 45st.C na zasobniku to wyłączyłem ręcznie.Zasobnik to SGW(S) 300l

.
2 postem wykluczasz 1 post
przez godzine grzejesz tylko gore czyli ile litrow ?
sciągnij otulinę i zobaczysz ile jest ciepłego w zimnym

chcialbympompe
04-06-2013, 15:28
Nie mam cyrkulacji także chyba nie to
A nie masz czasem gdzieś chińskiej baterii termostatycznej? Widziałem taką, w której możliwe było cofanie się wody zasilającej ciepła/zimna zależnie od różnicy ciśnień.

compi
04-06-2013, 20:18
Mam czasami podobnie jak u Arturo. Ale jedynie wtedy gdy trwa wygrzewanie wody. Bateria wannowa potrafi podawać w zależności od siły strumienia wody wodę chłodniejszą lub gorącą. Bateria Grohe więc raczej średnia półka. Podejrzewam silne mieszanie się warstw wody.

Arturo72
04-06-2013, 21:15
Dzisiaj sytuacja taka sama mimo nagrzania wody do prawie 50st.C
Zaproponowano mi założenie reduktora ciśnienia wody za wodomierzem i tak zrobię jako ostatnia deska ratunku ale dzisiaj zmniejszyłem ciśnienie w instalacji poprzez przykręcenie zaworu głównego,także z kranów woda dosłownie leciutko sobie ciekła a mimo to sytuacja taka jak wczoraj,przez kilka minut woda gorąca a za chwilę(2-3min) letnia,tak ok.20st.C.
Brałem pod uwagę także stratę ciepła podczas drogi do łazienki ale to nie możliwe,bo rury były na całej długości izolowane a przy jednoczesnym odkręceniu wody w wannie i w umywalce,do umywalki leci cały czas woda ciepła a do wanny chłodna a nawet zimna,także strat nie ma i dziw normalnie mnie bierze bo to z jednej rury zasilającej.
Bateria jest ok,Deante,także nie w baterii tutaj problem.

Przy wszystkich odkręconych punktach ciepłej wody czyli trzy umywalki i wanna,woda do umywalek leci cały czas ciepła,bez wychładzania się a do wanny zimna,przy jednej odkręconej umywalce woda ciepła leci przez chwilę i zaraz się wychładza,podobnie przy wannie.
Czyżby różnica ciśnień ? Ale czego do czego.
Na lewo wanna,na prawo umywalka.
193767

mar1973
04-06-2013, 21:38
Dzisiaj sytuacja taka sama mimo nagrzania wody do prawie 50st.C
Zaproponowano mi założenie reduktora ciśnienia wody za wodomierzem i tak zrobię jako ostatnia deska ratunku ale dzisiaj zmniejszyłem ciśnienie w instalacji poprzez przykręcenie zaworu głównego,także z kranów woda dosłownie leciutko sobie ciekła a mimo to sytuacja taka jak wczoraj,przez kilka minut woda gorąca a za chwilę(2-3min) letnia,tak ok.20st.C.
Brałem pod uwagę także stratę ciepła podczas drogi do łazienki ale to nie możliwe,bo rury były na całej długości izolowane a przy jednoczesnym odkręceniu wody w wannie i w umywalce,do umywalki leci cały czas woda ciepła a do wanny chłodna a nawet zimna,także strat nie ma i dziw normalnie mnie bierze bo to z jednej rury zasilającej.
Bateria jest ok,Deante,także nie w baterii tutaj problem.

Przy wszystkich odkręconych punktach ciepłej wody czyli trzy umywalki i wanna,woda do umywalek leci cały czas ciepła,bez wychładzania się a do wanny zimna,przy jednej odkręconej umywalce woda ciepła leci przez chwilę i zaraz się wychładza,podobnie przy wannie.
Czyżby różnica ciśnień ? Ale czego do czego.
Na lewo wanna,na prawo umywalka.
193767

witam

puść wodę ciepła tylko do umywalek - nie odkręcaj baterii nad wanną

pozdrawiam

Arturo72
04-06-2013, 21:42
witam

puść wodę ciepła tylko do umywalek - nie odkręcaj baterii nad wanną

pozdrawiam
Ok,wrażenia przedstawię jutro.

mar1973
04-06-2013, 21:47
Ok,wrażenia przedstawię jutro.

witam

rozumiem, że sprawdzałeś ręką, iż z bojlera wychodzi cały czas woda ciepła
wg mnie problem leży po stronie baterii, której - to sprawdzisz doświadczalnie

pozdrawiam

Vld
04-06-2013, 21:50
Masz jakieś zawory przy zasobniku?
Możesz chwilowo odciąć zimną lub ciepłą?
Po odcięciu zobacz, czy ta odcięta nadal płynie z kranu

Arturo72
04-06-2013, 21:57
witam

rozumiem, że sprawdzałeś ręką, iż z bojlera wychodzi cały czas woda ciepła
wg mnie problem leży po stronie baterii, której - to sprawdzisz doświadczalnie

pozdrawiam
Tak,ręką sprawdzałem to końcówka wyjścia ciepłej wody z zasobnika jest ciepła ale czy staje się chłodniejsza to ciężko stwierdzić,nieznacznie chyba tak.
Co do baterii to nie ważne czy umywalkowa czy wannowa i w jakim pomieszczeniu,po odkręceniu tylko jednego ujęcia wody,obojętnie gdzie,na poczatku leci ciepła woda a za chwilę się wychładza.Tak jest w łazience,PG i WC,ciepła woda lecąca non stop jest jedynie wtedy jak wszystkie trzy umywalki są odkręcone a do wanny mimo to leci zimna.
Oczywiście sprawdzę jutro baterie wannową.

Arturo72
04-06-2013, 21:59
Masz jakieś zawory przy zasobniku?
Możesz chwilowo odciąć zimną lub ciepłą?
Po odcięciu zobacz, czy ta odcięta nadal płynie z kranu
Przy zasobniku nie ma żadnych zaworów,także d..a blada.
Mam jedynie głowny zawór zimnej wody ale jak go zakręcę to nie ma ani ciepłej ani zimnej.

Kristof_30
04-06-2013, 22:04
Witam wszystkich, jestem na dniach przed założeniem Panasonic Tcap 9kw i tu mam pytanko jak to wychodzi na miesiąc w rachunkach za prąd przy ogrzewaniu podłogówka około 90 m2, oraz czy zakładać w garażu podłogówkę i jak powietrzna się sprawuje np w moim klimacie zachodniopomorskie pozdrawiam.

Kristof_30
04-06-2013, 22:18
A tak nawiasem pozdrawiam Arturo lubię oglądać twój dziennik i przedstawione w nim zdjęcia pozdrawiam.

Arturo72
04-06-2013, 22:20
Witam wszystkich, jestem na dniach przed założeniem Panasonic Tcap 9kw i tu mam pytanko jak to wychodzi na miesiąc w rachunkach za prąd przy ogrzewaniu podłogówka około 90 m2, oraz czy zakładać w garażu podłogówkę i jak powietrzna się sprawuje np w moim klimacie zachodniopomorskie pozdrawiam.
Pompa pobierała do tej pory u mnie,zależnie od temperatury na zewnątrz od 1,4-2,4kWh/h a ile h będzie musiała pracować to zależy od tego ile ciepła straconego przez dom będzie musiała pokryć :)
U mnie miarodajnie będzie w przyszłym sezonie grzewczym jak nie wysadzę prędzej domu w powietrze ;)

A tak nawiasem pozdrawiam Arturo lubię oglądać twój dziennik i przedstawione w nim zdjęcia pozdrawiam.
Pozdrawiam również i dzięki :)

Kristof_30
04-06-2013, 22:24
Dzięki Arturo za odpowiedz ale powiem szczerze nic to nie mówi wole przełożenie na złotówki w miesiącu :rolleyes:

Arturo72
04-06-2013, 22:32
Dzięki Arturo za odpowiedz ale powiem szczerze nic to nie mówi wole przełożenie na złotówki w miesiącu :rolleyes:
Orientacyjnie można to wyliczyć wklepując dane domu do akusza,który zrobił kbab,poszukaj go na forum,w stopce ma odnośnik do tego arkusza.
Dokładniej dowiedzieć można się zlecając wykonanie OZC domu czyli audytu energetycznego ale różnice będą nie duże.

Kristof_30
04-06-2013, 22:38
Ok dzięki.

Sławek...
04-06-2013, 22:41
Przy zasobniku nie ma żadnych zaworów,także d..a blada.
Mam jedynie głowny zawór zimnej wody ale jak go zakręcę to nie ma ani ciepłej ani zimnej.

kto Ci robił instalację CWU? wiadomo kto czy sam robiłeś?

teza może absurdalna i nieprawdopodobna, ale może gdzieś w instalacji zimna łączy się z gorącą i w zależności od ciśnień albo wychładza gorącą albo leci bezpośrednio a w tym czasie w innych punktach gorąca jest cały czas...?

Arturo72
04-06-2013, 23:08
kto Ci robił instalację CWU? wiadomo kto czy sam robiłeś?

teza może absurdalna i nieprawdopodobna, ale może gdzieś w instalacji zimna łączy się z gorącą i w zależności od ciśnień albo wychładza gorącą albo leci bezpośrednio a w tym czasie w innych punktach gorąca jest cały czas...?
Wod-kan robił mi nie zależny hydraulik,z tego co widziałem nie ma możliwości żeby było połączenie zimnej z ciepłą.
Gorąca leci cały czas jak wszystkie baterie umywalkowe są pooodkręcane,wtedy woda się nie wychładza ale do wanny wtedy leci zimna,gdyż wanna jest jako najdalszy punkt .

Tomaszs131
04-06-2013, 23:13
Wod-kan robił mi nie zależny hydraulik,z tego co widziałem nie ma możliwości żeby było połączenie zimnej z ciepłą.
Gorąca leci cały czas jak wszystkie baterie umywalkowe są pooodkręcane,wtedy woda się nie wychładza ale do wanny wtedy leci zimna,gdyż wanna jest jako najdalszy punkt .

Arturo kontaktowales sie moze z w/w hydraulikiem? Co on na to?

Sławek...
04-06-2013, 23:15
Wod-kan robił mi nie zależny hydraulik,z tego co widziałem nie ma możliwości żeby było połączenie zimnej z ciepłą.
Gorąca leci cały czas jak wszystkie baterie umywalkowe są pooodkręcane,wtedy woda się nie wychładza ale do wanny wtedy leci zimna,gdyż wanna jest jako najdalszy punkt .

jeżeli jedną rurą leciałaby gorąca woda i dotarłaby do przedostatniego punktu to na kolejnym - ostatnim musiałaby być gorąca, nie ma innego wyjścia
chyba że:
- do ostatniego punktu dostaje się jakoś "na lewo" zimna woda
- bateria na ostatnim punkcie głupieje i przepuszcza zimną - to pewnie byłoby możliwe jeżeli masz baterię termostatyczną i jest uszkodzona lub odwrotnie podłączona - wtedy rzeczywiście poleci Ci zimna jak będziesz chciał gorącą
jak masz zwykłą baterię to łatwo sprawdzić czy z nią jest wszystko ok, wystarczy przepuścić wodę wężykami dla pewności

1950
05-06-2013, 05:11
Przy zasobniku nie ma żadnych zaworów,także d..a blada.
Mam jedynie głowny zawór zimnej wody ale jak go zakręcę to nie ma ani ciepłej ani zimnej.
nie chcę być upierdliwy,
ale ile cię ta instalacja kosztowła?

.
.... tak tanio?:jawdrop:
i nie dałeś się oskubać,

zuch Artur,






już chyba wiesz, jak wyglądają tanie instalacje,

compi
05-06-2013, 05:43
A było już prawie normalnie....

1950
05-06-2013, 06:58
i dalej jest normalnie,
ale Artur nie chciał zrozumieć jednej rzeczy,

szkłem dupy nie utrzesz,

tak mówi stara mądrość ludowa,

mar1973
05-06-2013, 08:14
jeżeli jedną rurą leciałaby gorąca woda i dotarłaby do przedostatniego punktu to na kolejnym - ostatnim musiałaby być gorąca, nie ma innego wyjścia
chyba że:
- do ostatniego punktu dostaje się jakoś "na lewo" zimna woda
- bateria na ostatnim punkcie głupieje i przepuszcza zimną - to pewnie byłoby możliwe jeżeli masz baterię termostatyczną i jest uszkodzona lub odwrotnie podłączona - wtedy rzeczywiście poleci Ci zimna jak będziesz chciał gorącą
jak masz zwykłą baterię to łatwo sprawdzić czy z nią jest wszystko ok, wystarczy przepuścić wodę wężykami dla pewności

witam

masz rację
nie może przecież rurą z bojlera jednoczesnie płynąć woda ciepła do "jednych" kranów a do "drugich" zimna

któraś bateria przepuszcza zimną lub dopływ zimnej masz gdzieś włączony do instalacji cwu (no ale to zostało wykluczone)

pozdrawiam

hydraulik_
05-06-2013, 13:40
Jeszcze cyrkulacja cwu bez zaworu zwrotnego

mar1973
05-06-2013, 14:02
Jeszcze cyrkulacja cwu bez zaworu zwrotnego

witam

cyrkulacja już "wykluczona" patrz post: 11696

pozdrawiam

r19
05-06-2013, 14:09
Jeszcze cyrkulacja cwu bez zaworu zwrotnego

Przecież napisał, że nie ma cyrkulacji.

Albo się okaże, że to jednak bateria, albo trzeba będzie wzywać egzorcystę.

1950
05-06-2013, 15:25
a zapłaciłeś wykonawcy?

hydraulik_
05-06-2013, 15:28
nie śledziłem
Czasem tek mają baterie termostatyczne .W komplecie czasem dodawane są zaworki zwrotne .

Arturo72
05-06-2013, 17:20
Albo się okaże, że to jednak bateria, albo trzeba będzie wzywać egzorcystę.Egzorcysta nie będzie potrzebny ;) Okazało się,że bateria Deante Chili Inox z 7 letnią gwarancją na głowice przepuszcza zimną wodę do instalacji cieplej wody.Uff...

1950
05-06-2013, 18:24
a masz reduktor?

Arturo72
05-06-2013, 19:21
a masz reduktor?
Nie mam ale będzie założony.

mar1973
05-06-2013, 19:42
Nie mam ale będzie założony.

witam

czyli duże prawdopodobieństwo, że zbyt duże ciśnienie i bateria przepuszcza - dzięki wysokiemu ciśnieniu mogła ulec uszkodzeniu

pozdrawiam

1950
05-06-2013, 19:48
tak właśnie,
tym bardziej, że to chińszczyzna

f.5
05-06-2013, 19:53
a masz reduktor?
Chodzi o reduktor na wejsciu wody na budynek od niebieskiej rury czy jeszcze jakis dodatkowy potrzebny ?
jakie cisnienie ustawiamy na nim ? mam 4 bary

Sławek...
05-06-2013, 20:02
witam

czyli duże prawdopodobieństwo, że zbyt duże ciśnienie i bateria przepuszcza - dzięki wysokiemu ciśnieniu mogła ulec uszkodzeniu

pozdrawiam

przecież 6 bar to każda bateria powinna bez problemu wytrzymać a więcej pewnie nie miał bo powinien mieć zawór bezp 6 barowy w instalacji

1950
05-06-2013, 20:04
bezpiecznie do 2,5 bar,
pewnie się znajdą tacy co powiedzą że i 6 bar (dopuszczalne ciśnienie w instalacji) ale później mogą dziać się cuda o nadmiernym zużyciu wody nie wspomnę

1950
05-06-2013, 20:22
w nocy przy braku rozbioru, na pewno jest większe.
reduktor to rozsądna inwestycja

mar1973
05-06-2013, 20:40
przecież 6 bar to każda bateria powinna bez problemu wytrzymać a więcej pewnie nie miał bo powinien mieć zawór bezp 6 barowy w instalacji

witam

niestety wielu tak myśli a potem coś nie działa, winne baterie

polecam:
http://www.instalator.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=4525%3Adobor..
http://www.instalator.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=4545%3Aabc-instalacji-baterie-termostatyczne&lang=pl

najlepiej dokładnie zastosować się do wytycznych producentów urządzeń i do nich się stosować

ja zawsze montuję reduktory (w Niemczech to jest obowiązkowe), a zalety niższe zużycie wody, brak problemów z podłączonymi urządzeniami, ...

pozdrawiam

f.5
05-06-2013, 20:43
w nocy przy braku rozbioru, na pewno jest większe.
reduktor to rozsądna inwestycja
jeszcze pytanko.
oprocz reduktora i chyba zaworu zwrotnego mam zestaw prostych filtrów (tak chciałem)
mam jednak chyba problem z jakoscia wody a mianowicie na brodziku i we wannie a mam produkty metalowe emaliowane tworzą sie osady z wody.
takie jak by oczka po wyschnięciu wody ktore cięzko domyc.
czy zmiękczacz pomoże ?
czy zamiast tych filtrów mozna zastosować zmiękczacz i czy ma on rację bytu w garażu bo ujęcie wody jest własnie w garażu.
w PG nie mam miejsca.
http://images37.fotosik.pl/2084/80051a3aefa00159med.jpg (http://www.fotosik.pl)

Ps Pozdrowienia z Tychów
Jakies protesty mieliscie dzis w Bieruniu :) z Oswięcimia kierowali na Pszczynę

1950
05-06-2013, 20:55
no, musiałem jechać opłotkami,
zmiękczacz powinien pomóc,
a zamiast tych filtrów lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie filtra z płukaniem wstecznym zespolonego z reduktorem,
jak się filtr zabrudzi to wystarczy podpiąć węża i odkręcić zawór, po paru chwilach filtr znowu czysty

Arturo72
05-06-2013, 20:57
najlepiej dokładnie zastosować się do wytycznych producentów urządzeń i do nich się stosować

W karcie gwarancyjnej baterii mam wzmiankę o ciśnieniu max.10 bar a zalecanym 2-5 bar.
Reduktor będzie zamontowany,chociaż nie sądzę,że ciśnienie spowodowało nie szczelność baterii.

mar1973
05-06-2013, 21:00
jeszcze pytanko.
oprocz reduktora i chyba zaworu zwrotnego mam zestaw prostych filtrów (tak chciałem)
mam jednak chyba problem z jakoscia wody a mianowicie na brodziku i we wannie a mam produkty metalowe emaliowane tworzą sie osady z wody.
takie jak by oczka po wyschnięciu wody ktore cięzko domyc.
czy zmiękczacz pomoże ?
czy zamiast tych filtrów mozna zastosować zmiękczacz i czy ma on rację bytu w garażu bo ujęcie wody jest własnie w garażu.
w PG nie mam miejsca.
http://images37.fotosik.pl/2084/80051a3aefa00159med.jpg (http://www.fotosik.pl)

Ps Pozdrowienia z Tychów
Jakies protesty mieliscie dzis w Bieruniu :) z Oswięcimia kierowali na Pszczynę

witam

aby dobrać stację uzdatniania wody trzeba znać skład wody, najlepiej zbadaj wodę, po otrzymaniu wyniku można dobrać jaka jest najlepsza stacja, wtedy dopiero będzie wiadomo czy warto inwestować w takie urządzenie

warto rozdzielić tak instalację, żeby woda, np. do podlewania, do ogrodu nie przechodziła przez stację

pozdrawiam

mar1973
05-06-2013, 21:04
W karcie gwarancyjnej baterii mam wzmiankę o ciśnieniu max.10 bar a zalecanym 2-5 bar.
Reduktor będzie zamontowany,chociaż nie sądzę,że ciśnienie spowodowało nie szczelność baterii.

witam

pewnie jak zredukujesz ciśnienie do 2-3bar to problem zniknie:rolleyes:

pozdrawiam

Arturo72
05-06-2013, 21:13
witam

pewnie jak zredukujesz ciśnienie do 2-3bar to problem zniknie:rolleyes:

pozdrawiam

Raczej nie gdyż na głównym zaworze skręciłem przepływ do miniumum,czyli woda z baterii ledwo leciała a problem nie zniknął,także wygląda to na usterkę mechaniczną baterii/głowicy nie zależną od ciśnienia wody.

Jacekss
06-06-2013, 07:36
zamontowałem u siebie taki reduktor z filtrem o którym pisał @1950 - fajna sprawa, małe i skuteczne :) ciśnienie ograniczam do ok 3,5 bar

malux20
06-06-2013, 07:44
MOŻE KTOŚ PODAĆ ziżycie z podlicznika za cały maj na cwu?

leone
06-06-2013, 08:36
u mnie 61 kWh w maju - 2 osoby + w każdy weekend najazdy obcych i jeśli dobrze kojarzę to ze dwa razy w nocy załązało się ogrzewanie.

malux20
06-06-2013, 09:13
leo z tego co pamiętam też masz s10?
fajny wynik

leone
06-06-2013, 09:35
Tak S10
I jestem zadowolony bo miesiąc grzania CWU to jakieś dwadzieścia pare zł. Co prawda nie kożystamy jeszcze z wanny bo górna łazienka cały czas się robi, a w lipcu przybędzie nowy członek rodziny. Jeśli nawet zużycie podskoczy o 100% to i tak mnie to nie ruszy.

Ja zauważyłem natomiast inną rzecz.
Nagrzewanie przeciwbakteryjne:
nie mam w sterowniku dostępnych linii 1644 i dalej w ustawieniach CWU, a jest to tym bardziej dziwne że dałbym sobie chyba rękę uciąć że kiedyś je tam widziałem. Nie mogę włączyć tego wygrzewania., a z kolei ustawiając temp zadaną dla wody 65* (to jest chyba max) pompa grzeje do około 50* i dalej włącza "ładowanie grzałki elektr." (które fizycznie są odłączone). Czy sama pompa nie da rady nagrzać wody do wyższej temp. czy może coś namieszałem w ustawieniach.
Jak to jest w innych atlanticach?

Pyxis
06-06-2013, 10:34
Raczej nie gdyż na głównym zaworze skręciłem przepływ do miniumum,czyli woda z baterii ledwo leciała a problem nie zniknął,także wygląda to na usterkę mechaniczną baterii/głowicy nie zależną od ciśnienia wody.

Nie znasz praw fizyki i to jest Twoj glowny problem przy takich eksperymentach.
Trzeba bylo zmierzyc cisnienie przy zdlawionym zaworze glownym oraz zakreconej baterii i zobaczyc o ile "spadlo". ;)

malux20
06-06-2013, 10:48
ale jakieś prysznice w tym zużyciu ?
czy tylko umywalka

mar1973
06-06-2013, 12:08
Tak S10
I jestem zadowolony bo miesiąc grzania CWU to jakieś dwadzieścia pare zł. Co prawda nie kożystamy jeszcze z wanny bo górna łazienka cały czas się robi, a w lipcu przybędzie nowy członek rodziny. Jeśli nawet zużycie podskoczy o 100% to i tak mnie to nie ruszy.

Ja zauważyłem natomiast inną rzecz.
Nagrzewanie przeciwbakteryjne:
nie mam w sterowniku dostępnych linii 1644 i dalej w ustawieniach CWU, a jest to tym bardziej dziwne że dałbym sobie chyba rękę uciąć że kiedyś je tam widziałem. Nie mogę włączyć tego wygrzewania., a z kolei ustawiając temp zadaną dla wody 65* (to jest chyba max) pompa grzeje do około 50* i dalej włącza "ładowanie grzałki elektr." (które fizycznie są odłączone). Czy sama pompa nie da rady nagrzać wody do wyższej temp. czy może coś namieszałem w ustawieniach.
Jak to jest w innych atlanticach?

witam

masz pompę niskotemperaturową
maksymalna temperatura wody na wyjściu z pompy to 52*C
powyżej tylko za pomocą grzałki

pozdrawiam

hydraulik_
06-06-2013, 13:04
witam

czyli duże prawdopodobieństwo, że zbyt duże ciśnienie i bateria przepuszcza - dzięki wysokiemu ciśnieniu mogła ulec uszkodzeniu

pozdrawiam

Reduktor redukuje ciśnienie zimnej i ciepłe. jeżeli jest wysokie ale równe dla cieplej i zimnej to nie może uszkodzić w ten sposób.Bateria musi wytrzymać minimum 5 bar

mar1973
06-06-2013, 13:13
Reduktor redukuje ciśnienie zimnej i ciepłe. jeżeli jest wysokie ale równe dla cieplej i zimnej to nie może uszkodzić w ten sposób.Bateria musi wytrzymać minimum 5 bar

witam

czy ja napisałem, że jest inaczej?

pozdrawiam

hydraulik_
06-06-2013, 13:24
to nie była krytyka tylko ciąg dalszy informacji.
Inna rzecz ,że zamontowanie reduktora bez naczynia wyrównawczego powoduje wzrost ciśnienia nawet do 6 bar(zwór bezpieczeństwa)

plusfoto
06-06-2013, 13:39
Pompy ciepła CTC-ENERTECH GROUP A.B.
Ja pierdziu:o Na 21 postów 10 to prawie kopiuj - wklej.
Za coś takiego moim zdaniem administracja powinna mieć prawo do obligatoryjnego wystawienia FV n.p. 1000 od każdego takiego wpisu.

malux20
06-06-2013, 14:15
CO PLUS nic tylko zamawiać!

hydraulik_
06-06-2013, 14:26
Ja pierdziu:o Na 21 postów 10 to prawie kopiuj - wklej.
Za coś takiego moim zdaniem administracja powinna mieć prawo do obligatoryjnego wystawienia FV n.p. 1000 od każdego takiego wpisu.
Ciekawe czy w innych przypadkach też grają uczciwie :D

plusfoto
06-06-2013, 14:32
Ciekawe czy w innych przypadkach też grają uczciwie :D
To pomińmy milczeniem:lol2:

malux20
06-06-2013, 14:40
tak przy okazji dziś
przestawiłem modulację maksymalną z 100% na 80%
i max temp do której może dążyć zasilenie pompy do 65stop

mniejsza maksymalna modulacja powoduje że pompa nie rusza tak mocno z kopyta i nie zdąży osiągnąć tych 65 zanim temp w zasobniku nie osiągnie docelowej temperatury [fabrycznie to chyba jest ustawione na 52 stop]
przy tych 52 pompa się wyłączała jak zasilanie to osiągało a zadana temp w zasobniku jeszcze nie osiągnela np 42 stop.
pompa wtedy glupiała i się grzałka odpalała zeby dobić do temp.
aha grzałki w zasobniku nie mam ieszce podłączonej:yes:

hydraulik_
06-06-2013, 14:46
Uruchom sobie możliwość kilku prób podgrzewania cwu .Na zimę wyłącz te 65c(teraz też dość wysoko

malux20
06-06-2013, 14:59
w zasobniku temp była 25stop
pompa w 35 minut zużyła 2kwh i dobila 300litrów do 43 stop
wszystko na jednym starcie

to przy plus 15 koszt wody na 3 0sobową rodzinę bez oszczędzania wyjdzie 1 zł

zainteresowany pompą
08-06-2013, 10:13
Cześć

Od prawie roku śledzę różne tematy na forach Muratora.
Kończę aktualnie budowę swojego domu.
Jestem na etapie wyboru ogrzewania - źródła ogrzewania - mam już zrobioną instalację podłogową w całym domu (160m2) + 2 grzejniki łazienkowe, podłączone do 2 rozdzielaczy podłogowych.
Jeden z polecanych forumowiczów zrobił dla mojego domu OZC - wyszło zapotrzebowanie ok. 8kW.
Wiem, że nie będę miał gazu (aktualnie ponad 100m od mojego domu).
Jeden z moich znajomych ma zamontowaną pompę ciepła powietrze-woda (montaż dokonany też przez forumowicza), grzał już 3 zimy i jest zadowolony, koszty ogrzewania są do przyjęcia, ma założony ciepłomierz i licznik energii, i jak pokazywał mi wyliczenia, koszty są porównywalne z kosztami gazu (gdyby go miał).
Proszę o pomoc w doborze pompy + bojlera (cwu chcę dla 4 osób, myślę, że coś k. 300l?).
Czekam na propozycje i oferty, mogą być na PRIV.

Aha, rury PP fi 32 od 2 rozdzielaczy podłogowych doprowadzone są do kotłowni.

Dziękuję za uwagę i czekam

Krzysiek

malux20
09-06-2013, 06:10
3oo l bierz

ja u siebie z grzaniem cwu doszedłem do ładu
od czwartku nie używam wody
od 17,30 do 22 mam ustawione 42 reszta czasu to 35
pompa włączała się tylko o 17,30
po 30 min dochodzi do 43[temp wody w zasobniku] i do nastepnego dnia 17,30 spada do 36-37
dobawychodzi 1kwh
potestuje ją teraz z 1prysznicem
a za tydzien to już przeprowadzka
już teraz widzę po spadku temperatury warto mieć duzy zasobnik
do ładu doszedłem tylko ustaw. sterownika.

przy taryfie 13-15 spokojnie cwu bedzie tylko grzane w tanszej taryfie
przy 3 osobowej rodzinie od marca do listopada koszt cwu bez oszczedzania to max 1,5 doba i to duzy max

malux20
11-06-2013, 12:54
STRATY dobowe to 1kwh
jeden długi prysznic to 0,2-0,3 kwh
18-22-temp 42
22-18 35

mar1973
11-06-2013, 17:46
STRATY dobowe to 1kwh
jeden długi prysznic to 0,2-0,3 kwh
18-22-temp 42
22-18 35

witam

straty nieduże
zuzycie wody i koszty też
utrzymujesz b. niskie temperatury w zbiorniku i instalacji cwu
musisz pamietać o wygrzewaniu wody!!!

pozdrawiam

mar1973
11-06-2013, 18:04
3oo l bierz

ja u siebie z grzaniem cwu doszedłem do ładu
od czwartku nie używam wody
od 17,30 do 22 mam ustawione 42 reszta czasu to 35
pompa włączała się tylko o 17,30
po 30 min dochodzi do 43[temp wody w zasobniku] i do nastepnego dnia 17,30 spada do 36-37
dobawychodzi 1kwh
potestuje ją teraz z 1prysznicem
a za tydzien to już przeprowadzka
już teraz widzę po spadku temperatury warto mieć duzy zasobnik
do ładu doszedłem tylko ustaw. sterownika.

przy taryfie 13-15 spokojnie cwu bedzie tylko grzane w tanszej taryfie
przy 3 osobowej rodzinie od marca do listopada koszt cwu bez oszczedzania to max 1,5 doba i to duzy max

witam

na dzień dzisiejszy polecam pompy Panasonic Aquarea

wychodzą cenowo najlepiej (drożej wychodzą pompy Atlantica no i oczywiście Daikina, które też montuję)

pompa 3-fazowa serii F o mocy 9kW daje przy temperaturze zewnetrznej -15*C 8,3kW
ewntualnie lepsze pompy (niestety trochę droższe) serii T-Cup o mocy 9KW (1- i 3-fazowe) utrzymują swoją moc nominalną 9kW, aż do temperatury -15*C

pozdrawiam

hydraulik_
11-06-2013, 20:45
A ile to jest taniej za serię F 9kW 1 fazowa

mar1973
11-06-2013, 21:13
A ile to jest taniej za serię F 9kW 1 fazowa

witam

od czego taniej?
jednofazowa 9kW seria F w -15*C daje 5,9kW, a trójfazowa 8,3kW

pozdrawiam

malux20
12-06-2013, 10:56
temp w zas jest większa od zadanej
będę wygrzewał ale nie co tydzien

malux20
12-06-2013, 15:51
mar podaj jakieś przykładowe koszty kompleksowe
ja wiem że moja pompa to żadna rakieta
no ale po 1 zimie jestem zadowolony
z cwu chwilowo jestem jeszcze bardziej zadowolony
prysznic mój wychodzi około 10-15gr brutto
[no i plus 1kwh strat dobowych-31 gr]

mar1973
12-06-2013, 16:35
mar podaj jakieś przykładowe koszty kompleksowe
ja wiem że moja pompa to żadna rakieta
no ale po 1 zimie jestem zadowolony
z cwu chwilowo jestem jeszcze bardziej zadowolony
prysznic mój wychodzi około 10-15gr brutto
[no i plus 1kwh strat dobowych-31 gr]

witam

masz b. fajną pompę, może nie rakieta...

pozdrawiam

hydraulik_
12-06-2013, 21:02
witam

od czego taniej?
jednofazowa 9kW seria F w -15*C daje 5,9kW, a trójfazowa 8,3kW

pozdrawiam

napisałeś ,że taniej od Atlantica i Daikina
możesz porównać dokładniej
Zaznaczam ,że nie znam ceny Panasa robię głównie Atlantica.

malux20
12-06-2013, 21:54
NIE PODNIECAJMY się - powietrzna to powietrzna
te 3 marki uważam za porządne-
no ale skoro mówisz że coś jest taniej to podaj konkrety.
o parametrach nie gadajmy.

mar1973
13-06-2013, 08:17
NIE PODNIECAJMY się - powietrzna to powietrzna
te 3 marki uważam za porządne-
no ale skoro mówisz że coś jest taniej to podaj konkrety.
o parametrach nie gadajmy.

witam

ja też je uważam za porządne, polecam je klientom

podam ceny katalogowe dla pomp, które dla -15*C gwarantują wydajność na poziomie ~8kW

jednofazowe:
ATLANTIC ALFEA EXTENSA 13 - cena katalogowa netto: 24.675,00 zł (moc dla -15*C - 8,64kW)
DAIKIN ALTHERMA LT 11,4 - cena katalogowa netto: 29.300,00 zł (moc dla -15*C - 8,67kW)
PANASONIC AQUAREA SERIA F 12 - cena katalogowa netto: 22.330,00 zł (moc dla -15*C - 8,9kW)

trójfazowe:
ATLANTIC ALFEA EXCELIA TRI 11 - cena katalogowa netto: 27.300,00 zł (moc dla -15*C - 10,38kW tutaj jest to niestety najmniejsz jednostka 3-fazowa))
DAIKIN ALTHERMA LT 11,4 - cena katalogowa netto: 30.730,00 zł (moc dla -15*C - 8,67kW)
PANASONIC AQUAREA SERIA F 9 - cena katalogowa netto: 20.030,00 zł (moc dla -15*C - 8,3kW) lub
PANASONIC AQUAREA SERIA T-CUP 9 - cena katalogowa netto: 20.130,00 zł (moc dla -15*C - 9kW)

oczywiście ja bym polecił trójfazową

wiem wiem, że to ceny katalogowe, rabaty (te w miarę podobne), różne dodatkowe wyposażenie trzeba dodać do tych pomp


pozdrawiam

miloszenko
13-06-2013, 09:02
A jakie sa pobory pradu dla powyzszych?

Czy mam rozumiec, ze PC np. T-CUP 9 przy -15 daje 9 KW, czyli COP =1? Jaka jest max moc tego tego modelu?

Pozdrawiam

Arturo72
13-06-2013, 09:34
A jakie sa pobory pradu dla powyzszych?

Czy mam rozumiec, ze PC np. T-CUP 9 przy -15 daje 9 KW, czyli COP =1? Jaka jest max moc tego tego modelu?

PozdrawiamMoja przy -15st.C zużywa 2,2kWh na godzinę.Z jaką faktycznie mocą wtedy pracuje nie wiem.

pancio11
13-06-2013, 09:39
jakieś sporawe te ceny wg ofert, które ja dostałem

Arturo72
13-06-2013, 09:43
jakieś sporawe te ceny wg ofert, które ja dostałem

To są ceny katalogowe,firmy mają upust od katalogu 30-50% także ostateczna cena pompy zależy od firmy instalatorskiej.

pancio11
13-06-2013, 11:11
No ja też jeszcze poczekam bo za niedługo będę potrzebował pompkę, jak narazie czekam na zapotrzebowanie na ciepło ale mniej więcej będę miał tylko co Ty. Czyli 40kwh, rekuperator, dobre ocieplenie, okna 3 szyby. Także jeszcze nie wiem jakiej mocy ale na 100% panas.

Arturo72
13-06-2013, 11:18
Także jeszcze nie wiem jakiej mocy ale na 100% panas.
Ja wybrałem jak wybrałem,prawdopodobnie u mnie 7kW by stykła(miała być Extansa 8kW) i wtedy grzalbym tylko w I taryfie ale skoro mam już 9kW to wykorzystam zapas mocy na II taryfę.

pancio11
13-06-2013, 11:22
masz zwykłego panasa? Bo tak myslę czy nie lepszy byłby 7kv t-cap. Ile płacisz na rok prądu?

malux20
13-06-2013, 13:12
Ja wybrałem jak wybrałem,prawdopodobnie u mnie 7kW by stykła(miała być Extansa 8kW) i wtedy grzalbym tylko w I taryfie ale skoro mam już 9kW to wykorzystam zapas mocy na II taryfę.

o co chodzi z taryfami?

mar1973
13-06-2013, 14:48
A jakie sa pobory pradu dla powyzszych?

Czy mam rozumiec, ze PC np. T-CUP 9 przy -15 daje 9 KW, czyli COP =1? Jaka jest max moc tego tego modelu?

Pozdrawiam



witam

wszystkie podane poniżej pompy do -15*C mogą pracować bez załączania dodatkowej grzałki!!!
poniższe moce mogą być genrowane przez pompy bez załączania grzałek do temperatury zewnętrznej -15*C i temperatury wody grzewczej +35*C

jednofazowe:
ATLANTIC ALFEA EXTENSA 13 - moc dla -15*C - 8,64kW - COP 2,16, pobór energii 4kW)
DAIKIN ALTHERMA LT 11,4 - moc dla -15*C - 8,67kW - SCOP 1,99, pobór energii 4,36kW
PANASONIC AQUAREA SERIA F 12 - moc dla -15*C - 8,9kW - COP 2,43, pobór energii 3,66kW

trójfazowe:
ATLANTIC ALFEA EXCELIA TRI 11 - moc dla -15*C - 10,38kW - COP 1,99, pobór energii 5,21kW
DAIKIN ALTHERMA LT 11,4 - moc dla -15*C - 8,67kW - SCOP 1,99, pobór energii 436kW)
PANASONIC AQUAREA SERIA F 9 - moc dla -15*C - 8,3kW - COP 2,55, pobór energii 3,25kW
PANASONIC AQUAREA SERIA T-CUP 9 - moc dla -15*C - 9kW - COP 2,54, pobór energii 3,55kW

pozdrawiam

mar1973
13-06-2013, 15:02
jakieś sporawe te ceny wg ofert, które ja dostałem

witam

ostatnio montowałem pompę PANASONIC AQUAREA SERIA T-CUP 9 jednofazowa (trójfazowa wychodzi drożej o 4000zł) + zasobnik GALMET 300 l MAXI (b. duża wężownica 3,8m2 dedykowana do pomp ciepła) + sterownik pokojowy

klient zapłacił 22.500zł

pozdrawiam

mar1973
13-06-2013, 15:05
masz zwykłego panasa? Bo tak myslę czy nie lepszy byłby 7kv t-cap. Ile płacisz na rok prądu?

witam

pompy T-CUP Panasonic w Polsce sprzedaje tylko o mocach 9 i 12kW

pozdrawiam

pancio11
13-06-2013, 15:14
Czekam na zapotrzebowanie, prawdopodobnie będzie 40kwh więc nie wiem czy wybrać 9kv t-cap czy zwykły sdf, być może wystarczy mi 7kv ale teżnie wiem czy t-cap czy sdf. Większość osób pisze, że przy rekuperacji nie potrzeby 3-fazy.

mar1973
13-06-2013, 15:23
Czekam na zapotrzebowanie, prawdopodobnie będzie 40kwh więc nie wiem czy wybrać 9kv t-cap czy zwykły sdf, być może wystarczy mi 7kv ale teżnie wiem czy t-cap czy sdf. Większość osób pisze, że przy rekuperacji nie potrzeby 3-fazy.

witam

1 czy 3-fazy - wg mnie jeżeli masz przyłącz prądu, który pozwala na 1-fazową to bez problemu możesz ją wybrać, napewno wyjdzie taniej

pozdrawiam

zainteresowany pompą
13-06-2013, 17:10
Cześć

Dziękuję wszystkim, którzy odpowiedzieli na mój post na forum i prywatnie. Otrzymałem kilka ofert. Wszystkie na Panasonika (dlaczego tylko on:eek:, nie wiem, pewnie to najlepszy wybór obecnie).

Czy wybór Panasonika T-cap 9KW wg Was + zasobnik Galmet 300l Maxi to dobre rozwiązanie?
Plusy:
- uzyskuje moc 9KW bez grzałki i dogrzewa wodę bez grzałki do 55stopni C przy -15stopniach C !!!
- możliwa praca sprężarki przy -20stopniach C
- mają w opcji nowe sterowniki, możliwość sterowania przez internet z telefonu komórkowego lub komputera (ale tu minus tylko wersja angielska - nie po polsku na wyświetlaczu, dla mnie to nie problem, ale mogliby się tutaj postarać)
- pompa obiegowa elektroniczna
- możliwa praca w trybie chłodzenia (klima-konwektory ok lub podłogówka? tu chłodzenie ale nie do końca, możliwość roszenia podłogi)
- wysoka sprawność
- czy niskie koszty to nie wiem, bo mam oferty na razie tylko dla Panasonika
- w ofercie pomp Panasonika lepsze pompy T-cap w takiej samej cenie jak gorsze pompy serii F

Czy macie jakieś uwagi do tego co napisałem? Może ktoś wyśle mi oferty na inne pompy. Z góry dziękuję.

Krzysiek

Arturo72
13-06-2013, 21:01
masz zwykłego panasa? Bo tak myslę czy nie lepszy byłby 7kv t-cap. Ile płacisz na rok prądu?

Mam T-CAP-a,ile płacę na rok powiem i pokażę za rok :) Pompę mam od lutego.

Po pierwszych obserwacjach będzie to fajny wynik ale nie uprzedzam faktów :)


o co chodzi z taryfami?
A o to chodzi,że w pierwszej wersji miała być 8kW jednofazowa,która przy minusowych temperaturach traci moc grzewczą i być może wchodziłbym
w tanią taryfę dlatego wolałem zostać w systemie jednotaryfowym,przy małym zapotrzebowaniu i wyższym COP-ie w dzień koszt byłby wyższy ok.200-300zł niż gdybym korzystał z systemu dwutaryfowego.

inwestorbb
14-06-2013, 06:29
witam

ostatnio montowałem pompę PANASONIC AQUAREA SERIA T-CUP 9 jednofazowa (trójfazowa wychodzi drożej o 4000zł) + zasobnik GALMET 300 l MAXI (b. duża wężownica 3,8m2 dedykowana do pomp ciepła) + sterownik pokojowy

klient zapłacił 22.500zł

pozdrawiam

Witaj.

To co napisałeś jest dla mnie bardzo interesujące. Z firmy na terenie B-B dostałem ofertę na w/w Pompa ciepła powietrze/woda Panasonic 12 kW AquaRea 1 faz wraz z zasobnikiem 300l, armaturą osprzęt, podlicznikiem i montażem na kwotę w okolicach 34.000 zł. Taka kwota zniechęciła mnie do dalszych rozważań o zasadności inwestycji.

Czy kwota, którą podałeś to cena samej pompy?

Jeśli to cena za całość to proszę o kontakt na PRV bo właśnie podpisuje umowę z PGNiG-e na wykonanie przyłącza gazu i wstępnie uzgadniam zakup kotła gazowego. Dla porównania dodam, że kocioł z górnej półki WOLF CGB-20 1 funkcyjny, zasobnik 300l 2 wężowym (wpięcie 2 źródła ciepła), automatyką i montażem w okolicach 18.000 zł. Do tego dochodzi koszt przyłącza ok 2.300 zł

pom_pla
14-06-2013, 07:57
Witaj.

To co napisałeś jest dla mnie bardzo interesujące. Z firmy na terenie B-B dostałem ofertę na w/w Pompa ciepła powietrze/woda Panasonic 12 kW AquaRea 1 faz wraz z zasobnikiem 300l, armaturą osprzęt, podlicznikiem i montażem na kwotę w okolicach 34.000 zł. Taka kwota zniechęciła mnie do dalszych rozważań o zasadności inwestycji.

Czy kwota, którą podałeś to cena samej pompy?

Jeśli to cena za całość to proszę o kontakt na PRV bo właśnie podpisuje umowę z PGNiG-e na wykonanie przyłącza gazu i wstępnie uzgadniam zakup kotła gazowego. Dla porównania dodam, że kocioł z górnej półki WOLF CGB-20 1 funkcyjny, zasobnik 300l 2 wężowym (wpięcie 2 źródła ciepła), automatyką i montażem w okolicach 18.000 zł. Do tego dochodzi koszt przyłącza ok 2.300 zł


I teraz za gaz bedziesz płacił 100% wiecej niż za prąd do celów PC .
Dokładając pare złotych mozesz mieć przy okazji klimatyzacje , przy gazie tak tanio tego nie zrobisz .

[ moderowano - reklama ]

mar1973
14-06-2013, 07:59
Witaj.

To co napisałeś jest dla mnie bardzo interesujące. Z firmy na terenie B-B dostałem ofertę na w/w Pompa ciepła powietrze/woda Panasonic 12 kW AquaRea 1 faz wraz z zasobnikiem 300l, armaturą osprzęt, podlicznikiem i montażem na kwotę w okolicach 34.000 zł. Taka kwota zniechęciła mnie do dalszych rozważań o zasadności inwestycji.

Czy kwota, którą podałeś to cena samej pompy?

Jeśli to cena za całość to proszę o kontakt na PRV bo właśnie podpisuje umowę z PGNiG-e na wykonanie przyłącza gazu i wstępnie uzgadniam zakup kotła gazowego. Dla porównania dodam, że kocioł z górnej półki WOLF CGB-20 1 funkcyjny, zasobnik 300l 2 wężowym (wpięcie 2 źródła ciepła), automatyką i montażem w okolicach 18.000 zł. Do tego dochodzi koszt przyłącza ok 2.300 zł

witam

to była cena za kompletną kotłownię
bez podliczników, gdyż klient był elektrykiem i sam sobie zrobił opomiarowanie

pozdrawiam

malux20
14-06-2013, 10:08
Artur
ja biorę wekendową
na grzanie co wyjdzie około 1500kwh t o w porównaniu[teoretycznie gdybym grzał w dziennej taryfie] do jednotaryfowego przepłaciłbym ze 160 zł
no ale sobota niedziela jest po 31 groszy i po pierwszej zimie wiem że poniedziałek będzie się slizgał ciepłem z wekendem[z 50%] pobierze co normalnie.
wiem że woda w 95 % będzie grzana tylko w taniej taryfie
także w okienku 14-16 lekko licząc godzina będzie tylko dlo co .

r.tyrman
14-06-2013, 13:40
Witaj.

To co napisałeś jest dla mnie bardzo interesujące. Z firmy na terenie B-B dostałem ofertę na w/w Pompa ciepła powietrze/woda Panasonic 12 kW AquaRea 1 faz wraz z zasobnikiem 300l, armaturą osprzęt, podlicznikiem i montażem na kwotę w okolicach 34.000 zł. Taka kwota zniechęciła mnie do dalszych rozważań o zasadności inwestycji.

Czy kwota, którą podałeś to cena samej pompy?

Jeśli to cena za całość to proszę o kontakt na PRV bo właśnie podpisuje umowę z PGNiG-e na wykonanie przyłącza gazu i wstępnie uzgadniam zakup kotła gazowego. Dla porównania dodam, że kocioł z górnej półki WOLF CGB-20 1 funkcyjny, zasobnik 300l 2 wężowym (wpięcie 2 źródła ciepła), automatyką i montażem w okolicach 18.000 zł. Do tego dochodzi koszt przyłącza ok 2.300 zł


Za dwadziescia parę tysięcy nie ma nad czym sie zastanawiać.
Bierz.

malux20
14-06-2013, 13:47
18 tyś za gaz
dużo jednak
i następne abonamenty i opłaty stałe

miloszenko
14-06-2013, 13:53
18 tyś za gaz
dużo jednak
i następne abonamenty i opłaty stałe

Ja mam gaz i taryfe z abonamentem jakies 10 pln, co nie zmienia faktu ze dzielac fakture brutto przez zuzycie uzyskuje nedzne 26gr/KWh.

Jesli ktos juz bierze PC z gornej polki to moze spac spokojnie, bo przy gazie wyszloby go duzo wiecej.

Pozdrawiam

malux20
14-06-2013, 14:00
te 26 gr faktycznie kiepsko wygląda
w domach o b.małym zapotrzebowaniu i dużej akumulacji to zważywszy na koszty serwisu gazu to nawet czysty prąd wychodzi podobnie

ja mam pompę z dolnej półki - i widże po twoich kosztach że to był dobry wybór

miloszenko
14-06-2013, 14:47
No ale podejzewam, ze ogromna wiekszosc uzytkownikow z moja taryfa gazu stawke ma praktycznie identyczna.

Gdyby byla jakas prosta PC powietrzna do CO/CWU dzialajaca do -15 w cenie kondensta to jestesmy do przodu:)

Pozdrawiam

malux20
14-06-2013, 15:07
plusem jest tansze gotowanie
w domach o smoczym apetycie to tylko gaz sobie wyobrażam
jest prosta recepta na zadowolenie z pompy-budować dom jak pod czysty prąd.
wtedy to kążdy sposób palenia będzia ok[z wyjątkiem gaspolów itp

pancio11
14-06-2013, 15:12
Dokładnie tak jak malux20 pisze. Ciepły montaż, dobra izolacja i wszystko w klasie A+++

malux20
14-06-2013, 15:21
pancio ja niestety jestem złym przykładem
tylko małe okna mam całkowicie wysunięte
duże tylko o 4,5 cm

malux20
14-06-2013, 15:30
tak przy okazji zapytam się ile kwh jest w 11kg buli gazu [koszt to 50zł]
coś czuję że jakoś drogo

miloszenko
14-06-2013, 16:14
Jest sobie taka PC:

http://www.e-term.pl/ariston-nuos-evo-split-110-elektryczny-podgrzewacz-wody-z-pomp-ciepa-znnuosevo110.html

I teraz jesli sredniorocznie dobije do 2,5 a rachunek za CWU w czystym pradzie bylby 1500 zl, to mamy przynajmniej 800 zl mniej rocznie wydane, w okolicy 4 roku uzytkowania sie zwraca i jedziemy calkiem przyjemna stawka za KWh :)

Bylby to jeden z najtanszych systemow do CWU i chyba najlepszy na ta chwile jako, ze bezobslugowy. Kwestia tylk na etapie budowy znalesc 2 tys oszczednosci i wydac na PC a nie na super firanki i zaslony do salonu:P

pozdrawiam

hydraulik_
14-06-2013, 16:19
Jest sobie taka PC:

http://www.e-term.pl/ariston-nuos-evo-split-110-elektryczny-podgrzewacz-wody-z-pomp-ciepa-znnuosevo110.html

I teraz jesli sredniorocznie dobije do 2,5 a rachunek za CWU w czystym pradzie bylby 1500 zl, to mamy przynajmniej 800 zl mniej rocznie wydane, w okolicy 4 roku uzytkowania sie zwraca i jedziemy calkiem przyjemna stawka za KWh :)

Bylby to jeden z najtanszych systemow do CWU i chyba najlepszy na ta chwile jako, ze bezobslugowy. Kwestia tylk na etapie budowy znalesc 2 tys oszczednosci i wydac na PC a nie na super firanki i zaslony do salonu:P

pozdrawiam
Tak
Pompa jest lepsza od firanek.:)

mar1973
14-06-2013, 16:40
tak przy okazji zapytam się ile kwh jest w 11kg buli gazu [koszt to 50zł]
coś czuję że jakoś drogo

witam

za:
http://www.e-petrol.pl/index.php/wiedza-i-porady/lpg/wlasciwosci-i-przeliczanie

"Średnia wartość opałowa mieszaniny propanu i butanu wynosi QW=46.000 kJ/kg.

Wartości przeliczeniowe dla propanu

1 l płynu = 0,254 m3 gazu

faza ciekła
1 l = 0,52 kg
1 kg = 1,92 l
faza gazowa
1 Nm3 = 2 kg
1 kg = 0,5 Nm3
wartość opałowa
ok. 46 MJ/kg
ok. 92 MJ/m3
ok. 11000 kcal/kg
ok. 22000 kcal/m3
ok. 1 kg/h = 13 kW ok. 1 kW = 0,077 kg/h"

a dokładnie: 1kg - 12,87kW


pozdrawiam

miloszenko
14-06-2013, 16:44
Ja wzialem bezobslugowy system CO/CWU i takiego chce sie trzymac.

Wybor jest nie tylko pod katem obslugiwalnosci, ale extra m2 potrzebnyh na kotlownie (badz nie), dodatkowych kosztow stalych (abonament zagaz), kosztu samego systemu CO wzgledem kosztu energii z niego uzyskanej, dlatego tyle bicia piany na to idzie:P

Lodowka to lodowka, fakt chodzi 24/7/365, ale zawsze idzie na prad, czasem wezmiemy dla wygladu ale gazowej czy na paliwa stale raczej sie nie kupuje, stad przy niej nieco dylematow mniej:)

Pozdrawiam

r.tyrman
14-06-2013, 17:05
Jest sobie taka PC:

Bylby to jeden z najtanszych systemow do CWU i chyba najlepszy na ta chwile jako, ze bezobslugowy. Kwestia tylk na etapie budowy znalesc 2 tys oszczednosci i wydac na PC a nie na super firanki i zaslony do salonu:P

pozdrawiam

Lepiej kupić firanki.
Cieplej nie będzie ale na pewno ładniej.
O czym Ty miłoszenko piszesz?

mar1973
14-06-2013, 17:11
Jest sobie taka PC:

http://www.e-term.pl/ariston-nuos-evo-split-110-elektryczny-podgrzewacz-wody-z-pomp-ciepa-znnuosevo110.html

witam

fajna pompa,atrakcyjna cena
tylko troszeczkę mały zbiornik 110l i długi czas grzania wody ale dla 2-3 osób z małym poborem wody (bez wanny) wystarczy

pozdrawiam

miloszenko
14-06-2013, 17:21
Lepiej kupić firanki.
Cieplej nie będzie ale na pewno ładniej.
O czym Ty miłoszenko piszesz?

Pisze o typowych dylematach podczas budowy, kiedy na FM rozbijamy sie o kilka stowek czy warto czy nie warto, a potem pakujemy dziesatki tysiecy we wnetrza, ktore z 3-5 lat bedziemy chcieli zmieniac nie dlatego, ze sie cos psuje, tylko ze co innego juz jest top/trendy:P

FM mocno wyolbrzymia wiekszosc problemow, ale tez obala wiele mitow i pozwala zaoszczedzic wiele PLN:) Chociaz inaczej sie patrzylo na forum przed budowa, a zupelnie inaczej patrzy sie po zakonczeniu.

Pozdrawiam

miloszenko
14-06-2013, 17:23
witam

fajna pompa,atrakcyjna cena
tylko troszeczkę mały zbiornik 110l i długi czas grzania wody ale dla 2-3 osób z małym poborem wody (bez wanny) wystarczy

pozdrawiam

Teraz mam 120 grzany do 42 stopni, jest nas 3, mloda ma codziennie kapiel w wannie i nie brakuje.

PC moze grzac wyzej jesli jest potrzeba, dla 3 osob za swiat (o ile nie bedzie 3 palnych wanien codziennie, chociaz to jest rozrzutnosc wody a nie uzasadnienie kupna PC jak to dla niektorych wygodniej:P ).

Pozdrawiam

r.tyrman
14-06-2013, 17:30
Pisze o typowych dylematach podczas budowy, kiedy na FM rozbijamy sie o kilka stowek czy warto czy nie warto, a potem pakujemy dziesatki tysiecy we wnetrza, ktore z 3-5 lat bedziemy chcieli zmieniac nie dlatego, ze sie cos psuje, tylko ze co innego juz jest top/trendy:P

FM mocno wyolbrzymia wiekszosc problemow, ale tez obala wiele mitow i pozwala zaoszczedzic wiele PLN:) Chociaz inaczej sie patrzylo na forum przed budowa, a zupelnie inaczej patrzy sie po zakonczeniu.

Pozdrawiam

Do CWU to zgoda.
Ale my tu o PC-PW do CO i CWU dyskutujemy.

Pozdrawiam.

mar1973
14-06-2013, 17:36
Teraz mam 120 grzany do 42 stopni, jest nas 3, mloda ma codziennie kapiel w wannie i nie brakuje.

PC moze grzac wyzej jesli jest potrzeba, dla 3 osob za swiat (o ile nie bedzie 3 palnych wanien codziennie, chociaz to jest rozrzutnosc wody a nie uzasadnienie kupna PC jak to dla niektorych wygodniej:P ).

Pozdrawiam

witam

kto tu mówi o pełnych wannach, nawet nie pełnej
ile zuzywa się wg ciebie wody w czasie 1 kapieli w wannie?

u wielu klientów wymieniałem zbiorniki 100-150l na większe, bo brakowało wody

pozdrawiam

Jacekss
14-06-2013, 20:43
właśnie, wanna z 200l o temp 40C i 2 takie kąpiele dziennie...
przydałby się w takim przypadku zbiornik z min 250-300l

yaiba83
14-06-2013, 20:44
witam

za:
http://www.e-petrol.pl/index.php/wiedza-i-porady/lpg/wlasciwosci-i-przeliczanie

"Średnia wartość opałowa mieszaniny propanu i butanu wynosi QW=46.000 kJ/kg.

Wartości przeliczeniowe dla propanu

1 l płynu = 0,254 m3 gazu

faza ciekła
1 l = 0,52 kg
1 kg = 1,92 l
faza gazowa
1 Nm3 = 2 kg
1 kg = 0,5 Nm3
wartość opałowa
ok. 46 MJ/kg
ok. 92 MJ/m3
ok. 11000 kcal/kg
ok. 22000 kcal/m3
ok. 1 kg/h = 13 kW ok. 1 kW = 0,077 kg/h"

a dokładnie: 1kg - 12,87kW


pozdrawiam

Kolega fajnie policzył. Dla ścisłości przy porównywaniu z energią elektryczną należałoby jeszcze uwzględnić sprawność pieca gazowego.

hydraulik_
15-06-2013, 06:00
witam

za:
http://www.e-petrol.pl/index.php/wiedza-i-porady/lpg/wlasciwosci-i-przeliczanie

"Średnia wartość opałowa mieszaniny propanu i butanu wynosi QW=46.000 kJ/kg.

Wartości przeliczeniowe dla propanu

1 l płynu = 0,254 m3 gazu

faza ciekła
1 l = 0,52 kg
1 kg = 1,92 l
faza gazowa
1 Nm3 = 2 kg
1 kg = 0,5 Nm3
wartość opałowa
ok. 46 MJ/kg
ok. 92 MJ/m3
ok. 11000 kcal/kg
ok. 22000 kcal/m3
ok. 1 kg/h = 13 kW ok. 1 kW = 0,077 kg/h"

a dokładnie: 1kg - 12,87kW


pozdrawiam
To 1 litr to 7,5 kWh

mar1973
15-06-2013, 07:10
To 1 litr to 7,5 kWh

witam

1 litr to jakieś 6,7kW

ale trzeba jeszcze tak jak pisze yaiba83 uwzględnić sprawność urządzenia gazowego

pozdrawiam

hydraulik_
15-06-2013, 19:39
witam

1 litr to jakieś 6,7kW

ale trzeba jeszcze tak jak pisze yaiba83 uwzględnić sprawność urządzenia gazowego

pozdrawiam

drogo wychodzi

mar1973
17-06-2013, 15:58
drogo wychodzi

witam

niestety b. drogo
pompy ciepła wychodzą dużo taniej:D

pozdrawiam

Martin688
17-06-2013, 17:26
Dobrý den. Mohu doporučit tepelná čerpadla firmy Ochsner. Montuje a dodává firma http://www.bioterm.cz
doporučuji. Martin

malux20
18-06-2013, 15:27
szkoda że po braku prądu muszę ustawiać czas

zainteresowany pompą
18-06-2013, 19:26
Cześć

Wszystkim dziękuję za oferty i wszelkie informacje.:yes:

Zdecydowałem się na pompę Panasonica 1-fazową T-CUP 9kW. Dostałem ofertę za 23.000 zł ze zbiornikiem Galmet Maxi 300l.
W opcji 600zł taniej zamiast zbiornika Galmetu (wężownica 3,8m2) mogę dostać czeski zbiornik OKC 300 (wężownica 3,2m2). Nie wiem jeszcze na jaki się zdecydują. Zbiornik OKC 300 polecił mi forumowicz PANAS (dziękuję bardzo). Mój chyba przyszły instalator (jeszcze nie podpisałem umowy) powiedział, że jest OK i że będzie dobrze grzał (0,6m2 mniejsza wężownica - co o tym myślicie?).

Mogę jeszcze wziąć pompę jw. tylko z możliwością chłodzenia - ma ktoś taką, jakieś uwagi?

Jeszcze raz dziękuję,

Krzysiek

hydraulik_
18-06-2013, 19:49
wężownica wystarczy,
Chłodzenie to nie problem w pompie tylko w elementach chłodzących (kondensacja pary wodnej ,itp)

Pratchawiec
18-06-2013, 19:59
Cześć

Wszystkim dziękuję za oferty i wszelkie informacje.:yes:

Zdecydowałem się na pompę Panasonica 1-fazową T-CUP 9kW. Dostałem ofertę za 23.000 zł ze zbiornikiem Galmet Maxi 300l.
W opcji 600zł taniej zamiast zbiornika Galmetu (wężownica 3,8m2) mogę dostać czeski zbiornik OKC 300 (wężownica 3,2m2). Nie wiem jeszcze na jaki się zdecydują. Zbiornik OKC 300 polecił mi forumowicz PANAS (dziękuję bardzo). Mój chyba przyszły instalator (jeszcze nie podpisałem umowy) powiedział, że jest OK i że będzie dobrze grzał (0,6m2 mniejsza wężownica - co o tym myślicie?).

Mogę jeszcze wziąć pompę jw. tylko z możliwością chłodzenia - ma ktoś taką, jakieś uwagi?

Jeszcze raz dziękuję,

Krzysiek

Witam

Kup klimakonwektor(y). Ja do swojej P... T-cap 9 kupiłem Aermec FCL62. Cena za jakość przyzwoita. U mnie b. pasuje do podwieszanego sufitu. Zwróć przy tym uwagę na opory przepływu.

Pozdrawiam

Pratchawiec

mar1973
18-06-2013, 20:18
Witam

Kup klimakonwektor(y). Ja do swojej P... T-cap 9 kupiłem Aermec FCL62. Cena za jakość przyzwoita. U mnie b. pasuje do podwieszanego sufitu. Zwróć przy tym uwagę na opory przepływu.

Pozdrawiam

Pratchawiec

witam

ZAINTERESOWANY POMPĄ ma już zrobioną instalację, nie ma już możliwości zainstalowania klimakonwektorów
chłodzenie za pomocą podłogi pozwoli mu obniżyć temperaturę powietrza o kilka stopni
montowałem już pompy ciepła z opcją chłodzenia, nike jest to klima ale efekt jest odczuwalny
minusem roszenie podłogi ale jak się usrawi odpowiednio temperaturę, to pocenie nie występuje

pozdrawiam

Pratchawiec
18-06-2013, 20:29
witam

ZAINTERESOWANY POMPĄ ma już zrobioną instalację, nie ma już możliwości zainstalowania klimakonwektorów
chłodzenie za pomocą podłogi pozwoli mu obniżyć temperaturę powietrza o kilka stopni
montowałem już pompy ciepła z opcją chłodzenia, nike jest to klima ale efekt jest odczuwalny
minusem roszenie podłogi ale jak się usrawi odpowiednio temperaturę, to pocenie nie występuje

pozdrawiam


I chodzenie latem w kożuchowych kapciach. Brrr!
Wystarczy wpiąć trójnik, elektrozawór i kabelek sterujący. No i dodatkowe rurki. Chyba, że ściany, podłogi, sufity, itp już zrobione na gotowo.

Pozdrawiam

Pratchawiec

mar1973
18-06-2013, 20:40
I chodzenie latem w kożuchowych kapciach. Brrr!
Wystarczy wpiąć trójnik, elektrozawór i kabelek sterujący. No i dodatkowe rurki. Chyba, że ściany, podłogi, sufity, itp już zrobione na gotowo.

Pozdrawiam

Pratchawiec

witam

o czym ty piszesz, masz coś takiego?
u rodziców zamontowałem pompę ciepła, chłodzą podłogą i w kożuchowych kapciach nie chodzą, powiem więcej chłodna pogoda daje fajny chłodek stopom
k. 15 dziś załączyłem rodzicom chłodzenie, chodziłem gołymi nogami po płytkach (temperatura ok. 17-18stopni, efekt fajny
wiem nie schłodzi powietrza jak klima, no cóż
w zeszłym roku temperatury powietrza w pomieszczeniach, gdzie działa podłogówka były niższe o ok. 5stopni, od pomieszczeń, gdzie nie ma chłodzenia

pozdrawiam

mar1973
18-06-2013, 20:50
Nad tym sie nieraz zastanawialem....:)
Zarazem jakos wolalbym chlodne powietrze a nie zimna podloge.... Ale
Przyznam ze nie mialem okazji sprawdzic "chlodzenia" podloga...
moge sobie tylko "niewyobrazac"

Grzanie wiemy dziala nie tylko przy plytkach.... A jak z chlodzeniem majac drewniane podlogi, wykladziny lub dywany ( jak ktos lubi )?

:)

witam

drewniane podłogi grzeją oczywiście gorzej niż płytki tak samo chłodzą gorzej niż płytki

napiszę jeszcze raz to nie jest klima, ale zawsze coś, jak ma się taką możliwość, to dopłata 700-1000 zł za obniżenie temperatury to chyba nie wygurowana kwota

pozdrawiam

Pratchawiec
18-06-2013, 21:09
Napisałem w wątku "Opłacalność pompy ciepła";
23-03-2013 #310

Chłodzenie domu przez podłogówkę jest moim zdaniem nieporozumieniem. W moim domu, użytkowanym od ponad 15 lat podłogówka jest od początku. Klimatyzację mam od 7 lat, w związku z tym piszę to na podstawie własnych doświadczeń a nie opinii wyczytanych tu i ówdzie.
W waszej gorącej dyskusji pomijacie w zupełności najistotniejszy czynnik komfortu cieplnego, dla którego chłodzenie powietrzem jest jedynym sensownym rozwiązaniem. Chodzi o zmniejszenie wilgotności powietrza i zapewniam Was, że jej obniżenie w upalny dzień, powiedzmy z 85 % do choćby 65, daje efekt znacznie bardziej odczuwalny dla komfortu i samopoczucia, niż samo obniżenie temperatury, choćby nawet o 5 stopni.
W praktyce obniżenie temperatury o 2* i zmniejszenie wilgotności o kilkanaście % daje odczucie powrotu do normalności.
Chłodząc jedynie podłogę uzyskacie w konsekwencji efekt wręcz odwrotny od zamierzonego, bowiem wilgotność względna powietrza ulegnie dalszemu zwiększeniu.

Pracując z pełną mocą chłodniczą moje trzy jednostki o łącznej nominalnej mocy grzewczej 17 kW potrafią w ciągu jednej godziny odprowadzić z chłodzonego powietrza zbiorczą rurką ponad 5 l. wody. Nie wierzyłem producentowi i podstawiłem pod wylot dość dużą miskę. Po dwóch godzinach woda z niej przelewała się na trawnik.
Co dzieje się z tą wodą w razie chłodzenia podłogi? odpowiedź jest prosta - nic; ona dalej pozostaje w domu dążąc uparcie do stanu rosy, z nader niemiłymi konsekwencjami. Rekuperator a właściwie GWC, przy jego symbolicznym przepływie, może co najwyżej poprawić nastrój a nie powietrze.

Dla opcji aktywnego chłodzenia pozostaje zatem alternatywa;
- klimatyzacja na odrębnym układzie - z niej na dzień dzisiejszy korzystam wykorzystując ją zresztą głównie dla ogrzewania
-odpowiedniej mocy klimakonwektor(y), z wykorzystaniem PC jak agregatu wody lodowej - z tej opcji skorzystam w nowo budowanym
domu.

Zwracam uwagę na jeszcze jedną kwestię. Podawane w prospektach reklamowych informacje o cichej pracy jednostek wewnętrznych są prawdziwe, o tyle tylko o ile dotyczą najniższych ich biegów i co za tym idzie wydajności, czy to chłodniczej czy cieplnej. Dla mocy nominalnych wentylatory w/w jednostek muszą pracować na full. Dlatego przy doborze należy je przewymiarowywać tak, by oczekiwaną charakterystykę pracy uzyskiwały co najwyżej na biegach średnich. Dotyczy to również jednostek inverterowych.

Podtrzymuję w całości. Chłodzenie podłogi jest "protezą" i nie ma nic wspólnego z komfortem cieplnym. Mam podłogówkę, często wyłączaną w sezonie grzewczym (temp posadzki 19-20*) i wiem jak dalece na dłuższą metę niekomfortowy jest promieniujący z niej chłód.

Pozdrawiam

Pratchawiec

pancio11
18-06-2013, 21:37
Czyli wężownica 3,2 spokojnie wystarczy?

mar1973
18-06-2013, 21:37
Napisałem w wątku "Opłacalność pompy ciepła";
23-03-2013 #310

Chłodzenie domu przez podłogówkę jest moim zdaniem nieporozumieniem. W moim domu, użytkowanym od ponad 15 lat podłogówka jest od początku. Klimatyzację mam od 7 lat, w związku z tym piszę to na podstawie własnych doświadczeń a nie opinii wyczytanych tu i ówdzie.
W waszej gorącej dyskusji pomijacie w zupełności najistotniejszy czynnik komfortu cieplnego, dla którego chłodzenie powietrzem jest jedynym sensownym rozwiązaniem. Chodzi o zmniejszenie wilgotności powietrza i zapewniam Was, że jej obniżenie w upalny dzień, powiedzmy z 85 % do choćby 65, daje efekt znacznie bardziej odczuwalny dla komfortu i samopoczucia, niż samo obniżenie temperatury, choćby nawet o 5 stopni.
W praktyce obniżenie temperatury o 2* i zmniejszenie wilgotności o kilkanaście % daje odczucie powrotu do normalności.
Chłodząc jedynie podłogę uzyskacie w konsekwencji efekt wręcz odwrotny od zamierzonego, bowiem wilgotność względna powietrza ulegnie dalszemu zwiększeniu.

Pracując z pełną mocą chłodniczą moje trzy jednostki o łącznej nominalnej mocy grzewczej 17 kW potrafią w ciągu jednej godziny odprowadzić z chłodzonego powietrza zbiorczą rurką ponad 5 l. wody. Nie wierzyłem producentowi i podstawiłem pod wylot dość dużą miskę. Po dwóch godzinach woda z niej przelewała się na trawnik.
Co dzieje się z tą wodą w razie chłodzenia podłogi? odpowiedź jest prosta - nic; ona dalej pozostaje w domu dążąc uparcie do stanu rosy, z nader niemiłymi konsekwencjami. Rekuperator a właściwie GWC, przy jego symbolicznym przepływie, może co najwyżej poprawić nastrój a nie powietrze.

Dla opcji aktywnego chłodzenia pozostaje zatem alternatywa;
- klimatyzacja na odrębnym układzie - z niej na dzień dzisiejszy korzystam wykorzystując ją zresztą głównie dla ogrzewania
-odpowiedniej mocy klimakonwektor(y), z wykorzystaniem PC jak agregatu wody lodowej - z tej opcji skorzystam w nowo budowanym
domu.

Zwracam uwagę na jeszcze jedną kwestię. Podawane w prospektach reklamowych informacje o cichej pracy jednostek wewnętrznych są prawdziwe, o tyle tylko o ile dotyczą najniższych ich biegów i co za tym idzie wydajności, czy to chłodniczej czy cieplnej. Dla mocy nominalnych wentylatory w/w jednostek muszą pracować na full. Dlatego przy doborze należy je przewymiarowywać tak, by oczekiwaną charakterystykę pracy uzyskiwały co najwyżej na biegach średnich. Dotyczy to również jednostek inverterowych.

Podtrzymuję w całości. Chłodzenie podłogi jest "protezą" i nie ma nic wspólnego z komfortem cieplnym. Mam podłogówkę, często wyłączaną w sezonie grzewczym (temp posadzki 19-20*) i wiem jak dalece na dłuższą metę niekomfortowy jest promieniujący z niej chłód.

Pozdrawiam

Pratchawiec

witam

pisze ten co nie chłodzi podłogą, wie więcej od tych co coś takiego mają i używają:no:
powtarzam - chłodzenie podłogą to nie klima ale daje chłodek

pewnie nie doświadczyłeś - w gorące dni chłodny prysznic to przyjemność, nie trza gorącego prysznica
w zimie to co innego chłodna podłoga tak jak piszesz 19-20stopni to dyskomfort

pozdrawiam

mar1973
18-06-2013, 21:39
Czyli wężownica 3,2 spokojnie wystarczy?

witam

wystarczy, producenci pomp ciepła mają w swojej ofercie zasobniki, które mają mniejsze wężownice
ale im większa wężownica tym lepiej

pozdrawiam

gall86
19-06-2013, 07:25
tak się zastanawiam, czy chłodzenie podłogą, nad którą są panele czy deski nie spowoduje gromadzenie się tam wilgoci, co w konsekwencji może spowodować jakiegoś grzyba, czy inne świństwo?

gdynia@
19-06-2013, 12:36
600 pln przy takiej inwestycji to nie dużo, z drugiej strony OKC 300 spokojnie wystarczy.
Montuj, Krzychu, i się za wiele nie zastanawiaj. Ostatnio tylko takie montujemy i wszystko gra.

Pozdrawiam

zainteresowany pompą
19-06-2013, 13:43
600 pln przy takiej inwestycji to nie dużo, z drugiej strony OKC 300 spokojnie wystarczy.
Montuj, Krzychu, i się za wiele nie zastanawiaj. Ostatnio tylko takie montujemy i wszystko gra.

Pozdrawiam

Chyba wezmę zasobnik OKC 300, instalator ma znaleźć dystrybutora w Polsce, bo jeszcze takich nie montował (tych przeznaczonych do pomp ciepła), mówił, że to czeska firma, kiedyś był dystrybutor ale parę lat temu splajtowali (montował zbiorniki tej firmy stojące wiele lat temu i do tej pory nic się z nimi nie dzieje, podobno dobre)

mar1973
19-06-2013, 13:50
witam

poradźcie jak zamieścić w poście załącznik zapisany w PDF-ie

pozdrawiam

malux20
19-06-2013, 15:05
Cześć

Wszystkim dziękuję za oferty i wszelkie informacje.:yes:

Zdecydowałem się na pompę Panasonica 1-fazową T-CUP 9kW. Dostałem ofertę za 23.000 zł ze zbiornikiem Galmet Maxi 300l.
W opcji 600zł taniej zamiast zbiornika Galmetu (wężownica 3,8m2) mogę dostać czeski zbiornik OKC 300 (wężownica 3,2m2). Nie wiem jeszcze na jaki się zdecydują. Zbiornik OKC 300 polecił mi forumowicz PANAS (dziękuję bardzo). Mój chyba przyszły instalator (jeszcze nie podpisałem umowy) powiedział, że jest OK i że będzie dobrze grzał (0,6m2 mniejsza wężownica - co o tym myślicie?).

Mogę jeszcze wziąć pompę jw. tylko z możliwością chłodzenia - ma ktoś taką, jakieś uwagi?

Jeszcze raz dziękuję,

Krzysiek

JA przy tej cenie jeszcze szukałbym
do domu np 120m2 powietrznej nie zakladałbym za 23 tys
ale oczywiscie szanuje twój wybór

zakladać klime czy chłodzenie podłogi w domu z pompą pow-wod daje do myslenia
nie najlepiej toświadczy o izolacyjnosci także zimą
ogrzewanie podłogowe jest gorsze pod drewnem?:lol2:

c

malux20
19-06-2013, 15:18
chłodzenie podłogą

ogłaszam kokurs na zawody - kto dłuzej wytrzyma latem bez skarpet[niech bedzie nawet bez chłodzenia na płytkach]
z klimą proponuję jedno idealne rozwiązanie- wybudować dom w ten sposób że żona nie chce się wprowadzić do nowego domu bo tam jest jak w grobowcu zimno[są takie przypadki na foru

mar1973
19-06-2013, 15:34
ogrzewanie podłogowe jest gorsze pod drewnem?

witam

co masz na mysli?, bo czytam i nie widzę żeby ktoś tak napisał

pozdrawiam

malux20
19-06-2013, 15:39
witam

drewniane podłogi grzeją oczywiście gorzej niż płytki tak samo chłodzą gorzej niż płytki

?

pozdrawiam

to?

mar1973
19-06-2013, 15:58
to?

witam

wydaje mi się, że to nie to samo ale wytłumaczę o co chodzi

dobór rozstawu rurek grzewczych instalacji ogrzewania podłogowego lub wymaganej temperatury zasilania ogrzewania podłogowego (moc powierzchni grzejnika podłogowego) zależy od tego czym pokryta jest podłoga
inaczej to wychodzi dla płytek ceramicznych, inaczej dla paneli,parkietu a jeszcze inaczej dla wykładziny dywanowej

nie znaczy to, że "ogrzewanie podłogowe jest gorsze"

pozdrawiam

malux20
19-06-2013, 16:15
ja to mniej więcej rozumie ale dla wielu moze to oznaczać że drewno jest be

zainteresowany pompą
19-06-2013, 17:34
JA przy tej cenie jeszcze szukałbym
do domu np 120m2 powietrznej nie zakladałbym za 23 tys
ale oczywiscie szanuje twój wybór

zakladać klime czy chłodzenie podłogi w domu z pompą pow-wod daje do myslenia
nie najlepiej toświadczy o izolacyjnosci także zimą
ogrzewanie podłogowe jest gorsze pod drewnem?:lol2:

c

Rozumiem że 23000 to za dużo za taką pompę. Masz, znasz coś równie dobrego (lepszego?) w tej cenie?

Nie otrzymałem lepszej oferty.
Otrzymałem oferty tylko na panasonica, powiem więcej dostałem oferty na panasonica nawet od tych co zwykle proponowali inne pompy, które "wtedy" były najlepsze, i mają je nadal, a panasonic taki sobie, te ostatnie oferty były teraz ze stwierdzeniem, że panasonic jest z najwyższej półki i obecnie wychodzi dobrze cenowo.

Czyli inne są niekonkurencyjne cenowo teraz?

Vld
19-06-2013, 17:58
Tez sie wlasnie zastanawiam... a wiec moze warto odpuscic PC z funkcja chlodzenia i zakupic osobno klimatyzator... :-? i.e PC P/P ;)
Klimakonvektory za darmo tez nie sa...a wiec majac/chcac podlogowke wydawalo by sie bez sensu dodatkowo w nie inwestowac... dla A/C

Ktos kto praktykuje chlodzenie podloga przy inbej podlodze anizeli plytki?

:)

Też mam podobny dylemat
i aktualnie najbardziej sensowny wydaje się dać jeden większy klimakonwektor 7/9kW na strychu i kanałami rozprowadzić do 3 sypialni. Na parterze potrzeby brak, ale na poddaszu bez klimy ciężko.

Pratchawiec
19-06-2013, 20:48
Kilkukrotnie większe przepływy niż dla rekuperacji. Pomyśl o przekrojach kanałów, gdzie je umieścisz i jak (czym) będziesz sterować taką masą powietrza.

Pozdrawiam

Pratchawiec

r.tyrman
19-06-2013, 21:46
Rozumiem że 23000 to za dużo za taką pompę. Masz, znasz coś równie dobrego (lepszego?) w tej cenie?

Nie otrzymałem lepszej oferty.
Otrzymałem oferty tylko na panasonica, powiem więcej dostałem oferty na panasonica nawet od tych co zwykle proponowali inne pompy, które "wtedy" były najlepsze, i mają je nadal, a panasonic taki sobie, te ostatnie oferty były teraz ze stwierdzeniem, że panasonic jest z najwyższej półki i obecnie wychodzi dobrze cenowo.

Czyli inne są niekonkurencyjne cenowo teraz?

Widocznie dystrybutorowi zostało trochę za dużo w magazynie.
Najlepsze są tylko te na których się ZARABIA.

Vld
19-06-2013, 22:57
Kilkukrotnie większe przepływy niż dla rekuperacji. Pomyśl o przekrojach kanałów, gdzie je umieścisz i jak (czym) będziesz sterować taką masą powietrza.

Pozdrawiam

Pratchawiec

Z miescem i przekrojami. je ma problemu, bo będzie na strychu.
Natomiast sterowanie, to nie mam pojęcia.
Ma to 3 biegi i dwa wentylatory, do tego są zawory 3d z siłownikiem i sterownikiem, ale w moim przypadku raczej nie przydatne, bo pompa będzie on/off. Bardziej sensowne były by termostaty pokojowe i sterowanie biegami + jakieś przepistnice powietrza.
Jakie jeszcze są możliwości sterowania takim czymś?

Pratchawiec
20-06-2013, 00:14
Z miescem i przekrojami. je ma problemu, bo będzie na strychu.
Natomiast sterowanie, to nie mam pojęcia.
Ma to 3 biegi i dwa wentylatory, do tego są zawory 3d z siłownikiem i sterownikiem, ale w moim przypadku raczej nie przydatne, bo pompa będzie on/off. Bardziej sensowne były by termostaty pokojowe i sterowanie biegami + jakieś przepistnice powietrza.
Jakie jeszcze są możliwości sterowania takim czymś?

Z mało precyzyjnego opisu domyślam się, że fancoil jest 4-rurowy - osobny obieg wody lodowej i osobny grzewczej. Mało to przydatne dla skali niewielkigo domu. Możliwym chyba jest zmostkowanie obu obiegów i częściowa likwidacja zaworów, przy ograniczeniu sterowania wyłącznie do ręcznej regulacji prędkości wentylatorów. Temperaturę wody grzewczej lub lodowej ustali termostat podłączony do PC.
Ale...

1. opory hydrauliczne tego urządzenia
2. odprowadzanie kondensatu
3. wydajność - istotna zwłaszcza przy ogrzewaniu PC. Wydajność FC podawana jest najczęściej dla parametrów 70/50.
4. obliczenie przepustowości kanałów rozdzielczych i ich zrównoważenie
5. ewentualne przepustnice i siłowniki są drogie!

Potrzebowałbyś: sztywne kanały o przekroju prostokątnym - drogie w zakupie i montażu, siłowniki ( Belimo, Honeywell, Siemens, itp. - drogie, i jeszcze trochę różnych specjalnych maneli.

Znacznie wygodniej, a zapewne nie drożej wyjdzie montaż invverterowego multisplita, oczywiście nie z najwyższej półki, ot choćby coś takiego, pierwszy z brzegu:
http://allegro.pl/klimatyzator-vivax-multisplit-3x2-6kw-sprawdz-i3274929630.html
Są i tańsze.

Pozdrawiam

Pratchawiec

Vld
20-06-2013, 08:11
Ja wyczaiłem takiego fancoila allegro.pl/klimakonwektor-kanalowy-dwururowy-chigo-9-1-kw-i3270846713.html
ale jest dwururowy.
Do 5 tys trochę mu brakuje.
Obieg wody jest wspólny, przepływ 1,6m³/h, strata ciśnienia 40kPa. Pompę mam elektroniczną 25-60, rury na strych 28mm miedź. Sądzę, że da radę. Chodzi głownie o chłodzenie, ogrzewanie, tylko jako delikatne wspomaganie gdy bybyła taka potrzeba.
Kanały były by max 5m długości. Jakie przekroje zastosować do połowy mocy ok 4,5 kW? Są trzy sypialnie dwie po 22m² i jedna 30m², dwie mniejsze były by podpięte wspólnie do jednego wyjścia, duża do drugiego. Sterowanie wentylatorami zapewnie progi 9, u, 4,5 kW, przepustnice bardziej na zasadzie on/off by odcinać całkiem cały pokój. Myślałem o siłownikach samochodowych od centralnego zamka, same przepustnice można wykonać we własnym zakresie. Co do mocy, teraz od wschodu w małej sypialni jest tani klimatyzator 7000Btu, daje radę bez problemu nawet w największe upały. Najgorzej jest rano gdy wstaje słońce i daje przez drzwi balkonowe.
Pozdr

mkm silesia
20-06-2013, 17:43
budynek 150m2 3 osoby
chłodzenie podłogówka + cwu od 1.06 do dzisiaj 90kwh
rekuperator wymusza ruch powietrza (bypas też nocą pomaga)
w budynku przyjemne odczucie ulgi od upału (to nie klimatyzacja z nadmuchem)
pompa droższa o 1000zł
zawsze można jeszcze na podłodze postawić mały wentylator (dodatkowy "ruch" powietrza)

zainteresowany pompą
20-06-2013, 18:18
budynek 150m2 3 osoby
chłodzenie podłogówka + cwu od 1.06 do dzisiaj 90kwh
rekuperator wymusza ruch powietrza (bypas też nocą pomaga)
w budynku przyjemne odczucie ulgi od upału (to nie klimatyzacja z nadmuchem)
pompa droższa o 1000zł
zawsze można jeszcze na podłodze postawić mały wentylator (dodatkowy "ruch" powietrza)


Jaką masz pompę?
Czyli chłodzenie podłoga działa? - Wodę o jakiej temperaturze puszczasz w podłogę?

mkm silesia
20-06-2013, 18:38
Jaką masz pompę?
Czyli chłodzenie podłoga działa? - Wodę o jakiej temperaturze puszczasz w podłogę?

to pompa w budynku klienta z pod licznikiem
chłodzenie podłogą nie działa - na forum muratora :P
pompa powietrze woda która w zimie nie działa wg forum muratora i gazety murator też :P
a cha mnie o ofertę nie pytaj nie jestem desperatem i 23k się nie zmieszczę
ogólnie długo drogo i solidnie :bye:

zainteresowany pompą
20-06-2013, 18:46
to pompa w budynku klienta z pod licznikiem
chłodzenie podłogą nie działa - na forum muratora :P
pompa powietrze woda która w zimie nie działa wg forum muratora i gazety murator też :P
a cha mnie o ofertę nie pytaj nie jestem desperatem i 23k się nie zmieszczę
ogólnie długo drogo i solidnie :bye:

Czyli działa, dzięki.
A jakiej marki jest ta pompa?
Podaj na PRIV swoją ofertę.

mar1973
20-06-2013, 18:51
to pompa w budynku klienta z pod licznikiem
chłodzenie podłogą nie działa - na forum muratora :P
pompa powietrze woda która w zimie nie działa wg forum muratora i gazety murator też :P
a cha mnie o ofertę nie pytaj nie jestem desperatem i 23k się nie zmieszczę
ogólnie długo drogo i solidnie :bye:

witam

kiedy w Muratorze napisali, że Pompa ciepła powietrze/woda nie działa? chciałbym to przeczytać

pozdrawiam

jhorny21
20-06-2013, 19:53
witam

kiedy w Muratorze napisali, że Pompa ciepła powietrze/woda nie działa? chciałbym to przeczytać

pozdrawiam

Powietrzne jak na moją logikę mają sens w Polsce tylko na Pomorzu. Ja mieszkam na Śląsku i nie odważyłbym się opierać ogrzewania mojego domu tylko na takich pompach. Mam sam PC ale z kolektorem poziomym.

mar1973
20-06-2013, 20:17
Powietrzne jak na moją logikę mają sens w Polsce tylko na Pomorzu. Ja mieszkam na Śląsku i nie odważyłbym się opierać ogrzewania mojego domu tylko na takich pompach. Mam sam PC ale z kolektorem poziomym.

witam

niepisz proszę głupot
zauważyłem, że o pompach powietrze/woda najwięcej piszą (najbradziej się znają) ci co z nimi w ogóle nie mieli i nie mają nic do czynienia
to jakaś choroba?!

zamontowałem już kilkadziesiąt pomp ciepłapowietrze/woda i żaden klient nie mówił, że mu zimno
trzeba je dobrze dobrać i porządnie zamontować i nie ma żadnych problemów!!!

pozdrawiam

mar1973
20-06-2013, 20:24
:jawdrop: