PDA

Zobacz pełną wersję : Pompy ciepła powietrze woda



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 [45] 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74

mkm silesia
20-06-2013, 23:38
Powietrzne jak na moją logikę mają sens w Polsce tylko na Pomorzu. Ja mieszkam na Śląsku i nie odważyłbym się opierać ogrzewania mojego domu tylko na takich pompach. Mam sam PC ale z kolektorem poziomym.

jedna z najzimniejszych zim na Śląsku tylko raz w nocy zadziałały by same grzałki pytanie przez ile godzin (zakładając pompę działającą do -20)
http://www.andretti.pl/wxtempdetail.php?year=2012

dobrze dobrana pompa wyprodukuje grzałkami 2% energii (w nocy) większe przewymiarowanie nigdy się nie zwróci

dla porównania stopniodni chłodnicze i grzewcze jak ktoś ma dylemat ile inwestować w chłodzenie klimakonwektory (dodatkowo) etc.
http://www.andretti.pl/wxdegreedetail.php?year=2012

r.tyrman
20-06-2013, 23:45
Panowie.

O czym dyskutujecie?

Ktoś chce mieć ciepło, to Ma PCi.

Ktos chce mieć zimno , to ma klimatyzator.

mkm silesia
20-06-2013, 23:48
Panowie.

O czym dyskutujecie?

Ktoś chce mieć ciepło, to Ma PCi.

Ktos chce mieć zimno , to ma klimatyzator.

Za tysiąc zeta 1 klimatyzator z castoramy do sypialni przy którym nie da się zasnąć

r.tyrman
20-06-2013, 23:52
Za tysiąc zeta 1 klimatyzator z castoramy do sypialni przy którym nie da się zasnąć


Nie masz co robić?

Zarabiaj i łap klientów na FM.

Bądź w miarę obiektywny.

Też proponiowałeś Panasa?

Vld
21-06-2013, 00:05
Za tysiąc zeta 1 klimatyzator z castoramy do sypialni przy którym nie da się zasnąć

Przesadzasz
mój kosztował chyba 730zł i nie mam problemów ze snem
choć właśnie zastanowiłem się jak bym teraz spał bez niego

mkm silesia
21-06-2013, 00:21
Przesadzasz
mój kosztował chyba 730zł i nie mam problemów ze snem
choć właśnie zastanowiłem się jak bym teraz spał bez niego
Rozumiem że montaż był gratis i cała rodzina w jednej sypialni śpi
Dobry system multi inwerter na 3 / 4 pomieszczenia to coś koło 15k

Vld
21-06-2013, 00:35
Tak montowałem sam, jakieś 5lat temu, potem przenosiłem go w inne miejsce, teraz zmnienilem czynnik na r-290.
Kupowałem z założeniem samodzielnego montażu, był czynnik i zarobione rurki w zestawie. Próznia starą sprężarką od lodówki i jak widać chodzi do tej pory i ma się świetnie. Rodzina nie cała, bo tylko ja z żoną, a system z centralnym klimakonwektorem na 3 sypialnie jest w planach, ale raczej już na następny sezon.

mkm silesia
21-06-2013, 07:13
Tak montowałem sam, jakieś 5lat temu, potem przenosiłem go w inne miejsce, teraz zmnienilem czynnik na r-290.
Kupowałem z założeniem samodzielnego montażu, był czynnik i zarobione rurki w zestawie. Próznia starą sprężarką od lodówki i jak widać chodzi do tej pory i ma się świetnie. Rodzina nie cała, bo tylko ja z żoną, a system z centralnym klimakonwektorem na 3 sypialnie jest w planach, ale raczej już na następny sezon.

Czyli nie do końca montaż gratis ile dostajesz w swojej pracy za godzinę (+koszty które pokrywa pracodawca).

jak ktoś lubi wieczne przeróbki i remonty to ok ale to samo (komfort w upały) można mieć w całym budynku za tysiąc bez "obwieszonej cichymi cudami" elewacji i wpasowywania kanałów wentylacji rurek odpływu skroplin etc.
znam takich co nie robią próżni tylko gazem przedmuchują instalkę i też działa więc można na rożne sposoby można np. zespawać dwa niemieckie auta i mieć jedną polską wymarzoną furę w tedeiku np.;) wszystko można spawać bez azotu można nawet w fabryce pomp
można mieć chiński multi można mieć auto tata albo sangjong :bash:
p.s. jaki masz tv??:)

Vld
21-06-2013, 09:10
Czyli nie do końca montaż gratis ile dostajesz w swojej pracy za godzinę (+koszty które pokrywa pracodawca).

jak ktoś lubi wieczne przeróbki i remonty to ok ale to samo (komfort w upały) można mieć w całym budynku za tysiąc bez "obwieszonej cichymi cudami" elewacji i wpasowywania kanałów wentylacji rurek odpływu skroplin etc.
znam takich co nie robią próżni tylko gazem przedmuchują instalkę i też działa więc można na rożne sposoby można np. zespawać dwa niemieckie auta i mieć jedną polską wymarzoną furę w tedeiku np.;) wszystko można spawać bez azotu można nawet w fabryce pomp
można mieć chiński multi można mieć auto tata albo sangjong :bash:
p.s. jaki masz tv??:)

Ja lubię dłubać i teraz mam wszelkie niezbędne narzędzia do tego.
Nie namówisz mnie na rozwiązania za 15tys i nie mam żadnych awrersji do rzeczy z chin, czy castoramy.
Wiem, że mogłem kupić firmową klimę za 2 tys i połowę z tego dodatkowo zapłacić za montaż, bo to "stołyca"
I wiem, że fachowiec na krórego mogłem trafić, mógł przyjechać bez np pompy próżniowej i wciskać mi kity "zawsze tak robimy", "będzie Pan zadowolony"

Więc proszę cię nie drwij, bo coraz mniej jest osób z którymi można merytorycznie porozmawiać na tym forum!
Dziękuję

Vld
21-06-2013, 09:18
Sa zestawy do samodzielnego montazu... juz bez potrzeby prozniowania nawet.... na "szybkie" zlonczki. Wiem ze Zibro mialo kiedys taka... ceny nie pamietam....


Ten kij też ma dwa końce
kolega kupił chyba alaskę w selgrosie z szybkozłączami. Wszystko było pięknie dopóki nie zaczął tego podłączać. Podczs montażu j. wew. najpierw załamała mu się rurka, następnie podczas próby prostowania złamała. Takim pakietem dwóch rurek + przewody w dosyć twardej izolacji strasznie trudno manewrować przy montażu.

mkm silesia
21-06-2013, 17:19
Ja lubię dłubać i teraz mam wszelkie niezbędne narzędzia do tego.
Nie namówisz mnie na rozwiązania za 15tys i nie mam żadnych awrersji do rzeczy z chin, czy castoramy.
Wiem, że mogłem kupić firmową klimę za 2 tys i połowę z tego dodatkowo zapłacić za montaż, bo to "stołyca"
I wiem, że fachowiec na krórego mogłem trafić, mógł przyjechać bez np pompy próżniowej i wciskać mi kity "zawsze tak robimy", "będzie Pan zadowolony"

Więc proszę cię nie drwij, bo coraz mniej jest osób z którymi można merytorycznie porozmawiać na tym forum!
Dziękuję

Czy ja kogoś namawiam na rozwiązanie za 15tyś? wręcz odwrotnie - czytaj ze zrozumieniem
ja np. nie toleruję nadmuchu z klimy lub grzejnika
tata to indyjskie auto poza tym
ostatnio z castoramy kupiłem przy okazji pręt gwintowany fi 8 gwint zerwany po próbie skręcenia "kontry" pocieniać potaniać odchudzać - polska chinami europy już nie tylko Niemcy się z nas śmieją ale i Czesi oraz Słowacy (kiedyś jeździło się do nich (CZ I SK)bo było tanio teraz oni jeżdżą do polski bo tu jest tanio - to obrazuje nasz postęp - zobacz rynek pomp w "małych" Czechach)
A monter ze stolicy to ma jeść chleb kupowany 200km od stolicy i mieszkać też 200km dalej bo taniej - na tym polega kapitalizm zarabiaj i daj zarobić innym niestety po sowieto komunie mamy euro komune

mkm silesia
21-06-2013, 17:55
Problem polega na tym ze aby dac zarobic trzeba zarabiac...

:)

kolego 80% tego co zarabiasz oddajesz vat 23%, dochodowy 19%, zakład utylizacji składek, rożne akcyzy, podatek drogowy (w paliwie kiedyś płacony osobno) itd.
ja pisałem o kapitalizmie a to jest socjalizm a w socjalizmie mało co się opłaca oprócz zbierania podatków

mkm silesia
21-06-2013, 17:56
Problem polega na tym ze aby dac zarobic trzeba zarabiac...

:)

kolego 80% tego co zarabiasz oddajesz vat 23%, dochodowy 19%, zakład utylizacji składek, rożne akcyzy, podatek drogowy (w paliwie kiedyś płacony osobno) itd.
ja pisałem o kapitalizmie a to jest socjalizm a w socjalizmie mało co się opłaca oprócz zbierania podatków

pancio11
21-06-2013, 17:58
A ja właśnie wróciłęm do starej chałupy, 2 lata temu ocieplonej 15cm styropianem i w środku jest przyjemnie chłodno, jak w piwnicy. Na termometrze na zewnątrz 31,2 a w środku 24,5n. Myślę, że w moim nowym domu dobrze ocieplonym z rekuperatorkiem będzie podobnie i po co mi klima?

mkm silesia
21-06-2013, 18:06
A ja właśnie wróciłęm do starej chałupy, 2 lata temu ocieplonej 15cm styropianem i w środku jest przyjemnie chłodno, jak w piwnicy. Na termometrze na zewnątrz 31,2 a w środku 24,5n. Myślę, że w moim nowym domu dobrze ocieplonym z rekuperatorkiem będzie podobnie i po co mi klima?

zależy między innymi ile okien będziesz miał na południe i czy pomyślisz o np. żaluzjach itd.
rekuperator np. na 2biegu 150m3/h klima 2,5kw 300m3/h to ile wyciągniesz chłodu z chłodnicy podpiętej pod rekuperator

Vld
21-06-2013, 18:20
Mnie ta dewiza chyba nie dotyczy, bo ja zupełnie inaczej widzę te sprawy.
Po pierwsze jestem z pokolenia którego jest za dużo, w związku z tym dla nas jest wsztstkiego za mało. Od żlobków i szkół, poprzez pracę i pensję, do pewnie emerutór skończywszy. Po drugie za dlugo by opowiadać, ale jestem emigrantem ze wschodu ze wszystkimi tego konsekwencjami. Po trzecie moi rówieśnicy, albo nadal mieszkają z rodzicami i pracują dorywczo, albo wedle zasady jak wyżej, pracują, zarabiają, mają mieszkanie, kredyt na 50lat i nie stać ich na dzieci. Po czwarte, może za dużo wiem, moze z innego powodu, ale nie odpowiada mi praca fachowców. Co by nie robili, zawsze jest do czego się przyczepić i ciągle mam wrażenie, że zrobiłbym to lepiej. Więc co mogę, to robię sam i dzięki temu mam już prawie wykończony 180m dom i żadnych kredytów. Jak mnie nie stać na pompę za dziesiąt, to robię za 4tys, jak szkoda 15 na klimę, to zrobię za 2 tys. Czy robię coś złego? Czy ktoś ma prawo z góry zakładać, że mi się nie należy, bo nie daję zarobić?
Zresztą szkoda języka, niech każdy robi swoje, ty znajdujesz tu klijentow, ja wiedzę i inspiracje.
Pozdrawiam

mkm silesia
21-06-2013, 18:29
Mnie ta dewiza chyba nie dotyczy, bo ja zupełnie inaczej widzę te sprawy.
Po pierwsze jestem z pokolenia którego jest za dużo, w związku z tym dla nas jest wsztstkiego za mało. Od żlobków i szkół, poprzez pracę i pensję, do pewnie emerutór skończywszy. Po drugie za dlugo by opowiadać, ale jestem emigrantem ze wschodu ze wszystkimi tego konsekwencjami. Po trzecie moi rówieśnicy, albo nadal mieszkają z rodzicami i pracują dorywczo, albo wedle zasady jak wyżej, pracują, zarabiają, mają mieszkanie, kredyt na 50lat i nie stać ich na dzieci. Po czwarte, może za dużo wiem, moze z innego powodu, ale nie odpowiada mi praca fachowców. Co by nie robili, zawsze jest do czego się przyczepić i ciągle mam wrażenie, że zrobiłbym to lepiej. Więc co mogę, to robię sam i dzięki temu mam już prawie wykończony 180m dom i żadnych kredytów. Jak mnie nie stać na pompę za dziesiąt, to robię za 4tys, jak szkoda 15 na klimę, to zrobię za 2 tys. Czy robię coś złego? Czy ktoś ma prawo z góry zakładać, że mi się nie należy, bo nie daję zarobić?
Zresztą szkoda języka, niech każdy robi swoje, ty znajdujesz tu klijentow, ja wiedzę i inspiracje.
Pozdrawiam

tak właśnie było za komuny każdy wszystko robił sam z kumplami "wyspawaliśmy" moplik wsadziliśmy silnik z czeskiej cz do ramy junaka itd czy tak ma wyglądać kapitalizm w pl?

Vld
21-06-2013, 18:35
Dajmy już temu spokój, mnie nie interesuje polski kapitalizm, ani to gdzie kto ma za chlebem jeździć. Mam własne problemy, cele i marzenia.

zainteresowany pompą
21-06-2013, 18:42
Godzinę temu byłem "na wizycie" w domu gdzie zamontowana jest pompa ciepła z załączonym chłodzeniem podłogówką. Fajne doświadczenie.
Nie ma porównania do tego co jest u mnie w mieszkaniu.
U mnie, gdyby nie wentylator, trzeba by było chodzić na golasa, upał, ciężko wytrzymać.
W domu odwiedzanym w części gdzie działa ogrzewanie podłogowe czułem się komfortowo, widać, że "coś" chłodzi - dla porównania w pomieszczeniach, gdzie nie ma włączonego chłodzenia podłogówką, sytuacja identyczna jak u mnie.
U mnie i w odwiedzanym domu nie ma wentylacji mechanicznej!!!

Według mnie, to działa!!!:wiggle:

mkm silesia
21-06-2013, 21:27
A dlaczego to ma byc normalne jak nic innego nie jest :lol2:

Pozatym tez jestem sklonny twierdzic ze ciezko o prawdziwych fachowcow... ludzi faktycznie wyksztalconych w danym fachu i wykonujacych prace
wedlug sztuki. Np. PC. Jest cos co reguluje w PL kto moze takie instalowac? Sa jakies wymogi wiedzy? Wymøg certyfikatøw?
Czy ja moge po skrupulatnym przeczytaniu forum otworzyc firme... instalowac PC, klimatyzacje, okreslac sie fachowcem i zarabiac jak np. Niemiec?
Owszem sa Ci co prowadza powazne interesy, pracuja fachowo, na dobrych podzespolach, narzedziach... moze zatrudniaja ludzi... i to musi kosztowac,
zgadzam sie. I za dobra solidna robote i wiedze bede gotøw zaplacic rozsadne pieniadze... tak jak w kapitalizmie... ;) W koncu ktos placi mi za moja... :cool:
Ale nie dziwie sie ludziom ktørzy nadal wola sami anizeli komus zlecic... pretensje mozna wtedy miec tylko do siebie...
Ktos wymieni sobie chamulce na podjezdzie... inny odda do warsztatu... jeden wytapetuje sam... drugiemu szkoda czasu... tak zawsze bylo...
Potem mozna oczywisce dyskutowac zakres DIY :)

nie ma to jak zamienić socjalizm totalitarny na koncesyjno etatystyczny jak śpiewa klasyk:)
http://www.youtube.com/watch?v=nNhrzGLdEVE

Jeszcze trza zatrudnić urzędników co to będą wydawać pozwoleństwa na montaż pomp (myślę że szkoda mi będzie czasu na papierki i załatwię to jak tradycja nakazuje przy pomocy koperty) a monterzy podobnie do adwokatów powinni wydawać pozwoleństwo na wykonywanie zawodu
chyba zagłosuję na JKM
p.s. orientuje się ktoś ile się teraz daje w kopercie za przyznanie dotacji na pc:P

mkm silesia
21-06-2013, 22:31
No tak, w PL bez koperty sie nie obejdzie...
A wiec po cholere wszelkie kursy, szkoly, szkolenia... niech kazdy sie osobiscie nazwie fachowcem, monterem, technikiem w dowolnej dziedzinie...
Przeciez wizytowke nie trudno se sprawic...Niech prøbuje swoich sil i strzyze ile wlezie w imie kapitalizmu. Jednym wyjdzie bardziej innym mniej.
Wszystko pod haslami " Bedzie Pan zadowolony" , " Tak zawsze robimy", " Robilem to z 10 razy":wave:
Oczywiscie posiadany papier nie daje 100% gwarancji jakosci... ale przypadkowy monter, technik i fachowiec ktøry z wyksztalcenia jest fryzjerem,
stolarzem lub nikim ... montujac PC, wykanczajac lazienke, robiac elektryke czy dach... najprawdopodobniej gorzej wypadnie.. :D
Na cale szcescie sa jeszcze ludzie ktorzy zyja z tego czego sie nauczyli i praktykowali... nie samoistnie przyuczyli a praktykuja na klientach:cool:

Ale wracajac do pytania... ktos wie z pewnoscia czy poludniowi sasiedzi maja tanszy prad dla domu posiadajac PC?

:)

Przypowieść "biblijna"
dwóch naszych rodaków remontowało dom Niemca ponieważ malarz skończył szybciej poszedł pomagać koledze kafelkarzowi widząc to Niemiec podziękował mu za pracę na pytanie dlaczego malarz dostał odpowiedź skoro robisz wszystko na niczym dobrze się nie znasz to oczywiście z przymrużeniem oka należy to traktować
tak naprawdę rynek kształtują po części konsumenci patrz Amber Gold i podobnie działające firmy w innych branżach jeśli wiesz co mam pięknego na myśli podobnie działają też politycy obiecując przed wyborami złote góry i o ile do spełnienia to tak naprawdę finansowane z naszych podatków (płatne autostrady, nie zarabiające na siebie stadiony itd. itp.)
innym tematem są bezrobotni kuszeni perspektywą dotacji na działalność i budzący się po dwóch latach z zadłużeniem w hurtowniach i koniecznością płacenia tysiąc zeta/misiąc na zakład utylizacji składek czy zarabia czy nie (o ile nie ma jakiegoś pracownika przypadkiem bo wtedy danina rośnie) - bo chciał robić tanio żeby robotę mieć

mkm silesia
22-06-2013, 10:12
Mnie ta dewiza chyba nie dotyczy, bo ja zupełnie inaczej widzę te sprawy.
Po pierwsze jestem z pokolenia którego jest za dużo, w związku z tym dla nas jest wsztstkiego za mało. Od żlobków i szkół, poprzez pracę i pensję, do pewnie emerutór skończywszy. Po drugie za dlugo by opowiadać, ale jestem emigrantem ze wschodu ze wszystkimi tego konsekwencjami. Po trzecie moi rówieśnicy, albo nadal mieszkają z rodzicami i pracują dorywczo, albo wedle zasady jak wyżej, pracują, zarabiają, mają mieszkanie, kredyt na 50lat i nie stać ich na dzieci. Po czwarte, może za dużo wiem, moze z innego powodu, ale nie odpowiada mi praca fachowców. Co by nie robili, zawsze jest do czego się przyczepić i ciągle mam wrażenie, że zrobiłbym to lepiej. Więc co mogę, to robię sam i dzięki temu mam już prawie wykończony 180m dom i żadnych kredytów. Jak mnie nie stać na pompę za dziesiąt, to robię za 4tys, jak szkoda 15 na klimę, to zrobię za 2 tys. Czy robię coś złego? Czy ktoś ma prawo z góry zakładać, że mi się nie należy, bo nie daję zarobić?
Zresztą szkoda języka, niech każdy robi swoje, ty znajdujesz tu klijentow, ja wiedzę i inspiracje.
Pozdrawiam

Kolego powiem Ci jak ja to widzę powiedzmy że chcę zapłacić "do ręki" pracownikowi 1700zł to jest brutto 2000 plus zus 1000
no to mamy pracownik 1700 państwo 1300zł
teraz pracownik kupuje do prywatnego samochodu 100l benzyny wyda 500 z czego 400 podatki
za 100 kupi piwo flaszkę papierosy państwo 80zł
za resztę 1100zł kupuje towary z podstawowym vat żeby nie mieszać więc płaci vat 23% - państwo 253
i na koniec mamy zarobek państwa na moim pracowniku 2033zł (mnie pracownik "kosztował" 3000zł) w uproszczeniu
no ale pracownik ma jeszcze miesiąc urlopu za który muszę zapłacić i płacę
dla porównania Owsiak zbiera statystycznie 1zł od 1 polaka na rok idź do szpitala i zobacz co za to można kupić - 1zł na rok!!!

Vld
22-06-2013, 10:28
W czym niby ja mam ci pomóc?
Przecież nie zmienię dla ciebie, ani zusu, ani podatków, nawet na Owsiaka nie mam wpływu
Pompy od ciebie nie kupię, bo mnie nie stać na takową.
Wysłuchać mogę, piwo bym postawił jak by było bliżej, ponarzekalibyśmy razem i to wszystko.
Pozdrawiam

k***a*z
22-06-2013, 10:37
Kolego powiem Ci jak ja to widzę powiedzmy że chcę zapłacić "do ręki" pracownikowi 1700zł to jest brutto 2000 plus zus 1000
no to mamy pracownik 1700 państwo 1300zł

Moich pracowników kiedyś uświadomiłem ile kasy płacę do zusu za nich , chłopakom szczęki opadły a po chwili stwierdzili że chcą robić na czarno i chętnie wezmą tę kasę zamiast wpłacać do zusu ;-)

mkm silesia
22-06-2013, 11:09
Moich pracowników kiedyś uświadomiłem ile kasy płacę do zusu za nich , chłopakom szczęki opadły a po chwili stwierdzili że chcą robić na czarno i chętnie wezmą tę kasę zamiast wpłacać do zusu ;-)

to samo powiedział mój pracownik stwierdził krótko dawaj mi tego tysiąca co miesiąc to co roku kupię sobie garaż na emeryturze będę żył z wynajmu a garaże zostawię dzieciom nie przepadną w zakładzie utylizacji składek
i jeszcze dodał że już po roku (jak kupi pierwszy garaż) będzie miał początek emerytury bo od razu wynajmie go za 100zł/miesiąc
dobrze że jeszcze są ludzie myślący a nie przyjmujący za prawdę objawioną to czym nas karmią politycy

zainteresowany pompą
24-06-2013, 17:54
Cześć

Wysłałem zapytania do ponad 20 firm, większość dała oferty na Panasonica lub mówiła o Panasonicu, chciałem pompę która by grzała przy -15C ok.. z mocą 8-9kW bez grzałek. Oferty na Daikina, Atlantica, Nibe i Mitsubishi Zubadan były zdecydowanie droższe, nawet 2x!!!


Wszystkim dziękuję za oferty i wszelkie informacje. Nie mam do nikogo pretensji, że ktoś chciałby mnie oszukać okraść, nie rozumiem takich dyskusji na tym forum i na innych, ja też coś sprzedaję (jestem elektrykiem), czasami moje oferty są droższe, mniej lub bardziej, każdy wybiera to co mu pasuje finansowo, jedni potrzebują coś bardziej prestiżowego inni, żeby tylko służyło.

Zdecydowałem się na pompę Panasonica 1-fazową T-CUP 9kW z opcją chłodzenia. Dostałem ofertę za 23.200 zł ze zbiornikiem Drazice OKC 300 (wężownica 3,2m2).

Czy to dużo, lepszej oferty cenowej nie otrzymałem, a to co robi instalator, z którym się związałem mi odpowiada.

Krzysiek

zainteresowany pompą
24-06-2013, 20:01
A mozna spytac ile ma kosztowac instalacja tej PC ? Czy te 23200:- to juz z instalacja?
I OK, ty masz byc zadowolony... :) A dlaczego wzioles 1 fazowa a nie 3? Cena czy brak mozliwosci podlonczenia?

:)

Cała instalacja kotłowni (pompa ciepła + zasobnik + sterownik pokojowy) wraz z uruchomieniem cena: 23.200 brutto.
Podłogówkę już mam zrobioną.
1-fazowa tańsza o prawie 4tys., a warunki mojego przyłącza pozwalają podpiąć pompę 1-fazową

zainteresowany pompą
24-06-2013, 20:30
http://www.varmepumpsforum.com/vpforum/Smileys/nya/afro.gif

No i fajnie... obys tylko byl zadowolony z wyboru... i uzytkowania. Cena mysle ze naprawde OK.:cool:

Dzięki

26-06-2013, 13:51
Cała instalacja kotłowni (pompa ciepła + zasobnik + sterownik pokojowy) wraz z uruchomieniem cena: 23.200 brutto.
Podłogówkę już mam zrobioną.
1-fazowa tańsza o prawie 4tys., a warunki mojego przyłącza pozwalają podpiąć pompę 1-fazową


mozesz dać na pw namiary na firme co Ci dała oferte na 23200?

Ja dostałem na 25brutto a chciałbym coś ugrać

zainteresowany pompą
26-06-2013, 14:39
mozesz dać na pw namiary na firme co Ci dała oferte na 23200?

Ja dostałem na 25brutto a chciałbym coś ugrać

Pisz do Mar1973

Krzysiek

mik37
26-06-2013, 20:21
Panowie fachowcy wyjaśnijcie mi na czym polega "lepszość" pompy trójfazowej nad jednofazową na przykładzie panasa 9kw.Współczynniki cop nie różnią się specjalnie w przeciwieństwie do ceny więc po co płacić więcej?

mik37
26-06-2013, 21:32
Chodziło mi o samą pompę np różnice w żywotnosci itp. Jeśli instalacja elektryczna jest prawidłowo wykonana i odpowiednia moc przyłączeniowa to raczej światła nie powinny przygasać a bezpieczniki wysadzać.

mar1973
26-06-2013, 21:49
Chodziło mi o samą pompę np różnice w żywotnosci itp. Jeśli instalacja elektryczna jest prawidłowo wykonana i odpowiednia moc przyłączeniowa to raczej światła nie powinny przygasać a bezpieczniki wysadzać.

witam

jeżeli twoje przyłącze elektryczne pozwala podpiąć pompę 1-fazową to nie ma żadnych przeciwskazań
napewno wyjdzie taniej, koszt instalacji niższy, a koszty eksploatacji takie same
żywotność też taka sama

pozdrawiam

Vld
26-06-2013, 23:17
Trójfazowa ma większy moment obrotowy przy rozruchu, ale jest podatna na uszkodzenia od zaniku fazy lub zamiany kolejności.
Jednofazowa ma czyły punkt w uzwojeniu rozruchowym. Nie może za często być właczana, a zgon może zaliczyć po uszkodzeniu przekaźnika rozruchowego lub któregoś z kondensatorów pracy lub rozruchu.

Barth3z
26-06-2013, 23:35
mozesz dać na pw namiary na firme co Ci dała oferte na 23200?

Ja dostałem na 25brutto a chciałbym coś ugrać

A czemu nie Daikin Altherma C LT? Cena katalogowa za 8kW to 9330zł netto jedn. zewn. i 12660 zł netto jedn. wewn. (hydrobox) = 21990zł. Pewnie przy negocjacjach można tą cenę utrzymać jako cenę brutto. Jakość pomp Daikina chyba lepsza niż Panasa (np. głęboka modulacja chyba do 1,8kW) ?

PS. Nie jestem żadnym sprzedawcą ani instalatorem Daikina ! ;) Tylko pytam.

27-06-2013, 01:13
A czemu nie Daikin Altherma C LT? Cena katalogowa za 8kW to 9330zł netto jedn. zewn. i 12660 zł netto jedn. wewn. (hydrobox) = 21990zł. Pewnie przy negocjacjach można tą cenę utrzymać jako cenę brutto. Jakość pomp Daikina chyba lepsza niż Panasa (np. głęboka modulacja chyba do 1,8kW) ?

PS. Nie jestem żadnym sprzedawcą ani instalatorem Daikina ! ;) Tylko pytam.

Pytanie o ile więcej - rozesłałem zapytania i czekam - dzis przyszło ze szczecina z ajb - 24500 za Panasa, oraz jakieś z Bydgoszczy w 4 wariantach - najtańszy 22300 to Panas jednofazowy, cwu 200litrów najdrozsza prawoe 30tys za Panasa trójfazowego ze zbiornikiem 300l - tylko dziwnie dużo chca za montaż - 4500!

r.tyrman
27-06-2013, 02:00
Pytanie o ile więcej - rozesłałem zapytania i czekam - dzis przyszło ze szczecina z ajb - 24500 za Panasa, oraz jakieś z Bydgoszczy w 4 wariantach - najtańszy 22300 to Panas jednofazowy, cwu 200litrów najdrozsza prawoe 30tys za Panasa trójfazowego ze zbiornikiem 300l - tylko dziwnie dużo chca za montaż - 4500!

Co to za firma z bydgoszczy?

Dla zainteresowanych: oczywiście zwrotu zaliczki od wiadomokogo nie otrzymałem.

Barth3z
27-06-2013, 08:34
+ Zbiornik CWU, alternatywnie zamiast jedn. wewnetrznej zintegrowany zbiornik CWU z jedn. wewnetrzna ca 16000:-

D wyjdzie drozej... :(

Drożej o zbiornik, który można kupić za 3000. W sumie całość wyjdzie ok. 25k brutto. Sądzę, że warto się zastanowić względem Panasa.

PS. Mam info, że można taniej niż te 25k ;)

mar1973
27-06-2013, 08:55
A czemu nie Daikin Altherma C LT? Cena katalogowa za 8kW to 9330zł netto jedn. zewn. i 12660 zł netto jedn. wewn. (hydrobox) = 21990zł. Pewnie przy negocjacjach można tą cenę utrzymać jako cenę brutto. Jakość pomp Daikina chyba lepsza niż Panasa (np. głęboka modulacja chyba do 1,8kW) ?

PS. Nie jestem żadnym sprzedawcą ani instalatorem Daikina ! ;) Tylko pytam.

witam

Daikin Altherma C LT b. fajna pompa
tylko ona w -15*C bez grzałki grzeje z mocą 4,81kWh, a Panasonic T-Cup - dalej 9kW

pozdrawiam

27-06-2013, 09:44
witam

Daikin Altherma C LT b. fajna pompa
tylko ona w -15*C bez grzałki grzeje z mocą 4,81kWh, a Panasonic T-Cup - dalej 9kW

pozdrawiam

No właśnie to jest istotna sprawa bo mój domek ma zapotrzebowanie około 6kW więc nijak nie pokrywa w tym momencie zapotrzebowania bez grzałki - pytanie na ile w tym teorii a ile praktyki z tymi 9kW Panasa

Barth3z
27-06-2013, 09:46
No tak ... Wtedy kiedy będzie potrzebne ciepło, może go zabraknąć (oczywiście ciepełko będzie, ale z grzałki przy COP=1). Pytanie jak to wygląda w bilansie rocznym Panas vs. Daikin. Wyczytałem, że Daikin 8kW ma w standardzie pomiar COP'a (ilość pobranej energii elektr. do wytworzonej energii cieplnej).

27-06-2013, 09:51
Mozna zapytać Arturo - on ma Panasa 9kW TCAP;)

27-06-2013, 09:57
A oto jedna z ofert:
"Witam,
Jeżeli pompa ciepła ma być jedynym źródłem ciepła, to na nasze warunki klimatyczne zdecydowanie polecam pompę Alfea
francuskiej firmy Atlantic . Powodów jest kika. Najważniejsze, to wysoka ekonomika pracy oraz niski,łączny koszt zakupu.
W ofercie mamy pompy o wydajności 8 albo 10 kW.
Zakładam że 10 Pana bardziej zainteresuje zwłaszcza, że wyższa moc to gwarancja obniżenia kosztów eksploatacyjnych.
Cena netto kompletu typu split 23600,- zł,
Obecnie promocja - rabat 10% czyli cena po rabacie 21240,-.
Dodatkowy bonus - przy dokonaniu pełnej przedpłaty kolejne 5% czyli cena pompy 20 178,-
Blok wspomagania 1100,-
Razem 21278,-
Materiały instalacyjne to koszt w granicach 2000zł.
Koszt montazu pompy ciepła łącznie z podłaczeniem do istniejacej instalacji oraz pierwszym uruchomieniem serwisowym - 2500,-
Dodatkowo produkcja ciepłej wody użytkowej - systemowy zasobnik firmy Atlantic z powiększoną węzownicą przystosowaną do wspólpracy z pompą ciepla,pojemność 300 litrów wyposazony w grzałkę wspomagającą po rabacie 4950,-
Montaż 500zł plus materiały instalacyjne około 1.000zł.
Do cen, w przypadku zakupu ze zleceniem montażu, istnieje możliwość naliczenia obniżonej stawki podatku Vat 8%.
Przy samym zakupie podatek ten wynosi 23%.
Koszty dojazdów i transportów 1200,-
W ofercie podałem pompe ciepła Alfea Extensa z tak zwanej "górnej półki jakościowej" co daje gwarancję wieloletniej bezawaryjnej i ekonomicznej pracy.

Całóść: 32928 plus 8% - 2634 = 35562 - "bardzo atrakcyjna oferta":jawdrop:

Barth3z
27-06-2013, 10:10
Pytanie o ile więcej - rozesłałem zapytania i czekam - dzis przyszło ze szczecina z ajb - 24500 za Panasa, oraz jakieś z Bydgoszczy w 4 wariantach - najtańszy 22300 to Panas jednofazowy, cwu 200litrów najdrozsza prawoe 30tys za Panasa trójfazowego ze zbiornikiem 300l - tylko dziwnie dużo chca za montaż - 4500!

Na allegro jest Panas za 17k brutto :)

plusfoto
27-06-2013, 10:29
Nie porównujcie samego urządzenia z kompletną instalacją bo robi się nie potrzebne zamieszanie.

27-06-2013, 10:39
Na allegro jest Panas za 17k brutto :)

No niestety nie - dostałem od nich ofertę - jak to gość określił "wie Pan, allegro to allegro a rzeczywistośc jest trochę inna"

27-06-2013, 15:47
No i mam 2 oferty na Panasonica TCAP 9kW 1fazowa CWU 300l z montażem - jedna na 23000 dryga 23110. Można? Można.:lol2:

malux20
27-06-2013, 16:11
23 tyś - to jest kwota duża na powierrzną
tak przy okazji weż coś kolego zrób z tymi 30 cm izolacji pod dachówką-raz że koszty zzimą
a dwa komfort latem dla rodziny zapewniony.
olej reku jak nie masz kasy a zaizoluj porządnie dom[ale PORZĄDNIE]
PRZEPRASZAM za złośliwość -pamiętaj że jednak będziesz grzał prądem

tak przy okazji
napaliłem wczoraj w komiku 1,5 kg brykietu
sezon 2013/14 rozpoczęty

mar1973
27-06-2013, 16:28
23 tyś - to jest kwota duża na powierrzną

witam

może zamiast pisać, że kwota za duża, napisz co byś zaproponował i za ile
może i ja je zacznę proponować i montować
i inni też skorzystają

pozdarwaim

27-06-2013, 16:33
23 tyś - to jest kwota duża na powierrzną
tak przy okazji weż coś kolego zrób z tymi 30 cm izolacji pod dachówką-raz że koszty zzimą
a dwa komfort latem dla rodziny zapewniony.
olej reku jak nie masz kasy a zaizoluj porządnie dom[ale PORZĄDNIE]
PRZEPRASZAM za złośliwość -pamiętaj że jednak będziesz grzał prądem

tak przy okazji
napaliłem wczoraj w komiku 1,5 kg brykietu
sezon 2013/14 rozpoczęty

A kto powiedzial ze nie mam kasy - mam ale nie miliony, reku nie oleje bo to oszczędności w grzaniu i to dość spore, 30cm na poddaszu wystarczy zwłaszcza że - 30cm ocieplona bedzie połac dachowa do samego szczytu oraz w podłodze nad pokojami poddasza też bedzie 30cm wełny wiec w moim mniemaniu wystarczająco dobrze zwłaszcza jesli mam reku.

Daj propozycje pompy powietrznej w tej cenie o zbliżonych choćby parametrach do panasa o firmie nie wspomnę.


A tak na marginesie - super masz ocieplenie skoro mamy czerwiec a ty juz grzejesz - sorki za złośliwość ale pamietaj że dom trzeba zaizolować PORZĄDNIE...

malux20
27-06-2013, 16:38
jak zacznę takie pompy sprzedawać to będę podawał tu ceny
ja za swoją nie dałbym więcej 20 tyś z zasob i mont - gdzieś jest granica opłacalności

malux20
27-06-2013, 16:43
połącz sobie pewne fakty
dlaczego musiałem napalić w czerwcu?
o reku sięn nie wypowiadam- przy twoim domku[jakieś 60-80 kwh m2 rok to może i reku zaczyna nabierać sensu
proponuje ci wpaść do znajomych wieczorem w upały na poddasze przy 30 cm wełny -
dom mam poprawnie zaizolowany - wiem to po pierwszej zimie

rozpędziłem sięz 60-80 kwh w

60 powinneś się zmieścić[tym bardziej że m2 mają się u ciebie nijak do m3 - z powodu poddasza

mar1973
27-06-2013, 16:53
Bo P. w istocie jest "mocniejsza" PC dlatego "utrzymuje" moc do -15*C.... Mitsu stosuje cos podobnego...
Mozna tez kupic mocniejszego D i wtedy spadnie do "wyzszej" mocy... ale bedzie oczywiscie drozszy.
O Alt. C tylko czytalem... ale wyglada na fajna PC... chcialbym ten sterwnik do mojej :rolleyes:

Czytalem niezalezny test gdzie poprzedni model D 11kW byl testowany... w S. SCOP 2,7, przy -15*C COP 1,9. Praca do -25*C

witam

wszystko się zgadza, wg mnie to nie jest ważne tylko, że jak kupisz "mocniejszego" Daikina (wg mnie obecnie jedna lepszych pomp ciepła) to cena będzie niestety jeszcze wyższa, jeszcze bardziej niekonkurencyjna

Panasonicowi też by się przydał lepszy sterownik, bo ten nowy to tylko w wersji nie polskojęzycznej, tu Panasonic daleko za Daikinem i Atlanticem:(

malux20
27-06-2013, 16:56
napiszę nieelegancko- to tylko twoje mniemanie
z tymi 30 cm
ja na stropie mam 60 -70 cm izolacji
a pod dachówką na strychu 30-35 cm wełny
budujesz solidnie izolowany dom a na czapce domowi żałujesz

27-06-2013, 16:57
....
proponuje ci wpaść do znajomych wieczorem w upały na poddasze przy 30 cm wełny -
....

Po to właśnie chcę reku i pompę - polącze z klimakonwektorami i bedzie git.

mar1973
27-06-2013, 16:58
jak zacznę takie pompy sprzedawać to będę podawał tu ceny
ja za swoją nie dałbym więcej 20 tyś z zasob i mont - gdzieś jest granica opłacalności


witam

ja też tyle bym nie dał za Panasonica odpowiadającego twojej pompie (to tylko ok. 6kWh w temperaturze -15*C a nie 9 jak Panasonic)
to trochę inne pompy

pozdrawiam

malux20
27-06-2013, 17:00
a nie da się tak wybudować żeby klimy nie używać?
faktycznie mogą wyjść takie kwiatki jak kominek latem

malux20
27-06-2013, 17:02
witam

ja też tyle bym nie dał za Panasonica odpowiadającego twojej pompie (to tylko ok. 6kWh w temperaturze -15*C a nie 9 jak Panasonic)
to trochę inne pompy

pozdrawiam
przepraszam za zgryżliwość -mnie ten bełkot nie interesuję-asolt mi to dość dokładnie wyliczył

mar1973
27-06-2013, 17:08
przepraszam za zgryżliwość -mnie ten bełkot nie interesuję-asolt mi to dość dokładnie wyliczył

witam

możesz przypomnieć co ci wyliczył i ci to ma wspólnego z tym, iż za dużo 23000 za Panasonica?
bo wydaje mi się, że to co piszesz to bełkot

pozdrawiam

mar1973
27-06-2013, 17:48
:rolleyes: widze ze doktryna P. A dziala.... 20000:- i ani grosza wiecej... najlepiej za 14990:- kompleksowo oczywiscie...

25000:- za PC nie oplaca sie w porownaniu z czym? Chyba ze piszesz wyloncznie o swoim domu... w ktørym palisz latem....;)

witam

no i wentylacja z rekuperatorem be:o

pozdrawiam

mar1973
27-06-2013, 18:03
Jak ja bym taka wentylacje chcial... tylko nie bardzo mam jak zainstalowac... :(

witam

ale w nowym domu napewno założysz:)

pozdrawiam

27-06-2013, 20:21
Ja już nie wiem - najpierw pisze, że 30cm pod dachem to za dużo, w lecie nie damy rady itd a potem okazuje się, że sam ma tak w domu zrobione - coś mi tu nie gra....

Poza tym gdybym miał dać 30tys za daikina to wolę założyc gruntową z bezpośrednim odparowaniem - podawałem już że mam taką ofertę od firmy Sofath. A mnie chodzi o to aby trochę zaoszczędzić ale w dalszym ciągu mieć wygodę (gazu nie ma u mnie, ja pracuję z żoną do wieczora, obecnie palimy drewnem i nie jest to uciazliwe ale.... jak nie muszę to po co?, opał trzeba gdzieś składować, przygotować, wysezonować a ja nie chce z podwórka robic tartaku, poza tym nba 711m2 nie mam jak poszalec - stad decyzja o pompie a skoro mam zaoszczedzic to zamiast gruntowej - powietrzna i przy tych ofertach mam 7tys do przodu - wiec prawie rekuperacje sam zrobie. Tyle w temacie przepłacania.
W Drutexie zrobili mi wycene okien Iglo 5 - 11szt. na 12tys, poprosiłem też o wycene Igloo Energy (cztery szyby, trzy komory U=0,6) - za 11okien 100tys! Wszyscy powiedzą drogo - ale myslicie ze nie znjadzie się ktoś kto kupi?

asolt
27-06-2013, 20:44
witam

możesz przypomnieć co ci wyliczył i ci to ma wspólnego z tym, iż za dużo 23000 za Panasonica?
bo wydaje mi się, że to co piszesz to bełkot

pozdrawiam

Wyliczyłem dokładnie ozc czyli jakie jest projektowe obciązenie cieplne i zapotrzebowanie na ciepło (co się zresztą sprawdziło uwzgledniając I sezon grzewczy i dłuzsza zime), mocy pompy ani jej typu nie dobierałem, ponieważ wybrał ją malux20.
Jakby nie patrzeć jest sporo przewymiarowana, ale jezeli jest okazja cenowa to czemu nie skorzystać.

mar1973
27-06-2013, 21:04
Wyliczyłem dokładnie ozc czyli jakie jest projektowe obciązenie cieplne i zapotrzebowanie na ciepło (co się zresztą sprawdziło uwzgledniając I sezon grzewczy i dłuzsza zime), mocy pompy ani jej typu nie dobierałem, ponieważ wybrał ją malux20.
Jakby nie patrzeć jest sporo przewymiarowana, ale jezeli jest okazja cenowa to czemu nie skorzystać.

witam

wiem, że liczysz dokładnie, bo robiłem instalacje u twoich klientów i żaden nie narzeka
zgadza się, pompa chyba sporo przewymiarowana
czasami jak jest okazja to trzeba korzystać:)

pozdrawiam

Barth3z
27-06-2013, 21:53
witam

Daikin Altherma C LT b. fajna pompa
tylko ona w -15*C bez grzałki grzeje z mocą 4,81kWh, a Panasonic T-Cup - dalej 9kW

pozdrawiam

A masz może info jakie są wymaga przepływy powietrza dla jednostki zewn. dla pomp Daikina dla wersji 4, 6 i 8 ?
Pytam, bo zastanawiam się czy by nie opędzić jedn. zewn. powietrzem z GWC.

mar1973
27-06-2013, 23:06
A masz może info jakie są wymaga przepływy powietrza dla jednostki zewn. dla pomp Daikina dla wersji 4, 6 i 8 ?
Pytam, bo zastanawiam się czy by nie opędzić jedn. zewn. powietrzem z GWC.

witam

tego się tak nie robi

pozdrawiam

hydraulik_
28-06-2013, 08:06
witam

Daikin Altherma C LT b. fajna pompa
tylko ona w -15*C bez grzałki grzeje z mocą 4,81kWh, a Panasonic T-Cup - dalej 9kW

pozdrawiam

Weź typ 16 i nazwij ją "9" i już.
To tylko kwestia nazwy i ceny

Barth3z
28-06-2013, 08:17
witam

tego się tak nie robi

pozdrawiam

Może coś więcej zawrzesz w wypowiedzi ? Mogę się jedynie domyślać, że problemem będą opory, ale przy odpowiedniej fi (np. 300) i żwirowym GWC może to działać. Robisz raz a COP'a masz podniesionego na zawsze.

28-06-2013, 08:28
No właśnie - sam jestem ciekaw jak to jest z tym GWC

clarnet
28-06-2013, 08:51
Widzę, że na przestrzeni ostatnich 2-3 lat na forum ciągle na nowo odkrywana jest Ameryka. A inwestorzy regularnie wyważają otwarte drzwi.
mały agregat 3 tys m3/h, a duży 2x tyle
A teraz wyobraź sobie, a jeszcze lepiej przelicz i dobierz GWC na taką ilość powietrza i wykombinuj jak to by miało pracować.
Pomysł to jedno, a realizacja to drugie.

mar1973
28-06-2013, 08:57
Weź typ 16 i nazwij ją "9" i już.
To tylko kwestia nazwy i ceny

witam

ja przecież to wiem, dla mnie to nowina, ja nie mam z tym żadnego problemu:)
niestety dla "niektórych" podawana moc znamionowa jest wyrocznią "mocy" urządzenia, jego doboru
trzeba wiedzieć co porównywać

pozdrawiam

Barth3z
28-06-2013, 09:11
Widzę, że na przestrzeni ostatnich 2-3 lat na forum ciągle na nowo odkrywana jest Ameryka. A inwestorzy regularnie wyważają otwarte drzwi.
mały agregat 3 tys m3/h, a duży 2x tyle
A teraz wyobraź sobie, a jeszcze lepiej przelicz i dobierz GWC na taką ilość powietrza i wykombinuj jak to by miało pracować.
Pomysł to jedno, a realizacja to drugie.

Wszedłem na twoją strone na zakładkę pobierz/dane techniczne pomp ciepła/karta katalogowa Alfea i tam jest info o przepływach:
197906
Dla S.6, co w moim przypadku może okazać się w zupełności wystarczającą mocą, podane są przepływy rzędu 600m3/h co dla "standardowego" GWC nie jest żadnym problem.

Zatem, co stoi na przeszkodzie, żeby przepchać powietrze z GWC przez lamele jednostki zewnętrznej pompy ciepła ?

Barth3z
28-06-2013, 09:32
Nie wiem od czego zależy min. i max. ...
Po przejściu przez GWC powietrze jest znacznie cieplejsze, to raczej wystarczyłby ten mniejszy przepływ.

gall86
28-06-2013, 10:05
Całościowo na pewno GWC nie wydoli, ale pytanie czy puszczenie z niego strumienia nie wspomoże pompy?

Barth3z
28-06-2013, 10:13
Dokładnie o to chodzi.
Jeśli Atherma o mocy 8kW oddaje przy -15 tylko 4,8kW mocy grzewczej, to wole kupić mniejszą i podbić temp. z -15 do -7. Np. Alfea S.4 przy -7 ma moc grzewczą 4,7kW :) I to by mi wystarczyło. Poza tym dzięki GWC przy każdej temp. zewn. poniżej zera podbijam temp. powietrza o kilka stopni a tym samym zwiększam COP'a a precyzyjniej mówiąc SCOP'a każdej pompy.

malux20
28-06-2013, 10:28
witam

możesz przypomnieć co ci wyliczył i ci to ma wspólnego z tym, iż za dużo 23000 za Panasonica?
bo wydaje mi się, że to co piszesz to bełkot

pozdrawiam

Masz to w mojej stopce
jestem w tej komfortowej sytuacji że teoria u mnie pokrywa się z praktyką

malux20
28-06-2013, 10:30
:rolleyes: widze ze doktryna P. A dziala.... 20000:- i ani grosza wiecej... najlepiej za 14990:- kompleksowo oczywiscie...

25000:- za PC nie oplaca sie w porownaniu z czym? Chyba ze piszesz wyloncznie o swoim domu... w ktørym palisz latem....;)
ok zmieniły się trochę ceny w ciągu 2 lat
jeślibym miał dać 25 za pow to brałbym za 31 gruntową

Barth3z
28-06-2013, 10:53
jeślibym miał dać 25 za pow to brałbym za 31 gruntową

Dlaczego ? Czyżby przy 31,1kwh domu S.10 nie daje rady ???

clarnet
28-06-2013, 11:12
......
Dla S.6, co w moim przypadku może okazać się w zupełności wystarczającą mocą, podane są przepływy rzędu 600m3/h co dla "standardowego" GWC nie jest żadnym problem.

Zatem, co stoi na przeszkodzie, żeby przepchać powietrze z GWC przez lamele jednostki zewnętrznej pompy ciepła ?

To co zakreśliłeś w zrzucie ekranu, to przepływ czynnika grzewczego przez hydrobox, a nie powietrza przez agregat.
Usiądź, weź kartkę i ołówek i... Twórz. Najpierw dobierz wielkość GWC do przepływu powietrza, potem średnice kanałów, dalej dobierz wentylator, potem pomyśl o sterowaniu i połączeniu z agregatem, naszkicuj to sobie, wypisz sobie wymiary, ilość żwiru lub rur, moce itd, itp.....
A na koniec pośmiejemy się razem.

Barth3z
28-06-2013, 11:24
To co zakreśliłeś w zrzucie ekranu, to przepływ czynnika grzewczego przez hydrobox, a nie powietrza przez agregat.

No tak, ale gafa ...
Gdzie zatem mogę wyczytać jakie są przepływy powietrza przez jednostkę zewn. ?



Usiądź, weź kartkę i ołówek i... Twórz. Najpierw dobierz wielkość GWC do przepływu powietrza, potem średnice kanałów, dalej dobierz wentylator, potem pomyśl o sterowaniu i połączeniu z agregatem, naszkicuj to sobie, wypisz sobie wymiary, ilość żwiru lub rur, moce itd, itp.....
A na koniec pośmiejemy się razem.

Po co mam robić coś od d... strony ? Podaj mi przepływy to Ci to przeliczę.
Nie mając podstawowej wartości jaką jest określony przepływ powietrza to co mam Ci wyliczyć ?


A na koniec pośmiejemy się razem.

A czy nie można normalnie podyskutować ?


Skoro przy przepływie 300m3/h jestem w stanie uzyskać 2kW (pompy do CWU) to dlaczego przy 600m3/h nie uzyskam 4kW ?

gall86
28-06-2013, 11:26
OK, ale mówimy o systemie wspomagającym, który może podnieść temperaturę o te kilka stopni. Takie coś też nie ma racji bytu?

clarnet
28-06-2013, 11:31
@Barth3z
Przecież Ci podałem - ok. 3 tys m3/h dla małego agregatu
@gall86
Jeszcze raz - kartka i ołówek, i... to wszystko co już napisałem

PS
aha
proszę podzielić się rozwiązaniem, jak już powstanie

malux20
28-06-2013, 11:40
Dlaczego ? Czyżby przy 31,1kwh domu S.10 nie daje rady ???

w największe mrozy u mnie pompa pracowała około 8 h na dobę z modulacją 16% w większości czasu
parkiet był viepły w całym domu

ps nigdy nie napisałem że 30 cm to wystarczająca grubość na poddaszu.

Barth3z
28-06-2013, 11:45
clarnet, a mogę prosić jakąś DTR'ke w której jest te info ?

Dla 3tys. GWC nie ma sensu (nie opłacalne)...

clarnet
28-06-2013, 11:59
clarnet, a mogę prosić jakąś DTR'ke w której jest te info ?

Dla 3tys. GWC nie ma sensu (nie opłacalne)...

No i widzisz :) - temat zamknięty
A co do DTR-ek - czyżbyś nie wierzył?
Nie są to jakieś tajemnice, ale to często kilkudziesięciomegowe pdfy, kierowane do serwisu, a nie do użytkownika końcowego i nie rozsyłam takich dokumentacji.

Barth3z
28-06-2013, 12:39
Tu nie chodzi o wiarę, tylko o logikę.

Skoro pompa ciepła do CWU, np. Galmeta, pobiera 600W i oddaje 1,92kW ciepła przy przepływie 300m3/h to po co te 3tys. dla pomp o mocy jedynie 2-3 większych ? Coś mi tu nie gra...

Dobra, może inaczej.
Planuję zakopać pod płytą fundamentową ze 150mb rurki PE fi 32 (przeznaczenia jeszcze nie mam - pomysłów jest kilka). Pomiędzy jednostką zewnętrzną a wewnętrzną wstawiłbym wymiennik płytowy. Drugi obwód , czyli te 150mb pod domem z pompką obiegową podłączyłbym do tego wymiennika, co spowodowuje podniesienie temp. czynnika wypychanego do jednostki zewn. - zwiększenie COP. Taka hybryda - pompa ciepła powietrzno - gruntowa. Czy praktykuje się takie instalacje ?

plusfoto
28-06-2013, 13:00
Czy technicznie możliwe to nie wiem ale w/g mnie nawet jeśli by ci się udało to przy minus 10-15 stopniach to po kilku dniach to źródełko wyschnie - czytaj zamrozisz je. prościej będzie założyć gruntówkę.

clarnet
28-06-2013, 13:09
Co sobie wymyślisz i zrobisz - to będziesz miał.
Jeszcze raz - Kartka, ołówek i fizyka.
Z tym wymiennikiem płytowym:lol: -
Co do logiki - nie porównuj galmeta on/off pracującego w temp. dodatnich z wentylatorem inverterowym który kręci do -25
Tego typu pomysły można tworzyć i tworzyć, ale tu Ci nie pomogę.

Barth3z
28-06-2013, 13:16
Nie koniecznie. To zależy na jakim biegu będzie pracowała pompka obiegowa, jakiej mocy będzie wymiennik. Do tego wymiana ciepła przez wymiennik płytowy to nie to samo co pchanie czynnika bezpośrednio do gruntu. W wymienniku temperatury dążą do wyrównania.

Barth3z
28-06-2013, 13:31
Co sobie wymyślisz i zrobisz - to będziesz miał.
Jeszcze raz - Kartka, ołówek i fizyka.


Ależ się uparł na to liczenie. Co mam Ci liczyć ? Już mówiłem, dla 3000m3/h nie ma po co brać kartkę, bo to jest jasne jak 2+2=4



Z tym wymiennikiem płytowym:lol: -


I znów jakąś bardzo merytoryczna odpowiedź ...



Co do logiki - nie porównuj galmeta on/off pracującego w temp. dodatnich z wentylatorem inverterowym który kręci do -25


No właśnie chcę zrobić, żeby nigdy tak niska temp. nie przelatywała przez "wentylator inverterowy". OK, nie ma co tego ciągnąć...



Tego typu pomysły można tworzyć i tworzyć, ale tu Ci nie pomogę.

OK, ale blog masz świetny ;). M.in. po artykule o althermie C napaliłem się na tą pompę, tylko te 4,8kW przy -15 (dla pompy 8kW) mnie troszkę martwi. Nie mam jeszcze wyliczonego zapotrzebowania, ale wolałbym kupić pompkę "w sam raz" na każdą porę roku a nie przewymiarowaną ze względu na niską moc grzewczą dla niskich temperatur.

plusfoto
28-06-2013, 13:48
przewymiarowaną ze względu na niską moc grzewczą dla niskich temperatur.
Przewymiarowywuje się nie tylko z tego powodu ale również aby w maksymalny sposób wykorzystać II taryfę.

mar1973
28-06-2013, 13:48
Masz to w mojej stopce
jestem w tej komfortowej sytuacji że teoria u mnie pokrywa się z praktyką

witam


teoria nie zawsze pokrywa się z praktyką

to co masz w stopce to widać
Asolt też porządnie wszystko tobie wyliczył ale ty dobrałeś, przewymiarowałes pompę, wziąłeś większą niz potrzeba było, ok, była okazja

tylko dla twojego domu nikt, kto jest fachowcem z praktyką pompy Panasonic T-Cup 9kW, by nie dobrał

ale pewnie korzystajacy z okazji by taką pompę wzięli

pompy, które proponowane były za "23000" dobierane są dla forumowiczów o zapotrzebowaniach 2x większych od twoich

pozdrawiam

clarnet
28-06-2013, 13:52
Dzięki za czas poświęcony na blogu.
Moc grzewcza przy -15 stopniach to nie jedyny i nie najważniejszy parametr PC PW.
Sukcesywnie producenci wprowadzają i będą wprowadzać pojęcie sprawności sezonowej.
Zauważ, że ponad 80% ciepła kupujesz w zakresie -5 do +10.
To co wprowadzono w Althermie C to optymalizacja dla częściowych obciążeń, które występują przez 80% sezonu, a nie dla nominalnych.
Bardzo łatwo jest tak ustawić urządzenie (rozkręcić) by osiągało taką a nie inną moc w konkretnej temperaturze. Trudniej jest je zoptymalizować dla całego sezonu.
Zwróć uwagę na możliwości sterowania - modulacja zasilania przy termostacie, kompensacja temp. zasilania w temp. bliskich 0 stopni oraz możliwość zadania bezwładu budynku, tj. czasu reakcji krzywej grzewczej na zmiany temperatury zewnętrznej. 20 kroków mocy, 8 kroków wentylatora, pompka obiegowa z modulacją przepływu w oparciu o dt instalacji, krótko mówiąc grzejesz wtedy kiedy trzeba, tam gdzie trzeba i tyle ile trzeba.

pancio11
28-06-2013, 13:55
U mnie zapotrzebowanie będzie ok 5,5 kW - to jaką pompę wybrać? 7kv zwykła, 9kv zwykła, 9kv t-cap?

mar1973
28-06-2013, 13:55
Czy technicznie możliwe to nie wiem ale w/g mnie nawet jeśli by ci się udało to przy minus 10-15 stopniach to po kilku dniach to źródełko wyschnie - czytaj zamrozisz je. prościej będzie założyć gruntówkę.

witam

najlepiej człowiek uczy się na własnych błędach
kazdy ma prawo próbować:lol2:

pozdrawiam

plusfoto
28-06-2013, 14:11
U mnie zapotrzebowanie będzie ok 5,5 kW - to jaką pompę wybrać? 7kv zwykła, 9kv zwykła, 9kv t-cap?
Razem z CWU ?

mar1973
28-06-2013, 14:16
Dzięki za czas poświęcony na blogu.
Moc grzewcza przy -15 stopniach to nie jedyny i nie najważniejszy parametr PC PW.
Sukcesywnie producenci wprowadzają i będą wprowadzać pojęcie sprawności sezonowej.
Zauważ, że ponad 80% ciepła kupujesz w zakresie -5 do +10.
To co wprowadzono w Althermie C to optymalizacja dla częściowych obciążeń, które występują przez 80% sezonu, a nie dla nominalnych.
Bardzo łatwo jest tak ustawić urządzenie (rozkręcić) by osiągało taką a nie inną moc w konkretnej temperaturze. Trudniej jest je zoptymalizować dla całego sezonu.
Zwróć uwagę na możliwości sterowania - modulacja zasilania przy termostacie, kompensacja temp. zasilania w temp. bliskich 0 stopni oraz możliwość zadania bezwładu budynku, tj. czasu reakcji krzywej grzewczej na zmiany temperatury zewnętrznej. 20 kroków mocy, 8 kroków wentylatora, pompka obiegowa z modulacją przepływu w oparciu o dt instalacji, krótko mówiąc grzejesz wtedy kiedy trzeba, tam gdzie trzeba i tyle ile trzeba.

witam

zgadzam się z tym co piszesz
Daikin zrobił w tej sprawie b. dużo, wg mnie to jedna z najlepszych obecnie pomp
mogliby tylko postarać się o lepszą cenę bo ta trochę zniechęca klientów

pozdarwiam

pancio11
28-06-2013, 14:23
Razem z CWU ?
Bez CWU

clarnet
28-06-2013, 14:39
witam

zgadzam się z tym co piszesz
Daikin zrobił w tej sprawie b. dużo, wg mnie to jedna z najlepszych obecnie pomp
mogliby tylko postarać się o lepszą cenę bo ta trochę zniechęca klientów

pozdarwiam

No cóż jednych zniechęca, a innych nie koniecznie.
Nie każdy szuka najtańszych rozwiązań.
Co do samej ceny - to z jednej strony jako nr 1 mogą sobie na to pozwolić, a z drugiej - technologia po prostu kosztuje.
Te rozwiązania nie wzięły się z niczego.

Barth3z
28-06-2013, 15:42
Przewymiarowywuje się nie tylko z tego powodu ale również aby w maksymalny sposób wykorzystać II taryfę.

Ja akurat uważam, że przewymiarowanie pompy ciepła ze względu na 2 taryfę jest nieopłacalne. COP dla pompy powietrza w 2 taryfie jest znacznie niższy niż w ciągu dnia gdzie mamy wyższą temp. Na jedno wychodzi, oszczędność pozorna. Do tego dolicz straty grzania nadmiarowego - straty przez przegrody.

Inaczej się ma sprawa przy gruntowej pompie, tutaj warto.

mar1973
28-06-2013, 15:53
No cóż jednych zniechęca, a innych nie koniecznie.
Nie każdy szuka najtańszych rozwiązań.
Co do samej ceny - to z jednej strony jako nr 1 mogą sobie na to pozwolić, a z drugiej - technologia po prostu kosztuje.
Te rozwiązania nie wzięły się z niczego.

witam

zgadzam się - badzo dobrze, że jest wybór, każdy wybierze co mu pasuje

ale uważam, że Daikin mógłby być trochę tańszy

pozdrawiam

Barth3z
28-06-2013, 15:57
Zwróć uwagę na możliwości sterowania - modulacja zasilania przy termostacie, kompensacja temp. zasilania w temp. bliskich 0 stopni oraz możliwość zadania bezwładu budynku, tj. czasu reakcji krzywej grzewczej na zmiany temperatury zewnętrznej. 20 kroków mocy, 8 kroków wentylatora, pompka obiegowa z modulacją przepływu w oparciu o dt instalacji, krótko mówiąc grzejesz wtedy kiedy trzeba, tam gdzie trzeba i tyle ile trzeba.

I właśnie to jest to!
Urządzenie jest rewelacyjne. Tylko ta niewydolność przy niskich temperaturach... Wiem, można kupić mocniejsze urządzenie i wykorzystać głęboką modulację, żeby tą moc grzewczą przy mrozach zapewnić. Można też grzać po prostu grzałką... Ale to sąrozwiązania proste i dedykowane dla stojących już domów. Obecnie jestem przy kreśleniu projektu, dlatego zadaje te pytania teraz, zanim cokolwiek zacznę robić, żeby później nie żałować, że mogłem zrobić większe GWC, położyć kilka metrów więcej rurki PE w gruncie itp. Niestety lub stety, ale ja wolę wiedzieć jak coś działa niż wierzyć że tak działa ;)

clarnet, czy robicie instalacje pod Wrocławiem (Świdnica) ?

Barth3z
28-06-2013, 16:27
Przeciez na tym polega zaleta Invertertera ze ze nie musi byc w sam raz ( ale moze byc dokladniej lub mniej )dobrana...


Chyba nie na tym ... Raczej na tym, że modulacją regulujesz zapotrzebowanie na ciepło w zależności od np. temp. zewn. Dzięki modulacji pompka nie robi ci non stop on/offów, tylko pływnie reguluje temp. np. podłogówki. Jeśli decydujesz się na to, że pompa to twoje jedyne źródło ogrzewania domu (ja tak mam - brak kominka) to musi być tak dobrana, aby zapewnić odpowiednie ciepło nawet przy -15. I tak jak pisałem, są do tego grzałki, co nie do końca mnie uszczęśliwia. Stąd te pomysły nie docieplenie czynnika w układzie.

Barth3z
28-06-2013, 16:35
witam

najlepiej człowiek uczy się na własnych błędach
kazdy ma prawo próbować:lol2:

pozdrawiam

Może podzielisz się doświadczeniami w tym zakresie ? A może tylko teoretyzujesz ?
Co jest złego w tym, że chciałbym częściowo ogrzać czynnik poprzez wymiennik płytowy i dodatkowy obieg przez 150mb rurki PE zakopanej ponad 1m pod płytą fundamentową ?
Gdzie popełniam błąd ? Czy jest on aż tak duży, żeby wstawiać big lol'a ?

malux20
28-06-2013, 16:41
ja po 1 zimie uważam że przewymiarowana powietrzna sprawdziła się ok
modulacja załatwiała ewent. problemy
warto sprawdzic przed doborem ile macie godzin z -15 w sezonie
jak się zbierze raptem z 50 h to będzie max
a w dzień to z 20 h nie więcej
łatwo to sprawdzić w wykresach meteo.
u mnie cwu to 50% pracy pompy- fajnie że ona pracuje 35-45min na dobę .

zawsze można skręcić moc

mar1973
28-06-2013, 16:51
Może podzielisz się doświadczeniami w tym zakresie ? A może tylko teoretyzujesz ?
Co jest złego w tym, że chciałbym częściowo ogrzać czynnik poprzez wymiennik płytowy i dodatkowy obieg przez 150mb rurki PE zakopanej ponad 1m pod płytą fundamentową ?
Gdzie popełniam błąd ? Czy jest on aż tak duży, żeby wstawiać big lol'a ?

witam

będziesz pierwszy
nie mam w tym żadnego doświadczenia - napisałem, że tak się nie robi, tyle i aż tyle
teoretyzować nie będę, ty możesz, twoje prawo - kilka osób pisało wczesniej, co im się nie podoba w twoim rozwiązaniu

pozdrawiam

mar1973
28-06-2013, 16:59
ja po 1 zimie uważam że przewymiarowana powietrzna sprawdziła się ok
modulacja załatwiała ewent. problemy
warto sprawdzic przed doborem ile macie godzin z -15 w sezonie
jak się zbierze raptem z 50 h to będzie max
a w dzień to z 20 h nie więcej
łatwo to sprawdzić w wykresach meteo.
u mnie cwu to 50% pracy pompy- fajnie że ona pracuje 35-45min na dobę .

zawsze można skręcić moc

witam

nie przewymiarowana pracowałaby u ciebie tak samo, S8, w zupełności by wystarczyła (i tak chyba miałaby zapas)
była okazja i tak wybrałeś, jesteś zadowolony, to jest najważniesze

pozdrawiam

Barth3z
28-06-2013, 17:20
nie mam w tym żadnego doświadczenia - napisałem, że tak się nie robi, tyle i aż tyle
teoretyzować nie będę, ty możesz, twoje prawo - kilka osób pisało wczesniej, co im się nie podoba w twoim rozwiązaniu
pozdrawiam

To po co w ogóle piszesz ? Po co ten lol ? Cieszysz się ? Z czego ?
Jeśli masz jakieś konkretne spostrzeżenia to pisz. Zawsze liczę na konstruktywną krytykę, a nie na stwierdzenie "bo tak się nie robi".

Mam jeszcze pytanie do wszystkich, czy macie wiedzę jaką temp. ma czynnik w układzie powietrznej pompy ciepła przy temp. zewn. - 15 i pracy sprężarki na 100% ?

mar1973
28-06-2013, 17:40
To po co w ogóle piszesz ? Po co ten lol ? Cieszysz się ? Z czego ?
Jeśli masz jakieś konkretne spostrzeżenia to pisz. Zawsze liczę na konstruktywną krytykę, a nie na stwierdzenie "bo tak się nie robi".

Mam jeszcze pytanie do wszystkich, czy macie wiedzę jaką temp. ma czynnik w układzie powietrznej pompy ciepła przy temp. zewn. - 15 i pracy sprężarki na 100% ?

witam

pytałeś: "Pytam, bo zastanawiam się czy by nie opędzić jedn. zewn. powietrzem z GWC."
odpowiedziałem: "tego się tak nie robi"


jeszcze raz napiszę tyle i aż tyle:

będziesz pierwszy
tak się nie robi

pisałeś o moim teoretyzowaniu

odpowiadam:
teoretyzować nie będę, ty możesz, twoje prawo - kilka osób pisało wcześniej, co im się nie podoba w twoim rozwiązaniu

pozdrawiam

Barth3z
28-06-2013, 20:44
Nie regulujesz zapotrzebowania na cieplo ale chyba regulujesz moc oddana( znaczy PC ja reguluje ) w zaleznosci od zapotrzebowania na cieplo... :)
zapotrzebowanie na cieplo oczywiscie jest zalezne od temp zewnetrznej... ale to nie temp zewn. sama w sobie reguluje inverterem...
W innym przypadku bym sobie wyregulowal ze chce miec zapotrzebowania 4kW przy -15*C :)


Nooo.. mniej więcej, ale chyba jednak oboje wiemy o co chodzi ;)



Co do doboru zgadza sie ale przeciez mozna kupic wieksza PC np 11kW ktøra zaluzmy odda 6-7kW przy -15*C.... przeciez to ze wieksza nie bedzie
oddawala wiecej anizeli 8kW przy np +5*C... ale pewnie trzeba sobie przekalkulowac czy dodatkowy koszt wiekszej PC
jest adekwatny do % pracy grzalek w te nazimniejsze dni... bo przeciez 4,8kW + np. 3kW (grzalka) to juz 7,8... a wiec zakladajac COP
2 mamy 2,4 KW pobierane przez PC + 3... a wiec 5,4. 7,5/5,4 COP 1,44... w te nazimniejsze dni a ile ich jest?
Jaki bedzie SCOP 8kW vs 11kW PC... jaka røznica w cenie... etc. Pozatym do nowego domu 4,8kW moze byc akurat... nie?
Hm.. ja w sumie "stresu grzalkowego" nie mam... bo PC ich fizycznie nie ma.. ;) a PC jest jedynym zrødlem ciepla...
:cool:

Otóz to! Wszystko sprowadza się do kosztów. Akurat przejście z Althermy 8kW na 11kW jest cenowo znaczne (9k do 15k za jedn. zewn.), dlatego też praca na grzałkach chyba będzie do przełknięcia o ile nie będzie takiej zimy jak na przełomie stycznia i lutego 2012 ;) Poza tym nie wiem do jakiego poziomu potrafi modulować wersja 11kW, ale pewnie wyżej niż 8kW, stąd jednak warto brać "lepiej" dopasowaną pompę.
Ale poprawa COP'a (SCOP'a) jest i tak wskazana. :)

asolt
28-06-2013, 21:25
Skoro mówimy o mocach, to dla domu R&K srednia moc strat to 1,53 kW dla stycznia, dla kwietnia to 1,2 kW.
Wniosek z tego taki ze obliczone projektowe obciążenie cieplne jest przeszacowane w górę o co najmniej kilkanaście % i wiekszość instalowanych pomp ma moc znacznie większą niz moc obliczona. Nie dotyczy to tylko domu R&K, w innych domach, w których miałem możliwość porównąc wychodzi podobnie.

Barth3z
28-06-2013, 22:41
Skoro mówimy o mocach, to dla domu R&K srednia moc strat to 1,53 kW dla stycznia, dla kwietnia to 1,2 kW.
Wniosek z tego taki ze obliczone projektowe obciążenie cieplne jest przeszacowane w górę o co najmniej kilkanaście % i wiekszość instalowanych pomp ma moc znacznie większą niz moc obliczona. Nie dotyczy to tylko domu R&K, w innych domach, w których miałem możliwość porównąc wychodzi podobnie.

asolt, ciekawa informacja. Dzięki temu, że wielu forumowiczów korzystało z twoich obliczeń i później to weryfikowali to można przyjąć, że twoje wyliczenia są bardzo poprawne.
Jak tylko będę miał już końcowy projekt, na pewno poproszę Cię o wyliczenie zapotrzebowania na ciepło.



Pozatym z tego co widze budujesz dom... pasywny...:cool: Niedoczytalem sie ile m2 bo takna szybko zerknolem... ale nie sadzisz ze 8kW
i.e 4,8 przy -15*C wystarczy.... dom pasywny, MW z odzyskiem ciepla etc....
Planowalbys jakies chlodzenie... osobny klimatyzator ( PC P/P ), klimakonwektory ?


Dom pasywny z rozsądkiem ;), czyli blisko pasywności. Nic na silę. Dom ok. 150m2.
Czy 8 czy 6 czy 4, to mało istotne, chodzi o fakt, żeby kupić pompę 6kW i mieć te 6kW przy -15.
Chłodzenie poprzez tą samą pompę. Wszędzie podłogówka plus jeden centralny, podsufitowy klimakonwerter jako wspomaganie szybkiego dogrzewania i przede wszyskim do chłodzenia pomieszczeń.



Co do kosztøw... owszem, wszystko moze sprowadza sie do nich... ale nie mozna slepo zapatrywac sie w SCOP 2,6 czy 2,8


Akurat w SCOP'a można slepo patrzyc, w COP'a nie za bardzo.

hydraulik_
29-06-2013, 06:29
Każda pompa jest "przewymiarowana" przez większą cześć roku.

hydraulik_
29-06-2013, 06:41
Mam jeszcze pytanie do wszystkich, czy macie wiedzę jaką temp. ma czynnik w układzie powietrznej pompy ciepła przy temp. zewn. - 15 i pracy sprężarki na 100% ?

A w którym miejscu pompy?

Czynnik zmienia temperaturę i ciśnienie .W hydroboksie ma temperaturę o około 5 c wyższą od wody ( na wejściu do wymiennik) a na wyjściu prawie równą z wodą.
A na dworze o około 5 stopni niższą niż powietrza (ale też różna w różnych punktach wymiennika.
W wymienniku zachodzą trzy fazy np. schłodzenie gazu (spadek temperatury) ,przemiana fazowa (stała temperatura),schłodzenie fazy ciekłej(spadek temperatury).
Odwrotnie w hydroboksie.

To tak skrócie:rolleyes:

29-06-2013, 06:49
Tak czytam tę Waszą dyskusję, ciekawą zresztą i się zastanawiam - w kontekscie niektórych wypowiedzi - przy zapotrzebowaniu na ciepło rzędu 6kW razem z CWU czy dobrym roziwązaniem jest branie pompy PW 9kW? Skoro w moim przypadku (I strefa klimatyczna) zapotrzebowanie jest wyliczone na 6kW przy temperaturze -16st to moze lepiej zakupić inną pompę o mocy np. 7kW? co prawda przy -15st nie będzie miała stałej mocy jak Panasonic TCAP ale skoro tych temperatur nie ma tak wiele to może lepiej kupić mniejszą pompę i zasilać się grzałkami? Pytanie jak mocno uda mi się wykorzystac taryfe G12 przy mniejszej pompie? W zasadzie w wyższych temperaturach zapotrzebowanie budynku będzie mniejsze - sam juz nie wiem - poradzcie coś.

mar1973
29-06-2013, 08:09
Tak czytam tę Waszą dyskusję, ciekawą zresztą i się zastanawiam - w kontekscie niektórych wypowiedzi - przy zapotrzebowaniu na ciepło rzędu 6kW razem z CWU czy dobrym roziwązaniem jest branie pompy PW 9kW? Skoro w moim przypadku (I strefa klimatyczna) zapotrzebowanie jest wyliczone na 6kW przy temperaturze -16st to moze lepiej zakupić inną pompę o mocy np. 7kW? co prawda przy -15st nie będzie miała stałej mocy jak Panasonic TCAP ale skoro tych temperatur nie ma tak wiele to może lepiej kupić mniejszą pompę i zasilać się grzałkami? Pytanie jak mocno uda mi się wykorzystac taryfe G12 przy mniejszej pompie? W zasadzie w wyższych temperaturach zapotrzebowanie budynku będzie mniejsze - sam juz nie wiem - poradzcie coś.

witam

można dobierać pompę tak jak ty piszesz żeby miała żądaną moc dla -15*C - wtedy załączenia grzałek mocno ograniczysz, załączą się dopiero, gdy temperatura spadnie jeszcze bardziej (ja tak najczęściej robię)

ale można i dobrać "słąbszą" pompę i w czasie niedoborów mocy dogrzewać grzałką

jedno i drugie dobre, trzeba się zdecydować czy wydajemy na inwestycję więcej. czy na późniejszą eksploatację
różnice w kosztach mogą być znaczne

pozdrawiam

mar1973
29-06-2013, 14:29
Nie wiem ale przy Inverterowej PC w normalnym domu bym jakos sie nie nastawial na "wykorzystanie" II taryfy... ale przeciez nawet przy pracy 24/7 to ca
0,52:- w Energa... zamiast 0,64:- tu wydaje mie sie trzeba liczyc koszty realnie.. nie zakladac 0,35:- i ze bedzie OK. Moze inaczej by bylo gdybys mial buffor , nagrzewal w nim wode etc... w takim przypadku moze de facto PC on/off z buforem by byla lepsza? Tylko jak z cena...?
Zakladajac wyrzsza cene kWh nie bedzie niespodzianek.... a im wiekszy % korzystania z tanszej taryfy... well... tym wiekszy bonus.
Hm... nie wiem ale jak piszesz ze 6 KW razem z CWU to mysle ze np D serii C 8kW by sie sprawdzil... P potrafi oddac 9kW.... ale tez jest przciez
PC inverterowa... z tego co koledzy pisza to D ma lepsze sterowanie od P, teraz nowy nowoczesniejszy sterownik.... pozatym nie wiem.... chciales zaoszczedzic ... znajdziesz alternatywy dla P <25000:- ? Jaka PC 7kW mialbys kupic? Osobiscie bym nie szukal juz oszczednosci rzedu 1-2000:-
PC masz miec na dlugo. Skok cenowy jest dopiero > 8kW... nie wiem czy u D jest to spowodowane wykozystaniem innych sprezarek w mocniejszych PC.

Nie wiem... moze wes np. 3 modele/producentow wartych uwagi.... porøwnaj i zbierz oferty... PC o zblizonej mocy jak sie nie uda identycznej...
Pytaj, posprawdzaj se moce, ile oddac maja przy -15*C... etc. Ale cos czuje ze na dzien dzisiejszy, z tego co widze tu i w cennikach... P moze
faktycznie miec cenowo najatrakcyjniejsza oferte...

:)

witam

Atlantic ALFEA EXTENSA 8 ~230V – 6kW dla -15*C
Daikin Alterma LT wersja C 8 ~230V – 4,81kW dla -15*C
Panasonic Aquarea Seria F 9 ~230V – 5,9kW dla -15*C (ok. 3tys. taniej niż T-Cup)
Panasonic Aquarea T-cup 9 ~400V – 9kW dla -15*C

pozdrawiam

hydraulik_
29-06-2013, 15:06
witam

Atlantic ALFEA EXTENSA 8 ~230V – 6kW dla -15*C
Daikin Alterma LT wersja C 8 ~230V – 4,81kW dla -15*C
Panasonic Aquarea Seria F 9 ~230V – 5,9kW dla -15*C (ok. 3tys. taniej niż T-Cup)
Panasonic Aquarea T-cup 9 ~400V – 9kW dla -15*C

pozdrawiam

Atlantic tri 16 10 kW dla - 20 C

A zubadan to nawet przy -25 C

gall86
29-06-2013, 15:17
witam

Atlantic ALFEA EXTENSA 8 ~230V – 6kW dla -15*C
Daikin Alterma LT wersja C 8 ~230V – 4,81kW dla -15*C
Panasonic Aquarea Seria F 9 ~230V – 5,9kW dla -15*C (ok. 3tys. taniej niż T-Cup)
Panasonic Aquarea T-cup 9 ~400V – 9kW dla -15*C

pozdrawiam

czemu dane dla -15? to jakaś skrajna temperatura w polsce, ktora nigdy nie jest przekroczona? bardziej celowałbym w -20, hardowo w -25.

mar1973
29-06-2013, 15:19
Atlantic tri 16 10 kW dla - 20 C

A zubadan to nawet przy -25 C

witam

nie rozumiem kogo i o czym chciałeś poinformować
forumowicz ma zapotrzebowanie szacowane ok. 6kW

pozdrawiam

mar1973
29-06-2013, 15:26
czemu dane dla -15? to jakaś skrajna temperatura w polsce, ktora nigdy nie jest przekroczona? bardziej celowałbym w -20, hardowo w -25.

witam

możesz celować i w -30*C a nawet i więcej:p
takie temperatury też były notowane w Rudzie Śląskiej - mieszkałem kiedyś w dzielnicy Halemba

pozdrawiam

Sławek...
29-06-2013, 15:28
Panasonic Aquarea T-cup 9 ~400V – 9kW dla -15*C


...ale na grzałkach ;)

mar1973
29-06-2013, 15:31
...ale na grzałkach ;)

witam

niestety dla niektórych bez grzałek:no:

pozdrawiam

Sławek...
29-06-2013, 15:35
niestety dla niektórych bez grzałek:no:


wrzuć wykres zależności mocy od temp zewnętrznej jak możesz...

hydraulik_
29-06-2013, 15:53
witam

nie rozumiem kogo i o czym chciałeś poinformować
forumowicz ma zapotrzebowanie szacowane ok. 6kW

pozdrawiam

6 kW -ale dla jakie zewnętrznej, bo chyba nie dla -15

mar1973
29-06-2013, 15:55
6 kW -ale dla jakie zewnętrznej, bo chyba nie dla -15

witam

gdybyś poczytał kto pyta i co to byś wyczytał, że I strefa -16*C

pozdrawiam

hydraulik_
29-06-2013, 16:04
witam

gdybyś poczytał kto pyta i co to byś wyczytał, że I strefa -16*C

pozdrawiam

Ta Kaszubska (Dębica mnie zmyliła).
sorki

mar1973
29-06-2013, 16:21
wrzuć wykres zależności mocy od temp zewnętrznej jak możesz...

witam

pozpatrz na str. 43 katalogu
http://www.panasonicproclub.com/uploads/PL/catalogues/katalogi/EU%20AQUAREA%2013_130430_%5Binternet%5D.pdf

pozdrawiam

Pratchawiec
29-06-2013, 19:11
witam

pozpatrz na str. 43 katalogu
http://www.panasonicproclub.com/uploads/PL/catalogues/katalogi/EU%20AQUAREA%2013_130430_%5Binternet%5D.pdf

pozdrawiam

Witam

Z instrukcji serwisowej, pobranej z tej samej strony wynika, co następuje;

198036


Z danych przytoczonych przez Varme..... (COP ok. 1,9 dla wody 50*) można chyba interpolować działanie z co najmniej takim samym COP przy temp.zewn. -20* dla wody 35/30. W obiegu nabito 3,10 kg R410A, zatem zapas jest.

Pozdrawiam

Pratchawiec

mar1973
29-06-2013, 19:27
Witam

Z instrukcji serwisowej, pobranej z tej samej strony wynika, co następuje;

198036


Z danych przytoczonych przez Varme..... (COP ok. 1,9 dla wody 50*) można chyba interpolować działanie z co najmniej takim samym COP przy temp.zewn. -20* dla wody 35/30. W obiegu nabito 3,10 kg R410A, zatem zapas jest.

Pozdrawiam

Pratchawiec

witam

napisz jak wklejasz do postu: zdjęcia, arkusze, itp.
dziekuję z góry

pozdrawiam

pomarszczonyfred
29-06-2013, 20:48
skupiacie się na wydajnością stałą w niskich temperaturach ale spóżcie jaką moc pobierają te urządzenia w niskich temperaturach, okaże się że nie jest to sztuką wstawić mocniejsza spężarkę i ją ograniczyć w oprogramowaniu.
warto wziąć pod uwagę sumaryczną wydajność PCi i grzałki, może dać ten sam efekt lub bardziej korzystny, ponieważ stosując PCi o stałej wydajności w niskiej temperaturze opatej na zastosowaniu mocniejszej sprężarki, jesteś wydaje ci się że ogrzewasz tanio a w sumie sprężarka "zażyna" sie na max Hz

Pratchawiec
29-06-2013, 20:56
witam

napisz jak wklejasz do postu: zdjęcia, arkusze, itp.
dziekuję z góry

pozdrawiam

Masz w edytorze postów w drugiej linijce taki kwadracik "dodaj zdjęcie". Najpierw wybierasz co chcesz wstawić (musisz wiedzieć gdzie jest obiekt, najprościej zapisz na pulpit), potem zatwierdzasz. Gotowe.

Pratchawiec

mar1973
29-06-2013, 21:07
Masz w edytorze postów w drugiej linijce taki kwadracik "dodaj zdjęcie". Najpierw wybierasz co chcesz wstawić (musisz wiedzieć gdzie jest obiekt, najprościej zapisz na pulpit), potem zatwierdzasz. Gotowe.

Pratchawiec

Dziękuję

mar1973
29-06-2013, 21:18
skupiacie się na wydajnością stałą w niskich temperaturach ale spóżcie jaką moc pobierają te urządzenia w niskich temperaturach, okaże się że nie jest to sztuką wstawić mocniejsza spężarkę i ją ograniczyć w oprogramowaniu.
warto wziąć pod uwagę sumaryczną wydajność PCi i grzałki, może dać ten sam efekt lub bardziej korzystny, ponieważ stosując PCi o stałej wydajności w niskiej temperaturze opatej na zastosowaniu mocniejszej sprężarki, jesteś wydaje ci się że ogrzewasz tanio a w sumie sprężarka "zażyna" sie na max Hz

witam

dokładnie wiem jaką moc pobierają - jakbyś nie znał/nie wiedział:
http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.panasonicprocl ub.com%2Fuploads%2FPL%2Fcatalogues%2Fkatalogi%2FEU %2520AQUAREA%252013_130430_%255Binternet%255D.pdf

i co tu takiego nienormalnego?

pozdrawiam

mkm silesia
29-06-2013, 22:17
Hm... stosujac sprezarke np. 16kW... ograniczjac ja do 9kW przy 7*C... mamy produkt 9kW ;)
Przy -15*C mamy nadal... 9kW... ale przeciez gdybysmy mieli PC 16kW ... to i tak by spadla do 9kW... a wiec faktycznie...
co sie zarzyna...? Ograniczenia mocy... lub zakres pracy taki a nie inny wynika faktycznie z oprogramowania... ale przeciez w przypadku
P 9kW i COP 2,54 ( nie wliczjac defrost'u ) przy 35*C ny wyjsciu znaczylo by ze PC chce 3,54 kW... :popcorn: ale to chyba normalne... i nie za duzo dla "wiekszej" sprezarki... czy zle mysle?

:)

ee dla 9kw wystarczy spr. 12kw i wtrysk

30-06-2013, 00:53
przepraszam ze tak pózno ale kilkla chwil temu wróciłem z budowy - dziś odwiedził mnie gośc z firmy która prawdopodobnie bedzie instalowała mi Panasa - po rozmowie i określeniu zapotrzebowania wstępnie jestem ukierunkowany na Panasa serii F 9kw który przy minus 15 osiaga 5,9kW. Różnica w cenie do TCAP 5tysi! Czekam tylko na Asolta i OZC od niego - to będzie wiążące. Jęsli wystarczy mi seria F to zakupie też 3szt klimakonwektorów do pokojów na poddaszu.
A tak w ogóle to już się u mnie zaczęla "metoda gospodarcza - po samodzielnym spłodzeniu płyty fundamentowej ekipa postawiła stan surowy otwary - teraz ja przejąlem pąłęczkę już do końca - własnie stawiam scianki dziąłowe. Pozdrowienia dla samorobów:)

30-06-2013, 07:57
A wiec praktycznie zdecydowales sie...:) Zona wie? ;)

Rozumiem, że Twój sarkazm wynika z rozczarowania, ze jednak nie Daikin?

mkm silesia
30-06-2013, 09:51
Rozumiem, że Twój sarkazm wynika z rozczarowania, ze jednak nie Daikin?

o widzę że nie tylko ja prosty instalator nie daje wiary w zadowolonego klienta z tysiącami wpisów - hobbistę własnej instalacji c.o. czy raczej lobbystę:D

mar1973
30-06-2013, 10:26
o widzę że nie tylko ja prosty instalator nie daje wiary w zadowolonego klienta z tysiącami wpisów - hobbistę własnej instalacji c.o. czy raczej lobbystę:D

witam

można powiedzieć, że zachęca do montażu pomp ciepła, co w tym złego
ty też "lobbujesz", i w tym też niczego złego nie widzę:)
pompy ciepła to przecież ciekawa, godna polecenia alternatywa
jak się pisze merytorycznie to chyba b. dobrze


pozdrawiam

mkm silesia
30-06-2013, 10:44
tylko że ja nikogo przed nikim nie udaję nie mam alternatywnych wcieleń i nie udaje pod tymi wcieleniami potencjalnego klienta itd. itp. :D

malux20
30-06-2013, 12:06
proszę nie koncentrujcie się na temperaturach -20 czy -25
to jest kilkanaście , max kilkacziesiąt godzin[tu przesadziłem]
zresztą w czasie dób z -20do -25 zawsze są temperatury w dzień ponizej
-10do -15
przed zakupem pompy studiowałem dobowe i godzinowe wykresy z ostatnich lat.
no ale hasło -20 robi wrażenie ale oprócz bieszczad itp ile jest takich miejsc że przez 24 h jest -20
moim zdaniem nigdzie
1 tydzień 3 osobowa rodzina
2 wanny i 1 prysznic na dobę -17,5 kwh koszt na tydzień 5,5 zł

hydraulik_
30-06-2013, 17:52
proszę nie koncentrujcie się na temperaturach -20 czy -25
to jest kilkanaście , max kilkacziesiąt godzin[tu przesadziłem]
zresztą w czasie dób z -20do -25 zawsze są temperatury w dzień ponizej
-10do -15
przed zakupem pompy studiowałem dobowe i godzinowe wykresy z ostatnich lat.
no ale hasło -20 robi wrażenie ale oprócz bieszczad itp ile jest takich miejsc że przez 24 h jest -20
moim zdaniem nigdzie
1 tydzień 3 osobowa rodzina
2 wanny i 1 prysznic na dobę -17,5 kwh koszt na tydzień 5,5 zł

Były już pytania o -30C.I tu wykazywano ,że grutówka jest lepsza o powietrznej .:p

Na Mazowszu temperatura poniżej -8 C występuje przez 156 h.

Barth3z
30-06-2013, 21:25
A w którym miejscu pompy?


Na samym wymienniku.

Rozmawiałem już z instalatorem pomp i powiedział mi, że wpięcie się w obwód z wymiennikiem (w tym miejscu, w którym miałby to sens) wiąże się z ingerencją w jednostkę zewnętrzną, a to spowoduje utratę gwarancji ... Zatem nic z tego (zwiększenie COP'a). Nie opłacalne...

Sławek...
30-06-2013, 21:29
Na Mazowszu temperatura poniżej -8 C występuje przez 156 h.

nie 155 nie 157 a dokładnie 156....
skąd tak dokładne dane?

fotohobby
30-06-2013, 21:38
Dane godzinowe stacji meteorologicnych są ogólnie dostępne, co za problem sprawdzić ?
Pozostaje kwestia, czy te 156h to za konkretny rok, czy średnia z kilku lat ..

hydraulik_
02-07-2013, 08:34
Od tego z termometrem :D Moze bylo 155h 35' i zaokraglil ;)

198259

:)

Średnia w sezonie grzewczym to +2 C :)

hydraulik_
03-07-2013, 15:59
Mam na wyprzedaży pompy Atlantica typ S 16 po 15000 zł netto.Z normalną gwarancją .
Takie pompy ogrzewają budynki 200 -280 m 2.
To stary model ,ale przetestowany przez około 5 lat .
Oferowane urządzrnia są fabrycznie nowe.

malux20
07-07-2013, 17:57
HYDRAULI zużycie łacznie z wygrzewaniem [600kwh] we wrzesniu
w tym roku może zejdę poniżej 1500kwh samo co
ten tydzień codziennie 2 wanny i 1 prysznic 17,5 kwh
gwarancja producenta nic wiecej

TO BYŁA ODPOWIEDŻ HYDRAULIEMU z innego tematu[o grzaniu pądem]

malux20
07-07-2013, 18:05
kolego v
ja grzalem od 11do 17lub 18
a nastepnego dnia rano temp spadało max o 1 stop

mar1973
07-07-2013, 18:27
HYDRAULI zużycie łacznie z wygrzewaniem [600kwh] we wrzesniu
w tym roku może zejdę poniżej 1500kwh samo co
ten tydzień codziennie 2 wanny i 1 prysznic 17,5 kwh
gwarancja producenta nic wiecej

witam

za chwilę "uzytkownicy" zejdą ze zużyciem do 15kWh a w koncu do poniżej 10kWh
to nie są zawody

zużycie 17,5kWh świadczy o bardzo małym zuzyciu cwu
matematycznie świadczy to tylko o tym, iż zużywasz ok. 250l wody o temperaturze 45*C
czy to dużo, każdy musi sobie odpwowiedzieć na to pytanie

dla mnie ta ilość nie wystrczyłaby na 2 wanny i 1 prysznic, nie mówiąc już o innym zużyciu cwu

pozdrawiam

mar1973
07-07-2013, 18:30
kolego v
ja grzalem od 11do 17lub 18
a nastepnego dnia rano temp spadało max o 1 stop

witam

jakie zasobniki tak dobrze utrzymuja ciepło?

pozdrawiam

malux20
07-07-2013, 18:53
codziennie 2 wanny takie pod 1/2 jeden a drugi pod1/4 temp 46
i prysznic 10 min --temp 38
cwh 300litrów
kuzwa co ja mam robić ?
zużywać więcej niż potrzeba

czy możesz rowinąć co znaczą użytkownicy w cudzysłowie?:)

mar1973
07-07-2013, 19:26
codziennie 2 wanny takie pod 1/2 jeden a drugi pod1/4 temp 46
i prysznic 10 min --temp 38
cwh 300litrów
kuzwa co ja mam robić ?
zużywać więcej niż potrzeba

czy możesz rowinąć co znaczą użytkownicy w cudzysłowie?:)

witam

piszę tylko, (zgaduję), że zaraz inni użytkownicy napiszą ile zużywają kWh, będą dążyć do "0"

każdy zużywa ile potrzebuje, ja dużo inny mniej, tak już jest:)

małą wannę masz, ja pewnie większą, dla mnie 250l to b. mało na 2 wanny i prysznic nijak nie starczy

co znaczy: "cwh 300litrów"?
jaki zasobnik posiadasz, że temperatura spada tylko o 1*C?

pozdrawiam

mar1973
07-07-2013, 19:48
Czekaj, grzejesz wode zalozmy o 18ej... i na drugi dzien rano w zbiorniku CWU temp spadla o 1 *C tak?
To co po 18ej nie uzywasz juz wody? I nie masz cyrkulacji rozumiem... no i dobrze zaizolowany zbiornik.




17,5 / tydz... z COP zaløzmy 2,5 to 2275kWh na rok... byl taki na pradzie... co potrzebowal na bojler i rodzine 2+2 < 1500kWh /rok
Wszystko jest mozliwe ;)

witam

papier wszystko przyjmie
mogę napisać, że zużyłem w zeszlym roku na grzanie cwu bojlerem na prąd 1000kWh - tylko co to znaczy?
dla mnie znaczy, że ktoś bajeruje albo b. mało wody zużywa - matematyka nie kłamie

pozdrawiam

mar1973
07-07-2013, 20:22
Napisalem w watku pradowym..

"Czytalem ze normalna rodzina 2+2 ktøra nie marnuje wody, a moze i oszczedza, zuzywa ca 3500kWh / rok ... wzwyz... Gdzies indziej zas zakladano
3-5kWh na osobe CWU/dzien a wiec gdzies tam pewnie to jest.... U nas patrzac latem na konsumpcje pradu scisle na CWU to jakies4-4,5 kWh / dzien... ( nie liczac zapotrzebowania PC na stand by ) A wiec przy COP 2,5-3 mamy 11-11,25-13,5kWh / dzien... 2,8-3,4 kWh / osobe . Dzieciaki sie kapia... minimum 2-3 prysznice... nie zbyt krøtkie:rolleyes Ale <1500kWh dla rodziny 2+2 to uwazam osobisce za ewenement ;)"

:)

witam

dlaczego latem przyjmujesz COP 2,5-3? przyjmij jak należy 4

dla ogrzania zbiornika 300l od temperatury 10*C do 50*C potrzeba zużyć: ok. 14kWh - tak mówi matematyka
jak ktoś pisze, że mniej to albo bajeruje albo "oszczędza" na myciu

pozdrawiam

Grzesiek13
07-07-2013, 21:05
Mnie osobiście drażni, jak ktoś podaje ile zaoszczędził na podgrzewie cwu, bo co to mówić o oszczędności to nasza strata i niestety konieczność. Podobnie z ogrzewaniem i oszczędnościami- zawsze musimy zużyć tyle energii na ile jest zapotrzebowanie. Dziwę się więc niektórym statystykom, ja u siebie odpalam kocioł i cały sezon go nie wyłączam do końca sezonu. Nie bawię się w podkręcanie sztucznego zużycia, lipnych kilowatów, kuźwa co zużyłem to płacę.

mar1973
07-07-2013, 21:26
Mnie osobiście drażni, jak ktoś podaje ile zaoszczędził na podgrzewie cwu, bo co to mówić o oszczędności to nasza strata i niestety konieczność. Podobnie z ogrzewaniem i oszczędnościami- zawsze musimy zużyć tyle energii na ile jest zapotrzebowanie. Dziwę się więc niektórym statystykom, ja u siebie odpalam kocioł i cały sezon go nie wyłączam do końca sezonu. Nie bawię się w podkręcanie sztucznego zużycia, lipnych kilowatów, kuźwa co zużyłem to płacę.

witam

ja też tego nie rozumiem
oszczędzanie na cwu znaczy, że żadziej się będę myć, a skutki widać później w miejscach publicznych

pozdrawiam

hydraulik_
08-07-2013, 13:54
COP podczas grzania CWU zmienia się .PC nie pracuje z temperatura 55 przez cały okres grzania cwu(chyba ,ze jest mała wężownica)
Ponadto jak już osiągnie temperaturę maksymalną zaczyna modulować (to też podnosi cop)

COP podawane jest dla pełnej mocy PC PW .Ale jak sam pisałeś dla Daikina przy mocy obniżonej wyszło nawet 6 .

hydraulik_
08-07-2013, 13:57
HYDRAULI zużycie łacznie z wygrzewaniem [600kwh] we wrzesniu
w tym roku może zejdę poniżej 1500kwh samo co
ten tydzień codziennie 2 wanny i 1 prysznic 17,5 kwh
gwarancja producenta nic wiecej

Czyli jakieś 40 zł na miesiąc.I tak wychody u moich klientów.

malux20
08-07-2013, 14:03
HYDRAULI zużycie łacznie z wygrzewaniem [600kwh] we wrzesniu
w tym roku może zejdę poniżej 1500kwh samo co
ten tydzień codziennie 2 wanny i 1 prysznic 17,5 kwh
gwarancja producenta nic wiecej

TO BYŁA ODPOWIEDŻ HYDRAULIEMU z innego tematu[o grzaniu pądem]

po poprawkach

malux20
08-07-2013, 14:13
kolego v
ja grzalem od 11do 17lub 18
a nastepnego dnia rano temp spadało max o 1 stop

kolego V to dotyczyło grzania domu [twojego pytania z tematu o grzaniu prądem]
mi teraz pompa nie grzeje dłużej niż 40 min o godz 18
na myciu akurat nie oszczędzamy[myciu się]
te 2do 2,5 kwh na dobę to łącznie z praniem majtek , skarpetek i czasami podłogi
przypuszczam że duży wpływ na zużycie energii na wodę mają zakupy armatury mojej żony
mam nadzieję że krany za 1000zł dają duże oszczędności ,
ok was wkurza podawanie kwh
no ale może inni dzięki temu będą mogli wyrobić opinię
na wodzie absolutnie nie oszczędzamy
no a grzanie-jeśli zima nie będzie gorsza to bez oszczędzania powinno starczyć 1500 kwh+300-400kg brykietu[1m3 dębiny zamiennie]

malux20
08-07-2013, 14:53
zasobnik atlantica cwh fs 300litrów
ja podejrzewam że na kranach i prysznicach można więcej zaoszczędzić niż na super parametrach pompy
ps
nawet mi się rurek nie chce izolować a to zapewne nie wpływa dobrze na zużycie

malux20
08-07-2013, 14:54
Czyli jakieś 40 zł na miesiąc.I tak wychody u moich klientów.

w takim lipcu to bardziej 30 zł
jestem ciekaw jak to będzie zimą
do 100zł dojdę ze zużyciem na cwu?

hydraulik_
08-07-2013, 14:59
może w lutym.Ale woda z sieci wodociągowej jest chłodniejsza niż teraz to też ma znaczenie

Barth3z
09-07-2013, 09:48
Dla ich PC G/W ( pierwszej w historii ) , ale na razie podczas testøw... a wiec "laboratorium" aczkolwiek >6 jest niezlym wynikiem.
Interesujaca bedzie cena...


Co to jest ?

Pyxis
09-07-2013, 10:30
Dla ich PC G/W ( pierwszej w historii ) , ale na razie podczas testøw... a wiec "laboratorium" aczkolwiek >6 jest niezlym wynikiem.

Widac firma sie rozwija i zaczyna wchodzic w dzialajace produkty. Slusznie. ;)

W pompach i tak najwazniejszym dla kieszeni jest parametr SPF a nie COP, wiec nie ma sie co podniecac. SPF u klienta w instalacji bedzie i tak pewnie w okolicach stanardowej czworki.

Barth3z
09-07-2013, 10:57
D. ma wypuscic PC G/W... ;)

A skąd masz takie info ? Jakiś link ?

Barth3z
09-07-2013, 18:29
Rewelacja!
Teraz czekamy na cenę... ;)

Barth3z
11-07-2013, 00:24
będziesz pierwszy
nie mam w tym żadnego doświadczenia - napisałem, że tak się nie robi
pozdrawiam

Sorry, że odgrzewam, ale jednak już były takie próby:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?153301-GWC-wodny-quot-tymi-r%C4%99cami-quot-robiony&p=3976121&viewfull=1#post3976121

mar1973
11-07-2013, 08:06
Sorry, że odgrzewam, ale jednak już były takie próby:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?153301-GWC-wodny-quot-tymi-r%C4%99cami-quot-robiony&p=3976121&viewfull=1#post3976121

witam

były próby, ale czego?
co jakiś czas ktoś rozważa podobne rozwiązania
ale kto tak robi?
chyba nikt - można byc pierwszym
w podanym przez ciebie przykładzie napewno lepiej, a chyba i dużo taniej zmontować gruntowa pompę ciepła

pozdrawiam

Barth3z
11-07-2013, 09:06
były próby, ale czego?


To były próby podłączenia przez wymiennik płytowy obiegu glikolowego do jednostki zewnętrznej pompy powietrznej. Miało to na celu zwiększenie COP'a w temp. 0 i mniej.



w podanym przez ciebie przykładzie napewno lepiej, a chyba i dużo taniej zmontować gruntowa pompę ciepła


To prawda...

mar1973
11-07-2013, 09:18
To były próby podłączenia przez wymiennik płytowy obiegu glikolowego do jednostki zewnętrznej pompy powietrznej. Miało to na celu zwiększenie COP'a w temp. 0 i mniej.



To prawda...

witam

kto tak próbował zrobić? - praktycznie robił, a nie pisał, dywagował o mozliwości
bo "prób" mówienia było wiele....

pozdrawiam

Barth3z
11-07-2013, 09:38
Różnica polega na tym, że z tego wątku dowiedziałem się więcej niż z odpowiedzi "tak się nie robi".
Tak jak pisałem, wolę wiedzieć niż wierzyć ;)

mar1973
11-07-2013, 09:57
Różnica polega na tym, że z tego wątku dowiedziałem się więcej niż z odpowiedzi "tak się nie robi".
Tak jak pisałem, wolę wiedzieć niż wierzyć ;)

witam

you are welcome

pozdrawiam

surgi22
11-07-2013, 14:25
Widac firma sie rozwija i zaczyna wchodzic w dzialajace produkty. Slusznie. ;)

W pompach i tak najwazniejszym dla kieszeni jest parametr SPF a nie COP, wiec nie ma sie co podniecac. SPF u klienta w instalacji bedzie i tak pewnie w okolicach stanardowej czworki.

Popatrz , popatrz a ja myślałem, że dla klienta ważna jest inwestycja rozpatrywana jako całość, nie tylko koszty użytkowanie ale koszty inwestycji również należy brać pod uwagę.

Pyxis
11-07-2013, 15:48
Popatrz , popatrz a ja myślałem....

Myslales ale nie zrozumiales.
Chodzi o to ze dla danego urzadzenia nalezy rozroznic parametr COP od parametru SPF, bo to ten drugi nas "obchodzi finansowo" przy eksploatacji. Nie ma znaczenie czy to pompa gruntowa czy powietrzna.

irek_73
12-07-2013, 21:22
Wiem, że nie do końca poprawny temat poruszę - ale firma z która podpisałem umową miała nam wykonać ogrzewanie wraz z kotłem gazowym, włączoną do tego pompę P-W do c.w.u. oraz rekuperator. Przedstawiam Wam zdjęcie rury z rekuperacji, którą musiałem rozebrać bo ... nikt tego nie chciał dokończyć. Domyślnym wskażę wykonawcę - Pan dwojga nazwisk, praca pod nadzorem chyba już byłego wspólnika. Przedziwny sposób wpięcia wykonany na rurze 125 mm.
200398

Pyxis
12-07-2013, 22:29
Wiem, że nie do końca poprawny temat poruszę - ale firma z która podpisałem umową miała nam wykonać ogrzewanie wraz z kotłem gazowym, włączoną do tego pompę P-W do c.w.u. oraz rekuperator. Przedstawiam Wam zdjęcie rury z rekuperacji, którą musiałem rozebrać bo ... nikt tego nie chciał dokończyć. Domyślnym wskażę wykonawcę - Pan dwojga nazwisk, praca pod nadzorem chyba już byłego wspólnika. Przedziwny sposób wpięcia wykonany na rurze 125 mm.

Wydawalo mi sie, ze Miki jest kompletnie pogrzebany na tym forum, ale jak widze prace "exhumacyjne" beda jeszcze jakis czas trwaly. :)

irek_73
12-07-2013, 23:12
Wydawalo mi sie, ze Miki jest kompletnie pogrzebany na tym forum, ale jak widze prace "exhumacyjne" beda jeszcze jakis czas trwaly. :)
Jeszcze zostaje mi do "exhumacji" kotłownia, jak znajdę równie ciekawe rozwiązania to Was poinformuję, może niektórych to uchroni przed taką wpadką z - jakże dużego kalibru fachowcami ...

Pyxis
13-07-2013, 09:35
Oby nie bylo rownie (nomen omen) "pieknie". ;)

pomarszczonyfred
13-07-2013, 11:29
Wiem, że nie do końca poprawny temat poruszę - ale firma z która podpisałem umową miała nam wykonać ogrzewanie wraz z kotłem gazowym, włączoną do tego pompę P-W do c.w.u. oraz rekuperator. Przedstawiam Wam zdjęcie rury z rekuperacji, którą musiałem rozebrać bo ... nikt tego nie chciał dokończyć. Domyślnym wskażę wykonawcę - Pan dwojga nazwisk, praca pod nadzorem chyba już byłego wspólnika. Przedziwny sposób wpięcia wykonany na rurze 125 mm.
200398

generalnie są tak zawane kształtki jak "sztucer siodłowy" zwane również wpaleniami, montowane one są w ten sposób, że przykręca się do rury to wpalenie.
więc nie musi być to trójnik :), gdybyś odkrył bardziej izolację było by wiadomo czy to wpalenie oryginalne czy zrobione z rury, wpalenia są na tyle tanie, że się samemu nie robi, no chyba że ktoś bardzo chce, wpalnia się stosuje bo często zajmują mniej miejsca

kwestia tego otworu zależy co autor miał na myśli czy to miała być swego rodzaju przepustnica :) czyli wielkość otworu obliczona co do prędkości i ilość powietrza - hmm ciekawe :), jeżeli to tylko otwór (to lipa) to prościej jest było by go zrobić prawidłowo i zabezpieczyć cynk sprayem

surgi22
13-07-2013, 13:08
Myslales ale nie zrozumiales.
Chodzi o to ze dla danego urzadzenia nalezy rozroznic parametr COP od parametru SPF, bo to ten drugi nas "obchodzi finansowo" przy eksploatacji. Nie ma znaczenie czy to pompa gruntowa czy powietrzna.

Pyxis czytaj ze zrozumieniem ( wiem że czasem trudno - vide policzenie kubatury ) napisałem wyraźnie, że dla inwestora ma znaczenie czy wybuli 80 tys na instalację do PC bo będzie miała SPF np.5 czy np. 40 tys. i SPF 3,5 , bo te 40 tys różnicy przy małym zapotrzebowaniu na ciepło nie zwrócą mu się w ciągu 30 lat.

Pyxis
13-07-2013, 13:14
Ja o chlebie Ty o niebie. :)

BTW: Czasami warto rozronic brak sensu i brak umiejetnosci podjecia jakiegos dzialania (vide policzenie kubatury)

surgi22
13-07-2013, 13:32
Ja o chlebie Ty o niebie. :)

BTW: Czasami warto rozronic brak sensu i brak umiejetnosci podjecia jakiegos dzialania (vide policzenie kubatury)
Rozumiem, rozumiem zwłaszcza jak można się dowartościować, że grzeje się aż 230 m2. Ale nie ma co się podniecać wysokim SPF jeśli nie znamy całościowych kosztów inwestycji.

malux20
13-07-2013, 13:43
w środku lata kubaturowe dyskusje?

Pyxis
13-07-2013, 13:45
Rozumiem, rozumiem zwłaszcza jak można się dowartościować, że grzeje się aż 230 m2. Ale nie ma co się podniecać wysokim SPF jeśli nie znamy całościowych kosztów inwestycji.

Tym bardziej nie ma sie co podniecac wysokim COP, bo to zupelnie oderwany od kosztow parametr.

Pyxis
13-07-2013, 13:46
w środku lata kubaturowe dyskusje?

Niestety ciasnota horyzontow niektorych zawsze sprowadza sie do jednej "frazy". ;)

surgi22
13-07-2013, 14:24
Niestety ciasnota horyzontow niektorych zawsze sprowadza sie do jednej "frazy". ;)
Piszesz z autopsji ???

malux20
13-07-2013, 14:48
no to może lepiej porozmawiajmy o brykieciku>>?

Arturo72
13-07-2013, 21:32
no to może lepiej porozmawiajmy o brykieciku>>?
U mnie odpada,nie daje płomienia takiego jak drewienko ;)

Pyxis
13-07-2013, 22:51
U mnie odpada,nie daje płomienia takiego jak drewienko ;)

To daj mu troche powietrza nad ruszt. :)

Arturo72
13-07-2013, 23:11
To daj mu troche powietrza nad ruszt. :)
Kurcze,mam wkład bezrusztowy i może dlatego tak ;)
Przy pełnym otwarciu przepustnicy lepiej się pali ale to dalej nie to co płomień od drewna obejmujący cały wkład,nawet przy dwóch szczapach :)

Pyxis
13-07-2013, 23:29
Kurcze,mam wkład bezrusztowy i może dlatego tak ;)
Przy pełnym otwarciu przepustnicy lepiej się pali ale to dalej nie to co płomień od drewna obejmujący cały wkład,nawet przy dwóch szczapach :)

Moze.
Ponizej masz fotke 2 palacych sie "kostek" z calkowicie przymknietym powietrzem pod ruszt i minimalnie dozowanym nad. Tak sie potrafi to palic ze 2h :)

http://szkut.com/dom/Dom80.jpg

A tak sie pali jak dasz wiecej powietrza :)

http://szkut.com/dom/Dom50.jpg

malux20
14-07-2013, 13:59
tak przy okazji kupilem rufa coś tam za 650 zl tona

Pyxis
14-07-2013, 14:27
tak przy okazji kupilem rufa coś tam za 650 zl tona

Widzialem takie oferty, ale dla mnie to zapas na 10 lat by byl. Chyba szkoda miejsca. Pojade jesienia do Leroya i kupie 10 paczek po 8zl/szt. W zeszlym roku kupilem 15 i 5 szt mi zostalo.

Arturo72
14-07-2013, 14:38
Widzialem takie oferty, ale dla mnie to zapas na 10 lat by byl. Chyba szkoda miejsca. Pojade jesienia do Leroya i kupie 10 paczek po 8zl/szt. W zeszlym roku kupilem 15 i 5 szt mi zostalo.

Ja kupiłem 1 paczkę w Casto i to on nie chciał się palić płomieniem.Być może za mało włożyłem bo tylko 2szt na raz ;)
Za to 2m przestrzenne buku już się suszy :)

Pyxis
14-07-2013, 14:55
Ja kupiłem 1 paczkę w Casto i to on nie chciał się palić płomieniem.Być może za mało włożyłem bo tylko 2szt na raz ;)
Za to 2m przestrzenne buku już się suszy :)

Inaczej palisz w zimnym a inaczej w goracym kominku (ja pakuje po 2 szt wlasnie na jedno podlozenie). Na poczatku nim sie elementy i komin nagrzeja trzeba palic intensywniej - wiecej powietrza i wiecej strat kominowych. No i spora garc szczapek na podpalke - suchych. :)
Szkoda tylko, ze nie ma wkladow o mniejszej mocy. Moj ma nominalna 8kW i jak chcesz sie popatrzec dluzej na ogien, to przy uchylonych drzwiach tarasowych. Inaczej 27*C w salonie murowane. :)

14-07-2013, 15:03
Witam, wracam do tematu sprzed kilku stron - chodzi o dobór pompy - wczoraj dostałem od asolta OZC, wynika z niego zapotrzebowanie na ciepło 4,1kW oraz na CWU dla 4osób liczone srednio to 1,2kW - łaczne zapotrzebowanie na moc to 5,3kW. Tu pytanie - by łem nastawiony na Panasonica 9kw TCAP ze wzgledu na stała moc przy -15 - obecnie przy tych wyliczeniach jest to chyba nieuzasadnione ekonomicznie. Potem nastawiłem się na serię F i tu sie teraz zastanawiam nad dwoma wersjami albo 9kW który przy -15 ma 5,9 i jeszcze wtedy teoretycznie pokrywał by mi zapotrzebowanie na ciepło bez grzałek albo na 7kW kóry juz przy -7 ma 5,15 i juz załaczały by się grzałki. Co wybrać? Czy "dziewiatka" majac przy temp wyzszych niz -7 wieksza moc nie bedzie zbyt mocno przewymiarowana? I jeszcze jedna sprawa - lepiej jednostke zewnetrzna powiesic na scianie czy na fundamencie ustawic na ziemi?

compi
14-07-2013, 15:11
Inaczej się pali Barlinek z LM gdzie w paczce 10kg jest 10 kostek, a inaczej ten który ma 12 kostek. Ten bardziej zbity jest ok, ten rozpadający się śmieciuch potrafi czasem tylko dymić. Wg moich obserwacji warto wtedy rozpalać drewnem, nawet tym iglastym i potem wrzucać kostki. Przy tych porządnych nie ma takiej potrzeby. Co do cen to trzeba pilnować markety. Na początku mają zazwyczaj cenę po 5,60-5,80. Potem sukcesywnie dochodzą do prawie 8zł.

mar1973
14-07-2013, 15:31
Witam, wracam do tematu sprzed kilku stron - chodzi o dobór pompy - wczoraj dostałem od asolta OZC, wynika z niego zapotrzebowanie na ciepło 4,1kW oraz na CWU dla 4osób liczone srednio to 1,2kW - łaczne zapotrzebowanie na moc to 5,3kW. Tu pytanie - by łem nastawiony na Panasonica 9kw TCAP ze wzgledu na stała moc przy -15 - obecnie przy tych wyliczeniach jest to chyba nieuzasadnione ekonomicznie. Potem nastawiłem się na serię F i tu sie teraz zastanawiam nad dwoma wersjami albo 9kW który przy -15 ma 5,9 i jeszcze wtedy teoretycznie pokrywał by mi zapotrzebowanie na ciepło bez grzałek albo na 7kW kóry juz przy -7 ma 5,15 i juz załaczały by się grzałki. Co wybrać? Czy "dziewiatka" majac przy temp wyzszych niz -7 wieksza moc nie bedzie zbyt mocno przewymiarowana? I jeszcze jedna sprawa - lepiej jednostke zewnetrzna powiesic na scianie czy na fundamencie ustawic na ziemi?

witam

weź Panasonica LT 9kW - będzie droższa o ok. 1 tys. zł

jeżeli pompa będzie wisieć zdala od okien i od ścian sypialni to możesz powiesić na ścianie
ja klientom polecam na stelażu na fundamencie

pozdrawiam

malux20
14-07-2013, 15:39
1 TYŚ -BRAŁBYM mocniejszą
zdaje się ze cwu nie grzeje się jednoczesnie z co
ja ze swojej przewymiarowanej jestem zadowolony

14-07-2013, 15:44
witam

weź Panasonica LT 9kW - będzie tańszy o ok. 1 tys. zł


bedzie tanszy od czego?

14-07-2013, 15:48
Albo jedno albo drugie... a przy mocniejszej PC CWU bedzie sie krøcej grzalo. :)

Ale też czy pompa nie bedzie sie zbyt czesto wyłaczac i załaczać z powodu przwymiarowania?

malux20
14-07-2013, 15:51
nie
trochę pomyslunku i bedzie ok

14-07-2013, 15:58
nie
trochę pomyslunku i bedzie ok

nie kumam - cos trzeba pokombinować ale co?

mar1973
14-07-2013, 15:58
bedzie tanszy od czego?

witam

b. przepraszam
oczywiście PanasonicLT 9kW będzie droższy o 1 tys. zł od Panasonica LT 7kW

pozdrawiam

malux20
14-07-2013, 16:02
w ustawieniach

mar1973
14-07-2013, 16:09
Ale też czy pompa nie bedzie sie zbyt czesto wyłaczac i załaczać z powodu przwymiarowania?

witam

moc grzewcza może być zmieniana w sposób płynny - inverter

pozdrawiam

14-07-2013, 16:13
ok, skumałem. Jedna tylko rzecz mnie zastanawia - porównuję 9kW SDF i 9kW TCAP (skoro inverter to do gry wraca tcap) i zastanawiajacy jest najniższy wspólczynnik COP wsrod pomp serii LT i to bez względu na moc wynosi tylko 4,1 przy +7st, natomiast 9TCAP ma 4,79 i tu róznica jest duża, zmniejsza się przy spadku temp zewnetrznych ale przy -15 to juz tylko 0,1 na COP. Czy takie róznice znaczaco odbijaja sie na sprawnosci pompy? Skąd dorwac srednioroczne COP dla tych pomp?

malux20
14-07-2013, 16:17
:P
2,5-3 w tych okolicach

14-07-2013, 16:20
:P
2,5-3 w tych okolicach

A według tego http://www.energiaidom.pl/oplacalnosc-pompy-ciepla-panasonic-analiza-przypadku powinno byc spokojnie powyzej 3

rosomakx4
14-07-2013, 17:22
Jak dla mnie w ogóle nie ma tematu, bierz tylko większą, mieć zapas jest wskazany
Zawsze możesz mieć coś nie tak jeśli chodzi o wykończenie ocieplenia, okien itd.
Z czasem mogą się pogorszyć parametry np szyb w oknach, pianki czy styro

14-07-2013, 17:28
Jak dla mnie w ogóle nie ma tematu, bierz tylko większą, mieć zapas jest wskazany
Zawsze możesz mieć coś nie tak jeśli chodzi o wykończenie ocieplenia, okien itd.
Z czasem mogą się pogorszyć parametry np szyb w oknach, pianki czy styro

Słusznie, myślę podobnie jak cos spieprze przy ocieplaniu to jakis zapas zawsze bedzie.....ale tu chodzi o wybór: LT czy TCAP, jak ktos wyzej zauwazył COP w tabelach jest podane przy maksymalnych osiagach a to znaczy ze LT moze miec nizsze

14-07-2013, 20:26
Jak z OZC od asolta wyliczyc szacunkowe koszty ogrzewania?

Arturo72
14-07-2013, 21:31
Jak z OZC od asolta wyliczyc szacunkowe koszty ogrzewania?
Masz tam całościowe zużycie energii na ogrzewanie wyrażone w kWh,średnia cena energii w systemie dwutaryfowym to przedział 0,4-0,45zł/kWh,mnożysz to przez to co masz w OZC i dzielisz przez COP,powiedzmy 2,5.Gdybyś chciał grzać tylko w I taryfie to bierzesz cenę ok.0,5zł/kWh.

plusfoto
14-07-2013, 21:37
Jak z OZC od asolta wyliczyc szacunkowe koszty ogrzewania?
Przecież masz tam podane zapotrzebowanie na ciepło w stosunku rocznym. Co jeszcze chcesz wyliczać?

14-07-2013, 22:16
Przecież masz tam podane zapotrzebowanie na ciepło w stosunku rocznym. Co jeszcze chcesz wyliczać?

A chociażby CWU - tego tam nie mam a nie wiem jakie wartosci przyjmowac na 4osoby - roczne zapotrzebowanie mam 6071 kWh/rok

14-07-2013, 22:20
Jaka jest róznica w cenie między 9kW TCAP a 9kW Lt SDF? Pytam bo w cenie instalacji którą oferuje mi firma wartośc spadła o 3tys a wydaje mi się że róznica w cenie tych pomp jest nieco większa

mar1973
14-07-2013, 22:33
Jaka jest róznica w cenie między 9kW TCAP a 9kW Lt SDF? Pytam bo w cenie instalacji którą oferuje mi firma wartośc spadła o 3tys a wydaje mi się że róznica w cenie tych pomp jest nieco większa

witam

róznica ok. 3tys.
pompa T-Cap to pompa 3-fazowa
wystarczy ci w zupełności pompa LT 9kW na ~230V - no chyba, że musisz podłączyć do instalacji 3-fazowej

pozdrawiam

14-07-2013, 23:01
witam

róznica ok. 3tys.
pompa T-Cap to pompa 3-fazowa
wystarczy ci w zupełności pompa LT 9kW na ~230V - no chyba, że musisz podłączyć do instalacji 3-fazowej

pozdrawiam

To jakaś pomyłka - TCAP jest tez 1 fazowa

mar1973
14-07-2013, 23:09
To jakaś pomyłka - TCAP jest tez 1 fazowa

witam

za dużo dziś chyba wypiłem
oczywiście pomyłka T-Capy są też na ~230V ale ja montowałem tylko 3-fazowe

pozdrawiam

14-07-2013, 23:19
To przeciez ciezko okreslic... nikt nie zna przyzwyczajen waszej 4ki :)
Mozna zakladac mysle 2,5-5kWh / dzien i osobe... a wiec 10-20kWh...
3650-7300kWh / rok... i dzielisz med COP 2,5-3,5 ( A dzieli przez 7 w T Cap);) )
Realnie mysle ze 5000-6000 kWh... a wiec praktycznie tak jak okreslil Ci Asolt. zreszta zaløz na zapas...
Albo przyjmij to co Asolt wyliczyl... 1000kWh w ta czy w tamta to 333kWh przy COP 3 i.e 173:- PLN w skali roku :)

Zerknij w watek op PC do CWU.... tam sa przyklady konsumpcji CWU.
Røznice miedzy rodzinami moga byc duze.

Chodziło mi o dane uśrednione - czyli te 4kW co mi wyliczył asolt to ilośc ciepła potrzebna do ogrzewania a całoroczne 6tys kWh to razem z CWU? czyli 500kWh na osobe?

asolt
14-07-2013, 23:43
Chodziło mi o dane uśrednione - czyli te 4kW co mi wyliczył asolt to ilośc ciepła potrzebna do ogrzewania a całoroczne 6tys kWh to razem z CWU? czyli 500kWh na osobe?

Tak jak tłumaczyłem telefonicznie, 6000 kWh to zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania, ok 4000 kWh na cwu (szacunkowo) czyli razem to ok 10000 kW. Koszt to ok 1000/2,5=4000 kWh, w zaleznosci od stopnia wykorzystania II taryfy srednia cena 1 kWh będzie rózna, dla 0,4 zł/kWh bedzie to ok 1600 zł na rok za co + cwu. Z kolei 4 kW to projektowe obciązenie cieplne na c.o., do tego dodajemy ok 4x0.25 kW czyli w sumie ok 5 kW, pompa o mocy 9 kW będzie znacznie przewymiarowana, ale 7 kW będzie w sam raz

asolt
14-07-2013, 23:54
I wszystko jasne... tyle ze 5,9kW zamiast 5,15kW nie nazwalbym znacznym przewymiarowaniem... przy -15*C.... a jak bedzie przy -20*C.
Przy -7 , 9kW PC nie bedzie oddawala wiecej anizeli 7kW. Mysle ze lepiej miec PC z lekkim zapasem mocy... lepiej jak cos pracuje
ponizej granic mozliwosci i zapotrzebowania. Przy On/Off mozna by sie skusci aby byc dokladniejszym w doborze.
Tu naprawde bym sie nie zastanawial dla 1000:- :)

Tylko ile bedzie tych dni z -16 oC nad morzem, zawsze dobrze mieć zapas ale czy ten zapas musi byc w 100% okresu grzewczego

15-07-2013, 06:56
Tak jak tłumaczyłem telefonicznie, 6000 kWh to zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania, ok 4000 kWh na cwu (szacunkowo) czyli razem to ok 10000 kW. Koszt to ok 1000/2,5=4000 kWh, w zaleznosci od stopnia wykorzystania II taryfy srednia cena 1 kWh będzie rózna, dla 0,4 zł/kWh bedzie to ok 1600 zł na rok za co + cwu. Z kolei 4 kW to projektowe obciązenie cieplne na c.o., do tego dodajemy ok 4x0.25 kW czyli w sumie ok 5 kW, pompa o mocy 9 kW będzie znacznie przewymiarowana, ale 7 kW będzie w sam raz

No własnie brakowało mi info co to jest te 6000kWh, teraz wiem. Natomiast pytanie do asolta - to zapotrzebowanie jest liczone jak rozumiem w moim przypadku dla -16st C?

asolt
15-07-2013, 07:28
No własnie brakowało mi info co to jest te 6000kWh, teraz wiem. Natomiast pytanie do asolta - to zapotrzebowanie jest liczone jak rozumiem w moim przypadku dla -16st C?

Tak, ale dokładniej to obciązenie cieplne jest liczone dla -16 oC ( I strefa klimatyczna), zapotrzebowanie na ciepło jest liczone dla określonej lokalizacji w tym przypadku najbliższa stacja meteo to Ustka i oczywiscie I strefy klimatycznej

malux20
20-07-2013, 13:17
witam
1 prysznic 10 min 2 wanny[wcale nie takie małe he he]

plus 1 prysznic do 5 min , zmywarka [dziewczyny w łazienkach przy myciu np zębów nie przekręcają zębów , trochę pranioa skarpetek
pompa niestety nie jest w stanie przekroczyć 2,5 kwh[grzanie w 2 taryfie-koszt na dobę 1 zł

Vld
20-07-2013, 22:35
Dla wszystkich amatorów tanich, szybkich i łatwych montaży.
Krążek 25m kupiony w hurtowni i po zdjęciu izolacji na odcinku 8m diwa takie wgnioty jak na zdjęciu.
Izolacja nie była uszkodzona i wzrokowo nie dało by się tego wykryć.

hydraulik_
02-08-2013, 06:47
Dla wszystkich amatorów tanich, szybkich i łatwych montaży.
Krążek 25m kupiony w hurtowni i po zdjęciu izolacji na odcinku 8m diwa takie wgnioty jak na zdjęciu.
Izolacja nie była uszkodzona i wzrokowo nie dało by się tego wykryć.
Widziałem już takie przypadki ,na rurkach z Chin i Włoch.Czasem trudno wułapac

byggmol
04-08-2013, 21:41
Witam , jeżeli ma ktoś ochote, prosze o wycene na priv albo tu na forum, pompy ciepła z montażem i tzw. kotłownią, na zapotrzebowanie 6 kwh, 7200 kwh rocznie i jakieś 4 000 kwh CWU. montaż tarnów, najwcześnej za rok ale jestem zainteresowany na poważnie.

Pompa ciepła jaka mnie interesuje to urzadzenie na 230V 8 albo 9 kW. Raczej powietrzna niz gruntowa coś w stylu Atlantic EXTENSA 8 kW - pompa ciepła powietrze woda (napięcie 230V, 50Hz). Cena brutto jaką znalazłem to 17500 zł.
Gruntowa to tylko z kolektorem pionowym.
Dodam tylko, że chce zrezygnować z przyłącza gazu co da mi oszczędność ok 600 zł rocznie na tzw. abonamencie, stąd pomysł na pompe. Pisałem zresztą w innym watu i pewnie niektórzy z was pamiętają.

Uwagi mile widziane.

zainteresowany pompą
06-08-2013, 12:02
Pompa Panasonic T-Cup 9kW 1-fazową z opcją chłodzenia już zamontowana:lol2:
Działa!!!
Zasobnik 1x nagrzany do 45C (jeszcze nie mieszkam, ale pierwsze próby poczyniłem) - prysznic wzięty:yes:
I nawet chłodzenie podłogą działa - bałem się, bo wielu pisało, że to "nieporozumienie":mad:
Wczoraj - przy obecnych temperaturach, grubo ponad 30C - w salonie gdzie włączyłem chłodzenie podłogą (na 3/4 płytki) temperatura ok. 24C, a w innych pomieszczeniach - tam gdzie nie mam chłodzenia 28C:(

Krzysiek

malux20
06-08-2013, 12:22
gratuluje
dziel się spostrzeżeniami
te 24/28 świadczy o tym że gdzieś ci chałupa niepotrzebnie się przegrzewa

zainteresowany pompą
06-08-2013, 15:29
gratuluje
dziel się spostrzeżeniami
te 24/28 świadczy o tym że gdzieś ci chałupa niepotrzebnie się przegrzewa

W domu wykańczanie, szlifują gipsy, więc wentylacja wyłączona i nagrzewało się przez otwarte okna i drzwi.

imrahil
09-08-2013, 22:15
gratuluje
dziel się spostrzeżeniami
te 24/28 świadczy o tym że gdzieś ci chałupa niepotrzebnie się przegrzewa

Jak tam u Ciebie temperatury? Otwierasz nadal okna albo rozpalasz w kominku? ;)

malux20
10-08-2013, 09:18
KOminek nie
okna tak
jak człowiek sie naslucha kitow o wm to do konca zycia ma nie otwierac okien?
dzis np jest 18 stop a dom przegrzany do 24 to po cholere zuzywac prad w celu obnizenia temp?
tak przy okazji 19 dnii i 37 kwh[w domu byli tez wakacyjni goscie]
przy 35+ doba mniej niz 2kwh

malux20
10-08-2013, 09:32
przy 25 to bylo regularnie 2,5 kwh a teraz przy 35 cwu cos okolo 1,8 kwh
na dobe moze nie ma teraz copu 7 ale pewnie cos w tych okolicach :D

anaszo
11-08-2013, 14:30
Witam wszystkich. Mam mały dylemat .Otóz chciałam znalezc jakieś rozwiązanie na dogrzewanie latem wody w małym domku. Wybrałam ten temat na forum mysląc ze czegos sie dowiem,ale niestety szczerze to kompletnie nie wiem o czym Wy rozmawiacie :)Szukam czegos (pompy?) zeby wykorzystac troche słonca (podobno za darmo:rolleyes:) Ostatnio jest ich tyle na rynku( patrz.Allegro) i to wcale nie az tak kosztowne , ze postanowiłam sobie ulżyc ( od razu zaznaczam bez zadnych podtekstów) nie palic w kotłowni jak na zewnątrz jest 30 stopni a ja. np chce sie wykąpac Proszę o jakies rady .Często pojawiaja sie tu dyskusje zupełnie odbiegajace od tematu ,zgryżliwe a nawet zdarzały sie wrecz obrazliwe .Nie chciałabym karmic trolla,dlatego prosze o sensowne wypowiedzi dotyczące tematu .Dziękuje -pozdrawiam marianka.

mar1973
11-08-2013, 14:39
Witam wszystkich. Mam mały dylemat .Otóz chciałam znalezc jakieś rozwiązanie na dogrzewanie latem wody w małym domku. Wybrałam ten temat na forum mysląc ze czegos sie dowiem,ale niestety szczerze to kompletnie nie wiem o czym Wy rozmawiacie :)Szukam czegos (pompy?) zeby wykorzystac troche słonca (podobno za darmo:rolleyes:) Ostatnio jest ich tyle na rynku( patrz.Allegro) i to wcale nie az tak kosztowne , ze postanowiłam sobie ulżyc ( od razu zaznaczam bez zadnych podtekstów) nie palic w kotłowni jak na zewnątrz jest 30 stopni a ja. np chce sie wykąpac Proszę o jakies rady .Często pojawiaja sie tu dyskusje zupełnie odbiegajace od tematu ,zgryżliwe a nawet zdarzały sie wrecz obrazliwe .Nie chciałabym karmic trolla,dlatego prosze o sensowne wypowiedzi dotyczące tematu .Dziękuje -pozdrawiam marianka.

witam

opisz:
- jak obecnie przygotowujesz c.w.u.?
- czy posiadasz już jakiś zbiornik c.w.u., jeżeli tak to jaki?
- ile osób?

pozdrawiam

anaszo
11-08-2013, 14:58
mar1973 Bardzo dziekuje za szybka odpowiedz .Otóz mam piec w kotłowni (węgiel) i kocioł, czy fachowo sie to nazywa zasobnik (?) 300 L. 2 osoby w porywach letnich 4-5 ,ale zwykle 2 .

mar1973
11-08-2013, 16:16
mar1973 Bardzo dziekuje za szybka odpowiedz .Otóz mam piec w kotłowni (węgiel) i kocioł, czy fachowo sie to nazywa zasobnik (?) 300 L. 2 osoby w porywach letnich 4-5 ,ale zwykle 2 .

witam

polecam powietrzną pompę ciepła HEWALEX PCWU-3,8H-A3
w okresie, gdy nie będziesz ogrzewał domu (czyli od wiosny do jesieni) możesz ogrzewać c.w.u. za pomocą pompy, a w okresie grzewczym (od jesieni poprzez zimę, aż do wiosny) i tak będziesz palił w kotle na węgiel i równolegle ogrzewał wodę w zasobniku

http://www.hewalex.pl/oferta/pompy-ciepla/powietrzna-pompa-ciepla-pcwu38.html


dodatkowo w okresie dużych upałów możesz wykorzystać pompę ciepła do chodzenia

http://www.hewalex.pl/porady-i-wiedza/pompy-ciepla/chlodzenie-pomieszczen-z-pompa-ciepla-pcwu-do-podgrzewania-cieplej-wody-uzytkowej.html

zamontowałem w tym roku ponad 10 takich pomp i wszyscy klienci w czasie ostatnich upałów schładzali sobie mieszkania - fajna (uboczna) rzecz

pozdrawiam

anaszo
11-08-2013, 17:39
mar1973 Dziękuję za poswiecenie mi niedzielnego czasu jak równiez rzeczowa odpowiedz. O to własnie mi chodziło. Zaraz sie tym zajme tzn muszę sie rozejrzec pewnie w pierwszej kolejnosci za taka pompą Jeszcze raz dziekuje pozdrawiam -marianka

aleksus
12-08-2013, 00:36
Jak wygląd sprawa zasobnika do takiej pomy HEWALEX-A i do innych też , wszystkie się nadają?.Jaka musi być min. wielkość wymiennika w zasobniku aby uniknąć problemów podczas grzania wody.Zna ktoś szacunkowe obliczenia np. 1kw na 0,5m2 wymiennika

mar1973
12-08-2013, 07:17
Jak wygląd sprawa zasobnika do takiej pomy HEWALEX-A i do innych też , wszystkie się nadają?.Jaka musi być min. wielkość wymiennika w zasobniku aby uniknąć problemów podczas grzania wody.Zna ktoś szacunkowe obliczenia np. 1kw na 0,5m2 wymiennika

witam

to są pompy do grzania c.w.u.
pompy nie podłącza się do wężownicy zasobnika
grzeje się bezpośrednio wodę w zbiorniku, najczęściej podłącza się do krućca zimnej wody (najniższy kruciec w zasobniku) oraz do krućca np. cyrkulacji lub grzałki (kruciec położony w mniej więcej w środku zasobnika)
najmniejszy zasobnik do jakiego podłączałem pompę to wiszący 120l dwupłaszczowy, a największy stojący 300l

pozdrawiam

aleksus
12-08-2013, 22:06
Sorki zle się wyraziłem,miałem na myśli powierzchnię wymiany np spirala albo płaszcz :stirthepot:

Arturo72
12-08-2013, 23:53
Sorki zle się wyraziłem,miałem na myśli powierzchnię wymiany np spirala albo płaszcz :stirthepot:

Dobrze się wyraziłeś,"nie mitoman" nie zrozumiał ale u niego to nie dziwne,on tak ma ;)
Dlatego szuka klientów na forum...
To co opisał wyżej to partyzantka:

pompy nie podłącza się do wężownicy zasobnika
grzeje się bezpośrednio wodę w zbiorniku, najczęściej podłącza się do krućca zimnej wody (najniższy kruciec w zasobniku) oraz do krućca np. cyrkulacji lub grzałki (kruciec położony w mniej więcej w środku zasobnika)

Wiadomo,że im większa wężownica/powierzchnia wymiany tym lepiej pompa odda ciepło.Dobrym rozwiązaniem jest zasobnik z podwójną wężownicą "zmostkowaną" jedna z drugą.

mar1973
13-08-2013, 08:46
Sorki zle się wyraziłem,miałem na myśli powierzchnię wymiany np spirala albo płaszcz :stirthepot:

witam

powietrzna pompa ciepła HEWALEX PCWU-3,8H-A3 wymaga podpięcia bezpośrednio do krućców c.w.u. w zasobniku
przykładowy schemat podpięcia znajdziesz w INSTRUKCJA OBSŁUGI, otwierając czwarty plik od dołu na stronie:

http://www.hewalex.pl/oferta/pompy-ciepla/powietrzna-pompa-ciepla-pcwu38.html

pozdrawiam

anaszo
13-08-2013, 09:19
mar1973 Fajnie ze podesłałes tego linka .Dla mnie mało kumatego laika (a co ja mówie ! wcale nie kumatego:D) w tej dziedzinie to jest duża pomoc naukowa ! Co jakis wykres to troche załape :D Nie wiem tylko o co chodzi z ta węzownicą U mnie cos takiego jest ..kurde... nic nie czaje !:bash:pzdr.

mar1973
13-08-2013, 09:22
mar1973 Fajnie ze podesłałes tego linka .Dla mnie mało kumatego laika (a co ja mówie ! wcale nie kumatego:D) w tej dziedzinie to jest duża pomoc naukowa ! Co jakis wykres to troche załape :D Nie wiem tylko o co chodzi z ta węzownicą U mnie cos takiego jest ..kurde... nic nie czaje !:bash:pzdr.

witam

a o jakiej pompie ciepła myślisz?

pozdrawiam

anaszo
13-08-2013, 10:35
mar1973 :
<<<<<<a o jakiej pompie ciepła myślisz?>>>>>
hm ..o tej o której rozmawialismy wyzej HEVALEX

mar1973
13-08-2013, 12:50
mar1973 :
<<<<<<a o jakiej pompie ciepła myślisz?>>>>>
hm ..o tej o której rozmawialismy wyzej HEVALEX

witam

jeżeli pompa HEWALEX PCWU-3,8H-A3 to podpinasz jak na schemacie, który przesłałem
a co do wężownicy możesz podpiąć np. kocioł węglowy, gazowy...
możesz też tą wężownicę zaślepić, jak jej nie wykorzystasz

i tak pompą ogrzewasz c.w.u. od wiosny do jesieni, w tzw. "okresie nie grzewczym" (warto ogrzewać do temperatur, np. +5-10*C, później przestaje to być opłacalne)
a w okresie grzewczym, np. kotłem węglowym podłączonym do wężownicy, bo i tak grzać dom będziesz, a równolegle wodę w zasobniku

pozdrawiam