PDA

Zobacz pełną wersję : Pompy ciepła powietrze woda



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 [47] 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74

Pyxis
12-09-2013, 11:48
Ma 4.5r, jeszcze sluchawek nie ma ;)

Dobre :D
Moja czterolatka jak ma w palnie spanko, to mozesz salwy honorowe pulkiem oddawac, a sie nie obudzi. Dzieci maja inny sen. Dorosly moze o takim tylko pomarzyc.

pom_pla
12-09-2013, 12:01
,,MY ,, jako właściciele tych wynalazków moze i przeżyjemy z tym ,,hałasem,, przy PPC , lub z tym ze nad kolektorem nie powinno rosnąc nic wielkiego co powoduje cień.
Ale co mam powiedzieć sąsiadowi którego wq,,,,,,,wia to ze u mnie z komina przez całą zime nie widać dymu ??????:o
to są dopiero ,,problemy,,:)

Pyxis
12-09-2013, 12:05
Spal jak kazdy normalny czlowiek od czasu do czasu worek smieci. Problem zniknie. ;)

Pyxis
12-09-2013, 14:16
Nie kaze Ci tego robic, tylko zastanawiam sie ile osob zrobilo blad powiazujac konstrukcje pompy z budynkiem, bo pompa ma byc cicha.

Vld
13-09-2013, 13:36
Taka sobie mała subtelna różnica w temperaturze powietrza mierzonej po stronie północnej budynku (zielona) i południowej (czerwona).
Wpływ słońca raczej nie za duży bo dziś wyjątkowo pochmurno. Te 2-3C w specyficznych warunkach mogą decydować o tym czy będą defrosty czy nie.
To tak apropo, czy montować na północy czy południu.
https://lh5.googleusercontent.com/-vk9uzzRzxMs/UjMF16Je9rI/AAAAAAAACpY/MJsSGRmOi_4/w1250-h542-no/trn_hhh_8.png

Pyxis
13-09-2013, 13:48
Po stronie polnocnej to ta rozhustana "sinusoida" a stala temperatura od strony poludnia? Kurcze przydala by sie jakas interpretacja do tego wykresu, bo zawsze bym myslal, ze jednak od strony poludniowej powinno sie to wahac a od polnocy w miare stale byc. :)

Vld
13-09-2013, 13:53
Wykres zielony mierzy temperaturę powietrza opuszczającego PC (schłodzonego) gdy pracuje, jak nie pracuje mierzy temp powietrza. Czerwony to temp powietrza na ścianie północnej.

Pyxis
13-09-2013, 14:34
Wykres zielony mierzy temperaturę powietrza opuszczającego PC (schłodzonego) gdy pracuje, jak nie pracuje mierzy temp powietrza. Czerwony to temp powietrza na ścianie północnej.

No to wazna informacja, bo inaczej ni jak mi sie to nie "kleilo" w logiczna calosc. :)

Vld
13-09-2013, 16:26
Mam pytanie do użytkowników PC/PW. Od jakiej temp powietrza u was zaczyna się szronienie chłodnicy?

Vld
13-09-2013, 17:04
To przy okazji jak będziesz mógł, przylóż kawałek miarki i napisz mniej więcej jaki masz odstęp pomiędzy lamelami w chlodnicy.
Dz

Vld
13-09-2013, 18:20
Te moje wczesniejsze cudo defroscilo sie przy +10 i przy -10* . zadnej roznicy 'jej' to nie robilo. wczoraj polecial defrost przy 4* za oknem, bezwietrzna pogoda, sloneczko a PC bez zadnego szronu na niej . Zadnego. Az polecialem zerknac czy to moze juz 'po', ale nie , trafilem akurat 'o czasie' i mialem mozliwosc ogladac te cudo atlantica :)

No proszę, jakiego kwiatka sobie wykopałem ;)
Swoją drogą, szkada tych niepotrzebnych defrostów z prostej czasówki i krzywej temp zewn.
Z trzeciej strony, co sobie producent ma żałowąc prąd użytkownika. Przecież za niego nie płaci, a dodatkowa godzina informatyka, czy przetwornik ciśnienia niestety kosztują.

Pyxis
13-09-2013, 18:33
No proszę, jakiego kwiatka sobie wykopałem ;)
Swoją drogą, szkada tych niepotrzebnych defrostów z prostej czasówki i krzywej temp zewn.
Z trzeciej strony, co sobie producent ma żałowąc prąd użytkownika. Przecież za niego nie płaci, a dodatkowa godzina informatyka, czy przetwornik ciśnienia niestety kosztują.

Tak miedzy Bogiem a prawda, ilu uzytkownikow (poza grupka zapalencow jak na tym forum) wogole bedzie wiedzialo, co to sa defrosty w pompie PW? A juz na pewno nie bedzie wiedzialo, ze one kosztuja. :)

Vld
13-09-2013, 19:38
Zgadza się, niewiedzą też o grzałkach karteru i o tym że duże delty na GZ też swoje kosztują, ale co zrobić ? Przecież ustawowo nie zmusisz ich do informowania i nauczania.

wihajster
13-09-2013, 20:27
Grzałki karteru spotkać można też w niektórych gruntówkach, i to w tych z wyższej półki cenowej.....

Pyxis
13-09-2013, 20:52
No ale to nie zalezy od konkretnego modelu sprezarki? Czy po prostu do jednego typu jedni stosuja a inni nie?

wihajster
13-09-2013, 21:02
No ale to nie zalezy od konkretnego modelu sprezarki? Czy po prostu do jednego typu jedni stosuja a inni nie?
Można ale nie trzeba, w niektórych warunkach jest potrzebna żeby czynnik chłodniczy nie miał tendencji do wędrówki w stronę sprężarki bo rozpuszcza się w oleju i może zostać "wypluty" w momencie startu.

Można tak zbudować układ żeby takiej migracji nie było, ale grzałka jest po prostu tańsza, smutne prawda?

Pyxis
13-09-2013, 21:15
Można tak zbudować układ żeby takiej migracji nie było, ale grzałka jest po prostu tańsza, smutne prawda?

A no smutna rzeczywistosc... ale w koncu i tak w parametrach podaje COP a nie SPF, a na ten pierwszy zadna moc grzalki nie wplynie, wiec po co inzynierom utrudniac zycie. ;)

malux20
14-09-2013, 08:26
Artur
w sierpniu mi wyszlo 2,5 kwh doba
wrzesien to niecale 3 kwh doba
jak u ciebie?
aha 3 osobowa rodzina

Vld
14-09-2013, 09:24
A no smutna rzeczywistosc... ale w koncu i tak w parametrach podaje COP a nie SPF, a na ten pierwszy zadna moc grzalki nie wplynie, wiec po co inzynierom utrudniac zycie. ;)

Pomijając, już oszczędniści w budowie, producent nawe nie jest zaiteresowany jakimś sensownym sterowaniem tej grzalki. Wystarczy dobrze ocieplona sprężarka i zwykły czujnik temperatury mierzący jej temperaturę. Jak sprężarka będzie cieplejsza od powietrza o 15-20C, to żaden czynnik się w niej nie wykropi. Jak normalnie ma podczas pracy ok 60-70C, to po wyłączeniu tego ciepła starczy nawet na 10-12h postoju (u mnie przy obednych temp). W firmowych niskobudrzetowych jest prosto i na temat, sprężarka stop, grzałka start. Jak ktoś ma bardzo małe zapotrzebowanie na ciepło i uraczył się pompą ciepła, to grzałka może stanowić nawet 10% rocznego zużycia prądu. Nie wspominając już o kaskadzie HT z grzałką x2.

malux20
14-09-2013, 09:37
a nie lepiej poczekać do wiosny i wtedy po obejrzeniu podlicznika stwierdzić czy powietrzna jest ok
bez rozpatrywania kazdego detalu:D

Pyxis
14-09-2013, 09:56
Heh... drzaca raczka spisywac stan podlicznika... ;)

malux20
14-09-2013, 09:59
ja się uczę na pamięć

Zigobar
15-09-2013, 15:09
Mam pytanie do użytkowników PC/PW. Od jakiej temp powietrza u was zaczyna się szronienie chłodnicy?
Szronienie to nie wiem - u mnie parownika nie widać (jest wewnątrz obudowy). Ale odszraniania np. przy 7*C jeszcze nie zaobserwowałem, natomiast przy 4*C już jest.
Kiedyś byłem ciekaw faktycznych osiągów w pobliżu 0*C i robiłem testy. Obecnie nie załączam jej poniżej 7*C. Jak wcześniej pisałem, ta PC grzeje CWU od wiosny do jesieni.
Zaobserwowana różnica temperatur powietrze/parownik to od 9*C do 12*C (dla różnych warunków).

Vld
15-09-2013, 15:55
Ty masz takiego hawalexa jak Suspenser? Czy inną np galmet?
Zaskoczyleś mnie tymi temperaturami, bo jak Suspenser podawał, że przy zasilaniu 18C już ma temperaturę parownika 1, czy 1,5C to myślałęm, że już przy 15C zacznie mu szronić. U ciebie 5-6C to jak w splicie wychodzi. Ta delta temperatur powietrza też trochę za duża, dało by się tu podnieść parowanie o kilka K. No i przy tych 7C musi być mniejsza delta, skoro jeszcze nie szroni.

Zigobar
15-09-2013, 17:27
Vld
Tak, to PCWU-3,8H-A3. Suspenser ma nowszą, jeśli dobrze pamiętam to chyba ma inny sterownik. Są na forum użytkownicy tych PC, u których wspomniana różnica temperatur jest podobna jak u mnie, a są też tacy, u których jest ona wyższa. Ja mam krótkie kanały powietrzne fi 160mm.
Warunki pracy mojej i jego PC są również różne.
Suspenser prawdopodobnie zdławił w jakimś stopniu przepływ powietrza i różnica wzrosła. Przecież chyba (oprócz sterownika) nie zmieniono również wentylatora?
Zaczekajmy może na pierwsze defrosty w jego PC.
Zima blisko, jeśli "przyłapię" moją PC na defroście przy 7*C to Ci napiszę (jeśli Cię to interesuje).

Ukończyłeś już układ odszraniania w swojej?

Vld
15-09-2013, 17:45
Nowsza to też może oznaczać tańszą w produkcji kosztem zastosowanych meriałów, ale moim zdaniem tam przedewszystkim trzeba zabdać o przepływ powietrza.
Sterownikiem ogólnie zajmuje się kolega, sterownik fizycznie powinienem mieć gdzieś za tydzień/dwa. Ogólna koncepcja aktywnych i pasywnych defrostów jest gotowa i zaprogamowana, zostalo doświadczalnie dobrać deltę temp parowania/temp powietrza rozpoczynającą defrost i temp za chłodnicą kończącą defrost.

Zigobar
15-09-2013, 22:07
Vld
Tematu doboru rodzaju i wielkości parownika do PC p-w nie zgłębiałem. Dorwałeś jakieś przeliczniki, czy bazowałeś na gotowych opracowaniach fabrycznych?
Ciekawi mnie jak będzie się spisywać Twoje odszranianie i jakie uzyskasz osiągi w temperaturach "okołozerowych" uwzględniające tenże proces.

Vld
15-09-2013, 23:01
Mój dobór polegał na tym co było na złomie do dyspozycji. Jakkolwiek to brzmi, pasują do siebie całkiem nieźle. Nawet uważam, tę chłodnicę za przewymiarowaną jak na sprężarkę. Nigdzie nie mogłem znaleść parametrów tej chłodnicy, bo ona była robiona pod zamówienie dla producenta i nie występuje w ofercie ECO. Jedynie poprzez porównanie wielkości do innych pomp. Można by też porównać deltę temperatury parowania i
owietrza, ale nie mam z kim i nikt też nie chce ocenić podawanych przezemnie parametrów.
Też jestem ciekaw defrostów, narazie trzeba uzbroić się w cierpliwość i czekać. W obecnych temp mogę pochwalic się KOPem 4,23 dogrzewając przez 3 dni dom. I 4,17 grzejąc CWU w sierpniu.

Zigobar
16-09-2013, 10:53
Vld
Z tym doborem parownika to ciekawa sprawa (aktualnie przyglądam się rozwiązaniom w gruntówkach). Słuchając chłodniarzy można się dowiedzieć, że za duży parownik może być żródłem problemów regulacyjnych, oraz mogą wystąpić problemy z powrotem oleju do sprężarki z powodu spadku prędkości czynnika. Tylko, kiedy parownik można uznać za zbyt duży?
Zwiększając jego powierzchnię sprawność układu będzie wzrastać, aż do wystąpienia wspomnianych problemów. Jaka wartość (kW chłodniczej/m2 powierzchni) będzie wartością krytyczną?

Jeśli nie masz z kim porównać osiągów, to zrób pomiary dla jakichś typowych warunków i porównaj z osiągami fabrycznnych PC. Np. Atlantic ma dokładne tabele swoich PC.
Podany COP 4,13 to dla jakich warunków?

Vld
16-09-2013, 12:41
Mają rację, że to nic dobrego. Najgorzej jest z równomierną dystrybucją czynnika na wszystkie płyty. Nawet fabryczne dystrybutory są przewidziane, dla mocy i przepływów nominalnych. Z olejem można sobie poradzić ustawiając minimalne przegrzanie i resztę osuszyć w regeneracyjnym. Zastanawiam, się czy można parownik w powietrznej przewymiarować. Tu problemu z dystrybucją nie ma, a i olej spływa grawitacyjnie. Chyba, że wszystko rozbije się o przepływy czynnika w rurkach chłodnicy. Obecnie mam poślizg między temperaturą parowania, a temperaturą powierzchni rurki ok 5K i zastanawiam się, czy tak powinno być. Rurki są 3/8, czy lepiej by było jak by miały 1/4 ?

Nie znam takich wartości, które już są krytyczne. Nie szczególnie się interesowałem parownikami płytowymi.
Z porównaniem jest taki problem, że ja mam on/off, a fabryczne są zazwyczaj inwerterowe. Delta powietrze/parowanie będzie zależeć od obciążenia parownika - mocy chłodniczej. Np przy 35C i mocy chłodniczej ok 9 kW deltę mam 20K, Przy 22-23C - ok 15K. Przy 8C i mocy chłodniczej ok 5,4 kW delta spada do 12K
Mój KOP, nie jest jak widać COPem, bo nie jest znormalizowany i liczony jest dla całego urządzenia z pompami obiegowymi ze wskazań licznika prądu i dwóch ciepłomierzy. Więc to bardziej SCOP, lub SPF. Warunki w sierpniu temperatury od 13 do 25C i grzanie CWU od 16 do 50C. Podczas grzania temp powietrza od 7 do 13C i woda na CO od 28 do 45C

Zigobar
16-09-2013, 14:19
Vld
Różnice temperatur:
parowanie - parownik
parownik - powietrze
oraz stosowane średnice rurek, powinny być raczej znane instalatorom fabrycznych. Może któryś poda jakieś przykładowe wartości (dla porównania).

Dane w tabelkach dla fabrycznych inverterów podane są raczej dla mocy nominalnej, a nie zredukowanej - zatem mogą się przydać. Mogą natomiast nie uwzględniać obiegówki i odszraniania.
Możesz zrobić sobie pomiar dla jednej temperatury powietrza dla zakresu powyżej odszraniania i odjąć moc swojej obiegówki. Z powodu zmiennych temperatur GZ, COP będzie co prawda uśredniony, ale przynajmniej parowanie będzie w miarę stałe i pomiar dokładniejszy.

Vld
16-09-2013, 15:14
Np dzisiaj podczas grzania CWU
Przy skraplaniu 40C, parowaniu 3C, tem powietrza 17,5-18C, pompa w całości brała 8,35A, a ciepłomierz pokazywał 8,19 kW
8,35 x 230 x 0,86 (cos fi) = 1651W - 45W obiegówki = 1606W , ale oni część prądu obiegówki uwzględniają na tzw opory skraplacza.
8190W/1606W = 5.1
I teraz do czego można by ten chwilowy COP porównać? Gdzie znajdę jakiś dane z takimi temperaturami wej/wyj?
pozdr

SUSPENSER
16-09-2013, 15:40
Suspenser prawdopodobnie zdławił w jakimś stopniu przepływ powietrza i różnica wzrosła. Przecież chyba (oprócz sterownika) nie zmieniono również wentylatora?

Zgadza się - przepływ jest zdławiony bo powietrze do PPC trafia z reku z GWC a wylatuje do instalacji went mech, gdzie pomimo drugiego ssącego wentyla reku są i tak większe opory bo reku ma wentyle 2 x 350 m3/godz a PPC wymaga 500-800 m3/godz.

Dlatego tak to podłączyłem bo SVER był zbliżony do podłączenia wg instrukcji [tj. ssanie bez rur, wylot 2 mb fi 200 z lekkim łukiem 45 stopni, a spadek temp. mi nie przeszkadzał.

Teraz przełączę ją na wlot z komina + okno, wylot fi 200 2,5 mb do kratki i zobaczymy jakie będą wyniki.

Zigobar
16-09-2013, 16:30
Vld
A np. z tym sobie możesz porównać:
Alfea S11 Excellia Tri
Dla A18/W35
Pobierana 2,08kW
Grzewcza 11,20kW
COP 5,38

Dla A18/W40
Pobierana 2,23kW
Grzewcza 10,85kW
COP 4,87

Jaką masz różnicę skraplanie/wyjście skraplacza (dla przykładowej grzewczej)?
Z ciekawości - jakiej powierzchni skraplacz?

Vld
16-09-2013, 17:16
No to pawie fabryka :D
Ja pewnie najwięcej tracę na 8,5 metrach rurociągu, za to kilka procent zyskuje na propanie.

Jeszcze jeden pomiar
powietrze 14C, woda 51C, pobór prądu 1834W, moc grzewcza 7540W
KOP 4,11

Vld
17-09-2013, 10:28
Vld
Jaką masz różnicę skraplanie/wyjście skraplacza (dla przykładowej grzewczej)?
Z ciekawości - jakiej powierzchni skraplacz?

Sorry tego fragmentu nie zauważyłem
Jak PC idzie na jednym skraplaczu, to np przy 7,6 kW grzewczej i skraplaniu 38C na wyjściu ze skraplacza mam 39 -39,5C
Tuż po uruchomieniu na czystych skraplaczach miałem nawet 3C niższe skraplanie niż wyjście wody.
Skraplacza zasadniczy mam po byku, bo to Swep V80 x 40 ok 25 kW - właściwie to parownik robiący za skraplacz
Drugi do CWU to Kaori K050 x 30 ok 8,8 kW

SUSPENSER
17-09-2013, 19:50
Teraz przełączę ją na wlot z komina + okno, wylot fi 200 2,5 mb do kratki i zobaczymy jakie będą wyniki.

Jest nieźle - wystarczyło dać "wolny" wlot, czyli zaciąg powietrza z kotłowni z kratki went. i SVER = 2,54 przy grzaniu CWU i CO [nocą w 2 taryfie].

CO jednak za słabo grzeje [około 3,6 kW wg ciepłomierza przez 6 godzin nocą] a dom się ostatnio trochę wychłodził, więc odpaliłem ekogroszkowca i nadrabiam.

PPC została do grzania CWU bo w drogiej pierwszej taryfie grzanie nią CO się nie opłaca, a w 6 godzin te 3,6 kW daje tyle co 0,9 kW mocy ciągłej co jest zdecydowanie niewystarczające do ogrzania domu.

Zigobar
18-09-2013, 13:27
Jeszcze jeden pomiar
powietrze 14C, woda 51C, pobór prądu 1834W, moc grzewcza 7540W
KOP 4,11
Zatem jeszcze jeden materiał porównawczy:
Dla A14/W50
Pobierana 2,68kW
Grzewcza 10,15kW
COP 3,79

Vld
18-09-2013, 13:58
To by oznaczało, że niepotrzebnie zawracam sobie głowę deltą i doborem chłodnicy do sprężarki. Chciałbym jeszcze poznać jakie faktycnie delty występują w fabrycznych. Tylko komu będzie się chciało specjalnie dla mnie wyciągac manometry i mierzyć ciśnienie na ssaniu :D
Może mają w menu sterownika możliwość podejrzenia wskazania przetwornika ciśnienia dla EZR, ale nawet jak mają, to pewnie w mV, a nie w barach :P
Wczorajsze dogrzewanie, powietrze 9-13C, woda 26-40C, na CO 32,8 kWh, CWU 8,33 kWh, prąd 9,54 kwh, kop dobowy z pompami 4,31.
Pewnie jak zaczną się defrosty pasywne powyżej zera, z odmrażniem powietrzem, to spadnie nie wiele. Ale jak pójdą aktywne, poleci mocniej. Z tego co czytałem, fabryczne ograniczają moc defrostu ( grzania chłodnicy) do 3-6 kW w zal od wielkości pompy. U mnie raczej będzie szło na maxa, przy 35C w instalacji może być nawet 11 kW. Tu pewnie sporo stracę i zastanawiam się czy nie ustawić na 2 TZR wysokiego przegrzania, by tę moc ograniczyć.

Zigobar
18-09-2013, 14:13
Jak PC idzie na jednym skraplaczu, to np przy 7,6 kW grzewczej i skraplaniu 38C na wyjściu ze skraplacza mam 39 -39,5C
Tuż po uruchomieniu na czystych skraplaczach miałem nawet 3C niższe skraplanie niż wyjście wody.
Skraplacza zasadniczy mam po byku, bo to Swep V80 x 40 ok 25 kW - właściwie to parownik robiący za skraplacz
Drugi do CWU to Kaori K050 x 30 ok 8,8 kW
Twój nadskraplacz Kaori K050-30 (0,0265/płytę) ma 0,79m2
Powierzchni Swep V80-40 nie znalazłem, ale jeśli jest porównywalny ze Swep B25-40 to ma ok. 2,2m2 (będę wdzięczny za potwierdzenie).

Układ z nadskraplaczem słabo ogarniam. Wiem tylko, że umożliwia podgrzanie CWU do temperatur wyższych niż skraplanie, wykorzystując ciepło pary przegrzanej (bez podnoszenia tegoż skraplania). Jego moc nie przekracza mocy pobieranej przez sprężarkę.
Nie wiem jak go wykorzystujesz. Masz oddzielny obwód grzejący CWU w górnej części zbiornika (coś jak Zirius, tylko przy innym rozwiązaniu)?

Co to znaczy "na czystych skraplaczach"?
Interesuje mnie pomiar dla układu klasycznego (jeden skraplacz), czyli:
- moc przenoszona
- powierzchnia wymiennika
- różnica skraplanie/wyjście wymiennika
Czy możesz to zmierzyć przy nadskraplaczu nieobciążonym?

Vld
18-09-2013, 14:52
Też nie mogę znaleść powierzchnintego wymiennika. Z wymiarów wynika ok 2 m²
Nadskraplacz ma swój obieg pompę i ciepłomierz, Sterowanie mocą i temperaturą na wyjściu odbywa się poprzez przepływ.
ale też zależy od temperatur na powrocie jak w jednym tak i drugim wymienniku. Jak któryś ma zimniejszy powrót, to skraplanie przenosi się tam gdzie mu zimniej.
Przykładowo na CO idzie 5 kW, a na CWU w tym czasie 1,5kW. Gdy nastąpi większy rozbiór CWU i do nadskraplacza zaczyna wracać woda zimniejsza niż w CO, moc w nadskraplaczu mimo niskiego przepływu rośnie do 4-5 kW, a reszta skraplania zostaje w skraplaczu zasadniczym. To wszystko przy praktycznie niezmiennej temp skraplania. Jak temp powrotu z cwu jest wysoka, skraplanie swmoczynnie ucieka do CO, a zostaje tylko przegrzanie.
Wcześniej obawiałem się, że za długo będzie mi dogrzewać na samym przegrzaniu, ale obawy się nie sprawdziły, bo ten uklad sam się reguluje.
Czystych, tzn nie zaolejonych z lepszym wspólczynnikiem wymiany. Sporo tu też zależy od dochłodzenia cieczy w regeneracynym, u mnie ciecz traci tam nawet 30C.
Konkretne pomiary o które prosisz postaram się wykanać wieczorem po 22. Sprawdzić tylko skraplacz CO, czy CWU też cie interesuje?

Zigobar
18-09-2013, 15:48
Vld
Hmm, ciekawe rozwiązanie. Rozumiem zatem, że CWU jest grzane tylko nadskraplaczem. W jaki sposób jest on sprzężony ze zbiornikiem CWU?
Jaka pojemność tegoż zbiornika?

Sprawdż tylko skraplacz od CO.

Vld
18-09-2013, 16:26
Tak, jest na stałe połączony z zasobnikiem i sterowany będzie osobną pompą. Zasobnik 300l podłaczony bezpośrednio góra-dół ze świadomością konieczności częstego płukania wymiennika. W sumie ten wymiennik ma już na koncie 3 miesiące grzania i nie widać oznak przydławienia przeplywu.
Sterowanie wymyśliliśmy sobie tak, start grzania i jak jest potrzeba start cwu. Koniec grzania stop pompy co i stop cwu - tryb równoległy. Tryb pół priorytetu startują razem, po czym zostaje pracująca pompa cwu, aż do zadanej. Pirorytet, to leci pompa cwu, a co czeka do osiągnięcia zadanej cwu. Przełaczanie biegów w pompie, na dwóch wyjściach ze sterownika, jeden bezpośrednio na drugi bieg pompy 45W i przepływ 780l/h, drugi podczas pracy rownoległej na trzeCie bieg pompy poprzez kondensator 2 uF jakieś 20-23W i przeplyw 270l/h. Z tego co widzę u siebie spokojnie tryb równoległy mi wystarczy.

Zigobar
18-09-2013, 17:06
Vld
Jakiej mikstury zamierzasz użyć do płukania wymiennika?
Do jakiej wartości spada napięcie na obiegówce podczas pracy szeregowej z tym kondensatorem?

Vld
18-09-2013, 17:17
5% roztwór kwasu azotowego, 30 min, odwrotny kier przepływu, przepływ 2x od tego na jakim normalnie pracuje. Po tym płukanko w 1,5% roztworze sody kaustycznej i znów jak nowy.
Napięcia nie mierzyłem miernik był połączony jako amperomierz i pokazywał coś w okolicach 0,12 A. Zauważyłem zależność, ze im większy opór od uzwojeń pompy ( wyższy bieg) tym mniejsza wydajność pompy. Na 1 pompuje więcej niż na 3.

12,6 bar, to jakieś 36,6 C skraplanie - woda 37,6C
13,5 bar, woda 40,5C
Napięcie pompy 87V na 3 biegu, 117V na 2 biegu

Zigobar
19-09-2013, 14:31
Vld
Różnica skraplanie/wyjście = 1*C (tego raczej nikt nie przebije).
Przy takiej kombinacji mocy i powierzchni spodziewałem się wartości < 2*C. Teraz mam pewność (dzięki).
Nie wiem tylko, dlaczego nadal masz wyższą temperaturę wody na wyjściu wymiennika, niż temperaturę skraplania. Poprzednie wyniki tłumaczyłem sobie prawdopodobnym wpływem nadskraplacza. Ale przecież teraz go "nie ma".

Vld
19-09-2013, 14:45
Vld
Różnica skraplanie/wyjście = 1*C (tego raczej nikt nie przebije).
Przy takiej kombinacji mocy i powierzchni spodziewałem się wartości < 2*C. Teraz mam pewność (dzięki).
Nie wiem tylko, dlaczego nadal masz wyższą temperaturę wody na wyjściu wymiennika, niż temperaturę skraplania. Poprzednie wyniki tłumaczyłem sobie prawdopodobnym wpływem nadskraplacza. Ale przecież teraz go "nie ma".

Aż takim teoretykiem nie jestem, by to wytłumaczyć. Z praktyki tłumaczę to mocno za dużym skraplaczem, przegrzaniem w sprężarce i dużym ok 30C dochłodzeniem cieczy. Trzeba by też dodać dla ścisłości, że wynik odczytywany jest z manometru tablicowego, gdzie działka na HP wynosi 1 bar, lub ok 4 mm między 13, 14 bar. Jak podaje 13,6 bar to widzę, że wskazówka jest min dalej niż połowa odległości między 13-14.

Ja myślałem, że pytasz o nie, bo obawiasz się tak jak ja wcześniej, że nadskraplacz będzie swoją obecnością podnosił skraplanie ;)

hydraulik_
19-09-2013, 18:33
Błąd pomiaru .

Vld
19-09-2013, 18:46
Całkiem możliwe.

Możesz kol hydraulik podrzucić jakąś zmierzoną deltę powietrze/parowanie w obciążonym inwerterze?

malux20
24-09-2013, 09:55
powietrzne takie ok nie są
mi we wrzesniu wychodzi 3kwh doba
3 osoby-codziennie 1 prysznic i 2 wanny
chłopakom od grzałek też wychodzi tyle
roczny koszt cwu zamykają w 600 zł.
sugerują że przy pompach duze straty powodują duże zasobniki [u mnie 300l]
no ale jesli mają mniejsze to logiczne ze grzeją do wyzszych temp
to tez powoduje straty jakies

Jacekss
24-09-2013, 10:00
to napewno im wyższy dT tym straty większe

Vld
24-09-2013, 10:15
W swoim 300l standartowo ocieplonym 5cm pianki pur, bez ocieplenia krócców straty dobowe bez korzystania i utrzymywania 50 C wynoszą 5MJ.
Jak jeszcze nie mieszkałem i z wody nie korzystałem, dokładnie o tyle kocioł codziennie uzupełniał zasobnik. Wynik zmierzony i odczytany z ciepłomierza na wężownicy.

malux20
24-09-2013, 10:23
te 5 mj to w kilowaeach?

Jacekss
24-09-2013, 10:28
to 1,4 kWh - jeśli dobrze podzieliłem

Vld
24-09-2013, 10:32
Dobrze ok 1,38 kWh ciepła

malux20
30-09-2013, 14:09
Koledzy , którzy grzeją wodę w bojlerach elektrycznie zużywają rocznie około 1800 kwh rok , doba 5 kwh
obecnie mi pompa zużywa 3 kwh na dobę -300litrów codziennie dogrzewane do 48 stop.
myśle że średnia za 12 miesięcy wyjdzie mi około 4,5 kwh może 4 kwh
czyli wniosek że pompa powietrzna PRZY CWU JAKOŚ bardzo super nie jest.

fakt że do tej pory nie miałem naczynia wyrównawczego - w tygodniu wynosiłem około 15 litrów wody z kotłowni
rurki między j.wewnętrzną a bojlerem mam nieocieplone-z 2 metry rurek.
w piątek miałem na bojlerze 48 stop [wzieliśmy 1 prysznic i 2 wanny] w sobote pompa była wyłączona a pomimo tego miałem wodę około 38 stop- fakt że musiałem wyjątkowo długo czekać na ciepłą.
ja chłopakom od prądu wierze w ich zużycie , czyżby pompa nie była taka ekonomiczna?

a może u mnie to wina podgrzewania 300 litrów do 48
skoro ja myje się w 38 a żona i córa wiadomo na maxa -

Jacekss
30-09-2013, 14:32
wiesz może ekstra 1-1,5 kWh tracisz na postojowe straty?! to oczywiście względem bojlerów 120L

malux20
30-09-2013, 14:37
1 kwh to spokojnie trace-kiedyś sprawdzałem.
no ale oni jeśli mają np zbiornik np 100-150 litrów to muszą utrzymywać wyższe temperatury [zakładam że grzeją w tanszej taryfie 13-15]
może niepotrzebnie podgrzewam codziennie do 48 te 300litr

chcialbympompe
30-09-2013, 22:01
Koledzy , którzy grzeją wodę w bojlerach elektrycznie zużywają rocznie około 1800 kwh rok , doba 5 kwh
obecnie mi pompa zużywa 3 kwh na dobę -300litrów codziennie dogrzewane do 48 stop.
myśle że średnia za 12 miesięcy wyjdzie mi około 4,5 kwh może 4 kwh
czyli wniosek że pompa powietrzna PRZY CWU JAKOŚ bardzo super nie jest.
Albo co bardziej prawdopodobne "bojlerowcy" z konieczności oszczędzają ciepłą wodę.

r19
01-10-2013, 06:29
Albo co bardziej prawdopodobne "bojlerowcy" z konieczności oszczędzają ciepłą wodę.

Mam zbiornik 200L. Póki co grzeję grzałką. Średnio na dobę zużywałem 6-9 kWh. W zimie będzie pewnie więcej. Wody nie oszczędzam, zużywam tyle ile potrzebuję, ale na pewno nie więcej niż te 200 litrów na dzień.

chcialbympompe
01-10-2013, 07:48
Mam zbiornik 200L. Póki co grzeję grzałką. Średnio na dobę zużywałem 6-9 kWh. W zimie będzie pewnie więcej. Wody nie oszczędzam, zużywam tyle ile potrzebuję, ale na pewno nie więcej niż te 200 litrów na dzień.
Twój post można uznać za potwierdzenie mojej tezy. Skoro malux pisze o 1 prysznicu i 2 wannach to będzie raczej więcej niż 200l. On ma zużycie 3kWh a ty 6-9kWh. Zresztą co tu gdybać? Policzmy:
Mamy do dyspozycji 5kWh prądu, zimną wodę o temperaturze 10 stopni i chcemy osiągnąć 45 stopnie.
(5kWh*1000l)/(35K*1,16)=123l wody ale bez uwzględnienia strat! Przy założeniu, że 1kWh to stary postojowe zasobnika mamy:
(4kWh*1000l)/(35K*1,16)=98l
Czy 98l ciepłej wody na dobę to duże czy małe zużycie pamiętając, że 1 wanna to 100l?

sSiwy12
01-10-2013, 08:17
Wniosek z tych wyliczeń jest też taki, że średni COP w powietrznej PCi, dla potrzeb CWU, oscyluje wokół 3 .

plusfoto
01-10-2013, 08:23
Latem tak - ale zimą tak różowo nie będzie. Super będzie jak dla CO błoby 3 co przy ujemnych temp. może być mało prawdopodobne.

r19
01-10-2013, 08:25
Twój post można uznać za potwierdzenie mojej tezy. Skoro malux pisze o 1 prysznicu i 2 wannach to będzie raczej więcej niż 200l. On ma zużycie 3kWh a ty 6-9kWh. Zresztą co tu gdybać? Policzmy:
Mamy do dyspozycji 5kWh prądu, zimną wodę o temperaturze 10 stopni i chcemy osiągnąć 45 stopnie.
(5kWh*1000l)/(35K*1,16)=123l wody ale bez uwzględnienia strat! Przy założeniu, że 1kWh to stary postojowe zasobnika mamy:
(4kWh*1000l)/(35K*1,16)=98l
Czy 98l ciepłej wody na dobę to duże czy małe zużycie pamiętając, że 1 wanna to 100l?

Zużycie to bardzo indywidualna sprawa. U mnie na co dzień prysznice. Na wannę czas jest dopiero w weekend.
Gdyby każdy miał wodomierz na ciepłej wodzie to można by było coś porównywać.... a tak...

compi
01-10-2013, 08:28
Latem na pewno. Zimą podejrzewam że jest to równoważne z grzałką. Piszę oczywiście o zintegrowanej pompie z zasobnikiem. Przymierzam się do jej opomiarowania od dwóch lat, ale wiąże się to z montażem gniazda i już mi się nie chce : ). Wg moich obserwacji i obliczeń gdy wpiąłem kiedyś na krótko miernik w rozdzielnię wynik wyszedł +- 80zł/mc przy czterech dorosłych osobach, w tym dwóch paniach z codziennym myciem włosów. Kąpiele z pełną wanną są rzadkie, raczej prysznice. Ciepła woda nie jest podłączona ani do pralki lub zmywarki. Cyrkulacji nie ma, a pompa stoi w kotłowni, o tej porze nieogrzewanej, więc straty są zapewne niemałe.

pychy
01-10-2013, 09:52
U mnie SCOP mierzony (ciepłomierz + licznik kWh) w czasie podgrzewania cwu w wyniósł najwięcej 3,67 przy 22 stopniach na zewnątrz.
Pompa pow-woda.

compi
01-10-2013, 10:54
To gdy moja pobiera latem gorące powietrze z poddasza to może mieć mniej? Gdzieś czytałem że wilgotność może mieć decydujące znaczenie w tym przypadku.

SUSPENSER
01-10-2013, 13:12
To gdy moja pobiera latem gorące powietrze z poddasza to może mieć mniej? Gdzieś czytałem że wilgotność może mieć decydujące znaczenie w tym przypadku.

Na pewno ma bo to w końcu woda i zanieczyszczenia w powietrzu przenoszą ciepło, a powietrze samo w sobie przewodzi ciepło słabo.

Dlatego zimą jest kiepsko bo po pierwsze powietrze zimne, a po drugie wody w nim niewiele.

Kristof_30
03-10-2013, 06:15
Witam wszystkich, czy ktoś może mi wytłumaczyć co to jest i jak temu zaradzić, włączył mi się błąd H62 w pompie powietrze woda panasonic TCAP9, wielkie dzięki za pomoc.

mkm silesia
03-10-2013, 07:01
Witam wszystkich, czy ktoś może mi wytłumaczyć co to jest i jak temu zaradzić, włączył mi się błąd H62 w pompie powietrze woda panasonic TCAP9, wielkie dzięki za pomoc.

h62 to błąd czujnika przepływu sprawdź filtr jak nie pomoże dzwoń do swojego instalatora coś nie tak z instalacją no chyba że pompa obiegowa padła.

mcyper
03-10-2013, 08:34
h62 to błąd czujnika przepływu sprawdź filtr jak nie pomoże dzwoń do swojego instalatora coś nie tak z instalacją no chyba że pompa obiegowa padła.

Jak nie pomoże czyszczenie filtra, to przełącz pompę obiegową w PC na wyższy bieg.
U mnie po regulacji pętli też wyskoczył podobny błąd (inna PC), pomogło włączenie wyższego biegu.

Kristof_30
03-10-2013, 15:52
Instalator mi powiedział ze to zapowietrzenie, i jest tam w pompie taki zawór który się naciska i woda się przelewa. Po zresetowaniu i dolaniu wody na razie chodzi zobaczę jak wrócę z pracy, a czy jest to możliwe że w ciągu 11 godzin pompa pobrała coś około 26 kwh, tylko ze ja ja teraz załączyłem po raz drugi i nic nie mam ocieplone a na sterowniku ustawiłem w domu, że chce mieć 20 stopni.

mkm silesia
03-10-2013, 21:13
Instalator mi powiedział ze to zapowietrzenie, i jest tam w pompie taki zawór który się naciska i woda się przelewa. Po zresetowaniu i dolaniu wody na razie chodzi zobaczę jak wrócę z pracy, a czy jest to możliwe że w ciągu 11 godzin pompa pobrała coś około 26 kwh, tylko ze ja ja teraz załączyłem po raz drugi i nic nie mam ocieplone a na sterowniku ustawiłem w domu, że chce mieć 20 stopni.
to akurat zawór bezp. made in japan odpowietrznik jest obok pewnie zakręcony bo normalnie sama by się odpowietrzyła

srebrnydom
04-10-2013, 14:41
Witam.
Przepraszam że powtarzam post ale w poprzednim temacie jest cisz.
Proszę szanownych forumowiczów o pomoc. Planuję zakup pompy ciepła do grzania cwu. W tej chwili do grzania używana jest wyłącznie terma zamontowana w łazience.
1.Jaką wybrać pompę do 6 tys. zł? w domu jest 6 osób z tendencją rosnącą.
2. zastanawiam się czy teraz zamontować bojler do pieca a na wiosnę pompę, czy od razu pompę z dwoma wężownicami?
3. kilkoro znajomych namawia mnie na zamontowanie podgrzewacza wody na gaz propan-butan ze zbiornikiem. podobno zużywa się jedną na miesiąc na rodzinę 4 osobową. czy to możliwe?

mar1973
04-10-2013, 16:07
Witam.
Przepraszam że powtarzam post ale w poprzednim temacie jest cisz.
Proszę szanownych forumowiczów o pomoc. Planuję zakup pompy ciepła do grzania cwu. W tej chwili do grzania używana jest wyłącznie terma zamontowana w łazience.
1.Jaką wybrać pompę do 6 tys. zł? w domu jest 6 osób z tendencją rosnącą.
2. zastanawiam się czy teraz zamontować bojler do pieca a na wiosnę pompę, czy od razu pompę z dwoma wężownicami?
3. kilkoro znajomych namawia mnie na zamontowanie podgrzewacza wody na gaz propan-butan ze zbiornikiem. podobno zużywa się jedną na miesiąc na rodzinę 4 osobową. czy to możliwe?

witam

polecam pompy, które są "oddzielone" od zasobnika
w przyszłości jeżeli pompa lub zasobnik padnie łatwiej i taniej wymienisz na i inny
koszt kWh otrzymanego w czasie ogrzewania pompą ciepła jest zdecydowanie niższy od pozyskanego z butli

pompa ciepłą doskonale uzupełni grzanie c.w.u. kotłem węglowym (koszt tu będzie zdecydowanie niższy od butli)
proponuję do kotła węglowego zasobnik 2-płaszczowy

a jaka pompa? np.:

http://www.hewalex.pl/oferta/pompy-ciepla/powietrzna-pompa-ciepla-pcwu38.html

dodatkowy plus takiej pompy:

http://www.hewalex.pl/porady-i-wiedza/pompy-ciepla/chlodzenie-pomieszczen-z-pompa-ciepla-pcwu-do-podgrzewania-cieplej-wody-uzytkowej.html?utm_source=produkt&utm_medium=baner&utm_term=pompa&utm_campaign=chlodzenie_pompa

pozdrawiam

clarnet
04-10-2013, 17:27
Taka uwaga do pc do cwu.
Jeśli zależy Ci na taniej pompie to ok.
Ale zwróć uwagę, że cena tej pompy wynika z braku zasobnika i samego typu wymiennika freon/woda
W wymienniku tym cwu przepływa bezpośrednio przez wymiennik freon/woda.
Przepływa więc przez niego stale świeża, natleniona woda. Taki wymiennik łatwo ulega zakamienieniu, a w przypadku ewentualnego rozszczelnienia i awarii, olej chłodniczy z czynnikiem dostana się do cwu.
W pompach Nibe, Viessmann, AlphaInnotec czy innych producentów zrezygnowano z tego typu wymiennika - i tam jest inna konstrukcja wymiennika.
Wymiennik freonowy jest nawinięty na płaszcz zbiornika na zewnątrz.
Nie ulegnie zakamienieniu bo nie ma kontaktu z wodą a jak się rozszczelni to olej z czynnikiem nie dostaną się do cwu.
Tu masz prostą płytówkę i bierz zasobnik jaki chcesz. A tam masz zasobnik i konstrukcja jest inna. I cena też jest inna :)
Niektórzy producentów próbowali wymiennika pośredniego, ale cena oraz sprawność układu była nie do przyjęcia.

Vld
04-10-2013, 19:13
Wymienjik w hawalexie to nie jest płytówka, to bardziej wygląda na zwiniętą spirale w cylindrze przez który przepływa woda, taki zasobnik z wężownica w wer mini.

srebrnydom
04-10-2013, 19:39
witam

proponuję do kotła węglowego zasobnik 2-płaszczowy

pozdrawiam

a jak jest wtedy podłączona pompa ciepła?
jaka musi być powierzchnia węzownicy bądź płaszcza?

mar1973
04-10-2013, 20:34
a jak jest wtedy podłączona pompa ciepła?
jaka musi być powierzchnia węzownicy bądź płaszcza?

witam

pompa podłączona jest do:
króćca zimnej wody (do trójnik do dopływu zimnej wody do zasobnika)
oraz
króćca cyrkulacji w połowie zasobnika

schemat masz na str. 21 Instrukcji obsługi pompy ciepła do c.w.u.
http://www.hewalex.pl/oferta/pompy-ciepla/powietrzna-pompa-ciepla-pcwu38.html

pozdrawiam

Vld
04-10-2013, 22:23
Krótkie pytanie do posiadaczy PC/PW
Czy wam pompa w tych aktualnych warunkach defrości?
Próbuje swoją skonfigurować, chodzi 1h 15 min t powietrza 3, parowania -9,7C wilgotność 82%. Idę ocenić stan szronu na chłodnicy, a ona sucha i czysta.

Arturo72
04-10-2013, 22:26
Krótkie pytanie do posiadaczy PC/PW
Czy wam pompa w tych aktualnych warunkach defrości?
Próbuje swoją skonfigurować, chodzi 1h 15 min t powietrza 3, parowania -9,7C wilgotność 82%. Idę ocenić stan szronu na chłodnicy, a ona sucha i czysta.
U siebie nie zauważyłem ani nie usłyszałem defrosta,co prawda pompa chodzi z rzadka ale przy grzaniu cwu(ok.1h) na 100% go nie ma,przy grzaniu c.o(1-3h) raczej go nie ma :)

Vld
04-10-2013, 23:19
:)
30 słów
0 odpowiedzi
dzięki

srebrnydom
05-10-2013, 06:38
witam

pompa podłączona jest do:
króćca zimnej wody (do trójnik do dopływu zimnej wody do zasobnika)
oraz
króćca cyrkulacji w połowie zasobnika

schemat masz na str. 21 Instrukcji obsługi pompy ciepła do c.w.u.
http://www.hewalex.pl/oferta/pompy-ciepla/powietrzna-pompa-ciepla-pcwu38.html

pozdrawiam
Rozumiem, że pompa będzie stała w piwnicy? Ponadto wystarczy zasobnik z jedną wężownicą albo płaszczem?

malux20
05-10-2013, 13:18
pamietam ze w tamtym roku o tym gadalismy.
mi przy 0 włacza sie ochrona przeciwzamrezeniowa
bierze to około 0,2-o,3 kwh
.
zdaje sie ze chodzi tylko pompka obiegowa.
buczy to bardziej niz normalnie w czasie pracy .
z tego co pamietam to chodzi o to żeby cos w jednostce wewn. sie nie stało
można to wyłaczyc/?
czemu to służy?
MCYPER
mam kominek 6 kw
salon 50m2 ja w tym sezonie pale tylko w kominku
nie mam ABSOLUTNIE żadnego problemu
za to odpowiada budowa kom i tech palenia.
kominek potrzebuje około 1,5 h żeby sie nagrzać , bardzo długo sie wychladza.
1 kg brykietu debowego spokojnie pali sie 5-6 h

compi
05-10-2013, 14:56
I tą jedną czy dwoma kostkami nagrzewasz sam wkład i ogrzewasz dom? Jeśli wcześniej podrzucasz dwa kilo rozpałki to ok : ).

malux20
05-10-2013, 15:07
raczej 2 kg brzózki na podpałke nie uzywam ale faktycznie czasami może być 0,5 kg a czasem 1,5


owszem cały dom
no ale w tym tyg poszła cała paczka + 1kg =11 kg temp w domu bardziej 23-25 niż 22

Vld
05-10-2013, 15:18
Misie gumisie
ja tu o pompach chciałbym poczytać, a nie podpałce

compi
05-10-2013, 15:21
O brykiecie piszą że się potrafi żarzyć 5-6 godzin, dla tego pytałem kiedyś czy się pali czy się tli. Mi wychodzi , że dobowe zapotrzebowanie na ciepło masz w okolicach 4,5 kWh plus to co z rozpałki dostaniesz, ale bez strat kominka, które są chyba mistrzowskie w takim przypadku.

malux20
05-10-2013, 15:27
tli się , a jak go rozbujasz od początku to nawet jest ogien widoczny

05-10-2013, 18:24
Witam - szybkie pytanie - asolt w ozc uwzględnił mi w łazience grzejnik - a ogrzewanie to pompa ciepła Panasonic 9Kw, jest juz w garazu ale montaz po niedzieli - i pytanie czy ten grzejnik bedzie jakos grzal na tym ogrzewaniu niskotemperaturowym? w ozc jest wstawione co prawda purmo api 1109M ale jest dosc drogi moze jakis inny który przy pompie ciepłą bedzie jakos grzał. Grzejnik ma tylko suszyc reczniki a nie ogrzewac łązienke ( w ozc nie jest uwzględniony jako ogrzewanie).

malux20
05-10-2013, 19:29
BEDZIE
ja w 7-metrowej łazience mam grzejnik coś okolo 1800 w
zasilanie grzejnika jest puszczone na sztywno z zasilania przed rozdzielaczami
czyli temp zasilania z pompy=zasilanie tych grzejnikow
i o dziwo nawet przy zasilaniu okolo 25 czuc jak ten grzejnik emituje cieplo
po dluzszej przerwie zanim posadzka odda cieplo to tak jakby ten grzejnik przełamywał chlodzik
ale grzej, koniecznie duzy

mar1973
05-10-2013, 19:50
Rozumiem, że pompa będzie stała w piwnicy? Ponadto wystarczy zasobnik z jedną wężownicą albo płaszczem?

witam

zgadza się, wystarczy zasobnik z 1 wężownicą lub płaszczem
pompa może stać w piwnicy, w tym samym pomieszczeniu co zasobnik (najlepiej w sąsiedztwie zasobnika) i najlepiej na ścianie zewnętrznej, bo trzeba przewody powietrzne "wypuścić" na zewnątrz

pozdrawiam

05-10-2013, 20:07
u mnie asolt doprowadzil zasilenie grzejnika z rozdzielacza na poddaszu. w tym grzejniku purmo jest podana moc przy 50/40/20 (co to znaczy?) na około 700W - czy przy niskiej temperaturze zasilania moge wstawic jakikolwiek grzejnik?

malux20
05-10-2013, 20:11
NAJLEPIEJ mocniejszy

05-10-2013, 20:22
no tak tylko jak patrzec na te moc? ten purmo przy 75/65/40 ma 1400W ale przy 50/40/20 już tylko 700W - to jak patrzec na te moc?

malux20
05-10-2013, 20:40
ja mam 1800 w a wziolbym teraz z 2400 ale i tak jest ok
grzejnik tylko dla recznikow i lepszego komfortu

srebrnydom
07-10-2013, 19:29
Dziś dostałem (wydaje mi się) dobrą ofertę na http://www.stiebel-eltron.pl/produkty/pompy_ciepla_powietrze_woda/wwk_300 Co Panowie sądzą o tym produkcie? Znajdę lepszy za cenę 7 tys. zł?

wihajster
07-10-2013, 19:35
Dziś dostałem (wydaje mi się) dobrą ofertę na http://www.stiebel-eltron.pl/produkty/pompy_ciepla_powietrze_woda/wwk_300 Co Panowie sądzą o tym produkcie? Znajdę lepszy za cenę 7 tys. zł?

Oferta beznadziejna, "dizajn" i wykonanie z lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku.
Parametry także.

Jeśli miałbym wybierać to pompę tylko do c.w.u. wziąłbym z serii jaką sprzedaje np WOLF, pod marką na literę "R" - a ich klonów tańszych i droższych pod różnymi znanymi i nie znanymi markami jest sporo na rynku.

srebrnydom
07-10-2013, 20:15
Mowa o tej: rickenbacher ultrax hpw? Ile mogę za nią dać max?

asolt
07-10-2013, 20:47
no tak tylko jak patrzec na te moc? ten purmo przy 75/65/40 ma 1400W ale przy 50/40/20 już tylko 700W - to jak patrzec na te moc?

Moze trzeba popatrzec na projekt, tam jest podane ile ten grzejnik mam mocy przy załozonej temp zasilania i dT

Arturo72
07-10-2013, 21:26
Jeśli miałbym wybierać to pompę tylko do c.w.u. wziąłbym z serii jaką sprzedaje np WOLF, pod marką na literę "R" - a ich klonów tańszych i droższych pod różnymi znanymi i nie znanymi markami jest sporo na rynku.
Odwrotnie,to R.. Wolfa jest klonem ;)
http://www.enatural.pl/index.php/pompa-ciepla-cwu-4-2-kw (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.enatural.pl%2F index.php%2Fpompa-ciepla-cwu-4-2-kw)
Już cztery lata temu na francuzkiej stronie znalazłem taką samą pompę pod nazwą Caraibes a Wolf chyba dopiero w zeszłym roku ją wprowadził.
217153

wihajster
07-10-2013, 21:55
Arturo, mi nie chodziło o to kto był pierwszy z tym produktem, Wolf mi się nasunął jako pierwszy i podałem dla identyfikacji.

Przyznasz, że klonów jest masa, i że sprzęt niezły w porównaniu do tego obleśnego Stiebla za 7kilo???

Arturo72
07-10-2013, 22:01
Arturo, mi nie chodziło o to kto był pierwszy z tym produktem, Wolf mi się nasunął jako pierwszy i podałem dla identyfikacji.

Przyznasz, że klonów jest masa, i że sprzęt niezły w porównaniu do tego obleśnego Stiebla za 7kilo???
Spoko,klonów jest sporo,jest w czym wybierać,Stiebel to kołek i nie wiem jak takie coś można kupić :)

srebrnydom
07-10-2013, 22:13
ale człowiek czasami mało wie, dzięki Arturo72 za podpowiedź

srebrnydom
08-10-2013, 11:20
Którą wybrać?
http://www.enatural.pl/pompa-ciepla-cwu-4-2-kw

http://www.zielona-zatoka.com.pl/hit-miesiaca-1

08-10-2013, 20:06
Moze trzeba popatrzec na projekt, tam jest podane ile ten grzejnik mam mocy przy załozonej temp zasilania i dT

Ale w projekcie tego nie ma dla tego grzejnika - owszem dla podłogowego jest ale ten grzejnik widnieje tylko na str.10 pkt5 i tam podane jest tylko moc wymagana 147 zainstalowana 168W nastawa 1,77 nic wiecej nie ma - to skad mam to wiedziec

09-10-2013, 21:21
Yeaaa - od dziś jestem użytkownikiem Panasonica 9kW powietrze - woda i bojler 300l.

asolt
09-10-2013, 21:26
Ale w projekcie tego nie ma dla tego grzejnika - owszem dla podłogowego jest ale ten grzejnik widnieje tylko na str.10 pkt5 i tam podane jest tylko moc wymagana 147 zainstalowana 168W nastawa 1,77 nic wiecej nie ma - to skad mam to wiedziec

Moc zainstalowana to moc tego grzejnika dla załozonej temp. zasilania i dT. Moze lepiej jednak zadzwonic i zapytac u zródła, tak jest szybciej i dokładniej

srebrnydom
09-10-2013, 21:29
.
Którą wybrać?
http://www.enatural.pl/pompa-ciepla-cwu-4-2-kw

http://www.zielona-zatoka.com.pl/hit-miesiaca-1

10-10-2013, 06:53
No to Gratulacje i duzo zadowolenia z uzytkowania :) Juz testowales... glosno jak nadlatujacy Apache ;)

Właśnie wczoraj uruchomili - zadziwiająco cicha - jednostka zewnetrzna wisi na lewej ścianie budynku a 3m od niej jest garaż za rogiem - stojac przy garażu nie słysze pompy. Poza tym malo bylo czasu na testy bo bylo bardzo pozno ale dzis bede sie bawil.

Asolt - pewnie prosciej zadzwonic ale tez nie chce uprzykrzac Ci zycia ciagłymi pytaniami - wiem że masz mase roboty własnej (sam mowiłeś przy ozc i projekcie podłogówki ze masz tyle otwartych zlecen ze sie nie wyrabiasz stad moja niechec do przeszkadzania. Dzieki za wyjasnienia.

Jacekss
10-10-2013, 09:17
a ten Panasonic 9 kW to jaki model ?

10-10-2013, 22:08
zwykły inwerter nie tcap

srebrnydom
10-10-2013, 22:52
Czy jest w stanie ktoś mi pomóc?

Którą pompę wybrać dla 6 osobowej rodziny do grzania Cwu w okresie niegrzewczym?

http://www.enatural.pl/pompa-ciepla-cwu-4-2-kw

http://www.zielona-zatoka.com.pl/hit-miesiaca-1

http://instalacje24h.pl/pompa-ciepla-defro-pc-eco-250-transport-gratis%283,17469,57013%29.aspx

http://www.klimatyzacja.pl/klimatyzacja/euros-energy-pompa-ciepla-powietrze-woda-euros-aqua

compi
11-10-2013, 06:41
PC300-4.2, jesli to prawda z tym -7 do 43 (może +7-43?) stopnia to ją bierz. Gdzie będzie stała? Sprawdź czy można panel sterowniczy przenieść sobie w dogodne miejsce w okolicy sterowników. Ta powyżej ma chyba najmocniejszy agregat, stąd takie możliwości. "Hałasują" wszystkie podobnie, cenowo też podobnie....

srebrnydom
11-10-2013, 12:03
to pierwsza odpada, dziś w końcu udało mi się do nich dodzwonić. na emaile nie odpisują. mogą ją ściągnąć za dwa miesiące. dziwna firma.

malux20
11-10-2013, 12:35
w atlanticu s10 program na cwu przewiduje 3 strefy czasowe w komforcie i 3 strefy z obniżoną.
niestety temp komfortowa może być tylko 1 dla tych wszystkich 3 stref.
w zasobniku 300 litrowym grzeję wodę między 13 a 15 do 48 stop wieczorem dwie wanny i 1 prysznic.
rano mamy jeszcze ciepłą wodę do ewentualnego prysznica.
wiem że zimą , że dla temperatury obniżonej -33 stop pompa i tak się na chwilę bedzie włączać .
najgorszy z możliwych wariantów to pyknięcie o 6 rano w drogiej już taryfie - no to niech lepiej to zrobi po 5 rano ale jak ą do tego zmusić?
szkoda że dla różnych stref czasowych w komforcie nie można ustawiać różnych temp

malux20
11-10-2013, 12:47
no mogę i co to mi zmieni?
my w domu większość cwu używamy wieczorem jeżeli ustawie komfort między 5-6 i 13-15
to po wieczornych kąpielach główne ładowanie cwu odbywałoby się rano
a wolałbym z pewnych względów o 13-15
w ten sposób wychodzą niuanse międzuy gruntowymi a pow

Arturo72
11-10-2013, 12:51
no mogę i co to mi zmieni?
my w domu większość cwu używamy wieczorem jeżeli ustawie komfort między 5-6 i 13-15
to po wieczornych kąpielach główne ładowanie cwu odbywałoby się rano
a wolałbym z pewnych względów o 13-15
w ten sposób wychodzą niuanse międzuy gruntowymi a pow
O jakich niuansach piszesz ?Ustaw sobie rano 4-5 13-15 to w drogiej Ci się nie zalaczy.Jaki problem ? Jaką widzisz tutaj różnice między powietrzną a gruntowa ?

malux20
11-10-2013, 12:54
no moja pompa uzyska lepszy cop w okolicach 13-15 niz 5 rano

Pyxis
11-10-2013, 12:56
O jakich niuansach piszesz ?Ustaw sobie rano 4-5 13-15 to w drogiej Ci się nie zalaczy.Jaki problem ? Jaką widzisz tutaj różnice między powietrzną a gruntowa ?

A taki, ze zima DZ w gruntowej o 5 rano ma +2*C a w PW jakies -10 do -15*C (albo nizej). "Subtelna" ronica w COP wyjdzie, ale kto by sie przejmowal. To "to samo" co w gruntowej. ;)

Arturo72
11-10-2013, 12:57
no moja pompa uzyska lepszy cop w okolicach 13-15 niz 5 rano
O ile większy ten COP ? O 0,5 ? Przy 3kWh ile tego będzie ? 0,2kWh mniej ?

malux20
11-10-2013, 13:01
tylko że za chwilę się okaże że w mrozy lepiej grzać cwu grzałką niż męczyć pompę
ze względu na mróz.

wystarczyłoby w sterowaniu mieć różne temp komfort dla różnych stref czasowych

malux20
11-10-2013, 13:02
te 3 kwh mam teraz
a na ile szacujecie zimą?

Arturo72
11-10-2013, 13:03
tylko że za chwilę się okaże że w mrozy lepiej grzać cwu grzałką niż męczyć pompę
ze względu na mróz.

Już gadasz jak jasiek dla którego 1=2 ;)

malux20
11-10-2013, 13:07
jasiu to kumaty facet[ostatnio to nawet przestał wyliczać średnią ceny kwh-ciekawe dlaczego he he]

Arturo72
11-10-2013, 13:08
te 3 kwh mam teraz
a na ile szacujecie zimą?
Jak wyjdzie Ci mniej niż 12kWh na dobę przy zasobniku 300l to znaczy,że będziesz grzal taniej niż pradowcy z COP1.

malux20
11-10-2013, 13:12
12 kwh na dobę - ł SAMO CWU:o

Arturo72
11-10-2013, 13:17
12 kwh na dobę - ł SAMO CWU:o
Popatrz na to realnie a nie tylko wirtualnie,bo każdy może pisać farmazony.
Wlacz sobie na dwie doby grzalke w swoim zasobniku,bez pompy to zobaczysz jakie zużycie cwu mają pradowcy i jak te zużycie ma się do tego co podają ;)

srebrnydom
11-10-2013, 15:42
kupiłem pompę Stiebla do grzania CWU WWK 300 SOL przez rok używana, dałem 5500. Sprawdzę w następnym sezonie niegrzewczym ile będę płacić za prąd.
P.S.
podobno WOLF Polska ściąga Rickenbachery z Chin, bez wiedzy WOLF Niemcy.....

irek_73
11-10-2013, 20:32
kupiłem pompę Stiebla do grzania CWU WWK 300 SOL przez rok używana, dałem 5500. Sprawdzę w następnym sezonie niegrzewczym ile będę płacić za prąd.
P.S.
podobno WOLF Polska ściąga Rickenbachery z Chin, bez wiedzy WOLF Niemcy.....

Kurte, az polecialem swojego Wolfa poogladac - ale luz, mam niemieckiego. Uzytkuje go bardzo sporadycznie bo jeszcze wykonczeniowka i nie mieszkamy. Nie mam porownania tylko tyle co w necie, pozytywnie zaskoczony jestem zuzyciem pradu, kultura pracy i szybkoscia osiagania zadanej temperatury.

wihajster
11-10-2013, 22:58
Kurte, az polecialem swojego Wolfa poogladac - ale luz, mam niemieckiego.
No coś takiego, masz niemieckiego? ;)
A po czym wnioskujesz czy składany przez Turka a nie Chińczyka?

Sławek...
12-10-2013, 09:21
.
podobno WOLF Polska ściąga Rickenbachery z Chin, bez wiedzy WOLF Niemcy.....

z całą pewnością...
a Mercedes Polska ściąga pewnie bez wiedzy Mercedes Niemcy jakieś chińskie auta i sprzedaje jako gwiazdy....

malux20
18-10-2013, 11:59
atlantic s10

mam komfort ustawiony dla cwu 14-16 47 stop
reszta doby to 32 stop
zasobnik 300l cwh
ostatnio zauważyłem że wyświetla się info ładowanie cwu grzałką
jednostka zewn nie chodzi wtedy .
prawdopodobnie to jest kwestia ustawien - nie mogę się ostatnio skontaktować z instalatorem.
może wiecie o co chodzi w tym wszystkim

Sławek...
18-10-2013, 12:24
może wiecie o co chodzi w tym wszystkim

co prawda nie znam tego sterownika, ale zobacz czy nie można gdzieś w sterowaniu nakazać pompie żeby nie pracowała w ogóle na grzałkach przy CWU (w niektórych sterownikach jest taka opcja z tym że mogąto być jakieś ustawienia serwisowe, instalatora czy tam jak to jeszcze zwał)

malux20
18-10-2013, 12:30
dam znać jak to wymacam
z drugiej strony t o w mrozy szkoda żyłować do wysokich temp

Sławek...
18-10-2013, 12:58
dam znać jak to wymacam
z drugiej strony t o w mrozy szkoda żyłować do wysokich temp

w mrozy szkoda, ale na razie mrozów nie ma ;)

mitch
18-10-2013, 13:28
atlantic s10
mam komfort ustawiony dla cwu 14-16 47 stop
reszta doby to 32 stop
zasobnik 300l cwh
ostatnio zauważyłem że wyświetla się info ładowanie cwu grzałką
jednostka zewn nie chodzi wtedy .
prawdopodobnie to jest kwestia ustawien
Tak samo mam. I też podejrzewam, że kwestia ustawień, bo grzałki jako takiej nie mam nawet do zasilania podpiętej. PC "myśli" że w porze obniżonej temperatury ma nie dogrzewać PC, tylko grzałką. Tego efektu nie ma, jeśli zmienisz grzanie CWU na 24h. Cóż, jak coś wymyślisz - daj znać :)

Swoją drogą, 43 to dla mnie dużo, 47 to już chyba wrzątek :) Muszę wypróbować.

malux20
18-10-2013, 13:46
ja mam prysznic ustawiony na 38 stop
ale u mnie kobiety mają przyzwyczajenia swoje


coś się dowiedziałem
ja do wrzesnia miałem fizycznie odpiętą grzałką w zasobniku
w pamięci miałem dużą ilość włączen grzałek-ale faktycznie ona nie chodziła .
w temperaturze obniżonej nie wiem dlaczego ale jak spadnie temperatura wody to najpierw grzałki się odpalają.
do czasu jak grzałka była odłączona to czasem pompa rano się odpalała .
a teraz grzałki to robią.

mam temperature obniżoną skręcić z 32 do 25
i ma to załatwić problem
u mnie ze względu na umieszczenie czujnika temp wody jak nawet pokazuje nawet 22 stop to mam ciepłą wodę
taki urok zasobnika cwh fs 300litr.

mar1973
18-10-2013, 16:22
ja mam prysznic ustawiony na 38 stop
ale u mnie kobiety mają przyzwyczajenia swoje


coś się dowiedziałem
ja do wrzesnia miałem fizycznie odpiętą grzałką w zasobniku
w pamięci miałem dużą ilość włączen grzałek-ale faktycznie ona nie chodziła .
w temperaturze obniżonej nie wiem dlaczego ale jak spadnie temperatura wody to najpierw grzałki się odpalają.
do czasu jak grzałka była odłączona to czasem pompa rano się odpalała .
a teraz grzałki to robią.

mam temperature obniżoną skręcić z 32 do 25
i ma to załatwić problem
u mnie ze względu na umieszczenie czujnika temp wody jak nawet pokazuje nawet 22 stop to mam ciepłą wodę
taki urok zasobnika cwh fs 300litr.

witam

nie wiem jaką masz pompę ale być może "winny" jest algorytm pracy twojej pompy
niektóre pompy do momentu, aż woda c.o. na wejściu do pompy nie osiągnie określonej temperatury np. 18'C lub20'C wspomaga się grzałkami, lub nawet pracuje tylko na grzałkach, potem już tylko sprężarka

pozdrawiam

malux20
19-10-2013, 09:00
raczej nie
zasilanie mam wieksze
dzis zauwazyłem ze pompka obiegowa pracowała rano- akurat jak byłem w kotlowni to usłyszałem jaj siłownik przełaczył z obiegu co na cwu gdy pompka sie wyłaczyła
pewnie pompa na podstawie temp zewn stara sie utrzymac temp w obiegu
tylko po co ona korzysta z wody po cwu- no gorszy cop

malux20
19-10-2013, 09:10
znalazłem w trybie instalator
2884 i zwolnienie elektryczne poczatku ponizej temp. zewn[zakres-30 do 30] regulacja fabryczna 2
przestawiłem na o
wiecie może wiecej o tej funkcji?

zastanawia mnie linia 5061 s DOTYCZY ZASOBNIKA CWU
zwolnienie grzałki elektr. są tryby do wyboru
24 g/dzien
zwolnienie cwu
program godzinny 4 /cwu
a u mnie na tej linii wyswietla sie-ZASTEPCZO:o:o:o

malux20
19-10-2013, 10:47
mar dzieki za info
ja jestem w kontakcie z nim od poczatku
zastanawiam się czy moze niech pompa grzeje już dom
to wtedy te zabezpieczenia nie bedą sie tak czesto wlAczać?

mar1973
19-10-2013, 11:22
mar dzieki za info
ja jestem w kontakcie z nim od poczatku
zastanawiam się czy moze niech pompa grzeje już dom
to wtedy te zabezpieczenia nie bedą sie tak czesto wlAczać?

witam

nie wiem, jak pozmieniane masz parametry
piszesz, że dużo zmieniałeś
proponuję wrócić do wyjściowych ustawień i ustawić tylko te, które ci wskaże gościu z Atalntica

u moich klientów, nie zauważyłem żeby grzałki bez "przyczyny" same się załączały

pozdrawiam

malux20
19-10-2013, 11:34
generalnie ustawienia mam po konsultacjach z atl.

Zigobar
19-10-2013, 12:05
witam

u moich klientów, nie zauważyłem żeby grzałki bez "przyczyny" same się załączały

pozdrawiam
Jeśli uaktywnia mu się ochrona przed zbyt niskim skraplaniem, to może po prostu wystarczy ustawić pracę układu tak, aby temperatury, które "widzi" PC nie były zbyt niskie.

franco78
21-10-2013, 11:19
Witam wszystkich!

Mam pytanie dotyczące konkretnie mojego planowanego domu:) Nie ukrywam, że liczę na sugestię i podpowiedź dotyczącą sposobu jego ogrzewania.
Dom z poddaszem użytkowym, ok. 150m2.
Dom z projektu gotowego, ale będzie docieplony:
- w gruncie 20cm styro zamiast 10
- ściany zewn. solbet 24cm + 20cm styro zamiast 15cm
- strop nad parterem 8cm styro zamiast 3cm (tutaj kanały PE WM)
- strop nad poddaszem użytkowym wełna 25cm wełny zamiast 20cm

WM z reku Onyx Dream 200.
Podłogówka na całości.
Kominek "koza" między salonem a otwartą kuchnią - głównie dla "ozdoby" ale wiadomo, że trochę grzeje w razie W:)

Pytanie ogólne: kocioł gazowy kondensacyjny czy właśnie pompa ciepła p-w. CO+CWU
Czy aby to kreślić muszę najpierw muszę określić zapotrzebowanie energetyczne?

Załóżmy, że wystarczy pompa 7kW lub 9kW... jaka ta pompa? "Markowa" za ok 20.000 czy można zainwestować w coś tańszego mniej znanego niż np. Panasonic czy Atlantic?
A może jednak gaz i kocioł kondensacyjny?

Pozdrawiam!

malux20
21-10-2013, 11:29
czemu nad poddaszem strop tylko 20 cm izolacji?
policz chałupę w ozc .
jak masz dostęp do gazu to gaz-

franco78
21-10-2013, 11:36
czemu nad poddaszem strop tylko 20 cm izolacji?
policz chałupę w ozc .
jak masz dostęp do gazu to gaz-

pomyłka - ma być 25 zamiast 20 -już poprawiam....
Mimo wszystko gaz? Mimo kosztów stałych, kosztów instalacji, projektu, pieca?

Z ciekawości - ile kosztuje OZC? czy wystarczy sam projekt? Komu to najlepiej zlecić? może komuś z forum? ;)

malux20
21-10-2013, 11:40
ponowie-czemu tylko 25 cm[no każdy ma swoje zboczenia]
niestety policzyć to musisz sam najlepiej na podstawie ozc

franco78
21-10-2013, 11:43
ok, no dobra... było w projekcie 20cm , ja dołożyłem 5cm... rozumiem, że to mało? jakaś porada? To nie moje zboczenie, ale zapewne niewiedza...

W takim razie muszę szybko zrobić OZC i wrócić do dyskusji.
Znalazłem w necie 2 oferty firm, które zajmują się tym. Koszt ok. 300zł.
Dużo? Można taniej?

Jacekss
21-10-2013, 13:40
daj minimum 30cm wełny na dach

franco78
21-10-2013, 13:44
Czyli skosy na poddaszu użytkowym i strop nad użytkowym dać 30cm wełny ? (25+5)
Można oszacować ile to będzie kosztowało więcej od projektowanego 20cm?

Jacekss
21-10-2013, 13:52
można oszacować, ilość m2 powierzchni skosów + stropu
wynik pomnóż przez cene za m2 wełny 10cm i będziesz mniej więcej wiedział ile więcej wydasz

SUSPENSER
21-10-2013, 20:11
Czyli skosy na poddaszu użytkowym i strop nad użytkowym dać 30cm wełny ? (25+5)
Można oszacować ile to będzie kosztowało więcej od projektowanego 20cm?

Zwróć jeszcze uwagę na to, żeby dać wełnę o niskim współczynniku przenikania.

Co warto poprawić, żeby było bardziej energooszczędnie możesz sobie z grubsza policzyć tu:

http://www.cieplowlasciwie.pl/start

ale nie ma to jak porządne OZC i dopilnowanie porządnego wykonania ociepleń.

20 cm na gruncie to bardzo dużo zwłaszcza w porównaniu z 20-25 cm w skosach poddasza.

franco78
21-10-2013, 20:21
20 cm na gruncie to bardzo dużo zwłaszcza w porównaniu z 20-25 cm w skosach poddasza.

Bardzo dużo - tzn żle? złe proporcje?
Jaka rada?
Dzięki.

SUSPENSER
21-10-2013, 20:36
20 cm na gruncie to bardzo dużo zwłaszcza w porównaniu z 20-25 cm w skosach poddasza.

Bardzo dużo - tzn żle? złe proporcje?
Jaka rada?
Dzięki.

Złe proporcje - rada - skorzystaj z linka, który podałem i zobacz w wynikach którędy będzie uciekać najwięcej ciepła oraz ile daje zwiększanie grubości izolacji na gruncie, skosach itd. a sam będziesz wiedział gdzie warto dołożyć ;)

franco78
21-10-2013, 21:45
ok,
wyszło mi ,że można dać na dach i strop wełny 30cm zamiast 25cm oraz na ściany 25cm styro zamiast 20cm.
Wynik:
Ile energii potrzeba do ogrzewania
4,5kW
takiej maksymalnej mocy źródła ciepła potrzebujesz
8 341kWh
tyle energii zużyjesz rocznie na ogrzewanie
48kWh/m2*rok
zużycie roczne energii w przeliczeniu na 1m2 - zalicza twój dom do klasy energetycznej B
W najmroźniejszy dzień zimy -20,0°C na zewnątrz

4,5kW
potrzebna moc grzewcza
W przeciętny dzień zimy 2,0°C na zewnątrz

2,0kW
potrzebna moc grzewcza

OZC ? Ile wyjdzie różnicy w profesjonalnym arkuszu?

aha...myślę, że izolacja podłogi na gruncie jest ważna w przypadku podłogówki.

lukasza
21-10-2013, 21:49
Witam wszystkich!
Dom z poddaszem użytkowym, ok. 150m2.
Dom z projektu gotowego, ale będzie docieplony:
- w gruncie 20cm styro zamiast 10
- ściany zewn. solbet 24cm + 20cm styro zamiast 15cm
- strop nad parterem 8cm styro zamiast 3cm (tutaj kanały PE WM)
- strop nad poddaszem użytkowym wełna 25cm wełny zamiast 20cm
WM z reku Onyx Dream 200.
Podłogówka na całości.
Pytanie ogólne: kocioł gazowy kondensacyjny czy właśnie pompa ciepła p-w. CO+CWU
Czy aby to kreślić muszę najpierw muszę określić zapotrzebowanie energetyczne?

Załóżmy, że wystarczy pompa 7kW lub 9kW... jaka ta pompa? "Markowa" za ok 20.000 czy można zainwestować w coś tańszego mniej znanego niż np. Panasonic czy Atlantic?
A może jednak gaz i kocioł kondensacyjny?
Pozdrawiam!

3cm styro w stropie pełni funkcję akustyczną, dajesz 8cm bo chcesz kanały WM: słusznie, ale pomyśl czy nie lepiej zrobić strop wylewany i od razu dać do niego kanały? Bo tak sam strop + 8cm styro + posadzka to trochę wyjdzie cm. Na pewno zostaw już w stropie przepusty do rur na etapie produkcji stropu.

PC PW 7kw do tego ocieplenia ..MAŁO... 9kW też bez szału na 150m2 na to ocieplenie. Teoretycznie zakręcisz wynik z obecnie planowanym ociepleniem ok 45kWh/m2/rok. Obciążenie koło 5kW CO plus 1kW CWU; na -18 zewnątrz i +20 w środku. A czy czasem nie planujesz grzać +22 lub+23? Wtedy dołóż z 10-15%.

Dołóż koniecznie do dachu na 30 lub 35cm wełny. Wtedy posadzka 20cm, solbet 24cm + 20cm i dach 35cm wełny ma dobre proporcje do strat ciepła. Uważaj na okna dachowe: relacja cena/U okna jest porażająco niska a spier... tam ciepła w OZC do cholery.
Dołóż też do OZC te 300 czy 350zł a dostaniesz na papierze jaką % przegrodę warto poprawić.

lukasza
21-10-2013, 21:55
ok,
wyszło mi ,że można dać na dach i strop wełny 30cm zamiast 25cm oraz na ściany 25cm styro zamiast 20cm.
Wynik:
Ile energii potrzeba do ogrzewania
4,5kW
tyle energii zużyjesz rocznie na ogrzewanie
48kWh/m2*rok
4,5kW
potrzebna moc grzewcza
.

no to doradziłem Ci jak kalkulator. Pomyłki mogą być do 1kW, statystycznie. OZC to ledwo 300zł. Warto wydać i mieć spokój przed wyadaniem na PC PW i ocieplenie dziesiątek tysięcy złotyc.

BTW jak gaz w granicy to bym szczęścia przy PC PW nie szukał. Ja PC PW vr GAZ wybieram 100% gaz ziemy ale już PC kolektor poziomy wykonany koparką lokalną, z pobliskim hydraulikiem, wprowadzone DZ prosto do domu ma dobry stosunek: cena/jakość/COP/żywotność PC. I tu bym się "szarpnął" na PC poziomą

franco78
21-10-2013, 22:11
BTW jak gaz w granicy to bym szczęścia przy PC PW nie szukał. Ja PC PW vr GAZ wybieram 100% gaz ziemy ale już PC kolektor poziomy wykonany koparką lokalną, z pobliskim hydraulikiem, wprowadzone DZ prosto do domu ma dobry stosunek: cena/jakość/COP/żywotność PC. I tu bym się "szarpnął" na PC poziomą

Wybrałeś PC z DZ zamiast gazu?
Moja działka nie jest duża, brak miejsca na poziomy kolektor no i cenowo to też najlepiej nie wygląda...
Jak będzie w końcu na wsi gaz to pewni ego wybiorę, a jak nie to pompa PW ....tylko właśnie wtedy jaka?:)

hydraulik_
22-10-2013, 16:40
a jak nie to pompa PW ....tylko właśnie wtedy jaka?:)
odpowiednia do OZC

franco78
22-10-2013, 22:36
Odpowiednia do OZC - to tylko zapotrzebowanie na moc....
tylko jaki model, jakiej firmy...aby nie przepłacić?

No ale dobrze... jak już będę miał OZC, to lista możliwości będzie krótsza:)


EDIT:
coś wiemy o tych pompach?
http://www.nts-energy.pl/pompa-ciepla-venus-10-szczegoly-10.html
http://www.deron.com.pl/produkty/pompy-ciepla-powietrze-woda/evi-pompy-ciepla/de-27wcw-de-46wcw/
a tu to samo bez pośrednika:
http://xinwangsolar.en.made-in-china.com/productimage/ASDxyGfvsacu-2f1j00ZjkQdsHrnPbE/China-Evi-Low-Ambient-Air-Water-Heat-Pump-DE-27W-CW-46W-CW-.html

fachman19
03-11-2013, 17:09
hydraulik_ = fachman19

pancio11
03-11-2013, 17:14
Jak krokwie są o grubości 18 cm to ile i jaką wełnę dać?

Pyxis
03-11-2013, 17:15
hydraulik_ = fachman19

Wrzuc stary avatar, to sie bedziesz "kojarzyl".

rosomakx4
03-11-2013, 17:41
18 cm to takie minimum dla piany
Wełny powinno się dać min 25 cm, najlepiej 30 i mieć ekipe która to dobrze położy

rosomakx4
03-11-2013, 17:44
hydraulik_ = fachman19

No i jeszcze Cie zbanują za szczerość

Tomaszs131
03-11-2013, 17:46
Jak krokwie są o grubości 18 cm to ile i jaką wełnę dać?

Dobrze byloby zostawic pare cm odstepu miedzy deskowaniem, folia a welna.

fachman19
03-11-2013, 17:49
Dobrze byloby zostawic pare cm odstepu miedzy deskowaniem, folia a welna.

Folia jest paroprzepuszczalna .Nie potrzeba jest żadna szczelina .Luźna wełna może zjechać po jakimś czasie

Pyxis
03-11-2013, 17:52
Folia jest paroprzepuszczalna .Nie potrzeba jest żadna szczelina .Luźna wełna może zjechać po jakimś czasie

Raczej chodzi o to, zeby membrany nie docisnac do dachowek, bo tam musi byc szczelina wentylacyjna polaci.

pancio11
03-11-2013, 17:53
to mam dać 18cm pomiędzy krokwie (grubszej nie można), drugą warstwę min 12cm? Znalazłem ursa - http://www.ursa.pl/pl-pl/produkty/welna-mineralna-ursa-glasswool/mata-izolacyjna-ursa-df-32-platinum/Strony/informacje.aspx

Sławek...
03-11-2013, 17:59
to mam dać 18cm pomiędzy krokwie (grubszej nie można), drugą warstwę min 12cm? Znalazłem ursa - http://www.ursa.pl/pl-pl/produkty/welna-mineralna-ursa-glasswool/mata-izolacyjna-ursa-df-32-platinum/Strony/informacje.aspx

chyba pomyliłeś wątek...
rozwiejesz swoje rozterki w wątku o poddaszach...

pancio11
03-11-2013, 18:01
Ok, sorki - oczywiście pompa też będzie - powietrzna :)

Sławek...
03-11-2013, 18:15
Ok, sorki - oczywiście pompa też będzie - powietrzna :)

;)
a to zmienia postać rzeczy ;)
to jak to jest z tą Twoją wełną? ;)

Tomaszs131
03-11-2013, 18:19
Raczej chodzi o to, zeby membrany nie docisnac do dachowek, bo tam musi byc szczelina wentylacyjna polaci.

Tak, chodzilo o wentylacje, ale to juz inny watek.

jbloch
03-11-2013, 19:09
---to mam dać 18cm pomiędzy krokwie (grubszej nie można), drugą warstwę min 12cm? Znalazłem ursa - http://www.ursa.pl/pl-pl/produkty/we...nformacje.aspx---

Ja mam krokwie 16 cm , mimo to wełny mam 45 cm , grubość krokwi nie ma znaczenia .

03-11-2013, 22:19
A ja mam pytanie - od dwóch dni zaczynam wygrzewać jastrych - pompa Panasonic 9kW - wczoraj pompa chodziła od 23.00 do 5.00 czyli 6godzin i w tym czasie wzięła 22,8kW prądu - temp na zewnatrz 5st, zadana na wlocie 30 na powrocie 25. Co prawda dom niewygrzany, nieocieplony styropianem, dopiero 60% dachu pokryte wełną no i swieże posadzki ale .....czy to nie zbyt duże zuzycie prądu? Mam taryfę G12 ale czy to normalne aby w takich warunkach pmpa brała aż tyle prądu?

Pyxis
03-11-2013, 22:30
Wziela 22,8 kWh :)
To daje srednia pobierana moc w okolicy 3,8kW. Co na to specyfikacja pompy? Jak tam podaja nominalny pobor mocy? Moze jest jakis wykresik moc-temperatura?

miloszenko
03-11-2013, 22:32
A ja mam pytanie - od dwóch dni zaczynam wygrzewać jastrych - pompa Panasonic 9kW - wczoraj pompa chodziła od 23.00 do 5.00 czyli 6godzin i w tym czasie wzięła 22,8kW prądu - temp na zewnatrz 5st, zadana na wlocie 30 na powrocie 25. Co prawda dom niewygrzany, nieocieplony styropianem, dopiero 60% dachu pokryte wełną no i swieże posadzki ale .....czy to nie zbyt duże zuzycie prądu? Mam taryfę G12 ale czy to normalne aby w takich warunkach pmpa brała aż tyle prądu?

Raczej normalne, moja chałupa rok temu we wrześniu na "wygrzanie" do 25 stopni wzięła prawie 40 m3 gazu , czyli prawie 400 kWh.

Pyxis
03-11-2013, 22:36
Raczej normalne, moja chałupa rok temu we wrześniu na "wygrzanie" do 25 stopni wzięła prawie 40 m3 gazu , czyli prawie 400 kWh.

Tylko, ze koledze chodzi nie o cipelo dostarczone, a o energie elektryczna pobrana w tym czasie przez urzadzenie. O te 3,8kW (jak sadze).

Sławek...
03-11-2013, 22:37
pompa Panasonic 9kW - wczoraj pompa chodziła od 23.00 do 5.00 czyli 6godzin i w tym czasie wzięła 22,8kW prądu

jesteś szczęśliwym posiadaczem pompy powietrznej więc sprawność im zimniej tym gorsza, do tego budynek niewygrzany, nieocieplony, lepiej ocieplaj bo zima idzie i możesz być w szoku jak zobaczysz rachunek ;)

miloszenko
03-11-2013, 22:49
Tylko, ze koledze chodzi nie o cipelo dostarczone, a o energie elektryczna pobrana w tym czasie przez urzadzenie. O te 3,8kW (jak sadze).

To niech sobie kolega wg DTRki pomnożyć energię zuzyta przez COP.

Pyxis
03-11-2013, 22:54
To niech sobie kolega wg DTRki pomnożyć energię zuzyta przez COP.

Wystarczy jak odczyta moc brana przez pompe dla A5W30. Bedzie wiedzial, czy urzadzenie dziala w miare poprawnie.
Z drugiej strony, to po pompie PW tez nie ma sie co jakis szalenstw spodziewac, ale te 80kWh w chalupe w tym czasie pewnie "wpompowala". ;)

map78
03-11-2013, 23:10
Jeżeli to T-CAP to wzięła zdecydowanie za dużo. U mnie przy takich parametrach pobiera nie całe 2kWh, więc nie sądzę aby nawet zwykła aquarea pobrała 2x więcej.

Pyxis
03-11-2013, 23:28
Z tego co piszecie, to cos faktycznie ta jego pompka za mocno kreci licznikiem.

rosomakx4
04-11-2013, 06:17
Z tego co piszecie, to cos faktycznie ta jego pompka za mocno kreci licznikiem.

A przypadkiem grzałka mu się nie włączyła?

mar1973
04-11-2013, 07:57
A ja mam pytanie - od dwóch dni zaczynam wygrzewać jastrych - pompa Panasonic 9kW - wczoraj pompa chodziła od 23.00 do 5.00 czyli 6godzin i w tym czasie wzięła 22,8kW prądu - temp na zewnatrz 5st, zadana na wlocie 30 na powrocie 25. Co prawda dom niewygrzany, nieocieplony styropianem, dopiero 60% dachu pokryte wełną no i swieże posadzki ale .....czy to nie zbyt duże zuzycie prądu? Mam taryfę G12 ale czy to normalne aby w takich warunkach pmpa brała aż tyle prądu?

witam

kto montował ci pompę? nie powiedział jaki jest algorytm pracy pompy:jawdrop:?

pompa zaczyna grzać - 40 minut - jak nie osiągnie temperatury wody na powrocie: 18'C to załączają się grzałki
po osiągniu 19'C załącza się pompa i pracuje razem z grzałką
po osiągnięciu 25'C pracuje już sama pompa

z algorytmu i twoich ustawień 25'C na powrocie wynika, że razem z pompą załączają ci się grzałki:)

pozdrawiam

Jacekss
04-11-2013, 08:48
czyli dopiero po osiągnięciu 25C PC pracuje samodzielnie bez grzałek ?
i tak działa każda PC zarówno PW jak i gruntowa ?
no to nie dziwię sie czemu ten SCOP jest faktycznie niższy i to sporo od deklarowanych COP

Pyxis
04-11-2013, 08:53
czyli dopiero po osiągnięciu 25C PC pracuje samodzielnie bez grzałek ?
i tak działa każda PC zarówno PW jak i gruntowa ?
no to nie dziwię sie czemu ten SCOP jest faktycznie niższy i to sporo od deklarowanych COP

Gruntowej w to nie mieszaj. Ja nie mam w PCi grzalek (ani na CO ani na karterze). :)

mar1173
04-11-2013, 09:17
czyli dopiero po osiągnięciu 25C PC pracuje samodzielnie bez grzałek ?
i tak działa każda PC zarówno PW jak i gruntowa ?
no to nie dziwię sie czemu ten SCOP jest faktycznie niższy i to sporo od deklarowanych COP

Tak, bo PC bez załączonych grzałek nie wie co ma robić. Moja PC jak załączała grzałki to ją chlastałem po DZ i GZ i po roku takiego szkolenia już ją oduczyłem takich zachowań.

Vld
04-11-2013, 09:26
Gruntowej w to nie mieszaj. Ja nie mam w PCi grzalek (ani na CO ani na karterze). :)

To, że ich nie ma nie znaczy, że będzie właściwie działać z t skraplania poniżej np 20C. Tu grzałki nie są wadą, tylko zaletą, bo poszerzaja zakres pracy pompy.

Jacekss
04-11-2013, 09:32
Tak, bo PC bez załączonych grzałek nie wie co ma robić. Moja PC jak załączała grzałki to ją chlastałem po DZ i GZ i po roku takiego szkolenia już ją oduczyłem takich zachowań.

a co takiego zrobiłeś, w sumie jak dom się grzeje staje to temp posadzki powinna być pow 20C, czy w takim przypadku też grzałka będzie się włączać tak żeby osiągnąć Tzas = 25C ?

Arturo72
04-11-2013, 09:40
czyli dopiero po osiągnięciu 25C PC pracuje samodzielnie bez grzałek ?
W przypadku Panasa tak jest,sam miałem podobną sytuację ale u mnie główną przyczyną była instalacja zrobiona na zbyt cienkich rurach co powodowało dlawienie przepływów.Po wymianie problem ustąpił jak ręką odjął i nie stwierdziłem więcej zakaczajacej się grzalki :)
W tym przypadku przyczynę zalaczania się grzalki upatrywalbym także w pierwszym grzaniu wylewki,nagrzanie tylu t betonu do powrotu 25st.C zajmuje dużo czasu.

mar1173
04-11-2013, 09:41
a co takiego zrobiłeś, w sumie jak dom się grzeje staje to temp posadzki powinna być pow 20C, czy w takim przypadku też grzałka będzie się włączać tak żeby osiągnąć Tzas = 25C ?

Sorry, to był żart. Nie mam grzałek.

Pyxis
04-11-2013, 09:58
To, że ich nie ma nie znaczy, że będzie właściwie działać z t skraplania poniżej np 20C. Tu grzałki nie są wadą, tylko zaletą, bo poszerzaja zakres pracy pompy.

Nie mam tak niskich temperatur na skraplaczu.

map78
04-11-2013, 10:03
witam

kto montował ci pompę? nie powiedział jaki jest algorytm pracy pompy:jawdrop:?

pompa zaczyna grzać - 40 minut - jak nie osiągnie temperatury wody na powrocie: 18'C to załączają się grzałki
po osiągniu 19'C załącza się pompa i pracuje razem z grzałką
po osiągnięciu 25'C pracuje już sama pompa

z algorytmu i twoich ustawień 25'C na powrocie wynika, że razem z pompą załączają ci się grzałki:)

pozdrawiam

Witam!

Niestety nie mogę się z tym zgodzić. Posiadam taką pompę i grzałka nie włączyła mi się ani razu.
Po pierwsze grzałka w Panasonicu podpięta jest pod inny obwód niż cała pompa i żeby stwierdzić jej pracę trzeba zamontować osobny podlicznik.
Po drugie grzałka załączy się jedynie przy zadanej temperaturze zewnętrznej. Ja mam ustawione na -15st, a ustawienie fabryczne jest 0st więc przy +5st nie miała prawa się włączyć.

malux20
04-11-2013, 10:10
kolego co wygrzewasz dom sprawdz moje posty z wrzesnia -pażdziernika 2012 to trochę się uspokoisz
jeśli masz to może bujnij temp w domu kominkiem albo kozą-taką za 200zł pozdrawiam

pierwsze 3 dnii listopada to 3,3 kwh doba na cwu
wczoraj z 49 przestawiłem na 48 w komforcie
dziś przy 47 zobacze czy w dalszym ciągu żona dolewa zimnej wody.

04-11-2013, 19:25
Strasznie dużo informacji - skoda ze tak różne - dzis rozmawiałem z instalatorem i potwierdził że jest mozliwosc ze chodziła z grzałką - jutro wyłaczę grzałkę (jest taka możliwość aby wyłaczyc ja bezpiecznikiem w pompie ) wtey zobacze ile wezmie. Poza tym kazał mi zmniejszyć bieg na pompie obiegowej z 2 na 1. Zobaczymy czy to coś da.

Arturo72
04-11-2013, 19:27
Poza tym kazał mi zmniejszyć bieg na pompie obiegowej z 2 na 1. Zobaczymy czy to coś da.

Ja bym zrobił odwrotnie czyli bieg na maksa.

Po drugie grzałka załączy się jedynie przy zadanej temperaturze zewnętrznej. Ja mam ustawione na -15st, a ustawienie fabryczne jest 0st więc przy +5st nie miała prawa się włączyć.

Mylisz się,jest tak jak napisał mar1973 czyli włączanie się grzałki zależy także od temperatury powrotu.
W wylewce już wygrzanej,w instalacji z odpowiednimi przepływami te warunki nie będą spełnione i grzałka się nie włączy.

04-11-2013, 19:34
Witam!

Niestety nie mogę się z tym zgodzić. Posiadam taką pompę i grzałka nie włączyła mi się ani razu.
Po pierwsze grzałka w Panasonicu podpięta jest pod inny obwód niż cała pompa i żeby stwierdzić jej pracę trzeba zamontować osobny podlicznik.
Po drugie grzałka załączy się jedynie przy zadanej temperaturze zewnętrznej. Ja mam ustawione na -15st, a ustawienie fabryczne jest 0st więc przy +5st nie miała prawa się włączyć.


Też mam ustawione na -15st temp zewn załaczająca grzałkę

04-11-2013, 19:36
Arturo a dlaczego na maksa? U mnie po 15-20 min od właczenia pompy pokazuje ona temp zasilania 30st - co oznacza ze 120l wody w układzie podgrzewa o około 18st w 20min a to chyba nie jest normalne - stad zasugerował zmniejszenie biegu

04-11-2013, 19:38
Arturo a jakie masz srednice rur do zasilenia i powrotu miedzy pompa a rozdzielaczem?

Arturo72
04-11-2013, 19:38
Arturo a dlaczego na maksa? U mnie po 15-20 min od właczenia pompy pokazuje ona temp zasilania 30st - co oznacza ze 120l wody w układzie podgrzewa o około 18st w 20min a to chyba nie jest normalne - stad zasugerował zmniejszenie biegu

A jaką wtedy masz temperaturę powrotu ?

Arturo72
04-11-2013, 19:39
Arturo a jakie masz srednice rur do zasilenia i powrotu miedzy pompa a rozdzielaczem?
pp25

04-11-2013, 19:40
Na powrocie sczerze nie sprawdzałem, ja tez mam pp25 wiec o przepływy chyba moge byc spokojny - jutro sprawdze pompe o co chodzi z temp powrotu

Arturo72
04-11-2013, 19:44
Na powrocie sczerze nie sprawdzałem, ja tez mam pp25 wiec o przepływy chyba moge byc spokojny - jutro sprawdze pompe o co chodzi z temp powrotu
Czyli przepływy powinny być ok.
Dąży się do jak najmniejszej delty T między temperaturą zasilania a temp.powrotu,jeśli na 1 biegu będziesz miał maks.5st.C to niech działa,jeśli więcej to pompę obiegową daj na wyższy bieg.

04-11-2013, 19:59
Ale przecież temperaturę powrotu to ja zadaję na pompie to jak mam sprawdzić deltę? Skoro daję 30/25 to tak bedzie nie?

Sławek...
04-11-2013, 20:29
Ale przecież temperaturę powrotu to ja zadaję na pompie to jak mam sprawdzić deltę? Skoro daję 30/25 to tak bedzie nie?

nie będzie (a raczej nie musi tak być)
delta nie jest zależna od pompy tylko od instalacji

jeżeli zbyt szybko rośnie temp GZ to mogże oznaczać problemy z przepływem
sprawdź filtr GZ czy nie jest brudny i pootwieraj wszystkie pętle podłogówki i podaj jaką masz wtedy deltę czyli różnicę zasilanie-powrót

kwestia załączania grzałek poniżej jakiejś temp zewn a załączanie przy zbyt niskiej temp powrotu to dwie różne sprawy ;)

04-11-2013, 20:49
GZ? Gdzie znajduje się filtr GZ? Petle mam wsystkie otwarte na maksa

Sławek...
04-11-2013, 21:02
filtr powinien być na rurze przed pompą obiegową

mar1973
04-11-2013, 21:10
GZ? Gdzie znajduje się filtr GZ? Petle mam wsystkie otwarte na maksa

witam

filtr na powrocie przed pompą

sprawdź jeszcze, czy masz przepływy na każdej pętli, czy do końca odpowietrzone, mogło się zdarzyć, że "powietrze się przesunęło" i petle są zapowietrzone

pozdrawiam

04-11-2013, 21:12
czy chodzi o ten filtr skosny?

04-11-2013, 21:13
przepływy ....jak je sprawdzić? na rotametrach widze że woda jest i jak zakręcam to reaguje.

A w ogóle to czego szukamy? Coś nie tak mi chodzi, pompa szwankuje - czy o co chodzi? Rozumiem ze te 23kW na kilka godzin to zbyt dużo?

mar1973
04-11-2013, 21:19
przepływy ....jak je sprawdzić? na rotametrach widze że woda jest i jak zakręcam to reaguje.

witam

czy masz rotametry?
co znaczy, że "jak zakręcam to reaguje"?
masz możliowść pomiaru temperatury na wyjściu i wejściu do pompy?

pozdrawiam

mar1973
04-11-2013, 21:21
czy chodzi o ten filtr skosny?

witam

tak - chodzi o filtr skośny?

piszesz że masz rury PP 25 między pompą a rozdzielaczami? napewno to 25?

pozdrawiam

map78
04-11-2013, 21:23
Ale przecież temperaturę powrotu to ja zadaję na pompie to jak mam sprawdzić deltę? Skoro daję 30/25 to tak bedzie nie?

To jaki Ty masz w końcu model tej pompy?, bo u mnie w T-Cap'ie 9kW 400V można ustawić tylko temperaturę zasilania a dokładnie zbudować krzywą grzewczą ustalając temperaturę zasilania dla niskiej i wysokiej temperatury zewnętrznej. Być może cały twój problem tkwi w ustawieniach pompy bo powiem szczerze, że sterowanie nią w cale nie jest proste, a przekonałem się o tym patrząc jak wił się "mistrz" z Panasa, który mi ją uruchamiał - kilka razy udowodniłem mu, że się myli a to ponoć był debeściak. Co do przepływu to myślę, że gdybyś miał problem z filtrem lub przepływem w ogóle to wyskoczyłby Ci błąd H62 i pompa by się wyłączyła, także ja stawiam na sterowanie - może masz załączone jakieś boostery.

Arturo72
04-11-2013, 21:29
A w ogóle to czego szukamy? Coś nie tak mi chodzi, pompa szwankuje - czy o co chodzi? Rozumiem ze te 23kW na kilka godzin to zbyt dużo?
23kWh przez 6h to dużo,ewidentnie włączyła się grzałka na jakiś czas.
Pompa w tych warunkach,bez grzalki powinna zużyć 15-18kWh.
Wg mnie to normalna sprawa przy wygrzewaniu posadzki,trochę kWh musi upłynąć zanim powrót będzie na stałe pow.25st.C,także grzej bez stresu :)

mar1973
04-11-2013, 21:33
Witam!

Niestety nie mogę się z tym zgodzić. Posiadam taką pompę i grzałka nie włączyła mi się ani razu.
Po pierwsze grzałka w Panasonicu podpięta jest pod inny obwód niż cała pompa i żeby stwierdzić jej pracę trzeba zamontować osobny podlicznik.
Po drugie grzałka załączy się jedynie przy zadanej temperaturze zewnętrznej. Ja mam ustawione na -15st, a ustawienie fabryczne jest 0st więc przy +5st nie miała prawa się włączyć.

witam

to, że tobie grzałka się nie załączyła (wielu innym użytkownikom też się nie załącza) to nic nadzwyczajnego
przecież temperatura na powrocie 19'C to chyba normalne jak grzejemy w domu

jak napisał Sławek...:

kwestia załączania grzałek poniżej jakiejś temp zewn a załączanie przy zbyt niskiej temp powrotu to dwie różne sprawy

warto też mieć świadomość - wiedzieć o grzałkach to co napisał wyżej VLD:

To, że ich nie ma nie znaczy, że będzie właściwie działać z t skraplania poniżej np 20C. Tu grzałki nie są wadą, tylko zaletą, bo poszerzaja zakres pracy pompy.

pozdrawiam

04-11-2013, 21:34
witam

tak - chodzi o filtr skośny?

piszesz że masz rury PP 25 między pompą a rozdzielaczami? napewno to 25?

pozdrawiam


Tak, sam je montowałem to wiem, zreszta w trakcie montażu instalator troche krecil głową bo wszystko robią na 32 ale poniewaz ja miałem juz gotowe doprowadzenia to musiał redukować na 25

mkm silesia
04-11-2013, 21:37
super wyjście z pompy jest 1,1/4" a wy piszecie że pp25 mająca w środku coś koło fi17 jest ok :bash:

mar1973
04-11-2013, 21:43
Tak, sam je montowałem to wiem, zreszta w trakcie montażu instalator troche krecil głową bo wszystko robią na 32 ale poniewaz ja miałem juz gotowe doprowadzenia to musiał redukować na 25

witam

no i dobrze, że kręcił głową PP25 to może być mało (ale to i tak dużo w porównaniu do tych, którzy mieli PP 20, sam u jednego klienta wymieniałem rury, bo "instalatora" nie mógł się doprosić)

pozdrawiam

mar1973
04-11-2013, 21:44
super wyjście z pompy jest 1,1/4" a wy piszecie że pp25 mająca w środku coś koło fi17 jest ok :bash:

witam

czyli już wiem, że to nie ty montowałeś u klienta, o którym pisałem powyżej, bo też jest z Rudy:)

pozdrawiam

04-11-2013, 21:52
super wyjście z pompy jest 1,1/4" a wy piszecie że pp25 mająca w środku coś koło fi17 jest ok :bash:

Dziwnym trafem u Arturo jest ok?

mkm silesia
04-11-2013, 22:01
Dziwnym trafem u Arturo jest ok?

w jakim sensie ok?

mkm silesia
04-11-2013, 22:06
witam

czyli już wiem, że to nie ty montowałeś u klienta, o którym pisałem powyżej, bo też jest z Rudy:)

pozdrawiam

Ja przesadzam w drugą stronę robie na niemieckim aqutermie fi40 grubość ścianki 3,7mm ale to sie w pale nie mieści bo ani to polska oszczędność ani polska jakość i cena

05-11-2013, 06:33
pp25

Ano tak

05-11-2013, 06:36
W przypadku Panasa tak jest,sam miałem podobną sytuację ale u mnie główną przyczyną była instalacja zrobiona na zbyt cienkich rurach co powodowało dlawienie przepływów.Po wymianie problem ustąpił jak ręką odjął i nie stwierdziłem więcej zakaczajacej się grzalki :)
W tym przypadku przyczynę zalaczania się grzalki upatrywalbym także w pierwszym grzaniu wylewki,nagrzanie tylu t betonu do powrotu 25st.C zajmuje dużo czasu.

Ale trzeba to porównać z tym

05-11-2013, 22:11
A oto dzisiejsze wydarzenia: - rano telefon do instalatorów pompy - krótkie info , że rzeczywiście jest jakieś takie zabezpieczenie w tej pompie, że przy niskiej temperaturze powrotu pompa wspomaga się grzałką. Zdjąłem więc obudowę i bezpiecznikiem wyłaczyłem grzałkę. Po 10min pompa się wyłaczyła i pokazał się bład H70 - zadziałało więc zabezpieczenie - pompa wołała grzałkę na pomoc a ponieważ była ona odłaczona - pompa wyłaczytła się - podobno czynnik chłodniczy przy zbyt dużej różnicy pomiędzy temp zasilania a powrotu - zbyt szybko oddaje ciepło a to oznacza spadek cisnienia roboczego czynnika. Ale ok - bład skasowałem, załączyłem grzałkę i.....miało być w normie ale po 45min wywaliło korek, załaczyłem znów właczyłem pompę i....po 45min wywaliło korek a potem jeszcze tak dwa razy. Co to jest? teraz pompa nie grzeje bo wywala korki - mam bezpiecznik 16A - instalator sugeruje ze jest zbyt mały bo producent podaje że w momencie rozruchu pompy i grzałki jednocześnie może nawet nastąpic pobór 30A! Jutro ma zatem pojawić się elektryk i zmieni zabezpieczenie na 25A. Tylko pytanie - jakim cudem wczesniej chodziła i było dobrze - co prawda po raz pierwzy dziś przy temp zewn 5st (wczesniej chodziła przy 12-13) ale chyba tez grzałka musiała chodzic skoro w prawie 7godzin brała 22,8kW a nic nie wywalało. Jakie macie zabezpieczenia tzn bezpieczniki przy pompach?

Arturo72
05-11-2013, 22:30
A oto dzisiejsze wydarzenia: - rano telefon do instalatorów pompy - krótkie info , że rzeczywiście jest jakieś takie zabezpieczenie w tej pompie, że przy niskiej temperaturze powrotu pompa wspomaga się grzałką. Zdjąłem więc obudowę i bezpiecznikiem wyłaczyłem grzałkę. Po 10min pompa się wyłaczyła i pokazał się bład H70 - zadziałało więc zabezpieczenie - pompa wołała grzałkę na pomoc a ponieważ była ona odłaczona - pompa wyłaczytła się - podobno czynnik chłodniczy przy zbyt dużej różnicy pomiędzy temp zasilania a powrotu - zbyt szybko oddaje ciepło a to oznacza spadek cisnienia roboczego czynnika. Ale ok - bład skasowałem, załączyłem grzałkę i.....miało być w normie ale po 45min wywaliło korek, załaczyłem znów właczyłem pompę i....po 45min wywaliło korek a potem jeszcze tak dwa razy. Co to jest? teraz pompa nie grzeje bo wywala korki - mam bezpiecznik 16A - instalator sugeruje ze jest zbyt mały bo producent podaje że w momencie rozruchu pompy i grzałki jednocześnie może nawet nastąpic pobór 30A! Jutro ma zatem pojawić się elektryk i zmieni zabezpieczenie na 25A. Tylko pytanie - jakim cudem wczesniej chodziła i było dobrze - co prawda po raz pierwzy dziś przy temp zewn 5st (wczesniej chodziła przy 12-13) ale chyba tez grzałka musiała chodzic skoro w prawie 7godzin brała 22,8kW a nic nie wywalało. Jakie macie zabezpieczenia tzn bezpieczniki przy pompach?
Ja mam 3 fazy i 25A także nie jest to miarodajne ale masz tam grzałkę najprawdopodobnie tylko 3kW i 16A nie powinno w żaden sposób wybijać,tym bardziej,że jestem przekonany,że wcześniej też już grzałka chodziła.

Zresetuj pompę wyłączając ją z zasilania na parę minut i włącz z powrotem tak jak było do tej pory.

Vld
05-11-2013, 22:37
By podnieść cisnienie skraplanja, możesz dać niższy bieg na pompie, albo przydławić przepływ jakims zaworem.
Jak bląd spowodowal czujnik ciśnienia, to pomoże, jak czujnik powrotu, nic z tego.

mar1973
05-11-2013, 22:48
:yes:


By podnieść cisnienie skraplanja, możesz dać niższy bieg na pompie, albo przydławić przepływ jakims zaworem.
Jak bląd spowodowal czujnik ciśnienia, to pomoże, jak czujnik powrotu, nic z tego.

Pyxis
05-11-2013, 23:02
Jakie macie zabezpieczenia tzn bezpieczniki przy pompach?

Nie zwiekszaj wartosci amperazu zabezpieczenia, tylko zamiast B16 daj zabezpiecznie C16.

PS.
Tutaj masz wsparcie, jak bys trafil na "elektryka" ;)
http://www.tech.co.bydgoszcz.pl/esy.html

06-11-2013, 06:20
Zresetuj pompę wyłączając ją z zasilania na parę minut i włącz z powrotem tak jak było do tej pory.

Ale ona przecież była jż wyłaczona z zasilania przez około 15 minut za każdym razem jak się wybijał bezpiecznik i nic z tego, nastepnye właczenie i tez wywalało.

06-11-2013, 06:23
By podnieść cisnienie skraplanja, możesz dać niższy bieg na pompie, albo przydławić przepływ jakims zaworem.
Jak bląd spowodowal czujnik ciśnienia, to pomoże, jak czujnik powrotu, nic z tego.

Tu jest cos na rzeczy - najpierw instalator kazał mi zmniejszyc bieg na 1 - tak sie stalo za pierwszym razem kiedy tez wylaczyłem grzalke i wyskoczył bład. Po zresetowaniu błedu grzałkę właczyłem ale bieg został wciąż I. Wywaliło. Zmieniłem wiec bieg na III zgodnie z sugestią Arturo - pomyśłame że jak wwoda szybciej będzie krążyc w układzie to temperatura powrotu sie podniesie - ale tez wywaliło. Zmieniłem więc na drugi a potem jeszcze dwa razy wywałało. Jest jakiś inny sposób na zresetowanie pompy?

06-11-2013, 06:25
Nie zwiekszaj wartosci amperazu zabezpieczenia, tylko zamiast B16 daj zabezpiecznie C16.

PS.
Tutaj masz wsparcie, jak bys trafil na "elektryka" ;)
http://www.tech.co.bydgoszcz.pl/esy.html


Sorki za post pod postem ale nie umiem cytować w jednym okienku kilku wypowiedzi.

Dzięki Pyxis- rozumiem że to jest ważne - "obszar zadziałania wyzwalaczy elektromagnesowych wynosi od 5 do 10 krotności prądu znamionowego wyłącznika.

map78
06-11-2013, 07:03
Santosz - z całej twojej batalii z pompą wynika, że została ona nieprawidłowo zainstalowana lub uruchomiona. Ja mam Panasa T-Cap 9kW 400V i od czasu włączenia dnia 27.09.2013 działa bez najmniejszego zarzutu, ale instalator siedział prawie dobę i ją regulował zanim powiedział, że jest ok. Ja na twoim miejscu zawołałbym tego fachowca co wziął pieniądze (pewnie niemałe) za instalację i kazał mu siedzieć tak długo, aż wszystko będzie działało prawidłowo bo Ty nie musisz się na wszystkim znać. Jako użytkownik powinieneś skupić się jedynie na prawidłowym sterowaniu, a nie przekroju rurek, wielkości bezpieczników, czy hgw co jeszcze.

06-11-2013, 07:08
Za pół godziny bede dzwonił i tak chyba zrobie - co prawda montaż wraz z uruchomieniem tez trwał od 7.30 do 22 ale widać niedostatecznie długo.

sSiwy12
06-11-2013, 08:31
A jak "założysz" (od grzałki) bezpiecznik, to też wywala ?

clarnet
06-11-2013, 08:34
santosz
1. nie kręć biegami bo to nie ma nic wspólnego z błędem i bezpiecznikiem.
2. nie słuchaj pyxisa bo on nic poza swoją on-off''ową gruntówką nie widzi. Inverter ma łagodny rozruch i nie ma potrzeby stosować zabezpieczenia C, a grzałka ma mieć B, bo ma wywalić natychmiast
3. pompa, jedna i druga grzałka, mają mieć OSOBNE zabezpieczenia
4. jak wywala bezpiecznik to:
a - jest wadliwy
b - jest za mały - sprawdź jaki zaleca producent
c - jest dobry i zadziałał jak miał zadziałać, tylko pompa ma nienormalny pobór (trzeba pomierzyć i sprawdzić dlaczego ma nienormatywny pobór)
5. jak wywala H70 tzn. że masz brak zasilania grzałki albo rozwarte zabezpieczenie czyli przegrzanie - sprawdź jedno i drugie i będziesz wiedział czy zadziałało tak jak miało zadziałać.
pzdr

Pyxis
06-11-2013, 10:13
2. nie słuchaj pyxisa bo on nic poza swoją on-off''ową gruntówką nie widzi. Inverter ma łagodny rozruch i nie ma potrzeby stosować zabezpieczenia C, a grzałka ma mieć B, bo ma wywalić natychmiast


Z tego co napisal madralo, to grzala ma osobne zabezpieczenie. Ja mowie o bezsensie pchania na pompe zabezpieczenia B25 zamiast B16. Do takich urzadzen raczej staosuje sie charakterystyki C.

Pyxis
06-11-2013, 11:09
Określenie "raczej" do stosowania charakterystyki bezpieczników B,C,D nie jest trafne.
Urządzeni o dużym prądzie rozruch powinno być C a w wypadku grzałek B jest bardzo dobrym wyborem.
Jak zawsze można wrzucić D jak to gdzieś czytałem na forum " na bogato ".

To "raczej" odnosilo sie do stanu faktycznego ("stosuje sie"), a nie do tego jaka chcrakterystyke powinno sie stosowac. :)

Neron79
06-11-2013, 14:54
Przedziwny sposób wpięcia wykonany na rurze 125 mm.
200398

Wielka fuszerka. Jak najdalej od takich instalatorów.

06-11-2013, 19:07
santosz
1. nie kręć biegami bo to nie ma nic wspólnego z błędem i bezpiecznikiem.
2. nie słuchaj pyxisa bo on nic poza swoją on-off''ową gruntówką nie widzi. Inverter ma łagodny rozruch i nie ma potrzeby stosować zabezpieczenia C, a grzałka ma mieć B, bo ma wywalić natychmiast
3. pompa, jedna i druga grzałka, mają mieć OSOBNE zabezpieczenia
4. jak wywala bezpiecznik to:
a - jest wadliwy
b - jest za mały - sprawdź jaki zaleca producent
c - jest dobry i zadziałał jak miał zadziałać, tylko pompa ma nienormalny pobór (trzeba pomierzyć i sprawdzić dlaczego ma nienormatywny pobór)
5. jak wywala H70 tzn. że masz brak zasilania grzałki albo rozwarte zabezpieczenie czyli przegrzanie - sprawdź jedno i drugie i będziesz wiedział czy zadziałało tak jak miało zadziałać.
pzdr



Ad.1 - to wiem, chciałem tylko sprawdzić czy na I biegu pompa obiegowa da radę
Ad.2 - po rozmowie z elektrykiem to tez juz wiem - dzieki Pyxis ale w tym wypadku zbezpieczenie C to niedobry wybór
Ad.3 - Pompa ma bezpiecznik przy różnicowce - a grzałki w środku pompy
Ad. 4 - był za mały - grzałka chodziła normalnie ale w momencie grzania ona i pompa pobierały razem średnio 28,1A i przy dłuższym grzaniu działało zabezpieczenie termiczne i wywalało
Ad.5 - H70 wywaliło raz jak odłączyłem zasilanie grzałki ręcznie i uruchomiłem pompę bez podłączonej grzałki.

Dzięki za zainteresowanie problemem - dziś elektryk wymienił zabezpieczenie na B25 - pompa chodzi bez problemu.

Pyxis
06-11-2013, 19:11
w momencie grzania ona i pompa pobierały razem średnio 28,1A i przy dłuższym grzaniu działało zabezpieczenie termiczne i wywalało

Matko jedyna, to urzadzenie jednofazowe jest?!

06-11-2013, 19:18
tak, jednofazowe. W ciągu godziny jak działa grzałka pobiera średnio 4,3-4,5kW. Dane z podlicznika elektronicznego zamontowanego do pompy

06-11-2013, 19:21
Nie jest tak żle - 8godzin w nocy plus 2 w dzień to 10godzin = 45KW x 0,3gr = 13zł dzień czyli 390/mies - x 6mcy sezonu = daje 2400 w przybliżeniu w sytuacji kiedy - dom niecieplony - brak styropianu, wełna jeszcze nie ukończone układanie, posadzki mokre maja dopiero 3tyg - a w domu wilgotność 99% a pompa wspomaga się grzałką. Myślę że bedzie dużo lepiej......chyba.....:jawdrop:

mar1973
06-11-2013, 19:29
Nie jest tak żle - 8godzin w nocy plus 2 w dzień to 10godzin = 45KW x 0,3gr = 13zł dzień czyli 390/mies - x 6mcy sezonu = daje 2400 w przybliżeniu w sytuacji kiedy - dom niecieplony - brak styropianu, wełna jeszcze nie ukończone układanie, posadzki mokre maja dopiero 3tyg - a w domu wilgotność 99% a pompa wspomaga się grzałką. Myślę że bedzie dużo lepiej......chyba.....:jawdrop:

witam

grzałki - jak na powrocie będzie 18'C - przestaną się załączać
przecież jak będziesz miaszkał i grzał to powrót nie bedzie niższy niż dajmy na to 20'C

u większości użytkowników prawie nigdy się nie załącza
no chyba, że jak ty zaczynasz grzać jak temperatura domu i c.o. grubo poniżej 10'C

algorytm pracy pompy:

pompa zaczyna grzać - 40 minut - jak nie osiągnie temperatury wody na powrocie: 18'C to załączają się grzałki
po osiągniu 19'C załącza się pompa i pracuje razem z grzałką
po osiągnięciu 25'C pracuje już sama pompa

powodzenia
pozdrawiam

06-11-2013, 20:38
witam

grzałki - jak na powrocie będzie 18'C - przestaną się załączać
przecież jak będziesz miaszkał i grzał to powrót nie bedzie niższy niż dajmy na to 20'C

u większości użytkowników prawie nigdy się nie załącza
no chyba, że jak ty zaczynasz grzać jak temperatura domu i c.o. grubo poniżej 10'C

algorytm pracy pompy:


powodzenia
pozdrawiam

A skąd masz ten algorytm?

Pyxis
06-11-2013, 20:39
tak, jednofazowe. W ciągu godziny jak działa grzałka pobiera średnio 4,3-4,5kW. Dane z podlicznika elektronicznego zamontowanego do pompy

To skad nagle bral sie pobor 6,5kW i wywalka zabezpieczenia?

Pyxis
06-11-2013, 20:43
Myślę że bedzie dużo lepiej......chyba.....

Nie ma nawet o czym gadac. Teraz to z tego co piszesz, to suszenie jest a nie grzanie. Normalny rachunek bedziesz mial pewnie za CO w sezonie ponizej 1 tys zl (grzejac tanim pradem).