PDA

Zobacz pełną wersję : Pompy ciepła powietrze woda



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 [48] 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74

compi
06-11-2013, 20:48
Może przewód 3 x 1mm2 do gniazda położony? ; )

07-11-2013, 09:26
Może przewód 3 x 1mm2 do gniazda położony? ; )


Wszystkie 3x2,5 - sam układałem

07-11-2013, 09:26
To skad nagle bral sie pobor 6,5kW i wywalka zabezpieczenia?

nigdzie nie pisałem o takim poborze prądu.

07-11-2013, 09:27
Nie ma nawet o czym gadac. Teraz to z tego co piszesz, to suszenie jest a nie grzanie. Normalny rachunek bedziesz mial pewnie za CO w sezonie ponizej 1 tys zl (grzejac tanim pradem).

Asolt wyliczał mi przy ozc - koszt ogrzewania i cwu na 1600zł ale nie wiem czy liczył w taryfie G11 czy G12

Pyxis
07-11-2013, 09:33
nigdzie nie pisałem o takim poborze prądu.

Ja pisze o mocy pobieranej. Prad wlasnie taki podales:


w momencie grzania ona i pompa pobierały razem średnio 28,1A i przy dłuższym grzaniu działało zabezpieczenie termiczne i wywalało

mar1973
07-11-2013, 09:33
A skąd masz ten algorytm?

witam

z Panasonica
a coś się nie zgadza?

pozdrawiam

Pyxis
07-11-2013, 09:36
Asolt wyliczał mi przy ozc - koszt ogrzewania i cwu na 1600zł ale nie wiem czy liczył w taryfie G11 czy G12

Raczej nie za 31gr/kWh. Zreszta dopytaj go ile bedziesz placil grzejac w tanim pradzie i Twojej cenie kWh.

07-11-2013, 09:46
Dziwne licznik pokazywał 28,1A a pobór prądu na 4,6kW w danej chwili.

A co do ogrzewania - najgorsze ze styro na ściany dopiero na wiosne - wiec te zime troche bulnę na grzanie....

Pyxis
07-11-2013, 10:00
Dziwne licznik pokazywał 28,1A a pobór prądu na 4,6kW w danej chwili.


Pewnie moc wyswietlana na liczniku to moc czynna (dzielona przez pierwiastek z 2 w stosunku do max pradu). Ja nie jestem elektrykiem, wiec to tylko moje przypuszczenia.

plusfoto
07-11-2013, 10:10
Chyba że pod obciążeniem występuje drastyczny spadek napięcia.

r2req
14-11-2013, 21:29
Witam,

dom mam w budowie, drzwi zewn. prowizorka, bez parapetów, ocieplony do połowy etc..

użytkuję t-cap'a 9kw od ok. 1,5 mca. Chodziła ok. aż do minionego weekendu, gdy ktoś przypadkowo odłączył sterownik pokojowy Auraton z prądu i PC nie pracowała przez ok 4 dni. W tym czasie podłoga zdążyła się wychłodzić (dom się dopiero wygrzewa) i PC nie chce teraz wejść w tryb ciągły:

startuje z zasilaniem podłogi o temp. wnętrza (czyli ok. 13stopni), podbija temperaturę do ok 18-20 (zadana 35) dość szybko (parę minut), następnie tak pracuje ok. pól godziny, po czym wyłącza się agregat na zewnątrz, na sterowniku zapala się lampka Heater (grzałka), temperatura zasilania spada znów do tych 13-14 i tak sobie stoi - wie ktoś czemu spada a nie pozostaje na tym samym poziomie próbując podciągnąć do góry grzałką ?(a grzałka prąd ciągnie, co widzę na liczniku..), więc wyłączyłem to dziś w diabły

na weekend wstawię 2 kozy - rozpalę celem podbicia temperatury (mam nadzieję) posadzki, i po paru godzinach spróbuję zastartować PC (może pomoże?)

Vld
14-11-2013, 21:43
Pozamykaj część obwodów podłogówki, np te najdłuższe zostawiając krótkie i ew drabinki. W miarę podnoszenia temp powrotu powoli otwieraj kolejne obwody, aż wygrzejesz całość.

mar1973
14-11-2013, 21:54
Witam,

dom mam w budowie, drzwi zewn. prowizorka, bez parapetów, ocieplony do połowy etc..

użytkuję t-cap'a 9kw od ok. 1,5 mca. Chodziła ok. aż do minionego weekendu, gdy ktoś przypadkowo odłączył sterownik pokojowy Auraton z prądu i PC nie pracowała przez ok 4 dni. W tym czasie podłoga zdążyła się wychłodzić (dom się dopiero wygrzewa) i PC nie chce teraz wejść w tryb ciągły:

startuje z zasilaniem podłogi o temp. wnętrza (czyli ok. 13stopni), podbija temperaturę do ok 18-20 (zadana 35) dość szybko (parę minut), następnie tak pracuje ok. pól godziny, po czym wyłącza się agregat na zewnątrz, na sterowniku zapala się lampka Heater (grzałka), temperatura zasilania spada znów do tych 13-14 i tak sobie stoi - wie ktoś czemu spada a nie pozostaje na tym samym poziomie próbując podciągnąć do góry grzałką ?(a grzałka prąd ciągnie, co widzę na liczniku..), więc wyłączyłem to dziś w diabły

na weekend wstawię 2 kozy - rozpalę celem podbicia temperatury (mam nadzieję) posadzki, i po paru godzinach spróbuję zastartować PC (może pomoże?)

witam

zrób tak jak pisze VLD
jak nie chcesz by pracowały grzałki
uruchamiaj wszystko stopniowo

klika stron wczesniej już podawałem algorytm pracy tej pompy:


pompa zaczyna grzać - 40 minut - jak nie osiągnie temperatury wody na powrocie: 18'C to załączają się grzałki
po osiągniu 19'C załącza się pompa i pracuje razem z grzałką
po osiągnięciu 25'C pracuje już sama pompa

pozdrawiam

r2req
14-11-2013, 22:09
Vld, Mar, dzięki za podpowiedzi - tak też jutro zrobię z obwodami

Mar - jeśli chodzi o algorytm pracy PC to już się podpierałem wczoraj Twoimi wpisami i rozumiem, że PC nie chce "zaskoczyć", bo podłoga za zimna, tylko dziwi mnie dlaczego, gdy zasilanie ma tą temperaturę ca.20 C i po około pół godzinie wyłączy się sprężarka (bo powrót <18C) i włączy się Heater to temp zasilania spada sobie aż do temp pomieszczenia.

Nie powinno być tak, że ok wyłączy się sprężarka ale temp. poozostaje 20C i dalej w górę próbuje ją ciągnąć grzałka ?

Artur

map78
14-11-2013, 22:24
Vld, Mar, dzięki za podpowiedzi - tak też jutro zrobię z obwodami

Mar - jeśli chodzi o algorytm pracy PC to już się podpierałem wczoraj Twoimi wpisami i rozumiem, że PC nie chce "zaskoczyć", bo podłoga za zimna, tylko dziwi mnie dlaczego, gdy zasilanie ma tą temperaturę ca.20 C i po około pół godzinie wyłączy się sprężarka (bo powrót <18C) i włączy się Heater to temp zasilania spada sobie aż do temp pomieszczenia.

Nie powinno być tak, że ok wyłączy się sprężarka ale temp. poozostaje 20C i dalej w górę próbuje ją ciągnąć grzałka ?

Artur

Hej, standardowo w T-cap'ie jest grzałka 3kW, a w Twoim przypadku (dom w budowie, duża powierzchnia) ta grzałka nie daje rady i temp spada. Możesz albo wymienić grzałkę (max chyba 9kW) albo tak jak koledzy wcześniej pisali pozakręcać pętle i wygrzewać je po kolei.

r2req
14-11-2013, 22:44
ok koledzy, tak zrobię i będę informował o postępach (mam nadzieję, że będą :))

jak nie da rady to jest jeszcze opcja kominka z płaszczem celem wygrzania podłogi (wszelkie wyprowadzenia są zrobione), tyle że moją ostatnią decyzją był jednak kominek dekoracyjny, bo oferta na kominek z PW z montażem zbiła mnie z nóg (ale o tym napiszę w innym wątku), tym bardziej że będzie używany raczej okazjonalnie

pozdrawiam
Artur

14-11-2013, 22:47
witam

zrób tak jak pisze VLD
jak nie chcesz by pracowały grzałki
uruchamiaj wszystko stopniowo

klika stron wczesniej już podawałem algorytm pracy tej pompy:



pozdrawiam

to wszystkie panasonici maja taki sam algorytm?

mar1973
14-11-2013, 23:07
to wszystkie panasonici maja taki sam algorytm?

witam

czy wszystkie nie wiem
ale wiem, że Daikiny mają podobnie, i inne pompy też

w gruntowych jest podobnie - jak ktoś ma grzałki załączone - tak samo to się odbywa
to wynika z niskiej temperarury skraplania - z paramtrów gazu, który uzyty jest w pompach ciepła

po prostu fizyka

wczesniej już o tym pisaliśmy m.in. VLD w poście 12646:

To, że ich (grzałek w pompach gruntowych) nie ma nie znaczy, że będzie właściwie działać z t skraplania poniżej np 20C. Tu grzałki nie są wadą, tylko zaletą, bo poszerzaja zakres pracy pompy.

jak uruchamiam pompy powietrzne i gruntowe w takich temperaturach jak obecnie, czy jeszcze "gorzej" w zimie, gdy temperatury wody w instalacji mają klika stopni, grzałki niestety pracują

pozdrawiam

r2req
14-11-2013, 23:35
no niestety nie można od tej strony, mogę zadać na zasilaniu 50, 60C, to nie ma znaczenia, po około 30-40 min pracy PC sprawdza temp. powrotu i gdy jest <18C wyłącza sprężarkę i włącza grzałkę...

sposobem na to jest: siedzieć na budowie 24h i przy każdym wyłączeniu sprężarki wyłączyć PC i po chwili włączyć znów (ponownie wystartuje sprężarka, grzałka się nie załączy), no ale nie mieszkam na budowie :)

jutro przetestuję wyłączenie obwodów

pozdrawiam

map78
14-11-2013, 23:36
Hm... nie znam sie nie wiem... PC nie sprzedaje ani nie instaluje... grzalek nie mam...
Ale gdyby tak zadac wyzsza temp na zasilaniu to nie "ominie" sie problemu w miare szybko za niskich temp i grzania grzalkami...
Gorszy COP to chyba i tak lepiej niz czysta grzalka.
Teraz mam 2*C na zewnatrz... 46*C na zasilaniu 38*C powrot... ( LT powinno miec mniejsza dT )
Bo tu mowa o "wygrzaniu" domu... tak?
LT bez problemu odda np. 35-40*... to powrot chyba nie bedzie na tyle niski aby grzalki sie zalanczaly?
Nie mozna tego wyregulowac od tej strony?

No nie chciałem tego pisać, ale u mnie instalator dokładnie tak zrobił, że ustawił temp na maxa i kazał tak grzać przez całą dobę żeby się "wygrzało" a dopiero potem regulować. Tylko, że ja mam ogrzewanie mieszane i na rurze od podłogówki jest zawór dławiący, który nie wpuści więcej niż 42st, a u kolegi jak ma 100% podłogówki może takiego zabezpieczenia nie być i te 55st poszłoby w podłogę. Ale jakie byłyby tego skutki uboczne to już nie wiem:D bo popękana posadzka to na pewno.:yes:

Gremlinka
15-11-2013, 06:15
Niestety ale nowy dom i niewygrzana posadzka. Ciepło "znika" :-) w betonie. Widzę po tym jak grzejemy i czasami pompa stwierdzi, że brak zapotrzebowania i się wyłącza, temperatura szybko spada. Dom jest jeszcze mokry. A taki w budowie to w ogóle. Trzeba ciągle grzać. Ale kolega musi pokonać tą temperaturę graniczną... potem będzie ok. Trzymam kciuki. :yes:

15-11-2013, 06:44
No nie chciałem tego pisać, ale u mnie instalator dokładnie tak zrobił, że ustawił temp na maxa i kazał tak grzać przez całą dobę żeby się "wygrzało" a dopiero potem regulować. Tylko, że ja mam ogrzewanie mieszane i na rurze od podłogówki jest zawór dławiący, który nie wpuści więcej niż 42st, a u kolegi jak ma 100% podłogówki może takiego zabezpieczenia nie być i te 55st poszłoby w podłogę. Ale jakie byłyby tego skutki uboczne to już nie wiem:D bo popękana posadzka to na pewno.:yes:

A to dziwne - w moim projekcie Asolt w dziale wygrzewania wrecz nakazał w 4,5 i 6 dniu wygrzewania utrzymywać maksymalną temperaturę 55st C. To można dać takie zasilanie czy nie?

15-11-2013, 06:47
witam

czy wszystkie nie wiem
ale wiem, że Daikiny mają podobnie, i inne pompy też

w gruntowych jest podobnie - jak ktoś ma grzałki załączone - tak samo to się odbywa
to wynika z niskiej temperarury skraplania - z paramtrów gazu, który uzyty jest w pompach ciepła

po prostu fizyka

wczesniej już o tym pisaliśmy m.in. VLD w poście 12646:


jak uruchamiam pompy powietrzne i gruntowe w takich temperaturach jak obecnie, czy jeszcze "gorzej" w zimie, gdy temperatury wody w instalacji mają klika stopni, grzałki niestety pracują

pozdrawiam


To nie rozumiem - nie masz pewności że wszystkie panasy tak mają ale każdemu dajesz ten sam algorytm - tu koledze co ma TCapa a parę postów wyżej mnie chociaż ja mam zwykłego.

mar1973
15-11-2013, 07:04
To nie rozumiem - nie masz pewności że wszystkie panasy tak mają ale każdemu dajesz ten sam algorytm - tu koledze co ma TCapa a parę postów wyżej mnie chociaż ja mam zwykłego.

witam

z informacji, które uzyskałem w Panasonicu pompy T-cup i F tak mają
nie wiem czy np. HT taki algorytm mają, bo ich nie montuję, nie znam

panasonic ma b. wiele pomp, czy wczesniejsze pompy miały-mają podobny algorytm pracy nie wiem

poza tym Panasonic ma pewnie (?) na świecie ma większe portfolio, nie wiem nie znam, a ty znasz?

rozumiem, że Twoja pompa pracuje inaczej - grzałka załączała-załącza się inaczej?
podziel się informacjami, będę mądrzejszy

pozdrawiam

Vld
15-11-2013, 07:28
Niektórym po prostu nie warto pomagać, bo później można żałować.

r2req
15-11-2013, 08:44
rano wyłączyłem całą górę podłogówki, a na dole zostawiłem kilka obwodów włączonych i zobaczymy...

historia u mnie wyglądała tak, aby co nieco rozjaśnić nt. wygrzewania posadzki:

PC została włączona na początku października (było dość ciepło, mam duże przeszklenia i podłogi od słońca szybko łapały ciepło) bez współpracy ze sterownikiem pokojowym i cały czas miała dążyć do temp. zasilania 35C i tak przez tydzień

następnie włączyłem sterownik pokojowy, zadałem 20C i sobie chodziła bez problemu przez miesiąc, aż przed długim weekendem ktoś (jakiś pracownik? nie wiem), wyłączył sterownik pokojowy (może potrzebne mu gniazdko) i nie załączył z powrotem

4 dni PC nie chodziła, na zewnątrz już dość chłodno, podłogi szybko się wyziębiły i teraz jest jak jest, PC nie chce wejść w tryb automatu (bez grzałki)

Zasilanie po ok. 30 minutach osiąga 20C, PC sprawdza, że powrót jest za niski i wyłącza sprężarkę a włącza grzałkę 3KW, która nie uciągnie 230m2 zimnych podłóg

tak jak pisałem wcześniej (za poradą kolegów z forum), wyłączyłem kilka obwodów podłogówki i będę czekał

pozdrawiam

clarnet
15-11-2013, 08:51
witam

czy wszystkie nie wiem
ale wiem, że Daikiny mają podobnie.............



Tak się składa, że Altherma Daikina ma zupełnie niepodobnie. (Oczywiście można powiedzieć, że wszystkie pompy ciepła są do siebie podobne)
Altherma wejdzie w tryb PC (bez żadnych grzałek) jeśli na powrocie temp. przekroczy 18 stopni, a nastawa jest od 25 wzwyż. Tak więc do 25 na powrocie jest jeszcze bardzo daleko.
I to ją odróżnia od konkurencji. Jest to szczególnie ważne w ciepłych domach, z małym zapotrzebowaniem, gdzie praca 25/20 czy 28/23 (powrót poniżej 25) jest wystarczająca. Przy takich temperaturach mamy wtedy wysokie sprawności.

r2req
15-11-2013, 09:02
Jaka temp masz zadana na wyjsciu... jaka tenmp masz na powrocie?

zadaną ustawiłem 35C, a na powrocie nie wiem, Panasonic nie pokazuje tej wartości, pokazuje temp. zasilania, as koro ta jest 20C, to zakładam że powrót jest <18C

pozdrawiam

map78
15-11-2013, 09:31
następnie włączyłem sterownik pokojowy, zadałem 20C i sobie chodziła bez problemu przez miesiąc, aż przed długim weekendem ktoś (jakiś pracownik? nie wiem), wyłączył sterownik pokojowy (może potrzebne mu gniazdko) i nie załączył z powrotem

4 dni PC nie chodziła, na zewnątrz już dość chłodno, podłogi szybko się wyziębiły i teraz jest jak jest, PC nie chce wejść w tryb automatu (bez grzałki)

pozdrawiam

Hej,
Napisz jeszcze co zrobiłeś z tym sterownikiem pokojowym? Odłączony, załączony z powrotem? Bo jak na wyświetlaczu hydroboxu masz napis REMOTE i próbujesz sterować ręcznie to raczej nie pójdzie:) Spróbuj zresetować pompę do ustawień fabrycznych, ustaw temp 40-45st i spróbuj wtedy, bo skoro działało to przez dwa miesiące to i teraz powinno. W październiku też nie było zbyt ciepło. Pozdrawiam

r2req
15-11-2013, 09:39
włączyłem sterownik do gniazdka i PC współpracuje ze sterownikiem (czyli ma osiągnąć 20C w pomieszczeniu), nie steruję teraz ręcznie

jutro będzie hydraulik i posprawdza przepływy w podłogówce (może w czasie tego przestoju coś się zadziało?)

mam jeszcze pomysł (jak nie zadziała z wyłączaniem obiegów podłogówki), aby przełączyć PC z trybu HEAT na tryb TANK i spróbować nagrzać zasobnik wody, jeśli to pójdzie, znaczy że PC ok. i problem leży po stronie zimnej podłogi lub rozregulowanych lub zapowietrzonych (choć nie wyskoczył błąd na sterowniku, więc raczej odpada) obwodów

pozdrawiam

ps. dziś przywiozłem na budowę 2 kozy (piecyki), jakby co, będę przez weekend wygrzewał dom :)

mar1973
15-11-2013, 09:42
Tak się składa, że Altherma Daikina ma zupełnie niepodobnie. (Oczywiście można powiedzieć, że wszystkie pompy ciepła są do siebie podobne)
Altherma wejdzie w tryb PC (bez żadnych grzałek) jeśli na powrocie temp. przekroczy 18 stopni, a nastawa jest od 25 wzwyż. Tak więc do 25 na powrocie jest jeszcze bardzo daleko.
I to ją odróżnia od konkurencji. Jest to szczególnie ważne w ciepłych domach, z małym zapotrzebowaniem, gdzie praca 25/20 czy 28/23 (powrót poniżej 25) jest wystarczająca. Przy takich temperaturach mamy wtedy wysokie sprawności.

witam

masz całkowitą rację
podobieństwo tyczy się załączania grzałek przy temepraturach powrotu poniżej 18'C- o tym myślałem i pisałem

gdyby tylko ceny pomp Daikina było "trochę" niższe ...

pozdrawiam

map78
15-11-2013, 09:55
ps. dziś przywiozłem na budowę 2 kozy (piecyki), jakby co, będę przez weekend wygrzewał dom :)

Tak zrób! Bo mi się wydaje, że w obecnych warunkach jakie posiadasz ta pompa jest za słaba żeby nagrzać w domu do 20st. Jak zakończysz budowę, wygrzejesz mury i się wprowadzisz to powinna być w sam raz, ale do tego czasu musisz jej pomóc:D Pozdrawiam

Pyxis
15-11-2013, 09:59
Tak zrób! Bo mi się wydaje, że w obecnych warunkach jakie posiadasz ta pompa jest za słaba żeby nagrzać w domu do 20st. Jak zakończysz budowę, wygrzejesz mury i się wprowadzisz to powinna być w sam raz, ale do tego czasu musisz jej pomóc:D Pozdrawiam

Najlepiej, jak by to bylo dzialanie wspolne. Grzac pompa a dogrzewac kozami. Samo okresowe przepalenie w kozach tez niewiele wniesie do temperatury w domu.

r2req
15-11-2013, 10:06
Najlepiej, jak by to bylo dzialanie wspolne. Grzac pompa a dogrzewac kozami. Samo okresowe przepalenie w kozach tez niewiele wniesie do temperatury w domu.

jasne, że bedę grzał PC, tyle że najpierw muszę tak wygrzać posadzki, aby temp. powrotu przekroczyła magiczną granicę poniżej której wyłącza się sprężarka

pozdrawiam

map78
15-11-2013, 10:11
Najlepiej, jak by to bylo dzialanie wspolne. Grzac pompa a dogrzewac kozami. Samo okresowe przepalenie w kozach tez niewiele wniesie do temperatury w domu.

No jak najbardziej razem:yes: Taka dywersyfikacja musi przynieść pożądane efekty:D Ale ja bym na jego miejscu odłączył w cholerę ten sterownik pokojowy bo on na razie niczemu nie służy i grzał 24h w automacie wysoką temperaturą zanim podłoga nie chwyci temperatury. W sterowanie można się bawić jak parametry domu są już stabilne, a teraz to tylko płacić i płakać i grzać oczywiście:D:D:D

mar1973
15-11-2013, 10:13
włączyłem sterownik do gniazdka i PC współpracuje ze sterownikiem (czyli ma osiągnąć 20C w pomieszczeniu), nie steruję teraz ręcznie

jutro będzie hydraulik i posprawdza przepływy w podłogówce (może w czasie tego przestoju coś się zadziało?)

mam jeszcze pomysł (jak nie zadziała z wyłączaniem obiegów podłogówki), aby przełączyć PC z trybu HEAT na tryb TANK i spróbować nagrzać zasobnik wody, jeśli to pójdzie, znaczy że PC ok. i problem leży po stronie zimnej podłogi lub rozregulowanych lub zapowietrzonych (choć nie wyskoczył błąd na sterowniku, więc raczej odpada) obwodów

pozdrawiam

ps. dziś przywiozłem na budowę 2 kozy (piecyki), jakby co, będę przez weekend wygrzewał dom :)

witam

po przełączeniu z trybu TANK (grzanie zasobnika) na tryb HEAT (grzanie c.o.) sytuacja się nie zmieni, wyłączy się pompa jak na powrocie nie bedzie 18'C

zrób tak jak pisze VLD:

Pozamykaj część obwodów podłogówki, np te najdłuższe zostawiając krótkie i ew drabinki. W miarę podnoszenia temp powrotu powoli otwieraj kolejne obwody, aż wygrzejesz całość.

ja tak robię uruchamiając pomy u klientów w takich okresach jak teraz i jeszcze chłodniejszych (no oczywiście we współpracy z klientem, bo nie siedzę u niego przez kilka dni)

nawet jak nagrzejesz powietrze w pomieszczeniach to poniżej 18'C na powrocie pompa się wyłączy

jak nie masz zamontowanego kup sobie termometr przylgowy z opaską i go zamontuj na rurze powrotnej do pompy - zaizoluj miejsce przylegania termometru do rury

powodzenia
pozdrawiam

malux20
15-11-2013, 10:18
jak masz kozy to rób jak pyxis mówi - bujaj temp. kozą jeśli masz.

pyxis kiedyś pytałeś się jak szacuje roczne zużycie cwu
widzę że 9 miesięcy marzec-listopad opędzluje na 900kwh i to z małym zapasem nawet [pewnie 95% to tanszy prąd]
grudzień, styczen, luty szacuje na 200kwh miesięcznie[czyli prawie 7kwh doba]
razem wyjdzie na rok 1500 kwh cwu przy 6 m3 wody na cały dom miesięcznie.
może coś zaoszczędzimy jak uruchomimy zmywarkę.
z grzaniem domu czekam na tanszą taryfę

malux20
15-11-2013, 10:21
no ten pomysł z odkręcaniem pętli jest dziecinnie rewelacyjny-b.dobry pomysł

r2req
15-11-2013, 10:22
czyli faktycznie wyłączyć połączenie z zewnętrznym termostatem i przejść na sterowanie ręczne, może tak zrobię, zadam 35-50C? i niech próbuje dociągnąć

zostawię włączony obwód w jednym pomieszczeniu i jak PC nię będzie załączać grzałki będę włączał pojedynczo kolejne obwody

pozdrawiam

Arturo72
15-11-2013, 10:28
zostawię włączony obwód w jednym pomieszczeniu i jak PC nię będzie załączać grzałki będę włączał pojedynczo kolejne obwody

pozdrawiam
Dokładnie tak robiłem u siebie :)
Przy okazji T-CAP pokazuje temp.powrotu.

r2req
15-11-2013, 10:34
Dokładnie tak robiłem u siebie :)
Przy okazji T-CAP pokazuje temp.powrotu.

podpowiedz kolego, gdzie to mogę zobaczyć

pozdrawiam

Arturo72
15-11-2013, 10:43
podpowiedz kolego, gdzie to mogę zobaczyć

pozdrawiam
Trzymasz przez kilka sekund check,tam także masz kilka innych wyświetlanych parametrów.

mar1973
15-11-2013, 10:47
witam

"SPRAWDZANIE STANU SYSTEMU
1. Aby włączyć tryb sprawdzania stanu systemu „STATUS”
(stan), naciśnij na 5 sekund przycisk .
2. Aby sprawdzić temperaturę wody na wlocie, temperaturę
w zasobniku, częstotliwość pracy sprężarki oraz historię
ewentualnych usterek, naciskaj przyciski lub .
• Aby wyłączyć tryb sprawdzania stanu systemu, naciśnij
przycisk .
• Po włączeniu trybu sprawdzania stanu systemu włącza
się sygnalizacja „STATUS” (stan).
• Trybu sprawdzania stanu nie można włączyć, jeżeli włączona
jest lampka sygnalizacja „SETTING” (ustawienia)."

pozdrawiam


podpowiedz kolego, gdzie to mogę zobaczyć

pozdrawiam

r2req
15-11-2013, 10:50
Trzymasz przez kilka sekund check,tam także masz kilka innych wyświetlanych parametrów.

wg. instrukcji mogę tam sprawdzić:

- temperaturę wody na wlocie
- temperaturę w zasobniku
- częstotliwość pracy sprężarki
- historię ewentualnych usterek

ale jak będę na budowie to sprawdzę

ps. teraz dostałem informację od pracowników, że pompa wyświetliła błąd H62 (zapowietrzenie układu bodajże), kazałem wyłączyć i poczeka sobie do jutra na hydraulika

pozdrawiam

Arturo72
15-11-2013, 11:01
wg. instrukcji mogę tam sprawdzić:

- temperaturę wody na wlocie
- temperaturę w zasobniku
- częstotliwość pracy sprężarki
- historię ewentualnych usterek

ale jak będę na budowie to sprawdzę

pozdrawiam
Temperaturę zasilania mam wyswietlaną na bieżąco a powrotu po wcisnieciu tego przycisku.Reszta się zgadza.

r2req
15-11-2013, 11:05
Dokładnie tak robiłem u siebie :)
Przy okazji T-CAP pokazuje temp.powrotu.

nie wyskakiwał Ci błąd przepływu H62? przy taki działaniu

ja rano zamknąłem obwody na górze, na dole zostawiłem kilka włączonych (na oko 80m2) i wyskoczył błąd

pozdrawiam

Arturo72
15-11-2013, 11:13
nie wyskakiwał Ci błąd przepływu H62? przy taki działaniu

ja rano zamknąłem obwody na górze, na dole zostawiłem kilka włączonych (na oko 80m2) i wyskoczył błąd

pozdrawiam
Z moim błędem h62 to była historia ;)
Przerabialem całe zasilanie na większą średnicę rurek gdyż w pierwszej wersji miałem za cienkie i za słaby przepływ,także wygrzewalem bez czujnika przepływu i nie wiem czy taki błąd wyskakiwalby przy odpowiednim przekroju rur.

map78
15-11-2013, 11:17
nie wyskakiwał Ci błąd przepływu H62? przy taki działaniu

ja rano zamknąłem obwody na górze, na dole zostawiłem kilka włączonych (na oko 80m2) i wyskoczył błąd

pozdrawiam

Mi wyskakiwał kilka razy zaraz po uruchomieniu. Musisz odpowietrzyć wszystkie elementy instalacji i wyczyścić filtry i będzie ok. Jak zamknąłeś tyle obwodów to możesz też zmniejszyć bieg na pompie obiegowej, chociaż nie wydaje mi się żeby to było przyczyną tego błędu - raczej powietrze lub zapchane filtry.

r2req
15-11-2013, 11:22
Mi wyskakiwał kilka razy zaraz po uruchomieniu. Musisz odpowietrzyć wszystkie elementy instalacji i wyczyścić filtry i będzie ok. Jak zamknąłeś tyle obwodów to możesz też zmniejszyć bieg na pompie obiegowej, chociaż nie wydaje mi się żeby to było przyczyną tego błędu - raczej powietrze lub zapchane filtry.

mogę prosić o krótką instrukcję odpowietrzenia, czy też było już opisywane na forum

pozdrawiam

map78
15-11-2013, 11:44
mogę prosić o krótką instrukcję odpowietrzenia, czy też było już opisywane na forum

pozdrawiam

1. Odkręcasz wszystkie odpowietrzniki (pamiętaj o tym na pompie z prawej na górze)
2. Uruchamiasz pompę, chwilę czekasz aż się rozkręci
3. Bierzesz śrubokręt i odpowietrzasz pompę obiegową aż poleci sama woda
4. Odkręcasz zaworki na króćcach zasilania i powrotu hydroboxu aż poleci woda

To samo musisz wykonać jak przełączysz na Tank bo tam z pewnością też jest powietrze.
Pamiętaj aby ciśnienie na głównym wskaźniku hydroboksu nie zeszło poniżej 0,6 - jak coś to dopuść trochę wody

Nie zrażaj się jak za pierwszym razem nie odniesiesz sukcesu - jak masz dużo powietrza to proces ten musisz powtórzyć

Pamiętaj też o filtrach na rurach - na pewno masz taki filtr skośny na rurze od powrotu - lubi się zapchać - odkręć i porządnie wyczyść a potem odpowietrzaj i powinno być ok. Pozdrawiam

map78
15-11-2013, 12:07
Jeszcze mi się przypomniało, że ten odpowietrznik w hydroboxie ma funkcję "szybkiego odpowietrzenia" - odkręcasz zaworek i kręcisz górną częścią odpowietrznika w prawo aż przestanie syczeć. Dzięki tej wiedzy może trochę czasu zaoszczędzisz przy odpowietrzaniu:D:D Powodzenia

r2req
15-11-2013, 12:26
dzięki wielkie :)

pozdrawiam

r2req
15-11-2013, 16:52
gdy zamykam obwody, tak że otwartych zostaje się <130m2, wyskakuje H62

jutro będzie hydraulik i niech mi to odpowietrzy tak jak należy

mam wrażenie, że ciepło z pompy nie jest odbierane, poza tym sprężarka bardzo się szroni (nie wiem czy to naturalne)

pozdrawiam

Arturo72
15-11-2013, 17:28
gdy zamykam obwody, tak że otwartych zostaje się <130m2, wyskakuje H62

pozdrawiam
Specjalnie dzisiaj sprawdziłem jak to się ma teraz z h62 przy zostawionej tylko jednej pętli do grzania i też po 10 minutach wywala błąd także jest to normalne.
Odkręcaj po kolei po jednej pętli aż przestanie wywalać błąd czyli przepływ będzie na tyle duży,że nie wywali i grzej.Wg mnie to jedyne wyjście.

r2req
15-11-2013, 17:31
dzięki, tak zrobię

a jak nic nie pomoże to do wiosny przetrwam paląc w jakiś piecach :)

ewentualnie zamontuję ten nieszczęsny kominek z PW (ale tam mam obawy jak poradzić sobie z nadmiarem mocy, bo bufora nie planuję, ale to też na inny wątek..)

pozdrawiam

Arturo72
15-11-2013, 17:58
dzięki, tak zrobię

a jak nic nie pomoże to do wiosny przetrwam paląc w jakiś piecach :)

ewentualnie zamontuję ten nieszczęsny kominek z PW (ale tam mam obawy jak poradzić sobie z nadmiarem mocy, bo bufora nie planuję, ale to też na inny wątek..)

pozdrawiam
Dasz radę,prędzej czy później zaskoczy,potrzeba tylko czasu :)
Mi przy wygrzewaniu posadzki/płyty połknęło 400kWh,częściowo z grzałką.

mcyper
15-11-2013, 18:02
jasne, że bedę grzał PC, tyle że najpierw muszę tak wygrzać posadzki, aby temp. powrotu przekroczyła magiczną granicę poniżej której wyłącza się sprężarka

pozdrawiam

Napiszę Ci jak u mnie przebiegało uruchamianie PC (też już było chłodno - koniec października 2010) wraz z rozgrzewaniem podłogi.
Może się przyda.
Serwis jak uruchamiał PC, to wyglądało to tak: najpierw PC zagrzała wodę w zasobniku cwu, a następnie po kolei uruchamiali
poszczególne pętle ogrzewania podłogowego wspomagając powrót do PC wodą z zasobnika cwu.

W tym celu zdjęli siłownik z zaworu 3-drogowego (tego, który rozdziela przepływ na co i cwu),
następnie odkręcili 1 pętle ogrzewania podłogowego (wszystkie inne zakręcone)
i na rękę przekręcili zawór 3-drogowy, w taki sposób, że cały czas strumienie wody z co i cwu częściowo mieszały się,
dzięki temu na powrocie PC zawsze było powyżej 18°C (nie pracowała grzałka) i przepływ był odpowiedni (nie wyrzucało błędu o za małym przepływie).
Z biegiem czasu włączali kolejne pętle.
I tak gdzieś po 2,5godz. ustawili pracę PC w automat, założyli siłownik na zawór 3-drogowy, omówili regulator i pojechali.

r2req
15-11-2013, 18:05
Dasz radę,prędzej czy później zaskoczy,potrzeba tylko czasu :)
Mi przy wygrzewaniu posadzki/płyty połknęło 400kWh,częściowo z grzałką.

no właśnie "częściowo z grzałką", gdyby tak u mnie było to machnąłbym ręką - tak musi być przy wygrzewaniu

tyle, że u mnie jest taki problem, że po pół godzinie pracy działa już TYLKO grzałka :), i raczej 3KW grzałka nie poradzi sobie aby doprowadzić posadzkę do takiej temperatury, żeby załączyła się sprężarka (ta grzałka też może sobie co jakiś czas chodzić, ale niech ta sprężarka też chodzi..)

a co do 400kWh na wygrzanie, to mi podczas 3 dni (kiedy nie wiedziałem, że coś jest nie tak a nie było mnie na budowie) zjadło 200kWh (chodziła sama grzałka - pewnie non stop) :) - całe szczęście, że nie mam już taryfy budowlanej...

no ale będę próbował, a jak się nie da to się nie da, jeszcze się nie wprowadzam, będę musiał tylko pilnować, żeby woda nie zamarzła :)

pozdrawiam

r2req
15-11-2013, 18:13
Napiszę Ci jak u mnie przebiegało uruchamianie PC (też już było chłodno - koniec października 2010) wraz z rozgrzewaniem podłogi...

dzięki, rewelacja ! mam nadzieję, że przy Panasonicu też zadziała (nie ma jakiś zabezpieczeń, czy też nie zacznie wywalać jakiś kodów błędów)

to rozwinięcie wcześniejszych pomysłów kolegów z forum o otwieraniu pętli po kolei, tyle że zostałem zblokowany błędem przepływu

bankowo jutro wypróbuję

2 dni i tyle pomocnych rad - dzięki !

pozdrawiam

mcyper
15-11-2013, 18:13
Może spróbuj ustawić pracę pompy PC tak jak Ci opisałem zrobił u mnie serwis - z podmieszaniem ciepłej wody z zasobnika CWU.
Dzięki temu będziesz miał zagwarantowany powrót na wyższym poziomie (bez pracy grzałki) niż bezpośrednio z podłogi.
Zostaw to tak długo, dopóki nie wygrzeją się podłogi.
Chyba warto spróbować.

mcyper
15-11-2013, 18:38
Witam,

dom mam w budowie, drzwi zewn. prowizorka, bez parapetów, ocieplony do połowy etc..

użytkuję t-cap'a 9kw od ok. 1,5 mca. Chodziła ok. aż do minionego weekendu, gdy ktoś przypadkowo odłączył sterownik pokojowy Auraton z prądu i PC nie pracowała przez ok 4 dni. W tym czasie podłoga zdążyła się wychłodzić (dom się dopiero wygrzewa) i PC nie chce teraz wejść w tryb ciągły...



Tak na marginesie widzę, że PC-PW masz raczej niedomiarowaną: 9,0kW na 230m2.
Nie wiem jakie jest OZC.
Próbujesz grzać nią akurat jak jest już zimno, a dom w budowie, niewygrzany, wilgotny, nieszczelny, niedocieplony.
Zapotrzebowanie może być przy domu w tym stanie nawet 2, 3 krotnie większe niż OZC z projektu.
Stąd te problemy z działaniem PC.
Sądzę, że Sama PC nie da rady, będzie musiała pracować łącznie z grzałką, a i tak może być mało.

Arturo72
15-11-2013, 18:42
Tak na marginesie widzę, że PC-PW masz raczej niedomiarowaną: 9,0kW na 230m2.
Nie wiem jakie jest OZC.

Pod tym względem bym się nie obawiał,r2req ma fajny dom a T-CAP do -15st.C zachowuje swoje parametry czyli dalej ma 9kW mocy grzewczej a sądzę,że jego dom przy -20st.C potrzebuje 6-7kW.

r2req
15-11-2013, 19:02
ozc mam 8,4, PC 9kw powinna wystarczyć, jak nie da rady to pomyślę o jakimś wspomaganiu

tej zimy wystarczy +15 albo i nawet mniej w pomieszczeniach

zobaczymy...

jeszcze raz dzięki za rady

pozdrawiam

edycja: to ozc było liczone przy trochę mniejszym ociepleniu ścian, stropu i innych oknach - PC 9kw powinno dać radę, mam nadzieję

Pyxis
15-11-2013, 19:04
i raczej 3KW grzałka nie poradzi sobie aby doprowadzić posadzkę do takiej temperatury, żeby załączyła się sprężarka (ta grzałka też może sobie co jakiś czas chodzić, ale niech ta sprężarka też chodzi..)


Jak zaczalem grzac mokra budowe (przelom pazdziernika i listopada byly tynki + posadzki) to po wlaczeniu mojej PCi ktora wtedy pompowala w podlogi z 16kW bylem prawie pewny, ze cos jest zepsute i pompa pracuje tylko na malej czesci swojej mocy nominalnej. Dopiro jak przyobserwowalem jak na leb na szyje leci temperatura DZ to sobie uswiadomilem, ile energii potrzeba, zeby odparowac wilgoc technologiczna nagromadzona w scianach i posadzkach. :)
Grzalem pompa monitorujac stale temperature DZ i ostro dopalalem koza. Poskutkowalo. Udalo sie doleciec do 18-19*C wewnatrz (a mialem juz drzwi zew i ocieplenie).

mcyper
15-11-2013, 19:50
Zwróć uwagę na taką sprawę.


... tej zimy wystarczy +15 albo i nawet mniej w pomieszczeniach

zobaczymy...

mar1973 pisał, że ta PC-PW musi mieć na powrocie 25°C, żeby pracowała bez grzałek.
Jeśli w domu ma być 15°C, to podłoga będzie miał tylko kilka stopni wyżej niż temp. wewnątrz domu, czyli powrót do PC
będzie zawsze poniżej 25°C i grzałka będzie też pracowała.

Musiałbyś mieć w domu temp. wyższą na tyle (powyżej 20°C), żeby temp. podłogi i dalej powrót do PC był co najmniej 25°C.
W związku z tym w domu musi być dużo cieplej (powyżej 20°C), żeby spełnić ten warunek.

Ja pierwszej zimy podczas prac wykończeniowych utrzymywałem w domu ok. 18°C.
Altherma pracuje bez grzałek przy powrocie powyżej 18°C.

mkm silesia
15-11-2013, 20:08
Zwróć uwagę na taką sprawę.



mar1973 pisał, że ta PC-PW musi mieć na powrocie 25°C, żeby pracowała bez grzałek.
Jeśli w domu ma być 15°C, to podłoga będzie miał tylko kilka stopni wyżej niż temp. wewnątrz domu, czyli powrót do PC
będzie zawsze poniżej 25°C i grzałka będzie też pracowała.

Musiałbyś mieć w domu temp. wyższą na tyle (powyżej 20°C), żeby temp. podłogi i dalej powrót do PC był co najmniej 25°C.
W związku z tym w domu musi być dużo cieplej (powyżej 20°C), żeby spełnić ten warunek.

Ja pierwszej zimy podczas prac wykończeniowych utrzymywałem w domu ok. 18°C.
Altherma pracuje bez grzałek przy powrocie powyżej 18°C.

Jeżeli instalacja jest zrobiona niezgodnie z wymaganiami P (brak bufora lub co najmniej sprzęgła) to tak będzie

r2req
15-11-2013, 20:12
Jeżeli instalacja jest zrobiona niezgodnie z wymaganiami P (brak bufora lub co najmniej sprzęgła) to tak będzie

możesz rozszerzyć odpowiedź ? (odnośnie sprzęgła - bufora)

pozdrawiam

r2req
15-11-2013, 20:15
Ja pierwszej zimy podczas prac wykończeniowych utrzymywałem w domu ok. 18°C.
Altherma pracuje bez grzałek przy powrocie powyżej 18°C.

czy już podczas pierwszej zimy PC pracowała ze sterownikiem pokojowym/pogodowym, czy też na manualnych ustawieniach PC

pozdrawiam

mar1973
15-11-2013, 20:16
Zwróć uwagę na taką sprawę.



mar1973 pisał, że ta PC-PW musi mieć na powrocie 25°C, żeby pracowała bez grzałek.
Jeśli w domu ma być 15°C, to podłoga będzie miał tylko kilka stopni wyżej niż temp. wewnątrz domu, czyli powrót do PC
będzie zawsze poniżej 25°C i grzałka będzie też pracowała.

Musiałbyś mieć w domu temp. wyższą na tyle (powyżej 20°C), żeby temp. podłogi i dalej powrót do PC był co najmniej 25°C.
W związku z tym w domu musi być dużo cieplej (powyżej 20°C), żeby spełnić ten warunek.

Ja pierwszej zimy podczas prac wykończeniowych utrzymywałem w domu ok. 18°C.
Altherma pracuje bez grzałek przy powrocie powyżej 18°C.

witam

ale nic nie stoi na przeszkodzie żeby grzałkę wyłączyć-odpiąc, bedzie tak samo grzać jak Altherma
granicą jest 18'C dla Althermy i Daikina

u kilku klientów dla ich "spokojnego snu" - grzałka to największe zło:) - grzałka jest wyłączona, jeżeli się w domu mieszka, utrzymuje temperaturę powyżej 20'C to grzałka nieużyteczna

potrzebna jest w przypadku rozrochu w "niskich" temperaturach - początki zawsze najbardziej denerwujące, licznik gazu, czy prądu kręci się b. szybko

każdemu klientowi z "nowym" domem mówię o czajniku z 1 literm wody i grzaniu jej, aż się zagotuje - to trwa powiedzmy 5minut, a później pytam ile trzeba czekać, żeby cała woda wyparowała
wg mnie wtedy klienci sobie uświadamiają ile energii trzeba wpompować do nowego "świerzego" domu

pozdrawiam

mar1973
15-11-2013, 20:20
czy już podczas pierwszej zimy PC pracowała ze sterownikiem pokojowym/pogodowym, czy też na manualnych ustawieniach PC

pozdrawiam

witam

oczywiście pompy ciepła już w pierwszym roku pracują z podłączonym i z włączonym sterownikiem pogodowym

pozdrawiam

r2req
15-11-2013, 20:21
ale nic nie stoi na przeszkodzie żeby grzałkę wyłączyć-odpiąc, bedzie tak samo grzać jak Altherma
granicą jest 18'C dla Althermy i Daikina


po wypięciu grzałki w Panasonicu podobno wyskakuje kod błędu..

pozdrawiam

mkm silesia
15-11-2013, 20:26
witam

ale nic nie stoi na przeszkodzie żeby grzałkę wyłączyć-odpiąc, bedzie tak samo grzać jak Altherma
granicą jest 18'C dla Althermy i Daikina

u kilku klientów dla ich "spokojnego snu" - grzałka to największe zło:) - grzałka jest wyłączona, jeżeli się w domu mieszka, utrzymuje temperaturę powyżej 20'C to grzałka nieużyteczna

potrzebna jest w przypadku rozrochu w "niskich" temperaturach - początki zawsze najbardziej denerwujące, licznik gazu, czy prądu kręci się b. szybko

każdemu klientowi z "nowym" domem mówię o czajniku z 1 literm wody i grzaniu jej, aż się zagotuje - to trwa powiedzmy 5minut, a później pytam ile trzeba czekać, żeby cała woda wyparowała
wg mnie wtedy klienci sobie uświadamiają ile energii trzeba wpompować do nowego "świerzego" domu

pozdrawiam

brak zasilania grzałki = błąd H70 (chyba)

mar1973
15-11-2013, 20:29
po wypięciu grzałki w Panasonicu podobno wyskakuje kod błędu..

pozdrawiam

witam

oczywiście poniżej 18'C na powrocie będzie "wyskakiwał" błąd, jak będziesz w domu miał "normalną" temepraturę to grzałka nie będzie potrzebna

pozdrawiam

mcyper
15-11-2013, 20:30
czy już podczas pierwszej zimy PC pracowała ze sterownikiem pokojowym/pogodowym, czy też na manualnych ustawieniach PC

pozdrawiam

Podczas pierwszej zimy moja PC w zasadzie pracowała bez regulator pokojowego i bez pogodówki.
Po prostu ustawiłem temp. wody na zasilaniu 26°C i PC chodziła cały czas (oczywiście nie na max bo ma inwerter).
W drugiej połowie zimy podłączyłem regulator pokojowy na którym dodatkowo ustawiałem godziny pracy PC.
Testowałem różne ustawienia.

mkm silesia
15-11-2013, 20:31
witam

oczywiście poniżej 18'C na powrocie będzie "wyskakiwał" błąd, jak będziesz w domu miał "normalną" temepraturę to grzałka nie będzie potrzebna

pozdrawiam

Słabo znasz te pompy a już pisałeś że coś po mnie poprawiałeś w Rudzie :bash:

15-11-2013, 20:32
Dziś pomny rad z tego wątku postanowiłem poeksperymentować - zakręciłe wszystkie 15 z 17 obwodów - zostawiłem tylko kuchnię na parterze i jedną pętlę w łazience na poddaszu. Mniej więcej po godzinie temp. osiagnęła 47 na zasilaniun i 38n na powrocie. Dorzuciłem więc obwód w wc na parterze. Pół godziny i znów 47/38. Odkęciłem więc jeden obwód z salonu (ok 90m rury). Tu pompa musiała troche popracować ale doszła do 43/34.Zarzuciłem więc drugi obwód z salonu - maks co wyciągnąłem to 36/27. Tak zostawiłem teraz na noc - myślę że beton w salonie musioddac jeszcze troche wilgoci - na noc zostawiłem też osuszacz. Ani razu nie właczyła się grzałka - nie wywaliło też zadnego błeu. Ale min trzy razy widziałem jak uruchamiał się defrost pomimo ze temp na dworzu 3-5 st. Czy to nie za czesto - ten defrost - to normalne?

mar1973
15-11-2013, 20:36
Słabo znasz te pompy a już pisałeś że coś po mnie poprawiałeś w Rudzie :bash:

witam

nigdy nie pisałem, że po Tobie:)

tylko o instalatorze-forumowiczu, którego już nie ma na forum, a który "działał" u klienta w Rudzie

pozdrawiam

mar1973
15-11-2013, 20:43
Dziś pomny rad z tego wątku postanowiłem poeksperymentować - zakręciłe wszystkie 15 z 17 obwodów - zostawiłem tylko kuchnię na parterze i jedną pętlę w łazience na poddaszu. Mniej więcej po godzinie temp. osiagnęła 47 na zasilaniun i 38n na powrocie. Dorzuciłem więc obwód w wc na parterze. Pół godziny i znów 47/38. Odkęciłem więc jeden obwód z salonu (ok 90m rury). Tu pompa musiała troche popracować ale doszła do 43/34.Zarzuciłem więc drugi obwód z salonu - maks co wyciągnąłem to 36/27. Tak zostawiłem teraz na noc - myślę że beton w salonie musioddac jeszcze troche wilgoci - na noc zostawiłem też osuszacz. Ani razu nie właczyła się grzałka - nie wywaliło też zadnego błeu. Ale min trzy razy widziałem jak uruchamiał się defrost pomimo ze temp na dworzu 3-5 st. Czy to nie za czesto - ten defrost - to normalne?

witam

te "nieszczęsne" defrosty najczęściej uruchamiają się przy temperaturach przejściowych i dużej wilgotności - czyli jak teraz

pozdrawiam

r2req
15-11-2013, 21:38
Dziś pomny rad z tego wątku postanowiłem poeksperymentować - zakręciłe wszystkie 15 z 17 obwodów...nie wywaliło też zadnego błędu.

A) ciekawi mnie, że u Ciebie przy otwartych 2-óch obwodach z 17-tu nie ma błędu przepływu a u mnie jest (mam identyczne przekroje podłączeń co u Ciebie z tego co czytałem z wcześniejszych postów), u Arturo też wyskoczył błąd przepływu gdy zostawił jedną pętlę

jest ktoś na tyle obeznany aby wiedzieć jak PC liczy min. przepływ ?

B) jak sprawdzasz temp. powrotu, tak jak Arturo włączając check na sterowniku czy termometrem przylgowym

C) skąd wiadomo kiedy uruchamia się defrost ?

ps. fajnie, że pomimo początkowych problemów idziesz do przodu i z tego co piszesz PC pracuje już w trybie o jakim ja mogę sobie pomarzyć :)

pozdrawiam

map78
15-11-2013, 22:54
Witam!
Zaciekawiliście mnie tym zakręcaniem pętli i dzisiejszy wieczór również spędziłem na eksperymentach. Zakręciłem wszystkie pętle prócz jednej i co pół godziny odkręcałem kolejną (na szczęście mam tylko 6:)) i żaden błąd mi nie wyskoczył, więc to na pewno nie reguła.
Co do wspomagania powrotu wodą z zasobnika CWU to może i warto spróbować, ale możesz to zrobić w dużo prostszy sposób, niż opisany przez kolegę wcześniej. Nagrzej zbiornik CWU, zmień moda na Heat+Tank i użyj funkcji wyłączenia priorytetu CO. Wtedy będziesz mógł ustawić czas jaki ma grzać CWU a jaki CO. Ustaw czas CO na minimum czyli 30min a CWU np na 20min i powinno dać radę. Oczywiście to tylko teoria, ale może się udać;) No i nie zapomnij o odpowietrzeniu i czyszczeniu filtra. Powodzenia

r2req
15-11-2013, 23:13
map78 dzięki, spróbuję najpierw Twojego pomysłu, jeśli się nie sprawdzi przejdę do opisu mcyper

jeśli chodzi o obwody to ja mam w sumie 17, 10 parter (130m2 podłóg), 7 piętro (100m2 podłóg)

dzięki za wszelkie podpowiedzi, jesteście Wielcy!

ps. na forum jestem gdzieś od stycznia bż. roku (jako bierny czytelnik podejmowałem decyzję jaką PC kupić), przewertowałem tysiące stron i w końcu podjąlem decyzję

choć pod koniec czytania od forum odepchnęła mnie agresja forumowiczów wobec siebie i natarczywość handlowców/instalatorów oraz przekonywanie o wyższości gruntówek nad powietrznymi i na odwrót (coś jak kiedyś co jest lepsze PC czy Amiga, a dziś słuchając młodzieży Playstation czy Xbox:), postanowiłem się zalogować w chwili problemów i poprosić o pomoc.. i się nie zawiodłem.. dzięki

pozdrawiam

malux20
16-11-2013, 13:14
uruchomiłem co- w domu jest 23 stop ale po płytkach to nieprzyjemnie chodzic na bosaka

16-11-2013, 20:41
A) ciekawi mnie, że u Ciebie przy otwartych 2-óch obwodach z 17-tu nie ma błędu przepływu a u mnie jest (mam identyczne przekroje podłączeń co u Ciebie z tego co czytałem z wcześniejszych postów), u Arturo też wyskoczył błąd przepływu gdy zostawił jedną pętlę

jest ktoś na tyle obeznany aby wiedzieć jak PC liczy min. przepływ ?

B) jak sprawdzasz temp. powrotu, tak jak Arturo włączając check na sterowniku czy termometrem przylgowym

C) skąd wiadomo kiedy uruchamia się defrost ?

ps. fajnie, że pomimo początkowych problemów idziesz do przodu i z tego co piszesz PC pracuje już w trybie o jakim ja mogę sobie pomarzyć :)

pozdrawiam

Tak dwa obwody ale nie krótkie bo łacznie okołol160m rurki, temp p[owrotu sprawdzam przyciskiem check - wyskakuje zawsze jako pierwsza, defrost - pokazuje przy napisie defrost na liczniku taka kropka, poza tym widać to na jednostce zewnętrznej.
Dziś w domu było 17st!!! - a przypominam ze nie mam styro, miesiac temu lane podłogi - wełna 70% położona, wentylacja mechaniczna jeszcze nie działa. A załaczone tylko było9 pętlia na nich 40/32.

Defrost załaczył się trzy razy w ciągu kilku godzin

16-11-2013, 20:42
AAA - od wczoraj osuszacz zebrał 22litry wody - stoi na parterze

Pyxis
16-11-2013, 20:45
AAA - od wczoraj osuszacz zebrał 22litry wody - stoi na parterze

No to jeszcze 100 takich wiaderek u usuniesz z polowe wilgoci technologicznej z domu. ;)

r2req
16-11-2013, 21:06
dzięki Wszystkim za odpowiedzi na posty

dziś rano odpaliłem kozę w domu (tak raczej dla sportu :)), a następnie:

- przełączyłem PC w tryb zasilania zasobnika wody, PC poszła jak burza (krótki obieg), temperatura zasilania rosła w oczach i zasobnika 300l z 20C to 45C podbiło w chyba ok. godzinę

- następnie wyczyściłem filtr stożkowy (troszkę brudu było), odpowietrzyłem układ (ale było ok, jakieś śladowe bąbelki zeszły)

- zdjąłem zawór trójdrożny, ściskiem stolarskim ustawiłem zawór w pozycji środkowej i odpaliłem heat

- po ok. 2 godz miałem na zasilaniu 28C i wtedy załączyła się grzałka, ale sprężarka nie stanęła, więc jedynie wspomagała się grzałką

jutro rano sprawdzę i jeśli będzie lipa, czyli jednak sprężarka stanęła i przejęła wszystko grzałka, wtedy ustawię sterownik na HEAT + TANK z priorytetem CWU i wtedy już powinno brykać

jestem dobrej myśli i dzięki za rady (każda była cenna)

pozdrawiam

mcyper
16-11-2013, 21:45
....

Jaki masz zasobnik do cwu, dedykowany Panasonica, czy jakiejś innej firmy?
Czy wiesz jak dużą pow. wymiany ma wężownica?

r2req
16-11-2013, 21:56
Jaki masz zasobnik do cwu, dedykowany Panasonica, czy jakiejś innej firmy?
Czy wiesz jak dużą pow. wymiany ma wężownica?

Zasobnik 300 L KOSPEL SW TERMOMAX
Wymiennik stojący srebrny z wężownicą spiralną, czujnikiem temperatury Tewa.

jeśli chodzi o wężownicę to trzeba by wygooglać

pozdrawiam

mcyper
16-11-2013, 22:01
Zasobnik 300 L KOSPEL SW TERMOMAX
Wymiennik stojący srebrny z wężownicą spiralną, czujnikiem temperatury Tewa.

jeśli chodzi o wężownicę to trzeba by wygooglać

pozdrawiam

OK. już znalazłem 1,5m2.
Dzięki

16-11-2013, 23:25
dziwnie mało jak na 300l u mnie2,5m2

Kristof_30
17-11-2013, 08:45
Witam wszystkich, proszę o pomoc z moja pompa ciepła, jak się włącza defrost to pokazuje się błąd h62 nie wiem o co chodzi i jak temu zaradzić, jeżeli ktoś wie jak mam to rozwiązać to proszę o jakąś podpowiedz dziękuje.

mkm silesia
17-11-2013, 08:56
Witam wszystkich, proszę o pomoc z moja pompa ciepła, jak się włącza defrost to pokazuje się błąd h62 nie wiem o co chodzi i jak temu zaradzić, jeżeli ktoś wie jak mam to rozwiązać to proszę o jakąś podpowiedz dziękuje.

H62 to błąd przepływu dziwne że występuje tylko przy odszranianiu oby to nie była awaria płyty głównej w jedn. wew. bo jeżeli były by problemy z przepływem to raczej cały czas ale masz jeszcze chyba gwarancje dzwon do instalatora
ogólnie h62 występuje jeżeli przepływ jest nieprawidłowy przez co najmniej 10s

malux20
17-11-2013, 10:20
WCZoraj pierwszego dnia pompa zużyła okolo 7 kwh na co
ustawiona temp zadana 24 kwh

pompa mi taktuje troche
ale powodem chyba jest to że prawie polowa petli jest zakrecona i pompka chodzi na 1 biegu
jak zobaczyłem ile pompa bierze i jak jest przyjemnie cieplo w domu to troche brzydzi mi sie odpalac kominek
pompa s10 123m2 3,1kwozc asolt

Gremlinka
17-11-2013, 20:35
Malux po czym poznać że pompa taktuje ? U nas sprężarka się dość często zalacza i domyślam się że tak nie powinno być. Ale jak to "zminimalizować"?Zmniejszyć krzywa? Co można jeszcze zrobić?

Sławek...
18-11-2013, 08:15
Malux po czym poznać że pompa taktuje ? U nas sprężarka się dość często zalacza i domyślam się że tak nie powinno być. Ale jak to "zminimalizować"?Zmniejszyć krzywa? Co można jeszcze zrobić?

zmniejszenie krzywej to nie jest droga do wykluczenia taktowania (jak będą trzaskające mrozy i pompa zacznie taktować to zmniejszysz krzywą? )

lukasza
18-11-2013, 08:37
Zasobnik 300 L KOSPEL SW TERMOMAX
Wymiennik stojący srebrny z wężownicą spiralną, czujnikiem temperatury Tewa.

jeśli chodzi o wężownicę to trzeba by wygooglać

pozdrawiam

a ta PC 9kW to jedyne źródło ciepła na dom 230m2? Jeszcze bez reku ... to ona chyba cały sezon nie uciagnie
a OZC masz??

r2req
18-11-2013, 08:45
uciągnie, uciągnie, wg ozc jest z zapasem

reku nie mam, ale i tak podczas robienia gładzi gipsowych (to co jest robione w tej chwili) i tak nie byłby włączony, zresztą nawet jak już go powieszę no nie zamierzam go tej zimy załączać, przewiewy przez brak docelowych drzwi wejściowych robią swoje i mam wentylację na bieżąco :)

pozdrawiam

18-11-2013, 22:52
uwierz ze te przewiewy nie beda wystarczające - u mnie poddasze bylo otwarte i prawie nie wialo. Poza tym chyba maja rację Ci którzy pytają o tego Tcapa - myslę ze bedzie za mały zwłaszcza bez reku

mirek118
19-11-2013, 06:35
uciągnie, uciągnie, wg ozc jest z zapasem

a jakie wyszło ci projektowe obciążenie cieplne w OZC?

r2req
19-11-2013, 08:34
Qpc = 8,5 KW

wentylację mechaniczną pod rekuperację mam rozprowadzoną, tyle że nie zamierzam tej zimy tego uruchamiać póki trwaja prace wykończeniowe aby pyłem nie zapchać kanałów

pozdrawiam

ps. w tej chwili PC temp. zasilania 37C, temp. pomieszczeń na parterze 18C i zacząłem dziś powoli odkręcać obwody na piętrze

map78
19-11-2013, 08:53
Qpc = 8,5 KW

ps. w tej chwili PC temp. zasilania 37C, temp. pomieszczeń na parterze 18C i zacząłem dziś powoli odkręcać obwody na piętrze

No i o to chodzi:lol: Pompa spokojnie da radę jak wykończysz domek i zamieszkasz, a na razie spokojnie wygrzewaj. U mnie w tej chwili na zasilaniu 35st a w domku 23, a warunki podobne - dom trochę mniejszy ale i gorzej ocieplony - zapotrzebowanie 8,6kW. Pozdrawiam

mirek118
19-11-2013, 10:36
No i o to chodzi:lol: Pompa spokojnie da radę jak wykończysz domek i zamieszkasz, a na razie spokojnie wygrzewaj. U mnie w tej chwili na zasilaniu 35st a w domku 23, a warunki podobne - dom trochę mniejszy ale i gorzej ocieplony - zapotrzebowanie 8,6kW. Pozdrawiam

pompy nie masz przewymiarowanej. korzystasz z dwóch taryf? jesli tak to jak rozklada się zużycie pomiędzy taryfami (%)? ile sezonów masz za sobą i jak ze zużyciem (kWh)?

mirek118
19-11-2013, 10:39
Qpc = 8,5 KW

wentylację mechaniczną pod rekuperację mam rozprowadzoną, tyle że nie zamierzam tej zimy tego uruchamiać póki trwaja prace wykończeniowe aby pyłem nie zapchać kanałów

pozdrawiam

ps. w tej chwili PC temp. zasilania 37C, temp. pomieszczeń na parterze 18C i zacząłem dziś powoli odkręcać obwody na piętrze

a możesz podrzucić na priva kto ci to instalował i jaki koszt całości z montażem kotlowni?

mirek118
19-11-2013, 10:52
Qpc = 8,5 KW

wentylację mechaniczną pod rekuperację mam rozprowadzoną, tyle że nie zamierzam tej zimy tego uruchamiać póki trwaja prace wykończeniowe aby pyłem nie zapchać kanałów

pozdrawiam

ps. w tej chwili PC temp. zasilania 37C, temp. pomieszczeń na parterze 18C i zacząłem dziś powoli odkręcać obwody na piętrze

a możesz podrzucić na priva kto ci to instalował i jaki koszt całości z montażem kotlowni?

map78
19-11-2013, 10:55
pompy nie masz przewymiarowanej. korzystasz z dwóch taryf? jesli tak to jak rozklada się zużycie pomiędzy taryfami (%)? ile sezonów masz za sobą i jak ze zużyciem (kWh)?

Korzystam z taryfy G12w. W tej chwili 95% w taniej taryfie. Pompę mam od 53 dni:D i przez ten czas zużyła 900kW/h, czyli średni 17kW/h na dobę. Jak przyjdą jakieś ostre mrozy to zakładam ,że zużyje nawet 50kW/h na dobę, ale u mnie na pomorzu to rzadkość, także jestem dobrej myśli. Pożyjemy, zobaczymy:yes: Pozdrawiam

r.tyrman
22-11-2013, 20:07
Ten o którym pisać nie wolno, na pytanie o serwis i zapomnianą zaliczkę : Czekam na przegląd gwarancyjny i zwrot 2000zł.
odpisał mi tak:

Witam.

Koszt przeglądu wynosi 300zł + VAT.
Pracownik firmy serwisowej skontaktuje się z Panem z tygodniowym wyprzedzeniem w celu doprecyzowania terminu wykonania serwisu.

Ciekawe czy to kolejny blef?

P.S.

Czy ktoś doczekał się od M.Pięknego serwisu?

fachman19
22-11-2013, 21:25
Pieniędzy też nie ,za zleconą naprawę knota .
Przywłaszczenie cudzych pieniędzy to ...........


Był taki król francuski Filip Piękny .Pożyczył od templariuszy pieniądze .Ale jak nie miał ochoty oddać kasy ,to powiedział ,że to oni są winni .Trochę ich wyciął.

Kristof_30
23-11-2013, 17:34
Witam, mam pytanie czy zostawić ogrzewanie włączone non sto jak nie przebywam na budowie przez tydzień, pompa ciepła TCAP9 panasonic do ogrzewania 90m2 wszystko w podłogówce, dom ociepleny 15 cm styro i siatka z klejem ściany 24 cm poroterm.

Kristof_30
23-11-2013, 17:36
Bo zauważyłem że jak przyjeżdżam to jest 8 lub 9 stopni na plusie i doba jest potrzebna do 20 stopni.

Kristof_30
23-11-2013, 17:37
| zużycie dobowe wtedy wychodzi jakieś 40 kw.

Kristof_30
23-11-2013, 17:38
A i okna oknoplast 3 szybowe.

Kristof_30
23-11-2013, 17:42
Województwo zachodniopomorskie.

mar1973
23-11-2013, 17:43
Witam, mam pytanie czy zostawić ogrzewanie włączone non sto jak nie przebywam na budowie przez tydzień, pompa ciepła TCAP9 panasonic do ogrzewania 90m2 wszystko w podłogówce, dom ociepleny 15 cm styro i siatka z klejem ściany 24 cm poroterm.

witam

czy masz zamontowane sprzęgło, bufor?

jaką temperaturę chcesz utrzymywać w budynku?

kiedy się będziesz wprowadzał?

docelowo będziesz grzał tylko 90m2?

pozdrawiam

Kristof_30
23-11-2013, 18:09
Mam zamontowane sprzęgło, zbiornik na wodę mam 250 l, chce utrzymać 21 stopni, chce się wprowadzić jak najszybciej za jakieś 2 miesiące, tak będę grzał tylko 90m2 domu parterowego, bo wraz z garażem i nie ocieplona kotłownią w garażu to 107 m2.

Kristof_30
23-11-2013, 18:12
Chyba muszę grzać non stop bo widzę ze na ścianie prysznicowej skrapla się woda.

mar1973
23-11-2013, 18:32
Mam zamontowane sprzęgło, zbiornik na wodę mam 250 l, chce utrzymać 21 stopni, chce się wprowadzić jak najszybciej za jakieś 2 miesiące, tak będę grzał tylko 90m2 domu parterowego, bo wraz z garażem i nie ocieplona kotłownią w garażu to 107 m2.

witam

proponuję grzać w domu
jeżeli wyłaczasz pompę to po włączeniu załaczają się grzałki i one windują zużycie


pompa zaczyna grzać - 40 minut - jak nie osiągnie temperatury wody na powrocie: 18'C to załączają się grzałki
po osiągniu 19'C załącza się pompa i pracuje razem z grzałką
po osiągnięciu 25'C pracuje już sama pompa

poza tym większe zużycie związane jest z wygrzewaniem domu
jeżeli masz wentylację mechaniczną uruchom ją, powoli zaczniesz pozbywać się wilgoci z murów

trochę dużą pompę dobrał ktoś do Twojego małego domku - jakie masz zapotrzebowanie na ciepło?

pozdrawiam

Kristof_30
23-11-2013, 18:37
Sam taka wybrałem bo nie chciałem mieć problemów.

Kristof_30
23-11-2013, 18:40
Nie wiem jakie mam zapotrzebowanie na ciepło, ale bardzo dziękuję że zainteresowałeś się moim przypadkiem.

Kristof_30
23-11-2013, 19:38
I żadnych sugestii.

mar1973
23-11-2013, 19:41
I żadnych sugestii.

?

Kristof_30
23-11-2013, 19:55
Nie wiem co oznacza ? a tobie bardzo dziękuję jak już wspomniałem.

mirek118
24-11-2013, 09:11
to mam dać 18cm pomiędzy krokwie (grubszej nie można), drugą warstwę min 12cm? Znalazłem ursa - http://www.ursa.pl/pl-pl/produkty/welna-mineralna-ursa-glasswool/mata-izolacyjna-ursa-df-32-platinum/Strony/informacje.aspx

Rockwool zalec 3-6 cm szczeliny pomiędzy wełną, a deskowaniem. Z innych źrodeł wiem że 3 cm to faktycznie minimum.

malux20
24-11-2013, 18:58
CO MAM ZROBIĆ ŻEBY podgrzewanie cwu nigdy się nie włączało w drogim prądzie
300 litr zasob 3 osob rodzina
komfortiwa 46 stop
obniz 27 stop
wieczorem troche dogrzewa do tych 27
choć woda i tak jest cieplejsza
umiejscowienie czujników w bojlerze do dup....?
aha pompa ma pompkę willo dość mocnA- 1 bieg 84 w 2- 110w
mam ustawioną na 1 żeby w domu było cicho
[pompa za działówką]
czy te energooszczedne willo będą cichsze
2 bieg przydałby się żeby pompa nie taktowała i łatwiej możnaby ystawić przepływy

Pyxis
24-11-2013, 19:08
A w ktorym miejscu masz czujnik? Jesli masz ustawione 27*C to wnioskuje, ze gdzies na dole zasobnika. Jesli masz miejsce to przenies go na gore. To bardziej miarodajne, bo temperatura tam jest blizsza tej, ktora jest faktycznie pobierana z zasobnika. Moze wtedy nie bedzie zalaczania w taniej.
Oczywiscie temperatury CWU do ustawienia od nowa.

malux20
24-11-2013, 19:29
Na 1/3 wysokosci

malux20
24-11-2013, 19:44
HE HE CHODZI O SAM FAKT- troche hipolekówek może mieć wtedy racje]
przy gruntowych to oczywiscie to nie tak żle

tej 22 chciałbym uniknąć
obecnie przy 23 w domu to co i cwu 8-8,5 kwh
bez kominka :P

malux20
24-11-2013, 19:45
a jakie godziny proponujesz?

map78
24-11-2013, 19:58
Ja grzeję od 0300 do 0400 do 45st - żona bierze prysznic ok 0700 - mówi, że woda jest gorąca. Potem drugi raz od 1400 do 1500 do 50 st. I np teraz po kąpieli małego dziecka i prysznicu 9 letniej córki woda ma 38st (godz 2055) więc jeszcze dla mnie starczy bo u góry zbiornika jest znacznie cieplejsza. Dodatkowo od godz 0630 do 2300 pracuje cały czas cyrkulacja cwu w cyklu 15min on/15min off. Pozdrawiam

malux20
24-11-2013, 20:00
dzieki za info a cos o pompce?

Tomasz Antkowiak
24-11-2013, 20:16
Panowie, chocbym nie wiem jak chcial to 643 stron nie przeczytam... :) Szkoda wzroku, tym bardziej ze tylko 1 oko sie zdrowe ostalo... ;)

Zatem do rzeczy.
Zastanawiamy sie intensywnie czy zamiast podlaczac gaz i kupowac kociol nie zrezygnowac z gazu na rzecz powietrznej pompy ciepla. Jesli podliczyc koszty (wszytskie) zwiazane z gazem to pewnie wyjdzie podobnie biorac pod uwage ze pompe moge podlaczyc sam a za gaz bede musial placic...

Koszty robocizny na chwile jednak pominmy.

Nasz dom to 156 m2 powierzchni calkowitej i 395 m3 kubatury. Podlogowka wyliczona i zaprojektowana przez ASOLTa w calym domu. Obciazenie cieplne budynku 5308W, calkowity bilans mocy na potrzeby CWU i CO 5,9kW, dom w II strefie klimatycznej (powiat Poznanski).

Na obecna chwile nie mamy PnB przylacza gazowego ani zadnych innych formalnosci z tym zwiazanych wiec kazda droga jest otwarta.

PC z wymiennikiem gruntowym niestety odpada. Na wymiennik poziomy nasza dzialka byla zbyt mala, a wymienniki pionowe u nas beda bardzo kosztowne z uwagi na koszmarne odwodnienie okolicy spowodowane drenazem pobliskiej autostrady. Generalnie mamy dzialke sucha jak pieprz a grunt jest piaszczysty.

Jedyna mozliwosc to pompa powietrzna.

Zupelnie nie odstreczaja mnie produkty dalekowschodnie... co wiecej zacheca ich cena. Wiem ze to nie to samo co chinski skuter, quad, czy sprzet RTV ale jednak z tych jestem zadowolony, wiec moze i pompa... :)

Na co nalezy bezwglednie zrwocic uwage wybierajac pompe? Lepiej zdecydowac sie na jakis split czy moze na pompe zewnetrzna? Zewnetrza kusi bo nie zajmie miejsca w kotlowni...

Wlasnie, kotlownia jest odzielnym pomieszczeniem technicznym, wiec PC nie musi piekna...

Zasobnik do CWU mysle ze na poziomie 200-250 litrow (rodzina 3 osobowa na ta chwile).

Moze ktos uzywajacy "chinczyka" mialby jakas ciekawa wiedze do przekazania?

Jak aktualnie wyglada kwestia dofinasowac organizacji ekologicznych kotlowni? Nie mam na mysli doplat do kredytow a raczej zwrot czesci poniesionych za gotowke kosztow.

Pozdrawiam serdecznie i dziekuje za uwage ;)

25-11-2013, 06:38
Zupelnie nie odstreczaja mnie produkty dalekowschodnie... co wiecej zacheca ich cena. Wiem ze to nie to samo co chinski skuter, quad, czy sprzet RTV ale jednak z tych jestem zadowolony, wiec moze i pompa... :)



A jakie koszty zakładasz? 10tys że zakładasz chińczyka?

r19
25-11-2013, 07:12
Jesli podliczyc koszty (wszytskie) zwiazane z gazem to pewnie wyjdzie podobnie biorac pod uwage ze pompe moge podlaczyc sam a za gaz bede musial placic...



Liczyłeś sam koszty gazu, czy opierasz się na tym, co niektórzy tu piszą?
Dopóki nie będziesz miał na papierze ile to będzie kosztować to nic nie wiesz tak naprawdę.
U mnie była rozbudowa gazociągu - 90m i nie zapłaciłem za to ani złotówki, jedynie za przyłącze do 15m.
Niektórzy tutaj będą na siłę udowadniać, ile to w ich przypadku kotłownia gazowa by nie kosztowała wliczając w to niebotyczne kwoty za kominy, kotły, itd.
No ale muszą jakoś usprawiedliwić przed samym sobą 3x większy wydatek np. na pompę :)

Sławek...
25-11-2013, 08:19
Niektórzy tutaj będą na siłę udowadniać, ile to w ich przypadku kotłownia gazowa by nie kosztowała wliczając w to niebotyczne kwoty za kominy, kotły, itd.
No ale muszą jakoś usprawiedliwić przed samym sobą 3x większy wydatek np. na pompę :)

a nie bierzesz pod uwagę tego, że niektórzy muszą zapłacić niemało za przyłącze jeżeli chcą mieć gaz?
ile kosztował Cię kompletny komin (materiały na komin, robocizna, wykończenie komina ponad dachem) ?

r19
25-11-2013, 08:53
a nie bierzesz pod uwagę tego, że niektórzy muszą zapłacić niemało za przyłącze jeżeli chcą mieć gaz?
ile kosztował Cię kompletny komin (materiały na komin, robocizna, wykończenie komina ponad dachem) ?

To chyba napisałem, że to indywidualna sprawa i dopóki nie będzie miał np. kosztów podłączenia na papierze to można sobie gdybać.
To że ktoś musi zapłacić 10k pln nie znaczy, że tak będzie w każdym przypadku.
Logiczne, że jak koszty będą duże to się może nie opłacać, ale nie przyjmujmy tego, że będzie drogo jako dogmat.

Mogę napisać co do złotówki ile mnie kosztowała kotłownia, oprócz komina. Bo rozliczałem się z wykonawcą budynku ryczałtowo za konkretny stan.
Komin nie jest systemowy, tylko bloczki z gazobetonu, w szacht wpuszczona rura z kwasówki.

mirek118
25-11-2013, 09:43
Witam instalatorów PCi PW

Poszukuję pompy ciepła PW. Instalacja w powiecie oleskim w woj, opolskim. Projektowe obciążenie cieplne budynku (OZC by Asolt) to 5,5 kW+ 1kW na CWU, czyli razem 6,5 kW. Chciałbym pompę przewymiarowaną odpowiednio, żeby jak najwięcej wykorzystać drugą taryfę. W budynku wszędzie podłogówka z wylewką ok. 8 cm.
Proszę o oferty instalacji z priva.
Z góry dziękuję

P.S. takie samo zapytanie stawiam w wątku dotyczącym PCi gruntowych gdyż nie jestem do końca zdecydowany które rozwiązanie wybrać

malux20
25-11-2013, 14:03
sprawdzałem dzisiaj ceny w duonie
w g12w brutto całkowicie nocna kosztuje 22 gr brutto czyli taniej o 13 gr niż w enerdze kalisz
w dzień płacimy 78 gr brutto -czyli drożej o 5 gr niż w enerdze kalisz
g11 55 gr brutto duon 64 gr brutto energa.

fachman19
25-11-2013, 16:31
Aktualna " Najnowsza" firma tego o kim nie mówimy nie posiada uprawnień do przeglądów gwarancyjnych niektórych pomp ciepła które montowała poprzednia(e) jego firma.

chcialbympompe
25-11-2013, 21:25
Aktualna " Najnowsza" firma tego o kim nie mówimy nie posiada uprawnień do przeglądów gwarancyjnych niektórych pomp ciepła które montowała poprzednia(e) jego firma.
A konkretnie na które nie ma? Uprawnienia serwisowe są na firmę czy raczej na osobę? Więc uprawnień nie ma nowa firma czy osoba?

fachman19
26-11-2013, 07:10
A konkretnie na które nie ma? Uprawnienia serwisowe są na firmę czy raczej na osobę? Więc uprawnień nie ma nowa firma czy osoba?

Różne firmy robią to różnie .
Z reguły wpisują nazwisko i firmę .Ale to akurat mało istotne .Bo bywa ,że szanują nawet na gębę.

Ale w tym wypadku zmiana firmy to pretekst ,żeby odebrać uprawnienia.
A informację mam od jego klientów.
Klienci bywają różni ,ale ja widziałem co on potrafi.

malux20
26-11-2013, 12:10
przeliczyłeś to sobie na swoje zużycie i wyszło ci że ?

JEŻELI MOJE ZUŻYCIE nie związane z co i cwu byłoby 50/50 tania droga
to spokojnie brać tego duona .
obawiam się jakiś złośliwości ze strony energii.
duon podpowiada żeby najpierw podpisać umowę z energą a dopiero wtedy przenieść się do nich

Pyxis
26-11-2013, 14:15
obawiam się jakiś złośliwości ze strony energii.


Wypowiedza Ci najwyzej umowe na dystrybucje. Co Ci moga wiecej zrobic? ;)

pancio11
26-11-2013, 14:26
Jeżeli chodzi o m nie to ja zrezygnowałem z komina, kominka itp - za samą rezygnację z komina i pierdół z nim związanych wyszło mnie mniej ok 6k zł, za kominek taki średniej klasy to koszt ok 3k, piec do tego też taki w miarę to ok 7k = 16k zł.
Zakończyło się na tym, że będzie pompa P. + bio kominek.
W sumie na jedno wyjdzie czy kasa poszła by na gaz czy na pompę ale : miejsce na drewno, koszt podłączenia gazu, opłaty stałe za gaz - bezcenne.
To jest moja decyzja.

franco78
26-11-2013, 18:53
@Tomasz Antkowiak

Nie liczyłbym na sporo odpowiedzi na zadany przez Ciebie temat...
Tutaj przeważnie instalatorzy, którzy montują swoje pompy. Żaden z nich nie poleci Tobie chińskiej , nawet gdyby się sprawdziła.

Ja zapodałem temat na 2 forach i co? cisza...

Oczywiście ja to rozumiem , prawo rynku, biznes itd...
Także do nikogo nie mam pretensji...życie.

chcialbympompe
26-11-2013, 19:40
Różne firmy robią to różnie .
Z reguły wpisują nazwisko i firmę .Ale to akurat mało istotne .Bo bywa ,że szanują nawet na gębę.

Ale w tym wypadku zmiana firmy to pretekst ,żeby odebrać uprawnienia.
A informację mam od jego klientów.
Klienci bywają różni ,ale ja widziałem co on potrafi.
Aleś konkrety napisał :(

r19
27-11-2013, 11:12
Aleś konkrety napisał :(

A jak tam Twoja pompa? Wszystko w porządku?

malux20
27-11-2013, 11:24
Panowie ja w s10 z 2011 mam pompe willo która na 1 biegu bierze 80 w
czy może ktos podejrzec jak jest przy nowszych mod?

mar1973
27-11-2013, 12:22
Panowie ja w s10 z 2011 mam pompe willo która na 1 biegu bierze 80 w
czy może ktos podejrzec jak jest przy nowszych mod?

witam

obecnnie w pompach ciepła Atlantic Alfea Extensa pompa jest elektroniczna
i o ile dobrze pamiętam maksymalny pobór prądu przez pompę obiegową to 70W

pozdrawiam

mar1973
27-11-2013, 12:23
Panowie ja w s10 z 2011 mam pompe willo która na 1 biegu bierze 80 w
czy może ktos podejrzec jak jest przy nowszych mod?

witam

obecnnie w pompach ciepła Atlantic Alfea Extensa pompa jest elektroniczna
i o ile dobrze pamiętam maksymalny pobór prądu przez pompę obiegową to 70W

pozdrawiam

lukasza
27-11-2013, 13:20
Zatem do rzeczy.
Zastanawiamy sie intensywnie czy zamiast podlaczac gaz i kupowac kociol nie zrezygnowac z gazu na rzecz powietrznej pompy ciepla. Jesli podliczyc koszty (wszytskie) zwiazane z gazem to pewnie wyjdzie podobnie biorac pod uwage ze pompe moge podlaczyc sam a za gaz bede musial placic...

Jak aktualnie wyglada kwestia dofinasowac organizacji ekologicznych kotlowni? Nie mam na mysli doplat do kredytow a raczej zwrot czesci poniesionych za gotowke kosztow.
Pozdrawiam serdecznie i dziekuje za uwage ;)

Nie mogę pominąć tego wpisu bo patrząc na dom i warunki to chyba masz kopię domu mojego :) Ja pierwszy zacząłem budowę :)

Zbliżony metraż, zbliżone OZC na CO, zbliżone CWU dla 3 osób obecnie, ta sama strefa klimatyczna, zbliżony kształt budynku, niemal kopia mojego pietra :) wydzielona kotłownia, niesprzyjające warunki na kolektor pionowy i poziomy (u mnie również w ziemi susza i pionowy muszę bardzo przewymiarować co się łączy z nadmiernym kosztem jaki mogę ponieść, zaś pod poziomy mam 30arów ale lasu, sosenki na suchym piachu i nijak tam się kolektor nie zmieści).

Zatem problem ten sam. Co zrobić żeby się nie narobić a mieć CWU i CO nie drogo. Mój pierwszy wybór to byłby PC z kolektorem poziomy robionym samemu. Ale nie mam warunków. Na dziś nie mam jeszcze gazu, ale może będzie.... i na to liczę przy wprowadzaniu.
Zatem opcje gaz (ewentualnie) czy PC PW. I tutaj dla mnie wszystko zależy od zwykłej kalkulacji:cena inwestycji, cena pozyskania kWh, czas życia kotłowni (+ serwis).

Zakładam, że komin już masz? Jak masz to nie interesują Cię bajki jak to można na kominie zaoszczędzić. Jesteś w miejscu gdzie on dla Ciebie nie jest już kosztem. Pozostaje więc wykonanie kotłowni lub/i przyłącza gazu.

Dla mnie to jest to kwestia kluczowa, od której zależy decyzja to: ile mb jest do gazu i jaki będzie koszt jego przyłącza? Jak gaz blisko to Ja bym wybrał gaz. Rachunki za gaz na CO i CWU masz niewiele większe od PC PW, zaś serwis gazu i prostota pieca gwarantuje, że na tym gazie z pewnością pojedziesz spokojniej niż na PC PW. Co ważne należy pamiętać, że np przy gazie może być tak, że 40% kosztu inwestycji to przyłącze (rury, skrzynka, gazownia, projekt) zaś 60% to kotłownia. Przy PC PW praktycznie 95% kosztów inwestycji to będzie sama PC PW. W razie awarii serwis gazu i części jest wielokrotnie lepszy, szybszy i tańszy od PC PW, zaś w sytuacji krytycznej za 15 lat zakładając, że musisz wymienić piec (mi coś mówi, że piec od gazu wytrzyma więcej niż PC PW - inne warunki pracy i inna złożoność układów) to taniej będzie naprawić gaz bo wymieniasz sam piec stanowiący np: 60% kosztów a w PC PW koszt będzie ok 90% inwestycji (nie bawię się w aptekarza w %).
Ewentualna zaleta gazu to także "nie wiem co to 2 taryfa", kuchenka na gaz jak ktoś lubi.

Co innego jak do przyłącza gazu masz sporo mb i koszt przyłącza szybuje w górę. Wtedy zostaje praktycznie PC PW i tu nie ma co wciskać gazu.

p.s. zwróć uwagę że wielu forumowiczów, z tysiącami wpisów i inni nawet instalatorzy polecają przewymiarować PC. Bo oszczędniej w 2 taryfie, bo większy zapas na -20 st. Ok, niech tak będzie! Nic nie neguję! Ale poczytaj ich stopki. Sami mają PC sporo przewymiarowane a często klientowi - Tobie dają do kalkulacji PC PW np TCAP 9kw - bo starczy. Zaś sami mają takiej mocy modele w domu o 30m2 mniejszym i z 20% mniejszym zapotrzebowaniem kWh/m2 na CO. Analogicznie sobie by dobrali pewnie 13kw albo min 11kW PC PW, co oznacza, ze szukasz już PC PW np. z dużą buda przed domem ... a tu jest skok cenowy między:
-mała buda przed domem do 9-10kW
- a duża buda 11kW i więcej.

Także zasadne do zestawienie gazu by było wycenienie PC PW 11kW konta gaz z przyłączem minus komin (no bo i tak go nie wybierz). I taką kalkulację zrób sam i wybierz. Ja na takiej zasadzie zdecyduję.

Arturo72
27-11-2013, 16:02
Ewentualna zaleta gazu to także "nie wiem co to 2 taryfa", kuchenka na gaz jak ktoś lubi.
Co innego jak do przyłącza gazu masz sporo mb i koszt przyłącza szybuje w górę. Wtedy zostaje praktycznie PC PW i tu nie ma co wciskać gazu.
p.s. zwróć uwagę że wielu forumowiczów, z tysiącami wpisów i inni nawet instalatorzy polecają przewymiarować PC. Bo oszczędniej w 2 taryfie, bo większy zapas na -20 st. Ok, niech tak będzie!
Nie mam gazu i też nie wiem co to jest 2 taryfa,mam G11 i 0,57zł/kWh ;)
Mam gaz ziemny przy działce i zrezygnowałem z przyłącza,wolałem grzać prądem niż pakować się w przyłącz gazu :)
Komina w kotłowni nie mam i to jest świadoma decyzja,podjęta jeszcze przed budową,bo wiedziałem,że nie będę miał ani paliwa stałego ani gazu.
Także każdy inwestor musi sobie sam odpowiedzieć co będzie dla niego lepsze.

map78
27-11-2013, 16:29
p.s. zwróć uwagę że wielu forumowiczów, z tysiącami wpisów i inni nawet instalatorzy polecają przewymiarować PC. Bo oszczędniej w 2 taryfie, bo większy zapas na -20 st. Ok, niech tak będzie! Nic nie neguję! Ale poczytaj ich stopki. Sami mają PC sporo przewymiarowane a często klientowi - Tobie dają do kalkulacji PC PW np TCAP 9kw - bo starczy. Zaś sami mają takiej mocy modele w domu o 30m2 mniejszym i z 20% mniejszym zapotrzebowaniem kWh/m2 na CO. Analogicznie sobie by dobrali pewnie 13kw albo min 11kW PC PW, co oznacza, ze szukasz już PC PW np. z dużą buda przed domem ... a tu jest skok cenowy między:
-mała buda przed domem do 9-10kW
- a duża buda 11kW i więcej.

Także zasadne do zestawienie gazu by było wycenienie PC PW 11kW konta gaz z przyłączem minus komin (no bo i tak go nie wybierz). I taką kalkulację zrób sam i wybierz. Ja na takiej zasadzie zdecyduję.

Oczywiście masz rację, że mając do dyspozycji gaz należy rozpatrzyć wszystkie za i przeciw i zdecydować na zasadzie prostego rachunku finansowego, bo pod względem funkcjonalnym piec gazowy nie będzie się wiele różnił od PC-PW. Co do rachunków za użytkowanie - jest to sprawa bardzo złożona i indywidualna, ale dajmy na to że będą porównywalne;) Natomiast wypowiadając się na temat pomp niestety piszesz bzdury, bo np taki T-cap 9kW, którego przytoczyłeś to akurat jest do "Waszego" domu przewymiarowany, a jak spojrzysz na jego charakterystykę to zobaczysz, że dla -15st ma większą moc niż zwykły Panasonic 12kW. I jeszcze co do tej "budy" jak to nazwałeś to ten T-cap 9kW ma dokładnie taką samą jak najmocniejszy Panas 16kW, więc z tym przykładem nie wcelowałeś:no:
Odnosząc się jeszcze do pracy w drugiej taryfie, to powiem tylko, że ja miałem taryfę g12w już rok przed założeniem pompy - po prostu wyliczyłem, że pranie i suszenie w suszarce, koszenie trawy itp. mogę robić w weekend oszczędzając parę groszy, a przystosowanie pompy do pracy w taniej taryfie to po prostu odpowiednie zaprogramowanie sterownika, co przy piecu gazowym również będzie trzeba wykonać, bo przecież nie będziesz utrzymywał tej samej temp przez 24h/7.
Kończąc już te wywody podam jeszcze jeden argument za PC, może i śmieszny ale jednak - bezpieczeństwo - PC nie wybuchnie, nie zaczadzi, nie zatruje - a gaz? na 99,99% nie powinien, ale może:rolleyes:

Pyxis
27-11-2013, 17:15
Mam gaz ziemny przy działce i zrezygnowałem z przyłącza,wolałem grzać prądem niż pakować się w przyłącz gazu :)


Sa tez nieraz pozaekonomiczne uwarunkowania. Sa osoby ktore po prostu nie chca miec w domu gazu.

chcialbympompe
27-11-2013, 18:16
A jak tam Twoja pompa? Wszystko w porządku?
W domu ciepło więc chyba tak.

fachman19
27-11-2013, 18:25
Sa tez nieraz pozaekonomiczne uwarunkowania. Sa osoby ktore po prostu nie chca miec w domu gazu.


Są też tacy którzy chcą mieć pc pw ,albo gruntówkę :bye:

lukasza
27-11-2013, 19:16
Oczywiście masz rację, że mając do dyspozycji gaz należy rozpatrzyć wszystkie za i przeciw i zdecydować na zasadzie prostego rachunku finansowego, bo pod względem funkcjonalnym piec gazowy nie będzie się wiele różnił od PC-PW. Co do rachunków za użytkowanie - jest to sprawa bardzo złożona i indywidualna, ale dajmy na to że będą porównywalne;) Natomiast wypowiadając się na temat pomp niestety piszesz bzdury, bo np taki T-cap 9kW, którego przytoczyłeś to akurat jest do "Waszego" domu przewymiarowany, a jak spojrzysz na jego charakterystykę to zobaczysz, że dla -15st ma większą moc niż zwykły Panasonic 12kW. I jeszcze co do tej "budy" jak to nazwałeś to ten T-cap 9kW ma dokładnie taką samą jak najmocniejszy Panas 16kW, więc z tym przykładem nie wcelowałeś:no:
Odnosząc się jeszcze do pracy w drugiej taryfie, to powiem tylko, że ja miałem taryfę g12w już rok przed założeniem pompy - po prostu wyliczyłem, że pranie i suszenie w suszarce, koszenie trawy itp. mogę robić w weekend oszczędzając parę groszy, a przystosowanie pompy do pracy w taniej taryfie to po prostu odpowiednie zaprogramowanie sterownika, co przy piecu gazowym również będzie trzeba wykonać, bo przecież nie będziesz utrzymywał tej samej temp przez 24h/7.
Kończąc już te wywody podam jeszcze jeden argument za PC, może i śmieszny ale jednak - bezpieczeństwo - PC nie wybuchnie, nie zaczadzi, nie zatruje - a gaz? na 99,99% nie powinien, ale może:rolleyes:

TCap jak piszsz to pewnie prawdę. Moja pomyłka, powinnem napisać to co sprawdzałem dla siebie swego czasu. Chyba TCap nie było albo debiutował i był to Atlantic gdzie cennikowo 6 i 8 różniły sie o 1000 zł, podobnie 10, 13 i 16 ok 1500 zł ale już skok z 8 na 10 to 4500 zł lub ok 7000 jak wchodzisz w 11 Tri.

Co do G12 to inaczej to opatrznie mnie zrozumialeś. Bo ja jestem za G12 np u siebie nawet bez PC, czyli zupełnie jak u Ciebie! Chodziło m właśnie o powiązanie G12 i mocy PC. Akurat Twoja stopka jest wyjątkowa. 170m2 i 9kw pompa. Większość sprzedawców proponuje mniejsze=tańsze PC a w razie braku odgrzaniu grzankami przez te kilka dni. Za to na FM przeważa pogląd przewymiarowania czy to gruntowych czy powietrznych PC. Zobacz ilu ma PC 9 czy 10kw do 120m2 domu i 35-40kwh/m2/rok i sobie chwali właśnie przez zużycie np G12. Gdyby oni mieli domy jak Ja i Pana którego cytowalem - 150m2 lub więcej i 45kwh/m2/rok to bez 13kw by nie spali spokojnie.

I takie czasem widzę ich wyliczenia jak forumowicza kalkulują zaletę PC to liczą ja na styk ale sami kupili za duże. Ja ich nie granie tylko uprzedzam jak ja te wiliczenia widzę nieco niespójne z ich innymi postami.

P.s. Oczywiście gaz to tez niebezpieczeństwo. Ja mam kotłownie wydzieloną. Za ściana pralnie lub klatkę schodowa, nad łazienkę. Mikro wybuch przeżyje. Mam tez kable pod alarm i czujki m.in do kotłowni. Ale wiadomo gaz to nie same zalety choć akurat prąd zabija więcej i częściej z racji wielu zastosowań. Wybuchy to dla mnie spora przesada bardziej bym sie kominiarza bał bo ale niby serwis PC do gwarancji tez sobie nieźle za wizytę krzyczy.

Błędy to nie ja to ipad

chcialbympompe
27-11-2013, 19:36
Zobacz ilu ma PC 9 czy 10kw do 120m2 domu i 35-40kwh/m2/rok i sobie chwali właśnie przez zużycie np G12. Gdyby oni mieli domy jak Ja i Pana którego cytowalem - 150m2 lub więcej i 45kwh/m2/rok to bez 13kw by nie spali spokojnie.
Co ty za bzdury wypisujesz? Ja mam "po podłogach" 200m2 do tego w przewadze grzejniki i przy kiepskiej izolacji (12cm styro i 20cm wełny na dachu) oraz brak rekuperacji moja TRi 11kW nawet się nie zająknęła ostatniej zimy. Przy ogrzewaniu podłogowym i poprawnie (bez cudów) zbudowanym domu 9kW na 200m2 będzie zazwyczaj aż za dużo. Zresztą OZC powie całą prawdę.

chcialbympompe
27-11-2013, 19:38
w razie braku odgrzaniu grzankami przez te kilka dni
W sumie też można. Ale spory toster trzeba mieć ;) ;) ;)

Pyxis
27-11-2013, 19:52
co prawda to prawda....
to tylko przykład, jak przy pomocy umiejętnego marketingu sprzedawać droższe urządzenia :P


Moge sie zalozyc, ze teraz pompe bys lyknal 10kW. Jak mlody pelikan.:P

lukasza
27-11-2013, 19:53
Co ty za bzdury wypisujesz? Ja mam "po podłogach" 200m2 do tego w przewadze grzejniki i przy kiepskiej izolacji (12cm styro i 20cm wełny na dachu) oraz brak rekuperacji moja TRi 11kW nawet się nie zająknęła ostatniej zimy. Przy ogrzewaniu podłogowym i poprawnie (bez cudów) zbudowanym domu 9kW na 200m2 będzie zazwyczaj aż za dużo. Zresztą OZC powie całą prawdę.

Czy ja napisałem ze 11kW nie da rady i musi być 13kW?
czy
Ze cześć forumowiczów ma 9kw PC do 4kw obciążenia co i cwu
zaś my z forumowiczem któremu odpisywalem mamy obciążenie nespelna 6kw i nam 9kw PC proponują jak u siebie...

Gdzie są te bzdury??? Pisze co oni sami kupują a co liczą innym forumowiczom np przy zestawieniu kosztów PC vs gaz. Nie pisałem co ma dać radę ogrzać a co nie. Czytaj uważnie plis bo mi sie grzanki na iPadzie grzeją i błędy wyskakuja.

Edytowane

chcialbympompe
27-11-2013, 19:57
Gdzie są te bzdury???
A choćby tutaj:

to bez 13kw by nie spali spokojnie.

Arturo72
27-11-2013, 20:08
co prawda to prawda....
to tylko przykład, jak przy pomocy umiejętnego marketingu sprzedawać droższe urządzenia :P

Na FM tego typu zachowań czy sugerowań nie zauważyłem nawet u znanych mi z forum sprzedawców pomp ;)
To sami inwestorzy w panice wybierają mocniejsze pompy aczkolwiek rzadko,który sprzedawca wylicza dokładne OZC,chociaż z biegiem lat praktyki można osiągnąć w miarę dokładny pogląd na zapotrzebowanie danego domu na potrzebną moc grzewczą.
Czy to hydrauli(fachman ;) ),czy wihajster czy nawet karbon,z tego co czytam dobierają pompy pod konkretne obciążenie cieplne ale jeśli klient się uprze grzać tylko w II taryfie nawet przy -25st,.C to taką pompę mu sprzedadzą ;)

Nie jestem zwolennikiem przewymiarowania pomp na 100% II taryfy ale ludzie panicznie boją się załączających się grzałek co wynika z niewiedzy i tak to później wygląda.

Dla mnie pompa ma tylko zapewnić odpowiednią moc grzewczą przy -20st.C i tyle.
W nowych domach do 200m2 pompa o mocy max.9kW spełni te warunki z nawiązką(powietrzna),gruntowa może być słabsza.

Pyxis
27-11-2013, 20:11
Nie jestem zwolennikiem przewymiarowania pomp na 100% II taryfy ale ludzie panicznie boją się załączających się grzałek co wynika z niewiedzy i tak to później wygląda.

Pewnie dlatego do domu 118m2 z zapotrzebowaniem rocznym 40kWh/m2 masz pompe 9kW. .....Aaaa..... Tak zapomnialem. CWU!.... 30m3/mc ;)

Arturo72
27-11-2013, 20:22
Pewnie dlatego do domu 118m2 z zapotrzebowaniem rocznym 40kWh/m2 masz pompe 9kW. .....Aaaa..... Tak zapomnialem. CWU!.... 30m3/mc ;)
Umowę na pompę z firmą instalacyjną miałem na Atlantica S8,która przy -20st.C dysponowała mocą grzewczą 4,5kW.
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?181569-D%C4%85%C5%BCenie-do-spe%C5%82nienia-marzenia-Mila-IV-raczej-energooszcz%C4%99dna-)&p=5230980&viewfull=1#post5230980
T-CAP miałbyć w podobnej cenie,dlatego skorzystałem,z innych względów także.

Pyxis
27-11-2013, 20:35
Umowę na pompę z firmą instalacyjną miałem na Atlantica S8,która przy -20st.C dysponowała mocą grzewczą 4,5kW.

Czyli 4,5kW by wystarczylo a masz 9kW?
Wiec pasujesz do swojego opisu jak ulal:
"Nie jestem zwolennikiem przewymiarowania pomp na 100% II taryfy ale ludzie panicznie boją się załączających się grzałek co wynika z niewiedzy i tak to później wygląda."
:D

Arturo72
27-11-2013, 20:41
Czyli 4,5kW by wystarczylo a masz 9kW?
Wiec pasujesz do swojego opisu jak ulal:
"Nie jestem zwolennikiem przewymiarowania pomp na 100% II taryfy ale ludzie panicznie boją się załączających się grzałek co wynika z niewiedzy i tak to później wygląda."
:D
Dokładnie,dlatego zamiast grzać w II taryfie mam G11 ;)

Pyxis
27-11-2013, 20:44
Dokładnie,dlatego zamiast grzać w II taryfie mam G11 ;)

Masz przewymiarowana o 100% pompe po to, zeby grzac w jednej taryfie?
A gdzie taki drobny element tego lancucha przyczynowo-skutkowego zwany potocznie logika? ;)

Arturo72
27-11-2013, 21:24
Masz przewymiarowana o 100% pompe po to, zeby grzac w jednej taryfie?
A gdzie taki drobny element tego lancucha przyczynowo-skutkowego zwany potocznie logika? ;)
Narazie nie widzę powodu i takiej konieczności,żeby przechodzić w G12.
Jak już pisałem,miała być zwykła 8kW a że jest mocniejsza ponadstandartowa to nie znaczy,że muszę od razu grzać w G12 a rachunki w G11 będą i tak niższe niż zakładałem przy grzaniu prądem,z tym,że bez konieczności podporządkowywania życia pod G12.
Gdyby był prąd,zapewne grzałbym w II taryfach ale skoro mam COP>1 także pierwszy sezon będzie na pewno w G11 a pompa jest inwentorowa także nadmiaru mocy nie ma.

Pyxis
27-11-2013, 21:28
No to skoro masz to tak obmyslane, to dlaczego sadzisz ze u innych decyzja o przewymiarowaniu pompy nie jest wynikiem takich samych przemyslen, a nie skutkiem strachu i niewiedzy? Przemyslalem sprawe dokladnie i przewymiarowanie bylo swiadoma decyzja poparta rachunkiem ekonomicznym. Nie pomylilem sie ani troszke.

BTW: Swiat dzieli sie na tych co grzeja w tanim pradzie i na tych co jeszcze nie grzeja w tanim pradzie. ;)

Arturo72
27-11-2013, 21:38
No to skoro masz to tak obmyslane, to dlaczego sadzisz ze u innych decyzja o przewymiarowaniu pompy nie jest wynikiem takich samych przemyslen, a nie skutkiem strachu i niewiedzy? Przemyslalem sprawe dokladnie i przewymiarowanie bylo swiadoma decyzja poparta rachunkiem ekonomicznym. Nie pomylilem sie ani troszke.

Przewymiarowałeś pompę o ok.75% dla kilkunastu dni w sezonie grzewczym.
Być może była to świadoma decyzja ale na pewno nie poparta rachunkiem ekonomicznym.

Pyxis
28-11-2013, 09:24
Przewymiarowałeś pompę o ok.75% dla kilkunastu dni w sezonie grzewczym.
Być może była to świadoma decyzja ale na pewno nie poparta rachunkiem ekonomicznym.

Jesli juz to o 40%.
Pewnie policzyles to dokladniej niz ja, wiec przedstaw ta kalkulacje z ktorej wychodzi, ze rachunek ekonomiczny mnie zawiodl.

map78
28-11-2013, 10:35
Narazie nie widzę powodu i takiej konieczności,żeby przechodzić w G12.
Jak już pisałem,miała być zwykła 8kW a że jest mocniejsza ponadstandartowa to nie znaczy,że muszę od razu grzać w G12 a rachunki w G11 będą i tak niższe niż zakładałem przy grzaniu prądem,z tym,że bez konieczności podporządkowywania życia pod G12.
Gdyby był prąd,zapewne grzałbym w II taryfach ale skoro mam COP>1 także pierwszy sezon będzie na pewno w G11 a pompa jest inwentorowa także nadmiaru mocy nie ma.

Powiem szczerze, że wcale się nie dziwie. Ja gdyby nie G12w też bym został przy G11, bo bardziej cenię sobie komfort niż oszczędzanie. Nie chodzi tu w cale o pompę bo ją można bardzo dobrze ustawić do pracy w II taryfie, ale o takie prozaiczne czynności jak pranie, suszenie, gotowanie, porządki itp. - mi wyszło, że najwięcej robię tego w weekendy i dlatego G12w była dla mnie idealna, ale gdybym miał do wyboru tylko zwykłą G12 to pozostałbym przy G11:)

Pyxis
28-11-2013, 10:47
Z drugiej strony się nie dziwie,zapas mocy grzewczej wpływa pozytywnie na psychikę,jest się panem sytuacji ;)

Nie chodzi tu o psychike ale o fzyke. Majac pompe 9kW w 2h taniego pradu w dzien jestem w stanie na cele CO pozyskac 11,5kWh energii a majac 12,6kW pozyskuje jej 19kWh. To bardzo pozytywnie wplywa na komfort cieplny nie generujac dodatkowych kosztow.

malux20
28-11-2013, 10:48
witam

obecnnie w pompach ciepła Atlantic Alfea Extensa pompa jest elektroniczna
i o ile dobrze pamiętam maksymalny pobór prądu przez pompę obiegową to 70W

pozdrawiam

U MNIE NA MAXA TO PRAWIE 130 W.
PEWNIE TA ELEKTRONICZna ma zmienny pobór.
pytam się ponieważ znajomy założył 16kw piec z podajnikiem i ma założone willo na zasilaniu wyświetla mu 10 w a na powrocie druga pompka bierze 3 w.

w większości przychylam się słowom łukasza .
z tym przewymiarowaniem - cały czas jestem z tego zadowolony.

map78
28-11-2013, 10:52
Nie chodzi tu o psychike ale o fzyke. Majac pompe 9kW w 2h taniego pradu w dzien jestem w stanie na cele CO pozyskac 11,5kWh energii a majac 12,6kW pozyskuje jej 19kWh. To bardzo pozytywnie wplywa na komfort cieplny nie generujac dodatkowych kosztow.

No ale ten rachunek sprawdzi się tylko w przypadku pompy on/off. Przy inventerze to już chyba tak nie działa:confused:

Pyxis
28-11-2013, 10:58
No ale ten rachunek sprawdzi się tylko w przypadku pompy on/off. Przy inventerze to już chyba tak nie działa:confused:

Przy inwerterze jest raczej gorzej z wykorzystaniem taniego pradu, chyba ze zmusisz sterowanie pompy, zeby uwzglednilo kaganiec czasowy. Z tego co czytalem tutaj, to moze byc to klopotliwe.

malux20
28-11-2013, 10:59
adig ty cwaniaku masz grunt przy powietrznej to mniej ciekawie
choć ja i tak w tym roku zaryzykuje -nastawie grzanie w nocnej
tym bardziej że sobota i niedziela tak mi doładują że poniedziałek to będzie takie uzupełnianie.
adiqq jakie masz obserwacje z wykorzystaniem taryf.
wszystko poza grzaniem spokojnie wyjdzie 50/50 w taryfach?

Pyxis
28-11-2013, 11:00
chyba że arturo prowadzi eksmeryment o którym kiedys wspominał - że przez rok pomieszka z G11, PC ustawi do pracy w taniej taryfie i zobaczy jak wyjdzie zużycie. I potem zmieni.


Tylko, ze on sie do tego nie przyna. Bedzie twierdzil, ze ma wszystko przemyslane i policzone, tylko nagle dostal super ogerte na G12 no i zmienil. Inaczej mial by nadal G11 i bedzie ja wszytkim polecal (tak samo jak za "ciasne" pompy ciepla, albo grzanie kospelem obecnie). ;)

malux20
28-11-2013, 11:04
pyxis zrobisz kaganiec na tanią i heja.
ale wiatraki słychać trochę.
tutaj trzeba dodać że przy kagancach krótkich temp zasilania może być większa a to nie wpływa korzystnie na cop

ps mi podlicznik od pompy zbiera całą kotłownię [reku, ggwc, uzdatnianie wody, 1 gniazdko zewnętrz-czasami podłączałem do niego kosiarkę
CZYLI JESTEM JEDYNYM UCZCIWYM NA FORUM ponieważ dorzucam kosiarkę do grzania

map78
28-11-2013, 11:07
jesteś w błędzie....ustawiając PC pod pracę w taniej taryfie i wszystkie inne (prozaiczne) czynności wykonując w drogiej - i tak się opłaci G12
mając podlicznik i wiedząc ile się zużyje/zużywa kwh na cele CO+CWU to bardzo łatwo policzyć


U mnie nie do końca:) A to z powodu, że posiadam takie wspaniałe urządzenie jak suszarka do ubrań, która zużywa więcej prądu niż pompa;) Przy dwójce dzieci muszę zrobić tych prań sporo. Poza tym mam jeszcze dwa duże akwaria (400l i 150l), które też trochę ciągną i tak np w październiku na co+cwu zużyłem 480kWh a na cele bytowe 560kWh więc "ulokowanie" tego wszystkiego w zwykłej G12 byłoby ciężkie i być może nawet wyszłoby trochę taniej, ale raczej kosmetycznie - więc gra nie warta świeczki:) Natomiast przy G12w w II taryfie udaje mi się zmieścić ok 75% zużycia i tu już oszczędności są zauważalne.

Pyxis
28-11-2013, 11:08
pyxis zrobisz kaganiec na tanią i heja.
ale wiatraki słychać trochę.
tutaj trzeba dodać że przy kagancach krótkich temp zasilania może być większa a to nie wpływa korzystnie na cop


Ale wtedy sterowanie daje 100% mocy, czy jeszcze cos tam sobie "kombinuje"?
Straty na COP to pikus w poroiwaniu z oszczednosciami na koszcie kWh. Tym sie nie przejmuj.

Pyxis
28-11-2013, 11:12
U mnie nie do końca:) A to z powodu, że posiadam takie wspaniałe urządzenie jak suszarka do ubrań,

Tez uzywam i praktycznie wszytkie "szmaty" w niej suszymy. Spokojnie da sie zaplanowac jej prace w taniej (mam opcje opoznionego startu, ale to juz chyba standard jest - moje urzadzenie ma 6 lat). Jak mialem G12 to tak chodzila i teraz jak mam G12g tez.

lukasza
28-11-2013, 11:14
A choćby tutaj:

No jeśli zależy Ci aby mieć ostatnie słowo to już milczę, ale chyba satysfakcji nie da Ci informacja, że od Twojego wczorajszego wpisu na forum ino 16 z 18 wpisów w tym wątku dotyczy tego co niby nie istnieje i jest bzdruą ... a dać im popisać na forum i spokojnie można tak 100 wpisów zrobić w 2 dni o "problematyce" przewymiarowania.

Jeszcze raz Ci napiszę bo chyba nie chcesz mnie zrozumieć: nie pisałem, że 9KW w takim domu nie da rady, nie pisałem że PC musi być przewymiarowana. Ja pisałem, że trend forum jest inny. Ty się do niego nie zaliczasz, ale wielu tych którzy doradzają Panu od którego domu rozmowa się zaczęła już tak! I tylko na to zwracałem mu uwagę. Nie uważaj siebie za całe forum. Jakbyś czytał dokładnie i pamiętliwie to Pan zaczął od wpisu (ten na który odpowiedziałem a Ty z nim się tak nie zgadzasz), że nie ma czasu przeczytać 600 stron watka. Co za tym idzie nie spotkała się z opinią np: Karbona.

Kończę to bazgranie i pozdrawiam. Myślę, że osoba która chciała rady wyczuła co chciałem jej powiedzieć przy kalkulacji, jak różne są podejścia, zalety i wady obu systemów, pułapki w wycenach.

niedowiarek
28-11-2013, 11:15
Nie wiem jak u was, ale w PGE wystarczy 30% zużycia w nocnej taryfie, żeby płacić taniej w G12 niż G11. Mam to sprawdzone w praktyce w kilku budynkach po rodzinie. Do zużycia w takich proporcjach nie trzeba mieć pompy ciepła ani ustawiać trybu życia pod strefy czasowe :no:. A to, że pompę akurat posiadam i nastawiłem z priorytetem na taryfę nocną to tylko dodatkowe, wcale niemałe, oszczędności. A na domiar od wiosny mam G12w :) i teraz to już wcale nie spoglądam na zegarek, a średnia cena z ostatniej faktury wyszła 47 gr. W zimie będzie jeszcze taniej.

niedowiarek
28-11-2013, 11:26
mi podlicznik od pompy zbiera całą kotłownię [reku, ggwc, uzdatnianie wody, 1 gniazdko zewnętrz-czasami podłączałem do niego kosiarkę
CZYLI JESTEM JEDYNYM UCZCIWYM NA FORUM ponieważ dorzucam kosiarkę do grzania

:lol2::lol2::lol2:

Ja mam wszysko na prąd i liczę wg średniej ceny z faktury. Muszę wywalić kosiarkę spalinową i kupić elektryczą to będę drugim uczciwym...:p

malux20
28-11-2013, 11:27
dzięki za info
zauważyliscie że u nas kazda taryfa się sprawdzi
chłopakom przy kablach już nie
plus też taki zauważyłem że przy pompie każdy trzyma temp jaką chcę
przy kablach idzie zauważyć widełki 18-22

map78
28-11-2013, 11:28
Tez uzywam i praktycznie wszytkie "szmaty" w niej suszymy. Spokojnie da sie zaplanowac jej prace w taniej (mam opcje opoznionego startu, ale to juz chyba standard jest - moje urzadzenie ma 6 lat). Jak mialem G12 to tak chodzila i teraz jak mam G12g tez.

Pyxis wszystko da się zrobić:) Ja też mam opóźnienie startu, ale dla mnie rozpoczynanie prania o 2200 nie jest komfortowe i nie chciałbym się temu podporządkowywać. Co nie znaczy, że wszyscy tak mają, dla niektórych to nie problem, a dla jeszcze innych to komfort - bo taki mają tryb życia. Dlatego dostawca prądu zróżnicował ofertę żeby każdy wybrał co jemu najbardziej odpowiada:)

niedowiarek
28-11-2013, 11:38
... Dlatego dostawca prądu zróżnicował ofertę żeby każdy wybrał co jemu najbardziej odpowiada:)

Akurat dostawcy najbardziej zależy na równomiernym obciążeniu a nie na wygodzie odbiorcy :P

map78
28-11-2013, 11:47
policzyłem teraz dla cen aktualnie u nas obowiązujących - granicą opłalnośći jest na 34% zużycia w taniej taryfie. każdy % zużycia więcej to oszczędność w porównaniu do G11


Ja też właśnie policzyłem:) U mnie jest to aż 41%, ale miałeś rację przy moim zużyciu miesięcznym zakładając 50/50 dla G12 wychodzi taniej o 12zł niż w G11 - czyli czteropaczek miesięcznie jest:P

malux20
28-11-2013, 12:18
jakieś w końcu ludzkie jednostki miar-czteropaki
ADIqQ widać że jesteś mądry chłop to jak podpowiadasz brać g12w?

ferrit
28-11-2013, 12:37
Widzę, że tutaj idzie dyskusja o taryfach więc się dopnę. Właśnie otrzymałem rachunek za energię z 2 miesiące: 17.09..18.11. Taryfa G12. Zużycie:
1T = 384 kWh
2T = 744 kWh
Suma 1128 kWh. Daje to w G12 do zapłaty 490zł. Podstawiając to zużycie do cen G11 wychodzi mi 650zł. Więc mam 160zł oszczędności na 2 miesiące.
Sama PC zużyła w tym okresie:
1T = 30 kWh
2T = 571 kWh
Suma 601 kWh. Daje to w G12 do zapłaty 208zł a w G11 byłoby 355zł (tutaj liczę samo zużycie bez opłat dodatkowych, stałych itp).
Idzie coraz chłodniej i przy mojej małej PC do wielkości domu w miarę dłuższej pracy PC w 1T oszczędność może nie być taka wysoka miedzy G12 a G11. Poczekamy.. Zobaczymy...

map78
28-11-2013, 12:50
Wyliczyłem sobie granicę opłacalności dla wszystkich taryf Energa Północ i tak:
G12 - od 41% w taniej taryfie idzie na + względem G11
G12w - od 52%
G12r - od 44%
Z tego wynika, że G11 nigdy się nie będzie opłacała, bo umówmy się, że uzyskać stosunek 50/50 to można w zasadzie bez żadnych wyrzeczeń. Powyższe wyliczenia obrazują również, że taryfa weekendowa w zasadzie jest najmniej opłacalna w sensie ekonomicznym ale za to najłatwiej tu o uzyskanie dobrego stosunku bo godzin II taryfy jest najwięcej - więc jest najwygodniejsza. Ale prawdziwą gratką dla pompiarzy jest ta G12r bo cena 1kWh w taniej taryfie to tylko 0,2084 brutto a tanie godziny to 2200 - 0700 i 1300 - 1600 więc 2 godz lepiej w stosunku do G12.

malux20
28-11-2013, 12:53
adiqq chyba g12w zamówię
map mądrze prawisz - ale ta sobota i niedziela i święta wygodna jest dla leni

Arturo72
28-11-2013, 13:03
Suma 1128 kWh. Daje to w G12 do zapłaty 490zł. Podstawiając to zużycie do cen G11 wychodzi mi 790zł. Więc mam 300zł oszczędności na 2 miesiące.
..
U mnie w G11 1128kWh dałoby 642zł ze wszystkimi opłatami stałymi.

Arturo72
28-11-2013, 13:08
Za poprzednie dwa miechy za 850kWh w G11 zapłaciłem 486zł.

ferrit
28-11-2013, 13:17
Mój błąd - do brutto dodałem vat. Już poprawiłem ten post.

map78
28-11-2013, 13:49
map mądrze prawisz - ale ta sobota i niedziela i święta wygodna jest dla leni

No ja jestem leniem:) Otwarcie się do tego przyznaję i dlatego mam pewność, że dla mnie G12w jest najlepsza. Gdybym postawił na maksymalne oszczędności to pewnie wybrał bym G12r i narzucił sobie odpowiedni dryl, ale znam siebie i wiem, że nie jestem tego typu człowiekiem i szybko bym odpuścił:)

malux20
28-11-2013, 14:50
ENERGA MI PRZYSŁAŁA CIEKAWĄ OFERTĘ


opcja dodatkowa2
wybieram100%zielonej energii.stawka za energię elektryczną zostanie ZWIĘKSZONA o 3,3%.
energia elektryczna zakupiona przez energa-obrótsa sprzedawana w ramach oferty w całości została wytworzona w odnawialnych żródłach energii
:jawdrop: głupi jestem czy tylko mi się wydaję?

mar1173
28-11-2013, 15:33
Pyxis wszystko da się zrobić:) Ja też mam opóźnienie startu, ale dla mnie rozpoczynanie prania o 2200 nie jest komfortowe i nie chciałbym się temu podporządkowywać. Co nie znaczy, że wszyscy tak mają, dla niektórych to nie problem, a dla jeszcze innych to komfort - bo taki mają tryb życia. Dlatego dostawca prądu zróżnicował ofertę żeby każdy wybrał co jemu najbardziej odpowiada:)



A kto cię zmusza do prania o 22. U mnie ostatnio na bytowym tylko zmywarka ustawiana na noc ale to wynika raczej z trybu życia niż z taryf, pozostałe łącznie z pralką jak sie komu podoba. Zresztą oprócz mnie to nikt nie wie jakie ta tańsza taryfa ma godziny. Wynik w listopadzie- bytowy 35% w taniej, PC- 75% w taniej.
Mimo słabego wyniku na bytowym w listopadzie i tak jestem do przodu

Najgorszy wynik średniej z faktury za miesiące czerwiec- lipiec- 0,54zł/kWh, najlepszy styczeń - luty - 0,44zł/kWh

G11 to ok 0,63zł/kWh. Ja mam G 12. W G12w przegieli z cenami- 0,40 i 0,80.

malux20
28-11-2013, 15:37
MAR A rozglądałeś się za innym dostawcą prądu?

jasiek71
28-11-2013, 15:38
Tez uzywam i praktycznie wszytkie "szmaty" w niej suszymy.
taaa...
a potem ekscytacja przy liczniku PC ...;)

malux20
28-11-2013, 15:40
jasiu sugerujesz żo on tą suszarką?
no wiesz co

jasiek71
28-11-2013, 15:43
jasiu sugerujesz żo on tą suszarką?
no wiesz co
powiedz mi czym to się różni od "farelki" pod względem wydzielania ciepła ...?

malux20
28-11-2013, 15:48
powiedz mi czym to się różni od "farelki" pod względem wydzielania ciepła ...?

no masz racje w sumie.
a już się martwiłem że sugerujesz że on robi z nią to co globisz ze scenografią ostatnio.

Pyxis
28-11-2013, 15:55
taaa...
a potem ekscytacja przy liczniku PC ...;)

Moze mam tez nie gotowac na indukcji, bo sobie bytowe podniose? Komfort kosztuje a suszarka pracuje sobie na stryszku bo i glosna i to co z niej wyleci jako "cieplo" raczej nadaje sie do wentylacji.

Pyxis
28-11-2013, 15:55
powiedz mi czym to się różni od "farelki" pod względem wydzielania ciepła ...?

Kup sobie kiedys to ocenisz. Tak to tylko kablarska paranoja jest. :)

jasiek71
28-11-2013, 15:59
Moze mam tez nie gotowac na indukcji, bo sobie bytowe podniose? Komfort kosztuje a suszarka pracuje sobie na stryszku bo i glosna i to co z niej wyleci jako "cieplo" raczej nadaje sie do wentylacji.
a no tak...
zawsze jak już coś wydziela ciepło to jakimś dziwnym trafem zawsze wszędzie tylko nie w chałupie...:lol2:
dziwnym zbiegiem okoliczności praktycznie zawsze u posiadacza PC...;)

Pyxis
28-11-2013, 16:01
a no tak...
zawsze jak już coś wydziela ciepło to jakimś dziwnym trafem zawsze wszędzie tylko nie w chałupie...:lol2:
dziwnym zbiegiem okoliczności praktycznie zawsze u posiadacza PC...;)

Wyobraz sobie, ze mam tez piekarnik, toster i (o zgrozo!!!) suszarke do wlosow! Do tego jeszcze uzywam czasami tych urzadzen. :D

Nie musze grzac chalupy smrodkami z roznych urzadzen.

jasiek71
28-11-2013, 16:05
Wyobraz sobie, ze mam tez piekarnik, toster i (o zgrozo!!!) suszarke do wlosow! Do tego jeszcze uzywam czasami tych urzadzen. :D

Nie musze grzac chalupy smrodkami z roznych urzadzen.

nie musisz ale i tak grzejesz ...;)

Pyxis
28-11-2013, 16:06
nie musisz ale i tak grzejesz ...;)

TVkiem tez grzeje i co z tego?
Ale ciepla ze "szczocha" juz nie odzyskuje, a Ty jak najbardziej. ;)

jasiek71
28-11-2013, 16:14
Ale ciepla ze "szczocha" juz nie odzyskuje, a Ty jak najbardziej. ;)
jakoś nie przypominam sobie abym "cedził kartofelki" pod prysznicem ale skoro tak kojarzysz to znaczy że masz taki nawyk ...;)

Pyxis
28-11-2013, 16:21
jakoś nie przypominam sobie abym "cedził kartofelki" pod prysznicem ale skoro tak kojarzysz to znaczy że masz taki nawyk ...;)

A diabli Cie tam wiedza co Ty pod tym prysznicem robisz, ze tyle energii odzyskujesz. ;)

mar1173
28-11-2013, 16:53
MAR A rozglądałeś się za innym dostawcą prądu?

Właśnie bawiłem się kalkulatorem na ure.gov.pl i wychodzi mi że DUON do połowy przyszłego roku jest ok - 0,23 i 0,67 później 0,23 i 0,75 już troche gorzej,
ENERGA 0,29 i 0,62

Wyszłoby ok 400zł rocznie taniej niż obecnie. Cały rachunek na prąd zamknał by się kwotą ok 2900zł/rok


W Enerdze droga taryfa jest tańsza niż u mnie G11.

Tylko nie wiem czy nie ma jakiegoś haczyka.

Edycja.
W DUONIE wchodzi w grę jeszcze G12w dodatkowe prawie 200 zł na +

kbab
29-11-2013, 08:14
Mam fakt tar G12g z mieszkania ogrzewanego piecami akumulacynymi, od 22.05 do 20.11 WT/NT 461/1736 (tania 79%), Z/Z 887,73zł/2197kWh=0,4041zł/kWh

Pyxis
29-11-2013, 09:42
Mam fakt tar G12g z mieszkania ogrzewanego piecami akumulacynymi, od 22.05 do 20.11 WT/NT 461/1736 (tania 79%), Z/Z 887,73zł/2197kWh=0,4041zł/kWh

To pdaj dane dotyczace zuzycia w taryfach i ceny pradu, a nie jakies srednie z ktorych nic nie wynika.

malux20
29-11-2013, 09:56
cwu w listopadzie wyjdzie u mnie max 110 kwh.

Pyxis
29-11-2013, 10:19
cwu w listopadzie wyjdzie u mnie max 110 kwh.

Tylko nadal nie wiadomo czy sie rzadko myles, czy masz "fenomenalna" sprawnosc pompy. Trzeba podawac zuzycie CWU bo inaczej to nic nie znaczy. Pisalem juz wczesniej, ze to porowanie w stylu: "Wrobelek tym sie rozni, ze ma jedna nozke bardziej."

Pyxis
29-11-2013, 10:48
niech poda chociaż ilość ZWU ile poszło w tym okresie - można z dobrym przybliżeniem przyjąć, że 55% z ZWU to CWU (tak kiedyś czytałem)

To tez zalezy od wielkosci sumarycznego zuzycia przez rodzine. Im wiecej zuzywaja ogolnie, tym wiekszy procent z tego to CWU. Posrednio fizjologia steruje tym ile wypuszczamy co miesiac wody w kibelki i jest to ilosc <> stala, sobniczo przypisana. Reszta to jest praktycznie CWU, bo zmywarka i pralka ogromnych ilosci nie biora i tez raczej podobne w kazdym miesiacu. :)

malux20
29-11-2013, 12:00
6m3 +-

Pyxis
29-11-2013, 12:54
6m3 +-

Jesli to calkowite, to raczej nalezych do tych mniej rozrzutnych. to sie przeklada automatycznie na nizsza ilosc kWh.

malux20
29-11-2013, 14:06
w przyszłym roku bez jaj zaczne hartować się jak lobo do końca listopada w jeziorze:P

mar1173
29-11-2013, 14:42
6m3 +-

A to cała woda czy tylko CWU?

malux20
29-11-2013, 14:53
cały dom
nigdy tego dokładnie nie spisywałem no ale coś koło tego wychodzi.

mar1173
29-11-2013, 15:03
To troche dużo. U mnie 1m3 cwu w listopadzie to 14,22kWh a będzie ich ok 8,5 czyli ok 120kWh

malux20
29-11-2013, 15:14
pewnie tak
tylko te kubiki +- podaje
a teraz cwu idzie na podliczniku z co jedynie sprawdzam konkretnie w niektóre dnii

kbab
29-11-2013, 16:03
To pdaj dane dotyczace zuzycia w taryfach i ceny pradu, a nie jakies srednie z ktorych nic nie wynika.
Masz problem z odczytaniem??? Przecież dane podałem z faktury - specjalnie dla Ciebie podam jeszcze raz - tar G12g,
Zużycie w kWh
dzienna (WT) 461
nocna (NT) 1736
Razem 2197
Koszt 887,73zł
Podałem też wykorzystanie tar nocnej (79%), oraz koszt jednostkowy tj 0,4041zł/kWh

Arturo72
29-11-2013, 19:07
To troche dużo. U mnie 1m3 cwu w listopadzie to 14,22kWh a będzie ich ok 8,5 czyli ok 120kWh
Ja zużywam ok.10-12m3 zwu miesięcznie...

mar1173
29-11-2013, 19:51
Ja zużywam ok.10-12m3 zwu miesięcznie...

U mnie ok.14

syberia
29-11-2013, 20:01
u mnie 11 m3 na dwie osoby , kiedyś zmierzyłam córkę 120 l na prysznic

Kristof_30
13-12-2013, 18:15
Witam wszystkich, czy ktoś może mi powiedzieć jakie ma być ciśnienie utrzymywane na zegarze przedstawionym na zdjęciu ? 230055

oberwatorPC
13-12-2013, 18:58
Witam wszystkich, czy ktoś może mi powiedzieć jakie ma być ciśnienie utrzymywane na zegarze przedstawionym na zdjęciu ? 230055

0,55 do 1.9 bara lub 0,055 do 0,19MPa

Kristof_30
13-12-2013, 19:01
Ton znaczy ile ma być na manometrze bo przy 1,1 włącza się błąd h62

oberwatorPC
13-12-2013, 19:06
Ton znaczy ile ma być na manometrze bo przy 1,1 włącza się błąd h62

Ciśnienie masz dobre tylko przepływu nie masz. Sprawdz czy jakiś zawór nie jest zamknięty, czy chodzi ci pompka obiegowa, może masz siłowniki w podłogówce i zamykają obiegi przyczyn może być wiele.

mar1973
13-12-2013, 19:16
Ton znaczy ile ma być na manometrze bo przy 1,1 włącza się błąd h62

witam

czy pompa już poprawnie działała przez dłuższy czas?

pozdrawiam

map78
13-12-2013, 21:37
Ton znaczy ile ma być na manometrze bo przy 1,1 włącza się błąd h62

Tak jak koledzy pisali ciśnienie masz dobre. Zacznij od wyczyszczenia filtra na rurze od powrotu, sprawdź czy odpowietrzniki działają, zobacz czy pompa obiegowa kręci i czy w niej również nie ma powietrza.

pychy
14-12-2013, 08:14
U mnie przy identycznym ciśnieniu pojawiał sie H62 ale instalacja byla zapowietrzona. Po odpowietrzeniu jest już OK, a ciśnienie dalej to samo.

Kristof_30
14-12-2013, 08:24
Dziękuje za podpowiedzi.

fachman19
16-12-2013, 07:42
A moje wierzytelności Murator wymazał.
Ale one są

Sławek...
16-12-2013, 10:31
Z rozmów na pw. wynika że "ten o którym pisać nie wolno" wnikliwie śledzi FM (reaguje po negatywnych wpisach w 5 min. na pw.). Znając jego zaangażowanie w dyskusję na FM, nie wierzę żeby się nie udzielał. Jak myślicie, który to on:yes:. (Ostatnio rzadko tu zaglądam). Oczywiście nie doczekałem się ani serwisu ani zwrotu 2000zł. Użytkownicy PC łączcie się. Pozdrawiam.

myślisz, że uzależnienie od forum nie pozawala mu się od niego uwolnić?
skoro tak jest jak piszesz to jestem pewien że dalej łowi ;)

malux20
16-12-2013, 11:01
no bez jaj przecież wiadomo[ale czy w jednej postaci? he he]
pozdrawiam kolege ............sia.

Pyxis
16-12-2013, 13:08
no bez jaj przecież wiadomo[ale czy w jednej postaci? he he]
pozdrawiam kolege ............sia.

mkSilesia ?

malux20
16-12-2013, 13:13
nie

malux20
16-12-2013, 13:38
komedia ,komedia.
osoba która wam wszystkim przy sprzedaży pompy liczyła jakie da ona oszczędności założyła sobie w nowym domu do grzania oczywiście coś innego.
dla ułatwienia dodam że w jednym z wątków najeżdza tam na wypowiadających się pompiarzy-coś w stylu nawróconego prawicowego dziennikarza piszącego teraz w wyborczej.
nawrócony zawsze jest bardziej wierzący żeby się przypodobać.
wiem że powinienem napisać kto to ale niech się chłopaki ewentualnie sparzą-skoro już tam piszę że lubi bawić się w instalacje[no a teraz to już w ogóle biznes międzynarodowy prowadzi.]

plusfoto
16-12-2013, 13:49
malux nie bądź wiśnia i wypluj tą pestkę.:popcorn:

malux20
16-12-2013, 14:08
bądżccie spokojni- ów on teraz jest zadeklarowanym przeciwnikiem pomp do co
generalnie teraz zwrot pompy wyliczył sobie na ćwierć wieku-a jak wam podawał wcześniej?

malux20
16-12-2013, 14:10
mogę tylko zaapelować-ikoś no ujawnij się.
nie bądż maxikac zdrojowy

jego nowy nick jest przewrotny

Sławek...
16-12-2013, 17:06
jego nowy nick jest przewrotny

oj malux, malux.. wiesz to o czym my nie wiemy i bawisz się z nami w jakieś szarady...
a gdzie go szukać? ;)

fachman19
16-12-2013, 18:20
malux nie bądź wiśnia i wypluj tą pestkę.:popcorn:

Wypluj ,wypluj dla niego to i tak deszcz .Możesz nawet nasikać. Winna jest przecież jego spółka nie on.

R&K
16-12-2013, 18:44
Ja zużywam ok.10-12m3 zwu miesięcznie...

to gdzie uzasadnienie dla Twojej WANNY i PC ? miałeś tyle wody zużywać ... ?? ja przy prysznicu zużywam niewiele mniej ... i nie potrzebuje PoCoMiTo :P

Arturo72
16-12-2013, 19:24
to gdzie uzasadnienie dla Twojej WANNY i PC ? miałeś tyle wody zużywać ... ?? ja przy prysznicu zużywam niewiele mniej ... i nie potrzebuje PoCoMiTo :P
c.o+cwu=niższe rachunki przy pompie,rzecz oczywista.

Arturo72
16-12-2013, 19:26
święte słowa, święte slowa
Ja zużywam średnio więcej....tylko że nigdy nie podpierałem się takim argumentem
Proponuję wyrzucić pompę i kupić Kospela...
Już pisałem jakie mam określenie na ludków,którzy przyklaskują bezmyślnie uszkami i rączkami...