PDA

Zobacz pełną wersję : Pompy ciepła powietrze woda



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 [51] 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74

ZbyszekT
01-01-2014, 21:25
A moge spytac ile dzis jest warta?
:)
A jakie to ma znaczenie, skoro jej nie sprzedaje?

ZbyszekT
01-01-2014, 21:45
Z ciekawosci... Podasz?
1'999PLN
Poczułeś się lepiej?
Głupi Niemiec kupił nowy samochód, a mądry Polak odkupił go po 8 latach?

mkm silesia
01-01-2014, 21:47
E tam jak byłem na budowie w brd to tam też jeździły logany ciekawe czy na brd robią na lepszych materiałach te autka

mar1173
02-01-2014, 03:08
A ja nie popieram! Bo to, że pompa pracuje tylko w taniej taryfie ma bezpośredni wpływ na wypracowany całoroczny stosunek tania/droga w prądzie dwutaryfowym. A od tegoż stosunku zależna jest cena średnia 1kWh Gdyby nie ta pompa to Pyxis nie wypracowałby takiego stosunku i w rezultacie zapłaciłby więcej za zużycie prądu bytowego, więc gdzieś trzeba to uwzględnić - lub nie podawać takich obliczeń bo one nie mogą być żadną skalą porównawczą dla kogokolwiek oprócz Pyxisa.

Nie rozumiem co ma praca PC w taniej taryfie do kosztu prądu bytowego. Ja liczę średnią osobno dla PC i osobno dla domu. Wpływ ma tylko ilość zużytych kWh na które rozbite zostaną opłaty stałe. Przy moim zużyciu jest to ok 2gr/kWh. Gdyby PC pracowała tylko w drogiej taryfie koszt bytowego byłby taki sam. Gdybym nie miał PC i zużycie 2500 kWh zamiast 7000 to średnia dla domu wzrosła by o ok 3 gr do poziomu 0,59 zł/kWh. Natomiast gdybym grzał pradem i zużywał w sumie 15000kWh to średnia dla domu spadła by do poziomu 54gr/kWh przy zachowaniu takich samych proporcji tania/droga.

Moje średnie roczne przy G12 i-0,71 II-0,355 z opłatami stałymi
0,40zł/kWh CO+CWU
0,56zł/kWh DOM
0,46zł/kWh Śr dla całośći


Jeśli chodzi o miesiące letnie -czerwiec-wrzesień gdzie zużycie przez PC jest symboliczne -339,70kWh za 4miesiące

0,40zł/kWh CO+CWU
0,58zł/kWh DOM
0,52zł/kWh Śr dla całośći

G11 to ok 65gr/kWh

sSiwy12
02-01-2014, 07:52
Ciekawe czy w razie awarii trzeba do juli dostarczyć na wymianę jednostkę jak to jest z innymi market-owymi wyrobami - zapotniałem zapytać.


To zależy (tak jak w każdym innym przypadku, z jakiego tytułu reklamacja.

Jeśli z tytułu gwarancji, to na warunkach gwaranta, tzn. najczęściej na własny koszt dostawa i odbiór.

Jeśli z tytułu niezgodności towaru z umową - to wszystko na koszt sprzedawcy i nie ma wymogu dostarczenia, bo wszelkie koszty ponosi sprzedający.

mar1173
02-01-2014, 08:19
dla mnie osobiście ma - bo gdyby nie PC, to nie miałbym nigdy G12
po założeniu PC i zamieszkaniu, 1 tydzień miałem G11 - od razu poleciałem zmienic, bo zrobiłem sobie kilka symulacji i za każdym razem wszysło mi że się opłaca w skali roku. Bez PC na pewno bym został przy G11

Ja nie muszę robić symulacji i co bym nie robił G12 zawsze wychodzi taniej nawet bez PC. Co do komfortu to w zasadzie zmywarka w taniej a pralka w zasadzie pól na pół, reszta jak leci. PC oczywiście przeważnie w taniej.

sSiwy12
02-01-2014, 08:44
Jula ma akurat gwarancje nie odstajaca od renomowanych producentow.
Znam przypadek z forum gdzie PC sie zepsula akurat przed uplywem 5 lat... Klient dostal zupelnie nowa...

5 letnia gwarancja dotyczy tylko i wyłącznie kompresora - pozostałe elementy PCi 2 lata

map78
02-01-2014, 09:49
Ja nie muszę robić symulacji i co bym nie robił G12 zawsze wychodzi taniej nawet bez PC. Co do komfortu to w zasadzie zmywarka w taniej a pralka w zasadzie pól na pół, reszta jak leci. PC oczywiście przeważnie w taniej.

To oznacza, że prowadzisz nocny tryb życia, albo u Twojego operatora, żeby oszczędzać do G11 wystarczy osiągnąć stosunek ok 25/75 (tania/droga). U mnie aby oszczędzać w G12 trzeba mieć stosunek 42/58, a to bez pracy pompy w II taryfie nie byłoby możliwe przy moim trybie życia.
Jako ciekawostkę powiem, że ja korzystałem z taryfy G12w już 2 lata, przed instalacją PCi - przy tej taryfie opłacalność względem G11 zaczyna się po przekroczeniu stosunku 52/48, a najlepszym rezultatem jaki udało mi się osiągnąć bez PCi było 63/37 i wcale nie było to jak leci:no:, tylko pranie, suszenie i zmywarka w taniej. Po instalacji PCi i ustawieniu jej do pracy w II taryfie nie muszę już trzymać takiego reżimu by osiągnąć dobry stosunek=oszczędności.
I tak na przykład w październiku 2012 (bez PCi) miałem stosunek 60/40, a w październiku 2013 (z PCi) stosunek 80/20, co oznacza, że średnia cena za 1kWh spadła mi o ok 6gr.

mar1173
02-01-2014, 09:54
To oznacza, że prowadzisz nocny tryb życia, albo u Twojego operatora, żeby oszczędzać do G11 wystarczy osiągnąć stosunek ok 25/75 (tania/droga). U mnie aby oszczędzać w G12 trzeba mieć stosunek 42/58, a to bez pracy pompy w II taryfie nie byłoby możliwe przy moim trybie życia.
Jako ciekawostkę powiem, że ja korzystałem z taryfy G12w już 2 lata, przed instalacją PCi - przy tej taryfie opłacalność względem G11 zaczyna się po przekroczeniu stosunku 52/48, a najlepszym rezultatem jaki udało mi się osiągnąć bez PCi było 63/37 i wcale nie było to jak leci:no:, tylko pranie, suszenie i zmywarka w taniej. Po instalacji PCi i ustawieniu jej do pracy w II taryfie nie muszę już trzymać takiego reżimu by osiągnąć dobry stosunek=oszczędności.
I tak na przykład w październiku 2012 (bez PCi) miałem stosunek 60/40, a w październiku 2013 (z PCi) stosunek 80/20, co oznacza, że średnia cena za 1kWh spadła mi o ok 6gr.

żeby się nie powtarzać http://forum.muratordom.pl/showthread.php?191620-POMPA-CIEP%C5%81A-zu%C5%BCycie-pr%C4%85du&p=6294074&viewfull=1#post6294074

mar1173
02-01-2014, 10:02
To oznacza, że prowadzisz nocny tryb życia, albo u Twojego operatora, żeby oszczędzać do G11 wystarczy osiągnąć stosunek ok 25/75 (tania/droga). U mnie aby oszczędzać w G12 trzeba mieć stosunek 42/58, a to bez pracy pompy w II taryfie nie byłoby możliwe przy moim trybie życia.
Jako ciekawostkę powiem, że ja korzystałem z taryfy G12w już 2 lata, przed instalacją PCi - przy tej taryfie opłacalność względem G11 zaczyna się po przekroczeniu stosunku 52/48, a najlepszym rezultatem jaki udało mi się osiągnąć bez PCi było 63/37 i wcale nie było to jak leci:no:, tylko pranie, suszenie i zmywarka w taniej. Po instalacji PCi i ustawieniu jej do pracy w II taryfie nie muszę już trzymać takiego reżimu by osiągnąć dobry stosunek=oszczędności.
I tak na przykład w październiku 2012 (bez PCi) miałem stosunek 60/40, a w październiku 2013 (z PCi) stosunek 80/20, co oznacza, że średnia cena za 1kWh spadła mi o ok 6gr.

żeby się nie powtarzać http://forum.muratordom.pl/showthread.php?191620-POMPA-CIEP%C5%81A-zu%C5%BCycie-pr%C4%85du&p=6294074&viewfull=1#post6294074

edycja

G11 przy moim zużyciu to ok 65gr/kWh

map78
02-01-2014, 10:07
żeby się nie powtarzać http://forum.muratordom.pl/showthread.php?191620-POMPA-CIEP%C5%81A-zu%C5%BCycie-pr%C4%85du&p=6294074&viewfull=1#post6294074

No i wszystko jasne:yes: Czyli gdybyś nie miał PCi to wg cennika mojego operatora (Energa Operator - region Wejherowo) taniej wyszłaby Ci taryfa G11.

map78
02-01-2014, 10:28
No i wszystko jasne:yes: Czyli gdybyś nie miał PCi to wg cennika mojego operatora (Energa Operator - region Wejherowo) taniej wyszłaby Ci taryfa G11.

Ale w zeszłym roku:p W tym roku przy stosunku jaki podajesz dla bytowego, czyli 41/59 już byś nieznacznie zyskał;) Ceny się zmieniły:)

marcel_76
03-01-2014, 21:01
Witam. Czy ktoś mądrzejszy
może się wypowiedzieć na temat chińczyków meeting. interesuje mnie model md30d.
na ta chwile mam rrozlozona podlogowke w calym domu ok. 200 m2 po podlodze(ok. 1700mb rurki fi16) + garaz 40m2 napedzane to jest kominkiem z plaszczem 24KW + bufor kombinowany luxheizung fisch s14 1020/200 do tego na razie chcialbym podpiac jakies bardziej stale zrodlo ciepla .
Myślicie ża takie coś da radę podgrzać bufor do jakiś 40 stopni?

mkm silesia
03-01-2014, 21:29
Witam. Czy ktoś mądrzejszy
może się wypowiedzieć na temat chińczyków meeting. interesuje mnie model md30d.
na ta chwile mam rrozlozona podlogowke w calym domu ok. 200 m2 po podlodze + garaz 40m2 napedzane to jest kominkiem z plaszczem 24KW + bufor kombinowany 1020/200 do tego na razie chcialbym podpiac jakies bardziej stale zrodlo ciepla .

meeting robi też powietrzne ciekawe czy też na kapilarze?

Kamil_Idaredy
04-01-2014, 23:05
Cześć,
pewnie gdzieś to w tym wątku jest... tylko mam problem z odszukaniem

Podpowiedzcie jak rozwiązać temat sterowania podłogówką przy PPC ?
Jak to ugryźć przy całej akumulacji podłogówki ?
Całość domu będzie miała ogrzewanie podłogowe - czy warto miećsterownik w każdym pomieszczeniu (czy to sie sprawdzi)
Czy montować sterownik pogodowy ? jeżei tak to w jakim pomieszczeniu ? (najcieplejszym, najchłodniejszym?)

fachman19
05-01-2014, 06:34
Pogodowy tak >tylko pogodowy montuję się montuje się w " pomieszczeniu" najchłodniejszym najlepiej na dworze .
To znaczy czujnik na dworze sterownik może być w domu.

Podłogówka ma własność samoregulacji ,dale rade bez regulatorów w pomieszczeniach .ALE czasem nie działa tak jak chcemy ,wtedy warto zamontować tali regulator pokojowy .tam gdzie problem.Generalnie szkoda kasy na totalną regulacje

sid226
05-01-2014, 11:06
witam
czy może ktoś mi pomóc w obliczeniu kosztów instalacji i eksploatacji pompy ciepła dla domu ok 100m2 dokładnie Z229
http://z500.pl/projekt/203/Z229,energooszczedny-dom-z-duzym-pomieszczeniem-gospodarczym-i-wygodnymi-schodami/dane-ogolne.html?mirror=1

dodatkowo w domu bedzie zainstalowany kominek z rozprowadzeniem ciepłego powietrza dla wspomagania ogrzewania w zimie

ps. na działce nie mam gazu i szukam rozwiązania dla CO i ciepłej wody użytkowej

Arturo72
05-01-2014, 11:34
witam
czy może ktoś mi pomóc w obliczeniu kosztów instalacji i eksploatacji pompy ciepła dla domu ok 100m2 dokładnie Z229
http://z500.pl/projekt/203/Z229,energooszczedny-dom-z-duzym-pomieszczeniem-gospodarczym-i-wygodnymi-schodami/dane-ogolne.html?mirror=1 (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fz500.pl%2Fprojekt% 2F203%2FZ229%2Cenergooszczedny-dom-z-duzym-pomieszczeniem-gospodarczym-i-wygodnymi-schodami%2Fdane-ogolne.html%3Fmirror%3D1)

dodatkowo w domu bedzie zainstalowany kominek z rozprowadzeniem ciepłego powietrza dla wspomagania ogrzewania w zimie

ps. na działce nie mam gazu i szukam rozwiązania dla CO i ciepłej wody użytkowej
Zużycie energii na ogrzewanie tego domu zależy od tego jak go zbudujesz,bo może wynosić 6000kWh ale równie dobrze 3000kWh co przy pompie ciepła powietrznej będzie się równało odpowiednio ok.2400kWh lub 1200kWh.
Druga sprawa,zależy czy będzie się grzało w taryfie G11 czy G12,gdyż cena kWh w G11 będzie ok.0,55zł a średnia cena w taryfie G12 ok.0,45zł/kWh.
Zużycie na cele cwu przyjmij ok.3000kWh na rok co przy pompie będzie ok.1200kWh.
Jeśli dom będzie zbudowany wg norm powinna wystarczyć powietrzna pompa o mocy ok.7kW,której koszt to ok.14tys.zł,jeśli zbudujesz dom poniżej norm,dobrym jak nie lepszym rozwiązaniem będzie ogrzewanie prądem czyli podłogówką i piecykiem elektrycznym za 2,5tys.zł
Teraz wykaż się inwencją i zastanów się jak ten dom zbudujesz ;)

r2req
05-01-2014, 20:50
witam ponownie,

pc pw chodzi już ze 3 mce, rachunki za prąd nie powalają (zima ciepła) pomimo, że dom wciąż w budowie nie zamieszkaly

aczkolwiek jest 1 denerwująca rzecz, którą postanowiłem rozwiązać:

temp. pom. ustawiona na 19.4C, dom dość długo utrzymuje ciepło i gdy PC znów się załącza to podłoga jest już dość wychłodzona i PC przez 30 min nie daje rady osiągnąć 25C na powrocie, więc wspomaga się grzałką (czoywiście tylko przez jakiś czas ale jednak) - 230 m3 podłóg

rozwiązania:

A) chyba najprostsze aczkolwiek jeszcze nie sprawdzałem i n ie wiem czy skuteczne - zwiększyć bieg obiegówki - w tej chili chodzi na pierwszym
C) zrobić taki krótki obieg aby oszukać temp. na powrocie: z zasilania podłogówki krótki (0,5m) obieg wpadający prosto do powrotu (podnosiłoby to temp. powrotu)
C) rozwiązanie najdroższe - połączenie PC z buforem - krótki obieg PC bufor zapewni to, że temp. nigdy nie będzie < 25C
D) znaleźć czujkę temp. powrotu w PC i przenieść ją na zasilanie ???

w tej chwili aby nie załączała się ta grzałka, przymknięty mam ręcznie do ok. połowy zawór trójdrożny CU-CWU i krótki obieg CWU szybko podnosi temp,. powrotu i grzałka się nie załącza, ale przez to przepływ w podłogówce jest mniejszy i PC dłużej pracuje aby temp. pomieszczeń osiągnęła zadaną

poza tym jest to rozwiązanie tymczasowe - docelowo zamierzam korzystać z CWU

co uważacie o pomysłach A, B, C, D ?

pozdrawiam,
Artur

fachman19
05-01-2014, 21:06
Ciekawe , ogrzewanie podłogowe i pompa na pierwszym biegu:confused:

plusfoto
05-01-2014, 21:09
Najtańsze i najprostrze to zamieszkaj, wygrzej, i ciesz się tym. Nie kombinuj bo przedobrzysz.

r2req
06-01-2014, 18:27
jednak okazało się, że obiegówka chodziła na II biegu, zmieniłem na III i efekt odmienny od oczekiwanego więc zmieniłem na I ale już nie miałem czasu sprawdzić "efektów"

ktoś jeszcze ma jakieś uwagi do pkt A, B, C, D jn. ?

pozdrawiam,
Artur


witam ponownie,

pc pw chodzi już ze 3 mce, rachunki za prąd nie powalają (zima ciepła) pomimo, że dom wciąż w budowie nie zamieszkaly

aczkolwiek jest 1 denerwująca rzecz, którą postanowiłem rozwiązać:

temp. pom. ustawiona na 19.4C, dom dość długo utrzymuje ciepło i gdy PC znów się załącza to podłoga jest już dość wychłodzona i PC przez 30 min nie daje rady osiągnąć 25C na powrocie, więc wspomaga się grzałką (czoywiście tylko przez jakiś czas ale jednak) - 230 m3 podłóg

rozwiązania:

A) chyba najprostsze aczkolwiek jeszcze nie sprawdzałem i n ie wiem czy skuteczne - zwiększyć bieg obiegówki - w tej chili chodzi na pierwszym
C) zrobić taki krótki obieg aby oszukać temp. na powrocie: z zasilania podłogówki krótki (0,5m) obieg wpadający prosto do powrotu (podnosiłoby to temp. powrotu)
C) rozwiązanie najdroższe - połączenie PC z buforem - krótki obieg PC bufor zapewni to, że temp. nigdy nie będzie < 25C
D) znaleźć czujkę temp. powrotu w PC i przenieść ją na zasilanie ???

w tej chwili aby nie załączała się ta grzałka, przymknięty mam ręcznie do ok. połowy zawór trójdrożny CU-CWU i krótki obieg CWU szybko podnosi temp,. powrotu i grzałka się nie załącza, ale przez to przepływ w podłogówce jest mniejszy i PC dłużej pracuje aby temp. pomieszczeń osiągnęła zadaną

poza tym jest to rozwiązanie tymczasowe - docelowo zamierzam korzystać z CWU

co uważacie o pomysłach A, B, C, D ?

pozdrawiam,
Artur

Arturo72
06-01-2014, 19:04
jednak okazało się, że obiegówka chodziła na II biegu, zmieniłem na III i efekt odmienny od oczekiwanego więc zmieniłem na I ale już nie miałem czasu sprawdzić "efektów"

ktoś jeszcze ma jakieś uwagi do pkt A, B, C, D jn. ?

pozdrawiam,
Artur
plusfoto już Ci podpowiedział,ja dodam do tego,grzalka to nic strasznego,jak ci przeszkadza to utrzymuj normalną temperaturę w domu czyli pow.22st.C i problem z grzalka zniknie.

fachman19
06-01-2014, 19:49
jednak okazało się, że obiegówka chodziła na II biegu, zmieniłem na III i efekt odmienny od oczekiwanego więc zmieniłem na I ale już nie miałem czasu sprawdzić "efektów"

ktoś jeszcze ma jakieś uwagi do pkt A, B, C, D jn. ?

pozdrawiam,
Artur
Idąc tym tropem .z II na I to teraz wyłączysz pompę cyrkulacyjną dla poprawy efektu ?????

Ustaw na III i poczekaj To podłoga ma być ciepła nie PC.

r2req
06-01-2014, 20:57
ok dzięki

może faktycznie za bardzo kombinuję

lepiej zajmę się wykańczaniem domu... :)

pozdrawiam,
Artur

sid226
07-01-2014, 10:01
czy koszt 14tyś to sama pompa czy też z instalacją ?
Pewnie ogrzewanie podłogówką i piecykiem elektrycznym będzie znacznie droższym rozwiązaniem?

Arturo72
07-01-2014, 10:11
czy koszt 14tyś to sama pompa czy też z instalacją ?
Pewnie ogrzewanie podłogówką i piecykiem elektrycznym będzie znacznie droższym rozwiązaniem?
Jest to koszt samej pompy,montaż ok.2-3tys.zł.
Czy grzanie prądem będzie droższe to musisz sobie sam odpowiedzieć znając zużycie domu na ogrzewanie i cwu.
Na pewno będzie drożej w eksploatacji o COP ale znacznie taniej w inwestycji i tutaj sam musisz wybierać co będzie korzystniejsze w Twoim przypadku.

sid226
07-01-2014, 11:11
Jak ma się PC do tradycyjnych grzejników?
Jak powinien wyglądać cały zestaw do instalacji przy założeniu zwykłych grzejników -ogrzewanie plus woda użytkowa dla 3os rodziny, dom 100m2

Arturo72
07-01-2014, 11:18
Jak ma się PC do tradycyjnych grzejników?
Jak powinien wyglądać cały zestaw do instalacji przy założeniu zwykłych grzejników -ogrzewanie plus woda użytkowa dla 3os rodziny, dom 100m2
Ma się kiepsko,grzejniki w nowym domu to wg mnie nieporozumienie.
Współczesne źródła ciepła posiadają najwyższa sprawność przy niskiej temperaturze zasilania,grzejniki również nie pozwalają korzystać z taniej taryfy gdyż nie mają zdolności akumulacji ciepła.

sid226
07-01-2014, 11:45
Problem polega na tym że moja kobieta nie chce podłogowego i szukam rozwiązania.
To może przewymiarowane grzejniki poradzą sobie z ogrzaniem w niskiej temp zasilania?



Jak powinien wyglądać cały zestaw do instalacji przy założeniu zwykłych grzejników -ogrzewanie plus woda użytkowa dla 3os rodziny, dom 100m2
???

map78
07-01-2014, 11:51
Problem polega na tym że moja kobieta nie chce podłogowego i szukam rozwiązania.
To może przewymiarowane grzejniki poradzą sobie z ogrzaniem w niskiej temp zasilania?


???

Pewnie sobie poradzą:) lepiej lub gorzej;), ale jak to wygląda:confused:
Jeśli nie chcesz podłogówki to zamiast tego rozważ ogrzewanie ścienne, jeśli nie to wybierz klimakonwektory, grzejniki przy PC to wg mnie ostateczność.

plusfoto
07-01-2014, 12:36
Jak ma się PC do tradycyjnych grzejników?
Jak powinien wyglądać cały zestaw do instalacji przy założeniu zwykłych grzejników -ogrzewanie plus woda użytkowa dla 3os rodziny, dom 100m2
Tylko nie mów że twoja dama uwierzyła w brednie że będzie się zbierał kurz i nogi jej będą puchły. Bo jeśli tak to zapytaj się czy latem jak stanie na posadzce też jej puchną.;)

sid226
07-01-2014, 13:43
Tylko nie mów że twoja dama uwierzyła w brednie że będzie się zbierał kurz i nogi jej będą puchły. Bo jeśli tak to zapytaj się czy latem jak stanie na posadzce też jej puchną.;)

Powód jest inny i banalnie prosty- zwyczajnie nie lubi podłogowego.
Ale wygląda na to że będzie musiała się przyzwyczaić…

map78
07-01-2014, 13:55
Powód jest inny i banalnie prosty- zwyczajnie nie lubi podłogowego.
Ale wygląda na to że będzie musiała się przyzwyczaić…

A nie lubi bo...? Używała i się nie spodobało?, naczytała się, że szkodliwe?, znajomi mają i się nie sprawdza?
Ja osobiście nie znam nikogo, kto po użytkowaniu podłogówki chciałby wrócić do grzejników:no: Oczywiście, że mogą zdarzyć się źle wykonane instalacje i na tej podstawie ktoś podważa reputację podłogówki, ale to są wyjątki. Ja w obecnym domu mam zarówno podłogówkę jak i klimakonwektory oraz grzejniki i powiem jedynie tyle, że gdybym miał teraz wpływ na to czym ogrzewam to byłaby to 100% podłogówka. Klimakonwektory to bardzo nowoczesne i fajne urządzenia, ale ich zdolność akumulacji jest zerowa, a grzejniki tak jak powiedziałem do PCi się średnio nadają, gdyż stoją w sprzeczności z ideą niskotemperaturowego ogrzewania.
P.S. W niektórych sprawach facet musi postawić na swoim:yes: żona szybko się przekona i na pewno nie pożałujecie.:D

tank102
07-01-2014, 16:41
Powód jest inny i banalnie prosty- zwyczajnie nie lubi podłogowego.
Ale wygląda na to że będzie musiała się przyzwyczaić…


Powiem szczerze mam ogrzewanie grzejnikowe pracuje razem z Pompą ciepła, nie ma problemu, ale trzeba dobrać dobre grzejniki i odpowiedni przemiarować (pompa pracuje w II taryfie).
Ale przyznam się że drugim razem żona by wybrała ogrzewanie podłogowe , oczywiście zrobione przez specjalistę a nie "dopiero uczących się instalatorów".
I jeszcze jeden niestety plus ogrzewania podłogowego, - nie masz problemów z ustawieniem mebli ( chodzi o część ścian co zabierają grzejniki)

mar1173
07-01-2014, 16:47
Powiem szczerze mam ogrzewanie grzejnikowe pracuje razem z Pompą ciepła, nie ma problemu, ale trzeba dobrać dobre grzejniki i odpowiedni przemiarować (pompa pracuje w II taryfie).
Ale przyznam się że drugim razem żona by wybrała ogrzewanie podłogowe , oczywiście zrobione przez specjalistę a nie "dopiero uczących się instalatorów".
I jeszcze jeden niestety plus ogrzewania podłogowego, - nie masz problemów z ustawieniem mebli ( chodzi o część ścian co zabierają grzejniki)

Zwłaszcza jak ma się dużo przeszkleń do podłogi.

Pyxis
07-01-2014, 17:09
Problem polega na tym że moja kobieta nie chce podłogowego i szukam rozwiązania.

Pokaz jej kto portki w domu nosi, bo pozniej bedziesz zalowal tych grzejnikow.

Pyxis
07-01-2014, 17:37
pisałem o tym kiedyś, napiszę znowu - i nie ma to nic wspólnego z portkami, tylko statystyka


Ja zonie nie wtracam sie w wybor pralki. Nie mowie na jakie kolory pomalowac sciany.. Jej natomiast nie pytalem o zdanie w kwestii wyboru ogrzewania. Jaka pkrzywa ustawic na pompie tez nie pytam. Jaki zestaw hydroforowy i jakie filtry zastosowac to moja dzialka. Dlaczego? Bo ona sie na tym nie zna. Polowica kolegi bojacego sie podlogowki tez sie nie zna, wiec powinien przestac stosowac ta pier...ta dpmowa "demokracje". Niech kazdy z malzonkow ograniczy sie w decyzjach do plaszczyny, na ktorej sie zna. Bedzie mniej rozczarowanych rodzin.

sid226
07-01-2014, 17:40
dzięki wszystkim za opinie

Rotan
07-01-2014, 19:13
dzięki wszystkim za opinie

Nie przejmuj się radykałami.

Ja należę do takich przypadków jakie opisał asolt.
Jak 11 lat temu budowałem dom to niestety nie miałem internetu i zrobiłe trochę podłogówki (pod płytkami) i grzejniki.
Teraz kończę drugi dom i mam 100% OP.

Ale jak się połowica uprze to jest jeszcze ogrzewanie nadmuchowe.

r2req
07-01-2014, 22:36
Dobry wieczór,

chciałbym u siebie zamontować ciepłomierz, możecie pomóc coś wybrać? oferta przytłacza...

dodatkowe pytanie do Pyxis'a: widziałem na screenach, że fajnie opomiarowałeś pobór energii PC, możesz podpowiedzieć jak się do tego zabrać ?

z góry dzięki

pozdrawiam,
Artur

Pyxis
08-01-2014, 08:29
dodatkowe pytanie do Pyxis'a: widziałem na screenach, że fajnie opomiarowałeś pobór energii PC, możesz podpowiedzieć jak się do tego zabrać ?


Jesli chodzi Ci o ten programik, to go napisalem w wolnej chiwli i na podstawie monitorowania czasu pracy pomp obiegowych i pomierzonych mocy przy danych cyklach pracy wylicza to automatycznie. Troszke zabawy z tym bylo, ale sprawdza sie bardzo fajnie. Mozna sobie robic statystyczne porownania za dowolny okres czasu.
Ja zrobilem jak umialem. Sa na to tez pewnie lepsze sposoby.

r2req
08-01-2014, 09:06
ok, dzięki

pozdrawiam

mar1173
08-01-2014, 11:07
Sam rozwazam Landis+Gyr ultraheat T230 lub model T350.
T350 to to samo co Siemens 2WR6.

2.5m3/h

Zastanawiam sie jednsk jak to zrobic gdyz podlicznik kWh liczy CO i CWU..
Gdy PC pracuje.
A na jednym cieplomierzu nie opomiaruje CO i CWU....
Ale zawsze jakas indykacja CO dla domu.

Są takie co mierzą dwa obiegi grzewcze przy wspólnym zasilaniu lub powrocie, mają dodatkowa parę czujników. Zanim kupisz porozmawiaj z kimś kto się na tym zna.

smart_guy1
08-01-2014, 21:17
Ponawiam swoje pytanie, Czy ktoś ma PC VIESSMANA np. POWIETRZE WODA - Vitocal 200-S 5,6 kW lub ktoś zna użytkownika tej pompy ciepła???

Beata_Sik
09-01-2014, 20:19
splitowa PC woda/powietrze z piecem gazowym - czy ktoś mógłby mi doradzić czy w takim układzie lepszy jest piec kondensacyjny jedno- czy dwufunkcyjny?
Dom ma ok. 180m2 pow. użytkowej, pełna cegła (1967r.) ocieplona Swissporem, wymienione okna, docieplony dach, ogrzewanie grzejnikami (wymienione na nowe).
Z góry dzięki za wszelkie sugestie

fachman19
10-01-2014, 07:20
splitowa PC woda/powietrze z piecem gazowym - czy ktoś mógłby mi doradzić czy w takim układzie lepszy jest piec kondensacyjny jedno- czy dwufunkcyjny?
Dom ma ok. 180m2 pow. użytkowej, pełna cegła (1967r.) ocieplona Swissporem, wymienione okna, docieplony dach, ogrzewanie grzejnikami (wymienione na nowe).
Z góry dzięki za wszelkie sugestie
Jeżeli masz gaz ziemny ,to PC pW jest nieuzasadniona ekonomiczne.

Beata_Sik
10-01-2014, 08:02
facman19 - dlaczego? i jesli faktycznie to zostać na samym piecu gazowym? Bo na sama splitówka nie uciągnie zarówno grzania co jak i cwu, a na żadną inną pompę nie mam szans - dom stoi ponad 40 lat, ogród jest piękny - zero możliwosci nawiertów. A solary wykluczyłam ze względów ekonomicznych (poza tym mam prawie płaski dach - niby to nie przeszkoda, ale wolałabym go dodatkowo nie obciążać, ani nie ustawiać żadnych dodatkowych konstrukcji)

rwxw
10-01-2014, 08:24
dlaczego? i jesli faktycznie to zostać na samym piecu gazowym? Bo na sama splitówka nie uciągnie zarówno grzania co jak i cwu, a na żadną inną pompę nie mam szans
Koszt ogrzewania domu gazowym (na gaz ziemny, nie z butli) kotłem kondensacyjnym i pompą p-w może być bardzo podobny, zwłaszcza gdy pompa będzie nie za duża i nie uciągnie domu w taniej taryfie. Kolejna kwestia, jaką masz instalację, jeśli grzejniki, to rzeczywiście zostań z gazem (ziemnym), a odpuść pompę ciepła, przy 100% podłogówce też bym bardziej stawiał na gaz ziemny niż na pc p-w. Chyba że masz gaz z butli, to wtedy pc wyjdzie taniej w eksploatacji, ale warto by to dokładniej przeanalizować przed inwestycją, a my nie mamy żadnych danych żeby to zrobić.

kbab
10-01-2014, 09:00
facman19 - dlaczego? i jesli faktycznie to zostać na samym piecu gazowym? Bo na sama splitówka nie uciągnie zarówno grzania co jak i cwu,
Tu nie chodzi o to czy pc da radę , czy nie, ale o koszt kWh. W swojej decyzji musisz zacząć od zapotrzebowania na ciepło - ile gazu rocznie szło do tej pory, następnie to zapotrzebowanie przeliczyć na prąd do pc i gaz, wtedy różnica pozwoli Ci podjąć decyzję. Osobiście uważam, że dołączenie do układu małej, taniej pc pw ma sens, bo mogłaby pracować tylko w taniej taryfie z nominalną mocą wspomagając układ grzewczy domu, ale w takim układzie zastosowałbym nie standardowe grzejniki tylko niskotemperaturowe klimakonwektory. Może lepszym rozwiązaniem byłoby dodać klimatyzację, też grzeje dość tanio?

Beata_Sik
10-01-2014, 10:12
w tej chwili płacę srednio 600 zł/miesiąc za gaz grzejąc starym piecem gazowym (ziemny) bez żadnego sterowania. Dodatkowo woda w łazience ogrzewana przepływową terma gazową Junkers + gotowanie. Ciepła woda w kuchni grzana w 10l bojlerze elektrycznym. Po remoncie domu wewnątrz będą 2 łazienki i 2 kuchnie. Klimakonwektory - raczej nie, podłogówka też nie - dom ma ponad 40 lat i nie wchodzi w grę rujnacja wszystkiego - my tu mieszkamy... Grzejniki mam zmienione na nowoczesne aluminiowe z termozaworami. Dom dobrze ocieplony na scianach i dachu, okna wymienione. Cały dom chodzi na jednej taryfie prądowej. Analiza jaka do tej pory przeprowadziłam daje różnicę na koszcie kWh rzędu 0,02zł na korzysć splitówki, ale ona sama nie uciągnie cwu i co stąd piec gazowy. Myslicie, że to nie ma sensu?

Beata_Sik
10-01-2014, 10:13
a, zapomniałam, w moemncie kiedy wyłączam piec co, rachunki za gaz to ok. 120zł/m-c za gotowanie i ciepłą wodę - na razie tylko w 1 łazience

rwxw
10-01-2014, 10:16
Pc w takim układzie nie ma sensu. Zostań przy kondensacyjnym kotle gazowym, dociągnij ciepłą wodę z kotłowni we wszystkie miejsca, w których jej używasz. Nie ważne, czy grzejniki są nowoczesne, ważny jest ich rozmiar - czym większe, tym lepiej.

map78
10-01-2014, 10:33
Klimakonwektory - raczej nie, podłogówka też nie - dom ma ponad 40 lat i nie wchodzi w grę rujnacja wszystkiego - my tu mieszkamy... Grzejniki mam zmienione na nowoczesne aluminiowe z termozaworami.

Ja zmieniałem grzejniki na klimakonwektory w zamieszkałym domu. Nie wiąże się to z żadnym remontem:no: Instalator zdejmuje grzejnik i w tym samym miejscu wpina klimakonwektor. Pozostaje kwestia doprowadzenia prądu - ja pociągnąłem po prostu w listwach przypodłogowych. Cała "operacja" to zaledwie kilka godzin:) Pozdrawiam

Beata_Sik
10-01-2014, 10:45
map78 - brzmi zachęcająco, powierzchnie mamy podobne, jakiego rzędu koszty to były w twoim przypadku?

kbab
10-01-2014, 11:13
a, zapomniałam, w moemncie kiedy wyłączam piec co, rachunki za gaz to ok. 120zł/m-c
Niewiele można powiedzieć o zapotrzebowaniu z takich danych - podaj w m3/rok - raczej z faktur podawaj m3 - to one decydują o kWh.

w tej chwili płacę srednio 600 zł/miesiąc za gaz
Po remoncie domu wewnątrz będą 2 łazienki i 2 kuchnie.
Czy będą dwa osobne liczniki gazu? Wtedy może warto policzyć w tar W-2.1?
Jaką masz aktualnie taryfę?

map78
10-01-2014, 11:28
map78 - brzmi zachęcająco, powierzchnie mamy podobne, jakiego rzędu koszty to były w twoim przypadku?

Duże:D
Swoim postem chciałem tylko zwrócić uwagę, że jest to wykonalne bez remontowania domu. W Twoim wypadku ekonomicznie raczej nieuzasadnione, bo musiałabyś wymienić wszystkie grzejniki na klimakonwektory. Ja mam na całym dole podłogówkę i musiałem wymienić tylko w 3 sypialniach na górze - koszt ok 7tys zł. Klimakonwektory w zależności od wielkości kosztują od 1500zł do 3000zł (+ instalacja) za sztukę, także musiałabyś policzyć jaki koszt byłby w Twoim przypadku, ale moim zdaniem taniej wyjdzie pompa HT.

fachman19
10-01-2014, 12:18
facman19 - dlaczego? i jesli faktycznie to zostać na samym piecu gazowym?)

Wierz mi Beato .Solary i PC nie mają sensu ekonomicznego jeżeli masz gaz ziemny
Dla przykładu koszt 1 kWh z gazu to 23gr a z pompy powietrzne 20 g.I to w przypadku ogrzewania podłogowego.
Zamontuj kocioł kondensacyjny . Za około 10 000 zł będziesz miała optymalny system ogrzewania.
Wymiana grzejników też nie jest uzasadniona ekonomicznie .
Zmiana grzejników na niskoparametrowe spowoduje oszczędność max 5 %(podniesienie sprawności kotła kondensacyjnego.

funky_koval
10-01-2014, 13:06
Co ciekawe przy moim termecie grzanie czynnika na 45ºC powoduje większe zużycie gazu jak grzanie do 49ºC , może dlatego że kcioł przy wyższej temperaturze rzadziej się załącza.

fachman19
10-01-2014, 13:11
Co ciekawe przy moim termecie grzanie czynnika na 45ºC powoduje większe zużycie gazu jak grzanie do 49ºC , może dlatego że kcioł przy wyższej temperaturze rzadziej się załącza.
Każde włączenie i wyłączenie palnika związane jest tzw. wybiegiem wentylatora.Ma to spory wpływ na sprawność kotłą

rwxw
10-01-2014, 16:31
może dlatego że kcioł przy wyższej temperaturze rzadziej się załącza.
Jeśli to kondensat to powinien pracować w miarę ciągle z odpowiednią modulacją mocy. Jeśli masz kondensata i da się, to spróbuj zmniejszyć w ustawieniach maksymalną moc kotła, żeby nie grzał pełną parą, tylko pykał sobie np. 6-8kW i wtedy sprawdź jak będzie to działać. Jeśli masz kocioł 24kW i grzejesz 70% mocy, to kocioł będzie mocno taktował i jak napisał fachman19 część energii pójdzie na straty.

mar1973
10-01-2014, 17:30
Wierz mi Beato .Solary i PC nie mają sensu ekonomicznego jeżeli masz gaz ziemny
Dla przykładu koszt 1 kWh z gazu to 23gr a z pompy powietrzne 20 g.I to w przypadku ogrzewania podłogowego.
Zamontuj kocioł kondensacyjny . Za około 10 000 zł będziesz miała optymalny system ogrzewania.
Wymiana grzejników też nie jest uzasadniona ekonomicznie .
Zmiana grzejników na niskoparametrowe spowoduje oszczędność max 5 %(podniesienie sprawności kotła kondensacyjnego.

witam

te 23 grosze to chyba nie możliwe:no:

pozdrawiam

plusfoto
10-01-2014, 17:45
Dlaczego? m3 kosztuje około 3 zet z opłatami a bez około 2,3. 1 m3 to średnio 12kW.
No chyba że mi się coś popierniczyło.

mar1973
10-01-2014, 18:06
Dlaczego? m3 kosztuje około 3 zet z opłatami a bez około 2,3. 1 m3 to średnio 12kW.
No chyba że mi się coś popierniczyło.

witam

troszeczkę:p
http://www.instalator.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=5167%3Azapotrzebowanie-na-paliwo-ile-gazu-spali-kociol&catid=67%3Abiezacy-numer-ogrzewanie&Itemid=134&lang=pl

pozdrawiam

fachman19
10-01-2014, 18:20
witam

te 23 grosze to chyba nie możliwe:no:

pozdrawiam

Podaj swoją wartość , ja oszacowałem na tyle.

Bardzo zbłądziłem ??????

mar1973
11-01-2014, 11:50
Podaj swoją wartość , ja oszacowałem na tyle.

Bardzo zbłądziłem ??????

witam

troszeczkę:)

jeżeli do "oszacowania" kosztu 1 kWh z gazu ziemnego przyjąć dla domu "Beata_Sik":
- powierzchnia użytkowa - 180 m2
- roczne zapotrzebowanie na ciepło - 60 kWh/m2
- dzienne zużycie c.w.u. na poziomie 150l o temperaturze 55'C (podgrzewanej o od 10'C, czyli delta = 45'C)
- sprawność kotła na poziomie: 95%

czyli:
- roczne zużycie energii na c.o. to: 10.800 kWh
- roczne zużycie energii na c.w.u. to: 2.858 kWh
- razem c.o. + c.w.u.: 13.658 kWh

jak przeliczyć: 13.698 kWh i 95% sprawność kotła to wyjdzie - 1.523 m3 gazu

a tu wyjdzie, z taryfa W3
i cena 1 kWh dla taryfy W3.12T - 27groszy (obliczyłem dla cen 2013 roku, w tym może o grosz więcej)
"co mniej więcej" się zgadza kwotami podanymi przez "Beata_Sik" 6 miesięcy grzania c.o. i c.w.u. po 600zł + 6 miesięcy grzania c.w.u. po 120zł - razem: 4.320 zł
dla moich wyliczeń to: 3.715zł

nie zmienia to tego, że pompy ciepła dla tego budynku bym nie proponował - brak podłogówki - grzejniki
nawet jakby przyjąć grzanie w w 2 taryfach po równo 50% w taniej i drogiej - to wyjdzie k. 50 groszy za 1 kWh
poza tym gaz już jest - a koszt kotła gazowego będzie znacznie niższy

pozdrawiam

R90
11-01-2014, 16:14
Witam
Ja mam takie pytanko. Potrzebowałem do analizy zagadnienia odnośnie opłacalności ekonomicznej stosowania pomp ciepła P/W tylko i wyłącznie do cwu. Znalazłem taką : http://www.stiebel-eltron.pl/produkty/pompy_ciepla_powietrze_woda/wpl_10_ac_acs
Wybrałem ją , ponieważ mają bardzo dobrze pokazany wykres mocy, dla temp zew. i temp zasilania i odrazu COP dla każdej temp.
Jak myślicie, ile taka pompa może kosztować? Czy za nią można dostać jakąś dotację? Bardzo proszę o pomoc.
Pozdrawiam

rwxw
11-01-2014, 23:03
Jak myślicie, ile taka pompa może kosztować?
http://www.idealo.de/preisvergleich/OffersOfProduct/2850195_-wpl-10-acs-stiebel-eltron.html
1 Preis 6.380,00 €

R90
12-01-2014, 00:03
Nieźle ich pogięło, za tę cene to można mieć dobrą gruntówkę praktycznie.
Trochę mi to plany komplikuję, gdyż jest to typowa pompa do analizy, do pracy dyplomowej, a nigdzie za bardzo nie mogłem znaleźć u innych producentów szczegółowych wykresów zależności mocy od temp. zew, dla minimalnego zakresu 1 stopień i przy tym zużycie prądu. A dawanie , nawet wp racy pompy do cwu za przeszło 20 tys zł to szaleństwo. Może ktoś z Was ma dobry katalog techniczny pompy typowo do CWU?

Zigobar
12-01-2014, 08:11
R90
Dokładnych tabel dla powietrznych małej mocy do CWU to nie widziałem, ale widziałem takowe dla np. Alfea S 11 Excellia Tri.
A w tabeli pobierana i grzewcza dla:
- temperatury powietrza co 1*C
- temperatury wody co 5*C

R90
12-01-2014, 09:48
Zigobar
No właśnie, tu się niestety o cenę rozchodzi. I też moce są za duże jak do samego cwu.
http://www.hewalex.pl/oferta/pompy-ciepla/powietrzna-pompa-ciepla-pcwu38.html , taka byłaby najlepsza, cena niska, moc koło 3 - 4 kW. Ale ma ubogą kartę katalogową.

Vld
12-01-2014, 12:13
Zigobar
No właśnie, tu się niestety o cenę rozchodzi. I też moce są za duże jak do samego cwu.
http://www.hewalex.pl/oferta/pompy-ciepla/powietrzna-pompa-ciepla-pcwu38.html , taka byłaby najlepsza, cena niska, moc koło 3 - 4 kW. Ale ma ubogą kartę katalogową.

To jest słaba pompa z KOPem 2,4- 2,7 po uwzględnieniu obiegówki.
Jak szukasz czegoś tylko do cwu, to tylko typu split z bezpośrednim skraplaniem w wewnętrznej wężownicy zasobnika.

R90
12-01-2014, 12:19
Polecasz jakiś model?

Vld
12-01-2014, 12:55
Polecasz jakiś model?
nie jestem sprzedawcą i nie bardzo mam rozeznanie w rynku
pamiętam niedawno hydraulik chwalił się takim splitem chico w promocji

R90
12-01-2014, 13:03
Aha. No w sumie COP tego Hewalexa na poziomie koło 2,5 nie rzutuję pozytywnie na wynik ekonomiczny takiej inwestycji, jeśli mamy zainstalowany kocioł na gaz ziemny.

Vld
12-01-2014, 15:22
Aha. No w sumie COP tego Hewalexa na poziomie koło 2,5 nie rzutuję pozytywnie na wynik ekonomiczny takiej inwestycji, jeśli mamy zainstalowany kocioł na gaz ziemny.

Główną wadą, jest to, że urządzenie jest na maxa zintegrowane. Przez to ma mniejszą chłodnice, mocniejszy wiatrak,, konieczność doprowadzenia i odprowadzenia powietrza rurami, przez co mniejsze przepływy powietrza i gorsza wydajność. Podobnie po drugiej stronie, zamiast skraplać bezpośrednio w zasobniku, ma skraplacz przepływowy rurowy i 80W pompę obiegową.

wihajster
12-01-2014, 19:23
R90 - potrzebujesz to do pracy dyplomowej? Może kup sobie zwykły klimatyzator on-off i zwykły zbiornik, zamontuj tam wężownicę z miedzi jako skraplacz i masz jeszcze rezerwę na urządzenia pomiarowe w stosunku do "gotowca".

R90
12-01-2014, 21:23
Tak, potrzebuje to do pracy. Wyjście może i dobre ale skąd mam wiedzieć jakie będzie mieć wydajności, takie urządzonko? A tu się właśnie o to głównie rozchodzi

Vld
12-01-2014, 21:31
:) jak do pracy to hawalex bardziej się nadaje. Wepniesz na wyjściu ciepłomierz i opiszesz po kolei którędy ucieka KOP i pieniądze :)
Z klimatyzatorem też dobry pomysł, ale już wymaga własnego wkładu pracy i narzędzi. Wymiennik za 200zł kupisz pompkę za 100, troche rur, no i TZR by się przydał.
chyba lepiej hawalex, po eksperymentach niewiele taniej odsprzedasz.

R90
12-01-2014, 22:22
Ale Panowie chyba nie rozumieją do końca na czym moja praca ma polegać.
Praca ma charakter teoretyczny tylko i wyłącznie. Mając odpowiednie dane, robie symulacje ciepną takowej instalacji. Zero praktyki. Czysta teoria. Dlatego potrzebuję właśnie tych danych.

wihajster
12-01-2014, 22:41
Uderz do producentów, a właściwie spółek w PL. Myślę że pomogą. Może zacznij od działów serwisowych i naświetl sprawę, przy odrobinie dobrej woli pokierują Cię do odpowiednich osób.

Vld
12-01-2014, 22:47
Czyli potrzebujesz tak naprawdę pomiaru ciśnień i temperatur w wielu miejscach takiej pompy, by znać straty na poszczególnych parametrach.
Nikt przecież za ciebie na swojej pompie nie polutuje ok 10 schraderów i nie wyłoży ci tego na tacy. Nie wiem jaką drogą pójdziesz, ale ja bym o ile to oczywiście możliwe, zrobił coś na bazie używanej najtańszej klimy. Do tego musisz poszukać kogoś z narzędziami by ci to poskładał do kupy i napełnił. zegary i termometry to raczej musisz mieć własne do pomiarów.

Pyxis
12-01-2014, 22:51
Praca ma charakter teoretyczny tylko i wyłącznie. Mając odpowiednie dane, robie symulacje ciepną takowej instalacji. Zero praktyki. Czysta teoria. Dlatego potrzebuję właśnie tych danych.

Jak "toretyczny"? Przeciez te dane najpierw trzeba jakos zebrac.Musi byc gdzies czesc "praktyczna" na podstawie ktorej dopiero budujesz symulacje i konfrontujesz teorie z praktyka.

Vld
12-01-2014, 22:55
Takie podstawowe jak ciśnienie na ssaniu/sprężaniu, temperatury na rurkach pobór prądu, moc rzewcza i przepływ to mogę podać ze swojej.
Ale on pewnie potrzebuje szczegółowych by móc narysować dokładny wykres obiegu Lindego z wyliczeniem wszystkich strat na poszczególnych elementach.

Pyxis
12-01-2014, 23:00
Moze niech poda jaki temat tej pracy sobie wybral. Moze sie cos rozjasni.
Pytam tak z czystej babskiej ciekawosci.

R90
13-01-2014, 10:25
Współpraca niekonwencjonalnych źródeł ciepła z konwencjonalnymi źródłami ciepła ciepła w budownictwie niskoenergetycznym.
Pod lupę poszły kolektory słoneczne i właśnie pompa ciepła, które wspomagają podgrzew cwu tylko i wyłącznie.
Kolektory już obliczyłem. Mając dane na temat bufora, czyli wsp. strat, powierzchnia, pobór ciepłej wody przez użytkowników, oraz charakterystyka badanego kolektora, stworzyłem układ z wymiennikiem płytowym, gdzie co 2min każdego dnia w całym roku mam wyliczoną temperaturę glikolu oraz ciepłej wody w kluczowych elementach instalacji. Przeszło 1mln komórek w Excelu z temperaturami :D
Z pompą ciepła jest podobnie. Wcale nie potrzebuję żadnych danych szczegółowych typu ciśnienia parowania itp. Wszystko to zostało określone już przez producenta zgodnie z normą PN EN 14511, czyli właśnie każdy z nich opomiarował dokładnie swoją pompę i robił charakterystyki mocy, w zależności od warunków temperaturowych itp. I owocem tych badań jest właśnie charakterystyka mocy w zależności od temp. zew. i temp. zasilania. Mając takową daną , układam bilans cieplny z krokiem czasowym tak samo jak w przypadku solarów i mam po każdym kroku czasowym nowe temperatury. Ja sobie założyłem w mojej pracy, że mieszka w tym domku 5 osób i dzienne zużycie ciepłej wody jest na poziomie 175litrów. Tylko rozmiar bufora się zmienił. Na solary dałem 200l a na pompę 300l. I żeby excel to jakoś policzył, to ze względu na to, że informatyk ze mnie słaby, to operując zakleszczonymi 'Jeżeli' , założyłem pracę takiej instalacji, że max. temp to 55 stopni, jak osiągnie tę temp. to pompa się wyłącza i bufor traci temp ze względu na straty ciepła oraz pobór ciepłej wody i zastąpienie jej zimną wodociągową. Jak spadnie poniżej 45 stopni to pompa się znów załącza i tak do 55 stopni. Np ta pompa którą dałem, firmy Stiebel , roczny SPF wyszedł na poziomie 2,54, gdzie najniższa temp, gdzie pracowała ta pompa to było -13 stopni.

Vld
13-01-2014, 10:37
:D

Pyxis
13-01-2014, 10:41
Czyli musisz ktoregos z producentow poprosic o "owoce". Na forum tego nie znajdziesz.
Gorzej, jesli beda tego strzegli, zebys nie mogl skonfrontowac tego z ich materialami reklamowymi. ;)

Vld
13-01-2014, 10:46
Pyxis
Zaliczyłbyś takiemu studentowi który będzie cie przekonywał do SCOP pompy do CWU na poziomie 2,54?
Do tego jeszcze te temperatury 45-55C. Nadrabianie latem też wykluczone, bo jak rozumiem wtedy pracują kolektory.

Pyxis
13-01-2014, 10:48
Poczytal bym jakie zamiescil "wnioski" w pracy. Jesli wskazal by jakie bledy popelnil w zalozeniach, to dlaczego nie. Nastepny student by zrobil juz z uwzglednieniem tych wnioskow. :)

Vld
13-01-2014, 11:00
Ale to musiało by wyglądać inaczej. Najpierw w założeniach dane i deklaracje producenta, a następnie własne badania i wyciągnięte wnioski z rozbieżności.
Tu natomiast widzę bezkrytyczne podejście do danych z ulotek.

Pyxis
13-01-2014, 11:09
Oczywiscie to bylaby praca badawcza, ktora cos wnosi.
Nie bardzo moge sie doszukac sensu w tym, co kolega robi teraz jako prace. No ale nie mi zglebiac intencje kierownictwa katedry na jego uczelni. ;)

R90
13-01-2014, 12:38
Za bardzo się czepiacie. To co podaje producent to ją z tego korzystam.zapomnieliscie że korzystam ze STATYSTYCZNYCH danych meteo a w nich np dla wawy temp. Powietrza nie spada niżej niż -12. Jeżeli dla 0 stopni podaje producent że dana moc i pobór prądu to ja na tym bazuje. Pomijam straty ciepła np. Na Przewodach, bo tego nie znam. Solary nie wspomagają latem jej pracy bo to dwa oddzielne przypadki. Chyba ktoś tu nie umie rozróżnić teorii od pracy w rzeczywistej instalacji. Ją mam się skupić czy wspomaganie się od.zrodlami energii jest w danym przypadku ekonomicznie uzasadnione

Pyxis
13-01-2014, 12:46
No to juz nie wiem za bardzo jaka droga masz dojsc do tych wnioskow. Najpierw podstawiasz konkretne dane pogodowe do "producenckich" parametrow sprawnosci urzadzenia i z tymi wynikami oceniasz oplacalnosc dopiero?

kbab
13-01-2014, 13:10
Ją mam się skupić czy wspomaganie się od.zrodlami energii jest w danym przypadku ekonomicznie uzasadnione

Kolektory już obliczyłem.
To jak Ci wyszło z tymi kolektorami??? - warto, czy nie?

Vld
13-01-2014, 14:03
Ją mam się skupić czy wspomaganie się od.zrodlami energii jest w danym przypadku ekonomicznie uzasadnione

Bez zbędnych wyliczanek mogę ci powiedzieć, że czysto ekonomicznie takie wspomaganie nie jest uzasadnione. Czegokolwiek byś nie używał jak źródło podstawowe.
Jak to ma być dla domu jednorodzinnego, to ew łączne oszczędności policzone w czasie życia produktu, mogą nigdy nie dać kosztu zakupu i instalacji.

mar1973
13-01-2014, 16:52
witam

nie powinieneś raczej brać pod rozważania normy: PN-EN 16147:)

pozdrawiam




Współpraca niekonwencjonalnych źródeł ciepła z konwencjonalnymi źródłami ciepła ciepła w budownictwie niskoenergetycznym.
Pod lupę poszły kolektory słoneczne i właśnie pompa ciepła, które wspomagają podgrzew cwu tylko i wyłącznie.
Kolektory już obliczyłem. Mając dane na temat bufora, czyli wsp. strat, powierzchnia, pobór ciepłej wody przez użytkowników, oraz charakterystyka badanego kolektora, stworzyłem układ z wymiennikiem płytowym, gdzie co 2min każdego dnia w całym roku mam wyliczoną temperaturę glikolu oraz ciepłej wody w kluczowych elementach instalacji. Przeszło 1mln komórek w Excelu z temperaturami :D
Z pompą ciepła jest podobnie. Wcale nie potrzebuję żadnych danych szczegółowych typu ciśnienia parowania itp. Wszystko to zostało określone już przez producenta zgodnie z normą PN EN 14511, czyli właśnie każdy z nich opomiarował dokładnie swoją pompę i robił charakterystyki mocy, w zależności od warunków temperaturowych itp. I owocem tych badań jest właśnie charakterystyka mocy w zależności od temp. zew. i temp. zasilania. Mając takową daną , układam bilans cieplny z krokiem czasowym tak samo jak w przypadku solarów i mam po każdym kroku czasowym nowe temperatury. Ja sobie założyłem w mojej pracy, że mieszka w tym domku 5 osób i dzienne zużycie ciepłej wody jest na poziomie 175litrów. Tylko rozmiar bufora się zmienił. Na solary dałem 200l a na pompę 300l. I żeby excel to jakoś policzył, to ze względu na to, że informatyk ze mnie słaby, to operując zakleszczonymi 'Jeżeli' , założyłem pracę takiej instalacji, że max. temp to 55 stopni, jak osiągnie tę temp. to pompa się wyłącza i bufor traci temp ze względu na straty ciepła oraz pobór ciepłej wody i zastąpienie jej zimną wodociągową. Jak spadnie poniżej 45 stopni to pompa się znów załącza i tak do 55 stopni. Np ta pompa którą dałem, firmy Stiebel , roczny SPF wyszedł na poziomie 2,54, gdzie najniższa temp, gdzie pracowała ta pompa to było -13 stopni.

fachman19
13-01-2014, 17:23
Za bardzo się czepiacie. To co podaje producent to ją z tego korzystam.zapomnieliscie że korzystam ze STATYSTYCZNYCH danych meteo a w nich np dla wawy temp. Powietrza nie spada niżej niż -12. Jeżeli dla 0 stopni podaje producent że dana moc i pobór prądu to ja na tym bazuje.

Statystyka jest nic nie warta ja pamiętam -20 C w Warszawie.
Nie wiem kiedy, ale było .

Vld
13-01-2014, 20:28
Hydraulik
twoja pompa też dziś 'cierpi' na brak defrostów? Czy lecą z automatu na zaś?

R90
13-01-2014, 21:04
To jak Ci wyszło z tymi kolektorami??? - warto, czy nie?

Z kolektorów wyszło średnio koło 370 kwh/m2 absorbera także sporo tutaj do deklaracji producentów, gdzie mówią oni o przedziale 450-550

Pyxis
13-01-2014, 21:08
Z kolektorów wyszło średnio koło 370 kwh/m2 absorbera także sporo tutaj do deklaracji producentów, gdzie mówią oni o przedziale 450-550

Hehe... potwierdza sie wiec to, na co tak sarkal pare postow wyzej Varme. ;)

R90
13-01-2014, 21:12
Statystyka jest nic nie warta ja pamiętam -20 C w Warszawie.
Nie wiem kiedy, ale było .

Ja to wszystko wiem :) Tylko w takim czymś trzeba się takowymi danymi posługiwać. I tego się nie przeskoczy. To, że parametry odbiegają od tego co jest w karcie to też żadna nowość. Ale nie ma co popadać w paranoję. Kocioł gazowy też kupujecie 1,5 większej mocy, bo producent kłamie ze sprawnością i mocami? No chyba raczej nie. To nie jest praca magisterska, więc mogę sobie robić takie rozważania. Moi znajomi pobrali sobie projekciki z ogrzewnictwa, gdzie większość liczy program, albo też zwykłe opisówki, które składają się głównie ze zlepków różnych treści zawartych w książkach tylko z pozmienianymi szykami , aby o plagiat nie oskarżyli :)

Raczej też przed początkiem pisania i liczenia wiedziałem, że wątpliwy będzie sens stosowania takich mieszanych układów w budownictwie jednorodzinnym. Jeszcze przy LPG czy oleju to jest cień szansy, że może jest to trochę opłacalne. Ale przy gazie ziemnym i węglu to nie ma w ogóle sensu.

jgrolik
15-01-2014, 07:08
. Jeszcze przy LPG czy oleju to jest cień szansy, że może jest to trochę opłacalne. Ale przy gazie ziemnym i węglu to nie ma w ogóle sensu.

Nie do końca, bo jeśli gazownia zaśpiewa 20 k PLN za podciągnięcie rury (dozbrajając 5 czy 6 działek po drodze) to pompa ciepła już nie wychodzi aż tak źle.

chcialbympompe
25-01-2014, 06:48
Na zewnątrz -17 stopni. Pompa pracuje bez problemu bez użycia grzałek. Dobowe zużycie sięga 50kWh.

fachman19
25-01-2014, 07:21
5 dzień poniżej -10 C statystycznie czas wrócić do -4 C
W tym okresie PC PW łyknęła tyle co w 3 -4 tygodnie pracy przy temp dz w okolicy 0*C
Ale w nocy jest -16 C a w dzień około -8 C .Więc ja skłaniam się do tych 3 tygodni
Czyli miesiąc takiej temperatury -15 -8 to około 600 zł/miesiąc.

mcyper
25-01-2014, 08:15
Rano na zewnątrz -16°C, w domu 22,5°C.
PC-PW pracuje bez grzałek.
Ostatnie dni było:
23.01. rano -12,0°C dzień -8,5°C zużycie 19,7kWh/d czas pracy PC 10,5h
24.01. rano -13,5°C dzień -10,0°C zużycie 19,2kWh/d czas pracy PC 10,5h
25.01. rano -16,0°C dzień ? zużycie ? czas pracy PC narazie 11,5h

Arturo72
25-01-2014, 08:35
Rano na zewnątrz -16°C, w domu 22,5°C.
PC-PW pracuje bez grzałek.
Ostatnie dni było:
23.01. rano -12,0°C dzień -8,5°C zużycie 19,7kWh/d czas pracy PC 10,5h
24.01. rano -13,5°C dzień -10,0°C zużycie 19,2kWh/d czas pracy PC 10,5h
25.01. rano -16,0°C dzień ? zużycie ? czas pracy PC narazie 11,5h
Przy tych mrozach zużycie 1,8kWh w ciągu godziny pracy pompy ?

rafał2011
25-01-2014, 08:48
Rano na zewnątrz -16°C, w domu 22,5°C.
PC-PW pracuje bez grzałek.
Ostatnie dni było:
23.01. rano -12,0°C dzień -8,5°C zużycie 19,7kWh/d czas pracy PC 10,5h
24.01. rano -13,5°C dzień -10,0°C zużycie 19,2kWh/d czas pracy PC 10,5h
25.01. rano -16,0°C dzień ? zużycie ? czas pracy PC narazie 11,5h


Przy tych mrozach zużycie 1,8kWh w ciągu godziny pracy pompy ?

Nieczytelne te zużycia, h nie powinno tam być.

Liwko
25-01-2014, 09:23
mcyper, jestem w szoku. Zużycie całkowite prądu na cały rok 5000kWh??? Wybacz, ale nigdy w to nie uwierzę. Mi na cele pozagrzewcze idzie rocznie około 4000kWh.

rafał2011
25-01-2014, 09:38
Ty masz potwora ssącego energię, a mcyper często zapala świeczkę...

Liwko
25-01-2014, 10:01
Ty masz potwora ssącego energię, a mcyper często zapala świeczkę...

Dodam jeszcze, że na cele CWU idzie mi rocznie około 1000kWh. Czyli mamy już 5000kWh, a gdzie CO? :)

rafał2011
25-01-2014, 10:04
3200zł / X = ?

mar1173
25-01-2014, 10:18
Dodam jeszcze, że na cele CWU idzie mi rocznie około 1000kWh. Czyli mamy już 5000kWh, a gdzie CO? :)

Z twojej stopki wynika że zużywamy podobną ilość prądu. Mcyper zużywa mniej na CO i CWU. Na bytowym też jeszcze mógłbym zaoszczędzić wyłączając drugą lodówkę w garażu.

Liwko
25-01-2014, 13:14
3200zł / X = ?

Około 8000kWh. Kiedyś miałem to wszystko ładnie policzone ile na co idzie, jakie kwoty tanie i drogiej rozbijając na:
-CO
-CWU
-pozostałe
Oczywiście kWh za CO i CWU wychodziła najtaniej, ale i pozostały prąd wychodził u mnie 20% taniej niż w G11

Liwko
25-01-2014, 13:21
Z twojej stopki wynika że zużywamy podobną ilość prądu. Mcyper zużywa mniej na CO i CWU. Na bytowym też jeszcze mógłbym zaoszczędzić wyłączając drugą lodówkę w garażu.

Żeby zjechać do 5000kWh musiał bym przestać grzać :)
W domu mam niemal wyłącznie ledy więc na oświetlenie idą grosze. Na pracę reku idzie około 250-300kWh (no ale więcej zaoszczędzę na CO), TV ledowy (bierze około 60-70W), lodówka A++ (sprawdzałem, groszowe zużycie), pralka A+, może trochę pociągnie indukcja (ale co innego jest tańszego w użytkowaniu?). I takie tam. Ale wszystko razem do kupy i tak ciągnie około 4000kWh rocznie.

plusfoto
25-01-2014, 14:05
Z tego co ostatnio liczyłem to telewizor i lodówka to około 650kW/rok. A też niby te A i ileś plusów.

rafał2011
25-01-2014, 14:07
telewizor obliczałeś cały rok włączony :)

plusfoto
25-01-2014, 14:18
Nie zarówno lodówka jak i telewizor przez miesiąc podłączona do osobnego licznika. Dodam jeszcze że jeden cykl zmywarki to około 0,7kW:yes:

Liwko
25-01-2014, 14:20
Z tego co ostatnio liczyłem to telewizor i lodówka to około 650kW/rok. A też niby te A i ileś plusów.

No to jak je wywalimy, to dalej będziemy daleko od interesującego nas wyniku. A i ziemiankę trzeba będzie wybudować by mleko nie skisło :D

Liwko
25-01-2014, 14:22
Nie zarówno lodówka jak i telewizor przez miesiąc podłączona do osobnego licznika. Dodam jeszcze że jeden cykl zmywarki to około 0,7kW:yes:

No to u mnie dodatkowe 125kW na rok.
Wywalamy :D

Liwko
25-01-2014, 14:23
Zaraz pozbędę się wszystkich gratów a do 2000kWh nie zejdę :)

rafał2011
25-01-2014, 14:23
zmywarka średnio około 200kWh

map78
25-01-2014, 14:29
zmywarka średnio około 200kWh

Zaraz wam zmierzę cykl pracy mojej suszarki kondensacyjnej, to dopiero z foteli pospadacie:jawdrop:

rafał2011
25-01-2014, 14:33
ciekaw jestem żelazka :) ... obstawiam 250kWh

rafał2011
25-01-2014, 14:42
byłem w łazience, siostry suszarka do włosów 1850W-2200W słyszę ją dosyć często...
...rocznie będzie lekko z 300kWh a gdzie prostownica...

plusfoto
25-01-2014, 14:54
Żebyś nie musiał doliczyć ładowarki do gadżetu żony!:lol2:

rafał2011
25-01-2014, 15:00
....żebym nie musiał:D

mcyper
25-01-2014, 15:04
Przy tych mrozach zużycie 1,8kWh w ciągu godziny pracy pompy ?

To jest mała PC, która przy +7°C na zewnątrz ma wydajność ok. 7,0kW,
a przy -20°C ok. 3,5kW.
Jak miała by pożerać więcej prądu, to jaki byłby COP?

mcyper
25-01-2014, 15:10
... Zużycie całkowite prądu na cały rok 5000kWh??? Wybacz, ale nigdy w to nie uwierzę. Mi na cele pozagrzewcze idzie rocznie około 4000kWh.

Wierzyć nie musisz, piszę jak jest.
Mam znajomych co ogrzewają węglem lub gazem, a zużycie en. el. mają podobne lub większe od mojego.

Liwko
25-01-2014, 15:17
Wierzyć nie musisz, piszę jak jest.
Mam znajomych co ogrzewają węglem lub gazem, a zużycie en. el. mają podobne lub większe od mojego.

Ale tu nie chodzi mi o CO i CWU. Tu się nie spieram. Napisz mi natomiast jakim cudem na cele pozagrzewcze idzie ci tylko 2000kWh rocznie?

mcyper
25-01-2014, 15:45
Ale tu nie chodzi mi o CO i CWU. Tu się nie spieram. Napisz mi natomiast jakim cudem na cele pozagrzewcze idzie ci tylko 2000kWh rocznie?

Już wcześniej o tym pisałem, bo też padało takie pytanie.
W końcu nie wiem czemu tak jest.

rafał2011
25-01-2014, 15:47
Już wcześniej o tym pisałem, bo też padało takie pytanie.
W końcu nie wiem czemu tak jest.

przy zakupie sprzętu AGD, RTV kierowałeś się zużyciem kW/h ?

Liwko
25-01-2014, 15:56
W końcu nie wiem czemu tak jest.

A może sąsiad wie :)

mcyper
25-01-2014, 17:10
przy zakupie sprzętu AGD, RTV kierowałeś się zużyciem kW/h ?

Tak.
Tak jak wszyscy na forum, sprzęt klasy A++, lampy led i takie tam.

Poza tym nie pierzemy w domu, TV oglądamy u sąsiada, jemy na mieście, chodzimy spać z kurami,:rolleyes:
a na poważnie to sam nie wiem, czy ja mam normę czy inni mają ponad normę.

rafał2011
25-01-2014, 17:33
masz nornę nieco większą od domków letniskowych :)

Pyxis
25-01-2014, 17:39
Nie zarówno lodówka jak i telewizor przez miesiąc podłączona do osobnego licznika. Dodam jeszcze że jeden cykl zmywarki to około 0,7kW:yes:

kWh :yes:

map78
25-01-2014, 18:17
Suszarka kondensacyjna - wkład około 5kg, program suszenie extra (czyli na pieprz:)) pociągnęła 3,5kWh, licząc około 20 prań miesięcznie trochę się tego uzbiera:yes:

plusfoto
25-01-2014, 18:21
kWh :yes:
:popcorn:

malux20
26-01-2014, 11:12
liwko nie dziw sie mcyperowi
u mnie podobnie
no ale żona swoje zabawki pewnie ładuje tylko w pracy[w gniazdko oczywiscie]

Liwko
26-01-2014, 15:08
liwko nie dziw sie mcyperowi
u mnie podobnie
no ale żona swoje zabawki pewnie ładuje tylko w pracy[w gniazdko oczywiscie]

Kurcze jak wy to robicie... Mój rachunek roczny za cały prąd, spadłby do 2400zł. Teraz znajomi nie wierzą w moje rachunki, a gdybym podał im taką kwotę, to by nasłali na mnie jakieś kontrole :)

map78
26-01-2014, 16:31
Kurcze jak wy to robicie... Mój rachunek roczny za cały prąd, spadłby do 2400zł. Teraz znajomi nie wierzą w moje rachunki, a gdybym podał im taką kwotę, to by nasłali na mnie jakieś kontrole :)

Oszczędzają i to bardzo:yes: Ja na samą bytówkę zużywam ok 400-450kWh miesięcznie, ale zdaje sobie sprawę, że prowadzę bardzo konsumpcyjny tryb życia i wiem, że przy odrobinie chęci można by było sporo zjechać. Niestety lenistwo i wygodnictwo biorą u mnie górę nad zdrowym rozsądkiem:rolleyes:

malux20
26-01-2014, 16:43
dziś przy minus 10 pompa zżarła na cwu 4,2 kwh
grzeje tylko raz dziennie

Liwko
26-01-2014, 16:45
Niestety lenistwo i wygodnictwo biorą u mnie górę nad zdrowym rozsądkiem:rolleyes:

Jeżeli oszczędności miały by być kosztem komfortu, to jestem też im przeciwny.

Liwko
26-01-2014, 16:46
dziś przy minus 10 pompa zżarła na cwu 4,2 kwh
grzeje tylko raz dziennie

Dobra dobra, a na obiad to pewnie codziennie grochówka :)
Żartuję ;)

Arturo72
26-01-2014, 16:54
dziś przy minus 10 pompa zżarła na cwu 4,2 kwh
grzeje tylko raz dziennie
Wczoraj czekając na Szpilę przy -13st.C włączyłem ręcznie cwu i po wieczornym opróżnieniu zasobnika zżarła prawie 5kWh.

malux20
26-01-2014, 17:02
Grochówka i bigosik

Liwko
26-01-2014, 17:08
Grochówka i bigosik

Wiedziałem :D

A tak na poważnie to chyba kominek był odpalony?

malux20
27-01-2014, 10:08
tak 2 paczki brykietu po 6 zł szt

mar1173
27-01-2014, 11:15
Oszczędzają i to bardzo:yes: Ja na samą bytówkę zużywam ok 400-450kWh miesięcznie, ale zdaje sobie sprawę, że prowadzę bardzo konsumpcyjny tryb życia i wiem, że przy odrobinie chęci można by było sporo zjechać. Niestety lenistwo i wygodnictwo biorą u mnie górę nad zdrowym rozsądkiem:rolleyes:

Ja na bytowy zużywam średnio 215kWh miesięcznie czyli ok 7 dziennie i wychodzi to mniej więcej tak:
Lodòwki 2 szt ok.1,5
Zmywarka ok 1
Pralka ok 1
Tv 0,085x3=0,255
2 laptopyx0,06=0,12tyle biorą przy ładowaniu x 2h ładowania/dzień=0,25
Co daje ok 4 pozostałe 3 idzie na gotowanie, światło, inne


Pralka w zasadzie chodzi nie częściej jak co drugi dzień. Jeśli ktoś zużywa 2 lub 3 razy więcej to raczej powinien wiedzieć na co a nie tylko ,, zużywam bo zużywam i mniej się nie da"

Pyxis
27-01-2014, 11:31
Jeśli ktoś zużywa 2 lub 3 razy więcej to raczej powinien wiedzieć na co a nie tylko ,, zużywam bo zużywam i mniej się nie da"

Zuzywam prawie 400kWh/mc na bytowy i tyle zuzywam. Robilem nawet proby delikatnych oszczednosci i to co urwalem to 30kWh/mc. Wiecej sie nie da bez pogorszenia komfortu. Teraz od 3 miesiecy mam rachunki w granicach 375kWh. Mam swoje oswietlenie domu i ogrodu, mam hydrofor, mam indukcje, mam sprzet do neta radiowego, mam AP do internetu po domu i NAS, komputer stacjonarny dziala czesto i dlugo, do tego 2 szt lapkow. Tuner nc+ jeden caly czas dziala a mooltirom wylaczam na listwie teraz. Zmywarka oraz pralka i suszarka do szmat robi tez swoje.
Wat do wata i robi sie kasa. ;)

map78
27-01-2014, 13:59
Ja na bytowy zużywam średnio 215kWh miesięcznie czyli ok 7 dziennie i wychodzi to mniej więcej tak:
Lodòwki 2 szt ok.1,5
Zmywarka ok 1
Pralka ok 1
Tv 0,085x3=0,255
2 laptopyx0,06=0,12tyle biorą przy ładowaniu x 2h ładowania/dzień=0,25
Co daje ok 4 pozostałe 3 idzie na gotowanie, światło, inne


Pralka w zasadzie chodzi nie częściej jak co drugi dzień. Jeśli ktoś zużywa 2 lub 3 razy więcej to raczej powinien wiedzieć na co a nie tylko ,, zużywam bo zużywam i mniej się nie da"

U mnie oprócz wymienionych przez Ciebie kosztów dochodzi przede wszystkim suszarka (pracuje ok 20x w miesiącu po 3,5kWh) oraz dwa akwaria 400l i 150l, gdzie pracują grzałki, filtry, napowietrzacze, itp. Na noc włącza mi się w automacie oświetlenie domu zewnętrzne i wewnętrzne, ale to same Ledy. Tv mam 3szt. 2 x LCD i 1x Plazma, przynajmniej 2 z nich chodzą prawie na okrągło. Latem kosiarka, pompa zanurzeniowa i inne tego typu sprawy.
Odczuwalne oszczędności przyniosło mi dopiero przejście na taryfę G12w (jeszcze na długo przed pomysłem zakupu pompy:))

smart_guy1
27-01-2014, 20:01
map78 dalej myślę nad wybraniem odpowiedniej taryfy. Czy twoim zdaniem G12 jako taryfa podzielona na dwie strefy czasowe: nocną (tańszą) i dzienną (droższą), jest odpowiednia dla powietrznej pompy ciepła i AGD typu np pralka i zmywarka???

Liwko
27-01-2014, 20:20
map78 dalej myślę nad wybraniem odpowiedniej taryfy. Czy twoim zdaniem G12 jako taryfa podzielona na dwie strefy czasowe: nocną (tańszą) i dzienną (droższą), jest odpowiednia dla powietrznej pompy ciepła i AGD typu np pralka i zmywarka???

Kiedyś było to wałkowane i mimo że PC P-W nocą ma zazwyczaj gorszą sprawność, to różnica w cenie prądu i tak wyjdzie na +

Pyxis
27-01-2014, 21:31
Kiedyś było to wałkowane i mimo że PC P-W nocą ma zazwyczaj gorszą sprawność, to różnica w cenie prądu i tak wyjdzie na +

Dodal bym tez, ze zalezy to od tego czy masz okienko taniego pradu w dzien, czy przewymiarowana PCi i odpowiednia akumulacyjnosc domu.

map78
28-01-2014, 11:10
Dodal bym tez, ze zalezy to od tego czy masz okienko taniego pradu w dzien, czy przewymiarowana PCi i odpowiednia akumulacyjnosc domu.

Pyxis zgodnie z Twoją teorią na temat progu opłacalności taryf G11 vs G12, powyższe zdanie jest kompletną bzdurą. Bo wg tej teorii nawet jakby pompa pracowała 24h na dobę, a więc 14h w drogim prądzie i 10h w tanim to warunek min. 30% w taniej zostanie spełniony.

smart_guy1 Rozliczanie dwu taryfowe moim zdaniem opłaca się każdemu kto zużywa powyżej 400kWh miesięcznie, bo wtedy próg opłacalności jest tak wysoki (20-30% taniej), że wręcz niemożliwe jest się w nim nie zmieścić nawet nic nie robiąc, a gdy zaczniesz świadomie przenosić obciązenia na czas taniej taryfy twoje oszczędności będą po prostu tylko większe. Na dowód powiem Ci, że ja przy samym zużyciu prądu bytowego oszczędzałem 50-70zł miesięcznie vs G11. Po instalacji pompy te oszczędności jeszcze wzrosły, pomimo iż przy temp zewn. poniżej -5*C nie miszcze się już 100% w taniej taryfie.

Pyxis
28-01-2014, 11:27
Pyxis zgodnie z Twoją teorią na temat progu opłacalności taryf G11 vs G12, powyższe zdanie jest kompletną bzdurą. Bo wg tej teorii nawet jakby pompa pracowała 24h na dobę, a więc 14h w drogim prądzie i 10h w tanim to warunek min. 30% w taniej zostanie spełniony.


To nie jest teoria tylko czysta praktyka.

Moze zbyt to uporoscilem, bo ja od razu zakladam, ze majac prad dwutaryfowy dazymy do jesy 100% wykorzystania na cele CO. Oczywiscie sa mozliwe rozne posrednie wartosci, ktore przyniosa gorszy skutek finansowy, ale nadal to bedzie na plus.

Po dalszej czesci wypowiedzi nadal widze, ze rozwiazywanie ukladu 2 rowana nie jest Twoja mocna strona. ;)

map78
28-01-2014, 11:42
Po dalszej czesci wypowiedzi nadal widze, ze rozwiazywanie ukladu 2 rowana nie jest Twoja mocna strona. ;)

Ty od razu założyłeś, że ja liczę źle bo Ty jesteś mądrzejszy i przecież nieprawdopodobnym jest żebyś mógł się pomylić lub o zgrozo nie mieć racji:cool:
A ja powiedziałem Ci bardzo dokładnie jak to liczę, wskazałem narzędzie i podałem dane wejściowe na podstawie których liczyłem. Zadaj sobie ten trud i wprowadź te dane (zajmie Ci to max 2min.) i wtedy podziel się Swoimi wnioskami.

Pyxis
28-01-2014, 12:10
Ty od razu założyłeś, że ja liczę źle bo Ty jesteś mądrzejszy i przecież nieprawdopodobnym jest żebyś mógł się pomylić lub o zgrozo nie mieć racji:cool:
A ja powiedziałem Ci bardzo dokładnie jak to liczę, wskazałem narzędzie i podałem dane wejściowe na podstawie których liczyłem. Zadaj sobie ten trud i wprowadź te dane (zajmie Ci to max 2min.) i wtedy podziel się Swoimi wnioskami.

Ty nie liczysz. Ty bazujesz na jakims kalkulatorku ze stronki. W tym problem.
Zadaj sobie "trud" i policz. Zajmie Ci to max 2 min. i wtedy podziel sie Swoimi wnioskami. :)

mar1173
28-01-2014, 14:01
Pyxis zgodnie z Twoją teorią na temat progu opłacalności taryf G11 vs G12, powyższe zdanie jest kompletną bzdurą. Bo wg tej teorii nawet jakby pompa pracowała 24h na dobę, a więc 14h w drogim prądzie i 10h w tanim to warunek min. 30% w taniej zostanie spełniony.

smart_guy1 Rozliczanie dwu taryfowe moim zdaniem opłaca się każdemu kto zużywa powyżej 400kWh miesięcznie, bo wtedy próg opłacalności jest tak wysoki (20-30% taniej), że wręcz niemożliwe jest się w nim nie zmieścić nawet nic nie robiąc, a gdy zaczniesz świadomie przenosić obciązenia na czas taniej taryfy twoje oszczędności będą po prostu tylko większe. Na dowód powiem Ci, że ja przy samym zużyciu prądu bytowego oszczędzałem 50-70zł miesięcznie vs G11. Po instalacji pompy te oszczędności jeszcze wzrosły, pomimo iż przy temp zewn. poniżej -5*C nie miszcze się już 100% w taniej taryfie.

Opłata za en. el. to opłata za sam prąd + opłata za przesył i sumę tych opłat musimy brać pod uwagę. Każdy sam musi sobie przeliczyć w którym momencie opłacalne jest posiadanie odpowiedniej taryfy. Zależy to od ceny en. el w taryfie G11 oraz G12 oraz procentowego zużycia tania/droga. . Dochodzą jeszcze opłaty stałe które w taryfach G przynajmniej w PGE są na poziomie 10-12 zł/miesięcznie.
Przykład:
G11 0,65, G12 0,35 i 0,71 -ceny brutto z przesyłem Przy zużyciu 40% droga i 60% tania wychodzi:

0,40x0,71+0,60x0,35=0,284+0,21=0,494zł/kWh

Przy miesięcznym zużyciu 50kWh zapłacisz w :

G11 50x0,65=32,5 zł + 12zł opłat stałych= 44,5 zł

G12 50x0,494=24,7+12=36,7zł

Nie ważne ile prądu zużyjemy tylko w jakich proporcjach.

map78
28-01-2014, 15:43
Opłata za en. el. to opłata za sam prąd + opłata za przesył i sumę tych opłat musimy brać pod uwagę. Każdy sam musi sobie przeliczyć w którym momencie opłacalne jest posiadanie odpowiedniej taryfy. Zależy to od ceny en. el w taryfie G11 oraz G12 oraz procentowego zużycia tania/droga. . Dochodzą jeszcze opłaty stałe które w taryfach G przynajmniej w PGE są na poziomie 10-12 zł/miesięcznie.
Przykład:
G11 0,65, G12 0,35 i 0,71 -ceny brutto z przesyłem Przy zużyciu 40% droga i 60% tania wychodzi:

0,40x0,71+0,60x0,35=0,284+0,21=0,494zł/kWh

Przy miesięcznym zużyciu 50kWh zapłacisz w :

G11 50x0,65=32,5 zł + 12zł opłat stałych= 44,5 zł

G12 50x0,494=24,7+12=36,7zł

Nie ważne ile prądu zużyjemy tylko w jakich proporcjach.

mar1173 wszystko było by pięknie i tak jak mówisz gdyby nie pozycja: opłata przesyłowa i opłata abonamentowa, czyli tzw dystrybucja.
Opłatę dystrybucyjną (przynajmniej w Enerdze) oblicza się wg wzoru:
https://imagizer.imageshack.us/v2/636x425q90/824/m6eh.jpg
I teraz rozpatrując poszczególne składniki to:
opłata abonamentowa - zależy od okresu rozliczeń (1, 2, 4, 6 miesięcy - dla każdego inna stawka)
opłata przejściowa - zależy właśnie od zużycia i dzieli się na 3 przedziały (<500, 500-1200, >1200)
opłata sieciowa - zależy od rodzaju instalacji (1 lub 3 fazowa)
Jeśli uwzględnisz to wszystko to okazuje się, że całkowita cena 1kWh dla odbiorcy rozliczającego się co miesiąc, zużywającego 50kWh miesięcznie i posiadającego instalację 1-fazowa, będzie zupełnie inna niż takiego, który rozlicza się co pół roku, zużywa 1000kWh miesięcznie i posiada instalację 3-fazową.
A skoro cena będzie inna, to również zmieni się próg opłacalności (punkt zrównania G11=G120). Fakt, że przy zużyciu na poziomie 50kWh kwotowo będą to wartości kosmetyczne, ale procentowo tak to niestety wygląda.

mar1173
28-01-2014, 17:28
mar1173 wszystko było by pięknie i tak jak mówisz gdyby nie pozycja: opłata przesyłowa i opłata abonamentowa, czyli tzw dystrybucja.
Opłatę dystrybucyjną (przynajmniej w Enerdze) oblicza się wg wzoru:
https://imagizer.imageshack.us/v2/636x425q90/824/m6eh.jpg
I teraz rozpatrując poszczególne składniki to:
opłata abonamentowa - zależy od okresu rozliczeń (1, 2, 4, 6 miesięcy - dla każdego inna stawka)
opłata przejściowa - zależy właśnie od zużycia i dzieli się na 3 przedziały (<500, 500-1200, >1200)
opłata sieciowa - zależy od rodzaju instalacji (1 lub 3 fazowa)
Jeśli uwzględnisz to wszystko to okazuje się, że całkowita cena 1kWh dla odbiorcy rozliczającego się co miesiąc, zużywającego 50kWh miesięcznie i posiadającego instalację 1-fazowa, będzie zupełnie inna niż takiego, który rozlicza się co pół roku, zużywa 1000kWh miesięcznie i posiada instalację 3-fazową.
A skoro cena będzie inna, to również zmieni się próg opłacalności (punkt zrównania G11=G120). Fakt, że przy zużyciu na poziomie 50kWh kwotowo będą to wartości kosmetyczne, ale procentowo tak to niestety wygląda.


Ja mam opłatę dystrybucyjną za droga 0,24250 netto i tanią 0,08, w tym są opłaty jakościowe

pozostałe opłaty stałe to jak napisałem 10-12 zł/mies w zależności od zużycia, instalacji 1-3 faz, okresów rozliczeń i bez sensu jest tego się czepiać. Ja zimą miałem 2000kWh latem 600 za 2 miesiące a opłaty stałe i dystrybucję mam na tym samym poziomie. Czasami przejściowa jest 1 lub 2 zł.

Co do ceny to jest oczywiste że rozbicie 12 zł dla dla zużycia 50kWh i dla 1000 da cenę jednostkowa niższą dla 1000kWh a dla 10000 jeszcze niższą.

Każdy wie ile zużywa i dla takiego zużycia musi sobie to liczyć. Ale i tak najważniejsze są proporcje i to najlepiej w odniesieniu dla całego roku.

Całe zużycie roczne u mnie to ok 7000kWh. proporcje w G12 to 70% tania/30% droga. Od 1.02 przechodzę na G12w gdzie proporcje wg moich obliczeń powinny się zmienić na 80/20. Rachunek za cały prąd powinien się zmieścić w kwocie 2800zł. Zobaczymy za rok.

map78
28-01-2014, 18:23
Ja mam opłatę dystrybucyjną za droga 0,24250 netto i tanią 0,08, w tym są opłaty jakościowe

pozostałe opłaty stałe to jak napisałem 10-12 zł/mies w zależności od zużycia, instalacji 1-3 faz, okresów rozliczeń i bez sensu jest tego się czepiać. Ja zimą miałem 2000kWh latem 600 za 2 miesiące a opłaty stałe i dystrybucję mam na tym samym poziomie. Czasami przejściowa jest 1 lub 2 zł.

Co do ceny to jest oczywiste że rozbicie 12 zł dla dla zużycia 50kWh i dla 1000 da cenę jednostkowa niższą dla 1000kWh a dla 10000 jeszcze niższą.

Każdy wie ile zużywa i dla takiego zużycia musi sobie to liczyć. Ale i tak najważniejsze są proporcje i to najlepiej w odniesieniu dla całego roku.

Całe zużycie roczne u mnie to ok 7000kWh. proporcje w G12 to 70% tania/30% droga. Od 1.02 przechodzę na G12w gdzie proporcje wg moich obliczeń powinny się zmienić na 80/20. Rachunek za cały prąd powinien się zmieścić w kwocie 2800zł. Zobaczymy za rok.

Dlatego właśnie tak trudno jest Tobie i innym zrozumieć, że cena kWh i tym samym proporcje są zależne od zużycia. Ok pomińmy rodzaj instalacji i częstotliwość rozliczeń. Skupmy się na samym zużyciu. Spójrz na tę tabelkę:
https://imagizer.imageshack.us/v2/591x189q90/600/d2wl.jpg
Zauważ, że zużycie energii rozpatrywane jest w skali roku, a nie w skali miesiąca. Ty, ja, Pyxis i wszyscy ogrzewający prądem zawieramy się w ostatnim przedziale, dlatego dla nas te stawki się nie zmieniają i proporcje mamy takie same niezależnie od tego, że latem zużywasz dużo mniej prądu. I dla takich jak my taryfy grupy G12 będą zawsze korzystniejsze, bo my nawet nie musimy oszczędzać, żeby tak było.
Natomiast osoby zużywające mało/bardzo mało prądu muszą sobie skalkulować czy i kiedy opłaca się im przejść na rozliczanie dwutaryfowe bo u nich ten próg opłacalności jest inny.

Pyxis
28-01-2014, 18:27
Zauważ, że zużycie energii rozpatrywane jest w skali roku, a nie w skali miesiąca.

Przeciez osoba zuzywajaca mniej niz 500kWh ma takie same oplaty w kazdej ze stawek. Roznice by mogly wystapic, jesli oplaty stale by sie ronily dla danego zuzycai, ale miedzy stawkami.
Jak ktos w G11 zuzywa 300kWh rocznie, to w G12 bedzie zuzywal tyle samo. Oplaty stale nie ulegna zmianie. Proporcje oplacalnosci G12 takze.

zyzolek
28-01-2014, 19:13
Przeciez osoba zuzywajaca mniej niz 500kWh ma takie same oplaty w kazdej ze stawek. Roznice by mogly wystapic, jesli oplaty stale by sie ronily dla danego zuzycai, ale miedzy stawkami.
Jak ktos w G11 zuzywa 300kWh rocznie, to w G12 bedzie zuzywal tyle samo. Oplaty stale nie ulegna zmianie. Proporcje oplacalnosci G12 takze.

A no zmienią się, bo przy G11 masz jedną stałą miesięczną opłatę za 1 taryfę, a przy G12 masz dwie stałe miesięczne opłaty za 2 taryfy.

Pyxis
28-01-2014, 19:18
A no zmienią się, bo przy G11 masz jedną stałą miesięczną opłatę za 1 taryfę, a przy G12 masz dwie stałe miesięczne opłaty za 2 taryfy.

Chodzi o koszty poza stalymi kosztami kWh, bo te roznice sa oczywiste pomiedzy taryfami.

mitch
29-01-2014, 20:20
A no zmienią się, bo przy G11 masz jedną stałą miesięczną opłatę za 1 taryfę, a przy G12 masz dwie stałe miesięczne opłaty za 2 taryfy.

Seriously? W Enerdze w taryfie G11 przy 3 fazach mamy opłatę 7,26, w G12x 13,28. Mówimy tutaj o porażającej kwocie 6 pln :lol2: W sumie kwoty abonamentowo/stałe dla G11 to 11,87 pln, a dla G12x 17,90 pln. Ale co tam, można policzyć na palcach:

Dla zużycia 50 kWh (300 kWh rocznie) na 2 m-ce proporcja tania-droga żeby wyjść na równo 62-38.

Dla zużycia 100 kWh (600 kWh rocznie): 44-56

Dla zużycia 300 kWh (1800 kWh rocznie): 32-68

Dla zużycia 500 kWh (3000 kWh rocznie): 30-70

Dla zużycia 800 kWh (4800 kWh rocznie): 29-71

Wyliczenia uwzględniają wszystkie opłaty i VATy :popcorn:Tak więc pomijając dwie pierwsze pozycje, proporcja waha się od 29 do 32% dla taniej taryfy. Czyli począwszy od rocznego zużycia na poziomie 1800 kWh. Chyba całkiem sporo z nas ma takie zużycie. Wnioski?

Właściwie jeden - żyjemy w świecie przeładowanym informacjami, a ludzie nie chcą myśleć nad taryfami, tylko spokojnie odpocząć przed TV oglądając kolejny odcinek "m jak miłość". W ten sposób wszyscy są zadowoleni - operatorzy (bo mają wpływy z G11), ci co umieją liczyć (bo wybierają G12x i niższe koszty) i cała reszta ludzi (bo mają święty spokój). :lol2:

Liwko
29-01-2014, 20:32
Jeden szczegół, kWh ;)

mitch
29-01-2014, 20:40
Jeden szczegół, kWh ;)

Fakt. Poprawiam.

zyzolek
29-01-2014, 20:47
u mnie na bytowe idzie 7200 kWh

mitch
29-01-2014, 20:55
Sporo jak na samo bytowe. U mnie przy G12w, musiałbym naprawdę się postarać, żeby stracić na bytowym w stosunku do G11. Jeśli chodzi o zwykłą G12, to już nic nie dam sobie uciąć, ale dzięki dwóm dniom weekendu w G12w ja dobrze na tym wychodzę.

Liwko
29-01-2014, 20:56
u mnie na bytowe idzie 7200 kWh

Nieźle. A gdzie jeszcze CO i CWU?

Pyxis
29-01-2014, 21:00
Nieźle. A gdzie jeszcze CO i CWU?

Jak gdzie? CWU jest za darmo, bo przy okazji CO, a CO to prawie darmowy ekogroch. ;)

map78
29-01-2014, 21:03
Dla zużycia 50 kWh (300 kWh rocznie) na 2 m-ce proporcja tania-droga żeby wyjść na równo 62-38.

Dla zużycia 100 kWh (600 kWh rocznie): 44-56

Dla zużycia 300 kWh (1800 kWh rocznie): 32-68

Dla zużycia 500 kWh (3000 kWh rocznie): 30-70

Dla zużycia 800 kWh (4800 kWh rocznie): 29-71

Wyliczenia uwzględniają wszystkie opłaty i VATy

W końcu ktoś kto umie liczyć:yes: Ale lepiej nie wyskakuj tu z takimi rewelacjami bo Cię zaraz Pyxis do podstawówki wyśle i każe Ci układy 2 równań rozwiązywać:lol2::D:lol2:

Pyxis
29-01-2014, 21:18
W końcu ktoś kto umie liczyć:yes: Ale lepiej nie wyskakuj tu z takimi rewelacjami bo Cię zaraz Pyxis do podstawówki wyśle i każe Ci układy 2 równań rozwiązywać:lol2::D:lol2:

Z tego co pamietam u mnie oplaty stale (Tauron) na FV z G11 byly o jakies smieszne grosze rozne od G12. Na pewno nie bylo to 6 zl (przy tym samym zapotrzebowaniu na moc). Podawalem Ci wyraznie MOJE stawki i prosilem o przeliczenie.

Poza wszystkim rozpatrywanie zuzycia na poziomie 50 czy 100kWh/mc jest jakims wielkim nieporozumieniem. Policz jaki bedzie dla 10 kWh/mc. Chyba, ze bierzemy pod uwage lepianke z jedna zarowka. Poruszamy sie w zakresach 2500kWh/rok ("Amisze") do 7000-8000kWh/rok ("bogaci"). Tutaj nawet w Twojej Enerdze rstosynek taryf bedzie w okolicach 30/70 i niewiele sie bedzie zmienial wraz ze wzrostem rocznego zuzycia.

mitch
29-01-2014, 21:41
Poza wszystkim rozpatrywanie zuzycia na poziomie 50 czy 100kWh/mc jest jakims wielkim nieporozumieniem.

Tylko jedno ale - ja liczyłem na 2 miesiące, dlatego dla jasności w nawiasie podawałem zużycie na rok. Specjalnie to policzyłem, żeby pokazać, że opłaty stałe mają znaczenie tylko przy ekstremalnie niskim (czytaj: mało realnym) zużyciu.


Tutaj nawet w Twojej Enerdze rstosynek taryf bedzie w okolicach 30/70 i niewiele sie bedzie zmienial wraz ze wzrostem rocznego zuzycia.
To chyba od początku było jasne?

map78
29-01-2014, 22:16
Z tego co pamietam u mnie oplaty stale (Tauron) na FV z G11 byly o jakies smieszne grosze rozne od G12. Na pewno nie bylo to 6 zl (przy tym samym zapotrzebowaniu na moc). Podawalem Ci wyraznie MOJE stawki i prosilem o przeliczenie.

Poza wszystkim rozpatrywanie zuzycia na poziomie 50 czy 100kWh/mc jest jakims wielkim nieporozumieniem. Policz jaki bedzie dla 10 kWh/mc. Chyba, ze bierzemy pod uwage lepianke z jedna zarowka. Poruszamy sie w zakresach 2500kWh/rok ("Amisze") do 7000-8000kWh/rok ("bogaci"). Tutaj nawet w Twojej Enerdze rstosynek taryf bedzie w okolicach 30/70 i niewiele sie bedzie zmienial wraz ze wzrostem rocznego zuzycia.

A przeczytaj sobie ile razy ja powtarzałem, że to nie dotyczy mnie, Ciebie i innych, którzy zużywają prąd na "naszym poziomie". Od samego początku tej dyskusji nie chodziło o kwestionowanie opłacalności taryf G12 - bo ja też przecież z niej korzystam i wiem ile na tym oszczędzam, a jedynie o twierdzenie, że proporcje opłacalności nie są wartością stałą i zmieniają się wraz ze zużyciem. I podejrzewam, że w Tauronie też tak jest, lecz być może w mniejszej skali. Dodatkowo powiem Ci, że mieszkając w mieszkaniu w bloku, gdzie wszystko było na gaz, rzadko kiedy przekraczałem 100kWh miesięcznie i o G12 nawet nie myślałem. Płaciłem wtedy ok 120 zł za 2 miesiące, po przeprowadzce do domu żona zadeklarowała takie samo zużycie przy podpisywaniu umowy - jakież było moje zdziwienie przy pierwszej fakturze:o - bezcenne:D

marcel_76
29-01-2014, 22:20
witam. jestem zainteresowany montażem pompy ciepla powietrze woda do domku z projektu
extradom.pl/projekt-domu-dandys-2-WRW1015.
czy ktoś może polecić jakąś firmę z okolic Częstochowy zajmująca się tym tematem?

domek z porothermu 30+ 15cm styropian o lambdzie 32 (grafit). w całym domu ogrzewanie podlogowe parter wylewka 10cm na 15cm styro grafit, poddasze 7cm wylewki na 5 cm styropianu. dach 25cm wełny. obecnie podgrzewany z kominka z płaszczem wodnym 24kw+ bufor ciepła kombinowany luxheizung fisch s14 1020/200 z dwoma wezownicami.

flisiu
30-01-2014, 08:24
witam. jestem zainteresowany montażem pompy ciepla powietrze woda do domku z projektu
extradom.pl/projekt-domu-dandys-2-WRW1015.
czy ktoś może polecić jakąś firmę z okolic Częstochowy zajmująca się tym tematem?

domek z porothermu 30+ 15cm styropian o lambdzie 32 (grafit). w całym domu ogrzewanie podlogowe parter wylewka 10cm na 15cm styro grafit, poddasze 7cm wylewki na 5 cm styropianu. dach 25cm wełny. obecnie podgrzewany z kominka z płaszczem wodnym 24kw+ bufor ciepła kombinowany luxheizung fisch s14 1020/200 z dwoma wezownicami.
z okolic czestochowy nie znalazlem zadnej sensownej firmy. poszukaj na slasku bo jest pare. na pewno beda zainteresowani praca w czestochowie.
zadnej rozsadny instalator nie zrobi Ci instalacji na podstawie tych danych co napisales. pozdro.

smart_guy1
30-01-2014, 17:25
Proszę o podanie szacunkowej, dobowej wartości zapotrzebowania waszych powietrznych pomp ciepła na kWh???
Informacyjnie, od początku 5 tygodnia 2014r dobowe zapotrzebowanie mojej pompy ciepła nie schodzi poniżej 30kWh - 35kWh na C.O. i C.W.U. przy temp. zewnętrznych od -15*C do -5*C.

Arturo72
30-01-2014, 18:22
Proszę o podanie szacunkowej, dobowej wartości zapotrzebowania waszych powietrznych pomp ciepła na kWh???
Informacyjnie, od początku 5 tygodnia 2014r dobowe zapotrzebowanie mojej pompy ciepła nie schodzi poniżej 30kWh - 35kWh na C.O. i C.W.U. przy temp. zewnętrznych od -15*C do -5*C.
To nie pompa ma takie zapotrzebowanie na energię ale dom i to dom głównie decyduje o tym ile czasu pompa o określonej mocy będzie pracowała.
Moja przy dużych mrozach na godzinę pracy zuzywala 2,8-3kWh a pracowała ok.10h w tym ok.2h na cwu.

smart_guy1
30-01-2014, 19:50
Arturo72 to rozumiem, ale moja PC pomimo że nagrzeje dom do zadanych temperatur pracuje dalej (chyba, że ustawie jej zadane godziny pracy załącz/wyłącz). Piec gazowy jak nagrzeje do zadanej temperatury grzejnik to termostat go odłączy a piec przestaje pobierać gaz. Co decyduje, że moja PC pracuje ciągle...

Arturo72
30-01-2014, 19:56
Arturo72 to rozumiem, ale moja PC pomimo że nagrzeje dom do zadanych temperatur pracuje dalej (chyba, że ustawie jej zadane godziny pracy załącz/wyłącz). Piec gazowy jak nagrzeje do zadanej temperatury grzejnik to termostat go odłączy a piec przestaje pobierać gaz. Co decyduje, że moja PC pracuje ciągle...
Zmniejsz krzywą grzewczą lub faktycznie zastosuj sterownik pokojowy.
Ja mam sterownik.

smart_guy1
30-01-2014, 20:11
Arturo72 ale myślisz o sterowniku pokojowym ala termostat, czy sterownikach pokojowych które są odpowiedzialne za zamykanie pętli podłogówki na rozdzielaczu???

fachman19
30-01-2014, 20:47
teraz pracuje z modulacją i ciągle.
A z termostatem będą przerwy i moc maksymalna .
Energi pójdzie tyle samo. + termostat.

Arturo72
30-01-2014, 21:06
teraz pracuje z modulacją i ciągle.
A z termostatem będą przerwy i moc maksymalna .
Energi pójdzie tyle samo. + termostat.
To doradź mu zmniejszenie krzywej bo teraz przegrzewa dom przy ciągłej pracy pompy a nie filozofie uprawiasz ;)

U mnie sterownik pokojowy decyduje o załączeniu pompy.
Bezprzewodowy,metodą prób i błędów i regulacją rotametrów poznałem gdzie jest go najkorzystniej umieścić.
Ustawiona min.temp.22st.C i jako,że mam sporą bezwładność,podbicie w określonych godzinach do 23.st.C

fachman19
31-01-2014, 05:47
przecież ty doradziłeś obniżenie krzywej .
Ja tylko odradzam termostat.

map78
31-01-2014, 11:12
teraz pracuje z modulacją i ciągle.
A z termostatem będą przerwy i moc maksymalna .
Energi pójdzie tyle samo. + termostat.


przecież ty doradziłeś obniżenie krzywej .
Ja tylko odradzam termostat.

Nie wiem czy w Wieśku będzie tak samo, ale u mnie w Panasie termostat podłączany jest na zasadzie on/off i nie ma on żadnego wpływu na modulację pompy. Modulacja zależy wyłącznie od temp zewnętrznej i zadanej temp zasilania.
W związku z powyższym termostat pracuje tylko i wyłącznie jako "kaganiec" aby pompa nie chodziła samopas, gdy temp w domu jest osiągnięta. Powoduje to jedynie oszczędności,a nie pracę z wyższą modulacja.
Kolega smatr_guy niestety jako "kaganiec" zastosował elektrozawory termostatyczne na pętlach podłogówki - i to moim zdaniem jest przyczyną całego "nieszczęścia".

piter719
31-01-2014, 11:32
jak nie będzie sterownika pokojowego to będzie pracowała bez przerwy wg ustalonej krzywej, tylko zmniejsza moc ( przynajmniej tak jest u mnie ,i jak ust w sterowniku 0% wpływu na pracę pompy, a jak dam chociaż 1% to po przebiciu zadanej temp o 0,5 stopnia pompa się normalnie wyłącza i czeka aż temp w pomieszczeniu spadnie) mówię o ust na pompie temperatury komfortu na 24godz.

mar1973
01-02-2014, 13:50
Szkoda ze nie bylo u nas mrozow. Bylaby jasna sytuacja.
Mar1973 opisal by jej zachowanie na mrozie.
Niby im te pompy dzialaja. Czytanie za translatorem jest niezbyt zrozumiale.


Link http://www.jula.pl/pompa-ciepa-powie...a-6-3kw-416107


witam

w październiku montowałem taką pompę znajomemu moich rodziców (sam sobie pompę kupił) w domku letniskowym położonym k. Żywca - IV strefa klimatyczna
zapotrzebowanie "szacowane" na 4-5kW
jak na razie działa i będzie działać, zimy jeszcze nie było, klika dni małych mrozów, to i jeszcze grzałki podobno się nie załączały

pompa jak to pompa - porównać się jej do Panasonica T-Capa nie da (to inna klasa pomp)
bardziej by można pompy Panasonic Aquarea Serii F 3kW lub 5kW, które odpowiednio dla - 15'C dają 3,2kW i 4,2kW - Jula - 3kW
Jula ma trochę - może więcej niż trochę gorsze sprawności (ok. 20% niższy COP) ale cena ponad 2x mniejsza

dla Twojego domu ta pompa będzie za mała - no chyba, że zapotrzebowanie na ciepło będziesz miał na poziomie do 6kW lub będziesz miał jakieś dodatkowe "szczytowe" źródło grzania (dodatkowa grzałka, kominek...)

pozdrawiam

witam

rozmawiałem dziś z użytkownikiem pompy ciepła JULA

"wspomagał" się kominkiem "rekeacyjnym" (bez rozprowadzenia powietrza), w którym palił prawie codziennie wieczorem - po prostu ma kominek i lubi w nim palić, siedzą wieczorem przed kominkiem, później w kominku wygasa i pompa ciepła to jedyne ogrzewanie
grzałki załączały mu się podczas ostatnich załączały się gdy na zewnątrz temperatura spadała poniżej minus 5-6'C, bo moc samej pompy nie starczała

pozdrawiam

smart_guy1
01-02-2014, 17:49
map78 Czy twoim zdaniem termostat pracujący jak "kaganiec" nie doprowadza do większego zużycie np. sprężarki w pompie na skutek większej ilości załączeń i wyłączeń? Ponadto czy nie jest czasem tak, że sama sprężarka przy rozruchu ma większe zapotrzebowanie na energie, niż przy modulacji?

map78
01-02-2014, 19:14
map78 Czy twoim zdaniem termostat pracujący jak "kaganiec" nie doprowadza do większego zużycie np. sprężarki w pompie na skutek większej ilości załączeń i wyłączeń? Ponadto czy nie jest czasem tak, że sama sprężarka przy rozruchu ma większe zapotrzebowanie na energie, niż przy modulacji?

Jeżeli chodzi o ilość załączeń to pompa u mnie załącza się 2 razy na dobę: o 1300 i 2200. W te największe mrozy czasami puszczałem ją dodatkowo wieczorem. Nie sądzę zatem, aby miało to negatywny wpływ na pracę sprężarki. Przy rozruchu pewnie i zapotrzebowanie ma większe, bo musi "dobić" do zadanej temperatury, ale z obserwacji trwa to około 20-30 min, czyli nie więcej niż 1h na dobę i nie zauważyłem również, żeby w tym czasie pompa pracowała z większą modulacją.
Ja przez pierwszy miesiąc użytkowania również sterowałem pompą pogodowo i nie byłem zadowolony - po pierwsze dlatego, że obiegówka pracowała non stop (u mnie jest 160W), a po drugie dlatego, że sprężarka właśnie się częściej załączała i wyłączała, bo ona w cale nie chodziła z jakąś tam minimalną modulacją tylko właśnie taktowała. Zamontowanie termostatu pokojowego rozwiązało ten problem.
Czy u Ciebie byłoby tak samo - nie wiem, musisz poczytać dokładnie jak sterowana jest twoja pompa i jakie ma algorytmy pracy. Ale jedno jest pewne - Twoje zużycie prądu jest za duże w stosunku do mocy pompy i wielkości ogrzewanego budynku i to mimo tego, że jest to pierwszy sezon.

Pyxis
01-02-2014, 20:12
To "dobijanie" to praca na niskim zasilaniu, wiec raczej z wyzsza sprawnoscia.

Z tymi 160Wh to wyraznie przekombinowales. ;)

map78
01-02-2014, 20:35
To "dobijanie" to praca na niskim zasilaniu, wiec raczej z wyzsza sprawnoscia.

Z tymi 160Wh to wyraznie przekombinowales. ;)

h z rozpędu mi się wkradło:rolleyes:, ale czujny jesteś:D

Pyxis
01-02-2014, 20:45
h z rozpędu mi się wkradło:rolleyes:, ale czujny jesteś:D

Nie traktuj tego jako jakas zlosliwosc. Po prostu czytam i staram sie rozumiec co ktos pisze. :)

map78
01-02-2014, 21:02
Nie traktuj tego jako jakas zlosliwosc. Po prostu czytam i staram sie rozumiec co ktos pisze. :)

Spoko;) Porządek musi być:yes: Mnie też zakuło w oczy jak przeczytałem jeszcze raz:rolleyes:

smart_guy1
01-02-2014, 21:31
map78 a termostat, który zamontowałeś jest jakoś specjalnie dedykowany właśnie d twojej PC, czy jest to model uniwersalny...

map78
01-02-2014, 22:50
map78 a termostat, który zamontowałeś jest jakoś specjalnie dedykowany właśnie d twojej PC, czy jest to model uniwersalny...

Model uniwersalny:yes: Euroster 2026TXRXG

klaudiusz_x
03-02-2014, 11:01
witam

rozmawiałem dziś z użytkownikiem pompy ciepła JULA

"wspomagał" się kominkiem "rekeacyjnym" (bez rozprowadzenia powietrza), w którym palił prawie codziennie wieczorem - po prostu ma kominek i lubi w nim palić, siedzą wieczorem przed kominkiem, później w kominku wygasa i pompa ciepła to jedyne ogrzewanie
grzałki załączały mu się podczas ostatnich załączały się gdy na zewnątrz temperatura spadała poniżej minus 5-6'C, bo moc samej pompy nie starczała

pozdrawiam

Dzięki za info.
Napisz jeszcze coś o domku który grzeje.

smart_guy1
03-02-2014, 14:45
map78 czy termostat ten podłączyłeś pod pompę samodzielnie czy wykonał to serwis

simluc
03-02-2014, 15:24
Sposob na ekstremalnie tanią pompę PW z prawdziwego zdarzenia (nie jakieś tam limity typu -5stC): http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2532726-0.html

map78
03-02-2014, 16:20
map78 czy termostat ten podłączyłeś pod pompę samodzielnie czy wykonał to serwis

Samodzielnie:yes: to raptem 2 kabelki:D, ale upewnij się czy nie masz zaplombowanej obudowy, bo jeszcze przez taką pierdołę możesz gwarancje stracić.

klaudiusz_x
03-02-2014, 22:54
Sposob na ekstremalnie tanią pompę PW z prawdziwego zdarzenia (nie jakieś tam limity typu -5stC): http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2532726-0.html

Było i w tym wątku.
Rok temu nowy zestaw można było sklecić za niespełna 10k.
Teraz ceny poszły w górę, 3k dołożyć trzeba.

Pyxis
06-02-2014, 10:45
Polecam firmę - moderowano -
Na prawdę konkretni fachowcy, nie ma dla nich rzeczy nie możliwych.

A ja slyszalem, ze to partacze sa straszni :)

PS.
Kup sobie platny profil i nie uskuteczniaj takiej zenujacej "autopromocji". Tak klientow nie zlapiesz. To zle swiadczy i o firmie i o Twojej inteligencji.

Liwko
06-02-2014, 10:56
Jest taki trójkącik z wykrzyknikiem. Klika się w niego, zgłasza nachalną reklamę i zaraz profilu nie ma :)

Pyxis
06-02-2014, 11:00
Jest taki trójkącik z wykrzyknikiem. Klika się w niego, zgłasza nachalną reklamę i zaraz profilu nie ma :)

Nie lubie, jak ktos ma mnie (i innych tez) za glupka i takim ludziom staram sie to wyjasnic. Poza tym nie lubie jeszcze bardziej "skarzyc" do admina na nikogo. :)

smart_guy1
10-02-2014, 14:30
Chciałbym dowiedzieć się:
1. Jak często winny odbywać się przeglądy Pompy Ciepła Powietrze Woda.
2. Jaki zakres winny obejmować prace podczas przeglądu.
3. Jaki jest szacunkowy koszt serwisu/przeglądu w przypadku waszych Powietrznych Pomp Ciepła.
4. Co można w koniecznym zakresie eksploatacyjnym wykonać samodzielnie.

Będę wdzięczny za odpowiedzi eksploatatorów Powietrznych Pomp CIiepła

mar1973
10-02-2014, 17:57
Chciałbym dowiedzieć się:
1. Jak często winny odbywać się przeglądy Pompy Ciepła Powietrze Woda.
2. Jaki zakres winny obejmować prace podczas przeglądu.
3. Jaki jest szacunkowy koszt serwisu/przeglądu w przypadku waszych Powietrznych Pomp Ciepła.
4. Co można w koniecznym zakresie eksploatacyjnym wykonać samodzielnie.

Będę wdzięczny za odpowiedzi eksploatatorów Powietrznych Pomp CIiepła

witam

popatrz do gwarancji - tam masz to penie napisane
jak nie zrobisz wymaganych przeglądów dla zachowanie gwarancji - to pewnie ją stracisz, a koszt naprawy Twojej pompy....:jawdrop:

pozdrawiam

smart_guy1
11-02-2014, 17:35
mar1973 Uczymy czytać się ze zrozumieniem...
Na końcu mojego ostatniego wpisu zaznaczyłem "Będę wdzięczny za odpowiedzi eksploatatorów Powietrznych Pomp CIiepła"
Chciałbym poznać doświadczenia innych w tym zakresie, może ty mar1973 w oparciu o eksploatacje swojej powietrznej pompy ciepła jesteś skłonny udostępnić mi tych informacji.???

jbloch
11-02-2014, 19:02
Chciałbym dowiedzieć się:
1. Jak często winny odbywać się przeglądy Pompy Ciepła Powietrze Woda.
2. Jaki zakres winny obejmować prace podczas przeglądu.
3. Jaki jest szacunkowy koszt serwisu/przeglądu w przypadku waszych Powietrznych Pomp Ciepła.
4. Co można w koniecznym zakresie eksploatacyjnym wykonać samodzielnie.

Będę wdzięczny za odpowiedzi eksploatatorów Powietrznych Pomp CIiepła

1 zależy od widzi mi się gwaranta - nie masz nic do gadania bo gwarancja pójdzie się je--ć
2 zależy od widzi mi się gwaranta - nie masz nic do gadania bo gwarancja pójdzie się je--ć
3 zależy od widzi mi się gwaranta - nie masz nic do gadania bo gwarancja pójdzie się je--ć
4 nie za bardzo możesz coś robić , wszystko zrobi za ciebie gwarant , inaczej gwarancja raczej pójdzie się je--ć

A wszystko to masz napisane w warunkach gwarancji , jak prosisz np. o wycenę instalacji pc , proś też o wgląd na piśmie o warunkach gwarancji..

smart_guy1
12-02-2014, 05:08
Myślę o tych zagadnieniach w kategorii przeglądów pogwarancyjnych!

12-02-2014, 18:48
Moi drodzy - własnie spisałem licznik po dwóch miesiacach i jestem PRZERAŻONY.
Za 2 miechy do zapłaty 1100zł. Pompa pracuje 8 godzin w nocy i dwie w dzien na drugiej taryfie.
Częściowo rozumiem przyczyne - budynek jeszcze nie zamieszkany, sciany tylko ytong 24 - styro bedzie na wiosne, poza tym 3tyg mrozów w styczniu spowodowały że posadzka z powodu braku ocieplenia szybko sie wychładzała a to z kolei powodowało prace pompy na grzałce i trzy razy wieksze zuzycie. Kilka dni pompa w takich warunkach chodzila tez w I taryfie. Ale i tak jestem przerażony. Czy styro na ścianie aż tak pomoze utrzymać ciepło w domu. Dodam że działa już reku.

Może mnie ktoś uspokoić:)

Pyxis
12-02-2014, 18:58
Może mnie ktoś uspokoić:)

Moj ocieplony ale mokry dom pierwszej zimy przewymiarowana pompa chodzaca 10-14h na dobe nagrzewala do max 18*C, wiec spokoj wodza z Twojej strony. Tez bylem przerazony, ale moja nie ma grzalek, wiec przerazenie bylo "tansze". :)

Nie da sie wylaczyc tych grzalek?

12-02-2014, 19:04
W Panasie jeśłi temp powrotu jest mniejsza niż 25st C to chodzą grzałki

tomekra
12-02-2014, 19:06
W Panasie jeśłi temp powrotu jest mniejsza niż 25st C to chodzą grzałki

no właśnie, czy zamontowanie w instalacji sprzęgła nie wyeliminuje tego załączania grzałek ?
coś takiego właśnie słyszałem jako korzyść z montażu sprzęgła w powietrznej

12-02-2014, 19:06
map78 do Ciebie pytanko - ten sterownik Eurostara - rozumiem że jeśli w dzień temp spadnie poniżej zadanej to też załaczy pompę?

12-02-2014, 19:07
forumowicze odradzali mi takie rozwiązanie - sam nie wiem dlaczego. A właściwie jakiej wielkości musiałoby ono być aby działało sprawnie?

Arturo72
12-02-2014, 19:13
Moi drodzy - własnie spisałem licznik po dwóch miesiacach i jestem PRZERAŻONY.
Za 2 miechy do zapłaty 1100zł. Pompa pracuje 8 godzin w nocy i dwie w dzien na drugiej taryfie.
Częściowo rozumiem przyczyne - budynek jeszcze nie zamieszkany, sciany tylko ytong 24 - styro bedzie na wiosne, poza tym 3tyg mrozów w styczniu spowodowały że posadzka z powodu braku ocieplenia szybko sie wychładzała a to z kolei powodowało prace pompy na grzałce i trzy razy wieksze zuzycie. Kilka dni pompa w takich warunkach chodzila tez w I taryfie. Ale i tak jestem przerażony. Czy styro na ścianie aż tak pomoze utrzymać ciepło w domu. Dodam że działa już reku.
Może mnie ktoś uspokoić:)
Ociepl dom a dopiero potem lamentuj ;)
Nie masz się czym przejmować,bez styropianu to i tak niskie zużycie a dodatkowo przez spoiny,niczym nie przykryte kWh uciekają jak wściekłe ;)

Arturo72
12-02-2014, 19:15
no właśnie, czy zamontowanie w instalacji sprzęgła nie wyeliminuje tego załączania grzałek ?
coś takiego właśnie słyszałem jako korzyść z montażu sprzęgła w powietrznej
W domu normalnie użytkowanym nie załączają się grzałki w Panasie.
Nawet po kilkunastogodzinnej przerwie w grzaniu temperatura powrotu po kilku minutach jest już ponad 25st.C także grzałki nie mają prawa się włączyć a tym samym sprzęgło nie jest potrzebne do niczego.

12-02-2014, 19:24
W domu normalnie użytkowanym nie załączają się grzałki w Panasie.
Nawet po kilkunastogodzinnej przerwie w grzaniu temperatura powrotu po kilku minutach jest już ponad 25st.C także grzałki nie mają prawa się włączyć a tym samym sprzęgło nie jest potrzebne do niczego.

Sprzęgło ok - już wiemy ale rece mi jeszcze drza jak patrze na rachunek. Dziś ją wyłaczyłem a termostat ustawiony tylko zamrożeniowo - w sumie po co grzac jak wszystko ucieka.

map78
12-02-2014, 19:31
map78 do Ciebie pytanko - ten sterownik Eurostara - rozumiem że jeśli w dzień temp spadnie poniżej zadanej to też załaczy pompę?

Tak:yes: W zależności od tego jak mu ustawisz sterowanie (inteligentne lub histerezą) jak nie starczy mu taniego prądu to załączy i w drogim:D
Co do kosztów:D:D to na razie easy:cool: - mi za 4,5 miesiąca grzania wychodzi jakieś 1350zł, a mój dom nawet koło twojego nie stał - jak go już oczywiście wykończysz:D
A co do grzałek, to tak jak mówi Arturo - w normalnej eksploatacji się nie załączają - u mnie tylko podczas defrostów i raz jak było -19*C, ale to razem raptem 3godz pracy czyli jakies 7,5kWh.
Pozdrawiam

Arturo72
12-02-2014, 19:37
w sumie po co grzac jak wszystko ucieka.
Dokładnie.
Masz kominek to wykorzystaj go :)

wihajster
12-02-2014, 19:39
Paranoja.
Sprzęgło hydrauliczne wstawione do pompy ciepła - jeszcze bardziej pogarsza parametry podnosząc temperaturę górnego źródła, po drugie dodajemy dodatkową pompę obiegową.

Dosłownie paranoja.

12-02-2014, 19:47
no to teraz rozumiem dlaczego mi odradzali.
Co do kominka to on nie ma funkcji grzewczych ale jak rozpale to na parterze dość ostro daje zwłaszcza ze nie jest jeszcze obudowany.

map78 - no ty mnie uspokoiłeś:) THX

mar1973
12-02-2014, 21:32
mar1973 Uczymy czytać się ze zrozumieniem...
Na końcu mojego ostatniego wpisu zaznaczyłem "Będę wdzięczny za odpowiedzi eksploatatorów Powietrznych Pomp CIiepła"
Chciałbym poznać doświadczenia innych w tym zakresie, może ty mar1973 w oparciu o eksploatacje swojej powietrznej pompy ciepła jesteś skłonny udostępnić mi tych informacji.???

witam

my czytamy ze zrozumieniem:)

ty jednak winieneś wiedzieć o czym piszesz, bo czytający wróżkami nie są


Myślę o tych zagadnieniach w kategorii przeglądów pogwarancyjnych!

bądź smart:)

jak przyjadą do Ciebie serwisanci na przegląd - przyjrzyj się zakresowi ich prac - jak podołasz... - Twój wybór

pozdrawiam

mar1973
12-02-2014, 21:47
W Panasie jeśłi temp powrotu jest mniejsza niż 25st C to chodzą grzałki

witam

nowe Panasonicach T-Cap już od 10'C na powrocie pracują bez grzałek:yes:

pozdrawiam

tomekra
12-02-2014, 21:54
ma ktoś jakieś dokładne info co zmienili w tych nowych modelach T-CAPa z tego roku ?

12-02-2014, 22:04
witam

nowe Panasonicach T-Cap już od 10'C na powrocie pracują bez grzałek:yes:

pozdrawiam

W moim przypadku nieźle by sie pompa meczyla zanim by ruszyla

mkm silesia
12-02-2014, 22:47
ma ktoś jakieś dokładne info co zmienili w tych nowych modelach T-CAPa z tego roku ?

Ceny 9kw t-cap kosztuje tyle ile powinien czyli tyle co pc z spr. 12kw analogicznie t-cap 12kw z spr. 16kw

mkm silesia
12-02-2014, 22:52
Paranoja.
Sprzęgło hydrauliczne wstawione do pompy ciepła - jeszcze bardziej pogarsza parametry podnosząc temperaturę górnego źródła, po drugie dodajemy dodatkową pompę obiegową.

Dosłownie paranoja.

Dosłownie nie rozumiem co kol. ma na myśli pisząc "jeszcze bardziej pogarsza" - czyli przed wstawieniem sprzęgła też były złe.
Jak dodamy pompę na obieg wtórny to na pierwotnym może być mniejsza czy nie?
W praktyce np. dwie pompy 6 po 75W zamiast pompy 8 190W albo 8 na 1 biegu nie sądzi kolega?

map78
12-02-2014, 22:56
ma ktoś jakieś dokładne info co zmienili w tych nowych modelach T-CAPa z tego roku ?

W katalogu Panasonica na 2014 jest kilka informacji. Głownie podkreślają zastosowanie lepszej pompy obiegowej, jest też jakiś nowy sterownik. O zmianie algorytmu pracy grzałki nic nie piszą, ale to tylko informacja handlowa więc mogli sobie podarować szczegóły techniczne:)
Jak chcesz looknąć to tu masz linka: http://www.hvacr.pl/sites/default/files/catalogue/files/Katalog/aquarea_panasonic_2013_2014.pdf

mkm silesia
12-02-2014, 23:00
W katalogu Panasonica na 2014 jest kilka informacji. Głownie podkreślają zastosowanie lepszej pompy obiegowej, jest też jakiś nowy sterownik. O zmianie algorytmu pracy grzałki nic nie piszą, ale to tylko informacja handlowa więc mogli sobie podarować szczegóły techniczne:)
Jak chcesz looknąć to tu masz linka: http://www.hvacr.pl/sites/default/files/catalogue/files/Katalog/aquarea_panasonic_2013_2014.pdf

Tylko w pompach 400V i to już było

wihajster
12-02-2014, 23:32
Dosłownie nie rozumiem co kol. ma na myśli pisząc "jeszcze bardziej pogarsza" - czyli przed wstawieniem sprzęgła też były złe.

Były jakie były... Jak to przy pompie P-W.
A po wstawieniu sprzęgła, to pozwól kolego że nie użyję żadnego określenia.

mkm silesia
12-02-2014, 23:37
no to jeszcze chciałbym się dowiedzieć jak sprzęgło podnosi temp. gz (sprzęgło to nie wymiennik delta nie wymagana) i co temp gz ma wspólnego z rodzajem pompy

wihajster
12-02-2014, 23:40
Mkm - Ty sobie żartujesz chyba...
Pompa obiegowa ZA SPRZĘGŁEM oczywiście za darmo?

Powiedz że z temperaturami czegoś nie doczytałeś, nie zrozumiałeś?
Nie kompromituj się człowieku na własne żądanie.

wihajster
12-02-2014, 23:44
Już widziałem sprzęgła hydrauliczne wstawiane standardowo przy każdej instalacji, przy 100%podłogówki. Bez elektrozaworów na rozdzielaczach podłogówki.
Pompa obiegowa "60" na przewodzie z wtyczką bezpośrednio włożona do gniazdka w ścianie.... Cały rok.
To nie Twoja instalacja, może Twoi koledzy?

mkm silesia
12-02-2014, 23:52
O czym ty piszesz że jakiś matoł nie rozwiązał sterowania i co to ma wspólnego ze sprzęgłem i wymagana (obliczoną) temp. zasilania gz czy jak wstawię sprzęgło to ta temp. wzrośnie?

mkm silesia
12-02-2014, 23:58
I jeszcze powtórzę to
Jak dodamy pompę na obieg wtórny (za sprzęgłem) to na pierwotnym (przed sprzęgłem) może być mniejsza czy nie?
W praktyce np. dwie pompy 6 po 75W zamiast pompy 8 190W albo 8 na 1 biegu nie sądzi kolega?

wihajster
13-02-2014, 00:04
Obserwując Twoje wypowiedzi od jakiegoś czasu, zdążyłem sobie wyrobić jakiś pogląd.
Staram się nie odpowiadać na TOTALNE BZDURY techniczne.
Ale tutaj wystawiasz bardzo złą cenzurkę sobie i swojej edukacji.

Każdy obieg pośredni, obojętnie czy jest nim wymiennik ciepła czy bufor, czy też sprzęgło hydrauliczne, powoduje "stratę" na każdym stopniu i jeśli tego nie rozumiesz to zacznij od podstaw.

NAJGORSZE jest to, że wprowadzasz zamęt na forum i nieświadomym czytelnikom mącisz w głowach (świadomi sami dojdą do odpowiednich wniosków).

:(

mkm silesia
13-02-2014, 00:09
Wymiennik gdzie wymagana delta, bufor duży i grzany powyżej wymaganej temp. gz to się zgodzę nie sprzęgło

wihajster
13-02-2014, 00:16
Mylisz się.

Na EDUKACJĘ drogi Kolego nie jest nigdy za późno....
Radzę, poczytaj chociaż.

mkm silesia
13-02-2014, 00:34
Proponuje zapoznać się z 3 wariantem pracy sprzęgła co prawda akurat tam dotyczy to kotła kondensacyjnego ale domniemam że dla pompy także korzystniejsza jest niższa temp. gz
http://pl.immergas.com/media/4._sprzegla_hydrauliczne.pdf

wihajster
13-02-2014, 00:42
W sprzęgle ZAWSZE wystąpi pewne zawirowanie strumieni cieczy i do powrotu pompy ciepła trafi czynnik o temperaturze wyższej niż powrót z instalacji.

A nawet jeśli sprzedasz klientowi cudowny magiczny idealny przypadek sprzęgła, to kto napędzi pompę obiegową za sprzęgłem???
MKM, bez jaj, Ty płacisz dożywotnio rachunki za prąd tej pompy???

mkm silesia
13-02-2014, 00:48
Nie ma takiej fizycznej możliwości jak obieg wtórny ma większy przepływ
I powtórzę po raz trzeci
Jak dodamy pompę na obieg wtórny (za sprzęgłem) to na pierwotnym (przed sprzęgłem) może być mniejsza czy nie?
W praktyce np. dwie pompy 6 po 75W zamiast pompy 8 190W albo 8 na 1 biegu nie sądzi kolega?

Rozumiem że "pewne podmieszanie" nie oznacza całkowitego zmieszania a więc korzyść dalej jest

wihajster
13-02-2014, 00:55
W praktyce np. dwie pompy 6 po 75W zamiast pompy 8 190W albo 8 na 1 biegu nie sądzi kolega?
Jeżeli na wtórnym (podłogówka) wstawisz pompę jaką sugerujesz (75W zamiast 180W) i na pierwotnym obiegu będzie taka sama pompa 75W, to nie ma żadnej fizycznej możliwości żeby uzyskać przepływ większy na wtórnym niż na pierwotnym.
Czyli już mamy duże podmieszanie i podbicie temperatury pracy PC (o co Ci w sumie chodziło !!! bo przy wyższej nie włączą się z automatu grzałki)

Proponuję nie pić tyle.

mkm silesia
13-02-2014, 00:58
Pomimo różnych oporów przepływu w tych obiegach i możliwości regulacji wydajności pomp (w nowych pompach płynnie)?

Proponuje bez osobistych przytyków bo zejdziemy do poziomu pyxis

wihajster
13-02-2014, 00:59
Kończ Waść, proszę. Wstydu sobie oszczędź.

wihajster
13-02-2014, 01:08
Proponuje bez osobistych przytyków bo zejdziemy do poziomu pyxis
Ja do Ciebie osobiście nic nie mam i te moje "przytyki" są wyłącznie w stronę spraw technicznych z którymi się całkowicie nie zgadzam bo sprzecznością Waćpan stoisz na każdym kroku....

PS. ...I proszę nie obrażaj Pyksiego ;)

mkm silesia
13-02-2014, 01:08
To wstyd pytać?
No bo może zrobię pierwotny z małymi oparami i ta 6tka starczy na 2gim biegu 60W na wtórnym trzeci 75W - zamiast 8 na 190W

wihajster
13-02-2014, 01:14
Zupełnie się nie rozumiemy.
Ja się poddaję i Amen, to już jest zaśmiecanie wątku :(
Dobranoc.

mkm silesia
13-02-2014, 01:19
Przepływy są równie ważne jak temperatury przynajmniej dla mnie.
Rozumiem że najłatwiej napisać pw są be, załącza grzałkę to wina pompy nie instalacji itd. itp.