PDA

Zobacz pełną wersję : Pompy ciepła powietrze woda



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 [52] 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74

zbymic
13-02-2014, 12:38
Witam,jestem użytkownikiem pompy ciepła t- cap 12 kw od października 2013 roku, pow. domu z garażem 250 m2. Instalacje montowała mi znana firma ze szczecina. Budynek jest niezamieszkały i w czasie uruchomienia PC budynek był wyziębiony. Największym problemem przy początkowej pracy PC była niższa temp na powrocie od 25 stopni przez co cały czas włączały się grzałki a po 20 sekundach PC się wyłączał i pojawiał się błąd H70, który wyskakuje do dnia dzisiejszego - ale o tym później.
Właściciel firmy, która montowała pompę zaproponowała mi sprzęgło hydrauliczne o poj. 80 L. co się później okazało strzałem w 10. ponieważ dom wyziębiony pompa załącza grzałkę i zaraz wyświetla się błąd H70 a na dworze w nocy - 12 stopni. Właściciel firmy upiera się, ze w instalacji jest powietrze i puki się nie odpowietrzy to błąd będzie cały czas wyskakiwał, więc zacząłem sam gryźć temat i bawić się z ustawieniem sterownika. Ustawiłem temp. na pompie obiegowej 30 stopni oraz I bieg(w całym domu włącznie z garażem ma podłogówkę) PC na 35 stopni. Dom zaczął sie nagrzewać, grzałka elektryczna ani razu się nie załączyła, a sprzęgło hydrauliczne 80 l. zaczęło pełnić rolę bufora. Początkowo miałem zadaną temp pomieszczenia na 14 stopni co powodowało przy rozładowaniu sprzęgła (bufora) częste wyłączanie się pompy obiegowej. Teraz mam zadaną temp. 16 stopni i pompa hula bez problemu. Wracając do błędu H70 zrobiłem próbę obniżając temperaturę na podłogówce i przy załączeniu grzałek dalej wyskakuje H70. czy może ktoś miał podobny problem? bo raczej po 4 miesiącach pracy PC, powietrza nie powinno być w instalacji. Pozdrawiam

map78
13-02-2014, 14:07
. Wracając do błędu H70 zrobiłem próbę obniżając temperaturę na podłogówce i przy załączeniu grzałek dalej wyskakuje H70. czy może ktoś miał podobny problem? bo raczej po 4 miesiącach pracy PC, powietrza nie powinno być w instalacji. Pozdrawiam

Błąd H70 dotyczy nieprawidłowości działania bezpiecznika grzałki. Nie ma nic wspólnego z powietrzem w układzie. Sprawdź, czy masz włączoną w ogóle grzałkę (bezpiecznik), dalej czy grzałka jest prawidłowo podłączona i czy w ogóle jest sprawna. Pozdrawiam

zbymic
13-02-2014, 15:13
dzięki za szybką odpowiedź, sprawdziłem wszystkie bezpieczniki, nawet zabezpieczenie bezpośrednio przy obudowie grzałki i jest wszystko OK. Odszranianie działa bez problemu, czyli grzałki działają. Jak robiłem próbę przy obniżonej temp. to grzałki się załączają, temperatura na PC rośnie do zadanej, czyli 35 stopni (przy włączony grzałkach) trwa to może około 30- 60 sekund wtedy PC się wyłącza i wyskakuje błąd H70.

map78
13-02-2014, 15:32
dzięki za szybką odpowiedź, sprawdziłem wszystkie bezpieczniki, nawet zabezpieczenie bezpośrednio przy obudowie grzałki i jest wszystko OK. Odszranianie działa bez problemu, czyli grzałki działają. Jak robiłem próbę przy obniżonej temp. to grzałki się załączają, temperatura na PC rośnie do zadanej, czyli 35 stopni (przy włączony grzałkach) trwa to może około 30- 60 sekund wtedy PC się wyłącza i wyskakuje błąd H70.

Masz pompę 1, czy 3 fazową?

wihajster
13-02-2014, 15:55
(...)Właściciel firmy, która montowała pompę zaproponowała mi sprzęgło hydrauliczne o poj. 80 L. co się później okazało strzałem w 10.

Moim zdaniem Kolego to nie strzał w 10, tylko strzał we własne kolano.

Sprzęgło hydrauliczne to w tej sytuacji tylko i wyłącznie "ratowanie d.py" -skoro pompa ciepła sobie nie radzi to można i tak. Ale to tylko i wyłącznie DO ROZRUCHU w niskich temperaturach.
Zostawienie tego na cały okres normalnej eksploatacji to pogodzenie się z gorszym COP.

Jakby porównać do samochodu: zaciągamy hamulec ręczny bo się auto za bardzo rozpędza (owe sprzęgło hydr.) żeby nie przekroczyć prędkości i nie dostać mandatu (praca grzałek). Owszem, sumarycznie będzie taniej bo mimo to że auto zużyje nieco więcej paliwa, nie dostaniemy mandatu (nie włączą się grzałki)Tylko po cholerę jeździć całe życie z lekko zaciągniętym ręcznym?

Dla mnie takie rozwiązanie jest mało eleganckie "ideowo" -właśnie ze względu na to że walczymy o efektywność. Chyba lepiej równać w górę niż w dół?

PS. Znacznie taniej założyć prosty bajpas (jeden zaworek 3/4'') który po rozruchu będzie zamknięty.

Pyxis
13-02-2014, 16:53
Podoba mi sie ta "paralela" Wihi. :)

mkm silesia
13-02-2014, 17:55
Sprzęgło czy mały bufor nie wymusza podniesienia temperatury w obiegu c.o. więc nie obniża cop pozwala natomiast uzyskać odpowiednie przepływy przez źródło i instalację i okazuje się że można mniej energii zużywać na pompy obiegowe to prawda że dwie ale mniejsze

wihajster
13-02-2014, 20:11
MKM - jakim k...a cudem nagle mniejsza pompa obiegowa części c.o. zapewni taki sam przepływ co przed momentem zapewniała "duża"???

Jeszcze gdyby te dwie mniejsze były łączone w szereg, to jeszcze bym mógł to sobie wyobrazić. Ale one w układzie ze sprzęgłem pracują każda na własną część obiegu.

Ty jesteś normalnie niereformowalny.

mkm silesia
13-02-2014, 20:23
MKM - jakim k...a cudem nagle mniejsza pompa obiegowa części c.o. zapewni taki sam przepływ co przed momentem zapewniała "duża"???

Jeszcze gdyby te dwie mniejsze były łączone w szereg, to jeszcze bym mógł to sobie wyobrazić. Ale one w układzie ze sprzęgłem pracują każda na własną część obiegu.

Ty jesteś normalnie niereformowalny.

A opory źródła (pc) to pikuś - po prostu nie musi "cisnąć" przez instalacje i wymiennik zostaje tylko instalacja opory sprzęgła z racji średnicy są minimalne z kloei pompa w obiegu pierwotnym ma do obsługi w takim wypadku tylko pc

mkm silesia
13-02-2014, 20:30
Witam,jestem użytkownikiem pompy ciepła t- cap 12 kw od października 2013 roku, pow. domu z garażem 250 m2. Instalacje montowała mi znana firma ze szczecina. Budynek jest niezamieszkały i w czasie uruchomienia PC budynek był wyziębiony. Największym problemem przy początkowej pracy PC była niższa temp na powrocie od 25 stopni przez co cały czas włączały się grzałki a po 20 sekundach PC się wyłączał i pojawiał się błąd H70, który wyskakuje do dnia dzisiejszego - ale o tym później.
Właściciel firmy, która montowała pompę zaproponowała mi sprzęgło hydrauliczne o poj. 80 L. co się później okazało strzałem w 10. ponieważ dom wyziębiony pompa załącza grzałkę i zaraz wyświetla się błąd H70 a na dworze w nocy - 12 stopni. Właściciel firmy upiera się, ze w instalacji jest powietrze i puki się nie odpowietrzy to błąd będzie cały czas wyskakiwał, więc zacząłem sam gryźć temat i bawić się z ustawieniem sterownika. Ustawiłem temp. na pompie obiegowej 30 stopni oraz I bieg(w całym domu włącznie z garażem ma podłogówkę) PC na 35 stopni. Dom zaczął sie nagrzewać, grzałka elektryczna ani razu się nie załączyła, a sprzęgło hydrauliczne 80 l. zaczęło pełnić rolę bufora. Początkowo miałem zadaną temp pomieszczenia na 14 stopni co powodowało przy rozładowaniu sprzęgła (bufora) częste wyłączanie się pompy obiegowej. Teraz mam zadaną temp. 16 stopni i pompa hula bez problemu. Wracając do błędu H70 zrobiłem próbę obniżając temperaturę na podłogówce i przy załączeniu grzałek dalej wyskakuje H70. czy może ktoś miał podobny problem? bo raczej po 4 miesiącach pracy PC, powietrza nie powinno być w instalacji. Pozdrawiam

H70 to błąd grzałki jeżeli miałeś zapowietrzony układ to mógł zadziałać termik na obudowie grzałki przy ponownym włączeniu i nie skasowaniu termika błąd wystąpi po minucie od włączenia grzałki

gdynia@
13-02-2014, 20:47
Mógł również wystąpić zanik jednej fazy, o ile masz 3f jednostkę. Pompa działa, a w momencie uruchamiania grzałek wyskakuje właśnie H70 - to z autopsji.

mkm silesia
13-02-2014, 21:00
Mógł również wystąpić zanik jednej fazy, o ile masz 3f jednostkę. Pompa działa, a w momencie uruchamiania grzałek wyskakuje właśnie H70 - to z autopsji.

O ile ma 1 fazowa a doprowadzone 3 fazy i grzałki na osobnej fazie

13-02-2014, 21:04
przecież pisał że ma tcap a to trzy fazy

mkm silesia
13-02-2014, 21:08
przecież pisał że ma tcap a to trzy fazy

t-cap wersji tylko 400V 16kw pozostałe i 230 i 400V

map78
13-02-2014, 21:11
przecież pisał że ma tcap a to trzy fazy

Niekoniecznie:no:
T-Cap 12kW występuje w obu wersjach:
WH-SXF12D3E5 - jednofazowa
WH-SXF12D3E8 - trójfazowa

mkm silesia
13-02-2014, 21:16
Niekoniecznie:no:
T-Cap 12kW występuje w obu wersjach:
WH-SXF12D3E5 - jednofazowa
WH-SXF12D3E8 - trójfazowa

i jeszcze dwie SXC

map78
13-02-2014, 21:17
t-cap wersji tylko 400V 16kw pozostałe i 230 i 400V

Nie słyszałem o T-Cap'ie 16kW - chyba, że jakaś nowość 2014?
Natomiast zwykłe 16-nastki występują zarówno w wersji jedno jak i trójfazowej.

map78
13-02-2014, 21:20
i jeszcze dwie SXC

Tak:yes:
SXC to modele z chłodzeniem. Taką właśnie posiadam:) tylko 9kW

mkm silesia
13-02-2014, 21:21
Nie słyszałem o T-Cap'ie 16kW - chyba, że jakaś nowość 2014?
Natomiast zwykłe 16-nastki występują zarówno w wersji jedno jak i trójfazowej.

jest już dostępny właśnie montuję tylko w wersji chłodzącej i od nowego roku stopniowo nie będą produkowane pompy "tylko grzanie" przynajmniej tak zapowiadają
pozostałe t-capy zdrożały

map78
13-02-2014, 21:26
jest już dostępny właśnie montuję tylko w wersji chłodzącej i od nowego roku stopniowo nie będą produkowane pompy "tylko grzanie" przynajmniej tak zapowiadają
pozostałe t-capy zdrożały

O kurcze, a ludzie czekają, aż zaczną tanieć:lol2: a nie chcą:no:
A tak z ciekawości, orientujesz się ile teraz w cenniku za WH-SXC09D3E8?

mkm silesia
13-02-2014, 21:29
tyle co za pompę z spr 12kw która t-cap 9kw posiada

zbymic
13-02-2014, 22:20
Masz pompę 1, czy 3 fazową?

Pompę mam 3-fazową, tak jak wspomniałem wcześniej grzałki załączą się temperatura błyskawicznie rośnie do zadanej czyli 35 stopni, a następnie wyskakuje, H70.

mkm silesia
13-02-2014, 22:25
Pompę mam 3-fazową, tak jak wspomniałem wcześniej grzałki załączą się temperatura błyskawicznie rośnie do zadanej czyli 35 stopni, a następnie wyskakuje, H70.

po jakim czasie od włączenia grzałek występuje H70 ? przemierz ten termik jak nie to płyta główna

zbymic
13-02-2014, 22:31
po jakim czasie od włączenia grzałek występuje H70 ? przemierz ten termik jak nie to płyta główna
20 -30 sekund. nie wiem czy to ma tez znaczenie, ale próbowałem włączyć tryb awaryjny czyli prace na samych grzałkach, pompa obiegowa się załącza natomiast nie działają grzałki.

mkm silesia
13-02-2014, 22:41
no to na 90% termik na obudowie grzałek w związku jak wcześniej pisałem zapowietrzeniem

zbymic
14-02-2014, 09:17
termiki są ok, już sprawdziłem. Może być jeszcze jedna przyczyna, po zamontowaniu pompy po około 3 tygodniach pracy zanikło zasilenie do PC co się później okazało, instalatorzy nie dokręcili kabli do bezpieczników na zewnątrz hydroboxu. Może być to ten sam problem w hydroboxie ściągnę obudowę, sprawdzę i dam znać.

gdynia@
14-02-2014, 09:27
A termiki sprawdzałeś bez demontowania obudowy?
Otwórz jednostkę i sprawdź wszystko jeszcze raz - termiki, przewody, prąd.

map78
14-02-2014, 10:05
termiki są ok, już sprawdziłem. Może być jeszcze jedna przyczyna, po zamontowaniu pompy po około 3 tygodniach pracy zanikło zasilenie do PC co się później okazało, instalatorzy nie dokręcili kabli do bezpieczników na zewnątrz hydroboxu. Może być to ten sam problem w hydroboxie ściągnę obudowę, sprawdzę i dam znać.

Tu masz schemacik jak powinno to być podłączone w hydroboxie. Zwróć uwagę, że zasilanie grzałki powinno być podłączone osobnym przewodem 5-żyłowym. Zacznij od tego bo przyczyna może być na prawdę prozaiczna, a po instalatorach możesz się spodziewać dosłownie wszystkiego:cool:

https://imagizer.imageshack.us/v2/520x461q90/809/fn0a.jpg

zbymic
14-02-2014, 10:48
A termiki sprawdzałeś bez demontowania obudowy?
Otwórz jednostkę i sprawdź wszystko jeszcze raz - termiki, przewody, prąd.
zdjąłem obudowę i nieźle się namordowałem żeby się dostać do termików na obudowie grzałki. Wszystko było OK tylko, ze wtedy nie przyszło mi do głowy sprawdzać czy kable są podokręcane. Na spokojnie jeszcze raz wszystko posprawdzam. Map78 dzięki za schemat.

fachman19
20-02-2014, 06:47
W tym roku były 2 tygodnie mrozu poniżej -5C.
Reszta sezonu to temperatury powyżej 0 najczęściej + 5C

Czyli blisko temperatury DZ gruntówek

Te dwa tygodnie były droższe , ale reszta sezonu to jak dla gruntówek

fachman19
20-02-2014, 17:15
A jaka jest typowa???

surgi22
20-02-2014, 19:18
Taka o której Pyxis pisze że ma scop 2 razy lepszy niż PC PW :D
PS zaraz mi się od Pyxisa dostanie :lol2:

map78
20-02-2014, 19:46
A jaka jest typowa???

To taka, przy której inwestycja w odwierty staje się opłacalna:D
Czyli ze 2 miesiące po -10*C, a reszta -5*C:D

mkm silesia
20-02-2014, 20:12
To taka, przy której inwestycja w odwierty staje się opłacalna:D
Czyli ze 2 miesiące po -10*C, a reszta -5*C:D

no trochę pyxis ma przesrane będzie musiał siedzieć na forum 24h na dobę tylu zadowolonych z pomp pw - to na pewno spisek pyxis ma coraz więcej roboty w "ochronie" potencjalnie omotanych bo marketing już słabiej cop jego gruntowej 3,6 w/g EN :lol2:

Pyxis
20-02-2014, 20:48
no trochę pyxis ma przesrane będzie musiał siedzieć na forum 24h na dobę tylu zadowolonych z pomp pw - to na pewno spisek pyxis ma coraz więcej roboty w "ochronie" potencjalnie omotanych bo marketing już słabiej cop jego gruntowej 3,6 w/g EN :lol2:

Tylko dlczego ludzie tu podawali SPF dla pomp PW w okolicy 2 (zeszlej zomy) skoro maja taka wysoka sprawnosc (oczywicie na papierku "wg EN").

Pewenie sobie z tego nie zdajesz sprawy, ale do gruntowej B0 to jest raczej teoria i to jako pesymistyczna. Przy powietrznej DZ jakie jest kazdy widzi. Tak ulgowe jak w tym roku raczej rzdko sie zdarza. Na drugi rok bedzie znowu "lamet" powietrzakow. ;)

Pyxis
20-02-2014, 20:49
Taka o której Pyxis pisze że ma scop 2 razy lepszy niż PC PW :D
PS zaraz mi się od Pyxisa dostanie :lol2:

Taka, w ktora jest zimno. Prosta sprawa. Tej zimy zimno nie jest. Przynajmniej u mnie. :)

mkm silesia
20-02-2014, 21:05
Tylko dlczego ludzie tu podawali SPF dla pomp PW w okolicy 2 (zeszlej zomy) skoro maja taka wysoka sprawnosc (oczywicie na papierku "wg EN").

Pewenie sobie z tego nie zdajesz sprawy, ale do gruntowej B0 to jest raczej teoria i to jako pesymistyczna. Przy powietrznej DZ jakie jest kazdy widzi. Tak ulgowe jak w tym roku raczej rzdko sie zdarza. Na drugi rok bedzie znowu "lamet" powietrzakow. ;)

Przesadzasz jak jest instalacja skopana to lamentują wszyscy od pieców też nie czytasz forum ? w tym roku nie było problemów z gruntowymi na tapecie ?
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?223481-Problem-z-pomp%C4%85-ciep%C5%82a-Vitocal-222G-Viessmann

Tomaszs131
20-02-2014, 21:16
Przesadzasz jak jest instalacja skopana to lamentują wszyscy od pieców też nie czytasz forum ? w tym roku nie było problemów z gruntowymi na tapecie ?
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?223481-Problem-z-pomp%C4%85-ciep%C5%82a-Vitocal-222G-Viessmann

Ta firma jest znana na rynku, ma "super "pompy a jeszcze lepszy serwis.
Wihaster wypwiadal sie ostatnio na ich temat, podzespolow jakich stosuja itd- wiec podanie takiego przykladu nie jest zbyt fortunne

Po za tym za niedlugo beda zmuszeni zmienic nazwe firmy na "Szajsemann"

mkm silesia
21-02-2014, 08:26
Ta firma jest znana na rynku, ma "super "pompy a jeszcze lepszy serwis.
Wihaster wypwiadal sie ostatnio na ich temat, podzespolow jakich stosuja itd- wiec podanie takiego przykladu nie jest zbyt fortunne

Po za tym za niedlugo beda zmuszeni zmienic nazwe firmy na "Szajsemann"

Już bez przesady układ chłodniczy i hydrauliczny w pompie gruntowej to nie prom kosmiczny

surgi22
23-02-2014, 22:24
Taka, w ktora jest zimno. Prosta sprawa. Tej zimy zimno nie jest. Przynajmniej u mnie. :)

A co jeśli kolejne zimy będą podobne ???

mkm silesia
23-02-2014, 22:36
A co jeśli kolejne zimy będą podobne ???

Raczej wyrówna się do średniej ale u mnie nawet jak była zima 25lecia to z powietrznymi był spokój "sorry taki mam klimat" na Górnym Śląsku

MWM
23-02-2014, 23:03
Witam,
Proszę was, czyli te osoby, które przebrnęły przez cały wątek PC PW lub są w nim od długiego czasu o pomoc.
Dylemat pewnie jest standardowy, ale nie potrafię go sam rozsupłać.

W niedługim czasie będe musiał podjąć decyzję końcową nt. sposobu ogrzewania nowo budowanego domu.
Domek parter z poddaszem użytkowym, powierzchnia podłóg 141 m2, kubatura 534 m3.
Prostokąt, średnie zapotrzebowanie na energię do ogrzewania. 40 kWh/ m2*r, czyli wzglednie docieplony.
Nie jest to pasywniak ale postaram się jeszcze jakoś zminimalizować zapotrzebowanie.

W domu będzie kominek, który będzie wspopmagającym żródłem ogrzewania w czasie dużych mrozów.
Chcemy zamontować wszę dzie podłogówkę i niskotemperaturowe źródło ogrzewania, wybory sa dwa:
1. Piec na gaz kondensacyjny. Mam teraz taki w domu w którym aktualnie mieszkam, sprawuje się dość nieźle.
2. Pompa Ciepła Powietrze/Woda.

Na razie żadne media nie podciągnięte pod pod a odległość zarówno do pradu i gazu włąściwie taka sama 50 metrów.
Koszt podłączenia gazu to około 4200 PLN i zamierzam go używać TYLKO do pieca, kuchenka będzie na energię el.
Zastanawiam się czy jest w ogóle sens ciągnąć gaz.
Może lepiej skupić się na prądzie i tą kasę władować w instalację i PC??
Jeżeli znacie jakieś podobne wątki pomóżcie proszę odnaleźć na forum....

Co o tym sądzicie??
Z góry dziękuje za pomoc.

Rotan
23-02-2014, 23:10
Witam,

Co o tym sądzicie??
Z góry dziękuje za pomoc.

Jak chsesz mieć PCi to nikt Cię od tego nie odwiedzie.

Ja nie miałem wyjścia i jestem zadowolony.

Ale gdybym miał gaz pod domem to bym się nie zastanawiał.

24-02-2014, 06:34
Ja mam po podłogach 165m2 ale kubatura mniejsza - tylko 420m3, dom bez ocieplenia na razie i od października jade na powietrznej Panasa 9KW, moje zapotrzebowanie podobne 38kwh/m2/rok. Oczywiście dopiero takie bedzie jak za 2 miesiace zaloze styropian. Mimo to instalacja wyszła cenowo tak ajk bym robił zwykłe centralne wraz z kominami więc na razie jestem zadowolony. Rozważałem jednak co bym robił gdybym miał gaz pod nosem - chyba jednak zakładałbym gazowe.

gdynia@
24-02-2014, 07:45
Tu nie ma co rozsupływać, tylko policzyć wartość pompowej i gazowej instalacji, włączając w to wszystkie konieczne do poniesienia koszty (przyłącze, projekt, odbiory, komin itp).
Dla mnie sprawa jest oczywista, ale to Ty będziesz płacił :)

miloszenko
24-02-2014, 07:46
Ja mam po podłogach 165m2 ale kubatura mniejsza - tylko 420m3, dom bez ocieplenia na razie i od października jade na powietrznej Panasa 9KW, moje zapotrzebowanie podobne 38kwh/m2/rok. Oczywiście dopiero takie bedzie jak za 2 miesiace zaloze styropian. Mimo to instalacja wyszła cenowo tak ajk bym robił zwykłe centralne wraz z kominami więc na razie jestem zadowolony. Rozważałem jednak co bym robił gdybym miał gaz pod nosem - chyba jednak zakładałbym gazowe.

Juz tak tego gazu nie chwalcie :P Ja mam, i czym mniej bede zuzywal (obecnie troche ponad 900 m3/rok) tym szybciej srednia cena osiagnie 0,30 PLN/KWh !!!

Nie liczylem jeszcze wg tegorocznych cen ale za poprzedni sezon mialem 0,27 PLN/KWh, grzanie czystym pradem by sie bardziej oplacalo, nie zaplacilbym za przylacz, skrzynke, kanal kominowy w scianie i przeglad. Taka jest smutna prawda niestety, stosunek ceny gazu do pradu ulegl w ostatnich latach diametralnej zmianie...

plusfoto
24-02-2014, 08:19
Pozostaje tez kwestia "chcenia" gazu ;)
I to jest bezcenna uwaga. Ja po prawie 50 latach życia z gazem już go nie chce.:bash:

mkm silesia
24-02-2014, 08:33
Juz tak tego gazu nie chwalcie :P Ja mam, i czym mniej bede zuzywal (obecnie troche ponad 900 m3/rok) tym szybciej srednia cena osiagnie 0,30 PLN/KWh !!!

Nie liczylem jeszcze wg tegorocznych cen ale za poprzedni sezon mialem 0,27 PLN/KWh, grzanie czystym pradem by sie bardziej oplacalo, nie zaplacilbym za przylacz, skrzynke, kanal kominowy w scianie i przeglad. Taka jest smutna prawda niestety, stosunek ceny gazu do pradu ulegl w ostatnich latach diametralnej zmianie...
A prognozy są takie że nadal ten stosunek będzie się zmieniał na korzyść " prądu "

miloszenko
24-02-2014, 08:55
A prognozy są takie że nadal ten stosunek będzie się zmieniał na korzyść " prądu "

No wiec trzeba w ten prad isc, wladowac ogniw na tyle ile starczy srodkow i poprzez COP PC dowolnego typu skracac czas zwrotu z inwestycji:)

Wstawienie klimy np LG Prestige Inverter ktora ma SCOP 5 powoduje iz, ogniwa juz 3 roku sie zwroca, szkoda ze jakiej PC do -15 stopni nie da sie kupic ponizej 5 tys PLN :(

Gdyby moznaby zestaw ogniw i PC dostac za 15 tys byloby rewelacyjnie, poki co takowy klimatyzator plus ogniwa ale skladane samemu z moca do 2KW powinny zmiescic sie w 12 tys. Dla budynku o zapotrzebowaniu 30 KWh/m2rok o powierzchni 100m2 bedzie potrzeba dostarczyc tej klimie jakie 600-700 KWh, oczywiscie latem chlodzenie za free:)

ferrit
24-02-2014, 09:41
Ja mam gaz przy granicy działki a wybrałem PC. Gazu nie podłączałem wcale. Jestem zadowolony.

map78
24-02-2014, 10:04
Ja może pokuszę się o małe podsumowanie, co by przyszłym inwestorom ułatwić (chyba:)) wybór.
W swoim dorosłym życiu korzystałem już z czterech typów ogrzewania, więc mam jako takie porównanie.
- pierwsze z jakim się spotkałem to ogrzewanie miejskie OPEC - zaletą na pewno jest fakt, że o nic w zasadzie nie trzeba się martwić i serwis DZ jest bezpłatny. Wady to cena:eek: i chyba najważniejsza to to, że to OPEC decyduje kiedy jest ci zimno, a kiedy już za ciepło:D
- w drugim mieszkaniu miałem ogrzewanie gazowe w oparciu o kocioł dwu-funkcyjny Viessmann. Jako, że ten system porównujemy tu do PCi to postaram się również to uczynić. Poziom bezobsługowości - w zasadzie taki sam, może z lekką przewagą dla kotła gazowego bo łatwiej go było wysterować (odpadają kwestie krzywych grzewczych, czy taryf), koszty eksploatacji również ciężko mi porównać, bo mieszkanie miało 52m2 i było środkowym w klatce, więc koszty były bardzo niskie. Natomiast jest jedna rzecz, która przekonuje mnie niemal całkowicie do wyższości pompy ciepła - otóż w czasie 5 lat mieszkania z gazem zdarzyła się historia rozszczelnienia instalacji u jednego z sąsiadów z klatki. Było to późnym wieczorem, przyjechało kilka pojazdów pogotowia gazowego i nakazano wszystkim mieszkańcom mojej klatki (12 rodzin) opuszczenie mieszkań i otwarcie wszystkich okien. Do mieszkań pozwolono wrócić dopiero rano, było to zimą - całe szczęście, że miałem gdzie się udać z żoną i dzieckiem. Takie rzeczy się zdarzają i nie powiem, że jakoś zraziło mnie to śmiertelnie do gazu, bo zdaję sobie sprawę, że był to jednak incydent, co nie zmienia faktu, ze gaz bywa niebezpieczny i jeżeli miałbym realny wybór to rozważyłbym jednak coś innego.
- trzecim systemem był ekogroszek (w moim obecnym domu) - na szczęście nie trzeba się rozpisywać i można go podsumować jednym krótkim słowem - SYF:D
- Obecnie użytkuje powietrzną pompę ciepła i jestem bardzo zadowolony. Mam ją dopiero pierwszy sezon i zdaję sobie sprawę, że tegoroczna zima nie była zbyt surowa, ale nawet gdyby PCi w przyszłości zużyła 2x tyle co tej zimy to dalej byłbym zadowolony - raz z komfortu użytkowania, a dwa, że dalej byłoby to taniej niż przy ekogroszku:yes:

fotohobby
24-02-2014, 18:32
A ja mając gaz pod nosem byłem praktycznie na 100% przekonany do powietrznej PCi, a w końcu skończyło się na gazie.
Zadecydował fakt, że po zsumowaniu kosztów inwestycyjnych instalacja na gaz jest tańsza (w moim przypadku, kiedy gaz jest pod płotem, a na działce da się położyć gaz przy okazji ciągnięcia instalacji wody, do trochę redukuje koszty) w porównaniu do Panasa 9kW.
Ważne jest też to, że w przypadku gazu płacimy za projekt, przyłącze, instalację - czyli rzeczy, które się nie zepsują. Sam kocioł to zaledwie 3,5tyś.
Dodatkowo - 5 lat gwarancji na kocioł, lepszy sterownik to zadecydowało.

Czasem myślę sobie, że mogłem postawić na zbiornik 300l z grzałką i pompą P-P split z dwoma jednostkami wewnętrznymi. Takie kombinowane ogrzewanie podłogowo/nadmuchowe
Dwie taryfy oczywiście.
Można by się zamknąć w 8tyś z całkiem sensowną pompą

MWM
24-02-2014, 18:34
Ja może pokuszę się o małe podsumowanie, co by przyszłym inwestorom ułatwić (chyba:)) wybór.
W swoim dorosłym życiu korzystałem już z czterech typów ogrzewania, więc mam jako takie porównanie.
- pierwsze z jakim się spotkałem to ogrzewanie miejskie OPEC - zaletą na pewno jest fakt, że o nic w zasadzie nie trzeba się martwić i serwis DZ jest bezpłatny. Wady to cena:eek: i chyba najważniejsza to to, że to OPEC decyduje kiedy jest ci zimno, a kiedy już za ciepło:D
- w drugim mieszkaniu miałem ogrzewanie gazowe w oparciu o kocioł dwu-funkcyjny Viessmann. Jako, że ten system porównujemy tu do PCi to postaram się również to uczynić. Poziom bezobsługowości - w zasadzie taki sam, może z lekką przewagą dla kotła gazowego bo łatwiej go było wysterować (odpadają kwestie krzywych grzewczych, czy taryf), koszty eksploatacji również ciężko mi porównać, bo mieszkanie miało 52m2 i było środkowym w klatce, więc koszty były bardzo niskie. Natomiast jest jedna rzecz, która przekonuje mnie niemal całkowicie do wyższości pompy ciepła - otóż w czasie 5 lat mieszkania z gazem zdarzyła się historia rozszczelnienia instalacji u jednego z sąsiadów z klatki. Było to późnym wieczorem, przyjechało kilka pojazdów pogotowia gazowego i nakazano wszystkim mieszkańcom mojej klatki (12 rodzin) opuszczenie mieszkań i otwarcie wszystkich okien. Do mieszkań pozwolono wrócić dopiero rano, było to zimą - całe szczęście, że miałem gdzie się udać z żoną i dzieckiem. Takie rzeczy się zdarzają i nie powiem, że jakoś zraziło mnie to śmiertelnie do gazu, bo zdaję sobie sprawę, że był to jednak incydent, co nie zmienia faktu, ze gaz bywa niebezpieczny i jeżeli miałbym realny wybór to rozważyłbym jednak coś innego.
- trzecim systemem był ekogroszek (w moim obecnym domu) - na szczęście nie trzeba się rozpisywać i można go podsumować jednym krótkim słowem - SYF:D
- Obecnie użytkuje powietrzną pompę ciepła i jestem bardzo zadowolony. Mam ją dopiero pierwszy sezon i zdaję sobie sprawę, że tegoroczna zima nie była zbyt surowa, ale nawet gdyby PCi w przyszłości zużyła 2x tyle co tej zimy to dalej byłbym zadowolony - raz z komfortu użytkowania, a dwa, że dalej byłoby to taniej niż przy ekogroszku:yes:

Dziękuję wam wszystkim za zabranie głosu. Dostałem również maila na priv. z obietnicą przysłania arkusza, który będzie pomocny w obliczeniu kosztów i podjęciu decyzji. Za to jestem wdzięczny podwójnie.
Powyżej niezłe podsumowanie.
Zamiast rzeczonego eko-groszku zaliczyłem zwykły piec węglowo-koksowy ale tak poza tym wszystko pasuje i u mnie oprócz PC PW :), której jeszcze nie posiadam. Generalnie skłaniam się bardziej w stronę PC ale chyba każdy z Was juz wie jak to jest z pieniędzmi podczas budowy. Jeżeli koszt wejściowy będzie znacznie większy dla PC a czas zwrotu niemożliwie długi, zdecyduję się na gaz.
Zbieram dokładniejsze dane. Później podzielę się moimi przemyśleniami i obliczeniami.
pozdrowienia

MWM
24-02-2014, 18:36
A ja mając gaz pod nosem byłem praktycznie na 100% przekonany do powietrznej PCi, a w końcu skończyło się na gazie.
Zadecydował fakt, że po zsumowaniu kosztów inwestycyjnych instalacja na gaz jest tańsza (w moim przypadku, kiedy gaz jest pod płotem, a na działce da się położyć gaz przy okazji ciągnięcia instalacji wody, do trochę redukuje koszty) w porównaniu do Panasa 9kW.
Ważne jest też to, że w przypadku gazu płacimy za projekt, przyłącze, instalację - czyli rzeczy, które się nie zepsują. Sam kocioł to zaledwie 3,5tyś.
Dodatkowo - 5 lat gwarancji na kocioł, lepszy sterownik to zadecydowało.
No właśnie, niestety czasem matematyka jest nie do pokonania. Mimo różnych wartości dodanych człowiek decyduje się po prostu na tańsze rozwiązanie.

24-02-2014, 20:42
Tak, u mnie pierwsza miała być gruntowa - życie i kasa to zweryfikowały - na szczęscie udało się i mam pompę tyle że powietrzna:)

zyh
25-02-2014, 12:50
Tak czytam, czasem rozmawiam ze znajomymi i postanowiłem wpisać moje krótkie przemyślenie, mianowicie przy budowie nowego domu nie powinno się pisać o czasie zwrotu inwestycji, ponieważ przy ok. 400 tyś zł. zainwestowanych w budowę, te kilka tysięcy różnicy pomiędzy różnymi źródłami ciepła są znikome. Zwrot inwestycji można rozpatrywać w momencie modernizacji swojego domu. Analogicznie jest z samochodem na benzynę który przerabiamy na gaz a nowym z instalacją.

Pyxis
25-02-2014, 12:57
ponieważ przy ok. 400 tyś zł. zainwestowanych w budowę,

Jestes cholernym optymista, alebo piszesz o naprawde malym domku budowanym "tymi rencami". :)

zyh
25-02-2014, 13:08
Domek faktycznie mały będzie bo 120m2 z poddaszem użytkowym a i koszty fachowców u nas nie są aż tak duże i "temi ręcyma" też zasuwać się będzie:)

25-02-2014, 21:01
pytanie dot bezprzewodowego sterownika Auraton 1 - mam taki zamontowany w pompie Panasa - w instrukcji napisano że funkcja antyzamrożeniowa od 7st C - i tu pytanie - od 7st temp powietrza, czy temp wody w instalacji? bo dzisiaj w kotłowni było 6,5st C woda w inst. 6st a pompa nie chodziła. To o co tu chodzi?

mkm silesia
25-02-2014, 22:13
pytanie dot bezprzewodowego sterownika Auraton 1 - mam taki zamontowany w pompie Panasa - w instrukcji napisano że funkcja antyzamrożeniowa od 7st C - i tu pytanie - od 7st temp powietrza, czy temp wody w instalacji? bo dzisiaj w kotłowni było 6,5st C woda w inst. 6st a pompa nie chodziła. To o co tu chodzi?

Funkcja antyzamrożeniowa pompy jest aktywna przy wyłączonej pompie i aktywacji tej funkcji w nastawach - w starych modelach tylko monoblok.
Przy włączonej pompie funkcje realizuje sterownik pokojowy - sprawdź sterownik 7st i jakaś histereza zapewne 1st ?(nie używam Auratona bo nie ma funkcji chłodzenia)

25-02-2014, 22:31
jak mam go sprawdzić?

wihajster
25-02-2014, 22:37
nie używam Auratona bo nie ma funkcji chłodzenia
Niestety Auraton to kolejny chiński BUBEL.
Kiedyś jeszcze się trzymały ale te sprzed dosłownie kilku lat to tragedia.
Zamontowałem tego sporo i już mam mały karton zapełniony tym złomem z reklamacji.
Wszystkie padają po 2-3 latach.....
Jeden padł mi po kilku miesiącach to "naprawili" na gwarancji, w polu prace serwisowe widnieje "POPRAWA PRACY PRZEKAŹNIKA" - czyli po naszemu przelutowanie nóżek. Padł po ICHNIEJSZEJ gwarancji ale niestety jeszcze na mojej gwarancji - co robić, wymieniłem znowu na swój koszt.
Jednym zdaniem: NIE POLECAM AURATONA!!!!!!!!!!

mkm silesia
25-02-2014, 22:44
jak mam go sprawdzić?

Masz jeszcze gwarancje ścigaj instalatora.

26-02-2014, 06:46
Oczywiście mam ale..... trudno ich ścigać zwłaszcza że sterownik zamontowali kilka tygodni po montażu pompy i nie wzieli za niego ani złotówki

26-02-2014, 06:48
Aha - pompa nie pracuje ale jest w stanie online tzn załaczona z zieloną diodą - czy w takim stanie powinna byc pompa?

mkm silesia
26-02-2014, 06:53
Oczywiście mam ale..... trudno ich ścigać zwłaszcza że sterownik zamontowali kilka tygodni po montażu pompy i nie wzieli za niego ani złotówki
To ile mają do ciebie jazdy ja np. takie tematy załatwiam w drodze na/z budowę.
Na odbiorniku powinieneś mieć kontrolke czy jest sygnał załącz z sterownika.

mkm silesia
26-02-2014, 07:00
Aha - pompa nie pracuje ale jest w stanie online tzn załaczona z zieloną diodą - czy w takim stanie powinna byc pompa?
No to czeka na sygnał z sterownika pokojowego.
Jak tak jej kazałeś to w tak jest.

26-02-2014, 07:08
sterownik leży obok i jest skręcony na taki symbol A, na sterowniku jest zielona dioda - czyli jest jakby wyłaczony, pompa też ma zieloną ale nie pracuje. Jak na bezprzewodowym pokręce gałką i ustawię np 20st to modul sterownika zmienia kontrolke na czerowna i uruchamia pompe - czyli dziala ale na antyzamrożeniowej nic

26-02-2014, 07:09
mają 80km

map78
26-02-2014, 08:30
sterownik leży obok i jest skręcony na taki symbol A, na sterowniku jest zielona dioda - czyli jest jakby wyłaczony, pompa też ma zieloną ale nie pracuje. Jak na bezprzewodowym pokręce gałką i ustawię np 20st to modul sterownika zmienia kontrolke na czerowna i uruchamia pompe - czyli dziala ale na antyzamrożeniowej nic

Hej,
Nie wiem dokładnie jaki masz model tego Auratona, ale pamiętam, że kiedyś przy gazie miałem takiego 2005. Z tego co pamiętam to program antyzamrożeniowy nie załącza się automatycznie, tylko trzeba było go ustawić i pewnie będzie to program 0. Działanie sterownika w trybie przewzamrożeniowym objawia się poprzez wyświetlanie symbolu śnieżynki. Kontrolka zielona powinna się palić na pompie i wyświetlany powinien być napis REMOTE.
P.S. Pompa również posiada funkcję antyzamrożeniową, która jest aktywna gdy pompa jest wyłączona. Włącza się ją w menu wywoływanym za pomocą wciśnięcia klawiszy SET i CHECK przez 5sek. Pozdrawiam

26-02-2014, 09:28
mam ten http://www.auraton.pl/pl/inf/regulatory_temperatury/regulatory_bezprzewodowe/regulatory/auraton_t1_rth

26-02-2014, 09:30
nie ma napisu Remote - informacja o zewnętrznym sterowniku jest w innym menu

map78
26-02-2014, 10:03
mam ten http://www.auraton.pl/pl/inf/regulatory_temperatury/regulatory_bezprzewodowe/regulatory/auraton_t1_rth


nie ma napisu Remote - informacja o zewnętrznym sterowniku jest w innym menu

Santosz - wywal ten sterownik w cholerę, bo on i tak nie nadaje się do sterowania tą pompą - prędzej piecykiem gazowym. Zakup porządnego Eurostera, gdzie będziesz mógł ustawiać kilka temp w czasie doby, dostosować prace pompy do taryf energetycznych - nawet weekendowych, itp. Tym sterownikiem, który masz nie zaprzątaj sobie głowy, bo on się niestety kwalifikuje tylko do wymiany.

Rozumiem, że posiadasz pompę Panasonic model WH-SDF09C3E5 - w takim razie, żeby termostat pokojowy prawidłowo współpracował z pompą musi się wyświetlać napis REMOTE!
https://imagizer.imageshack.us/v2/334x216q90/850/ke1s.jpg
https://imagizer.imageshack.us/v2/614x461q90/34/esn7.jpg

26-02-2014, 10:16
aaaa, już widze gdzie ten napis jest - bede po południu na budowie to sprawdze czy sie wyświetla, planowałem zakup tego eurostera nawet gdzie sie Ciebie podpytywałem o niego - ale on zamontowany na stale bedzie sterował tylko na podstawie temperatur powietrza z pomieszczenia w którym sie znajduje a auratona moglem w kieszeni zabrac do sypialni:p

rozważe tego eurostera ale chyba za 3-4miesiace jak sie wprowadze

map78
26-02-2014, 11:33
aaaa, już widze gdzie ten napis jest - bede po południu na budowie to sprawdze czy sie wyświetla, planowałem zakup tego eurostera nawet gdzie sie Ciebie podpytywałem o niego - ale on zamontowany na stale bedzie sterował tylko na podstawie temperatur powietrza z pomieszczenia w którym sie znajduje a auratona moglem w kieszeni zabrac do sypialni:p

rozważe tego eurostera ale chyba za 3-4miesiace jak sie wprowadze

Ja mam Eurostera (2026 RXTX) w wersji bezprzewodowej. Kosztował 350zł i też mogę go zabrać do sypialni:D Ale jak już zaczniesz mieszkać to znajdziesz sobie takie reprezentatywne miejsce w domu, że raczej nie będzie potrzeby go przemieszczania. Pozdrawiam

26-02-2014, 12:45
czyli programowanie pompy odbywa sie na sterowniku?

map78
26-02-2014, 13:34
czyli programowanie pompy odbywa sie na sterowniku?

No nie do końca:)
Teraz jak nie mieszkasz i prawdopodobnie masz prąd budowlany, to najważniejsze jest dla Ciebie aby instalacja nie zamarzła, ściany wyschły, a pompa się nie rozpadła;) Do tego nie potrzeba właściwie żadnego sterownika - ten pogodowy w PCi w zupełności sobie poradzi.
Natomiast jak już się wprowadzisz, to będziesz chciał, żeby pompa pobierała jak najmniej prądu, pracowała najlepiej w tanich godzinach i przede wszystkim będziesz chciał mieć w domku stały dostęp do CWU i komfort cieplny na poziomie jaki lubisz. Oczywiście, możesz kupić sterownik, który zrealizuje wszystkie w/w funkcje, ale jego koszt to ok 1500zł. Natomiast sterownik uniwersalny, o którym ja mówię zrealizuje następujące funkcje:
- włączy pompę, gdy temp wewn. spadnie poniżej zadanej o wartość histerezy;
- wyłączy pompę, gdy zadana temp zostanie osiągnięta
- wymusi pracę pompy w godzinach taniego prądu za pomącą podbicia / obniżenia temp zadanej.
Resztę ustawień dokonujesz na sterowniku pompy, czyli:
- definiujesz krzywa grzewczą
- ustawiasz tryby pracy w danych godzinach (grzanie co, grzanie cwu) i ewentualne priorytety
- ustawiasz wszystkie inne pierdoły typu: sterylizacje, załączenia grzałki itp.
W ten sposób powstaje model sterowania, gdzie jesteś w stanie określić dokładnie co Twoja pompa będzie robić w dowolnym momencie dnia, a przecież chodzi o to aby nad nią zapanować, co nie:)

26-02-2014, 19:12
Ale ja mam już od października dwie taryfy, pompe wyłaczyłem 3 tyg temu jak zeszły mrozy. A propos - mam napis na wyświetlaczu - remote

MWM
26-02-2014, 19:45
Santosz - widzę, że generalnie założenia do budowy domu mam jak z Twojej stopki ;).

Panowie, zbieram dalej dane do zestawienia.
Moje 142m2 podłogi będę ogrzewał podłogówką - ZDECYDOWANIE. Proszę osoby, które ostatnio realizowały budowę takiej istalacji z sercem na Pompie PW o podzielenie się informacją jaki był koszt instalacji wszystkiego POZA podłogówką i wszystkim co będzie takie samo zarówno dla instalacji gazowej jak i PC PW. Najlepiej jak się jeszcze trafi pompa PANASA 9kW ze zbiornikiem 300 l.
Z GÓRY DZIĘKUJĘ ZA INFO

26-02-2014, 21:08
To ja zaczne - mam Panasa 9KW ze zbiornikiem CWU 300l - koszt 19800 wraz z montażem, dostarczeniem i uruchomieniem kotłowni bez podłogówki

mkm silesia
26-02-2014, 23:22
To ja zaczne - mam Panasa 9KW ze zbiornikiem CWU 300l - koszt 19800 wraz z montażem, dostarczeniem i uruchomieniem kotłowni bez podłogówki

9kw 230V?
czy 9kw 400V
czy 9kw t-cap ze spr 12kw?
bo to trzy inne pompy

27-02-2014, 06:44
9kw 400V to Tcap kolego, ja pisałem że mam 9kW wiec to zwykła dziewiątka

mkm silesia
27-02-2014, 07:09
9kw 400V to Tcap kolego, ja pisałem że mam 9kW wiec to zwykła dziewiątka

Mylisz się.
Zapytam łopatologicznie masz jeden wentylator czy dwa bo rozumiem że nie t-cap

27-02-2014, 07:34
sorki - rzeczywiście były wersje zwykłego panasa 9kw trójfazowe - mea culpa
ale ja mam zwykłego nie Tcap - sądzisz że za taką cenę dostałbym Tcap?

Ps. mam jeden wentylator

mik37
27-02-2014, 07:41
Tez się przymierzam do Panasa więc wydaje mi się że sie mylisz. Sa t-capy jedno i trójfazowe a jest też "zwykła" trójfazowa 9 (seria f) która do minus 15 stopni ma o wiele mniejszy spadek mocy niż zwykła jednofazowa 9 kw.

mkm silesia
27-02-2014, 08:36
Tez się przymierzam do Panasa więc wydaje mi się że sie mylisz. Sa t-capy jedno i trójfazowe a jest też "zwykła" trójfazowa 9 (seria f) która do minus 15 stopni ma o wiele mniejszy spadek mocy niż zwykła jednofazowa 9 kw.

Tak właśnie " zwykła " 9kw400V ma dwa wentylatory i cop lepszy od t-cap cenowo był poziom t-cap ale w nowym cenniku t-cap znacznie wzrosła tak że polecam łapać ostatnie okazje na t-cap w starym cenniku

gall86
28-02-2014, 11:08
Z tego co wiem, nowe T-CAP są droższe, ale różnią się od tych starszych modeli. Nowe. Maja funkcje chlodzenia w standardzie oraz temp powrotu do zalaczenia grzalki musi byc mniejsza niż,10*, a nie 25, jak bylo w starszym modelu, jak dla mnie jest to dość istotna zmiana.

woode1972
28-02-2014, 11:21
Osobiscie wiem o niej tyle co czytalem...na Szwedzkim forum...PC PC sama w sobie wystepuje pod roznymi nazwami, FOMA , Anslut, Invest
Przy 0*C COP 1,5 ... ponizej 0*C generalnie moc sporo spada... i wystepuja problemy z defrostem...
Przy -7*C w sloneczny suchy dzien ( niska wilgotnosc powietrza ) jest ponoc OK. Ciezko jej osiagnac >43C ponizej 0*C
Zdania sa podzielone... niektorzy zakladali ze bedzie chodzic 3 lata i sie im finanosowo zwroci... inni wymieniali na gwarancji
Sa Ci co kombinowali i ulepszali... na wlasna reke.
Za takie pieniadze moze i COP 1,3-1.5 kogos zadowoli... jak nie potrzeba powyzej 35C na zasilaniu a zimy nie zimne bardzo...to moze i ok.
Ma szybkie zlonczki... nie trzeba ponoc instalatora... mozna sobie samemu poradzic.

Nie wiem.. zalezy co kto potrzebuje... osobiscie spojrzal bym na dobra P/P... ale nie w kazdym domu sie sprawdzi.

:)

Witam wszystkich,
zaopatrzyłem się w tą pompę licząc, że da radę i będzie ok, niestety tak nie jest, to energożerna, głośna i w momencie kiedy ma grząć to zawala sie lodem, odradzam i ostrzegam, nie wiem jak inne chińskie odkrycia ale to zraża do takich rozwiązań. Jej wydajność wskazywana przez Jule to założenie w temperaturach powyżej 10 st na +, szkoda topić kasę.

woode1972
28-02-2014, 11:25
Osobiscie wiem o niej tyle co czytalem...na Szwedzkim forum...PC PC sama w sobie wystepuje pod roznymi nazwami, FOMA , Anslut, Invest
Przy 0*C COP 1,5 ... ponizej 0*C generalnie moc sporo spada... i wystepuja problemy z defrostem...
Przy -7*C w sloneczny suchy dzien ( niska wilgotnosc powietrza ) jest ponoc OK. Ciezko jej osiagnac >43C ponizej 0*C
Zdania sa podzielone... niektorzy zakladali ze bedzie chodzic 3 lata i sie im finanosowo zwroci... inni wymieniali na gwarancji
Sa Ci co kombinowali i ulepszali... na wlasna reke.
Za takie pieniadze moze i COP 1,3-1.5 kogos zadowoli... jak nie potrzeba powyzej 35C na zasilaniu a zimy nie zimne bardzo...to moze i ok.
Ma szybkie zlonczki... nie trzeba ponoc instalatora... mozna sobie samemu poradzic.

Nie wiem.. zalezy co kto potrzebuje... osobiscie spojrzal bym na dobra P/P... ale nie w kazdym domu sie sprawdzi.

:)

Witam wszystkich,
zaopatrzyłem się w tą pompę licząc, że da radę i będzie ok, niestety tak nie jest to energożerna, głośna i w momencie kiedy ma grząć to zawala sie lodem, odradzam i ostrzegam, nie wiem jak inne chińskie odkrycia ale to zraża do takich rozwiązań i cena dobra ale to tylko tyle. Jej wydajność wskazywana przez Jule to założenie w temperaturach powyżej 10 st na +, szkoda topić kasę.

map78
28-02-2014, 12:46
Witam wszystkich,
zaopatrzyłem się w tą pompę licząc, że da radę i będzie ok, niestety tak nie jest to energożerna, głośna i w momencie kiedy ma grząć to zawala sie lodem, odradzam i ostrzegam, nie wiem jak inne chińskie odkrycia ale to zraża do takich rozwiązań i cena dobra ale to tylko tyle. Jej wydajność wskazywana przez Jule to założenie w temperaturach powyżej 10 st na +, szkoda topić kasę.

Jakżeż mnie to nie dziwi:no: A byli tu tacy co porównywali Julę do T-cap'a i twierdzili, że to właściwie to samo. Jak widać Chińczycy jeszcze maja problem ze skserowaniem powietrznej PCi, gruntówki już im ponoć nieźle wychodzą:D

mkm silesia
28-02-2014, 15:07
Z tego co wiem, nowe T-CAP są droższe, ale różnią się od tych starszych modeli. Nowe. Maja funkcje chlodzenia w standardzie oraz temp powrotu do zalaczenia grzalki musi byc mniejsza niż,10*, a nie 25, jak bylo w starszym modelu, jak dla mnie jest to dość istotna zmiana.

Zmiany o których piszesz dotyczą wszystkich pomp, pompy "tylko grzanie" dostępne do wyczerpania zapasów.
No i nowe pompy obiegowe w klasie A

mar1973
28-02-2014, 17:13
Zmiany o których piszesz dotyczą wszystkich pomp, pompy "tylko grzanie" dostępne do wyczerpania zapasów.
No i nowe pompy obiegowe w klasie A

witam

czy wszystkich to nie wiem, na pewno nowych 2 wentylatorowych

pozdrawiam

fcb
28-02-2014, 19:20
Czy cena "zwyklych" pomp panasonic 400V zmieni sie jakos znaczaco? rozumiem ze wszystkie nowe 9KW 400V bede mialy juz funkcje chlodzenia w standardzie ?:rolleyes:

map78
28-02-2014, 19:26
Czy cena "zwyklych" pomp panasonic 400V zmieni sie jakos znaczaco? rozumiem ze wszystkie nowe 9KW 400V bede mialy juz funkcje chlodzenia w standardzie ?:rolleyes:

Nie radziłbym liczyć, ze potanieją:no: Niestety Panasy wraz z popytem na nie ciągle drożeją: Ja też czekałem pół roku, aż T-cap potanieje, ale nie chciał i w rezultacie zapłaciłem drożej. Pozdrawiam

fotohobby
28-02-2014, 19:31
To kiedy w końcu stanieją do poziomu lodówek ?

:)

wihajster
28-02-2014, 19:36
Z pewnością wtedy, gdy samochody potanieją do obecnego poziomu cen motorowerów. Ale jakoś nie chcą, mimo że wiele firm je produkuje i konkurencja ogromna.

fcb
28-02-2014, 19:41
nie licze ze bede tansze, tylko sie pytam o nowe pompy panasonic, ktore maja wyjsc w tym roku. czy wszystkie bede w funkcja chlodzenia za podobna cene co w zeszlym roku.

map78
01-03-2014, 09:41
Juz stanialy :), ba sa nawet tansze od lodowek

http://most-expensive.com/refrigerator

:)

Jak kupowałem swoją lodówkę 4 lata temu to też była droższa od Juli:D

map78
01-03-2014, 11:45
No ale Jula to taka PC ... Nie do konca :D

Sa jednak i ci zadowoleni :)
Nie wiem... Nie skusilbym sie ;)

Do końca, czy nie - jest w cenie Meetinga, a tego już zadowolonych użytkowników nie brakuje;)
Ale co innego mnie zastanowiło - jak kupowałem ok 4 lata temu lodówkę SbS to płaciłem 7400zł (okazyjnie), a teraz tego typu lodówki kosztują ok 4 tys. - czyli sporo potaniały, a te cholerne PCi zamiast pójść tym śladem od tamtego czasu tylko drożeją:rolleyes:

Liwko
01-03-2014, 11:59
Ale co innego mnie zastanowiło - jak kupowałem ok 4 lata temu lodówkę SbS to płaciłem 7400zł (okazyjnie), a teraz tego typu lodówki kosztują ok 4 tys. - czyli sporo potaniały, a te cholerne PCi zamiast pójść tym śladem od tamtego czasu tylko drożeją:rolleyes:

Ale może twoja dłużej popracuje :)

surgi22
02-03-2014, 09:50
Zawsze jest tak że Moje 22C wewnątrz jest cieplejsze niż 22C u oponenta w dyskusji :lol2:

fachman19
02-03-2014, 10:30
Koledzy korzystający z gazu - finansujemy agresję na Ukrainę .
Niestety jeżdżąc autem też:o .

fachman19
02-03-2014, 10:49
LUKOIL:confused:

surgi22
02-03-2014, 10:52
Proponuję do czasu wyjaśnienia sytuacji na Krymie bojkot LUKOILA - nie musimy napełniać kabzy komuś kto chce znowu nas traktować jak 17 republikę. PUTIN won z Ukrainy. ( i najlepiej z Rosji też won ).

Pyxis
02-03-2014, 11:30
Widze duza klase w politycznych negocjacjach z mocarstwem z za miedzy. Brawo! ;)

surgi22
02-03-2014, 11:36
Negocjować to można z kimś kto uznaje twoją podmiotowość a nie bandytą dla którego największym nieszczęściem XXego wieku był rozpad ZSSR.
Bojkot ekonomiczny , bojkot paraolimpiady itp. itd. to coś co może Rosję zaboleć.

fachman19
02-03-2014, 13:00
Hm... Benzyna z BP nie koniecznie z UK, SHELL z Hollandii czy Statoil z Norwegi. Orlen... z Polskich zloz ropy...
Nie wiem jaki % paliwa w PL to ruska ropa... Ale napewno nie tylko Lukoil

Ale chodzi o gest

fachman19
02-03-2014, 13:01
Negocjować to można z kimś kto uznaje twoją podmiotowość a nie bandytą dla którego największym nieszczęściem XXego wieku był rozpad ZSSR.
Bojkot ekonomiczny , bojkot paraolimpiady itp. itd. to coś co może Rosję zaboleć.

ich nie zaboli ,ale ja będę się lepiej czuł. Nie przykładajmy ręki do tego.

02-03-2014, 13:08
kup indukcje

Liwko
02-03-2014, 14:23
A daje takie same zyski bytowe... I kiedy sie zwroci ? :D

Raz ugotuj wodę na herbatę to się zakochasz :rolleyes:

02-03-2014, 14:55
A daje takie same zyski bytowe... I kiedy sie zwroci ? :D

ona nie ma sie zwrócić - masz zrobić na złość rosjanom:lol2:

Liwko
02-03-2014, 15:00
No tak... Milosc sie nie musi zwracac :D

Czasami się zwraca :D

Bad
02-03-2014, 15:49
Naprawdę sądzicie, że paliwa na stacjach pochodzą z różnych źródeł? Większość jest dostarczana przez polskie rafinerie, które kupują surowiec w większości od Rosjan... Czy nam się to podoba czy nie cała Europa jedzie na paliwie ze wschodu.

Liwko
02-03-2014, 15:59
Naprawdę sądzicie, że paliwa na stacjach pochodzą z różnych źródeł? Większość jest dostarczana przez polskie rafinerie, które kupują surowiec w większości od Rosjan... Czy nam się to podoba czy nie cała Europa jedzie na paliwie ze wschodu.

To lejmy... ale nie płaćmy. Putin ze złości wywinie się na drugą stronę :D

Liwko
02-03-2014, 16:06
245736

krzysztof5426
02-03-2014, 18:33
Liwko ! Piękne !

Wczoraj widziałem zdjęcie Putina z wąsikiem Adolfa H.
Teraz nie mogę znaleźć.

compi
02-03-2014, 19:18
Zdjęć jest kilka w sieci245787

brochas
03-03-2014, 00:26
Witam
przymierzam sie do pompy Panasonic SERIA T-CAP 9kW, powierzchnia do ogrzania ok 170m, w calości ogrzewanie podłogowe. W zwiażku z tym ma kilka pytań:
1. Zewnętrzny wymiennik jest strasznie hałaśliwy ( przynajmniej na niektórych filmach jakie oglądałem ) - czy hałas nie przeszkadza w normalnym użyktowniu ? Ok 7-8m od wymiennika stoi dom sąsiada, czy nie będzie mu to przeszkadzać
2. W ogrzewaniu podłogowym chciałbym mieć kilka stref ( inna temp w sypialniach, inna w lazience itp ) oczywiście kosztem tylko i wyłącznie oszczędności, czy instalacja odpowiednich sterowników,czujników temp w każdej ze stref i elektrozaworów do sterowania podłogówką ma jakiś sens ? Czy koszt takich elektrozawarów, czujników itp ( ok 2500zł ) kiedykolwiek się zwróci ?
3. Czy montaż kominka wraz z płaszczem wodnym jest opłacalny ? W kominku palone będzie tylko rekreacyjnie, czy całkowicie zrezygnować z kominka kosztem np lepszej pompy.
z góry dziekuje za odpowiedz

Rotan
03-03-2014, 06:15
Witam
przymierzam sie do pompy Panasonic SERIA T-CAP 9kW, powierzchnia do ogrzania ok 170m, w calości ogrzewanie podłogowe. W zwiażku z tym ma kilka pytań:
1. Zewnętrzny wymiennik jest strasznie hałaśliwy ( przynajmniej na niektórych filmach jakie oglądałem ) - czy hałas nie przeszkadza w normalnym użyktowniu ? Ok 7-8m od wymiennika stoi dom sąsiada, czy nie będzie mu to przeszkadzać
2. W ogrzewaniu podłogowym chciałbym mieć kilka stref ( inna temp w sypialniach, inna w lazience itp ) oczywiście kosztem tylko i wyłącznie oszczędności, czy instalacja odpowiednich sterowników,czujników temp w każdej ze stref i elektrozaworów do sterowania podłogówką ma jakiś sens ? Czy koszt takich elektrozawarów, czujników itp ( ok 2500zł ) kiedykolwiek się zwróci ?
3. Czy montaż kominka wraz z płaszczem wodnym jest opłacalny ? W kominku palone będzie tylko rekreacyjnie, czy całkowicie zrezygnować z kominka kosztem np lepszej pompy.
z góry dziekuje za odpowiedz


Ad.1) Poprawnie zainstalowany nie powinien przeszkadzać.
Ad.2) Wysterujesz sobie temp. na przepływach. Sterowanie elektrozaworami jest nieuzasadnione.
Ad.3) Kominek z płaszczem tylko z buforem. Duża komplikacja instalacji. Twój wybór.

P.S.
O T-CAP'ach czytałem parę kontrowersyjnych opinii. (Problemy ze sterownikiem, grzałkami, itp).
Może warto pochylić się nad innymi markami. (Imo).
Ja mam Atlantica Tri i sobie chwalę. O Dimplexach też złego słowa nie czytałem.

gdynia@
03-03-2014, 07:09
1. Jak przy niej stoisz to ją słychać. Daj znać skąd jesteś a zapewne znajdzie się ktoś, do kogo będziesz mógł podjechać i sprawdzić co i jak.
2. Im prościej tym lepiej.
3. Kominek z płaszczem wodnym kompletnie niepotrzebny, tym bardziej do palenia rekreacyjnego.

Rotan - możesz przytoczyć te kontrowersyjne opinie?

Rotan
03-03-2014, 07:18
Rotan - możesz przytoczyć te kontrowersyjne opinie?

Pamiętam że Arturo miał problemy z grzałkami. Nie chce mi się szukac ale jeszcze było paru narzekających na problemy z wysterowaniem.
Stosunek cena/jakość przy T-CAPie jest zadowalający.

Jacekss
03-03-2014, 08:43
3. Czy montaż kominka wraz z płaszczem wodnym jest opłacalny ? W kominku palone będzie tylko rekreacyjnie, czy całkowicie zrezygnować z kominka kosztem np lepszej pompy.
z góry dziekuje za odpowiedz

hej.. jak kominek do palenia rekreacyjnego to co najwyżej zwykły bez PW. kominek z PW to dodatkowa alternatywa dla CO, ale raczej nieuzasadniona ekonomicznie w przypadku montażu PC. podniesiesz koszty instalacji CO x2. Nie ma sensu.

flisiu
03-03-2014, 08:58
Pamiętam że Arturo miał problemy z grzałkami. Nie chce mi się szukac ale jeszcze było paru narzekających na problemy z wysterowaniem.
Stosunek cena/jakość przy T-CAPie jest zadowalający.
kolego mylisz fakty i zaciemniasz obraz. Arturo mial problem z grzalkami ze wzgledu na za slabe przeplywy u siebie w instalacji. sam to przyznal i sprostowal ze to nie wina pompy. poza tym w nowych panasonicach zmieniony jest algorytm pracy grzalek. ludzie tylko pisali ze sie zalaczaja raz na jakis czas a nie ze jest z nimi jakis kosmiczny problem. zalaczenie grzalek wynikalo z roznicy temp. na powrocie ale tak jak pisze zostalo to zoptymalizowane w nowych pompach. pozdro.

03-03-2014, 09:06
kolego mylisz fakty i zaciemniasz obraz. Arturo mial problem z grzalkami ze wzgledu na za slabe przeplywy u siebie w instalacji. sam to przyznal i sprostowal ze to nie wina pompy. poza tym w nowych panasonicach zmieniony jest algorytm pracy grzalek. ludzie tylko pisali ze sie zalaczaja raz na jakis czas a nie ze jest z nimi jakis kosmiczny problem. zalaczenie grzalek wynikalo z roznicy temp. na powrocie ale tak jak pisze zostalo to zoptymalizowane w nowych pompach. pozdro.

dokłądnie, pisał że zmieniał średnicę rur pp i było po problemie

map78
03-03-2014, 09:51
Witam
przymierzam sie do pompy Panasonic SERIA T-CAP 9kW, powierzchnia do ogrzania ok 170m, w calości ogrzewanie podłogowe. W zwiażku z tym ma kilka pytań:
1. Zewnętrzny wymiennik jest strasznie hałaśliwy ( przynajmniej na niektórych filmach jakie oglądałem ) - czy hałas nie przeszkadza w normalnym użyktowniu ? Ok 7-8m od wymiennika stoi dom sąsiada, czy nie będzie mu to przeszkadzać
2. W ogrzewaniu podłogowym chciałbym mieć kilka stref ( inna temp w sypialniach, inna w lazience itp ) oczywiście kosztem tylko i wyłącznie oszczędności, czy instalacja odpowiednich sterowników,czujników temp w każdej ze stref i elektrozaworów do sterowania podłogówką ma jakiś sens ? Czy koszt takich elektrozawarów, czujników itp ( ok 2500zł ) kiedykolwiek się zwróci ?
3. Czy montaż kominka wraz z płaszczem wodnym jest opłacalny ? W kominku palone będzie tylko rekreacyjnie, czy całkowicie zrezygnować z kominka kosztem np lepszej pompy.
z góry dziekuje za odpowiedz

Ad: 1 Bzdura. Też oglądałem te filmy na YouTube i faktycznie byłem przerażony, ale prawda jest zupełnie inna. Jednostka zewnętrzna pracuje bardzo cicho i nikomu nie będzie przeszkadzać.

Ad:2 Żadnych elektrozaworów. Strefy możesz stworzyć zmieniając rozstaw rurek, lub regulując przepływy na rotametrach. Układ musi być jak najprostszy - wtedy odwdzięczy się poprawną pracą i tanią eksploatacją.

Ad:3 Kominek jest fajny jako wystrój salonu:) Prawda jest taka, że przy pompie szybko odechce Ci się palenia. Ja w tym roku paliłem 2 razy;) Kominek bym zrobił bo ładnie wygląda, ale nie nadawał bym mu żadnych funkcji grzewczych - co najwyżej jako alarmowe źródło ciepła - w razie długotrwałego braku prądu - a w takim razie musiałby być to kominek bez wodotrysków, ewentualnie z jakimś wkładem akumulacyjnym lub z grawitacyjnym DGP.

Jeżeli masz jakieś szczegółowe pytania do użytkownika systemu jaki planujesz kupić to pytaj:yes: Pozdrawiam

byggmol
04-03-2014, 18:10
9Po ile chodzą w tym roku T CAPy 9 kW ? albo inaczej jakiego rzędu jest podwyżka w %. Czeka mnie wizyta w gazowni od której dużo zależy. Z drugiej strony nie mam ochoty płacić Putinowi za gaz, no i ciekawe jak nas katar policzy...

map78
04-03-2014, 18:36
9Po ile chodzą w tym roku T CAPy 9 kW ? albo inaczej jakiego rzędu jest podwyżka w %. Czeka mnie wizyta w gazowni od której dużo zależy. Z drugiej strony nie mam ochoty płacić Putinowi za gaz, no i ciekawe jak nas katar policzy...

Tutaj masz najnowszy cennik:
http://www.sidex.webd.pl/cenniki_katalogi_2014/CENNIK%20POMP%20Panasonic%202014.pdf
Taka jak moja jest droższa o 1200zł w porównaniu do cennika ubiegłorocznego. Ale nie patrz tez sztywno na ten cennik, bo można wynegocjować na prawdę spore rabaty;)

byggmol
04-03-2014, 20:17
Ten cennik to jest bajka dla bogatych. Za tyle to one chodzą ale ze zbiornikiem i montażem. Mnie chodziło o realny wzrost ceny u montażysty. Wiadomo, że pompe kupuje większość z montażem. Jak T CAP 9 kw kosztował powiedzmy 25000 zł z montażem to dziś ile mam dać 26000 czy 28000? To jest informacja dla potencjalnego klienta bo zawiera całość kosztów

map78
04-03-2014, 21:19
Ten cennik to jest bajka dla bogatych. Za tyle to one chodzą ale ze zbiornikiem i montażem. Mnie chodziło o realny wzrost ceny u montażysty. Wiadomo, że pompe kupuje większość z montażem. Jak T CAP 9 kw kosztował powiedzmy 25000 zł z montażem to dziś ile mam dać 26000 czy 28000? To jest informacja dla potencjalnego klienta bo zawiera całość kosztów

Ceny pomp poszły w górę o jakieś 4-6%, a czy zapłacisz 25tys. czy 30tys. to już zależy od cennika instalatora i rodzaju zasobnika jaki sobie wybierzesz. Roześlij ofertę do kilku firm to będziesz wiedział.

mkm silesia
04-03-2014, 21:30
Raczej ok +10 do 15% tylko t-cap - najbardziej "najtańsze" zdrożały ale maja już nowy sterownik między innymi licznik energii elktr. c.o. c.w.u. chłodzenie

surgi22
04-03-2014, 23:14
A "wszyscy" pisza ze PC tanieja i tylko kwestia czasu jak beda kosztowac tyle lodowki... :)
Zapomnieli dodać lodówki Miele.

wihajster
04-03-2014, 23:19
Zapomnieli dodać lodówki Miele.
...których samo Miele nie produkuje (teraz może się to zmieniło). Kiedyś widziałem lodówko-zamrażarkę MIELE w koszmarnej cenie wyprodukowanej przez BSH (Bosch/Siemens/Hausgerate). Jeszcze stary model z wadliwym parownikiem chłodziarki (stalowym - wrażliwym na korozję). Wtedy klient kupujący Miele dostawał to samo g.wno za większe pieniądze ;)
ALE - co z tego, skoro lepiej się poczuł że ma MIELE :D

surgi22
04-03-2014, 23:31
A interesem Polski jest trzymać Putina te kilkaset kilometrów dalej.

surgi22
05-03-2014, 00:10
Zapytam krótko wolisz demokrację w stylu USA czy Putinowskiej Rosji ( nie ma ustroju ani kraju szczęśliwości ale można wybrać dla siebie i swoich dzieci lepiej lub gorzej ).

map78
05-03-2014, 11:20
Raczej ok +10 do 15% tylko t-cap - najbardziej "najtańsze" zdrożały ale maja już nowy sterownik między innymi licznik energii elktr. c.o. c.w.u. chłodzenie

A nie wiesz kiedy panasonic pokusi się polską instrukcję obsługi dla produktów aquarea? Nie, żeby mi to mocno przeszkadzało, bo radzę sobie z angielskim, ale uważam, że jest to co najmniej niestosowne, że uaktualniono ostatnio bazę o język rumuński i chorwacki, a wcześniej o węgierski i czeski, a Polska jest nadal w czarnej doopie:o Czyżby sprzedaż na terenie naszego kraju była aż tak marginalna:confused:

Pyxis
05-03-2014, 11:35
Moze jezyk za trudny? :)

map78
05-03-2014, 11:57
A u nich te PC tansze czy drozsze? :)

Tego nie wiem.
Natomiast wydaje mi się, że sprzedawanie produktu bez polskiej instrukcji na terenie PL jest niezgodne z prawem. Instrukcja jest dostępna w 17 językach, ale polskiego wśród nich nie ma:(

map78
05-03-2014, 12:06
Ale moze tu sprzedaja najtaniej...;)

Raczej nie:no: Moja pochodzi z niemieckiej dystrybucji i była sporo tańsza, niż w polskich cennikach, a raczej cennikach polskich firm instalacyjnych;)

plusfoto
05-03-2014, 14:39
Czy instrukcja jest po PL czy nie to producenta tyle obchodzi co ubiegłoroczny śnieg. To działka dystrybutora. A dystrybutorowi to wisi do puki mu ktoś się do dupy nie dobierze. Takie tłumaczenie to kasa którą by trzeba było wydać.

mkm silesia
05-03-2014, 18:04
Instrukcje dla użytkownika są od zawsze po polsku i to osobno do grzewczych z chłodzeniem i t-cap
Nawet do sterowania internetowego jest pl.
To samo dotyczy części zamiennych u normalnych dystrybutorów są dostępne w normalnych cenach np. sprężarka 16kw 1600zł płyty główne wew. zewn. po 800zł
W przypadku bombardowania obudowa zewn. 400zł.

map78
05-03-2014, 18:15
Instrukcje dla użytkownika są od zawsze po polsku i to osobno do grzewczych z chłodzeniem i t-cap
Nawet do sterowania internetowego jest pl.
To samo dotyczy części zamiennych u normalnych dystrybutorów są dostępne w normalnych cenach np. sprężarka 16kw 1600zł płyty główne wew. zewn. po 800zł
W przypadku bombardowania obudowa zewn. 400zł.

Tak, takie tłumaczone przez Ciebie chyba;) Gdyby było oficjalne tłumaczenie to dostępne byłoby w dziale Support firmy Panasonic, a tam polskiego nie ma. A od takiego samozwańczego tłumaczenia to ja już wolę oryginalna wersje angielską, bo już się w życiu zbyt dużo "kwiatków" naoglądałem wynikających z tłumaczenia ala google translator.
Co do modułu internetowego to rzeczywiście mam wszystko po polsku - nawet sterowanie ostatnio zaktualizowali na polski, ale to zupełnie inna firma, która obsługuje nie tylko Panasonica, ale również wiele innych firm.

mkm silesia
05-03-2014, 18:20
Bzdury piszesz niczego nie tłumaczyłem mam to w pdf od zawsze nawet chyba Arturowi wysłałem choć kupił u konkurencji

map78
05-03-2014, 18:39
Bzdury piszesz niczego nie tłumaczyłem mam to w pdf od zawsze nawet chyba Arturowi wysłałem choć kupił u konkurencji

To był żart - chyba nie załapałeś;) Od zawsze to możesz i mieć, ale to nie jest oficjalne tłumaczenie, a o to mi się rozchodzi.

mkm silesia
05-03-2014, 18:46
Jest to instrukcja z zastrzeżonymi znakami towarowymi P spisem modeli których dotyczy itp. nie jakieś pokątne tłumaczenie

map78
05-03-2014, 18:56
Jest to instrukcja z zastrzeżonymi znakami towarowymi P spisem modeli których dotyczy itp. nie jakieś pokątne tłumaczenie

To dlaczego nie ma jej na oficjalnej stronie Panasonic:confused: A w 17-stu innych językach jest:o

plusfoto
05-03-2014, 19:06
To dlaczego nie ma jej na oficjalnej stronie Panasonic:confused: A w 17-stu innych językach jest:o
Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o ...............................:)

Arturo72
05-03-2014, 19:31
Tego nie wiem.
Natomiast wydaje mi się, że sprzedawanie produktu bez polskiej instrukcji na terenie PL jest niezgodne z prawem. Instrukcja jest dostępna w 17 językach, ale polskiego wśród nich nie ma:(
Swego czasu instrukcję ściągnąłem gdzieś z neta,po polsku,mkm także mi przysłał,porównywałem sobie to było to samo.
Teraz przeglądam net i znikło ;)
Na stronie Panasonica nie ma instrukcji.
Podaj maila to prześlę Ci :)
246381

map78
05-03-2014, 19:40
Adres poszedł na priv, choć po zdjęciu widzę, że nie mam mojego modelu, ale i tak prześlij - z ciekawości zobaczę:)

mkm silesia
05-03-2014, 21:11
Adres poszedł na priv, choć po zdjęciu widzę, że nie mam mojego modelu, ale i tak prześlij - z ciekawości zobaczę:)

masz chłodzenie ? to jest osobna instr. do SXC

map78
05-03-2014, 22:33
masz chłodzenie ? to jest osobna instr. do SXC

Tak. Moja jednostka to WH-SXC09D3E8
Instrukcja, którą dostałem od Arturo rzeczywiście wygląda na "oryginalną", tym bardziej się dziwie, że nie występuje na oficjalnej stronie producenta.
Ale ja poszukuję instrukcji w wersji pełnej tej 80 stron, ta od Arturo to taka "quick guide" - 12 stron. Jeżeli posiadasz tą pełną w polskiej wersji językowej to byłbym bardzo wdzięczny za udostępnienie. Pozdrawiam

mkm silesia
05-03-2014, 22:43
80 str. to nie instrukcja dla użytkownika chyba że chcesz się zająć montażem i serwisem...
Połowa z tych 12 stron to bzdury z cyklu "nie wkładaj gwoździa do gniazdka" tak że chyba prosta obsługa.
A tak z ciekawości zamierzasz na wiosnę przeprowadzić remont generalny pompy że potrzebujesz "serwisówkę"

map78
05-03-2014, 23:05
80 str. to nie instrukcja dla użytkownika chyba że chcesz się zająć montażem i serwisem...
Połowa z tych 12 stron to bzdury z cyklu "nie wkładaj gwoździa do gniazdka" tak że chyba prosta obsługa.
A tak z ciekawości zamierzasz na wiosnę przeprowadzić remont generalny pompy że potrzebujesz "serwisówkę"

Nie bój się:D póki co mam inne zajęcia, a i remontu odpukać przeprowadzać nie trzeba.
Po prostu takie inżynierskie zboczenie;) - lubię wiedzieć jak coś działa i jak jest zbudowane. Poza tym ja np sam sobie podłączałem moduł wifi, termostat pokojowy oraz grzałkę zasobnika CWU - są to rzeczy banalne, ale w tej skróconej instrukcji ich nie ma. Tak samo nie ma tam nic na temat ustawień pompy obiegowej, a wzywanie serwisu do takiej czynności to chyba przesada, że już nie wspomnę o braku takiej podstawowej informacji jak kodu błędów. Jednym słowem ta skrócona instrukcja jest przeznaczona dla użytkowników typu "Plug and Play", a ja do takich nie należę:rolleyes:

wihajster
05-03-2014, 23:16
A mnie dziwi, że Twój instalator nie mógł tego podesłać???

mkm silesia
05-03-2014, 23:20
Nie bój się:D póki co mam inne zajęcia, a i remontu odpukać przeprowadzać nie trzeba.
Po prostu takie inżynierskie zboczenie;) - lubię wiedzieć jak coś działa i jak jest zbudowane. Poza tym ja np sam sobie podłączałem moduł wifi, termostat pokojowy oraz grzałkę zasobnika CWU - są to rzeczy banalne, ale w tej skróconej instrukcji ich nie ma. Tak samo nie ma tam nic na temat ustawień pompy obiegowej, a wzywanie serwisu do takiej czynności to chyba przesada, że już nie wspomnę o braku takiej podstawowej informacji jak kodu błędów. Jednym słowem ta skrócona instrukcja jest przeznaczona dla użytkowników typu "Plug and Play", a ja do takich nie należę:rolleyes:

Nie boje się - przy każdej okazji powtarzam że instalator to nie adwokat (i jeszcze parę innych zawodów) i nie trzeba mieć koneksji rodzinnych etc. jest wolny dostęp do tego zawodu.
Są nawet tacy co tak kochają ten zawód (a może konsumentów) że chcą robić za darmo jeździć po całej Polsce robiąc te banalne rzeczy.
Instrukcja jest dla normalnych użytkowników którzy po pracy mieszkają a nie dłubią w pompach.
Takie rzeczy jak ustawienie pompy to chyba jest w cenie usługi montażu chyba że faktycznie jestem ukrytą opcją niemiecką.

map78
05-03-2014, 23:44
A mnie dziwi, że Twój instalator nie mógł tego podesłać???

Mój instalator pracował na wersji angielskiej - i takową i ja dysponuje. Cała dyskusja dotyczy, czy istnieje oficjalna wersja polska instrukcji? Okazuje się, ze istnieje wersja skrócona, choć nie ma jej wśród oficjalnych materiałów firmy Panasonic. Być może Silesia dysponuje i wersja pełna, ale się nie chwali:)

map78
06-03-2014, 00:06
Instrukcja jest dla normalnych użytkowników którzy po pracy mieszkają a nie dłubią w pompach.
Takie rzeczy jak ustawienie pompy to chyba jest w cenie usługi montażu chyba że faktycznie jestem ukrytą opcją niemiecką.

Masz rację, ale z tym zastrzeżeniem, że instalator ustawi pompę tak aby działała - tylko i aż tyle - jeżeli chcesz cokolwiek zoptymalizować to musisz kombinować samemu, bo chyba mi nie powiesz, że siedzisz u klienta i ustawiasz mu wszystkie parametry tak długo, aż pompa pracuje najoszczędniej jak się da;) Nie trzeba daleko szukać mamy tu na forum kilka przykładów użytkowników, którzy jadą na "ustawieniach instalatorskich" - tylko dlaczego się dziwią, że ich zużycie kWh jest większe niż tych, którzy zainteresowali się tematem i próbują swój system zoptymalizować:confused: Niestety tak już jest, że koło swojego trzeba chodzić, a im klient mniej wie tym instalator jest w stanie mu więcej wcisnąć i pojawiają nam się jakieś bufory, elektrozawory i inne kwiatki w prostych instalacjach pompa/podłogówka/zasobnik. Pozdrawiam i dobrej nocy życzę:bye:

mkm silesia
06-03-2014, 22:15
Masz rację, ale z tym zastrzeżeniem, że instalator ustawi pompę tak aby działała - tylko i aż tyle - jeżeli chcesz cokolwiek zoptymalizować to musisz kombinować samemu, bo chyba mi nie powiesz, że siedzisz u klienta i ustawiasz mu wszystkie parametry tak długo, aż pompa pracuje najoszczędniej jak się da;) Nie trzeba daleko szukać mamy tu na forum kilka przykładów użytkowników, którzy jadą na "ustawieniach instalatorskich" - tylko dlaczego się dziwią, że ich zużycie kWh jest większe niż tych, którzy zainteresowali się tematem i próbują swój system zoptymalizować:confused: Niestety tak już jest, że koło swojego trzeba chodzić, a im klient mniej wie tym instalator jest w stanie mu więcej wcisnąć i pojawiają nam się jakieś bufory, elektrozawory i inne kwiatki w prostych instalacjach pompa/podłogówka/zasobnik. Pozdrawiam i dobrej nocy życzę:bye:

Jaki instalator takie ustawienie płacisz i masz to za co zapłaciłeś i tyle w temacie.
Też bym nie "optymalizował" jakbym miał instalacje w całej PL ciekawe ile bym musiał sobie zażyczyć np. instalka w wawie i ni jak po drodze a tak to mogłem nawet po drodze z Powstańców w Przyszowicach skoczyć dwie ulice dalej do Artura "zoptymalizować mu cwu" :rolleyes:
p.s. nie mieszkam w Przyszowicach mam tam tylko 2 insalki (ta Artura nie moja)

MWM
09-03-2014, 07:33
Niestety tak już jest, że koło swojego trzeba chodzić, a im klient mniej wie tym instalator jest w stanie mu więcej wcisnąć i pojawiają nam się jakieś bufory, elektrozawory i inne kwiatki w prostych instalacjach pompa/podłogówka/zasobnik. Pozdrawiam i dobrej nocy życzę:bye:
Witam,
Tak wszyscy piszecie, że podłogówka ma być prosta jak patyk. Parę postów wcześniej na pytanie "jak skutecznie różnicować i regulować temperaturę w różnych pomieszczeniach" odpowiedź była, że tylko przepływami.
Czy ma ktoś pod ręką schemat takiej prostej i sprawdzonej instalacji podłogówki z PC i zasobnikiem?? Czy rzeczywiście większość z Was zrobiła tego typu instalacje?? Chcę zrobić podłogówkę w całym domu, więc u mnie temat jest szczególnie ważny. Jakiś wpływ na zróżnicowanie i regulację temperatury chciałbym jednak mieć. Czy wystarczą tylko przepływy??
Czy w takim wypadku stosuje się wszędzie rurki o takim samym przekroju tylko przymyka/otwiera przepływ na rozdzielaczu??
Proszę o pomoc laikowi lub skazanie odpowiedniego tematu, który najlepiej jak nie ma kilkuset stron do przeczytania.
Z góry dziękuję.

Liwko
09-03-2014, 07:47
To jak z grzejnikami. Jak za gorąco to przykręcasz. Wyregulujesz raz i zapominasz na wieki.

MWM
09-03-2014, 07:49
Ślepię się tak w ten cennik PANASA: http://http://www.sidex.webd.pl/cenniki_katalogi_2014/CENNIK%20POMP%20Panasonic%202014.pdf (http://www.sidex.webd.pl/cenniki_katalogi_2014/CENNIK%20POMP%20Panasonic%202014.pdf)
RODZAJÓW tych pomp jest co niemiara. Po jaki wuj oni tyle tego robią??
Nawet T-Cap'ów 9kW jest parę MONOBLOK, MONOBLOK z funkcją tylko ogrzewanie, Modele "ogrzewanie" & "chłodzenie" // SERIA T-CAP C. Pomijając już fakt, że są jeszcze inne serie "F" i "C".
1. Czym pokrótce się to wszystko różni?? i który T-CAP jest najpopularniejszy??
2.Czy dobrze rozumiem, że te z opcją "tylko ogrzewanie" to po prostu starsze wersje??
3. Czy ktoś w ogóle używa opcji chłodzenia prze PC i podłogówkę??

Pyxis
09-03-2014, 09:27
Ja mam wlasnie chyba najprosciej jak mozna. Pompa wpieta bezposrednio w podlogowke. Wszedzie rozstaw rurek w podlodze co 15cm a w lazienkach co 10cm. Petle wszedzie otwarte na makasa. Jedna tylko delikatnie kryzowana do 70% nominalnego przeplywu (sypialnia corki). W naszej sypialni sporo mocniej rozszczelnione okno zalatwia sprawe nizszej temperatury do snu, wiec nie regulowalem. W calym domu praktycznie jednakowa temperatura. Nie ma potrzeby jej regulacjo innej, niz czasem pracy pompy. Sterowane czujnikiem w wylewce + pogodowka. Temperatura zasilania w okolicach 31*C przy zewnetrznej 0*C.

09-03-2014, 09:27
wersja "ogrzewanie" służy jak sama nazwa wskazuje tylko do ogrzewania, w wersji z chłodzeniem można zamontować tzw. klimakonwektory (dość drogie w Panasie - ale za luksus się płaci) i wtedy latem generują chłod w domu dziąłając jak swoistego rodzaju klimatyzacja.
Rodzaj pompy musisz dobrać według OZC ale też według własnego uznania - TCapy utrzymują stałą moc grzewcza do okreśłonych temperatur np przy 0st C mają 9KW a także przy -15st też 9KW bez użycia grzałki - odbija się to niestety trochę na poborze prądu. Ja mam np zwykłego Panasa - nie Tcap, nie brałem Tcapa bo - zapotrzebowanie mojego domu wraz z CWU to 5,2KW, mając Tcapa miałbym nadwyżkę mocy. Wziąłem zwykłego który przy -15st osiąga moc mniej więcej 5,3-5,4 KW czyli akurat tyle ile potrzebuję. Jeśli temp. spadnie to właczą się grzałki i też da radę. Jednak takie temp w roku to tylko kilka dni w roku stad nie musiałem brać TCap.
Wszystko zależy od OZC i Twoich preferencji.

mkm silesia
09-03-2014, 10:12
Do chłodzenia nie są konieczne klimakonwektory wystarczy podłogówka jak chcesz sprawdzić jak działa polecam wycieczkę do Indii tam działa najdłużej chłodzenie podłogowe wodne (najlepiej z okładzinami ceramicznymi) natomiast w basenie morza śródziemnego nie robi się izolacji na podłodze i też chłodzi.

MWM
09-03-2014, 10:30
Do chłodzenia nie są konieczne klimakonwektory wystarczy podłogówka jak chcesz sprawdzić jak działa polecam wycieczkę do Indii tam działa najdłużej chłodzenie podłogowe wodne (najlepiej z okładzinami ceramicznymi) natomiast w basenie morza śródziemnego nie robi się izolacji na podłodze i też chłodzi.
W Indonezji i gdzieniegdzie w Tajlangii jest tak samo... Byłem, sprawdzałem szału nie robi. MOże chłodniej ze 2 C w pomieszczeniu ale generalnie dużej różnicy nie ma. Dodatkowo nie wysusza powietrza jak standardowa klima, więc w krajach gdzie mamy wilgotność powietrza 1000000%, która dla nas jest naprawdę uciążliwa, nie rozwiązuje tematu, z "europejskiego" punktu widzenia.

09-03-2014, 10:31
na szczęście jesteśmy u nas nie w Indiach i u nas do chłodzenia oczywiście nie są potrzebne klimakonwektory - ja jednak jestem zdania że to bardzo dobre rozwiązanie - na etapie swojego doboru urzadzenia bardzo mocno się nad nimi zastanawiałem - niestety kasa uniemożliwiła mi to:bash:

rwxw
09-03-2014, 10:35
Tak wszyscy piszecie, że podłogówka ma być prosta jak patyk.
Tak, bo to najlepsze, najtańsze i najbardziej ekonomiczne rozwiązanie.

Jakiś wpływ na zróżnicowanie i regulację temperatury chciałbym jednak mieć. Czy wystarczą tylko przepływy?? Czy w takim wypadku stosuje się wszędzie rurki o takim samym przekroju tylko przymyka/otwiera przepływ na rozdzielaczu??
Przepływy w zupełności wystarczą - przepływ otwarty 100% wydajności, zamknięty 0%, stany pośrednie od 0 do 100% wydajności, więc cóż więcej chcieć. Tam gdzie jest za ciepło dławisz na rozdzielaczu i już - ta sekcja zaczyna grzać słabiej. Nie ma się co bawić w różne średnice rurek, czy nierównomierne zagęszczenie. Na rurach niewiele zaoszczędzisz, a gdyby był błąd obliczeń, to średnic czy rozstawu po zalaniu betonem już nie zmienisz. Przepływy zmienisz w każdej chwili. Jeśli bardzo chcesz pobawić się w sterowanie w niektórymi pomieszczeniami, to poprowadź od nich kable do sterowania siłownikami na rozdzielaczu jeśli bardzo byś chciał to mieć. Jeśli zastosujesz sterowanie dla 1/4 sekcji (dla tych najbardziej wrażliwych pomieszczeń, to nie będziesz musiał zakładać bufora, i cały układ będzie wciąż działał wydajnie.

09-03-2014, 10:51
dla 1/4 sekcji?

ja mam sekcji 18, elektrozawory chciałem dać na 4 a mimo to Asolt mi odradził ze względu na nieefektywność...

mkm silesia
09-03-2014, 11:06
W Indonezji i gdzieniegdzie w Tajlangii jest tak samo... Byłem, sprawdzałem szału nie robi. MOże chłodniej ze 2 C w pomieszczeniu ale generalnie dużej różnicy nie ma. Dodatkowo nie wysusza powietrza jak standardowa klima, więc w krajach gdzie mamy wilgotność powietrza 1000000%, która dla nas jest naprawdę uciążliwa, nie rozwiązuje tematu, z "europejskiego" punktu widzenia.

W Pl to normalne tutaj np. pompy powietrze woda nie działają tylko w ciepłej Szwecji działają to samo widzę z chłodzeniem płaszczyznowym w Pl oczywiście nie działa ale Śląsk widocznie jest Niemiecki bo u moich klientów działa i w zeszłoroczne rekordowe upały było 24oC ;)

MWM
09-03-2014, 11:28
W Pl to normalne tutaj np. pompy powietrze woda nie działają tylko w ciepłej Szwecji działają to samo widzę z chłodzeniem płaszczyznowym w Pl oczywiście nie działa ale Śląsk widocznie jest Niemiecki bo u moich klientów działa i w zeszłoroczne rekordowe upały było 24oC ;)
Pompki to jak najbardziej działają ;) nawet w PL.
Zastanawiam się tylko jak w PL działa "chłodzenie" podłogowe, bo tak rozumiem należy rozumieć sens działania PC podłaczonej do podłogówki jedynie bez k.konwektorów. W Polsce takiego układu jeszcze nie miałem okazji przetestować i nie znam jego skuteczności. Tyle tylko chciałem powiedzieć. W krajach generalnie goracych gdzie jestem czasem zsyłany do pracy średnio to działa tam gdzie w ogóle istnieje ALE może mają słabe systemy, woda za ciepła w obiegu, wszystko rozszczelnione itd itp. Może być 1000 powodów działania albo nie takiego systemu.

mkm silesia
09-03-2014, 11:31
Pompki to jak najbardziej działają ;) nawet w PL.
Zastanawiam się tylko jak w PL działa "chłodzenie" podłogowe, bo tak rozumiem należy rozumieć sens działania PC podłaczonej do podłogówki jedynie bez k.konwektorów. W Polsce takiego układu jeszcze nie miałem okazji przetestować i nie znam jego skuteczności. Tyle tylko chciałem powiedzieć. W krajach generalnie goracych gdzie jestem czasem zsyłany do pracy średnio to działa tam gdzie w ogóle istnieje ALE może mają słabe systemy, woda za ciepła w obiegu, wszystko rozszczelnione itd itp. Może być 1000 powodów działania albo nie takiego systemu.

Albo oszczędzają na energii jak to jest np. w naszych centrach handlowych

marcin.sto1
09-03-2014, 18:23
Mam dwa pytania, będę miał u siebie pompę PW, prawdopodobnie z jednostką zewnętrzną, za tydzień zaczynam fundamenty. Czy muszę zostawić jakieś przepusty lub peszel żeby później nie kuć i nie kopać, jeśli tak to ile i jakiej średnicy oraz na jakiej głebokości?
A drugie, czy umiejscowienie jednostki zewn. względem stron świata ma jakieś znaczenie? (w grę wchodzi północ lub zachód)
Z góry dzięki za info

09-03-2014, 19:26
przepustów nie trzeba - przewiercą się

map78
09-03-2014, 19:36
Mam dwa pytania, będę miał u siebie pompę PW, prawdopodobnie z jednostką zewnętrzną, za tydzień zaczynam fundamenty. Czy muszę zostawić jakieś przepusty lub peszel żeby później nie kuć i nie kopać, jeśli tak to ile i jakiej średnicy oraz na jakiej głebokości?
A drugie, czy umiejscowienie jednostki zewn. względem stron świata ma jakieś znaczenie? (w grę wchodzi północ lub zachód)
Z góry dzięki za info

Jeśli nie wiesz dokładnie jaką PC-PW chcesz kupić to ja bym nić nie zostawiał, bo później będziesz się musiał do tego dopasować, a różnie to bywa. Wiele też zależy od sposobu montażu jednostki zewnętrznej - można powiesić na ścianie, lub postawić na stelażu czy fundamencie i w każdym z tych sposobów peszel byłby na innym poziomie - także moim zdaniem nie ma takiej konieczności. Co do kierunków świata - wg mnie bez znaczenia - szczególnie jeśli będziesz grzał w taryfie nocnej. Ważniejsze, żeby jednostkę zewnętrzną umieścić tak by nie rzucała się w oczy (bo to nie ozdoba), blisko kanalizacji deszczowej (odpływ kondensatu) i możliwie daleko od sypialni (hałas). Pozdrawiam

gdynia@
09-03-2014, 19:43
Marcin, będziesz miał pompę a nie wiesz jaką?
Przepust możesz zrobić, można go też późnej wykonać, np.: otwornicą.
Polecam jednak kontakt z instalatorem w tej sprawie.
Umieszczenie jednostki zewnętrznej na północy sprawia, że operujące słońce nie ogrzewa bezpośrednio jednostki i termostat zewnętrzny nie przekłamuje.

surgi22
09-03-2014, 21:33
W Pl to normalne tutaj np. pompy powietrze woda nie działają tylko w ciepłej Szwecji działają to samo widzę z chłodzeniem płaszczyznowym w Pl oczywiście nie działa ale Śląsk widocznie jest Niemiecki bo u moich klientów działa i w zeszłoroczne rekordowe upały było 24oC ;)
W środku Polski też działa chłodzenie PC PW - potwierdzam max.23C ( w upały ).

kasy1
10-03-2014, 19:37
Witam!
Zastanawiam sie nad ogrzewaniem domu powietrzna pompa ciepla.Dom z114/bez garazu/106 m2 pow.uz.NIe ma jeszcze ozc.Zakladajc dom ''5-6''litrowy,jaka pompa wchodzi w gre?Ile to moze kosztowac z montazem?
Jakiej firmy pompy sa godne polecenia?
Oczywiscie ogrzewanie podlogowe.
Pozdrawiam!K

map78
10-03-2014, 19:59
Witam!
Zastanawiam sie nad ogrzewaniem domu powietrzna pompa ciepla.Dom z114/bez garazu/106 m2 pow.uz.NIe ma jeszcze ozc.Zakladajc dom ''5-6''litrowy,jaka pompa wchodzi w gre?Ile to moze kosztowac z montazem?
Jakiej firmy pompy sa godne polecenia?
Oczywiscie ogrzewanie podlogowe.
Pozdrawiam!K

Do tak małego domku cała instalacja, czyli pompa, zasobnik, montaż powinno się spokojnie zmieścić w 20tys. zł.
Generalnie dobre opinie mają japońce jak Panasonic, czy Daikin, oraz francuski Atlantic. Pozdrawiam

Arturo72
10-03-2014, 20:58
Witam!
Zastanawiam sie nad ogrzewaniem domu powietrzna pompa ciepla.Dom z114/bez garazu/106 m2 pow.uz.NIe ma jeszcze ozc.Zakladajc dom ''5-6''litrowy,jaka pompa wchodzi w gre?Ile to moze kosztowac z montazem?
Jakiej firmy pompy sa godne polecenia?
Oczywiscie ogrzewanie podlogowe.
Pozdrawiam!K
W Rybniku masz Karbona z Daikinem,w Rudzie Śląskiej masz mkmsilesię z Panasonic-iem,obaj znają się na rzeczy i są sprawdzeni a jeśli się zdecydujesz to targuj się do cen z allegro bo z tego co widzę tam jest najtaniej ;)
Jeśli dom 5-6 litrowy to obciążenie ok.4-5kW i pompa dysponująca taką mocą przy ok.-20st.C będzie ok.
Sądzę,że w 20tys.zł z montażem powinieneś się zmieścić.
U mnie Panas się sprawdza ale u Ciebie nie musi być akurat T-CAP,może być zwykła 9kW bo 7kW może być na styk a lepiej więcej niż mniej.

kasy1
10-03-2014, 21:08
Dziekuje!

malux20
11-03-2014, 10:30
znajomy zastanawia się nad powietrzną do nowobudowanego ośrodka rechabilitacyjnego[350-400m2]
u siebie w domu ma gruntową ale tu przy tej inwestycji kalkuluje.
facet jest kumaty i wie że warto solidnie zaizolować , planuję w tym budynku reku.
macie może doświadczenia z grzaniem tego typu budynków powietrznymi
myślę że budynek będzie poniżej 100 kwhm2rok spokojnie
jest na etapie projektowania budynku

gdynia@
11-03-2014, 14:35
Odpowiednio dobrać powietrzaka i będzie hulać. Albo jedna większa pompa albo kaskada.
Eksploatacyjnie taniej na gruntówce, inwestycyjnie na PW.
Do tego policzyć jeszcze CWU...
Da się zrobić.

marcin.sto1
11-03-2014, 18:54
Dzięki za pomoc, nie było mnie w pl więc dopiero teraz odpisuję.

No właśnie nie wiem jeszcze dokładnie jaką (tzn. model, firma), na razie jestem przed etapem budowy fundamentów.
Na pewno będzie to pompa powietrze-woda.
Nie chciałbym później kuć posadzki i kopać dziur, ale teraz mam już jakąś orientację

surgi22
12-03-2014, 20:38
znajomy zastanawia się nad powietrzną do nowobudowanego ośrodka rechabilitacyjnego[350-400m2]
u siebie w domu ma gruntową ale tu przy tej inwestycji kalkuluje.
facet jest kumaty i wie że warto solidnie zaizolować , planuję w tym budynku reku.
macie może doświadczenia z grzaniem tego typu budynków powietrznymi
myślę że budynek będzie poniżej 100 kwhm2rok spokojnie
jest na etapie projektowania budynku
Ja grzeję 305 m2 oraz pośrednio 140m2 strychu ( w tym 80m2 powyżej 2m wysokości ) PC PW 11,6 KW i zero problemów z dogrzaniem ( ani zeszłej ani tej zimy nie załączały się grzałki).

kwasniak
12-03-2014, 22:38
Proszę o podpowiedź w poniedziałek składam wniosek o pozwolenie na budowę i tak się zastanawiam czy wszystko dobrze przygotowane.
W projekcie mam gaz o warunki przyłącza nie wystąpiłem bo za duży koszt (200 m + przewiert pod drogą )
Docelowe ogrzewanie to pompa lub kospel.
Czy zmiana sposobu ogrzewania z gazowego na pompę ciepła wymaga adaptacji przez projektanta przed wystąpieniem o pozwolenie na budowę ?
Czy bez warunków przyłączenia gazu wniosek będzie przyjęty ? A może zaznaczyć że będzie to zbiornik LPG ?

Pyxis
13-03-2014, 08:06
Ja grzeję 305 m2 oraz pośrednio 140m2 strychu ( w tym 80m2 powyżej 2m wysokości ) PC PW 11,6 KW i zero problemów z dogrzaniem ( ani zeszłej ani tej zimy nie załączały się grzałki).

To masz grzejniki albo podlogowke na tym strychu?
Jesli nie masz, to nie wymieniaj go jako czesci grzanej (nawet posrednio), bo posrednio to tez grzejesz okolice i grunt pod domem. Dodaj wiec to sobie tez do pow grzanej i koniecznie do kubatury. :D

map78
13-03-2014, 09:38
To masz grzejniki albo podlogowke na tym strychu?
Jesli nie masz, to nie wymieniaj go jako czesci grzanej (nawet posrednio), bo posrednio to tez grzejesz okolice i grunt pod domem. Dodaj wiec to sobie tez do pow grzanej i koniecznie do kubatury. :D

Chyba zmienię sobie stopkę na "powierzchnia ogrzewana 380m2", bo przecież pośrednio grzeję sąsiada z drugiej połówki bliźniaka:):D

fachman19
13-03-2014, 10:00
Mam dwa pytania, będę miał u siebie pompę PW, prawdopodobnie z jednostką zewnętrzną, za tydzień zaczynam fundamenty. Czy muszę zostawić jakieś przepusty lub peszel żeby później nie kuć i nie kopać, jeśli tak to ile i jakiej średnicy oraz na jakiej głebokości?
A drugie, czy umiejscowienie jednostki zewn. względem stron świata ma jakieś znaczenie? (w grę wchodzi północ lub zachód)
Z góry dzięki za info
Strony świata bez znaczenia.
Mogę ci wysłać fotki na maila to zobaczysz jak to się montuje

szukaj
13-03-2014, 10:16
Witam.
Ostatnio znalazłem w sieci info o pompach ciepła ES podobno są Szwedzkie.
Może ktoś zna albo słyszał o tym produkcie coś?
Poniżej link do strony www
http://www.energysave.se/sv/

szukaj
13-03-2014, 11:54
Dzięki za szybką odpowiedź.
Od Polskiego sprzedawcy uzyskałem odpowiedź że sprzedaje się to im w Szwecji w ilości około 1500 sztuk rocznie.

Pozdrawiam

szukaj
13-03-2014, 12:06
Mają przyzwoite ceny za pompę i kombinowałem wrzucić taką do budynku gospodarczego.
W następnym tygodniu mam dostać namiary na użytkowników w Polsce.

malux20
13-03-2014, 12:19
czy dla trwałości pompy ma znaczenie zakres ustawionej modulacji?
mam minimalną fabrycznie ustawioną na 16%, co się stanie jak skręce ją do np 12%?

szukaj
13-03-2014, 12:40
Powietrze/woda?

Tak powietrze - woda

kwasniak
13-03-2014, 12:43
Proszę o podpowiedź w poniedziałek składam wniosek o pozwolenie na budowę i tak się zastanawiam czy wszystko dobrze przygotowane.
W projekcie mam gaz o warunki przyłącza nie wystąpiłem bo za duży koszt (200 m + przewiert pod drogą )
Docelowe ogrzewanie to pompa lub kospel.
Czy zmiana sposobu ogrzewania z gazowego na pompę ciepła wymaga adaptacji przez projektanta przed wystąpieniem o pozwolenie na budowę ?
Czy bez warunków przyłączenia gazu wniosek będzie przyjęty ? A może zaznaczyć że będzie to zbiornik LPG ?

Może ktoś odpowiedzieć, nie mogę się telefonicznie złapać z projektantem a nie ma mnie na miejscu .
Zostawić te gazowe jak jest czy trzeba zmienić przed wystąpieniem o pozwolenie ?

malux20
13-03-2014, 12:46
skąd wiem?
no wyświetla mi się
pewnie masz rację

Liwko
13-03-2014, 14:22
Może ktoś odpowiedzieć, nie mogę się telefonicznie złapać z projektantem a nie ma mnie na miejscu .
Zostawić te gazowe jak jest czy trzeba zmienić przed wystąpieniem o pozwolenie ?

Możesz zmienić w trakcie. A najlepiej będzie jak kierbud wpisze ogrzewanie elektryczne. Wtedy nikt się nie będzie czepiał.

r19
13-03-2014, 17:15
Możesz zmienić w trakcie. A najlepiej będzie jak kierbud wpisze ogrzewanie elektryczne. Wtedy nikt się nie będzie czepiał.

Jak zostawi gaz to musi do wniosku dolaczyc warunki.
Dziwne, ze adaptujacy projekt tego nie wie.
Potem moze sobie faktycznie zmienic.

surgi22
13-03-2014, 21:05
Chyba zmienię sobie stopkę na "powierzchnia ogrzewana 380m2", bo przecież pośrednio grzeję sąsiada z drugiej połówki bliźniaka:):D
Jak sąsiad ogrzewa dom wyłącznie twoją PC i możesz z niego korzystać to czemu nie - licz.

mkm silesia
13-03-2014, 21:20
czy dla trwałości pompy ma znaczenie zakres ustawionej modulacji?
mam minimalną fabrycznie ustawioną na 16%, co się stanie jak skręce ją do np 12%?

w obiegu chłodniczym krąży też olej minimalna wydajność potrzebna jest aby olej "wracał" do spr.

wihajster
13-03-2014, 21:39
Mają przyzwoite ceny za pompę i kombinowałem wrzucić taką do budynku gospodarczego.
W następnym tygodniu mam dostać namiary na użytkowników w Polsce.
Ty to dziwny gość jesteś.
Albo nieźle tu kręcisz.
Przecież możesz mieć ogrzewanie tego gospodarczego prawie za darmo inwestycyjnie!!!

No za nic nie rozumiem.

szukaj
13-03-2014, 22:17
Ty to dziwny gość jesteś.
Albo nieźle tu kręcisz.
Przecież możesz mieć ogrzewanie tego gospodarczego prawie za darmo inwestycyjnie!!!

No za nic nie rozumiem.

W jaki sposób prawie za darmo???
Rozwiń.

wihajster
13-03-2014, 22:45
W jaki sposób prawie za darmo???
Rozwiń.
Co prawda coraz bliżej mi do pozycji horyzontalnej na głębokości odpowiadającej mniej-więcej ułożeniu kolektora poziomego, ale mimo to pamiętam że PODOBNO instalujesz mocno przewymiarowaną pompę gruntową z odwiertami, w dodatku jednego z gorszych producentów (gorszych pod względem stosunku jakości do ceny, a także kosztów serwisu).

W tej sytuacji, masz nadmiar mocy grzewczej. Możesz tę moc wykorzystać do ogrzewania budynku gospodarczego.

Trzeba tylko ułożyć ciepłociąg pomiędzy budynkami i gotowe.
Właśnie ten ciepłociąg to wspomniane "prawie".

szukaj
13-03-2014, 22:52
Byłby to dobry pomysł.
Niestety jest kilka ale:
1. Odległość pomiędzy domem a budynkiem około 80mb;
2. Budynek gospodarczy będzie wykorzystywane jako mała produkcja rozdzielni elektrycznych ( 2-4 osoby ), więc temperatura będzie prawie 18 stopni.
3. Czy taka odległość między budynkami nie wiążę się z oporami i stratami?

szukaj
13-03-2014, 23:05
Całość 96m2. Brak pyłu itp.
Będzie wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła.
Izolacja ścian 15cm, sufit 40cm wełny, podłoga 20cm styropianu, narazie brak OZC.

cerber
14-03-2014, 04:05
Witam prosze o kontakt na priv w sprawie pompy pozdrawiam

cerber
14-03-2014, 04:08
Przepraszam chcialem wyslac to do mkm silesia

Pyxis
14-03-2014, 08:27
Przepraszam chcialem wyslac to do mkm silesia

On nie lapie klientow na forum i ma zajete terminy do polowy 2015 roku. :D

szukaj
14-03-2014, 10:12
A po prostu dobra PC P/P... ewentualnie 2.... jak wyjdzie koszt w porownaniu z ES P/W?
A P/P beda raczej "efektywniejsze"

Czy bedzie to kilka malych odizolowanych pomieszczen?

Dokładnie będzie 6 pomieszczeń:
1. Magazynek materiałów
2. Toaleta z prysznicem
3. Kuchnia z mini stołówką
4. Szatnia
5. Hala produkcyjna
6. Biuro

Co do pompy powietrze / powietrze nie wchodzi rachube z powodu zapotrzebowania na ciepłą wodę do kuchni i łazienki.
A poza wentylacją w planach jest także klimatyzator aby zapewnić komfort pracy latem.

A co najważniejsze kwestie rozliczenia kosztów ogrzewania i eksploatacji względem podatków itp.
Na dom jest przyłącze osobne a na budynek gospodarczy osobne aby rachunki za prąd był wporządku dla US itp.
A w momeńcie ogrzewania pompą z domu dwóch budynków rozliczenie było by dziwne.
Dlatego ma to być ogrzewanie osobne dla każdego z budynków

map78
14-03-2014, 12:11
Co do pompy powietrze / powietrze nie wchodzi rachube z powodu zapotrzebowania na ciepłą wodę do kuchni i łazienki.
A poza wentylacją w planach jest także klimatyzator aby zapewnić komfort pracy latem.


Nie wierzę, że to piszę:D, ale jak chcesz żeby było tanio i nie boisz się zaryzykować to przyjrzyj się produktom firmy NTS Energy.
Początkowo chciałem u nich zakupić cały system do mojego domu więc wiem, że mają w ofercie powietrzne PCi z wbudowanym zasobnikiem CWU (i to chyba z nierdzewki) oraz dość tanie klimakonwektory (ponoć własnej produkcji). W ten sposób załatwisz jednym urządzeniem sprawy ogrzewania, podgrzewania CWU i klimatyzacji.
Ryzyko polega jednak na tym, że nie wiadomo czy to działa:confused: bo ciężko znaleźć zadowolonych użytkowników wyżej opisanej konfiguracji. Pozdrawiam

malux20
14-03-2014, 13:09
Argument o smarowaniu przy modelacji do mnie przemawia.
w tym tygodniu wtorek był ostatnim dniem , kiedy grzałem dom.
w nocy mam -2 w dzień 12 do 14
w domu rano 24 , popołudniu prawie 26
wieczorem takie słabe 25[przy tej temp jakies dziwne uczucie chłodu małego]
przy obecnym słońcu i temp nie jestem w stanie zbić temperatury do kablowych 21.
na cwu idzie 3,6-3,8 kwh doba 3 osoby i nieużywaniu zmywarki.
dziś rano pompka obiegowa pracowała [pobór około 20-25w] nie wiem dlaczego
temperatura na zasilaniu i powrocie i tak była wyższa od zadanej a ona mieliła jakoś tak niepotrzebnie

map78
14-03-2014, 15:27
Argument o smarowaniu przy modelacji do mnie przemawia.
w tym tygodniu wtorek był ostatnim dniem , kiedy grzałem dom.
w nocy mam -2 w dzień 12 do 14
w domu rano 24 , popołudniu prawie 26
wieczorem takie słabe 25[przy tej temp jakies dziwne uczucie chłodu małego]
przy obecnym słońcu i temp nie jestem w stanie zbić temperatury do kablowych 21.
na cwu idzie 3,6-3,8 kwh doba 3 osoby i nieużywaniu zmywarki.
dziś rano pompka obiegowa pracowała [pobór około 20-25w] nie wiem dlaczego
temperatura na zasilaniu i powrocie i tak była wyższa od zadanej a ona mieliła jakoś tak niepotrzebnie

U mnie też już drugi dzień leci bez grzania CO. Na CWU niestety idzie ok 7kWh - przez cyrkulację muszę zasobnik podgrzewać 2x na dobę. Co do modulacji to zauważyłem, że u mnie nie schodzi poniżej 30% (pewnie taka jest minimalna), ale za to widzę, że często pracuje tylko jeden wentylator. (mam nadzieję, że to nie jakaś usterka, tylko celowe działanie sterownika:confused:)

miloszenko
14-03-2014, 15:43
U mnie też już drugi dzień leci bez grzania CO. Na CWU niestety idzie ok 7kWh - przez cyrkulację muszę zasobnik podgrzewać 2x na dobę. Co do modulacji to zauważyłem, że u mnie nie schodzi poniżej 30% (pewnie taka jest minimalna), ale za to widzę, że często pracuje tylko jeden wentylator. (mam nadzieję, że to nie jakaś usterka, tylko celowe działanie sterownika:confused:)

A jaka temp utrzymujesz w srodku i co "wyzwala" start ogrzewania: czujnik gdzies na scianie?

Masz dosc duzy, rozlozysty dom, wszedzie temp. ta sama?

map78
14-03-2014, 16:16
A jaka temp utrzymujesz w srodku i co "wyzwala" start ogrzewania: czujnik gdzies na scianie?

Masz dosc duzy, rozlozysty dom, wszedzie temp. ta sama?

Wszystkim steruje Euroster 2026, umieszczony w korytarzu na piętrze. Dom ma dużo otwartych przestrzeni - w zasadzie cały dół - salon, kuchnia, korytarz, klatka schodowa i górny korytarz to jedna wielka przestrzeń bez żadnych drzwi i tam temperatura utrzymuje się na poziomie 23*C (w ciągu dnia trochę więcej jak świeci słońce). W sypialniach jest różnie, bo każdy klimakonwektor ma osobne sterowanie - ja z żoną mamy 22st, a córka np 20st, bo twierdzi że jej za gorąco. W garażu i kotłowni są grzejniki więc tam jest chłodniej - garaż z reguły koło 18st, a kotłownia ok 21st. No i łazienki - w dolnej jest ok 25st, a w górnej ok 23st (chyba dlatego, że jest 2x większa i na poddaszu:))

miloszenko
14-03-2014, 16:25
Wszystkim steruje Euroster 2026, umieszczony w korytarzu na piętrze. Dom ma dużo otwartych przestrzeni - w zasadzie cały dół - salon, kuchnia, korytarz, klatka schodowa i górny korytarz to jedna wielka przestrzeń bez żadnych drzwi i tam temperatura utrzymuje się na poziomie 23*C (w ciągu dnia trochę więcej jak świeci słońce). W sypialniach jest różnie, bo każdy klimakonwektor ma osobne sterowanie - ja z żoną mamy 22st, a córka np 20st, bo twierdzi że jej za gorąco. W garażu i kotłowni są grzejniki więc tam jest chłodniej - garaż z reguły koło 18st, a kotłownia ok 21st. No i łazienki - w dolnej jest ok 25st, a w górnej ok 23st (chyba dlatego, że jest 2x większa i na poddaszu:))

No to masz calkiem niezle, przy obecnej sredniej dobowej nie grzejesz wcale wiec tych okien troche musisz miec :)

map78
14-03-2014, 19:42
No to masz calkiem niezle, przy obecnej sredniej dobowej nie grzejesz wcale wiec tych okien troche musisz miec :)

Nie mówię, że wcale:) W tym miesiącu jest to w sumie trzeci dzień, gdy ogrzewanie CO nie włączyło się w ogóle, ale to się zdarza na razie tylko w słoneczne dni. Dziś słońca było mało i już widzę, że w nocy na pewno się włączy. A ekspozycję południowa mam i owszem sporą - szczególnie okna w salonie - prawie 8m2:)

16-03-2014, 08:13
Nie mówię, że wcale:) W tym miesiącu jest to w sumie trzeci dzień, gdy ogrzewanie CO nie włączyło się w ogóle, ale to się zdarza na razie tylko w słoneczne dni. Dziś słońca było mało i już widzę, że w nocy na pewno się włączy. A ekspozycję południowa mam i owszem sporą - szczególnie okna w salonie - prawie 8m2:)

Jeśłi liczyć do tego okna dachowe to ja mam prawie 10m2:D

map78
16-03-2014, 10:45
Jeśłi liczyć do tego okna dachowe to ja mam prawie 10m2:D

W salonie masz okna dachowe?

16-03-2014, 16:10
mam na pietrze w trzech pomieszczeniach własnie od strony południowej czyli też łapią słońce - w salonie dwa patio to prawie 10m2 plus okno 1,5m2

ozzy
17-03-2014, 11:42
Ja mam i jestem zadowolony .Ale czytam ,że one nie działają .Ciekawi mnie gdzie popełniane są błędy.
Podobno są drogie w eksploatacji .Ja płace 300 zł /miesiac a dom 250 m2 (przy temperaturach około 0C.
A bywało -25 i też działa.Oczywiści e drożej bo około 33 zł /dobę.Ale też nie było ciągle -25(tylko noc).
Od tej wypowiedzi minęlo sporo czasu, ale nadal jest prawdziwa.
Ja już jestem po pierwszym roku użytkowania pompy PW TOSHIBA ESTIA 14kW. Dom ~200m2, bardzo duże przeszklenia, brak rekuperacji, koszt wyszedł następujący (obejmuje wygrzanie domu, 1 taryfa):
Koszt/dzień* od: 10zł (paź 2013) do 31zł (stycz 2014)

Dokładny arkusz wyliczeń udostępnię na PW zainteresowanym.

*Koszt obliczony na podstawie wskazań podlicznika kotłowni, który obejmuje całą instalację elektryczną w kotłowni, czyli:
- Pompa ciepła TOSHIBA ESTIA 14kW (jednostka wew i zew, grzałki awaryjne 9kW)
- Pompa obiegowa podłogówki (zintegrowana w jednostce wew)
- Zbiornik CWU 300L z grzałką awaryjną
- Oświetlenie kotłowni

fachman19
17-03-2014, 13:59
cóż , masz dobrze zrobione.
Ile dałeś za całość z montażem.?

fachman19
17-03-2014, 14:24
Chyba pojawił się nowy element przemawiający za montażem PC-CENA I DOSTĘPNOŚĆ GAZU.

Vld
17-03-2014, 14:31
Chyba pojawił się nowy element przemawiający za montażem PC-CENA I DOSTĘPNOŚĆ GAZU.

:D
Trzeba też będzie dostosować program doboru PC do jednorodzinnych bunkrów przeciwatomowych

byggmol
17-03-2014, 16:51
Chyba pojawił się nowy element przemawiający za montażem PC-CENA I DOSTĘPNOŚĆ GAZU.u

No cóż podpięcie z gazowni w ramach rozbudowy sieci będę miał za 2000 zł, Victrix immergas 12 za 6/7 tys. plus podpięcie. W najgorszym wypadku połowa ceny PW np. jakiegoś Panasa. Ja niestety odpadam z wyścigu o pompę ciepła, różnica za duża, planowane zużycie na CWU i ogrzewanie zbyt małe by pchać się w pompę. Skończy się pewnie na kolektorach tymi ręcami robionymi, jako wspmaganie CWU. :(

Vld
17-03-2014, 17:01
No cóż podpięcie z gazowni w ramach rozbudowy sieci będę miał za 2000 zł, Victrix immergas 12 za 6/7 tys. plus podpięcie. W najgorszym wypadku połowa ceny PW np. jakiegoś Panasa. Ja niestety odpadam z wyścigu o pompę ciepła, różnica za duża, planowane zużycie na CWU i ogrzewanie zbyt małe by pchać się w pompę. Skończy się pewnie na kolektorach tymi ręcami robionymi, jako wspmaganie CWU. :(

:D
jemu jeszcze się nie opłaca PC.

r19
17-03-2014, 17:29
No cóż podpięcie z gazowni w ramach rozbudowy sieci będę miał za 2000 zł, Victrix immergas 12 za 6/7 tys. plus podpięcie. W najgorszym wypadku połowa ceny PW np. jakiegoś Panasa. Ja niestety odpadam z wyścigu o pompę ciepła, różnica za duża, planowane zużycie na CWU i ogrzewanie zbyt małe by pchać się w pompę. Skończy się pewnie na kolektorach tymi ręcami robionymi, jako wspmaganie CWU. :(

Co z kotlem w zestawie, ze taka wysoka cena?

map78
17-03-2014, 17:30
No cóż podpięcie z gazowni w ramach rozbudowy sieci będę miał za 2000 zł, Victrix immergas 12 za 6/7 tys. plus podpięcie. W najgorszym wypadku połowa ceny PW np. jakiegoś Panasa. Ja niestety odpadam z wyścigu o pompę ciepła, różnica za duża, planowane zużycie na CWU i ogrzewanie zbyt małe by pchać się w pompę. Skończy się pewnie na kolektorach tymi ręcami robionymi, jako wspmaganie CWU. :(

Aspekt ekonomiczny zrozumiały, ale nie boisz się jakiś gwałtownych i nieoczekiwanych zawirowań na rynku gazowym w związku z obecna sytuacją geopolityczną. Wszak nasz gaz ziemny pochodzi z Rosji i ja osobiście miałbym dzisiaj obawy montować taki system:confused:

byggmol
17-03-2014, 19:50
W zestawie będzie zbiornik, jaki to się zastanawiam, a cena jest podkoloryzowana na zapas.

Czy się nie boje zawirowań ? Boje się ale pewnie za rok o tym zapomnimy i życie potoczy się dalej.

jak ktoś tu niedawno pisał, piec to raptem kilka tyś. i łatwiej się go wymienić niż całą pompę za 20 000 zł.

Nie chce tu rozkręcać na nowo dyskusji o opłacalności pompy, bo jak wiecie każdy przypadek jest indywidualny.

Zresztą, jak ktoś myśli, że prąd będzie taniał w perspektywie budowy nowych elektrowni-opole,atom czy nowe elektrownie tak tak panowie opalane gazem! bo mamy tych gazowych w bilansie za mało!!! to powiedzcie mi, jak gaz zdrożeje to prąd bedzie taniał? Nie w polsce:D

wesola9
17-03-2014, 20:15
No cóż podpięcie z gazowni w ramach rozbudowy sieci będę miał za 2000 zł, Victrix immergas 12 za 6/7 tys. plus podpięcie. W najgorszym wypadku połowa ceny PW np. jakiegoś Panasa. Ja niestety odpadam z wyścigu o pompę ciepła, różnica za duża, planowane zużycie na CWU i ogrzewanie zbyt małe by pchać się w pompę. Skończy się pewnie na kolektorach tymi ręcami robionymi, jako wspmaganie CWU. :(

U mnie podpięcie do GZ to ok 2500 PLN, (w ramach rozbudowy oczywiście:lol2::lol2:) do tego projekt przyłącza 700zł jak nic. kocioł VAILLANTA (już właściwie wybrany) 7.000zł z zasobnikiem, instalacja w kotłowni 1500/2000zł i wykonanie przyłącza 1000 (nie mam ofert to tylko domniemam)
Mamy na razie ok 13.000PLN. Niestety gaz ziemny w przyszłym roku lub za dwa :mad: (duże firmy są do bani), dlatego doliczyć muszę wynajęcie i instalację butli 2700l oraz tankowanie na 1 sezon za 5.000zł już mam jakieś 21/23tys. kolejne 6.000 jeżeli GZ będzie za dwa lata.

Szczęście w nieszczęściu byliśmy na targach mieszkaniowych w ostatnią Niedzielę, i było tam jedno jedyne stanowisko z PC. dokładnie to z pompami DAIKINA. z ciekawości zagaiłem i obecnie to jestem na 90% nawrócony.
w tygodniu przyjeżdża Pan od pomp DAIKINA, i poznam ofertę, nie wiem jeszcze czy będzie to akurat DAIKIN czy PANASONIC czy cóś inszego, ale wiem że "wentylator" na ścianie zawiśnie

Droga do celu była długa, zaczynaliśmy od grzejników (bo tak było w projekcie), później eko groch, bo tanio, następnie pellet, bo czyściej, ostatni był gaz bo bezobsługowy. (gdzieś tam po drodze przewinęły się pompy z dolnym źródłem ale ta cena jest dla mnie niezrozumiała:bash::bash:)
kończymy na 100% podłogówce z pompą PW. Jako pamiątka pozostanie jedynie komin za 5000PLN.:wiggle::wiggle:

teraz jest mi lżej:p:p, nie myślę o podwyżkach gazu i prądu i wody (została tylko prąd i woda :D:D), nie czekam aż PGNIGE się zlituje nad malućkim mną, nie zastanawiam się co PUTINOWIczowi do łba w padnie za pomysł, żona spokojniejsza bo nic nie wybuchnie (nie wiem czemu ale się bała:o:o)

Dodam jeszcze że dom 150m2 (docelowo - teraz 85m2), okna U=0,9 ; podłoga 18cm styropianu, strop piętro 15cm styropianu, dach..... hmmmm... jeszcze decyzja dojrzewa i pewnie będzie piana,. myślę że pompa 8/9kw wystarczy więc jakieś 20.000/25.000 PLN.

Pozdr
Artur

fachman19
18-03-2014, 07:01
No cóż podpięcie z gazowni w ramach rozbudowy sieci będę miał za 2000 zł, Victrix immergas 12 za 6/7 tys. plus podpięcie. W najgorszym wypadku połowa ceny PW np. jakiegoś Panasa. Ja niestety odpadam z wyścigu o pompę ciepła, różnica za duża, planowane zużycie na CWU i ogrzewanie zbyt małe by pchać się w pompę. Skończy się pewnie na kolektorach tymi ręcami robionymi, jako wspmaganie CWU. :(

Masz rację przy założeniu ,że dostaniesz przyłącze w prezencie a kocioł będzie bez komina i zasobnika to masz rację.
Ale koszty przyłączenia gazu są niestety wyższe ,a jak zamontujesz kotłownie z zasobnikiem i kominem( nie tyko rurka do spalin ale jeszcze kanał wentylacyjny ) to zatrzymasz się w okolicach 13000 zł.
Jeżeli kotłownia gazowa to jaki sens ekonomiczny montować kolektory . I tak zapłacisz opłaty stałe.
Ponadto kotłowniw z ogromnym zasobnikiem cwu i kolektory wyjdą drożej od pc

Liwko
18-03-2014, 08:18
Ponadto kotłowniw z ogromnym zasobnikiem cwu i kolektory wyjdą drożej od pc

:yes:

byggmol
18-03-2014, 17:02
:yes:


Pisałem kolektory tymi ręcami, ani słowa o kupowaniu zestawu bo wiem, że to wyjdzie tyle samo co pompa PW

byggmol
18-03-2014, 17:09
Masz rację przy założeniu ,że dostaniesz przyłącze w prezencie a kocioł będzie bez komina i zasobnika to masz rację.
Ale koszty przyłączenia gazu są niestety wyższe ,a jak zamontujesz kotłownie z zasobnikiem i kominem( nie tyko rurka do spalin ale jeszcze kanał wentylacyjny ) to zatrzymasz się w okolicach 13000 zł.
Jeżeli kotłownia gazowa to jaki sens ekonomiczny montować kolektory . I tak zapłacisz opłaty stałe.
Ponadto kotłowniw z ogromnym zasobnikiem cwu i kolektory wyjdą drożej od pc

czy to nie ty pisałeś jeszcze niedawno, że jak gaz jest pod ręką to pompa się nie kalkuluje?

mkm silesia
18-03-2014, 22:27
nie byłbym tego taki pewien przed bajzlem na wschodzie były jasne zapowiedzi wzrostu kosztów dystrybucji (opłat stałych zmiennych i czego sobie tam pegenige nie wymyśli) za gaz natomiast koszty energii el. maja spadać
jakiś problem wymienić spr. w panasie (1600zł 16kw) albo płytę gł (za 800zł) trzeba od razu całą pompę

Pyxis
18-03-2014, 23:09
jakiś problem wymienić spr. w panasie (1600zł 16kw) albo płytę gł (za 800zł) trzeba od razu całą pompę

Czesto sie psuja takie "drobiazgi" w PW, to masz wprawe. Zaden problem. Klient zaplaci (a bo ma wyjscie?) :)

mkm silesia
19-03-2014, 00:00
Czesto sie psuja takie "drobiazgi" w PW, to masz wprawe. Zaden problem. Klient zaplaci (a bo ma wyjscie?) :)

no pewnie "mnóstwo" tu wątków o tym jak padły sprężarki wiesz lepiej 10k postów zobowiązuje :no:
jeszcze dwa lata montuje a potem będę żył z wymiany sprężarek tylko żeby fabryka nadążyła z produkcją części zamiennych :no:
no ale przy takiej ilości to na pewno cena spadnie spr. 9kw będzie kosztowała ze 4 stówy :P

Liwko
19-03-2014, 05:42
natomiast koszty energii el. maja spadać


taaa....

Pyxis
19-03-2014, 09:55
jeszcze dwa lata montuje a potem będę żył z wymiany sprężarek tylko żeby fabryka nadążyła z produkcją części zamiennych :no:


Nie wiem z czego bedziesz zyl za 2 lata, skoro juz teraz musisz lowic klientow na forach. Moze zaczniesz prawdziwe pompy ciepla sprzedawac? Ktoz to wie. :)

byggmol
19-03-2014, 17:35
taaa....

Koszty energii el i gazu będą spadać, opłaty stałe proporcjonalnie do tych spadków rosnąć. Suma szczęścia zawsze równa się zero. Pierwsze prawo zachowania cen energii byggmola :lol2::lol2::lol2:

genezyp
19-03-2014, 18:40
A jak dobieracie moc pompy powietrznej? Zakładamy, że mam wyliczone zapotrzebowanie na ok 6-7kW przy -20 stopniach. Szukać pompy która da taką moc przy tej temp. czy też taką, która ma nominalną na tym poziomie (przeważnie dla 7 stopni) a przy dużych mrozach pogodzić się z zadziałaniem grzałek elektrycznych?

Pyxis
19-03-2014, 18:43
To zalezy od Ciebie, jaka opcje wybierzesz i na jaka Cie "stac".

genezyp
19-03-2014, 18:49
Jeśli miałbym inwestować w pompe o odpowiedniej mocy przy tej temperaturze (koszt jakieś 20000zł) to sprawa przestaje był opłacalna bo taniej zrobie przyłącz gazu i zmontuje kotłownie. Sam już nie wiem...

Powiedzcie mi jeszcze - Daikin podaje moc minimalną, nominalną i maksymalną. Teoretycznie dla identycznych warunków bo przy temperaturze otoczenia 7 stopni i zasilaniu 35/45 stopni. Jak to rozumieć? Moc max jest z grzałką czy co?

Liwko
19-03-2014, 18:57
Jeśli miałbym inwestować w pompe o odpowiedniej mocy przy tej temperaturze (koszt jakieś 20000zł) to sprawa przestaje był opłacalna bo taniej zrobie przyłącz gazu i zmontuje kotłownie. Sam już nie wiem...


Pewnie że zrobisz taniej. Pytanie ile taniej i ile drożej w eksploatacji.

Arturo72
19-03-2014, 19:02
A jak dobieracie moc pompy powietrznej? Zakładamy, że mam wyliczone zapotrzebowanie na ok 6-7kW przy -20 stopniach. Szukać pompy która da taką moc przy tej temp. czy też taką, która ma nominalną na tym poziomie (przeważnie dla 7 stopni) a przy dużych mrozach pogodzić się z zadziałaniem grzałek elektrycznych?
Dokładnie,to zależy tylko od Ciebie i Twoich wyliczeń na ile załączające się gzrałki wpłyną na całościowe zużycie za okres grzewczy.
Druga sprawa czy będzie taryfa G11 czy G12.
Trzecia sprawa,jak się ma cena słabszej pompy do mocniejszej.
Na te pytania sam/sama sobie musisz odpowiedzieć i wybrać co będzie najbardziej odpowiednie :)

fachman19
19-03-2014, 19:16
Jedna z wiodących firm zaleca dobieranie na -10 C .A poniżje wspomaganie grzałkami

Pyxis
19-03-2014, 19:19
Jeśli miałbym inwestować w pompe o odpowiedniej mocy przy tej temperaturze (koszt jakieś 20000zł) to sprawa przestaje był opłacalna bo taniej zrobie przyłącz gazu i zmontuje kotłownie. Sam już nie wiem...


Jak sam widzisz to mozna policzyc i wybrac na tej podstawie najbardziej odpowiadajaca Ci opcje, bo sa tez uwarunkowania "osobnicze". Ja np. gazu w domu bym nie chcial, nawet jak by mi wychodzil polowe taniej od pompki.

genezyp
19-03-2014, 19:38
obliczenie strat ciepła i mocy pompy dla -10, czy pompy dla -10, a straty ciepła wg właściwej strefy ( u mnie dla -20)?

gdynia@
19-03-2014, 19:51
Do temperatury biwalencji sama pompa, pokrycie poniżej tej temperatury pompa razem z grzałkami.
Nie ma sensu stawiać wielkiego (drogiego) kotła, aby wykorzystać jego moc raz, dwa razy w roku.

Liwko
19-03-2014, 20:03
Nie ma sensu stawiać wielkiego (drogiego) kotła, aby wykorzystać jego moc raz, dwa razy w roku.

Ale nie należy zapominać o dwóch taryfach.

Arturo72
19-03-2014, 21:02
Jedna z wiodących firm zaleca dobieranie na -10 C .A poniżje wspomaganie grzałkami
Z jednej strony ma rację a z drugiej nie,ponieważ wg mnie takie zalecenia zależą od domu i jego zapotrzebowania na ciepło.
Dla domu np.100m2 z niskim zapotrzebowaniem grzałki poniżej -10st.C mogą nabić np.100kWh ale już dla domu 300m2 słabo izolowanego ta wartość może być równa 5000kWh także różnica spora.

smart_guy1
20-03-2014, 05:46
Witam.
Proszę o poradę w zakresie wyboru termostatu do sterowania PC załącz/wyłącz.
pozdrawiam.

Vld
20-03-2014, 08:49
Dla domu np.100m2 z niskim zapotrzebowaniem grzałki poniżej -10st.C mogą nabić np.100kWh ale już dla domu 300m2 słabo izolowanego ta wartość może być równa 5000kWh także różnica spora.
Bezsensem było by montowanie do takiego domu jednej dużej jednostki. Najlepiej dwie mniejsze na 100% zapotrzebowania łącznie.