PDA

Zobacz pełną wersję : Pompy ciepła powietrze woda



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 [53] 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74

jan1958
20-03-2014, 10:52
Do [email protected] - Podaj jak możesz namiary na firmę (może być na prv). Dzięki

byggmol
20-03-2014, 12:23
A to dla tych którzy nie widzą koleracji miedzy różnymi nośnikami energii http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,15653377,Umowa_podpisana__Warta_1_5_mld_z l_inwestycja_w_Bedzinie.html#BoxBizTxt

byggmol
20-03-2014, 12:25
A to dla tych którzy nie widzą wspólnego mianownika pomiędzy różnymi nośnikami energii. koniec offtoppa http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,15653377,Umowa_podpisana__Warta_1_5_mld_z l_inwestycja_w_Bedzinie.html#BoxBizTxt

fachman19
20-03-2014, 12:28
Z jednej strony ma rację a z drugiej nie,ponieważ wg mnie takie zalecenia zależą od domu i jego zapotrzebowania na ciepło.
Dla domu np.100m2 z niskim zapotrzebowaniem grzałki poniżej -10st.C mogą nabić np.100kWh ale już dla domu 300m2 słabo izolowanego ta wartość może być równa 5000kWh także różnica spora.

I tak i nie mały dom małe oszczędności i małe straty i odwrotnie.
Temperatury poniżej -10 C to około 150 godzin w roku.(wymaga wspomagania przez grzałkę)

fachman19
20-03-2014, 12:31
Bezsensem było by montowanie do takiego domu jednej dużej jednostki. Najlepiej dwie mniejsze na 100% zapotrzebowania łącznie.
Jedna PC dużej mocy jest znacznie tańsza od dwóch mniejszej mocy .A efekt zastosowania mniejszych nic nie da.

misq
22-03-2014, 16:41
Witam,

Piszę ponieważ jestem w tej chwili na etapie uzyskiwania pozwolenia na budowę naszego domu - podczas projektowania przewinął mi się w głowie temat ogrzewania za pomocą powietrznej pompy ciepła, jednak szybko został on zbyty przez znajomych, sąsiadów itp - że jak to będzie działać itp - tak więc całość projektu budowlanego dostosowana została do ogrzewania za pomocą kotła na eko-groszek (zakładałem kocioł z automatyką i podajnikiem), zaprojektowana została kotłownia (z uwagi na pył z kotła zaprojektowaliśmy jedynie drzwi z zewnątrz - bez połączenia z częścią mieszkalną) oraz komin.

Jednak im bliżej uzyskania pozwolenia na budowę i rozpoczęcia prac tym bardziej rośnie we mnie niepewność czy to aby dobry wybór - miałem zimą okazję obserwować jak działa taki nowo-zamontowany kocioł u moich rodziców i mimo wszystko użytkowanie nie należy do szczególnie wygodnych - ciąganie worków z węglem, wybieranie popiołu no i wszechobecny brud/pył. Doszedłem do wniosku, że mimo wszystko nie tak wyobrażam sobie wygodę życia w moim nowym domu - i w tym momencie znów zainteresowałem się tematyką powietrznych pomp ciepła.

Dochodząc do sedna sprawy - posiadam wykonane na potrzeby PnB świadectwo energetyczne budynku - zakłada ono jednak piec na eko-groszek oraz kominek jako źródła ciepła. Charakterystykę energetyczną zamieściłem tutaj: http://docdroid.net/ad13 .

Czy na podstawie posiadanej przeze mnie charakterystyki możliwy jest dobór powietrznej pompy ciepła do naszego domu?
Czy ta charakterystyka jest cokolwiek warta czy należałoby zrobić nową, na potrzeby doboru pompy?
I czy potrzebuję charakterystyki energetycznej czy OZC czy może jest to jedno i to samo tylko różnie nazwane? :rolleyes:

Wydaje mi się, że roczny wskaźnik zapotrzebowania na energię jaki wyszedł z obliczeń 114,33 kWh/m2 to całkiem sporo - tym bardziej, że projektując dom zakładaliśmy aby był możliwie jak najbardziej prosty i energooszczędny (prosta bryła, dwuspadowy dach, przeszklenia na południowej ścianie, wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, podłogówka na całym parterze i poddaszu, 20 cm styropianu na ścianach, 20 cm EPS pod podłogą, 12 cm XPS na fundamenty, 28 cm wełny pod dachem, okna U~1,0, brak balkonów, brak garażu).

Liwko
22-03-2014, 16:58
misq, ty dobrze kombinujesz, tylko nie słuchaj znajomych ;)

Skontaktuj się na forum z forumowiczem asolt, on ci zrobi dokładne obliczenia zapotrzebowania domu na ciepło, jak i zrobi ci projekt ogrzewania podłogowego. Od tego zacznij.
I wstaw z powrotem te drzwi między kotłownią a domem :yes:

imrahil
22-03-2014, 17:01
masz tam założone spalanie biomasy?

misq
22-03-2014, 17:38
masz tam założone spalanie biomasy?

Tak, z tego co rozumiem, to projektant założył w charakterystyce, że w kotle (80% energii) będę palił pół na pół - węglem i biomasą (pelet/drewno?) oraz kominiem (20% energii) - tylko biomasa (drewno).


misq, ty dobrze kombinujesz, tylko nie słuchaj znajomych ;)

Skontaktuj się na forum z forumowiczem asolt, on ci zrobi dokładne obliczenia zapotrzebowania domu na ciepło, jak i zrobi ci projekt ogrzewania podłogowego. Od tego zacznij.
I wstaw z powrotem te drzwi między kotłownią a domem :yes:

A czy da się w dużym przybliżeniu określić o ile więcej kosztować może taka pompa ciepła powietrze-woda dla takiego budynku? Zakładałem kocioł z podajnikiem za około 8 tys zł oraz dodatkowym komin 5 tys zł - czy dokładając +/- 10 tys złotych do tej kwoty da się za te 23 tys zamontować jakąś sensowną powietrzną pompę ciepła?

mkm silesia
22-03-2014, 17:48
Tak, z tego co rozumiem, to projektant założył w charakterystyce, że w kotle (80% energii) będę palił pół na pół - węglem i biomasą (pelet/drewno?) oraz kominiem (20% energii) - tylko biomasa (drewno).



A czy da się w dużym przybliżeniu określić o ile więcej kosztować może taka pompa ciepła powietrze-woda dla takiego budynku? Zakładałem kocioł z podajnikiem za około 8 tys zł oraz dodatkowym komin 5 tys zł - czy dokładając +/- 10 tys złotych do tej kwoty da się za te 23 tys zamontować jakąś sensowną powietrzną pompę ciepła?

Spokojnie w tej cenie coś znajdziesz moja rada zainteresuj się Atlantic / Fujitsu lub Daikin lub Panasonic kolejność alfabetyczna

Liwko
22-03-2014, 17:56
Zastanawiam się misq, dlaczego odrzuciłeś PC gruntową? Przecież budujesz się w najzimniejszym miejscu Polski.

imrahil
22-03-2014, 19:01
Tak, z tego co rozumiem, to projektant założył w charakterystyce, że w kotle (80% energii) będę palił pół na pół - węglem i biomasą (pelet/drewno?) oraz kominiem (20% energii) - tylko biomasa (drewno).

To w celu obejścia nowych przepisów o energii pierwotnej :D

Pyxis
22-03-2014, 19:30
Spokojnie w tej cenie coś znajdziesz moja rada zainteresuj się Atlantic / Fujitsu lub Daikin lub Panasonic kolejność alfabetyczna

Kolejnosc alfabetyczna, ale kazda z nich zalozy Ci kolega silesia. ;)

wesola9
22-03-2014, 21:39
Witam
dostałem dwie oferty na PC
- DAIKIN (EHVH08S18C3V / ERLQ008 C3V)(8kw) - 28.800pln (z funkcją chłodzenia)
- Alpha Innotec L12 Split z wieżą hydrauliczną - za 30.000

obie ceny z montażem.
Która z pomp byłaby lepsza waszym zdaniem?
ceny nie są jeszcze ostateczne, bo teraz czas na negocjacje :stirthepot:


Jest gdzieś w kujawsko pomorskim ktoś kto sprzedaje/montuje pompy Atlantic / Fujitsu lub Panasonic kogo możecie polecić??

pozdr
Artur

mkm silesia
22-03-2014, 21:52
Kolejnosc alfabetyczna, ale kazda z nich zalozy Ci kolega silesia. ;)
nie założy oberschlesien za daleko :no:

Arturo72
22-03-2014, 21:55
Witam
dostałem dwie oferty na PC
- DAIKIN (EHVH08S18C3V / ERLQ008 C3V)(8kw) - 28.800pln (z funkcją chłodzenia)
- Alpha Innotec L12 Split z wieżą hydrauliczną - za 30.000

obie ceny z montażem.
Która z pomp byłaby lepsza waszym zdaniem?
ceny nie są jeszcze ostateczne, bo teraz czas na negocjacje :stirthepot:

Jeśli nie znegocjujesz cen do max.20tys.zł to żadna :)
W tej cenie wolałbym pobawić się w gruntową.
Jeśli znegocjujesz do tej ceny to Daikin wydaje się być lepszym wyborem.
Co do Panasa,to rzuć zapytanie do Panasonic Polska o autoryzowanych instalatorów z regionu,T-CAP z chłodzeniem powinien być tańszy od w/w pomp.

Rotan
22-03-2014, 21:58
Witam Atlantic / Panasonic

pozdr
Artur

Miałem do wyboru te dwie. Jestem szczęśliwym posiadaczem A TRI16. Warto!

wihajster
22-03-2014, 22:03
Witam
dostałem dwie oferty na PC
- DAIKIN (EHVH08S18C3V / ERLQ008 C3V)(8kw) - 28.800pln (z funkcją chłodzenia)
- Alpha Innotec L12 Split z wieżą hydrauliczną - za 30.000

obie ceny z montażem.
Która z pomp byłaby lepsza waszym zdaniem?
ceny nie są jeszcze ostateczne, bo teraz czas na negocjacje :stirthepot:


Jest gdzieś w kujawsko pomorskim ktoś kto sprzedaje/montuje pompy Atlantic / Fujitsu lub Panasonic kogo możecie polecić??

pozdr
Artur

Pomijając ceny (powietrznej w tych pieniądzach bym w życiu nie wybrał...) to dobre ceny na Fujitsu miał MIRTOR z Torunia. Kiedyś brałem od nich klimatyzatory, montaże dla nich też się zdarzały.
Do jakiegoś szczególnego polecania to jeszcze daleko... Zadzwoń, zapytaj. Powołaj się na Piotra, i poproś Panią Izę :)

wesola9
22-03-2014, 22:16
Jeśli nie znegocjujesz cen do max.20tys.zł to żadna :)
W tej cenie wolałbym pobawić się w gruntową.
Jeśli znegocjujesz do tej ceny to Daikin wydaje się być lepszym wyborem.
Co do Panasa,to rzuć zapytanie do Panasonic Polska o autoryzowanych instalatorów z regionu,T-CAP z chłodzeniem powinien być tańszy od w/w pomp.

Uważałem że 23.000 to byłaby dobra cena, ale jak tak to będę kombinował dalej.

Miałem oferty na pompy gruntowe w przedziale (40-46 tys), ale jak oznajmiłem że wchodzę w pompy powietrzne ponieważ ceny gruntowych nijak się nie kalkulują do moich 80m2 (w przyszłości być może 150m2) to tylko jedna firma wyraziła chęć zejścia z ceną do 35.000 (pompa + odwierty + montaż).
z tym że musi porozmawiać z głównym dystrybutorem (BUDERUS'a) no i jeszcze raz sprawdzi jaką głębokość powinny mieć odwierty (tutaj nie chciałbym kombinować/oszczędzać raczej) ale 35.000 to i tak dużo. 20.000 jakoś mi lepiej pasuje, nawet jak będzie niższy COP.

pozdr
Artur

mkm silesia
22-03-2014, 22:20
no te 80 / 150m2 to P 9kw 400V (8,3kw przy -15) bez problemu obskoczy cena z montażem powinna być w okolicy 21kzł z chłodzeniem

jan1958
23-03-2014, 11:05
Witam. Będę ogrzewał dom (130 mkw) pompą ciepła. Zapadła decyzja, że będzie to powietrzna pc. Obecnie jestem na etapie wysyłania zapytań ofertowych. Proszę o pomoc w wyjaśnieniu kilku moich wątpliwości:
1. Co myślicie o ewentualnym zasilaniu pompy ogniwem fotogalwanicznym?
2. Czy sensowne jest mieszanie systemów grzewczych tj. podłogówka na dole i grzejniki w pokojach na poddaszu (u mnie będzie zamieszkiwane okazjonalnie, sam będę miał sypialnię na dole). Czy wtedy moc musi być wyższa od obliczonej?
W domu będzie kominek z dgp.

mkm silesia
23-03-2014, 11:11
Witam. Będę ogrzewał dom (130 mkw) pompą ciepła. Zapadła decyzja, że będzie to powietrzna pc. Obecnie jestem na etapie wysyłania zapytań ofertowych. Proszę o pomoc w wyjaśnieniu kilku moich wątpliwości:
1. Co myślicie o ewentualnym zasilaniu pompy ogniwem fotogalwanicznym?
2. Czy sensowne jest mieszanie systemów grzewczych tj. podłogówka na dole i grzejniki w pokojach na poddaszu (u mnie będzie zamieszkiwane okazjonalnie, sam będę miał sypialnię na dole). Czy wtedy moc musi być wyższa od obliczonej?
W domu będzie kominek z dgp.
Ad1 poczekaj aż będą dotacje
Ad2 zrób 100% podlogowki albo ścienne
http://www.ogrzewaniescienne.com.pl/

Liwko
23-03-2014, 11:12
Witam. Będę ogrzewał dom (130 mkw) pompą ciepła. Zapadła decyzja, że będzie to powietrzna pc. Obecnie jestem na etapie wysyłania zapytań ofertowych. Proszę o pomoc w wyjaśnieniu kilku moich wątpliwości:
1. Co myślicie o ewentualnym zasilaniu pompy ogniwem fotogalwanicznym?
2. Czy sensowne jest mieszanie systemów grzewczych tj. podłogówka na dole i grzejniki w pokojach na poddaszu (u mnie będzie zamieszkiwane okazjonalnie, sam będę miał sypialnię na dole). Czy wtedy moc musi być wyższa od obliczonej?
W domu będzie kominek z dgp.

1 i 2 nie
dgp sobie odpuść.

fachman19
23-03-2014, 13:30
Kolejnosc alfabetyczna, ale kazda z nich zalozy Ci kolega silesia. ;)
Sam nie zje i komu nie da

misq
23-03-2014, 13:42
Zastanawiam się misq, dlaczego odrzuciłeś PC gruntową? Przecież budujesz się w najzimniejszym miejscu Polski.

PC gruntowa odpadła ze względu na większe (z posiadanej przeze mnie wiedzy) koszty instalacji takiego urządzenia. A to w moim przypadku ma spore znaczenie - jeszcze te ~10tys do powietrznej mogę dorzucić, kilkanaście czy kilkadziesiąt do gruntowej już niekoniecznie...
Tym bardziej, że i tak w planach zakładamy, że będziemy mieć kominek, który dogrzeje nas w największe mrozy


Spokojnie w tej cenie coś znajdziesz moja rada zainteresuj się Atlantic / Fujitsu lub Daikin lub Panasonic kolejność alfabetyczna


Kolejnosc alfabetyczna, ale kazda z nich zalozy Ci kolega silesia. ;)

Wydaje mi się, że mimo wszystko na Podlasie to zbyt daleka droga, aby mogło się to komuś kalkulować :p

Na miejscu (w Białymstoku) znalazłem 1 dystrybutora Daikina, 3 firmy sprzedające Atlantica oraz 3 oferujące pompy Panasonic - tak więc od jutro zacznę "kolędowanie" po sprzedawcach i zbieranie ofert :rolleyes:

Przy okazji mam jeszcze jedno pytanie - czy opcja chłodzenia w pompach ciepła działa zadowalająco, czy może być substytutem klimatyzacji? Żona martwi się, że to będzie działać na zasadzie niezbyt przyjemnego (nawet upalnym latem) efektu lodowatej podłogi - czy może się myli i użytkowanie takie systemu jest przyjemne i można zrezygnować z klimatyzacji?

A drugie pytanie - jaki kominek warto dołączyć do takiej pompy - wkładu z płaszczem wodny nie chcę - niepotrzebna komplikacja instalacji CO, zbyt duży koszt, poza tym aby wykorzystać płaszcz musiałbym zrobić sobie z salonu kotłownie - a takiej sytuacji nie chcę, zakładam raczej dogrzewanie gdy temperatura będzie spadać poniżej -10*C - wg danych dla Białegostoku 250 h rocznie. Czy w takim wypadku warto rozprowadzać system DGP po domu? Czy też może warto powierzyć wykonanie kominka/piecokominka dla zduna i zrobić "ciepły" piecokominek ze zdolnością akumulacji (kafle, cegła szamotowa itp)? Czy może wystarczy najprostszy i najtańszy kominek - tylko czy w takim wypadku ciepło, które daje pozwoli dogrzać dom tj jest szansa że za pomocą wentylacji "rozejdzie" się po domu i czy podłoga i ściany faktycznie zakumulują go na tyle, aby dogrzewanie było efektywne?

jan1958
23-03-2014, 13:52
A co myślicie o takim systemie: dwie pompy, jedna na zewnątrz do co i druga w środku do cwu. Ale proszę o konkrety (cenowe i wydajnościowe), a nie bo nie.

Liwko
23-03-2014, 13:57
PC gruntowa odpadła ze względu na większe (z posiadanej przeze mnie wiedzy) koszty instalacji takiego urządzenia. A to w moim przypadku ma spore znaczenie - jeszcze te ~10tys do powietrznej mogę dorzucić, kilkanaście czy kilkadziesiąt do gruntowej już niekoniecznie...
Tym bardziej, że i tak w planach zakładamy, że będziemy mieć kominek, który dogrzeje nas w największe mrozy


A masz miejsce na kolektor poziomy? Jeżeli tak, to robiąc go samemu możesz zmieścić się w 25tyś.

misq
23-03-2014, 14:01
Watpie aby byly kominki "przeznaczone" do pracy z PC.
250h ponizej -10* ... a dogrzewac musisz ze wzgledu na spadek mocy vs zapotrzebowanie domu czy strach ze PC przestanie dzialac?

Juz byli tacy co pisali ze PC nie nadaje sie jako jedyne zrodlo ciepla w domu :rolleyes:

;)

Zakładam dogrzewanie w momencie kiedy moc pompy będzie niewystarczająca ze względu na spadek temperatury powietrza - nawet tej zimy było kilka nocy kiedy temperatura spadała do -28*C a mając małe dzieci człowiek trochę się obawia.

Inna sprawa to też obawa o awarię pompy ciepła lub brak prądu - wtedy najwyżej zbierzemy całą rodzinę do salonu i będziemy koczować przy kominku :rolleyes:

A tak czy siak kominek chcemy w domu - ze względu na pierwotną potrzebę patrzenia od czasu do czasu na ogień i miłego wrażenia "ciepła" w zimowe wieczory :)

Pyxis
23-03-2014, 14:26
Sam nie zje i komu nie da

To nie moje "menu" zupelnie. Tutaj smieje sie raczej ze "skrytozerstwa". :)

mkm silesia
23-03-2014, 14:43
Sam nie zje i komu nie da
Nie to nie to.
To mózg wyprany i jedna kalka oraz reszta diagnozy trafnie wystawionej przez kol Surgi

mitch
23-03-2014, 15:55
1. Co myślicie o ewentualnym zasilaniu pompy ogniwem fotogalwanicznym?

Fotowoltaicznym? Da się, tylko a) w zimie wiele nie skorzystasz (za mało słońca) b) trzeba by dosyć sporo paneli i/lub sporo słońca, żeby sprostać zapotrzebowaniu PC. Można ew. hybrydowy inwerter kupić. Jako dedykowany system do PC jest poronionym pomysłem. Prędzej jako zasilanie klimy.

Jeśli chodzi o chłodzenie, to działa, ale jest zimna podłoga. No i oczywiście nie schłodzisz tak jak klimą z 35 do 25. Klima dodatkowo osusza powietrze. Ja za jakiś czas mam zamiar zainstalować klimatyzację.

Pyxis
23-03-2014, 18:35
Nie to nie to.
To mózg wyprany i jedna kalka oraz reszta diagnozy trafnie wystawionej przez kół Surgi

Nawet jak na sprzedawce zafiksowales sie na tyle na tych PW, ze zupelnie przestales byc wiarygodny (zakladam byc moze mylnie, ze kiedys byles). Wyglada mi to jakis akt marketingowej desperacji, jednak chyba malo skuteczny.

PS. Szukasz "poparcia" u Surgiego? O jak slodko. :D

mkm silesia
23-03-2014, 19:36
Nawet jak na sprzedawce zafiksowales sie na tyle na tych PW, ze zupelnie przestales byc wiarygodny (zakladam byc moze mylnie, ze kiedys byles). Wyglada mi to jakis akt marketingowej desperacji, jednak chyba malo skuteczny.

PS. Szukasz "poparcia" u Surgiego? O jak slodko. :D

Jak wygląda twoja wiarygodność i desperacja skoro łowisz klientów na gruntowe w temacie o powietrznych.
Poparcia nie szukam uważam nie tylko ja że trafnie cię zdiagnozował.
Co do sprzedawcy i owszem sprzedaję gotowe działające instalacje których elementem jest czasem "pompa ciepła" (dla mnie to agregat chłodniczy) i jako osoba fizyczna ( nie sp z o o ) odpowiadam za to co popełniłem swoim majątkiem i nazwiskiem.

Pyxis
23-03-2014, 20:23
Jak wygląda twoja wiarygodność i desperacja skoro łowisz klientów na gruntowe w temacie o powietrznych.

Mierzysz swoja miarka. Ja forum nie uzywam do "lowow". Zupelnie inna branza.
A "ostrzec" kogos, z czysto altruistycznych pobudek przeciez nic mnie nie kosztuje, wiec nie mam sie co "automoderowac". Mam okreslone poglady na pewne sprawy i przykro mi, ze nie sa one zgodne z linia biznesowa Twojej firmy. Nic nie poradze. :)

map78
23-03-2014, 20:34
Mierzysz swoja miarka. Ja forum nie uzywam do "lowow". Zupelnie inna branza.
A "ostrzec" kogos, z czysto altruistycznych pobudek przeciez nic mnie nie kosztuje, wiec nie mam sie co "automoderowac". Mam okreslone poglady na pewne sprawy i przykro mi, ze nie sa one zgodne z linia biznesowa Twojej firmy. Nic nie poradze. :)

Ostrzegać kogoś to możesz na wątkach o ekogroszku, czy innym syfie, jak choćby robi to Arturo i zbiera za to niezłe baty:) Ostrzegać ludzi przed pompą powietrzną nie musisz, bo nie znasz tematu z praktyki i tylko się ośmieszasz. No chyba, że chcesz ostrzec przed mkm silesią - to wtedy przepraszam to nie moja spawa - nie znam gościa:D

Pyxis
23-03-2014, 20:57
Ostrzegać kogoś to możesz na wątkach o ekogroszku, czy innym syfie, jak choćby robi to Arturo i zbiera za to niezłe baty:) Ostrzegać ludzi przed pompą powietrzną nie musisz, bo nie znasz tematu z praktyki i tylko się ośmieszasz. No chyba, że chcesz ostrzec przed mkm silesią - to wtedy przepraszam to nie moja spawa - nie znam gościa:D

Warto znac zalety i wady kazdego rozwiazania (w przypadku PW glownie wady). Wiem, ze wg Ciebie pompa PW to niespotykany wrecz w przyrodzie zlepek zalet. :)

Ty smialo "udowadniasz", ze pompa PW jest "sprawniejsza" od gruntowki, (pomimo ze gruntowej nie masz). To dopiero jest dyletanctwo i obciach.

Silesia to typowy forumowy "lowca jeleni" pod przykryweczka prywatnego profilu. Napisze wszystko, zeby tylko sprzedaz pomp PW miala sie lepiej. Znam go tylko od tej strony. :)
Z litosci pomine juz watki, gdzie zbieral gromy od kolegow po fachu, za swoja (ujme to bardzo eufemistycznie) niepelna wiedze w temacie.

mkm silesia
23-03-2014, 21:16
Warto znac zalety i wady kazdego rozwiazania (w przypadku PW glownie wady). Wiem, ze wg Ciebie pompa PW to niespotykany wrecz w przyrodzie zlepek zalet. :)

Ty smialo "udowadniasz", ze pompa PW jest "sprawniejsza" od gruntowki, (pomimo ze gruntowej nie masz). To dopiero jest dyletanctwo i obciach.

Silesia to typowy forumowy "lowca jeleni" pod przykryweczka prywatnego profilu. Napisze wszystko, zeby tylko sprzedaz pomp PW miala sie lepiej. Znam go tylko od tej strony. :)
Z litosci pomine juz watki, gdzie zbieral gromy od kolegow po fachu, za swoja (ujme to bardzo eufemistycznie) niepelna wiedze w temacie.
Niepełną wiedzę na temat buforów i sprzęgieł to można mieć robiąc całe życie instalacje po 10 - 50kw

wihajster
23-03-2014, 21:18
Ooo, on do mnie pije :D :P

Myślałem że zdążył się doedukować......
Szkoda.

mkm silesia
23-03-2014, 21:32
Warto znac zalety i wady kazdego rozwiazania (w przypadku PW glownie wady). Wiem, ze wg Ciebie pompa PW to niespotykany wrecz w przyrodzie zlepek zalet. :)

Ty smialo "udowadniasz", ze pompa PW jest "sprawniejsza" od gruntowki, (pomimo ze gruntowej nie masz). To dopiero jest dyletanctwo i obciach.

Silesia to typowy forumowy "lowca jeleni" pod przykryweczka prywatnego profilu. Napisze wszystko, zeby tylko sprzedaz pomp PW miala sie lepiej. Znam go tylko od tej strony. :)
Z litosci pomine juz watki, gdzie zbieral gromy od kolegow po fachu, za swoja (ujme to bardzo eufemistycznie) niepelna wiedze w temacie.

za to ty jesteś łowcą jeleni pod przykrywką zadowolonego klienta
jaki był dil ze twoim producentem zza płotu reklama w necie za 75% rabatu? czy jeszcze inaczej negocjowałeś?
marketing szeptany doczekał się już opracowań opisujących ten mechanizm

mkm silesia
23-03-2014, 21:37
Nie ma zadnej wojny. Po prostu sygnalizuje, ze to rozwiazanie ma wady.
Jedyna realna zaleta to brak klopotu i kosztow z wykonaniem DZ. Sa sytuacje, gdy to po prostu przesadza. Np modernizacja systemu lub malutka dziala i wysokie koszty odwiertow. Wiecej zalet nie widze.

Teraz omowienie "zalet" wg Rotana". W lecie wyszszy COP na CWU. Zgoda. Ale co z zima? Czy zima nie jest nizszy niz przy GW dzie prawidlowo dobrane i wykonane DZ nie ma raczej nizej niz 2*C? U kogo widziales DZ w gruntowce ponizej zea? W lecie moj kolektor ma 18*C i jest proplem ze zbyt wyskoka moca pompy przy grzaniu CWU. Czy wiec te "zalete" mozna sprowadzic do nadganiania zimowych strat? IMHO tak.
Jak w PW DZ (powietrze) ma wysoka toemperature, to tak sie przykro sklada, ze dom energii potrzebuje bardzo malo. Za to w mrozy, gdzie dom potrzebuje tej energii naprawde duzo, pompa PW oferuje duuuuzo nizszy COP i grzaly na otarcie lez.
To tyle o tych "zaletach".
nawet jak masz dz +2 to pompa pracuje z tzr na odparowaniu -6 -8 pw pracuje na takim odparowaniu przy zewnętrznej -4 z tego prostego powodu że ma ezr i jeszcze nie pracuje wtedy z pełną mocą a teraz zaglądnij ile w zimie jest poniżej -4

Pyxis
23-03-2014, 21:38
za to ty jesteś łowcą jeleni pod przykrywką zadowolonego klienta
jaki był dil ze twoim producentem zza płotu reklama w necie za 75% rabatu? czy jeszcze inaczej negocjowałeś?
marketing szeptany doczekał się już opracowań opisujących ten mechanizm

Czy mi sie wydawalo, czy juz odpowiadales na tego posta? Moze najpierw przemysl co chcesz odpisac a dopiero poniej pisz.

Nawet jak by mi za darmo dawali pompke, to nie byloby to warte prostowania tylu bredni i uzerania z "inteligentnymi inaczej" na tym forum. To trzeba albo lubiec (moj przypadek), albo ratowac wlasna firme (Twoj przypadek). Praca zarobkowa nie wchodzi w gre, bo kwota szkodliwego bylaby za wysoka. ;)

Pyxis
23-03-2014, 21:43
nawet jak masz dz +2 to pompa pracuje z tzr na odparowaniu -6 -8 pw pracuje na takim odparowaniu przy zewnętrznej -4 z tego prostego powodu że ma ezr i jeszcze nie pracuje wtedy z pełną mocą a teraz zaglądnij ile w zimie jest poniżej -4

Nie udowadniaj tylko prosze, ze gruntowka w dolku sezonu majac DZ na poziomie +2*C pracuje mniej sprawnie od PW z jej grzala karteru, "helikopterem" i defrostami, majac powietrze o temperaturze -4*C. Grintowe DZ ma temperatury w cigu sezonu na duzo wyzszym poziomie niz te +2*C z dolka w lutym, wiec takie porownanie "ile w zimie jest ponizej -4" jest conajmniej niefortunne.
Druga sprawa to uzywanie energii elektrycznej w godzinach taniego pradu (czytaj glownie noca). Podaj w ile zimowych nocy na dworze jest w okolicach 0*C. Juz nie nawet nad ranem, ale po 22giej. Operujesz jakimis "srednimi" temperaturami dla sezonu zupelnie taniego pradu nie uwzgledniajac, a jest on prawie 2x tanszy od G11.

map78
23-03-2014, 21:44
Warto znac zalety i wady kazdego rozwiazania (w przypadku PW glownie wady). Wiem, ze wg Ciebie pompa PW to niespotykany wrecz w przyrodzie zlepek zalet. :)

Ty smialo "udowadniasz", ze pompa PW jest "sprawniejsza" od gruntowki, (pomimo ze gruntowej nie masz). To dopiero jest dyletanctwo i obciach.
.

Niczego nie próbowałem udowadniać. Jasnym jest dla mnie, że gruntowa ogólnie będzie miała większą sprawność i nigdy tego nie negowałem. Pokazałem Ci jedynie, że przy nietypowej jak to nazywasz zimie ta sprawność może być i jest porównywalna, a przy "typowej" zimie różnica na korzyść gruntówki przy domach ok 200m2 będzie do 500zł rocznie, tym samym nieuzasadnione jest DLA MNIE wydanie choćby 10tys. zł więcej na gruntówkę i tyle.
Ty rozumiem powietrznej nie zainstalowałbyś nawet za darmo, gdyż według Ciebie jest to zło wcielone, ale nie stosownym jest odradzać komuś czegoś na czym się nie znasz opierając się na własnych przeczuciach i zabobonach. Ja odradzam ludziom kocioł na ekogroszek, bo go miałem, ale nie odważyłbym się odradzać komuś kotła na pelet, choć mam przeczucie, że to taki sam shit jak eko - bo bałbym się, że byłbym niewiarygodny. Ty właśnie taki jesteś w temacie pomp PW - NIEWIARYGODNY:yes:

Pyxis
23-03-2014, 21:55
Ty rozumiem powietrznej nie zainstalowałbyś nawet za darmo, gdyż według Ciebie jest to zło wcielone, ale nie stosownym jest odradzać komuś czegoś na czym się nie znasz opierając się na własnych przeczuciach i zabobonach.

Staram sie wyartykulowac sowje "zabobony" i jakos nie widze, zeby byly bezpodstawne, chyba ze uznasz odpowiedz na problem wody z defrostow w stylu "u mnie go nie ma bo mam wode odprowadzona" za definitywne zamkniecie tematu. Ja niestety widzialem tutaj fotki ktore zamieszczali instalatorzy. Lodowisko pod pompa (jakias rynna podparta na ceglach jako "rozwiazanie" problemu) i zielone glony na elewacji. I to przy w miare nowych instalacjach.
Miales wielkie szczescie, ze masz cicha, tania, ekonomiczna, serwisowana za usmiech, trwala i bezawaryjna pompe PW. :)

Rotan
23-03-2014, 22:00
Nie ma zadnej wojny. Inaczej to widzę Wiecej zalet nie widze.
Teraz omowienie "zalet" wg Rotana". W lecie wyszszy COP na CWU. Zgoda. Ale co z zima? Czy zima nie jest nizszy niz przy GW dzie prawidlowo dobrane i wykonane DZ nie ma raczej nizej niz 2*C? U kogo widziales DZ w gruntowce ponizej zea? Były takie przypadki opisywane. W lecie moj kolektor ma 18*C i jest proplem ze zbyt wyskoka moca pompy przy grzaniu CWU. Nie masz modulacji. Czy wiec te "zalete" mozna sprowadzic do nadganiania zimowych strat? IMHO tak.
Jak w PW DZ (powietrze) ma wysoka toemperature, to tak sie przykro sklada, ze dom energii potrzebuje bardzo malo. Za to w mrozy, gdzie dom potrzebuje tej energii naprawde duzo, pompa PW oferuje duuuuzo nizszy COP i grzaly na otarcie lez. Zależy jak dobierzesz moc PW.
To tyle o tych "zaletach".

Jak obserwujesz swoje DZ, to opisz proces jego regeneracji.

Pyxis, co innego obnażanie mieuczciwego marketingu, a co innego zwalczanie dobrego rozwiązania jakim jest PC-PW. (Nie piszę najlepszego).
Zdecydowanie lepszego niż gaz, prąd czy jakiekolwiek kopciuchy.
Pisz o przewadze gruntówek ale nie wojuj. Pamiętaj, że nie każdy chce rozorać sobie działkę albo płacić naście tysięcy za odwierty.
I tyle w temacie. Pozdrawiam.

PS
Mam PC PW i sprawuje sie dobrze (dwie zimy).

mkm silesia
23-03-2014, 22:01
Nie udowadniaj tylko prosze, ze gruntowka w dolku sezonu majac DZ na poziomie +2*C pracuje mniej sprawnie od PW z jej grzala karteru, "helikopterem" i defrostami, majac powietrze o temperaturze -4*C. Grintowe DZ ma temperatury w cigu sezonu na duzo wyzszym poziomie niz te +2*C z dolka w lutym, wiec takie porownanie "ile w zimie jest ponizej -4" jest conajmniej niefortunne.
Druga sprawa to uzywanie energii elektrycznej w godzinach taniego pradu (czytaj glownie noca). Podaj w ile zimowych nocy na dworze jest w okolicach 0*C. Juz nie nawet nad ranem, ale po 22giej. Operujesz jakimis "srednimi" temperaturami dla sezonu zupelnie taniego pradu nie uwzgledniajac, a jest on prawie 2x tanszy od G11.

Już kiedyś policzyłem ile kosztuje odszranianie którym znów bez uzasadnienia straszysz
Tutaj masz temp. te minimalne to właśnie w nocy
http://www.andretti.pl/wxtempdetail.php?year=2013
masz też podsumowanie minimalnych w polu średnie minimalne
ile kosztuje grzałka to już chyba kol Map78 pisał bo ma osobny podlicznik na grzałkę
ja mam tylko instalacje gdzie jest osobny podlicznik na moduł wew. i zew. i średnie zużycie wew. modułu z automatyką pompa obiegową i grzałką w zimie było na tym samym poziomie co wiosna i jesienią więc grzałka to pomijalna wartość w stosunku do pompy obiegowej (to instalacja z przed 4 lat więc pompa obiegowa nie w klasie A)
powtarzasz te brednie niby po co że co jak mam pw to nie mogę mieć licznika dwutaryfowego pewnie że stosunek zużycia będzie inny ale ta kwota która podał Map78 nie będzie 500zł tylko jeszcze mniejsza

Pyxis
23-03-2014, 22:10
Jak obserwujesz swoje DZ, to opisz proces jego regeneracji.

Pyxis, co innego obnażanie mieuczciwego marketingu, a co innego zwalczanie dobrego rozwiązania jakim jest PC-PW. (Nie piszę najlepszego).
Zdecydowanie lepszego niż gaz, prąd czy jakiekolwiek kopciuchy.
Pisz o przewadze gruntówek ale nie wojuj. Pamiętaj, że nie każdy chce rozorać sobie działkę albo płacić naście tysięcy za odwierty.
I tyle w temacie. Pozdrawiam.

PS
Mam PC PW i sprawuje sie dobrze (dwie zimy).

Toz ja wlasnie odzywam sie za sprawa takiego wlasnie marketingu. Pisanie o samych "zaletach" (czesto domniemanych) i skrzetne pomijanie wad tego rozwiazania za taki rodzaj marketingu wlasnie uznaje.

Zauwaz, ze NIGDY nie negowalem sensu jakiejkolwiek pompy ciepla w odniesieniu do innych zrodel energii dla domu. Wg mnie pompa PW wypada slabiej TYLKO w porownaniu z pompa gruntowa. Przy mozliwosci wykonania poziomego DZ i (jesli ktos sie potrafi "przemoc") polskiej pompie ciepla stawia jej spokojnie czolo takze w sferze kosztow instalacji.
Jak pisalem wczesniej przy modernizacji i zagospodarowanym ogrodzie koniecznosc jego rycia sprawia, ze PW jest nader kuszacym rozwiazaniam, ale nie wmawiajmy nikomu, ze sprawniejszym energetycznie, bo to nieprawda.

Co do "analizy" poziomego DZ: Jakich informacji potrzebujesz?

Pyxis
23-03-2014, 22:18
Już kiedyś policzyłem ile kosztuje odszranianie którym znów bez uzasadnienia straszysz
Tutaj masz temp. te minimalne to właśnie w nocy
http://www.andretti.pl/wxtempdetail.php?year=2013
masz też podsumowanie minimalnych w polu średnie minimalne
ile kosztuje grzałka to już chyba kol Map78 pisał bo ma osobny podlicznik na grzałkę
ja mam tylko instalacje gdzie jest osobny podlicznik na moduł wew. i zew. i średnie zużycie wew. modułu z automatyką pompa obiegową i grzałką w zimie było na tym samym poziomie co wiosna i jesienią więc grzałka to pomijalna wartość w stosunku do pompy obiegowej (to instalacja z przed 4 lat więc pompa obiegowa nie w klasie A)
powtarzasz te brednie niby po co że co jak mam pw to nie mogę mieć licznika dwutaryfowego pewnie że stosunek zużycia będzie inny ale ta kwota która podał Map78 nie będzie 500zł tylko jeszcze mniejsza

Jak pisalem wczesniej nie wyjezdzaj ze "srednimi", bo zeby skorzystac z dobrodziejstwa wyzszej temperatury ktora ta "srednia" robi, musisz uruchamiac pompe ciepla w dzien. Czyli albo drogi prad w glownej mierze, albo G!11. Z tego co wiem nie przewymiarowujesz PW w ten sposob, aby grzaly tylko kika godzin w ciagu (bardzo krotkiego zreszta zimowego) dnia. Zima+noc=zimno. Tak jest zazwyczaj i przyklad mapa ktory tej "zmimy bez zimy" pierwszy sezon uzywa PW nie jest przykladem miarodajnym. Poczekajmy na mrozna zime i jesli map nadal bedzie chcial sie uczciwie pochwalic wynikami, to chetnie sie zapoznam.

Opisz jak chcesz ustawic pompe PW do grzania akumulacyjnego w tanim pradzie. Ja chetnie poslucham.

mkm silesia
23-03-2014, 22:30
po pierwsze za dnia także jest 2h taniego
po drugie "średnie minimalne" nie średnie
po trzecie pisałem że stosunek zużycia będzie mniej korzystny w zimie (tylko) ale nie tragiczny mam przykład z tego roku gdzie klient tylko grzał c.o. tani prąd 250zł drogi c.o. + roboty wykończeniowe 80zł (jak byłem na budowie to chłopaki od wykończeniówki pracowali przy uchylonych oknach)

Liwko
23-03-2014, 22:39
Abstrahując od tematu dyskusji.

Pamiętacie tą dyskusje na "ogrzewaniu"?

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?224983-Prawda-o-pompie-wodnej

Autorem jest miki vel Tromso.

Co ty gadasz?

Pyxis
23-03-2014, 22:49
po pierwsze za dnia także jest 2h taniego
po drugie "średnie minimalne" nie średnie
po trzecie pisałem że stosunek zużycia będzie mniej korzystny w zimie (tylko) ale nie tragiczny mam przykład z tego roku gdzie klient tylko grzał c.o. tani prąd 250zł drogi c.o. + roboty wykończeniowe 80zł (jak byłem na budowie to chłopaki od wykończeniówki pracowali przy uchylonych oknach)

Czyli tymi 2h ogrzejesz chalupe pompa PW? Przy korzystaniu w ciagu dnia 4h (te 2h taniego jesli sa + 2h drogiego) z pompy jestes juz prawie na poziomie G11. A gdzie reszta grzania? Gdzie CWU? Zimna noca?
Mniej "korzystny" to moze byc tez 80% w drogiej. Warunek spelniony.

Tekstu o podgrzewaniu domu dla ekipy nie skomentuje nawet.

To jak, opiszesz jak ustawic PW do grzania kumulacyjnego w tanim, czy jednak nie za bardzo?

Liwko
23-03-2014, 22:52
Jestem pewien na 99,99%
Nie mogę powiedzieć skąd, musiałbym zdradzić tajemnicę korespondencji.

I by pisał takie brednie? Po co?

mkm silesia
23-03-2014, 23:17
Czyli tymi 2h ogrzejesz chalupe pompa PW? Przy korzystaniu w ciagu dnia 4h (te 2h taniego jesli sa + 2h drogiego) z pompy jestes juz prawie na poziomie G11. A gdzie reszta grzania? Gdzie CWU? Zimna noca?
Mniej "korzystny" to moze byc tez 80% w drogiej. Warunek spelniony.

Tekstu o podgrzewaniu domu dla ekipy nie skomentuje nawet.

To jak, opiszesz jak ustawic PW do grzania kumulacyjnego w tanim, czy jednak nie za bardzo?

napisałem ci jaki był stosunek 250zł tani 80zł drogi a ekipa schładzała dom a nie dogrzewała bo źle im się pracowało w nagrzanym w nocy budynku
już raz to pisałem najbardziej niezadowoleni są ci co pw nie maja i ci co montują tylko gruntowe to oczywiście nie marketing
porozmawiaj z użytkownikami jest tu jak widzisz mnóstwo "niezadowolonych"

mitch
24-03-2014, 07:49
napisałem ci jaki był stosunek 250zł tani 80zł drogi a ekipa schładzała dom a nie dogrzewała bo źle im się pracowało w nagrzanym w nocy budynku

No, ale tu to lekko przesadziłeś. U mnie też fachowiec się buntował przy temperaturze 20 stopni. Musiałem skręcić do 16 stopni, a i wtedy pracował przy otwartych oknach. Czy to dowodzi, że moja PC PW tak ekstra grzała? Nie, to dowodzi tylko tego, że podczas wykańczania domu, często tuż po położeniu tynków wewnętrznych, w domu jest wysoka wilgotność. I ta wilgotność w połączeniu z ciężką pracą fizyczną powoduje nieprzyjemne odczucie przegrzania. Teraz utrzymuję 22,5-23,5 (w zależności jak nam pasuje) i jest akurat. Przy 16 stopniach, nawet ja bym się wściekł (nie mówiąc o żonie).

Pompa sobie radzi bez grzałek do -25 (sprawdzone). Ma gorszy COP od gruntowej. I mam te same zdanie co map78 w kwestii 500 pln różnicy i dopłacania do tego takiej kasy. I tyle. Ale proszę, bez argumentów sugerujących, że PC PW radzi sobie lepiej niż gruntówka. Bo tak nie jest.

mkm silesia
24-03-2014, 08:45
No, ale tu to lekko przesadziłeś. U mnie też fachowiec się buntował przy temperaturze 20 stopni. Musiałem skręcić do 16 stopni, a i wtedy pracował przy otwartych oknach. Czy to dowodzi, że moja PC PW tak ekstra grzała? Nie, to dowodzi tylko tego, że podczas wykańczania domu, często tuż po położeniu tynków wewnętrznych, w domu jest wysoka wilgotność. I ta wilgotność w połączeniu z ciężką pracą fizyczną powoduje nieprzyjemne odczucie przegrzania. Teraz utrzymuję 22,5-23,5 (w zależności jak nam pasuje) i jest akurat. Przy 16 stopniach, nawet ja bym się wściekł (nie mówiąc o żonie).

Pompa sobie radzi bez grzałek do -25 (sprawdzone). Ma gorszy COP od gruntowej. I mam te same zdanie co map78 w kwestii 500 pln różnicy i dopłacania do tego takiej kasy. I tyle. Ale proszę, bez argumentów sugerujących, że PC PW radzi sobie lepiej niż gruntówka. Bo tak nie jest.

Pokaż mi choć jeden post w którym piszę że pw ma lepszy cop od gruntowej.
Pyxis znów manipuluje twierdząc że gdzieś tak podałem to pytam GDZIE ?
Piszę od zawsze że w nowych energooszczędnych budynkach ta różnica to właśnie ok 500zł i to zanim map pojawił się ze swoimi pomiarami.

Pyxis
24-03-2014, 08:49
Moze napisz dlaczego to by mialo byc problemem?:rolleyes: Mozesz sobie ustawic dokladnie takie godziny pracy i temp jakie chcesz...

Troszke sie mija z zaleta Invertera... ale nie kazdy i nie wszedzie akumuluje.... tylko grzeje wedlug potrzeb z moca potrzebna akurat na dana chwile...

Dlatego chcialem, zeby silesia mi to opisal, bo musisz wtedy grzac NOCA gdy jest najzimniej. Nie dowiedzialem sie od niego. To ciag dalszy "marketingu" i operowania polprawdami i niedowmowieniami. :D
Ciekaw jestem ilu klintom przedstawia realna sprawnosc pompy PW przy grzaniu tanim pradem. Do porownan z gruntowa bierze srednia ("oczywiscie" PW jest sprawniejsza przy -4 niz gruntowka przy +2), ale nie ma tez problemu,zeby grzac w tanim pradzie noca. Takie "drobne" sprzecznosci. Jak mozna tolerowac wypisywanie takich bzdetow przez "zamaskowanego" handlarza? Ja nie potrafie. :)

miloszenko
24-03-2014, 09:08
Mozna tez olac tani prad i grzac pobierajac mniej pradu ( inverter ) 24/7 chociazby na nizszej temp podlogi nic nie "wygrzewajac" ani nie grzejac bufora... Moze tak trzeba porownac?
Czy nie taniej wyjdzie minimalna temp ale stala do utrzymania komfortu? nowoczesne PC potrafia zejsc do malych oddawanych mocy, tym samym mniejsze zuzycie.
P/W na czesciowym obciazeniu ma lepszy COP anizeli tabelowy gdzie zawsze uwzgledniamy max mozliwy ktory przy danej temp moze oddac.

Pytanie jest po prostu ile wiecej zaoszczedzimy kWh/ rok .
Im cirplejszy dom tym mniejsza roznica.
Mamy tez rozne srednie temp wystepujace w kraju.

W nocy moze byc -5 ale w dzien juz +5... Itd. Itp.

Tylko, zeby miec invertera z wypasionym sterowaniem to tez trzeba za to odpowiednio zaplacic.

Ja np. w moim LG P09RL mam tryb silence tylko dla chlodzenia, a przydalby sie dla grzania tez...

Sa w ogole takie klimatyzatory w ktorych mozna ustawic max moc w Watach? Albo temp. nawiewana?

mkm silesia
24-03-2014, 09:18
Dlategoo chcialem, zeby silesia mi to opisal, bo musisz wtedy grzac NOCA gdy jest najzimniej. Nie dowiedzialem sie od niego. To ciag dalszy "marketingu" i operowania polprawdami i niedowmowieniami. :D
Ciekaw jestem ilu klintom przedstawia realna sprawnosc pompy PW przy grzaniu tanim pradem. Do porownan z gruntowa bierze srednia ("oczywiscie" PW jest sprawniejsza przy -4 niz gruntowka przy +2), ale nie ma tez problemu,zeby grzac w tanim pradzie noca. Takie "drobne" sprzecznosci. Jak mozna tolerowac wypisywanie takich bzdetow przez "zamaskowanego" handlarza? Ja nie potrafie. :)
Masz zerowe pojęcie jak działa układ chłodniczy jakie są różnice między tzr i ezr co daje regulacja wydajności spr i silnik sprawniejszy od tego asynchronicznego często 1fazowego albo jesteś niedouczony albo tak manipulujesz.
Tłumaczyłem nie raz że tzr i parownik gw działa na delcie 8 10K i układ idzie zawsze na 100% bo to on off więc finalnie jak masz dz +2 to parowanie freonu jest -6 -8
Ezr może przy nie pełnym obciążeniu ( przewymiarowane wymienniki ) działać na mniejszych deltach więc przy -4 i delcie 4K parowanie jest -8.
Nie rób z siebie idioty że tego nie rozumiesz.
Manipulujesz upraszczajac to łopatologicznie zamaskowany marketingowcu.
Do tych co tego nie rozumieją polecam analogię do chłodniczych zespołów sprężarkowych ale do tego trzeba się zająć trochę większym chłodnictwem nie domowymi lodówkami glikolu.
Finalnie rocznie cop i tak jest mniejszy ale nie jak w pw on off mniejszy o ok 2 już tylko albo aż 1 i to ok te 500zł
Łopatologicznie po co producenci wprowadzali by inwertery i ezr jeżeli to nic nie daje.

miloszenko
24-03-2014, 09:32
O czym ty piszesz? Masz Inverter... Co ma funkcja silence do niego?
Jakie wypasione sterowanie?
Masz podana min moc i max... Pobor pradu bedzie odpowiednio wysoki lub niski. Nie myl predkosci "nadmuchu" z inverterem.

Dlaczego masz ustawiac temp nawiewu? Przeciez ustawiasz zadana temp w pomieszczeniu a urzadzenie samo to reguluje...
Na tym to polega...
Chcesz primitywniej? Czy szukasz w dziwny sposob dalszych oszczednosci?



Oszczednosc jest juz tak duza, ze nie ma czego wiecej szukac :)

Chodzi mi o to, iz lepiej byloby zeby np chodzila na min dmuchajac np. 32 stopnie niz pracowala wg zadanej temp. pomieszczenia.

Wtedy moglaby chodzic dluzej i nie podbijac temp o ponad 2 stopnie wzgledem zadanej.

Planuje zastapic pilota automatyka i z mojego punktu widzenia najlepiej byloby jak najrzadziej jak wlaczac, a jak ma pracowac to na minimalnych obrotach.

Zrobie jeszcze maly test: ustawie zadana na 19 stopni, w srodku jest ponad 23, wentyl dam na min, zmusze do ciaglej pracy i zobacze ile stopni nawiewa i ile bierze pradu....

Vld
24-03-2014, 09:37
mkm_silesia

Dla pieniedzy kolego!
Wszystkie ew oszczędności zostawisz sprzedawcy w dniu zakupu.
Z tymi detali też nie tak kolorowo, bo tu z kolei producent kładzie łapę na
ew oszczędności montując odpowiednio mniejsze chłodnice.

Jak zechcesz zaprzeczyć, podaj konkretne wyniki pomiarów delt przy różnym obciążeniu.

Pyxis
24-03-2014, 10:36
Masz zerowe pojęcie jak działa układ chłodniczy jakie są różnice między tzr i ezr co daje regulacja wydajności spr i silnik sprawniejszy od tego asynchronicznego często 1fazowego albo jesteś niedouczony albo tak manipulujesz.
Tłumaczyłem nie raz że tzr działa na delcie 8 10K i układ idzie zawsze na 100% bo to on off więc finalnie jak masz dz +2 to parowanie freonu jest -6 -8
Ezr może przy nie pełnym obciążeniu ( przewymiarowane wymienniki ) działać na mniejszych deltach więc przy -4 i delcie 4K parowanie jest -8.
Nie rób z siebie idioty że tego nie rozumiesz.
Manipulujesz upraszczajac to łopatologicznie zamaskowany marketingowcu.
Do tych co tego nie rozumieją polecam analogię do chłodniczych zespołów sprężarkowych ale do tego trzeba się zająć trochę większym chłodnictwem nie domowymi lodówkami glikolu.
Finalnie rocznie cop i tak jest mniejszy ale nie jak w pw on off mniejszy o ok 2 już tylko albo aż 1 i to ok te 500zł
Łopatologicznie po co producenci wprowadzali by inwertery i ezr jeżeli to nic nie daje.

"Encyklopedio chlodnictwa"! Dlaczego zakladasz, ze pompy gruntowe to jednofazowki?
Czy uwazasz, ze w mrozy pompa PW pracuje na modulacji 30%? Przewymiarowujesz 300% urzadzenia u klientow?

Zlepiasz dowolnie fakty w oderwaniu od rzeczywistosci. Cos tam przeczytales kiedys, cos zostalo w glowie, cos ulecialo. Ze slow pokrewnych chlodnictwu znasz tylko "tzr" , "ezr" oraz "EN". Tak mozesz makaron na uszy nawijac zielonemu inwestorowi i roztaczac przed nim wizje krainy mlekiem i miodem plynacej. :)

mkm silesia
24-03-2014, 10:37
mkm_silesia

Dla pieniedzy kolego!
Wszystkie ew oszczędności zostawisz sprzedawcy w dniu zakupu.
Z tymi detali też nie tak kolorowo, bo tu z kolei producent kładzie łapę na
ew oszczędności montując odpowiednio mniejsze chłodnice.

Jak zechcesz zaprzeczyć, podaj konkretne wyniki pomiarów delt przy różnym obciążeniu.

Trąci mi to paranoją jak sobie wyobrażasz np. produkcję cwu przy wysokim skraplaniu i ze zbyt małym wyminnikiem.

mkm silesia
24-03-2014, 11:06
"Encyklopedio chlodnictwa"! Dlaczego zakladasz, ze pompy gruntowe to jednofazowki?
Czy uwazasz, ze w mrozy pompa PW pracuje na modulacji 30%? Przewymiarowujesz 300% urzadzenia u klientow?

Zlepiasz dowolnie fakty w oderwaniu od rzeczywistosci. Cos tam przeczytales kiedys, cos zostalo w glowie, cos ulecialo. Ze slow pokrewnych chlodnictwu znasz tylko "tzr" , "ezr" oraz "EN". Tak mozesz makaron na uszy nawijac zielonemu inwestorowi i roztaczac przed nim wizje krainy mlekiem i miodem plynacej. :)

Manipulatrze czytaj ze zrozumieniem nigdzie nie zakładam że to tylko 1 fazowe.
Mrozy to u mnie ok. 2 tygodnie w roku a 90% zimy nie sezonu grzewczego to -4 do +4 i obciążenie 50%
Ty natomiast zlepiasz fakty podając tu że cała zima to -15 i pompa musi pracować na 100% to oczywiście nie marketingowa manipulacja.
Makaron to ty nawijasz gz +2 świetnie ale że odparowanie -8 to już zielonego inwestora nie poinformujesz.

miloszenko
24-03-2014, 11:23
Czy wy sie musicie tak tutaj kopac?

Idzcie sobie gdzie indziej...

Pyxis, albo czerpiesz satysfakcje z dopier... komu popadnie albo masz w tym interes zeby swoja PC wychwalac...

Ja jakos nie latam po watkach i gazu nikomu nie wciskam, opanuj sie w tym pisaniu bo jest Cie wiecej niz TB...

Pyxis
24-03-2014, 11:49
Manipulatrze czytaj ze zrozumieniem nigdzie nie zakładam że to tylko 1 fazowe.
Mrozy to u mnie ok. 2 tygodnie w roku a 90% zimy nie sezonu grzewczego to -4 do +4 i obciążenie 50%

Pytam 10 raz. W nocy podczas obowiazywania taniej taryfy tak masz bajerancie?

Pyxis
24-03-2014, 11:51
Ja jakos nie latam po watkach i gazu nikomu nie wciskam, opanuj sie w tym pisaniu bo jest Cie wiecej niz TB...

A ja po tych watkach latam?
Nie wiem co to/kto to TB. Ostatnio Ciebie i Twojej klimy tez tutaj sporo i jakos Ci z tego powodu wyrzutow nie czynie.

surgi22
24-03-2014, 11:59
Pyxis nie bądź głównym ,,doradcą'' na wątku PC PW . Proszę :rolleyes:

Pyxis
24-03-2014, 12:46
Mie aspiruje do tego miana, bynajmniej, ale wszedzie potrzebny jest "sceptyk". :)

Vld
24-03-2014, 14:00
Trąci mi to paranoją jak sobie wyobrażasz np. produkcję cwu przy wysokim skraplaniu i ze zbyt małym wyminnikiem.

Wylecz mnie prezentując konkretne dane, a nie chwyty reklamowe. Jak na razie jeszcze nikt z PW nie pochwalił się SPFem większym niż 2.
No i uważniej czytaj, bo ja pisałem o chłodnicy, a nie o wymienniku skraplacza

fachman19
24-03-2014, 15:46
Wylecz mnie prezentując konkretne dane, a nie chwyty reklamowe. Jak na razie jeszcze nikt z PW nie pochwalił się SPFem większym niż 2.
No i uważniej czytaj, bo ja pisałem o chłodnicy, a nie o wymienniku skraplacza
A ktoś się w ogóle chwalił SPF-em??np.grunt5owej

fachman19
24-03-2014, 16:42
"Czy uwazasz, ze w mrozy pompa PW pracuje na modulacji 30%? Przewymiarowujesz 300% urzadzenia u klientow?

:)

A kolega wie kiedy PC PW pracuje na 100%.? Ile to jest czasu? I skąd kolega wziął 300 %? .Czy prawdziwa zima to -20 C przez 200 dni?
To chyba nie jest prawda
Ale nie ulega wątpliwości ,że PC gruntowa ma wyższy COP w pewnych warunkach

map78
24-03-2014, 17:18
A kolega wie kiedy PC PW pracuje na 100%.? Ile to jest czasu? I skąd kolega wziął 300 %? .Czy prawdziwa zima to -20 C przez 200 dni?
To chyba nie jest prawda
Ale nie ulega wątpliwości ,że PC gruntowa ma wyższy COP w pewnych warunkach

Ja u siebie jeszcze nigdy nie widziałem 100%. Największa wartość jaką udało mim się zaobserwować to było 76%, przy temp zewnętrznej -15st i temp zasilania 37st. Przez zdecydowaną większość tej "nietypowej" zimy modulacja oscylowała w granicach 33-42%.
-20st przez 200 dni to byłaby wymarzona zima dla Pyxisa:D Co prawda sam by dużo zapłacił, ale raz na zawsze zamknąłby usta tym, którzy zdecydowali się na instalację protezy jaką jest pompa PW, a przy okazji potwierdziłby, że faktycznie jest głośna:yes:

Pyxis
24-03-2014, 17:36
A kolega wie kiedy PC PW pracuje na 100%.? Ile to jest czasu? I skąd kolega wziął 300 %? .Czy prawdziwa zima to -20 C przez 200 dni?
To chyba nie jest prawda


Skoro silesia pdodnosi temat zalet inwertera, ro licze, zeby to mialo jakis znaczacy wklad, to pompa musialaby pracowac z modulacja 1/3. Skoro w morozy potrzebujemy duzo energii dla domu, to idac tym tokiem rozumowania potrzebujemy 300% przewymiarowania pompy, bo taka zwymiarowana na styk w mrozy raczej nie bedzie modulowala na 30%.
Czy rozwazamy prace pompy, gdy na dworze 15*C i prawie nie potrzebujemy ciepla dla domu?



Ale nie ulega wątpliwości ,że PC gruntowa ma wyższy COP w pewnych warunkach

Raczej opcja, ze gruntowa w pewnych warunkach ma COP nizszy. To bedzie blizsze prawdy.

misq
24-03-2014, 17:46
Przy okazji mam jeszcze jedno pytanie - czy opcja chłodzenia w pompach ciepła działa zadowalająco, czy może być substytutem klimatyzacji? Żona martwi się, że to będzie działać na zasadzie niezbyt przyjemnego (nawet upalnym latem) efektu lodowatej podłogi - czy może się myli i użytkowanie takie systemu jest przyjemne i można zrezygnować z klimatyzacji?

A drugie pytanie - jaki kominek warto dołączyć do takiej pompy - wkładu z płaszczem wodny nie chcę - niepotrzebna komplikacja instalacji CO, zbyt duży koszt, poza tym aby wykorzystać płaszcz musiałbym zrobić sobie z salonu kotłownie - a takiej sytuacji nie chcę, zakładam raczej dogrzewanie gdy temperatura będzie spadać poniżej -10*C - wg danych dla Białegostoku 250 h rocznie. Czy w takim wypadku warto rozprowadzać system DGP po domu? Czy też może warto powierzyć wykonanie kominka/piecokominka dla zduna i zrobić "ciepły" piecokominek ze zdolnością akumulacji (kafle, cegła szamotowa itp)? Czy może wystarczy najprostszy i najtańszy kominek - tylko czy w takim wypadku ciepło, które daje pozwoli dogrzać dom tj jest szansa że za pomocą wentylacji "rozejdzie" się po domu i czy podłoga i ściany faktycznie zakumulują go na tyle, aby dogrzewanie było efektywne?

Podbije raz jeszcze moje pytania - odnośnie chłodzenia to już się dowiedziałem, że żeby chłodzić latem to raczej bez klimatyzacji nie da radę.

A czy ktoś pomoże w kwestii tego jaki kominek warto "dokoptować" do powietrznej pompy ciepła, żeby mógł ją wspomagać przy -25*C oraz w wypadku nagłej awarii sieci elektrycznej?

map78
24-03-2014, 17:53
Podbije raz jeszcze moje pytania - odnośnie chłodzenia to już się dowiedziałem, że żeby chłodzić latem to raczej bez klimatyzacji nie da radę.

A czy ktoś pomoże w kwestii tego jaki kominek warto "dokoptować" do powietrznej pompy ciepła, żeby mógł ją wspomagać przy -25*C oraz w wypadku nagłej awarii sieci elektrycznej?

Jak najprostszy. Bez wodotrysków. Pompa raczej nie będzie potrzebowała wspomagania, za to w przypadku braku prądu lepiej mieć coś co działa zupełnie niezależnie, czyli bez PW i bez DGP - chyba, ze grawitacyjne. Ewentualnie możesz zastanowić się nad jakąś obudowa akumulacyjną, co byś nie musiał za często dokładać, jak prąd na tydzień wyłączą:)

mkm silesia
24-03-2014, 17:57
Skoro silesia pdodnosi temat zalet inwertera, ro licze, zeby to mialo jakis znaczacy wklad, to pompa musialaby pracowac z modulacja 1/3. Skoro w morozy potrzebujemy duzo energii dla domu, to idac tym tokiem rozumowania potrzebujemy 300% przewymiarowania pompy, bo taka zwymiarowana na styk w mrozy raczej nie bedzie modulowala na 30%.
Czy rozwazamy prace pompy, gdy na dworze 15*C i prawie nie potrzebujemy ciepla dla domu?



Raczej opcja, ze gruntowa w pewnych warunkach ma COP nizszy. To bedzie blizsze prawdy.

Tylko że tych mrozów jest tylko z dwa tygodnie przeważnie w nocy a 90% zimy jest -4 + nawet 7
I w tych temp. pompa najdłużej pracuje a w te największe mrozy ma pracować na 100% i dlatego będzie o te 500zł drożej

mkm silesia
24-03-2014, 17:59
Ja u siebie jeszcze nigdy nie widziałem 100%. Największa wartość jaką udało mim się zaobserwować to było 76%, przy temp zewnętrznej -15st i temp zasilania 37st. Przez zdecydowaną większość tej "nietypowej" zimy modulacja oscylowała w granicach 33-42%.
-20st przez 200 dni to byłaby wymarzona zima dla Pyxisa:D Co prawda sam by dużo zapłacił, ale raz na zawsze zamknąłby usta tym, którzy zdecydowali się na instalację protezy jaką jest pompa PW, a przy okazji potwierdziłby, że faktycznie jest głośna:yes:
To nie są wyświetlane % tylko Hz

mkm silesia
24-03-2014, 18:06
Wylecz mnie prezentując konkretne dane, a nie chwyty reklamowe. Jak na razie jeszcze nikt z PW nie pochwalił się SPFem większym niż 2.
No i uważniej czytaj, bo ja pisałem o chłodnicy, a nie o wymienniku skraplacza
Jak rozbije obóz na zimę w celu pomiarów i obserwacji to się podzielę informacjami.
A masz jakieś informacje ze wymienniki za małe czy tak sobie piszesz co się nasunie albo uroi

fachman19
24-03-2014, 18:12
Przez 3 tygodnie ja miałem cop 2 a gruntowcy 3,5 przez resztę tygodni to samo lub lepiej,

map78
24-03-2014, 18:13
To nie są wyświetlane % tylko Hz

A jakoś się to przelicza?

Liwko
24-03-2014, 18:15
Przez 3 tygodnie ja miałem cop 2 a gruntowcy 3,5 przez resztę tygodni to samo lub lepiej,

A miałeś tak przez poprzednie 4 zimy czy mówisz o tej niezbyt, delikatnie mówiąc normalnej?

Pyxis
24-03-2014, 18:16
Tylko że tych mrozów jest tylko z dwa tygodnie przeważnie w nocy a 90% zimy jest -4 + nawet 7
I w tych temp. pompa najdłużej pracuje a w te największe mrozy ma pracować na 100% i dlatego będzie o te 500zł drożej

Tak, to juz wiem. Zimy w naszym klimacie nie ma. Wtedy nawet dane z krajow Beneluxu pasuja.

Pewnych faktow jako sprzedawca nie przyjmiesz. Zaimpregnowany na nie jestes. Ja Cie poniekad rozumiem, bo inaczej musialbys klientow oklamywac, a przyjmujac postawe "zaimpregnowanego" byc moze nawet sam wierzysz w to co wypisujesz. Wtedy po prostu mozna uznac, ze nieswiadomie ich wprowadzasz w blad cytujac swoje "EN". Zawsze to jest mniej beszczelne. Zieleni spokojnie to lykna. Powodzenia w lowach.

mkm silesia
24-03-2014, 18:19
Przez 3 tygodnie ja miałem cop 2 a gruntowcy 3,5 przez resztę tygodni to samo lub lepiej,
I z tego powodu należy koniecznie wydać 15 ~ 20k zł na odwierty :)

mkm silesia
24-03-2014, 18:25
Tak, to juz wiem. Zimy w naszym klimacie nie ma. Wtedy nawet dane z krajow Beneluxu pasuja.

Pewnych faktow jako sprzedawca nie przyjmiesz. Zaimpregnowany na nie jestes. Ja Cie poniekad rozumiem, bo inaczej musialbys klientow oklamywac, a przyjmujac postawe "zaimpregnowanego" byc moze nawet sam wierzysz w to co wypisujesz. Wtedy po prostu mozna uznac, ze nieswiadomie ich wprowadzasz w blad cytujac swoje "EN". Zawsze to jest mniej beszczelne. Zieleni spokojnie to lykna. Powodzenia w lowach.
No niestety twoim teorii przeczy rzeczywistość czyli rachunki za pw nie tylko moich klientów ale też ludzi z forum :)
Jak to zmanipulujesz ?

oberwatorPC
24-03-2014, 18:25
I z tego powodu należy koniecznie wydać 15 ~ 20k zł na odwierty :)

O czym wy piszecie ??? Dobre gruntówki mają COP dla 0 z gruntu około 4,8 a większość użytkowników ma więcej niż 0 z gruntu .
Dobra powietrzna przy +7 ma COP 4,7 a przy +2 ma COP 3.2 , przy -7 to już żenada a dalej to mało kto odważy się podać w katalogu COP i moc grzewczą. Wg mnie cały sezon gruntowa ma dużo lepszy COP od powietrznej chyba, że chcemy grzać basen w lipcu to co innego.

mkm silesia
24-03-2014, 18:31
O czym wy piszecie ??? Dobre gruntówki mają COP dla 0 z gruntu około 4,8 a większość użytkowników ma więcej niż 0 z gruntu .
Dobra powietrzna przy +7 ma COP 4,7 a przy +2 ma COP 3.2 , przy -7 to już żenada a dalej to mało kto odważy się podać w katalogu COP i moc grzewczą. Wg mnie cały sezon gruntowa ma dużo lepszy COP od powietrznej chyba, że chcemy grzać basen w lipcu to co innego.
To dlaczego producent pompy pyxis podaje w karcie katalogowej cop 3,6

Pyxis
24-03-2014, 18:42
To dlaczego producent pompy pyxis podaje w karcie katalogowej cop 3,6

To nie jest COP tylko SPF dla 0/35 (to nie jest wg EN). Jak mam u siebie srednio liczac parametry pracy 4/31, to spokojnie do SPF=4 wykrece. Z palcem w ....nosie. :)

Pyxis
24-03-2014, 18:43
No niestety twoim teorii przeczy rzeczywistość czyli rachunki za pw nie tylko moich klientów ale też ludzi z forum :)
Jak to zmanipulujesz ?

Zwlaszcza bede polemizowal i "manipulowal" te rachunki "Twoich klientow". Przy twojej bujnej fantazji - wybacz. ;)

Pyxis
24-03-2014, 18:46
I z tego powodu należy koniecznie wydać 15 ~ 20k zł na odwierty :)

Mozna ~5k zl na poziomy. Wyjdzie przy cenie pompy na jedno z PW.

mkm silesia
24-03-2014, 18:50
To nie jest COP tylko SPF dla 0/35 (to nie jest wg EN). Jak mam u siebie srednio liczac parametry pracy 4/31, to spokojnie do SPF=4 wykrece. Z palcem w ....nosie. :)
4 na wejściu ile na wyjściu z parownika
31 skraplacz to freon 40 a to mniejsza wydajność mechanicznego zaworu rozprężnego i pewnie przez to ciut niższe parowanie
Dlatego producent podaje 35 bo freon ma wtedy skraplanie 45 i wydajność dyszy zaworu jest większa

fachman19
24-03-2014, 19:09
A miałeś tak przez poprzednie 4 zimy czy mówisz o tej niezbyt, delikatnie mówiąc normalnej?

Bywały cieplejsze niz ta ostatnia .To raczej te ostatnie były nienormalne.
Jest wiele rozwiązań są kotły żeliwne i kondensacyjne,na węgiel i pelet.Pomp też jest cała masa .
nie spotkałem rozwiązania bez wad i pasującego wszędzie.
Takie życie.Najważniejsze ,żeby klient był zadowolony.Jeden będzie wymagał ,żeby działało a drugi żeby było posprzątane po robocie

Vld
24-03-2014, 19:27
4 na wejściu ile na wyjściu z parownika
31 skraplacz to freon 40 a to mniejsza wydajność mechanicznego zaworu rozprężnego i pewnie przez to ciut niższe parowanie
Dlatego producent podaje 35 bo freon ma wtedy skraplanie 45 i wydajność dyszy zaworu jest większa

Ale buja

surgi22
24-03-2014, 19:32
To zejdź z fotela i usiądź na krześle to przestanie :bye:

Vld
24-03-2014, 19:38
To zejdź z fotela i usiądź na krześle to przestanie :bye:

Nie, nie przestanie. To nie jest w jego interesie. Patrz Ławrow

surgi22
24-03-2014, 19:42
Każdy wie że mk silesia montuje PC głownie PW , a Pyxis ma PC GW i każdą wypowiedzią potwierdzają słuszność swojego wyboru . Tylko i aż tyle. Nie ma prawd objawionych i opinii obiektywnych.

Pyxis
24-03-2014, 19:43
Silesia MUSI "udowodnic", ze PW sa super. Inaczej ineres podupadnie powaznie. Forum to znaczna czesc jego rewiru lowieckiego.

surgi22
24-03-2014, 19:45
OK OK Pyxis a ty musisz udowodnić że jedynie słuszna jest PC GW a każdy myślący wie że to mocno kontrowersyjne. PC GW jest OK ale nie zawsze, nie wszędzie i nie dla każdego.

Arturo72
24-03-2014, 19:46
Silesia MUSI "udowodnic", ze PW sa super. Inaczej ineres podupadnie powaznie. Forum to znaczna czesc jego rewiru lowieckiego.
Takie pytanie,ile Ty byś zapłacił więcej za ogrzewanie i cwu gdybyś grzał pompą ciepła powietrzną a nie gruntową ?
Ile kWh więcej byś zużył ?

Pyxis
24-03-2014, 19:47
OK OK Pyxis a ty musisz udowodnić że jedynie słuszna jest PC GW a każdy myślący wie że to mocno kontrowersyjne. PC GW jest OK ale nie zawsze, nie wszędzie i nie dla każdego.

Poki co dyskusja jest wokol jednego tematu - sprawnosci obu urzdzen (SPF). W naszym klimacie gruntowka po prostu wygrywa. Tym bardziej, im dalej na polnocny-wschod.

surgi22
24-03-2014, 19:50
Poki co dyskusja jest wokol jednego tematu - sprawnosci obu urzdzen (SPF). W naszym klimacie gruntowka po prostu wygrywa. Tym bardziej, im dalej na polnocny-wschod.
Nie Pyxis dyskusja dotyczy tego że dla znacznej części osób PC PW jest dobra alternatywą do PC GW.

Pyxis
24-03-2014, 19:50
Takie pytanie,ile Ty byś zapłacił więcej za ogrzewanie i cwu gdybyś grzał pompą ciepła powietrzną a nie gruntową ?
Ile kWh więcej byś zużył ?

Z tytulu uzywania G11 (co oczywiscie potwierdzisz, ze byloby dzialaniem logicznym przy PW) kosztowo wyszloby ponad 2x wiecej.

Pyxis
24-03-2014, 19:51
Nie Pyxis dyskusja dotyczy tego że dla znacznej części osób PC PW jest dobra alternatywą do PC GW.

No to prowadzisz jakis osobny watek dyskusji. Ja pisze o dyskusji z silesia.

surgi22
24-03-2014, 19:54
No to prowadzisz jakis osobny watek dyskusji. Ja pisze o dyskusji z silesia.
Pyxis wyluzuj przecież mk silesia też Ci napisał że SPF gruntowych całosezonowe jest wyższe od PC PW. Tylko nie dla każdego ta różnica uzasadnia wydatek np. na kolektory pionowe ( bo nie mają miejsca na poziome lub nie chcą się samemu w to bawić ).

Pyxis
24-03-2014, 20:10
Pyxis wyluzuj przecież mk silesia też Ci napisał że SPF gruntowych całosezonowe jest wyższe od PC PW. Tylko nie dla każdego ta różnica uzasadnia wydatek np. na kolektory pionowe ( bo nie mają miejsca na poziome lub nie chcą się samemu w to bawić ).

A to sorki. Przeoczylem.
Rzuc linka do posta.

surgi22
24-03-2014, 20:13
Pokaż mi choć jeden post w którym piszę że pw ma lepszy cop od gruntowej.
Pyxis znów manipuluje twierdząc że gdzieś tak podałem to pytam GDZIE ?
Piszę od zawsze że w nowych energooszczędnych budynkach ta różnica to właśnie ok 500zł i to zanim map pojawił się ze swoimi pomiarami.
Czytaj Pyxis.

Pyxis
24-03-2014, 20:18
A pare postow wyzej:


nawet jak masz dz +2 to pompa pracuje z tzr na odparowaniu -6 -8 pw pracuje na takim odparowaniu przy zewnętrznej -4 z tego prostego powodu że ma ezr i jeszcze nie pracuje wtedy z pełną mocą a teraz zaglądnij ile w zimie jest poniżej -4

Czyli przy tych samych temperaturach DZ pompa PW jest efektyniejsza. ;)

surgi22
24-03-2014, 20:21
Wyluzuj, każdemu coś można wyciągnąć.
PS pamiętasz jak się opierałeś z m3 i użytkową i co dałeś radę i jest OK :bye:

Pyxis
24-03-2014, 20:22
Napisalem, ze podam jak policze, to jak policzylem, wpisalem do stopki. Czy to takie dziwne, ze czlowiek robi to co zapowiada? :)

surgi22
24-03-2014, 20:28
Nie, nie dziwne że pomimo a nawet dzięki naszym sprzeczkom podałeś to i ,,chapeau bas'' :bye:

Arturo72
24-03-2014, 20:39
Z tytulu uzywania G11 (co oczywiscie potwierdzisz, ze byloby dzialaniem logicznym przy PW) kosztowo wyszloby ponad 2x wiecej.
Pytałem się ile zużyłbyś kWh więcej i ile więcej zapłaciłbyś grzejąc pompą powietrzną mając G12.

mkm silesia
24-03-2014, 20:41
Silesia MUSI "udowodnic", ze PW sa super. Inaczej ineres podupadnie powaznie. Forum to znaczna czesc jego rewiru lowieckiego.
nie muszę udowadniać ale zrobienie gw to znacznie łatwiejsza sprawa nawet jak zasilanie skoczy do 40 to nie ma tragedii a taka pw to trochę większe wyzwanie jak to kolega jeden ujął walka o każdy stopień :)
interes na forum kiepski bo to forum ogólnopolskie a ja poza oberschlesien nie ruszam się wiem że jesteś sfrustrowany że kol z jeleniej napisał że pw a już myślałeś że kupi gw ze strzegomia ale pociesz się ja tego nie zrobię za daleko
tobie pewnie nie pasuje dzielenie się rewirem doskonale cię rozumiem nie dość że walka z innymi producentami to jeszcze alternatywne rozwiązanie zabiera klientów ale musisz też zrozumieć że niekiedy warto wydać 500zł/rok więcej na energie niż brać 15 - 20 tyś zł więcej kredytu na odwierty

mkm silesia
24-03-2014, 20:52
A pare postow wyzej:



Czyli przy tych samych temperaturach DZ pompa PW jest efektyniejsza. ;)
tak naprawdę dla efektywności ważna jest temperatura parowania freonu a nie temp. glikolu w parowniku
jeżeli temp. odparowania freonu są takie same to efektywność też

oberwatorPC
24-03-2014, 21:00
tak naprawdę dla efektywności ważna jest temperatura parowania freonu a nie temp. glikolu w parowniku
jeżeli temp. odparowania freonu są takie same to efektywność też

No nie do końca tak jest. Pompa ciepła to nie samo parowanie.

mkm silesia
24-03-2014, 21:04
No nie do końca tak jest. Pompa ciepła to nie samo parowanie.

pewnie że nie jeszcze skraplanie w jakimś małym stopniu efektywność napędu spr. dobre sterowanie układem

Rotan
25-03-2014, 08:18
Co ty gadasz?

Natychmiastowa reakcja.
Dwa maile z pogróżkami, skarga do moderatora i ban dla mnie.
To kim jest grend?

Pyxis
25-03-2014, 08:40
Pytałem się ile zużyłbyś kWh więcej i ile więcej zapłaciłbyś grzejąc pompą powietrzną mając G12.

Mnie interesuje aspekt ekonomiczny obu tych rozwiazan, a wiec KOSZTY, a nie kWh.

Pyxis
25-03-2014, 08:47
tobie pewnie nie pasuje dzielenie się rewirem doskonale cię rozumiem nie dość że walka z innymi producentami to jeszcze alternatywne rozwiązanie zabiera klientów ale musisz też zrozumieć że niekiedy warto wydać 500zł/rok więcej na energie niż brać 15 - 20 tyś zł więcej kredytu na odwierty

Czepiles sie tych 500 zl (chociaz np u mnie przy uzywaniu calodobowo PW byloby to z 1200 zl) oraz odwiertow za 15-20 tys, jak mozna poziomy za 5 tys zrobic do niewielkiej pompy i per saldo byc spokojnie z kosztami na poziomie badziewnego modelu pompy PW.

Jak slusznie zauwazyles jesli pzy PW jtrafi sie instalator-partacz (a takich jak widac sporo), to uklad ma mierne szanse na poprawna prace. Inwestora czeka wieloetnia walka z serwisem. To tez jest argument nie do pominiecia, bo gdzie Cie beda szukali poniej. ;)

map78
25-03-2014, 09:29
Czepiles sie tych 500 zl (chociaz np u mnie przy uzywaniu calodobowo PW byloby to z 1200 zl)

Zupełnie nie rozumiem dlaczego tak uważasz:no: Czyżbyś tym samym przyznawał, że wybudowałeś badziewiasty dom z zerowa akumulacją:confused:
Mój - przynajmniej na papierze jest dużo bardziej badziewiasty i nie mam 100% podłogówki, a jednak do temp -5st mieszczę się 100% w taniej taryfie i to bez strat na komforcie, bo na dole gdzie jest podłogówka temp waha się max o 0,5st, a u góry max o 1,5st, ale tam są sypialnie więc aż tak mi to nie przeszkadza, bo przebywamy tam głównie nocą. W Twoim domu jednak taki problem zupełnie nie powinien wystąpić.
Na prawdę nie próbuję Cię przekonać, że PW jest lepsza, bo nie jest, ale żeby wygenerować 1200zł musiałbyś zużyć min. 3000kWh więcej, a to jest fizycznie nie możliwe - 1000kWh to max przy normalnej zimie, a przy takiej jak teraz jesteśmy praktycznie na zero.

mkm silesia
25-03-2014, 09:29
Czepiles sie tych 500 zl (chociaz np u mnie przy uzywaniu calodobowo PW byloby to z 1200 zl) oraz odwiertow za 15-20 tys, jak mozna poziomy za 5 tys zrobic do niewielkiej pompy i per saldo byc spokojnie z kosztami na poziomie badziewnego modelu pompy PW.

Jak slusznie zauwazyles jesli pzy PW jtrafi sie instalator-partacz (a takich jak widac sporo), to uklad ma mierne szanse na poprawna prace. Inwestora czeka wieloetnia walka z serwisem. To tez jest argument nie do pominiecia, bo gdzie Cie beda szukali poniej. ;)

I słuszna uwaga dlatego gw do spartaczonych budynków oraz starych z dużym obciążeniem jak najbardziej polecam jeżeli są warunki i pieniądze na sporą inwestycje w CO
Natomiast w budynkach nowych dobrze wykonanych energooszczędnych jakie każdy inwestor teraz chce mieć to właśnie 500zł przy 200m2 - czy warto to do indywidualnej oceny.

Co do partaczy to już inwestor jest najważniejszym weryfikatorem - zawsze warto obejrzeć poprzednie dokonania instalatora poprosić o kontakt z poprzednimi inwestorami (nie jednym) sprawdzić czy jak np. instalatora trafi (piorun - przepięcie) to czy ma autoryzację i czy serwis przejmie przedstawiciel producenta - niestety za inwestora nikt tej pracy nie wykona.
Przy gw jest jeszcze ryzyko spartaczenia dodatkowo dolnego źródła

Pyxis
25-03-2014, 10:26
Zupełnie nie rozumiem dlaczego tak uważasz:no: Czyżbyś tym samym przyznawał, że wybudowałeś badziewiasty dom z zerowa akumulacją:confused:
Mój - przynajmniej na papierze jest dużo bardziej badziewiasty i nie mam 100% podłogówki, a jednak do temp -5st mieszczę się 100% w taniej taryfie i to bez strat na komforcie, bo na dole gdzie jest podłogówka temp waha się max o 0,5st, a u góry max o 1,5st, ale tam są sypialnie więc aż tak mi to nie przeszkadza, bo przebywamy tam głównie nocą. W Twoim domu jednak taki problem zupełnie nie powinien wystąpić.
Na prawdę nie próbuję Cię przekonać, że PW jest lepsza, bo nie jest, ale żeby wygenerować 1200zł musiałbyś zużyć min. 3000kWh więcej, a to jest fizycznie nie możliwe - 1000kWh to max przy normalnej zimie, a przy takiej jak teraz jesteśmy praktycznie na zero.

Ty nadal starasz sie cos udowadniac na podstawie sezonu bez zimy. Pozyjemy zobaczymy. Raczej nastepna zima nie bedzie tak laskawa. Jak pompka w nocy poracuje przy -15*C, to zobaczysz jaki wtedy bedzie SPF i cena kWh ciepla. :)
Jesli nie masz przewymiarowanej pompy, to dojdzie tez praca w drogim prdzie i to nie na 2h.

PS.
Ja przyjmuje prace calodobowa a wiec G11, bo jesli mamy sie rownac sprawnoscia z PW, to chyba nie sadzisz, ze ona moze byc chocby zblizona przy ujemnych temperaturach powietrza.

map78
25-03-2014, 11:31
Ty nadal starasz sie cos udowadniac na podstawie sezonu bez zimy. Pozyjemy zobaczymy. Raczej nastepna zima nie bedzie tak laskawa. Jak pompka w nocy poracuje przy -15*C, to zobaczysz jaki wtedy bedzie SPF i cena kWh ciepla. :)
Jesli nie masz przewymiarowanej pompy, to dojdzie tez praca w drogim prdzie i to nie na 2h.

PS.
Ja przyjmuje prace calodobowa a wiec G11, bo jesli mamy sie rownac sprawnoscia z PW, to chyba nie sadzisz, ze ona moze byc chocby zblizona przy ujemnych temperaturach powietrza.

Pyxis ja na prawdę nie staram się Tobie niczego udowodnić, ale proszę Cię nie pisz bzdur, że pompa PW zużyłaby 3000kWh więcej i nie nadaje się do grzania akumulacyjnego. Oczywiście, że będzie mniej sprawna i czasem wyjdzie na drogą taryfę, ale ogólna różnica to będzie max 200kWh miesięcznie (bardzo pesymistycznie) i zwróć uwagę, że ja nie liczę tego po cenie taniego prądu, a po cenie średniej 0,4zł uwzględniając już ewentualna pracę w drogiej taryfie, bo tekst że grzałbyś w G11 przeczy wszystkim Twoim teoriom i przekonaniom i zdrowemu rozsądkowi również.
Ja faktycznie grzeję pierwszy sezon i moje doświadczenie jest nikłe, ale są tu tacy co grzeją PW 2-3 sezon i z tego co sprawdzałem w dziale "zużycie prądu" ich wyniki były o 20-30% gorsze w zeszłym sezonie, ale i gruntowców też - przecież u Was też tego prądu idzie więcej jak jest zimno.

P.S. Ja na prawdę nie chcę z Tobą wojować i niczego udowadniać, ale wiedz, że wypisując te rzeczy robisz ludziom krzywdę, bo dla wielu Twoja opinia jest cenna, a w tym wypadku niestety nie prawdziwa, a na pewno sporo przesadzona. Takim działaniem zniechęcasz wielu potencjalnych inwestorów do zakupu dobrego rozwiązania jakim jest powietrzna pompa ciepła - w sąsiednim wątku kolega, któremu powiedziano, że ma zły grunt pod kolektor poziomy,a nie mając funduszy na odwierty myśli o kotle na ekogroszek - jak myślisz dlaczego? Bo naczytał się, że przy PW zmarznie, a w najlepszym przypadku zapłaci majątek za eksploatację i uwierzył bo co poniektórzy Bogowie Olimpu tak twierdzą. Dlatego mówmy, że pompa PW jest rozwiązaniem mniej sprawnym niż GW, ale nie kompletnie beznadziejnym - tak chyba jest uczciwiej:confused:

Pyxis
25-03-2014, 12:04
Pyxis ja na prawdę nie staram się Tobie niczego udowodnić, ale proszę Cię nie pisz bzdur, że pompa PW zużyłaby 3000kWh więcej i nie nadaje się do grzania akumulacyjnego.

Nie rozumiesz chyba tego, co napisalem.
Napisalem, ze przy dobraniu pompy PW na styk nie grzal bym nia raczej w pradzie dwutaryfowym, bo wtedy nie mam szans na osiagniecie zblizonej chocby sprawnosci do gruntowki. Pytanie zadal mi Artur, ktory przekonuje wszem i wobec, ze G11 jest w jego przypadku OK.

Nikomu nie wmawiam, ze pompa PW nie dziala i nie ogrzeje domu. Pisze tylko, ze gruntowa ogrzejesz taniej i prawdopodobnie poswiecisz mniej czasu i pieniedzy na "opiekae" nad nia, z recji jej wiekszej trwalosci. Sprzedawca pomp PW twierdzi, ze jego produkty tych "wad" nie posiadaja. Ba! zadnych wad.

Wogole nie biore pod uwage jkichkolwiek alternatyw dla pompy ciepla pod tytulem kociol na paliwo stale, bo to jakas koszmarna pomylka. Zeby to bylo jasne.

Pompa PW w ielu przypadkach bedzie bardzo dobrym rozwiazaniam, ale cale "zamieszanie" zaczelo sie od wysterowania Janka, ktory ma z tego co oapisal, swietne warunki pod plaskie DZ, w kierunku pompy PW. IMHO zrobiono mu tym "krzywde".

zyzolek
25-03-2014, 13:56
map78, pyxisik jest niereformowalny, w dodatku ma problemy w prostych obliczeniach.
Nie ma sensu z nim dyskutować.
Bo jak napiszesz coś, co mu nie pasuje do jego wyimaginowanego świata, w którym żyje, to zaraz zaleje cały temat tysiącem postów zupełnie nie na temat.

Pyxis
25-03-2014, 15:10
map78, pyxisik jest niereformowalny, w dodatku ma problemy w prostych obliczeniach.
Nie ma sensu z nim dyskutować.


Jeden jedyny raz udalo Ci sie wylapac drobny blad na 2gr jak liczylem na kolanie cene kWh i z tego powodu obsikujesz rajstopy ze szczescia juz chyba z miesiac. :)

zyzolek
25-03-2014, 15:15
Jeden jedyny raz udalo Ci sie wylapac drobny blad na 2gr jak liczylem na kolanie cene kWh i z tego powodu obsikujesz rajstopy ze szczescia juz chyba z miesiac. :)

Z tego co pamiętam pomyliłeś się o jakieś 20gr;)

Pyxis
25-03-2014, 15:22
Z tego co pamiętam pomyliłeś się o jakieś 20gr;)

No to sprwdz dokladnie. Podzielilem zle koszt eneergii pobranej przez pompy obiegowe i doliczylem ko kazdej kWh 2gr zamiast wartosc 7x mniejsza, bo na kg wegla a nie na kWh energii z niego wytworzonej. :)

zyzolek
25-03-2014, 15:34
No to sprwdz dokladnie. Podzielilem zle koszt eneergii pobranej przez pompy obiegowe i doliczylem ko kazdej kWh 2gr zamiast wartosc 7x mniejsza, bo na kg wegla a nie na kWh energii z niego wytworzonej. :)

I jak sobie przypomnisz dokładnie, nie dokończyłeś równania, którego od początku nie umiałeś policzyć. .
Dam ci podpowiedź.
Zgodnie z tablicą układu SI 1kWh to 3,6MJ (czytaj mega dżul)

Pyxis
25-03-2014, 16:35
I jak sobie przypomnisz dokładnie, nie dokończyłeś równania, którego od początku nie umiałeś policzyć. .
Dam ci podpowiedź.
Zgodnie z tablicą układu SI 1kWh to 3,6MJ (czytaj mega dżul)

Nie bredz zyzolek, tylko odnajdz tego posta.
Napisalem Ci juz, ze podzieliem koszt pradu do obiegowek na kg wegla, a nie na kWh energii z niego uyskanej. Nie picuj.

PS.
Masz tu picerze z pamiecia dobra ale krotka linka do posta:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?159343-Pompa-powietrze-woda-TYLKO-do-cwu&p=6406705&viewfull=1#post6406705

Pyxis
25-03-2014, 16:37
Pewnie ze taniej... A o ile taniej?

Jaka opieke i pieniedzy? Wiesz cos o tym czy zgadujesz.... Slyszales... Czy miales?

Nie ma "uniwersalnej kwoty". Chodzi o to, ze taniej. Nie za tyle samo, nie nieco drozej, a taniej.

Majac pompe PW raczej nie olal bym chociazby okresowego jej czyszczenia. Jesli mnie pamiec nie myli chyba nawet sporo producentow wymaga takich gwarancyjnych przegldaow.

oberwatorPC
25-03-2014, 16:46
Nie ma "uniwersalnej kwoty". Chodzi o to, ze taniej. Nie za tyle samo, nie nieco drozej, a taniej.

Majac pompe PW raczej nie olal bym chociazby okresowego jej czyszczenia. Jesli mnie pamiec nie myli chyba nawet sporo producentow wymaga takich gwarancyjnych przegldaow.

Masz rację w innych krajach w kartach katalogowych są takie dopiski pod COP-em : Performance data apply to a new device with clean heat exchangers.

U nas sprytnie to wszystko pomijają.

mkm silesia
25-03-2014, 17:45
Nie ma "uniwersalnej kwoty". Chodzi o to, ze taniej. Nie za tyle samo, nie nieco drozej, a taniej.

Majac pompe PW raczej nie olal bym chociazby okresowego jej czyszczenia. Jesli mnie pamiec nie myli chyba nawet sporo producentow wymaga takich gwarancyjnych przegldaow.
Dziwne piszesz że dz poziome robić samemu to dlaczego czyszczenie nie ( po gwarancji )

jan1958
25-03-2014, 17:54
Do użytkownika mitch - jaką masz pc, bo ja jestem na etapie poszukiwań i mam już kilka ofert.

Pyxis
25-03-2014, 17:57
Dziwne piszesz że dz poziome robić samemu to dlaczego czyszczenie nie ( po gwarancji )

Nigdzie nie pisze, ze robic samemu, bo sam tez nie robilem. Samemu zorganizowac robote - to co innego.
Jesli ktos boi sie organizacji prac przy DZ, to na pewno sam nie bedzie czyscil sobie pompy PW.

mitch
25-03-2014, 20:15
Do użytkownika mitch - jaką masz pc, bo ja jestem na etapie poszukiwań i mam już kilka ofert.
Atlantic S10. Poszukaj Panasonica, może będzie tańszy.

Arturo72
25-03-2014, 22:47
Pytanie zadal mi Artur, ktory przekonuje wszem i wobec, ze G11 jest w jego przypadku OK.

Bo dla mnie jest ok :)
Podobnie jak Alfa Romeo dla mnie jest więcej niż ok ;)

wesola9
25-03-2014, 22:58
Do użytkownika mitch - jaką masz pc, bo ja jestem na etapie poszukiwań i mam już kilka ofert.

ja też zbieram oferty, na razie to szału nie ma.
na Atlantic'a ALFEA EXTENSA + 10 dostałem ofertę na 23.000 netto bez montażu.
DAIKIN'a wycenili na 28.000 brutto z montażem

czekam jeszcze na Panasonica i Samsunga chyba

moc pompy ok 8kw

Arturo72
25-03-2014, 23:13
Ale to tylko przeplacony Fiat :o
Placi sie za naklejke...
Do 20000:- jeszcze rozumiem :D

Sorry nie moglem sie powstrzymac ;)
Spoko,to podobnie jak moja G11,przepłacona G12 ;)

Alfę 156 i nowszą 159 uważam za najlepsze auta na rynku,mimo,że to F.I.A.T. :)

mkm silesia
25-03-2014, 23:32
Spoko,to podobnie jak moja G11,przepłacona G12 ;)

Alfę 156 i nowszą 159 uważam za najlepsze auta na rynku,mimo,że to F.I.A.T. :)

z włoszczyzny wolę ducati ale to dwa koła oj taki diavel .....

Arturo72
26-03-2014, 00:29
Ogrzewanie domu pompą panasonic kosztuje 2500zł (średnio rocznie)

Mnie narazie samo ogrzewanie tą pompą kosztuje 990zł i to w G11 ale być może jestem w tym niskim pułapie średniej ;)

Na forum jest już trochę na temat meetenga i jakoś specjalnych achów nie widać a wręcz przeciwnie,więcej jest ochów :)

Arturo72
26-03-2014, 00:40
Czyli masz domek pasywny :-) bo jeżeli masz "40kWh/m2/rok" to to jest konstrukcja pasywna :-)
Mylisz się,40kWh/m2/rok to daleko od konstrukcji pasywnej,jest to zwykły energooszczędny.
Chcecie wejść z meetengiem to dla mnie akceptowalną ceną,jako inwestora za tą pompę byłoby max.10tys.zł za splita a 6tys.zł za monoblocka,oczywiście dla inwestora nie mającego neta przed sobą i nie mającego żyłki negocjatora ;)

mkm silesia
26-03-2014, 01:01
A20W35 18kw A0w35 9kw A-7W35 4kw ? Panasonic 5kw przy -15 14tyś z montażem drogie te chińczyki i cieniutkie mało mocy jak potrzeba

mkm silesia
26-03-2014, 01:38
znamy te chwyty bez pompy obiegowej i bez uwzględnienia odszraniania swoja droga jaka pompa jak ma być 5m3/h przepływu bo to np wilo yunos 8(1000zł) za mała to trza by już stratosa z 8 się okaże że obiegówka połowa ceny mitinga :no:

http://allegro.pl/wilo-stratos-30-1-8-pompa-obiegowa-energoszczedna-i4013717011.html

byggmol
26-03-2014, 05:55
A i w błędzie jesteś.
Poniżej krzywa wydajności grzewczej. Patrz i się dziw jakie te Meetingi mocne i tanie!!!
250804

Pozdrawiam / Best Regards,
CNC
Marek Jankowski
Semlin 62
83-206 Kleszczewo
nip: PL 5922080435
tel. +48 516 425 266
e-mail: [email protected]
www.pompymeeting.pl

Ot co, darmowa reklama, a w regulaminie stoi jak byk, że nie wolno. Zakładaj profil płatny, albo nie prowadź takiej nachalnej agitacji.

mitch
26-03-2014, 07:32
kotłownię z pompą ciepła powietrze woda 9kW zbiornikiem buforowym 300L oraz bojlerem 300L

Dobra, wyciąłem bezczelną reklamę i zostawiłem to co mnie interesuje. Po co zbiornik buforowy i dlaczego 300 l?

Druga sprawa, wykres widziałem do -10. A co z -15. O niższą nie pytam, bo tu już większość producentów chowa głowy w piasek (tak, wiem, że niektórzy podają, generalnie żaden nie lubi się tym chwalić).

Nie pytam złośliwie, tylko z ciekawości. Fajnie, że są jakieś alternatywy, życie zweryfikuje solidność produktu.

miloszenko
26-03-2014, 07:50
A i w błędzie jesteś.
Poniżej krzywa wydajności grzewczej. Patrz i się dziw jakie te Meetingi mocne i tanie!!!


Mozna prosic na priv jakies namiary na inwestycje w okolicy Krakowa z PC Meetiga?

jbloch
26-03-2014, 13:30
A20W35 18kw A0w35 9kw A-7W35 4kw ? Panasonic 5kw przy -15 14tyś z montażem drogie te chińczyki i cieniutkie mało mocy jak potrzeba
Jakoś widziałem parę wycen panasinica 9 kw , i jakoś tam kwoty za montaż i pc były powyżej 20000 pln

zyzolek
26-03-2014, 15:18
Jakoś widziałem parę wycen panasinica 9 kw , i jakoś tam kwoty za montaż i pc były powyżej 20000 pln

Bo właśnie tak tanie są te najtańsze pompy ciepła;)
Poniżej 20kPln nie znajdziesz.

jan1958
26-03-2014, 15:25
Od początku, kiedy zacząłem planować budowę domu, byłem zdecydowany ogrzewać go i korzystać z cwu za pomocą pompy ciepła. Rozpocząłem swoje poszukiwania od gruntowych pc. Czytałem fora, wysłałem zapytania ofertowe do (chyba wszystkich) firm realizujących takie zlecenia. Po analizie kosztów wykonania i rozmowach z użytkownikami, zmieniłem opcje i zdecydowałem się na pc powietrzną. Jak napiszę dlaczego to i tak zostanę wyśmiany, zlekceważony itd. przez lobby gruntówek. JA zdecydowałem, mój cyrk, moje małpy i tyle. Mam przed sobą wydruki ofertowe firm oferujących gruntowe pc. Najtańsza oferta za całość opiewa na 42.109 zł (bez podłogówki) i w górę do prawie 70.000 za firmówkę. Nie wspominamy o konieczności, powtarzam - konieczności wykonania badań geologicznych niezależnie od rodzaju dolnego źródła, bajzlu na działce, niemożliwość swobodnej aranżacji części ogrodowej itp. Na powietrzną pc mam na tę chwilę najtańszą ofertę dobrej pompy (nie chinola) za 28.350 zł (komplet). COP'y i wydajności, a szczególnie ich spadki dotyczą każdego rodzaju pomp. W powietrznych te różnice są większe i ztym trzeba się liczyć. Ja się liczę i doskonale sobie z tego zdaję sprawę. Wybór należy do inwestora. Co do awarii, każdy typ może to spotkać, ale w przypadku powietrznej jej naprawa przysparza na pewno mniej problemów (a co jak awaria dotknie dz - strach się bać). Tyle ode mnie. ja dalej szukam i czekam na inne oferty - tylko powietrznych. Acha - Zubadana mam wycenę na 35.000 zł. ceny oczywiści są bez negocjacji. Ja będę chciał, żeby jedna firma robiła mi wszystko, to i będzie możliwość negocjacji cen.

Pyxis
26-03-2014, 16:11
Widze sporo "zabobonow" teraz od strony gruntowek (nic nie rosnie w ogrodzie, DZ sie psuje...) ;)

Jesli dobrze pamietam to ktos tu prezentowal aktualny cennik pomp gruntowych ktoregos z polskich producentow. Tam za pompe 9kW (ona ma 9kW nawet jak na dworze -30*C ;)) chcieli sporo ponizel 20 tys zl brutto (pompa z obiegowkami i naczyniami wzbiorczymi - ja za swoja 3 lata temu dalem 17tys z groszem). Dziwi mnie dlaczego najtansza oferte na gruntowa masz na 42 tyz zl. Czyzby firmy za poziome DZ do 9tki i podpiecei pompy nagle zaczely liczyc 20-22 tys zl? Zdzierusy, bo kolektor to 5-6tys zl w porywach a podpiecie tego hydra za tysiaka zrobi bez problemu. Mnie to kosztowalo 25tys zl + 2 tys zasobnik 300l a wiec w sumie 27 tys za 12,6kW. Taniej niz Twoja najtansza oferta na PW.
Albo sie tak w doopach poprzewracalo sprzedawcom, albo cos zle szukales. :)

mirek118
26-03-2014, 16:13
Widze sporo "zabobonow" teraz od strony gruntowek (nic nie rosnie w ogrodzie, DZ sie psuje...) ;)

Jesli dobrze pamietam to ktos tu prezentowal aktualny cennik pomp gruntowych ktoregos z polskich producentow. Tam za pompe 9kW (ona ma 9kW nawet jak na dworze -30*C ;)) chcieli sporo ponizel 20 tys zl brutto (pompa z obiegowkami i naczyniami wzbiorczymi - ja za swoja 3 lata temu dalem 17tys z groszem). Dziwi mnie dlaczego najtansza oferte na gruntowa masz na 42 tyz zl. Czyzby firmy za poziome DZ do 9tki i podpiecei pompy nagle zaczely liczyc 20-22 tys zl? Zdzierusy, bo kolektor to 5-6tys zl w porywach a podpiecie tego hydra za tysiaka zrobi bez problemu. Mnie to kosztowalo 25tys zl + 2 tys zasobnik 300l a wiec w sumie 27 tys za 12,6kW. Taniej niz Twoja najtansza oferta na PW.
Albo sie tak w doopach poprzewracalo sprzedawcom, albo cos zle szukales. :)

nie dziw się. tak wyglądają wyceny przed negocjacjami. sam przez to przechodziłem

jan1958
26-03-2014, 16:32
Pyxis, ja pisałem na innym forum (dotyczących gruntówek), że cenię sobie twoje zdanie i chciałbym żeby tak było dalej. Ale ja nic w swoim poście nie pisałem o "zabobonach", że nie rośnie, że się psuje. Jak dokładnie przeczytasz mój post, to piszę w nim, że popsuć nie może każda, a nie tylko gruntówka. Swoją kupiłeś 3 lata temu. ceny od tej pory się zmieniły, tak jak kursy walut. Ja podałem ceny z ofert, które dostałem (czarno na białym), a nie wymyśliłem. Myślę, że po negocjacjach byłyby one niższe, ale też i powietrznych mam nadzieję spadną jak dojdzie do konkretów. Trudno źle szukać jak na stronach producentów są formularze ofertowe. Wypełnić potrafię, a i dodatkowe, potrzebne informacje przesłałem, a także z niejedną firmą rozmawiałem telefonicznie. Tak to wygląda na dzień dzisiejszy, czy Ci się to podoba czy nie.

map78
26-03-2014, 16:40
nie dziw się. tak wyglądają wyceny przed negocjacjami. sam przez to przechodziłem

No, ale jak ktoś woła 42tys. to do 30tys. raczej nie zejdzie nawet po najcięższych negocjacjach;)
Ja jak chciałem robić odwierty to najtańszą ofertę dostałem 51tys. też z jakąś polską Nateo, a że żelazny limit gotówki miałem 40tys. to nawet się nie pytałem czy za tyle zrobią:rolleyes:

zieli
26-03-2014, 20:58
Ja jak chciałem robić odwierty to najtańszą ofertę dostałem 51tys. też z jakąś polską Nateo, a że żelazny limit gotówki miałem 40tys. to nawet się nie pytałem czy za tyle zrobią:rolleyes:

Swego czasu tez stałem przed wyborem powietrzna czy gruntowa wybrałem ta druga i dostałem oferte na gruntowa z odwiertami duuuzo ponizej Twojego limitu wiec napewno można znalezc gruntowa w przyzwoitej cenie.

Vld
26-03-2014, 21:30
Swego czasu tez stałem przed wyborem powietrzna czy gruntowa wybrałem ta druga i dostałem oferte na gruntowa z odwiertami duuuzo ponizej Twojego limitu wiec napewno można znalezc gruntowa w przyzwoitej cenie.

Reklama na forum była punktem umowy?

mkm silesia
26-03-2014, 21:40
Jak Ty już coś palniesz.....

to mi się nawet tłumaczyć nie chce.

Pompa ma 18kW latem gdy jest 20C na zewnątrz i tylko wtedy jest potrzebny wysoki przepływ.
A w związku z tym że latem pompa dzięki obsłudze zaworu 3 drogowego chodzi tylko na wodę użytkową to mamy tylko mały obieg wody do bojlera i w takim wypadku wystarcza pompa np. Grundfos 25/60/180 lub 25/80/180 zależnie od długości obiegu.

Przy samej funkcji chłodzenia latem pompa 25/60/180 lub 25/80/180 też jest wystarczająca, zależnie oczywiście od wielkości budynku.
Oczywiście jak ładujemy do bufora za ścianą to czego w ogóle chyba nie przewidziałeś to uzyskać około 5m3/h można bez problemu małą markową pompą obiegową.

Jak masz więcej pytań to pytaj będę powoli rozwiewał Twoje wątpliwości i stwierdzisz może że jest jednak coś poza Panasonikiem którego uwielbiasz i lobbujesz.


Pozdrawiam,
Marek Jankowski

sam zacząłeś porównywać do panasonica więc się odnoszę możemy do daikina albo technibela albo co tam jeszcze

zieli
26-03-2014, 21:42
Reklama na forum była punktem umowy?
Oczywiscie
A Ciebie nie ma kto reklamowac ?

Vld
26-03-2014, 21:43
Jak Ty już coś palniesz.....

to mi się nawet tłumaczyć nie chce.

Pompa ma 18kW latem gdy jest 20C na zewnątrz i tylko wtedy jest potrzebny wysoki przepływ.
A w związku z tym że latem pompa dzięki obsłudze zaworu 3 drogowego chodzi tylko na wodę użytkową to mamy tylko mały obieg wody do bojlera i w takim wypadku wystarcza pompa np. Grundfos 25/60/180 lub 25/80/180 zależnie od długości obiegu.
i
Opisz trochę dokładniej. Jak pompą 18 kW naładować zasobnik CWU



Oczywiscie
A Ciebie nie ma kto reklamowac ?
ja sam sobie reklamą

mkm silesia
26-03-2014, 21:54
Tak sobie czytam i widzę że chyba za dużo to tych montaży nie masz, skoro od stycznia zeszłego roku klepiesz i masz ponad 1109 postów.
Wychodzi mi że piątek świątek niedziela jedziesz po 3 dziennie.A tu jeszcze trzeba się wczytać jaki wątek akurat jest.
A czasem chyba masz jakieś montaże prawda?

Pozdrawiam,
Marek Jankowski

Ps. Zazdroszczę czasu.... ja tyle nie mam. Patrzę jeszcze na godziny w których dajesz posty... no ja w tych godzinach pracuję :-)

no ale się nie obrażaj heehehe

czasem przy śniadanku z telefonu na budowie coś napisze jest o czym gadać z chłopakami przy budowlanym grilu ale teraz siedzę w domu l4 dopiero jutro kierat

odpowiesz mi czy te cop zawierają pompę obiegowa i odszranianie ?
rozumiem że pompa obiegowa to osobny element do zakupienia i podłączenia?
montaży mam tyle żeby z tego spokojnie żyć a co najważniejsze nie tracę czasu na reklamacje jeżdżenie po 300km w celu montażu mitinga robię tylko u siebie Górny Śląsk

map78
26-03-2014, 22:10
Swego czasu tez stałem przed wyborem powietrzna czy gruntowa wybrałem ta druga i dostałem oferte na gruntowa z odwiertami duuuzo ponizej Twojego limitu wiec napewno można znalezc gruntowa w przyzwoitej cenie.

Szczerze mówiąc to nie znam firmy Wihajster, więc i do niej zapytania ofertowego nie wysyłałem;) A poza tym nie wspomniałem, że w tym limicie zawierało się również wymiana grzejników na klimakonwektory, bo jakoś nie specjalnie wyobrażam sobie efektywną współpracę PCi z kalafiorkami, także na samą pompkę limit wynosił 30tys.

zieli
26-03-2014, 22:14
ja sam sobie reklamą
I chwała Ci za to :)
I jesten przekonany ze "On" tez nie potrzebuje reklamy z mojej strony .

zieli
26-03-2014, 22:20
Szczerze mówiąc to nie znam firmy Wihajster, więc i do niej zapytania ofertowego nie wysyłałem;) A poza tym nie wspomniałem, że w tym limicie zawierało się również wymiana grzejników na klimakonwektory, bo jakoś nie specjalnie wyobrażam sobie efektywną współpracę PCi z kalafiorkami, także na samą pompkę limit wynosił 30tys.

Chodziło mi tylko o to ze jest to mozliwe :)
A czy ktos dokona takiego czy innego wyboru nie moja broszka;)

map78
26-03-2014, 22:35
Chodziło mi tylko o to ze jest to mozliwe :)

Tego nie przeczę. Odwierty 20tys, pompka Meeting 5tys, instalacja 3tys i już jesteśmy poniżej limitu;)
Kwota którą podałem odnosiła się do ofert powiedzmy "uznanych" na rynku producentów. Doskonale zdaję sobie sprawę, że chińszczyznę, czy samoróbki można nabyć za połowę tej ceny, ale nie każdy chce tak zaryzykować.

zieli
26-03-2014, 23:18
Doskonale zdaję sobie sprawę, że chińszczyznę, czy samoróbki można nabyć za połowę tej ceny, ale nie każdy chce tak zaryzykować.
Czy ryzyko? według mnie żadne ale każdy indywidualnie musi to ocenić :)

misq
27-03-2014, 06:08
Dostałem pierwszą wycenę na pompę ciepła do naszego domu.
Instalator dobrał ją na podstawie doświadczenia i podanych przeze mnie danych planowanego domu (nie mam jeszcze wykonanego OZC).
Zaproponował pompę Atlantic Extensa 10kW (dom 140m2). Całą kotłownię na gotowo wycenił 32200 zł (w tym pompa, zestaw cwu, grzałki, zasobnik 300l, osprzęt, podłączenie i uruchomienie), wszystko na produktach Atlantica.

Czy to dobra oferta? Powiem szczerze, że spodziewałem się "trochę" niższej ceny... :rolleyes:

jan1958
27-03-2014, 06:59
[QUOTE=misq;6424750]Dostałem pierwszą wycenę na pompę ciepła do naszego domu.
Instalator dobrał ją na podstawie doświadczenia i podanych przeze mnie danych planowanego domu (nie mam jeszcze wykonanego OZC).
Zaproponował pompę Atlantic Extensa 10kW (dom 140m2). Całą kotłownię na gotowo wycenił 32200 zł (w tym pompa, zestaw cwu, grzałki, zasobnik 300l, osprzęt, podłączenie i uruchomienie), wszystko na produktach Atlantica.

Czy to dobra oferta? Powiem szczerze, że spodziewałem się "trochę" niższej ceny...


Ja jak już pisałem mam najtańszą ofertę za ok. 28.000. Myślę, ż 32200 na gotowo nie jest źle, no i jeszcze zostały negocjacje. Acha, Pamie Marekjank - dziękuję za ofertę, ale nie jestem zainteresowany. Misq - jak możesz napisz z jakij firmy masz ofertę.

jan1958
27-03-2014, 07:51
A powiesz dlaczego?
:)

Bo wybrałem inną firmę. Taki miałem kaprys.

jan1958
27-03-2014, 08:49
Sorry. Wybrałem pompę sprawdzoną w działaniu, po wielu rozmowach i porównaniach, mieszczącą się w założonym budżecie, firma blisko realizacji inwestycji i z kompleksowym wykonaniem.

map78
27-03-2014, 08:54
Dostałem pierwszą wycenę na pompę ciepła do naszego domu.
Instalator dobrał ją na podstawie doświadczenia i podanych przeze mnie danych planowanego domu (nie mam jeszcze wykonanego OZC).
Zaproponował pompę Atlantic Extensa 10kW (dom 140m2). Całą kotłownię na gotowo wycenił 32200 zł (w tym pompa, zestaw cwu, grzałki, zasobnik 300l, osprzęt, podłączenie i uruchomienie), wszystko na produktach Atlantica.

Czy to dobra oferta? Powiem szczerze, że spodziewałem się "trochę" niższej ceny... :rolleyes:

Atlantic to bardzo dobra pompa, ale 32000 to trochę drogo. Do takiego domu instalacja nie powinna przekroczyć 25000. Poproś o szczegółowa wycenę każdego elementu, bo może okazać się, że na czymś chcą przyciąć. Popatrz też na ofertę Panasonic, bo jest trochę tańszy od Atlantica i ma wszystko w zestawie, a w Atlanticu wiele rzeczy jest w opcji. Pozdrawiam

map78
27-03-2014, 08:56
Sorry. Wybrałem pompę sprawdzoną w działaniu, po wielu rozmowach i porównaniach, mieszczącą się w założonym budżecie, firma blisko realizacji inwestycji i z kompleksowym wykonaniem.

To się pochwal, co wybrałeś:rolleyes: Poddamy konstruktywnej krytyce;)

Tomaszs131
27-03-2014, 10:00
Dostałem pierwszą wycenę na pompę ciepła do naszego domu.
Instalator dobrał ją na podstawie doświadczenia i podanych przeze mnie danych planowanego domu (nie mam jeszcze wykonanego OZC).
Zaproponował pompę Atlantic Extensa 10kW (dom 140m2). Całą kotłownię na gotowo wycenił 32200 zł (w tym pompa, zestaw cwu, grzałki, zasobnik 300l, osprzęt, podłączenie i uruchomienie), wszystko na produktach Atlantica.

Czy to dobra oferta? Powiem szczerze, że spodziewałem się "trochę" niższej ceny... :rolleyes:
Musisz sprawdzic jakiej powierzchni wezownica jest w zasobniku Atlantica?
Nie wiem jak teraz ale dawniej sprzedawali zasobniki ze smiesznie malym wyminnikiem.
Poszukaj zbiornika dedykowanego do pompy o max powierzchi wezownicy.
W ten sposob unikniesz taktowania pompy w przyszlosci.

malux20
27-03-2014, 10:29
Musisz sprawdzic jakiej powierzchni wezownica jest w zasobniku Atlantica?
Nie wiem jak teraz ale dawniej sprzedawali zasobniki ze smiesznie malym wyminnikiem.
Poszukaj zbiornika dedykowanego do pompy o max powierzchi wezownicy.
W ten sposob unikniesz taktowania pompy w przyszlosci.
ja miałem trochę problemu z cwh fs 300litrów-powodem była wadliwa obiegówka- po wymianie na taką z modulacją jest już wszystko ok
ale faktycznie takie niuanse warto wymacać

Rotan
27-03-2014, 10:34
Dostałem pierwszą wycenę na pompę ciepła do naszego domu.
Instalator dobrał ją na podstawie doświadczenia i podanych przeze mnie danych planowanego domu (nie mam jeszcze wykonanego OZC).
Zaproponował pompę Atlantic Extensa 10kW (dom 140m2). Całą kotłownię na gotowo wycenił 32200 zł (w tym pompa, zestaw cwu, grzałki, zasobnik 300l, osprzęt, podłączenie i uruchomienie), wszystko na produktach Atlantica.

Czy to dobra oferta? Powiem szczerze, że spodziewałem się "trochę" niższej ceny... :rolleyes:

Sprawdź tu:
http://www.klima-tech.biz/cenniki/Atlantic.pdf

map78
27-03-2014, 10:42
Sprawdź tu:
http://www.klima-tech.biz/cenniki/Atlantic.pdf

Tak jak mówiłem - u Atlantica wszystko jest w opcji. Jak po doliczać te wszystkie zestawy to ten Atlantic 10kW wyjdzie tyle co T-Cap z najwyższej półki (wszystkomający) łącznie ze sterowaniem przez internet:yes:
Zbiornik CWU też nie powala - wymiennik 2,5m2 za prawie 5tys:eek: Galmet Maxi ma 3,8m2 za 3tys. i na pewno nie będzie taktował:)

malux20
27-03-2014, 10:48
map -zgadzam sięże warto wszystko porównać
ale z tymi cenami to wiem z własnego doświadczenia np w atlant. jest lepiej
ho ho zasobnik za 5 tyś? to pewnie od janukowicza z jego letniska.

dopiszę jeszcze jedną rzecz
jeżeli ktoś tak czy siak będzie stawiał kominek- to brać powietrzną - przynajmniej ten kominek będz\ie miał jakiś minimalny sens

malux20
27-03-2014, 10:52
map -zgadzam sięże warto wszystko porównać
ale z tymi cenami to wiem z własnego doświadczenia np w atlant. jest lepiej
ho ho zasobnik za 5 tyś? to pewnie od janukowicza z jego letniska.

dopiszę jeszcze jedną rzecz
jeżeli ktoś tak czy siak będzie stawiał kominek- to brać powietrzną - przynajmniej ten kominek będz\ie miał jakiś minimalny sens

dla osób zastanawiających się nad sensem powietrznej
mam 123m2 [temp trochę głupkowate 23-25]
od 1 września do do 1 maja zużyje 2200kwh na co i cwu+ 1 m3 drewna
te 8 miesięcy łącznie z drewnem zmieszcze w 1000zł
według duonowych stawek byłoby około 750 zł łącznie z kominkiem
jak za 8 miesięcy to ok wszystko

może i moja pompa ma cop 2 ale z obserwacji forumowych wychodzi na to że pompa daje mi oszczędność 5000 kwh rocznie- czyli w okolicach 2 tyś zł rocznie ja jestem zadowolony z tego wyniku

map78
27-03-2014, 11:02
dla osób zastanawiających się nad sensem powietrznej
mam 123m2 [temp trochę głupkowate 23-25]
od 1 września do do 1 maja zużyje 2200kwh na co i cwu+ 1 m3 drewna
te 8 miesięcy łącznie z drewnem zmieszcze w 1000zł
według duonowych stawek byłoby około 750 zł łącznie z kominkiem
jak za 8 miesięcy to ok wszystko

To ja tylko dla potwierdzenia:)
Dom 190m2 (średnio/słabo ocieplony), temp 23st
Analogiczny okres zamknę w 4300kWh na CO i CWU +8szczap drewna (2x palone w kominku)
Kwotowo - to zależy jak kto liczy:) - mi wychodzi koło 1900zł, ale kreatywnie może być taniej:D

jan1958
27-03-2014, 11:20
To się pochwal, co wybrałeś:rolleyes: Poddamy konstruktywnej krytyce;)

Już podaję: miałem już wybranego P T-CUP 9 kW za 26.000 brutto komplet, bez podłogówki z Galmetem Maxi 300l w cenie. Acha, pytanie: brać jednofazową czy 3-fazową? Ale dzisiaj rozmawiałe z przedstawicielem DeDietrich i po rozmowach cena za 11 kW Alezio z dedykowanym zbiornikiem cwu 220l też 26.000 i podejrzewam, że jeszcze coś obniżą. Tyle na dziś, ale jeszcze czekam na oferty Daikina, Tishiby i Atlantica.

malux20
27-03-2014, 11:23
MAP - na ile szacujesz ewentualne oszczędności przy zejściu na 20-21 stop jakieś 15-20 %?

Liwko
27-03-2014, 11:31
MAP - na ile szacujesz ewentualne oszczędności przy zejściu na 20-21 stop jakieś 15-20 %?

1 stopień to około 6%

map78
27-03-2014, 12:04
Już podaję: miałem już wybranego P T-CUP 9 kW za 26.000 brutto komplet, bez podłogówki z Galmetem Maxi 300l w cenie. Acha, pytanie: brać jednofazową czy 3-fazową?

No, to jest pytanie rzeka:) Wycenę masz zapewne na 1-fazową, bo 3-fazowa jest 4-5tys. droższa. Niby nie ma między nimi dużych różnic, a parametry maja dokładnie te same to coś w tym musi być, że jest aż o tyle droższa tylko co:o
A tak a propos Janie ja na twoim miejscu wziąłbym nie T-Cap'a, bo on jest za mocny nawet na mój dom, a 3-fazową panasonic serii F 9kW - tak na moje oko na Twój domek będzie akuratna i kosztuje tylko 17000zł, a parametry ma nieznacznie słabsze od T-Cap, a jest 3-fazowa. Jak do tego dodasz Galmet Maxi, który jest obecnie najlepszym zbiornikiem CWU w relacji parametry/cena za 3tys. to nie ma chu... żebyś się ze wszystkim w 25tys nie zmieścił:) Pozdrawiam

map78
27-03-2014, 12:10
MAP - na ile szacujesz ewentualne oszczędności przy zejściu na 20-21 stop jakieś 15-20 %?

Nie mam pojęcia, ale u mnie w domu nie ma prawa spaść poniżej 22st, bo jest bunt mieszkańców:) 23st to optymalna temperatura dla nas żeby sobie spokojnie na gaciach pomykać po chałupce:) W sypialniach mam klimakonwektory, więc tam se każdy może ustawić jak chce - my z żoną w sypialni mamy 22st i śpi się OK

jan1958
27-03-2014, 12:18
No, to jest pytanie rzeka:) Wycenę masz zapewne na 1-fazową, bo 3-fazowa jest 4-5tys. droższa. Niby nie ma między nimi dużych różnic, a parametry maja dokładnie te same to coś w tym musi być, że jest aż o tyle droższa tylko co:o
A tak a propos Janie ja na twoim miejscu wziąłbym nie T-Cap'a, bo on jest za mocny nawet na mój dom, a 3-fazową panasonic serii F 9kW - tak na moje oko na Twój domek będzie akuratna i kosztuje tylko 17000zł, a parametry ma nieznacznie słabsze od T-Cap, a jest 3-fazowa. Jak do tego dodasz Galmet Maxi, który jest obecnie najlepszym zbiornikiem CWU w relacji parametry/cena za 3tys. to nie ma chu... żebyś się ze wszystkim w 25tys nie zmieścił:) Pozdrawiam

I to jest argument. Dzięki. A co myślisz o tej od DeDietrich'a?

map78
27-03-2014, 12:44
I to jest argument. Dzięki. A co myślisz o tej od DeDietrich'a?

Nie znam. Nie wypowiadam się:)
Najbardziej "przestudiowałem" Nibe, Panasonic, Atlantic i NTS - z tych mogę śmiało polecić Panasonic i Atlantic, ze wskazaniem na Panasonic bo jest tańszy:)

misq
27-03-2014, 15:39
Jakos super atrakcyjnie sie nie wydaje...
Sa przyklady na fm ofert 20% nizszych...
Ale moze to tez zalezec od zakresu prac przy montazu.
Porownaj z cenami P & D
:)

Nie wiem jaki może być zakres prac przy montażu - podłączenie pompy na gotowo :) Mam to zapisane jako podłączenie elektryczne, chłodnicze i hydrauliczne oraz uruchomienie.




Ja jak już pisałem mam najtańszą ofertę za ok. 28.000. Myślę, ż 32200 na gotowo nie jest źle, no i jeszcze zostały negocjacje. Acha, Pamie Marekjank - dziękuję za ofertę, ale nie jestem zainteresowany. Misq - jak możesz napisz z jakij firmy masz ofertę.

Mam nadzieję, że po obliczeniach OZC uda się zmienić pompę z 10kW na 8kW (koszt 3500 zł w dół), poza tym montaż mógłby być w okresie "martwym" - wiosennym więc mam nadzieję na rabaty z tego wzlęgu. Oferta jest z SG-TERM z Białegostoku - jeden z 3 dystrybutorów Atlantica w moim województwie.


Atlantic to bardzo dobra pompa, ale 32000 to trochę drogo. Do takiego domu instalacja nie powinna przekroczyć 25000. Poproś o szczegółowa wycenę każdego elementu, bo może okazać się, że na czymś chcą przyciąć. Popatrz też na ofertę Panasonic, bo jest trochę tańszy od Atlantica i ma wszystko w zestawie, a w Atlanticu wiele rzeczy jest w opcji. Pozdrawiam

Cenę mam tak skalkulowaną:

- Pompa Extensa+ 10kW 23600,00
- Zestaw CWU (zawór 3-drogowy z siłownikiem, sonda temperatury, konektory przyłączeniowe) 700,00
- Grzałki 6 kW (zestaw grzałek 2 x 3000W) 1100,00
- Zasobnik Atlantic CWH FS 300 l (moc wymiennika 49 kW, pow. wymiennika 1,26 m2, pojemność wymiennika 9,4 l) 2300,00
- Osprzęt 2000,00
- Podłączenie elektryczne, chłodnicze, hydrauliczne - 2000,00
- Uruchomienie - 500,00


Musisz sprawdzic jakiej powierzchni wezownica jest w zasobniku Atlantica?
Nie wiem jak teraz ale dawniej sprzedawali zasobniki ze smiesznie malym wyminnikiem.
Poszukaj zbiornika dedykowanego do pompy o max powierzchi wezownicy.
W ten sposob unikniesz taktowania pompy w przyszlosci.

Powierzchnia wymiennika to 1,26 m2 - czy to mało? Muszę przyznać, że nie orientuje się jaki to ma wpływ na użytkowanie całego układu.

plusfoto
27-03-2014, 16:18
Odpuść sobie ten zasobnik. Taka pow. wymiany to proszenie się o kłopoty. Grzałki jeśli koniecznie chcesz to bierz ale ja bym sobie odpuścił
Tu masz to co ci potrzeba
http://www.galmet.com.pl/pl/products/view/22-wymienniki_cwu_pionowe_do_pomp_ciepla

map78
27-03-2014, 16:22
Nie wiem jaki może być zakres prac przy montażu - podłączenie pompy na gotowo :) Mam to zapisane jako podłączenie elektryczne, chłodnicze i hydrauliczne oraz uruchomienie.

Cenę mam tak skalkulowaną:

- Pompa Extensa+ 10kW 23600,00
- Zestaw CWU (zawór 3-drogowy z siłownikiem, sonda temperatury, konektory przyłączeniowe) 700,00
- Grzałki 6 kW (zestaw grzałek 2 x 3000W) 1100,00
- Zasobnik Atlantic CWH FS 300 l (moc wymiennika 49 kW, pow. wymiennika 1,26 m2, pojemność wymiennika 9,4 l) 2300,00
- Osprzęt 2000,00
- Podłączenie elektryczne, chłodnicze, hydrauliczne - 2000,00
- Uruchomienie - 500,00
Powierzchnia wymiennika to 1,26 m2 - czy to mało? Muszę przyznać, że nie orientuje się jaki to ma wpływ na użytkowanie całego układu.

Cena za pompę jest z katalogu, bez żadnego rabatu, ktoś tam wcześniej wstawił cennik z rabatem 20% i ta sama pompa kosztowała już 20tys. co i tak jest za drogo. Pisałem już wcześniej Janowi, że za około 17tys. zł można kupić Panasonic 9kW o porównywalnych parametrach, która dodatkowo grzałkę i zawór 3d do CWU ma już w zestawie, więc odpada kolejne 1800zł.
Zasobnik z wężownicą 1,26m2 to nieporozumienie. Nie oszczędzaj na tym bo nie będziesz zadowolony:no: Ja mam wężownicę 3,8m2 i zasobnik 300l w największe mrozy zagrzewam do 50st w 45min - u Ciebie może to zająć 2 godziny - a podgrzewanie CWU to najbardziej prądożerny proces.
Sama robocizna ciężko powiedzieć - można potargować, ale i te 4500 nie jest źle:) - wszak ludzie tez muszą coś zarobić.

mitch
27-03-2014, 19:20
- Pompa Extensa+ 10kW 23600,00
- Zestaw CWU (zawór 3-drogowy z siłownikiem, sonda temperatury, konektory przyłączeniowe) 700,00
- Grzałki 6 kW (zestaw grzałek 2 x 3000W) 1100,00
- Zasobnik Atlantic CWH FS 300 l (moc wymiennika 49 kW, pow. wymiennika 1,26 m2, pojemność wymiennika 9,4 l) 2300,00
- Osprzęt 2000,00
- Podłączenie elektryczne, chłodnicze, hydrauliczne - 2000,00
- Uruchomienie - 500,00
Powierzchnia wymiennika to 1,26 m2 - czy to mało? Muszę przyznać, że nie orientuje się jaki to ma wpływ na użytkowanie całego układu.

To teraz pytanie, co się kryje pod słowem "osprzęt"? W sensie, co prócz zamontowania samej PC mają zrobić? Zawór bezpieczeństwa, reduktor ciśnienia, naczynie wzbiorcze, śrubunki wszędzie? Czy coś jeszcze? 2500 za uruchomienie to nie najtaniej, z drugiej strony nikt nic za darmo nie zrobi, a odpalenie pompy to nie jest 2 h roboty..

Co do ceny samej pompy - nie powala. Tak naprawdę to jest chyba standardowa, wyjściowa cena. Ja wiem, że Atlantic (panasonic też) podniósł ceny, ale raczej z tej ceny można jeszcze zejść.

Jaki dostaniesz sterownik? T55 czy T75 (watpię).

Zasobnik... Taki właśnie mam i prawdę mówiąc nie jestem za bardzo z niego zadowolony. Jasne, działa, grzeje wodę. Ale faktycznie wężownica jest za mała, a położenie czujnika temperatury jest na tyle idiotyczne, że po zagrzaniu do 45 stopni po jednym prysznicu potrafi pokazać na wyświetlaczu jakieś 18-24 stopnie. Woda wtedy jest nadal bardzo gorąca. Potrafi się pokazać temperatura 10 stopni, w momencie gdy woda jest jeszcze bardzo ciepła. W takich warunkach jakiekolwiek sensowne ustawienie histerezy i ogólnie grzania CWU jest praktycznie niemożliwe.

Skorzystaj z mojej dobrej rady, odpuść sobie zbiornik Atlantica i tak jak napisał plusfoto weź galmeta. Ja teraz tak bym zrobił. Podłączenie hydrauliczne takie same, więc nie powinni wziąć więcej kasy za taką samą robotę.

Warto wydać te 250 pln (czy coś koło tego) na ten patent do chłodzenia pasywnego. To nie jest duża kwota, rozwiązanie ma minusy (zimna podłoga), ale naprawdę działa. Jeśli nie planujesz montażu klimy, warto to kupić.

Poza tym, jak wygląda oferta na panasonica?

Tomaszs131
27-03-2014, 19:57
misq przedmowcy maja racje powierzchnia wezownicy ma znaczenie. Odpusc sobie zbiornik Atlantica.

agraf
28-03-2014, 06:39
A co sądzicie Panowie o zbiorniku Atlantica PECS PAC 300L pow.wymiennika to 3,4 m2.Cena katalogowo dość wysoka.

mitch
28-03-2014, 07:22
A co sądzicie Panowie o zbiorniku Atlantica PECS PAC 300L pow.wymiennika to 3,4 m2.Cena katalogowo dość wysoka.
Dość wysoka to mało powiedziane. Poza tym, we wszystkich materiałach podają nie 3,4 m2 tylko 2,5 m2. Tak czy inaczej, znacząco odstaje od Galmeta Maxi zarówno cenowo jak i parametrami. Ja do tej pory pluję sobie w brodę, że nie dorzuciłem paru stówek i nie kupiłem Maxi zamiast CWH FS 300.

zyzolek
28-03-2014, 11:44
Zasobnik... Taki właśnie mam i prawdę mówiąc nie jestem za bardzo z niego zadowolony. Jasne, działa, grzeje wodę. Ale faktycznie wężownica jest za mała, a położenie czujnika temperatury jest na tyle idiotyczne, że po zagrzaniu do 45 stopni po jednym prysznicu potrafi pokazać na wyświetlaczu jakieś 18-24 stopnie. Woda wtedy jest nadal bardzo gorąca. Potrafi się pokazać temperatura 10 stopni, w momencie gdy woda jest jeszcze bardzo ciepła. W takich warunkach jakiekolwiek sensowne ustawienie histerezy i ogólnie grzania CWU jest praktycznie niemożliwe.

Skorzystaj z mojej dobrej rady, odpuść sobie zbiornik Atlantica i tak jak napisał plusfoto weź galmeta. Ja teraz tak bym zrobił. Podłączenie hydrauliczne takie same, więc nie powinni wziąć więcej kasy za taką samą robotę.


Niestety Galmet ma ten sam problem z miejscem na czujnik tempCWU. Wężownica jest OK, ale w trybie grzania czujnik pokazuje raczej temperaturę wężownicy, a nie CWU. A zaś po jednym krótkim prysznicu pokazuje temperaturę dolnej części zbiornika 18 st. Jak się włączy cyrkulację to dziwnym trafem podnosi się do 30st. To chyba taki mankament pionowych zasobników.

ferrit
28-03-2014, 12:31
Niestety Galmet ma ten sam problem z miejscem na czujnik tempCWU. Wężownica jest OK, ale w trybie grzania czujnik pokazuje raczej temperaturę wężownicy, a nie CWU. A zaś po jednym krótkim prysznicu pokazuje temperaturę dolnej części zbiornika 18 st. Jak się włączy cyrkulację to dziwnym trafem podnosi się do 30st. To chyba taki mankament pionowych zasobników.
Ja mam włożony czujnik temp w górny otwór a ten ich oryginalny wyjąłem. Teraz interesuje mnie temp wody na górze zasobnika jaką potrzebuję a nie jaka mi napływa i schładza zasobnik od dołu.

zyzolek
28-03-2014, 12:41
Ja mam włożony czujnik temp w górny otwór a ten ich oryginalny wyjąłem. Teraz interesuje mnie temp wody na górze zasobnika jaką potrzebuję a nie jaka mi napływa i schładza zasobnik od dołu.

Też tak zrobiłem, ale musiałem śrubokrętem rozpruć część izolacji i dałem węższy czujnik.

map78
28-03-2014, 12:54
Też tak zrobiłem, ale musiałem śrubokrętem rozpruć część izolacji i dałem węższy czujnik.

Zyzolek kupiłeś Galmet Maxi do wungla:o:confused:

Vld
28-03-2014, 13:00
Zyzolek kupiłeś Galmet Maxi do wungla:o:confused:

Zyzolek myśli przyszlosciowlo :)

map78
28-03-2014, 13:50
Zyzolek myśli przyszlosciowlo :)

Nie wiem wtedy dlaczego wychwala tak na wszystkich wątkach tego eko-śmierdziela:lol2:

A propos. U mnie problem z czujnikiem temperatury nie występuje - pewnie dlatego, że używam cyrkulacji prawie non stop i takie podejrzewam były założenia konstruktorów, bo czujnik temp jest tuż pod cyrkulacją. Różnica między wskazaniami z czujnika a termometrem na zasobniku to max 2st, a żeby temp spadła o 10st to musiałbym wannę nalać:). Pozdrawiam

Vld
28-03-2014, 14:28
Jak w posiedzeniu "każda sroczka ..."
A ze tak interesuje się tematem, jedynie świadczy, że wie co dobre ;)

misq
28-03-2014, 19:15
Dziś dostałem kolejna ofertę na pompę ciepła, wydaje się być ciekawsze niż poprzednia:

I WARIANT

Daikin Altherma LT ERLQ008CV3 / EHVH08S26C9W - Moc nominalna 8kW; zbiornik 260L zintegrowany w jednostce wewnętrznej - 25500 zł

II WARIANT

Daikin-ROTEX-HPSUcompact508 - Moc nominalna 8kW; jednostka wewnętrzna zabudowana na zbiorniku 500L ,cwu higieniczny przepływ - 26000 zł

Czy taka oferta jest ok czy mimo wszystko warto jednak wziąć pompę bez wbudowanego zasobnika i dokooptować do niej zasobnik Galmeta, którego wszyscy polecają?

Na czym polega "higieniczny przepływ" i czy warto pochylać się nad ofertą na sprzęcie firmy ROTEX?

map78
28-03-2014, 20:53
Dziś dostałem kolejna ofertę na pompę ciepła, wydaje się być ciekawsze niż poprzednia:

I WARIANT

Daikin Altherma LT ERLQ008CV3 / EHVH08S26C9W - Moc nominalna 8kW; zbiornik 260L zintegrowany w jednostce wewnętrznej - 25500 zł

Ja osobiście wziąłbym hydrobox bez zbiornika np EHBH08C3V i do tego ten Galmet Maxi - powinno być jakieś 1500zł taniej i pewniej, choćby w przypadku awarii któregoś z elementów. A tak w ogóle to jednak bym się jeszcze przyjrzał Panasowi 9kW w wersji 3-fazowej. Cenowo wyjdzie podobnie,a moim zdaniem lepiej mieć 3 fazy, choćby z uwagi na mniejsze obciążenie sieci domowej.


II WARIANT

Daikin-ROTEX-HPSUcompact508 - Moc nominalna 8kW; jednostka wewnętrzna zabudowana na zbiorniku 500L ,cwu higieniczny przepływ - 26000 zł

Wygląda dość ciekawie, choć będzie to swego rodzaju proteza, gdyż to zbiornik biwalenty - jeśli nie masz solarów, to pewnie trzeba będzie spiąć oba wymienniki i wtedy powierzchnia wymiany będzie 4,2m - to z kolei trochę więcej od Maxi 300l, ale tu powinniśmy porównywać do Maxi 500l, a ten ma 6m2 - czyli znowu lepiej;) Pozdrawiam i życzę podjęcia mądrych decyzji.

szukaj
28-03-2014, 21:29
Ciekawą ofertę miałem na toshibe za całość 8kW pompa + zbiornik + montaż i wszystko razem dostałem 24185zł.

Arturo72
28-03-2014, 21:43
Szukajcie i negocjujcie ;)
Widzę,że zainteresowanie jest pompkami w okolicach 8-10kW,wg mnie warto zainteresować się Panasem serią F,map już o tym wspominał.
Poniżej przykładowa oferta od firmy jaką jakiś czas temu dostałem jak rzuciłem zapytanie dla kolegi kablarza Lobo a firma z jego okolicy.
Namiary na firmę,pierwszą lepszą pobrałem ze strony Panasonic Polska:
251691

asolt
28-03-2014, 22:56
Wygląda dość ciekawie, choć będzie to swego rodzaju proteza, gdyż to zbiornik biwalenty - jeśli nie masz solarów, to pewnie trzeba będzie spiąć oba wymienniki i wtedy powierzchnia wymiany będzie 4,2m - to z kolei trochę więcej od Maxi 300l, ale tu powinniśmy porównywać do Maxi 500l, a ten ma 6m2 - czyli znowu lepiej;) Pozdrawiam i życzę podjęcia mądrych decyzji.

Jaka proteza?, jest to normalny bufor z przepływową wezownicą cwu o powierzchni 6 m2, nic nie trzeba spinac tylko dokładnie czytac dtr, do tego jest jeszcze wezownica solarna o pow. 1,7 m2. Cóz trzeba więcej. Rotex to firma niemiecka przejęta przez Daikina i z podzespołami Daikina.
Wszystkie parametry tej pompy:
http://cdn2.pb.smcloud.net/t/files/c6/2a/23/dbce01eaf0/rotex-hpsu-compact-instrukcja-instalacji-i-obslugi.pdf

Arturo72
28-03-2014, 23:10
Jaka proteza?
Pompy ciepła mają taką przypadłość,że największą sprawność posiadają przy grzaniu z niskimi temperaturami.
Być może nie do końca rozumiem ale,jeśli w ofercie jest bufor ciepła o tak dużej pojemności to nie sądzę,że będzie grzany do temp.30-35st.C tylko znacznie większej a wtedy COP spada i to znacznie.
500l na cwu to trochę za dużo,nawet dla mnie,chyba,że rodzina 6 osób ;)

map78
28-03-2014, 23:46
Jaka proteza?, jest to normalny bufor z przepływową wezownicą cwu o powierzchni 6 m2, nic nie trzeba spinac tylko dokładnie czytac dtr, do tego jest jeszcze wezownica solarna o pow. 1,7 m2. Cóz trzeba więcej. Rotex to firma niemiecka przejęta przez Daikina i z podzespołami Daikina.
Wszystkie parametry tej pompy:
http://cdn2.pb.smcloud.net/t/files/c6/2a/23/dbce01eaf0/rotex-hpsu-compact-instrukcja-instalacji-i-obslugi.pdf

Dzięki za dtr. Poczytałem:yes: Byłbym jednak daleki od polecania komuś takich rozwiązań, szczególnie w Polsce, gdzie bazujemy na prądzie dwutaryfowym.
https://imagizer.imageshack.us/v2/537x461q90/42/1mhf.jpg
W praktyce oznacza to, że urządzenie musi pracować non stop, lub każde uruchomienie odbywa się przy pomocy grzałki. W naszych realiach bez sensu.

mitch
29-03-2014, 07:32
Pompy ciepła mają taką przypadłość,że największą sprawność posiadają przy grzaniu z niskimi temperaturami.
Być może nie do końca rozumiem ale,jeśli w ofercie jest bufor ciepła o tak dużej pojemności to nie sądzę,że będzie grzany do temp.30-35st.C tylko znacznie większej a wtedy COP spada i to znacznie.
500l na cwu to trochę za dużo,nawet dla mnie,chyba,że rodzina 6 osób ;)
Z tego co zrozumiałem, to masz rację i jej nie masz :lol2: Ja to zrozumiałem tak, że PC grzeje bufor 500 l, a funkcję podgrzewania CWU realizuje się właściwie przepływowo. Tj cały "zbiornik" CWU ma pojemność jakieś góra 30 litrów, a na bieżąco jest woda podgrzewana właśnie tym 500 litrowym buforem poprzez wężownicę. Nie doczytałem tylko, jak w takim razie jest realizowane CO. Tak czy inaczej, rację masz, że COP tej pompy przy takim rozwiązaniu musi być bardzo niski.

clarnet
29-03-2014, 07:36
Map78
Stwierdzenie "w praktyce" oznacza, że ma się wiedzę zarówno praktyczną jak i teoretyczną w temacie, o którym się pisze. Niestety nie masz takowej. I nie traktuj tego jako atak.
Po kolei
Hydrobox EHBH cv3 z grzałką 1f 3kW jest oczywiście kilkaset zł tańszy, ale 3kW to za mało na backup. Każde urządzenie wcześniej czy później ulegnie awarii, a wtedy warto mieć te 9kW. Ponadto przy normalnej pracy równoległej ta grzałka obciąży Ci fazę 13A, podczas gdy analogiczna 3f zaledwie kilkoma. Do tego w sieci będzie już agregat 1f i grzałka 3kW w oddzielnym zasobniku.
Kryterium ceny nie jest więc tutaj jedyne.

Co do zasobnika - zintegrowany czy oddzielny, dedykowany lub obcy.
W cenę oddzielnego, oryginalnego zasobnika cwu EKHWS z nierdzewki wchodzi bardzo doby zawór 3d z siłownikiem, układ styczników sterujących pracą grzałki, czujnik temp. i przegrzania.
Do innego zasobnika trzeba to dokupić. np. tani zawór 3d to 200 zł a tam jest taki za 700 zł.
istotna jest też lokalizacja czujnika i grzałki oraz kalibracja, bo ma to wpływ na logikę pracy PC/grzałka. Postów o taktowaniu czy dziwnych temperaturach było tu masę. Nie wspominając o deflektorach na wlocie i uwarstwieniu temperatury.
Zintegrowany jest nowszy, dynamiczniejszy, ma inną logikę przygotowania cwu. Inaczej też wygląda kotłownia.
Co do łatwości naprawy - nawet jak się tak zdarzy, że zasobnik nie przeżyje pompy, to wyprowadzisz z pompy rurki do dowolnego zasobnika niezależnego postawionego obok.

Co do Rotexa - nie masz kompletnie pojęcia jak ta pompa działa. Nic tam sobie nie zepniesz, choćbyś chciał.
Zacytowałeś wyrwany z kontekstu fragment o rozruchu urządzenia.

I taka konkluzja. Większość klientów wysyła dziesiątki czy setki zapytań do firm, by porównywać tabelki z cenami.
Ale tylko nieliczni wracają z pytaniem, dlaczego zaproponowano im właśnie takie a nie inne rozwiązanie.

clarnet
29-03-2014, 07:39
COP Rotexa jest dokładnie taki sam. To ten sam agregat co w Althermie. Różnica polega na współpracy z układem solarnym drainback lub innym źródłem ciepła oraz wykorzystaniem ciepła solarnego (czy innego źródła np. kominka) do wspomagania c.o.

mitch
29-03-2014, 09:02
Po kolei[...]
Zintegrowany jest nowszy, dynamiczniejszy, ma inną logikę przygotowania cwu. Inaczej też wygląda kotłownia.
Co do łatwości naprawy - nawet jak się tak zdarzy, że zasobnik nie przeżyje pompy, to wyprowadzisz z pompy rurki do dowolnego zasobnika niezależnego postawionego obok.


Bez urazy, ale to wszystko jest typową papką przygotowana przez marketing. Na logikę, co można nowego wymyśleć w podgrzaniu ciepłej wody??? Deflektor? Litości, to ma nawet mój zbiornik Atlantica, tak samo Galmet. Logika przygotowania CWU? Jedyne co mogłoby się obronić, to czas zagrzania wody i utrzymania temperatury wody (straty). Ale obawiam się, że prawa fizyki ciężko będzie przeskoczyć i tylko zwiększenie mocy grzałki/powierzchni wymiennika może zagwarantować zmniejszenie czasu zagrzania CWU. Zawór 3D? Super, ale chyba cena nie jest wyższa tylko o różnicę ceny zaworu?

Rozumiem, że można w samej PC robić cuda. Ok. Ale woda jest wodą. Dorabianie do tego filozofii jest zwyczajnie śmieszne.

Tak jak napisałem na początku - bez urazy, po prostu uważam, że bełkot marketingowy powinien być - przynajmniej tutaj - ograniczony do minimum.


I taka konkluzja. Większość klientów wysyła dziesiątki czy setki zapytań do firm, by porównywać tabelki z cenami.
Ale tylko nieliczni wracają z pytaniem, dlaczego zaproponowano im właśnie takie a nie inne rozwiązanie.
A wiesz czemu? Bo w 99,9% przypadków wybór pada na urządzenie, która gwarantuje w danej chwili największy zysk dla sprzedawcy (czy to usługi czy to towaru) - zakładając, że mamy wybór wśród różnych marek, a to wcale nie jest oczywiste -, a nie z powodu jakiś konkretnych uwarunkowań klienta. Tak to działa w każdej branży. Nie mam żadnego powodu sądzić, by w branży sprzedaży pomp ciepła było inaczej.

Przykład? (Disclaimer: Wszelkie podobieństwa do prawdziwych postaci występujących na forum muratora są czysto przypadkowe :lol2:) Jeśli na działce nie mam miejsca na kolektor poziomy, to mam wybór między pompą powietrzną i gruntową z odwiertami. I teraz w zależności, jeśli trafię na a) wihajstera, to mam większe szanse na pompę gruntową b) mkm_silesia, to raczej otrzymam powietrzną.

Proste? Tak. Logiczne? Tak. Czy mam o to pretensję do wyżej wymienionych? Nie.

Konkluzja: nie ma najmniejszego sensu pytać dlaczego takie a nie inne rozwiązanie. Można tylko spytać, czemu taka a nie inna moc pompy.

A. Byłbym zapomniał. I czemu tak drogo? :lol2:

Bez urazy, oczywiście.

clarnet
29-03-2014, 09:43
Ja o kozie ty o wozie. Zasobnik jest w tej dyskusji najmniej ważny
Chodzi o to, że wypowiadanie się o rzeczach, których nie widziało się na oczy i o których nie ma się pojęcia jak działają, jest mało poważne.
Każdy użytkownik chwali to co wybrał. Takie ma prawo. Gorzej jeśli swój wybór musi podbudować krytyką innych rozwiązań, opartą na jednym argumencie: inne jest na pewno gorsze bo droższe; chociaż nawet tego nie widziałem.
Co do papki marketingowej - oczywiście lepsze jest krótkie treściwe powiedzenie "nie widać różnicy, to po co przepłacać"
Co do Galmetu - nie znam w ogóle jego produktów, ale tu na forum wypowiedzi i zdjęcia już były.
Co do ceny - rynek jak każdy inny. Ceny urządzeń ustala producent, a nie instalator.
pzdr :)

map78
29-03-2014, 10:14
Co do Rotexa - nie masz kompletnie pojęcia jak ta pompa działa. Nic tam sobie nie zepniesz, choćbyś chciał.
Zacytowałeś wyrwany z kontekstu fragment o rozruchu urządzenia.
.

Mocno się rozpisałeś, więc pozwoliłem sobie odnieść się tylko do fragmentu o Rotex'ie. Oczywiście nie widziałem tego nawet na oczy, więc w praktyce mogę się bardzo mylić - jednak umiem przeczytać instrukcję, a tam jest wyraźnie napisane, że praca pompy wymaga utrzymania w buforze temp powyżej 30st. Jest też napisane, że jeżeli temperatura zewnętrzna jest <12st to pompa automatycznie odpali grzałkę, gdy temperatura w buforze spadnie poniżej 30st.
Dzisiaj jest u mnie na zewnątrz 10st - w takich warunkach moja pompa pracuje max 4godz na dobę - resztę czasu jest wyłączona i nie pobiera prądu. Rotex zgodnie z instrukcją albo musi w takich warunkach pracować cały czas, żeby podtrzymać te 30st, albo po ponownym rozruchu użyć grzałek w celu podgrzania bufora. Na chłopski rozum wydaje mi się, że to musi powodować większe zużycie prądu. Poza tym skoro CWU podgrzewane jest przepływowo przez zład bufora (tak to rozumiem) to w tym w buforze musi być dużo wyższa niż te 30st, żeby CWU była ciepła a nie letnia.

Oczywiście mogę się we wszystkim mylić, więc jeżeli znasz to urządzenie to powiedz jak to działa i czy to co tu napisałem to nie bzdura. Na papierze po prostu wygląda mi to nie ciekawie, ale może się mylę:confused:

mitch
29-03-2014, 10:38
Tyle ze przy P/W PC nie zawsze PC rowna...

Zgadzam się.


Testy (w tych samych warunkach)
Wskazuja na roznice...
A przeciez fizyki nie oszukamy i nic nowego nie wymyslimy ;)

Zacytuję siebie: "Rozumiem, że można w samej PC robić cuda. Ok. Ale woda jest wodą. Dorabianie do tego filozofii jest zwyczajnie śmieszne."
Czyli miałem na myśli wywód na temat zbiornika CWU.


Chinki <10000:- tak samo dobre jak te za 30000:- ;)
A tego się bardzo chętnie dowiem. Moja PC też kiedyś padnie.



Chodzi o to, że wypowiadanie się o rzeczach, których nie widziało się na oczy i o których nie ma się pojęcia jak działają, jest mało poważne.

Ja się wypowiedziałem mając taką a nie inną znajomość praw fizyki oraz zdrowy rozsądek (chłopski rozum, jak zwał, tak zwał). Jeśli chcesz, żebym uwierzył w to, że im bardziej jest skomplikowany i naszpikowany elektroniką dany produkt, tym bardziej niezawodny, a w przypadku awarii tańszy w naprawie, to jest to całkowicie wbrew moim doświadczeniom. Tym bardziej dorabianie teorii w stylu logiki grzania CWU jest dla mnie papką marketingowca, który musi w jakiś sposób uzasadnić (za)wysoką cenę produktu. Mając do dyspozycji taką samą energię, z tym samym wymiennikiem, co do diabła musisz zrobić żeby zagrzać wodę szybciej o 15 minut w porównaniu do konkurencji która robi to w 45 minut? Mam wrażenie, pewność wręcz, że to se ne da. Nieważne, jak kosmiczną technologię zastosujesz.



Każdy użytkownik chwali to co wybrał. Takie ma prawo. Gorzej jeśli swój wybór musi podbudować krytyką innych rozwiązań, opartą na jednym argumencie: inne jest na pewno gorsze bo droższe; chociaż nawet tego nie widziałem.

Mam PC PW Atlantica. Jestem z niej zadowolony. Niemniej jak ktoś pyta, kieruję jego uwagę także na panasonica, bo uważam, że Atlantic jest drogi, a wcale nie lepszy. A sam najchętniej wybrałbym polską gruntówkę z poziomym DZ, bo wiem, że byłaby trwalsza niż powietrzna, tylko nie miałem miejsca na działce. Jak to się ma do Twojego argumentu?



Co do papki marketingowej - oczywiście lepsze jest krótkie treściwe powiedzenie "nie widać różnicy, to po co przepłacać"

Zgadza się. Faktami, cechami produktu trzeba operować. Ale przy próbie robienia idioty z kupującego trzeba się liczyć z konsekwencjami. Zwłaszcza na forum.

Proszę odróżnić bezsensowne ataki na dany produkt od logicznego wypunktowania bełkotu. Ja u siebie połączyłbym dwie rzeczy różnych producentów, bo uważam, że to byłoby lepsze z punktu widzenia kupującego. Nie widzę przeciwskazań, żebym nie dawał tego pod rozwagę innym kupującym. Całkowicie też rozumiem punkt widzenia sprzedającego, który broni się rękoma i nogami przed takimi "wynalazkami". Punkt widzenia kupującego jest dla mnie ważniejszy, niż sprzedającego. I tyle w tym temacie.

mkm silesia
29-03-2014, 10:55
napisze tylko tyle zarówno dimplex jak i P (pewnie też parę innych firm) ma w ofercie taki "zintegrowany" zbiornik tyle tylko że bufor c.o. to osobny mały ok 100l. zbiornik - ja wolę mieć to wszystko osobno ale to moje subiektywne zdanie

jan1958
29-03-2014, 12:01
Gdzie mogę znaleźć specyfikację techniczną do Panasonica T-Cap'a 9kW 1- i 3-fazowego.

clarnet
29-03-2014, 13:36
mitch. Daj sobie na luz. W kólko powtarzasz jedno i to samo, bez związku z tym co napisałem.
Przeczytaj jeszcze raz czego dotyczył komentarz,
1. wybór o kilkaset zł tańszej jednostki z grzałka 1f może być problematyczny - wyjaśniłem dlaczego; odniosłes się do tego?
2. lepszy oddzielny zasobnik bo jak cos się zepsuje to łatwiejsza naprawa - też wyjaśniłem - ta nierdzewka przeżyje pompę i każda inna emalię; kotłownia wymaga o wiele mniej miejsca i wygląda zupełnie inaczej; jedyny argument to taki, że inny zasobnik oddzielny wyjdzie taniej; zgadza się - ale masz jakiś inny argument?
3. firmowy czy obcy - czy firmowy jest gorszy bo droższy?
4. napisałeś nie mając pojęcia jak działa pompa Rotex, że COP będzie bardzo niski - skąd to wziąłeś, jak nawet nie wiesz jak ten układ działa?
Z Twojej strony był to rzeczowy komentarz czy bełkot?
Trudno jest napisać: nie stac mnie było na firmową nierdzewkę, więc kupiłem tańszy i też mi grzeje.
Przyjemniej jest napisać: nie dałem się nabrać na marketingowy bełkot i kupiłem dużo tańszy i dużo lepszy. W końcu znam się na prawach fizyki. Nie dam się oszukiwać przez sprzedawców i producentów.
Też tak można. Jak Ci z tym lepiej żyć - OK. Niech Ci grzeje :)

clarnet
29-03-2014, 13:57
map
Ten bufor w Rotexie, to nie bufor wody grzewczej kotłowej, tylko bufor ciepła. Jeśli nie korzysta się ze wspomagania solarnego c.o. lub drugiego źródła ciepła, to nie bierze on w ogóle udziału w ogrzewaniu. W trybie cwu jest ładowany poprzez wężownicę i ew. grzałkę jeśli jest wysoka nastawa cwu lub jest zimny rozruch. cwu jest przygotowywana przepływowo. Odpada dezynfekcja za pomocą grzałki czy odkładanie kamienia, spadek sprawności, wyciek, nieszczelność itp.
Najważniejsza jednak jest bezproblemowa współpraca z układem solarnym bezciśnieniowym zarówno na cwu jak i c.o. a w wersji BIV dodatkowo z kominkiem, kotłem czy czym tam się chce. Całość zintegrowana w jednej obudowie. Agregat dokładnie ten sam w Althermie.
Na blogu u mnie znajdziesz opisy takich instalacji i animację jak to działa.

mitch
29-03-2014, 16:09
1. wybór o kilkaset zł tańszej jednostki z grzałka 1f może być problematyczny - wyjaśniłem dlaczego; odniosłes się do tego?

Argument problematyczności był taki sobie, ale dobrze. Nie widzę żadnego problemu z obciążeniem sieci. Nikt chyba, mając 3 fazy, nie podłącza wszystkiego pod jedną fazę? Nie wiem co musiałbym zrobić, żeby wywaliło mi zabezpieczenie. Mam pompę 1f. Mieszkam w dziwnym miejscu, zdarzają się pady 1 fazy, wcale nie rzadko. W moim przypadku mam 30% szans, że trafi na pompę. Jeśli miałbym pompę 3f, to umarł w butach, brak jednej fazy i dopiero wtedy zaczynamy mieć poważny problem. Który niestety zdarza się co jakiś czas. Czy sprzedawca wspomni o tym klientowi? Nie sądzę. Będzie to wina klienta? Też nie sądzę. Ale to klient będzie poszkodowany. Bywa, nie?


2. lepszy oddzielny zasobnik bo jak cos się zepsuje to łatwiejsza naprawa - też wyjaśniłem - ta nierdzewka przeżyje pompę i każda inna emalię; kotłownia wymaga o wiele mniej miejsca i wygląda zupełnie inaczej; jedyny argument to taki, że inny zasobnik oddzielny wyjdzie taniej; zgadza się - ale masz jakiś inny argument?

Żartujesz? To jest główny argument ;) Tak jak to, że w przypadku nieopłacalnej naprawy pompy/zasobnika zostajesz z kupą złomu i musisz całość kupować.

Swoją drogą - ktoś ma może jakieś statystyki, jak często padają PC PW, a jak często zasobniki CWU do nich?


4. napisałeś nie mając pojęcia jak działa pompa Rotex, że COP będzie bardzo niski - skąd to wziąłeś, jak nawet nie wiesz jak ten układ działa?
Z Twojej strony był to rzeczowy komentarz czy bełkot?
Trudno jest napisać: nie stac mnie było na firmową nierdzewkę, więc kupiłem tańszy i też mi grzeje.

Z tego co czytałem, nie brzmiało to tak, jak wyjaśniłeś post wyżej. Opierałem się na zamieszczonym wyżej linku. W takim razie ktoś tu dal ciała. I nie jestem to ja, skoro inni użytkownicy też mieli wątpliwości. Nie mam racji? Wytłumaczyłeś - ok, zrozumiałem.

Co do kupowania nierdzewki - nie jestem przekonany, czy to dobry zakup z punktu widzenia cena/jakość. I tak jak pisałem, teraz bym zdecydował się na coś innego niż mam. Czy mnie nie stać? Nie wiem, może stać mnie na budowę domu, bo dobrze kalkuluję i nie kupuję za wszelką cenę najlepszych (i najdroższych) rozwiązań?


Przyjemniej jest napisać: nie dałem się nabrać na marketingowy bełkot i kupiłem dużo tańszy i dużo lepszy. W końcu znam się na prawach fizyki. Nie dam się oszukiwać przez sprzedawców i producentów.
Też tak można. Jak Ci z tym lepiej żyć - OK. Niech Ci grzeje :)
a) nie kupiłem dużo tańszego i lepszego (nie zwracasz specjalnie uwagi na to co napisałem nie raz i nie dwa, więc nawet powtarzanie, które mi zarzucasz nie pomaga)
b) ironia Ci nie wychodzi.
c) tak, w miarę własnych, małych możliwości nie daję się oszukiwać przez sprzedawców i producentów, a jeśli mogę, pomagam innym klientom.

Dziwisz mi się? Spójrz jako człowiek, nie sprzedawca. Operatora sieci GSM też nie zmienisz, jak będziesz widział, że konkurencja jest tańsza i daje lepsze usługi? To teraz podmień operatora GSM na dowolnego innego sprzedawcę. Zwłaszcza, że nie mówimy tu o 30 pln, tylko o sporo większych kwotach i nie prostym cenniku, a kwiecistych opisach czego to PC nie zrobi i jaka to tam w środku nie siedzi technika, których większość ludzi nie zrozumie - dobry przykład miałeś przed chwilą, a przecież ja wiem o PC już trochę więcej niż większość ludzi. Naprawdę się dziwisz, że staram się myśleć? Wiem, że to nie na rękę sprzedawcom, którzy teraz głównie sprzedają emocje, a nie produkt. Trudno. :bash:

clarnet
29-03-2014, 16:52
Oj Mitch. Możemy tak dyskutować i dyskutować.
Twoja logika jest następująca:
Spytałem o pompę. No to zaproponowali mi wersję zintegrowaną z zasobnikiem z nierdzewki,
Oszuści i do tego pazerni.
Oszuści bo: nie celowo nie powiedzieli mi, że jak się zepsuje zasobnik, to zostanę z kupą złomu
Pazerni, bo powinni zaproponować samą pompę z jakimś tańszym zamiennikiem emaliowanym.
A w ogóle to złodzieje bo zaproponowali droga pompę, na której chcą zarobić masę kasy, a są przecież na rynku tańsze.
Do tego masz do spełnienia misję, polegającą na ochronie innych przed takimi oszustami sprzedawcami i producentami.
Coś pominąłem?
W przeciwieństwie do Ciebie, nie traktuję na dzień dobry każdego człowieka czy klienta jak oszusta.
pzdr

map78
29-03-2014, 16:56
map
Ten bufor w Rotexie, to nie bufor wody grzewczej kotłowej, tylko bufor ciepła. Jeśli nie korzysta się ze wspomagania solarnego c.o. lub drugiego źródła ciepła, to nie bierze on w ogóle udziału w ogrzewaniu. W trybie cwu jest ładowany poprzez wężownicę i ew. grzałkę jeśli jest wysoka nastawa cwu lub jest zimny rozruch. cwu jest przygotowywana przepływowo. Odpada dezynfekcja za pomocą grzałki czy odkładanie kamienia, spadek sprawności, wyciek, nieszczelność itp.
Najważniejsza jednak jest bezproblemowa współpraca z układem solarnym bezciśnieniowym zarówno na cwu jak i c.o. a w wersji BIV dodatkowo z kominkiem, kotłem czy czym tam się chce. Całość zintegrowana w jednej obudowie. Agregat dokładnie ten sam w Althermie.
Na blogu u mnie znajdziesz opisy takich instalacji i animację jak to działa.

clarnet - poczytałem, pooglądałem i podtrzymuje swoje zdanie, że jest to ciekawe urządzenie, ale nie bardzo widzę jako celowym stosowanie tego w prostym układzie grzewczym typu PCi-Podłogówka-CWU. Wygląda mi to po prostu na bardziej wypasiony bufor, ale ciągle bufor, niezbędny przy łączeniu różnych źródeł ciepła, lecz w w/w prostej instalacji wręcz szkodliwy. Dlatego uważam, że jeżeli ktoś nie posiada solarów i/lub kominka z PW, czy jakiegoś innego kotła, który chciałby podłączyć do instalacji to zakup takiego bufora mija się z celem.

mitch
29-03-2014, 17:11
W przeciwieństwie do Ciebie, nie traktuję na dzień dobry każdego człowieka czy klienta jak oszusta.
pzdr
Mylisz się, w całości tekstu. Niestety, mimo moich prób kompletnie mnie nie zrozumiałeś. Bo nie chciałeś, bo nie mogłeś, whatever.

I nie wiem, gdzie tu przeciwieństwo do mnie. Ja nie traktuję na dzień dobry każdego człowieka czy sprzedawcy (bo o sprzedawcę tu chodzi, nie klienta) jak oszusta. Ale żeby to zrozumieć, musisz wyjść ze skóry sprzedawcy, czego za chiny ludowe widzę nie zrobisz.
Myślenie nie boli, a tylko do tego namawiam. Bo wiele rzeczy można zrobić/załatwić przed transakcją. Po niej... cóż...
Miłego weekendu :)

clarnet
29-03-2014, 17:26
map78
To czy Rotex jest dla Ciebie czy nie - to inna sprawa. Chodzi mi o to, że twierdzenie, że ta pompa jest do bani bo ma taką konstrukcję i będzie miała bardzo słaby COP jest błędne i to nieprawda.
Reszta to kwestia ceny i priorytetów.
Argumentów jest kilka. Teraz nie masz solarów i innego źródła, ale może w przyszłości zechcesz mieć. A to ciągle ta sama pompa.
Rotex jest tylko w wersji grzewczo-chłodzącej. A więc chłodzenie masz niejako w cenie.
Tam nie zepsuje Ci się zbiornik, ani nie rozcieknie i nie zakamieni i nie zostaniesz z kupą złomu, jak powiada mitch. To w dużym uproszczeniu plastikowy garnek z wodą z luźno zawieszonymi wężownicami, które możesz wyciągnąć czy nawet wymienić, a na tym jest zamontowana pompa ciepła.
Ponadto w tej pompie jest wbudowany fabrycznie zawór mieszający i bypasowy czego nie widziałem u innych producentów . Nie ma problemu z siłownikami na instalacji, nawet jak zamkniesz 100% pętli, to bypas zadziała na przelew, a układ chłodniczy pracuje stabilnie.
Możesz też w taniej taryfie (np. doun za free :) ) załadować bufor do wyższej temperatury, a potem poprzez zawór mieszający go rozładować, bez przegrzewania pomieszczeń.
ufff zagalopowałem się z tym marketingowym bełkotem :))

map78
29-03-2014, 17:28
Gdzie mogę znaleźć specyfikację techniczną do Panasonica T-Cap'a 9kW 1- i 3-fazowego.

Jeżeli jesteś biegły w angielskim to mogę podesłać manuala. Polskiej wersji nie posiadam. Dużo informacji możesz też znaleźć w katalogu Panasonic Aquarea - zależy co Cie interesuje?

map78
29-03-2014, 18:11
map78
To czy Rotex jest dla Ciebie czy nie - to inna sprawa. Chodzi mi o to, że twierdzenie, że ta pompa jest do bani bo ma taką konstrukcję i będzie miała bardzo słaby COP jest błędne i to nieprawda.
Reszta to kwestia ceny i priorytetów.
Argumentów jest kilka. Teraz nie masz solarów i innego źródła, ale może w przyszłości zechcesz mieć. A to ciągle ta sama pompa.
Rotex jest tylko w wersji grzewczo-chłodzącej. A więc chłodzenie masz niejako w cenie.
Tam nie zepsuje Ci się zbiornik, ani nie rozcieknie i nie zakamieni i nie zostaniesz z kupą złomu, jak powiada mitch. To w dużym uproszczeniu plastikowy garnek z wodą z luźno zawieszonymi wężownicami, które możesz wyciągnąć czy nawet wymienić, a na tym jest zamontowana pompa ciepła.
Ponadto w tej pompie jest wbudowany fabrycznie zawór mieszający i bypasowy czego nie widziałem u innych producentów . Nie ma problemu z siłownikami na instalacji, nawet jak zamkniesz 100% pętli, to bypas zadziała na przelew, a układ chłodniczy pracuje stabilnie.
Możesz też w taniej taryfie (np. doun za free :) ) załadować bufor do wyższej temperatury, a potem poprzez zawór mieszający go rozładować, bez przegrzewania pomieszczeń.
ufff zagalopowałem się z tym marketingowym bełkotem :))

W życiu już nie raz przekonałem się, że "Jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego";) Być może w tym wypadku się mylę, ale jakoś tak za pięknie to wygląda i równie pięknie o tym opowiadasz:) - u mnie w takich przypadkach zapala się lampka ostrzegawcza. Poza tym rozmowa zaczęła się od kolegi, który dostał ofertę na to cudo w ramach prostej instalacji z podłogówką, bez solarów, kominków itp. Ja - nie znając do końca tematu (przyznaję) odradziłem takie rozwiązanie, teraz wiedząc już trochę więcej również bym je odradził, ponieważ nie przekonuje mnie, że stosowanie bufora w układzie gdzie nie jest on potrzebny nie obniży sprawności takiego układu.
Daleki jestem od tego, żeby powiedzieć, że system jest kompletnie do bani - on może nawet i świetnie sprawdziłby się u mnie ze względu na klimakonwektory, natomiast stosowanie bufora przy podłogówce 100% jakoś do mnie nie przemawia, tak samo jak możliwość podłączenia solarów, czy kotła - bo przecież nie po to inwestujemy w PCi, żeby ją "dozbrajać" w takie kwiatki:)

mitch
29-03-2014, 18:36
Ponadto w tej pompie jest wbudowany fabrycznie zawór mieszający i bypasowy czego nie widziałem u innych producentów . Nie ma problemu z siłownikami na instalacji, nawet jak zamkniesz 100% pętli, to bypas zadziała na przelew, a układ chłodniczy pracuje stabilnie.

A wyjaśnisz, po co "normalnej" pompie zawór mieszający? Czy mój Atlantic wiele stracił (prócz ceny) na tym, że nie posiada zaworu mieszającego? I po co jakieś siłowniki na instalacji (które powiedzmy większość mających blade pojęcie użytkowników tego forum odradza)?


Możesz też w taniej taryfie (np. doun za free :) ) załadować bufor do wyższej temperatury, a potem poprzez zawór mieszający go rozładować, bez przegrzewania pomieszczeń.
ufff zagalopowałem się z tym marketingowym bełkotem :))
Fakt, zagalopowałeś się. Udowodnisz, że ja, albo map78, czy też dowolny inny użytkownik może za free w duonie załadować bufor? Jesteś pewien, że nie poniosła Cię wyobraźnia? AFAIK zapłacisz za każdy kilowat stawkę swojemu dystrybutorowi. Więc stwierdzenie "za free" jest sporym nadużyciem. Poza tym, wyjaśnisz, po co grzać bufor do wyższej temperatury, tracąc wydajności (tak, o ten nieszczęsny COP mi chodzi) pompy ciepła, co jest zaprzeczeniem istoty działania pompy ciepła, czyli grzanie jak najbardziej efektywnie do możliwie niskich temperatur? Pomijając oczywiście fakt, że przecież za bufor i to o znacząco większy, robi zazwyczaj podłogówka. Chyba, że pompa jest specjalnie skierowana do posiadaczy grzejników, a nie podłogówki, wtedy całkowicie rozumiem ideę. Ale o tym nigdzie wcześniej nie było przecież mowy. Chyba komuś, kto ma podłogówkę, fachowy sprzedawca nie polecałby gorszego rozwiązania?

Clarnet - teraz rozumiesz, o co mi chodzi z myśleniem, analizowaniem i weryfikowaniem tego co mówią sprzedawcy?

fachman19
29-03-2014, 18:52
zawór mieszający w rotexie pracuje głównie gdy bufor naładujemy z innego źródła do wyższej temperatury. W czasie normalnej pracy PC zawór jest w pozycji otwartej na 100%. Pompa rotexa ma inne wady ,ale ma też zalety.

clarnet
29-03-2014, 19:11
Widzę mitch, że nie chwyciłeś tego lola w nawiasie. Nic mnie nie poniosło. Gdzieś w połowie marca duon ogłosił 10h na dobę za free do końca roku. I tyle.
Nie załapałeś - trudno.
Z tym myśleniem jest zupełnie inaczej.
Jak sam pisałeś, ważne, aby pewne rzeczy wiedzieć przed instalacją. Natomiast nie potrafisz spojrzeć na instalację szerzej.
Mi jest rybka czy ten ktoś, kto pytał wybierze Rotexa czy inną pompę. Nie ja mu to proponowałem. Zresztą niczego na tym forum nikomu nie proponowałem. Chodzi o pewien mechanizm.
Zaproponowano mu konkretne rozwiązanie. Chciał się poradzić.
Usłyszał tylko: a czemu nie tańszy hydrobox, czemu nie zamiennik zasobnika, po co Ci taka udziwniona pompa; na pewno ma niski COP i jest do bani.
Zrób sobie tak jak ja mam - będziesz miał dobrze. Tyle się dowiedział.
Spróbuj zrzucić klapki z oczu i nie patrzeć na innych przez pryzmat tego co masz w swojej kotłowni, bo rozwiązań jest wiele.

Map
Zdziwiłbyś się ile osób chce do pompy ciepła podłączyć solary i kominek. Szacunkowo z 40-50% pytających
I dla nich właśnie jest takie rozwiązanie.

map78
29-03-2014, 19:56
Zaproponowano mu konkretne rozwiązanie. Chciał się poradzić.
Usłyszał tylko: a czemu nie tańszy hydrobox, czemu nie zamiennik zasobnika, po co Ci taka udziwniona pompa; na pewno ma niski COP i jest do bani.
Zrób sobie tak jak ja mam - będziesz miał dobrze. Tyle się dowiedział.
Spróbuj zrzucić klapki z oczu i nie patrzeć na innych przez pryzmat tego co masz w swojej kotłowni, bo rozwiązań jest wiele.

To ja się może odniosę do tej wypowiedzi, bo nie do końca się z nią zgadzam:)
Otóż uważam, że bardzo fajnie, że dzięki między innymi mnie, wywiązała się taka dyskusja, gdyż teraz przyszły inwestor będzie miał lepszy ogląd na całą sytuację - dowiedział się co tak na prawdę mu zaproponowano (bo mam wrażenie, że nie do końca był tego świadomy) Bardzo też cenię sobie Twoją wiedzę i fajnie, że zechciałeś się nią podzielić i przybliżyć forumowiczom ten ciekawy skądinąd temat. Jednakże nie możesz zapominać, że jesteś również sprzedawcą - dlatego Tobie wolno polecać różne (sprawdzone, czy nie) rozwiązania, natomiast ja jako użytkownik, żeby być wiarygodnym mogę polecić tylko to co u mnie się sprawdza - i tak też uczyniłem, podkreślając, że ja tak bym zrobił, bo wiem że to rozwiązanie jest sprawdzone.

mitch
29-03-2014, 20:57
Widzę mitch, że nie chwyciłeś tego lola w nawiasie. Nic mnie nie poniosło. Gdzieś w połowie marca duon ogłosił 10h na dobę za free do końca roku. I tyle.
Nie załapałeś - trudno.

Ależ chwyciłem i załapałem. Problem w tym, że oprócz tego, co płacisz za duonu (za energię zużytą), płacisz również opłatę przesyłową (ja konkretnie ponad 8 gr. Innymi słowy, darmowy duon wcale nie oznacza, że zużywanie energii elektrycznej jest za darmo. Free dla mnie znaczy darmo. Duon NIE jest darmowy, end of story. O tym, co będzie po tym okresie, też już było dyskutowane. Tak więc, podawanie tego jako wartość dodana do Rotexa nie jest nadużyciem. Bez względu na uśmieszek.



Spróbuj zrzucić klapki z oczu i nie patrzeć na innych przez pryzmat tego co masz w swojej kotłowni, bo rozwiązań jest wiele.
Zdziwiłbyś się ile osób chce do pompy ciepła podłączyć solary i kominek. Szacunkowo z 40-50% pytających
I dla nich właśnie jest takie rozwiązanie.
Ok. Spróbuję. Tylko wierz mi, ciężko to zrobić w przypadku Rotexa ;)

A ile to ostatecznie robi? To jest zdecydowanie ważniejsze. O sensie ekonomicznym podłączenia solarów też już wiele wody zostało przelanej. Przygotowanie ciepłej wody za ostatnie pół roku, kosztowało mnie w najgorszym przypadku 420 zł, w najlepszym 270 zł. A wnioskuję z Twoich słów, że instalator z chęcią będzie namawiał do takiego rozwiązania.

mkm silesia
29-03-2014, 21:09
clarnet - poczytałem, pooglądałem i podtrzymuje swoje zdanie, że jest to ciekawe urządzenie, ale nie bardzo widzę jako celowym stosowanie tego w prostym układzie grzewczym typu PCi-Podłogówka-CWU. Wygląda mi to po prostu na bardziej wypasiony bufor, ale ciągle bufor, niezbędny przy łączeniu różnych źródeł ciepła, lecz w w/w prostej instalacji wręcz szkodliwy. Dlatego uważam, że jeżeli ktoś nie posiada solarów i/lub kominka z PW, czy jakiegoś innego kotła, który chciałby podłączyć do instalacji to zakup takiego bufora mija się z celem.

Mały bufor nie jest zły potwierdzą to wszyscy właściciele atlantic/fujitsu a zadowolonych tu nie mało

asolt
29-03-2014, 22:16
Bardzo też cenię sobie Twoją wiedzę i fajnie, że zechciałeś się nią podzielić i przybliżyć forumowiczom ten ciekawy skądinąd temat. Jednakże nie możesz zapominać, że jesteś również sprzedawcą - dlatego Tobie wolno polecać różne (sprawdzone, czy nie) rozwiązania, natomiast ja jako użytkownik, żeby być wiarygodnym mogę polecić tylko to co u mnie się sprawdza - i tak też uczyniłem, podkreślając, że ja tak bym zrobił, bo wiem że to rozwiązanie jest sprawdzone.

Odnosnie bufora/zasobnika cwu w węzownica przepływową cwu jako ze od niego pojawiła sie dyskusja to mogę powiedzieć ze wielu uzytkowników ma takie rozwiązanie i sobie bardzo chwali. NIe chodzi to o bufor do pompy, a jedynie o zasobnik cwu. Z racji mojej działalnosci rozmawiałem z wieloma uzytkownikami takiego systemu i chwalą sobie 100% grzanie pompa cwu w południowym okresie II taryfy czyli kiedy temp. zewnętrzna jast najwyzsza i najwyzszy COP, duzą pojemnosc zapewnia brak dogrzewania w I taryfie, chwalą sobie brak legionelli i koniecznosci wygrzewania. Zbiorniki takie z racji ze jest w nich woda kotłowa nie ulegają korozji i ich trwałosc w porównaniu do klasycznych zasobników jest duzo większa pomimo ze w wiekszosci przypadków nie są z nierdzewki. Spotkałem sie tez osobiscie ale to w przypadku zasobników oddzielnych które wykorzystywane były awaryjnie jako zródła ciepła w przypadku awarii pompy lub do czasu zainstalowania pompy. O mozliwości połaczenia solarów przy dodatkowej węzownicy juz wczesniej wspomniano i tez takie przypadki widziałem. Z ciekawostek mogę podać czas nagrzewania zasobnika 500 l pompą 8 kW od temp 12 oC do 45 oC który wyniósł ok 90 min, mysle ze klasyczny zasobnik nawet z wiekszą wezownicą takiego czasu nie zapewni.
Oczywiscie ilosc posiadaczy takich zasobników jest stosunkowo mała w porównaniu do posiadaczy klasycznych zasobników, co widac na forum, ( wynika to głównie z róznicy cen, ta róznica jednak sukcesywnie maleje) ale nie mozna powiedziec ze jest to rozwiązanie nie sprawdzone i nie wiarygodne, tylko dlatego ze poleca dystrybutor/sprzedawca/instalator. Mam takie samo zdanie i wielu juz poleciłem to rozwiązanie.

wihajster
29-03-2014, 22:37
(....) Z ciekawostek mogę podać czas nagrzewania zasobnika 500 l pompą 8 kW od temp 12 oC do 45 oC który wyniósł ok 90 min, mysle ze klasyczny zasobnik nawet z wiekszą wezownicą takiego czasu nie zapewni.(...).

Rzeczywiście ciekawostka przyrodnicza że HO HO.
500 litrów wody od 12 do 45*C w 90 minut to potrzeba jakie 12,7kW.
Że ósemka to zrobiła to szacuneczek, Panie.

PS Chyba że tamta woda nie miała 4180 J/kg*K

Asolt, cenię Cię i polecam cały czas w zakresie OZC, ale zlituj się!!!

map78
29-03-2014, 22:42
Mały bufor nie jest zły potwierdzą to wszyscy właściciele atlantic/fujitsu a zadowolonych tu nie mało

500l to nie taki znów mały;)

wihajster
29-03-2014, 22:43
mkm znowu będzie ściemniać że bufor to cudo i zmniejsza zapotrzebowanie na wydajność pomp obiegowych....

Było o tym niedawno (tam chodziło o sprzęgło - jeszcze gorzej).

asolt
29-03-2014, 22:47
Rzeczywiście ciekawostka przyrodnicza że HO HO.
500 litrów wody od 12 do 45*C w 90 minut to potrzeba jakie 12,7kW.
Że ósemka to zrobiła to szacuneczek, Panie.

PS Chyba że tamta woda nie miała 4180 J/kg*K

Asolt, cenię Cię i polecam cały czas w zakresie OZC, ale zlituj się!!!

Istotnie masz rację moze to nie było 12 oC moze nieco wiecej , termometr nie był kalibrowany, moze i czas lekko przekroczył te 90 min, faktycznie z obliczeń wychodzi wiecej energii, a nie sprawdziłem na ciepłomierzu bo nie miałem

map78
29-03-2014, 22:49
Oczywiscie ilosc posiadaczy takich zasobników jest stosunkowo mała w porównaniu do posiadaczy klasycznych zasobników, co widac na forum, ( wynika to głównie z róznicy cen, ta róznica jednak sukcesywnie maleje) ale nie mozna powiedziec ze jest to rozwiązanie nie sprawdzone i nie wiarygodne, tylko dlatego ze poleca dystrybutor/sprzedawca/instalator. Mam takie samo zdanie i wielu juz poleciłem to rozwiązanie.

Przecież ja tego rozwiązania nie deprecjonuje. Mówię tylko, że jako zadowolony użytkownik zwykłego zasobnika, takowy mogę polecić. A Rotex'a niech polecają dystrybutorzy/sprzedawcy/instalatorzy, a najlepiej zadowoleni użytkownicy;)

wihajster
29-03-2014, 22:50
...no i może dolne źródło miało więcej nić "normowe" i nie 8kW tylko więcej ;)

asolt
29-03-2014, 22:59
...no i może dolne źródło miało więcej nić "normowe" i nie 8kW tylko więcej ;)

Zapewne tak było, ale bez ciepłomierza trudno mi to rozstrzygnąc. Na drugi raz bardziej sie przyłożę do pomiarów. Te 8 kW to nie moc maksymalna, jaka jest maksymalna nie wiem ale 12 kW nie wykluczone

asolt
29-03-2014, 23:04
Przecież ja tego rozwiązania nie deprecjonuje. Mówię tylko, że jako zadowolony użytkownik zwykłego zasobnika, takowy mogę polecić. A Rotex'a niech polecają dystrybutorzy/sprzedawcy/instalatorzy, a najlepiej zadowoleni użytkownicy;)

Nie o Rotexa tak naprawdę chodzi a o duzy bufor cwu, akurat Rotex ma w zestawie, ale przeciez do kazdej pompy mozna podpiąć taki zasobnik. A zwykłego zasobnika polecać nie trzeba, ma ponad 95% wszystkich uzytkowników i zalety i wady są powszechnie znane.

jan1958
30-03-2014, 07:36
Mały bufor nie jest zły potwierdzą to wszyscy właściciele atlantic/fujitsu a zadowolonych tu nie mało

No to potrzebny ten bufor czy nie. Będę miał układ co-podłogówka i cwu, bez innych źródeł ciepła. Mam w wycenach policzone bufory, ale z bardzo dla mnie wiarygodnego źródła dowiedziałem się, że jest zbędny przy prostym układzie.
Specyfikacja techniczna potrzebna mi do określenia czy wystarczy mi "prądu". Mam 16 kW, a w domu wszystko będzie na prąd.

mkm silesia
30-03-2014, 08:40
No to potrzebny ten bufor czy nie. Będę miał układ co-podłogówka i cwu, bez innych źródeł ciepła. Mam w wycenach policzone bufory, ale z bardzo dla mnie wiarygodnego źródła dowiedziałem się, że jest zbędny przy prostym układzie.
Specyfikacja techniczna potrzebna mi do określenia czy wystarczy mi "prądu". Mam 16 kW, a w domu wszystko będzie na prąd.

Jak kupisz atlantic/fujitsu to będziesz miał bufor - tam jest "fabryczny" w jednostce wew. dlatego taka duża i "kwadratowa".
P zaleca jest nawet "firmowy" do kupienia 80l
D nie wymaga.

mkm silesia
30-03-2014, 08:46
mkm znowu będzie ściemniać że bufor to cudo i zmniejsza zapotrzebowanie na wydajność pomp obiegowych....

Było o tym niedawno (tam chodziło o sprzęgło - jeszcze gorzej).

Zależy czy 500l czy 100l i czy będziesz go grzał do 50oC czy do 30

jan1958
30-03-2014, 08:55
Czyli bez sprzęgła i bufora (będzie panas). Tylko co i cwu.

mkm silesia
30-03-2014, 09:18
Czyli bez sprzęgła i bufora (będzie panas). Tylko co i cwu.

To zależy od budynku instalacji pompy obiegowej w urz. (małe pc maja małe pompy obiegowe 6tki)

jan1958
30-03-2014, 09:38
Budynek nieduży (130 mkw). Nie będzie pompy obiegowej cwu.

map78
30-03-2014, 09:48
Jak kupisz atlantic/fujitsu to będziesz miał bufor - tam jest "fabryczny" w jednostce wew. dlatego taka duża i "kwadratowa".
P zaleca jest nawet "firmowy" do kupienia 80l
D nie wymaga.

silesia nie mieszaj już Janowi z tymi buforami. W atlanticu to nie jest żaden bufor, a co najwyżej buforek, a jego podstawowym zadaniem jest utrzymanie wody potrzebnej w procesie odszraniania. Panasonic zamiast tego wspomaga się grzałką - proces ten trwa ok 5min na defrost - w tym sezonie moja pompa zużyła z tego tytułu całe 9kWh, czyli jakieś 4zł/rok - do przeżycia;)
Innego sensu stosowania bufora w instalacji 100% podłogówka nie widzę. U mnie wszystko idzie na jednej pompie obiegowej i to na niskim biegu, nie mam bufora i jakoś wszystko świetnie działa.

mitch
30-03-2014, 10:24
Jak kupisz atlantic/fujitsu to będziesz miał bufor - tam jest "fabryczny" w jednostce wew. dlatego taka duża i "kwadratowa".


Jak kupisz atlantic/fujitsu to będziesz miał bufor - tam jest "fabryczny" w jednostce wew. dlatego taka duża i "kwadratowa".

Mkm, porównujesz bufor 16 litrów do bufora 500 litrów? Jeszcze gdyby w Atlanticu był bufor 100 czy 200 litrów, ale 16?!

Jeden z drugim buforem nie ma nic ze sobą wspólnego, ani celu, ani pojemności.

Tak swoją drogą, ciekawi mnie przeciętne zużycie energii na podgrzanie wody w Rotexie, bo nie podgrzewa całości 500 litrów wody. Od użytkowników typowych zbiorników CWU można się dowiedzieć, ile dziennie idzie na podgrzanie wody.

Z tego co widzę, ten system jest właściwie stworzony tylko i wyłącznie jeśli ktoś ma/planuje solary z wodą jako czynnikiem wymieniającym ciepło - glikol jest wykluczony. W takim przypadku faktycznie od razu ma się system gotowy do współpracy z solarami, bez dokupowania różnych dziwnych patentów. Jako system samodzielny, nie widzę powodu proponowania go jako system równoważny z innymi pompami.

mkm silesia
30-03-2014, 11:19
Mkm, porównujesz bufor 16 litrów do bufora 500 litrów? Jeszcze gdyby w Atlanticu był bufor 100 czy 200 litrów, ale 16?!
.

Z tego co pamiętam 40l albo 30

mkm silesia
30-03-2014, 11:23
silesia nie mieszaj już Janowi z tymi buforami. W atlanticu to nie jest żaden bufor, a co najwyżej buforek, a jego podstawowym zadaniem jest utrzymanie wody potrzebnej w procesie odszraniania. Panasonic zamiast tego wspomaga się grzałką - proces ten trwa ok 5min na defrost - w tym sezonie moja pompa zużyła z tego tytułu całe 9kWh, czyli jakieś 4zł/rok - do przeżycia;)
Innego sensu stosowania bufora w instalacji 100% podłogówka nie widzę. U mnie wszystko idzie na jednej pompie obiegowej i to na niskim biegu, nie mam bufora i jakoś wszystko świetnie działa.
I ty też nie mieszaj producent zaleca tak napisałem

mkm silesia
30-03-2014, 11:39
Czyli bez sprzęgła i bufora (będzie panas). Tylko co i cwu.
Jeżeli będzie mała pc ( do 9kw 230V są 6tki) to obiegowa 6tka a to może być za mało.
9kw 400V ma już 8

mitch
30-03-2014, 11:46
Z tego co pamiętam 40l albo 30
16 litrów. Zarówno w Extensa jak i w TRI. 16 litrów porównujesz do 500 litrów. Nawet gdyby to było 40 albo 30, to naprawdę nie widzisz różnicy? Jak dla mnie jest zasadnicza - te 16 litrów nie ma żadnego wpływu na grzanie CO/CWU w porównaniu do 500 litrów. Dlatego ciekawi mnie, ile idzie dziennie kWh na podgrzanie CWU w Rotexie. Ktoś wie?

mar1973
30-03-2014, 11:55
I ty też nie mieszaj producent zaleca tak napisałem

witam

czy producent zaleca - to nie tak do końca:yes:

gdy tylko 1 obieg grzewczy - ogrzewanie podłogowe, wydajność pompy obiegowej w module hydraulicznym odpowiednia (to bardzo ważne!!!), minimalna całkowita ilość wody w systemie wystarczająca - to nie ma potrzeby montażu bufora

jak nie konieczności montażu dodatkowego buforu - to po co?!
prosty układ - prosta, nieskomplikowana instalacja

pozdrawiam