PDA

Zobacz pełną wersję : Pompy ciepła powietrze woda



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 [56] 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74

map78
15-09-2014, 11:05
jak tam masz obciązenie 6,25kw dojdzie CWU z 0,75 to takie 7kW. Może Tcap? Spytaj mądrzejszych ode mnie.

Co Ci dojdzie;) Przy pompie:confused: To chyba jeszcze jakieś naleciałości z wungla:D

Pyxis
15-09-2014, 13:59
Sa takie u nas. Prad tanszy chyba ze 2gr od standardowego G11. :D

malux20
15-09-2014, 14:07
U MNIE NA NOWYM LICZNIKU jest 3 martwa taryfa-może coś kiedyś wymyślą

plawgo
15-09-2014, 14:11
A ja tak z trochę z innej beczki...
Dla przypomnienia i ku przestrodze innym!
Odgrzeje trochę temat znanego tu wszystkim mikiego ( każdy wie o kogo chodzi).

Zacznę od tego ,że facet jest mi dłużny od ponad roku kupę kasy ( zapłacone ,nie zamontowane reku)!
Jego wielokrotne "obiecanki "zwrotu pieniędzy spełzły na niczym!!!!
Okłamywanie, wyznaczanie kolejnych terminów już mnie przestało bawić...

Na domiar tego założył mi źle dobraną pompę P-W Nibe Split, przy tym oszukał mnie sugerując ,że będę miał założoną 12 kW ( za którą zapłaciłem) a zamontował mi 8 kW.O fatalnym montażu pompy , pomyleniu powrotu z zasilaniem, skopanej podłogówce nie wspomnę!

Dowiedziałem się o tym ok. rok po montażu, jak przybył do mnie właściwy serwis Nibe!

Wiem ,że czyta FM...może go trochę ruszy! Choć w to wątpię.

Inni pewnie też się odezwą w jego sprawie...dlatego proszę o kontakt na priv

Pozdrawiam

Pyxis
15-09-2014, 14:13
U MNIE NA NOWYM LICZNIKU jest 3 martwa taryfa-może coś kiedyś wymyślą

W rejonie chyba Katowickim jest G13 - trzytaryfowa dla prywatnych.

tomekwa
15-09-2014, 14:14
A ja tak z trochę z innej beczki...


???

plawgo
15-09-2014, 14:29
???
Zamieściłem ten post bo dotyczy m.in. mojej pompy PW, a że czyta ten temat dużo osób, to przy okazji...

tomekwa
15-09-2014, 14:49
Ale Twój post przed czym ostrzega? Przed kupnem PC PW czy konkretnym sprzedawcą? To jest w stylu wiem ale nie powiem...

plawgo
15-09-2014, 15:43
Ale Twój post przed czym ostrzega? Przed kupnem PC PW czy konkretnym sprzedawcą? To jest w stylu wiem ale nie powiem...


Ostrzeżeniem , co do wyboru odpowiedniego instalatora, a nie samej pompy.
Pompa sama w sobie jest ok,ale jak jest źle dobrana ...to ja na moim przykładzie dobrze wiem!

map78
15-09-2014, 16:17
Ostrzeżeniem , co do wyboru odpowiedniego instalatora, a nie samej pompy.
Pompa sama w sobie jest ok,ale jak jest źle dobrana ...to ja na moim przykładzie dobrze wiem!

Współczuje Ci Plawkgo "przygody" z nieuczciwym sprzedawcą/instalatorem, ale trzymając się prawdy to jak na współczesne standardy pomp PW ta Nibe Split jest bardzo słaba. To myśl techniczna z 2007r i daleko jej do dobrej pompy PW. Także jak dla mnie to zostałeś oszukany podwójnie:(

SUSPENSER
15-09-2014, 16:32
Chyba niezbyt uważnie czytasz forum pompowe;)
Pychy podawał bardzo długo parametry dla PC-PW Dimplex 7kW, kolega asasallleo podawał COP'y i SCOP'y dla Panasonica T-Cap 9kW, a obecnie qubic podaje parametry swojej Juli 6kW.

Jakoś nigdy na to nie trafiłem - możesz podać linki ?

SUSPENSER
15-09-2014, 16:34
Opomiarować i reklamować jako niezgodność produktu z ofertą. Może gazu mało, może niewłaściwy rodzaj nabity przez instalatora, może uszkodzona...

Gaz jest nabity przez producenta, uszkodzona nie jest - po prostu tak ma.

Co da reklamowanie gdy się okaże, że podając powietrze niczym z dżungli, czyli 95% wilgotności wynik się uzyska ?

SUSPENSER
15-09-2014, 16:39
Nikt nie podal w watku o weglu. W watkach o zuzyciu pradu przez pompy ciepla taki informacje sa podawane. Co prawda rzadko z powietrznych, ale jednak.

Podaję na bieżąco z jaką sprawnością spalam węgiel, a nawet podaję ile prądu pobiera kocioł wraz z pompami.

Arturo72
15-09-2014, 17:32
Jakoś nigdy na to nie trafiłem - możesz podać linki ?
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?198228-Pompa-ciep%C5%82a-dlaczego-nie-grzejnikom&p=6596148&viewfull=1#post6596148

pychy-ego nie chce mi się szukać bo było to jakiś czas temu.

asolt
15-09-2014, 17:54
nie wiem, mam OZC na 20 i 22 st i nie widzę miejsca gdzie jest to wskazane. Różnią się obliczenia. Zapytaj Asolta czy masz OZC na 20 czy 22 i po kłopocie i szybciej.


Nie trzeba mnie pytac, a tylko dokładnie przeczytac dane które zawsze przesyłam. Jak widac forum jest pomocne nawet w tym, ze doradza, aby w przypadku pytan i wątpliwosci po prostu zapytac autora obliczeń.

plawgo
15-09-2014, 20:02
Współczuje Ci Plawkgo "przygody" z nieuczciwym sprzedawcą/instalatorem, ale trzymając się prawdy to jak na współczesne standardy pomp PW ta Nibe Split jest bardzo słaba. To myśl techniczna z 2007r i daleko jej do dobrej pompy PW. Także jak dla mnie to zostałeś oszukany podwójnie:(


Teraz niestety to wiem!
Umowę miałem podpisaną na atlantica 16 kW tri, ale ze znanych tylko jemu powodów , zapropanował mi założenie Nibe. ( Czekałem ok 4 miesięcy na montaż!)
I jak to się mówi "wcisnął" mi tą pompkę.

SUSPENSER
15-09-2014, 20:59
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?198228-Pompa-ciep%C5%82a-dlaczego-nie-grzejnikom&p=6596148&viewfull=1#post6596148

pychy-ego nie chce mi się szukać bo było to jakiś czas temu.

Dzięki :)

Ciekawe informacje tam są:



Po zakupie pompy i po uruchomieniu zareklamowałem pracę pompy. COP było parszywe i moc też w granicach 8kW. Przyjechali z Panasonica i po oględzinach i pomiarach kazali mojemu instalatorowi wymienić czynnik. Poprawa diametralna ale wciąż daleko od ok. Dalej reklamowałem. Na koszt Panasonica instalator zamontował ciepłomierz. Ten pokazał, że jest poniżej zapewnień. Instalator wymienił mi czynnik na inny (nie wiem jaki). Poprawa nastąpiła ale wciąż ok 5-7% poniżej wytycznych. Przyjechali z panasonica ze swoją firmą zaprzyjaźnioną i .... wymienili czynnik (powiedzieli, że będzie teraz na 100% dobrze a ja nie wierzyłem). Pompa wstała i zaczęła pracować lepiej niż katalog. Dalej było ocieplenie pompy i teraz jest ok. 10% lepiej niż zakłada producent.
Każdemu polecam zakup ciepłomierza. Osobiście znam 3 przypadki, kiedy po namowie, użytkownicy zakupili ciepłomierze i spotkało ich rozczarowanie. We wszystkich przypadkach rozwiązanie było identyczne jak moje. Podobno pompom b.szkodzi transport w pozycji poziomej. Nie da się upilnować całego transportu.

Ciekawe ilu kupujących pompy ma ciepłomierze i walczy z instalatorami, producentami o uruchomienie ich z właściwymi parametrami - podejrzewam, że z 1% się może uzbierać, a reszcie wydaje się, że grzeją ekonomicznie.

Zresztą podobnie jest z kotłami - zwykle użytkownicy cieszą się, że "ładnie się pali" i to im wystarcza.

Muszę zgłosić swój przypadek Hewalex do producenta - ciekawe co odpowie / zrobi ?

Z tego co czytałem nie uwzględnia wyświetlacza i pompki obiegowej [która jest w obudowie PPC] do wyznaczania COP - zobaczę co mi odpisze serwis.

map78
15-09-2014, 21:15
Teraz niestety to wiem!
Umowę miałem podpisaną na atlantica 16 kW tri, ale ze znanych tylko jemu powodów , zapropanował mi założenie Nibe. ( Czekałem ok 4 miesięcy na montaż!)
I jak to się mówi "wcisnął" mi tą pompkę.

Na pewno 16kW, a nie 11? Bo jeżeli zamiast 16-stki wstawiono Ci kiepską 8-mkę to chyba trochę zmarzłeś zimą?
Mój dobry kolega też dał sobie wcisnąć Nibe Split z tymże 12kW do domku 150m2 w standardowym ociepleniu i z instalacja mieszaną i teraz klnie na czym świat stoi, bo dał za nią ponad 30tys. a nikt go nie uświadomił, że ona przy -15st ma już tylko 6kW mocy. Pół zimy chodzi na grzałkach i jeszcze kominkiem musi się wspomagać:( Miniony rok zamknął w 4tys. zł - niby podobnie jak wcześniej przy ekogroszku, ale jak się dowiedział, że u mnie w większym domu i z tańsza pompą wyszło 2x taniej to się troszku wkurzył;)

Pyxis
15-09-2014, 21:26
Podaję na bieżąco z jaką sprawnością spalam węgiel, a nawet podaję ile prądu pobiera kocioł wraz z pompami.

Skad mozesz wiedziec z jaka sprawnosci spalasz, skoro nie znasz jego rzeczywistej kalorycznosci ani wilgotnosci?

plawgo
15-09-2014, 21:31
Na pewno 16kW, a nie 11? Bo jeżeli zamiast 16-stki wstawiono Ci kiepską 8-mkę to chyba trochę zmarzłeś zimą?
Mój dobry kolega też dał sobie wcisnąć Nibe Split z tymże 12kW do domku 150m2 w standardowym ociepleniu i z instalacja mieszaną i teraz klnie na czym świat stoi, bo dał za nią ponad 30tys. a nikt go nie uświadomił, że ona przy -15st ma już tylko 6kW mocy. Pół zimy chodzi na grzałkach i jeszcze kominkiem musi się wspomagać:( Miniony rok zamknął w 4tys. zł - niby podobnie jak wcześniej przy ekogroszku, ale jak się dowiedział, że u mnie w większym domu i z tańsza pompą wyszło 2x taniej to się troszku wkurzył;)


16 kW, a zima na szczęście u mnie trwała ok 2 tygodni ( temp. poniżej O*).
Ja mam 267 m2 grzanych podłóg...i co z tego że mam ozc 7,5 kW skoro pompa za mała i przestarzała.

SUSPENSER
15-09-2014, 22:18
Skad mozesz wiedziec z jaka sprawnosci spalasz, skoro nie znasz jego rzeczywistej kalorycznosci ani wilgotnosci?

Ten sam węgiel w stanie powietrzno suchym jest badany.

map78
15-09-2014, 23:03
16 kW, a zima na szczęście u mnie trwała ok 2 tygodni ( temp. poniżej O*).
Ja mam 267 m2 grzanych podłóg...i co z tego że mam ozc 7,5 kW skoro pompa za mała i przestarzała.

To musisz koniecznie coś z tym zrobić i to teraz póki nowa zima jeszcze nie nadeszła. Nibe Split 8kW już przy -7 / 35 daje tylko 5,5kW, dla -15st nawet nie podają:(
Z tą pompa po prostu zmarzniesz, chyba, że zainstalujesz pakiet grzałek 9kW i będziesz na tym jechał, ale kospel za 27 tysięcy to chyba słaby pomysł:(

Natomiast co do atlantica to 16-tka byłaby zdecydowanie za duża. 11 Tri byłaby ze sporym zapasem do twojego domku - to bardzo nowoczesna konstrukcja, która trzyma parametry prawie jak t-cap - przy -15 / 35 daje ponad 10kW.

Zigobar
15-09-2014, 23:10
Gaz jest nabity przez producenta, uszkodzona nie jest - po prostu tak ma.

Przypomnij, jaką długość i średnicę kanałów powietrznych zastosowałeś?
Przy jakich temperaturach (na wyjściu skraplacza) układ pracuje?

_olo_
16-09-2014, 07:08
Pokazała się nowa pompa Hewalex, w zasadzie cała seria PCCO ze sprężarkami inverterowymi twin rotary, najbardziej interesująca, przynajmniej dla mnie jest wersja 10kW - 13kzł z vatem 8%, na razie zdawkowe informacje ale COP ma niby sięgać 4,8 dla A7/W35.
Czy ktoś ma jakieś szersze informacje na temat tego sprzętu, jakąś instrukcję serwisową ?


Mam pewne dane pomiarowe tej pompy, gdyby ktoś bystrzejszy w temacie chciał je pointerpretować mogę podesłać na priva. Porównując z panasonic t-cap "copy" wypadają chyba nieźle, wydajność w najniższych temp. wiadomo nie ta co t-cap ale przy ok -20 4,9kW to i tak nieźle.

flisiu
16-09-2014, 07:31
16 kW, a zima na szczęście u mnie trwała ok 2 tygodni ( temp. poniżej O*).
Ja mam 267 m2 grzanych podłóg...i co z tego że mam ozc 7,5 kW skoro pompa za mała i przestarzała.
z tym Nibe to jakis ciekawy myk bo swego czasu jak szukale instalatora to tez kolega MIki mi proponowal ten sprzet, nawet mowil ze jest jakies
dofinansowanie ze Szwecji do tej pompy :P

1964as
16-09-2014, 07:36
nie dość że u mnie G12r ma najtańszą 2 taryfę to dodatkowo dostaję 2 godziny dodatkowe taniego prądu, bo jest on od 22 do 7 o od 13 do 16 vs G12 od 22 do 6 i od 13 do 16.Będzie G12r na początek.
Sprawdź jeszcze raz i to dobrze,bo z tego co mi wiadomo to masz 8 godz. do wyboru między 22 a 7czyli od 22 do 6,albo od 23 do 7 i 2 godz. między 13 a 16 czyli 13 do 15,lub 14 do 16 tylko tyle i aż tyle;)

lukasza
16-09-2014, 08:13
Sprawdź jeszcze raz i to dobrze,bo z tego co mi wiadomo to masz 8 godz. do wyboru między 22 a 7czyli od 22 do 6,albo od 23 do 7 i 2 godz. między 13 a 16 czyli 13 do 15,lub 14 do 16 tylko tyle i aż tyle;)

podobno nie, tzn:
pani z puntu twierdzi że są 2 dodatkowe godziny czyli 6-7 i 15-16,
co więcej tak jest w cenniku bez gwiazdek przy strefach czasowych ;)
a pełna nazwa oferty to Ekonomiczna Dolina :)

plawgo
16-09-2014, 14:42
To musisz koniecznie coś z tym zrobić i to teraz póki nowa zima jeszcze nie nadeszła. Nibe Split 8kW już przy -7 / 35 daje tylko 5,5kW, dla -15st nawet nie podają:(
Z tą pompa po prostu zmarzniesz, chyba, że zainstalujesz pakiet grzałek 9kW i będziesz na tym jechał, ale kospel za 27 tysięcy to chyba słaby pomysł:(

Natomiast co do atlantica to 16-tka byłaby zdecydowanie za duża. 11 Tri byłaby ze sporym zapasem do twojego domku - to bardzo nowoczesna konstrukcja, która trzyma parametry prawie jak t-cap - przy -15 / 35 daje ponad 10kW.


Miałem wstępnie robiony dobór pompy ,jeden z instalatorów mówił,że Pc 9 kW t-cap, chyba taka jak Twoja, powinna wystarczyć.
Nie wiem jak cenowo 11 Tri?

Na pewno muszę ją wymieć przed zimą , to nie ulega dyskusji!

plawgo
16-09-2014, 14:44
z tym Nibe to jakis ciekawy myk bo swego czasu jak szukale instalatora to tez kolega MIki mi proponowal ten sprzet, nawet mowil ze jest jakies
dofinansowanie ze Szwecji do tej pompy :P

Mnie już tego nie mówił, ale zachwalał,że jakie to cudo nie jest!!!

vze
16-09-2014, 16:10
Witam
Jaka pompe polecicie do budynku o powierzchni uzytkowej po podlogach okolo 260m2, ogrzewanie planowane podlogowe ,budowa z porothermu 25 plus 15cm ocieplenia

plusfoto
16-09-2014, 16:25
Witam
Jaka pompe polecicie do budynku o powierzchni uzytkowej po podlogach okolo 260m2, ogrzewanie planowane podlogowe ,budowa z porothermu 25 plus 15cm ocieplenia
Malux już Ci odpowiedział w innym wątku a ja zasugerowałem że zbyt mało danych. Zrób sam albo zleć wykonanie OZC i wtedy zadaj to pytanie.

vze
16-09-2014, 16:58
Wiem , wiem ,rozbujalam sie po watkach , na poprzednim dopisalam co wiem.Dzieki

SUSPENSER
16-09-2014, 22:44
Przypomnij, jaką długość i średnicę kanałów powietrznych zastosowałeś?
Przy jakich temperaturach (na wyjściu skraplacza) układ pracuje?

Wlot bez kanału - otwarte okno do kotłowni, wylot fi 200 długości 2,5 MB

Na wyjściu skraplacza zależnie od nastawy CWU, z tego co pamiętam przy nastawie 55*C dochodziło do 70*C i to była maksymalna temp.

Od producenta mi odpisali tak:

"Do obliczenia COP nie wliczono poboru prądu pompy obiegowej oraz wentylatora. Proszę zwrócić uwagę, że wskaźnik COP zmienia się na przestrzeni temperatur dolnego i górnego źródła. Przy grzaniu wody do temp 45-50 stC moc elektryczna doprowadzona do pompy ciepła waha się w granicy 1,3-1,5kW. "


To jakieś jaja są - przecież w dokumentacji to nie jest zapisane, że wentylatora i pompki obiegowej się nie wlicza - przecież to jest w obudowie tej PPC.

Co o tym sądzicie - zgłosić niezgodność produktu z umową ?

Zigobar
17-09-2014, 00:51
Na wyjściu skraplacza zależnie od nastawy CWU, z tego co pamiętam przy nastawie 55*C dochodziło do 70*C i to była maksymalna temp.


Może coś Ci się pomyliło, zatem chciałbym się upewnić - grzejesz wodę w zbiorniku do 55*C i wtedy (pod koniec grzania) temperatura wody na wyjściu PC osiąga 70*C?
Przecież maksymalna dopuszczalna dla takiej PC to 60*C!

SUSPENSER
17-09-2014, 08:10
Może coś Ci się pomyliło, zatem chciałbym się upewnić - grzejesz wodę w zbiorniku do 55*C i wtedy (pod koniec grzania) temperatura wody na wyjściu PC osiąga 70*C?
Przecież maksymalna dopuszczalna dla takiej PC to 60*C!

To jest maks temp. za sprężarką a nie na wyjściu PPC.

Zigobar
17-09-2014, 08:39
To jest maks temp. za sprężarką a nie na wyjściu PPC.
Pytałem o temperaturę wody opuszczającej skraplacz (na wyjściu skraplacza), a Ty piszesz o temperaturze czynnika na tłoczeniu (za sprężarką, przed skraplaczem).
Zatem jeszcze raz - woda w zbiorniku grzana do 55*C, a PC połączona bezpośrednio ze zbiornikiem (bez wężownicy)?

SUSPENSER
17-09-2014, 10:12
Pytałem o temperaturę wody opuszczającej skraplacz (na wyjściu skraplacza), a Ty piszesz o temperaturze czynnika na tłoczeniu (za sprężarką, przed skraplaczem).
Zatem jeszcze raz - woda w zbiorniku grzana do 55*C, a PC połączona bezpośrednio ze zbiornikiem (bez wężownicy)?

Na wyjściu skraplacza nie pamiętam ile było, ale na pewno nie nie więcej niż 60.

Musiałbym uruchomić PPC i sprawdzić, ale to dopiero pod koniec tygodnia bo teraz testuję ekogroszek.

PC jest podłączona do króćców cyrkulacji CWU wychodzących ze zbiornika, więc bezpośrednio, bez wężownicy.

Zigobar
17-09-2014, 14:46
Na wyjściu skraplacza nie pamiętam ile było, ale na pewno nie nie więcej niż 60.


Temperatura na wyjściu będzie większa od tej w zbiorniku o wartość delty na skraplaczu. Czyli wiadomo już, kiedy PC pracę kończy (dla delty np. 4*C, będzie to ok. 59*C na wyjściu).
Teraz kolejne pytanie - kiedy pracę rozpoczyna?

Co było powodem wymuszenia pracy z tak wysokimi temperaturami? Masz mały (w stosunku do potrzeb) zbiornik?
Wielu posiadaczy podobnych (do Twojego) układów, grzeje CWU do tzw. temperatury wystarczającej, czyli do czterdziestu kilku stopni. Znacznie wyższe temperatury GZ skutkują mniejszą sprawnością układu i to dziwić nie powinno.

SUSPENSER
17-09-2014, 17:50
Temperatura na wyjściu będzie większa od tej w zbiorniku o wartość delty na skraplaczu. Czyli wiadomo już, kiedy PC pracę kończy (dla delty np. 4*C, będzie to ok. 59*C na wyjściu).
Teraz kolejne pytanie - kiedy pracę rozpoczyna?

Co było powodem wymuszenia pracy z tak wysokimi temperaturami? Masz mały (w stosunku do potrzeb) zbiornik?
Wielu posiadaczy podobnych (do Twojego) układów, grzeje CWU do tzw. temperatury wystarczającej, czyli do czterdziestu kilku stopni. Znacznie wyższe temperatury GZ skutkują mniejszą sprawnością układu i to dziwić nie powinno.

Zadawałem różne temperatury od 45 do 55 i COP zmieniał się w zakresie 2,5 - 2,7.

Mam zasobnik 120 litrów i 50*C spokojnie wystarcza, ale sprawdzałem czy wystarczy gdy nagrzeję w 2 taryfie do 55 i czy do wieczora będzie ok 50 - wystarczało.

Skoro przy grzaniu do 45 COP wychodził na poziomie 2,7 to się zgadza z tym co napisali do mnie od producenta:


"Przy grzaniu wody do temp 45-50 stC moc elektryczna doprowadzona do pompy ciepła waha się w granicy 1,3-1,5kW."


Moc na wyjściu to 3,8 kW, więc 3,8/1,5 = 2,53, natomiast 3,8/1,3 = 2.92 [tyle nigdy nie wyszło].


Tak więc wszystko się zgadza, tylko producent do COP nie zaliczył wentylatora i pompki obiegowej, choć nie podał tego w instrukcji - mamy więc niezgodność towaru z umową.

Zwłaszcza, że w instrukcji wyraźnie piszą, że: "średnia moc pobierana przez pompę to 1 kW" a teraz podają, że 1,3-1,5 kW

_olo_
17-09-2014, 19:26
Średnia moc pobierana to nie to samo co np maksymalna.

Nie wiem którą PC Hewalexu masz ale jak spojrzałem na pierwszą z brzegu to podawany parametr COP 3,8 jest dla warunków pracy A7W35, dla W45 na pewno jest sporo niższy i nie wiem czy producent ma obowiązek podawać ten parametr dla innych warunków niż określonych normą. Choć aż by się o to w takim urządzeniu prosiło.
Jeżeli chodzi o niewliczanie pompki do COP to o ile to nie jest nigdzie w dokumentacji zaznaczone to zalatuje lekkim naciąganiem.

Bad
17-09-2014, 20:04
podobno nie, tzn:
pani z puntu twierdzi że są 2 dodatkowe godziny czyli 6-7 i 15-16,
co więcej tak jest w cenniku bez gwiazdek przy strefach czasowych ;)
a pełna nazwa oferty to Ekonomiczna Dolina :)

Dokładnie tak to wygląda:
Tania taryfa jest między 13 a 16 i między 22 a 7 rano. Wiem bo używam od trzech lat.

asaselllo
18-09-2014, 12:50
Mam pytanie do użytkowników pomp PW. Czy ktoś analizował ofertę na energię elektryczną Duonu? Wydaje się bardzo korzystna. W G12w 11 gr w taniej taryfie i 35 do 37gr w drogiej. Zastanawiam się czy są jakieś kruczki. Może ktoś podpisał umowę z duonem i podzieli się opinią.

plusfoto
18-09-2014, 13:36
Z tego co widzę to chyba podałeś ceny netto i do tego tylko jeden składnik.

asaselllo
18-09-2014, 19:49
Tak, to ceny netto za obrót. Ceny dystrybucji zmienić nie mogę - PGE Łódź teren.

imrahil
18-09-2014, 19:53
Mam pytanie do użytkowników pomp PW. Czy ktoś analizował ofertę na energię elektryczną Duonu? Wydaje się bardzo korzystna. W G12w 11 gr w taniej taryfie i 35 do 37gr w drogiej. Zastanawiam się czy są jakieś kruczki. Może ktoś podpisał umowę z duonem i podzieli się opinią.

do tego doliczyć trzeba VAT i opłatę dystrybucyjną dla Twojego dystrybutora.

asaselllo
19-09-2014, 09:54
Z całym szacunkiem, nie pytam co trzeba doliczyć bo to jest jasne. Pytam się o to czy ktoś miał styczność z firmą Duon i czy nie ma żadnych ukrytych kruczków, które będą czyniły ofertę nieopłacalną.

Arturo72
19-09-2014, 10:53
Z całym szacunkiem, nie pytam co trzeba doliczyć bo to jest jasne. Pytam się o to czy ktoś miał styczność z firmą Duon i czy nie ma żadnych ukrytych kruczków, które będą czyniły ofertę nieopłacalną.
W temacie grzejacych prądem jest kilku mających Duon i są narazie zadowoleni.
Rzuć tam zapytanie o konkrety.

asaselllo
19-09-2014, 10:57
Dzięki

r2req
19-09-2014, 14:11
ma ktos jakieś doświadczenie z urządzeniami marek DIEHL lub KAMSTRUP, konkretnie to planuję ciepłomierz ultradźwiękowy, ale nie znam tych producentów

Artur

edit: znalazłem info, że Diehl Metering to dawny Mirometr z Cieszyna

M.Krk
19-09-2014, 18:15
ma ktos jakieś doświadczenie z urządzeniami marek DIEHL lub KAMSTRUP, konkretnie to planuję ciepłomierz ultradźwiękowy, ale nie znam tych producentów

Artur

edit: znalazłem info, że Diehl Metering to dawny Mirometr z Cieszyna
http://www.itron.pl/

Kasza w spraju
20-09-2014, 16:54
Umowę miałem podpisaną na atlantica 16 kW tri, ale ze znanych tylko jemu powodów , zapropanował mi założenie Nibe. ( Czekałem ok 4 miesięcy na montaż!)
I jak to się mówi "wcisnął" mi tą pompkę.

A jak to się w ogóle stało że dałeś sobie wcisnąć taką pompę?
Chodzi mi o to jakich "sztuczek" użył ten (...) sprzedawca...

Tomaszs131
21-09-2014, 09:13
A jak to się w ogóle stało że dałeś sobie wcisnąć taką pompę?
Chodzi mi o to jakich "sztuczek" użył ten (...) sprzedawca...

...sprzedawca... za duzo powiedziane.

miniof
21-09-2014, 23:12
choć po dotacji i na niego kasy mi starczy.

Chciałbym się dowiedzieć, gzie i jak można "załatwić" dotację?

Jestem przed rozpoczęciem budowy (pod Szczecinem) i prawie na 100% jestem zdecydowany na pompę powietrze woda. Słyszałem o kredytach preferencyjnych na takie instalacje. Ale nic nie wiem o dofinansowaniu. :)

miniof
21-09-2014, 23:50
Też mam od nich sensowną ofertę. Ale ciągle zbieram inne. Dla mnie ich wadą jest to, że nie robią instalacji Co. A ja bym chciał firmę, która mi zrobi pompę ciepła, rozprowadzi podłogówkę i wodę użytkową :)
Ale samą ofertę PC mają chyba dobrą.

plawgo
22-09-2014, 00:06
A jak to się w ogóle stało że dałeś sobie wcisnąć taką pompę?
Chodzi mi o to jakich "sztuczek" użył ten (...) sprzedawca...

To był istny "majstersztyk" Pięknego vel Gołucha!

Wtedy jeszcze wydawał się wiarygodny...Jak się skończyło wszyscy zainteresowani już to wiedzą!!!
A jest ich coraz więcej.

Proszę przypomnijcie sobie i napiszcie.
Już czas się z nim rozliczyć!

marcin.sto1
22-09-2014, 23:24
choć po dotacji i na niego kasy mi starczy.

Chciałbym się dowiedzieć, gzie i jak można "załatwić" dotację?

Jestem przed rozpoczęciem budowy (pod Szczecinem) i prawie na 100% jestem zdecydowany na pompę powietrze woda. Słyszałem o kredytach preferencyjnych na takie instalacje. Ale nic nie wiem o dofinansowaniu. :)

Poczytaj o tym na stronie NFOŚiGW, program Prosument lub Niskie Emisje, dofinansowanie dla Pomp Ciepła i instalacji fotowolt. wynosi 40% lub tylko PC 20% (jednym z warunków jest gwarancja producenta PC na 5 lat( mnie "zgasili" tu na samym starcie), co pewnie eliminuje większość producentów, nie wiem jak z SCOP i czy powietrzne się na to łapią, następnie sprawdź czy Twój WFOŚiGW przystąpił (lub zamierza) do któregoś z tych programów

chcialbympompe
23-09-2014, 06:59
Proszę przypomnijcie sobie i napiszcie.
Już czas się z nim rozliczyć!

Całkiem niedawno pisałem, że nie dokończył instalacji u mnie (minęło ponad 2 lata od instalacji), nie wywiązał się z umowy serwisowej i unika kontaktu. Posty zostały jak zawsze skasowane z forum pomimo, że nawet nie podawałem nazwiska. Pojęcia nie mam dlaczego ma taki fory na forum ;)

plawgo
25-09-2014, 00:59
Całkiem niedawno pisałem, że nie dokończył instalacji u mnie (minęło ponad 2 lata od instalacji), nie wywiązał się z umowy serwisowej i unika kontaktu. Posty zostały jak zawsze skasowane z forum pomimo, że nawet nie podawałem nazwiska. Pojęcia nie mam dlaczego ma taki fory na forum ;)

To jest "normalna" jego zagrywka!

Też bym chciał wiedzieć dlaczego?!

r2req
27-09-2014, 23:49
zastanawiam się wciąż nad sensem przejścia na taryfę nocną

każdy kto przeszedł pisze, że się opłacało, zastanawiam się jednak, czy ktoś policzył straty niższego cop w nocy

nocne temperatury to min 10C< od dziennych

u mnie PC PW praktycznie chodzi tylko w nocy, temp zadana na sterowniku 22,6 i w dzień dom łapie tyle ciepła przez przeszklenia, że pompa w dzien nie chodzi

ciekawi mnie, gdybym przestawił sterownik tak aby pompa chodziła tylko w ciągu dnia, czy nie będzie to bardziej opłacalne niż praca nocna i taryfa nocna

liczył ktoś to?

pozdrawiam, Artur

Pyxis
27-09-2014, 23:51
Byly dziesiatki postow w tym temacie i zawsze konkluzja byla jedna: Nigdy straty COP nie zniwecza efektu taniego pradu w taryfie "nocnej".

r2req
28-09-2014, 00:18
ok, a ktoś to wyliczył - sprawdził ?

temat w zasadzie dotyczy tylko powietrznych (Ty masz gruntówkę, tam nie mam pytań - nocna bez 2-óch zdań)

pozdrawiam, Artur

Pyxis
28-09-2014, 00:28
Ale ja nie pisze o gruntowce.

map78
28-09-2014, 00:37
ok, a ktoś to wyliczył - sprawdził ?

temat w zasadzie dotyczy tylko powietrznych (Ty masz gruntówkę, tam nie mam pytań - nocna bez 2-óch zdań)

pozdrawiam, Artur

Tego nie trzeba liczyć. Wystarczy pomyśleć. Weźmy stawki z Energii (pomorskie). Cena kWh w taniej taryfie G12w kosztuje 0,32zł brutto (już ze wszystkimi opłatami), natomiast kWh w płaskiej taryfie G11 kosztuje 0,65zł - czyli 2x więcej. To znaczy, że gdy nocny COP, przy temp powiedzmy 0st wyniesie 3, to żeby wyszło na równo ten dzienny musi wynieść ponad 6, czyli musiałoby być koło +15st. Takie wahania temp raczej nie występują, a dodatkowo dochodzi kwestia 2-3 tanich godzin w dzień, a przy taryfach weekendowych to już w ogóle nie ma o czym mówić, bo masz 2 dni w tygodniu zawsze taniej + święta.

r2req
28-09-2014, 00:47
na szybko, cieżko mi uwierzyć w oszczędności z tytułu przejścia na taryfę nocną dla powietrznych przy założeniu, że przy taryfie całodobowej używamy pompy tylko w dzień
w postach, które znalazłem na forum, ludzie odnosili się do oszędności rok ro ku po rzejściu na taryfę nocną - jednakże używając pompy w taryfie całodobowej nie znalazłem wzmianki, że uzywai pomy tylko w ciągu dnia - a takie jest założenie

przeliczę to posługując się średnimi temperatuarami dzień/noc dla mojego regionu in podzielę się wynikami

pozdrawiam, Artur

r2req
28-09-2014, 00:53
Tego nie trzeba liczyć. Wystarczy pomyśleć. Weźmy stawki z Energii (pomorskie). Cena kWh w taniej taryfie G12w kosztuje 0,32zł brutto (już ze wszystkimi opłatami), natomiast kWh w płaskiej taryfie G11 kosztuje 0,65zł - czyli 2x więcej. To znaczy, że gdy nocny COP, przy temp powiedzmy 0st wyniesie 3, to żeby wyszło na równo ten dzienny musi wynieść ponad 6, czyli musiałoby być koło +15st. Takie wahania temp raczej nie występują, a dodatkowo dochodzi kwestia 2-3 tanich godzin w dzień, a przy taryfach weekendowych to już w ogóle nie ma o czym mówić, bo masz 2 dni w tygodniu zawsze taniej + święta.

teraz mam +7 a w dzień (w cieniu - spręzarka stoi pod dachem) było 23. nad ranem pewnie będzie około 4-5C. to 4 x mniej niż w dzień

pozdrawiam, Artur

Pyxis
28-09-2014, 09:48
teraz mam +7 a w dzień (w cieniu - spręzarka stoi pod dachem) było 23. nad ranem pewnie będzie około 4-5C. to 4 x mniej niż w dzień

pozdrawiam, Artur

A jak w nocy bedzie 0*C a w dzien 2*C to "ile razy mniej" bylo w nocy? :)

Jak ty tak masz "liczyc", to sobie daruj.

_olo_
28-09-2014, 10:11
"t" zmierzając do 0 sprawia, że "ile razy" zmierza do "oo" a to już spora różnica ;)

map78
28-09-2014, 10:23
teraz mam +7 a w dzień (w cieniu - spręzarka stoi pod dachem) było 23. nad ranem pewnie będzie około 4-5C. to 4 x mniej niż w dzień

pozdrawiam, Artur

Artur, oczywiście, że w ciągu sezonu będą dni, gdy Twoja teoria będzie się sprawdzać, ale sezon grzewczy to 6-7 miesięcy i trzeba patrzeć na średnią. A średnia różnica temp pomiędzy nocą a dniem na pewno nie jest na tyle wysoka żeby generować 2x większy COP. Dodatkowo, jak pisałem istnieją taryfy weekendowe, gdzie masz minimum 2 dni w tygodniu, gdzie możesz grzać w dzień w taniej taryfie, więc ta średnia jeszcze gorzej wypadnie.

r2req
28-09-2014, 21:49
pewnie masz rację i pewnie przejdę na taryfę nocną (choćby ze względu na uruchamianie pieca do wypału ceramiki), jednak ciekawi mnie wciąż czy te oszczędności z tytułu używania PC w nocy (II taryfy) vs w dzień (I taryfa) będą zauważalne.

pozdrawiam, Artur

map78
28-09-2014, 22:07
pewnie masz rację i pewnie przejdę na taryfę nocną (choćby ze względu na uruchamianie pieca do wypału ceramiki), jednak ciekawi mnie wciąż czy te oszczędności z tytułu używania PC w nocy (II taryfy) vs w dzień (I taryfa) będą zauważalne.

pozdrawiam, Artur

I jeszcze jedno. Pomyśl o grzaniu CWU latem. To też niebagatelna kwestia, a te 5 miesięcy ciepłych grzejesz CWU tylko w taniej taryfie i to w okienku dziennym - od 13 do 15 najczęściej. Czyli krótko mówiąc CWU masz 2x taniej niż przy płaskiej taryfie i to bez żadnych dyskusji:yes:

r2req
28-09-2014, 23:09
WU tylko w taniej taryfie i to w okienku dziennym - od 13 do 15 najczęściej.

powiedz mi, czy nastawiając na sterowniku pompy start TANK 13.00 -i OFF TANK 15.00 muszę dodatkowo zaznaczyć ON HEAT 15.00 i OFF HEAT dnia następnego 13.00 ?

pozdrawiam, Artur

Liwko
28-09-2014, 23:20
powiedz mi, czy nastawiając na sterowniku pompy start TANK 13.00 -i OFF TANK 15.00 muszę dodatkowo zaznaczyć ON HEAT 15.00 i OFF HEAT dnia następnego 13.00 ?

pozdrawiam, Artur

U mnie możesz ustawić dla każdego dnia inaczej. U ciebie pewnie też.
Musisz ustawić dla każdego dnia.

map78
29-09-2014, 00:05
powiedz mi, czy nastawiając na sterowniku pompy start TANK 13.00 -i OFF TANK 15.00 muszę dodatkowo zaznaczyć ON HEAT 15.00 i OFF HEAT dnia następnego 13.00 ?

pozdrawiam, Artur

Tak i Nie:)
Musisz zaprogramować mu scenariusz pracy. Możesz skopiować dany scenariusz na wszystkie lub wybrane dni tygodnia. W fabrycznym sterowniku możesz zaprogramować 6 punktów pracy, gdzie każdy nowy punkt kończy działanie poprzedniego, czyli jak o 13 dasz TANK ON to o 15 dajesz HEAT ON i sterownik już wie, że ma zakończyć grzanie CWU i rozpocząć grzanie CO.
Ja u siebie robię to na oprogramowaniu IntesisHome, przez moduł WiFi, więc wszystko jest prościej, czytelniej i na laptopie;) No i mam sporo funkcji, które w fabrycznym sterowaniu Panasa w ogóle nie są dostępne:)

Fam13
30-09-2014, 22:18
Witam,
ale przecież bytowy prąd jest wtedy o dużo droższy,
czy to w całości wyjdzie taniej ?
Zobaczę na własnej skórze jak mi zamontują pompę PW
i będę grzał .Pozdrawiam Jacek

Liwko
30-09-2014, 22:27
Witam,
ale przecież bytowy prąd jest wtedy o dużo droższy,
czy to w całości wyjdzie taniej ?
Zobaczę na własnej skórze jak mi zamontują pompę PW
i będę grzał .Pozdrawiam Jacek

Wiele razy o tym było. Nawet gdybym nie miał PC to i tak dwie taryfy wychodzą u mnie około 20% taniej.

r2req
30-09-2014, 23:27
ja się dałem przekonać i przechodzę na G12W (Łódź teren), u mnie nie mowy mowy aby nie było oszczędności gdy dodatkowo będę używał pieca do wypału ceramiki (11KW)

pozdrawiam, Artur

SUSPENSER
30-09-2014, 23:33
Wiele razy o tym było. Nawet gdybym nie miał PC to i tak dwie taryfy wychodzą u mnie około 20% taniej.

U mnie podobnie - bez PC i tak jest taniej.

miniof
01-10-2014, 13:04
:Witam,
Pytanie do ludzi, którzy budowali/budują nowy budynek z ogrzewaniem pompom ciepła: Czy rezygnowaliście z komina w kotłowni jeśli był on przewidziany jedynie do pieca CO. ??
Poszukuję również sprawdzonego i solidnego instalatora z okolic Szczecina :)

Liwko
01-10-2014, 13:18
:Witam,
Pytanie do ludzi, którzy budowali/budują nowy budynek z ogrzewaniem pompom ciepła: Czy rezygnowaliście z komina w kotłowni jeśli był on przewidziany jedynie do pieca CO. ??
Poszukuję również sprawdzonego i solidnego instalatora z okolic Szczecina :)

Ja jeden komin wywaliłem. Dzisiaj zrobiłbym to samo.

plusfoto
01-10-2014, 13:45
:Witam,
Pytanie do ludzi, którzy budowali/budują nowy budynek z ogrzewaniem pompom ciepła: Czy rezygnowaliście z komina w kotłowni jeśli był on przewidziany jedynie do pieca CO. ??
Poszukuję również sprawdzonego i solidnego instalatora z okolic Szczecina :)
U mnie nie ma żadnego

marcin.sto1
01-10-2014, 15:02
Ja też zrezygnowałem z kominów. A teraz zastanawiam się czy to na pewno był dobry pomysł przy powietrznej PC, i jak będzie wyglądała sytuacja przy -20:???:

map78
01-10-2014, 16:24
Ja też zrezygnowałem z kominów. A teraz zastanawiam się czy to na pewno był dobry pomysł przy powietrznej PC, i jak będzie wyglądała sytuacja przy -20:???:

U mnie wyglądało nieciekawie, bo okazało się, że zbyt wysoko ustawiłem krzywą grzewczą i prawie rodzinkę ugotowałem:D

asaselllo
01-10-2014, 18:14
ja się dałem przekonać i przechodzę na G12W (Łódź teren), u mnie nie mowy mowy aby nie było oszczędności gdy dodatkowo będę używał pieca do wypału ceramiki (11KW)

pozdrawiam, Artur

Dziś podpisałem umowę z DUONEM na g12w, powinno wyjść dobrze. Zdam relację zimą

gall86
01-10-2014, 18:45
jak tam ludki z gornego slaska? taryfy pozmieniane? :D ja wlasnie wyslalem

tymczasowy19
01-10-2014, 20:15
jak tam ludki z gornego slaska? taryfy pozmieniane? :D ja wlasnie wyslalem

ani mi nie przypominaj, byłem w lokalnym POK i się dowiedziałem, że na pewno się pomyliłem, bo panie nic nie wiedzą żeby taka taryfa była, że jest ale w innych rejonach i że ona nie ma nic na poczcie żeby były jakieś zmiany. Mniej więcej w tym tonie. W końcu dała druk, w którym w rubryce "inne" zaznaczyłem że chcę zmienić na G12w :P

i od razu przez ebok wysłałem skargę na obsługę :P

miniof
01-10-2014, 23:11
U mnie nie ma żadnego

:rolleyes: też bym tak chciał, tylko trzeba żonę przekonać do rezygnacji z kominka. Ja zamiast tego wolałbym solidne akwarium :)

Liwko
02-10-2014, 07:26
Ja zamiast tego wolałbym solidne akwarium :)

A jak ładnie by wyglądało, gdyby stało na kominku :D

flisiu
02-10-2014, 11:59
jak tam ludki z gornego slaska? taryfy pozmieniane? :D ja wlasnie wyslalem
na jaka taryfe zmieniles? bo nie jestem w temacie :) tauron przygotowal cos ciekawego na gorny slask dla PC ? :P
btw. jestem wreszcie posiadaczem PC od paru dni i domek juz sie grzeje. pompa to nowy model Panasonic 9kW 3-fazowa serii F. jakbys ktos mial jakies pytania odnosnie pompy lub instalatora to sluze pomoca. pozdro!

miniof
02-10-2014, 12:12
Zbieram oferty na pompę ciepła i większość instalatorów proponuje Panasonica.
Pytanie czy rzeczywiście są one najlepsze, czy warto zainteresować się również innymi markami?

flisiu
02-10-2014, 12:35
jesli chodzi o stosunek cena/jakosc to chyba jest najlepszy ale na pewno sa tez inne pompy warte uwagi. podobna polka cenowa to atlantic tez dobry i np. drozszy daikin.

malux20
02-10-2014, 14:04
flisiu dobrze mówi
jeśli chodzi o kominki- niby niepotrzebny no ale jak putin urerguluje nasze źycie to kto wie

miniof
02-10-2014, 14:27
flisiu dobrze mówi
jeśli chodzi o kominki- niby niepotrzebny no ale jak putin urerguluje nasze źycie to kto wie

Dlatego zrezygnowałem z przyłącza gazu. Zrezygnuję też z budowy komina w kotłowni. To już dwie oszczędności.
Planuję też zrobić rekuperacje więc i kominy wentylacyjne odpadną z projektu.
Komin do kominka w salonie raczej zostanie.

Dziękuję za info odnośnie marek na które warto zwrócić uwagę.

Ciągle pozostaję z wątpliwościami czy powietrzna pompa powietrzna wystarczy do ogrzania domu zimą (w zachodniopomorskim) i podgrzania wody użytkowej.
Niby (z tego co czytam) to działa, ale brak mi namacalnych dowodów:)
Do tego ludzie którzy montowali takie pompy dwa - trzy lata temu mówią o słabej wydajności tego rozwiązania, pomijając fakt, że trzy lata temu zapłacili za to dwa razy więcej niż obecnie.

malux20
02-10-2014, 14:29
jak faktury za prąd ci pokaże to bedzie ok:)
da radę

map78
02-10-2014, 15:04
Do tego ludzie którzy montowali takie pompy dwa - trzy lata temu mówią o słabej wydajności tego rozwiązania, pomijając fakt, że trzy lata temu zapłacili za to dwa razy więcej niż obecnie.

A montowali Panasoniki? Ktoś im to dobierał?
Bo jak mają jakieś wieśki, czy nibe i to dobrane na oko, to wcale nie ma się co dziwić, że nie daje rady. Jak weźmiesz Panasa i dobrze Ci go dobiorą to gwarantuje, że będzie wystarczająco wydajny;) a zachodniopomorskie to jeden z lepszych obszarów po PC-PW.

markizzella
02-10-2014, 17:29
Witam,

W innym dziale na forum zadałam pytanie o rodzaj ogrzewania (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?227999-wybor-ogrzewania&p=6625781#post6625781) a w zasadzie o pomoc w wyborze rodzaju ogrzewania
moje marzenie to PC - ale jak ugryźć temat i nie zbankrutować?
Moje obawy to 1) koszt, 2) miejsce w jakim mieszkam - Pd Polski, w ziemi glina + skała, ogólnie to góry więc i zimno i mroźno i nie wiem czy opłacalna byłaby inwestycja w PC.
Czy coś poradzicie???

nethorse
02-10-2014, 19:02
Witam.
Moim skromnym zdaniem inwestycja w PC prawie zawsze będzie opłacalna, oczywiście z dobraną całą armaturą (czyli ogrzewanie niskotemperaturowe). W zeszłym roku miałem epizod z montażem pompy w okolicach zakopanego. Państwo są zadowoleni i sobie chwalą. Miałem nawet pozwolenie na udostępnianie ich danych jeśli ktoś chciałby zobaczyć z tym że cofnęli je w zeszłym miesiącu bo nie widziało im się przyjmowanie pielgrzymek (moja głupota bo nadużyłem ich gościnności i za często z tego pozwolenia korzystałem, a że zakopane kojarzy się z zimnem to nie urywam że był to bardzo fajny argument dla niezdecydowanych).
1) Co do kosztów samej inwestycji to wiele razy już to było poruszane na forum. Ktoś przedstawi ci mniej lub bardziej rzeczywiste wyliczenia, Ty to przeczytasz ale i tak do końca nie będziesz temu ufał. Usiądź, weź kawałek kartki i sam policz, ale tak rzetelnie, ile będzie cię kosztować konwencjonalna kotłownia a ile PC. Pewne koszty będą stałe dla jednej i drugiej inwestycji (np: samo wykonanie systemu grzewczego) a inne zmienne (np: komin czy projekty przyłączenia gazu, itp.)
2) Co do miejsca w jakim mieszkasz to już wspomniałem powyżej...
EDIT:
Przeczytałem twój temat z linku. I tak po krótce: Jeśli gaz to jedynie z sieci, Cena płynnego jest bardzo wysoka, o oleju nie wspomnę. Co do peletów to wygoda porównywalna z gazem, samo się rozpala samo gaśnie, popiołu to na miesiąc z jedno wiaderko. Ale rynek peletów jest dość niestabilny. Kiedyś bardziej się opłacało ale w związku z tym że przez pewien czas była na to moda ceny wywindowały a większość z tego co wiem to eksportują bo bardziej im się opłaca. Może trochę poza tematem ale mieszkam w takiej okolicy gdzie jest kilka tartaków, kiedyś o okorki (zrzynki z przeróbki drewna) nie było problemu, świetnie nadawały się na rozpałkę. Teraz bez znajomości nie uświadczysz bo wszystko idzie na rębak i sprzedają to do producentów brykietu czy peletów lub też do elektrociepłowni. Tartakom bardziej się to opłaca a za popytem roście też cena.
A i jeszcze w tamtym temacie kolega wspomniał o piecu na zgazowanie drewna. Dobre rozwiązanie jeśli ma ktoś dostęp do takowego. Ale poza "przymusowym" buforem to dochodzi jeszcze miejsce na to składowanie ponieważ dla prawidłowej pracy tego pieca drewno musi być sezonowane a co za tym idzie musisz mieć miejsce na zmagazynowanie go minimum na dwa sezony, a jest tego kilkadziesiąt mP. Znam takich co wczoraj jeszcze patrzyli się na pięknego świerka który rośnie sobie wesoło i radośnie w lesie a dzisiaj jest już w piecu. Z tym że za dwa, trzy lata piec będzie przeznaczony na żyletki.

miniof
02-10-2014, 20:22
Witam,

W innym dziale na forum zadałam pytanie o rodzaj ogrzewania (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?227999-wybor-ogrzewania&p=6625781#post6625781) a w zasadzie o pomoc w wyborze rodzaju ogrzewania
moje marzenie to PC - ale jak ugryźć temat i nie zbankrutować?
Moje obawy to 1) koszt, 2) miejsce w jakim mieszkam - Pd Polski, w ziemi glina + skała, ogólnie to góry więc i zimno i mroźno i nie wiem czy opłacalna byłaby inwestycja w PC.
Czy coś poradzicie???

Powiem na moim przykładzie, tyle że ja mieszkam na północy.
Co od kosztów:
sąsiad który do tej pory miał ekogroszek właśnie skończył przerabianie na piec gazowy. W sumie koszt przyłącza+pieca+instalacji+osprzętu wyniósł go prawie 20'000. Ja obecnie zbieram oferty na pompę PW i wszystkie wyceny wachają się między 24 a 27tyś. Koszt pompy gruntowej wzrasta znacząco przez odwierty. A rezygnując z tradycyjnych pieców oszczędzam jeszcze na budowie komina i jego obróbki na dachu. W moim przypadku dopłata do inwestycji wydaje mi się do przełknięcia.
Pozostaje kwestia temperatur jakie u Pana panują, ale w tym temacie może przekonają Pana mądrzejsi ode mnie.

arczi721
02-10-2014, 20:53
Powiem na moim przykładzie, tyle że ja mieszkam na północy.

Tym bardziej...
Za miedzą czyli w Krajniku masz gościa z pompą p-w,szukaj w temacie,bliżej bo za mostem sądzę,że masz mnóstwo takich pomp.

markizzella
02-10-2014, 21:18
Powiem na moim przykładzie, tyle że ja mieszkam na północy.
Co od kosztów:
sąsiad który do tej pory miał ekogroszek właśnie skończył przerabianie na piec gazowy. W sumie koszt przyłącza+pieca+instalacji+osprzętu wyniósł go prawie 20'000. Ja obecnie zbieram oferty na pompę PW i wszystkie wyceny wachają się między 24 a 27tyś. Koszt pompy gruntowej wzrasta znacząco przez odwierty. A rezygnując z tradycyjnych pieców oszczędzam jeszcze na budowie komina i jego obróbki na dachu. W moim przypadku dopłata do inwestycji wydaje mi się do przełknięcia.
Pozostaje kwestia temperatur jakie u Pana panują, ale w tym temacie może przekonają Pana mądrzejsi ode mnie.

Markizzella to żeński nick ale to tak na marginesie:D

Ale czy PC - PW w moim górskim klimacie zda egzamin..... tu trochę mam obawy

02-10-2014, 21:18
Witajcie, map78 pytanie do Ciebie bo masz taka pompe jak ja - otóż wczoraj nastąpiło uroczyste odpalenie Heata - bo tank już chodził:) ale do rzeczy.....ustawiłem krzywą grzewcza na 25st przy +15 i 40 przy -15 - to pierwszy odpał wieć dopiero bede sprawdzał czy wystarczy..... no i przy około 9st w nocy dało mi to temp w chacie 23-24st w zależności od pomieszczenia. Oczywiście to zbyt gorąco wiec dziś ustawiłem 25 do 30. Ale jaka u Ciebie jest optymalna krzywa? I jak zacząć - wszystkie przepływomierze na maksa otwarte i delikatnie skrecac kazde pomieszczenie osobno - czy tak jak radzi moj instalator - wszystko na maksa otwarte a regulacja tylko krzywą?
W przyszłym tygodniu maja montować mi moduł wifi.

r2req
02-10-2014, 21:41
Witajcie, map78 pytanie do Ciebie bo masz taka pompe jak ja - otóż wczoraj nastąpiło uroczyste odpalenie Heata - bo tank już chodził:) ale do rzeczy.....ustawiłem krzywą grzewcza na 25st przy +15 i 40 przy -15 - to pierwszy odpał wieć dopiero bede sprawdzał czy wystarczy..... no i przy około 9st w nocy dało mi to temp w chacie 23-24st w zależności od pomieszczenia. Oczywiście to zbyt gorąco wiec dziś ustawiłem 25 do 30. Ale jaka u Ciebie jest optymalna krzywa? I jak zacząć - wszystkie przepływomierze na maksa otwarte i delikatnie skrecac kazde pomieszczenie osobno - czy tak jak radzi moj instalator - wszystko na maksa otwarte a regulacja tylko krzywą?
W przyszłym tygodniu maja montować mi moduł wifi.

pytanie nie do mnie, ale się wtrącę

sterujesz temperaturami tylko na pompie przy wykorzystaniu krzywych czy używasz tez sterownika pokojowego ?

pozdrawiam, Artur

02-10-2014, 21:43
mam sterownik ale to auraton i jest w tej chwili odłaczony. Na razie chce ustawić tylko krzywą

map78
02-10-2014, 21:59
Witajcie, map78 pytanie do Ciebie bo masz taka pompe jak ja - otóż wczoraj nastąpiło uroczyste odpalenie Heata - bo tank już chodził:) ale do rzeczy.....ustawiłem krzywą grzewcza na 25st przy +15 i 40 przy -15 - to pierwszy odpał wieć dopiero bede sprawdzał czy wystarczy..... no i przy około 9st w nocy dało mi to temp w chacie 23-24st w zależności od pomieszczenia. Oczywiście to zbyt gorąco wiec dziś ustawiłem 25 do 30. Ale jaka u Ciebie jest optymalna krzywa? I jak zacząć - wszystkie przepływomierze na maksa otwarte i delikatnie skrecac kazde pomieszczenie osobno - czy tak jak radzi moj instalator - wszystko na maksa otwarte a regulacja tylko krzywą?
W przyszłym tygodniu maja montować mi moduł wifi.

Tak jak radzi instalator:yes: Przepływy będziesz regulował w ostateczności. Proponuję zacząć od +10/27 i -15/33. Jak masz dobrze wykonaną podłogówkę to powinno wystarczyć. Pogodówkę ustaw na 13-14st - fabrycznie jest chyba 16 ale to bez sensu.
Zamierzasz grzać w II taryfach, czy jednej?
Jak będziesz miał WiFi i IH to się odezwij - podpowiem jak to ustawić:)
Pozdrawiam

02-10-2014, 22:00
Pogodówkę? Zamierzam grzac w taryfie nocnej - mam G12W.

r2req
02-10-2014, 22:01
Pogodówkę ustaw na 13-14st - fabrycznie jest chyba 16 ale to bez sensu.

Proponuję zacząć od +10/27 i -15/33.

co rozumiesz przez pogodówkę ?


obawiam się, że przy zasilaniu 27C będzie jechać na grzałce

pozdrawiam, Artur

Tomaszs131
02-10-2014, 22:26
Powiem na moim przykładzie, tyle że ja mieszkam na północy.
Co od kosztów:
sąsiad który do tej pory miał ekogroszek właśnie skończył przerabianie na piec gazowy. W sumie koszt przyłącza+pieca+instalacji+osprzętu wyniósł go prawie 20'000. Ja obecnie zbieram oferty na pompę PW i wszystkie wyceny wachają się między 24 a 27tyś. Koszt pompy gruntowej wzrasta znacząco przez odwierty. A rezygnując z tradycyjnych pieców oszczędzam jeszcze na budowie komina i jego obróbki na dachu. W moim przypadku dopłata do inwestycji wydaje mi się do przełknięcia.
Pozostaje kwestia temperatur jakie u Pana panują, ale w tym temacie może przekonają Pana mądrzejsi ode mnie.
Znacznie taniej wyjdzie Ci poziome DZ. Duzo mozesz zrobic samodzielnie, pozostaje zaplacic za materialy i koparke.
No ale w tej kwesti ekspertem moze byc Pyxis.

02-10-2014, 22:28
co rozumiesz przez pogodówkę ?


obawiam się, że przy zasilaniu 27C będzie jechać na grzałce

pozdrawiam, Artur


raczej nie - jesli temp zasilania jest mniejsza niz 25st wtedy załacza sie grzałka

r2req
02-10-2014, 22:33
raczej nie - jesli temp zasilania jest mniejsza niz 25st wtedy załacza sie grzałka

raczej tak

temp. załączania sie grzałek liczy się na powrocie, na starym sterowniku jaki ma Ty i ja: temp. powrotu <18C = sama grzałka; <25C = sprężarka + grzałka, więc jeśli na zasilaniu dasz 27C to przy delta 5 powrót będziesz miał 22C = grzałka

ja mam krzywą +15=31C -15=36C

pozdrawiam, Artur

r2req
02-10-2014, 22:47
mam pytanie do osób, które znają PC Panasonic

do jednostki wewnętrznej wchodza 2 przewody zasilania, miałem pod ręką 2 liczniki poboru energii i zamontowałem każdy na osobnym przewodzie

1szy liczy faktycznie energię zużyta przez PC, natomiast 2-gi ani drgnie

pytanie: co zasila ten 2gi przewód ?

PS. pompa 1 fazowa

pozdrawiam, Artur

simluc
02-10-2014, 23:21
...

Przeczytałem twój temat z linku. I tak po krótce: Jeśli gaz to jedynie z sieci, Cena płynnego jest bardzo wysoka, .

plynnego jest bardzo wysoka, tzn ile? zamiast pier....lepiej nic nie pisac- 1,7-1,8 zl za litr w maju - sierpniu, we wrzesniu byl po 1,92, z litra masz 6,7 kWh - porownaj teraz z cena gazu ziemnego- nikt nie kaze brac za 1 zl instalacji propanu i placic potem 3 i wiecej zlotych za litr. Zbiornik na wlasnosc i kupno gazu po cenach rynkowych- tylko to rozwiazanie ma cztery nogi.

ale dzis i tak taniej, lepiej, szybciej wychodzi zywy prad w taniej taryfie. Co nie znaczy , ze tak bedzie zawsze. Trzeba byc elastycznym. Lub zrobic gruntowke z dofinansowaniem i miec wszystko w du.......szy :)

miniof
02-10-2014, 23:27
Znacznie taniej wyjdzie Ci poziome DZ. Duzo mozesz zrobic samodzielnie, pozostaje zaplacic za materialy i koparke.
No ale w tej kwesti ekspertem moze byc Pyxis.

Tyle, że firmy z którymi rozmawiałem oferowały albo odwierty, albo powietrze. Na poziome kręcili nosem.
No chyba że znacie kogoś z zachodniopomorskiego, kto się zajmuje takimi instalacjami to chętnie o tym porozmawiam.

mkm silesia
02-10-2014, 23:40
mam pytanie do osób, które znają PC Panasonic

do jednostki wewnętrznej wchodza 2 przewody zasilania, miałem pod ręką 2 liczniki poboru energii i zamontowałem każdy na osobnym przewodzie

1szy liczy faktycznie energię zużyta przez PC, natomiast 2-gi ani drgnie

pytanie: co zasila ten 2gi przewód ?

PS. pompa 1 fazowa

pozdrawiam, Artur

Grzałki

mkm silesia
02-10-2014, 23:42
raczej nie - jesli temp zasilania jest mniejsza niz 25st wtedy załacza sie grzałka

W nowej serii F poprawiono i grzałka poniżej 10

jaceq
02-10-2014, 23:55
Dostałem ofetrę na Zubadana 8kW w wysokości 27tys brutto razem z montażem i odpaleniem, ale że do tej pory nie brałem akurat tej pc pod uwagę to nie wiem czy to dobra cena czy nie za bardzo... na Alle taka sama jest troche droższa ale sama pompa, bez montażu...

lukasza
03-10-2014, 00:17
W nowej serii F poprawiono i grzałka poniżej 10

Na pewno to poprawili, tzn zszyli temperaturę powrotu dla grzałek bo jak odpaliłem na kwadrans PC to pierwszy powrót był koło 18 st bez grzałki.

Na pewni jest to teraz 10 st?

leone
03-10-2014, 07:49
Tyle, że firmy z którymi rozmawiałem oferowały albo odwierty, albo powietrze. Na poziome kręcili nosem.
No chyba że znacie kogoś z zachodniopomorskiego, kto się zajmuje takimi instalacjami to chętnie o tym porozmawiam.
Szukaj dobrej oferty na powietrzną i nie martw się czy da radę.
Ja też mieszkam w zachodniopomorskim (Koszalin) i ostatni rok zamknąłem poniżej 900 zł (cały rok z grzaniem wody). najniższa temp jaką widziałem to -22 i pompa chodziła jak w każdym innym momencie.

Liwko
03-10-2014, 08:01
Tyle, że firmy z którymi rozmawiałem oferowały albo odwierty, albo powietrze. Na poziome kręcili nosem.
No chyba że znacie kogoś z zachodniopomorskiego, kto się zajmuje takimi instalacjami to chętnie o tym porozmawiam.

Jeżeli masz miejsce na poziomy to sam sobie to zrobisz. Po prostu trzeba zakopać odpowiednią ilość rury na odpowiednim obszarze i na odpowiednią głębokość. Napełnić glikolem, wstawić rozdzielacz i po robocie. Następnie zamówić PC z montażem i cieszyć się ciepełkiem.

map78
03-10-2014, 10:41
Pogodówkę? Zamierzam grzac w taryfie nocnej - mam G12W.


raczej nie - jesli temp zasilania jest mniejsza niz 25st wtedy załacza sie grzałka

Sorry santosz, długo Cię nie było na forum i chyba pomyliłem Cie z kimś innym;) Teraz już kojarzę Ty masz bodajże jednofazową 9-tkę serii SDF? i prowadzisz dziennik w dziale samorobów:) Trochę mi głupio, ale ostatnio sporo osób pyta mnie o te Panasoniki, czy to na forum, czy na priv, że już się pogubiłem:rolleyes:

Ustawienia jakie podałem wcześniej oczywiście nie będą dotyczyły Ciebie tylko użytkowników nowych sterowników. W twoim przypadku, tak jak napisał jeden z kolegów minimalna temp zasilania 30st.
Przez pogodówke rozumiem cały panel ustawiania wartości pogodowych - tam jest taka wartość "minimalna temp włączenia ogrzewania" i to trzeba zmniejszyć jeżeli chciałbyś grzać w oparciu o sterowanie pogodowe, ale jak napisałeś chcesz grzać akumulacyjnie, więc te ustawienia Ciebie w zasadzie nie dotyczą. Ogrzewanie akumulacyjne najlepiej oprzeć o termostat pokojowy. Póki nie masz jeszcze modułu WiFi i jest jeszcze w miarę ciepło spróbuj znaleźć takie miejsce w domu, gdzie ten termostat będzie najmniej narażony na jakiekolwiek czynniki zewnętrzne - czyli z dala od okien i źródeł ciepła.
Jak już będziesz miał WiFi to podpowiem Ci jak to ustawić do pracy w dwóch taryfach - jest tam więcej możliwości niż na tradycyjnym sterowniku i wszystko jest bardzo proste, więc nie ma sensu żebyś teraz się bawił z ustawianiem tego na pompie. Pozdrawiam

miniof
03-10-2014, 10:53
raczej nie - jesli temp zasilania jest mniejsza niz 25st wtedy załacza sie grzałka

Witam,
Czegoś nie rozumiem:
Dlaczego grzałki załączają się poniżej 25st skoro producenci i instalatorzy twierdzą, że pompa spokojnie może pracować nawet do minus 20?

miniof
03-10-2014, 10:56
Szukaj dobrej oferty na powietrzną i nie martw się czy da radę.
Ja też mieszkam w zachodniopomorskim (Koszalin) i ostatni rok zamknąłem poniżej 900 zł (cały rok z grzaniem wody). najniższa temp jaką widziałem to -22 i pompa chodziła jak w każdym innym momencie.

Niezły wynik. Mi przedstawiano wyliczenia dla naszej strefy klimatycznej, w których koszt roczny wychodził na poziomie 3'000. Ale skoro można taniej to tylko się z tego cieszyć :)

map78
03-10-2014, 11:18
Witam,
Czegoś nie rozumiem:
Dlaczego grzałki załączają się poniżej 25st skoro producenci i instalatorzy twierdzą, że pompa spokojnie może pracować nawet do minus 20?

To nie ma nic wspólnego z temp zewnętrzną. Jest to ochrona instalacji przed zimnym powrotem. I nie do końca jest tak, że się od razu włączy grzałka. Pompa startuje bez grzałek i jeżeli w 40min nie osiągnie temp powrotu 25st to zaczyna się wspomagać grzałką, aż do czasu osiągnięcia tej temperatury. W praktyce nigdy się tak nie dzieje - takie problemy mogą wystąpić podczas wygrzewania jastrychu, lub pierwszego uruchomienia pompy przy mocno wychłodzonej posadzce.
Problem ten można całkowicie wyeliminować montując odpowiednie sprzęgło hydrauliczne, czy niewielki bufor - jeżeli komuś zależ na zasilaniu poniżej 30st.
W nowych Panasach ten kłopot już nie występuje, bo obniżono temp załączenia grzałki do 10st.

arczi721
03-10-2014, 11:34
Niezły wynik. Mi przedstawiano wyliczenia dla naszej strefy klimatycznej, w których koszt roczny wychodził na poziomie 3'000. Ale skoro można taniej to tylko się z tego cieszyć :)
Czy będzie taniej czy drożej zależy tylko od domu i jego zapotrzebowania na ciepło.
Twój sąsiad mający taki sam dom grzejacy tak samo taką samą pompą zapłaci mniej za ogrzewanie bo będzie miał niższe zapotrzebowanie,także ile zapłacisz za ogrzewanie to zależy tylko od ciebie.

map78
03-10-2014, 13:12
Czy będzie taniej czy drożej zależy tylko od domu i jego zapotrzebowania na ciepło.
Twój sąsiad mający taki sam dom grzejacy tak samo taką samą pompą zapłaci mniej za ogrzewanie bo będzie miał niższe zapotrzebowanie,także ile zapłacisz za ogrzewanie to zależy tylko od ciebie.

To nie zależy tylko od domu, ale i w dużej mierze od sposobu grzania. Instalatorzy dla własnego bezpieczeństwa jako prognozę zużycia podają najgorszy wariant, czyli przypadek gdy klient nie interesuje się ani sterowaniem (jedzie na pogodówce) ani ceną prądu (używa taryfy płaskiej). Takich klientów jest sporo - oni chcą wcisnąć ON i zapomnieć o ogrzewaniu.
Natomiast Ci bardziej "zainteresowani" łatwo mogą zejść z tą prognozą nawet o połowę, przy odpowiednim wysterowaniu ogrzewania CO i CWU i w mirę możliwości trzymania się reżimu II taryfy.

tymczasowy19
03-10-2014, 13:20
To nie zależy tylko od domu, ale i w dużej mierze od sposobu grzania. Instalatorzy dla własnego bezpieczeństwa jako prognozę zużycia podają najgorszy wariant, czyli przypadek gdy klient nie interesuje się ani sterowaniem (jedzie na pogodówce) ani ceną prądu (używa taryfy płaskiej). Takich klientów jest sporo - oni chcą wcisnąć ON i zapomnieć o ogrzewaniu.
Natomiast Ci bardziej "zainteresowani" łatwo mogą zejść z tą prognozą nawet o połowę, przy odpowiednim wysterowaniu ogrzewania CO i CWU i w mirę możliwości trzymania się reżimu II taryfy.

czasami mam wrażenie, ze ci bardziej "zainteresowani" są tylko (tutaj) na forum
w realnym życiu spotykam czasami posiadaczy PC i ogromna większość grzeje w taryfie całodobowej.

map78
03-10-2014, 13:31
czasami mam wrażenie, ze ci bardziej "zainteresowani" są tylko (tutaj) na forum
w realnym życiu spotykam czasami posiadaczy PC i ogromna większość grzeje w taryfie całodobowej.

Ja też:yes:
To samo się zresztą tyczy ekogroszku - tylko na forum poznałem ludzi, którzy zużywają 2kg groszku na CWU dziennie i max 2t rocznie na całość i są bardzo zadowolenie z tego systemu. W rzeczywistości wszyscy, których znam, a jest ich sporo, są raczej niezadowolenie i zużywają minimum 4t. Także jest wiele prawdy w tym co mówisz:yes:

map78
03-10-2014, 15:00
Do niedawna tak mialem... teraz pierwszy sezon i II taryfy....
Ale juz na domowym i CWU zszedlem 14gr. ;)

Varme, przy Twoim zużyciu oszczędności powinny przekroczyć 2tys w skali roku. Także po tym sezonie grzewczym będziesz mógł śmiało dzieciaka na jakieś kolonie wysłać - za darmo!:D

milkawawa
03-10-2014, 21:30
Witam.
Prośba o pomoc w uzyskaniu informacji:
gdybym chciał zainstalować pompę ciepła PW monoblok w kotłowni i doprowadzić/odprowadzić powietrze kanałami, jeden kanał ma przekrój kwadratu o boku 20cm (nieużywany komin), a drugi to 30cm (otwór okienny) - jaką maksymalnie uzyskam przepustowość powietrza, a tym samym z jaką maksymalną mocą (kw) pompę mógłbym zainstalować ?
Czy dla pompy o mocy około 7kw te kanały będą miały 'przepustowość' aby przepchnąć te powietrze ?

Ten pomysł z umieszczeniem pompy w środku kotłowni ma dla mnie sporo zalet:
a) najważniejsze to bezpośrednie wpięcie podgrzanej wody do istniejącej sieci (bez bufora, bez wymiennia z dodatkowym obwodem z glikolem, bez ryzyka związanego z zamarznięciem)
b) bardzo prosta instalacja
c) duży wybór pomp na rynku w przyzwoitych cenach (taniej niż spity)

Jedyny problem, to umożliwienie przepchnięcia odpowiedniej ilości powietrza no. Dodam, że jeszcze w grę wchodzi pomysł zamontowania pompy w garażu (też zawsze > 0stopni C) - tam kanały mogłby by mieć prostokąt o przekroju 35x75cm.


pzdr
Bogdan

qubic
03-10-2014, 21:35
Witam.
Prośba o pomoc w uzyskaniu informacji:
gdybym chciał zainstalować pompę ciepła PW monoblok w kotłowni i doprowadzić/odprowadzić powietrze kanałami, jeden kanał ma przekrój kwadratu o boku 20cm (nieużywany komin), a drugi to 30cm (otwór okienny) - jaką maksymalnie uzyskam przepustowość powietrza, a tym samym z jaką maksymalną mocą (kw) pompę mógłbym zainstalować ?
Czy dla pompy o mocy około 7kw te kanały będą miały 'przepustowość' aby przepchnąć te powietrze ?

Ten pomysł z umieszczeniem pompy w środku kotłowni ma dla mnie sporo zalet:
a) najważniejsze to bezpośrednie wpięcie podgrzanej wody do istniejącej sieci (bez bufora, bez wymiennia z dodatkowym obwodem z glikolem, bez ryzyka związanego z zamarznięciem)
b) bardzo prosta instalacja
c) duży wybór pomp na rynku w przyzwoitych cenach (taniej niż spity)

Jedyny problem, to umożliwienie przepchnięcia odpowiedniej ilości powietrza no. Dodam, że jeszcze w grę wchodzi pomysł zamontowania pompy w garażu (też zawsze > 0stopni C) - tam kanały mogłby by mieć prostokąt o przekroju 35x75cm.


pzdr
Bogdan

im większa moc pompy tym więcej powietrza musi przemielić.
inna sprawa to, że może ci w skrajnych temperaturach porządnie wychłodzić to pomieszczenie.

03-10-2014, 21:51
raczej tak

temp. załączania sie grzałek liczy się na powrocie, na starym sterowniku jaki ma Ty i ja: temp. powrotu <18C = sama grzałka; <25C = sprężarka + grzałka, więc jeśli na zasilaniu dasz 27C to przy delta 5 powrót będziesz miał 22C = grzałka

ja mam krzywą +15=31C -15=36C


pozdrawiam, Artur

Sorki, oczywiście chodzilo o temp powrotu,

Wczoraj miałem ustawioną +15/25 i -15/35 a rano w domu 23st a pompa zużyła cały 1,1kW przez 8godzin - cos mi tu nie gra ale sprawdziłem programowanie i wszytsko było ok, a w nocy było 7st. Strasznie dziwne to zużycie gdyż dzień wczesniej było +15/30 i -15/40 i poszło 10kW. O co tu chodzi?

Dzis dałęm +15/27 i -15/33 zobaczymy co bedzie

03-10-2014, 21:55
W nowej serii F poprawiono i grzałka poniżej 10

To pewnie tylko kwestia oprogramowania, musze zapytac instalatora - w czasie montażu mówił że jak bedzie cos nowego to mi wrzuci, może się da?

03-10-2014, 21:57
Sorry santosz, długo Cię nie było na forum i chyba pomyliłem Cie z kimś innym;) Teraz już kojarzę Ty masz bodajże jednofazową 9-tkę serii SDF? i prowadzisz dziennik w dziale samorobów:) Trochę mi głupio, ale ostatnio sporo osób pyta mnie o te Panasoniki, czy to na forum, czy na priv, że już się pogubiłem:rolleyes:



Spoko, rzeczywiście chwilę nie zaglądałem - urządzałęm się:)

milkawawa
03-10-2014, 22:02
Rzecz jasna, im większa pompa, tym więcej powietrza.
Wyczytałem w allegro w przykładowo sprzedawanej pompie powietrza o mocy 3,8kw takie stwierdzenie: "Natężenie przepływu powietrza wychodzącego z pompy ciepła wynosi 500-800m3/h", czyli dla pompy 3,8kw max natężenie wynosci 800m3/h. Czyli na sekundę będzie to 0,2m3 - pytania dwa:
1) jaki minimalny przekrój podoła temu
2) jak zakładam, jest liniowa zależność pomiędzy mocą pompy a natężnieniem przepływu a w konsekwencji przekrojem kanału, czyli jeżeli ktoś mi odpowie na pytanie pierwsze, a chciałbym zamontować pompę 7kW - to dwukrotnie większy przekrój mam mieć kanał
pzdr
Bogdan

clarnet
03-10-2014, 23:13
W większości monbloków/kompaktów o tej mocy (7kW) musisz się liczyć z ok. 3 tys m3/h
problemem jest nie tyle przekrój kanału ile spręż wentylatora, a więc opór jaki może pokonać.
A ten opór zależy od ilości powietrza, przekroju i długości.
W PC PW do zabudowy wewnątrz, wentylatory by były w miarę ciche, mają nieduży spręż, a powierzchnia kanału jest zdecydowanie większa, ok 0,3-0,5m2 i z zasady są krótkie tak do 1m z 1 kolanem.
Nie wiem co to za kompakt, ale raczej o tych przekrojach zapomnij. Potrzebujesz z 2-3 razy takie wymiary.
Zresztą sprawdź w danych technicznych.
Przy kanale 200mmx200m i 3 tys m3/h miałbyś z 20m/s i ponad 20Pa/m oporu - nie do przyjęcia.

SUSPENSER
03-10-2014, 23:19
Rzecz jasna, im większa pompa, tym więcej powietrza.
Wyczytałem w allegro w przykładowo sprzedawanej pompie powietrza o mocy 3,8kw takie stwierdzenie: "Natężenie przepływu powietrza wychodzącego z pompy ciepła wynosi 500-800m3/h", czyli dla pompy 3,8kw max natężenie wynosci 800m3/h. Czyli na sekundę będzie to 0,2m3 - pytania dwa:
1) jaki minimalny przekrój podoła temu
2) jak zakładam, jest liniowa zależność pomiędzy mocą pompy a natężnieniem przepływu a w konsekwencji przekrojem kanału, czyli jeżeli ktoś mi odpowie na pytanie pierwsze, a chciałbym zamontować pompę 7kW - to dwukrotnie większy przekrój mam mieć kanał
pzdr
Bogdan

Mam tą PPC i dmuchawa ma 2 biegi stąd 500 i 800 m3/godz

Podoła temu przekrój fi 160 na pewno bo taką rurę można do niej podłączyć.

Co do innych PC to możesz to porównać tylko gdy spręż wentylatora tej innej PC będzie identyczny.

Czy PPC do ogrzewania występują w wersji z przyłączem na rurę bo ja takich nie widziałem - jeśli nie to jak chcesz taką podłączyć szczelnie do wylotu kratki wentylatora - no i pamiętaj, że muszą być w pomieszczeniu 2 otwory [wlot i wylot powietrza] - najlepiej maksymalnie oddalone od siebie, żeby PC nie zaciągała powietrza, które wyrzuca.

Nawet gdy to wszystko ogarniesz to zamrażanie pomieszczenia zimą na 2-3 miesiące [gdy na dworze będzie mróz] jest złym pomysłem.

04-10-2014, 06:33
DZiwne, pompę miałem ustawioną dziś aby się wyłaczyła o 6.00. O 6.10 byłem ją sprawdzić - na poworcie pokazuje temp 29st a krzywa była ustawiona tak +15/27 i -15/33 a na dworzu przy gruncie +4 na pompie +6. Jesli taka temp była na powrocie to co na zasilaniu i dlaczego tak dużo? Wzieła 2,6kW od 22-6. Też dziwne że tak mało. Nie rozumiem.

map78
04-10-2014, 11:36
DZiwne, pompę miałem ustawioną dziś aby się wyłaczyła o 6.00. O 6.10 byłem ją sprawdzić - na poworcie pokazuje temp 29st a krzywa była ustawiona tak +15/27 i -15/33 a na dworzu przy gruncie +4 na pompie +6. Jesli taka temp była na powrocie to co na zasilaniu i dlaczego tak dużo? Wzieła 2,6kW od 22-6. Też dziwne że tak mało. Nie rozumiem.

To ile miała na zasilaniu? To co wyświetla się na wyświetlaczu to jest temp zasilania, żeby sprawdzić temp powrotu trzeba przytrzymać przycisk check - to może miałeś 29 na zasilaniu?
Zużyła mało bo jest ciepło. U mnie jeszcze się w tym roku w ogóle nie włączyła, bo ma się włączyć gdy temp w środku spadnie <22st, a to się jeszcze nie wydarzyło.
Mieszkasz w sumie niedaleko ode mnie więc pewnie temp masz podobne, choć u Ciebie domek jeszcze słabo wygrzany i zawilgocony po budowie.

04-10-2014, 17:03
Niby tak, ale skoro wzieła tylko 2,6kW to raczej grzałka nie pracowała a skoro miała 29 na zasilaniu to powrót pewnie byl mniejszy niz 25. Sprawdze jak w poniedziałęk ustawie wylaczenie pompy na 6.30 wstaje o 6 wtedy moge zerknac na nia jak jeszcze pracuje

Naprawde myslisz ze jest tak zawilgocony? stan zamkniety jest od roku, od 11 miesiecy non stop chodzi rekurperator, grzane było juz ubiegłej zimy jeszcze bez styro a to podobno dobrze osusza dom, w domu na chwile obecna mam 45-50 % wilgotnosci.

r2req
04-10-2014, 22:17
U mnie jeszcze się w tym roku w ogóle nie włączyła, bo ma się włączyć gdy temp w środku spadnie <22st, a to się jeszcze nie wydarzyło..

temperstura nie spadła CI poniżej 22C nawet w nocy bez ogrzewania? - może sąsiad Cię grzeje ;) dość nieprawdopodobne, temperatury (choćby ostatniej nocy oscylowały około 0C)

pozdrawiam, Artur

milkawawa
05-10-2014, 09:15
Witam.
Reasumując - montaż pomy pw ( do CO - w granicach 7-10kw) w kotłowni z budową kanałów in/out powietrznych to nie taka jednak prosta sprawa, bo
1) zbyt duża ilość powietrzna do przepchnięcia, a więc duże kanały generalnie
2) faktycznie nie widziałem w sprzedaży gotowych pomp z podłączeniem do kanału, myślałem natomiast o samodzielnej zabudowie wlotu/wylotu z pompy, ale chyba też będzie przerost formy nad treścią

Czyli w moich rozważaniach wracam do punktu wyjścia :) - albo split, albo monoblok z wymiennikiem ciepła

pzdr
Bogdan

_olo_
05-10-2014, 09:44
http://allegro.pl/klimatyzator-kanalowy-vivax-10-0-kw-inverter-wawa-i4645448014.html
http://allegro.pl/klimatyzator-kanalowy-mistral-7-2-kw-inverter-wawa-i4643128130.html
Zależy jaki układ domu, w parterówce kanały w suficie a klamoty pod dachem i nie ma problemu.

tomekwa
05-10-2014, 09:51
Zależy jaki układ domu, w parterówce kanały w suficie a klamoty pod dachem i nie ma problemu.
Budynek parterowy jest jednokondygnacyjny. Zapewne masz na myśli parterówkę z poddaszem nieużytkowym?

05-10-2014, 14:01
U mnie tez 22st nie spadło niżej, ale ja lubie 23-24 wiec grzejemy.

r2req
05-10-2014, 19:39
u mnie pomimo wentylacji mechanicznej żona lubi spać przy otwartcy oknach, więc w nocy temp. spada <22C
w dzień przez b.duże przeszklenia od płd-zach. robi się 25-26, więc okna pozostają otwarte

pozdrawiam, Artur

milkawawa
06-10-2014, 08:18
Do _olo_ : chyba nie do końca się zrozumieliśmy - mi chodziło o dolot/wylot popwietrza do pompy ciepła pw dla 'dolnego źródła'. Czyli czy ma sen montaż pompy PW wewnątrz domu (kotłownia, garaż, piwnica), ale z związku z tym doprowadzenie i obudowa pompy tak, aby w miarę sensownie doprowadzić i odprowadzić powietrze. Oczywiście od strony CO podłączenie do obwodu wodnego.
pzdr
Bogdan

jmajczuk
06-10-2014, 11:59
Witam
Zdecydowałem się uciec z groszku, i to jeszcze w tym sezonie jak się uda. Spalam rocznie około 4-5 ton groszku (u mnie pakowany dochodzi do 930 zł/tona) Mam wycenę Panasonic T-Cap 9kw, do tego Galmet zbiornik buforowy 200 l, plus zasobnik CWU 200 l. Ceny jak patrzę podobne do tych wcześniej cytowanych na forum. Mamy kilka pytań jeśli można:
1 - Czy umiejscowienie jednostki zewnętrznej przy pompie typu Split ma duże znaczenie? Mi pasuje od północy bo tam jest piwnica, jednak zimą są dość duże różnice temperatury pomiędzy nasłonecznionym miejscem i północną ścianą.
2 - czy konieczny jest bufor? W waszych postach jest to pomijany element i nie wiem czy pakować się w to?
3 - potrzebuję trzy klimakonwektory - w sypialniach mam grzejniki i chcę zmienić - czy jest coś ciekawego na rynku poza PURMO?
4 - jaki sterownik wybrać najlepiej? coś czytałem o tym wi-fi coś bliżej? Chciałbym dobrze poustawiać to sterowanie i na maksa korzystać z G 12w...
5 - czy ktoś miał kiedyś przyjemność z serwisem Panasonic? Czy nie ma kłopotu z częściami i obsługą?

z góry dzięki
Kuba

map78
06-10-2014, 14:19
Witam
Zdecydowałem się uciec z groszku, i to jeszcze w tym sezonie jak się uda. Spalam rocznie około 4-5 ton groszku (u mnie pakowany dochodzi do 930 zł/tona) Mam wycenę Panasonic T-Cap 9kw, do tego Galmet zbiornik buforowy 200 l, plus zasobnik CWU 200 l. Ceny jak patrzę podobne do tych wcześniej cytowanych na forum. Mamy kilka pytań jeśli można:
1 - Czy umiejscowienie jednostki zewnętrznej przy pompie typu Split ma duże znaczenie? Mi pasuje od północy bo tam jest piwnica, jednak zimą są dość duże różnice temperatury pomiędzy nasłonecznionym miejscem i północną ścianą.
2 - czy konieczny jest bufor? W waszych postach jest to pomijany element i nie wiem czy pakować się w to?
3 - potrzebuję trzy klimakonwektory - w sypialniach mam grzejniki i chcę zmienić - czy jest coś ciekawego na rynku poza PURMO?
4 - jaki sterownik wybrać najlepiej? coś czytałem o tym wi-fi coś bliżej? Chciałbym dobrze poustawiać to sterowanie i na maksa korzystać z G 12w...
5 - czy ktoś miał kiedyś przyjemność z serwisem Panasonic? Czy nie ma kłopotu z częściami i obsługą?

z góry dzięki
Kuba

Witam!
Rok temu byłem w identycznej sytuacji, więc może coś podpowiem:)
Ad.1
Umiejscowienie jednostki nie ma wielkiego znaczenia. Północna strona jak najbardziej OK:yes:
Ad.2
Bufor to temat na szerszą dyskusje, ale tak w ogromnym skrócie, to:
jeżeli ma Pan większość, czy 100% podłogówki to zbędny;
jeżeli większość to grzejniki i chęć wykorzystania tanie taryfy to potrzebny, a potem dochodzą już rożne wariacje:)
Ja mam większość podłogówki, jedynie w sypialniach są klimakonwektory i grzejniki w pom. gospodarczych i nie mam bufora - wygląda to tak, że w mroźne dni temp w sypialniach podczas obniżenia dziennego może spaść i o 1,5st, ale mi to nie przeszkadza, bo w dzień i tak nikt tam nie przebywa. Także sprawę trzeba przemyśleć co jest dobre dla kogo;)
Ad3
Na rynku jest wiele kk oprócz Purmo, ale jak szukałem to nic w tej cenie i tych możliwościach lepszego się nie znajdzie. Są chińskie NTS, czy Anslut, które sa nieco tańsze, ale nie wiem jak tam z serwisem, itp, a z kolei Panasonic czy Daikin ma ceny z kosmosu:( Purmo x 2
Ad4
Wifi polecam:yes: Wraz z oprogramowaniem IntesisHome pozwala lepiej zarządzać jednostką i lepiej dostosować ja do grzania w dwóch taryfach. Do tego jeszcze jakiś dobry termostat pokojowy on/off i będzie fajnie współpracować.
Ad5
Z serwisem na szczęście nie miałem przyjemności, więc nie pomogę:) Od roku czyściutko, tanio i bezawaryjnie:) Pozdrawiam

jmajczuk
06-10-2014, 18:57
Zastanawiam się nad kosztami bufora, tzn. kosztami eksploatacji (jednak to dodatkowe grzanie 300 l wody) ale z drugiej strony na tanim prądzie można ją nagrzać i puścić w obieg później - dobrze rozumiem? Podłogówkę mam na powiedzmy 80% powierzchni, w salonie zostawię grzejniki i w razie dużych mrozów mógłbym wspomóc się cieplejszą wodą w bufora. No moje oko laika wydaje się to być oszczędne i dobre rozwiązanie.

Odnośnie tego sterowania, to jest specjalny sterownik działający wifi, mogę go zdalnie programować tak? Jaki dokładnie model ma Pan u siebie?

map78
06-10-2014, 20:34
Zastanawiam się nad kosztami bufora, tzn. kosztami eksploatacji (jednak to dodatkowe grzanie 300 l wody) ale z drugiej strony na tanim prądzie można ją nagrzać i puścić w obieg później - dobrze rozumiem? Podłogówkę mam na powiedzmy 80% powierzchni, w salonie zostawię grzejniki i w razie dużych mrozów mógłbym wspomóc się cieplejszą wodą w bufora. No moje oko laika wydaje się to być oszczędne i dobre rozwiązanie.

Odnośnie tego sterowania, to jest specjalny sterownik działający wifi, mogę go zdalnie programować tak? Jaki dokładnie model ma Pan u siebie?

Jeżeli ma Pan 80% podłogówki to ja bym bufor odradzał. Nie da żadnych korzyści, a to jednak dodatkowy zład wody, więc i straty postojowe i dodatkowa obiegówka.
Odnośnie sterowania WiFi to jest to standardowy moduł internetowy do Panasonica. Produkuje go firma IntesisHome, która "obsługuje" również wiele innych firm w tej kwestii. I tak, moduł pozwala na zdalne sterowanie, programowanie i obsługę pompy przez internet za pompa aplikacji na smartfona lub PC, także z drugiego końca świata będzie Pan mógł żonce podnieść, czy obniżyć temperaturę i sprawdzić ile kWh prądu zużyło:D

asaselllo
06-10-2014, 21:25
Bez bufora będzie taniej w inwestycji i eksploatacji. Zastanowiłbym się nad zbiornikiem cwu. 200l to zazwyczaj mało aby grzać go tylko w II taryfie. No chyba, że zużycie wody jest niskie.

M.Krk
07-10-2014, 07:33
co do bufora to go mam, co do kosztów to nagrzanie raz na dobę 300l bufor plus 300l zasobnik do 55 stopni to 3-3,6 kw w czasie do 40 minut, nie zachwalam bo zasobnik mam do kitu ale tak mam zrypane i już, a jak się to przekłada na koszt utrzymania tego bufora to nie mam pojęcia, dla mnie to i tak bardzo duży plus bo mam ciepłą wodę za 30zł. a około 160zł.

kbab
07-10-2014, 09:54
co do bufora to go mam, co do kosztów to nagrzanie raz na dobę 300l bufor plus 300l zasobnik do 55 stopni to 3-3,6 kw w czasie do 40 minut,
Przy założeniu, że podgrzewamy 300l wody od 15* do 55* tj o 40* to potrzebujemy 14kWh energii bez strat systemowych - trochę przysiądź fałdów, bo braki wiedzy są zbyt widoczne.

BooM80
07-10-2014, 10:22
Bez bufora będzie taniej w inwestycji i eksploatacji. Zastanowiłbym się nad zbiornikiem cwu. 200l to zazwyczaj mało aby grzać go tylko w II taryfie. No chyba, że zużycie wody jest niskie.

A czy zbiornik CWU 300l dla rodziny 2+2 wystarczy ? Grzanie głównie w II taryfie, codziennie prysznic od czasu do czasu kąpiel w niedużej wannie, zmywanie naczyń głównie w zmywarce, czasami pojedyncze naczynia pod wodą bieżącą.

map78
07-10-2014, 10:23
co do bufora to go mam, co do kosztów to nagrzanie raz na dobę 300l bufor plus 300l zasobnik do 55 stopni to 3-3,6 kw w czasie do 40 minut, nie zachwalam bo zasobnik mam do kitu ale tak mam zrypane i już, a jak się to przekłada na koszt utrzymania tego bufora to nie mam pojęcia, dla mnie to i tak bardzo duży plus bo mam ciepłą wodę za 30zł. a około 160zł.

To faktycznie dość niesamowite kolego, bo ja żeby mój zasobnik 300l z dość dużą wężownicą podgrzać o 15-18st potrzebuję około 45min. Ty 2x więcej wody podgrzewasz w krótszym czasie i to do wyższej temperatury:eek: To co ja muszę mieć skopane?;)

map78
07-10-2014, 10:26
A czy zbiornik CWU 300l dla rodziny 2+2 wystarczy ? Grzanie głównie w II taryfie, codziennie prysznic od czasu do czasu kąpiel w niedużej wannie, zmywanie naczyń głównie w zmywarce, czasami pojedyncze naczynia pod wodą bieżącą.

Wystarczy:yes: Ja mam 300l i grzeję wyłącznie w II taryfie i wystarcza. Wanna 180l i prysznic z deszczownicą i kaskadą, rodzina 2 + 2.

l_ukasz
07-10-2014, 10:37
map78 u mnie tez podpicie o niecałe 20 st trwa około 30-40 min.
Od tygodnia mam moduł intensishome, programowanie w nim to przyjemność w porównaniu z timerem na pompie.
Aktywowałem sobie wersje pro, ona jest niby płatna 2e, ale nie znalazłem żadnej opcji płacenia. Miałem komunikat że do grudnia 2013 jest bezpłatna. Ale działa. Jak jest u Ciebie z tą wersją.
Zlicza u Ciebie kw w programie? o mnie pokazuje cały czas 0kw.

map78
07-10-2014, 11:05
map78 u mnie tez podpicie o niecałe 20 st trwa około 30-40 min.
Od tygodnia mam moduł intensishome, programowanie w nim to przyjemność w porównaniu z timerem na pompie.
Aktywowałem sobie wersje pro, ona jest niby płatna 2e, ale nie znalazłem żadnej opcji płacenia. Miałem komunikat że do grudnia 2013 jest bezpłatna. Ale działa. Jak jest u Ciebie z tą wersją.
Zlicza u Ciebie kw w programie? o mnie pokazuje cały czas 0kw.

Miałem ten sam komunikat i jeszcze nikt mnie o te 2e nie ścignął, a wersję advance mam aktywną od ponad roku;)
U mnie nie zlicza i nie będzie bo ja mam pompę z 2013r, czyli w wersji bez wbudowanego podlicznika energii. Podlicznik mam osobny na ścianie. Jak masz tą nową pompę z wbudowanym podlicznikiem to powinno Ci normalnie pokazywać zużycie w zakładce statystyki - przynajmniej taką prezentację gdzieś tam widziałem na stronie Panasonic.

l_ukasz
07-10-2014, 11:15
pompe mam rok. Pod licznik też założyłem na ścianie. Słyszałem, że te 2014 mają licznik ale podobno ich dokładność jest bardzo słaba.

flisiu
07-10-2014, 11:26
dziala to, ja mam pompe z tego roku i mi na razie zlicza samo grzanie ale jeszcze jest opcja grzania zbiornika i chlodzenia, kazda z tych opcji jest pokazywana osobno, nie mam osobnego licznika na pompe zeby sprawdzic na ile jest to miarodajne ale mam mnie wiecej obraz zuzycia. jak nie bede prowadzil innych prac w domu to bede mogl sprawdzic jak dokladny jest ten pomiar panasonica porownujac to z odczytem na glownym liczniku.

lukasza
07-10-2014, 11:38
pompe mam rok. Pod licznik też założyłem na ścianie. Słyszałem, że te 2014 mają licznik ale podobno ich dokładność jest bardzo słaba.

mają na pewno, ale za 100 zł założyłem na kablu jej licznik dodatkowy. Niby porównam, choć nie do końca bo jest na tym tez pompka CWU. porównam za to ile idzie na liczniku PC a ile na całą instalację uwzględniając drobną cyrkulację CWU.

M.Krk
07-10-2014, 15:11
To faktycznie dość niesamowite kolego, bo ja żeby mój zasobnik 300l z dość dużą wężownicą podgrzać o 15-18st potrzebuję około 45min. Ty 2x więcej wody podgrzewasz w krótszym czasie i to do wyższej temperatury:eek: To co ja muszę mieć skopane?;)
Czytałeś o moich brakach wiedzy po wyżej więc to pytanie pewnie dla podkręcenia, ale Ci powiem, PC 14,2 kw przy 7 stoni jak wiadomo onof bo, więc teraz ile ma przy 35stopniach ? kbab pewnie znów zabłyśnie ale kicham na to

map78
07-10-2014, 15:20
Czytałeś o moich brakach wiedzy po wyżej więc to pytanie pewnie dla podkręcenia, ale Ci powiem, PC 14,2 kw przy 7 stoni jak wiadomo onof bo, więc teraz ile ma przy 35stopniach ? kbab pewnie znów zabłyśnie ale kicham na to

To trzeba było dopisać, że takie zużycie i czas ogrzania tych dwóch zasobników uzyskujesz w temp zewnętrznej +35st - wtedy wszystko będzie jasne. Ja podaje wartości jakie uzyskuje w sezonie grzewczym, bo +35st na dworze nie jest u mnie często spotykaną temperaturą;)

jmajczuk
07-10-2014, 18:51
Dzięki za podpowiedzi, poważnie przemyślę sprawę bufora. Instalator straszy mnie, że u mnie w strefie klimatycznej III na granicy z IV nie ma żartów i lepiej mieć zapas ciepłej wody w razie "W" Bufor kosztuje w wycenie jakieś 1000 zł (200 l) więc nie tak wiele, pytanie czy można go wykorzystywać okresowo? Lub czy można go dołożyć do systemu w późniejszym czasie jeżeli się okaże, że był by przydatny? Pewnie tak co?

Co do zasobnika to nas są 3 osoby, teraz mam 150 l i wystarcza nam w zupełności, więc oszczędniej będzie i wystarczająco grzać 200 l.

M.Krk
07-10-2014, 19:47
To trzeba było dopisać, że takie zużycie i czas ogrzania tych dwóch zasobników uzyskujesz w temp zewnętrznej +35st - wtedy wszystko będzie jasne. Ja podaje wartości jakie uzyskuje w sezonie grzewczym, bo +35st na dworze nie jest u mnie często spotykaną temperaturą;)
W sezonie grzewczym niestety nie rozdzielę tych wartości a w sezonie letnim 35 nie zawsze ale mniejsza o to, po prostu zużywało mi 3-4 kw na zagrzanie i pompa pracowała 40 do 45 minut, gość pytał o koszty związane z buforem więc ja o mam i taki przykład podałem i tyle

M.Krk
07-10-2014, 19:54
Dzięki za podpowiedzi, poważnie przemyślę sprawę bufora. Instalator straszy mnie, że u mnie w strefie klimatycznej III na granicy z IV nie ma żartów i lepiej mieć zapas ciepłej wody w razie "W" Bufor kosztuje w wycenie jakieś 1000 zł (200 l) więc nie tak wiele, pytanie czy można go wykorzystywać okresowo? Lub czy można go dołożyć do systemu w późniejszym czasie jeżeli się okaże, że był by przydatny? Pewnie tak co?

Co do zasobnika to nas są 3 osoby, teraz mam 150 l i wystarcza nam w zupełności, więc oszczędniej będzie i wystarczająco grzać 200 l.

Ja za 300l dałem 1500zł. i da się tak podłączyć by go odciąć zaworami i grzać bezpośrednio, co do zasobnika cwu to 300l będzie znacznie leprzy i wbrew pozorom wyjdzie taniej ciepła woda

jmajczuk
08-10-2014, 07:25
Ja za 300l dałem 1500zł. i da się tak podłączyć by go odciąć zaworami i grzać bezpośrednio, co do zasobnika cwu to 300l będzie znacznie leprzy i wbrew pozorom wyjdzie taniej ciepła woda

Możesz uzasadnić czemu zasobnik 300 l wyjdzie taniej woda? Moim zdaniem ważne jest dobranie zasobnika pod zużycie. tzn. jeżeli wystarczy ci w zwykły codzienny dzień 200 l lub mniej to jest ok 200l. Jeżeli zużyjesz prawie 300 l to taniej będzie mieć zasobnik 300 l żeby taką ilość podgrzać na tanim prądzie i zakumulować... A wątpię czy 300l wyjdzie mi taniej niż podgrzanie 200l z czego zużyję np. 160l :confused:

Pyxis
08-10-2014, 09:13
W zasobnikach z wezownicowych jest cos takiego jak stratyfikacja temperatury wody. W praktyce nie grzejesz do zadanej temperatury calej jej objetosci. Z zasobnika 300l nie bedziesz mial 300l CWU. Wez na to poprawke przy doborze.

Budujący Radom
08-10-2014, 09:38
Koledzy sorry ze wtrącę ale zamierzam kupić projekt z pracowni Z500 - Z241 GP2 który będzie ogrzewany pompą ciepła PW i moje pytanie jest takie czy warto zamówic razem z projektem również projekty instalacji pompy ciepła (250zł), rekuperacji (550zł) i instalacji ogrzewania podłogowego (350zł)? Czy to wszystko wyjdzie i tak że instalatorzy będą robić swoje projekty? Nie chciałbym płacić za wszystko podwójnie. Wytłumaczcie mi jako laikowi co zakupić a co się nie opłaca. Napewno chcę wziąć zestawienie materiałów (57zł) i zastanawiam się na kosztorysem budowlanym (249zł) aby porównywac ceny i nie dać się doić.
Pomózcie.

kbab
08-10-2014, 09:50
Jeśli pc potrafi podgrzać 300l bufor i 300l cwu do 55* w ciągu 40min (z tym trochę M.Krk przesadził) - to w jakim czasie może ta sama pc podgrzać zbiornik np 120l cwu - czy w takim przypadku będzie można korzystać z tego układu mając cwu na bieżąco?
Niestety system musi być dopasowany do potrzeb, przy cwu najważniejsze jest zużycie. Mocna pc jak widać potrafi podgrzewać cwu bardzo szybko - pewnie w tym czasie takiej ilości cwu nie zużyjemy, za to system z buforem i dużym zbiornikiem cwu na pewno będzie miał większe straty.
PS dla M.Krk
Aby podgrzać 600l wody o 40* w czasie 40min potrzeba mocy 42kW (bez strat systemowych).

M.Krk
08-10-2014, 11:10
Jeśli pc potrafi podgrzać 300l bufor i 300l cwu do 55* w ciągu 40min (z tym trochę M.Krk przesadził) - to w jakim czasie może ta sama pc podgrzać zbiornik np 120l cwu - czy w takim przypadku będzie można korzystać z tego układu mając cwu na bieżąco?
Niestety system musi być dopasowany do potrzeb, przy cwu najważniejsze jest zużycie. Mocna pc jak widać potrafi podgrzewać cwu bardzo szybko - pewnie w tym czasie takiej ilości cwu nie zużyjemy, za to system z buforem i dużym zbiornikiem cwu na pewno będzie miał większe straty.
PS dla M.Krk
Aby podgrzać 600l wody o 40* w czasie 40min potrzeba mocy 42kW (bez strat systemowych).

I co mam jeszcze napisać że nie kłamię że przysięgam, nie jestem specjalistą i nie zamierzam pisać pracy na ten temat.
Jest tak że miałem ustawioną PC na 56-57 stopni na wyjściu, sterownik ustawiony od14 do 15, bo mam G12e Tauron itd.PC wyłącza się po 40 - 45 minutach, w zasobniku temperatura dobije maksymalnie do 50 stopni, w każdym razie nie sprawdzam jaka jest temperatura bufora podczas startu PC , wody w zasobniku wystarcza mi na prysznice wieczorem, rano i często jeszcze przed południem wskakuję, w domu 2dorosłe i jedno dziecko, tak mam i już jestem zadowolony z tego, miałem wcześniej termę 60l tak na okres letni po 6 miesiącach dopłaciłem 1200zł.

M.Krk
08-10-2014, 11:19
Możesz uzasadnić czemu zasobnik 300 l wyjdzie taniej woda? Moim zdaniem ważne jest dobranie zasobnika pod zużycie. tzn. jeżeli wystarczy ci w zwykły codzienny dzień 200 l lub mniej to jest ok 200l. Jeżeli zużyjesz prawie 300 l to taniej będzie mieć zasobnik 300 l żeby taką ilość podgrzać na tanim prądzie i zakumulować... A wątpię czy 300l wyjdzie mi taniej niż podgrzanie 200l z czego zużyję np. 160l :confused:

Bo jest większy, bo rzadziej będzie grzany, bo do niższej temperatury, a poza tym podgrzanie 300 do tej samej temperatury co 200 nie wyjdzie taniej i tego nie napisałem, zresztą rób jak chcesz i skąd pomysł że PC wyjdzie taniej

tymczasowy19
08-10-2014, 11:30
W zasobnikach z wezownicowych jest cos takiego jak stratyfikacja temperatury wody. W praktyce nie grzejesz do zadanej temperatury calej jej objetosci. Z zasobnika 300l nie bedziesz mial 300l CWU. Wez na to poprawke przy doborze.

nie wiedzieć czemu, niektórzy o tym zapominaja i piszą potem o grzaniu wody o 40C - od 10 - 50C
w rzeczywistości w zależności od nastaw podgrzewają o 10-15C

kbab
08-10-2014, 11:55
I co mam jeszcze napisać że nie kłamię że przysięgam
nie, ale

nagrzanie raz na dobę 300l bufor plus 300l zasobnik do 55 stopni to 3-3,6 kw w czasie do 40 minut
to dzienne zużycie 2-2,4kWh, co przy nawet optymistycznym cop=4 daje 8-9,6kWh - tyle energii potrzebuje Twój bufor, podgrzew cwu i straty systemowe, jeśli na bufor i straty w założeniu przyjmiemy 25% tej energii to na podgrzew cwu potrzebujesz 6-7,2kWh - tą energią podgrzejesz o 40* ok 130-155l wody, jak widzisz trochę mniej niż podałeś.

lukasza
08-10-2014, 13:53
nie, ale

to dzienne zużycie 2-2,4kWh, co przy nawet optymistycznym cop=4 daje 8-9,6kWh - tyle energii potrzebuje Twój bufor, podgrzew cwu i straty systemowe, jeśli na bufor i straty w założeniu przyjmiemy 25% tej energii to na podgrzew cwu potrzebujesz 6-7,2kWh - tą energią podgrzejesz o 40* ok 130-155l wody, jak widzisz trochę mniej niż podałeś.

nie wiem. pytam.
czy to jak w matematyce?

jak:
6-7,2kWh da o 40* ok 130-155L
to:
6-7,2kWh da o 20* ok 260-310L

Jak tak to może on nie "rozbiera" w realu na dobę całego zbiornika a tylko pół i nie grzeje zawsze od 10* do 50* (różnica 40*) tylko od 30* do 50*. Wtedy idealnie by starczyło na ok 300L zasobnik jaki ma. Dla mnie to całkiem oczywiste bo sam mając 300L zasobnik w planach przewiduję ze z 2 razy w tygodniu go "rozbiorę" do zera przez wannę plus prysznic w tym samym czasie.

malux20
08-10-2014, 14:10
chyba niedokładnie w temacie
mi idzie przez pół roku na cwu 2,5-2,8 kwh na dobę
zasobnik 300 litrów zużycie wody 12+_ miesięcznie

map78
08-10-2014, 14:18
nie wiem. pytam.
czy to jak w matematyce?

jak:
6-7,2kWh da o 40* ok 130-155L
to:
6-7,2kWh da o 20* ok 260-310L

Jak tak to może on nie "rozbiera" w realu na dobę całego zbiornika a tylko pół i nie grzeje zawsze od 10* do 50* (różnica 40*) tylko od 30* do 50*. Wtedy idealnie by starczyło na ok 300L zasobnik jaki ma. Dla mnie to całkiem oczywiste bo sam mając 300L zasobnik w planach przewiduję ze z 2 razy w tygodniu go "rozbiorę" do zera przez wannę plus prysznic w tym samym czasie.

Wszystko się zgadza i tego nikt by nie negował. Problem polega na tym, że kolega M.Krk napisał, że grzeje zasobnik 300l + bufor 300l do 55st, czyli z COP'em raczej niskim. Gdyby chodziło o sam zasobnik to wszystko by się zgadzało:yes:

Budujący Radom
08-10-2014, 14:21
Koledzy sorrry ze przerywam ciekawą dyskusje ale decyzję musze podjąć dziś więc ponawiam pytanie.

Zamierzam kupić projekt z pracowni Z500 - Z241 GP2 który będzie ogrzewany pompą ciepła PW i moje pytanie jest takie czy warto zamówic razem z projektem również projekty instalacji pompy ciepła (250zł), rekuperacji (550zł) i instalacji ogrzewania podłogowego (350zł)? Czy to wszystko wyjdzie i tak że instalatorzy będą robić swoje projekty? Nie chciałbym płacić za wszystko podwójnie. Wytłumaczcie mi jako laikowi co zakupić a co się nie opłaca. Napewno chcę wziąć zestawienie materiałów (57zł) i zastanawiam się na kosztorysem budowlanym (249zł) aby porównywac ceny i nie dać się doić.
Pomózcie.

malux20
08-10-2014, 14:21
dokładnie jak map mówi
prawdopodobnie lepiej jechać na niskim zasilaniu i to w dzień przy wyższej temp. zewn w droższej taryfie
niż grzać do 55 bufor

M.Krk
08-10-2014, 14:32
nie, ale

to dzienne zużycie 2-2,4kWh, co przy nawet optymistycznym cop=4 daje 8-9,6kWh - tyle energii potrzebuje Twój bufor, podgrzew cwu i straty systemowe, jeśli na bufor i straty w założeniu przyjmiemy 25% tej energii to na podgrzew cwu potrzebujesz 6-7,2kWh - tą energią podgrzejesz o 40* ok 130-155l wody, jak widzisz trochę mniej niż podałeś.

3-3-6kw, a cop 4 przy około powiedzmy 25 stopniach z optymizmem nie wiele ma wspólnego, ale ja Cię do niczego nie przekonuję, piszę jak jest u mnie bo mnie ta sytuacja zwyczajnie cieszy, Ty rób ja chcesz

plusfoto
08-10-2014, 14:34
Budujący Radom Odpuść sobie te wszystkie dodatki łącznie z kosztorysami i zestawieniami. Zakup tylko projekt. I tak z nim pójdziesz do jakiegoś architekta i będziesz robił pewnie jakieś poprawki(adaptacja) Z doświadczenia wiem że te wszystkie wyliczanki w gotowcach psu na budę się nie zdadzą. Lepiej jak już bedziesz miał gotowy po poprawkach projekt dopiero policzyć. Rozważ też możliwość projektu indywidualnego. Tu gotowiec to około 2K za adaptację zapłacisz około 4K. Projekt zagospodarowania to następna kasa. Przy indywidualnum wyjdzie może troszkę drożej ale wtedy możesz zlecić już też projekty podłogówek czy n.p. wodne i zrobić tak jak tobie pasuje a nie jak pasowało komuś kogo nie znasz i puści ci instalację akurat tam gdzie ty zaplanowałeś w domu coś innego.

halszka1938
08-10-2014, 15:00
Od razu zaznaczam, że jestem laikiem, ale o etap dalej niż Ty ;)
Projekt instalacji pompy ciepła - zrobi to instalator. Nawet jak teraz Ci się wydaje, że dokładnie wiesz gdzie co ma być to za kilka tygodni, a już na etapie po stanie surowym może się okazać, że koncepcja się zmieniła. Myślę, że teraz nie warto. Zresztą opcji pomp ciepła jest tak dużo, że zanim dojdziesz do etapu montażu może wybierzesz zupełnie inny rodzaj niż Ci się w tej chwili wydaje. Bo jak się domyślam inna instalacja jest potrzebna po PC PW a inna do gruntowej, może będziesz chciał bufor ciepła a może zostaniesz tylko przy zasobniku do pompy.
projekt rekuperacji - za tą samą cenę a pewnie i mniej ;) możesz to mieć u sprawdzonego projektanta (np. Asolt z forum). Mi instalatorzy wentylacji mówią, żeby poczekać z jakimkolwiek planowaniem kanałów do momentu, kiedy będą stały już ściany.
Instalacja ogrzewania podłogowego - z lektury forum przyswoiłam, że nie da się zrobić rzetelnie projektu podłogówki nie znając OZC dla każdego pomieszczenia. Oni pewnie wyliczyli dla rozwiązań izolacji jakie przewidzieli w projekcie. Ty możesz zamontować cieplejsze okna, izolację z lepszym wspołczynnikiem i już projekt podłogówki z biura idzie na dno szuflady.
Na Twoim miejscu dałabym sobie spokój z projektami instalacji do projektu i uderzyła do np Aslota, który wszystkie te projekty zrobi dostosowanie w 100% do faktycznie budowanego przez Ciebie domu , a przede wszystkim wyliczy Ci OZC które powinno być podstawą do tych projektów.

Budujący Radom
08-10-2014, 15:14
O to już 2 głosy przeciw, i pewnie tak zrobię , tylko zestawienie materiałów wezmę. Przeróbek raczej nie będe wykonywał. No może jakieś niewielkie.
Czy to że wybralismy dom z garażem i przejściem do garażu będzie powodowało jakieś straty ciepła? (mostki termiczne)?

plusfoto
08-10-2014, 15:32
Czy to że wybralismy dom z garażem i przejściem do garażu będzie powodowało jakieś straty ciepła? (mostki termiczne)?
Będzie ale bez przesady.Chyba że idziesz w dom pasywny. Ja u siebie zrezygnowałem i w tym miejscu będę miał szafę. Tyle tylko że u mnie od wejścia do garażu do wejścia do domu jest 2 m.

map78
08-10-2014, 15:39
O to już 2 głosy przeciw, i pewnie tak zrobię , tylko zestawienie materiałów wezmę. Przeróbek raczej nie będe wykonywał. No może jakieś niewielkie.
Czy to że wybralismy dom z garażem i przejściem do garażu będzie powodowało jakieś straty ciepła? (mostki termiczne)?

Oczywiście, że będzie:) ale nie daj się zwariować. Idąc tym tropem można by tez zrezygnować z okien, bo powodują straty;) Ja sobie nie wyobrażam żeby do garażu chodzić na około:o W mroźne dni to jest właśnie największy atut, że idziesz sobie prosto z domu do autka:)

Budujący Radom
08-10-2014, 16:24
Nie będzie to dom pasywny tylko mam nadzieje dobrze zaizolowany. Garaż będzie nie ocieplony. Poprostu trzy sciany i brama. jak liczyć 1m2 takiego garażu bez ogrzewania, tynków posadzki (zwykła szlicha betonowa) . Straszą mnie że 1000zł. z metra , czyli koszt u mnie wyniósłby 40tyś ? Pytam za co? za 3 sciany, wylewke i kawałek dachu z rynną? ale moze sprowadźcie mnie na ziemię, moze o czymś nie wiem
Co do strat ciepła to chodzi tylko o to aby te pokoje nie stały sie jakies zimne albo coś , ze wzgkledu na styczność z garażem. Nie wim jak taka pompa ciepła będzie się sprawowała (choc wiekszosć uzytkowników z muratora jest zadowolonych) jednak mój kierownik budowy mi odradza. Mówi ze ma kilku klientów którzy maja i narzekają, że za chłodno i dużo prądu ciagnie.
Już nie wiem w co wierzyć . Jakby ktoś był z Radomia lub niedalekiej odległości to z chęcią bym podjechał aby sprawdzić organoleptycznie to ustrojstwo. ;)

asolt
08-10-2014, 16:30
Co do strat ciepła to chodzi tylko o to aby te pokoje nie stały sie jakies zimne albo coś , ze wzgkledu na styczność z garażem. Nie wim jak taka pompa ciepła będzie się sprawowała (choc wiekszosć uzytkowników z muratora jest zadowolonych) jednak mój kierownik budowy mi odradza. Mówi ze ma kilku klientów którzy maja i narzekają, że za chłodno i dużo prądu ciagnie.
Już nie wiem w co wierzyć . Jakby ktoś był z Radomia lub niedalekiej odległości to z chęcią bym podjechał aby sprawdzić organoleptycznie to ustrojstwo. ;)

Ja by Twój kierownik budowy był prawdziwym fachowcem i doradził dobrze w zakresie ocieplenia to by jego klienci nie narzekali.

Tomasz Brzęczkowski
08-10-2014, 17:50
Ja by Twój kierownik budowy był prawdziwym fachowcem i doradził dobrze w zakresie ocieplenia to by jego klienci nie narzekali. Kierownik budowy nie znający się na budownictwie, to nie jest jakiś rzadki przypadek, ale się tym chwalący przed inwestorem, to już jakiś dziwoląg.

map78
08-10-2014, 17:56
Nie wim jak taka pompa ciepła będzie się sprawowała (choc wiekszosć uzytkowników z muratora jest zadowolonych) jednak mój kierownik budowy mi odradza. Mówi ze ma kilku klientów którzy maja i narzekają, że za chłodno i dużo prądu ciagnie.
Już nie wiem w co wierzyć . Jakby ktoś był z Radomia lub niedalekiej odległości to z chęcią bym podjechał aby sprawdzić organoleptycznie to ustrojstwo. ;)

Jak rok temu instalowałem swoją PCi to w tym samym czasie nadzorowałem instalację miałowca z podajnikiem w domu mojego brata, który akurat był za granicą. I tam zarówno od hydraulika jak i elektryka dowiedziałem się, że zrobiłem największą głupotę na świecie - oni też słyszeli o wielu przypadkach marznięcia i o horrendalnych rachunkach przy pompie ciepła;) Rzeczywistość okazała się jedna z goła odmienna, dlatego proponuje słuchać raczej opinii tych co ten system użytkują, a nie tych co coś tam słyszeli. Z reguły tak jest, że najwięcej krytycznych uwag do PCi mają ludzie, którzy na oczy ich nie widzieli i najczęściej nawet nie rozumieją zasady ich działania;) Gdyby te urządzenia były takie złe to internet już by huczał na ten temat, a tam jak sam zauważyłeś sami zadowoleni:) dziwne, nie?

jmajczuk
08-10-2014, 18:37
Jestem nastwiony na Panasonica jednak mój instalator forsuje mi PW Dimplex (jutro będę miał wycenę i szczegóły), czy jest tu ktoś kto ma doświadczenia z tą marką i pompami? Podobno cena podobna lub nawet niższa, a lepiej podchodzą do spraw serwisu i gwarancji. Coś ktoś? :)

Myślę, że chodzi i model LAW 14ITR - może jakieś uwagi?

plusfoto
08-10-2014, 19:12
Nie będzie to dom pasywny tylko mam nadzieje dobrze zaizolowany. Garaż będzie nie ocieplony.
;)
Jakieś sprzeczności tu widzę - a ściana między garażem a domem chociaż będzie?

asolt
08-10-2014, 20:12
Kierownik budowy nie znający się na budownictwie, to nie jest jakiś rzadki przypadek, ale się tym chwalący przed inwestorem, to już jakiś dziwoląg.

I tu panuje całkowita zgodnosc miedzy nami, ale kazdy kierownik dba o to aby konstukcja budynku była stabilna pod wzgledem wytrzymałosciowym i mechanicznym. Sprawy ocieplen, ogrzewania i przygotowania cwu to sprawy poboczne którym kierownik budowy nie zaprząta sobie głowy.

jmajczuk
08-10-2014, 21:27
Co do strat ciepła to chodzi tylko o to aby te pokoje nie stały sie jakies zimne albo coś , ze wzgkledu na styczność z garażem.

według mnie ściana pomiędzy nieogrzewanym garażem a domem (pokojami) musisz po prostu ocieplić tak jak ściany zewnętrzne i po kłopocie, koniecznie dobre drzwi między garażem i domem.

asaselllo
08-10-2014, 21:48
Jestem nastwiony na Panasonica jednak mój instalator forsuje mi PW Dimplex (jutro będę miał wycenę i szczegóły), czy jest tu ktoś kto ma doświadczenia z tą marką i pompami? Podobno cena podobna lub nawet niższa, a lepiej podchodzą do spraw serwisu i gwarancji. Coś ktoś? :)

Myślę, że chodzi i model LAW 14ITR - może jakieś uwagi?

Trochę droga pompa oferująca mniej od panasonica. Zobacz na dane techniczne: przy 7 st pompa wytwarza 14,7kW a przy 2 st. spadek do 11kW. Aż strach pomyśleć ile odda przy -5 czy -15 na dworze.... Poza tym gorszy COP i dodatkowo musi pracować z buforem (nawet jest w zestawie). Przekombinowali. No i temperatura minimalna pracy to tylko -20st.
P.S Przeanalizuj koszt częsci zamiennych do pompy. Może wytrzyma 20 lat ale jeśli za 6 czy 8 lat padnie sprężarka lub płyta główna to wolałbym wyłożyć 2 tys a nie np. 6tys.zł

lukasza
08-10-2014, 22:04
są jakieś przemyślenia nt. wygrzewania domu?

Obecnie mam płaską taryfe bo budowlaną i nie wiem czy zapuścić to grzanie tylko na dzień (cieplej) z przerwami na noc
czy
też zagrzać do oporu -bez przerwy- i ustawić timer aby grzała maks kilka h w dzień?

Wystartowała z 16* wody na wejściu, licznik 4.5kW o godz. 16.50 a o godz. 21.20 było 22* wody na wejściu i 9,6kW czyli pobrała 5,1kW.

p.s. TCap 9kw. Jednostka wewnętrzna pracuje równie "głośno" lub głośniej od zewnętrznej? Normalne to? Na teście PC przez 15min jakieś 10 dni temu wydawało mi się że jednostki wewnętrznej prawie wcale nie słyszałem i słuchaliśmy tylko na zewnątrz. Czy wyłączyć i zgłosić instalatorowi?

jmajczuk
08-10-2014, 22:19
Dzięki za opinię, też myślę, że to wynalazek średniej jakości... Co do ceny jutro poznam, ale mam być taniej niż Panasonic... Mój instalator wyczytał gdzieś, że przy gwarancji Panasonic odpowiada sprzedawca/instalator, a firma na papierze umywa ręce. I on się obawia, że jak będzie coś nie tak będzie miał kłopoty. Zapis z karty gwarancyjnej: "Obowiązki gwaranta wynikające z niniejszej gwarancji jakości wykonuje
sprzedawca wymieniony w karcie gwarancyjnej w rubryce – dane sprzedawcy."
Nie mają w Polsce swojego serwisu czy o co tu chodzi?

wihajster
08-10-2014, 22:31
(...)Zapis z karty gwarancyjnej: "Obowiązki gwaranta wynikające z niniejszej gwarancji jakości wykonuje
sprzedawca wymieniony w karcie gwarancyjnej w rubryce – dane sprzedawcy."
Nie mają w Polsce swojego serwisu czy o co tu chodzi?
Chodzi o to, że rabat na urządzenie zawiera koszty ewentualnej akcji serwisowej/naprawczej. Podobnie jak w klimatyzatorach niektórych firm, instalator autoryzowany ma odpowiedni rabat na urządzenie ale za to w cenie ma obowiązek naprawy urządzenia na gwarancji producenta.
Producent zapewnia mu tylko części zamienne (o ile dobrze zdiagnozuje - bo jeśli np. niepotrzebnie wymieni płytę główną a okaże się uszkodzony tylko czujnik temperatury to fakturę na płytę opłaca instalator......) -także "pazdrawlaju" mniej kompetentnych ;)
(Może tego obawia się ów instalator)

r2req
08-10-2014, 22:44
Budujący Radom Rozważ też możliwość projektu indywidualnego. Tu gotowiec to około 2K za adaptację zapłacisz około 4K. Projekt zagospodarowania to następna kasa. Przy indywidualnum wyjdzie może troszkę drożej ale wtedy możesz zlecić już też projekty podłogówek czy n.p. wodne i zrobić tak jak tobie pasuje a nie jak pasowało komuś kogo nie znasz i puści ci instalację akurat tam gdzie ty zaplanowałeś w domu coś innego.

Ja robiłem na projekcie indywidualnym, a do wyboru miałem 3 opcje jn:

A - Cena dla adaptacji bez zmian = 7.550 + cena projektu gotowego
B - Cena dla adaptacji ze zmianami = 9.050 + cena projektu gotowego
C - Cena projektu indywidualnego = 11.600

wybrałem opcję C. Dodam, że cena projektu gotowego budynku o kształcie i wymiarach jaki nam odpowiadał to było 5.500 (dziś ten projekt kosztuje 4.500)

adaptacja obejmowała;

Projekt zagospodarowania terenu
Projekt budynku - architektura
Projekt budynku - konstrukcja
Projekt przyłącza wody do budynku
Projekt przyłącza kanalizacji do budynku
Projekt przyłącza energetycznego do budynku
Schemat instalacji wody i kanalizacji wewnętrznej
Schemat instalacji elektrycznej wewnętrznej
Schemat instalacji centralnego ogrzewania z kotłownią
Projekt instalacji wentylacji mechanicznej z rekuperacją

pozdrawiam,
Artur

Sturmer
08-10-2014, 22:59
Jestem w trakcie układania instalacji elektrycznej. Jakie powinno być sterowanie pompą Panasonica TCap? W całym domu podłogówka. Czy wstawić regulator pogodowy z termometrem zewnętrznym / jaki/ ? i termometr wewnętrzny jaki i gdzie? Jak tym sterować?Instalacja alarmowa to chyba satel integra 128 WRL, da się to jakoś wykorzystać? Mam 1,5 tygodnia na instalacje - jakieś pomysły? Czy do podłogówki potrzebne są elektrozawory na rozdzielaczach?

asaselllo
08-10-2014, 23:00
Są dwie możliwości grawancyjne. Albo producent zapewnia pełną gwarancję tzn. dzwonimy np. do firmy dell i oni (w przypadku firmy dell akurat jest door to door) przyjeżdżają i naprawiają własnym serwisem lub druga możliwość zgłaszamy do sprzedawcy (w przypadku pomp oczywiście będzie to instalator) i on usuwa usterkę.... I tu znowu są dwie możliwości zależą one od umowy pomiędzy dystrybutorem a instalatorem. Albo instalator na własny koszt usuwa usterkę a dystrybutor przysyła (oczywiście za darmo) brakujące części albo instalator usuwa usterkę i przesyła rachunek dystrybutorowi. Może być i tak, że instalator ma możliwość wyboru. Albo kupuje taniej pompę i musi ją serwisować w razie awarii a dostaje tylko części lub kupuje drożej i serwisuje w razie awarii za kasę. Taki wybór jest np. w przypadku mtsubishi.

Do końca nie wiem jak jest w Panasonicu. Na pewno mają swój serwis. Na początku moja pompa pracowała bardzo źle. Mój instalator skontaktował się z firmą panasonic i zalecili mu dokonanie pomiarów. Okazało się, że czynnika było za mało... Mój instalator wymienił czynnik. Poprawiło się znacznie ale nadal było dużo gorzej niż podaje katalog. Kazali w panasoniku instalatorowi (na ich koszt) zakupić ciepłomierz i dokonać pomiarów. Potwierdziło się, że nadal jest coś nie tak. Po tym fakcie przyjechali z panasonica, przebadali i... wymienili jeszcze raz czynnik R410A. Kazali odczekać parę dni i wtedy porobić pomiary. Porobiłem po tygodniu i zgłosiłem, że nadal jest gorzej niż podaje producent. Przyjechali jeszcze raz z Warszawy i porobili pomiary. Okazało się, że mieszczą się w normie lecz faktycznie były o ok. 7% niższe niż podaje producent. Powiedzieli żebym spokojnie grzał z miesiąc a powinno się jeszcze poprawić. No i .... mieli rację o dziwo. Po dwóch tygodniach nie poznałem pompy. Do tej pory grzeje ok. 5-12% (zależnie od warunków atmosferycznych) od serii. Dodatkowo rozbebeszyłem jednostkę zewnętrzną i ociepliłem wszystkie rurki.
Konkluzja: podobno najczęstszym problemem są problemy z czynnikiem chłodniczym a to z prozaicznego powodu. Te urządzenia tak jak i lodówki nie powinny być przewożone poziomo. Niestety często na którymś z etapów transportu tak ktoś może zrobić bo wówczas łatwiej przewieźć....
Acha, zadzwonili do mnie i zaproponowali sprzedaż zainstalowanego u mnie ciepłomierza. Opłacało im się taniej sprzedać, żeby mój instalator nie wystawiał im za demontaż faktury. No i po krótkich negocjacjach zgodziłem się.
Wszystkim posiadaczom pomp zalecam stosowanie ciepłomierza. Jeśli coś nawala to on najszybciej to wychwyci. Już dostałem w sumie kilkanaście telefonów z podziękowaniem bo jak się okazuje problem ten dotyka wielu użytkowników różnych pomp. Po wymianie czynnika wszystko wracało do normy.


Jaki to dimplex, który kosztuje mniej od panasonica? Jeśli się dowiesz to zaspokój moją ciekawość proszę.

Trochę chyba przynudziłem

r2req
08-10-2014, 23:04
zadzwonili do mnie i zaproponowali sprzedaż zainstalowanego u mnie ciepłomierza.

Trochę chyba przynudziłem

jaki masz ciepłomierz; marka / model

pozdrawiam, artur

r2req
08-10-2014, 23:07
pytanie do użytkowników pc pw panasonic

zauważyłem, że pompa tak sama z siebie pobiera ca. 1kw dziennie - w czasie gdy nie pracuje

też tak macie, i z czym to jest związane

pozdrawiam, artur

asaselllo
08-10-2014, 23:14
Nie pamiętam, gdyż później z cztery inne jeszcze używałem. Opomiarowałem w pewnym momencie prawie wszystko ale już mi przeszło. Jutro sprawdzę. Ciekawe jest to, że na pięć ciepłomierzy (i tych tańszych i droższych) różnica w pomiarach wyszła kosmetyczna - zdecydowanie poniżej 1%.
Moja pompa na 10h pobiera ok 100watt. Nie wiem dlaczego Ci tyle pobiera. Też mam t-cap 9kW 1 fazowego.

Pyxis
08-10-2014, 23:17
Grzalka karteru?

(w domysle przyjmuje, ze piszesz o 1 kWh)

r2req
08-10-2014, 23:20
Moja pompa na 10h pobiera ok 100watt. Nie wiem dlaczego Ci tyle pobiera. Też mam t-cap 9kW 1 fazowego.

zawór 3-drożny w pozycji 1 masz na tank czy heat

u mnie na 1 jest heat, na 0 jest tank, może masz odwrotnie i zawór cały czas pobiera prąd

ewentualnie licznik do bani - bemko

pozdrawiam, artur

r2req
08-10-2014, 23:23
Grzalka karteru?

(w domysle przyjmuje, ze piszesz o 1 kWh)

nie mam pojęcia czy grzałka karteru - do pompy wchodzą 2 przewody zasilające, 1-pompa, 2-grzałka wykorzystywana gdy brakuje mocy/temp. powrotu za niska etcc. - obydwa mam na osobnych licznikach i ten pompy tak jakoś zużywa sobie ok 1kw dziennie

pozdrawiam, artur

ps. oczywiście kwh

asaselllo
08-10-2014, 23:27
Srednio 10 watt na godzinę mi pobiera zatem sądzę, że to sterownik i elektronika. Zwykła ładowarka od laptopa niewiele mniej mi pobiera.
Jaką masz wersję 400V czy 230?

r2req
08-10-2014, 23:32
Srednio 10 watt na godzinę mi pobiera zatem sądzę, że to sterownik i elektronika. Zwykła ładowarka od laptopa niewiele mniej mi pobiera.
Jaką masz wersję 400V czy 230?

230v - coś bierze energię, może zawór - albo pod licznik wpiąłem coś oprócz pc

pozdrawiam, artur

ps. zawór 3d ciepły/gorący, więc energię pobiera

asaselllo
08-10-2014, 23:38
U mnie zawór jest naturalnie zamknięty na cwu a otwarty na c.o więc energii nie pobiera. Może to jest problem u Ciebie.

r2req
08-10-2014, 23:49
200pln rocznie przeboleję, ale ciekawość pozostaje

pod licznik podpięty jest też aurathon ale to pobiera pewnie grosze...

pozdrawiam, artur

ps. w wolnej chwili zrobię test - odepnę 3d i sprawdzę pobór energii

map78
09-10-2014, 10:26
Zainspirowany waszymi doświadczeniami, aż sam postanowiłem sprawdzić u siebie:) Od północy do teraz, czyli przez 10h podlicznik wykazał zużycie 0,1kWh, czyli za dobę wyjdzie 0,2-0,3kWh. Także kolego r2req cuś Ci prąd żre ponad normę:D Stawiam na zawór 3D, albo (jeśli posiadasz) to źle ustawiony termostat systemu odprowadzenie skroplin. I 3 opcja - obiegówka jeśli używasz sterowania pogodowego, ale pisałeś coś o Auratonie, to chyba raczej nie...

Budujący Radom
09-10-2014, 11:11
według mnie ściana pomiędzy nieogrzewanym garażem a domem (pokojami) musisz po prostu ocieplić tak jak ściany zewnętrzne i po kłopocie, koniecznie dobre drzwi między garażem i domem.
Oczywiscie planuję ściane ocieplić miedzy garazem i domem oraz do tego jakieś ciepłe drzwi, choc żona jest za tym aby przejścia nie było wtedy sobie zrobi garderobę. No nic zobaczymy. :rolleyes:

Budujący Radom
09-10-2014, 11:14
Ja robiłem na projekcie indywidualnym, a do wyboru miałem 3 opcje jn:

A - Cena dla adaptacji bez zmian = 7.550 + cena projektu gotowego
B - Cena dla adaptacji ze zmianami = 9.050 + cena projektu gotowego
C - Cena projektu indywidualnego = 11.600

wybrałem opcję C. Dodam, że cena projektu gotowego budynku o kształcie i wymiarach jaki nam odpowiadał to było 5.500 (dziś ten projekt kosztuje 4.500)

adaptacja obejmowała;

Projekt zagospodarowania terenu
Projekt budynku - architektura
Projekt budynku - konstrukcja
Projekt przyłącza wody do budynku
Projekt przyłącza kanalizacji do budynku
Projekt przyłącza energetycznego do budynku
Schemat instalacji wody i kanalizacji wewnętrznej
Schemat instalacji elektrycznej wewnętrznej
Schemat instalacji centralnego ogrzewania z kotłownią
Projekt instalacji wentylacji mechanicznej z rekuperacją

pozdrawiam,
Artur
Nie no ja kupuje projekt gotowy ze względu na koszta. Nie będzie praktycznie zadnych zmain. Przeprojektowanie na więźbę z wiązarów i przesuniecie paru ścianek działowych.
Koszt adaptacji chyba nie przekroczy 1500zł.

Pyxis
09-10-2014, 11:19
choc żona jest za tym aby przejścia nie było wtedy sobie zrobi garderobę. No nic zobaczymy. :rolleyes:

Bezpsrednie wejscie do garazu z domu to IMHO wielka wygoda.

Sturmer
09-10-2014, 11:47
Ktoś poradzi co z tym sterowaniem ?

map78
09-10-2014, 12:27
Jestem w trakcie układania instalacji elektrycznej. Jakie powinno być sterowanie pompą Panasonica TCap? W całym domu podłogówka. Czy wstawić regulator pogodowy z termometrem zewnętrznym / jaki/ ? i termometr wewnętrzny jaki i gdzie? Jak tym sterować?Instalacja alarmowa to chyba satel integra 128 WRL, da się to jakoś wykorzystać? Mam 1,5 tygodnia na instalacje - jakieś pomysły? Czy do podłogówki potrzebne są elektrozawory na rozdzielaczach?


Ktoś poradzi co z tym sterowaniem ?

Sterowanie pogodowe jest już wbudowane w pompę więc nic nie musisz robić. Jeżeli chcesz ogrzewać w dwóch taryfach to najlepiej to zrobić za pomocą sterownika/termostatu pokojowego. Tutaj polecałbym wersje bezprzewodową, gdyż łatwiej Ci będzie znaleźć dla niego miejsce jak już zamieszkasz i trochę poznasz rozkład temperatur w swoim domu. Możesz też sterować temperaturą wylewki - tu konieczne będzie zatopienie gdzieś czujnika i doprowadzenia go do termostatu. Ja osobiście używam Eurostera 2026RxTx - jego zaleta jest to, że można nim sterować zarówno temp wewnętrzną jak i czujnikiem w wylewce i dodatkowo obsługuje tez chłodzenie.
Połączenie z instalacją alarmową raczej nie ma sensu - jak chcesz mieć zdalny podgląd i wpływ na prace instalacji zainwestuj w moduł internetowy do pompy IntesisHome.
Żadne elektrozawory nie są potrzebne - wystarczą rotametry i możliwość regulacji przepływów - zrobisz to raz i zapomnisz o temacie.

plusfoto
09-10-2014, 12:57
Nie no ja kupuje projekt gotowy ze względu na koszta. Nie będzie praktycznie zadnych zmain. Przeprojektowanie na więźbę z wiązarów i przesuniecie paru ścianek działowych.
Koszt adaptacji chyba nie przekroczy 1500zł.
A już tą cenę uzgodniłeś? Czy tylko tak Ci się wydaje?

r2req
09-10-2014, 13:44
też mi się wydaje, że 1500 za adaptacje to kwota lekko życzeniowa

Branża – opis prac projektowych Cena dla adaptacji bez zmian
Projekt zagospodarowania terenu 900,00
Projekt budynku - architektura 1.200,00*
Projekt budynku - konstrukcja 900,00*
Projekt przyłącza wody do budynku 350,00
Projekt przyłącza kanalizacji do budynku 350,00
Projekt przyłącza energetycznego do budynku 550,00
Schemat instalacji wody i kanalizacji wewnętrznej 400,00
Schemat instalacji elektrycznej wewnętrznej 550,00***
Schemat instalacji centralnego ogrzewania z kotłownią 1.100,00****
Projekt instalacji wentylacji mechanicznej z rekuperacją 1.250,00
RAZEM CENA PROJEKTU NETTO 7550,00
+ cena projektu gotowego

pozdrawiam, Artur

Budujący Radom
09-10-2014, 15:12
A już tą cenę uzgodniłeś? Czy tylko tak Ci się wydaje?
Nie uzgadniałem konkretnie ale mój kiero jest do tego architektem i takie stawki mnie wiecej ma przy prosych zmainach. Budował kilku znajmym i po rodzinie i tak to wygląda.
Oczywiscie mówimy tylko o zmianach w budynku , bez projektów rekuperacji, przyłączy mediów itp.
Wtedy pewnie się uzbiera.

Budujący Radom
09-10-2014, 15:15
Nie ma projekcie gotowym schamatów instalacji elektrycznej wewnętrznej i i schematu instalacji wody i kanalizacji??
Nie rozumiem czegoś.

plusfoto
09-10-2014, 15:32
W budynku uproszczone możesz mieć - ale przyłącza tego w jakiś sposób trzeba porobić. A do tego projekty są potrzebne. Tak więc nie licz na to że tą resztę kirbud Ci zrobi za darmo. A Plan zagospodarowania on też w tej kwocie Ci zrobi? Tak więc musisz uzbroić się w cierpliwość i niestety do takiego gotowca chciał nie chciał minimum te 4K jak nie więcej dołożyć abyś miał wszystkie papiery w porządku. Ja w każdym razie gdybym miał się drugi raz budować wszedł bym w projekt indywidualny a nie taki. Zaoszczędził bym sporo czasu a kasę bym wydał może ciut większą ale do ręki bym już dostał projekt z pozwoleniem i z dziennikami.

malux20
09-10-2014, 15:47
ŁUKASZ-
przy drewnianej podłodze wygrzej na maksa
włącz program wygrzewania
i na początku nie patrz na podlicznik
całą dobę

Sturmer
09-10-2014, 18:29
Sterowanie pogodowe jest już wbudowane w pompę więc nic nie musisz robić. .

Dziękuję za porady. Tzn że jest tam termometr zewnętrzny czy muszę jakiś dokupić? I jak to połączyć?
Po co dawać czujnik w wylewce i w którym miejscu?

marcin.sto1
09-10-2014, 19:20
Czy ktoś może orientuje się czym różni się PC Panasonic serii SDC od SDF? Czy to dwa zupełnie inne modele czy może SDF to nowsza wersja?

l_ukasz
09-10-2014, 19:41
są jakieś przemyślenia nt. wygrzewania domu?

Obecnie mam płaską taryfe bo budowlaną i nie wiem czy zapuścić to grzanie tylko na dzień (cieplej) z przerwami na noc
czy
też zagrzać do oporu -bez przerwy- i ustawić timer aby grzała maks kilka h w dzień?

Wystartowała z 16* wody na wejściu, licznik 4.5kW o godz. 16.50 a o godz. 21.20 było 22* wody na wejściu i 9,6kW czyli pobrała 5,1kW.

p.s. TCap 9kw. Jednostka wewnętrzna pracuje równie "głośno" lub głośniej od zewnętrznej? Normalne to? Na teście PC przez 15min jakieś 10 dni temu wydawało mi się że jednostki wewnętrznej prawie wcale nie słyszałem i słuchaliśmy tylko na zewnątrz. Czy wyłączyć i zgłosić instalatorowi?

Jednostka powinna byc bezszelestna. Tam jest tylko pompa cyrkulacyjna i wymiennik. Ja miallem podobny problem, przenosily sie drgania ze sprezarki. Okazalo sie ze instalator tak zagiol rury od instalacji w jednosce zewnetrznej ze dotykaly obudowy. Po odpowiednim wyprofilowaniu problem zniknal.

map78
09-10-2014, 20:39
Dziękuję za porady. Tzn że jest tam termometr zewnętrzny czy muszę jakiś dokupić? I jak to połączyć?
Po co dawać czujnik w wylewce i w którym miejscu?

Termometr zewnętrzny jest wbudowany w jednostce zewnętrznej i nic nie musisz dokupywać. Czujnik w wylewce też nie jest Ci potrzebny - pisałem o nim jako jednej z opcji. Warto natomiast dokupić termostat pokojowy i on zupełnie wystarczy do sterowania pompą.

map78
09-10-2014, 20:56
Czy ktoś może orientuje się czym różni się PC Panasonic serii SDC od SDF? Czy to dwa zupełnie inne modele czy może SDF to nowsza wersja?

SDC to pompa zwykła (nie T-Cap) z chłodzeniem;
SDF to pompa zwykła bez chłodzenia;
SXC to T-Cap z chłodzeniem;
SXF to T-Cap bez chłodzenia

Najnowsza wersja pomp Panasonica, zwana również F ma to "F" jako 4 od końca znak w symbolu. Np najnowszy T-Cap 9kW 3fazowy w wersji F będzie miał oznaczenie SXC09F3E8

_olo_
09-10-2014, 21:37
SDC to pompa zwykła (nie T-Cap) z chłodzeniem;
SDF to pompa zwykła bez chłodzenia;
SXC to T-Cap z chłodzeniem;
SXF to T-Cap bez chłodzenia

Najnowsza wersja pomp Panasonica, zwana również F ma to "F" jako 4 od końca znak w symbolu. Np najnowszy T-Cap 9kW 3fazowy w wersji F będzie miał oznaczenie SXC09F3E8

Są jakieś istotne różnice pomiędzy nowymi modelami F a tymi starszymi ?

map78
09-10-2014, 22:09
Są jakieś istotne różnice pomiędzy nowymi modelami F a tymi starszymi ?

Bardzo duże:yes:
nowy algorytm pracy grzałki przy niskiej temp powrotu;
nowy sterownik z wbudowanym podlicznikiem energii elektrycznej;
funkcja wygrzewania jastrychu;
pompa obiegowa klasy A;
to tyle co wiem na pewno, być może coś jeszcze, ale i tak najważniejszy jest ten algorytm grzałki:)

_olo_
09-10-2014, 22:19
Uuu, to spore, pomiar zużycia energii też fajna funkcja, trzeba się mieć na baczności by nie nabyć poprzedniego modelu.

mkm silesia
09-10-2014, 22:25
Uuu, to spore, pomiar zużycia energii też fajna funkcja, trzeba się mieć na baczności by nie nabyć poprzedniego modelu.

licznik działa z "założeniem" że mamy 230V na zasilaniu co w pl mało realne więc i tak polecam podlicznik
licznik pompy natomiast liczy osobno c.o. c.w.u. i chłodzenie więc można z pomocą podlicznika i licznika pompy określić proporcje.
nowe modele także inaczej realizują włączenie spr. za włączenie (grzania ponowne) odpowiada temp. powrotu a za wyłączenie temp. zasilania - znów ukłon producenta w stronę układu obieg pierwotny- wtórny.

map78
09-10-2014, 22:48
nowe modele także inaczej realizują włączenie spr. za włączenie (grzania ponowne) odpowiada temp. powrotu a za wyłączenie temp. zasilania - znów ukłon producenta w stronę układu obieg pierwotny- wtórny.

Tak, tylko kto w PL jedzie na pogodowym;) Tu królują dwie taryfy i tym i tak steruje termostat, lub timer:)

mkm silesia
09-10-2014, 22:53
Tak, tylko kto w PL jedzie na pogodowym;) Tu królują dwie taryfy i tym i tak steruje termostat, lub timer:)

nie rozumiesz tego
jak się włączy termostat lub timer to pompa i tak działa w/g krzywej grzewczej i w/w algorytmu

marcin.sto1
09-10-2014, 23:16
SDC to pompa zwykła (nie T-Cap) z chłodzeniem;
SDF to pompa zwykła bez chłodzenia;
SXC to T-Cap z chłodzeniem;
SXF to T-Cap bez chłodzenia

Najnowsza wersja pomp Panasonica, zwana również F ma to "F" jako 4 od końca znak w symbolu. Np najnowszy T-Cap 9kW 3fazowy w wersji F będzie miał oznaczenie SXC09F3E8

Dzięki za info, dostałem dwie różne wyceny i teraz chyba wiem skąd ta różnica

Pyxis
10-10-2014, 08:45
Tak, tylko kto w PL jedzie na pogodowym;) Tu królują dwie taryfy i tym i tak steruje termostat, lub timer:)

Ja uzywam pogodowki. Przeciez jedno drugiego nie wyklucza - nawet bardzo pomaga.

flisiu
10-10-2014, 08:49
licznik działa z "założeniem" że mamy 230V na zasilaniu co w pl mało realne więc i tak polecam podlicznik
licznik pompy natomiast liczy osobno c.o. c.w.u. i chłodzenie więc można z pomocą podlicznika i licznika pompy określić proporcje.
nowe modele także inaczej realizują włączenie spr. za włączenie (grzania ponowne) odpowiada temp. powrotu a za wyłączenie temp. zasilania - znów ukłon producenta w stronę układu obieg pierwotny- wtórny.
wczoraj po wywaleniu zabezpieczenia w skrzynce przylaczeniowej nie mialem zasilania przez pare minut, po wlaczeniu stan licznika byl pamietany. albo jest kasowany po dluzszym czasie albo w ogole :)

map78
10-10-2014, 09:23
nie rozumiesz tego
jak się włączy termostat lub timer to pompa i tak działa w/g krzywej grzewczej i w/w algorytmu


Ja uzywam pogodowki. Przeciez jedno drugiego nie wyklucza - nawet bardzo pomaga.

Oczywiście, że rozumiem:)
I wiem, że jedno drugiego nie wyklucza, a wręcz jest konieczne, aby dobrać odpowiednią temperaturę zasilania do temp zewnętrznej.
Jednak to o czym pisze silesia zakłada włączanie i wyłączanie sprężarki podczas jednego cyklu pracy, a to najzwyczajniej oznacza, że coś jest spartolone. Należy ustawić to tak, że sprężarka ma się włączyć tylko raz, zrobić swoje i się wyłączyć - zgodnie z ramami czasowymi nadanymi przez timer, lub temperaturowymi nadanymi przez termostat.

lukasz.sroka
10-10-2014, 10:35
Witam chciałem podzielić się swoimi wrażeniami z użytkowania pomy ciepła HEWALEX PCWU 300-SK,.
Pompę zakupiłem w sierpniu 2013 r a uzytkuje od wrzesnia 2013. Pompa ładna i rzrczywiście się sprawdza w okresie kwiecien-pażdziernik ale w sierpniu 2014 czyli po około 12 miesiącach użytkowania pompa zaczeła przeciekać serwis Hewalex uznał że zbiornik wykonany z stali nierdzewnej zaczoł korodować pod wpływem używanej przezemnie wody(za niskie pH które wynosi 6,5) , wode posiadam z gminy w której mieszkam nie z własnego ujecia ani nie używam stacji uzdatniania wody. Firma Hewalex przeprowadziła badania wody i stwierdziłą że pH jest za niskie i woda przeżarła zbiornik i jest to moja wina (nie dotrzymałem warunków gwarancji) a tym samym nie naprawią pompy ani jej nie wymienią. Pozostałem bez gwarancji z badziewiem za 8000 zł. Jaki jest sens instalowania takich urzadzeń. Dowiedziałem się ze to jest jedyny taki przypadek a nawet nie wykonali ekspertyzy urzadzenia tylko stwierdzili to na podstawie badania wody.

tomekwa
10-10-2014, 11:16
Proponuję udać się do rzecznika praw konsumenta lub prawnika.
1.Jeżeli rzeczywiście woda nie spełnia warunków- winny dostawca wody.
2.Jeżeli jest to wymówka Hewalexu- zostaje pewnie tylko są

Pyxis
10-10-2014, 11:19
Oczywiście, że rozumiem:)

Stwierdzenie "tylko kto w PL jedzie na pogodowym" raczej o tym nie swiadczy. :)

malux20
10-10-2014, 11:23
ja jadę tylko na pogodowym + kagance czasowe

lukasz.sroka
10-10-2014, 11:45
Witam sprawa jest troszkę bardziej skąplikowana gwarncja wprowadza w błąd nie zaleznie czy woda nie spełnia warunków ale sprawa trafia do sądu i do rzecznika dziele sie tylko swimi spostrzerzeniami z użytkowania urzadzenia i wcale nie jest tak różowo. Dziwi fakt ze zbiornik jak się chwali producent jest wykonany z wysokogatunkowej stali zabezpieczony anoda magnezową i tytanową.

malux20
10-10-2014, 11:50
ta pompa za 8 tyś to tylko do cwu?
ile godzin dziennie musiała grzać?

Liwko
10-10-2014, 11:51
A sprawdzałeś tą anodę?

map78
10-10-2014, 12:07
Stwierdzenie "tylko kto w PL jedzie na pogodowym" raczej o tym nie swiadczy. :)

Wyraziłem się może nieprecyzyjnie;) Winno być TYLKO na pogodowym. A jakbyś doczytał z kontekstu wypowiedzi mistrza silesii, to jemu chodziło aby przedstawić wyższość instalacji z buforem nad tą bez, stąd przytyk o obiegu pierwotnym i wtórnym. Gdyby to miało działać zgodnie z jego ideą, to dwie obiegówki musiałyby chodzić 24/7, a to chyba nie jest zjawisko pożądane:confused:

map78
10-10-2014, 12:09
Witam sprawa jest troszkę bardziej skąplikowana gwarncja wprowadza w błąd nie zaleznie czy woda nie spełnia warunków ale sprawa trafia do sądu i do rzecznika dziele sie tylko swimi spostrzerzeniami z użytkowania urzadzenia i wcale nie jest tak różowo. Dziwi fakt ze zbiornik jak się chwali producent jest wykonany z wysokogatunkowej stali zabezpieczony anoda magnezową i tytanową.

To jaki to w końcu zbiornik, bo w pierwszym poście piszesz, że ze stali nierdzewnej, a tych nie zabezpiecza się anodami?

Pyxis
10-10-2014, 12:16
Wyraziłem się może nieprecyzyjnie;) Winno być TYLKO na pogodowym. A jakbyś doczytał z kontekstu wypowiedzi mistrza silesii, to jemu chodziło aby przedstawić wyższość instalacji z buforem nad tą bez, stąd przytyk o obiegu pierwotnym i wtórnym. Gdyby to miało działać zgodnie z jego ideą, to dwie obiegówki musiałyby chodzić 24/7, a to chyba nie jest zjawisko pożądane:confused:

To bardzo mozliwe, bo nie wczytuje sie w marketingowy belkocik mistrza silesi juz od dawna.

Liwko
10-10-2014, 12:28
To jaki to w końcu zbiornik, bo w pierwszym poście piszesz, że ze stali nierdzewnej, a tych nie zabezpiecza się anodami?

No właśnie :)

lukasz.sroka
10-10-2014, 13:04
Prosze przeczytać na stronie producenta w serwisie tez mi powiedziano że zbiornik jest wykonany z stali nierdzewnej wysokogatunkowej. Zbiornik zabezpieczony dwoma anodami magnezową i tytanową. Anody nie sprawdzałem sprawdzał serwis HEWALEX stwierdił ze są ok. Tym bardziej kontaktując się z różnymi hydraaulikami nie mogą uwierzyć że zbiornik ze stali nierdzewnej skorodował pod wpływem wody.


http://www.hewalex.pl/oferta/pompy-ciepla/podgrzewacz-cwu-z-pompa-ciepla-pcwu-300sk-23kw.html

lukasz.sroka
10-10-2014, 13:07
Witam poza awarią zbiornika pompa ciepła ok grzałem jeden sezon ale 55 stopni woda w zbiorniku miała codziennie koszt chodziła codziennie po około 2-3 godzin o różnej porze koszt prądu (akurat dostałem rozliczenie około 40 zł miesięcznie ) rodzina 4 osobowa zbiornik 300 L

lukasz.sroka
10-10-2014, 13:10
Powiem tak sprawa ciągnie się 3 miesiące od sierpnia firma Hewalex przyznaje że to jej pierwszy taki przypadek ale niestety nie poczuwają się do opowiedzialności. Do tej pory rzeczywiściwe nie spotkałem się z negatywnymi opiniami na temat firmy ale zawsze jest ten pierwszy raz szkoda tylko że musiało trafić na mnie.

Liwko
10-10-2014, 13:19
Prosze przeczytać na stronie producenta w serwisie tez mi powiedziano że zbiornik jest wykonany z stali nierdzewnej wysokogatunkowej. Zbiornik zabezpieczony dwoma anodami magnezową i tytanową. Anody nie sprawdzałem sprawdzał serwis HEWALEX stwierdił ze są ok. Tym bardziej kontaktując się z różnymi hydraaulikami nie mogą uwierzyć że zbiornik ze stali nierdzewnej skorodował pod wpływem wody.


http://www.hewalex.pl/oferta/pompy-ciepla/podgrzewacz-cwu-z-pompa-ciepla-pcwu-300sk-23kw.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.hewalex.pl%2Fo ferta%2Fpompy-ciepla%2Fpodgrzewacz-cwu-z-pompa-ciepla-pcwu-300sk-23kw.html)

Z nierdzewki nie mają anod! A jak mają to bez sensu.
No chyba że jednak nie z nierdzewki. A skoro anoda jest ok, to nie jest to wina wody!
Moim zdaniem to zwyczajny feler zbiornika.