PDA

Zobacz pełną wersję : Pompy ciepła powietrze woda



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 [57] 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74

lukasz.sroka
10-10-2014, 13:23
Dlatego tak jak wspomniałem dziele się swoimi wrażeniami z użytkowania produktu. Sprawa jest zgłoszona do sądu i do rzecznika praw konsumenta.

lukasz.sroka
10-10-2014, 13:25
Do tej pory wstrzymywałem się z tymi informacjami, nie znalazłem równiez w sieci żadnych informacji na temat awaryjności zbiorników CWU z stali nierdzewnej. Dlatego chciałem podzielic się swoimi doświadczeniami.

lukasz.sroka
10-10-2014, 13:29
Chcę przestrzec wszystkich i zmusic wszystkich którzy planuja zakup pompy czy innego żródła alternatywnego grzania wody czy taka inwestycja się zwruci bo ja uwazam że nie ma to sensu że lepiej stosować rozwiązania tradycyjne proste i przedewszystkim sprawdzone.

lukasz.sroka
10-10-2014, 13:33
Bo wmoim przypadku wydanie 8000 zł na urzadzenie które psuje się po niecałym roku użytkownia mija się z celem.

Pyxis
10-10-2014, 13:36
Mi sie kiedys zapsul samochod. Generalnie samochody sa do doopy. Lepszy kon i bryczka - sprawdzone przez wieki.

lukasz.sroka
10-10-2014, 13:40
Kiepskie porównanie sobie wybrałes . Lepiej jak byś napisał ze samochód elektryczny cię zawiódł i przesiadłeś sie na benzyne lub diesla :).

Pyxis
10-10-2014, 13:42
Ja tylko pokazuje, ze wyrokowanie o calosci poprzez pryzmat jednego przypadku jest logicznym "naduzyciem".

lukasz.sroka
10-10-2014, 13:48
Ok zrozumiałem. Masz racje. Nie chce się również wdawac w nie potrzebną polemikę.

lukasz.sroka
10-10-2014, 13:52
Jest to miesce w którym użytkownicy dzielą się swymi wrazeniami, akurat na temat pomp ciepła powietrze woda jest mało informacji na forach ale takich rzeczowych(przynajmniej ja nie znalazłem). Dlatego pisze pompa spelniała swoje zadnaie ale jezeli o żywotność zawiodła i to po 11 miesiącach z czego jako pompa ciepła pracowała może 3 miesiące.

lukasz.sroka
10-10-2014, 13:59
Powiem tak sprawa ciągnie się 3 miesiące od sierpnia firma Hewalex przyznaje że to jej pierwszy taki przypadek ale niestety nie poczuwają się do opowiedzialności. Do tej pory rzeczywiściwe nie spotkałem się z negatywnymi opiniami na temat firmy ale zawsze jest ten pierwszy raz szkoda tylko że musiało trafić na mnie.

map78
10-10-2014, 14:31
Jest to miesce w którym użytkownicy dzielą się swymi wrazeniami, akurat na temat pomp ciepła powietrze woda jest mało informacji na forach ale takich rzeczowych(przynajmniej ja nie znalazłem). Dlatego pisze pompa spelniała swoje zadnaie ale jezeli o żywotność zawiodła i to po 11 miesiącach z czego jako pompa ciepła pracowała może 3 miesiące.

Bo to jest pompa do CWU, a nie klasyczna powietrze-woda. Nie znajdziesz wiele informacji na jej temat, bo tu raczej wypowiadają się użytkownicy, którzy pompy PW używają do ogrzewania, a nie tylko jako "grzałki" do zasobnika. O pompach do CWU prędzej znajdziesz informacje na forach dla ogrzewających węglem, drewnem, czy gazem - oni właśnie łaszą się na solary, czy chińskie pompki do CWU żeby jakoś podratować budżet latem i odpocząć od szuflowania węgla;)

Liwko
10-10-2014, 14:44
Tu masz dobry temat do tej dyskusji
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?159343-Pompa-powietrze-woda-TYLKO-do-cwu

lukasz.sroka
10-10-2014, 14:54
Dzieki. Przepraszam za zamieszanie :)

aluno3
10-10-2014, 14:58
Witam,

Dostalem oferte na powietrzna pompe ciepla Energy Save (ok 38tys za calosc instalacji). Czy ktos mial doczynienia z ta firma ? a konkretnie chodzi o ta pompe http://powerofgreen.eu/index.php?option=com_content&view=article&id=111&Itemid=114

malux20
10-10-2014, 15:24
te 38 to dokładnie za co?
ale za 8 tyś pomoy do samej cwu to nie kupiłbym

map78
10-10-2014, 15:53
Witam,

Dostalem oferte na powietrzna pompe ciepla Energy Save (ok 38tys za calosc instalacji). Czy ktos mial doczynienia z ta firma ? a konkretnie chodzi o ta pompe http://powerofgreen.eu/index.php?option=com_content&view=article&id=111&Itemid=114

Jest to typowy przedstawiciel chińskiej myśli technicznej. Gdyby to było jakieś jeszcze extra tanie to warto by się nad tym pochylać, ale za 38tys. to dostaniesz na prawdę dobrą sprawdzoną konstrukcję, o pochodzeniu której nie będziesz się musiał zastanawiać.

mkm silesia
10-10-2014, 22:49
Wyraziłem się może nieprecyzyjnie;) Winno być TYLKO na pogodowym. A jakbyś doczytał z kontekstu wypowiedzi mistrza silesii, to jemu chodziło aby przedstawić wyższość instalacji z buforem nad tą bez, stąd przytyk o obiegu pierwotnym i wtórnym. Gdyby to miało działać zgodnie z jego ideą, to dwie obiegówki musiałyby chodzić 24/7, a to chyba nie jest zjawisko pożądane:confused:

tak... jak tu dyskutować z praktykiem który na co dzień wykonuje takie instalacje :D
mógłbyś rozwinąć ideę pomp pracujących 24/7

Tak dla przykładu pompa "wpięta" bezpośrednio - obiegowa 130W
Podobna sytuacja/instalacja - obiegowa pierwotna 50W wtórna 60W
W obu przypadkach nie działają ani 24/7 ani 24/24.
To tylko dwa przykłady z kilkudziesięciu instalacji, a ty jakie masz doświadczenia z iloma instalacjami? czy tylko liczy się ilość wpisów na forum:D

jmajczuk
14-10-2014, 18:59
Pytanie - robię kotłownię z PW i chcę mieć oprócz zasobnika cwu bufor. Znalazłem na stronach Galmetu zbiorniki kombinowane :
http://www.galmet.com.pl/pl/products/view/14-kombinowane_zbiorniki
Czy ktoś ma jakieś doświadczenia? Jak jest ze sprawnością tego cuda? Czy jest sens? Tam na stronie nie ma zbyt wielu informacji, a wydaję się to być fajna sprawa, zamiast dwóch mieć jeden i pewnie za podobną kasę, a mniej miejsca zajmuje...

M.Krk
14-10-2014, 19:51
Pytanie - robię kotłownię z PW i chcę mieć oprócz zasobnika cwu bufor. Znalazłem na stronach Galmetu zbiorniki kombinowane :
http://www.galmet.com.pl/pl/products/view/14-kombinowane_zbiorniki
Czy ktoś ma jakieś doświadczenia? Jak jest ze sprawnością tego cuda? Czy jest sens? Tam na stronie nie ma zbyt wielu informacji, a wydaję się to być fajna sprawa, zamiast dwóch mieć jeden i pewnie za podobną kasę, a mniej miejsca zajmuje...

Ja mam zwykły bufor 300l więc na temat tego cuda nic Ci nie powiem, ktoś tu na forum ma taki, sam go zrobił o ile pamiętam, tylko to też taki zbiornik z jedną wężownicą jako przepływowy ogrzewacz wody użytkowej, popytaj może gość się odezwie, ale coś mi się wydaje że jeśli robisz podłogówkę to takie rozwiązanie raczej się nie sprawdzi

jmajczuk
15-10-2014, 08:20
Ja przechodzę z groszku na pompę więc chce mieć bufor dla bezpieczeństwa. Podłogówki mam jak teraz policzyłem 60%, zmieniam w pokojach grzejniki na klimakonwektory jednak w salonie nie sam rady (40m2) i tam zostaną normalne grzejniki stąd chciałem w razie dużych mrozów mieć zapas ciepłej wody.... taki dwufunkcyjny Galmet wydaje się fajny....

map78
15-10-2014, 10:23
Ja przechodzę z groszku na pompę więc chce mieć bufor dla bezpieczeństwa. Podłogówki mam jak teraz policzyłem 60%, zmieniam w pokojach grzejniki na klimakonwektory jednak w salonie nie sam rady (40m2) i tam zostaną normalne grzejniki stąd chciałem w razie dużych mrozów mieć zapas ciepłej wody.... taki dwufunkcyjny Galmet wydaje się fajny....

Ja nie mam bufora i daję radę. W domu ok 80m2 podłogówki, 2 grzejniki, 2 drabinki i 3 klimakonwektory. Wadą braku bufora jest to, że w mroźniejsze dni (u mnie tak od -5st) pompa zaczyna wchodzić w drogą taryfę. Natomiast zaletą jest prostota układu i na pewno wyższa sprawność. Pomyśl tylko, ze latem żeby nagrzać CWU będziesz musiał i tak grzać cały bufor do tych minimum 40st. To kiepsko wpływa na COP + stworzony obieg wtórny, czyli kolejna obiegówka i straty postojowe.
Zamiast tego na Twoim miejscu dążyłbym do zmniejszenia temp zasilania - czyli wszystkie grzejniki wymieniłbym na kk, wtedy maks Tz masz 35st, więc wysoki COP i to że przez część sezonu popracuje w drogiej taryfie nie zepsuje zbytnio całego bilansu. Ja miniony rok zmieściłem w 2000zł z CWU i chłodzeniem.

M.Krk
15-10-2014, 11:18
Ja nie mam bufora i daję radę. W domu ok 80m2 podłogówki, 2 grzejniki, 2 drabinki i 3 klimakonwektory. Wadą braku bufora jest to, że w mroźniejsze dni (u mnie tak od -5st) pompa zaczyna wchodzić w drogą taryfę. Natomiast zaletą jest prostota układu i na pewno wyższa sprawność. Pomyśl tylko, ze latem żeby nagrzać CWU będziesz musiał i tak grzać cały bufor do tych minimum 40st. To kiepsko wpływa na COP + stworzony obieg wtórny, czyli kolejna obiegówka i straty postojowe.
Zamiast tego na Twoim miejscu dążyłbym do zmniejszenia temp zasilania - czyli wszystkie grzejniki wymieniłbym na kk, wtedy maks Tz masz 35st, więc wysoki COP i to że przez część sezonu popracuje w drogiej taryfie nie zepsuje zbytnio całego bilansu. Ja miniony rok zmieściłem w 2000zł z CWU i chłodzeniem.

No nie co Ty gadasz, taką głupotę to ja mam bo mam zwykły zasobnik z małą wężownicą i dlatego grzeję prze bufor, gdybym miał właściwy to byłby podpięty przez zawór tak jak Ty masz, al. przyznasz że te 3- 4 kw to dobry wynik a wodę użytkową mam na 50 stopni

map78
15-10-2014, 12:08
No nie co Ty gadasz, taką głupotę to ja mam bo mam zwykły zasobnik z małą wężownicą i dlatego grzeję prze bufor, gdybym miał właściwy to byłby podpięty przez zawór tak jak Ty masz, al. przyznasz że te 3- 4 kw to dobry wynik a wodę użytkową mam na 50 stopni

Nie wiem czy gadam głupoty. Ja zrozumiałem, że on chce grzać CWU w buforze (przepływowo) dlatego rozgląda się za zbiornikiem kombinowanym:confused:
O osiągach Twojej instalacji proponuje porozmawiać po zimie, bo po samym grzaniu CWU latem nie wyciągałbym jakiś hura-optymistycznych wniosków:)

jmajczuk
15-10-2014, 15:48
Nie wiem czy gadam głupoty. Ja zrozumiałem, że on chce grzać CWU w buforze (przepływowo) dlatego rozgląda się za zbiornikiem kombinowanym:confused:
O osiągach Twojej instalacji proponuje porozmawiać po zimie, bo po samym grzaniu CWU latem nie wyciągałbym jakiś hura-optymistycznych wniosków:)
Nie chcę grzać przepływowo... Myślałem po prostu, że zamiast instalować osobno bufor i zasobnik wziąć jedno urządzenie (2w1), mniej miejsca i łatwiejszy montaż. Ale już wybiłem sobie z głowy ten zbiornik i zrobię osobne. A jeżeli dobrze myślę, to bufor poza sezonem grzewczym nie działa prawda? Można go wyłączyć i grzać tylko zasobnik....
Dzięki za dobre rady :) Mam stres z tąinwestycją, w sumie kupa kasy bo ponad 25 tys. zł mi wyjdzie i jak coś nie będzie działać jak trzeba do końca życia będę słuchał jaki to mam talent i zdolność inwestowania ;)

plusfoto
15-10-2014, 16:00
Ale co chcesz tym buforem zabezpieczyć?
Bo cały czas główkuję do czego Jest on Ci potrzebny.

jmajczuk
15-10-2014, 16:16
Zdaniem instalatora bufor powoduje większą elastyczność i bezpieczeństwo systemu, zwłaszcza w mroźne dni których w moich rejonach zimą nie brakuje. W krytycznych momentach będzie można w taniej taryfie nagrzać bufor i puścić z niego wodę jak będzie potrzeba na obieg przy pomocy mieszacza, tj. 35 na podłogę i klimakonwektory i np. 50 do grzejników w salonie których nie mogę zmienić. Nie wiem ja się na tym nie znam, ale chyba jest coś na rzeczy? Tym bardziej, że koszt zakupu bufora nie jest jakiś dramatyczny. Są jak widzę zwolennicy instalacji bez bufora i z buforem, chciałbym poznać ich zdanie...

p.s. U mnie w mieście są dwie takie pompy, wszyscy z którymi gadałem pukają się w głowę, zwłaszcza miejscowi instalatorzy i "autorytety" z branży, co ja chcę najlepszego zrobić. Jestem zdecydowany, jestem przekonany, że to będzie działało, jednak chcę zrobić to jak najlepiej.

map78
15-10-2014, 16:27
Zdaniem instalatora bufor powoduje większą elastyczność i bezpieczeństwo systemu, zwłaszcza w mroźne dni których w moich rejonach zimą nie brakuje. W krytycznych momentach będzie można w taniej taryfie nagrzać bufor i puścić z niego wodę jak będzie potrzeba na obieg przy pomocy mieszacza, tj. 35 na podłogę i klimakonwektory i np. 50 do grzejników w salonie których nie mogę zmienić. Nie wiem ja się na tym nie znam, ale chyba jest coś na rzeczy? Tym bardziej, że koszt zakupu bufora nie jest jakiś dramatyczny. Są jak widzę zwolennicy instalacji bez bufora i z buforem, chciałbym poznać ich zdanie...

p.s. U mnie w mieście są dwie takie pompy, wszyscy z którymi gadałem pukają się w głowę, zwłaszcza miejscowi instalatorzy i "autorytety" z branży, co ja chcę najlepszego zrobić. Jestem zdecydowany, jestem przekonany, że to będzie działało, jednak chcę zrobić to jak najlepiej.

Dzięki buforowi obniżysz po prostu sprawność tej instalacji i o wysokim COP,ie i niskich rachunkach będziesz mógł zapomnieć. Poza tym w takim układzie jak mówisz będziesz musiał dołożyć jeszcze dwie obiegówki, oprócz tej co jest w pompie - jedna za buforem, a drugą za mieszaczem, więc jeszcze bardziej obniżysz sprawność. Na Twoim miejscu całą uwagę skupiłbym na wyeliminowaniu z systemu urządzeń wysokotemperaturowych, tak aby wszystko szło na jednej, niskiej temp zasilania. Dlaczego nie możesz pozbyć się grzejników z salonu i czy w salonie są tylko grzejniki? wcześniej pisałeś coś, że masz 80% podłogówki w domu?
Jak dobrze to teraz zrobisz to będziesz bardzo zadowolony, ale jak będziesz słuchał się tylko tego co mówi instalator, który pewnie pompy jeszcze nie instalował to niestety skończysz z ręką w nocniku.

jmajczuk
15-10-2014, 18:21
Dzięki buforowi obniżysz po prostu sprawność tej instalacji i o wysokim COP,ie i niskich rachunkach będziesz mógł zapomnieć. Poza tym w takim układzie jak mówisz będziesz musiał dołożyć jeszcze dwie obiegówki, oprócz tej co jest w pompie - jedna za buforem, a drugą za mieszaczem, więc jeszcze bardziej obniżysz sprawność. Na Twoim miejscu całą uwagę skupiłbym na wyeliminowaniu z systemu urządzeń wysokotemperaturowych, tak aby wszystko szło na jednej, niskiej temp zasilania. Dlaczego nie możesz pozbyć się grzejników z salonu i czy w salonie są tylko grzejniki? wcześniej pisałeś coś, że masz 80% podłogówki w domu?
Jak dobrze to teraz zrobisz to będziesz bardzo zadowolony, ale jak będziesz słuchał się tylko tego co mówi instalator, który pewnie pompy jeszcze nie instalował to niestety skończysz z ręką w nocniku.

Przemawia do mnie to co piszesz, jest to logiczne. W salonie kupiłem kilka lat temu takie fajne 2 ozdobne grzejniki Purmo http://www.purmo.com/pl/produkty/pionowe-grzejniki-dekoracyjne/kos-v.htm za kupę kasy, są częścią wystroju salonu. Raz że nie klimakonwektory średnio by tam wyglądały no i szkoda mi kasy. Salon jest otwarty na korytarze, kuchnię i jadalnie gdzie jest podłogowe, jednak to 40m2 i może być chłodno przy 35 stopniach zasilania. W sumie może zaryzykuję, najwyżej bufor można dodać do systemu później jak by coś nie działało nie?
Z drugiej strony dziś płacę z 4 tony groszku prawie 4 tys. zł więc jeśli za prąd wyjdzie mi po roku podobnie nie będę się kłócił, nie robię tego dla oszczędności tylko dla wygody. Choć im sprawniejszy system i tańszy tym oczywiście lepiej. ;)
Wracając do powierzchni podłogowego to po korekcie jest to około 60%, plus trzy pokoje po 15 m2 gdzie będą klimakonwektory, w łazienkach poza podłogowym mam drabinki. Więc tylko martwi mnie ten salon i czy będzie komfortowo zimą.

jmajczuk
15-10-2014, 18:27
Dodam tylko, że nie jestem jedyny wśród znajomych "groszkowców" którzy myślą o pompie, jednak wszyscy mówią " załóż to u siebie, a my zobaczymy jak to działa i może za rok" ;) więc robię za królika doświadczalnego. ;) Inna sprawa, że na prowincji jest na moje lobby instalatorów którzy znają i polecają piece na groszek bo pewnie tak jest bezpieczniej dla nich. Jak można dziś budować dom i nie zrobić od początku systemu z pompą tylko pakować ludzi w węgiel? Jak ja budowałem 7-8 lat temu pompy były ponad dwa razy droższe niż dziś... Ale to refleksja na marginesie... :)

map78
15-10-2014, 19:03
W salonie kupiłem kilka lat temu takie fajne 2 ozdobne grzejniki Purmo http://www.purmo.com/pl/produkty/pionowe-grzejniki-dekoracyjne/kos-v.htm za kupę kasy, są częścią wystroju salonu. Raz że nie klimakonwektory średnio by tam wyglądały no i szkoda mi kasy. Salon jest otwarty na korytarze, kuchnię i jadalnie gdzie jest podłogowe, jednak to 40m2 i może być chłodno przy 35 stopniach zasilania. W sumie może zaryzykuję, najwyżej bufor można dodać do systemu później jak by coś nie działało nie?

Z grzejnikami ozdobnymi niestety bywa tak, że zazwyczaj dysponują bardzo słabą mocą grzewczą. Ale rozumiem motywy pozostawienia ich na miejscu. W takim razie musisz rozważyć, czy (z doświadczenia) temp rzędu 35-40st były wystarczające dla tych grzejników, ewentualnie czy jest możliwość wpięcia klimakonwektora gdzieś po drodze w salonie. Może masz takie miejsce na ścianie wolne, gdzie idą rurki - dodatkowym plusem byłoby tu chłodzenie latem.
Co do bufora, to jak najbardziej możesz go dołożyć w każdej chwili:yes:
Ja również spalałem węgla za około 4tys dlatego dla mnie sezon za 1700zł był bardzo miłym zaskoczeniem:) A w 4tys raczej na 100% się zmieścisz nawet z buforem;)

zyzolek
15-10-2014, 20:13
jmajczuk ile ta przesiadka będzie Cię w całości kosztować?

map78
15-10-2014, 20:51
jmajczuk ile ta przesiadka będzie Cię w całości kosztować?

A co też byś chciał;)

Pyxis
15-10-2014, 20:52
A co też byś chciał;)

A myslisz, ze czemu przesiaduje na tym watku? Dla towarzystwa? :D

zyzolek
15-10-2014, 21:46
A myslisz, ze czemu przesiaduje na tym watku? Dla towarzystwa? :D

Tylko z sympatii;)

jmajczuk
15-10-2014, 21:52
jmajczuk ile ta przesiadka będzie Cię w całości kosztować?

T-cap 9KW, plus zasobnik zmieszczę się w 20 tys. zł, do tego 3 klimakonwektory razem pewnie około 5 tys. zł - 25 tyś. powinienem się zmieścić... Mam zamówioną dokładną wycenę więc jak coś dam znać dokłanie... :)

SUSPENSER
15-10-2014, 22:15
Ja również spalałem węgla za około 4tys dlatego dla mnie sezon za 1700zł był bardzo miłym zaskoczeniem:) A w 4tys raczej na 100% się zmieścisz nawet z buforem;)

Kocioł na ekogroszek musiałeś mieć mocno przewymiarowany, z kiepskim sterownikiem i nastawami bo w zeszłym sezonie poszły mi 2 tony po 860 zł na CO+CWU a dom mam niewiele mniejszy powierzchnią z kubaturą większy bo 650 m3.

W sumie to mnie nie dziwi bo wszyscy którym regulowałem sterowniki doświadczyli znacznego spadku zużycia ekogroszku - jest tu jeszcze spore pole do popisu dla programistów sterowników choć świetny automat z zadawanymi parametrami już jest - niestety użytkownik i tak powinien go przestawiać na lato i okresy przejściowe.

tymczasowy19
16-10-2014, 07:25
Kocioł na ekogroszek musiałeś mieć mocno przewymiarowany, z kiepskim sterownikiem i nastawami bo w zeszłym sezonie poszły mi 2 tony po 860 zł na CO+CWU a dom mam niewiele mniejszy powierzchnią z kubaturą większy bo 650 m3.

W sumie to mnie nie dziwi bo wszyscy którym regulowałem sterowniki doświadczyli znacznego spadku zużycia ekogroszku - jest tu jeszcze spore pole do popisu dla programistów sterowników choć świetny automat z zadawanymi parametrami już jest - niestety użytkownik i tak powinien go przestawiać na lato i okresy przejściowe.

mocno przewymiarowane kotły to przecież norma....dodaj do tego kiepskie sterowanie i kiepski opał i są takie a nie inne efekty

Z drugiej strony, były także opisywane przypadki spartolonych instalacji na PC. Tych przypadków było zdecydowanie mniej, bo tez popularność obu rozwiązań jest nieporównywalna (jeszcze!)

M.Krk
16-10-2014, 20:25
Nie wiem czy gadam głupoty. Ja zrozumiałem, że on chce grzać CWU w buforze (przepływowo) dlatego rozgląda się za zbiornikiem kombinowanym:confused:
O osiągach Twojej instalacji proponuje porozmawiać po zimie, bo po samym grzaniu CWU latem nie wyciągałbym jakiś hura-optymistycznych wniosków:)

Napisałem że ja mam taką głupotę zrobioną u siebie a nie że Ty gadasz głupoty, i napisałem że ten z wężownicą dla niego jest nie najlepszym rozwiązaniem,
co do mojej instalacji to traktuj trochu z żartem moje wypowiedzi puki co, bo po mimo że taniego cwu jestem świadom to i tak mam stracha przed zimą, duży jestem i wiem że szkłem ... nie podetrę, pisałem to wielokrotnie że będę zadowolony jak się zmieszczę w 3500 - 4000zł. wiem co mam i co da się z tego zrobić

arczi721
16-10-2014, 21:03
jmajczuk ile ta przesiadka będzie Cię w całości kosztować?
zatkao kakao ?

T-cap 9KW, plus zasobnik zmieszczę się w 20 tys. zł,

Zatem teraz idź zyzolek i nauczaj dobrą nowiną swoich braci ekogroszkowców,zwłaszcza w nowych domach,że pompa ciepła jest tańsza niż system grzewczy na ekogroszek i ekogroszek w nowych domach nie ma racji bytu bo jest za drogi.

wesola9
16-10-2014, 21:06
Cześć
Wczoraj pompa została włączona. (znaczy się grzanie)
Do tej pory tylko wodę w zbiorniku podgrzewała i dwa razy posadzka po 3h.
Teraz mam zamiar położyć płytki gdzie nie gdzie, więc sobie pomyślałem że warto wysuszyć co nieco posadzkę.
Do tej pory było palone w kominku, prawie codziennie, mokre etapy budowy zakończone w kwietniu

Wczoraj rano temp. posadzki = 15st. do dzisiaj (24h) pożarło 30kw, temperatura zadana 35st, posadzka to anhydryt
Siem ócze, pomału ale ..... się uczę

Czytam tą instrukcję ale jakoś słabo dociera do mojego łba jej zawartość, choć pewnie proste to jak barszcz.
Jak mieliście poustawiane temp. w okresie w którym jeszcze nie mieszkaliście?
niestety wprowadzę się dopiero w kwietniu, a do tej pory prąd budowlany tylko w opcji. Dlatego myślę jakby zrobić aby dom nie ucierpiał a i portfel nie schudł, bo trochę wydatków jeszcze mnie czeka.

pozdr
Artur Z.

lukasza
21-10-2014, 16:06
szybkie pytanie.

Znajomy. Dom sprzed 7 lat ale przyzwoicie ocieplony.
OZC zrobiona na kolanie na podstawie zużycia ekogroszku za ostatnie 5 lat.
Sam dom 50% podłogówki, 50% grzejników do wymiany na klimakonwektory.
klimakonwektory wszystkie na pietrze więc i chłodzić będzie.

Kotłownia w garażu wolnostojącym, nieogrzewana.

Pytanie. Czy jednostkę wewnętrzną takiego TCap 9 czy 11kW można ocieplić aby nie ogrzewać pom. gospodarczego przy garażu? Można to jakoś obłożyć jak rekuperator?
Kolega strasznie nie chce grzac pom. gospodarczego. 10 msc ma tam na plusie. Ile musi być w pomieszczeniu z PC, ot dla takiego TCap? Czy jak ocpeli PC to temperatura w pom. gospodarczym może być niższa?

Na razie pomijamy zasobnik CWU bo on grzeje prądem 5 msc i powiedział - okres letni, że może grzać nawet 12 msc prądem CWU byle do CO nie chodzić, zawleczek nie wymieniać, nie kontrolować, nie sprzątać. Na dziś nie chce wymieniać zasobnika.

flisiu
21-10-2014, 19:43
szybkie pytanie.

Znajomy. Dom sprzed 7 lat ale przyzwoicie ocieplony.
OZC zrobiona na kolanie na podstawie zużycia ekogroszku za ostatnie 5 lat.
Sam dom 50% podłogówki, 50% grzejników do wymiany na klimakonwektory.
klimakonwektory wszystkie na pietrze więc i chłodzić będzie.

Kotłownia w garażu wolnostojącym, nieogrzewana.

Pytanie. Czy jednostkę wewnętrzną takiego TCap 9 czy 11kW można ocieplić aby nie ogrzewać pom. gospodarczego przy garażu? Można to jakoś obłożyć jak rekuperator?
Kolega strasznie nie chce grzac pom. gospodarczego. 10 msc ma tam na plusie. Ile musi być w pomieszczeniu z PC, ot dla takiego TCap? Czy jak ocpeli PC to temperatura w pom. gospodarczym może być niższa?

Na razie pomijamy zasobnik CWU bo on grzeje prądem 5 msc i powiedział - okres letni, że może grzać nawet 12 msc prądem CWU byle do CO nie chodzić, zawleczek nie wymieniać, nie kontrolować, nie sprzątać. Na dziś nie chce wymieniać zasobnika.
kolega mysli ze pompa ciepla to farelka ? :)

malux20
22-10-2014, 10:57
rurki z woidą dobrze zaizolować
jeśli chodzi o pompę to raczej niepotrzebne/nieskuteczne

giman
24-10-2014, 15:03
Zacząłem ten temat czytać jak miał 727 stron, czyli niedawno, bo od niedawna tu jestem.
Dobrnąłem do 37 strony :D i czytam dalej, ale jestem niecierpliwy więc pytam.
Wybaczcie jeśli odpowiedzi na poniższe pytania znajdują się gdzieś w okolicach 4 czy 5 setki.

Wszystkie poniższe założenia są z głowy pi razy drzwi.
- Woda do CO - 35 C (podłogówka)
- Woda do CWU - 50 C.
- PC P-W

Jak się rozwiązuje kwestię różnej temperatury odbiorników?

1. Jedna pompa grzeje do 50C a potem dla podłogówki jest mieszacz z zimną? Trochę tak marnotrawstwo
2. Jedna pompa grzeje do 35C a potem już w zbiorniku cwu dogrzewa grzałka?
3. Dwie pompy, jedna do co druga cwu?
4. Dwie pompy główna grzeje jakiś duży zbiornik (bufor) do 35C z którego jest zasilana podłogówka oraz zbiornik cwu i tam dogrzewa druga PC?
5. Kombinacje powyższych z różnym zastosowaniem w zależności od pory roku.
6. Inaczej.

arczi721
24-10-2014, 15:12
6. Inaczej.
Ot właśnie.
Ściągnij sobie instrukcję pompy obojętnie jakiego producenta i wszystko będzie jasne.

Liwko
24-10-2014, 15:13
Jeszcze inaczej :D

Jedna pompa grzeje CO, a jak jest potrzeba, wyłacza grzanie CO i przechodzi na chwilę na grzanie CWU :)

giman
26-10-2014, 21:23
Czyli o ile nie mamy zbyt dużego zbiornika cwu lub nie chcemy zbyt gorącej wody to nie istnieje realne ryzyko, że ta chwila dla cwu wpłynie negatywnie na co, zgadza się?

Liwko
26-10-2014, 21:43
Czyli o ile nie mamy zbyt dużego zbiornika cwu lub nie chcemy zbyt gorącej wody to nie istnieje realne ryzyko, że ta chwila dla cwu wpłynie negatywnie na co, zgadza się?

Zgadza się :)

miniof
27-10-2014, 22:07
Do tej pory stawiałem na Panasonica, a tymczasem dostałem wycenę z pompą: Alezio AWHP-II V220 8MR firmy De Dietrich.
Ktoś coś może o tych pompach powiedzieć.
A przy okazji jakie są różnice między: PANASONIC AQUAREA WH-UD09FE8 / WH-SDC09F3E8 a PANASONIC AQUAREA WH-UX09 F E5 / WH-SXC09 F 3E5.

map78
27-10-2014, 23:01
Do tej pory stawiałem na Panasonica, a tymczasem dostałem wycenę z pompą: Alezio AWHP-II V220 8MR firmy De Dietrich.
Ktoś coś może o tych pompach powiedzieć.
A przy okazji jakie są różnice między: PANASONIC AQUAREA WH-UD09FE8 / WH-SDC09F3E8 a PANASONIC AQUAREA WH-UX09 F E5 / WH-SXC09 F 3E5.

Pierwsza jest 3-fazowa, a druga 1-fazowa.
O De Dietrich nic nie słyszałem, ani dobrego, ani złego:)

miniof
27-10-2014, 23:10
O De Dietrich nic nie słyszałem, ani dobrego, ani złego:)[/QUOTE]

tego się obawiałem.
:(

zyzolek
27-10-2014, 23:12
zatkao kakao ?


Zatem teraz idź zyzolek i nauczaj dobrą nowiną swoich braci ekogroszkowców,zwłaszcza w nowych domach,że pompa ciepła jest tańsza niż system grzewczy na ekogroszek i ekogroszek w nowych domach nie ma racji bytu bo jest za drogi.

No mnie to kosztowało 12k, a parametry chałupy masz w stopce.

map78
27-10-2014, 23:17
Pierwsza jest 3-fazowa, a druga 1-fazowa.
O De Dietrich nic nie słyszałem, ani dobrego, ani złego:)

A i jeszcze pierwsza to "zwykła" 9-tka, a ta druga to T-Cap:)

milkawawa
28-10-2014, 09:26
Witam.
Pytanie z serii - DIY: Czy ma sens (finansowy) i jest technicznie łatwe do zrealizowania: zakup tylko jednostki zewnętrznej pompy ciepła powietrze-woda typu split i następnie samodzielnie dokupienie/realizację jednostki wewnętrznej. Czyli zakup wymiennika ciepła, co jeszcze ?

Pytam, bo mam możliwość zakupu tylko jednostki zewnętrznej (pompa typu invertor), split albo dokupić dedykowany do tej jednostki, albo samemu wykonać 'protezę' ;)
pzdr
Bogdan

Pyxis
28-10-2014, 09:31
Pytam, bo mam możliwość zakupu tylko jednostki zewnętrznej

Parzy pewnie jeszcze.

milkawawa
28-10-2014, 13:39
Parzy pewnie jeszcze.

Nie oceniaj innych po sobie.

Proponuję wejść na allegro i zobaczyć - co i rusz przewija się sprzedaż samej jednostki zewnętrznej, ale brak wewnętrznej jednostki, zastanawiam się, czy można coś z tego wyrzeźbić.

Bogdan

milkawawa
28-10-2014, 14:59
[QUOTE=Värmepumpsägare;6651881]Nie uwazasz ze to troszke dziwne?

Dziwne to jest podejście ludzi typu "Ja tego filmu nie oglądałem ale się wypowiem...". Wejdź na allegro, sprawdź adres i zadzwoń do komisariatu miejsca, skąd pochodzi aukcja - niech sprawdzą. Jedna jest w Krakowie - nowa, druga z Mrągowa - używana. Oczywiście kradzionego nie chcę kupować, ale nie oskarżam z miejsca, że ktoś ukradł jednostkę zewnętrzną, a wewnętrznej nie mógł, bo w środku.
A wracając do meritum - rozumiem, że dwie podstawowe funkcje jednostki wewnętrznej - wymiennik ciepła i sterowanie jednostką zewnętrzną ? Taki wymiennik to można kupić bez problemu (oczywiście nie kradziony ;) , a sterowanie to jak rozumiem już zejście do rozpracowania na części pierwsze sterowania poszczególnych elementów: pompy; zaworów; wiatraka, etc.

Bogdan

milkawawa
28-10-2014, 22:01
Kolego Värmepumpsägare - nie obrażałeś i nie do Ciebie te słowa, bez urazy.
Co do meritum - przykładowo ktoś sprzedaje aktualnie nową na allegro jednostkę zewn. DAIKIN POMPA CIEPŁA NOWA 16kW ERRQ016AAV1 ALTERMA za niewielkie pieniądze. Wymiennik ciepła - 1000zł, automatyka - ?

pzdr
Bogdan

Pyxis
28-10-2014, 23:47
Wejdź na allegro, sprawdź adres i zadzwoń do komisariatu miejsca, skąd pochodzi aukcja - niech sprawdzą. Jedna jest w Krakowie - nowa, druga z Mrągowa - używana. Oczywiście kradzionego nie chcę kupować, ale nie oskarżam z miejsca, że ktoś ukradł jednostkę zewnętrzną, a wewnętrznej nie mógł, bo w środku.

Obdzwaniaj to lepiej Ty sam, skoro rozwazasz taki zakup. To moze byc interes zycia.;)

Oczywiscie, to rzeba byc bardzo naiwnym (w co jakos nie wierze), zeby ne wyczuwac tu jakiegos smrodu.

mkm silesia
29-10-2014, 09:14
Paserstwo w pl dzieli się na świadome i nie świadome za oba "jest paragraf "

milkawawa
29-10-2014, 14:24
Paserstwo w pl dzieli się na świadome i nie świadome za oba "jest paragraf "

To nie podlega dyskusji - należy łapać i karać.

Na szczeście w Polsce jeszcze obowiązuje praesumptio boni viri.

mkm silesia
29-10-2014, 22:29
To nie podlega dyskusji - należy łapać i karać.

Na szczeście w Polsce jeszcze obowiązuje praesumptio boni viri.

to nie ma nic do rzeczy

kupisz kradzione jesteś paserem z tym że będą dochodzić czy świadomie czy nie

giman
30-10-2014, 10:09
Mam pytanie o średnioroczny COP na PC P-W (CO+CWU), często podawany jest ~3 i nie chcę wywoływać kłótni czy to prawda czy nie.
Nurtuje mnie jednak czy jest to średnia arytmetyczna czy ważona zużyciem?

Pyxis
30-10-2014, 10:30
Mam pytanie o średnioroczny COP na PC P-W (CO+CWU), często podawany jest ~3 i nie chcę wywoływać kłótni czy to prawda czy nie.
Nurtuje mnie jednak czy jest to średnia arytmetyczna czy ważona zużyciem?

Zalezy jakie zrodlo tych danych. Jesli bezposredni pomiar z instalacji, to jest to wartosc rzeczywista dla danego obiektu w danej lokalizacji i dla danego sezonu. W innym wypadku jest duze pole do "popisu" jesli chodzi o rozne usreniania itp. (vide kolega mkm silesia).

Vld
30-10-2014, 10:34
Mam pytanie o średnioroczny COP na PC P-W (CO+CWU), często podawany jest ~3 i nie chcę wywoływać kłótni czy to prawda czy nie.
Nurtuje mnie jednak czy jest to średnia arytmetyczna czy ważona zużyciem?
Srenioroczny nazywa się SPF. Poszukaj w sieci co to jest i jak jest liczony.
Ja w zeszłym sezonie uzyskałem SPF 3,45, ale zima była ciepła. Nawet przy mroźnej jak wszystko dobrze dobrane i sprawne raczej trudno było by zejść poniżej 3.

giman
30-10-2014, 10:44
Jasne, że to kwestia lokalizacji, zapotrzebowania, tego czy ktoś lubi się myć czy też nie itd. Rzeczywistość zawsze jest skomplikowana ale jednak powstają modele aby ją uprościć i mimo, że COP/SCOP zależy od wszystkiego wokoło to jednak się podaje ~3 dla PW i ~4 dla GW. Dla mnie istotne jest jak to się liczy.

Prawidłowo liczony SCOP to iloraz energii wyprodukowanej do pobranej w całym roku.
Ale można to też policzyć cwanie, nie do końca uczciwie - policzyć COP godzinowy/dzienny/tygodniowy/miesięczny a potem policzyć z tego średnią arytmetyczną i stwierdzić "średni COP wynosi ..."
Ze względu na wyższe zużycie zimą przy mniejszym COP taka średnia arytmetyczna nieźle podkręci wynik.

Vld
30-10-2014, 11:05
Można nic nie liczyć, tylko narysować duże kolorowe 5, czy 6. Co to dla ciebie zmienia? Czekasz na "uczciwy" model z SPF 5?
Nie doczekał się, bo to sprzeczne z fizyką!

giman
30-10-2014, 11:24
Można też czytać moje posty ze zrozumieniem.

Ja na nic nie czekam, dom buduję za jakieś 3 lata, rozważam, wybieram, itd. SPF=3 całkowicie mnie urządza, czysto matematycznie dostrzegam jak można go liczyć i trochę naciągać rzeczywistość i to jedyny powód dla którego chcę się upewnić jak liczą Ci co podają =3.

Vld
30-10-2014, 11:33
Jak jest zaznaczone, że liczą zgodnie z normą, to wystarczy się z nią zapoznać. Od siebie dodam, że nie wiele to będzie miało wspólnego z rzeczywistym warunkami. Dopóki sam tego nie kupisz i nie opomiarujesz, to nie będziesz wiedział jak jest naprawdę, ile jest tam grzałek i jak są one sterowane.

map78
30-10-2014, 11:42
Można też czytać moje posty ze zrozumieniem.

Ja na nic nie czekam, dom buduję za jakieś 3 lata, rozważam, wybieram, itd. SPF=3 całkowicie mnie urządza, czysto matematycznie dostrzegam jak można go liczyć i trochę naciągać rzeczywistość i to jedyny powód dla którego chcę się upewnić jak liczą Ci co podają =3.

SPF, SCOP można określić empirycznie z opomiarowanej instalacji, lub skalkulować. Do kalkulacji służą odpowiednie programy, które pod uwagę biorą szereg czynników wpływających na SCOP. Tutaj link do prostego kalkulatora, którym można to oszacować. Na stronie jest też ciekawy artykuł o programach do szacowania SCOP.
http://www.portpc.pl/?page_id=344
A wartość ~3 dla pomp PW przyjmuje się po prostu dla ułatwienia obliczeń. Moim zdaniem w przypadku najnowszych konstrukcji pomp PW, jak T-Cap, czy Tri jest ona znacznie zaniżona - co wynika z doświadczeń użytkowników jak i z obliczeń.

Liwko
30-10-2014, 11:48
Tu nie chodzi o żadne COPy. SCOPy, SPFy, tu chodzi o nasze rachunki. A te będą tym mniejsze im:
-Będziemy mieli mniejsze zapotrzebowanie na energię (CO i CWU) ,to oczywiste
-Bardziej wykorzystamy tańszą taryfę.
I tutaj z tym liczeniem COPów, SCOPów, SPFów przy powietrznej moze być różnie. Albo ktoś idzie w tanie nocne godziny a co za tym idzie ma spadek efektywności PC P-W, albo grzeje w dzień ale płaci drożej za kWh
-instalacja jest poprawnie zaprojektowana i wykonana
-sama PC ma lepsze parametry

Reasumując. Nie ma jednej poprawnej odpowiedzi na twoje pytanie.

r2req
30-10-2014, 21:26
takie pytanie:

mam znajomego, który ma dom ogrzewany PC P-W, gdzie około 170m2 to ogrzewanie podłogowe a 50-60m2 to grzejniki

obydwa obiegi zasila z pompy

gdy włączony jest obieg TYLKO podłogówki to temp. zasilania po kilku 4-5godz. osiąga temp. zasilania ca. 33C
natomiast, gdy włączy również obieg grzejników, to mała pojemność tego obiego powoduje, że temp. powrotu szybo rośnie i już po godz. zarówno grzejniki jak i podłogówka są zasilane zadaną temp. 35C

pytanie czy taki, trochę oszukany obieg (tj. podniesienie temp. powrotu nie jest szkodliwe dla pompy/sprężarki) ?

pozdrawiam, Artur

r2req
31-10-2014, 19:11
ma ktoś z Was w ogóle takie połączenie? podłogówka i grzejniki z pompy P-W na osobnych obiegach i sprawdzał jak się ma temp. powrotu/zasilania przy wyłączonym/włączonym obiegu na grzejniki ?

pozdrawiam, Artur

map78
31-10-2014, 19:29
ma ktoś z Was w ogóle takie połączenie? podłogówka i grzejniki z pompy P-W na osobnych obiegach i sprawdzał jak się ma temp. powrotu/zasilania przy wyłączonym/włączonym obiegu na grzejniki ?

pozdrawiam, Artur

Na ja mam takie cuś:)
Na jednym obiegu są 3 klimakonwektory, 2 grzejniki i 2 drabinki, a na drugim obiegu podłogówka (6 pętli).
U mnie ogólnie cały układ się dość szybko nagrzewa, ale i nieźle potrafi tą zadaną temp utrzymać tak aby sprężarka nie taktowała.
"Hamulcowym" mojego układu jest spory grzejnik w garażu - ten potrafi każdą porcję ciepła zmarnować:D jak wyłączam ten grzejnik to wtedy układ, tak jak mówisz zbyt szybko się nagrzewa i zaczyna taktować - także jakby na odwrót do tego co piszesz:)

r2req
31-10-2014, 19:49
Na ja mam takie cuś:)
Na jednym obiegu są 3 klimakonwektory, 2 grzejniki i 2 drabinki, a na drugim obiegu podłogówka (6 pętli).
U mnie ogólnie cały układ się dość szybko nagrzewa, ale i nieźle potrafi tą zadaną temp utrzymać tak aby sprężarka nie taktowała.
"Hamulcowym" mojego układu jest spory grzejnik w garażu - ten potrafi każdą porcję ciepła zmarnować:D jak wyłączam ten grzejnik to wtedy układ, tak jak mówisz zbyt szybko się nagrzewa i zaczyna taktować - także jakby na odwrót do tego co piszesz:)

piszę to dlatego, że instalacja u kolegi zainspirowała mnie do zmian u mnie

w moim domu przy temp., która mnie i domowników zadowala, czyli ok. 20C (przy 22-24C boli mnie już głowa - w blokach gdzie poprzednio mieszkałem temp. była non stop 24C ale tam same grzejniki, więc i odczuwanie zapewne inne) - dom ma dużą akumulację cieplną i podłoga przy 20Cw pomieszczeniu na tyle się wychładza, że aby ją ponownie nagrzać i osiągnąć na powrocie 25C włączają się grzałki (ostatnio jak nagrzałem do 22C to podłoga tak długo oddawała ciepło, że przez 3 dni pompa się nie właczała a w domu miałem ukrop - dni były słoneczne) - (230m2 grzanych podłóg - żadnego grzejnika)

przy ogrzewaniu domu do 22C tego efektu nie ma, ale jak napisałem wcześniej robi się nieznośnie ciepło - tymbradziej, że przez wielkie przeszklenia w ciągu dnia temp. podnosi się o 2-3C

aby tego uniknąć pomyślałem, że mogę pójść śladami znajomego i zrobić taki oszukany krótki obieg (grzejników nie mam, ale mogę to puścić np. w zasobnik CWU, używają elektrozaworów dopóki czujnik w podłodze nie wskaże, że osiągnął zadaną temp, - np. 25C)

pytanie, czy nie jest to ze szkodą dla pompy/sprężarki - ale chyba nie, skoro jest to wykorzystywane w instalacjach podłoga/grzejniki


jesli ktos ma jakieś przemyślenia na ten temat, proszę o posty

pozdrawiam, Artur

map78
31-10-2014, 20:19
Artur, zamontuj małe sprzęgło i będzie po kłopocie:yes: Albo kup tą nową pompkę serii F - tam ci się grzałki nie włączą;)

r2req
31-10-2014, 20:23
Artur, zamontuj małe sprzęgło i będzie po kłopocie:yes: Albo kup tą nową pompkę serii F - tam ci się grzałki nie włączą;)

szkuam tanich rozwiązań :)

a co do sprzęgła, to chyba ekonomiczniej będzie puścić przez CWU, tam przynajmniej energia nie będzie marnotrawiona a trochę podtrzyma temp. zasobnika

pozdrawiam, Artur

31-10-2014, 22:27
A ja dziś pomiary porobiłem bo i miesiac kalendarzowy sie skonczył i tak:
CWU październik to 71kW w taryfie G12W co daje 71x0,34 - około 24zł (za 300l ciepłej wody codziennie)
CO październik to 195kW x 0,34 - około 64zł
wiec jestem.... usatysfakcjonowany:jawdrop:

a tak na marginesie - dostałem licznik ciepła - czeka tylko na montaż...brak czasu....ale jak zamontuje to bede mógł sprawdzić COP....nareszcie....

_olo_
31-10-2014, 23:04
SPF, SCOP można określić empirycznie z opomiarowanej instalacji, lub skalkulować. Do kalkulacji służą odpowiednie programy, które pod uwagę biorą szereg czynników wpływających na SCOP. Tutaj link do prostego kalkulatora, którym można to oszacować. Na stronie jest też ciekawy artykuł o programach do szacowania SCOP.
http://www.portpc.pl/?page_id=344
A wartość ~3 dla pomp PW przyjmuje się po prostu dla ułatwienia obliczeń. Moim zdaniem w przypadku najnowszych konstrukcji pomp PW, jak T-Cap, czy Tri jest ona znacznie zaniżona - co wynika z doświadczeń użytkowników jak i z obliczeń.

Nie jestem przekonany czy to co pokazuje ten kalkulator jest zgodne z rzeczywistością. Jeżeli by tak było to zwykłe PC LT spokojnie nadawały by się do ogrzewania przyzwoicie zaizolowanych domów z 100% grzejnikami wysokotemperaturowymi a przy parametrach pracy 55/48 SCOP spadałby dla przykładowego panasonica bardzo niewiele - z 4,19 do 3,64 - czy ktoś to może potwierdzić własnym doświadczeniem ?

rob30
03-11-2014, 11:57
1. Jaką masz ustawioną temperaturę zasilania ?? Może za nisko ??
2. Po tych 3 dniach jak uruchomiła się pompa i przegoniła wodę w obiegu to wiesz jaką miałeś temperaturę powrotu ??
3. Ile styropianu pod ogrzewaniem podłogowym??
Dziwna sprawa, że jak ciepło na zewnątrz i w domu to beton w podłodze miałby się aż tak ochłodzić, żeby był problem z szybkim dojściem powrotu powyżej 25 stopni.

Wydaje mi się że oszukany obieg nie pomoże bo pompa przecież nie włącza grzałki ot tak tylko dopiero jak na max mocy nie daje rady.
U kolegi masz inną sytuacje bo pompa przy podłogówce pewnie chodzi na kilkadziesiąt procent mocy a przy oszukanym obiegu chodzi na wyższej mocy i dlatego szybciej podnosi temperaturę zasilania a u Ciebie jak włącza grzałkę to znaczy, że na maksymalnej nie daje rady.

Jeszcze jedna rzecz a może ta grzałka to nie problem z osiągnięciem powrotu 25 tylko np. pompa załączyła się nad ranem a w nocy był mróz i jest to zwykłe rozmrożenie wymiennika zewnętrznego ? :)




piszę to dlatego, że instalacja u kolegi zainspirowała mnie do zmian u mnie

w moim domu przy temp., która mnie i domowników zadowala, czyli ok. 20C (przy 22-24C boli mnie już głowa - w blokach gdzie poprzednio mieszkałem temp. była non stop 24C ale tam same grzejniki, więc i odczuwanie zapewne inne) - dom ma dużą akumulację cieplną i podłoga przy 20Cw pomieszczeniu na tyle się wychładza, że aby ją ponownie nagrzać i osiągnąć na powrocie 25C włączają się grzałki (ostatnio jak nagrzałem do 22C to podłoga tak długo oddawała ciepło, że przez 3 dni pompa się nie właczała a w domu miałem ukrop - dni były słoneczne) - (230m2 grzanych podłóg - żadnego grzejnika)

przy ogrzewaniu domu do 22C tego efektu nie ma, ale jak napisałem wcześniej robi się nieznośnie ciepło - tymbradziej, że przez wielkie przeszklenia w ciągu dnia temp. podnosi się o 2-3C

aby tego uniknąć pomyślałem, że mogę pójść śladami znajomego i zrobić taki oszukany krótki obieg (grzejników nie mam, ale mogę to puścić np. w zasobnik CWU, używają elektrozaworów dopóki czujnik w podłodze nie wskaże, że osiągnął zadaną temp, - np. 25C)

pytanie, czy nie jest to ze szkodą dla pompy/sprężarki - ale chyba nie, skoro jest to wykorzystywane w instalacjach podłoga/grzejniki


jesli ktos ma jakieś przemyślenia na ten temat, proszę o posty

pozdrawiam, Artur

giman
04-11-2014, 13:29
Próbowałem znaleźć jakiś "ranking" cichości/głośności PC P-W, ale nie udało mi się.
Ma ktoś takie porównanie?

mkm silesia
04-11-2014, 20:19
Próbowałem znaleźć jakiś "ranking" cichości/głośności PC P-W, ale nie udało mi się.
Ma ktoś takie porównanie?

ja mam są coraz cichsze
stare on off ze scrolem które montowałem lata temu (i działają :P) spokojnie dawały spać
obecne invertery z rotacyjną (podwójną) z odległości metra hałas na poziomie tła (w dzień - nie chciało mi się biegać z miernikiem po nocy)
nie wiem jak tania chińszczyzna bo nie ryzykuję montażu pod własnym szyldem

Pyxis
04-11-2014, 21:00
ja mam są coraz cichsze

Moze po prostu gluchniesz na starosc.

giman
04-11-2014, 22:00
ja mam są coraz cichsze

Ja nigdy nie miałem żadnej PC PW, baa nawet żadnej jeszcze nie widziałem.
Bardziej pytałem o obecnie produkowane - które są ciche a które nie.

Tomaszs131
04-11-2014, 22:15
Jak juz zdecydujesz sie na wspolprace z instalatorem to koniecznie popros go o zademonstrowanie jego poprzednich instalacji. Bedziesz mogl ocenic jak glosna I czy wogole jest Pci PW.

Pyxis
04-11-2014, 22:16
Ja nigdy nie miałem żadnej PC PW, baa nawet żadnej jeszcze nie widziałem.
Bardziej pytałem o obecnie produkowane - które są ciche a które nie.

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?204272-Op%C5%82acalno%C5%9B%C4%87-pompy-ciep%C5%82a&p=6588369&viewfull=1#post6588369

zyzolek
04-11-2014, 23:44
Arturo72, wskazówka, tymczasowy19, arturWi, arczi coś tam, coś tam prawdę Ci powie

r2req
04-11-2014, 23:49
już o tym pisałem na forum miesiąc/dwa wstecz

PC P-W jaka ja mam z 2-3 metrów praktycznie nie słychać, metr da się normalnie rozmawiać

jak ktoś chce zapraszam na odsłuch na żywo :) woj łódzkie

pozdrawiam, Artur

mkm silesia
04-11-2014, 23:56
podli kłamcy pyxis ma 12 tysięcy postów i rację tylko pompy pw nie ma;)

Vld
05-11-2014, 00:06
już o tym pisałem na forum miesiąc/dwa wstecz

PC P-W jaka ja mam z 2-3 metrów praktycznie nie słychać, metr da się normalnie rozmawiać
Z
jak ktoś chce zapraszam na odsłuch na żywo :) woj łódzkie

pozdrawiam, Artur
A jak z dźwiękiem kiedy chłodnica jest zawalona szronem?

tymczasowy19
05-11-2014, 08:08
Arturo72, wskazówka, tymczasowy19, arturWi, arczi coś tam, coś tam prawdę Ci powie

idź wreszcie do tego lekarza, serio mówię. Chociaż mam obawy, że ci powie, że zaszły nieodwracalne zmiany i nic się nie da zrobić.
Arturo ma PC p-w, ja mam gruntówkę. Mądrej głowie dość dwie słowie, ale dla idioty 10 razy będzie mało...

Pyxis
05-11-2014, 08:35
podli kłamcy pyxis ma 12 tysięcy postów i rację tylko pompy pw nie ma;)

Ale przeciez nie swojego posta podlinkowalem. :)

map78
05-11-2014, 09:15
już o tym pisałem na forum miesiąc/dwa wstecz

PC P-W jaka ja mam z 2-3 metrów praktycznie nie słychać, metr da się normalnie rozmawiać

jak ktoś chce zapraszam na odsłuch na żywo :) woj łódzkie

pozdrawiam, Artur

Ja również zapraszam:yes: woj. pomorskie
Po co kłapać jęzorem i budować jakieś niestworzone teorie w oparciu o odczucia ludzi, którzy gdzieś coś tam słyszeli od ciotecznego kuzyna wujka szwagra, jak można podjechać i samemu się przekonać:)

r2req
05-11-2014, 09:39
A jak z dźwiękiem kiedy chłodnica jest zawalona szronem?

jak przyjdą mrozy to sprawdzę

zeszłej zimy jakoś nie chciało mi się stać przy sprężarce nocą w mróz...

pozdrawiam, Artur

rob30
06-11-2014, 14:07
Ja tam slysze z daleka swoja pompe jakies 10-12 mam do bramy i slychac ze chodzi

Pyxis
06-11-2014, 14:10
Wychodzi na to, ze map78 jest po prstu gluchy. Moze "78" w nicku to jego wiek. ;)

map78
06-11-2014, 14:36
Wychodzi na to, ze map78 jest po prstu gluchy. Moze "78" w nicku to jego wiek. ;)

Może:)
Ja nigdzie nie pisałem, że jej nie słychać na dworze :no: Jedynie, że nie jest to hałas, który mógłby przeszkadzać. Natomiast w domu jej nie słyszę - być może jestem głuchy;)

Vld
06-11-2014, 14:45
To jest jak z belką w oku :D
Ty nie słyszysz, a sąsiad klnie.

miniof
06-11-2014, 21:02
Ja jestem na 99% zdecydowany na De Dietrich ALEZIO AWHP-II V220 8MR / E / 1 faz 8,0 kW
Też zastanawiało mnie jak jest z hałasem jednostki zewnętrznej i zrobiłem tak jak ktoś wyżej zaproponował.
Umówiłem się z instalatorem i objeździłem inwestycje przez niego realizowane.
W sumie odsłuchałem dwie 11kW i jedną chyba 16 kW (jednostka zewnętrzna z dwoma sporymi wentylatorami) więcej mi się nie chciało jeździć.
Moje odczucia słuchowe są pozytywne: z pięciu metrów właściwie nic nie słychać, a stojąc przy samych wiatrakach "hałas" był na tyle mały, że można było spokojnie rozmawiać nie zwiększając siły głosu. Pompy aktualnie wygrzewały posadzki i w budynkach tem dochodziła do 30st.
W każdym przypadku czekałem aż wiatraki rozkręcą się na maksa żeby usłyszeć maksymalny "hałas".
Zaznaczę, że słuch mam w 100%sprawny i mam na to papier :)
Moja 8kW będzie z jednym wiatrakiem, więc powinno być jeszcze ciszej.

Vld
06-11-2014, 21:13
Największy hałas od wiatraków jest przed defrostem. Coś jak helikopter - słychać uderzenia łopat o nieruchome powietrze. Może te które mają ząbkowane końcówki łopat są cichsze, ja mam proste.

asaselllo
06-11-2014, 22:07
Ja jestem na 99% zdecydowany na De Dietrich ALEZIO AWHP-II V220 8MR / E / 1 faz 8,0 kW
Też zastanawiało mnie jak jest z hałasem jednostki zewnętrznej i zrobiłem tak jak ktoś wyżej zaproponował.
Umówiłem się z instalatorem i objeździłem inwestycje przez niego realizowane.
W sumie odsłuchałem dwie 11kW i jedną chyba 16 kW (jednostka zewnętrzna z dwoma sporymi wentylatorami) więcej mi się nie chciało jeździć.
Moje odczucia słuchowe są pozytywne: z pięciu metrów właściwie nic nie słychać, a stojąc przy samych wiatrakach "hałas" był na tyle mały, że można było spokojnie rozmawiać nie zwiększając siły głosu. Pompy aktualnie wygrzewały posadzki i w budynkach tem dochodziła do 30st.
W każdym przypadku czekałem aż wiatraki rozkręcą się na maksa żeby usłyszeć maksymalny "hałas".
Zaznaczę, że słuch mam w 100%sprawny i mam na to papier :)
Moja 8kW będzie z jednym wiatrakiem, więc powinno być jeszcze ciszej.

Koniecznie odwiedź kogoś kto ma dokładnie taką pompę jaką Ty chcesz kupić. Oglądałeś pompy o większej mocy a to duża różnica. Pompa o mocy 8kw pracuje tylko do -15 st.C te większe do -20. Z danych producenta wynika, Że zbiornik cwu 200l pompa grzeje od10 do 50stC w 1h 36 min. To się w głowie mi nie mieści. To by oznaczało, że wytwarza w tym czasie średnio poniżej 6kW ciepła. Nie ma danych od producenta o COP i mocy przy niższych temperaturach. Przy 7 st C na zewnątrz COP to tylko 4,1. Pompa Jula z sąsiedniego wątku sprawuje się lepiej.
Chciałbym się mylić dlatego koniecznie poproś o dokładne dane techniczne co do mocy i COP przy niskich temperaturach.

_olo_
06-11-2014, 22:52
Do tego pompy z zakresem grzania do -15 to już powoli do lamusa odchodzą, nowe konstrukcje schodzą niżej z temp a te do -15 można kupić już za 10-15kzł znacznie mocniejsze, moim skromnym zdaniem taka 8-ka za 20kzł to marny interes.

miniof
06-11-2014, 22:52
Koniecznie odwiedź kogoś kto ma dokładnie taką pompę jaką Ty chcesz kupić. Oglądałeś pompy o większej mocy a to duża różnica. Pompa o mocy 8kw pracuje tylko do -15 st.C te większe do -20. Z danych producenta wynika, Że zbiornik cwu 200l pompa grzeje od10 do 50stC w 1h 36 min. To się w głowie mi nie mieści. To by oznaczało, że wytwarza w tym czasie średnio poniżej 6kW ciepła. Nie ma danych od producenta o COP i mocy przy niższych temperaturach. Przy 7 st C na zewnątrz COP to tylko 4,1. Pompa Jula z sąsiedniego wątku sprawuje się lepiej.
Chciałbym się mylić dlatego koniecznie poproś o dokładne dane techniczne co do mocy i COP przy niskich temperaturach.

Z wykresów wynika, że moc cieplna dla temp wyjścia 35st wynosi od 6 przy -15st do 10kW przy +15
COP od 2,5 do 5 przy analogicznych temperaturach.

miniof
06-11-2014, 22:56
:) :(
Czyli szukam od początku.
Na szczęście do inwestycji jeszcze co najmniej pół roku.

miniof
06-11-2014, 23:04
pytanie dodatkowe:
na jakich producentach się skupić? :)

Tomaszs131
06-11-2014, 23:20
Jesli mowa tu o powietrznych pompach to na FM jest duzo uzytkownikow Panasonica, ktorzy pochlebie wypowiadaja sie na ich temat.
Jesli masz kase to jedna z lepszych firm PCi PW jest Daikin.

Gremlinka
07-11-2014, 09:37
Słyszalność pompy ciepła pw w domu zależy od osoby oceniającej. Ja słyszę jak sprężarka chodzi (taki szum), mogę to ocenić w 2 sek. Mąż tylko słyszy jak się rozpędza :-) tak zawsze jak się pytam czy grzeje to nie wie :cool: To kwestia tego czy chcemy słyszeć czy nie. Bardziej słychać w pomieszczeniach, z którymi sprężarka i wentyle sąsiadują (u nas beton komórkowy). W nocy nie lubię tego dźwięku (denerwuje mnie). Pewnie jakiś piec na paliwo stałe, pracując w nocy w "kotłowni" za ścianą bardziej by hałasował. Na szczęście tego nie wiem.

asaselllo
07-11-2014, 12:45
U mnie pc na ścianie garażowej wisi. W garażu w nocy ciut słychać jednostkę zewnętrzną. O dziwo najgłośniej słychac pompę obiegową. Oczywiście żaden z tych dźwięków nie jest dokuczliwy. W pokojach cisza.

miniof
07-11-2014, 19:31
Witam,
Pytanie do posiadaczy pomp Panasonic:
Przeglądam informacje o pompach na stronie Panasonica i czytam, że zakres pracy pompy jest od -20 do +35st. Ale jednocześnie w wykresach moc grzewcza i Cop podawany jest od -15 do +7.
Pytanie jak wygląda Cop i moc przy -20st?
Czy faktycznie przy -20 pompa dalej daje radę utrzymać 35st w centralnym ogrzewaniu bez pomocy grzałek?

map78
07-11-2014, 20:00
Witam,
Pytanie do posiadaczy pomp Panasonic:
Przeglądam informacje o pompach na stronie Panasonica i czytam, że zakres pracy pompy jest od -20 do +35st. Ale jednocześnie w wykresach moc grzewcza i Cop podawany jest od -15 do +7.
Pytanie jak wygląda Cop i moc przy -20st?
Czy faktycznie przy -20 pompa dalej daje radę utrzymać 35st w centralnym ogrzewaniu bez pomocy grzałek?

W zeszłym roku miałem w styczniu -19st i pompa utrzymywała +37st bez grzałki. Wszystko zależy jak jest dobrana. T-Cap'y ponoć pracują do -27st, ale u mnie ciężko się o tym będzie przekonać, bo od 30lat takiej temp nie wiedziałem w moim regionie;)

miniof
07-11-2014, 20:40
W zeszłym roku miałem w styczniu -19st i pompa utrzymywała +37st bez grzałki. Wszystko zależy jak jest dobrana. T-Cap'y ponoć pracują do -27st, ale u mnie ciężko się o tym będzie przekonać, bo od 30lat takiej temp nie wiedziałem w moim regionie;)

A ma Pan wiedzę jak wyglądała jej sprawność przy takiej temperaturze? Czy pompa się "nie męczy" w takich warunkach? Jaki ma Pan model?

map78
07-11-2014, 20:54
Nie mam ciepłomierza, więc nie wiem jaka sprawność. Wg tabeli dla A-15W35 COP=2,55, więc przy -20 jest pewnie 2, albo i mniej. W tych temperaturach, które występują tylko kilka godzin w roku ważniejsze od sprawności jest to żeby dupsko nie zmarzło;) Czy się męczy? Pracuje wtedy wyraźnie głośniej, ale to chyba normalne. Mój model to SXC09D3E8.

_olo_
07-11-2014, 21:33
Tak sobie myślę, że z COP-em to pewnie gdyby sobie namalować wykres dla tych wartości do -15, które podaje producent w instrukcji serwisowej to można sobie ekstrapolować wartość COP dla -20 i ze sporym prawdopodobieństwem wyszłaby w miarę prawdziwa wartość. Wydajność już może nie wyjść na nominalnym poziomie tzn 9kW dla 9kW T-capa.

miniof
09-11-2014, 19:37
Nie mam ciepłomierza, więc nie wiem jaka sprawność. Wg tabeli dla A-15W35 COP=2,55, więc przy -20 jest pewnie 2, albo i mniej. W tych temperaturach, które występują tylko kilka godzin w roku ważniejsze od sprawności jest to żeby dupsko nie zmarzło;) Czy się męczy? Pracuje wtedy wyraźnie głośniej, ale to chyba normalne. Mój model to SXC09D3E8.

Ok.
A jaki ma Pan zbiornik wody użytkowej i w jakim czasie Pana pompa nagrzeje w nim wodę od 10 do 50st.

miniof
09-11-2014, 19:59
Może uogólnię pytanie i spytam wszystkich użytkowników:
W jakim czasie wasze pompy nagrzewają wodę użytkową?
Producenci podają takie dane dla przyrostu od 10 do 50st i temp zewnętrznej +7st i ten czas waha się od 1 do 2h w zależności od wielkości zbiornika.
Jak to wygląda u Was w realu?

Pyxis
09-11-2014, 20:32
Może uogólnię pytanie i spytam wszystkich użytkowników:
W jakim czasie wasze pompy nagrzewają wodę użytkową?
Producenci podają takie dane dla przyrostu od 10 do 50st i temp zewnętrznej +7st i ten czas waha się od 1 do 2h w zależności od wielkości zbiornika.
Jak to wygląda u Was w realu?

Takie uogolnienie sprawia, ze pytanie traci sens.

Czas podgrzania wody o 40K wynika z 2 parametrow: Objetosci wody i mocy zrodla ciepla. Mozesz to sobie policzyc.

miniof
09-11-2014, 21:29
Takie uogolnienie sprawia, ze pytanie traci sens.

Czas podgrzania wody o 40K wynika z 2 parametrow: Objetosci wody i mocy zrodla ciepla. Mozesz to sobie policzyc.

No właśnie nie chodzi mi o obliczenia, czy dane z tabelek i opisów producentów, tylko o opinie użytkowników np:
Mam zbiornik 300l pompę 9kW i woda z wodociągu do 50st grzeje się godzinę.

Zmierzam do tego żeby zweryfikować to co podaje producent z rzeczywistością.
Już wiem, że mimo podawanej pracy nominalnej do -15st wiele urządzeń grzeje bez wspomagania grzałkami nawet przy -25

Teraz chodzi mi o zweryfikowanie czasu nagrzewania wody użytkowej.

lukasza
09-11-2014, 21:55
No właśnie nie chodzi mi o obliczenia, czy dane z tabelek i opisów producentów, tylko o opinie użytkowników np:
Mam zbiornik 300l pompę 9kW i woda z wodociągu do 50st grzeje się godzinę.

Zmierzam do tego żeby zweryfikować to co podaje producent z rzeczywistością.
Już wiem, że mimo podawanej pracy nominalnej do -15st wiele urządzeń grzeje bez wspomagania grzałkami nawet przy -25

Teraz chodzi mi o zweryfikowanie czasu nagrzewania wody użytkowej.


Odpowiem bo jakoś twoje dane i pytanie ostatnio sprawdzalem

300L CWU, PC 9kw, inwenter i chodź na niskich obrotach
Od 16*c do 48 *C maks do 52 minut (nie siedziałem z zegarkiem, po 52 min jak poszedłem było nagrzanego, może było to nieco szybciej), temp zewnętrzna 7-8*c, 3,2kWh pobrała.
Ale na bieżąca grzanie CWU trwa krócej bo najcześciej całego zasobnika nie rozbieramy.

miniof
10-11-2014, 16:22
Odpowiem bo jakoś twoje dane i pytanie ostatnio sprawdzalem

300L CWU, PC 9kw, inwenter i chodź na niskich obrotach
Od 16*c do 48 *C maks do 52 minut (nie siedziałem z zegarkiem, po 52 min jak poszedłem było nagrzanego, może było to nieco szybciej), temp zewnętrzna 7-8*c, 3,2kWh pobrała.
Ale na bieżąca grzanie CWU trwa krócej bo najcześciej całego zasobnika nie rozbieramy.

Dziękuję za odpowiedź :)

kwasniak
11-11-2014, 18:35
Jakie kupić rozdzielacze do podłogówki mając w planach pompę ciepła, płyta grzejna, druga taryfa 100% podłogówka Kan-therm , 14 obwodów i dwie drabinki.

Które wybrać ?


http://instalator24.pl/index.php?p1388,kan-therm-55080a-8-obwodowy-rozdzielacz-do-ogrzewania-podlogowego

http://instalator24.pl/index.php?p316,kan-therm-75080a-8-obwodowy-rozdzielacz-do-ogrzewania-podlogowego

Jaka jest różnica między rozdzielaczem o przekroju 1" a 3/4".

Tomaszs131
11-11-2014, 18:44
Wedlug mnie Capricorn bylby lepszym wyborem. W powyzszych linkach masz rozdzielacze bez odpowietrznikow, Capricorn w zestawie ma wszystko co potrzeba.

kwasniak
11-11-2014, 19:51
http://www.gamainstal.pl/capricorn-premium1-rozdzielacz-nierdzewny-z-przeplywomierzami-8-obw-9-3660-008-91-24-p1117.html

Stał nierdzewna czy z mosiądzu ?

Tomaszs131
11-11-2014, 20:03
Ja mam z nierdzewki, mosiadz ponoc jest delikatnym materialem, podatnym na mechaniczne uszkodzenia.

_olo_
11-11-2014, 20:09
Nie chciał bym tu nikogo w błąd wprowadzać, ale gdzieś czytałem, że do podłogówek pod PC z gęstymi rurkami i niezbyt długimi obiegami wskazane rozdzielacze z regulacją ze wskazaniem na rotametrach 0-2,5 l/min dla dokładniejszego wyregulowania obiegów a nie np 0-5.

kwasniak
11-11-2014, 22:37
Nie chciał bym tu nikogo w błąd wprowadzać, ale gdzieś czytałem, że do podłogówek pod PC z gęstymi rurkami i niezbyt długimi obiegami wskazane rozdzielacze z regulacją ze wskazaniem na rotametrach 0-2,5 l/min dla dokładniejszego wyregulowania obiegów a nie np 0-5.

O widzisz trzeba poczytać :) muszę jutro kupić i nie wiem co a hydraulikowi wszystko jedno :)

impet
12-11-2014, 07:58
chciałbym się przywitać jako nowy na forum

impet
12-11-2014, 08:29
pompa de dietrich HPI 16TR -2 pracuje od 9 .10. 2014
zużycie prądu po miesiącu to 308KWh razem z ;; bytowymi;;
w prognozach mamy 350KWh/miesiąc więc nie rozumiem tego zużycia
przecież było razem z pompą
dodam jeszcze że cwu grzejemy kotłem olejowym
jest jeszcze kominek z płaszczem wodnym ale nie było w nim jeszcze palone

agraf
12-11-2014, 08:47
Nie chciał bym tu nikogo w błąd wprowadzać, ale gdzieś czytałem, że do podłogówek pod PC z gęstymi rurkami i niezbyt długimi obiegami wskazane rozdzielacze z regulacją ze wskazaniem na rotametrach 0-2,5 l/min dla dokładniejszego wyregulowania obiegów a nie np 0-5.

A może ktoś się orientuje czy można osobno kupić rotametry 0-2,5 L/min? Ewentualnie jakiś namiar, cena ;)

kamil.szymczak
12-11-2014, 16:36
Witam kolegów, dużo osób piszę o przeróbce klimatyzacji split na pompę ciepłą powietrze woda, największy problem jest ze sterowaniem, wpadłem na pewien pomysł. Kupno całej klimatyzacji jednostka wewnętrzna + zewnętrzna, może być używana. Jeżeli chodzi o hydraulikę to wiadomo, wymiennik płytowy odpowiedni do tego typu instalacji tj. odpowiednie ciśnienie robocze. Teraz najważniejsze, najnowsze klimatyzatory komunikują się po między jednostkami cyfrowo, nie da się uruchomić samej jednostki wewnętrznej gdyż wywala błąd tak samo jednostka zewnętrzna. Chce z jednostki wewnętrznej zrobić klimakonwektor (to działa, mam jedną jednostkę od Mitsubishi i działa tak jak powinno) lecz elektronikę zostawić w środku, "pociągnąć" kable i czujniki wejścia i wyjścia skraplacza i podłączyć do wymiennika. Jednostka wewnętrzna musiałaby być blisko kotłowni aby szybko kable poprowadzić. Do klimatyzatora zamiast pilota użyć sterownika ściennego, dlaczego? możliwość sterowania na poszczególne dni tygodnia, godziny, możliwość podłączenia zewnętrznego czujnika temperatury. Praktycznie żadna ingerencja w elektronikę - tylko przeniesienie czujników. Zasada prosta, włączamy system ze sterownika ściennego, funkcja grzania i ustalamy żądaną temperaturę (sterownik powinien znajdować w największym pomieszczeniu, tym, które się najdłużej nagrzewa) włącza się sprężarka, (pompę obiegową będziemy musieli sami uruchamiać lub po prostu sterownik ją uruchomi) zaczyna się nagrzewać woda w wymienniku po stronie skraplacza, ciepła woda trafia do podłogówki, klimakonwektorów i wraca chłodna, która znów zostanie ogrzana, jeśli elektronika zauważy, że jest duża różnica to zwiększy moc w końcu to inverter, jeśli w końcu osiągnie odpowiednią temperaturę to zmniejszy swoją moc. Co myślicie o takim rozwiązaniu? cena bardzo dobrego klimatyzatora+sterownika ok 3.500zł

qubic
12-11-2014, 20:31
Witam kolegów, dużo osób piszę o przeróbce klimatyzacji split na pompę ciepłą powietrze woda, największy problem jest ze sterowaniem, wpadłem na pewien pomysł. Kupno całej klimatyzacji jednostka wewnętrzna + zewnętrzna, może być używana. Jeżeli chodzi o hydraulikę to wiadomo, wymiennik płytowy odpowiedni do tego typu instalacji tj. odpowiednie ciśnienie robocze. Teraz najważniejsze, najnowsze klimatyzatory komunikują się po między jednostkami cyfrowo, nie da się uruchomić samej jednostki wewnętrznej gdyż wywala błąd tak samo jednostka zewnętrzna. Chce z jednostki wewnętrznej zrobić klimakonwektor (to działa, mam jedną jednostkę od Mitsubishi i działa tak jak powinno) lecz elektronikę zostawić w środku, "pociągnąć" kable i czujniki wejścia i wyjścia skraplacza i podłączyć do wymiennika. Jednostka wewnętrzna musiałaby być blisko kotłowni aby szybko kable poprowadzić. Do klimatyzatora zamiast pilota użyć sterownika ściennego, dlaczego? możliwość sterowania na poszczególne dni tygodnia, godziny, możliwość podłączenia zewnętrznego czujnika temperatury. Praktycznie żadna ingerencja w elektronikę - tylko przeniesienie czujników. Zasada prosta, włączamy system ze sterownika ściennego, funkcja grzania i ustalamy żądaną temperaturę (sterownik powinien znajdować w największym pomieszczeniu, tym, które się najdłużej nagrzewa) włącza się sprężarka, (pompę obiegową będziemy musieli sami uruchamiać lub po prostu sterownik ją uruchomi) zaczyna się nagrzewać woda w wymienniku po stronie skraplacza, ciepła woda trafia do podłogówki, klimakonwektorów i wraca chłodna, która znów zostanie ogrzana, jeśli elektronika zauważy, że jest duża różnica to zwiększy moc w końcu to inverter, jeśli w końcu osiągnie odpowiednią temperaturę to zmniejszy swoją moc. Co myślicie o takim rozwiązaniu? cena bardzo dobrego klimatyzatora+sterownika ok 3.500zł

świetna idea i jak potrafisz to zrealizuj.wynik może być zaskakujący.powodzenia.

kamil.szymczak
12-11-2014, 21:14
Czy potrafię to się okaże, najważniejsze jest to aby była najmniejsza ingerencja w elektronikę, hydraulika to tylko zmiana wymiennika ale kto wie, może aż…wczoraj usiadłem i przeczytałem cały Twój wątek z Julą…:) ja szukam alternatywy dla siebie - potrzebuje pompy ciepła o małej mocy, myślę, że 3-5 kW do planowanego domu - jego rozbudowy. Dom docelowo 80m2 do ogrzania, 4 pętlę podłogowe, 3 klimakonwektory, zależy mi też na funkcji chodzenia jak studnia nie wyrobi :) klimatyzator o którym myślę mam moc grzewczą 0,3 - 3,2 - 6,6kW a grzanie przy -7*C 4,3kW. Jak myślicie czy gotowe pompy np Panasonica 3kW dały by radę ogrzać mój dom do 19-20 stopni?

rwxw
12-11-2014, 21:28
Co myślicie o takim rozwiązaniu? cena bardzo dobrego klimatyzatora+sterownika ok 3.500zł
Pomysł dobry, podobne rozwiązanie działa tu:
http://pvmonitor.pl/user_pc.php?pc=1&idinst=17
Sterownik pokojowy nie powinien włączać/wyłączać do/z prądu takiej klimy, tylko włączać i wyłączać pc w inny sposób, np. może zmieniać wartość termistora odczytującego temperaturę w pomieszczeniu. Kolega z linka powyżej dorobił sterowanie na Arduinie i ma możliwość sterowania mocą inwertera. Zamiast termistora odczytującego temperaturę pomieszczenia wstawił sterowany Arduinem konwerter pwm -> napięcie i w zależności od ustawienia temperatury docelowej i "mierzonej", czyli zapodawanej z Arduina, inwerter działa z różną mocą. Jeśli ktoś się nie czuje na siłach, można podłączyć kilka przekaźników z różnymi rezystorami zamiast wspomnianego termistora i w taki bardziej prymitywny sposób osiągnąć prawie to samo.
Jeśli będziesz szukał wymiennika, to nie sugeruj się mocą podawaną przez sprzedających. Wymiennik musi być spory, np. u mnie w pc 5kW ma wymiary mniej więcej 40cm x 10cm x 7cm, więc te tanie z allegro 20x10x5 na pewno będą za małe.

kamil.szymczak
12-11-2014, 21:35
Niestety mój komputer nie obsługuje strony - brak wtyczki, której sam nie może wyszukać :bash: jak będę miał chwilę sprawdzę na innym. Myślałem o tym aby sterownik po osiągnięciu temperatury w pomieszczeniu zwyczajnie zmienił modulację w sprężarce lub ją całkowicie wyłączył. Jak myślisz, cena klimatyzatora, nowego ze sterownikiem za 3,5tys to dobra cena, myślę, że wymiennik do 1,5 tys znajdę.

rwxw
12-11-2014, 22:08
Niestety mój komputer nie obsługuje strony - brak wtyczki, której sam nie może wyszukać.
Masz linuxa z chromem ? Spróbuj pod firefoxem.

sterownikiem za 3,5tys to dobra cena, myślę, że wymiennik do 1,5 tys znajdę.
Za 5kzł masz gotową Julę bez roboty, a jak piszesz nie potrzebujesz większych mocy.

kamil.szymczak
12-11-2014, 22:42
Safari, Jula na stronir kosztuje 5999+elementy podłączeniowe. Jak myślisz czy pompa o mocy 3kW wystarczy do mojego domu, nie wiem jakie jest zapotrzebowanie bo dom teraz będzie rozbudowywany i ocieplony.

_olo_
13-11-2014, 01:36
Jeżeli dobrze zaizolujesz i nie będzie to szklarnia to w mrozach pewnie na styk, podobnie i Jula. Jeżeli dopiero przerabiasz/remontujesz to bym się starał tak zaizolować, żeby Jula wystarczyła.

qubic
13-11-2014, 11:06
Safari, Jula na stronir kosztuje 5999+elementy podłączeniowe. Jak myślisz czy pompa o mocy 3kW wystarczy do mojego domu, nie wiem jakie jest zapotrzebowanie bo dom teraz będzie rozbudowywany i ocieplony.

tak dla ścisłości to Jula, jak ostatnio byłem, kosztowała 4999 i nie potrzeba elementów dodatkowych

_olo_
13-11-2014, 12:36
nie potrzeba elementów dodatkowych

Poza zestawem przyłączowym za 1000pln ?

klaudiusz_x
13-11-2014, 16:26
Poza zestawem przyłączowym za 1000pln ?

W zestawie jest kilku metrowy. Ten za 1000 jest dluzszy.
Poczytaj opis dokladnie.

kamil.szymczak
14-11-2014, 01:18
U mnie wyświetla się 5999zł + brak w magazynie http://www.jula.pl/catalog/artykuly-budowlane-i-farby/klimatyzacja-wewnetrzna/ogrzewanie/pompy-ciepla-powietrze-woda/pompa-ciepla-powietrze-woda-416107/

endriu1510
16-11-2014, 11:44
Witam wszystkich uzytkownikow
czy jest prowadzony jakis ranking pomp CWU
czy sa jakies opinie na temat EcoHeatPro czy sa jakies bardziej efektywniejsze w podobnej cenie ?

Jacekppg
16-11-2014, 19:32
Witam. Proszę o wyjaśnienie osób które używają pomp typu powietrze-woda. Wszędzie w danych katalogowych sprawność COP jest podana w warunkach na zewnątrz 7º i temperatura zadana 35º. Wiadomo że COP się zmniejsza jak temp. na zewnątrz się obniża a co się dzieje jak temp. na zewnątrz jest dalej 7º a temp. zadaną podniosę do 50º czy też tracę na wydajności COP?

Pyxis
16-11-2014, 19:51
Tak, tracisz i do mocno. Ponizej masz wykres sprawnosci dla gruntowki w zaleznosci od temperatury DZ i GZ. Da Ci to jakies pojecie o "skali zjawiska", bo te zaleznosci sa w miare uniwersalne.

http://szkut.com/dom/COP_TEMP.jpg

mkm silesia
16-11-2014, 21:34
Witam. Proszę o wyjaśnienie osób które używają pomp typu powietrze-woda. Wszędzie w danych katalogowych sprawność COP jest podana w warunkach na zewnątrz 7º i temperatura zadana 35º. Wiadomo że COP się zmniejsza jak temp. na zewnątrz się obniża a co się dzieje jak temp. na zewnątrz jest dalej 7º a temp. zadaną podniosę do 50º czy też tracę na wydajności COP?

cop spada np pompa P 9kw 400V 7/35 cop 4,8 a 7/50 cop już tylko 3,2 czyli na poziomie gruntówki garażowej :)

p.s.kolega lata ppg?

Jacekppg
16-11-2014, 22:10
Dzięki zrozumiałem, a czy ogrzewa ktoś z kolegów tylko grzejnikami, nie mam możliwości założenia podłogówki więc czy jest sens instalacji pompy ciepła.


mkm silesia
oczywiście lata na ppg i ppgg

Pyxis
16-11-2014, 22:19
pompa P 9kw 400V 7/35 cop 4,8

:rotfl:

Dlaczego nie 7?

mkm silesia
16-11-2014, 22:46
Dzięki zrozumiałem, a czy ogrzewa ktoś z kolegów tylko grzejnikami, nie mam możliwości założenia podłogówki więc czy jest sens instalacji pompy ciepła.


mkm silesia
oczywiście lata na ppg i ppgg

możesz rozważyć ścienne
http://ogrzewaniescienne.com.pl/
lub wymianę grzejników na klimakonwektory

pozdrowienia dla kolegi pilota;) u mnie trochę górek to można bez napędu;) ale może się kiedyś skuszę na plecak

M.Krk
17-11-2014, 07:29
Tak, ale o efektach na wiosnę, a puki co jest ciepło

Pyxis
17-11-2014, 08:34
pozdrowienia dla kolegi pilota;) u mnie trochę górek to można bez napędu;) ale może się kiedyś skuszę na plecak

Przytrocz sobie do plegarow jednostke zewnetrzna. Da rade. ;)

malux20
18-11-2014, 12:59
robią mi drewutnie połączoną z zadaszeniem do jednostki zewnętrznej
podłoże mi wybetonowali pod jednostką - niby po nim to będzie spływać dalej od domu- jak uważacie mnoże lepiej żeby tego betonu nie było

map78
18-11-2014, 14:20
robią mi drewutnie połączoną z zadaszeniem do jednostki zewnętrznej
podłoże mi wybetonowali pod jednostką - niby po nim to będzie spływać dalej od domu- jak uważacie mnoże lepiej żeby tego betonu nie było

Wrzuć jakieś fotki, bo ciężko mi sobie wyobrazić coś ty tam znowu wymyślił;)
Podłoże w sumie nie ma znaczenia (zimą) bo nawet w zmarzniętą trawę nic Ci nie wsiąknie, ale już na wiosnę czy jesień wolałbym jakieś kamyczki, czy żwirek żeby ładnie wsiąkało - oczywiście jeżeli nie rozważasz bardziej cywilizowanego systemu odprowadzania skroplin (np takiego jak u mnie:D)

malux20
24-11-2014, 12:34
przez dwa lata jednostkę zewnętrzną miałem bezpośrednio przy ścianie
około metr przewodów w białej otulince radośnie dyndało sobie na mrozie - jakieś tam straty zapewne były
teraz te przewody chce zakopać w ziemi ponad metr na długości około 6 metrów
w rure pcv wsune przewody w białej otulince
jeśli zużywam około 2000kwh na rok prądu to duże straty będę miał z tego powodu?
podobno nie więcej niż 10%
co otym myślicie?
może macie sposób na dodatkopwe docieplenie tych przewodów w gruncie

81jacek
24-11-2014, 13:39
Witam.
Jestem na etapie doboru instalacji CO, zapotrzebowanie z ozc by ASOLT to 7426W plus CWU dla dwóch osób, powierzchnia ogrzewana 210m2, kubatura ogrzewana 523m3, woj. kuj-pom
Na całości planuje podłogówkę i dwie drabinki.
Na 99% jestem zdecydowany na powietrzna pompę ciepła, tylko nie wiem jakiego producenta. Mam 3 typy Atlantic, Dakin, Panasonic, tylko którego wybrać? Czy użytkownicy tych pomp mogli by napisać o ich zaletach no i oczywiście wadach ;-)

Pozdrawiam
Jacek

malux20
24-11-2014, 13:42
wszystkie są ok
rozumiem że planowane zużycie na co 7000kwh?

ja sam mam powietrzną atlantica i jest ok
ale zainteresowałbym się też gruntowymi

81jacek
24-11-2014, 14:12
wszystkie są ok
rozumiem że planowane zużycie na co 7000kwh?

ja sam mam powietrzną atlantica i jest ok
ale zainteresowałbym się też gruntowymi

Nie to 7000W to jest projektowane obciążenie cieplne budynku, zapotrzebowanie na ciepło to 14800 kWh/rok...
Co do atlantica jaki wychodzi średni cop i jaki jest koszt kotłowni.
Gruntowe pompy, hmm sam nie wiem to są dodatkowe koszty (20k) a zyski jakie? pewnie 500-1000zł na rok? jeżeli tak to ta inwestycja zwróci mi się po 20-40 latach.

malux20
24-11-2014, 14:15
jacek- masz w sumie racje
ale jakbyś porządną-sprawdzoną gruntówkę przy odrobinie własnego pomyślunku miał za 20 tyś?

81jacek
24-11-2014, 14:20
No to zaczynamy rozmowę ;-) czekam na sugestie/propozycje

malux20
24-11-2014, 14:22
myśl myśl kombinuj
pozdrawiam
[zaznczam że nie jestem instalatorem /czy sprzedawcą pomp
pozdrawiam
dla ułatwienia wielu mądrych ludzi ostatnio poznałem z okolic strzegomia

map78
24-11-2014, 14:40
Nie to 7000W to jest projektowane obciążenie cieplne budynku, zapotrzebowanie na ciepło to 14800 kWh/rok...
Co do atlantica jaki wychodzi średni cop i jaki jest koszt kotłowni.
Gruntowe pompy, hmm sam nie wiem to są dodatkowe koszty (20k) a zyski jakie? pewnie 500-1000zł na rok? jeżeli tak to ta inwestycja zwróci mi się po 20-40 latach.

Masz bardzo podobne warunki do moich. U mnie obciążenie liczone dla -20st/+22st wynosi 8,6kW, a zapotrzebowanie 14850kWh/rok + CWU. Poleciłbym Ci Panasonica 9kW 3fazy (nie T-Cap). Będzie zdecydowanie tańszy od "analogicznego" Atlantica, czy tym bardziej Daikina, a to bardzo dobra konstrukcja i odświeżona w 2014r. T-Cap IMHO będzie za mocny i będziesz się użerał z taktowaniem.

Co do instalacji pomp gruntowych w podobnych cenach;) Z ciekawością śledzę i analizuję wątek o zużyciu prądu przez PCi i powiem szczerze, że nie widzę dużych różnic pomiędzy polskimi gruntówkami, a markowymi pompami powietrznymi. Być może jest to efekt zim jakie mamy, a być może kiepskich (nie oszukujmy się) parametrów jakie one proponują. Ja szczerze nie widzę sensu pchania się w gruntówkę, ale to wyłącznie moje zdanie i pewnie nie bez znaczenia jest tu rejon Polski jaki zamieszkuje - być może mieszkając na Suwalszczyźnie miałbym zgoła odmienne zdanie;)

lukasza
24-11-2014, 14:41
Nie to 7000W to jest projektowane obciążenie cieplne budynku, zapotrzebowanie na ciepło to 14800 kWh/rok...
Co do atlantica jaki wychodzi średni cop i jaki jest koszt kotłowni.
Gruntowe pompy, hmm sam nie wiem to są dodatkowe koszty (20k) a zyski jakie? pewnie 500-1000zł na rok? jeżeli tak to ta inwestycja zwróci mi się po 20-40 latach.

Ile chcesz KW tej pompy 9, 11 kW? Wszystkie firmy wymieniasz dobre, te P, A, D.

Jak stanie np: na 11kW to taki Panasonic TCap jest tańszy od Daikina. Za komplet tego TCap z zasobnikiem 300L zapłacisz z 28tys. Tak sądzę.

Pompę do ziemi masz za ... 20K? Dodatki plus poziome DZ za 5-6 tys. Razem z 30K?

Myślę, że przy poziomym DZ i polskiej PC różnica z powietrzną markową nie będzie wielka. Na pewno x 4 mniej niż piszesz o 20K dodatkowej dopłaty.

plusfoto
24-11-2014, 14:42
myśl myśl kombinuj
pozdrawiam
[zaznczam że nie jestem instalatorem /czy sprzedawcą pomp
pozdrawiam
dla ułatwienia wielu mądrych ludzi ostatnio poznałem z okolic strzegomia
Ten Strzegom to z pogrubieniem i wężykiem, wężykiem.

malux20
24-11-2014, 14:44
to zależy ile potrzebujesz odwiertów
u mnie niecałe 100m starczy
po 65 zł są chętni
na robote
sama pompa gruntowa 8kw to 12 tyś bez targowania
plus cała reszta

81jacek
24-11-2014, 14:53
Można się pokusić o samodzielne wykonanie kolektora poziomego wtedy zaoszczędzimy na robociźnie i zakupić jakaś chińską pompę... i to tyle z naszych oszczędności/strat .
Nic nowego nie wymyśle... a jak zacznę kombinować to mi tylko wychodzi gorszej jakości gruntowa pompa ciepła...
Niestety ale w większości przypadkach cena idzie z jakością.

malux20
24-11-2014, 15:07
co polskie to polskie
zawsze gorsza gruntowa i tak bedzie lepsza od najlewpszej pow

81jacek
24-11-2014, 15:17
nie wiem czy lepsza, ale pewnie mniej trwała ;-)

lukasza
24-11-2014, 15:31
Można się pokusić o samodzielne wykonanie kolektora poziomego wtedy zaoszczędzimy na robociźnie i zakupić jakaś chińską pompę... i to tyle z naszych oszczędności/strat .
Nic nowego nie wymyśle... a jak zacznę kombinować to mi tylko wychodzi gorszej jakości gruntowa pompa ciepła...
Niestety ale w większości przypadkach cena idzie z jakością.

nie do końca musi być to tandeta, nie musi być chińczyk czy polak.

1. jeśli założymy, że oba układy PC grunt i powietrzne mają taki sam osprzęt - wpięcie w podłogówkę, zasobnik, obiegówka CWU, cena uruchomienia. To zmienne są ceny za PC i kolektor poziomy.
2. kolektor poziomy myślę, że poświęcając mu 2 dni pracy masz za 5 tys. Czyli o 5 tys drożej.
3. Pozostaje zakup PC. Mi swego czasu 10KW Staibel Electron z opcją chłodzenie proponowali za równe 20K. Jakaś marka ten SE jest.
myślę że całość na markowej SE wyjdzie z 32K.

Ja Cię na gruntówkę nie namawiam, ale wiem, że gruntowa PC nie musi być o 20K droższa od powietrznej i też nie musi być polska czy chińska aby była przystępna cenowo.

milkawawa
24-11-2014, 22:17
Hej
Chciałem w tym wątku zapytać Was, czy macie podobne uwagi do moich spostrzeżeń (pewnie tak, bo sporo tu zacnych forumowiczów):

Zastanawiam się, dlaczego jest tak szeroko akceptowalne oszukiwanie klienta poprzez kłamstwo, manipulację, dezinformację i brak informacji nt wydajności pracy pompy ciepła - powietrze/woda (ten rodzaj mam na myśli).

Czyli:
1 kłamstwo - parametry są zawyżone
2 manipulacja - podawane parametry, np. w tytule sprzedaży są zmanipulowane, typu pompa xxx, moc 12kw, od -20stopni
3 dezinformację - klient tak naprawdę potrzebuje 2 tabele - jedna COP, druga wydajności w zależności od temperatur, gdy tymczasem w opisie sprzedaży przedmiotu pierwszych kilka...kilkanaście...kilkadziesiąt stron jest marketingową propagandą
4 brak informacji - w wielu (większości?) ofertach wręcz brak informacji o COP w zależności od in/out temp.

Pytam pod tym kątem, że sam szukam pompy pw dla siebie, ale przerażają mnie te 'tabloidowe' opisy sprzedających i gdyby nie forum i rzetelnie informacje sporej grupy osób - można by się nieźle nadziać.

Dodam, że to pytanie raczej z tych retorycznych, ale chciałem wypowiedzieć tą myśl i usłyszeć Wasze zdanie.

pzdr
Bogdan

Magnolia18
25-11-2014, 01:04
Dzięki zrozumiałem, a czy ogrzewa ktoś z kolegów tylko grzejnikami, nie mam możliwości założenia podłogówki więc czy jest sens instalacji pompy ciepła.


Ja mam 3 sezon PCi P-W, dom budowany za Hitlera :) same grzejniki, stodola grubo ponad 200m2 ... zyje, pieca nie odpaliłem jeszcze i ... niech tak zostanie ;)

81jacek
25-11-2014, 01:32
nie do końca musi być to tandeta, nie musi być chińczyk czy polak.

1. jeśli założymy, że oba układy PC grunt i powietrzne mają taki sam osprzęt - wpięcie w podłogówkę, zasobnik, obiegówka CWU, cena uruchomienia. To zmienne są ceny za PC i kolektor poziomy.
2. kolektor poziomy myślę, że poświęcając mu 2 dni pracy masz za 5 tys. Czyli o 5 tys drożej.
3. Pozostaje zakup PC. Mi swego czasu 10KW Staibel Electron z opcją chłodzenie proponowali za równe 20K. Jakaś marka ten SE jest.
myślę że całość na markowej SE wyjdzie z 32K.

Ja Cię na gruntówkę nie namawiam, ale wiem, że gruntowa PC nie musi być o 20K droższa od powietrznej i też nie musi być polska czy chińska aby była przystępna cenowo.

Witam.
Do tematu pomp ciepła zawsze podchodziłem sceptycznie, kojarzyła mi się z dużymi wydatkiem zarówno w zakupie jak i w późniejszej eksploatacji, koszt kotłowni i odwiertów w granicy 50-75K wiem że to wszystko teraz jest tańsze, ale nie myślałem ze ceny są porównywalne do powietrznych pomp stad te 20K...
Jeżeli twierdzisz, iż na dobra gruntówkę wystarczy 32K to naprawdę nie jest to wielka różnica, ale czy to ma sens? jakie będą zyski? wydamy 5K więcej za pompę a ona zwróci nam się po 10 latach, a ile wytrzyma pompa?
Z drugiej strony, jeżeli zainwestujemy 5K to milo będzie oglądać niższe rachunki ;-)

Nie jestem przeciwnikiem gruntowych pomp, porostu nikt jeszcze nie złożył mi sensownej oferty i nie przedstawił żadnych korzyści w stosunku do powietrznej.

81jacek
25-11-2014, 01:35
co polskie to polskie
zawsze gorsza gruntowa i tak bedzie lepsza od najlewpszej pow

Zawsze to powtarzam, nie ma to jak polskie kobiety ;-)

81jacek
25-11-2014, 02:23
Masz bardzo podobne warunki do moich. U mnie obciążenie liczone dla -20st/+22st wynosi 8,6kW, a zapotrzebowanie 14850kWh/rok + CWU. Poleciłbym Ci Panasonica 9kW 3fazy (nie T-Cap). Będzie zdecydowanie tańszy od "analogicznego" Atlantica, czy tym bardziej Daikina, a to bardzo dobra konstrukcja i odświeżona w 2014r. T-Cap IMHO będzie za mocny i będziesz się użerał z taktowaniem.

Co do instalacji pomp gruntowych w podobnych cenach;) Z ciekawością śledzę i analizuję wątek o zużyciu prądu przez PCi i powiem szczerze, że nie widzę dużych różnic pomiędzy polskimi gruntówkami, a markowymi pompami powietrznymi. Być może jest to efekt zim jakie mamy, a być może kiepskich (nie oszukujmy się) parametrów jakie one proponują. Ja szczerze nie widzę sensu pchania się w gruntówkę, ale to wyłącznie moje zdanie i pewnie nie bez znaczenia jest tu rejon Polski jaki zamieszkuje - być może mieszkając na Suwalszczyźnie miałbym zgoła odmienne zdanie;)

Map, podobieństwo naszych domów dostrzegłem już prędzej i zawsze się zastanawiałem jak to jest możliwe, że przy tak słabo docieplonym domu masz takie niskie zużycie energii? Sezon 2013/14 zużyłeś tylko 4300kWh na CO i CWU jak to jest możliwe?, skoro twoje zapotrzebowanie to 14850kWh/rok + CWU, a może jeszcze masz kotłownię (kominek) w salonie i dopalasz co drugi dzień? bo coś mi tu tych kilo-wacików za mało wychodzi...

Dzisiaj dostałem ofertę na atlantica Tri11, mówią że jest jakaś jesienno-zimowa promocja i cena jest obniżona o 5K, która teraz wynosi 15904,63 pln netto. Jaka jest cena tego Panasa 9kW?, czy oby nie za mały ten Panasonic do mojej stodoły, moje obciążenie cieplne wynosi 7426W +CWU pewnie jakieś 1000W na osobę...Dlaczego nie polecasz T-Cap'a przecież ma stałą moc do -15? a dziewiątka zwykła, pewnie jej moc się zmniejsza wraz z spadkiem temperatury.

Pozdrawiam
Jacek

mik37
25-11-2014, 08:20
Map, podobieństwo naszych domów dostrzegłem już prędzej i zawsze się zastanawiałem jak to jest możliwe, że przy tak słabo docieplonym domu masz takie niskie zużycie energii? Sezon 2013/14 zużyłeś tylko 4300kWh na CO i CWU jak to jest możliwe?, skoro twoje zapotrzebowanie to 14850kWh/rok + CWU, a może jeszcze masz kotłownię (kominek) w salonie i dopalasz co drugi dzień? bo coś mi tu tych kilo-wacików za mało wychodzi...

Dzisiaj dostałem ofertę na atlantica Tri11, mówią że jest jakaś jesienno-zimowa promocja i cena jest obniżona o 5K, która teraz wynosi 15904,63 pln netto. Jaka jest cena tego Panasa 9kW?, czy oby nie za mały ten Panasonic do mojej stodoły, moje obciążenie cieplne wynosi 7426W +CWU pewnie jakieś 1000W na osobę...Dlaczego nie polecasz T-Cap'a przecież ma stałą moc do -15? a dziewiątka zwykła, pewnie jej moc się zmniejsza wraz z spadkiem temperatury.

Pozdrawiam
Jacek

A mozesz napisać gdzie masz taka cenę na tri11? Po pobieżnym googlowaniu znalazłem tą promocję ale są tam sporo mniejsze obniżki

map78
25-11-2014, 09:28
Map, podobieństwo naszych domów dostrzegłem już prędzej i zawsze się zastanawiałem jak to jest możliwe, że przy tak słabo docieplonym domu masz takie niskie zużycie energii? Sezon 2013/14 zużyłeś tylko 4300kWh na CO i CWU jak to jest możliwe?, skoro twoje zapotrzebowanie to 14850kWh/rok + CWU, a może jeszcze masz kotłownię (kominek) w salonie i dopalasz co drugi dzień? bo coś mi tu tych kilo-wacików za mało wychodzi...

Dzisiaj dostałem ofertę na atlantica Tri11, mówią że jest jakaś jesienno-zimowa promocja i cena jest obniżona o 5K, która teraz wynosi 15904,63 pln netto. Jaka jest cena tego Panasa 9kW?, czy oby nie za mały ten Panasonic do mojej stodoły, moje obciążenie cieplne wynosi 7426W +CWU pewnie jakieś 1000W na osobę...Dlaczego nie polecasz T-Cap'a przecież ma stałą moc do -15? a dziewiątka zwykła, pewnie jej moc się zmniejsza wraz z spadkiem temperatury.

Pozdrawiam
Jacek

4300kWh zużyłem przez 7 miesięcy okresu grzewczego. Przez okrągły rok było to prawie 5100kWh na CO + CWU. I jest to raczej za duże zużycie jak za minioną zimę, spowodowane tym, że to była pierwsza moja zima z pompą i jeszcze uczyłem się jej sterowania.
Średnie temperatury poprzedniego sezonu dla mojej lokalizacji to około 3,5st - w takich temperaturach COP mojej pompy będzie w okolicach 4, jak doliczymy CWU z COP'em 2-3 zimą i pewnie 4-6 latem to spokojnie można przyjąć SCOP roczny dla całości na poziomie 3,5.
3,5 x 5100kWh = 17850kWh, czyli w zasadzie zgodnie z moim OZC, z tymże należy wziąć poprawkę, że OZC zostało policzone dla normalnego sezonu, a nie tak ciepłego - dlatego moje zużycie jest zbyt duże;) W tym roku w analogicznym okresie zużyłem o 30% mniej niż w zeszłym, a utrzymuję o 0,5st wyższą temp i moim zdaniem jest nieco chłodniej niż rok temu.

Ten nie T-Cap, czyli zwykła 3fazowa 9-tka ma przy A-15/W35 8,3kW mocy, więc jeszcze sporo więcej niż potrzebujesz. Była by lepsza do Twojego domu bo ma głębszą modulację niż T-Cap, który to w wyższych temp okresów przejściowych lubi taktować.
Jednak gdybym mógł kupić Alfeę Tri 11kW w cenie jakiej podałeś to nie zastanawiałbym się ani chwili tylko brał Atlantica:yes:

81jacek
25-11-2014, 09:51
A mozesz napisać gdzie masz taka cenę na tri11? Po pobieżnym googlowaniu znalazłem tą promocję ale są tam sporo mniejsze obniżki

Oczywiście ze mogę ;-) wycene dostałem do firmy Elar, tylko w tej promocji też jest haczyk-tak mi się wydaje, prawdopodobnie samej pompy nie mógłbym kupić, wdaje mi się, że ta cena obowiązuje tylko przy podpisaniu umowy na późniejsze wykonanie prac instalacyjnych a ceny to oni mają..
Pompa kosztuje 15904,63 a cała reszta kotłowni to 7725, podłogówka 13900, woda/kanaliza 4tys a może to są normalne ceny?
Wszystkie ceny są cenami netto.

81jacek
25-11-2014, 10:04
4300kWh zużyłem przez 7 miesięcy okresu grzewczego. Przez okrągły rok było to prawie 5100kWh na CO + CWU. I jest to raczej za duże zużycie jak za minioną zimę, spowodowane tym, że to była pierwsza moja zima z pompą i jeszcze uczyłem się jej sterowania.

Jak dla mnie, to ten wynik jest jak najbardziej satysfakcjonujący ;-)

map78
25-11-2014, 10:14
Jak dla mnie, to ten wynik jest jak najbardziej satysfakcjonujący ;-)

Dla mnie również:) W tym roku będę utrzymywał temp w domu 23-23,5st, w zeszłym było do 23st więc zobaczymy jak wyjdzie. Na razie mam jeszcze z 300kWh zapasu w stosunku do poprzedniego sezonu, a w domku w tej chwili równo 23,5st;)

81jacek
25-11-2014, 10:34
Map, właśnie porównuję cop'y Tri11 i Panasa 9...
Atlantic 7/35 cop 4.3 dla -7 to już jest tylko 2.43
Panasonic 7/35 cop=4.84 dla 2 cop=3.59 no i dla -7 cop=2.85
Panasonic wypada o wiele lepiej, a może to jest tylko marketing z tymi cop'ami-sropami? jak to się ma w normalnej eksploatacji?

plusfoto
25-11-2014, 10:40
Jak porównujesz COPy to zadaj jeszcze sobie trochę trudu i porównaj moce tych pomp przy określonych temp. np. 7, 0, -7, -15

map78
25-11-2014, 10:45
Map, właśnie porównuję cop'y Tri11 i Panasa 9...
Atlantic 7/35 cop 4.3 dla -7 to już jest tylko 2.43
Panasonic 7/35 cop=4.84 dla 2 cop=3.59 no i dla -7 cop=2.85
Panasonic wypada o wiele lepiej, a może to jest tylko marketing z tymi cop'ami-sropami? jak to się ma w normalnej eksploatacji?

Jeśli nie wierzysz w tabelki producentów to sprawdź sobie wyniki badań przeprowadzone przez Niemiaszków.
http://www.bafa.de/bafa/de/energie/erneuerbare_energien/publikationen/energie_ee_waermepumpe_liste_ab_2013.pdf

PS. Dlatego tak polecam tego Panasonica, bo sam dużo szukałem i nie znalazłem nić lepszego. Do siebie jednak ostatecznie zdecydowałem się na T-Cap'a ze względu na to, że mój dom to durszlak z pogmatwanym systemem grzewczym i chciałem mieć pewność, że pompa da radę. Teraz wziąłbym tą zwykłą 3fazowa, bo parametry ma lepsze niż T-Cap i jest o 7tys. tańsza.

81jacek
25-11-2014, 12:07
Jeśli nie wierzysz w tabelki producentów to sprawdź sobie wyniki badań przeprowadzone przez Niemiaszków.
http://www.bafa.de/bafa/de/energie/erneuerbare_energien/publikationen/energie_ee_waermepumpe_liste_ab_2013.pdf

PS. Dlatego tak polecam tego Panasonica, bo sam dużo szukałem i nie znalazłem nić lepszego. Do siebie jednak ostatecznie zdecydowałem się na T-Cap'a ze względu na to, że mój dom to durszlak z pogmatwanym systemem grzewczym i chciałem mieć pewność, że pompa da radę. Teraz wziąłbym tą zwykłą 3fazowa, bo parametry ma lepsze niż T-Cap i jest o 7tys. tańsza.

Parametry podobne jak podaje producent, czyli na korzyść Panasonica...
Bardzo mało jest w necie zwykłych 9... T-Cap kosztuje 18k netto, zwykłego Panasonica znalazłem w podobnej cenie, także nie wiem skąd u ciebie ta różnica 7tys.
Map, czy Panasonic nadal stosuje stare 3-biegowe pompy obiegowe? czy twoje zużycie energii uwzględnia także jej pracę?

map78
25-11-2014, 12:16
Parametry podobne jak podaje producent, czyli na korzyść Panasonica...
Bardzo mało jest w necie zwykłych 9... T-Cap kosztuje 18k netto, zwykłego Panasonica znalazłem w podobnej cenie, także nie wiem skąd u ciebie ta różnica 7tys.
Map, czy Panasonic nadal stosuje stare 3-biegowe pompy obiegowe? czy twoje zużycie energii uwzględnia także jej pracę?

Róznica wynika z tego, ze Ty porównujesz do T-Cap'a 1-fazowego, a ja mam 3-fazowego, który jest 5-6tys. droższy.
W nowych Panasonicach (serii F) stosowane są wyłącznie 7-biegowe pompy obiegowe klasy A, jest tam też poprawiony algorytm pracy grzałki, która załącza się już tylko w ekstremalnych przypadkach.
Moja pompa posiada jeszcze ta starą 3-biegową pompę obiegową, a moje zużycie uwzględnia wszystko, nawet podgrzewanie tacy ociekowej, gdyż posiadam system odprowadzania skroplin.

81jacek
25-11-2014, 12:32
Róznica wynika z tego, ze Ty porównujesz do T-Cap'a 1-fazowego, a ja mam 3-fazowego, który jest 5-6tys. droższy.
W nowych Panasonicach (serii F) stosowane są wyłącznie 7-biegowe pompy obiegowe klasy A, jest tam też poprawiony algorytm pracy grzałki, która załącza się już tylko w ekstremalnych przypadkach.
Moja pompa posiada jeszcze ta starą 3-biegową pompę obiegową, a moje zużycie uwzględnia wszystko, nawet podgrzewanie tacy ociekowej, gdyż posiadam system odprowadzania skroplin.

Podawałem ceny dla 3fazowych zestawów http://klimatyzacja.istore.pl/pl/pompa-ciepla-panasonic-aquarea-moc-9kw-seria-sdc-3-fazowa.html (cena zawiera 8%VAT)
http://www.kupklimatyzator24.pl/pl/p/Pompa-ciepla-Panasonic-AQUAREA-T-CUP-o-mocy-9-kW%2C-3-fazowa/203 (cena zawiera 23% VAT)
Ceny są bardzo podobne, w granicach 18k netto, także nadal nie wiem skąd te 7k ;-)

map78
25-11-2014, 13:25
Podawałem ceny dla 3fazowych zestawów http://klimatyzacja.istore.pl/pl/pompa-ciepla-panasonic-aquarea-moc-9kw-seria-sdc-3-fazowa.html (cena zawiera 8%VAT)
http://www.kupklimatyzator24.pl/pl/p/Pompa-ciepla-Panasonic-AQUAREA-T-CUP-o-mocy-9-kW%2C-3-fazowa/203 (cena zawiera 23% VAT)
Ceny są bardzo podobne, w granicach 18k netto, także nadal nie wiem skąd te 7k ;-)

Pierwszy link to nie T-Cap tylko właśnie ta zwykła 9-tka z tymże w starej wersji. Ty masz szukać WH-SDC09F3E8 - to jest najnowsza.
Drugi link to nawet bałbym się pytać co to skoro nazwa pompy jest źle napisana;) T-Cap, a nie T-Cup, jakbyś poprosił o dokładny symbol to bym Ci powiedział co to za jednostka:)
Tu masz wyciąg z oficjalnego cennika dla T-Cap. Jak ja kupowałem swoją to różnica miedzy 1-fazową a 3-fazową była jeszcze większa.
http://www.iv.pl/images/87155810965244559622.jpg (http://www.iv.pl/)

81jacek
25-11-2014, 14:07
Teraz wziąłbym tą zwykłą 3fazowa, bo parametry ma lepsze niż T-Cap i jest o 7tys. tańsza.

Chyba zaszło jakieś nieporozumienie ;)
Z tego co pisałeś wcześniej wynika,że zwykła 9 (3fazowa) jest tańsza od 9 T-CAP'a (3 fazowego) o 7tyś. i tylko o ta różnice mi chodzi, pisałem ze ceny tych dwóch pomp są zbliżone, nie chodziło mi pompy 1/3-fazowe - kwestia wyższej ceny jest dla mnie oczywista ;)

81jacek
25-11-2014, 14:16
jakbyś poprosił o dokładny symbol to bym Ci powiedział co to za jednostka:)

No to czego mam szukać :)
WH-UD09FE8 jednostka zew.
WH-SDC09F3E8 jednostka wew.

Map Czy to jest symbol jednostki zew. dla nie T-CAP'a (3-fazowego)

map78
25-11-2014, 14:19
Chyba zaszło jakieś nieporozumienie ;)
Z tego co pisałeś wcześniej wynika,że zwykła 9 (3fazowa) jest tańsza od 9 T-CAP'a (3 fazowego) o 7tyś. i tylko o ta różnice mi chodzi, pisałem ze ceny tych dwóch pomp są zbliżone, nie chodziło mi pompy 1/3-fazowe - kwestia wyższej ceny jest dla mnie oczywista ;)

Wg tego cennika co Ci kawałek wkleiłem pompa zwykła SDC09F3E8 kosztuje 20600zł netto, natomiast T-Cap 3fazy SXC09F3E8 kosztuje 27500zł - stąd podałem 7tyś różnicy:) choć gwoli ścisłości cennikowo będzie to 6900zł:D

map78
25-11-2014, 14:26
No to czego mam szukać :)
WH-UD09FE8 jednostka zew.
WH-SDC09F3E8 jednostka wew.

Map Czy to jest symbol jednostki zew. dla nie T-CAP'a (3-fazowego)

Tak:yes:
Jednostka zewnętrzna jest oznaczona tym samym symbolem co w T-Cap, zewnętrznie również wygląda identycznie, a czy się rożni w środku to już nie wiem - aż tak się nie znam:D

81jacek
25-11-2014, 14:58
Wg tego cennika co Ci kawałek wkleiłem pompa zwykła SDC09F3E8 kosztuje 20600zł netto, natomiast T-Cap 3fazy SXC09F3E8 kosztuje 27500zł - stąd podałem 7tyś różnicy:) choć gwoli ścisłości cennikowo będzie to 6900zł:D

Na cenniku który załączyłeś jest tylko T-CAP, ale skoro twierdzisz ze jest tańsza to ok ;)
Czy pompa zwykła SDC09F3E8 ma funkcje chłodzenia?
Map, jak masz rozwiązaną kotłownię, czy zastosowałeś bufor?, jakie zastosowałeś sterowanie układem (termostaty w pokojach?) , czy to jest twoje jedyne źródło ciepła?, jak wygląda sprawa hałasu jednostki zewnętrznej?, czy masz ciepłomierz czy tylko podlicznik?

Sorrry za te wszystkie pytania, no ale wiesz jak to jest... przecież sam kiedyś budowałeś dom... ;)

Pozdrawiam
Jacek

flisiu
25-11-2014, 15:16
wtrace sie bo mam wlasnie taka pompe, od modelu 2014 ten model pompy jest z funkcja chlodzenia ale cena pompy wzrosla w stosunku do modelu z 2013. ja akurat nie mam bufora ale panasonic zaleca, moj instalator tez zalecal ale nie dalem sie przekonac. sterowanie proste radiowe, podaje temp. zadana jesli spada ponizej to rozpoczyna sie grzanie. jednostke troche slychac na zewn., nie przeszkadza w niczym. praktycznie wewn. domu nieslyszalna jest jednostka zewn. nowa pompa ma swoj podlicznik energii pokazuje orientacyjnej zurzycie za grzanie, chlodzenie, grzanie wody. pozdro :)

map78
25-11-2014, 15:27
Na cenniku który załączyłeś jest tylko T-CAP, ale skoro twierdzisz ze jest tańsza to ok ;)
Czy pompa zwykła SDC09F3E8 ma funkcje chłodzenia?
Map, jak masz rozwiązaną kotłownię, czy zastosowałeś bufor?, jakie zastosowałeś sterowanie układem (termostaty w pokojach?) , czy to jest twoje jedyne źródło ciepła?, jak wygląda sprawa hałasu jednostki zewnętrznej?, czy masz ciepłomierz czy tylko podlicznik?

Sorrry za te wszystkie pytania, no ale wiesz jak to jest... przecież sam kiedyś budowałeś dom... ;)

Pozdrawiam
Jacek

Symbol SDC świadczy o tym, że pompa posiada chłodzenie. Te bez mają symbol SDF, lub przy T-Cap SXF - ale chyba już się ich nie produkuje i teraz wszystkie mają chłodzenie.
Nie mam żadnego bufora, ani sprzęgła - instalacja mega prosta, wszystko pędzone przez pompę obiegową PCi. Mam sterowanie przez internet pompą ciepłą i temperaturą przy pomocy sterownika (termostatu) pokojowego Euroster 2026RxTx
Nie mam ciepłomierza, mam podlicznik 3-fazowy Bemko, który jest podłączony na głównym kablu do zasilania kotłowni, więc zbiera wszystkie zużycia. Dodatkowo mam watomierze na grzałce hydroboxu i zasobniku CWU.
Mam kominek, ale paliłem nim ostatnio w grudniu 2013) mieszkam już 5-ty rok i mi się znudził;)
Jednostki zewnętrznej w domu absolutnie nie słychać. Na dworze owszem, ale zimą mało tam przebywam;) Nie jest to też jakieś uciążliwe, czy bardzo głośne. Tu masz filmik z nagraną pracą mojej jednostki.

https://www.youtube.com/watch?v=Ww8cOpULSZU

xxx.adik
25-11-2014, 16:04
a co myslicie o takiej ofercie ?
Daikin altherma 6kw (chłodząca, z zasobnikiem cwu 260l) 20,5k netto + 3,5k robocizna (albo 8 kw za 22k netto)
Atlantic 6 kw 14 600zl netto + grzalka, + zasobnik 300l+ programator itp itp razem okolo 21k netto
Buderus loghatherm z zasobnikiem cwu 163l za 30k netto (ta oferta odpada odrazu)
Szukam caly czas jeszcze kogos kto wyceni mi instalacje na panasonicu ale u mnie w okolicy ciezko o ludzi od pomp ciepla, 99,9 % ludzi grzeje weglem( slask)

81jacek
26-11-2014, 01:16
Symbol SDC świadczy o tym, że pompa posiada chłodzenie. Te bez mają symbol SDF, lub przy T-Cap SXF - ale chyba już się ich nie produkuje i teraz wszystkie mają chłodzenie.
Nie mam żadnego bufora, ani sprzęgła - instalacja mega prosta, wszystko pędzone przez pompę obiegową PCi. Mam sterowanie przez internet pompą ciepłą i temperaturą przy pomocy sterownika (termostatu) pokojowego Euroster 2026RxTx
Nie mam ciepłomierza, mam podlicznik 3-fazowy Bemko, który jest podłączony na głównym kablu do zasilania kotłowni, więc zbiera wszystkie zużycia. Dodatkowo mam watomierze na grzałce hydroboxu i zasobniku CWU.
Mam kominek, ale paliłem nim ostatnio w grudniu 2013) mieszkam już 5-ty rok i mi się znudził;)
Jednostki zewnętrznej w domu absolutnie nie słychać. Na dworze owszem, ale zimą mało tam przebywam;) Nie jest to też jakieś uciążliwe, czy bardzo głośne. Tu masz filmik z nagraną pracą mojej jednostki.

Map jak zwykle udziela pełnowartościowej odpowiedzi- chwała Ci za to :)
Tak się zastanawiam nad tym sterowaniem, rozumiem że masz tylko jednego eurostera, który jest na parterze pewnie w najzimniejszym pokoju a resztę to już dograłeś przepływem na rotametrach/zaworach podłogówki i tak samo z piętrem tak? nie lepiej jest do każdego pokoju założyć termostat?
Jak wygląda sprawa serwisu, czy Panasonic ma swój, a może instalator jest serwisantem, kto podbija gwarancje, pytam dlatego iż chciałem zlecić wykonanie instalacji własnemu zaufanemu instalatorowi, tylko że on nie jest serwisantem Panasonica ;)
Pisałeś, ze użytkujesz pompę już 5 lata, czy przez ten okres miałeś jakieś problemy techniczne z Panasem?

Jak zobaczyłem filmik z pracą twojej pompy, to się ucieszyłem, ale jak włączyłem twój drugi film wtedy dopiero to była prawdziwa radość...
Ps.Jestem szczęśliwym posiadaczem białego labradora :)

81jacek
26-11-2014, 01:20
wtrace sie bo mam wlasnie taka pompe, od modelu 2014 ten model pompy jest z funkcja chlodzenia ale cena pompy wzrosla w stosunku do modelu z 2013. ja akurat nie mam bufora ale panasonic zaleca, moj instalator tez zalecal ale nie dalem sie przekonac. sterowanie proste radiowe, podaje temp. zadana jesli spada ponizej to rozpoczyna sie grzanie. jednostke troche slychac na zewn., nie przeszkadza w niczym. praktycznie wewn. domu nieslyszalna jest jednostka zewn. nowa pompa ma swoj podlicznik energii pokazuje orientacyjnej zurzycie za grzanie, chlodzenie, grzanie wody. pozdro :)

Dzięki Flisiu, każde wiarygodne info jest dla mnie cenne;) jaki średni cop Ci wychodzi?

81jacek
26-11-2014, 01:27
a co myslicie o takiej ofercie ?
Daikin altherma 6kw (chłodząca, z zasobnikiem cwu 260l) 20,5k netto + 3,5k robocizna (albo 8 kw za 22k netto)
Atlantic 6 kw 14 600zl netto + grzalka, + zasobnik 300l+ programator itp itp razem okolo 21k netto
Buderus loghatherm z zasobnikiem cwu 163l za 30k netto (ta oferta odpada odrazu)
Szukam caly czas jeszcze kogos kto wyceni mi instalacje na panasonicu ale u mnie w okolicy ciezko o ludzi od pomp ciepla, 99,9 % ludzi grzeje weglem( slask)

Wczoraj dostałem ofertę na Atlantica Tri11 za 15900 netto, mówią że jest jakaś promocja/czyszczenie magazynów czy coś tam...
pompa przeceniona z 20900netto
Popytaj możne coś opuszczą..

flisiu
26-11-2014, 08:55
NIe wiem bo jeszcze nie mieszkam w swoim domu. ale nawet jak bede mieszkal to raczej nie bede tego liczyl, jak rachunki za prad beda okej to nic nie bede kombinowal :)

lukasza
26-11-2014, 09:32
Map jak zwykle udziela pełnowartościowej odpowiedzi- chwała Ci za to :)
Tak się zastanawiam nad tym sterowaniem, rozumiem że masz tylko jednego eurostera, który jest na parterze pewnie w najzimniejszym pokoju a resztę to już dograłeś przepływem na rotametrach/zaworach podłogówki i tak samo z piętrem tak? nie lepiej jest do każdego pokoju założyć termostat?
Jak wygląda sprawa serwisu, czy Panasonic ma swój, a może instalator jest serwisantem, kto podbija gwarancje, pytam dlatego iż chciałem zlecić wykonanie instalacji własnemu zaufanemu instalatorowi, tylko że on nie jest serwisantem Panasonica ;)


1. Daj spokój z termostatem w każdym pokoju, czyli też siłownikiem na każdej pętli.
Nie wiem jak inni ale ja w domu nie jestem w stanie uzyskać w pomieszczeniach różnicy temperatur +/- 1*C. Jak mam średnio 22,5 to może jedynie pralnia ma ok 21,9*C a salon i kuchnia więcej bo coś tam się robi, czasowo jeszcze więcej jak gotujesz. Ciepły dom, wentylacja 24h i różnice są w pomieszczeniach minimalne.
Cały zabieg regulacji na jaki się zdobyłem to przykręcenie pętli na pralni i podniesienie na łazience i jakoś działa.

2. Jak dzwoniłem przez zakupem do Panasonica to powiedzieli, że gwarancję mogę mieć tylko i wyłącznie jak instalacji dokona serwisant z ich listy. Akurat robili nową listę bo mieli jakieś szkolenie i podali mi telefonicznie 1 pana z mojej okolicy i podobno u mnie jest 1, bo do tej pory listy nie widziałem. A słyszałem tez że od 2015 mają wydłużyć gwarancje na PC ale też warunek musi być: instalator z ich listy i jest to normalna praktyka takich firm. Poszukaj ich listę instalatorów. Może już aktualna do excekla wbili.

map78
26-11-2014, 09:56
Tak się zastanawiam nad tym sterowaniem, rozumiem że masz tylko jednego eurostera, który jest na parterze pewnie w najzimniejszym pokoju a resztę to już dograłeś przepływem na rotametrach/zaworach podłogówki i tak samo z piętrem tak? nie lepiej jest do każdego pokoju założyć termostat?

Euroster jest na górze na nieogrzewanym korytarzu w północnej części domu. Dzięki temu jest odporny na wpływ wszelkich warunków zewnętrznych i bardzo stabilnie utrzymuje temperaturę. U mnie dom jest podzielony jakby na 3 strefy ogrzewania (co można wyczytać w mojej stopce:)) Pierwsza to podłogówka w całej otwartej części domu i obu łazienkach, druga to klimakonwektory, które ogrzewają i chłodzą sypialnie na piętrze i tam możesz dokonywać regulacji i programowania w każdej sypialni oddzielnie, 3 to część techniczna, gdzie są zwykłe grzejniki zasilane tą samą temp co podłogówka. Czyli de facto Euroster odpowiada jedynie za temp w strefie pierwszej, ale to on decyduje o włączeniu lub nie ogrzewania.


Jak wygląda sprawa serwisu, czy Panasonic ma swój, a może instalator jest serwisantem, kto podbija gwarancje, pytam dlatego iż chciałem zlecić wykonanie instalacji własnemu zaufanemu instalatorowi, tylko że on nie jest serwisantem Panasonica ;)

Z serwisem (odpukać) nie miałem do czynienia. Instalacji dokonała firma, którą sam wybrałem, a na odbiorze był przedstawiciel Panasonica, który podbił gwarancje, a na serwisanta wpisany został mój instalator. Z tego co wiem to w tym roku dokonywał on również instalacji pompy Panasonic na tej samej zasadzie.


Pisałeś, ze użytkujesz pompę już 5 lata, czy przez ten okres miałeś jakieś problemy techniczne z Panasem?

Raczej nigdzie nie pisałem, że mam tą pompę od 5 lat, bo tyle nawet jej nie produkują;) Pierwsze modele to końcówka 2011r.
Ja mieszkam 5 rok, a pompa rozpocząłem drugi sezon grzania (instalacja wrzesień 2013). Wcześniej był kocioł na ekogroszek:sick:


Jak zobaczyłem filmik z pracą twojej pompy, to się ucieszyłem, ale jak włączyłem twój drugi film wtedy dopiero to była prawdziwa radość...
Ps.Jestem szczęśliwym posiadaczem białego labradora :)

Mój Drago trochę mi krwi i ogrodu napsuł:D, ale teraz ma już prawie 1,5r i jest całkiem ułożonym psiakiem. Idealny dla dzieci - agresja 0 :)

hajnel
26-11-2014, 10:31
MAP na rozdzielaczach masz jakieś dodatkowe pompy czy to wszystko jest tzn. cała instalacja jest na jednej pompie w hydroboxie? Jaką ona ma wydajność?

map78
26-11-2014, 10:58
MAP na rozdzielaczach masz jakieś dodatkowe pompy czy to wszystko jest tzn. cała instalacja jest na jednej pompie w hydroboxie? Jaką ona ma wydajność?

Tak wszystko idzie na jednej pompie obiegowej z PCi. Pompka to jakiś srebrno-czarny Grundfos z 3 biegami, ale modelu dokładnego to nie znam.
Obsługuje 6 pętli podłogówki, 3 klimakonwektory, 2 grzejniki i 2 drabinki w jednym czasie. Działa na drugim biegu. Na pierwszym tez idzie, ale wtedy przepływy na rotametrach podłogówki spadają do 0,6 i trzeba wyższe zasilanie dawać, na drugim biegu przepływy 1,2-1,4 i wszystko pięknie działa:)

Zigobar
26-11-2014, 17:59
map78
Ile węgla (średnio) spalałeś przed instalacją PC?

map78
26-11-2014, 18:08
map78
Ile węgla (średnio) spalałeś przed instalacją PC?

Zima 2010/11 (pierwsza w nowym domu) 4,5t ekogroszków róznych;
Zima 2011/12 - 3,5t ekogroszek Pieklorz
Zima 2012/13 - 4t ekogroszek Pieklorz (niecałe bo 3 worki zostały)

ALE koledzy, fachowcy od ekogroszku z forum twierdzą, że ciulowy był ze mnie palacz i kocioł ponoć miałem lichy, bo 25kW i nie od nich:D Także nie wiem na ile moje zużycia węglą mogą być miarodajne:confused:

Zigobar
26-11-2014, 18:27
Zima 2010/11 (pierwsza w nowym domu) 4,5t ekogroszków róznych;
Zima 2011/12 - 3,5t ekogroszek Pieklorz
Zima 2012/13 - 4t ekogroszek Pieklorz (niecałe bo 3 worki zostały)

ALE koledzy, fachowcy od ekogroszku z forum twierdzą, że ciulowy był ze mnie palacz i kocioł ponoć miałem lichy, bo 25kW i nie od nich:D Także nie wiem na ile moje zużycia węglą mogą być miarodajne:confused:
Twoja odpowiedż mnie satysfakcjonuje, a ocena jaką wystawili Ci (jako palaczowi) "fachowcy od ekogroszku z forum" mnie nie interesuje.

Pratchawiec
26-11-2014, 23:58
Tak wszystko idzie na jednej pompie obiegowej z PCi. Pompka to jakiś srebrno-czarny Grundfos z 3 biegami, ale modelu dokładnego to nie znam.
Obsługuje 6 pętli podłogówki, 3 klimakonwektory, 2 grzejniki i 2 drabinki w jednym czasie. Działa na drugim biegu. Na pierwszym tez idzie, ale wtedy przepływy na rotametrach podłogówki spadają do 0,6 i trzeba wyższe zasilanie dawać, na drugim biegu przepływy 1,2-1,4 i wszystko pięknie działa:)

Witam

W moim T-cap-ie oryginalnego Grundfosa 25-80 (takiego jak twój) wymieniłem na pompę Laing -odpowiednik LFP Efekta 25-60. Płynna regulacja obrotów, chodzi na 7-ym -najwyższym biegu i pobiera 63 W. Przepływ dla podłogówki 1380l/min, a dla zbiornika CW 1690 l/min. Przepływy rzeczywiste odczytane ciepłomierzem ultradźwiękowym Danfoss Sonometr 1100.
Przed instalacją PC i wymianą pompy obiegowej starannie obliczyłem opory instalacji. Jak widać obliczenia sprawdziły się.

Pozdrawiam

Pratchawiec

map78
27-11-2014, 00:18
Witam

W moim T-cap-ie oryginalnego Grundfosa 25-80 (takiego jak twój) wymieniłem na pompę Laing -odpowiednik LFP Efekta 25-60. Płynna regulacja obrotów, chodzi na 7-ym -najwyższym biegu i pobiera 63 W. Przepływ dla podłogówki 1380l/min, a dla zbiornika CW 1690 l/min. Przepływy rzeczywiste odczytane ciepłomierzem ultradźwiękowym Danfoss Sonometr 1100.
Przed instalacją PC i wymianą pompy obiegowej starannie obliczyłem opory instalacji. Jak widać obliczenia sprawdziły się.

Pozdrawiam

Pratchawiec

Hej,
Te przepływy to raczej na godzinę co?;)
A ile kosztowała ta wymiana? Bo chyba się to opłaca, nawet w krótkim terminie, bo ten Grundfos z tego co pamiętam to 180W na 2-gim biegu żre:(

Pratchawiec
27-11-2014, 00:37
Oczywiście na godzinę.
Pompę kupiłem za 105 Euro + dostawa w niemieckim sklepie internetowym. Odpowiednik polskiej, może tylko zmiana opakowania bo konstrukcja i części identyczne. Problem taki, że LFP nie robi obudowy z rozstawem króćców 130 mm.
Sama wymiana to 10-15 min roboty dla instalatora/hydraulika.
Przed podjęciem decyzji sprawdź (policz) opory. Największe - przynajmniej w mojej instalacji są na klimakonwektorze.

Pozdrawiam


Pratcawiec

asaselllo
27-11-2014, 08:26
Też miałem zmienić pompę jak zobaczyłem ile grundfos zużywa prądu (190w na 3 biegu). Wtedy zmniejszyłem przepływ na 1300l/h i zmierzyłem moc grzewczą t-capa, później zrobiłem to samo dla przepływu 1600l/h. Okazało się, że pompa oddawała średnio o 300 Watt więcej energii przy większym przepływie. Wówczas zrezygnowałem z wymiany bojąc się, że nie osiągnę pompką energooszczędną nominalnych 1500l/m. Teraz mam stały przepływ 1700l/h a móc COP jest liczony wraz z pompą obiegową.

mkm silesia
27-11-2014, 08:37
Może za chwilę dojdzie ktoś po co jest sprzęgło / bufor ( mały ) choć bardzo wątpię
300W mniej przy nieco niższym przepływie to przecież pestka

asaselllo
27-11-2014, 08:41
300W to średnio - im chłodniej tym różnica rosła ale nigdy nie przekroczyła 450W. Ale pytanie, po co wydawać 100 euro na energooszczędną pompkę obiegową, dzięki której zaoszczędzimy 120W ale moc pompy spadnie o 300W?

mkm silesia
27-11-2014, 08:45
Policz sobie na którym biegu pracowałaby twoja obiegowa gdyby miała do pokonania tylko opory wymiennika

Vld
27-11-2014, 08:53
Za chwilę dojdzie cie do wniosku, że bufor jednak jest potrzebny. Co z tego, że na siłę wciśniesz 1, 7m3/h w instalację, kiedy pojawią się nieprzyjemne szumy.

mkm silesia
27-11-2014, 08:57
Rzecz w tym że w tym wypadku nie trzeba pchać 1,7 w instalację jak nie ma takiej potrzeby a pc ma nadal 1,7m/h

Vld
27-11-2014, 09:03
Każdy kij ...
Po to przecież pcha, by mieć niską deltę, a tym samym niższe skraplanie. Jak puścić przez sprzęgło, to delta będzie niższa, ale skraplanie wyższe.
Przecież te nowoczesne, a cap do nich chyba należy miały mieć pompy z modulacją mocy w zal od obciążenia.
Mam alpha2 i na 23W pędzi 1,1m3/h z deltą 5,5K.

map78
27-11-2014, 09:37
Może za chwilę dojdzie ktoś po co jest sprzęgło / bufor ( mały ) choć bardzo wątpię
300W mniej przy nieco niższym przepływie to przecież pestka


Policz sobie na którym biegu pracowałaby twoja obiegowa gdyby miała do pokonania tylko opory wymiennika


Rzecz w tym że w tym wypadku nie trzeba pchać 1,7 w instalację jak nie ma takiej potrzeby a pc ma nadal 1,7m/h

Silesia, odpowiedz tylko bardzo szczerze proszę. Nowe pompy Panasonica są już fabrycznie wyposażone w pompki energooszczędne. Czy w tym wypadku również montujesz/polecasz bufor? Proszę o szczerość!!!

map78
27-11-2014, 09:48
Druga sprawa. T-Capy do 2013 roku były wyposażane w pompę Grundfos 3 biegową. 1 bieg to pobór 130W, 2-gi 180W i 3-ci 190W. Moja pracuje na 2-gim. Chcesz mi powiedzieć, że korzystnym dla mojej instalacji będzie dołożenie dodatkowego zbiornika wody i dodatkowej obiegówki, pewnie za minimum 1000zł, po to żeby oryginalna obiegówka pracowała na 1-wszym biegu:confused::jawdrop: Przecież to największa bzdura jaką słyszałem! Mam zainwestować 1000zł, żeby zaoszczędzić 20-30W na pracy pompy obiegowej, bo ta energooszczędna w obiegu wtórnym tez przecież będzie pobierać, czyli w sumie będzie 130W oryginalna + 20-30W energooszczędna VS 180W oryginalna;) Kurcze na prawdę jestem wdzięczny opatrzności, że nie trafiłem na takiego instalatora:D

SUSPENSER
27-11-2014, 12:54
Zima 2010/11 (pierwsza w nowym domu) 4,5t ekogroszków róznych;
Zima 2011/12 - 3,5t ekogroszek Pieklorz
Zima 2012/13 - 4t ekogroszek Pieklorz (niecałe bo 3 worki zostały)

ALE koledzy, fachowcy od ekogroszku z forum twierdzą, że ciulowy był ze mnie palacz i kocioł ponoć miałem lichy, bo 25kW i nie od nich:D Także nie wiem na ile moje zużycia węglą mogą być miarodajne:confused:


Oj tam ciulowy zaraz - tu liczy się także sprzęt.

Testuję sterowniki i wiem, że różnica pomiędzy osiągami na najgorszym i najlepszym dochodzi do 30%.

Podobnie są różnice pomiędzy pompami np. Hewalex do CWU miał mieć znacznie wyższy COP niż ma w rzeczywistości co wyszło u mnie po opomiarowaniu go - i jakbym nie kombinował i nie ustawiał to wiele nie zdziałam.

W pierwszym sezonie spaliłem 3 tony ekogroszku Pieklorz a w zeszłym około 2 Wesołej więc da się to znacznie ograniczyć.

map78
27-11-2014, 13:07
W pierwszym sezonie spaliłem 3 tony ekogroszku Pieklorz a w zeszłym około 2 Wesołej więc da się to znacznie ograniczyć.

Pewnie, że się da, tylko potrzebny jest świadomy palacz, ze świadomie zakupionym kotłem, świadomie zakupionym sterownikiem, który dodatkowo jest odpowiednio ustawiony i jeszcze z dostępem do dobrego i taniego węgla:)
Jak sam widzisz wiele tu zmiennych;) i prawda jest tak, że na dom ok 200m2 ze standardową izolacją trzeba liczyć 4t na sezon, bo tyle spala przeciętny/statystyczny użytkownik takiego domu, a mówienie, że jest inaczej jest po prostu przekłamaniem.

impet
27-11-2014, 15:42
witam
mam pytanie dotyczące glikolu
u kogo jest w obiegu grzewczym
jaki efekt ,koszt i czy ma sens
mam na myśli gęstość i teoretycznie
lepszą akumulację ciepła

Pyxis
27-11-2014, 15:48
i teoretycznie
lepszą akumulację ciepła

Z tego co pamietam, kazdy z glikoli uzywanych w instalacjach ma mniejsze cieplo wlasciwe od wody.

Zigobar
27-11-2014, 17:06
map78
Będę wdzięczny za podanie przykładowych temperatur GZ i temperatury w zbiorniku podczas grzania CWU. Najlepiej, gdyby były zmierzone pod koniec cyklu grzania.
Czujnik temperatury masz w dolnej części zbiornika?
Jeśli masz możliwość pomiaru chwilowej grzewczej - to również będzie mile widziana.

mkm silesia
27-11-2014, 17:25
Każdy kij ...
Po to przecież pcha, by mieć niską deltę, a tym samym niższe skraplanie. Jak puścić przez sprzęgło, to delta będzie niższa, ale skraplanie wyższe.
Przecież te nowoczesne, a cap do nich chyba należy miały mieć pompy z modulacją mocy w zal od obciążenia.
Mam alpha2 i na 23W pędzi 1,1m3/h z deltą 5,5K.

Nie tak obiegową ustawia się na sztywno na którymś z biegów a Inwerter tak modeluje aby wyjście =.wejście +5k no i wszystko co z tym związane a czego nie chce mi się opisywać

mkm silesia
27-11-2014, 17:27
Druga sprawa. T-Capy do 2013 roku były wyposażane w pompę Grundfos 3 biegową. 1 bieg to pobór 130W, 2-gi 180W i 3-ci 190W. Moja pracuje na 2-gim. Chcesz mi powiedzieć, że korzystnym dla mojej instalacji będzie dołożenie dodatkowego zbiornika wody i dodatkowej obiegówki, pewnie za minimum 1000zł, po to żeby oryginalna obiegówka pracowała na 1-wszym biegu:confused::jawdrop: Przecież to największa bzdura jaką słyszałem! Mam zainwestować 1000zł, żeby zaoszczędzić 20-30W na pracy pompy obiegowej, bo ta energooszczędna w obiegu wtórnym tez przecież będzie pobierać, czyli w sumie będzie 130W oryginalna + 20-30W energooszczędna VS 180W oryginalna;) Kurcze na prawdę jestem wdzięczny opatrzności, że nie trafiłem na takiego instalatora:D

Niższa moc i cop to już mało ważne

Vld
27-11-2014, 17:48
Nie tak obiegową ustawia się na sztywno na którymś z biegów a Inwerter tak modeluje aby wyjście =.wejście +5k no i wszystko co z tym związane a czego nie chce mi się opisywać
;)
Tzn, że na starcie trzeba dopasować obiegówkę do max mocy PC, a jak bedzie 80% sezonu chodziła na 1/3 mocy, to nie szkodzi. Klient za prąd i tak zapłaci, za to za rok powstanie nowa droższa seria z modułowaną obiegówką, z o 0,2 lepszym COP i 2-3 tys droższa. Dla nowego klienta.
Zgadza się?

mkm silesia
27-11-2014, 18:12
Obiegowa chodzi tak aby spr. mogła chodzić na min.
Masz rację głupie te japońskie inżynierowie z petrobudowy

mkm silesia
27-11-2014, 18:14
Ale można instalacje zrobić tak aby pompa obiegowa nie chodziła na max ;-)

Vld
27-11-2014, 18:16
Obiegowa chodzi tak aby spr. mogła chodzić na min.
Masz rację głupie te japońskie inżynierowie z petrobudowy

Ty ich obrażasz, czy bronisz, bo nie rozumiem?
Ja napisałem jedynie, że dbają o postęp technologiczny i dochody swoich firm.

Vld
27-11-2014, 18:20
Ale można instalacje zrobić tak aby pompa obiegowa nie chodziła na max ;-)

Wystarczy kilka linijek kodu do sterowania grupowego i po problemie. Trzeba 2m3 dla 9kW - jest, trzeba 1m3, dla 4kW - proszę bardzo.

mkm silesia
27-11-2014, 18:21
Zwracam tylko uwagę że jesteś od nich mądrzejszy
A ta petrobudowa to z Kazika

Vld
27-11-2014, 18:25
Zwracam tylko uwagę że jesteś od nich mądrzejszy
A ta petrobudowa to z Kazika

Dziś TB pięknie napisał, że gdy kończą się argumenty merytoryczne, zaczyna się atak personalny.
Przyjmuję to na klatę, choć nie pochwalam.

mkm silesia
27-11-2014, 18:25
Wystarczy kilka linijek kodu do sterowania grupowego i po problemie. Trzeba 2m3 dla 9kW - jest, trzeba 1m3, dla 4kW - proszę bardzo.
A te kody załatwią też zład wody do odszraniania i optymalnej pracy ezr?

mkm silesia
27-11-2014, 18:28
Dziś TB pięknie napisał, że gdy kończą się argumenty merytoryczne, zaczyna się atak personalny.
Przyjmuję to na klatę, choć nie pochwalam.
I to samo jeżeli chodzi o twoją wypowiedź o Japończykach i o tym jak cię chcą naciągnąć na nową lepszą pompę

Vld
27-11-2014, 18:46
A te kody załatwią też zład wody do odszraniania i optymalnej pracy ezr?
Oczywiście. Dla sterownika zmienić obroty pompy na wymagane to sekunda sprawy, dla pompy najwyżej 2s

mkm silesia
27-11-2014, 18:52
Oczywiście. Dla sterownika zmienić obroty pompy na wymagane to sekunda sprawy, dla pompy najwyżej 2s
I się zagrzeje przy pomocy kodu tak by nie zabrakło na odszszranianie ?

Vld
27-11-2014, 18:59
I się zagrzeje przy pomocy kodu tak by nie zabrakło na odszszranianie ?

Wygłupiasz się?
Przecież nie uważasz i pewnie nie sugerujesz innym, że obiegówka zużywają niepotrzebnie prąd produkuje ciepło dla defrostu?
Doskonale zapewne wiesz, że nie ma to żadnego znaczenia dla defrostu czy obiegówka jest modulowana czy nie.

Vld
27-11-2014, 19:10
Jeszcze jedna refleksja na temat.
Jak wiadomo wg normy do wyliczania COP bierze się tylko część prądu obiegówki na pokonanie oporów skraplacza. Cała reszta jest za "kotarką". Więc by przy oszczędzić na pompie ze stałymi magnesami i sterowaniu do niej, drzucają gratis potworka 190W i spokój. Z deltami, oporami, przepływami i reklamacjami. Zadowolony producent, instalator i zdaje się inwestor :D

mkm silesia
27-11-2014, 19:15
Pytam skąd pompa weźmie ciepłą wodę do odszraniania jak twoje kody wylicza że np zasilane wystarczy 25o a powrót będzie 20 ( zerknij na tabele wydajności co jest przy niskim skraplaniu )
No a jak najniższe zasilanie to też priorytet
Najłatwiej krytykować Japończyków.
Wybrali takie rozwiązanie i działa a pompa jest też na rynek Hiszpański i do plaszczyznowego i do grzejników ( w Hiszpanii )itd i musi być jak najbardziej uniwersalna.
no ale Polak wie i umi lepiej.
Dla przykładu A ma wbudowany bufor i na Europę wschodnią zalecają odkupienie grzałki.

mkm silesia
27-11-2014, 19:17
Jeszcze jedna refleksja na temat.
Jak wiadomo wg normy do wyliczania COP bierze się tylko część prądu obiegówki na pokonanie oporów skraplacza. Cała reszta jest za "kotarką". Więc by przy oszczędzić na pompie ze stałymi magnesami i sterowaniu do niej, drzucają gratis potworka 190W i spokój. Z deltami, oporami, przepływami i reklamacjami. Zadowolony producent, instalator i zdaje się inwestor :D
Nowe pompy obiegowe mają max 130W

Vld
27-11-2014, 19:24
Moje kody nie liczą krzywych grzewczych i t zadanych. Kod patrzy na częstotliwość sprężarki, a ta patrzy na przyrosty temperatury. Jak sprężarka dostaje sygnał, że należy zwolnić, to zwalnia także obiegówka. Delta 5K jest znacznie łatwiejsza do utrzymania. Ze stałą prędkością pompy całe sterowanie pogodowe itdmusi oodbierać się na t powrotu, a t zasilania jest już tylko wynikówą obrotów sprężarki.
Ale to nie ważne, modulacją obiegówki nie ma związku z ciepłem dla defrostu.

Vld
27-11-2014, 19:26
Nowe pompy obiegowe mają max 130W

:D
Jacy wspaniałomyślni
Znaczy modulacja jeszcze nie w tej serii i nie za te pieniądze.

mkm silesia
27-11-2014, 19:32
Moje kody nie liczą krzywych grzewczych i t zadanych. Kod patrzy na częstotliwość sprężarki, a ta patrzy na przyrosty temperatury. Jak sprężarka dostaje sygnał, że należy zwolnić, to zwalnia także obiegówka. Delta 5K jest znacznie łatwiejsza do utrzymania. Ze stałą prędkością pompy całe sterowanie pogodowe itdmusi oodbierać się na t powrotu, a t zasilania jest już tylko wynikówą obrotów sprężarki.
Ale to nie ważne, modulacją obiegówki nie ma związku z ciepłem dla defrostu.
D tak ma oraz gorsze parametry od P
Wyprzedzając to co za chwilę napiszesz na pompy pierwotną i wtórna wystarcza ok 100 120W w zależności od instalacji więc wydajności możesz wziąć z tabel pomp z starymi obiegowymi

mkm silesia
27-11-2014, 19:39
:D
Jacy wspaniałomyślni
Znaczy modulacja jeszcze nie w tej serii i nie za te pieniądze.
Nowe 2016/17 więc może Japończycy uznają że ma sens w takich mini urządzeniach kiedyś nie myślałem że ekonomizer trafi pod strzechy a tu proszę evi i t-cap

Vld
27-11-2014, 19:43
Dobrze, że przynajmniej D ma. Źle, że D z kolei ma problem z występowaniem grzałek karteru. Choć pewnie teraz i to poprawili.
Ściągnąłem od nich myk z puszczanie rurki cieczowej przed rozprężnym pod chłodnicą, albo w niej na samym dole. Działa rewelacyjnie ;) zapobiega gromadzeniu się lodu tuż przy tacy, nie rośnie tam super w górę po chłodnicy. Stabilizuje też defrost, skraca go i zapobiega przegrzewaniu się chłodnicy w jej górnej części.

mkm silesia
27-11-2014, 19:46
Dobrze, że przynajmniej D ma. Źle, że D z kolei ma problem z występowaniem grzałek karteru. Choć pewnie teraz i to poprawili.
Ściągnąłem od nich myk z puszczanie rurki cieczowej przed rozprężnym pod chłodnicą, albo w niej na samym dole. Działa rewelacyjnie ;) zapobiega gromadzeniu się lodu tuż przy tacy, nie rośnie tam super w górę po chłodnicy. Stabilizuje też defrost, skraca go i zapobiega przegrzewaniu się chłodnicy w jej górnej części.
P też to ma nie wiem kto był pierwszy ( rurka )

Vld
27-11-2014, 19:54
Nowe 2016/17 więc może Japończycy uznają że ma sens w takich mini urządzeniach kiedyś nie myślałem że ekonomizer trafi pod strzechy a tu proszę evi i t-cap
To nie jest regeneracyjny klasyczny, dla mnie to trochę proteza bo ogranicza przepływ przez chłodnice, by zwiększyć go na sprężarce i dodatkowo ja schłodzić. Dosuszając pary zyskali by więcej, ale czynnik im nie pozwala. Tu też sądzę, że przyjdzie czas i nastąpi rewolucja w czynnikach. Zamiast wynalazków typu HFO-1234yf zaczną korzystać z naturalnych r-600 i r-290.

Pratchawiec
27-11-2014, 19:55
Witam

Ale ja mam tylko jedną pompę o mocy 63 W, a nie 180! Jest oczywistym, że należy zachować minimalny, stały przepływ ze względu na "zdrowie" sprężarki i efektywność jej pracy.
Chciałem jedynie zwrócić uwagę na to, by pompa obiegowa była dopasowana do całkowitych oporów instalacji i oczekiwanej mocy grzewczej. Mnie akurat do podłogówki nie jest potrzebna moc nominalna T-Capa, nawet dla obliczeniowej temp. wewn.22*, stąd przepływ w podłogówce ok.1400 l/h jest całkowicie wystarczający.
Opór samego wymiennika wynosi ok.110 mb. To pogoni każda pompka. Decydujące zatem znaczenie ma obieg za sprzęgłem/buforem.

Pozdrawiam

Pratchawiec

mkm silesia
27-11-2014, 20:05
Witam

Ale ja mam tylko jedną pompę o mocy 63 W, a nie 180! Jest oczywistym, że należy zachować minimalny, stały przepływ ze względu na "zdrowie" sprężarki i efektywność jej pracy.
Chciałem jedynie zwrócić uwagę na to, by pompa obiegowa była dopasowana do całkowitych oporów instalacji i oczekiwanej mocy grzewczej. Mnie akurat do podłogówki nie jest potrzebna moc nominalna T-Capa, nawet dla obliczeniowej temp. wewn.22*, stąd przepływ w podłogówce ok.1400 l/h jest całkowicie wystarczający.
Opór samego wymiennika wynosi ok.110 mb. To pogoni każda pompka. Decydujące zatem znaczenie ma obieg za sprzęgłem/buforem.

Pozdrawiam

Pratchawiec

W wersji F nie musiałbyś już wymieniać pompy pewnie wystarczył by 5 bieg ok 70W

mkm silesia
27-11-2014, 20:12
To nie jest regeneracyjny klasyczny, dla mnie to trochę proteza bo ogranicza przepływ przez chłodnice, by zwiększyć go na sprężarce i dodatkowo ja schłodzić. Dosuszając pary zyskali by więcej, ale czynnik im nie pozwala. Tu też sądzę, że przyjdzie czas i nastąpi rewolucja w czynnikach. Zamiast wynalazków typu HFO-1234yf zaczną korzystać z naturalnych r-600 i r-290.

Chyba żartujesz ja już nie chcę mieć do czynienia z amoniakiem a już widzę te detonacje ;-) jak instalka będzie nieszczelna S miał w ofercie domowe na co2 ale po wykupieniu przez P znikły może wrócą

mkm silesia
27-11-2014, 20:15
To nie jest regeneracyjny klasyczny, dla mnie to trochę proteza bo ogranicza przepływ przez chłodnice, by zwiększyć go na sprężarce i dodatkowo ja schłodzić. Dosuszając pary zyskali by więcej, ale czynnik im nie pozwala. Tu też sądzę, że przyjdzie czas i nastąpi rewolucja w czynnikach. Zamiast wynalazków typu HFO-1234yf zaczną korzystać z naturalnych r-600 i r-290.

Co rozumiesz przez klasyczny

Vld
27-11-2014, 20:15
Jakoś lodówki ludzką nie detonują, no ale to kwestia przyszłości jak zniknie r-134a i pochodne.

mkm silesia
27-11-2014, 20:19
Jakoś lodówki ludzką nie detonują, no ale to kwestia przyszłości jak zniknie r-134a.
Mylisz się to kwestia ilości i przepisów które to regulują w domowych urz. nie bez przyczyny a raczej z powodu praktyki i nauczki po wypadkach

Vld
27-11-2014, 20:24
Przepisy są jakie im (lobby) potrzeba, zmieni się potrzeba, zmienią się też przepisy. Teraz ponoć wcale zabronione nie jest. Wystarczy szczelna obudowa wew i wentylacja do niej.