PDA

Zobacz pełną wersję : Pompy ciepła powietrze woda



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 [59] 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74

Pyxis
04-12-2014, 10:10
Tak z moich obserwacji wynika, że osoby które zakładały PC w czasach kiedy te forum "raczkowało" , które nie interesują się rachunek wyjdzie "300zł więcej czy mniej" - tylko ma być ciepło i komfortowo, grzeją cały czas w G11. Ostatnio poznałem też gościa, który ma PC ponad 10lat i ma PC wymiarowaną do -5C(inne czasy,inne ceny, inne podejście do tematu - on był wręcz zdziwiony, ze teraz się wymiarowuje na 100% lub o zgrozo- więcej), nie wiem czy ma G12, podejrzewam że nie - dowiem się przy okazji.(tak naprawdę znałem go wcześniej, tylko nigdy wcześniej nie rozmawialiśmy o ogrzewaniu :sick:, okazało się niedawno że ma PC j.w.)

Pewnie by sie zdziwil jeszcze bardziej, jak bys mu powiedzial, ze wymiarujac pompe na tania taryfe mial by rachunki za CO+CWU o polowe nizsze, :)

Pyxis
04-12-2014, 10:12
ale temp w domu spadła mu do 19-20st to mi się szczerze żal takich ludzi robi, a szczególnie ich rodzin:(

To sa jakies skrajnosci i ne o to chodzi w grzaniu w tanim pradzie. U mnie te wahania sa sporo ponizej 1K. Wystarczy przewidziec pewne rzeczy w fazie budowy domu.

JTKirk
04-12-2014, 10:18
Pewnie by sie zdziwil jeszcze bardziej, jak bys mu powiedzial, ze wymiarujac pompe na tania taryfe mial by rachunki za CO+CWU o polowe nizsze, :)

może i tak - pod warunkiem żeby dzisiaj miał płacić za swoją PC.(bo przy cenach z tamtego okresu kiedy montował swoją PC to na pewno było nieopłacalne!) To klient typu - zgłębić temat, zamontować, zapłacić, zapomnieć - i cieszyć się z wygody. On ma wiedzę z okresu w którym montował swoją PC i zupełnie nie interesuje się tematem teraz jak ty i jeszcze kilka osób. Nie pytałem, ale na 99,9% nie ma nawet podlicznika.
Jak mu mówiłem, że są PC p-w działające do -20C to nie mógł uwierzyć :)

Pyxis
04-12-2014, 10:22
może i tak - pod warunkiem żeby dzisiaj miał płacić za swoją PC.(bo przy cenach z tamtego okresu kiedy montował swoją PC to na pewno było nieopłacalne!) To klient typu - zgłębić temat, zamontować, zapłacić, zapomnieć - i cieszyć się z wygody. On ma wiedzę z okresu w którym montował swoją PC i zupełnie nie interesuje się tematem teraz jak ty i jeszcze kilka osób. Nie pytałem, ale na 99,9% nie ma nawet podlicznika.
Jak mu mówiłem, że są PC p-w działające do -20C to nie mógł uwierzyć :)

Wiesz, sytuacja na rynku jest dynamiczna, wiec ja nie widze powodu kultywowania "tradycji" doboru pompy niedowymiarowanej. Przeciez to moze kazdy sobie policzyc i z rachunkow wyjdzie, czy to operacja oplacalna. Za ja przewymiarowana PCi doplacilem 2 tys zl. To byly grosze i policzylem, ze bardzo szybko sie to zwroci. Jak ktos ma doplacic 6 tys, to sam musi policzyc, czy mu sie to bedzie kalkulowalo. Zadna magia.

lukasza
04-12-2014, 10:46
To moze jak te pare stowek na rok (co stanowi pewnie bliso 40% kosztow CO) jest taki niewazne i nie sie co spinac na tania taryfe, to jednak kable pchac w wylewke? Wtedy naprawde duzo sie zaoszczedzi i co niektorzy robili tu wyliczenia, ze przez 15 lat maja CO za darmo (wystarczy tylko cene PCi wziac z kosmosu). :)

Fajnie sie takie rady daje komus, ale u siebie chce sie miec porzadzna PCi ktora tanio ogrzeje dom.

u Ciebie a już gdybyś miał PC powietrzna to faktycznie parę ładnych stówek,
w cieplejszym domu, bardziej "na czasie" to już jest koszt bliżej 200 zł lub 35litrów benzyny, u mnie pół baku.

I chyba dobrze widzisz różnicę grzać o 200-300 drożej z nieprzewymiarowaną PC niż grzać kablami drożej o jakieś 2,5 razy - czyli 2250 zł (dając nawet COP 2,5 czyli zamiast 1500 zł wydajesz 3750 zł, różnica 2250 zł). Także nie wiem po co ten wkręt z kablami. Chyba, że jesteś fanem - o co Cie nie podejrzewam - budowy domu pasywnego ($$$) aby kablami grzać w cenie PC za kilkanaście tysięcy jak wystarczy komuś np taki 1 fazowy Panasonic z małą budą.

A jakbyś mnie pytał, to ja wyjście w PC dużego nie miałem. Tcap 1f kosztował raptem z 1200 zł drożej od serii F (?) 3 fazy. Te mniejsze do mnie były: A. lekko za małe. B. tańsze i mniej dofinansowane co oznaczało, ze u mnie droższa PC była niewiele droższa. C. Mam ścienne i grzanie w drogiej taryfie i tak mi podłogi nie ogrzeje więc "pasę" PC ile się da w drogiej.

Arturo72
04-12-2014, 10:54
Na ogrzewanie zuzylem w zeszłym roku 1900kWh co dawało w taryfie G11 przy 0,57zl/kWh 1083zl.

Pyxis
04-12-2014, 10:57
lukasza: Chcialem pokazac, zeby nie popadac ze skrajnosci w skrajnosc. Co innego chciec dla komfortu grzac w drogiej taryfie, a co innego pedzic pompe w niej z musu i podpierac sie grzalkami w mrozy. Takiej opcji bym u siebie po prostu nie chcial.

Arturo72: Ty masz jednak stosunkowo maly domek i CWU tez grzales w drogim pradzie. :)

04-12-2014, 16:19
To może i ja - kiedy kupowałem tę pompę uległem namowom instalatora - firmy która dostarczyłą i zamontowała mi pompę - to oni namawiali mnie na tansza pompę a nie na droższą i to mnie przekonało. Dziś wcale nie uważam, ze jest ona niedowymiarowana - była dobierana na konkretne OZC które też zostało wyliczone a następnie pod nie zaprojektowana odpowiednio podłogówka. Celowo zwracam tu uwagę na słowo odpowiednio - tzn - jeśli mam wyliczenia od Asolta Że np pokój potrzebuje 800W ciepła i pompa jest tak dobrana aby dostarczyć to ciepło to nie sądzicie, że przewymiarowanie nie jest dobre? Jeśli potrzebuje 5kW na ogrzanie chaty a np TCap da mi przy -15 9kW to gdzie się podzieje nadwyżka tej mocy, skoro grzejnik - w tym wypadku instalacja podłogowa jest tak dobrana aby oddać w ciągu godziny 5kW?

Pyxis
04-12-2014, 16:22
Jeśli potrzebuje 5kW na ogrzanie chaty a np TCap da mi przy -15 9kW to gdzie się podzieje nadwyżka tej mocy, skoro grzejnik - w tym wypadku instalacja podłogowa jest tak dobrana aby oddać w ciągu godziny 5kW?

Pompa po prostu bedzie pracowala krocej lib/i na nizszej modulacji. Chata Ci nie wybuchnie, bez obaw.

l_ukasz
04-12-2014, 16:40
Panas jeśli jest za duży ma jeszcze jedną "wadę" do grzania w taryfach. Na zabezpieczenie przez zbyt częstym taktowaniem jeśli osiągnie zadaną temperaturę wyłącza sprężarkę i chodzi obiegówka. Załącza się ponownie za jakoś godzinę. u mnie to wyglądało załączał sie 13 grzał wodę 30min przechodził na CO po 30 min sie wyłączał i nie załączył się już do końca taniej. Nie za bardzo czaję tego algorytmu. Musiałem u siebie podnieść krzywą aby się nie wyłączał za szybko. Inwerter nie jest w stanie poradzić sobie z nadwyżką mocy. Problem występuje przy temperaturach powyżej 5 stopni.
santosz przy twoim zapotrzebowaniu to z t-cap em to miałbyś niezłe kino.

Pyxis
04-12-2014, 16:44
Pozwol mu podniesc temperature zasilania, albo zrob odpowiedznio gesta podlogowke i pompa powinna sobie poradzic. Jak czlowiek za caly Swiat ma cyferki z projektu, to potem sa takie szopki z pompami.

04-12-2014, 16:52
Masz rację - najlepiej rozstaw co 10cm albo nie - dajmy najlepiej co 5cm i weżmy zamiast pompy 9tki np 12ke - wtedy na pewno mocy nam nie zabraknie.....;)

Pyxis
04-12-2014, 16:53
Ja bym sie tak na Twoim miejscu nie smial, bo poki co to Ty masz porblem a nie ja. ;)

04-12-2014, 17:11
Problemu nie ma - pompa pracuje dłużej i tyle - nie chce zaczynać ale w Twoją stopkę nie chce mi się wierzyć przy tak marnej izolacji wełną, sporej kubaturze i metrażu grzanych podłóg - takie koszty - hmmm ....szacun. uuu, dopiero dojrzałem - wentylacja grawitacyjna...prawdziwy szczęściarz z Ciebie Pyxis - mówie o kosztach - dla mnie to nieosiągalne

Pyxis
04-12-2014, 17:21
Moze nieswiadomie, ale jednak obrazasz mnie zarzucajac mi klamstwo. Niby po co mial bym klamac? CZy kiedykolwiek zlapales mnie na jkims klamstwie?
Zwroc uwage, ze to sa koszt tylko CO (bez CWU). Jak przesledzisz watek z kosztami ogrzewania PCi, to wcale nie wypadam jakaos rewelacyjnie od katem zuzycia. Wynik finansowy "robi" mozliwosc puszczenia pompy na CO tylko w tanim pradzie.

JTKirk
04-12-2014, 17:44
Problemu nie ma - pompa pracuje dłużej i tyle - nie chce zaczynać ale w Twoją stopkę nie chce mi się wierzyć przy tak marnej izolacji wełną, sporej kubaturze i metrażu grzanych podłóg - takie koszty - hmmm ....szacun. uuu, dopiero dojrzałem - wentylacja grawitacyjna...prawdziwy szczęściarz z Ciebie Pyxis - mówie o kosztach - dla mnie to nieosiągalne

im głębiej w lat, tym więcej drzew :bye:
230m grzanych podłóg lepiej wygląda niż np. 175m pow. użytkowej. Lepiej też podać same zużycie na CO - mimo że prawie wszyscy podawają za CO+CWU
czasami wystarczy kilka drobnych niedopowiedzeń i aż się chce powiedzieć: WOW :P
do tego ciepły region - II strefa klimatyczna.

można by jeszcze dorzucić że Pyxis nigdy nie pokazał faktury - boi się tego jak diabeł święconej wody :P - a może się okazać - chociaż go o to nie posądzam - że grzeje prądem, a PC tylko "dogrzewa" - serwerownia, kilka komputerów liczących np bitcoiny (znam takie przypadki) i już...
nie wszystko złoto co się świeci :P

Pyxis
04-12-2014, 18:30
Serwerownia to osobne pomieszczenie oddalone od domu o 2km. Nawet firmy mi nie grzeje. Co Ty bredzisz? :)

Jak Ci tak bardzo interesuje moje zuzycie z CWU to masz je np tutaj:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?209006-Pompa-ciepla-ile-kosztuje-grzanie-CO-i-CWU&p=6666262&viewfull=1#post6666262
To ze wszyscy "podawaja" sumaryczne to chyba nie moj problem? Jesli rozmawiamy o CO, to ja podaje CO, bo CWU to jest indywidualna sprawa i niezalezna od domu.

04-12-2014, 20:19
Nie chciałem nikogo obrażać ale jak porównuję do własnego domu i te parametry - koszty i kW to przyznaję ponownie, że wyglada to niesamowicie - i zaczynam się zastanawiać jak, dlaczego tak nie ma u mnie, jak to zrobić i co poprawić - dlatego piszę że jest to nieosiagalne i nie pisz proszę że to powietrzna a Twoja gruntowa. Dla mnie te dane są tak .....fantastyczne, że aż nierealne

Zwłaszcza jak porównuję np dom mar1173 i jego koszty za poprzedni sezon przy pompie 9kW i trochę lepiej ocieplonym domu - skad ta trzykrotna różnica?

04-12-2014, 20:19
A w ogóle jutro mam termowizję - zobaczę co mi nie gra:)

mar1173
04-12-2014, 20:58
Nie wiem o jakiej 3krotności mówisz. Z tego co widzę po CWU u ciebie nie powinno być źle zwłaszcza że to pierwszy sezon i chałupa musi trochę przyjąć ciepła i bez paniki. Jak chcesz mieć szybko ciepło w domu to olej tą krzywą i ustaw ją odpowiednio wysoką a i tak podłogówka nie pozwoli by na zasilaniu było 35 st nie wcześniej niż po kilku godzinach i dodatkowo sterownik wewnętrzny i będzie git. Jak w jakimś pomieszczeniu jest za zimno to idź na strych i dłuż trochę wełny, a jak dalej zimno to na wiosnę zdejmuj podbitkę i popraw murłatę. Na termowizje to lepiej jak by było z -10. Mogę cię tylko pocieszyć że w 2014 nie będzie więcej niż 1200zł a jeszcze garaż nie odizolowany od mieszkań i murłata w jednym pomieszczeniu i jak to poprawie to w 2015 r będzie poniżej 1000zł przy normalnej zimie.

Pyxis
04-12-2014, 21:53
santosz: No wlasnie, gdzie ta trzykrotnosc? Kolega mar zuzyl w na CO w 2013 jak widac w stopce 2831kWh. Porownaj to z moim zuzyciem. Wg mnie jest poroporcjonalnie wyzsze, bo i rejon kraju podobny mamy.
Powiedz czy mar to tez klamca? Czy moze cos z Twoim wnioskowaniem jest nie teges.

asolt
04-12-2014, 22:31
Pozwol mu podniesc temperature zasilania, albo zrob odpowiedznio gesta podlogowke i pompa powinna sobie poradzic. Jak czlowiek za caly Swiat ma cyferki z projektu, to potem sa takie szopki z pompami.

Nie projektowałem nikomu podłogoówki z rozstawem 5 cm, gdyż uwazam to za bezsens. Zmiejszenie rozstawu z 10 do 5 cm daje nam wzrost mocy grzejnika podłogowego zaledwie 20%. Kol. Santosz ma 5 pomieszczen z rozstawem 10 cm, pozostałe z rozstawem 15 lub 20 cm za wyjątkiem garazu tam jest 50 cm.
Wyjasnij jezeli mozesz co to znaczy odpowiednio gęsta podłogówka w pomieszczeniach z rozstawem 10 cm. Czy rozstaw 5 lub 7,5 cm jest juz odpowiednio gęsty czy tez jeszcze nie? Zmiana rozstawu na 7,5 to wzrost mocy o 10% na 5 cm to 20%. O trudnosciach czysto technicznych ułozenia rury z tak małym rozstawem nie nie wspomnę.

Pyxis
04-12-2014, 22:46
Ja nic nie pisalem o rozstawie 5 cm. Chyba cos nie doczytales.
Jak sie bal, ze pompa bedzie miala za duza moc do jego domu, to mogl zrobic co 10cm wszedzie. I tak by sobie wyregulowal przeplywem.

asolt
04-12-2014, 23:11
Ja nic nie pisalem o rozstawie 5 cm. Chyba cos nie doczytales.
Jak sie bal, ze pompa bedzie miala za duza moc do jego domu, to mogl zrobic co 10cm wszedzie. I tak by sobie wyregulowal przeplywem.

Co ma dac rozstaw 10 cm wszedzie? Niektóre pomieszczenia maja bardzo małe straty i nie ma zadnego sensu aby w nich był rozstaw 10 cm skoro i tak przepływy trzeba bedzie tłumic. Temperaturę zasilania determinują pomieszczenia o najwiekszych stratach na m2. Jezeli dla nich jest liczona dla 10 cm ta temperatura to co dadzą rozstawy 10 w pozostałych pomieszczeniach? Dadzą :
a) zwiekszenie kosztu materiałów,
b) zwiekszenie kosztu robocizny
c) złudne uczucie zadowolenia ze sie zrobiło wszystko co mozliwe aby temperatura zasliania była jak najnizsza.
Było to juz wałkowane ale jak widze teoria jednakowego rozstawu we wszystkich pomieszczeniach ma sie mocno.

Pyxis
04-12-2014, 23:18
Te niedogrzane sypialnie dzieciakow u santosza, to te pomieszczenia z bardzo malymi stratami? Czy o jakis innych piszesz? ;)

Skoro majac projekt podlogowki i tak musi ja sobie wyregulowac, to co za ronica? Po prostu majac wszedzie co 10cm bedzie mial mozliwosc wiekszego zakresu tej regulacji. W dol sie nic nie zmieni, ale dojdzie mozliwosc regulacji w gore - przynajmniej w niektorych pomieszczeniach - jak to ujales ladnie.

zieli
05-12-2014, 00:57
A w ogóle jutro mam termowizję - zobaczę co mi nie gra:)
A że tak z ciekawości zapytam jaki koszt?

asolt
05-12-2014, 06:29
Te niedogrzane sypialnie dzieciakow u santosza, to te pomieszczenia z bardzo malymi stratami? Czy o jakis innych piszesz? ;)

Skoro majac projekt podlogowki i tak musi ja sobie wyregulowac, to co za ronica? Po prostu majac wszedzie co 10cm bedzie mial mozliwosc wiekszego zakresu tej regulacji. W dol sie nic nie zmieni, ale dojdzie mozliwosc regulacji w gore - przynajmniej w niektorych pomieszczeniach - jak to ujales ladnie.

Pisze o stratach ogolnie, to konkretne pomieszczenie u santosza nie wiem z jakiego powodu jest niedogrzane, na pewno konieczna jest regulacja, ale mogą byc tez jakies mostki o których nie mam pojecia, o których moze nawet nie wiedziec inwestor. Zakładanie ze mostki zawsze wystąpią i z tego powodu przyjecie rozstawu 10 cm moim zdaniem jest jest bezzasadne, ale któz bodgatemu zabroni. W ten sposób trzeba by wszystko projektowac z nadmiarem bo zawsze moze cos sp....ne.

Pyxis
05-12-2014, 08:46
Koszt dolozenia tej dodatkowej rury raczej nie bedzie wyzszy od kosztow projektu podlogowki, wiec nie ma cplakac, ze to biednego inwestora zrujnuje. Na samym potencjalnym obnizenu Tz na pompie beda coroczne oszczednosci pracujace na ta szalona "inwestycje" w rurki. Nie popadajmy w paranoje oszczedzania na wszystkim i wszedzie.

Pyxis
05-12-2014, 09:35
za wyjątkiem garazu tam jest 50 cm.


Jeszcze dopytam, bo nie wierze. Santosz zafundowal sobie w garazu podlogowke? :)

pitersson
05-12-2014, 09:40
Jeszcze dopytam, bo nie wierze. Santosz zafundowal sobie w garazu podlogowke? :)

A co niedobrego znow jest z podlogowka w garazu ? Tez sobie ,,zafundowalem'' i sobie chwale.

Jacekss
05-12-2014, 09:44
no też mam podobnie, garaż w bryle budynku, wyszło że lepiej go ogrzewać żeby za bardzo nie wyziębiał sąsiednich pomieszczeń
rozstawy rurek podobne jak kolega, 40-50cm... ta pętla ma tylko dogrzać garaż

asolt
05-12-2014, 09:46
Jeszcze dopytam, bo nie wierze. Santosz zafundowal sobie w garazu podlogowke? :)

A to jest jakis zakaz instalacji podłogówki w garazu?, przeciez to duzo tansze od przwymiarowanego grzejnika i nie zajmuje miejsca. Dosc czesto projektuje i instaluje podłogówki w garazu. Jezeli ktos chce miec garaz ogrzewany to podłogówka w nim jest bardzo dobrym rozwiązaniem.

Pyxis
05-12-2014, 09:54
Pitesrson pewnie biega na boso do garazu, to sobie chwali. ;)

Ogrzewac mozna roznie, tylko dlaczego akurat podloga na ktorej w zimie lezy snieg i podloga najczesciej jest mokra. Przeciez wiekszosc energii tam dostarczonej przez podloge najpierw pojdzie na przemiane fazowa a poniej na odparowanie wody. Dopiero jak sie uda po 2 dniach podloge wysuszyc, to zaczyna sie grzanie powietrza w garazu. Uzywajac codziennie samochodzu gdy na dworze jest snieg podloga bedzie caly czas mokra, bo do kratki nie robi sie 10% spadku.
Zrobienie petli w okolicy bramy to tez ryzyko, bo jak trafi sie jakas ekstremalna zima i przerwa w czasie pracy urzadzenia grzewczego, to klopot gotowy.

Asolt "biadoli" nad kosztami rurki na dom, a w garaz inwestor ja "wepchal" i jakos bladej rozpaczy nie widze.


BTW: Ile stopni macie zima w nieogrzwanym garazu w bryle domu? Bo u mnie nigdy nie spada ponizej 10*C nawet w wielkie dolnoslaskie mrozy, gdy w nocy jest -15*C. Grzeje go sciana od strony domu.

asolt
05-12-2014, 10:04
Koszt dolozenia tej dodatkowej rury raczej nie bedzie wyzszy od kosztow projektu podlogowki, wiec nie ma cplakac, ze to biednego inwestora zrujnuje. Na samym potencjalnym obnizenu Tz na pompie beda coroczne oszczednosci pracujace na ta szalona "inwestycje" w rurki. Nie popadajmy w paranoje oszczedzania na wszystkim i wszedzie.

Warto podac obliczenia do takiego stwierdzenia bo 100 mb rury to jest juz ok 250 zł nie licząc wiekszych rozdzielaczy otulin wiekszych szafek, klipsów oraz robocizny. W przypadku santosza byłoby to ponad 300 mb rury wiecej ,czyli sam koszt rury przewyzsza koszt projektu prawie 100% a gdzie pozostałe składniki i robociznę. Dodanie tych rur nie spowoduje obnizenia Tz ani o 0,1 oC takze twierdzenia o oszczednosciach z tego tytulu na pompie mozna miedzy bajki włozyc. Jezeli jest inaczej udowodnij to na obliczeniach, dla ułatwienia przesle straty poszczególnych pomieszczen domu santosza. Mysle ze nie bedzie miał nic przeciwko temu.

asolt
05-12-2014, 10:12
Pitesrson pewnie biega na boso do garazu, to sobie chwali. ;)

Ogrzewac mozna roznie, tylko dlaczego akurat podloga na ktorej w zimie lezy snieg i podloga najczesciej jest mokra. Przeciez wiekszosc energii tam dostarczonej przez podloge najpierw pojdzie na przemiane fazowa a poniej na odparowanie wody. Dopiero jak sie uda po 2 dniach podloge wysuszyc, to zaczyna sie grzanie powietrza w garazu. Uzywajac codziennie samochodzu gdy na dworze jest snieg podloga bedzie caly czas mokra, bo do kratki nie robi sie 10% spadku.
Zrobienie petli w okolicy bramy to tez ryzyko, bo jak trafi sie jakas ekstremalna zima i przerwa w czasie pracy urzadzenia grzewczego, to klopot gotowy.

Asolt "biadoli" nad kosztami rurki na dom, a w garaz inwestor ja "wepchal" i jakos bladej rozpaczy nie widze.


BTW: Ile stopni macie zima w nieogrzwanym garazu w bryle domu? Bo u mnie nigdy nie spada ponizej 10*C nawet w wielkie dolnoslaskie mrozy, gdy w nocy jest -15*C. Grzeje go sciana od strony domu.

To suszenie posadzki w garazu z podłogówką znasz z autopsji?, akurat uzytkownicy takiego ogrzewania z którymi rozmawiałem mówią co innego. Ale Ty wiesz lepiej (najlepiej) chociaz tego nie masz.

Pyxis
05-12-2014, 10:16
Ja nie zajmuje sie obiczeniami podlogowki. To Twoja dzialka. Problemem jest tylko fakt, ze obliczenia sobie, a zycie sobie. Zreszta kazdy rozsadny czlowiek spodziewa sie takiego wyniku tej konfrontacji. A napewno taki, ktory mial juz do czynienia z ekipami budowlancow. :)

Wavina kupowalem po niecale 2 zl/mb. Ty liczysz juz 2,5 zl. Zreszta jak bys nie liczyl, to calosc "inwestycji" w dodatkowe orurowanie urosnie do kwoty ~1000 zl. Zaiste szalone pieniadze.

Jesli nie spadnie Tz, to przynajmniej pompa bedzie mogla pracowac z wieksza moca na tej samej Tz. Santosz sie bal przewymiarowywac pompy, bo bylyby "szopki".

Pyxis
05-12-2014, 10:16
To suszenie posadzki w garazu z podłogówką znasz z autopsji?, akurat uzytkownicy takiego ogrzewania z którymi rozmawiałem mówią co innego. Ale Ty wiesz lepiej (najlepiej) chociaz tego nie masz.

A co mowia? Ze snieg im sie nie topi na posadzce i woda z niej nie paruje?

stefan_ems
05-12-2014, 10:36
A co mowia? Ze snieg im sie nie topi na posadzce i woda z niej nie paruje?

Paruje. Ma się wrażenie, ze woda nawet szybciej paruje niż ten śnieg się topi :-)
I to chyba jest na plus. W garażu w końcu robi się sucho i przyjemnie.
Najwięcej śniegu spada (zsuwa się) z nadkoli i tylnej części auta, ale nie jest tego tyle, żeby zrobił się z garażu basen.
Niewielka część "grzejnika" jest mokra. Reszta ogrzewa powietrze.
Co do ryzyka i ekstremalnej zimy to sam sobie odpowiedziałeś pisząc o ścianach. Ale pewnie da się to załatwić zostawiając na dłużej otwarta bramę.
To z obserwacji u sąsiada. Ja dopiera będę miał podłogówkę w garażu.
Pzdr.

asolt
05-12-2014, 10:40
A co mowia? Ze snieg im sie nie topi na posadzce i woda z niej nie paruje?

Ano mówią to, ze podłoga wcale nie jest cały czas mokra i nie wysych az dwa dni. Miałem okazje widziec kilka takich garazy z podłogówka w zimie i na ogół posadzka była sucha.

asolt
05-12-2014, 10:47
Wavina kupowalem po niecale 2 zl/mb. Ty liczysz juz 2,5 zl. Zreszta jak bys nie liczyl, to calosc "inwestycji" w dodatkowe orurowanie urosnie do kwoty ~1000 zl. Zaiste szalone pieniadze.



Te 2.5 wziałem z allegro i jest to cena brutto, są tez ceny i nizsze ale te 10 gr nie stanowi róznicy. Ponizej 2,34/m wavina nie znalazłem na allegro. Nawet jakby liczył z 8% Vatem nie ma szans abyś teraz (nie 2-3 lata temu ) kupił ponizej 2 zł. Tak, to dodatkowe orurowanie moze byc wieksze o 1000 zł na materiale, robocizny , nie wliczam robocizny a pasowałoby, projekt jest duzo duzo tanszy, skąd wiec twierdzenie o takich samych kosztach?, ot tak aby cos napisac, a ze bez pokrycia to nie wazne.

asolt
05-12-2014, 10:50
Jesli nie spadnie Tz, to przynajmniej pompa bedzie mogla pracowac z wieksza moca na tej samej Tz.

Uzasadnij ze tak by było

pitersson
05-12-2014, 10:52
Pitesrson pewnie biega na boso do garazu, to sobie chwali. ;)

Ogrzewac mozna roznie, tylko dlaczego akurat podloga na ktorej w zimie lezy snieg i podloga najczesciej jest mokra. Przeciez wiekszosc energii tam dostarczonej przez podloge najpierw pojdzie na przemiane fazowa a poniej na odparowanie wody. Dopiero jak sie uda po 2 dniach podloge wysuszyc, to zaczyna sie grzanie powietrza w garazu. Uzywajac codziennie samochodzu gdy na dworze jest snieg podloga bedzie caly czas mokra, bo do kratki nie robi sie 10% spadku.
Zrobienie petli w okolicy bramy to tez ryzyko, bo jak trafi sie jakas ekstremalna zima i przerwa w czasie pracy urzadzenia grzewczego, to klopot gotowy.

Asolt "biadoli" nad kosztami rurki na dom, a w garaz inwestor ja "wepchal" i jakos bladej rozpaczy nie widze.


BTW: Ile stopni macie zima w nieogrzwanym garazu w bryle domu? Bo u mnie nigdy nie spada ponizej 10*C nawet w wielkie dolnoslaskie mrozy, gdy w nocy jest -15*C. Grzeje go sciana od strony domu.

Pyxis masz racje czasem i do garazu,, wdepne na bosaka '' - bo jest tam czysto ,bo jest tam cieplo :) Spadek mam do srodka, kopertowy i snieg z auta (kilka dni w roku) nie zalega i ladnie splywa po tej energochlonnej ,,przemianie" do kratki i jakos nie wchladza garazu. Ostatni obieg przy bramie oddalony jest od niej o 1,5 m. takze spoko twoja rozczochrana;) Nie musze garazu ogrzewac pomieszczeniem sasiednim tak jak ty to masz, moim zdaniem spartolone, ja takowa scianke odizolowalem. Naprawde mozna bylo to tak zrobic i nie wieszac grzejnika (skreconego na amen) i byc zadowolonym;)

Pyxis
05-12-2014, 10:53
Uzasadnij ze tak by było

Wieksza powierzchnia wymiany na stykku wylewka-rura pozwala na przekazanie tej samej energii przy nizszej tempraturze rury, albo wiekszej ilosci energii przy zachowaniu stalej temp. zasilania. Zgoda?

Pyxis
05-12-2014, 10:55
Pyxis masz racje czasem i do garazu,, wdepne na bosaka '' - bo jest tam czysto ,bo jest tam cieplo :) Spadek mam do srodka, kopertowy i snieg z auta (kilka dni w roku) nie zalega i ladnie splywa po tej energochlonnej ,,przemianie" do kratki i jakos nie wchladza garazu. Ostatni obieg przy bramie oddalony jest od niej o 1,5 m. takze spoko twoja rozczochrana;) Nie musze garazu ogrzewac pomieszczeniem sasiednim tak jak ty to masz, moim zdaniem spartolone, ja takowa scianke odizolowalem. Naprawde mozna bylo to tak zrobic i nie wieszac grzejnika (skreconego na amen) i byc zadowolonym;)

Jaki masz spadek do kratki, ze nierizpuszczony snieg do niej zlatuje? 45*? :)

Tydzialasz "racjonalnie" izolujac sciane dom-garaz i grzejac garaz. Takie troche schizofreniczne podejscie, ale nie rozni sie to od mojego. Efekt jest ten sam.

asolt
05-12-2014, 11:15
Wieksza powierzchnia wymiany na stykku wylewka-rura pozwala na przekazanie tej samej energii przy nizszej tempraturze rury, albo wiekszej ilosci energii przy zachowaniu stalej temp. zasilania. Zgoda?

Temperatura zasilania jest determinowana przez straty pomieszczen maksymalne na m2 i przez 10 cm rozstaw, w pomieszczeniach o których mowa straty są znacznie nizsze, zasilenie całosci nizsza temp skutkuje niedfogrzaniem tych pomieszczen o najwiekszych stratach. Cóz z tego ze pomieszczenia w których jest nadmiarowy rozstaw będą dogrzane, trzeba rozpatrywac cały dom a nie tylko jego czesc. Z kolei jezeli nie zmieniamy Tz to co nam daje nadmiarowosc w rozstawie? mozliwosc uzyskania wiekszej mocy która z kolei nie jest nam potrzebna. I wracamy do początku. Nadmiarowosc rur w pomieszczeniach które mają małe straty nie spowoduje zadnej oszczednosci w pracy pompy a mozliwosc zastosowania wiekszej mocy pompy i przekazania wiekszej ilosci energii wiazałaby sie z przegrzaniem tych pomieszczen.
Czekam zatem na kogos kto na papierze (obliczeniowo) udowodni korzysci z nadmiarowych rozstawów tak gdzie to jest niekonieczne. Podstawowe dane udostepnie.
Wg mnie cała ta dyskusja sprowadza sie do negacji sporzadzenia projektu podłgówki (po czesci ozc równiez) i zastąpienie ich przejeciem jednakowego rozstawu 10 cm. Zero liczenia i myslenia, troche wiecej regulacji. To tez metoda, kazdy wybiera co mu pasuje.

rwojtek
05-12-2014, 11:20
Wniosek mi się nasuwa tylko taki, że aby móc zjechać z temp zasilania podłogówki muszę przewymiarować wszędzie o tyle samo. Czyli zamiast rozstawu 20 dać 15, zamiast 15 dać 10, przykładowo.

Pyxis
05-12-2014, 11:26
Ano mówią to, ze podłoga wcale nie jest cały czas mokra i nie wysych az dwa dni. Miałem okazje widziec kilka takich garazy z podłogówka w zimie i na ogół posadzka była sucha.

A woda sie roztopila i odparowala biorac energie skad? :)

asolt
05-12-2014, 11:27
Wniosek mi się nasuwa tylko taki, że aby móc zjechać z temp zasilania podłogówki muszę przewymiarować wszędzie o tyle samo. Czyli zamiast rozstawu 20 dać 15, zamiast 15 dać 10, przykładowo.

Własnie tak chociaz w uproszczeniu, problemem jest rozstaw 10 cm ponizej którego mogą byc problemy techniczne ułozenia jak i zwiekszone opory hydrauliczne (mniejszy promien zagiecia rury) Jezeli juz chcemy tak hardcorowo obnizyc tą temp to musimy zaczac od łazienki i tam zastosowac ogrzewanie scienne. Czasem i to nie pomaga bo mamy parkiet lity 2 cm i duze przeszklenia. Gdzie i od czego zacząc w okreslaniu tej temp pokaza obliczenia. Na oko to tylko te 10 cm

asolt
05-12-2014, 11:29
A woda sie roztopila i odparowala biorac energie skad? :)

Inwestor wie i ma swiadomosc ze energia nie bierze sie znikąd, skoro sie zdecydował i wie ze to tez kosztuje i nie jest to problem. Problem byłby wtedy gdyby mu wytłumaczono ze ma nic lub niewiele kosztowac.

Pyxis
05-12-2014, 11:35
Wg mnie cała ta dyskusja sprowadza sie do negacji sporzadzenia projektu podłgówki (po czesci ozc równiez) i zastąpienie ich przejeciem jednakowego rozstawu 10 cm. Zero liczenia i myslenia, troche wiecej regulacji. To tez metoda, kazdy wybiera co mu pasuje.

Zawsze traktujesz to jako atak na Twoje "firme". Nie jestes tutaj obiektywny, bo byc nie mozesz.

nie wyobrazam sobie za bardzo w miare typowego domku jednorodzinnego, gdzie zapotrzebowanie pomiedzy pomieszczeniami roni sie o "dziesci" procent. A co do regulacji podlogowki, to czy masz projekt czy go nie masz, to i tak regulowac musisz. Tylko z projektem masz do dyspozycji mniejszy zakres tejze. :)

Pyxis
05-12-2014, 11:37
Inwestor wie i ma swiadomosc ze energia nie bierze sie znikąd, skoro sie zdecydował i wie ze to tez kosztuje i nie jest to problem. Problem byłby wtedy gdyby mu wytłumaczono ze ma nic lub niewiele kosztowac.

A no to inna sprawa, bo przez moment myslalem, ze moja argumentacja o zwiekszonym zapotrzebowaniu na energie przy takim systemie grzewczym garazu jest przez Ciebie negowana.
Jesli inwestor sie na to godzi, to wg zasady "jego cyrk, jego malpy", projektant nie ma tu za duzo do gadania. Projektuje i tyle.

Pyxis
05-12-2014, 11:38
Wniosek mi się nasuwa tylko taki, że aby móc zjechać z temp zasilania podłogówki muszę przewymiarować wszędzie o tyle samo. Czyli zamiast rozstawu 20 dać 15, zamiast 15 dać 10, przykładowo.

I to sie w sumie do tego sprowadza. Napisalem wczesniej, ze w typowym domku te ronice pomiedzy pomieszczeniami beda znikome.

asolt
05-12-2014, 11:41
Zawsze traktujesz to jako atak na Twoje "firme". Nie jestes tutaj obiektywny, bo byc nie mozesz.

nie wyobrazam sobie za bardzo w miare typowego domku jednorodzinnego, gdzie zapotrzebowanie pomiedzy pomieszczeniami roni sie o "dziesci" procent. A co do regulacji podlogowki, to czy masz projekt czy go nie masz, to i tak regulowac musisz. Tylko z projektem masz do dyspozycji mniejszy zakres tejze. :)

Moze i nie jestem obiektywny ale tez przedstawiam argumenty mające uzasadnienie. Jezeli bym mówił nieprawdę to masz masz zupełną rację. Ale ja nikogo nie oszukuję mówiąc ze bedzie tak czy tak co w rzeczywistosci jest niemozliwe. Trzeba oddzielic brak obiektywizmu od zwykłej nieuczciwosci.

pitersson
05-12-2014, 11:45
A woda sie roztopila i odparowala biorac energie skad? :)

Sam niedawno pisales ze nie ma co oszczedzac na wszystkim. Straty poniesione na roztopy sniegu w garazu o ktorych piszesz sa ,, schizofrenicznie wysokie :D "

asolt
05-12-2014, 11:45
A no to inna sprawa, bo przez moment myslalem, ze moja argumentacja o zwiekszonym zapotrzebowaniu na energie przy takim systemie grzewczym garazu jest przez Ciebie negowana.
Jesli inwestor sie na to godzi, to wg zasady "jego cyrk, jego malpy", projektant nie ma tu za duzo do gadania. Projektuje i tyle.

Przeliczam wariant z ogrzewaniem garazu do okreslonej temp, z brakiem ogrzewania garazu, przedstawiam inwestorowi a on podejmuje decyzję. Tak własnie byc powinno i nikt nie jest pozniej zaskoczony. Swoją drogą to komfort takie ogrzewanie, ale czy wszystko mozna przeliczyc na pieniadze?

rwojtek
05-12-2014, 11:50
No to chyba "pojechałem". Z Asolta projektu w łazienkach wyszły rozstawy 30 i 20cm plus niewielkie drabinki, a ja dałem w obu co 10cm i w jednej łazienkce sporo przewymiarowaną drabinkę, tak do suszenia :D

asolt
05-12-2014, 11:51
nie wyobrazam sobie za bardzo w miare typowego domku jednorodzinnego, gdzie zapotrzebowanie pomiedzy pomieszczeniami roni sie o "dziesci" procent. A)

Ja mam jednak wieksza wyobraznię, popartą obliczeniami, róznice mogą sie róznic nie kilkanascie czy kilkadziesiąt procent ale nawet i 100 do 200%. Dla przykładu pomieszczenie wewnątrz domu, oraz pomieszczenie narozne z duzymi przeszkleniami a czasem i 3 scianami zewnetrznymi.

Pyxis
05-12-2014, 11:51
Sam niedawno pisales ze nie ma co oszczedzac na wszystkim. Straty poniesione na roztopy sniegu w garazu o ktorych piszesz sa ,, schizofrenicznie wysokie :D "

No wiesz, poki co to sie nie bardzo mogles zgodzic ze mna, ze one wogole sa.
Co robisz z wlasna kasa nic mi do tego. Tylko nie trab tu innym, ze to jest jakos finsnsowo "umocowane". :)

Pyxis
05-12-2014, 11:53
No to chyba "pojechałem". Z Asolta projektu w łazienkach wyszły rozstawy 30 i 20cm plus niewielkie drabinki, a ja dałem w obu co 10cm i w jednej łazienkce sporo przewymiarowaną drabinkę, tak do suszenia :D

Bedzie tragedia. Zagotujecie sie. :D

asolt
05-12-2014, 11:54
No to chyba "pojechałem". Z Asolta projektu w łazienkach wyszły rozstawy 30 i 20cm plus niewielkie drabinki, a ja dałem w obu co 10cm i w jednej łazienkce sporo przewymiarowaną drabinkę, tak do suszenia :D

Lazienki w zaleznosci od usytowania w budynku i powierzchni mogą miec rózne straty, im wieksza łazienka tym wymagania co do rzstawu są mniejsze, gdy dodamy do tego grzejnik drabinkowy to moze sie okazac ze zmniejszenia Tz trzeba szukac w innych pomieszczeniach. Nie ma jednego schematu, co dom to inny przypadek.

rwojtek
05-12-2014, 11:54
Liczę, że "pomoże" mi to zejść z Tz. To taki mały tunning projektu Asolta, ale myślę że rozsądny :D

Pyxis
05-12-2014, 11:55
Ja mam jednak wieksza wyobraznię, popartą obliczeniami, róznice mogą sie róznic nie kilkanascie czy kilkadziesiąt procent ale nawet i 100 do 200%. Dla przykładu pomieszczenie wewnątrz domu, oraz pomieszczenie narozne z duzymi przeszkleniami a czasem i 3 scianami zewnetrznymi.

Ale takim "faneberiom" energetycznym daleko do typowego domku. Ludzie coraz bardziej zwracaja na to uwage, bo zdaja sobie sprawe, ze takie udziwnienia to dodatkowe koszta na CO.
W takich domach licz do bolu a jak mimo wszystko inwetor da wszedzie jednakowo gesto, to po prostu mocnie skreci te pomieszczenia wewnatrz domu. ic zlego sie nie stanie. :)

rwojtek
05-12-2014, 11:55
Lazienki w zaleznosci od usytowania w budynku i powierzchni mogą miec rózne straty, im wieksza łazienka tym wymagania co do rzstawu są mniejsze, gdy dodamy do tego grzejnik drabinkowy to moze sie okazac ze zmniejszenia Tz trzeba szukac w innych pomieszczeniach. Nie ma jednego schematu, co dom to inny przypadek.

Dlatego wszędzie zrobiłem to z jednym krokiem rozstawu do przodu, tylko łazienki na maksa.

Pyxis
05-12-2014, 11:56
Liczę, że "pomoże" mi to zejść z Tz. To taki mały tunning projektu Asolta, ale myślę że rozsądny :D

No to to sie roni od tego co ja pisze tylko tym, ze taki "tuning" robi sie dle calego domu dajac dodatkowe 200-300mb rury w podloge. :)

rwojtek
05-12-2014, 11:57
W jednym z pokoi (15,6mkw 1 pętla) był rozstaw 15cm, więc dałem 2 pętle co 10cm, aby nie robić za długich pętli. Pomieszczenie od północy.

rwojtek
05-12-2014, 11:58
No to to sie roni od tego co ja pisze tylko tym, ze taki "tuning" robi sie dle calego domu dajac dodatkowe 200-300mb rury w podloge. :)

Jak wcześniej pisałem zagęściłem wszędzie.

Pyxis
05-12-2014, 12:00
Jak wcześniej pisałem zagęściłem wszędzie.

Czyli ten projekt potraktowales mocno z przymrozeniem oka.

asolt
05-12-2014, 12:02
Jak wcześniej pisałem zagęściłem wszędzie.

Co prawda bez uzgodnienia ale niech będzie

rwojtek
05-12-2014, 12:07
No nie, ja chciałem tyylko dobrze. Wiedziałem, że jak zagęszczę to dojdzie do przegrzania pomieszczeń, ale też zdawałem sobie sprawę, że to jest sposób na zejście z Tz. Proszę mnie nie potępiać, więcej nie mam zamiaru robić podłogówki ...u Siebie :D
Myśle, że mogę na takiej posadzce spokojnie położyć na płytkach wykładzinę w sypialniach i nie powinienem nic stracić w stosunku do projektu pierwotnego.. :cool:

rwojtek
05-12-2014, 12:09
Aha, i projekt p. Andrzeja uważam za wykonany rzetelnie i zgodnie ze sztuką. To tak żeby się odrobinę podlizać za samowolę :rolleyes:

asolt
05-12-2014, 12:11
No nie, ja chciałem tyylko dobrze. Wiedziałem, że jak zagęszczę to dojdzie do przegrzania pomieszczeń, ale też zdawałem sobie sprawę, że to jest sposób na zejście z Tz. Proszę mnie nie potępiać, więcej nie mam zamiaru robić podłogówki ...u Siebie :D
Myśle, że mogę na takiej posadzce spokojnie położyć na płytkach wykładzinę w sypialniach i nie powinienem nic stracić w stosunku do projektu pierwotnego.. :cool:

No dobra , zartowałem, gdyby zmiana była w drugą stronę to mogłby byc problem.

rwojtek
05-12-2014, 12:12
Staram się logicznie myśleć.

Sturmer
05-12-2014, 12:13
Pojawili się w mojej okolicy instalatorzy pomp panasonica i jestem po rozmowie z jednym, bo wysłałem zapytanie ofertowe. Szykują ofertę i zadzwonili z pytaniem. Po rozmowie nie wiem czy nie dać sobie z nimi na wstrzymanie. Pompa SDC 1 i 3 fazowa to wg nich różni się tylko ceną i zasilaniem. Nawet nie wiedzą czy są 1 czy 2 wiatraki.. Obowiązkowo chcą montować pompę po stronie południowej - inna tylko na moje ryzyko bo wydajność spadnie o 20-30 procent a od północnej to już w ogóle herezja i samobójstwo. To właściwie strona świata ma znaczenie czy nie ma? Zobaczę jak wycenią, może jednak się opłaci...

rwojtek
05-12-2014, 12:14
To może lepiej od zachodu skąd najczęściej wieje. Wiatraki będą miały przynajmniej lżej ;)

l_ukasz
05-12-2014, 13:24
... Obowiązkowo chcą montować pompę po stronie południowej - inna tylko na moje ryzyko bo wydajność spadnie o 20-30 procent a od północnej to już w ogóle herezja i samobójstwo. To właściwie strona świata ma znaczenie czy nie ma? Zobaczę jak wycenią, może jednak się opłaci...

Ja mam od północy, bo tam mam garaż. Jak chcesz grzać w taryfach to nie ma to kompletnie znaczenia. Przy południu pompa w lecie jak się nagrzeje od słońca może ci się w ciągu dnia nie załączyć do chłodzenia czy cwu.

Sturmer
05-12-2014, 15:37
Ja mam od północy, bo tam mam garaż. Jak chcesz grzać w taryfach to nie ma to kompletnie znaczenia. Przy południu pompa w lecie jak się nagrzeje od słońca może ci się w ciągu dnia nie załączyć do chłodzenia czy cwu.

Ja też planuję od północy i nawet innej opcji już nie ma. Zapytałem się też o to przegrzanie jednostki zewnętrznej i braku załączenia to nie wiedział o czym mówię.
Dostałem już wstępną wycenę na SDC 3 fazową i odpada bo ponad 30 k wychodzi.
Jak na chwilę obecną, to mimo że najdalej, to najlepsza opcja z firmy ze Szczecina.

krzychu85
05-12-2014, 15:59
czy to firma na literę A?też szukam dobrej oferty odp na priv

plusfoto
05-12-2014, 16:02
Ja też planuję od północy i nawet innej opcji już nie ma. Zapytałem się też o to przegrzanie jednostki zewnętrznej i braku załączenia to nie wiedział o czym mówię.
Dostałem już wstępną wycenę na SDC 3 fazową i odpada bo ponad 30 k wychodzi.
Jak na chwilę obecną, to mimo że najdalej, to najlepsza opcja z firmy ze Szczecina.
Oj tam. Oni w tej cenie instalują dwie. Jedna od północy na lato a od południa na zimę;)

05-12-2014, 17:30
No to i ja wtrace swoje 3 grosze

Panie Pyxis - fakt - pomyliłem koszt całego prądu u mar1173 z kosztem CO - mea culpa. Nie mniej jednak muszę wtrącić swoje trzy grosze do tematu - według Pańskich rozważań projektowanie podłogówki jest zupełnie zbyteczne - bo rozstaw co 10 i ch.... i tak płaci inwestor....od 3 miesiecy pracuje w firmie budowlanej - o dziwo bardzo porządnej i dobrze wyposażonej której właściciel jest pedantem jeśli chodzi o jakość prac. Współpracuje też z hydraulikami - stała ekipą również wydawało mi się że porzadną - kiedy po raz pierwszy zobaczyłem ich pracę byłęm zdumiony - rurki ułożone idealnie, zakola - nie wiem jak je modelowali, pexy pięknie powyginane - wszystko jak z obrazka ale....pierwsze co zdziwila mnie podłogówka - co 10 i bez umiaru - słowem żadnego planu, projektu - nic. Nie jest to dla mnie fer bo naciągnięty zostal inwestor na koszty. Jak zobaczyłem ułożenie rur do odkurzacza centralnego - stwierdziłem że robią ładnie ale bez ładu i składu - tyle zakoli, kątów na przestrzeni 3m2 zrobili np 4 gniazda do odkurzacza - zamiast 1 na korytarzu zrobili w kazdym pokoju po jednym przy drzwiach - nie wiem jak to bedzie dzialac ale ssanie bedzie słabe a jednostka centralna droga bo musi być nieziemsko silna aby tyle powietrza ssać, a potem usłyszałem że przy rekuperacji (też montują) nie potrzeba wywiewu w wiatrołąpie....a na pytanie o ceny materiałów usłyszałem, że nie wiedzą bo to inwestor płąci.....zmierzam do tego, że ja liczyłem koszty przy budowie ale komfort też był dla mnie ważny i jak mi coś ktoś proponował to szukałem informacji Tu na forum i u innych znajomych inwestorów a potem podejmowałem decyję i decyzja odnośnie ogrzewania garażu byłą uzasadniona komfortem - dla wielu garaż jest tylko po to aby wstawic auto i koniec. A dla mnie jest również wartsztatem i miejscem gdzie majsterkuję wieczorami a to przy quadzie, a to przy aucie, rowerach, rowerach, nartach i Bóg wie czym jeszcze - stąd komfort cieplny jest własnie dla mnie a nie dla auta. Obecnie nawet przy -7 miałęm wyłączone ogrzewanie w garażu a mimo to temperaturę mam stałą 16 do 16,2 stopnia i jestem zadowolony.

Odnośnie termowizji - dziś był u mnie Pan z kamerką i okazało się że jedynymi mostkami są u mnie ramy okien, nieszczęsne okna dachowe a na kamerze jedynym obiektem który świecił jak żarówka byłą brama garażowa. Jestem mega zadowolony bo samodzielnie ułożyłem wełnę i mostków nie ma, styro też sam ukłądałem i jest ok, podobnie jak ościeża. Dobrze się spisałem. Ma mi obrobić zdjęcia i podesłąć na maila wiec jak już bede mial to sie pojawią w moim wątku. Koszt mnie wyniósł 0zł - Pan załatwiony po znajomości przez mojego szefa....

Ja jednak uznałem za zasadne zrobienie projektu podłogówki, nic nie zmieniałem bo jestem zdania że nie po to ktoś siedzial i liczyl a ja zapłaciłem abym ja to zmieniał......pozdrowienia dla Asolta.....

Pyxis
05-12-2014, 17:40
Panie Pyxis - fakt - pomyliłem koszt całego prądu u mar1173 z kosztem CO - mea culpa.

Czy to ma oznaczac Panie Satnosz, ze chyba nie jestem jednak klamca? :)



której właściciel jest pedantem

No sie nie schylaj za mocno ;)
MSPANC



stwierdziłem że robią ładnie ale bez ładu i składu

Nie wymagaj, zeby znali sie na wszystkim. Jak napisales sa na tyle "multidyscyplinarni", ze poloza kazda rurkr. Jedna lepiej, jedna gorzej.
Ja swoim wyrysowalem ktoredy maja pojsc rury. Kupilem gniazd, rur i kolan stosownie do planu i zrobili tak jak chcialem.



A dla mnie jest również wartsztatem i miejscem gdzie majsterkuję wieczorami a to przy quadzie, a to przy aucie, rowerach, rowerach, nartach i Bóg wie czym jeszcze - stąd komfort cieplny jest własnie dla mnie a nie dla auta

Ale nie napisalem, ze grzanie garazu jest zle. Napisalem tylko, ze podlogowka niekoniecznie jest najlepszym rozwazaniem.



Ja jednak uznałem za zasadne zrobienie projektu podłogówki, nic nie zmieniałem bo jestem zdania że nie po to ktoś siedzial i liczyl a ja zapłaciłem abym ja to zmieniał......pozdrowienia dla Asolta.....

Po prostu jestes twardy gosc. ;)

map78
05-12-2014, 18:56
A wracając do tematu powietrznych pomp ciepła;) wczoraj zabijając wolny popołudniowy czas postanowiłem "przebadać" defrosta:D Nagrałem drania i opisałem bardzo niefachowym językiem co się po kolei działo:) Efekt mojej pracy można obejrzeć pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=MjZ1OOmM9bQ Pozdrawiam

Vld
05-12-2014, 19:18
+ ciepło które drań zwędził z instalacji ;)

map78
05-12-2014, 19:36
+ ciepło które drań zwędził z instalacji ;)

Tak, ale tego policzyć nie umiem:D

Vld
05-12-2014, 19:51
Tak, ale tego policzyć nie umiem:D

Wiele się nie pomyślisz jak wyliczysz ile zużył by przez 5 min pracując z mocą 9 kW, lub to co zużył pomnożysz przez COP np 4.

05-12-2014, 19:52
Czy to ma oznaczac Panie Satnosz, ze chyba nie jestem jednak klamca? :)

Ależ nie - wcale tego nie wykluczam - nawet przeciwnie - po lekturze kilku poprzednich stron mam już jakiś ogląd na Pańską osobę Panie Pyxis - pozwolę sobie jednak tę opinię zachować dla siebie - bo to nie miejsce na przekomarzania ale raczej na wymianę poglądów i merytoryczne dysputy....

No sie nie schylaj za mocno ;)
MSPANC

Uwierz mi, nie muszę....

Nie wymagaj, zeby znali sie na wszystkim. Jak napisales sa na tyle "multidyscyplinarni", ze poloza kazda rurkr. Jedna lepiej, jedna gorzej.
Ja swoim wyrysowalem ktoredy maja pojsc rury. Kupilem gniazd, rur i kolan stosownie do planu i zrobili tak jak chcialem.

Nie każdy inwestor jest tak bystry jak Ty, są też tacy co bardzo mocno polegają na zdaniu wykonawcy a nawet tacy co polegają na takim zdaniu całkowicie A tak na marginesie - skoro wyrysowałeś, kupiłeś, pokazałeś - czyli wykonałeś wiekszość pracy - to za co zapłaciłeś?

Ale nie napisalem, ze grzanie garazu jest zle. Napisalem tylko, ze podlogowka niekoniecznie jest najlepszym rozwazaniem.

To tylko Twoje subiektywne, niczym nie zmącone zdanie a skoro tak myślisz to pozwól że nie bedę próbował Cię przekonywać

Po prostu jestes twardy gosc. ;)


Dziś o 20 załaczyłem pompę na całą dobę bez timera na krzywej 32/37 - zobaczę jutro po 20 ile wezmie kWh a jutro załacze razem z termostatem i bedzie jakis ogląd.

mkm silesia
06-12-2014, 00:07
Wiele się nie pomyślisz jak wyliczysz ile zużył by przez 5 min pracując z mocą 9 kW, lub to co zużył pomnożysz przez COP np 4.

Mylisz moc grzewczą z chłodniczą razy 3

Vld
06-12-2014, 06:57
Mylisz moc grzewczą z chłodniczą razy 3

Ty jak zwykle wiesz lepiej ;)
a może ja założyłem COP 5 dla grzewczej?
15-20C na parowniku, 30-40 na skraplaczu.

06-12-2014, 19:38
No i po 24h wynik to 27kW za 24godz na CO - mało dużo nie wiem sam ale w domu wszedzie 23 st. nawet w pomieszczeniach które wczesniej były niedogrzane. Stąd eksperyment leci dalej - do jutra z krzywą 29/34. Zobaczymy. Niestety nie wiem ile poszło w taniej taryfie a ile w drogiej - są może takie podliczniki które mogę monitorować w dwóch taryfach?

map jaki masz termostat?

plusfoto
06-12-2014, 20:06
Odbiegnę trochę od bieżących spraw.
Dziś przejrzałem zestawienie temperatur w stacji meteo w moim rejonie konkretnie Sulejów i jestem prawie w szoku. Wyszło że w ciągu roku jest przeciętnie 80 godzin z temp. poniżej -10, około 15 godzin z temp. poniżej -15 i około 3 poniżej -20. Zaznaczam mówię o godzinach nie dniach.

map78
07-12-2014, 11:08
No i po 24h wynik to 27kW za 24godz na CO - mało dużo nie wiem sam ale w domu wszedzie 23 st. nawet w pomieszczeniach które wczesniej były niedogrzane. Stąd eksperyment leci dalej - do jutra z krzywą 29/34. Zobaczymy. Niestety nie wiem ile poszło w taniej taryfie a ile w drogiej - są może takie podliczniki które mogę monitorować w dwóch taryfach?

map jaki masz termostat?

Są takie podliczniki:yes: np ORNO model: OR-WE-506
Ja mam termostat EUROSTER 2026RxTx bezprzewodowy

07-12-2014, 12:20
Co to znaczy że posiada moduł optymalizacji krzywej grzewczej?

Czy dla mnie wystarczyłby Auraton 2030 RTH?

map78
07-12-2014, 14:28
Co to znaczy że posiada moduł optymalizacji krzywej grzewczej?
To coś co trzeba natychmiast wyłączyć:D Taka quasi inteligencja;) Mogło by to się sprawdzać z kotłem gazowym, czy innym, ale z pompą sterowana w taryfach tylko przeszkadza.


Czy dla mnie wystarczyłby Auraton 2030 RTH?
Wystarczy najzwyklejszy termostat, który można zaprogramować tak aby w danych godzinach miał większą temp, a w innych mniejszą. Ten mój Euroster ma o tyle fajną cechę, że możesz mu zaprogramować różne temp dla "okienek" taniej taryfy. Np, żeby lepiej wykorzystać popołudniowe okienko fajnie jest dać na te dwie godziny temp podbicia wyższą, niż temp podbicia na noc. Niestety większość termostatów posiada możliwość zaprogramowania 2 temperatur + antyzamrożeniowa (czasem programowalna, czasem nie) A Euroster ma możliwość programowania 4 temp, przez co jest bardziej elastyczny.

Tomaszs131
07-12-2014, 14:57
map78 czy podlicznik Orno ma mozliwosc podlaczenia tylko jednego urzadzenia? Czy moze slyszales o innym, ktory ma taka mozliwosc?
Z gory dziekuje.

07-12-2014, 15:27
Ten ORNO OR-WE-506 jest trójfazowy a z jednofazowych ORNO są jakieś które liczą taryfę 1 i 2?

Czy Auraton 2030 RTH bedzie dla mnie odpowiedni?

lukasza
07-12-2014, 15:34
Np, żeby lepiej wykorzystać popołudniowe okienko fajnie jest dać na te dwie godziny temp podbicia wyższą, niż temp podbicia na noc.
temperatura podbicia w taniej taryfie na termostacie czy o 1*, czy o 2* czy o 6* to nic innego jak tylko pewność że termostat włączy PC. On/off. Tylko tyle. akże nie wiem jak termostat ma "lepiej" wykorzystywać tanią taryfę? On co najwyżej może zapewnić jej wykorzystanie ale nie lepiej.

Aby lepiej wykorzystać tanią taryfę to termostat musiał by modulować krzywą Tcap (chyba,m że twój to robi?) , normalnie tego nie robi. Jedynie ustawienie dodatkowo w Tcap na Timerze np; 13.00 - on - heat + 3 krzywa. 15.00 - on - heat - krzywa normalnie -da lepsze wykorzystanie taniej bo faktycznie nie tylko się włączy, ale pójdzie na nieco większej mocy. Bo praktycznie zanim się nagrzeje to zaraz się skończy grzanie. Poza tym przy podlogówce 2 h grzania nic praktycznie nie podniesie w domu, co najwyżej utrzyma temperaturę.
Czyli trzeba zgrać krzywą na Timerze i potem dograć do tego termostat. Lub na odwrót. Wtedy może być mowa o lepszym wykorzystaniu taniej taryfy.


Niestety większość termostatów posiada możliwość zaprogramowania 2 temperatur + antyzamrożeniowa (czasem programowalna, czasem nie) A Euroster ma możliwość programowania 4 temp, przez co jest bardziej elastyczny.

byle Euroster EQ7 czy Q7 = 9 nastaw na dzień. 240 zl. Myślałem, że będzie trudny w obsłudze bo ma 1 klawisz i pokrętło, ale się myliłem. Super termostat.

07-12-2014, 19:04
Mineła kolejna doba - pompa pracowała 24h z krzywą 29/34 - w domu ponad 23st wszedzie - zużyła 17kW na cała dobę - co prawda w dzien około 3st a w nocy 1 na plusie ale widać że grzanie całodobowe chyba ma sens

map78
07-12-2014, 19:33
temperatura podbicia w taniej taryfie na termostacie czy o 1*, czy o 2* czy o 6* to nic innego jak tylko pewność że termostat włączy PC. On/off. Tylko tyle. akże nie wiem jak termostat ma "lepiej" wykorzystywać tanią taryfę? On co najwyżej może zapewnić jej wykorzystanie ale nie lepiej.

Aby lepiej wykorzystać tanią taryfę to termostat musiał by modulować krzywą Tcap (chyba,m że twój to robi?) , normalnie tego nie robi. Jedynie ustawienie dodatkowo w Tcap na Timerze np; 13.00 - on - heat + 3 krzywa. 15.00 - on - heat - krzywa normalnie -da lepsze wykorzystanie taniej bo faktycznie nie tylko się włączy, ale pójdzie na nieco większej mocy. Bo praktycznie zanim się nagrzeje to zaraz się skończy grzanie. Poza tym przy podlogówce 2 h grzania nic praktycznie nie podniesie w domu, co najwyżej utrzyma temperaturę.
Czyli trzeba zgrać krzywą na Timerze i potem dograć do tego termostat. Lub na odwrót. Wtedy może być mowa o lepszym wykorzystaniu taniej taryfy.


Dokładnie tak jak piszesz, trzeba zgrać termostat z podbiciem na pompie - wykorzystując IH jest to bardzo proste. Ale rola termostatu również jest tu niebagatelna, przynajmniej w moim przypadku. Ja operuje na bardzo małej różnicy między temp podbicia i obniżenia i często zdarzało się, że jak słoneczko po południ przygrzało to termostat się nie załączał - a ja chciałem żeby się załączył - i właśnie ten problem można prosto wyeliminować wprowadzając wyższą temp dla godziny 1300.

map78
07-12-2014, 19:37
Mineła kolejna doba - pompa pracowała 24h z krzywą 29/34 - w domu ponad 23st wszedzie - zużyła 17kW na cała dobę - co prawda w dzien około 3st a w nocy 1 na plusie ale widać że grzanie całodobowe chyba ma sens

Santosz, oczywiście że komfort przy ogrzewaniu całodobowym będzie wyższy, a ilość zużytych kWh podobna, z tymże rozkład tania/droga będzie, nazwijmy to nieoptymalny, przez co rachunki będą wyższe. Musiałbyś policzyć o ile wyższe i wtedy podjąć decyzje, czy warto się po to pochylić, czy nie:)

07-12-2014, 22:05
Jesli ktoś zainteresowany to moje termowizje:

http://www.iv.pl/images/20706554619348125311.jpg (http://www.iv.pl/)

http://www.iv.pl/images/97396425935793458924.jpg (http://www.iv.pl/)

http://www.iv.pl/images/47837491356233260803.jpg (http://www.iv.pl/)

http://www.iv.pl/images/77796496665486147639.jpg (http://www.iv.pl/)

http://www.iv.pl/images/17648461173093539582.jpg (http://www.iv.pl/)

Chyba źle to nie wygląda - zwłaszcza że wszystko sam robiłem.....

Tomaszs131
07-12-2014, 22:12
Z tego co wiem to badanie termowizyjne powinno byc robione od wewnetrznej strony budynku. Nie bez znaczenia dla obiektywnego pomiaru sa warunki atmosferyczne.

07-12-2014, 22:35
A ja z tego co wiem to badanie termowizyjne robi się i w środku i na zewnątrz. Na zewnątrz aby sprawdzić szczelność izolacji przy ścianach dwuwarstwowych, ścian zewnetrznych i stolarki - to te główne założenia. Gość co to robił powiedział że nie ma potrzeby robić wewnatrz bo po badaniu zewnetrznym nie widać miejsc które trzeba są słabo zaizolowane oprócz okien, drzwi i nnych elementów jak wylot reku czy odpowietrzniki. Stan ocenił na bardzo dobry a ja sie nie kłóciłem bo badanie miałem za darmo dzięki swojemu szefowi. Mam jakie mam i jestem zadowolony

Tomaszs131
07-12-2014, 22:48
Najwazniejsze, ze izolacje masz wykonana poprawnie.

krzysztof5426
07-12-2014, 22:52
Stan ocenił na bardzo dobry a ja się nie kłóciłem bo badanie miałem za darmo dzięki swojemu szefowi. Mam jakie mam i jestem zadowolony
Masz bardzo przyzwoity wynik !

Slyder
08-12-2014, 10:17
czy na tych zdjęciach z termowizji jest wszystko ok? sasiedzi tez wszystkie domy idealne wyloty z komina idealne wyrzut z reku ze 100% odzyskiem ciepła ?? Nie weim nie znam się tylko dopytuje

Jacekss
08-12-2014, 10:38
Mam jakie mam i jestem zadowolony
jak wszystko okey to super, też planuje zrobić termowizję tylko jak się zimniej zrobi.. tak min -10C, czyli pewnie styczeń/luty 2015

Gremlinka
08-12-2014, 12:43
Santosz a ja się nie zgodzę.... Mieliśmy kamerę do samodzielnej zabawy i od środka widać więcej... niestety.

MatixL
08-12-2014, 13:23
Pytanie

dom z piwnicą użytkową ( tzw przyziemie - ogrzewane do ok 19 stopni może mniej)

Grzanie domu do 23 stopni - metraż po podłodze parter + poddasze 140 metrów dodatkowo piwnica 75 metrów ( w tym 25 metrów garaż - planowany rozstaw podłogówki co 35 cm )

Budynek - Piwnica Silka S 24 cm + XPS 12 cm - pozostałe ściany Ytong Energo 24 + 15 cm 0,0031 onka 3 szybywe U=1

Czy ktoś z grubsza może mi powiedzieć czy pompa T-CAP 9kW 400V sobie bez problemu poradzi z utrzymaniem temperatury wewnętrznej 23 stopnie ?
Dom na Mazurach - pizga w zimie strasznie czasem -15 to standard przez kilka dni. Wiem że COP w taką pogodę to 2,8

Jestem przed wyborem pompy
albo pompa PW np wspomniany T-cap
Albo 4x50m odwierty i pompa ciepła gruntowa też około 9kw dla bezpieczeństwa.

Ktoś z Was uzywa PW np w Suwałkach ? jak to się sprawdza przy naszych zimach ?

rwojtek
08-12-2014, 13:30
Chcesz mieć spokój, montuj gruntówkę. Minimum 9kW.

l_ukasz
08-12-2014, 13:31
Pytanie

dom z piwnicą użytkową ( tzw przyziemie - ogrzewane do ok 19 stopni może mniej)

Grzanie domu do 23 stopni - metraż po podłodze parter + poddasze 140 metrów dodatkowo piwnica 75 metrów ( w tym 25 metrów garaż - planowany rozstaw podłogówki co 35 cm )

Budynek - Piwnica Silka S 24 cm + XPS 12 cm - pozostałe ściany Ytong Energo 24 + 15 cm 0,0031 onka 3 szybywe U=1

Czy ktoś z grubsza może mi powiedzieć czy pompa T-CAP 9kW 400V sobie bez problemu poradzi z utrzymaniem temperatury wewnętrznej 23 stopnie ?
Dom na Mazurach - pizga w zimie strasznie czasem -15 to standard przez kilka dni. Wiem że COP w taką pogodę to 2,8

Jestem przed wyborem pompy
albo pompa PW np wspomniany T-cap
Albo 4x50m odwierty i pompa ciepła gruntowa też około 9kw dla bezpieczeństwa.

Ktoś z Was uzywa PW np w Suwałkach ? jak to się sprawdza przy naszych zimach ?

Są dwie szkołoy aslota:

policzysz ocz i będziesz wiedział w każdym pomieszczeniu jakie mają być rozstawy (oszczędzisz materiał wydasz na projekt)

albo Pyxis:

wszędzie co 10cm i ustawiasz na rotametrach (oszczędzasz na projekcie tracisz na materiale)

Twoje rozwiązanie jest ekstremalnie niebezpieczne 35 cm bez ocz.

MatixL
08-12-2014, 13:39
ale te 35 to tylko dla garażu - reszta chaty metodą Pyxis co 10 cm i wtedy zdławienie przepływów tam gdzie będzie za gorąco.
Pytam bo nie chciałbym żeby po roku okazało się że lepiej było wydać 10k więcej na gruntówkę niż montowac PW. Moja żona lubi ciepło i nie ma opcji żeby w domu było mniej niż 22 stopnie ja z kolei lubię rozwiązania które może są droższe na etapie inwestycji ale później są tańsze w używaniu i tu gruntówka przekonuje mnie większym COP nawet gdy na dworzu jest -15 to cop ten sam puki nie wychłodzi się gruntu

2 pytanie jeśli będzie możliwość techniczna - lepiej zrobić 3 odwierty po 65 metrów czy 4 po 50 metrów ?
I

asolt
08-12-2014, 13:46
Są dwie szkołoy aslota:

policzysz ocz i będziesz wiedział w każdym pomieszczeniu jakie mają być rozstawy (oszczędzisz materiał wydasz na projekt)

albo Pyxis:

wszędzie co 10cm i ustawiasz na rotametrach (oszczędzasz na projekcie tracisz na materiale)

Twoje rozwiązanie jest ekstremalnie niebezpieczne 35 cm bez ocz.

"żeby język giętki powiedział wszystko co pomyśli głowa"
Te 35 cm jak mniemam dotyczy tylko garazu i tu wszystko ok.
Co do rozstawów to sa dwie a moze i wiecej szkół.
Ja bez obliczen ozc doradzac raczej bym sie nie podjął, Suwałki to V strefa, dodatkowo ma byc 23 oC wewnątrz, jaką dobrac moc pompy i jej rodzaj? tak na oko to ciezko powiedziec. Skąd kol MatixL wziął COP dla T-CAPA 2,8 przy -15 oC tego nie wiem, nie wiem tez dla jakiej Tz ten COP ma byc, tak z grubsza szacując to na jego ocieplenie (nawiasem mówiac jak na Suwałki dosc marne) ta Tz bedzie ok 35-36 oC. Wybór trybu postepowania przy doborze mocy pompy, rozstawu podłogówki nalezy do niego.

plusfoto
08-12-2014, 13:46
ale te 35 to tylko dla garażu - reszta chaty metodą Pyxis co 10 cm i wtedy zdławienie przepływów tam gdzie będzie za gorąco.
Pytam bo nie chciałbym żeby po roku okazało się że lepiej było wydać 10k więcej na gruntówkę niż montowac PW. Moja żona lubi ciepło i nie ma opcji żeby w domu było mniej niż 22 stopnie ja z kolei lubię rozwiązania które może są droższe na etapie inwestycji ale później są tańsze w używaniu i tu gruntówka przekonuje mnie większym COP nawet gdy na dworzu jest -15 to cop ten sam puki nie wychłodzi się gruntu

2 pytanie jeśli będzie możliwość techniczna - lepiej zrobić 3 odwierty po 65 metrów czy 4 po 50 metrów ?
I
Pamiętaj jeszcze o jednym - temp. 22 st przy podłogówce to nie to samo co 22 st przy kalafiorach. Zupełnie inaczej odczuwasz tą temp.

MatixL
08-12-2014, 13:53
Suwałki to ekstremum - podałem dla przykładu. Moja inwestycja jest 60 km na wschód od Olsztyna
Co do podanego przeze mnie COP 2,8 nie dopytywałem dla jakich poszczególnych temperatur to jest - ale mniejsza z tym w necie jest tabelka producenta można tam niej więcej sobie zobrazować co to za pompa.

Pamiętaj jeszcze o jednym - temp. 22 st przy podłogówce to nie to samo co 22 st przy kalafiorach. Zupełnie inaczej odczuwasz tą temp.
mniemam że 22 stopnie w domu przy ogrzewaniu podłogowym - odczuwalna jest większa tak jak np 24 przy kaloryferach ?
teraz mam kaloryfery i 22 stopnie w nie ocieplonym domu - bywa że 'ciągnie po nogach '

map78
08-12-2014, 15:36
Pytanie

Czy ktoś z grubsza może mi powiedzieć czy pompa T-CAP 9kW 400V sobie bez problemu poradzi z utrzymaniem temperatury wewnętrznej 23 stopnie ?
Dom na Mazurach - pizga w zimie strasznie czasem -15 to standard przez kilka dni. Wiem że COP w taką pogodę to 2,8


Ja utrzymywałem +23st przy -15 i niżej bez problemu. Mój dom też jakoś izolacją nie grzeszy, a na prawdę było OK i jestem zadowolony. Fakt, że zużycie wtedy było spore, bo nawet do 50kWh na dobę i praca przez 20h, ale spokojnie dawała radę. Najniżej miałem -19st i pracowała bez grzałki.

08-12-2014, 17:20
ale te 35 to tylko dla garażu - reszta chaty metodą Pyxis co 10 cm i wtedy zdławienie przepływów tam gdzie będzie za gorąco.
Pytam bo nie chciałbym żeby po roku okazało się że lepiej było wydać 10k więcej na gruntówkę niż montowac PW. Moja żona lubi ciepło i nie ma opcji żeby w domu było mniej niż 22 stopnie ja z kolei lubię rozwiązania które może są droższe na etapie inwestycji ale później są tańsze w używaniu i tu gruntówka przekonuje mnie większym COP nawet gdy na dworzu jest -15 to cop ten sam puki nie wychłodzi się gruntu

2 pytanie jeśli będzie możliwość techniczna - lepiej zrobić 3 odwierty po 65 metrów czy 4 po 50 metrów ?
I

Najlepiej zrobić 6 lub 7 po 30m - dlatego że na odwiert do 30m nie trzeba pozwolenia ze starostwa co znacznie przyspiesza realizację.

Arturo72
08-12-2014, 21:13
Czy ktoś z grubsza może mi powiedzieć czy pompa T-CAP 9kW 400V sobie bez problemu poradzi z utrzymaniem temperatury wewnętrznej 23 stopnie ?
Dom na Mazurach - pizga w zimie strasznie czasem -15 to standard przez kilka dni. Wiem że COP w taką pogodę to 2,8

Potwierdzam,spokojnie da radę,moja pracowała najniżej przy -18st.C a temp.w domu dochodziła do 23st.C,pracowała na ogrzewanie wtedy 6-7h ale zeszły sezon był na sterowniku pokojowym,teraz na krzywej.

malux20
09-12-2014, 15:55
sa chłopacy z okolic suwałk z powietrzną i są b. zadowoleni
oczywiście kwestie ceny
pozostaje

DRW
09-12-2014, 17:22
Zna ktoś sprawdzonego instalatora który dostarczy i zamontuje mi pompe ciepła w okolicach Mielca/Dębicy woj. podkarpackie ?

rwxw
09-12-2014, 20:11
Jesli ktoś zainteresowany to moje termowizje:
Chyba źle to nie wygląda - zwłaszcza że wszystko sam robiłem.....
A nie świeci Ci trochę fundament ? Ściany wyglądają całkiem dobrze.

09-12-2014, 21:15
To płyta fundamentowa i obrzeże - akurat to miejsce jest w tej chwili odkryte - dopiero zatapiałem siatkę na cokole - została jeszcze druga warstwa kleju i jakieś płytki - ale to tylko 10cm styro - zauważ że po prawej stronie nie swieci....

rwxw
09-12-2014, 21:44
Widzę, że świeci na 1, 4 i 5 zdjęciu, najdziwniej jest na 1-szym, bo świeci tylko na kawałku. Ale nie jestem w stanie ocenić, czy warto coś z tym zrobić, czy nie.

malux20
10-12-2014, 11:57
odsuwałem ostatnio jedostkę zewnętrzną od domu około 7 metrów
najpierw założyłem miedziany przew w białej otulince i dodatkowo w rurze niebieswkiej do wody
przewód leży 1 metr pod ziemią- no ale p ozużyciu i przede wszystkim modulacji pompy widzę że są straty
może 10 może 20%
kupiłem w thermaflexie przewód flexalen .
zdam relację jakie są różnice.

przysłali mi wyliczenie
przy zAŁOŻENIU
przewód miedziany 10 metrów
temperatura 0 stop
praca pompy 24h/cały miesiąc
i zasilaniu 30 stopnii
stosując w/w flexalena zaoszczędzazmy między nim a miedziakiem 64 kwh na miesiąc

plusfoto
10-12-2014, 12:31
malux a jak cenowo to wygląda?

malux20
10-12-2014, 15:09
Z TEGO CO PAMIĘTAM TO 80 ZŁ BRUTTO METR
średnica wewn. 65 mm

M.Krk
10-12-2014, 16:54
Masz 10-20% strat na 7mb instalacji ? to raczej pomyłka

AdrianEH
10-12-2014, 17:35
Najlepiej zrobić 6 lub 7 po 30m - dlatego że na odwiert do 30m nie trzeba pozwolenia ze starostwa co znacznie przyspiesza realizację.

Z tego co kojarzę, to do 100m robi się to na zgłoszenie i nie potrzeba pozwolenia (chyba, że to tereny górnicze). Zakładając, że pomiędzy odwietrami 30m musiało by być około 3-4 m odstępu to potrzeba trochę miejsca. Poza tym do głębokości 15 m temperatura nie jest stała i zależna od pory roku. Ja bym robił (duże znaczenie ma geologia) 3x 60-75m.

marmag
10-12-2014, 17:59
...Poza tym do głębokości 15 m temperatura nie jest stała i zależna od pory roku. Ja bym robił (duże znaczenie ma geologia) 3x 60-75m.

Ups, to przyjdzie mi marznąć z moimi 30-to metrowymi ;-)

10-12-2014, 19:57
Z tego co kojarzę, to do 100m robi się to na zgłoszenie i nie potrzeba pozwolenia (chyba, że to tereny górnicze). Zakładając, że pomiędzy odwietrami 30m musiało by być około 3-4 m odstępu to potrzeba trochę miejsca. Poza tym do głębokości 15 m temperatura nie jest stała i zależna od pory roku. Ja bym robił (duże znaczenie ma geologia) 3x 60-75m.

Z tego co ja wiem to już od 10m temperatura jest stała od 8-10st. Poza tym kwestie odwiertów pod pompy ciepła reguluje kilka dokumentów.
Najważniejszy to Ustawa „Prawo geologiczne i górnicze” z 1994 roku z późniejszymi zmianami i rozporządzenia do tej ustawy.
Art. 33 mówi:
Projekt prac geologicznych wykonywanych w celu wykorzystania ciepła Ziemi podlega zgłoszeniu właściwemu organowi administracji geologicznej.
Tym organem jest Starosta. Ważna informacja: zgłoszeniu a nie zatwierdzeniu.
Z uwagi na nową ustawę, wpis nieco stracił na ważności.
Główna zmiana to fakt, że otwory wiertnicze i wykopy do głębokości 30m, wykonywane w celach pozyskania ciepła ziemi, nie podlegaja tej ustawie. Poniżej cytat:

Art. 3. Ustawy nie stosuje się do:
1) korzystania z wód w zakresie uregulowanym od-
rębnymi przepisami;
2) wykonywania wkopów oraz otworów wiertniczych o głębokości do 30 m w celu wykorzystania ciepła Ziemi, poza obszarami górniczymi

Nie mówiąc już o tym, że instalację do 30m można wykonać z rur PE32 natomiast głębsze z PE40. Mniejsza średnica to mniej glikolu ale też przy instalacji z kilkoma odwiertami 30m da mniejsze opory przepływu.
Pisał o tym kiedyś kolega rwxw.....

lukasza
11-12-2014, 09:28
czy jest jakiś -np: ustawienia serwisowe- próg kiedy Panasonic TCap zaczyna grzać CWU?

mam ustawione CWU na 49 st. Zazwyczaj po grzaniu na PC widać 51 st CWU, na zasobniku Galmet Maxi 300L jest 49-50 st. OK. Woda jest ciepła czy wręcz gorąca.

Jednak bywa tak, że PC mimo 2 okienek na grzanie CWU -u mnie to 13-14.30 i 2.30-4.00 wody się nie grzeje. Wydaje mi się, że jak zużyję dużo wody wieczorem (np: 2 wanny) to PC wodę w nocy nagrzeje. Ale jak wieczorem zużyję mało wody (to PC o 2.30 nie grzeje CWU) oraz rano jak zużyje mało wody to PC popołudniu (13.00) nie grzeje CWU, i wtedy wieczorem ok 20.00 wody ciepłej brakuje.

p.s. ustawione mam:
na PC: mode (tylko Heat)
na timerze:
2.30-4.00 - on - tank i heat
4.00 - on - heat
13.00 - 14.30 - on - tank i heat
14.30 - 16.00 - on - heat

Pompa się godzin trzyma -okienek- ale jak pisałem jak za mało zużyje wody to nie dogrzeje.

Jeśli na PC ustawię mode: Tank i Heat i takie same godziny jak powyżej to PC zawsze grzeje mi CWU poza wybranymi godzinami, okienkami. Także sądzę, że ustawienie powyżej jest ok, tylko czy można jakoś ustawić próg od którego PC zawsze CWU dogrzeje?

map78
11-12-2014, 10:04
czy jest jakiś -np: ustawienia serwisowe- próg kiedy Panasonic TCap zaczyna grzać CWU?

mam ustawione CWU na 49 st. Zazwyczaj po grzaniu na PC widać 51 st CWU, na zasobniku Galmet Maxi 300L jest 49-50 st. OK. Woda jest ciepła czy wręcz gorąca.

Jednak bywa tak, że PC mimo 2 okienek na grzanie CWU -u mnie to 13-14.30 i 2.30-4.00 wody się nie grzeje. Wydaje mi się, że jak zużyję dużo wody wieczorem (np: 2 wanny) to PC wodę w nocy nagrzeje. Ale jak wieczorem zużyję mało wody (to PC o 2.30 nie grzeje CWU) oraz rano jak zużyje mało wody to PC popołudniu (13.00) nie grzeje CWU, i wtedy wieczorem ok 20.00 wody ciepłej brakuje.

p.s. ustawione mam:
na PC: mode (tylko Heat)
na timerze:
2.30-4.00 - on - tank i heat
4.00 - on - heat
13.00 - 14.30 - on - tank i heat
14.30 - 16.00 - on - heat

Pompa się godzin trzyma -okienek- ale jak pisałem jak za mało zużyje wody to nie dogrzeje.

Jeśli na PC ustawię mode: Tank i Heat i takie same godziny jak powyżej to PC zawsze grzeje mi CWU poza wybranymi godzinami, okienkami. Także sądzę, że ustawienie powyżej jest ok, tylko czy można jakoś ustawić próg od którego PC zawsze CWU dogrzeje?

Musisz w ustawieniach priorytetów ustawić mu czasy grzania dla CWU i CO. DO tych ustawień co masz daj czas grzania CWU na 1:30min i CO na 6godz. Zapewniam, że zawsze będziesz miał dogrzaną wodę do zadanej temperatury:yes:

pychy
11-12-2014, 10:46
do Lukasza:
ja to rozwiązałem tak, że przed grzaniem cwu o 13 pracuje mi cyrkulacja przez 30 minut zeby trochę wychłodzić wodę i wtedy na 100% grzanie cwu się uruchomi.

lukasza
11-12-2014, 17:09
Musisz w ustawieniach priorytetów ustawić mu czasy grzania dla CWU i CO. DO tych ustawień co masz daj czas grzania CWU na 1:30min i CO na 6godz. Zapewniam, że zawsze będziesz miał dogrzaną wodę do zadanej temperatury:yes:

czyli jak ... proszę o podpowiedź.

w ustawieniach SET+CHECK są priorytety chłodzenie, grzanie itp. Nie ma wprost priorytetu wody. Chyba, że przez priorytet tutaj mam rozumieć odwrotność priorytetu ogrzewania czyli punkt 7. Heat na NO - ale tak już mam.
Jest jeszcze czas:
punkt 8 pracy grzania CO w trybach heat+tank lub
punkt 9 czas grzania CWU w heat + tank

Tutaj miałem ustawione czas pracy CO 1h (punkt 8) czas grzania CWU (punkt 9) na 1,5h. Czyli zmienić punkt 8 na 6h i to pomoże.
Tylko to są ustawienia w trybach Heat+tank a
PC jest włączona w trybie - mode: Heat bo jak ustawiam Heat+Tank to od razu mi grzeje CWU nie czekając na godziny?

map78
11-12-2014, 18:01
czyli jak ... proszę o podpowiedź.

w ustawieniach SET+CHECK są priorytety chłodzenie, grzanie itp. Nie ma wprost priorytetu wody. Chyba, że przez priorytet tutaj mam rozumieć odwrotność priorytetu ogrzewania czyli punkt 7. Heat na NO - ale tak już mam.
Jest jeszcze czas:
punkt 8 pracy grzania CO w trybach heat+tank lub
punkt 9 czas grzania CWU w heat + tank

Tutaj miałem ustawione czas pracy CO 1h (punkt 8) czas grzania CWU (punkt 9) na 1,5h. Czyli zmienić punkt 8 na 6h i to pomoże.
Tylko to są ustawienia w trybach Heat+tank a
PC jest włączona w trybie - mode: Heat bo jak ustawiam Heat+Tank to od razu mi grzeje CWU nie czekając na godziny?

Ja Ci mogę jedynie wyjaśnić jak działają priorytety:)
Wiec tak: Jeżeli w opcjach SET+CHECK przy Heat PrY ustawisz wartość NO to oznacza, że w Modzie Heat+Tank CWU ZAWSZE będzie miała priorytet przed CO i jeśli czy to ręcznie, czy programatorem uruchomi się funkcję Heat+Tank to pompa będzie grzała zasobnik przez zadana wartość czasu (temp zasobnika jest nieistotna, bo jeśli ją osiągnie to będzie modulować i czekać, aż minie zadany czas i dopiero wtedy przejdzie na grzanie CO. (Dlatego max czas na CWU jest 95min:))
Czyli np gdybyś ustawił: cza dla Heat - 6h i czas dla Tank - 1,5h i po prostu wcisnął Heat+Tank i nic nie dotykał to pompa działałaby w pętli. Cykl zawsze zaczynałby się od grzania CWU przez 1,5h i potem 6h CO i tak w kółko. Tak jak pisałem wcześniej temp nieistotne, bo to zostało zaprojektowane pod prace ciągłą z inwerterem, a nie jakieś tam nasze tanie taryfy;)
U mnie w tej chwili jest to sterowane tak:
0600 - Mode - Heat
1415 - Mode - Heat+Tank
1500 - Mode - Heat
0215 - Mode - Heat+Tank
0300 - Mode - Heat
i do tego termostat:
0600 - 23,2st (hist 0,5) czyli włączy się przy 22,7st
1300 - 24,0st (hist 0,5)
1500 - 23,2st (hist 0,5)
2200 - 23,6st (hist 0,5)
Jeszcze nie zdarzyło się żeby wody nie nagrzał:) Oczywiście warunek jest też taki, że masz oryginalny czujnik temp Panasa lub podróbkę odpowiednio podłączoną (zmostkowaną), bo mój instalator coś tak szemrał, że Panas nie lubi "nie swoich" czujników;)

lukasza
11-12-2014, 18:37
Ja Ci mogę jedynie wyjaśnić jak działają priorytety:)
Wiec tak: Jeżeli w opcjach SET+CHECK przy Heat PrY ustawisz wartość NO to oznacza, że w Modzie Heat+Tank CWU ZAWSZE będzie miała priorytet przed CO i jeśli czy to ręcznie, czy programatorem uruchomi się funkcję Heat+Tank to pompa będzie grzała zasobnik

1) czyli tak niby mam: SET+CHECK, Heat PrY na NO czyli jest priorytet CWU
2) czyli choć nie mam w Mode wprowadzone Heat+Tank a jedynie Tank to jak
2A) w Timerze wprowadzam PC w tryb Heat+Tank od 13-14.30 i od 2.30-4.00 to PC ma aż 2 okazje grzać CWU a potrafi przy słabym rozbiorze wody jej nie dogrzać.


przez zadana wartość czasu (temp zasobnika jest nieistotna, bo jeśli ją osiągnie to będzie modulować i czekać, aż minie zadany czas i dopiero wtedy przejdzie na grzanie CO. (Dlatego max czas na CWU jest 95min:))
a to dla mnie nowość! Sądziłem, że PC w tym czasie Heat+Tank 2x po 90min będzie zawsze startować z CWu aby dogrzac do 49* a potem pójdzie w CO jak nie ma co robić! A tu klops i ona czeka.


Czyli np gdybyś ustawił: cza dla Heat - 6h i czas dla Tank - 1,5h i po prostu wcisnął Heat+Tank i nic nie dotykał to pompa działałaby w pętli. Cykl zawsze zaczynałby się od grzania CWU przez 1,5h i potem 6h CO i tak w kółko. Tak jak pisałem wcześniej temp nieistotne, bo to zostało zaprojektowane pod prace ciągłą z inwerterem, a nie jakieś tam nasze tanie taryfy;)

No tak to by wyglądało: jak w Mode ustawię Heat+Tank to za cholerę nie trzyma mi godzin i grzeje CWU jak popadnie, czyli w zasadzie od razu jak to włączam PC idzie w Tank - pewnie jak piszesz ta pętla.


U mnie w tej chwili jest to sterowane tak:
0600 - Mode - Heat
1415 - Mode - Heat+Tank
1500 - Mode - Heat
0215 - Mode - Heat+Tank
0300 - Mode - Heat
i do tego termostat:
0600 - 23,2st (hist 0,5) czyli włączy się przy 22,7st
1300 - 24,0st (hist 0,5)
1500 - 23,2st (hist 0,5)
2200 - 23,6st (hist 0,5)
Jeszcze nie zdarzyło się żeby wody nie nagrzał:) Oczywiście warunek jest też taki, że masz oryginalny czujnik temp Panasa lub podróbkę odpowiednio podłączoną (zmostkowaną), bo mój instalator coś tak szemrał, że Panas nie lubi "nie swoich" czujników;)

czyli u siebie widzę głównie 1 różnicę. Mam ustawione grzanie CWU 2 x 1,5h a jak piszesz dobrze by było ustawić 2 x 45min. Bo być może właczay sie 1 raz (np. noc) i wykorzysta grzanie 1,5h to potem już by w dzień nie grzała. Tak to rozumiem. teraz choć mam jeszcze wątpliwości. Termostat mam na podobnej zasadzie jak TY.

Zaraz lecę przestawić CWU z 2x1,5h na 2x45min.
Jeszcze tylko myślę czemu CO musi być na 6h a nie 7 czy 8h. A czy może nie ma to znaczenia skoro PC nie chodzi w pętli (Mode: heat+tank cały czas) a jedynie okresowo timer ma włączyć na 2x45min Heat + Tank.

map78
11-12-2014, 18:48
Zaraz lecę przestawić CWU z 2x1,5h na 2x45min.
Jeszcze tylko myślę czemu CO musi być na 6h a nie 7 czy 8h. A czy może nie ma to znaczenia skoro PC nie chodzi w pętli (Mode: heat+tank cały czas) a jedynie okresowo timer ma włączyć na 2x45min Heat + Tank.

6, 7,czy 8 raczej nie ma znaczenia. Mi instalator powiedział, że wartość dla Heat powinna być zawsze dużo wyższa niż dla Tank - żeby automatyka nie głupiała i nie myślała że jest pompą do CWU;) ale nie wiem czy dla takiej pracy jaką my jej zadajemy ma to jakieś znaczenie. Dla pracy w pętli jak sam zauważyłeś ma ogromne. Przyjrzyj się też temu podłączeniu czujnika i jago umiejscowieniu, bo to tez jest bardzo ważne.

redblack
11-12-2014, 20:00
Mam pytanie do osób, które posiadają w domy wentylację mechaniczną: czy pomieszczenie, w którym macie umieszczoną jednostkę wewnętrzną pompy ciepła PW jest pomieszczeniem z wentylacją grawitacyjną czy mechaniczną tak jak cały dom?
W instrukcji instalacji jednego z producentów jest napisane, że:

"W przypadku wycieku czynnika chłodniczego:
1. Nie używać otwartego ognia, nie palić, nie uruchamiać urządzeń elektrycznych (dzwonek, światło, silnik, dźwig itp.)."

Spotkałem się z opinią, że ww. wymaganie oznacza, że na wypadek wycieku musimy wyłączyć centralę wentylacyjną (urz. elektryczne) co uniemożliwi wentylację pomieszczenia gdzie nastąpił wyciek, w szczególności pomieszczenia z jednostką wewnętrzną pompy oraz innych pomieszczeń, przez które przechodzi przewód łączący jednostkę wewn. z wewn, w związku z czym zaleca/wymaga się stosowanie w tych pomieszczeniach wentylacji grawitacyjnej.

Osobiście nie podzielam tej opinii, bo przecież w przypadku wycieku można otworzyć okna, drzwi w domu i w ten sposób go przewietrzyć.

pancio11
11-12-2014, 20:11
bujda jakaś, ja mam w kotłowni nawiew i wywiew

12-12-2014, 05:33
W kotłowni grawitacyjna ale tylko dlatego że jest praktycznie w garażu.

redblack
12-12-2014, 07:46
To co... Nie moze stac w garazu, pralni... Pomieszczeniu gospodarczym.
A co gdy jest GW ale z wentylatorem...
A oswietlenie?

Nie przejmowalbym sie ;)

Moje pytanie oczywiście dotyczy kotłowni umieszczonej w części domu tzw. mieszkalnej, a nie garażowo-gospodarczej. Poza tym warunki bezpieczeństwa dla pompy PW powinny być chyba identyczne jak dla klimatyzatora.

redblack
12-12-2014, 08:26
Tak, zrozumialem ze chodzi o jedn. wewn.
I tak... Kazdy klimatyzator i.e PC P/P tez ma czynnik w domu... Tam gdzie jedn wewn.
Pralnia, ponieszczenie godpodarcze , to tez czesto juz czesc domu.

Dokładanie o to mi chodziło, że przecież klimatyzator też ma taki sam czynnik a umieszczany jest w dowolnym pomieszczeniu, czyli również z WM.

map78
12-12-2014, 09:34
Pompa ciepła umieszczona w domu stanowi dokładnie takie samo ryzyko dla jego mieszkańców co lodówka. Ni mniej ni więcej:) Jeśli ktoś obawia się pompy to w takim samym stopniu powinien być przerażony pracą lodówki:D

map78
12-12-2014, 10:21
PS. Ludzie maja gaz... W domu....
To co tam PC :)

Dokładnie:yes:
Wystarczy włączyć radio, telewizor i posłuchać. Codziennie w Polsce w okresie zimowym ktoś ginie od tlenku węgla, wybuchu gazu, pożaru związanego z ogrzewaniem paliwami stałymi.... A szczerze mówiąc nie słyszałem, ani nie znalazłem nawet na świecie przypadku żeby kogoś zabiła pompa ciepła:eek: Może nie są aż takie groźne:D

funky_koval
12-12-2014, 13:31
Dokładnie:yes:
Wystarczy włączyć radio, telewizor i posłuchać. Codziennie w Polsce w okresie zimowym ktoś ginie od tlenku węgla, wybuchu gazu, pożaru związanego z ogrzewaniem paliwami stałymi.... A szczerze mówiąc nie słyszałem, ani nie znalazłem nawet na świecie przypadku żeby kogoś zabiła pompa ciepła:eek: Może nie są aż takie groźne:D

Nie mów hop wczorej kobitkę w Słupsku sofa prawie zabiła.Z drugiej strony Słupsk zawsze był inny.

rwojtek
12-12-2014, 13:48
W Słupsku liczą się teraz tylko FAJNI chłopcy :p

f.5
12-12-2014, 13:48
Dokładnie:yes:
Wystarczy włączyć radio, telewizor i posłuchać. Codziennie w Polsce w okresie zimowym ktoś ginie od tlenku węgla, wybuchu gazu, pożaru związanego z ogrzewaniem paliwami stałymi.... A szczerze mówiąc nie słyszałem, ani nie znalazłem nawet na świecie przypadku żeby kogoś zabiła pompa ciepła:eek: Może nie są aż takie groźne:D
Napisałes tak jak by pompę ciepła zasilało tylko powietrze bądz ciepło gruntu.
Perpetuum mobile istne panie


Nie mów hop wczorej kobitkę w Słupsku sofa prawie zabiła.Z drugiej strony Słupsk zawsze był inny.
to pewnie sofa była w groszki EKO groszki bądz miała w poduszkach gaz?
cos więcej o tym strasznym przypadku ?

map78
12-12-2014, 14:13
Napisałes tak jak by pompę ciepła zasilało tylko powietrze bądz ciepło gruntu.
Perpetuum mobile istne panie

Sugerujesz, że wszystkie wypadki z prądem należałoby podliczyć jako "ofiary" pomp ciepła;)
Nawet gdyby to i tak tych z gazem pewnie jest więcej i to sporo więcej. Jak pisałem zimą nie ma dnia żeby coś się nie stało:(
BTW: Lodówkę też podłączamy do prądu, przez co oczywiście staje się dla nas groźniejsza - ale tylko troszkę;)

f.5
12-12-2014, 14:23
Sugerujesz, że wszystkie wypadki z prądem należałoby podliczyć jako "ofiary" pomp ciepła;)
Nawet gdyby to i tak tych z gazem pewnie jest więcej i to sporo więcej. Jak pisałem zimą nie ma dnia żeby coś się nie stało:(
BTW: Lodówkę też podłączamy do prądu, przez co oczywiście staje się dla nas groźniejsza - ale tylko troszkę;)
Niczego nie sugeruję nie znam wyników jestem daleki od wyciągania wniosków, ale zauwaz ze procentowo więcej ludzi ogrzewa się gazem lub paliwami stałymi to moze powodować ale nie musi oczywiscie sytuację ze jak włączasz telewizor to słyszysz ze gdzies zawalił sie dom , wybuchł gaz lub ktos się zatruł tlenkiem.

W Katowicach też runęła kamienicą miesiąc temu tylko nikt nie powiedział ze wypadek spowodował człowiek który na lewo probował sie podpinać pod gaz (miał byc eksmitowany) jakas ostra patologia tam była.
być moze gdyby miał pompę ciepła to by go pierdolnęło i wsio trup był by jeden zawsze mniej niż 4.

map78
12-12-2014, 14:38
W Katowicach też runęła kamienicą miesiąc temu tylko nikt nie powiedział ze wypadek spowodował człowiek który na lewo probował sie podpinać pod gaz (miał byc eksmitowany) jakas ostra patologia tam była.
być moze gdyby miał pompę ciepła to by go pierdolnęło i wsio trup był by jeden zawsze mniej niż 4.

O dokładnie;) Kolejny plus dla pomp - mają mniejszy promień rażenia;)
A tak na poważnie, szukałem z ciekawości w sieci informacji na temat wypadkowości przy użytkowaniu PCi i nic nie znalazłem, a przecież w wielu krajach jest to bardzo popularny system. Być może i gdzieś tam na świecie kogoś poraziło prądem, ale tak jak piszesz ze względu na ilość ofiar jest to za mało spektakularne żeby o tym szerzej pisać. Natomiast bezspornym jest fakt, że gaz corocznie zabija na prawdę sporo osób i jak widać wcale nie trzeba samemu nic spartolić żeby w powietrze wylecieć, czy się zaczadzić. Wystarczy "inteligentny" sąsiad:(
Dlatego tak, czy siak jestem wdzięczny losowi, że nie mam gazu, bo pewnie jak by był u mnie na działce to teraz bym nie wiedział w ogóle co to pompa ciepła...

f.5
12-12-2014, 15:07
E tam... Bylo na fm tlumaczone ze PC to urzadzenie nie na prad...
Wykorzystuje energie z gruntu lub powietrza :D
jeszcze jakis dep to przeczyta i uwierzy w zyciu róznie biwa NIE ?


O dokładnie;) Kolejny plus dla pomp - mają mniejszy promień rażenia;)
A tak na poważnie, szukałem z ciekawości w sieci informacji na temat wypadkowości przy użytkowaniu PCi i nic nie znalazłem, a przecież w wielu krajach jest to bardzo popularny system. Być może i gdzieś tam na świecie kogoś poraziło prądem, ale tak jak piszesz ze względu na ilość ofiar jest to za mało spektakularne żeby o tym szerzej pisać. Natomiast bezspornym jest fakt, że gaz corocznie zabija na prawdę sporo osób i jak widać wcale nie trzeba samemu nic spartolić żeby w powietrze wylecieć, czy się zaczadzić. Wystarczy "inteligentny" sąsiad:(
Dlatego tak, czy siak jestem wdzięczny losowi, że nie mam gazu, bo pewnie jak by był u mnie na działce to teraz bym nie wiedział w ogóle co to pompa ciepła...

Ale tak już wogole na powaznie to interesuje Cię los tych co się zaczadzili lub zginęli w wybuchu gazu kominka z płaszczem , lub im sie dom spalił w wyniku pożaru ?
czy tylko czytasz w wolnej chwili statystyki aby sobie humor poprawić bo masz pompę czyli najbezpieczniesze urządzenie grzewcze sprzedawane w tej chwili na rynku w dodatku najbardziej ekonomiczne być moze.
bo jesli mam być szczry to mnie jakos specjalnie nie interesuje kto i ilu ludzi zginęło w wypadku zaczadzenia bądz wybuchu gazu jesli to mnie nie dotyczy oczywiscie i nie dotknie kogos bliskiego. (a nie dotknęło jeszcze odpukać oczywiscie )
Jesli piszesz ze pompa to popularny system na zachodzie to dlaczego nie w naszym kraju ?
jak to widzą statystyki ile % nowo budowanych domów ma pompę ile gaz ile paliwa stałe groszki węgiel inne wynalazki do palenia.

osobiscie jako posiadacz gazu na działce nigdy nie myslałem o zagrożeniu z tym medium związanym.
aczkolwiek przyznam się ze w kotłowni mam czujkę gazu a w domu tlenku ale to ze względu na kompletnosc mojego systemu i nadgorliwosc elektryka - chciał wiecej zarobic tak sądzę.

pieciornik
12-12-2014, 19:36
Jesli piszesz ze pompa to popularny system na zachodzie to dlaczego nie w naszym kraju ?




Na zachodzie i u nas ceny są porównywalne a nawet za miedza jest taniej. Zarabiamy podobnie z ta jednak różnicą, że sąsiedzi w euro; myślę że to dość przekonnujący argument. Po drugie na zachodzie tego typu urządzenia są w preferencyjnych kredytach i państwo dopłaca do inwestycji.
Mój znajomy budowlaniec pracuje w Niemczech i tam gdzie jest gaz nowe obiekty bez kombinowania podpina się do sieci; gdzie nie ma gazu z sieci lecą pompy ciepła bez wyjątku.

przepraszam za OT

13-12-2014, 05:28
Czy Panasy maja jakies zabezpieczenie przed .....zbyt silnym wiatrem? Pytam bo dzis nad morzem bardzo wialo w nocy a rano pompa byla wylaczona i w nocy wziela tylko 4kW?

jbloch
13-12-2014, 08:08
Wiało dość mocno , od wczoraj wieczorem ,tylko wczoraj wieczorem wiatr ,,przywiał" u mnie+8*C , rano było +5*C , to i pc mało wzięła , może u ciebie podobne tem były

krzychu85
13-12-2014, 18:25
Witam.Ma ktoś może z Was koledzy namiar na dobrą i TANIĄ firmę instalującą PC w zachodniopomorskim?Mam kila wycen ,ale wszystko kręci się w okolicy 26-29 tys za PC powietrzną;/
Dom mam nie duży 118m2 po podłodze i wydaje mi się trochę duże te ceny...czy może jednak nastawiająć się na około 20tys.zł sam się oszukiwałem?

gall86
14-12-2014, 10:46
Witam.Ma ktoś może z Was koledzy namiar na dobrą i TANIĄ firmę instalującą PC w zachodniopomorskim?Mam kila wycen ,ale wszystko kręci się w okolicy 26-29 tys za PC powietrzną;/
Dom mam nie duży 118m2 po podłodze i wydaje mi się trochę duże te ceny...czy może jednak nastawiająć się na około 20tys.zł sam się oszukiwałem?

to sa wyceny za sama pompe czy cala kotlownie? jaka moc potrzebujesz i na jaka sa te oferty?

krzychu85
14-12-2014, 13:31
ozc nie robiłem ,ale średnio propnują mi z mocą 7-9kw it ojuż komplet ze wszystkim łacznie z uruchomieniem.

rydzadam
16-12-2014, 14:01
Było pewnie nie raz, nie dwa, ale... przypomnijcie proszę, jaką mam moc/zabezpiecznie zamówić w Energii dla planowanego domu. Będzie prawdopodobnie T-Cap 9kW 1-fazowy z Galmetem 300 l, a reszta, jak wszędzie, m.in. indukcja w kuchni.

plusfoto
16-12-2014, 14:24
ale w ogóle planujesz jedną fazę czy trzy.?

rydzadam
16-12-2014, 14:28
ale w ogóle planujesz jedną fazę czy trzy.?

3

pancio11
16-12-2014, 14:54
a czemu 3 a nie 1 ?

plusfoto
16-12-2014, 14:59
jak trzy to 12 - 15 powinno Ci wystarczyć. Zabezpieczenie jest zależne od zamówionej mocy.

rydzadam
16-12-2014, 15:57
a czemu 3 a nie 1 ?


... spawarka, betoniarka, ... i takie tam

plusfoto, dzięki, w tygodniu składam wniosek o przyłącze

krzychu85
16-12-2014, 15:58
miał ktoś z Was koledzy doczynienia z PC firmy NATEO?mają dobre ceny na gotowo 9kW około 20tys co myślicie?

map78
16-12-2014, 16:33
Było pewnie nie raz, nie dwa, ale... przypomnijcie proszę, jaką mam moc/zabezpiecznie zamówić w Energii dla planowanego domu. Będzie prawdopodobnie T-Cap 9kW 1-fazowy z Galmetem 300 l, a reszta, jak wszędzie, m.in. indukcja w kuchni.

1-fazowy T-Cap wymaga zabezpieczenia przedlicznikowego 30A - musisz zamówić taką moc żeby minimum takie zabezpieczenie dostać. Ja dla mocy 11kW mam zabezpieczenie 20A to 30A pewnie będzie tak od 17kW.

fachman19
16-12-2014, 17:20
No i mamy kolejną nietypowo ciepłą zimę :)

fachman19
16-12-2014, 17:22
T

funky_koval
16-12-2014, 19:55
Powietrzne górą zapewne o to chodziło

Vld
16-12-2014, 20:00
No i mamy kolejną nietypowo ciepłą zimę :)

Biednemu zawsze wiatr w oczy. Bendery atakują, rubel spada, ropa spada, sankcje i do tego kolejna ciepła zima.

mkm silesia
16-12-2014, 20:26
No i mamy kolejną nietypowo ciepłą zimę :)

http://www.andretti.pl/wxtempsummary.php?r=wxtempsummary.php

Grudzień na razie podobny do tego z 2013, 2011 i 2008

f.5
17-12-2014, 09:29
Pompa ciepła umieszczona w domu stanowi dokładnie takie samo ryzyko dla jego mieszkańców co lodówka. Ni mniej ni więcej:) Jeśli ktoś obawia się pompy to w takim samym stopniu powinien być przerażony pracą lodówki:D


Dokładnie:yes:
Wystarczy włączyć radio, telewizor i posłuchać. Codziennie w Polsce w okresie zimowym ktoś ginie od tlenku węgla, wybuchu gazu, pożaru związanego z ogrzewaniem paliwami stałymi.... A szczerze mówiąc nie słyszałem, ani nie znalazłem nawet na świecie przypadku żeby kogoś zabiła pompa ciepła:eek: Może nie są aż takie groźne:D

Proszę bardzo znów ten GAZ
http://www.tvn24.pl/mieszkancy-bloku-bez-gazu-przez-felerna-instalacje,499054,s.html
Będzie wypadek czy nie ? mozna obstawiać przyjmuję zakłady.
Map78 moze jakąs alternatywę w postaci pompy ciepła moze zaproponujesz. dla tego przypadku?

tak czy siak mają nowy smietnik i ogródki zamiast remontu instalacji gazowej.

map78
17-12-2014, 09:58
Proszę bardzo znów ten GAZ
http://www.tvn24.pl/mieszkancy-bloku-bez-gazu-przez-felerna-instalacje,499054,s.html
Będzie wypadek czy nie ? mozna obstawiać przyjmuję zakłady.
Map78 moze jakąs alternatywę w postaci pompy ciepła moze zaproponujesz. dla tego przypadku?

tak czy siak mają nowy smietnik i ogródki zamiast remontu instalacji gazowej.

Oj chyba nie czytałeś tego artykułu;) Z kontekstu można wywnioskować, że jest tam mowa jedynie o instalacji do kuchenek gazowych. Ogrzewanie pewnie mają miejskie - tak jak u moich rodziców. W tym wypadku niezmiennie mogę polecić indukcję. Przesiadłem się z gazu 5lat temu i już nigdy nie wróciłbym do tamtego rozwiązania i pewnie nie tylko ja....:)

f.5
17-12-2014, 10:05
Oj chyba nie czytałeś tego artykułu;) Z kontekstu można wywnioskować, że jest tam mowa jedynie o instalacji do kuchenek gazowych. Ogrzewanie pewnie mają miejskie - tak jak u moich rodziców. W tym wypadku niezmiennie mogę polecić indukcję. Przesiadłem się z gazu 5lat temu i już nigdy nie wróciłbym do tamtego rozwiązania i pewnie nie tylko ja....:)
Fakt rzuciłem okiem tylko brak czasu na czytanie
ale smietnik mają fajnie nie ?
gorzej ze swiętami - ale kogo to ......

kwasniak
17-12-2014, 10:16
U mnie w bloku już 5 lata czekam na podłączenie do ciepłej wody miejskiej i jak tylko to się stanie podobno na wiosnę to gaz od razu odcinam. Instalacja nowa czeka na trzy fazy :)

bway
17-12-2014, 20:56
witaj, byłem w tej firmie, dotykałem te pompy, widziałem co myslę to słabo ze sterowaniem, design ok, ale w pompie nie o to chodzi reszta na priv

rob30
18-12-2014, 13:46
czy jest jakiś -np: ustawienia serwisowe- próg kiedy Panasonic TCap zaczyna grzać CWU?

mam ustawione CWU na 49 st. Zazwyczaj po grzaniu na PC widać 51 st CWU, na zasobniku Galmet Maxi 300L jest 49-50 st. OK. Woda jest ciepła czy wręcz gorąca.

Jednak bywa tak, że PC mimo 2 okienek na grzanie CWU -u mnie to 13-14.30 i 2.30-4.00 wody się nie grzeje. Wydaje mi się, że jak zużyję dużo wody wieczorem (np: 2 wanny) to PC wodę w nocy nagrzeje. Ale jak wieczorem zużyję mało wody (to PC o 2.30 nie grzeje CWU) oraz rano jak zużyje mało wody to PC popołudniu (13.00) nie grzeje CWU, i wtedy wieczorem ok 20.00 wody ciepłej brakuje.

p.s. ustawione mam:
na PC: mode (tylko Heat)
na timerze:
2.30-4.00 - on - tank i heat
4.00 - on - heat
13.00 - 14.30 - on - tank i heat
14.30 - 16.00 - on - heat

Pompa się godzin trzyma -okienek- ale jak pisałem jak za mało zużyje wody to nie dogrzeje.

Jeśli na PC ustawię mode: Tank i Heat i takie same godziny jak powyżej to PC zawsze grzeje mi CWU poza wybranymi godzinami, okienkami. Także sądzę, że ustawienie powyżej jest ok, tylko czy można jakoś ustawić próg od którego PC zawsze CWU dogrzeje?

Algorytm grzania wody w kazdym razie w mojej wersji (nie wiem czy się to nie zmieniło) działa tak.
Podając Twój przykład jak masz ustawione 49 st to grzanie wody włączy sie jak temp. w zbiorniku spadnie o 3 stopnie czyli do 46.
Czyli jeśli nagrzewa Ci o 2 stopnie więcej to masz 51 i dopóki nie spadnie o 5 stopni to niezależnie od ustawień pompy nie włączy sie grzanie CWU - w każdym razie tak mi sie wydaje :)

To grzej wode tylko raz dziennie, po tym co piszesz wygląda, że powinno wystarczyć. Jak nie i masz intesishome to pokombinuj, żeby w nocy grzać do niższej temperatury trybem eco - u mnie się sprawdziło :)

mkm silesia
18-12-2014, 20:09
Algorytm grzania wody w kazdym razie w mojej wersji (nie wiem czy się to nie zmieniło) działa tak.
Podając Twój przykład jak masz ustawione 49 st to grzanie wody włączy sie jak temp. w zbiorniku spadnie o 3 stopnie czyli do 46.
Czyli jeśli nagrzewa Ci o 2 stopnie więcej to masz 51 i dopóki nie spadnie o 5 stopni to niezależnie od ustawień pompy nie włączy sie grzanie CWU - w każdym razie tak mi sie wydaje :)

To grzej wode tylko raz dziennie, po tym co piszesz wygląda, że powinno wystarczyć. Jak nie i masz intesishome to pokombinuj, żeby w nocy grzać do niższej temperatury trybem eco - u mnie się sprawdziło :)

cwu wyłączenie - tamp nastawy + 2oC + 3 minuty pracy agregatu po osiągnięciu nastawy z +2oC
ponowne załączenie okno - czasowe grzania cwu -2oC (albo 1 już nie pamiętam) od nastawy

rob30
19-12-2014, 08:08
cwu wyłączenie - tamp nastawy + 2oC + 3 minuty pracy agregatu po osiągnięciu nastawy z +2oC
ponowne załączenie okno - czasowe grzania cwu -2oC (albo 1 już nie pamiętam) od nastawy

Musze sprawdzić w praktyce ale w instrukcji serwisowej mam temperatura nastawiona -3 na załączanie grzania CWU:
"Case 1:
• THERMO OFF TEMP:
1. THERMO OFF TEMP = Heat pump tank target temperature + [+2C].
2. Tank temperature > THERMO OFF TEMP for continuous 3 minutes, switch 3 ways valve to room side. End Tank
heat-up interval and start count heating heat-up interval.
• THERMO ON TEMP:
1. THERMO ON TEMP = Heat pump tank target temperature + [-3C].
2. After Heating heat-up interval, always detect tank temperature. Switch to next tank heat-up interval when tank
temperature < THERMO ON TEMP.
Case 2:
• Heat pump THERMO OFF TEMP:
1. Heat pump THERMO OFF TEMP = 53������C + [+4C].
a. Water outlet temperature > Heat pump THERMO OFF TEMP for continuous 90 seconds, switch 3 ways valve to room
side. End Tank heat-up interval and start count heating heat-up interval.
• THERMO ON TEMP:
1. THERMO ON TEMP = Tank temp. when heat pump thermo off + [-3C].
2. After Heating heat-up interval, always detect tank temperature. Switch to next tank heat-up interval when tank
temperature < THERMO ON TEMP.
Case 3:
• Heat pump THERMO OFF TEMP:
1. Water inlet temperature > 55������C for continuous 60 secs, switch 3 ways valve to room side. End tank heat-up interval
and start count heating heat-up interval.

map78
19-12-2014, 08:48
rob30, olej te algorytmy i zaprogramuj jedno lub dwa okienka dla CWU - to w zupełności wystarcza, a w ten prosty sposób oszczędzasz sprężarkę, bo nie włącza się tak często.

Fam13
19-12-2014, 09:40
Witaj map 78
ogrzewam dom pompą ciepła Panasonic t-cap 9 kw,w najbliższym czasie będę miał zmianę taryfy na G12,steruję ogrzewaniem sterownikiem pokojowym Auraton 2025,na pompie mam ustawione grzanie tylko comoje pytanie jest takie jak mogę zmienić ustawienia jeżeli będę chciał grzać tylko w taniej taryfie,czy jeżeli zadam ustawienia na pompie to będzie to priorytetem przed sterownikiem pokojowym ,nie bardzo kumam jak to ustawić .
Dzięki za odpowiedzi

map78
19-12-2014, 11:41
Witaj map 78
ogrzewam dom pompą ciepła Panasonic t-cap 9 kw,w najbliższym czasie będę miał zmianę taryfy na G12,steruję ogrzewaniem sterownikiem pokojowym Auraton 2025,na pompie mam ustawione grzanie tylko comoje pytanie jest takie jak mogę zmienić ustawienia jeżeli będę chciał grzać tylko w taniej taryfie,czy jeżeli zadam ustawienia na pompie to będzie to priorytetem przed sterownikiem pokojowym ,nie bardzo kumam jak to ustawić .
Dzięki za odpowiedzi

Musisz zgrać oba sterowania ze sobą. Na pompie ustaw za pomocą programatora kiedy ma grzać CO a kiedy CWU - zdefiniuj mu okienka. Najczęściej daje się grzanie CWU w nocy w taniej taryfie lub w dzień w tanim okienku, lub 2x na dobę. Resztę czasu ustaw na CO. Potem ustaw priorytet dla CWU, żeby zawsze nagrzało i czasy trwania tych priorytetów. A na koniec ustaw termostat pokojowy tak aby wymuszać grzanie w taniej taryfie, czyli w godzinach tanich ustaw wyższą temp a w drogich niższą - ot i cała filozofia:)

rob30
19-12-2014, 12:10
rob30, olej te algorytmy i zaprogramuj jedno lub dwa okienka dla CWU - to w zupełności wystarcza, a w ten prosty sposób oszczędzasz sprężarkę, bo nie włącza się tak często.

tak mam ustawione 2 razy dziennie aczkolwiek też na początku miałem problem, że woda nie wychładzała się do drugiego okienka i nie załączało się grzanie CWU - algorytmy opisywałem w odpowiedziach na posty lukasza o CWU

map78
19-12-2014, 12:17
tak mam ustawione 2 razy dziennie aczkolwiek też na początku miałem problem, że woda nie wychładzała się do drugiego okienka i nie załączało się grzanie CWU - algorytmy opisywałem w odpowiedziach na posty lukasza o CWU

Jak ustawisz priorytet CWU i odpowiednio wysoką temp to nie ma takiej opcji żeby się nie załączył w wyznaczonym czasie. Jeżeli się nie załącza to znaczy, że masz gorącą wodę w zasobniku - to i po co ma się wtedy załączyć:)

hoofik
19-12-2014, 22:40
Witam wszystkich,
Jestem użytkownikiem pieca na miał. Zastanawiam się na przejściem na PC powietrze bądź woda - woda. Pytanie moje będzie o koszty i co potrzebne. Poniżej info co aktualnie jest:
Dom z użytecznym poddaszem. Na górze dwie sypialnie. Jedna z łazienką i garderobą. W nich są grzejniki. Łazienka podłogówkę plus drabinka. Salon podłogówkę. W najwyższym jego miejscu około prawie 6m najniższy około 4,5 - 5m. Podłogówkę salon trzy obiegi w sumie około 120m. Przedpokój, kuchnia podłgówka. Dwa pokoje na dole grzejniki. W sumie wychodzi mieszkalnej około 160-170m2. Garaż 36m grzejnik.
Instalacja:
Podłogówkę i grzejniki na osobnych obiegach, CWU 300L Galmeta z dodatkową wężownicą pod solary (na razie brak), w salońie, kuchni, przedpokoju i łazienkach czujniki podłączone pod komputer do sterowania siłownikami. W tym momencie wyłączone, ale przygotowane do pracy. Ocieplenie 15 styropianu z podwyższonym współczynnikiem bo pierwotnie chcieliśmy 20. Wg OZC niby 27kWh/m2/rok.
Lokalizacja okolice Wrocławia. jeżeli coś więcej podać dajcie znać.

Temperatura w salonie 22-23, pokoje 21, łazienka 24-25.

bway
19-12-2014, 23:11
witam
PC PW 9kW powinna byc ok dla ogrzewania co i cwu i chłodzenia sypialni i salonu
max praca pompy w ciągu roku ok 2400 godzin * pobór prądu ok 2 kW= 4800 kW na prace pompy/rok
i tez wg twojego OZC tak wychodzi ale może po obliczeniach wyjdzie ze 12 kW mocy grzewczej trzeba
koszty ? w 20 zmiescisz sie za urzadzenie 9kW ogrzewanie+chłodzenie
+ buforek by sie przydał
+ dodatkowo montaż

map78
19-12-2014, 23:16
Podaj jeszcze obciążenie cieplne, bo to kluczowy parametr przy doborze pompy. no i najważniejsze określ czego oczekujesz - czy chcesz to zrobić najniższym kosztem na chińskiej pompie, stany średnie, czy full wypas?:)
Ja przechodziłem podobną metamorfozę w zeszłym roku także jakby coś to służę doświadczeniem:)

hoofik
20-12-2014, 06:56
Podaj jeszcze obciążenie cieplne, bo to kluczowy parametr przy doborze pompy. no i najważniejsze określ czego oczekujesz - czy chcesz to zrobić najniższym kosztem na chińskiej pompie, stany średnie, czy full wypas?:)
Ja przechodziłem podobną metamorfozę w zeszłym roku także jakby coś to służę doświadczeniem:)

A co to obciążenie cieplne?
Czego oczekuję? Będzie to jedyne źródło ciepła więc musi ono działać do -20. We Wrocławiu taka temperatura rzadko się zdarza ale chcę mieć pewność że przy takiej temperaturze będzie jeszcze ciepło. Dodatkowo czytałem że w lato może służyć jak klimatyzacja więc chciałbym jakoś podłączyć do sypialni na górze. Możliwość podłączenia jest (sąsiaduje z garażem)
Kasa? Mam propozycję na solary za 4,5 tyś (wiele z instalacji już mam). Czytałem ze przy PC solary nie są już potrzebne, chciałem rownież gaz z własnej butli, ale teraz jestem zainteresowany PC wiec koszt maksymalny to 25 tys.

Poczytałem trochę. Moje 27kWh/m2/rok to nie wg OZC tylko z świadectwa energetycznego.
A no i fajny bajer sterowanie przez tablet, smartfon, internet. To rownież chciałbym.

hoofik
20-12-2014, 07:01
Zastanawiałem sie jeszcze nad pompa powietrzna wewnętrzna. Dopływ powietrza z zewnątrz zaizolowane wełna bądź styropianem. Pytanie tylko czy powietrze -10 jest wstanie sie ogrzać zanim dotrze do pompy. Hałas? Mam teraz piec tłokowy, pale miałem wiem raz na jakiś czas naprawdę coś huknie a i szum wentylatora słychać delikatnie w domu. Nie przeszkadza mi to wiec jak będzie mi szumieć tez nie problem. Pytanie tylko czy tak sie da.

Jacekss
20-12-2014, 13:22
W sumie wychodzi mieszkalnej około 160-170m2. Garaż 36m grzejnik. Wg OZC niby 27kWh/m2/rok.
Temperatura w salonie 22-23, pokoje 21, łazienka 24-25.

hej, wynik zbyt optymistyczny jak na taki dom (metraż) i takie ocieplenie (15cm styro).. nie wiem jaki masz dach jak ocieplony, bardziej bym obstawiał 40 kWh/m2/rok lub więcej. tymbardziej że temp w domu chcesz mieć 21-22*C (standardowo w OZC przyjmuje sie 20*C). podaj maks obciążenie cieplne (maks straty jednostkowe) i na podstawie tego najlepiej dobrać PC czy inny system grzewczy. PC do CO w domu, trochę bez sensu.

hoofik
20-12-2014, 19:36
hej, wynik zbyt optymistyczny jak na taki dom (metraż) i takie ocieplenie (15cm styro).. nie wiem jaki masz dach jak ocieplony, bardziej bym obstawiał 40 kWh/m2/rok lub więcej. tymbardziej że temp w domu chcesz mieć 21-22*C (standardowo w OZC przyjmuje sie 20*C). podaj maks obciążenie cieplne (maks straty jednostkowe) i na podstawie tego najlepiej dobrać PC czy inny system grzewczy. PC do CO w domu, trochę bez sensu.

Czy ja wiem czy zbyt optymistyczny? 15 styro o podwieszonym współczynniku tak jakby była 20. Dach 30 wełny. Okna drewno. Domek to Lipińscy LMP 04. Dlaczego PC do CO w domu bez sensu? 22'C dotyczy salonu, inaczej jest chłodno. To temp przy grzejnikach. Przy podłogówcę na pewno można obniżyć. 27kWh/m2/rok jak się już poprawiłem to z świadectwa a nie OZC. Jak mogę uzyskać to co chcecie czyli obciążenie cieplne?

Tomaszs131
20-12-2014, 20:45
Czy ja wiem czy zbyt optymistyczny? 15 styro o podwieszonym współczynniku tak jakby była 20. Dach 30 wełny. Okna drewno. Domek to Lipińscy LMP 04. Dlaczego PC do CO w domu bez sensu? 22'C dotyczy salonu, inaczej jest chłodno. To temp przy grzejnikach. Przy podłogówcę na pewno można obniżyć. 27kWh/m2/rok jak się już poprawiłem to z świadectwa a nie OZC. Jak mogę uzyskać to co chcecie czyli obciążenie cieplne?

Zbyt optymistycznie- wystarczy zerknac na moja stopke i porownac grubosci izolacji. Dom masz 160-170m2- metraz ogrzewanej podlogi bedzie bliski 200m2 czyli porownywalny do mojego. Obciazenie cieplne budynku uzyskasz po obliczeniach OZC.

Jacekss
21-12-2014, 12:18
Czy ja wiem czy zbyt optymistyczny? 15 styro o podwieszonym współczynniku tak jakby była 20. Dach 30 wełny. Okna drewno. Domek to Lipińscy LMP 04. Dlaczego PC do CO w domu bez sensu? 22'C dotyczy salonu, inaczej jest chłodno. To temp przy grzejnikach. Przy podłogówcę na pewno można obniżyć. 27kWh/m2/rok jak się już poprawiłem to z świadectwa a nie OZC. Jak mogę uzyskać to co chcecie czyli obciążenie cieplne?

oj, to był komentarz do twojej wypowiedzi... 15cm styro nawet tego szarego to mało żeby uzyskac pon 30 kWh/m2/rok tymbardzej że chcesz mieć temp 22*C, mam mniejszy metraż niż ty, 20cm styro grafit na ścianach, 30cm wełny w tym 1 warstwa lepsza i wynik 45 kWh/m2/rok
PC zainstalowana jak pisałeś w domu/pomieszczeniu jest bez sensu do CO, będzie potrzebować dużo powietrza, skąd je weźmie, kanałami, jakiej średnicy? myślisz że to będzie w miarę ciche?po to takie PC PW do CO montuje się na zewnątrz.
obciążenie cieplne powinieneś mieć z obliczeń, bo skąd masz tą wartość ze świadectwo, a świadectwo opiera się na czym? na wyliczeniach.. chyba że to podana goła liczba do projektu domku, tego nie wiem.

Jacekss
21-12-2014, 12:22
:eek:

kolega pisał o PC PW wewnętrznej.. jak dla mnie to taka PC do CO bez sensu.. chyba że ktoś ma pasywniaka albo prawie pasywniaka to może jakaś PC PW do CWU podrasowania dałaby radę pociągnąć również CO :)

plusfoto
21-12-2014, 16:02
kolega pisał o PC PW wewnętrznej.
Ale co to jest? Pierwsze słyszę.

Jacekss
21-12-2014, 16:20
np taka PC PW do przygotowania CWU, o małej mocy...

plusfoto
21-12-2014, 17:09
Ale to nie jest pompa wewnętrzna. To jest normalna pompa z jednostką wew. i zew.

rydzadam
21-12-2014, 17:19
no bo tak będzie, spada temp posadzki.. zaczyna brakować promieniowania cieplnego które daje bardzo przyjemny efekt, i uczucie ciepła
temp w pomieszczeniu spadnie o 0,1-0,2 C ale odczucie jest mocniejsze jakby nagle przestało grzać.. szczególnie na to wyczulone są niewiasty :)

Trafne spostrzeżenie. Jak w salonie mam 20C i nahajcowany kominek to wszystko podobno OK, ale jak już kominek od paru godzin wypalony, ognia nie ma, a w pokoju 23C (!), to... Niewiasta twierdzi, że jakoś zimno w domu i trzeba napalić :) Masakra.
Swoją drogą, po 6 sezonach mam serdecznie dość kominka i pieca na ekogroszek/pellet. Doczekać się nie mogę nowego domu, gdzie wcale nie będzie komina, a ciepełko przyjdzie z PC PW.

rydzadam
21-12-2014, 19:50
jak trzy to 12 - 15 powinno Ci wystarczyć. Zabezpieczenie jest zależne od zamówionej mocy.

Zamówiłem warunki przyłączenia na 3 fazy moc 14 kW. PC będzie max. 9kW, jednofazowa. Mam nadzieję, że "prądu" wystarczy. Najwyżej się zwiększy, bo do 16 kW dają to samo zabezpieczenie na skrzynce.

Jacekss
21-12-2014, 20:13
Zamówiłem warunki przyłączenia na 3 fazy moc 14 kW. PC będzie max. 9kW, jednofazowa. Mam nadzieję, że "prądu" wystarczy. Najwyżej się zwiększy, bo do 16 kW dają to samo zabezpieczenie na skrzynce.

jak sensownie masz rozłożone obciązenie na poszczególne fazy to spoko wystarczy.. byle na 1 faze nie trafiła PC+ płyta+piekarnik+pralka i zmywarka

bway
21-12-2014, 20:23
PC PW o mocy 9 kW ma prąd 25A i moc wejściowa 1,9 kW + ewentualnie grzałka 3kW jak będzie włączona
zalecany bezpiecznik 30A
zalecany przekrój kabla zasilającego 4,0 mm

starsze modele miały moc wejściową 2,25 kW i wiecej czynnika R410A

Jacekss
21-12-2014, 20:23
Ale to nie jest pompa wewnętrzna. To jest normalna pompa z jednostką wew. i zew.

a PC PW ze zintegrowanym zbiornikiem, przykład Galmet Basic 2GT ? to nie ma jednostki zewnętrznej

rydzadam
21-12-2014, 20:54
Ciała dałem, że nie doczytałem dokładnie, co pisaliście. Faktycznie zabezpieczenie na 3-fazowym przyłączu powinno być w takim razie 3x30A dla 1-fazowego T-Capa 9kW. Dobrze myślę ? Nie wiem, jakie dają "ampery" w skrzynce przy zamówionej mocy 14 kW. Dopytam w Energa i najwyżej będę drążył temat dalej, a nawet zmienię szybko wniosek o wydanie warunków. Ważne, bo wolę dopłacić za mocniejsze przyłącze parę stówek, niż się potem martwić.

asaselllo
21-12-2014, 21:58
ja mam zabezpieczenie 20A dla t-capa 1-fazowego 9kW. Przez 2 sezony jeszcze korki nie wystrzeliły (pompa podłączona pod oddzielną fazę bo powoduje zakłócenia jak każde urządzenie indukcyjne a ja lubię posłuchać dobrej muzyki). Jak strzeli korek to zwiększę do 25A i na pewno nic się nie stanie.

rydzadam
21-12-2014, 22:34
ja mam zabezpieczenie 20A dla t-capa 1-fazowego 9kW. Przez 2 sezony jeszcze korki nie wystrzeliły (pompa podłączona pod oddzielną fazę bo powoduje zakłócenia jak każde urządzenie indukcyjne a ja lubię posłuchać dobrej muzyki). Jak strzeli korek to zwiększę do 25A i na pewno nic się nie stanie.

Ok. Ale jakie masz przyłącze i jakie w tym przylaczu bezpieczniki przedlicznikowe ?

asaselllo
22-12-2014, 06:04
3x20A w skrzynce. W domu też 20A tylko o szybszym działaniu. Nie znam się na prądzie ale póki co to działa

map78
22-12-2014, 10:54
3x20A w skrzynce. W domu też 20A tylko o szybszym działaniu. Nie znam się na prądzie ale póki co to działa

Wszystko jest OK dopóki jest OK;)
Jak coś się odpukać zepsuje to będzie to idealny powód żeby nie uznać gwarancji, bo w instrukcji stoi jak byk 30A. A tak w ogóle to nawet nie powinni takiej instalacji dopuścić, bo z tego co pamiętam w protokole odbiorczym są te rzeczy wpisywane. Przynajmniej u mnie tak było.

Jacekss
22-12-2014, 13:12
Ciała dałem, że nie doczytałem dokładnie, co pisaliście. Faktycznie zabezpieczenie na 3-fazowym przyłączu powinno być w takim razie 3x30A dla 1-fazowego T-Capa 9kW. Dobrze myślę ? Nie wiem, jakie dają "ampery" w skrzynce przy zamówionej mocy 14 kW. Dopytam w Energa i najwyżej będę drążył temat dalej, a nawet zmienię szybko wniosek o wydanie warunków. Ważne, bo wolę dopłacić za mocniejsze przyłącze parę stówek, niż się potem martwić.
jak chcesz mieć zabezpieczenie 32A to pewnie potrzebne zwiększenie mocy przyłączeniowej do 17-18 kW

flisiu
22-12-2014, 19:03
Witam, jak szybko u Was rosnie temp. na zasilaniu w pompie? czy zawsze osiaga krzywa grzewcza w zaleznosci od temp. zewn ? pytanie szczegolnie do uzttkownikow panasonicow :) pytam bo u mnie dosc wolno to rosnie ale dom dopiero grzeje od pazdziernika i nie mam polozonych paneli/plytek jeszcze. ciekaw jestem jak szybko to u Was dziala. pozdrawiam :)

miniof
22-12-2014, 19:06
Zabezpieczenia zawsze TRZEBA stopniować. Jak masz w skrzynce 20 to w domu powinno być mniej. Inaczej to nie ma sensu. Takie "puki co działa" już nie raz się odbiło spaloną instalacją. Źle dobrane przewody, zabezpieczenia co dziennie powodują mnóstwo awarii w sieci. W najlepszym wypadku nie będziesz miał jednej fazy, ale jak coś nie zadział to spalony licznik i brak prądu na dzielnicy. Dlatego ważne jest stopniowanie zabezpieczeń i dobieranie ich odpowiednio do obciążenia i przewodu.


3x20A w skrzynce. W domu też 20A tylko o szybszym działaniu. Nie znam się na prądzie ale póki co to działa

_olo_
22-12-2014, 21:09
Licznik raczej się od tego, że masz zbyt "duży" bezpiecznik nie spali, przewód o ile jest właściwy rozdzielka-pompa dla 20A też nie (zdaje się 4mm2 wystarczy dla 20A ale dla 25 lub 32 to już mało), co najwyżej mogą wylecieć przedlicznikowe zabezpieczenia ale one mogą wylecieć i bez tego bo jeżeli masz w rozdzielce np 2 obwody podłączone do jednej fazy powiedzmy światło 10A i gniazda 16A to i tak już teoretycznie może tam wystąpić w sumie I 26A i przedlicznikowe poleci.

bway
22-12-2014, 21:20
pamietajcie ze elektryk wchodzi pierwszy i wychodzi ostatni z budowy
a co do podłączeń w instrukcji jest wszystko napisane co i jak ma być minimalne dla każdej mocy PC
na marginesie to jutro jade płytę główną wymieniać w TCAP u inwestora i czujniki,
jedna wazna uwaga jak instalator, sprzedawca nie ma certyfikatu na PC to inwestor nie ma gwarancji, takie przepisy

_olo_
22-12-2014, 21:29
na marginesie to jutro jade płytę główną wymieniać w TCAP u inwestora i czujniki,
j

To one jednak nie takie bezawaryjne jak by się mogło zdawać. Gdyby to nie była naprawa gwarancyjna to o ile to nie tajemnica, ile taka naprawa z częściami kosztuje ?

bway
22-12-2014, 21:50
moze wszystko ulec awarii ,w trakcie budowy kiedy juz PC jest zainstalowana czesto budowlańcy mają zrypany sprzet elektryczny, podłączenia na drutach na ostro, zrypana instalacja elektryczna, błedy połączeniowe itd
Narawa to TCAP 16 kW na gwarancji, dla inwestora, uzytkownika bezpłatnie w ramach gwarancji
powód wymiany to z tego co pamiętam błąd H42 objawy to przy temp zew poniżej -5 oblodzenie parownika i brak defrostów
czynnik R410 A -OK
PC na razie 1 szt ale bedzie pracować w kaskadzie z drugą PC PW tez o tej samej mocy

ale jak potrzebny jest przegląd, wymiana czynnika , serwis urządzenia, instrukcje, szkolenia itp do zapraszam do kontaktu

_olo_
22-12-2014, 22:02
Po prostu byłem ciekaw ile kosztuje płyta elektroniki bo to chyba najwrażliwszy element pomp.

Gremlinka
23-12-2014, 06:09
U nas tez była wymieniana na gwarancji...

rydzadam
23-12-2014, 11:16
jak chcesz mieć zabezpieczenie 32A to pewnie potrzebne zwiększenie mocy przyłączeniowej do 17-18 kW

Zwiększyłem, na szczęście mailowo się dało, moc na wniosku o przyłącze. Dla 14 kW miało być 3x25A, a teraz, dla 16,5kW będzie 3x32A, a zapłacę za to "całe" ok. 200 zł więcej :)

Fam13
23-12-2014, 22:19
Witam,
w końcu po przejściach dostałem upragnioną taryfę G12,proszę o pomoc w ustawieniach jak grzać w taniej taryfie .
W domu mam zainstalowana pompę PW Panasonic t-cap 9 kw i do teraz grzałem w taryfie C11 więc nie zależało mi na ustawieniach.
Poma jest ustawiona na grzanie co tylko (Heat) nie potrzebuję grzać cwu bo nie mieszkam więc funkcja Tank jest wyłączona .
na sterowniku pokojowym ustawiłem grzanie w godz.13.00-15.00 i 22.00-6.00 ale co i jak ustawić na pompie ,
widziałem wcześniej posty map78 ,ale czy musze to ustawić na timerze czas pracy?
CZy lepiej podgrzewać też cwu.
Proszę o pomoc

lukasza
23-12-2014, 23:09
Witam,
w końcu po przejściach dostałem upragnioną taryfę G12,proszę o pomoc w ustawieniach jak grzać w taniej taryfie .
W domu mam zainstalowana pompę PW Panasonic t-cap 9 kw i do teraz grzałem w taryfie C11 więc nie zależało mi na ustawieniach.
Poma jest ustawiona na grzanie co tylko (Heat) nie potrzebuję grzać cwu bo nie mieszkam więc funkcja Tank jest wyłączona .
na sterowniku pokojowym ustawiłem grzanie w godz.13.00-15.00 i 22.00-6.00 ale co i jak ustawić na pompie ,
widziałem wcześniej posty map78 ,ale czy musze to ustawić na timerze czas pracy?
CZy lepiej podgrzewać też cwu.
Proszę o pomoc


Jak bez CWU to nie musisz dotykać Timera i 100% zrobisz termostatem.
Timer wejdzie do "gry" razem z CWU bo okresowo (1lub 2 dziennie jak kto woli) musisz wywołać opcje Tank+heat czego z termostatu nie zrobisz.
Tak jak piszesz dajesz w godzinach 22-6 i 13-15 temperaturę jaka chcesz w domu a potem 6-13 i 15-22 obnizasz np o 2 stopnie. Koniec.
Na PC masz modę: heat.
Wszystko.
Tak najszybciej i najprościej.

Fam13
23-12-2014, 23:33
Jak bez CWU to nie musisz dotykać Timera i 100% zrobisz termostatem.
Timer wejdzie do "gry" razem z CWU bo okresowo (1lub 2 dziennie jak kto woli) musisz wywołać opcje Tank+heat czego z termostatu nie zrobisz.
Tak jak piszesz dajesz w godzinach 22-6 i 13-15 temperaturę jaka chcesz w domu a potem 6-13 i 15-22 obnizasz np o 2 stopnie. Koniec.
Na PC masz modę: heat.
Wszystko.
Tak najszybciej i najprościej.
Dzięki za odpowiedź ,właśnie dzisiaj po zmianie taryfy tak to zaprogramowałem
ale wydaje mi się ze pompa się włączyła w drogiej taryfie,ale to może dlatego że różnica w ustawionych temperaturach była zbyt mała
0,8 stopnia ,sprawdzę jutro rano jak pojadę do domu.
W domu nie mam jeszcze drzwi wewnętrznych ,nie wiem też czy wybór sterownika Auraton 2025 był dobrym wyborem
dzięki za szybka odpowiedź .
Pozdrawiam

wesola9
24-12-2014, 23:30
Dzięki za odpowiedź ,właśnie dzisiaj po zmianie taryfy tak to zaprogramowałem
ale wydaje mi się ze pompa się włączyła w drogiej taryfie,ale to może dlatego że różnica w ustawionych temperaturach była zbyt mała
0,8 stopnia ,sprawdzę jutro rano jak pojadę do domu.
W domu nie mam jeszcze drzwi wewnętrznych ,nie wiem też czy wybór sterownika Auraton 2025 był dobrym wyborem
dzięki za szybka odpowiedź .
Pozdrawiam

Ja mam ustawioną tak że włącza się od 13.00 do 15.00 i od 22.00 do 6.00. taryfa G12
temp na wyjściu 32st.C. w domu mam od 23 do 21 stC zależy czy przed czy po grzaniu.
zużycie od 15KW do 20kw na dobę.
drzwi wewnętrznych i mebli brak.
jeszcze nie mieszkam więc wody użytkowej nie grzeję.

jak docieplę poddasze to z pewnością stabilność temperatury wzrośnie a zużycie energii spadnie.
szczerze to przy pierwszym sezonie, nieodpowiednim jeszcze ociepleniu oraz przy takim zużyciu to nawet nie szukam specjalnie oszczędnych ustawień.
jak zamieszkam to zrobię se barek na zbiorniku .............i będę szukał oszczędności:D.

pozdr
Artur Z.

fachman19
25-12-2014, 11:25
Czy ja wiem czy zbyt optymistyczny? 15 styro o podwieszonym współczynniku tak jakby była 20. Dach 30 wełny. Okna drewno. Domek to Lipińscy LMP 04. Dlaczego PC do CO w domu bez sensu? 22'C dotyczy salonu, inaczej jest chłodno. To temp przy grzejnikach. Przy podłogówcę na pewno można obniżyć. 27kWh/m2/rok jak się już poprawiłem to z świadectwa a nie OZC. Jak mogę uzyskać to co chcecie czyli obciążenie cieplne?
Obciążenie cieplne = moc pompy.
Podajesz grubości izolacji ,ale nie podajesz powierzchni przegród .
Skoro ty nie wiesz jaką ma być moc pc ,to na podstawie informacji jakie podajesz nikt tego nie określi.
OZC robione jest zazwyczaj dla urzędu i jest niewiarygodne .Nikt nie bierze odpowiedzialności za ten papier.

asolt
25-12-2014, 13:16
Obciążenie cieplne = moc pompy.
Podajesz grubości izolacji ,ale nie podajesz powierzchni przegród .
Skoro ty nie wiesz jaką ma być moc pc ,to na podstawie informacji jakie podajesz nikt tego nie określi.
OZC robione jest zazwyczaj dla urzędu i jest niewiarygodne .Nikt nie bierze odpowiedzialności za ten papier.

Jest dokładnie odwrotnie, dla urzedu jest wykonywane SE i chociaz powinno byc ono wykonane na podstawie obliczeń ozc (SE to nie OZC) to istotnie SE z allegro dalekie sa od rzetelnosci. Jezeli ktos zamawia samo ozc to na ogół są one poprawnie wykonane a ewentualny bład nie jest az tak wielki i na ogół wartosc projektowego obciązenia cieplnego jest przeszacowana.
Co do mocy pompy w stosunku do projektowego obciązenia cieplnego to są rózne szkoły takze okreslenie ze projektowe obciązenie cieplne = moc pompy jest mocno dyskusyjne szczegolnie w kontekscie maksymalnego wykorzystania II taryfy.

fachman19
25-12-2014, 17:32
Jest dokładnie odwrotnie, dla urzedu jest wykonywane SE i chociaz powinno byc ono wykonane na podstawie obliczeń ozc (SE to nie OZC) to istotnie SE z allegro dalekie sa od rzetelnosci. Jezeli ktos zamawia samo ozc to na ogół są one poprawnie wykonane a ewentualny bład nie jest az tak wielki i na ogół wartosc projektowego obciązenia cieplnego jest przeszacowana.
Co do mocy pompy w stosunku do projektowego obciązenia cieplnego to są rózne szkoły takze okreslenie ze projektowe obciązenie cieplne = moc pompy jest mocno dyskusyjne szczegolnie w kontekscie maksymalnego wykorzystania II taryfy.
Jest odwrotnie ,ale tak jak napisałem ;-)
Co wiec proponujesz wykorzystać do doboru mocy PC OZC czy obciążenie cieplne budynku
Co nie oznacza jednak znaku równości pomiędzy mocą pompy i obciążeniem cieplnym budynku

asolt
25-12-2014, 20:06
Jest odwrotnie ,ale tak jak napisałem ;-)
Co wiec proponujesz wykorzystać do doboru mocy PC OZC czy obciążenie cieplne budynku
Co nie oznacza jednak znaku równości pomiędzy mocą pompy i obciążeniem cieplnym budynku

Z mojej praktyki wynika ze ozc to nie SE i co do tego nie ma najmniejszych wątpilowsci. Po drugie ozc w sensie dosłownym to faktycznie obliczenia zapotrzebowania na ciepło, ale tak faktycznie wynikami obliczen ozc są :
zapotrzebowanie na ciepło
projektowe obciązenie cieplne budynku, czyli ozc=projektowe obciązenie cieplne budynku
straty dla poszczególnych pomieszczeń
struktura strat (podział procentowych dla poszczegolnych typów przegród i straty na wentylację).
Projektowe obciązenie cieplne automatycznie nie oznacza mocy pompy ale jest wazną wskazówką do jej doboru, kto chce miec wieksze lub prawie całkowite zuzycie w II taryfie i koszty doboru pompy o wiekszej mocy nie będą sie rózniły od pompy o mocy równej projektowemu obciazeniu cieplnemu to wybierze własnie taką pompę. Moze tez załozyc ze w najwieksze mrozy dogrzamy grzałkami, to wtedy niektórzy dobiorą pompę o mocy mniejszej niz projektowe obciązenie cieplne. Szkoły doboru są rózne a w ostatecznym doborze ma własnie pomóc znajomość wartosci i zapotrzebowania na ciepło i projektowego obciązenia cieplnego któego nie odczytamy z SE bo go tam po prostu nie ma, ale jest w ozc którego nie wykonuje sie dla urzedu. A przynajmniej ja o tym nic nie wiem, nie słyszałem tez aby w najblizszej przyszłosci było ono wymagane. Dla urzedu i tak wymagane jest coraz wiecej dokumentów, a są to :
charakterystya energetyczna i analiza nosników energii dla uzyskania PNB oraz
swiadectwo energetyczne (nie OZC) dla PINB dla odbioru budynku.

fachman19
26-12-2014, 08:52
Jedyne co chciałem powiedzieć to ,że trzeba policzyć, a nie wyssać z palca .Że nie wystarczy podać ile styropianu na ścianach.

asolt
26-12-2014, 10:30
Jedyne co chciałem powiedzieć to ,że trzeba policzyć, a nie wyssać z palca .Że nie wystarczy podać ile styropianu na ścianach.

Otóz i to, co wcale jednak nie wynikało z Twojej pierwszej wypowiedzi.

fachman19
26-12-2014, 14:09
Podajesz grubości izolacji ,ale nie podajesz powierzchni przegród .
Skoro ty nie wiesz jaką ma być moc pc ,to na podstawie informacji jakie podajesz nikt tego nie określi.
.
Wprost nie wynika ?:yes:

Drifte
27-12-2014, 09:31
Cześć Wam

Słuchajcie, sprawa wygląda tak:

Dom na wzniesieniu, garaż będący jednocześnie fundamentem "w ziemi", na fundamencie dom w technologii szkieletowej o powierzchni podłogi na parterze ok 60-70 m.kw.

Jaką pompę ciepła byście do takiego zastosowania polecili, zaznaczam od razu, że mój fundusz nie pozwala mi na inwestycję w głębinową, lub z poziomym wymiennikiem.

Pozdrawiam

Arturo72
27-12-2014, 09:36
Cześć Wam

Słuchajcie, sprawa wygląda tak:

Dom na wzniesieniu, garaż będący jednocześnie fundamentem "w ziemi", na fundamencie dom w technologii szkieletowej o powierzchni podłogi na parterze ok 60-70 m.kw.

Jaką pompę ciepła byście do takiego zastosowania polecili, zaznaczam od razu, że mój fundusz nie pozwala mi na inwestycję w głębinową, lub z poziomym wymiennikiem.

Pozdrawiam
Hamerykanską ;)
Jeśli określisz lub podasz obciążenie cieplne domu to sam sobie polecisz najbardziej odpowiednią,bez tego to wróżenie z fusów bo tutaj nie ma czarnoksiężników podobnych do sprzedawców kotłów węglowych bazujących na naiwnościach ludzkich.
A co,wungielek przestał być już odpowiedni ?
Szybciutko :)

P.S.
Fundusz dzisiaj nie pozwala ale wcześniej pozwolił na bezsensowne wyrzucenie kasy w kominy,kotłownie i kocioł węglowy po to tylko,żeby teraz to wyrzucić w błoto...

funky_koval
27-12-2014, 09:45
Cześć Wam

Słuchajcie, sprawa wygląda tak:



Jaką pompę ciepła byście do takiego zastosowania polecili, zaznaczam od razu, że mój fundusz nie pozwala mi na inwestycję w głębinową, lub z poziomym wymiennikiem.

Pozdrawiam
Z twoich warunków które postawiłeś to tylko powietrze-woda ,jak cię stać to Panasonic Aquarela ,t-cap .Dlaczego ? Bo całe forum je chwali ;).Ale konkrety to otrzymasz po dokładnym opisaniu technologi budowy .(najlepiej OZC)

Arturo72
27-12-2014, 09:52
Z twoich warunków które postawiłeś to tylko powietrze-woda ,jak cię stać to Panasonic Aquarela ,t-cap .Dlaczego ? Bo całe forum je chwali ;).
Nie tylko dlatego,ponieważ jest to najtańsza pompa z markowych,która ma stałą moc grzewczą do niskich temperatur.
Sądzę,że gdyby Atlantic TRI11 lub Daikin trójfazowy były tańsze,całe forum by je chwaliło bo to pompy tego samego typu co T-CAP :)

Ja bym wybrał np.Atlatica bo mi się bardziej podoba niż Panas ;)

Drifte
27-12-2014, 09:52
Zapomniałem dopisać,, że dach dwuspadowy, poddasze użytkowe.

Nie podam Wam póki co OZC, bo to po prostu jak na razie sfera planowania, a że chciałbym całość inwestycji zamknąć w kwocie moich oszczędności, to pytam o takie rzeczy po prostu teraz, a nie jak już kupie projekt i się okaże, że lipa, dno i 3 metry mułu. Na sąsiednim forum o budowie domów, ktoś mi napisał, że taki dom jaki planuję powinien zamknąć się w 10 000 kWh na rok, a prawdopodobnie będzie to dużo mniej.

Ps. Węgiel mi się nie znudził, aktualnie mieszkam w domu ogrzewanym węglem i mi takie ogrzewanie jak najbardziej odpowiada. Niestety życie tak pokierowało moim losem, że musze mieć źródło ogrzewania "bezobsługowe" gdyż bardzo często nie ma mnie w domu przez dłuższy okres czasu.

Arturo72
27-12-2014, 09:57
Nie podam Wam póki co OZC, bo to po prostu jak na razie sfera planowania,
No i właśnie o to chodzi,żeby robić OZC jeszcze w sferze planowania ale już po wybraniu konkretnego projektu.
Wtedy się decyduje o systemie grzewczym,bo po budowie lub nawet po adaptacji to musztarda po obiedzie.

Ja dom 118m2 zamknąłem zużyciem 3300kWh za c.o+cwu z czego 1900kWh na c.o.
Gdybym grzał prądem na ogrzewanie poszłoby ok.5700kWh w pierwszym sezonie grzewczym.
OZC robiłem jeszcze przed budową i przed adaptacją i właśnie dlatego zdecydowałem się na ogrzewanie prądem bez kosztów na dodatkową kotłownię i komin.

Drifte
27-12-2014, 10:04
To muszę w weekend przysiąść ze starą do internetów i w końcu coś wybrać.

A OZC będzie ujęte gdzieś w opisie projektu ?

Arturo72
27-12-2014, 10:14
A OZC będzie ujęte gdzieś w opisie projektu ?
Nie,OZC to nie jest CE,w projekcie masz jedynie dane typowo projektowe czyli spełniające jedynie wytyczne i normy obowiązujące na dziś dzień a takie budowanie projektowe nie jest rozsądne i jest krótkowzroczne.
OZC pozwala określić jakiego zużycia energii możemy się spodziewać po zwiększeniu izolacji o 5cm czy może o 20cm albo po zmianie wentylacji itp.
I to determinuje wybór systemu grzewczego,czy mozliwosć rezygnacji z kotlowni i kominów jeśli zdecydujemy się na ogrzewanie bezobslugowe i oszczedza nam sporo kasy podczas budowy.

plusfoto
27-12-2014, 10:51
Zapominacie wszyscy dodać że mówimy o rzetelnych obliczeniach a nie tych z internetu za 50 zł.

funky_koval
27-12-2014, 12:15
Zapominacie wszyscy dodać że mówimy o rzetelnych obliczeniach a nie tych z internetu za 50 zł.

Na swoim przykładzie mogę dodać że obliczenia ze strony cieplowlasciwie dokładnie pokryły się z zapotrzebowaniem mojego domu.

_olo_
27-12-2014, 13:35
Na swoim przykładzie mogę dodać że obliczenia ze strony cieplowlasciwie dokładnie pokryły się z zapotrzebowaniem mojego domu.

Wartościowa informacja.

JKJ
29-12-2014, 20:07
Witam wszystkich! Dogonił nas etap instalacji ogrzewania domu, stad prośba o radę, co, wg Was - specjalistów w temacie kotłów będzie dla nas najlepszym rozwiązaniem:
Dom murowany z bet.-kom 24cm
ocieplony styropianem 15cm
okna PCV 2 i 3 szybowe
podłogówka na całości
Drabinki w łazienkach i pralni
Dom 160m pow. Użytkowej
+ garaz i kotłownia = 200m pow. całkowitej
Komin 20cm średnicy rondo plus shiedla

Pozdrawiam

rwojtek
29-12-2014, 20:11
Najlepszym rozwiązaniem dla Was będzie to, z czego będziecie zadowoleni :yes:

JKJ
29-12-2014, 20:14
Dziękuje!

alvaroalvaro78
29-12-2014, 21:02
Kto na forum robi rzetelnie OZC ?

Arturo72
29-12-2014, 21:04
Kto na forum robi rzetelnie OZC ?
HenoK,asolt lub audytorzy w okolicy zamieszkania.

JKJ
29-12-2014, 21:13
Roczne zużycie ciepła to 18121kWh
Dzienne zapotrzebowanie średnio 4,3kW (przy mrozach 8,2kW)

map78
29-12-2014, 21:18
Roczne zużycie ciepła to 18121kWh
Dzienne zapotrzebowanie średnio 4,3kW (przy mrozach 8,2kW)

Ale Ty szukasz kotła, czy pompy:confused: bo do pompy to komin niepotrzebny;)
Jeśli pompy to celuj w coś takiego jak moja, bo mamy podobne parametry budynków.

JKJ
29-12-2014, 21:44
...komin powstał pod piec, teraz analizujemy tez inne źrodła - lepiej dla nas zostawić ten komin i go nie używać niż wypakować sie w jakieś uciążliwe ogrzewanie przy innych dostępnych źródłach...

bway
29-12-2014, 22:04
no to trzeba określić budzet, policzyć koszty roczne eksploatacja, i wiadomo czy 1500 na rok jest OK

_olo_
30-12-2014, 00:43
JKJ

Ciekawą alternatywą dla popularnych i w rozsądnych cenach panasoniców 9kW może być hewalex pcco 13kW, producent twierdzi, że ma COP do 4,9 dla A7/W35 i pracuje do -25st więc parametry w mrozach powinny być podobne do panasoniców, zalety to cena 17kzł (jeżeli znajdziesz taniego instalatora, który ci ją sprzeda z 8% VAT na usługę to z montażem może wyjść jeszcze taniej) a jeszcze większa zaleta to 5 lat spokoju (gwarancja) czego próżno szukać u konkurencji.
Brak opinii użytkowników bo to dość świeży model, możesz zostać forumowym testerem ;)

Możesz jeszcze sprawdzić zapotrzebowanie na http://cieplowlasciwie.pl/start. Parę osób potwierdziło zgodność wyników z OZC lub nawet ich zawyżanie przez ten kalkulator.

JKJ
30-12-2014, 07:24
JKJ

Ciekawą alternatywą dla popularnych i w rozsądnych cenach panasoniców 9kW może być hewalex pcco 13kW, producent twierdzi, że ma COP do 4,9 dla A7/W35 i pracuje do -25st więc parametry w mrozach powinny być podobne do panasoniców, zalety to cena 17kzł (jeżeli znajdziesz taniego instalatora, który ci ją sprzeda z 8% VAT na usługę to z montażem może wyjść jeszcze taniej) a jeszcze większa zaleta to 5 lat spokoju (gwarancja) czego próżno szukać u konkurencji.
Brak opinii użytkowników bo to dość świeży model, możesz zostać forumowym testerem ;)

Możesz jeszcze sprawdzić zapotrzebowanie na http://cieplowlasciwie.pl/start. Parę osób potwierdziło zgodność wyników z OZC lub nawet ich zawyżanie przez ten kalkulator.

Sprawdzałem właśnie na cieplowlasciwie... Ostatecznie wychodzi mi moc grzewcza 7,9kW - 38W/m2, 17428 kWh roczne zużycie ciepła.

_John
30-12-2014, 08:11
JKJ

Ciekawą alternatywą dla popularnych i w rozsądnych cenach panasoniców 9kW może być hewalex pcco 13kW, producent twierdzi, że ma COP do 4,9 dla A7/W35 i pracuje do -25st więc parametry w mrozach powinny być podobne do panasoniców, zalety to cena 17kzł (jeżeli znajdziesz taniego instalatora, który ci ją sprzeda z 8% VAT na usługę to z montażem może wyjść jeszcze taniej) a jeszcze większa zaleta to 5 lat spokoju (gwarancja) czego próżno szukać u konkurencji.
A jakie są warunki tak długiej gwarancji?

asolt
30-12-2014, 09:35
Sprawdzałem właśnie na cieplowlasciwie... Ostatecznie wychodzi mi moc grzewcza 7,9kW - 38W/m2, 17428 kWh roczne zużycie ciepła.

Zarówno jedno jak i drugie zawyzone, zapotrzebowanie na ciepło wiecej, projektowe obciązenie cieplne mniej. To tylko kalkulator, a wyniki to szacunek i to zgrubny. Zawsze to lepiej cos, niz nic nie wiedziec.

JKJ
30-12-2014, 10:03
...trochę obawiam sie sprawności i awaryjnosci takiej pompy powietrznej w dłuższej perspektywie, temat nie jest chyba do końca sprawdzony...
zimą podobno traci dużo energii na częste odmrażanie powietrznego parownika zewnętrznego, a przy spadku temperatury bardzo spada moc grzewcza urządzenia i maleje efektywność COP...
Producenci zalecają jednak dla bezpieczeństwa połączenie takiej pompy z innym źródłem...co da spore oszczędności, jednak niski koszt takiej inwestycji trochę wzrośnie wlasnie przez to drugie zródło...
...nie wiem sam co myślec...