PDA

Zobacz pełną wersję : Pompy ciepła powietrze woda



Strony : 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74

tomek131
03-02-2012, 21:44
idź się leczyć na nogi,
bo na głowę już za późno,

nie widzisz jakie są temperatury na zewnątrz,
każdy z użytkowników wiedział co robi,
i że może być też bardzo zimno i zużycie energii elektrycznej może być duże,
na Śląsku o takich jak ty mówi się że zowiści,

bier szufla i szufluj ten wungiel

Widzę jakie są temperatury i stąd wiem ,że to nie pójdzie ,nie da rady,a użytkownicy wiedzieli co robią?NIe pieprz ,bo g... wiedzieli.Skąd mieli wiedzieć?Z naganiactwa sprzedawców wszechobecnego?Teraz się okazuję,że kominkiem palą .
A ci którzy założyli powietrzne dostaną odpowiedz - przecież widzi Pan/Pani temperatury i miał/miała świadomość
I jeszcze -pytanie było - czy Altherma 14kW może pobierać 20kW

malux20
03-02-2012, 21:51
tomaszu twoje wątpliwości mają uzasadnienie
ja mam powietrzną i wiem że będę musial z dwa tygodnie przepalać w kominku
i nie będę się obrażał na mrozy

zresztą są jeszcze grzalki
jesli ja jestem nawiedzonym pompiarzem to kablarze to są nawiedzeni zupełnie?

primi
03-02-2012, 22:03
To z pewnością fotomontaż ;)
Jakoś grzałki nie chodzą nonstop ;)
Za styczeń udział grzałek to 4,8%, a jeszcze to - moja PC to ta mniejsza, która teoretycznie do -20 działa, ale praktycznie sprężarka przestaje pracować jak jest dużo niższa temp :-)


http://img708.imageshack.us/img708/9392/20120203370.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/708/20120203370.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

1950
03-02-2012, 22:09
zostaw go,
to następny nawiedzony który wszędzie widzi naganiaczy,
nie warto on wie lepiej,
tylko ciekawe, skoro PCI są be, dlaczego tutaj zagląda,
masochista?

fotohobby
03-02-2012, 22:13
zostaw go,
to następny nawiedzony który wszędzie widzi naganiaczy,
nie warto on wie lepiej,


Ciekawy przypadek :)
Jakby mu usunąć te posty o sprzedawcach i naganiaczach, to może w 300 by sie zamknął :)

piter719
03-02-2012, 22:17
Widzę jakie są temperatury i stąd wiem ,że to nie pójdzie ,nie da rady,a użytkownicy wiedzieli co robią?NIe pieprz ,bo g... wiedzieli.Skąd mieli wiedzieć?Z naganiactwa sprzedawców wszechobecnego?Teraz się okazuję,że kominkiem palą .
A ci którzy założyli powietrzne dostaną odpowiedz - przecież widzi Pan/Pani temperatury i miał/miała świadomość
I jeszcze -pytanie było - czy Altherma 14kW może pobierać 20kW
niestety, to działa. jak nie wierzysz jedź do ana-76, (ja byłem bo też mi ciężko było się przekonać), w pompie nie ma żadnych grzałek, w domu żadnego kominka, a w domu cieplutko i malutkie dziecko w koszulce na ramiączka. żebym miał kasę to od razu kupuję tego Zubadana i wywalam ten swój eko-syf.

Arturo72
03-02-2012, 22:18
Widzę jakie są temperatury i stąd wiem ,że to nie pójdzie ,nie da rady,a użytkownicy wiedzieli co robią?NIe pieprz ,bo g... wiedzieli.Skąd mieli wiedzieć?Z naganiactwa sprzedawców wszechobecnego
Nie kupuje się pompy ciepła ot tak,dla kaprysu,bo mi się podoba.Prawdopodobnie każdy klient wie i liczy się z możliwością pracy pompy ciepła powietrze-woda na grzałkach.
Ja nic w tym zdrożnego nie widzę,tym bardziej,że chciałem grzać samym prądem z COP1 ;)

sylwerson
03-02-2012, 22:29
sylwerson, pompę masz 1 faz, a hydrobox jaki 1 czy 3faz?
Jaki budynek, ile metrów itp. tak z czystej ciekawości pytam bo i tak nie pomogę :-( chociaż uważam, że powinno działać, pomijam zużycie prądu oczywiście.
Może trzeba większy bezpiecznik, albo oddzielną linię od rozdzielni pociągnąć - zgaduję tylko ;)
Ja mam PC 1 faz, ale hydrobox 3 faz i bezpieczników mi nie wywala, nawet jak włączę saunę i inne urządzenia, a mam tego sporo :0

wszystko 1 faza
dom 170m2 po podłogach

poddasze jeszcze ocieplone kiepsko - jedna warstwa (druga w drodze)
20cm styropianu w ścianach
10cm styro w podłodze
wylewka anhydrytowa - wszędzie jest podłogówka
okna drewniane, Gallux
wentylacja grawitacyjna

dziś noc zimnaaaaaaaaa a my odłączyliśmy fizycznie jedną grzałkę - bo gdyby korek walnął w środku nocy, to byłoby po chłopie...
tak to jest szansa, że pociągnie do rana........................


a miało byc tak różowo, ech...

malux20
03-02-2012, 22:38
a jesteś pewien że masz na 100% dobrze przemyślaną elektrykę
może grzałki sprężarkę jakoś porozdzielać na fazy inaczej

primi
03-02-2012, 22:43
wszystko 1 faza
dom 170m2 po podłogach

poddasze jeszcze ocieplone kiepsko - jedna warstwa (druga w drodze)
20cm styropianu w ścianach
10cm styro w podłodze
wylewka anhydrytowa - wszędzie jest podłogówka
okna drewniane, Gallux
wentylacja grawitacyjna

dziś noc zimnaaaaaaaaa a my odłączyliśmy fizycznie jedną grzałkę - bo gdyby korek walnął w środku nocy, to byłoby po chłopie...
tak to jest szansa, że pociągnie do rana........................


a miało byc tak różowo, ech...
Już wcześniej pisałem, że rozważałem zubadana albo atlantica, ale wybrałem daikina ze względu na doświadczenie instalatora, który montuje te urządzenia na moim terenie.
Teraz IMO musisz wziąć swojego instalatora w obroty i niech spowoduje, że PC będzie działać. To nie jest wina urządzenia tylko podłączenia moim zdaniem, o doborze PC się zbytnio nie wypowiadam bo to nie moja działka, ale przy tej powierzchni to by chyba 11kW w zupełności wystarczyła + hydrobox 3faz.

hydraulik_
04-02-2012, 07:06
wszystko 1 faza
dom 170m2 po podłogach

poddasze jeszcze ocieplone kiepsko - jedna warstwa (druga w drodze)
20cm styropianu w ścianach
10cm styro w podłodze
wylewka anhydrytowa - wszędzie jest podłogówka
okna drewniane, Gallux
wentylacja grawitacyjna

dziś noc zimnaaaaaaaaa a my odłączyliśmy fizycznie jedną grzałkę - bo gdyby korek walnął w środku nocy, to byłoby po chłopie...
tak to jest szansa, że pociągnie do rana........................


a miało byc tak różowo, ech...

A wystarczy skończyć budowę i zaizolować strop.Bez izolacji nawet ognisko będzie za słabe

hydraulik_
04-02-2012, 07:08
Już wcześniej pisałem, że rozważałem zubadana albo atlantica, ale wybrałem daikina ze względu na doświadczenie instalatora, który montuje te urządzenia na moim terenie.
Teraz IMO musisz wziąć swojego instalatora w obroty i niech spowoduje, że PC będzie działać. To nie jest wina urządzenia tylko podłączenia moim zdaniem, o doborze PC się zbytnio nie wypowiadam bo to nie moja działka, ale przy tej powierzchni to by chyba 11kW w zupełności wystarczyła + hydrobox 3faz.
Tam są twie rurki do CO - czyżby amienił .To chyba nie jest doświadczony:confused:

sylwerson
04-02-2012, 08:31
A wystarczy skończyć budowę i zaizolować strop.Bez izolacji nawet ognisko będzie za słabe

leży warstwa 15cm, częściowo druga - 5cm; nie ma tragedii


męczy mnie nadal sprawa przekraczania mocy nominalnej - PGE już nas informowało, że przeciążamy sieć w okolicy i skarżą się inni odbiorcy
nie daj boże postanowi nas odłączyć :bash: i będzie

Kasia & Krzysiek
04-02-2012, 09:45
elo,
u nas zużycie 100 kWh na dobę przy tej temperaturze więc maaasaaaakraaaa, a to jest jeszcze budowlany prąd. Jak zaraz się nie skończą mrozy to ja nie wiem albo napisze żeby jakiego ministra zdymisjonowali albo co..., może ewentualnie nam pomoże zakończenie budowy wstawienie właściwych drzwi (bo te teraz to szpary takie na palec i 1 cm drewna bez ocieplenia) , założenie parapetów, nie wiem co jeszcze, ja chce temperaturę -3 max, żądam,

Ciekawi mnie tylko czy jak bym miał węgiel, gaz, czy olej to też by była taka zima bo mnie się wydaje że to u mnie jest powiązane...

pozdrawiam

tomek131
04-02-2012, 10:13
Arturo72 napisał:
a nic w tym zdrożnego nie widzę,tym bardziej,że chciałem grzać samym prądem z COP1

Ale oni będą mieć COP 0.3
Kasia &Krzysiek - jaką macie pompę? COraz więcej użytkowników zamiast sprzedawców się pojawia chyba....i się okazuje jak działa w minus 20 bez grzałek.Tak działa ,że sieć przeciąża.A miało być 300zł w największe mrozy za CO i CWU. I podobnie jak kiedyś w Legalett - pewnie macie zła izolację,ocieplcie.Jak uzupełnicie te kilka szparek ,to przestaniecie przeciążać sieć i będzie 300zł na miesiąć za CO i CWU w minus 25
Podobnie miało być na Legalett - 250zł za prąd za miesiąc w największe mrozy.To takie ulubione kwoty chyba,jak przebiegi 15letnich golfów z niemiec na poziomie 130-150tys maks

Kasia & Krzysiek
04-02-2012, 10:40
elo, no moja pompa działa raczej bez grzałek ale przez 16 h na full, nie no raczej się domyśliłem, że przy -20, będzie zużycie ok. 30 zł za dobę i to akceptuje, ale u mnie jest budowlany i 100 kWh to więcej niż 60, ocieplenie mam raczej ok, ale się zobaczy, te małe dziurki musimy zatkać, to tak jak by mieć cały czas ze 3 okna na mikrowentylacji przy -20,

1igor1
04-02-2012, 15:19
och ... jak wy wszyscy narzekacie, zamiast szukać przyczyn. Moja pompa PC powietrze powietrze nie ma grzałek, wczoraj rano było -24st, w domu 22 stopnie, bez grzałek. sama pompa. Jeśli ktoś dobiera pompę do -15 stopni to nie dziwcie się potem ze przy -20 stopniach chodzą grzałki. to normalne. U mnie w pracy jest kocioł na eko, do -10 daje radę, teraz przy -20 nie daje rady i jest zimno i chodza 3 termowentylatory - czyli tak jakby te wasze grzałki. i co mam pisać że kocioł na ekogroch jest do d.... bo nie wydala przy -20?? jak jest spartolona instalacja i ocieplenie to wszystko nie da rady jak piec skrojony na miarę.

hydraulik_
04-02-2012, 20:21
leży warstwa 15cm, częściowo druga - 5cm; nie ma tragedii


męczy mnie nadal sprawa przekraczania mocy nominalnej - PGE już nas informowało, że przeciążamy sieć w okolicy i skarżą się inni odbiorcy
nie daj boże postanowi nas odłączyć :bash: i będzie

15 cm to wg normy z 1974 roku.
Wyłacz grzałki (chociaż jedną.)

Kasia & Krzysiek
04-02-2012, 21:19
jednak mam grzałki, jak ktoś się zna i ma ochotę zapraszam do tematu "spadek ciśnienia w instalacji CO"

ROBOTERM
05-02-2012, 00:48
A ja jestem ciekawy na jakim czynniku pracują te pompy ciepła przy - 30 st hehehehe. Jak mamy splita to temp wrzenia czynnika przy 43 barach i - 30 st ile wynosi? hmmm fizyka. A tak naprawdę to poniżej - 7 st to więcej się odszrania niż pracuje. A każde odszranianie to spory wydmuch gorącego gazu i wychładzanie instalacji. Pompy powietrzne nigdy nie są i nie będą jedynym źródłem ciepła. Zasada jest jedna albo Pompa z grzałką albo z dodatkowym źródłem ciepła. Jeżeli na przykładowy domek 140m o zapotrzebowaniu 50w/m damy 7kW pompę powietrzną to rachunki za eksploatację będą do temp 2 st rzędu 300 zł na miesiąc z CWU. Ale mróz mamy góra miesiąc i wtedy jak przez 30 dni grzałka będzie pracować 10godzin dziennie z mocą 9kW to mamy 2700 kWh co daje wynik 1350 zł + resztę sezonu grzewczego 5 miesięcy po 300 zł daje nam wynik 2850 zł. Więc cała przepychanka czy pracuje do - 20 a może - 25 jest nie istotna i szkoda czasu bo lepiej jak w automatyce włączymy grzałkę :-). W splitach jak i w każdej pompie ciepła najważniejsza jest sprężarka i o nią trzeba dbać dlatego ważne by mogła pracować przewidywanie czyli w określonych cyklach odpowiedni zład wody do mocy pompy. Sama żywotność sprężarki uzależniona jest od momentu startu a w szczególności od osoby która ją uruchamia. Jest dużo ważnych spraw których nie wolno pominąć ale jak ich się nie zrobi to i tak będzie działać więc bez obawy taki instalator działa dalej. Jak tak się patrzy na klimatyzatory to padają po 5 latach bo są nie odpowiednio uruchomione ponieważ najważniejsze są tz "metry". Klimatyzatorów montuje się 10, 15, 20 i jakoś można go uruchomić za 20 minut. Mam nadzieję że pompy ciepła typu split nie utożsamią się z wypracowaną teorią dla klimatyzatorów " No 5 razy przegląd i nowy " z czegoś trzeba żyć. Bo przy tych cenach pomp ciepła może okazać się dużym niewypałem w naszym kraju.

malux20
05-02-2012, 01:22
mam nadzieje że tak nie będzie

Arturo72
05-02-2012, 01:30
Zasada jest jedna albo Pompa z grzałką albo z dodatkowym źródłem ciepła.
No i bardzo dobrze,że tak jest :)
Mi tam grzałeczka w PCi nie przeszkadza a wręcz będzie pomagała ;)

hydraulik_
05-02-2012, 08:39
ROBOTERM ma rację z tym uruchamianiem splitów .
To jest w Polsce problem .Brak wyobraźni albo beztroska montrów poduje ,że COP jest małe i a spreżarka padnie zaraz po zakończeniu gwarancji.
Bywam na szkoleniach dla monterów klimatyzatorów - ci ludzie w 95 % nie powinni podchodzić do tych urządeń.
Oni nie posiadają pomp próżniowych .
A tu trzeba klucza dynamomerycznego ,azotu ,zegary,pompy ,czyjnik szczelnosci ,wagę i czasu .dużo czasu na próby szczelności.Ja to robię nawet 10 godzin.

srolu
05-02-2012, 09:21
Witam. Chciałbym prosić o opinie użytkowników pompy ciepła powietrze woda firmy Atlantic Excelia Tri (bądź Fujitsu Waterstage, bo to podobno to samo). Interesuje mnie ta pompa i chciałbym ją zainstalować w moim domku (140 m2 użytkowej z poddaszem, wszędzie podłogówka, ocieplenie 20 cm styro podłoga i ściany, 30cm wełny dach).

Moc którą musiałbym mieć to chyba 11kW, dostałem tabelę z informacją jak pompa zachowuje się w minusowych temperaturach i wychodzi, że do -15 stopni trzyma 11kW, dopiero przy -20 stopniach daje ok 10kW, co wg mnie jest dobrym wynikiem. Co o tym sądzicie? COP przy -20 ok 2,09.

Hydrauli . tu pytanie do Ciebie jako instalatora - co ile są wymagane przeglądy tej pompy w okresie gwarancyjnym, i jaki jest średni koszt takiego przeglądu. Aha i i jaki u Ciebie wychodzi koszt instalacji kotłowni z tą pompą?

Dziękuję za wszelkie informacje.

Pozdrawiam

hydraulik_
05-02-2012, 10:00
Witam. Chciałbym prosić o opinie użytkowników pompy ciepła powietrze woda firmy Atlantic Excelia Tri (bądź Fujitsu Waterstage, bo to podobno to samo). Interesuje mnie ta pompa i chciałbym ją zainstalować w moim domku (140 m2 użytkowej z poddaszem, wszędzie podłogówka, ocieplenie 20 cm styro podłoga i ściany, 30cm wełny dach).

Moc którą musiałbym mieć to chyba 11kW, dostałem tabelę z informacją jak pompa zachowuje się w minusowych temperaturach i wychodzi, że do -15 stopni trzyma 11kW, dopiero przy -20 stopniach daje ok 10kW, co wg mnie jest dobrym wynikiem. Co o tym sądzicie? COP przy -20 ok 2,09.

Hydrauli . tu pytanie do Ciebie jako instalatora - co ile są wymagane przeglądy tej pompy w okresie gwarancyjnym, i jaki jest średni koszt takiego przeglądu. Aha i i jaki u Ciebie wychodzi koszt instalacji kotłowni z tą pompą?

Dziękuję za wszelkie informacje.

Pozdrawiam
Pompa super .zero problemów.
montaż na mazowszu 30 000 zł(pc tri 11.zasobnik 200l biawar,montaż ,podstawa jednostki zewnętrznej ,uruchomienie)
Fujtsu wymaga 2 x w roku.Atlantyc 1 raz. tak naprawdę to trzeba wyczyscić filtry wodne i zobaczyć czy jakieś nasina liście i tp nie zatykają wymiennik zewnetrznego.Ja pokazuję klientom co i jak robić .Sami robią .Jak poproszą to pomogę (tylko jeden poprosił)
Montuje też kotłownie -zdecydowania wiecej wizyt u klientów i trudne czyszczenie kotłów .
Mam podobna w domu -nic nie robiłem.
Jak chcesz fotki z realizacji i instrukcje z danymi to daj maila

tomek131
05-02-2012, 10:39
ALe cena hydrauli ,nawet kolegom z forum takie ceny........masakra.30koła.Szok.Za powietrzną.

hydraulik_
05-02-2012, 10:45
ALe cena hydrauli ,nawet kolegom z forum takie ceny........masakra.30koła.Szok.Za powietrzną.
Zrób taniej .
A może zrób kalkulację ile to powinno kosztować.Co proponujesz?
Albo wykonajmy jakiś napad na magazym zPC
Mam też wersję za 7000 tyś ale przy -5 kończy sie

Liwko
05-02-2012, 10:47
ALe cena hydrauli ,nawet kolegom z forum takie ceny........masakra.30koła.Szok.Za powietrzną.

Dokładnie. Za tą kwotę to spokojnie można mieć gruntową i to z odwiertami. Z palcem w d...:)

hydraulik_
05-02-2012, 11:20
Dokładnie. Za tą kwotę to spokojnie można mieć gruntową i to z odwiertami. Z palcem w d...:)


Pokaż ceny i daj ofertę .Tylko wyjmij palec:bye:
Ja kupiłem steibla 7 kw ze zbiornikiem za 16 000
do tego wymiennik i już .
Tylko tak się składa ,że ja muszę trochę zarobić .
Mam też tańsze PC ale jak ktoś chce try to oferta jest na tri
Evolution 16 mam za 20 000 w tej samej konfiguracji.
I ,żeby było jasne PC Gruntowe są trochę lepsze (przy podobnej klasie).
Ale jak je zamontować w wykończonym domu z ładnym ogrodem i zostawiająć olejówkę ,bo są grzejnki
Czekam na odpowiedź LIWKO

Liwko
05-02-2012, 11:31
Witam. Chciałbym prosić o opinie użytkowników pompy ciepła powietrze woda firmy Atlantic Excelia Tri (bądź Fujitsu Waterstage, bo to podobno to samo). Interesuje mnie ta pompa i chciałbym ją zainstalować w moim domku (140 m2 użytkowej z poddaszem, wszędzie podłogówka, ocieplenie 20 cm styro podłoga i ściany, 30cm wełny dach).

Moc którą musiałbym mieć to chyba 11kW, dostałem tabelę z informacją jak pompa zachowuje się w minusowych temperaturach i wychodzi, że do -15 stopni trzyma 11kW, dopiero przy -20 stopniach daje ok 10kW, co wg mnie jest dobrym wynikiem. Co o tym sądzicie? COP przy -20 ok 2,09.

Hydrauli . tu pytanie do Ciebie jako instalatora - co ile są wymagane przeglądy tej pompy w okresie gwarancyjnym, i jaki jest średni koszt takiego przeglądu. Aha i i jaki u Ciebie wychodzi koszt instalacji kotłowni z tą pompą?

Dziękuję za wszelkie informacje.

Pozdrawiam

Jakoś nigdzie nie mogę doczytać czegoś o grzejnikach i tym podobnych:D

hydraulik_
05-02-2012, 11:33
Jakoś nigdzie nie mogę doczytać czegoś o grzejnikach i tym podobnych:D
Przeczytaj ze zrozumieniem i daj ofertę

Liwko
05-02-2012, 11:43
Przeczytaj ze zrozumieniem i daj ofertę

No właśnie przeczytałem. Nie ma w tym poście srolu mowy o żadnych grzejnikach. Widzisz je, bo ja nie?

srolu
05-02-2012, 12:02
Liwko - pytałem na dolnym śląsku przedstawiciela PPC. Oferta na gotowo - pompa Ecopower 9kW, odwierty pionowe - na gotowo 47 tyś. Ecopol System również podobna cena. Niestety nie udało mi się znaleźć taniej a pytałem już w wielu firmach. Możesz podać namiar gdzie za te 30tys mógłbym dostać ofertę na gruntową?

hydraulik_
05-02-2012, 12:05
No właśnie przeczytałem. Nie ma w tym poście srolu mowy o żadnych grzejnikach. Widzisz je, bo ja nie?
Wytłumaczę
Ja napisałem ,że gruntówka jest ok.
Ale czasem lepiej zamontować powietrną ,szczególnie jako dodatkowe źródło np przy kotłowni olejoej w budynku z grzejnikami.
A srolu zapytał o konkretną pompę i dostał konkretną ofertę .Na podstwie informacji jakie podał dostał ofertę .
Myslałem ,że złożysz kontr ofertę.może srolu dowiedziłby sie o innej możliwości.A tak gadamy o pierdołach

Liwko
05-02-2012, 12:09
Liwko - pytałem na dolnym śląsku przedstawiciela PPC. Oferta na gotowo - pompa Ecopower 9kW, odwierty pionowe - na gotowo 47 tyś. Ecopol System również podobna cena. Niestety nie udało mi się znaleźć taniej a pytałem już w wielu firmach. Możesz podać namiar gdzie za te 30tys mógłbym dostać ofertę na gruntową?

Co miałeś w tej ofercie za 47tyś? Czy w skład wchodziła też podłogówka?

srolu
05-02-2012, 12:14
Co miałeś w tej ofercie za 47tyś? Czy w skład wchodziła też podłogówka?

W skład systemu wchodzą:
• pompa ciepła dwuwymiennikowa Ecopower C9, wyposażona w sprężarkę typu scroll firmy Copeland, wymienniki płytowe SWEP, osprzęt Danfoss, Alco, Castel, sterownik pogodowy Frisko
• pompy obiegowe dolnego i górnego źródła
• zbiorniki wyrównawcze
• zewnętrzny zbiornik ciepłej wody użytkowej o pojemności 300l
• wykonanie dolnego źródła ciepła o mocy 6,8kW w postaci odwiertów pionowych ( max głębokość jednego odwiertu 30m)
• uzbrojenie odwiertów
• wykonanie studzienki z rozdzielaczem
• połączenia rurowe między odwiertami studnią i kotłownią
• napełnienie układu glikolem (stężenie 30%) i próba ciśnieniowa
• opracowanie górniczo-geologiczne

Zakres usług i urządzeń nie ujęty w ofercie:

- doprowadzenie instalacji elektrycznej do pomieszczenia kotłowni
- wykonanie rury osłonowej pod ławą fundamentową

Podłogówka - koszt dodatkowy ok 21 tyś (181m2) ale jakbym wziął całość - tzn pompę + podłogówkę to wyszłoby mnie to ok 64,500 po rabacie.

hydraulik_
05-02-2012, 12:19
Liwko oferta?

primi
05-02-2012, 12:28
W skład systemu wchodzą:
• pompa ciepła dwuwymiennikowa Ecopower C9, wyposażona w sprężarkę typu scroll firmy Copeland, wymienniki płytowe SWEP, osprzęt Danfoss, Alco, Castel, sterownik pogodowy Frisko
• pompy obiegowe dolnego i górnego źródła
• zbiorniki wyrównawcze
• zewnętrzny zbiornik ciepłej wody użytkowej o pojemności 300l
• wykonanie dolnego źródła ciepła o mocy 6,8kW w postaci odwiertów pionowych ( max głębokość jednego odwiertu 30m)
• uzbrojenie odwiertów
• wykonanie studzienki z rozdzielaczem
• połączenia rurowe między odwiertami studnią i kotłownią
• napełnienie układu glikolem (stężenie 30%) i próba ciśnieniowa
• opracowanie górniczo-geologiczne

Zakres usług i urządzeń nie ujęty w ofercie:

- doprowadzenie instalacji elektrycznej do pomieszczenia kotłowni
- wykonanie rury osłonowej pod ławą fundamentową

Podłogówka - koszt dodatkowy ok 21 tyś (181m2) ale jakbym wziął całość - tzn pompę + podłogówkę to wyszłoby mnie to ok 64,500 po rabacie.srolu sam przez to przechodziłem. Można zrobić gruntówkę taniej jak się samemu złapie za łopatę i kupi glikol w tesco ;)
Jak chcesz mieć na gotowo to takie właśnie ceny trzeba brać pod uwagę, ja miałem ofertę na nibe coś ok 60kzł, w efekcie końcowym wziąłem powietrzną daikina za 25kzł na gotowo i jestem zadwolony.
Oczywiście powietrzną też można taniej, ale nie chciałem ryzykować ewentualnych późniejszych problemów.

hydraulik_
05-02-2012, 12:32
Jakiego masz Daikina i jaki zbiornik cwu
ile faz i jaka temp pracy i jkie osiągi przy minimalnej temp pracy?

Liwko
05-02-2012, 12:40
W skład systemu wchodzą:
• pompa ciepła dwuwymiennikowa Ecopower C9, wyposażona w sprężarkę typu scroll firmy Copeland, wymienniki płytowe SWEP, osprzęt Danfoss, Alco, Castel, sterownik pogodowy Frisko
• pompy obiegowe dolnego i górnego źródła
• zbiorniki wyrównawcze
• zewnętrzny zbiornik ciepłej wody użytkowej o pojemności 300l
• wykonanie dolnego źródła ciepła o mocy 6,8kW w postaci odwiertów pionowych ( max głębokość jednego odwiertu 30m)
• uzbrojenie odwiertów
• wykonanie studzienki z rozdzielaczem
• połączenia rurowe między odwiertami studnią i kotłownią
• napełnienie układu glikolem (stężenie 30%) i próba ciśnieniowa
• opracowanie górniczo-geologiczne

Zakres usług i urządzeń nie ujęty w ofercie:

- doprowadzenie instalacji elektrycznej do pomieszczenia kotłowni
- wykonanie rury osłonowej pod ławą fundamentową

Podłogówka - koszt dodatkowy ok 21 tyś (181m2) ale jakbym wziął całość - tzn pompę + podłogówkę to wyszłoby mnie to ok 64,500 po rabacie.

Myślałem że masz 140m2 a nie 180, mea culpa. Ale pompy z serii C mają już pompki obiegowe więc dlaczego ci je doliczają? Jakie odwierty mają być i za ile od metra?

srolu
05-02-2012, 12:43
srolu sam przez to przechodziłem. Można zrobić gruntówkę taniej jak się samemu złapie za łopatę i kupi glikol w tesco ;)
Jak chcesz mieć na gotowo to takie właśnie ceny trzeba brać pod uwagę, ja miałem ofertę na nibe coś ok 60kzł, w efekcie końcowym wziąłem powietrzną daikina za 25kzł na gotowo i jestem zadwolony.
Oczywiście powietrzną też można taniej, ale nie chciałem ryzykować ewentualnych późniejszych problemów.

Zdaję sobie z tego sprawę. Dlatego też moje zainteresowanie pompą powietrzną, na początku w ogóle nie brałem jej pod uwagę, teraz jak najbardziej. Rachunki podobno ok. 1000 zł wyższe na sezon przy powietrznej, ale za to "trochę" mniej boli podczas instalacji :)

hydraulik_
05-02-2012, 12:48
Zdaję sobie z tego sprawę. Dlatego też moje zainteresowanie pompą powietrzną, na początku w ogóle nie brałem jej pod uwagę, teraz jak najbardziej. Rachunki ok. 1000 zł wyższe na sezon, ale za to mniej boli podczas instalacji :)

Jezeli masz zapłacić 47 albo 30 .to zostanie 17 tyś
17 lat na koncię 5 % to daje jekieś 850 zł rocznie (i to gotówka)
Czy to boli??????

srolu
05-02-2012, 12:49
Myślałem że masz 140m2 a nie 180, mea culpa. Ale pompy z serii C mają już pompki obiegowe więc dlaczego ci je doliczają? Jakie odwierty mają być i za ile od metra?

Ja też zapomniałem podać że mam 140m użytkowej, ale po podłodze 181m. Nie wiem czemu doliczają, taką dostałem ofertę. Odwierty ok 140m, ceny nie znam, wliczona jest już w całość. Ale mogę zapytać;-)

kbab
05-02-2012, 12:53
Mam też wersję za 7000 tyś ale przy -5 kończy sie
Trochę przeginasz. Latem pomagałeś mi w instalacji taniej (wtedy niecałe 1000zł) pc pp (inwerter Elta EK-09SHEK), dzięki, ona sobie dobrze radzi przy ponad -20* mrozach - bez grzałki.

Liwko
05-02-2012, 12:59
Ja też zapomniałem podać że mam 140m użytkowej, ale po podłodze 181m. Nie wiem czemu doliczają, taką dostałem ofertę. Odwierty ok 140m, ceny nie znam, wliczona jest już w całość. Ale mogę zapytać;-)

Najlepiej niech ci wszystko rozbiją, łatwiej będzie coś doradzić.
Zapytaj się też ile tych odwiertów. Jeżeli dwa, trzy, to nie trzeba też robić drogiej studzienki. Pomału, pomału i zejdziemy sporo z tej ceny;)

ROBOTERM
05-02-2012, 13:00
Jak czytam te targowanie to jestem ciekawy czy jak któryś z was kupuje w podobnej kwocie samochód to też tak krzyczy przez ramię ja mam tanio on ma taniej i to jest warunek dla którego wyda się np 25 000 czy 40 000. Ja myślę że najpierw idziemy zobaczyć samochód robimy oględziny potem pytamy co jest w cenie jakie ma parametry zaczynamy porównywać co dostajemy za te kase i kierujemy się dobrym wyborem. A tu jak na targu masakra. Ktoś pisze że ma odwierty z pompą za 30 000 i juz jest sensacja ale dla kogo hmmm. Ja bym nawet nie chciał takiej instalacji bo albo jest kradziona albo kupię duży problem za 30 000. Ja mam taką dobrą radę kto chce tanio to są splity za 4500 i można montować nawet nie pytać o parametry będzie grzać jak się spieprzy to nowy i do przodu. Ale są też ludzie co wolą coś dobrego i taką grupę ludzi też trzeba zrozumieć i tacy ludzie mają inne podejście do inwestycji. Albo wrzucamy wszystko do jednego chińskiego wora zamykamy oczy i cena albo jesteśmy wydać więcej w zamian za to dostajemy wiedzę i profesjonalizm bo takie firmy też są i zazwyczaj mają terminy z 3 miesięczną rezerwacją. Ale firma to ludzie i to jest najważniejsze.

hydraulik_
05-02-2012, 13:03
Trochę przeginasz. Latem pomagałeś mi w instalacji taniej (wtedy niecałe 1000zł) pc pp (inwerter Elta EK-09SHEK), dzięki, ona sobie dobrze radzi przy ponad -20* mrozach - bez grzałki.

Pisze o takie przykładowej pompie z zasobnikiem 200 mocy 6 kW i z montażem.

srolu
05-02-2012, 13:09
Najlepiej niech ci wszystko rozbiją, łatwiej będzie coś doradzić.
Zapytaj się też ile tych odwiertów. Jeżeli dwa, trzy, to nie trzeba też robić drogiej studzienki. Pomału, pomału i zejdziemy sporo z tej ceny;)

OK

srolu
05-02-2012, 13:13
Jezeli masz zapłacić 47 albo 30 .to zostanie 17 tyś
17 lat na koncię 5 % to daje jekieś 850 zł rocznie (i to gotówka)
Czy to boli??????

Minus podatek ;-) Stąd moje zainteresowanie powietrznymi PC :-)

kbab
05-02-2012, 13:16
Pisze o takie przykładowej pompie z zasobnikiem 200 mocy 6 kW i z montażem.
Jej zasada działania jest taka sama, dlaczego kończy się przy -5*. Chyba, że o czymś nie wiem. Nawiasem mówiąc zastanawiam się nad instalacją w swoim systemie taniej pc pw splita np Urlich 3,5kW - myślę, że taka również da radę przy -20* (oczywiście montaż samodzielnie).

primi
05-02-2012, 13:19
Jakiego masz Daikina i jaki zbiornik cwu
ile faz i jaka temp pracy i jkie osiągi przy minimalnej temp pracy?
8,4kW 1 faz + hydrobox 3fax z grzałką 6/9kW + zbiornk daikina z nierdzewki 300l
Przy -24 grzeje, przy -27 sprężarka już nie daje rady i PC korzysta z grzałek, ale to normalne bo ona ma pracować wg producenta do -20.
Te większe mają w papierach -25 i ja w to wierzę ;)
U mnie za okres od 03.01 do 02.02 wyszło ok 510 zł
Do -5 dzienna średnia to ok 23-27 kW,
Przy -15 ok 55kW
Przy -25 ok 60kW, ale włączyłem olejaka na noc bo mam jeszcze zapas tego drogocennego paliwa ;) Bez wspomagania pewnie by wyszło z 90kW, ale ja mam PC niedowymiarowaną i stary budynek chociaż dobrze ocieplony, kiepską podłogówkę (odstępy). W domu 21 do 22st pow 170, ale grzeję ok 130 po podłodze, wysoka klatka schodowa praktycznie w salonie.
Ogólnie jestem zadowolony z wyników bo mam nadzieję, że zejdę z opłatami do ok 4000 zł za rok cwu + co, a jak będzie 5000 to też nie będę płakać.
Przy olejowym to by było ok 10000-11000 zł 8-)

Liwko
05-02-2012, 13:21
Minus podatek ;-) Stąd moje zainteresowanie powietrznymi PC :-)

Zacznij wpłacać na konto zaoszczędzone te tysiąc złoty rocznie, a w pewnym momencie to ty będziesz sprite;)

hydraulik_
05-02-2012, 13:23
Bardzo dzięki
srolu będzie miał 7kW przy -20 na tri 11
może wystarczyć ponadto 3 fazy

srolu
05-02-2012, 13:25
Zacznij wpłacać na konto zaoszczędzone te tysiąc złoty rocznie, a w pewnym momencie to ty będziesz sprite;)

:-)

primi
05-02-2012, 13:27
Minus podatek ;-) Stąd moje zainteresowanie powietrznymi PC :-)Można jeszcze inaczej. Jak te brakujące 17 tys weźmiesz na kredyt to będzie 850 w drugą stronę ;) Dlatego trzeba pamiętać o takich sprawach i o tym ile trzeba oddać jak się nie ma i się pożycza.
srolu, powietrzne PC działają w naszym klimacie, chociaż niektórzy będą Ci wmawiać, że to nie jest możliwe ;)
Mają swoje wady i zalety, ale na pewno są warte rozważenia.
W moim wypadku (starszy budynek, zagospodarowana działka itp.) był to jedyny sensowny wybór, chociaż jak bym się budował to chyba też bym wziął powietrzną, tylko starałbym się max ocieplić budynek ;)

primi
05-02-2012, 13:32
Bardzo dzięki
srolu będzie miał 7kW przy -20 na tri 11
może wystarczyć ponadto 3 fazyNo ja bym też miał (bo właśnie takie zapotrzebowanie założyliśmy), jakbym wziął daikina 11kW, ale celowo wybrałem mniejszą licząc się z koniecznością używania grzałek lub pieca olejowego.

srolu
05-02-2012, 13:36
Można jeszcze inaczej. Jak te brakujące 17 tys weźmiesz na kredyt to będzie 850 w drugą stronę ;) Dlatego trzeba pamiętać o takich sprawach i o tym ile trzeba oddać jak się nie ma i się pożycza.
srolu, powietrzne PC działają w naszym klimacie, chociaż niektórzy będą Ci wmawiać, że to nie jest możliwe ;)
Mają swoje wady i zalety, ale na pewno są warte rozważenia.
W moim wypadku (starszy budynek, zagospodarowana działka itp.) był to jedyny sensowny wybór, chociaż jak bym się budował to chyba też bym wziął powietrzną, tylko starałbym się max ocieplić budynek ;)

Zgadza się, dlatego warto rozważyć za i przeciw w każdym rozwiązaniu. Różnicę tych 17 tyś mógłbym zainwestować np w rekuperator... Poza tym w Skandynawii się sprawdzają, to dlaczego u nas miałyby się nie sprawdzać...

hydraulik_
05-02-2012, 13:55
Zacznij wpłacać na konto zaoszczędzone te tysiąc złoty rocznie, a w pewnym momencie to ty będziesz sprite;)
I to ty jesteś SPRITE

ROBOTERM
05-02-2012, 14:24
Jak kupujesz powietrze woda to nie patrz do ilu pracuje tylko jaką ma charakterystykę do - 2 st bo to że będzie kręcić do - 30 st pozostaje tylko marketingiem. od - 2 stopni pompy wszystkie nie maja w sobie ekonomi pracują, odszraniają się, wlał wylał. Lepiej włączyć kominek, piec gazowy, olejówkę, czy grzałki a nie tam męczyć sprężarkę.

1950
05-02-2012, 14:30
powiedz to tym, którzy teraz grzeją takimi pompami,
może uwierzą,

kitesurf
05-02-2012, 14:37
Ja jestem bardzo ciekawy porównania poboru prądu przez piec elektryczny kospel i pompę powietrze-woda. Do zasilania wodnej podłogówki. Temat pompy jest dla mnie bardzo ciekawy, ale piec jest dużo tańszy. I jeszcze jedna sprawa - pompa ciepła powietrze-woda pracuję częściej w taryfie dziennej. Mam rację?

Pozdrawiam!
Michał

kitesurf
05-02-2012, 14:46
Dokładnie. Za tą kwotę to spokojnie można mieć gruntową i to z odwiertami. Z palcem w d...:)

Tak analizuję w odniesieniu do 30tys za pompę glikol/woda. Na stronie PPC jest cennik pomp:

" Cennik ważny od dnia 01.01.2012

Pompy ciepła z serii Ecopower C glikol/woda
ECOPOWER C7 - 14400zł
ECOPOWER C9 - 14900zł
ECOPOWER C11 - 16400zł
ECOPOWER C14 - 17400zł
ECOPOWER C16 - 17900zł
ECOPOWER C18 - 19900zł
ECOPOWER C24 - 23400zł

Pompy z serii Ecopower C zawierają:
- sprężarka scrol Copeland lub Sanyo
- wymienniki płytowe SWEP
- osprzęt chłodniczy Danfoss, Alco, Castel
- sterownik pogodowy Frisko RX910
- pompkę obiegowa DZ grundfoss UPS
- pompkę obiegową CO Grundfoss UPS
- pompkę obiegową CWU Grundfoss UPS
- naczynka przeponowe DZ, GZ
- zawory bezpieczeństwa 3bar
- obudowa ze stali szlachetnej H17 malowana proszkowo kolorem białym

Wyposażenie dodatkowe dla pomp serii ECOPOWER C:
- Soft-start sprężarki - 700zł
- Zasobnik CWU 300 ltr (do pomp o mocy od 4 do 14kW) - 2500zł
- Bufor CO 300 ltr - 1550zł
- Zespół pompki cyrkulacyjnej CWU Grundfoss UP 15 - 500zł
- Wersja pompy woda/woda (tylko w wersji ECOPOWER C) -1700zł
- Nadzór pompy przez internet - 700zł

Pompy ciepła dwusprężarkowe z serii Ecopower C /2

- Ecopower C 32/2 - cena na zapytanie
- Ecopower C 40/2 - cena na zapytanie
- Ecopower C 50/2 - cena na zapytanie
- ecopower C 70/2 - cena na zapytanie


Pompy ciepła Ecopower A

- Ecopower A7 - cena 10600 zł/netto

- Ecopower A9 - cena 10900 zł/netto

- Ecopower A11 - cena 11500zł/netto"

Załóżmy, że potrzebujemy ECOPOWER C9 - 14900zł. To cena katalogowa. Czyli, zakładając, że uda się załatwić rabat, to byśmy ją mieli za 13500 brutto. Do tego odwierty - znalazłem na allegro za 60pln/m. Powiedzmy, że potrzebujemy 150m odwiertu, to wychodzi 9000/odwierty. Do tego dodamy:
- Soft-start sprężarki - 700zł
- Zasobnik CWU 300 ltr (do pomp o mocy od 4 do 14kW) - 2500zł
- Bufor CO 300 ltr - 1550zł
- Zespół pompki cyrkulacyjnej CWU Grundfoss UP 15 - 500zł

Czyli razem 25700 brutto za CAŁOŚĆ

Gdzie popełniłem błąd? A może nie popełniłem?? :)

EDIT: nie doliczyłem bufora i zespołu pompy cyrkulacujnej - koszt całości 2050

Liwko
05-02-2012, 14:56
dodaj jeszcze koszt montażu i będzie te 30tys :P

Ale odejmij bufor CO:)

Liwko
05-02-2012, 14:58
Ja bym się jeszcze zastanowił czy brać serię C czy A. Ale to osobny temat.

zieli
05-02-2012, 15:15
Ale odejmij bufor CO:)
czy dobrze rozumiem że bufor musimy mieć jeśli mamy GZ mieszane ?
np parter podłogówka poddasze grzejniki?

hydraulik_
05-02-2012, 15:17
jakie cop dla 0/35

kitesurf
05-02-2012, 18:03
dodaj jeszcze koszt montażu i będzie te 30tys :P

Ile może kosztować podłączenie ( montaż )? Tak poważnie.

1igor1
05-02-2012, 18:25
od - 2 stopni pompy wszystkie nie maja w sobie ekonomi pracują, odszraniają się, wlał wylał. Lepiej włączyć kominek, piec gazowy, olejówkę, czy grzałki a nie tam męczyć sprężarkę.
u mnie pracuje około 45 minut potem 3 minuty odszraniania - to uważasz że przez 3 minuty wciągnie tyle samo prądu co w 45?? a przez te 45 minut pracuje z COP powyżej 1 czyli przyjmijmy skrajną sytuacje. Pompa 1 kW COP1,5 a niech tam będzie tak mało 3/4h*1,5=1,125 kW ciepła, a na odszranianie wziął 0,05h*1kW=0,05 czyli w stosunku do COP=1 mamy 1,125-0,05=1,075 czyli jesteśmy do przodu. A to naprawdę przyjąłem skrajnie niski COP

tomek131
05-02-2012, 18:52
A ja myślę ,że te pompy w zamyśle już nie zostały stworzonego do takiego klimatu.Jakieś Włochy,Francja to super.Jak najbardziej

primi
05-02-2012, 19:06
Jak kupujesz powietrze woda to nie patrz do ilu pracuje tylko jaką ma charakterystykę do - 2 st bo to że będzie kręcić do - 30 st pozostaje tylko marketingiem. od - 2 stopni pompy wszystkie nie maja w sobie ekonomi pracują, odszraniają się, wlał wylał. Lepiej włączyć kominek, piec gazowy, olejówkę, czy grzałki a nie tam męczyć sprężarkę.ROBOTERM, ja mam piec olejowy i PC-PW i na olejaku wychodzi blisko 3 razy drożej za styczeń :-P, a w tym miesiącu większość temp była poniżej -2, a przez ostatnie 2 tyg poniżej -10/-15

Prąd w 2 taryfie przy COP 1 wychodzi taniej niż olej opałowy ;)

1igor1
05-02-2012, 19:06
to czemu je w skandynawii montują??

hydraulik_
05-02-2012, 19:12
to czemu je w skandynawii montują??

Żeby dokuczyć tomkowi

1950
05-02-2012, 19:16
dajcie spokój ROBOTERMOWI,
Wy, po prostu nie wiecie, że te pompy nie mają prawa działać w tych temperaturach,

ROBOTERM
05-02-2012, 20:20
Odszranianie to nie jest kosztem energii sprężarki tylko kosztem wychłodzenia instalacji. W Skandynawii jest suche powietrze i tam całkiem inaczej zachowuje się split. A jestem ciekaw ilu z was ma grzałkę na tacy kondensatu?

ROBOTERM
05-02-2012, 20:22
ROBOTERM, ja mam piec olejowy i PC-PW i na olejaku wychodzi blisko 3 razy drożej za styczeń :-P, a w tym miesiącu większość temp była poniżej -2, a przez ostatnie 2 tyg poniżej -10/-15

Prąd w 2 taryfie przy COP 1 wychodzi taniej niż olej opałowy ;)

To może ten kocioł olejowy jest daleki od kondensacyjnego?

ROBOTERM
05-02-2012, 20:42
nie musi być bufora ale dobrze jak jest ekonomicznie. Zresztą jak masz układ mieszany to i tak trzeba sprzęgło hydrauliczne oraz mieszacz. Najbardziej popularne rozwiązanie to podmieszanie w szafce rozdzielacza podłogówki: zalety tego rozwiązania tanio. minusy hałas, awaryjność, bez sprzęgła brak kontroli nad układem pod względem hydrauliki, możliwość wyregulowania " no czuja ", bez sprzęgła powoduje uszkodzenie pompy obiegowej CO.

ana-76
05-02-2012, 21:04
Już wcześniej pisałem, że rozważałem zubadana albo atlantica, ale wybrałem daikina ze względu na doświadczenie instalatora, który montuje te urządzenia na moim terenie.
Teraz IMO musisz wziąć swojego instalatora w obroty i niech spowoduje, że PC będzie działać. To nie jest wina urządzenia tylko podłączenia moim zdaniem, o doborze PC się zbytnio nie wypowiadam bo to nie moja działka, ale przy tej powierzchni to by chyba 11kW w zupełności wystarczyła + hydrobox 3faz.
u mnie 150m pompa 3fazowy zubadan 11kW śmiga aż miło. W nocy gdy temperatura spadła do -36 to w domu spadła temperatura do 20,5 z 22,5 zaprogramowanch. więc bez tragedii. A tutaj fotka z dzisiaj z 18 http://www.klima-med.com/mmap/P2050286.jpg

hydraulik_
05-02-2012, 21:51
Odszranianie to nie jest kosztem energii sprężarki tylko kosztem wychłodzenia instalacji. W Skandynawii jest suche powietrze i tam całkiem inaczej zachowuje się split. A jestem ciekaw ilu z was ma grzałkę na tacy kondensatu?

tAK POWIETRZE JEST SUCHE.
A słyszałeś o golfsztromie.
A fizykę to znasz wiesz co to jest wilgotność względna i bezwzględna
A wiesz co to sublimacja NP sniegu.
Kto ci nagadał takich głupot.
Teraz w splitach zamiast grzałki podgrzewa się rurką z goroncym gazem poprowadzoną po tacy.
Masz niepełną wiedzę o splitach z przed 5 lat .Poczytaj fizykę z 8 klasy podstawówki.

kitesurf
05-02-2012, 22:10
u mnie 150m pompa 3fazowy zubadan 11kW śmiga aż miło. W nocy gdy temperatura spadła do -36 to w domu spadła temperatura do 20,5 z 22,5 zaprogramowanch. więc bez tragedii. A tutaj fotka z dzisiaj z 18 http://www.klima-med.com/mmap/P2050286.jpg

Witam. Jak wygląda zużycie prądu tej pompy? Jakie masz rachunki?

Pozdrawiam!
Michał

ana-76
05-02-2012, 22:40
ostatni tydzień z ekstremalnymi mrozami do -36 w nocy i od-18 do-27 dzień. Zużycie prądu 580kW za grzanie i cwu dla 6 osobowej rodziny. Dużo, niedużo, nie wiem? wiem że bezproblemowo...

kitesurf
05-02-2012, 22:53
ostatni tydzień z ekstremalnymi mrozami do -36 w nocy i od-18 do-27 dzień. Zużycie prądu 580kW za grzanie i cwu dla 6 osobowej rodziny. Dużo, niedużo, nie wiem? wiem że bezproblemowo...

Gdzie Ty mieszkasz, że aż takie mrozy macie? Zużycie prądu oczywiście również za tydzień?

bartosz-w
05-02-2012, 23:14
Dla mnie to zużycie to jednak dużo

ana-76
05-02-2012, 23:31
Gdzie Ty mieszkasz, że aż takie mrozy macie? Zużycie prądu oczywiście również za tydzień?
tak za tydzień, no za 8 dni bo od ubiegłego piątku do dzisiaj. Mieszkam w podlaskim, północny wschód :), niestety mrozisko takie a nie inne... w noc ze środy na czwartek i z czwartku na piątek tylko -36 :) w piątek do godz 11 -29 sama rozkosz... w tej chwili już -24

ana-76
05-02-2012, 23:33
Dla mnie to zużycie to jednak dużo

a jakie temperatury macie na śląsku? przypuszczam że nawet w nocy nie macie tyle ile u nas w dzień... no i druga sprawa temperatura wewnątrz 22,5 w calym domu plus 25 łazienki i 6 osób!!! do ciepłej wody

primi
06-02-2012, 08:51
ana-76, wg mnie zużycie bardzo OK ;-)
U mnie też temp jakieś takie inne, no może nie aż tak zimno jak u Ciebie, ale wczoraj było -29, a w dzień to niby na moment wskakuje czasem na -9, ale w zasadzie to cały czas przynajmniej -15 do -20 ;)

ROBOTERM
06-02-2012, 09:08
tAK POWIETRZE JEST SUCHE.
A słyszałeś o golfsztromie.
A fizykę to znasz wiesz co to jest wilgotność względna i bezwzględna
A wiesz co to sublimacja NP sniegu.
Kto ci nagadał takich głupot.
Teraz w splitach zamiast grzałki podgrzewa się rurką z goroncym gazem poprowadzoną po tacy.

W Rosji czy w Skandynawi zawsze w mroźny dzień jest odczuwalnie cieplej niż w Polsce. Golfsztrom zachodzi w zatokach czyli ciepło niesione z nad morza oddawane jest w zatokach i lądzie. 2/3 tego zjawiska na dzień dobry jest wytracone reszta dociera na ląd i obrębie wybrzeża. Wilgotność bezwzględna to ilość wilgoci w powietrzu a względna to tylko jednostka w procentach wilgotności. Sublimacja to wytrącanie się lodu z wilgoci i można tęczę zobaczyć w mroźny dzień. Kto mi nagadał głupot hmmm a co masz na myśli pisząc w ten sposób i jaki wydźwięk ma twój komentarz? Jeżeli w splitach najnowszym rozwiązaniem jest ogrzewanie wanny kondensatu rurką z gorącym gazem to zróbmy tak: Ja Ci napiszę cechy, zalety, korzyści użycia przewodu grzejnego a ty mi napiszesz to samo ale z zastosowaniem najnowszego rozwiązania ok? Przewód grzejny można go w automatyce ustawić kiedy ma się załączyć od jakiej temperatury, pobiera moc 50W, nie zużywa sprężarki, nie wpływa na zachwianie cyklicznej pracy sprężarki, udział w COP pompy mały. Powiedz mi jeszcze jak zachowuje się elektroniczny zawór rozprężny gdy mamy grzanie wanny kondensatu - jak radzi sobie z deltą ? A czytałem książkę przedmiotu fizyka z 8 klasy szkoły podstawowej i nic o splitach nie piszą :-)
Masz niepełną wiedzę o splitach z przed 5 lat .Poczytaj fizykę z 8 klasy podstawówki.

Pozdro.

miki121
06-02-2012, 09:37
Witam:)
Czy jest ktoś zainteresowany zaproszeniem na Targi Silesia Expo w Sosnowcu???
Mam do rozesłania jeszcze 10sztuk :)
40 poszło do klientów a 10 jakby co do szanownych forumowiczów.

rzufik1
06-02-2012, 09:51
a jakie temperatury macie na śląsku? przypuszczam że nawet w nocy nie macie tyle ile u nas w dzień... no i druga sprawa temperatura wewnątrz 22,5 w calym domu plus 25 łazienki i 6 osób!!! do ciepłej wody


nie irytuj się :) pewnie gdybyś napisała 100kWh za te 8 dni i tak by było dużo:)
Koledze to tak tylko z zazdrości się wyrwało:)
Powodzenia i słoneczka życzę :)

ana-76
06-02-2012, 11:04
rzufik ja się nie irytuje :) tylko rzeczowo pytam. Cokolwiek bym nie napisała to znajdzie się ktoś kto powie 'zadużu', 'niemożliwe' itp... Uważam że należy przeanalizować wszystkie czynniki i dopiero krzyczeć że coś nie teges. U mnie w tej chwili jest -17 a jest prawie południe i piękne słonko świeci... Tej zimy nasz Zubadan przechodzi prawdziwy test :) Ekstremalne warunki pogodowe (wg parametrów powinien pracować do -25) a tak jak pisałam wcześniej temperatura spadała do -36, żadnego dodatkowego źródła ciepła, niestandardowo duża rodzina. Mimo wszystko nie ma problemu ani z temperaturą w domu, ani z dowolna ilością cieplej wody

primi
06-02-2012, 11:22
Mimo wszystko nie ma problemu ani z temperaturą w domu, ani z dowolna ilością cieplej wodyana-76, a jak w zubadanie jest rozwiązana kwestia cwu?Jaki masz zbiornik i czy ma on dodatkową grzałkę?

Liwko
06-02-2012, 11:37
ana-76, a jak w zubadanie jest rozwiązana kwestia cwu?Jaki masz zbiornik i czy ma on dodatkową grzałkę?

Zbiornik musi mieć grzałkę do przegrzewania wody raz w tygodniu, w celu pozbycia się bakterii legionella.

primi
06-02-2012, 12:25
Zbiornik musi mieć grzałkę do przegrzewania wody raz w tygodniu, w celu pozbycia się bakterii legionella.I tak i nie :) W Daikinie jest nawet w wersji niskotemperaturowej model, który grzałki do przegrzewu nie posiada, ale dotyczy to tylko nowej zintegrowanej wersji wolnostojącej ;)
Co prawda jest tam możliwość skorzystania z grzałek "hydroboxu", ale jak to działa w praktyce to nie wiem, dlatego się pytam o zubadana.
Sądzę, że jednak jakaś grzałka w cwu jest, chociaż czysto teoretycznie PC-PW mogłaby się bez niej obejść.
Moja niskotemperaturowa, bez problemu uzyskuje ponad 50 st, a wysokotemperaturowe daikina ponad 70.
No jest jeszcze ta o której pisałem na początku LT, która też ma sobie poradzić z przegrzewem.
http://www.blog.karbon.com.pl/pc-powietrzna/altherma-lt-zintegrowana-design-czy-technologia/

rzufik1
06-02-2012, 13:56
rzufik ja się nie irytuje :) tylko rzeczowo pytam. Cokolwiek bym nie napisała to znajdzie się ktoś kto powie 'zadużu', 'niemożliwe' itp... Uważam że należy przeanalizować wszystkie czynniki i dopiero krzyczeć że coś nie teges. U mnie w tej chwili jest -17 a jest prawie południe i piękne słonko świeci... Tej zimy nasz Zubadan przechodzi prawdziwy test :) Ekstremalne warunki pogodowe (wg parametrów powinien pracować do -25) a tak jak pisałam wcześniej temperatura spadała do -36, żadnego dodatkowego źródła ciepła, niestandardowo duża rodzina. Mimo wszystko nie ma problemu ani z temperaturą w domu, ani z dowolna ilością cieplej wody

popatrz arturo spi :) i jeszzce nie zdązył komentarza "szczelić" :)

ana-76
06-02-2012, 14:13
ana-76, a jak w zubadanie jest rozwiązana kwestia cwu?Jaki masz zbiornik i czy ma on dodatkową grzałkę?
zbiornik jest 200litrowy i ma zamontowana grzałkę przeciw bakteriom, załacza się bodajże raz na miesiąc w celu ich ewentualnego zniszczenia, poza tymi dniami nie włączają się. W ubiegłym roku mieliśmy wodę ustawioną na 50st, ale dzieci (małe) marudziły jak ręcę myły że strasznie gorąca woda więc obniżyliśmy do 45st. Póki co z wodą nie mamy problemu, większy problem mamy z szambem bo bardzo często trzeba opróżniać ;)

primi
06-02-2012, 14:23
zbiornik jest 200litrowy i ma zamontowana grzałkę przeciw bakteriom, załacza się bodajże raz na miesiąc w celu ich ewentualnego zniszczenia, poza tymi dniami nie włączają się. W ubiegłym roku mieliśmy wodę ustawioną na 50st, ale dzieci (małe) marudziły jak ręcę myły że strasznie gorąca woda więc obniżyliśmy do 45st. Póki co z wodą nie mamy problemu, większy problem mamy z szambem bo bardzo często trzeba opróżniać ;)To podobnie jak w daikinie. Ja mam 300l i temp na 42 ustawioną i jest OK. Grzałka załącza się przy przegrzewie raz w tygodniu. Przy dużych mrozach czasem włączy się wspomagająco jak sprężarka na maxa chodzi, żeby dogrzać wodę, ale to są min zużycia i mógłbym to zegarem zablokować, ale po co ;)
Ma być bezobsługowo i ciepło :-)

hydraulik_
06-02-2012, 20:27
ROBOTERM sublimacja jest odwrotna -to lód zamienia się w parę.
Więc w skandynawii jest gorzej stosować bo suche powietrze zawiera mniej energii niż wilgotne.Działa to też w drugą strone suche powietrze mniej odbiera energii
od człowieka.http://pl.wikipedia.org/wiki/Sublimacja
Za ton przepraszam .Zły dzień

ROBOTERM
06-02-2012, 20:44
ROBOTERM sublimacja jest odwrotna -to lód zamienia się w parę.
Więc w skandynawii jest gorzej stosować bo suche powietrze zawiera mniej energii niż wilgotne.Działa to też w drugą strone suche powietrze mniej odbiera energii
od człowieka.

Coś mi logika podpowiada że nie zgodzę się z Tobą że suche powietrze jest gorsze wręcz przeciwnie. Bo na chłopski rozum można powiedzieć że wymiennik lamelowy aż prosi się o ciepło a podczas mrozów o mniejszą dawkę mroźnego pełnego wilgoci powietrza. Dlatego w skandynawii czy Dani jest paradoksalnie lepszy klimat pod pompy ciepła zimą.

kbab
06-02-2012, 21:59
Chłopski rozum nie ogarnia fizyki???
Wyjaśnienie tego problemu jest bardzo proste i wynika z wzoru na ciepło, masa powietrza suchego jest niższa, dlatego jest gorszym nośnikiem energii. Wilgoć obniża sprawność pc pw bo wytrąca się na parowniku i wymaga energii na odlodzenie, dlatego pomimo że powietrze wilgotne jest lepszym nośnikiem energii to nie musi przekładać się na wzrost sprawności pc w niższych temperaturach.

surgi22
06-02-2012, 22:13
Czyli jednym słowem najlepsze warunki do działania miałaby PC pow-woda w Gujanie Francuskiej ( i ciepło i wilgotnie ).

ROBOTERM
06-02-2012, 23:01
Chłopski rozum nie ogarnia fizyki???
Wyjaśnienie tego problemu jest bardzo proste i wynika z wzoru na ciepło, masa powietrza suchego jest niższa, dlatego jest gorszym nośnikiem energii. Wilgoć obniża sprawność pc pw bo wytrąca się na parowniku i wymaga energii na odlodzenie, dlatego pomimo że powietrze wilgotne jest lepszym nośnikiem energii to nie musi przekładać się na wzrost sprawności pc w niższych temperaturach.

Ehhh jeżeli jest temperatura dodatnia to wilgoć jest nośnikiem energii potrzebnej pompie ciepła. Ale jeżeli chodzi o temperatury ujemne to również jest nośnikiem energii lecz tej nie korzystnej. Dlatego lepiej jak powietrze jest suche zimą. Ale temat dotyczył klimatu skandynawii i dlatego splity tam w niższych temperaturach bardziej się sprawdzają. A ten chłopski rozum to było for you na podpuche byś mógł napisać wartościowy komentarz taki właśnie na chłopski rozum. Odlodzenie jak jest mroźno i wilgotno zobacz sobie jaką masz deltę po odlodzeniu to się zdziwisz co potrafi wilgoć zrobić z opłacalnością pompy ciepła w 5 do 10 minut. Z 35 stopni na zasilaniu spadnie ci temperatura do 13 stopni. Wymiennik w pompie ciepła jest efektywny i przekazuje ciepło instalacji lecz w drugą stronę przy odlodzeniu równie dobrze to ciepło wyprowadzi i to bardzo skutecznie. Dlatego jak mróz i wilgoć to tylko grzałka, grzałka i jeszcze raz grzałka. A medytacje że cop jest przy - 10 na poziomie 1.2 i grzałka się nie opłaca jest teorią. Pozdro

Arturo72
06-02-2012, 23:10
popatrz arturo spi :) i jeszzce nie zdązył komentarza "szczelić" :)
A co ja,strach na wróble czy co ? ;)
Ciepło ucieka wszelakimi dziurami to i mega zużycie energii a przy okazji COP2 ;)
Mi akurat COP2 nie przeszkadza ale w pompie za 15tys.zł ale już w pompie za 35tys.zł to byłby mały zonk :)

hydraulik_
07-02-2012, 07:42
Coś mi logika podpowiada że nie zgodzę się z Tobą że suche powietrze jest gorsze wręcz przeciwnie. Bo na chłopski rozum można powiedzieć że wymiennik lamelowy aż prosi się o ciepło a podczas mrozów o mniejszą dawkę mroźnego pełnego wilgoci powietrza. Dlatego w skandynawii czy Dani jest paradoksalnie lepszy klimat pod pompy ciepła zimą.

Jazęli suche gożej odbiera ciepło to również gorzej oddaje .Bo go nie odebrało
Ale to czysto akademicka dyskusja bo róznica jest prawie niemierzlna w piniadzach

hydraulik_
07-02-2012, 07:49
Chłopski rozum nie ogarnia fizyki???
Wyjaśnienie tego problemu jest bardzo proste i wynika z wzoru na ciepło, masa powietrza suchego jest niższa, dlatego jest gorszym nośnikiem energii. Wilgoć obniża sprawność pc pw bo wytrąca się na parowniku i wymaga energii na odlodzenie, dlatego pomimo że powietrze wilgotne jest lepszym nośnikiem energii to nie musi przekładać się na wzrost sprawności pc w niższych temperaturach.


Ta zwiękrzona ilość ciepła z wilgotnego jest stracona na odszronienie.
A co jak jest pieknie i sucho powyżej zera.

kbab
07-02-2012, 08:09
Ta zwiękrzona ilość ciepła z wilgotnego jest stracona na odszronienie.
A co jak jest pieknie i sucho powyżej zera.
Są przypadki, gdzie tego ciepła na odszronienie potrzeba dużo więcej, u niektórych na FM grzałki włączają się często i mają spory pobór prądu.
Na przypadek suchego powietrza i temp powyżej 0 to również odpowiada wzór na ciepło - niższy ciężar powietrza suchego nieco (nieznacznie - to wynika z małej różnicy masy powietrza) obniża sprawność pc, za to nie włączają się grzałki,

ROBOTERM
07-02-2012, 08:33
Jazęli suche gożej odbiera ciepło to również gorzej oddaje .Bo go nie odebrało
Ale to czysto akademicka dyskusja bo róznica jest prawie niemierzlna w piniadzach

Chyba muszę to rozgraniczyć bo nie każdy wie o co biega: Suche powietrze jest lepsze dla PC w mroźny dzień ponieważ zawiera mniej nośnika energii który potęguje chód oddziałujący na wymiennik lamelowy. Za to gdy temperatura jest dodatnia rola się odwraca ponieważ wtedy ta sama wilgoć w powietrzu staje się nośnikiem ciepła. Czyli temperatura ujemna wilgoć zawarta w powietrzu wychładza a gdy jest dodatnia temperatura wilgoć ogrzewa. I trzeba inaczej patrzeć na to jak już wspomniałem na chłopski rozum a nie po Akademicku.

clarnet
07-02-2012, 11:06
Czysto akademicka dyskusja :)
To nie ważne jak się zaszroni, kiedy i gdzie.
I tak się to stanie, bo taka jest fizyka. My chcemy grzać, a na zewnątrz zima jest jaka jest.
I nie mamy wpływu na to czy będzie zimno czy mniej lub bardziej wilgotno.
Ważne jest jak się nasza pompa odszroni.
I tutaj kłania się technologia.
Może to być zwykła czasówka.
Może to być czasówka w powiązaniu z temp. żebra wymiennika.
A może to być bardziej zaawansowany algorytm, uwzględniający takie parametry jak czas, temp. zewnętrzna, temp. samego wymiennika agregatu, ciśnienie czynnika, temp. wymiennika wody.
W zależności od tych parametrów sterujemy nie tylko startem odszraniania, ale samym procesem (praca sprężarki, zaworu 4d i zaworu rozprężnego, wentylatorów agregatu, pompy c.o. w cyklu odszraniania) oraz zakończeniem procesu odszraniania w zależności od tych parametrów.
Nie wspominając o odszranianiu gorącym gazem i logiką sterowania grzałki agregatu.
Wreszcie możliwość serwisowa zmiany pola odszraniania, jeśli np. nasze urządzenie pracuje w rejonach o dużej wilgotności.
To te parametry mają wpływ na tzw wartości zintegrowane współczynników COP, które nie każdy producent podaje.
A to z kolei ma wpływ na średnioroczny (S)COP, którego standard już wszedł dla pomp powietrze/powietrze do 12 kW, a wkrótce pojawi się w pompach powietrze/woda.
Analizowanie więc COP’u z tabelki dla selektywnie wybranych jednych warunków, np. 7/35, w których pompa pracuje 1-2% sezonu, nie daje nam obrazu sprawności urządzenia w całym sezonie.
Jak na razie większość producentów „optymalizuje” urządzenia tak by osiągnąć maksymalny COP dla obowiązującej normy 7/35
Liderzy natomiast wprowadzają technologie optymalizujące sprawność dla realnych warunków pracy (70% sezonu) i co ciekawe, okazuje się, że COP może być niższy, a SCOP wyższy.

sjk
07-02-2012, 13:40
Chyba muszę to rozgraniczyć bo nie każdy wie o co biega: Suche powietrze jest lepsze dla PC w mroźny dzień ponieważ zawiera mniej nośnika energii który potęguje chód oddziałujący na wymiennik lamelowy.

Na mój rozum to bzdura.

Co to znaczy zły chłód?? :D

skoro to -10 w powietrzu ma nam nagrzewać lamelki do tych -10 bo prawdopodobnie po rozprężeniu czynnik idący na lamelki ma max. -15 to im wilgotniejsze tym lepiej nam do tych -10 nagrzeje??
i na odwrót jak by miało chłodzić to też wilgotne lepiej ochłodzi z np. 50 do 35 przy klimie.

ogólnie jak chcemy nadać czemuś temp. X nie ważne czy trza to ogrzać to ochłodzić to dużo sprawniej zrobimy to wkładając do wody o temp. X niż dmuchając na to pow. o temp. X. Więc dla mnie z tego wniosek, że im więcej wilgoci tym lepiej w samym procesie przekazywania energi cieplnej.

A, ŻE TA ZASRANA WILGOĆ JUŻ W OKOLICACH 3 STOPNI ZACZYNA SIĘ KONDENSOWAĆ I POTEM TRZEBA TRACIĆ ENERGIE NA POZBYCIE SIĘ JEJ TO NAJWIĘKSZA PORAŻKA PC P-W

sjk
07-02-2012, 13:57
Czy może ktoś stwierdził podobnie jak ja, że w momencie kiedy przy -20 moc PC spadła do 10 kW, które w miarę równają się z zapotrzebowaniem budynku (u mnie jeszcze trochę niedokończonego) to warto by zostawić CWU tylko na grzałkach wysterowanych w drugą taryfę??

bo przy cop ok. 2 dla CWU gdy i tak grzejemy już w drogim ( notabene non-stop) to wyjdzie to taniej i szkoda pompie przerywać, wył sprężarkę na 3 min, czekać aż się zawór trój-drogowy przestawi.....

czy może lepiej to idzie ustawić ??

w ogóle jak grzejecie wodę do ok 45 stopni (300l) to jak często i na jak długo wam się załącza pompa ??
bo u mnie to ze 3 razy dziennie po jakieś 20 min idzie??
nie wiem czy to nie wina, że zbiornik CWU mam z jakieś 5-6m rur od pompy, ale izolowane są te rury itd.

a w ogóle jak zacząłem grzać grzałką w drugiej i bacznie to obserwować to stwierdzam:
--300l na 3 osoby grzane do 55 stopni to ok 5 kWh dziennie czyli z jakieś 1.5 pln - do przeżycie zimą (z 2-3 miechy)

-- strasznie szybko po nagrzaniu (nie mam cyrkulacji) spada mi temp. i nie wiem czy to wina umiejscowienia czujnika i grzałki po środku a ta obserwacja wynika z rozwarstwienia temp. w zbiorniku pionowym?? bo nawet jak pokazuje mi 30 stopni to z kranu daje wrzątek (taki 55) ....

---- popatrzałem na typowe parametry zasobników na allegro i piszą że 300l przy 55 stopniach średnio traci od samego stania z 2.5 kWh dziennie
wynikałoby z tego, że przy zużycie na pod-liczniku ok 5 kWh dziennie 50 % to straty i grzanie pomieszczenia z zasobnikiem ?? :D

jak to u Was wygląda ?

sjk
07-02-2012, 14:00
@clarnet

ktoś gdzieś napisał, że możesz pomóc ad. sprężarki..

czy rotacyjna to też może być scroll??

clarnet
07-02-2012, 15:18
@sjk
Nie montuję LG i nie mam pojęcia. Po prostu spytaj tego, kto zamontował/sprzedał :) Ale to chyba nie tajemnica.
W małych Althermach jest swing - patent Daikina, a w dużych scroll
pzdr

sjk
07-02-2012, 15:28
sprzedawca mówi, że scroll...
próbowałem po prostu to potwierdzić w jakiejś dokumentacji, bo w sumie wszystkie pdf instalatorskie co miał mi przekazał, ale nie znalazłem
jedynie na jakimś chinskim papierze dotyczącym sprężarki pomiędzy znaczkami znalazłem jakies napisy rotary....
ale EN wikipedia pisze, że scroll to odmiana rotary więc teoretycznie jedno drogiego nie wyklucza....

a w sumie jak nie scroll.... to co ? jakoś trza będzie z tym żyć :D

primi
07-02-2012, 15:34
@sjk
Nie montuję LG i nie mam pojęcia. Po prostu spytaj tego, kto zamontował/sprzedał :) Ale to chyba nie tajemnica.
W małych Althermach jest swing - patent Daikina, a w dużych scroll
pzdrclarnet, możesz podać jakieś szczegóły różniące sprężarki swing od scroll ?
Ja mam małą althermę i jestem ciekawy co tam za patent w środku siedzi ;) podobno te małe modele są bardzo udane i nie ma z nimi, żadnych problemów :-)

clarnet
07-02-2012, 16:53
Tutaj filmik na youtube (http://www.youtube.com/watch?v=6SiF7yqFwXQ) pokazujący różnicę.
A swoją drogą - modele rzeczywiście udane :)

clarnet
07-02-2012, 16:57
sprzedawca mówi, że scroll...

Skoro mu uwierzyłeś, płacąc za towar i usługę, to chyba nie ma podstaw by nie wierzyć mu teraz :)
Zresztą możesz skontaktować się z LG i poprosić o potwierdzenie i dane techniczne.
A na koniec jaka to różnica, skoro i tak masz już pompę. Chyba nie sądzisz, że w twoim egzemplarzu jest inna sprężarka niż w pozostałych.

primi
07-02-2012, 20:11
Tutaj filmik na youtube (http://www.youtube.com/watch?v=6SiF7yqFwXQ) pokazujący różnicę.
A swoją drogą - modele rzeczywiście udane :)clarnet, dzięki za linka :)
Ja się nie znam, ale z tego co widzę to swing to taka ulepszona wersja scroll z patentem zamiast sprężynki, który uszczelnia i redukuje hałas :)

Liwko
07-02-2012, 20:30
clarnet, dzięki za linka :)
Ja się nie znam, ale z tego co widzę to swing to taka ulepszona wersja scroll z patentem zamiast sprężynki, który uszczelnia i redukuje hałas :)

Tu masz Scrolla


http://www.youtube.com/watch?v=PacP_YGZibo

primi
07-02-2012, 21:06
Liwko, OK teraz widzę różnicę. Przynajmniej tak mi się wydaje :D
Najważniejsze, że działa i grzeje ;)

hydraulik_
07-02-2012, 21:26
Chyba muszę to rozgraniczyć bo nie każdy wie o co biega: Suche powietrze jest lepsze dla PC w mroźny dzień ponieważ zawiera mniej nośnika energii który potęguje chód oddziałujący na wymiennik lamelowy. Za to gdy temperatura jest dodatnia rola się odwraca ponieważ wtedy ta sama wilgoć w powietrzu staje się nośnikiem ciepła. Czyli temperatura ujemna wilgoć zawarta w powietrzu wychładza a gdy jest dodatnia temperatura wilgoć ogrzewa. I trzeba inaczej patrzeć na to jak już wspomniałem na chłopski rozum a nie po Akademicku.

Bez pojęcia .Sory ale PC to nie człowiek,to maszyna.Jak można wychładzać wilgotnym powietrzem coć co jest chłodniejsze od tego powietrza?

Magnolia18
08-02-2012, 01:24
Witam
to moj pierwszy post jak widac ale studiuje forum na roznych tematach od dlugiego czasu.
Ale do konkretow :) bo chcialbym uzyskac porad kilka od fachowcow tudziez uzytkownikow PCi P-W.
Obecnie pale 'eko' groszkiem, spalam tego dosc sporo a te ciagle zamawianie kopaliny ( nie mam placu na 10T ), zrzucanie do piwnicy, skakanie przy tym 'bezobslugowym' kotle, wybieranie 'popiolu' ( nie wiem kto ma popiol jak z papierosa, chyba Ci ktorym auta jezdza i spalaja po 0.5l/100km a silnik 3.ol ), syf i brod, ehhhh.

Dom przedwojenny, podpiwniczony, powierzchnia podlog 230m, jakis tam steropian na scianach, strych nieuzytkowy bez waty etc., okna nowe ale praktycznie 2-3 szt ciagle uchylone nawet w zimie :D tak lubimy . Grzejemy i na termometrze w pokojach 23-24 stopnie :)

Pompa P-W ( aha oczywiscie grzejniki na scianach a nie podlogowka ), ktora mi proponuja to jakis chinski produkt ze sprezarka Copelanda, 25kW ( wiadomo moc grzejna max ), ma 'dac rade' ogrzac niby nasz dom nawet przy -25 za oknem.
Cena 15.000,- netto oczywiscie PLN + nieznane mi jeszcze koszta dodatkowe i instalacji ( wiem ze jakies ustrojstwo, ktore bedzie jako 'przejscie' glikol-woda bedzie musialo byc i koszt to jakies 2000,- ).

Rozpisalem sie ale chcialme jakos naswietlic ... Bede wdzieczny za wszelkie sugestie, podpowiedzi etc.
Dodam dla jasnosci :) PCi gruntowa odpada, nie bede ryl zagospodarowanego ogrodu :), 'eko' wungla mam serdecznie dosc bo syf, bo wcale nie tanio, bo wieczne dogladanie kotla, bo problemy z kregoslupem a te tony czy worki trzeba przerzucac ...

Stad pomysl PCi dla wygody przede wszystkim a jak i koszt bedzie niski to i geba sie smiac bardziej bedzie. Wygoda i czystosc maja tu jednak pierwszenstwo !

lujski
08-02-2012, 07:31
przy "takim" domu to raczej nie wyrobisz z rachunkami przy pompie ... moze lepiej jakis piecyk na pellet, sam sie rozpala i doglada, a jak to dobrze rozwiazesz to pellet dorzucasz raz na sezon, ewentualnie 2,3 razy ...

Liwko
08-02-2012, 08:18
lujski ma rację. Chcą was ewidentnie naciągnąć. Kupicie pompę, i jak nie wyrobi to każą wam wymienić grzejniki na większe albo zainwestować w podłogówkę czy ścienne. Jak to nie pomoże, każą wam bardziej ocieplić dom.
Albo gruntowny remont i PC, albo... no cóż...

fotohobby
08-02-2012, 08:19
Pompy ciepła PW w domu, który potrzebuje 10t węgla na sezon nie widzę...

rydzadam
08-02-2012, 09:08
Witam
to moj pierwszy post jak widac ale studiuje forum na roznych tematach od dlugiego czasu.
Ale do konkretow :) bo chcialbym uzyskac porad kilka od fachowcow tudziez uzytkownikow PCi P-W.
Obecnie pale 'eko' groszkiem, spalam tego dosc sporo a te ciagle zamawianie kopaliny ( nie mam placu na 10T ), zrzucanie do piwnicy, skakanie przy tym 'bezobslugowym' kotle, wybieranie 'popiolu' ( nie wiem kto ma popiol jak z papierosa, chyba Ci ktorym auta jezdza i spalaja po 0.5l/100km a silnik 3.ol ), syf i brod, ehhhh.

Dom przedwojenny, podpiwniczony, powierzchnia podlog 230m, jakis tam steropian na scianach, strych nieuzytkowy bez waty etc., okna nowe ale praktycznie 2-3 szt ciagle uchylone nawet w zimie :D tak lubimy . Grzejemy i na termometrze w pokojach 23-24 stopnie :)

Pompa P-W ( aha oczywiscie grzejniki na scianach a nie podlogowka ), ktora mi proponuja to jakis chinski produkt ze sprezarka Copelanda, 25kW ( wiadomo moc grzejna max ), ma 'dac rade' ogrzac niby nasz dom nawet przy -25 za oknem.
Cena 15.000,- netto oczywiscie PLN + nieznane mi jeszcze koszta dodatkowe i instalacji ( wiem ze jakies ustrojstwo, ktore bedzie jako 'przejscie' glikol-woda bedzie musialo byc i koszt to jakies 2000,- ).

Rozpisalem sie ale chcialme jakos naswietlic ... Bede wdzieczny za wszelkie sugestie, podpowiedzi etc.
Dodam dla jasnosci :) PCi gruntowa odpada, nie bede ryl zagospodarowanego ogrodu :), 'eko' wungla mam serdecznie dosc bo syf, bo wcale nie tanio, bo wieczne dogladanie kotla, bo problemy z kregoslupem a te tony czy worki trzeba przerzucac ...

Stad pomysl PCi dla wygody przede wszystkim a jak i koszt bedzie niski to i geba sie smiac bardziej bedzie. Wygoda i czystosc maja tu jednak pierwszenstwo !

Ja też nie widzę PC P-W jako jedynego źródła ciepła w takim domu. Wpierw trzeba by zainwestować w izolacje, okna, itp. Rachunki za prąd będą niemałe, choć wbrew pozorom nie musi być wcale drożej (w 2.taryfie) niż ekogroszek. Problemem natomiast może być wydajność instalacji. Pompą P-W, żeby grzać w miarę oszczędnie, trzeba trzymać niskie temperatury zasilania, rzędu max. 35-40 st.C, a najlepiej 30, co przy grzejnikach nie załatwi Wam pewnie ogrzewania domu. Na upartego można grzać taką niedrogą chińską pompą w okresach przejściowych lub w łagodnej zimie, tak do 0 do -5 st.C, a w większe mrozy można się wspomagać ekogroszkiem jako uzupełniającym źródłem ciepła albo całkiem zastąpić ekogroszek pelletem. Mimo wszystko zastanowiłbym się na początek nad dociepleniem i uszczelnieniem domu i przejściu z "eko"groszku na pellet. Ja po 3 sezonach na eko palę teraz pelletem. Wychodzi może troszkę drożej, ale przynajmniej syfu nie ma i wychodzi jakieś 10 kg popiołu z 500 kg spalonego pelletu (!)

Magnolia18
08-02-2012, 10:55
dziekuje za odpowiedzi :)
te 10T to tak sobie strzelilem, teraz przy tych mrozach wrzucam dziennie 2 worki czyli gdyby byly 'uczciwe' zawieralyby 50kg kopaliny zatem 1.5T miesiecznie. Temperatury jednak jak obecne bywaja malo kiedy w sezonie.
Magicy od tych pomp twierdza, ze bankowo taka pompa smialo sobie poradzi z CO i CWU. Na powrocie mam temp. 35-40 stopni i stad m.in. ich sugestia, ze PCi jak wczesniej wymieniona da rade.

Pellety czy jak tam sie to zwie to znowu inwestycja w inny kociol ( czy pojdzie na moim slimakowym do 'eko' groszku ? ), znowu zamawianie paliwa, zasobnik mam na max 4 worki 'eko' zatem te pellety tez trzeba by bylo dorzucac b.czesto.
Niechby mi i ta pompa zarla 1.000,- pln miesiecznie to i tak bylbym zadowolony. Odpada latanie do piwnicy zeby wybrac popiol, dorzucic wungla, wywalic popiol ( koszta wywozu ), zamawianie, zrzucanie, masa syfu ktory nosi sie do domu etc. etc.
Hmm, a juz myslalem ze porumakuje sobie a tu widze, ze skucha raczej bedzie ...

Liwko
08-02-2012, 11:08
Jeżeli stać cię na rachunki za CO i CWU 1tyś miesięcznie, to i stać cię przynajmniej na wymianę grzejników na dużo większe. Może to wtedy mieć jakiś sens.

ana-76
08-02-2012, 11:16
z tego co się orientuje to są kaloryfery niskotemperaturowe w malych rozmiarach. Widzialam u znajomych

ana-76
08-02-2012, 11:17
Jeżeli stać cię na rachunki za CO i CWU 1tyś miesięcznie, to i stać cię przynajmniej na wymianę grzejników na dużo większe. Może to wtedy mieć jakiś sens.
a tak na marginesie wygoda bywa bezcenna ;)

Liwko
08-02-2012, 11:26
a tak na marginesie wygoda bywa bezcenna ;)

Zdecydowanie:)

hydraulik_
08-02-2012, 11:41
z tego co się orientuje to są kaloryfery niskotemperaturowe w malych rozmiarach. Widzialam u znajomych
Kazdy może byś nisko temperaturowy i o małych rozmiarach .Tylko kwestia MOCY

ana-76
08-02-2012, 12:02
Kazdy może byś nisko temperaturowy i o małych rozmiarach .Tylko kwestia MOCY
no własnie on ma mały gabarytowo o małej mocy, jaki nie powiembo nie wiem dokładnie

rydzadam
08-02-2012, 12:04
dziekuje za odpowiedzi :)
te 10T to tak sobie strzelilem, teraz przy tych mrozach wrzucam dziennie 2 worki czyli gdyby byly 'uczciwe' zawieralyby 50kg kopaliny zatem 1.5T miesiecznie. Temperatury jednak jak obecne bywaja malo kiedy w sezonie.
Magicy od tych pomp twierdza, ze bankowo taka pompa smialo sobie poradzi z CO i CWU. Na powrocie mam temp. 35-40 stopni i stad m.in. ich sugestia, ze PCi jak wczesniej wymieniona da rade.

Pellety czy jak tam sie to zwie to znowu inwestycja w inny kociol ( czy pojdzie na moim slimakowym do 'eko' groszku ? ), znowu zamawianie paliwa, zasobnik mam na max 4 worki 'eko' zatem te pellety tez trzeba by bylo dorzucac b.czesto.
Niechby mi i ta pompa zarla 1.000,- pln miesiecznie to i tak bylbym zadowolony. Odpada latanie do piwnicy zeby wybrac popiol, dorzucic wungla, wywalic popiol ( koszta wywozu ), zamawianie, zrzucanie, masa syfu ktory nosi sie do domu etc. etc.
Hmm, a juz myslalem ze porumakuje sobie a tu widze, ze skucha raczej bedzie ...

Temp. na powrocie jest mniej ważna. Ważniejsze ile jest na zasilaniu z pieca, bo taką też temperaturę musiałaby dawać PC. Załóżmy, że jest to 55-60 stopni. Przy tych parametrach każda pompa ciepła będzie miała niewielką sprawność=duże rachunki za prąd. Lepiej zejść chociaż do 40 (większe grzejniki) i wtedy można się zastanawiać dalej. Proponuję Ci nastawić na próbę zasilanie na kotle na 40 st.C (wiem, że to niezdrowe dla kotła i komina) i zobaczyć, czy taka temp. wystarczy do ogrzania domu. Może Twoje grzejniki to ogarną, jeśli są dużo za duże. Jeśli tak, to PC też da radę i można główkować dalej. Co do pelletu - kup 2-4 worki i potestuj. Ja tak zrobiłem i z węglem się od razu pożegnałem :) Kocioł zwykły z podajnikiem ślimakowym, na ekogroszku zrywały się zabezpieczenia=syf i robota, na pellecie nic takiego się nie dzieje. Poszukaj na forum, jest trochę o pellecie i wszystkim, co z tym związane. Nie chcę tu robić off-topic. Co do zasobnika, zawsze można go łatwo powiększyć, jeśli masz spawarkę i arkusz blachy :)

Liwko
08-02-2012, 12:10
rydzadam, gdzieś pisałeś ale zapomniałem. Ile procentowo więcej cię kosztuje palenie pelletem? Musze ratować kolegę bo nie chciał PC i kupił kocioł na groch z podajnikiem. Notabene w cenie PC:D

rydzadam
08-02-2012, 13:16
rydzadam, gdzieś pisałeś ale zapomniałem. Ile procentowo więcej cię kosztuje palenie pelletem? Musze ratować kolegę bo nie chciał PC i kupił kocioł na groch z podajnikiem. Notabene w cenie PC:D

Zużycie ekogroszku to 21 kg/d x 0,90 = 19 zł dziennie, zużycie w porównywalnych warunkach pelletu to 25 kg/d x 0,76 zł = 19 zł dziennie - to za pellet od lokalnego wytwórcy. Barlinek to 25kg/d x 0,85 zł = 21 zł dziennie. Widać, że różnica jest pomijalna, najwyżej 10%. Dotyczy Pomorza, na Śląsku oczywiście trochę lepiej ze względu na ok. 10% tańszy węgiel.

Magnolia18
08-02-2012, 13:17
a tak na marginesie wygoda bywa bezcenna ;)

powiem szczerze :) jakbym mial placic 1K miesiecznie i zamiast eko syfku ogrzewac PCi to wchodze w to bez mrugniecia okiem. Powaga. 1T eko to 700-850 pln zalezy kiedy, gdzie i jaki dostane a ile przy tym za przeproszeniem piep...ia sie :|
Grzejniki mam duze na scianach

Liwko
08-02-2012, 13:19
powiem szczerze :) jakbym mial placic 1K miesiecznie i zamiast eko syfku ogrzewac PCi to wchodze w to bez mrugniecia okiem. Powaga. 1T eko to 700-850 pln zalezy kiedy, gdzie i jaki dostane a ile przy tym za przeproszeniem piep...ia sie :|
Grzejniki mam duze na scianach

No to może się uda bez wymiany tych grzejników. Zrób eksperyment z zasilaniem +40.

rydzadam
08-02-2012, 13:19
... za to przy pellecie do kotłowni można wchodzić w skarpetkach i bez rękawic, a popiół wysypywać i wynosić raz na 500-700 kg (miesiąc-dwa), a nie raz na 150 kg (tydzień) :)

Liwko
08-02-2012, 13:25
... za to przy pellecie do kotłowni można wchodzić w skarpetkach i bez rękawic, a popiół wysypywać i wynosić raz na 500-700 kg (miesiąc-dwa), a nie raz na 150 kg (tydzień) :)

Dzisiaj będę z nim gadał. Co trzeba zrobić w kole by palić pelletem?

Magnolia18
08-02-2012, 13:25
Temp. na powrocie jest mniej ważna. Ważniejsze ile jest na zasilaniu z pieca, bo taką też temperaturę musiałaby dawać PC. Załóżmy, że jest to 55-60 stopni. Przy tych parametrach każda pompa ciepła będzie miała niewielką sprawność=duże rachunki za prąd. Lepiej zejść chociaż do 40 (większe grzejniki) i wtedy można się zastanawiać dalej. Proponuję Ci nastawić na próbę zasilanie na kotle na 40 st.C (wiem, że to niezdrowe dla kotła i komina) i zobaczyć, czy taka temp. wystarczy do ogrzania domu. Może Twoje grzejniki to ogarną, jeśli są dużo za duże. Jeśli tak, to PC też da radę i można główkować dalej. Co do pelletu - kup 2-4 worki i potestuj. Ja tak zrobiłem i z węglem się od razu pożegnałem :) Kocioł zwykły z podajnikiem ślimakowym, na ekogroszku zrywały się zabezpieczenia=syf i robota, na pellecie nic takiego się nie dzieje. Poszukaj na forum, jest trochę o pellecie i wszystkim, co z tym związane. Nie chcę tu robić off-topic. Co do zasobnika, zawsze można go łatwo powiększyć, jeśli masz spawarkę i arkusz blachy :)

Grzejniki mam duze, nie takie malenstwa. Kiedys mialem 2 pompy obiegowe zamiast np. zaworu trojdroznego ( ? ) i na kotle wlasnie musialem ustwione miec 40 bo jak dalem 42 to juz sie w domu z ciepla nie dawalo wytrzymac ( pootwierane okna ). Oczywiscie poczytalem na forum, ze to szkodliwe dla kotla i zalozylismy zawor 3-drozny, teraz na kotle 60 stopni ale zawor skrecony na maksa w sensie wiekszosc idzie na kociol ... Wlasnie o te 40 stopni na kotle wczesniej pytali Ci Panowie od PCi i na podstawie tego info stwierdzili, ze PCi 'ogarnie' mi dom :) . Rachunki nie musza byc jak tu podaja niektorzy ze 200-300-400 pln placa miesiecznie, jak u mnie wyjdzie 2x wiecej ( 1000 ) z uwagi na wygode i czystosc w domu bede zadowolony.

Pellety. Hmm, zaraz obadam temat ( no pewnie nie w 5-10 min. ), gdzie kupic etc. Zrobie 'testa' z ciekawosci :)

Liwko
08-02-2012, 13:34
Grzejniki mam duze, nie takie malenstwa. Kiedys mialem 2 pompy obiegowe zamiast np. zaworu trojdroznego ( ? ) i na kotle wlasnie musialem ustwione miec 40 bo jak dalem 42 to juz sie w domu z ciepla nie dawalo wytrzymac ( pootwierane okna ). Oczywiscie poczytalem na forum, ze to szkodliwe dla kotla i zalozylismy zawor 3-drozny, teraz na kotle 60 stopni ale zawor skrecony na maksa w sensie wiekszosc idzie na kociol ... Wlasnie o te 40 stopni na kotle wczesniej pytali Ci Panowie od PCi i na podstawie tego info stwierdzili, ze PCi 'ogarnie' mi dom :) . Rachunki nie musza byc jak tu podaja niektorzy ze 200-300-400 pln placa miesiecznie, jak u mnie wyjdzie 2x wiecej ( 1000 ) z uwagi na wygode i czystosc w domu bede zadowolony.


No to teraz jesteśmy w domu. Inaczej to już wygląda niż wynikało z twojego pierwszego postu;)

Magnolia18
08-02-2012, 13:34
... za to przy pellecie do kotłowni można wchodzić w skarpetkach i bez rękawic, a popiół wysypywać i wynosić raz na 500-700 kg (miesiąc-dwa), a nie raz na 150 kg (tydzień) :)

ja wyciagam pol wiaderka takiego 12-14l dziennie, czasami 3/4 wiadra :( obecnie

rydzadam
08-02-2012, 14:07
Dzisiaj będę z nim gadał. Co trzeba zrobić w kole by palić pelletem?

Znowu trochę nie w temacie PC, ale niech tam będzie trochę merytorycznego OT. Lepsze to od bezsensownych kłótni na forum :)
Ekogroszek: podawanie 10 sekund, przerwa 30 sekund, wentylator 5 bieg (z 12).
Pellet: podawanie 25 sekund, przerwa 50 sekund, wentylator 1-2 bieg (z 12)
Reszta bez zmian, trzeba trochę doświadczalnie te parametry popróbować, zwłaszcza nadmuch wentylatorem. Jak na najniższym biegu będzie jeszcze za dużo wiało i zdmuchiwało płomień - trzeba przytłumić ssanie wentylatora. Temperaturę zarówno na eko, jak i na pellecie można ustawiać 50 do 85 st., tyle że na pellecie trudniej przy dużym rozbiorze energii utrzymać powyżej 65-70 stopni. Tu wchodzi w grę moc kotła. To trochę jak przy PC P-W. Przy ekogochu moc jest nominalna (u mnie 17 kW), a przy pellecie myślę, że gdzieś w okolicach 12-13 kW. Po prostu pellet jest lżejszy i retorta nie daje rady więcej podać w jednostce czasu. Jeżeli kocioł jest przewymiarowany względem zapotrzebowania domu na ciepło - nie ma żadnego problemu, ciepła wystarczy. Swoją drogą jakbym miał drobną rezerwę kasy i nie planował budowy nowego domu w najbliższych latach, kupiłbym chińczyka P-W i wpiął w mój układ, a kocioł wykorzystywał jedynie poniżej -5 st.C. Skoro mam budować, to nie inwestuję więcej. W nowym domu będzie prawdopodobnie jedna z polskich PC 9kW z dwoma odwiertami, zero kominów, kominków, awaryjnych źródeł ciepła, itp.

Magnolia18
08-02-2012, 14:35
Swoją drogą jakbym miał drobną rezerwę kasy i nie planował budowy nowego domu w najbliższych latach, kupiłbym chińczyka P-W i wpiął w mój układ, a kocioł wykorzystywał jedynie poniżej -5 st.C.

Tak tez mi proponuja zeby wpiac PCi w instalacje i zostawic kociol ... rozsadnie, pytanie brzmi czy aby nie po to zeby palic weglem ( pellet ) od -5. Wolalbym nie. Owszem zakladam ze jak -15/20 to mozna odpalic kociol na krotki czas ale nie zeby wylozyc ~30K pln a i tak polowe sezonu gnic w piwnicy :/

Tak czy siak te pellety z ciekawosci odpale i zobacze jak na tym pojdzie. Ale tylko z ciekawosci :) Mam chec wielka powiedziec piwnicy papa ;)

rydzadam
08-02-2012, 15:10
Tak tez mi proponuja zeby wpiac PCi w instalacje i zostawic kociol ... rozsadnie, pytanie brzmi czy aby nie po to zeby palic weglem ( pellet ) od -5. Wolalbym nie. Owszem zakladam ze jak -15/20 to mozna odpalic kociol na krotki czas ale nie zeby wylozyc ~30K pln a i tak polowe sezonu gnic w piwnicy :/


Jest to bardzo rozsądne rozwiązanie, bo przy tanich pompach P-W może być problem w uzyskaniu odpowiedniej mocy poniżej pewnych temperatur. Może się okazać, że np. poniżej -10 powietrzna pompa wcale nie pójdzie. Jak już firma coś oferuje, napisz dokładnie jaki model, niech dadzą charakterystykę COP i mocy kW w zależności od temperatury. Są pompy, które bez problemu pracują z (prawie) pełną mocą do -25, ale są odpowiednio droższe, mimo to warte rozważenia. Z drugiej strony jak zdecydujesz się na źródło biwalentne (pompa + pellet), a kiedyś zaczniesz ocieplać i uszczelniać dom, to z każdą inwestycją w ocieplenie maleć będzie zapotrzebowanie na paliwo stałe, aż w końcu może się okazać, że kocioł stanie się niepotrzebny, jeśli moc PC przewyższy zapotrzebowanie domu na ciepło (moc) nawet w największe mrozy. Musiałaby to być jednak pompa lepsza (działająca do -25), ale niekoniecznie o dużej mocy, wystarczy np. 12-15 kW. Cenowo powinno wyjść na to samo co proponowana Ci 25 (!!) kW, ale pewność działania w niskich temperaturach dużo większa, a docelowo po zmniejszeniu zapotrzebowania domu na ciepło - kocioł pójdzie w odstawkę. Zależy, czy planujesz mieszkać tam długie lata i inwestować w chatę, czy ma to być rozwiązanie jedynie na kilka lat. Jeśli to pierwsze (długie lata) proponuję np. Atlantic Alfea ok.13 kW na początek.

Liwko
08-02-2012, 15:19
Dzięki;)

ana-76
08-02-2012, 15:19
magnolia z tego co piszesz wynika ze pompa da radę :), nie wiem czy pakowałabym sie w tanią pompe do -5 bo tak czy siak kasa wywalona a efekty marne.ą
Doświadczyłeś luksusu eko groszku więc nie wiem czy takie polowiczne rozwiązania Ciebie interesują. Zainwestuj w docelową pompę i sukcesywnie ocieplaj dom, a rachunki będą się zmniejszać. Z tego co pamiętam to w mojej pompie można ustawić nawet i 50 st na wyjściu

primi
08-02-2012, 16:32
magnolia z tego co piszesz wynika ze pompa da radę :), nie wiem czy pakowałabym sie w tanią pompe do -5 bo tak czy siak kasa wywalona a efekty marne.ą
Doświadczyłeś luksusu eko groszku więc nie wiem czy takie polowiczne rozwiązania Ciebie interesują. Zainwestuj w docelową pompę i sukcesywnie ocieplaj dom, a rachunki będą się zmniejszać. Z tego co pamiętam to w mojej pompie można ustawić nawet i 50 st na wyjściuPopieram ;)
Lepiej pomyśleć o ostatecznym rozwiązaniu, tym bardziej, że magnolia ma już dość brudu z kotłowni.
magnolia są jeszcze pompy wysokotemperaturowe np. Daikin Altherma HT, które są dedykowane do instalacji ze starymi grzejnikami.
Cena owszem wyższa, ale może to jest rozwiązanie dla Ciebie - warto sprzawdzić ;)

Magnolia18
08-02-2012, 21:53
model/marka pompy . nie znam. bede wiedzial jutro/pojutrze ... natenczas obadalem Chiny w sensie tamtejszych pomp, wiadomo ze brzmi jakbym caly rynek spenetrowal :) spoko, mam tam kontakty handlowe i mam na mailu oferty z ponad 20 zrodel. Nie chodzi mi o ceny etc. aczkolwiek sa przyjemne. Chodzi mi raczje o parametry tych urzadzen.
25kW to moc max, przy minus 25 bedzie to ... w zaleznosci od urzadzenia, czekam na wizyte finalna Panow oferujacych to co wyzej pisalem, znam natomaist parametry bezposrednio od dostawcow chinskich.
Ocieplenia etc. palac wczesniej bez 3 drogowki ( majac liche pojecie o szkodliwosci dla kotla ) z temp. 40-42 na kotle naparwde mielismy w domu baaaaaaaaaaaaardzo cieplo. co kazdy gosc w domu kwitowal cos w stylu ' ale wy macie tu goraco ' ... a przypomne, 2-3 okna uchylone praktycznie caly czas na 13 szt. okien na 2 poziomach. Pies wypuszczony na ogrod potrafi sam otworzyc drzwi balkonowe na ogrod wracajac do domui czasami kilka dlugich chwil trwa nim ktos je przymknie, zatem straty przez okna, wymienione 'psie' wejscia etc. niekoniecznie bardzo nam szkodza przy temp. w domu jak mowilem 23-24 stopnie.
Nie znam sie na ociepleniach ale naprawde przy 40-42 na kotle w domu bylo zawsze ( nawet w mrozy ) cieplo. Dom poniemiecki, budowany jak reszta wokol dla dygnitarzy NSDAP, sciany teraz mierzylem 20-30cm te nie ocieplone ( cegla? ).
Kwestia jest dla mnie jedna :)
Pozbyc sie wegla ( ok, wielkie minusy rozpale i powrzucam, powyciagam i pobede w tym brudzie ), miec cieplo ale tez czystosc, spokoj, swiadomosc ze jak max 2 dni nie dorzuce paliwa to cieplo jest wciaz, komfort psychiczny, wygode. Place sporo za wegiel, pracy nie policzysz a koszta wywozu popiolu ( smieci ), dostaw, sprzatania, kazdorazowej kapieli po sredniej wizycie w piwnicy ( brud na rekach , ciele, we wlosach ! ) - koszt wody i jej podgrzania, prania odzierzy i co tam jeszcze dochodzi ... Reasumujac jak mowilem, wygoda i komfort to raz a koszt miesieczny/roczny ? Nawet jakby byl jak 'eko' to TAK bede zadowolony bo suma sumarum oszczedze na tych kosztach 'pobocznych' ww. wymienionych.
Pytanie brzmi czy taka pompa zakladajac ze to, ze 'chinska' ( a co teraz nie od nich badz z tamtych stron, poza tym kupujac u nich pewne rzeczy wiem, ze potrafia produkowac naprawde wysokiej klasy produkty ) nie znaczy, ze badziew, DA RADE ogrzac te moja stodole ... do powiedzmy -15./-20 ... niech i COP=1

Magnolia18
08-02-2012, 22:08
Jest to bardzo rozsądne rozwiązanie, bo przy tanich pompach P-W może być problem w uzyskaniu odpowiedniej mocy poniżej pewnych temperatur. Może się okazać, że np. poniżej -10 powietrzna pompa wcale nie pójdzie. Jak już firma coś oferuje, napisz dokładnie jaki model, niech dadzą charakterystykę COP i mocy kW w zależności od temperatury. Są pompy, które bez problemu pracują z (prawie) pełną mocą do -25, ale są odpowiednio droższe, mimo to warte rozważenia.

Pytanie, czy to ze tania znaczy badziewna ? OK, nie znam parametrow TEJ konkretnej pompy, poznam jutro/pojutrze i zaraz podam :)
Moge spytac tych skosnookich, ktory z nich te Swoje produkty robi tez dla znanych marek . W mojej branzy wiem, ze wiele fabryk dziala na zasadzie, 1 zmiana lecimy dla marki X, 2 zmiana dla Y a 3 robimy no name badz mniej znane brandy.
Dawniej Made in China znaczylo tanio i tandetnie, dzis tez mozna tanio i tandetnie ale tez srednio badz z najwyzszej polki. Cena finalna dla odbiorcy koncowego sie nie sugeruje, wszak kazdy chce zarobic a jak dane urzadzenie/produkt/co kolwiek przjedzie przez importera/posrednika/sklep to cena rosnie a VAT od ceny finalnej zawsze bedzie wyzszy niz od ceny poczatkowej. Prawo rynku.

Hydraulik. Przepraszam, ze wywoluje. Ciekawym Twojego zdania o PCi P-W dla mej szopy. Bede wdzieczny za opinie.

lukasza
08-02-2012, 23:12
model/marka pompy . nie znam. bede wiedzial jutro/pojutrze ... natenczas obadalem Chiny w sensie tamtejszych pomp, wiadomo ze brzmi jakbym caly rynek spenetrowal :) spoko, mam tam kontakty handlowe i mam na mailu oferty z ponad 20 zrodel. Nie chodzi mi o ceny etc. aczkolwiek sa przyjemne. Chodzi mi raczje o parametry tych urzadzen.


możesz podesłać na priva? mam już dość przeszukiwania netu i alibaby, a właśnie szukałem pewnej maszynki co u Nas chodzi zachodnia po 700, polska po 500 a chińska po 400 (u nas) a u nich po 150-200 to bym dopakował w przesyłce jako moduł chłodzenia :)
w końcówce kwietnia lub początek mają (raczej kwiecień) wybieram się na te największe targi (tak na 90%) pod Hongkongiem. Nawet sobie pomyślałem, żeby od razu coś w ostatni dzień z wystawy na targach zabrać za 50% ich ceny. Tylko żeby soft był po angielsku.

Magnolia18
08-02-2012, 23:58
możesz podesłać na priva? mam już dość przeszukiwania netu i alibaby, a właśnie szukałem pewnej maszynki co u Nas chodzi zachodnia po 700, polska po 500 a chińska po 400 (u nas) a u nich po 150-200 to bym dopakował w przesyłce jako moduł chłodzenia :)
w końcówce kwietnia lub początek mają (raczej kwiecień) wybieram się na te największe targi (tak na 90%) pod Hongkongiem. Nawet sobie pomyślałem, żeby od razu coś w ostatni dzień z wystawy na targach zabrać za 50% ich ceny. Tylko żeby soft był po angielsku.

wiesz ja o te tansze w sensie malo kW nie pytalem. konkretnie mam te wieksze powyzej 20kW a w iekszosci min 25kW bo tak konkretnie zapodalem zainteresowanie. tak czy owak widze zes w temacie i na targach na bank zalatwisz, inna rzecz czy faktycznie dobra ( ja tu wiedzy nie mam stad pytam fachowcow a 'moi' chinczycy tez bazuja na tym co im powiedza ich 'koledzy' chinscy ). Soft na bank bedzie EN tyle, ze czy za 50% wyrwiesz tam? W Europie na targach tak, bo wola oddac bezcen niz targac powrotnie i placic koszt frachtu do domu. Dodam jeszcze, ze wsrod wielu ofert sa np. 3 czy 4 na TE sama marke i kazdy mowi ze to ON produkuje :D . przy czym cena zblizona :>
Jutro mam 'randke' video z moim dostawca ( inna branza ale nie ze np. buty czy zabawki w sensie ze nie odlegla az tak ) to postaram sie Mu wyklarowac o co mi kaman z pewnoscia co do jakosci. Moze obada mi temat ..

malux20
09-02-2012, 07:48
zakładaj pompę i zostaw piec
maksymalnie będziesz w nim palił z dwa tygodnie w mrozy
ten piec w najlepsze mrozy pięknie ci podbije średnioroczny cop pompy .
ja sam się zaczynam zastanawiam czy nie olać kominka za 8 tyś i tylko założyć zwykły piec za 2-2,5 tyś i palić właśnie te dwa tygodnie drewnem.
prawdopodobnie zostawię na pierwszy sezon samą pompę i dopiero wtedy zdecyduję co robić dalej

rydzadam
09-02-2012, 08:13
zakładaj pompę i zostaw piec
maksymalnie będziesz w nim palił z dwa tygodnie w mrozy
ten piec w najlepsze mrozy pięknie ci podbije średnioroczny cop pompy .
ja sam się zaczynam zastanawiam czy nie olać kominka za 8 tyś i tylko założyć zwykły piec za 2-2,5 tyś i palić właśnie te dwa tygodnie drewnem.
prawdopodobnie zostawię na pierwszy sezon samą pompę i dopiero wtedy zdecyduję co robić dalej

Masz tak dobrze ocieplony dom, że kominek to faktycznie wywalony pieniądz. Robiłby jako ozdoba. Sama PC pewnie da radę z zapasem. A jak chcesz kominek jedynie do ozdoby salonu, popatrz na imitacje elektryczne. Te droższe z podgrzewaną szybą są kapitalne, nie do odróżnienia od prawdziwego, a koszt razem z obudową pewnie o połowę mniejszy no i mniej miejsca zajmuje, bo można płycej go zabudować.

Liwko
09-02-2012, 10:32
Masz tak dobrze ocieplony dom, że kominek to faktycznie wywalony pieniądz. Robiłby jako ozdoba. Sama PC pewnie da radę z zapasem. A jak chcesz kominek jedynie do ozdoby salonu, popatrz na imitacje elektryczne. Te droższe z podgrzewaną szybą są kapitalne, nie do odróżnienia od prawdziwego, a koszt razem z obudową pewnie o połowę mniejszy no i mniej miejsca zajmuje, bo można płycej go zabudować.

malux20, czytałeś pocztę?
Tak, zimą kominek jest mi ogólnie nie potrzebny (jeszcze nie było takich temperatur bym musiał się dogrzewać). Miałem natomiast jedną sytuację, że był spadek napięcia i się mi PC wyłączyła (zabezpieczenie). na szczęście szybko to zauważyłem i ją ponownie włączyłem. Gorzej by było gdybym to zauważył np. następnego dnia. Zapewne bym rozpalił w kominku. To są jak widać sytuacje sporadyczne ale jednak.
Koledze z forum padła w tym roku sprężarka (starej konstrukcji po kilkunastu latach pracy), ma na szczęście gaz, więc do wiosny nim grzeje i na spokojnie nowej sobie poszuka. Gdyby nie miał gazu w tak duże mrozy była by panika.
Nawet pomijając takie zdarzenia losowe twierdzę, że kominek fantastycznie spisuje się w okresach przejściowych. Czasami wystarczy raz na kilka dni przepalić bo nie ma sensu załączać CO. W okresach przejściowych palę około 10-12 razy, a zimą może z 5.

sjk
09-02-2012, 11:38
zakładaj pompę i zostaw piec
maksymalnie będziesz w nim palił z dwa tygodnie w mrozy
ten piec w najlepsze mrozy pięknie ci podbije średnioroczny cop pompy .
ja sam się zaczynam zastanawiam czy nie olać kominka za 8 tyś i tylko założyć zwykły piec za 2-2,5 tyś i palić właśnie te dwa tygodnie drewnem.
prawdopodobnie zostawię na pierwszy sezon samą pompę i dopiero wtedy zdecyduję co robić dalej

popieram przedmówce :D

sama pompa chociaż u mnie daje rade póki co do -20 i 20 w domu bez załączania grzałek to jednak nie ten komfort psychiczny co z rezerwą w kominku, a jak podpiąłem rozprowadzanie pod nawiewy z rekuperacji to już w ogóle miodzio. mam ochotę to w 2 godzinki robię 23-24 i tyle.

Piec gazowy jak ci pójdzie w środku zimy to za jakieś 3-4 kpln masz nowy raz dwa. Z pompą to nie przejdzie raczej

sjk
09-02-2012, 12:02
Skoro mu uwierzyłeś, płacąc za towar i usługę, to chyba nie ma podstaw by nie wierzyć mu teraz :)
Zresztą możesz skontaktować się z LG i poprosić o potwierdzenie i dane techniczne.
A na koniec jaka to różnica, skoro i tak masz już pompę. Chyba nie sądzisz, że w twoim egzemplarzu jest inna sprężarka niż w pozostałych.

Nie, nie podejrzewam jakiegoś oszustwa. Ktoś kiedyś w wątku PC spostrzeżenia, uwagi napisał jakie macie sprężarki i jakie mają parametry i tak szukając po dokumentacji nie mogłem jasno nic znaleźć, ale coś o rotary gdzieś wyczytałem i stąd wątpliwości.

A w ogóle jak jest inverter bo jestem pewien, że jest to musi być już coś ala scroll?

rydzadam
09-02-2012, 14:05
W ramach zabezpieczenia widzę jeszcze jako rozwiązanie najtańszy kocioł elektryczny w razie padnięcia PC w środku zimy. To dobre dla domu bez kominów. Przy pompie o mocy grzewczej rzędu 9 kW pracującej głównie w 2.taryfie wystarczy awaryjnie kocioł el. np. 6kW, przy większym trzeba się już zastanawiać nad tym, czy nam "amperów" wystarczy. Inne rozwiązanie awaryjne jak nie mamy kominów to spora nagrzewnica w wentylacji mechanicznej, jednak trudniejsze do wysterowania i nie tak wydajne jak podłogówka oparta na kociołki elektrycznym. To wszystko i tak d... jak prądu zabraknie, wtedy tylko kominek. Z drugiej strony nie ma co przesadzać, bo akumulacja ciepła jest tak duża, że z 21 do 15 stopni nawet w największe mrozy temp. spada ze dwie doby. U nas max. wyłączenie energii jakie było to 70 godzin i to oczywiście przy ...... minus 15-20 stopniach na zewnątrz :)

malux20
09-02-2012, 14:20
nie no macie na 100% rację
kominek załatwia sprawę w kryzysowych chwilach najlepiej

liwko jeszcze raz dzięki za pocztę.

Magnolia18
09-02-2012, 16:27
no to klamka zapadla, maja byc jutro u mnie i zrobic pomiary i podac cene finalna z podlaczeniem. ciekaw jestem jaka kwota mnie uracza :) nie omieszkam sie 'pochwalic' i zasiegnac opinii co o tym sadzicie

lukasza
09-02-2012, 17:34
wiesz ja o te tansze w sensie malo kW nie pytalem. konkretnie mam te wieksze powyzej 20kW a w iekszosci min 25kW bo tak konkretnie zapodalem zainteresowanie. tak czy owak widze zes w temacie i na targach na bank zalatwisz, inna rzecz czy faktycznie dobra ( ja tu wiedzy nie mam stad pytam fachowcow a 'moi' chinczycy tez bazuja na tym co im powiedza ich 'koledzy' chinscy ). Soft na bank bedzie EN tyle, ze czy za 50% wyrwiesz tam? W Europie na targach tak, bo wola oddac bezcen niz targac powrotnie i placic koszt frachtu do domu. Dodam jeszcze, ze wsrod wielu ofert sa np. 3 czy 4 na TE sama marke i kazdy mowi ze to ON produkuje :D . przy czym cena zblizona :>
Jutro mam 'randke' video z moim dostawca ( inna branza ale nie ze np. buty czy zabawki w sensie ze nie odlegla az tak ) to postaram sie Mu wyklarowac o co mi kaman z pewnoscia co do jakosci. Moze obada mi temat ..

jak coś "posuniesz" do przodu daj znać na forum lub priva. Ta sama pompa a 5 producentów - standard w Chinach.
Ja za to dziś testuję "nowy" pomysł. Nie pchać się w chińczyka od A do Z tylko ale w np: Daikina na rynku chińskim. Właśnie namierzam pompę co nie jest łatwe bo część strony www jest w grafice a nie tekście i nie chce się tłumaczyć :(
tylko, żeby poznać chińskie ceny trzeba by napisać po chińsku ... da się zrobić ... ale potrwa. Oczywiście ja liczę, że PC wsadzę do konteneru z maszyną firmową (wysyłka free) a w Hamburgu powiem, że to ... część maszyny służąca do chłodzenia i daję fakturę za samą maszynę.

Zigobar
09-02-2012, 17:49
no to klamka zapadla, maja byc jutro u mnie i zrobic pomiary i podac cene finalna z podlaczeniem. ciekaw jestem jaka kwota mnie uracza :) nie omieszkam sie 'pochwalic' i zasiegnac opinii co o tym sadzicie
Zapytaj, czy zamierzają zainstalować MD60D. Jeśli jakąś inną [innej firmy], to zapytaj:
- przy jakiej temperaturze powietrza osiąga deklarowaną moc grzewczą
- ile wynosi COP przy np. A-7/W45

Magnolia18
09-02-2012, 18:57
jak coś "posuniesz" do przodu daj znać na forum lub priva. Ta sama pompa a 5 producentów - standard w Chinach.
Ja za to dziś testuję "nowy" pomysł. Nie pchać się w chińczyka od A do Z tylko ale w np: Daikina na rynku chińskim. Właśnie namierzam pompę co nie jest łatwe bo część strony www jest w grafice a nie tekście i nie chce się tłumaczyć :(

Hello, sprawdz priva, podalem Ci namiar na Chinczyka, ktory proponowal i zaoferowal mi pompe ze sprezarka Daikina. Cena dosc fajna a fracht z Chin zaproponowal za ... 100 USD :D

Magnolia18
09-02-2012, 18:59
Zapytaj, czy zamierzają zainstalować MD60D. Jeśli jakąś inną [innej firmy], to zapytaj:
- przy jakiej temperaturze powietrza osiąga deklarowaną moc grzewczą
- ile wynosi COP przy np. A-7/W45

tak tak odpytam ich, akurat jesli chodzi o MD60D to mam na te pompe oferte bezposrednio z Chin ... tak czy siak ciekaw jestem co uslysze jutro :)

Liwko
09-02-2012, 19:07
Uważajcie na te Chinole. Słyszałem od instalatora, że jedna mu się w rękach rozsypała. Jakoś to poskładał i działa, ale nikomu nie poleca.
Rozumiem, że tak zawsze być nie musi, ale można się czasami nieźle zdziwić.

hydraulik_
09-02-2012, 19:45
Uważajcie na te Chinole. Słyszałem od instalatora, że jedna mu się w rękach rozsypała. Jakoś to poskładał i działa, ale nikomu nie poleca.
Rozumiem, że tak zawsze być nie musi, ale można się czasami nieźle zdziwić.
U mnie dopiero trzecia dała sie poskładać i odpalić .
Klientowi padła po 2 sazonach.Chinole przysłali płytki ale nie ruszyło.

lukasza
10-02-2012, 09:54
U mnie dopiero trzecia dała sie poskładać i odpalić .
Klientowi padła po 2 sazonach.Chinole przysłali płytki ale nie ruszyło.

bo trzeba rozróżnić w zasadzie 3 rodzaje "klas" pomp na rynku chińskim:
1. pompa chińska od A do Z w cenie takiej jak w Polsce markowe firmy sprzedają sam zbiornik na wodę - i to się musi popsuć
2. pompa chińska wykorzystująca sprężarkę i rozwiązania: Sanyo, Daikin, Copeland. Odpowiednio wybrana PC tej firmy jest z pewnością na poziomie nie gorszym lub nawet wyższym od polskiej produkcji. Minus - serwis, części.
3. pompy oryginalne ME, Fuji, Daikin sprzedawane na rynku chińskim w cenie zupełnie innej niż u Nas. I to jest moje zainteresowanie. To co w takim Daikinie sprzedawanym w Polsce jest w środku to (zrobię niebawem sam przegląd jednej) made in Czech Rep i made in China. A to co jest w środku PC na rynku chińskim to made in Japan i made in China. Także na niekorzyść magicznego "made in" przemawia za rynkiem europejskim.
Jeśli w kwietniu dojadę na targi to zdam relację fotograficzną co jest w środku. A jak nie dojadę to poproszę koleżankę nich porobi zdjęcia, tylko będzie musiała pojechać do sprzedawcy bo zakładam że na narodowych targach chińskich w Hongkongu to firmy z Japonii nie będzie :(

mi się nie spieszy :)

Magnolia18
10-02-2012, 11:55
Zapytaj, czy zamierzają zainstalować MD60D. Jeśli jakąś inną [innej firmy], to zapytaj:
- przy jakiej temperaturze powietrza osiąga deklarowaną moc grzewczą
- ile wynosi COP przy np. A-7/W45

Niestety nie bedzie ich bo ... zachorowal szef a i maja jakas robote jeszcze. Zwodza mnie caly ten tydzien.

Mam natomiast info z Chin odnosnie MD60D :

COP at:
+7/W45--3.80
0/W45---3.30
-7/W45--2.60
-15/W45--1.90
-20/W45--1.60

Nominal Rated heating capacity is 24.5kW with around 20 deg ambient temperature.
Heating capacity at minus 10 is 13kw and minus 20 degree is 9kw.

We can deliver it out of our factory in 7 days upon the receipt of advance T/T payment if everything goes well.


Pytanie brzmi. Czy znalazby sie ktos kto by mi to zainstalowal tak jak byc powinno, wpinajac sie w stniejaca instalacje z grzejnikami i pozostawiajac kociol weglowy. Jesli jest ktos taki prosze o kontakt w celu uzgodneinia szczegolow.

Jakub_L
10-02-2012, 12:42
Witam,

Mam pytanie odnośnie instalacji PCi PW. Interesuje mnie ogrzewaie budynku mieszkalno-usługowego (2 mieszkania, apteka, gabinety lekarskie) całość ok. 600 m2. Jestem na etapie uzgadniania sposobu ogrzewania co + cwu i widzę, że podjęcie decyzji może wyprowadzić człowieka z równowagi. Zaznaczam, że w najbliższej okolicy nie ma możliwości przyłączenia do źródła gazu, czy ogrzewania miejskiego a także postawiania butli z gazem. Każdy "specjalista" ma inny pomysł na ogrzanie co + cwu (wiosna,lato, jesień) Początkowo myślałem o kotle na eko + podrzewacze elektryczne wody, następnie kocioł eko + kolektory słoneczne, kolejna propozycja to kocioł eko + PCi PW. Z tego względu, że ma to być przychodnia + mieszkania, a mój charakter pracy nie pozwala mi na ciągłą obserwację kotła na eko - padłą propozycja od przedstawicieli Viessmana. Pompa ciepła Vitocal 200-S + piec na olej opałowy (awaryjnie, lub jako wspomaganie PCi.) Koszt PCi to ok 15 000 PLN + kocioł olejowy 12 000 PLN. Koszt pieca np. Defro 75 KW to koszt ok 20 000 PLN + Kolektory ok 11 000 PLN. (nie korzystam z dopłat UE). Więc cena jest zbliżona. Mam dylemat - proszę o radę. Co sądzicie o PCi Viessman ? Czy taką pompa wystarczy do podrzania wody użytkowej + ew. wspomaganie co ?

Magnolia18
10-02-2012, 13:22
Magnolia18 - jak nie napiszesz chociaż w przybliżeniu skąd jesteś, to pewnie nikt ci nie odpisze :)
bo G-ce to tak mało precyzyjnie ;)
niedaleko mnie są 2 miejscowości które tak się zaczynają i kończą, w skali kraju nazbiera się pewnie co niemiara :)

winno byc juz bardziej czytelnie :)

Zigobar
10-02-2012, 18:33
Magnolia18
Jeśli chcesz poznać faktyczne osiągi podobnej, taniej PC p-w, to poczytaj wpisy kolegi "pompiarz" w temacie: "Najtańsze pompy ciepła powietrze-woda [AW] - Wasze doświadczenia". Znajdziesz tam opomiarowaną instalację i mnóstwo wyników pomiarów w tabeli.

aadamuss24
10-02-2012, 19:23
Jakub L jaka moc tej pompy i pieca ? bo cos tania ona.

Magnolia18
10-02-2012, 21:49
zerkne, i owszem :) dziekuje
nie chcialbym przesadzac ze ...
ALE to ze cos tansze nie znaczy gorsze ...nie znam sie na pompach bo to nie moja dzialka, mowiac kolokwialnie. jednakowoz mam doswiadczenie w hanlu z Dalekim Wschodem i wiem, ze 'nasze' jako narod myslenie o chinskich produktach jest wypaczone. Co nie znaczy, ze produkuja tam najlepsze rzeczy.
Nie znam tej branzy w sensie jakosci ... ale moze zaryzykuje. jak pompa padnie to instalacja mi zostanie ( zakladam ze dobrz zrobiona i o t pyalem ) a pompe z Chin mam za ... tanio wyjdzie, tanio :)

Magnolia18
11-02-2012, 01:09
natlok PW .. nie wiem czy moge ale .. branza to narzedzia i tym interesuje Chinczykow z ladu i Tajwanu, Hindusow

hydraulik_
11-02-2012, 07:57
Witam,

Mam pytanie odnośnie instalacji PCi PW. Interesuje mnie ogrzewaie budynku mieszkalno-usługowego (2 mieszkania, apteka, gabinety lekarskie) całość ok. 600 m2. Jestem na etapie uzgadniania sposobu ogrzewania co + cwu i widzę, że podjęcie decyzji może wyprowadzić człowieka z równowagi. Zaznaczam, że w najbliższej okolicy nie ma możliwości przyłączenia do źródła gazu, czy ogrzewania miejskiego a także postawiania butli z gazem. Każdy "specjalista" ma inny pomysł na ogrzanie co + cwu (wiosna,lato, jesień) Początkowo myślałem o kotle na eko + podrzewacze elektryczne wody, następnie kocioł eko + kolektory słoneczne, kolejna propozycja to kocioł eko + PCi PW. Z tego względu, że ma to być przychodnia + mieszkania, a mój charakter pracy nie pozwala mi na ciągłą obserwację kotła na eko - padłą propozycja od przedstawicieli Viessmana. Pompa ciepła Vitocal 200-S + piec na olej opałowy (awaryjnie, lub jako wspomaganie PCi.) Koszt PCi to ok 15 000 PLN + kocioł olejowy 12 000 PLN. Koszt pieca np. Defro 75 KW to koszt ok 20 000 PLN + Kolektory ok 11 000 PLN. (nie korzystam z dopłat UE). Więc cena jest zbliżona. Mam dylemat - proszę o radę. Co sądzicie o PCi Viessman ? Czy taką pompa wystarczy do podrzania wody użytkowej + ew. wspomaganie co ?

Zaproponowali tobie najmniejszą pompę .Na te 600 m2 to dekoracja.
Olej będziesz palił ciągle.
Tbie potrzeba minimum 20 kW na obiekt .Ja proponuję pompę typ 16 i kocioł firmy urlich steroawany z pompy.
Odwrócone proporcje cenowe .Pompa wystarczy do około -5 -10 C a kocioł wspomaga do -20 ,Poniżej sam kocioł np 29 kW
PC 27000 zł kocioł 7000 zł.
Ogrzewanie głównie PC
Solary są bez sensu .No chba ,że ktoś grzeje prądem

tank102
11-02-2012, 12:21
Jeżeli chodzi o pompy woda-powietrze czyżby najlepszym wyjściem tylko pompa ZUBADAN ???

Arturo72
11-02-2012, 12:55
jeżeli chodzi o pompy woda-powietrze czyżby najlepszym wyjściem tylko pompa zubadan ???
nie :)

tank102
11-02-2012, 13:00
A jaka??????

Arturo72
11-02-2012, 13:15
A jaka??????
Nie ma odpowiedzi na to pytanie.
Poczytaj i wybierzesz sobie.
Masz do wyboru LG,Fujitsu,Daikin,Panasonic,Atlantic,Mitsubishi,Da nfoss,Viesemann i inne.
Wszystkie pmpy są porónywalne technicznie,poza tym istnieją typowe chińczyki.

miki121
11-02-2012, 18:33
Drogi Arturo72 :)
Fujitsu - Waterstage a Altea to to samo :)
A w mojej galerii wrzuciłem 3 waterstage które grzeją malutką galerię handlową ;)
Moje dzieło :)

Arturo72
11-02-2012, 19:41
Drogi Arturo72 :)
Fujitsu - Waterstage a Altea to to samo :)

Wiem :)
Technicznie jest to samo ale cenowo trochę inne ;)

miki121
11-02-2012, 19:43
No dystrybutor Fujitsu trochę więcej tnie na urządzeniach ;)

hydraulik_
11-02-2012, 20:53
ale daje 5 lat gwarancji -jak się opłaci dużo przeglądów.

miki121
11-02-2012, 21:03
Tak 10 przez ten okres co 6 miechów :)
A atlantic na jednostkę zewnętrzną też daje 5 latek :)

Arturo72
11-02-2012, 21:08
ale daje 5 lat gwarancji -jak się opłaci dużo przeglądów.
Co to znaczy ? Czy przeglądy są obowiązkowe w tej 5-letniej gwarancji ? Jaki koszt ?

hydraulik_
11-02-2012, 21:21
Co to znaczy ? Czy przeglądy są obowiązkowe w tej 5-letniej gwarancji ? Jaki koszt ?
Tak jak z samochodem ,przymusu nie ma.
A w Atlanticu nie ma przymusu

zieli
12-02-2012, 00:54
Tak jak z samochodem ,przymusu nie ma.
A w Atlanticu nie ma przymusu
czyli Atlantic ma 5 lat gwarancji bez żadnych dodatkowych kosztów?
a czy są jakieś dodatkowe roczne koszty utrzymania pompy?

hydraulik_
12-02-2012, 07:54
czyli Atlantic ma 5 lat gwarancji bez żadnych dodatkowych kosztów?
a czy są jakieś dodatkowe roczne koszty utrzymania pompy?

Do mnie klienci czasem dzwonią ,żebym sprawdził filtry

fotohobby
12-02-2012, 10:24
Do mnie klienci czasem dzwonią ,żebym sprawdził filtry

A czy użytkownik dysponujący podstawową wiedzą techniczną i chęciami :) jest w stanie tego rodzaju czynności przeprowadzić sam ?
Chodzi mi o Atlantica i Panasa.

Wiem, z niektórzy producenci samochodów starają sie utrudnić użytkownikowi nawet prostą wymianę żarówki, stąd moje pytanie :)

hydraulik_
12-02-2012, 11:10
Filtry są na rurach przed pompą .Trzeba mieś dwa klucze .
Można czasem oblaćwodą jednostkę zewnętrzną i obmyć z zanieczyszczeń przy okazji podlewania trawy

ana-76
12-02-2012, 11:30
ja tam nigdzie nie dzwonię, niczego nie pilnuje. Do mnie wcześniej dzwonią umawiają się na konserwacje przyjeżdżają, czyszczą, sprawdzają inne parametry. Płacę za to 250zł, mam wpis serwisowy w gwarancji. Wiem że to ważne bo kiedyś moja koleżanka stwierdziła że będzie sama sobie czyściła klimatyzator fujitsu i padła jej chyba sprężarka i Fujitsu nie uznało gwarancji bo nie było robionej konserwacji zgodnie z warunkami zapisanymi w gwarancji...

hydraulik_
12-02-2012, 11:48
A jak sie umówiła z serwisem .Czy to oni mieli ją nekać czy ona ich.
A jakie cisnienie sprawdzają u ciebie?

Wynika z tego ,że konserwowane Mitsubishi jest leprze od zaniedbanego Fujitsu.
Ciekawe czy w przeciwnym wypadku Mitsubishi uznałoby gwarancję?

zieli
12-02-2012, 12:21
szukam użytkowników pompy ATLANTIC Excelia Tri 11kW
chciałem dowiedzieć się czy są jakieś problemy z nią i jak się spisuje to cudo
no i ogólnie wszystkie uwagi na jej temat
a może są jacyś użytkownicy z Kujawsko-Pomorskiego

ana-76
12-02-2012, 17:11
A jak sie umówiła z serwisem .Czy to oni mieli ją nekać czy ona ich.
A jakie cisnienie sprawdzają u ciebie?

Wynika z tego ,że konserwowane Mitsubishi jest leprze od zaniedbanego Fujitsu.
Ciekawe czy w przeciwnym wypadku Mitsubishi uznałoby gwarancję?
dziwne podejście... nie traktuje tego jako nekania. Mam wpisane w gwarancji producenta że warunkiem 5 letniej gwarancji jest wykonanie przegladów serwisowych i chyba logiczne że jak nie zrobie to tracę gwarancję, poza tym przypuszczam że wydajność i zywotność nie czyszczonego urząedzenia spada. A kolezanka stwierdziła że sama będzie czyścić w ramach oszczędności i odmówiła przeglądów...
Nie powiedzialam zatem że Fujitsu zrobiło źle tylko moja znajoma która chciala zaoszczedzić. Dla własnego świetego spokoju będę robiła te przeglady nawet po gwarancji...

miki121
12-02-2012, 17:27
Jeżeli chodzi o przeglądy drogi hydrauli to sprzedając komuś pompę wypadało by umieścić w umowie warunki i koszty serwisu :)
Jeżeli klient wyraża chęć przeglądów serwisowych w okresie gwarancyjnym to instalator powinien zawsze skontaktować się z użytkownikiem np w październiku i umówić się na przegląd takowego urządzenia :)
Wydaje mi się że to powinno być w interesie instalatora dbanie o zadowolonego klienta i jego urządzenie:)
Jeżeli klient jest zadowolony to Masz więcej klientów :)
Co do pomp ciepła to ja mam zaufanie do trzech produktów ME, Atlantic i trochę do Panasonica ( mam nadzieje że tym razem dystrybutor na Polskę okaże się solidny :) ).
A wybierając którąś z tych trzech przy dobrze zrobionej instalacji w domu zawsze będziemy zadowoleni :)
A tak dodatkowo zadam pytanie jak będzie się zachowywać pompa ciepła jeżeli będziemy mieli temperaturę zasilania podłogówki na 28 stopni ???

ana-76
12-02-2012, 17:30
Miki dokladni było tak jak piszesz. Podpisałam umowę i to dystrybutor pamieta kiedy do mnie zadzwonić :)

hydraulik_
12-02-2012, 18:58
Miki dokladni było tak jak piszesz. Podpisałam umowę i to dystrybutor pamieta kiedy do mnie zadzwonić :)
Ja mam ponad 1000 urządzeń zamontowanych u klientów. Głównie kotłów .Nie uważam żeby wiązanie klienta umową było konieczne.
Mam kilka takich umów , ale uważam to za naciąganie.
Jest wielu kolegów serwisantów którzy mogą pomóc.

hydraulik_
12-02-2012, 19:01
A tak dodatkowo zadam pytanie jak będzie się zachowywać pompa ciepła jeżeli będziemy mieli temperaturę zasilania podłogówki na 28 stopni ???
Jak pompa cyrkulacyjna będzie dobrze dobrana do oporów instalacji będzie tania w eksploatacji

aadamuss24
12-02-2012, 20:29
Hydruli zamontowales 1000 urządzeń ?

hydraulik_
12-02-2012, 20:37
Hydruli zamontowales 1000 urządzeń ?
Kotły gazowe i olejowe.Był czas .że rocznie szło 100 szt z montażem.
A firma działa 20 lat

ana-76
12-02-2012, 22:05
jeśli spojrzec na Twojego emaila i wpisać go w googlach to wyskakuje firma sanit.fir.pl W galerii widzę gościa na tle hydroforów do wody, który na pierwszy żut oka nie wygląda by miał firme od lat 20, co więcej jest info że firma ma 9 letnie doświadczenie w montazu kotłów centralnego ogrzewania. No to jak to jest?

tomek131
12-02-2012, 22:15
Mnie się nie chce szpiegować ,ale się założę ,że ktoś kiedyś wyszpieguje ,że ana-76 ma coś wspólnego ze sprzedażą Zubadana

ana-76
12-02-2012, 22:30
Mnie się nie chce szpiegować ,ale się założę ,że ktoś kiedyś wyszpieguje ,że ana-76 ma coś wspólnego ze sprzedażą Zubadana

hahah a to akurat wyszło przez przypadek, bo jeśli ktoś piszę że jest super fachowcem i sprzedaje w 1000, podaje email firmowy, to zwyczajnie byłam ciekawa co to za firma ;) ot babska ciekawość.... A to że sprzedaje to przecież mówiłam że tak i rabaty daje hahhahaah

Kasia & Krzysiek
13-02-2012, 10:26
Witam.

Ja mam Excelie 14 kW, ale za dużo nie powiem, bo mam od 1,5 miesiąca.
Teraz zużywa nawet do 100 kWh na dobę (o zgrozo) a na parterze w domu 14 stopni jest (budynek jest wykańczany) czasem mniej, na piętrze mam z 18-19 (nie wiem dokładnie bo tam nie mam termometru, na moje oko mam zamarzniętą część instalacji CO jeden z dwóch rozdzielaczy na parterze jest permanentnie zimny od tygodnia). Pytanie mam do instalatorów albo dłuższych używaczy Atlantica/Fujitsu TRI, czy to jerst normalne że pompa ma ustalone temperature zasilania podłogówki na poziomie 50 C (w domu jest 12C ustawione 14 więc pompa chce osiągnąć zakładaną temp.) a osiąga 36-37 stopni i nijak nie może dobić do tych 50 (wcześniej dobijała, ale zmieniłem parametry włączania grzałek).

tomek131
13-02-2012, 10:38
Kolejny, jeden z niewielu na tym forum prawdziwy użytkownik ? Pewnie to nie ma prawa niczego grzać w tych temperaturach,niestety

1igor1
13-02-2012, 14:51
Oj tomek, a może po prostu kolejny uzytkownik, któremu coś ktoś źle zrobił, skoro ma jeden rozdzielacz zimny to znaczy że coś jest nie tak. Już ci pisałem i napiszę jeszcze raz, wpadnij do mnie na weekend (tylko weź skrzynkę piwa) to zobaczysz że w dobrze wykonanej instalacji to DZIAŁA i to bez grzałek.

Do Kasia &krzysiek
Excelie 14kW to pewnie z 4kWh, czyli wychodzi na to że cały czas chodzi sprężarka 24*4=96. Na pewno masz coś nie tak

primi
13-02-2012, 15:31
Oj tomek, a może po prostu kolejny uzytkownik, któremu coś ktoś źle zrobił, skoro ma jeden rozdzielacz zimny to znaczy że coś jest nie tak. Już ci pisałem i napiszę jeszcze raz, wpadnij do mnie na weekend (tylko weź skrzynkę piwa) to zobaczysz że w dobrze wykonanej instalacji to DZIAŁA i to bez grzałek.
Dobry pomysł na small business dla niedowiarków;)
W programie weekend z prezentacją PC, spożywanie piwka przy sterowniku, nocleg przy liczniku energii elektrycznej, poszukiwanie załączonych grzałek przy temp poniżej -15 :popcorn: :yes:

Kasia&Krzysiek, może zapowietrzone jest, a nie zamarznięte.
Trzeba szukać bo coś jest nie tak z tym rozdzielaczem.
IMO zużycie 100kW na dobę przy nowym budynku przy ostatnich mrozach nie jest wcale jakimś mega rekordem ;)

1igor1
13-02-2012, 15:49
primi 100 kWh ale przy 14 stopniach w domu - to jest raczej rekord,

co do biznesu, hmm, trzeba spróbować - kto się pisze :D kto pierwszy na weekend :D pierwsza osoba gratis :D

lujski
13-02-2012, 15:51
PANASONIC AQUAREA 7 kW
czy ktos tutaj posiada, moze jakies opinie ?? cene ma dosyc zadowalajaca, ładowac sie w ta pompe ?? dom okolo 110m2 - wszedzie podłogówka

bchmielecki
13-02-2012, 17:09
Na taki dom dałbym PCi glikol/woda 10kW (0/35), albo powietrzną 15 kW (+7/35), z tymże jeszcze nie są sprzedawane dobre PCi powietrze/woda, ale pracujemy nad takimi w hubomagu

bchmielecki
13-02-2012, 17:10
PCi z grzałkami to; nie PCi tylko kocioł elektryczny ze wspomaganiem pompą ciepła ! A ten temat nie o tym !

zieli
13-02-2012, 17:27
Na taki dom dałbym PCi glikol/woda 10kW (0/35), albo powietrzną 15 kW (+7/35), z tymże jeszcze nie są sprzedawane dobre PCi powietrze/woda, ale pracujemy nad takimi w hubomagu

10kW do domu 110m2 ??? i 15kW powietrzna ???
hubomag powiadasz! to na pewno tam zajrzę

edit
literówka

Arturo72
13-02-2012, 17:34
PCi z grzałkami to; nie PCi tylko kocioł elektryczny ze wspomaganiem pompą ciepła ! A ten temat nie o tym !
Na taki dom dałbym PCi glikol/woda 10kW (0/35), albo powietrzną 15 kW (+7/35), z tymże jeszcze nie są sprzedawane dobre PCi powietrze/woda, ale pracujemy nad takimi w hubomagu
Od 2006r czasy się zmieniły a widzę,żę żyjesz w innym Świecie ;)
Zapoznaj się z realiami dzisiejszych budów a potem zacznij reklamować ale z głową nie z główką :)

lujski
13-02-2012, 17:49
a czy ma ktos ta aquaree 7kw i moze sie podzielic opiniami??, bądż slyszeliscie ze ktos ma i wiecie jak mu sie spisuje ??

hydraulik_
13-02-2012, 18:48
Mnie się nie chce szpiegować ,ale się założę ,że ktoś kiedyś wyszpieguje ,że ana-76 ma coś wspólnego ze sprzedażą Zubadana
Kupiła:D

hydraulik_
13-02-2012, 18:57
Witam.

Ja mam Excelie 14 kW, ale za dużo nie powiem, bo mam od 1,5 miesiąca.
Teraz zużywa nawet do 100 kWh na dobę (o zgrozo) a na parterze w domu 14 stopni jest (budynek jest wykańczany) czasem mniej, na piętrze mam z 18-19 (nie wiem dokładnie bo tam nie mam termometru, na moje oko mam zamarzniętą część instalacji CO jeden z dwóch rozdzielaczy na parterze jest permanentnie zimny od tygodnia). Pytanie mam do instalatorów albo dłuższych używaczy Atlantica/Fujitsu TRI, czy to jerst normalne że pompa ma ustalone temperature zasilania podłogówki na poziomie 50 C (w domu jest 12C ustawione 14 więc pompa chce osiągnąć zakładaną temp.) a osiąga 36-37 stopni i nijak nie może dobić do tych 50 (wcześniej dobijała, ale zmieniłem parametry włączania grzałek).
Skoro jeden rozdzielacz jest zimny ,to rozumiem ,że drugi jest ciepły.A jak jest ciepły to woda płynie przynajmniej przez jedną pętlę.
A skoro ma mieć 50 a ma 36 to brakuje mocy.Załączy grzałki to dojdzie.Żeby doprowadzić do zagrzania drugiego rozdzielacza trzeba dać mocniejszą pompe cyrkulacyjną i wyregulować

ana-76
13-02-2012, 19:38
Hydrauli to co odpowiesz mi na wcześniejsze pytanie (z poprzedniej strony)? Bo widzę że dziwnym trafem usunołeś email po którym znalazłam Twoją firmę...

primi
13-02-2012, 20:00
Hydrauli to co odpowiesz mi na wcześniejsze pytanie (z poprzedniej strony)? Bo widzę że dziwnym trafem usunołeś email po którym znalazłam Twoją firmę...ale nr tel zostawił, a po tym też można firmę namierzyć w kilka sekund więc raczej się nie ukrywa ;)
Chociaż wolałbym, żeby instalatorzy korzystali z płatnego profilu, przynajmniej byłoby wiadomo kto kupuje, a kto sprzedaje konkretne rozwiązania ;)

lukasza
13-02-2012, 20:58
jeśli spojrzec na Twojego emaila i wpisać go w googlach to wyskakuje firma sanit.fir.pl W galerii widzę gościa na tle hydroforów do wody, który na pierwszy żut oka nie wygląda by miał firme od lat 20, co więcej jest info że firma ma 9 letnie doświadczenie w montazu kotłów centralnego ogrzewania. No to jak to jest?

ana-76 piszesz kilka razy, że się specjalnie "nie znasz" ale z bardzo słabej strony www, bardzo słabej jakości zdjęcia poznajesz hydrofory. Gratulacje, jak to jest poziom wiedzy "babski" (twoje określenie) to chapeau bas!

p.s. wiemy już że twój Zubadan działa do -36*C, wiemy z innych wpisów też, że Daikin co ma działać do -20*C a od -10*C ma używać grzałek działa do -18*C bez grzałek a do -26*C bez wyłączenia się. Tylko ja Cię proszę załóż podlicznik, bo my (przyszli zakupowicze PC p/w chcemy wiedzieć do jakiej temperatury minusowej to jest jeszcze pompa ciepła a od kiedy droga grzałka elektryczna!
p.s.2. ktokolwiek jest właścicielem strony sanit.fir.pl to chwali się że to mgr.inż. (oby nie informatyki :), ale graficznie strona ...conajmniej kiepska."Polskie" tzn. u Nas składane PC tez mają strony słabe. Chyba odkryłem niszę. Zrobi im stronki albo zacznę składać swoje PC.

zieli
13-02-2012, 21:08
ok jesli bawimy sie w dedektywow to to jest numer telef. hydrauli ze stopki 602618829
a to jest numer telefonu ze strony http://sanit.fir.pl/kontakt.htm 602-618-829
tylko co z tego wynika?
przeciez On nie ukrywal ze instaluje pompy?

tomek131
13-02-2012, 21:15
Idę o zakład ,że poniżej 10 to COP jest poniżej 1.
Może znajdzie się który ,kto założy mi taką pompę ,to opisze jak jest na prawdę i będzieta wiedzieć wszystko.Ale coś czuje ,że się nie podejmą

1igor1
13-02-2012, 21:20
tomek, a ty dalej swoje ... kbab moze policzyć jakie mam COP dla mojej pompy. Dla mojej pompy temp wejścia to 22stopnie, temp na wyjściu przy -24 stopniach to 34 stopnie przy wymianie powietrzą na poziomie 1650m3/h zuzycie ze wszystkimi wentylatorami 4kW/h

Tomek ty tymi postami to myslisz że ktoś ci PC fundnie żebyś się mógł przekonać??

zieli
13-02-2012, 21:23
Idę o zakład ,że poniżej 10 to COP jest poniżej 1.
Może znajdzie się który ,kto założy mi taką pompę ,to opisze jak jest na prawdę i będzieta wiedzieć wszystko.Ale coś czuje ,że się nie podejmą
a Ty to chyba szukasz darmowej instalacji :)

primi
13-02-2012, 21:24
Tylko ja Cię proszę załóż podlicznik, bo my (przyszli zakupowicze PC p/w chcemy wiedzieć do jakiej temperatury minusowej to jest jeszcze pompa ciepła a od kiedy droga grzałka elektryczna!Nie znam zubadana, ale ana-76 pisała tak jakby jej PC nie miała grzałek w ogóle :no:
Ja swoją PC opomiarowałem właśnie po to, żeby poznać ten moment od kiedy stanie się ona grzejnikiem elektrycznym, tylko że to wygląda w praktyce trochę inaczej niż sądziłem ;)
Nie ma przy temp do -25 czegoś takiego, że ciach i grzałki grzeją zamiast PC przez kilka godzin z rzędu ;)
PC przy np -15 potrafi załączyć grzałki 2 razy w odstępie 2s na łącznie 30-40s np. żeby wspomóc odszranianie i nie jest to zależne tylko od temp zew.
Czy to jest jakiś problem i czy dyskwalifikuje te urządzenia?
Wg mnie nie, dla mnie liczy się całość zużycia prądu i to, że przy dużych mrozach załączą się grzałki nie stanowi problemu bo jest to minimalny procentowo udział w skali roku.
Piszę to jako użytkownik PC o stosunkowo małej mocy dodatkowo delikatnie niedowymiarowanej.
To działa :D:yes:

ana-76
13-02-2012, 21:34
Lukasz wiem że to hydrofor bo mój sąsiad ma taki do przelewania wody w stawie... taki zbieg okoliczności, poza tym pisałam że poza lakierami do paznokci interesują mne też inne rzeczy. Wyobraź sobie że mam podlicznik i pisałam o tym :) także wiem ile płacę za prąd zużyty do PC.
Zieli przecież ja nie piszę że on to ukrywa, wyraźnie piszę że montuje i żadną tajemnicą toto nie jest. Wczoraj odbyła się taka rozmowa:

Hydrauli
post1615
Ja mam ponad 1000 urządzeń zamontowanych u klientów. Głównie kotłów .Nie uważam żeby wiązanie klienta umową było konieczne.
Mam kilka takich umów , ale uważam to za naciąganie.
Jest wielu kolegów serwisantów którzy mogą pomóc.

Adamuss24
post 1617
Hydruli zamontowales 1000 urządzeń ?

Hydrauli
post 1618
Kotły gazowe i olejowe.Był czas .że rocznie szło 100 szt z montażem.
A firma działa 20 lat

zaintrygowało mnie że facet tyle robi, a że w stopce był@ firmowy z ciekawości weszłam na stronę, a tam trochę inne dane tzn że firma ma 9letnie doświadczenie. Przypuszczam że facet ma spore doświadczenie w montażu instalacji grzewczych tylko trochę rozminoł się z prawdą. Gdyby napisał po prawdzie że pracuje w branży 9 lat, a nie 20 oraz że chciałby wykonać 1000 instalacji... to czy miałby gorszy odbiór? Raczej NIE. A tak to trochę niezbyt wiarygodnie wyszło. Zadałam mu pytanie i nic mi nie odpowiedział, tylko usunoł @ze stopki...

kbab
13-02-2012, 21:34
kbab moze policzyć jakie mam COP dla mojej pompy.
ostro dla tych danych (moc pobierana 4000W) wypada COP=4,59
Zakradł się błąd - różnica temperatur nie wynosi 34 tylko 12* a COP=1,62

primi
13-02-2012, 21:34
Idę o zakład ,że poniżej 10 to COP jest poniżej 1.Rozumiem, że piszesz o +10 bo przy -10 to PC i cała instalacja stoi zamarznięta :rotfl:
Wg Ciebie wszyscy zwolennicy PC PW na forum to sprzedawcy, a te biedaki, które wydały po kilkadziesiąt tys za urządzenia, które nie grzeją siedzą cicho i się wstydzą, że się dały w balona zrobić :lol2:

Dajcie sobie spokój, tomek wie lepiej ;)

ana-76
13-02-2012, 21:43
Primi jest dokładnie tak jak mówisz Mój zubadan nie ma grzałek do dogrzewania, a jedynie grzałkę w zbiorniku to ta do wygrzewania legionelli i ona jest zaprogramowana że ma się włączać raz na dwa tygodnie. Grzeje wodę w zbiorniku cwu, zabija potencjalne bakterie i tyle.

1igor1
13-02-2012, 21:47
ostro dla tych danych (moc pobierana 4000W) wypada COP=4,59
jakim k....wa cudem, temperatura w domu to 22stopnie. na nawiewie zmierzone 33-34, zużycie mierzone watomierzem 4kW/h, przepływ z katalogu. chyba że coś pomieszałem z przepływem bo 28m3/min co jak się nie mylę daje 1680??
Więc skąd taki COP?? do tego trzeba doliczyć odszranianie gdzieś co 40-45 minut na 2-3minuty.
Zastanawiam sie co mogłem pomieszać.

primi
13-02-2012, 21:48
zaintrygowało mnie że facet tyle robi, a że w stopce był@ firmowy z ciekawości weszłam na stronę, a tam trochę inne dane tzn że firma ma 9letnie doświadczenie. Przypuszczam że facet ma spore doświadczenie w montażu instalacji grzewczych tylko trochę rozminoł się z prawdą. Gdyby napisał po prawdzie że pracuje w branży 9 lat, a nie 20 oraz że chciałby wykonać 1000 instalacji... to czy miałby gorszy odbiór? Raczej NIE. A tak to trochę niezbyt wiarygodnie wyszło. Zadałam mu pytanie i nic mi nie odpowiedział, tylko usunoł @ze stopki...Może ma starą stronę na której jest napisane 9 lat zamiast 19.....
Działalność gosp prowadzi jako sanit od 10 czerwca 1993, to są ogólnodostępne dane i dajcie sobie z tym spokój, bo to jest chyba bez znaczenia, kto jaką ma stronę i ile lat kotły zakłada.

malux20
13-02-2012, 21:51
czy 100 czy 1000 czy 30 sztuk- przecież 30 sztuk świadczy o dużym doświadczeniu faceta przy pow pompach.

kbab
13-02-2012, 21:52
jakim k....wa cudem,
Poprawiłem, wcześniej źle odczytałem.

1igor1
13-02-2012, 22:01
ostro dla tych danych (moc pobierana 4000W) wypada COP=4,59
Zakradł się błąd - różnica temperatur nie wynosi 34 tylko 12* a COP=1,62
czyli myśle że to całkiem dobry wynik nie sądzicie?? -24 stopnie na polu COP 1,62
Dzięki kbab za fatygę :D

Tomasz231
13-02-2012, 22:04
Powitać
Jestem zdecydowany na Fujitsu WATERSTAGE High Power 14kW. Do CO + CWU. Jakieś wady zalety których nie zauważyłem? Proszę o rady. Zdecydować się na wersję 1fazową czy 3-fazową?

malux20
13-02-2012, 22:12
igor jak na -24 to nie ma się czego czepiać
ty pewnie na pompę wydałeś nawet nie 10 tyś
oczywiście jak ktoś wydaję na powietrzną pompę 40 tyś pewnie będzie niezadowolony

3 fazy bierz raczej

1igor1
13-02-2012, 22:12
zawsze lepiej brać 3 fazową, lepszy rozkład na poszczególne fazy...

1igor1
13-02-2012, 22:14
igor jak na -24 to nie ma się czego czepiać
ty pewnie na pompę wydałeś nawet nie 10 tyś
oczywiście jak ktoś wydaję na powietrzną pompę 40 tyś pewnie będzie niezadowolony

3 fazy bierz raczej

No niestety 2 lata temu ceny były trochę wyższe, na pompę wydałem wg faktury 15,5tys, ale ja nie kupowałem samej pompy, miałem ją razem z montażem całej instalacji także na cenę samej pompy nie zwracałem uwagi tylko na koszt całkowity.

malux20
13-02-2012, 22:18
no to i tak masz do przodu 25 tyś do tego zubadana

miki121
13-02-2012, 22:20
Tomku kup to ale od atlantica :)
To jest ta sama pompa tylko sporo taniej :)
Pozdrawiam

Tomasz231
13-02-2012, 22:20
Raczej skłaniałem się ku 3-fazowej ... tylko co jak poleci jedna faza na transformatorze (zasilanie około 20 domków docelowo) ?

Tomasz231
13-02-2012, 22:23
Tomku kup to ale od atlantica :)
To jest ta sama pompa tylko sporo taniej :)
Pozdrawiam

Przyjmijmy że kupuję Fujitsu za 60% wartości katalogowej :) Atlantica za tyle nie kupię

malux20
13-02-2012, 22:25
no nie podpuszczaj:D

fotohobby
13-02-2012, 22:29
Idę o zakład ,że poniżej 10 to COP jest poniżej 1.
Może znajdzie się który ,kto założy mi taką pompę ,to opisze jak jest na prawdę i będzieta wiedzieć wszystko.Ale coś czuje ,że się nie podejmą

Ty to jesteś wyjątkowy okaz... W pompę powietrzną nie wierzy, posądza wszystkich o szeptany marketing, ale jakaś siłą magiczna ciągnie go do tego wątku.
A jest tyle fajnych wątków w "eko"węglu...

Tomasz231
13-02-2012, 22:29
Z pewnych powodów tak jest :)

ana-76
13-02-2012, 22:37
no to i tak masz do przodu 25 tyś do tego zubadana Malux widzę że zazdrościsz :)) Wiem że jest tak jak pisze Igor bo mój M ma PC P_P w biurze i są bardzo zadowoleni, napewno była tańsza od zubadana. Nam zależało na podłogówce a nie na nawiewnikach i decyzja co do zubadana była bardzo świadoma. Czasami w inwestycji bierze się pod uwagę nie tylko cenę...

malux20
13-02-2012, 22:59
w sumie tak
ana
będę mądrzejszy za rok.
ja zawsze w takich miejscach przypominam podejście arturo do budowy
postaw tak dom żeby koncowa różnica przy ogrzewaniu domu i copie 2 czy copie 3 wyjdzie wyszła max z 300zł
tak u mnie ma wyjść

ana-76
13-02-2012, 23:02
i tego Ci życzę :) bo najważniejsze to być zadowolonym.

tomek131
13-02-2012, 23:04
Ja jak dziewica - chciałabym a boje się :) 25 koła po drodze nie lata.Żal wydać na COP 1 (gdyby co).Mam jeszcze trochę czasu ,będę se myślał.Namierzyłem jeden domek z taką pompą na miejscu ,muszę dotrzeć do właścicieli (na razie nie wiem jaka pompa ,wiem że powietrzna)

Zigobar
13-02-2012, 23:19
Raczej skłaniałem się ku 3-fazowej ... tylko co jak poleci jedna faza na transformatorze (zasilanie około 20 domków docelowo) ?
Żaden problem, od tego jest czujnik zaniku fazy. Bierz trójfazową, należy dążyć do symetrii obciążenia w instalacji.

lukasza
13-02-2012, 23:24
Nie znam zubadana, ale ana-76 pisała tak jakby jej PC nie miała grzałek w ogóle :no:
Ja swoją PC opomiarowałem właśnie po to, żeby poznać ten moment od kiedy stanie się ona grzejnikiem elektrycznym, tylko że to wygląda w praktyce trochę inaczej niż sądziłem ;)
Nie ma przy temp do -25 czegoś takiego, że ciach i grzałki grzeją zamiast PC przez kilka godzin z rzędu ;)
PC przy np -15 potrafi załączyć grzałki 2 razy w odstępie 2s na łącznie 30-40s np. żeby wspomóc odszranianie i nie jest to zależne tylko od temp zew.
Czy to jest jakiś problem i czy dyskwalifikuje te urządzenia?


mam tego pełną świadomość (odszranianie, CWU) robi "chwilowo" swoje. Mnie interesuje ten moment jak się rozkłada COP od -10 do -25. Po wpisie Primi (-24*C- COP 1,6) już coś mogę sądzić. 1.6 dla mnie to wtedy dobry wynik. W ogóle dla mnie COP całoroczny takiej powietrznej za 20 tys na poziomie 2.4-2.5 będzie zadowalał.
A COP 1 na CWU w okresie od -10*C do -30*C absolutnie nie może dyskwalifikować PC P/W bo przecież 3/4 najbardziej oszczędnych Polaków czyli ekogroszków jedzie z CWU od maja do września z grzałki właśnie na COP 1

hydraulik_
14-02-2012, 06:21
Przyjmijmy że kupuję Fujitsu za 60% wartości katalogowej :) Atlantica za tyle nie kupiępewny jesteś?

hydraulik_
14-02-2012, 06:23
Powitać
Jestem zdecydowany na Fujitsu WATERSTAGE High Power 14kW. Do CO + CWU. Jakieś wady zalety których nie zauważyłem? Proszę o rady. Zdecydować się na wersję 1fazową czy 3-fazową?
3 fazowa lepsza