PDA

Zobacz pełną wersję : Pompy ciepła powietrze woda



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 [60] 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74

Arturo72
30-12-2014, 10:08
...trochę obawiam sie sprawności i awaryjnosci takiej pompy powietrznej w dłuższej perspektywie, temat nie jest chyba do końca sprawdzony...
zimą podobno traci dużo energii na częste odmrażanie powietrznego parownika zewnętrznego, a przy spadku temperatury bardzo spada moc grzewcza urządzenia i maleje efektywność COP...
Producenci zalecają jednak dla bezpieczeństwa połączenie takiej pompy z innym źródłem...co da spore oszczędności, jednak niski koszt takiej inwestycji trochę wzrośnie wlasnie przez to drugie zródło...
...nie wiem sam co myślec...
Masz tutaj użytkowników takich pomp także zamiast mitów masz tutaj z życia wzięte obserwacje.
Są tutaj także tacy co nie posiadają żadnego innego źródła ciepła i na przekór niektórym nie marzna w domu ;)
Ja nie obserwuje defrostow ale map78 pisał że poszło na nie 9kWh co daje ok.30zl za sezon.

Podobno gdyby babcia miała wąsy byłaby dziadkiem. ..

JKJ
30-12-2014, 10:30
Masz tutaj użytkowników takich pomp także zamiast mitów masz tutaj z życia wzięte obserwacje.
Są tutaj także tacy co nie posiadają żadnego innego źródła ciepła i na przekór niektórym nie marzna w domu ;)
Ja nie obserwuje defrostow ale map78 pisał że poszło na nie 9kWh co daje ok.30zl za sezon.

Podobno gdyby babcia miała wąsy byłaby dziadkiem. ..

...30zł to żaden wydatek, gdybym płacił za to odmrazanie 100zł na sezon - nadal byłbym zadowolony, nie tego sie obawiam, obawiam sie konieczności rychłego ponoszenia dodatkowych wydatków związanych ze zużyciem takiej pompy...
Nasi lokalni instakatorzy tez nie maja jeszcze zdania na ich temat...
...dla mnie poprostu w tej chwili to duże ryzyko...dlatego dopytuje

Arturo72
30-12-2014, 10:48
...30zł to żaden wydatek, gdybym płacił za to odmrazanie 100zł na sezon - nadal byłbym zadowolony, nie tego sie obawiam, obawiam sie konieczności rychłego ponoszenia dodatkowych wydatków związanych ze zużyciem takiej pompy...
Nasi lokalni instakatorzy tez nie maja jeszcze zdania na ich temat...
...dla mnie poprostu w tej chwili to duże ryzyko...dlatego dopytuje
Dlatego masz forum gdzie od ładnych kilku lat sami użytkownicy wypowiadają się.
Kocioł po kilku latach jest do wymiany a jak nie będziesz grzal umiejętnie to komin także.
Tego nie bierzesz pod uwagę że to masa kasy wyrzucona w błoto ?
Pisałem ci w innym temacie,rozpoczynam 3 sezon i bez problemów żadnych do tej pory.

JKJ
30-12-2014, 11:06
Dlatego masz forum gdzie od ładnych kilku lat sami użytkownicy wypowiadają się.
Kocioł po kilku latach jest do wymiany a jak nie będziesz grzal umiejętnie to komin także.
Tego nie bierzesz pod uwagę że to masa kasy wyrzucona w błoto ?
Pisałem ci w innym temacie,rozpoczynam 3 sezon i bez problemów żadnych do tej pory.

...wszystko rozumiem, tylko kociol (jezeli będzie wymagał całkowitej wymiany) to koszt ok 8000 (lub ewentualne naprawy mniej kosztowne) tyle wiem z doświadczenia sąsiadów...
...o komin sie tak nie martwię - będę palił umiejętnie (jezeli sie zdecyduje na kociol)
...w przypadku pompy koszty te mogą byc dużo wyższe - tego sie obawiam, a nie widzę opinii ludzi uzyskujących takie pompy od np 10 lat...

bway
30-12-2014, 11:35
10 letnia pompe widzialem inwestor wyslal do przegladu wygladala ok, sprawna, stare markowe rozwiazania sterowania siemens, w PC jak cos padnie to sprezarka koszt ok 2 tys lub wymiennik skraplacz lub parownik,
dzisiejsze PC to systemy modulowe, kazdy element jest dostepny, markowe prodykty maja solidnych dostawcow i sa porzadne, do tego pewne rozwiazania patentowe,
tanie PC maja polaczenia skrecane, fatalne sterowania, slabej jakosci podzespoly i rozwiazania techniczne, platanina rurek i brak czujnikow na poszczegolnych obwodach freonowych
Tak wiec inwestor wybiera jakosc czy cene, wyglad
Diabel tkwi w szczegolach

JKJ
30-12-2014, 11:57
10 letnia pompe widzialem inwestor wyslal do przegladu wygladala ok, sprawna, stare markowe rozwiazania sterowania siemens, w PC jak cos padnie to sprezarka koszt ok 2 tys lub wymiennik skraplacz lub parownik,
dzisiejsze PC to systemy modulowe, kazdy element jest dostepny, markowe prodykty maja solidnych dostawcow i sa porzadne, do tego pewne rozwiazania patentowe,
tanie PC maja polaczenia skrecane, fatalne sterowania, slabej jakosci podzespoly i rozwiazania techniczne, platanina rurek i brak czujnikow na poszczegolnych obwodach freonowych
Tak wiec inwestor wybiera jakosc czy cene, wyglad
Diabel tkwi w szczegolach

...na taka, produkowana od 10 lat pompę - pewnie i bym sie zdecydował... Boje sie tych nowych wynalazków...
...jest coś godnego polecenia?

bway
30-12-2014, 12:26
Wtedy dolne zrodlo to byl tylko grunt
dzis jest to powietrze, ploty energetyczne, jeziorko lub staw, helix itd
czytam twoje posty i zastanawiam sie czego ty wlasciwie chcesz
masz gorne zrodlo niskotemperaturowe to dobierz zasilanie do tego zrodla
dzis moz to byc pc ale tez moze byc inne
zawsze zrodlo zasilania mozna zmienic
wazne aby koszty tego zrodla nie byly kosmiczne a eksploatacja przyjemna i tania

Nowych wynazazkow nie trzeba sie bac tylko trzeba zrozumiec procesy a uwazac trzeba bo zalewa rynek kupa szmelcu rozladowanego w Hamburgu ze statkow a wokolo pelno szopenfendziarzy
To tak jak z autami sa markowe audi bmw vw opel itd i sa tez auta tata, kia, hundai itd
nie da sie porownywac jednego z drugim chociaz oba jezdza a jak wgladaja po 10 latach z tym samym przebiegiem
A jak kupujesz nowe auto to markowe czy cos taniego

JKJ
30-12-2014, 13:44
Wtedy dolne zrodlo to byl tylko grunt
dzis jest to powietrze, ploty energetyczne, jeziorko lub staw, helix itd
czytam twoje posty i zastanawiam sie czego ty wlasciwie chcesz
masz gorne zrodlo niskotemperaturowe to dobierz zasilanie do tego zrodla
dzis moz to byc pc ale tez moze byc inne
zawsze zrodlo zasilania mozna zmienic
wazne aby koszty tego zrodla nie byly kosmiczne a eksploatacja przyjemna i tania

Nowych wynazazkow nie trzeba sie bac tylko trzeba zrozumiec procesy a uwazac trzeba bo zalewa rynek kupa szmelcu rozladowanego w Hamburgu ze statkow a wokolo pelno szopenfendziarzy
To tak jak z autami sa markowe audi bmw vw opel itd i sa tez auta tata, kia, hundai itd
nie da sie porownywac jednego z drugim chociaz oba jezdza a jak wgladaja po 10 latach z tym samym przebiegiem
A jak kupujesz nowe auto to markowe czy cos taniego

...ostatnio mało używane markowe ;-)
...w rozsądnej cenie!
...jaka PW polecisz mi dla mojego ogrzewania, znasz jakiś konkretny model, mało awaryjny - który faktycznie pozwoli na bezobslugowe działanie ( Man tu na myśli bezserwisowe ) po jakim czasie moge spodziewać sie kosztów eksploatacji pompy tj. jakiejś wymiany elementów, podzespołów i jakiego rzędu sa to kwoty?

plusfoto
30-12-2014, 14:01
po jakim czasie moge spodziewać sie kosztów eksploatacji pompy tj. jakiejś wymiany elementów, podzespołów i jakiego rzędu sa to kwoty?
A po jakim czasie możesz się spodziewać dodatkowych kosztów jak kupisz mercedesa?
Odpowiedź - może po dziesięciu latach a może zaraz po gwarancji. Może być również tak że i w trakcie będziesz się co chwilę bujał z serwisem.
Dobrze wiesz że w 95% przypadków będzie to te 10 lat ale zostaje Ci jeszcze te 5% na które możesz trafić.

_olo_
30-12-2014, 14:14
Inna sprawa, że zadowoleni ze sprawnie działających pomp je chwalą np np jak inaczej a jak coś się zacznie sypać to większość złowa nie napisze no przyznać się do wtopy za 25kzł to głupio trochę ? A tak przy okazji w tym lub innym wątku nagle dwie osoby piszą, że miały uszkodzone płyty elektroniki w panasach, na gwarancji. O kosztach naprawy po gwarancji - bo równie dobrze wtedy mogły zaliczyć zgon - to już cisza. Więc ja bym obaw o kompresor takich nie miał bo można wymienić po 5-7 latach za 2 kzł, i tak będzie tanio a płyta za 5-7 lat może być nie dostępna i nienaprawialna.

JKJ
30-12-2014, 14:14
...jakiej wielkości to koszty, jakie elementy raczej najszybciej będę wymieniał...?

JKJ
30-12-2014, 14:16
..a koszt takiej płyty ?

bway
30-12-2014, 14:27
Pialem o nowym aucie nie uzywanym :-)
Co do PC PW to bezobslugowosc zapewnia odpowiednie skonfigurowanie, sterowanie i system, algorytmy, czujniki, rozdzielacz ze silownikami
Samo urzadzenie PC czyta dane z czujnikow i ustawien i pracuje w danym trybie ogrzewania i chlodzenia w automacie.
odnosnie wymiany elementow to moze wogole nie nastapic ale tez i po tygodniu czynnik roboczy ucieknie lub bledy wyskocza, bledy to glownie instalacyjne, elektryczne, montazowe
a propo w aucie nowym tez wymienia sie olej, opony, plyny, klocki itd
nie ma pomp bezserwisowych
Polecam rozwazyc marki MITSHUBISHI, DAKIN, PANASONIC, ATLANTIC, porownac parametry dokladnie, ceny, obsluga serwisowa, gwarancja

JKJ
30-12-2014, 14:31
Pialem o nowym aucie nie uzywanym :-)
Co do PC PW to bezobslugowosc zapewnia odpowiednie skonfigurowanie, sterowanie i system, algorytmy, czujniki, rozdzielacz ze silownikami

Samo urzadzenie PC czyta dane z czujnikow i ustawien i pracuje w danym trybie ogrzewania i chlodzenia w automacie.
odnosnie wymiany elementow to moze wogole nie nastapic ale tez i po tygodniu czynnik roboczy ucieknie lub bledy wyskocza, bledy to glownie instalacyjne, elektryczne, montazowe
a propo w aucie nowym tez wymienia sie olej, opony, plyny, klocki itd
nie ma pomp bezserwisowych
Polecam rozwazyc marki MITSHUBISHI, DAKIN, PANASONIC, ATLANTIC, porownac parametry dokladnie, ceny, obsluga serwisowa, gwarancja

Oczywiście spodziewam sie kosztów związanych z konserwacja czy przeglądami lub bieżącymi "uzupełnieniem" - obawy dotyczą grubszych awarii

JKJ
30-12-2014, 14:33
Oczywiście spodziewam sie kosztów związanych z konserwacja czy przeglądami lub bieżącymi "uzupełnieniem" - obawy dotyczą grubszych awarii

...20tys to dla mnie dużo, by doiwestowywac jeszcze w to urządzenie np po 2 czy 3 latach...
...moze sie mylę i nie jest tak złe, a moze to temat jeszcze zupełnie nie sprawdzony...

bway
30-12-2014, 14:34
Plyty nie padaja tylko algorytmy zapisane w ukladach pamieci sa rozsypane a przyczyny to instalacje elektryczna a wlasciwie brak odpowiednich zabezpieczen
a dobry producent dba o to aby czesci byly dostepne

JKJ
30-12-2014, 15:49
Plyty nie padaja tylko algorytmy zapisane w ukladach pamieci sa rozsypane a przyczyny to instalacje elektryczna a wlasciwie brak odpowiednich zabezpieczen
a dobry producent dba o to aby czesci byly dostepne

...dobry producent, czyli który i moze konkretnie jaki model mógłbym wziąć pod uwagę..? Poczytam o nim, sprawdzę cenę..itp.

bway
30-12-2014, 16:15
np PANAS 1 fazowy TCAP 9kW ogrzewanie i chłodzenie monoblock z grzałką 3kW i stałą mocą grzewczą mozna wyrwac w cenie ok 17000 brutto
do tego nie ma instalacji freonowej do montażu tak wiec odpoadają błedy instalacyjne związane z czynnikiem, podpinasz prąd i wodę
wersja split TCAP 9kW mozna wyrwać 18 000 brutto ale dochodzi montaż freonowy
jeżeli jest siano to można wejśc w MITSU zubadan 10 kW

bway
30-12-2014, 16:18
a zapomniałem dopisać u PANASa masz 1000 pln zwrotu za zakup, taka promocja
gwarancja na sprezarke 5 lat

JKJ
30-12-2014, 16:31
np PANAS 1 fazowy TCAP 9kW ogrzewanie i chłodzenie monoblock z grzałką 3kW i stałą mocą grzewczą mozna wyrwac w cenie ok 17000 brutto
do tego nie ma instalacji freonowej do montażu tak wiec odpoadają błedy instalacyjne związane z czynnikiem, podpinasz prąd i wodę
wersja split TCAP 9kW mozna wyrwać 18 000 brutto ale dochodzi montaż freonowy
jeżeli jest siano to można wejśc w MITSU zubadan 10 kW

...dzięki!

rydzadam
30-12-2014, 16:33
...dobry producent, czyli który i moze konkretnie jaki model mógłbym wziąć pod uwagę..? Poczytam o nim, sprawdzę cenę..itp.

Teraz na topie wśród wielu forumowiczów (także mój typ) to Panasonic Aquarea T-Cap 9kW 1-fazowy - zestaw KIT-WXC09F3E5 (jednostka wewnętrzna WH-SXC09F3E5 + jednostka zewnętrzna WH-UX09FE5), ale swego czasu największym powodzeniem cieszyła się firma Atlantic/Fujitsu. Jest sporo zwolenników sprawdzonej firmy Daikin, a ja swoim zaufaniem darzę też Mitsubishi (dobra, ale dość droga). Są jeszcze Viessmanny, Buderusy i inne drogie i dobre firmy, ale ja osobiście, na ten moment wybieram Panasa, o którym na wstępie. Oczywiście w zależności od obliczonego zapotrzebowania domu na ciepło i możliwości np. instalacji elektrycznej, można (trzeba) wybrać inny model, np. moc 12 kW, czy 3-fazy, zamiast jednej.

JKJ
30-12-2014, 16:36
...a czy instalacja freonowa udoskonala w jakiś sposób działanie pompy..?

_olo_
30-12-2014, 16:37
Plyty nie padaja tylko algorytmy zapisane w ukladach pamieci sa rozsypane a przyczyny to instalacje elektryczna a wlasciwie brak odpowiednich zabezpieczen
a dobry producent dba o to aby czesci byly dostepne

Co pada to nieistotne, ważne że płyta może być do wymiany bo się np jak piszesz wsad posypie po załączeniu spawarki przez sąsiada. Ja bym się właśnie najbardziej obawiał awarii elektroniki, nie np sprężarki. Inne elementy też mogą wysiąść, zwarcia wysuszonych elektrolitów to dziś powszechność w elektronice a po tym może polecieć już wszystko na płycie.

JKJ
30-12-2014, 16:41
Teraz na topie wśród wielu forumowiczów (także mój typ) to Panasonic Aquarea T-Cap 9kW 1-fazowy - zestaw KIT-WXC09F3E5 (jednostka wewnętrzna WH-SXC09F3E5 + jednostka zewnętrzna WH-UX09FE5), ale swego czasu największym powodzeniem cieszyła się firma Atlantic/Fujitsu. Jest sporo zwolenników sprawdzonej firmy Daikin, a ja swoim zaufaniem darzę też Mitsubishi (dobra, ale dość droga). Są jeszcze Viessmanny, Buderusy i inne drogie i dobre firmy, ale ja osobiście, na ten moment wybieram Panasa, o którym na wstępie. Oczywiście w zależności od obliczonego zapotrzebowania domu na ciepło i możliwości np. instalacji elektrycznej, można (trzeba) wybrać inny model, np. moc 12 kW, czy 3-fazy, zamiast jednej.

...rozmawiałem z Viessmannem i twierdzili, ze pompy PW nie bardzo nadają sie jako jedyne zródło do całorocznego ogrzewania domu.. Podobno maja odcięcie przy -15oC, moze jedna z ich oferty dałaby radę - ale nie maja w rym temacie dużego doświadczenia... Raczej sugerują by PW wspomagało inne źródło...

JKJ
30-12-2014, 16:42
Co pada to nieistotne, ważne że płyta może być do wymiany bo się np jak piszesz wsad posypie po załączeniu spawarki przez sąsiada. Ja bym się właśnie najbardziej obawiał awarii elektroniki, nie np sprężarki. Inne elementy też mogą wysiąść, zwarcia wysuszonych elektrolitów to dziś powszechność w elektronice a po tym może polecieć już wszystko na płycie.

...a koszt takiej płyty?

bway
30-12-2014, 16:48
nie bardzo rozumiem co ma udoskonalać działanie pompy?
zarówno w wersji monoblock i split jest instalacja freonowa pomiedzy parownikiem a skraplaczem z tym ze przy wersji split trzeba ja dobrze wykonać
w wersji monoblock jest fabrycznie wykonana, nie ma połączeń skręcancych przy zaworach serwisowych i błędów montażowych z czynnikiem ale za to trzeba odpowiednio zabezpiczyć rury wodne podłączeniowe przed mrozem




...a czy instalacja freonowa udoskonala w jakiś sposób działanie pompy..?

bway
30-12-2014, 16:53
płyta w okresie gwarancji nie kosztuje inwestora, zanim inwestor dostanie nową płytę jest procedura sprawdzania i eliminowania innych czynników
na 1 miejscu zawsze jest czynnik roboczy na ostatnim płyta, a po drodze czujniki, zawory, silniki, styczniki itd
no bo jak z tym autem, jak kupisz nowe i silnik nie odpala to wymianiasz silnik ?

o którą płytę chodzi jednostki wew czy zew ?


...a koszt takiej płyty?

bway
30-12-2014, 17:03
oferta z tej firmy na V w temacie PC PW jest słabiutka, nie dosc ze drogie to cena nie idzie z rozwiazaniami technicznymi, parametrami
porownaj parametry i bedziesz wiedział,
sterowanie nie powala, parametry tez
w zestawieniach marek to nawet nie biorą ich w kalkulację, zostali w tyle i to mocno
za to pewnie gadane maja dobra, pewnie szkoleni no ale mysle ze inwestorzy tez maja na czym czapke nosic









...rozmawiałem z Viessmannem i twierdzili, ze pompy PW nie bardzo nadają sie jako jedyne zródło do całorocznego ogrzewania domu.. Podobno maja odcięcie przy -15oC, moze jedna z ich oferty dałaby radę - ale nie maja w rym temacie dużego doświadczenia... Raczej sugerują by PW wspomagało inne źródło...

bway
30-12-2014, 17:04
Pytanie zatem czy grzałka w PC to dodatkow zródło ?



oferta z tej firmy na V w temacie PC PW jest słabiutka, nie dosc ze drogie to cena nie idzie z rozwiazaniami technicznymi, parametrami
porownaj parametry i bedziesz wiedział,
sterowanie nie powala, parametry tez
w zestawieniach marek to nawet nie biorą ich w kalkulację, zostali w tyle i to mocno
za to pewnie gadane maja dobra, pewnie szkoleni no ale mysle ze inwestorzy tez maja na czym czapke nosic

_olo_
30-12-2014, 17:12
Gwarancji jest przeważnie 2 lata co jest przy tych cenach sprzętu lekką kpiną, co potem ? Gdyby producenci ręczyli za bezawaryjność daliby 5-7 lat, nawet gdyby miała być za to jakaś sensowna dopłata.
5 lat tylko na sprężarkę działa zniechęcająco a nie zachęcająco - bo oznacza, że prawdopodobnie to najbardziej bezawaryjny, trwały i przewidywalny pod względem awaryjności element.

JKJ
30-12-2014, 17:19
Gwarancji jest przeważnie 2 lata co jest przy tych cenach sprzętu lekką kpiną, co potem ? Gdyby producenci ręczyli za bezawaryjność daliby 5-7 lat, nawet gdyby miała być za to jakaś sensowna dopłata.
5 lat tylko na sprężarkę działa zniechęcająco a nie zachęcająco - bo oznacza, że prawdopodobnie to najbardziej bezawaryjny, trwały i przewidywalny pod względem awaryjności element.

...z tym sie zgodzę! Gwarancja 2 lata za 29tys to zbyt mało!

JKJ
30-12-2014, 17:19
...z tym sie zgodzę! Gwarancja 2 lata za 29tys to zbyt mało!

...za 20tys

JKJ
30-12-2014, 17:22
płyta w okresie gwarancji nie kosztuje inwestora, zanim inwestor dostanie nową płytę jest procedura sprawdzania i eliminowania innych czynników
na 1 miejscu zawsze jest czynnik roboczy na ostatnim płyta, a po drodze czujniki, zawory, silniki, styczniki itd
no bo jak z tym autem, jak kupisz nowe i silnik nie odpala to wymianiasz silnik ?

o którą płytę chodzi jednostki wew czy zew ?

...jezeli znasz szacunkowe koszty to i wew i o zew płyty...

bway
30-12-2014, 17:27
gwarancja na PC PW jest na cały układ 3 lata i 5 lat na sprezarke
po okresie gwarancji jest serwis i sa czesci a na pewno bade lepsze, bo technologia idzie w góre w tej dziedzinie termodynamiki
wystarczy spojrzec na stosowane czynniki robocze i ilosć tego czynnika w układach
do tego dochodzą nowe algorytmy, sterowniki, czujniki
producenci co roku praktycznie wydają nowy model PC z lepszymi parametrami
np TCAP był C jest F a bedzie G w przyszłym roku




Gwarancji jest przeważnie 2 lata co jest przy tych cenach sprzętu lekką kpiną, co potem ? Gdyby producenci ręczyli za bezawaryjność daliby 5-7 lat, nawet gdyby miała być za to jakaś sensowna dopłata.
5 lat tylko na sprężarkę działa zniechęcająco a nie zachęcająco - bo oznacza, że prawdopodobnie to najbardziej bezawaryjny, trwały i przewidywalny pod względem awaryjności element.

bway
30-12-2014, 17:30
z mojej wiedzy nie było do tej pory wymiany płyty gdzie inwestor by płacił tak wiec nie moge podac kosztów
moze ktos miał taką wymianę to niech sie podzieli wiedzą



...jezeli znasz szacunkowe koszty to i wew i o zew płyty...

_olo_
30-12-2014, 17:34
Za zawalenie się budynku sądownie to pewnie sporo lat gwarancji załatwisz (o ile nie było cię w środku), jeżeli sąd stwierdzi winę dewelopera, o spalenie płyty głównej nie będziesz się przecież sądził.

Na samochody za 200 tys zapewne więcej niż 5 nie dostaniesz, nic w tym dziwnego, psują się te dzisiejsze na potęgę.
Może nie za 200 tys ale przykład - 2-ch znajomych "szczęśliwych" posiadaczy pewnego diesla w swoich samochodach i 3 awarie silnika (wymagające kapitalki lub wymiany) w ciągu ostatnich 2 lat. Który producent by nie zbankrutował ?

_olo_
30-12-2014, 17:38
gwarancja na PC PW jest na cały układ 3 lata i 5 lat na sprezarke
po okresie gwarancji jest serwis i sa czesci a na pewno bade lepsze, bo technologia idzie w góre w tej dziedzinie termodynamiki
wystarczy spojrzec na stosowane czynniki robocze i ilosć tego czynnika w układach
do tego dochodzą nowe algorytmy, sterowniki, czujniki
producenci co roku praktycznie wydają nowy model PC z lepszymi parametrami
np TCAP był C jest F a bedzie G w przyszłym roku


Panasonic daje 3 lata na wszystko ? Chyba nie.
A czy lepsze - uważasz, ze pomysły na stosowanie CO2 jako czynnika chłodniczego i praca kompresora z ciśnieniem 150 bar zamiast 30 poprawi trwałość ?
Czy do najstarszego t-capa pasuje cała elektronika od nowego ? No i ile kosztuje ? Bo jakoś dziwnie ciężko o tą informację.

Barth3z
30-12-2014, 17:43
Panasonic podobno daje 7 lat gwarancji na pompy ciepła Aquarea o ile instalację wykona wykwalifikowany PRO Partner - http://www.aircon.panasonic.eu/GB_en/ranges/aquarea/happening/3816/

JKJ
30-12-2014, 17:46
Malo, fakt...

Ile lat gwarancji na urzadzenia lub sprzet za 200000:- lub 130 milionow

Proporcionalnie do ceny? ;)

Ile lat "gwarancji" mamy na nowy dom lub mieszkanie od developera

... moje podejście jest trochę inne. Gdybym wydawał na "sprzęt" 200tys czy 1mln - nie wyobrażam sobie co to mogłoby byc, byłby to zakup czegoś mega luksusowego, lub mieszkania dla dziecka.. lub nic nadzwyczajnego, zwykła fanaberia (mozna kupić żonie naszyjnik za 200tys) wszystko zależy od portfela. Zakup kotła czy pompy traktuje jako inwestycje w jedno z ostotniejszych elementów mojego domu, musi mieć poparcie ekonomiczne, nie jestem milionerem - kupiłbym wtedy PC pionową i w razie w, wzywał sobie serwis...
...ale ze tak nie jest, chciałbym kupić coś, co w rozsądnych kosztach ogrzeje mój dom (fajnie gdyby było to bezobslugowo ) ale tez będzie mnie stać na serwis tego urządzenia - mając przy tym sporo innych wydatków ...dlatego chyba postawiłbym na sprawdzone rozwiązania...

bway
30-12-2014, 17:48
3 lata jest u akredytowanych instalatorów
piszesz o cisnieniu 150 bar a który skraplacz to wytrzyma, przykłady proszę ? trwałoś cczego ma poprawiać?

co to znaczy najstarszego? ale nie wiem czemu z jakiego powodu chcesz wymieniac sterownik




Panasonic daje 3 lata na wszystko ? Chyba nie.
A czy lepsze - uważasz, ze pomysły na stosowanie CO2 jako czynnika chłodniczego i praca kompresora z ciśnieniem 150 bar zamiast 30 poprawi trwałość ?
Czy do najstarszego t-capa pasuje cała elektronika od nowego ? No i ile kosztuje ? Bo jakoś dziwnie ciężko o tą informację.

JKJ
30-12-2014, 17:59
Malo, fakt...

Ile lat gwarancji na urzadzenia lub sprzet za 200000:- lub 130 milionow

Proporcionalnie do ceny? ;)

Ile lat "gwarancji" mamy na nowy dom lub mieszkanie od developera?

...miałem wiele propozycji zakupu domu gotowego, budowanego na sprzedaż i takich tez budowanych dla siebie - nigdy nie brałem takiej opcji pod uwagę - wiem jak stawia sie domy na sprzedaż, wiem tez ile błędów popełnia sie przy budowie, wiem ile straciłem zdrowia na swojej budowie i wiem już co to znaczy "murarz"/fachowiec

bway
30-12-2014, 18:09
a mnie prosze wytłumaczyc po co robic extra ocieplenie, okna x komorowe termo 3 szybowe, podłogówki wszedzie zeby potem koze postawic bezobslugowa fajna by była, ale trzeba chodzic do niej, palic co sie da a potem zaworem miszajacym kręcić bo gorąco w podłoge
po co to było ?
piece kaflowe najlepsze, a jak grzałki wsadzimy i termostaty to bezobsługowe są
zduna mam








... moje podejście jest trochę inne. Gdybym wydawał na "sprzęt" 200tys czy 1mln - nie wyobrażam sobie co to mogłoby byc, byłby to zakup czegoś mega luksusowego, lub mieszkania dla dziecka.. lub nic nadzwyczajnego, zwykła fanaberia (mozna kupić żonie naszyjnik za 200tys) wszystko zależy od portfela. Zakup kotła czy pompy traktuje jako inwestycje w jedno z ostotniejszych elementów mojego domu, musi mieć poparcie ekonomiczne, nie jestem milionerem - kupiłbym wtedy PC pionową i w razie w, wzywał sobie serwis...
...ale ze tak nie jest, chciałbym kupić coś, co w rozsądnych kosztach ogrzeje mój dom (fajnie gdyby było to bezobslugowo ) ale tez będzie mnie stać na serwis tego urządzenia - mając przy tym sporo innych wydatków ...dlatego chyba postawiłbym na sprawdzone rozwiązania...

map78
30-12-2014, 18:23
Pytałem niedawno swojego instalatora o ceny najdroższych podzespołów do mojej pompy to powiedział, że sprężarka ok 1600zł, a płyta 1000-1200zł, nie był pewien, ale powidział, że co koło tego. Gwarancja jest 3 lata na całośc i 5 lat na sprężarkę.
A poza tym to śmiga aż miło:) Dzisiaj nad ranem było -15st, a w domku 23,6:rolleyes: Nigdy więcej ekogroszku:bye:

JKJ
30-12-2014, 18:27
a mnie prosze wytłumaczyc po co robic extra ocieplenie, okna x komorowe termo 3 szybowe, podłogówki wszedzie zeby potem koze postawic bezobslugowa fajna by była, ale trzeba chodzic do niej, palic co sie da a potem zaworem miszajacym kręcić bo gorąco w podłoge
po co to było ?
piece kaflowe najlepsze, a jak grzałki wsadzimy i termostaty to bezobsługowe są
zduna mam

...jak sie ma kilkaset tys do dyspozycji na dom, to i kawy pewnie nie trzeba sobie robić samemu - zrobi sie i przyniesie ;-)
Nie mam wyjątkowo grubego ocieplenia - 15cm
okna mam 2 i 3 szybowe - w zależności od nasłonecznienie i powierzchni okna - do tego rolety zew
...wszystko w miarę rozsądku, czekam na cieplociag i nawet moze wylozylbym te 17tys na PW ale nie wydaje mi sie bym zamknął sie w tej cenie z kosztami eksploatacji (nie mowię o pradzie czy przeglądach)

JKJ
30-12-2014, 18:28
Pytałem niedawno swojego instalatora o ceny najdroższych podzespołów do mojej pompy to powiedział, że sprężarka ok 1600zł, a płyta 1000-1200zł, nie był pewien, ale powidział, że co koło tego. Gwarancja jest 3 lata na całośc i 5 lat na sprężarkę.
A poza tym to śmiga aż miło:) Dzisiaj nad ranem było -15st, a w domku 23,6:rolleyes: Nigdy więcej ekogroszku:bye:

...o! To dobra wiadomość!
...kuszące rozwiazanie... Jak długo masz PW

rydzadam
30-12-2014, 19:02
...rozmawiałem z Viessmannem i twierdzili, ze pompy PW nie bardzo nadają sie jako jedyne zródło do całorocznego ogrzewania domu.. Podobno maja odcięcie przy -15oC, moze jedna z ich oferty dałaby radę - ale nie maja w rym temacie dużego doświadczenia... Raczej sugerują by PW wspomagało inne źródło...

Byłem parę lat temu w Viessmannie na ok. 5 szkoleniach z różnych ich systemów które produkują i oferują i doszedłem do wniosku, że, z całym szacunkiem dla renomy firmy, ale naopowiadali tyle marketingowych głupot, że aż strach. Widać że nic się nie nauczyli od tego czasu. Jedną z bajek jest to, że pompa nie sprawdzi się jako jedyne źródło ciepła. Najlepiej do tej pompy dokupić ich piec kondensacyjny za kolejne 10 kawałków :)

JKJ
30-12-2014, 19:27
Byłem parę lat temu w Viessmannie na ok. 5 szkoleniach z różnych ich systemów które produkują i oferują i doszedłem do wniosku, że, z całym szacunkiem dla renomy firmy, ale naopowiadali tyle marketingowych głupot, że aż strach. Widać że nic się nie nauczyli od tego czasu. Jedną z bajek jest to, że pompa nie sprawdzi się jako jedyne źródło ciepła. Najlepiej do tej pompy dokupić ich piec kondensacyjny za kolejne 10 kawałków :)

...masz PC PE?
...jako jedyne źródło?

milkawawa
30-12-2014, 19:30
Pytałem niedawno swojego instalatora o ceny najdroższych podzespołów do mojej pompy to powiedział, że sprężarka ok 1600zł, a płyta 1000-1200zł, nie był pewien, ale powidział, że co koło tego.

To może zamiast kupować taką pompę za 25tys. - kupić oddzielnie sprężarkę (1600), płytę (1000), no i wszystkie pozostałe tańsze (bo te wymienione są najdroższe) części i poskładać samemu (albo dać do złożenia instalatorowi - niech zarobi też te parę groszy)?

pzdr
Bogdan

JKJ
30-12-2014, 19:35
...masz pc pe?
...jako jedyne źródło?

...pc pw

bway
30-12-2014, 19:43
a kto bogatemu zabroni
jak poskładasz to daj znac ile wyszlo, kupa ludzi przerabia klimatyzatory i działa od miesiąca do 3 miesiecy
potem pokazuja na forumach jak wirnik wygląda i zdziwieni ze sie spalił, inna charakterystyka pracy jest ale jak sam nie zaobczy to nie uwierzy




To może zamiast kupować taką pompę za 25tys. - kupić oddzielnie sprężarkę (1600), płytę (1000), no i wszystkie pozostałe tańsze (bo te wymienione są najdroższe) części i poskładać samemu (albo dać do złożenia instalatorowi - niech zarobi też te parę groszy)?

pzdr
Bogdan

Arturo72
30-12-2014, 19:45
...pc pw

Dzisiaj nad ranem było -15st, a w domku 23,6:rolleyes: Nigdy więcej ekogroszku:bye:
Masz wielu tutaj takich co powietrzną ma jako jedyne źródło,czemu nie chcesz słuchać i czytać ?

W zeszłym roku miałem najniżej -18st.C i pompa śmigała przy tej temp.tylko 8h na dobę,zatem po co mi inne i dodatkowe źródło ciepła jak do wykorzystania czyli do grzania było jeszcze 16h pozostałej doby ?
W jakim celu potrzebne Ci jest dodatkowe źródlo ciepła ?
Pomyśl trochę zamiast słuchać marketingowy bełkot niezależnie kto go wygłasza...
Pisałem,viesiek oferował Ci jakiś badziew albo ich fachury zielone były.

U mnie jest aktualnie -12st.C w domu 22,5st.C,ładuję po 22.00.

JKJ
30-12-2014, 19:59
Masz wielu tutaj takich co powietrzną ma jako jedyne źródło,czemu nie chcesz słuchać i czytać ?

W zeszłym roku miałem najniżej -18st.C i pompa śmigała przy tej temp.tylko 8h na dobę,zatem po co mi inne i dodatkowe źródło ciepła jak do wykorzystania czyli do grzania było jeszcze 16h pozostałej doby ?
W jakim celu potrzebne Ci jest dodatkowe źródlo ciepła ?
Pomyśl trochę zamiast słuchać marketingowy bełkot niezależnie kto go wygłasza...
Pisałem,viesiek oferował Ci jakiś badziew albo ich fachury zielone były.

U mnie jest aktualnie -12st.C w domu 22,5st.C,ładuję po 22.00.

...to, ze w Viessmannie nie namawiał mnie na PW jako jedyne zródło - to akurat doceniam, bo nie chciał mi wcisnąć sprzętu, z którego nie byłbym zadowolony...
...przecież mógł mi naciskać ze większość ich PW moze działać cały rok - jednak tego nie zrobił - to uważam za szanowanie klienta i pod tym względem szacunek dla Voessmanna

Arturo72
30-12-2014, 20:01
...to, ze w Viessmannie nie namawiał mnie na PW jako jedyne zródło - to akurat doceniam, bo nie chciał mi wcisnąć sprzętu, z którego nie byłbym zadowolony...
...przecież mógł mi naciskać ze większość ich PW moze działać cały rok - jednak tego nie zrobił - to uważam za szanowanie klienta i pod tym względem szacunek dla Voessmanna

Czyli z tego wynika,że lubisz z siebie robić jelenia podatnego na marketingowy bełkot ;) Widać viesiek wyspecjalizował się w poszukiwaniu takich klientów...
Przemyśl ponizsze jeszcze raz...

Byłem parę lat temu w Viessmannie na ok. 5 szkoleniach z różnych ich systemów które produkują i oferują i doszedłem do wniosku, że, z całym szacunkiem dla renomy firmy, ale naopowiadali tyle marketingowych głupot, że aż strach. Widać że nic się nie nauczyli od tego czasu. Jedną z bajek jest to, że pompa nie sprawdzi się jako jedyne źródło ciepła. Najlepiej do tej pompy dokupić ich piec kondensacyjny za kolejne 10 kawałków :)

Jeszcze raz,dla poprawy myślenia.
Przy -18st.C pompa daje radę ogrzać dom przez 8h/dobę gdzie przez pozostałe 16h stoi i czeka na sygnal ze sterownika.
Gdzie widzisz sens dodatkowego źródła ciepła w tym przypadku ?
W jaki sposób viesiek by uzasadnił dodatkowe źródło ciepła w tym przypadku ?

JKJ
30-12-2014, 20:02
...wlasnie niezbyt wielu wypowiada sie na temat PW, użytkujący maja te pompy zazwyczaj od roku, dwóch lub trzech...trochę krótko na potwierdzenie niezawodności tego sprzętu...
Uwierz mi, chciałbym mieć taki komfort i grzać PW cały rok - bez brudzenia sie węglem, nikt o tym nie marzy, ale chciałbym zeby ten komfort potrwał pare ładnych lat za 20tys

JKJ
30-12-2014, 20:05
Czyli z tego wynika,że lubisz z siebie robić jelenia podatnego na marketingowy bełkot ;)
Przemyśl ponizsze jeszcze raz...

...ja to odbieram za szczere opinie, nikt nie namawiał mnie przy tym na dodatkowe źródło z ich firmy...wręcz był zdziwiony, ze chce PW na ogrzewanie domu cały rok - a nie tylko do wody użytkowej...

rwojtek
30-12-2014, 20:07
...użytkujący maja te pompy zazwyczaj od roku, dwóch lub trzech...

Po takim czasie zazwyczaj użytkownicy przestają się udzielać na forum, bo pompę mają już dobrze ustawioną i cieszą się z taniego ciepła :rolleyes:
Jeśli po takim czasie mają jakieś pytania w sprawie działania, to zazwyczaj w danym modelu zaczyna coś szwankować, ale to duuuuża rzadkość.

Arturo72
30-12-2014, 20:09
...ja to odbieram za szczere opinie, nikt nie namawiał mnie przy tym na dodatkowe źródło z ich firmy...wręcz był zdziwiony, ze chce PW na ogrzewanie domu cały rok - a nie tylko do wody użytkowej...
Ty tak poważnie mówisz ?
Jeśli tak to stwierdzam,że specjaliści Viessemanna w tym zakresie to są idioci albo oferują badziewne produkty.
Dobrze wiedzieć i dobrze,że dzielisz się z tym na forum,sądzę,ze teraz vieśka będą omijali inwestorzy szerokim lukiem.

JKJ
30-12-2014, 20:12
Po takim czasie zazwyczaj użytkownicy przestają się udzielać na forum, bo pompę mają już dobrze ustawioną i cieszą się z taniego ciepła :rolleyes:
Jeśli po takim czasie mają jakieś pytania w sprawie działania, to zazwyczaj w danym modelu zaczyna coś szwankować, ale to duuuuża rzadkość.

...trochę krótka ta gwarancja, trochę duże pewnie bedą koszty wymiany płyty czy sprężarki...
...a płyta pewnie jest dość czuła jezeli zdarza sie padać już w trakcie trwania gwarancji...
- ale komfort użytkowania za 20tys to naprawdę kusząca sprawa - tylko jak długo?!

Pyxis
30-12-2014, 20:13
...to, ze w Viessmannie nie namawiał mnie na PW jako jedyne zródło - to akurat doceniam, bo nie chciał mi wcisnąć sprzętu, z którego nie byłbym zadowolony...
...przecież mógł mi naciskać ze większość ich PW moze działać cały rok - jednak tego nie zrobił - to uważam za szanowanie klienta i pod tym względem szacunek dla Voessmanna

Zeby "lowca jeleni" osiagnal sukces musi byc i lowca i jelen. Tu ten warunek zostal spelniony. ;)

JKJ
30-12-2014, 20:15
Ty tak poważnie mówisz ?
Jeśli tak to stwierdzam,że specjaliści Viessemanna w tym zakresie to są idioci albo oferują badziewne produkty.
Dobrze wiedzieć i dobrze,że dzielisz się z tym na forum,sądzę,ze teraz vieśka będą omijali inwestorzy szerokim lukiem.

...nie zalecam "omijania" Viessmanna, sadzevze nie naciągają klienta - proponują sprawdzone rozwiązania
- dla mnie rzetelna firma! Jak mało która w dzisiejszych czasach!

mkm silesia
30-12-2014, 20:17
...to, ze w Viessmannie nie namawiał mnie na PW jako jedyne zródło - to akurat doceniam, bo nie chciał mi wcisnąć sprzętu, z którego nie byłbym zadowolony...
...przecież mógł mi naciskać ze większość ich PW moze działać cały rok - jednak tego nie zrobił - to uważam za szanowanie klienta i pod tym względem szacunek dla Voessmanna

V jest przede wszystkim producentem kotłów i w ich interesie jest aby pompa pw nie była jednym źródłem porównaj sobie parametry ich pomp z japońskimi producentami tu dokładnie widać na wykresach mocy że V będzie chciał sprzedać "kociołek" bo ich pompa tego "wymaga" tak sprytnie ją "skręcili"

JKJ
30-12-2014, 20:17
Zeby "lowca jeleni" osiagnal sukces musi byc i lowca i jelen. Tu ten warunek zostal spelniony. ;)

... W którym momencie - jezeli odwiódł mnie od zakupu urządzenia które nie spełni moich oczekiwań! Takich doradców życzę wszystkim w nowym roku! ;-)

Arturo72
30-12-2014, 20:17
...nie zalecam "omijania" Viessmanna, sadzevze nie naciągają klienta - proponują sprawdzone rozwiązania
- dla mnie rzetelna firma! Jak mało która w dzisiejszych czasach!
jasne:

Zeby "lowca jeleni" osiagnal sukces musi byc i lowca i jelen. Tu ten warunek zostal spelniony. ;)
Pytanie,kto był łowcą a kto jeleniem ;)

JKJ
30-12-2014, 20:19
V jest przede wszystkim producentem kotłów i w ich interesie jest aby pompa pw nie była jednym źródłem porównaj sobie parametry ich pomp z japońskimi producentami tu dokładnie widać na wykresach mocy że V będzie chciał sprzedać "kociołek" bo ich pompa tego "wymaga" tak sprytnie ją "skręcili"

...zależy Wam bardziej na tej PW niż sprzedawcom Viessmanna!
...moze ich PW poprostu nie dają rady...

Arturo72
30-12-2014, 20:20
...moze ich PW poprostu nie dają rady...
Łot własnie,zatem czemu cały czas podpierasz się jakimiś badziewnymi pompami vieśka a nie posłuchasz użytkowników innych,bardziej wydajnych pomp ?
Daikin,Panasonic,Atlantic,na te patrz,tam nie potrzeba dodatkowych źróde ciepla,zakladając,że odpowiednio dobierze się moc grzewczą pompy.
Badziewie viesemana zostaw w sopkoju.

_olo_
30-12-2014, 20:21
3 lata jest u akredytowanych instalatorów
piszesz o cisnieniu 150 bar a który skraplacz to wytrzyma, przykłady proszę ? trwałoś cczego ma poprawiać?

co to znaczy najstarszego? ale nie wiem czemu z jakiego powodu chcesz wymieniac sterownik

To nie ja pisałem, że coraz nowsze to coraz lepsze i coraz trwalsze a zdaje się ty ? To przykład, że tak może nie być, wprowadza się konstrukcje pracujące na coraz większych ciśnieniach, te pracujące na CO2 będą wymagały wielokrotnie większych ciśnień...dla ekologii co kilka lat na złom a o skraplacz to nie mnie pytaj a tych co się zmierzą z ich produkcją.

Nie chce wymieniać płyty z inwerterem, pytam czy pasują zamiennie bo nie sądzę, by za x lat producent nadal produkował do wszystkich modeli tej samej pompy, które zmienia co roku.

JKJ
30-12-2014, 20:24
jasne:

Pytanie,kto był łowcą a kto jeleniem ;)

...teoretycznie to ja niby byłem jeleniem...
...moze i byłem jeleniem, ale Man swój rozum, a źrodła jeszcze nie wybrałem - a to jest dla mnie ważne w tej chwili!

JKJ
30-12-2014, 20:33
Łot własnie,zatem czemu cały czas podpierasz się jakimiś badziewnymi pompami vieśka a nie posłuchasz użytkowników innych,bardziej wydajnych pomp ?
Daikin,Panasonic,Atlantic,na te patrz,tam nie potrzeba dodatkowych źróde ciepla,zakladając,że odpowiednio dobierze się moc grzewczą pompy.
Badziewie viesemana zostaw w sopkoju.

...tak zrobię!
...tak jak Ty, chciałbym ogrzewać swój dom - nie wiedząc ze sam go ogrzewam ;-)
...podzwonie, popytam... żałuje ze wokół mnie żaden Sasiad nie ma takiego ogrzewania!

mkm silesia
30-12-2014, 20:34
...zależy Wam bardziej na tej PW niż sprzedawcom Viessmanna!
...moze ich PW poprostu nie dają rady...

Bo oni nie są producentem pw tylko "kociołków" pompy pw mają w ofercie bo tak jest tendencja ale kupują je od japończyków i tak sprytnie skręcają żeby jeszcze opchnąć kociołek.
Podobnie jest z producentami gruntówek zobacz nibe czy D ich pw są chyba tylko po to aby udowadniać że to "nie działa"

JKJ
30-12-2014, 20:37
Bo oni nie są producentem pw tylko "kociołków" pompy pw mają w ofercie bo tak jest tendencja ale kupują je od japończyków i tak sprytnie skręcają żeby jeszcze opchnąć kociołek.
Podobnie jest z producentami gruntówek zobacz nibe czy D ich pw są chyba tylko po to aby udowadniać że to "nie działa"

...czy Ty grzejesz PW?

mkm silesia
30-12-2014, 20:52
...czy Ty grzejesz PW?

nie - domowe montuje "na własne konto" od 2008 pierwsze były on off montowałem tez wcześniej w większości "przemysłowe" duże instalacje ale "nie na własne konto"

bway
30-12-2014, 20:55
w każdym nowym modelu wchodzą pewne nowości, nowe czujniki, nowe agorytmy, fukcje,
mysle ze jak za x lat bedziesz chciał kupic swoj sterownik to go dostaniesz mimo x lat nowych sterowników co roku, na tym polega marka

CO2 wymaga innych materiałów i min 3x wiekszych cisnien i watpie aby w urzadzeniach domowych były dopuszczone bomby cisnieniowe, predzej w samochodach bedzie niz w domu






To nie ja pisałem, że coraz nowsze to coraz lepsze i coraz trwalsze a zdaje się ty ? To przykład, że tak może nie być, wprowadza się konstrukcje pracujące na coraz większych ciśnieniach, te pracujące na CO2 będą wymagały wielokrotnie większych ciśnień...dla ekologii co kilka lat na złom a o skraplacz to nie mnie pytaj a tych co się zmierzą z ich produkcją.

Nie chce wymieniać płyty z inwerterem, pytam czy pasują zamiennie bo nie sądzę, by za x lat producent nadal produkował do wszystkich modeli tej samej pompy, które zmienia co roku.

mkm silesia
30-12-2014, 20:58
w każdym nowym modelu wchodzą pewne nowości, nowe czujniki, nowe agorytmy, fukcje,
mysle ze jak za x lat bedziesz chciał kupic swoj sterownik to go dostaniesz mimo x lat nowych sterowników co roku, na tym polega marka

CO2 wymaga innych materiałów i min 3x wiekszych cisnien i watpie aby w urzadzeniach domowych były dopuszczone bomby cisnieniowe, predzej w samochodach bedzie niz w domu

Sanyo zanim je wykupił Panasonic robiło domowe z czynnikiem CO2 były drogie

JKJ
30-12-2014, 21:00
...czym grzejesz u siebie ?
...jak sprawują sie Twoje montaże?

JKJ
30-12-2014, 21:02
...pytanie to dotyczy mkm sikesia

mkm silesia
30-12-2014, 21:03
...czym grzejesz u siebie ?
...jak sprawują sie Twoje montaże?

nie mam problemów, nie włóczę się po sądach, większość klientów "z polecenia" w tym kilku pracowników mojego sądu rejonowego więc gdyby było coś nie tak wiedzieliby jak mi zrobić "kuku"

rydzadam
30-12-2014, 21:06
...masz PC PE?
...jako jedyne źródło?
Mam ...piec na ekogroszek/pellet + kominek. Fuj :(
W nowym domu będzie pc pw i zadnego komina, a jedyne palenisko to będzie: grill i ognisko z kielbaskami i zimnym piwkiem :)

_olo_
30-12-2014, 21:07
CO2 wymaga innych materiałów i min 3x wiekszych cisnien i watpie aby w urzadzeniach domowych były dopuszczone bomby cisnieniowe, predzej w samochodach bedzie niz w domu

W samochodowych to zdaje się od przyszłego roku obowiązek już będzie CO2 lub drugi czynnik (nie pamiętam nazwy) o niskiej szkodliwości dla atmosfery ale bardzo wysokim sprężu lub wysokiej toksyczności w przypadku pożaru.

funky_koval
30-12-2014, 21:15
Lepiej sprzedać pompę i kociołek niż tylko jedno z nich .Nawet żabka ma wielosztuki.

mkm silesia
30-12-2014, 21:18
Lepiej sprzedać pompę i kociołek niż tylko jedno z nich .Nawet żabka ma wielosztuki.

Zwłaszcza jak się jest uznanym producentem kociołków a do pompy można w pakiecie jeszcze ogniwko

JKJ
30-12-2014, 22:05
nie mam problemów, nie włóczę się po sądach, większość klientów "z polecenia" w tym kilku pracowników mojego sądu rejonowego więc gdyby było coś nie tak wiedzieliby jak mi zrobić "kuku"

... ale czym ogrzewasz u siebie?
... Masz pewnie jakieś doświadczenie!

flisiu
30-12-2014, 22:23
JKJ : chlopie jezeli nie wierzysz to odpusc i tyle po co tyle pytan skoro wiele osob Ci pisze jedno a Ty swoje. jak nie wierzysz czy PW dziala to po prostu poszukaj kogos kto ma taki sprzet w twojej okolicy i na wlasne oczy zobacz czy dziala. ja u siebie na budowie co chwile wysluchuje ze ta moja pompa nie da rady :) pozyjemy zobaczymy :P

marcin.sto1
30-12-2014, 22:56
Jesienią był u mnie przedstawiciel z firmy V.....n. Cena za zestaw pompy 5,6kW, zasobnik, montaż itd to 24,500zł. Gdy powiedziałem, że za tą cenę mogę mieć Panasonica 9 kW, stwierdził że Panasonic to niech robi to co wychodzi mu najlepiej, czyli telewizory:D.

Pozostawię to bez komentarza. Aha, do ich pompy koniecznie zalecał przynajmniej kominek (tu akurat go rozumiem)

W luźnej rozmowie przyznał, że nie ma się co łudzić. Jakakolwiek pompa nie wytrzyma dłużej niż 10-12 lat. Tak są podobno projektowane.

JKJ
30-12-2014, 23:09
JKJ : chlopie jezeli nie wierzysz to odpusc i tyle po co tyle pytan skoro wiele osob Ci pisze jedno a Ty swoje. jak nie wierzysz czy PW dziala to po prostu poszukaj kogos kto ma taki sprzet w twojej okolicy i na wlasne oczy zobacz czy dziala. ja u siebie na budowie co chwile wysluchuje ze ta moja pompa nie da rady :) pozyjemy zobaczymy :P

...pytam, szukam bo mymslm ze po to jest to forum!
...moge tez założyć jutro PW i będę zachwycony przez cały rok, ale co pózniej... czekam na użytkowników ponad 5 lat takich urządzeń...ale cisza

JKJ
30-12-2014, 23:15
:) I ile lat gwarancji masz na wykonanie swojego domku przez fachowcow? taki domek to nie 25000:-

Ludzie kupuja uzywane samochody za 60000:- bez gwarancji.... chyba nie jest tak ze nie spia po nocach;)

PC moga sie zepsuc... niestety.... statystyki nie pokazuja ze jest inaczej.... ale droga pralka tez sie moze zepsuc.... a to tylko pralka...
PC moze warto naprawic... pralka za kilka tys moze byc do wymiany itd.
W PC ludze sie ze trzeba bedzie "tylko" wymienic jakis element.
Co i tak jest nie fajne ....

Trzeba wybrac cos co ma dobra opinie i juz chwile jest na rynku... majac obawy.
Ja tak nie zrobilem... ale to inna historia.;)

...gwarancji od wykonawców mam ustawowo 3 lata, myśle ze w grubszych przypadkach byłaby i dłuższa odpowiedzialność...ale trzeba pilnować, sprawdzać ile sie da!
...samochód używany raczej nie ma gwarancji od wcześniejszego właściciela - jedynie krótka rękojmia ewentualnie - ale tak to jest z używanymi rzeczami - mozna ubezpieczyć auto w ACE i to trochę rozwiązuje sprawę...
...znasz coś co jest na rynku jakiś czas z dobra opinią?

JKJ
30-12-2014, 23:17
Jesienią był u mnie przedstawiciel z firmy V.....n. Cena za zestaw pompy 5,6kW, zasobnik, montaż itd to 24,500zł. Gdy powiedziałem, że za tą cenę mogę mieć Panasonica 9 kW, stwierdził że Panasonic to niech robi to co wychodzi mu najlepiej, czyli telewizory:D.

Pozostawię to bez komentarza. Aha, do ich pompy koniecznie zalecał przynajmniej kominek (tu akurat go rozumiem)

W luźnej rozmowie przyznał, że nie ma się co łudzić. Jakakolwiek pompa nie wytrzyma dłużej niż 10-12 lat. Tak są podobno projektowane.

...w rozmowie ze mną tez zalecał drugie zródło ...

JKJ
30-12-2014, 23:27
:) I ile lat gwarancji masz na wykonanie swojego domku przez fachowcow? taki domek to nie 25000:-

Ludzie kupuja uzywane samochody za 60000:- bez gwarancji.... chyba nie jest tak ze nie spia po nocach;)

PC moga sie zepsuc... niestety.... statystyki nie pokazuja ze jest inaczej.... ale droga pralka tez sie moze zepsuc.... a to tylko pralka...
PC moze warto naprawic... pralka za kilka tys moze byc do wymiany itd.
W PC ludze sie ze trzeba bedzie "tylko" wymienic jakis element.
Co i tak jest nie fajne ....

Trzeba wybrac cos co ma dobra opinie i juz chwile jest na rynku... majac obawy.
Ja tak nie zrobilem... ale to inna historia.;)

...dzisiejsze czasy wymagają by znać sie na wszystkim i we wszystkim byc specjalistą bo każdy chce Cinwcisnac swój produkt - nie zawsze w zgodzie z zapewnieniami
...trzeba zawsze zostawić sobie rezerwę do tego co wciska Ci sprzedawca...i zachować swój rozum!

map78
30-12-2014, 23:57
...pytam, szukam bo mymslm ze po to jest to forum!
...moge tez założyć jutro PW i będę zachwycony przez cały rok, ale co pózniej... czekam na użytkowników ponad 5 lat takich urządzeń...ale cisza

Niestety chyba będziesz musiał zaryzykować;) Porządne pompy PW typu inventer są na rynku dopiero od tych 5 lat, wcześniej były on/off, ale wątpię aby w Polsce było to zjawisko na większa skalę, więc i użytkowników będzie nie za wiele. U mnie grzeje drugi sezon. Są forumowicze którzy zaczynają 3, 4, czy nawet 5-ty sezon, ale dalej nie znajdziesz:no: Więc albo będziesz musiał zaryzykować, albo kociołek i szuflowanie wungla:sick:

JKJ
31-12-2014, 00:06
Niestety chyba będziesz musiał zaryzykować;) Porządne pompy PW typu inventer są na rynku dopiero od tych 5 lat, wcześniej były on/off, ale wątpię aby w Polsce było to zjawisko na większa skalę, więc i użytkowników będzie nie za wiele. U mnie grzeje drugi sezon. Są forumowicze którzy zaczynają 3, 4, czy nawet 5-ty sezon, ale dalej nie znajdziesz:no: Więc albo będziesz musiał zaryzykować, albo kociołek i szuflowanie wungla:sick:

...znasz takich, którzy grzeją PW 5-ty sezon?

JKJ
31-12-2014, 09:58
W Maju minie 5 lat ;)

Z innego forum znam takich co grzeja dluzej ;) nie mniej jak uwzglednimy tez PC on/off :)

...a jakie doświadczenia, najczęstsze problemy, wymiany, serwis...?
...i jaka PW ogrzewasz jak duży dom?

Arturo72
31-12-2014, 10:24
...a jakie doświadczenia, najczęstsze problemy, wymiany, serwis...?

Masakra,czy podobnie przeżywasz zakup nowego auta a z budowlanych dachówki,okien,kafli,sprzętu kuchennego ?
Jeśli tak to współczuję bo pewno żyjesz w wiecznym stresie że coś się może za chwilę popsuć ;)

Auto masz z klima,el.szybami,abs ? Serwisujesz je ?
Wiesz ile kosztuje naprawa klimy czy turbinki albo filtra cząsteczek ? Nawet nie pytaj bo od razu wyrwiesz sobie wlosy z głowy jak się dowiesz z jakim ryzykiem finasowym wiąże się jazda autem ;)

surgi22
31-12-2014, 10:35
Panasonic robi wiele zeczy :) V chyba nie jest "tradycyjnym" producentem PC.... to co robi najlepiej?
Koniecznie kominek.... a jakis konkretny zalecal :D ?

nie wiem na ile sa projektowane.... zlosliwi twierdza ze PC to taka lodowka... a wiec moze i 20-30 lat pochodzi... ;)
Bedac bardziej realnym to w sumie takie "klimatyzatory" lub PC P/P tyle ze z innym "wymiennikiem"...
A sa przeciez klimatyzatory ktore pracuja dluzej anizeli 12 lat.... i to w skrajnych warunkach....

Zobaczymy... jak na razie za malo danych aby jednoznacznie cos osadzic... nie mniej w PL.

Popatrzcie a ja tym badziewiem V..n 10,6 Kw ogrzewam ( zero pracy na grzałkach ) i chłodzę 310 m2 domek ( 40 m2 ogrzewany garaż ) + strych nieużytkowy, nieogrzewany bezpośrednio ( t- 13-15 C ) . Cuda czy coś.

Arturo72
31-12-2014, 10:42
Popatrzcie a ja tym badziewiem V..n 10,6 Kw ogrzewam ( zero pracy na grzałkach ) i chłodzę 310 m2 domek ( 40 m2 ogrzewany garaż ) + strych nieużytkowy, nieogrzewany bezpośrednio ( t- 13-15 C ) . Cuda czy coś.
Dziwne i aż nie możliwe,że bez dodatkowego wspomagania i dodatkowego źródła ciepła ;)
To wbrew tak dobrym i "życzliwym" sprzedawcom z V :)
Dałeś się nabrać. ..

surgi22
31-12-2014, 10:48
Nie wierzysz zapraszam - będziesz w Łodzi w Ikei - to 5 min ode mnie - zapraszam . Dokładny adres na priv.

Pyxis
31-12-2014, 10:53
To byl ze strony Arturo sarkazm sztywniaku. :)

Arturo72
31-12-2014, 10:53
Nie wierzysz zapraszam - będziesz w Łodzi w Ikei - to 5 min ode mnie - zapraszam . Dokładny adres na priv.
Mnie akurat to wiesz co ;)
Ja wierzę bo pompa to pompa,dobrze dobrana nie będzie potrzebowała wspomagania.
Ale wytłumacz to koledze JKJ,który uważa to za magię bo wbito mu do głowy jakieś pierdoly które powiela.

surgi22
31-12-2014, 10:59
To byl ze strony Arturo sarkazm sztywniaku. :)

Pyxio wyluzuj . Nie dziwię się że zazdrościsz innym kasy bo kiedy masz ją zarobić jak ciągle się z kimś naparzasz na forum - ostatni z R&K. :bye:

Pyxis
31-12-2014, 11:05
Pyxio wyluzuj . Nie dziwię się że zazdrościsz innym kasy bo kiedy masz ją zarobić jak ciągle się z kimś naparzasz na forum - ostatni z R&K. :bye:

Za stary jestem, zeby komus kasy zazdroscic. Jak nie ukradl tylko zarobil, to mu sie nalezy jak psu kosc. Mnie zawsze jednak zadziwia, ze ktos ciezko zarobiona kase tak latwo wywala. Chyba, ze latwo przyszlo, latwo poszlo - jak u Ciebie. ;)

Pisanina na forum nie przeszkadza mi w pracy. Mam dzisiaj dyzur do 14tej, robota zrobiona, a siedziec trzeba. Takie zycie.

surgi22
31-12-2014, 11:09
Za stary jestem, zeby komus kasy zazdroscic. Jak nie ukradl tylko zarobil, to mu sie nalezy jak psu kosc. Mnie zawsze jednak zadziwia, ze ktos ciezko zarobiona kase tak latwo wywala. Chyba, ze latwo przyszlo, latwo poszlo - jak u Ciebie. ;)

Pisanina na forum nie przeszkadza mi w pracy. Mam dzisiaj dyzur do 14tej, robota zrobiona, a siedziec trzeba. Takie zycie.
Jednak mały Pyxio zazdrości ,, łatwo przyszło łatwo poszło '' zawiść to takie brzydkie uczucie. Ale co tam wyluzuj - Szczęśliwego Nowego Roku :hug:

Pyxis
31-12-2014, 11:18
Jednak mały Pyxio zazdrości ,, łatwo przyszło łatwo poszło '' zawiść to takie brzydkie uczucie. Ale co tam wyluzuj - Szczęśliwego Nowego Roku :hug:

Dlaczego kazdy lekarz mysli, ze wswzyscy dokola mu zazdroszcza i dodatkowo kazdy chce go oskubac? To jakas choroba zawodowa? ;)

Oby nie byl gorszy od obecnego Dokrtorku. Najlepszego! :)

surgi22
31-12-2014, 11:22
A dlaczego Pyxio chociaż nic o mojej pracy nie wiesz - piszesz ,,łatwo przyszło - łatwo poszło '' ?? Co to ma do forum muratora i tematu dyskusji? . Wycieczki osobiste to przejaw frustracji przy braku merytorycznej wiedzy .

JKJ
31-12-2014, 11:33
Masakra,czy podobnie przeżywasz zakup nowego auta a z budowlanych dachówki,okien,kafli,sprzętu kuchennego ?
Jeśli tak to współczuję bo pewno żyjesz w wiecznym stresie że coś się może za chwilę popsuć ;)

Auto masz z klima,el.szybami,abs ? Serwisujesz je ?
Wiesz ile kosztuje naprawa klimy czy turbinki albo filtra cząsteczek ? Nawet nie pytaj bo od razu wyrwiesz sobie wlosy z głowy jak się dowiesz z jakim ryzykiem finasowym wiąże się jazda autem ;)

auto sprawdzam w serwisie...doskonale wiem ile kosztuje tez serwisowanie auta, akurat bez filtra cząsteczek bo mam benzynę...nie ma to związku z zakupem źrodła ogrzewania i nie widzę problemu w dopytywaniu sie użytkownikom PC jakie koszty eksploatacji ich dotykają - jezeli twierdzisz ze taniej grzać PW...
...musiałbym byc naprawdę jeleniem zeby kupić dziś PW bo 2 osoby na forum napisały ze super fajne tanie i bezproblemowe ogrzewanie - mając PW od 2 lat! Nikt nie napisał: po 2 latach wymienialem płytę - ale za darmo bo na gwarancji, coś tam padło i czekałem na serwis 2 dni (czym wtedy grzać) przegląd kosztuje tyle, miałem problem z tym czy tamtym...
...to chyba nie najlepsze miejsce zeby szukać wiarygodnych opinii o PW

Arturo72
31-12-2014, 11:51
...to chyba nie najlepsze miejsce zeby szukać wiarygodnych opinii o PW
Masz rację,najlepsze i wiarygodne opinie usłyszysz od sprzedawcy w salonie,gdzie każdy Ci mówi,że kretynstwo Ci wciskali.
Skoro tak uważasz,że te kilkaset stron i kilkudziesięciu użytkowników powietrznych pomp nie jest wystarczajace do podjecia decyzji to jedynie pozostaje ci rola owcy. ..
...i ognisko w salonie,ono nie potrzebuje naprawy.

Pyxis
31-12-2014, 12:29
Wycieczki osobiste to przejaw frustracji przy braku merytorycznej wiedzy .

Czy to masz na mysli:

Nie dziwię się że zazdrościsz innym kasy bo kiedy masz ją zarobić jak ciągle się z kimś naparzasz na forum - ostatni z R&K. :bye:
Moze sie powstrzymaj od takich wycieczek osobistych, to i Twoja frustacja bedzie mniejsza i nawet wiedzy technicznej Ci przybedzie?

wesola9
31-12-2014, 13:58
...a jakie doświadczenia, najczęstsze problemy, wymiany, serwis...?
...i jaka PW ogrzewasz jak duży dom?

Dzisiaj doznałem wstrząsu::bash:
po trzech miesiącach użytkowania zauważyłem że mi się jedna śrubka poluzowała na jednostce zewnętrznej.:cry:
piszę aby ostrzec potencjalnych zainteresowanych kupnem PC-PW.

A mogłem qrde zainwestować w konkretny piec z podajnikiem lub kocioł gazowy, byłbym spokojniejszy. :bash:

JKJ - śmiało otwórz swoją listę z usterkami tą właśnie usterką :-P

W nowym roku życzę Wam wszystkim (bez znaczenia czym/jak grzejesz) aby Wasze statystyki awaryjności nie pogorszyły się.

pozdrawiam
Artur

bway
31-12-2014, 14:24
auto sprawdzam w serwisie...doskonale wiem ile kosztuje tez serwisowanie auta, akurat bez filtra cząsteczek bo mam benzynę...nie ma to związku z zakupem źrodła ogrzewania i nie widzę problemu w dopytywaniu sie użytkownikom PC jakie koszty eksploatacji ich dotykają - jezeli twierdzisz ze taniej grzać PW...
...to chyba nie najlepsze miejsce zeby szukać wiarygodnych opinii o PW

......Tak tutaj nie znajdziesz zadowolonych uzytkowników, niezadowolonych inwestorów

.......to nie dla ciebie forum, niczego tutaj sie nie dowiesz ....propounuje wypad do marketu JULA....moze w komisie coś dostaniesz uzywanego......
tam .... ci wszystko ......powoli.... spokojnie..... wytłumaczą .... jak ... sie.... pali.... i grzeje..... bezobsługowo......i zagwarantują ..... że ...nie będziesz ..... jeleniem ... na 10 lat....

Pozostałym życze DO SIEGO ROKU i proszę wiecej nie karmić trola

Zigobar
31-12-2014, 16:06
...to chyba nie najlepsze miejsce zeby szukać wiarygodnych opinii o PW
Miejsce jest dobre. Jeśli interesują Cię PC p-w to proponuję zacząć czytać tematy takim pompom poświęcone (wszak tylko głupiec nie korzysta z doświadczeń innych).

surgi22
31-12-2014, 16:13
Bana to Pyxis dostałeś nie za merytoryczną dyskusję ani za kulturę osobistą :cool:

Pyxis
31-12-2014, 16:42
Za taka bezplciowa pisanine jak Twoja, banana nie zakosztujesz. Nuuuuda. ;)

surgi22
31-12-2014, 17:02
Za taka bezplciowa pisanine jak Twoja, banana nie zakosztujesz. Nuuuuda. ;)
Jeżeli obrażanie dyskutantów ( R&K, nydar, hipka i inni ) uznajesz za ciekawe to sorki ale wolę być nudny.

Pyxis
31-12-2014, 17:39
Jeżeli obrażanie dyskutantów ( R&K, nydar, hipka i inni ) uznajesz za ciekawe to sorki ale wolę być nudny.

Akurat za zadna z tych wymienionych osob bana nie mialem. Potrafie byc elstyczny i dopasowuje sie do poziomu adwersarza. Sam widzisz jak przynudzam konwersujac z Toba. ;)

krzysztof5426
31-12-2014, 17:45
...gwarancji od wykonawców mam ustawowo 3 lata, myśle ze w grubszych przypadkach byłaby i dłuższa odpowiedzialność...ale trzeba pilnować, sprawdzać ile sie da!
...samochód używany raczej nie ma gwarancji od wcześniejszego właściciela - jedynie krótka rękojmia ewentualnie - ale tak to jest z używanymi rzeczami - mozna ubezpieczyć auto w ACE i to trochę rozwiązuje sprawę...
...znasz coś co jest na rynku jakiś czas z dobra opinią?
Kolego !
Gwarancji nie masz " ustawowej " 3 letniej ! Gwarancje daje producent i robi to wyłącznie z własnej woli, ale ponieważ już prawie wszyscy dają gwarancje, to on też. Należy dokładnie przyjrzeć się warunkom gwarancji. Często jest to fikcja.
Zupełnie czym innym jest rękojmia, lub ustawa konsumencka. To właśnie jest ustawowe zabezpieczenie nabywcy.

surgi22
31-12-2014, 18:00
Akurat za zadna z tych wymienionych osob bana nie mialem. Potrafie byc elstyczny i dopasowuje sie do poziomu adwersarza. Sam widzisz jak przynudzam konwersujac z Toba. ;)
Pochlebiam sobie że nieco ogłady w twoje posty wnoszę :cool: A nawet wydusiłem z Ciebie ile m2 uzytkowej i jaką kubaturę ogrzewasz :D

rydzadam
01-01-2015, 00:38
Masakra,czy podobnie przeżywasz zakup nowego auta a z budowlanych dachówki,okien,kafli,sprzętu kuchennego ?
Jeśli tak to współczuję bo pewno żyjesz w wiecznym stresie że coś się może za chwilę popsuć ;)

Auto masz z klima,el.szybami,abs ? Serwisujesz je ?
Wiesz ile kosztuje naprawa klimy czy turbinki albo filtra cząsteczek ? Nawet nie pytaj bo od razu wyrwiesz sobie wlosy z głowy jak się dowiesz z jakim ryzykiem finasowym wiąże się jazda autem ;)

Dobre :) Popieram :)

Pyxis
01-01-2015, 10:14
Pochlebiam sobie .....

Wiem. Robisz to prawie w kazdym poscie. :D

Prawidlowa forma to "Pochlebia mi...."

JKJ
01-01-2015, 12:47
Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku!
...dziękuje za opinie i rady, odnośnie PW poszukam jednak kogoś kto w mojej okolicy uzytkuje takie urządzenie i ocenie to na własne oczy...
Pozdrawiam

JKJ
01-01-2015, 12:49
Kolego !
Gwarancji nie masz " ustawowej " 3 letniej ! Gwarancje daje producent i robi to wyłącznie z własnej woli, ale ponieważ już prawie wszyscy dają gwarancje, to on też. Należy dokładnie przyjrzeć się warunkom gwarancji. Często jest to fikcja.
Zupełnie czym innym jest rękojmia, lub ustawa konsumencka. To właśnie jest ustawowe zabezpieczenie nabywcy.

...nie chodziło mi typowo o gwarancje, jedynie o to, ze Wykonawca na podstawie umowy o dzielo lub o roboty budowlane odpowiada za wykonane prace conajmniej przez 3 lata...a w grubszych przypadkach myśle ze dłużej...

Tomaszs131
01-01-2015, 13:02
JKJ pomysl o gruntowce w zaleaznosci od obciazenia cieplnego Twojego budynku powinienes sie zmiescic miedzy 30-35 K (pompa i odwierty) z kolektorem plaskim to nawet mniej..
Wpierw OZC a dopiero pozniej przymiarka do rodzaju i mocy pompy.

JKJ
01-01-2015, 15:32
JKJ pomysl o gruntowce w zaleaznosci od obciazenia cieplnego Twojego budynku powinienes sie zmiescic miedzy 30-35 K (pompa i odwierty) z kolektorem plaskim to nawet mniej..
Wpierw OZC a dopiero pozniej przymiarka do rodzaju i mocy pompy.

...myślałem o gruntowne, moze nie ma u mnie zbyt dużej konkurencji w tej branży bo 2 odwierty pionowe po 80m z instalacja i PC na glikolu wyliczyli mi na 60tys...
...w taka PC poszedłbym pewniej niż w PW - gruntowe działają od lat i wiem, ze często szybciej wymieniane sa inne elementy - a pompa działa wiele lat!

chcialbympompe
01-01-2015, 16:31
...myślałem o gruntowne, moze nie ma u mnie zbyt dużej konkurencji
A skąd właściwie jesteś?

Tomaszs131
01-01-2015, 16:55
A skąd właściwie jesteś?

Dobre pytanie. Jesli Polnocna Polska to zdecydowalbym sie na powietrzna.

M.Krk
01-01-2015, 17:10
Skąd wy macie takie ceny 30-35 tyś. to fikcja moim zdaniem, jeszcze rok temu powietrznej nie mogłem znaleźć za takie pieniądze i kupiłem chińczyka podobno, za 9kw z montażem chcieli ponad 30 netto

malux20
01-01-2015, 17:20
Jajcarz jestes
Pozdrawam

Tomaszs131
01-01-2015, 17:33
Skąd wy macie takie ceny 30-35 tyś. to fikcja moim zdaniem, jeszcze rok temu powietrznej nie mogłem znaleźć za takie pieniądze i kupiłem chińczyka podobno, za 9kw z montażem chcieli ponad 30 netto

Dla chcacego nic trudnego, szukajcie az znajdziecie. Jest instalator na FM.
Gdybym wczesniej sie o nim wiedzial, nie przepacilbym za DZ 35%.
Na szczescie pompa bedzie montowana przez niego.

chcialbympompe
01-01-2015, 17:36
Jest instalator na FM.
Wihajster?

JKJ
01-01-2015, 17:56
A skąd właściwie jesteś?

...Kujawy, kujawsko-pomorskie

chcialbympompe
01-01-2015, 18:02
...Kujawy, kujawsko-pomorskie
A dokładniej?

M.Krk
01-01-2015, 18:09
Dla chcacego nic trudnego, szukajcie az znajdziecie. Jest instalator na FM.
Gdybym wczesniej sie o nim wiedzial, nie przepacilbym za DZ 35%.
Na szczescie pompa bedzie montowana przez niego.

Ja bardzo chciałem a oferty miałem z wielu firm, 30 tysięcy to dla mnie dużo i pochopnie ich nie wywaliłem, może dodam że mój dom do słabo ocieplone 140m2 na grzejnikach 100%,

Tomaszs131
01-01-2015, 18:21
Ja bardzo chciałem a oferty miałem z wielu firm, 30 tysięcy to dla mnie dużo i pochopnie ich nie wywaliłem, może dodam że mój dom do słabo ocieplone 140m2 na grzejnikach 100%,

To duzo wyjasnia.

gall86
01-01-2015, 20:04
witam,
mam pytanie do posaidaczy pomp p-w. czy zauwazyliscie, ze pompa w okolicach 0* dziala gorzej? u mnie przy obecnych temperaturach, tj. -2 do 2 pompa nie potrafi dojsc do zadanej temperatury (chodzi o temp wylotu). jak bylo -12 to grzala bez problemu. nie wiem czy to jest spowodowane, czy z moja pompa jest cos nie tak, czy ogolnie w takim zakresie pompy p-w maja jakas gorsza wydajnosc. z gory dzieki za informacje

JKJ
01-01-2015, 20:06
A dokładniej?

Bydgoszcz

Tomaszs131
01-01-2015, 20:10
witam,
mam pytanie do posaidaczy pomp p-w. czy zauwazyliscie, ze pompa w okolicach 0* dziala gorzej? u mnie przy obecnych temperaturach, tj. -2 do 2 pompa nie potrafi dojsc do zadanej temperatury (chodzi o temp wylotu). jak bylo -12 to grzala bez problemu. nie wiem czy to jest spowodowane, czy z moja pompa jest cos nie tak, czy ogolnie w takim zakresie pompy p-w maja jakas gorsza wydajnosc. z gory dzieki za informacje

Z tego co kiedys na FM wyczytalem przy takiej temp. i duzym zawilgoceniu PW maja niska sprawnosc.

map78
01-01-2015, 20:20
witam,
mam pytanie do posaidaczy pomp p-w. czy zauwazyliscie, ze pompa w okolicach 0* dziala gorzej? u mnie przy obecnych temperaturach, tj. -2 do 2 pompa nie potrafi dojsc do zadanej temperatury (chodzi o temp wylotu). jak bylo -12 to grzala bez problemu. nie wiem czy to jest spowodowane, czy z moja pompa jest cos nie tak, czy ogolnie w takim zakresie pompy p-w maja jakas gorsza wydajnosc. z gory dzieki za informacje


Z tego co kiedys na FM wyczytalem przy takiej temp. i duzym zawilgoceniu PW maja niska sprawnosc.

Nie o sprawność (COP) tutaj chodzi, bo ta w okolicach 0 jest całkiem wysoka. Chodzi tak najprościej mówiąc o czas. Pompa w okolicach zera najbardziej się szroni i musi się częściej defrostować, co powoduje, że w czasie jaki zadaliśmy jej na grzanie nie jest w stanie osiągnąć pożądanej temperatury.
W praktyce (u mnie) wygląda to tak, że pompa w okolicach zera wchodzi w drogi prąd żeby nagrzać, bo w tanim się zwyczajnie nie wyrabia, ale zużycie kWh jest zdecydowanie mniejsze niż przy -10st, mimo że czas pracy bardzo podobny.

gall86, wszystko jest w porządku. Każda pompa PW "gorzej" działa w okolicach zera. Daj jej popracować trochę dłużej i na pewno temp zadana osiągnie:)

lukasza
02-01-2015, 09:04
witam,
mam pytanie do posaidaczy pomp p-w. czy zauwazyliscie, ze pompa w okolicach 0* dziala gorzej? u mnie przy obecnych temperaturach, tj. -2 do 2 pompa nie potrafi dojsc do zadanej temperatury (chodzi o temp wylotu). jak bylo -12 to grzala bez problemu. nie wiem czy to jest spowodowane, czy z moja pompa jest cos nie tak, czy ogolnie w takim zakresie pompy p-w maja jakas gorsza wydajnosc. z gory dzieki za informacje

ano zauważyłem,
że przy -9* i niskiej wilgotności był defrost piękny jak z instrukcji co 90min, ale nabiło 28kWh
a
przy -1* i dużej wilgotności jak wczoraj był defrost po 40 min, ale nabiło 19kWh

Jedyny realny wpływ defrostu częstego jaki wydaje mi się, że zauważam to jak się defrost trafi w czasie grzania CWU w nocy i skutecznie obniży mi w nocy czas grzania CWU z tych 50 min do nawet ok 35 min: jak skrajnie trafie na 2 defrosty co np: 35-40 min. Na CO to nie wpływa (pewnie na kWh tak ale na temperaturę domu jeszcze nie)

Pytanie za 100 punktów: co to znaczy w Twoim wpisie, że PC nie osiąga zadanej temperatury zasilania CO.
Konkretnie: ile stopni zasilania chcesz osiągnąć, w jakim czasie?

Bo tak sobie tylko pitu pitu popiszemy. Inaczej ujmując nawet przy defroscie co 40min u Mnie (a mamy podobne nieco domu - Ty z pewnością lepszą posadzkę) nie widzę możliwości aby mi TCap nie zagrzał domu rano do 23,5 parter i 24.3 piętro w ciągu maks 7h pracy bo opóźniam wieczorem start aby koniec grzania i ciepła podloga przypadły na 6-7 rano a nie 3-4 w nocy (tanią taryfę mam 22-7).

flisiu
02-01-2015, 10:06
ja jestem ciekaw jak u Was temp. spada miedzy grzaniami na powrocie. u mnie dom jeszcze w fazie wykanczania wnetrz (brak posadzek w pokojach) i temp. na powrocie zawsze spada do 20st. miedzy 7 i 13 a potem miedzy 15 i 21. jak pompa startuje to zaczyna grzac od tej temp. dochodzi do 25 i czeka jak powrot wzrosnie. jak to jest w zamieszkalych domach?

lukasza
02-01-2015, 10:31
ja jestem ciekaw jak u Was temp. spada miedzy grzaniami na powrocie. u mnie dom jeszcze w fazie wykanczania wnetrz (brak posadzek w pokojach) i temp. na powrocie zawsze spada do 20st. miedzy 7 i 13 a potem miedzy 15 i 21. jak pompa startuje to zaczyna grzac od tej temp. dochodzi do 25 i czeka jak powrot wzrosnie. jak to jest w zamieszkalych domach?

niewiele osób Ci pomoże jak to jest w domu (chyba niezamieszkałym) w czasie wykańczania bez posadzki - rozumiem, że przez posadzkę rozumiesz ostatnią warstwę wykańczająca podłogę (okładzinę) a nie wylewnie betonu (posadzka betonowa).
Co najważniejsze bez temperatury jaką masz w domu jeszcze trudniej jest odpowiedzieć!

Generalnie tego nie analizowałem, ale coś tam zauważam:
- przy wykańczaniu domu, przewiewach, robotnikach, zmiennej temperaturze, wygrzewaniu domu, trudno ustalić i utrzymać równą temperaturę / równe grzanie domu a to wydaje się mi, iż ma znacznym wpływ na temperaturę zasilania przy starcie PC i co PC osiągnie na zasilaniu po 4-7h grzania,
- przy domu już grzanym równo, zamieszkałym, stałej temperaturze u mnie np; ok 23.5*C to woda na starcie mam zazwyczaj ok 24*C (?). Dokładnie podać nie mogę bo tego nie analizuje ale generalnie w czasie przerw (droga taryfa) woda w układzie schodzi do temperatury jak w domu lub nieco wyższej. Wszystko zależy od długości przerwy w grzaniu, być może u mnie wypływ ma też 60% ściennego co szybciej "łapie" temperaturę domu, przy podłogówce może być nieco więcej temp jaka się utrzyma w układzie do czasu startu.
- PC pilnuje, bynajmniej mi - TCap aby zasilanie szło na 5K delta.

Jakbyś mi napisał że w domu masz ok 20*C (19-21*C) to by wszystko było OK. Woda w przerwie grzania by schodziła do ok 20*C (tyle co w domu). Potem PC zasuwa drobrze i dobija do 25*C. Uzyskuje 5K różnicy i później już grzeje "stopień po stopniu" wolniej podnosząc temperaturę (1*C więcej na powrocie to da 1*C wiecej na zasilaniu aby trzymać 5K).

flisiu
02-01-2015, 11:48
dokladnie tak jak piszesz jest u mnie w domu. utrzymuje teraz miedzy 19 i 21 st. w domu (droga i tania taryfa). pytalem sie jak to jest juz w domu zamieszkalym bo rozumiem ze troche inaczej w porownaniu do mojego stanu. mam wylewke anhydrytowa i powoli zaczynamy klasc kafle/panele. obserwuje dzialanie pompy i zgadza sie z tym co piszesz. startuje powiedzmy od 20st. dochodzi do 25st. dosc szybko, w tym momencie mamy 5st. roznicy i potem powoli podbija o jeden stopien jak powrot wzrasta, jednak przy grzaniu 2h w srodku dnia temp. najwzyej dochodzi do 29. ale pewnie pozniej, jak bedzie startowac z wyzsza temp. na powrocie to bedzie lepiej. wlaczylem opcje wygrzewania posadzki w Panasonicu ale w tej opcji tez pilnuje powrotu i nie rozpedzi sie szybko :)

Pyxis
02-01-2015, 12:01
Grzanie zamieszkalego wykonczonego domu to zupelnie inna sprawa niz grzanie budowy.

lukasza
02-01-2015, 12:03
dokladnie tak jak piszesz jest u mnie w domu. utrzymuje teraz miedzy 19 i 21 st. w domu (droga i tania taryfa). obserwuje dzialanie pompy i zgadza sie z tym co piszesz. startuje powiedzmy od 20st. dochodzi do 25st. dosc szybko, w tym momencie mamy 5st. roznicy i potem powoli podbija o jeden stopien jak powrot wzrasta, jednak przy grzaniu 2h w srodku dnia temp. najwzyej dochodzi do 29. ale pewnie pozniej, jak bedzie startowac z wyzsza temp. na powrocie to bedzie lepiej.

czyli:
1. chyba wszystko w najlepszej normie,
2. PC dochodzi do ok 29*C w taniej, w drogiej może więcej (noc) bo ma więcej czasu, ale też nie spodziewaj się dużo ponad 30*C bo do grzania ok 19-21*C jak masz teraz to "generalnie" PC nie musi wchodzić na 33 czy 34*C i to 29-30*C starczy.
3. Co do grzania potem to prawda i fałsz. Prawda: PC wystartuje np: od 24*C na zasilaniu, zacznie podnoszenie o 5K w miarę sprawnie a Fałsz bo potem i tak będzie sobie "powoli pykać ponownie stopień po stopniu". W zasadzie podobnie będzie jak teraz szybsze nagrzanie na starcie a potem bardzo powoli.

I tu właśnie dla mnie nieco wychodzi słabość wykorzystania prądu w taniej taryfie popołudniu iż PC zanim dojedzie do przyzwoitej temperatury to taryfa się kończy a jak dołożyć CWU i skrócić jej wtedy czas na CO to w ciepłe dni jak teraz PC mi 0,2 st podbije, a w mróz -9-11 jedynie temperaturkę utrzyma (zatrzyma spadek). Ale to normalne w 100%.

flisiu
02-01-2015, 12:12
no ja tylko tak podpytywalem jak to jest u Was w zamieszkalym domku bez tony kurzu :) zastanawialo mnie to jak nisko temp. na powrocie spada miedzy okresami grzania w taniej i drogiej taryfie. ciekaw jestem czy utrzymywanie 5k roznicy to tylko algorytm pracy pompy i czy to tez wynika z ograniczen mocy pompy. pewnie ma to przelozenie na energooszczednosc ale szczegolnie na poczatku grzania jest dosc klopotliwe bo ciezko szybko zagrzac dom. poza panasonicami inne pompy tez maja takie ograniczenia ?

map78
02-01-2015, 12:20
3. Co do grzania potem to prawda i fałsz. Prawda: PC wystartuje np: od 24*C na zasilaniu, zacznie podnoszenie o 5K w miarę sprawnie a Fałsz bo potem i tak będzie sobie "powoli pykać ponownie stopień po stopniu". W zasadzie podobnie będzie jak teraz szybsze nagrzanie na starcie a potem bardzo powoli.


To jest oczywiście prawda, ale trzeba dodać, że temp zasilania zależy również od górnego źródła (GZ). W domach z podłogówką, czy ściennym ta temp będzie wzrastać bardzo powoli i oscylować w okół tych 30st bo tak jest optymalnie dla tego GZ, ale już np w domach w kaloryferami, do których T-Cap się również jak najbardziej nadaje temp będzie wzrastać dużo szybciej. U mnie jest instalacja mieszana i żeby w ogóle odpaliło mi się ogrzewanie klimakonwektorowe potrzebuje na zasilaniu 32st. I u mnie te 32st są dostępne średnio po 20min od uruchomienia pompy, właściwie niezależnie od temp zewnętrznej. Po dwóch godzinach pracy mam minimum 34-35st na zasilaniu, mimo że startuje mi z 20-21st - także to nie reguła, choć przy 100% podłogówki, czy ściennym powinno być właśnie tak jak piszesz.

lukasza
02-01-2015, 12:22
jak pisał Pixi nowy dom, budowa: inna bajka.

to 5K z jakiś tam spraw wynika i instalator bez problemu Ci powie skąd się to bierze. W sumie wiem ale mało fachowo.

nic się nie martw, wygrzejesz dom, pomieszkasz z 1-2 msc o będzie lepiej. Temperatury będą bardziej stałe - równomierne. Zdecydowanie sam się amrtwilem 2msc temu a dzis wiedzę, ze dużo łatwiej jest utrzymać równa temepraturę, grzejąc równo niż gonić temeparturę nierónym grzaniem.

A co do temp spadku zasilania CO jak pisałem mniej zależy to od pompy co od temperatury w domu - zasilanie po przerwie generalnie spadnie do temperatury domu - posadzki. Jak przerwa jest krótka to może spaść mniej, jak dłuższa to będzie temp posadzki - bardzo zbliżona do temp domu po 10-12h bez grzania.

JTKirk
02-01-2015, 16:02
To jest oczywiście prawda, ale trzeba dodać, że temp zasilania zależy również od górnego źródła (GZ). W domach z podłogówką, czy ściennym ta temp będzie wzrastać bardzo powoli i oscylować w okół tych 30st bo tak jest optymalnie dla tego GZ, ale już np w domach w kaloryferami, do których T-Cap się również jak najbardziej nadaje temp będzie wzrastać dużo szybciej. U mnie jest instalacja mieszana i żeby w ogóle odpaliło mi się ogrzewanie klimakonwektorowe potrzebuje na zasilaniu 32st. I u mnie te 32st są dostępne średnio po 20min od uruchomienia pompy, właściwie niezależnie od temp zewnętrznej. Po dwóch godzinach pracy mam minimum 34-35st na zasilaniu, mimo że startuje mi z 20-21st - także to nie reguła, choć przy 100% podłogówki, czy ściennym powinno być właśnie tak jak piszesz.

to tak chyba nie do końca tak...
chyba istotne jest jaka jest temperatura wody w obiegu. I od mocy pompy(inaczej to będzie w przypadku przewymiarowanej pompy a pompy dobranej np. na styk) I od ilości wody w obiegu (o czym pisałeś)

AdrianEH
02-01-2015, 16:47
Jeżeli jest ktoś z mojej okolicy Myszków, Siewierz, zawiercie, Częstochowa i chce zobaczyć instalację CO z gruntową pompą i pionowym kolektorem oraz podyskutować przy kawie o wadach i zaletach to zapraszam :) Kontakt na PW. W sumie poza ceną to większych wad nie ma :D

Drifte
02-01-2015, 16:56
Pozwolę sobie jeszcze raz Was zaproblemić:

Dom o konstrukcji szkieletowej, w obrysie circa 8x8m, dach dwuspadowy, podpiwniczony

Z TYM ŻE

piwnica będzie usytuowana w ziemi - to podobno ważne, gdyż na innym forum ktoś mi napisał, że to poprawia bilans cieplny. Ze strony ciepłowłaściwe.pl wyszło, że w najmroźniejszy dzień zimy będę potrzebował 4.5 kWh, w normalny dzień zimy ok 2.5 kWh. Nie wiem czy to ważne, ale z poziomu parteru będzie widoczna więźba dachowa - użytkowe poddasze będzie stanowiło jedynie 1/2 powierzchni parteru.

Pytanie, czy warto pchać się z takim metrażem (ok 60 mkw.podłogi na parterze) w pompę ciepła powietrze woda i jeśli tak to w jaką moc celować.

Nie za bardzo lubię glazurę w związku z czym chciałbym podłogi mieć drewniane. Czy pchać się w ogrzewanie podłogowe, czy grzejniki ścienne ?

Pozdrawiam serdecznie

pychy
02-01-2015, 17:06
Witam.
Wracam to tematu z 3 grudnia dotyczącego mojego eksperymentu z ciągłą pracą na możliwie najniżej krzywej bez względu na taryfy.
Po miesiącu ciągłej pracy i modyfikacjach krzywej okazuje się, że w przypadku mojego domu krzywa grzewcza musi być płaska (28 stopni na zasilaniu) aż do około -12 stopni. Potem wraz ze wzrostem mrozu musi delikatnie wzrosnąć, do 29 stopni przy -15 na zewnątrz. Niższych temp nie było na zewnątrz.
Krótko mówiąc mam cały czas zasilanie 28 stopni, a temp w domu utrzymuje się w granicach od 22,00 do 22,5 stopnia.
Odczucie ciepła dzięki promieniowaniu występuje prawie cały czas.
Zużycie CO+CWU za grudzień to 605kWh (264zł) i zmienił się stosunek zużycia w poszczególnych taryfach dla całego domu na rzecz drogiej taryfy.
Myślę, że zostanę przy takich ustawieniach mimo trochę większych kosztów. Komfort jest i wiele większy niż w przypadku grzania w większości w taniej taryfie.

Pyxis
02-01-2015, 18:44
Myślę, że zostanę przy takich ustawieniach mimo trochę większych kosztów. Komfort jest i wiele większy niż w przypadku grzania w większości w taniej taryfie.

A dolozenie np jakis 2h dodatkowo w okienku taniego pradu w dzien nie rozwiazywalo sytuacji?

pychy
02-01-2015, 19:17
W okienku tanich godzin w ciągu dnia grzeje się cwu przez godzinę.
Po tak długiej przerwie bez grzania (od 6 rano) podłogi były zimniutkie i ponowne nagrzewanie trwało długo i pojawiało się uczucie zimna. Żonie trudno było w krótkim rękawku wysiedzieć i ubierała bluzę. Teraz ten problem nie istnieje. Podłogówka grzeje non stop na 28 stopni i cały czas można chodzić w samych gaciach przy tych temperaturach gdzie poprzednio trzeba było się ubierać z zimna.
Dołożyłem do tego maks 50zł w tym miesiącu,a różnica jest bardzo duża. Mam wylewki anhydrytowe o grubości 4,5cm i dlatego nie ma takiej akumulacji jak u Ciebie.

Pyxis
02-01-2015, 19:37
Mam wylewki anhydrytowe o grubości 4,5cm

Aaaaaa, i wszystko jasne. :)

rafikW
02-01-2015, 20:20
W okienku tanich godzin w ciągu dnia grzeje się cwu przez godzinę.
Po tak długiej przerwie bez grzania (od 6 rano) podłogi były zimniutkie i ponowne nagrzewanie trwało długo i pojawiało się uczucie zimna. Żonie trudno było w krótkim rękawku wysiedzieć i ubierała bluzę. Teraz ten problem nie istnieje. Podłogówka grzeje non stop na 28 stopni i cały czas można chodzić w samych gaciach przy tych temperaturach gdzie poprzednio trzeba było się ubierać z zimna.
Dołożyłem do tego maks 50zł w tym miesiącu,a różnica jest bardzo duża. Mam wylewki anhydrytowe o grubości 4,5cm i dlatego nie ma takiej akumulacji jak u Ciebie.

Opisujesz to o czym sam mówiłem kilkukrotnie: każdy musi poszukać optimum harmonogramu grzania, który zapewni kompromis między akceptowalnym komfortem (dopuszczalny spadek temperatury w okresie kiedy PCi nie grzeje) i zwiększonym kosztem wynikającym z pracy PCi w 1T. Każdy dom jest inny i wymaga poeksperymentowania z ustawieniami. Ja mając również anhydryt na podłodze potwierdzam, że jest to element powodujący, że akumulacja jest mniejsza niż przy posadzce betonowej i z tego powodu wymaga przesunięcia części grzania na 1T. Osobiście mam około 80% czasu pracy PCi w 2T przy temp. zewn. w okolicach -10 st.C i przy takich warunkach temp. wewnątrz domu spada przed startem pracy PCi do około 21,5 st.C z 22,5 st.C. Mój Dimplex pracuje z ustawieniem ][ na krzywej 29 st.C z podbiciem 3K w godzinach 2T.

flisiu
02-01-2015, 20:38
ile godzin dziennie grzejesz?

Witam.
Wracam to tematu z 3 grudnia dotyczącego mojego eksperymentu z ciągłą pracą na możliwie najniżej krzywej bez względu na taryfy.
Po miesiącu ciągłej pracy i modyfikacjach krzywej okazuje się, że w przypadku mojego domu krzywa grzewcza musi być płaska (28 stopni na zasilaniu) aż do około -12 stopni. Potem wraz ze wzrostem mrozu musi delikatnie wzrosnąć, do 29 stopni przy -15 na zewnątrz. Niższych temp nie było na zewnątrz.
Krótko mówiąc mam cały czas zasilanie 28 stopni, a temp w domu utrzymuje się w granicach od 22,00 do 22,5 stopnia.
Odczucie ciepła dzięki promieniowaniu występuje prawie cały czas.
Zużycie CO+CWU za grudzień to 605kWh (264zł) i zmienił się stosunek zużycia w poszczególnych taryfach dla całego domu na rzecz drogiej taryfy.
Myślę, że zostanę przy takich ustawieniach mimo trochę większych kosztów. Komfort jest i wiele większy niż w przypadku grzania w większości w taniej taryfie.

pychy
03-01-2015, 07:49
Grzanie CO ma ustawione przez całą dobę na krzywej grzewczej (realnie 28 stopni płaska krzywa) oprócz dwóch godzin na CWU.
Podczas grzania CO cały układ pracuje według własnych algorytmów, a mój sterownik niestety nie wskazuje ilości godzin pracy.
W każdym bądź razie zawsze jak idę do kotłowni to urządzenie pracuje cały czas jest zasilanie 28. Na pewno czasami gaśnie gdy delta zasilanie-powrót się zmniejszy.
Z tych 605kWh ze 150 idzie na CWU (bo niskie temp i grzałka w zbiorniku).
Acha i jeszcze jedna ważna rzecz. Nie wiem czy pamiętacie w mojej SPC nigdy nie gaśnie pompka obiegowa i nawet jakbym sterował tylko do pracy w tanich taryfach to i tak w drogiej pompka pracuje ale bez sprężarki. Dlatego zwiększenie kosztów w moim przypadku jest bardzo małe w stosunku do pracy głównie w taniej.

MatixL
03-01-2015, 11:58
I tu właśnie dla mnie nieco wychodzi słabość wykorzystania prądu w taniej taryfie popołudniu iż PC zanim dojedzie do przyzwoitej temperatury to taryfa się kończy a jak dołożyć CWU i skrócić jej wtedy czas na CO to w ciepłe dni jak teraz PC mi 0,2 st podbije, a w mróz -9-11 jedynie temperaturkę utrzyma (zatrzyma spadek). Ale to normalne w 100%.

a nie można podbić krzywej w taniej 2 czy 3h taryfie i dać na zasilanie 5 stopni więcej niż normalnie ? Jeśli pompa jest w stanie się rozpędzić do tej temperatury w ciągu 3h to powinno poprawić komfort cieplny na kilka godzin. Zatrzyma spadek temperatury na pewno ale ma szanse nawet podbić temperaturę w domu.

qubic
03-01-2015, 15:07
Krótko mówiąc mam cały czas zasilanie 28 stopni, a temp w domu utrzymuje się w granicach od 22,00 do 22,5 stopnia.
Odczucie ciepła dzięki promieniowaniu występuje prawie cały czas.


:yes:

jbloch
03-01-2015, 16:57
Grzanie CO ma ustawione przez całą dobę na krzywej grzewczej (realnie 28 stopni płaska krzywa) oprócz dwóch godzin na CWU.
Podczas grzania CO cały układ pracuje według własnych algorytmów, a mój sterownik niestety nie wskazuje ilości godzin pracy.
W każdym bądź razie zawsze jak idę do kotłowni to urządzenie pracuje cały czas jest zasilanie 28. Na pewno czasami gaśnie gdy delta zasilanie-powrót się zmniejszy.
Z tych 605kWh ze 150 idzie na CWU (bo niskie temp i grzałka w zbiorniku).
Acha i jeszcze jedna ważna rzecz. Nie wiem czy pamiętacie w mojej SPC nigdy nie gaśnie pompka obiegowa i nawet jakbym sterował tylko do pracy w tanich taryfach to i tak w drogiej pompka pracuje ale bez sprężarki. Dlatego zwiększenie kosztów w moim przypadku jest bardzo małe w stosunku do pracy głównie w taniej.

Mam bardzo podobne doświadczenia z moim ogrzewaniem , jadę na sterowniku pokojowym , na którym mam ustawione dwie tem komfort i tem standart , jakoś specjalnie nie patrzę się na taryfy, aczkolwiek tem komfort mam ustawioną na tanią taryfę i co dwie godziny przeplataną komfort/standart w drogiej taryfie , jakoś przy takiej zimie nie zauważyłem załączania się pc przy tem standart , a odczucie ciepła jednak wyraźnie lepsze niż trzymanie PC w ,,kagańcu" taniej taryfy . W przypadku zużywania w skali sezonu ok 2 tyś kw na ogrzewanie , to te 25-30% drogiej taryfy jakoś kosztowo nie powala na kolana

rydzadam
03-01-2015, 19:39
Mam wylewki anhydrytowe o grubości 4,5cm i dlatego nie ma takiej akumulacji jak u Ciebie.

Tak przy okazji pytanko: planując płytę fundamentową (20-25 cm betonu na XPS 25 cm), jak układa się podłogówkę, żeby max. wykorzystać akumulację i 2.taryfę ? tzn. czy między płytą, a rurkami kładzie się jeszcze cienką warstwę styro, czy pętle idą bezpośrednio na płytę i zalewamy je szlichtą posadzki ?

Arturo72
04-01-2015, 01:10
Tak przy okazji pytanko: planując płytę fundamentową (20-25 cm betonu na XPS 25 cm), jak układa się podłogówkę, żeby max. wykorzystać akumulację i 2.taryfę ? tzn. czy między płytą, a rurkami kładzie się jeszcze cienką warstwę styro, czy pętle idą bezpośrednio na płytę i zalewamy je szlichtą posadzki ?
Mam rurki bezpośrednio na płycie,nie narzekam na takie rozwiązanie z tym,że muszę mieć wyższą krzywą,żeby odpowiednio naładowac płyte,czyli grzeje mało a mocno.

rydzadam
04-01-2015, 03:23
Mam rurki bezpośrednio na płycie,nie narzekam na takie rozwiązanie z tym,że muszę mieć wyższą krzywą,żeby odpowiednio naładowac płyte,czyli grzeje mało a mocno.

W międzyczasie znalazłem, że dla dużej akumulacji można podłogówkę rozciągać np.podwieszoną pod górną siatkę zbrojenia, ale czy warto komplikować - nie wiem. I tak w PF będzie kupa przepustów i instalacji. Jeżeli można pod siatką zbrojenia, to można i bezpośrednio w szlichcie bez dodatkowego styro, a nawet folii. Dobrze kombinuję ?
Może to nie do końca w temacie tego wątku, ale dla planujących PC PW i PF zamiast tradycyjnej podłogi na gruncie - temat przydatny.

_olo_
04-01-2015, 09:13
Wszystko można, pytanie co chcesz osiągnąć, dla mnie wadą podłogówki (z opinii użytkowników) jest jej powolność tym większa im większa akumulacja podgrzewanego materiału (gruba płyta lub mury), dla innych to zaleta bo można więcej grzać w taniej taryfie z mniejszymi wahaniami temp. niż w przypadku cienkich wylewek odizolowanych styropianem. Jeżeli chcesz mieć szybsze ogrzewanie to 6-7cm betonu, jeszcze szybsze 4-5cm anhydrytu, dalej są fancoile.

rydzadam
04-01-2015, 13:15
Wszystko można, pytanie co chcesz osiągnąć, dla mnie wadą podłogówki (z opinii użytkowników) jest jej powolność tym większa im większa akumulacja podgrzewanego materiału (gruba płyta lub mury), dla innych to zaleta bo można więcej grzać w taniej taryfie z mniejszymi wahaniami temp. niż w przypadku cienkich wylewek odizolowanych styropianem. Jeżeli chcesz mieć szybsze ogrzewanie to 6-7cm betonu, jeszcze szybsze 4-5cm anhydrytu, dalej są fancoile.

Mi właśnie zależy na powolnym stabilnym grzaniu bez wahań temperatury, a jednocześnie - możliwie dużo w taniej taryfie. Dlatego też m.in. będzie silikat, a nie gazobeton. Poza tym u nas potrafi zniknąć prąd na np. dobę, a bywało i 70 godzin :)

naturszczyk
04-01-2015, 13:58
Mam rurki bezpośrednio na płycie,nie narzekam na takie rozwiązanie z tym,że muszę mieć wyższą krzywą,żeby odpowiednio naładowac płyte,czyli grzeje mało a mocno.

on musi wszystko więcej i mocniej i lepiej i taniej - jest po prostu the best


policz najpierw w czystości sumienia swoje koszty i dopiero wtedy pouczaj innych.
posłuchaj ,"oświecony ",bezczelny dupku,na pewno nie ty będziesz mnie uczył,co dla mnie i dla innych jest właściwym wyborem w kwestii ogrzewania i co się komu bardziej opłaca!
przypominasz mi najgorsze skojarzenia z ekoświrami i lewackimi awanturnikami,którzy tolerancję pomylili z akceptacją!
spadaj na swój wątek z pompami,bo zaczynasz śmierdzieć nawet wtedy,jak otwieram lodówkę.

i TY się kreujesz tu na eksperta??


Spoko,mi się mieści bo byłem przygotowany na zużycie 5000kWh a z tego co widzę,utrzymując komfortowe temperatury w domu jak teraz byłoby tego z 6000kWh i ponad i przy Kospelu byłbym z tego zadowolony ale jak się widzi u kogoś 2400kWh za cały sezon to jest to bardzo śmieszne i może wprowadzać błędne przekonanie,że kable są najlepsze i ekonomiczne i to jest standartowe zużycie przy kablach na ogrzewanie przy komfortowej temperaturze 22,5st.C.

P.S
te 6000kWh to plus jeszcze zyski bytowe z 3 osób ;)

2400 * COP 3,5 do 4 = 8400-9600
pow uz 118 m2
to dom 8l
i chciałeś grzać to kospelem? i zmieścić się w 5-6 MWh?

pochwal się jeszcze tym swoim OZC z obciążeniem cieplnym 3,5KW
ale na wszelki wypadek wstawiłeś klamota 3x większego - tak tak , wiemy , był za darmo

Arturo72
04-01-2015, 14:12
on musi wszystko więcej i mocniej i lepiej i taniej - jest po prostu the best



i TY się kreujesz tu na eksperta??



2400 * COP 3,5 do 4 = 8400-9600
pow uz 118 m2
to dom 8l
i chciałeś grzać to kospelem? i zmieścić się w 5-6 MWh?


Na ogrzewanie 1900kWh poszło mi w poprzednim sezonie.
Miło że taki COP przewidujesz dla powietrznych ;)

Arturo72 za bardzo nacisnąl komuś na odcisk i psuje biznesik :)

gall86
04-01-2015, 15:38
W międzyczasie znalazłem, że dla dużej akumulacji można podłogówkę rozciągać np.podwieszoną pod górną siatkę zbrojenia, ale czy warto komplikować - nie wiem. I tak w PF będzie kupa przepustów i instalacji. Jeżeli można pod siatką zbrojenia, to można i bezpośrednio w szlichcie bez dodatkowego styro, a nawet folii. Dobrze kombinuję ?
Może to nie do końca w temacie tego wątku, ale dla planujących PC PW i PF zamiast tradycyjnej podłogi na gruncie - temat przydatny.

Ja mam podlogowke rozlozona bezposrednio na betonie, bez folii i innych wynalazkow.

krzychu85
04-01-2015, 18:15
Panowie 10 cm takiego styropianu da radę przy ogrzewaniu podłogowym?
http://www.austrotherm.pl/produkty/austrotherm-eps/austrotherm-eps-dach-podloga-premium.html
pow zabudowy 78m2.

Jacekppg
04-01-2015, 19:25
Witam.
Przepraszam że się trochę wcinam ale chciałbym otrzymać odpowiedź na nurtujące już od jakiegoś czasu pytanie otóż czy pompa ciepła pw może pracować w instalacji grzewczej o układzie otwartym czyli z naczyniem przelewowym.

bway
04-01-2015, 19:27
Jaki biznes ?
bo facio pisze z mojego miasta


Na ogrzewanie 1900kWh poszło mi w poprzednim sezonie.
Miło że taki COP przewidujesz dla powietrznych ;)

Arturo72 za bardzo nacisnąl komuś na odcisk i psuje biznesik :)

bway
04-01-2015, 19:31
Witam.
Przepraszam że się trochę wcinam ale chciałbym otrzymać odpowiedź na nurtujące już od jakiegoś czasu pytanie otóż czy pompa ciepła pw może pracować w instalacji grzewczej o układzie otwartym czyli z naczyniem przelewowym.

a po co ?
PC potrzebuje przepływ zgodny z charakterystyką czujnika i ciśnienie
jak zapewnisz to potem se mozesz przelewac w naczyniu jak lubisz te robote

Jacekppg
04-01-2015, 19:34
Chodzi oto że mam starą instalację z górnym naczyniem wzbiorczym i grzejniki panelowe przewymiarowane.

Fam13
04-01-2015, 19:34
Witam,
ogrzewam dom pompą pw t-cap tylko co ,ale w nim nie mieszkam
zauważyłem że podgrzewanie w taniej taryfie w dzień nic nie daje
tzn.temperatura się nie podnosi w przeciągu 2 godzin,a występuje defrost,
czy nie lepiej będzie grzać tylko w nocy i podnieść trochę wyżej temperaturę ?

Arturo72
04-01-2015, 19:35
Jaki biznes ?
bo facio pisze z mojego miasta
Zapewne te miasto se wymyślił a na odcisk nie jednemu sprzedawcy forumowego nadepnalem.

bway
04-01-2015, 19:42
PC wymaga układu grzewczego zamkniętego, co za problem przerobić, dołozyć pompkę ?
co to znaczy przewymiarowane dokładnie poprosze?
do zadan specjalnych jest PC HT do budynków typu kamienica, bez ocieplenia, gdzie wymaga sie temp wyjsciowa 65 stopni



Chodzi oto że mam starą instalację z górnym naczyniem wzbiorczym i grzejniki panelowe przewymiarowane.

bway
04-01-2015, 19:45
proponuje zapytaj swojego instalatora,
był szkolony w stolicy to bedzie wiedział dlaczego defrost wystepuje i od czego zalezy,
sa pewne algorytmy, czujniki, 2 typy defrostu, ale wszystko instalator powinien powiedziec co i jak



Witam,
ogrzewam dom pompą pw t-cap tylko co ,ale w nim nie mieszkam
zauważyłem że podgrzewanie w taniej taryfie w dzień nic nie daje
tzn.temperatura się nie podnosi w przeciągu 2 godzin,a występuje defrost,
czy nie lepiej będzie grzać tylko w nocy i podnieść trochę wyżej temperaturę ?

Jacekppg
04-01-2015, 19:53
Grzejniki w pomieszczeniach są prawie dwukrotnie przewymiarowane, ogrzewam węgluchem obecnie temperatura na pecu wystarcza 40* w mrozach po niżej -10* wystarczy max 60* na piecu więc myślę że pompa dałaby radę. Co do układu grzewczego to chciałem się upewnić czy musi być układ zamknięty. Mógłbyś podpowiedzieć jakie to pompy które działają do 65*.

naturszczyk
04-01-2015, 20:16
Na ogrzewanie 1900kWh poszło mi w poprzednim sezonie.
Miło że taki COP przewidujesz dla powietrznych ;)

Arturo72 za bardzo nacisnąl komuś na odcisk i psuje biznesik :)

ale my tu o mocnym grzaniu płyty mówimy , aby ją naładować - po to pompa 3x mocniejsza? względem OZC?


Jaki biznes ?
bo facio pisze z mojego miasta

tak to moje miasto!


Zapewne te miasto se wymyślił a na odcisk nie jednemu sprzedawcy forumowego nadepnalem.


a sprzedawcą nie jestem [edytowano - sprawę postanowiłem załatwić w inny sposób]

Fam13
04-01-2015, 20:29
proponuje zapytaj swojego instalatora,
był szkolony w stolicy to bedzie wiedział dlaczego defrost wystepuje i od czego zalezy,
sa pewne algorytmy, czujniki, 2 typy defrostu, ale wszystko instalator powinien powiedziec co i jak

Wiem co to defrost i kiedy występuje ,
pytałem czy potrzebne jest podgrzewanie w dzień w taniej taryfie ,
czy to po prostu coś daje ,czy to nie jest za mało czasu na podniesienie temperatury,
nie mieszkam jeszcze w domu i dokładnie nie mam tego zaobserwowanego

bway
04-01-2015, 20:31
jezeli grzejnik jest 2 krotnie przewymiarowany to jest niskotemperaturowy,
PC da rade ale nie ma co myslec tylko policzyc, koszty i zyski a przede wszystkim czas i wygodę
są PC PW które mają na wyjściu 65 stopni nawet przy -20 stopniach
te PC PW nazwane sa HT, sa wersje 1 i 3 fazowe o mocy 9 i 12 kW
pytanie tylko dlaczego uwazasz ze ma byc zasilanie układu na 65 stopni ?
bo wg mojej wiedzy taką HT na pewno można włożyc do starych grzejników żeliwynych które wymagaja wyzszej temp i budynków typu kamienica gdzie nie ma elewacji ze styro bo nie moze byc
a twoje grzejnik sa przewymiarowane przeciez , niskotemperaturowe






Grzejniki w pomieszczeniach są prawie dwukrotnie przewymiarowane, ogrzewam węgluchem obecnie temperatura na pecu wystarcza 40* w mrozach po wyżej 10* wystarczy max 60* na piecu więc myślę że pompa dałaby radę. Co do układu grzewczego to chciałem się upewnić czy musi być układ zamknięty. Mógłbyś podpowiedzieć jakie to pompy które działają do 65*.

bway
04-01-2015, 20:37
no to ja wiesz to dobrze dlaczego defrost jest ale czy znasz warunki powstawania tego zjawiska na PC chodzi jak przebiega 1 i 2 defrost i od czego jakich czujnikow zalezy
w tych 2 godzinach to mało czasu by podgrzac układ , jezeli nie masz np buforu co, nie znam twojego schematu instalacji to wiecej nie mozna powiedziec, tylko gdybac i obserwowac



Wiem co to defrost i kiedy występuje ,
pytałem czy potrzebne jest podgrzewanie w dzień w taniej taryfie ,
czy to po prostu coś daje ,czy to nie jest za mało czasu na podniesienie temperatury,
nie mieszkam jeszcze w domu i dokładnie nie mam tego zaobserwowanego

naturszczyk
04-01-2015, 20:55
Masz namiar na mnie,ja się nie ukrywam.

edytowano:
mam nadzieję że sprawę w końcu załatwimy poza FM

Arturo72
04-01-2015, 21:00
doradzać miał kto i sprzedać
i wziąć kasę
ale telefonów to już ani jeden ani drugi od dawna nie raczy odbierać telefonów

i nadal na FM rozsyłają oferty i naciągają klientów , jak nie pod takim to innym nickiem
żałosne !!
Słucham konkretów teraz bo to są oszczerstwa same.

oberwatorPC
04-01-2015, 21:01
doradzać miał kto i sprzedać
i wziąć kasę
ale telefonów to już ani jeden ani drugi od dawna nie raczy odbierać telefonów

i nadal na FM rozsyłają oferty i naciągają klientów , jak nie pod takim to innym nickiem
żałosne !!

Serio dostałeś od niego ofertę? Jeśli tak to żenujące... Zresztą całe to forum to sami sprzedawcy pod różnymi przebraniami.

Arturo72
04-01-2015, 21:08
Serio dostałeś od niego ofertę? Jeśli tak to żenujące... Zresztą całe to forum to sami sprzedawcy pod różnymi przebraniami.
Przecież on kłamie.
Jełśi tak to niech pokaże to tutaj,ja sobie tego zyczę.
To jakiś sfrustrowany sprzedawca kotłów węglowych lub kabli.

mkm silesia
04-01-2015, 21:20
Serio dostałeś od niego ofertę? Jeśli tak to żenujące... Zresztą całe to forum to sami sprzedawcy pod różnymi przebraniami.

Nie do końca się z kol. zgadzam.
Wydaje mi się że są trzy podstawowe grupy:
-oczywiście normalni użytkownicy,
-ci co się otwarcie przyznają że coś mają wspólnego z dana branżą jak ja czy ty,
-no i ściemniacze co to udają zadowolonych użytkowników lub mają jakiś dil z producentem lub importerem -za tym kryje się np stworzenie odpowiedniej legendy np. wiążącej się z faktycznym posiadaniem czyjegoś produktu.
Policz np. 12tyś postów przez średnią cenę z tego artykułu
http://biznes.interia.pl/media/news/aaakupie-wpis-handel-komentarzami-w-internecie-ma-sie,2071417,5058#iwa_block=business_news_one&iwa_item=1&iwa_img=1&iwa_hash=37685

Artur to przynajmniej dla mnie osobny temat sam sobie chyba zrobił kuku wchodząc z myszą w spółkę ale to już nie moja sprawa i nie ja go będę rozliczał .

oberwatorPC
04-01-2015, 21:39
Nie do końca się z kol. zgadzam.
Wydaje mi się że są trzy podstawowe grupy:
-oczywiście normalni użytkownicy,
-ci co się otwarcie przyznają że coś mają wspólnego z dana branżą jak ja czy ty,
-no i ściemniacze co to udają zadowolonych użytkowników lub mają jakiś dil z producentem lub importerem -za tym kryje się np stworzenie odpowiedniej legendy np. wiążącej się z faktycznym posiadaniem czyjegoś produktu.
Policz np. 12tyś postów przez średnią cenę z tego artykułu
http://biznes.interia.pl/media/news/aaakupie-wpis-handel-komentarzami-w-internecie-ma-sie,2071417,5058#iwa_block=business_news_one&iwa_item=1&iwa_img=1&iwa_hash=37685

Artur to przynajmniej dla mnie osobny temat sam sobie chyba zrobił kuku wchodząc z myszą w spółkę ale to już nie moja sprawa i nie ja go będę rozliczał .

Wiem do kogo pijesz ;) Też jestem przekonany, że to naganiacz chociaż się wypiera jak może.

Pyxis
04-01-2015, 21:52
-no i ściemniacze co to udają zadowolonych użytkowników lub mają jakiś dil z producentem lub importerem -za tym kryje się np stworzenie odpowiedniej legendy np. wiążącej się z faktycznym posiadaniem czyjegoś produktu.
Policz np. 12tyś postów przez średnią cenę z tego artykułu

Nie masz czasami jakis dolegliwosci bolowych w okolicach glowy? :)
Wiedzialem, ze mozna miec jakies paranoje, ale ta jest naprawde ostra.

BTW:
Pokaz chocby jeden moj post z tych 12 tys napisanych na tym forum, w ktorym KOGOKOLWIEK namawiam do zakupu JAKIEGOKOLWIEK urzadzenia grzewczego. No koowa jeden jedyny! Chyba zbyt duzo od Ciebie wymagam jako od instalatora-oszczercy?

Arturo72
04-01-2015, 22:38
edytowano:
mam nadzieję że sprawę w końcu załatwimy poza FM
Nie,jak masz coś do mnie to dawaj tutaj,inaczej w dalszym ciągu mnie oczerniasz !
I tak jak pisałem,ma to być sprostowane,jak masz coś to dawaj tutaj a nie poza FM.
Poza FM możemy załatwić to u prawnika jak pisałem.

krzychu85
05-01-2015, 18:47
to ja zapytam raz jeszcze:P
czy10 cm takiego styropianu da radę przy ogrzewaniu podłogowym?
http://www.austrotherm.pl/produkty/a...a-premium.html
pow zabudowy 78m2.

qubic
05-01-2015, 18:51
to ja zapytam raz jeszcze:P
czy10 cm takiego styropianu da radę przy ogrzewaniu podłogowym?
http://www.austrotherm.pl/produkty/a...a-premium.html
pow zabudowy 78m2.

poczytaj jeszcze ten wątek. jak nie masz innego wyjścia to da radę ale ogólnie jeśli celujesz w dom energooszczędny to jest to dość mizernie.

AdrianEH
05-01-2015, 19:08
Jak tylko tyle wejdzie to uderzyć w dobry styropian o małym współczynniku przenikalności, dużej wadze i gęstości. Sporo producentów wypisuje głupoty na opakowaniach.

bway
05-01-2015, 19:15
a co ma nie dac,? nawet bez styro tez mozesz miec podłogówkę? w czym problem ?


to ja zapytam raz jeszcze:P
czy10 cm takiego styropianu da radę przy ogrzewaniu podłogowym?
http://www.austrotherm.pl/produkty/a...a-premium.html
pow zabudowy 78m2.

krzychu85
06-01-2015, 09:46
chcę ogrzewać pc i boje się dużych strat ciepła idących w ziemię ,ale nie wiem może przy tym ociepleniu nie będzie tragedii?

Bad
06-01-2015, 10:05
Zależy czego oczekujesz - ja mam na podłodze 12 cm i ciepło w domu.

rwojtek
06-01-2015, 11:02
Na tak małej powierzchni to można zainwestować w arkusze piany pir pur czy jakoś tak. Są twardsze od styropianu a lambda około 0,022-0,024.

Arturo72
06-01-2015, 11:09
chcę ogrzewać pc i boje się dużych strat ciepła idących w ziemię ,ale nie wiem może przy tym ociepleniu nie będzie tragedii?
Straty ciepła do gruntu są stosunkowo niskie z uwagi na małe różnice temperatur,15cm z lambdą 0,031 jest moim zdaniem ok,z tym,że niech to będzie układane w dwóch warstwach.
OZC powino dać Ci odpowiedź,czy straty energii przy 10cm satysfakcjonują cię.

ASANAK
06-01-2015, 12:10
Witam szukam pompy ciepła powietrznej do domu ok 200m2 pow. grzanej ( mam kominek bez rozprowadzenia ale parter dogrzeje w razie potrzeby )
dom piętrówka, na ziemi ok 18cm styro , ściany z pustaka 24cm + 20 cm styro ( będzie nie wiem jaka lambda ) okna 3 szyby średnie U dla okna ok 0,8 - 0,9 ,dosyć duża powierzchnia okien gdyż na cały dom ok. 50m2, budowa w podlaskim
budżet do ok 30000 zł. na gotowo z montażem buforem itd max. , w całym domu podłogówka
co polecicie ?
i jeszcze jedno widziałem takie pompy meeting ( tanie ) oraz exoterm z jakimś systemem EVI czy warto, czy jednak lepiej jakieś sprawdzone marki ( pewnie sprawdzone nie musi znaczyć lepsze )

z góry dzięki za odpowiedzi

bway
06-01-2015, 12:25
w podlaskim to min 12 kW mocy grzewczej przy -20*
spezarka inwertorowa, z bypassem EZR i dochładzaczem czynnika oraz zwiększona wydajność parownika
na pewno zadne made in china rozładowane w Hamburgu ze statku
z tej meeting to wez zobacz najpierw charakterystykę pracy i podstawowe parametry : TZ, WG, PM, COP przy danej temeraturze np 35,40,45,50,55 zasilania układu a potem to samo zrob z innymi i wszystko jasne





Witam szukam pompy ciepła powietrznej do domu ok 200m2 pow. grzanej ( mam kominek bez rozprowadzenia ale parter dogrzeje w razie potrzeby )
dom piętrówka, na ziemi ok 18cm styro , ściany z pustaka + 20 cm styro ( będzie nie wiem jaka lambda ) okna 3 szyby średnie ( chyba) U ok 0,8 , budowa w podlaskim
budżet do ok 30000 zł. na gotowo z montażem buforem itd max. , w całym domu podłogówka
co polecicie ?
i jeszcze jedno widziałem takie pompy meeting ( tanie ) oraz exoterm z jakimś systemem EVI czy warto, czy jednak lepiej jakieś sprawdzone marki ( pewnie sprawdzone nie musi znaczyć lepsze )

z góry dzięki za odpowiedzi

map78
06-01-2015, 12:26
budżet do ok 30000 zł. na gotowo z montażem buforem itd max. , w całym domu podłogówka
co polecicie ?


Panasonic T-Cap 9kW lub Atlantic Tri 11kW - sprawdzone i zmieszczą się w budżecie. Żadnych buforów:no: Chińszczyznę i wynalazki też bym odpuścił, skoro budżet jest odpowiedni to po co ryzykować i eksperymentować;)

bway
06-01-2015, 12:37
Warunki stosowania izolacji cieplnej w ogrzewaniu podłogowym regulują w Polsce dwa akty prawne, które między innymi podają wartości oporu cieplnego izolacji lub współczynnika przenikania ciepła dla całej konstrukcji podłogi. Jednym z nich jest Polska Norma PN-EN 1264 „Instalacje wodne grzewcze i chłodzące płaszczyznowe”, w której podaje się, że minimalny opór cieplny izolacji na przykład w przypadku, gdy poniżej jest pomieszczenie ogrzewane powinien wynosić R = 0,75 m2K/W, a w przypadku podłogi na gruncie R = 1,75 m2K/W. Drugim wymaganiem jest warunek określony w rozporządzeniu ministra infrastruktury, który podaje, że maksymalny współczynnik przenikania ciepła dla ogrzewanej podłogi na gruncie powinien wynosić U = 0,45 W/ m2K.

W przypadku najczęściej stosowanego materiału izolacyjnego, czyli polistyrenu ekspandowanego (styropianu) spełnienie obu tych warunków oznacza, że pod rurami ogrzewania podłogowego w pomieszczeniu usytuowanym na gruncie, minimalna grubość styropianu powinna wynosić 8 cm.


chcę ogrzewać pc i boje się dużych strat ciepła idących w ziemię ,ale nie wiem może przy tym ociepleniu nie będzie tragedii?

mkm silesia
06-01-2015, 12:56
Panasonic T-Cap 9kW lub Atlantic Tri 11kW - sprawdzone i zmieszczą się w budżecie. Żadnych buforów:no: Chińszczyznę i wynalazki też bym odpuścił, skoro budżet jest odpowiedni to po co ryzykować i eksperymentować;)

A co jak zabudowana obiegówka nie wyciśnie 1,5m3/h przepływu ma się pogodzić z niższą mocą pompy i niższym cop ?

map78
06-01-2015, 13:37
A co jak zabudowana obiegówka nie wyciśnie 1,5m3/h przepływu ma się pogodzić z niższą mocą pompy i niższym cop ?

A spotkałeś się z takim przypadkiem na 200m2:confused: Ja mam 190m2 i przepływ w okolicach 1,7m3/h na 2-gim biegu zabudowanego standardowego grundfosa. Poza tym to wszystko można wcześniej policzyć i wtedy reagować, a zakładanie bufora (bo do tego pijesz;)) na tzw wszelki wypadek to zwykłe asekuranctwo instalatora i niepotrzebny wydatek dla inwestora. Takie jest moje zdanie i wielu użytkowników, jak i instalatorów się z nim zgadza, a Ty nie musisz - nie jesteś dla mnie żadnym autorytetem;)

mkm silesia
06-01-2015, 14:08
A spotkałeś się z takim przypadkiem na 200m2:confused: Ja mam 190m2 i przepływ w okolicach 1,7m3/h na 2-gim biegu zabudowanego standardowego grundfosa. Poza tym to wszystko można wcześniej policzyć i wtedy reagować, a zakładanie bufora (bo do tego pijesz;)) na tzw wszelki wypadek to zwykłe asekuranctwo instalatora i niepotrzebny wydatek dla inwestora. Takie jest moje zdanie i wielu użytkowników, jak i instalatorów się z nim zgadza, a Ty nie musisz - nie jesteś dla mnie żadnym autorytetem;)

Spotkałem się w budynku 180m2 parter rurociąg do rozdzielacza wew fi 32 zewn fi40 przepływ na granicy jak by było piętro to nie ma szans.

ASANAK
06-01-2015, 20:14
w podlaskim to min 12 kW mocy grzewczej przy -20*
spezarka inwertorowa, z bypassem EZR i dochładzaczem czynnika oraz zwiększona wydajność parownika
na pewno zadne made in china rozładowane w Hamburgu ze statku
z tej meeting to wez zobacz najpierw charakterystykę pracy i podstawowe parametry : TZ, WG, PM, COP przy danej temeraturze np 35,40,45,50,55 zasilania układu a potem to samo zrob z innymi i wszystko jasne

dzięki tylko trochę to za fachowo da się prościej pędziłem już kilkanaście godzin naczytaniu w necie

ASANAK
06-01-2015, 20:17
Panasonic T-Cap 9kW lub Atlantic Tri 11kW - sprawdzone i zmieszczą się w budżecie. Żadnych buforów:no: Chińszczyznę i wynalazki też bym odpuścił, skoro budżet jest odpowiedni to po co ryzykować i eksperymentować;)

dzięki, ale nie są one za małej mocy czy nie okaże się, że przy -10 będę grzał tylko prądem, mam ofertę na tego Panasonica tylko chyba 12KW ale wychodzi ok 34tyś a znając życie zawsze coś dojdzie

flisiu
06-01-2015, 20:59
Spotkałem się w budynku 180m2 parter rurociąg do rozdzielacza wew fi 32 zewn fi40 przepływ na granicy jak by było piętro to nie ma szans.
to chyba o mnie chodzi :) Panowie spokojnie mkm to nie miki :p co do bufora to tak jak pisze mkm w pewnych warunkach moze byc potrzebny., u mnie rzeczywiscie jest tak ze pompa cyrkulacyjna w pompie pracuje na 7. biegu (nowe pompy Panasonic maja 7 biegow) i przeplywy mam ok.1,5l/min n aobwodzie, choc wydaje mi sie ze troche sie poprawilo ostatnio. takze przy 18 obwodach jestesmy na granicy. moze jeszcze te przeplywy sie poprawia, jesli doszloby pietro to mogloby byc slabo.
Pyxis nie wydaje mi sie ze jest duzo osob co narzeka na mkm, bo ja mam jak najbardziej pozytywne odczucia.

map78
06-01-2015, 20:59
dzięki, ale nie są one za małej mocy czy nie okaże się, że przy -10 będę grzał tylko prądem, mam ofertę na tego Panasonica tylko chyba 12KW ale wychodzi ok 34tyś a znając życie zawsze coś dojdzie

Zleć policzenie OZC to będziesz miał pewność, ale już po opisie ocieplenia Twojego 200m2 domu można wywnioskować, że obciążenie cieplne będzie poniżej 9kW, nawet na Podlasiu. Te pompy, które Ci poleciłem zapewniają praktycznie stałą moc grzewczą do -15st bez grzałek, więc z dużym prawdopodobieństwem byłyby dobre, ale jak chcesz mieć pewność to wydaj te 300zł i zleć OZC:yes:

asolt
06-01-2015, 21:08
Drugim wymaganiem jest warunek określony w rozporządzeniu ministra infrastruktury, który podaje, że maksymalny współczynnik przenikania ciepła dla ogrzewanej podłogi na gruncie powinien wynosić U = 0,45 W/ m2K.


Jezeli juz powołujesz sie na WT to aktualne WT2014 okreslają max wsp. przenikania ciepła dla podłóg na gruncie dla t> 16 oC na 0,3 W/m2K, która to wartosc będzie obowiązywała równiez w WT2017, oraz w WT2021

Drifte
07-01-2015, 08:50
Pozwolę sobie jeszcze raz Was zaproblemić:

Dom o konstrukcji szkieletowej, w obrysie circa 8x8m, dach dwuspadowy, podpiwniczony

Z TYM ŻE

piwnica będzie usytuowana w ziemi - to podobno ważne, gdyż na innym forum ktoś mi napisał, że to poprawia bilans cieplny. Ze strony ciepłowłaściwe.pl wyszło, że w najmroźniejszy dzień zimy będę potrzebował 4.5 kWh, w normalny dzień zimy ok 2.5 kWh. Nie wiem czy to ważne, ale z poziomu parteru będzie widoczna więźba dachowa - użytkowe poddasze będzie stanowiło jedynie 1/2 powierzchni parteru.

Pytanie, czy warto pchać się z takim metrażem (ok 60 mkw.podłogi na parterze) w pompę ciepła powietrze woda i jeśli tak to w jaką moc celować.

Nie za bardzo lubię glazurę w związku z czym chciałbym podłogi mieć drewniane. Czy pchać się w ogrzewanie podłogowe, czy grzejniki ścienne ?

Pozdrawiam serdecznie

Arturo72
07-01-2015, 09:06
Jeśli grzejniki ścienne to nie pompa ciepła,podlogowka wodna grzeje również przez parkiet,kafle nie są dla niej niezbędne.
Jeśli obciążenie cieplne jest 4,5kW to musisz sprawdzić,które pompy oferują taką moc przy najnizszych mrozach,jeśli nie przeszkadza Ci dogrzanie w czasie największych mrozów w drozszej taryfie weź taką jesli chcesz grzać tylko w taniej weź mocniejszą.
Ja na 3,5kW byłem zdecydowany na Atlantica 8kW który przy -15st.C oferował 5,6kW także szukaj i myśl.

Redakcja
07-01-2015, 09:18
Prosimy o kulturę dyskusji. Obrzucanie się wyzwiskami jest niedopuszczalne. Tracą też inni forumowicze, którzy nie mogą czytać tematu. Jeszcze raz prosimy
Redakcja

Tomaszs131
07-01-2015, 09:29
Wow, 5 banow w jednym temacie to jest wyczyn, moze wreszcie cos sie zmieni.

map78
07-01-2015, 09:35
Pytanie, czy warto pchać się z takim metrażem (ok 60 mkw.podłogi na parterze) w pompę ciepła powietrze woda i jeśli tak to w jaką moc celować.

Nie za bardzo lubię glazurę w związku z czym chciałbym podłogi mieć drewniane. Czy pchać się w ogrzewanie podłogowe, czy grzejniki ścienne ?

Pozdrawiam serdecznie

Moim zdaniem powinieneś rozważyć ogrzewanie nadmuchowe pompą PP. Rozwiązanie dużo tańsze od tradycyjnych systemów wodnych, a w szkieletorkach bardzo popularne i sprawdzone. Tym bardziej przy takim metrażu i niewielkim obciążeniu cieplnym.

malux20
07-01-2015, 14:37
Chyba to zieli albo pychy. Ostatnio poruszali ale ja rowniez podzielam opinie ze dla pelnego komfortu warto puscic grzanie w drozszej taryfie
Przy pompie to nie problem finansowy
Zdaje sie ze przy kablach. Kospelach i i duonach troche kwasniej jest

SUSPENSER
07-01-2015, 17:12
Pytanie, czy warto pchać się z takim metrażem (ok 60 mkw.podłogi na parterze) w pompę ciepła powietrze woda i jeśli tak to w jaką moc celować.

Może lepiej zamontować klimatyzatory typu multisplit które w funkcji pompy ciepła tanio nagrzeją w 2 taryfie, a latem będzie chłodzenie i żadnych innych instalacji nie będzie potrzeba.

Do ciepłej wody użytkowej 200-300 litrowy bojler elektryczny w 2 taryfie i to wszystko.

Drifte
07-01-2015, 18:41
Cześć

No ze strony cieplowlasciwe.pl wyszło mi, że mój przyszły szkieletor (piwnica, parter i użytkowe poddasze) pi razy drzwi 8x8 metrów w obrysie, pochłonie właśnie 4.5 kWh w najzimniejszy dzień i około 2.7 kWh w normalny zimowy dzień.

A te pompy powietrze-powietrze, czy multisplity, nie będą czasem trochę za głośne i powietrze nie będzie za suche ?

milkawawa
07-01-2015, 19:18
Ja na 3,5kW byłem zdecydowany na Atlantica 8kW który przy -15st.C oferował 5,6kW także szukaj i myśl.

Powyższe zdanie to powienien być cytat miesiąca na temat pomp ciepa PW, a już na pewno oddaje istotę nieufności ludzi przed tymi urządzeniami z powodu nierzetelności opisu urządzeń

Tłumaczę: jak można komplikować proste opisy podstawowych rzeczy - parametry etc. i po co? Przecież skoro dom ma zapotrzebowanie 3,5kw jak domyślam się w Polsce, a nie Afryce, to trzeba szukać pompy ciepła, która 'na czole' ma napisane: oddaje moc 3,5kw przy -20stopniach. Ale niestety próżno takiej informacji szukać w opisach :(. To jest podstawowa informacja!

Po co, to pewnie oczywiste:
1) W mętnej rzece najlepiej się ryby łowi ?
2) Skoro pompa ma 8kw to się płaci jak za 8kw i można porównać np. do kotła o takich parametrach, a że ma 4kwh przy -20stopniach to już 'mało istotna rzecz'.

A przecież potencjalny klient zapewniam woli rzetelną informację.

pzdr
Bogdan

Drifte
07-01-2015, 19:39
No właśnie zapomniałem dopisać.


Dom będzie budowany z oszczędności, więc nie możemy szastać pieniędzmi na prawo i lewo. Co by było w związku z tym lepsze;

-kominek z płaszczem dla ogrzewania podłogowego + pompa powietrze-powietrze

czy

-kominek bez płaszcza i pompa powietrze woda dla ogrzewania podłogowego.

Czy może jakaś jeszcze inna konfiguracja ? Bo PODEJRZEWAM, że kominek z płaszczem wytworzy zbyt wysoką temperaturę wody, żeby mógł współpracować z pompą ciepła powietrze-woda i tą samą instalacją ?

milkawawa
07-01-2015, 19:57
Wiekszosc producentow podaje zazwyczaj moc przy 7*C na zewnatrz.

Zawsze mozna poprosic o dane przy np. -20*C... lub po prostu tabele ( capacity table )


Właśnie takiego podejścia do sprawy nie rozumiem "poprosic o dane przy np. -20*C", czy ja mam prosić o podstawową informację człowieka, któremu płacę 25tys. zł ?

Takie bierne przyzwolenie na wciskanie ludziom kitu. Oczywiście nie mówię, żeby zaraz 'strzelać', ale przecież tutaj podstawowe pojęcia się poprzekręcane. Mi się wręcz wydaje, że 90% dyskusji o pompach ciepła (np. ten wątek) sprowadza się do usystematyzowania podstawowych pojęć i parametrów pracy pompy ciepła PW. Jak można prowadzić fachową dyskuję lub zakup, jak bazuje się na tak niefachowych informacjach ?

Mnie to po prostu bulwersuje.

pzdr
Bogdan

bway
07-01-2015, 20:36
Nie wiem w jakich parametrach szukacie tych danych albo w jakie PC zaglądacie
normalnie kazda PC powinna mieć wykres pracy krzywa wydajności grzewczej -15 do +25, tabelka pracy z podstawowymi parametrami dla każdej temperatury wody wychodzącej : WG - wydaność grzewcza, PM - pobór mocy, COP


297752


Wiekszosc producentow podaje zazwyczaj moc przy 7*C na zewnatrz.

Zawsze mozna poprosic o dane przy np. -20*C... lub po prostu tabele ( capacity table )

Swiadomy klient bedzie szukal urzadzenia ktore oddana potrzebna moc przy tej najnizszej temp ktora go interesuje... i.e spyta o ta wartosc.

nie solidny sprzedawca moze mu jej nie podac ;)

Tez bym chcial wiedziec ile samochod spala przy 140km/h.... nigdzie takiej informacji nie moge znalesc ;)

bway
07-01-2015, 20:48
kominek z płaszczem wodnym do ogrzewania podłogowego to zły pomysł, lepiej do cwu jak juz

Najprościej i taniej to przy PC lepiej kominek bez płaszcza wodnego,
proponuje zapytać tych co mają razem kominek i PC ile razy palą wogóle palą przy włączonej PC
bo to że palą w kominku to fakt ale wtedy PC jest wyłączona









No właśnie zapomniałem dopisać.


Dom będzie budowany z oszczędności, więc nie możemy szastać pieniędzmi na prawo i lewo. Co by było w związku z tym lepsze;

-kominek z płaszczem dla ogrzewania podłogowego + pompa powietrze-powietrze

czy

-kominek bez płaszcza i pompa powietrze woda dla ogrzewania podłogowego.

Czy może jakaś jeszcze inna konfiguracja ? Bo PODEJRZEWAM, że kominek z płaszczem wytworzy zbyt wysoką temperaturę wody, żeby mógł współpracować z pompą ciepła powietrze-woda i tą samą instalacją ?

bway
07-01-2015, 21:03
WG podana dla PC a nie dla cwu, przestań mieszać

Prosze cie wez sięgnij głębiej po karte katalogową danego produktu a nie folder z MITSU
zobacz krzywą grzewczą całego zakresu pracy,
takie rzeczy jak najbardziej mozna dostac tylko trzeba sie postarac o nie
jutro mam spotkanie z MITSU to moge spojrzec głębiej jakies typy ?




+25 :o chyba ze wydajnosc grzewcza dla CWU ;)

Wiem ze sa producenci co maja i podaja tabele , P , D, S.... ale standardowe informacje nie zawsze tak wygladaja.

http://saturnsales.co.uk/images/products/editor/SRKZMX-S.pdf

http://www.saturnsales.co.uk/images/products/editor/Mitsi%20Ecodan.pdf

itd.

:)

r0berto
07-01-2015, 21:11
Witam wszystkich serdecznie,jak to w końcu jest z tymi PC p-w,dają radę w temp.-20,czy trzeba sie wspomagać dodatkowym żródłem ciepła.W planach budowa domu parterowego 90 m.wszędzie podłogówka,gazu ziemnego nie ma możliwości podłączenia,wungiel nie bardzo mi się widzi.Radzcie panowie co by dobrze było.Strefa klimatyczna okolice Szczecina,może jest ktoś z okolic kto ma zamontowana i można by obejrzeć i się poradzić

bway
07-01-2015, 21:20
w okolicach Szczecina nie ma -20 !
PC PW pracują przy takich temperaturach, a dodatkowe zródło ciepłą mają zamontowane w sobie od 3 do 9 kW
a PC PW to tam najwiecej chyba jest zamontowanych w PL



Witam wszystkich serdecznie,jak to w końcu jest z tymi PC p-w,dają radę w temp.-20,czy trzeba sie wspomagać dodatkowym żródłem ciepła.W planach budowa domu parterowego 90 m.wszędzie podłogówka,gazu ziemnego nie ma możliwości podłączenia,wungiel nie bardzo mi się widzi.Radzcie panowie co by dobrze było.Strefa klimatyczna okolice Szczecina,może jest ktoś z okolic kto ma zamontowana i można by obejrzeć i się poradzić

r0berto
07-01-2015, 21:38
w okolicach Szczecina nie ma -20 !
PC PW pracują przy takich temperaturach, a dodatkowe zródło ciepłą mają zamontowane w sobie od 3 do 9 kW
a PC PW to tam najwiecej chyba jest zamontowanych w PL

Ostatnimi czasy nie było ale zdarzały się,czyli według Ciebie jest to optymalne żródło ciepła w tym rejonie i przy w miarę dobrze ocieplonym domku?

animuss
07-01-2015, 22:01
Rząd przyjął Plan Naprawczy dla Kompanii Węglowej SA
http://kwsa.pl/aktualnosci/z_zycia_firmy/1422,Rząd%20przyjął%20Plan%20Naprawczy%20dla%20 Kompanii%20Węglowej%20SA%20.html
"zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego państwa poprzez dostawy krajowego węgla kamiennego do elektrowni w perspektywie kolejnych 30 lat"
Czy prąd będzie drożał?

surgi22
07-01-2015, 22:14
Witam wszystkich serdecznie,jak to w końcu jest z tymi PC p-w,dają radę w temp.-20,czy trzeba sie wspomagać dodatkowym żródłem ciepła.W planach budowa domu parterowego 90 m.wszędzie podłogówka,gazu ziemnego nie ma możliwości podłączenia,wungiel nie bardzo mi się widzi.Radzcie panowie co by dobrze było.Strefa klimatyczna okolice Szczecina,może jest ktoś z okolic kto ma zamontowana i można by obejrzeć i się poradzić

Grzeję 3 razy większą powierzchnię niż planujesz PC PW ( woj,łódzkie ) i ani razu od 2 lat nie było potrzeby załączenia grzałek. I jest nas tu na forum całkiem sporo. :bye:

lukasza
08-01-2015, 09:29
No właśnie zapomniałem dopisać.


Dom będzie budowany z oszczędności, więc nie możemy szastać pieniędzmi na prawo i lewo. Co by było w związku z tym lepsze;

-kominek z płaszczem dla ogrzewania podłogowego + pompa powietrze-powietrze

czy

-kominek bez płaszcza i pompa powietrze woda dla ogrzewania podłogowego.

Czy może jakaś jeszcze inna konfiguracja ? Bo PODEJRZEWAM, że kominek z płaszczem wytworzy zbyt wysoką temperaturę wody, żeby mógł współpracować z pompą ciepła powietrze-woda i tą samą instalacją ?

jeśli z oszczędności i bez szastania kasą

to buduj bez kominka. Kominek ładny z kominem do niego kosztuje tyle co mała pompa ciepła

zero łączenie kominka z układem PC - zero buforów czy mieszaczy

jak już na upartego dla bezpieczeństwa chcesz kominek to taki najprostszy, najtańszy i tylko aby grzał salon i był alternatywą na godzinę W - brak prądu.

pancio11
08-01-2015, 09:36
Ja nie mam kominka ani komina - pompkę mam 9KV Panasiora i spokojnie daje radę........ dom ok 150m2

Tomaszs131
08-01-2015, 09:59
jeśli z oszczędności i bez szastania kasą

to buduj bez kominka. Kominek ładny z kominem do niego kosztuje tyle co mała pompa ciepła

zero łączenie kominka z układem PC - zero buforów czy mieszaczy

jak już na upartego dla bezpieczeństwa chcesz kominek to taki najprostszy, najtańszy i tylko aby grzał salon i był alternatywą na godzinę W - brak prądu.

Trzeba dodac, ze czesto w parze z Pci idzie WM i wtedy nie radzilbym kupowac najtanszego kominka. Lepiej zainwestowac w szczelny wklad.

Pyxis
08-01-2015, 10:01
Trzeba dodac, ze czesto w parze z Pci idzie WM i wtedy nie radzilbym kupowac najtanszego kominka. Lepiej zainwestowac w szczelny wklad.

A czy WM nie ustawia sie tak, zeby wytwarzala pewne nadcisnienie wewnatrz domu?

lukasza
08-01-2015, 11:29
Trzeba dodac, ze czesto w parze z Pci idzie WM i wtedy nie radzilbym kupowac najtanszego kominka. Lepiej zainwestowac w szczelny wklad.

pewnie tak i nie - jak kto podejdzie do tematu.
Bardziej chodziło mi oszczędność w sensie aby już ten kominek w układ CO nie pchać bo to znowu komplikacja i $$$ że całość może przerosnąć cenę PC.

Ja sam mam też tylko PC powietrzną i jakoś się tam nie boję braku kominka - czytaj nakładu finansowego równowartości drugiej PC bo żona lubi ładnie, nowocześnie, nie tanio. Poza tym nam łatwiej; mamy nietypowo polskie zboczenie: nie podobają nam się z żoną kominki i rolety na oknie. A PC bez nich nadal grzeje :)

malux20
08-01-2015, 11:50
Witam wszystkich serdecznie,jak to w końcu jest z tymi PC p-w,dają radę w temp.-20,czy trzeba sie wspomagać dodatkowym żródłem ciepła.W planach budowa domu parterowego 90 m.wszędzie podłogówka,gazu ziemnego nie ma możliwości podłączenia,wungiel nie bardzo mi się widzi.Radzcie panowie co by dobrze było.Strefa klimatyczna okolice Szczecina,może jest ktoś z okolic kto ma zamontowana i można by obejrzeć i się poradzić

w szczecinie da rade bez wstawionych okien

malux20
08-01-2015, 11:56
Powyższe zdanie to powienien być cytat miesiąca na temat pomp ciepa PW, a już na pewno oddaje istotę nieufności ludzi przed tymi urządzeniami z powodu nierzetelności opisu urządzeń

Tłumaczę: jak można komplikować proste opisy podstawowych rzeczy - parametry etc. i po co? Przecież skoro dom ma zapotrzebowanie 3,5kw jak domyślam się w Polsce, a nie Afryce, to trzeba szukać pompy ciepła, która 'na czole' ma napisane: oddaje moc 3,5kw przy -20stopniach. Ale niestety próżno takiej informacji szukać w opisach :(. To jest podstawowa informacja!

Po co, to pewnie oczywiste:
1) W mętnej rzece najlepiej się ryby łowi ?
2) Skoro pompa ma 8kw to się płaci jak za 8kw i można porównać np. do kotła o takich parametrach, a że ma 4kwh przy -20stopniach to już 'mało istotna rzecz'.

A przecież potencjalny klient zapewniam woli rzetelną informację.

pzdr
Bogdan


proponuje najpierw sprawdzić ile u ciebie średniorocznie jest tego -20
myślę że jak z ostatnich 10 lat wyjdzie z 5 -10 h to będzie max
poniżej -15 około 20 h rocznie-ale tu przesadzam pewnie
-10 z 30 h rocznie

strach i mróz ma wielkie oczy
a procent tych -20 nawet w polsce jest pomijalny

_olo_
08-01-2015, 11:57
Skoro mowa o kominkach, mam pytanie, może ktoś jest zorientowany czy istnieje w ogóle takie urządzenie.
Jeżeli będę się pakował w PC również chciałbym mieć jakieś awaryjne ogrzewanie, nie chce mieć żadnego kominka na drewno w salonie bo nie będę mieszkał w średniowiecznych warunkach z drwami, popiołem i ryzykiem czadu w salonie.
Myślę o 1-2 klimach na dom, o ile w sypialni nie mam z tym problemu estetycznego to w salonie parownik z klimy na ścianie nie będzie dobrze wyglądał, z tych mocniejszych klim są wręcz ogromne, podparapetowe są mniej popularne i droższe.

Teraz kominek - całkiem nieźle wyglądają kominki elektryczne, nadspodziewanie fajnie wygląda ta ich imitacja ognia, mają wbudowaną nagrzewnicę z dmuchawą więc i dogrzać można, czy ktoś spotkał się z kominkami elektrycznymi, które zamiast grzałki i dmuchawy mają wbudowany moduł wewnętrzny klimy i dogrzewają na zasadzie pompy ciepła p/p?

plusfoto
08-01-2015, 12:25
Teraz kominek - całkiem nieźle wyglądają kominki elektryczne, nadspodziewanie fajnie wygląda ta ich imitacja ognia, mają wbudowaną nagrzewnicę z dmuchawą więc i dogrzać można, czy ktoś spotkał się z kominkami elektrycznymi, które zamiast grzałki i dmuchawy mają wbudowany moduł wewnętrzny klimy i dogrzewają na zasadzie pompy ciepła p/p?
Podpinam się do zapytania:)

Drifte
08-01-2015, 12:36
Cześć Wam

Czyli rezygnuję z łączenia kominka z płaszczem i pompy.

Na tapetę biorę pompę ciepła powietrze-powietrze i powietrze-woda.

Oba rozwiązania i tak będą towarzyszyć kominkowi, gdyż ja np. nie wyobrażam sobie domu bez kominka (też zboczenie). Kominek będzie obłożony szamotem, a na szamot przyjdzie kamień. Na kamień przyjdzie płyta granitowa i to będzie służyło jako asymilator ciepła wytworzonego przez kominek.

Pytanie, czy jeśli dojdzie do instalacji pompy powietrze-woda i kominek zbyt mocno nagrzeje podłogę (bo na pewno nagrzeje), to nie zaszkodzi to pompie (ogrzewanie podłogowe z pompy) ?

plusfoto
08-01-2015, 12:46
A ty miałeś już kominek w domu czy tylko chcesz bo wydaje Ci się że to taka super sprawa? Jeśli tylko chcesz to zaręczam Ci że po roku praktycznie będzie on służył Ci za nazwijmy to "ozdobę" salonu a palił w nim będziesz od święta i to nie rzadko z przymusu. W pierwszym roku i owszem jeszcze będzie Ci się chciało ale potem już co raz mniej.

map78
08-01-2015, 12:53
Skoro mowa o kominkach, mam pytanie, może ktoś jest zorientowany czy istnieje w ogóle takie urządzenie.
Jeżeli będę się pakował w PC również chciałbym mieć jakieś awaryjne ogrzewanie, nie chce mieć żadnego kominka na drewno w salonie bo nie będę mieszkał w średniowiecznych warunkach z drwami, popiołem i ryzykiem czadu w salonie.
Myślę o 1-2 klimach na dom, o ile w sypialni nie mam z tym problemu estetycznego to w salonie parownik z klimy na ścianie nie będzie dobrze wyglądał, z tych mocniejszych klim są wręcz ogromne, podparapetowe są mniej popularne i droższe.

Teraz kominek - całkiem nieźle wyglądają kominki elektryczne, nadspodziewanie fajnie wygląda ta ich imitacja ognia, mają wbudowaną nagrzewnicę z dmuchawą więc i dogrzać można, czy ktoś spotkał się z kominkami elektrycznymi, które zamiast grzałki i dmuchawy mają wbudowany moduł wewnętrzny klimy i dogrzewają na zasadzie pompy ciepła p/p?

Olo, w ten sposób przed niczym się nie zabezpieczasz;) Przy PC możemy wyróżnić 2 rodzaje zagrożeń. Awaria PC i brak prądu. W pierwszym przypadku najtańszym, najlepszym i nieingerującym w estetykę domu zabezpieczeniem jest po prostu grzałka w PC - PC działa wtedy jak zwykły kospel. Natomiast w przypadku braku prądu, który jest znacznie bardziej prawdopodobny i może występować cyklicznie jest urządzenie niezależne od mediów domowych, czyli albo zwykły kominek, koza, albo piecyk na butlę gazową. Jak nie chcesz kominków itp, a boisz się braków prądu to właśnie w taki piecyk zainwestuj - koszt symboliczny i może sobie leżeć choćby w garażu, czy jakiejś drewutni i czekać na godzinę "W":D

map78
08-01-2015, 12:58
Pytanie, czy jeśli dojdzie do instalacji pompy powietrze-woda i kominek zbyt mocno nagrzeje podłogę (bo na pewno nagrzeje), to nie zaszkodzi to pompie (ogrzewanie podłogowe z pompy) ?

Zaszkodzić, nie zaszkodzi;) może zakłócać sterowanie pompą, jeżeli będzie odbywać się to za pomocą jakiegoś wewnętrznego termostatu, lub powodować przegrzanie domu gdy sterowanie będzie pogodowe. Generalnie jest to trochę problematyczne dlatego niewiele osób jednocześnie grzeję pompą i kominkiem.
A tak poza tym to się zastanów, bo mi kominek szybko się znudził - ostatni raz paliłem w grudniu 2013:rolleyes:

Pyxis
08-01-2015, 13:13
W pierwszym roku i owszem jeszcze będzie Ci się chciało ale potem już co raz mniej.

To zalezy od tego, jak bardzo to lubisz. :)
Ja jako blokers bardzo chcialem miec kominek (w sensie piecyka, a klasycznego kominka) i niezmiennie wielka przyjamnosc sprawia mi widok ognia. Druga sprawa jest, ze nie za czesto w nim pale, wiec i okres znudzenia sie nim bedzie odpowiednio dluzszy, ale poki co klimat "z kominkiem w tle" jest naprawde niepowtarzalny i nie zaluje ani zlotowki wydanej na relaizacje tego "projektu".
Pomijam juz fakt posiadania niezaleznego zrodla ciepla w przypadku awarii pompy czy bardziej awarii zasilania, kiedy nie dal sie grzac pradem czy klimatyzacja.

Drifte
08-01-2015, 13:24
Cześć Wam

Aktualnie mieszkam w domu (w obrysie 6x8m) kominek umieszczony prawie centralnie (trzeba było go po prostu tak ustawić) i jak w nim napalę rano, ok 7, tak po wypaleniu się wsadu drewna mam na parterze ciepło do godziny circa 18. To chyba dobry wynik jak na 6 szczap drewna (kominek na prawdę mały).

Przez jakiś czas go nie używałem, ale potem się z nim przeprosiłem, gdyż mam kotłownie na zewnątrz domu i dzięki kominkowi nie muszę do niej chodzić zbyt często, teraz chodzę raz dziennie (jak palę na noc w piecu).

W nowym domu, który mam zamiar postawić chcę kominek ustawić totalnie centralnie na środku domu,tak, żeby w pomieszczeniach jego rura wylotowa również robiła za grzejnik, oczywiście musi to być maksymalnie szczelne, żebym za szybko nie kopnął w kalendarz.

Palenie w kominku mi się osobiście bardzo podoba, i przy takim wsadzie jak pisałem, czyszczę kominek z popiołu raz na miesiąc, więc obsługa prawie, ze żadna.

plusfoto
08-01-2015, 13:28
Tylko wygląda na to że u Drifte to ma być to główniejsze źródło

PS Drifte czyli nie poznałeś jeszcze systemu bezobsługowego. A człowiek szybko się przyzwyczaja do wygody.

Drifte
08-01-2015, 13:36
Inaczej:

W moim domu musi być źródło ciepła BEZOBSŁUGOWE gdyż moja stara jak czegoś dotknie to momentalnie to przestaje działać (nawet cegłę potrafi popsuć) więc jedno źródło musi być tego typu, żeby ona nie miała z nim żadnej styczności. Jest to podyktowane tym, że nie mam pracy 7-15 tylko bardzo nienormatywną a w domu ciepło być musi. Stąd pomysł na pompę ciepła.

A kominek, bo po prostu lubię, to po pierwsze, a po drugie, bo będąc w domu i paląc w kominku można coś zaoszczędzić na prądzie.

Pyxis
08-01-2015, 13:41
A kominek, bo po prostu lubię, to po pierwsze, a po drugie, bo będąc w domu i paląc w kominku można coś zaoszczędzić na prądzie.

Maja pompe ciepla i grzejac w tanim pradzie zaoszczedzisz tylko wowczas, jesli opal masz za darmo.

Drifte
08-01-2015, 13:52
Maja pompe ciepla i grzejac w tanim pradzie zaoszczedzisz tylko wowczas, jesli opal masz za darmo.

Akurat drewno mam prawie za darmo. Działka jest koło lasu, więc od razu z nadleśnictwa można kupić (metr przestrzenny liściaste 115 zł).

Ps. Na kominek jestem też zdecydowany chociażby ze względu możności ogrzewania w przypadku braku prądu. A żyjąc na wsi już mnie taka "przyjemność" kilka razy spotkała.

Arturo72
08-01-2015, 13:57
Powyższe zdanie to powienien być cytat miesiąca na temat pomp ciepa PW, a już na pewno oddaje istotę nieufności ludzi przed tymi urządzeniami z powodu nierzetelności opisu urządzeń

Tłumaczę: jak można komplikować proste opisy podstawowych rzeczy - parametry etc. i po co? Przecież skoro dom ma zapotrzebowanie 3,5kw jak domyślam się w Polsce, a nie Afryce, to trzeba szukać pompy ciepła, która 'na czole' ma napisane: oddaje moc 3,5kw przy -20stopniach. Ale niestety próżno takiej informacji szukać w opisach :(. To jest podstawowa informacja!

Po co, to pewnie oczywiste:
1) W mętnej rzece najlepiej się ryby łowi ?
2) Skoro pompa ma 8kw to się płaci jak za 8kw i można porównać np. do kotła o takich parametrach, a że ma 4kwh przy -20stopniach to już 'mało istotna rzecz'.

A przecież potencjalny klient zapewniam woli rzetelną informację.

pzdr
Bogdan
Znani producenci pomp np.Atlantic,Panasonic,Daikin mają takie dane przy charakterystyce każdej swojej pompy. Kiedyś Atlantic podawał do -20st.C teraz chyba wszyscy podają do -15st.C ale to chyba związane jest z normami unijnymi,podobnie jak mocowe nazewnictwo pomp dla określonego parametru.
I to nie dotyczy jedynie oddawanej mocy ale także poboru prądu przy różnych temperaturach zasilania bo tutaj występują też różnice.
Dlatego tez w pierwotnej wersji wybrałem zwykłą 8kW Atlantica bo wiedziałem,że nawet przy -20st.C da radę u mnie w domu.

_olo_
08-01-2015, 14:19
Olo, w ten sposób przed niczym się nie zabezpieczasz;) Przy PC możemy wyróżnić 2 rodzaje zagrożeń. Awaria PC i brak prądu. W pierwszym przypadku najtańszym, najlepszym i nieingerującym w estetykę domu zabezpieczeniem jest po prostu grzałka w PC - PC działa wtedy jak zwykły kospel. Natomiast w przypadku braku prądu, który jest znacznie bardziej prawdopodobny i może występować cyklicznie jest urządzenie niezależne od mediów domowych, czyli albo zwykły kominek, koza, albo piecyk na butlę gazową. Jak nie chcesz kominków itp, a boisz się braków prądu to właśnie w taki piecyk zainwestuj - koszt symboliczny i może sobie leżeć choćby w garażu, czy jakiejś drewutni i czekać na godzinę "W":D

Właśnie, zabezpieczę się przed 1 czynnikiem - awarią PC, taką awarią, że i grzałka w niej nie zadziała która tak czy inaczej ma w Panasie tylko 3kW, zyskam możliwość szybkiego dogrzania w okresach przejściowych gdy nie ma sensu czasem grzać podłogi no i skoro taki kominek będzie grzał za pomocą PC to i pewnie by chłodził latem (imitacja śniegu za szybką kominka nie wymagana). Tego nie dadzą mi inne rozwiązania.

A piecyk na butlę gazową - rozumiem, że tego do centralnego nie podłączę a tylko do dogrzania jednego pokoju czy są takie, które z centralnym awaryjnie mogą współpracować, no i ile czasu awaryjnie butla pochodzi na ogrzanie domu ?

Kominek el. w nowoczesnej formie z PCPW w środku moim zdanie doskonała rzecz do salonu, tylko jakoś nie widzę takich.

Pyxis
08-01-2015, 14:24
A piecyk na butlę gazową - rozumiem, że tego do centralnego nie podłączę a tylko do dogrzania jednego pokoju czy są takie, które z centralnym awaryjnie mogą współpracować, no i ile czasu awaryjnie butla pochodzi na ogrzanie domu ?

Ja bym zapytal, czy sie po takim grzaniu jeszcze kiedys obudzicie, czy juz tylko na Sad Ostateczny.

_olo_
08-01-2015, 14:41
Na sąd ostateczny nie wstaję.

map78
08-01-2015, 15:06
Właśnie, zabezpieczę się przed 1 czynnikiem - awarią PC, taką awarią, że i grzałka w niej nie zadziała która tak czy inaczej ma w Panasie tylko 3kW

Grzałka 3kW montowana seryjnie w panasach nie służy do grzania. Można ją awaryjnie do tego wykorzystać, ale nie jest to jej przeznaczenie. Ja mówię o tzw pakiecie grzałek, które dokupuje się osobno i montuje w pompie. To koszt ok 1200zł i można tym sterować ręcznie lub przy pomocy sterownika pompy - zabezpiecza to w zupełności na wypadek awarii PCi, poza awarią obiegówki.
Co do tzw okresów przejściowych to w ogóle o tym zapomnij przy PCi:) Do tej pory paliłeś śmieciuchem ( jak dobrze pamiętam) więc wiosną, czy jesienią jak nie chciało Ci się napalić to miałeś "okres przejściowy":D Przy PCi załatwi to za ciebie sterownik pompy - on doskonale będzie wiedział kiedy i ile zagrzać podłogę, żeby okresu przejściowego nie było;)

_olo_
08-01-2015, 16:13
O tym to nie wiedziałem, myślałem, że ta grzałka się załącza na wypadek spadku wydajności pompy, nie mówię to akurat o t-capie a ogólnie o panasanonicach, również tych mniej wydajnych.
A podłogówka działa wolno, ja chcę prędko no i chłodzenie też chcę. Jak latem temp spadnie do 15 stopni przez kilka dni to również p/p by wystarczyła, nie trzeba zaraz podłogi kulać.

Pyxis
08-01-2015, 16:45
zabezpiecza to w zupełności na wypadek awarii PCi, poza awarią obiegówki

Raczej przed awaria sprezarki. Jak plyta glowna np padnie czy inny element sterowania, to te grzalki tak sie przydadza pewnie, jak biednemu kwiaty. ;)