PDA

Zobacz pełną wersję : Pompy ciepła powietrze woda



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 [61] 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74

mkm silesia
08-01-2015, 18:22
W P tylko niewielka część błędów nie pozwala uruchomić awaryjnego grzania grzałką

ASANAK
08-01-2015, 20:01
Grzałka 3kW montowana seryjnie w panasach nie służy do grzania. Można ją awaryjnie do tego wykorzystać, ale nie jest to jej przeznaczenie. Ja mówię o tzw pakiecie grzałek, które dokupuje się osobno i montuje w pompie. To koszt ok 1200zł i można tym sterować ręcznie lub przy pomocy sterownika pompy - zabezpiecza to w zupełności na wypadek awarii PCi, poza awarią obiegówki.
Co do tzw okresów przejściowych to w ogóle o tym zapomnij przy PCi:) Do tej pory paliłeś śmieciuchem ( jak dobrze pamiętam) więc wiosną, czy jesienią jak nie chciało Ci się napalić to miałeś "okres przejściowy":D Przy PCi załatwi to za ciebie sterownik pompy - on doskonale będzie wiedział kiedy i ile zagrzać podłogę, żeby okresu przejściowego nie było;)

witam ja też myślałem inaczej, czy to oznacza, ze w Panasonicu T-Cap ta grzałka nie służy do grzani coś chyba źle zrozumiałem, to co grzeje jak temperatura spadnie poniżej -20 np

i jaka pompa Waszym zdaniem jest Lepsza ta Atlantic czy Panasonic T-cap ( obie chyba powietrze-woda ) ?,
i kolejne czy wreszcie jak mam podłogówkę w całym domu i nie mam innego źródła grzania ( na stałe tylko awaryjnie kominek ) to bufor trzeba czy nie ?

bway
08-01-2015, 20:18
lepsza jest ta jak porównasz parametry podstawowe przy danych temp zasilania ile prądu bierze, jaką ma moc, COP, cena to zobaczysz, bo inaczej to kazdy chwali swoje
ci co nie maja buforu mówią ze nie potrzeba , ci co mają to nic nie mówią albo głupoty wypisują
a do czego jest bufor ?
bufor jest potrzebny PC przede wszystkim do defrostu oraz do prawidłowej pracy przepływu jak i pracy PC przy osiąganiu delty





witam ja też myślałem inaczej, czy to oznacza, ze w Panasonicu T-Cap ta grzałka nie służy do grzani coś chyba źle zrozumiałem, to co grzeje jak temperatura spadnie poniżej -20 np

i jaka pompa Waszym zdaniem jest Lepsza ta Atlantic czy Panasonic T-cap ( obie chyba powietrze-woda ) ?,
i kolejne czy wreszcie jak mam podłogówkę w całym domu i nie mam innego źródła grzania ( na stałe tylko awaryjnie kominek ) to bufor trzeba czy nie ?

M.Krk
08-01-2015, 20:25
lepsza jest ta jak porównasz parametry podstawowe przy danych temp zasilania ile prądu bierze, jaką ma moc, COP, cena to zobaczysz, bo inaczej to kazdy chwali swoje
ci co nie maja buforu mówią ze nie potrzeba , ci co mają to nic nie mówią albo głupoty wypisują
a do czego jest bufor ?
bufor jest potrzebny PC przede wszystkim do defrostu oraz do prawidłowej pracy przepływu jak i pracy PC przy osiąganiu delty

Oj raczej się mylisz z tym defrostem, moja to robi gazem, bufor mam do grzejników bo podobno bez tego ani rusz

bway
08-01-2015, 20:31
no zaczyna sie !
podobno to wiesz..

pokazcie mi choc jedna instalacje z regulacją zaworów przepływu ?
pokażcie instalatora który wam zamontował zawór przepływu
wytłumaczcie dlaczego nie macie zaworu za 100 zeta a macie bufor za 800




Oj raczej się mylisz z tym defrostem, moja to robi gazem, bufor mam do grzejników bo podobno bez tego ani rusz

bway
08-01-2015, 20:38
zapomniałem dopisać o tym twoim gazie

nie idzie o gaz a wymiennik, gdzie parownik staje sie skraplaczem , a DZ jest GZ przy defroście
kto ci takie rzeczy naopowiadał?





Oj raczej się mylisz z tym defrostem, moja to robi gazem, bufor mam do grzejników bo podobno bez tego ani rusz

bway
08-01-2015, 20:42
ja proponuje wybrac sie do Zakopanego !
i sprawdzic jakie PC PW tam pacują, w domkach, w hotelach, motelach ośrodkach jakich marek





Znani producenci pomp np.Atlantic,Panasonic,Daikin mają takie dane przy charakterystyce każdej swojej pompy. Kiedyś Atlantic podawał do -20st.C teraz chyba wszyscy podają do -15st.C ale to chyba związane jest z normami unijnymi,podobnie jak mocowe nazewnictwo pomp dla określonego parametru.
I to nie dotyczy jedynie oddawanej mocy ale także poboru prądu przy różnych temperaturach zasilania bo tutaj występują też różnice.
Dlatego tez w pierwotnej wersji wybrałem zwykłą 8kW Atlantica bo wiedziałem,że nawet przy -20st.C da radę u mnie w domu.

mkm silesia
08-01-2015, 20:58
Oj raczej się mylisz z tym defrostem, moja to robi gazem, bufor mam do grzejników bo podobno bez tego ani rusz
A ten gaz skąd ciepełko pobiera nowy F ma także ładowanie bufora przed odszszranianiem i po grzeje wtedy na 100% na wyświetlaczu miga w tym czasie odszranianie i niektórych myli że długo trwa miałem okazję sprawdzić taj zimy

M.Krk
08-01-2015, 21:15
zapomniałem dopisać o tym twoim gazie

nie idzie o gaz a wymiennik, gdzie parownik staje sie skraplaczem , a DZ jest GZ przy defroście
kto ci takie rzeczy naopowiadał?

napisałem raczej tak, bo nie jestem pewien bo nie jestem specjalistą, napisałem co mam w instrukcji i co obserwuje i tyle niestety

M.Krk
08-01-2015, 21:22
A ten gaz skąd ciepełko pobiera nowy F ma także ładowanie bufora przed odszszranianiem i po grzeje wtedy na 100% na wyświetlaczu miga w tym czasie odszranianie i niektórych myli że długo trwa miałem okazję sprawdzić taj zimy

wydaje mi się że sprężarka go podaje, podczas defrostu coś się przełącza i syka, psyka jakby gaz uchodził a ten cały skraplacz czy coś tam na zewnątrz zaczyna parować, po chwili startują wentylatory, zabawa się powtarza dwa razy, ale trwa to może 3-4 minuty, parowóz odjedzie i git, popa obiegowa pracuje a pod ikonką grzanie wyświetla się ikonka grzałki, myślę że po to by bufor za bardzo temperatury nie stracił.
Oczywiście mogę się mylić bo to tylko obserwacje, patrzyłem w tedy na licznik i prawie nic to prądu nie żre

mkm silesia
08-01-2015, 23:06
Zawsze?

nie zawsze i nie tylko

map78
08-01-2015, 23:31
witam ja też myślałem inaczej, czy to oznacza, ze w Panasonicu T-Cap ta grzałka nie służy do grzani coś chyba źle zrozumiałem, to co grzeje jak temperatura spadnie poniżej -20 np

i jaka pompa Waszym zdaniem jest Lepsza ta Atlantic czy Panasonic T-cap ( obie chyba powietrze-woda ) ?,
i kolejne czy wreszcie jak mam podłogówkę w całym domu i nie mam innego źródła grzania ( na stałe tylko awaryjnie kominek ) to bufor trzeba czy nie ?

Ta grzałka standardowa 3kW może służyć do wspomagania pracy PCi w niskich temp, ale nie jest to jej standardowa funkcja i trzeba ją specjalnie uruchomić. Gdy tego nie zrobimy standardowa grzałka załączy się jedynie w celu defrostu, ochrony powrotu, ochrony przed zamarznięciem.
Nie wiem która jest lepsza:confused: Ja mam T-Cap'a i jestem zadowolony. Użytkownicy Atlanticów również chwalą swoje, więc trzeba wybrać zgodnie ze swoim sumieniem:)
Ja bufora nie mam. Wszystko działa wyśmienicie drugi sezon. Defrosty o dziwo odbywają się bez zakłóceń i w ogóle to od ponad roku nic nie dotykałem. Jak coś działa doskonale to nie ruszam;)

surgi22
09-01-2015, 14:11
Rozumiem że dla doskonałej żony robisz wyjątek :rolleyes:
Ps. bez urazy - taki żarcik.

map78
09-01-2015, 14:52
Rozumiem że dla doskonałej żony robisz wyjątek :rolleyes:
Ps. bez urazy - taki żarcik.

Żona nie jest doskonała, więc czasem trzeba coś poruszać;)

SUSPENSER
09-01-2015, 21:51
Natomiast w przypadku braku prądu, który jest znacznie bardziej prawdopodobny i może występować cyklicznie jest urządzenie niezależne od mediów domowych, czyli albo zwykły kominek, koza, albo piecyk na butlę gazową. Jak nie chcesz kominków itp, a boisz się braków prądu to właśnie w taki piecyk zainwestuj - koszt symboliczny i może sobie leżeć choćby w garażu, czy jakiejś drewutni i czekać na godzinę "W":D

Nie lepiej na wypadek braku prądu mieć agregat benzynowy - wtedy będzie prąd dla pompy i do oświetlenia itp. ?

surgi22
09-01-2015, 22:15
Jeżeli nie mieszkasz na totalnym z..piu to ile jest regionów w Polsce gdzie brak dostaw prądu potrwa na tyle długo aby dobrze zaizolowany domek z pewną masą akumulacyjną wychłodził się ?

Pyxis
10-01-2015, 00:43
Nie lepiej na wypadek braku prądu mieć agregat benzynowy - wtedy będzie prąd dla pompy i do oświetlenia itp. ?

Trojfazowy agregat o mocy 4-5kW o odpowiedniej charakterystyce to juz nie jest drobna kasa. Trzeba tez go jakos rzsadnie w ta instalacje wpiac.

Ja mam maly agregat 1f o mocy 1,1kW. Kupilem do zasilania glownie pompy hydroforowej, bo jakos brak swiatla tak mi nie przeszkadza w domu jak brak biezacej wody. W ciagu 3 lat az 1 raz sie przydal. ;)

ASANAK
11-01-2015, 11:09
Ta grzałka standardowa 3kW może służyć do wspomagania pracy PCi w niskich temp, ale nie jest to jej standardowa funkcja i trzeba ją specjalnie uruchomić. Gdy tego nie zrobimy standardowa grzałka załączy się jedynie w celu defrostu, ochrony powrotu, ochrony przed zamarznięciem.
Nie wiem która jest lepsza:confused: Ja mam T-Cap'a i jestem zadowolony. Użytkownicy Atlanticów również chwalą swoje, więc trzeba wybrać zgodnie ze swoim sumieniem:)
Ja bufora nie mam. Wszystko działa wyśmienicie drugi sezon. Defrosty o dziwo odbywają się bez zakłóceń i w ogóle to od ponad roku nic nie dotykałem. Jak coś działa doskonale to nie ruszam;)

Dzięki za odpowiedź a przy okazji w którym miesiącu uruchamiałeś instalację , czy masz ten moduł sterowania przez internet ( jeżeli tak to czy warto wydać na to ok 1tyś zł. )?

map78
11-01-2015, 11:15
Dzięki za odpowiedź a przy okazji w którym miesiącu uruchamiałeś instalację , czy masz ten moduł sterowania przez internet ( jeżeli tak to czy warto wydać na to ok 1tyś zł. )?

Moja instalacja pracuje od 27.09.2013r. Mam moduł IntesisHome i uważam, że to fajna sprawa, szczególnie gdy się często wyjeżdża, poza tym znacznie rozszerza on możliwości fabrycznego sterownika. Ja swój dostałem niby gratis, więc nie wiem czy dałbym za niego tysiaka, ale jest to na pewno fajne udogodnienie.

rob30
12-01-2015, 08:50
U mnie T-CAP chodzi od 08-2013 i też intesishome w gratisie (niby dużo funkcji nie ma ale dla mnie niezbędny). Atlantica rozważałem ale za duża moc jak dla mnie dlatego padło na Panasonica - tylko okazało się, że też za duża moc i przez to nie jestem w stanie utrzymać temperatur zasilania poniżej 35 stopni - co jakąś tragedia nie jest ale dziwnie, że czy jest +5 czy -10 na zewnątrz to zasilanie mam 35 stopni.

Pyxis
12-01-2015, 09:15
Dlaczego dziwne, skoro ten TCap ma praktycznie 2x mocniejsza sprezarke niz deklarowana moc nominalna. :)

flisiu
12-01-2015, 09:39
U mnie T-CAP chodzi od 08-2013 i też intesishome w gratisie (niby dużo funkcji nie ma ale dla mnie niezbędny). Atlantica rozważałem ale za duża moc jak dla mnie dlatego padło na Panasonica - tylko okazało się, że też za duża moc i przez to nie jestem w stanie utrzymać temperatur zasilania poniżej 35 stopni - co jakąś tragedia nie jest ale dziwnie, że czy jest +5 czy -10 na zewnątrz to zasilanie mam 35 stopni.
Co ten Intesishome potrafi ? :) nie mam tego ale fajnie by miec jakis dostep przez neta do pompki. ile to kosztuje nominalnie?

naiwni
12-01-2015, 11:22
Jestem nieszczęśliwym posiadaczem powietrznej pompy ciepła PPC-18kw firmy NATEO. Niech Was Bóg broni kupować pompę z tej firmy. Miesięczny rachunek za energię elektryczną przy średniej temp. zewnętrznej +5 stopni wynosi 1500 złotych., a w wewnątrz pomieszczenia nie przekracza +18,5 stopnia.
Jeżeli chodzi o serwis gwarancyjny praktycznie nie istnieje, już kilkakrotnie zgłaszałem nieprawidłowe funkcjonowanie pompy i nikt się z nami nie skontaktował.Jeszcze raz przestrzegam przed zakupem z firmy NATEO !!!-OSZUŚCI I CWANIACY Nie Wierzcie w pozytywne komentarze dotyczące firmy NATEO!!! na pewno są pisane przez pacowników firmy NATEO. naiwni

rydzadam
12-01-2015, 12:29
Jestem nieszczęśliwym posiadaczem powietrznej pompy ciepła PPC-18kw firmy NATEO. Niech Was Bóg broni kupować pompę z tej firmy. Miesięczny rachunek za energię elektryczną przy średniej temp. zewnętrznej +5 stopni wynosi 1500 złotych., a w wewnątrz pomieszczenia nie przekracza +18,5 stopnia.
Jeżeli chodzi o serwis gwarancyjny praktycznie nie istnieje, już kilkakrotnie zgłaszałem nieprawidłowe funkcjonowanie pompy i nikt się z nami nie skontaktował.Jeszcze raz przestrzegam przed zakupem z firmy NATEO !!!-OSZUŚCI I CWANIACY Nie Wierzcie w pozytywne komentarze dotyczące firmy NATEO!!! na pewno są pisane przez pacowników firmy NATEO. naiwni

Jak już chcesz coś pisać o firmie produkującej PC, to proszę się zastanowić troszkę. Uwagi można mieć do firmy instalującej, handlującej, do siebie, ale producenta ???? To tak jakbym napisał: brońcie się przed kupnem (np.) Forda, bo pali mi 20 na setkę, ciągle się psuje, jedzie krzywo, dymi i wyciąga na prostej jedynie 100 km/h, a ASO nic z tym nie chce zrobić. Pomyśl troszkę zanim coś napiszesz.
A Fordami jeżdżę od 15 lat i (prawie) nigdy mnie nie zawiodły :) - to tak przy okazji

map78
12-01-2015, 12:43
Co ten Intesishome potrafi ? :) nie mam tego ale fajnie by miec jakis dostep przez neta do pompki. ile to kosztuje nominalnie?

Z najfajniejszych funkcji to IMO "kalendarz" gdzie możesz przystosować pracę pompy przez cały rok, uwzględniając tanie godziny i dni wolne, przy G12W oraz zaplanować co ma robić podczas Twojego urlopu, itp, itd.
Druga fajna opcja to przesunięcie krzywej. Możesz np ustawić żeby w popołudniowym okienku podnieść krzywą o 2st i wszystko to zadzieje się automatycznie, podczas gdy na sterowniku pompy nie ma takiej opcji. Możesz też różnicować temp zbiornika - np ustawiasz, ze w nocy grzeje Ci do 45st a w dzień do 50st - również niedostępne na zwykłym sterowniku. Poza tym oczywiście monitoring, podgląd temperatur, zdalne programowanie, włączanie, wyłączanie, przełączanie i kontrola działania.
Koszt około 1000zł
Tutaj oficjalny filmik:

https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=yOGwtPMdb60

flisiu
12-01-2015, 13:18
kurcze ciezko bedzie przeforsowac teraz taki zakup w budzecie domowym :P nie ma czegos tanszego aby monitorowac pompe przez neta bez zadawania wartosci ?

lukasza
12-01-2015, 14:06
Druga fajna opcja to przesunięcie krzywej. Możesz np ustawić żeby w popołudniowym okienku podnieść krzywą o 2st i wszystko to zadzieje się automatycznie, podczas gdy na sterowniku pompy nie ma takiej opcji.

jest taka funkcja, bynajmniej jest w modelu od 2014 roku.
jest Timer i w każdej z 6 stref na dzień możesz ustawić sobie czy to tank, heat czy co innego niejednoczesność zmieniając +/- o 5 stopni krzywą.

Ja tak mam w tanim okienku w ciągu dnia +2 stopnie na krzywej od 13 do 16.00

Mam też podobnie w nocy bo 300l zasobnik CWU jest dla mnie na styk. grzeję go 90 min w nocy i 90 min w dzień. Grzeje - znaczy jest włączone grzanie, ale najczęściej nie grzeję tyle czasu i PC jak nie grzeje CWU to sobie "moduluję" CO ale jakoś tak słabiej i wtedy właśnie mam tez ustawione podbicie o 2 st krzywej.

rwojtek
12-01-2015, 14:08
popytaj rxwx o lankontroler

to do flisiu

Rotan
12-01-2015, 14:11
Jestem nieszczęśliwym posiadaczem powietrznej pompy ciepła PPC-18kw firmy NATEO. Niech Was Bóg broni kupować pompę z tej firmy. Miesięczny rachunek za energię elektryczną przy średniej temp. zewnętrznej +5 stopni wynosi 1500 złotych., a w wewnątrz pomieszczenia nie przekracza +18,5 stopnia.
Jeżeli chodzi o serwis gwarancyjny praktycznie nie istnieje, już kilkakrotnie zgłaszałem nieprawidłowe funkcjonowanie pompy i nikt się z nami nie skontaktował.Jeszcze raz przestrzegam przed zakupem z firmy NATEO !!!-OSZUŚCI I CWANIACY Nie Wierzcie w pozytywne komentarze dotyczące firmy NATEO!!! na pewno są pisane przez pacowników firmy NATEO. naiwni

Napisz nowy temat i opisz dokładnie sytuację. Jaki masz dom, jaka PC, podłączenie, ustawienia itp.
Czasami można coś poprawić samemu po paprokach instalatorach, czy w przypadku źle dobranej pompy.

map78
12-01-2015, 15:16
jest taka funkcja, bynajmniej jest w modelu od 2014 roku.
jest Timer i w każdej z 6 stref na dzień możesz ustawić sobie czy to tank, heat czy co innego niejednoczesność zmieniając +/- o 5 stopni krzywą.

Ja tak mam w tanim okienku w ciągu dnia +2 stopnie na krzywej od 13 do 16.00

Mam też podobnie w nocy bo 300l zasobnik CWU jest dla mnie na styk. grzeję go 90 min w nocy i 90 min w dzień. Grzeje - znaczy jest włączone grzanie, ale najczęściej nie grzeję tyle czasu i PC jak nie grzeje CWU to sobie "moduluję" CO ale jakoś tak słabiej i wtedy właśnie mam tez ustawione podbicie o 2 st krzywej.

W mojej z 2013r tego nie było. Krzywą mogłem zmieniać jedynie ręcznie:( Na szczęście IntesisHome od początku dawało mi tę opcje, więc tego nie odczułem:)

pitersson
12-01-2015, 15:56
Jestem nieszczęśliwym posiadaczem powietrznej pompy ciepła PPC-18kw firmy NATEO. Niech Was Bóg broni kupować pompę z tej firmy. Miesięczny rachunek za energię elektryczną przy średniej temp. zewnętrznej +5 stopni wynosi 1500 złotych., a w wewnątrz pomieszczenia nie przekracza +18,5 stopnia.
Jeżeli chodzi o serwis gwarancyjny praktycznie nie istnieje, już kilkakrotnie zgłaszałem nieprawidłowe funkcjonowanie pompy i nikt się z nami nie skontaktował.Jeszcze raz przestrzegam przed zakupem z firmy NATEO !!!-OSZUŚCI I CWANIACY Nie Wierzcie w pozytywne komentarze dotyczące firmy NATEO!!! na pewno są pisane przez pacowników firmy NATEO. naiwni

Jestem posiadaczem PC Nateo tyle ze gruntowki, i nie jestem tak przerazony ta firma jak ty, napisz cos konkretnego,bo jest cos nie tak z sama pompa tylko moze z instalacja tej PC. Kto to montowal,czy bezposrednio ktos z fabryki? Jaka jest moc PC? Jaka pow. ogrzewasz? Czy jest tam podlogowka/grzejniki? .Cos mi sie wydaje ze 1500pln na miesiac i jak piszesz w innym poscie ze 100kwh/24h to na wbudowanej grzalce smiga.

malux20
12-01-2015, 16:24
co mam zrobić żeby pompa mi nie taktowała
podkręcić hisrerezę , krzywą?
nie winię pompy -wiem że mam ciut ciut przewymiarowaną
s10 do zapotrzebowania 3kw przy -18

Budujący Radom
24-01-2015, 18:22
Witam was koledzy. Mam pytanie jako do znawców odnosnie zapotrzebowania na ciepło 2 budynków. Niby powierzcnia taka sama i kubatura ale który będzie lepszy i tańszy w budowie oraz który będzie więcej w przyszłosci "palił"?
Oczywiscie pisząc w tym watku zamierzam miec PC PW i Reku.
http://z500.pl/projekt/213/Z241,dom-parterowy-z-dachem-dwuspadowym-tani-w-budowie-i-eksploatacji/dane-ogolne.html
http://z500.pl/projekt/720/Z273,kompaktowy-dom-parterowy-z-trzema-sypialniami-przykryty-dachem-kopertowym/dane-ogolne.html

Arturo72
24-01-2015, 19:13
Witam was koledzy. Mam pytanie jako do znawców odnosnie zapotrzebowania na ciepło 2 budynków. Niby powierzcnia taka sama i kubatura ale który będzie lepszy i tańszy w budowie oraz który będzie więcej w przyszłosci "palił"?
Oczywiscie pisząc w tym watku zamierzam miec PC PW i Reku.
http://z500.pl/projekt/213/Z241,dom-parterowy-z-dachem-dwuspadowym-tani-w-budowie-i-eksploatacji/dane-ogolne.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fz500.pl%2Fprojekt% 2F213%2FZ241%2Cdom-parterowy-z-dachem-dwuspadowym-tani-w-budowie-i-eksploatacji%2Fdane-ogolne.html)
http://z500.pl/projekt/720/Z273,kompaktowy-dom-parterowy-z-trzema-sypialniami-przykryty-dachem-kopertowym/dane-ogolne.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fz500.pl%2Fprojekt% 2F720%2FZ273%2Ckompaktowy-dom-parterowy-z-trzema-sypialniami-przykryty-dachem-kopertowym%2Fdane-ogolne.html)
Ten któremu najbardziej ograniczysz straty ciepła.

imrahil
24-01-2015, 20:23
Ten któremu najbardziej ograniczysz straty ciepła.

a konkretnie Z241 ma chyba mniej przegród zewnętrznych, więc będzie miał mniejsze straty przy tej samej izolacji. będzie też tańszy w budowie, bo ma mniej ścian nośnych, narożników i prostszy dach. dwie łazienki obok siebie też obniżają koszt w stosunku do dwóch oddalonych

Budujący Radom
25-01-2015, 18:04
a konkretnie Z241 ma chyba mniej przegród zewnętrznych, więc będzie miał mniejsze straty przy tej samej izolacji. będzie też tańszy w budowie, bo ma mniej ścian nośnych, narożników i prostszy dach. dwie łazienki obok siebie też obniżają koszt w stosunku do dwóch oddalonych

Co do dachu to nie zgodze sie . Powierzchnia ta sama. Gąsiorów więcej ale nie trzeba szczytów obrabiać. Rynny wiecej ale nie ma szczytów. RObocina koszt ta sama. Trochę jedynie wiecej odpadu z więźby. To jest prosty dach kopertowy bez faciatek. Co do ścian to się nie znam ale rzeczywiście narożników mniej w z241. To ma wpływ na koszta budowy? Jaki? bo szczerze mówiąc nie znam się.
Łazienki dwie nie przylegaja do siebie to rzeczywiście ale czy naprawdę te 120cm. korytarzu moze zrobic większy koszt?
Co do ścian nośnych to w z241 i tak musze zrobić jedną wewnętrzną też nośną bo mam teren mozno podmokły.

imrahil
25-01-2015, 20:10
Co do dachu to nie zgodze sie . Powierzchnia ta sama. Gąsiorów więcej ale nie trzeba szczytów obrabiać. Rynny wiecej ale nie ma szczytów. RObocina koszt ta sama. Trochę jedynie wiecej odpadu z więźby. To jest prosty dach kopertowy bez faciatek. Co do ścian to się nie znam ale rzeczywiście narożników mniej w z241. To ma wpływ na koszta budowy? Jaki? bo szczerze mówiąc nie znam się.
Łazienki dwie nie przylegaja do siebie to rzeczywiście ale czy naprawdę te 120cm. korytarzu moze zrobic większy koszt?
Co do ścian nośnych to w z241 i tak musze zrobić jedną wewnętrzną też nośną bo mam teren mozno podmokły.

to wszystko są niewielkie szczegóły. za robociznę przy narożnikach więcej murarze biorą, poza tym jest ryzyko większej ilości odpadów przy murowaniu i ocieplaniu. przy łazienkach nieprzylegających do siebie może trzeba więcej kominków wentylacyjnych. generalnie różnice w kosztach budowy nie powinny być wielkie, bierz ten który Ci się bardziej podoba i który lepiej pasuje do działki :)

Pyxis
25-01-2015, 20:14
. przy łazienkach nieprzylegających do siebie może trzeba więcej kominków wentylacyjnych

To pieszczotliwe okreslenie kominow wentylacyjnych, czy masz na mysli te odpowietrzenia do kanalizy w roli kanalow "wentylacyjnych"? ;)

Budujący Radom
25-01-2015, 20:35
Kominów wentylacyjnych i tak nie planuję . ma być reku

lukasza
26-01-2015, 11:15
Co do dachu to nie zgodze sie . Powierzchnia ta sama. Gąsiorów więcej ale nie trzeba szczytów obrabiać. Rynny wiecej ale nie ma szczytów. RObocina koszt ta sama. Trochę jedynie wiecej odpadu z więźby. To jest prosty dach kopertowy bez faciatek. Co do ścian to się nie znam ale rzeczywiście narożników mniej w z241. To ma wpływ na koszta budowy? Jaki? bo szczerze mówiąc nie znam się.
Łazienki dwie nie przylegaja do siebie to rzeczywiście ale czy naprawdę te 120cm. korytarzu moze zrobic większy koszt?
Co do ścian nośnych to w z241 i tak musze zrobić jedną wewnętrzną też nośną bo mam teren mozno podmokły.

łazienka oddalona od siebie o 1-2-3 m to koszt rurki np: te 3m x 2 zł = 6 zł. Jak jest reku to koszt pomijalny. Jakby był komin wentylacyjny ( a go nie będzie) to mógłby być koszt.

Zdecydowanie Z241 będzie łatwiej ocieplić. Stosując tą samą warstwę ocieplenia w obu domach cieplejszy będzie Z241. Nie ma dwóch podcieni i ma łatwiejszy do ocieplenia dach (mniej murłaty), ma ściany szczytowe co również łatwiej ocieplić.

Ale żeby było jasne: w tych dwóch domach różnica grzania rocznie, dobrze ocieplonego domu to maks 100 zł. Maks. Za 100 zł rocznie to wybieraj co Ci się bardziej podoba.

w Z241 masz więcej szczytów i styropianu a to jest tańsze niż dachówką (i cieplejsze)! Z pewnością cegła i styropian jest tańsza od dachu-wełny, dachówki i gąsiorów. Dach 2 spadowy ma mniej odpadów a w zasadzie wcale bo dekarz rozmierzy go pod dachówkę i nic się nie docina a w czterospadowym będzie cięcia i odpadu z min 10%.
Jeśli chciałbyś to kryć jak na wizualizacji płaska dachówką = droga to na pewno dwuspadowy wyjdzie jeszcze taniej. Wiem bo mam Creaton Domino.

sorki jak piszesz, że jest więcej gąsiorów w 4 spadowym ale mniej szczytów i że może być to tańsze - to o cenach w budownictwie niewiele wiesz.

Co istotne a nie zauważalne to podbitka. Z241 możesz śmiało robić np: bez podbitki (koszt kilka tysięcy złotych) jak zrobisz dekoracyjną (np: z deski 1 stronie heblowanej) odpowiednią nadbitkę dachu i wystrugają ci wystające krokwie - czyli podbitka będzie deska pomalowana i krokwie.

Z 273 w tej kwestii może być bardzo, bardzo drogie. Zobacz proporcję tego dachu i okapu. Okap mały. Jak zrobisz "tanią" podbitkę na prosto już od linii rynny (jak ma 98% dachów czterospadowych) to dom straci proporcje (wysokie ściany). Jak dasz dłuższy dach = większy okap = to dom starci proporcja bo będzie za daleko wystawał poza obrys budynku (zdjęcie elewacji bocznej). Tutaj sobie ładnie architekt opuścili podbitkę wokoło. Ładnie, ale czy wiesz, że z PCV będzie to średnio wyglądać a z deski np: świerk skandynawski bekniesz za to jakieś 5-6 a może 7 tys?

Zalety Z241 - możesz zrobić stryszek. Na pewno tam wejdzie więcej rzeczy i łatwiej jak dasz schody na stryszek. A w taki metrażu przyda się stryszek.

jedyna wada jak dla mnie Z241 to mała łazienka dla gości, ale ma zaletę - lepiej dzieli część dzienną od prywatnej/nocnej.

Rada: co wybierzesz to zrób ścianki działowe kotłowni/pompowni w domu z porządnej i cichej cegły a nawet weź coś do wygłuszenia. PC PW czy inne zawsze to jednak pracuje i sama pompa obiegowa daje hałas. Ja mam to w rogu domu oddzielone od domu schodami i korytarzem, ale przy kuchni bym tego nie chciał trzymać. Tzn. mając tylko zwykłą ścienkę 12 porotherm. Weź to zdecydowanie coś cichszego.

p.s. przemyśl czy chcesz przed domem jednostkę zewnętrzną? Gdzie. Może od razu zaplanuj jakąś małą architekturę na nią? Ja mam to w roku za domem ale przed domem bym tego nie chciał - a tutaj masz "kotłownie".

Budujący Radom
26-01-2015, 20:56
Dzieki serdecznie za odp. Rozjaśnia mi to temat wystarczająco.

misq
31-01-2015, 08:21
Witam,
Chciałby poradzić się w sprawie powietrznej pompy ciepła do domu o powierzchni 140 m2, w całości ogrzewany podłogówką, wyliczone obciążenie domu to 6,7 kW. Zrezygnowałem z komina w kotłowni, więc inny sposób ogrzewania w tej chwili nie wchodzi w grę.

W tej chwili dom mam w SSZ, powoli robią się instalację, więc być może na pompę jest jeszcze za wcześnie, ale kuszą mnie zimowe promocje od Panasonica. Kiedy warto instalować pompę - z jednej strony dobrze byłoby mieć już płytki w "kotłowni", a z drugiej ciężko wygrzać wylewki bez źródła ciepła - jak sobie z tym poradzić?

Dostałem kilka ofert na pompy ciepła, w różnych konfiguracjach - poniżej podaje ceny z montażem i 8% VAT, które mi zaoferowano - w wypadku Panasonica uwzględniam promocję i zwrot 1000 zł:
1. Panasonic T-CAP WH-UX09FE5/WH-SXC09F3E5 (wydajność nominalna 9kW; zasilanie 1~;230V; grzałka el. 3kW) - 21 437,00 zł
2. Panasonic T-CAP WH-UX09FE8/WH-SXC09F9E8 (wydajność nominalna 9kW; zasilanie 3~;400V; grzałka el. 9kW) - 25 244,00 zł
3. Panasonic WH-UD09FE5/WH-SDC09F3E5 (wydajność nominalna 9kW; zasilanie 1~;230V; grzałka el. 3kW) - 16 739,00 zł
4. Panasonic ALL IN ONE WH-UD09FE5/WH-ADC0309G3E5 (wydajność nominalna 9kW; zasilanie 1~;230V; grzałka el. 3kW; zbiornik zintegrowany ze stali nierdzewnej 200l) - 23 160,68 zł
5. Daikin Altherma ERLQ008CV3/EHVX08S18CV3 (wydajność nominalna 8kW; zasilanie 1~;230V; grzałka el. 3kW; zbiornik zintegrowany 180l) - 24 003,00 zł
6. Daikin Altherma ERLQ008CV3/EHVX08S26CV3 (wydajność nominalna 8kW; zasilanie 1~;230V; grzałka el. 3kW; zbiornik zintegrowany 260l) - 24 966,90 zł

Do pomp 1, 2, 3 muszę dodatkowo dokoptować zbiornik CWU - proponowano mi Panasonic WH-TD20E3E5 (stal nierdzewna, pojemność 200l) za 5 292,00 zł, ale równie dobrze mogę samemu coś kupić i instalatorzy mi to zamontują przy okazji pompy - np polecany na forum Galmet Maxi 300 l za około 3 000,00 zł. Zbiornik potrzebny mi jest do obsługi 4 osobowej rodziny (2 dorosłych + 2 dzieci) - z obecnego zużycia w mieszkaniu - ok. 4,5 m3 miesięcznie wychodzi 150 l dziennie - nie wiem czy zbiornik 200 l nie byłby na styk - w końcu dzieci rosną.

Początkowo byłem zdecydowany na Altherme ze zbiornikiem 260 l, ale promocja na Panasonica dała mi do myślenia, więc mam dylemat co wybrać:

1. Czy warto brać zbiornik CWU firmowy z Panasonica (z nierdzewki) czy można śmiało zaoszczędzić 2300 zł i wybrać Galmeta (co prawda emaliowany, ale chyba tak szybko nie zerdzewieje?)

2. Najbardziej kusi mnie Panasonic SDC + Galmet 300 l - w sumie wychodzi 19 800,00 zł - bardzo rozsądna kwota - tylko czy ta pompa to dobry pomysł dla mojego domu położonego na Podlasiu (IV strefa)? Czy da sobie radę z ogrzaniem domu i ciepłej wody? Czy dobrze zrozumiałem, że w wypadku kiedy pompa nie da rady to włączą się grzałki i pomogą dobić do potrzebnych 9 kW?

3. Czy może lepszym pomysłem jest T-CAP - wersja trójfazowa jest wg mnie zbędnym wydatkiem, a za jednofazową z np Galmetem zapłacę 24 500 zł - prawie 5000 zł więcej niż za pompę SDC - warto?

4. A może warto popatrzeć na Altherme - pewnie ma jakieś zalety, których mogłem nie zauważyć?

plusfoto
31-01-2015, 10:05
2. Najbardziej kusi mnie Panasonic SDC + Galmet 300 l - w sumie wychodzi 19 800,00 zł - bardzo rozsądna kwota - tylko czy ta pompa to dobry pomysł dla mojego domu położonego na Podlasiu (IV strefa)? Czy da sobie radę z ogrzaniem domu i ciepłej wody? Czy dobrze zrozumiałem, że w wypadku kiedy pompa nie da rady to włączą się grzałki i pomogą dobić do potrzebnych 9 kW?

3. Czy może lepszym pomysłem jest T-CAP - wersja trójfazowa jest wg mnie zbędnym wydatkiem, a za jednofazową z np Galmetem zapłacę 24 500 zł - prawie 5000 zł więcej niż za pompę SDC - warto?

4. A może warto popatrzeć na Altherme - pewnie ma jakieś zalety, których mogłem nie zauważyć?
Wiesz że przy -7 one mają około 6kW? Tak więc dla tych temp. te pompy będą na styk. Dotyczy to zarówno zwykłego panasa jak i daikina.Daikin wypada trochę lepiej bo ma 6,4 a panas 5,9. To 6,7 to razem z CWU czy bez.?

Po nad to proponuję abyś wziął pod uwagę również to:
Dane dla stacji Sulejów u Ciebie może być nieco inaczej

Średnio w roku jest ~1520 godzin z temp poniżej 0 st czyli około 63 dni i tak godzin z temp w zakresie
0 do -2 jest około 840,
-2 do -5 - około 300,
-5 do -10 około 280,
-10 do -12 około 64,
-12 do -14 około 13,
-14 do -16 około 10
i poniżej -16 około 8

malux20
31-01-2015, 11:15
Kolega jest z przepięknej krainy '
Niestety w jego okolicach bywa zimniej niz w centrum
Ja i tak brałbym jednofazową
3 tyś za zasobnik to i tak dużo
W łazienkach w drabinkach polecam grzałki np 800 watt
Jak kominka nie masz to wszystko przemyśl
Jeśli masz to najwyżej kilka razy odpalisz w roku i tyle
Kolega tu jest z suwałk i nie ma żadnych problemów

bway
31-01-2015, 12:18
najlepsze rozwiązanie to TCAP 1 fazowy 9kW z grzałką 3kW wersja SXC 09F3e5
baniak cwu dwupłaszczowy 250 l, dodatkowo bufor 100 l
mozliwosc grzania i chłodzenia, stała moc grzewcza

porównaj najlepiej krzywe grzewcze przy danych temperaturach pc 9kW typu: sxc i sdc i bedziesz wiedział ile prądu, jakia wydajnosc grzewcza, itp

Tomaszs131
31-01-2015, 13:19
najlepsze rozwiązanie to TCAP 1 fazowy 9kW z grzałką 3kW wersja SXC 09F3e5
baniak cwu dwupłaszczowy 250 l, dodatkowo bufor 100 l
mozliwosc grzania i chłodzenia, stała moc grzewcza

porównaj najlepiej krzywe grzewcze przy danych temperaturach pc 9kW typu: sxc i sdc i bedziesz wiedział ile prądu, jakia wydajnosc grzewcza, itp

Jesli bedzie podlogowka to po co bufor?

bway
31-01-2015, 13:25
Bufor do prawidlowej pracy pc i poglogowki oraz drabinek w lazienkach oraz chlodzenia

Tomaszs131
31-01-2015, 14:14
A podlogowka to co? Nie jest to swego rodzaju bufor. Dla mnie to zbedny wydatek.

misq
31-01-2015, 14:18
Wiesz że przy -7 one mają około 6kW? Tak więc dla tych temp. te pompy będą na styk. Dotyczy to zarówno zwykłego panasa jak i daikina.Daikin wypada trochę lepiej bo ma 6,4 a panas 5,9. To 6,7 to razem z CWU czy bez.?

6,7 to bez CWU, ale liczone dla -22 - ale wtedy tak czy siak żadna z tych pomp nie da radę.


Po nad to proponuję abyś wziął pod uwagę również to:
Dane dla stacji Sulejów u Ciebie może być nieco inaczej

Średnio w roku jest ~1520 godzin z temp poniżej 0 st czyli około 63 dni i tak godzin z temp w zakresie
0 do -2 jest około 840,
-2 do -5 - około 300,
-5 do -10 około 280,
-10 do -12 około 64,
-12 do -14 około 13,
-14 do -16 około 10
i poniżej -16 około 8
Poszukam danych dla Białegostoku, ale na pewno będzie mniej kolorowo :rolleyes:



...
W łazienkach w drabinkach polecam grzałki np 800 watt
Jak kominka nie masz to wszystko przemyśl
Jeśli masz to najwyżej kilka razy odpalisz w roku i tyle
Kolega tu jest z suwałk i nie ma żadnych problemów
Planujemy w łazienkach - tak jak piszesz - elektryczne drabinki.
Z kominkiem jest sprawa dyskusyjna - żona twierdzi że nie wyobraża sobie domu bez ciepłego pieca - a w okolicy znalazłem zduna, który za 7 tys z materiałem może nam postawić piec-ścianówkę ze szklanymi drzwiczkami i ciepłymy kaflami - miód na zimowe wieczory. Nie wiem tylko czy taki piec nie przegrzeje nam w mgnieniu oka salonu.


najlepsze rozwiązanie to TCAP 1 fazowy 9kW z grzałką 3kW wersja SXC 09F3e5
baniak cwu dwupłaszczowy 250 l, dodatkowo bufor 100 l
mozliwosc grzania i chłodzenia, stała moc grzewcza

Czyli opcja nr 1 + do tego np Galmet? Dobrze rozumiem?


Jesli bedzie podlogowka to po co bufor?

Podłogówka będzie po całości, do tego dwie drabinki elektryczne w łazienkach i klimakonwektor w salonie. Plus ewentualnie piec kaflowy a'la kominek.

bway
31-01-2015, 14:21
A podlogowka to co? Nie jest to swego rodzaju bufor. Dla mnie to zbedny wydatek.

Dla ciebie to wszystko jedno dla pc juz nie

AdrianEH
31-01-2015, 15:14
bufor TAK ale nie jest niezbędny. Inwerterowe pompy powietrzne spokojnie sobie powinny poradzić bez bufora.Zawsze przy instalacji można go pominąć a potem w razie potrzeby dołożyć, pamiętając aby najlepiej przygotować już łącza pod niego.

Tomaszs131
31-01-2015, 15:18
Dla ciebie to wszystko jedno dla pc juz nie

Tak, tak bufor oszczedza sprezarke. Tez mi o tym mowiono.

rwojtek
31-01-2015, 15:20
misq, dla naszego rejonu lepiej wejść w gruntówkę. Jak masz niemałą działkę to całość instalacji dla Twego domu może wynieść 30 no 35 tysięcy i to razem z zasobnikiem z nierdzewki 400l.
Jak coś to pisz na priv, przyjedziesz zobaczysz chociaż jeszcze nie mieszkam.

bway
31-01-2015, 15:29
Tak, tak bufor oszczedza sprezarke. Tez mi o tym mowiono.

w jaki sposob oszczedza sprezarke rozwin temat co ci mowiono

Tomaszs131
31-01-2015, 15:33
w jaki sposob oszczedza sprezarke rozwin temat co ci mowiono
Instalator staral sie mi wcinac 100 l sprzeglo za jedyne 1000 zl. Argumentowal mniejszym obciazeniem sprezarki.

bway
31-01-2015, 15:34
bufor TAK ale nie jest niezbędny. Inwerterowe pompy powietrzne spokojnie sobie powinny poradzić bez bufora.Zawsze przy instalacji można go pominąć a potem w razie potrzeby dołożyć, pamiętając aby najlepiej przygotować już łącza pod niego.

inwerter nie jest powiazany z buforem
bufor ma inne wazne cechy w instalacji dla obiegu pierwotnego i wtornego

plusfoto
31-01-2015, 18:33
Panas ma dwa rodzaje zasobników. Jeden z nich jest zintegrowany jak dobrze pamiętam z bodajże 50l buforem a drugi to jednostka wew. zintegrowana z zasobnikiem. misq zaproponowano to I rozwiązanie. Wolał bym już ten drugi rodzaj.
PS
Biorąc pod uwagę twój rejon i wyliczenia to jedynym rozwiązaniem jest T-cap. Pogadaj z instalatorami o tej jednostce wew. zintegrowanej z zasobnikiem. Jedyne czego jej brakuje to grupa bezpieczeństwa ale to wydatek rzędu 2-3 stówek. A jeśli chcesz myśleć o zwykłym Panasonicu lub Daikinie to raczej musisz rozpatrzeć modele o stopień wyższe.

misq
31-01-2015, 21:45
Po nad to proponuję abyś wziął pod uwagę również to:
Dane dla stacji Sulejów u Ciebie może być nieco inaczej

Średnio w roku jest ~1520 godzin z temp poniżej 0 st czyli około 63 dni i tak godzin z temp w zakresie
0 do -2 jest około 840,
-2 do -5 - około 300,
-5 do -10 około 280,
-10 do -12 około 64,
-12 do -14 około 13,
-14 do -16 około 10
i poniżej -16 około 8

Z ciekawości zobaczyłem Białystok i wyszło mi coś takiego:
Średnio w roku jest ~1991 godzin z temp poniżej 0 st czyli około 83 dni i tak godzin z temp w zakresie
0 do -2 jest około 690,
-2 do -5 - około 499,
-5 do -10 około 610,
-10 do -12 około 56,
-12 do -14 około 56,
-14 do -16 około 52
i poniżej -16 około 28

Postaram się nałożyć to na wydajność grzewczą i sprawdzić jakie otrzymam wyniki :)


Panas ma dwa rodzaje zasobników. Jeden z nich jest zintegrowany jak dobrze pamiętam z bodajże 50l buforem a drugi to jednostka wew. zintegrowana z zasobnikiem. misq zaproponowano to I rozwiązanie. Wolał bym już ten drugi rodzaj.

Jeżeli dobrze rozumiem, to mówisz o pompie ALL IN ONE, która ma wbudowany zasobnik 200 l ze stali nierdzewnej - mam to wycenione jako propozycja nr 4.



PS
Biorąc pod uwagę twój rejon i wyliczenia to jedynym rozwiązaniem jest T-cap. Pogadaj z instalatorami o tej jednostce wew. zintegrowanej z zasobnikiem. Jedyne czego jej brakuje to grupa bezpieczeństwa ale to wydatek rzędu 2-3 stówek. A jeśli chcesz myśleć o zwykłym Panasonicu lub Daikinie to raczej musisz rozpatrzeć modele o stopień wyższe.

Piszesz o modelu KIT-WXC09F3E5 prawda? Dlaczego polecasz zintegrowany zasobnik - mimo wszystko jak pisałem wcześniej oddzielny wychodzi sporo taniej.

Jeżeli chodzi o wyższy model to czy mój piecokominek, o którym pisałem wcześniej nie dałby radę na dogrzanie przez tych kilka dni w roku, kiedy termometr wskaże np -15? :)

plusfoto
31-01-2015, 22:53
Jeżeli chodzi o wyższy model to czy mój piecokominek, o którym pisałem wcześniej nie dałby radę na dogrzanie przez tych kilka dni w roku, kiedy termometr wskaże np -15? :)
W dalszym ciągu uważam że najbardziej rozsądnym wyborem jeśli chodzi o pompę PW będzie T-cap. Czy on będzie w wersji z zasobnikiem czy bez będzie to zależało wyłącznie od ofert które dostaniesz. Razem z CWU będziesz potrzebował około 7,5kW więc zarówno Daikin jak i zwykły Panasonik wystarczą Ci max do około -2 stopni. Tak więc biorąc pod uwagę temperatury z twojego rejonu kominek będziesz musiał odpalić na trochę więcej jak na kilka dni. Raczej może to być 1/3 do 1/2 sezonu grzewczego.

Pyxis
31-01-2015, 23:08
A nie mozna wspomagac sie grzala?

malux20
31-01-2015, 23:14
Kominek da rade
Wez 3fazowke lepiej zabezpieczyc sie bardziej niz potrzeba
I tak sie potem bedziesz sie smial z wlasnych watpliwosci

misq
31-01-2015, 23:26
Żeby nie być gołosłowny - przeprowadziłem prosty eksperyment myślowy :)

Na wykres wrzuciłem z jednej strony zapotrzebowanie na ciepło (spada liniowo do zera wraz ze wzrostem temperatury - dla -22 stopni wynosi 6,7 kW, dla 20 - 0 kW), z drugiej zaś moc grzewczą SDC z katalogu producenta (Panasonic podaje do -15 stopni - dalej pociągnąłem liniowo ). Miejsce przecięcia wykresów to temperatura, w której pompa nie domaga - wyszło na ok -17 stopni. Wg danych meteo mam średnio 5 takich godzin w ciągu roku.

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=302068&d=1422742921

Tak przeglądając wydajności naszło mnie jeszcze jedno pytanie - każdy producent podaje wydajność do -15 stopni - a co poniżej? Dla mojej lokalizacji wynika, że w ciągu roku jest 42 h poniżej -15 stopni - niby nie dużo, ale co wtedy? Pompa staje i w ogóle nie grzeje czy też coś tam grzeje, ale producent nie gwarantuje co?

Czy moje rozumowanie powyżej jest poprawne czy też są tu jakieś błędy/nieścisłości?

plusfoto
31-01-2015, 23:31
A nie mozna wspomagac sie grzala?
Można - tylko czy jest sens robić to przez 1/3 do 1/2 sezonu? Gdyby to było kilka lub kilkanaście godzin to owszem.

malux20
01-02-2015, 00:02
Bedzie jechala z copem i tak prawie 2
Sam jestem ciekaw jak to dziala bo u mnie grzalki zablokowalem
I tylko raz miałem -18 bez nich i było ok z pompą
Wez 3fazowke i przestan sie martwic

bway
01-02-2015, 00:08
Żeby nie być gołosłowny - przeprowadziłem prosty eksperyment myślowy :)

Na wykres wrzuciłem z jednej strony zapotrzebowanie na ciepło (spada liniowo do zera wraz ze wzrostem temperatury - dla -22 stopni wynosi 6,7 kW, dla 20 - 0 kW), z drugiej zaś moc grzewczą SDC z katalogu producenta (Panasonic podaje do -15 stopni - dalej pociągnąłem liniowo ). Miejsce przecięcia wykresów to temperatura, w której pompa nie domaga - wyszło na ok -17 stopni. Wg danych meteo mam średnio 5 takich godzin w ciągu roku.

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=302068&d=1422742921

Tak przeglądając wydajności naszło mnie jeszcze jedno pytanie - każdy producent podaje wydajność do -15 stopni - a co poniżej? Dla mojej lokalizacji wynika, że w ciągu roku jest 42 h poniżej -15 stopni - niby nie dużo, ale co wtedy? Pompa staje i w ogóle nie grzeje czy też coś tam grzeje, ale producent nie gwarantuje co?

Czy moje rozumowanie powyżej jest poprawne czy też są tu jakieś błędy/nieścisłości?

to tak jak z samochodem, producent podaje ile spali przy danej predkosci np 90 km/h a zaden nie poda ile pali przy 140 km/h
okresliles punkt biwalencji o ile wykres jest prawidlowy dla tej PC bo ja mam inny od producenta

bway
01-02-2015, 00:10
Bedzie jechala z copem i tak prawie 2
Sam jestem ciekaw jak to dziala bo u mnie grzalki zablokowalem
I tylko raz miałem -18 bez nich i było ok z pompą
Wez 3fazowke i przestan sie martwic

nie rozumiem myslenia 3 fazowego, dla tej mocy to ma jakies znaczenie wg ciebie , znasz różnice ?

bway
01-02-2015, 00:20
Żeby nie być gołosłowny - przeprowadziłem prosty eksperyment myślowy :)

Na wykres wrzuciłem z jednej strony zapotrzebowanie na ciepło (spada liniowo do zera wraz ze wzrostem temperatury - dla -22 stopni wynosi 6,7 kW, dla 20 - 0 kW), z drugiej zaś moc grzewczą SDC z katalogu producenta (Panasonic podaje do -15 stopni - dalej pociągnąłem liniowo ). Miejsce przecięcia wykresów to temperatura, w której pompa nie domaga - wyszło na ok -17 stopni. Wg danych meteo mam średnio 5 takich godzin w ciągu roku.

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=302068&d=1422742921

Tak przeglądając wydajności naszło mnie jeszcze jedno pytanie - każdy producent podaje wydajność do -15 stopni - a co poniżej? Dla mojej lokalizacji wynika, że w ciągu roku jest 42 h poniżej -15 stopni - niby nie dużo, ale co wtedy? Pompa staje i w ogóle nie grzeje czy też coś tam grzeje, ale producent nie gwarantuje co?

Czy moje rozumowanie powyżej jest poprawne czy też są tu jakieś błędy/nieścisłości?

jezeli chodzi o prace TCAP to wylacza sie przy temp -28 a wlacza ponownie przy -25
wspomaganie wody grzewczej z grzałką mozna ustawic w sterowniku od +20 do -15

a wracajac do wykresu dla sdc i temp zasilania +40 to moc grzewcza przy -15 wynosi 5 kW a przy tcap sxc dalej 9 kW
no i jedna uwaga dogrzanie nie oznacza pracy grzałek na pełnej mocy, grzałki sa stopniowane

milkawawa
01-02-2015, 11:02
to tak jak z samochodem, producent podaje ile spali przy danej predkosci np 90 km/h a zaden nie poda ile pali przy 140 km/h...

To porównanie do auta jest bez sensu.
Gdyby wykres dotyczył COP, to miałoby sens, bo wtedy spalanie vs COP można porównywać. Tutaj natomiast jest mowa o mocy, a więc porównanie mocy pompy vs mocy auta można tutaj zestawiać ze sobą.

A wracając do Twojego porównania z autem - to jest mały, ale istotny niuans: jeżeli właścicielowi auta zależałoby na niskim spalaniu, to MOŻE jeździć te 90km/h - spali mniej więcej tyle ile podaje producent, natomiast właściciel pompy PW MUSI dostosować się temperatury na zewnątrz, więc ta moc i COP deklarowana przy +7 stopniach w polskich realiach - to po prostu kpina z potencjalnego klienta.

pzdr
Bogdan

bway
01-02-2015, 11:39
Nie rozumiesz o czym pisze zastanow sie przeczytaj jeszcze raz powtorz
nie chodzi o porownanie a o to co jest podawane w danych warunkach na kartach producentow
jeszcze raz przeczytaj powtorz

_olo_
01-02-2015, 12:07
nie rozumiem myslenia 3 fazowego, dla tej mocy to ma jakies znaczenie wg ciebie , znasz różnice ?

Ogromne znaczenie, 3 fazowa SDC dla -15 ma 8300W mocy, a SDC 1-fazowa dla tej samej temp ma 5900W.

milkawawa
01-02-2015, 12:31
Nie rozumiesz o czym pisze zastanow sie przeczytaj jeszcze raz powtorz
nie chodzi o porownanie a o to co jest podawane w danych warunkach na kartach producentow
jeszcze raz przeczytaj powtorz

Przeczytałem raz jeszcze i się zastanowiłem nad tym co napisałem - moim zdaniem ustosunkowałem się dokładnie do twojej dygresji.

Bogdan

plusfoto
01-02-2015, 13:09
Ogromne znaczenie, 3 fazowa SDC dla -15 ma 8300W mocy, a SDC 1-fazowa dla tej samej temp ma 5900W.
Uprzedziłeś mnie:rolleyes: W trójce zastosowali trochę podobny myk jak w T-capie

bway
01-02-2015, 13:29
Ogromne znaczenie, 3 fazowa SDC dla -15 ma 8300W mocy, a SDC 1-fazowa dla tej samej temp ma 5900W.

dokaldnie 8000 W nie napisales wszystkiego przy jakich warunkach pracy
prze temp zasilania +55 to moc 6700 W
Trzeba jeszcze spojrzec na zuzycie pradu

bway
01-02-2015, 13:30
Uprzedziłeś mnie:rolleyes: W trójce zastosowali trochę podobny myk jak w T-capie

jaki myk ?

_olo_
01-02-2015, 14:04
dokaldnie 8000 W nie napisales wszystkiego przy jakich warunkach pracy
prze temp zasilania +55 to moc 6700 W
Trzeba jeszcze spojrzec na zuzycie pradu

Co nie zmienia faktu, że 3-fazowa jest bardzo wydajna, o wiele wydajniejsza od 1-fazowej, nie odbiega wiele w normalnych warunkach użytkowania od t-capa, podczas gdy 1-fazowa nie odbiega parametrami od przeciętnych przedstawicieli innych marek, w tym chińskich produktów.
A podstawowa przyczyna to zapewne 2 wentylatory i 2x większa powierzchnia parownika w 3-fazowej wersji.

bway
01-02-2015, 14:48
Co nie zmienia faktu, że 3-fazowa jest bardzo wydajna, o wiele wydajniejsza od 1-fazowej, nie odbiega wiele w normalnych warunkach użytkowania od t-capa, podczas gdy 1-fazowa nie odbiega parametrami od przeciętnych przedstawicieli innych marek, w tym chińskich produktów.
A podstawowa przyczyna to zapewne 2 wentylatory i 2x większa powierzchnia parownika w 3-fazowej wersji.

To ze parownik w 3fazowej sdc jest taki jak w tcap to nie sa to rozwiazania dla typowego tcap 1 fazowego tcap
inne algorytmy a przede wszystkim dochladzacz z bypassem daje stala moc grzwcza
a cena zblizona tcapa do 3fazowej sdc

plusfoto
01-02-2015, 15:14
To ze parownik w 3fazowej sdc jest taki jak w tcap to nie sa to rozwiazania dla typowego tcap 1 fazowego tcap
inne algorytmy a przede wszystkim dochladzacz z bypassem daje stala moc grzwcza
a cena zblizona tcapa do 3fazowej sdc
Gdyby to było tylko to to podobnie było by w 12, 14 i 16 a tak nie jest. Jestem laikiem w tym względzie ale nie zdziwił bym się gdyby w tych czterech jednostkach były praktycznie te same bebechy a tylko oprogramowanie robiło różnicę.

bway
01-02-2015, 15:30
Gdyby to było tylko to to podobnie było by w 12, 14 i 16 a tak nie jest. Jestem laikiem w tym względzie ale nie zdziwił bym się gdyby w tych czterech jednostkach były praktycznie te same bebechy a tylko oprogramowanie robiło różnicę.

Zdziwilbys sie nie jest to samo bo trzeba zadac pytanie co daje moc grzwcza do ukladu
a to ze sprezara tcap jest taka sama dla 9 i 12 kw to fakt
Nie ma sensu zestawiac sdc do tcap bo to inna polka

AdrianEH
01-02-2015, 15:41
Do 1 fazowej trzeba mieć jeszcze odpowiednie przyłącze i dobrze przemyślaną instalację elektryczną aby się nie okazało, że na tej samej fazie będą inne "prądożercze" urządzenia w domu.

_olo_
01-02-2015, 16:13
Ja pisałem o praktycznych różnicach, dom z podłogowym ogrzewaniem i współczesnym, przyzwoitym zaizolowaniem (15cm 0,031 z każdej strony) do ok 200m2 tak samo skutecznie i za podobną cenę będzie można ogrzać t-capem 9kW i sdc 9kW. SDC podobno niżej moduluje więc i mniej cykli start/stop.

marcin.sto1
01-02-2015, 18:53
To i ja podepnę się do tematu:

Na wiosnę chcę zamówić Panasonica SDC , pytanie tylko jaką moc wybrać? 7 czy 9kW?

PC będzie jedynym źródłem ciepła, nie posiadam kominka, itp.

Domek ok 100m po podłogach, na całości podłogówka, obecnie będzie jedna, docelowo trzy osoby.
Grzanie w miarę możliwości w II taryfie.
Z OZC wychodzi mi zapotrzebowanie na CO 5,5 kW przy -18 + 1kW CWU

Jednak jeśli zastosuję rekuperator, na CO spadnie do 4,9kW przy -18

Panasonic SDC 9kW 1F Moc grzewcza przy -15 5,9kW+grzałki 3kW
Panasonic SDC 7kW 1F Moc grzewcza przy -15 4,6kW+grzałki 3kW


Różnica w cenie to ko. 2 tys. Brać słabszy model 7kW a te pieniądze dołożyć do reku, czy się wogule nie zastanawiać i zamówić 9kW?

marcin.sto1
01-02-2015, 19:05
To i ja podepnę się do tematu:

Na wiosnę chcę zamówić Panasonica SDC , pytanie tylko jaką moc wybrać? 7 czy 9kW?

PC będzie jedynym źródłem ciepła, nie posiadam kominka, itp.

Domek ok 100m po podłogach, na całości podłogówka, obecnie będzie jedna, docelowo trzy osoby.
Grzanie w miarę możliwości w II taryfie.
Z OZC wychodzi mi zapotrzebowanie na CO 5,5 kW przy -18 + 1kW CWU

Jednak jeśli zastosuję rekuperator, na CO spadnie do 4,9kW przy -18

Panasonic SDC 9kW 1F Moc grzewcza przy -15 5,9kW+grzałki 3kW
Panasonic SDC 7kW 1F Moc grzewcza przy -15 4,6kW+grzałki 3kW


Różnica w cenie to ko. 2 tys. Brać słabszy model 7kW a te pieniądze dołożyć do reku, czy się wogule nie zastanawiać i zamówić 9kW?

bway
01-02-2015, 19:11
A jaki region instalacji?

Rotan
01-02-2015, 19:15
Dokładnie. Jak nie Suwałki i masz zaufanie do rzetelności wykonania swojego domu to bierz słabszą. Jednak zawsze wychodzą jakieś babole i lepiej się zabezpieczyć lekko przewymiarowaną pompą.

Pyxis
01-02-2015, 19:46
Panasonic SDC 9kW 1F Moc grzewcza przy -15 5,9kW+grzałki 3kW
Panasonic SDC 7kW 1F Moc grzewcza przy -15 4,6kW+grzałki 3kW


Różnica w cenie to ko. 2 tys. Brać słabszy model 7kW a te pieniądze dołożyć do reku, czy się wogule nie zastanawiać i zamówić 9kW?

Jesli nastawiasz sie na grzanie w tanim pradzie, to ten model 5,9kW bedzie OK. Jak kupisz za malej mocy, to bedziesz przez wiekszosc np taniego okienka w dzien grzal CWU a nie wylewke i pompa bedzie musiala mocno pracowac w drogim pradzie.

malux20
01-02-2015, 19:47
Jak to jaki region
Z kolebki naszej panstwowości hehe
Bierz 7
Koniecznie miej w drabince grzalke 1kw
A. Jaka roznica w cenie miedzy 7a 8
I nie dokładaj 1kw ze względu na cwu
Bo to raczej nielogiczne jest

malux20
01-02-2015, 19:51
Marcin
A ile godzin masz-15?
Z mojej strony gopła jeszcze w tym sezonie nie miałem -10

marcin.sto1
01-02-2015, 20:11
A jaki region instalacji?


Region Kujawy, a dokładnie prawie pierwsza stolica polski:)

Fakt, tegoroczna zima nie jest zbytnio uciążliwa, jakie będą kolejne, trudno powiedzieć. Nie wiem tylko co się bardziej opłaca? Wydać 2 tys więcej czy wchodzić częściej w drogą taryfę?

malux20
01-02-2015, 20:33
A ile ci wychodzi kwh na m2/rok?

bway
01-02-2015, 20:35
To i ja podepnę się do tematu:

Na wiosnę chcę zamówić Panasonica SDC , pytanie tylko jaką moc wybrać? 7 czy 9kW?

PC będzie jedynym źródłem ciepła, nie posiadam kominka, itp.

Domek ok 100m po podłogach, na całości podłogówka, obecnie będzie jedna, docelowo trzy osoby.
Grzanie w miarę możliwości w II taryfie.
Z OZC wychodzi mi zapotrzebowanie na CO 5,5 kW przy -18 + 1kW CWU

Jednak jeśli zastosuję rekuperator, na CO spadnie do 4,9kW przy -18

Panasonic SDC 9kW 1F Moc grzewcza przy -15 5,9kW+grzałki 3kW
Panasonic SDC 7kW 1F Moc grzewcza przy -15 4,6kW+grzałki 3kW


Różnica w cenie to ko. 2 tys. Brać słabszy model 7kW a te pieniądze dołożyć do reku, czy się wogule nie zastanawiać i zamówić 9kW?

Patrze w cennik i

SDC 7 kW 1 fazowy to 16 880 netto
SDC 9 kW 1 fazowy to 17 900 netto
SDC 9 kW 3 fazowy to 22 700 netto / duzy wymiennik/
SXC 9 kW 1 fazowy TCAP to 23 700 netto /duzy wymiennik, stała moc grzewcza/

rabat 20-30 ?????
+8Vat
- 1000 pln do 17 lutego od PANASONIC
i wszystko wiadomo

marcin.sto1
01-02-2015, 20:54
A ile ci wychodzi kwh na m2/rok?


Było liczone dla wentylacji grawitacyjnej: 137,8kWh/m2/rok 14474kWh/rok
Jednak będzie reku, Aslot wyliczył że wtedy obciążenie spadnie na 4,9kW a zapotrzebowanie o ok. 3000kWh/rok

bway Tzn? Brać 9 bez zastanawiania? Też myślałem o promocji Panasonica ale nie zdąże z montażem do 17.02

bway
01-02-2015, 21:03
Było liczone dla wentylacji grawitacyjnej: 137,8kWh/m2/rok 14474kWh/rok
Jednak będzie reku, Aslot wyliczył że wtedy obciążenie spadnie na 4,9kW a zapotrzebowanie o ok. 3000kWh/rok

bway Tzn? Brać 9 bez zastanawiania? Też myślałem o promocji Panasonica ale nie zdąże z montażem do 17.02

W celu wzięcia udziału w Akcji Promocyjnej powinny być spełnione następujące warunki:
a) w terminie od dnia 21 listopada 2014 roku do dnia 17 lutego 2015 roku kupić u akredytowanego instalatora Panasonic wymienionego w Załączniku nr 2 do niniejszego Regulaminu, przynajmniej jeden nowy, nieużywany, oryginalny Produkt (lista Produktów znajduje się w Załączniku nr 1 niniejszego Regulaminu) oraz zachować oryginał dowodu zakupu (paragon fiskalny albo fakturę) określający model zakupionego Produktu i datę zakupu. Lista autoryzowanych instalatorów urządzeń Panasonic dostępna jest na stronie http://www.panasonicproclub.com/ifinder/PL_pl/home/;
b) w terminie od dnia 21 listopada 2014 roku do dnia 20 lutego 2015 roku zarejestrować się jako Uczestnik oraz zarejestrować kupiony Produkt („Rejestracja”) za pośrednictwem Strony Akcji Promocyjnej.

3.2. W celu Rejestracji udziału w Akcji Promocyjnej Uczestnik Akcji Promocyjnej podaje dane,
zgodnie z funkcjonalnością formularza rejestracyjnego dostępnego pod linkiem www.panasonicproclub.com/PL_pl/new-account/ w tym:

 podaje i potwierdza adres poczty elektronicznej,
 podaje i potwierdza proponowane przez Uczestnika hasło, za pomocą, którego będzie logował się na Stronie Akcji Promocyjnej;
 podaje: imię, nazwisko, adres (ulica, numer domu, numer mieszkania, kod pocztowy, miejscowość, adres właściwego urzędu skarbowego);
 numer telefonu komórkowego;
 nazwę banku oraz nr rachunku bankowego, którego jest właścicielem, w celu dokonania przez Organizatora przekazania Nagrody w formie premii za zakup zgodnie z pkt. 4 niniejszego Regulaminu;
 wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych w celu realizacji Akcji Promocyjnej przez administratora danych osobowych Panasonic Marketing Europe GmbH (Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością) Oddział w Polsce, ul. Wołoska 9a, 02-583 Warszawa oraz na udostepnienie tych danych w celu przetwarzania przez Marketing House Sp. z o.o. wyłącznie w celu przeprowadzenia Akcji Promocyjnej;
 może wyrazić (opcjonalnie) zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych dla innych celów marketingowych Panasonic, a także na otrzymywanie informacji handlowych Panasonic za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w szczególności poczty elektronicznej;
 wprowadza numer seryjny zakupionego Produktu oraz kopię dowodu zakupu w formie elektronicznej. Wprowadzenie polega na dodaniu kopii dowodu zakupu jako załącznika w formie pliku z rozszerzeniem .pdf, .tif, lub .jpg.

3.3. Dane osobowe Uczestnika Akcji Promocyjnej w postaci adresu poczty elektronicznej, numeru rachunku bankowego oraz numeru telefonu komórkowego, a także dane w postaci numeru seryjnego Produktu mają charakter unikalny. Ponowna Rejestracja z użyciem tych samych danych Uczestnika (w tym np. tego samego adresu poczty elektronicznej, numeru telefonu komórkowego) lub ponowna Rejestracja z podaniem tego samego numeru seryjnego Produktu nie jest możliwa.

3.4. Uczestnik Akcji Promocyjnej, który dokonał Rejestracji zgodnie z powyższymi wskazówkami, na podany przy Rejestracji adres poczty elektronicznej otrzyma wiadomość e-mail z prośbą o potwierdzenie Rejestracji. Po kliknięciu w podany w wiadomości link rejestracyjny Rejestracja jest potwierdzona, a Uczestnik uzyskuje możliwość logowania się do Strony Akcji Promocyjnej. Login stanowi podany przy Rejestracji adres e-mail Uczestnika, a hasłem jest hasło podane przez Uczestnika przy Rejestracji. Pierwsze logowanie następuje automatycznie po kliknięciu w link zawarty w wiadomości e-mail. Rejestracja powinna zostać potwierdzona przez Uczestnika Akcji Promocyjnej w ciągu 48 godzin od wysłania do niego przez Organizatora Akcji Promocyjnej e-maila z prośbą o potwierdzenie, poprzez wejście na podany w tym e-mailu link do podstrony Strony Akcji Promocyjnej. W wypadku gdy Uczestnik nie potwierdzi Rejestracji link staje się nieaktywny, a Rejestracja będzie uważana za niedokonaną. Możliwa jest ponowna Rejestracja przez Uczestnika, który nie potwierdził rejestracji w terminie i jego rejestracja jest uważana za niedokonaną. W tym przypadku będzie niezbędne powtórzenie procedury Rejestracji od początku.

3.5. Dokonanie prawidłowej Rejestracji zgodnie z ustępami powyższymi umożliwia logowanie się na Stronie Akcji Promocyjnej z użyciem hasła podanego przez Uczestnika oraz adresu e-mail Uczestnika w charakterze loginu.

3.6. Jeżeli osoba określona w pkt. 2.1. niniejszego Regulaminu kupiła więcej niż jeden Produkt, może zgłosić się do Akcji Promocyjnej i zarejestrować tylko jeden kupiony Produkt.

3.7. Po Rejestracji Organizator może zwrócić się do Uczestnika Akcji Promocyjnej, który dokonał Rejestracji, z prośbą o przesłanie w ciągu 14 dni oryginalnego dowodu zakupu Produktu, albo przedstawienie, według wyboru oryginału lub potwierdzonej przez notariusza za zgodność z oryginałem kopii dowodu zakupu Produktu (paragonu fiskalnego lub faktury) określającego model zakupionego Produktu oraz datę zakupu w Czasie Trwania Akcji Promocyjnej – na których wskazano dane zgodne ze zgłoszonymi do Akcji Promocyjnej.

3.8. W razie nieprzedstawienia odpowiedniego dowodu zakupu zgodnie z prośbą i zasadami określonym w pkt. 3.7. w wyznaczonym terminie, Uczestnik Akcji Promocyjnej traci wszelkie prawa związane z Rejestracją.

4. Nagrody

4.1. Nagrodą w Akcji Promocyjnej jest kwota pieniężna o wartości 1 000 zł (słownie: jeden tysiąc złotych), (zwana dalej: „Nagrodą”) oraz nagroda pieniężna stanowiąca 11,11% wartości nagrody, która zostanie przekazana przez Organizatora na konto właściwego urzędu skarbowego tytułem należnego zryczałtowanego podatku dochodowego od Uczestnika.

4.2. Każdy Uczestnik może zarejestrować w Akcji Promocyjnej tylko raz i jeden Produkt, chociażby kupił więcej Produktów jest uprawniony do odbioru tylko jednej Nagrody.

4.3. Organizator wyda Nagrody w terminie 14 dni od zakończenia miesiąca kalendarzowego, w którym nastąpiła poprawna Rejestracja udziału w Akcji Promocyjnej przez Uczestnika i weryfikacja zgodnie z pkt 3.1, 3.2 i 3.7. Organizator przyzna i przekaże Nagrody wszystkim Uczestnikom, którzy spełnili warunki określone w niniejszym Regulaminie.

malux20
01-02-2015, 21:34
Cos dużo kwh
Cos mi tu nie pasuje
Jak ty ten dom izolowałeś

misq
01-02-2015, 22:11
to tak jak z samochodem, producent podaje ile spali przy danej predkosci np 90 km/h a zaden nie poda ile pali przy 140 km/h
okresliles punkt biwalencji o ile wykres jest prawidlowy dla tej PC bo ja mam inny od producenta

Przyjąłem z katalogu Panasonica dla zasilania 30 stopni, wydajność grzewcza:
- 9,00 kW dla +25
- 9,00 kW dla +7
- 6,80 kW dla +2
- 6,10 kW dla -7
- 6,00 kW dla -15


Do 1 fazowej trzeba mieć jeszcze odpowiednie przyłącze i dobrze przemyślaną instalację elektryczną aby się nie okazało, że na tej samej fazie będą inne "prądożercze" urządzenia w domu.

W tej chwili mam w umowie określoną moc przyłączeniową na 14kW (wystarczy?), chociaż samego przyłącza jeszcze nie mam wykonanego i z tego co wiem to nie powinno być problemu z podwyższeniem mocy przyłączeniowej.

Instalację elektryczną planuję na marzec, więc zwrócę uwagę elektrykowi na to, że będzie pompa.


Jak to jaki region
Z kolebki naszej panstwowości hehe
Bierz 7
Koniecznie miej w drabince grzalke 1kw
A. Jaka roznica w cenie miedzy 7a 8
I nie dokładaj 1kw ze względu na cwu
Bo to raczej nielogiczne jest

Chociaż odpowiedź nie do mnie, to się przy okazji dopytam - to jak w takim wypadku rozsądnie określić moc pompy - ile dołożyć na CWU? I jak ostatecznie wyznaczyć potrzebną moc dla mojego domu - w obliczeniach strat ciepła mam 4,2 kW przez przenikanie i 2,5 kW na wentylację - przyjęte normowo, chociaż będzie WM i rekuperator.

I jeszcze jedno - jak taka pompa współpracować z dogrzewaniem kominkiem - pompa jest sterowana pogodówką, ogrzewanie podłogowe ma sporą bezwładność, więc czy jak np przy -22 stopniach napalę w kominku to czy pompa i tak nie będzie grzać "swoje" pomagając sobie grzałkami?

marcin.sto1
01-02-2015, 22:15
Cos dużo kwh
Cos mi tu nie pasuje
Jak ty ten dom izolowałeś

To mała parterówka http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-majowkach-ver-2/m7801fb57c4032

Jednak po bardzo poważnych przeróbkach w trakcie. Dół ok 65m2, poddasze częściowo urz. ok. 35m2

Podłoga 15 styro, ściany 20, poddasze wełna 25, na nieurz.30 styro

Gremlinka
01-02-2015, 23:42
Koniecznie więcej w dach! 25 to jednak za mało! Biorąc pod uwagę ze wełny nie da się na 100 % idealnie ułożyć...

rydzadam
02-02-2015, 04:54
Marcin
A ile godzin masz-15?
Z mojej strony gopła jeszcze w tym sezonie nie miałem -10

... ale przypomnij sobie np. rok (chyba) 2005, kiedy na Kujawach było dłuuuugo nocami poniżej -30 !!, albo sezon 2009/20010, czy 2010/2011. Prawie 30 lat mieszkałem w Bydgoszczy i wiem, że zimą to wyjątkowo niewdzięczny rejon. Sucho, bezchmurnie i często -25 albo -30, a -20 przez nawet kilka tygodni to norma, choć nie co roku oczywiście. Dopiero od paru lat zima nas rozpieszcza. Co będzie w przyszłości, tego nikt nie wie.

rydzadam
02-02-2015, 04:59
W tej chwili mam w umowie określoną moc przyłączeniową na 14kW (wystarczy?), chociaż samego przyłącza jeszcze nie mam wykonanego i z tego co wiem to nie powinno być problemu z podwyższeniem mocy przyłączeniowej.


Moc to nie wszystko. Zabezpieczenia się liczą, a te są stopniowane w zależności od mocy. W pomorskiej Enerdze dopiero od 16,5 kW dają 32 A. Ja w ostatniej chwili (dzięki naszemu forum) zwiększałem we wniosku moc z 14 kW (chyba 25 A) na właśnie 16,5 kW (32 A) właśnie pod kątem 1-fazowego T-Capa.

AdrianEH
02-02-2015, 09:07
W specyfikacji pompy ciepła poszukaj jakie musi być zabezpieczenie.

Pyxis
02-02-2015, 09:12
W specyfikacji pompy ciepła poszukaj jakie musi być zabezpieczenie.

Ale tu chodzi o zabezpieczenie przedlicznikowe. Na caly dom. "Specyfikacja domu z pompa" by byla potrzebna, a nie pompy. ;)

plusfoto
02-02-2015, 10:03
Ale tu chodzi o zabezpieczenie przedlicznikowe. Na caly dom. "Specyfikacja domu z pompa" by byla potrzebna, a nie pompy. ;)
O to to. Pompa ma mieć 30A. Wystarczy że w momencie jej włączenia na tej fazie będzie coś chodziło (odkurzacz, czjnik elektryczny, czy suszarka do włosów). Chyba ze to będzie faza do zadań specjalnych wyłącznie pod pompę.

clarnet
02-02-2015, 11:14
Nie może być tak, że pompa ma większy bezpiecznik niż cały budynek. 1f przy dużych agregatach to tylko potencjalne problemy. Nawet przy małych z grzałkami backup 1f i grzałkami zasobnika 1f też są problemy, bo te 2x 3kW gdzieś trzeba dołożyć.
Oczywiście logika pracy grzałek też ma znaczenie, ale jeśli duży agregat, to 3f + grzałka 3f; a moc 17-24 kW.
Przy małych agregatach też lepiej wziąć grzałkę 3f.
Ale każdy zrobi jak uważa :)

malux20
02-02-2015, 12:47
Moc to nie wszystko. Zabezpieczenia się liczą, a te są stopniowane w zależności od mocy. W pomorskiej Enerdze dopiero od 16,5 kW dają 32 A. Ja w ostatniej chwili (dzięki naszemu forum) zwiększałem we wniosku moc z 14 kW (chyba 25 A) na właśnie 16,5 kW (32 A) właśnie pod kątem 1-fazowego T-Capa.

pamiętam -30 nw 2005
ale stety dokładnie analizowałem imgw tak z ostatnich 10 lat
poniżej -20 masz kilka godzin rocznie
-15 kilkanaście
takie są fakty
NIGDY nie było takiej sytuacji że było -20 przez 24 h
to takie gadanie jak to że za cara było lepiej

mcyper
02-02-2015, 12:57
Cytat Napisał marcin.sto1:

Panasonic SDC 9kW 1F Moc grzewcza przy -15 5,9kW+grzałki 3kW
Panasonic SDC 7kW 1F Moc grzewcza przy -15 4,6kW+grzałki 3kW
Różnica w cenie to ko. 2 tys. Brać słabszy model 7kW a te pieniądze dołożyć do reku, czy się wogule nie zastanawiać i zamówić 9kW?


Jesli nastawiasz sie na grzanie w tanim pradzie, to ten model 5,9kW bedzie OK. Jak kupisz za malej mocy, to bedziesz przez wiekszosc np taniego okienka w dzien grzal CWU a nie wylewke i pompa bedzie musiala mocno pracowac w drogim pradzie.

Pyxis ma rację, przy malejącym zapotrzebowaniu na co, co raz większe znaczenie ma wymagana moc na cwu. Tak jak u mnie PC-PW 7,0kW przy mrozach wykorzystuje całe 2 godzinne (13-15) okienko na podgrzew cwu i jeszcze czasami w nocy.
Nie pamiętam jakie podawałeś zapotrzebowanie na co, ale chyba małe skoro zastanawiasz się nad PC-PW 7,0kW czy 9,0kW.
Ja teraz wziąłbym 9,0kW.
Im wyższa moc tym szybciej dogrzeje Ci cwu, a tym bardziej da radę i na co. Z taktowaniem też nie powinno być problemu, bo to w końcu inwerter.

Oczywiście te wszystkie uwagi dotyczą sytuacji gdybyś chciał żeby PC pracowała tylko w tanim prądzie.

malux20
02-02-2015, 14:58
z tym cwu w okienku 13-15 to pełna zgoda z wami
mi jednofazowa 10 kw robi cwu w 90 min[3osoby woda 46 stop]
w tym roku grzeje 2 xdziennie przed 5 rano i po 13 jakieś 45 min
w ten sposób prawie 1,5 h pompa grzeje co/

malux20
02-02-2015, 15:00
mcyper a mocniejszą wolałbyś z powodu chyba tylko cwu?
jeśli to jest tylko 1000zł to brać mocniejszą bez zastanowienia.

bway
02-02-2015, 15:56
mcyper a mocniejszą wolałbyś z powodu chyba tylko cwu?
jeśli to jest tylko 1000zł to brać mocniejszą bez zastanowienia.

Tcap 9kw 1fazowy najlepsze rozwiazanie
ale wiadomo jak sie dzis kupuje, zeby potem nie bylo problemow

pancio11
02-02-2015, 15:56
Ile Wam pobiera prądu pompka? Tak z ciekawosci.
Ja mam P 9kv, zbiornik 300L, srednio 20,5 stopnia w domu.
Pomka średnio 15kwh na dobę a za wodę ok 5 - w sumie pompka i woda ok 20kwh/doba

map78
02-02-2015, 16:09
Tcap 9kw 1fazowy najlepsze rozwiazanie
ale wiadomo jak sie dzis kupuje, zeby potem nie bylo problemow

Do domu maluxa, czy mcypera T-Cap to jest bardzo złe rozwiązanie. Widać, że nie mieszkałeś nigdy w domu ogrzewanym taką pompą:( Przy T-Capie w życiu nie mieli by osiągów zużycia jakimi teraz się chwalą. Wystarczy spojrzeć na wyniki Arturo, który do podobnego budynku zafundował se T-Cap'a i teraz ma zużycia nie adekwatne do swojego obciążenia. Niestety sprężarka 16kW nie potrafi modulować mocy do 1kW - a takie właśnie moc potrzebna jest w TAKICH domach przez 80% sezonu grzewczego.

malux20
02-02-2015, 16:16
map to ładnie wypunktował
mi pompa chodzi przez 80% lekko licząc na minimalnej modulacji i pobiera 0,5 kw
u nas było troszkę słonca i mroziku w 10 kwh dziś zmieszcze w co i cwu

bway
02-02-2015, 16:21
Do domu maluxa, czy mcypera T-Cap to jest bardzo złe rozwiązanie. Widać, że nie mieszkałeś nigdy w domu ogrzewanym taką pompą:( Przy T-Capie w życiu nie mieli by osiągów zużycia jakimi teraz się chwalą. Wystarczy spojrzeć na wyniki Arturo, który do podobnego budynku zafundował se T-Cap'a i teraz ma zużycia nie adekwatne do swojego obciążenia. Niestety sprężarka 16kW nie potrafi modulować mocy do 1kW - a takie właśnie moc potrzebna jest w TAKICH domach przez 80% sezonu grzewczego.

to chyba wysle do Panasa jako złota czcionka
w tcap 9 kw nie ma sprezarki 16 kw kto kto takie bzudy opowiada
a praca spreżarki zależy od układu hydraulicznego i czujników

map78
02-02-2015, 17:24
to chyba wysle do Panasa jako złota czcionka
w tcap 9 kw nie ma sprezarki 16 kw kto kto takie bzudy opowiada
a praca spreżarki zależy od układu hydraulicznego i czujników

Tak twierdził przedstawiciel Panasonic, który robił odbiór mojej pompy. Potwierdzają to również instalatorzy udzielający się na forum.
A z ciekawości napisz proszę jaką pompa ogrzewasz swój dom, od ilu sezonów i jakie masz doświadczenia jako użytkownik, bo tysiące instalacji jakie zapewne uruchomiłeś zupełnie mnie nie interesują - napisz o tej jednej jedynej, którą użytkujesz na co dzień i znasz na wylot:)

_olo_
02-02-2015, 18:05
Maximum Input Power For Heatpump System 4,94kW dla SDC, 5,41kW T-cap.
Może przedstawiciel Panasonic miał na myśli to, że tam jest taka sprężarka jak dla pomp o mocy grzewczej 16kW.

ps. albo ściemniał jak to eksperci handlowi.
Serwisówka podaje dla t-cap rated output kompresora 3kW, dla SDC 4,3kW.

bway
02-02-2015, 18:29
Tak twierdził przedstawiciel Panasonic, który robił odbiór mojej pompy. Potwierdzają to również instalatorzy udzielający się na forum.
A z ciekawości napisz proszę jaką pompa ogrzewasz swój dom, od ilu sezonów i jakie masz doświadczenia jako użytkownik, bo tysiące instalacji jakie zapewne uruchomiłeś zupełnie mnie nie interesują - napisz o tej jednej jedynej, którą użytkujesz na co dzień i znasz na wylot:)

Ja w takim razie poproszę do tego twojego przedstawiciela telefon, bo na moją wiedzę Panasonic to jest oddział w Warszawie jako przedstawiciel marki, potem są dystrybutorzy którzy dostarczają produkty dla instalatorów
forum jest po to aby pisać rzetelnie a nie bajki opowiadać, które ktoś tam powiedział z instalatorów jakich miałeś u siebie
mam nadzieje ze twój przedstawiciel wystawił protokół odbioru, protokół przekazania i świadectwo dopuszczenia urządzenia do użytkowania
a co do pytania twojego to ja odpowiem tak czy ja sie pytam z kim sypiasz ?
przynajmniej nie ściemniam jak sie nie znam

kasprzyk
02-02-2015, 19:35
Przyjąłem z katalogu Panasonica dla zasilania 30 stopni, wydajność grzewcza:
- 9,00 kW dla +25
- 9,00 kW dla +7
- 6,80 kW dla +2
- 6,10 kW dla -7
- 6,00 kW dla -15



W tej chwili mam w umowie określoną moc przyłączeniową na 14kW (wystarczy?), chociaż samego przyłącza jeszcze nie mam wykonanego i z tego co wiem to nie powinno być problemu z podwyższeniem mocy przyłączeniowej.

Instalację elektryczną planuję na marzec, więc zwrócę uwagę elektrykowi na to, że będzie pompa.



Chociaż odpowiedź nie do mnie, to się przy okazji dopytam - to jak w takim wypadku rozsądnie określić moc pompy - ile dołożyć na CWU? I jak ostatecznie wyznaczyć potrzebną moc dla mojego domu - w obliczeniach strat ciepła mam 4,2 kW przez przenikanie i 2,5 kW na wentylację - przyjęte normowo, chociaż będzie WM i rekuperator.

I jeszcze jedno - jak taka pompa współpracować z dogrzewaniem kominkiem - pompa jest sterowana pogodówką, ogrzewanie podłogowe ma sporą bezwładność, więc czy jak np przy -22 stopniach napalę w kominku to czy pompa i tak nie będzie grzać "swoje" pomagając sobie grzałkami?
Który konkretnie typ pompy wybierasz ?

misq
02-02-2015, 19:54
Który konkretnie typ pompy wybierasz ?

Obliczenia robiłem dla WH-UD09FE5/WH-SDC09F3E5.
Waham się między tym modelem a T-CAP WH-UX09FE5/WH-SXC09F3E5 - T-CAP jest prawie 5000 zł droższy.

map78
02-02-2015, 19:58
a co do pytania twojego to ja odpowiem tak czy ja sie pytam z kim sypiasz ?
przynajmniej nie ściemniam jak sie nie znam

Pytanie było konkretne i bardzo proste. Nie sądziłem, że odebrałeś je aż tak osobiście:( Ja te informacje, które Ty tak skrzętnie chronisz udostępniam forumowiczom w stopce - po to by wiedzieli z kim mają do czynienia.
Co do ściemniania to akurat na tej konkretnej pompie myślę, że znam się lepiej niż Ty, bo jestem jej użytkownikiem i oczywiście nie mówię tu o sprawach technicznych, a typowo eksploatacyjnych, bo to te są ważne dla inwestorów dlatego z całą odpowiedzialnością piszę, że T-Cap to nie jest cudowne rozwiązanie do każdego domu. Niestety ma on dość słabą modulację i nawet przy moim durszlaku w ciepłe dni występowały problemy z taktowaniem, więc aż boję się pomyśleć co byłoby w domu maluxa.

Pratchawiec
02-02-2015, 20:41
Witam

Często piszecie o taktowaniu pompy. Cóż to właściwie jest w odniesieniu do PC inwerterowej?
W moim przypadku, gdy pompa (T-Cap) pracuje na okrągło przez 24 na dobę, występują zamiennie okresy pracy i spoczynku sprężarki.
Sądzę, że pompa ta skonstruowana została właśnie do pracy w takim trybie i pracy z modulacją, a nie gonienia z pełną mocą w okienkach taniego prądu.
Czy okresy pracy i spoczynku sprężarki są zatem "taktowaniem"?

Żeby nie było żem głupi; wodę grzeję dwa razy -ok.23.00 i 14.00 w G12G od Taurona.

Pozdrawiam

Pratchawiec

bway
02-02-2015, 21:03
Pytanie było konkretne i bardzo proste. Nie sądziłem, że odebrałeś je aż tak osobiście:( Ja te informacje, które Ty tak skrzętnie chronisz udostępniam forumowiczom w stopce - po to by wiedzieli z kim mają do czynienia.
Co do ściemniania to akurat na tej konkretnej pompie myślę, że znam się lepiej niż Ty, bo jestem jej użytkownikiem i oczywiście nie mówię tu o sprawach technicznych, a typowo eksploatacyjnych, bo to te są ważne dla inwestorów dlatego z całą odpowiedzialnością piszę, że T-Cap to nie jest cudowne rozwiązanie do każdego domu. Niestety ma on dość słabą modulację i nawet przy moim durszlaku w ciepłe dni występowały problemy z taktowaniem, więc aż boję się pomyśleć co byłoby w domu maluxa.

No faktycznie jako użytkownik wiesz o niej wszystko,
eksploatacyjne masz zainstalowane w PC 9 kW sprezarkę 16 kW, lol !!!
każdy chwali swoje jak wiesz , nawet pewnie nie potrafisz wskazac w agragacie dochładzacza czy bapass EGR a mądrzysz sie na całego
piszesz o modulacji, taktowaniu ? to napisz co to jest i od czego zależy, oczywiscie eksloatacyjnie
informacje mojej własnej inwestycji pozwolisz zachowam dla siebie, co niektórzy widzieli osobiście
co z tym twoim przedstawicielem, dasz namiary?

marcin.sto1
02-02-2015, 21:24
Tcap 9kw 1fazowy najlepsze rozwiazanie
ale wiadomo jak sie dzis kupuje, zeby potem nie bylo problemow


Dziękuję wszystkim za porady. Jednak wybiorę SDC 9kW, różnica w cenie między 7 wydaje się być do przyjęcia. T-cap dla mnie za duży a cena zaporowa

mitch
02-02-2015, 21:38
Często piszecie o taktowaniu pompy. Cóż to właściwie jest w odniesieniu do PC inwerterowej?
W moim przypadku, gdy pompa (T-Cap) pracuje na okrągło przez 24 na dobę, występują zamiennie okresy pracy i spoczynku sprężarki.
Sądzę, że pompa ta skonstruowana została właśnie do pracy w takim trybie i pracy z modulacją, a nie gonienia z pełną mocą w okienkach taniego prądu.

Problem zaczyna się podczas taktowania ;) Jeśli masz przewymiarowaną pompę, lub w przypadku T-capa za dużą sprężarkę, to pompa mimo inwertera nie jest w stanie zejść z modulowaniem do tak niskich mocy. Bo to, że masz inwerter, nie oznacza, że działa on w zakresie 1-100%. Jest pewna minimalna granica (np. 16% mocy), poniżej której nie może zejść. I jeśli masz dobrze zaizolowany dom, który wymaga powiedzmy 6% modulacji, to masz problem. Bo albo będziesz przegrzewał dom, albo (i to zazwyczaj się dzieje) pompa zaczyna taktować, czyli powiedzmy pół godziny czy godzinę pracuje, godzina spoczynek i tak w kółko. Teraz jaśniej?

kasprzyk
02-02-2015, 21:41
Obliczenia robiłem dla WH-UD09FE5/WH-SDC09F3E5.
Waham się między tym modelem a T-CAP WH-UX09FE5/WH-SXC09F3E5 - T-CAP jest prawie 5000 zł droższy.
Nie znam tych modeli - zastanawiałem się nad dobraniem zabezpieczeń.
Jeżeli posiadamy już przyłącze 3-fazowe - warto je wykorzystać. Obciążasz równo sieć elektryczną, mniej martwisz się o przeciążenie jednej fazy. Dziwi mnie często jaką metodą producenci PC dobierają przewody i zabezpieczenia - często to się ładu i składu nie trzyma. Dla tej pompy (9kW mocy grzewczej) pobór prądu to około 10A (przy pracy bez dodatkowego źródła - grzałki) Jeżeli więc zakupisz pompę jednofazową inwerterową, 14kW mocy przyłączeniowej /3 = 4,66 kW dla jednej fazy - sama pompa to tylko 2,2kW (przy grzaniu) -czyli kontrowersyjny czajnik elektryczny o którym była już dyskusja ;) tak więc bez obaw o obecną moc przyłącza - oczywiście, jeżeli w piwnicy nie będziesz miał dodatkowo betoniarki, tokarek i innych prądożernych urządzeń. Grzałkę pewnie da się podłączyć na innej fazie (nie możliwe, żeby nie przewidzieli takiej możliwości).
Kominek zwykły czy z płaszczem wodnym ?
Oczywiście zmiana zabezpieczenia (zwiększenia mocy przyłączeniowej) to nie problem, pod warunkiem, że będziesz dysponował odpowiednim kablem w swoim przyłączu.
pzdr

misq
02-02-2015, 21:54
Nie znam tych modeli - zastanawiałem się nad dobraniem zabezpieczeń.
Jeżeli posiadamy już przyłącze 3-fazowe - warto je wykorzystać. Obciążasz równo sieć elektryczną, mniej martwisz się o przeciążenie jednej fazy. Dziwi mnie często jaką metodą producenci PC dobierają przewody i zabezpieczenia - często to się ładu i składu nie trzyma. Dla tej pompy (9kW mocy grzewczej) pobór prądu to około 10A (przy pracy bez dodatkowego źródła - grzałki) Jeżeli więc zakupisz pompę jednofazową inwerterową, 14kW mocy przyłączeniowej /3 = 4,66 kW dla jednej fazy - sama pompa to tylko 2,2kW (przy grzaniu) -czyli kontrowersyjny czajnik elektryczny o którym była już dyskusja ;) tak więc bez obaw o obecną moc przyłącza - oczywiście, jeżeli w piwnicy nie będziesz miał dodatkowo betoniarki, tokarek i innych prądożernych urządzeń. Grzałkę pewnie da się podłączyć na innej fazie (nie możliwe, żeby nie przewidzieli takiej możliwości).
Rozmawiałem dziś na ten temat z instalatorem - proponował aby pompę dać na jednej fazie, grzałkę i część urządzeń na drugiej i trzecią na resztę domu.
Mimo to radził większe zabezpieczenie - ponad 30 A, bo twierdził, że przy nieszczęśliwym splocie okoliczności 25 A może być za mało.



Kominek zwykły czy z płaszczem wodnym ?
Kominek bez płaszcza, akumulacyjny z ciepłymi kaflami.



Oczywiście zmiana zabezpieczenia (zwiększenia mocy przyłączeniowej) to nie problem, pod warunkiem, że będziesz dysponował odpowiednim kablem w swoim przyłączu.
pzdr
Przyłącza jeszcze nie mam, jutro zorientuje się w BOK PGE co da się zrobić w temacie :)

plusfoto
02-02-2015, 22:14
Przy jednofazowych problemem nie jest jej stabilna i ciągła praca a jej rozruch. Do tego oczywiście dochodzą jeszcze ewentualnie grzałki. Po nad to nikt w normalnym kraju nie kupuje jednofazowej jeśli ma instalację trójfazową. Przypuszczam że nawet im to za bardzo do głowy nie przychodzi. Dlatego też takie jest zalecanie odnośnie zabezpieczenia.

Pratchawiec
02-02-2015, 22:14
Problem zaczyna się podczas taktowania ;) Jeśli masz przewymiarowaną pompę, lub w przypadku T-capa za dużą sprężarkę, to pompa mimo inwertera nie jest w stanie zejść z modulowaniem do tak niskich mocy. Bo to, że masz inwerter, nie oznacza, że działa on w zakresie 1-100%. Jest pewna minimalna granica (np. 16% mocy), poniżej której nie może zejść. I jeśli masz dobrze zaizolowany dom, który wymaga powiedzmy 6% modulacji, to masz problem. Bo albo będziesz przegrzewał dom, albo (i to zazwyczaj się dzieje) pompa zaczyna taktować, czyli powiedzmy pół godziny czy godzinę pracuje, godzina spoczynek i tak w kółko. Teraz jaśniej?

Witam

To wiem.

Pytanie jest innego rodzaju; jaki wpływ na trwałość sprężarki i inwertera ma przykładowo takie "taktowanie"
1 godzina pracy 2 godziny bezruchu sprężarki.
W odniesieniu do pomp "on-off" nie ma dyskusji. Dla inwertera, o czym wielokrotnie tu mówiono, nie ma sytuacji "twardego" startu tak elektryki jak i sprężarki. Elektronika inwertera jest cały czas zasilana, chyba że odetniemy dopływ prądu do pompy Przeglądałem instrukcję serwisową i eksploatacyjną; nigdzie nie znalazłem zalecenia, czy wręcz jakiejkolwiek sugestii, by ograniczać ilość startów sprężarki. Dotyczy to w praktyce wszystkich pomp inwerterowych.
I jeszcze jedno; mało gdzie w Europie występują stałe okna taniej taryfy. Często, jeśli nie najczęściej są one dynamicznie ustawione przez operatora sieci. Sądzę zatem, że konstruktorzy przewidzieli fakt, iż ogromna większość użytkowników ustawi pompę na odpowiednią temperaturę komfortu, nie zwracając żadnej uwagi na "taktowanie i jego zgubny wpływ.... własnie na co?

Pozdrawiam

Pratchawiec

Pratchawiec
02-02-2015, 22:37
Przy jednofazowych problemem nie jest jej stabilna i ciągła praca a jej rozruch. Do tego oczywiście dochodzą jeszcze ewentualnie grzałki. Po nad to nikt w normalnym kraju nie kamaupuje jednofazowej jeśli ma instalację trójfazową. Przypuszczam że nawet im to za bardzo do głowy nie przychodzi. Dlatego też takie jest zalecanie odnośnie zabezpieczenia.

Witam

Rozruch T-Capa jest miękki, pobór prądu zwiększa się stopniowo do wartości nominalnej w ciągu ok. 3 min. Nie tu tkwi potencjalny problem.
W zależności od rozłożenia obciążeń na poszczególnych fazach instalacji może wystąpić przeciążenie sieci w dwóch miejscach;
1. zasilanie sprężarki. Maksymalny pobór mocy przy najwyższej częstotliwości i obciążeniu wynosi ok. 5,4 kW (wraz z obiegówką i elektroniką. Najwyższy w moim przypadku wynosił 4,6 kW przy temperaturze - 11* C i grzaniu CW. W niższej temperaturze dojdzie zapewne do 5. Remedium - zezwolić na wcześniejsze załączenie grzałki
2. Zasilanie grzałki PC (3 kW) oraz grzałki zbiornika CW (3 kW). Obie podłączone jednym kablem zasilającym przynajmniej w mojej pompie.

Te wartości determinują wysokość niezbędnego zabezpieczenia głównego dla pompy jednofazowej. Sprawność tej PC jest niezależna od rodzaju zasilania (I lub III).

Pozdrawiam

Pratchawiec

Pyxis
02-02-2015, 22:38
Elektronika inwertera jest cały czas zasilana, chyba że odetniemy dopływ prądu do pompy

A w on/off myslisz, ze jak jest? Wtyczke z gniazda sie wyrywa, czy tnie przewod zasilajacy?



, nie zwracając żadnej uwagi na "taktowanie i jego zgubny wpływ.... własnie na co?


Na trwalosc mechaniczna sprezarki.

bway
02-02-2015, 22:47
Witam

To wiem.

Pytanie jest innego rodzaju; jaki wpływ na trwałość sprężarki i inwertera ma przykładowo takie "taktowanie"
1 godzina pracy 2 godziny bezruchu sprężarki.
W odniesieniu do pomp "on-off" nie ma dyskusji. Dla inwertera, o czym wielokrotnie tu mówiono, nie ma sytuacji "twardego" startu tak elektryki jak i sprężarki. Elektronika inwertera jest cały czas zasilana, chyba że odetniemy dopływ prądu do pompy Przeglądałem instrukcję serwisową i eksploatacyjną; nigdzie nie znalazłem zalecenia, czy wręcz jakiejkolwiek sugestii, by ograniczać ilość startów sprężarki. Dotyczy to w praktyce wszystkich pomp inwerterowych.
I jeszcze jedno; mało gdzie w Europie występują stałe okna taniej taryfy. Często, jeśli nie najczęściej są one dynamicznie ustawione przez operatora sieci. Sądzę zatem, że konstruktorzy przewidzieli fakt, iż ogromna większość użytkowników ustawi pompę na odpowiednią temperaturę komfortu, nie zwracając żadnej uwagi na "taktowanie i jego zgubny wpływ.... własnie na co?

Pozdrawiam

Pratchawiec

Praca sprężarki i jej parametry sa znane, trwałośc sprężarki jest znana i podawana w kartach katalogowych
Nie ma zalecanego minimalnego czasu postoju, gdyż spirale uruchamiane są w stanie odciążenia, nawet jeżeli ciśnienia w układzie nie są wyrównane. Elementem najistotniejszym jest minimalny czas pracy wymagany dla powrotu oleju do sprężarki po jej rozruchu
Minimalnym czasem włączenia jest zatem okres potrzebny do powrotu do karteru sprężarki oleju utraconego podczas rozruchu i przywrócenia normalnego poziomu we wzierniku. Praca cykliczna sprężarki przez czas krótszy, na przykład w celu utrzymania bardzo ścisłej regulacji temperatury może spowodować narastającą utratę oleju i uszkodzenie sprężarki.

Praca bliska temperaturze nasycenia zasysanych par –28°C wykracza poza zatwierdzony zakres stosowania sprężarki. Jakkolwiek, w niektórych
rejonach geograficznych pompy ciepła muszą pracować w tym zakresie, ze względu na niskie temperatury otoczenia. Jest to dopuszczalne dopóki temperatura tłoczenia jest niższa od 130°C.

kasprzyk
02-02-2015, 22:53
Przy jednofazowych problemem nie jest jej stabilna i ciągła praca a jej rozruch. Do tego oczywiście dochodzą jeszcze ewentualnie grzałki. Po nad to nikt w normalnym kraju nie kupuje jednofazowej jeśli ma instalację trójfazową. Przypuszczam że nawet im to za bardzo do głowy nie przychodzi. Dlatego też takie jest zalecanie odnośnie zabezpieczenia.
Przy pompie inwerterowej rozruch nie stanowi najmniejszego problemu, nie wiem skąd te informacje ? Stosowanie urządzeń 3-fazowych nie zawsze jest technicznie i ekonomicznie uzasadnione, dlatego producenci do pewnych mocy stosują tylko pompy zasilane 230V.
pzdr

Pratchawiec
02-02-2015, 22:55
Czyż konstruktorzy Panasonica nie przewidzieli wskazanych przez Ciebie warunków, których do końca nie rozumiem? Jak one mają się do warunków pracy pompy, o których wspomniałem wyżej?

Pozdrawiam

Pratchawiec

bway
02-02-2015, 23:14
Czyż konstruktorzy Panasonica nie przewidzieli wskazanych przez Ciebie warunków, których do końca nie rozumiem? Jak one mają się do warunków pracy pompy, o których wspomniałem wyżej?

Pozdrawiam

Pratchawiec

Sprężarki scrool stosowane w PC PW TCAP w Panasonic wyłączają się przy - 28 stopni a włączają ponownie przy -25
Oczywiście ważne jest na jakim czynniku roboczym pracują , w tym wypadku R410 A jest OK

_olo_
02-02-2015, 23:39
Sprężarki scrool stosowane w PC PW TCAP w Panasonic wyłączają się przy - 28 stopni a włączają ponownie przy -25
Oczywiście ważne jest na jakim czynniku roboczym pracują , w tym wypadku R410 A jest OK

W T-cap nie ma scrolli.

Zigobar
03-02-2015, 01:33
w tcap 9 kw nie ma sprezarki 16 kw kto kto takie bzudy opowiada
a praca spreżarki zależy od układu hydraulicznego i czujników
Skoro jesteś lepiej poinformowany niż ci, którzy takie informacje tutaj podawali, to może napisz jaką faktycznie ta sprężarka ma wydajność tzn. z jaką (o jakiej mocy) "zwykłą" PC p-w jest porównywalna: 12kW? 9kW?).

Gdyby jednak jej wydajność miała być taka jak w "zwykłej" PC p-w 9kW, to ciekawi mnie, co zapewnia stałą grzewczą przy znacznym spadku parowania (spadek temperatury powietrza do -15*C), skoro sprężarka zapasem wydajności nie dysponuje?

Pratchawiec
03-02-2015, 02:49
Witam

Ta sprężarka, przynajmniej w mojej wersji T-Capa z roku 2012 to podwójna rotacyjna Matsushita (m in. Panasonic) o symbolu 5JD420XAA22, obecnie prawdopodobnie zastąpiona przez inną lub o innym symbolu, ale nie chce mi się szukać
Nominalna wydajność to 45800 BTU, co odpowiada ok. 13,4 kW. Pasuje do 9-ki i 12-ki. Do 16-ki jest za mała i tu Bway ma rację.

Pozdrawiam

Pratchawiec

mcyper
03-02-2015, 07:38
mcyper a mocniejszą wolałbyś z powodu chyba tylko cwu?
jeśli to jest tylko 1000zł to brać mocniejszą bez zastanowienia.

Tak jak pisałem, z powodu cwu.

_olo_
03-02-2015, 08:53
Witam

Ta sprężarka, przynajmniej w mojej wersji T-Capa z roku 2012 to podwójna rotacyjna Matsushita (m in. Panasonic) o symbolu 5JD420XAA22, obecnie prawdopodobnie zastąpiona przez inną lub o innym symbolu, ale nie chce mi się szukać
Nominalna wydajność to 45800 BTU, co odpowiada ok. 13,4 kW. Pasuje do 9-ki i 12-ki. Do 16-ki jest za mała i tu Bway ma rację.

Pozdrawiam

Pratchawiec

Zarówno wersja serwisówki 2011 jak i 2012 mówi właśnie o sprężarce 5JD420XAA22, nowszych sm. nie znalazłem. Serwisówki są wspólne dla 9 i 12 więc to też się potwierdza, że są te same sprężarki.
Czy w modelach 2013 i 2014 coś się zmieniło mogą potwierdzić lub zaprzeczyć forumowicze, którzy ich używają.

mkm silesia
03-02-2015, 09:12
Niedługo będę montował 16kw t cap jak będzie czas to sprawdzę co tam siedzi

malux20
03-02-2015, 10:43
JA WIDZĘ ŻE 3 FAZÓWKI szybciej dogrzewają cwu
i zysk jest z tego jedynie taki że przed 15 w domu więcej dogrzejemy.
ja najpierw kupiłem zwykłą 10 kw
a potem żałowałem że nie wziołem tri
teraz po 3 sezonach widzę że byłaby to kompletna głupota
lukasza kiedyś miał też takie dylematy i wzioł zwykłą - jemu różnica wychodziła jakieś 3-4 tyś zł
stwierdził że ma w ten sposób odłożone ewentualnie pieniądzę na awraię pompy.

bway-widzę że masz wiedzę techniczną
-ale proszę nie udowadniaj innym że są imbecylami
przeciętnemu przyszłemu użytkownikowi łatwiej będzie podjąć decyzję po postach mapa[chłop się nie kryje że chałupę ma zaizalowaną ot tak normalnie, wcześniej palił węglem i zdaje się że ma częściowo grzejniki
mniej nakręcania się na mojszość moją i będzie milej
pozdrawiam

bway
03-02-2015, 11:25
Skoro jesteś lepiej poinformowany niż ci, którzy takie informacje tutaj podawali, to może napisz jaką faktycznie ta sprężarka ma wydajność tzn. z jaką (o jakiej mocy) "zwykłą" PC p-w jest porównywalna: 12kW? 9kW?).

Gdyby jednak jej wydajność miała być taka jak w "zwykłej" PC p-w 9kW, to ciekawi mnie, co zapewnia stałą grzewczą przy znacznym spadku parowania (spadek temperatury powietrza do -15*C), skoro sprężarka zapasem wydajności nie dysponuje?

Stałą moc grzewczą w układach TCAP zapewnia dochładzacz cieczy
schemat ponizej, seria SDC nie ma tego rozwiazania
302542

Vld
03-02-2015, 11:40
Stałą moc grzewczą w układach TCAP zapewnia dochładzacz cieczy
schemat ponizej, seria SDC nie ma tego rozwiazania
302542
dochładzacz zapewnia chłodzenie głowicy sprężarki i tym samym poszerza zakres pracy przy bardzo niskich temperaturach.
Stałą moc zapewnia przewymiarowana sprężarką. Wystarczyło PC 16kW nazwać 9kW i powstał HIT ze stałą mocą do - 15C.

bway
03-02-2015, 11:45
JA WIDZĘ ŻE 3 FAZÓWKI szybciej dogrzewają cwu
i zysk jest z tego jedynie taki że przed 15 w domu więcej dogrzejemy.
ja najpierw kupiłem zwykłą 10 kw
a potem żałowałem że nie wziołem tri
teraz po 3 sezonach widzę że byłaby to kompletna głupota
lukasza kiedyś miał też takie dylematy i wzioł zwykłą - jemu różnica wychodziła jakieś 3-4 tyś zł
stwierdził że ma w ten sposób odłożone ewentualnie pieniądzę na awraię pompy.

bway-widzę że masz wiedzę techniczną
-ale proszę nie udowadniaj innym że są imbecylami
przeciętnemu przyszłemu użytkownikowi łatwiej będzie podjąć decyzję po postach mapa[chłop się nie kryje że chałupę ma zaizalowaną ot tak normalnie, wcześniej palił węglem i zdaje się że ma częściowo grzejniki
mniej nakręcania się na mojszość moją i będzie milej
pozdrawiam

faktycznie nie ma sensu sie uzerac, bo to nie ma sensu, najwyzej sie posmiejemy z wypisanych dyrdymał i banialuków
twoja racja moj spokój :)
wiecej nie odpisuje na androny, duby smalone i ględy

natomiast z przyjemnością wejde w tematy konstruktywne. logiczne, merytoryczne, sensowne. rzeczowe gdzie w odpowiedziach będę rzeczowy, konkretny, obiektywny

malux20
03-02-2015, 11:50
No i super

map78
03-02-2015, 12:19
faktycznie nie ma sensu sie uzerac, bo to nie ma sensu, najwyzej sie posmiejemy z wypisanych dyrdymał i banialuków
twoja racja moj spokój :)
wiecej nie odpisuje na androny, duby smalone i ględy

natomiast z przyjemnością wejde w tematy konstruktywne. logiczne, merytoryczne, sensowne. rzeczowe gdzie w odpowiedziach będę rzeczowy, konkretny, obiektywny

OK i fajnie:) To zacznij może od pierwszego banialuka jaki sam spłodziłeś, żeby Ci co się interesują chociaż wiedzieli, że w T-Cap pracują sprężarki Twin Rotary, a nie scrool.


Sprężarki scrool stosowane w PC PW TCAP w Panasonic wyłączają się przy - 28 stopni a włączają ponownie przy -25
Oczywiście ważne jest na jakim czynniku roboczym pracują , w tym wypadku R410 A jest OK

bway
03-02-2015, 12:28
OK i fajnie:) To zacznij może od pierwszego banialuka jaki sam spłodziłeś, żeby Ci co się interesują chociaż wiedzieli, że w T-Cap pracują sprężarki Twin Rotary, a nie scrool.

dam cie tą satysfakcję bo spać pewnie nie możesz
tutaj napisałem o jedno słowo za dużo to fakt,
ciągle czekam na kontakt od Ciebie na twojego przedstawiciela

map78
03-02-2015, 12:41
dam cie tą satysfakcję bo spać pewnie nie możesz
tutaj napisałem o jedno słowo za dużo to fakt,
ciągle czekam na kontakt od Ciebie na twojego przedstawiciela

Ja śpię spokojnie jak dziecko, bo sumienie mam czyste;) więc się nie martw:)
Żadnego telefonu Ci nie obiecywałem i nie zamierzam podawać, napisałem skąd taką informację posiadam i tyle. Jeżeli posiadasz informacje lepsze i bardziej sprawdzone to zamiast wyśmiewać innych forumowiczów po prostu je tu zamieść i podaj źródło. Uwierz mi że to będzie bardziej korzystne dla forum niż nasza jałowa dyskusja, gdyż ja instalatorem nie jestem i ze szczegółów technicznych wiem tyle ile usłyszę od kogoś.
Ty twierdzisz, że znasz T-Capa od strony technicznej, więc po prostu napisz jak jest tam sprężarka, do jakiej modulacji jest zdolna, dzięki jakim mechanizmom utrzymuje stałą moc grzewczą? itp, itd. Ja chętnie się tego dowiem i wielu innych pewnie też.

lukasza
03-02-2015, 12:56
dochładzacz zapewnia chłodzenie głowicy sprężarki i tym samym poszerza zakres pracy przy bardzo niskich temperaturach.
Stałą moc zapewnia przewymiarowana sprężarką. Wystarczyło PC 16kW nazwać 9kW i powstał HIT ze stałą mocą do - 15C.

Hit powstał bo dali taką sprężarkę w takiej CENIE, zaś ich instalatorzy - liczba i dobór -są bardzie skorzy do dawania upustów niż reszta. Łącząc oba fakty plus to, ze mają mocną markę w odróżnieniu od chinek i garażówek (cokolwiek by ta marka dawała) w kategorii cena/jakość poszli na lidera. Czekamy na ruchy konkurencji i przewymiarowane sprężarki w cena kilkanaście tysięcy a nie ponad 20 czy 30K jak niektóre niemieckie firmy potrafią zażądać.

bway
03-02-2015, 13:05
Ja śpię spokojnie jak dziecko, bo sumienie mam czyste;) więc się nie martw:)
Żadnego telefonu Ci nie obiecywałem i nie zamierzam podawać, napisałem skąd taką informację posiadam i tyle. Jeżeli posiadasz informacje lepsze i bardziej sprawdzone to zamiast wyśmiewać innych forumowiczów po prostu je tu zamieść i podaj źródło. Uwierz mi że to będzie bardziej korzystne dla forum niż nasza jałowa dyskusja, gdyż ja instalatorem nie jestem i ze szczegółów technicznych wiem tyle ile usłyszę od kogoś.
Ty twierdzisz, że znasz T-Capa od strony technicznej, więc po prostu napisz jak jest tam sprężarka, do jakiej modulacji jest zdolna, dzięki jakim mechanizmom utrzymuje stałą moc grzewczą? itp, itd. Ja chętnie się tego dowiem i wielu innych pewnie też.

Nie wiem czemu twoj przedstawiciel nie odpowidział na twoje pytania jak był u Ciebie i robił odbiór twojej pompy i wszystko wiesz
Dyskusja z Toba nie ma sensu bo wiesz tyle co usłyszysz a ipso facto possessio PC non facit perfectam
a odpowiedzi ex gratia na pytania które ponownie zadajesz juz pisałem

malux20
03-02-2015, 13:11
bway- daj na luz
map nie jest osobą skorą do sprzeczek
dogadacie się spoko

no faktycznie panasonic to sprytnie wymyślił

_olo_
03-02-2015, 13:25
bway, skoro tak wszystko wiesz w temacie panasoniców to powiedz z czego wynika różnica w osiągach panasoniców sdc 9 i 16kW, które komponenty rzutują na ich osiągi ?

plusfoto
03-02-2015, 13:26
a odpowiedzi ex gratia na pytania które ponownie zadajesz juz pisałem

Czytam cały czas i z tego co widzę to jedyną odpowiedź jaką udzieliłeś to ta:

Zdziwilbys sie nie jest to samo bo trzeba zadac pytanie co daje moc grzwcza do ukladu
a to ze sprezara tcap jest taka sama dla 9 i 12 kw to fakt
Nie ma sensu zestawiac sdc do tcap bo to inna polka
Pytanie teraz Jaka? 9, 12, 14 a może 16 i tego chcemy się dowiedzieć.
Chodziło też o wyjaśnienie na jakiej zasadzie SDC 9 ma stałą moc do bodajże -7 a pozostałe czyli 12, 14 i 16 już nie.
PS Bo n.p. ja podejrzewam że co najmniej 9 i 12 to te same sprężarki.

mitch
03-02-2015, 13:31
Nie wiem czemu twoj przedstawiciel nie odpowidział na twoje pytania jak był u Ciebie i robił odbiór twojej pompy i wszystko wiesz
Dyskusja z Toba nie ma sensu bo wiesz tyle co usłyszysz a ipso facto possessio PC non facit perfectam
a odpowiedzi ex gratia na pytania które ponownie zadajesz juz pisałem
Odpowiedz na pytanie, a nie lawirujesz. Jeśli znasz od strony technicznej rozwiązanie t-capa, to się podziel. Pisanie "wiem, ale nie powiem" (bo tak to w tej chwili wygląda), jest.. jak w piaskownicy. Kawa na ławę, a nie tworzysz jakąś idiotyczną otoczkę "wszechwiedzącego specjalisty" wokół siebie.

bway
03-02-2015, 13:45
dochładzacz zapewnia chłodzenie głowicy sprężarki i tym samym poszerza zakres pracy przy bardzo niskich temperaturach.
Stałą moc zapewnia przewymiarowana sprężarką. Wystarczyło PC 16kW nazwać 9kW i powstał HIT ze stałą mocą do - 15C.

Wersja HT to TCAP tylko na czynniku roboczym R407

bway
03-02-2015, 13:47
Odpowiedz na pytanie, a nie lawirujesz. Jeśli znasz od strony technicznej rozwiązanie t-capa, to się podziel. Pisanie "wiem, ale nie powiem" (bo tak to w tej chwili wygląda), jest.. jak w piaskownicy. Kawa na ławę, a nie tworzysz jakąś idiotyczną otoczkę "wszechwiedzącego specjalisty" wokół siebie.

Przykro mi ale pisałem o tym dlaczego stała moc grzewcza wraz z załącznikiem

bway
03-02-2015, 13:53
Czytam cały czas i z tego co widzę to jedyną odpowiedź jaką udzieliłeś to ta:

Pytanie teraz Jaka? 9, 12, 14 a może 16 i tego chcemy się dowiedzieć.
Chodziło też o wyjaśnienie na jakiej zasadzie SDC 9 ma stałą moc do bodajże -7 a pozostałe czyli 12, 14 i 16 już nie.
PS Bo n.p. ja podejrzewam że co najmniej 9 i 12 to te same sprężarki.

wezmy pod uwage tylko 3 fazowe aby parowniki były te same
Sprezarka ta sama dal 9 i12 kW, w parowniku dla 12 i 16 kW brakuje juz termopar i moc spada

_olo_
03-02-2015, 14:02
wezmy pod uwage tylko 3 fazowe aby parowniki były te same
Sprezarka ta sama dal 9 i12 kW, w parowniku dla 12 i 16 kW brakuje juz termopar i moc spada

Jesteś pewien ? Sprężarka ta sama dla SDC od 9 do 16kW, wszystko takie samo z wyjątkiem płyty elektroniki.
Może to zwykły marketing jest...i inny program sterownika ?

Vld
03-02-2015, 14:16
wezmy pod uwage tylko 3 fazowe aby parowniki były te same
Sprezarka ta sama dal 9 i12 kW, w parowniku dla 12 i 16 kW brakuje juz termopar i moc spada
Co masz na myśli pisząc "termopar"?

bway
03-02-2015, 14:18
Jesteś pewien ? Sprężarka ta sama dla SDC od 9 do 16kW, wszystko takie samo z wyjątkiem płyty elektroniki.
Może to zwykły marketing jest...i inny program sterownika ?

Poprosze o zdjecia płyt elektroniki tych wersji sdc , oczywiscie aby byly z tej samej serii, ostatnia to F

plusfoto
03-02-2015, 14:41
wezmy pod uwage tylko 3 fazowe aby parowniki były te same
Sprezarka ta sama dal 9 i12 kW, w parowniku dla 12 i 16 kW brakuje juz termopar i moc spada
Rozumiem że dotyczy to SDC i sprężarka jest w jednej i drugiej 12 - chodzi oczywiście o 9 i 12
Natomiast nadal pozostaje kwestia T-capa. Że taka sama już powiedziałeś ale jaka 12 czy 16

_olo_
03-02-2015, 15:14
Poprosze o zdjecia płyt elektroniki tych wersji sdc , oczywiscie aby byly z tej samej serii, ostatnia to F

Zdjęć nie mam, piszę to o czym mówi panasonic w swojej serwisówce - SDC 9-16kW o ile czegoś nie przeoczyłem wsjo to samo (sprężarka również) poza oznaczeniem płyty elektroniki, i jakaś różnica w grzałce i jej obudowie.

Najwyraźniej panasonicowi przy tych ilościach i własnej produkcji taniej produkować dużo jednakowych pomp a później zróżnicować asortyment w zależności od popytu samą płytą elektroniki lub wręcz samym algorytmem niż bawić się w produkcję kilku różniących się modeli.

Vld
03-02-2015, 15:23
Jest tylko jeden problem, moc min dla nich pozostaje taka sama. Np 4 kW dla 16ki - spoko, dla 9ki - trochę grubo. Później płacz, że taktuje.

malux20
03-02-2015, 15:29
czyli ona minimalnie musi oddać 4kw mocy cieplnej?
tak przy minus 7 ?

kużwa ja mam problem z taktowaniem jak pracuje na 16% modulacji i pobiera 0,5 kw energii
a wtedy ma co najwyżej pewnie około 1,5 kw mocy cieplnej
przy cwu to nie ma problemu ale przy co juz tak

Pratchawiec
03-02-2015, 16:19
Jest tylko jeden problem, moc min dla nich pozostaje taka sama. Np 4 kW dla 16ki - spoko, dla 9ki - trochę grubo. Później płacz, że taktuje.

W kontekście merytorycznej, choć dla laików nieco tajemniczej wypowiedzi Bwaya oraz dalszej dyskusji, powracam z pytaniem na ile szkodliwa jest praca T-Capa z "taktowaniem.
Nie chodzi przy tym o nic nie wnoszące do tematu hasła typu "na trwałość mechaniczną sprężarki". Pomińmy również kwestie ekonomiczne, nie dla każdego są one bowiem priorytetowe.

Pozdrawiam

Pratchawiec

Pyxis
03-02-2015, 16:32
na ile szkodliwa jest praca T-Capa z "taktowaniem.
Nie chodzi przy tym o nic nie wnoszące do tematu hasła typu "na trwałość mechaniczną sprężarki".

Start takiego urzadzenia jest zawsze krytycznym momentem jego pracy. Wystepuja zarowno najwieksze obciazenia elementow (zarowno mechaniczne jak i elektryczne) i w mniejszym lub wiekszym stopniu nie dziala jeszcze optymalnie wydajnie uklad smarowania.
Jesli nie jestes po jakiejs filologii, to pewnie bedziesz sobie w stanie wyobrazic na ile moze to byc dla urzadzenia szkodliwe. Jesli jestes filologiem, to odpowiedz: "jest to koorewsko szkodliwe" powinna Cie zadowolic. ;)

plusfoto
03-02-2015, 16:40
Pratchawiec tu nie chodzi o szkodliwość a tylko o żywotność. Sprężarka tak samo jak wiele innych urządzeń jest obliczona na nazwijmy to ilość włączeń czy cykli - jak kto woli. Czym szybciej je wykorzystasz tym szybciej będziesz zmuszony ją wymienić. To tak jak przy samochodzie - ojej masz wymienić raz w roku ale nie rzadziej jak co 20 tys. Jak robisz rocznie 60 to niestety wypadało by wymienić trzy razy w roku. Sprężarka teoretycznie powinna wytrzymać załóżmy 20 lat ale pod warunkiem że takich cykli będzie n.p 5 dziennie. Jak będziesz miał 10 to po 10 latach musisz się liczyć z jej wymianą.

Vld
03-02-2015, 16:47
Jeszcze jednym ważnym czynnikiem jest czas po jakim od startu PC dochodzi do optymalnych parametrów wydajności.

plusfoto
03-02-2015, 17:01
Jeszcze jednym ważnym czynnikiem jest czas po jakim od startu PC dochodzi do optymalnych parametrów wydajności.
To jest chyba zabezpieczone programowo na zasadzie iż nie może chodzić krócej niż jakiś tam czas jak i nie może się włączyć ponownie wcześniej jak jakiś czas od ostatniego wyłączenia.

Vld
03-02-2015, 17:09
Miałem na myśli co innego. Czas po którym stabilizują się ciśnienia i temperatury w obiegu chłodniczym. Np u mnie na zwykłym TZR i bez żadnych elektrozawórów jest to ok 10min. Z EZR czas będzie krótszy, ale jaki nie wiem. Wiem, że COPy w tym czasie są dość "słabe"

_olo_
03-02-2015, 17:44
Ja rozumiem taktowanie przez załączanie i wyłączanie się wielokrotnie w ciągu jakiegoś czasu. Np co 20 minut cykl pracy i postoju, to na pewno istotnie może skrócić życie pompy.
Ale jeżeli mowa o tym, że pompa załączy się i wyłączy w ciągu doby nie raz a np 5 razy to bez przesady, czy to jest taktowanie ?
No i trzeba brać pod uwagę też to ile pracuje, łożyska też mają swoją żywotność i być może wcale ich żywotności nie wydłuży praca małej pompy przez powiedzmy 16 godzin na dobę przy jednym cyklu załączenia i wyłączenia w stosunku do pracy większej pompy, która będzie musiała się załączyć z 5 razy ale będzie pracować 3 x po 2 godziny by ogrzać dom.

A to by układ miał właściwe smarowanie to też chyba od jakości montażu zależy, jakieś syfony na przewodach z czynnikiem by olej zostawał w układzie a nie zalewał sprężary i inne takie o którym pewnie nie mam pojęcia.

bway
03-02-2015, 18:33
W kontekście merytorycznej, choć dla laików nieco tajemniczej wypowiedzi Bwaya oraz dalszej dyskusji, powracam z pytaniem na ile szkodliwa jest praca T-Capa z "taktowaniem.
Nie chodzi przy tym o nic nie wnoszące do tematu hasła typu "na trwałość mechaniczną sprężarki". Pomińmy również kwestie ekonomiczne, nie dla każdego są one bowiem priorytetowe.

Pozdrawiam

Pratchawiec

za niecałe pół roku będzie nowy sterownik, nowa seria, nowe algorytmy, na tym etapie dziś można jeszcze coś udoskonalić, poprawić algorytmy ale należy przyjąć pewne założenia.
Weżmy np na tapetę model SXC TCAP zakres 9-16 kW
trzeba przyjąć pewne założenia pracy PC: temp zasilania układu, czas pracy PC w ciągu roku itd

jak dzis taką PC TCAP zamontujemy u 2 inwestorów o tych samych budynkach pow. grzewczych, zapotrzebowaniu ciepła itd a w jednym będzie np bufor a u drugiego bez bufora c.o. to agregaty będa inaczej pracowały
sprężarka ma określąną ilość cykli i tego nie zmienimy, algorytmy, tolerancje użytkownik nie może zmieniać
natomiast co wpływa na prace PC to odczyty z czujników i układ hydrauliczny, dlatego wazne jest jak jest zbudowany przez instalatorów aby uzytkownik miał przyjemność z uzytkowania PC
co do modulacji o której sie pisze to PC prawidłowo dobrana i skonfigurowana hydraulicznie powinna modulować w zakresie 30-40,
instalatorzy robią różnie jeden w PE, drugi w miedzi trzeci w ALUPEX itd,
ile z was ma zamontowany zawór regulacji przepływu za 100 pln, ciepłomierz, bufor ?

Najpierw przyjmuje sie założenia, potem nastepuje analiza, wyciąganie wniosków i szukanie rozwiązania, testy i wdrożenie.
np poprzedniej wersji PC było często zadziałanie flow switcha kod błedu H62 , no to w nowej wersji zmieniono czujnik przepływu
w wersji F tez jest nowy proces odszranianina, nowe fukcje pracy grzałki tacy itd
Oczywiscie kazdy producent ma inne rozwiązania, np w Mitsu z agregatem ZUBADAN

Pratchawiec
03-02-2015, 18:50
Witam

Bway

Dziękuję z merytoryczną odpowiedź. Moja pompa w czasie pracy sprężarki w cyklu CO najczęściej pracuje w zakresie 34 do 40 Hz. Poniżej 34 Hz nie schodzi w praktyce nigdy. W czasie grzania wody użytkowej, w niskich temperaturach dochodzi do 62 Hz, zwłaszcza w okresie najwyższej wydajności (stosunkowo dużej delty).
Z twojej wypowiedzi rozumiem, że nie są to warunki ekstremalne czy wręcz brzegowe. Czy rozumuję prawidłowo?

Pratchawiec

misq
03-02-2015, 19:42
Napiszę raz jeszcze, bo moje pytanie zginęło w czeluściach dyskusji :)

Jak wygląda współpraca pompy z kominkiem (bez płaszcza)? Czy jak przy -22 stopniach napalę w kominku to czujniki pompy (powrót z instalacji?) w jakiś sposób ją wyłączą, czy też te dwa źródła ciepła nie będą miały na siebie wpływu - tj palę w kominku a pompa i tak grzeje swoje pomagając sobie grzałkami i mam w salonie 30 stopni? :)

bway
03-02-2015, 20:01
Napiszę raz jeszcze, bo moje pytanie zginęło w czeluściach dyskusji :)

Jak wygląda współpraca pompy z kominkiem (bez płaszcza)? Czy jak przy -22 stopniach napalę w kominku to czujniki pompy (powrót z instalacji?) w jakiś sposób ją wyłączą, czy też te dwa źródła ciepła nie będą miały na siebie wpływu - tj palę w kominku a pompa i tak grzeje swoje pomagając sobie grzałkami i mam w salonie 30 stopni? :)

PC sterujesz albo poprzez sterownik PC programator albo poprzez sterownik pomieszczeniowy np bezprzewodowy
Jezeli napalisz w kominku i temp w salonie rośnie i osiągnie zadeklarowaną wartość którą ustawiłeś to termostat pomieszczenia wyłączy PC
jezeli w rozdzielaczu masz siłowniki i sterownik pomieszczenia podpiety z siłowniekiem poprzez moduł to sterownik o zadanej nastawie temp wyłączy podpięte pętle ogrzewania ale PC może dalej pracować bo np w innych pomieszczeniach jest potrzeba grzania,
jak jest dobrze układ zbudowany sterowania to jak palisz w kominku i osiągasz tem zadane to pętle są odłaczane od grzania PC

chcialbympompe
03-02-2015, 20:02
Napiszę raz jeszcze, bo moje pytanie zginęło w czeluściach dyskusji :)

Jak wygląda współpraca pompy z kominkiem (bez płaszcza)? Czy jak przy -22 stopniach napalę w kominku to czujniki pompy (powrót z instalacji?) w jakiś sposób ją wyłączą, czy też te dwa źródła ciepła nie będą miały na siebie wpływu - tj palę w kominku a pompa i tak grzeje swoje pomagając sobie grzałkami i mam w salonie 30 stopni? :)

Jeżeli masz czujnik temperatury w pomieszczeniu to PC zareaguje na wzrost temperatury ale bezwładność podłogówki i tak swoje zrobi. Przy pracy wyłącznie "na krzywej" reakcja będzie raczej mizerna.

lukasza
03-02-2015, 20:17
co do modulacji o której sie pisze to PC prawidłowo dobrana i skonfigurowana hydraulicznie powinna modulować w zakresie 30-40,
instalatorzy robią różnie jeden w PE, drugi w miedzi trzeci w ALUPEX itd,
ile z was ma zamontowany zawór regulacji przepływu za 100 pln, bufor

Rozumiem, że to wszystko odbywa się dzięki tylko i wyłącznie buforowi??
Bo dom bez buforu nie ma najmniejszych szans sie w tym zakresie utrzymać i średnio zakres jest dużo szerszy.

Choć jak duży miałby byc bufor aby zejść do 40 Hz jak przy średnim mrozie PC mi chodzi na 47 bez szronienia a jak szroni co jest najczęstsze to dochodzi do 67 Hz w domu z obciążeniem 5.5 kW. Sredni mróz to -7 i mniej. Bo chyba nie chodzi o dom z jeszcze mniejszym obciążeniem cieplnym.

A z drugiej strony trzymać PC dla jej dobra do 40 Hz jak PC może iść do ... 90Hz ( można poprawić bo dobrze nie pamietam).

Proszę mnie oświecić bom laik, ciekawy.

misq
03-02-2015, 23:23
PC sterujesz albo poprzez sterownik PC programator albo poprzez sterownik pomieszczeniowy np bezprzewodowy
Jezeli napalisz w kominku i temp w salonie rośnie i osiągnie zadeklarowaną wartość którą ustawiłeś to termostat pomieszczenia wyłączy PC
jezeli w rozdzielaczu masz siłowniki i sterownik pomieszczenia podpiety z siłowniekiem poprzez moduł to sterownik o zadanej nastawie temp wyłączy podpięte pętle ogrzewania ale PC może dalej pracować bo np w innych pomieszczeniach jest potrzeba grzania,
jak jest dobrze układ zbudowany sterowania to jak palisz w kominku i osiągasz tem zadane to pętle są odłaczane od grzania PC

Tylko czy przy bezwładności podłogówki takie rozwiązanie ma sens i będzie funkcjonalne? Czy nie będzie niekomfortowych skoków gorąco (grzeje podłoga i piec) - zimno (piec już wystygł, podłoga też bo pompa się wyłączyła)? Czy ktoś używa takiego zestawu i może powiedzieć jak u niego to działa?

Pratchawiec
03-02-2015, 23:56
Rozumiem, że to wszystko odbywa się dzięki tylko i wyłącznie buforowi??
Bo dom bez buforu nie ma najmniejszych szans sie w tym zakresie utrzymać i średnio zakres jest dużo szerszy.

Choć jak duży miałby byc bufor aby zejść do 40 Hz jak przy średnim mrozie PC mi chodzi na 47 bez szronienia a jak szroni co jest najczęstsze to dochodzi do 67 Hz w domu z obciążeniem 5.5 kW. Sredni mróz to -7 i mniej. Bo chyba nie chodzi o dom z jeszcze mniejszym obciążeniem cieplnym.

A z drugiej strony trzymać PC dla jej dobra do 40 Hz jak PC może iść do ... 90Hz ( można poprawić bo dobrze nie pamietam).

Proszę mnie oświecić bom laik, ciekawy.

Witam

Da się zejść do modulacji w zakresie 34-40 Hz przy średnim obciążeniu po spełnieniu warunku ciągłej pracy pompy - jak niektórzy mówią, z taktowaniem.
Sumaryczne zużycie prądu jest zbliżone, a być może nawet niższe od osiąganego w reżimie pracy dwutaryfowej. Komfort cieplny nieporównywalny.
Pozostają dwie kwestie;


nieco wyższe wydatki na ogrzewanie (można je zminimalizować przez niewielkie - choćby o 1* obniżenie temperatury zasilania w taryfie I, przy czym nie da się tego zaprogramować),
sugerowane przez niektórych dyskutantów szybsze zużycie pompy.

Z obserwacji ciepłomierza i podlicznika energii wynika, że głęboko modulując, nawet przy teraz (23.45) -temp. zewn. - 2* temp. zasilana 30* delta 4,0 przepływie 1390/l min, aktualny COP wynosi prawie 4 ( 6400 W do 1620 W).
Spróbujcie uzyskać takie wynik goniąc pompy w okresie taniej taryfy.


Pozdrawiam

Pratchawiec

lukasza
04-02-2015, 01:05
Witam

Da się zejść do modulacji w zakresie 34-40 Hz przy średnim obciążeniu po spełnieniu warunku ciągłej pracy pompy - jak niektórzy mówią, z taktowaniem.
Sumaryczne zużycie prądu jest zbliżone, a być może nawet niższe od osiąganego w reżimie pracy dwutaryfowej. Komfort cieplny nieporównywalny.
Pozostają dwie kwestie;


nieco wyższe wydatki na ogrzewanie (można je zminimalizować przez niewielkie - choćby o 1* obniżenie temperatury zasilania w taryfie I, przy czym nie da się tego zaprogramować),
sugerowane przez niektórych dyskutantów szybsze zużycie pompy.

Z obserwacji ciepłomierza i podlicznika energii wynika, że głęboko modulując, nawet przy teraz (23.45) -temp. zewn. - 2* temp. zasilana 30* delta 4,0 przepływie 1390/l min, aktualny COP wynosi prawie 4 ( 6400 W do 1620 W).
Spróbujcie uzyskać takie wynik goniąc pompy w okresie taniej taryfy.


Pozdrawiam

Pratchawiec


Mam odmienne zdanie w kwesti rozkładu pracy sprężarki i temperatur w domu.

Przy rachunku rzędu -średnio- pod Tcap 9kw liczonego na 6000 kWh (aby nie dobierać pompy już zbyt przewymiarowanej do niskiego zużycia kWh) wole tracić o 1 COP i płacić rachunek nawet o 2000 kWh większy ale w tanim prawdzie. Dopłata rzędu 2000kwh x 0,27 = 540 zł
niż
Rozłożyć zużycie kWh na 20 godzin: 10 h tania taryfa (3000kwh) i 10 h droga taryfa (3000 kWh) bo muszę wtedy dopłacić w drogiej różnice (0,64-0,27=0,37) co da 3000 x 0,37 = 1100 zł
Czyli
Rocznie tracę 470 zł.
10 lat = 4700 zł straty.
Inwestycje muszę mieć w bufor za 2000??zł (proszę wpisać, nie znam ceny bufora, pewnie dodatkowej pompki).
Łącznie koszt 6700 zł co stanowi u mnie niemal równo 33% inwestycji w cała kotłownie (tak, po dotacji).
Zaś bez zasobnika to stanowi u mnie koszt ok 45% inwestycji w PC.
10 lat zakładam ze pochodzi PC.

Wiec wole w to nie wchodzić za 45% dodatkowych kosztów inwestycji na CO i ryzyko traktowania ( żywotności PC) oraz uprościć instalacje.

Otwarty pozostaje na krytykę ile tracę na COP (bo może sredniorocznie mniej niż 1 i mniej niż 2000 kWh dzięki brakowi bufora) lub na krytykę rozkładu grzania tania/droga 1:1 sezonowo. Bo dane sobie na "czuja podałem". Widzę ze COP mierzysz, to może i ten rozkład roczny w taryfie też. Lub cena wejścia w bufor. Wiedza zawsze sie przyda,

Nie dyskutuje tylko z 2 teoriami bo sie mi kompletnie nie sprawdzają:
- grzać równo i długo 22 stopnie zamiast np 23 w taniej a potem czekać na spadek o 0,2-0,3 do kolejnego grzania. Ja indywidualnie lepiej sie czuje w 22,8-23 przy letniej podłodze niż cały czas 22 z cipeka podłoga.
- zamienić pod PC cały prąd na 1 taryfę w obliczeniach. Ale tego chyba nikt nie obroni w tych wyliczeniach.

Pisane z tabletu. Błędy edytuje rano ;)

Pratchawiec
04-02-2015, 02:45
Mam odmienne zdanie w kwesti rozkładu pracy sprężarki i temperatur w domu.

Przy rachunku rzędu -średnio- pod Tcap 9kw liczonego na 6000 kWh (aby nie dobierać pompy już zbyt przewymiarowanej do niskiego zużycia kWh) wole tracić o 1 COP i płacić rachunek nawet o 2000 kWh większy ale w tanim prawdzie. Dopłata rzędu 2000kwh x 0,27 = 540 zł
niż
Rozłożyć zużycie kWh na 20 godzin: 10 h tania taryfa (3000kwh) i 10 h droga taryfa (3000 kWh) bo muszę wtedy dopłacić w drogiej różnice (0,64-0,27=0,37) co da 3000 x 0,37 = 1100 zł
Czyli
Rocznie tracę 470 zł.
10 lat = 4700 zł straty.
Inwestycje muszę mieć w bufor za 2000??zł (proszę wpisać, nie znam ceny bufora, pewnie dodatkowej pompki).
Łącznie koszt 6700 zł co stanowi u mnie niemal równo 33% inwestycji w cała kotłownie (tak, po dotacji).
Zaś bez zasobnika to stanowi u mnie koszt ok 45% inwestycji w PC.
10 lat zakładam ze pochodzi PC.

Wiec wole w to nie wchodzić za 45% dodatkowych kosztów inwestycji na CO i ryzyko traktowania ( żywotności PC) oraz uprościć instalacje.

Otwarty pozostaje na krytykę ile tracę na COP (bo może sredniorocznie mniej niż 1 i mniej niż 2000 kWh dzięki brakowi bufora) lub na krytykę rozkładu grzania tania/droga 1:1 sezonowo. Bo dane sobie na "czuja podałem". Widzę ze COP mierzysz, to może i ten rozkład roczny w taryfie też. Lub cena wejścia w bufor. Wiedza zawsze sie przyda,

Nie dyskutuje tylko z 2 teoriami bo sie mi kompletnie nie sprawdzają:
- grzać równo i długo 22 stopnie zamiast np 23 w taniej a potem czekać na spadek o 0,2-0,3 do kolejnego grzania. Ja indywidualnie lepiej sie czuje w 22,8-23 przy letniej podłodze niż cały czas 22 z cipeka podłoga.
- zamienić pod PC cały prąd na 1 taryfę w obliczeniach. Ale tego chyba nikt nie obroni w tych wyliczeniach.

Pisane z tabletu. Błędy edytuje rano ;)

Witam nocą

Taryfę G12G w Tauronie mam dopiero od 27 XII 14. Wcześniej budowlana. Od tego dnia do dziś dziś zużyłem na CO CW (i rekuperację ok 1 kWh dziennie, wisi na tym samym podliczniku) łącznie 944 kWh. Podlicznik mam jednotaryfowy, więc nie wiem w jakich proporcjach. Dla całego domu to ok. 64 % w II taniej, 36 % w drogiej.

Co do obciążenia i zużycia w poszczególnych taryfach, błądzisz. Pamiętaj, że przeciętnie w zimowy dzień masz temp. zewn. o kilka stopni wyższą niż nocą, co w istotny sposób wpływa na straty ciepła. Dla przykładu wczoraj i dziś w Opolu amplituda sięgała 7*, teraz jest -4* źródło weatheronline.


04.02.2015 01:00 -2 °C chmury, zamglenie
03.02.2015 19:00 0.2 °C chmury
03.02.2015 13:00 1.4 °C słabe, przelotne opady śniegu
03.02.2015 07:00 -3 °C pochmurno, zamglenie
03.02.2015 01:00 -1.5 °C pochmurno, zamglenie
02.02.2015 19:00 -0.3 °C zachmurzenie, zamglenie
02.02.2015 13:00 2.9 °C chmury
02.02.2015 07:00 -3.3 °C pochmurno, zamglenie
02.02.2015 01:00 -4 °C niewielkie zachmurzenie, zamglenie
01.02.2015 19:00 -0.8 °C prawie bezchmurnie

Zatem w czasie taryfy dziennej tracisz proporcjonalnie mniej ciepła niż w nocnej, dodatkowo, co sam stwierdzasz grzejąc z efektywnie wyższym COP
Oszczędności, wbrew pozorom nie są więc takie wielkie jak liczysz, zwłaszcza przy taryfie weekendowej. Szacuję je na co najwyżej połowę tego co wyliczyłeś, a uwzględniając, że z rozmachem założyłeś roczne zużycie na poziomie 6000kWh, w moim przypadku są jeszcze mniejsze.
Proporcja prąd tani/drogi w G12G wynosi w tygodniowym rozliczeniu 58/42, co również istotnie koryguje twoje założenia.

Pozdrawiam

Pratchawiec

lukasza
04-02-2015, 09:17
Zatem w czasie taryfy dziennej tracisz proporcjonalnie mniej ciepła niż w nocnej, dodatkowo, co sam stwierdzasz grzejąc z efektywnie wyższym COP
Oszczędności, wbrew pozorom nie są więc takie wielkie jak liczysz, zwłaszcza przy taryfie weekendowej. Szacuję je na co najwyżej połowę tego co wyliczyłeś, a uwzględniając, że z rozmachem założyłeś roczne zużycie na poziomie 6000kWh, w moim przypadku są jeszcze mniejsze.
Proporcja prąd tani/drogi w G12G wynosi w tygodniowym rozliczeniu 58/42, co również istotnie koryguje twoje założenia.


Oczywiście dopuszczam inną proporcję tania/droga taryfa niż 1:1, nawet gdy chcemy wchodzić w drogi prąd by grzać "mniej a równo". W zasadzie jest to dla mnie pewne, że 1:1 nie będzie. Co obniży koszt udziału drogiego prądu jak piszesz.
Ale jednocześnie podejrzewam, że bufor -rocznie- też mi sprawności grzania CO (bo CWU nie wchodzi) nie podniesie aż o 1. Myślałem, że masz z 2 sezony pomierzone z tym buforem :)
Sumując to, że mniej stracę na udziale drogiej taryfy ale i mniej zyskam COP na buforze nadal wynik dla inwestycji w bufor odrzucam.

p.s. 1. założyłem 6000kWh (choć Ty masz mniej i Ja też!) dlatego, ze sądzę iż TCap jest pod nieco większe zapotrzebowanie niż nasze pomyślany. Pod większe domy lub słabiej ocieplone.
p.s. 2. zakładając że mamy tez mniejsze zużycie -akurat My- tym bardziej nie widzę większego sensu bufora i walki o kawałek COP - ważna kwestia ile to COP ma być bo może rocznie tylko 0,5? Bo to oznacza oszczędność dzięki COP bufora rzędu 100-200 zł rocznie. A koszt wejścia w bufor to.... 2000 zł(?) i być może cały zysk bufora pójdzie na sam koszt inwestycji, zaś układ bardziej komplikujemy, taktowanie większe.
p.s.3. ktoś poda ile kosztuje PLN wejście w bufor? Ja nie wchodzę, ale z ciekawości (bufor, pompka (?), rurka, robocizna).

Pratchawiec
04-02-2015, 09:56
Ja nie mam żadnego bufora. Nigdzie tego ni napisałem. Czysta podłogówka nawet bez drabinek.

Pratchawiec

malux20
04-02-2015, 10:54
Jeżeli masz czujnik temperatury w pomieszczeniu to PC zareaguje na wzrost temperatury ale bezwładność podłogówki i tak swoje zrobi. Przy pracy wyłącznie "na krzywej" reakcja będzie raczej mizerna.

odpowiedż dla misga
ja u siebie mam wszystkie pętle odkręcone na max [sypialnia zakręcona-ale i tak tam nie spadnie poniożej 19 stop
pompa jedzie tylko i wyłącznie na pogodówce
nie znam, szczeg twojego domu
mam 123m2 dom
kominek 5kw z obudową betonową[trochę to akumuluje .
moim zdaniem pogodówka lepiej sobie poradzi od czujnika pokojowego.
najważniejsze żebyś byczego wkładu do kominka nie ładował
jakaś akumulacja też się przyda
proponowałbym z powodu kominka nie komplikować instalacji
ja mam to zrobione prymitywnie i wszystko działa super -no prawie hehe

w 3 sezonie wiem już że warto nie przegrzewać chałupy pompą dla przyjemnosci z kominka[20-21 stop jak do tylu spadnie to dopiero kominek odpalać
]
i jak kominek grzeje to grzania na pompie nie skręcać
przecież pompa i tak zareaguje na te dodatkowe ciepło.

co do dyskusji o taryfach , copach i temp zewn.

nie chce się wypowiadać z tego powodu że u mnie w tym roku na co zużyje max 900 kwh
przy g12w kiedy sobota i niedziela i tak jest tania to jakbym puścił resztę tygodnia 24h/ komfort stała temperatura to nadpłaciłbym
z 80zł-130 zł- mnie to kompletnie nie przeszkadzałoby.
tak samo mam w nosie że żona wieczorem żona odpala w łazience grzałkę
więcej tracę na gazety w kwartał niz te koszty przy grzaniu ew drogiej taryfie i grzałką

map78
04-02-2015, 11:12
Ja nie mam żadnego bufora. Nigdzie tego ni napisałem. Czysta podłogówka nawet bez drabinek.

Pratchawiec

No i dobrze, że nie masz. Ja nie rozumiem w jaki sposób posiadanie bufora miałoby poprawiać COP:confused: Przecież to dodatkowy zład wody do ogrzania i dodatkowa obiegówka, więc jeżeli już to COP z buforem będzie raczej gorszy.
Co do taktowania i grzania ciągłego to tu mam odmienne zdanie od Twojego. Taktowanie - co prawda zgadzam się z Tobą, że pompa inverterowa została jakby fabrycznie przystosowana do takiej pracy i pewnie to tzw taktowanie aż tak zgubnego wpływu na sprężarkę nie ma jak w przypadku On/Off bez soft startu, ale z pewnością jest to zjawisko niekorzystne i newralgiczne jak rozruch każdego innego urządzenia mechanicznego. I skoro można je dość łatwo wyeliminować to dlaczego tego nie robić? Dla mnie jest to po prostu zwykła dbałość o urządzenie. W ten sam sposób staram się dbać o samochód, telewizor, czy pralkę - czyli minimalizować szkodliwe dla nich czynniki.
Grzanie ciągłe - grzałem tak przez pierwsze 2 miesiące po instalacji pompy i nie byłem zadowolony zarówno ze zużycia kWh jak i z samej pracy pompy, bo ona w zasadzie przez cały czas taktowała. (Był to październik i listopad 2013r, więc było ciepło) Obecnie już od 1,5 roku w zasadzie nie dotykam ani pompy, ani sterownika i wszystko działa jak należy. Steruje termostatem pokojowym z bardzo małą histerezą i jestem zadowolony zarówno z komfortu jak i zużycia. Temp w domu waha mi się maksymalnie o 0,5st a zużycie tania droga wychodzi rocznie 85/15 a dla całego domu 75/25. Pompa w ogóle nie taktuje. W temp zewnętrznych >0st włącza się 2x na dobę, a przy mrozach 3 lub 4x.

mitch
04-02-2015, 11:15
Z obserwacji ciepłomierza i podlicznika energii wynika, że głęboko modulując, nawet przy teraz (23.45) -temp. zewn. - 2* temp. zasilana 30* delta 4,0 przepływie 1390/l min, aktualny COP wynosi prawie 4 ( 6400 W do 1620 W).
Spróbujcie uzyskać takie wynik goniąc pompy w okresie taniej taryfy.

Sprecyzuj o co Ci chodzi. O jak najwyższy COP? O najmniejsze rachunki? Najmniejsze zużycie kWh? Najodpowiedniejsze warunki pracy dla sprężarki?

Co do rachunków - różnica między taryfą g11 a g12 (i odpowiednio PC puszczona samopas całą dobę oraz grzanie tylko w taniej taryfie) wypada na korzyść g12. Testuje to Arturo i jak dotąd wygląda na to, że taryfa g12 pod względem kasowym jest znacznie lepsza niż g11. COP? Mam się za przeproszeniem brandzlować wysokim COPem w g11? Co mi po wysokim COPie, skoro taryfa g12 zostawia daleko w tyle g11 pod względem kasy? Będziesz się czuł lepszy, bo masz lepszy COP, ale masz wyższe rachunki?:wtf: Przy odpowiedniej podłogówce nie ma dyskomfortu. Przynajmniej dla mnie, ale wiem, że niektórzy mają problem przy różnicy 0,2 stopnia, wtedy mają problem :) Ale to nadal jest tylko ich problem, większość ludzi jest dość tolerancyjna.

Nie bierzesz jeszcze jednej sprawy pod uwagę. Jeśli masz bardzo dobrze ocieplony dom i przewymiarowaną pompę, to żadna "głęboka" modulacja w niczym Ci nie pomoże. Wtedy, choćbyś się pochlastał, jeśli minimalna oddawana moc wynosi jest zbyt wysoka, to nawet praca na "głębokiej modulacji" oddaje zbyt wiele energii powodując ciągłe wyłączenia i załączenia sprężarki. A to nie jest dobre. End of story.

Pratchawiec
04-02-2015, 11:42
Chodzi mi o komfort. Przykładowo po 4 godzinach postoju podłoga jest już odczuwalnie chłodna. Po siedmiu godzinach już wyraźnie. Nie brandzluję się jak mówisz rachunkami ani wysokim COP, sądzę że w opozycji do większości użytkowników, goniących za każdą kilowatogodziną w taniej taryfie.

Pozdrawiam

Pratchawiec.

malux20
04-02-2015, 11:46
mi przeszło juz takie ganianie za tanią taryfą
jesli taki bufor kosztuje max 1000 zł i mam dużą kotłownie to może i pomyślałbym o nim.
no ale u mnie to w skali roku byłyby oszczędności w skali roku około 100zł lub nie

kolego z opola-ja się zgadzam z arturo -IZOLOWAĆ , IZOLOWAĆ a potem czy grzejesz pompą w drogiej czy nie z buforem czy bez to większej różnicy nie ma

mitch
04-02-2015, 12:34
Chodzi mi o komfort. Przykładowo po 4 godzinach postoju podłoga jest już odczuwalnie chłodna. Po siedmiu godzinach już wyraźnie. Nie brandzluję się jak mówisz rachunkami ani wysokim COP, sądzę że w opozycji do większości użytkowników, goniących za każdą kilowatogodziną w taniej taryfie.

No i widzisz, mnie wystarcza grzanie 13-16 oraz 22-6. Nie odczuwam zimnej podłogi. Może dlatego, że mam panele, tylko w kuchni płytki. Jak widzisz, nie gonię za każdą kWh w taniej. PC wyjeżdżam jedną godzinę w drogą, to wystarcza do zachowania komfortu. Jedynie czego pilnuję, to zmywarka i pralka w taniej, bo mam możliwość opóźnionego startu tych urządzeń. Jeśli nie mam różnicy w komforcie, to czemu miałbym płacić sporo więcej w taryfie g11?

szczupakq
04-02-2015, 12:53
Panowie nie wie czy to kogoś zainteresuje ale znalazłem wczoraj Niemiecką stronę gdzie są zamieszczone pompy ciepła z certyfikatem wartości COP http://translate.googleusercontent.com/translate_c?depth=1&hl=pl&prev=search&rurl=translate.google.pl&sl=de&u=http://www.bafa.de/bafa/de/energie/erneuerbare_energien/publikationen/energie_ee_waermepumpe_liste_ab_2013.pdf&usg=ALkJrhhTC0Mpc_ApRMStkqA4UllOM7T8pQ Jest wielu producentów w ty Panasonic i można sobie porównać :) są tam pompy PW co przy -7/35 mają COP dochodzący do 3.5 lecz raczej są nie osiągalne w Polsce. Dodatkowo można sobie porównać je do ponoć mercedesa wśród Pomp Mitsubishi Zubadan który wg. COP najlepszy nie jest

Pyxis
04-02-2015, 12:56
Lubie niemieckie filmy, wiec moze i to mi sie spodoba, ale musisz rzucic linka. :)

szczupakq
04-02-2015, 13:15
Mała pomyłka :) Z ciekawości wrzucam http://translate.google.pl/translate?hl=pl&sl=de&u=https://www.klimacorner.de/mitsubishi-electric-waermepumpen-split-set-zubadan-inverter-puhz-shw80vha-und-hydromodul-ersc-vm2b-reversibel-mit-8-0-kw-heizleistung-7-1-kw-kuehlleistung/a-7025/&prev=search ta pompeczka ma 3,34 COP przy -7 więc zwracam honor Mitsubishi i cena jeszcze bez tragedii. Nie chce bawić się w wróżbitę macieja ale może to obalić mity o Rocznym niskim COP tych pomp:) Co w moim przypadku jest na + gdyż właśnie rozważam pompe ciepła jako źródło energii w budowanym domu.

Pratchawiec
04-02-2015, 13:20
Witam

Re Mitch i Lukasza

Nie jestem w płaskiej taryfie, mam - czym wyżej pisałem wekendową G12G w Tauronie. Stąd takie a nie inne proporcje zużycia.energii. Bez bytowej, której zużywam średnio miesięcznie 250 kWh, w większości w drogiej, proporcje zużycia na CO i CW byłyby bliższe 70 %.
Dla Mechaników; .w takich warunkach jak dziś sprężarka pompy łącznie z ogrzewaniem CW przechodzi w stan bezczynności nie częściej niż 10 razy na dobę, pracując w cyklach co najmniej 1-1,5 godzinnych.
04.02.2015 12:00 0.1 °C pochmurno, zamglenie
04.02.2015 11:00 -0.7 °C pochmurno, zamglenie
04.02.2015 10:00 -1.8 °C pochmurno, zamglenie
04.02.2015 09:00 -3.8 °C pochmurno, zamglenie
04.02.2015 08:00 -4.2 °C chmury, zamglenie
04.02.2015 07:00 -4.9 °C chmury, zamglenie
04.02.2015 06:00 -5.1 °C niwielkie zachmurzenie, zamglenie
04.02.2015 05:00 -4.8 °C niwielkie zachmurzenie, zamglenie
04.02.2015 04:00 -3.6 °C niwielkie zachmurzenie, zamglenie
04.02.2015 03:00 -2.9 °C prawie bezchmurnie

To jest Waszym zdaniem taktowanie, czy praca stosowna do zapotrzebowania w pełni zgodna z zaleceniami producenta?

Pozdrawiam

Pratchawiec

lukasza
04-02-2015, 13:47
Witam
Dla Mechaników; .w takich warunkach jak dziś sprężarka pompy łącznie z ogrzewaniem CW przechodzi w stan bezczynności nie częściej niż 10 razy na dobę, pracując w cyklach co najmniej 1-1,5 godzinnych.

To jest Waszym zdaniem taktowanie, czy praca stosowna do zapotrzebowania w pełni zgodna z zaleceniami producenta?

Pozdrawiam

Pratchawiec

nie wiem co na to zalecania producenta, ale u mnie to są teraz 2 włączenia na dobę. Chyba, że jak śpię to PC też sobie robi przerwy, ale raczej nie.

Startuje to i wyłącza termostat pokojowy. Zero pogodynki. Takie przyjąłem założenia sterowania PC za najkorzystniejsze od razu z instalatorem. Zero obaw o taktowanie, zero pilnowania taryf, robi to termostat i histeza. Zero dyskomfortu -różnice- maks 0,3*C w domu. Nawet mam za dużo jak na tą zimę taniego prądu 9+3h w G12r. Jak PC startuje z termostatu ok 24 -1 to w dzień mi potrafi w tanim tylko na 1h włączać.

Za 8msc jak będę miał rachunki za prąd z całego roku planuje przegląd poboru prądu w taryfach dom kontra CO i CWU. Może wrócę do pomysłów z forum do G12w jako alternatywy na bytowy prąd w weekend.

W jakim skrajnym wypadku PC włączy się 4 razy jak się CO z CWU rozminą, ale to tak skrajne że pomijalne. Praktycznie średnią dzienną na sezon grzewczy CO będzie z 2-2,5 startu/doba.

map78
04-02-2015, 14:22
.w takich warunkach jak dziś sprężarka pompy łącznie z ogrzewaniem CW przechodzi w stan bezczynności nie częściej niż 10 razy na dobę, pracując w cyklach co najmniej 1-1,5 godzinnych.
To jest Waszym zdaniem taktowanie, czy praca stosowna do zapotrzebowania w pełni zgodna z zaleceniami producenta?


Tak jak napisał Ci już lukasza - teraz jest dość zimno więc masz 10 on/off na dobę, w cieplejsze dni pewnie będzie to 15, czy 20 startów, podczas gdy ja mam maksymalnie 4, a przeważnie 2 starty.
Nie wiem na ile on/off przewidział tę sprężarkę producent, ale śmiem twierdzić, że moja ma szansę wytrzymać dłużej - przynajmniej teoretycznie;)

Nie masz stopki, więc tak z ciekawości mógłbyś napisać jaki dom ogrzewasz i ile obecnie zużywasz, ewentualnie ile poszło za styczeń - tak dla porównania.

Pratchawiec
04-02-2015, 15:09
Tak jak napisał Ci już lukasza - teraz jest dość zimno więc masz 10 on/off na dobę, w cieplejsze dni pewnie będzie to 15, czy 20 startów, podczas gdy ja mam maksymalnie 4, a przeważnie 2 starty.
Nie wiem na ile on/off przewidział tę sprężarkę producent, ale śmiem twierdzić, że moja ma szansę wytrzymać dłużej - przynajmniej teoretycznie;)

Nie masz stopki, więc tak z ciekawości mógłbyś napisać jaki dom ogrzewasz i ile obecnie zużywasz, ewentualnie ile poszło za styczeń - tak dla porównania.

Witam

Dom zasiedlony dopiero we wrześniu 2014 r.stąd trudno o uogólnienia. Nie prowadzę szczegółowych, ani tym bardziej regularnych statystyk, chodzi mi jedynie obraz sytuacji.
W okresie od 27 XII 2014 do dziś zużyłem 944 kWh na CO, CW i rekuperację pobierającą ciągle ok47 w/h. Za ostatnie pełne 4 doby od 13.20 do 13.20 okrągłe 100 kWh, z tym że bez rekuperacji bo właśnie 30 I coś się popsuło i musiałem wietrzyć ręcznie. Średnio 64 % w taniej dla całego domu bo mm podlicznik jednotaryfowy Cz to dużo czy mało? Dla mnie zgodnie z założeniami.
Dom parterowy 142 m2 pow. użytkowej. Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 138 m2, okien i drzwi zewn.42m2, ściany silka 24 -20 cm grafit , podłoga 20 cm, dach płaski żelbetowy 20-32 cm (śr 26) styropian. Pompa T-Cap 1-faza z serii SXC, wymieniona obiegówka Grundfosa na odpowiednik LFP Efekta 25-60, przepływ stały dla ogrzewania 1390 l/h, dla CW 1700 l/h - obie wartości do płynnej regulacji
Mam jeszcze klimakonwektor sufitowy z rozprowadzeniem, do dwóch innych pokoi. lecz na razie nie miałem potrzeby go używać. Mam jeszcze kominek BG SD442, o mocy nominalnej 7 kW, sprawdzony jedynie przez instalatorów w lipcu ub. roku, dotychczas nieużywany. Nie mam bufora.

Pozdrawiam

Pratchawiec.

map78
04-02-2015, 15:43
Witam

Dom zasiedlony dopiero we wrześniu 2014 r.stąd trudno o uogólnienia.
Pompa T-Cap 1-faza z serii SXC, wymieniona obiegówka Grundfosa na odpowiednik LFP Efekta 25-60, przepływ stały dla ogrzewania 1390 l/h, dla CW 1700 l/h - obie wartości do płynnej regulacji .


Czyli dopiero zaczynasz przygodę z ogrzewaniem PCi:) Być może po pewnym czasie sam dojdziesz do wniosku, że sterowanie taryfowe nie jest takie złe;) Dla mnie również zawsze na pierwszym miejscu stoi komfort, ale na prawdę można pogodzić te dwie rzeczy:yes:
Spytam jeszcze jak była przyczyna wymiany obiegówki? Wymiana na energooszczędną, czy coś było z fabryczną nie tak?
Przepływ dla CO mógłbyś jeszcze trochę podkręcić. O ile pamiętam to dla T-Capa powinno być 1500l/h, żeby pracował optymalnie.

Pratchawiec
04-02-2015, 17:27
Obiegówkę wymieniłem już na etapie instalacji. Leży nieużywana na półce jako zapas. Z moich wyliczeń wynikało, że najwyższe opory w całej instalacji nie powinny przekraczać.450 mb. Dość dużo ale ponadstandardowo mam ciepłomierz, drugi zawór na klimakonwektor no i sam klimakonwektor generujący najwyższe opory Pomyliłem się o ok. 20-30 mb.
Szukałem mniejszej pompki, zwłaszcza, że od początku zakładałem możliwość ciągłej pracy PC, a wówczas dobowe zużycie prądu przez fabrycznego Grundfosa przekraczałoby 4kWh.
Przepływ 1390 l/h jest w mojej instalacji optymalny; Delta pracy ciągłej wynosi dokładnie 5*, ani mniej ani więcej.

Pozdrawiam

Pratchawiec

_olo_
04-02-2015, 17:46
Pratchawiec, Ty zdaje się pisałeś o COP 4 przy zasilaniu 30st i -2 na podwórku, tak z ciekawości, jakie masz zapotrzebowanie na m2/rok lub jakieś inne parametry twojego budynku, które dały by mi jakiś ogląd twojego domu i jaki rozstaw rurek podłogówki, by ogrzewanie na tak niskich parametrach było możliwe ?

Pratchawiec
04-02-2015, 18:29
Pratchawiec, Ty zdaje się pisałeś o COP 4 przy zasilaniu 30st i -2 na podwórku, tak z ciekawości, jakie masz zapotrzebowanie na m2/rok lub jakieś inne parametry twojego budynku, które dały by mi jakiś ogląd twojego domu i jaki rozstaw rurek podłogówki, by ogrzewanie na tak niskich parametrach było możliwe ?

Dane podstawowe domu masz kilka postów wyżej. Podłogówka w rozstawach; 17,5 cm salon - granit, 20 cm kuchnia, hol wiatrołap, pom. gospodarcze granit - gres, 15 cm sypialnia i gabinety - panele, łazienki 10 cm -granit. Pętle 9 rurek 18x2 niebieska KAN, od 85 do93 m. Łącznie ok.760 m. Wszystkie pętle w całości otwarte. Temperatura wyrównana ok. 22*, sypialnia 21
Obciążenie obliczeniowe ok. 5.9 kW, ale zrobiłem lepsze okna.
Zapotrzebowanie obliczeniowe 47 kWh/m2, ale jest zaniżone. Od 26 IX PC wyprodukowała 28,0 GJ zużywając 2289 kWh, co daje średni COP ok.3,4. Nie wiem ile z tego na CW.

Pozdrawiam

Pratchawiec

chcialbympompe
04-02-2015, 18:35
ja mam maksymalnie 4, a przeważnie 2 starty
A defrosty? Tak się zastanawiałem czy defrost to też start/stop?

Pratchawiec
04-02-2015, 18:50
A defrosty? Tak się zastanawiałem czy defrost to też start/stop?

Nie do końca. W mojej wersji odbywa się to tak; w miarę narastania szronu stopniowemu zmniejszeniu ulega delta. Z charakterystycznym "fuknięciem" pompa odwraca obieg i zaczyna pracę na rewersie puszczając do jednostki zewnętrznej wodę o temp. 27 stopni z której powraca schłodzona do 22 *.
W tym czasie pompa moduluje do 19 Hz, pobierając ok. 1000W. Na tym etapie czasami włącza się grzałka. Po zakończeniu odszraniania -.po.ok.4,5 min. następuje odwrócenie obiegu, znów z "fuknięciem" i dość szybki powrót do zadanej temperatury zasilania.

Vld
04-02-2015, 19:16
Od 03.10 do 31.01 na CO 5625kWh, na CWU 459kWh, zużyty prąd 1866 kWh, SKOP 3,26. W listopadzie 1 tydzień przestoju na modernizację. Grzejniki + 1 klimakonwektor, temperatura zasilania 30-40C, on/off.

chcialbympompe
04-02-2015, 19:17
Nie do końca. W mojej wersji odbywa się to tak; w miarę narastania szronu stopniowemu zmniejszeniu ulega delta. Z charakterystycznym "fuknięciem" pompa odwraca obieg i zaczyna pracę na rewersie puszczając do jednostki zewnętrznej wodę o temp. 27 stopni z której powraca schłodzona do 22 *.
W tym czasie pompa moduluje do 19 Hz, pobierając ok. 1000W. Na tym etapie czasami włącza się grzałka. Po zakończeniu odszraniania -.po.ok.4,5 min. następuje odwrócenie obiegu, znów z "fuknięciem" i dość szybki powrót do zadanej temperatury zasilania.

Słysząc (mam na myśli słuchanie pracy jednostki zewnętrznej) jak odbywa się defrost stawiam na to, że sprężarka na chwilę się zatrzymuje. Później następuje przełączenie zaworu i ponowny start sprężarki. Po zakończeniu odszraniania ponownie taka sama procedura.
Ale to tylko moje przypuszczenia.

plusfoto
04-02-2015, 19:30
Od 03.10 do 31.01 na CO 5625kWh, na CWU 459kWh, zużyty prąd 1866 kWh, SKOP 3,26. W listopadzie 1 tydzień przestoju na modernizację. Grzejniki + 1 klimakonwektor, temperatura zasilania 30-40C, on/off.
Coś Ci się nie omsknęło.

mitch
04-02-2015, 19:39
17,5 cm salon - granit, 20 cm kuchnia, hol wiatrołap, pom. gospodarcze granit - gres, 15 cm sypialnia i gabinety - panele, łazienki 10 cm -granit.
Tak właśnie myślałem, to wyjaśnia, czemu odczuwasz taki dyskomfort.

asaselllo
04-02-2015, 19:42
[QUOTE=Pratchawiec;6763014]Obiegówkę wymieniłem już na etapie instalacji. Leży nieużywana na półce jako zapas. Z moich wyliczeń wynikało, że najwyższe opory w całej instalacji nie powinny przekraczać.450 mb. Dość dużo ale ponadstandardowo mam ciepłomierz, drugi zawór na klimakonwektor no i sam klimakonwektor generujący najwyższe opory Pomyliłem się o ok. 20-30 mb.
Szukałem mniejszej pompki, zwłaszcza, że od początku zakładałem możliwość ciągłej pracy PC, a wówczas dobowe zużycie prądu przez fabrycznego Grundfosa przekraczałoby 4kWh.
Przepływ 1390 l/h jest w mojej instalacji optymalny; Delta pracy ciągłej wynosi dokładnie 5*, ani mniej ani więcej.


Jeśli masz przepływ 1390 l/h i deltę 5st to oznacza, że Twoja pompa oddaje 8,07kWh ciepła. Ja bym taką pompę reklamował.

Vld
04-02-2015, 19:46
Coś Ci się nie omsknęło.
Tak, spacja.
Mam przeprosić?

Gremlinka
04-02-2015, 21:11
pompa odwraca obieg i zaczyna pracę na rewersie puszczając do jednostki zewnętrznej wodę o temp. 27 stopni z której powraca schłodzona do 22 *.. To jest chyba odwrócenie obiegu wewnętrznego pompy tzn. chłodniczego (czynnik roboczy), a nie obiegu wody grzewczej?!

Tom OP
05-02-2015, 00:38
Tak, spacja.
Mam przeprosić?Podana jest energia dostarczona przez pompę do układu CO i CWU. Jak i czym jest ona mierzona?

Pratchawiec
05-02-2015, 01:35
[QUOTE=Pratchawiec;6763014]

Jeśli masz przepływ 1390 l/h i deltę 5st to oznacza, że Twoja pompa oddaje 8,07kWh ciepła. Ja bym taką pompę reklamował.

Witam

Mogę bez problemu uzyskać 9kW zwiększając go do nominalnego,czyli 1548 l/h. Pompa jest oczywiście sprawna, 1390 l/min to mój świadomy wybór a nie konieczność, czy defekt. Sek w tym, że dla mojego domu taka moc nie jest potrzebna, nawet do grzania CW.

Pratchawiec

Vld
05-02-2015, 08:01
Podana jest energia dostarczona przez pompę do układu CO i CWU. Jak i czym jest ona mierzona?

2x ciepłomierz

plusfoto
05-02-2015, 09:17
Tak, spacja.
Mam przeprosić?
Przepraszać nie musisz:confused: ale dobrze by było wyjaśnić. Bo ponad 5000 na CO 400 na CWU a razem 1800 to ma się nijak

Vld
05-02-2015, 09:58
Mi to wydawało się oczywiste. Liczby od CO i CWU są to dane z ciepłomierzy ( łączna ilość wyprodukowanego ciepła). 1800 to zużyty prąd z sieci - dane z podlicznika.

map78
05-02-2015, 10:39
Witam

Mogę bez problemu uzyskać 9kW zwiększając go do nominalnego,czyli 1548 l/h. Pompa jest oczywiście sprawna, 1390 l/min to mój świadomy wybór a nie konieczność, czy defekt. Sek w tym, że dla mojego domu taka moc nie jest potrzebna, nawet do grzania CW.

Pratchawiec

W takim razie chyba niepotrzebnie inwestowałeś w T-Capa. Z tego co piszesz w zupełności wystarczyłaby tu słabsza i tańsza pompa.

asaselllo
05-02-2015, 11:11
Nadal mi się coś nie zgadza. Zmniejszyłem sobie przepływ do 1392l/h - wydzodzi delta 6,2. Zatem Twoja pompa niedomaga Pratchawiec ale szacuneczek, że bez zająknięcia tak przeszedłes z tym do porządku dziennego.

Vld
05-02-2015, 11:26
Po co porównujesz nieporównywalne?
Obaj musielibyście mieć te same instalacje i warunki zewnętrzne.
Podaj lepiej swoje dane z ciepłomierza i licznika od września.

Pratchawiec
05-02-2015, 11:29
Witam

Masz zapewne duże opory na instalacji i zmniejszoną w konsekwencji prędkość przepływu przez rurki, stąd podwyższona delta. Jaką temperaturę zasilania i częstotliwość miałeś w chwili dokonywania pomiaru?

Pratchawiec

asaselllo
05-02-2015, 12:09
Jak pisałem, deltę podałem przy identycznym przepływie jak Twój - skryzowałem dla sprawdzenia. Na codzień delta u mnie to 5,1-5,2 przy przepływie 1790l/h, co daje powyżej 10,5 kW.
Jak amen w pacierzu Twoja pompa niedomaga. U mnie na początku też tak było.

imrahil
05-02-2015, 12:33
Jak pisałem, deltę podałem przy identycznym przepływie jak Twój - skryzowałem dla sprawdzenia. Na codzień delta u mnie to 5,1-5,2 przy przepływie 1790l/h, co daje powyżej 10,5 kW.
Jak amen w pacierzu Twoja pompa niedomaga. U mnie na początku też tak było.

a to nie jest tak, że ten sam przepływ i wyższa delta u Ciebie oznacza po prostu wyższe straty pomieszczeń?

plusfoto
05-02-2015, 12:42
Vid ma rację - porównujecie nieporównywalne. Wystarczy że jeden będzie miał 1000m rurki a drugi 1200, albo jeden 6 cm wylewki a drugi 10, czy jeden anhydryt a drugi zwykłą i już będzie inaczej.

Vld
05-02-2015, 12:50
Jak pisałem, deltę podałem przy identycznym przepływie jak Twój - skryzowałem dla sprawdzenia. Na codzień delta u mnie to 5,1-5,2 przy przepływie 1790l/h, co daje powyżej 10,5 kW.
Jak amen w pacierzu Twoja pompa niedomaga. U mnie na początku też tak było.
Ty nadal swoje
Macie taką samą częstotliwość sprężarki?
Macie takie same temperatury parowania i skraplania?
Macie takie same rurociągi i ich izolację?

Nie wiesz, nie macie, nie interesuje Cię to?
To przestań już!

asaselllo
05-02-2015, 12:54
Nie ma znaczenia ile rurek i jakie są straty..... Znając przepływ i deltę łatwo obliczymy chwilową moc. Niezależnie czy to będzie piec na paliwo stałe, grzałka, gaz czy pompa. Liczymy tylko to co wychodzi ze żródła ciepła. A to czy to ciepło rozpłynie się 2 metry dalej czy dotrze do miejsc docelowych to inna sprawa. Ważne jest to, że jeśli żródło ciepła oddaje 8kW to do pomieszczeń nie dotrze więcej niż te 8kW.
Producent deklaruje moc jaką żródło ciepła wytworzy a nie jaką dostarczy nasza instalacja do pomieszczeń.
Jeśli znamy deltę zasilania i powrotu oraz przepływ to mnożymy te współczynniki i dzielimy przez 862 (w zaokrągleniu). Wychodzi nam moc chwilowa żródła ciepła. Nie będę wdawał się w szczegóły ale każdy w miarę "kumaty" powinien to zrozumieć.

Bez rozwodzenia się - jeśli firma panasonic podaje, że pompa oddaje 9kW i określa parametry COP dla poszczególnych temperatur to powinno być to spełnione.
Przypomnę, że forumowicz napisał iż CAŁY CZAS ma deltę 5st i przepływ 1390l/h. Tak nie może być.
Zresztą bardzo łatwo sprawdzić czy pompa potrafi oddać większą moc. Wystarczy podnieść temperaturę zadaną i poczekać czy zwiększy deltę.....a tym samym moc.
Ale ok, już przestaję skoro staje się to niewygodne, to nie mój problem - racja.

Vld
05-02-2015, 13:03
Pompa ciepła to nie grzałka, a nawet grzałka ma moc zależną od napięcia.
Bierzesz pod uwagę, że spece mogli ci w sterowniku przestawić jeden parametr, przez co pompa nie odcina mocy do 9kW, a np do 10kW. Wszystko po to byś dał im spokój.

asaselllo
05-02-2015, 13:06
To gratulacje dla specy, którzy potrafili podnieść moc urządzenia razem z COP. Magicy. W dwóch gminnych ośrodkach i przychodni też chyba ktoś podniósł moc panasonica.... Wyniki pomiarów są łudząco podobne do moich.

plusfoto
05-02-2015, 13:12
asaselo to nie jest on/of tylko inwerter. Na jakiej podstawie twierdzisz że jego pompa powinna pracować obecnie na ful obrotach?

lukasza
05-02-2015, 13:34
Jeśli znamy deltę zasilania i powrotu oraz przepływ to mnożymy te współczynniki i dzielimy przez 862 (w zaokrągleniu). Wychodzi nam moc chwilowa żródła ciepła. Nie będę wdawał się w szczegóły ale każdy w miarę "kumaty" powinien to zrozumieć.


to by oznaczało - ten wzór- że u mnie jest nie mniej niż 11kW.
cokolwiek to znaczy, ale taki wynika z tego wzoru mam.

Pyxis
05-02-2015, 13:54
to by oznaczało - ten wzór- że u mnie jest nie mniej niż 11kW.
cokolwiek to znaczy, ale taki wynika z tego wzoru mam.

Warto wiedziec co sie liczy.
Podam Ci wartosci (bez rozpisywania jednostek, ale uwierz na slowo, ze sie zgadzaja): ;)

(cieplo wlasciwe wody x przeplyw w litrach na godzine x delta zasilanie powrot) / ilosc sekund w godzinie = moc w [kW]

cieplo wlasciwe wody = 4,2

plusfoto
05-02-2015, 13:54
Wygląda na to że ten wzór nie dotyczy mocy pompy tylko chwilowej zachcianki twojego domu na ciepło. Jak trochę pochodzi to pewnie pompa obniży przepływ albo spadnie delta. Apro po nowe T-capy mają już płynną regulację wydajności pompki czy jeszcze nie?

malux20
05-02-2015, 13:59
s zwykłe mają to tez pewnie.

ja tam do pompy podchodze w 3 sezonie tak po chłopsku
żona zadowolona z temp w domu
ja z rachunków.
nie wnikam w rozwiązania techniczne

plusfoto
05-02-2015, 14:02
Warto wiedziec co sie liczy.
Podam Ci wartosci (bez rozpisywania jednostek, ale uwierz na slowo, ze sie zgadzaja): ;)

(cieplo wlasciwe wody x przeplyw w litrach na godzine x delta zasilanie powrot) / ilosc sekund w godzinie = moc w [kW]

cieplo wlasciwe wody = 4,2
Z tym że jest to chyba moc chwilowa z jaką pracuje w danym momencie pompa. Przy inwerterze wcale nie musi to oznaczać że taką mocą ona dysponuje

asaselllo
05-02-2015, 14:05
I tak właśnie jest. Znam cztery (łącznie z moja) instalacje z t-cap na pokładzie. Wszystkie mają zdecydowanie większą moc i COP niż deklaruje producent. Dopiero przy -15 -18 "schodzą do 9kW. Pompa po rozmrożeniu wyciaga nawet 13kW - później powoli spada, a przed rozmrożeniem oddaje ciut poniżej 9kW.
Tak pompa jest inwerterem i faktycznie zmniejsza moc ale tylko trochę i dopiero po osiągnięciu żądanej temp.

malux20
05-02-2015, 14:10
a u mnie przed osiągnięciem jeśli ma odpowiedni przedział czasowy to moduluje od samego początku
np.
wczoraj wieczorem o 22 mając czas do 6 rano
do 23 pracowała na 30% a potem zeszła do 16%
zadana 22
na zasilaniu coś pod 28 stop sobie pompa ustawiła

Pyxis
05-02-2015, 14:10
Z tym że jest to chyba moc chwilowa z jaką pracuje w danym momencie pompa. Przy inwerterze wcale nie musi to oznaczać że taką mocą ona dysponuje

Moc to ilosc energi dostarczana w ciagu sekundy, wiec z definicji jest to wartosc "chwilowa" ;)

lukasza
05-02-2015, 14:15
Warto wiedziec co sie liczy.
Podam Ci wartosci (bez rozpisywania jednostek, ale uwierz na slowo, ze sie zgadzaja): ;)

(cieplo wlasciwe wody x przeplyw w litrach na godzine x delta zasilanie powrot) / ilosc sekund w godzinie = moc w [kW]

cieplo wlasciwe wody = 4,2

nadal 11
a kupowałem 9kW
a wiem, ze mógłbym jeszcze zrobić wynik lepszy niż 11 ok 11,6 do 12kW.
W druga stronę nie próbowałem (zmniejszając przepływu), taki jak teraz mam przepływ to akurat u mnie optimum między deltą a biegiem pompki.

liczona dla dziś przy -4* zewnętrzna i sprężarka równo na 47Hz..

Pyxis
05-02-2015, 14:39
nadal 11

Ale ja nie twierdze, ze ma wyjsc co innego. Podziel 3658237 na 332567 i tez wyjdzie 11. Chodzi o to, zeby wiedziec co sie liczy. :)




a kupowałem 9kW
a wiem, ze mógłbym jeszcze zrobić wynik lepszy niż 11 ok 11,6 do 12kW.
W druga stronę nie próbowałem (zmniejszając przepływu), taki jak teraz mam przepływ to akurat u mnie optimum między deltą a biegiem pompki.


Wystarczy niedokladny (zawyzony) pomiar delty o 0,5-0,7K i juz sie wyniki "zgadzaja", a to i tak duza dokladnosc jak na standardowe czujniki temperatury w pompach.

Pratchawiec
05-02-2015, 14:48
Przypomnę, że forumowicz napisał iż CAŁY CZAS ma deltę 5st i przepływ 1390l/h. Tak nie może być..

Witam

W poście #15763, na który zapewne się powołujesz napisałem, cyt; "Przepływ 1390 l/h jest w mojej instalacji optymalny; Delta pracy ciągłej wynosi dokładnie 5*, ani mniej ani więcej".
Ty zaś piszesz, że pompa moja pompa cały czas pracuje z deltą 5, co jest oczywistą nieścisłością. Jak ci już wyżej zwrócono uwagę T-Cap to inwerter z dość subtelnym programem sterującym, samodzielnie dostosowującym moc, zasadniczo przez zmianę częstotliwości pracy sprężarki, stosownie do aktualnego zapotrzebowania podłogi obliczanego przez ciągły pomiar temperatury zasilania i powrotu.
W przypadku stosowania termostatu pokojowego swoistym kagańcem jest wyznaczona temperatura docelowa, co może powodować pracę ciągłą z maksymalną wydajnością do czasu osiągnięcia zadanej przez termostat temperatury, a następnie wyłączenie pompy.
W przypadku pracy ciągłej bez użycia termostatu zewnętrznego, program sterujący pompy decyduje o ilości energii niezbędnej dla utrzymania założonych przez użytkownika warunków.
W moim przypadku, choć wiem że różnie to u innych bywa, pogodówka T-Capa sprawuje się bardzo dobrze. Przy ustawionej w setupie temperaturze zasilania 32* z obniżeniem -2, temperatura w domu oscyluje wokół 22,0*, niezależnie czy na zewnątrz jest -8* czy +6*. Przy temperaturach niższych podniosę prawdopodobnie temp. zasilania, choć dotychczas nie było to potrzebne. Wciąż się uczę, korzystając z własnych obserwacji jak i cennych uwag innych użytkowników.
Wielokrotnie, w tym również w tym wątku, podkreślano że dom domowi nie równy, a oczekiwania użytkowników niekiedy krańcowo odmienne.

Pozdrawiam

Pratchawiec

lukasza
05-02-2015, 18:19
Wystarczy niedokladny (zawyzony) pomiar delty o 0,5-0,7K i juz sie wyniki "zgadzaja", a to i tak duza dokladnosc jak na standardowe czujniki temperatury w pompach.

Zakładając nawet ze te czujniki dokładnie mierzą
Czy można wyciągnąć z tego wnioski:

Moc 11 kW
Grzanie CO bez CWU 9h na dobę dla 23,5*
czyli 11kW/24h=0,458kW/h
to
0,458x9h=4.12kW obciążenia cieplnego domu dla 23,5* wewnątrz i -6 na zewnątrz.

Czy takie obliczenie teoretycznie jest zasadne??

Pyxis
05-02-2015, 19:11
Zakładając nawet ze te czujniki dokładnie mierzą
Czy można wyciągnąć z tego wnioski:

Moc 11 kW
Grzanie CO bez CWU 9h na dobę dla 23,5*
czyli 11kW/24h=0,458kW/h
to
0,458x9h=4.12kW obciążenia cieplnego domu dla 23,5* wewnątrz i -6 na zewnątrz.

Czy takie obliczenie teoretycznie jest zasadne??

Same obliczenia ktore przedstawiles sa (dla mnie przynajmniej) malo intuicyjne (np interpretacja jednostki [kW/h] jest conajmniej klopotliwa), chociaz co do wartosci poprawne. :)

Ja bym to policzyl tak:
Dom potrzebuje na dobe energie 11[kW] * 9[h] = 99[kWh]
Musimy ja dostarczyc ze srednia moca 99[kWh] / 24[h] = 4,12[kW]

_olo_
06-02-2015, 08:26
Czy ktoś ma informacje jakie są różnice w mocy panasoniców SDC 9kW i T-cap 9kW na najniższej modulacji ? Często powiela się na forum informację, jakoby SDC potrafiła modulować z mniejszą mocą niz t-cap, czy ktoś to potrafi potwierdzić pomiarami lub jednoznacznymi danymi technicznymi, a może to jakiś mit i nic poza tym ?

Vld
06-02-2015, 09:08
Nie musi to być moc min, na max tez będzie widać różnicę, byle przy tych samych warunkach GZ/DZ. Wystarczy porównać częstotliwość obu sprężarek.

_olo_
06-02-2015, 13:11
Niby tak, ale skąd pewność, że obie schodzą z modulacją do tego samego poziomu częstotliwości ? Może rozwiązania konstrukcyjne sprężarek są inne - ja nie znalazłem nigdzie czarno na białym (może słabo szukałem) jakie są tam dokładnie sprężarki, mówi się, ze twin rotary w t-cap a w zwykłych z pojedynczym tłokiem, póki co pewności nie mam, no i jak to jest ustawione w programie sterownika.

lukasza
06-02-2015, 15:45
Czy ktoś ma informacje jakie są różnice w mocy panasoniców SDC 9kW i T-cap 9kW na najniższej modulacji ? Często powiela się na forum informację, jakoby SDC potrafiła modulować z mniejszą mocą niz t-cap, czy ktoś to potrafi potwierdzić pomiarami lub jednoznacznymi danymi technicznymi, a może to jakiś mit i nic poza tym ?

nie wiem czy w tych wpisach co czytałeś chodziło dokładnie o modulację mocy = częstotliwość sprężarki jak to opisujesz w kolejnym poście,

sadziłem, że autorom "modulacji" chodziło bardziej o minimalną moc pompy i za tym pobór prądu przy okresach przejściowych
a to widać w instrukcjach około punktów 18-19 instrukcji i stron 110-130 gdzie jest podane dla 30/35 Capacity i Inpout Power
w serii C wykres dla Input Power zaczyna się od 1,2 a w Tcap od 1,7 :)

ktos pewnie doda ile minimalnie może oddać kW TCap a ile seria C.

_olo_
06-02-2015, 16:06
No tak, są takie wykresy, ale skoro wg tych instr. SDC 9kW i 16kW to te same sprężarki a mimo tego 9-ka moduluje od ok 1,2kW a 16-ka od 2,7kW to oznacza to, że wynika taki a nie inny dół modulacji nie z ograniczeń sprężarki a algorytmów sterownika.
No i pytanie, jak są te algorytmy zaprogramowane dla częściowych obciążeń - na wykresach są moce pobierane przez pompę dla maksymalnej dostępnej mocy oddawanej w zależności od temperatury.
Ale jak wygląda ta modulacja np w -7 lub w 0st gdy dom wymaga mocy mniejszej od max. możliwej do wytworzenia przez pompę, bo może się okazać, że wcale w takich warunkach SDC nie będzie modulować niżej niż t-cap bo jej algorytm na to nie pozwoli.

plusfoto
06-02-2015, 16:10
W końcu to nie wiadomo jakie te sprężarki. Jedyna informacja jaka się pojawiła to to że w 9 i 12 są takie same ale jakie to to nie zostało już dopowiedziane.

_olo_
06-02-2015, 16:24
t-cap 9 i 12 - DE8 - 5JD420XBA22, DE5 - 5JD420XAA22
sdc 9 - 16 - FE8 - 5JD420XBA22

t-capa 14-ki serwisówki nie mam więc nie wiem, nie zdziwił bym się, gdyby była tam taka sama sprężarka.

Wygląda na to, że p. produkuje jeden agregat i jeden hydrobox + kilka różnych programów (różne oznaczenia płyt) i nie zdziwił bym się, gdyby znalazł się jakiś magik z czytnikiem/programatorem wsadów, który za 5zł przerobił by jedną na drugą, również - skoro t-cap to to samo co HT po wymianie czynnika na r407 - sdc za 17kzł na HT za 32kzł :)

lukasza
06-02-2015, 18:40
Wygląda na to, że p. produkuje jeden agregat i jeden hydrobox + kilka różnych programów (różne oznaczenia płyt) i nie zdziwił bym się, gdyby znalazł się jakiś magik z czytnikiem/programatorem wsadów, który za 5zł przerobił by jedną na drugą, również - skoro t-cap to to samo co HT po wymianie czynnika na r407 - sdc za 17kzł na HT za 32kzł :)

Nie wiem czy od razu z 9 zrobi sie 16
Ale twoja ideą wogole bym sie nie zdziwił i w jakimś zakresie pewnie jest to możliwe
Prawa rynku, inne branże maja podobnie, nikt nie wyprodukuje 8 rożnych mocy jednego modlelu PC a co najwyżej z 2, maks 3 a reszta różnic miedzy nimi to drobnostki

bway
07-02-2015, 11:18
t-cap 9 i 12 - DE8 - 5JD420XBA22, DE5 - 5JD420XAA22
sdc 9 - 16 - FE8 - 5JD420XBA22

t-capa 14-ki serwisówki nie mam więc nie wiem, nie zdziwił bym się, gdyby była tam taka sama sprężarka.

Wygląda na to, że p. produkuje jeden agregat i jeden hydrobox + kilka różnych programów (różne oznaczenia płyt) i nie zdziwił bym się, gdyby znalazł się jakiś magik z czytnikiem/programatorem wsadów, który za 5zł przerobił by jedną na drugą, również - skoro t-cap to to samo co HT po wymianie czynnika na r407 - sdc za 17kzł na HT za 32kzł :)

no to ja zycze powodzenia skoro patrzysz tylko na sprezarke
a w jakim celu chcesz liftowac ?
do czego to potrzebne?
miedzy sdc a ht jest przepasc i magik nawet za 5 kilo nie pomoze
roznice to tak jak miedzy quadem a autem
no ale kto bogatemu zabroni

map78
07-02-2015, 12:08
no to ja zycze powodzenia skoro patrzysz tylko na sprezarke
a w jakim celu chcesz liftowac ?
do czego to potrzebne?
miedzy sdc a ht jest przepasc i magik nawet za 5 kilo nie pomoze
roznice to tak jak miedzy quadem a autem
no ale kto bogatemu zabroni

Jak zwykle niezwykle konstruktywna i wyczerpująca odpowiedź:(
Temu Panu chyba już podziękujemy:(

bway
07-02-2015, 13:00
Jak zwykle niezwykle konstruktywna i wyczerpująca odpowiedź:(
Temu Panu chyba już podziękujemy:(

niom, przynajmniej zadaje pytania a nie sciemniam z przedstawiecielem
proponuje przy sprazarce dolozyc turbinke na ssaniu, bedzie power lepsze od ht

malux20
07-02-2015, 13:07
O co chodzi z tym przedstawicielem?

_olo_
07-02-2015, 14:34
no to ja zycze powodzenia skoro patrzysz tylko na sprezarke
a w jakim celu chcesz liftowac ?
do czego to potrzebne?
miedzy sdc a ht jest przepasc i magik nawet za 5 kilo nie pomoze
roznice to tak jak miedzy quadem a autem
no ale kto bogatemu zabroni

No to jakie są wg Twojej wiedzy te różnice ? Trzeba by porównać kolejne elementy instrukcji serwisowej, to by było wiadomo gdzie tkwi różnica, nie mam jakiejś wielkiej ochoty się w to bawić, ale już wiemy, że sprężarki są w tych wszystkich PC takie same, parowniki też o tej samej wydajności a wszystkie modele SDC to się w ogóle zdaje się nie różnią poza elektroniką.
Skoro nie ma przepaści pomiędzy T-cap a SDC to dlaczego miała by być pomiędzy HT a SDC ? Sam twierdziłeś, że HT i T-cap to jedno i to samo tylko czynnik inny - pozwalający na dogrzanie do 65 st.

bway
07-02-2015, 16:03
No to jakie są wg Twojej wiedzy te różnice ? Trzeba by porównać kolejne elementy instrukcji serwisowej, to by było wiadomo gdzie tkwi różnica, nie mam jakiejś wielkiej ochoty się w to bawić, ale już wiemy, że sprężarki są w tych wszystkich PC takie same, parowniki też o tej samej wydajności a wszystkie modele SDC to się w ogóle zdaje się nie różnią poza elektroniką.
Skoro nie ma przepaści pomiędzy T-cap a SDC to dlaczego miała by być pomiędzy HT a SDC ? Sam twierdziłeś, że HT i T-cap to jedno i to samo tylko czynnik inny - pozwalający na dogrzanie do 65 st.

wez prosze najpierw wymien różnice pomiedzy sdc i tcap a nie opowiadaj ze cos jest takie same bo wprowadzasz blad,
to tak jak bym napisal ze pc to wszystkie takie same bo hydroboxy tak samo wygladaja,