PDA

Zobacz pełną wersję : Pompy ciepła powietrze woda



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 [62] 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74

_olo_
07-02-2015, 16:28
wez prosze najpierw wymien różnice pomiedzy sdc i tcap a nie opowiadaj ze cos jest takie same bo wprowadzasz blad,
to tak jak bym napisal ze pc to wszystkie takie same bo hydroboxy tak samo wygladaja,

Jeżeli czujesz się fachowcem to wymień te różnice, ja bym musiał wertować instrukcje bo sprzętu na oczy nie widziałem, a piszę o tym do czego doszedłem przejrzawszy je pobieżnie.

Twierdzisz, ze pomiędzy SDC a t-cap to różnica jak pomiędzy quadem a samochodem, co sprawia, że jest tak ogromna różnica między nimi ?

Pisałeś o jakichś scrollach w t-capie a to się okazało nieprawdą, twierdziłeś że t-cap nie ma sprężarki z pomp 16kW a się okazało, że ma takie same jak w SDC 16kW, ja wprowadzam w błąd ?

chcialbympompe
07-02-2015, 17:26
W atlanticu TRI wersje 11, 14 i 16 to to samo urządzenie. Myślę, że Panasonic poszedł tą samą drogą.
Najlepiej porównać moc w bardzo niskiej temperaturze jeżeli są dostępne wykresy.

bway
07-02-2015, 17:29
A swistak siedzi i zawija sreberka wiesz
Nawet przeczytac trzeba umiec do konca dany watek a nie wyciagac wyrazy
A wiesz czym rozni sie 407 od 410?

_olo_
07-02-2015, 17:43
A co to ma do rzeczy, chcesz wzór chemiczny ?

mkm silesia
08-02-2015, 11:33
Dzisiaj w prognozie na kilka najbliższych dni widać dlaczego tak różni się wschód od zachodu pl
https://www.windyty.com/?surface,temp,2015-02-09-00,53.041,15.381,4

qubic
08-02-2015, 14:03
Dzisiaj w prognozie na kilka najbliższych dni widać dlaczego tak różni się wschód od zachodu pl
https://www.windyty.com/?surface,temp,2015-02-09-00,53.041,15.381,4

fajny serwis pogodowy, estetycznie przedstawione pomiary.

misq
08-02-2015, 19:38
Chciałbym dowiedzieć się jeszcze jednej rzeczy - być może niezwiązanej bezpośrednią z pompami ciepła p/w, ale pewnie większość posiadaczy tych urządzeń się nad tym głowiła - jak przy zasilaniu niskotemperaturowym i podłogówce po całości rozwiązać ogrzewanie łazienki / suszenie ręczników?:

a) drabinka wodna wpięta w obieg z grzałką elektryczną
b) drabinka wodna zalana wodą i z grzałką niepołączona z instalacją CO
c) drabinka elektryczna sucha

Co wybraliście w swoich instalacjach / co jest najkorzystniejsze?

imrahil
08-02-2015, 20:22
Chciałbym dowiedzieć się jeszcze jednej rzeczy - być może niezwiązanej bezpośrednią z pompami ciepła p/w, ale pewnie większość posiadaczy tych urządzeń się nad tym głowiła - jak przy zasilaniu niskotemperaturowym i podłogówce po całości rozwiązać ogrzewanie łazienki / suszenie ręczników?:

a) drabinka wodna wpięta w obieg z grzałką elektryczną
b) drabinka wodna zalana wodą i z grzałką niepołączona z instalacją CO
c) drabinka elektryczna sucha

Co wybraliście w swoich instalacjach / co jest najkorzystniejsze?

my wybraliśmy ładny wieszak, jest sporo tańszy niż ładna drabinka ;). do tego mata grzewcza w podłodze, żeby poza sezonem w łazience szybko podbić temperaturę i mieć przyjemnie ciepło w stopy. suszenie będzie się odbywać głównie przez wentylację

Gremlinka
08-02-2015, 20:58
Teraz tez bym tak zrobiła. Ale w górnej łazience zamiast kalafiora zrobimy ścienne :-) a na podłogę damy mate elektryczna pod kafle- na lato:-) Łazienka jeszcze dziewicza i całe szczęście. ŻADNYCH DRABINEK. To moje zdanie. Mamy na dole i musze kurz ściera z tego. Dodane: Mam teraz a... reszta jak wyżej.

Tom OP
08-02-2015, 22:40
jak przy zasilaniu niskotemperaturowym i podłogówce po całości rozwiązać ogrzewanie łazienki / suszenie ręczników?:

a) drabinka wodna wpięta w obieg z grzałką elektryczną
b) drabinka wodna zalana wodą i z grzałką niepołączona z instalacją CO
c) drabinka elektryczna suchad) drabinka wodna wpięta w obieg bez grzałki elektrycznej:).
Czy to jest rozwiązanie najkorzystniejsze - nie wiem.

mitch
08-02-2015, 23:17
d) drabinka wodna wpięta w obieg bez grzałki elektrycznej:).
Czy to jest rozwiązanie najkorzystniejsze - nie wiem.
Mam tak. Jest do d...
I popieram Gremlinkę, kurzy się i trzeba wycierać. Teraz też bym ścienne zrobił.

Budujący Radom
09-02-2015, 13:49
Witajcie ponownie. Odpowiedzcie mi czy kotłownia 150cmx270cm bo taka własnie jest w projekcie z241 będzie wystarczająca na wszystkie duperele tzn. jednostka wewnętrzna pompy PW. Bojler 300l, rekupertor, rurki , kolanka itp. ? Oraz czy da się równiez wtsawic regalik na weki?:D

plusfoto
09-02-2015, 14:06
Jeszcze w razie czego to wyrko Ci się tam zmieści.:)

_olo_
09-02-2015, 14:23
Mam tak. Jest do d...
I popieram Gremlinkę, kurzy się i trzeba wycierać. Teraz też bym ścienne zrobił.

Hmm, jak się może kurzyć skoro non stop na tym ręczniki wiszą, są wieszane i ściągane ? Bo chyba głównie do tego to przewidziano ?

mitch
09-02-2015, 14:31
Hmm, jak się może kurzyć skoro non stop na tym ręczniki wiszą, są wieszane i ściągane ? Bo chyba głównie do tego to przewidziano ?
Ta. Jasne. I teraz sobie wyobraź taką sytuację: wchodzi taki jeden do łazienki i przez każde żeberko pieczołowicie przewleka ręczniki. Chyba ze 20 sztuk musiałbym mieć ;) 2-3 żeberka, to tak. A co z resztą?

Gremlinka
09-02-2015, 14:41
:-D OLO zapytaj żony :-)

_olo_
09-02-2015, 14:46
Ta. Jasne. I teraz sobie wyobraź taką sytuację: wchodzi taki jeden do łazienki i przez każde żeberko pieczołowicie przewleka ręczniki. Chyba ze 20 sztuk musiałbym mieć ;) 2-3 żeberka, to tak. A co z resztą?

hmm, drabinki to przeważnie mają po kilka sekcji, każda po kilka rurek, jak przez to ręcznik przewieszony to tam chyba nie za wiele kurzu potrafi osiąść, ale może jestem w błędzie.
To co, uważasz, że lepiej zainstalować ze 200W kabli/maty pod kaflami lub wyjść z obiegiem podłogówki na ścianę w miejscu, gdzie będzie wieszak ?

Zawsze jeszcze można nie białą a w kolorze kurzu :D albo taką: http://allegro.pl/grzejnik-lazienkowy-elektr-drabinka-spie-41x40-i4997099155.html
tu się przełoży ręcznik a do wycierania w razie czego niewiele.

mitch
09-02-2015, 14:53
hmm, drabinki to przeważnie mają po kilka sekcji, każda po kilka rurek, jak przez to ręcznik przewieszony to tam chyba nie za wiele kurzu potrafi osiąść, ale może jestem w błędzie.

Jesteś. Spytaj żony :)


To co, uważasz, że lepiej zainstalować ze 200W kabli/maty pod kaflami lub wyjść z obiegiem podłogówki na ścianę w miejscu, gdzie będzie wieszak ?

Chyba tak.

albo taką: http://allegro.pl/grzejnik-lazienkowy-elektr-drabinka-spie-41x40-i4997099155.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.pl%2Fgrzej nik-lazienkowy-elektr-drabinka-spie-41x40-i4997099155.html)
tu się przełoży ręcznik a do wycierania w razie czego niewiele.
Jak dla mnie to jest brzydkie jak noc. No ale jest to wyjście ;)

_olo_
09-02-2015, 15:03
Jak dla mnie to jest brzydkie jak noc. No ale jest to wyjście ;)

Powiesisz stringi żony to już może tak źle wyglądać nie będzie ;)

Budujący Radom
09-02-2015, 16:21
Czy ktoś odpowie na mój wcześniejszy post ale bez głupot?
Duża prośba.:)

asolt
09-02-2015, 16:25
Witajcie ponownie. Odpowiedzcie mi czy kotłownia 150cmx270cm bo taka własnie jest w projekcie z241 będzie wystarczająca na wszystkie duperele tzn. jednostka wewnętrzna pompy PW. Bojler 300l, rekupertor, rurki , kolanka itp. ? Oraz czy da się równiez wtsawic regalik na weki?:D

Da się, ja u klienta w kotłowni/pom gospodarczym 115x145 cm zmiesciłem bufor 600l naczynie wzbiorcze 50l, 2 rozdzielacze podłogówki (szafki natynkowe) 1 szafke natynkową na rozdzielacze zwu i cwu, pompa obiegowa i 2 zawory trójdrozne. Regalik od biedy tez by sie zmiescił.

_olo_
09-02-2015, 17:07
Czy ktoś odpowie na mój wcześniejszy post ale bez głupot?
Duża prośba.:)

Ja mam kotłownię ok 150x300cm, przygotowaną pod kocioł węglowy, zasobnik wody użytkowej i 2t opału, choć się plany zmieniły i miejsce na opał będzie świeciło pustką.

plusfoto
09-02-2015, 17:33
Czy ktoś odpowie na mój wcześniejszy post ale bez głupot?
Duża prośba.:)
Przecież Ci odpisałem.

Jeszcze w razie czego to wyrko Ci się tam zmieści.http://forum.muratordom.pl/images/smilies/smile-2.gif

surgi22
09-02-2015, 18:07
Ale może kolega nie zrozumiał Twojej subtelnej wypowiedzi :cool:

gall86
09-02-2015, 19:28
Hmm, jak się może kurzyć skoro non stop na tym ręczniki wiszą, są wieszane i ściągane ? Bo chyba głównie do tego to przewidziano ?

zgadzam sie. mam 2 lazienki, w obu drabinki podpiete pod te same obiegi co podlogowka i jakos nie zauwazylem, by byly tam tony kurzu.

Budujący Radom
09-02-2015, 19:43
Ale może kolega nie zrozumiał Twojej subtelnej wypowiedzi :cool:
Zrozumiał, zrozumiał tylko liczył na konkretna informację a podminowany chodzi bo juz na etapie wyboru projektu ma łeb zabity, a to jeszcze nawet łopata nie wbita.

Rotan
09-02-2015, 19:54
Też mam podłogówkę + drabinki.
A po co to ścienne robicie?

mkm silesia
09-02-2015, 19:58
A ja nie robię drabinek tylko ścienne :wiggle:

misq
09-02-2015, 22:50
d) drabinka wodna wpięta w obieg bez grzałki elektrycznej:).
Czy to jest rozwiązanie najkorzystniejsze - nie wiem.


zgadzam sie. mam 2 lazienki, w obu drabinki podpiete pod te same obiegi co podlogowka i jakos nie zauwazylem, by byly tam tony kurzu.

A czy przy takim rozwiązaniu - drabinki wpięte w obieg całość działa w miarę ok - w końcu zasilanie z pompy o temperaturze 35* sprawi, że taki grzejnik będzie ledwo ciepły. Czy to wystarczy żeby dogrzać łazienkę do tych normowych 24*? Instalator powiedział mi, że prawdopodobnie sama podłogówka nie da radę w łazience i trzeba czymś podciągnąć temperaturę.

compi
09-02-2015, 23:06
Też mam podłogówkę + drabinki.
A po co to ścienne robicie?
No nie muszą wtedy sprzątać, tzn czyścić grzejnika. Czyszczą wtedy tylko drążki na którym suszą ręczniki ;). Mam drabinkę wpiętą w obieg podłogówki plus grzałka. Drabinkę wybrałem celowo z elementami z prostokątnego kształtownika. Mają mniejszą powierzchnię na której zbiera się kurz. Raz na jakiś czas podczas pucowania łazienki czyści się i grzejnik. Bardziej brudzą się plastikowe elementy grzałki i przewód z wtyczką niż sam grzejnik. W drugiej łazience jest już bez gniazdka i wtyczki, a z podłączeniem bezpośrednim z maskownicą. Nie widać wtedy przewodu.

Tom OP
10-02-2015, 00:02
Dobry wieczór,


Też mam podłogówkęCzy pokojówkę? :D
A'propos:
Kurzy się, kurzy, ale wycieranie drabinek to przecież nie regulacja nachylenia krzywej: to fajna, prosta, szybka robota, po skończeniu której efekt jest natychmiastowy a uśmiech "tamtej pani" - podobno bezcenny :rolleyes:.

A ja nie robię drabinek tylko ścienne :wiggle:dlatego, że...? Prosimy o rozwinięcie tematu.

@Budujący Radom: jednostka wewnętrzna pompy ma ok 60x60 cm, zasobnik 300 l - fi 70, reku szerokość 180 cm (z podłączeniem), wysokość 70, ale jest zawieszony przy suficie, więc obok regału do wyrka spokojnie dokładam laptopa z widokiem na to forum :stirthepot:. Uwaga: chwilami może być dość głośno.

Z ostatniej chwili:
Gdzie suszycie buty, kurtki i rękawiczki po lepieniu bałwana? Serio pytam.

Spokojnej nocki,
@Tom

Gremlinka
10-02-2015, 06:56
:-) Widzę, że niektórzy bronią swoich wyborów... i słusznie ;-) Ja nie cierpię wycierać rurek od ręcznikowca i nie cierpię jego widoku na ścianie. A co do dogrzewania najlepiej policzyć ile będzie dawać podłogówka i co i gdzie i ile trzeba domontować, jak się chce mieć 24 stopnie w łazience. Jak komuś nie przeszkadza takie cudo na ścianie i że trzeba przy myciu łazienki każdą rurkę przetrzeć (może niektórzy lubia;-)) to ok :cool:

lukasza
10-02-2015, 11:05
:-) Widzę, że niektórzy bronią swoich wyborów... i słusznie ;-) Ja nie cierpię wycierać rurek od ręcznikowca i nie cierpię jego widoku na ścianie. A co do dogrzewania najlepiej policzyć ile będzie dawać podłogówka i co i gdzie i ile trzeba domontować, jak się chce mieć 24 stopnie w łazience. Jak komuś nie przeszkadza takie cudo na ścianie i że trzeba przy myciu łazienki każdą rurkę przetrzeć (może niektórzy lubia;-)) to ok :cool:

ja też jestem przeciwnikiem drabinek z punktu widzenia estetyki i z punktu czyszczenia - bo ręcznik tego nie zasłania szczelnie 24h i się kurzu.

ale co innego bardziej mnie dziwi - temperatura w łazience - wyższa bo dodatkowo mam tą 1 drabinkę przy pompie ciepła?? O co chodzi??

Z tego co sądzę, jak ludzie mają system mieszany w domu (kalafiory i podłogówką) i taką drabinkę w łazience podepną pod 50* to może coś ta drabinka dogrzeje. Ale jak jest system w całości niskotemperaturowy to czy ta drabinka wpięta pod 30-35* zasilania robi jakąś różnicę w temperaturze łazienki? Wątpię ...

... Lub sam mam spier... bo ja w łazience 14m2 oprócz podłogówki mam dodatkowo 5m2 ściennego (1/3 powierzchni łazienki!) co miało niby tą łazienkę dogrzać. A prawda jest taka że łazienka ma mniej więcej temperaturę jak całe piętro, no może 0,1*C. To czy u mnie jest tak źle czy też może 5m2 ściennego to nie moc 1 grzejnika "drabinki"? Dodatkowo w nowym domu z rekuperacją (mi chodzi 18-20h na dobę), podciętymi drzwiami t temperatury jakby w całym domu sa równe a dokładniej parter i piętro mają swoje temperatura.

A jak 90% zapuszcza grzanie drabinki w II taryfie to zakładam, że kąpią się ludzie "grubo" po 22 aby coś ciepła z tej drabinki poczuć?

Ja nie myślę co u siebie z tym zrobić bo w domu mam 23,2-23,5*C to i mi w łazience wystarczy jak i tak siedzę w wannie lub stoję pod gorącym prysznicem, ale może niech ktoś się z 22 i 21* w domu wypowie czy u niego w domu taka drabinka grzana głownie w II taryfie potrafi utrzymać 24* w łazience bo wątpię i sądzę, że ludzie MOC drabinki przeceniają. Co innego dom ogrzewany 24h jak gaz czy ekogroszek i/lub system mieszany że na drabinkę idzie 45-50* i najlepiej bez rekuperacji (choć w zimę wywietrzniki wentylacyjna to nawiewy więc nie wiem co gorsze).

map78
10-02-2015, 11:35
Ja nie myślę co u siebie z tym zrobić bo w domu mam 23,2-23,5*C to i mi w łazience wystarczy jak i tak siedzę w wannie lub stoję pod gorącym prysznicem, ale może niech ktoś się z 22 i 21* w domu wypowie czy u niego w domu taka drabinka grzana głownie w II taryfie potrafi utrzymać 24* w łazience bo wątpię i sądzę, że ludzie MOC drabinki przeceniają. Co innego dom ogrzewany 24h jak gaz czy ekogroszek i/lub system mieszany że na drabinkę idzie 45-50* i najlepiej bez rekuperacji (choć w zimę wywietrzniki wentylacyjna to nawiewy więc nie wiem co gorsze).

Ja mam drabinki wpięte pod pompę + dodatkowo każda ma grzałkę 600W (przez 5 lat włączone może kilka razy). W domu mam temp około 23,5st, w łazienkach odczuwalnie cieplej ale przyznam, że wcześniej tego nie mierzyłem. Wczoraj zainspirowany waszymi dywagacjami wstawiłem termometr do jednej i drugiej łazienki. Rano w dolnej łazience (7m2 OP+drabinka) było 25st, a w górnej (12m2 OP+drabinka) 24,5st - obie łazienki mają spore okno i są od północnej strony. Także nie wiem, czy jest to kwestia drabinki, gęstszego rozstawu OP, czy jeszcze jakaś inna, ale u mnie w łazienkach jest wyraźnie cieplej.
Co do estetyki, to kwestia gustu, ja używam drabinek jako wieszako/suszarki do ręczników od 5 lat w obu łazienkach i jestem zadowolony. Jakiegoś nadmiernego kurzenia również nie mogę potwierdzić. Generalkę w łazienkach robimy może co 1-2 miesiące i to zupełnie wystarcza żeby nie było widać kurzu na szczebelkach. Drabinki w kolorze srebrnym.

halszka1938
10-02-2015, 12:21
Czytam ten wątek regularnie i piszecie o tym, żeby maksymalnie upraszczać instalację.
Co Waszym zdaniem musimy przewidzieć do instalacji opartej na podłogówce i klimakonwektorach w sypialniach.
Co taka instalacja musi posiadać aby być jak najbardziej ekonomiczna a co jest już elementem zupełnie niepotrzebnym?

Gremlinka
10-02-2015, 12:33
map78 przy tak dużych łazienkach (7 i 12 m2) i gęstym ( np. co 10 cm) OP myślę, że nie powinno być problemu z wyższą temperaturą w łazience niż w reszcie domu. Np. nasza ma może OP na 3,5-4 m2 (cała łazienka koło 5 m2) i ten grzejnik coś tam daje in plus ale nie jest tam cieplej niż w reszcie domu. Nam to nie przeszkadza, łazienka jest tak mała, że po urzędowaniu w niej zwykle temperatura wzrasta... U góry jak policzyłam w końcu to musielibyśmy zamontować grzejnik wielkości 1m na 2 m, żeby dogrzać, a takiego klamota sobie nie wyobrażam. Dla kogoś innego może być "ładny". kwestia gustu, wiadomo. :) Co kto woli. A do grzejnika jak to do grzejnika. Kurz się lepi.

_olo_
10-02-2015, 13:06
Ale drabinka to nie tylko dogrzewanie, na to bym w ogóle nie liczył przy niskich parametrach ogrzewania - przyjechałem w sobotę z nart, rękawiczki przemoknięte - położyłem na grzejniku, prędko suchutkie na kolejny wyjazd wraz z przepraną bielizną termoaktywną, której mam jeden komplet (wiem wiem, dokup se pan jeszcze ze 2).
Przyszedłem rano z pracy, że odwilż to mi buty przemokły od brodzenia w tej brei i czapka od opadów zmokła, położone na grzejniku i już suche.
A jak to się ma gdy nie ma żadnego źródła ciepła o podwyższonej temp, na którym można by cokolwiek prędko wysuszyć jak np grzejniczek lub jakaś tam drabinka ? Czasem nawet latem coś zmoknie i trzeba to prędko wysuszyć i taka drabinka z dodatkową grzałką wydaje się tu idealna, to samo na bieżąco dosuszanie ręczników, których używa się zwykle dłużej niż na 1 wytarcie a wilgotne stają się prędko.

A z punktu widzenia czyszczenia to jestem przeciwnikiem wszystkich powierzchni zbliżonych nachyleniem do poziomu bo na nich coś tam osiada jest np 200m2 do czyszczenia z kurzu, zlikwidować nie sposób w naszej 4-o wymiarowej rzeczywistości a do alternatywnej się jeszcze nie wybieram, więc ta drabinka to już chyba nie katastrofa ?

Minus z całą pewnością to taka sobie estetyka.

deshi
10-02-2015, 13:43
Witam

Buduję dom i jestem na etapie planowania ogrzewania.
Dom to prosta bryła z poddaszem budowana z Ytonga 400 + 15cm styropianu grafitowego 0,032,
Na podłodze 20cm styro 0,036, poddasze 30cm wełny 0,035 lub 40cm 0,039, okna 3 szybowe ze średnim współczynnikiem przenikania 0,9, WM z rekuperacją.

Wszędzie będzie podłogówka ( 150 m2 ) + drabinka w łazience.

Z OZC wynika, że dom ma zapotrzebowanie ok 6 kW + CWU (+ ew. fuszerki i mostki których nie dopilnowałem w trakcie budowy).

I tu moje kilka pytań?

1. Czy wstępnie wybrana i w sumie polecana przez instalatora pompa Panasonic T-cap 9KW będzie dobrym wyborem?

2. Przy planowaniu rozstawu pętli podłogówki Purmo SDG każe robić łazienki i pralnię co 10cm, salon, kuchnię i pokój nad garażem od północy co 15cm, a 3 sypialnie na poddaszu które są od południa i zachodu co 25-30 cm. Czy mając na uwadze pompę ciepła zagęszczać te sypialnie czy robić co 25 jak wychodzi z obliczeń?

3. Czy pętle o długości pomiędzy 60 a 90 m będą OK? Za nic w świecie nie chcą mi powychodzić równe w okolicy 65 metrów :/

4. I wreszcie czy jest jakiś program do narysowania pętli który sumuje długość pętli podczas rysowania (teraz rysuję w sketchupie ale liczenie długości na piechotę i ew. zmiany są bardzo czasochłonne)

Pozdrawiam i liczę na jakieś rady

_olo_
10-02-2015, 14:14
Liczenie pętli na piechotę to długość x szerokość pomieszczenia (lub jego części jeżeli mają być np 2 pętle) / rozstaw rurek i mniej-więcej wychodzi ile się przy danym rozstawie zmieści mb pętli, do tego dodajesz dobiegi do rozdzielacza.

lukasza
10-02-2015, 14:55
Witam

Buduję dom i jestem na etapie planowania ogrzewania.
Dom to prosta bryła z poddaszem budowana z Ytonga 400 + 15cm styropianu grafitowego 0,032,
Na podłodze 20cm styro 0,036, poddasze 30cm wełny 0,035 lub 40cm 0,039, okna 3 szybowe ze średnim współczynnikiem przenikania 0,9, WM z rekuperacją.

Wszędzie będzie podłogówka ( 150 m2 ) + drabinka w łazience.

Z OZC wynika, że dom ma zapotrzebowanie ok 6 kW + CWU (+ ew. fuszerki i mostki których nie dopilnowałem w trakcie budowy).

I tu moje kilka pytań?


będzie dobrze lub lepiej niż dobrze
tylko bym zastanowił się nad tym rozstawem 25-30cm na pietrze, troszkę rzadko

Tcap 9kw: mam
ok 594 PLN nabiłem do dziś od 10.10.2014
mam też 150m2 ale bliżej 5,4-5,5 KW dla 23,4*C jakie mam w domu
skoro jesteś na PC powietrzną zdecydowany to chyba więcej niż wynikiem w PLN za CO i CWU polecić Ci tego rozwiązania nie mogę

na prądzie nie szczędzę, bo rachunek za ostatnie równo 70 dni (mój pierwszy rachunek pełny w G12r) to 790 zł na cały dom na prąd z indukcją, żarówki ledy 100%. Bytowy prąd na rok weźmie u mnie sporo więcej niż CO i CWU.

Rotan
10-02-2015, 15:37
Łazienka 15m2, rurki co 10cm. Temp. 24*C. Nie sądzę żeby zwykła drabinka mogła coś dogrzać. Natomiast ręczniki schną b.szybko. I o to chodzi.

Jacekss
10-02-2015, 18:00
Witam
Na podłodze 20cm styro 0,036, poddasze 30cm wełny 0,035 lub 40cm 0,039


proponuje dać najlepiej wełnę 0,033 ewentualnie 0,035.. jest trwalsza, gęściejsza a przez to tak nie siada jak ta "szmatka" 0,039 ;)



2. Przy planowaniu rozstawu pętli podłogówki Purmo SDG każe robić łazienki i pralnię co 10cm, salon, kuchnię i pokój nad garażem od północy co 15cm, a 3 sypialnie na poddaszu które są od południa i zachodu co 25-30 cm. Czy mając na uwadze pompę ciepła zagęszczać te sypialnie czy robić co 25 jak wychodzi z obliczeń?


przy zapotrzebowaniu na moc maks 6 kW to te odległości 25-30cm są zbyt opytmistyczne, proponuje dać 20 cm ... 25-30cm to mam u siebie dla maks zapotrzebowania 4,2 kW a pow podłogówki mam podobną+ 20cm styro grafit na ścianie. oczywiście najlepiej zrobić sobie projekt lub zamówić



3. Czy pętle o długości pomiędzy 60 a 90 m będą OK? Za nic w świecie nie chcą mi powychodzić równe w okolicy 65 metrów :/


powinno być ok, też nie mam równych obiegów, są rotametry można wyregulować przepływy

Pratchawiec
10-02-2015, 22:30
Łazienka 15m2, rurki co 10cm. Temp. 24*C. Nie sądzę żeby zwykła drabinka mogła coś dogrzać. Natomiast ręczniki schną b.szybko. I o to chodzi.

Witam

Według obserwacji niejakiego TB, którego poglądy na podstawie moich doświadczeń w tej mierze popieram decydujące znaczenie dla suszenia ręczników itp. ma sprawna wentylacja. Temperatura też, lecz w znacznie mniejszym stopniu.
Starsi uczestnicy dyskusji mogą jeszcze pamiętać wywieszanie prania na zewnątrz. Chłodny wietrzny dzień i po dwóch godzinach suche.
Priorytetem powinno zatem być zapewnienie sprawnej wentylacji łazienek.

Pozdrawiam

Pratchawiec

Rotan
10-02-2015, 22:54
A propos wentylacji zauważyłem że zwiększenie wydajności ze 100m3/h do 250m3/h nie zmieniło temperatury w pokojach i w łazience, Czy to wynik grzania podłogówką czy niewydolna wentylacja. Chociaż WM działa wg mnie dobrze.

mitch
10-02-2015, 23:26
I raczej nie powinno zmienić. Co najwyżej powinno wysuszyć powietrze ;)

rewo66
11-02-2015, 07:10
Pratchawiec zgadza się najważniejsza jest sprawna wentylacja. U nas w łazience sama podłogówka + WM powoduje że wilgotne po kąpaniu ręczniki szybko wysychają powieszone na stojaku. :yes:

deshi
11-02-2015, 08:32
proponuje dać najlepiej wełnę 0,033 ewentualnie 0,035.. jest trwalsza, gęściejsza a przez to tak nie siada jak ta "szmatka" 0,039 ;)

przy zapotrzebowaniu na moc maks 6 kW to te odległości 25-30cm są zbyt opytmistyczne, proponuje dać 20 cm ... 25-30cm to mam u siebie dla maks zapotrzebowania 4,2 kW a pow podłogówki mam podobną+ 20cm styro grafit na ścianie. oczywiście najlepiej zrobić sobie projekt lub zamówić



powinno być ok, też nie mam równych obiegów, są rotametry można wyregulować przepływy

Za późno niestety bo wełna już rozłożona ale starałem się ją porozkładać dokładnie i szczelnie więc może nie będzie tak żle.

Sypialnie jednak dla pewności zagęszczam do 20cm.

A czy dobrym pomysłem jest rozrzucenie resztek styropianu z ocieplenia ścian i podłogi na wełnę na poddaszu? Sporo tego zostaje i za bardzo nie mam co z tym zrobić.

HieronimDWed
11-02-2015, 09:13
czy ktoś mógłby udzielić mi więcej informacji na temat pompy ciepła Galmet, model New ML Compact GT. Zauważyłem, że mamy na forum kilku instalatorów. Ja interesuję się ta pompą ponieważ mam już produkty Galmet w domu i jestem zadowolony. Ktoś z Panów to montował?

----------------------------------------
Reklamy są niezgodne z regulaminem (pkt II 2.4 b/c)

lukasza
11-02-2015, 09:46
czy ktoś mógłby udzielić mi więcej informacji na temat pompy ciepła Galmet, model New ML Compact GT. Zauważyłem, że mamy na forum kilku instalatorów. Ja interesuję się ta pompą ponieważ mam już produkty Galmet w domu i jestem zadowolony. Ktoś z Panów to montował?


przymierzałem się pod Galmet, też mam ich zasobnik
i .... cena może dobra, rabaty w necie uzyskasz, ale popytaj o:
- czy jest sens kupować ten model z zintegrowanym zasobnikiem CWU czy nie lepiej (wg. mnie tak) kupić osobno New MiniLand i zasobnik CWU. Zasobnik Galemta lub zasobnik nie gorszy od Galmeta i nie droższy jest czeski Drazice (ciekawa kontroferta).
- podpytaj co z hałasem - bo słyszałem osobiście tą PC i to chyba lider hałasu na rynku. Nie mam takiego porównania jak instalatorzy więc dopytaj ale mi się wydaje, że ta PC bardzo hałasuje.

mitch
11-02-2015, 13:04
A czy dobrym pomysłem jest rozrzucenie resztek styropianu z ocieplenia ścian i podłogi na wełnę na poddaszu? Sporo tego zostaje i za bardzo nie mam co z tym zrobić.
Nie, to nic nie da. Pomyśl tak - czy coś Ci da, jeśli potniesz swoją kurtkę i przyczepisz tylko jej kawałki do siebie?

Żeby ocieplenie działało, musi być szczelne.

Tomaszs131
11-02-2015, 17:44
przymierzałem się pod Galmet, też mam ich zasobnik
i .... cena może dobra, rabaty w necie uzyskasz, ale popytaj o:
- czy jest sens kupować ten model z zintegrowanym zasobnikiem CWU czy nie lepiej (wg. mnie tak) kupić osobno New MiniLand i zasobnik CWU. Zasobnik Galemta lub zasobnik nie gorszy od Galmeta i nie droższy jest czeski Drazice (ciekawa kontroferta).
- podpytaj co z hałasem - bo słyszałem osobiście tą PC i to chyba lider hałasu na rynku. Nie mam takiego porównania jak instalatorzy więc dopytaj ale mi się wydaje, że ta PC bardzo hałasuje.
Tez slyszalem ze sa bardzo glosne.

Zyzik
11-02-2015, 23:55
Szanowni
zamierzam nabyć drogą kupna pompę Panasa SDC 9kW. Czy możecie polecić kogoś z listy autoryzowanych monterów z okolic Warszawy? Chodzi mi o firmę, która i zamontuje jak należy i poserwisuje. Oczywiście parę ofert zebrałem ale to są mniejsze czy większe kwoty ale nie za bardzo mogę znaleźć w miarę wiarygodne referencje / opinie. Dzięki.

chcialbympompe
12-02-2015, 08:17
Forumowy "hydrauli", który zdaje się ukrywa się teraz pod nickiem "fachman.." (coś tam jest za tym fachman) jest z Wa-wy.

map78
12-02-2015, 10:41
Forumowy "hydrauli", który zdaje się ukrywa się teraz pod nickiem "fachman.." (coś tam jest za tym fachman) jest z Wa-wy.

Ja bym tam pochopnie kogoś nie polecał, tylko dlatego, że jest forumowiczem. Nie mam nic do fachmana, ale polecać mogę tylko kogoś z kim miałem do czynienia i mogę za niego poręczyć. Zresztą sam chyba jesteś najlepszym przykładem "udanej współpracy" z forumowym instalatorem;)
Chyba, że fachman coś robił u Ciebie i się spisał, to wtedy przepraszam i rozmowy nie było:)

wesola9
15-02-2015, 00:41
Witam
małe sprawozdanie :
- dzisiaj odpaliłem drabinkę w łazience.
- pierwsze spostrzeżenia = super sprawa :-)
- obecnie płacę ok 200zł/mc za ogrzewanie, ale na stropie mam tylko 10 cm styropianu, i nie mam ocieplonych ścianek kolankowych, przebywam w domu ok 10h tygodniowo. p
- obawiam się że po dociepleniu i zamieszkaniu zakończę sezon w kwocie700pln. :lol2::lol2: ()
- fajnie że jest to forum!!!!
- koledzy patrzą z zawiścią :wiggle:
- w domu 20 do 23 stC (jeszcze nie mieszkam więc nie zależy mi na stabilności)
- styropian który zastosowałem (lambda 40)jest ok 1/3 cięższy od "styropianu renomowanych" firm -jego waga i gęstość przewyższa styropiany grafitowe które trzymałem/macałem/ dotykałem
- mostków termicznych brak (ściana szczytowa to moje utrapienie, ale przed jesienią zostanie sprowadzona do parteru :-) znaczy się dociepLopna/ zetnę 20 cm gazobetonu - GRUBSZA SPRAWA!),

DZIĘKUJĘ WSZYSTKIM KTÓRZY MNIE KRYTYKOWALI, JAK RÓWNIEŻ TYM KTÓRZY UDZIELALI CENNYCH WSKAZÓWEK ZA TO ŻE W EFEKCIE MAM TO CO MAM I PŁACĘ ILE PŁACĘ !!

WASZE ZDROWIE (jestem w trakcie :sick:)

ps
JEST MOŻE KTOŚ Z KUJ/POM kto podjechałby na małą pogawędkę o ustawieniach pompy PANASONICA 9kwT-CAP?

Zyzik
15-02-2015, 22:17
Szanowni
zamierzam nabyć drogą kupna pompę Panasa SDC 9kW. Czy możecie polecić kogoś z listy autoryzowanych monterów z okolic Warszawy? Chodzi mi o firmę, która i zamontuje jak należy i poserwisuje. Oczywiście parę ofert zebrałem ale to są mniejsze czy większe kwoty ale nie za bardzo mogę znaleźć w miarę wiarygodne referencje / opinie. Dzięki.

Szanowni,
po pierwsze dziękuję za troskę i za namiar na priva:)

Przy okazji - pytanie natury filozoficznej.... Otóż rozmawiam z różnymi osobami, czytam to i owo i mam coraz większy mętlik bo co osoba/firma to nieco inna koncepcja (najczęściej jedynie słuszna) "kotłowni" z pompą. A chodzi mi o to w jaki sposób podłączyć pompę do podłogówki i cwu. Jedni mówią o dużym buforze (600-800l) z grzaniem przepływowym cwu, inni o mniejszym buforze dwupłaszczowym (powiedzmy 380/120).
Rozumiem, że nie ma pewnie idealnego rozwiązania ale pewnie są jakieś mocno preferowane konfiguracje?
Moja chałupka będzie mieć ok. 6kW dla -20, pod Warszawą, prawdopodobnie będzie pompa Panasa SDC 9kW 1 faza (aczkolwiek jedna firma proponuje 3f jaoś to tam argumentując), podłogówka po całości,rodzina 2+2. Czy moglibyście podpowiedzieć najlepszą konfigurację dla dwóch przypadków:
a) pompa z kominkiem z płaszczem wodnym (zdaje sobie sprawę, że sens kominka i pompy jest wątpliwy...), chłodzenie pompą by się przydało. Skoro kominek z pw to warto byłoby grzać bufor i co/cwu.
2) pompa tylko.

Z góry dzięki.

mkm silesia
15-02-2015, 22:35
Szanowni,
po pierwsze dziękuję za troskę i za namiar na priva:)

Przy okazji - pytanie natury filozoficznej.... Otóż rozmawiam z różnymi osobami, czytam to i owo i mam coraz większy mętlik bo co osoba/firma to nieco inna koncepcja (najczęściej jedynie słuszna) "kotłowni" z pompą. A chodzi mi o to w jaki sposób podłączyć pompę do podłogówki i cwu. Jedni mówią o dużym buforze (600-800l) z grzaniem przepływowym cwu, inni o mniejszym buforze dwupłaszczowym (powiedzmy 380/120).
Rozumiem, że nie ma pewnie idealnego rozwiązania ale pewnie są jakieś mocno preferowane konfiguracje?
Moja chałupka będzie mieć ok. 6kW dla -20, pod Warszawą, prawdopodobnie będzie pompa Panasa SDC 9kW 1 faza (aczkolwiek jedna firma proponuje 3f jaoś to tam argumentując), podłogówka po całości,rodzina 2+2. Czy moglibyście podpowiedzieć najlepszą konfigurację dla dwóch przypadków:
a) pompa z kominkiem z płaszczem wodnym (zdaje sobie sprawę, że sens kominka i pompy jest wątpliwy...), chłodzenie pompą by się przydało. Skoro kominek z pw to warto byłoby grzać bufor i co/cwu.
2) pompa tylko.

Z góry dzięki.

Wypowiem się tylko w kwestii doboru pc - sdc 9kw 400V oraz kominek bez płaszcza

asaselllo
16-02-2015, 10:35
Spokojnie 1 faza wystarczy, tańsza i parametry takie same jak w 3-fazowej. Sam mam i polecam. Kominka z płaszczem nie montuj.

map78
16-02-2015, 11:18
Spokojnie 1 faza wystarczy, tańsza i parametry takie same jak w 3-fazowej. Sam mam i polecam. Kominka z płaszczem nie montuj.

asaselllo, Zyzik mówi o SDC, więc tam fazy mają wpływ na parametry i to znaczny.

Zyzik, wyjątkowo muszę zgodzić się tu z opinią mkm silesii;) SDC 9kW 400V będzie bardziej odpowiednia dla domu o obciążeniu 6kW, bo raczej grzałki nigdy Ci nie załączy i zawsze da radę. Kominek jak tam chcesz, ja mam ale nie paliłem już ponad rok - zawsze jednak jest to jakieś zabezpieczenie w razie prądowego armagedonu, ale wtedy najlepiej zwykły, bez żadnych bajerów i rozprowadzeń. Jeszcze jedno, jak masz 100% ogrzewania podłogowego to żadnego bufora nie montuj - każdy nawet najmniejszy będzie zbędny.

gdynia@
16-02-2015, 13:02
Witam!
Z jakiego powodu promujesz trójfazową jednostkę?

_olo_
16-02-2015, 13:16
Bo to są dwie zupełnie różne pompy jeżeli chodzi o jednostki zewnętrzne, o zupełnie innych parametrach. 3-fazowa ma podwójny wydajny parownik z dwoma wentylatorami, 1-fazowa ma 1/2 parownika z SDC 3-fazowej i jeden wentylator. Tu nie ma o czym gadać, 1-fazowa do 3-fazowej się nie umywa i tu nie chodzi o zasilanie prądem tylko o budowę pomp - choć do małych, oszczędnych domków wystarcza i ta "malutka" jednofazowa 9-ka.

map78
16-02-2015, 13:37
To co napisał olo to jedno, a ja patrzę na to jeszcze przez pryzmat doboru pompy, a nie żadnej promocji. I tak kolega Zyzik pisze, że ma dom pod Warszawą o obciążeniu 6kW - zakładam, że liczonym dla -18/+20st i wtedy pompa 9kW SDC 1-fazowa przy A-15/W35 ma 5,9kW mocy więc przy tych pewnie -13 będzie już pracować na grzałeczkach, podczas gdy 3-fazowa do -20, albo i lepiej pociągnie bez grzałek. Większy wymiennik to też rzadsze defrosty, więc wg mnie warto dopłacić. Natomiast gdyby był to domek pod Szczecinem o obciążeniu 5kW to wtedy wybrałbym 1-fazową bez zastanowienia.

gdynia@
16-02-2015, 14:32
6kW dla -20kW jak napisał Zyzik.
-13C to temperatura występująca ile godzin w roku??? I dla tych -13C moc nominalna 1fazowej to około 6,1kW. Wątpię, aby grzałki musiały się załączać w tej temperaturze.
Różnica w cenie to kilka tysięcy, a roczne koszty eksploatacyjne będą na tym samym poziomie.....

plusfoto
16-02-2015, 14:42
6kW dla -20kW jak napisał Zyzik.

A to 6 kW t z CWU czy bez?

gdynia@
16-02-2015, 14:51
Z zyskami, czy bez zysków bytowych ?

plusfoto
16-02-2015, 15:06
Z zyskami, czy bez zysków bytowych ?
Szanowna gdynio przy OZC zyski są już wliczone natomiast CWU to wielka niewiadoma. :)

gdynia@
16-02-2015, 15:28
Masz oczywiście rację. Ale czy z OZC wychodzi wartość "około"?
70% sezonu grzewczego to temperatury powyżej zera, a temperatury grubo poniżej -10C to godziny (tak przynajmniej było kiedyś, teraz zimy są tylko w kalendarzu).
Dla tego konkretnego przypadku, zakup modelu 3f jest, moim zdaniem, przepłacaniem.
Ale każdy ma oczywiście możliwość własnego wyboru :)
Pozdrawiam.

_olo_
16-02-2015, 17:17
Weź jeszcze pod uwagę to, że OZC to się chyba robi dla 20st a gdy w domu chcesz mieć 23-24, a niektórzy takie temp. preferują to zapotrzebowanie wychodzi sporo wyższe, poza tym gdy chcesz korzystać z dobrodziejstw taniej taryfy to pompa musi wykonać robotę w 8 godzin czy ile tam jest nocnej taryfy no i dobrze by nawet wtedy nie pracowała na maks. modulacji dla lepszego COP i jej trwałości, no i do tego CWU.

krzychu85
16-02-2015, 21:43
Witam.Panowie proszę o podpowiedź czy mogę oprzeć się o to wylicznie:
http://cieplowlasciwie.pl/wynik/lxo

rozumiem ,że PompaCiepła o mocy 5kW będzie odpowiednia?

mkm silesia
16-02-2015, 21:53
Witam.Panowie proszę o podpowiedź czy mogę oprzeć się o to wylicznie:
http://cieplowlasciwie.pl/wynik/lxo

rozumiem ,że PompaCiepła o mocy 5kW będzie odpowiednia?

a c.w.u. ?

mkm silesia
16-02-2015, 21:58
Masz oczywiście rację. Ale czy z OZC wychodzi wartość "około"?
70% sezonu grzewczego to temperatury powyżej zera, a temperatury grubo poniżej -10C to godziny (tak przynajmniej było kiedyś, teraz zimy są tylko w kalendarzu).
Dla tego konkretnego przypadku, zakup modelu 3f jest, moim zdaniem, przepłacaniem.
Ale każdy ma oczywiście możliwość własnego wyboru :)
Pozdrawiam.

W Gdyni i na Śląsku można rozważyć 9kw 230V ale tak naprawdę warto by zajrzeć w ozc i może faktycznie dopłacić 150zł/rok do grzałki zamiast 5tyś do pompy - dla mnie to gdybania bez znajomości obciążenia (w tym c.w.u.) i zapotrzebowania

Zyzik
16-02-2015, 22:05
Dzięki wszystkim za opinie i dyskusję, zasialiście we mnie ziarno pożądania do wersji 3f:)
Gwoli ścisłości, u mnie OZC by Asolt wyszło 5,4kW liczone dla -20/+20 (oczywiście bez cwu), biorąc pod uwagę, że w domu będzie ok 22-23oC, dodając do tego jeszcze pare Watów na mostki (nieplanowane:) ) i odejmując trochę Watów na wentylację mniejszą niż normowa to myślę, że te 6kW będzie w miarę realną liczbą. CWU - zestaw demograficzny 2+2 o dosyć standardowym zużyciu wody. Dom całkiem spory (nieco ponad 200m2) ale z dosyć przyzwoitym ociepleniem, reku, itp stąd zapotrzebowanie na ciepło nie jest specjalnie duże. Grzanie chciałbym w taryfie II.

mkm silesia
16-02-2015, 22:09
Dzięki wszystkim za opinie i dyskusję, zasialiście we mnie ziarno pożądania do wersji 3f:)
Gwoli ścisłości, u mnie OZC by Asolt wyszło 5,4kW liczone dla -20/+20 (oczywiście bez cwu), biorąc pod uwagę, że w domu będzie ok 22-23oC, dodając do tego jeszcze pare Watów na mostki (nieplanowane:) ) i odejmując trochę Watów na wentylację mniejszą niż normowa to myślę, że te 6kW będzie w miarę realną liczbą. CWU - zestaw demograficzny 2+2 o dosyć standardowym zużyciu wody. Dom całkiem spory (nieco ponad 200m2) ale z dosyć przyzwoitym ociepleniem, reku, itp stąd zapotrzebowanie na ciepło nie jest specjalnie duże. Grzanie chciałbym w taryfie II.

a ile kwh/rok do wyprodukowania na ogrzewanie ?

Zyzik
16-02-2015, 22:18
a ile kwh/rok do wyprodukowania na ogrzewanie ?

Mam nadzieję, że chodzi o ten parametr:
Zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie QH,nd: 8039 kWh/rok
To jest akurat wprost z OZC bez dodatku na wyższą temperaturę w domu.

gdynia@
17-02-2015, 09:33
Tak właśnie można sobie pogdybać, gdy nie mamy pełnych informacji na temat budynku i preferencji użytkownika.
Nie chodziło mi o udowodnienie wyższości jednego rozwiązania nad drugim, a o przesłanki decydujące o właściwym wyborze urządzenia: budynek, CWU, preferencje co do taryf, temp. wewnątrz itd.
Pozdrawiam

krzychu85
17-02-2015, 10:41
a c.w.u. ?

a no faktycznie..czyli 7kW brać? cena różni się jedynie 800zł ,a sprzedawca twierdzi ,że to sprężarki inwenterowa i ona sama ustala moc stąd też brak problemu taktowania PC to prawda?

plusfoto
17-02-2015, 11:38
a no faktycznie..czyli 7kW brać? cena różni się jedynie 800zł ,a sprzedawca twierdzi ,że to sprężarki inwenterowa i ona sama ustala moc stąd też brak problemu taktowania PC to prawda?
To jeżeli chcesz grzać praktycznie bez grzałek to musisz wybrać taką co do temperatury około -7 -10 zapewni Ci te 7kW. Jeśli Ci na tym nie zależy to 5-6 kW dla tych temperatur wystarczy ,a jak chcesz korzystać w większym stopniu z 2 taryfy to jeszcze z 2kW powinieneś doliczyć.

pychy
17-02-2015, 11:38
Mimo posiadania inwertera pompa i tak może taktować, ponieważ przy wysokich temperaturach zewnętrznych minimalna moc pompy i tak jest za wysoka względem aktualnych potrzeb budynku. U mnie tak jest. Pompa powinna mieć głębszą modulację mocy.

gdynia@
17-02-2015, 12:07
Ja pójdziemy tym tropem, to i 9kW będzie mało.
Grzałki to nie tragedia. Pompa się nimi wspomaga i ma być tak dobrana, aby przy niskich temperaturach się załączały. Załączały i wspomagały, ale nie zastępowały pompy.
Jak dla domu o zapotrzebowaniu 4,5kW przy - 16C zaaplikujemy pompę o mocy 10kW lub większą (żeby grzałki się nie uruchamiały), to jak ta pompa będzie pracować przy +7C? Taktowanie, że aż "miło".

asolt
17-02-2015, 12:18
a no faktycznie..czyli 7kW brać? cena różni się jedynie 800zł ,a sprzedawca twierdzi ,że to sprężarki inwenterowa i ona sama ustala moc stąd też brak problemu taktowania PC to prawda?

Żadna pompa nie ma mocy minimalnej = 0. moc minimalna w zaleznosci od typu i producenta jest w zakresie 22-25% mocy znamionowej, jezeli obciązenie cieplne budynku dla okreslonej temp bedzie mniejsze niz moc minimalna to pompa bedzie taktowała.

plusfoto
17-02-2015, 12:43
Ja pójdziemy tym tropem, to i 9kW będzie mało.
Grzałki to nie tragedia. Pompa się nimi wspomaga i ma być tak dobrana, aby przy niskich temperaturach się załączały. Załączały i wspomagały, ale nie zastępowały pompy.
Jak dla domu o zapotrzebowaniu 4,5kW przy - 16C zaaplikujemy pompę o mocy 10kW lub większą (żeby grzałki się nie uruchamiały), to jak ta pompa będzie pracować przy +7C? Taktowanie, że aż "miło".
Dlaczego piszesz o 4,5kW jak krzychu wspomina o 7

gdynia@
17-02-2015, 12:49
Dlatego, ze sam to podał:
http://cieplowlasciwie.pl/wynik/lxo

plusfoto
17-02-2015, 13:02
A to przepraszam - zaistniało nieporozumienie:(

krzychu85
17-02-2015, 14:33
hmm..to żeby było dobrze to Waszym zdaniem jaką moc powinienem wybrać?

plusfoto
17-02-2015, 14:57
Jeśli ufasz temu co obliczyłeś to potrzebujesz około 5,5 kW przy -16. Ja w twoim przypadku dobrał bym taki który przy -7 zapewnił by mi grzanie bez grzałek czyli z parametrem -7/35 5 kW, dla zwykle podawanych parametrów czyli 7/35 będzie to pewnie około 7-8 kW

krzychu85
17-02-2015, 16:55
ok dzięki:) moc już znam,a co myślicie o tych PC Panasonica all in one? sprzedawca zachwala koszt około 2tys drożej na całym zestawie z usługą podłaczenia..

mkm silesia
17-02-2015, 17:16
ok dzięki:) moc już znam,a co myślicie o tych PC Panasonica all in one? sprzedawca zachwala koszt około 2tys drożej na całym zestawie z usługą podłaczenia..
Jako instalator nie preferuje tego rozwiązania

krzychu85
17-02-2015, 20:20
można jakieś szczegóły?

ps.jest ktoś na forum z okolic Szczecina co robi OZC?

Tomaszs131
17-02-2015, 22:01
Po co zaraz z okolic Szczecina? Odezwij sie do asolta z FM.

marcin.sto1
17-02-2015, 22:38
Jako instalator nie preferuje tego rozwiązania


A co sądzisz o zestawie Panasonica monoblock 9kW 1f?
Jest jakaś różnica między splitem, poza tą że mono napełniony fabrycznie, więc mniejsze ryzyko nieprawidłowego montażu?
Z drugiej strony- większe kradzieży całego zestawu....:(

mkm silesia
17-02-2015, 22:57
A co sądzisz o zestawie Panasonica monoblock 9kW 1f?
Jest jakaś różnica między splitem, poza tą że mono napełniony fabrycznie, więc mniejsze ryzyko nieprawidłowego montażu?
Z drugiej strony- większe kradzieży całego zestawu....:(

Monoblok to do Hiszpanii albo Włoch raczej ryzykowna sprawa w naszym klimacie oczywiście można c.o. napełnić glikolem albo "zrobić wymiennik" ale to wszystko odbije się na sprawności.

pierwek
18-02-2015, 11:25
Witam

Mógłby mnie ktoś oświecić w temacie jaka powinna być odległość jednostki wewnętrznej od zewnętrznej dla pompy sdc 9kw? Domyślam się że najlepiej jak najmniejsza ...ale jeżeli musi być większa to jaka? Naświetlę trochę warunki...

Wybudowałem dom już parę lat temu i obecnie ogrzewam go ekogroszkiem i dogrzewam okazjonalnie kominkiem (bez płaszcza). W sezonie zużywam na ogrzewanie i CWU około 2,3t ekogroszku co przy sprawności kotła (załóżmy 75%) daje nam około 13,5MWh /rok. Ciężko mi oszacować energię ze spalanego drewna bo są to jakieś resztki po budowie typu stemple czy resztki desek może 2m3 /rok - wspominam bo ta wartość 13,5MWh jako całkowitego poboru energii na ogrzewanie jest zaniżona.
Na parterze mam z 80m2 ogrzewania podłogowego + kaloryfery płytowe we wszystkich pomieszczeniach (ale włączane są 3x 1h dziennie o godz 5,15 i 20). Myślę że spokojnie mogłyby sobie chodzić non stop na niskiej temp zasilania ale obecnie nie mam jak tego zrealizować

Na koszty ogrzewania nie narzekam ale jak będę musiał wymienić kocioł na nowy (za parę lat) to chciałbym przerobić kotłownię na PC + prąd dwutaryfowy (być może).

Przechodzę do sedna... kotłownia jest w części garażowej (garaż zintegrowany z budynkiem mieszkalnym) usytuowana od strony północ-wschód. i ponieważ budynek jest już wykończony to jednostka zewnętrzna mogłaby stanąć przy kotłowni ale właśnie po tej niekorzystnej stronie. Mogłaby też stanąć od strony południowej gdzie na jednostkę słońce padałoby od wschodu do godziny około 15 ale miejsce to jest oddalone od kotłowni około 11m. Oczywiście wiem że tu nie o słońce chodzi ale po tej stronie jest cieplej w ciągu dnia a po stronie północno-wsch będzie w zimie praktycznie non stop cień.
Moja lokalizacja to okolice Wrocławia.
Gdzie musiałaby stanąć jednostka zewnętrzna?

hajnel
18-02-2015, 11:41
Kto ci powiedział że północny-wschód jest niekorzystny do PC? Min długość linii freonowej to chyba 3m. Max nie wiem.

pierwek
18-02-2015, 11:43
Termometr mi powiedział. Bo po zacienionej stronie wsch-płn jest w ciągu dnia niższa temperatura. a tu 2-3 stopnie robi chyba sporą różnicę?

lukasza
18-02-2015, 11:52
Termometr mi powiedział. Bo po zacienionej stronie wsch-płn jest w ciągu dnia niższa temperatura. a tu 2-3 stopnie robi chyba sporą różnicę?

olej termometr
myślisz, że jak ja zadaszę PC i w cieniu będzie mieć 5*C mniej niż na wiosennym słońcu to o tą wartość mi pomniejszy się COP?
ona bierze setki m3 powietrza

jedyne słuszne pytanie to o długość przewodu. Mam taki wykres. Mogę Ci przesłać ale dopiero w piątek. jednak nie masz czym się martwić bo sialmo możesz PC podstawić blisko kotłowni.

plusfoto
18-02-2015, 12:01
Termometr mi powiedział. Bo po zacienionej stronie wsch-płn jest w ciągu dnia niższa temperatura. a tu 2-3 stopnie robi chyba sporą różnicę?
No to weź ten termometr i ustaw go tak by słońce na niego nie padało i porównaj te temp.
Max długość przy SDC to jak dobrze pamiętam 15m a optymalna to chyba 5
PS zajrzałem karty
Przewód 3-30m
Dla nominalnej wartości 7/10

map78
18-02-2015, 12:02
Przechodzę do sedna... kotłownia jest w części garażowej (garaż zintegrowany z budynkiem mieszkalnym) usytuowana od strony północ-wschód. i ponieważ budynek jest już wykończony to jednostka zewnętrzna mogłaby stanąć przy kotłowni ale właśnie po tej niekorzystnej stronie. Mogłaby też stanąć od strony południowej gdzie na jednostkę słońce padałoby od wschodu do godziny około 15 ale miejsce to jest oddalone od kotłowni około 11m. Oczywiście wiem że tu nie o słońce chodzi ale po tej stronie jest cieplej w ciągu dnia a po stronie północno-wsch będzie w zimie praktycznie non stop cień.
Moja lokalizacja to okolice Wrocławia.
Gdzie musiałaby stanąć jednostka zewnętrzna?

Tu nie chodzi o odległość, a o długość orurowania. I dla tej pompy optymalna długość to 7m, minimalna 3m, a maksymalna 30m. Można i więcej, ale wtedy trzeba już dobić czynnik. Strona świata nie ma znaczenia, a nawet lepiej żeby nie stała na bezpośrednim słońcu.

pierwek
18-02-2015, 12:16
Jestem lajkonikiem w temacie PC więc naiwnie sądziłem że ta północna strona to będzie jakiś problem a od południa słoneczko i ciepełko będzie mi się "marnować". Dzięki za wyjaśnienia. Kolejny temat to bufor. Myślałem o czymś wielkości 700l tak żeby można było zmagazynować ciepełko za dnia kiedy temperatura jest sporo wyższa. Choć z drugiej strony w nocy przy 2taryfowym prądzie prąd jest dwukrotnie tańszy i być może znowu źle myślę.
Mam też rurki podciągnięte pod dach do solarów można by system rozbudować i wpiąć w bufor ale z tego co już wyczytałem to się chyba kompletnie nie opłaca?

Temat jest mocno przyszłościowy ale w tym roku będą mi w drodze ciągnęli gaz ale po policzeniu kosztów zdecydowałem że raczej pójdę w PC i w związku z tym nie będę załatwiał przyłącza gazu itd. Tylko muszę się upewnić, że PC w moim przypadku da radę i ja dam radę z późniejszymi kosztami eksploatacji bo się trochę rozbestwiłem na ekogroszku.
Jeszcze jedna uwaga, być może nieistotna, ogrzewam 120m2 parteru i 60m2 poddasza.

mitch
18-02-2015, 17:29
Jestem lajkonikiem w temacie PC więc naiwnie sądziłem że ta północna strona to będzie jakiś problem a od południa słoneczko i ciepełko będzie mi się "marnować".

PC może odmówić współpracy w upalne lato na słońcu, gdy będziesz chciał CWU zagrzać. Kapryśna jest ;)


Dzięki za wyjaśnienia. Kolejny temat to bufor. Myślałem o czymś wielkości 700l tak żeby można było zmagazynować ciepełko za dnia kiedy temperatura jest sporo wyższa. Choć z drugiej strony w nocy przy 2taryfowym prądzie prąd jest dwukrotnie tańszy i być może znowu źle myślę.
Mam też rurki podciągnięte pod dach do solarów można by system rozbudować i wpiąć w bufor ale z tego co już wyczytałem to się chyba kompletnie nie opłaca?

Jeśli masz całą podłogówkę, to bardziej kalkuluje się grzać w 2 taryfie. W przypadku instalacji grzejnikowej i/lub mieszanej grzanie tylko w 2 taryfie będzie mało komfortowe, szczególnie na piętrze. Bufor w takim wypadku może nieco poratować, ale czy 700 l starczy, tego nie wiem. Pamiętaj też, że grzanie takiej masy wody do wyższych temperatur generuje masę strat, a w przypadku PC jest również mało ekonomiczne. Jeśli masz już solary, to zawsze to w okresach wiosennych i jesiennych coś da. W zimę i tak nie pomoże.

pierwek
19-02-2015, 10:56
Solarów nie mam. Mam za to rurki polutowane twardym lutem poprowadzone w miejsce pod dachem gdzie mogłyby pojawić się solary. Nie zakładałem ich podczas budowy bo przy kotle ne ekogroszek jest to wyrzucanie pieniędzy w błoto ale liczyłem się z tym że kiedyś zmodernizuję kotłownię i wtedy być może solary byłyby sensowne... Jak widzę założenie było jak na razie błędne a wydane 1000zł na te 2 rurki okazuje się złą inwestycją.

Co do bufora to miałbym miejsce nawet i na 2000l ale jak sam napisałeś będę go grzał i tracił to ciepło które będzie mi uciekać ...

Dziwi mnie to że za dużo słońca też jest niekorzystne ale wierzę skoro tak twierdzicie. W takim razie miejsce które mam najlepiej dostępne będzie ok słońce tam jest tylko przez kilka godzin rano (latem).

Niestety widzę że ta hipotetyczna modernizacja nie będzie taka tania. Liczyłem że zamknę się w kwocie 20-25 k pln (PC + bufor + instalacja) a tu sama PC kosztuje prawie 20k pln. Nie wiem czy w takim razie to się w ogóle kalkuluje w moim przypadku. W momencie budowy (rok 2007) rozważałem PC z gruntowym wymiennikiem ale koszt samych odwiertów (60kpln) wybił mi z głowy ten pomysł. No cóż będe się przyglądał tematowi...
jest możliwość zmieścić się w podanej przeze mnie kwocie 25k pln za PC(split) + odpowiedni bufor(1000l? 1500l?) z instalacją?
A może postawić zwykły kocioł na prąd 3faz + bufor i grzać tylko w 2 taryfie? Robi się tak?

mitch
19-02-2015, 12:16
Niestety widzę że ta hipotetyczna modernizacja nie będzie taka tania. Liczyłem że zamknę się w kwocie 20-25 k pln (PC + bufor + instalacja) a tu sama PC kosztuje prawie 20k pln. Nie wiem czy w takim razie to się w ogóle kalkuluje w moim przypadku. W momencie budowy (rok 2007) rozważałem PC z gruntowym wymiennikiem ale koszt samych odwiertów (60kpln) wybił mi z głowy ten pomysł. No cóż będe się przyglądał tematowi...
jest możliwość zmieścić się w podanej przeze mnie kwocie 25k pln za PC(split) + odpowiedni bufor(1000l? 1500l?) z instalacją?
Sam bufor będzie kosztował 2,5-5 tys (w zależności z czego). A PC jakiej mocy? Masz OZC?

A może postawić zwykły kocioł na prąd 3faz + bufor i grzać tylko w 2 taryfie? Robi się tak?
Można. Ale musisz mieć bardzo dobrze ocieplony dom. Tzn. nie musisz. W zależności jakie masz oczekiwania względem rachunków.

M.Krk
19-02-2015, 13:08
bufor 300 L to 1500zł. i tu wystarcza zwykła blacha, tam jest woda kotłowa więc coś lepszego jest pomyłką

asolt
19-02-2015, 13:45
A może postawić zwykły kocioł na prąd 3faz + bufor i grzać tylko w 2 taryfie? Robi się tak?

A po co kocioł elektryczny i bufor, mozna zamontowac grzałki w buforze, bufor z wezownica przepływową cwu i grzac wyłacznie w II taryfie, oczywiscie ze tak sie robi.

pierwek
19-02-2015, 14:19
OZC muszę mieć skoro mam odebrany budynek... (sprawdzę jakie tam są wyliczenia) ale chyba bardziej miarodajnym zapotrzebowaniem jest to ile obecnie zużywam ekogroszku i jaka jest energia jaką z niego wyciągam. Podawałem to kilka postów wyżej - szacuję (ponieważ nie znam sprawności z jaką spala kocioł) że jest to około 13,5MWh/rok (w tym 100% CWU). edit (doczytałem że ponieważ kotły pracują na pół gwizdka to przy założeniu sprawności 55-60% otrzymuję wartość około 10MWh) - faktycznie rozrzut jest spory Z tym OZC to chodziło o Świadectwo Energetyczne? Bo szczegółowego wyliczenia programem OZC nie mam.

Bufor 300l to nie bufor. Przy grzaniu samym prądem skłaniałbym się ku buforowi raczej 1000-2000l (miejsce w kotłowni mam) żeby móc grzać tylko w 2 taryfie. No i przepływowe CWU to nie wiem czy to jest dobry pomysł. Miałem coś takiego z kotłem gazowym 20kW w mieszkaniu i w zimie (jak temp wody na wejściu do domu była 3oC) była lipa z dogrzaniem do gorącej.
Gdybym teraz budował to bym trochę inaczej zbudował dom / dobrał system grzewczy... ale to chyba nie jest nic odkrywczego ... :)

asolt
19-02-2015, 14:55
No i przepływowe CWU to nie wiem czy to jest dobry pomysł. Miałem coś takiego z kotłem gazowym 20kW w mieszkaniu i w zimie (jak temp wody na wejściu do domu była 3oC) była lipa z dogrzaniem do gorącej.


Jaka była powierzchnia weżownicy przepływowej w tamtym buforze?czy piszesz o grzaniu przepływowym gazem?, jezeli tak to taka węzownica ma moc ok 50 kW, przy 8 m2 i wydajnosc i temp wody jest odpowiednia

asolt
19-02-2015, 14:57
OZC muszę mieć skoro mam odebrany budynek... (sprawdzę jakie tam są wyliczenia) ale chyba bardziej miarodajnym zapotrzebowaniem jest to ile obecnie zużywam ekogroszku i jaka jest energia jaką z niego wyciągam. Podawałem to kilka postów wyżej - szacuję (ponieważ nie znam sprawności z jaką spala kocioł) że jest to około 13,5MWh/rok (w tym 100% CWU).



Dane ze swiadectwa są zwykle mało wiarygodne, to tylko papier do odbioru.

pierwek
20-02-2015, 10:49
Pewnie masz racje. Mam tam takie 2 parametry: Roczne jednostkowe zapotrzebowanie na energię końcową : 112,3 [kWh/(m2/rok)] , Roczne jednostkowe zapotrzebowanie na energię końcową 72,7[kWh/(m2/rok)].
A co do pytania o wężownicę był to kocioł gazowy dwufunkcyjny - CWU była ogrzewana przepływowo przez ten kocioł.

asolt
20-02-2015, 11:41
I znowu za mało danych, brakuje powierzchni calkowitej, cóz mozemy wywnioskowac z wsp zapotrzebowania Ek bez powierzchni, niewiele.
Odnosnie wezownicy tak myslałem, nie porównuje sie sie rzeczy nieporównywalnych, takie porównania nic nie daja, to tak jakbym porównał elektryczną Teslę z maluchem. Jedno i drugie słuzy do jazdy a jednak sie róznią.

fachman19
21-02-2015, 11:29
OZC muszę mieć skoro mam odebrany budynek...

papier wszystko przyjmie.
Ciekawe czy na podstawie tego dokumentu zamówiłbyś paliwo na ogrzewanie domu.

Budujący Radom
25-02-2015, 11:57
Mam do Was pytanie poniewaz tak jak wspominałem wczesniej planuje PC PW odnosnie okien elewacyjnych bo oczywiscie kazde okno nawet 3 szybowe będzie "przegrodą" z gorszym współczynnikiem U od sciany ze styropianem.
Czy zmienialibyscie wymiar okien w projekcie z 241 na mniejsze? Zarówno to balkonowe jak i pozostałe?
Dokładnie chcę zrobić tak że drzwi balkonowe 244x235 będą oknem panoramicznym Fixem 244x150 bez słupków . Drugie drzwi chce zostawic 270x235 okna w kuchni i ostatnim pokoju powiekszyc do 150x150 a w sypialniach naprzeciwko pomniejszyc je też do 150x150.
'Czy np w salonie i kuchni nie za dużo tych okien i czy nie sa za duze na stosunkowo niewielkie pomieszczenie?. Chodzi mi cały czas o straty ciepła.
Okno panoramiczne będzie od południa. Czy to też nie zrobi sie tam piekarnik latem? (wtedy roleta zewnetrzna?)
Trochę kombinuje , wybaczcie ale chcę wszystkiego dopytać.
http://z500.pl/res/rysunki/Z241_rysunek_szczegolowy.pdf

lukasza
25-02-2015, 14:00
Mam do Was pytanie poniewaz tak jak wspominałem wczesniej planuje PC PW odnosnie okien elewacyjnych bo oczywiscie kazde okno nawet 3 szybowe będzie "przegrodą" z gorszym współczynnikiem U od sciany ze styropianem.
Czy zmienialibyscie wymiar okien w projekcie z 241 na mniejsze? Zarówno to balkonowe jak i pozostałe?
Dokładnie chcę zrobić tak że drzwi balkonowe 244x235 będą oknem panoramicznym Fixem 244x150 bez słupków . Drugie drzwi chce zostawic 270x235 okna w kuchni i ostatnim pokoju powiekszyc do 150x150 a w sypialniach naprzeciwko pomniejszyc je też do 150x150.
'Czy np w salonie i kuchni nie za dużo tych okien i czy nie sa za duze na stosunkowo niewielkie pomieszczenie?. Chodzi mi cały czas o straty ciepła.
Okno panoramiczne będzie od południa. Czy to też nie zrobi sie tam piekarnik latem? (wtedy roleta zewnetrzna?)
Trochę kombinuje , wybaczcie ale chcę wszystkiego dopytać.
http://z500.pl/res/rysunki/Z241_rysunek_szczegolowy.pdf

mam podobną ilość okien w salonie na 30m2, może 0,5-1m2 mniej.
ja bym z tego nie rezygnował aby oszczędzić do 50 zł na rok.

bardziej bym sprawdził u producentów okien do jakiej wysokości robią je bez problemu. Pamiętam, że od jakiejś wysokości dochodziły poprzeczki poziome - co mi się nie podobało - lub inne ramy i okucia dla wysokich okien. Był taki moment w wysokości okna, ze dodanie do okna 10-15cm robiło mi przeskok cenowy o dobre 30-40% choć okna przybywało kilka %. I to wydaje mi się że od 220-225 cm wysokości takie jaja cenowe startowały. Sprawdź to jak jest teraz.

pierwek
26-02-2015, 07:31
Powierzchnia użytkowa to 180m2, w ciągu sezonu zużywam 2,3t ekogroszku o kaloryczności 28000 MJ/kg (sprzedawca tak twierdzi) niestety nie wiem z jaką sprawnością zachodzi zamiana tego węgla na energię cieplną przez kocioł. Zakładając optymistycznie że ekogroszek ma 28GJ a kocioł pracuje ze sprawnością 70% dostaję zapotrzebowanie 70kWh/m2 czyli wartość zbliżoną ze ŚE. Jeżeli jednak wartość opałowa i sprawność kotła jest niższa to nawet mniej.
Tak czy inaczej widzę że przestawienie się przeze mnie na prąd chwilowo jest nieopłacalne. Może jak nasz kochany rząd bardziej zacznie zwalczać kotłownie węglowe nakładając kolejny podatek albo będę miał nadmiar zbędnej gotówki to znowu o tym pomyślę.

Budujący Radom
26-02-2015, 15:12
mam podobną ilość okien w salonie na 30m2, może 0,5-1m2 mniej.
ja bym z tego nie rezygnował aby oszczędzić do 50 zł na rok.

bardziej bym sprawdził u producentów okien do jakiej wysokości robią je bez problemu. Pamiętam, że od jakiejś wysokości dochodziły poprzeczki poziome - co mi się nie podobało - lub inne ramy i okucia dla wysokich okien. Był taki moment w wysokości okna, ze dodanie do okna 10-15cm robiło mi przeskok cenowy o dobre 30-40% choć okna przybywało kilka %. I to wydaje mi się że od 220-225 cm wysokości takie jaja cenowe startowały. Sprawdź to jak jest teraz.

Ok dzieki za utwierdzenie w przekonaniu że nie opłaci się osczędzać na tym szkleniu. W sumie jeszcze zona chce zadaszony taras i to też ograniczy dostęp słońca. Co do wysokosci to jeszcze mogę się podpytac jak chodzi o te wysokosci.

malux20
26-02-2015, 22:18
Ja mam projekt z140
Przeszklen w salonie to 15 m2
Ten sezon grzewczy zmieszcze w 330 zł i 1/2 m3 drewnai w kominku
Z własnego doświadczenia podpowiem ci żebyś porządnie okna które swoje paremetry zachowaja wiele llat
Pozdr

malux20
26-02-2015, 22:19
Tak przy okazji siedze na nartach za suwałkami
Kużwa mają tu śnieg jeszcze

lukasza
27-02-2015, 09:32
Tak przy okazji siedze na nartach za suwałkami
Kużwa mają tu śnieg jeszcze


kolego chcę Cię poinformować, że ja mam też jeszcze trochę śniegu

las i cień dający praktycznie 3x wschód robi swoje

ale nie płacze bo chyba z 1000zł za pierwszy sezon nie wyjdę w taką jasień za zimę

Zdun Darek B
27-02-2015, 10:41
Tak przy okazji siedze na nartach za suwałkami
Kużwa mają tu śnieg jeszcze

Nie bez powodu nazywają to miejsce polskim biegunem zimna .
To za Suwałkami maja jakąś górkę ?

compi
27-02-2015, 12:12
Nie są to nawet Beskidy, ale https://www.google.pl/search?q=suwa%C5%82ki+stok+narciarski&client=opera&hs=blK&channel=suggest&prmd=ivnsm&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=2FDwVOe2H6St7gaAk4DYDw&ved=0CAUQ_AU

rwojtek
27-02-2015, 13:07
Nie bez powodu nazywają to miejsce polskim biegunem zimna .
To za Suwałkami maja jakąś górkę ?

I to całkiem fajną. Poszukaj w google "szelment".
Dla tych co nie lubią śniegu a np. złotą polską jesień warto pojechać 25km za Suwałki do Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Najlepiej wziąść ze sobą rower. Tam kręcono krajobrazy z Pana Tadeusza, warto.

malux20
27-02-2015, 14:19
No siedze w tym szelmencie
Górka dla rodzin z dziecmi optymalna
Łukasz -ja gdybym nie spalił o,5 drewna to dobiłbym do 450_500zl
Trudno marudzić
Duon moze urwałby ze 100 zl

Zdun Darek B
28-02-2015, 08:27
Fajne te górki .
Propozycja Parku Krajobrazowego i rower bardziej realna w moim przypadku.

rwojtek
28-02-2015, 10:25
Fajne te górki .
Propozycja Parku Krajobrazowego i rower bardziej realna w moim przypadku.

W Smolnikach jest sklepik przy punkcie widokowym gdzie warto zakupić za 5pln mapkę parku. Jest dokładna i żadna inna nie ma oznaczonych dobrze szlaków pieszych i rowerowych. Jak ktoś nie przepada za super wygodami polecam noclegi w "szaraczku" za Smolnikami. Tanio cicho i "studenckie" warunki ;)

robome
04-03-2015, 13:02
Czy możeci mi polecić kogoś kto zamontowałby u mnie pompę pw i ewentualnie podłogówkę w Częstochowie?
Może któryś z instalatorów z forum podjąłby się?
domek 205m2

balonic
08-03-2015, 16:37
Witam. Zaczynam budowe domu o pow 120m2 plus garaz 23m2. Dom chce postawic bez kominow calosc ogrzewanie podlogowe. Nie mam gazu na dzialce. Jako zrodlo ogrzewania planuje pompe pw jako jedyne zrodlo zasilana. Mieszkam kolo wroclawia. Pytnie do uzytkownikow czy to dobry kierunek jako system monowalenty. Jestem pelen obaw a decyzje musze podjac szybko. Do wyboru mam daikina mitsubischi panasonic. Prosze o zetelna odpowiedz

Tomaszs131
08-03-2015, 16:46
Na FM znajdziesz duzo uzytkownikow Panasonica. Jak narazie nic zlego na ich temat nie slyszalem. Pompa to tylko jedno ogniwo do sykcesu, jesli Ci ktos spieprzy instalacje to najlepsza marka pompy nie pomoże. Zanim zdecydujesz sie na Pci zrob sobie audyt OZC-to podstawa. Dowiesz sie dzieki niemu jakiej mocy jednostkę będziesz potrzebował. Pompa na pewno da rade, tylko musisz dobrze ocieplic budynek wtedy rachunki za prad nie zabiją radości z jej posiadania.

kloczkowski84
09-03-2015, 08:57
Hejka, szukam pompy ciepła gruntowej z kolektorem poziomym, moze ktoś coś doradzi? jest ktos z okolic częstochowy?
Ktoś mi już przedstawił ofertę na Pompa ciepła HOTJET ziemia – woda 9,92 kW (B0/W35) (ponoć ON-OFF) z robocizną i 8% podatkiem VAT wyszło ok 35tyś zł. czy to dobra cena?
Domek ok 120m użytkowej, 150m całkowitej.
Pozdrawiam i proszę o pomoc.

plusfoto
09-03-2015, 09:09
Hejka, szukam pompy ciepła gruntowej z kolektorem poziomym, moze ktoś coś doradzi? jest ktos z okolic częstochowy?
Ktoś mi już przedstawił ofertę na Pompa ciepła HOTJET ziemia – woda 9,92 kW (B0/W35) (ponoć ON-OFF) z robocizną i 8% podatkiem VAT wyszło ok 35tyś zł. czy to dobra cena?
Domek ok 120m użytkowej, 150m całkowitej.
Pozdrawiam i proszę o pomoc.
A wiesz ile mocy twój dom potrzebuje ? Zrobiłeś OZC? Bo jak na mój gust to ta pompa jest co najmniej o 50% za duża. Chyba że postawiłeś dziurawy dom bez ocieplenia z grzejnikami zamiast podłogówki. Ja mam dom o 50 % większy a na upartego pompa 6kW mi wystarczy i to razem z CWU.

kloczkowski84
09-03-2015, 09:27
nie robiłem, domek jest w budowie, tzn. w przyszłym tygodniu tynki wchodzą. ocieplenia jeszcze nie ma ale bedzie styropian 15cm, podłoga styropian 15 cm, strop styropian 5cm, dach wełna 20cm.

pancio11
09-03-2015, 09:38
Jak chcesz mieć ciepły domek to wszystkiego mało.........

plusfoto
09-03-2015, 09:48
nie robiłem, domek jest w budowie, tzn. w przyszłym tygodniu tynki wchodzą. ocieplenia jeszcze nie ma ale bedzie styropian 15cm, podłoga styropian 15 cm, strop styropian 5cm, dach wełna 20cm. Dołóż co najmniej 5 na ściany aby było co najmniej 20 o dobrym wspólczynniku. W dachu 20 cm to też trochę mało. Minimum 25 -30 i to dobrej a nie marketowej wełny. Pisząc o stropie rozumiem że masz na myśli strop między parterem a poddaszem. Taki projekt z tymi poprawkami daj komuś solidnemu do policzenia OZC. Na forum jest kilka osób które się tym zajmują. Jak dostaniesz wyniki to będziesz wiedział jakiego kociołka potrzebujesz. Inaczej sprzedawcy wcisną Ci Jakiegoś klocka który będzie miał się nijak do twoich potrzeb. Nie dość że będzie wtedy drogo w zakupie to i eksploatacja nie będzie najtańsza.

darianus
09-03-2015, 09:53
Mam pytanie. Bardziej się opłaci grzać pompą w taniej taryfie w nocy, czy w normalnej? W tej chwili w nocy temperatura 3 stopnie, a w dzień 12 stopni, COP zapewne sporo wyższy w dzień. Z drugiej strony dużo tańszy prąd w nocy. Jakie są wahania temperatury jak nie grzejemy w dzień, oczywiście podłogówka 100%.

pancio11
09-03-2015, 09:57
Te się jeszcze nad tym zastanawiam ale z moich wyliczeń wychodzi, że taniej jest mieć tanią taryfę. Tym bardziej jak masz małe straty ciepła w domu.
Przez noc ustawiasz sobie np 24 stopnie, w dzień 20. Zmywareczkę ustawiasz na noc, praleczkę na noc itp.....

map78
09-03-2015, 10:27
Mam pytanie. Bardziej się opłaci grzać pompą w taniej taryfie w nocy, czy w normalnej? W tej chwili w nocy temperatura 3 stopnie, a w dzień 12 stopni, COP zapewne sporo wyższy w dzień. Z drugiej strony dużo tańszy prąd w nocy. Jakie są wahania temperatury jak nie grzejemy w dzień, oczywiście podłogówka 100%.

To na prawdę było już wiele razy wałkowane na FM i jeszcze chyba nikomu nie wyszło, że się opłaca. To jest bardzo proste do policzenia - bierzesz COP z danej temperatury i cenę kWh z danej taryfy i porównujesz. Co do wahań temp to są one na poziomie +/-0,5st przynajmniej u mnie.

Szymek98
10-03-2015, 21:07
Ja mam projekt z140
Przeszklen w salonie to 15 m2
Ten sezon grzewczy zmieszcze w 330 zł i 1/2 m3 drewnai w kominku
Z własnego doświadczenia podpowiem ci żebyś porządnie okna które swoje paremetry zachowaja wiele llat
Pozdr

Witam po dłuugiej przerwie. malux20 Ciebie to chyba nikt nie przebije cenowo z ogrzewaniem :)
Ja dopiero się wprowadziłem ale ogrzewam ( 15-17oC) od 2 lat.
Średnio teraz dziennie pompa (Atlantic TRI 11) zużywa ok 30kW na dobę, a w domu ustawione 22oC cały czas.
Jak sądzicie dużo czy mało?
Dom 170m2 wszędzie podłogówka 2 poziomy, zbudowany z gazobetonu 24 i ocieplenie 15cm styropianu, okna z szybami Ug=0,5W/m²K
strop na poddaszu ocieplony 15+10cm wełny, dach również 25cm wełny.

leone
11-03-2015, 08:08
Kiedyś była tutaj dyskusja na temat izolacji rurek między jednostką wewnętrzną a zewnętrzna ale nie mogę na nią trafić.
Wczoraj odkryłem że pies zjadł mi kawałek tej izolacji i musiałbym to poprawić. Możecie mi powiedzieć jak to ma się nazywać i gdzie takie coś kupię? najlepiej z jakąś warstwą zewnętrzna odporną na psa.

Zigobar
11-03-2015, 16:55
Wczoraj odkryłem że pies zjadł mi kawałek tej izolacji i musiałbym to poprawić. Możecie mi powiedzieć jak to ma się nazywać i gdzie takie coś kupię? najlepiej z jakąś warstwą zewnętrzna odporną na psa.
Otulina kauczukowa (taka czarna, miękka) np. Armaflex. Daj jakąś grubszą, co najmniej 20mm. Jeśli pies ją żre, to lepiej zabezpiecz to miejsce zakładając np. rurę Arot (przetnij ją wzdłuż tworząc dwudzielną i zepnij opaskami) lub zastosuj jakikolwiek inny sposób, byle skuteczny. Gdy czworonóg dobierze się do rury Cu, to będzie nieciekawie.

malux20
11-03-2015, 17:01
MI ZOSTAŁO KILKA METRÓW DEDYKOWANEJ OTULINY
zdaje się firmy thermaflex
ile Leon tego potrzebujesz?

malux20
11-03-2015, 17:07
Witam po dłuugiej przerwie. malux20 Ciebie to chyba nikt nie przebije cenowo z ogrzewaniem :)
Ja dopiero się wprowadziłem ale ogrzewam ( 15-17oC) od 2 lat.
Średnio teraz dziennie pompa (Atlantic TRI 11) zużywa ok 30kW na dobę, a w domu ustawione 22oC cały czas.
Jak sądzicie dużo czy mało?
Dom 170m2 wszędzie podłogówka 2 poziomy, zbudowany z gazobetonu 24 i ocieplenie 15cm styropianu, okna z szybami Ug=0,5W/m²K
strop na poddaszu ocieplony 15+10cm wełny, dach również 25cm wełny.


widzę że jednak na forum budują się domy które bvędą lepsze od moich
ja jako zwolennik pisu jestem typowym smerfem marudą
i nie bę e narzekać na moje kwoty za co:)
ostatnio mnie ....uj mnie strzela 5 domów które od nowego roku weszły nam w wykonastwo
to stropy izolowane 10 cm
posadzki 5 cm też się zdarza
8 cm na ścianie
dla mnie to kutafoństwo
a potem 4,5 t węgla

byggmol
12-03-2015, 17:17
Witam szukam montażysty do pompy ciepła, macie kogoś do polecenia?

Pisałem do kilku firm z okolic Krakowa ale na email nikt na razie nie raczył odpisać.

Interesuje mnie Panasonic 9 kW T cap lub seria F

asaselllo
12-03-2015, 23:05
na stronie panasonica masz całą listę rekomendowanych instalatorów. Kraków też tam jest.

byggmol
13-03-2015, 18:18
na stronie panasonica masz całą listę rekomendowanych instalatorów. Kraków też tam jest.

I tym z listy krakowskiej wysłałem już zapytania .Inni jak rekomendowani mnie nie interesują. Ponoć jest to dla nich niszowa działalność i się nie garną do tego specjalnie. To tłumaczyło by brak jakiejkolwiek odpowiedzi. Bo Eko-karbon to jestem w stanie zrozumieć, Mają do mnie ze 3 h jazdy, więc może się ni chcieć.

oberwatorPC
13-03-2015, 18:46
I tym z listy krakowskiej wysłałem już zapytania .Inni jak rekomendowani mnie nie interesują. Ponoć jest to dla nich niszowa działalność i się nie garną do tego specjalnie. To tłumaczyło by brak jakiejkolwiek odpowiedzi. Bo Eko-karbon to jestem w stanie zrozumieć, Mają do mnie ze 3 h jazdy, więc może się ni chcieć.

Spróbuj w Neoklima Kraków

marcin.sto1
14-03-2015, 00:14
I tym z listy krakowskiej wysłałem już zapytania .Inni jak rekomendowani mnie nie interesują. Ponoć jest to dla nich niszowa działalność i się nie garną do tego specjalnie. To tłumaczyło by brak jakiejkolwiek odpowiedzi.


Potwierdzam. Sam wybrałem instalatora z listy Panasonica, 30km od miejsca budowy. Pomyślałem blisko=bezproblemowy serwis. Przez telefon gadka-szmatka, "Pan wyśle zapytanie ofertowe na maila to zobaczymy" Wysłałem dwa razy i cisza. Dziękuję bardzo za tak rekomendowanego instalatora, co nie raczy nawet odpisać.Już widzę ewentualną reklamacje. Wybrałem innego, dojedzie 100km, odpowiada na każde zapytanie.

M.Krk
14-03-2015, 08:20
Powodzenia z firmami z małopolski, katastrofa normalnie, ci co się odzywają to ceny z kosmosu, a reszta ma w tyle i już, jeden mi wprost powiedział że on na wiosnę ma przeglądy klimatyzacji i nie chciałby tracić czasu na pompy, w sensie na wyceny itp.

malux20
14-03-2015, 08:28
celowo u zadam pytanie a nie w dziale reku.
jeżeli zużywam 1000 kwh na co w sezonie
to o ile wzrosłoby bez reku w moim domu?
do 2000 kwh ?

imrahil
14-03-2015, 09:42
mieszkasz w ciepłym rejonie, na wentylację bez rekuperatora traciłbyś pewnie nie więcej niż 2500 kWh energii (cieplnej czy elektrycznej z COP=1). a wydaje mi się, że jeszcze mniej byś tracił, zależy jak wentylujesz. rekuperator odzyskuje pewnie z 66%, zatem bez reku traciłbyś 1600 kWh ciepła więcej niż teraz. 1600/3 (przybliżony COP pompy) = 533 kWh więcej

malux20
14-03-2015, 09:52
No niezle
Mam reku to jestem zadowolony
Ale tak na logike to ......

rwojtek
14-03-2015, 09:55
No niezle
Mam reku to jestem zadowolony
Ale tak na logike to ......

malux, nie traktuj rekuperatora jak maszyny do odzysku ciepła tylko jako super sprawną wentylację domu dzięki której nie masz grzyba w domu.

malux20
14-03-2015, 10:00
No masz rację

lukasza
14-03-2015, 11:23
celowo u zadam pytanie a nie w dziale reku.
jeżeli zużywam 1000 kwh na co w sezonie
to o ile wzrosłoby bez reku w moim domu?
do 2000 kwh ?

Trochę Cię podpuszczać
O ile wzrósłby Ci rachunek za CO bez PC w tan sezon
Do 3000 KWh 999zl.
;)

imrahil
14-03-2015, 12:01
Trochę Cię podpuszczać
O ile wzrósłby Ci rachunek za CO bez PC w tan sezon
Do 3000 KWh 999zl.
;)

z punktu widzenia ekonomii albo PC, albo rekuperator (przynajmniej w dobrze ocieplonym domu). ale nie wyobrażam sobie nowego domu (mojego, bo połowa społeczeństwa neguje WM nie wiedząc na czym polega odzysk ciepła) bez rekuperatora nawet gdybym miał PC :)

lukasza
14-03-2015, 16:01
z punktu widzenia ekonomii albo PC, albo rekuperator (przynajmniej w dobrze ocieplonym domu). ale nie wyobrażam sobie nowego domu (mojego, bo połowa społeczeństwa neguje WM nie wiedząc na czym polega odzysk ciepła) bez rekuperatora nawet gdybym miał PC :)

Skoro policzyłem 1000kwhx3 to jasne ze z rekuperatorem

Co do samego rekuperator to i Ja bym go nadal montowal nawet gdybym w nowym domu chciał ekogroszek, gaz czy coś innego.
Dla mnie komfort delikatnej i ciągłej wymiany powietrza w nocy jest bezcenny

misq
15-03-2015, 22:07
Mam szybkie pytanie - prośba o radę - do 20 marca Panasonic zwraca 1000 zł jeżeli kupi się ich pompę ciepła.

W kwietniu tynkuję dom - posadzki będą pewnie w czerwcu, więc uzbrojenie "kotłowni" najwcześniej w lipcu - czy opłaca się zapłacić już teraz te kilkanaście tysięcy i zamrozić pieniądze na kilka miesięcy czy może lepiej zaczekać do jesieni i wtedy szukać pompy? Czy do tego czasu planowane są jakieś nowości na rynku albo coś co przemawia za tym, żeby wstrzymać się z zakupem?

Tomaszs131
15-03-2015, 22:24
Nie wiem jak jest u Panasonica-a ale inne firmy pod groźba utraty gwarancji nakazują montaż Pci zraz po zakupie jednostki.

bway
15-03-2015, 23:33
jak kupować PC to jest najlepszy okres, do tego promocja która i taj zostałą przedłużona, taniej nie będzie :(
bedzie tylko drożej jak podniosą ceny, pewnie nowy model będzie z nowym sterownikiem podświetlanym ale cena też wyższa
a jaki model ?





Mam szybkie pytanie - prośba o radę - do 20 marca Panasonic zwraca 1000 zł jeżeli kupi się ich pompę ciepła.

W kwietniu tynkuję dom - posadzki będą pewnie w czerwcu, więc uzbrojenie "kotłowni" najwcześniej w lipcu - czy opłaca się zapłacić już teraz te kilkanaście tysięcy i zamrozić pieniądze na kilka miesięcy czy może lepiej zaczekać do jesieni i wtedy szukać pompy? Czy do tego czasu planowane są jakieś nowości na rynku albo coś co przemawia za tym, żeby wstrzymać się z zakupem?

misq
16-03-2015, 08:42
Nie wiem jak jest u Panasonica-a ale inne firmy pod groźba utraty gwarancji nakazują montaż Pci zraz po zakupie jednostki.

Firma instalatorska (z autoryzacją od Panasonica) dowiadywała się u producenta i przekazała mi, że nawet dopuszczają coś takiego, że kupuję teraz, montują w lipcu i dopiero od momentu montażu zaczyna się liczyć gwarancja na pompę.


jak kupować PC to jest najlepszy okres, do tego promocja która i taj zostałą przedłużona, taniej nie będzie :(
bedzie tylko drożej jak podniosą ceny, pewnie nowy model będzie z nowym sterownikiem podświetlanym ale cena też wyższa
a jaki model ?

Chcę kupić SDC 9kW - WH-UD09FE5/WH-SDC09F3E5 (wydajność nominalna 9kW; zasilanie 1~;230V; grzałka el. 3kW) za 17200 zł z montażem freonowym.

A wiadomo czym się będzie różnił nowy sterownik? Warto czekać i dopłacać?

misq
22-03-2015, 11:57
Witam,
Chciałby poradzić się w sprawie powietrznej pompy ciepła do domu o powierzchni 140 m2, w całości ogrzewany podłogówką, wyliczone obciążenie domu to 6,7 kW. Zrezygnowałem z komina w kotłowni, więc inny sposób ogrzewania w tej chwili nie wchodzi w grę.

W tej chwili dom mam w SSZ, powoli robią się instalację, więc być może na pompę jest jeszcze za wcześnie, ale kuszą mnie zimowe promocje od Panasonica. Kiedy warto instalować pompę - z jednej strony dobrze byłoby mieć już płytki w "kotłowni", a z drugiej ciężko wygrzać wylewki bez źródła ciepła - jak sobie z tym poradzić?

Dostałem kilka ofert na pompy ciepła, w różnych konfiguracjach - poniżej podaje ceny z montażem i 8% VAT, które mi zaoferowano - w wypadku Panasonica uwzględniam promocję i zwrot 1000 zł:
1. Panasonic T-CAP WH-UX09FE5/WH-SXC09F3E5 (wydajność nominalna 9kW; zasilanie 1~;230V; grzałka el. 3kW) - 21 437,00 zł
2. Panasonic T-CAP WH-UX09FE8/WH-SXC09F9E8 (wydajność nominalna 9kW; zasilanie 3~;400V; grzałka el. 9kW) - 25 244,00 zł
3. Panasonic WH-UD09FE5/WH-SDC09F3E5 (wydajność nominalna 9kW; zasilanie 1~;230V; grzałka el. 3kW) - 16 739,00 zł
4. Panasonic ALL IN ONE WH-UD09FE5/WH-ADC0309G3E5 (wydajność nominalna 9kW; zasilanie 1~;230V; grzałka el. 3kW; zbiornik zintegrowany ze stali nierdzewnej 200l) - 23 160,68 zł
5. Daikin Altherma ERLQ008CV3/EHVX08S18CV3 (wydajność nominalna 8kW; zasilanie 1~;230V; grzałka el. 3kW; zbiornik zintegrowany 180l) - 24 003,00 zł
6. Daikin Altherma ERLQ008CV3/EHVX08S26CV3 (wydajność nominalna 8kW; zasilanie 1~;230V; grzałka el. 3kW; zbiornik zintegrowany 260l) - 24 966,90 zł

Do pomp 1, 2, 3 muszę dodatkowo dokoptować zbiornik CWU - proponowano mi Panasonic WH-TD20E3E5 (stal nierdzewna, pojemność 200l) za 5 292,00 zł, ale równie dobrze mogę samemu coś kupić i instalatorzy mi to zamontują przy okazji pompy - np polecany na forum Galmet Maxi 300 l za około 3 000,00 zł. Zbiornik potrzebny mi jest do obsługi 4 osobowej rodziny (2 dorosłych + 2 dzieci) - z obecnego zużycia w mieszkaniu - ok. 4,5 m3 miesięcznie wychodzi 150 l dziennie - nie wiem czy zbiornik 200 l nie byłby na styk - w końcu dzieci rosną.

Początkowo byłem zdecydowany na Altherme ze zbiornikiem 260 l, ale promocja na Panasonica dała mi do myślenia, więc mam dylemat co wybrać:

1. Czy warto brać zbiornik CWU firmowy z Panasonica (z nierdzewki) czy można śmiało zaoszczędzić 2300 zł i wybrać Galmeta (co prawda emaliowany, ale chyba tak szybko nie zerdzewieje?)

2. Najbardziej kusi mnie Panasonic SDC + Galmet 300 l - w sumie wychodzi 19 800,00 zł - bardzo rozsądna kwota - tylko czy ta pompa to dobry pomysł dla mojego domu położonego na Podlasiu (IV strefa)? Czy da sobie radę z ogrzaniem domu i ciepłej wody? Czy dobrze zrozumiałem, że w wypadku kiedy pompa nie da rady to włączą się grzałki i pomogą dobić do potrzebnych 9 kW?

3. Czy może lepszym pomysłem jest T-CAP - wersja trójfazowa jest wg mnie zbędnym wydatkiem, a za jednofazową z np Galmetem zapłacę 24 500 zł - prawie 5000 zł więcej niż za pompę SDC - warto?

4. A może warto popatrzeć na Altherme - pewnie ma jakieś zalety, których mogłem nie zauważyć?

Być może komuś to pomoże - ostatecznie wybrałem pompę Panasonica WH-UD09FE8 / WH-SDC09F3E8 (wydajność nominalna 9kW; zasilanie 3~;400V; grzałka el. 3kW) za którą zapłaciłem 20 222,00 zł wraz z montażem freonowym, już po uwzględnieniu promocji Panasonica.

Przeważyła wysoka wydajność przy niskich temperaturach (trochę mniejsza niż T-CAP, ale niewiele - mam nadzieję, że uda mi się grzać przez większość sezonu w II taryfie) oraz zasilanie trójfazowe - zdecydowałem się dopłacić do trochę droższego wariantu. Montaż planuję za kilka miesięcy - po tynkach i wylewkach, napiszę jak się sprawuje w jednym z zimniejszych rejonów kraju :)

link2jack
23-03-2015, 13:58
Na stronie Hewalexu znalazłem taki zapis:

Na podstawie dotychczasowych pytań klientów zostało wyodrębnionych kilka kwestii związanych z eksploatacją pomp ciepła:
1) Czy lepiej jeśli pompa pracuje w drugiej taryfie na tańszym prądzie, czy w normalnej taryfie w ciągu dnia na cieplejszym powietrzu (pod warunkiem, że powietrze do pompy czerpiemy z zewnątrz budynku)?
Nie ma większej różnicy w kosztach eksploatacji, ponieważ niższa cena energii elektrycznej w tym przypadku jest też związana z niższą temperaturą powietrza zasilającego w nocy. Dużą zmianą w tym temacie mogą być taryfy specjalnie przygotowane dla pomp ciepła, jednak w momencie pisania instrukcji jeszcze nie było żadnych oficjalnych
komunikatów od zakładów energetycznych.

Co sądzicie?

tomekwa
23-03-2015, 14:46
Zależy od konkretnych przypadków.
Jeżeli np. wykorzystasz maksymalnie okienko w ciągu dnia i weekend, to ten opis może mieć niewiele wspólnego z rzeczywistością.

map78
23-03-2015, 15:29
Na stronie Hewalexu znalazłem taki zapis:

Na podstawie dotychczasowych pytań klientów zostało wyodrębnionych kilka kwestii związanych z eksploatacją pomp ciepła:
1) Czy lepiej jeśli pompa pracuje w drugiej taryfie na tańszym prądzie, czy w normalnej taryfie w ciągu dnia na cieplejszym powietrzu (pod warunkiem, że powietrze do pompy czerpiemy z zewnątrz budynku)?
Nie ma większej różnicy w kosztach eksploatacji, ponieważ niższa cena energii elektrycznej w tym przypadku jest też związana z niższą temperaturą powietrza zasilającego w nocy. Dużą zmianą w tym temacie mogą być taryfy specjalnie przygotowane dla pomp ciepła, jednak w momencie pisania instrukcji jeszcze nie było żadnych oficjalnych
komunikatów od zakładów energetycznych.

Co sądzicie?

Ja na początku przygody z pompą to sprawdzałem i mi wychodzi, że zdecydowanie opłaca się grzać w drugiej taryfie. Owszem zużycie kWh jest wtedy większe, ale o ok 10-20%, za to cena prądu w moim przypadku jest 2x niższa, więc sumarycznie wychodzi to taniej i to sporo.

Arturo72
23-03-2015, 18:42
Nie ma większej różnicy w kosztach eksploatacji, ponieważ niższa cena energii elektrycznej w tym przypadku jest też związana z niższą temperaturą powietrza zasilającego w nocy.
Co sądzicie?
Jest spora różnica w kosztach eksploatacji na korzyść grzania tylko w taryfie nocnej.
W zeszłym sezonie(pierwszym) zużycie na c.o miałem 1900kWh w tym sezonie 1600kWh,w zeszłym sezonie miałem taryfę G11 z ceną 0,57zł,w tym sezonie mam G12W z ceną kWh 0,29zł,grzeje 100% w taniej taryfie,także policz sobie czy nie ma większej różnicy.
A ja mam mały i w miarę dobrze zaizolowany dom,w większych domach różnica będzie jeszcze większa.
Być może pompy Hewalex-a przy niskich temperaturach oferują słabą wydajność i stąd ich twierdzenie.

M.Krk
23-03-2015, 20:40
Dyskusja dziwna bo sprawa jest prosta, mam 12 na 12 i PC chodzi jak jej pasuje, z moich notowań wychodzi że w nocnej bierze więcej, ale nawet jeśli po połowie to i tak 1 kw = 47gr a nie 57gr

Busters
24-03-2015, 00:11
Czesc, ktos mi moze podac orientacyjny koszt Pompy Ciepla powietrze-woda? co+cwu
Dom parterowy 140m2 powierzchni ogrzewanej.
Chodzi mi o koszt całej instalacji - PC+rurki+zasobnik+montaz etc

rydzadam
24-03-2015, 03:39
Czesc, ktos mi moze podac orientacyjny koszt Pompy Ciepla powietrze-woda? co+cwu
Dom parterowy 140m2 powierzchni ogrzewanej.
Chodzi mi o koszt całej instalacji - PC+rurki+zasobnik+montaz etc

Powiedzmy, że 20 do 30 kawałków w zależności od szczegółów, a przede wszystkim tego, jak dobrze dom jest ocieplony.

Arturo72
24-03-2015, 13:46
Czesc, ktos mi moze podac orientacyjny koszt Pompy Ciepla powietrze-woda? co+cwu
Dom parterowy 140m2 powierzchni ogrzewanej.
Chodzi mi o koszt całej instalacji - PC+rurki+zasobnik+montaz etc
O niczym nie świadczy powierzchnia domu,przykład z życia,ja mam dom 118m2 a sąsiad 105m2,ja nie biorąc pod uwagę COP-u zużyłbym na ogrzewanie ok.4800kWh a sąsiad ok.10000kWh w mniejszym domu,ja potrzebowałbym pompę ok.7kW a on 10kW,różnica cenowa między pompami jest spora.
Także najpierw dowiedz się jakie masz obciążenie cieplne domu,dopiero potem pytaj się o koszt instalacji.
Jak rydzadam wyżej napisał od 20-30tys.zł.
Montaż to koszt 2-3tys.zł,zasobnik podobnie,reszta to pompa.

zientas
24-03-2015, 14:02
a możecie polecić jakiegoś dobrego dystrybutora i montażystę z okolic Gdańska.
a jeśli znałby sie jeszcze na fotowoltanice to już rewelacja.

Budujący Radom
24-03-2015, 15:27
Koledzy mam pytanie czy zakup pompy ciepła z montazem na 8% vat obejmuje jakby całą kotłownię? Mam na myśli wszystkie rurki, pompki, zaworki itp?
I ile moze kosztować sam montaż z tymi pozostałymi pierdołami a ile sama pompa?

Busters
24-03-2015, 16:17
O niczym nie świadczy powierzchnia domu,przykład z życia,ja mam dom 118m2 a sąsiad 105m2,ja nie biorąc pod uwagę COP-u zużyłbym na ogrzewanie ok.4800kWh a sąsiad ok.10000kWh w mniejszym domu,ja potrzebowałbym pompę ok.7kW a on 10kW,różnica cenowa między pompami jest spora.
Także najpierw dowiedz się jakie masz obciążenie cieplne domu,dopiero potem pytaj się o koszt instalacji.
Jak rydzadam wyżej napisał od 20-30tys.zł.
Montaż to koszt 2-3tys.zł,zasobnik podobnie,reszta to pompa.

Dzieki za odpowiedz, na razie pytam wstepnie o szacunkowy koszt ile to mniej wiecej moze kosztowac.

Dom energooszedny dobrze ocieplony

Pompa mysle, ze w grnicach 8-9kW

Arturo72
24-03-2015, 18:03
Koledzy mam pytanie czy zakup pompy ciepła z montazem na 8% vat obejmuje jakby całą kotłownię? Mam na myśli wszystkie rurki, pompki, zaworki itp?
I ile moze kosztować sam montaż z tymi pozostałymi pierdołami a ile sama pompa?
Z reguły tak to bywa,że na wycenach jest całościowy koszt montażu ze wszystkimi pierdołami i akcesoriami do uruchomienia całego systemu,taki montaż to ok.2-3tys.zł zależnie od negocjacji cenowych ;)

Busters
26-03-2015, 13:24
O niczym nie świadczy powierzchnia domu,przykład z życia,ja mam dom 118m2 a sąsiad 105m2,ja nie biorąc pod uwagę COP-u zużyłbym na ogrzewanie ok.4800kWh a sąsiad ok.10000kWh w mniejszym domu,ja potrzebowałbym pompę ok.7kW a on 10kW,różnica cenowa między pompami jest spora.
Także najpierw dowiedz się jakie masz obciążenie cieplne domu,dopiero potem pytaj się o koszt instalacji.
Jak rydzadam wyżej napisał od 20-30tys.zł.
Montaż to koszt 2-3tys.zł,zasobnik podobnie,reszta to pompa.

aha jeszcze jedno, ta cena rozumiem, że jest bez podłogówki? ile około trzeba liczyć podglogówke dla 140m2?

Arturo72
26-03-2015, 15:06
aha jeszcze jedno, ta cena rozumiem, że jest bez podłogówki? ile około trzeba liczyć podglogówke dla 140m2?
Praktycznie tyle samo jak przy innym źródle ciepła i zależy to od Twoich umiejętności negocjacji bo od 60zl/m2 do 100zł/m2.
Dlatego też podłogówka nie ma znaczenia dla kosztow systemu grzewczego bo musisz ją zrobić tak czy tak.

AdrianEH
26-03-2015, 19:48
Praktycznie tyle samo jak przy innym źródle ciepła i zależy to od Twoich umiejętności negocjacji bo od 60zl/m2 do 100zł/m2.
Dlatego też podłogówka nie ma znaczenia dla kosztów systemu grzewczego bo musisz ją zrobić tak czy tak.

W mojej okolicy na dobrych podzespołach i dobrym styropianie 85 zł. Bałbym się dać w wylewkę kiepską rurę i za parę lat kuć jak się rozwarstwi. Za te 140m policz do 12000 zł a może i coś po negocjujesz :)

Arturo72
26-03-2015, 20:02
W mojej okolicy na dobrych podzespołach i dobrym styropianie 85 zł. Bałbym się dać w wylewkę kiepską rurę i za parę lat kuć jak się rozwarstwi. Za te 140m policz do 12000 zł a może i coś po negocjujesz :)
Styropian jest w gestii inwestora,tak mi się przynajmniej zawsze wydawało bo izolacja podłogi to nie jest instalacja podłogówki.
Przy izolacji podłogi 20cm a 10cm różnica byłaby spora.

AdrianEH
27-03-2015, 13:39
Styropian jest w gestii inwestora,tak mi się przynajmniej zawsze wydawało bo izolacja podłogi to nie jest instalacja podłogówki.
Przy izolacji podłogi 20cm a 10cm różnica byłaby spora.

Izolacja 15 cm. Liczone ogrzewanie "na gotowo" tyle wychodzi ze styropianem.

Arturo72
27-03-2015, 13:46
Izolacja 15 cm. Liczone ogrzewanie "na gotowo" tyle wychodzi ze styropianem.
Czyli podlogowka+izolacja podlogi.
O tym trzeba pisac bo to nie jest i nie moze byc ze soba powiazane.

rydzadam
29-03-2015, 22:39
O ile dobrze pamiętam, ktoś z Was ma Panasonica 9 kW 3-fazowego, ale nie T-Cap, tylko "zwykłego". Jak on się zachowuje przy małym zapotrzebowaniu na ciepło? Potrafi tak modulować "w dół", żeby nie włączał się co chwilę? T-Capy z tego co czytałem, niezbyt dobrze sobie z tym radzą, a SDF/SDC lepiej, czy tak samo?

cziwello
30-03-2015, 00:11
Ja mam i jestem zadowolony .Ale czytam ,że one nie działają .Ciekawi mnie gdzie popełniane są błędy.
Podobno są drogie w eksploatacji .Ja płace 300 zł /miesiac a dom 250 m2 (przy temperaturach około 0C.
A bywało -25 i też działa.Oczywiści e drożej bo około 33 zł /dobę.Ale też nie było ciągle -25(tylko noc).

Moje pytanie jest takie jak wygląda zapotrzebowanie na ciepło twojego domu wg audytu energetycznego ?? Przynajmniej podaj parametry ilosć wełny na dachu i grubość styropianu na ścianach

rydzadam
30-03-2015, 08:29
Moje pytanie jest takie jak wygląda zapotrzebowanie na ciepło twojego domu wg audytu energetycznego ?? Przynajmniej podaj parametry ilosć wełny na dachu i grubość styropianu na ścianach

Dom jest dopiero na papierze, ale Mam OZC:
-projektowane obciążenie cieplne budynku 5106 W (bez CWU)
-wskaźnik zapotrzebowania na ogrzewanie 32,8 kWh/m2*rok

Pow.ogrzewana 196m2
Kubatura ogrzewana 482 m3
Ściany 25 cm szarego EPS
Podłoga 25 cm XPS
Dach 25 cm EPS100 między krokwie + 25cm między jętki
Rekuperacja z powietrznym GWC

Rafał K
30-03-2015, 20:45
Witam.
Chcę założyć we własnym domu pompę woda-powietrze 10KW czy jest ktoś pomocny abym mógł zobaczyć jak ona funkcjonuję już w stojącym domu interesuję mnie Szczecin i okolice !!! .

rob30
31-03-2015, 08:09
Witam.
Chcę założyć we własnym domu pompę woda-powietrze 10KW czy jest ktoś pomocny abym mógł zobaczyć jak ona funkcjonuję już w stojącym domu interesuję mnie Szczecin i okolice !!! .

Jeśli mówisz o powietrze-woda a nie woda-powietrze to jest pewna firma ze Szczecina (w googlach znajdziesz z łatwością) co montuje dużo Panasoniców- zadzwoń do nich na pewno uda się dogadać i dadzą namiary na użytkowników.

Rafał K
31-03-2015, 21:42
rob30
no to żeś mi pomógł :) lepiej swoje mądre rady zachowaj dla siebie jeśli nie umiesz czytać treści :bash:
pozd.

rob30
01-04-2015, 08:52
rob30
no to żeś mi pomógł :) lepiej swoje mądre rady zachowaj dla siebie jeśli nie umiesz czytać treści :bash:
pozd.

Nie wiem o co Ci chodzi ale Proszę bardzo :P

orzel62
08-04-2015, 12:00
Witam. Jestem nowym użytkownikiem i chciałbym doradzić się przy wyborze pompy ciepła typu powietrze woda.
Budujemy dom koło Wrocławia o pow. 106.8m2 i kubaturze 540m3. Ściany postawione z pustaka cermicznego 24cm i docieplone styropiane 15 cm lambda 38, poddasze planuje ocieplić wełną 15 cm lambda 36 + 5cm lambda 31 (nie będzie za mało?)
Jakiej firmy wybrać PC i czym się kierować przy wyborze? Co sądzicie o pomoście Nibe split?
Z góry dziękuję za pomoc

malux20
08-04-2015, 12:09
czemu tak oszczędnie z izolacją?
jak zaizolujesz w miarę dobrze to taki domek ogrzejesz czymkolwiek

Jacekss
08-04-2015, 12:43
jak już chcesz koniecznie na ścianę 15cm to daj chociaż styro grafitowy.. na dach min 30cm wełny, z 20cm to nawet się nie wygłupiaj

Tomaszs131
08-04-2015, 13:16
Prawdopodobnie Orzel mial taka grubosc izolacji podana w projekcie.
Nie wiem czy jakikolwiek masowy projekt podaje grubsza izolacje od tej wymienionej przez autora.

fachman19
08-04-2015, 19:51
Ważny jest serwis(ant) PC .Zapytaj ile wykonawca zamontował w okolicy konkretnych PC .Nie bierz wykonawcy z daleka .Jak jesteś z Wrocławia nie bierz wykonawcy z Inowrocławia czy Warszawy :yes:

AdrianEH
08-04-2015, 22:31
Ważne też czy instalator to "zmodernizowany" ekogroszkowiec czy zna się na pompach. Jakość urządzenia nie jest gwarantem dobrego ogrzewania. Nawet najlepsza pompa będzie miała problemy z ogrzaniem budynku przy nie przemyślanej instalacji górnego źródła.

wihajster
08-04-2015, 23:27
Ważne też czy instalator to "zmodernizowany" ekogroszkowiec czy zna się na pompach. Jakość urządzenia nie jest gwarantem dobrego ogrzewania. Nawet najlepsza pompa będzie miała problemy z ogrzaniem budynku przy nie przemyślanej instalacji górnego źródła.
Święte słowa, jeśli używać religijnego języka (znowu nie dla wszystkich zrozumiałego) :D
Adrian, z poprzednichTwoich wpisów wnioskuję że jesteś pierwsza klasa fachman w branży. Zgadza się? Czy coś pogmatwałem? Jeśli tak to przepraszam.
Jeśli się zgadza, to co byś zaproponował w nieszczęsnym domu 200m2 z 50% podłogówki i 50% zwykłych grzejników? Jaka instalacja "GÓRNEGO ŹRÓDŁA"???
Co wg Ciebie będzie korzystne? Jakie sterowanie i jakie podłączenie?

PS. Jak ja nie cierpię zwrotu "górne źródĺo"... Co to za debilizm językowy, kiedy ktoś mądry znajdzie techniczno-językowy ekwiwalent, taki logiczny i oczywisty?
Tak na marginesie, logicznym jest że w układzie oprócz źródła musi być odbiornik (w domyśle ciepła)
Jak do cholery w układzie mogą istnieć 2 źródła bez odbiornika?
-To tak bardziej humorystycznie...

Barth3z
09-04-2015, 09:48
Samsung zapowiedział nowe pompy:
http://www.samsungehs.pl/aktualnosci/nowosc-5-generacja-pomp-ciepla-powietrze-woda-samsung-ehs-z-wi-fi-i-grzaniem-do-25-st-c,11/

Czy ktoś z branży może się wypowiedzieć na ich temat ? Czy to rzeczywiście tak dobre jak opisują na tej stronie (grzanie do -25oC, wifi itp.)

Macie może ceny tych pomp, czy jeszcze za wcześnie ?

AdrianEH
09-04-2015, 23:11
Święte słowa, jeśli używać religijnego języka (znowu nie dla wszystkich zrozumiałego) :D
Adrian, z poprzednichTwoich wpisów wnioskuję że jesteś pierwsza klasa fachman w branży. Zgadza się? Czy coś pogmatwałem? Jeśli tak to przepraszam.
Jeśli się zgadza, to co byś zaproponował w nieszczęsnym domu 200m2 z 50% podłogówki i 50% zwykłych grzejników? Jaka instalacja "GÓRNEGO ŹRÓDŁA"???
Co wg Ciebie będzie korzystne? Jakie sterowanie i jakie podłączenie?

PS. Jak ja nie cierpię zwrotu "górne źródĺo"... Co to za debilizm językowy, kiedy ktoś mądry znajdzie techniczno-językowy ekwiwalent, taki logiczny i oczywisty?
Tak na marginesie, logicznym jest że w układzie oprócz źródła musi być odbiornik (w domyśle ciepła)
Jak do cholery w układzie mogą istnieć 2 źródła bez odbiornika?
-To tak bardziej humorystycznie...

jeżeli chodzi o "fachowość" to jeszcze dużo się muszę nauczyć. :) Też uważam, że górne źródło to jakieś dziwne określenie ;) Nie wiem czy na forum można innych używać, aby nie zostać źle odebranym i mało fachowym ...
Przypadek o którym piszesz 200m 50/50 to kiepski przypadek. Nie mam gotowego rozwiązania, ale w początkach mojej pracy wspiera mnie kilku naprawdę dobrych fachowców z branży pomp ciepła, na których zawsze w problematycznej sprawie mogę liczyć. Jeżeli "na poważnie" chcesz podyskutować o pompach i problemach z jakimi się możemy spotkać - napisz PW i się skontaktujemy telefonicznie. Pogadamy, może gdzieś w świecie się spotkamy... Pozdrawiam.

orzel62
10-04-2015, 20:54
Uważam, że 15 cm styropianu o lambda 38 to dość dobra izolacja. Jeśli chodzi o poddasze to dam 25 cm ale porządnej wełny. Jedna firma robi mi wycenę na PC Nibe monoblok. Będę jeszcze robił wyceny w 2-3 firmach

Vld
10-04-2015, 21:11
[QUOTE=wihajster;6833356, to co byś zaproponował w nieszczęsnym domu 200m2 z 50% podłogówki i 50%
[/QUOTE]
Kaskady wam brakuje :P
Dokładasz drugą mniejszą PC na r-600 na zasilaniu "górnego źródła" i pędzisz nią "odbiornik" w postaci grzejników.

Tomaszs131
10-04-2015, 21:30
Uważam, że 15 cm styropianu o lambda 38 to dość dobra izolacja. Jeśli chodzi o poddasze to dam 25 cm ale porządnej wełny. Jedna firma robi mi wycenę na PC Nibe monoblok. Będę jeszcze robił wyceny w 2-3 firmach

Według mnie 15 cm z tą lambda to nieporozumienie. Zleciłeś już może wykonanie audytu OZC swojego budynku ?
Z tego co napisałeś w poście można wywnioskować, ze chyba jeszcze nie.
Wykonaj je w dwóch wariantach- z ociepleniem takim jak napisałeś powyżej i np. z 20 cm szarym styro i 40 cm wełny na poddaszu. Porównaj wyniki a wtedy Twoje zdanie na temat grubości ocieplenia budynku będzie z goła odmienne.

plusfoto
11-04-2015, 10:15
Uważam, że 15 cm styropianu o lambda 38 to dość dobra izolacja. Jeśli chodzi o poddasze to dam 25 cm ale porządnej wełny. Jedna firma robi mi wycenę na PC Nibe monoblok. Będę jeszcze robił wyceny w 2-3 firmach
Przy tych bloczkach to mniej jak 25 grafitu bym nie dawał. Poddasze 25 cm dobrej wełny to niezbędne minimum.

Budujący Radom
11-04-2015, 11:47
Zastanawia mnie jedna rzecz na którą może odpowiedzieć ktos kto zbudował i robił kilka kalkulacji.
Do ogrzewania pompą ciepła należy dobrze ocieplić budynek aby zakup miał ekonomiczne uzasadnienie i późniejsza eksploatacja była opłacalna.
Natomiast czy ktoś liczył różnice jaką inwestor ponosi zwiekszając parametry izolacyjnosci budynku względem "standartu" . Za "standart" biorę pod uwagę parametry i grubosci izolacji którye wiekszosć budujących stosuje , najczesciej ogrzewajac się śmieciuchem czyli :
ściana: 12-15 cm styro białego.
sciana fund. 5-10 cm.
podłoga 8-10 cm.
wełna 20 cm..
Czy ktos to kiedys wyliczał dla nie wiem , przecietnego domku 100m2 te róznice
Czy jest to 4000zł., 8000zł. a moze 15000zł.
Chodzi mi o to że przy budowie wydane np. 10000zł. wziete na kredyt na 30 lat kosztuje tak naprawdę 20000zł.
Wziete dodatkowe 20000zł. kosztuje 40000zł.

Po uwagę weźmy "pompiarski" standart:
20cm. styro grafit
wełna 30-40 cm. , 0,32
itd....

orzel62
11-04-2015, 13:11
Wszyscy piszą o ociepleniu ścian i poddasza nie wiadomo jaka grubą warstwą izolacji, ale największe straty ciepła są przy oknach. Możesz dać nawet 30 cm styropianu i 40 wełny na poddasze, ale przy oknach niskiej jakości nie dedzie to miało większego znaczenia. U nas okna mamy z wyższej półki ( 3 szyby i ponad 10 cm grubości ramy). pytałem kilku fachowców od PC i mówili, że taka izolacja na taki mały domek jest wystarczająca.

Tomaszs131
11-04-2015, 13:25
Samo okno nie zapewni Ci szczelność i niskie straty ciepła. Najwazniejszy jest jego poprawny montaz.
Najwieksze straty ciepła są jednak przez dach- do 40%.

Tomaszs131
11-04-2015, 13:35
Zastanawia mnie jedna rzecz na którą może odpowiedzieć ktos kto zbudował i robił kilka kalkulacji.
Do ogrzewania pompą ciepła należy dobrze ocieplić budynek aby zakup miał ekonomiczne uzasadnienie i późniejsza eksploatacja była opłacalna.
Natomiast czy ktoś liczył różnice jaką inwestor ponosi zwiekszając parametry izolacyjnosci budynku względem "standartu" . Za "standart" biorę pod uwagę parametry i grubosci izolacji którye wiekszosć budujących stosuje , najczesciej ogrzewajac się śmieciuchem czyli :
ściana: 12-15 cm styro białego.
sciana fund. 5-10 cm.

podłoga 8-10 cm.
wełna 20 cm..
Czy ktos to kiedys wyliczał dla nie wiem , przecietnego domku 100m2 te róznice
Czy jest to 4000zł., 8000zł. a moze 15000zł.
Chodzi mi o to że przy budowie wydane np. 10000zł. wziete na kredyt na 30 lat kosztuje tak naprawdę 20000zł.
Wziete dodatkowe 20000zł. kosztuje 40000zł.

Po uwagę weźmy "pompiarski" standart:
20cm. styro grafit
wełna 30-40 cm. , 0,32
itd....

Przy minimalnej grubości ocieplenia i smieciuchu w kotłowni jesteś na niego skazany do końca życia. Nie wymienisz go na na Pci czy kocioł na gaz bo rachunki po pierwszym kwartale przyprawią Cie delikatnie mówiąc o zawrót głowy. Przy dobrej izolacji w kotłowni zainstalujesz co Ci się źywnie podoba, rachunki będą niskie. Prawo budowlane się zmieniło i nie moźna oszczedzać na grubości izolacjij. Nie jestem pewny jakie jest minimalna wytyczna ale jakś jest.

Budujący Radom
11-04-2015, 15:40
Tak, wszystko wiem, ale ciekawe czy ktoś to kiedyś przeliczał ile dopłaca do tzw. standartu "pompowiec" wliczając w to wszystko tzn. lepsze okna, styro, wełna ....

fachman19
11-04-2015, 16:03
Kiedyś jeździłem syreną teraz mam standard "pompowca" - pytanie ,czy się opłaca?
Myślę ,że się nie opłaca.
Ale mniej kopci.

karamba1
11-04-2015, 16:16
Uważam, że 15 cm styropianu o lambda 38 to dość dobra izolacja. Jeśli chodzi o poddasze to dam 25 cm ale porządnej wełny.
Jest to bardziej niż skromna izolacja,i ścian i poddasza.


Do ogrzewania pompą ciepła należy dobrze ocieplić budynek aby zakup miał ekonomiczne uzasadnienie i późniejsza eksploatacja była opłacalna.

Niezbyt mądre rozumowanie,jest wręcz przeciwnie.Im chałupa gorzej ocieplona tym pompa ciepła będzie bardziej opłacalna.

karamba1
11-04-2015, 16:25
Tak, wszystko wiem, ale ciekawe czy ktoś to kiedyś przeliczał ile dopłaca do tzw. standartu "pompowiec" wliczając w to wszystko tzn. lepsze okna, styro, wełna ....
Dalej nie jarzysz widzę o co biega,o jakim dopłacaniu mówisz ?
To może przykład,żeby uzmysłowić i pokazać jak się mylisz.

Dom 100m2 słabo i badziewnie ocieplony z zapotrzebowaniem 100kWh/m2/rok czyli zużyje na ogrzewanie 10000kWh a pompa dzięki COP zrobi z tego 3300kWh

Dom 100m2 z dobrą izolacją z zapotrzebowaniem 40kWh/m2/rok zużyje na ogrzewanie 4000kWh a pompa dzięki COP zrobi z tego ok.1300kWh.

W którym przypadku pompa będzie bardziej zasadna ekonomicznie ? W badziewnie izolowanym czy w dobrze izolowanym ?
Zatem o jakim "doplacaniu" do standartu przez pompiarzy piszesz ?

Dobra izolacja domu nie jest wymogiem pompy ciepła a tylko i wyłącznie dbaniem o jak najniższe rachunki za ogrzewanie w kazdym przypadku,niezaleznie czym się będzie grzało.

fachman19
11-04-2015, 18:17
Dobra izolacja pozwala też obniżyć temperaturę podłogówki i poprawia COP

Tomaszs131
11-04-2015, 18:28
Dobra izolacja pozwala też obniżyć temperaturę podłogówki i poprawia COP
Moźna byłoby jeszcze dodać, źe zapobiega nadmiernemu przegrzewaniu sie domu.

Budujący Radom
11-04-2015, 19:04
Dobra juz dobra bo widze ze oburzenie rozpętałem.
Moim pytaniem chciałem zaspokoic ciekawość bo mam troche kontaktu z budującymi i o grubościach i parametrach materiałów dociepleniowych to nawet nie słyszeli , czyli kupią co kupią. Szacuje ze 90% ludzi i tak kupi co powie wykonawca (bo jemu bedzie tak wygodniej) a 10% będzie drązyło co i jak. Nawet ostatnio goscio postawił oczy ze istnieje coś takiego jak okna z 3 szybami (ma stan surowy otwarty)

Ja na szczescie trafiłem na to oswiecone forum i zastosuję wielokrotnie wskazywane porady co do ocieplenia.
Chodziło mi tylko o to ile zapłacę wiecej niż te 90% ludzi ocieplających w tzw. 'standardzie"
Nikt mi nie mówi że ocieplenie które tu wszyscy podpowiadaja to jest standart. Nie, to nie jest starndart, napewno wkrótce będzie (kilka lat) ale jeszcze nie jest.
Więc jesli nie standart to ponad standart . Jezeli ponad standart to i cena wyzsza.
I o tą cenę chciałem sie dowiedzieć. Przy kredycie na dom kazde pozyczone 10000zł. to koszt. 20000zł.


Abstarachując ja oczywiście zastosuje tutejsze porady i dam lepsze docieplenie. Widze w tym uzasadnienie ekonomiczne. Ale nie mówcie że dziś to standart. Jest to raczej standart forumowy

bway
11-04-2015, 19:11
Az oczy bola za te twoje "standarty"
Z ociepleniem jak z jezykiem polskim jak STANDARD



Dobra juz dobra bo widze ze oburzenie rozpętałem.
Moim pytaniem chciałem zaspokoic ciekawość bo mam troche kontaktu z budującymi i o grubościach i parametrach materiałów dociepleniowych to nawet nie słyszeli , czyli kupią co kupią. Szacuje ze 90% ludzi i tak kupi co powie wykonawca (bo jemu bedzie tak wygodniej) a 10% będzie drązyło co i jak. Nawet ostatnio goscio postawił oczy ze istnieje coś takiego jak okna z 3 szybami (ma stan surowy otwarty)

Ja na szczescie trafiłem na to oswiecone forum i zastosuję wielokrotnie wskazywane porady co do ocieplenia.
Chodziło mi tylko o to ile zapłacę wiecej niż te 90% ludzi ocieplających w tzw. 'standardzie"
Nikt mi nie mówi że ocieplenie które tu wszyscy podpowiadaja to jest standart. Nie, to nie jest starndart, napewno wkrótce będzie (kilka lat) ale jeszcze nie jest.
Więc jesli nie standart to ponad standart . Jezeli ponad standart to i cena wyzsza.
I o tą cenę chciałem sie dowiedzieć. Przy kredycie na dom kazde pozyczone 10000zł. to koszt. 20000zł.


Abstarachując ja oczywiście zastosuje tutejsze porady i dam lepsze docieplenie. Widze w tym uzasadnienie ekonomiczne. Ale nie mówcie że dziś to standart. Jest to raczej standart forumowy

Budujący Radom
11-04-2015, 19:15
Acha. Dzienki za żeczowom odpowieć.
Posdrafiam

fachman19
11-04-2015, 19:20
E tam burzę.
Masz rację w wielu przypadkach można to zrobić taniej (mniej ciepło) ,ale teraz jest modna ekologia ,oszczędzanie energii itp.
Zdecydowana większość narodu w polsce ma domy bez izolacji i jakoś żyją .
Miło jest płacić mniej za ogrzewanie ,ale czy za wszelką cenę.

Je teraz buduję dom.Dałem 20 cm grafitowego na ściany,40 cm wełny w dach.,okna 3 szybowe,prosta bryła.requ ,pc pw.,podłogówka.
Zobaczymy co wyjdzie :)

Budujący Radom
11-04-2015, 19:22
Jeden normalny. I jeszcze zrozumiał.;)

karamba1
11-04-2015, 19:54
Abstarachując ja oczywiście zastosuje tutejsze porady i dam lepsze docieplenie. Widze w tym uzasadnienie ekonomiczne. Ale nie mówcie że dziś to standart. Jest to raczej standart forumowy
Czyli jak sam widzisz,ludzie nie mają pojęcia nie tylko o tym,że bez ognia i syfu w domu można ogrzać dom ale też o tym,że im dom będzie bardziej izolowany tym mniej straci energii czyli rachunek za ogrzewanie będzie niższy.Jak się spotkasz z takim delikwentem to zapytaj się go czy wie na jakiej zasadzie dziala termos.
Co do kosztów to łatwo sobie to obliczyć,projekty gotowe posiadają 15cm izolacji na ścianie i ok.20cm izolacji na poddaszu,taki dom powiedzmy ok.130m2 ma ok.120m2 ścian zewnętrznych i ok.200m2 poddasza czyli zwiększając izolację z 15cm do 20cm styro z lambdą 0,031 daje nam to o "aż" 6m3 więcej styro niż w projekcie czyli o jakieś 1500zł więcej,poddasze to samo,zwiększając z 20cm na 30cm daje to nam 20m3 więcej wełny czyli o jakieś 3000zl więcej.
Wykończony komin kosztuje zdecydowanie wiecej a z niego pompiarz rezygnuje.
Ale za to mamy znacznie niższe zużycie energii niż w przypadku gdybyśmy nie izolowali dodatkowo.

Budujący Radom
11-04-2015, 20:13
Czuli pozostaje jeszcze podłoga , fundament i lepsze okna. Podejrzewam ze kwota sięgnię nastu tysięcy ale i tak się opłaca.
Co do komina to niestety żony nie da się namówić na brak kominka. Kurcze nie pasuje mi ten kominek jak nie wiem co.
Ale z drugiej strony jaka alternatywa na przerwy w dostawach energii i ewentualnych "odpukać" awariach C.O.?

bway
11-04-2015, 22:25
postaw smieciucha i komin zostaw
a w kieszeniu zostanie nastu tysi
po co kombinujesz z fundamentem i podłoga i tak fachowcy zmaszczą jak trzeba zebys nie widział
to tak jak kupisz super okna 3 szybowe i zmaszczą ci montaż a ty masz swiadomosc ze miodzio jest



Czuli pozostaje jeszcze podłoga , fundament i lepsze okna. Podejrzewam ze kwota sięgnię nastu tysięcy ale i tak się opłaca.
Co do komina to niestety żony nie da się namówić na brak kominka. Kurcze nie pasuje mi ten kominek jak nie wiem co.
Ale z drugiej strony jaka alternatywa na przerwy w dostawach energii i ewentualnych "odpukać" awariach C.O.?

bway
11-04-2015, 22:30
kupisz super styro z super lambdą min 20 cm i tak fachmani placki ci wlożą do srodka
a ty masz dalej świadomość że super jest :)

bway
11-04-2015, 22:39
Wez tą NIBE monoblok ?
bedziesz Pan zadowlony !!!

przyjdzie zima i mrozik ok. -10 C to zobaczysz jak działa i nam tu ładnie opiszesz, ile masz rachunek i jaki komfort
bedziemy czekać !



Uważam, że 15 cm styropianu o lambda 38 to dość dobra izolacja. Jeśli chodzi o poddasze to dam 25 cm ale porządnej wełny. Jedna firma robi mi wycenę na PC Nibe monoblok. Będę jeszcze robił wyceny w 2-3 firmach

Budujący Radom
12-04-2015, 13:46
postaw smieciucha i komin zostaw
a w kieszeniu zostanie nastu tysi
po co kombinujesz z fundamentem i podłoga i tak fachowcy zmaszczą jak trzeba zebys nie widział
to tak jak kupisz super okna 3 szybowe i zmaszczą ci montaż a ty masz swiadomosc ze miodzio jest

"Zmaszczą"?
Panie Miodek zwracasz pan uwagę o język Polski kilka postów wyżej a nastepnie kompromitujesz się za chwilę używając chyba swojej lokalnej gwary bo w słowniku tego nie ma.
W ogóle po co piszesz jak chcesz pisać głupoty. ?
W chamskie odzywki się nie bawię.
Żegnam czule.

bway
12-04-2015, 14:17
Pozyjemy zobaczymy


"Zmaszczą"?
Panie Miodek zwracasz pan uwagę o język Polski kilka postów wyżej a nastepnie kompromitujesz się za chwilę używając chyba swojej lokalnej gwary bo w słowniku tego nie ma.
W ogóle po co piszesz jak chcesz pisać głupoty. ?
W chamskie odzywki się nie bawię.
Żegnam czule.

rydzadam
12-04-2015, 15:52
"Zmaszczą"?
Panie Miodek zwracasz pan uwagę o język Polski kilka postów wyżej a nastepnie kompromitujesz się za chwilę używając chyba swojej lokalnej gwary bo w słowniku tego nie ma.
W ogóle po co piszesz jak chcesz pisać głupoty. ?
W chamskie odzywki się nie bawię.
Żegnam czule.

Zmaszczą to ze Śląskiej gwary, fakt, ale przynajmniej nie ortograf, a od standatów pisanych w takich ilościach faktycznie oczy bolą. Nie podkreśla Ci tego na czerwono edytor podczas pisania postów ?

Co do izolacji, to popieram, że warto robić więcej i lepiej. Co z tego, że większość za projektami typowymi robi jedynie min. to co spełnia przepisy (teraz się trochę zaostrzyły, nie mówiąc o 2021r.)
Większość budujących nie wie też, że istnieje coś takiego jak forum budowlane, nie tylko to nasze i słucha dobrych rad teścia, szwagra, sąsiada, czy nawet "doświadczonego" lokalnego projektanta/kierownika budowy, co przeważnie niewiele kuma w temacie, w którym pracuje na co dzień.
Chcesz, to ich słuchaj i trzymaj się tych standardów, albo idź pod prąd i zrób drożej, lepiej, zamontuj PC i z zaoszczędzonej na kosztach ogrzewania kasie spłacaj co roku 2000-3000 więcej odsetek od kredytu, który musisz zwiększyć, wybierając droższe rozwiązania. Twój i tylko twój wybór.

ps. A Miodek jest z Tarnowskich Gór i o czasownik "zmaścić" on ostatni by się obraził :)

Budujący Radom
12-04-2015, 19:15
Jezu ludzie czytajcie kilka postów do góry o co chodziło zanim się wtrącicie miedzy wódkę a zakąskę.
Czytałeś w ogóle??
Co tu sie dzieje na forum? Odpisze kilka rzyczliwych osób które zrozumiały pytanie, a reszta to ściek ci chcą wylac na łeb i oblewają cie fala krytyki ze zadałes pytanie. Frustraci czy co?

Ufffff. Miałem sie nie wdawać w pyskówkę.

Koniec

Gremlinka
12-04-2015, 21:13
Jakiś próg opłacalności dla grubości ocieplenia jest i dla okien także... dla rekuperacji też. Chciałoby się mieć wszystko ale trzeba wybierać. Poza tym zostaje jeszcze poprawka na "fachofcow"... najprostsze rzeczy potrafią zepsuć. .. Potem 20 cm styropian na ścianach, okna trzy szyby i pizga. My nie przypilnowaliśmy akurat nie udało się. ..

surgi22
12-04-2015, 23:20
A gdzie wam Gremlinka pizga ?
PS. oczywistą oczywistością jest że pańskie oko konia tuczy.

rydzadam
13-04-2015, 03:31
Jezu ludzie czytajcie kilka postów do góry o co chodziło zanim się wtrącicie miedzy wódkę a zakąskę.
Czytałeś w ogóle??
Co tu sie dzieje na forum? Odpisze kilka rzyczliwych osób które zrozumiały pytanie, a reszta to ściek ci chcą wylac na łeb i oblewają cie fala krytyki ze zadałes pytanie. Frustraci czy co?

Ufffff. Miałem sie nie wdawać w pyskówkę.

Koniec

Pytałeś o ocieplenie w odniesieniu do pompy ciepła, to napisałem Ci jakie jest moje zdanie. Po to jest forum, żeby się trochę "powtrącać", byle to robić grzecznie i na temat, nie zaśmiecając jednocześnie forum. Wykorzystasz moje rady, albo i nie. Twój wybór.

Gremlinka
13-04-2015, 09:26
A gdzie wam Gremlinka pizga ?
PS. oczywistą oczywistością jest że pańskie oko konia tuczy. Nie zrobili węgarków- nie weszli styro na ramę okna, wręcz gdzieniegdzie dorobione jest tynkiem do okna/ na ramę- zaczęło pękać, ściana się wychładza, chociaż obok 15 cm styro grafitowego. Poprawiliśmy na razie 2 okna i jest ogromna różnica. Wszędzie o tym piszę, bo wydaje się to błahostką- ale przy podłogówce może powodować niedogrzanie pomieszczenia. Nawet na kamerze termowizyjnej nie wygląda to tragicznie. My sobie nie zdawaliśmy sprawy- bo jak to 15 cm styropianu na ścianie, okno trzy szyby a przy oknie zimno.

rydzadam
13-04-2015, 17:59
Ma ktoś może serwisówkę, albo pamięta, jakie kable elektryczne podłącza się do:
- jedn.zewnętrznej,
- jedn.wewnętrznej,
- Galmet-a
przy 3-fazowym Panasonicu 9kW ? oraz czy idzie jakieś (zasilające lub sygnałowe) między wymienionymi powyżej rupieciami ?

map78
13-04-2015, 19:29
Ma ktoś może serwisówkę, albo pamięta, jakie kable elektryczne podłącza się do:
- jedn.zewnętrznej,
- jedn.wewnętrznej,
- Galmet-a
przy 3-fazowym Panasonicu 9kW ? oraz czy idzie jakieś (zasilające lub sygnałowe) między wymienionymi powyżej rupieciami ?

Do jednostki wewnętrznej wchodzą:
5-żyłowy zasilający;
3-żyłowy do zasilania grzałki CWU;
mogą też być jakieś drobniejsze, typu sterownik pokojowy, czujnik temp CWU, IntesisHome - to już zależy od konfiguracji;
Jednostka zewnętrzna i wewnętrzna połączone są przewodem 6-żyłowym.

Jak potrzebujesz serwisówki to daj adres email to wyślę.

rydzadam
13-04-2015, 23:28
Do jednostki wewnętrznej wchodzą:
5-żyłowy zasilający;
3-żyłowy do zasilania grzałki CWU;
mogą też być jakieś drobniejsze, typu sterownik pokojowy, czujnik temp CWU, IntesisHome - to już zależy od konfiguracji;
Jednostka zewnętrzna i wewnętrzna połączone są przewodem 6-żyłowym.

Jak potrzebujesz serwisówki to daj adres email to wyślę.

Dzięki. T-Cap ma prawdopodobnie te same kabelki, co zwykła 9-ka 3-fazowa. Serwisówka się przyda, mail na priv-ie.
Czyli kabel z rozdzielni leci wpierw do j.wewn., a do zasilania kompresora w jedn zewn. tym 6-żyłowym. Teraz kumam. Ten 6-żyłowy puścić można pewnie najłatwiej po ścianie równolegle z freonem (u mnie ok. 4m), więc przepustu dodatkowego w płycie fund. nie trzeba robić.

dropsec
14-04-2015, 23:02
Witam,
Za około 3-4 m-ce rozpoczynamy budowę według projektu indywidualnego (jeszcze nie ukończonego) 160m użytkowej. Jeszcze nie mamy OZC, ale będziemy chcieli dobrze zaizolować dom i wykorzystać do c.w.u + c.o. Pompę PW + fotowoltaikę na dach 5kW. To są założenia wstępne.
Zastanawiam się jednak czy to dobry pomysł aby jedynym źródłem ciepła była pompa. Owszem będzie kominek ale jedynie rekreacyjnie bez PW i DGP.
Czytam i czytam i prawdę mówiąc mniej wiem niż jeszcze zanim zacząłem czytać. Każdy ma inne spostrzeżenia i swoje często dobre racje.

Myślę że z założenia taka pompa powinna się zwrócić w okresie około 10 lat (dla moich założeń), a co będzie później... nie ma znaczenia, gdyż technologa tak szybko postępuje, że jeszcze 10 lat temu wszyscy kupowali kotły na ekogroszek, kotły olejowe, a teraz PC, za 10, 20 a może 30 lat gwarantuję że technologia pójdzie o kolejne przełomowe rozwiązania do przodu. Dlatego nie kieruję się tym, że producent czy ktoś tam gwarantuje mi 20 lat bezawaryjnej pracy. Bo jak każdy tu na forum pewnie po tym czasie będziemy mieli zupełnie inne "nowości eko" w swojej kotłowni :confused:

Najważniejsze pytanie dla mnie, czy jeśli przyjdzie 1 a może 2 lub 3 dni morzu -30 to co wtedy? Czy mam jednak rozważyć na te kilka dni inne źródło ciepła i inwestować kolejne tysiące?

Arturo72
14-04-2015, 23:07
Zastanawiam się jednak czy to dobry pomysł aby jedynym źródłem ciepła była pompa. Owszem będzie kominek ale jedynie rekreacyjnie bez PW i DGP.
Czytam i czytam i prawdę mówiąc mniej wiem niż jeszcze zanim zacząłem czytać. Każdy ma inne spostrzeżenia i swoje często dobre racje.

Witam sąsiada :)
Zapraszam do mnie,w Przyszowicach dwie takie jako jedyne źródła ciepła,w Paniówkach chyba też dwie,jedna działa narazie :)

rydzadam
14-04-2015, 23:24
Najważniejsze pytanie dla mnie, czy jeśli przyjdzie 1 a może 2 lub 3 dni morzu -30 to co wtedy? Czy mam jednak rozważyć na te kilka dni inne źródło ciepła i inwestować kolejne tysiące?

Krótko ? NIE.

hajnel
14-04-2015, 23:28
To się nam robi zagłębie pomp bo wiem, że w Chudowie też już taka jest. A moja w Ornontowicach na razie nie zamontowana stoi.
DROPSEC w dobrze zaizolowanym domu te kilka dni z -30 raz na parę lat na kominku bez żadnej elektryki spokojnie objedziesz.
Poza tym PC ma jeszcze grzałki, które dają trochę mocy w razie W.....

mkm silesia
15-04-2015, 00:12
Witam,
Za około 3-4 m-ce rozpoczynamy budowę według projektu indywidualnego (jeszcze nie ukończonego) 160m użytkowej. Jeszcze nie mamy OZC, ale będziemy chcieli dobrze zaizolować dom i wykorzystać do c.w.u + c.o. Pompę PW + fotowoltaikę na dach 5kW. To są założenia wstępne.
Zastanawiam się jednak czy to dobry pomysł aby jedynym źródłem ciepła była pompa. Owszem będzie kominek ale jedynie rekreacyjnie bez PW i DGP.
Czytam i czytam i prawdę mówiąc mniej wiem niż jeszcze zanim zacząłem czytać. Każdy ma inne spostrzeżenia i swoje często dobre racje.

Myślę że z założenia taka pompa powinna się zwrócić w okresie około 10 lat (dla moich założeń), a co będzie później... nie ma znaczenia, gdyż technologa tak szybko postępuje, że jeszcze 10 lat temu wszyscy kupowali kotły na ekogroszek, kotły olejowe, a teraz PC, za 10, 20 a może 30 lat gwarantuję że technologia pójdzie o kolejne przełomowe rozwiązania do przodu. Dlatego nie kieruję się tym, że producent czy ktoś tam gwarantuje mi 20 lat bezawaryjnej pracy. Bo jak każdy tu na forum pewnie po tym czasie będziemy mieli zupełnie inne "nowości eko" w swojej kotłowni :confused:

Najważniejsze pytanie dla mnie, czy jeśli przyjdzie 1 a może 2 lub 3 dni morzu -30 to co wtedy? Czy mam jednak rozważyć na te kilka dni inne źródło ciepła i inwestować kolejne tysiące?

W mojej stopce masz stacje meteo z Zabrza sprawdź te -30 i pamiętaj że pompa pw ma standardowo zabudowaną grzałkę c.o. i w zbiorniku druga do c.w.u. jak robię symulacje to wychodzi na grzałkę ok 150zł/rok z tym że nie jest brana pod uwagę bezwładność budynku i jak jest -18 przez dwie godziny w nocy to grzałka nie włączy się.

dropsec
15-04-2015, 10:54
hejnel i Arturo72 dobrze wiedzieć że nie jestem sam no i chętnie skorzystam z zaproszenia.


W mojej stopce masz stacje meteo z Zabrza sprawdź te -30 i pamiętaj że pompa pw ma standardowo zabudowaną grzałkę c.o. i w zbiorniku druga do c.w.u. jak robię symulacje to wychodzi na grzałkę ok 150zł/rok z tym że nie jest brana pod uwagę bezwładność budynku i jak jest -18 przez dwie godziny w nocy to grzałka nie włączy się.
Rzeczywiście szczególnie rzadko zdarzają się takie temperatury. Będę budował z silikatów stąd akumulacyjność będzie spora, a więc na ewentualne skoki takiej temperatury powinienem być zabezpieczony. Nie ukrywam, że wszyscy pseudofachowcy mnie straszą, że gdzie ja myślę o samej pompie, że to nie ma szans na komfort w domu. Sporo poczytałem i uparłem się na samą pompę i dzięki rydzadam za wsparcie krótkim "NIE":)

Arturo72
15-04-2015, 11:02
Nie ukrywam, że wszyscy pseudofachowcy mnie straszą, że gdzie ja myślę o samej pompie, że to nie ma szans na komfort w domu.
Tak jak zauważyłeś,są to pseudofachowcy,dla których nic nie ogrzeje domu tylko ogień i węgiel.
Do czynienia z takimi miałem u siebie od początków budowy,od fundamentów,od sąsiada fachmany i za każdym razem łapali się za głowy jak ja buduje a jak wspominałem,że do tego chce grzać prądem to uznawali mnie za nawiedzonego kosmitę ;)
Od trzech lat,minimalną temperaturę jaką zauważyłem u siebie to -18st.C i przy takiej pompa chodziła ok.7-8h na dobę,także jak widzisz,zostaje jeszcze 17-18h zapasu :)

lukasza
15-04-2015, 11:28
Witam,
Za około 3-4 m-ce rozpoczynamy budowę według projektu indywidualnego (jeszcze nie ukończonego) 160m użytkowej. Jeszcze nie mamy OZC, ale będziemy chcieli dobrze zaizolować dom i wykorzystać do c.w.u + c.o. Pompę PW + fotowoltaikę na dach 5kW. To są założenia wstępne.
Zastanawiam się jednak czy to dobry pomysł aby jedynym źródłem ciepła była pompa. Owszem będzie kominek ale jedynie rekreacyjnie bez PW i DGP.
Czytam i czytam i prawdę mówiąc mniej wiem niż jeszcze zanim zacząłem czytać. Każdy ma inne spostrzeżenia i swoje często dobre racje.

Myślę że z założenia taka pompa powinna się zwrócić w okresie około 10 lat (dla moich założeń), a co będzie później... nie ma znaczenia, gdyż technologa tak szybko postępuje, że jeszcze 10 lat temu wszyscy kupowali kotły na ekogroszek, kotły olejowe, a teraz PC, za 10, 20 a może 30 lat gwarantuję że technologia pójdzie o kolejne przełomowe rozwiązania do przodu. Dlatego nie kieruję się tym, że producent czy ktoś tam gwarantuje mi 20 lat bezawaryjnej pracy. Bo jak każdy tu na forum pewnie po tym czasie będziemy mieli zupełnie inne "nowości eko" w swojej kotłowni :confused:

Najważniejsze pytanie dla mnie, czy jeśli przyjdzie 1 a może 2 lub 3 dni morzu -30 to co wtedy? Czy mam jednak rozważyć na te kilka dni inne źródło ciepła i inwestować kolejne tysiące?

bez obaw. Podchodzisz do tematu bardzo rozsądnie. Od projektu indywidualnego przez OZC i dobrą izolację do PC.
Wydatki na projekt indywidualny, OZC i przemyślane ocieplenie nigdy nie zginą i pożyją długo. Podobnie może być w panelami.
Mrozów się nie bój, ot dołóż w PC kilka kW grzałkę ponad standard na zapas. Ta grzałka na zapas i kominek to bardzo dużo. Śmiem twierdzić, że kominek na te 2-3 dni w roku co 5-10 lat też da radę. JA nawet tego kominka nie mam :( Ale mam na rachunki na następne 15 lat :) (koszt kominka ładnego).

Będzie awaria to pomyślę. Mam komin. Mam śmieciucha u ciotki pod szopa :)

JTKirk
15-04-2015, 11:59
a jak wspominałem,że do tego chce grzać prądem to uznawali mnie za nawiedzonego kosmitę ;)

nie wiem czy kosmita, ale nawiedzony z pewnością :P
z bardzo silnymi ciągotkami do nawracania :P

Arturo72
15-04-2015, 16:40
nie wiem czy kosmita, ale nawiedzony z pewnością :P
z bardzo silnymi ciągotkami do nawracania :P
adiqq,wiesz,że od początku mam alergię na punkcie ekosyfu i tego nie zmienię i się nie wyleczę z tej alergii ;)

malux20
15-04-2015, 16:45
kwiecien jeśli dalej taki będzie to będzie pierwszym miesiącem w tym sezonie , w którym będę miał większe zużycie niż w 2014

dobowo idzie mi na co i cwu średnio od 1 kwietnia 6,35 kwh/doba

kominek nie dotykany od miesiąca

kolego dropsec skorzystaj z linka od silesii
uśmiejesz się z własnych obaw dotyczących wielkich mrozów po przeczytaniu danych statystycznych

rydzadam
16-04-2015, 10:38
hejnel i Arturo72 dobrze wiedzieć że nie jestem sam no i chętnie skorzystam z zaproszenia.


Rzeczywiście szczególnie rzadko zdarzają się takie temperatury. Będę budował z silikatów stąd akumulacyjność będzie spora, a więc na ewentualne skoki takiej temperatury powinienem być zabezpieczony. Nie ukrywam, że wszyscy pseudofachowcy mnie straszą, że gdzie ja myślę o samej pompie, że to nie ma szans na komfort w domu. Sporo poczytałem i uparłem się na samą pompę i dzięki rydzadam za wsparcie krótkim "NIE":)

Proszę bardzo :) Ja w swoim domu nawet pół komina nie będę miał, a wierz mi, na Kaszubach duże mrozy są zdecydowanie częściej niż na południu Polski :)

dropsec
16-04-2015, 23:24
kolego dropsec skorzystaj z linka od silesii
uśmiejesz się z własnych obaw dotyczących wielkich mrozów po przeczytaniu danych statystycznych
Przeglądałem ostatnie kilka lat i byłem zdumiony, że praktycznie chyba nie wystąpiła temperatura poniżej -19° ! Tym bardziej jestem przekonany o słuszności wyboru PC. Gorzej jeśli zdarzy się jakaś awaria... to chyba będziemy spali przy kominku wszyscy w salonie :D

rydzadam
17-04-2015, 06:40
Przeglądałem ostatnie kilka lat i byłem zdumiony, że praktycznie chyba nie wystąpiła temperatura poniżej -19° ! Tym bardziej jestem przekonany o słuszności wyboru PC. Gorzej jeśli zdarzy się jakaś awaria... to chyba będziemy spali przy kominku wszyscy w salonie :D
Dokładnie. Sprawdziłem że się da. 3 doby bez prądu przy minus 20 w domu szkieletowym :) Mięcho z zamrażarki na balkon a my do salonu :)

endriu1510
19-04-2015, 11:27
Witam kolegow ;)
Stoje przed wyborem pompy powietrze woda myslalem o tych dwoch;
De Dietrich TWH 300 EH i Hewalex (PCWU 300K-2,3 kW) czy macie jakies doswiadczenie jezeli chodzi o te dwie pompy
ktora z nich bedzie lepsza mniej awaryjna i ekonomiczniejsza
bardzo bym prosil o odpowiedz

SUSPENSER
19-04-2015, 15:27
Nie wiem jak Dedietrich, ale mam Hewalex PCWU 3,8 i po pomiarach wiem, że ma w praktyce COP 2,5-2,7 a nie deklarowane 3,8.

Vld
19-04-2015, 15:51
Nazywanie tego co zmierzyłeś COP em jest trochę nie prawidłowe. Bliższe toto do SPF, ale nim nie jest.

Zigobar
19-04-2015, 18:27
...mam Hewalex PCWU 3,8 i po pomiarach wiem, że ma w praktyce COP 2,5-2,7 a nie deklarowane 3,8.
Podając COP wypada podać dla jakich warunków pracy.
Deklarowane COP 3,8 dla A7/W30.

Zyzik
21-04-2015, 07:36
Szanowni, pewnie to już było omawiane ale się nie mogę dogrzebać do informacji:( Mianowicie jednostkę zewnętrzną pompy ciepła muszę postawić jakieś 7 metrów od budynku. I teraz pytanie w jaki sposób zaizolować te rury idące w ziemi do tej jednostki. Pompa to Panas Aquarea 9kW, o ile to ma znaczenie. Panasonic twierdzi, że wystarczy dać w standardowej osłonie rury (czyli ta może 1 czy 2 cm grubości). No chłopski rozum to można stwierdzić, że coś nie halo jest z ich podejściem do tematu, bo straty będą dosyć spore, w szczególności jeśli zdarzyłby się wilgotny grunt. Czy zatem jest jakaś dobra praktyka typu 10 czy 20cm styropianu czy styroduru wokół rur, ew jakiś inny sposób (wiadomo, im więcej tym lepiej ale gdzieś jest optimum)? Jak to robicie? Dzięki.

malux20
21-04-2015, 08:00
Nie można
sprawdzilem to u siebie
i zaizolowalem to jak należy

f.5
21-04-2015, 09:28
Jak głęboko będziesz umieszczał przewody w ziemi ?

Zyzik
21-04-2015, 12:10
Jak głęboko będziesz umieszczał przewody w ziemi ?

Do końca nie wiem, ale nad nimi ma byc kostka i stanowisko dla auta więc pewnie minimum 50cm.

SUSPENSER
21-04-2015, 22:06
Podając COP wypada podać dla jakich warunków pracy.
Deklarowane COP 3,8 dla A7/W30.

Sprawdzałem to dla różnych wartości - różnice pomiędzy A10/W30 a A10W50 zawierały się w zakresie 2,5-2,7 dlatego taki podałem.

SUSPENSER
21-04-2015, 22:08
Nazywanie tego co zmierzyłeś COP em jest trochę nie prawidłowe. Bliższe toto do SPF, ale nim nie jest.

"Współczynnik wydajności COP jest to stosunek ciepła użytkowego do zużycia energii przez sprężarkę wraz jednoznacznie określonymi urządzeniami pomocniczymi pompy ciepła. COPHP = QHP / Eel
gdzie:
COPHP
QHP: ciepło przekazane w trakcie pomiaru [J]
Eel: zużycie energii elektrycznej w trakcie pomiaru [J]"

link:

http://instalreporter.pl/ogolna/cop-dla-pomp-ciepla-wartosci-realne-i-te-%E2%80%9Eniezwykle-z-prospektow-reklamowych/


Co mierzyłem nieprawidłowo ?