PDA

Zobacz pełną wersję : Pompy ciepła powietrze woda



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 [63] 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74

Vld
22-04-2015, 00:47
Wydawało mi się, że podawalem wyniki z okresu tygornia/miesiąca. Nie chce mi się szukać i sprawdzać jak to było. W każdym razie do COPa brakowało przepływu nominalnego powietrza i nie odliczaleś prądu obiegówki. Nie twierdzę, że to dobra pompa, ale COP to dość marketingowe zagadnięcie.

JTKirk
22-04-2015, 07:43
e COP to dość marketingowe zagadnięcie.

jak i wiele innych - np. sprawności rekuperatorów
te podawane w ulotkach reklamowych nijak się mają do sprawności rzeczywistej całej instalacji

TycjanJ
22-04-2015, 18:19
Witam, jestem tu nowy i mam pytanko do fachowców z dziedziny PC. Wykańczam dom jednorodzinny pod Szczecinem dla 2 osób. Parter 110m2, na całej powierzchni ogrzewanie podłogowe, 15 cm styropianu pod posadzką + 40 m2 nieogrzewany garaż z kotłownią(planowane odcięcie ścian garażu od domu styropianem, chyba że ktoś ma lepszy pomysł to proszę o sugestie). Strop 10 cm + 20 cm wełna. Poddasze użytkowe ok 50m2. Planowane zagospodarowanie poddasza na graty plus ewentualne łóżko na nieplanowany najazd gości poza tym raczej nie będzie używane. Dach ocieplenie 20 cm + 5 cm wełna. Ściany domu stawiane z porothermu na piane, ocieplenie 20 cm styropian grafitowy. Planowana rekuperacja. Salon połączony z jadalnią i kuchnia. W salonie kominek zewnętrzny tupu koza. Zaznaczam że nie ma dla mnie problemu przeniesienie się w duże mrozy z sypialni do salonu i dogrzewanie kominkiem. Okna trzyszybowe, drewniane + rolety. Moje pytania brzmią:
1. Którego Panasonica polecacie na te warunki? Ile kW, 1- czy 3 - fazowy?
2. Jaki zbiornik? Myślę o GALMET 300l MAXI
3. Jak dogrzać poddasze?
W przyszłości myślę o zakupie ogniw fotowoltaicznych

SUSPENSER
22-04-2015, 22:14
Wydawało mi się, że podawalem wyniki z okresu tygornia/miesiąca. Nie chce mi się szukać i sprawdzać jak to było. W każdym razie do COPa brakowało przepływu nominalnego powietrza i nie odliczaleś prądu obiegówki. Nie twierdzę, że to dobra pompa, ale COP to dość marketingowe zagadnięcie.


Przepływ powietrza był wzrocowy - wlot króćcem z pomieszczenia, wylot fi 200 z dwoma łukami na dużym promieniu [kąt 45 stopni], długość rusy wylotowej 250 cm.

Obiegówka jest w obudowie więc dlaczego mam ją odliczać skoro i tak o ile pamiętam wystarczyło, że działała na 1 biegu bo wyższe nie zwiększały przepływu [wpiąłem się w cyrkulację bojlera elastycznymi rurami karbowanymi 3/4" ze stali 316L - takimi jak są używane w solarach] ?

SUSPENSER
22-04-2015, 22:15
jak i wiele innych - np. sprawności rekuperatorów
te podawane w ulotkach reklamowych nijak się mają do sprawności rzeczywistej całej instalacji

Zgadza się - podawana jest sprawność temperaturowa a przecież wilgotność ma tu duże znaczenie podobnie jak przy pompach PPC.

Ekspert NIBE
23-04-2015, 10:41
Oferuję wyliczenia w programie komputerowym NIBE VP DIM, gdzie dokładnie można dobrać optymalną pompę ciepła powietrze/woda. Przy doborze zbiornika musi Pan zwrócić uwagę czy Galmet będzie miał 0,27m2 na 1kW mocy pompy (a moc pompy latem będzie większa).
Zapraszam do kontaktu mailowego: [email protected]

Cors
28-04-2015, 21:28
Mam do Was prośbę o doradztwo. Powoli kończy się mój kocioł na ekogroszek i postanowiłem zamienić go na pompę ciepła powietrze woda. Budynek bez ogrzewania podłogowego o kubaturze 514m3 z wyliczonym EP=119kWh (m2*rok) Posiadam instalację rekuperatora i myślałem aby użyć pompy do chłodzenia latem pomieszczeń zamiast podłączania pod rekuperator klimatyzacji. Doradźcie proszę jaką pompę dobrać, jak wydać kasę z głową a nie ułańską fantazją, kogo możecie polecić ze Śląska jako instalatora. Dzięki

imrahil
28-04-2015, 22:04
Mam do Was prośbę o doradztwo. Powoli kończy się mój kocioł na ekogroszek i postanowiłem zamienić go na pompę ciepła powietrze woda. Budynek bez ogrzewania podłogowego o kubaturze 514m3 z wyliczonym EP=119kWh (m2*rok) Posiadam instalację rekuperatora i myślałem aby użyć pompy do chłodzenia latem pomieszczeń zamiast podłączania pod rekuperator klimatyzacji. Doradźcie proszę jaką pompę dobrać, jak wydać kasę z głową a nie ułańską fantazją, kogo możecie polecić ze Śląska jako instalatora. Dzięki

EP to pewnie ze świadectwa charakterystyki energetycznej. najlepiej zrób OZC. możesz ewentualnie podać powierzchnię grzaną, ocieplenie, okna. może ktoś coś doradzi, ale bez OZC to będzie wróżenie z fusów

EDIT: i jeszcze pytanie - ile pociągnął kocioł węglowy?

SUSPENSER
29-04-2015, 00:31
Mam do Was prośbę o doradztwo. Powoli kończy się mój kocioł na ekogroszek i postanowiłem zamienić go na pompę ciepła powietrze woda. Budynek bez ogrzewania podłogowego o kubaturze 514m3 z wyliczonym EP=119kWh (m2*rok) Posiadam instalację rekuperatora i myślałem aby użyć pompy do chłodzenia latem pomieszczeń zamiast podłączania pod rekuperator klimatyzacji. Doradźcie proszę jaką pompę dobrać, jak wydać kasę z głową a nie ułańską fantazją, kogo możecie polecić ze Śląska jako instalatora. Dzięki

Grzaniem CWU nie ochłodzisz budynku, wiem bo mam PPC do CWU.

Cors
29-04-2015, 13:51
On jeszcze ciągnie, choć nieco przerdzewiały, ma prawie 10 lat ale wkurza mnie ten węgiel i jego obsługa.

Tomaszs131
29-04-2015, 15:05
Cors słusznie robisz. Więcej czasu spędzisz z rodziną :)

Cors
29-04-2015, 19:35
Mam już policzone, jak twierdzi audytor "7,5 kW jest obciążenie cieplne, źródło należy dobrać o mocy około 10-20% większej" - czyli jak w mordę strzelił 9kW :) Teraz może ktoś doradzić ?

stam222
29-04-2015, 20:31
Panasonic 9kw

jerzyoz
29-04-2015, 20:42
Panasonic 9kw

A dlaczego panasonic? Co tu jest jakieś lobby? Założyłem temat o buderusie wpl ar , który ma 25% lepszy COP od panasonica i wszyscy milczą.

Tomaszs131
29-04-2015, 21:20
A dlaczego panasonic? Co tu jest jakieś lobby? Założyłem temat o buderusie wpl ar , który ma 25% lepszy COP od panasonica i wszyscy milczą.

A czy ten lepszy COP wynika z informacji producenta, czy może obliczeń użytkownika?

jerzyoz
29-04-2015, 21:28
A czy ten lepszy COP wynika z informacji producenta, czy może obliczeń użytkownika?

Wątpię aby szwedzi podawali nieprawdziwe informacje. A różnica w COP jest znacząca dlatego zadałem na forum pytanie ale widzę, że i tak każdy wątek kończy się na panasonic w moim sąsiedztwie jest dimplex powietrzny ładne już 5,6 lat użytkownik zadowolony - nikt tu o tym nie pisze dziwne bardzo...

Tomaszs131
29-04-2015, 21:35
Może dlatego, że o tych pompach wypowiadają się ich użytkownicy. Nie doszukiwałbym się żadnej sensacji.

lukasza
29-04-2015, 21:46
A dlaczego panasonic? Co tu jest jakieś lobby? Założyłem temat o buderusie wpl ar , który ma 25% lepszy COP od panasonica i wszyscy milczą.

Napisz jeszcze cenę tego Buderusa i jaką ma sprężarekę tzn zapewne wiesz jak Panas przewymiarowal sprężareke, pewnie do 9kw Panasa byś musiał podać z min 11 kW Buderusa jak nie większa bo co zyskasz z copu przy +7 to stracisz w mróz.
Jak te Buderusy 11kw chodzą poniżej 18 tys to można sie nim zainteresować.

Zigobar
29-04-2015, 22:09
Założyłem temat o buderusie wpl ar , który ma 25% lepszy COP od panasonica i wszyscy milczą.
Cierpliwości, jeśli jakiś użytkownik tego modelu się tu ujawni, to może coś Ci napisze. Chyba, że któryś z instalatorów coś rzeknie.

rydzadam
29-04-2015, 23:04
A dlaczego panasonic? Co tu jest jakieś lobby? Założyłem temat o buderusie wpl ar , który ma 25% lepszy COP od panasonica i wszyscy milczą.

Jest jeszcze taki fajny parametr: stosunek ceny do jakości. Jeśli dany produkt ma ten parametr na świetnym poziomie względem konkurencji to nie potrzeba mu lobbingu

stam222
30-04-2015, 00:34
A dlaczego panasonic? Co tu jest jakieś lobby? Założyłem temat o buderusie wpl ar , który ma 25% lepszy COP od panasonica i wszyscy milczą.

Że tak się wyrażę .....to akurat nie ten temat który założyłeś .
Twój jest tutaj; http://forum.muratordom.pl/showthread.php?237641-Buderus-wpl-ar

Cors
30-04-2015, 09:09
Fajnie, dzięki ale...
1. Czy pompa da radę z obciążeniem w postaci standardowych grzejników (żeliwne i stalowe) + CWU np. 200l.?
2. Jakie są oszczędności i czy są, względem obecnego węgla i czy pompa zwróci mi się przed jej śmiercią (albo dopiero moją :)) ?
3. Czy nie lepiej w tej sytuacji zastanowić się nad pionowym wymiennikiem ?

rwojtek
30-04-2015, 09:22
Fajnie, dzięki ale...
1. Czy pompa da radę z obciążeniem w postaci standardowych grzejników (żeliwne i stalowe) + CWU np. 200l.?
2. Jakie są oszczędności i czy są, względem obecnego węgla i czy pompa zwróci mi się przed jej śmiercią (albo dopiero moją :)) ?
3. Czy nie lepiej w tej sytuacji zastanowić się nad pionowym wymiennikiem ?

1. Pompa lubi podłogówkę, reszta jest nie bardzo
2. Piec na węgiel już Ci się zwrócił?
3. Patrz pkt. 1

Cors
30-04-2015, 10:20
2. Rozumiem że to pytanie retoryczne ale odpowiem całkiem merytorycznie :) Na moim terenie nie mogę wykorzystać nic innego poza prądem. Tak więc nie ma odniesienia do czasu przeszłego, chyba że porównanie w/w prądu, propanu, oleju ale to wiadomo jak wypada. Kocioł kupiłem za niecałe 7 tyś z instalacją. Ktoś właśnie poza forum wyliczył mi że wymiana źródła spowoduje oszczędności względem każdego średnio-miesiaca ok. 400 zł. W tym przypadku amortyzacja kosztu początkowego ok 25 tyś zł za pompę powietrzną przy uwzględnieniu długości jej życia ok. 20 lat i w/w oszczędności powoduje że bardziej opłacałoby mi się pozostać przy węglu i ....zatrudnić kotłowego :) jeśli nie chcę się dłużej brudzić i nie dostane dotacji z gminy.
Czy pozostaje mi czekać i z nadzieją patrzeć w przyszłość rozwoju technologii lub spadku cen ? :) Proszę wyprowadzić mnie z błędu.

JTKirk
30-04-2015, 10:48
Cierpliwości, jeśli jakiś użytkownik tego modelu się tu ujawni, to może coś Ci napisze. .

no właśnie...i tutaj pies jest pogrzebany


Jest jeszcze taki fajny parametr: stosunek ceny do jakości. Jeśli dany produkt ma ten parametr na świetnym poziomie względem konkurencji to nie potrzeba mu lobbingu
święte słowa

rwojtek
30-04-2015, 11:37
2. Rozumiem że to pytanie retoryczne ale odpowiem całkiem merytorycznie :) Na moim terenie nie mogę wykorzystać nic innego poza prądem. Tak więc nie ma odniesienia do czasu przeszłego, chyba że porównanie w/w prądu, propanu, oleju ale to wiadomo jak wypada. Kocioł kupiłem za niecałe 7 tyś z instalacją. Ktoś właśnie poza forum wyliczył mi że wymiana źródła spowoduje oszczędności względem każdego średnio-miesiaca ok. 400 zł. W tym przypadku amortyzacja kosztu początkowego ok 25 tyś zł za pompę powietrzną przy uwzględnieniu długości jej życia ok. 20 lat i w/w oszczędności powoduje że bardziej opłacałoby mi się pozostać przy węglu i ....zatrudnić kotłowego :) jeśli nie chcę się dłużej brudzić i nie dostane dotacji z gminy.
Czy pozostaje mi czekać i z nadzieją patrzeć w przyszłość rozwoju technologii lub spadku cen ? :) Proszę wyprowadzić mnie z błędu.

Przy pompie ciepła i kaloryferach zysk będzie raczej tylko taki, że nie będziesz się brudzić, aby mieć w domu ciepło.

AdrianEH
30-04-2015, 17:20
Jaką temperaturę dajesz na grzejniki? Nie wiem dlaczego nikt na to nie zwraca uwagi ale inna jest opłacalność dla 45 a inna dla 60 st

Vld
30-04-2015, 17:57
Bo tu większość z pogłogówką i dla nich jako posiadaczy lepszej lepszości grzejniki zasila się zawsze 60-ką.

Cors
30-04-2015, 18:32
Na grzejniki daję 60-65 st tak jak zaleca producent kotła. Wiem że pompa może osiągnąć taką temperaturę ale raczej przy łagodnych warunkach atmosferycznych.

AdrianEH
30-04-2015, 20:23
Daj tą tabelę w większej rozdzielczości.. Z której to pompy? Jaka by to pompa czy inne źródło ciepła nie było to 15 stC różnicy na zasilaniu (z jakiegoś powodu czyli chociażby za mało lub nieodpowiednie grzejniki) będzie miało wpływ na koszty ogrzewania. Jeżeli nie ma to wpływu to czegoś chyba nie rozumiem...

giman
03-05-2015, 22:16
Osiemset stron, więc odpowiedź na takie pytanie padła pewnie z kilka razy, ale ... do odważnych Świat należy.

Czy mógłby mi ktoś doradzić fajną* pompę ciepła, która przy -15st.C (dla wody 35st.C) będzie miała nie mniej niż 6kW.

(*) Definicja fajności - dobra** i tania.
(**) Definicja dobroci - cicha i tania.

Arturo72
03-05-2015, 22:59
Osiemset stron, więc odpowiedź na takie pytanie padła pewnie z kilka razy, ale ... do odważnych Świat należy.

Czy mógłby mi ktoś doradzić fajną* pompę ciepła, która przy -15st.C (dla wody 35st.C) będzie miała nie mniej niż 6kW.

(*) Definicja fajności - dobra** i tania.
(**) Definicja dobroci - cicha i tania.
Atlantic,Daikin,Panasonic,kolejność alfabetyczna,każda firma ma w ofercie pompę o interesującej Cię specyfice także szukaj,czytaj i wybieraj :)

AdrianEH
04-05-2015, 07:57
A ja polecam np Diplexa czy Atlantica. Dimplex nie wymaga płatnych przeglądów w czasie trwania gwarancji i daje 5 lat na całe urządzenia a nie tylko sprężarkę. Ponadto od kwietnia zmienili cenniki, na korzyść klienta :)

giman
04-05-2015, 21:54
Widzę, że dla niektórych mój post nie wygląda na konkretny, ale on jest bardzo konkretny. Sądzę, że odpowiedzią na moje pytanie będą 2-3 konkretne modele a nie lista producentów.

Jasne, że każda duża pompa spełni wymaganie "przy -15st.C (dla wody 35st.C) będzie miała nie mniej niż 6kW.", ale tu chodzi o jak najmniejszą, która to spełni. Nie wiem czy będzie to nominalna 7, 9 czy może większa.
Po drugie tania = mniej niż 20kPLN za pompę i ok. 25kPLN za "kotłownię".
I bardzo ważne ma być cicha, wiele się pisze o COPach, kW, itp. ale nigdzie nie mogę znaleźć dyskusji, rankingu głośności.
Dzięki za porady.

Arturo72
04-05-2015, 22:31
Widzę, że dla niektórych mój post nie wygląda na konkretny, ale on jest bardzo konkretny. Sądzę, że odpowiedzią na moje pytanie będą 2-3 konkretne modele a nie lista producentów.

Tutaj są raczej inwestorzy,którzy niezbyt siedzą w sprawach technicznych a tym bardziej nie znają pełnej specyfiki pomp kilku producentów.
Pytanie raczej do instalatorów i to uniwersalnych,którzy mają w ofercie kilku producentów.
A nie potrafisz sam tego ogarnąć ?
Wchodzisz na stronkę producenta,przeglądasz specyfikę pomp,wybierasz odpowiednią i wtedy jest pora na forum.

Podobnie z cenami,to już w Twojej gestii,bo Ty będziesz negocjował z instalatorem,nie ma urzędowych cen na pompy.
Na forum masz ogólny pogląd co i ile może kosztować z doświadczeń inwestorów i tylko tyle.

Budujący Radom
09-05-2015, 09:47
Witam. Jeszcze do tego etapu trochę mam i śledzę to forum ale byc może któryś z instalatorów lub uzytkowników pompy Atlantic będzie mógł podać koszt kotłowni. Nie mam jeszcze dokładnie policzonego OZC ale ze wstepnych obliczeń skłaniłabym sie ku pompie Atlantic Extensa+ 6, lub Extensa + 8.
Pełna podłogówka , i chwalony tu na forum Galmet Maxi 300l.
Jakie koszty kotłowni mogą wyjść?

Aha rozważam jeszcze Panasonica. W zależnosci jakie bedą promocje na okres kiedy przyjdzie kupić pompę.

plusfoto
10-05-2015, 21:09
Podłogówkę licz minimum około 80 - 90 zł z metra 2 razem z materiałem (styro, taśmy brzegowe, folia, rurki, rozdzielacze) jeśli palcem przy tym nie kiwniesz. Kotłownia z materiałem około 2K, Galmet około 3K, Montaż pompy około 2K. No i do tego pompa. To tak baaaaardzo zgrubnie.

malux20
10-05-2015, 21:40
Plus z tych cen idzie jeszcze zbic

Budujący Radom
11-05-2015, 15:28
No a sama pompa z osprzętem ile powinna kosztować?

malux20
11-05-2015, 15:56
proponuje Ci odliczyć z 30% od cen katalogowych i będziesz wiedział na czym stoisz

Budujący Radom
13-05-2015, 14:05
proponuje Ci odliczyć z 30% od cen katalogowych i będziesz wiedział na czym stoisz


To jeszcze z innej beczki.
Przysłała mi energetyka aneks do warunków przyłączeniowych.
mam go przed sobą i chcą mi zrobic przyłącze 12KW, 3 fazowe 20A.
czy to nie jest za mało na moje potrzeby?

PC, indukcja, reku, 2 telewizory, zmywarka, lodówka , oświetlenie.
Nie jestem w stanie tego policzyc i nie znam się na tym ale na moje "oko" ;) to przymało.
Dobrze kombinuje czy czepiam się.

malux20
13-05-2015, 14:24
dobrze kombinujesz
ale jesli masz dogadanego elektryka to niech on podpowiada

Jacekss
13-05-2015, 14:27
sprawdź jakie zabezpieczenie musi mieć PC to raz, a dwa... bardziej preferowane przyłącze z zabezpieczeniem 25A lub 32A

malux20
13-05-2015, 14:33
mi się coś przypomniało że brałem takie mniejsze zabezpieczenie żeby nie płacić za dużo

potem powiększyłem z panami z energetyki za przysłowiowego litra

Konto usunięte_1*
13-05-2015, 14:41
w jednej fazie 12 kw to całkiem coś innego niż 3 fazy bo możesz sobie podzielić 1 faza część gniazdek 2 faza następne gniazdka 3 faza podobnie a pompa jak masz 3 fozową to spokojnie obskoczysz

rwojtek
13-05-2015, 14:56
Mnie trochę dziwi jak ktoś "bierze" do nowego domu przyłącze jednofazowe. Wogóle to urządzenia trójfazowe np. silniki mają lepszą sprawność niż te 1-f.

Jacekss
13-05-2015, 15:12
przecież kolega pisze "chcą mi zrobic przyłącze 12KW, 3 fazowe 20A. "... jaka 1-fazówka
12 kW 1-fazówka to jakie musiałoby być zabezpieczenie :)

map78
13-05-2015, 20:25
To jeszcze z innej beczki.
Przysłała mi energetyka aneks do warunków przyłączeniowych.
mam go przed sobą i chcą mi zrobic przyłącze 12KW, 3 fazowe 20A.
czy to nie jest za mało na moje potrzeby?

PC, indukcja, reku, 2 telewizory, zmywarka, lodówka , oświetlenie.
Nie jestem w stanie tego policzyc i nie znam się na tym ale na moje "oko" ;) to przymało.
Dobrze kombinuje czy czepiam się.

Ja mam przyłącze 11kW 20A i jeszcze więcej sprzętu (2 duże akwaria) i wszystko śmiga. Ale jeśli planujesz pompę 1-fazową to musisz mieć zabezpieczenie minimum 30A, więc i przyłącze mocniejsze, bo to jedno idzie w parze z drugim. Pompy 3~ zazwyczaj potrzebują 15-16A.

Budujący Radom
13-05-2015, 20:54
No to niezłe jaja się robią . Planuje pompe 1 fazową (tańsza).
a czy można to już po montażu skrzynki to zmienić czy całe przyłącze musi być inne i teraz już trzeba latac i to zmieniac?

lukasza
14-05-2015, 07:12
No to niezłe jaja się robią . Planuje pompe 1 fazową (tańsza).
a czy można to już po montażu skrzynki to zmienić czy całe przyłącze musi być inne i teraz już trzeba latac i to zmieniac?

Zrobisz to kiedy zechcesz.
Zmieniają tylko bezpiecznik w skrzynce elektr w 5 min.

Zwyczajowo 90% domów bierze 11kw i zabezpieczenie 20A bo powyżej 11,5 czy 12kw zamówionych wskakuje zabezpieczenie 25A i wyższa opłata jest.

Kiedyś było to droższe 2x, teraz przejście z zabezpieczenia 20A na 32A to koszt jednorazowy ok 400-450 zł.

Sprawdź w energetyce do kiedy te ceny maja takie (to ustala chyba minister) bo potem znowu może byc cos koło 900 zł.

I potem musisz swojego operatora o tym powiadomić to Ci zmieni opis na fakturze z mocy zamówionej np 11 na 16 kW ale na cenę to nie wpływa.

plusfoto
14-05-2015, 09:52
lukasza ciekawe to co piszesz.:lol2:To chyba jacyś magicy elektrycy co na przyłączu jednofazowym przez wymianę bezpiecznika zrobią mu trzy fazy.

kasprzyk
14-05-2015, 12:22
No to niezłe jaja się robią . Planuje pompe 1 fazową (tańsza).
a czy można to już po montażu skrzynki to zmienić czy całe przyłącze musi być inne i teraz już trzeba latac i to zmieniac?
Jaka pompa ? - dokładny typ, model

rydzadam
14-05-2015, 12:34
To jeszcze z innej beczki.
Przysłała mi energetyka aneks do warunków przyłączeniowych.
mam go przed sobą i chcą mi zrobic przyłącze 12KW, 3 fazowe 20A.
czy to nie jest za mało na moje potrzeby?

PC, indukcja, reku, 2 telewizory, zmywarka, lodówka , oświetlenie.
Nie jestem w stanie tego policzyc i nie znam się na tym ale na moje "oko" ;) to przymało.
Dobrze kombinuje czy czepiam się.

Mi też jakoś tak w warunkach proponowali, ale zwiększyłem wniosek z chyba 12kW na 16,5kW. Wtedy mamy zabezpieczenie 3x32A (przynajmniej w pomorskim) i tak mi zrobili, więc do końca życia nie muszę się już martwić o moc. Kosztowało to (przyłącze) może z 300 zł więcej.

rydzadam
14-05-2015, 12:49
Mi też jakoś tak w warunkach proponowali, ale zwiększyłem wniosek z chyba 12kW na 16,5kW. Wtedy mamy zabezpieczenie 3x32A (przynajmniej w pomorskim) i tak mi zrobili, więc do końca życia nie muszę się już martwić o moc. Kosztowało to (przyłącze) może z 300 zł więcej.

Dosłownie 5 min tumu przyszedł listonosz z fakturką. Koszt przyłącza 16,5kW 3x32A to 1181,98 zł brutto :)

Budujący Radom
14-05-2015, 14:36
Jaka pompa ? - dokładny typ, model

Dokładnie nie wiem ale celuje narazie w Atlantica Extensa 6 lub 8kw. (1faza)
Choć to się moze jeszcze zmienić.

Budujący Radom
14-05-2015, 14:38
Dosłownie 5 min tumu przyszedł listonosz z fakturką. Koszt przyłącza 16,5kW 3x32A to 1181,98 zł brutto :)
Tak trzeba będzie zrobić. napisze jutro pismo o zwiekszenie mocy przyłączeniowej. wiem ze na KW to będzie ze 3 stówki ale pózniej w tych opłatach dystrybucyjnych o ile jest drożej?

rydzadam
14-05-2015, 14:55
Tak trzeba będzie zrobić. napisze jutro pismo o zwiekszenie mocy przyłączeniowej. wiem ze na KW to będzie ze 3 stówki ale pózniej w tych opłatach dystrybucyjnych o ile jest drożej?

Nie wiem, musisz pytać swojego dystrybutora o wszystkie ceny, itp. Ja załatwiłem telefonicznie / mailowo to zwiększenie mocy, ale wszędzie jest inaczej. Działaj :)
Wiem, tylko, że 3x32A wystarczy do wszystkiego, co tylko w przyszłości zdołam wymyślić w moim domu.

kasprzyk
15-05-2015, 22:48
Dokładnie nie wiem ale celuje narazie w Atlantica Extensa 6 lub 8kw. (1faza)
Choć to się moze jeszcze zmienić.
Witam - czy "Extensa +" różni się od Twojej ? W każdym razie, jeżeli jest moduł zewnętrzny na inwerterze, 20A zabezpieczenie wystarczy ( w razie "w" możesz zwiększyć moc po stronie energetyki, o ile Twoje przyłącze (przekrój kabla) na to pozwoli i nie będziesz na tej samej fazie podłączał grzałki.
pzdr

giman
19-05-2015, 21:25
A która będzie najcichsza?
Takie ogólne pytanie z czapy - które powietrzne są naprawdę ciche.

Bobromil
21-05-2015, 18:52
Witam Wszystkich!
Wiem, że należy wyliczyć zapotrzebowanie na KW. Jednak zanim to zrobię (nie mogę teraz tego zrealizować) proszę o wskazówki.
Pompa split Powietrze-woda. Mam do wyboru DANKINA. Widzę, że większośc chwali Pnasonica T-CAP 9kW

Jaka moc w KW pompy???

Dom: ściany wewnętrzny wymiar 850 x 850. Czyli bez kotłowni i z piętrem jakieś 140 m (bez odliczenia skosów), dach prosty dwuspadowy i skosy wełna 25 cm + blacha. Ściany24 cm + 10 cm styropian. Parter cały w podłogówce. Piętro jeszcze nie zagospodarowane ale będą pokoje i klimakonwektory

Z góry dzięki za konkrety

Bobromil
21-05-2015, 19:09
Inna sprawa, to czy pompa musi chodzić z wewnętrznym buforem? Czy zbiornik na ciepłą wodę można zamontować osbno ale będzie go podgrzewała pompa. Z pompą podraża samą pompę

rydzadam
21-05-2015, 20:23
Inna sprawa, to czy pompa musi chodzić z wewnętrznym buforem? Czy zbiornik na ciepłą wodę można zamontować osbno ale będzie go podgrzewała pompa. Z pompą podraża samą pompę

Napisz to proszę jeszcze raz trochę inaczej, jaśniej, bo nie bardzo można zrozumieć sens pytania.

rydzadam
21-05-2015, 20:30
Witam Wszystkich!
Wiem, że należy wyliczyć zapotrzebowanie na KW. Jednak zanim to zrobię (nie mogę teraz tego zrealizować) proszę o wskazówki.
Pompa split Powietrze-woda. Mam do wyboru DANKINA. Widzę, że większośc chwali Pnasonica T-CAP 9kW

Jaka moc w KW pompy???

Dom: ściany wewnętrzny wymiar 850 x 850. Czyli bez kotłowni i z piętrem jakieś 140 m (bez odliczenia skosów), dach prosty dwuspadowy i skosy wełna 25 cm + blacha. Ściany24 cm + 10 cm styropian. Parter cały w podłogówce. Piętro jeszcze nie zagospodarowane ale będą pokoje i klimakonwektory

Z góry dzięki za konkrety

I Daikin i T-Cap to dobre pompy, ale żadna nie będzie dobra, jak ją kupisz zbyt małą albo zbyt dużą (moc). Jak nie wiesz na tym etapie trochę dokładniej, jakie będziesz miał ocieplenia, okna, itp. to poczekaj z decyzjami dotyczącymi modelu i firmy pompy. Czytaj forum, opinie, zapoznaj się z danymi technicznymi różnych modeli, a jak już ustalisz zapotrzebowanie domu na ciepło (w kW), wtedy można rozmawiać o konkretach. Ja tak zrobiłem i mam nadzieję, że będę zadowolony.
Kolejność: zaplanowanie pomieszczeń, stolarki, przegród, rodzaju i grubości ociepleń, potem OZC, potem moc PC przy załóżmy -15st.C, potem dopiero model, cena, itp.

Tomaszs131
21-05-2015, 21:12
Bobromil, rydzadam dobrze prawi. Moim zdaniem powinieneś zastanowić się nad grubością izolacji. Trochę za mało jak na grzanie pompa- śmieciuch da rade :).
Każdy wybierając Pci spodziewa się taniego ogrzewania budynku. Niestety nie tedy droga- wpierw dobrze zaizoluj dom, a dopiero potem możesz dzięki OZC dobrać Pci o niższej mocy, a co za tym idzie spodziewać się niskich rachunków za prąd. Patrząc na Twoje założenia termoizolacji, to nie wiem czy pompa o mocy 11 KW była by wystarczająca by grzać choć trochę w taniej taryfie.

Bobromil
21-05-2015, 21:34
Inna sprawa, to czy pompa musi chodzić z wewnętrznym buforem? Czy zbiornik na ciepłą wodę można zamontować osobno ale będzie go podgrzewała pompa. Z pompą podraża samą pompę.


Napisz to proszę jeszcze raz trochę inaczej, jaśniej, bo nie bardzo można zrozumieć sens pytania.

Czy pompa musi mieć bufor, czyli tzw "sprzęgło". Czy może lepiej brać bez bufora. Woda w podłogówce to kilkaset litrów, może stanowić bufor.
Inna sprawa, to zbiornik wody c.w.u. Zastanawiam się czy ze zbiornikiem jednostka wewn. ni będzie droższa? O le droży będzie sam zbiornik na wodę użytkową wpięty w system?

Bobromil
21-05-2015, 21:39
I Daikin i T-Cap to dobre pompy, ale żadna nie będzie dobra, jak ją kupisz zbyt małą albo zbyt dużą (moc). Jak nie wiesz na tym etapie trochę dokładniej, jakie będziesz miał ocieplenia, okna, itp. to poczekaj z decyzjami dotyczącymi modelu i firmy pompy. Czytaj forum, opinie, zapoznaj się z danymi technicznymi różnych modeli, a jak już ustalisz zapotrzebowanie domu na ciepło (w kW), wtedy można rozmawiać o konkretach. Ja tak zrobiłem i mam nadzieję, że będę zadowolony.
Kolejność: zaplanowanie pomieszczeń, stolarki, przegród, rodzaju i grubości ociepleń, potem OZC, potem moc PC przy załóżmy -15st.C, potem dopiero model, cena, itp.

Okna mam PCV dwuszybowe; mają ok. 8 lat. Ocieplenie mam. Te 10 cm na murze styrop. może być za mało. Nic nie zrobię już. Będę chyba musiał wyliczyć, bo gdybać nie zamierzam.
Zapytałem orientacyjnie jaki przedział KW i jaka firma co Pompy P-W?
Znaczenie ma też ilość osób w domu=3 os.

Nie będę robił pompy w zimę tylko teraz zanim nadejdą mrozy i cena jest na nie dobra.

Tomaszs131
21-05-2015, 21:53
Czy pompa musi mieć bufor, czyli tzw "sprzęgło". Czy może lepiej brać bez bufora. Woda w podłogówce to kilkaset litrów, może stanowić bufor.
Inna sprawa, to zbiornik wody c.w.u. Zastanawiam się czy ze zbiornikiem jednostka wewn. ni będzie droższa? O le droży będzie sam zbiornik na wodę użytkową wpięty w system?
Wystarczy prześledzić watek- bufor jest zbędny.

rydzadam
21-05-2015, 21:54
Czy pompa musi mieć bufor, czyli tzw "sprzęgło". Czy może lepiej brać bez bufora. Woda w podłogówce to kilkaset litrów, może stanowić bufor.
Inna sprawa, to zbiornik wody c.w.u. Zastanawiam się czy ze zbiornikiem jednostka wewn. ni będzie droższa? O le droży będzie sam zbiornik na wodę użytkową wpięty w system?

Nie musi mieć bufora / sprzęgła.

Co do zbiornika CWU, to większość użytkowników kupuje niezależny 200 lub 300 l. Najbardziej popularny na forum to Galmet 300l, choć są też inne. Nie chcę robić reklamy firmie. CWU niezależny wychodzi taniej niż taki "wbudowany" w pompę ciepła.

plusfoto
21-05-2015, 22:06
. Woda w podłogówce to kilkaset litrów,
Jeśli w przybliżeniu 100l to kilkaset?

Bobromil
21-05-2015, 22:48
Jeśli w przybliżeniu 100l to kilkaset?

Zależy jak gęsto położone są rury w sekcjach. U mnie co 10 cm. Inni kładli co 15, 20 cm. Więc może być gorzej z grzaniem a i litraż jest inny (mniejszy)

krzychu85
21-05-2015, 23:19
Witam,mam wycenę z pewnej firmy na gotowo z montażem i uruchomieniem Panasonic to 22,400 brutto a Pnasonic "all in one" czyli z wbudowanym zasobnikiem 23.300brutto.Więc róznica nie znaczna a chyba opcja ciekawsza co sądzicie?
Pompa obliczona przez firmy wyszło im 7kW mówią ,żeby OZC nie robić bo 5kW za słaba a 9 za duża do tego domku.
Paramtry domu: typowa stodoła
118m2 po podłogach
styro na podłodze 15cm
styro na ścianie 15-20cm
wełna na poddaszu 30cm
ogrzewanie tylko podłogowe.

Bobromil
21-05-2015, 23:33
Witam,mam wycenę z pewnej firmy na gotowo z montażem i uruchomieniem Panasonic to 22,400 brutto a Pnasonic "all in one" czyli z wbudowanym zasobnikiem 23.300brutto.Więc róznica nie znaczna a chyba opcja ciekawsza co sądzicie?
Pompa obliczona przez firmy wyszło im 7kW mówią ,żeby OZC nie robić bo 5kW za słaba a 9 za duża do tego domku.
Paramtry domu: typowa stodoła
118m2 po podłogach
styro na podłodze 15cm
styro na ścianie 15-20cm
wełna na poddaszu 30cm
ogrzewanie tylko podłogowe.

Jaki typ pompy tego Panas ?
Jest jeszcze jedna rzecz: Jeżeli w domu nonstop będą grzane wszystkie pomieszczenia do temp 22 C, to większa pompa. Jeżeli wybiórczo, to mniejsza też pociągnie. może być tylko gorzej jak przyjdzie bardzo silny mróż

tomkam
22-05-2015, 05:27
Witam, jaka pompe ciepla powietrzna doradzilibyscie w moim przypadku? OZC zrobione w domu bedzie co najmniej 4 osoby (moze wiecej), wszedzie podlogowka + 3 drabinki w lazienkach. Szukam odpowiednio dobrze znajacego sie fachowca, ktory mi to wszystko pospina i uruchomi oczywiscie w miare rozsadnej cenie :) Dom budowany jest w woj. dolnoslaskim w Glogowie. Ma ktos namiary na sprawdzona osobe/firme? W okolicy rozmawialem z paroma hydraulikami, ktorym rzucilem, ze chcialbym PC PW Panasonica i wtedy z ich strony mala konsternacja.....i odpowiedz "poczytam o tym". Nie chce zeby facet testowal i sie uczyl u mnie. Ponizej przedstawiam wycinek z OZC.

317987

Bobromil
22-05-2015, 13:49
Moja specyfikacja domu jest nie co podobna do kolegi @map78 trochę z gorszym ociepleniem styropianu i wełny ;)

tomkam
22-05-2015, 14:58
Wiesz... to ze ktos jest kierowca nie koniecznie wszystkim musi umiec jezdzic.

Hydraulik to nie instalator PC czy klimatyzacji... Moze sie znac, nie musi.
Szukaj autoryzowanych instalatorow.
:)

A jakieś konkretne modele PC polecicie do mojego domu?

Bobromil
23-05-2015, 11:08
Wg OZC moje zapotrzebowanie na grzanie to 9,1 KW. Więc czy pompa powinna być ok. 9 KW, czy większa ?

Bobromil
23-05-2015, 14:44
9,1kW dla 140m2?
Przy jakiej temp zewn?
II strefa klim. tj. -18. Wewn. +20

JTKirk
23-05-2015, 18:25
ciężko uwierzyć w te 9,1kw, zwłaszcza że II strefa i tylk +20C planowane w domu (niektórzy fantaści piszą o +25C :P)
no ale doczytałem że tylko 10cm styro i 25cm wełny...może być tyle...
musi być trochę więcej, bo do tego musisz doliczyć po 0,25kw/osobe na cele CWU czyli potrzebujesz niecałe 10kw dla -18/20

ciężki orzech do zgryzienia...

rydzadam
23-05-2015, 19:16
Wg OZC moje zapotrzebowanie na grzanie to 9,1 KW. Więc czy pompa powinna być ok. 9 KW, czy większa ?

Moja skromna rada: zainwestuj +5000 na izolacje ścian i dachu, a kupisz pompę min.kilka tys. tańszą, bo słabszą, a w kolejnych latach będziesz miał powiedzmy po 500zł mniejsze roczne wydatki za prąd. U mnie dla domu o pow.grzanej ok. 160-170m2 wyszło zapotrzebowanie ok. 5kW, a jakiś super oszczędnych rozwiązań nie mam w planach, dlatego Twoje 9,1kW to trochę dużo na niewielki dom=stosunkowo droga pompa.
Jedak jeśli pozostaniesz przy tym OZC 9,1kW, to pompa 9kW jako jedyne źródło ciepła jest niestety za mała. Musisz zaplanować kominek, itp. na większe, dłuższe mrozy.

Bobromil
23-05-2015, 20:26
Ne wiem, czy opłaci się pruć klej i styropian dokładając dodatkowe płyty. Myślę nad opcją grzania pompą w taryfie G12 i ewentualnie większy bufor do magazynu energii. Co o tym myślicie?

krzychu85
23-05-2015, 20:43
PANASONIC AQUAREA
WH-UD07FE5 / WH-SDC07F3E5
sprężarka INWERTER, moc grzewcza 7kW.

dom pod Szczecinem więc zimy łagodne.
a tutaj ta druga droższa:
Pompa ciepła / hydrobox z zasobnikiem CWU
PANASONIC AQUAREA WH-UD07FE5 / WHADC0309G3E5
„ALL in ONE” , sprężarka
INWERTER, moc grzewcza Q=7,0 kW

rydzadam
23-05-2015, 20:50
Ne wiem, czy opłaci się pruć klej i styropian dokładając dodatkowe płyty. Myślę nad opcją grzania pompą w taryfie G12 i ewentualnie większy bufor do magazynu energii. Co o tym myślicie?

Ok. Nie skumałem że już masz styro :) Ale jeśli ma grzać jedynie pompa to 7 kW będzie mała niestety. Prędzej TCap 9 kW

imrahil
23-05-2015, 20:50
G12 i ewentualnie większy bufor do magazynu energii.

G12 to prawie oczywista sprawa. bufor musiałby być ogromnej pojemności (czyli drogi), inaczej musiałbyś go zasilać wyższą temperaturą (czyli niski COP) - według mnie nie ma sensu.

Bobromil
23-05-2015, 21:01
Wszystkim dzięki za sugestie. Górę zamierzam zrobić z klimakonwektorami. Jeszcze nie mam tam grzania. Ale podłogówki tam nie będzie. Podłoga drewno.

JTKirk
23-05-2015, 21:18
Ne wiem, czy opłaci się pruć klej i styropian dokładając dodatkowe płyty. Myślę nad opcją grzania pompą w taryfie G12 i ewentualnie większy bufor do magazynu energii. Co o tym myślicie?

ale dlaczego od razu pruć? To jakiś problem przykleić drugą warstwę?
jak jeszcze nie ma tynku, to tak właśnie bym zrobił. Dodatkowa robota, ale tak chyba korzystniej niż kupować mocniejszą (droższą PC)
Jeśli jest już tynk, to niestety odpada...

JTKirk
23-05-2015, 21:20
Mysle jednak ze taki T-Cap 9kW moze byc bezpieczny :)

też nad tym myślałem, tylko będzie dużo wychodzić poza tanią taryfę, już przy niewielkim mrozie, bo nie ma zapasu, PC będzie niedowymiarowana
Ale i tak nie wiem, czy to nie najlepsza opcja....trzeba by to dokładnie policzyć

rydzadam
23-05-2015, 22:20
Tego nie wiem.... nigdy sam sie nie nastawialem na tania taryfe.... grzeje jak leci i gdy potrzebuje. PC jest w sumie ustawiona na dlugie okresy pracy ale
na min obciazeniu. Czasami chodzila 24/7. Gdy pracuje tak akurat pod zadana temp ( gdy sie wylonczy )... ma najnizsze zuzycie

Srednia dla domu wypada 0,48-0,52:- / kWh ... nie kazdy miesiac jest taki sam.

Tak czy inaczej mysle ze 9kW przy -15*C powinno spokojnie wystarczyc... ale policzyc i podjac decyzje musi inwestor :)

... i przede wszystkim odpowiedzieć sobie, czy będzie miał rezerwowe źródło ciepła na tęgie mrozy, np. kominek. Jeśli tak - to nie ma bólu. 9kW w 95% sytuacji wystarczy.

Bobromil
23-05-2015, 23:23
Mam możliwość wziąć DAIKIN zewn. ERHQ011BV3. Natomiast wewnętrzna zastanawiam się czy bez zbiornika CWU będzie dużo tańsza. Oczywiście jeżeli tylko grzanie bez chłodzenia też zbija cenę. Jaki sens chłodzić podłogówkę? Chyba że piętro/poddasze. Ale z klimakonwektorami, czy się nada?

clarnet
24-05-2015, 08:57
Mam możliwość wziąć DAIKIN zewn. ERHQ011BV3........
sam sobie tą jednostkę wybrałeś? i skąd?

Bobromil
24-05-2015, 09:09
sam sobie tą jednostkę wybrałeś? i skąd?

Otrzymał taką ofertę i przedyskutowałem z serwisantem i człowiekiem który robi tajkie projekty znając się na DANKIN-ie

clarnet
24-05-2015, 09:50
No cóż. Działaj :)
Ale ani jeden ani drugi nie mają żadnego pojęcia. Ani o projektach ani o Daikinie.
pzdr

Bobromil
24-05-2015, 10:45
No cóż. Działaj :)
Ale ani jeden ani drugi nie mają żadnego pojęcia. Ani o projektach ani o Daikinie.
pzdr

Dlaczego ta sądzisz nie znając ludzi?

clarnet
24-05-2015, 11:17
Nie muszę ich znać. Wystarczy, że widzę co Ci zaproponowali.
Ta jednostka od 6 lat nie jest sprzedawana w Polsce, ma o wiele słabsze parametry niż aktualne jednostki, a do tego wersja jednofazowa (tak, tak, tańsza niż trójfazowa) ma zupełnie obcięty trójkąt osiąganych zasilań w niskich temperaturach zewnętrznych.
Co innego można powiedzieć o projektancie, który projektuje takie rozwiązania i serwisancie, który powinien znać parametry serwisowanych przez siebie urządzeń??? Maestro??? Miszczu???
No chyba, że o tym wiesz, parametry znasz i świadomie wybierasz to urządzenie. Wtedy zwracam honor i przepraszam.
Tylko po co byś się wtedy radził na forum?
pzdr

toomm
24-05-2015, 13:58
Witam.. buduje nowy domek ok 95m2 (z216) płyta grzewcza 25cm w wannie z 20cm xps , Ściany ceramika i 30 grafitowego , dach 40 wełna ,, pompa pw ?(mała działka) może gaz ?? hmmm pomóżcie , doradźcie .. dom w Bochni (małopolska) 100 % ogrzewanie podłogowe . Chciałbym pompe pw ale czy wyrobie na rachunki ... hmm

imrahil
24-05-2015, 14:19
Witam.. buduje nowy domek ok 95m2 (z216) płyta grzewcza 25cm w wannie z 20cm xps , Ściany ceramika i 30 grafitowego , dach 40 wełna ,, pompa pw ?(mała działka) może gaz ?? hmmm pomóżcie , doradźcie .. dom w Bochni (małopolska) 100 % ogrzewanie podłogowe . Chciałbym pompe pw ale czy wyrobie na rachunki ... hmm

żarty sobie stroisz? w takim domu wstaw grzałkę 6 kW w baniak 100-200L, do tego pompa obiegowa i CO gotowe. do tego bojler CWU. wszystko opędzisz w taniej taryfie. jak kiedyś prąd znacznie podrożeje, to kupisz sobie PC.

EDIT: sam grzeję grzałką 6 kW, mam podobne parametry domu jak Ty, tylko ogrzewam 123 m2 (mam też rekuperator, o którym nie wspominasz). przy dzisiejszych cenach energii grzanie prądem jest w takim domu najbardziej sensowne ekonomicznie.

za zaoszczędzone pieniądze kup lepsze okna albo pojedź na wakacje. chyba że masz dostęp do jakiegoś dużego dofinansowania do PC

Arturo72
24-05-2015, 14:21
Chciałbym pompe pw ale czy wyrobie na rachunki ... hmm
;)
Czy wyrobisz na rachunki ? Grzejąc prądem ten dom zapłacisz za ogrzewanie 1000zł a co dopiero pompą :)

toomm
24-05-2015, 14:28
kurcze , samego prądu się troszke boje ,,, pompa to takie troszke zabezpieczenie na niższe rachunki (cop) ... a może jest ktoś z moich okolic kto grzeje samym prądem (kablami) lub małą pc pw ... wpadłbym na kawe jako niedowiarek (reku z odzyskiem oczywiście w planie)

imrahil
24-05-2015, 15:25
kurcze , samego prądu się troszke boje ,,, pompa to takie troszke zabezpieczenie na niższe rachunki (cop) ... a może jest ktoś z moich okolic kto grzeje samym prądem (kablami) lub małą pc pw ... wpadłbym na kawe jako niedowiarek (reku z odzyskiem oczywiście w planie)

nie ma się czego obawiać. zajrzyj do wątku elektrycznego, sporo ludzi tak grzeje, może znajdziesz kogoś ze swojej okolicy. tyle, że np. ja nie grzeję kablami, tylko wodną podłogówką i grzałką. zadbaj o izolację (jakość klejenia styropianu, izolację ściany szczytowej z każdej strony, brak mostków - planujesz płytę, więc już nie masz potężnego mostka do gruntu). wylicz sobie OZC, będziesz z całkiem sporą dokładnością wiedział ile zapłacisz za ogrzewanie.

toomm
24-05-2015, 15:37
dzięki ,,, ale poczekam jeszcze na wypowiedzi pompiarzy bo na pewno nie jeden użytkuje podobny dom z działającą PC pw ,

JTKirk
24-05-2015, 15:42
Witam.. buduje nowy domek ok 95m2 (z216) płyta grzewcza 25cm w wannie z 20cm xps , Ściany ceramika i 30 grafitowego , dach 40 wełna ,, pompa pw ?(mała działka) może gaz ?? hmmm pomóżcie , doradźcie .. dom w Bochni (małopolska) 100 % ogrzewanie podłogowe . Chciałbym pompe pw ale czy wyrobie na rachunki ... hmm

masz mieszane uczucia po przeczytaniu tego...
albo to prowokacja, albo totalne oderwanie od rzeczywistości


dzięki ,,, ale poczekam jeszcze na wypowiedzi pompiarzy bo na pewno nie jeden użytkuje podobny dom z działającą PC pw ,

nie obraź się, ale do tak małego domu z takimi parametrami to tylko "ktoś oderwany od rzeczywistości" mógł pomysleć o czymś innym niż prąd...ewentualnie ktoś bardzo bogaty

toomm
24-05-2015, 15:45
właśnie czytam (str 151 dopiero) i widze ze przewymiarowana pompa do taryfy II jest lepsza ,, myśle , czytam ale już wole zapytać szanowne grono co polecają i czy w ogóle...

toomm
24-05-2015, 16:14
sprzedałem nowy dom ,, rok zamieszkały(brak gazu) ,, w który wpakowałem pec na paliwo stałe firmowy (porażka) ratowałem się zmieniając na piec z p2ar (kolejna porażka i to na zamówienie) więc teraz dom muszę lepiej przemyśleć ,, gaz jest na działce ale chyba pompa lepiej się sprawdzi niż gaz ,, prąd moze i nie drogo ale na pompe fundusz jest i dzięki temu (cop) myśle że obnize troszke rachunek nie wliczając kilkunastu tyś które wydam na pompe , pozatym podłogówke zrobie(sam) tak czy tak gaz czy pompa ,

Bobromil
24-05-2015, 17:35
Nie muszę ich znać. Wystarczy, że widzę co Ci zaproponowali.
Ta jednostka od 6 lat nie jest sprzedawana w Polsce, ma o wiele słabsze parametry niż aktualne jednostki, a do tego wersja jednofazowa (tak, tak, tańsza niż trójfazowa) ma zupełnie obcięty trójkąt osiąganych zasilań w niskich temperaturach zewnętrznych.
Co innego można powiedzieć o projektancie, który projektuje takie rozwiązania i serwisancie, który powinien znać parametry serwisowanych przez siebie urządzeń??? Maestro??? Miszczu???
No chyba, że o tym wiesz, parametry znasz i świadomie wybierasz to urządzenie. Wtedy zwracam honor i przepraszam.
Tylko po co byś się wtedy radził na forum?
pzdr

Dzięki za uwagi! Przemyślę temat. A co proponujesz w zamian? DANKIN, to dobry sprzęt, nie tylko z nazwy. Potrzebna jest taka, która będzie miał choćby trochę zapasu, żeby nie chodziła na maxa.

Bobromil
24-05-2015, 23:14
Jestem w szoku!
Wg tej strony wyszło mi nie 9,1 a 5,8 KW. To duża różnica. Czy ktoś liczył na podstawie tego wzoru?
http://cieplowlasciwie.pl/start

imrahil
24-05-2015, 23:30
właśnie czytam (str 151 dopiero) i widze ze przewymiarowana pompa do taryfy II jest lepsza ,, myśle , czytam ale już wole zapytać szanowne grono co polecają i czy w ogóle...

to może jeszcze inne rozwiązanie - grzanie prądem, a do tego klimatyzator z funkcją grzania, który może mieć wysoki COP, sporo obniży rachunki. a małym dobrze izolowanym domu schłodzi też nieco - w takim domu może dochodzić do przegrzania od zysków bytowych.

toomm
25-05-2015, 04:53
lubie ciepło ,, przegrzania sie nie boję ,, raczej teraz zastanawiam się która pc pw będzie dobrze modulować od niskich wskazań do powiedzmy 8-9 kw (300 l cwu planowane) i zarazem będzie dobrze oceniona przez użytkowników . no i sprawa nr 2 poszukiwanie jakiegoś dobrego instalatora takiej zabawki który nie spartoli

mik37
25-05-2015, 07:58
U mnie znajomy tak trochę na kolanie policzył i róznica między jego wynikiem a tej ze strony była poniżej 1 KW. Może ktoś kto tez ma policzone ozc mógłby sprawdzić jak ta strona działa ? Wiem że nie zastąpi to dokładnych obliczeń ale ciekawy jestem jaki może być błąd wyniku otrzymanego na tej stronie.


Jestem w szoku!
Wg tej strony wyszło mi nie 9,1 a 5,8 KW. To duża różnica. Czy ktoś liczył na podstawie tego wzoru?
http://cieplowlasciwie.pl/start

Bobromil
25-05-2015, 08:53
U mnie znajomy tak trochę na kolanie policzył i róznica między jego wynikiem a tej ze strony była poniżej 1 KW. Może ktoś kto tez ma policzone ozc mógłby sprawdzić jak ta strona działa ? Wiem że nie zastąpi to dokładnych obliczeń ale ciekawy jestem jaki może być błąd wyniku otrzymanego na tej stronie.

Wpisałem wszystkie dane o stropach i podłodze na parterze oraz ociepleniu na dachu. Metraż domu sie zgadza. Temp. wewn. domu wpisuje 20C
Czy ktoś może to u siebie sprawdzić i wrzucić dane z wyliczenia na tej stronce, czy sie pokrywa z OZC

map78
25-05-2015, 10:44
U mnie znajomy tak trochę na kolanie policzył i róznica między jego wynikiem a tej ze strony była poniżej 1 KW. Może ktoś kto tez ma policzone ozc mógłby sprawdzić jak ta strona działa ? Wiem że nie zastąpi to dokładnych obliczeń ale ciekawy jestem jaki może być błąd wyniku otrzymanego na tej stronie.

U mnie różnica między OZC, a wynikiem z tej strony dla obciążenia cieplnego to 0,4kW, więc bardzo blisko. Natomiast dość znacznie różnią się procentowe straty przez konkretne przegrody, dlatego nie wiem jaką metodologia jest to liczone, ale suma summarum wynik jest dość zbliżony - przynajmniej u mnie. Pompy na tej podstawie pewnie bym nie dobierał, ale jako szybkie sprawdzenie jak najbardziej jest OK i u kolegi Bobromila doskonale widać, że coś z obliczeniami może być nie tak, więc co najmniej trzeba by je zweryfikować u innego audytora.

plusfoto
25-05-2015, 10:51
U mnie różnica pomiędzy dokładnymi obliczeniami a tym co wyszło na tej stronce to 0,4kW. Obliczenia mówią o 5,1 a stronka 5,5. Natomiast różnica w zużyciu rocznym to 3000 kWh. W/g obliczeń 7500kWh a wg tej stronki to 10800.

map78
25-05-2015, 12:42
U mnie różnica pomiędzy dokładnymi obliczeniami a tym co wyszło na tej stronce to 0,4kW. Obliczenia mówią o 5,1 a stronka 5,5. Natomiast różnica w zużyciu rocznym to 3000 kWh. W/g obliczeń 7500kWh a wg tej stronki to 10800.

Zużycie się różni ze względu na łagodna zimę. U mnie też powinno pójść co najmniej 1000kWh więcej, zakładając COP-3:)
Ale spójrz na procentowy rozkład strat przez poszczególne przegrody - u mnie tam są dość znaczne różnice pomiędzy kalkulatorem a OZC.

Bobromil
25-05-2015, 13:03
Wydaje mi się, że wpisałem prawidłowo dane w kalkulatorze na wspomnianej stronie www. Grubość murów, stropów ocieplenie. Strefę sam sobie zaaplikował. Przyjąłem średnią całodobową w w domu +20C

toomm
25-05-2015, 16:39
Więc jak Panowie ,,, zaprosi mnie ktoś z okolic krakowa , tarnowa , bochni , brzeska na pokazanie jak i czy ta PC PW ma sens .. ?

rwojtek
25-05-2015, 19:51
Więc jak Panowie ,,, zaprosi mnie ktoś z okolic krakowa , tarnowa , bochni , brzeska na pokazanie jak i czy ta PC PW ma sens .. ?

Pewnie będziesz musiał poczekać na odpowiedź do początku sezonu grzewczego, tak jak ja czekam na odpowiedź na swoje pytanie w innym wątku o pompach :bash:

Bobromil
25-05-2015, 22:30
Jakie są nowe modele pomp P-W DAIKINA w przedziale 7-11 KW z C.W.U i bez zbiornika? Myślę, że ta wiedza jest dostępna dla potencjalnego nabywcy.

asolt
25-05-2015, 22:40
Zużycie się różni ze względu na łagodna zimę. U mnie też powinno pójść co najmniej 1000kWh więcej, zakładając COP-3:)
Ale spójrz na procentowy rozkład strat przez poszczególne przegrody - u mnie tam są dość znaczne różnice pomiędzy kalkulatorem a OZC.

Co ma zima do róznic zapotrzebowania na ciepło obliczonego kalkulatorem i audytorem ozc. Wg mnie nic a nic. Porównujemy metody obliczeniowe, jezeli chodzi o odniesienie do zuzycia rzeczywistego to ozc jest liczone wg sredniej wieloletniej najblizszej stacji meteo. Jezeli zima odbiega od tej sredniej to muszą byc róznice miedzy obliczeniami a rzeczywistym zuzyciem, pomijajac dokładnosc samych obliczeń i pomiarów zuzycia rzeczywistego.

Bobromil
26-05-2015, 00:20
Jakie są nowe modele pomp P-W DAIKINA w przedziale 7-11 KW z C.W.U i bez zbiornika? Myślę, że ta wiedza jest dostępna dla potencjalnego nabywcy.

Widzę, że alternatywą dla Panas CT-CAP 9 KW byłaby zewn. ERLQ011CW1 (3-fazy) i wewn. EHBX11CB3V (1-faza)

pychy
26-05-2015, 08:25
Do toomm:
Ja zapraszam do Proszowic.

toomm
26-05-2015, 09:10
pychy a kied moge??

pychy
26-05-2015, 09:12
Do toomm:
W każdym dniu po 18. Wtedy jesteśmy w domu.

toomm
26-05-2015, 09:18
pychy wysłałem Ci wiadomość...

toomm
26-05-2015, 09:29
wreszcie zobaczę jak to działa Koledze pychy bardzo dziękuje

JTKirk
26-05-2015, 09:51
Pewnie będziesz musiał poczekać na odpowiedź do początku sezonu grzewczego, tak jak ja czekam na odpowiedź na swoje pytanie w innym wątku o pompach :bash:

ty się dziwisz , że nikt ci nie chce odpowiedzieć - a ja się dziwię, ze jesteś takim leniem i nie chce ci się poszukać odpowiedzi....
temat był wałkowany wzdłuż,wszerz i w poprzek. Coraz mniej tutaj ludzi, którym się chce pisać po raz n-ty to samo, bo komuś innemu nie chce się poszukać..

pom_pla
26-05-2015, 09:58
Więc jak Panowie ,,, zaprosi mnie ktoś z okolic krakowa , tarnowa , bochni , brzeska na pokazanie jak i czy ta PC PW ma sens .. ?

Witam , zapraszam do siebie narazie wirtualnie , bo rzadko jestem w domu , jak bede to i na zywo zapraszam w okolice ,,zakopianki,,

jestem na etapie dorabiania do mojej pompy parownika powietrznego , tak ze bedzie to tez pompa powietrze woda

www.pompaciepla-24.pl

a czy to sie opłaca ?? koszt paliwa , czyli prądu to połowa tego co koszt gazu

rwojtek
26-05-2015, 11:20
ty się dziwisz , że nikt ci nie chce odpowiedzieć - a ja się dziwię, ze jesteś takim leniem i nie chce ci się poszukać odpowiedzi....
temat był wałkowany wzdłuż,wszerz i w poprzek. Coraz mniej tutaj ludzi, którym się chce pisać po raz n-ty to samo, bo komuś innemu nie chce się poszukać..

Wydawało mi się, że przeczytałem wszystkie najważniejsze wątki o PC od początku do końca, ale nie przypominam sobie czegoś na ten temat. Jakbyś podał linka byłbym wdzięczny.

Bobromil
26-05-2015, 23:08
No to mam moje OZC = 9,0 KW

To muszę rozglądać się za porządnym "helikopterem" :)

Okazuje sie, ze największe straty są na wentylacji grawitacyjnej przy normalnym wymianie tlenu. Bez wietrzenia może by wyszło na 7 KW

toomm
29-05-2015, 10:09
Do instalatorów . proszę o podanie kontaktów na PRIV firmy wyspecjalizowane w PC z okolic Bochni ,, chciałbym jakieś realne wyceny na PC grunt lub PW . Montaż z materiałem DZ i kotłowni z PC.

Bobromil
31-05-2015, 08:34
Czy ktoś może powiedzieć coś o nowej pompie P-W Samsung EHS z 2015 r. została trochę ulepszona. Ten COP to za wysoki nie ma. Choć grzeje do -25 C

brochas
31-05-2015, 10:17
jakie są koszta tej pompy ? interesuje mnie moc ok 12-15

malux20
01-06-2015, 10:59
pytanie głównie do Mapa ale i do innych
no mam możliwość odpalenia chłodzenia podłogówką.
generalnie przy swoich okapach , roletach i izolacji nie mam większych kłopotów z temp tym bardziej że mam ggwc
no ale może warto?
łudzę się że skoro dom nie potrzebuje aż tak wiele do grzania to może do chłodzenia mi wiele nie starczy [może z 1do 2 kwh]
ja teraz grzeję tylko w okienku 13-15
w buforze w pompie jest dużo ciepłej wody -trochę się martwię że to idzie na straty.
jak to u was jest?
mi w zupełności wystarczy jak chłodzenie trochę pochodi po 22

surgi22
03-06-2015, 18:57
Malux czy już odpalałeś chłodzenie w tym roku ?

krzychu85
08-06-2015, 22:15
Witam,zrobiłem OZC i wyszło to tak : 6,67kW
oraz zapotrzebowanie na enrgię co+c.wu = 13673kWh/rok .
Jak to się przełoży na rachunki?jaką pompę polecacie?7kW wystarczy?dodatkowo w domu będzie kominek.
Proszę o pomoc i wskazówki pozdrawiam.

malux20
11-06-2015, 12:13
Malux czy już odpalałeś chłodzenie w tym roku ?

NO NIE
podobno jak mam samą podłogówkę to nie bardzo to zadziała

sle
28-06-2015, 15:58
szukam kontaktów do dobrych, sprawdzonych firm, instalatorów które zajmują się PC PW na terenie opolszczyzny/Opole
jak coś proszę o PW z poleceniami lub już od samych instalatorów

Arek74
28-06-2015, 18:08
był u mnie hydraulik na wycenie i zaciekawił mnie pompą ciepła WGJ-HP 300 ELEKTROMET do grzania wody użytkowej, koszt całkowity z osprzętem i montażem 7K.
on twierdzi że zagrzanie wody użytkowej dla 4 osób to koszt około 35zł/mc?

czy to możliwe? bo nie chce mi się wierzyć
jaki okres roku taka pompa może być aktywna?

SUSPENSER
28-06-2015, 22:21
był u mnie hydraulik na wycenie i zaciekawił mnie pompą ciepła WGJ-HP 300 ELEKTROMET do grzania wody użytkowej, koszt całkowity z osprzętem i montażem 7K.
on twierdzi że zagrzanie wody użytkowej dla 4 osób to koszt około 35zł/mc?

czy to możliwe? bo nie chce mi się wierzyć
jaki okres roku taka pompa może być aktywna?

Za 7k możesz grzać prądem w 2 taryfie ciepłą wodę latami i tu opłacalność zakupu pompy poooszła w dal.

Czym obecnie podgrzewasz CWU ?

U mnie w praktyce COP pompy Hewalex wyszedł 2,5-2,7 choć w opisie producent podawał 3,8 [okazało się, że do COP nie wlicza się prądu pobieranego przez pompkę obiegową, sterownik i dmuchawę choć są w obudowie urządzenia], ciekawe jak to wygląda w Elektromet.

Arek74
29-06-2015, 10:24
mam piec Junkersa Eurostar, plus zasobnik Galmet 120l, grzeję propanem, koszt miesieczny około 200zł...dla 4 osób

jak wypieprzę Gaspol i będę miał własną butlę, to koszt grzania spadnie do max 100zł/mc

taniej jest grzać przepływowo wodę czy do zasobnika?

rzeczywiscie, te 7000zł to jest sporo ciepłej wody - po za tym nie wierzę w perpetuum mobile ;-)

Arturo72
29-06-2015, 10:41
rzeczywiscie, te 7000zł to jest sporo ciepłej wody - po za tym nie wierzę w perpetuum mobile ;-)
Te perpetum mobile nazywa się COP a do tego taryfa G12 i mamy cenę 1kWh po 0,10zl a z gazu ziemnego 0,22-0,25zł :)
Miesięcznie idzie mi na cwu ok.100kWh na 3 osoby czyli ok.30zl ale wydać 7tys.zł na samą cwu to głupota.

Arek74
29-06-2015, 12:44
wiem, że to zabrzmi debilnie...ale co to jest COP?

jak wyszukałem w guglach jest to współczynnik....a nie urządzenie


kiedy ja budowałem dom to nie było tego

Arturo72
29-06-2015, 12:53
wiem, że to zabrzmi debilnie...ale co to jest COP?

jak wyszukałem w guglach jest to współczynnik....a nie urządzenie


kiedy ja budowałem dom to nie było tego
No i dobrze czytałeś :)
http://www.watt.pl/pl/produkty/zonda---powietrzne-pompy-ciepla/co-to-jest-pompa-ciepla/efektywnosc-pompy-ciepla---wspolczynnik-cop.html

Jeśli nie budowales 50 lat temu to COP był już znany ;)

map78
29-06-2015, 12:57
mam piec Junkersa Eurostar, plus zasobnik Galmet 120l, grzeję propanem, koszt miesieczny około 200zł...dla 4 osób

Jeśli za samą CWU płacisz 200zł miesięcznie to chyba czas pomyśleć nad całkowitą zmianą systemu;) Ja płacę mniej za ogrzewanie całego domu + CWU + chłodzenie latem. A mam do obrobienie 190m2 powierzchni i 4 osoby:)
COP to najprościej sprawność urządzenia. Pompy ciepłą to takie sprytne urządzenia, które sporą część energii pobierają z natury, czyli mogą mieć sprawność nawet 500%, podczas gdy piecyk gazowy co najwyżej 100% i dlatego są tak oszczędne, choć nie zawsze opłacalne.....

Arek74
29-06-2015, 13:41
Arturo, z ciekawości, ile kasy zainwestowałeś w swoje ogrzewanie domu i wody, plus rekuperator?


50 nie, 14 lat temu..ale wtedy to był temat raczkujący - pompy ciepła i kosztowały te instalacje po 60-70k, wiec nie wchodziłem w temat....i nawet żaden COP mi się o uszy nie obił....oprócz roboCOPa ;-)

Arturo72
29-06-2015, 13:46
Arturo, z ciekawości, ile kasy zainwestowałeś w swoje ogrzewanie domu i wody, plus rekuperator?

WM z reku 5,5tys.zl ,ogrzewanie w 20tys.zl się zamieściłem przy pompce.

Arek74
29-06-2015, 14:00
akceptowalny koszt przy budowie domu
technologie tanieją ;-)

ja juz nie będę pruł domu, więc nie dla mnie technologia.



ciekawe co będa ludzie montować za 20 lat....

dzięki

malux20
29-06-2015, 17:10
nie chce mi się tu enty raz pisać znowu

map i arturo mają w 300 % rację

SUSPENSER
29-06-2015, 22:05
mam piec Junkersa Eurostar, plus zasobnik Galmet 120l, grzeję propanem, koszt miesieczny około 200zł...dla 4 osób

jak wypieprzę Gaspol i będę miał własną butlę, to koszt grzania spadnie do max 100zł/mc

taniej jest grzać przepływowo wodę czy do zasobnika?

rzeczywiscie, te 7000zł to jest sporo ciepłej wody - po za tym nie wierzę w perpetuum mobile ;-)


W tej sytuacji grzej CWU gazem i tyle.

Taniej jest przepływowo bo nie ma strat postojowych zasobnika.

SUSPENSER
29-06-2015, 22:07
Arturo, z ciekawości, ile kasy zainwestowałeś w swoje ogrzewanie domu i wody, plus rekuperator?


50 nie, 14 lat temu..ale wtedy to był temat raczkujący - pompy ciepła i kosztowały te instalacje po 60-70k, wiec nie wchodziłem w temat....i nawet żaden COP mi się o uszy nie obił....oprócz roboCOPa ;-)


Swój dom budowałem 8 lat temu i pompy ciepła kosztowały 50-60k więc też sobie darowałem, teraz są znacznie tańsze choć i tak niewspółmiernie drogie do kosztu ich produkcji [porównując choćby z markowymi klimatyzatorami z funkcją pompy ciepła o tej samej mocy].

domator 2
29-06-2015, 22:08
Jestem tu nowy . Ale posiadam trochę praktyki jeśli jest mowa o pompach ciepła do ogrzewania domu i podgrzewania wody . Działanie tych urządzeń jest proste jak dr.. . Szkoda tylko że producenci i sprzedawcy nie rzeczywistych kosztów utrzymywania tych urządzeń w stosunku do ich amortyzacji . I bardzo wysokich kosztów napraw po gwarancyjnych , jeśli wogóle będą nadawały do naprawy . Ujmując krótko to super urządzenia dla ludzi co nie mają co robić z pieniędzmi . A tak między nami pokażcie tych co przyznają się do wtopy .

Arturo72
29-06-2015, 22:11
Jestem tu nowy . Ale posiadam trochę praktyki jeśli jest mowa o pompach ciepła do ogrzewania domu i podgrzewania wody . Działanie tych urządzeń jest proste jak dr.. . Szkoda tylko że producenci i sprzedawcy nie rzeczywistych kosztów utrzymywania tych urządzeń w stosunku do ich amortyzacji . I bardzo wysokich kosztów napraw po gwarancyjnych , jeśli wogóle będą nadawały do naprawy . Ujmując krótko to super urządzenia dla ludzi co nie mają co robić z pieniędzmi . A tak między nami pokażcie tych co przyznają się do wtopy .
Dobre :)

domator 2
29-06-2015, 22:33
Napisałem Super urządzenie itd... Szkoda że większość osób na takich forach to osoby poszukujące porady a trafiające na przedstawicieli handlowych lub właścicieli firm naganiających sobie klientów . Pompa , pompie nie równa tak jak Polskie i Unijne zarobki .

Arturo72
29-06-2015, 22:37
Napisałem Super urządzenie itd... Szkoda że większość osób na takich forach to osoby poszukujące porady a trafiające na przedstawicieli handlowych lub właścicieli firm naganiających sobie klientów . Pompa , pompie nie równa tak jak Polskie i Unijne zarobki .
To dlaczego piszesz ogólnie takie idiotyzmy ?
O amortyzacji piszesz,jakiej,w porównaniu do czego ta amortyzacja miała by mieć miejsce "fahofcu jak z koziej d..y trąbka" ?

Może przedstawię moją "amortyzację" z koziej d..y trąbko ;)


Ogrzewanie będzie elektryczne tzn.piec elektryczny:
http://www.elterm.pl/pl/files/karta_ekw_major.pdf (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.elterm.pl%2Fpl %2Ffiles%2Fkarta_ekw_major.pdf)
+wodna podłogówka.
+bojler do cwu:
http://www.elektromet.com.pl/nordic-2400-elektronik/ (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.elektromet.com .pl%2Fnordic-2400-elektronik%2F)

Przez dwa sezony grzewcze zużyłem 6500kWh na c.o+cwu czyli biorąc pod uwagę COP,grzejąc prądem zużyłbym ok.19500kWh czyli przez dwa sezony zaoszczędziłem ok.19500-6500=13000kWh a to jest ok.4000zł,różnica w inwestycji to 15tys.zł.
Zatem "kozia trąbko z d..y policz "amortyzację".
I ja mam mały dom z niskim zapotrzebowaniem na ciepło,szybsza "amortyzacja" będzie przy domach durszlakach.

Czyżbyś był jednym z ekosyfiarzy,którzy z matematyką są na bakier ?

domator 2
29-06-2015, 22:49
Napisałem Praktyki a nie Fachowiec . Ale widocznie trafiłem bo zaczyna się obrażanie . A jeśli chodzi o koszta to mówimy o koszcie zakupu , utrzymania i ewentualnych napraw w przestrzeni czasu w stosunku do innych alternatywnych urządzeń . A jakich to się sam domyśl .

Arturo72
29-06-2015, 22:56
Napisałem Praktyki a nie Fachowiec . Ale widocznie trafiłem bo zaczyna się obrażanie . A jeśli chodzi o koszta to mówimy o koszcie zakupu , utrzymania i ewentualnych napraw w przestrzeni czasu w stosunku do innych alternatywnych urządzeń . A jakich to się sam domyśl .
Od razu się domyśliłem ;)


Czyżbyś był jednym z ekosyfiarzy,którzy z matematyką są na bakier ?
:D

Ale ekosyf,to ŻADNA alternatywa do bezobsługowego i czystego źródła ciepła jakim jest prąd czy gaz :)

map78
30-06-2015, 11:05
Ujmując krótko to super urządzenia dla ludzi co nie mają co robić z pieniędzmi . A tak między nami pokażcie tych co przyznają się do wtopy .

Ja się przyznaję do wtopy:yes: Ciężko wtopiłem inwestując w ekogroszek, wstyd mi i bardzo tego żałuję. Na szczęście udało się to wyprostować i od dwóch lat mam system z którego jestem w 200% zadowolony. Jak na razie nie wymagał on absolutnie żadnych dodatkowych nakładów finansowych, w przeciwieństwie do ekogroszku, gdzie coś szwankowało od samego początku:(
A jak mi nie wierzysz, albo uważasz za handlowca to zapraszam na oględziny, akurat masz bardzo blisko;)

Arek74
30-06-2015, 13:24
głos ciekawy...
ale mnie zastanawia tylko jedna sprawa...chciałbym usłyszeć głosy ludzi, którzy maja pompę ciepła minimum 10 lat, niech napiszą jak wygląda ich praca po tym czasie, czy i ile kasy wpakowali w naprawy, przeglądy

bo jak patrzę na te urządzenia napakowane elektroniką, to śmiem twierdzić że ich żywotność jest równa współczesnemu AGd czy RTV, czyli okres gwarancyjny plus margines

i jeżeli to ma się psuć potem jak cholera, to łączny koszt użytkowania urządzenia plus koszt ogrzewania domu i wody, może nie byc juz taki przyjemny, jak to pisze map78

map78
30-06-2015, 13:46
Pompy ciepła, mimo że to technologia znana ludzkości dość długo to jednak jeszcze w Polsce dość mało popularna, ale użytkowników z 6-letnim stażem jest już trochę choćby tu na forum. Jak na razie nie raportują oni jakiś strasznych awarii. Pampa ciepła w porównaniu do kotła gazowego, czy stałopalnego ma bardzo komfortowe środowisko pracy, dlatego jestem jakoś dziwnie spokojny o jej żywotność. Z doświadczenia wiem natomiast, że kocioł gazowy po 10l to się już raczej wymienia w całości, a kotły stałopalne (podajnikowe) też raczej więcej nie pociągną. W pompie newralgiczne elementy to sprężarka i elektronika - nic więcej tam się specjalnie nie ma prawa zużyć, więc dajmy na to, że po 10 latach wymieniamy kocioł gazowy, czy stałopalny za 5-7tys zł, a w pompie sprężarkę i płytę główną, za podobna kwotę - to gdzie tu ta super droga eksploatacja:confused:

Arturo72
30-06-2015, 13:49
i jeżeli to ma się psuć potem jak cholera, to łączny koszt użytkowania urządzenia plus koszt ogrzewania domu i wody, może nie byc juz taki przyjemny, jak to pisze map78
Czyli wg Ciebie musimy dlatego wrócić do korzeni czyli do jaskiń ogrzewanych ogniskiem,prać w strumyczku a zamiast TV oglądać gwiazdki na niebie a zamiast nowych aut kupować złomu ze szrotu ?
Oj głupieje nam społeczeństwo ;)

U nnie pompa ciepła czyli lodówka whirlopol chodzi już 15 rok bez zastrzeżeń,podobnie pralka też whirlopol 12 lat smigala,tv Philips z 15 lat odkurzacz Zelmer z 5 lat i inne AGD i RTV również bez zarzutu.
W autkach miałem co prawda parę napraw ale uznaje to za normę a nie jak inni oczekują cudów :)

lukasza
30-06-2015, 13:56
Jestem tu nowy . Ale posiadam trochę praktyki jeśli jest mowa o pompach ciepła do ogrzewania domu i podgrzewania wody . Działanie tych urządzeń jest proste jak dr.. . Szkoda tylko że producenci i sprzedawcy nie rzeczywistych kosztów utrzymywania tych urządzeń w stosunku do ich amortyzacji . I bardzo wysokich kosztów napraw po gwarancyjnych , jeśli wogóle będą nadawały do naprawy . Ujmując krótko to super urządzenia dla ludzi co nie mają co robić z pieniędzmi . A tak między nami pokażcie tych co przyznają się do wtopy .

a Ty dziś się urodziłeś?

Idź do salonu firmowego i kup auto na części i każ im złożyć. Wyjdzie 2-3 drożej od auta nowego "gotowe".
Kilka sprzętów AGD w domu nawet nie ma opcji naprawy bo jest tak zbudowane i zabudowane aby kupić nowy bo naprawa jest nieopłacalna.
Laptop na części też wyjdzie drożej niż nowy. Po 2-3 latach jak zniszczysz matrycę to lepiej kupić nowy laptop z lepszymi bebechami niż kupić nową matrycę w sklepie.
Akcesoria do laptopa ... jak stacja dokująca o potencjalnej wartości (plastik z kabelkiem 100-200zł) kosztuje po 500-700zł a laptop może być za 1200zł.

Producenci pomp ciepła czy kotłów robią podobnie. Po gwarancji wszystko 2-3 razy drożej kosztuje. I każdy to akceptuje ...byle po gwarancji za 5-7 lat nadal robili części/mieli zapasy. Stan magazynu to kwestia kluczowa -jak chcesz się czegoś czepić sensownie- a nie cena (w wielu branżach).

p.s. mnie PC kosztowała poniżej 18 tys kontra ekogroszek za 14 tys (bez komina). Faktycznie jest to inwestycja dla bogaczy z nadmiarem pieniędzy ...ale chyba ekogroszek.

p.s.2. ja znam kilka wtop z PC. PC nie są winna, ale inwestor-instalator co dobierali PC na oko i jeszcze sądzili, że im nadgoni braki ocieplenia i rekuperacji. Ja tez miałem kolegę sąsiada co chciał dobrać PC bo on też ma tyle samo m2 co Ja domu. Wszystko co go interesowało to nazwa pompy, moc (jak mu podpowiedziałem, ze to istotne), instalator i cena. Wg. niego ta sama PC w kazdym domu od 150-180m2 da radę. A to, że dom przebudował z obory, ocieplił jak 10 lat temu, bez rekuperacji to przecież ... nieistotne bo obaj mamy 165m2 posadzki. Za rok będzie płacz - choć jak sądzę zmieści się w 2200zł.

domator 2
30-06-2015, 15:23
Przepraszam bardzo że wtrąciłem się . Znów zapomniałem o czymś co nazywa się indywidualizm ( czyli mój punkt widzenia jest jedyny ) . Znam takich co mają podgrzewane rynny . i nic z tego sobie nie robią . Bo kasy mają ogrom i zależy im tylko na wygodzie i słusznie rozumują . pozdrawiam

malux20
30-06-2015, 15:29
nie brnij bardziej
najpierw trochę głupot napisałeś
i to z pozycji praktyka
a teraz mieszasz

pompa to pompa i tyle

Arturo72
30-06-2015, 15:31
Przepraszam bardzo że wtrąciłem się . Znów zapomniałem o czymś co nazywa się indywidualizm ( czyli mój punkt widzenia jest jedyny ) . Znam takich co mają podgrzewane rynny . i nic z tego sobie nie robią . Bo kasy mają ogrom i zależy im tylko na wygodzie i słusznie rozumują . pozdrawiam
TwojPanie,ileż razy trzeba Ci liczyć,że ekosyf w nowobudowanych domach wychodzi kosztowo porownywalnie do pompy p-w a eksploatacyjnie drożej.
Ale jak sam zauważyłeś,kto bogatemu zabroni babrac się w syfie.

Ale jednak zabroni,prawo budowlane od trucia sąsiadów.

Arek74
30-06-2015, 15:34
Oj głupieje nam społeczeństwo ;)



musisz obrażać innych? ulżyło ci?


odnośnie jakości urządzeń, to moja firma zajmuje się recyklingiem zużytego sprzetu elektrycznego i elektronicznego czyli tzw. elektrośmieci, więc w tej materii mam większą wiedzę niż wy
Podczas demontażu urządzeń widać jak i z czego są wykonane i wcale mnie nie dziwi że coraz krócej żyją.
Kolega pisze że ma sprzęty 10-14 letnie...zalecam w miarę możliwości naprawianie ich, gdyż tej jakości juz nie kupisz i dotyczy to zarówno Beko jak i AEG


Co do pomp ciepła,...takowa jeszcze nie trafiła do mnie do recyklingu ;-)
wiec powinienem zakładać że są wykonane dużo lepiej niż lodówka i laptop...bo pompa to w wielkim uproszczeniu jest połączenie tych dwóch urządzeń

nie napisałem również nigdzie że musimy wrócić do epoki kamienia łupanego...ludzie skąd w was tyle jadu ???
czytajcie ze zrozumieniem

ja jestem zielony w temacie pomp ciepła, zainteresował mnie jeden instalator pompą do CWU i tak ruszyło u mnie dociekanie tematu...wiec wybaczcie moją niewiedzę...ale tez do cholery, nie obrażajcie mnie, anie wkładajcie w moje usta nie moich słów !


u mnie jest problemem że kocham ogień i paliłem i będe palił codziennie w kominku, uwielbiam moja kotłownię w salonie, a na posiadanie zarówno pompy i kominka mnie nie stać
robię remont za 2 miesiące, i mam dwie wyjścia, albo włożę kominek z DGP plus grzanie wody gazem/prądem/PC ... albo tylko KZPŁW

dlatego jestem w Waszym dziale i próbuję liznąć tematu PC, czy ma to sens

SUSPENSER
30-06-2015, 18:01
Z doświadczenia wiem natomiast, że kocioł gazowy po 10l to się już raczej wymienia w całości, a kotły stałopalne (podajnikowe) też raczej więcej nie pociągną. W pompie newralgiczne elementy to sprężarka i elektronika - nic więcej tam się specjalnie nie ma prawa zużyć, więc dajmy na to, że po 10 latach wymieniamy kocioł gazowy, czy stałopalny za 5-7tys zł, a w pompie sprężarkę i płytę główną, za podobna kwotę - to gdzie tu ta super droga eksploatacja:confused:

Podajnikowe już dłużej "ciągną" i są tacy, którzy przez 10 lat nawet ślimaka od podajnika nie wymienili, przy prawidłowej eksploatacji i paleniu suchym węglem powinny spokojnie podziałać tyle co zasypowe, a te nawet po 30 lat działają.

W takich kotłach nie ma części za 5 tys zł, najdroższy jest wymiennik z obudową, ale to też dopiero około 3-4 tys zł.

domator 2
30-06-2015, 20:07
Pompy ciepła to najczęściej mają problemy z skraplaczami które się rozszczelniają i woda lub glikol idzie do układu i jest po zamiatane . Wszystko na śmietnik . W zależności od producenta to nie które padają już po gwarancji a inne trochę później nawet 10 lat i dłużej oby jak najdłużej . Pytanie jest nie czy padnie tylko kiedy . A jak już padnie skraplacz to dopiero się nasłuchacie opowieści od przedstawicieli producentów . Do Wejherowa chętnie podjadę , nawet dziś . Pozdrawiam .

domator 2
30-06-2015, 21:15
Moja pompa cwu '' HEITZ '' padła też po 5 latach . A specjalnie kupiłem Polską za ponad 9 tyś bo sprzedawca twierdził że cała reszta to chinole tylko nazwy różne .

Arturo72
30-06-2015, 21:32
Moja pompa cwu '' HEITZ '' padła też po 5 latach . A specjalnie kupiłem Polską za ponad 9 tyś bo sprzedawca twierdził że cała reszta to chinole tylko nazwy różne . Bo są TO chinole tylko z inną naklejka ;)
Mowa o pompach cwu.

domator 2
30-06-2015, 22:09
No właśnie że byłem w szoku gdy ją rozebrałem . Kompresor Panasonic , chłodnica , skraplacz i orurowanie miedź tylko płyta główna to element szablonowy . Mam wrażenie że '' HEITZ '' uczył się za pieniądze klientów . Bo nawet jeśli z gów.. ulepisz to i tak jakiś czas wytrzyma . Mój piec z podajnikiem to leciwy staruszek . Jeden z pierwszych takich pieców w Polsce . Dom 200 mk. 3tony węgla na sezon bez CWU . Ale jak to ktoś powiedział czas na zmiany i chciałem uderzyć w nowe technologie . Ale to ja jestem inwestorem a do brania kasy są wszyscy . A nie chcę znów wtopić tylko na znacznie większą kasę . Moim faworytem był Danfoss tak jak w kuchni Siemens . Ale jak się naczytałem jak Danfoss traktuje klientów ( temat na tym forum ) to dlamnie niczym się nie różni od ''HEITZ'' .

Arturo72
30-06-2015, 22:13
Mój piec z podajnikiem to leciwy staruszek . Jeden z pierwszych takich pieców w Polsce . Dom 200 mk. 3tony węgla na sezon bez CWU . Ale jak to ktoś powiedział czas na zmiany i chciałem uderzyć w nowe technologie .
Oj cianko to widzę,dom leciwy jak kocioł to i pewno nie ma instalacji niskotemperaturowej.
Z drugiej strony Varme ma podobnie.

domator 2
30-06-2015, 22:29
Może i leciwy bo 2001r. ale jak na tamte czasy zbudowany dość z głową mimo małego budżetu . Podłogówek nie ma wszędzie bo w tamtych czasach tłumaczono że nie zdrowo ( oczywiście fachowcy ) . Ale biorę pod uwagę system mieszany plus kominek grawitacyjny . Te podłogówki co są to z tego co pamiętam to 6mb na 1mk .

domator 2
30-06-2015, 22:33
:)
Juz dobrze juz dobrze...
Wszystko jasne.
PC to nie uniwersalne rozwiazanie dla wszystkich.
Masz cieplo... Masz bezawaryjnie...
To czego szukasz?
Chyba ze tak chciales dyskusje sprowokowac? :)

Jak napisałem piec leciwy pewnie też się sypnie .Więc trzeba budować na nowo system by się nie obudzić w zimnym . Idę aśu

adamuus
30-06-2015, 22:34
Witam
Proszę o poradę w sprawie instalacji pompy PW. Dom 200m2 (całość), mur porotherm 24cm + 12 cm styropian, okna 3 szybowe MS, rekuperator. Dom ogrzewany jest piecem Defro AKM2 17kw: na dole ogrzewanie podłogowe (cała część mieszkalna ok 70m2) + grzejniki na termostatach, na górze (oprócz łazienki gdzie jest podłogówka) ogrzewanie grzejnikami na termostatach.
Chcę zamontowac pompę do ogrzewania domu ale zupełnie nic o nic nie wiem. Mam do wydania ok. 25tys. (sprzęt + montaż). Jakich producentów brac pod uwagę aby nie dostać jakiegoś badziewia? A może macie namiary na jakieś sprawdzone firmy/wykonawców.
Acha będę jeszcze montował ogniwa fotowoltaiczne ok.5kw tak więc kwestia prądu jesto poniekąd rozwiązana ;)

tommuz
01-07-2015, 10:55
Witam, proszę ekspertów o poradę, właśnie zakupiłem projekt domku (dom w lucernie 4 - powierzchnia grzewcza ok 100 m) i zastanawiam się nad wyborem systemu C.O. - Dom niskoenergetyczny EUco poniżej 40
I tu wchodzą 2 warianty do wyboru:
1) piec na pellet + zwykle grzejniki + rekuperator z odzyskiem ciepła - koszt eksploatacji ok 1500 zł na rok za co i cwu
2) pompa PW (ok 9kW) + podłogowa + rekuperator - z obliczeń wskazuje że ok 700 zł na rok za co i cwu (niech będzie nawet i te 1200)

Jestem na etapie planowania więc, jeszcze nic nie wybudowalem i proszę fachowców o korektę moich wyliczeń jeśli chodzi o koszty montazu:
1) rezygnacja z 2 kominów - zaoszczędzone 8 tys.
Rekuperator + przewody ok 15 tys
Instalacja zwykłych grzejników ok 6 tys.
Piec na pellet ok 10 tys
Zasobnik: 3 tys.

W 2 wariancie:
Rezygnacja ze wszystkich kominów - oszczędność ok 12 tys.
Rekuperator - 15 tys.
Instalacja podłogowki- ok 10 tys.
Pompa PW - ok 25 tys
Zasobnik - 3 tys

Reasumujac
Koszt instalacyjny dla pierwszego wariantu (uwzględniając brak kominów)to ok 26 tys zł

Koszt instalacyjny dla drugiego wariantu to 41 tys.

Myślę, że różnica ok 15 tys złotych na etapie inwestycji nie jest taka straszna.
No ale tu zaczynają się wątpliwości
i proszę ekspertów o poradę czy taka pompa poradzi sobie z ogrzaniem domu o niskim zapotrzebowaniu na energię? Czy warto całkowicie rezygnowac z komina w kotłowni? Czy moje szacunki jeśli chodzi o wycenę inwestycji nr 1 i 2 są realne?

Arturo72
01-07-2015, 11:17
Witam, proszę ekspertów o poradę, właśnie zakupiłem projekt domku (dom w lucernie 4 - powierzchnia grzewcza ok 100 m) i zastanawiam się nad wyborem systemu C.O. - Dom niskoenergetyczny EUco poniżej 40
I tu wchodzą 2 warianty do wyboru:
1) piec na pellet + zwykle grzejniki + rekuperator z odzyskiem ciepła - koszt eksploatacji ok 1500 zł na rok za co i cwu
2) pompa PW (ok 9kW) + podłogowa + rekuperator - z obliczeń wskazuje że ok 700 zł na rok za co i cwu (niech będzie nawet i te 1200)

Jestem na etapie planowania więc, jeszcze nic nie wybudowalem i proszę fachowców o korektę moich wyliczeń jeśli chodzi o koszty montazu:
1) rezygnacja z 2 kominów - zaoszczędzone 8 tys.
Rekuperator + przewody ok 15 tys
Instalacja zwykłych grzejników ok 6 tys.
Piec na pellet ok 10 tys
Zasobnik: 3 tys.

W 2 wariancie:
Rezygnacja ze wszystkich kominów - oszczędność ok 12 tys.
Rekuperator - 15 tys.
Instalacja podłogowki- ok 10 tys.
Pompa PW - ok 25 tys
Zasobnik - 3 tys

Reasumujac
Koszt instalacyjny dla pierwszego wariantu (uwzględniając brak kominów)to ok 26 tys zł

Koszt instalacyjny dla drugiego wariantu to 41 tys.

Myślę, że różnica ok 15 tys złotych na etapie inwestycji nie jest taka straszna.
No ale tu zaczynają się wątpliwości
i proszę ekspertów o poradę czy taka pompa poradzi sobie z ogrzaniem domu o niskim zapotrzebowaniu na energię? Czy warto całkowicie rezygnowac z komina w kotłowni? Czy moje szacunki jeśli chodzi o wycenę inwestycji nr 1 i 2 są realne?
Sporo pisania ale tak w skrócie.
Na ogrzewanie zużyjesz ok.4000kWh i posiadasz obciazenie ok.3-4kW a wiec paliwo stale powinno byc z automatu odrzucone a do rozpatrzenia i to poważnego powinien być brany wariant 3 czyli ogrzewanie prądem jako najtańszy inwestycyjne(2,5tys.zl)i przy koszcie eksploatacji ok.1200zl.
Po drugie,grzejniki ścienne w nowym domu to głupota.Nie raz było o tym pisane a więc nie powtarzam.
Po trzecie,przy obciążeniu cieplnym 3-4kW bierzesz zdecydowanie za wysoką inwestycję na pompę.
W 20tys.zł zmiescisz się spokojnie.
Przy zużyciu energii na ogrzewanie 4000kWh przy pompie zapłacisz za to ok.400zł a nie 700zl.

A,już widzę,że to jest z cwu,ale to indywidualna sprawa jest,na osobę z reguły 1000kWh na osobę na rok.

lukasza
01-07-2015, 11:44
Witam, proszę ekspertów o poradę, właśnie zakupiłem projekt domku (dom w lucernie 4 - powierzchnia grzewcza ok 100 m) i zastanawiam się nad wyborem systemu C.O. - Dom niskoenergetyczny EUco poniżej 40
Czy moje szacunki jeśli chodzi o wycenę inwestycji nr 1 i 2 są realne?

Dom 100m2, 40kWh/m2 czyli 4000kWh na CO
Przy podłogówce i odpowiedniej akumulacji masz 100% tania taryfa
100% tania taryfa to jakieś 1100-1200zł rocznie na CO (zależy od dostawcy prądu).

Jest sens robić jakąś kotłownie na pellecie (palenie i skład opału a pellet zajmuje więcej miejsca od ekogroszku) czy nawet małą pompownię (pompa to nie tanie urządzenie i kiedyś się zepsuje)?

Może zamiast wariantu 1 i 2 daj wariant 3:
zasobnik 1000L i 2 grzałki po 3kV (beckup).
1) awaria .... to wymiana grzałki z byle marketu zrobiona samodzielnie.
2) unikasz kominów;
3) wykorzystujesz maksymalnie m2 w małym domku,
4) unikasz drogiej inwestycji,
5) unikasz awarii lub kosztów awarii i nie martwisz się dostępem do serwisu/instalatora i części.

jedynie można jakaś PC za 5000zł na CWU dać. Możesz też dać klimę za 3-4000zł. Będziesz tym w lato chłodzi a do np: 7st grzał z COP jak PC.

lukasza
01-07-2015, 11:48
widzę że Arturo mnie wyprzedził

dodałbym 15000zł rekuperator do domku 100m2. To ... dość drogo.
Wyceny jakie ostatnio widziałem na kanałach tych niby lepszych i droższych na domy 160m2 to ok 7000zł plus reku za 5000zł to 12000zł.
A można i taniej w 100m2.
Choć można i kupić drogie reku ... tylko czy jest sens za to dawać więcej niż 5000zł?

tommuz
01-07-2015, 13:17
Wole na etapie planowania przeszacowac wartość, niż potem zastanawiać się skąd więc dodatkowe pieniądze. Proszę o przybliżenie mi informacji odnośnie grzania samym prądem. Szczerze mówiąc pierwszy raz ktoś mi zaproponował takie rozwiązanie, a odnośnie grzania prądem jestem zielony, mało tego nie wiem czy uzyskam EP poniżej obowiązujących 120. Czytałem również że tak tanio to nie wychodzi. Z tego co tu czytam skłaniam się do tej pompy ciepła

Arturo72
01-07-2015, 13:35
Czytałem również że tak tanio to nie wychodzi. Z tego co tu czytam skłaniam się do tej pompy ciepła
1 kWh z prądu to 0,30zł,z pompy 0,10zl,z pelletu 0,20zl.
Także zamiast słuchać wystarczy liczyć :)

tommuz
01-07-2015, 14:30
1 kWh z prądu to 0,30zł,z pompy 0,10zl,z pelletu 0,20zl.
Także zamiast słuchać wystarczy liczyć :)

Wprowadziłem realne dane do programu BuildDesk Energy Certificate i wyszły mi następujące wyniki (plik otrzymany od pracowni)

Wprowadziłem porównanie dla pompy ciepła i ogrzewania elektrycznego

I oto otrzymałem następujące wyniki:

1) Ogrzewanie pompą ciepła PW o COP = 3 i sprawności całego systemu grzewczego 80% wraz z rekuperacją o sprawności 90%, zużycie wody dla 4 os. rodziny

EP = 78 kWh
EUco = 37 kWh
EUcwu = 19 kWh

i najważniejszy parametr Ek - energia końcowa zużyta na cele grzewcze i cwu= 26 kWh/m2
Reasumując roczne zapotrzebowanie na energię grzewczą i cwu = 26X100 m2 daje w zaokrągleniu 3000 kWh - licząc po wygórowanej stawce prądu za kWh - 35 groszy to maksymalnie zapłacę 1050 zł

Wziąłem dosyć restrykcyjne parametry COP tylko 3 - planuję pompę o COP 4 oraz sprawność układu do 90 % co powinno dać mi maksymalne wydatki na poziomie ok 800 zł


2) W drugim wariancie - przy ogrzewaniu elektrycznym - sprawność też na poziomie 80% całej instalacji oraz rekuperacji na poziomie 90%
EP = 214.60 - i tu już pierwszy dylemat wymagania obecne to 120
EUco i EUcwu te same

no i parametr EK , program wyliczył zapotrzebowanie 71 kWh (co jest uzasadnione współczynnikiem COP)
Daje to nam zapotrzebowanie na energię grzewczą i cwu na poziomie ok 7500 kWh, co rocznie wydaje wydatek rzędu 2625 zł

I teraz zasadnicze pytanie:
Można by się skusić o ogrzewanie elektryczne, bo kwota 2650 rocznie jest przyzwoita, biorąc pod uwagę znikome koszta instalacyjne (20 tys mniej niż z pompą) ale jak obejść obowiązujące EP?

Koszt zwrotu nakładu na instalację pompy ciepła to ok 12 lat - zakładam, że taka pompa wytrzyma ok 20 lat. więc perspektywicznie pompa, o ile nie będzie wymagała serwisu jest opłacalna. Dodatkowo biorąc stale rosnące koszta energii elektrycznej ( w perspektywie 10 lat o jakieś 20 - 30 %) to za 10 lat przy pompie ciepła będzie to wzrost raptem o 300 zł, a przy ogrzewaniu elektrycznym już prawie o 800 zł - różnica jest zasadnicza.


Także takie takie porównanie, że pellet 20 gr, pompa 10 gr a prąd to 30 gr jest mało wymierne

Ale dalej pozostaje pytanie do fachowców - wydaje mi się, że obliczenia są dojść dokładne. Teraz pozostaje uściślić jaka jest żywotność pompy, co z serwisem itd
Skłaniam się bardziej po Waszych radach w stronę pompy ciepła, odpuszczam sobie piec na paliwo stałe.

lukasza
01-07-2015, 14:40
Wole na etapie planowania przeszacowac wartość, niż potem zastanawiać się skąd więc dodatkowe pieniądze. Proszę o przybliżenie mi informacji odnośnie grzania samym prądem. Szczerze mówiąc pierwszy raz ktoś mi zaproponował takie rozwiązanie,

1. To takie coś jak grzanie PC - bo PC też na prąd chodzi tylko grzejesz bez PC. Nie ma tak dużej inwestycji jak PC (20 tys). Pewnie na prąd w inwestycji za 8 tys się zmieścisz. Co tracisz? COP. Czyli zamiast grzać za 700zł (Twoje wyliczenia dość dobre) to grzejesz za 2100zł. Rocznie dokładasz do grzania ok 1400zł. Zaś oszczędzasz na inwestycji od 12 do 14 tys. Czyli na 8-10 lat masz z czego dokładać do rachunków. Zakładając delikatne wzrosty cen energii to na 10 lat winno starczyć na dokładanie do rachunku. Zyskujesz z drugiej strony brak PC -co może być zaletą- bo praktycznie niewiele może się w instalacji popsuć.

2. Masz opcję obniżyć koszty inwestycji zamieniając podłogówkę na kable grzejne montowane w posadzce. Takie samo coś jak podłogówka, ale tańsza. Bardzo wielu inwestorów to robi bo zostają im kolejne PLNy na rachunki za CO na następne kilka lat ...ale ja bym tej drogi nie wybrał gdyż OP - ogrzewanie podłogowe - na wodę daje Ci za 10-20-30 lat szansę zmiany systemu grzewczego na praktycznie każdy. Zaś kable muszą być na prąd.

3. Na prąd z zasobnikiem robiącym za bufor (on z podłogówką zapewni Ci 100% ciepła w taniej taryfie) masz jeszcze jeden miły "myk". Nie grzejesz w nocy podłogi w taniej taryfie jak to robisz z PC zaś bufor. Z kolej podłogę grzejesz sobie z bufora w dzień. Milsze uczucie w dzień.


Czytałem również że tak tanio to nie wychodzi. Z tego co tu czytam skłaniam się do tej pompy ciepła
grzanie prądem wychodzi tyle ile go zużyjesz czyli PC kontra Prąd to jakieś 3x drożej za prąd. Przy rachunku planowanym na PC 700zł jak pisałem masz na samym prądzie z 2100zł. Tylko przydało by się jakoś ogacić CWU. Choć czasem i to niekoniecznie (byle byś nie wymyślił drogich paneli solar do CWU).

p.s.2. do domu 100m2 i 40kwh na m2 to PC 9kw jest .... generalnie po bandzie za duża. Czyli i 25 tys na inwestycję nie wydasz. Kup od biedy sobie PC z 7kW za jakieś 5-8 tys taniej. To taki może byc konsensus bo jak miałbyś inwestować w PC do CWU to można już dołożyć i do PC do CO. Ale 9kW i cena 25 tys za PC PW do 100m2 ... za dużo i za drogo.

lukasza
01-07-2015, 14:51
I teraz zasadnicze pytanie:
Można by się skusić o ogrzewanie elektryczne, bo kwota 2650 rocznie jest przyzwoita, biorąc pod uwagę znikome koszta instalacyjne (20 tys mniej niż z pompą) ale jak obejść obowiązujące EP?

podpowiem tylko tyle: w urzędzie nikt tego nie policzy tylko sprawdzi jaki jest wynik.

Jak wstawisz dane wejściowe takie aby wyszedł wynik to będzie OK. Przykra rzeczywistość.

Domu też nikt nie odbiera ... możesz pisać że masz PC a mieć czysty prąd w realu. Przykra rzeczywistość.

Zaryzykuje tezę że w 50% urzędów przeszło by zdanie, że masz elektrownie atomową byle była pieczątka branżowa elektryka na projekcie i w obliczeniach zgadzało się po znaku = stan EP. Przykra rzeczywistość.

sSiwy12
01-07-2015, 15:01
podpowiem tylko tyle: w urzędzie nikt tego nie policzy tylko sprawdzi jaki jest wynik.

Jak wstawisz dane wejściowe takie aby wyszedł wynik to będzie OK. Przykra rzeczywistość..


Farmazony Waść prawi, farmazony - zwłaszcza mając na uwadze nowelę PB i ustawę o charakterystyce energetycznej budynków.

domator 2
01-07-2015, 15:48
1. To takie coś jak grzanie PC - bo PC też na prąd chodzi tylko grzejesz bez PC. Nie ma tak dużej inwestycji jak PC (20 tys). Pewnie na prąd w inwestycji za 8 tys się zmieścisz. Co tracisz? COP. Czyli zamiast grzać za 700zł (Twoje wyliczenia dość dobre) to grzejesz za 2100zł. Rocznie dokładasz do grzania ok 1400zł. Zaś oszczędzasz na inwestycji od 12 do 14 tys. Czyli na 8-10 lat masz z czego dokładać do rachunków. Zakładając delikatne wzrosty cen energii to na 10 lat winno starczyć na dokładanie do rachunku. Zyskujesz z drugiej strony brak PC -co może być zaletą- bo praktycznie niewiele może się w instalacji popsuć.

2. Masz opcję obniżyć koszty inwestycji zamieniając podłogówkę na kable grzejne montowane w posadzce. Takie samo coś jak podłogówka, ale tańsza. Bardzo wielu inwestorów to robi bo zostają im kolejne PLNy na rachunki za CO na następne kilka lat ...ale ja bym tej drogi nie wybrał gdyż OP - ogrzewanie podłogowe - na wodę daje Ci za 10-20-30 lat szansę zmiany systemu grzewczego na praktycznie każdy. Zaś kable muszą być na prąd.

3. Na prąd z zasobnikiem robiącym za bufor (on z podłogówką zapewni Ci 100% ciepła w taniej taryfie) masz jeszcze jeden miły "myk". Nie grzejesz w nocy podłogi w taniej taryfie jak to robisz z PC zaś bufor. Z kolej podłogę grzejesz sobie z bufora w dzień. Milsze uczucie w dzień.


grzanie prądem wychodzi tyle ile go zużyjesz czyli PC kontra Prąd to jakieś 3x drożej za prąd. Przy rachunku planowanym na PC 700zł jak pisałem masz na samym prądzie z 2100zł. Tylko przydało by się jakoś ogacić CWU. Choć czasem i to niekoniecznie (byle byś nie wymyślił drogich paneli solar do CWU).

p.s.2. do domu 100m2 i 40kwh na m2 to PC 9kw jest .... generalnie po bandzie za duża. Czyli i 25 tys na inwestycję nie wydasz. Kup od biedy sobie PC z 7kW za jakieś 5-8 tys taniej. To taki może byc konsensus bo jak miałbyś inwestować w PC do CWU to można już dołożyć i do PC do CO. Ale 9kW i cena 25 tys za PC PW do 100m2 ... za dużo i za drogo.

Łukasz twoje wyliczenia są idealne . Ale PC na pewno się kiedyś zepsuje , trzeba ją serwisować . Taki mały dom jest wręcz stworzony do ogrzewania bezpośrednio prądem . Rozwiązanie jest proste załóż dwa liczniki . Grzej w nocy do bufora ciepła z dwutaryfowego a w dzień używaj jednotaryfowego .
Myślę że warto przemyśleć to , chyba że się mylę .

clarnet
01-07-2015, 17:02
Nie wszytko musi się zwrócić. Coś może się po prostu przyjąć.;)
Ale to kwestia wyboru
Zweryfikuj jeszcze raz te wartości, które podajesz
EUco = 37 kWh
EUcwu = 19 kWh
Do czego to jest odniesione - do powierzchni?
Jeśli tak to strata ciepła poniżej 2kW a wody o połowę za mało jak dla 4 osobowej rodziny.
A przy liczeniu rozbij sobie faktyczne koszty na c.o. i cwu, a nie przeliczaj ze wskaźnika, bo często różne głupoty z tych programów wychodzą.
I licz tak jak zakładasz. Albo 3 albo 4 albo 2. Równie dobrze możesz taki rozrzut przyjąć przy stawce kwh

tommuz
01-07-2015, 20:03
Nie wszytko musi się zwrócić. Coś może się po prostu przyjąć.;)
Ale to kwestia wyboru
Zweryfikuj jeszcze raz te wartości, które podajesz
EUco = 37 kWh
EUcwu = 19 kWh
Do czego to jest odniesione - do powierzchni?
Jeśli tak to strata ciepła poniżej 2kW a wody o połowę za mało jak dla 4 osobowej rodziny.
A przy liczeniu rozbij sobie faktyczne koszty na c.o. i cwu, a nie przeliczaj ze wskaźnika, bo często różne głupoty z tych programów wychodzą.
I licz tak jak zakładasz. Albo 3 albo 4 albo 2. Równie dobrze możesz taki rozrzut przyjąć przy stawce kwh

Odniesione do zapotrzebowania rocznego na metr powierzchni.
Energia na ogrzanie ciepłej wody odnosi się do statystycznych 140 litrów na dobę, z uwzględnieniem 10 % absencji w użytkowaniu w cyklu rocznym
Czyli ok 5m3 w cyklu miesięcznym - z obecnej obserwacji (mieszkam w bloku jest to wartość w której się mieszczę)

clarnet
01-07-2015, 20:26
te 140l na dobę i na co???... osobę, mieszkanie, rodzinę?
licz jak chcesz - zasugerowałem Ci tylko byś to zweryfikował. chciałem dobrze :)
ale jak byś nie liczył, to na osobę/dobę potrzeby ciepła na cwu to 3-5 kwh
Przy 4 osobowej rodzinie daje to 4-6 tys kwh rocznie, a u Ciebie jest 1900
sprawdź jeszcze jaką masz stratę w kw przy temp, obliczeniowej 2kW i mniej?
jaką pc pw chcesz tam dać?
z jednej strony moc pc warunkuje bardziej cwu, a z drugiej strony czy warto przewymiarować?
Chyba, że z dobrą modulacją mocy.
pzdr

tommuz
01-07-2015, 21:26
140 l na dobę na rodzinę - jest to średnia zużycia ciepłej wody przez gospodarstwo domowe
przynajmniej u mnie na razie przy 4 osobowej rodzinie jest właśnie te 140-150 l

clarnet
01-07-2015, 22:01
Jak sobie przyjmiesz, tak będziesz miał.
A EUcwu masz w litrach czy w kwh?

tommuz
01-07-2015, 22:07
W kWh, wychodzi ok 3000 kWh na rok dla całego domu

plusfoto
01-07-2015, 22:08
Zauważ że w bloku temperatura wody w kranie jest dużo wyższa i korzystasz z jej mieszania z zimną. Przy pompie z reguły w zasobniku jest woda o temp użytkowej około 45-50 stopni więc pójdzie Ci ilościowo więcej. Do podanych wartości proponuję dodać około 50-100l.

clarnet
01-07-2015, 22:29
W kWh, wychodzi ok 3000 kWh na rok dla całego domu

Skromnie, skromnie, ale czemu nie.
Do tego dojdzie Ci jeszcze strata dobowa zasobnika + cotygodniowa dezynfekcja, o ile będzie to klasyczny zasobnik, a nie przepływowy i jakaś cyrkulacja - mamy kolejny tysiąc kwh.
A ten twój "build certtificate" zakładał poniżej 2.
No ale z tymi programami jest jak z maszynką do mięsa.
Wyniki, czyli jakość tego co z nich wyjdzie, zależy od tego, co się do nich włoży.
pzdr

tommuz
01-07-2015, 22:32
skupiamy się na detalach bo podwyższenie wody o 50 - 100 litrów niewiele zmienia - z całościowych opłat z 1000 zł na rok wyjdzie 1200. Bardziej zależy mi na problematyce pompy ciepła - żywotność i serwisowanie, by ocenić opłacalność inwestycji.

lukasza
01-07-2015, 23:10
Farmazony Waść prawi, farmazony - zwłaszcza mając na uwadze nowelę PB i ustawę o charakterystyce energetycznej budynków.

Ja nie pisze farmazony bo bym musiał mieć czas tylko na forum i nabijać 9000 postów
Ja pisze z praktyki jak działa urząd. Praktycznie w każdy mieście od miast wojewódzkich po powiatowe.

Przepraszam jak Cię uraziłem bo pracujesz w urzędzie. Ale to praktyka urzędnicza robić z 120 Ep ściemę jak i ściemą jest odbiór domu. Możesz pisać ze masz PC a grzać czystym prądem, możesz wstawić dane z sufitu by EP sie zgodziło. To ma w projekcie być ale nikt nie dochodzi skąd i jak sie tam znalazło.

Idziesz o zakład za 10 000 zł ze wystawie dane z sufitu, EP sie zmieści i nikt nie sprawdzi czemu tak a nie inaczej?
Idziesz o zakład o 20 000 zł ze wystawie w projekcie PC i zgodzi mi sie EP a zrobię czysty prąd i nikt mi tego nie sprawdzi ... ba ja sobie komin postawie i śmieciucha wstawie i żaden organ sie tym nie zajmie.

clarnet
01-07-2015, 23:16
Detal nie detal, ale zużycie cwu zaniżone o połowę.
Nie zrozum mnie źle, ale jak robisz analizę opłacalności i używasz do tego profesjonalnych narzędzi, to właściwe założenia są ważne.
Pytasz o radę, więc Ci odpowiadam.
Jeśli na cwu potrzebujesz 2 tys kwh a na c.o. 3,7 tys kwh to pc nie ma sensu
Ale jak z jednym i drugim rozjechałeś się o 100% to wygląda to już inaczej.
Żywotność PC PW? - temat rzeka, bo naprawiać można do śmierci i nawet dłużej. Szacuje się od 15 do 20 lat i po tym okresie klient wymieni urządzenie.
Serwisowanie? koszty przeglądów od 300 do 600 zł w zależności od firmy i marki; po gwarancji regularnie serwisuje tylko część klientów, jakieś 2/3 klientów.

tommuz
01-07-2015, 23:34
Detal nie detal, ale zużycie cwu zaniżone o połowę.
Nie zrozum mnie źle, ale jak robisz analizę opłacalności i używasz do tego profesjonalnych narzędzi, to właściwe założenia są ważne.
Pytasz o radę, więc Ci odpowiadam.
Jeśli na cwu potrzebujesz 2 tys kwh a na c.o. 3,7 tys kwh to pc nie ma sensu
Ale jak z jednym i drugim rozjechałeś się o 100% to wygląda to już inaczej.
Żywotność PC PW? - temat rzeka, bo naprawiać można do śmierci i nawet dłużej. Szacuje się od 15 do 20 lat i po tym okresie klient wymieni urządzenie.
Serwisowanie? koszty przeglądów od 300 do 600 zł w zależności od firmy i marki; po gwarancji regularnie serwisuje tylko część klientów, jakieś 2/3 klientów.

Właśnie o takie odpowiedzi mi chodziło 300 - 600 zł, ale co jaki okres bo zaraz wyjdzie, że co rok - wtedy faktycznie nie ma to sensu bo jak będzie to 600 co rok to praktycznie zbliżamy się do ogrzewania tylko elektryką,która nie wymaga nakładów na instalację, ale z kolei nie mieści się w granicznych wymaganiach co do EP. Jak ja kocham te nasze przepisy za takie dylematy.

wihajster
02-07-2015, 00:09
Oczywiście że co rok, taka jest specyfika budowy pompy P-W. A najlepiej ze dwa razy w roku wyczyścić parownik przynajmniej.

tommuz
02-07-2015, 00:19
Oczywiście że co rok, taka jest specyfika budowy pompy P-W. A najlepiej ze dwa razy w roku wyczyścić parownik przynajmniej.

Czyli raz do roku dodatkowy wydatek ok 500 zł na serwis ??
Co za bandycki kraj, niby ekologia itp a tak naprawdę chodzi o napychanie kasy w pewne sektory gospodarki.

wihajster
02-07-2015, 00:30
Jeżeli masz pojęcie techniczne i chęci to nawet sam możesz o takie urządzenie zadbać. Z obserwacji wiem że w większości przypadków będzie to lepiej przeprowadzone czyszczenie niż przez jakiś "firmowy" serwis... Koledzy z branży - możecie się na mnie pogniewać ale sami wiecie jak to CZASAMI wygląda... :(

tommuz
02-07-2015, 00:41
Mam pojęcie techniczne i to całkiem spore. Po prostu chodzi mi o określenie kosztów całkowitych na te 20 lat działania pompy - wiadomo w okresie gwarancji to te przeglądy/serwisy muszą być wykonywane przez autoryzowane firmy. Jednak nie mam ochoty na przełomie inwestycji na 20 lat o wiele wiele droższą niż inne, zaniechać kosztów ukrytych takich jak serwisy itp.
Nie po to się chce zrobić dom niskoenergetyczny, gdzie za całość cwu + co chcę płacić ok 1000 zł by potem co rok dokładać 50% na to że jakiś pan przyjedzie i filtr wymieni.

wihajster
02-07-2015, 00:54
Wszystko zależy od indywidualnej kalkulacji. Ja na przykład nie zajmuję się pompami P-W bo wg mojej wiedzy w dłuższym okresie wypadają drożej od gruntowej, już nawet bez wliczania dodatkowych kosztów przeglądów.

A na pewno wystrzegaj się ludzi którzy przy każdej wizycie podpinają manometry do układu chłodniczego aby "sprawdzić ciśnienia" - to jest już największe naciągactwo i to w dodatku szkodliwe (wielka szansa na wprowadzenie gazów z atmosfery do układu przy każdym takim "serwisie"..

tommuz
02-07-2015, 01:11
Wszystko zależy od indywidualnej kalkulacji. Ja na przykład nie zajmuję się pompami P-W bo wg mojej wiedzy w dłuższym okresie wypadają drożej od gruntowej, już nawet bez wliczania dodatkowych kosztów przeglądów.

A na pewno wystrzegaj się ludzi którzy przy każdej wizycie podpinają manometry do układu chłodniczego aby "sprawdzić ciśnienia" - to jest już największe naciągactwo i to w dodatku szkodliwe (wielka szansa na wprowadzenie gazów z atmosfery do układu przy każdym takim "serwisie"..

Wiesz gdyby było mnie stać na gruntową, która jest jeszcze dodatkowe 20 tys droższa niż PW to tematu by wcale nie było. Trudno tak określić co będzie za 10-15 lat, dlatego trzeba optymalizować koszty. Gdybyśmy zarabiali godziwie to nawet nie stawiałbym małego klocka 100m2 tylko jakiś wymyślny o 160 m2 powierzchni.m
Za 20 lat może się okazać, że będziemy zarabiać w euro a koszt takiej pompy ciepła poszybuje w dół tak jak np ceny laptopów na przełomie ostatnich 20 lat, a zakup nowej pompy ciepła będzie czymś normalnym jak pralki czy lodówki.

wihajster
02-07-2015, 01:51
Jak już napisałem, zależy od indywidualnej kalkulacji.
Znam osoby które zamontowały pompę powietrzną za cenę grunkówki z odwiertami (pod Toruniem gdzie glina i woda na 1,20m, do tego duuuża działka więc jeszcze taniej można zrobić bo bez odwiertów -taniej wyszłaby pompa glikolowa z poziomym dolnym źródłem niż powietrzna w tym przypadku), więc jakieś porównanie mam. Nie wiem co decydowało ale to nie moja sprawa ;)

Piszesz o cenie +20000 jak często jest to +5000. Albo wręcz 0 lub nawet MINUS jak powyżej...
Nie da się porównać rzeczy bez bliższego zagłębienia się w temat. Można tak sobie pogadać "pi razy drzwi".

lukasza
02-07-2015, 08:58
Nie po to się chce zrobić dom niskoenergetyczny, gdzie za całość cwu + co chcę płacić ok 1000 zł by potem co rok dokładać 50% na to że jakiś pan przyjedzie i filtr wymieni.

bliżej pierwszych wyliczeń to będzie i 700zł jak dużo CWU nie pociągniesz i dopłata serwisowa może wyjść i 80%!
tylko są i tańsze serwisy i możesz to negocjować ze swoim lokalnym instalatorem przy zakupie (szczególnie jakby miął blisko do Ciebie) a część prac możesz robić sam i mieć serwis za 100zł.

Nie Ty pierwszy obudzisz się z "ręką w nocniku" i rachunkami na CO i CWU na śmiesznym poziomie a taka woda do podlania ogródka za 3msc letnie wyjdzie 500zł.

tommuz
02-07-2015, 14:02
Dziękuje za wypowiedzi, po namyśle i podpowiedziach z Waszej strony i rozmowie z jedym z kierowników budów padł wybór:

Z rozważań między pompą ciepła, a piecem na pellet, zostało wytypowane rozwiązanie pośrednio zaproponowane przez Was, z lekką modyfikacją:

Padło na prostą instalację elektryczną - grzejniki na podczerwień włączane bezpośrednio do sieci elektrycznej oraz przepływowe podgrzewacze wody - przy takim rozwiązaniu koszty instalacyjne są znikome, znikome są również straty energii, bo nie ma żadnej akumulacji w postaci zasobnika itp.
Co prawda pozostał problem z EP, dużo wyższą niż podane w wymaganiach technicznych na 2014 - 120 kWh/m2. Z pomocą przyszedł inny ekspert, który zaproponował panele fotowoltaniczne, które obniżą EP i wydatki za prąd/ogrzewanie.

Reasumując najbardziej optymalny wybór:
1) Ogrzewanie na pellet + rekuperacja, z uwzględnieniem braku 2 kominów to - 26 tys zł
2) Ogrzewanie na PC PW + rekuperacja z uwzględnieniem braku 3 kominów to - 41 tys
3) Ogrzewanie bezpośrednie na podczerwień + przepływowe podgrzewacze wody (ogrzewanie elektryczne) + rekuperacja, z uwzględnieniem braku 3 kominów i panelami fotowoltanicznymi które dają zysk ok 2500 kWh rocznie (koszt instalacji ok 15 tys - wyniki czerpane z prawdziwego panela podłączonego do sieci - http://178.252.41.87:8080/) - Razem to daje 29 tys

Czyli 29 tys - rewelacyjny wynik za całościową instalację CO i CWU, przy czym wydatki na ogrzewanie i CWU w cyklu rocznym i zysku ok 2500 kWh z paneli fotowoltanicznych kształtują się na poziomie:
4500 kwh - wyliczenia z programu BuildDesk Certificate dla mojego domu (100m2, prosta bryła) z uwzględnieniem ok 200 l ciepłej wody dziennie (4 osobowa rodzina, temp wody z podgrzewacza przepływowego ustawiona na 42 stopnie)

Odliczając 2500 kWh z paneli fotowoltanicznych, mamy do opłacenia rachunek za 2000 kWh, czyli 2000* 0.60 (uwzględniam taryfę dzienną) daje 1200 zł
Uwzględnijmy błędy obliczeniowe (albo to, że ktoś mi 2 córki - nastolatki) to rachunek nie powinien podskoczyć ponad 1800 zł
Rewelacyjny wynik przy uwzględnieniu niskiego nakładu inwestycyjnego, bezobsługowej eksploatacji i żywotności na ok 30 lat

Jeszcze raz dziękuję wszystkim za oświecenie umysłu

Arturo72
02-07-2015, 14:12
Dziękuje za wypowiedzi, po namyśle i podpowiedziach z Waszej strony i rozmowie z jedym z kierowników budów padł wybór:

Z rozważań między pompą ciepła, a piecem na pellet, zostało wytypowane rozwiązanie pośrednio zaproponowane przez Was, z lekką modyfikacją:

Padło na prostą instalację elektryczną - grzejniki na podczerwień włączane bezpośrednio do sieci elektrycznej oraz przepływowe podgrzewacze wody - przy takim rozwiązaniu koszty instalacyjne są znikome, znikome są również straty energii, bo nie ma żadnej akumulacji w postaci zasobnika itp.
Co prawda pozostał problem z EP, dużo wyższą niż podane w wymaganiach technicznych na 2014 - 120 kWh/m2. Z pomocą przyszedł inny ekspert, który zaproponował panele fotowoltaniczne, które obniżą EP i wydatki za prąd/ogrzewanie.

Reasumując najbardziej optymalny wybór:
1) Ogrzewanie na pellet + rekuperacja, z uwzględnieniem braku 2 kominów to - 26 tys zł
2) Ogrzewanie na PC PW + rekuperacja z uwzględnieniem braku 3 kominów to - 41 tys
3) Ogrzewanie bezpośrednie na podczerwień + przepływowe podgrzewacze wody (ogrzewanie elektryczne) + rekuperacja, z uwzględnieniem braku 3 kominów i panelami fotowoltanicznymi które dają zysk ok 2500 kWh rocznie (koszt instalacji ok 15 tys - wyniki czerpane z prawdziwego panela podłączonego do sieci - http://178.252.41.87:8080/) - Razem to daje 29 tys

Czyli 29 tys - rewelacyjny wynik za całościową instalację CO i CWU, przy czym wydatki na ogrzewanie i CWU w cyklu rocznym i zysku ok 2500 kWh z paneli fotowoltanicznych kształtują się na poziomie:
4500 kwh - wyliczenia z programu BuildDesk Certificate dla mojego domu (100m2, prosta bryła) z uwzględnieniem ok 200 l ciepłej wody dziennie (4 osobowa rodzina, temp wody z podgrzewacza przepływowego ustawiona na 42 stopnie)

Odliczając 2500 kWh z paneli fotowoltanicznych, mamy do opłacenia rachunek za 2000 kWh, czyli 2000* 0.60 (uwzględniam taryfę dzienną) daje 1200 zł
Uwzględnijmy błędy obliczeniowe (albo to, że ktoś mi 2 córki - nastolatki) to rachunek nie powinien podskoczyć ponad 1800 zł
Rewelacyjny wynik przy uwzględnieniu niskiego nakładu inwestycyjnego, bezobsługowej eksploatacji i żywotności na ok 30 lat

Jeszcze raz dziękuję wszystkim za oświecenie umysłu
Niezbyt dobre rozwiązanie bo nie skorzystasz z dobrodziejstwa taryfy G12 i mając zużycie prądu na c.o+cwu ok.8000kWh rocznie za to zapłacisz ok.5000zl - to co z paneli czyli ok.3500zl
Dla mnie bezsens,bo te 8000kWh w G12 i przy kościółku elektrycznym dadzą 2400zl rocznie.

imrahil
02-07-2015, 14:25
ja swoje ogrzewanie oparte na podłogówce i grzałce w zbiorniku 200 L z grzałką poskładałem za 9 tys. zł, korzystam przy tym spokojnie z taniej taryfy. do tego należy doliczyć bojler elektryczny

tommuz
02-07-2015, 14:30
Niezbyt dobre rozwiązanie bo nie skorzystasz z dobrodziejstwa taryfy G12 i mając zużycie prądu na c.o+cwu ok.8000kWh rocznie za to zapłacisz ok.5000zl - to co z paneli czyli ok.3500zl
Dla mnie bezsens,bo te 8000kWh w G12 i przy kościółku elektrycznym dadzą 2400zl rocznie.

Przecież piszę, że energia na CO i CWU w przypadku mojego domku wynosi ok 4500 kWh rocznie. Przy cenie 60 gr za kWh daje to 2700 rocznie, ale biorąc pod uwagę że panel fotowoltaniczny da mi ok 2500 kWh zysku to zapłacę raptem ok 1200 zł, - daje nawet wariant pewnemu przekalkuowaniu - nawet jakym miał wydać 2000 rocznie i tak jest to rewelacyjny wynik przy tak niskich nakładach inwestycyjnych (biorę pod uwagę wymagane EP do którego muszę zejść przez panele fotowoltaniczne)

rwojtek
02-07-2015, 14:36
Zanim wejdziesz w panele na podczerwień to poczytaj trochę o nich, nawet tu na forum. To jest prawie to samo co grzałka elektryczna.

Arturo72
02-07-2015, 14:37
Przecież piszę, że energia na CO i CWU w przypadku mojego domku wynosi ok 4500 kWh rocznie. Przy cenie 60 gr za kWh daje to 2700 rocznie, ale biorąc pod uwagę że panel fotowoltaniczny da mi ok 2500 kWh zysku to zapłacę raptem ok 1200 zł, - daje nawet wariant pewnemu przekalkuowaniu - nawet jakym miał wydać 2000 rocznie i tak jest to rewelacyjny wynik przy tak niskich nakładach inwestycyjnych (biorę pod uwagę wymagane EP do którego muszę zejść przez panele fotowoltaniczne)
??? to dom zużyte na ogrzewanie tylko max.1000kWh ?
Jaja se robisz czy w misce będziesz się kapal i to jedną osobą ?

clarnet
02-07-2015, 15:33
Czyli raz do roku dodatkowy wydatek ok 500 zł na serwis ??
Co za bandycki kraj, niby ekologia itp a tak naprawdę chodzi o napychanie kasy w pewne sektory gospodarki.

Dyskusja kolorów nabiera :)
Co do serwisu - nie chcesz, to po prostu nie serwisuj. Nie ma przymusu.
Będziesz miał co najwyżej tylko roczną gwarancję.
Nie odpowiadają Ci takie warunki producenta, to go po prostu olej ciepłym m....m - nie ma przymusu kupowania urządzeń konkretnego producenta, jeśli Ci nie odpowiadają jego warunki gwarancyjne.
A ty czego oczekujesz? Że ktoś Ci ten serwis zrobi, nie zapłacisz za niego i będziesz miał 5 lat gwarancji???? Albo może wieczysta gwarancja????
To kto tu jest bandytą?

A co do propozycji dogadania się - to chyba większość ludzi już wie, że nie ma czegoś takiego darmowy lunch.
Można przyjechać i "pooglądać urządzenie" i to się wtedy też nazywa przegląd, a można zrobić trochę więcej.
Tu już taki był, co się chwalił, że za 150 zł do 100km robi usługi serwisowe - ten którego imienia nie można wymawiać :)
pzdr

sSiwy12
02-07-2015, 15:37
Przecież piszę, że energia na CO i CWU w przypadku mojego domku wynosi ok 4500 kWh rocznie.

Nie wiem co, kto i jak liczył, ale
- 200l CWU o temperaturze 42 stopni daje zużycie 7,4kWh/dobę - rocznie daje to około 2.400kWh (przy uwzględnieniu nieobecności w domu).
- czyli na ogrzanie powierzchni i powietrza wentylacyjnego, zostaje około 2.100kWh/rok,
- czyli w tym domu jest zużycie Ek dla c.o i went, około 21kWh/m2/rok.
- czyli Ek dla CWU, c.o i went. jest około 45kWh/m2/rok,
- czyli EP = około 135kWh/m2/rok,
- czyli skąd się wzięło:



2) W drugim wariancie - przy ogrzewaniu elektrycznym - sprawność też na poziomie 80% całej instalacji oraz rekuperacji na poziomie 90%
EP = 214.60 - i tu już pierwszy dylemat wymagania obecne to 120

clarnet
02-07-2015, 15:39
I jeszcze co do możliwych rozwiązań.
Popatrz na to trochę inaczej.
Gdyby było jedno, jedynie słuszne i "najlepsiejsze", rewelacyjne, jak kilka razy powtarzasz, rozwiązanie - to miałby je każdy.
A zgodzisz się, że tak nie jest, bo rozwiązań jest wiele (http://www.blog.karbon.com.pl/pc-powietrzna/grzejemy-roznymi-pompami-ciepla-i-nie-tylko/).
Czyli co....
Jeden mądry, a reszta to idioci????

clarnet
02-07-2015, 15:40
Nie wiem co, kto i jak liczył, ale ......

liczył nie kto inny jak sam "build desk" :)

lukasza
02-07-2015, 16:10
A co do propozycji dogadania się - to chyba większość ludzi już wie, że nie ma czegoś takiego darmowy lunch.
Można przyjechać i "pooglądać urządzenie" i to się wtedy też nazywa przegląd, a można zrobić trochę więcej.
Tu już taki był, co się chwalił, że za 150 zł do 100km robi usługi serwisowe - ten którego imienia nie można wymawiać :)
pzdr

przywołany do tablicy - ba ja się dogadywałem
stwierdzam, że faktycznie lunch nie jest darmowo bo ja w zamian instalatorowi postawiłem inny lunch a że ma on do mnie 4km to robi po cenie jakiej robi. Jak się nie ma do instalatora 4km i oddania innego lunchu to może być problem z taką ceną.

lukasza
02-07-2015, 16:18
Dziękuje za wypowiedzi, po namyśle i podpowiedziach z Waszej strony i rozmowie z jedym z kierowników budów padł wybór:

3) Ogrzewanie bezpośrednie na podczerwień + przepływowe podgrzewacze wody (ogrzewanie elektryczne) + rekuperacja, z uwzględnieniem braku 3 kominów i panelami fotowoltanicznymi które dają zysk ok 2500 kWh rocznie (koszt instalacji ok 15 tys - wyniki czerpane z prawdziwego panela podłączonego do sieci - http://178.252.41.87:8080/) - Razem to daje 29 tys

Czyli 29 tys - rewelacyjny wynik za całościową instalację CO i CWU, przy czym wydatki na ogrzewanie i CWU w cyklu rocznym i zysku ok 2500 kWh z paneli fotowoltanicznych kształtują się na poziomie:
4500 kwh - wyliczenia z programu BuildDesk Certificate dla mojego domu (100m2, prosta bryła) z uwzględnieniem ok 200 l ciepłej wody dziennie (4 osobowa rodzina, temp wody z podgrzewacza przepływowego ustawiona na 42 stopnie)

Odliczając 2500 kWh z paneli fotowoltanicznych, mamy do opłacenia rachunek za 2000 kWh, czyli 2000* 0.60 (uwzględniam taryfę dzienną) daje 1200 zł


Kupować PV za 15000zł i wsadzać sobie do domu generalnie nieestetyczne panele na podczerwień aby oszczędzić rocznie 2500kWh wartych w 2 taryfie u mnie 675zł (energa g12r, 0,27gr 1 kWh) to mały sens.
Zwrot z inwestycji panelu 22 lata.

To może lepiej kupić system kable grzejne (nie widać tego w domu jak paneli na podczerwień) i wsadzić w posadzę (bo i tak posadzkę wylejesz) i cieszyć się ciepłą podłogą, estetyką i rachunkiem 4500kWh w całości w 2 taryfie za 1215 zł? Moc tych kabli jest tak że spokojnie w 12h nawalisz ciepła na 24h. Inwestycja duuuużo tańsza od PV. Sprawdź cene tych kabli grzejnych przy cenie PV i paneli podczerwieni.

II taryfa to klucz sukcesu i prosta instalacja: prąd z kablami czy buforem to jest prosta i tania instalacja a nie PV.

sSiwy12
02-07-2015, 18:02
Tyle, że On nie ma (mieć) domu 4 - 5 litrowego, tylko dom 8 - 9 litrowy.
Wynik który podaje (45kWh/m2/rok) to raczej kreatywna metoda liczenia OZC.

Planowane elektryczne, przepływowe ogrzewanie CWU, "wymusza" doprowadzenie "siły" do punktów jej poboru (np. łazienka) - przy czym moc takiego podgrzewacza znacznie przewyższa 10kW.

Ps. Pisząc o ogrzewaniu promiennikowym, ma na myśli ogrzewanie podłogowe, ale nie kablami (choć w np. łazience, kable będą), tylko folią "promieniującą podczerwień" (taki nowy "wynalazek", a właściwie nowa nazwa starej metody).

AdrianEH
02-07-2015, 19:39
Parownik można samemu bez serwisu wyczyścić. Po co przeglądy jeżeli wszystko jest OK? Niektórzy producenci pomp (o czym już nieraz pisałem :)) Nie wymagają płatnych przeglądów w okresie gwarancyjnym i dają 5 lat gwarancji na całe urządzenie a nie tylko na sprężarkę.

brochas
02-07-2015, 19:47
Kupować PV za 15000zł i wsadzać sobie do domu generalnie nieestetyczne panele na podczerwień aby oszczędzić rocznie 2500kWh wartych w 2 taryfie u mnie 675zł (energa g12r, 0,27gr 1 kWh) to mały sens.
Zwrot z inwestycji panelu 22 lata.

To może lepiej kupić system kable grzejne (nie widać tego w domu jak paneli na podczerwień) i wsadzić w posadzę (bo i tak posadzkę wylejesz) i cieszyć się ciepłą podłogą, estetyką i rachunkiem 4500kWh w całości w 2 taryfie za 1215 zł? Moc tych kabli jest tak że spokojnie w 12h nawalisz ciepła na 24h. Inwestycja duuuużo tańsza od PV. Sprawdź cene tych kabli grzejnych przy cenie PV i paneli podczerwieni.

II taryfa to klucz sukcesu i prosta instalacja: prąd z kablami czy buforem to jest prosta i tania instalacja a nie PV.


mozesz cos więcej powiedzieć o tych kablach ?
niedługo zaczynam budowę i byłem w 100% zdecydowany na pompe powietrze - woda ale te kable mnie zaciekawiły
dom ok 240m po podłodze, ogrzewanie podłogowe w całości na płycie fundamentowej, cały dom dość dobrze ocieplony

Arturo72
02-07-2015, 21:04
mozesz cos więcej powiedzieć o tych kablach ?
niedługo zaczynam budowę i byłem w 100% zdecydowany na pompe powietrze - woda ale te kable mnie zaciekawiły
dom ok 240m po podłodze, ogrzewanie podłogowe w całości na płycie fundamentowej, cały dom dość dobrze ocieplony
Wątek grzejących elektrycznością odwiedź.

malux20
02-07-2015, 22:12
płatne przeglądy to złodziejstwo gdy pompa jest nówka
mój montażysta/serwisant wyśmiał to
no ale wiadomo każdenmu według potrzeb

tommuz
03-07-2015, 20:58
Po lejącej się fali krytyki odnośnie paneli na podczerwień i Paneli fotowoltanicznych rozważam jeszcze jedno jedną opcję co do C.O
Do głosu jednak doszła "przyszłościowe" wodne ogrzewanie podłogowe i biorąc pod uwagę sugestie odnośnie grzania prądem i rezygnacji z pieca na paliwo stałe i pompy ciepła wpadł mi oto taki pomysł.

323110

Instalacja paneli solarnych + podgrzewacz akumulacyjny wody 400 l o izolacji 10 cm, wpięty do kociołka elektrycznego 4-6kWh

Koszt inwestycji ok 25 tys a z wyliczeń przy grzaniu 200 l wody dziennie i 20 stopniach w domu wychodzi, że roczne zapotrzebowanie energetyczne budynku (uwzględniając panele solarne) 4500 kWh, dla tych co twierdzą, że to kreatywna księgowość, przyjmujmy nawet te 7000 kWh do obliczeń.

Dzięki zastosowaniu akumulacji ciepła grzeję tylko w nocy za 30 gr/kWh - czyli daje mi to 2100 zł ?
Co Wy na to ?

rwojtek
03-07-2015, 21:10
Zbiornik 400l min. 2 razy za mały. Zamiast kotła elektrycznego lepiej same grzałki w zbiorniku.

tommuz
03-07-2015, 21:15
Zbiornik 400l min. 2 razy za mały. Zamiast kotła elektrycznego lepiej same grzałki w zbiorniku.

Tylko w tych zbiornikach, które przeglądałem to są grzałki o maksymalnej mocy 2-3 kWh - a przy 400 l daje to ok 7h grzania, z temp 10 do 45 stopni - a co dopiero większy zasobnik , zakładam, że na cele CWU zużyje maks 250 l, myślicie, że na cele CO potrzeba więcej 150 l dziennie - przecież część wody będzie w obiegu.

rwojtek
03-07-2015, 21:54
To nie tak, poczytaj trochę bo źle rozumujesz.

tommuz
03-07-2015, 23:05
To nie tak, poczytaj trochę bo źle rozumujesz.

To proszę o oświecenie, dopiero zagłębiam się w tematykę budowy domu, a nie chce popełnić błędu

szyszek85
03-07-2015, 23:55
To proszę o oświecenie, dopiero zagłębiam się w tematykę budowy domu, a nie chce popełnić błędu

a myślałeś o grzaniu pelletem?czytam Twoje posty i podoba mi się Twój sposób podejścia do sprawy:) ja osobiście celowałem w PC pow-woda,ale ciągle mnie nurtują pytania ile to pochodzi bo nawet sprzedawcy mi mówią ,że 15 lat to będzie dobrze.Dom ma zapotrzebowanie na ciepło 11500 więc całkiem sporo ,żeby grzać prądem.

Arturo72
04-07-2015, 02:02
Dom ma zapotrzebowanie na ciepło 11500 więc całkiem sporo ,żeby grzać prądem.

3300zł przy inwestycji 2,4tys.zł ?
Coś bardziej zasadnego masz na myśli ?

tommuz
04-07-2015, 08:20
Celowałem w grzanie pelletem, ale tu mi chłopaki to odradzili i stwierdzam, że mają rację, w moim przypadku zapotrzebowanie no CO+CWU to ok 5-6 tys kWh
1) zrezygnowałem z budowy kominów i prawie 1:1 mam w to miejsce rekuperacje z odzyskiem ciepła - która dość znacząco obniża zapotrzebowanie energetyczne budynku
2) Dość kłopotliwe będzie rozpalanie pieca latem
3) Biorąc pod uwagę nakład inwestycyjny - dobry piec i obowiązek dobudowy komina to ok 12-14 tys + zasobnik CWU jakies 3 tys
3) W przypadku, który obmyśliłem nakład inwestycyjny będzie zbliżony, ale będą dodatkowo solary, co wyeliminują mi problem wskaźnika EP - przy samym prądzie nikt Ci nie dopuści budynku do budowy . Mało tego przy buforze, gdzie będę grzał tylko w nocy i ewentualnie między 13-15 to nie zapłacę więcej jak 2000 zł za roczne zużycie na cele grzewcze i CWU

Czekam tylko teraz na podpowiedzi mądrzejszych - jaki cel ma dużo większy bufor niż planuję, oraz jak rozwiązują problem z grzałkami do bufora - żeby zrezygnować z pieca. Jestem w tym świeży - a i tak żona mnie gania, że za dużo siedzę przy necie i myślę.

SUSPENSER
04-07-2015, 12:54
3) W przypadku, który obmyśliłem nakład inwestycyjny będzie zbliżony, ale będą dodatkowo solary, co wyeliminują mi problem wskaźnika EP - przy samym prądzie nikt Ci nie dopuści budynku do budowy . Mało tego przy buforze, gdzie będę grzał tylko w nocy i ewentualnie między 13-15 to nie zapłacę więcej jak 2000 zł za roczne zużycie na cele grzewcze i CWU.

Niestety takie mamy jeszcze debilizmy w przepisach - pozwolenia na budowę już od 01.07 nie potrzeba, to znowu przy odbiorze problemy robią ech ...

Faktycznie musisz wpisać prąd + solary a potem zamiast solarów możesz zamontować panele PV i podłączyć je do grzałek w buforze bez kosztownych konwerterów itp. tylko kwestia odpowiedniego dobrania, żeby napięcie z PV nie przekraczało dopuszczalnego dla grzałek.
Poszukaj bufora z kilkoma grzałkami [może na zamówienie taki mogą zrobić] to część wepniesz w PV a część w gniazdko przez programator.
Jeśli nie znajdziesz takiego bufora to może dać kilka mniejszych obok siebie połączonych odpowiednio, żeby latem móc grzać jeden mniejszy na samą CWU, a zimą wszystkie na CO w układzie kaskadowym.

Co myślicie o takim rozwiązaniu ?

tommuz
04-07-2015, 13:57
bardziej myślę o czymś takim http://www.drazice.pl/zbiorniki,akumulacji,NADO,seria,v2.html

zbiornik 750l z wbudowanym zbiornikiem na CWU 140 l - jeszcze nie wiem jaka jest zasada wymiany wody, ale jak dostanę maila od firmy to będę wiedział

Dodatkowo można dokupić zintegrowaną grzałkę 6kW - myślę że taki zestaw jest idealny na moje potrzeby

A w wakacje nie powinno być tak źle - grzałka będzie wyłączona a solary będą grzały różnicę temperaturową - np będzie ustawiona temp 45 dla całego zbiornika 750 l - po nocnych kąpielach się wymiesza - zrobi się 35 stopni i następnego dnia znów dogrzeją do 45 z pominięciem grzałki elektrycznej.

szyszek85
04-07-2015, 20:55
przy grzaniu prądem nie mam miejsca bufor tzn taki 200-300L moze i wejdzie ,ale to już max
kociol na pellet 7800+zbiornik cwu 1500zł+komin 2000zł ta kwygląda to u mnie.Na gotowo z ogrzewaniem podłogowym 120m2 komplet bez styropianu 28 500zł.Tu pompa wyjdzie z podłogówką z 40tys no i generalnei nie ma tragedii tylko boje się awari a później kosztów kupna nowej.Fakt lodówki radzieckie chodzą do dziś jak ktoś wcześniej pisał auta z tych lat latajądo dziś i pewnie polataja jeszcze długo,ale to co produkuje się dziś jest robione pod okres gwarancji i tak naprawdę producenci modlą się o to ,żeby urządzenie zepsuło się jak najszybciej.Chociaż pc nie osądzam bo tu nie mam pojęcia ile to polata.Sprzedawca mi mówił 15 lat realnie przy normalnych warunkach użytkowania,ale jednak gwarancja jest na 3-5lat

SUSPENSER
04-07-2015, 22:41
bardziej myślę o czymś takim http://www.drazice.pl/zbiorniki,akumulacji,NADO,seria,v2.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.drazice.pl%2Fz biorniki%2Cakumulacji%2CNADO%2Cseria%2Cv2.html)

zbiornik 750l z wbudowanym zbiornikiem na CWU 140 l - jeszcze nie wiem jaka jest zasada wymiany wody, ale jak dostanę maila od firmy to będę wiedział

Dodatkowo można dokupić zintegrowaną grzałkę 6kW - myślę że taki zestaw jest idealny na moje potrzeby

A w wakacje nie powinno być tak źle - grzałka będzie wyłączona a solary będą grzały różnicę temperaturową - np będzie ustawiona temp 45 dla całego zbiornika 750 l - po nocnych kąpielach się wymiesza - zrobi się 35 stopni i następnego dnia znów dogrzeją do 45 z pominięciem grzałki elektrycznej.


Ciekawy ten zasobnik i powinien spełnić założenia.

Pewnie działa to podobnie jak tu

http://elektromet.pl/pl/technika-grzewcza/produkt/138/zbiorniki-buforowe-multi-z-wbudowanym-zasobnikiem-cwu-oraz-wezownica


Co do solarów - porównaj ich cenę z kilkoma panelami PV i kablem co można by podłączyć do grzałki i ciepła woda byłaby za darmo [bez prądu do pompki].

domator 2
05-07-2015, 08:13
czy ktoś wie jak to jest z pompami gruntowymi czyli solankami . Mam wrażenie że to jest najlepsze rozwiązanie . Szkoda że na tym forum niema rankingu systemów ogrzewania . Jestem pewny że wygrałby piec na ekogroszek lub zwyczajny piec na paliwo stałe .

SUSPENSER
05-07-2015, 12:53
czy ktoś wie jak to jest z pompami gruntowymi czyli solankami . Mam wrażenie że to jest najlepsze rozwiązanie . Szkoda że na tym forum niema rankingu systemów ogrzewania . Jestem pewny że wygrałby piec na ekogroszek lub zwyczajny piec na paliwo stałe .

W każdym przypadku może wygrać taki ranking co innego - przy małych domach często byłyby to ... klimatyzatory z funkcją pompy ciepła.

malux20
05-07-2015, 13:06
grzanie wody grzałkami plus solary ani to tanie w zakupie ani w kosztach za co icwu

komplet taki wyjdzie 10-12 tyś zł jak nic

pewnie że węglem tez mozna
to ja wolę p p-w za 18 tyś komplet

przy łącznym zapotrzebowaniu co i cwu 5000-6000 kwh
to zuzyciie prądu będzie około 2200 kwh rocznie
700 zł rocznie nie jest tragiczne

tommuz
05-07-2015, 13:50
grzanie wody grzałkami plus solary ani to tanie w zakupie ani w kosztach za co icwu

komplet taki wyjdzie 10-12 tyś zł jak nic

pewnie że węglem tez mozna
to ja wolę p p-w za 18 tyś komplet

przy łącznym zapotrzebowaniu co i cwu 5000-6000 kwh
to zuzyciie prądu będzie około 2200 kwh rocznie
700 zł rocznie nie jest tragiczne

Też rozpatrywałem pompę ciepła
ale - koszt nakładu inwestycyjnego przy pompie ciepła a solarami to 10 tys więcej
żywotność pompy ciepła ok 15-20 lat + coroczny serwis, o którym tu była też mowa to ok 500 zł
zatem robi się już 700+500 kosztów rocznych

w grzaniu grzałką z buforem z dodatkowymi solarami to jak sam widzisz 6000kWh * 0,30 taryfy nocnej to jest 1800 zł, czyli pompa ciepła te dodatkowe 10 tys nakładu zwracałoby się ok 15 lat - czyli deklarowana żywotność pompy - to wole za te 15 lat kupić i podłączyć tą PC PW, jak będzie bardziej wydajna i zaawansowana technologicznie.

malux20
05-07-2015, 14:01
a zastanawiałeś się nad żywotnością a przede wszyskim wydajnością w jednostce czasu np 10 lat solarów?
]
sugerujesz że solary plus grzałki elektryczne i duzy bufor to z robocizną 8 tyś?

malux20
05-07-2015, 14:03
roczne przeglądy 500 zł ?
jak ktoś lubi być strzyżony to bardzo proszę

tommuz
06-07-2015, 16:47
a zastanawiałeś się nad żywotnością a przede wszyskim wydajnością w jednostce czasu np 10 lat solarów?
]
sugerujesz że solary plus grzałki elektryczne i duzy bufor to z robocizną 8 tyś?

Nie mówiłem nic o 8 tys - parę postów wcześniej podałem, że solary + bufor + podłogówka to ok 25 tys
10 tys podłogówka , 6 tys dobry bufor i raczej w 9 tys zmieszczę się za solary

A różnica 10 tys wygląda następująco:
PC PW - ok 20 tys
zasobik - ok 7
i instalacja CO - 10 tys

Stąd, są te wyliczenia, że nakład przy pompie ciepła to min 10 tys więcej ??

Właśnie nie lubię być strzyżony dlatego rozważam każdy aspekt. Już takich geniuszy widziałem co zakładali okna super-hiper energooszczędne, gdzie koszt takiej stolarki to ok 10 tys więcej niż dla zwykłych okien energooszczędnych o Uw na poziomie 1,1-1,2 a jak usiedli i policzyli ile energii mniej im ucieka to się w głowę puknęli - oszczędności na poziomie 100-120 zł rocznie a zwrot inwestycji - 80 lat - to już ze 2 x okna i tak już wymienią.

I dlatego właśnie jestem sceptycznie już teraz nastawiony do PC PW, sam na początku ją chciałem montować, ale jak się wszystko liczy to potem się okazuje że koszt nakładu będzie mi się zwracać z 10-15 lat - czyli tyle ile żywotność pompy - nie mówiąc już o przeglądach. Jakoś większość osób tu zapytanych jawnie mówi o płatnych przeglądach rocznych. A jak ktoś chce mocno oszczędzać to się może potem zdziwić że po 7-9 latach będzie musiał wymienić pompe.

plusfoto
06-07-2015, 17:16
Nie mówiłem nic o 8 tys - parę postów wcześniej podałem, że solary + bufor + podłogówka to ok 25 tys
10 tys podłogówka , 6 tys dobry bufor i raczej w 9 tys zmieszczę się za solary


Czy ty tymi solarami chcesz zimą dom ogrzewać?

tommuz
06-07-2015, 21:07
Czy ty tymi solarami chcesz zimą dom ogrzewać?


Nie, solarami tylko latem CWU, zimą bufor z grzałką 6 kW

Przy zapotrzebowaniu rocznym 6000 kWh to grzanie prądem wyjdzie mnie ok 2 tys zł

asolt
06-07-2015, 21:10
Nie, solarami tylko latem CWU, zimą bufor z grzałką 6 kW

Przy zapotrzebowaniu rocznym 6000 kWh to grzanie prądem wyjdzie mnie ok 2 tys zł

6 kW przy 2 godz. dziennej II taryfy za mało, zalecane 12 kW ( w jednym zestawie)

malux20
06-07-2015, 21:24
napisałeś że bufor solary i podłogówka to u ciebie koszt 25 tyś

u mnie pompa przewymiarowana i za duża izasobnik 300litrów[mam go na fakturze]
to koszt 17-18 tyś
plus podłogówka co 10 cm na 123m2 to 7,5 tyś

to gdzie tu masz taniej?

tommuz
06-07-2015, 22:16
Jaka to pompa ciepła/ jaki zasobnik ?, Może nie żyjemy w tym samym kraju? Ja jak się rozglądam za PC PW to min 25 tys z zasobnikiem

malux20
06-07-2015, 22:19
masz ją w mojej stopce
zasobnik też od nich

Arturo72
06-07-2015, 22:20
Jaka to pompa ciepła/ jaki zasobnik ?, Może nie żyjemy w tym samym kraju? Ja jak się rozglądam za PC PW to min 25 tys z zasobnikiem
Malux Cię zaraz zaskoczy ;)
Jaką pompę o mocy 6kW widziałeś za 25tys.zł z zasobnikiem ?

malux20
06-07-2015, 22:22
ale ja przepłaciłem bo wziołem 10kw
a starczyłaby 6 kw

tommuz
06-07-2015, 22:25
Malux Cię zaraz zaskoczy ;)
Jaką pompę o mocy 6kW widziałeś za 25tys.zł z zasobnikiem ?

np Panasonic auarea monoblock 5kW + zasobnik auarea tank

tommuz
06-07-2015, 22:29
ale ja przepłaciłem bo wziołem 10kw
a starczyłaby 6 kw

Widzę, że masz pompe atlantic - właśnie jak patrzę z tej firmy to sama pompa 20 tys

malux20
06-07-2015, 23:53
może tak może nie
szukajcie a znajdziecie czy jakoś tak

lukasza
07-07-2015, 00:35
np Panasonic auarea monoblock 5kW + zasobnik auarea tank

Kup Galmet maxi 300l za 2900 zł na nie firmowe za 7tys
Poszukaj pompy -a znajdziesz- za 17 tys
Całość można w 20k zamknąć do twojego domu
Wstaw do kalkulacji PC PW maks 20k i licz dalej czy solar sie opłaca

Lub inaczej: policz ile dajesz za solar i ile kWh ci oszczędzi i pomnóżmy to przez 30 gr w 2T.

Ten solar tu jak pięść do oka pasuje. Sam prąd bym wolał albo od razu dokładać kasę do PC PW i ogaćcić 2w1 czyli Co i CWU.