PDA

Zobacz pełną wersję : Pompy ciepła powietrze woda



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 [64] 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74

tommuz
08-07-2015, 08:45
Witam, po przewertowaniu 1000 stron forum odnośnie różnego typu ogrzewania miałem całkowity metlik w głowie i 1000 pomysłów. Po Waszych sugestiach złożyłem zapytania ofertowe do różnych firm i otrzymałem ofertę na pompę ciepła wraz z montażem i podłączeniem do podłogowki (wszystkie jakieś zawory, zbiorniczki itp) oraz zasobnikiem galmet na kwotę 22tys. Dodatkowo załączona jest informacja ze na czas trwania gwarancji 3lata i 5 na sprężarke wymagany jest 1 płatny przegląd za 400 zł.

Trochę mi to wszystko wyjaśniło i przechylilo szale na 99% w kierunku PC PW.

rwojtek
08-07-2015, 08:53
Jak pompa jaka moc jakie zasilanie 3f, 1f?

tommuz
08-07-2015, 11:23
Jak pompa jaka moc jakie zasilanie 3f, 1f?

Panasonic aquarea monoblock 5kW

Arturo72
08-07-2015, 12:03
Panasonic aquarea monoblock 5kW
Osobiście wzialbym splita.

malux20
08-07-2015, 12:14
powalczyłbym jeszcze z ceną

tommuz
08-07-2015, 13:16
A co przemawia na korzyść splita?

chcialbympompe
08-07-2015, 19:19
A co przemawia na korzyść splita?

Zabezpieczenie przed zamarzaniem chociażby.
Skoro jesteś z Wałcza to "przycisnął" bym AJB ze Szczecina. Na alledrogo mają splita 5kW za 15.660. Do tego zasobnik, montaż i masz szansę zamknąć się w okolicach 20kzł.

tommuz
09-07-2015, 07:09
Zabezpieczenie przed zamarzaniem chociażby.
Skoro jesteś z Wałcza to "przycisnął" bym AJB ze Szczecina. Na alledrogo mają splita 5kW za 15.660. Do tego zasobnik, montaż i masz szansę zamknąć się w okolicach 20kzł.

Właśnie oni, zaproponowali mi ofertę za niecałe 22tys.

pancio11
09-07-2015, 13:09
Ile płacicie za prąd za podgrzanie wody? Na ile macie ustawioną temp? Jaki zbiornik?
Ja przeszedłem jakiś czas temu na weekendową taryfę. Zbiornik 300L, 2 osoby, tem na pompie 50 stopni - ok 95 kwh/miesiąc

chcialbympompe
10-07-2015, 07:28
Właśnie oni, zaproponowali mi ofertę za niecałe 22tys.
Ale monobloka czy splita? Przyciśnij ich trochę i ponegocjuj. Albo chociaż bezpłatny przegląd wywalcz czy coś. Wykonawca dobry więc warto dołożyć kilka stówek i wiedzieć, że będzie dobrze wykonane,

tommuz
10-07-2015, 19:47
Ale monobloka czy splita? Przyciśnij ich trochę i ponegocjuj. Albo chociaż bezpłatny przegląd wywalcz czy coś. Wykonawca dobry więc warto dołożyć kilka stówek i wiedzieć, że będzie dobrze wykonane,

Monoblok - 22 tys , Split - 21 tys

A teraz proszę o rzeczowe argumenty - w jaki sposób split zabezpiecza przed zamarzaniem ? Warunki pracy dla obu są takie same do - 20 stopni

chcialbympompe
11-07-2015, 07:08
Monoblok - 22 tys , Split - 21 tys

A teraz proszę o rzeczowe argumenty - w jaki sposób split zabezpiecza przed zamarzaniem ? Warunki pracy dla obu są takie same do - 20 stopni

Przy splicie na zewnątrz wychodzi tylko instalacja freonowa a wymiennik freon-woda jest w hydroboksie wewnątrz domu. Do monobloka musisz doprowadzić obieg wody grzewczej co w przypadku awarii pompy lub braku zasilania grozi zamarznięciem wody.

flisiu
19-07-2015, 18:39
Panowie szybkie pytanko, od niedawna mieszkam i uzywam pompy panasonic. mam problem z ustawieniem timera do grzania zbiornika. niby wszytsko ladnie pieknie robie z instrukcja, mam ustawione ze powinnien grzac od 21 do 23 w trybie tank a zalacza mi sie teraz bo temp. w zbiorniku spadla. wydaje mi sie ze powinna dopiero sie zalaczyc o 21 czy sie myle ? da sie jakos wylaczyc zeby sie nie zalaczala od histerezy ? ile musi spasc temp. w zbiorniku aby zalaczylo sie grzanie zbiornika ? z gory dzieki za info!

lukasza
20-07-2015, 08:47
Panowie szybkie pytanko, od niedawna mieszkam i uzywam pompy panasonic. mam problem z ustawieniem timera do grzania zbiornika. niby wszytsko ladnie pieknie robie z instrukcja, mam ustawione ze powinnien grzac od 21 do 23 w trybie tank a zalacza mi sie teraz bo temp. w zbiorniku spadla. wydaje mi sie ze powinna dopiero sie zalaczyc o 21 czy sie myle ? da sie jakos wylaczyc zeby sie nie zalaczala od histerezy ? ile musi spasc temp. w zbiorniku aby zalaczylo sie grzanie zbiornika ? z gory dzieki za info!

co masz na PC ustawione w mode:
samo Heat czy Heat + Tank?

Ustaw na PC samo Heat
zaś na Timerze ustaw np:
03.00 Heat i Tank
04.00 Heat
13.00 Heat i Tank
14.00 Heat

w takich ustawieniach masz grzanie zasobnika CWU tylko od 3 do 4 w nocy i od 13 do 14. CWU winno starczyć, godziny zawsze możesz wydłużyć. Takie ustawienie mrozy zapewnia też, że jak CWU będzie nagrzane po nocy to np: w dzień między 13 a 14 PC będzie działać na Heat, lub też jak dobije Tank w 30 min to pozostałe 30 min pójdzie w Heat.

map78
20-07-2015, 10:12
Takie ustawienie mrozy zapewnia też, że jak CWU będzie nagrzane po nocy to np: w dzień między 13 a 14 PC będzie działać na Heat, lub też jak dobije Tank w 30 min to pozostałe 30 min pójdzie w Heat.

Jesteś pewien?
Bo u mnie to wygląda inaczej. Przy Heat+Tank zasobnik grzany jest tyle ile ustawiony jest w funkcjach priorytetów czas grzania zasobnika. Ani minuty krócej, czy dłużej. Jak nagrzeje zasobnik w 20min, a czas ustawiony jest na godzinę, to 40min będzie czekał w gotowości i dopiero wtedy przejdzie na grzanie CO. Być może u Was jest inaczej, bo moja pompka jest z 2013r, więc mogło coś się pozmieniać:)

lukasza
20-07-2015, 11:41
Jesteś pewien?
Bo u mnie to wygląda inaczej. Przy Heat+Tank zasobnik grzany jest tyle ile ustawiony jest w funkcjach priorytetów czas grzania zasobnika. Ani minuty krócej, czy dłużej. Jak nagrzeje zasobnik w 20min, a czas ustawiony jest na godzinę, to 40min będzie czekał w gotowości i dopiero wtedy przejdzie na grzanie CO. Być może u Was jest inaczej, bo moja pompka jest z 2013r, więc mogło coś się pozmieniać:)

jak miałem w MODE Heat i Takn to CWU było grzana właśnie od histerezy; może być tez jakoś w "pętli" ale nie próbowałem bo to dobre dla 1 taryfy.

dałem wiec w MODE samo Heat bo i tak CO steruję z termostatu - autor nie się wypowie czym steruje Heat.
zostało zatem ustawienie CWU w taniej taryfie. Jak w timerze dałem samo Tank - to właśnie grzał mi zasobnik CWU np: 20 min a potem czekał na Heat. Dopiero jak zmieniłem Heat+tank w Timerze to grzał zasobnik a potem jak został czas to przechodził na heat.

Problem w lato pomijalny bo Heat i tak się nie uruchomi - blokuje go termostat (być może też temperatura zewnętrzna ustawiona na PC od jakiej ma przerwać grzanie). Problem był zimą jak dawałem nastawy na Tank po 80 minut x 2 dziennie i często PC zagrzała CWU przed czasem i modulowała niską temperaturę. Tak miałem jak na Timerze był sam Tank - dopiero zmiana na Heat+Tank powoduje, że po nagrzaniu Tank PC wraca do grzania CO.

ale rękę dam sobie uciąć za to dopiero w listopadzie

map78
20-07-2015, 13:39
Tak miałem jak na Timerze był sam Tank - dopiero zmiana na Heat+Tank powoduje, że po nagrzaniu Tank PC wraca do grzania CO.
ale rękę dam sobie uciąć za to dopiero w listopadzie

Możesz to sprawdzić w każdej chwili:) Sterowanie termostatem to jedno i czy on "dopuści" do włączenia ogrzewania, czy chłodzenia to inna sprawa, natomiast jeśli jest tak jak mówisz to pompa na swoim sterowniku przełączyłaby MODE na Heat lub Cool po zakończeniu grzania zasobnika (osiągnięciu zadanej temperatury) - u mnie tak się nie dzieje - pompa dochodzi do końca przydzielonego okienka czasowego i dopiero wtedy przełącza się na CO bądź AC, co zresztą wydaje mi się dość logiczne, bo do tego właśnie służy funkcja ustalania priorytetu i przydzielenia czasu pracy dla poszczególnych funkcji.

Pratchawiec
20-07-2015, 23:54
Witam

Mój T-Cap z końca 2012 r. działa tak samo jak u Lukaszy - niezależnie od tego czy z włączonym termostatem czy bez. W trybie Heat+Tank dogrzewa najpierw wodę. Zazwyczaj 30-45 min. Pozostały czas grzeje podłogę.

Pozdrawiam

Pratchawiec

Pratchawiec
21-07-2015, 00:03
Witam

Mój T-Cap z końca 2012 r. działa tak samo jak u Lukaszy - niezależnie od tego czy z włączonym termostatem czy bez. W trybie Heat+Tank dogrzewa najpierw wodę. Zazwyczaj 30-45 min. Pozostały czas grzeje podłogę.

Pozdrawiam

Pratchawiec

map78
21-07-2015, 08:23
Witam

Mój T-Cap z końca 2012 r. działa tak samo jak u Lukaszy - niezależnie od tego czy z włączonym termostatem czy bez. W trybie Heat+Tank dogrzewa najpierw wodę. Zazwyczaj 30-45 min. Pozostały czas grzeje podłogę.

Pozdrawiam

Pratchawiec

Więc mój najwidoczniej jest zepsuty;), bo trzyma się dokładnie ustawień zawartych w tym menu:
http://iv.pl/images/23649356194722856001.jpg (http://iv.pl/)
Chyba, że Wy w tym trybie macie włączony priorytet dla CO - to wtedy może tak będzie - nie próbowałem.

Arturo72
21-07-2015, 08:53
Więc mój najwidoczniej jest zepsuty;), bo trzyma się dokładnie ustawień zawartych w tym menu:
http://iv.pl/images/23649356194722856001.jpg (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fiv.pl%2F)
Chyba, że Wy w tym trybie macie włączony priorytet dla CO - to wtedy może tak będzie - nie próbowałem.
Dokładnie,jeśli jest ustawiony priorytet cwu to napierw dogrzewana jest cwu a potem c.o. i tak mam.
U siebie nie zauważyłem,żeby pompa dogrzewała cwu poza nastawami godzinnymi na sterowniku nawet jak woda w zasobniku będzie zimna ;)

map78
21-07-2015, 09:08
Dokładnie,jeśli jest ustawiony priorytet cwu to napierw dogrzewana jest cwu a potem c.o. i tak mam.
U siebie nie zauważyłem,żeby pompa dogrzewała cwu poza nastawami godzinnymi na sterowniku nawet jak woda w zasobniku będzie zimna ;)

Arturo, nie o to chodzi:)
Koledzy twierdzą, że w modzie "Heat+Tank" zasobnik zostanie podgrzany do zadanej temp i potem samoczynnie przełączy się na granie CO (niezależnie od czasu), czyli, że podgrzewanie wody może trwać zarówno 5 jak i 50min. U mnie również przełączy się samoczynnie, ale nie po osiągnięciu zadanej temp, a po upływie zadanego czasu, np latem jest to 30min, a zimą 45.
Ja mam ustawiony priorytet CO na No,a oni prawdopodobnie mają Yes i dlatego jest inaczej, bo jakoś nie chce mi się wierzyć, żeby w jednym typie pomp były rożne algorytmy pracy;)

Pratchawiec
21-07-2015, 09:18
Witam

Jest chyba jeden haczyk.
W ustawieniach "int" dla tank mam ustawiony czas na 40. Sprawdź u siebie. Być może o Ciebie jest dłuższy, co uniemożliwia przejście do grzania podłogi

Pozdrawiam

Pratchawiec

map78
21-07-2015, 13:19
Witam

Jest chyba jeden haczyk.
W ustawieniach "int" dla tank mam ustawiony czas na 40. Sprawdź u siebie. Być może o Ciebie jest dłuższy, co uniemożliwia przejście do grzania podłogi

Pozdrawiam

Pratchawiec

Ależ u mnie przechodzi do grzania CO, ale właśnie po tych 40min, a nie po 25, czy 50. Po prostu temp zasobnika nie ma wpływu na zakończenie grzania CWU, tylko zwykły timer.

lukasza
21-07-2015, 13:43
Ależ u mnie przechodzi do grzania CO, ale właśnie po tych 40min, a nie po 25, czy 50. Po prostu temp zasobnika nie ma wpływu na zakończenie grzania CWU, tylko zwykły timer.

jak do 3 sierpnia nie wyjaśni się na FM to pytanie sprawdzę to ponownie - mam urlop

zapewniam jednak, że można (rozumiem o co Ci chodzi) ustawić czas grzania CWU np: 90 min (dla zimy a nawet lata na zapas; aby sterownika nie dotykać cały rok) po czym jeśli CWU nagrzeje się szybciej (bo najczęściej tak jest, szczególnie że jest 2gie okienko dla CWU w popołudniu) do zadanej temperatury +2* (mam ustawione 49* a grzeje do 51* - zawsze o +2*) to PC po osiągnięciu tego czy w 20min, czy w 50 min czy w ogólne nie grzaniu CWU (bo jest nagrzane) przejdzie w tym 90minutowym okienku do grzania CO.

Wiem, bo mi na tym zleżało aby mieć długie okienka CWU 2x na dobę i początkowo miałem zonk-w mróz- że PC po nagrzaniu CWU lub braku jego grzania bo była temp CWU OK stała - chodziła sobie na jakiejś śmiesznie niskiej temperaturze a teraz wraca do grzania CO. TYLKO JA PISAŁEM W MODE MAM SAMO HEAT bez tank a jedynie w timerze okno CWU i CO czyli HEAT+TANK a zejście/wyjście z tego jest samo HEAT!

pamiętam, ze z tym pytaniem dzwoniłem do infolinii Panasonica i raz przed 3min do Ciebie Map. Ale Ty nie byleś pewny odwiedzi bo cześć robisz przez IS a Panowie z Panasonica wiedzą co i jak pod 1 taryfę :) 2x dzwoniłem i 2x działało jak mówili ale nie tak jak chciałem ja. Musiałbym jeszcze te priorytety posprawdzać.

A w tym roku podobnie miałem z Cool, ale że robiłem na Cool tylko testy to nie sprawdziłem właśnie do końca 2 z opcji grzania CWU w czasie Cool. Sprawdziłem 1 z opcji a teraz czekam na upał by odpalić Cool i sprawdzić właśnie 2gą opcje jak z automatu czyli Timer + remote-termostat- płynnie robić Cool i CWU w 1 cyklu. Tylko przy grzaniu zawsze chciałem mieć w 1 cyklu CO i CWU (minimalizacja startów sprężarki) a czy przy Cool dla PC jest to dobre? Może lepiej dać przerwę jej w pracy i nie chłodzić i grzać CWU na 1 cyklu a np: chłodzić do 0,00 a CWU robić od 3.00-4.00 - jakieś rady majstrów dla.

Pratchawiec
21-07-2015, 13:44
Nie sprawdzę tego teraz, temperatura zewn. przekracza 30*, ale wydaje mi się, że ogrzewanie podłogi załącza się bezpośrednio po przełączeniu zaworu trojdrożnego na obieg podłogówki. Ten stan następuje po osiągnięciu temperatury zadanej wody w zbiorniku albo krytycznej temperatury wody w obiegu (57 zas.-54 powr.) Nie zaobserwowałem by początek ogrzewania następował zawsze po upływie 40 minut, ale być może tak jest.

Pozdrawiam

Pratchawiec

jbloch
21-07-2015, 15:37
Ło matko jedyna , ale macie problemy , nie macie jakiiś instrukcji , czy co , może trzeba zwrócić się o pomoc do serwisu , w końcu za to m.inn płaciliście przy montażu tych cudownych PC ..Żenada .Nie ma cie co robić , tylko się domyślać co zrobić ?

map78
21-07-2015, 17:28
Ło matko jedyna , ale macie problemy , nie macie jakiiś instrukcji , czy co , może trzeba zwrócić się o pomoc do serwisu , w końcu za to m.inn płaciliście przy montażu tych cudownych PC ..Żenada .Nie ma cie co robić , tylko się domyślać co zrobić ?

To nie są żadne problemy, tylko niuanse, które zresztą służą optymalizacji pracy pompy, anie jej pracy w ogóle. Jak kto chce to włącza automat i niczym się nie przejmuje, ale skoro jest grupa zapaleńców, którym chciało się zrobić "coś więcej" to moim zdaniem warto podyskutować:)

Budujący Radom
28-07-2015, 09:40
Szukam sprawdzonego instalatora pomp Atlantic . Miejsce montażu - Radom (mazowieckie)
Interesuje mnie wykonanie usługi montażu i pospinanie wszystkiego w kotłowni.
Pompę ciepła będę miał we własnym zakresie, tylko montaż (ewentualnie pozostałe pierdoły potrzebne do kotłowni).
Chyba że jakaś dobra cena za całość. ;)

Projekt z241
http://z500.pl/projekt/213/Z241,dom-parterowy-z-dachem-dwuspadowym-tani-w-budowie-i-eksploatacji/dane-ogolne.html

92m2 , sama podłogówka bez bufora. Zbiornik cwu 200-300l.
OZC - 65kwh/m2

Zainteresowanych instalatorów prosze o kontakt na pw, a forumowiczów o namiary na sprawdzone firmy.

:D

Wojtas347
28-07-2015, 14:35
Witam jestem nowy na forum całkiem szary w budowaniu, I tu mam pytanie projekt domu w pracowni ok 150m2 myślę nad rozwiązaniem PC p-w + kocioł na paliwo stałe + kolektory fotowoltaiczne do 3kw i tu pytanie czy ktoś ma takie rozwiązanie czy to się sprawdzi i czy w projekcie domu będzie odpowiednie ocieplenie czy musze coś zmieniać żeby nie mieć dużych strat ciepła

malux20
28-07-2015, 14:43
Wojtku- jajcarz jesteś niezły pozdrawiam

Arturo72
28-07-2015, 14:45
Witam jestem nowy na forum całkiem szary w budowaniu, I tu mam pytanie projekt domu w pracowni ok 150m2 myślę nad rozwiązaniem PC p-w + kocioł na paliwo stałe + kolektory fotowoltaiczne do 3kw i tu pytanie czy ktoś ma takie rozwiązanie czy to się sprawdzi i czy w projekcie domu będzie odpowiednie ocieplenie czy musze coś zmieniać żeby nie mieć dużych strat ciepła
Wytłuszczone głupota i jak nie chcesz mniej płacić za ogrzewanie to nie zmieniaj nic w izolacji ale ja bym jednak zwiększył to co jest w projekcie gotowym bo dom to nie na rok tylko na kilkadziesiąt a ceny energii nie będą spadały.
Najpierw musisz się dowiedzieć jakiego typu będą to straty ciepła i ile będą cię kosztowały czyli zrób OZC.

Wojtas347
28-07-2015, 18:12
Czyli jak dobrze rozumiem najpierw muszę mieć projekt a później można myśleć o ogrzewaniu i jego rodzaju ?

asolt
29-07-2015, 06:43
Czyli jak dobrze rozumiem najpierw muszę mieć projekt a później można myśleć o ogrzewaniu i jego rodzaju ?

Najpierw projekt, pozniej ozc, na koncu adaptacja projektu i złozenie wszystkich papierów do starostwa.
Po wykonaniu ozc mozna dobrac i odpowiednie ocieplenie i system grzewczy.

kalkulatorek
29-07-2015, 22:09
Witam,
czy do 3-4 tyś zł jestem w stanie kupić pompę ciepła powietrze woda do grzania c.w.u? Jeżeli tak to bardzo proszę o przykłady. Do tego chcę kupić zbiornik około 200 litrów na wodę.

Arturo72
30-07-2015, 06:36
Witam,
czy do 3-4 tyś zł jestem w stanie kupić pompę ciepła powietrze woda do grzania c.w.u? Jeżeli tak to bardzo proszę o przykłady. Do tego chcę kupić zbiornik około 200 litrów na wodę.
Ale to bezsens jest i niezbyt korzystne ekonomicznie.
Jesteś kalkulatorek to policz ;)

kalkulatorek
30-07-2015, 09:38
Dlaczego?

plusfoto
30-07-2015, 09:49
bo na zwykły bojler wydasz max tysiaka a pozostałe trzy będziesz wydawał przez dobrych kilka lat na prąd do podgrzania wody.

SUSPENSER
30-07-2015, 10:16
Witam,
czy do 3-4 tyś zł jestem w stanie kupić pompę ciepła powietrze woda do grzania c.w.u? Jeżeli tak to bardzo proszę o przykłady. Do tego chcę kupić zbiornik około 200 litrów na wodę.

Nie warto - mam taką opomiarowaną i COP jest znacznie niższy niż deklarowany [miało być 3,8 a jest 2,5-2,7 maks] więc opłacalność zakupu jest żadna - lepiej kupić zasobnik z grzałką i grzać wodę w 2 taryfie.

kalkulatorek
30-07-2015, 10:20
Ok, to inne Wasze propozycje na grzanie wody w okresie letnim i przejściowym - poza codziennym paleniem w piecu?

Arturo72
30-07-2015, 10:25
Ok, to inne Wasze propozycje na grzanie wody w okresie letnim i przejściowym - poza codziennym paleniem w piecu?
No już masz odpowiedź.
Bojler za 1tys.zł i G12W.
Za pół roku nie palenia w piecu na cwu na 4 osoby zużyjesz ok.2000kWh czyli jakieś 600zl.
Dużo ? Przy pompie byłoby tego ok.200zł ale inwestycja kilka tys.zl więcej.
Oj kalkulatorek z Ciebie słaby ;)

SUSPENSER
30-07-2015, 10:43
Bojler za 1tys.zł i G12W.
Za pół roku nie palenia w piecu na cwu na 4 osoby zużyjesz ok.2000kWh czyli jakieś 600zl.
Dużo ? Przy pompie byłoby tego ok.200zł ale inwestycja kilka tys.zl więcej.

Wolałbym bojler ze stali 316 droższy, ale na zawsze bo nie skoroduje.

COP pompy do CWU lepiej szacować na 2,5 bo trudno będzie wycisnąć więcej, więc wychodzi jeszcze gorzej bo nie 200 a 240 zł, czyli różnica to 360 zł i pompka zanim zacznie się zwracać pewnie już się zepsuje.

kalkulatorek
30-07-2015, 10:44
Jestem skłonny za pierwszym razem wydać nieco więcej, a później płacić mniej. Dlatego pompa ciepła wydała mi się odpowiednia.
Niestety G12 u mnie się nie sprawdzi bo będę w domu prowadził działalność gospodarczą i od rana do popołudnia będzie spore zużycie prądu.

plusfoto
30-07-2015, 11:18
Przecież na działalność i tak będziesz musiał mieć drugi licznik. Co Ci będzie przeszkadzać taryfa w domu G12 a przy działalności inna.

DSQ
30-07-2015, 12:23
A swoją drogą, skąd to się bierze, że COP dla pomp CWU wychodzi tak słabo, podczas gdy pompy do CO rzekomo grzeją cwu z wysoką sprawnością dochodzącą w lecie do 5,0?

kalkulatorek
30-07-2015, 12:55
Ok Panowie - a czy ktoś mógłby podać przykłady pomp z których korzysta bądź słyszał o nich pozytywne opinie?

asolt
30-07-2015, 13:28
Ok Panowie - a czy ktoś mógłby podać przykłady pomp z których korzysta bądź słyszał o nich pozytywne opinie?

Po co na siłę szukac pozytywnych opinii o tym co jest ekonomicznie nieopłacalne. Jezeli ktos chce wydac wiecej niz jest ekonomicznie uzasadnione
to nie ma problemu, jego kasa, jego zadowolenie.

Arturo72
30-07-2015, 13:45
A swoją drogą, skąd to się bierze, że COP dla pomp CWU wychodzi tak słabo, podczas gdy pompy do CO rzekomo grzeją cwu z wysoką sprawnością dochodzącą w lecie do 5,0?
Całkowicie inna konstrukcja pomp ciepła do cwu a tych do c.o+cwu i inny gaz.

SUSPENSER
30-07-2015, 15:31
Całkowicie inna konstrukcja pomp ciepła do cwu a tych do c.o+cwu i inny gaz.

Dodam do tego inną dmuchawę i pompę obiegową [energooszczędne w pompach do CO a zwykłe, tanie i energożerne w tych do CWU].

PS jeszcze jedna uwaga - czy ktoś zmierzył w praktyce ten COP na poziomie 5,0 przy grzaniu CWU pompą do CO i porównał z danymi z katalogu ?

SUSPENSER
30-07-2015, 15:33
Ok Panowie - a czy ktoś mógłby podać przykłady pomp z których korzysta bądź słyszał o nich pozytywne opinie?

Moja to Hewalex PPCWU 3,8 COP już podałem.

plusfoto
30-07-2015, 16:21
COP na poziomie 5,0 przy grzaniu CWU pompą do CO
A to przypadkiem nie jest z katalogu TB:confused:

ProStaś
30-07-2015, 20:36
Ok Panowie - a czy ktoś mógłby podać przykłady pomp z których korzysta bądź słyszał o nich pozytywne opinie?

Dimplex 30 hw (jeśli dobrze pamiętam symbol).
Roczny koszt grzania CWU dla 3 osób - ok. 360 zł. Tak drogo bo wywaliłem sterownik do załączania w taniej taryfie - z nim pewnie bym tych 300 zł. nie przekroczył.
Grzeje CWU okrągły rok.
Przy temp. zasilania > 21 C podejrzewam, że COP nie spada poniżej 3 (w lecie jest większa wilgotność i temp. zasilania, więc COP > 3, zimą być może lekko spada).
Na okrągło: zamiast 3000 kWh/rok, płacę za 1000 kWh/rok. Te 2000 kWh to w mojej taryfie (super Duon się skończył) to ok. 600 zł.
Zysk roczny to ok. 600 zł. w stosunku do grzania w taryfie G12w i grzaniu z COP = 1 i wykorzystaniu w 100% taniej taryfy.
To 50 zł./mąc.

Pompa bezproblemowo (puk, puk, puk odpukać w niemalowane :rolleyes:) działa 64 miesiące.

64 x 50 zł. = 3200 zł. (jak ktoś chce niech sobie podstawi mniejszą kwotę miesięczną i wyliczy dla innych danych).
Kupiłem ją za ok. 4200 zł. - netto + 8% VAT (po odliczeniu VATu), czyli za jakieś 4600 zł. - nie pamiętam, a faktury mi się nie chce szukać.

Do wyzerowania brakuje 28 miesięcy.
O podzespoły PC stosowane przez Dimplexa jestem spokojny.

Zrobisz jak zechcesz, nikogo mi się chce przekonywać na siłę. Wyrosłem z tego.
Każdy ma wolny wybór.

kalkulatorek
30-07-2015, 20:50
Dziękuje za odpowiedzi. Ta pompa Dimplex wygląda całkiem nieźle - wezmę ja na pewno pod uwagę.

ProStaś
30-07-2015, 20:54
Jeżeli ogrzewasz dom jakimś kotłem (jeśli dobrze zrozumiałem) to musisz kupić model z dwiema wężownicami.
Moja ma tylko jedną.

kalkulatorek
30-07-2015, 21:17
Tak - dom będzie ogrzewany kotłem głownie na drzewo (mam własny las). A jaki jest koszt ogrzewania pompą ciepła powiedzmy całego domu, oraz koszt przygotowania takiej instalacji? Wiem, że koszt pompy to pewnie koło 20k? Ale czy na pewno pompa ciepła da radę przy mrozach -30?

Zigobar
30-07-2015, 21:31
A swoją drogą, skąd to się bierze, że COP dla pomp CWU wychodzi tak słabo, podczas gdy pompy do CO rzekomo grzeją cwu z wysoką sprawnością dochodzącą w lecie do 5,0?
Operowanie samym COP prowadzi do nieporozumień. Należy zwracać uwagę dla jakich warunków pracy jest podawany.
Przykładowo:
Alfea S11 Excellia Tri
COP 3,53 dla A20W55

SUSPENSER
30-07-2015, 21:49
A to przypadkiem nie jest z katalogu TB:confused:

Może tak być ;):D

Arturo72
30-07-2015, 21:53
Ale czy na pewno pompa ciepła da radę przy mrozach -30?
A Ty na Syberii mieszkasz ? ;)

A jaki jest koszt ogrzewania pompą ciepła powiedzmy całego domu, oraz koszt przygotowania takiej instalacji?
Jeśli nie masz 100% podłogówki a raczej z kotłem nie masz,i to pod niską temp.zasilania to odpuść sobie pompę.

kalkulatorek
30-07-2015, 21:55
Blisko Zakopanego i w styczniu i lutym kilka razy takie temperatury mają miejsce ;)

Arturo72
30-07-2015, 21:56
Blisko Zakopanego i w styczniu i lutym kilka razy takie temperatury mają miejsce ;)
To jeśli dobierzesz odpowiednią moc grzewczą pompy do obciążenia cieplnego domu to da radę.

kalkulatorek
30-07-2015, 22:00
Ok, a jakie jest mniej więcej koszt przygotowania takiej instalacji, plus koszt utrzymania? Dom to około 160m2 (parter ogrzewany podłogówką, oprócz garażu). Generalnie tak jak mowie mam darmowe paliwo, które wymaga ode mnie wyłącznie kilka h pracy rocznie - stąd pompa ciepła cwu przypadła mi do gustu ;)

Arturo72
30-07-2015, 22:08
Ok, a jakie jest mniej więcej koszt przygotowania takiej instalacji, plus koszt utrzymania? Dom to około 160m2 (parter ogrzewany podłogówką, oprócz garażu). Generalnie tak jak mowie mam darmowe paliwo, które wymaga ode mnie wyłącznie kilka h pracy rocznie - stąd pompa ciepła cwu przypadła mi do gustu ;)
Będziesz kładł podłogówkę i robił nową wylewkę jak się pytasz tak ?
Koszt utrzymania zależy od zapotrzebowania domu na ciepło,jak je znasz to pomnóż przez metraż,podziel przez 3 i znowu pomnóż przez cenę kWh po jakiej kupujesz ją zależnie od taryfy i wyjdzie Ci rachunek za ogrzewanie jaki zapłacisz przy grzaniu pompą ciepła :)
Wszystko znasz oprócz zapotrzebowania także teraz Twój ruch :)

kalkulatorek
31-07-2015, 14:11
Ok, dzięki. Chyba jednak zdecyduje się na drzewo plus pompa do cwu :)
Tak - będę kładł podłogówkę i wylewki robił - ale to dopiero w przyszłym roku.

Frofo007
03-08-2015, 14:11
Byłem już prawie na 100% przekonany do gazu (mam go w drodze przy działce), już nawet napisałem pismo o warunki przyłączenia... ale czytam forum i sporo osób twierdzi, że warto jednak wybrać PC.

W związku z tym mam kilka pytań, ale najpierw opisze swoje warunki. Dom ma mieć 160m2 powierzchni całkowitej w tym około 140m2 ogrzewanej (bez garażu). W zamiarach: płyta fundamentowa ocieplona od dołu 20cm XPS, 20cm styropianu na ściany, 30-35cm wełny na dach, energooszczędne okna, rekuperator. Warunki na działce są takie, że do metra głębokości jest piasek z wodą opadową a poniżej glina nieprzepuszczalna.

Moje pytania:

1. Czy w moim wypadku bardziej opłacalna będzie pompa powietrze woda, czy gruntowa z poziomym źródłem dolnym?
2. Jaka jest różnica w kosztach budowy kotłowni CO i CWU pomiędzy pompą ciepła vs na gaz przy kotle kondensacyjnym?
3. Jaka może być prognozowana różnica w kosztach użytkowania obu instalacji?
4. Czy kotłownia z PC musi być pomieszczeniem ogrzewanym (pomieszczenie izolowane jak reszta domu)?

Generalnie jestem ciekaw o ile trzeba liczyć wyższe nakłady na PC i po ilu latach teoretycznie się one zwrócą.

gall86
03-08-2015, 16:27
Hej, mam Panasonica 9kW i obecnie mam problem, ze podczs grzania CWU po jakimś czasie temp we oraz wy wynosi tyle samo, Np 52* i wtedy jednostka zew soe wylacza, a pompka chyba chodzi, bo cos brzęczy. Co może byc przyczyna? Czy mogę zmienić jskies ustawienia czy cos, aby te temperaturę sie nie zrownaly?

Arturo72
03-08-2015, 16:43
Moje pytania:

1. Czy w moim wypadku bardziej opłacalna będzie pompa powietrze woda, czy gruntowa z poziomym źródłem dolnym?
2. Jaka jest różnica w kosztach budowy kotłowni CO i CWU pomiędzy pompą ciepła vs na gaz przy kotle kondensacyjnym?
3. Jaka może być prognozowana różnica w kosztach użytkowania obu instalacji?
4. Czy kotłownia z PC musi być pomieszczeniem ogrzewanym (pomieszczenie izolowane jak reszta domu)?

Generalnie jestem ciekaw o ile trzeba liczyć wyższe nakłady na PC i po ilu latach teoretycznie się one zwrócą.
1.na to pytanie musisz sam odpowiedzieć znając uprzednio koszty inwestycji w obu przypadkach.
2.Nie wiem co rozumiesz pod pojęciem "kotłownia" ale jeśli chodzi Ci o podłączenie pompy i kotła pod instalację w domu to będzie tak samo z kotłem i z pompą,nie wiem czy kotły posiadają na wyposażeniu pompę obiegową.No i oczywiście od pompy nie musisz mieć wyjścia na spaliny ;)
3.Koszt 1kWh z gazu ziemnego to ok.0,22-0,25zł a z pompy p-w 0,10-0,12zł a ja to się przekłada na Twoje rachunki to znając zapotrzebowanie domu na ciepło i prognozowane zużycie cwu sam sobie policzysz.
4.Zależy co w tej "kotłowni" będzie,ja mam pompę w pralnio-suszarni i jest tam podłogówka i wywiew z reku.

Hej, mam Panasonica 9kW i obecnie mam problem, ze podczs grzania CWU po jakimś czasie temp we oraz wy wynosi tyle samo, Np 52* i wtedy jednostka zew soe wylacza, a pompka chyba chodzi, bo cos brzęczy. Co może byc przyczyna? Czy mogę zmienić jskies ustawienia czy cos, aby te temperaturę sie nie zrownaly?
Czegoś takiego u mnie nie stwierdziłem a może się nie przyglądałem ;)
Wiem tylko tyle,że jeśli temp.w zasobniku dojdzie do ustawionej to wyłącza się wszystko łącznie z pompką obiegową.

Frofo007
03-08-2015, 18:39
Dzięki za odpowiedź. Mam jeszcze takie pytanie...

Czy mogę zrobić ogrzewanie podłogowe + 2 bufory do CO i CWU ze zwykła grzałką, która będzie pracować w taryfie nocnej a później dodać do tego systemu PC? W sensie czy prócz zakupu takiego urządzenia będę musiał liczyć się z jakimiś dodatkowymi kosztami? Pomyślałem sobie, że może zrobiłbym ogrzewanie na zwykły prąd bo jest to tanie rozwiązanie a kiedy będę znał już realne zużycie energii to sobie obliczę już czy opłaca mi się wydać conajmniej kilkanaście tyś na PC. Jeśli takie rozwiązanie jest możliwe to kolejne pytania:

1. Podobno są jakieś przepisy, że nie zawsze w nowo budowanych domach można ogrzewać prądem, to prawda? Jeśli tak to czy można to jakoś ominąć?
2. Czy te bufory na wodę trzeba kupić jakieś specjalne aby w przyszłości mogły współpracować z PC? Co jeszcze brać pod uwagę jeśli myśli się o grzaniu prądem + PC w przyszłości?

Arturo72
03-08-2015, 20:36
Dzięki za odpowiedź. Mam jeszcze takie pytanie...

Czy mogę zrobić ogrzewanie podłogowe + 2 bufory do CO i CWU ze zwykła grzałką, która będzie pracować w taryfie nocnej a później dodać do tego systemu PC? W sensie czy prócz zakupu takiego urządzenia będę musiał liczyć się z jakimiś dodatkowymi kosztami?
Wydasz jedynie bezsensownie kasę na bufor,który do pompy ciepła nie będzie potrzebny a skomplikuje ci instalację tylko.
Chcesz sprawdzić jak wyjdzie ogrzewanie prądem w praktyce to kup kociołek elektryczny za 2,4tys.zł Elterm major 9kW i podepnij bezpośrednio do sieci.
Jak stwierdzisz,że jednak nie prąd to odpinasz go i zapinasz pompę.

Bufor ciepła do c.o pod pompę ciepła jest bezsensem i przeczy zasadom pracy pompy ciepła.

Frofo007
03-08-2015, 21:07
To mając PC nie mogę sobie ten bufor grzać w taryfie nocnej tak aby PC nie musiała pracować za dnia?

Arturo72
03-08-2015, 21:14
To mając PC nie mogę sobie ten bufor grzać w taryfie nocnej tak aby PC nie musiała pracować za dnia?
A jakim celu chcesz go grzać jak pompa ciepła nie musi pracować za dnia ?

Frofo007
03-08-2015, 21:22
Czyli rozumiem, że PC grzeje podłogę w nocy a za dnia jest ciepło ze względu na akumulację budynku?

Arturo72
03-08-2015, 23:29
Czyli rozumiem, że PC grzeje podłogę w nocy a za dnia jest ciepło ze względu na akumulację budynku?
No dokładnie a Ty jak masz płytę to tym bardziej.
Zaraz zapodam Ci moje wrażenia jak przeszedłem z taryfy G11 na G12W,zobacz na wahania temperatury:

Po kilku dniach z G12W spostrzeżenia mam takie:
-od 22-23 grzeje cwu
-od 23.10-6 grzeje c.o
-od 13-15 grzeje cwu i c.o z priorytetem cwu.
O godz. 6.00 temp.w salonie 23,2 w sypialni 22,8 po przyjściu do domu ok.17 temp.w salonie 22,8 w sypialni 22,2 o godz 22 temp.w salonie 23,1 w sypialni 22,4.
Temp zasilania ustawiona na max.36st C.
Wentylacja śmiga cały czas na 4 biegu z 7.
Dobowe zużycie w takim przypadku przy temp. 0-2st.C to ok.15kWh w tym 3,5kWh na cwu,ogrzewanie nocne 7-9kWh.
Ok.godz.19-20 czuć wyraźnie że ogrzewanie nie chodzi.

Za kilka dni zmniejsze krzywą bo zona sapie że za gorąco i będzie max.35st.C.

Frofo007
04-08-2015, 07:28
Wydasz jedynie bezsensownie kasę na bufor,który do pompy ciepła nie będzie potrzebny a skomplikuje ci instalację tylko.
Chcesz sprawdzić jak wyjdzie ogrzewanie prądem w praktyce to kup kociołek elektryczny za 2,4tys.zł Elterm major 9kW i podepnij bezpośrednio do sieci.
Jak stwierdzisz,że jednak nie prąd to odpinasz go i zapinasz pompę.

Bufor ciepła do c.o pod pompę ciepła jest bezsensem i przeczy zasadom pracy pompy ciepła.

Czyli w taryfie nocnej grzeje sobie tym kotłem elektrycznym podłogówkę i ogrzewam powiedzmy 200l zbiornik do CWU? Jeśli akumulacyjność takiego domu jest tak wysoka to faktycznie kasa na bufor zbędna no i miejsca więcej w kotłowni.

Zastanawiam się jeszcze nad PW taką w okolicach 10tyś. Bo jak mam wydać 2,5tyś na kocioł elektryczny to może warto przeboleć te dodatkowe 7,5tyś. Tylko nie wiem ile taka tanizna z allegro pochodzi.

gall86
04-08-2015, 09:32
1.na to pytanie musisz sam odpowiedzieć znając uprzednio koszty inwestycji w obu przypadkach.
2.Nie wiem co rozumiesz pod pojęciem "kotłownia" ale jeśli chodzi Ci o podłączenie pompy i kotła pod instalację w domu to będzie tak samo z kotłem i z pompą,nie wiem czy kotły posiadają na wyposażeniu pompę obiegową.No i oczywiście od pompy nie musisz mieć wyjścia na spaliny ;)
3.Koszt 1kWh z gazu ziemnego to ok.0,22-0,25zł a z pompy p-w 0,10-0,12zł a ja to się przekłada na Twoje rachunki to znając zapotrzebowanie domu na ciepło i prognozowane zużycie cwu sam sobie policzysz.
4.Zależy co w tej "kotłowni" będzie,ja mam pompę w pralnio-suszarni i jest tam podłogówka i wywiew z reku.

Czegoś takiego u mnie nie stwierdziłem a może się nie przyglądałem ;)
Wiem tylko tyle,że jeśli temp.w zasobniku dojdzie do ustawionej to wyłącza się wszystko łącznie z pompką obiegową.

To logiczne, ze wylacza sie po osiągnięciu temp zadanej, ale u mnie zasobnik nie jest nagrzany, a temp we i wy są takie same. Wentylatory z jednostki zew. Się nie kręcą ale w środku cos buczy.

Marcin34_Śl
11-08-2015, 11:18
Arturo,

a czy na etapie projektu trzeba jakoś specjalnie projektować kotłownię itp?

Nie ma problemu, że pompa PW będzie stała przy garażu na stronę północną? Ile może być maksymalnie oddalona jednostka zewn do wewn?

Jest sens robić przy podłogówce dodatkowe grzejniki w łazienkach?

Arturo72
11-08-2015, 11:34
Arturo,

a czy na etapie projektu trzeba jakoś specjalnie projektować kotłownię itp?

Nie ma problemu, że pompa PW będzie stała przy garażu na stronę północną? Ile może być maksymalnie oddalona jednostka zewn do wewn?

Jest sens robić przy podłogówce dodatkowe grzejniki w łazienkach?
Ja swoją "kotłownię" już na etapie adaptacji przeznaczylem na pralnio-suszarnie czyli wywalilem komin z projektu a przy projekcie wentylacji zrobiłem tam tylko wywiew,instalacja elektryczna i wodna została zrobiona pod pralkę,umywalkę i natrysk :)
Nie ma jakichś specjalnych uwarunkowań do umieszczania pompy na ścianie,po prostu tak żeby było wygodnie łącznie Z zasobnikiem.
Z umieszczeniem pompy w takim miejscu nie ma problemu,u mnie jest identycznie.
Z tego co pamiętam to max.15m jednostka zewn.może być oddalona od wewn.
W moim przypadku mam jedynie podlogowke w łazience,jeśli miały być drabinki to jedynie na prąd z gniazdka jako suszarka do ręczników a nie do grzania lazienki.

Marcin34_Śl
11-08-2015, 13:49
Ja swoją "kotłownię" już na etapie adaptacji przeznaczylem na pralnio-suszarnie czyli wywalilem komin z projektu a przy projekcie wentylacji zrobiłem tam tylko wywiew,instalacja elektryczna i wodna została zrobiona pod pralkę,umywalkę i natrysk :)
Nie ma jakichś specjalnych uwarunkowań do umieszczania pompy na ścianie,po prostu tak żeby było wygodnie łącznie Z zasobnikiem.
Z umieszczeniem pompy w takim miejscu nie ma problemu,u mnie jest identycznie.
Z tego co pamiętam to max.15m jednostka zewn.może być oddalona od wewn.
W moim przypadku mam jedynie podlogowke w łazience,jeśli miały być drabinki to jedynie na prąd z gniazdka jako suszarka do ręczników a nie do grzania lazienki.

A myślałeś kiedyś o kotle kondensacyjnym gaz ziemny?
Ja na początku byłem przekonany,że gaz to właściwa opcja ale teraz liczę, że całokształt wychodzi drogo (szacunki): przyłączenie 2000 pln + projekt i wykonanie przyłącza do kotłowni 3.000 pln + kocioł z zasobnikiem i wyposażenie kotłowni 10 -12 .000 zł ...jak nic 17.000 PLN....

Arturo72
11-08-2015, 14:11
A myślałeś kiedyś o kotle kondensacyjnym gaz ziemny?
Ja na początku byłem przekonany,że gaz to właściwa opcja ale teraz liczę, że całokształt wychodzi drogo (szacunki): przyłączenie 2000 pln + projekt i wykonanie przyłącza do kotłowni 3.000 pln + kocioł z zasobnikiem i wyposażenie kotłowni 10 -12 .000 zł ...jak nic 17.000 PLN....
A no wlasnie :)
Gaz mam przy dzialce ale budowalem z mysla o ogrzewaniu domu pradem bo juz wtedy bylo to korzystniejsze ;)
Pompa ciepla zrodzila sie pozniej jako ze ceny zeszly wtedy juz pon.20tys.zl a to byl moj limit :)

Frofo007
11-08-2015, 16:09
Czy ktoś ma jakieś doświadczenia z tym jak położyć podłogówkę pod pompę ciepła? Tzn jak gęsto ułożyć węże blisko siebie? Z jednej strony czym bliżej tym niższą temperaturę będzie można ustawić co da wyższy COP. Natomiast czym więcej podłogówki tym więcej mocy zużyje pompa obiegowa.
Oczywiście wpływ ma też na to ocieplenie domu, czym lepsze tym niższa temperatura w podłogówce... i bądź tu mądry hehe

Generalnie chciałbym wybrać jak najlepsze aktualnie dostępne rozwiązanie w kwestii ocieplenia/GZ/wyboru PC pod względem opłacalności. Bo wiadomo, że nie opłaca się wydać np. 90 tyś na PC, jeśli GZ będzie na grzejnikach a dom nieocieplony (taki skrajny przykład) ;)

hajnel
11-08-2015, 20:56
Dodam ci jeszcze jedno - jeśli myślisz o chłodzeniu PC to musisz dać rurki gęściej niż to wynika z rozstawu pod ogrzewanie. Albo zrobić ścienne. Prosta i dobra zasada mówi tam gdzie na podłodze ceramik to rozstaw 15cm, tam gdzie panele 10cm. Jak się boisz o opory przepływu zrób z rury 18mm, a nie 16mm. Jeśli chcesz rozwinąć samemu podłogówkę to polecam Blue floor Kantherma.

asolt
11-08-2015, 21:04
Dodam ci jeszcze jedno - jeśli myślisz o chłodzeniu PC to musisz dać rurki gęściej niż to wynika z rozstawu pod ogrzewanie. Albo zrobić ścienne. Prosta i dobra zasada mówi tam gdzie na podłodze ceramik to rozstaw 15cm, tam gdzie panele 10cm. Jak się boisz o opory przepływu zrób z rury 18mm, a nie 16mm. Jeśli chcesz rozwinąć samemu podłogówkę to polecam Blue floor Kantherma.

A tam gdzie ma byc 10 cm bo tyle wynika z obliczen to dajemy ile? 5,6,7 cm?

asolt
11-08-2015, 21:07
Czy ktoś ma jakieś doświadczenia z tym jak położyć podłogówkę pod pompę ciepła? Tzn jak gęsto ułożyć węże blisko siebie? Z jednej strony czym bliżej tym niższą temperaturę będzie można ustawić co da wyższy COP. Natomiast czym więcej podłogówki tym więcej mocy zużyje pompa obiegowa.
Oczywiście wpływ ma też na to ocieplenie domu, czym lepsze tym niższa temperatura w podłogówce... i bądź tu mądry hehe

Generalnie chciałbym wybrać jak najlepsze aktualnie dostępne rozwiązanie w kwestii ocieplenia/GZ/wyboru PC pod względem opłacalności. Bo wiadomo, że nie opłaca się wydać np. 90 tyś na PC, jeśli GZ będzie na grzejnikach a dom nieocieplony (taki skrajny przykład) ;)

Po kolei:
1) ozc
2) audyt energetyczny
3) analiza ekonomiczna róznych systemow grzewczych
4) wybór optymalnego systemu grzewczego
5) projekt podłogówki

Doswiadczenia innych moga byc jedynie wskazówką, kazdy ma inne uwarunkowania, chyba ze porównanie dotyczy dokładnie tego samego projektu z takimi samymi parametrami cieplnymi znajdujacego sie w poblizu.

hajnel
11-08-2015, 21:22
A tam gdzie ma byc 10 cm bo tyle wynika z obliczen to dajemy ile? 5,6,7 cm?

Nie wiem o co ci chodzi. Przecież możesz to policzyć...

asolt
11-08-2015, 22:20
Nie wiem o co ci chodzi. Przecież możesz to policzyć...
Tu nie chodzi o obliczenia, pytałem o zasadę, skoro zmniejszamy rozstaw to pytałem ile wg zasady ma byc jezeli rozstaw był obliczony na 10 cm a my chcemy go przystosowac do chłodzenia. Jezeli mamy zmniejszyc ten rozstaw to 7 cm nie będzie miało zadnego uzasadnienia pod wzgledem technicznym poniewaz ciezko jest ułozyc taki rozstaw, o zwiekszeniu oporów hydraulcznych nie wspomnę, inaczej mówiac do rozstawu 10 cm ta zasada sie nie nadaje.

Frofo007
11-08-2015, 22:31
Dom ma zużywać do ogrzewania około 40kWh na m2. Planowany sposób ogrzewania to pompa PW a górne źródło to podłogówka na całej powierzchni domu.
Przy takich parametrach na jaką szerokość należy rozstawić podłogówkę? Dla mnie to nie problem rozstawić blisko siebie, tylko bardziej właśnie się martwię o zużycie energii przez pompę wymuszającą obieg. Być może przy mocno przewymiarowanej podłogówce i bardzo dobrze ocieplonym domu przy temperaturze zadanej +25 uda się osiągnąć temperaturę w pomieszczeniach +20. Dzięki temu pompa nawet w niskich temperaturach będzie miała wysoki COP. Jednak zastanawiam się czy takie upychanie rur podłogówki ma sens ze względu na opory, które będzie musiała pokonać pompa obiegowa.

Przy okazji pytanie. COP pompy T-cap 9kW podany przez producenta to około 4,8 z tego co pamiętam przy temperaturze powietrza 7C i podłogówki 35C. Czy dobrze rozumiem, że taki sam COP będzie przy temperaturze powietrza 2C i podłogówki 30C?
Idąc dalej to czy COP będzie wyższy od 5 przy 7C powietrza i 30C podłogówki? Czy to tak nie działa?

mi5iek84
11-08-2015, 23:58
Witam,
Czy przy pompie ciepła PW i wodnej podłogówce jest sens montować regulatory pokojowe ? Czy w zupełności wystarczy regulator ktory jest w pompie?
Jak to jest, pytam ponieważ jeden hydraulik poleca regulatory, drugi mówi że można ale niekoniecznie, trzeci natomiast twierdzi że to zbędny wydatek bo ten ktory jest w pompie wystarczy. I bądź tu mądry.

I jeszcze jedno. Jak dobrać moc klimakonwektora do ogrzewania pomieszczenia? Dobierać do powierzchni, kubatury czy czego?
Pozdrawiam

hajnel
12-08-2015, 00:17
Tu nie chodzi o obliczenia, pytałem o zasadę, skoro zmniejszamy rozstaw to pytałem ile wg zasady ma byc jezeli rozstaw był obliczony na 10 cm a my chcemy go przystosowac do chłodzenia. Jezeli mamy zmniejszyc ten rozstaw to 7 cm nie będzie miało zadnego uzasadnienia pod wzgledem technicznym poniewaz ciezko jest ułozyc taki rozstaw, o zwiekszeniu oporów hydraulcznych nie wspomnę, inaczej mówiac do rozstawu 10 cm ta zasada sie nie nadaje.
Dobrze wiesz, że nie ma żadnej zasady i specjalnie podajesz skrajny przykład. Jak będzie działać takie chłodzenie przy rozstawie rurek powiedzmy 30cm?
Tak na marginesie skoro walczymy o niską temp zasilania przy ogrzewaniu to co jest nietechnicznego w ułożeniu rurek co 7cm jeśli się da i tak wychodzi z obliczeń? Wiesz jakie mam opory w pętli 70mb rozstaw 7-8cm? Takie same jak w pętli z rozstawem 15 długości 90mb.
Nie jestem przeciwnikiem obliczeń, ozc i audytu ale skoro frofo007 tu pyta to chyba nie ma na to ochoty i podałem prosty przepis na podłogówkę nie licząc, że zarobię na projekcie ozc itp

Frofo007
12-08-2015, 04:47
Nie zależy mi na dokładnych wyliczeniach, tylko na wyjaśnieniu jak rozstaw rur podłogówki może wpłynąć na obniżenie temperatury zadanej i co się z tym wiążę na zwiększenie COPu PC. Czy ma to uzasadnienie ekonomiczne rozstaw podłogówki powiedzmy co 8cm, gdy na podłodze będzie ceramika a dom w standardzie energooszczędnym? Może poniesione koszty albo zwiększenie oporów przepływu spowoduje, że te przewymiarowanie GZ nigdy się nie zwróci. Czy ktoś zna odpowiedź na to pytanie?

asolt
12-08-2015, 06:41
Nie zależy mi na dokładnych wyliczeniach, tylko na wyjaśnieniu jak rozstaw rur podłogówki może wpłynąć na obniżenie temperatury zadanej i co się z tym wiążę na zwiększenie COPu PC. Czy ma to uzasadnienie ekonomiczne rozstaw podłogówki powiedzmy co 8cm, gdy na podłodze będzie ceramika a dom w standardzie energooszczędnym? Może poniesione koszty albo zwiększenie oporów przepływu spowoduje, że te przewymiarowanie GZ nigdy się nie zwróci. Czy ktoś zna odpowiedź na to pytanie?

Jak chcesz uzyskac odpowiedz na te szczególowe pytanie bez odpowiednich obliczen?. Czy moze ma ktos na forum czarodziejska szklaną kulę która odpowie w wyczerpujacym zakresie. O rozstawie 8 cm zapomnij, technicznie jest to trudne do ułozenia, wzrastają opory hydrauliczne, zysk w porownianiu do 10 cm zaden.
Oczywiscie ze rozstaw wpływa na obnizenie temp zasilania, sensowną granicą jest 10 cm. Oczywiscie mozna jeszcze zmniejszyc Tz ale innymi srodkami (zwiekszenie ocieplenia, lepsze okna itd) czyli wszystko to co wpływa na straty w poszczegolnych pomieszczeniach.

asolt
12-08-2015, 06:58
Dobrze wiesz, że nie ma żadnej zasady i specjalnie podajesz skrajny przykład. Jak będzie działać takie chłodzenie przy rozstawie rurek powiedzmy 30cm?
Tak na marginesie skoro walczymy o niską temp zasilania przy ogrzewaniu to co jest nietechnicznego w ułożeniu rurek co 7cm jeśli się da i tak wychodzi z obliczeń? Wiesz jakie mam opory w pętli 70mb rozstaw 7-8cm? Takie same jak w pętli z rozstawem 15 długości 90mb.
Nie jestem przeciwnikiem obliczeń, ozc i audytu ale skoro frofo007 tu pyta to chyba nie ma na to ochoty i podałem prosty przepis na podłogówkę nie licząc, że zarobię na projekcie ozc itp

Ja nie znam tej zasady, jezeli ktos twierdzi ze jest to zapytałem o szczególy, co w tym złego?
Ukladałes podłgówkę w slimak przy rozstawie 7 cm? , uwazasz ze nie ma problemu z zagieciami rury? a w szczegolnosci z zagieciem 180 st. w połowie pętli. Przy 10 cm trzeba uwazac, co dopiero przy 7 cm. Co do oporów i mocy to wyglada to tak:
przykładowe obliczenia dla Tz=35 oC, dT=5 oC, powierzchnia grzejnika podłogowego=7 m2, pokrycie podłogi: panel, podłoga na gruncie
1) rozstaw 10 cm
moc=257 W
opór=1645 Pa
2) rozstaw 7 cm
moc=292 W
opór=2646 Pa

Wzrost mocy grzewczej o 13%
Wzrost oporów hydraulicznych o 63%
Wzrost długosci rury o 42% do tego dochodzi wieksza ilosc pętli i rozdzielacz, wieksza skrzynka na rozdzielacz czyli duzo wieksze koszty
Pomijajac trudnosci techniczne przy ukladaniu nie ma zadnego sensu ekonomicznego zmniejszenie rozstawu z 10 na 7 cm

hajnel
12-08-2015, 07:33
Ja nie znam tej zasady, jezeli ktos twierdzi ze jest to zapytałem o szczególy, co w tym złego?
Ukladałes podłgówkę w slimak przy rozstawie 7 cm? , uwazasz ze nie ma problemu z zagieciami rury? a w szczegolnosci z zagieciem 180 st. w połowie pętli. Przy 10 cm trzeba uwazac, co dopiero przy 7 cm. Co do oporów i mocy to wyglada to tak:
przykładowe obliczenia dla Tz=35 oC, dT=5 oC, powierzchnia grzejnika podłogowego=7 m2, pokrycie podłogi: panel, podłoga na gruncie
1) rozstaw 10 cm
moc=257 W
opór=1645 Pa
2) rozstaw 7 cm
moc=292 W
opór=2646 Pa

Wzrost mocy grzewczej o 13%
Wzrost oporów hydraulicznych o 63%
Wzrost długosci rury o 42% do tego dochodzi wieksza ilosc pętli i rozdzielacz, wieksza skrzynka na rozdzielacz czyli duzo wieksze koszty
Pomijajac trudnosci techniczne przy ukladaniu nie ma zadnego sensu ekonomicznego zmniejszenie rozstawu z 10 na 7 cm

Ale ja nie pisałem, że jest jakaś zasada! Tylko, że przy takim samym rozstawie moc chłodzenia będzie mniejsza niż grzania. Więc bez sensu robić rozstaw 30cm bo tak wychodzi z obliczeń i pozbawiać się możliwości chłodzenia pc.
Przyczepiłeś się tych moich 7cm. Mam tak ułożone tylko w łazience, która determinuje Tz podłogówki więc o co Ci chodzi z większym rozdzielaczem nie wiem. Opory też pewnie policzyłeś dla rury 16mm, a ja już pisałem układałem kantherma 18mm i nawet jeśli wysokość podnoszenia jest większa o 0,1m H2O to te jedno pomieszczenie nie robi różnicy na obiegówce. I fakt zagięcie 180 stopni mam na rozstawie 10cm bo na 7 ciężko zrobić...

asolt
12-08-2015, 07:49
Ale ja nie pisałem, że jest jakaś zasada! Tylko, że przy takim samym rozstawie moc chłodzenia będzie mniejsza niż grzania. Więc bez sensu robić rozstaw 30cm bo tak wychodzi z obliczeń i pozbawiać się możliwości chłodzenia pc.
Przyczepiłeś się tych moich 7cm. Mam tak ułożone tylko w łazience, która determinuje Tz podłogówki więc o co Ci chodzi z większym rozdzielaczem nie wiem. Opory też pewnie policzyłeś dla rury 16mm, a ja już pisałem układałem kantherma 18mm i nawet jeśli wysokość podnoszenia jest większa o 0,1m H2O to te jedno pomieszczenie nie robi różnicy na obiegówce. I fakt zagięcie 180 stopni mam na rozstawie 10cm bo na 7 ciężko zrobić...

Tak obliczenia są dla rur 16, jako ze rozdzielacze na 16 są najbardziej rozpowszechnione i tansze w stosunku do 18. Oczywiscie ze bez sensu jest rozstaw 30 cm jezeli ktos chce chłodzic podłogówką, tyle tylko takich którzy maja taką mozliwosc jest bardzo niewielu, nawet ci którzy mają pompy (nie wszytkie pompy ma ją opcje chłodzenia) o grzejacych pradem gazem czy paliwami stałymi szkoda wspominac, zdecydowana wiekszosc z nich nigdy nie bedzie chłodziła podłogówką.

mkm silesia
12-08-2015, 20:40
Tak obliczenia są dla rur 16, jako ze rozdzielacze na 16 są najbardziej rozpowszechnione i tansze w stosunku do 18. Oczywiscie ze bez sensu jest rozstaw 30 cm jezeli ktos chce chłodzic podłogówką, tyle tylko takich którzy maja taką mozliwosc jest bardzo niewielu, nawet ci którzy mają pompy (nie wszytkie pompy ma ją opcje chłodzenia) o grzejacych pradem gazem czy paliwami stałymi szkoda wspominac, zdecydowana wiekszosc z nich nigdy nie bedzie chłodziła podłogówką.

Bez przesady rozdzielacze są te same tylko śrubunki kupuje się na 18tke albo nawet na 20tke

Frofo007
13-08-2015, 07:10
Co do chłodzenia podłogówką to jak to wygląda w praktyce? Słyszałem, że woda się skrapla na podłodze.

ksysju
15-08-2015, 12:06
Woda będzie się skraplać jak przekroczysz punkt rosy. Są w sieci tabelki.

mkm silesia
16-08-2015, 19:07
Co do chłodzenia podłogówką to jak to wygląda w praktyce? Słyszałem, że woda się skrapla na podłodze.

Dyskusja trwa w odpowiednim temacie nie zaśmiecaj wątku

elrow23
17-08-2015, 09:13
..."Punkt rosy zależy od temperatury oraz od wilgotności względnej. Ryzyko kondensacji gwarantuje, że nie można pracować z nieograniczenie niską temperaturą wody. Temperatura wody może wynosić zaledwie kilka stopni mniej niż temperatura pomieszczenia i musi istnieć system ostrzegania przed wystąpieniem kondensacji."...

mkm silesia
17-08-2015, 22:31
..."Punkt rosy zależy od temperatury oraz od wilgotności względnej. Ryzyko kondensacji gwarantuje, że nie można pracować z nieograniczenie niską temperaturą wody. Temperatura wody może wynosić zaledwie kilka stopni mniej niż temperatura pomieszczenia i musi istnieć system ostrzegania przed wystąpieniem kondensacji."...

no a ja myślałem że o to chodzi i w ogrzewaniu i chłodzeniu płaszczyznowym muszę się nawrócić i grzać tylko b. gorącą wodą, a chłodzić b. zimną

mi5iek84
18-08-2015, 21:41
Witam,
proszę o pomoc w temacie.
W budowany/remontowanym domu planuję skorzystać z pompy ciepła połączonej z podłogówką + w części poddasza klimakonwektor.
Jeśli chodzi o pompę to najprawdopodobniej będzie to Panasonic 9 KW 3 fazowy (nie Tcap).
w jednej z ofert z której najprawdopodobniej skorzystam dostałem taką informację:

"Witam,
oferta na wybrany zestaw - w załączniku.

z uwagi na dwa rodzaje odbiorników zaproponowałem sprzęgło hydrauliczne /zbiornik 80 L c.o./ oraz dwie pompy obiegowe wtórne: jedna dla
podłogówki, druga dla klimakonwektorów

można z tego zrezygnować, pod warunkiem zapewnienia otwartego przepływu wody grzewczej z hydroboxu /bo ma czujnik przepływu i gdy będzie za mały, to będzie wskazywał awarię - błąd przepływu. ale uważam osobiście że warto je zastosować."

Co o tym sądzicie? czy to sprzęgło jest potrzebne? o co chodzi z tym otwartym przepływem?

lukasza
19-08-2015, 10:48
Witam,
"Witam,
oferta na wybrany zestaw - w załączniku.
można z tego zrezygnować, pod warunkiem zapewnienia otwartego przepływu wody grzewczej z hydroboxu /bo ma czujnik przepływu i gdy będzie za mały, to będzie wskazywał awarię - błąd przepływu. ale uważam osobiście że warto je zastosować."

1. poprosić w pierwszej kolejności o informację jaki minimalny przepływ wody grzewczej jest wymagany,
2. policzyć ile przepływu będzie u Ciebie w domu
3. wrócić do tematu jak będzie przepływ za mały, bo wydawać z góry tyle PLNów na sprzęgło, zasobnik, 2 pompki aby instalator czuł się lepiej i bogatszy a sobie komplikować instalacje to bezsens.

map78
20-08-2015, 08:52
można z tego zrezygnować, pod warunkiem zapewnienia otwartego przepływu wody grzewczej z hydroboxu /bo ma czujnik przepływu i gdy będzie za mały, to będzie wskazywał awarię - błąd przepływu. ale uważam osobiście że warto je zastosować."

Co o tym sądzicie? czy to sprzęgło jest potrzebne? o co chodzi z tym otwartym przepływem?

Tak jak pisze Lukasza, policz przepływy i sprawdź czy będzie OK. Dla instalatora zawsze warto jest zainstalować klientowi sprzęgło i dodatkowe obiegówki, bo po pierwsze on za to nie płaci, po drugie on na tym zarabia, po trzecie nie musi się "bawić" ze zrównoważeniem instalacji, czyli zapewnieniem właściwego przepływu, bo wszystko załatwi za niego obieg wtórny.
Mam u siebie podobną instalację do tej którą planujesz, czyli podłogówka, 3 klimakonwektory, a do tego jeszcze 2 grzejniki i 2 drabinki - wszystko podpięte bezpośrednio do hydroboxu i pędzone fabryczną obiegówką. Za parę dni rozpocznę 3 rok bezawaryjnej i bezproblemowej eksploatacji. Pozdrawiam

_John
20-08-2015, 08:59
Co o tym sądzicie? czy to sprzęgło jest potrzebne? o co chodzi z tym otwartym przepływem?
Dom nie ma 50 m2, skoro mówisz o 9 kW pompie.
Strzelam, że sama podłogówka zapewni wystarczający przepływ dla pompy.

Problemem jest twój instalator.
Proponuje odseparować dwa obwody sprzęgłem bo nie potrafi zrównoważyć instalacji w której ma 2 odbiorniki ciepła.
O małym oporze (klimakonwektor) i o dużym (podłogówka)

mi5iek84
20-08-2015, 09:41
Dom ma 150 m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka bedzie miała ok 120 m2. Klimakonwektor ma ogrzewać jedne pokój na poddaszu o pow. ok 30 m2 po podłodze.

Propozycja sprzęgła wyszła do pewnej firmy na A ze Szczecina od której dostałem ofertę na pompę.

Policzyć przepływy, ok. Ale jak to zrobic?

Odnośnie tego co pisze Łukasza:
1. poprosić w pierwszej kolejności o informację jaki minimalny przepływ wody grzewczej jest wymagany,

Dostałem informacje, że
nominalny ok. 1500 L/h, czujnik przepływu wymaga bodajże min. 900 L/h

map78
20-08-2015, 10:46
W Twojej sytuacji nawet nie masz co liczyć, bo już podłogówka zapewni minimalny przepływ, klimakonwektor jeszcze tylko poprawi sytuację. A firma ze Szczecina o której piszesz daje sprzęgło do każdej instalacji bez zastanowienia. Widziałem już wiele wycen tej firmy i jeszcze nie napotkałem na zestaw bez sprzęgła;) Widać inaczej nie potrafią:sick:

mi5iek84
20-08-2015, 14:39
W Twojej sytuacji nawet nie masz co liczyć, bo już podłogówka zapewni minimalny przepływ, klimakonwektor jeszcze tylko poprawi sytuację. A firma ze Szczecina o której piszesz daje sprzęgło do każdej instalacji bez zastanowienia. Widziałem już wiele wycen tej firmy i jeszcze nie napotkałem na zestaw bez sprzęgła;) Widać inaczej nie potrafią:sick:


Czyli co? Rozumiem, że sprzęgło bedzie zbędnym wydatkiem?
map78 miałeś do czynienia z tą firmą lub znasz kogoś kto miał. Jakieś doświadczenia?
Jak Sprawdzają się Tobie klimakonwektory Purmo? Sam dobierałeś ich "moc" czy ktoś zrobił to za Ciebie?

map78
20-08-2015, 15:39
Czyli co? Rozumiem, że sprzęgło bedzie zbędnym wydatkiem?
map78 miałeś do czynienia z tą firmą lub znasz kogoś kto miał. Jakieś doświadczenia?
Jak Sprawdzają się Tobie klimakonwektory Purmo? Sam dobierałeś ich "moc" czy ktoś zrobił to za Ciebie?

Moim zdaniem będzie nie tylko zbędnym wydatkiem, ale i elementem szkodliwym, bo zwiększy koszta eksploatacji (strata postojowa, dodatkowe obiegówki) oraz skomplikuje instalacje, a jak wiadomo im prostsze tym dłużej posłuży;)
KK dobierałem samemu i z premedytacją przewymiarowałem je prawie100%, żeby mieć pewność, że nie zmarzną, ale to był błąd i teraz wziąłbym te najmniejsze, albo max 100-tki (teraz mam k140). Działać działają już 2 lata i mam nadzieję, ze tak pozostanie jak najdłużej;)

mi5iek84
20-08-2015, 17:32
Moim zdaniem będzie nie tylko zbędnym wydatkiem, ale i elementem szkodliwym, bo zwiększy koszta eksploatacji (strata postojowa, dodatkowe obiegówki) oraz skomplikuje instalacje, a jak wiadomo im prostsze tym dłużej posłuży;)
KK dobierałem samemu i z premedytacją przewymiarowałem je prawie100%, żeby mieć pewność, że nie zmarzną, ale to był błąd i teraz wziąłbym te najmniejsze, albo max 100-tki (teraz mam k140). Działać działają już 2 lata i mam nadzieję, ze tak pozostanie jak najdłużej;)

A według jakich wytycznych je dobierałeś? Do powierzchni, kubatury?

Pratchawiec
20-08-2015, 23:07
Witam

Przepływ minimalny w T-Capie to 18 l/min.
Problem może wystąpić w sytuacji gdy chłodzenie będzie działać wyłącznie na obiegu klimakonwektora (mowa o jednym), który potrafi mieć znaczne opory - zwłaszcza przy niewielkiej mocy. U siebie, po wymianie pompy obiegowej na 60 watową, czyli znacznie słabszej niż fabryczny Grundos, rozwiązałem ten problem przez założenie zaworu równoważącego pomiędzy zasileniem a powrotem obiegu klimakonwektora. Przepływ na pompie wynosi 1250 l/h zaś na klimakonwektor idzie ok 650 l/h, co w zupełności wystarcza na zapewnienie ok. 5 kW mocy chłodniczej przy temperaturze zasilania 10*.
Sprawdzone w trakcie ostatnich upałów (max. 37,9*).

Pozdrawiam

Pratchawiec

map78
21-08-2015, 09:09
A według jakich wytycznych je dobierałeś? Do powierzchni, kubatury?

Specjaliści z Purmo robili mi OZC na zlecenie firmy instalacyjnej, która przeprowadzała całą modernizację i na tej podstawie wyliczyli, że odpowiednie do moich sypialni (25m2 po podłogach) będą k100, a ja na wszelki wypadek wziąłem k140:) Zaleta jest taka, ze pompa może pracować na niższym zasilaniu nawet w duże mrozy, no i chłodzi tez wydajniej i szybciej. Wadą jest oczywiście wyższa cena i większy gabaryt.

serenada77
22-08-2015, 15:47
Przeczytałam chyba wszystko co napisaliście- widać że sie bardzo orientujecie w tej sprawie :) Może ktos mi powie czy ta firma http://quercu.pl/ jest warta mojego zaiteresowania? Zaczynam mysleć o zmianie ogrzewania i znalazłam to w sieci. Z tego co widzę mają doświadczenie- a to chyba dość ważne,

kasprzyk
23-08-2015, 17:47
Przeczytałam chyba wszystko co napisaliście- widać że sie bardzo orientujecie w tej sprawie :) Może ktos mi powie czy ta firma http://quercu.pl/ jest warta mojego zaiteresowania? Zaczynam mysleć o zmianie ogrzewania i znalazłam to w sieci. Z tego co widzę mają doświadczenie- a to chyba dość ważne,
Po czym "widzisz", że mają doświadczenie.... ?
Uważasz, że oferta firmy, która promuje się: "Jeśli pompa ciepła to tylko ..., jeśli panele to tylko... " jest obiektywna ?

Franczes
25-08-2015, 10:15
Zrób research w internecie i sprawdź jak inne firmy wyglądają. Zawsze możesz zadzwonić i podpytać jak sytuacja wygląda. No i koniecznie warto zainteresować się tematem pomp by później na wierzch nie wyszła ,,fuszerka". Choć tak naprawdę nie można z góry zakładać, że ktoś chce nas oszukać, znajdź optymalną dla Ciebie ofertę i działaj :).

marcelix
28-08-2015, 16:26
Czy mógł by ktoś opisac różnicę miedzy serią SDC a T-CAP? Interesuje mnie pompa 9kW 3f. Według specyfikacji wyglądają podobnie (przynajmniej dla mnie). Która będzie lepsza dla domu na płycie grzejnej o dużej pojemności w domu o zapotrzebowaniu 6600W (założona pełna wentylacja 400m3/h)+ CWU 0,25kW x 5osób. Gdzie jest różnica?

rydzadam
29-08-2015, 08:01
Czy mógł by ktoś opisac różnicę miedzy serią SDC a T-CAP? Interesuje mnie pompa 9kW 3f. Według specyfikacji wyglądają podobnie (przynajmniej dla mnie). Która będzie lepsza dla domu na płycie grzejnej o dużej pojemności w domu o zapotrzebowaniu 6600W (założona pełna wentylacja 400m3/h)+ CWU 0,25kW x 5osób. Gdzie jest różnica?

Poczytaj w wątku o Panasonic-u. Tam trochę było na ten temat.

marcelix
30-08-2015, 15:45
Poczytaj w wątku o Panasonic-u. Tam trochę było na ten temat.

Niestety sensowngo porównania tam nie znajdę. Jedynie jakies ogólniki z których wynika że tylko tcap jest słusznym wyborem.
Instalator namawia mnie na sdc. Ktoś zna różnice?

map78
30-08-2015, 18:29
Niestety sensowngo porównania tam nie znajdę. Jedynie jakies ogólniki z których wynika że tylko tcap jest słusznym wyborem.
Instalator namawia mnie na sdc. Ktoś zna różnice?

Jeżeli interesują Cię szczegóły w różnicach budowy (rozwiązań technicznych) obu pomp to powinien Ci je przedstawić sprzedawca / instalator. Ja mogę Ci jedynie powiedzieć, ze różnią się tym, że T-Cap dysponuje pełną mocą w całym zakresie temperatur, natomiast SDC zachowuje się jak typowa powietrzna, czyli "traci" moc wraz ze wzrostem temp zasilania i spadkiem temp zewnętrznej. Sam musisz sobie policzyć jaka moc będzie Ci potrzebna i czy zwykła sobie poradzi, czy będzie potrzebny T-Cap. Z zewnątrz wyglądają identycznie;)

marcelix
30-08-2015, 20:26
Dzięki za podpowiedz. SDC 9kW 3F w sumie nie wiele odbiega od t-cap. Różnica cenowa jest na tyle duża że brakujące waty można uzupełnić z cop=1. Przy -20 stC dom potrzebuje wg ozc + 1,25kW na cwu tyle ile pompa daje max w -15. OZC było liczone z maksymalnym wydatkiem wentylacji, więc powinno być ok. Na jakiej zasadzie działa grzałka? Czy skompensuje mi spadek mocy grzewczej?

asolt
30-08-2015, 21:25
Dzięki za podpowiedz. SDC 9kW 3F w sumie nie wiele odbiega od t-cap. Różnica cenowa jest na tyle duża że brakujące waty można uzupełnić z cop=1. Przy -20 stC dom potrzebuje wg ozc + 1,25kW na cwu tyle ile pompa daje max w -15. OZC było liczone z maksymalnym wydatkiem wentylacji, więc powinno być ok. Na jakiej zasadzie działa grzałka? Czy skompensuje mi spadek mocy grzewczej?

Nie patrzyłbym na fakt wymiany normowej, praktyka pokazuje ze ta nadwyżka strat z wentylacji kompensowana jest niedoskonałosciami wykonawczymi oraz mostkami których nie mozna było przewidzieć. Inaczej mowiąc na zmieniejszenie projektowego obciązenia cieplnego z powodu zmniejszenia wymian nie ma co liczyć.
Grzałka oczywiscie skompensuje spadek mocy pompy.

marcelix
31-08-2015, 12:54
Nie patrzyłbym na fakt wymiany normowej, praktyka pokazuje ze ta nadwyżka strat z wentylacji kompensowana jest niedoskonałosciami wykonawczymi oraz mostkami których nie mozna było przewidzieć. Inaczej mowiąc na zmieniejszenie projektowego obciązenia cieplnego z powodu zmniejszenia wymian nie ma co liczyć.
Grzałka oczywiscie skompensuje spadek mocy pompy.

Pamiętam jak rozmawialiśmy na ten temat. Jesli wyjdzie liczone OZC to będzie idealnie.
O nie spodziewane mostki się nie martwię, choć i tak w zimę będę chciał sprawdzić budynek kamerą termowizyjną. Kilka rzeczy zrobiliśmy nieco lepiej niż w wyliczeniach ozc. np zamiast liczonego silkatu+styro mamy bk+styro, Cieplejsze okna, nieco grubszą wartswę ocieplenia dachu. Jeśli grzałka dostarczy brakujące waty to naprawdę nie widzę sensu w naszym przypadku brać tcapa

rustin
31-08-2015, 23:11
Panowie wybaczcie , że pytam ale nie sposób przebrnąć przez ten temat. Parametry domu według ciepłowłaściwe. Dom 145m2 , 10m na 11m z poddaszem
7,4kW
maksymalna moc grzewcza jakiej potrzebuje twój dom w największy mróz
40W/m2
wskaźnik mocy kotła względem ogrzewanego metrażu
15 885kWh
tyle ciepła zużyje dom w ciągu całego sezonu grzewczego
86kWh/m2*rok
zużycie roczne energii w przeliczeniu na 1m2 - zalicza twój dom do klasy energetycznej C

Do tego trzeba doliczyć cwu.

Czy taki dom jest w stanie ogrzać pompą powietrzną ( gruntowa odpada )w największe mrozy -20 albo i mniej ? Czy kupi taką pompę za ok 20 tyś zł czy nie ma nawet co sobie głowy zawracać ?

Arturo72
31-08-2015, 23:30
Panowie wybaczcie , że pytam ale nie sposób przebrnąć przez ten temat. Parametry domu według ciepłowłaściwe. Dom 145m2 , 10m na 11m z poddaszem
7,4kW
maksymalna moc grzewcza jakiej potrzebuje twój dom w największy mróz
40W/m2
wskaźnik mocy kotła względem ogrzewanego metrażu
15 885kWh
tyle ciepła zużyje dom w ciągu całego sezonu grzewczego
86kWh/m2*rok
zużycie roczne energii w przeliczeniu na 1m2 - zalicza twój dom do klasy energetycznej C

Do tego trzeba doliczyć cwu.

Czy taki dom jest w stanie ogrzać pompą powietrzną ( gruntowa odpada )w największe mrozy -20 albo i mniej ? Czy kupi taką pompę za ok 20 tyś zł czy nie ma nawet co sobie głowy zawracać ?
Totalny idiotyzm,tylko tyle.
Woda z mózgu zrobiona przez ekosyfiarzy typu karoka,minertu,Jarecki,SUSPENSER.
Chcesz oczyścić rozum to czytaj forum o podstawach budowy domu i zużyciu energii przez dom inaczej blado to widzę.

Zdajesz sobie sprawę z tego ile to jest 16000kWh jeśli chodzi o zuzycie energii na ogrzewanie w nowym domu ?
To dom bez wystawionych okien.

Jak można tak ciulac inwestorów, toż TO szok

rustin
01-09-2015, 07:27
Rozumiem, że nie ma takiej możliwości. Taki podsunieto mi pomysł. Tak myślałem ze to nie realne ale wolałem zapytać.
Co według ciebie znaczy dom bez wystawionych okien? Pisz po polsku.

Dom ma okna 3 szybowe, ocieplenie 15cm 0.38.poddasze będzie ocieplone wraz ze szczytem wełna 30cm.

map78
01-09-2015, 07:43
Czy taki dom jest w stanie ogrzać pompą powietrzną ( gruntowa odpada )w największe mrozy -20 albo i mniej ? Czy kupi taką pompę za ok 20 tyś zł czy nie ma nawet co sobie głowy zawracać ?

Spokojnie bez najmniejszych problemów. Taki dom właśnie najlepiej podchodzi pod pompę ciepła, bo instalacja PCi w domu super energooszczędnym jest zwyczajnie nieekonomiczna. Na wszelki wypadek zainwestuj w OZC, żeby mieć pewność wyliczeń, bo te z ciepło właściwe to tylko taki orientacyjny kalkulatorek. Niemniej jednak wygląda na to, że będzie tu potrzebna jakaś pompka 9kW, a takową spokojnie kupisz za około 18tys. zł, a z zasobnikiem CWU i kompletną kotłownią zmieścisz się spokojnie w 25tys. zł.

Arturo72
01-09-2015, 07:51
Rozumiem, że nie ma takiej możliwości. Taki podsunieto mi pomysł. Tak myślałem ze to nie realne ale wolałem zapytać.
Co według ciebie znaczy dom bez wystawionych okien? Pisz po polsku.

Dom ma okna 3 szybowe, ocieplenie 15cm 0.38.poddasze będzie ocieplone wraz ze szczytem wełna 30cm.
O to chodzi i,ze nic nie rozumiesz,wyliczenia z cieplowlasciwe są z czapy i nie mają nic wspólnego z rzeczywistością zatem nie masz pojęcia jaką moc grzewczą pompy kupić i jakiego spodziewać się zużycia energii bo te 16000kWh w nowym domu to bzdura na kółkach.
Bo przy takiej izolacji jak będzie 8000kWh to i tak dużo.
A powietrzna da spokojnie radę ogrzać dom nawet przy -30st.C
A cena pompy zależy od jej mocy grzewczej a ty nie wiesz narazie o tym nic jakiej mocy potrzebujesz.
Możesz się zmieścić w 20 z 7kW ale równie dobrze będzie to 22 z 9kW lub i 25 zatem co potrzebujesz ?

rustin
01-09-2015, 08:04
Jaka pompa daje rade przy - 30 w takim przedziale cenowym?
Czy podając dane przez internet można zlecić dokładneo ozc czczy to ktoś przyjeżdża i sobie sprawdza mierzy? W stosunku do projektu mam dane lepsze ocieplenie, lepsze okna i pójdzie więcej wełny. Wmojej ookolicy nie ma nikogo kto robi ozc, na pewno nikt kto by zrobił to porządnie. Na forum czytałem że asolt się tym zajmuje.

map78
01-09-2015, 08:16
Przy -30st mało która powietrzna da radę. Są co prawda chińscy producenci którzy takie rzeczy "gwarantują" ale raczej bym na to uważał;) Pompy PW spokojnie pracują do -20/-25st, ale to nie oznacza, że poniżej tych temp zamarzniesz. Pompa wtedy uruchomi grzałki, które będą wspomagać jej pracę, ale to na prawdę sytuacja wyjątkowa - sprawdź w najbliższej stacji meteo ile godzin miałeś temp poniżej 20st. Ja mam pompę PW 2 lata i grzałki się nie włączyły, a gdyby nawet to nie jest to żadna tragedia, bo po prostu te kilka godzin będzie kosztowało cię trochę więcej pieniędzy.

OZC możesz zlecić przez internet. Jest mnóstwo firm, które się tym zajmują (zapytaj wujka googla:)) Do obliczeń wystarczy jak podeślesz im plan domu i spis materiałów z których został zbudowany i zaizolowany.

Arturo72
01-09-2015, 08:17
Jaka pompa daje rade przy - 30 w takim przedziale cenowym?
Czy podając dane przez internet można zlecić dokładneo ozc czczy to ktoś przyjeżdża i sobie sprawdza mierzy? W stosunku do projektu mam dane lepsze ocieplenie, lepsze okna i pójdzie więcej wełny. Wmojej ookolicy nie ma nikogo kto robi ozc, na pewno nikt kto by zrobił to porządnie. Na forum czytałem że asolt się tym zajmuje.
A czemu miałaby nie dac rady jak będzie poprawnie dobrana pod obciążenie cieplne ?
Wychodzi oglupianie ludzi przez sprzedawców ekosyfu różnej maści.
Nie masz w okolicy audytora energetycznego ?
Musisz facetowi przez neta zadać parę pytań, żeby wiedział ze kumasz czacze i nie zrobi tego przez kopiuj wklej.

Arturo72
01-09-2015, 08:22
Jaka pompa daje rade przy - 30 w takim przedziale cenowym?
Czy podając dane przez internet można zlecić dokładneo ozc czczy to ktoś przyjeżdża i sobie sprawdza mierzy? W stosunku do projektu mam dane lepsze ocieplenie, lepsze okna i pójdzie więcej wełny. Wmojej ookolicy nie ma nikogo kto robi ozc, na pewno nikt kto by zrobił to porządnie. Na forum czytałem że asolt się tym zajmuje.
Obciążenie dajmy na to masz 4kW przy -20 bo nie wiesz tego,masz pompe np.9kW przy -20st a do tego grzałka 3kW czyli przy -20st masz zapas mocy grzewczej 8kW.

rwojtek
01-09-2015, 09:04
....
Bo przy takiej izolacji jak będzie 8000kWh to i tak dużo....


Ciekawe, i to bardzo. Dla parametrów mego domu (patrz stopka) asolt wyliczył zapotrzebowanie około 10 000kWh. Dużo prawda?
Proponuję dowiedzieć się wpierw skąd jest pytający, bo jak widać strefa klimatyczna ma duży wpływ na wynik końcowy.

link2jack
01-09-2015, 10:14
Ciekawe, i to bardzo. Dla parametrów mego domu (patrz stopka) asolt wyliczył zapotrzebowanie około 10 000kWh. Dużo prawda?
Proponuję dowiedzieć się wpierw skąd jest pytający, bo jak widać strefa klimatyczna ma duży wpływ na wynik końcowy.

W twojej stopce widze 5+1 (kW)

rwojtek
01-09-2015, 10:30
W twojej stopce widze 5+1 (kW)

To jest w zaokrągleniu, bo wyszło 4835W i co to ma do zapotrzebowania rocznego?

rustin
01-09-2015, 10:50
Arturo twoich mądrości juz nie raz słuchałem w innych tematach i na innych forach tez cie juz znają z twoich
teorii. Najgorsze jest to ze wszystkich masz za idiotow i wprowadzaszo w błąd a potem człowiek w łeb zachodzi dlaczego ma tak dużo kWh dla swojego domu.
Skoro rwojtek ma 10000 kWh o to było liczone ozc to jak najbardziej możliwe, że u mnie będzie te 15000kWh tak jak wyszło na stronie ciepło właściwe. Dlatego ze u kolegi jest 20cm styropianu na gruncie a u mnie wejdzie tylko 10cm,ściany ma 20 cm na dodatek 0,031 a ja 15cm i 0,038. Okna takie same. A do tego ma WM u mnie będzie grawitacyjna wentylacja.
Wiec jakim cudem według Ciebie mam mieć 8000kWh co i tak jest dużo według Ciebie? A może rwojtek ma źle policzone?

Rwojtek czyli jak najbardziej u mnie może być tak jak wrzuciłem linka? W linku jest mniej więcej skąd jestem. Lubelskie.

rwojtek
01-09-2015, 11:33
Może tak być, ale by być pewnym lepiej policzyć.

asolt
01-09-2015, 11:36
OZC możesz zlecić przez internet. Jest mnóstwo firm, które się tym zajmują (zapytaj wujka googla:)) Do obliczeń wystarczy jak podeślesz im plan domu i spis materiałów z których został zbudowany i zaizolowany.

Komu wystarczy to wystarczy, ale wg to jest za mało danych.

rustin
01-09-2015, 11:36
Zdaje sobie z tego sprawę ale chyba nie ma co liczyć ze będzie połowę mniejsza jak wyszło ze strony, no i tak wpprojekcie w sumie mam. Chyba tylko Arturo ma jakis specjalny przelicznik.
Mam prośbę, mógłbyś obliczyć swój dom na stronie cieplowlasciwe o wrzucić linka lub wyslac mi na pw. Z góry dziękuję

rustin
01-09-2015, 11:44
Asolt nie podjalbys się liczenia ozc przez podane info przez internet bo nie wyjdzie wtedy dokładnie? Właśnie miałem do Ciebie pisać w tej sprawie.
Czy podając takie dane co pisałem wyżej mona liczyć na mniejsze zapotrzebowanie niż rwojtek skoro ma zostać lepiej ocieplony dom? Powierzchnia prawie taka sama. Moim zdaniem nie ma co marzyć jak wciska arturo

rwojtek
01-09-2015, 11:55
Może najlepiej będzie jak kolega asolt napisze dlaczego dla mego projektu (Zbigniew D172) obliczone zapotrzebowanie na ogrzewanie wyszło tak "duże".

rustin
01-09-2015, 12:07
Rwojtek wcale się nie spodziewam 800 0 kWh patrząc na Twój dom. Mógłbyś zrobić o co prosiłem

map78
01-09-2015, 12:08
Komu wystarczy to wystarczy, ale wg to jest za mało danych.

Ja o rzeczach oczywistych nie piszę, tylko o tym, że da to się zrobić przez internet, a danych wiadomo że im więcej tym dokładniej.

map78
01-09-2015, 12:11
Rustin, jak Cie to uspokoi to u mnie obciążenie wyszło 8,6kW dla -20/+22 a zapotrzebowanie 15000kWh/rok + CWU i od dwóch lat jedzie to na pompie 9kW, a wcześniej przez 3 lata był ekogroszek 25kW oczywiście:sick:

asolt
01-09-2015, 12:13
Może najlepiej będzie jak kolega asolt napisze dlaczego dla mego projektu (Zbigniew D172) obliczone zapotrzebowanie na ogrzewanie wyszło tak "duże".

Jak obszerne ma byc to opracowanie?

asolt
01-09-2015, 12:14
Moim zdaniem nie ma co marzyć jak wciska arturo

Potwierdzam

rwojtek
01-09-2015, 12:48
Jak obszerne ma byc to opracowanie?

:)
Panie Andrzeju. Wystarczą dwa trzy zdania i może co niektórym wyjaśni się. Jeśli można prosić oczywiście.

rustin: na ciepłowłaściwe wyszło mi 5kW z haczykiem i 10500kWh.

http://cieplowlasciwie.pl/wynik/nrt

rustin
01-09-2015, 13:07
Więc wyszło to samo co obliczył Asolt.
Arturo ma jakiś lepszy kalkulator.

lukasza
01-09-2015, 13:58
Może najlepiej będzie jak kolega asolt napisze dlaczego dla mego projektu (Zbigniew D172) obliczone zapotrzebowanie na ogrzewanie wyszło tak "duże".

Nie sądzę, że wyszło Ci "duże" zapotrzebowanie na ciepło a wręcz normalne.

1. Pamiętaj, że możesz porównywać swoje dane np: do kogoś z innej strefy klimatycznej czyli np: o 2 czy nawet 3 strefy cieplejszej.
I tak w Twoim Białymstoku to chyba IV strefa i obliczenia dla -22 a u mnie to 2 strefa i obliczenia dla -18.
Proszę pomyśleć jak się grzeję gdy różnica sięga u Pana na niekorzyść z 4 st C.To są konkretne % różnicy dla obu domów.

2. Masz dom z Googla parterowy. A w zasadzie wiadomo jaki jest współczynnik A/V. 150m2 parterówki i 150m2 piętrówki tak samo ocieplonych z podobnym wykonaniem w tej samej strefie i zawsze piętrówka będzie cieplejsza.

Także wynik jak sądzę ma Pan poprawny, normalny i dość ciepły. Pod PC z pewnością OK.

rwojtek
01-09-2015, 14:16
Zgadzam się.
Wystarczy popatrzeć na tzw. stopniodni dla Białegostoku i jakiegoś miasta z zachodu kraju i wiele się wyjaśni. To, że mam parterówkę to też robi swoje. Myślę, że przy domu piętrowym z tą samą powierzchnią miałbym jakieś 50-55kWh/m2 a nie jak obliczone około 67kWh.

lukasza
02-09-2015, 08:02
Zgadzam się.
Wystarczy popatrzeć na tzw. stopniodni dla Białegostoku i jakiegoś miasta z zachodu kraju i wiele się wyjaśni. To, że mam parterówkę to też robi swoje. Myślę, że przy domu piętrowym z tą samą powierzchnią miałbym jakieś 50-55kWh/m2 a nie jak obliczone około 67kWh.

Ba, ten dom, ale pod Szczecinem i jako piętrówka z prostym dwuspadowym dachem z małą ilością okien w dachu to spokojnie czwórkę z przodu i jakieś 45kWh. Tak strzelam, ale patrząc na swój to dla temperatury wewn. +20C mógłbyś z tym ociepleniem spokojnie 4 z przodu mieć.
Może poproś Asolat niech da wynik dla I strefy oczywiście bez zmiany założeń na piętrówkę bo to liczenie od podstaw a jedynie zmieni strefę w obliczeniach bo to kilka "klików".

Poznamy dokładnie na Twoim przykładzie ile zależy dla liczenie tego samego domu, z tym samym ustawieniem domu wg stron świata dla IV i I strefy. Łatwiej potem innym będzie zrozumieć co oznacza nie tylko ocieplenie domu, ale i w jakiej jest strefie. Bo bez tego porównania domów samym ociepleniem są bez sensu.

Ciesz się tym co masz, tam gdzie masz. Ja chętnie bym zmienił piętrówkę na parterówkę za te 200zł rachunków na rok więcej za CO, ale żona nie chciała ...

asolt
02-09-2015, 08:24
Może poproś Asolat niech da wynik dla I strefy oczywiście bez zmiany założeń na piętrówkę bo to liczenie od podstaw a jedynie zmieni strefę w obliczeniach bo to kilka "klików".


Niektórzy przekrecaja moj nick jak tylko mogą...
Nie tylko strefa jest wazna, wazna jest równiez lokalizacja, w obrebie tej samej strefy dla róznych lokalizacji czasami występuja róznice nawet 10-15%

rwojtek
02-09-2015, 08:30
Moja lokalizacja jest chyba jedną z tych mroźniejszych.

Kolego lukasza, kiedyś już pisałem o tym, aby wszyscy, którzy opisują w stopce swój dom dodawali przynajmniej strefę klimatyczną a jeszcze lepiej gdyby podali powiat, w którym się budują/pobudowali. Naprawdę dziwię się forumowiczom, że nie zwracają na to uwagi, a potem są zdziwieni, że ich OZC wyszło takie słabe w stosunku do np. kolegi X lub Y mieszkającego na drugim końcu kraju.

SUSPENSER
02-09-2015, 21:32
O to chodzi i,ze nic nie rozumiesz,wyliczenia z cieplowlasciwe są z czapy i nie mają nic wspólnego z rzeczywistością

Skoro takiś mądry zrób lepszy kalkulator OZC, wstaw na stronę i podaj link.

Z tego co pisano na cieplowlasciwie ogólne wyniki są zbliżone do dokładnego OZC, większe różnice były tylko w rozkładzie procentowym strat.

Rzucasz się na wszystkich gdy się czegoś naczytasz nie mając pojęcia o szczegółach a potem się dziwisz, że się z Ciebie śmieją.


"Obciążenie dajmy na to masz 4kW przy -20 bo nie wiesz tego,masz pompe np.9kW przy -20st a do tego grzałka 3kW czyli przy -20st masz zapas mocy grzewczej 8kW."

Po co ma więc przepłacać za pompę 9 kW - lepiej kupić tańszą, słabszą a te kilka dni w roku co ileś lat grzałki ją wspomogą ?

SUSPENSER
02-09-2015, 21:33
Przy -30st mało która powietrzna da radę. Są co prawda chińscy producenci którzy takie rzeczy "gwarantują" ale raczej bym na to uważał;) Pompy PW spokojnie pracują do -20/-25st, ale to nie oznacza, że poniżej tych temp zamarzniesz. Pompa wtedy uruchomi grzałki, które będą wspomagać jej pracę, ale to na prawdę sytuacja wyjątkowa - sprawdź w najbliższej stacji meteo ile godzin miałeś temp poniżej 20st. Ja mam pompę PW 2 lata i grzałki się nie włączyły, a gdyby nawet to nie jest to żadna tragedia, bo po prostu te kilka godzin będzie kosztowało cię trochę więcej pieniędzy.

OZC możesz zlecić przez internet. Jest mnóstwo firm, które się tym zajmują (zapytaj wujka googla:)) Do obliczeń wystarczy jak podeślesz im plan domu i spis materiałów z których został zbudowany i zaizolowany.

Arturo powinien się uczyć od Ciebie jak można z sensem i kulturalnie pisać na temat - to się zupełnie inaczej czyta :)

asolt
02-09-2015, 22:46
Skoro takiś mądry zrób lepszy kalkulator OZC, wstaw na stronę i podaj link.

Z tego co pisano na cieplowlasciwie ogólne wyniki są zbliżone do dokładnego OZC, większe różnice były tylko w rozkładzie procentowym strat.



Nie ma takiej potrzeby, jest demo audytora ozc Sankom v 6,6 Pro Demo. Po co wywazac otwarte drzwi.
Ciepło własciwe oprocz błednego oszacowania strat (nie mozna wyciagnąc zadnych wniosków co poprawic w ociepleniu) nie podaje strat na poszczegolne pomieszczenia. Podaje bzdurne okresy zwrotu działan termomodernizacyjnych (sprawdził to kol. greengaz). Poziom błedu wyników podstawowych rosnie wzraz ze skomplikowaniem bryły budynku. Z zalet to tylko proste wprowadzanie danych, ale cos za cos

JTKirk
03-09-2015, 06:30
Nie ma takiej potrzeby, jest demo audytora ozc Sankom v 6,6 Pro Demo. Po co wywazac otwarte drzwi.
Ciepło własciwe oprocz błednego oszacowania strat (nie mozna wyciagnąc zadnych wniosków co poprawic w ociepleniu) nie podaje strat na poszczegolne pomieszczenia. Podaje bzdurne okresy zwrotu działan termomodernizacyjnych (sprawdził to kol. greengaz). Poziom błedu wyników podstawowych rosnie wzraz ze skomplikowaniem bryły budynku. Z zalet to tylko proste wprowadzanie danych, ale cos za cos

to pożyteczne narzędzie - tylko ma 2 zasadnicze wady - jest darmowe i łatwe w obsłudze
I ci co im szkoda wydać kasę na zrobienie OZC lub samemu zasiąść przed wersją demo - zaczęli twierdzić, no ale przecież w cieplowlasciwe wychodzi mi tyle i tyle....i te wyniki zaczynają być traktowane jako prawda objawiona

powtórzę - to przydatne narzędzie, ale nie można zapominać o jego dosyć istotnych ograniczeniach

lukasza
03-09-2015, 08:02
to pożyteczne narzędzie - tylko ma 2 zasadnicze wady - jest darmowe i łatwe w obsłudze

powtórzę - to przydatne narzędzie, ale nie można zapominać o jego dosyć istotnych ograniczeniach

myślę, że narzędzie jest przydatne, ale jak sam zauważasz jego główna wada to prostota (naturalnie planowana aby nie odstraszyć użytkowników) co odbija się na dokładności. Mniej danych wprowadzonych = większe błąd obliczeń.

W "ciemno" można to narzędzie promować wśród osób zainteresowanych zakupem kotłów na ekogroszek czy gaz bo u nich kocioł i tak ma za zwyczaj zapas mocy a narzędzie osiąga swój cel lepszego dobrania mocy kotła i zmiany ludzi w społeczeństwie przekonania, że do nowego domu to tylko kocioł o mocy 20kw bo mają 180m2 podczas gdy 12kw starczy.

Dla PC tych obliczeń bym nie polecał - zbyt mało dokładne.

Zresztą największą zaletą OZC -co pisał Asolt- jest porównanie strat każdej z przegrody: posadzki, ściany, okna, dach, wentylacja. To idealny przewodnik przy budowie domu i decyzjach zakupowych. Wiemy dobrze z Forum ilu ludzi "budzi się" z ociepleniem na etapie dachu i daje po 40cm wełny (i dobrze) ale pod posadzką mają 8cm styro; ilu ludzi wydaje grubą kasę na ciepłe okna do bardzo przeciętnie ocieplonego domu zamiast nie przesadzać z oknami (ciepłe ramy, szyby 0,5 gdy wystarcza 0,7) i dołożyć pieniądze do styropianu itd.

Budujący Radom
03-09-2015, 10:45
Panowie mam taki temat ponieważ jakiś czas temu zadawałem pytanie o instalatorów pomp Atlantica i zgłosił sie "las ludzi", dosłownie nikt a mam już poumawianych elektryka i hydraulika.
Czy elektryk przy montazu instalacji el. który bedzie miał miejsce w połowie Września musi wiedzieć coś specjalnego , jaki przewód wyprowadzić? itd . nie znam sie na tym. (pompa będzie 1 fazowa , 6kw)
Oraz hydraulik wykonujący podłogówkę czy musi trzymać się jakichś zasad?, nie wiem (rozstaw, uzłozenie itp.) Projektu Na OP nie mam. Warto to wykonać?
Prosty domek wg. projektu. Z241.
http://z500.pl/projekt/213/Z241,dom-parterowy-z-dachem-dwuspadowym-tani-w-budowie-i-eksploatacji/dane-ogolne.html

Jacekss
03-09-2015, 12:25
tak, elektryk musi wiedzieć jaki kabel elektryczny położyć (jaki przekrój) oraz jakie dać zabezpieczenie.
projekt OP warto zrobić, tym bardziej że rozstaw rurek powinien być dopasowany do mocy PC i maks temp zasilania (standard to do 35C dla PC)

link2jack
03-09-2015, 13:03
Mam taki zapis w umowie: "doprowadzenie zasilania elektrycznego: do hydroboxu - przewód 230V 3x4mm2, bezpiecznik C25A (C20A), przewód 20 3x2,5mm2, bezpiecznik B16-20A - wszystkie z zapasem okolo 1,5mb, dla grzałki zasobnika CWU wolne 1 gniazdo elekt. przy zasobniku /230-3kW/ przy hydroboxie wolne 1 gniazdo elektryczne dla termostatu /230V/ przy zasobniku CWU wolne 1 gniazdo elekt 230V dla ewentualnej pompki cyrkulacyjnej CWU, przy sprzęgle wolne 2 gniazda elektryczne /230V/ dla popmpy C.O. oraz awaryjnej grzałki 3kW. "

SUSPENSER
03-09-2015, 22:21
Nie ma takiej potrzeby, jest demo audytora ozc Sankom v 6,6 Pro Demo.

Ok w takim razie Arturo powinien obliczać w nim i podawać wyniki skoro taki pomocny chce być :)

Klimon
04-09-2015, 08:16
Panowie mam taki temat ponieważ jakiś czas temu zadawałem pytanie o instalatorów pomp Atlantica i zgłosił sie "las ludzi", dosłownie nikt a mam już poumawianych elektryka i hydraulika.
Czy elektryk przy montazu instalacji el. który bedzie miał miejsce w połowie Września musi wiedzieć coś specjalnego , jaki przewód wyprowadzić? itd . nie znam sie na tym. (pompa będzie 1 fazowa , 6kw)
Oraz hydraulik wykonujący podłogówkę czy musi trzymać się jakichś zasad?, nie wiem (rozstaw, uzłozenie itp.) Projektu Na OP nie mam. Warto to wykonać?
Prosty domek wg. projektu. Z241.
http://z500.pl/projekt/213/Z241,dom-parterowy-z-dachem-dwuspadowym-tani-w-budowie-i-eksploatacji/dane-ogolne.html

Ile będzie Cię kosztowała ta pompa z montażem?

Budujący Radom
04-09-2015, 10:46
tak, elektryk musi wiedzieć jaki kabel elektryczny położyć (jaki przekrój) oraz jakie dać zabezpieczenie.
projekt OP warto zrobić, tym bardziej że rozstaw rurek powinien być dopasowany do mocy PC i maks temp zasilania (standard to do 35C dla PC)

A ten rozstaw rurek to nie 15cm. w standardzie czasami?
Hydraulik zrobi jak mu powiem ale musze wiedzieć jak.

Czy ewntualnie na takim projekcie podłogówki jest dokładna ilość pętli itd?

Budujący Radom
04-09-2015, 10:53
Ile będzie Cię kosztowała ta pompa z montażem?

Jeszcze nie wiem. Nie mam konkretnej oferty

asolt
04-09-2015, 11:36
A ten rozstaw rurek to nie 15cm. w standardzie czasami?
Hydraulik zrobi jak mu powiem ale musze wiedzieć jak.

Czy ewntualnie na takim projekcie podłogówki jest dokładna ilość pętli itd?

W dobrym projekcie powinno byc wszystko dokładnie wyliczone na podstawie ozc i narysowane

Klimon
04-09-2015, 12:47
Jeszcze nie wiem. Nie mam konkretnej oferty


Dla ewentualnego porównania podam, że jesteśmy w stanie zamontować powietrzną w cenie 22.000 - 24.000zł w zależności czy tylko pompa czy dodatkowe elementy w kotłowni jak zbiornik CWU.

map78
04-09-2015, 13:25
Dla ewentualnego porównania podam, że jesteśmy w stanie zamontować powietrzną w cenie 22.000 - 24.000zł w zależności czy tylko pompa czy dodatkowe elementy w kotłowni jak zbiornik CWU.

Ale jaką powietrzną? Firma, moc, model? Bo Chińczycy to i za 5 tys robią, tylko jakoś chętni się nie zabijają;)

Klimon
04-09-2015, 13:54
Ale jaką powietrzną? Firma, moc, model? Bo Chińczycy to i za 5 tys robią, tylko jakoś chętni się nie zabijają;)

Nasz autorski produkt głównie na podzespołach koreańskiego LG. Bez żadnych chińskich ;) W podanej cenie najmniejsza, czyli 8kW przy -20 z montażem.

Zigobar
05-09-2015, 10:51
Nasz autorski produkt głównie na podzespołach koreańskiego LG. Bez żadnych chińskich ;)
Gdzie można obejrzeć tabele z osiągami dla tego "autorskiego produktu"?

Klimon
05-09-2015, 11:38
Gdzie można obejrzeć tabele z osiągami dla tego "autorskiego produktu"?

Wkrótce na naszej nowej stronie internetowej, która jest na ukończeniu. Pisz na [email protected] to wyślą Ci tabelkę porównawczą wszystkich urządzeń.

asolt
05-09-2015, 14:34
Gdzie można obejrzeć tabele z osiągami dla tego "autorskiego produktu"?

Po co tabele, na stronie firma się chwali SCOP=4, a to oznacza ze ich osiągniecia sa duzo lepsze od parametrów renomowanych producentów (Mitshubischi, Daikin, Toschiba, Panasonic), tak srednio prawie 50% lepiej. Z jednej strony olbrzymie srodki na badania, eksperymenty, prototypy, wieloletnie doswiadczenie, z drugiej autorski produkt (cokolwiek to znaczy) i duzo lepsze parametry. Nie ma to jak reklama i to jeszcze jaka.

oberwatorPC
05-09-2015, 18:32
Po co tabele, na stronie firma się chwali SCOP=4, a to oznacza ze ich osiągniecia sa duzo lepsze od parametrów renomowanych producentów (Mitshubischi, Daikin, Toschiba, Panasonic), tak srednio prawie 50% lepiej. Z jednej strony olbrzymie srodki na badania, eksperymenty, prototypy, wieloletnie doswiadczenie, z drugiej autorski produkt (cokolwiek to znaczy) i duzo lepsze parametry. Nie ma to jak reklama i to jeszcze jaka.

Proste niech się pochwalą badaniami niezależnych jednostek np. EHPA. Wtedy poznamy prawdziwy COP i SCOP. W Polsce niestety jeszcze mamy takie uregulowania prawne, że papier przyjmie wszystko bez żadnych konsekwencji.
W innych krajach jeśli pompa nie poświadczonego COP/SCOP to jest nic nie warta nawet nie można otrzymać subwencji a w Polsce wystarczy deklaracja producenta/importera.

Budujący Radom
08-09-2015, 09:19
Znalazłem w Castoramie taki zasobnik galmetu.
http://www.castorama.pl/produkty/instalacja/technika-grzewcza-i-ogrzewanie/podgrzewacze-wody/podgrzewacze-do-co/wymiennik-pionowy-galmet-z-podwojna-wezownica-250-l.html
Dobra cena 2267zł.
Czy to odpowiednia jednostka do pompy ciepła która planuję 6kw..?

plusfoto
08-09-2015, 09:55
Jak nie planujesz drugiego źródła ciepła to jest bez sensu. Szukaj raczej coś takiego http://galmet.com.pl/pl/products/view/22-wymienniki_cwu_pionowe_do_pomp_ciepla

Arturo72
08-09-2015, 10:10
Jak nie planujesz drugiego źródła ciepła to jest bez sensu. Szukaj raczej coś takiego http://galmet.com.pl/pl/products/view/22-wymienniki_cwu_pionowe_do_pomp_ciepla
Wezownice można ze sobą połączyć i będzie lepszy odbiór ciepła z pompy.
Wg mnie ma to sens.

plusfoto
08-09-2015, 11:04
Nawet jak połączysz obie wężownice to powierzchnię wymiany masz w okolicy 1,5 metra a w tamtym masz ponad 2 dwa razy większą bo 3,8m.

map78
08-09-2015, 13:00
Znalazłem w Castoramie taki zasobnik galmetu.
http://www.castorama.pl/produkty/instalacja/technika-grzewcza-i-ogrzewanie/podgrzewacze-wody/podgrzewacze-do-co/wymiennik-pionowy-galmet-z-podwojna-wezownica-250-l.html
Dobra cena 2267zł.
Czy to odpowiednia jednostka do pompy ciepła która planuję 6kw..?

6kW to słaba pompa, więc zainwestowałbym w zasobnik z jak największą powierzchnią wymiany ciepła, żeby potem nie było tak, że w większe mrozy będzie Ci CWU 3 godz. grzała. Dołóż do tego 400zł i masz MAXI, który na pewno będzie dobry:yes:

Budujący Radom
08-09-2015, 15:37
6kW to słaba pompa, więc zainwestowałbym w zasobnik z jak największą powierzchnią wymiany ciepła, żeby potem nie było tak, że w większe mrozy będzie Ci CWU 3 godz. grzała. Dołóż do tego 400zł i masz MAXI, który na pewno będzie dobry:yes:

Gdzie Maxi za niecałe 2700zł znajdę?

maciejzi
08-09-2015, 21:36
Gdzie Maxi za niecałe 2700zł znajdę?

Albo Lemet 300l z 2 wężownicami - wężownice łączone szeregowo

http://allegro.pl/zasobnik-lemet-300l-2xwez-2w-zbiornik-bojler-anod-i5204517321.html

Przy PC 7kW działa dobrze. Poza tym ma małe dobowe straty ciepła.

map78
08-09-2015, 21:42
Gdzie Maxi za niecałe 2700zł znajdę?

http://warmcom.pl/product_info.php?products_id=20303

marcelix
08-09-2015, 22:26
Jest tu jakiś instalator Panasów? Na PW proszę

brochas
08-09-2015, 22:59
i ja proszę o kontakt

SUSPENSER
10-09-2015, 14:11
Albo Lemet 300l z 2 wężownicami - wężownice łączone szeregowo

http://allegro.pl/zasobnik-lemet-300l-2xwez-2w-zbiornik-bojler-anod-i5204517321.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.pl%2Fzasob nik-lemet-300l-2xwez-2w-zbiornik-bojler-anod-i5204517321.html)

Przy PC 7kW działa dobrze. Poza tym ma małe dobowe straty ciepła..


Od Lemet lepszy jest Kospel SB-300 a w cenie podobnej.

Kospel ma najnowocześniejszą linię - emalia jest nanoszona proszkowo i daje gwarancję na 6 lat - najdłużej jak na zasobniki stalowe.

http://www.kospel.pl/pl/produkty/wymienniki-i-zasobniki-cwu/36-sb-i-sbz-termo-solar.html

rydzadam
15-09-2015, 10:22
Szukam wykonawcy na listopad-grudzień 2015: Panas 9kW + Galmet + "kotłownia" - okolice Gdańska. Oczywiście na priv.

giman
15-09-2015, 22:31
Czy użytkuje ktoś pompy powietrzne polskich producentów jak PPC, Ekontech ?

Zigobar
16-09-2015, 06:29
Czy użytkuje ktoś pompy powietrzne polskich producentów jak PPC, Ekontech ?
Jesteś pewien, że to producenci powietrznych?
Znajdziesz tu użytkowników produkowanych przez nich PC glikol-woda.

giman
20-09-2015, 15:52
Jesteś pewien, że to producenci powietrznych?
Znajdziesz tu użytkowników produkowanych przez nich PC glikol-woda.

Hmm w sumie trochę racja.
Niby jeden ma na stronie info, że ma powietrzne ale reszta treści i zdjęć chyba do gruntowych (http://ekontech.pl/pompy-ciepla/pompy-ciepla-powietrze-woda/).
Drugi tylko sprzedaje powietrzne innych producentów.

W takim razie czy zna ktoś jakieś polskie pompy powietrzne o dobrym współczynniku jakoś/cena.

Zigobar
20-09-2015, 17:04
giman
Lektura tematów powietrznym poświęconych, zapewne pozwoli Ci wybrać coś dla siebie z opisywanych tu różnych modeli, takich firm jak np. Panasonic, Atlantic, Daikin.

PaRa
20-09-2015, 17:28
Hmm w sumie trochę racja.

W takim razie czy zna ktoś jakieś polskie pompy powietrzne o dobrym współczynniku jakoś/cena.

Też chciałbym się dowiedzieć czy jest POLSKA firma, która produkuje dobre pompy powietrze - woda.
Ewentualnie, które firmy produkują pompy w Polsce ?

Tomaszs131
20-09-2015, 18:33
Też chciałbym się dowiedzieć czy jest POLSKA firma, która produkuje dobre pompy powietrze - woda.
Ewentualnie, które firmy produkują pompy w Polsce ?

Z gruntowych to: Ecopower, PPC, Nateo, Geo-term, Ekontech. Ja mam polską HCT. Pewnie firm jest o wiele więcej, ale tak na szybko tyle udało mi się wygrzebać z pamięci.

chema
20-09-2015, 21:05
WITAM! Rozwazam kupno PC miedzy Daikin ERQ008CV3 a Samsung AE090JXEDEH/EU, czy ktoś wcześniej miał doświadczenie ze Samsungiem? Nie wiem czy raczej uderzyc w niby sprawdzonego Daikina, czy zaeksperymentowac ze Samsungiem który przy podobnej cenie ma 1.5KW więcej mocy i zbliżone parametry?

giman
20-09-2015, 23:53
giman
Lektura tematów powietrznym poświęconych, zapewne pozwoli Ci wybrać coś dla siebie z opisywanych tu różnych modeli, takich firm jak np. Panasonic, Atlantic, Daikin.
Przeczytałem jakieś 700 stron z tego tematu + trochę pomniejszych tematów.
Ciekawa lektura, ale w wyborze ostatecznym średnio pomogło.
Dość drogie to cały czas jest, dlatego spytałem o polskie o dobrym wsp. jakość/cena.

chema
21-09-2015, 11:50
Daikin(7,5KW) przy temp. zew. -15 cop 1.75, stosunek energii zużytej do pozyskanej 2,83kw-4,95kw, Samsung(9,0KW)przy temp.zew. -15 cop 2.18,stosunek energii zużytej do pozyskanej 3,44kw-7,51kw, Dobór pompy mam obliczony na ok 8KW, także lepiej lekko przewymiarowanego Samsunga czy lekko niedowymiarowanego Daikina?.Ceny katalogowe to odpowiednio dla Daikina 21.460 PLN netto, Samsung 22.690 PLN netto

MatixL
21-09-2015, 12:29
ja uważam że lepiej dać lekko przewymiarowaną niż tą o za małej mocy. Nie myślałeś o np T-Cap'ie ? cena pewnie będzie zbliżona a sama pompa opinie zbiera niezłe ( jest w niej sprężarka 16kW więc zapasu mocy będzie duzo)

map78
21-09-2015, 12:57
Też tak uważam:) Po co wyważać otwarte drzwi? Panasonic nawet ten zwykły SDC09F3E8 (3-fazowy) będzie tańszy i lepszy od jednej czy drugiej. COP przy -15st to 2,59 i całkiem sporo już użytkowników, którzy są w stanie potwierdzić, że TO coś na prawdę działa;)

DrKubus
23-09-2015, 10:26
Czy ktoś z Was spotkał się z Samsungiem EHS, chwalą się że tego roczne modele działają (bez grzałki) do -25 st, a COP dla A-7/W30 na poziomie 2,49 dla 6kW?

DrKubus
23-09-2015, 10:34
Jeszcze jedna kwestia, jaka jest różnica w zakupie PC jedno a trójfazowej?

doktorant
23-09-2015, 20:38
Witam,

Podłączę się pod temat.
Mam pytanie odnośnie firmy i samej PC. Mam możliwość zakupu wraz z instalacją w bardzo dobrej cenie pompy Daikina, a dokładnie ten model: ERLQ016CV3 i EHVH16S26CB9W. Wiem, że jest narzekanie na COP, a z drugiej strony czytam Daikina i oni nastawiają się na SCOP.
Warto tę pompę brać w cenie tak koło 27 tys.

MatixL
24-09-2015, 13:26
za taką cenę ja osobiście kupiłbym jednak T-capa ( wyjdzie nawet kilka K taniej)

PaRa
24-09-2015, 15:16
Mam proste pytanie, zleciłem badanie OZE i wyszła mi taka cyfra dla parterowego domu 134 m2

Zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie QH,nd: 8122 kWh/rok

nie wiem czy dużo to czy mało ? Dodatkowo będzie jeszcze CWU i prąd bytowy.
Zastanawiam się nad ogrzewaniem domu prądem buforem z 2 taryfie, ale zastanawiam się czy przy takich cyfrach nie pomyśleć o pompie P-W

pychy
24-09-2015, 19:21
Do PaRa:
Qhnd=8122kWh/rok oznacza zapotrzebowanie budynku na taką ilość ciepła dla celów ogrzewania w ciągu statystycznego sezonu grzewczego dla Twojej strefy klimatycznej. W przeliczeniu na jednostki ciepła jest to 29,21GJ/rok (gigadżuli na rok).
Przy zasilaniu czystym prądem w 100% w taniej taryfie prądem wyjdzie około 2200zł +- różnice w zależności od regionu, opłat itd. Do tego cwu i prąd bytowy.
Przy zasilaniu pompą ciepła ze SCOPem 3.0 i grzaniu w 100% akumulacyjnym w taniej taryfie wyjdzie 2200zł/3.0, czyli 733zł +- różnice w zależności od regionu itp. No i do tego cwu i prąd bytowy.
Czyli masz zakres od 700zł do ponad 2200zł za samo ogrzewanie w zależności od systemu grzewczego i balansowania po taryfach prądowych.

krikom
24-09-2015, 19:22
może ktoś doradzić jaką powinienem zakupić PC mam dom 100m2 plus garaż 28m2 parter, poddasze nie użytkowe izolacja w stropie wełna 15 na poddaszu 20 lambda 0,039 elewacja styropian 22 lambda 0,038. wszystkie pomieszczenia ogrzewanie podłogowe okna 3 szybowe z drutexu. Będzie kominek szukam czegoś do 20.000. Będę wdzięczny za radę

malux20
25-09-2015, 09:23
piszesz że masz poddasze nieużytkowe a masz zamiar go grzać
po co?

Bobromil
12-10-2015, 22:32
Zastanawiam się nad rozwiązaniem grzania zimą pompą P-W, gdy temp. zewn. mocno się różnią za dnia i w nocy. Jest podłogówka, zbiornik na CWU 300l. i tu mogę wpiąć/lub nie zbiornik bufor. Biorę pod uwagę też dwie taryfy-tańsza i droższa. Bufor mógłby robić za źródło grzania w nocy nagrzane przez pompę za dnia, gdy temp zewn. jest wyższa niż w nocy. Jak się to ma do rzeczywistego zużycia prądu ? Chodzi mi o samą koncepcję grzania

Bobromil
13-10-2015, 11:47
Czy ktoś ma dobra cenę na Galmet maxi 300l. okolice małopolski lub łódzkie. Nie na firmę

Jacekss
13-10-2015, 14:30
Zastanawiam się nad rozwiązaniem grzania zimą pompą P-W, gdy temp. zewn. mocno się różnią za dnia i w nocy. Jest podłogówka, zbiornik na CWU 300l. i tu mogę wpiąć/lub nie zbiornik bufor. Biorę pod uwagę też dwie taryfy-tańsza i droższa. Bufor mógłby robić za źródło grzania w nocy nagrzane przez pompę za dnia, gdy temp zewn. jest wyższa niż w nocy. Jak się to ma do rzeczywistego zużycia prądu ? Chodzi mi o samą koncepcję grzania

taki bufor jest zbyt mały, daje w sumie ok 7 kWh zapasu energii (grzanie do 55C, zasilanie OP=35C), niewiele zaoszczędzisz

Bobromil
13-10-2015, 21:59
Jaki musiałby być zatem zbiornik bufor aby pompa 9KW nagrzała w nocy na dzienną/ droższa taryfę?

Jacekss
14-10-2015, 07:22
to już zależy od wielu czynników, zużycia energii przez dom, na ile ma starczyć zapasu tej energii itp
szacuje że pewnie z 1m3 czyli 1000L musiałby być

lukasza
14-10-2015, 09:00
Zastanawiam się nad rozwiązaniem grzania zimą pompą P-W, gdy temp. zewn. mocno się różnią za dnia i w nocy. Jest podłogówka, zbiornik na CWU 300l. i tu mogę wpiąć/lub nie zbiornik bufor.
1. Zacznij używać tego bufora co masz - podłogówki. Może się okazać, że starczy Ci to na 90-95% sezonu grzewczego a te kilka-kilkanaście dni w roku co wyjdziesz poza tanią taryfę nie jest wartych inwestycji w bufor np: 1000L. Wszystko zależy jak duży masz ten bufor-podłogówka i jaka jest moc PC i ile dom potrzebuje ciepła.


Biorę pod uwagę też dwie taryfy-tańsza i droższa.
2. Przeczytaj ten watek i inne. Ty nie bierz "pod uwagę" tylko bierz "do umowy" prąd 2 taryfowy. Nie ma opcji aby się nie opłaciło.


Bufor mógłby robić za źródło grzania w nocy nagrzane przez pompę za dnia, gdy temp zewn. jest wyższa niż w nocy. Jak się to ma do rzeczywistego zużycia prądu ? Chodzi mi o samą koncepcję grzania

3. Ma to się tak: przeczytaj punkt 2 i zdanie pierwsze.
Skrótem: co z tego, że w dzień jest cieplej i COP lepszy np: 3.0 zamiast 2.6 jak w nocy prąd jest tańszy 2 krotnie!
Np. strzelam: chcesz to płać za 100kWh w dzień po 60 gr = 60zł lub 113kWEh w nocy (bo gorszy COP) za 30gr = 34 zł.

rob30
14-10-2015, 09:03
Zastanawiam się nad rozwiązaniem grzania zimą pompą P-W, gdy temp. zewn. mocno się różnią za dnia i w nocy. Jest podłogówka, zbiornik na CWU 300l. i tu mogę wpiąć/lub nie zbiornik bufor. Biorę pod uwagę też dwie taryfy-tańsza i droższa. Bufor mógłby robić za źródło grzania w nocy nagrzane przez pompę za dnia, gdy temp zewn. jest wyższa niż w nocy. Jak się to ma do rzeczywistego zużycia prądu ? Chodzi mi o samą koncepcję grzania

Stałej taryfy to nie ma sensu brać - no chyba, że masz dom prawie pasywny i większość zużycia prądu to bytowe a nie na ogrzewanie. Nawet jak masz temperaturę 10 stopni niższą w nocy i będziesz grzał całą noc to zużyjesz kilka kW więcej niż w dzień ale na złotówki wyjdzie i tak sporo taniej.
Tylko trzeba uważać, żeby nie stać się niewolnikiem taniej taryfy bo jak będziesz chciał ogrzać dom tylko w nocy, żeby starczyło na cały dzień czyli nagrzejesz do wyższych temperatur niż komfortowe dla Ciebie to opłacalność takiego grzania może już wyjść na minus - ale to też zależy od domku jak szybko się wychładza.
Czyli chyba nie ma uniwersalnej metody na najtańsze ogrzewanie - dla każdego może być inna :)

Bobromil
14-10-2015, 10:01
Na bufor 100 L. nie mam miejsca z dużo. Wiec myśle, że pewnego rodzaju buforem bedzie sama podłogowa. Jej bezwładność daje trochę zapasu na dzień z grzania jej w nocy. Zrezygnuje z bufora. W dzień też mozna grzać na || taryfie przez 2 godz.
Dziękuję Wam za rzeczowe porównania i sugestie

Bobromil
14-10-2015, 10:03
Maxi 300 L. byłby na cwu

Jacekss
14-10-2015, 10:29
Na bufor 100 L. nie mam miejsca z dużo. Wiec myśle, że pewnego rodzaju buforem bedzie sama podłogowa. Jej bezwładność daje trochę zapasu na dzień z grzania jej w nocy. Zrezygnuje z bufora. W dzień też mozna grzać na || taryfie przez 2 godz.
Dziękuję Wam za rzeczowe porównania i sugestie

wiesz możesz nawet wejść w taryfę drogą te 2-3h dziennie, dla komfortu.. szczególnie przy większym minusie za oknem :)

Bobromil
14-10-2015, 11:07
Wiem, ze jest oddzielny wątek o kosztach. Ale czy wiecie, którzy dostawcy energii dają najlepsze oferty dla taryfy G12 (taryfa I i II) ?

PaniKasia
14-10-2015, 11:50
Witam, czy ktoś orientuje się czy przy mocowaniu jednostki zewnętrznej ma znaczenie wysokość na jakiej zostanie ona zainstalowana? Chcieliśmy haki na wysokości cokołu tj ok 25cm od ziemi a instalator mówi że lepiej 90 cm, a jak chcemy niżej to mamy dopłacić 150zł bo coś tam może się skraplać i trzeba zainstalować dodatkową grzałkę czy coś takiego. (mogłam coś pokręcić bo to mąż z nim rozmawiał). Mam wątpliwości ponieważ widzę jednostki raczej mocowane na fundamencie lub właśnie nisko przy ziemi, a że tracimy pomału zaufanie i cierpliwość do naszego instalatora chcę się upewnić że nie kręci. Pompa panasonic t-cap 9kw

PaniKasia
14-10-2015, 13:07
aaaaaaaa takie buty, już ogarniam, dzięki:D

lukasza
14-10-2015, 13:56
Na bufor 100 L. nie mam miejsca z dużo. Wiec myśle, że pewnego rodzaju buforem bedzie sama podłogowa. Jej bezwładność daje trochę zapasu na dzień z grzania jej w nocy. Zrezygnuje z bufora. W dzień też mozna grzać na || taryfie przez 2 godz.
Dziękuję Wam za rzeczowe porównania i sugestie

Podłogówka będzie buforem - jedynie pytanie jak dużym co głównie zależy od mocy PC i obciążenia cieplnego domu. Z tego już "wstępne" wnioski można podać.

Ja mam obciążenie cieplne na poziomie 5,6kW CO dla temp 23st C w domu.
PC mam 9kW T-Cap 1 faza.
Podłogi mam 165m2 a użytkowej 150m2.
Podłogówki mam 75m2 z 6-7cm grubości posadzki a reszta ogrzewania ściennego w raptem 2,5cm tynku cementowego (ściennego będzie na cały dom z 75m2).
W pierwszym roku do -13 st C na zewnątrz grzałem 100% w taniej taryfie. Moc pompy starczała by nagrzać beton na "zapas".

jak masz swoje wyniki z OZC to już coś możesz oszacować.

Rożnica miedzy grzaniem dzień a noc to ... 0,3-0,5 st C (parter) piętro ma większą różnice bo jest dużo ściennego i ciepło parteru tez idzie do góry - w tym sensie że się mocniej nagrzewa ale potem spada do poziomu parteru jak nie grzeję. Dla umownego 0,5 st. C nie widzę sensu grzać w dzień a nie w nocy. Ten system -ogrzewanie podłogowe- ma taką bezwładność, że trudno "żonglować" ustawieniami temperatury aby na noc mieć niższą (to jego największa wada dla mnie przy wielu zaletach).

Bobromil
14-10-2015, 21:38
@lukasza, dzięki. Mam zapotrzebowanie 7,2. Skłaniam sie by grzać nocą i te 10% w droższej taryfie. Tylko ten maxi 300 L. Jest przydrogawy. Szukam dobrej ceny na niego.

bassior
14-10-2015, 22:01
http://i-cieplydom.pl/wymiennik-wolnostojacy-typ-sgws-maxi-300l-26308100-p-26243.html

2.776,52 zł

taniej nie znalazlem

Bobromil
14-10-2015, 22:09
Tylko wysyłka ok. 80 zł. Jest też za 1833zl przesyłką. To chyba rekord ceny. Chyba, ze ktoś ma mega zniżki. Ale to sprzęt robiony na zamowienie. Tak to określają

_olo_
15-10-2015, 05:11
Skrótem: co z tego, że w dzień jest cieplej i COP lepszy np: 3.0 zamiast 2.6 jak w nocy prąd jest tańszy 2 krotnie!
Np. strzelam: chcesz to płać za 100kWh w dzień po 60 gr = 60zł lub 113kWEh w nocy (bo gorszy COP) za 30gr = 34 zł.

Który to dostawca oferuje 2-krotną różnicę pomiędzy taryfą nocną a taryfą całodobową ?
Tauron ma np różnicę w cenie G12 II strefa a G11 (całodobowa) 20%, z umową na 2 lub 3 lata ok 35%. Dla np panasonica T-cap w aktualnych temp w nocy powiedzmy 2stC w dzień 7stC różnica w COP wynosi 25%.

Poza zależnością COP od temp jeszcze inne warunki pracy pompy trzeba by wziąć pod uwagę - ta sama pompa w danym domu mogła by pracować w dzień z lepszym COP wynikającym z wyższej temp, do tego i lepszym COP z faktu że mogła by pracować na niższej modulacji, w nocy przy niższych temp. być może musiała by już pracować na maksa by ogrzać dom a więc COP niższy z powodu niższej temp i niższy dodatkowo z powodu pracy na maksymalnej modulacji.

lukasza
15-10-2015, 08:47
Który to dostawca oferuje 2-krotną różnicę pomiędzy taryfą nocną a taryfą całodobową ?
Tauron ma np różnicę w cenie G12 II strefa a G11 (całodobowa) 20%, z umową na 2 lub 3 lata ok 35%. Dla np panasonica T-cap w aktualnych temp w nocy powiedzmy 2stC w dzień 7stC różnica w COP wynosi 25%.

Poza zależnością COP od temp jeszcze inne warunki pracy pompy trzeba by wziąć pod uwagę - ta sama pompa w danym domu mogła by pracować w dzień z lepszym COP wynikającym z wyższej temp, do tego i lepszym COP z faktu że mogła by pracować na niższej modulacji, w nocy przy niższych temp. być może musiała by już pracować na maksa by ogrzać dom a więc COP niższy z powodu niższej temp i niższy dodatkowo z powodu pracy na maksymalnej modulacji.

Olo proszę nie śmieć umysłów ludzi!!!!

Kup sobie PC i zobaczysz jak to jest. Ba dla mnie może być jak piszesz COP o 25% gorszy w dzień czy 35%. Bo odbiję sobie to z naddatkiem na taryfie i cenie prądu.

Och choćby taka Energa stawki za 1kWh:
19 gr w G12r poza szczytem
kontra
31 gr w G11 cały dzień
łał - "tylko" 35% taniej jest w G12 niż w G11 jak pisał Olo -jak sobie prąd w wiaderku przyniesiesz!

Bo do ceny energii doliczamy Olo coś takiego jak przesył:

Energa -stawka zatwierdzona przez URE w 2014 cena przesyłu 1kWh:
6 gr G12 poza szczytem
23 gr w G11

Co daje cenę ok:
19gr+0,06gr = 19,6 gr w G12r
31gr+23gr = 54gr w G11

Oj oj oj ... 19,6 gr kontra 54 gr to blisko 275% drożej w dzień w G11 niż w nocy w G12.

Stawki podałem uproszczone do 2 składników.

plusfoto
15-10-2015, 09:13
Który to dostawca oferuje 2-krotną różnicę pomiędzy taryfą nocną a taryfą całodobową ?

Licz całość a nie jeden składnik.
W PGE masz całodobową 0,5888 a w G12W nocna to 0,3290 brutto i masz jej 98 h w tygodniu a dziennej 70.

asaselllo
15-10-2015, 09:15
U mnie różnica w taryfach wynosi ponad 300%

Bobromil
15-10-2015, 15:44
Widzę, ze najlepiej opłaca sie taryfę w Energa G12r. Tanie godziny to: 13-16 i 22-7. Ceny niższe od G12w (weekend w taniej taryfie) o 2 grosze. Jeżeli jednak w G12w grzeje się w weekend bez opamiętania, to rachunki mimo, że tania taryfa, może wyjść drożej. Wszędzie zatem potrzebna jest równowaga.

_olo_
15-10-2015, 19:19
lukasza - ok mój błąd, nie wziąłem pod uwagę przesyłu.
Jednak jeżeli porównujesz ceny i stratę na COP to podawaj to w analogiczny sposób - COP o xx% mniejszy, cena o xx% mniejsza.

COP załóżmy dla różnicy A2 i A7 żeby było prościej znaleźć dane (delta 5 st pomiędzy nocą a dniem) -spadek COP ok 25% (bez uwzględnienia, że PC musi zdążyć nocą i w niższej temp. więc być może musi pracować na maks modulacji co jeszcze podobno sprawia większy spadek COP - ile nie wiem, 30, 35%, w mrozach dodatkowo wejdzie w I strefę - ile ? 20%, 30% sezonu ?

Ceny za kwh:
G11 - 54gr wg twoich wyliczeń
G12 nocą - 25gr (19+6 = 25 a nie 19,6).
A więc cena energii niższa w G12 nocą o 54% względem G11 ?

Ale ładnie tak napisać o ile to mniejszy COP a o ile większa cena - tylko, że takie porównanie trochę fałszuje ?

Bobromil
15-10-2015, 22:13
lukasza - ok mój błąd, nie wziąłem pod uwagę przesyłu.
Jednak jeżeli porównujesz ceny i stratę na COP to podawaj to w analogiczny sposób - COP o xx% mniejszy, cena o xx% mniejsza.

COP załóżmy dla różnicy A2 i A7 żeby było prościej znaleźć dane (delta 5 st pomiędzy nocą a dniem) -spadek COP ok 25% (bez uwzględnienia, że PC musi zdążyć nocą i w niższej temp. więc być może musi pracować na maks modulacji co jeszcze podobno sprawia większy spadek COP - ile nie wiem, 30, 35%, w mrozach dodatkowo wejdzie w I strefę - ile ? 20%, 30% sezonu ?

Ceny za kwh:
G11 - 54gr wg twoich wyliczeń
G12 nocą - 25gr (19+6 = 25 a nie 19,6).
A więc cena energii niższa w G12 nocą o 54% względem G11 ?

Ale ładnie tak napisać o ile to mniejszy COP a o ile większa cena - tylko, że takie porównanie trochę fałszuje ?

Podajesz ceny netto. Chyba, że masz na myśli innego sprzedawcę. Wg Energa brutto: z przesyłem: droższa to 0,6950 zł. Tańsza 0,3278 zł (brutto)

lukasza
16-10-2015, 08:17
lukasza - ok mój błąd, nie wziąłem pod uwagę przesyłu.

1. Nie bierz tego do siebie, ale trudno znaleźć czas by z Tobą dyskutować i prostować Twoje założenia o złożonej sprawie PC jak nie masz pojęcie o błahym rachunku za prąd. Sądzę, że nigdy w życiu nie miałeś w rekach takiego rachunku po prostu.



COP załóżmy dla różnicy A2 i A7 żeby było prościej znaleźć dane (delta 5 st pomiędzy nocą a dniem) -spadek COP ok 25% (bez uwzględnienia, że PC musi zdążyć nocą i w niższej temp. więc być może musi pracować na maks modulacji co jeszcze podobno sprawia większy spadek COP - ile nie wiem, 30, 35%, w mrozach dodatkowo wejdzie w I strefę - ile ? 20%, 30% sezonu ?

2. Tutaj w ogóle nie ma co komentować. Kto ma PC PW wie jak %COP -nie zużycie total kWh- jest różne między A10 a A5 i między A7 a A2. Oba to delty 5 st ale inne warunki pracy. Podpowiem Ci: defrost.

3. W ogóle aby Twoja wypowiedź miała choć trochę sensu informacyjnego to należy zacząć od jakiej szkoły doboru PC wychodzimy?
A. Grzania PC PW na maks i dogrzanie się w mrozu grzałką. Wtedy przy podanych przez Ciebie A2 może PC chodzi na wysokiej modulacji.
B. Czy jak większość tutaj póki co grzeje PC PW przewymiarowanymi. Wtedy czy jest to A2 czy A7 owe pompy na maksa w nocy nie chodzą, ot idą sobie na 35% np u mnie (gdzie tu maks?).

4. Skoro piszesz, że nie wiesz ile spada COP w nocy, skoro piszesz że nie wiesz ile wejdzie PC w drogą taryfę, skoro piszesz "podobno" to po co to pisać? Chcesz to głową wyważaj otwarte drzwi i steki ludzi z forum co twierdzi, ze grzanie w 2 taryfie w nocy się opłaca nawet przy PC PW nie wspominam już o PC gruntowych. Nawet się to opłaca jak ktoś chce wejść tani prąd dla kaprysu czy z powodu braku wystarczającej ilości tanich godzin.


Ceny za kwh:
G11 - 54gr wg twoich wyliczeń
G12 nocą - 25gr (19+6 = 25 a nie 19,6).
A więc cena energii niższa w G12 nocą o 54% względem G11 ?

Ale ładnie tak napisać o ile to mniejszy COP a o ile większa cena - tylko, że takie porównanie trochę fałszuje ?

Dokładnie to podałem, że operuję ceną uproszczoną "chwilowo" by pokazać co znaczy cena kWh na www dystrybutora a co jest na rachunku jak dojdzie przesył. Dokładnie to Cena brutto u mnie jest ok 27 groszy do blisko 60 gr czyli 2x większa, ale to już Ci np: Bobromil niżej napisał. Nawet jak Bobromir podał 2 stawki z G12 to i tak w G11 będzie ok 60gr i tak wyjdzie ponad 80% drożej. U mnie jest to więcej bo oferta G12r Energi ma bardzo tani prąd w taniej.

lukasza
16-10-2015, 08:38
Ceny za kwh:
G11 - 54gr wg twoich wyliczeń
G12 nocą - 25gr (19+6 = 25 a nie 19,6).
A więc cena energii niższa w G12 nocą o 54% względem G11 ?


wiesz zależy jeszcze jak kto liczy
Assello 3 posty wyżej miał 300% różnicy a Ty 54%.

Jak sobie popatrzysz na cyfry -cena "uproszczona" za 1 kWh w groszach- tak gołym okiem:
25 ---- 54
to może ci wyjść
54% taniej w G12-2T od G11
lub
220% drożej w G11 od G12-2T

Bobromil
16-10-2015, 16:43
@ lukasza widzę, że wiesz o czym piszesz, bo ta G12r też mi odpowiada. Jest najtańsza. Pod warunkiem, że ktoś w weekend nie robi w domu sauny w salonie hi hi ;)

_olo_
16-10-2015, 19:24
wiesz zależy jeszcze jak kto liczy
Assello 3 posty wyżej miał 300% różnicy a Ty 54%.

Jak sobie popatrzysz na cyfry -cena "uproszczona" za 1 kWh w groszach- tak gołym okiem:
25 ---- 54
to może ci wyjść
54% taniej w G12-2T od G11
lub
220% drożej w G11 od G12-2T

Oj lukasza lukasza, podałem ci spadek COP jak w tabelce panasonica dla A2 i A7, sam tych danych nie wymyśliłem.

I prosiłem tylko o podawanie danych analogicznie - jak podajesz o ile jest mniejszy COP to podawaj o ile jest mniejsza cena, nic poza tym ? Bo pisząc - cena jest większa o 280% a COP mniejszy o 30% budujesz fałszywą opinię jaka to kolosalna różnica jest między kosztami ogrzewania w nocnej i całodobowej.

Podając - COP mniejszy o 30 a cena o 54 to już tak to drastycznie nie wygląda, prawda ?
Przeliczając ile w roku musisz zakupić energii w I taryfie na inne cele po cenie nieco wyższej od G11 różnica maleje. No ale 280% robi wrażenie. I tyle w temacie. Wcale nie twierdzę, że tobie nie wychodzi taniej w nocnej, ale może wyjść i drożej, i podobnie a czasem może być i zimno w domu po południu.

I daruj sobie żałosne wycieczki osobiste, rachunek za prąd dostaje co 2 miesiące .

Arturo72
16-10-2015, 19:46
Ale przeżywacie to jak mrówka okres ;)
U mnie różnica między taryfą G11 a G12W to ok.700zł za c.o+cwu czyli wielkie g... a Wy zastanawiacie się nad różnicą paru groszy między taryfami G12 ?
Brać,która jest najbliżej i tyle :)

Ja nie widzę różnicy w komforcie życia między G11 a G12 ale widać różnicę w rachunkach także G12 zostaje ;)

lukasza
16-10-2015, 23:56
Oj lukasza lukasza, podałem ci spadek COP jak w tabelce panasonica dla A2 i A7, sam tych danych nie wymyśliłem.

Kończąc wypociny przed weekendem i wyjazdem.
Pisałem Ci, że błędnie zakładasz spadek COP o 30% na cały sezon między dniem a nocą! Podałem właśnie Defrost za przykład przekłamujący spadek COP między A7 a A2 dla warunkowania NIM sprawności całorocznej!

Dlaczego błędnie ... bo jak wytłumaczysz że Tcap9 wg katalogu COP dla A7 to 4,84 a dla A2 to 3,59 czyli spadek temperatury zewn.o 5 st C powoduje spadek COP o 25% (nie 30%)
zaś
A2 to COP 3,59 a A-7 to COP 2,85 czyli spadek temperatury zewn. o 9 st C (prawie 2x więcej niż powyżej gdzie spadek był 5 st C) powoduje "tylko" spadek COP o 20%.

Jest tak ponieważ przy A2 jest defrost i przy A-7 zaś przy A7 go nie ma. Może być taka sytuacja że spadek COP w % jest taki sam między A5 (brak defrostu) i A2 (defrost) przy zaledwie 3 st. C różnicy temp. zewnętrznej jak przy A2 i A-8 (10 st C różnicy temp. zewnętrznej).

Założenie spadku COP o 30% i wnioskowanie całego sezonu z różnic A7 i A2 jest fałszywe.

Ja bym strzelał że będzie to bliżej 20%, ale jak ktoś mądry liczył różnicę średniej temperatury w Polsce noc a dzień to może podać dokładniej.
A skoro -chyba się zgodzisz- średnie i zaokrąglone ceny prądu w PL brutto to 30gr w 2 taryfie G12 i 60gr w płaskiej G11, to po co grzać w G11?

Arturo napisał powyżej, że u niego to 700zł drożej w G11. On ma dom i 120m2 i bardzo ciepły. Pisząc wprost On ma dom nie pod Tcapa. Dom bliższy pod TCap to już mój i np zużycie: 4200KWh na sezon. Mogę płacić w Enerdze 1130zł w G12r (tak płacę) lub 2016zł w G11 jak sugerujesz i to już odjąłem 20% spadku na COPie!

Bo jak pisałem są 2 szkoły doboru PC. Póki co wygrywa "przewymiarowanie" i wtedy nie ma opcji by zbliżać się do ceną z G12 do G11. Zakładając przewymiarowanie PC PW domyślam się, że i spadek COP w nocy może być nieco mniejszy jeszcze. Dopiero gdy zaczniemy dochodzić do coraz lepszych izolacji domów i wstawiać coraz częściej małe PC PW pod kątem 1: CWU a dopiero 2 CO czyli PC z założenia ma wchodzi w drogie taryfy a nawet chodzić z grzałką to wtedy G11 może bardziej optymalna! Inaczej nie ma co kombinować bo ten spadek COP dzień/noc jest zbyt mały by nadrobić różnice między stawką G11 i 2 taryfą G12.

p.s. jak Ci uraziłem za rachunek za prąd to przepraszam - nigdy nie było to moim celem - ale zdziwienie miałem wielkie jak podałeś ceny prądu ........ bez przesyłu.

lukasza
17-10-2015, 00:02
Ale przeżywacie to jak mrówka okres ;)
U mnie różnica między taryfą G11 a G12W to ok.700zł za c.o+cwu czyli wielkie g... a Wy zastanawiacie się nad różnicą paru groszy między taryfami G12 ?


1. wspaniale to usłyszeć od kogoś kto nie czyta wątku i różnicy cen między G12 2 taryfa a G11 (a nie miedzy rożnymi G12),
2. napisał 9000 postów o PC PW przezywając to jak .... wstaw co chcesz,
3. ma TCap 9kW w 118m2 na płycie fundamentowej i nagle rachunki są nieistotne

Arturo72
17-10-2015, 00:21
1. wspaniale to usłyszeć od kogoś kto nie czyta wątku i różnicy cen między G12 2 taryfa a G11 (a nie miedzy rożnymi G12),
2. napisał 9000 postów o PC PW przezywając to jak .... wstaw co chcesz,
3. ma TCap 9kW w 118m2 na płycie fundamentowej i nagle rachunki są nieistotne
Miał grzać prądem na początku ze zużyciem 9500kWh a że ma 3300kWh to się cieszy nawet w G11 ;)

W M4 52m2 z ogrzewaniem miejskim przeliczajac na kWh zużywałem ok.6000kWh na ogrzewanie czyli grzejąc prądem 118m2 wyszlo by taniej niż w M4 :)
I z czego tu się nie cieszyć ?
A że G12 wyszła taniej niż G11 bez pogorszenia komfortu zycia to o tym pisze.
Gdybym stwierdził,że w G12 pogorszył się komfort zycia w stosunku do G11 zostałbym przy G11 pomimo,że parę stówek byłoby drożej.

budokan
17-10-2015, 18:05
mam kilk pytan odnosnie PC PW.
Mam obliczone OZC na 65 kwh. Powierchnia uzytkowa 92m2.
Pompę którą potrzebuję mam obliczoną na 6kw.
Mój instalator policzył mi pompę 8kw Extensa+ jedno fazową ale bez grzałki.
Pompa 6kw z grzałką wychodzi podobnie.
Takie ceny w Atlanticu rzeczywiście są.
Pytanie czy pompa taka jak w moim przypadku dosyc mocno przewymiarowana nie bedzie taktowała za bardzo?
czy nalegac jednak na pompę 6kw jak obliczył audytor?

Jeszcze jedno bo instalator chce puścic rury do jednostki zewnetrznej "po styropianie" w wylewce.
Czy tak można?

Bobromil
17-10-2015, 20:16
Zapytam Was o pewną kombinację: Zanim kupię PC / PW chciałbym zamontować zbiornik z grzałką, który grzałby wodę dla podłogówki i wodę użytkową w taryfie G12. Wiem , że to nie jest rozwiązanie na długo ale na połowę zimy ma wystarczyć. Jak można to zrobić? jaki zbiornik? Z płaszczem (lepsza wymiana) i do wody użytkowej.

vieja74
17-10-2015, 23:50
Witam
jestem bardzo blisko montażu pompy pw, ale mam tez gaz w działce
ostatnio kilku znajomych zaczęło mi odradzać pompe pw na rzecz kotła gazowego.....
i tu moje pytanie do użytkowników takowych pomp, czy takie pompy zimą poradzą sobie z ogrzaniem domu
jak to wygląda z Waszego doświadczenia
Dziękuję

M.Krk
18-10-2015, 07:27
Witam
jestem bardzo blisko montażu pompy pw, ale mam tez gaz w działce
ostatnio kilku znajomych zaczęło mi odradzać pompe pw na rzecz kotła gazowego.....
i tu moje pytanie do użytkowników takowych pomp, czy takie pompy zimą poradzą sobie z ogrzaniem domu
jak to wygląda z Waszego doświadczenia
Dziękuję

Tak jest zawsze, gdyby oni wszyscy jeździli mercedesami to myślisz, że co by ci polecali, jeździł byś mercem jak oni. Trzeba słuchać innych racji ale ...

Tomaszs131
18-10-2015, 08:03
Vieja74 podstawą jest dobrze zaizolowany dom, musi być szczelny. Jeśli tego dopilnujesz toodpowiednio dobrana pompa oczywiście spełni swoją role. Dobór mocy Pci oparte powinno być na obliczeniach OZC.

budokan
18-10-2015, 08:23
Odpowie ktos na mój wczesniejszy post?
Musze dziś podac Asoltowi ostatecznie jaka będzie pompa do projektu OP.
Pilne

Tomaszs131
18-10-2015, 08:36
Odpowie ktos na mój wczesniejszy post?
Musze dziś podac Asoltowi ostatecznie jaka będzie pompa do projektu OP.
Pilne
Spytaj asolt-a, na pewno coś Ci podpowie.

miloszenko
18-10-2015, 09:58
Witam
jestem bardzo blisko montażu pompy pw, ale mam tez gaz w działce
ostatnio kilku znajomych zaczęło mi odradzać pompe pw na rzecz kotła gazowego.....
i tu moje pytanie do użytkowników takowych pomp, czy takie pompy zimą poradzą sobie z ogrzaniem domu
jak to wygląda z Waszego doświadczenia
Dziękuję

1 kWh z gazu to mniej wiecej 27-30 gr, gazownie maja teraz wpolczynnik konwersji z m3 gazu na kWh i nie wiadomo juz w co wierzyc, taki koszt to i tak przy zalozeniu ze caly uklad CO pracuje z efektywnoscia powyzej 95% !!!

Przy PC PW grzejac w taniej taryfie bedziesz mial duzo ponizej 15 gr/kWh, jesli masz zamiar na dom wydac 400-500 tys to te 10-12 wiecej na PC warto dac teraz.

Moze Arturo nie zawsze gral fair :P ale z perspektywy czasu jego wybor wydaje sie byc trafny - ma bardzo cieply dom i wysoko efektywny system grzewczy (z COP ze 3,5).

budokan
18-10-2015, 10:02
Spytaj asolt-a, na pewno coś Ci podpowie.

Zdanie Asolta już znam.
A na forum chciałem zasiegnąc jeszcze kilku opinii.
Nie zebym nie ufał ale taki niestety jestem nadgorliwy.:(

vieja74
18-10-2015, 18:26
Czyli radzicie iść w pompę ciepła
ma to być pompa powietrze woda Dimplex LAK 14 ITR
moje obawy dotyczą temperatur poniżej -5 stopni
nie chciałbym żeby się okazało, że mamy grzejnik na prąd :)
a takie miałem sygnały, że około zera to już tylko grzałki
Pozdrawiam

1igor1
18-10-2015, 19:12
ja grzałek nie mam w ogóle i jakoś przy -24 stopni utrzymała zadaną temperaturę, ale mam trochę przewymiarowaną pompę :)

vieja74
18-10-2015, 19:27
1igor1 właśnie o takie opinie mi chodzi
rzecz z życia wzięta... dziękuję

mam nadzieję, że nie będzie to kolejna pomyłka :)

krzychu85PL
18-10-2015, 20:10
Witam Wszystkich szanownych forumowiczów:)
Jestem na etapie wyboru PC ,skłaniam się ku Panasonic 7kW głownie bo jest polecana i cena przystępna.Mam wycenę PC STIEBEL ELTRON WPL 15 ACS czy ktoś może mi na temat tej PC powiedzieć?Sprzedawca zachwala ją i krytykuje Panasonica,ale tak naprawde żadnych konkretnych argumentów nie przedstawił.
Panas 23.500 all in one na gotowo z podłaczeniem i uruchomieniem
STIEBEL ELTRON WPL 15 ACS 45 000 zł z buforem zbiornikiem podłaczeniem itp itd.
Na panasa 5 lat gwarancji na tą drugą trzy,koszty dla mnie olbrzymie ale na siłę do dołożenia tylko czy jest sens??

rydzadam
19-10-2015, 01:02
witam wszystkich szanownych forumowiczów:)
jestem na etapie wyboru pc ,skłaniam się ku panasonic 7kw głownie bo jest polecana i cena przystępna.mam wycenę pc stiebel eltron wpl 15 acs czy ktoś może mi na temat tej pc powiedzieć?sprzedawca zachwala ją i krytykuje panasonica,ale tak naprawde żadnych konkretnych argumentów nie przedstawił.
Panas 23.500 all in one na gotowo z podłaczeniem i uruchomieniem
stiebel eltron wpl 15 acs 45 000 zł z buforem zbiornikiem podłaczeniem itp itd.
Na panasa 5 lat gwarancji na tą drugą trzy,koszty dla mnie olbrzymie ale na siłę do dołożenia tylko czy jest sens??
nie

Kamil_Idaredy
19-10-2015, 06:16
Czy ktoś z Was ma zrobioną instalację z buforem ? Interesuje mnie jak rozwiązaliście kwestie pompy obiegowej do podłogówki (czy działa 24h czy tylko wtedy jak termostat załącza PC).

Pytam bo drugi weekend z rzędu mam problem - teoretycznie po osiagnieciu zadanej temperatury termostat wyłącza PC, ale obiegówka dalej śmiga i ostatecznie w pomieszczeniach robi sie o ok 0,3-0,4 stopnia więcej.
Z drugiej strony - np dzisiaj rano temperatura w domu nie osiagnęłą zadanej - brakuje ok 0,2-0,3 stopnia.

Wydaje mi sie ze moze to byc spowodowane tym że pompa osiagnie temperature powrotu z bufora (mam ustawione na 27stopni) i przestaje grzac mimo ze termostat jej dalej każe, a podłogówka nie nadąża odebrać tego ciepła z bufora...

I jeszcze jedno pytanie mi sie nasuwa - jak zmienić delte przy której pompa ma sie ponownie włączyć ? mimo nastawionej 27stopni to pompa nie włączyła sie ponownie mimo ze na powrocie bylo 25...

krzychu85PL
19-10-2015, 14:23
dzięki za wyczerpującą odpowiedź:)

zyh
19-10-2015, 17:15
ja mam sterowanie w każdym pokoju osobno i siłowniki załączają daną pętlę jeśli jest niższa temperatura. pompa podłączona jest do bufora, czujnik temperatury wody w zbiorniku jest w 1/3 wysokości od dołu i jeśli ta temperatura spadnie poniżej jakiejś wartości(u mnie chyba 42oC) to załącza się pompa i grzeje do 47. każde piętro ma swój rozdzielacz i swoją pompkę obiegową. w podłodze płynie woda o temperaturze 30oC

Kamil_Idaredy
19-10-2015, 18:17
strasznie wysoko grzejesz...

u mnie 27 to juz goraco w domu..


ja mam sterowanie w każdym pokoju osobno i siłowniki załączają daną pętlę jeśli jest niższa temperatura. pompa podłączona jest do bufora, czujnik temperatury wody w zbiorniku jest w 1/3 wysokości od dołu i jeśli ta temperatura spadnie poniżej jakiejś wartości(u mnie chyba 42oC) to załącza się pompa i grzeje do 47. każde piętro ma swój rozdzielacz i swoją pompkę obiegową. w podłodze płynie woda o temperaturze 30oC