PDA

Zobacz pełną wersję : Pompy ciepła powietrze woda



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 [65] 66 67 68 69 70 71 72 73 74

zyh
19-10-2015, 19:59
grzeję wysoko, ponieważ bufor jest od razu z CWU i tam muszę grzać:)

Zigobar
19-10-2015, 21:33
zyh
Zatem PC pracuje cały czas z temperaturami na wyjściu od 42 do 47*C z powodu CWU, a za buforem masz tylko podłogówkę (bez grzejników)?

zyh
19-10-2015, 21:38
nie, mam bufor 420l w tym 120l na CWU i tak pompa pracuje z tymi temperaturami, teraz podniosłem bo chłodno jest a żona lubi ukropiczny prysznic

M.Krk
19-10-2015, 21:53
U mnie jest obiegówka między buforem a instalacją, załącza ją termostat pokojowy a PC startuje jak w buforku temperatura spadnie do 36*, ja mam niby osobny zasobnik na cwu, ale co z tego jak jest podpięty do bufora bo ma za słabą wężownice, tu niestety jest druga obiegówka którą też załącza sterownik taki co montują do eko, trochę lipa z nim bo ma spory rozrzut i słabą korektę, no i niestety ja mam 100% grzejniki, teraz PC chodzi tylko na taniej taryfie i o dziwo jeszcze nie marznę

Bobromil
20-10-2015, 23:12
nie, mam bufor 420l w tym 120l na CWU i tak pompa pracuje z tymi temperaturami, teraz podniosłem bo chłodno jest a żona lubi ukropiczny prysznic

@ zyh jakiej firmy masz ten bufor, podaj jego nazwę i symbol.

krzychu85PL
21-10-2015, 09:20
lepiej zawiesić jednostkę zewnętrzną czy postawić na fundamencie?jak to u Was wygląda plusy minusy są?

clarnet
21-10-2015, 11:57
nie, mam bufor 420l w tym 120l na CWU i tak pompa pracuje z tymi temperaturami, teraz podniosłem bo chłodno jest a żona lubi ukropiczny prysznic
Zbiorniki buforowe c.o. z płaszczowym zasobnikiem cwu są często stosowane do PC, ale wówczas należy ładować je warstwowo (oczywiście jeśli masz odpowiednie króćce).
Poprzez zawory przełączające ładujesz górną część zbiornika w trybie cwu (powrót tuż pod płaszczem), a w trybie c.o. ładujesz tylko dolną część zbiornika z niższa temperaturą. Rozwarstwienie temperatury pozwala utrzymać wyższą temp. w zasobniku, podczas gdy dół bufora pracuje tylko na c.o..
Szkoda cały sezon rzeźbić tak wysoką temperaturę na PC tylko z powodu cwu

zyh
21-10-2015, 18:00
@ Bobromil
bufor mam firmy Lemet 400/120 z jedna wężownicą
@clarnet
ogrzewanie w lecie to koszt 60kWh na miesiąc, to chyba nie za dużo:)
@krzychu85PL
lepiej postawić na postumencie, ponieważ drgania urządzenia zawsze będą się przenosić do domu każde załączenie pompy zauważysz:)

map78
21-10-2015, 19:53
lepiej postawić na postumencie, ponieważ drgania urządzenia zawsze będą się przenosić do domu każde załączenie pompy zauważysz:)

Bzdura;) Trzeci rok wisi u mnie na ścianie i żadnego drgania nie przenosi. Oczywiście trzeba to odpowiednio zamontować...

clarnet
21-10-2015, 20:54
@zyh
nie o lecie mówię tylko zimie. Nie ma żadnego sensu grzać pc do 47 stopni, żeby potem zbijać to na jakimś mieszaczu do 30 stopni dla zasilania podłogówki.
Ale grzej jak Ci Pasuje :)

zyh
23-10-2015, 09:47
no to już chyba za późno na zmianę zbiornika. ale temperatura mierzona jest w 1/3 wysokości od dołu więc na górze jest woda cieplejsza, załączy się PC, wymiesza ciepłą z zimną i tym sposobem szybciej złapie temperaturę docelową i się wyłączy. czy dobrze myślę?

clarnet
23-10-2015, 12:08
Byź może nie musisz zmieniać zbiornika. Tutaj chodzi o króćce przyłączeniowe. Zazwyczaj w tego typu buforach z płaszczem są króćce na 3 wysokościach
Ładowanie cwu na samej górze
Ładowanie bufora gdzieś w połowie przestrzeni bufora pod zbiornikiem płaszczowm
Wspólny powrót na samym dole bufora.

W trybie cwu ładujesz bufor na górze zasilaniem np. 47 stopni, a po załadowaniu zbiornika w trybie c.o. pompa pracuje z zasilaniem 30 stopni i ładuje tylko bufor poniżej zbiornika płaszczowego.
Tak to ma działać.

krzychu85PL
23-10-2015, 18:56
a czy ktoś z Panów ma model all in one Panasonica??czy warto dopłacić tysiaka czy to oprócz wyglądu i spakowania wszystkiego do jednego pudełka nic więcej nie wnosi?sprzedwca chwali bo zbiornik na wode ma 10 lat gwarancji.

krzychu85PL
23-10-2015, 19:06
zbiornik ma pow.wymiany 2.1 czy to jakoś ogranicza prace pompy czy w porównaniu do Galmet maxi 300L będą jakieś różnice??

Tomaszs131
23-10-2015, 20:03
Jeśli oba są tej samej pojemności to różnica będzie powierzchni wymiany ciepła, ilości taktowania pompy również.

krzychu85PL
24-10-2015, 18:42
czyli ta pow 2.1 w zbiorniku 200L netto chyba 180L będzie ok?

Bobromil
26-10-2015, 16:04
czyli ta pow 2.1 w zbiorniku 200L netto chyba 180L będzie ok?

Aby pompa nie robiła błędu, to wężownica powinna mieć min. 3m2 powierzchni w zbiorniku. Chyba, ze masz dwie wężownice, to wtedy sumę weź pod uwagę

krzychu85PL
27-10-2015, 20:35
no dobrze może i macie rację ,ale projektowali to inżynierowi i ludzie naprawdę mądrzy i znający się na rzeczy więc czemu twierdzisz ,że będą jakieś błędy pompy? nie chce nikogo tu urazić ,ale czytając to forum to czasami myślę ,że lekka paranoja tu się utrzymuje..

Tomaszs131
27-10-2015, 20:59
Poszukaj zbiornik, który jest dedykowany do Pci, po czym porównaj go z Twoim. Może zauważysz różnice.

wihajster
27-10-2015, 23:03
Te wszystkie DEDYKOWANE zbiorniki niby do pomp ciepła jakoś specjalnie się do pomp nie nadają. I niewiele zmienia że "projektował" go Mietek, pan Mietek czy Pan Mietek Inżynier. Są zbiorniki które znacznie lepiej działają przy niskich temperaturach zasilania a wszyscy na tym forum trzymają się dziwnie jednego schematu....

Tomaszs131
27-10-2015, 23:18
Te wszystkie DEDYKOWANE zbiorniki niby do pomp ciepła jakoś specjalnie się do pomp nie nadają. I niewiele zmienia że "projektował" go Mietek, pan Mietek czy Pan Mietek Inżynier. Są zbiorniki które znacznie lepiej działają przy niskich temperaturach zasilania a wszyscy na tym forum trzymają się dziwnie jednego schematu....
O jakim zniorniku myślisz dwupłaszczu?

wihajster
28-10-2015, 00:18
Też, ale bardziej teraz o takim grzanym w drugą stronę: nie wężownicą zbiornik, tylko zbiornikiem wężownicę ;)

krzychu85PL
28-10-2015, 20:05
myślę ,że Panasonic jest na tyle poważną i światową firmą ,że stać ich na ludzi którzy wiedzą co robią i są odpowiedzialni no ,ale może forumowi doradcy posiedli wiedzę o tajnej technologi z kosmosu i nam szczęśliwcom przekazują:)

plusfoto
28-10-2015, 21:12
myślę ,że Panasonic jest na tyle poważną i światową firmą ,że stać ich na ludzi którzy wiedzą co robią i są odpowiedzialni no ,ale może forumowi doradcy posiedli wiedzę o tajnej technologi z kosmosu i nam szczęśliwcom przekazują:)
Jest jeden problem - tamci fachowcy siedzą w kraju kwitnącej wiśni a pompy są instalowane u nas. Może nawet gdzie niegdzie i klimat podobny ale nasza rzeczywistość jest nieco inna. Choćby dystrybucja prądu już powoduje pewne zmiany, które dla nich są abstrakcją.:)

Tomaszs131
28-10-2015, 22:22
myślę ,że Panasonic jest na tyle poważną i światową firmą ,że stać ich na ludzi którzy wiedzą co robią i są odpowiedzialni no ,ale może forumowi doradcy posiedli wiedzę o tajnej technologi z kosmosu i nam szczęśliwcom przekazują:)
Spytaj Arturo72 dlaczego nie podążył za myślą technologiczną japończyków i swego czasu kupił innej marki zadobnik. Mogę Ci tylko powiedzieć, że sobie chwali..

clarnet
29-10-2015, 09:27
no dobrze może i macie rację ,ale projektowali to inżynierowi i ludzie naprawdę mądrzy i znający się na rzeczy więc czemu twierdzisz ,że będą jakieś błędy pompy? nie chce nikogo tu urazić ,ale czytając to forum to czasami myślę ,że lekka paranoja tu się utrzymuje..
Mimo szczerej chęci niesienia pomocy, niestety na forum powielanych jest wiele mitów. Często działa to na zasadzie - boli Cię głowa? - jak mnie bolał ząb to wyrwałem. I choć intencje są dobre, to rezultat niekoniecznie. A każda instalacja jest inna.
Oprócz pytania "co?" drąż zawsze temat i pytaj "dlaczego?"
Jak ktoś mówi, że ma być bufor, to spytaj dlaczego? Co będzie dobrze z buforem, a co będzie źle bez - i odwrotnie tak samo. I tak samo z każdym elementem instalacji. Ktoś, proponując Ci coś, czymś się kierował.
Jeśli nie potrafi więc uzasadnić swoich racji i jedynym jego argumentem jest "bo tak", to znaczy, że nie bardzo ma pojęcie o tym co mówi.
Krótko mówiąc, nie łykaj wszystkiego tylko dlatego, że ktoś tak ma, ponieważ: a) u Ciebie może być inaczej i b) u Ciebie może być lepiej
pzdr :)

Vld
29-10-2015, 10:41
No wlaśnie, a jak to jest z zarzadzaniem mocą w pompach z zewn zasobnikiem cwu. Pompa orientuje się na t wody w zasoniku, czy t w wezownicy? Ładuje pełną mocą, czy minimalną?

clarnet
29-10-2015, 12:42
No wlaśnie, a jak to jest z zarzadzaniem mocą w pompach z zewn zasobnikiem cwu. Pompa orientuje się na t wody w zasoniku, czy t w wezownicy? Ładuje pełną mocą, czy minimalną?
I postawiłeś Vld bardzo istotne pytanie.
Kiedy startuje cykl cwu, temp. zasilania rośnie o wiele szybciej niż temp. zbiornika.
Jak w zbiorniku jest ok. 35-40, a na zasilaniu ok. 45, to wzrost temp. się wyrównuje i zaczynają rosnąć tak samo.
Problem pojawia się przy pompach on/off, które nie potrafią modulować mocy i pracują ze stałym przepływem i stałą deltą.
Ale i przy inverterach jeśli ich sterowanie jest ubogie.
Im mniejsza różnica temp. pomiędzy zbiornikiem a wężownicą, tym mniejszą moc ona oddaje.
I pompa on/off w pewnym momencie dojdzie do granicy swoich możliwości (zasilania i nastawy) i zacznie taktować.
Jednym z rozwiązań jest b. duża wężownica, ograniczenie temp. nastawy i fizyczne ograniczenie w sterowniku czasu ładowania.
Ale innym rozwiązaniem, zwłaszcza przy inverterach jest odpowiednia logika sterowania pompą podczas cyklu cwu.
Nie wiem jak jest u konkurencji, ale w Althermie podczas startu cwu sprężarka przechodzi do wysokich obrotów, a dochodząc do nastaw zaczyna modulację mocy i przepływu. Fajnie widać to na sterowniku i słychać przy gruntówce. Sprężarka z wysokich tonów schodzi coraz niżej i niżej, delta spada z 5-6 do 2-3 stopni, np. 57/55 a temp. zasobnika dochodzi do 54-55 stopni.
Duże znaczenie w logice pracy ma też punkt maksymalnej temp. zasilania przy pracy na cwu. Jest on zależny od temp. zewnętrznej (przy powietrznych), wielkości pompy (mały i duży typoszereg), i typu pompy (gruntowa, powietrzna). tzw thpmax
Chodzi o to by nie rzeźbić niepotrzebnie pompą na wysokich ciśnieniach.
W zależności od tego czy nastawa jest powyżej czy poniżej tego punktu (np. nastawa 45 albo 55-60 stopni) jest inna logika pracy cwu.
W Althermach zintegrowanych nic nie taktuje, nastawy do 60 stopni, dobre czasy ładowania, a wężownica ma raptem 2m2.
Cuda jakieś?
Jaki sens przy takie logice pracy miałaby wężownica 4 czy 6 m2 (też tu o takich mówiono) w pompie 8-10-12 kW.
Taka wężownica jest w stanie przenieść moc wielokrotnie większą od samej PC.
I tak właśnie są powielane mity.
Ale każdy wybierze co mu lepiej odpowiada :)

Vld
29-10-2015, 13:53
Czyli konsensusu lub reguły nie ma. Kazda firma pewnie ma swoje rozumienie tematu. Logicznym było by w koncowych etapach ładowania po prostu utrzymywac 55-60C na zasilaniu wężownicy i ograniczać do min moc, aby uniknać taktowania. Jak taki inwertor ;) zejdzie do 3 kW, to powinna mu wystarczyć i zwykła przeciętna weżownica na delcie 45/60.
Fajnie by było jak by inni pochwalili sie jak ich zabawki sie zachowuja w takich warunkach.

Ktosik
29-10-2015, 14:02
Czyli konsensusu lub reguły nie ma. Kazda firma pewnie ma swoje rozumienie tematu. Logicznym było by w koncowych etapach ładowania po prostu utrzymywac 55-60C na zasilaniu wężownicy i ograniczać do min moc, aby uniknać taktowania. Jak taki inwertor ;) zejdzie do 3 kW, to powinna mu wystarczyć i zwykła przeciętna weżownica na delcie 45/60.
Fajnie by było jak by inni pochwalili sie jak ich zabawki sie zachowuja w takich warunkach.
Mam zwykłego Galmeta 300l SGW(S),nigdy nie ma taktowania,zasobnik grzany do 46st.C przy "jednym podejściu" a najwyższa temp.zasilania jaką zauważyłem to 56st.C,T-CAP.

W tej chwili grzeję cwu,temp.w zasobniku 36st.C,temperatura zasilania 51st.C powrotu 47st.C.

clarnet
29-10-2015, 14:19
Czyli konsensusu lub reguły nie ma. Kazda firma pewnie ma swoje rozumienie tematu. Logicznym było by w koncowych etapach ładowania po prostu utrzymywac 55-60C na zasilaniu wężownicy i ograniczać do min moc, aby uniknać taktowania. Jak taki inwertor ;) zejdzie do 3 kW, to powinna mu wystarczyć i zwykła przeciętna weżownica na delcie 45/60.
Fajnie by było jak by inni pochwalili sie jak ich zabawki sie zachowuja w takich warunkach.
Otóż to. Nie ma reguły.
A np. Altherma gruntowa pracuje dokładnie tak jak opisałeś, z modulacją od 2-3 do 10-13 kW.
Przy czym uwaga - trudno by pracowała 60/45 jak chcesz mieć nastawę np. 50 czy 55 stopni
Dlatego też pracuje nawet z bardzo małą deltą, utrzymując temp. wężownicy powyżej nastawy
pzdr.

Pratchawiec
29-10-2015, 22:13
Witam

Mam zbiornik 300 l z podwójną wężownicą o łącznej powierzchni wymiany zaledwie 1,4 m2 i nigdy nie miałem problemów z taktowaniem lub dogrzaniem wody do zadanej temperatury 45*.
Zbiornik i wężownice ( połączone równolegle dla zmniejszenia oporów przepływu) ze stali nierdzewnej.
Grzeję wodę 2 razy dziennie po ok. 30-40 minut - jak większość na tym forum, zużywając 2,5 -4 kWh dziennie i nie odczuwam żadnego dyskomfortu wynikającego z braku dużej powierzchni wymiany.

Pozdrawiam

Pratchawiec

Zigobar
30-10-2015, 00:03
...Mam zbiornik 300 l z podwójną wężownicą o łącznej powierzchni wymiany zaledwie 1,4 m2 i nigdy nie miałem problemów z taktowaniem lub dogrzaniem wody do zadanej temperatury 45*...
Gdy woda w zbiorniku osiąga 45*C, to ile stopni jest wtedy na wyjściu skraplacza?

malux20
30-10-2015, 04:21
pytacie się jak inne pompy pracują=tak samo jak tu clarnet opisał
jak to Kobuszewski mówił o prawach natury

Pratchawiec
30-10-2015, 11:31
Gdy woda w zbiorniku osiąga 45*C, to ile stopni jest wtedy na wyjściu skraplacza?

Witam

Pompa praktycznie zawsze kończy ogrzewanie wody z temperaturą zasilania 57*, zaś delta zmniejsza się do ok 2,5. Proces ogrzewania wody odbywa się według scenariusza opisanego przez Clarneta kilka postów wyżej.

Pozdrawiam

Pratchawiec

M.Krk
30-10-2015, 12:29
To ja z pytaniem w temacie, czy zwykłą 14kw da się podpiąć pod 300l z podwójną wężownicą 2.3 m2, podobno jest z tym problem, ktoś mi tutaj kiedyś napisał, że można tylko jakoś mi to umknęło

M.Krk
30-10-2015, 12:31
takie co to mam: http://www.kospel.pl/pl/produkty/wymienniki-i-zasobniki-cwu/sb-i-sbz-termo-solar.html

clarnet
30-10-2015, 13:54
To ja z pytaniem w temacie, czy zwykłą 14kw da się podpiąć pod 300l z podwójną wężownicą 2.3 m2, podobno jest z tym problem, ktoś mi tutaj kiedyś napisał, że można tylko jakoś mi to umknęło
Podłącz, zobacz, przetestuj, powinno działać.
Powierzchnia wężownicy to nie wszystko. Np. Daikin zaleca własne zasobniki nie tylko z uwagi na chęć ich sprzedaży, ale na fakt, że logika pracy cwu jest zoptymalizowana pod kątem konkretnego zasobnika. Chodzi o wysokość rozmieszczenia w zasobniku grzałki, wężownicy i wlotu czujnika temperatury oraz wzajemnej współpracy pc z grzałką zasobnika w trybie cwu i dezynfekcji.

Zigobar
30-10-2015, 18:05
To ja z pytaniem w temacie, czy zwykłą 14kw da się podpiąć pod 300l z podwójną wężownicą 2.3 m2, podobno jest z tym problem, ktoś mi tutaj kiedyś napisał, że można tylko jakoś mi to umknęło
Masz on/off, zatem może przyda Ci się informacja, że jeden z użytkowników gruntowej on/off (12,6kW) z podobnym zbiornikiem i wężownicą był zmuszony z powodu taktowania przy grzaniu CWU zwiększać graniczną na wyjściu aż do 59*C.
Niestety już nie pamiętam do ilu stopni grzał CWU.
Skoro już masz PC (graniczną na wyjściu masz 60*C?) i zbiornik to myślę, że warto przetestować takie połączenie. Może będzie "na styk", a nawet jeśli trochę braknie to można np. dogrzać grzałką sterowaną zegarem.
Zimą grzewcza spadnie i sytuacja się trochę poprawi.

M.Krk
30-10-2015, 22:09
Masz on/off, zatem może przyda Ci się informacja, że jeden z użytkowników gruntowej on/off (12,6kW) z podobnym zbiornikiem i wężownicą był zmuszony z powodu taktowania przy grzaniu CWU zwiększać graniczną na wyjściu aż do 59*C.
Niestety już nie pamiętam do ilu stopni grzał CWU.
Skoro już masz PC (graniczną na wyjściu masz 60*C?) i zbiornik to myślę, że warto przetestować takie połączenie. Może będzie "na styk", a nawet jeśli trochę braknie to można np. dogrzać grzałką sterowaną zegarem.
Zimą grzewcza spadnie i sytuacja się trochę poprawi.

Tak moja pompka pójdzie do 59, 60 to wywala błąd, zasobnik ma dwa miejsca na czujnik, ja w zasadzie nie grzeję do wysokich temperatur, 43 wystarcza spokojnie, czasem przegrzewam go grzałką, chyba się skuszę jak gwarancja minie, tylko zaworek trzeba kupić i bałagan znów :(

budokan
01-11-2015, 07:54
Witam stoje przed zakupem PC PW. Mam juz instalacje w domu ale pompy jeszcze nie.
Mam pytanie ponieważ instalator odradza mi druga taryfę.
Wiadomo nizszy cop itd.
Czy posłuchać go i założyc zwykły?
Czy mozna pozniej zmienić licznik na dwutaryfowy np. po pierwszym sezonie?
Nie wiem co robić a w przyszłym tyg ide podpisywać umowę.


Domek 92m2. Zapotrzebowanie 65kwh/m2

Klimon
01-11-2015, 13:10
Witam stoje przed zakupem PC PW. Mam juz instalacje w domu ale pompy jeszcze nie.
Mam pytanie ponieważ instalator odradza mi druga taryfę.
Wiadomo nizszy cop itd.
Czy posłuchać go i założyc zwykły?
Czy mozna pozniej zmienić licznik na dwutaryfowy np. po pierwszym sezonie?
Nie wiem co robić a w przyszłym tyg ide podpisywać umowę.


Domek 92m2. Zapotrzebowanie 65kwh/m2

Jeżeli podłogówka to druga taryfa i nie słuchać instalatora. Kwestia jeszcze co on oferuje.

Zigobar
01-11-2015, 17:47
M.Krk
A może by tak podejść do tematu jeszcze inaczej, mam na myśli wężownicę grzejącą przepływowo. Temat co jakiś czas się pojawia, a ostatnio wspomniał o tym kolega wihajster.
Coś takiego sklecił sobie np. kolega pom_pla. Z tego co pamiętam, to on ma zbiornik 750l grzany do 43*C, wężownica to 50m Cu15.
Jeśli uwzględnić stosunkowo wysoką temperaturę na wyjściu Twojej PC, to może zbiornik 300l i wężownica 2,3m2 będzie w stanie zapewnić zadowalający efekt?
Potrzebna jest rada kogoś, kto takie układy już budował. Może któryś z instalatorów coś podpowie?

budokan
01-11-2015, 19:02
Jeżeli podłogówka to druga taryfa i nie słuchać instalatora. Kwestia jeszcze co on oferuje.

On proponuje taryfe normalną.
Argumenty takie że druga taryfa nie wygodna, że wymaga dyscypliny i cop mniejsze nocą i przy moim metrażu to znikome oszczednosci albo w ogóle.

zaś tam ktosik
01-11-2015, 19:25
On proponuje taryfe normalną.
Argumenty takie że druga taryfa nie wygodna, że wymaga dyscypliny i cop mniejsze nocą i przy moim metrażu to znikome oszczednosci albo w ogóle.
Bzdury opowiada a czy znikome oszczędności to już kwestia strat ciepła domu.
Weź sobie na próbę na rok G11 potem możesz przejść na następny rok na G12 a za trzecim rokiem wybierzesz :)
G12 nie wymaga żadnej dyscypliny.

budokan
01-11-2015, 19:47
Bzdury opowiada a czy znikome oszczędności to już kwestia strat ciepła domu.
Weź sobie na próbę na rok G11 potem możesz przejść na następny rok na G12 a za trzecim rokiem wybierzesz :)
G12 nie wymaga żadnej dyscypliny.

Zastanawia mnie jedna rzecz. Jezeli w G12 grzeję w nocy dom do temp. zadanej czyli np.22 st.
Potem w ciągu dn. dom sie wychładza i załóżmy temp. spada do 20,5 st. to oznacza że nad ranem mam 22st. a wieczorem 20,5st.?

Klimon
01-11-2015, 20:03
Zastanawia mnie jedna rzecz. Jezeli w G12 grzeję w nocy dom do temp. zadanej czyli np.22 st.
Potem w ciągu dn. dom sie wychładza i załóżmy temp. spada do 20,5 st. to oznacza że nad ranem mam 22st. a wieczorem 20,5st.?

Tania taryfa jest nie tylko w nocy ale również 2 godziny w ciągu dnia np. od 13 do 15. W tych godzinach również włączysz pompę ciepła i będzie z lepszym COP niż w nocy i na dodatek w taniej taryfie.

jeżeli ten instalator takie cuda opowiada, to ciekaw jestem co za pompę Ci zamontuje i za ile :)

M.Krk
01-11-2015, 20:32
M.Krk
A może by tak podejść do tematu jeszcze inaczej, mam na myśli wężownicę grzejącą przepływowo. Temat co jakiś czas się pojawia, a ostatnio wspomniał o tym kolega wihajster.
Coś takiego sklecił sobie np. kolega pom_pla. Z tego co pamiętam, to on ma zbiornik 750l grzany do 43*C, wężownica to 50m Cu15.
Jeśli uwzględnić stosunkowo wysoką temperaturę na wyjściu Twojej PC, to może zbiornik 300l i wężownica 2,3m2 będzie w stanie zapewnić zadowalający efekt?
Potrzebna jest rada kogoś, kto takie układy już budował. Może któryś z instalatorów coś podpowie?

Właśnie jest z tym kłopot bo mam dwa nowe baniaki w zasadzie, szkoda by było wywalać to na złom, ja pytam trochu na zaś, bo puki co nie jest tak źle, poza sezonem grzeję te dwa baniaki za 25 - 30 zł. miesiąc, ale gdyby coś miał okazję zrobić to lepiej wiedzieć wcześniej w co iść

zaś tam ktosik
01-11-2015, 21:12
Zastanawia mnie jedna rzecz. Jezeli w G12 grzeję w nocy dom do temp. zadanej czyli np.22 st.
Potem w ciągu dn. dom sie wychładza i załóżmy temp. spada do 20,5 st. to oznacza że nad ranem mam 22st. a wieczorem 20,5st.?
Klimon już Ci odpowiedział,w dzień w godzinach 13-15 masz też tania taryfę.
A temp.tak drastycznie nie powinna spaść.Jak spadnie przez te parę h nie grzania to ok.0,5st.C

schizo85
01-11-2015, 21:35
Z resztą jak nagrzejesz posadzkę w godzinach nocnych to później przez pół dnia będzie oddawała jeszcze ciepło. W zależności od temperatury na zewnątrz może nawet wystarczyć do wieczora, a zawsze są jeszcze godziny w dzień w ciągu których też można doładować wylewkę.

Zigobar
01-11-2015, 23:47
Właśnie jest z tym kłopot bo mam dwa nowe baniaki w zasadzie, szkoda by było wywalać to na złom, ja pytam trochu na zaś, bo puki co nie jest tak źle, poza sezonem grzeję te dwa baniaki za 25 - 30 zł. miesiąc, ale gdyby coś miał okazję zrobić to lepiej wiedzieć wcześniej w co iść
Dlaczego na złom? Miałem na myśli wykorzystanie istniejącego zbiornika. Masz dwa po 300l i jeden pracuje jako sprzęgło (za nim grzejniki)?
Obiegówka w obiegu wężownica - sprzęgło sterowana sterownikiem różnicowym (pomiar temperatur w obydwu zbiornikach), czy jakoś inaczej?
Kiedyś chyba pisałeś, ale już nie pamiętam.

Skoro koszty masz niskie, układ pracuje poprawnie zarówno latem jak i zimą zapewniając jakieś sensowne warunki pracy PC, to można zaczekać z modyfikacją do chwili, aż zbiornik CWU diabli wezmą.

Szklara
06-11-2015, 10:20
Witam wszystkich.

Wątek czytam w każdej wolnej chwili, dotarłem do 500 postu i jestem z tego niezmiernie dumny :), tylko gdzie tam do końca.
Mam parę pytań do Was i proszę o wyrozumiałośc, jeżeli odpowiedzi na nie są gdzieś zakopane w tym wątku.

Wstęp: Dom parterowy w budowie stan SSO, 134 m2 uż., kubatura 357,8 m3, parterówka, okna ok. 33m2, wszędzie planowana podłogówka, WM, ogrzewanie gazowe i kominek bez niczego (wylot ciepłego powietrza pod wyciagiem WM tak by cos z tego odzyskać - palenie będzie sporadyczne jednak). Zamieszkają narazie osoby 2+1. Wstępnie szykowalismy się na grzanie gazem, jednakże koszty przyłącza powaliły ok. 15 tyś przyłącz plus koszt pieca kondensacyjnego i instalacji. Chyba odpuszczę, bo zainwestuję tyle co w pompę ciepła i będę miał 3 razy droższe paliwo. Bez sensu.
OZC Asolt:
Projektowe obciążenie cieplen budynku: 4226 W,
zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie - 6267 kWh/rok
wskaźnik zapotrzebowania na ciepło EAH (cokolwiek to oznacza) - 46,8 kWh (m2*rok)
wskaźnik zapotrzebowania na ciepło EVH (cokolwiek to oznacza) - 17,5 kWh (m2*rok).

Moje pytania i prosby do Was:
1. Jaką pompę polecacie (grunt czy PW) przy takich parametrach i jakiej firmy.
2. Pakować się w ogrzewanie podłogowe na całości, czy lepiej (taniej, większe możliwości aranżacji pomieszczenia) kupić KK i umieścić je np. w sypialniach. Warto?
3. Bufor CWU zrozumiałe ma być, a bufor CO potrzebny? Temat się przewijał w wątku raczej negatywnie (straty), ale do finału tematu jeszcze nie dotarłem stąd moje pytanie.
4. Czy przy takim zapotrzebowaniu na ciepło nie lepiej piec elektryczny i maty grzejne (niższe koszty inwestycji niż PW), czy też popłynę na tym jak Zabłocki.
5. Kotłowania (tam gdzie będzie pompa) sasiaduje z sypialnią. Będzie się dało spać, czy lepiej wywalić PC do garażu?

Kominek pierwotnie miał być z PW, ale rezygnujemy z tego na zwykły reprezentacyjny nawet bez DGP, więc prosze go raczej nei brac pod uwagę jako alternatywy na mrozy i dogrzaniu chałupy. CWU latem również grzane z pompy. Jesli KK to lepsza i tańsza alternatywa dla podłogowego to oczywiście wolałbym też pompę z opcją chłodzenia.

Bedę wdzięczny za odzew. Dziękuję
Pozdrawiam

asolt
06-11-2015, 10:32
Witam wszystkich.

Wątek czytam w każdej wolnej chwili, dotarłem do 500 postu i jestem z tego niezmiernie dumny :), tylko gdzie tam do końca.
Mam parę pytań do Was i proszę o wyrozumiałośc, jeżeli odpowiedzi na nie są gdzieś zakopane w tym wątku.

Wstęp: Dom parterowy w budowie stan SSO, 134 m2 uż., kubatura 357,8 m3, parterówka, okna ok. 33m2, wszędzie planowana podłogówka, WM, ogrzewanie gazowe i kominek bez niczego (wylot ciepłego powietrza pod wyciagiem WM tak by cos z tego odzyskać - palenie będzie sporadyczne jednak). Zamieszkają narazie osoby 2+1. Wstępnie szykowalismy się na grzanie gazem, jednakże koszty przyłącza powaliły ok. 15 tyś przyłącz plus koszt pieca kondensacyjnego i instalacji. Chyba odpuszczę, bo zainwestuję tyle co w pompę ciepła i będę miał 3 razy droższe paliwo. Bez sensu.
OZC Asolt:
Projektowe obciążenie cieplen budynku: 4226 W,
zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie - 6267 kWh/rok
wskaźnik zapotrzebowania na ciepło EAH (cokolwiek to oznacza) - 46,8 kWh (m2*rok)
wskaźnik zapotrzebowania na ciepło EVH (cokolwiek to oznacza) - 17,5 kWh (m2*rok).

Moje pytania i prosby do Was:
1. Jaką pompę polecacie (grunt czy PW) przy takich parametrach i jakiej firmy.
2. Pakować się w ogrzewanie podłogowe na całości, czy lepiej (taniej, większe możliwości aranżacji pomieszczenia) kupić KK i umieścić je np. w sypialniach. Warto?
3. Bufor CWU zrozumiałe ma być, a bufor CO potrzebny? Temat się przewijał w wątku raczej negatywnie (straty), ale do finału tematu jeszcze nie dotarłem stąd moje pytanie.
4. Czy przy takim zapotrzebowaniu na ciepło nie lepiej piec elektryczny i maty grzejne (niższe koszty inwestycji niż PW), czy też popłynę na tym jak Zabłocki.
5. Kotłowania (tam gdzie będzie pompa) sasiaduje z sypialnią. Będzie się dało spać, czy lepiej wywalić PC do garażu?

Kominek pierwotnie miał być z PW, ale rezygnujemy z tego na zwykły reprezentacyjny nawet bez DGP, więc prosze go raczej nei brac pod uwagę jako alternatywy na mrozy i dogrzaniu chałupy. CWU latem również grzane z pompy. Jesli KK to lepsza i tańsza alternatywa dla podłogowego to oczywiście wolałbym też pompę z opcją chłodzenia.

Bedę wdzięczny za odzew. Dziękuję
Pozdrawiam

A moze lepiej do mnie zadzwonic, chyba ze wskazane inne głosy w dyskusji. Przy takim zapotrzebowaniu w gaz nie sie co pakowac, w pompę równiez, najtaniej inwestycyjnie i serwisowo, a porównywalnie eksploatacyjnie z gazem jest wykorzystac w 100% II taryfę (g12w) do grzania i cwu (bufor z wezownicą przepływowa cwu) Jedynym wskazaniem co do pompy jest mozliwosc chłodzenia. Tauron ma bardzo dobrą cene II taryfy (praktycznie najtaniej w kraju)

zaś tam ktosik
06-11-2015, 11:23
OZC Asolt:
Projektowe obciążenie cieplen budynku: 4226 W,
zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie - 6267 kWh/rok

Kociołek typu Kospel z bojlerem za 5tys.zł i rachunki za ogrzewanie ok.1900zł+cwu ok.1200zł
lub powietrzna z zasobnikiem za ok.20tys.zł i rachunki za ogrzewanie ok.600zł+cwu ok.400zł
Gazu i gruntowej nie ma sensu.

clarnet
06-11-2015, 11:35
1. Przy tak ciepłym domu, różnica w kosztach eksploatacji kilkaset zł. Różnica w inwestycji wyjdzie Ci z ofert jakie dostaniesz
2. KK nie wyjdzie Ci nigdy taniej, bo zawsze będzie kosztował więcej niż rura w posadzce. KK wybierasz w 4 wypadkach a) chcesz chłodzić, b) sama posadzka nie dostarczy do pomieszczenia wymaganej ilości ciepła c) podłoga nie nadaje się do ogrzewania podłogowego, d) nie lubisz ciepłej podłogi
3. Bufor to ogniwo, które spina źródło ciepła z instalacją. Jeśli twoja instalacja i źródło będą go potrzebowały to musi być. W większości instalacji nie musi być.
4. Lepiej jest określeniem subiektywnym. Sam policz i sobie odpowiedz
5. Zależy od urządzenia, ściany i garażu. Coś za coś. Cichego urządzenia raczej nie będzie słychać, a głośne tak. W nieogrzewanym, zimnym garażu wieksza strata.

Odpuść sobie wyciąg z WM nad kominkiem, bo ciepło zamiast trafić do pomieszczenia, zostanie wywiane do komina.

plusfoto
06-11-2015, 11:50
d) nie lubisz ciepłej podłogi
Jedyna uwaga to tylko taka iż to stwierdzenie bym wziął w cudzysłów.:)

asolt
06-11-2015, 11:52
Kociołek typu Kospel z bojlerem za 5tys.zł i rachunki za ogrzewanie ok.1900zł+cwu ok.1200zł
lub powietrzna z zasobnikiem za ok.20tys.zł i rachunki za ogrzewanie ok.600zł+cwu ok.400zł
Gazu i gruntowej nie ma sensu.

Przy buforze koszt ogrzewania to ok. 1650 zł, po co dwa urządzenia jak moze byc jedno, dobry bojler kosztuje swoje (bo z nierdzewki) a te tansze albo co kilka lat trzeba wymieniac (duzo przykładów na forum) a zawsze trzeba myslec o wymianie anody, a czasem przez autoryzowanego instalatora bo tak wymaga gwarancja. Poza tym mając bufor mamy 100% wykorzystania II taryfy a przy bojlerze nie. Nie zawsze najtansze inwestycyjnie rozwiazanie jest najtansze eksploatacyjnie i serwisowo. O trwałosci bufora i bardzo tanich czesci nie wspomnę

budowlany_laik
06-11-2015, 12:07
Przy buforze koszt ogrzewania to ok. 1650 zł, po co dwa urządzenia jak moze byc jedno, dobry bojler kosztuje swoje (bo z nierdzewki) a te tansze albo co kilka lat trzeba wymieniac (duzo przykładów na forum) a zawsze trzeba myslec o wymianie anody, a czasem przez autoryzowanego instalatora bo tak wymaga gwarancja. Poza tym mając bufor mamy 100% wykorzystania II taryfy a przy bojlerze nie. Nie zawsze najtansze inwestycyjnie rozwiazanie jest najtansze eksploatacyjnie i serwisowo. O trwałosci bufora i bardzo tanich czesci nie wspomnę
Nie mam bufora, a CO i CWU w 100% leci w taniej taryfie.
Wymiana anody w bojlerze co 1,5 roku - koszt 90 zł przez serwis producenta. Koszt bojlera 700 zł.

asolt
06-11-2015, 12:20
Nie mam bufora, a CO i CWU w 100% leci w taniej taryfie.
Wymiana anody w bojlerze co 1,5 roku - koszt 90 zł przez serwis producenta. Koszt bojlera 700 zł.

A jak długo masz bojler? posty o częstych wymianach bojlerów nie są nieprawdą. Co do wykorzystania II taryfy wszystko uzaleznione od ilosc osób i pojemnosci bojlera (wieksza ilosc to wiekszy bojler a tym samym drozszy). Jaką przewidujesz trwałałosc grzałki? Wiem ze nie mozna uogolniac ale jezeli cos u Ciebie sie sprawdziło nie oznacza ze sprawdzi sie u wszystkich.

budowlany_laik
06-11-2015, 12:46
Bojler ma 5 lat. No i przy ostatniej wymianie anody serwisant stwierdził, że nie ma potrzeby jej następnej wymiany - ta stara była po 1,5 roku prawie w ogóle nie zużyta. Zależy to od jakości wody - mieliśmy zmianę ujęcia.

Jeśli bojler kosztował 700 zł, to ile może kosztować grzałka? Zapewne nie fortunę.

Szklara
06-11-2015, 12:56
A zadzwonię, zadzwonię. Jutro :) A inne głosy jak najbardziej wskazane, bo przejście na sam prąd nieco mnie przeraża i szukam kogoś kto mnei od tego merytorycznie odwiedzie. Oczywiście koniecznym będzie przeliczenie czasu zwrotu instalacji z PC PW w stosunku do instalacji elektrycznej CO. Chłodzenie to tak raczej margines, przy dobrym ociepleniu i zasłonięciu okien problem nie będzie aż tak wielki - planowana GWC do WM więc nieco ochłodzi się.
Tylko ten prąd... w razie "W" brak możliwości wpięcia w instalcję innego źródła ciepła (gaz, ostatecznie węgiel) bez rozkuwania podłóg lub zakładania grzejników. Grzanie samym prądem stosunkowo drogie nawet w taniej taryfie, zapewne zadecyduje różnica nakładów na poszczególne instalacje i czas "zwrotu" tej różnicy.
Przy czym stabilność cen prądu w przyszłości może być poważnie zagrożona,(bo dalej mamy niemal najtańszą w europie) i jeśli osiągnie granice absurdu to naprawdę ciężko będzie o alternatywne rozwiązania.
Problemem jest również małżonka, która nagle żywo zainteresowała się temperaturami w nowym domu i nie wiem czy nie trzeba będzie przeliczyć OZC na 1-2 stopnie wyżej :) Tak dla świętego spokoju....

asolt
06-11-2015, 13:12
Grzanie samym prądem stosunkowo drogie nawet w taniej taryfie, zapewne zadecyduje różnica nakładów na poszczególne instalacje i czas "zwrotu" tej różnicy.


Drogie???, porównywalne z gazem, jezeli gaz tez za drogi to tak, faktycznie drogie. Cóz pozostaje? tylko pompa

zaś tam ktosik
06-11-2015, 13:13
Tylko ten prąd... w razie "W" brak możliwości wpięcia w instalcję innego źródła ciepła (gaz, ostatecznie węgiel) bez rozkuwania podłóg lub zakładania grzejników.
Mylisz się,Kospela za 3tys.zł lub Elterma za 2,4tys.zł wpinasz bezpośrednio do wodnej podłogówki !

Grzanie samym prądem stosunkowo drogie nawet w taniej taryfie,
Przy grzaniu prądem za ogrzewanie zapłacisz 1900zł a za cwu 1200zł a przy gazie ziemnym za ogrzewanie zapłacisz 1400-1600zł a za cwu 900-1000zł.
O ile jest drożej eksploatacyjnie a o ile taniej inwestycyjnie ?

Szklara
06-11-2015, 13:15
1. Przy tak ciepłym domu, różnica w kosztach eksploatacji kilkaset zł. Różnica w inwestycji wyjdzie Ci z ofert jakie dostaniesz
2. KK nie wyjdzie Ci nigdy taniej, bo zawsze będzie kosztował więcej niż rura w posadzce. KK wybierasz w 4 wypadkach a) chcesz chłodzić, b) sama posadzka nie dostarczy do pomieszczenia wymaganej ilości ciepła c) podłoga nie nadaje się do ogrzewania podłogowego, d) nie lubisz ciepłej podłogi

Odpuść sobie wyciąg z WM nad kominkiem, bo ciepło zamiast trafić do pomieszczenia, zostanie wywiane do komina.

Ktosik wskazał różnicę na poziomie 1500 zł rocznie, róznica w cenie żródła ciepła 15 tyś. zwrot w 10 lat. Oczywiście nie liczone koszty ułożenia ogrzewania podłogowego.

O, ktosik edytował posta. i zrobiło się różnicy 500-800 zł. Mogę niedożyć do zwrotu.

KK odpuszczam powoli, drogo wychodzi jednak.
Ale wyciąg z WM nad kominkiem? Dlaczego nie? Może żle się wyraziłem w opisie sytuacji. Jakoś to ciepło zostanie oddane do pomieszczenia punktowo wokól i do góry raczej przy kominku i stamtąd poprzez WM trafi do REKU gdzie w wymienniku odda ciepło i wróci bez zapachów dymu do poszczególnych pokoi jako świeże ciepłe powietrze. Taka prymitywna (bo rzadko używana więc nie ma potrzeby odzyskiwac za wszlką cenę ciepła) forma DGP które jednak przenosi zapachy i kurz.
Skłaniam się ku pompie ciepła PW. Ile kWh zużyje pompa ciepła na ogrzewanie jeśli zapotrzebowanie wynosi 6300 kWh na rok, bo zużycie elektrycznego kotła wyniesie coś w tych granicach. A pytam, bo za zużycie do poziomu 3000 kWh rocznie miałbym dodatkowe bonusy w zł.

budowlany_laik
06-11-2015, 13:19
Szklara, zobacz arkusz w tym wątku: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?148452-Pompa-ciep%C5%82a-CZY-elektryka-WEJD%C5%B9-I-POLICZ-SAM!

Szklara
06-11-2015, 13:34
[QUOTE=zaś tam ktosik;6987219]Mylisz się,Kospela za 3tys.zł lub Elterma za 2,4tys.zł wpinasz bezpośrednio do wodnej podłogówki !

A to zmienia postać rzeczy całkowicie:) Dlaczego ja to kojarzyłem z elektrycznym ogrzewaniem podłogowym kablami? No nic, bez fachowej konsultacji się nie obędzie.

"Asolt: Drogie???, porównywalne z gazem, jezeli gaz tez za drogi to tak, faktycznie drogie. Cóz pozostaje? tylko pompa "

Czegoś nie rozumiem, wszędzie wskazują koszt kWh prąd ok. 50-60 gr, gaz ok. 23gr, pompa ciepła 11gr. Oczywiście to luźne ceny wskazujące tylko ich poziom. No chyba, że zakładamy tylko grzanie w taniej taryfie, no i tu faktycznie przyznaję PEŁNĄ rację - osiągamy poziom grzania gazem. Tylko czy nie idąc dalej, nie lepiej wykorzystywać prąd do pracy pompy ciepła i mieć grzanie na poziomie cen ogrzewania węglem lub drzewem? Pozostaje tylko wyliczenie różnicy cen i czasu zwrotu, oraz zdecydowania się na akceptację ryzyka awarii, która rozwali całą tą układankę w drobny pyłek.
I tu właśnie potrzebuję Waszych opini i pomocy, za które już teraz jestem ogromnie wdzięczny. Otwieraja mi się pomału zapadki w zwojach.

zaś tam ktosik
06-11-2015, 13:40
Dlaczego ja to kojarzyłem z elektrycznym ogrzewaniem podłogowym kablami?
Bo nie wiedziałeś,że wodę podgrzewa się grzałką ?

asolt
06-11-2015, 13:43
Czegoś nie rozumiem, wszędzie wskazują koszt kWh prąd ok. 50-60 gr, gaz ok. 23gr, pompa ciepła 11gr. Oczywiście to luźne ceny wskazujące tylko ich poziom.

Bo to jest manipulacja, 50-60 gr to tylko G11 lub pierwsza taryfa G12, G12w,G12e, 11 gr z pompy to praktycznie z II taryfy. Po prostu aby pokazac rzekome oszczednosci zawyza sie koszty przy ogrzewaniu czystym pradem.
Wszedzie wskazują, bo wszedzie czeka sie na jeleni.

JTKirk
06-11-2015, 13:49
Czegoś nie rozumiem, wszędzie wskazują koszt kWh prąd ok. 50-60 gr, gaz ok. 23gr, pompa ciepła 11gr. Oczywiście to luźne ceny wskazujące tylko ich poziom. No chyba, że zakładamy tylko grzanie w taniej taryfie, no i tu faktycznie przyznaję PEŁNĄ rację - osiągamy poziom grzania gazem. Tylko czy nie idąc dalej, nie lepiej wykorzystywać prąd do pracy pompy ciepła i mieć grzanie na poziomie cen ogrzewania węglem lub drzewem? Pozostaje tylko wyliczenie różnicy cen i czasu zwrotu, oraz zdecydowania się na akceptację ryzyka awarii, która rozwali całą tą układankę w drobny pyłek.
I tu właśnie potrzebuję Waszych opini i pomocy, za które już teraz jestem ogromnie wdzięczny. Otwieraja mi się pomału zapadki w zwojach.

no tak pokazują, ale cena prądu do grzania to zazwyczaj jest duuuużo niższa
olbrzymia wiekszość grzejących czystym prądem, ma zuzycie bliskie 100% w taniej taryfie co sprawia, ze jak podpisali w odpowiednim czasie umowe z DUONem mogą mieć cene 1kwh nawet w okolicy 18-20gr. Ci co nie zmienili dostawcy pewnie mają 25-30gr (w zależności od tego gdzie mieszkają)
takie są fakty na temat cen prądu na cele grzewcze.

tak samo z czapy jest wzięta często-gęsto cena 1kwh dla pompy ciepła, bo biorą ceny z taryfy G11, a zdecydowana większość korzysta z taryf strefowych

Szklara
06-11-2015, 14:39
Bo nie wiedziałeś,że wodę podgrzewa się grzałką ?

A można i nawet drzewem. Instalacje ogrzewania elektrycznego, które "widziałem" polegały na kablach, matach grzejnych a ponadto temat grzania prądem nigdy mnie nie interesował bliżej, myślałem że opłaci się to tylko w pasywniaku, stąd takie moje wyobrażenia. Zresztą do wczoraj w domu do CO miał być gaz i nie interesowałem się nawet pompami ciepła. Koszt przyłącza gazowego zmusił do szukania alternatyw. Chata stoi, na wiosnę miałem kończyć instalacje, a tu się posypało główne założenie.

Działka duża 40 ar, więc mógłbym nawet zakopać gruntowy, ale znowu chata za mała i za ciepła i się nie opłaca inwestować w grunt.
Co do cen paliw i ich opłacalności to faktycznie w zależności od tego kto co sprzedaje i kto robi zestawienie koszty ogrzewania cudownym sposobem lewitują lub spadają w dół. Jedyne w miarę wiarygodne źródło informacji to stopki użytkowników FM ze zużyciem. Laik, Twoja stopka powala. Tysiak na rok. Nieosiągalny kosmos.

Z innej beczki jakie są wasze opinie na temat pomp ciepła CWU mogących korzystać z wyrzutu z WM? Wylot WM łączony z wlotem PC tylko na zimę. Jeden z instalatorów roztaczał przede mną niezmierzone korzyści, a opłacalność niemal 100%:) Zastanawiam się tylko czy to ma szansę fajnie tanio pracować COP w zimie, czy jak to mówi Asolt, koleś szukał kolejnego jelenia. Oczywiście temat tylko teoretyczny, w obecnej sytuacji nawet nie myślę o instalacji takowego ustrojstwa.

noname2
06-11-2015, 15:03
[QUOTE=Szklara;6987327
Z innej beczki jakie są wasze opinie na temat pomp ciepła CWU mogących korzystać z wyrzutu z WM? Wylot WM łączony z wlotem PC tylko na zimę. Jeden z instalatorów roztaczał przede mną niezmierzone korzyści, a opłacalność niemal 100%:) Zastanawiam się tylko czy to ma szansę fajnie tanio pracować COP w zimie, czy jak to mówi Asolt, koleś szukał kolejnego jelenia. Oczywiście temat tylko teoretyczny, w obecnej sytuacji nawet nie myślę o instalacji takowego ustrojstwa.[/QUOTE]
Co prawda nie o tą Ci chodzi , ale
Mam stiebel eltron wwk 300 sol. Czerpnia powietrza spod dachu .wyrzut do garażu . Chodzi od +7 -podobno. Tak myslalem . ale ostatnio rozmawialem z technicznym ze stiebla raz jeszcze zeby zmontowali jakiś czujnik temp ktory nie dopuści do pracy poniżej temp minimalnej. Tym razem powiedział ze nie ma takiej potrzeby bo po prostu pompa się wyłączy. no więc teraz pompa chodzi kiedy chce -nawet przy 0 C !!! . Grzałka ustawiona na rano i wieczór , gdyby jednak pompa sie wyłączyła (nie pracowała) . Dzisiaj sprawdzalem srednią z 14 dni -4,80 KWh /doba .Ile grzałki a ile pompa ????

asolt
06-11-2015, 17:13
Z innej beczki jakie są wasze opinie na temat pomp ciepła CWU mogących korzystać z wyrzutu z WM? Wylot WM łączony z wlotem PC tylko na zimę. Jeden z instalatorów roztaczał przede mną niezmierzone korzyści, a opłacalność niemal 100%:) Zastanawiam się tylko czy to ma szansę fajnie tanio pracować COP w zimie, czy jak to mówi Asolt, koleś szukał kolejnego jelenia. Oczywiście temat tylko teoretyczny, w obecnej sytuacji nawet nie myślę o instalacji takowego ustrojstwa.

Juz tłumacze o co chdzi z tym jeleniem, trzeba po prostu obliczyc opłacalnosc pompy ciepła w okresie ok 20 letnim. Moze sie okazac ze pompa ma szanse sie zwrócic po tych 20 latach. Tej opłacalnosci nie wyliczą instalatorzy pomp ciepła, a nawet gdyby wiedzieli jak to policzyc to przeciez takich wniosków nie przekaza potencjalnemu inwestorowi, nikt nie podcina gałezi na której sie siedzi

sSiwy12
06-11-2015, 17:18
Od siebie dodam, że w takiej sytuacji nie można korzystać z WC - prąd powietrza porywa z kibelka.:yes:

JTKirk
06-11-2015, 19:40
Działka duża 40 ar, więc mógłbym nawet zakopać gruntowy, ale znowu chata za mała i za ciepła i się nie opłaca inwestować w grunt.
Co do cen paliw i ich opłacalności to faktycznie w zależności od tego kto co sprzedaje i kto robi zestawienie koszty ogrzewania cudownym sposobem lewitują lub spadają w dół. Jedyne w miarę wiarygodne źródło informacji to stopki użytkowników FM ze zużyciem. Laik, Twoja stopka powala. Tysiak na rok. Nieosiągalny kosmos.


A widzisz, to czy nie opłaca się inwestować w grunt, to trzeba policzyć. DZ poziome można wykonać bardzo tanio we własnym zakresie. Do tego PC polskiego producenta, kumaty hydraulik co to poskłada do kupy i może być naprawdę tanio.

ProStaś
06-11-2015, 20:06
Z innej beczki jakie są wasze opinie na temat pomp ciepła CWU mogących korzystać z wyrzutu z WM? Wylot WM łączony z wlotem PC tylko na zimę. .


Zupełnie inne przepływy powietrza, to nie zadziała. Do tego PC załącza się raz, góra dwa, razy na dobę a WM chodzi non-stop (albo prawie non-stop).

Zgodnie z ostatnią radą (adiqq ??) zakop sobie tego kolektora trochę, do tego krajowa PC i naprzód.

I uwierz PC to super urządzenie.:)

budowlany_laik
06-11-2015, 20:36
Szklara, ściągnąłeś arkusz i podstawiłeś dane z wątku, który podawałem?

Szklara
07-11-2015, 08:22
Szklara, ściągnąłeś arkusz i podstawiłeś dane z wątku, który podawałem?
Tak, dopiero w domu dziś. Linie niezmiennie przecinają się w okolicach 10 lat (lub wcześniej) na korzyść pompy ciepła w dłuższym okresie czasu. Zmodyfikowałem koszty instalacji el. i pompy ciepła. Musze jednak poważniej zmodyfikować arkusz, by uzyskać różne ceny dla różnych typów ogrzewania. Generalnie jednak chyba pompa ciepła.
A propos arkusza:
Grzanie prądem tylko w 2 taryfie? Wyrobi się? Pompa ciepła ma 25 -75% nic tu nie grzebię, bo... nie wiem. Reszta jest ok, instalacja bez kredytu, więc zero %.COP pompy zostawić 2,5 czy modyfikować bo teraz chyba pompy są sprawniejsze, no chyba, że to średnioroczny COP.

I byłoby wszystko OK, bo jakbym nie wstawiał to arkusz krzyczy, że po 10 latach pompa jest tańsza. Tylko, że (nie znienawidźcie mnie) pracuję w spółce energetycznej i mam zniżkę na 250kWh miesięcznie. Muszę przeliczyć koszty zniżki do tego poziomu, a powyżej normalne ceny energii, oczywiście dodać ceny energii tzw. bytowej bo będę ja płacił po normalnej stawce. Chyba, że to całkowicie uprościć i założyć że 250 kWh pójdzie na cele bytowe i nie zaprzątać sobie tym głowy. Rozliczenie zupełnie wirtualne jak i podział, bo i tak nie zmieszczę się w limicie zniżki. Z drugiej strony jakżeż by pięknie wyglądało roczny koszt ogrzewania pompą na poziomie 130 złotych:)
Potrzebuję ok 6300 kWh na ogrzewanie. Grzejąc prądem nie zmieszczę się w limicie i będę płacił drożej, grzejąc pompą przy COP 2,5 (o ile to dobrze rozumuję) potrzebuję tylko ok 2500 kWh na rok. Więc pięknie się mieszczę w limicie 3000 kWh na rok i jeszcze 2 miesiące płacenia energii bytowej ze zniżką.. Tylko, że przy korzystaniu z tak taniej energii (2 taryfa) z wykorzystaniem jeszcze pełnej zniżki na nią czas zwrotu pompy (przecięcie się z prądem) wg. Twojego arkusza to..... jakieś 25 lat. Oczywiście przybliżone, bo arkusz nie pozwala na liczenie różnych poziomów cen, w zależności od zużycia. Ale zrobię to, weekend długi czas się znajdzie i policzę.

asaselllo
07-11-2015, 08:41
COP 2,5 pompy powietrzne osiągają grzejąc c.o przy ok -15st.C. Ciężko sobie wyobrazić takie temperatury przez całą zimę. Realnie średnioroczne COP należy przyjąć od 3,5 dla naprawdę mroźnych zim, do trochę ponad 4 dla takich pseudo zim ja te ostatnie. Życzę udanego wyboru.

Klimon
07-11-2015, 10:23
Powinieneś się zmieścić w limicie. COP możesz założyć spokojnie 3,0.

Nie sugerowałbym się tylko tą zniżką od spółki energetycznej, bo ona dziś jest a jutro może jej nie być.

Szklara
07-11-2015, 12:36
Powinieneś się zmieścić w limicie. COP możesz założyć spokojnie 3,0.

Nie sugerowałbym się tylko tą zniżką od spółki energetycznej, bo ona dziś jest a jutro może jej nie być.

Dla prostoty obliczeń zniżkę przenoszę na koszty bytowe energii elektrycznej i wyrzucam poza obliczenia, bo jak zniżkę zużyje pompa to zapłacę więcej za światło.
Linie przecinają się jakoś 15-18 lat. Mam spore wątpliwości czy pompa ciepła tyle pociągnie, lub czy po tym okresie nie trzeba będzie jej wymienić na nową.
Założyłem koszt pompy 25 tyś, a prądu 10 tyś. Grzanie pompy ciepła 25% doga, 75% tania, prąd cały w taniej. Koszt grzania prądem i CWU wyszedł 1tyś więcej na rok niż PC. Zwrot różnicy15 lat. Może docieplę jeszcze bardziej strop? Pewnie taniej by wyszły negocjacje z ciepłolubną żoną o obniżenie 1 stopnia :)

Klimon
07-11-2015, 13:08
Dla prostoty obliczeń zniżkę przenoszę na koszty bytowe energii elektrycznej i wyrzucam poza obliczenia, bo jak zniżkę zużyje pompa to zapłacę więcej za światło.
Linie przecinają się jakoś 15-18 lat. Mam spore wątpliwości czy pompa ciepła tyle pociągnie, lub czy po tym okresie nie trzeba będzie jej wymienić na nową.
Założyłem koszt pompy 25 tyś, a prądu 10 tyś. Grzanie pompy ciepła 25% doga, 75% tania, prąd cały w taniej. Koszt grzania prądem i CWU wyszedł 1tyś więcej na rok niż PC. Zwrot różnicy15 lat. Może docieplę jeszcze bardziej strop? Pewnie taniej by wyszły negocjacje z ciepłolubną żoną o obniżenie 1 stopnia :)

Pompę ciepła też 100% w taniej. Innej opcji nie ma.

Docieplenia będą z korzyścią zarówno dla pompy jak i prądu.

Pompa bez kotłowni (którą w przypadku prądu też trzeba zrobić) to wydatek około 21.000zł - 22.000zł.

Te 10.000zł założone przy prądzie to trochę dużo (zależy co ma być w tej cenie).

asolt
07-11-2015, 13:38
Linie przecinają się jakoś 15-18 lat. Mam spore wątpliwości czy pompa ciepła tyle pociągnie, lub czy po tym okresie nie trzeba będzie jej wymienić na nową.
Założyłem koszt pompy 25 tyś, a prądu 10 tyś.
Tak jak tłumaczyłem róznica kosztów miedzy pompą a buforem to nie 15 tys a trzeba doliczyc koszty kredytu bo trzeba załozyc ze pompa będzie instalowana na kredyt.
Czyli nie 15 tys a ok 25 tys, wtedy pompa sie zwróci za lat 25, mozna załozyc ze sie w ogole nie zwróci. Po co wiec instalowac pompę?

Szklara
07-11-2015, 17:34
Tak jak tłumaczyłem róznica kosztów miedzy pompą a buforem to nie 15 tys a trzeba doliczyc koszty kredytu bo trzeba załozyc ze pompa będzie instalowana na kredyt.
Czyli nie 15 tys a ok 25 tys, wtedy pompa sie zwróci za lat 25, mozna załozyc ze sie w ogole nie zwróci. Po co wiec instalowac pompę?

Fakt koszty kredytu. Trudno się nie zgodzić.

Gdzieś znalazłem, że do bufora można założyć małą pompę powietrze-woda do grzania CWU (5-6 tyś) która grzeje tylko w dodatnich temperaturach (ostatnio prawie 9-10 miesięcy). Zawsze to COP min 3 w lecie, a nie grzanie CWU grzałkami 1:1. Jest to wykonalne w opcji z buforem? No i czy gra warta świeczki?
To nie inwestycja w pompę 25 tyś, lecz dołożenie 5 tyś do bufora i ... na samej CWU można zaoszczędzić rocznie ok. 500, no i nie można pominąć faktu że w okresach przejściowych pompa wspomoże swoim COP grzanie bufora. zysk roczny pewnie z 1000-1500. Zwrot pompy błyskawiczny. Zużycie energii 1:1 maleje na przestrzeni roku, tylko czy da się to połączyć hydraulika i automatyką? Grzanie zarówno PC jak i grzałkami tylko w tanie godziny. Co wy na to?

giman
07-11-2015, 23:14
Dlaczego w poniżej tabelce roczny COP powietrznych bywa powyżej 4,0 a COP miesięcy letnich jest prawie zawsze niższy niż zimowych?
http://www.waermepumpen-verbrauchsdatenbank.de/index.php?button=verbrauch&lang=pl

Czy te dane mają sens? A jeśli nie to czy znacie jakieś inne tego typu realne zestawienia?

budowlany_laik
09-11-2015, 09:14
Tak, dopiero w domu dziś. Linie niezmiennie przecinają się w okolicach 10 lat (lub wcześniej) na korzyść pompy ciepła w dłuższym okresie czasu.
Komórki szare w arkuszu wszystkie wypełniasz sam - te dane, które są w nim w komórkach szarych są zupełnie przykładowe. Musisz zastanowić się na każdą z nich - ceny prądu, rozkład taryf, COP, ilość ciepłej wody (wanna/prysznic, ilość domowników teraz, w przyszłości) itd. O COPie poczytasz na forum, ew. podpytaj użytkowników o ich COPy i rozkład taryf.
Jeśli wypełnisz arkusz, to może wrzuć go do tamtego wątku na koniec, to popatrzymy.
Generalnie, jak sam zauważyłeś, musisz dobrać tak parametry domu by sensowne było instalowanie PCi (mniejsza izolacja) albo 'czystego' prądu (lepsza izolacja, zero błędów przy wykonawstwie itp.)

rwxw
09-11-2015, 12:50
Tylko ten prąd... w razie "W" brak możliwości wpięcia w instalcję innego źródła ciepła (gaz, ostatecznie węgiel) bez rozkuwania podłóg lub zakładania grzejników
O węglu to nawet nie myśl bo to bardzo głupi pomysł...Gaz jest drogi i w założeniu i w eksploatacji. Przy takim zapotrzebowaniu załóż podłogówkę wodną, a rozdzielacz umieść tak, żeby można było wygodnie do niego wpiąć pc. Możesz próbować grzać prądem (kospel?), ale pamiętaj że będziesz grzał też cwu, stąd też pc jest dobrym pomysłem. Poszukaj jakie uda Ci się znaleźć rozwiązania, nie wiem, ile jesteś w stanie zorganizować samemu, a od tego wiele zależy -decyzję Ty musisz podjąć. Gruntówki nie odrzucaj, bo 5-6kW może Ci w wystarczyć, a zrobienie takiego małego kolektora to żaden koszt. W przyszłości może założysz sobie fotowoltaikę, bo tak się robi na całym świecie, więc i do nas kiedyś dojdzie ta tendencja, więc nie pchaj się w inne media jak gaz, czy paliwa stałe.

rwxw
09-11-2015, 12:59
Pompa bez kotłowni (którą w przypadku prądu też trzeba zrobić) to wydatek około 21.000zł - 22.000zł.
Za tyle to spokojnie wyjdzie gruntówka z kotłownią. Nie chcę robić reklamy, ale długo nie trzeba szukać: - Pompa Ecopower C7a o mocy cieplnej 7,4kW -9850zł/netto, a 10kzł z zapasem wystarczy na resztę.

byggmol
10-11-2015, 21:28
Za tyle to spokojnie wyjdzie gruntówka z kotłownią. Nie chcę robić reklamy, ale długo nie trzeba szukać: - Pompa Ecopower C7a o mocy cieplnej 7,4kW -9850zł/netto, a 10kzł z zapasem wystarczy na resztę.

Z montażem ,zbiornikiem CO i CWU wg zaleceń producenta, DZ poziome i jest już 25900 zł netto.Brutto z 8 % vat -28000 zł. Samo się nie zrobi/ Zbiornik CWU i CO też za darmo nie rozdają stąd taka cena. Kupujesz pompę bez montażu płacisz 23% VAT. Popatrz jakie oni do zestawu podają zbiorniki CO i CWU. Po 300 L każdy.

Ok ty sam to zrobisz, ale 95% nie porwie się na to z tysiąca różnych powodów.
Nie żebym się czepiał ale podawanie cen netto to takie mydlenie oczu ładnymi liczbami.Choć muszę przyznać że ekipa od Ecopawera ma niezłą ofertę.

JTKirk
11-11-2015, 06:54
bygmol - cena którą podałeś(ze strony), to masz na gotowo bez kiwnięcia palcem...
rwxw wyraźnie chyba dał do zrozumienia, że ta reszta to jest jednak z kiwaniem palcem,może nie specjalnie intensywnie, ale jednak
wystarczy tylko chcieć
cena podana przez rwxw jest jak najbardziej realna (czego przykładów na forum swego czasu było sporo)

malux20
11-11-2015, 07:37
dodałbym jeszcze jesen aspekt
jednak taki dom z pompą i niskimi rachunkami ła
twiej sprzedać będzie niż na prądzie
niby bez znaczenia
powietrzna w kompleci e z kotłownią musi kosztowac poniżej 20 a gruntowa max 30
powyżej tych kwot to na pograniczu opłacalności

może podpowiecie
skoro rocznie a co i cwu idzie u nas około 1800kwh
za jakieś 700zł może 750zł
to przy jakich kosztach będzie mi się opłacać założyć fotowoltaikę?
max 5000?

M.Krk
11-11-2015, 11:03
Skąd wy te ceny macie to ja pojęcia nie mam, mnie PW + 2 zbiorniki i przyłącz kosztowały 27500zł. brutto i kiwałem palcem przy tym ile wlezie bo to wcale nie jest takie mehehe, dodam, że kilka miesięcy szukałem pompy i wykonawcy, oferty mam na pamiątkę tak więc wiem o czym mówię

krzychu85PL
11-11-2015, 11:42
ja też pół Polski obdzwoniłem i PW najtaniej i sensownie to 23tys na gotowo:(

zaś tam ktosik
11-11-2015, 13:23
ja też pół Polski obdzwoniłem i PW najtaniej i sensownie to 23tys na gotowo:(
To drogo ?
Jaka moc grzewcza w tej cenie ?

krzychu85PL
11-11-2015, 16:53
patrząc na to ,że poniżej 20 tys p-w to dużo ,ale naprawdę obdzwoniłem mnóstwo firm i ceny skakały do 45tys za jakieś niemieckie cudowne pompy:) Ta 23 to Panasonic All in one 7kW.

Keller
11-11-2015, 18:56
Witam

Mam pompę powietrza p/w w wersji split. Sprężarka znajduje w module wewnętrznym, czyli w domu, w temperaturze +20 oC.
Czy w takiej temperaturze musi pracować grzałka karteru sprężarki?

Pozdrawiam

lukasza
11-11-2015, 21:45
ja też pół Polski obdzwoniłem i PW najtaniej i sensownie to 23tys na gotowo:(

ja miałem za 1400zł więcej wycenę na TCap 9kW 1 faza
w tej samej cenia zwykły ale 3 fazy
za ok 19tys miałem zwykły Panasonic 9kW 1 faza
wszystko bez kiwania palcem w bucie z zasobnikiem Galmet Maxi 300L

pamiętam, że na forum kilkanaście osób mnie o te wyceny pytało i na pewno dwóch z nich u siebie w regionie miała podobne ceny do 1tys zł więcej czyli można.

asolt
12-11-2015, 12:11
Witam,

Ja polecam nowość - vitocal 060-A pompa ciepła do cwu.
Dla czterosobowej rodziny przygotuje wodę za niecałe 50 PLN. Koszty można dodatkowo zredukować wspomagając jej prace energią z instalacji fotowoltaicznej, dzieki systemowi SG Ready :)



Jeżeli są pytania - chętnie odpowiem.

Tak, tak jak sie wszystko przeliczy pod kątem kosztów inwestycyjnych to wychodzi ze najtaniej bedzie w II tar g12w i jeszcze sporo zostanie.

Mgogga
12-11-2015, 16:59
Mam pompwę CWU Aristona 80 lody 3,5 godziny przy pełnej wymianie wody w zbiorniku , koszty eksploatacji? Myśle że bewzględnie jest bardziej opłacalna niż wszelkiego typu ogrzewacze wody elektryczne a na pewno przepływowe, pozostaje jeszcze koszt samego urządzenia nie męstwo to tanie

krzychu85PL
14-11-2015, 21:51
ja miałem za 1400zł więcej wycenę na TCap 9kW 1 faza
w tej samej cenia zwykły ale 3 fazy
za ok 19tys miałem zwykły Panasonic 9kW 1 faza
wszystko bez kiwania palcem w bucie z zasobnikiem Galmet Maxi 300L

pamiętam, że na forum kilkanaście osób mnie o te wyceny pytało i na pewno dwóch z nich u siebie w regionie miała podobne ceny do 1tys zł więcej czyli można.

wcale nie twierdzę ,że nie można wręcz przeciwnie,ale ja szukam firmy z okolicy bo później servis z końca Polski będzie jechał parę dni..

marcin.sto1
14-11-2015, 22:16
ja miałem za 1400zł więcej wycenę na TCap 9kW 1 faza
w tej samej cenia zwykły ale 3 fazy
za ok 19tys miałem zwykły Panasonic 9kW 1 faza
wszystko bez kiwania palcem w bucie z zasobnikiem Galmet Maxi 300L

pamiętam, że na forum kilkanaście osób mnie o te wyceny pytało i na pewno dwóch z nich u siebie w regionie miała podobne ceny do 1tys zł więcej czyli można.

Zgoda, ale przypadkiem nie miałeś tego montażu z dotacją z WFOŚiGW? Bo to jednak robi sporą różnicę w kosztach całości a nie u każdego przechodzi montaż z dotacją.
Ja za zwykłą 9kW 1F z Galmetem płaciłem w czerwcu 23tyś na 8%VAT.

lukasza
15-11-2015, 01:25
Zgoda, ale przypadkiem nie miałeś tego montażu z dotacją z WFOŚiGW? Bo to jednak robi sporą różnicę w kosztach całości a nie u każdego przechodzi montaż z dotacją.
Ja za zwykłą 9kW 1F z Galmetem płaciłem w czerwcu 23tyś na 8%VAT.

No bez jaj, nie podaje ludziom ceny z dotacja do porównania
Ceny jakie podałem to bez dotacji
Z dotacja to było poniżej 18k za cała kotłownie z Galmet maxi300l i 9kw Tcap 1f

P.s. Kto Ci PC z Konina montował?

marcin.sto1
15-11-2015, 12:04
No bez jaj, nie podaje ludziom ceny z dotacja do porównania
Ceny jakie podałem to bez dotacji
Z dotacja to było poniżej 18k za cała kotłownie z Galmet maxi300l i 9kw Tcap 1f

P.s. Kto Ci PC z Konina montował?


Wydawało mi się że 23tys. to już była niezła cena, ale z tym 19 to mnie teraz zagiąłeś.

Mi montowała firma V. Jacek K. z Konina. To od nich miałeś tą wycenę na SDC 9kW za 19tys?

strzegus
15-11-2015, 17:45
A jaka pompa powinna być zamontowana w parterowym domu o powierzchni 80 m2 ?

Ktosik
15-11-2015, 18:51
A jaka pompa powinna być zamontowana w parterowym domu o powierzchni 80 m2 ?
O odpowiedniej mocy grzewczej względem obciążenia cieplnego domu a nikt nie jest czarodziejem jaką moc grzewczą potrzebuje TWÓJ dom.
Poza tym,czy zapotrzebowanie na ciepło w tym domu każe Ci interesować się pompą ciepła czy stwierdziles ot tak że ma być i już ?
Zrób najpierw OZC to sam sobie odpowiesz na swoje i moje pytania :)

krzychu85PL
15-11-2015, 20:24
z dotacją z WFOŚiGW? może ktoś podać link do artykułu bo ja szukam i dotacje jakie są to tylko i wyłącznie na instalacje fotowoltaniczne w raz z pompą ciepła ,ale na samą PC nic nie znalazłem.

link2jack
15-11-2015, 20:51
Jest wątek o dotacjach (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?234086-Dotacje-do-pomp-ciepła-w-2015-roku&p=6842457#post6842457) na pompy ciepla. Ja skorzystałem wraz z dotacją na przydomową oczyszczalnie ścieków. Teraz szukam jakiegoś dofinansowania na wentylacje mechaniczną. W lodzkim słyszałem ze cos takiego bylo...

krzychu85PL
17-11-2015, 02:20
ok dzięki,a jeszcze jedno pytanie mam,co ile cm robiliście podłogówkę? ja planowałem wszędzie co 15cm no i łazienki co 10cm ,ale hydraulik coś bredził ,że jak pompa ciepła ma zasilac to powinno się dac gęściej?

link2jack
17-11-2015, 07:25
U mnie wykonawca zrobił projekt. U Ciebie chce on to robić na oko, co nie znaczy, że akurat mu się nie uda :)

asolt
17-11-2015, 07:51
U mnie wykonawca zrobił projekt. U Ciebie chce on to robić na oko, co nie znaczy, że akurat mu się nie uda :)

Przy 10 cm zawsze sie uda, tylko po co przepłacac, bo te 10 cm nie zawsze jest wymagane, ale tego bredzacy instalator nie wie. Wiedział by audytor i projektant gdyby wykonał projekt podłogówki.

krzychu85PL
17-11-2015, 14:03
Witam ,jaki koszt u Ciebie takiej instalacji proszę na priv.

rustin
17-11-2015, 14:43
Jako , że znowu klon arutura72 został zbanowany , będzie spokój i można liczyć na normalna odpowiedź ludzi mądrych mam do was pytanie.
Ciągle mam mętlik gaz,ekogroszek a może jedna pompa( tylko powietrzna wchodzi w grę) ?
Koszt pompy powietrza załóżmy , że to ok 22 tyś np tcap lub coś podobnego ( nie biorę pod uwagi pomp za 10tyś niewiadomego pochodzenia )
Zakładam , że pompa da radę ogrzać dom nawet przy -20' , wtedy pomoże sobie grzałką.
W moim przypadku , w obecnej chwili koszt dla
gazu :
przyłącze gazu 5 tyś + kocioł kondensat 8 tyś + wkład do komina 1tyś = 14 tyś
ekogroszku :
kocioł 7 tyś
pompy ciepła :
pompa 22tyś

Jak widać w stosunku do grochu to 15 tyś więcej ale przy gazie już 8 tyś różnicy , nie liczę instalacji bo pozostaje już taka sama .
Podajecie tutaj przy pompach ok 9 kw i domkach ok 150m2 , że koszt ogrzania domu z cwu to ok 1,5 tyś na rok.
Jak to jest w rzeczywistości , dane dla domu 130m2
http://www.blog.karbon.com.pl/pc-powietrzna/czy-powietrzna-pompa-ciepla-w-naszym-klimacie-da-rade/
Koszt to 2300zł bez cwu jak dobrze widzę.

Jak jest naprawdę? Jeżeli koszt ogrzania pompą wychodzi 2300zł + cwu to wcale dużo wiecej nie wyjdzie gazem a inwestycja droższa.

Znalazłem jeszcze takie dane
Za działanie gruntowej pompy ciepła płaci się mniej więcej 0,15 zł/kWh, a powietrznej - 0,28 zł/kWh, natomiast za ogrzewanie kotłem węglowym 0,18 zł/kWh. Ogrzewanie gazem ziemnym kosztuje około 0,25 zł/kWh . Czyli wychodzi drożej jak gazem ?
http://dom.wp.pl/wiadomosc.html?kat=1036445&title=Pompa-ciepla-komu-sie-oplaca-Ile-kosztuje-ogrzewanie-domu-pompa-ciepla&wid=16300334&smqbzticaid=115f57

Nie piszcie pierdół o kominach , kotłowniach itd bo jak pisałem jest to mój przypadek a kotłownie i komin stety/niestey zależy jak patrzeć już mam.

asaselllo
17-11-2015, 15:36
Dziwne te wyliczenia. Ja grzejąc 300M2 wydaję rocznie wraz z cwu niespełna 1500 zł. A mam pompę powietrzną. Koszt 1 kWh przyjęty jest z księżyca. Tak grzeje się zwykłym prądem w II taryfie. Pompa powietrzna osiąga 3,5-4,15 COP w skali roku więc nawet przyjmując taryfę g11 koszt 1 kWh wyniesie zdecydowanie mniej niż 20gr/kWh. Grzejąc natomiast w II taryfie - tak jak robi to większość - realny koszt 1 kWh nie przekroczy 10gr. U mnie i kWh wynosi 7,3gr. Pozdrawiam

plusfoto
17-11-2015, 15:43
Nie pisz w ten sposób bo niektórzy gotowi pomyśleć że tyle płacisz energetyce. Jeśli napiszesz że wytworzenie 1kWh przez PC to 7,3gr to będzie to bardziej jasne.

krzychu85PL
17-11-2015, 16:44
Jako , że znowu klon arutura72 został zbanowany , będzie spokój i można liczyć na normalna odpowiedź ludzi mądrych mam do was pytanie.
Ciągle mam mętlik gaz,ekogroszek a może jedna pompa( tylko powietrzna wchodzi w grę) ?
Koszt pompy powietrza załóżmy , że to ok 22 tyś np tcap lub coś podobnego ( nie biorę pod uwagi pomp za 10tyś niewiadomego pochodzenia )
Zakładam , że pompa da radę ogrzać dom nawet przy -20' , wtedy pomoże sobie grzałką.
W moim przypadku , w obecnej chwili koszt dla
gazu :
przyłącze gazu 5 tyś + kocioł kondensat 8 tyś + wkład do komina 1tyś = 14 tyś
ekogroszku :
kocioł 7 tyś
pompy ciepła :
pompa 22tyś

Jak widać w stosunku do grochu to 15 tyś więcej ale przy gazie już 8 tyś różnicy , nie liczę instalacji bo pozostaje już taka sama .
Podajecie tutaj przy pompach ok 9 kw i domkach ok 150m2 , że koszt ogrzania domu z cwu to ok 1,5 tyś na rok.
Jak to jest w rzeczywistości , dane dla domu 130m2
http://www.blog.karbon.com.pl/pc-powietrzna/czy-powietrzna-pompa-ciepla-w-naszym-klimacie-da-rade/
Koszt to 2300zł bez cwu jak dobrze widzę.

Jak jest naprawdę? Jeżeli koszt ogrzania pompą wychodzi 2300zł + cwu to wcale dużo wiecej nie wyjdzie gazem a inwestycja droższa.

Znalazłem jeszcze takie dane
Za działanie gruntowej pompy ciepła płaci się mniej więcej 0,15 zł/kWh, a powietrznej - 0,28 zł/kWh, natomiast za ogrzewanie kotłem węglowym 0,18 zł/kWh. Ogrzewanie gazem ziemnym kosztuje około 0,25 zł/kWh . Czyli wychodzi drożej jak gazem ?
http://dom.wp.pl/wiadomosc.html?kat=1036445&title=Pompa-ciepla-komu-sie-oplaca-Ile-kosztuje-ogrzewanie-domu-pompa-ciepla&wid=16300334&smqbzticaid=115f57

Nie piszcie pierdół o kominach , kotłowniach itd bo jak pisałem jest to mój przypadek a kotłownie i komin stety/niestey zależy jak patrzeć już mam.

23tys PC u mnie na gotowo czyli z montażem zbiornikiem na cwu podłaczeniem wszystkiego itp.7tys zł za kocioł na ekogroch to sam kocioł +zasobnik 1500 plus pompki rurki itp (bo all in one ma to w sobie już) no i hydraulik za robotę kotłowni około 1500zł weźmie więc przy ekogrochu robi się już 10 - 11 tys.
Fakt ,że drożej jest ,ale to oczywiste bo słuchanie bredni typu że wychodzi to samo bo nie trzeba komina bo nie trzeba kotłowni to bzdury!!Jak budowałem dom to co miałem wyciąć z środka domu pom.gospodarcze żeby zaoszczędzić?komin i tak robie żeby mieć kominek więc tak naprawdę odchodzi tylko koszt drugiego ciągu dymowego to 1900zł ,ale i tak go zrobiłem bo jak kasy nie będzie na nową pompę za 10-15lat to wstawie kocioł i nie będę musiał pruć połowy domu żeby dostawiać komin.

Ktosik
17-11-2015, 17:05
Jako , że znowu klon arutura72 został zbanowany , będzie spokój i można liczyć na normalna odpowiedź ludzi mądrych mam do was pytanie.
Nie piszcie pierdół o kominach , kotłowniach itd bo jak pisałem jest to mój przypadek a kotłownie i komin stety/niestey zależy jak patrzeć już mam.
Wybawco forum...
Trzeba było wczytywać się w to co pisałem ale przecież wymyślałeś sobie jakieś kosmiczne koszty za pompę i jakieś z głowy wyjęte zużycia na ogrzewanie.
OZC już masz,że pytasz się o konkrety ?

Koszt prądu czyli kWh w G12W to ok.0,30zł,zakładając COP3 koszt 1kWh z pompy ciepła wychodzi automatycznie 0,10zł zakladając 100% grzania w tańszej taryfie.
Czego potrzebujesz do oszacowania swoich kosztów za ogrzewanie czyli zużycia kWh ?
Ano zapotrzebowania na ciepło a tego dowiesz się z OZC.
Przyswoisz to wreszcie ?

Koszt 1kWh z gazu ziemnego to 0,22-0,25zł
Koszt 1kWh z wegla zwanego eko to 0,16-0,20zł
A więc na jakiej podstawie twierdzisz,że grzanie gazem ziemnym jest podobne kosztowo jak koszt 1kWh przy pompie jest o ponad połowę niższy niż przy gazie ziemnym ?
Zastanawiasz się co piszesz lub co czytasz czasami ?

Dziwne te wyliczenia. Ja grzejąc 300M2 wydaję rocznie wraz z cwu niespełna 1500 zł. A mam pompę powietrzną. Koszt 1 kWh przyjęty jest z księżyca. Tak grzeje się zwykłym prądem w II taryfie. Pompa powietrzna osiąga 3,5-4,15 COP w skali roku więc nawet przyjmując taryfę g11 koszt 1 kWh wyniesie zdecydowanie mniej niż 20gr/kWh. Grzejąc natomiast w II taryfie - tak jak robi to większość - realny koszt 1 kWh nie przekroczy 10gr. U mnie i kWh wynosi 7,3gr. Pozdrawiam
Ile osób ma ci to napisać zanim przyswoisz ?

_John
17-11-2015, 20:54
23tys PC u mnie na gotowo czyli z montażem zbiornikiem na cwu podłaczeniem wszystkiego itp.7tys zł za kocioł na ekogroch to sam kocioł +zasobnik 1500 plus pompki rurki itp (bo all in one ma to w sobie już) no i hydraulik za robotę kotłowni około 1500zł weźmie więc przy ekogrochu robi się już 10 - 11 tys.
Fakt ,że drożej jest ,ale to oczywiste bo słuchanie bredni typu że wychodzi to samo bo nie trzeba komina bo nie trzeba kotłowni to bzdury!!Jak budowałem dom to co miałem wyciąć z środka domu pom.gospodarcze żeby zaoszczędzić?komin i tak robie żeby mieć kominek więc tak naprawdę odchodzi tylko koszt drugiego ciągu dymowego to 1900zł ,ale i tak go zrobiłem bo jak kasy nie będzie na nową pompę za 10-15lat to wstawie kocioł i nie będę musiał pruć połowy domu żeby dostawiać komin.
Tanio jak za all in one?
Co to za model?
Producent, moc, ilość faz?

krzychu85PL
17-11-2015, 23:45
Taniej nie znalazłem, Panasonic All in one 7kW 1-fazowa.

JTKirk
18-11-2015, 08:03
W moim przypadku , w obecnej chwili koszt dla
gazu :
przyłącze gazu 5 tyś + kocioł kondensat 8 tyś + wkład do komina 1tyś = 14 tyś
ekogroszku :
kocioł 7 tyś
pompy ciepła :
pompa 22tyś



jak masz miejsce na działce, a działka jeszcze nie jest zagospodarowana, to dodałbym DZ poziome + PC gruntowa polskiego producenta
DZ zrobisz na gotowo za max 8tys(max, można zejśc z ceną, ta cena jest dla mocno przewymiarowanego DZ), PC - Ekontech 8kw za 14tys(brutto), Ecopower A7-12,5tys(netto), Ecopol 8kw 12tys(netto)
jest też podana cena za komplet:
Ceny Pomp ciepła wraz z węzłem cieplny i dolnym źródłem- Ecopower C7a 7,4kW CO + CWU 300ltr + DZ poziome + montaż- 25900zł/netto - z tej ceny można sporo urwać przy niewielkim wkładzie własnej pracy




Jak widać w stosunku do grochu to 15 tyś więcej ale przy gazie już 8 tyś różnicy , nie liczę instalacji bo pozostaje już taka sama .
Podajecie tutaj przy pompach ok 9 kw i domkach ok 150m2 , że koszt ogrzania domu z cwu to ok 1,5 tyś na rok.
Jak to jest w rzeczywistości , dane dla domu 130m2
http://www.blog.karbon.com.pl/pc-powietrzna/czy-powietrzna-pompa-ciepla-w-naszym-klimacie-da-rade/
Koszt to 2300zł bez cwu jak dobrze widzę.

Jak jest naprawdę? Jeżeli koszt ogrzania pompą wychodzi 2300zł + cwu to wcale dużo wiecej nie wyjdzie gazem a inwestycja droższa.

Znalazłem jeszcze takie dane
Za działanie gruntowej pompy ciepła płaci się mniej więcej 0,15 zł/kWh, a powietrznej - 0,28 zł/kWh, natomiast za ogrzewanie kotłem węglowym 0,18 zł/kWh. Ogrzewanie gazem ziemnym kosztuje około 0,25 zł/kWh . Czyli wychodzi drożej jak gazem ?
http://dom.wp.pl/wiadomosc.html?kat=1036445&title=Pompa-ciepla-komu-sie-oplaca-Ile-kosztuje-ogrzewanie-domu-pompa-ciepla&wid=16300334&smqbzticaid=115f57

Nie piszcie pierdół o kominach , kotłowniach itd bo jak pisałem jest to mój przypadek a kotłownie i komin stety/niestey zależy jak patrzeć już mam.

te ceny to trochę masz nieadekwatne...każdy będzie mieć tak naprawdę inne, bo ma inne ceny energii

dom mam trochę większy niż ty, do tego piwnica i garaż
rocznie idzie 4000-5000kwh co się przekłada na 1500-2000zł (CO+CWU)
dlaczego taki rozrzut? bo około 5000kwh i 2000zł było 1 i 2 sezon grzewczy gdzie i zimy było jakby więcej i taryfa G12
4000kwh było za poprzednią zimą (każdy wie jaka była) i dodatkowo zmieniłem na G12w
około 75-80% zużywam w taryfie nocnej.
kolejny sezon grzewczy będzie na pewno jeszcze tańszy, bo od maja jestem w DUONie (jeszcze na starych dobrych warunkach)
średnio wyjdzie 1khw w okolicy 0,31zł(zakładając 75% w taniej), po uwzględnieniu COP=3,5(gruntówka) da to około 0,08-0,09zł/kwh
gdybym nie był w DUONie byłoby trochę drożej - średnio 0,35/kwh czyli 0,1zł po uwzględniu COP

rustin
18-11-2015, 10:54
Jak pisałem , nie mam miejsca na działce na gruntową.
Koszt 1kwh dla węgla to ok 0,18
dla gazu 0,25
a realny dla pompy powietrznej ? 0,1 ?

plusfoto
18-11-2015, 11:37
Jak pisałem , nie mam miejsca na działce na gruntową.
Koszt 1kwh dla węgla to ok 0,18
dla gazu 0,25
a realny dla pompy powietrznej ? 0,1 ?
Pamiętaj że to ceny wyprodukowania energii przez dane urządzenie a nie pobranej z sieci. PC pobierając z sieci 1kWh daje Ci 3, gaz pobiera 1 i oddaje 1 przy dobrych "wiatrach" Dlatego przy PC cena jest tak niska. Jak twój dom potrzebuje 10000 to gazu zużyjesz też 10000 ale przy PC tylko 3333

Ktosik
18-11-2015, 11:39
a realny dla pompy powietrznej ? 0,1 ?
Zakładając grzanie 100% w taniej czyli bez grzejników ściennych wyjdzie nawet poniżej jak u asasello lub trochę drożej jak ma się wysoką temp.zasilania ale max.0,12zl.
Oczywiście w G12.
Jeszcze do tej pory nie możesz uwierzyć,ze to taniej niż węgiel zwany eko ?

niktspecjalny
19-11-2015, 08:22
Zakładając grzanie 100% w taniej czyli bez grzejników ściennych wyjdzie nawet poniżej jak u asasello lub trochę drożej jak ma się wysoką temp.zasilania ale max.0,12zl.
Oczywiście w G12.
Jeszcze do tej pory nie możesz uwierzyć,ze to taniej niż węgiel zwany eko ?

Dzieńdoberek .

Artur czy ty jesteś pompiarzem??? .Marzyłem kiedyś o PC ale wodnej.Margiel na działce to i podobno problem.Krzykaczowi rustin nie dziw się bo on tyle ile srok to on ciągnie.Buduje buduje buduje itd itd.Trudno ogarnąć to jego budowanie.Jak nie garaż to PC i tak wokoło Macieju.Ale nie o krzykaczu tu chciałem.Jeśli mieszkam już 9 lat , a głośno o zdrowym paleniu i to nie wunglem bo nawet i drewnem , moje źródła pozyskiwania energii to KZPŁW , KG Solary, to jeśli już robiąc rozpierduchę totalną polecasz którąś z PC , czy dać sobie spokój??? .

Ktosik
19-11-2015, 09:08
Dzieńdoberek .

Artur czy ty jesteś pompiarzem??? .Marzyłem kiedyś o PC ale wodnej.Margiel na działce to i podobno problem.Krzykaczowi rustin nie dziw się bo on tyle ile srok to on ciągnie.Buduje buduje buduje itd itd.Trudno ogarnąć to jego budowanie.Jak nie garaż to PC i tak wokoło Macieju.Ale nie o krzykaczu tu chciałem.Jeśli mieszkam już 9 lat , a głośno o zdrowym paleniu i to nie wunglem bo nawet i drewnem , moje źródła pozyskiwania energii to KZPŁW , KG Solary, to jeśli już robiąc rozpierduchę totalną polecasz którąś z PC , czy dać sobie spokój??? .
Jeśli odpowiada Ci dotychczasowe ogrzewanie a kominek z PW z buforem nie jest tak upierdliwy jak węgiel zwany eko a do cwu są solary już to nie ma sensu.

niktspecjalny
19-11-2015, 13:47
Jeśli odpowiada Ci dotychczasowe ogrzewanie a kominek z PW z buforem nie jest tak upierdliwy jak węgiel zwany eko a do cwu są solary już to nie ma sensu.

Wiesz ,każdy szuka nowości.KZPŁW nie jest upierdliwy wręcz przeciwnie palenie dobrze sezonowanym drewnem to śmietanka na lodach.Wungiel jest "be" w mojej rodzinie i 9 lat temu pisałem o czystej kotłowni ponieważ moja Pani doktor tego sobie nie wyobrażała.Solarki wpięte w CWU oczywiście plus podłogówka i CO jak mogą ze słoneczka wpuszczają temperament .Chałupa dobrze ocieplona to i KG milknie póki co. Dzięki za radę. ;););)

lukasza
20-11-2015, 09:51
Jak pisałem , nie mam miejsca na działce na gruntową.
Koszt 1kwh dla węgla to ok 0,18
dla gazu 0,25
a realny dla pompy powietrznej ? 0,1 ?

koszt realny zależy od tego jaka moc ma PC w stosunku do zapotrzebowania domu, czyli ile dasz rade nagrzać w 2taryfie
oraz od tego jakiego masz dostawce prądu bo jest 2T po 33gr i po 27gr

u mnie akurat wychodzi koszt energia+przesył (bez abonamentu bo ten i tak płace dla domu) to 0,89 gr czyli 9groszy za 1kWh wychodząca z PC.

p.s. ekogroszku jak Ci pisali za 7 tys nie zrobisz- sam kocioł kupisz. Ja za piec Defro 10kW ceniony na 7200zł + termostat + pompki + mieszacz + zasobnik CWU 90-110L + wkład do komina (1500zł) miałem wyceny dwie za 14000zł na gotowo. Bez wkładu ok 12 500 zł.

rustin
20-11-2015, 11:29
Do pompy nie trzeb zasobnika , termostatu czy pompki ??

Ktosik
20-11-2015, 13:30
Do pompy nie trzeb zasobnika , termostatu czy pompki ??
Zdziwiony ? Pisałem o tym,że nie trzeba dodatkowej pompki obiegowej oprócz tej która jest standardowo w pompie w koszcie urzadzenia.
Widocznie przeoczyles lub skupiles się na czymś innym ;-)
Termostatu żadnego też nie trzeba,zasobnik cwu jak najbardziej bo to nie jest perpetum mobile chyba ze all in one ;-)

Kolejna osoba piszę Ci,że 1kWh przy pompie p-w jest tańsza niż z węgla zwanego eko.
Jaki z tego morał wyciagasz ???
:D

malux20
20-11-2015, 14:13
kłamią?

ewa.834
20-11-2015, 15:21
Czyli radzicie iść w pompę ciepła
ma to być pompa powietrze woda Dimplex LAK 14 ITR
moje obawy dotyczą temperatur poniżej -5 stopni
nie chciałbym żeby się okazało, że mamy grzejnik na prąd :)
a takie miałem sygnały, że około zera to już tylko grzałki
Pozdrawiam

ale weź pod uwagę, ze w Polsce nie masz aż tak często skrajnie niskich temperatur. więc grzałka załączy Ci sie kilka razy w roku

rustin
20-11-2015, 16:10
p.s. ekogroszku jak Ci pisali za 7 tys nie zrobisz- sam kocioł kupisz. Ja za piec Defro 10kW ceniony na 7200zł + termostat + pompki + mieszacz + zasobnik CWU 90-110L + wkład do komina (1500zł) miałem wyceny dwie za 14000zł na gotowo. Bez wkładu ok 12 500 zł.
Z tego co wypisałeś to komin już mam ( pisałem , że chodzi mi o rachunek w moim przypadku , nie których rzeczy nie zmienię )
Przy pompie trzeba przecież też zasobnik. Przy samej podłogówce jakie termostaty potrzebujesz jak jest sterowanie pogodowe w kotle ?do niego tylko czujnik z zewnątrz podpięty.Ile tych pompke potrzeba , że to taki koszt ? Z tego co czytam , różnica w podzespołach do pompy ciepłą czy innego zasilania , jeżeli jest dobrze zrobione, wcale nie jest taka duża ( oczywiście jak ktoś już ma komin )
Co do ceny za 1kwh to jest ok 9gr , to spory plus. Dlaczego w tych artykułach czy badaniach które wrzuciłem wychodzi dużo wiecej?

plusfoto
20-11-2015, 16:53
Co do ceny za 1kwh to jest ok 9gr , to spory plus.
Cieszę się że zrozumiałeś o co chodzi że to tylko 9gr.

Dlaczego w tych artykułach czy badaniach które wrzuciłem wychodzi dużo wiecej?
Zastanawiałeś się czasem w jaki sposób powstają takie artykuły czy badania i kto za nie płaci?

ps. psychiczne osoby nie interesują mnie co piszą. Wiadomo o kogo chodzi, trlolla klona A....
Tu jesteś lekko niegrzeczny pomimo tego że dostałeś od niego prawidłową i rzeczową informację. Czasem warto pomyśleć i nie bazować na opiniach innych a zwłaszcza tych którzy preferują inne źródła ciepła.

rustin
20-11-2015, 21:29
....

lukasza
20-11-2015, 22:11
Z tego co wypisałeś to komin już mam ( pisałem , że chodzi mi o rachunek w moim przypadku , nie których rzeczy nie zmienię )
Przy pompie trzeba przecież też zasobnik. Przy samej podłogówce jakie termostaty potrzebujesz jak jest sterowanie pogodowe w kotle ?do niego tylko czujnik z zewnątrz podpięty.Ile tych pompke potrzeba , że to taki koszt ? Z tego co czytam , różnica w podzespołach do pompy ciepłą czy innego zasilania , jeżeli jest dobrze zrobione, wcale nie jest taka duża ( oczywiście jak ktoś już ma komin )
Co do ceny za 1kwh to jest ok 9gr , to spory plus. Dlaczego w tych artykułach czy badaniach które wrzuciłem wychodzi dużo wiecej?
.

Proszę czytaj ze zrozumieniem.
14 tys wycenili mi ekogroszek z wkładem w komin a nie kominem. Bez wkładu Ci napisałem 12,5 tys kompletna kotłownia wyceniona mi na początku 2014r w kilka km po miastem powiatowym.

Przy ekogroszku pompę obiegową muszę dokupić przy PC była w cenie.
Przy ekogroszku przyda się mieszacz już do PC nie potrzebny.
Termostat do ekogroszku też się przyda - to termostat pokojowy aby piec na ekogroszek grzał do temperatury jaką w 1 referencyjnym miejscu zmierzy termostat, by przełączyć grzanie / podtrzymanie kotła z domu, by w tak ciepłych domach piec grzał np: tylko 14-18.00 a potem był na podtrzymaniu. itp.

Kup co chcesz tylko nie licz na "kotłownie ekogroszkową" za 7 tys a za jakieś 10-12 tys. PC na pewno będzie droższa. Jak liczysz to tylko na PLNy a nie doliczasz komfortu to PC pewnie się zwróci koło 10-12 roku grzania. Jak cenisz komfort to szybciej. Jak masz sporą kotłownię i z PC możesz przeznaczyć ja na pralnie itp to też jest duuuuzy plus.

Jak pomagałem u teścia palić ekogroszkiem (wnieś opał i dosypać) a teraz mam PC PW- to powiem tak:
- budując dom za setki tysięcy złotych znalazł bym 10 miejsc do oszczędzenia kasy na budowie by tylko odłożyć 10 tys i dołożyć je do PC za komfort niemal każdego dnia.

p.s. Co do cen:jest 1 artykuł w gazecie Muratora sprzed 2-4 msc gdzie wypowiada się jakiś Pan inżynier od instalacji co do swojego domu mocno energooszczednego opłacił się nawet gaz. Ale niech ktoś za mnie poszuka ten artykuł w gazecie i poczyta i PODA tutaj jakie Pan inżynier i jednocześnie właściciel firmy instalującej kotły podał ceny inastalacji PC i energi na PC. Nie wiedziałem czy się śmiać czy płakać. Poszukajcie i podajcie jego ceny.

rustin
20-11-2015, 22:48
Czytaj ze zrozumieniem , ja mam komin i wkład kominowy.
Jaki termostat pokojowy przy podłogówce ? Po co ?
Mniejsza z tym.

Muszę pomyśleć póki mam czas o pompie.

Ktosik
21-11-2015, 02:38
Czytaj ze zrozumieniem , ja mam komin i wkład kominowy.

Pompy ciepła nie podłącza się pod komin ;)


Muszę pomyśleć póki mam czas o pompie.
I pod komin ją podłączysz ? W jakim celu ?
Sądzę,że czas Ci już uciekł jak masz komin ;)
Aczkolwiek pozytywne myślenie post facum,to na plus :D

DomPrzyKalinowej
22-11-2015, 21:18
Witam, tak trochę odchodząc od wątku chciałbym wpleść swoje zużycie energii przez pompę ciepła.
Myślę iż jest to ciekawy temat do dyskusji, od razu informuję tym którzy będę chcieli porównywać to z kombajnami solanka - woda że jest to pompa z niskiej półki cenowej. Wynik mimo to jest bardzo atrakcyjny.
Powierzchnia ogrzewana 118,6m2, w całości podłogówka.Izolacja zewnętrzna ściany 15cm styropian grafitowy, dach 25cm wełny, podłoga 15cm styropianu. Wentylacja tradycyjna. Temperatura wewnętrzna +22,5C. Temperatura zasilania podłogówki 35C, ilość osób 3.
Pompa Ciepła Meeting MD50D 18kW EVI

Zużycie w miesiącach:
styczeń 2015 - 799,8kWh
luty 2015 - 918kWh
marzec 2015 - 736kWh
kwiecień 2015 - 497kWh
maj 2015 - 230kWh
czerwiec 2015 - 152kWh
lipiec 2015 - 120kWh
sierpień 2015 - 108kWh
wrzesień 2015 - 163kWh
październik 2015 - 526kWh
listopad 2015(prognoza) - 580kWh
grudzień 2015(prognoza) - 950kWh
Zużycie po 10 miesiącach + 2 planowane miesiące = 5779,8kWh
Zużycie
80% w taniej taryfie 34gr/kWh - 4623,84 x 0,34 = 1572,10zł
20% w droższej taryfie 72gr/kWh - 1155,96kWh x 0,72zł = 832,29zł

RAZEM Roczny koszt ogrzewanie + ciepła woda = 2404,39zł.

jbloch
23-11-2015, 09:23
Masz do przesady przewymiarowana PC , a patrząc na swoje zużycie energii ,to Twój wynik nie powiedziałbym ze jest rewelacyjny .

rustin
23-11-2015, 10:06
Za taki mały domek koszt 2.5 tyś przy braku zimy jest chyba baaardzo kiepskim wynikiem. Chyba nie wiele więcej gazu by poszło , więc inwestycja kiepska.
Pewnie to tak jak kolega pisze, za duża pompa. Albo wcale nie jest tak tanio jak niektórzy piszą.
W większych domkach idzie ekogroszku 3 tony ( info z forum 3x850zł =2550zł ) , wiem, że to nie ma co porównywać do komfortu ale według kosztu 1kw , pompa ponoć 0,1zł a eko 0,16zł to powinna być pompą ok 1600zł a nie 2.5k
Właśnie z takimi informacjami się spotykam w internecie. Jeden płaci 1,5 tyś za wszystko przy pompie , drugi 3 tyś...
Dlatego zadałem takie pytanie i wrzuciłem tamte linki

lukasza
23-11-2015, 10:12
Wynik mimo to jest bardzo atrakcyjny.
Powierzchnia ogrzewana 118,6m2, w całości podłogówka.Izolacja zewnętrzna ściany 15cm styropian grafitowy, dach 25cm wełny, podłoga 15cm styropianu. Wentylacja tradycyjna. Temperatura wewnętrzna +22,5C. Temperatura zasilania podłogówki 35C, ilość osób 3.
Pompa Ciepła Meeting MD50D 18kW EVI

Zużycie po 10 miesiącach + 2 planowane miesiące = 5779,8kWh
Zużycie
80% w taniej taryfie 34gr/kWh - 4623,84 x 0,34 = 1572,10zł
20% w droższej taryfie 72gr/kWh - 1155,96kWh x 0,72zł = 832,29zł

RAZEM Roczny koszt ogrzewanie + ciepła woda = 2404,39zł.

Nazywanie tego wyniku bardzo atrakcyjnym to raczej przesada, co najwyżej wynik przyzwoity jesli chodzi o kWh i PLNy na 118m2.

Taki dom to (zależy gdzie stoi a tego nie wiemy) z 90kWh/m2 czyli z 10600kWh CO +CWU z 2000kWh. Maks 13000kWh, czyli COP ok 2.2 - bez rewelacji.

Ale nie ma tez co płakać nad wynikiem bo zapqwene podobnie byś zuzył obsługowego ekogroszku i za jakieś 3200 zł gazu.

Chcesz się dzielić wynikami - dziel się.
Chcesz reklamować Meeting - reklamuj (oby z rzetelnymi danymi).
Dodaj tylko ile to wszystko kosztowało czyli kotłownia na gotowo bo bez tego trudno odnieść się do stwierdzenia czy to jest rozwiązanie budżetowe. Jak i 18kW do domu 118m2 świadczy że PC PW ratuje się przed szyyybkim zjazdem mocy.

Pyxis
23-11-2015, 10:14
Pewnie to tak jak kolega pisze, za duża pompa. Albo wcale nie jest tak tanio jak niektórzy piszą.


Jest tanio.
W stopce masz moje koszty CO i opis domu.

BTW: Nie wiem w jakiem miescie jest ta Kalinowa, ale prad drogi jak....

rustin
23-11-2015, 10:52
Jest tanio.
W stopce masz moje koszty CO i opis domu.

BTW: Nie wiem w jakiem miescie jest ta Kalinowa, ale prad drogi jak....

U ciebie jest bardzo tanie , ale DomPrzyKalinowej ma koszty 2,5x takie , to już nie jest tanio. Na pompę przy kosztach inwestycji to bardzo drogo moim zdaniem w dodatku , że 80% w taniej taryfie grzał. Bardzo sprzeczne są wszedzie info na temat kosztów pompy ciepła.

DomPrzyKalinowej
23-11-2015, 11:08
Nazywanie tego wyniku bardzo atrakcyjnym to raczej przesada, co najwyżej wynik przyzwoity jesli chodzi o kWh i PLNy na 118m2.

Taki dom to (zależy gdzie stoi a tego nie wiemy) z 90kWh/m2 czyli z 10600kWh CO +CWU z 2000kWh. Maks 13000kWh, czyli COP ok 2.2 - bez rewelacji.

Ale nie ma tez co płakać nad wynikiem bo zapqwene podobnie byś zuzył obsługowego ekogroszku i za jakieś 3200 zł gazu.

Chcesz się dzielić wynikami - dziel się.
Chcesz reklamować Meeting - reklamuj (oby z rzetelnymi danymi).
Dodaj tylko ile to wszystko kosztowało czyli kotłownia na gotowo bo bez tego trudno odnieść się do stwierdzenia czy to jest rozwiązanie budżetowe. Jak i 18kW do domu 118m2 świadczy że PC PW ratuje się przed szyyybkim zjazdem mocy.

Witam, widzę konkretne wyliczenia a nie gdybanie więc chętnie mogę porozmawiać :-)

Zapotrzebowanie budynku wg OZC jest na poziomie trochę wyższym bo 15700kWh,więc COP wychodzi trochę lepiej 15700/5779= 2,71 Czyli na ON/OFF nie jest tak źle :-)
Fakt że nie było srogich mrozów więc nie dołączały się grzałki, ale za to patrząc rok do roku na zimę to była dłuższa niż np. w zeszłym roku(dane ze stacji meteorologicznej).

Fakt że jak porównuję się z innymi sprzetami z górnej półki typu Powietrze-Woda to innym wychodzi czasem COP 3,2 / 3,3
ale ja zawsze bronię się tym że mam w domu 22,5C-23C, nigdy nie mniej!!! bo żona wtedy chodzi w koce pozawijana. oraz cena instalacji jest zupełnie różna.
Montaż np. Panasonika z takim samym osprzętem, (sprzęgło 300L, bojler 400L, pompy wilo) to koszt lekko 32000 tyś zł.
a ja za to zapłaciłem znacznie mniej.

Fakt że koledzy od gruntówek mają znacznie mniejsze zużycie i słusznie bo dziwne by było jak by płacili więcej)

Co do rzetelności to to z każdego dnia mam zdjęcie licznika, taka fajna kamerka wysyła mi codziennie na meila :-)

JTKirk
23-11-2015, 11:17
Fakt że jak porównuję się z innymi sprzetami z górnej półki typu Powietrze-Woda to innym wychodzi czasem COP 3,2 / 3,3
ale ja zawsze bronię się tym że mam w domu 22,5C-23C, nigdy nie mniej!!! bo żona wtedy chodzi w koce pozawijana. oraz cena instalacji jest zupełnie różna.
Montaż np. Panasonika z takim samym osprzętem, (sprzęgło 300L, bojler 400L, pompy wilo) to koszt lekko 32000 tyś zł.
a ja za to zapłaciłem znacznie mniej.


podejrzewam, że wszystkich tutaj najbardziej interesuje ile konkretnie zapłaciłeś za ten sprzęt
z tego co kojarze, to mało kto utrzymuje mniej niż 22,5-23C -to żaden argument, ale ceny prądu drogie bez wątpienia...
bo podejrzewam, że wspomnianego panasonika też można było wyrwać sporo taniej - a przynajmniej takie ceny zdecydowanie niższe się przewijają...
(a po kiego sprzęgło 300l pchać do tego?!?)

schizo85
23-11-2015, 11:35
(a po kiego sprzęgło 300l pchać do tego?!?)

Bo to jest zwykły ON-OFF a nie inwerter i to jest chyba pierwszy przypadek na forum gdzie bufor rzeczywiście jest potrzebny. Bez sprzęgła z takim przewymiarowaniem miałby strasznie dużo startów sprężarki dziennie.

A co do zużycia to jak dla mnie to nie jest przyzwoite, jest tragiczne w tak małym domu. Z pompą tej mocy i sprzęgłem instalacja wcale nie musiała być tania i przypuszczam że w tej samej cenie zrobiłby Panasonica który nie potrzebuje sprzęgła, rachunki mniejsze a może by i jeszcze na dołożenie ocieplenia coś pieniędzy zostało

JTKirk
23-11-2015, 11:48
aaa, jak to jest ON-OFF to co innego...nie pomyslałem, że to może być bez inwertera:bash:

i właśnie dlatego chcę znać tę atrakcyjną cenę - z powodów które napisałeś w drugiej części twojej wypowiedzi

rustin
23-11-2015, 12:18
Druga kwestia , koszt takiego panasonic a to 20 tyś jak twierdzą niektórzy czy jak DomPrzyKalinowej 32tyś? bo też też bardzo ważna kwestia przecież

map78
23-11-2015, 12:23
Druga kwestia , koszt takiego panasonic a to 20 tyś jak twierdzą niektórzy czy jak DomPrzyKalinowej 32tyś? bo też też bardzo ważna kwestia przecież

To zależy przecież jaki Panasonic. Są takie za 14tys. a są też i takie grubo >30tys. za samą pompę. Ale dla domu 118m2 to te 20tys. powinno starczyć na całą instalację. I na pewno nie byłoby to 18kW:D

rustin
23-11-2015, 12:30
Taki panasonic o jaki pisał DomPrzyKalinowej i taki aby pracował w domu ok 150m2, czyli większość nowych domków.
Pełno sprzecznych informacji , kosztów użytkowania i kosztów zakupu pompy.
Dlaczego ?

map78
23-11-2015, 12:41
Taki panasonic o jaki pisał DomPrzyKalinowej i taki aby pracował w domu ok 150m2, czyli większość nowych domków.
Pełno sprzecznych informacji , kosztów użytkowania i kosztów zakupu pompy.
Dlaczego ?

Dlatego, że z zakupem pompy jest tak samo, jak z zakupem każdego innego urządzenia, czy to będzie pralka, samochód, czy telewizor będą różnić się parametrami, zużyciami i ceną - samo życie:) Jak jesteś poważnie zainteresowany zakupem pompy to zacznij od OZC, potem dopasuj konkretną pompę do swojego przypadku i wyślij zapytania ofertowe do kilku firm, bo jak pójdziesz i w drzwiach powiesz "poproszę pompę" to dostaniesz właśnie oferty z sufitu wzięte od 30 do 80tys - w zależności co autor miał na myśli... I potem tworzą się takie mity, że pompa to musi być droga, a przecież i na FM pełno jest wpisów od doświadczonych użytkowników zarówno jak tanio i dobrze kupić pompę PW, jak i przy odrobinie własnej inicjatywy GW. A co do kosztów użytkowania to raczej wierz w to co piszą użytkownicy, bo chyba wszyscy się nie zmówili i nie kłamią, niż w tabelkowe wyliczenia w czasopismach branżowych...

JTKirk
23-11-2015, 12:47
Taki panasonic o jaki pisał DomPrzyKalinowej i taki aby pracował w domu ok 150m2, czyli większość nowych domków.
Pełno sprzecznych informacji , kosztów użytkowania i kosztów zakupu pompy.
Dlaczego ?

no jak to dlaczego? - to przecież oczywiste
każdy wybiera to - co mu najlepiej pasuje
1 - ktoś wybierze tanią PC ze sprzęgłem zasobnikiem itd za xxx (czekam aż się pochwali za ile)
2- ktoś inny znajdzie dobrą ofertę na Panasonica, do tego uzna że nie jest mu potrzebny bufor, ma na tyle ciepły dom, że wystarczy mu zwykła 9 kw 1F (bodajże najtańsza z panasoników) - może się okazać, że w obu przypadkach cena będzie bardzo podobna.
3 - ktoś trzeci nie będąc w temacie kupił to co mu polecał instalator - czyli wypasionego Panasonica ze sprzęgłem, zasobnikiem itd - i zapłacił 32tys.
i każdy z nich mógł wybrać to co mu najbardziej pasowało i może być zadowolony z tego co kupił i z tego ile płaci

i można by tak jeszcze długo i namiętnie....naprawdę tego nie rozumiesz?!?

a koszty użytkowania to pochodna zapotrzebowania domu na CO+CWU i kupionego sprzętu(jego paramretów) (i jeszcze trochę lokalizacji domu - strefa klimatyczna) - tego też nie rozumiesz??? :bash:

rustin
23-11-2015, 13:01
Nie nie rozumiem. Bo jeżeli tak można by wybierać i każda pompa spełni swoje zadania to po co ktoś płaci 30 tyś skoro można 10tyś ?
Co do strefy klimatycznej to od kilku lat chyba w żadnej nie ma dużych mrozów.

lukasza
23-11-2015, 13:10
Taki panasonic o jaki pisał DomPrzyKalinowej i taki aby pracował w domu ok 150m2, czyli większość nowych domków.
Pełno sprzecznych informacji , kosztów użytkowania i kosztów zakupu pompy.
Dlaczego ?


Bo biznes z PC jest w sumie mało znany Polakom
To nie samochód gdzie szybko porównasz ceny jeśli tylko porównujesz to samo wyposażenie
A bywa, że ten sam samochód zdolny Kowalski u zdesperowanego dealera kupi o 4000zł taniej niż Nowacki
Ba Nowacki może kupić auto bez negocjacji w IX drożej od Kowalskiego w listopadzie który auto kupic 5000zł taniej na wyprzedaży rocznika i jeszcze bajerów za 3000zł wyciągnie.

Znam osoby co w tym samy roku dali za moja PC 32 tys gdy ja płaciłem 24,5
Żeby było trudniej w tym samym roku były osoby co kupiły tą PC za 32 tys bez dotacji (choć była a Oni nie wiedzieli lub nie wstrzelili się w termin) a ja zapłaciłem mniej niż 18 tys.

Są tacy co maja IS (sterownie www PC) i regulator pokojowy wszędzie i nie umieją tym sterować aby PC szła w 2taryfie a zasobnik mają 190L i wody do 3 prysznic i 1 wanny brakuje za co dali 40 tys a są tacy co mają PC z 1 termostatem na dom i święty spokój za 2x taniej i lepiej wykorzystują 2 taryfę.

Długo by pisać. Z reszta baczny obserwator to wyłapie bo w tych kilku długich watkach o PC to wszystko jest opisane.

lukasza
23-11-2015, 13:14
Nie nie rozumiem. Bo jeżeli tak można by wybierać i każda pompa spełni swoje zadania to po co ktoś płaci 30 tyś skoro można 10tyś ?
Co do strefy klimatycznej to od kilku lat chyba w żadnej nie ma dużych mrozów.

no jeżeli tak pojmujesz strefe klimatyczną to ....... czytaj dużo o PC zanim sobie kupisz

ten sam dom - dosłownie ten sam w I i V strefie w zależności do usytuowania do słońca i sąsiedztwa i np; 1 stC różna temperatura w domu to już spokojnie może byc zużycie energii o 50% różne. Mało????????

Nie wspomnę o porównywaniu tych samych metraży i idealnie tak samego ocieplenie jak 1 dom jest piętrowy a inny parterowy.

Ktosik
23-11-2015, 13:20
Nie nie rozumiem. Bo jeżeli tak można by wybierać i każda pompa spełni swoje zadania to po co ktoś płaci 30 tyś skoro można 10tyś ?
Co do strefy klimatycznej to od kilku lat chyba w żadnej nie ma dużych mrozów.
lukasza już Ci odpowiedział a map78 podpowiedział:

Jak jesteś poważnie zainteresowany zakupem pompy to zacznij od OZC, potem dopasuj konkretną pompę do swojego przypadku

Dwa domy stojące obok,identycznie jesli chodzi o architekturę, mają obciążenie cieplne odpowiednio jeden 3kW a drugi 8kW,w jednym pompa ciepła odpowiednia będzie w cenie 15tys.z a w drugim w cenie 25tys.zł.Masz różnicę.
Pierwszy dom zużyje na ogrzewanie 1000kWh czyli 300zł a drugi 3000kWh czyli 1000zł.Masz różnicę.
Dwa identyczne domy stojące obok siebie w tej samej strefie klimatycznej.
Rozumiesz jak ważne jest teraz OZC ?

Pyxis
23-11-2015, 17:11
Nie nie rozumiem. Bo jeżeli tak można by wybierać i każda pompa spełni swoje zadania to po co ktoś płaci 30 tyś skoro można 10tyś ?
Co do strefy klimatycznej to od kilku lat chyba w żadnej nie ma dużych mrozów.

A dlaczego ktos kupuje autko, ktore kosztuje 50 tys a inny za 350 tys? Przeciez kazde z nich spelni swoje zadania.

Sa oferty rozne, dla osob o roznej zamoznosci. Jest grupa osob ktora majac w garazu pompe za 80 tys czuje sie lepiej niz z pompa za 25 tys. Jak to mowia: "Twoj cyrk, Twoje malpy." :)

Krzysztoff123
23-11-2015, 22:38
Słuchajcie w zeszłym tygodniu wiercili mi otwór na pompę ciepła i leciała z niego jakaś straszana breja a do tego śmierdziała jak z szamba. Mój studniarz, p. Zenek nie wiedział o co chodzi i troche sie przestraszyłem bo wywiercił juz ładne pare metrów a kasuje mnie 150zł za metr. Oddałem wodę do badania w https://ekolabos.pl, zobaczymy co wyjdzie.

Tomaszs131
23-11-2015, 22:48
Słuchajcie w zeszłym tygodniu wiercili mi otwór na pompę ciepła i leciała z niego jakaś straszana breja a do tego śmierdziała jak z szamba. Mój studniarz, p. Zenek nie wiedział o co chodzi i troche sie przestraszyłem bo wywiercił juz ładne pare metrów a kasuje mnie 150zł za metr. Oddałem wodę do badania w https://ekolabos.pl, zobaczymy co wyjdzie.
Wiesz co mi to śmierdzi ale czymś innym niż szambem- spamem.

PaRa
23-11-2015, 23:05
Słuchajcie w zeszłym tygodniu wiercili mi otwór na pompę ciepła i leciała z niego jakaś straszana breja a do tego śmierdziała jak z szamba. Mój studniarz, p. Zenek nie wiedział o co chodzi i troche sie przestraszyłem bo wywiercił juz ładne pare metrów a kasuje mnie 150zł za metr. Oddałem wodę do badania w https://ekolabos.pl, zobaczymy co wyjdzie.

I jak żyć w takiej niepewności ? Nie mieszajmy szamba z perfumerią !

DomPrzyKalinowej
23-11-2015, 23:45
Witam, Panowie, wybierając pompę miałem dylemat pomiędzy Meetingiem 18kW EVI a Panasonikiem SDC 9kW 3F(wersja 1F jest dla desperatów, mocno za słaba), Najtaniej znalazłem opcję Panasonic 9kW 3F + CWU 300L + sprzęgło 200L za 30500zł brutto.
Zaraz będzie mnóstwo opinii dlaczego sprzęgło 200L, więc tłumaczę co wiem na temat sprzęgła. Pompa obiegowa w pompach Panasonic ma 135W, i jej głównym zadaniem nie jest ciągnąć całą chawirę tylko dobierać tak prędkość (ma aż 7 biegów) by dopasować optymalnie przepływ przez pompę ciepła, i utrzymać deltę 5C. A z całym domem na minimalnym biegu sprężarki około 35% delta nie rzadko jest 10 -20C przy temp zewnętrznej +2C i wtedy można o D. rozbić wszystkie tabelki COP.
A jak ma taka pompka dopasowywać optymalnie przepływ przez pompę skoro we wszystkich złych instalacjach by było taniej podpięto pod nią cały dom.!!!

Różnicy w cenie między Meetingiem który ma przy -15C na zewnątrz około 9kW tak jak Panasonic SDC 9kW 3F było 7000zł, do tego przy panasoniku muszę robić co rok przegląd około 350zł, a różnica w wydajności to około 25%, czyli przy moim budynku zapłacił bym pewnie około 1803zł, Więc jest to o 601zł taniej, ale dochodzi mi przegląd raz w roku 350zł czyli zysk 251zł!!!!!
Do tego nie wspomnę o cenach części do markowych urządzeń w razie awarii, 5x, 7x, 10x razy więcej.

Ktosik
24-11-2015, 00:01
Witam, Panowie, wybierając pompę miałem dylemat pomiędzy Meetingiem 18kW EVI a Panasonikiem SDC 9kW 3F(wersja 1F jest dla desperatów, mocno za słaba)....
Sądzę,że to własnie Meeting i sprzęgło 200l przyczyniło Ci się do bardzo dużego zużycia energii,prawie 6000kWh w domu 118m2 przy pompie ciepła to lekko mówiąc bardzo dużo.
Ja w takim samym powierzchniowo domu przez 2 ostatnie sezony nie przekroczyłem 3500kWh za c.o+cwu,bez sprzegła i mam pompkę obiegową 7 biegową ale na niej pisze 70W...

DomPrzyKalinowej
24-11-2015, 00:09
Sądzę,że to własnie Meeting i sprzęgło 200l przyczyniło Ci się do bardzo dużego zużycia energii,prawie 6000kWh w domu 118m2 przy pompie ciepła to lekko mówiąc bardzo dużo.
Ja w takim samym powierzchniowo domu przez 2 ostatnie sezony nie przekroczyłem 3500kWh za c.o+cwu,bez sprzegła i mam pompkę obiegową 7 biegową ale na niej pisze 70W...

Opisz dokładnie swój dom jego lokalizację, oraz sprzęt którym grzejesz.
Odpowiedź że podobnym domu jest dla mnie trochę za skromna. :-)

Ktosik
24-11-2015, 00:24
Opisz dokładnie swój dom jego lokalizację, oraz sprzęt którym grzejesz.
Odpowiedź że podobnym domu jest dla mnie trochę za skromna. :-)
Dom 118m2,zapotrzebowanie 40kWh/m2/rok,na c.o w pierwszym sezonie 1900kWh w drugim 1700kWh,temp.w domu min.22,5st.C,100% w taniej taryfie,T-CAP.

DomPrzyKalinowej
24-11-2015, 00:29
Dom 118m2,zapotrzebowanie 40kWh/m2/rok,na c.o w pierwszym sezonie 1900kWh w drugim 1700kWh,temp.w domu min.22,5st.C,100% w taniej taryfie,T-CAP.

Dobrze liczysz: 40kWh/m2/rok ????
Chyba 40W/m2 raczej ????
Sprawdź dobrze

DomPrzyKalinowej
24-11-2015, 00:32
no i od kiedy do kiedy liczysz sezon???

Ktosik
24-11-2015, 00:36
no i od kiedy do kiedy liczysz sezon???
Od momentu włączenia ogrzewania do momentu wyłączenia ogrzewania,czyli wiem dokładnie kiedy zaczynam grzać i wiem kiedy kończę grzać,cwu cały rok.

Dobrze liczysz: 40kWh/m2/rok ????
Chyba 40W/m2 raczej ????
Sprawdź dobrze
Wiem co mówię,zapotrzebowanie na ciepło to 40kWh/m2/rok dla temp.21st.C

DomPrzyKalinowej
24-11-2015, 00:47
No to masz dom energooszczędny NF40!!!
Dlaczego porównujesz go z moim? Ja ma jakieś 120kWh/m2/rok!!!!
Jak tak to itak dużo Ci ogrzewanie wychodzi.
Zapotrzebowanie domu 4720kWh/rok a zużycie 3500kWh ???

Ktosik
24-11-2015, 00:50
No to masz dom energooszczędny NF40!!!
Dlaczego porównujesz go z moim? Ja ma jakieś 120kWh/m2/rok!!!!
Jak tak to itak dużo Ci ogrzewanie wychodzi.
Zapotrzebowanie domu 4720kWh/rok a zużycie 3500kWh ???
W nowym domu nie sadzę,żeby było takie zapotrzebowanie jakie ty masz a z tego co wiem masz nowy dom, i to w miarę dobrze ocieplony.
3500kWh z cwu gdzie na c.o jest 1700kWh a zapotrzebowanie było liczone dla 21st.C a utrzymuje min.22,5st.C

DomPrzyKalinowej
24-11-2015, 00:55
W nowym domu nie sadzę,żeby było takie zapotrzebowanie jakie ty masz a z tego co wiem masz nowy dom, i to w miarę dobrze ocieplony.
3500kWh z cwu gdzie na c.o jest 1700kWh a zapotrzebowanie było liczone dla 21st.C a utrzymuje min.22,5st.C

Ty trochę nie wiesz o czym piszesz, mam ciepłomierz i poszedłem sobie zobaczyć, mam go założone jakiś czas po uruchomieniu pompy i już mam 35GJ!!!! tj 9722kWh!!!
Więc my znamy chyba jakieś inne matematyki :-)

Ktosik
24-11-2015, 00:56
Ty trochę nie wiesz o czym piszesz, mam ciepłomierz i poszedłem sobie zobaczyć, mam go założone jakiś czas po uruchomieniu pompy i już mam 35GJ!!!! tj 9722kWh!!!
Więc my znamy chyba jakieś inne matematyki :-)
łącznie z cwu,zodze się.
A samo ogrzewanie ? Bo coś mi nie pasuje,bo mówisz,że masz wyliczone OZC na 15000kWh co jest bzdurą bo wpakowałeś do tego cwu a tak OZC nie liczy:


Zapotrzebowanie budynku wg OZC jest na poziomie trochę wyższym bo 15700kWh,więc COP wychodzi trochę lepiej 15700/5779= 2,71 Czyli na ON/OFF nie jest tak źle :-)


A tak wogóle to masz już tą pompę 3 lata czyli od 2012r...

Jestem użytkownikiem Meeting 18kW powietrzenej i jestem zadowolony, działa mi już 2 lata, z budynkiem 160m2.
Z 2014r.

a w 2013r dom swój miałeś jeszcze w SSO..


Swój domek dopiero buduję ( na chwilę obecną surowy otwarty),.
Z 2013r



Powierzchnia ogrzewana 118,6m2, w całości podłogówka.
Z 2015r

To gdzie ta pompa działa i czy działa wogóle ?? ;) Bo raz piszesz 118m2,drugi raz 160m2,trzeci raz stary klocek...
Nie ładnie :)

DomPrzyKalinowej
24-11-2015, 01:20
podaj @ wyślę Ci zdjęcie ciepłomierza i licznika

Ktosik
24-11-2015, 01:28
podaj @ wyślę Ci zdjęcie ciepłomierza i licznika
Z jakiego domu ? Obecnego 118m2,czy z budowanego 160m2 czy od rodziców ze starego klocka 190m2 gdzie miiting też śmiga ;)

asaselllo
24-11-2015, 10:44
Dobre :)

krzychu85PL
24-11-2015, 11:18
U mnie identyczny dom identyczne ocieplenie i zapotrzebowanie bez cwu 11300kWh.Dam lepsze okna niż mi liczono to może trochę spadnie ,pompę będe zakładał Panasonica all in one 7kW 22brutto(znalazłem taniej:) ) licze rachunki na poziomie 1800zł przy takim samym podziale ,noc/dzień.Chociaż fakt może i tak Ci wychodzi tragedii nie ma ważne ,że ciepło w domu:)

jedrek188
24-11-2015, 19:23
Witam,jako ze pompa zasila op niskotemperatowo,chciałbym cos wiedzieć na temat temperatury cwu,czy taka sma jak na op,czy można jakoś podbić wyżej niż na op,itd,itd...

Arturo72
24-11-2015, 19:33
Witam,jako ze pompa zasila op niskotemperatowo,chciałbym cos wiedzieć na temat temperatury cwu,czy taka sma jak na op,czy można jakoś podbić wyżej niż na op,itd,itd...
Pompa ciepła ma 2 osobne i niezależne tryby pracy,jeden na c.o a drugi na cwu,jeśli jest ustawiona na tryb pracy na c.o to utrzymuje max.zadaną temp.zasilania np.35st.C ale jesli przechodzi w tryb pracy cwu sama podnosi automatycznie temp.zasilania do max.w moim przypadku do 57st.C
To w jakim trybie chcemy żeby pracowała i w jakim czasie decydujemy sami i ustawiamy na sterowniku.

jedrek188
24-11-2015, 21:41
Ok,a jest możliwość żeby grzalo co i cwu jednocześnie?niezależnie od siebie,w różnych temperaturach?i np. o 18 wyłącza się co i włącza cwu?

Arturo72
24-11-2015, 21:48
Ok,a jest możliwość żeby grzalo co i cwu jednocześnie?niezależnie od siebie,w różnych temperaturach?i np. o 18 wyłącza się co i włącza cwu?
W Panasie nie ma takiej możliwości i chyba w żadnej innej pompie też nie ma ale nie zauważyłem z tego tytułu żadnych niedogodności.

krzychu85PL
27-11-2015, 12:40
co ile macie rozłożone rurki podłogówki w domu przy zasilaniu PC?

Arturo72
27-11-2015, 12:54
co ile macie rozłożone rurki podłogówki w domu przy zasilaniu PC?
Od 10cm do 20cm.

JTKirk
27-11-2015, 13:00
Ok,a jest możliwość żeby grzalo co i cwu jednocześnie?niezależnie od siebie,w różnych temperaturach?i np. o 18 wyłącza się co i włącza cwu?

chyba wszystkie urządzenia grzewcze maja priorytet CWU - nie grzeje się jednocześnie, ale jak grzeje się CO i trzeba zagrzać CWU, to przełącza się na CWU i wraca do grzania CO po nagrzaniu CWU. A to jak to wygląda w szzegółach, to zależy od sterowania - bo inaczej wygląda to przy sterowaniu pogodowym a inaczej przy pokojowym,a jeszcze trochę inaczej przy sterowaniu temperaturą wylewki :P

plusfoto
27-11-2015, 13:05
co ile macie rozłożone rurki podłogówki w domu przy zasilaniu PC?
U mnie jest 10 do 30 cm.

krzychu85PL
27-11-2015, 13:55
a możecie powiedzieć jakie odległości w jakich pomieszczeniach?Instalator proponuje mi co 15cm w całym domu nie wiem czy tak będzie ok?

plusfoto
27-11-2015, 14:08
A powiedz mi co ci da jak są rurki u mnie rozłożone. Twój dom może mieć diametralnie różne potrzeby w poszczególnych pomieszczeniach niż mój. Żeby się tego dowiedzieć to trzeba zrobić rzetelne (podkreślam rzetelne nie takie z aledrogo za 50 zł) OZC dla twojego domu (temu z projektu za bardzo bym też nie ufał) a potem na podstawie tego projekt podłogówki.
Ale jak już wybrałeś pompę to rozumiem że takowe masz już zrobione czyli połowa drogi za tobą.

schizo85
27-11-2015, 14:12
Dokładnie, zrób OZC i do niego projekt podłogówki jeszcze i dopiero "będzie pan zadowolony". Bez tego później trzeba będzie regulować na rotatometrach. Da się to zrobić ale po co przepłacać za rurki i większy rozdzielacz.

U mnie jest 10 w łazienkach, narożnych pokojach 20cm, a w pokojach z jedną ścianą zewnętrzną co 25, plus strefa brzegowa przy ścianach zewnętrznych. Mimo że liczyłem to dla 20 stopni w domu to utrzymuję ponad 22 a nie zauważyłem żebym musiał wysoko podnosić krzywą grzewczą.

krzychu85PL
27-11-2015, 14:32
ozc mam na 6,1,kW obliczone,wiem że powinno sięzrobić projekt podłogówki,ale to znowu koszty ,instalator mówi ,że w tej samej cenie może rozłożyć mi rurki co 10cm ,ale to jest bez sesnu.Rurki to 18mm jeśli to ma jakieś znaczenie.Nie mogę zrozumieć co mi daje ten projekt oprócz kilku stów mniej w portfelu.Czy rozkładając co 15cm będę generował jakieś straty?proszę mi to wyjaśnić.

plusfoto
27-11-2015, 15:10
To jak masz OZC to popatrz teraz czy każde pomieszczenie ma takie samo zapotrzebowanie na m2. Jeśli tak to dawaj tak samo wszędzie ale jeśli nie to przemyśl dlaczego rurki miały by być rozstawione wszędzie tak samo. A abstrahując jeszcze od tematu to w łazience raczej na pewno 15 cm to będzie za rzadko.

rydzadam
27-11-2015, 17:01
co ile macie rozłożone rurki podłogówki w domu przy zasilaniu PC?

Łazienki 10, kuchnia 15, pokoje 25, garaż 60 - wszystko to według wcześniejszych obliczeń

rydzadam
27-11-2015, 17:05
... a jak już nie chcesz komplikować sobie życia projektem, to daj w łazienkach 10, a w całej reszcie 15, a pętle nie dłuższe niż 100m, resztę dostroisz na rozdzielaczach, dlatego weź takie z rotametrami, co Ci pokażą ile na jaką pętlę leci wody

malux20
27-11-2015, 17:07
u mnie cały dom 10 cm
i widzę z tego powodu same plusy

Budujący Radom
27-11-2015, 19:48
Witam. Zamontowano u mnie pompę Atlantica. Dzis zauwazylem ze dość mocno drga wentylator. Trzęsie nieźle obudową . Wczoraj tego nie było. Czy to normalne?

Arturo72
27-11-2015, 20:04
Witam. Zamontowano u mnie pompę Atlantica. Dzis zauwazylem ze dość mocno drga wentylator. Trzęsie nieźle obudową . Wczoraj tego nie było. Czy to normalne?
Nie jest normalne.
Może,źle przymocowana i śrubki się poluzowaly ?

Budujący Radom
27-11-2015, 20:10
Nie jest normalne.
Może,źle przymocowana i śrubki się poluzowaly ?

Nie, mocno siedzi na gumach tylko wentylatorem buja i przenosi drgania na obudowę?
Złe wypoziomowanie czy co?

Arturo72
27-11-2015, 20:15
Nie, mocno siedzi na gumach tylko wentylatorem buja i przenosi drgania na obudowę?
Złe wypoziomowanie czy co?
Być może tak,dzwoń jak tak będzie cały czas bo to nie jest normalne.

_John
27-11-2015, 20:59
u mnie cały dom 10 cm
i widzę z tego powodu same plusy

Nie dziwię się.
Większość osób wydając na coś więcej pieniędzy widzi wyłącznie pozytywy takich rozwiązań.

Dobrze wykonana instalacja podłogowa obejdzie się bez jakichkolwiek zaworów regulacyjnych na belkach.
Instalacja ma tylko tyle rury ile potrzeba.
Pompa obiegowa pracuje na niskich biegach.
Całość pracuje na fabrycznej pompie z nominalnymi przepływami.
PC i podłogówka pracuje optymalnie.

Każdy dom jest inny i wymaga podejścia indywidualnego.
Nie zawsze 10 cm to rozwiązanie z samymi plusami.

krzychu85PL
27-11-2015, 21:00
malux 20 czemu widzisz same plusy z takiego roztawu??

plus foto Wskaźnik ΦHL pomieszcz. odnies. do jego powierzchni φHL,f, [W/m2]: jest w zakresie od 35 do 75 jeśli to ten parametr.

rydzadam obliczałeś to sam?mogę to jakoś obliczyć chętnie spróbuję jak ktoś pomoże:)

a i dalej nie wiem co tracę jęsli zrobię wszędzie 10-15cm?

JTKirk
27-11-2015, 21:12
a i dalej nie wiem co tracę jęsli zrobię wszędzie 10-15cm?

nic nie tracisz..wydasz tylko trochę więcej kasy na rurki

zagęszczęnie rurek ma ten plus, że grzejesz do niższych temperatur i nie ma problemu jak gdzieś po drodze powstaną jakieś nadmiarowe mostki cieplne
(u mnie jest właśnie taki przypadek)

Arturo72
27-11-2015, 21:25
malux 20 czemu widzisz same plusy z takiego rozstawu
Odpowiem za maluxa-a,ponieważ ma najniższą z mozliwych temperature zasilania co zwiększa COP pompy czyli poprawia nam i powiększa uśmiech na mordzie jak przyjdzie nam do zapłaty faktura za prąd ;)

krzychu85PL
27-11-2015, 21:38
dzięki Panowie:) czyli skoro wykonawca i tak mnie skasuje tak samo to robić co 10 i się nie przejmować?:)

Arturo72
27-11-2015, 21:46
dzięki Panowie:) czyli skoro wykonawca i tak mnie skasuje tak samo to robić co 10 i się nie przejmować?:)
Jeśli za materiał 1000mb weźmie tyle samo jak za 700mb to jak najbardziej rób co 10cm :)

krzychu85PL
27-11-2015, 22:07
i tak zrobię:) ile u Ciebie Arturo72 na tych 118m2 wyszło mb rurek?pamiętasz może? mam tą samą powierzchnią po podłodze.Myślę tylko czy dawać żeberko w łazience:confused:

asolt
27-11-2015, 22:19
Dobrze wykonana instalacja podłogowa obejdzie się bez jakichkolwiek zaworów regulacyjnych na belkach.
Instalacja ma tylko tyle rury ile potrzeba.

Jak to uzyskac przy róznych dlugosciach pętli?, bo pomieszczenia mają rózne straty i rózne powierzchnie, bez jakiejkolwiek regulacji hydraulicznej petle musiałyby miec te same długosci a tym samym bylyby petle które obejmowałyby dwa lub wiecej (dla małych pomieszczen) pomieszczenia. Czy to jest dobrze wykonana instalacja? Nie spotkałem sie nigdy z takim rozwiazaniem, jezeli mozesz podaj zrodła gdzie jest to opisane. Zawsze warto poczytac i rozszerzyc wiedzę.

asolt
27-11-2015, 22:20
Jeśli za materiał 1000mb weźmie tyle samo jak za 700mb to jak najbardziej rób co 10cm :)

Pełna zgoda, ciekawe jak instalator to wycenia, ale to juz inny temat

_John
27-11-2015, 22:41
Odpowiem za maluxa-a,ponieważ ma najniższą z mozliwych temperature zasilania co zwiększa COP pompy czyli poprawia nam i powiększa uśmiech na mordzie jak przyjdzie nam do zapłaty faktura za prąd ;)
E tam. Ma mały, dobrze ocieplony dom.
Czy jak dam rury co 5 cm, to jeszcze podniosę COP.
Jak dołożę 1 tonę bufor to też?


Jak to uzyskac przy róznych dlugosciach pętli?, bo pomieszczenia mają rózne straty i rózne powierzchnie, bez jakiejkolwiek regulacji hydraulicznej petle musiałyby miec te same długosci a tym samym bylyby petle które obejmowałyby dwa lub wiecej (dla małych pomieszczen) pomieszczenia. Czy to jest dobrze wykonana instalacja? Nie spotkałem sie nigdy z takim rozwiazaniem, jezeli mozesz podaj zrodła gdzie jest to opisane. Zawsze warto poczytac i rozszerzyc wiedzę.
Trzeba przestać myśleć o potrzebach poszczególnych pomieszczeń, a sprawę ugryźć od strony całego domu.
Nie jest to osiągalne zawsze, między innymi z powodów które wymieniłeś.
Bardzo zróżnicowane pomieszczenia w obrębie jednej bryły.
Zaryzykuję stwierdzenie, że większość domów parterowych, wybudowanych z myślą o akumulacji w masie (sylikaty) da się ogrzać bez nadmiaru rur i kryzowania poszczególnych pętli.
Rzecz jasna nie są to rozwiązania, dla osób, które w 100 metrowym domu pragną mieć 7 zróżnicowanych stref grzejnych.

Niemniej jak się czyta to forum, większość użytkowników idzie w stronę akumulacji i 2 taryfowego zasilania.

PS. Trochę się zapędziłem pisząc "dobrze wykonana". Raczej powinienem napisać prosta i równie dobrze działająca.
Ale cały czas piszę w odniesieniu do standardowych brył, a nie ekstremów, gdzie występują duże rozbieżności.

Arturo72
27-11-2015, 22:54
Jak dołożę 1 tonę bufor to też?

A to wtedy straci i to znacznie :)
Dżony,jakoś oderwany jesteś od rzeczywistości ;)

i tak zrobię:) ile u Ciebie Arturo72 na tych 118m2 wyszło mb rurek?pamiętasz może? mam tą samą powierzchnią po podłodze.Myślę tylko czy dawać żeberko w łazience:confused:
Nie pamiętam dokładnie ale coś koło 700mb
338909

Tomaszs131
27-11-2015, 22:57
... jak się czyta to forum, większość użytkowników idzie w stronę akumulacji i 2 taryfowego zasilania.
.....
Uważasz, że inwestorzy błędnie obstawiają?

asolt
27-11-2015, 23:00
E tam. Ma mały, dobrze ocieplony dom.
Czy jak dam rury co 5 cm, to jeszcze podniosę COP.
Jak dołożę 1 tonę bufor to też?


Trzeba przestać myśleć o potrzebach poszczególnych pomieszczeń, a sprawę ugryźć od strony całego domu.
Nie jest to osiągalne zawsze, między innymi z powodów które wymieniłeś.
Bardzo zróżnicowane pomieszczenia w obrębie jednej bryły.
Zaryzykuję stwierdzenie, że większość domów parterowych, wybudowanych z myślą o akumulacji w masie (sylikaty) da się ogrzać bez nadmiaru rur i kryzowania poszczególnych pętli.
Rzecz jasna nie są to rozwiązania, dla osób, które w 100 metrowym domu pragną mieć 7 zróżnicowanych stref grzejnych.

Niemniej jak się czyta to forum, większość użytkowników idzie w stronę akumulacji i 2 taryfowego zasilania.

PS. Trochę się zapędziłem pisząc "dobrze wykonana". Raczej powinienem napisać prosta i równie dobrze działająca.
Ale cały czas piszę w odniesieniu do standardowych brył, a nie ekstremów, gdzie występują duże rozbieżności.

Ok. rozumiem czyli wszedzie dajemy ten sam rozstaw, pętle moga obejmowac kilka pomieszczen, tylko jak sie to ma do najmniejszej mozliwej temp zasilania, dla takiej konfiguracji ona wcale nie bedzie najmniejsza mozliwa. Dla pompy nie jest to nieobojetne, dla gazu i czystego pradu moze byc, dla optymalnej długosci rur na pewno nie. Co ma zatem dac? brak rotametrów i koniecznosci jednorazowej (na ogól) regulacji hydraulicznej. Ja rozumiem ze nie sztuką jest wydac wiecej niz konieczne, ale takie skąpstwo inwestycyjne (bo tak to trzeba nazwac) nie ma uzasadnienia, chyba ze bierzemy udział w konkursie na najtansza instalację.

_John
27-11-2015, 23:24
Ok. rozumiem czyli wszedzie dajemy ten sam rozstaw, pętle moga obejmowac kilka pomieszczen, tylko jak sie to ma do najmniejszej mozliwej temp zasilania, dla takiej konfiguracji ona wcale nie bedzie najmniejsza mozliwa. Dla pompy nie jest to nieobojetne, dla gazu i czystego pradu moze byc, dla optymalnej długosci rur na pewno nie. Co ma zatem dac? brak rotametrów i koniecznosci jednorazowej (na ogól) regulacji hydraulicznej. Ja rozumiem ze nie sztuką jest wydac wiecej niz konieczne, ale takie skąpstwo inwestycyjne (bo tak to trzeba nazwac) nie ma uzasadnienia, chyba ze bierzemy udział w konkursie na najtansza instalację.

OK. Zatem. Jaki jest sens dawać w całym domu rozstaw rur 10 cm. Tworząc w ten sposób potężne radiatory w pomieszczeniach, które być może tego nie potrzebują. A później dławić te pętle zaworami. Prowadzi to tylko do coraz większych strat. A one do obniżenia COP całego systemu.

Mniejsza o to.
Dobry COP osiągany przez kolegę malux jest wynikiem optymalnie dobranej pompy do strat domu.
Nie jest to zaleta posiadania kilometra rur w podłodze.
Powtórzę jeszcze raz. Gdybym dołożył kolejne 100 metrów rury, obniżę znacząco COP?

Gdyby taki rozstaw rur był lekarstwem na dobry COP, to przeczytał byś o tym w każdej broszurze producenta.


Uważasz, że inwestorzy błędnie obstawiają?
Oczywiście, że nie.
Trzeba się tylko trzymać jednego kierunku.
Albo budujemy ciężko i grzejemy akumulacyjnie.
Albo budujemy lekko - szkieletowo i ogrzewamy wyłącznie powietrze wewnątrz.

Arturo72
27-11-2015, 23:26
Dobry COP osiągany przez kolegę malux jest wynikiem optymalnie dobranej pompy do strat domu.

Bzdura,malux ma inwenter,dżony,jarzysz trochę coś ?
malux ma obciążenie ok.3kW nie pamiętam dokładnie a ma pompkę 10kW.
Nie ośmieszaj się chłopie...

asolt
27-11-2015, 23:28
OK. Zatem. Jaki jest sens dawać w całym domu rozstaw rur 10 cm. Tworząc w ten sposób potężne radiatory w pomieszczeniach, które być może tego nie potrzebują. A później dławić te pętle zaworami. Prowadzi to tylko do coraz większych strat. A one do obniżenia COP całego systemu.

Mniejsza o to.
Dobry COP osiągany przez kolegę malux jest wynikiem optymalnie dobranej pompy do strat domu.
Nie jest to zaleta posiadania kilometra rur w podłodze.
Gdyby taki rozstaw rur był lekarstwem na tak dobry COP, to przeczytał byś o tym w każdej broszurze producenta.

Nie ma takiego sensu, rozstaw a tym samym długosc powinna byc obliczaona do strat kazdego pomieszczenia z osobna

_John
27-11-2015, 23:48
Bzdura,malux ma inwenter,dżony,jarzysz trochę coś ?
malux ma obciążenie ok.3kW nie pamiętam dokładnie a ma pompkę 10kW.
Nie ośmieszaj się chłopie...
Tak.
Dalej będę uważał, że to zaleta tego właśnie INWERTERA, który osiąga taką sprawność w warunkach 30% obciążenia, oraz niskiej temperatury zasilania.
Niska temperatura zasilania to przede wszystkim niskie zapotrzebowanie na ciepło.

Arturo72
28-11-2015, 00:01
Tak.
Dalej będę uważał, że to zaleta tego właśnie INWERTERA, który osiąga taką sprawność w warunkach 30% obciążenia, oraz niskiej temperatury zasilania.
Niska temperatura zasilania to przede wszystkim niskie zapotrzebowanie na ciepło.
dżony,obudź się ;)
A czym ta niska temp.zasilania jest spowodowana ?

OK. Zatem. Jaki jest sens dawać w całym domu rozstaw rur 10 cm. Tworząc w ten sposób potężne radiatory w pomieszczeniach, które być może tego nie potrzebują. A później dławić te pętle zaworami. Prowadzi to tylko do coraz większych strat. A one do obniżenia COP całego systemu.
Mniejsza o to.
Dobry COP osiągany przez kolegę malux jest wynikiem optymalnie dobranej pompy do strat domu.

_John
28-11-2015, 00:14
dżony,obudź się ;)
A czym ta niska temp.zasilania jest spowodowana ?
Niewielkim, dobrze ocieplonym domem.

Arturo,
Do istniejącego domu kolegi malux dokładamy jeszcze 10% rury.
Dom dalej będzie potrzebował 3kW.
Pompa dalej będzie pracować na 30% wydajności.
Czy podniesiemy jeszcze COP?

Arturo72
28-11-2015, 00:21
Niewielkim, dobrze ocieplonym domem.

Arturo,
Do istniejącego domu kolegi malux dokładamy jeszcze 10% rury.
Dom dalej będzie potrzebował 3kW.
Pompa dalej będzie pracować na 30% wydajności.
Czy podniesiemy jeszcze COP?
dżony,technicznie jest ciężko wygnieść rurkę na mniejszy rozstaw niż 10cm chociaż u mnie się udało.
Oczywiście,im mniejszy rozstaw rurek tym grzejnik podlogowy ma większą moc grzewczą przy określonej temp.zasilania i tym samym przy mniejszym rozstawie rurek może być zasilany niższą temperaturą żeby otrzymać wyliczoną do strat ciepła moc grzewczą ale gdyby był większy rozstaw rurek gdzie temp.zasilania musiała by być wyższa to automtaycznie i COP byłby niższy,nie uważasz ?
dżony obudź się...

_John
28-11-2015, 08:34
dżony,technicznie jest ciężko wygnieść rurkę na mniejszy rozstaw niż 10cm chociaż u mnie się udało.
Oczywiście,im mniejszy rozstaw rurek tym grzejnik podlogowy ma większą moc grzewczą przy określonej temp.zasilania i tym samym przy mniejszym rozstawie rurek może być zasilany niższą temperaturą żeby otrzymać wyliczoną do strat ciepła moc grzewczą ale gdyby był większy rozstaw rurek gdzie temp.zasilania musiała by być wyższa to automtaycznie i COP byłby niższy,nie uważasz ?
dżony obudź się...
Większa ilość rury oprócz obniżenia temp zasilania o 1-2 st, stawia też większe opory.
Może być tak, że to co zyskamy obniżając temp. zasilania, stracimy dwa razy więcej na pompie obiegowej.

Wszyscy producenci optymalizują pompy do zasilania min 30 st. C.
Gdyby duża ilość rury była gwarantem wysokiego COP
W każdej broszurze dot. pomp ciepła przeczytalibyśmy o optymalnej ilości rur ma m2 i zalecanych jak najniższych temperaturach zasilania.
A ja się nigdzie nie spotkałem w żadnej DTR by ktokolwiek o tym wspomniał.

Dlatego uważam, że ładowanie większej ilości rur nie da gwarancji wysokiego COP, gdyż przy małym zapotrzebowaniu na ciepło, udział pompy obiegowej w COP jest coraz większy.

wihajster
28-11-2015, 09:41
Większa ilość rury oprócz obniżenia temp zasilania o 1-2 st, stawia też większe opory.
Może być tak, że to co zyskamy obniżając temp. zasilania, stracimy dwa razy więcej na pompie obiegowej.
(...)
Dlatego uważam, że ładowanie większej ilości rur nie da gwarancji wysokiego COP, gdyż przy małym zapotrzebowaniu na ciepło, udział pompy obiegowej w COP jest coraz większy.
Większa ilość rury jest gwarantem wyższego COP ponieważ podłączając do rozdzielacza kilka dodatkowych obwodów RÓWNOLEGŁYCH zmniejszamy opory przepływu.

Jest wprost przeciwnie do tego co napisałeś.

krzychu85PL
28-11-2015, 11:10
hmm.. to ja już sam nie wiem co zrobić co prawda widać trochę sensu tu i tu.A załóżmy ,że zrobiłem projekt wyszło ,że wszędzie ma być co 10cm ,ale ja dałem co 15cm więc temp wody musi być wyższa tak??o 1-2 stopnie?czy to wogule przekłada się na rachunek roczny w kwocie 10-50 zł czy może 100-500?można to jakoś rozwiązać?czytam sporo i ludzie piszą o 20cm czy tak jak tu na forum 30-60 cm i też mają ciepło.

Budujący Radom
28-11-2015, 12:05
Wczoraj pisłem o dragniach obudowy i wentylatora.
Mam jescze jedno pytanie.
Instalator zalączył mi w czwartek pompę .
Temperatura zadana na 10st. aby tylko "coś" było bo nie mam jesczze skonczonych sufitów.
Pompa chodzi cały czas.
Zadana temperatura zasilania to 17 st.
Widzę w podglądzie ze temp. zasilania waha sie od 12-17 st.
Natomiast powrót pompy wczoraj miałem max 13,3st. a dzisiał poniżej 13st.
Czy ta k powinno być?
O czym to moze swiadczyć?
Jezeli głupie pytanie to sorry. Jestem laikiem

krzychu85PL
28-11-2015, 17:23
a czym zalać podłogówkę wodą,wodą destylowaną czy glikolem?ma to jakieś uzasadnione wady/zalety?

wihajster
28-11-2015, 19:13
Najlepiej czystą wodą, czyli demineralizowaną, niekoniecznie destylowaną. Ale to książkowo, można zwykłą z wodociągu.
Glikolem (mieszaniną) nie polecam bo ma gorsze właściwości (większa lepkość i co gorsza niższe od wody ciepło właściwe) - aby przetransportować tyle samo ciepła musisz przerzucić za pomocą pompy obiegowej więcej płynu.
Chyba że naprawdę musisz, są takie przypadki.

Budujący Radom
28-11-2015, 19:30
Odpowie ktoś?

Arturo72
28-11-2015, 20:37
Odpowie ktoś?
Jest wszystko ok. To może świadczyć o tym że delta T między zasilaniem i powrotem to ok.5st.C czyli odpowiednia a że spada i rośnie to normalne.

Budujący Radom
28-11-2015, 21:18
Jest wszystko ok. To może świadczyć o tym że delta T między zasilaniem i powrotem to ok.5st.C czyli odpowiednia a że spada i rośnie to normalne.

Uff
Za duzo tych obciazen psychicznych:wiggle::x

_John
28-11-2015, 23:16
Większa ilość rury jest gwarantem wyższego COP ponieważ podłączając do rozdzielacza kilka dodatkowych obwodów RÓWNOLEGŁYCH zmniejszamy opory przepływu.

Jest wprost przeciwnie do tego co napisałeś.
Nie sposób się z Tobą nie zgodzić.
Z tym, że nigdzie nie było mowy o podpinaniu kolejnych równoległych pętli.

Pratchawiec
29-11-2015, 02:31
Najlepiej czystą wodą, czyli demineralizowaną, niekoniecznie destylowaną. Ale to książkowo, można zwykłą z wodociągu.
Glikolem (mieszaniną) nie polecam bo ma gorsze właściwości (większa lepkość i co gorsza niższe od wody ciepło właściwe) - aby przetransportować tyle samo ciepła musisz przerzucić za pomocą pompy obiegowej więcej płynu.
Chyba że naprawdę musisz, są takie przypadki.

Witam

Niekoniecznie.

Dla zamkniętych instalacji C O z miedzi - co wynika z jej własności fizykochemicznych, najlepsza podobno będzie woda miękka, ale nie zdemiralizowana. Najlepiej do 5 * Dh.

Pozdrawiam

Pratchawiec

malux20
29-11-2015, 08:09
MI MAJSTER OD PODLOGÓWKI nie doliczył mi nic za 10 cm rozstawu
jednak mimo wszystko rotametry warto mieć
choć ja ich nie używam oprócz okresu przejściowego [czyli przełom pażdziernikaz listopadem]
jedynie sypialnię mam cały rok zakręconą -ale tam w największe nawet mrozy nigdy nie spadnie nawet do 19 stop
a czy przy 1000metrach jest jakiś problem z dławieniem przepływów?
pompka dobiera sobie sama obroty-wierzcie mi że ona chodzi na małych obrotach .

u mnie cały sezon grzewczy co jest grzane w następujących okienkach
4-6
14.30-16
22-24
weekendy
8-10
14=16
19-22.30
większość czasu zmodulacją 16%
także 30% to może z 10% czasu pompy na rozbiegu

w listopadzie rozpaliłem w kominku RAZ
listopad zamknę w 215 kwh
przy czym z tych 215 kwh oceniam że 100kwh poszło na cwu
czyli 115 kwh starczy mi na co w listopadzie
można dodać z 5 kwh za prąd na grzałkę w łazience
generalnie 35 zł za grzanie 123m2 /listopad jest ok
mógłbym zaoszczędzić może nawet z 25% gdybym trzymal temp w okolicach 20-21
ale nie chcę ryzykować rozwodu dla oszczędności 8-10 zł

_John
29-11-2015, 10:45
Tylko się potwierdza to co mówię.
Mały, dobrze ocieplony dom i pompa pracująca na ok 20% mocy nominalnej.
To jest przyczyną dobrego COP.
To czy tam jest rozstaw 10, albo byłby 15 niczego nie zmieni.

Ale przepis "Wszędzie 10 cm" nie nadaje się do każdego domu.
Wystarczy, że będzie większy i gorzej ocieplony.
"Wszędzie 10 cm" w takim przypadku poskutkuje dodatkową pompą obiegową i sprzęgłem.
I cały misterny plan na dobry COP nie wypali.

malux20
29-11-2015, 10:50
dopasowujesz sobie jak ci pasuje
wwcześniej pisałeś o 30 cm:p

jeżeli coś mi pozwala obniżyć temp zasilania to zapewne podbija cop
a o pompę obiegową aż tak pronowałbym się nie martwić

kerado28
29-11-2015, 11:07
Rozstaw rur ogrzewania podłogowego powinien być uzależniony od ilości energii potrzebnej do uzyskania temperatury komfortowej.
Czasami może być to 7,5 cm, a czasami 20-25 cm.

malux20
29-11-2015, 11:09
a jak nie jest to co się dzieje?

kerado28
29-11-2015, 11:15
Jeśli obciążenie cieplne masz 12W/m2 - to powinieneś dać właśnie tyle (skrajne przypadki - bardzo ciężkie do osiągnięcia ze względu na możliwość odczucia braku komfortu)
Jeśli obciążenie cieplne masz 120W/m2 - to powinieneś dać inny rozstaw jak z przykładu pierwszego.

Należy jednak odróżniać temperaturę odczuwalną i rzeczywistą.

marcin.sto1
29-11-2015, 13:48
A tak z innej beczki:

Jaka praca pompy (inwerter) Waszym zdaniem wpływa bardziej na jej żywotność:

1) Wykorzystanie jej na max w tanich godzinach z dużą mocą (w sumie w niskich temp. praca zbliżona do on/off)?
2) Praca ciągła przez całą dobę, zależnie od potrzeb i obciążenia?

W pierwszym przypadku pompa pracuje przez mniejszy okres czasu z większą mocą, więc teoretycznie to co kręci się tam w środku zużywa się mniej.
Dobrze myślę? Czy z ekonomicznego punktu widzenia jest to bez znaczenia?

krzychu85PL
29-11-2015, 17:35
wiem ,że wszystko w tych czasach trzeba projektować,kalkulować,obliczać rozmyślać itp itd,ale ja wydając kasę na tą PC mimo ,że uważam to za dobrze wydane pieniądze nie mam kolejnych setek złotych na projektowanie liczenie itp bo z czasem zaczyna mi się wydawać ,ze jest to naciąganie nas na pieniądze.Rozumiem ,że zmniejszenie rozstawu rurek pozwoli obniżyć temp. wody jest to logiczne,tylko nie wiem czy to w ogóle będzie miało wpływ na rachunki bo zaoszczędzić 10zł rocznie naprawdę można sobie dać spokój.
Tak samo z tą pompą że więcej wody musi przepchać,a jak bym miał dom o 50m2 większy i podłogówki więcej a zapotrzebowanie na ciepło to same to i tak bym miał PC 7KW z tą samą pompką która by też działała bez problemów więc to w ogóle do mnie nie trafia.
Pisałem ,że wykonawca może zrobić co 10cm rurki bez dodatkowych kosztów ,ale skoro to po prostu bezsens, a ja go będę zmuszał do tego i wyjdę na idiotę to może lepiej zrobić co 15cm i nie kombinować? teraz mam większy mętlik w głowie niż przed zadaniem pytania:(

krzychu85PL
29-11-2015, 17:37
niektórzy piszą o "komforcie cieplnym" przecież jak byście palili piecem i mieli kaloryfery to nawet by tego nikt tematu nie podnosił ,a przy podłogówce to już paranoja bo 1 stopień będzie cieplej w narożniku niż na środku pokoju..po drugie przecież to można wyregulować na zaworach od podłogówki prawda?

krzychu85PL
29-11-2015, 17:39
chodzi mi o ogólna temp w pokoju ,a nie latanie z termometrem i sprawdzanie co 10cm jaka temp podłogi jest bo to naprawdę przeradza się w paranoje..

asolt
29-11-2015, 17:54
...
Pisałem ,że wykonawca może zrobić co 10cm rurki bez dodatkowych kosztów ,ale skoro to po prostu bezsens, a ja go będę zmuszał do tego i wyjdę na idiotę to może lepiej zrobić co 15cm i nie kombinować? teraz mam większy mętlik w głowie niż przed zadaniem pytania:(

Własnie po to są dokładnie obliczenia aby tego mętliku w głowie nie było. Skoro niektórzy mają awersję do obliczen i projektów to nie dziwne ze tak ciezko sie im zdecydowac na konretną opcję.

Budujący Radom
29-11-2015, 18:57
Witam. Pompa Atlantica u mnie chodzi kilka dni. Nie mam sufitów jeszzce ale już się kręcą. Pompa chodzi na zadanej temp. 12st.
Temp zaslania 17st. a powrót 12-13st.
Mam pytanie czy mozna już uruchomic program wygrzewania jastrychu?
Posadzka była robiona 4 tyg. temu.

kerado28
29-11-2015, 20:20
niektórzy piszą o "komforcie cieplnym" przecież jak byście palili piecem i mieli kaloryfery to nawet by tego nikt tematu nie podnosił ,a przy podłogówce to już paranoja bo 1 stopień będzie cieplej w narożniku niż na środku pokoju..po drugie przecież to można wyregulować na zaworach od podłogówki prawda?

Bardzo " po krótce" :-)
Jeśli dom masz bardzo ciepły, to w salonie zrób odległości 20-25 cm
Jeśli ciepły to 15-20 cm
Jeśli zimny to 10 cm

Kup sobie rozdzielacze z rotametrami o stałych przepływach - będzie Ci łatwiej później wszystko ustawić.

Arturo72
29-11-2015, 20:29
Bardzo " po krótce" :-)
Jeśli dom masz bardzo ciepły, to w salonie zrób odległości 20-25 cm
Jeśli ciepły to 15-20 cm
Jeśli zimny to 10 cm

ojojoj...

_John
29-11-2015, 21:27
Tak samo z tą pompą że więcej wody musi przepchać,a jak bym miał dom o 50m2 większy i podłogówki więcej a zapotrzebowanie na ciepło to same to i tak bym miał PC 7KW z tą samą pompką która by też działała bez problemów więc to w ogóle do mnie nie trafia.(
Pompa ciepła + ipodłogówka to instalacja pokrywająca straty cieplne.
Jeśli straty ciepła są takie same to pompa ciepła jest ta sama, ilość rur w podłogach również.
Szkoda, że to do Ciebie "nie trafia".

A tak z innej beczki:

Jaka praca pompy (inwerter) Waszym zdaniem wpływa bardziej na jej żywotność:

1) Wykorzystanie jej na max w tanich godzinach z dużą mocą (w sumie w niskich temp. praca zbliżona do on/off)?
2) Praca ciągła przez całą dobę, zależnie od potrzeb i obciążenia?

W pierwszym przypadku pompa pracuje przez mniejszy okres czasu z większą mocą, więc teoretycznie to co kręci się tam w środku zużywa się mniej.
Dobrze myślę? Czy z ekonomicznego punktu widzenia jest to bez znaczenia?

Najbardziej skracającym żywotność jest częstotliwość startów zimnej sprężarki.

Niemniej zwracam uwagę na to co napisałeś.
Jeśli zapotrzebowanie na ciepło jest niewielkie, pompa przewymiarowana (bo lepiej na zapas)
To praca wyłącznie w krótkich odcinkach czasu z pełną mocą może powodować większą częstotliwość startu sprężarki.
Instalacja podłogowa i dom nie odbiera na tyle szybko ciepła.
Temperatura powrotu wzrasta. Cop Spada.

Praca ciągła na minimalnych obciążeniach zapewnia największą żywotność.
Tak projektuje się klimatyzacje serwerowni.
Wykorzystuje się redundancje 100% między innymi po to by obniżyć koszty, oraz wydłużyć żywotność systemu.

W przypadku domu, zmierzał bym ku pracy dwutaryfowej (tani prąd) oraz optymalizował system do minimalnej ilości starty sprężarki.

krzychu85PL
29-11-2015, 21:33
Własnie po to są dokładnie obliczenia aby tego mętliku w głowie nie było. Skoro niektórzy mają awersję do obliczen i projektów to nie dziwne ze tak ciezko sie im zdecydowac na konretną opcję.

awersje mam do wydawania pieniędzy na przód..skoro tak się upierasz przy konieczności projektowania podłogówki to proszę powiedz mi co złego będzie się działo jeśli położę co 10-15cm?

krzychu85PL
29-11-2015, 21:38
[QUOTE=_John;7007364]Pompa ciepła + ipodłogówka to instalacja pokrywająca straty cieplne.
Jeśli straty ciepła są takie same to pompa ciepła jest ta sama, ilość rur w podłogach również.
Szkoda, że to do Ciebie "nie trafia".


szkoda ,że do Ciebie nie trafia ,że jeśli osoba A buduje dom o powierzchni 100m2 a osoba B o powierzchni 150m2 i oboje będą mieć pompy 7kW dobrane do OZC a nie wiedzą ,że dziś trzeba wszystko projektować i przeliczać więc zrobią podłogówkę standardowo 10-15cm to co tym osobą będzie się działo złego w domu??odpowiedz mi na to pytanie "proszę"

kerado28
29-11-2015, 21:41
złego - NIC
Tylko wyższe koszty

asolt
29-11-2015, 22:39
awersje mam do wydawania pieniędzy na przód..skoro tak się upierasz przy konieczności projektowania podłogówki to proszę powiedz mi co złego będzie się działo jeśli położę co 10-15cm?

Nie ma obowiązku projektowania podłogówki ani tez obliczen ozc. Mozna dac wszedzie co 10 cm i bedzie działało, tyle tylko po co?, jak mozna dac w niektórych pomieszczeniach co 30 cm, 25 cm lub 20 cm. Po co wiecej rury, wieksze rozdzielacze, wiecej robocizny? Ale jak ktos chce to czemu nie. Zawsze decyduje inwestor.

Budujący Radom
30-11-2015, 08:38
Ponawiam pytanie o wygrzewanie posadzki.
Ewentualnie gdzie ta funkcje można znaleźć w atlanticu?

Arturo72
30-11-2015, 09:53
Ponawiam pytanie o wygrzewanie posadzki.
Ewentualnie gdzie ta funkcje można znaleźć w atlanticu?
Śmiało możesz grzać.
Wiem,że Atlantic ma taki program,być może gdzieś w menu serwisowym.
W starej instrukcji była to linia od 850 w menu,cokolwiek to znaczy ;)
339181

malux20
30-11-2015, 12:46
z mojego doswiadczenia 3 -letniego
kwestia temperatury odczuwalnej nie tkwi w rozstawie a jedynie w godzinach pracy pompy

Magnolia18
30-11-2015, 17:52
Bry :))
widze, dyskuje wciąż zazarte ;)

OK, szukam jakiego użytkownika Zubadana, potrzebuje cos podpytać :)

Budujący Radom
30-11-2015, 21:45
Śmiało możesz grzać.
Wiem,że Atlantic ma taki program,być może gdzieś w menu serwisowym.
W starej instrukcji była to linia od 850 w menu,cokolwiek to znaczy ;)
339181

Nic z tego nie kapiszi.
Może ktos krok po kroku powiedziec jak to uruchomić?

kerado28
02-12-2015, 22:14
z mojego doswiadczenia 3 -letniego
kwestia temperatury odczuwalnej nie tkwi w rozstawie a jedynie w godzinach pracy pompy

Oczywiście masz rację.
Za gęsto - źle
Za rzadko - źle
Czyli jak?
Czyli dobrze - optymalnie !! Nie za gęsto, nie za rzadko !!

Aby zrobić dobrze - musisz policzyć, albo...
mieć dobrego doradcę :-)
ewentualnie
dużo czytać i wyciągnąć odpowiednie wnioski.

tomekwa
03-12-2015, 09:04
Czyli dobrze - optymalnie !! Nie za gęsto, nie za rzadko !!
Nie wszystko da się wyliczyć, zwłaszcza, jak nie wie się w momencie wylewania posadzki jakie będa w danym pomieszczeniu okładziny.
Ale moim zdaniem przy zastosowaniu rotametrów trochę więcej rurek to lepsze rozwiązanie niż mniej :)