PDA

Zobacz pełną wersję : Pompy ciepła powietrze woda



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 [68] 69 70 71 72 73 74

rydzadam
29-02-2016, 22:18
Obecnie zagłębiam się w temat pomp ciepła i ich cen.

Zakładając, że przyzwoita pompa ciepła powietrze - woda z całym towarzyszącym "szpejem" kosztuje 100%, to ile będzie kosztować gruntowa pion/ poziom itd - inne pozostałe?
Szacuję, że taka z odwiertami 150-170%

rydzadam
29-02-2016, 22:19
A taka z kolektorem poziomym 120-140%

Arturo72
29-02-2016, 22:26
Obecnie zagłębiam się w temat pomp ciepła i ich cen.

Zakładając, że przyzwoita pompa ciepła powietrze - woda z całym towarzyszącym "szpejem" kosztuje 100%, to ile będzie kosztować gruntowa pion/ poziom itd - inne pozostałe?
Jeśli różnica miedzy gruntową a powietrzną wyjdzie max.2tys.zł zł to brać gruntową w innym wypadku powietrzna.
Jak widać różnica będzie ok.10tys.zł czyli odpowiedź jest prosta :)

JTKirk
01-03-2016, 04:42
tego nie da się tak % określić, bo rozpiętość cenowa gruntówek jest olbrzymia
wezmiesz "markowego" producenta i może być 250% :P

rydzadam
01-03-2016, 05:58
tego nie da się tak % określić, bo rozpiętość cenowa gruntówek jest olbrzymia
wezmiesz "markowego" producenta i może być 250% :P
A weźmiesz Zubadana to też będzie 150%. Chodziło o rząd wielkości i to powinno dawidowi wystarczyć. Pewnie ostatecznie i tak dojdzie do wniosku, że najlepszym wyjściem jest Panas, Atlantic, czy inny Daikin

Arturo72
01-03-2016, 08:53
A weźmiesz Zubadana to też będzie 150%. Chodziło o rząd wielkości i to powinno dawidowi wystarczyć. Pewnie ostatecznie i tak dojdzie do wniosku, że najlepszym wyjściem jest Panas, Atlantic, czy inny Daikin
Tego nie byłbym taki pewny ;)
Z tego co widziałem to Dawid zastanawiał się nad węglem do nowego domu a w tych kręgach panuje mit i przekonanie że z powietrza o temp.minusowej nie można zrobić +23st.C a jak już to grzałka i tego nie można wykorzenic ;)
Stąd jego pytanie o gruntowki bo dalej nie wierzy powietrzna nie zamarza :D

Konsultant Viessmann
01-03-2016, 12:07
Tego nie byłbym taki pewny ;)
Z tego co widziałem to Dawid zastanawiał się nad węglem do nowego domu a w tych kręgach panuje mit i przekonanie że z powietrza o temp.minusowej nie można zrobić +23st.C a jak już to grzałka i tego nie można wykorzenic ;)
Stąd jego pytanie o gruntowki bo dalej nie wierzy powietrzna nie zamarza :D

To przekonanie wynika zapewne z tego, że dla nas temperatura poniżej 0st to jest temperatura w której odczuwamy zimno i trudno sobie wyobrazić, że coś w tej temperaturze może parować. Trzeba wytłumaczyć, że są substancje, które wrzą w bardzo niskiej temperaturze i mogą też parować w niskiej temperaturze, dużo niższej temperatura 0st.
I to jest cała tajemnica :) no i do tego jeszcze przemiany termodynamiczne :)

dawiddur
01-03-2016, 13:22
Tego nie byłbym taki pewny ;)
Z tego co widziałem to Dawid zastanawiał się nad węglem do nowego domu a w tych kręgach panuje mit i przekonanie że z powietrza o temp.minusowej nie można zrobić +23st.C a jak już to grzałka i tego nie można wykorzenic ;)
Stąd jego pytanie o gruntowki bo dalej nie wierzy powietrzna nie zamarza :D
Spokojnie Arturek, spokojnie.
Edukuje się, czytam, pytam i zyskuje nową wiedze. Dziś wiem, że grzanie pompą będzie tańsze, a o komforcie nie wspomnę. Znam juz z grubsza różnice cenowe w rodzajach pomp, ale nie wiem jak wygląda różnica wydajności miedzy nimi. Czy można to w podobny sposób określić?

Myjk
01-03-2016, 13:56
Spokojnie Arturek, spokojnie.
Edukuje się, czytam, pytam i zyskuje nową wiedze. Dziś wiem, że grzanie pompą będzie tańsze, a o komforcie nie wspomnę. Znam juz z grubsza różnice cenowe w rodzajach pomp, ale nie wiem jak wygląda różnica wydajności miedzy nimi. Czy można to w podobny sposób określić?
Fajnie, że się przekonałeś. Różnice znajdziesz w kartach katalogowych producentów -- oczywiście im tańsze urządzenie, tym dokładniej się trzeba przyjrzeć parametrom i temu co piszą w kartach producenci.

Arturo72
01-03-2016, 14:19
Spokojnie Arturek, spokojnie.
Edukuje się, czytam, pytam i zyskuje nową wiedze. Dziś wiem, że grzanie pompą będzie tańsze, a o komforcie nie wspomnę. Znam juz z grubsza różnice cenowe w rodzajach pomp, ale nie wiem jak wygląda różnica wydajności miedzy nimi. Czy można to w podobny sposób określić?
Copy zależą od wielu rzeczy a przede wszystkim od instalacji czyli od temperatury zasilania.
Powietrznych srednioroczne copy z tego co chłopaki piszą są zdrowo ponad 3 a gruntowych 4 czyli różnica w sprawnosciach między gruntową a powietrzna przy domu ok.150m2 czyli jakieś 15000kWh to 250-300zł rocznie na korzyść gruntowej co przy różnicy 10tys.zł w zakupie mija się z sensem ekonomicznym.

rwojtek
01-03-2016, 14:27
Copy zależą od wielu rzeczy .....
między gruntową a powietrzna przy domu ok.150m2 czyli jakieś 15000kWh ....

Patrząc na to dokładniej należałoby patrzeć jeszcze na miejsce postawienia domu (strefa klimatyczna!).
Mój dom niewiele odbiega od Twego jeśli chodzi o izolację a zapotrzebowanie wyliczone to około 70kWh/m2. Lokalizacja - okolice Białegostoku.

Arturo72
01-03-2016, 14:34
Patrząc na to dokładniej należałoby patrzeć jeszcze na miejsce postawienia domu (strefa klimatyczna!).
Mój dom niewiele odbiega od Twego jeśli chodzi o izolację a zapotrzebowanie wyliczone to około 70kWh/m2. Lokalizacja - okolice Białegostoku.
No też ale wg mnie ma to małe znaczenie dla COP,po prostu zużycie będziesz miał wyższe ale COP srednioroczny,nie okresowy ale właśnie srednioroczny będzie na zbliżonym poziomie.

gall86
02-03-2016, 22:15
No też ale wg mnie ma to małe znaczenie dla COP,po prostu zużycie będziesz miał wyższe ale COP srednioroczny,nie okresowy ale właśnie srednioroczny będzie na zbliżonym poziomie.

co nie zmienia faktu, ze lokalizacja ma znacznie, cop srednioroczny jest gowno warty. liczy sie grzanie domu zima, a nie grzanie cwu w sieprniu o 13:00. cop kogos mieszkajacego w bialymstoku na pewno bedzie gorszy niz kogos z wroclawia.

Arturo72
02-03-2016, 22:21
co nie zmienia faktu, ze lokalizacja ma znacznie, cop srednioroczny jest gowno warty. liczy sie grzanie domu zima, a nie grzanie cwu w sieprniu o 13:00. cop kogos mieszkajacego w bialymstoku na pewno bedzie gorszy niz kogos z wroclawia.
Pytanie o ile ?
Wg mnie będą to minimalne różnice jeśli chodzi o COP.
Zużycie prądu będzie wyższe oczywiście ale nie przez COP a tylko przez konieczność dłuższego grzania.

U mnie c.o/cwu to 55/45

rwojtek
04-03-2016, 06:43
Pytanie o ile ?
Wg mnie będą to minimalne różnice jeśli chodzi o COP.
Zużycie prądu będzie wyższe oczywiście ale nie przez COP a tylko przez konieczność dłuższego grzania.

U mnie c.o/cwu to 55/45

Wystarczy popatrzeć teraz na prognozę pogody u Ciebie i u mnie. Tak samo np. jeśli w wyżowym styczniu u mnie będzie -18 w dzień -29 w nocy to u Ciebie zazwyczaj wtedy jest -5/-8.

Myjk
04-03-2016, 07:04
Wystarczy popatrzeć teraz na prognozę pogody u Ciebie i u mnie. Tak samo np. jeśli w wyżowym styczniu u mnie będzie -18 w dzień -29 w nocy to u Ciebie zazwyczaj wtedy jest -5/-8.
Bez przesady. Liczy się średnia a nie jakieś "chwilówki".

rwojtek
04-03-2016, 07:10
Bez przesady. Liczy się średnia a nie jakieś "chwilówki".

U mnie chwilówki trwają zazwyczaj w styczniu 2 tygodnie plus 1-1,5 tyg w lutym.
Nie zapominajcie, że mam tylko około 100km do polskiego bieguna zimna.

Myjk
04-03-2016, 07:30
Czyli niecałe 30 dni, a grzeje się 160-180 dni.

rwojtek
04-03-2016, 07:58
Czyli niecałe 30 dni, a grzeje się 160-180 dni.

Podałem jako przykład ekstremalne temperatury dla mego regionu, do których jesteśmy tu przyzwyczajeni, jak jest bezwietrznie oczywiście.
W pozostałą część okresu grzewczego różnica między moim regionem a Polską południowo-zachodnią również jest widoczna. Tam jest na plusie a u mnie wciąż potrafi być na minusie przez całą dobę.

JanekSzczecin
15-03-2016, 12:04
Witam Wszystkich ! Od jesieni jestem użytkownikiem skandynawsko- chińskiej pompy powietrze woda o mocy 11kw. Domek ok. 160m2 użytkowej, 20cm styropian, okna trzy szyby, 30cm wełny na poddaszu.
Właśnie wyciągnąłem rachunek z Enea (mieszkam okolice Szczecina) a na nim kwota 1150 zł . Chciałbym zapytać użytkowników jak Wasze rachunki. Wydaje mi się trochę dużo, chociaż w domu jest dwójka małych dzieci i pralka, zmywarka chodzą praktycznie codziennie. Aaa, w całym domu podłogówka, temp 22 stopnie w chacie.

Konsultant Viessmann
15-03-2016, 12:12
Witam Wszystkich ! Od jesieni jestem użytkownikiem skandynawsko- chińskiej pompy powietrze woda o mocy 11kw. Domek ok. 160m2 użytkowej, 20cm styropian, okna trzy szyby, 30cm wełny na poddaszu.
Właśnie wyciągnąłem rachunek z Enea (mieszkam okolice Szczecina) a na nim kwota 1150 zł . Chciałbym zapytać użytkowników jak Wasze rachunki. Wydaje mi się trochę dużo, chociaż w domu jest dwójka małych dzieci i pralka, zmywarka chodzą praktycznie codziennie. Aaa, w całym domu podłogówka, temp 22 stopnie w chacie.

Witaj!
A masz rozliczanie miesięczne?
Jeśli ten rachunek jest tak wysoki co miesiąc co rzeczywiście trochę dużo. A temperatura cwu? Jak w ogóle ogrzewasz wodę?

Pozdrawiam!

asaselllo
15-03-2016, 12:14
Najlepiej zamontować podlicznik na kotłownię

JanekSzczecin
15-03-2016, 12:18
Rachunek jest za dwa miesiące, poprzedni także za dwa miesiące był podobny. Woda ustawiona na 42 stopnie , jeszcze bawię się ustawieniami trochę, najczęściej ręcznie popołudniu - wieczorem dogrzewam do tej temp.
Pzdr !

JanekSzczecin
15-03-2016, 12:19
Najlepiej zamontować podlicznik na kotłownię

Hmm, właśnie o tym myślę !

K@mil_
15-03-2016, 12:20
Jakie ocieplenie na gruncie, jakie okna, wentylacja? OZC masz policzone? Jakie jest zapotrzebowanie? 1100zł jest za samo ogrzewanie i CWU?

JanekSzczecin
15-03-2016, 12:24
Jakie ocieplenie na gruncie, jakie okna, wentylacja? OZC masz policzone? Jakie jest zapotrzebowanie? 1100zł jest za samo ogrzewanie i CWU?

Fundament tradycyjny docieplony nie wiem ile styro. OZC nie liczone . Rachunek za całość domu jak pisałem z pralką, zmywarką itd.

JanekSzczecin
15-03-2016, 12:27
Jakie ocieplenie na gruncie, jakie okna, wentylacja? OZC masz policzone? Jakie jest zapotrzebowanie? 1100zł jest za samo ogrzewanie i CWU?

Okna plastik trzy szyby, wentylacja grawitacyjna.

plusfoto
15-03-2016, 12:32
Witam Wszystkich ! Od jesieni jestem użytkownikiem skandynawsko- chińskiej pompy powietrze woda o mocy 11kw. Domek ok. 160m2 użytkowej, 20cm styropian, okna trzy szyby, 30cm wełny na poddaszu.
Właśnie wyciągnąłem rachunek z Enea (mieszkam okolice Szczecina) a na nim kwota 1150 zł . Chciałbym zapytać użytkowników jak Wasze rachunki. Wydaje mi się trochę dużo, chociaż w domu jest dwójka małych dzieci i pralka, zmywarka chodzą praktycznie codziennie. Aaa, w całym domu podłogówka, temp 22 stopnie w chacie.Pytanie zasadnicze za jaki okres jest faktura i czy za cały dom czy tylko grzanie.
P.S. I jeszcze jedno To pierwszy sezon czy kolejny i czy dom budowany na szybko czy odstał swoje.

JanekSzczecin
15-03-2016, 12:41
Pytanie zasadnicze za jaki okres jest faktura i czy za cały dom czy tylko grzanie.

Rachunek za styczeń i luty, całe dwa miesiące za cały dom razem z wodą do kąpieli itd.

JanekSzczecin
15-03-2016, 12:45
Pytanie zasadnicze za jaki okres jest faktura i czy za cały dom czy tylko grzanie.
P.S. I jeszcze jedno To pierwszy sezon czy kolejny i czy dom budowany na szybko czy odstał swoje.

Sezon grzania pierwszy, ale dom stał 6 lat w stanie surowym otwartym.

JanekSzczecin
15-03-2016, 12:46
Pytanie zasadnicze za jaki okres jest faktura i czy za cały dom czy tylko grzanie.
P.S. I jeszcze jedno To pierwszy sezon czy kolejny i czy dom budowany na szybko czy odstał swoje.

Sezon grzania pierwszy, ale dom stał 6 lat w stanie surowym otwartym.

K@mil_
15-03-2016, 12:51
No to może po prostu za sam prąd bytowy masz spory rachunek. Kwestia jakiej klasy energet. masz sprzęty domowe.

Arturo72
15-03-2016, 13:13
Właśnie wyciągnąłem rachunek z Enea (mieszkam okolice Szczecina) a na nim kwota 1150 zł .
Przede wszystkim jaka taryfa,jeśli G11 to będzie zużycie ok.1916kWh za dwa miesiące za cały dom czyli powiedzmy jest ok licząc miesięcznie ok.500-600kWh za c.o+cwu a 200-300kWh za prąd bytowy i takie zużycie energii jest możliwe.

plusfoto
15-03-2016, 13:22
Sezon grzania pierwszy, ale dom stał 6 lat w stanie surowym otwartym.Czyli jak rozumiem tynki, wylewki, i wykończenie robiłeś w ubiegłym roku. Jeśli tak i dodatkowo to I sezon grzewczy to jest to prawdopodobne.

JanekSzczecin
15-03-2016, 16:24
Czyli jak rozumiem tynki, wylewki, i wykończenie robiłeś w ubiegłym roku. Jeśli tak i dodatkowo to I sezon grzewczy to jest to prawdopodobne.

Posadzki owszem lane, na ścianach płyta GK. A jak inni użytkownicy , jakie rachunki, ktoś coś ......

JTKirk
15-03-2016, 16:34
zamontuj podlicznik na PC, bez tego to wróżenie z fusów
znaczy możemy na ten temat długo i namiętnie dyskutować, ale nikt ci nic więcej nie powie
a nawet jak ci coś powie, to wartość takich informacji jest żadna :P

Arturo72
15-03-2016, 18:57
A jak inni użytkownicy , jakie rachunki, ktoś coś ......
A jakie zużycie energii jest za te 2 miesiace i jaka taryfa ?

JanekSzczecin
16-03-2016, 09:57
Ok, zadam pytanie inaczej, bo widzę że rachunki forumowiczów za prąd to jakaś mega tajemnica. Czy ktoś z odwiedzających to forum, użytkuje pompę firmy Energy Save ? Chętnie wymienię opinie, spostrzeżenia! Pzdr !

Myjk
16-03-2016, 10:18
Formułowanie pytań w inny sposób nic tu nie da. Zużycie prądu nie jest tajemnicą, ale nie możesz porównywać się do innych. Masz poszukać "problemu" u siebie i tylko u siebie. Czy miałeś chociaż wykonane OZC?

lukasza
16-03-2016, 10:24
Ok, zadam pytanie inaczej, bo widzę że rachunki forumowiczów za prąd to jakaś mega tajemnica. Czy ktoś z odwiedzających to forum, użytkuje pompę firmy Energy Save ? Chętnie wymienię opinie, spostrzeżenia! Pzdr !

kolego masz cały watek Zużycie prądu PC tylko sobie przewiń stronę!
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?191620-POMPA-CIEP%C5%81A-zu%C5%BCycie-pr%C4%85du/page473
473 stron wpisów. Dane co miesiąc dziesiątek osób z wynikami za grzanie co do 0,1 kWh na miesiąc
to tajemnica jest ... ale dla Ciebie jak to znaleźć

zacznij od podania taryfy jaką masz i ile kWh poszło ten rachunek bo nikt nie jest wróżką i u jednych 1100zł to będzie 1500kWh a u innych 4000kWh w zależności od taryfy (upraszczając).
zamontuj też jak ci radzą licznik za 100zł na PC
na koniec oszacuj potrzeby w kWh domu na m2 - albo daj dane od sprzedawcy jak to ocenił i dobrał do domu PC

to ktoś Ci poradzi a teraz to wróżenie z fusów

Arturo72
16-03-2016, 10:54
Ok, zadam pytanie inaczej, bo widzę że rachunki forumowiczów za prąd to jakaś mega tajemnica. Czy ktoś z odwiedzających to forum, użytkuje pompę firmy Energy Save ? Chętnie wymienię opinie, spostrzeżenia! Pzdr !
Na proste pytanie nie potrafisz odpowiedzieć ile zużywasz energii na potrzeby c.o+cwu oraz czy masz taryfę G11 czy inną to czego oczekujesz ?

Arturo72
17-03-2016, 09:25
A w ogóle gdzie takich pomp ciepła szukać? Brzmi to bardzo ciekawie. Jestem z podkarpacia, nie wiem czy w ogóle znajde kogoś kto ma takie zaawansowane techniki u nas? Polecicie kogoś u kogo znajdę pompy ciepła? ;)
A musisz ją dotknac,pomacac i zobaczyć bo uważasz że cudem jest że zimne powietrze zamienia się w ciepłą wodę ? ;)
To nie cud,naprawdę :)

K@mil_
17-03-2016, 12:08
Ja jeździłem po ludziach, żeby zobaczyć PC na żywo. Nie z niedowierzania, tylko przede wszystkim z ciekawości jak hałasuje jedn. zew., no i generalnie jak się spisuje u ludzi w różnych budynkach.

JanekSzczecin
17-03-2016, 12:16
Mają przyzwoite ceny za pompę i kombinowałem wrzucić taką do budynku gospodarczego.
W następnym tygodniu mam dostać namiary na użytkowników w Polsce.

Witam! Trochę czasu minęło, mam pytanie czy zastosowałeś tę pompę i czy faktycznie dostałeś namiary na innych użytkowników. Ja mam zamontowaną i .... chetnie bym pogadał z innym użytkownikiem.
Pzdr !

Arturo72
17-03-2016, 12:18
Witam! Trochę czasu minęło, mam pytanie czy zastosowałeś tę pompę i czy faktycznie dostałeś namiary na innych użytkowników. Ja mam zamontowaną i .... chetnie bym pogadał z innym użytkownikiem.
Pzdr !
A mało masz tutaj użytkowników ? ;)

Arturo72
17-03-2016, 12:22
Ja jeździłem po ludziach, żeby zobaczyć PC na żywo. Nie z niedowierzania, tylko przede wszystkim z ciekawości jak hałasuje jedn. zew., no i generalnie jak się spisuje u ludzi w różnych budynkach.
A ja w ciemno ;)
Stwierdziłem,że jak na całym świecie takie pompy chodzą już od dawien dawna to nie może być to czary mary i nie może to być w żaden sposób nie komfortowe bo znając Niemców i ich podejście do sąsiadów czy do siebie nie pakowaliby czegoś co wg ich norm nie jest dopuszczalne a oni w normach i to restrykcyjnych się lubuja.
Ale ja bardziej luzak jestem i dla mnie prąd był tani do ogrzewania domu ;)

JanekSzczecin
17-03-2016, 12:32
A mało masz tutaj użytkowników ? ;)

Chodzi mi o konkretną markę pomp, Energy Save !

Myjk
17-03-2016, 12:35
Chodzi mi o konkretną markę pomp, Energy Save !
Marka pompy ma marginalne znaczenie dla rachunków, a Ty się uparłeś na to jak szczerbaty na owies...

Konsultant Viessmann
17-03-2016, 12:37
A w ogóle gdzie takich pomp ciepła szukać? Brzmi to bardzo ciekawie. Jestem z podkarpacia, nie wiem czy w ogóle znajde kogoś kto ma takie zaawansowane techniki u nas? Polecicie kogoś u kogo znajdę pompy ciepła? ;)

Witaj!

Na podkarpaciu takich urządzeń pracuje całkiem sporo. W ogóle coraz więcej osób przekonuje sie do tej technologii!
W ubiegłym roku w Polsce sprzedaż pomp ciepła do ogrzewania pomieszczeń wzrosła ok. 20%. Pierwszy raz w historii badań, mieliśmy do czynienia z tak spektakularnym wzrostem segmentu rynku powietrznych pomp ciepła, który wyniósł 70%. Trend wzrostu utrzymał się również w stosunku do gruntowych pomp ciepła, których sprzedaż w 2015 roku wzrosła o 5%. Rynek wszystkich pomp ciepła łącznie wzrósł o 14%. Z badań PORT PC wynika, że w ubiegłym roku sprzedano łącznie o 70% więcej pomp ciepła typu powietrze/woda w stosunku do roku 2014. W roku 2015 sprzedano prawie 5000 sztuk gruntowych pomp ciepła i ponad 3100 powietrznych pomp ciepła.

Co do referencji - możesz sprawdzić u nas na stronie, ale zapytać naszego partnera w Twojej okolicy - z pewnością poleci jakąś referencje :)
Tutaj znajdziesz najbliższego partnera (http://www.viessmann.pl/pl/uslugi/najblizszy-partner.html)

Konsultant Viessmann
17-03-2016, 12:40
A musisz ją dotknac,pomacac i zobaczyć bo uważasz że cudem jest że zimne powietrze zamienia się w ciepłą wodę ? ;)
To nie cud,naprawdę :)


:) no to bardzo częste pytanie do nas!
Jak to możliwe, że coś zimnego daje coś ciepłego :)

Tajemnica jest w przemianach termodynamicznych. To, że dla nas coś jest zimne, nie oznacza, że dla czynnika w pompie też jest to zimne! Wręcz przeciwnie!

I rzeczywiście niektórzy nie uwierzą, póki nie dotkną i nie poczują, mimo, że ta technologie wcale nie jest nowa!

polinal
21-03-2016, 12:58
Witam,

Jestem nowy na tym forum. Zainteresował mnie temat pomp ciepła typu powietrze-woda.

Użytkuję piąty rok dom, który ogrzewam ekogroszkiem, ale ze względu na to że piec się trochę ostatnio psuje i obsługa tego typu ogrzewania do czystych nie należy myślę o zmianie sposobu ogrzewania.

Możecie spojrzeć fachowym okiem i spróbować ocenić czy pompa powietrzna sprawdzi się w poniższych warunkach?

- położenie domu: kujawsko-pomorskie
- powierzchnia użytkowa domu: parter+poddasze 120 m2 + piwnica 46 m2
- kubatura domu: parter+poddasze 302 m3 + piwnica 103 m3
- grzejniki stalowe dwupłytowe: parter+poddasze 8,08 m2 + piwnica 3,12 m2
- brak podłogówki
- dom ma 5 lat, cały ocieplony styropianem 20 cm, piwnica też tak samo ocieplona aż po samą ławę
- poddasze ocieplone, okna dachowe ROTO
- okna dwuszybowe, na parterze wszędzie rolety zewnętrzne zamykane na noc,

Temperaturę na piecu trzymam dość wysoką (wymogi pieca), ale zaworem mieszającym mam ustawione teraz około 42 stopnie na wyjściu CO. Przy takiej temperaturze grzejniki i tak mamy skręcone termostatem średnio na poziom 3 - 4 w skali 1-6 lub skręcamy zupełnie w ciągu dnia lub w nocy bo jest za ciepło przy aktualnych temperaturach w nocy około 0 stopni. Piwnica użytkowana teraz tylko okazjonalnie jako pralnia / siłownia.

Piec bierze mi w sezonie jedną tonę węgla na 2 miesiące grzania (szedł bardzo równo przez cały sezon).
Poza sezonem z wygody CWU ogrzewam elektrycznie ze sterowaniem czasowym. (chociaż kilka miesięcy, w których można zapomnieć o węglu)

Myślicie że powietrzna pompa da radę jako jedyne źródło? Z góry dzięki za wszelkie odpowiedzi i opinie.

Andrzej.

Konsultant Viessmann
21-03-2016, 13:37
Witam,

Jestem nowy na tym forum. Zainteresował mnie temat pomp ciepła typu powietrze-woda.

Użytkuję piąty rok dom, który ogrzewam ekogroszkiem, ale ze względu na to że piec się trochę ostatnio psuje i obsługa tego typu ogrzewania do czystych nie należy myślę o zmianie sposobu ogrzewania.

Możecie spojrzeć fachowym okiem i spróbować ocenić czy pompa powietrzna sprawdzi się w poniższych warunkach?

- położenie domu: kujawsko-pomorskie
- powierzchnia użytkowa domu: parter+poddasze 120 m2 + piwnica 46 m2
- kubatura domu: parter+poddasze 302 m3 + piwnica 103 m3
- grzejniki stalowe dwupłytowe: parter+poddasze 8,08 m2 + piwnica 3,12 m2
- brak podłogówki
- dom ma 5 lat, cały ocieplony styropianem 20 cm, piwnica też tak samo ocieplona aż po samą ławę
- poddasze ocieplone, okna dachowe ROTO
- okna dwuszybowe, na parterze wszędzie rolety zewnętrzne zamykane na noc,

Temperaturę na piecu trzymam dość wysoką (wymogi pieca), ale zaworem mieszającym mam ustawione teraz około 42 stopnie na wyjściu CO. Przy takiej temperaturze grzejniki i tak mamy skręcone termostatem średnio na poziom 3 - 4 w skali 1-6 lub skręcamy zupełnie w ciągu dnia lub w nocy bo jest za ciepło przy aktualnych temperaturach w nocy około 0 stopni. Piwnica użytkowana teraz tylko okazjonalnie jako pralnia / siłownia.

Piec bierze mi w sezonie jedną tonę węgla na 2 miesiące grzania (szedł bardzo równo przez cały sezon).
Poza sezonem z wygody CWU ogrzewam elektrycznie ze sterowaniem czasowym. (chociaż kilka miesięcy, w których można zapomnieć o węglu)

Myślicie że powietrzna pompa da radę jako jedyne źródło? Z góry dzięki za wszelkie odpowiedzi i opinie.

Andrzej.

Ja tu widzę problem z grzejnikami - wymagają wysokiej temperatury zasilania - wyższej niż ta którą dostarczają standardowe pompy ciepła. (Są też oczywiście pompy wysokotemperaturowe)

Podejrzewam, że skoro użytkujesz dom 5 lat, to o gruntownym remoncie jeszcze nie myślisz?

Konto usunięte_1*
21-03-2016, 13:38
A ja w ciemno ;)
Stwierdziłem,że jak na całym świecie takie pompy chodzą już od dawien dawna to nie może być to czary mary i nie może to być w żaden sposób nie komfortowe bo znając Niemców i ich podejście do sąsiadów czy do siebie nie pakowaliby czegoś co wg ich norm nie jest dopuszczalne a oni w normach i to restrykcyjnych się lubuja.
Ale ja bardziej luzak jestem i dla mnie prąd był tani do ogrzewania domu ;)





tylko jeśli już wymieniasz Niemców to dodaj że oni mają chyba najniższe ceny prądu , niższe niż w PL z grzeczności nie wspomnę o dochodach

Konto usunięte_1*
21-03-2016, 13:40
Ja tu widzę problem z grzejnikami - wymagają wysokiej temperatury zasilania - wyższej niż ta którą dostarczają standardowe pompy ciepła. (Są też oczywiście pompy wysokotemperaturowe)

Podejrzewam, że skoro użytkujesz dom 5 lat, to o gruntownym remoncie jeszcze nie myślisz?




ale zawsze może sobie walnąć pompę ciepła kanałową , jest tu wątek o nich

Konsultant Viessmann
21-03-2016, 13:43
ale zawsze może sobie walnąć pompę ciepła kanałową , jest tu wątek o nich

Oczywiście, kwestia tego, czy dużo będzie przerabiania. To nowy dom, ale widzę, że inwestor zdeterminowany :)

plusfoto
21-03-2016, 13:52
tylko jeśli już wymieniasz Niemców to dodaj że oni mają chyba najniższe ceny prądu , niższe niż w PL z grzeczności nie wspomnę o dochodach
A mógł byś takie przykładowe ceny za 1 kWh z niemiec rzucić na forum?

imrahil
21-03-2016, 14:00
tylko jeśli już wymieniasz Niemców to dodaj że oni mają chyba najniższe ceny prądu , niższe niż w PL z grzeczności nie wspomnę o dochodach

wypisujesz bzdury. w hurcie może i taniej mają niż w PL, ale konsument jest znacznie bardziej obciążony i finalnie płacą znacznie więcej niż Polacy

http://energetyka.wnp.pl/niemcy-placa-za-polityke-klimatyczna-wiecej-niz-polacy,268850_1_0_0.html

polinal
21-03-2016, 14:09
Ja tu widzę problem z grzejnikami - wymagają wysokiej temperatury zasilania - wyższej niż ta którą dostarczają standardowe pompy ciepła. (Są też oczywiście pompy wysokotemperaturowe)

Podejrzewam, że skoro użytkujesz dom 5 lat, to o gruntownym remoncie jeszcze nie myślisz?

Rozumiem, że w kierunku podłogówki? Na razie nie chciałbym za dużo przerabiać. Wysokotemperaturowe pewnie ciągną więcej prądu podgrzewając grzałkami?

plusfoto
21-03-2016, 14:10
wypisujesz bzdury. w hurcie może i taniej mają niż w PL, ale konsument jest znacznie bardziej obciążony i finalnie płacą znacznie więcej niż Polacy

http://energetyka.wnp.pl/niemcy-placa-za-polityke-klimatyczna-wiecej-niz-polacy,268850_1_0_0.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fenergetyka.wnp.pl% 2Fniemcy-placa-za-polityke-klimatyczna-wiecej-niz-polacy%2C268850_1_0_0.html)
No bo tak to jest jak ktoś puści bąka a inni się na to łapią i mówią że pachnie;)

polinal
21-03-2016, 14:11
Oczywiście, kwestia tego, czy dużo będzie przerabiania. To nowy dom, ale widzę, że inwestor zdeterminowany :)

Poczytam o tych kanałowych. Sezon się dopiero kończy więc wielkiej determinacji nie ma, ale zmęczenie węglem jest. :yes:

Myjk
21-03-2016, 14:11
Myślicie że powietrzna pompa da radę jako jedyne źródło?
Ktoś Cię straszliwie skrzywdził tymi grzejnikami i ekogroszkiem. :( Takich "doradców" to by się przydało do sądu pociągnąć za rujnowanie kieszeni inwestorów... Ale wracając do przykrej rzeczywistości. Pompa ciepła w połączeniu z kalafiorami to nie jest najlepsze rozwiązanie. Dlatego żeby było ekonomicznie pewnie nie pozbędziesz się całkowicie "eko"syfu z domu, ale może przynajmniej w 85% nie będziesz musiał kopcić i się brudzić.

Sugeruję wykonać OZC, ew. jeszcze do tego zrobić badanie termowizyjne póki jeszcze zdarzają się przymrozki, aby oszacować straty i zestawić to z obecnym zużyciem "eko"węgla. Poznasz wtedy jakiej mocy pompy potrzebujesz. Najlepiej to chyba będzie ją dobrać maks. do -5sC na zewnątrz, a na cięższe noce (a te zazwyczaj chodzą razem całymi tygodniami) odpalać "eko"piec. To będzie najbardziej optymalne rozwiązanie w tej sytuacji. Druga opcja to wychrzanienie kalafiorów i zrobienie podłogówki, ale domyślam się że taka dewastacja i nakład inwestycyjny nie wchodzi w rachubę...

polinal
21-03-2016, 14:12
ale zawsze może sobie walnąć pompę ciepła kanałową , jest tu wątek o nich

Dzięki, zagłębię się w ten temat trochę. Czyli rozumiem, że brak podłogówki całkowicie nie wyklucza PC?

polinal
21-03-2016, 15:40
Ktoś Cię straszliwie skrzywdził tymi grzejnikami i ekogroszkiem. :( Takich "doradców" to by się przydało do sądu pociągnąć za rujnowanie kieszeni inwestorów... Ale wracając do przykrej rzeczywistości. Pompa ciepła w połączeniu z kalafiorami to nie jest najlepsze rozwiązanie. Dlatego żeby było ekonomicznie pewnie nie pozbędziesz się całkowicie "eko"syfu z domu, ale może przynajmniej w 85% nie będziesz musiał kopcić i się brudzić.

Sugeruję wykonać OZC, ew. jeszcze do tego zrobić badanie termowizyjne póki jeszcze zdarzają się przymrozki, aby oszacować straty i zestawić to z obecnym zużyciem "eko"węgla. Poznasz wtedy jakiej mocy pompy potrzebujesz. Najlepiej to chyba będzie ją dobrać maks. do -5sC na zewnątrz, a na cięższe noce (a te zazwyczaj chodzą razem całymi tygodniami) odpalać "eko"piec. To będzie najbardziej optymalne rozwiązanie w tej sytuacji. Druga opcja to wychrzanienie kalafiorów i zrobienie podłogówki, ale domyślam się że taka dewastacja i nakład inwestycyjny nie wchodzi w rachubę...

Mam dość silne uczulenie na roztocza kurzu. 5 lat temu moja alergolog (doktor nauk medycznych) powiedziała mi, że jak chcę sobie silnie zaszkodzić, to mam założyć w domu ogrzewanie podłogowe. Wiem, że są różne opinie na ten temat i nie do końca wiem, gdzie leży prawda. Niektórzy wychwalają podłogówkę jako idealne środowisko dla alergika, Inni wprost przeciwnie. I padło na grzejniki.
Gazu na mojej ulicy nie ma, był kiedyś wygodny ciepłociąg (jakieś 10 lat temu), ale oczywiście sąsiedzi chcieli przyoszczędzić i zaczęli palić węglem / drewnem / i kto wie czym jeszcze. W końcu ten ciepłociąg odcięli, bo nie było chętnych i już podłączyć się nie było można. A wielka szkoda.

Na pył z pieca uczulony nie jestem, ale to i tak uciążliwe babrać się w tym raz w tygodniu. Mam ulicę dalej firmę od pomp, która robi takie badania termowizyjne. Muszę to sprawdzić. Kosztowo ekogroszek wychodzi dobrze, ale wolałbym zapłacić nawet więcej i mieć komfort obsługi.

Myślę też, czy nie przejść na pellet z tym kotłem, jak już by musiał zostać. Podobno czyściej. Ale najchętniej wywaliłbym ten złom.

arztin
21-03-2016, 15:52
Mam dość silne uczulenie na roztocza kurzu. 5 lat temu moja alergolog (doktor nauk medycznych) powiedziała mi, że jak chcę sobie silnie zaszkodzić, to mam założyć w domu ogrzewanie podłogowe. Wiem, że są różne opinie na ten temat i nie do końca wiem, gdzie leży prawda. Niektórzy wychwalają podłogówkę jako idealne środowisko dla alergika, Inni wprost przeciwnie. I padło na grzejniki. .



przyznam ze nie pojmuję takiej argumentacji - mam tu na mysli tego doktorka od siedmiu boleści...

Dlaczego ?

to proste...

1. temperatura ręki (dłoni) to okolo 36 stopni - no załózmy dla ułatwienia 30.
2. trzeba byc niezle naćpanym by podłogówke rozchulać do temperatury w okolicach 30 stop[ni
3. osoby podobne do wspomnianego doktora argumentuja ze podłogówka powoduje ze kurz sie unosi pod wpływem ciepła...
4. poproś tego doktorka albo sam to sprawdz.... znajdz u siebie troche kurzu (tego ktory rzekomo unsoi sie pod wpływem chłodniejszej podłogówki i połóż na rozwartej dłoni... UNIESIE SIE?????? (jezeli osoba robiąca to doswiadczenie jest trzeźwa to nie ma opcji by cos drgnęło)

a poza tym.. jezeli ktoś ma na podłodze tumany - rzekomo unoszącego sie dzieki podłogówce kurzu - to znaczy ze ten ktos jest niechluj i brudas.

tyle w tmacie.


Pozdrav



PS opinie doktorków i im podobnych to jedno - autopsja i zycie to zuepłnie inna bajka.

imrahil
21-03-2016, 15:58
poza tym, że przy podłogówce występuje mniejszy ruch powietrza i mniej kurzu się unosi niż przy kaloryferach, to dodatkowo wilgotność powietrza w okolicy podłogi jest bardzo niska - roztocza wolą zdecydowanie wyższą.

polinal
21-03-2016, 16:06
Druga opcja to wychrzanienie kalafiorów i zrobienie podłogówki, ale domyślam się że taka dewastacja i nakład inwestycyjny nie wchodzi w rachubę...

Cały budynek mam podpiwniczony, więc założenie podłogówki na parterze w suchym systemie nie jest abstrakcyjne.

polinal
21-03-2016, 16:12
przyznam ze nie pojmuję takiej argumentacji - mam tu na mysli tego doktorka od siedmiu boleści...

Dlaczego ?

to proste...

1. temperatura ręki (dłoni) to okolo 36 stopni - no załózmy dla ułatwienia 30.
2. trzeba byc niezle naćpanym by podłogówke rozchulać do temperatury w okolicach 30 stop[ni
3. osoby podobne do wspomnianego doktora argumentuja ze podłogówka powoduje ze kurz sie unosi pod wpływem ciepła...
4. poproś tego doktorka albo sam to sprawdz.... znajdz u siebie troche kurzu (tego ktory rzekomo unsoi sie pod wpływem chłodniejszej podłogówki i połóż na rozwartej dłoni... UNIESIE SIE?????? (jezeli osoba robiąca to doswiadczenie jest trzeźwa to nie ma opcji by cos drgnęło)

a poza tym.. jezeli ktoś ma na podłodze tumany - rzekomo unoszącego sie dzieki podłogówce kurzu - to znaczy ze ten ktos jest niechluj i brudas.

tyle w tmacie.


Pozdrav



PS opinie doktorków i im podobnych to jedno - autopsja i zycie to zuepłnie inna bajka.

Przy prawidłowo zrobionej i eksploatowanej niskotemperaturowo podłogówce (jak w PC) to co piszesz składa się w całość.

Myjk
21-03-2016, 16:13
Mam dość silne uczulenie na roztocza kurzu. 5 lat temu moja alergolog (doktor nauk medycznych) powiedziała mi, że jak chcę sobie silnie zaszkodzić, to mam założyć w domu ogrzewanie podłogowe. Wiem, że są różne opinie na ten temat i nie do końca wiem, gdzie leży prawda. Niektórzy wychwalają podłogówkę jako idealne środowisko dla alergika, Inni wprost przeciwnie. I padło na grzejniki.
Gazu na mojej ulicy nie ma, był kiedyś wygodny ciepłociąg (jakieś 10 lat temu), ale oczywiście sąsiedzi chcieli przyoszczędzić i zaczęli palić węglem / drewnem / i kto wie czym jeszcze. W końcu ten ciepłociąg odcięli, bo nie było chętnych i już podłączyć się nie było można. A wielka szkoda.

Na pył z pieca uczulony nie jestem, ale to i tak uciążliwe babrać się w tym raz w tygodniu. Mam ulicę dalej firmę od pomp, która robi takie badania termowizyjne. Muszę to sprawdzić. Kosztowo ekogroszek wychodzi dobrze, ale wolałbym zapłacić nawet więcej i mieć komfort obsługi.

Myślę też, czy nie przejść na pellet z tym kotłem, jak już by musiał zostać. Podobno czyściej. Ale najchętniej wywaliłbym ten złom.

Pisałeś, że spalasz 3T węgla -- jaka kaloryczność tego węgla? Na jakich temperaturach chodzą te skręcone kalafiory przy powiedzmy 0sC na zewnątrz? Wentylacja jest grawitacyjna?

Prawda odnośnie podłogówki leży w braku weryfikacji przeterminowanych danych. Jak kiedyś się ładowało 50+sC w podłogę, to może i to nie było zdrowe dla krążenia, może powodowało to fruwanie kurzu. Jak puszcza się w podłogę średnio 25-30sC to nic nie lata... a nawet jeśli, to i tak mniej niż przy kaloryferach. Poza tym nic w takim przypadku nie zastąpi sprzątania. ;) Ew. może pomóc wentylacja mechaniczna, bo są na wlocie filtry, a to co się unosi w powietrzu jest wywiewane a nie kręci się jak kupa po nozdrzach.

JTKirk
21-03-2016, 16:21
Rozumiem, że w kierunku podłogówki? Na razie nie chciałbym za dużo przerabiać. Wysokotemperaturowe pewnie ciągną więcej prądu podgrzewając grzałkami?

wchodzą w grę także klimakonwektory - tylko że to wszystko są dodatkowe koszta....

polinal
21-03-2016, 18:04
wchodzą w grę także klimakonwektory - tylko że to wszystko są dodatkowe koszta....
Konwektory to chyba jakieś nadmuchowe systemy? Ciekawe, ale przy alergii chyba się nie sprawdzi, bo będzie za duży ruch powietrza.

polinal
21-03-2016, 18:14
Pisałeś, że spalasz 3T węgla -- jaka kaloryczność tego węgla? Na jakich temperaturach chodzą te skręcone kalafiory przy powiedzmy 0sC na zewnątrz? Wentylacja jest grawitacyjna?

Palę 1 tonę ekogroszku 29 MJ/kg na 2 miesiące grzania w sezonie. Na termometrze wyjścia na CO za piecem mam teraz 40-42 stopnie przy dzisiejszych temperaturach. Grzejniki skrecone na połówę mocy bo wystarcza, w domu około 22 stopnie. Dokładnej temperatury grzejników nie znam. Wentylacja grawitacyjna - kanały wentylacyjne w kominie.

AdrianEH
21-03-2016, 20:44
Ja tu widzę problem z grzejnikami - wymagają wysokiej temperatury zasilania - wyższej niż ta którą dostarczają standardowe pompy ciepła. (Są też oczywiście pompy wysokotemperaturowe)

Podejrzewam, że skoro użytkujesz dom 5 lat, to o gruntownym remoncie jeszcze nie myślisz?

Ale tu chodzi o temperatury do około 45oC :) chyba małe niedopatrzenie.

Bez problemu do zrobienia.

_John
22-03-2016, 13:55
moja alergolog (doktor nauk medycznych) powiedziała mi, że jak chcę sobie silnie zaszkodzić, to mam założyć w domu ogrzewanie podłogowe.
Witamy w Polsce.
W kraju, gdzie doktor nauk medycznych jest specjalistą w ogrzewnictwie.
Ja rozumiem, że medycyna jest dla dla wybitnie uzdolnionych jednostek, ale konwekcja i promieniowanie to była dokładnie omawiana na fizyce w liceum/technikum.
Uśmiałem się po pachy.

Nawet jak instalacje podłogowe wykonywało się z rur miedzianych importowanych z Niemiec, to nie ładowało się w nie więcej jak 40 st.C.

Myjk
22-03-2016, 14:30
Palę 1 tonę ekogroszku 29 MJ/kg na 2 miesiące grzania w sezonie. Na termometrze wyjścia na CO za piecem mam teraz 40-42 stopnie przy dzisiejszych temperaturach. Grzejniki skrecone na połówę mocy bo wystarcza, w domu około 22 stopnie. Dokładnej temperatury grzejników nie znam. Wentylacja grawitacyjna - kanały wentylacyjne w kominie.
Czyli sezonowo wychodzi 3T węgla. Pytanie ile z tego idzie w komin. OZC powinno dać na to dokładniejszą odpowiedź. Jednak zakładając sprawność 70%, dom wciąga ~17MWh/rok (czyli pewnie z ~15MWh/rok na CO). Przy założeniu 1kWh prądu na poziomie 0,66 zł 1T i 0,33 2T (pytanie ile jest u Ciebie) oraz COP 2,5 i grzania w taryfach po 50% zapłacisz około 3300 zł. Dlatego jednak sugerowałbym zostawić "eko"syf a PC dać tylko na temperatury do -5sC. Dzięki temu mniejszy będzie koszt inwestycyjny na samo urządzenie (mniejsza moc), poprawi się COP. 80% sezonu powinna pociągnąć pompa, a na resztę uruchomisz "eko"węgiel.


Witamy w Polsce.
W kraju, gdzie doktor nauk medycznych jest specjalistą w ogrzewnictwie.
Ja rozumiem, że medycyna jest dla dla wybitnie uzdolnionych jednostek, ale konwekcja i promieniowanie to była dokładnie omawiana na fizyce w liceum/technikum.
Uśmiałem się po pachy.
Bez przesady, to już dawno nie jest zawód elitarny.


Nawet jak instalacje podłogowe wykonywało się z rur miedzianych importowanych z Niemiec, to nie ładowało się w nie więcej jak 40 st.C.
Poprawka. Nie powinno się ładować. Ale jak było zimno to się ładowało. :>

fachman19
22-03-2016, 19:12
Mam dość silne uczulenie na roztocza kurzu. 5 lat temu moja alergolog (doktor nauk medycznych) powiedziała mi, że jak chcę sobie silnie zaszkodzić, to mam założyć w domu ogrzewanie podłogowe. Wiem, że są różne opinie na ten temat i nie do końca wiem, gdzie leży prawda. Niektórzy wychwalają podłogówkę jako idealne środowisko dla alergika, Inni wprost przeciwnie. I padło na grzejniki.
.

Co lekarz to inne zdanie . Ja słyszałem od kardiologa ,że nogi puchną .
Alergolog mówi ,że roztocza i kurz.

Kiedyż w klasztorze siostry narzekały na problemy z kolanami i bólami nóg. Przyczyna buła kamienna podłoga .
W czasie remontu zamontowano podłogówkę - problemy z bólami minęły.

Z lekarzami jest jak z hydraulikami , też czasem coś spieprza:D

Tomaszs131
22-03-2016, 19:40
polinal mój syn jest również uczulony na roztocza i uwierz mi, że w swoim domu nigdy nie zainstalował bym kalafiorów.
Tylko OP i do tego WM. Jestem przekonany, że będzie się lepiej czół w domu z OP. Po za tym, za mną pierwszy sezon grzewczy i nie zauważyłem by w trakcie prac wykończeniowych prowadzonych zimą kurz unosił się samowolnie do góry.
Może powinieneś przed podjęciem decyzji podjechać do kogoś z ogrzewaniem podłogowym i przekonać się na własnej skórze. Zainwestuj również w WM, idealne rozwiązanie dla alergików. Kurzu w domu będzie o wiele mniej.

rwojtek
23-03-2016, 07:07
Ja Wam powiem skąd bierze się "przekonanie", że w domu z podłogówką jest więcej kurzu. Otóż jak mieszkałem jeszcze w wielkiej płycie zrobiłem sobie remont starego mieszkania, w przedpokoju i kuchni zamiast linoleum położyłem płytki, a w pokojach zamiast wykładziny od ściany do ściany dałem mozaikę jesionową. Wcześniej na linoleum w przedpokoju leżała również wykładzina dywanowa. Wyobraźcie sobie, że po remoncie po kątach zalęgły się "koty" kurzu, które wcześniej... "wciskały" się w wykładziny dywanowe i nie były widoczne. Taki jest prawdziwy powód istnienia mitu, że przy podłogówce mocniej się kurzy, bo wtedy ludzie często nie kładą dywanów szczególnie na ogrzewanych płytkach.
Pozdrawiam ;)

asolt
23-03-2016, 07:21
...
Może powinieneś przed podjęciem decyzji podjechać do kogoś z ogrzewaniem podłogowym i przekonać się na własną skórę. Zainwestuj również w WM, idealne rozwiązanie dla alergików. Kurzu w domu będzie o wiele mniej.

Proponuje również zmienic lekarza gdyz nawet tytuł naukowy dr nie daje gwarancji prawdziwej wiedzy.

polinal
23-03-2016, 22:26
Proponuje również zmienic lekarza gdyz nawet tytuł naukowy dr nie daje gwarancji prawdziwej wiedzy.

To muszę chyba też rozważyć. Ostatnio nie polegam już na jednej opinii w ważnych sprawach.

Keller
26-03-2016, 20:16
Witam

Właśnie założyłem ciepłomierz do swojej pompy ciepła powietrze-woda. Pompa on-off, w wersji split, moc katalogowa 14,7 kW przy 7oC/45oC i ..... totalna porażka. Cop 2,0. Coś nie tak. Przy przepływie 2000l/h delta 5oC, uzyskana moc . ca. 10,0 kW. Po zmniejszeniu przepływu do 1500 l/h delta wzrosła do 7oC, moc . do ca. 11,0 kW. No i zużycie prądu - 5,5 kWh. Powinno być około 4,0-4,2 kWh. Pompa jako skośnooka nigdy nie wykręcała super wyników, ale teraz coś jest nie tak. Co może być na rzeczy?

fachman19
26-03-2016, 20:26
A dla +7/+35 jaki cop ?
Czy ciepłomierz zamontowany zgodnie z DTR

Keller
26-03-2016, 20:35
Grzeję wodę do 45oC. Dla 35oC nie sprawdzałem COP. Ciepłomierz zamontowany ok.

fachman19
26-03-2016, 20:57
COP podaję się przeważnie dla parametrów +7/+35 wtedy można łatwiej porównać z innymi.

Keller
26-03-2016, 21:20
Jutro zobaczę co wyjdzie dla 35oC .

varmepump
27-03-2016, 08:51
Witam

Właśnie założyłem ciepłomierz do swojej pompy ciepła powietrze-woda. Pompa on-off, w wersji split, moc katalogowa 14,7 kW przy 7oC/45oC i ..... totalna porażka. Cop 2,0. Coś nie tak. Przy przepływie 2000l/h delta 5oC, uzyskana moc . ca. 10,0 kW. Po zmniejszeniu przepływu do 1500 l/h delta wzrosła do 7oC, moc . do ca. 11,0 kW. No i zużycie prądu - 5,5 kWh. Powinno być około 4,0-4,2 kWh. Pompa jako skośnooka nigdy nie wykręcała super wyników, ale teraz coś jest nie tak. Co może być na rzeczy?

I tu leży problem pomp ciepła z wyssanymi z palca COP. Jedyne lekarstwo to założyć ciepłomierz. I nagle okazuje się , ze tylko nieliczni uzyskują COP powyżej 4 przy 7/35 dla pomp ciepła pow-woda. Czy znacie producentów pomp ciepła co maja ciepłomierze w standardzie.?
No ale wyniki COP ok 2 dla 7/45 są tak małe, ze musi być gdzieś błąd pomiaru albo samej pc..
Nie jest łatwo zmierzyć chwilowy pobór mocy czynnej. Łatwo pomylić z pomiarem mocy biernej. Ja używam licznika duńskiej firmy Kampstrud. W każdej chwili mogę odczytać pobór mocy czynnej. Czyli tej która pobiera pompa ciepła.
:mad:Mam pompę ciepła 10KW Rotaberg RHS-10EVI. COP przy 7/45 ok 3,7.
Może cos złego dzieje się z pompą ciepła? Dlaczego daje tylko 10KW jak powinna 14KW.? Warto zainstalować wziernik na cienkiej rurze aby zobaczyć czy nie masz czasem burzowin czyli mieszaniny gazu z cieczą. W Prawidłowo napełnionym systemie powinna być ciecz. Praktycznie żaden producent tego nie instaluje aby użytkownik za dużo nie wiedział.

varmepump
27-03-2016, 08:59
Witam

Właśnie założyłem ciepłomierz do swojej pompy ciepła powietrze-woda. Pompa on-off, w wersji split, moc katalogowa 14,7 kW przy 7oC/45oC i ..... totalna porażka. Cop 2,0. Coś nie tak. Przy przepływie 2000l/h delta 5oC, uzyskana moc . ca. 10,0 kW. Po zmniejszeniu przepływu do 1500 l/h delta wzrosła do 7oC, moc . do ca. 11,0 kW. No i zużycie prądu - 5,5 kWh. Powinno być około 4,0-4,2 kWh. Pompa jako skośnooka nigdy nie wykręcała super wyników, ale teraz coś jest nie tak. Co może być na rzeczy?

Zakładam, że zużycie mocy czynnej 4,0-4,2 kWh powinno być dla mocy oddawanej 14,7KW (pewnie przy 7/35) a nie 10KW. Chyba masz bardzo duża pompę obiegową. Najlepszy COP uzyskuje się przy delta T ca 8K.

varmepump
27-03-2016, 09:41
Dzięki, zagłębię się w ten temat trochę. Czyli rozumiem, że brak podłogówki całkowicie nie wyklucza PC?

Brak podłogówki nie wyklucza PC.!! Zawsze możesz wymienić jakiś centralnie położony grzejnik na klimakonwektor. Grzejnik z wentylatorem. Mogą nawet dac ze 3KW przy 45/40C. A piec ci się przyda jako zasilanie szczytowe. Pompa ciepła pow-woda traci moc wraz ze spadkiem temp na zewnątrz.
Temp od powiedzmy od -7C może zacząć włączać się grzałka na prąd. A to już jest najdrożej

Zigobar
27-03-2016, 11:44
...Pompa on-off, w wersji split, moc katalogowa 14,7 kW przy 7oC/45oC i ..... totalna porażka. Cop 2,0. Coś nie tak. Przy przepływie 2000l/h delta 5oC, uzyskana moc . ca. 10,0 kW. Po zmniejszeniu przepływu do 1500 l/h delta wzrosła do 7oC, moc . do ca. 11,0 kW. No i zużycie prądu - 5,5 kWh. Powinno być około 4,0-4,2 kWh. Pompa jako skośnooka nigdy nie wykręcała super wyników, ale teraz coś jest nie tak...
Rozumiem, że te 5,5 kWh to odczyt (dla całego układu) z podlicznika po 1h pracy.
Próbując ocenić osiągi układu wypada uwzględnić wszystkie podzespoły pobierające prąd. Jeśli znasz to podaj moc:
- obiegówki/obiegówek
- grzałki podgrzewającej karter
- grzałki podgrzewającej tacę
Dla 1,5m3/h i delty 7*C wychodzi grzewcza 12,2kW. W czerwcu pisałeś, że masz PC 13kW (nie podałeś dla jakich warunków).
Może lepiej podaj model tej skośnookiej PC.
Skoro twierdzisz, że "teraz coś jest nie tak", to rozumiem, że po zainstalowaniu PC założyłeś termometry na GZ i jeszcze jesienią delta GZ dla tych samych warunków pracy i przepływu była większa. Tak?

Dla porównania - osiągi przykładowej skośnookiej PC (monoblock, on/off) zmierzone przez użytkownika (miał w układzie chyba 3 obiegówki):
A2/W40
COP 2,3

A-5/W43
COP 1,6

Keller
27-03-2016, 19:01
Zakładam, że zużycie mocy czynnej 4,0-4,2 kWh powinno być dla mocy oddawanej 14,7KW (pewnie przy 7/35) a nie 10KW. Chyba masz bardzo duża pompę obiegową. Najlepszy COP uzyskuje się przy delta T ca 8K.

Tak zużycie mocy czynnej 4,0-4,2 kWh powinno być dla mocy 14,7 kW (7/45) i to jest teoria. Praktyka mówi o mocy 10 kW, Mój ciepłomierz to ultradźwiękowy Santech o przepływie nom. 2,5 m3.. Pompę obiegową wewnątrz pompy mam 32/8 (elektroniczna). Spróbuję ustawić deltę T na ca. 8K.

Keller
27-03-2016, 19:24
Rozumiem, że te 5,5 kWh to odczyt (dla całego układu) z podlicznika po 1h pracy.
Próbując ocenić osiągi układu wypada uwzględnić wszystkie podzespoły pobierające prąd. Jeśli znasz to podaj moc:
- obiegówki/obiegówek
- grzałki podgrzewającej karter
- grzałki podgrzewającej tacę
Dla 1,5m3/h i delty 7*C wychodzi grzewcza 12,2kW. W czerwcu pisałeś, że masz PC 13kW (nie podałeś dla jakich warunków).
Może lepiej podaj model tej skośnookiej PC.
Skoro twierdzisz, że "teraz coś jest nie tak", to rozumiem, że po zainstalowaniu PC założyłeś termometry na GZ i jeszcze jesienią delta GZ dla tych samych warunków pracy i przepływu była większa. Tak?

Dla porównania - osiągi przykładowej skośnookiej PC (monoblock, on/off) zmierzone przez użytkownika (miał w układzie chyba 3 obiegówki):
A2/W40

COP 2,3

A-5/W43
COP 1,6

Nie znam poboru prądu przez poszczególne elementy pompy. 5,5 kWh to jest odczyt z licznika dla całego układu. W układzie jest mierzona jedna pompa obiegowa elektroniczna.
1500x7x1,16=12,18 kW i jestem tego świadomy, ale ciepłomierz przy temperaturze wody 45oC pokazywał moc ca. 10 kW.
W czerwcu napisałem PC 13 kW - warunki 2/45. Dla 7/45 14,7 kW.
Czemu twierdzę, że coś nie tak - bo w realu zobaczyłem tę pompę i dla 7/35 wykręciła COP 3,6. To mnie utwierdziło, że moje cudo ma jakiś problem.
Co do modelu - zostańmy przy Skośnooka.

varmepump
28-03-2016, 15:08
[I]Dla porównania - osiągi przykładowej skośnookiej PC (monoblock, on/off) zmierzone przez użytkownika (miał w układzie chyba 3 obiegówki):
A2/W40 COP 2,3
A-5/W43 COP 1,6


To czysta katastrofa. Na mojej Rotaberg RHS-10EVI dla A2/W40 jest na pewno ponad 3,3. Sprawdze jutro.


..Tak zużycie mocy czynnej 4,0-4,2 kWh powinno być dla mocy 14,7 kW (7/45) i to jest teoria. Praktyka mówi o mocy 10 kW, Mój ciepłomierz to ultradźwiękowy Santech o przepływie nom. 2,5 m3... ...........1500x7x1,16=12,18 kW i jestem tego świadomy, ale ciepłomierz przy temperaturze wody 45oC pokazywał moc ca. 10 kW......

Czy na pewno prawidłowo zamontowałeś ciepłomierz? Sa ciepłomierze które montuje się za wymiennikiem czyli na zasilaniu lub na powrocie.
Jak czujnik temp oznaczony czerwonym paskiem czy flaga jest wkręcony w ciepłomierz to powinien być zamontowany za wymiennikiem na wyjściu. Ale mógł ktoś pozamieniać czujniki temperatury. Na Allegro można kupić za 100zł używany bez legalizacji.


.....Czemu twierdzę, że coś nie tak - bo w realu zobaczyłem tę pompę i dla 7/35 wykręciła COP 3,6.....

Taki COP to nie jest jakieś hallo i będą problemy przy temp minusowych. Mysle, należy oczekiwać minimum 4,2.

varmepump
28-03-2016, 15:50
Nie znam poboru prądu przez poszczególne elementy pompy. 5,5 kWh to jest odczyt z licznika dla całego układu. W układzie jest mierzona jedna pompa obiegowa elektroniczna.
1500x7x1,16=12,18 kW i jestem tego świadomy, ale ciepłomierz przy temperaturze wody 45oC pokazywał moc ca. 10 kW.
W czerwcu napisałem PC 13 kW - warunki 2/45. Dla 7/45 14,7 kW.
Czemu twierdzę, że coś nie tak - bo w realu zobaczyłem tę pompę i dla 7/35 wykręciła COP 3,6. To mnie utwierdziło, że moje cudo ma jakiś problem.
Co do modelu - zostańmy przy Skośnooka.

COP 7/35 3,6 to raczej słaby rezultat. Także A2/W40 COP 2,3 A-5/W43 COP 1,6 to katastrofa.

Keller może źle zamontowałeś ciepłomierz.? W zależności jakiego koloru jest wkręcony w obudowę ciepłomierza czujnik temp tp montujemy przed lub za wymiennikiem.

Keller
28-03-2016, 17:12
COP 7/35 3,6 to raczej słaby rezultat. Także A2/W40 COP 2,3 A-5/W43 COP 1,6 to katastrofa.

Keller może źle zamontowałeś ciepłomierz.? W zależności jakiego koloru jest wkręcony w obudowę ciepłomierza czujnik temp tp montujemy przed lub za wymiennikiem.

Z ciepłomierzem jest wszystko ok. Zamontowany jest poprawnie.
Podając deltę bazowałem na wyświetlaczu pompy ciepła. Ta wahała sie pomiędzy 6-7K. Przyjąłem 7K i to był bląd. Prawidłowa dalta powinna być w granicach ca. 6k - i taką deltę pokazuje ciepłomierz z dokładnościa do dziesiątej części stopnia. Większej delty nie jestem w stanie wykręcić.
Teraz czas na czynnik - ciekawe czy jest jego prawidłowa ilość. Muszę rozejrzeć się za kumatym chłodnikiem, żeby rzucił okiem na urządzenie.
Ps. Za oknem 15oC pompa wykręciła COP rekordowy dla 45oC ....2,2

orzel62
14-04-2016, 17:52
Witam, buduje mały domek koło Wrocławia o pow. 106.8m2 i chcemy założyć powietrzną PC i tu mamy dylemat bo nie wiem którą pompę wybrać. Mam zrobione wyceny na pompe NIBE F2040 8 kW i Mitsubishi Electric Power Inverter również 8kW, jeszcze czekam na wycenę Mitsubishi Electric Zubadan Inverte.
Proszę o rade, którą pompe wybrać? Może ktoś użytkuje którąś z tych pomp.

_John
14-04-2016, 18:02
Jeśli obie mają satysfakcjonujące dla Ciebie ceny to bierz mitsubishi.

fachman19
14-04-2016, 18:22
A ile czynnika ma ZUBADAN?

orzel62
14-04-2016, 19:02
dlaczego akurat mitsubishi?

_John
14-04-2016, 19:07
dlaczego akurat mitsubishi?
Bo to porządny sprzęt jest.

Ale...
Spieprzony montaż Mitsubishi popracuje krócej niż dobry montaż najtańszego chińskiego badziewia.

A ile czynnika ma ZUBADAN?

5,5 kg

plusfoto
14-04-2016, 19:19
8 kW dla stu metrowego domu?

orzel62
15-04-2016, 04:38
8 kW dla stu metrowego domu?
Uwazasz, że jest to nieodpowiednia moc do takiej powierzchni? Jeśli tak to dlaczego?

Tomaszs131
15-04-2016, 06:28
Uwazasz, że jest to nieodpowiednia moc do takiej powierzchni? Jeśli tak to dlaczego?
Koniecznie zrób OZC, wtedy siè okaże czy pompa o mocy 8 kw będzie optymalna do ogrzania domu w największe mrozy.

jasiek71
15-04-2016, 06:37
Koniecznie zrób OZC, wtedy siè okaże czy pompa o mocy 8 kw będzie optymalna do ogrzania domu w największe mrozy.

A dlaczego 8kW pompą ma nie dać rady ogrzać 100m2 budynku ...?
OZC mu powie że ma być mniejsza ...:cool:
Chłop założyć sobie takie mikro coś a potem będzie płakał że CWU mu grzeje w drogim prądzie bo popołudniowe okienko jest za krótkie ...

Tomaszs131
15-04-2016, 06:57
A dlaczego 8kW pompą ma nie dać rady ogrzać 100m2 budynku ...?
OZC mu powie że ma być mniejsza ...:cool:
Chłop założyć sobie takie mikro coś a potem będzie płakał że CWU mu grzeje w drogim prądzie bo popołudniowe okienko jest za krótkie ...

Nigdzie nie napisałem, że pompa ma za dużą moc. Chodzi tu o pompę PWa nie gruntową. Nie wiem jak się przedstawia krzywa mocy wraz ze spadkiem temp.
Po za tym, nic nie wiemy na temat izolacji termicznej budynku. Prawdopodobnie standardowo????

jasiek71
15-04-2016, 07:18
Nigdzie nie napisałem, że pompa ma za dużą moc. Chodzi tu o pompę PWa nie gruntową. Nie wiem jak się przedstawia krzywa mocy wraz ze spadkiem temp.
Po za tym, nic nie wiemy na temat izolacji termicznej budynku. Prawdopodobnie standardowo????

Od sytuacji krytycznych są grzałki ...
Czy ktoś o zdrowych zmysłach decyduje się na powietrzną pompę ciepła i standardowe izolację ...?
Takie standardy to są dobre dla zwolenników "śmieciuchów" z własnym lasem ...:yes:

Tomaszs131
15-04-2016, 07:31
Od sytuacji krytycznych są grzałki ...
Czy ktoś o zdrowych zmysłach decyduje się na powietrzną pompę ciepła i standardowe izolację ...?
Takie standardy to są dobre dla zwolenników "śmieciuchów" z własnym lasem ...:yes:
Nie wszystkie pompy taką grzałkę posiadają. U mnie niet.
Jeśli chodzi o izolację to pozwólmy wypwiedzieć się zainteresowanemu.

oberwatorPC
15-04-2016, 09:31
352932

plusfoto
15-04-2016, 09:33
Jeśli u mnie przy standardowym ociepleniu (tylko 12 cm styro na ścianach :rolleyes:oraz 30 na skosach i stropie wełny) dla powierzchni po podłogach 200m i jak dobrze pamiętam 170 kilka użytkowej wychodzi 5,5kW razem z CW to zakładam że przy 100m więcej jak 4kW nie będzie potrzeba.

Konsultant Viessmann
15-04-2016, 09:38
Witam, buduje mały domek koło Wrocławia o pow. 106.8m2 i chcemy założyć powietrzną PC i tu mamy dylemat bo nie wiem którą pompę wybrać. Mam zrobione wyceny na pompe NIBE F2040 8 kW i Mitsubishi Electric Power Inverter również 8kW, jeszcze czekam na wycenę Mitsubishi Electric Zubadan Inverte.
Proszę o rade, którą pompe wybrać? Może ktoś użytkuje którąś z tych pomp.

Witaj!

A pytałeś może o wycenę od firmy Viessmann i o urządzenia naszej firmy?

Pamiętaj, że zawsze możesz zapytać o informację, lub skorzystać z naszego konfiguratora (http://www.viessmann.com/web/poland/ofertowanie.nsf/www) :)

To nic nie kosztuje i do niczego nie zobowiązuje. Jeśli masz pytania - służę pomocą!

Tomaszs131
15-04-2016, 09:58
Jeśli u mnie przy standardowym ociepleniu (tylko 12 cm styro na ścianach :rolleyes:oraz 30 na skosach i stropie wełny) dla powierzchni po podłogach 200m i jak dobrze pamiętam 170 kilka użytkowej wychodzi 5,5kW razem z CW to zakładam że przy 100m więcej jak 4kW nie będzie potrzeba.
Jednym z czynników mających znaczenie przy liczeniu OZC jest strefa klimatyczna.
Kto Ci liczył OZC?

plusfoto
15-04-2016, 10:34
Jednym z czynników mających znaczenie przy liczeniu OZC jest strefa klimatyczna.
Kto Ci liczył OZC?
Nasz forumowy kolega:)

rwojtek
15-04-2016, 11:10
Kolejne ważne czynniki to kubatura ogrzewana i to czy dom parterowy (jak mój) czy z poddaszem.

jasiek71
15-04-2016, 13:05
Nie wszystkie pompy taką grzałkę posiadają. U mnie niet.
Jeśli chodzi o izolację to pozwólmy wypwiedzieć się zainteresowanemu.

Gruntowe nie potrzebują grzałki bo one " nie widzą" mrozu ...:no:

Myjk
15-04-2016, 13:37
Jeśli u mnie przy standardowym ociepleniu (tylko 12 cm styro na ścianach :rolleyes:oraz 30 na skosach i stropie wełny) dla powierzchni po podłogach 200m i jak dobrze pamiętam 170 kilka użytkowej wychodzi 5,5kW razem z CW to zakładam że przy 100m więcej jak 4kW nie będzie potrzeba.
Podajesz wartość samego przenikania czy z wentylacją? Coś optymistycznie Ci wyszło przy takich parametrach, u mnie odpowiednio 5,2/6,7kW dla 180m2 (2 pełne piętra) przy lepszym ociepleniu na ścianach (20cm). Audytor (pewnie) ten sam. ;)

plusfoto
15-04-2016, 14:24
Podajesz wartość samego przenikania czy z wentylacją? Coś optymistycznie Ci wyszło przy takich parametrach, u mnie odpowiednio 5,2/6,7kW dla 180m2 (2 pełne piętra) przy lepszym ociepleniu na ścianach (20cm). Audytor (pewnie) ten sam. ;)
Pewnie ściany mają na to wpływ bo są z Ytonga energo 36,5, styropian grafit a wełna 0,035 no i reku a nie grawitacyjna. Strefa III a więc nie taka gorąca. Jak przeliczałem dla wyższych grubości styropianu to wychodziło że gra nie warta świeczki.

Myjk
15-04-2016, 15:30
Pewnie ściany mają na to wpływ bo są z Ytonga energo 36,5, styropian grafit a wełna 0,35 no i reku a nie grawitacyjna. Strefa III a więc nie taka gorąca. Jak przeliczałem dla wyższych grubości styropianu to wychodziło że gra nie warta świeczki.
Ja liczyłem dla Silki 24cm +20cm styro 032 więc grubość ścian wychodzi na jedno... Oczywiście WM z reku było uwzględnione. Nadal jest trochę przepaść.

orzel62
15-04-2016, 19:30
Mamy parte i poddasze użytkowe. Ściany budowaliśmy z maxa ceramicznego i ocieplony 15cm styropianem lambda 38. Poddasza jeszcze nie ocieplaliśmy ale będzie 25cm wełny lambda 31-33, do tego okna mają 3 szyby i gruba ramę. Jeśli chodzi o kubaturę to projekt zakłada, że wyniesie 533m3. Dodatkowo założę kominek z płaszczem wodnym. Zastanawiam się też nad rekuperacją. Jakie macie zdanie na te temat?

Tomaszs131
15-04-2016, 20:17
Gdzie stawiasz dom? Jaki metraż ?
Wełny lepiej dołorzyć, nigdy za wiele. Minimum 30 cm. Zrób OZC więcej będziesz wiedział- chociażby szacunkowe koszty ogrzewania. Przy PC kominek owszem tak, ale płaszcz wodny, po co? Zbędny wydatek. Rekuperacja to dobra inwestycja- powinna być standardem w nowo budowanych domach, podobnie OP.

orzel62
16-04-2016, 18:23
Pow. 106.8m2 i budujemy się koło Wrocławia. Jeśli chodzi o kominek to tak doradzil mi instalator i będe mógł nim wspomagać pompę

Tomaszs131
16-04-2016, 18:45
Instalator szuka owcy do strzeżenia. Pompa w zupełności wystarczy. Nie opieraj się na opinii tylko jednego instalatora.
Skontaktuj się z szefem GHS-u. Firma instaluje pompy ciepła w Twoim rejonie.

Myjk
16-04-2016, 18:51
Pompa daje radę sama. Kominek, a już szczególnie z płaszczem, to tylko niepotrzebne naciąganie na zbyteczny wydatek. To są ogromne koszty, które w życiu, jako wspomagacz, się nie zwrócą...

brochas
18-04-2016, 00:16
Od kilku dni posiadam pompę panasonika 9kw w domu jeszcze nie wykończonym.

Dom parterowy z poddaszem użytkowym, 2 rozdzielacze do podłogówki (gorą - dol) do tego 2 pompy obiegowe, czy jest sens sterowania pompami CO za pomocą 2 termostatów (gora dol).
Ustalamy temp w korytarzu na dole, pompka pracuje do momentu osiągnięcia żądanej temp. Osiągamy żadaną temp - wyłącza się pompka a zaraz później pompa ciepła, ponieważ temp na powrocie zostanie osiągnięta. Gdy temp na termostacie spadnie, pompa uruchamia się a zaraz po tym uruchamia się pompa ciepła, ponieważ temp na powrocie spadnie.

Czy to ma sens ?

Budujący Radom
21-04-2016, 14:44
Witam. Mam w chwili obecnej całkowite zuzycie prądu w okolicach 30kw.
Mieszkam 2 m-ce dom 92m2. Pompa Atlantic 6kw.
Zastanawiam się czy to nie duzo.
Od 18.03 do 18-04 zużyłem ponad 700kw.

W domu wszystko na prąd . Wspomniana pompa , reku. Brink exellent.
Indukcja itp.


Gdzie szukać zjadacza prądu?

Pompę sprawdzałem kiedyś to w okolicach 0st. zużywała 15kw/dobę


.

Tomaszs131
21-04-2016, 14:55
Jak na taki metaż domu to sporo. Masz odłączoną grzałkę, co mówi instalator?

Budujący Radom
21-04-2016, 17:58
Jak na taki metaż domu to sporo. Masz odłączoną grzałkę, co mówi instalator?

Esy od grzałek mam wyłaczone. Instalator nic nie mówi bo nie pytałem. Generalnie nie było źle. Bo od Listopada do 18.03 przyszło 1100zł. za cały prąd. Tylko w ciepłym Kwietniu coś mi sporo zjadło tego prąd

asaselllo
22-04-2016, 07:31
Powodów może być milion. Gdy zamieszkałem tez miałem podejrzenia, ze coś prądu dużo zużywam. Miałem podlicznik na pompie ciepła wiec wiedziałem, że nie ona generuje wyższe rachunki. Kupiłem miernik i podłączałem po kolei wszystkie urządzenia. Jak się okazało mechanizm bramy pobierał minimalnie 80watt. Wymienili mi i się poprawiło ale wciąż coś mi nie pasowało. Po "dogłębnym dochodzeniu" namierzyłem zjadaczy prądu. Okazały się nimi sterowniki do rolet. Jeden pobierał 12watt podczas spoczynku a mam ich w domu 16.
Mój przykład pokazuje, że czasem tracimy prąd tam gdzie się najmniej tego spodziewamy.

JTKirk
22-04-2016, 08:11
jest dokładnie tak jak pisze wyżej asaselllo. Dlatego podlicznik do PC to konieczność. U mnie osobiście zdziwienie wywołuje sam fakt, że ktoś nie ma podlicznika do PC, a próbuje zdiagnozować czy PC nie bierze za dużo prądu.

Myjk
22-04-2016, 11:28
Powodów może być milion. Gdy zamieszkałem tez miałem podejrzenia, ze coś prądu dużo zużywam. Miałem podlicznik na pompie ciepła wiec wiedziałem, że nie ona generuje wyższe rachunki. Kupiłem miernik i podłączałem po kolei wszystkie urządzenia. Jak się okazało mechanizm bramy pobierał minimalnie 80watt. Wymienili mi i się poprawiło ale wciąż coś mi nie pasowało. Po "dogłębnym dochodzeniu" namierzyłem zjadaczy prądu. Okazały się nimi sterowniki do rolet. Jeden pobierał 12watt podczas spoczynku a mam ich w domu 16.
Mój przykład pokazuje, że czasem tracimy prąd tam gdzie się najmniej tego spodziewamy.
Nieźle -- a jak problem rozwiązałeś? Jakiś przekaźnik odcinający zjadaczy prądu?

asaselllo
22-04-2016, 13:03
wszystkie wymienione - nie wiem już teraz jakiej firmy. Pobierają 0,8w. Moduł bramy garażowej 6-9w. Gdy ładuje akumulator 25w.

Tomaszs131
22-04-2016, 13:11
wszystkie wymienione - nie wiem już teraz jakiej firmy. Pobierają 0,8w. Moduł bramy garażowej 6-9w. Gdy ładuje akumulator 25w.

Wow, to spora różnica, kosztowało Cię sporo zachodu. Widać warto było :yes:

asaselllo
22-04-2016, 21:16
Nie było tak źle. Dużo gorzej miał mój kuzyn. Co dwa miesiące płacił minimum 1000 zł. Ogrzewanie ekogroszkiem więc zupełnie nie miał pojęcia o co chodzi. Nie będę rozpisywał się o gehennę jaką przeżył szukając ''winnego'' - okazało się, że miał roznegliżowane przewody na dojściu do domu. Jakiś gryzoń ponadgryzał przewody. Nie znam się na elektryce ale jak je zaizolował, rachunki spadły do 400 zł za 2mc-e.

Tomaszs131
22-04-2016, 22:05
Nie było tak źle. Dużo gorzej miał mój kuzyn. Co dwa miesiące płacił minimum 1000 zł. Ogrzewanie ekogroszkiem więc zupełnie nie miał pojęcia o co chodzi. Nie będę rozpisywał się o gehennę jaką przeżył szukając ''winnego'' - okazało się, że miał roznegliżowane przewody na dojściu do domu. Jakiś gryzoń ponadgryzał przewody. Nie znam się na elektryce ale jak je zaizolował, rachunki spadły do 400 zł za 2mc-e.

No ładnie, dzięki za post na pewno może uratować wielu z opresji.

Budujący Radom
23-04-2016, 08:32
No ładnie, dzięki za post na pewno może uratować wielu z opresji.

Porobię parę prób i zdam relację. Już wiem że to raczej nie będzie pompa, no chyba że CWU grzanie 300l. zbiornika który jest poprostu za duzy. To sprawdzimy.
Narazie jak wyłaczyłem pompę na cały dzień to poszło mi ok. 8kw. Też sporo. Wszystko w domu energoosczędne.
Będę szukał odłączał, dołączał itd.


Aha pompa w 2 taryfie przez noc zjadła mi ok. 7kw z CWU. Temperatura u nas jakieś 4st. w nocy

JTKirk
23-04-2016, 09:30
asasello - podobny przypadek miał mój brat - w jego przypadku winny okazał się kabel, który był wyprowadzony z domu i stanowił zasilanie altanki i oczka wodnego tuż obok

fachman19
02-05-2016, 07:23
Esy od grzałek mam wyłaczone. Instalator nic nie mówi bo nie pytałem. Generalnie nie było źle. Bo od Listopada do 18.03 przyszło 1100zł. za cały prąd. Tylko w ciepłym Kwietniu coś mi sporo zjadło tego prąd

Pooglądaj połączenia rurek czynnika z jednostkami wew/zew jak są zatłuszczone to ucieka czynnik . I wtedy zaczyna spadać sprawność.

westen
07-05-2016, 13:59
Witam serdecznie, czy ktoś posiadający PC gruntową wypisze mi wszystkie koszty poniesione kupując i instalując owy typ ogrzewania? ile trzeba zapłacić za cały komplet?

Myjk
07-05-2016, 19:05
Nie da się. Zbyt wiele zmiennych począwszy od samej pompy, bo zależnie od mocy i producenta cena waha się do 5 do 20 tys. zł, przez wymienniki gruntowe, po osprzęt. Ja dostałem wycenę na komplet za 41 tys. zł brutto (VAT 8% z usługą montażu) i uważam to za bardzo wygórowaną kwotę. Przestrzeloną tak około 10 tys. zł.

Ps. zauważyłeś, że to wątek o pompach powietrze-woda a nie gruntowych?

Klimon
08-05-2016, 12:21
Witam serdecznie, czy ktoś posiadający PC gruntową wypisze mi wszystkie koszty poniesione kupując i instalując owy typ ogrzewania? ile trzeba zapłacić za cały komplet?

Za powietrzną 20 - 30 tysięcy. Za gruntową musisz dodatkowo dodać koszt odwiertów.

Konsultant Viessmann
10-05-2016, 13:21
Za powietrzną 20 - 30 tysięcy. Za gruntową musisz dodatkowo dodać koszt odwiertów.

A koszty odwiertów to średnio około 100zł/mb za odwiert wykonany na płuczkę, a ok 120-130 zł/mb za odwiert wykonany na młotek.

rydzadam
12-05-2016, 10:22
Poproszę o opinie nt. firmy GREENTEC z Kielna / Gdyni. Może komuś z forumowiczów montowali PC?

dwiecegly
16-05-2016, 14:17
Panowie generalnie byłem zdecydowany na ogrzewanie gazowe, ale z ciekowosci jesli bym chciał PC to ile by mnie to wyszlo w ekonomicznym rozwiązaniu? Pytam o konkrety i zrobione przez firme a nie dlubanine i składanie klocków byle taniej.
Dom pietrowy o powierchni 95m, garaż nie bedzie ogrzewany.
Nowy budynek, ocieplenie 20cm styro na elewacji i 10cm od gruntu. Stropodach ocieplony wełną od 30 do 50cm.
Wentylacja raczej mechaniczna z reku.
Wszedzie podłogówka.
Prosze o wycene orientacyjną jakąś firme która sie tym zajmuje i jest w stanie zrobić to za wskazaną kwotę.
Kotłownia na gaz wychodzi mnie niecałe 8tyś ze wszystkim (piec, wkład kominowy itp).

Nie potrafie znaleźć aktualnych cen PC z instalacją, wszystkie artykuły sa sprzed 5 lub wiecej lat. Szacowany koszt to wtedy było 50-60tyś wiec suma astronomiczna i nieopłacalna.

Arturo72
16-05-2016, 14:27
Panowie generalnie byłem zdecydowany na ogrzewanie gazowe, ale z ciekowosci jesli bym chciał PC to ile by mnie to wyszlo w ekonomicznym rozwiązaniu? Pytam o konkrety i zrobione przez firme a nie dlubanine i składanie klocków byle taniej.
Dom pietrowy o powierchni 95m, garaż nie bedzie ogrzewany.
Nowy budynek, ocieplenie 20cm styro na elewacji i 10cm od gruntu. Stropodach ocieplony wełną od 30 do 50cm.
Wentylacja raczej mechaniczna z reku.
Wszedzie podłogówka.
Prosze o wycene orientacyjną jakąś firme która sie tym zajmuje i jest w stanie zrobić to za wskazaną kwotę.
Kotłownia na gaz wychodzi mnie niecałe 8tyś ze wszystkim (piec, wkład kominowy itp).

Nie potrafie znaleźć aktualnych cen PC z instalacją, wszystkie artykuły sa sprzed 5 lub wiecej lat. Szacowany koszt to wtedy było 50-60tyś wiec suma astronomiczna i nieopłacalna.
Do gazu dolicz przyłącze.
Malutki i cieply domek to sądzę,że w 20tys.zl się zmiescisz ale żeby mieć pewność to musisz się sam wykazać podstawa czyli podać obciążenie cieplne domu bo bez tego to koszt to wróżenie z fusów bo pompy są od 13 do 25tys.zl i to nie zależy od ekonomicznosci rozwiązania tylko od obciążenia cieplnego czyli odpowiednio dobranej mocy grzewczej pompy.

Busters
16-05-2016, 14:29
Nie prosciej znalezc firmy na jakis portalach i podzwonic? Tak bardzo orientacyjnie to pompa panasonic 7kw (raczej spokojnie starczy przy takim domu)
to okolice 20tys z zasobnikiem i montazem. Moze troche taniej.

rydzadam
16-05-2016, 14:37
Panowie generalnie byłem zdecydowany na ogrzewanie gazowe, ale z ciekowosci jesli bym chciał PC to ile by mnie to wyszlo w ekonomicznym rozwiązaniu? Pytam o konkrety i zrobione przez firme a nie dlubanine i składanie klocków byle taniej.
Dom pietrowy o powierchni 95m, garaż nie bedzie ogrzewany.
Nowy budynek, ocieplenie 20cm styro na elewacji i 10cm od gruntu. Stropodach ocieplony wełną od 30 do 50cm.
Wentylacja raczej mechaniczna z reku.
Wszedzie podłogówka.
Prosze o wycene orientacyjną jakąś firme która sie tym zajmuje i jest w stanie zrobić to za wskazaną kwotę.
Kotłownia na gaz wychodzi mnie niecałe 8tyś ze wszystkim (piec, wkład kominowy itp).

Nie potrafie znaleźć aktualnych cen PC z instalacją, wszystkie artykuły sa sprzed 5 lub wiecej lat. Szacowany koszt to wtedy było 50-60tyś wiec suma astronomiczna i nieopłacalna.

Czasy się zmieniły. Komplet z robocizną, zasobnikiem, sterowaniem itp to załóżmy 22-24 brutto, a jak do tego gazu co piszesz dołożysz zasobnik, cyrkulację i wszystkie niezbędne graty do montażu to nie ma opcji, że w 10 tys. się zmieścić. Plus przyłącze oczywiście.

dwiecegly
16-05-2016, 17:05
Przyłącze jest od dawna, raczej nie zmieszcze sie w 10 tylko w 8400 bo na tyle mam wycene szczegołową ze wszystkimi gratami. Zakładając różnice 15tyś w instalacji i stracony przynajmniej metr kwadratowy pomieszczenia na wielki zasobnik zwroci mi sie to za jakies 5-8 lat. Może jakbym miał taki zapas gotówki to bym sie zastanowił. Teraz jeszcze chyba nie.

rydzadam
16-05-2016, 17:29
Przyłącze jest od dawna, raczej nie zmieszcze sie w 10 tylko w 8400 bo na tyle mam wycene szczegołową ze wszystkimi gratami. Zakładając różnice 15tyś w instalacji i stracony przynajmniej metr kwadratowy pomieszczenia na wielki zasobnik zwroci mi sie to za jakies 5-6 lat. Może jakbym miał taki zasap gotówki to bym sie zastanowił. Teraz jeszcze chyba nie.
Jak jest przyłącze i komin to inna sprawa. Ja robiłem w nowo budowanym domu, więc oszczędności były oczywiste. Komina np nie mam wcale. Zasobnik nie musi być tak wielki. 200l spokojnie wystarcza w większości przypadków. Nawet 150 grzany do 42 C mi starczył dla 5 osób. Tylko do wanny podoniłem do 50 C, co pompa też potrafi

Arturo72
16-05-2016, 17:42
Jak jest przyłącze i komin to inna sprawa.
Dlatego myśli się o budowie przed budową a nie po fakcie :-)

dwiecegly
17-05-2016, 09:26
Nie ja robiłem projekt i nie ja rozpoczynałem budowe :)

Andrzej19699
08-06-2016, 21:37
Witam,
Mam w domu kocioł gazowy kondensacyjny 2 funkcyjny na propan (c.o. i c.w.u.). W domu kaloryfery, w łazienkach, kuchni i przedpokoju podłogówkę (wszystko na jednym piecu, bo podłogówka ma wrzucone termostaty na wlotach - w sumie ciekaw jestem czy te termostaty to bezpieczne rozwiązanie, bo co jak walną, albo ktoś je przestawi i pójdzie na podłogówkę max temp.czyli aktualnie jakieś 75 stopni bo tak mam ustawione).
Główne pytanie : czy jest sens coś tutaj zmieniać? Kombinuję nad dodatkowym źródłem ogrzewania, żeby zapewnić sobie bezpieczeństwo w razie awarii no i przy okazji może to drugie źródło byłoby tańsze?
Wyszłoby taniej ogrzewać c.o. i c.w.u. pompą ciepła PW?
Ewentualnie zainwestować w małą instalację PV i zasilić pompę bezpośrednio z niej? W lecie by prąd poszedł do sieci, w zimie w dzień by się zasiliło pompę z PV, a w nocy w drugiej taryfie by się odebrało prąd z sieci?
A może jest jakieś lepsze rozwiązanie ?

fachman19
09-06-2016, 12:07
Kombinuję nad dodatkowym źródłem ogrzewania, żeby zapewnić sobie bezpieczeństwo w razie awarii no i przy okazji może to drugie źródło byłoby tańsze?
Wyszłoby taniej ogrzewać c.o. i c.w.u. pompą ciepła PW?
Ewentualnie zainwestować w małą instalację PV i zasilić pompę bezpośrednio z niej? W lecie by prąd poszedł do sieci, w zimie w dzień by się zasiliło pompę z PV, a w nocy w drugiej taryfie by się odebrało prąd z sieci?
A może jest jakieś lepsze rozwiązanie ?

Zmontuj klimatyzator do grzania .To jest PCPP

kasprzyk
09-06-2016, 12:45
Witam,
Mam w domu kocioł gazowy kondensacyjny 2 funkcyjny na propan (c.o. i c.w.u.). W domu kaloryfery, w łazienkach, kuchni i przedpokoju podłogówkę (wszystko na jednym piecu, bo podłogówka ma wrzucone termostaty na wlotach - w sumie ciekaw jestem czy te termostaty to bezpieczne rozwiązanie, bo co jak walną, albo ktoś je przestawi i pójdzie na podłogówkę max temp.czyli aktualnie jakieś 75 stopni bo tak mam ustawione).
Główne pytanie : czy jest sens coś tutaj zmieniać? Kombinuję nad dodatkowym źródłem ogrzewania, żeby zapewnić sobie bezpieczeństwo w razie awarii no i przy okazji może to drugie źródło byłoby tańsze?
Wyszłoby taniej ogrzewać c.o. i c.w.u. pompą ciepła PW?
Ewentualnie zainwestować w małą instalację PV i zasilić pompę bezpośrednio z niej? W lecie by prąd poszedł do sieci, w zimie w dzień by się zasiliło pompę z PV, a w nocy w drugiej taryfie by się odebrało prąd z sieci?
A może jest jakieś lepsze rozwiązanie ?

Bez złośliwości, lepszym rozwiązaniem byłoby poprawienie Twojej instalacji C.O. kocioł kondensacyjny i 75 stopni nie bardzo się kalkuluje.

81jacek
13-06-2016, 22:16
Witam,
Posiadam pompę Panasa 9kw 3fazy serie F, i mam problem z TIMER'em. Dział poprawnie tylko tydzień, po tym okresie muszę wejść w opcje ustawienia Timer'a i zatwierdzić ponownie po tym zabiegu działa poprawnie kolejny tydzień, zawsze do poniedziałku.
Do programowania użyłem instrukcji lukasza którą kiedyś napisał, a wygląda to następująco:

Pompa ustawiona w trybie HEAT

1 ON: MODE: HEAT+TANK; godz. 13.00
2 ON: MODE: HEAT; godz. 14.30
3. ON: MODE: HEAT; godz. 15
4 ON: MODE: HEAT godz. 15.30
5 ON: MODE: HEAT godz 16
6 ON: MODE: HEAT godz 17

Tak mam ustawione na wszystkie dni tygodnia, dzisiaj po 17 powinno pokazywać następną "akcje" na wtorek godz. 13.00 a pokazywało 14.30.
Jakieś pomysły co jest nie tak?

Pozdrawiam
Jacek

Arturo72
13-06-2016, 22:24
Witam,
Posiadam pompę Panasa 9kw 3fazy serie F, i mam problem z TIMER'em. Dział poprawnie tylko tydzień, po tym okresie muszę wejść w opcje ustawienia Timer'a i zatwierdzić ponownie po tym zabiegu działa poprawnie kolejny tydzień, zawsze do poniedziałku.
Do programowania użyłem instrukcji lukasza którą kiedyś napisał, a wygląda to następująco:

Pompa ustawiona w trybie HEAT

1 ON: MODE: HEAT+TANK; godz. 13.00
2 ON: MODE: HEAT; godz. 14.30
3. ON: MODE: HEAT; godz. 15
4 ON: MODE: HEAT godz. 15.30
5 ON: MODE: HEAT godz 16
6 ON: MODE: HEAT godz 17

Tak mam ustawione na wszystkie dni tygodnia, dzisiaj po 17 powinno pokazywać następną "akcje" na wtorek godz. 13.00 a pokazywało 14.30.
Jakieś pomysły co jest nie tak?

Pozdrawiam
Jacek
Nie widzę tutaj "off" ?

81jacek
13-06-2016, 22:30
Nie widzę tutaj "off" ?

No bo nie ma go tam być, sterownik pokojowy włącza/wyłącza pompę ;-)

Pozdrawiam
Jacek

M.Krk
16-06-2016, 11:15
Witam
Pytanie, który z tych zaworów ma być do PC ?

http://www.insbud.org/PL/produkt-1065765284248598528/IB-3325---Zawor-klapowy-trojdrogowy-przelaczajacy-z-silownikiem-elektrycznym,-elektrozawor,-DN25.html

http://www.insbud.org/PL/produkt-1248475903229883392/IB-Q25-3---Zawor-kulowy-trojdrogowy,-mieszajacy,-proporcjonalny,-z-silownikiem-elektrycznym,-elektrozawor,-DN25.html

clarnet
16-06-2016, 11:54
zawory jedne z najtańszych. Ten pierwszy jest ze sprężyną i go sobie odpuść. Ten drugi droższy to mieszający(ty potrzebujesz przełączający), ale też może być.
A jak chcesz porządny zawór to wybierz np. esbe
http://www.esbe.eu/pl/pl-pl/produkty/zestawy-zaworow-z-napedem-elektrycznym/vrg130-ara600-3-punktowy
ale jest 2x droższy od tego drugiego, droższego.

fachman19
16-06-2016, 21:07
Tak ten sprężynowy nie wytrzyma roku

Ja polecam taki
http://technika-grzewcza.eu/kospel-zawor-kot-vc6013-zawor-dzielacy-3-drogowy-honeywell-zawor-vczmh6000e-silownik-vc6013zz00-z-kablem.html

Demontowałem już sprawne 15-17 letnie

CNC_POMPY_CIEPLA
19-06-2016, 19:42
Nasza firma montuję takie:
http://allegro.pl/zawor-3-drogowy-do-pomp-ciepla-sterowany-faza-i6250738658.html
po pierwsze przepływ, pompa ciepła potrzebuje duże przepływu a ESBE i HONEYWELL mają mniejszy dlatego by nie było oporów montujemy właśnie takie.
po drugie bezawaryjność, kilkaset założone i jeszcze żaden nie padł.
po trzecie cena, najlepsza ze wszystkich tutaj podanych powyżej.

fachman19
19-06-2016, 20:32
Nasza firma montuję takie:
http://allegro.pl/zawor-3-drogowy-do-pomp-ciepla-sterowany-faza-i6250738658.html
po pierwsze przepływ, pompa ciepła potrzebuje duże przepływu a ESBE i HONEYWELL mają mniejszy dlatego by nie było oporów montujemy właśnie takie.
po drugie bezawaryjność, kilkaset założone i jeszcze żaden nie padł.
po trzecie cena, najlepsza ze wszystkich tutaj podanych powyżej.

Rzeczywiście ten Kvs jest wyjątkowy w porównaniu.Aż nie chciałem wierzyć . Ale sprawdziłem podobną konstrukcję . to 3 razy więcej niż konkurencja

wihajster
19-06-2016, 22:30
Rzeczywiście ten Kvs jest wyjątkowy w porównaniu.Aż nie chciałem wierzyć . Ale sprawdziłem podobną konstrukcję . to 3 razy więcej niż konkurencja
Papier wszystko przyjmie.

Jak ta "chinka" ma być lepsza od konkurencji i w dodatku tańsza?
NIEMOŻLIWE.

Co z tego że przyłącza 25 (1'') skoro nie ma DN25.
To nie jest nawet DN20, prawdopodobnie DN20R.

Panie od Meetinga, bądź pan bardziej wiarygodny na przyszłość, to się opłaci...
Albo wywal z opisu średnicę kulki (20mm)

W temacie zaworów przełączających, NIE polecam firmy ESBE, zawory z racji swej konstrukcji przeciekają.

fachman19
20-06-2016, 18:13
Zawór kulowy dn 20 z prześwitem 20 mm ma kvs 15. To mozliwe.

CNC_POMPY_CIEPLA
20-06-2016, 18:43
Papier wszystko przyjmie.

Jak ta "chinka" ma być lepsza od konkurencji i w dodatku tańsza?
NIEMOŻLIWE.

Co z tego że przyłącza 25 (1'') skoro nie ma DN25.
To nie jest nawet DN20, prawdopodobnie DN20R.

Panie od Meetinga, bądź pan bardziej wiarygodny na przyszłość, to się opłaci...
Albo wywal z opisu średnicę kulki (20mm)

W temacie zaworów przełączających, NIE polecam firmy ESBE, zawory z racji swej konstrukcji przeciekają.

niektórzy to prawie rasistowskie mają nastawienie do chińszczyzny.
Różnica polega na konstrukcji dlatego przepływ jest innym w Honywell jest grzybek który się podnosi i opuszcza, mają też wersję z kulą ale są droższe.
Kula ma dużo większy przepływ bo jest po prostu wielka dziura w zaworze i dlatego jest lepiej.
Honywell ma grzybek który hamuje przepływ, do tego grzybek zbiera syf który lata po instalacji bo ma więcej elementów w przepływie na których może się on osadzić, oczywiście zakładamy że ktoś nie założył filtra, lub go wyrzucił by zwiększyć przepływ bo miał z nim problem.

Poniżej zdjęcia chińczyka i Honywell do porównania dla tych co muszą zobaczyć by uwierzyć.....

358904358905358907358908358909

MisiekNS
22-06-2016, 20:36
Możecie polecić jakiegoś sprawdzonego instalatora pomp ciepła z Małopolski. Dom w Nowym Sączu.
Może być na priv.
Dzięki

Budujący Radom
12-08-2016, 22:11
Powiedzcie prosze przy ogrzewaniu podłogowym jak ustawić pompę obiegową? Ze zmienną wysokością cisnienia czy stałą. Widzę ze instalato ustawił mi zmienną i tak chodzi od 9 m-cy a dzis w instrukcji Atlantica znalazłem że powinno być ze stałą przy OP.
Wytłumaczcie jak chłopu na granicy.
Zrobiłem po swojemu (wg. instrukcji) i ustawiłem stałą.
364340

fachman19
13-08-2016, 13:51
Wysokość podnoszenia zależy od przepływu - czy zmieniałeś przepływ w OP.
Jeżeli nie to miałeś stałą wysokość podnoszenia . Teraz po zmianie nadal masz stałą wysokość podnoszenia

Budujący Radom
13-08-2016, 19:12
Wysokość podnoszenia zależy od przepływu - czy zmieniałeś przepływ w OP.
Jeżeli nie to miałeś stałą wysokość podnoszenia . Teraz po zmianie nadal masz stałą wysokość podnoszenia

Możesz prościej bo ja ni chu chu...:rolleyes:

fachman19
13-08-2016, 19:42
Możesz prościej bo ja ni chu chu...:rolleyes:

Zmienny przepływ występuje prze grzejnikach z termostatami i przy OP jeżeli masz siłowniki na rozdzielaczach
Ale domyślam się ,że nie posiadasz siłowników na rozdzielaczach.

Jednym słowem nie ma znaczenia jak ustawisz pompkę . Ustaw na maxa .

Budujący Radom
13-08-2016, 21:16
Zmienny przepływ występuje prze grzejnikach z termostatami i przy OP jeżeli masz siłowniki na rozdzielaczach
Ale domyślam się ,że nie posiadasz siłowników na rozdzielaczach.

Jednym słowem nie ma znaczenia jak ustawisz pompkę . Ustaw na maxa .

A czy to co jest na zdjęciu jest prawidłowo?
Nie mam chyba siłowników . Mam rozdzielacze z anemostatami ale to pewnie nie to samo?

fachman19
14-08-2016, 11:42
A czy to co jest na zdjęciu jest prawidłowo?
Nie mam chyba siłowników . Mam rozdzielacze z anemostatami ale to pewnie nie to samo?

to raczej rotametry Anemostaty to w wentylacji. A pompkę ustawiłbym na max . albo tak aby podczas pracy różnica pomiędzy powrotem a zasilaniem wynosiła 5*
ale ta różnicę ostawiałbym gdy na dworze jest około zera (czyli średnia moc pompy ciepla ) PC jest projektowana na taka róznice.

GAYA
17-08-2016, 16:22
POMOCY !!!! proszę pomóżcie . kupuję 106 m ( pól blizniaka) domek bez kotłowni posiada założone ogrzewanie podłogowe . Jest dobrze ocieplony . ceramika ,styropian szary, wełna mineralna , dachówka . Myślałam o kotłowni na pelet , ale doradzono mi powietrzną pompę ciepła . Jeden fachowiec doradzał Pompa ciepła LAK-9,2 – rewersyjna . Zadzwoniłam do drugiej firmy a oni mówią że raczej w to nie iść taka pompa nadaje się tylko jako dodatkowy element grzewczy i doradzili Powietrzna pompa ciepła SPLIT, SAMSUNG AE060JXEDEH/EU AE090JNYDEH/EU. Boje się już dzwonić do kolejnego fachowca. Może ktoś doradziłby oczywiście zrozumiałym językiem dla laika na co zwracać uwagę w ofertach . Jakie ogrzewanie wybrać . Ważne parametry : cena eksploatacji , funkcjonalność , ciepło w domu .

Myjk
17-08-2016, 16:40
Dobrze ocieplony to nie jest rzetelna informacja. Przy dobieraniu pompy ciepła należy wykonać OZC (Obliczenia Zapotrzebowania na Ciepło). Poszukaj audytora OZC, niech policzy i na tej podstawie wróć po dalszą dyskusję, poradę. Generalnie najpopularniejsze są pompy Panasonic 6/9kW.

GAYA
17-08-2016, 16:55
Ten dokument dostane , przy zakupie domu dopiero we wrześniu , chciałam zamówić te kotłownię wcześniej . Instalatorzy mieli dokładne informacje na temat budynku i na tej podstawie zaproponowali te 2 urządzenia jeżeli chodzi o pompy ciepła . Alternatywnie Kocioł pellet 3,3-13,8 kW . Interesuje mnie , czy w ogóle pompa ciepla jest dobrym rozwiązaniem w polskim klimacie , czy raczej myśleć o pelecie Kotłownia z pompą ciepła jest o 12 tys droższa od od kotłowni na pelet . Zależy mi na komforcie , ale cena jest takze bardzo istotnym czynnikiem

Myjk
17-08-2016, 17:24
Dokument nie jest tajny przez poufny. Niech go udostępnią teraz (podejrzewam, że jest tylko charakterystyka energetyczna a nie OZC). Instalatorzy w większości przypadków będą Ci wciskać większe urządzenia, bo większą mają z nich prowizję -- dlatego trzeba wiedzieć czego się chce aby nie przepłacić. Aby to wiedzieć, trzeba użyć matematyki i to nie tej "instalatorskiej".

Pompa jest u nas dobrym rozwiązaniem -- skoro w Szwecji i Norwegii je z powodzeniem montują. Jest droższa, wiadomo, ale za to czysta i bezobsługowa.

Ponownie, wykonać/wydębić OZC inaczej będzie jałowo i co za tym idzie, źle.

GAYA
17-08-2016, 18:22
Zaproponowali 6kW więc chyba ok, mniejsze są chyba 5kW .ale nie w tym rzecz , chodzi o to czy warto dodać 10.000zł do pompy powietrznej zamiast kotłowni na pelet . czy w zimie przy pompie jest realne osiągnięcie temperatury w domu 23-24C?? czy nie okaże się ze przy określonej temperaturze pompa powietrzna przestanie działać i przełączy się ogrzewanie prądem a takie ogrzewanie jest drogie.

imrahil
17-08-2016, 20:42
Zaproponowali 6kW więc chyba ok, mniejsze są chyba 5kW .ale nie w tym rzecz , chodzi o to czy warto dodać 10.000zł do pompy powietrznej zamiast kotłowni na pelet . czy w zimie przy pompie jest realne osiągnięcie temperatury w domu 23-24C?? czy nie okaże się ze przy określonej temperaturze pompa powietrzna przestanie działać i przełączy się ogrzewanie prądem a takie ogrzewanie jest drogie.

to zależy od tego czy PC jest dobrze dobrana do budynku i pewnie też od poprawności wykonania całej instalacji grzewczej. poza tym, jeśli budynek to nie jest jakaś energochłonna dziura, to dogrzanie go przez statystycznie kilka czy kilkanaście godzin w roku grzałką nikogo nie zrujnuje. ja np. grzeję tylko prądem.

Arturo72
17-08-2016, 22:07
Zaproponowali 6kW więc chyba ok, mniejsze są chyba 5kW .ale nie w tym rzecz , chodzi o to czy warto dodać 10.000zł do pompy powietrznej zamiast kotłowni na pelet . czy w zimie przy pompie jest realne osiągnięcie temperatury w domu 23-24C?? czy nie okaże się ze przy określonej temperaturze pompa powietrzna przestanie działać i przełączy się ogrzewanie prądem a takie ogrzewanie jest drogie.
1kWh z pelletu to 0,20zł a 1kWh z pompy to 0,10zł.
Do kosztu kWh musisz doliczyć koszt obsługi pelletu czyli kogoś kto będzie babral się w tym syfie czyli palacza. Policz mu najniższa krajowa za godzinę pracy razy cały sezon i to podziel na ilość kWh za ogrzewanie,wtedy porównuj.

Pompa p-w nagrzeje dom nawet do 50st.C nawet podczas największych mrozów.

Ogrzewanie prądem nie jest drogie,jest w podobnym koszcie co gazem ziemnym i nie dużo droższe od grzania pelletem a jest najtańsze w inwestycji i biorąc pod uwagę koszt inwestycji/koszt eksploatacji jest tańsze od węgla od pelletu i od gazu ziemnego.

GAYA
17-08-2016, 23:28
dzięki,
otrzymałam taka propozycje:
czy pompy powietrzne samsung SPLIT, SAMSUNG AE060JXEDEH/EU AE090JNYDEH/EU to dobry dobór??
zasobnik CWU 200L
Zakres prac:
• montaż jednostki zewnętrznej,
• montaż jednostki wewnętrznej,
• połączenie między jednostkami,
• podłączenie do zasobnika CWU,
• podłączenie zasobnika CWU do systemu dystrybucji CWU (bez
cyrkulacji (płatne dodatkowo)
• podłączenie do rozdzielacza CO
• rozruch pompy ciepłą
• krótki instruktaż z zakresu obsługi i eksploatacji

całkowity koszt 23000zł + VAT ??

na co zwrócić uwagę?? co jest ważne? w całym systemie

Arturo72
17-08-2016, 23:48
dzięki,
otrzymałam taka propozycje:
czy pompy powietrzne samsung SPLIT, SAMSUNG AE060JXEDEH/EU AE090JNYDEH/EU to dobry dobór??
zasobnik CWU 200L
Zakres prac:
• montaż jednostki zewnętrznej,
• montaż jednostki wewnętrznej,
• połączenie między jednostkami,
• podłączenie do zasobnika CWU,
• podłączenie zasobnika CWU do systemu dystrybucji CWU (bez
cyrkulacji (płatne dodatkowo)
• podłączenie do rozdzielacza CO
• rozruch pompy ciepłą
• krótki instruktaż z zakresu obsługi i eksploatacji

całkowity koszt 23000zł + VAT ??

na co zwrócić uwagę?? co jest ważne? w całym systemie
Pompa jako pompa jest ok ale zdecydowanie za drogo i czy będzie ok pod obciążenie cieplne to wątpię.
Ona powinna kosztować 20 klocków z vatem i na tyle negocjuj.

rounder
18-08-2016, 00:02
Witam. Mam pompę ciepła galmet 200l z jedną wężownicą. Dodatkowo spory piec kaflowy z silną podkową która będzie zimą zasilać tą wężownicę w pompie ciepła. Zbiornik 200l pompy ciepła chce wykorzystać także jako pewnego rodzaju wymiennik ciepła, bo woda po przejsciu przez wężownice pompy byłaby kierowana jeszcze na grzejniki. Czyli z podkowy pieca kaflowego gorąca woda nie poszła by bezpośrednio na grzejniki jak robią wszyscy, tylko najpierw przez wężownice w pompie ciepła, potem na grzejniki i na koniec powrót do pieca kaflowego. Po co te ceregiele? Obawiam się że piec ten jest za silny żeby bezpośrednio jechać z gorąca wodą na grzejniki. A z drugiej strony jest też za silny tzn za gorący na samą taką pompę i grzejniki będą słuzyły jako taki swoisty odprowadzacz gorąca. Będzie palone drewnem więc temp bardzo wysoka. Naczynie wzbiorcze izolowane na ocieplonym strychu ma zapobiegać wybuchowi bomby. Pytanie - o ile mniej więcej stopni schładza się woda wychodząca z pieca - powiedzmy że woda ma wtedy temp. 80-85 stopni - o ile się schłodzi po przejściu przez taką wężownicę pompy gdy woda we wnętrzu pompy ma temp ok 50 stopni. I czy w ogóle taki układ będzie działał, Oczywiście latem gdy pompa sama grzeje wodę to przepływ ciepła od niej do grzejników byłby zakręcany zaworem.

gondoljerzy
18-08-2016, 19:07
...
Pompa p-w nagrzeje dom nawet do 50st.C nawet podczas największych mrozów.
...

Dajesz jak sprzedawca maści na porost włosów u łysych.

Raven.art
06-09-2016, 11:28
Witam,
w temacie PC jestem kompletnie "zielony" stąd kilka pytań do was.
Planuje budowę domu i zastanawiam się nad CO.
Jako że teraz w szeregowcu w który mieszkam używam gazu to planowałem, że w nowym domu tez zainstaluje gaz, jednak jak naczytałem się o PC to coraz bardziej skłaniam się ku temu rozwiązaniu.
Mam jednak kilka dylematów dlatego chciałem się was podpytać. . i tak:
- czy zmieszczę całą instalacje PC (+cwu) w kotłowni 4,4m2? (169*262cm) ? czy musiałbym powiększyć kotłownie?
- jak wygląda sprawa z "awaryjnością" pomp ciepła. macie jakieś doświadczenia? pytanie dla mnie dość istotne bo sama pompa to wydatek rzędu 15-25K. a w dzisiejszych czasach towary produkuje się na ok 10 "żywotności",
- jak wygląda sprawa z dostarczaniem wody, na razie na mojej ulicy wodociąg jest "w planach" także sobie jeszcze poczekam. tymczasem będę musiał wiercić studnie + Zestaw hydroforowy. czy ma to jakiś wpływ na działanie PC?
- dom będę budował na wsi, gdzie przerwy w dostawach prądu zdarzają się często. będę instalował Agregat aby awaryjnie zasilać piec z pompą CO, lodówkę i oświetlenie, jaki pobór mocy trzeba zarezerwować dla PC ?

Dom będzie miał ~163m2 Parter + poddasze użytkowe. z ściana phorotherm 25 + 18cm styropian. kominek grawitacyjny/z dgp (jeszcze nie zdecydowałem) jako uzupełnienie podstawowej instalacji cieplnej.

P.S Jaką PC byście polecili do takiego domu?

z góry dziękuje za podpowiedzi i pozdrawiam.
Paweł

plusfoto
06-09-2016, 19:00
Cała instalacja pompy z wszystkimi elementami do tego by pracowała bez kiwnięcia palcem z twojej strony to wydatek rzędu 25 -35 K
A teraz:
ad1. zmieścisz bez problemu
ad2. dokładnie tak samo jak z samochodem lub innym urządzeniem typu lodówka, pralka, telewizor bądź komputer
ad3. to żaden problem
ad4. 2-3 kW
ad5. zrób OZC
Pozdrawiam

miloszenko
06-09-2016, 20:47
Dom będzie miał ~163m2 Parter + poddasze użytkowe. z ściana phorotherm 25 + 18cm styropian. kominek grawitacyjny/z dgp (jeszcze nie zdecydowałem) jako uzupełnienie podstawowej instalacji cieplnej.


Paweł

Lepiej daj YTONGa 24 cm i 15 cm styro, ściana będzie w tej samej cenie, cieńsza o 5 cm i o niego szczelniejsza i lepiej trzymająca wymiar (latwo potem to tynkować, ocieplać i prowadzić instalacje).

Busters
06-09-2016, 20:57
Lepiej daj YTONGa 24 cm i 15 cm styro, ściana będzie w tej samej cenie, cieńsza o 5 cm i o niego szczelniejsza i lepiej trzymająca wymiar (latwo potem to tynkować, ocieplać i prowadzić instalacje).
Takie durne rady lepiej zachowaj dla siebie. Do siebie dales Ytonga tylko dlatego, bo jest cieply? Sciana to element konstrukcyjny nie odpowiada za izolacyjnosc termiczna. Zapamietaj to sobie.

compi
07-09-2016, 05:57
Takie durne rady lepiej zachowaj dla siebie. Do siebie dales Ytonga tylko dlatego, bo jest cieply? Sciana to element konstrukcyjny nie odpowiada za izolacyjnosc termiczna. Zapamietaj to sobie. Napisz że Ytong nie jest cieplejszy od silikatu.

miloszenko
07-09-2016, 06:19
Takie durne rady lepiej zachowaj dla siebie. Do siebie dales Ytonga tylko dlatego, bo jest ciepły? Ściana to element konstrukcyjny nie odpowiada za izolacyjnosc termiczna. Zapamietaj to sobie.

Czy ja napisałem, że ma być YTONG bo jest cieplejszy od ceramiki? Gdzie ja u siebie dałem YTONGa? Mam dom z silikatów, ale dzisiaj wolałbym taki z YTONGa. Zalety YTONGa wymieniłem, czyli głównie dokładność wymiarowa i łatwa obróbka, a w porównaniu z ceramiką bezwzględnie łatwiej o szczelność takiej przegrody.

Próbujesz mnie pouczać kiedy ja o tym, iż izolacyjność materiału konstrukcyjnego jest mało istotna pisałem kilka lat przed tym, zanim Ty się na tym forum pojawiłeś.

giman
07-09-2016, 09:18
Planuję parterówkę ok 130m2 grzaną powietrzną pompą ciepła.

Zostawiam sobie możliwość adaptacji poddasza (taka potrzeba może pojawić się 5-15 lat po wprowadzeniu). Taka adaptacja zwiększy metry użytkowe o 20-50% (taki rozrzut bo adaptacja może być częściowa).

Jak to ugryźć w planowaniu ogrzewania? Planuję od razu pociągnąć tam rurki wod-kan i grzewcze i zaślepić.
Ale co z mocą pompy po takiej adaptacji - będę musiał kupić nową mocniejszą? Czy warto już teraz zamontować coś większego?
Wiem, że pompa = podłogówka inaczej to słaby pomysł, ale czy po takiej adaptacji grzejniki (odpowiednie, niskotemperaturowe) zdadzą egzamin?

Dzięki za pomoc, może już ktoś stał przed takimi dylematami :)

Busters
07-09-2016, 19:05
Czy ja napisałem, że ma być YTONG bo jest cieplejszy od ceramiki? Gdzie ja u siebie dałem YTONGa? Mam dom z silikatów, ale dzisiaj wolałbym taki z YTONGa. Zalety YTONGa wymieniłem, czyli głównie dokładność wymiarowa i łatwa obróbka, a w porównaniu z ceramiką bezwzględnie łatwiej o szczelność takiej przegrody.

Próbujesz mnie pouczać kiedy ja o tym, iż izolacyjność materiału konstrukcyjnego jest mało istotna pisałem kilka lat przed tym, zanim Ty się na tym forum pojawiłeś.
Moj silikat trzymal wymiar, a jesli masz taka ekipe, ze potrafi murowac tylko z Ytonga to faktycznie wyboru zbyt duzego nie ma.
Fakt, napisales "szczelniejsza" nie wiem czemu zinterpretowalem, ze cieplejsza - tutaj sry z mojej strony.

Tak czy inaczej ja bym ytonga nie polecil nigdy w zyciu. Mam czesto przyjemnosc przebywac w domu z ytonga i masakra.

plusfoto
07-09-2016, 19:57
Tak czy inaczej ja bym ytonga nie polecil nigdy w zyciu. Mam czesto przyjemnosc przebywac w domu z ytonga i masakra.
A możesz napisać co tam takiego złego się dzieje?

Busters
08-09-2016, 00:35
A możesz napisać co tam takiego złego się dzieje?
Slychac wszystko z drugiego konca domu, a dom ma 20m z jednego kata do drugiego.

plusfoto
08-09-2016, 05:16
A to jakiś dziwny ten Ytong!:eek:

Raven.art
08-09-2016, 16:05
Cała instalacja pompy z wszystkimi elementami do tego by pracowała bez kiwnięcia palcem z twojej strony to wydatek rzędu 25 -35 K
A teraz:
ad1. zmieścisz bez problemu
ad2. dokładnie tak samo jak z samochodem lub innym urządzeniem typu lodówka, pralka, telewizor bądź komputer
ad3. to żaden problem
ad4. 2-3 kW
ad5. zrób OZC
Pozdrawiam

plusfoto, dzięki !
co do OZC, to profesjonalne zorbię ale dopiero jak będę miał gotowy projekt, narazie jestem na etapie koncepcyjnego.
na stronce cieplowlasciwie.pl zrobiłem taki "prowizoryczny i wyszło mi:

"Poniższe wyliczenia zakładają utrzymanie w domu przez całą zimę średniej dobowej temperatury 22,0°C.
7,1kW maksymalna moc grzewcza
Tyle będzie potrzebne w "najmroźniejszy" dzień, przy średniej dobowej -20°C
3,5kW przeciętna moc grzewcza
Tyle będzie potrzebne w przeciętny dzień zimy, przy średniej dobowej 1,3°C
43W/m2 wskaźnik zapotrzebowania na moc
14 805kWh = 53GJ całkowite roczne zużycie energii na ogrzewanie
Tyle ciepła netto potrzebuje twój dom na cały sezon grzewczy. Zależnie od tego, czym i z jaką sprawnością będziesz grzać, ilość ciepła brutto, jaką musisz kupić w opale, będzie odpowiednio wyższa.
89kWh/m2*rok wskaźnik zużycia energii
Tę wartość znajdziesz na świadectwie energetycznym budynku (nowsze takie mają). Na tej podstawie twój dom zalicza się do klasy energetycznej C

Przygotowanie ciepłej wody użytkowej (CWU)
Dla 4 osób, głównie prysznice, czasem wanna.

4kW dodatkowa moc potrzebna do grzania CWU"




Lepiej daj YTONGa 24 cm i 15 cm styro, ściana będzie w tej samej cenie, cieńsza o 5 cm i o niego szczelniejsza i lepiej trzymająca wymiar (latwo potem to tynkować, ocieplać i prowadzić instalacje).

Dzięki za poradę, jeszcze nie zdecydowałem do końca. pomyślimy.

fachman19
08-09-2016, 16:14
Pompa jako pompa jest ok ale zdecydowanie za drogo i czy będzie ok pod obciążenie cieplne to wątpię.
Ona powinna kosztować 20 klocków z vatem i na tyle negocjuj.

Ciekawe czy się udało za te 20 klocków .
Ja myślę ,że powinien zażądać darmowych przeglądów na 5 lat i montażu liczników w tych 20 klockach.

fachman19
08-09-2016, 16:18
plusfoto,

4kW dodatkowa moc potrzebna do grzania CWU"

y.

Te 4 kW mocy to trochę beż sensu to odpowiada 2400 litrów wody na dobe

Raven.art
08-09-2016, 17:09
Te 4 kW mocy to trochę beż sensu to odpowiada 2400 litrów wody na dobe

być może, nie znam się dlatego pytam was :p

mkm silesia
09-09-2016, 16:22
Ciekawe czy się udało za te 20 klocków .
Ja myślę ,że powinien zażądać darmowych przeglądów na 5 lat i montażu liczników w tych 20 klockach.

Może się uda ale kotłownia w standardzie Artura ogolona pocieniona zaoszczędzone nawet na otulinach ;)

Admund
09-09-2016, 19:34
Doradzicie czy iść w Pellet czy w Pompę ciepła Powietrze/woda ?
Gazu nie ma, węgla nie chcę. 366909366910366911
366912
Jaki koszt wyjdzie przy założeniu że parter podłogówka, góra grzejniki + łazienki podłogówka + wod-kan?

Mam mętlik w głowie i nie wiem w co inwestować. Stan surowy zamknięty. W piwnicy też po jednym grzejniku.

mkm silesia
09-09-2016, 21:35
Doradzicie czy iść w Pellet czy w Pompę ciepła Powietrze/woda ?
Gazu nie ma, węgla nie chcę. 366909366910366911
366912
Jaki koszt wyjdzie przy założeniu że parter podłogówka, góra grzejniki + łazienki podłogówka + wod-kan?

Mam mętlik w głowie i nie wiem w co inwestować. Stan surowy zamknięty. W piwnicy też po jednym grzejniku.

jak pompa to nie grzejniki (jak już to duże a więc szpetne), ścienne albo podłogowe (sufitowe też działa może być na skosach np. )
ścienne i sufitowe lepiej chłodzi

fachman19
11-09-2016, 06:21
Doradzicie czy iść w Pellet czy w Pompę ciepła Powietrze/woda ?.

Podłogówka wszędzie ( mozna położyć deskę Barlinecką) i PC .

Węgiel i pelet to ten sam problem tylko inaczej brudzi . Na narty nie pojedziesz .

giman
11-09-2016, 21:43
Wiem, że powielam swój własny post sprzed kilku dni, ale może ktoś będzie mógł coś doradzić. Sam nie wiem jak to ugryźć.

Planuję parterówkę ok 130m2 grzaną powietrzną pompą ciepła.

Zostawiam sobie możliwość adaptacji poddasza (taka potrzeba może pojawić się 5-15 lat po wprowadzeniu). Taka adaptacja zwiększy metry użytkowe o 20-50% (taki rozrzut bo adaptacja może być częściowa).

Jak to ugryźć w planowaniu ogrzewania? Planuję od razu pociągnąć tam rurki wod-kan i grzewcze i zaślepić.
Ale co z mocą pompy po takiej adaptacji - będę musiał kupić nową mocniejszą? Czy warto już teraz zamontować coś większego?
Wiem, że pompa = podłogówka inaczej to słaby pomysł, ale czy po takiej adaptacji grzejniki (odpowiednie, niskotemperaturowe) zdadzą egzamin?

Dzięki za pomoc, może już ktoś stał przed takimi dylematami

JTKirk
12-09-2016, 05:10
PC od razu daj taką, żeby mocy starczyło ci na górę
Póki co, będzie przewymiarowana, ale to żaden problem
A na górze jak nie będzie opcji podłogówki, to zrobisz klimakonwektery.
Instalację na górę pociąg już teraz i zaślep.

fachman19
12-09-2016, 07:03
To wszystko zależy od sposobu położenia izolacji. czy w połaci ,czy na podłodze.
Ogrzewanie parteru przy nieogrzewanym poddaszu powoduje to ,że i tak grzejemy poddasze przez sufit . Powoduje to podniesienie parametrów pracy układu i dyskomfort zwiazany z zimnym sufitem.
Same straty.

Konsultant Viessmann
12-09-2016, 09:06
Doradzicie czy iść w Pellet czy w Pompę ciepła Powietrze/woda ?

Mam mętlik w głowie i nie wiem w co inwestować. Stan surowy zamknięty. W piwnicy też po jednym grzejniku.

Ja polecam powietrzną pompę ciepła. W nowym domu nie inwestowałbym w ogrzewanie oparte na paliwie stałym. Jak pompa ciepła to ogrzewanie podłogowe - warto przemyśleć.

Jeśli nie masz wybranego projektanta, czy instalatora to ja polecam naszych autoryzowanych partnerów, którzy chętnie doradzą i zamontują urządzenie - szukaj ich TUTAJ (http://www.viessmann.pl/pl/uslugi/najblizszy-partner.html).

Myślałeś może już o producencie urządzenia? Może mógłbym coś doradzić?

giman
12-09-2016, 10:12
To wszystko zależy od sposobu położenia izolacji. czy w połaci ,czy na podłodze.
Ogrzewanie parteru przy nieogrzewanym poddaszu powoduje to ,że i tak grzejemy poddasze przez sufit . Powoduje to podniesienie parametrów pracy układu i dyskomfort zwiazany z zimnym sufitem.
Same straty.

Planuję oczywiście izolacje na stropie tak na początek (25-30cm wełny). Ale na wierzchu musi coś jak płyta OSB czy cuś aby używać jako magazynu. Strych od początku będzie pełnił funkcję graciarniano-magazynową, więc jeszcze nie wymyśliłem jak załatwić izolację wynikającą ze schodów i "dziury w stropie" schody od początku będą względnie normalne i wygodne (drabinka w suficie odpada).
I teraz nie wiem czy robić na górze coś w stylu ścianek okalających schody i drzwi na strych czy też pokombinować coś z izolowaną klapą na poziomie stropu (tylko jak by to wygodnie użytkować).

Andrzej5101
18-09-2016, 15:17
Wg. mnie, ja bym zastosował pompę powietrze - woda o mocy odpowiedniej do zapotrzebowania parteru . Za 5-15 lat , możliwości techniczne pomp wzrosną znacznie do możliwości dzisiejszych pomp (tak jak aut ) .Na poddaszu zainstalujesz wtedy pompę o dużo mniejszej mocy .Najbardziej popularnymi pompami w skali " jakość / cena " są pompy Panasonic . Pompy ciepła są najbardziej korzystne przy ogrzewaniu niskotemperaturowym ( podłogówka , Climaconvectory ) i konstrukcji domu o dużej możliwości zmagazynowania energii w taniej taryfie . http://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea&p=7096416#post7096416 . Bardzo mało wiemy co to za dom, z czego zbudowany i jakie ma zapotrzebowanie na tzw.moc cieplną . Moc pompy powinna być dopasowana ( jak wszystko ) do zapotrzebowania z pewnym naddatkiem oraz kumatym serwisem w pobliżu domu .

Kaizen
18-09-2016, 21:01
Ale co z mocą pompy po takiej adaptacji - będę musiał kupić nową mocniejszą? Czy warto już teraz zamontować coś większego?


Ja bym brał pompę dostosowaną do warunków dzisiejszych, bo po co wydawać teraz więcej pieniędzy, jak można później albo i w ogóle:
1. Nie masz pewności, czy będziesz potrzebował większej. Jak przyjdzie czas to przeanalizujesz, i może zmienisz dom, zamiast go powiększać.
2. Klimat się zmienia. Może pompa wystarczająca teraz będzie za X lat wystarczająca do większego domu. A może go docieplisz bo to się opłaci i nawet bez zmian klimatu wystarczy stara PC.
3. Postęp technologiczny w pompach jest zauważalny - większa sprawność, niższe ceny. Za 15 lat możesz być zadowolony z okazji do upgrade. Jak teraz kupisz przewymiarowaną to możesz za 15 lat i tak dojść do wniosku, że tak się sypie, że lepiej i tak wymienić na nową.
4. A może za X lat wrzucisz na poddaszu klimę do ogrzewania i chłodzenia, bo to będzie najtańszy i najsensowniejszy upgrade.
5. Nie wiadomo, co będzie - może będzie gaz łupkowy, super sprawne ogniwa solarne, może prąd podrożeje straszliwie - nie ma co teraz decydować co za X lat. Za dużo zmiennych i niewiadomych

fachman19
19-09-2016, 06:01
J

Myślałeś może już o producencie urządzenia? Może mógłbym coś doradzić?

pomyśl o Producencie .

On bardzo chce sprzedać Tobie pompę

mariusz_ck
04-10-2016, 20:10
Proszę o radę!

Na chwilę obecną do ogrzewania domu (parter + piętro=140m2) i wody użytkowej używam pieca C.O. opalanego węglem. Istniejąca instalacja to instalacja z obiegiem zamkniętym z grzejnikami panelowymi PURMO. Była wykonywana około 13 lat temu.

Obecnie szukam jakiegos wygodniejszego i czystszego rozwiązania, m.in. zastanawiam się nad pompa powietrze woda. Moje pytanie: Czy takie rozwiązanie w tym przypadku (brak ogrzewania podlogowego) zdawaloby egzamin?

Tomaszs131
04-10-2016, 21:56
Na rynku znajdziesz pompy PW o wysokiej temperaturze zasilania- HT. Dają radę w połączeniu z grzejnikami.

Arturo72
04-10-2016, 21:59
Proszę o radę!

Na chwilę obecną do ogrzewania domu (parter + piętro=140m2) i wody użytkowej używam pieca C.O. opalanego węglem. Istniejąca instalacja to instalacja z obiegiem zamkniętym z grzejnikami panelowymi PURMO. Była wykonywana około 13 lat temu.

Obecnie szukam jakiegos wygodniejszego i czystszego rozwiązania, m.in. zastanawiam się nad pompa powietrze woda. Moje pytanie: Czy takie rozwiązanie w tym przypadku (brak ogrzewania podlogowego) zdawaloby egzamin?
Zagadaj do bobrow,on ma zwykłego Panasa(nie HT) przy grzejnikach ale ja jestem sceptyczny do grzejników i jakiejkolwiek pompy.

mkm silesia
04-10-2016, 23:57
Proszę o radę!

Na chwilę obecną do ogrzewania domu (parter + piętro=140m2) i wody użytkowej używam pieca C.O. opalanego węglem. Istniejąca instalacja to instalacja z obiegiem zamkniętym z grzejnikami panelowymi PURMO. Była wykonywana około 13 lat temu.

Obecnie szukam jakiegos wygodniejszego i czystszego rozwiązania, m.in. zastanawiam się nad pompa powietrze woda. Moje pytanie: Czy takie rozwiązanie w tym przypadku (brak ogrzewania podlogowego) zdawaloby egzamin?

Musisz liczyć się z wymianą grzejników na większe i kosztami eksploatacji wyższymi niż w budynkach z ogrzewaniem płaszczyznowym.

Andrzej5101
05-10-2016, 07:04
Montaż pompy ciepła, to są znaczne koszty.Poczytaj forum http://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea/page141 , tam szereg problemów było poruszanych i można wyciągnąć wnioski dla siebie . Jest tam paru uczestników którzy posiadają ogrzewanie pompą z grzejnikami . Alternatywą jest też gaz ,jeżeli jest możliwy

trzciniak61
05-10-2016, 08:51
Proszę o radę!

Na chwilę obecną do ogrzewania domu (parter + piętro=140m2) i wody użytkowej używam pieca C.O. opalanego węglem. Istniejąca instalacja to instalacja z obiegiem zamkniętym z grzejnikami panelowymi PURMO. Była wykonywana około 13 lat temu.

Obecnie szukam jakiegos wygodniejszego i czystszego rozwiązania, m.in. zastanawiam się nad pompa powietrze woda. Moje pytanie: Czy takie rozwiązanie w tym przypadku (brak ogrzewania podlogowego) zdawaloby egzamin?

Witam - ja jestem w bardzo podobnej sytuacji domek z 2002 r. ogrzewanie grzejnikowe 100% kocioł miałowy, w czerwcu założyłem pompę ciepła Powietrze Woda. Nowy system został wcięty w dotychczasowy i całość może działać we wszystkich konfiguracjach grzanie miałem, PC lub jednocześnie obydwa. Oczywiście dzisiaj nie powiem jaki będzie koszt ogrzewania. PC podaje na grzejniki temp. 53-56 st. podczas takiego cyklu pracy pobór prądu ok. 3-4 kWh - temperatura zewnętrzna 5 st.C. Na razie tyle.

JTKirk
05-10-2016, 09:44
PC podaje na grzejniki temp. 53-56 st. podczas takiego cyklu pracy pobór prądu ok. 3-4 kWh - temperatura zewnętrzna 5 st.C. Na razie tyle.

minusem takiego rozwiązania jest chyba tylko jechanie na maksymalnych parametrach, żyłowanie sprężarki - dobrze myśle?
bo z tego co kojarzę, to już kilka lat temu były opisywane przypadki pracy z grzejnikami....kojarzę temat kamienica,stare grzejniki i problem z defrostami...to było jeszcze za czasów xxxx121 bodajże ;)

trzciniak61
05-10-2016, 09:55
minusem takiego rozwiązania jest chyba tylko jechanie na maksymalnych parametrach, żyłowanie sprężarki - dobrze myśle?
bo z tego co kojarzę, to już kilka lat temu były opisywane przypadki pracy z grzejnikami....kojarzę temat kamienica,stare grzejniki i problem z defrostami...to było jeszcze za czasów xxxx121 bodajże ;)

sprężarka pracuje ze zmienną mocą do uzyskania temp. 56 st pobór mocy ok 6 kW i po około 20 minutach zaczyna spadać po około 1 godz. pracy osiąga moc 3,5-2,7 kW - dane pochodzą z moich obserwacji, przed PC zainstalowałem licznik energii. Tak, że nie zaobserwowałem żyłowania sprężarki praca dosyć cicha, w domu nie słychać absolutnie użądzenia. Pozdrawiam

bobrow
05-10-2016, 10:03
Witam,
moim zdaniem bardzo ważna jest temp na grzejnikach z PC- u mnie na szczęście udało się ogrzewać dom w zakresie temperatur na CO od 40 do 45 st (nawet przy 20 stopniowych mrozach ).
Kiedy miałem podłączony piec węglowy , utrzymywałem temp 50-55 st ze względu na "smolenie" się ścianek pieca (i pkt rosy). Zrobiłem próby ogrzewania na temp ok 45 st i zobaczyłem ,że jest ok- to mnie utwierdziło w zakupie PC. Wybrałem Panasonica T-cap z kilku powodów np gwarantowana moc grzewcza do -15 st , cena.
W stopce mam wszystkie dane mojego systemu i domu.
Kupiłem PC ze względu na wygodę i brak zanieczyszczeń , chociaż wychodzi mi taniej niż na węglu (pewnie gdybym miał piec z podajnikiem , koszty były by zbliżone).
Odnośnie samego Panasa , to jeszcze po roku delikatnie walczę z optymalizacją pracy w moim systemie-ale to raczej moje "małe" hobby niż poważne problemy.

pzdr

trzciniak61
05-10-2016, 15:56
Witam,
moim zdaniem bardzo ważna jest temp na grzejnikach z PC- u mnie na szczęście udało się ogrzewać dom w zakresie temperatur na CO od 40 do 45 st (nawet przy 20 stopniowych mrozach ).
Kiedy miałem podłączony piec węglowy , utrzymywałem temp 50-55 st ze względu na "smolenie" się ścianek pieca (i pkt rosy). Zrobiłem próby ogrzewania na temp ok 45 st i zobaczyłem ,że jest ok- to mnie utwierdziło w zakupie PC. Wybrałem Panasonica T-cap z kilku powodów np gwarantowana moc grzewcza do -15 st , cena.
W stopce mam wszystkie dane mojego systemu i domu.
Kupiłem PC ze względu na wygodę i brak zanieczyszczeń , chociaż wychodzi mi taniej niż na węglu (pewnie gdybym miał piec z podajnikiem , koszty były by zbliżone).
Odnośnie samego Panasa , to jeszcze po roku delikatnie walczę z optymalizacją pracy w moim systemie-ale to raczej moje "małe" hobby niż poważne problemy.

pzdr

Pozdrawiam jak widzisz dołączyłem do klubu PC PW, moje pytanie - w jakich sekwencjach czasu pracuje u Ciebie pompa?

autorus
05-10-2016, 16:28
Zauważył, że kolega przesiadł się z węgla na PC. hoho, szacun :cool:

bobrow
05-10-2016, 16:44
Pozdrawiam jak widzisz dołączyłem do klubu PC PW, moje pytanie - w jakich sekwencjach czasu pracuje u Ciebie pompa?

W okresach przejściowych wł wg potrzeb , kiedy już jest wyraźnie chłodno -PC działa wg eurostera na 23 st i nocne obniżenie na 21.6st (23.30-4.30) ,
Pzdr

miloszenko
06-10-2016, 19:25
W okresach przejściowych wł wg potrzeb , kiedy już jest wyraźnie chłodno -PC działa wg eurostera na 23 st i nocne obniżenie na 21.6st (23.30-4.30) ,
Pzdr

Przepraszam, że tutaj zapytam, ale ciekawi mnie Twoje rozwiązanie wentylacji. Reku brak, czemu? Jak to u Ciebie działa?

bobrow
06-10-2016, 20:12
Przepraszam, że tutaj zapytam, ale ciekawi mnie Twoje rozwiązanie wentylacji. Reku brak, czemu? Jak to u Ciebie działa?

Witaj
dom budowałem w 2007 i nie zdecydowałem się na rekuperację ze względu na wtedy wysokie koszty i sprzeczne opinie nt.
Wentylacje rozwiązałem tak :
-w łazienkach wentylatory wyciągowe podłączone pod włącznik oświetlenia
-w kuchni okap w wyciągiem wg potrzeb włączany
- w każdym pomieszczeniu jedno okno z nawiewnikiem z regulacją przesłony w ramie okna ( u góry)
Latem okna są uchylone prawie cały czas , zimą wietrzymy porządnie rano - a później wg potrzeb.
Na prawie 200m2 ogrzewanych podłóg i z temp 22-23 st koszt za cały rok (CO głównie grzejnikowe i CWU) 2600pln to chyba nie najgorzej. Sam nie wiem czy teraz bym zamontował reku - z kalkulatorów wynika , że oszczędności były by nie znaczne (jakaś tam obsługa reku jest np filtry , coś tam pobiera kWh + grzałeczka, itp)

Tak to u mnie jest,
Pzdr

Szklara
06-10-2016, 21:39
Montaż pompy ciepła, to są znaczne koszty.Poczytaj forum http://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea/page141 , tam szereg problemów było poruszanych i można wyciągnąć wnioski dla siebie . Jest tam paru uczestników którzy posiadają ogrzewanie pompą z grzejnikami . Alternatywą jest też gaz ,jeżeli jest możliwy

Alternatywa gaz.... U mnie wyszło 12 tysiaków przyłącz. Ok. 4 tys instalacja po działce i w domu, piec 12 tysi. i co.. Mamy drogie źródło energii, masę opłat za gotowość, za przyłącz, stała zmienną itp... Skończyło się na pompie ciepła. Przyłącz jest, stale i zmienne płacę te same, a w kuchni indukcja zamiast gazu. Brak syfu i farfocli na meblach bezcenne. Gaz odpadł zanim się zaczął. Szkoda że wybudowałem komin w nadziei, że sassiedzi sa eko i będą grzać gazem. Wyłamali się wszyscy, wola gumiaki i plastik w piecu i gazownia nie zrobiła darmowego przyłącza. Wahałem się pomiędzy buforem ciepła (grzanie grzałkami przy niechęci i drewnem ze zgazowca przy checi pracy) ale interes się skończył u mnie po 6-7 latach. Wtedy to kreski przecięły się z Pompą ciepła. Jeszcze nie pracuje, lae wygląda obiecująco. KOszty względem gazu nawet nie ma co porównywać. Już polecam choć nie pracuje :)

Jabolek
10-10-2016, 17:27
Witam.

Nie wiem w którym wątku to napisać więc jeśli będzie to złe zapytanie proszę moda o skasowanie.

Mianowicie czy jest ktoś z forumowiczów z okolic Piaseczna, Grójca i posiada pompe ciepła P/W i pozwolił by wpaść zobaczyć i porozmawiać o tym rozwiązaniu?

Arturo72
10-10-2016, 17:33
Witam.

Nie wiem w którym wątku to napisać więc jeśli będzie to złe zapytanie proszę moda o skasowanie.

Mianowicie czy jest ktoś z forumowiczów z okolic Piaseczna, Grójca i posiada pompe ciepła P/W i pozwolił by wpaść zobaczyć i porozmawiać o tym rozwiązaniu?Mieszkasz w dużej aglomeracji i szukasz kogoś na forum z pompą zamiast zgłosić się do sadze do jednego z kilkudziesięciu jak nie kilkuset firm z Twojego regionu żeby dali Ci namiary na swoich klientów ? Zresztą dużo więcej nie zobaczysz i nie dowiesz się poza tym,że grzeje ale to chyba nie dziwne bo to nie jest czary mary,że bez ognia jest ciepło w domu ? :DWarszawa aż tak zacofana jest,że myśli,że to czary mary ? :D
Gaz odpadł zanim się zaczął. Szkoda że wybudowałem komin w nadziei, że sassiedzi sa eko i będą grzać gazem.No to nie dziwne,u mnie gaz odpadł za nim się zaczął i to nawet przy ogrzewaniu prądem a nie pompą :DA i komina nie mam dlatego ;)

Varmego
10-10-2016, 18:39
Witam

W temacie powietrznych pomp ciepła , proszę zainteresować się pompami na CO2.
Technologia jest w Polsce nowa, ale można już takie urządzenia dostać.

Pompa ciepła na CO2 w jednym przepływie przez wymiennik ciepła podgrzewa wodę z +10°C do +65°C ze sprawnością nie do osiągnięcia dla technologii freonowych (R407,R410,R...). (mogę wytłumaczyć dlaczego)

Dla przykładu produkt dostępny już we Francji --> Sanden AquaECo COP dla A7W65 ! min. 3.2 max 3.64
Dla popularnej przez producentów normy A15/W45 COP wychodzi około 5,2 !

To jest proszę Państwa inna jakość.

COP do sprawdzenia pod adresem.(inny producent, też CO2)
http://www.enex-ref.com/eng/heat-pum...ector-co2.aspx

Proponuję poczytać o ECOCUTE, technologia z powodzeniem stosowana w Japonii, Australii.

miloszenko
10-10-2016, 18:53
Pojawia się od razu pytanie, dlaczego CO2 nie jest powszechnie stosowane? Czemu tyle lat meczą się z jakimiś szkodliwymi substancjami?

Varmego
10-10-2016, 19:14
Pierwsza instalacje chłodnicze/pompy ciepła powstały na CO2.
Ze względu na brak materiałów konstrukcyjnych poszukiwano czynników niskociśnieniowych.
Powstały bardzo dobre czynniki pod względem, chłodniczym, które z czasem uznano za szkodliwe dla środowiska.
Te które są teraz stosowane też już mają wyznaczone daty końca ich stosowania.

CO2 jest gazem naturalnym

Technologia zatoczyła koło. Dzisiaj mamy lepsze materiały, więcej wiedzy...

oberwatorPC
10-10-2016, 19:32
Pierwsza instalacje chłodnicze/pompy ciepła powstały na CO2.
Ze względu na brak materiałów konstrukcyjnych poszukiwano czynników niskociśnieniowych.
Powstały bardzo dobre czynniki pod względem, chłodniczym, które z czasem uznano za szkodliwe dla środowiska.
Te które są teraz stosowane też już mają wyznaczone daty końca ich stosowania.

CO2 jest gazem naturalnym

Technologia zatoczyła koło. Dzisiaj mamy lepsze materiały, więcej wiedzy...

Dobre a chcesz mieć "bombę" w domu. Zobacz na jakich ciśnieniach to pracuje. Mała żywotność urządzeń i droższe materiały .

Varmego
10-10-2016, 19:45
A takie urządzenie jak saturator to można jeszcze kupić :-).

Bombę masz w telefonie, komputerze, samochodzie, kuchni, łazience, szafce z chemią, itd.
Nie o to chyba chodzi ..

Urządzenia są całkowicie bezpieczne i trwałe.
Nie ma żadnego ryzyka dla użytkowników.

JTKirk
11-10-2016, 07:20
Bombę masz w telefonie, komputerze, samochodzie, kuchni, łazience, szafce z chemią, itd.
Nie o to chyba chodzi ..
Urządzenia są całkowicie bezpieczne i trwałe.
Nie ma żadnego ryzyka dla użytkowników.

tia, szczególnie te
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114871,20819267,ostrzezenie-dla-uzytkownikow-samsungow-galaxy-note-7-firma.html#Czolka3Img

Konsultant Viessmann
11-10-2016, 10:30
Witam.

Nie wiem w którym wątku to napisać więc jeśli będzie to złe zapytanie proszę moda o skasowanie.

Mianowicie czy jest ktoś z forumowiczów z okolic Piaseczna, Grójca i posiada pompe ciepła P/W i pozwolił by wpaść zobaczyć i porozmawiać o tym rozwiązaniu?

Witam, jak chcesz namiary na firmy, które zajmują się montażem i pokażą Ci swoje referencje to wejdź TUTAJ (http://www.viessmann.pl/pl/uslugi/najblizszy-partner.html) i wpisz swój kod pocztowy - dostaniesz listę firm, które warto zapytać o doświadczenie i referencje.

W razie pytań, jestem do dyspozycji!

Budujący Radom
11-10-2016, 13:17
Koledzy podpowiedzcie bo nie moge się dowiedzieć nic na tematach o atlanticu. (jakies hermetyczne i małomówne to towarzystwo)
Posiadam Atlantica od roku (6kw , 2 fazy)
Załączeń sprezarki ma w tej chwili 0,2/godz. Nie wiem czy to już taktowanie czy nie ale muszę się w tym sezonie przyłożyć do wyregulowania wszystkiego.
Ciepłą wodę już doszedłem aby grzać 1 raz dziennie. I to mi wystarcza.
Woda chodzi 5-6 rano.
Grzeje w taniej taryfie
Problem mam z włałczającą się PC w godzinach nie ustawionych "drogich" np. załącza się o 10,30 i tak sobie chodzi do 15.
Albo włącza się przed 19 a powinna o 22. Nie wem o chodzi. W programie CO mam wszystko ustawione tak jak powinno.
Druga sprawa. Krzywą mam 0,32 przez instalatora wrzuconą. Temp komfort zadana 20,5 st.
W domu 22,5-23,5 st. Boję się podnieść bo będę miał za ciepło.
Co robić , zjeżdzac z tą krzywą? Co z tym załlączaniem w drogiej taryfie.
Zwariuję

phoenix*
11-10-2016, 13:53
Czołem,

Panowie pojawil mi sie problem z delta w podlogowce.
na poczatku uzytkowania mialem na poziomie do 5C.
Po 3 latach przeskoczylo ponad 5C a teraz po 7 latach mam 7C.
Co mzoe byc przyczyna ? osadza sie gdzies kamien czy co ?

_John
11-10-2016, 15:12
Sprawdź filtr.

phoenix*
11-10-2016, 16:21
no tak logiczne,
kiedys sprawdzalem i nic wielkiego tam nie bylo.

ale teraz !!! masakra jakas jakis osad rdzo podobny !
kurde to co tam rdzewiec moze ?

_John
11-10-2016, 17:25
A masz zdjęcie instalacji, bez izolacji tak by było widać materiały?
Wrzuć jeśli możesz.

phoenix*
11-10-2016, 19:05
wszystko wydaje sie byc miedziane, ewentualnei zawory, filtry czy kolanka sa jak na zdzjeciu.
Dodam tylko ze 10 raz juz dzis wyjmuje filtr i za kazdy mrazem zlatuje ten osad jakby okruchy farby rdzo-poodobnej.

_John
11-10-2016, 20:23
Wiesz - celowo poprosiłem o to zdjęcie.
Masz idealny przykład źle wykonanej instalacji.
Nie łączy się kształtek ocynkowanych z miedzią w jednej instalacji.
Oczywiście instalator ma to w poważaniu bo dla niego ma być jak najszybciej i jak najtaniej.
W okresie gwarancji nic się nie dzieje, więc problemu "nie ma"

Zostaw jak jest i czyść filtr raz w roku.
A przy najbliższej okazji wymień wszystko na miedź, plastik lub stal nierdzewną.

phoenix*
11-10-2016, 22:06
dzieki za odpowiedz,

czyli na tym ocynku sie rdza osadza rozumiem ?
a te zawory to z czego sa zrobione ? to tez ocynk ?

Budujący Radom
12-10-2016, 10:41
Podbijam

_John
12-10-2016, 17:42
dzieki za odpowiedz,

czyli na tym ocynku sie rdza osadza rozumiem ?
a te zawory to z czego sa zrobione ? to tez ocynk ?
Te kolanka są pewnie główną przyczyną takiego stanu instalacji.
Zawory wykonane są z mosiądzu i zabezpieczone warstwą niklu, więc nie mają prawa korodować.

phoenix*
13-10-2016, 09:19
dzieki za pomoc,
szkoda ze dopiero na sezon grzewczy to wyszlo.

dziekuje i pozdrawiam :)

Konsultant Viessmann
13-10-2016, 09:30
Witam,
Jeśli ktoś byłby zainteresowany systemem ogrzewania podłogowego, to mamy w ofercie system ViPex.

ViPEX jest rurą wielowarstwową, w skład której wchodzą:
1 warstwa zewnętrzna, z polietylenu usieciowanego wysokiej jakości (Sioplas Process) (PE-X)
2 Warstwa kleju wysokiej jakości, do przyklejenia PE-X do rury aluminiowej
3 Rura aluminiowa zgrzewana ultradźwiękowo
4 Warstwa kleju wysokiej jakości, do przyklejenia PE-X do rury aluminiowej
5 Warstwa wewnętrzna, z polietylenu wysokiej jakości (Sioplas Process) (PE-X)

Warstwa syntetyczna, zarówno wewnętrzna jak i zewnętrzna zapobiega utlenianiu się rury, co z kolei pozwala uniknąć ryzyka, z którym mamy zwykle do czynienia w przypadku wody spożywczej, a także szkód spowodowanych rdzą.

Jeśli są dodatkowe pytania - służę pomocą!

fachman19
15-10-2016, 19:24
Ciekawa obserwacja :
Ubytek czynnik można powodować szybsza racę wentylatorów niż w normalnych warunkach..
W temperaturach średnich przy mocy zmodulowanej wentylatory powinny tez modulować . A jeżeli ciągle hałasuję na maxa to wysoce prawdopodobny jest ubytek czynnika.

marcin_open
15-10-2016, 20:05
Ma ktoś z was pompę ciepła w układzie woda-woda?

Zigobar
15-10-2016, 21:34
Ma ktoś z was pompę ciepła w układzie woda-woda?
Użytkownicy takich układów pojawiają się tutaj rzadko.
Na pewno chodzi Ci o układ na studniach? Kiedyś pytałeś o kolektor poziomy (czyli układ glikol - woda).
Pytanie powinieneś zadać w temacie poświęconym gruntówkom.

Wojtek9/7
22-10-2016, 10:56
Witam.
Mam zamontowany Mitsubihi Zubadan instalator wyłączył w hydroboxie opcje czujnik przepływu ustawił off nie wiem czyto prawidłowe postępowanie. Przełaczając czyjnik w pozycję On pokazuje się bład zbyt mały przeplyw lub zamulony filtr, instalacja jest 2 dni po przeglądzie gwarancyjnym, a dotatkowy filtr skośny przed jednostką oczyściłem sam (było sporo mułu), pomomo tego bląd przy włączonym czyjniki pojawia się po 2 minutach pracy. Proszę o podpowiedź czy ten czujnik ma być właczny bo jeżeli tak to chyba muszę zgłosić reklamację (instalacja pracuje od 6.2016 i cały czas działa z wyłaczonym czujnikiem.

oberwatorPC
22-10-2016, 11:58
Czujnik przepływu jest odpowiedzialny za odpowiedni przepływ, gdy przepływ jest za mały większe rachunki za prąd i mniejsza sprawność pompy..

_John
22-10-2016, 12:15
Witam.
Mam zamontowany Mitsubihi Zubadan instalator wyłączył w hydroboxie opcje czujnik przepływu ustawił off nie wiem czyto prawidłowe postępowanie. Przełaczając czyjnik w pozycję On pokazuje się bład zbyt mały przeplyw lub zamulony filtr, instalacja jest 2 dni po przeglądzie gwarancyjnym, a dotatkowy filtr skośny przed jednostką oczyściłem sam (było sporo mułu), pomomo tego bląd przy włączonym czyjniki pojawia się po 2 minutach pracy. Proszę o podpowiedź czy ten czujnik ma być właczny bo jeżeli tak to chyba muszę zgłosić reklamację (instalacja pracuje od 6.2016 i cały czas działa z wyłaczonym czujnikiem.

A czy ten instalator popełnił całą instalacje?

Wojtek9/7
22-10-2016, 19:35
A czy ten instalator popełnił całą instalacje?

Pompa jest dołożona do istniejącej instalacji (podłogówka + grzejniki). Instalacja działa dobrze grzeje CWU i CO (na razie). Problem polega na tym, że od momentu montażu nie działa licznik wytworzonego ciepła, firma tłumaczyła to na różne sposoby. Obiecali, że ustawią to na przeglądzie gwarancyjnym w trakcie przeglądu powiedzieli, że włączyli czujnik przepływu i będzie OK lecz licznik nadal nie działa więc mają dać znać jak go uruchomić. Zauważyłem jednak, że w hydroboxie funkcja czujnik jest w pozycji OFF i przełączyłem na ON po 2 minutach pojawił się błąd "za mały przepływ", wymontowałem filtr skośny (założony dodatkowy przed filtrem w hydroboxie) filtr był zanieczyszczony (głównie pasta do pakół) po montażu dalej wyskakiwał błąd. Przypomniałem sobie i sprawdziłem historie i okazało się, że w trakcie uruchamiania instalator miał ten sam problem (pojawiał się błąd) więc pewnie wyłączyli funkcję czujnika i dlatego nie działa licznik. Tylko boję się, że licznik to najmniejszy problem i dlatego pytałem o funkcję czujnika w układzie. Jeżeli przepływ jest za mały to może trzeba ustawić pompę biegową na 5 zamiast na 4, może zapchany jest filtr w hydroboxie, albo czujnik jest niesprawny. Z tego co piszecie to praca z wyłączonym czujnikiem jest niewskazana, nieodpowiedni odbiór ciepła z wymiennika to niższa wydajność ale i możliwość jego przegrzania.

Wojtek9/7
23-10-2016, 10:14
Problem błędów czujnika rozwiązany. Instalator w ustawieniach dostępnych tylko dla niego ustawił czujnik na przepływ od 2 10 l/min a pompa zgodnie z charakterystyką na 4 biegudeje około 25 litrów przestawiłem zakres i czujnik działa (nie pokazuje błędu). Zastanawia mnie co miał na celu przegląd gwarancyjny na razie za niego nie płaciłem (koszt 500 zł).