PDA

Zobacz pełną wersję : Pompy ciepła powietrze woda



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 [69] 70 71 72 73 74

Zigobar
23-10-2016, 14:53
Problem błędów czujnika rozwiązany. Instalator w ustawieniach dostępnych tylko dla niego ustawił czujnik na przepływ od 2 10 l/min a pompa zgodnie z charakterystyką na 4 biegudeje około 25 litrów przestawiłem zakres i czujnik działa (nie pokazuje błędu)...
Może i daje 25l/min., ale przy określonych oporach. Jeśli te będą większe, to przepływ będzie mniejszy. A oporów całkowitych nie znasz...
Przepływ można obliczyć z grzewczej i delty GZ. Jeśli masz tam pomiar temperatur na wyjściu i powrocie, to je podaj. Spróbuj uchwycić moment gdy różnica będzie największa.
Jaka moc grzewcza tej PC?

Wojtek9/7
23-10-2016, 16:16
Może i daje 25l/min., ale przy określonych oporach. Jeśli te będą większe, to przepływ będzie mniejszy. A oporów całkowitych nie znasz...
Przepływ można obliczyć z grzewczej i delty GZ. Jeśli masz tam pomiar temperatur na wyjściu i powrocie, to je podaj. Spróbuj uchwycić moment gdy różnica będzie największa.
Jaka moc grzewcza tej PC?

Pompa 8 kW temp wyjście 40 powrót 32, podałem 25 ale ile jest tego nie wiem napewno wiecej niż 10 bo przy tych nastawach pokazywał błąd. Pompa zasila bufor 200 l, bufor podłogę i kaloryfery (góra).

Zigobar
23-10-2016, 17:41
Pompa 8 kW temp wyjście 40 powrót 32, podałem 25 ale ile jest tego nie wiem napewno wiecej niż 10 bo przy tych nastawach pokazywał błąd. Pompa zasila bufor 200 l, bufor podłogę i kaloryfery (góra).
Przyjmując założenie, że w chwili pomiaru PC pracowała z mocą nominalną - wychodzi przepływ 0,86m3/h.
Skoro w układzie jest zbiornik pracujący jak sprzęgło, teoretycznie nie powinno być żadnych problemów z uzyskaniem stosunkowo dużych wartości przepływu na odcinku PC - sprzęgło.
Może coś tam jest zapchane, może rury o małych średnicach wewnętrznych?
Jakich rur użyto do połączeń?
Obiegówka w jednostce wewnętrznej pracuje na 4 biegu, a biegów jest 7?

Wojtek9/7
23-10-2016, 18:10
Biegów jest 5 z rury 3/4" bufor jest pod jednostką więc połączenia w sumie mają 1,5m, przed jednostką dodatkowy filtr, który czyściłem (był zamulony). Jest jeszcze filtr w jednostce przed pompą (nie ruszałem go bo boje się, że pompa obiegowa jednostki się zapowietrzy). Czyli jeśli dobrze rozumiemprzepływ jest zbyt mały (z Twoich wyliczeń poniżej 15l/min).

Zigobar
24-10-2016, 17:03
Biegów jest 5 z rury 3/4" bufor jest pod jednostką więc połączenia w sumie mają 1,5m, przed jednostką dodatkowy filtr, który czyściłem (był zamulony). Jest jeszcze filtr w jednostce przed pompą (nie ruszałem go bo boje się, że pompa obiegowa jednostki się zapowietrzy). Czyli jeśli dobrze rozumiemprzepływ jest zbyt mały (z Twoich wyliczeń poniżej 15l/min).
Jeśli rura to nie stal (a np. PP lub Cu), to dla jasności podaj materiał i średnicę zewnętrzną w mm. Niektórzy oszczędzają na średnicach, a to się póżniej mści.
Dla pewności ja bym sprawdził również drugi filtr. Jeśli nie czujesz się na siłach - niech to zrobi instalator. Skoro masz dwa (jeden za drugim), to można rozważyć pozostawienie siatki tylko w filtrze z łatwym dostępem.
Wracając jeszcze do licznika - skoro w układzie jest, to ma działać (za darmo Ci go nie dali).

Wojtek9/7
24-10-2016, 17:39
Jeśli rura to nie stal (a np. PP lub Cu), to dla jasności podaj materiał i średnicę zewnętrzną w mm. Niektórzy oszczędzają na średnicach, a to się póżniej mści.
Dla pewności ja bym sprawdził również drugi filtr. Jeśli nie czujesz się na siłach - niech to zrobi instalator. Skoro masz dwa (jeden za drugim), to można rozważyć pozostawienie siatki tylko w filtrze z łatwym dostępem.
Wracając jeszcze do licznika - skoro w układzie jest, to ma działać (za darmo Ci go nie dali).

Rurki są miedziane 22 scianka 1mm. Instalator twierdzi, że filtr czyścili. Ustawiłem zakres czujnika na min 20l/min nie nie pokazuje błędu czyli przepływ jest wyższy.
W Mitsubishi liczni wytworzonego ciepła jest działa na zasadzie pomiaru temperatur i przepływ więc jak włączyłem czujnik to może zacznie działać.
Tylko do wszystkiego musiałem dojść, a firma wmawia mi, że czujnik działał, a naprawdę to go wyłączyli bo nie mogli sobie poradzić.

piotr3k_12
04-11-2016, 20:42
Witam ma ktoś zainstalowaną pompę firmy meeting? proszę o opinie uzytkowników

Arturo72
04-11-2016, 20:45
Witam ma ktoś zainstalowaną pompę firmy meeting? proszę o opinie uzytkownikówJakiś konkretny powód,że interesujesz się typową chińszczyzną ?

piotr3k_12
04-11-2016, 20:57
5x niższa cena

Arturo72
04-11-2016, 21:05
5x niższa cenaTzn ? Konkrety poproszę :)Czyli,co dokładnie,jak i za ile ;)

bobrow
04-11-2016, 21:07
Porównywałem akurat Meetinga z T-capem :
- cena zakup i instslacja niższa o ok 30%
- copy gorsze
-japoniec ( malezyjski może ale jednak) i chinol ( nawet na niektórych markowych komponentach)
-brak potwierdzonych parametrów ( panas miał)

Może przy ciepłym domku i podłogówce ....

miloszenko
04-11-2016, 21:12
Jakiś konkretny powód,że interesujesz się typową chińszczyzną ?

Może cena 1/4 Twojej? :P

Arturo72
04-11-2016, 22:06
Porównywałem akurat Meetinga z T-capem :- cena zakup i instslacja niższa o ok 30%- copy gorsze -japoniec ( malezyjski może ale jednak) i chinol ( nawet na niektórych markowych komponentach)-brak potwierdzonych parametrów ( panas miał)Może przy ciepłym domku i podłogówce ....Czemu takie idiotyzmy piszesz ?Konkrety poproszę jeszcze raz,czyli obciązenie cieplne domu a w związku z z tym porównanie total chiny meetinga do innej markowej pompy.Skąd w głowie ubzdurał Ci się T-CAP ? Drobny sprzedawczyk wychodzi ?
Może cena 1/4 Twojej? :PDlatego o konkrety poprosiłem,jarzysz ? Czy zakręciłeś w między czasie kran ?

miloszenko
04-11-2016, 22:31
Czemu takie idiotyzmy piszesz ?Konkrety poproszę jeszcze raz,czyli obciązenie cieplne domu a w związku z z tym porównanie total chiny meetinga do innej markowej pompy.Skąd w głowie ubzdurał Ci się T-CAP ? Drobny sprzedawczyk wychodzi ?Dlatego o konkrety poprosiłem,jarzysz ? Czy zakręciłeś w między czasie kran ?

Co się tak denerwujesz? Po ile brutto stoi Twój Panasonic? Bo Meeting 7 KW to 5000 zł (przy 23% VAT)

bobrow
04-11-2016, 22:35
Czemu takie idiotyzmy piszesz ?Konkrety poproszę jeszcze raz,czyli obciązenie cieplne domu a w związku z z tym porównanie total chiny meetinga do innej markowej pompy.Skąd w głowie ubzdurał Ci się T-CAP ? Drobny sprzedawczyk wychodzi ?Dlatego o konkrety poprosiłem,jarzysz ? Czy zakręciłeś w między czasie kran ?

Chyba trzeba z takim Czymś jak Ty zrobić porządek:

1.jesteś prymitywem bez kultury osobistej ( potocznie cham),do każdego zwracasz się agresywnie ( ojciec bił , koledzy się śmieli?)
2.j/w + niekompetentny
3. Siedzisz w tym sklepiku ( sprzedawczyku...)i kombinujesz jak tu opylić parę rurek , bo szef będzie nie zadowolony
4.jakbyś miał odrobinę inteligencji ( nawet emocjonalnej) , to byś chociaż się przygotował do pytania
5. Dla innych , rozumnych :
Przy założeniu 9kW przy -15 st , trzeba brać coś ok 18kW lub 24 kW Meetinga z uruchomieniem cena wtedy była ok 20-24000pln -tcap ok 23500+zas cwu
6.tyle lat zaśmiecasz to forum , że może trzeba napisać zbiorową petycję do moderatora...
Tylko kultura Cię wyzwoli , tylko życzliwość Cię uzdrowi
Bez pzdr ,

Arturo72
04-11-2016, 22:36
Co się tak denerwujesz? Po ile brutto stoi Twój Panasonic? Bo Meeting 7 KW to 5000 zł (przy 23% VAT)Czekałem na konkrety co i jak.Miloszenko,zapodasz konkrety na temat pytania do piotr3k.. dot.obciązania cieplnego,konkretnej pompy i całosciowego kosztu czy to Ty tez sprzedajesz meetenga ?Zatem od Ciebie poproszę o konkrety.
Chyba trzeba z takim Czymś jak Ty zrobić porządek:Bez pzdr ,Konkrety poproszę...Komuś psuję biznesik ?

bobrow
04-11-2016, 22:47
Ach - o to chodzi , jako przedsiębiorca sprawiam ból ?
Bidny człeku- nie rozumiesz co to pasja , chęć bezineredownej pomocy ?
Nie rozumiesz , szkoda czasu.

miloszenko
04-11-2016, 22:51
Chyba trzeba z takim Czymś jak Ty zrobić porządek:

1.jesteś prymitywem bez kultury osobistej ( potocznie cham),do każdego zwracasz się agresywnie ( ojciec bił , koledzy się śmieli?)
2.j/w + niekompetentny
3. Siedzisz w tym sklepiku ( sprzedawczyku...)i kombinujesz jak tu opylić parę rurek , bo szef będzie nie zadowolony
4.jakbyś miał odrobinę inteligencji ( nawet emocjonalnej) , to byś chociaż się przygotował do pytania
5. Dla innych , rozumnych :
Przy założeniu 9kW przy -15 st , trzeba brać coś ok 18kW lub 24 kW Meetinga z uruchomieniem cena wtedy była ok 20-24000pln -tcap ok 23500+zas cwu
6.tyle lat zaśmiecasz to forum , że może trzeba napisać zbiorową petycję do moderatora...
Tylko kultura Cię wyzwoli , tylko życzliwość Cię uzdrowi
Bez pzdr ,

Tylko po co w takiej sytuacji (punkt 5) brać PC PW jeśli można wziąć gruntówkę za pewnie 6000 zł, dorzucić dolne źródło - nawet odwierty i wszystko wyniesie nie więcej niż 15 000, z COPem stabilnym bez względu na temperatury.

bobrow
04-11-2016, 22:54
Tylko po co w takiej sytuacji (punkt 5) brać PC PW jeśli można wziąć gruntówkę za pewnie 6000 zł, dorzucić dolne źródło - nawet odwierty i wszystko wyniesie nie więcej niż 15 000, z COPem stabilnym bez względu na temperatury.

Mam grzejniki- robiłem porównania i nie wychodziło tak korzystnie dla gruntówki

bobrow
04-11-2016, 23:00
Atrureczku - wszystko jasne :
czujesz zagrożenie i we wszystkich użytkownikach widzisz konkurencję?
Tia- typowy przypadek braku wyrobienia planu . No i co - po premii będzie ?
Oj , jak mi przykro ( i reszcie forumowiczów)

Arturo72
04-11-2016, 23:08
Atrureczku - wszystko jasne :czujesz zagrożenie i we wszystkich użytkownikach widzisz konkurencję?Tia- typowy przypadek braku wyrobienia planu . No i co - po premii będzie ?Oj , jak mi przykro ( i reszcie forumowiczów)Drobny sprzedawczyku,jestem tutaj na długo przed wbiciem pierwszej łopaty pod budowę domu:http://forum.muratordom.pl/showthread.php?181569-D%C4%85%C5%BCenie-do-spe%C5%82nienia-marzenia-Mila-IV-raczej-energooszcz%C4%99dna-)&p=4776382&viewfull=1#post4776382
Witam Wszystkich :)Słowo się rzekło,pozwolenie na budowę jest,także w miarę możliwości czasowych będę starał się przeprowadzać foto relację z inwestycji.Planowane rozpoczęcie na jesień 2011 chociaż widzę,że prędzej na wiosnę 2012 :)Ogrzewanie będzie elektryczne tzn.piec elektryczny:http://www.elterm.pl/pl/files/karta_ekw_major.pdf (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.elterm.pl%2Fpl %2Ffiles%2Fkarta_ekw_major.pdf)+wodna podłogówka.+bojler do cwu:http://www.elektromet.com.pl/nordic-2400-elektronik/ (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.elektromet.com .pl%2Fnordic-2400-elektronik%2F)lub jak kasa wg budżetu będzie na plus to do cwu zaszaleję i będzie coś tego typu:http://www.abatronic.pl/pompa_ciepla_z_wentylacji.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.abatronic.pl%2 Fpompa_ciepla_z_wentylacji.html) Całość będzie grzana prądem w II taryfie.I naciągaczy wyczuwam z daleka...bo pytam się zawsze o konkrety bo wiem co to są konkrety,

bobrow
04-11-2016, 23:14
Miloszenko,
W zeszłym roku pan Adrian Teliżyn czytelnie porównał oba systemy , do tego jeśli dołożę ryzyko jakichś wymrożeń ( mieszkam w terenie górzystym - może przy wierceniu trafiłbym na twardą skałę , itp) , wykopków koło domu ( 7 lat już mieszkałem wtedy)-zdecydowanie korzystniej wychodziła PP P/W.
Jedynie brałem Daikina Althermę HT-ale kiedy porównałem copy , to dopiero powyżej 45 st Daikin był lepszy od Panasa .
Panas , ponieważ :parametry -15st , cena
Dzisiaj gdybym to robił , musiałbym widzieć wyraźne "za " gruntówką
Pzdr

bobrow
04-11-2016, 23:29
Drobny sprzedawczyku,jestem tutaj na długo przed wbiciem pierwszej łopaty pod budowę domu:http://forum.muratordom.pl/showthread.php?181569-D%C4%85%C5%BCenie-do-spe%C5%82nienia-marzenia-Mila-IV-raczej-energooszcz%C4%99dna-)&p=4776382&viewfull=1#post4776382I naciągaczy wyczuwam z daleka...bo pytam się zawsze o konkrety bo wiem co to są konkrety,

Marny sprzedawczyku - jesteś jak zbędny smród , którego wszyscy omijają-ludzie mają już dość Twoich wynurzeń ,
A konkrety :
-dlaczego bez sprawdzenia czy jest przepływ czy nie , chamsko żądasz pracy PC bez Bufora
- dlaczego bez wglądu na szczegóły danego przypadku , chamsko żądasz swojego widzimisię rozwiązania
-i wiele innych spraw ( szkoda czasu na Ciebie ,zarozumiały człeku)
Zastanów się nad sobą- są ludzie , którzy mogą Cię uleczyć : psycholog/psychanalityk/psychiatra (?)
Podoba Ci się taki styl - hej forumowicze , to Arturka język i stajl - to może tak na co dzień będziemy się do delikwenta tak zwracać ?
Artuś- chcesz tego ? może już się wypaliłeś na tym forum ( w życiu zapewne również-poczytaj dr Frouda)
Może już czas żebyś się zamknął z tym zbydleniem- bo łatwo może Cię to dotknąć do żywego
A już wiemy, że Cię to boli, uuuu- jak smutno...

Arturo72
04-11-2016, 23:43
Marny sprzedawczyku - jesteś jak zbędny smród , którego wszyscy omijają-ludzie mają już dość Twoich wynurzeń ,A konkrety :-dlaczego bez sprawdzenia czy jest przepływ czy nie , chamsko żądasz pracy PC bez BuforaI Tu Cię boli sprzedawczyku,że kłopot jest z naciąganiem inwestorów na bufor przy podłogówce bo forumowe wasze owieczki będą uświadomione że bufor przy podłogówce jest tylko zbędnym i drogim gadżetem ?ŻADNA instalacja Atlantica,Fujitsu nie ma bufora a tępe lub chamskie instalatory Panasa czy Vieśka widząc owieczkę proponują mu z automatu bufor ? W jakim celu sprzedawczyku ???? Pokaż mi na forum chociaż jedną instalację z buforem Atlantica lub Fujitsu a to sa te same praktycznie pompy.Nie ma ani jednej i jaki wniosek z tego płynie dla potencjalnych owieczek ?Sprzedawczyku,dopóki ja bedę będę wam słodził tak jak słodziłem sprzedacom kotłów weglowych...

bobrow
05-11-2016, 00:02
Artuś - Ty naprawdę wierzysz , że jestem producentem jakichś buforków albo , że montuję PC?
Gdyby nie to , że musisz jeszcze trochę poczytać o fizyce w ogóle- to uznałbym to za komplement .
Amator traktowany jako spec ?
Łał- handlarzyno , jak tam idzie w sprzedaży jajek i chleba ?A cinko - bo śpisz przy kompie ...
Twoje pytanie jest w tym momencie wsiurskie - co mnie obchodzą inne PC , jeśli zabieram głównie głos w Panasach ( hello- zapamiętaj , użytkuję t-capa). Pogadaj z Mikołajem może dostaniesz pod choinkę razem z rózgą przepływomierz i jak sprzedasz parę jajek - to może kogoś znajdziesz do instalacji
Bez pzdr
PS
A może jednak taki się nie ulągłeś-może przez ten jajeczny handelek takim się stałeś

bobrow
05-11-2016, 00:05
Potrzebujac <45*C to wybor PC jest o wiele wiekszy... a HT zbednie droga do zastosowania <45*C
Tu duzo zalezy od domu , grzejnikow etc.
Faktyczny SCOP bedzie tez zalezny od lokalizacji / srednich temp.

Do tego właśnie doszedłem - mój średni COP był 3 ( dostałem reprymendę od jednego z fachmanów , że to nie scop)
Pzdr

Arturo72
05-11-2016, 00:06
Artuś - Ty naprawdę wierzysz , że jestem producentem jakichś buforków albo , że montuję PC?Wali mnie kim jesteś i oczywiście niezaleznie od tego będę pisał co wiem i co myślę.A że psuję niektórym biznesik to również mnie to wali.Mniej owieczek bardziej przyjazne forum będzie.

bobrow
05-11-2016, 00:09
Co rozumiesz przez sredni COP a SCOP? :)

Mój "scop" był ilorazem hWh z ciepłomierza i podlicznika - podobno to bardziej skomplikowane

bobrow
05-11-2016, 00:13
Wali mnie kim jesteś i oczywiście niezaleznie od tego będę pisał co wiem i co myślę.A że psuję niektórym biznesik to również mnie to wali.Mniej owieczek bardziej przyjazne forum będzie.

Tylko dlaczego , handlarzynusiu , piszesz jak byś pisał dla pisania - a nie dla wiedzy
A może tak deczko ładniej : zamiast "wali mnie"- nie przejawiam zainteresowania....
Relaks, oddech , relaks
Handlarzynko
Pa

JTKirk
05-11-2016, 05:57
I naciągaczy wyczuwam z daleka...bo pytam się zawsze o konkrety bo wiem co to są konkrety,
ty masz czelność wypowiadać się w takiej kwestii?? ty??:jawdrop:

JTKirk
05-11-2016, 06:02
Mniej owieczek bardziej przyjazne forum będzie.

tak długo jak ty z twoją kulturą osobistą będziesz tu pisać i z twoimi ciągotkami, to nie będzie to przyjazne forum

piotr3k_12
05-11-2016, 14:59
Jakby miał ktoś zainstalowaną pompę od chińczyka to proszę o kontakt na pw

Arturo72
05-11-2016, 15:05
Jakby miał ktoś zainstalowaną pompę od chińczyka to proszę o kontakt na pwWrażenia użytkownika chińczyka:
moja Meeting 7KW daje rade do -6stC, przy niższych temp za bardzo sie szroni i wiecej czasu się odszranian niż grzeje. ogrzewam nią domek 70m2, latem grzeje mi ciepłą wode bijler 170l i tu sprawuje się super.podsumowując jestem zadowolony ocena 8pkt w skali 0-10pkt
Panowie mam problem z METTINGIEM 5KW otóż nie załącza mi się odszranianie a wymiennik cały pokryty lodem ,jakieś pomysły?sprawdziłem wszystkie ustawienia i są ok POMOCY
Witam czy w waszych pompach md20 Metting często wywala błąd E06 ?Pozdrawiam Młynek Grzegorz
E06-zakócenia w układzie niskiego ciśnienia pojawia pojawia się taki błąd w okolicach 0 stopnia a poniżej pompa to już tragedia odzszraniaie działa ustawione co 30min pompa nowa pracuje 1 miesiącI chyba już jasne,że tanie g..o psy jedzą ?

marcin_open
05-11-2016, 15:26
Wrażenia użytkownika chińczyka:I chyba już jasne,że tanie g..o psy jedzą ?

Ooo a przed chwilą na innym temacie mówiłeś że Viessmann drogi to zastanów się czy lepsze tanie Głowno czy drogi sprzęt

Andrzej5101
05-11-2016, 15:32
Dla zainteresowanych, trochę wiedzy na temat ; SCOP , COP , SEER ; http://www.blog.karbon.com.pl/?s=scop

Arturo72
05-11-2016, 15:32
Ooo a przed chwilą na innym temacie mówiłeś że Viessmann drogi to zastanów się czy lepsze tanie Głowno czy drogi sprzętWidzisz róznicę miedzy 5tys.zł za chińczyka totalną tandetę,15tys.zł za markową pompę a 30tys.zł za Vieska,który ma gorsze parametry od tych markowych pomp czyli Atlantic,Panasonic,Daikin,Fujitsu,Samsung itp ?

fachman19
05-11-2016, 15:59
Jakby miał ktoś zainstalowaną pompę od chińczyka to proszę o kontakt na pw

Ja montowałem kilka . We wszystkich wystąpiły te same awarie. To jest niewątpliwa zaleta ( łatwa diagnostyka)
Inna sprawa ,że te markowe też często z Chin

Myjk
05-11-2016, 17:18
Tak jak i produkty Apple... lub podzespoly do calkiem drogich aut... ;)
Kwestia pewnie dopilnowania, kontrola jakosci i dopilnowanie zalozonych specyfikacji.
Chinczyk sam w sobie pewnie nie wykona pracy gorzej od "Kowalskiego" jak Japonczyk przypilnuje ;)
Ale właśnie w kontroli pies jest pogrzebany. Swego czasu próbowałem kontrolować, pod sprzedaż w PL, rejestratory samochodowe (taki mój konik swego czasu). W końcu stwierdziłem, że szkoda zdrowia żeby się użerać z nimi. :D Trzeba by tam pojechać i z batem stać nad tyłkiem. :P

piotr3k_12
09-11-2016, 14:46
Pytanie do znawców firmy CHIGO, Model SPLIT CHIGO 6.9kW z wymiennikiem woda/freon Czy warto się tym zainteresować?

giman
11-11-2016, 14:34
Jakie trzeba mieć przyłącze energetyczne (ile kW) przy założeniu że będzie pompa ciepła (pewnie jakaś 7-10kW), piekarnik i płyta indukcyjna.
Reszta to raczej typowy sprzęt bez znaczącego poboru przynajmniej w stosunku do powyższej trójki.

Pratchawiec
11-11-2016, 16:18
Witam

Dołóż czajnik elektryczny, żelazko, odkurzacz, grzałka w pompie i zbiorniku CW.

Ja na trzech fazach mam 17 kW, zabezpieczenie przedlicznikowe 32 A.

Śpię spokojnie.

Pozdrawiam

Pratchawiec

bilbo1983
13-11-2016, 14:44
Ile trzeba liczyć za kompletny system z pompa do grzania i wody ? około 10-12kW , z ogrzewaniem podłogowym, wszystko od A do Z ?
czy wychodzi dużo drozej od gazu ?

Arturo72
13-11-2016, 14:49
Ile trzeba liczyć za kompletny system z pompa do grzania i wody ? około 10-12kW , z ogrzewaniem podłogowym, wszystko od A do Z ?czy wychodzi dużo drozej od gazu ?Na około to możesz sobie pobiegać dookoła domu :DMusisz znać dokładne obciążenie cieplne domu bo bez tego za dużo nikt Ci nic nie powie a watpię,że obciążenie w nowym domu masz 10-12kW no chyba,ze ok.300m2 dom.Podłogówka będzie w takiej samej cenie co ta do gazu,niczym się nie różni zatem porównuj jedynie same systemy grzewcze czyli pompa ciepła+zasobnik cwu+montaż vs przyłącze gazowe na działkę+przyłącze gazu do domu,instalacja wewnątrz domu+kocioł gazowy+montaż+ zasobnik cwu.No już widzę,że chcesz budować ok.106m2 energooszczędny to obciążenie cieplne będziesz miał na poziomie 3-4kW a tu w zupełności wystarczy :http://allegro.pl/powietrzna-pompa-ciepla-atlantic-extensa-8kw-i6587337436.html lub http://allegro.pl/pompa-ciepla-panasonic-aquarea-9kw-kit-wc09f3e5-i5463318929.html Całość będzie ok.5tys.zł drozsza od gazu.

giman
13-11-2016, 23:07
Arturo72 a jakie masz przyłącze elektryczne do domu. Ile kW i amperów zabezpieczenia?

Arturo72
13-11-2016, 23:21
Arturo72 a jakie masz przyłącze elektryczne do domu. Ile kW i amperów zabezpieczenia?
Nie pamiętam już ;)
Ale wydaje mi się,że 14,2kW bo od 14kW było zabezpieczenie 25A i takie mam :)

mik37
14-11-2016, 08:37
Witam
Mam pytanie ale raczej do Panów instalatorów. W lecie przenosiłem jednostkę zewnętrzną co związane było z wymianą gazu no i w sezonie grzewczym zauważyłem że nie odszrania się jeden chyba drugi licząc od dołu poziom radiatora . Poza tym zauważyłem że pompa na najwyższym biegu szroni się nawet przy dziesięciu ( ! ) stopniach. Czy te objawy mogą mieć związek z ilością gazu w układzie? Pompa to chińczyk sprzedawany w Juli.
Pozdrawiam

bilbo1983
14-11-2016, 15:22
dziękuje Arturo72 ! wydaje mi się, że nawet tanie niż gaz, bo ten znowu muszę ciągnąć z 50m więc to też spore koszty jak by nie patrzył
a zasobnik do tego na 3 osoby, starczy 120l-150 ? i czy taki zasobnik musi mieć dodatkowe grzałki, bo jak mniemam woda w centralnym a woda do cwu, będą miały jakieś 15-20stopni różnicy

Konsultant Viessmann
14-11-2016, 16:15
Ile trzeba liczyć za kompletny system z pompa do grzania i wody ? około 10-12kW , z ogrzewaniem podłogowym, wszystko od A do Z ?
czy wychodzi dużo drozej od gazu ?

Witam !
W naszej ofercie znajdują się zarówno pompy ciepła jak i systemy ogrzewania podłogowego. Zachęcam do wypróbowania naszej bezpłatnej wyceny TUTAJ (http://www.viessmann.pl/pl/uslugi/zapytanie-ofertowe.html) Oczywiście podane ceny są referencyjne i można się strać o rabaty u naszych autoryzowanych dystrybutorów, które wykonują takie instalacje kompleksowo.
Pozdrawiam !

18-11-2016, 11:54
Witajcie,
Przez dłuższy czas byłem zwolennikiem założenia gazu (propan z własnej butli). Decyzja podyktowana była wygodą, w miare dobrze jak na moje oko ocieplonym domem i najważniejsze - sprawdzonym rozwiązaniem. Po przebiciu się przez wszytskie tematy i dyskusji ze znajomymi, którzy pompy założyli w tym roku skłaniam się coraz bardziej ku PC PW. Oczywiście OZC będzie zrobione (napisałem już do Asolta). Dom w tej chwili SSO, na wiosnę ruszam dalej i teraz pytanie. Jeśli mielibyście wybrać PC PW z tych trzech producentów LG Therma, Panasonic, Samsung, która by to była i dlaczego ? Najwięcej w tym temacie przewinęło się chyba Panasów. Zaznaczę - nie patrzyłem i nie pytałem jeszcze o różnice cenowe tych pomp. Z ewentualnym przyszłym instalatorem będę się widział w przyszłym tygodniu. Wiem, że montują własnie te 3 marki i na te 3 marki posiadają certyfikaty i szkolenia.
Dom 164 m2 użytkowej (parter + pełne piętro bez skosów)+ garaż i "kotłownia" ok 40m2 (biję się z myślami czy ogrzewać czy nie). Beton komórkowy 24 + 25 cm styro, podłoga 20 cm styro, dach 40 cm wełna. Wentylacja mechaniczna z reku, ogrzewanie 100% podłoga + drabinka w łazience z temp taka jak na podłogówce.
Z góry dzięki za info czym te pompy się różnią i jaka jest ich trwałość jeśli porównamy tylko te 3 marki.

map78
18-11-2016, 14:49
Witajcie,
Przez dłuższy czas byłem zwolennikiem założenia gazu (propan z własnej butli).
Jeśli mielibyście wybrać PC PW z tych trzech producentów LG Therma, Panasonic, Samsung, która by to była i dlaczego ? Najwięcej w tym temacie przewinęło się chyba Panasów. Zaznaczę - nie patrzyłem i nie pytałem jeszcze o różnice cenowe tych pomp.

Dobrze kolego, że się opamiętałeś z tym gazem z butli, bo po najdalej dwóch sezonach stałbyś się największym fanem kominka z tartakiem na podwórku;) Wierz mi, wielu mam takich na wiosce:mad:
Co do wyboru pompy, to każda z nich będzie OK, Panasonic jest po prostu na fali, no i sprawdzony działaniu przez wielu forumowiczów, ale ja bym nie bał się dziś kupić ani Samsunga ani LG. Kiedy ja kupowałem swojego Panasa (2013) to był to wtedy produkt dość niszowy, a się nie zawiodłem. Myślę, że podobnie byłoby z LG, czy S, bo to firmy produkujące dobre klimatyzatory, a to bardzo zbliżone technicznie urządzenia.

Kaizen
18-11-2016, 14:57
Z góry dzięki za info czym te pompy się różnią i jaka jest ich trwałość jeśli porównamy tylko te 3 marki.

Policz najpierw, czy/kiedy zwróci się PC.
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?148452-Pompa-ciep%C5%82a-CZY-elektryka-WEJD%C5%B9-I-POLICZ-SAM

Masz tak dobrze ocieplony dom, że PC może się nigdy nie zwrócić.

Potem dobierz moc

http://www.blog.karbon.com.pl/pc-powietrzna/jak-optymalnie-dobrac-moc-powietrznej-pompy-ciepla/

i IMO dopiero wtedy wybieraj markę i model.

19-11-2016, 08:25
Jesli koszt pompy bedzie w granicach 25k z dobrym montazem to nie musi mi sie to zwracac. Uwazam to za dobry stosunek ceny do wygody, a mimo wszystko mam nadzieje ze bedzie to w miare oszczedne ustrojstwo i nie chapnie wiecej jak 3000 zl na rok. Wszystko okaze sie jak OZC bedzie gotowe niemniej nie jestem w ogole przekonany do tradycyjnego pieca elektrycznego z jednego powodu - zuzywamy bardzo duzo cieplej wody. W tej chwili tu gdzie mieszkam rachunek za grzalke w boilerze mam srednio 120 zl msc w miesiacach letnich. To moim zdaniem bardzo duzo. Oczywiscie to stara instalacja itp ale mimo wszystko.

autorus
19-11-2016, 08:57
U mnie w wyliczeniach OZCc (a zleciłem 2 razy, u dwóch rożnych wykonawców) wyszło 2kw różnicy :) Ale przy takim kształcie wcale się nie dziwię. Asolt potraktował dom optymistyczniej :)

Trzeba tez w miarę dobrze pompę dobrać. Chodzi o to, żeby z max Cop trafić na temperatury (-2 +10st) czyli występujące w 80% czasu.

bobrow
19-11-2016, 10:15
Jesli koszt pompy bedzie w granicach 25k z dobrym montazem to nie musi mi sie to zwracac. Uwazam to za dobry stosunek ceny do wygody, a mimo wszystko mam nadzieje ze bedzie to w miare oszczedne ustrojstwo i nie chapnie wiecej jak 3000 zl na rok. Wszystko okaze sie jak OZC bedzie gotowe niemniej nie jestem w ogole przekonany do tradycyjnego pieca elektrycznego z jednego powodu - zuzywamy bardzo duzo cieplej wody. W tej chwili tu gdzie mieszkam rachunek za grzalke w boilerze mam srednio 120 zl msc w miesiacach letnich. To moim zdaniem bardzo duzo. Oczywiscie to stara instalacja itp ale mimo wszystko.

Właśnie-zwrot inwestycji w PC jeśli wyjdzie , to super. Ale jeśli nie - to po prostu płacimy za komfort .Jak kupujemy inne elementy wyposażenia domu lub sprzęty-to zazwyczaj się nie myśli o zwrocie (nie piszę o sytuacjach , gdzie można rzeczywiście troszkę dołożyć i niebawem zyskać , np instalacja LPG , itp).
Co do pieca elektrycznego , to przecież jest on już w PC .Taką funkcję pełnią grzałki - czyż nie można wyposażyć PC w większe grzałki ( w mojej PC mam 9kW grzałek w 3 sekcjach-do trybu awaryjnego wystarczą).
pzdr

Kaizen
19-11-2016, 10:24
Jesli koszt pompy bedzie w granicach 25k z dobrym montazem to nie musi mi sie to zwracac. Uwazam to za dobry stosunek ceny do wygody, a mimo wszystko mam nadzieje ze bedzie to w miare oszczedne ustrojstwo i nie chapnie wiecej jak 3000 zl na rok.

A w czym PC jest wygodniejsza od kotła elektrycznego?


. W tej chwili tu gdzie mieszkam rachunek za grzalke w boilerze mam srednio 120 zl msc w miesiacach letnich.

To nawet przy tej samej taryfie przy PC zapłacisz pewnie średnio w roku ze 3x mniej. Nawet niech będzie 3,5. Czyli jakieś 85 zł oszczędności miesięcznie. Niech nawet CO przyniesie drugie tyle oszczędności (zweryfikuj z OZC), czyli 2K zł rocznie. Czyli PC o 20K droższa od instalacji ogrzewania prądem 1:1 będzie się zwracała z 10 lat. Przy założeniu, że nic nie będzie kosztował w tym czasie jej serwis i konserwacja i bez uwzględniania zmiany wartości pieniądza w czasie.

19-11-2016, 11:22
A w czym PC jest wygodniejsza od kotła elektrycznego?



Od kotła w niczym, ale od gazu choćby tym, że nie musze użerać się z UDT i pamiętać o tankowaniu :)


To nawet przy tej samej taryfie przy PC zapłacisz pewnie średnio w roku ze 3x mniej. Nawet niech będzie 3,5. Czyli jakieś 85 zł oszczędności miesięcznie. Niech nawet CO przyniesie drugie tyle oszczędności (zweryfikuj z OZC), czyli 2K zł rocznie. Czyli PC o 20K droższa od instalacji ogrzewania prądem 1:1 będzie się zwracała z 10 lat. Przy założeniu, że nic nie będzie kosztował w tym czasie jej serwis i konserwacja i bez uwzględniania zmiany wartości pieniądza w czasie.

Być może masz rację, że w dłuższej perspektywie pompa nigdy się nie zwróci, ale na chwilę obecną bez OZC nikt nie będzie mnie w stanie przekonać tylko do kotła elektrycznego. Wolę jednak jednorazowo wydać więcej (bo teraz pieniądze przeznaczone na to mam) niż potem co 2 msc płacić więcej przez x lat. Nikt nie jest w stanie ocenić co się stanie z jego dochodami za x lat ;)

mkm silesia
19-11-2016, 12:46
Witajcie,
Przez dłuższy czas byłem zwolennikiem założenia gazu (propan z własnej butli). Decyzja podyktowana była wygodą, w miare dobrze jak na moje oko ocieplonym domem i najważniejsze - sprawdzonym rozwiązaniem. Po przebiciu się przez wszytskie tematy i dyskusji ze znajomymi, którzy pompy założyli w tym roku skłaniam się coraz bardziej ku PC PW. Oczywiście OZC będzie zrobione (napisałem już do Asolta). Dom w tej chwili SSO, na wiosnę ruszam dalej i teraz pytanie. Jeśli mielibyście wybrać PC PW z tych trzech producentów LG Therma, Panasonic, Samsung, która by to była i dlaczego ? Najwięcej w tym temacie przewinęło się chyba Panasów. Zaznaczę - nie patrzyłem i nie pytałem jeszcze o różnice cenowe tych pomp. Z ewentualnym przyszłym instalatorem będę się widział w przyszłym tygodniu. Wiem, że montują własnie te 3 marki i na te 3 marki posiadają certyfikaty i szkolenia.
Dom 164 m2 użytkowej (parter + pełne piętro bez skosów)+ garaż i "kotłownia" ok 40m2 (biję się z myślami czy ogrzewać czy nie). Beton komórkowy 24 + 25 cm styro, podłoga 20 cm styro, dach 40 cm wełna. Wentylacja mechaniczna z reku, ogrzewanie 100% podłoga + drabinka w łazience z temp taka jak na podłogówce.
Z góry dzięki za info czym te pompy się różnią i jaka jest ich trwałość jeśli porównamy tylko te 3 marki.

LG robi już drugie podejście do pomp pw mam nadzieję że będzie bardziej udane od pierwszego z okolic 2010r. Znam LG i Samsunga z innego typu urz. (klimatyzatory eksploatowane cało rocznie jako pc powietrze powietrze choć lg też ze "starych pomp") cena niższa ale trwałość też. LG najgorzej wypadało pod względem trwałości sprężarek.
Przed 2010 byłem tak zniesmaczony jakością lg że montowałem Sanyo/Technibel jako że P wykupił Sanyo zmiana była oczywista. Mam nadzieję że lg poprawiło się bo szczególnie 16kw ht maja w dobrej cenie ale przepraszam ja nie będę testował na swoich klientach.

mkm silesia
19-11-2016, 12:55
A w czym PC jest wygodniejsza od kotła elektrycznego?



To nawet przy tej samej taryfie przy PC zapłacisz pewnie średnio w roku ze 3x mniej. Nawet niech będzie 3,5. Czyli jakieś 85 zł oszczędności miesięcznie. Niech nawet CO przyniesie drugie tyle oszczędności (zweryfikuj z OZC), czyli 2K zł rocznie. Czyli PC o 20K droższa od instalacji ogrzewania prądem 1:1 będzie się zwracała z 10 lat. Przy założeniu, że nic nie będzie kosztował w tym czasie jej serwis i konserwacja i bez uwzględniania zmiany wartości pieniądza w czasie.

Nie zapominaj że jak zrobisz instalację "z głową" to masz jeszcze chłodzenie budynku bez dodatkowych inwestycji.
p.s. w mojej strefie budynek 150m2 z obciążeniem 40w/m2 to około 13tyś kwh/rok c.o.

Kaizen
19-11-2016, 21:06
Nie zapominaj że jak zrobisz instalację "z głową" to masz jeszcze chłodzenie budynku bez dodatkowych inwestycji.

Jeżeli "z głową" oznacza zimną posadzkę, to mi to nie odpowiada. Jak dla mnie najlepiej, jak podłoga jest ciepła - powietrze może być chłodne. A jeżeli zimne powietrze, to nie obejdzie się bez dodatkowych inwestycji.


p.s. w mojej strefie budynek 150m2 z obciążeniem 40w/m2 to około 13tyś kwh/rok c.o.
40w/m2? Czy 40kWh/m2/r?
Bo ten pierwszy parametr to musi być chyba przy zadanej temperaturze? Mój dom przy -20* ma mieć 44W/m2. Czyli więcej. A EUco+w=28kWh/m2/r czyli dom 150m2 zużywałby 4200kWh/r. Skąd te 13K kWh/rok na CO?

CNC_POMPY_CIEPLA
19-11-2016, 22:02
40w/m2? Czy 40kWh/m2/r?
Bo ten pierwszy parametr to musi być chyba przy zadanej temperaturze? Mój dom przy -20* ma mieć 44W/m2. Czyli więcej. A EUco+w=28kWh/m2/r czyli dom 150m2 zużywałby 4200kWh/r. Skąd te 13K kWh/rok na CO?

Liczyłeś to co napisałeś?

4200kWh/r / 3(śr. COP) = 1400kWh(energii elektrycznej przy PC)
1400kWh *0,31(cena prądu) = 434zł
Czyli wg. tego co piszesz chcesz ogrzać dom 150m2 za 434zł rocznie
W Egipcie drożej ogrzewanie takiego domu wychodzi :-)

map78
20-11-2016, 07:46
Liczyłeś to co napisałeś?

4200kWh/r / 3(śr. COP) = 1400kWh(energii elektrycznej przy PC)
1400kWh *0,31(cena prądu) = 434zł
Czyli wg. tego co piszesz chcesz ogrzać dom 150m2 za 434zł rocznie
W Egipcie drożej ogrzewanie takiego domu wychodzi :-)

Kolega Kaizen policzył bardzo dobrze:yes: 13000kWh/rok to zużywa mój 190m2 dom o Eu=78kWh/m2/rok
Ty niestety zostałeś w innej epoce....

autorus
20-11-2016, 07:58
Właśnie doczytałem dopisek, nawrócenia z ekogroszku :)

Pratchawiec
20-11-2016, 08:35
Kolega Kaizen policzył bardzo dobrze:yes: 13000kWh/rok to zużywa mój 190m2 dom o Eu=78kWh/m2/rok
Ty niestety zostałeś w innej epoce....

Witam

Przeczytaj jednak uważnie co napisał Kaizen, cyt;

Mój dom przy -20* ma mieć 44W/m2. Czyli więcej. A EUco+w=28kWh/m2/r czyli dom 150m2 zużywałby 4200kWh/r. Skąd te 13K kWh/rok na CO?
Lena Eko parterowy 115m2


Obciążenie cieplne budynku wynosi 6,6 kW ( 44 w x 150).
Jakiego by kalkulatora nie użyć, ten dom musi zużyć tylko na ogrzewanie (bez CWU) przy przeciętnej temp. zewnętrznej 5* - litościwej dla całego sezonu grzewczego, ok 60 kWh na dobę.
Pomnóż to przez 200 - długość sezonu grzewczego.

Papier przyjmie wszystko.
Pozostaje jeszcze zdrowy rozsądek i rachunki w zakresie III klasy szkoły podstawowej.

Pozdrawiam

Pratchawiec

Kaizen
20-11-2016, 09:23
Liczyłeś to co napisałeś?

Czyli to, co mi w projektowanej charakterystyce energetycznej napisali, to do reklamacji się nadaje?

373755

http://forum.muratordom.pl/entry.php?131352-PC-czy-pr%C4%85d-1-1

Co Twoim zdaniem źle liczę? Czy mam złe dane?
Twoje wyliczenia mi się zgadzają. Tylko skąd to zdziwienie?

Kaizen
20-11-2016, 09:31
Mój dom przy -20* ma mieć 44W/m2. Czyli więcej. A EUco+w=28kWh/m2/r czyli dom 150m2 zużywałby 4200kWh/r. Skąd te 13K kWh/rok na CO?
Lena Eko parterowy 115m2


Obciążenie cieplne budynku wynosi 6,6 kWh ( 44 w x 150).

Co to obciążenie w kWh? Albo w kW przy zadenej temperaturze (ja podawałem swoje dane dla -20* - czyli ile ciepła ucieka z domu przy takiej temperaturze co równa się temu, ile ciepła trzeba dostarczyć, żeby temperatura się nie zmieniła), albo w kWh na m2 na jakiś czas - np. rok (u mnie 28,26kWh/m2/r)

Skoro mowa o domu co ma obciążenie 40W/m2 (przyjmuję, że przy -20*, bo tak zazwyczaj się podaje) a mój jest gorszy, bo ma 44W/m, to moje EUco+w=28,26kWh/m2/r musi być gorsze.

Ale przyjmując pesymistycznie EUco+w takie jak moje, to PESYMISTYCZNIE trzeba do ogrzania 150m2 niewiele ponad 4MWh/r.

Bezpośrednio z obciążenia nie wyliczysz rocznego zużycia ciepła - trzeba EUco+w oszacować (albo sprawdzić w parametrach) i dopiero to możesz przemnożyć przez powierzchnię.


Pozostaje jeszcze zdrowy rozsądek i rachunki w zakresie III klasy szkoły podstawowej.


Ano. Tylko jak wymnożysz gruszki przez jabłka to nie wiadomo ilość czego podajesz na końcu. I jak Ci wyszły kWh z wymnożenia W/m2 x m2?
Używaj jednostek i dokonuj na nich działań (np. W/m2 x m2 daje W) - łatwiej wyłapać błąd

Pratchawiec
20-11-2016, 10:02
kWh - kW poprawiłem.
Pomyłka nie miała żadnego wpływu na wyniki estyamacji.

Spróbuj policzyć zużycie ciepła przez cytowany budynek wyłącznie za pomocą tabliczki mnożenia

Pozdrawiam

Pratchawiec

Kaizen
20-11-2016, 10:32
kWh - kW poprawiłem.
Pomyłka nie miała żadnego wpływu na wyniki estyamacji.

Spróbuj policzyć zużycie ciepła przez cytowany budynek wyłącznie za pomocą tabliczki mnożenia



I jak w końcu dochodzisz do kWh rocznie?
Jak liczę - napisałem. I mi się zgadza. A jak Ty liczysz? Jak wychodzisz z obciążenia w W na kWh?

Pratchawiec
20-11-2016, 10:43
I jak w końcu dochodzisz do kWh rocznie?
Jak liczę - napisałem. I mi się zgadza. A jak Ty liczysz? Jak wychodzisz z obciążenia w W na kWh?

Przy temperaturze +5* normowe obciążenie cieplne budynku wyniesie 6,6 kW X 15/40 = 2,475 kW.
Pomnoż to x 24 godziny a wyjdzie ci obciążenie dobowe.
Jak będziesz grzał wyjdą Ci kilowatogodziny bo tak są skalowane liczniki energii elektrycznej.

Pozdrawiam

Pratchawiec

map78
20-11-2016, 10:46
Obciążenie cieplne budynku wynosi 6,6 kW ( 44 w x 150).
Jakiego by kalkulatora nie użyć, ten dom musi zużyć tylko na ogrzewanie (bez CWU) przy przeciętnej temp. zewnętrznej 5* - litościwej dla całego sezonu grzewczego, ok 60 kWh na dobę.
Pomnóż to przez 200 - długość sezonu grzewczego.


Pratchawiec,
obciążenie cieplne ma się nijak do rocznego zapotrzebowania na ciepło, ale pomijając to - ja w swoim poście odniosłem się jedynie do faktu, że dom ocieplony wg dzisiejszych standardów może potrzebować jedynie 4200kWh na rok i Tak można w nim zapłacić mniej niż 500zł na ogrzewanie rocznie. Nie liczyłem tutaj żadnego konkretnego przypadku.
Pozdrawiam

Kaizen
20-11-2016, 10:58
Przy temperaturze +5* normowe obciążenie cieplne budynku wyniesie 6,6 kW X 15/40 = 2,475 kW.
Pomnoż to x 24 godziny a wyjdzie ci obciążenie dobowe.



Czemu akurat 5*? I dlaczego przyjąłeś te 40W/m2 przy tej temperaturze (plizz, pisz jednostki bo nie wiem co mnożysz tak naprawdę)? I co to te 15?
150m2x40W/m2=6kW. Nie wiem, skąd Ci wyszło 6,6kW. Do tego to nie przy +5, a przy -20*.

Masz jakieś źródło tej metody wychodzenia z obciążenia na roczne zapotrzebowanie? IMO nie da się tak łatwo o ile w ogóle bez uwzględnienia wielu innych parametrów budynku.

Pratchawiec
20-11-2016, 10:58
Kaizen pisał jednak o konkretnym domu i do tego się odniosłem.

Nie wątpię, że można zbudować taki dom, jak piszesz, ale nie o takim mowa.

Pozdrawiam

Pratchawiec

Pratchawiec
20-11-2016, 11:20
Czemu akurat 5*? I dlaczego przyjąłeś te 40W/m2 przy tej temperaturze (plizz, pisz jednostki bo nie wiem co mnożysz tak naprawdę)? I co to te 15?
150m2x40W/m2=6kW. Nie wiem, skąd Ci wyszło 6,6kW. Do tego to nie przy +5, a przy -20*.

Masz jakieś źródło tej metody wychodzenia z obciążenia na roczne zapotrzebowanie? IMO nie da się tak łatwo o ile w ogóle bez uwzględnienia wielu innych parametrów budynku.

Litości

44 w/m2 to strata ciepła twojego budynku liczona dla różnicy temp. +20, -20. Czyli 40*.
Przy temp.zewnętrznej 5* - taką arbitralnie przyjąłem jak średnią dla sezonu grzewczego, do normowych 20* wewnątrz będzie brakować 15, .
Czyli 15/40 zapotrzebowania normowego. A to daje wynik 2,475 kW.

Oczywiście końcowe zużycie energii przez budynek zależy od wielu innych czynników, które świadomie pomijam.
Tym niemniej przyjąłem powyższe uproszczenie by uświadomić o poniektórym absurdalność niektórych założeń.

Przeczytaj jeszcze to;

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?191620-POMPA-CIEP%C5%81A-zu%C5%BCycie-pr%C4%85du&p=7341058&viewfull=1#post7341058

Może teraz zrozumiesz o czym piszę.

Pozdrawiam

Pratchawiec

Kaizen
20-11-2016, 11:21
Kaizen pisał jednak o konkretnym domu i do tego się odniosłem.

Nie wątpię, że można zbudować taki dom, jak piszesz, ale nie o takim mowa.


A jakie Ty masz obciążenie (w W/m2 przy -20*) i ile rocznie ciepła produkujesz w celach grzewczych?

mkm silesia
20-11-2016, 11:24
Jeżeli "z głową" oznacza zimną posadzkę, to mi to nie odpowiada. Jak dla mnie najlepiej, jak podłoga jest ciepła - powietrze może być chłodne. A jeżeli zimne powietrze, to nie obejdzie się bez dodatkowych inwestycji.


40w/m2? Czy 40kWh/m2/r?
Bo ten pierwszy parametr to musi być chyba przy zadanej temperaturze? Mój dom przy -20* ma mieć 44W/m2. Czyli więcej. A EUco+w=28kWh/m2/r czyli dom 150m2 zużywałby 4200kWh/r. Skąd te 13K kWh/rok na CO?

Coś takiego jak ogrzewanie ścienne dotarło już do twojej wsi? Kolega hajnel np chłodzi podłogówką tylko jak śpi chyba że lunatykujesz ;)
No tak osobna kasa na c.o. w dodatku drogie w eksploatacji i następna kasa na a.c. też drogie w eksploatacji jako instalator zarobię podwójnie i "elektrownia" też.
Chłodzenie płaszczyznowe jest najtańsze w eksploatacji (temp. w tym wypadku dolnego źródła)
40w/m2 dla mojej strefy czyli dla -20 to akurat było z ozc parterówki przy bardziej zwartej bryle będzie mniej przy mniejszym obciążeniu też.
Przeczytaj dokładnie posty kol. Pratchawca.

Pratchawiec
20-11-2016, 11:50
A jakie Ty masz obciążenie (w W/m2 przy -20*) i ile rocznie ciepła produkujesz w celach grzewczych?

Nie pamiętam dokładnie a nie mam pod ręką dokumentacji.Ale jak podzielić 6000 W przez 142 (tyle mam m2 pow. użytkowej to powinno wyjść nieco ponad 42.

Tu masz dane dotyczące mojego zużycia energii.

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?191620-POMPA-CIEP%C5%81A-zu%C5%BCycie-pr%C4%85du&p=7279515&viewfull=1#post7279515

Od tej daty do teraz (56 dni) na CO i CW zużyłem 694 kWh. PC wyprodukowała 9,89 GJ = 2747 kWh COP ~ 3,96

Pozdrawiam

Pratchawiec

mkm silesia
20-11-2016, 12:02
Nie pamiętam dokładnie a nie mam pod ręką dokumentacji.Ale jak podzielić 6000 W przez 142 (tyle mam m2 pow. użytkowej to powinno wyjść nieco ponad 42.

Tu masz dane dotyczące mojego zużycia energii.

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?191620-POMPA-CIEP%C5%81A-zu%C5%BCycie-pr%C4%85du&p=7279515&viewfull=1#post7279515

Od tej daty do teraz (56 dni) na CO i CW zużyłem 694 kWh. PC wyprodukowała 9,89 GJ = 2747 kWh COP ~ 3,96

Pozdrawiam

Pratchawiec

o to chyba moje 13 tys kwh nie było przesadą liczę że kolega z którym dyskutujemy będzie "potrzebował" podobnie albo nawet więcej bo to nie Śląsk ani Opole oraz zeleży ile osób mieszka i w jakim wieku (c.w.u.):)

Kaizen
20-11-2016, 13:24
Nie pamiętam dokładnie a nie mam pod ręką dokumentacji.Ale jak podzielić 6000 W przez 142 (tyle mam m2 pow. użytkowej to powinno wyjść nieco ponad 42.


Czyli masz gorzej ocieplony dom i razem z CWU wytworzyłeś 13MWh. I twierdzisz, że tyle powinien zużyć współczesny dom na samo CO? Gdzie we współczesnym domu to większość idzie na CWU? I uważasz że 13MWh/rok jest realną wartością, a 4MWh kosmicznie niską?

Wychodzi mi u Ciebie Ep=91,54kWh/m2/r (13MWh/142m2).
Trochę dziwne te proporcje, bo u mnie Ep (jak widać na obrazku, który wrzucałem) jest sporo niższy (68kWh/m2) a obciążenie wychodzi mi wyższe od Twojego (44W/m2).

Pewny jesteś tego obciążenia 6kW? Bo to by oznaczało dom lepiej ocieplony od mojego, więc i ciepła powinieneś na CO potrzebować mniej. Chyba, że zużywasz więcej niż przeciętnie ciepłej wody. Jakbyś był w stanie podać zużycie na CO (np. poprzez policzenie, ile ciepła produkujesz poza sezonem grzewczym przy normalnym korzystaniu z domu) to można by przynajmniej oszacować, ile zużywasz na CO.

mkm silesia
20-11-2016, 13:33
Czyli masz gorzej ocieplony dom i razem z CWU wytworzyłeś 13MWh. I twierdzisz, że tyle powinien zużyć współczesny dom na samo CO? Gdzie we współczesnym domu to większość idzie na CWU? I uważasz że 13MWh/rok jest realną wartością, a 4MWh kosmicznie niską?

Wychodzi mi u Ciebie Ep=91,54kWh/m2/r (13MWh/142m2).
Trochę dziwne te proporcje, bo u mnie Ep (jak widać na obrazku, który wrzucałem) jest sporo niższy (68kWh/m2) a obciążenie wychodzi mi wyższe od Twojego (44W/m2).

Pewny jesteś tego obciążenia 6kW? Bo to by oznaczało dom lepiej ocieplony od mojego, więc i ciepła powinieneś na CO potrzebować mniej. Chyba, że zużywasz więcej niż przeciętnie ciepłej wody. Jakbyś był w stanie podać zużycie na CO (np. poprzez policzenie, ile ciepła produkujesz poza sezonem grzewczym przy normalnym korzystaniu z domu) to można by przynajmniej oszacować, ile zużywasz na CO.

MWh czy ty w ogóle ogarniasz o czym piszesz?
z tego co tu wklejasz (nie wiem czy rzetelnie policzone) to na c.o. twój dom potrzebuje 10tyś kwh zapewne przy +20 "w środku" gorzej jak kobiety z gorszym krążeniem będą potrzebowały +22 albo +23
szkoda czasu zrób se elektryczne ogrzewanie i sprawdzisz po 1 sezonie ja pasuje

asolt
20-11-2016, 13:33
kWh - kW poprawiłem.
Pomyłka nie miała żadnego wpływu na wyniki estyamacji.

Spróbuj policzyć zużycie ciepła przez cytowany budynek wyłącznie za pomocą tabliczki mnożenia

Pozdrawiam

Pratchawiec

Nie ma takiej metody aby z na podstawie projektowego obciązenia cieplnego liczyc zapotrzebowanie na ciepło, proste rachunki prowadzą do błednych wyników. W wielu przypadkach budynki o takich samym obciązeniu cieplnym mają rózne zapotrzebowania na ciepło.

Kaizen
20-11-2016, 13:42
Czyli 15/40 zapotrzebowania normowego. A to daje wynik 2,475 kW.



Czyli przyjmujesz, że zmienność jest liniowa.
I przy temperaturze 18* za oknem potrzebuję odpalać CO?
A co się, przy takiej logice, dzieje jak w dzień mam 23* a w nocy 18? W W nocy muszę grzać?

To tak nie działa. I nie tylko temperatury się liczą - dlatego z obciążenia nie oszacujesz rocznego zapotrzebowania na ciepło. Wielu rzeczy nie uwzględniasz - chyba najbardziej oczywiste to uzyski ze słońca.

Jeszcze raz - gdzie tu mi zrobili błąd i czy mam składać reklamację, że mnie oszukali i 3,6MWh to zdecydowanie za mało do ogrzania 115m2?
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=372730

Pratchawiec
20-11-2016, 14:07
Nie ma takiej metody aby z na podstawie projektowego obciązenia cieplnego liczyc zapotrzebowanie na ciepło, proste rachunki prowadzą do błednych wyników. W wielu przypadkach budynki o takich samym obciązeniu cieplnym mają rózne zapotrzebowania na ciepło.

Jak już zauważyłem wcześniej mam w pełni tego świadomość.

Nie zakładam jednak, że budynek Kaizena co najmniej 2/3 zapotrzebowania na energię otrzyma ze ze słońca, uzysków bytowych itp. niszowych źródeł.
Maksymalnie uproszczony sposób obliczenia energii niezbędnej do ogrzania domu miał jedynie unaocznić nierealność przyjętych przezeń założeń.

Pozdrawiam

Pratchawiec

asolt
20-11-2016, 17:11
Jeszcze raz - gdzie tu mi zrobili błąd i czy mam składać reklamację, że mnie oszukali i 3,6MWh to zdecydowanie za mało do ogrzania 115m2?
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=372730

Tego nie wie nikt, nawet ten kto to liczył. Im dom mniejszy tym trudniej uzyskac mały wskaznik Eu.

imrahil
20-11-2016, 17:32
Liczyłeś to co napisałeś?

4200kWh/r / 3(śr. COP) = 1400kWh(energii elektrycznej przy PC)
1400kWh *0,31(cena prądu) = 434zł
Czyli wg. tego co piszesz chcesz ogrzać dom 150m2 za 434zł rocznie
W Egipcie drożej ogrzewanie takiego domu wychodzi :-)

brednie. zeszły sezon u mnie - 2860 kWh na ogrzewanie grzałką. po założeniu PC można powiedzieć, że poszłoby 1000 kWh. przy cenie 0,26 zł/kWh (tyle u mnie w G12W kosztuje energia) wychodzi 260 zł. dom co prawda mniejszy, bo grzeję tylko 123 m2.

imrahil
20-11-2016, 17:34
Obciążenie cieplne budynku wynosi 6,6 kW ( 44 w x 150).
Jakiego by kalkulatora nie użyć, ten dom musi zużyć tylko na ogrzewanie (bez CWU) przy przeciętnej temp. zewnętrznej 5* - litościwej dla całego sezonu grzewczego, ok 60 kWh na dobę.
Pomnóż to przez 200 - długość sezonu grzewczego.

to nie takie proste. może wysokie obciążenie cieplne wynika z dużych przeszkleń na południowej elewacji? duże przeszklenie na podłudniowej elewacji = wyższe obciążenie cieplne i niższe zużycie niż przy mniejszym przeszkleniu.

do tego zapomniałeś chyba o zyskach bytowych..

mkm silesia
20-11-2016, 17:39
brednie. zeszły sezon u mnie - 2860 kWh na ogrzewanie grzałką. po założeniu PC można powiedzieć, że poszłoby 1000 kWh. przy cenie 0,26 zł/kWh (tyle u mnie w G12W kosztuje energia) wychodzi 260 zł. dom co prawda mniejszy, bo grzeję tylko 123 m2.

zeszły sezon to była zima stulecia "na plusie"

mkm silesia
20-11-2016, 17:54
zeszły sezon to była zima stulecia "na plusie"

autopoprawka 2013/14 było cieplej (u mnie)
http://www.andretti.pl/wxdegreeseason.php?

imrahil
20-11-2016, 17:58
zeszły sezon to była zima stulecia "na plusie"

zawsze to słyszę. "zimy nie było". ciekawe czy u ciebie i twoich klientów była czy nie :). dodam, że w tym roku do tej pory poszło 130 kWh więcej niż rok temu, pomimo faktu, że na andretti.pl (mieszkam niedaleko Zabrza) październik i listopad mają jedne z niższych średnich temperatur w historii pomiarów, a i słońca niewiele. po co komu PC? ;)

map78
20-11-2016, 18:28
To już czwarty rok jak zimy nie ma;) Ale spoko możemy cały czas wyliczać na podstawie danych z zimy stulecia - tak na wszelki wypadek:D

fachman19
20-11-2016, 18:28
Ciekawe kiedy przyjdzie ta "normalna prawdziwa zima" i udowodni ,że PC PW są złe?

map78
20-11-2016, 18:54
Ciekawe kiedy przyjdzie ta "normalna prawdziwa zima" i udowodni ,że PC PW są złe?

Nie ma takiej możliwości... I w te "nienormalne zimy bywały tygodnie z temp poniżej -15st non stop i PC-PW radziły sobie doskonale. Zużywały oczywiście więcej prądu, ale to jest właściwość każdego systemu grzewczego, gdy wzrasta zapotrzebowanie na ciepło.

Pratchawiec
20-11-2016, 19:13
Ciekawe kiedy przyjdzie ta "normalna prawdziwa zima" i udowodni ,że PC PW są złe?

Coś w tym może być na rzeczy.

Niektórzy, omamieni ulotkami reklamowymi producentów lub dystrybutorów z oburzeniem stwierdzą, że miało być pięknie, a przy -20 taki T-Cap zużyje ponad 100 kWh na dobę i to daj boże bez użycia grzałki.
Jak dojdzie do tego 3 kW z grzałki to będzie dopiero.
U siebie wsparcie grzałką mam ustawione od -18*. Szkoda sprężarki.

W poprzednim domu, znacznie większym niż obecny i bez PC, w ostre mrozy potrafiłem dziennie zużyć znacznie ponad 300 kWh.
Bolało.

Pozdrawiam

Pratchawiec

fachman19
20-11-2016, 19:23
Ja w zeszłym roku zapłaciłem 40 zł za tydzień w którym wystąpiła temperatura -15 C( domek 250 m2)

Pratchawiec
20-11-2016, 19:31
Ja w zeszłym roku zapłaciłem 40 zł za tydzień w którym wystąpiła temperatura -15 C( domek 250 m2)

I Po ile z 1 kWh?
II 15* incydentalnie czy trwale?
III Przy -15 T-Cap ma deklarowany COP =2,56. Inne markowe PC chyba zbliżony. Przy -20 COP wynosi prawdopodobnie istotnie poniżej 2. Nie miałem okazji sprawdzić.

Pozdrawiam

Pratchawic

mkm silesia
20-11-2016, 20:27
Ciekawe kiedy przyjdzie ta "normalna prawdziwa zima" i udowodni ,że PC PW są złe?

wystarczy taka 2009/10 cykle podobno są "iluś tam" letnie więc może czeka nas teraz "normalna" zima z śniegiem itp. albo jeszcze nie teraz...
http://www.andretti.pl/wxdegreeseason.php?

20-11-2016, 21:56
Tak czytam cały czas ten wątek i zastanawiam się czy PC założyliście tylko po to aby oszczędzać czy jednak komfort też się liczył ? :) Zastanawiacie się kiedy przyjdzie konkretna zima i przegoni Wasze pompy, a ja taki zielony jeszcze gość, który chce pompę założyć zastanawiam się czy martwicie się tylko o to, że rok będzie dla Was 200-500 zł droższy czy jednak chodzi o to, że PC nie da rady i padnie ? Rozwiejcie moje wątpliwości.

Ja do tego podszedłem tak : w 90 % da radę PC niezależnie od tego czy bedzie to COP 2,5 czy 3,5, a w 10% jestem przygotowany na grzałki np przez 5 dni mrozów -20 stopni. Dalej mam nadzieję, że rachunek nie przekroczy 3000 zł rocznie i liczę na to, że po założeniu się nie zawiodę.

Zakładając choćby groszek czy pellet obstawiam również ok 3000 zl na rok, ale komfort jaki daje PC jest nieporównywalny, a w przybliżeniu ile muszę dołożyć miedzy piecem na groch, pellet, a pompą ciepła ? 10k ? To myslę ze max. W przypadku gazu z butli stosunek wychodzi na równo z pompą.

Oczywiście mam nadzieję, że w OZC suma wyjdzie zupełnie inna, ale nawet jak wyjdzie 3000 zł to zapewne zdecyduje się na pompę. To dalej jest bardzo dobra wartość roczna za bezobsługowość.

bobrow
21-11-2016, 08:10
Tak czytam cały czas ten wątek i zastanawiam się czy PC założyliście tylko po to aby oszczędzać czy jednak komfort też się liczył ? :) Zastanawiacie się kiedy przyjdzie konkretna zima i przegoni Wasze pompy, a ja taki zielony jeszcze gość, który chce pompę założyć zastanawiam się czy martwicie się tylko o to, że rok będzie dla Was 200-500 zł droższy czy jednak chodzi o to, że PC nie da rady i padnie ? Rozwiejcie moje wątpliwości.

Ja do tego podszedłem tak : w 90 % da radę PC niezależnie od tego czy bedzie to COP 2,5 czy 3,5, a w 10% jestem przygotowany na grzałki np przez 5 dni mrozów -20 stopni. Dalej mam nadzieję, że rachunek nie przekroczy 3000 zł rocznie i liczę na to, że po założeniu się nie zawiodę.

Zakładając choćby groszek czy pellet obstawiam również ok 3000 zl na rok, ale komfort jaki daje PC jest nieporównywalny, a w przybliżeniu ile muszę dołożyć miedzy piecem na groch, pellet, a pompą ciepła ? 10k ? To myslę ze max. W przypadku gazu z butli stosunek wychodzi na równo z pompą.

Oczywiście mam nadzieję, że w OZC suma wyjdzie zupełnie inna, ale nawet jak wyjdzie 3000 zł to zapewne zdecyduje się na pompę. To dalej jest bardzo dobra wartość roczna za bezobsługowość.

Witaj ,
wprawdzie ostatnia zima była dość ciepła i bezśnieżna , to udało mi się przetestować PC przy dużych mrozach. Do -15st nawet przy 24h PC ogrzeje dom (bez wspomagania grzałkami)-powyżej nawet do -20 st również ( ale przy temp chwilowych np w nocy lub nad ranem).
Czego mogę się spodziewać przy kolejnym sezonie :
-wzrostu kosztów ze względu na zużycie lub wzrost cen prądu (zużycie akurat wszystkich może dotyczyć-węgla o tonę czy dwie też może pójść więcej przy większej zimie...)
-awarii (to jednak tylko urządzenie) , wtedy będę korzystał z grzałek w PC lub z pieca węglowego (jeszcze nie podpiąłem)
pzdr

21-11-2016, 08:30
Witaj ,
wprawdzie ostatnia zima była dość ciepła i bezśnieżna , to udało mi się przetestować PC przy dużych mrozach. Do -15st nawet przy 24h PC ogrzeje dom (bez wspomagania grzałkami)-powyżej nawet do -20 st również ( ale przy temp chwilowych np w nocy lub nad ranem).
Czego mogę się spodziewać przy kolejnym sezonie :
-wzrostu kosztów ze względu na zużycie lub wzrost cen prądu (zużycie akurat wszystkich może dotyczyć-węgla o tonę czy dwie też może pójść więcej przy większej zimie...)
-awarii (to jednak tylko urządzenie) , wtedy będę korzystał z grzałek w PC lub z pieca węglowego (jeszcze nie podpiąłem)
pzdr

Ja teoretycznie kominy też mam, ale wstawiać piec tylko po to żeby stał tam awaryjnie to chyba wolę w razie W pogrzać grzałkami. Czytając temat prawie od początku nie widziałem u nikogo większych awarii, a raczej problemy z ustawieniami. Po prostu miesiac w którym będzie -20 przez dłuższy okres albo awaria będzie droższy i trzeba się z tym pogodzić. To co utwierdzacie mnie w przekonaniu, że PC PW to dobry wybór czy szukać innego źródła ciepła ? :)

map78
21-11-2016, 08:47
Ja teoretycznie kominy też mam, ale wstawiać piec tylko po to żeby stał tam awaryjnie to chyba wolę w razie W pogrzać grzałkami. Czytając temat prawie od początku nie widziałem u nikogo większych awarii, a raczej problemy z ustawieniami. Po prostu miesiac w którym będzie -20 przez dłuższy okres albo awaria będzie droższy i trzeba się z tym pogodzić. To co utwierdzacie mnie w przekonaniu, że PC PW to dobry wybór czy szukać innego źródła ciepła ? :)

Grzeję czwarty sezon i niestety nie było jeszcze tej właściwej zimy, żeby w pełni przetestować pompę;) ale bywały zimniejsze miesiące, u mnie najzimniej -19st i pompa nawet nigdy nie wspomogła się grzałką. Ja kocioł na ekogroszek wywaliłem z chwilą montażu pompy, bo miałem gruntownie przebudowana całą instalację dolotową. jako backup mam kominek grawitacyjny, więc jakby co przeżyję:)

21-11-2016, 09:30
Kominek też będę miał, ale raczej tylko do ozdoby bo żona się uparła :) Jak znam życie to będzie odpalony raz albo 2 razy w roku niemniej jednak w razie czego przynajmniej w jednym pomieszczeniu będzie ciepło :)

dwiecegly
21-11-2016, 09:35
W 90% domów kominki sa tylko dla ozdoby. Troche droga ta ozdoba ale ludzie juz tak mają... a potem oszczędzają na czymś naprawdę potrzebnym.

bobrow
21-11-2016, 09:38
Jak będzie dłuższa awaria sieci energetycznej- to zawsze można ratować się butlą z gazem (albo wyjazdem do rodziny...). U mnie raz parę lat temu nie było prądu 3 dni ("mokry śnieg" załatwił linie przesyłowe-wtedy dałem radę , chyba jako jeden z ostatnich kupiłem agregat w castoramie-i piec ruszył).
pzdr

lukasza
21-11-2016, 13:56
Coś w tym może być na rzeczy.

Niektórzy, omamieni ulotkami reklamowymi producentów lub dystrybutorów z oburzeniem stwierdzą, że miało być pięknie, a przy -20 taki T-Cap zużyje ponad 100 kWh na dobę i to daj boże bez użycia grzałki.


-20st C miałem i jakoś nadal nie bolało to.
100kWh żeby zużyć to też nie jest takie bolesne jak czasem (chyba) szło z 40-50kWh na dobę. Jak dołożę te dodatkowe 50kWh na dobę przez tydzień to wyjdzie 350kWh więcej a jak przez 3 tygodnie to 1000kWh i mogę do jechać z COP 1 na grzałce.
Ot zamiast zużyć na rok CO i CWU 4000kWh za 1100zł to zużyję z grzałką o 270zł więcej w II taryfie a jak i część pójdzie w I taryfie to maks 400zł. Sobie po prostu nie zatankuje i żonie auta na 10 dni. Podnieta 1000kWh to strata czasu. Pewnie i tak to sobie odbije na paliwie bo przez takie 7-14 dni z żoną będziemy mało w trasie - więcej stracę na braku dochodów za ten czas.
Zresztą jak ktoś jest w programie +500 to się już 1000kWh na rok nie przejmuje jak mi transferują równowartość 1851kWh na konto w banku co miesiąc.

Martwię to się tylko potencjalnie awarią PC i jej czasem + kosztem naprawy. Jednak i to nie powoduje paniki. Skoro mam rachunki 1100zł CO i CWU za 12msc to stać mnie by sobie rok czekać na naprawę pompy i decyzje co dalej. Zapłaci się ten 1 rok za grzanie domu czystym prądem 3000zł jak "normalni" sąsiedzi: 4 tony po 700zł.

dwiecegly
21-11-2016, 14:10
Zresztą jak ktoś jest w programie +500 to się już 1000kWh na rok nie przejmuje jak mi transferują równowartość 1851kWh na konto w banku co miesiąc.



Dziwie się że ludzie wierzą że te pieniądze dostali i nikt im ich nie odbierze. One nie wzieły się z kosmosu tylko z naszych portfeli, państwo je wydało i wydaje, robi coraz większy dług który to trzeba będzie oddać z odsetkami. Za to zapłacimy już wkótce, w wyższych podatkach, większej racie kredytu (niestety to będzie efekt lawinowy), wyższych opłatach za media, benzyne a pewnie też wakacje i towary importowane jeśli zlotówka dalej tak bedzie tracić :(

lukasza
21-11-2016, 14:37
Dziwie się że ludzie wierzą że te pieniądze dostali i nikt im ich nie odbierze. One nie wzieły się z kosmosu tylko z naszych portfeli, państwo je wydało i wydaje(

Dziwię się, że Ty się dziwisz.
Na tym polega państwo, że komuś zabiera a komuś daje.
Dziś dają tym, potem innym.
Tak funkcjonuje wszędzie współczesne Państwo tylko w różnych wersjach, wydajnościach, celach komu zabieramy a komu dajemy.
Nie wiem czemu się dziwisz zatem.
Dług państwa zaś liczy się nie wydatkami na +500 a %PKB.
Nie jesteśmy DE z nadwyżką.
Ale jesteśmy zwykłym Państwem z deficytem poniżej 3% jak cała UE.
Także cała Twoja analiza o kant tyłka. Zmieniły się tylko akcenty zabierania i dawania.
Ważniejsze dla mnie od +500 bo to i tak mi na dzieci nie starczy czy 1000kWh może być cena benzyny bo tej tankuje więcej niż za +500 i całe kWh na CO i CWU :)
A to +500 to był żart. Ale żart obrazowy co to dziś jest 1000kWh do rachunku na rok więcej bo była 1 na 10 lat zima stulecia. Śmiech przy innych wydatkach. Niebawem ścieki przebiją CO i CWU i ochrona wody stanie sie w domku na równi ważna jak ocieplenie i koszty za ogrzewanie. Nie chodzi tu mi o rząd co tendencję cen jak idzie z zachodu a u Nas lepiej nie będzie bo stan wody nadal jest słaby i co najgorsze mamy jej ... niemal najmniej w UE.

Pod
21-11-2016, 16:10
Sęk w tym że jeszcze tak nigdy nie zabierano jak teraz. Wydaje sie ponad 20mld złotych rocznie na 500+ Niestety większość tych pieniędzy nie idzie na dzieci tylko na codzienny byt. Biorą to nawet ludzie którzy kasy mają jak lodu i to idzie z portfela kązdego Polaka, nawet takiego co koniec z koncem ledwie wiąże. Dług rosnie jak nigdy dotąd i będzie rósł coraz bardziej bo wszystkie zaskórniaki się już pokończyły...

autorus
21-11-2016, 16:23
To nie ten temat panowie :)

Arturo72
21-11-2016, 21:21
Liczyłeś to co napisałeś?4200kWh/r / 3(śr. COP) = 1400kWh(energii elektrycznej przy PC) 1400kWh *0,31(cena prądu) = 434zł Czyli wg. tego co piszesz chcesz ogrzać dom 150m2 za 434zł rocznieW Egipcie drożej ogrzewanie takiego domu wychodzi :-)No ja zużywam na ogrzewanie mniejszego domu nie całe 500zł czyli ok.1700kWh i co w tym dziwnego ?
Policz najpierw, czy/kiedy zwróci się PC.A ten dalej swoje...Człowieku,przy ok.10000kWh rocznie na c.o+cwu mamy w stosunku do prądu ok.2000zł rocznie oszczędności a różnica w zakupie dla takiego domu między pradem a pompą to ok.15tys.zł.A te 10000kWh to są potrzeby nawet energooszczędnego domu takiego jak mój na ogrzewanie (5000kWh) i zuzycie na cwu dla 3-4 osób nie myjących się we wiaderkach (4000-5000kWh)Do gazu będzie podobnie ale gazu nie kalkuluje się instalować bo prądem taniej.

23-11-2016, 07:54
Wczoraj bylem oglądać pompy u prawdopodobnie moich przyszłych wykonawców i jestem bardzo miło zaskoczony :) Oni akurat najwięcej montują samsungów i z tego powodu również polecają taką. Oczywiście jak chce mogą założyć mi Panasonica albo LG. Co ważne - nie montują buforów. Twierdzą, że bufory montowało się kilka lat temu do nie wydajnych pomp. W ich przypadku samsungi poradziły sobie przy -20 bez grzałek. Jeden ma dom ok 120 m2, pompa 5kw, tylko podłogówka. Drugi ma dom na oko 10 letni, wszędzie grzejniki + 2 podłogówki, a pompa 9 kw 3fazowa. Jak dostanę wycenę to podrzucę do analizy.

K@mil_
23-11-2016, 08:07
Firma K..T? Pobieżny opis by się zgadzał.
Jeśli tak, to u mnie montowali Panasonica. Chcesz, to odezwij się na PW, nie będę tutaj robił 'reklamy'.. Przynajmniej na razie.
Pozdrawiam.

CNC_POMPY_CIEPLA
23-11-2016, 19:56
Wczoraj bylem oglądać pompy u prawdopodobnie moich przyszłych wykonawców i jestem bardzo miło zaskoczony :) Oni akurat najwięcej montują samsungów i z tego powodu również polecają taką. Oczywiście jak chce mogą założyć mi Panasonica albo LG. Co ważne - nie montują buforów. Twierdzą, że bufory montowało się kilka lat temu do nie wydajnych pomp. W ich przypadku samsungi poradziły sobie przy -20 bez grzałek. Jeden ma dom ok 120 m2, pompa 5kw, tylko podłogówka. Drugi ma dom na oko 10 letni, wszędzie grzejniki + 2 podłogówki, a pompa 9 kw 3fazowa. Jak dostanę wycenę to podrzucę do analizy.

"Co ważne - nie montują buforów. "

A potem przychodzi zima.....

Arturo72
23-11-2016, 20:19
"Co ważne - nie montują buforów. "

A potem przychodzi zima.....
No i co w związku z tym ?
Ja przechodzę obecnie 4 zimę bez bufora...

bobrow
23-11-2016, 20:43
"Co ważne - nie montują buforów. "

A potem przychodzi zima.....

Cześć CNC,
jeśli jakiś instalator twierdzi , że nie montuje buforów , to wyciągam takie wnioski:

- znają się na rzeczy i nie było potrzeby tego montować
-może czasem montują sprzęgło , a mieli na myśli magazyn ciepła
-nie kumają do końca tematu instalacji PC
Pzdr

map78
23-11-2016, 20:51
Akurat CNC nie jest tutaj żadnym autorytetem. To sprzedawca meetingów, który przez większość swojej "kariery" krytykował Panasoniki (pod innym nickiem oczywiście) wypisując takie głupoty, że aż strach to przytaczać. Teraz kreuje się na wielkiego znawcę i super instalatora:( Ostatnio dzwonił do mnie gościu, któremu CNC do domu o obciążeniu 3,5kW proponował pompę 9kW z buforem oczywiście - ręce i nogi opadają:o
Ja jadę czwartą zimę bez bufora/sprzęgła i żyję...

link2jack
23-11-2016, 21:15
Kiedyś krytykowal, teraz sprzedaje? Nie udało się pokonać wroga to się do niego przyłączył:lol2:

bobrow
23-11-2016, 21:18
Map
nie jestem adwokatem CNC i jeśli to prawda co piszesz - no cóż , Ty się nawróciłeś ekogroszku , a on przeprosił się z Panasem ������...
Staram się odnosić merytorycznie na ile potrafię.
Jak tak sami siebie przedstawiamy - to ja przedstawiam swoją skromną osobę jako użytkownika bufora ( jest tu jeszcze kilku)
Podchodząc zdroworozsądkowo :

-bufor/sorzęgło niekiedy musi być
- j/w ale może być z taką samą sprawnością
- byfor/sprzęgło nie ma powodu zastosowania
Pzdr
PS
Ewentualne "Grzeszki" CNC nie powinny przesłaniać racjonalnego podejścia.
I jeszcze raz - nie jestem zwolennikiem sprzęgieł czy tam buforuf.Jestem zwolennikiem max sprawności systemu PC i zmniejszenia smrodu z kominów.

bobrow
23-11-2016, 21:28
Oczywiście powinno być : buforów !

Arturo72
23-11-2016, 21:31
Mapnie jestem adwokatem CNC i jeśli to prawda co piszesz - no cóż , Ty się nawróciłeś ekogroszku , a on przeprosił się z Panasem ������...Nie chodzi o marki ale CNC gada bzdury i dla kogoś kto ma już doświadczenie z eksploatacją pompy są to bzdury ewidentne i jedynie żal takiego nieswiadomego inwestora klienta CNC.Oczywiscie rozumiem,że instalator liczy jedynie na kasę i w d..e ma inwestora ale jest instalator i "instalator" dlatego też i mkm będę krytykował za "coś nazbyt" bo bez tego "na zbyt" też moze funglać chociaż instalator z niego do polecenia jest na pewno,a mkm za ceny równiez :D

bobrow
23-11-2016, 21:45
Nie chodzi o marki ale CNC gada bzdury i dla kogoś kto ma już doświadczenie z eksploatacją pompy są to bzdury ewidentne i jedynie żal takiego nieswiadomego inwestora klienta CNC.

Znowu zaczynasz "nawalankę"- za moment CNC się zrewanżuje....( chyba , że zignoruje te uwagi)
Ja akurat jego opinię o zimie odebrałem tak :
ci którzy powinni mieć sprzęgło , będą mieli problem z mocą przy mrozach.
To był ewidentnie skrót myślowy- przecież znasz jego poglądy n/t
Bywaj ( .....)

PS
Jak by ktoś był złośliwy , to Twój wpis o braku znaczenia sprawności PC przy zużyciu energii- uznałby za brak wiedzy.
Ja uznałem , że się zapędziłeś i tak sobie palnąłeś.
I nie atakuj mnie ( i nie obrażaj- bo wiesz , że pstryczka w nosek potrafię dać) bo ja Twoim wrogiem nie jestem , a zamiast się okładać - można coś " zielonym" wyjaśnić ( a nie -jeszcze domieszać)

Pratchawiec
23-11-2016, 22:17
Witam

Już pisałem o tym kiedyś, ale powtórzę;

MKM CNC i wielu innych instalatorów pilnują przede wszystkim swojej d...... , chyba że wykonywali całą instalację i wiedzą jak jest zrobiona.

W sytuacji gdy klient nie wie co ma w wylewce, jakie rury zamurowali mu w ścianach, badanie stanu instalacji najczęściej, instalatorowi nie będzie się opłacać.
O ile zresztą ma do tego odpowiednie narzędzia i wiedzę jak ich użyć
Zresztą który klient liczący każdy grosz będzie chciał płacić za jakieś fanaberie, jak przychodzi instalator i mówi "Damy buforek, mocną pompkę i będzie OK".

Który rozsądny instalator będzie podejmował ryzyko?
Kłopoty użytkownika spadną na niego w ramach rękojmi czy gwarancji.

Z tej, jak sądzę przyczyny bufory są codziennością w ofertach instalatorów.
Niekiedy zresztą są potrzebne lub wręcz konieczne.

Pozdrawiam

Ptachawiec

bobrow
23-11-2016, 22:47
Pratchawiec ,
podchodzę do naszego FM tak :
-jak ktoś przymierza się do tematu wdrożenia u siebie PC to zazwyczaj chce się upewnić co do wyboru producenta/modelu/konfiguracji
Jak ktoś ma swoje zdanie i szuka potwierdzenia swoich decyzji- to też jego prawo ...
A obecni tu instalatorzy , no cóż - mają szansę przekonać swoich potencjalnych klientów do siebie. Haczyk polega na tym , że tu można sobie wyrobić zdanie nt fachowości danej firemki .Korzyść jest teoretycznie dla wszystkich : instalatorzy zyskują nowych klientów , a klienci z poblemami znajdą rozwiązanie. Praktyka pokazuje jednak , że instalatorom trzeba z trzewii wyciągać wiedzę ( no bo za to się płaci- a z drugiej strony trzeba profesjonalizmem przyciągnąć klientów) , z trzeciej strony-firmy profesjonalne zazwyczaj są droższe od "garażowców".
Moim zdaniem klient powinien mieć do dyspozycji świadomy wybór ( sprzętu i instslatora ewentualnie...)
Reszta to " proza życia"...

Pzdr

Pratchawiec
24-11-2016, 00:18
Tak niestety jest wszędzie.

Szukam np dla siebie konkretnego rozwiązania np w zakresie elektryki-automatyki, wiem czego chcę, bo najpierw temat zbadałem, a przychodzi człowiek (skądinąd sympatyczny) i wciska mi coś czego nie potrzebuję, ale on się na tym zna i ma fajnego dostawcę.

Na szczęście mamy fora i życzliwych ludzi.

Samo życie

Pozdrawiam

Pratchawiec

K@mil_
24-11-2016, 06:31
Witam

W sytuacji gdy klient nie wie co ma w wylewce, jakie rury zamurowali mu w ścianach, badanie stanu instalacji najczęściej, instalatorowi nie będzie się opłacać.
O ile zresztą ma do tego odpowiednie narzędzia i wiedzę jak ich użyć
Zresztą który klient liczący każdy grosz będzie chciał płacić za jakieś fanaberie, jak przychodzi instalator i mówi "Damy buforek, mocną pompkę i będzie OK".

Który rozsądny instalator będzie podejmował ryzyko?
Kłopoty użytkownika spadną na niego w ramach rękojmi czy gwarancji.

Z tej, jak sądzę przyczyny bufory są codziennością w ofertach instalatorów.
Niekiedy zresztą są potrzebne lub wręcz konieczne.

Pozdrawiam

Ptachawiec

Otóż to! Nie generalizujmy, bo to było już z milion razy wałkowane. Są domy, a raczej instalacje, gdzie sprzęgło-bufor są przydatne, czy też uściślając, potrzebne, bo PC nie ujedzie (długie pętle, małe średnice rurek rozdzielacz-PC itp), ale nie wciskajmy, jak co niektórzy, że sprzęgło-bufor to konieczność i z drugiej strony nie bądźmy piewcami, że jest to zło i jest ZAWSZE zbędne.
Kwestia mocno indywidualna, i tak jak napisał Pratchawiec, taki instalator powinien wykonać kilka pomiarów i obliczeń, aby wydać wyrok, a nie z góry nakładać kaganiec z buforem, czy też jego brakiem. No ale właśnie, któremu instalatorowi się chce, albo żeby nie urażać nikogo, ilu instalatorów ma do tego narzędzia. To już bardziej smutna rzeczywistość dzisiejszych 'monterów'. Temat dla mnie jakże prawdziwy i żywy, bo sam doświadczyłem instalatorskiej (nie)mocy.
Pozdrawiam.
Pozdrawiam.

gondoljerzy
24-11-2016, 08:06
No i sami doszliście, dlaczego kolega CNC_POMPY_CIEPLA jest orędownikiem buforów/sprzęgieł. Cała instalacja lepiej pracuje, mniejsze szanse na reklamacje i niezadowolonego klienta. Piszecie o badaniu-pomiarach przepustowości instalacji. Ale to przecież też jest czas i koszt, który spadnie na klienta. Takie zabawy będą na porządku dziennym, gdy rynek się nasyci. Póki co, spece od chłodnictwa mają kupę roboty i mogą wybrzydzać, przebierać. Dziś pompa ciepła, jutro klimatyzator, pojutrze chłodnia. Sam szukałem przez kilka tygodni chętnego, który by zajrzał do mojej pompy. Większość albo miała to w głębokim poważaniu, albo proponowała terminy za dwa tygodnie. Spotkałem się też z tekstem: to jak Pan sam instalował, to niech Pan sam sobie serwisuje. Dlatego, dziękujmy za takich ludzi, jak CNC_POMPY_CIEPLA, że w ogóle chce im się tu zaglądać i zdradzać jakiekolwiek tajniki warsztatu.

24-11-2016, 13:08
Ktoś gdzieś napisał, że jeśli dom jest sporych rozmiarów i rurek jest dużo, a pętle są zrobione z głową czyli 70-80 m to bufor jest zbędny. Oglądałem instalacje - jedną grzejnikową drugą z podłogowkami. Obie bez bufora i do -20 PC pracowała bez grzałek.

agb
24-11-2016, 15:19
Ale -20C bez grzałek ma się nijak do bufora.

bobrow
24-11-2016, 15:30
Ale -20C bez grzałek ma się nijak do bufora.

A to proszę o rozwinięcie myśli

bobrow
24-11-2016, 15:58
Varme,
nie wiem jak u innych producentów , ale w papiórkach panasowych są info o min pojemności zładu- a sam bufor występuje chyba tylko jako sprzęgło.
Ale rzeczywiście- dlaczego instalatorzy preferują bufory ok 100-300 ltr ( i to z inwerterami) , jeśli podobno chodzi o funkcję sprzęgła?
Czy chodci o koszty ? Z tego co pamiętam ,sprzęgła chyba nie są droższe od buforów
Pzdr
PS
Właśnie o to chodzi , że jeśli Instalatorzy tu są , to niech trochę "popracują" i pochwalą się swoją wiedzą

map78
24-11-2016, 16:11
Z tego co pamiętam to P zaleca bufor przy zładzie mniejszym niż 30l albo większym niż 200l

agb
24-11-2016, 16:20
A to proszę o rozwinięcie myśli
A to proszę o wyjaśnienie co przy -20 zmienia bufor w kwestii grzałki. Mówimy o "buforze" wielkości kilkudziesięciu do 100 litrów, bo taki najczęściej się tutaj pojawia. Nie kilkaset czy tysiąc litrów.

bobrow
24-11-2016, 16:24
A to proszę o wyjaśnienie co przy -20 zmienia bufor w kwestii grzałki. Mówimy o "buforze" wielkości kilkudziesięciu do 100 litrów, bo taki najczęściej się tutaj pojawia. Nie kilkaset czy tysiąc litrów.

Moim zdaniem załączenie grzałki przy jakiejkolwiek temp nie ma związku z tym czy jest bufor czy go nie ma ...

agb
24-11-2016, 16:29
Moim zdaniem załączenie grzałki przy jakiejkolwiek temp nie ma związku z tym czy jest bufor czy go nie ma ...
To właśnie napisałem. Tylko może niezrozumiale :)

gondoljerzy
24-11-2016, 16:30
Robia to dla autoreklamy w wiekszosci przypadkow... a nie bo maja tak dobre serce ... ;)
Moze w takim razie przedstawia min pojemnosc koniecznego bufora i uzasadnia jego istnienie w systemie przy PC P/W lub G/W Inverterowej....
Chetnie sie zapoznam z zeczowym uzasadnieniem bufora lub bufora i nadejscie zimy....lub nie ;)

Nie wnikajmy w motywy. Nawet jeśli dla autoreklamy, to co w tym widzisz złego?
O minimalnej pojemności sprzęgła/bufora było już przecież pisane przy roztrząsaniu zapotrzebowania ciepła na defrost. Inwertery P/W też przecież muszą się kiedyś rozmrażać. Z kolei pompą gruntową można ładować bufor w taniej taryfie.

agb
24-11-2016, 16:39
Bufor tak. Sprzęgło raczej nie. Wątek ma kilkaset stron a dalej bufor i sprzęgło wrzucane są do tego samego wora.

bobrow
24-11-2016, 16:49
W moim przypadku ,przy grzejnikach i wysokich temp grzewczych ( min poj dla defrostu ok 35 ltr ), jakoś jest do obrony argument energii do defrostu. Ale co z podłogówkami ?Wtedy energia do defrostu nie będzie miała znaczenia przy niskich temp.
Jedyne co mi przychodzi do głowy, to ten cały min zład- ale to można chyba ominąć stosując równoległe sterowanie pompą wtórną z PC w sprzęgle. Ale czy jest to konieczne- nie wiem.
Jest jeszcze zalecenie stosowania małego buforka podłączonego w szereg na powrocie PC- chyba Mkm to tłumaczył.
Pzdr

map78
24-11-2016, 18:41
W moim przypadku ,przy grzejnikach i wysokich temp grzewczych ( min poj dla defrostu ok 35 ltr ), jakoś jest do obrony argument energii do defrostu.

bobrow, zapewne widziałeś filmik z mojego defrostu. Nie mam bufora, a pompa odmraża się szybko i skutecznie - znacznie lepiej niż niejedna z buforem (patrząc na statystyki jakie prezentował Andrzej), także ten argument średnio do mnie przemawia...

gondoljerzy
24-11-2016, 20:06
1. A jak sie odbywa defrost w P/W?

Podobno masz pompę? Nie wiesz jak działa?
No, ale może masz jakąś specjalną. W mojej chince wyłączają się wentylatory, przełącza sią zewór czterodrożny i wymienniki zamieniają się swoimi rolami.


A w P/P? Tez szronia... Buforow raczej nie maja ;)
Nie mam pojęcia, ale pewnie podobnie.

2. A P/W nie mozna ladowac bufora w taniej taryfie?
3. Czy ladowanie buforow itp. nie mija sie z zalozeniami pracy PC z Inverterem?

A posiadacz invertera ma inne taryfy za prąd niż posiadacz on/off?

Tylko pytam... :)
Trolujesz. :yes:

bobrow
24-11-2016, 20:19
Varme ,
rzeczywiście- prawie 12 000 wpisów , a pytania prawie "zielonego" ?
W co Ty pogrywasz ?

bobrow
24-11-2016, 21:30
Poprosilem expertow o wytlumaczenie i uzasadnienie.... czy cos nie tak zrobilem?
Wiesz... moze mam nawet 30 napisanych ksiazek na koncie zyciowym... nie koniecznie o PC ;)

Wezmy przyklad .... PC P/P 6kW odszrania sie bez bufora, PC P/W 6kW musi juz miec bufor.... bo potem nadejdzie zima... ;)
A mechanizm jest ponoc taki sam ;)
"przełącza sią zewór czterodrożny i wymienniki zamieniają się swoimi rolami. "

Profesorze Varme ,
jeśli prosiłeś ekspertów o opinię , to trzeba było to zaznaczyć w pytaniu (wtedy nie śmiał bym pisnąć). Rozumiem ,że chciałeś ich sprawdzić -czy się "życzliwie" pośmiać z amatorów ?
Wiesz , tak też można -tylko PO CO ?
pzdr

PS
Mam nadzieję ,że książeczki udały Ci się (nie nudne i na temat , nawet inny...)

map78
24-11-2016, 22:11
Szczerze mówiąc to ja też nigdzie nie mogę znaleźć żadnego opracowania na temat "pomocnej" roli bufora w procesie odszraniania:confused: Sprawdzałem w manualu pompy i nic takiego tam nie ma. Po wyguglowaniu wyskakują jakieś tam posty mkm, ale wiadomo, że on montuje bufory obligatoryjnie, niczego nie licząc ani nie mierząc, więc musi jakoś uzasadnić klientom wydatek dodatkowych kilkunastu stówek. Fakty są takie, że pompy PC-PW doskonale odszraniają się bez bufora, co można zaobserwować np u mnie ale i u wielu innych. Nie wspomnę już w ogóle o pompach PC-PP bo te odszraniają się doskonale i bez bufora i bez grzałki. Także, reasumując tego argumentu absolutnie nie kupuję:no:

bobrow
24-11-2016, 22:24
1. Z nikogo sie nie smieje tylko pytam... i jak na razie nikt nie potrafil mi odpowiedziec i uzasadnic... ani amator ani expert.
2. Nikogo nie sprawdzam... prosilem o uzasadnienie bufora dla PC P/W z Inverterem , dlaczego? Jaka spelnia funkcje... co bedzie nie tak gdy go nie ma.

Jakos jasniej mam zadac te pytania?
Czytales moje poprzednie posty... po tym jak "zimy nie bedzie gdy jest bufor" ;)

Sam tez nie odpowiedziales tylko sie dziwisz ze zielone pytanie ( moze tylko "zyczliwie" kpisz )... a wiec prosze... chetnie przeczytam wyczerpujace uzasadnienie kilkaset litrowego bufora dla PC P/W z Inverterem. Pytam powaznie bez ironi.

To GIT (mam nadzieję ,że nie robisz mnie w przysłowiowego "kunia") !

Jako amator - z tego co wiem ,przy inwerterze bufor ciepła kilkaset litrów nie ma sensu o ile nie współpracuje z solarami czy z innym źródłem ciepła o dużej mocy.

Sam bufor o min ,ale określonej pojemności w zależności od wymagań PC może być montowany w systemie PC :

a)w obwodzie równoległym PC-system , wtedy pełni jednocześnie rolę sprzęgła hydraulicznego dopasowującego przepływy w PC i systemie.
W takim układzie zabezpieczamy ciepło do defrostu. Dodatkowo montując automatyczny odpowietrznik -odpowietrzamy układ .Tego typu buforki powinny mieć spust w dolnej części-wtedy działają jako osadniki zanieczyszczeń z systemu.Zapewniają min zład wody (rozumiem ,że w przypadku nie działającej pompy wtórnej w danym momencie)

b)w obwodzie szeregowym na powrocie PC -podobno mają zabezpieczyć energię do defrostu (nie pasuje mi to trochę). Mogą też działać jako magazyn wody przy dużych chwilowych wzrostach prędkości-np przy defrostach , aby nie wytworzyło się podciśnienie w pompie wodnej PC. Mogą dodatkowo działać j/w tj z odmulaczem.

Jest jeszcze sprawa sprzęgła hydraulicznego (nie bufor)- pojemności są zazwyczaj małe , więc nie wiem do końca jak to jest z tą energią do defrostu (może chodzi o to ,że strona pierwotna działa z chwilowymi dużymi prędkościami i wtórna nie "poda" ciepłej wody)

Co do pracy bezpośredniej , to wydaje mi się ,że jeśli przepływ nominalny jest -to defrost przebiegnie ok (może ciut dłużej niż na buforku).Po za tym podłogówka ma dużą bezwładność cieplną i z temp ok 30 st powinna spokojnie dostarczyć energii do defrostu (to zależy oczywiście od pojemności systemu). Przy grzejnikach już może być trochę gorzej (właściwie jak podłogówka będzie zimna i grzejniki-to i tak defrost potrwa dłużej i z większym zużyciem)

Generalnie uważam,że należy dopilnować parametrów zgodnych z wymogami producenta danej PC - bez udziwnień , wtedy sprawa bufora jest oczywista .Robi się wtedy tylko szczegółem technicznym, a nie dogmatem wiary buforowej (lub anty buforowej-łał takie podejście już kiedyś, gdzieś widziałem...)

To tyle .Mam nadzieję ,że nie nagmatwałem

pzdr

Pratchawiec
24-11-2016, 22:33
"Kak prawiło"
jak mawiała moja śp. pani od rosyjskiego.

Pozdrawiam

Pratchawiec

bobrow
24-11-2016, 22:37
Jeszcze z tym defrostem :
jeśli już jest bufor w ukł równoległym - to oczywiście ,że zapewnia energię do defrostu (to wynika z samego układu PC/bufor).
Funkcja ta jest przy okazji i tyle.

bobrow
24-11-2016, 22:44
Jeszcze jedna sprawa : hałas przy grzejnikach.
O ile w układach bezpośrednich raczej nie ma problemu z hałasem przy przepływach 1,5-2 m3/h , o tyle przy grzejnikach już jest różnica (bardzo wyraźna).
Jeśli ktoś ma system z zanieczyszczeniami - to też wskazane jest mieć mały buforek (u mnie przy stalowych grzejnikach zbiera mi się trochę szlamu kotłowego).
Chyba wszystko...

agb
24-11-2016, 22:45
(...) Także, reasumując tego argumentu absolutnie nie kupuję:no:
Bo widocznie nie liczysz kWh do 7 miejsca po przecinku i czasu odszraniania z dokładnością do tysięcznej sekundy 8-)

Pratchawiec
24-11-2016, 22:49
Jeszcze z tym defrostem :
jeśli już jest bufor w ukł równoległym - to oczywiście ,że zapewnia energię do defrostu (to wynika z samego układu PC/bufor).
Funkcja ta jest przy okazji i tyle.

Jednak ta energia w buforze nie bierze się znikąd.
Trzeba ją tam najpierw dostarczyć, a potem jej ubytek związany z defrostem uzupełnić.

Kiedyś nawet próbowałem liczyć efektywność energetyczną takiego bufora do defrostu - szeregowego na rurze powrotnej.
Dla mojego przepływu nominalnego ~25 l/h i średniego czasu defrostu ok. 5 min musiałby mieć min. 100 l.
Ubytek ciepła w buforze uzupełnia oczywiście PC, jednak podgrzanie 100 l wody o co najmniej 5* to niemały wydatek (nie chce mi się teraz liczyć)

Wówczas to rachowałem i wyszło mi, że grzałka z COP=1 jest co najmniej tak samo efektywna.

W końcu machnąłem na to ręką, a życie i obserwacje wyników użytkowników odszraniających swoje PC bez udziału grzałki utwierdziły mnie w poprawności mojego rozumowania.

Pozdrawiam

Pratchawiec

_John
24-11-2016, 22:52
CNC montuje "bufory 200 l w formie sprzęgła" bo proponuje swoim klientom 2 termostaty wewnętrzne (paddasze i parter), które sterują nie pompą ciepła, a obiegówkami po stronie wtórnej obiegu.
A czemu 200 litrów, bo pewnie cenę ma dobrą na taki baniak i zapewne używał go w dużych ilościach montując wcześniej On-off.
Zdjęcia wrzuca często, normalnego sprzęgła nie widziałem, zawsze daje 200 litrową beczke.

bobrow
24-11-2016, 22:56
W moim układzie przy temp na buforze 40-45 st , zawsze mi starcza energii z buforka o pojemności 35 ltr.
To już czysta fizyka.
Natomiast kiedy przy np trybie CWU zabraknie enrgii do defrostu -akurat mój model T-capa spręża dodatkowo gaz i z niskim COP "dorobi" trochę ciepła.
pzdr

Busters
24-11-2016, 22:58
Od jednego z instalatorów: (ktos pytal o minimalna ilosc wody)

Wytyczne dla instalacji CO i kotłowni to poniżej :
1. Minimalna ilość wody w systemie wodnym wynosi 30 litrów (dla jednostek 7kW ~9kW) oraz 50 litrów (dla 12kW ~ 16kW oraz 9kW T-cap). Jeżeli warunki te nie sa spełnione przez instalacje, należy dodać dodatkowy zbiornik buforowy. Brak wymaganej ilości wody może wpłynąć na nieprawidłowe działanie procesu odszraniania lub na zbyt szybkie osiąganie parametrów przez pompę ciepła.
2. Jeżeli pojemność wody w instalacji jest większa niż 200 l to zainstalowane w pompie naczynie wzbiorcze nie bedzie w stanie skompensowac zmian objetosci wody wynikajacych ze zmian jej temperatury. Zawór bezpieczenstwa zainstalowany w pompie bedzie przepuszczał nadmiar wody. W celu zapewnienia prawidłowej pracy, nalezy zamontowac dodatkowe naczynie wzbiorcze.
3. W przypadku stosowania zbiorników CWU innych niz firmy Panasonic, należy zwrócic uwage na powierzchnie wezownicy, która w modelach 7-9 kW powinna wynosic: 1,4 m² i 1,8 m² dla zbiorników kolejno 200 l i 300 l, a w modelach 12-16 kW: m² i 2,4 m² dla zbiorników kolejno 200 l i 300 l.
4. instalacja musi posiadać możliwość dopełnienia
5. termometry na zasilaniu i powrocie
6. układ odbiorczy po stronie CO ma zainstalowane pompę lub pompy obiegowe. Jeżeli nie to należy przeprowadzić obliczenia hydrauliczne
7. montaż wykonywany zgodnie z schematem hydraulicznym w załączniku.

374185

Pratchawiec
24-11-2016, 22:59
CNC montuje "bufory 200 l w formie sprzęgła" bo proponuje swoim klientom 2 termostaty wewnętrzne (paddasze i parter), które sterują nie pompą ciepła, a obiegówkami po stronie wtórnej obiegu.
A czemu 200 litrów, bo pewnie cenę ma dobrą na taki baniak i zapewne używał go w dużych ilościach montując wcześniej On-off.
Zdjęcia wrzuca często, normalnego sprzęgła nie widziałem, zawsze daje 200 litrową beczke.

Przecież ten sam efekt można osiągnąć przez użycie odpowiedniego zaworu mieszającego, sterowanego termostatem lub nawet ręcznie.
Nawet w przypadku zastosowania zaworów na poszczególnych pętlach wystarczy zastoować w układze zawory róznicy ciśnien.
Trzeba natomiast wiedzieć po co i jak
Bez użycia bufora i pomp.

Pozdrawiam

Pratchawiec

gondoljerzy
24-11-2016, 23:00
1. Z nikogo sie nie smieje tylko pytam... i jak na razie nikt nie potrafil mi odpowiedziec i uzasadnic... ani amator ani expert.
2. Nikogo nie sprawdzam... prosilem o uzasadnienie bufora dla PC P/W z Inverterem , dlaczego? Jaka spelnia funkcje... co bedzie nie tak gdy go nie ma.
Jakos jasniej mam zadac te pytania?
... a wiec prosze... chetnie przeczytam wyczerpujace uzasadnienie kilkaset litrowego bufora dla PC P/W z Inverterem. Pytam powaznie bez ironi.

Z 13 tysiącami wypowiedzi to już sam powinieneś odpowiadać na takie pytania ze szczegółami. Więc może odwróćmy role: to Ty jako sceptyk udowodnij, że w każdej sytuacji i w każdej istalacji CO dodatek w postaci sprzęgła lub bufora jest absolutnie niepotrzebny lub wręcz szkodzi pompie w jej pracy.
No dawaj! :popcorn:

bobrow
24-11-2016, 23:03
Najmniejszy bufor jaki widziałem to coś ok 80 ltr , długo szukałem-aż znalazłem firemkę , która zrobiła mi z kwasiaka buforek wg moich wytycznych (coś koło 800 pln).
Teraz bym go poprawił -może połączył rurami z otworami przyłącza lub w górny obieg wpuściłbym dłuższe rury. Może przyłącza nie na wprost siebie .Takie są efekty dalszego dłubania-poprawia się dobre (aby było jeszcze lepsze:stirthepot:)

Pratchawiec
24-11-2016, 23:14
Bobrow

Gdy o tym myślałem planowałem pozostawić przyłącza na miejscu, natomiast rury podejściowe podłączyć "na krzyż".
Po to by woda w buforze (równoległym oczywiście) jak najlepiej się mieszała".

Pozdrawiam

Pratchawiec

bobrow
25-11-2016, 08:08
Witam ,
odnośnie zasad stosowania buforów i sprzęgieł przy PC, mam jeszcze wątpliwości :

-w przypadku podłączenia szeregowego na powrocie , aby pełnił funkcję magazynu energii do defrostu-powinien mieć przyłącza raczej po przekątnej.Moim zdaniem jeśli przyłącza będą np na dole na jednym poziomie-woda będzie przepływała po najmniejszym oporze , czyli ta cieplejsza będzie u góry.
Na logikę przyłącze z wejściem od systemu powinno być na dole bufora , a przyłącze do PC u góry (np zgodnie z warstwowym rozkładem wody w zasobniku CWU- u góry jest najcieplejsza, o ile jej nie mieszamy za mocno)

Pytanie : jak są wyprowadzone przyłącza w buforach w/w typu

-min zład wody , kiedy mamy same sprzęgło hydrauliczne-gdzie sterowanie pompy wtórnej jest równoległe z pracą pompy w PC. Rozumiem ,że chodzi tu o odbiór ciepła z systemu. Natomiast kiedy jest możliwość (np podczas awarii) ,że pompa wtórna nie pracuje -to wtedy jest potrzebna min ilość wody do odbioru ciepła z PC (czyli min zład wody)

Pytanie : czy min zład dla PC należy traktować jako najkrótszy układ krążenia dla pompy wodnej PC-czy jako układ z odbiorem ciepła , także wielostopniowy ?

W/w pytania są dla Fachowców (nie tylko instalatorów ,ale także hydraulików)-ciekawy jestem ich opinii .

pzdr

Pratchawiec
25-11-2016, 08:34
-min zład wody , kiedy mamy same sprzęgło hydrauliczne-gdzie sterowanie pompy wtórnej jest równoległe z pracą pompy w PC. Rozumiem ,że chodzi tu o odbiór ciepła z systemu. Natomiast kiedy jest możliwość (np podczas awarii) ,że pompa wtórna nie pracuje -to wtedy jest potrzebna min ilość wody do odbioru ciepła z PC (czyli min zład wody)

Pytanie : czy min zład dla PC należy traktować jako najkrótszy układ krążenia dla pompy wodnej PC-czy jako układ z odbiorem ciepła , także wielostopniowy ?
pzdr

Witam

Też się nad tym zastanawiałem

W obiegu przełączonym przez zawory T na wężownicę CW lub klimakonwektora, mam na pewno mniej niż minimum sugerowane przez P.
Jakieś odpowiednio 10-15 l.
Stąd moje rozważania o naczyniu pośrednim.
Ostatecznie wykonałem bez, zostawiłem jednak miejsce na modyfikację, gdyby okazało się coś nie tak.

W "praniu" okazało się, że wszystko działa OK.

Jeśli chodzi o filozofię oraz praktykę budowy i działania bufora - takiego większego, a nie jaki rozważamy w niniejszej dyskusji, jest ogromny wątek temu poświęcony w dziale Ogrzewanie.
Nie śledzę go stąd bie jestem w stanie pomóc.

Pozdrawiam

Pratchawiec

bobrow
25-11-2016, 08:43
Pratchawiec ,
właśnie -przy nowoczesnych inwerterach bufory to raczej inna "bajka" w stosunku do pieców węglowych i PC on/off
pzdr

25-11-2016, 09:05
Z całej tej dyskusji dowiedziałem się przynajmniej tyle, ze sprzęgło hydrauliczne to nie to samo co bufor :lol2: Wbiłem sobie w google "sprzęgło hydrauliczne" zeby się doedukować i znalazłem wyjaśnienie : http://instalreporter.pl/ogolna/co-to-jest-sprzeglo-hydrauliczne-jak-dziala-i-gdzie-go-stosowac/

Niemniej jednak dalej nie mam pewności czy takie sprzęgło powinno być przy PC PW czy nie powinno. Może sformułuje pytanie inaczej - musi być jakiś sposób aby to obliczyć, sprawdzić czy coś. Ma ktoś jakiś wzór albo cokolwiek innego ? Bo narazie to widzę, że zarówno bufor jak i sprzęgło montowane są na widzimisie instalatora lub przy uporze właściciela domu.

Skoro juz wciągnąłem tyle stron tematu i tyle godzin poświęciłem to jednak chciałbym być kumaty jak przyjdzie instalator i zacznie mi wymyślać bez liczenia, a ja będę tylko kiwał głową.

bobrow
25-11-2016, 09:17
Odnośnie defrostu :

w Panasach T-cap od modelu F stosowane są panasowe pompki wodne (chyba na bazie silnika bezszczotkowego) o bardzo dużych prędkościach. Podczas defrostu ,na moim ciepłomierzu widziałem przepływ ok 2500l/h (PC ma wtedy specjalny algorytm pracy tej pompki).Tak wysoka prędkość obrotowa może powodować problem z napływem wody z systemu (przy dużych oporach) i w konsekwencji powodować podciśnienie (a to z kolei może prowadzić do kawitacji)
Przypuszczam ,że dlatego trzeba mieć buforek na powrocie -szczególnie przy dużych oporach w instalacji. Prawdopodobnie przy innych PC i wcześniejszych Panasach - nie ma specjalnej potrzeby montażu takiego buforka , po prostu prędkość jest wtedy stała "systemowa".
Tylko dlaczego zamiast takiego buforka nie zastosować naczynie wzbiorczego , które chwilowo dostarczało by potrzebnej masy wody ?

pzdr

PS
Przepraszam za amatorskie "wywody" i nie profesjonalne pytania:bye:

gondoljerzy
25-11-2016, 09:39
1.Ja zadalem pytanie do stwierdzenia.
Nie potrafliles odpowiedziec... na nic.
Proponuję zacząć czytać ze zrozumieniem.


Osobiscie nic jednoznacznie nie twierdzilem
Aha, a świstak siedzi i zawija...


Ty chciales dac do zrozumienia ze jest potrzebny do defrostu. Reszty nie bede komentowal...
Potrzebny, czy przydatny? Czytanie ze zrozumieniem kuleje.


2. Trzymajmy sie wersji "twego"instalatora. ze bez bufora bedzie zima... a przeciez ferie zimowe tuz tuz :)
Znowu kula w płot. Mój instalator to JA.


3. A wiec niech każdy ma do czego jest przekonany. :)
Z tym jednym się zgodzę. Mam instalację grzejnikową ze zładem wody rzędu 500l i przepływem rzędu 6-7 metrów sześciennych na godzinę, więc sprzęgło mi NIEPOTRZEBNE. Ale jestem PRZEKONANY, że bufor będzie PRZYDATNY. Nie do defrostów.
Ciepełka życzę.

bobrow
25-11-2016, 09:45
Proponuję zacząć czytać ze zrozumieniem.

Mam instalację grzejnikową ze zładem wody rzędu 500l i przepływem rzędu 6-7 metrów sześciennych na godzinę, więc sprzęgło mi NIEPOTRZEBNE. Ale jestem PRZEKONANY, że bufor będzie PRZYDATNY. Nie do defrostów.
Ciepełka życzę.

Hej,
aż mnie zatkało : 6-7m3/h przy grzejnikach ? Nie masz dużego szumu ?
Kurcze , może u mnie szumi przy 0,8-1m3/h bardzo wyraźnie , przy ok 2m3/h to już szumisko ...
pzdr

PS
Rozumiem ,że masz bufor lub mógłbyś mieć -a o jakiej pojemności ?

gondoljerzy
25-11-2016, 10:25
Hej,
aż mnie zatkało : 6-7m3/h przy grzejnikach ? Nie masz dużego szumu ?
Kurcze , może u mnie szumi przy 0,8-1m3/h bardzo wyraźnie , przy ok 2m3/h to już szumisko ...
pzdr
PS
Rozumiem ,że masz bufor lub mógłbyś mieć -a o jakiej pojemności ?
Większość mojej instalacji to stara instalacja grawitacyjna z grubymi rurami i żeliwnymi grzejnikami. Przepływ szacuję z charakterystyki użytej przeze mnie pompy obiegowej 25-80. Podczas pracy PC obiegówka zasuwa na III biegu. Obawiałem się szumów, ale najwyraźniej duże przekroje robią swoje i faktyczne prędkości przepływu nie są tak wysokie, żeby powodować zauważalny szum. Tylko w jednym grzejniku zaczęło coś lekko się odzywać, jakby strumyczek płynął. Musi być dziadyga lekko zapowietrzony. Przykręciłem zawór do momentu ucichnięcia dźwięku, ale grzejnik grzeje bez zmian.
Bufor dopiero planuję, żeby wykorzystać tanią taryfę. Dla mojego domu i możliwości chińskiej PC pojemność bufora szacuję na 2-3m3 minimum, a 4-5m3 optimum. Zobaczymy, jaki uda się zmajstrować, bo grosza mało i dostęp do piwnicy marny - drzwi i kręte schody.

hajnel
25-11-2016, 10:32
Odnośnie defrostu :

Przypuszczam ,że dlatego trzeba mieć buforek na powrocie -szczególnie przy dużych oporach w instalacji. Prawdopodobnie przy innych PC i wcześniejszych Panasach - nie ma specjalnej potrzeby montażu takiego buforka , po prostu prędkość jest wtedy stała "systemowa".
Tylko dlaczego zamiast takiego buforka nie zastosować naczynie wzbiorczego , które chwilowo dostarczało by potrzebnej masy wody ?

pzdr

PS
Przepraszam za amatorskie "wywody" i nie profesjonalne pytania:bye:

Bufor na powrocie nic nie pomoże na opory instalacji.

bobrow
25-11-2016, 10:33
Jaaaa....
Tak olbrzymi bufor (2000 -5000 ltr !) będzie się długo ładował- a PC jakiej mocy masz ?
pzdr

map78
25-11-2016, 10:40
Niemniej jednak dalej nie mam pewności czy takie sprzęgło powinno być przy PC PW czy nie powinno. Może sformułuje pytanie inaczej - musi być jakiś sposób aby to obliczyć, sprawdzić czy coś. Ma ktoś jakiś wzór albo cokolwiek innego ? Bo narazie to widzę, że zarówno bufor jak i sprzęgło montowane są na widzimisie instalatora lub przy uporze właściciela domu.

Profesjonalni instalatorzy dysponują takim sprzętem, który zresztą nie jest aż taki koszmarnie drogi. U mnie instalator podpiął do systemu magiczną skrzynkę i na drugi dzień miał wszystkie informacje na swoim laptopie, ale to gościu który na co dzień zajmuje się instalacjami wodnymi i chłodniczymi w skali makro, wiec musi mieć taki sprzęt. Większość wypowiadających się tu instalatorów woli zainstalować bufor, bo instalację wtedy łatwo wysterować, a za ich niewiedzę, czy braki sprzętowe i tak zapłaci klient. W końcu dla instalatora 2 tys. w tą czy w tamtą to pikuś, pod warunkiem, że nie idzie z ich kieszeni;) Praprzyczyną takiego stanu rzeczy jest też brak konkurencji, zauważcie, że skomplikowana kotłownia ekogroszkowa, czy gazowa kosztuje 3x mniej niż z PC, choć montaż PC, jest IMHO mniej skomplikowany.
Ale to się powinno powoli zmieniać. Pomp jest coraz więcej, więc i instalatorzy będą musieli się bardziej starać, może za parę lat...

gondoljerzy
25-11-2016, 10:55
Jaaaa....
Tak olbrzymi bufor (2000 -5000 ltr !) będzie się długo ładował- a PC jakiej mocy masz ?
pzdr
Katalogowo 25kW dla A2/W35. Do grzejników przy temperaturze rzędu 45 stopni pewnie zostaje z tego 20kW. Ideałem było by całe nocne okienko II taryfy ładować w bufor i korzystać w ciągu dnia.

gondoljerzy
25-11-2016, 11:01
:lol2:
Wiem, że jesteś zdolny. Jak prześledzisz moje inne wypowiedzi i powycinasz z kontekstu przeróżne zdania, to urządzisz sobie polewkę roku. :bye:

P.S. Za wypowiedzi innych użytkowników forum też ja odpowiadam?

_John
25-11-2016, 11:02
Bobrow

Gdy o tym myślałem planowałem pozostawić przyłącza na miejscu, natomiast rury podejściowe podłączyć "na krzyż".
Po to by woda w buforze (równoległym oczywiście) jak najlepiej się mieszała".

Pozdrawiam

Pratchawiec
Jeśli bufor pełni funkcję rozdzielającą instalacje na pierwotną i wtórną, to mieszania w nim wody należy unikać jak ognia.
Dążymy do tego by temp zasilająca po stronie pierwotnej, była równa temperaturze wyjścia na stronę wtórną.
Trzymać się trzeba tych samych wytycznych, które obowiązują przy sprzęgłach.
Mieszanie to nic innego jak:
- obniżanie temperatury zasilania obiegu wtórnego (zmniejszamy sprawność)
- podnoszenie temperatury powrotu na obieg pierwotny (zmniejszamy sprawność)

Jeśli bufor pełni funkcje akumulacyjną (jest wpięty szeregowo i nie dzieli instalacji na obieg pierwotny i wtórny = instalacja z małym zładem) to przyłącza powinny być tak ulokowane, by w buforze nie występowała stagnacja lub rozwarstwienie temperaturowe.


Z całej tej dyskusji dowiedziałem się przynajmniej tyle, ze sprzęgło hydrauliczne to nie to samo co bufor :lol2: Wbiłem sobie w google "sprzęgło hydrauliczne" zeby się doedukować i znalazłem wyjaśnienie : http://instalreporter.pl/ogolna/co-to-jest-sprzeglo-hydrauliczne-jak-dziala-i-gdzie-go-stosowac/

Niemniej jednak dalej nie mam pewności czy takie sprzęgło powinno być przy PC PW czy nie powinno. Może sformułuje pytanie inaczej - musi być jakiś sposób aby to obliczyć, sprawdzić czy coś. Ma ktoś jakiś wzór albo cokolwiek innego ? Bo narazie to widzę, że zarówno bufor jak i sprzęgło montowane są na widzimisie instalatora lub przy uporze właściciela domu.

Skoro juz wciągnąłem tyle stron tematu i tyle godzin poświęciłem to jednak chciałbym być kumaty jak przyjdzie instalator i zacznie mi wymyślać bez liczenia, a ja będę tylko kiwał głową.
1.Projekt podłogówki.
W nim zawarta jest informacja jaka jest maksymalna strata ciśnienia.
Oraz maksymalny przepływ dla instalacji.
2. DTR urządzenia grzewczego
Zawsze w DTR jest wykres charakterystyki pompy obiegowej urządzenia.
Na tym wykresie odnajdujesz sobie (najczęściej na osi Y) wartość swojej maksymalnej straty ciśnienia.
Następnie palcem lecisz w prawo do maksymalnie 80% wydajności pompy obiegowej. (jest tam kilka krzywych, w zależności od ilości biegów)
Jak dojdziesz do krzywej lecisz palcem w dół na oś X.
Z osi X odczytujesz sobie przepływ jaki zapewnia wbudowana pompa obciążona w 80% dla twojej maksymalnej straty.
Ten odczytany przepływ powinien być zbliżony do tego występującego w projekcie.

Oznacza to, że wbudowana pompa pracując maksymalnie z obciążeniem 80% zapewni wystarczający przepływ w twojej instalacji.

Oczywiście to wszystko powinien sprawdzić twój instalator, który ma na ten temat wiedzę.
To co napisałem powyżej to nie jest żelazna recepta na dobór pompy do instalacji.
Jest jeszcze sporo innych zmiennych parametrów, które mają znaczny wpływ na prawidłową pracę.

bobrow
25-11-2016, 11:09
Katalogowo 25kW dla A2/W35. Do grzejników przy temperaturze rzędu 45 stopni pewnie zostaje z tego 20kW. Ideałem było by całe nocne okienko II taryfy ładować w bufor i korzystać w ciągu dnia.

Niby wygląda ok , może być jednak mały haczyk-przy takiej ilości wody i długiej pracy PC z max mocą-możesz mieć problem z częstymi defrostami (oczywiście jeśli wystąpią warunki).
Ja to szczególnie wyraźnie widziałem , kiedy w zeszłym roku do grudnia grzałem w G11. Chodziło o ,że kiedy robiło się chłodniej w chałupie -włączaliśmy PC , wtedy też zazwyczaj robiło się chłodniej na zewnątrz ( temp +3 i w dół ) i PC pracowała z max mocą -defrost-max itd.A przecież dom nie był nie wiadomo jak wyziębiony-PC jednak potrzebowała odpowiedniego czasu do "rozbujania "się.
Same defrosty w sobie , szczególnie kiedy będziesz smacznie spał -są nie istotne. Pytanie : czy moc PC wystarczy aby naładować bufor w 8h ?
Jestem mega ciekawy jak Ci pójdzie.
pzdr

bobrow
25-11-2016, 11:16
Varme i Gondlojlerzy ,
daliście już sobie nie raz "po razie"- to może już wystarczy....
Szykuje się kolejna "nawalanka"-a andrzejki tuż, tuż ....

pzdr

PS
Nie ma co dodawać

25-11-2016, 12:00
1.Projekt podłogówki.
W nim zawarta jest informacja jaka jest maksymalna strata ciśnienia.
Oraz maksymalny przepływ dla instalacji.
2. DTR urządzenia grzewczego
Zawsze w DTR jest wykres charakterystyki pompy obiegowej urządzenia.
Na tym wykresie odnajdujesz sobie (najczęściej na osi Y) wartość swojej maksymalnej straty ciśnienia.
Następnie palcem lecisz w prawo do maksymalnie 80% wydajności pompy obiegowej. (jest tam kilka krzywych, w zależności od ilości biegów)
Jak dojdziesz do krzywej lecisz palcem w dół na oś X.
Z osi X odczytujesz sobie przepływ jaki zapewnia wbudowana pompa obciążona w 80% dla twojej maksymalnej straty.
Ten odczytany przepływ powinien być zbliżony do tego występującego w projekcie.

Oznacza to, że wbudowana pompa pracując maksymalnie z obciążeniem 80% zapewni wystarczający przepływ w twojej instalacji.

Oczywiście to wszystko powinien sprawdzić twój instalator, który ma na ten temat wiedzę.
To co napisałem powyżej to nie jest żelazna recepta na dobór pompy do instalacji.
Jest jeszcze sporo innych zmiennych parametrów, które mają znaczny wpływ na prawidłową pracę.

Projektu podłogówki nie robiłem i w zasadzie nie wiem czy ma to większy sens. Założyłem sobie w głowie, że rurki hydraulik ma ułożyć co 10cm i pętle nie dłuższe niż 80m. Czy znając te parametry będę w stanie sprawdzić/obliczyć stratę ciśnienia ?

DTR do konkretnej PC PW powinno być w jej specyfikacji ?

Jest jeszcze coś co zauważyłem w PC samunga, a nie wiem czy w pozostałych też jest bo innych nie oglądałem. Czujnik przepływu. Wynikałoby z tego, że można założyć wszystko bez bufora i sprzęgła i po prostu sprawdzić jak działa. Jak czujnik nie wywali błędu przepływu to moim zdaniem powinno być ok. Mylę się ?

Z tego co zauważyłem czujnik jest dość czuły. Wystarczyło minimalnie przymknąć zawór mieszający (został jeszcze od pieca na ekogroch bo akurat w tej instalacji PC jest spięta z awaryjnym piecem) i zaraz na sterowniku był błąd przepływu.

gondoljerzy
25-11-2016, 12:01
Niby wygląda ok , może być jednak mały haczyk-przy takiej ilości wody i długiej pracy PC z max mocą-możesz mieć problem z częstymi defrostami (oczywiście jeśli wystąpią warunki).
...
Pytanie : czy moc PC wystarczy aby naładować bufor w 8h ?
Jestem mega ciekawy jak Ci pójdzie.
pzdr
Sam jestem jeszcze bardziej ciekaw. :confused:
Sterownik pompy jest niestety prosty jak kij od chińskiego cepa. Nie ma tam żadnej inteligencji. Defrosty robi co ustawiony czas, pod warunkiem osiągnięcia na parowniku odpowiednio niskiej temperatury. Trzeba więc ręcznie wstrzelić się z ustawieniami w optymalny kompromis. Fabryczne ustawienie to odstęp 1h i temp. parownika -3. Na razie tego nie ruszałem. Po godzinie pracy w aktualnych warunkach temperatura na parownikach utrzymywała się przez większość godzinnej pracy -4 do -5 i pod koniec nie spadała niżej.
Czy mocy starczy do naładowania bufora? Tu jest haczyk. Do grzejników potrzebuję 30-50 stopni, zależnie od aury. Gdy bufor będzie za duży pompa może nie dać rady nagrzać odpowiedniej temperatury. Trzeba mądrze dobrać pojemność, albo postawić mniejszy, a w razie potrzeby dołożyć drugi.

bobrow
25-11-2016, 12:08
Czy mocy starczy do naładowania bufora? Tu jest haczyk. Do grzejników potrzebuję 30-50 stopni, zależnie od aury. Gdy bufor będzie za duży pompa może nie dać rady nagrzać odpowiedniej temperatury. Trzeba mądrze dobrać pojemność, albo postawić mniejszy, a w razie potrzeby dołożyć drugi.

Wpisz proszę w Google : kalkulator energii do podgrzania wody , wpisałem tam 5000 ltr/20kWPC/dt=25 st.
Wyszło ok 8h-więc na styk.Ja na Twoim miejscu kupił bym używkę ciepłomierz i pomierzył energię cieplną w różnych warunkach, szczególnie kiedy będzie większy mróz (ale nie największy, będzie tu najważniejszy ). Po takich pomiarach - w przyszłym sezonie miał byś dużą pewność co do wielkości bufora.
pzdr

_John
25-11-2016, 12:15
No i zima bedzie ... ale tylko u tych bez buforow ;)

Wezmę kolegę CNC w obronę.
Skrót myślowy "przychodzi Zima" tyczy się instalacji poskładanych bez pomyślunku.
W ciemno mogę powiedzieć, że jeśli "na start" Pompa Ciepła nie zgłasza problemów z przepływem
Po podłączeniu do NIEZNANEJ instalatorowi instalacji podłogowej, taka instalacja będzie działać.
Problemy mogą pojawić się, gdy temperatura spadnie w pobliże tych obliczeniowych.
W tym momencie MOŻE braknąć biegów, przepływu, wyskoczy błąd i temperatura w domu zacznie spadać.
Jednocześnie w warunkach temperatur przejściowych wszystko będzie działać prawidłowo.

tozarek
25-11-2016, 12:16
Witam
mam pompę ciepła powietrze - woda 9kW , zamierzam do niej zastosować zasobnik buforowy z przepływowym przygotowaniem ciepłej wody , znalazłem taki : http://elektromet.pl/pl/technika-grzewcza/produkt/137/wgj-b-inox-z-wezownica-ze-stali-nierdzewnej czy ktoś z osób znających temat jest w stanie mi doradzić będzie dobry i da odpowiednią ilość c.w.u. , rodzina czteroosobowa . zasobnik 500 L

Pozdrawiam

gondoljerzy
25-11-2016, 12:39
Wpisz proszę w Google : kalkulator energii do podgrzania wody , wpisałem tam 5000 ltr/20kWPC/dt=25 st.
Wyszło ok 8h-więc na styk.Ja na Twoim miejscu kupił bym używkę ciepłomierz i pomierzył energię cieplną w różnych warunkach, szczególnie kiedy będzie większy mróz (ale nie największy, będzie tu najważniejszy ). Po takich pomiarach - w przyszłym sezonie miał byś dużą pewność co do wielkości bufora.
pzdr
Moje szacunki okazują się trafne. :wiggle:
Dobra rada z ciepłomierzem, ale to najprędzej na wiosnę mógłbym zrobić. Dużo zabawy z wpinaniem w instalację, a jest sezon i trzeba grzać. Do bufora mam wyprowadzone miejsca na przyłączenie i mogę to zrobić prawie bezinwazyjnie. Poza tym, po podłączeniu bufora o znanej pojemności nie będę już potrzebował ciepłomierza. Czas grzania i różnica temperatur pozwoli policzyć ciepło.

bobrow
25-11-2016, 12:51
Moje szacunki okazują się trafne. :wiggle:
Dobra rada z ciepłomierzem, ale to najprędzej na wiosnę mógłbym zrobić. Dużo zabawy z wpinaniem w instalację, a jest sezon i trzeba grzać. Do bufora mam wyprowadzone miejsca na przyłączenie i mogę to zrobić prawie bezinwazyjnie. Poza tym, po podłączeniu bufora o znanej pojemności nie będę już potrzebował ciepłomierza. Czas grzania i różnica temperatur pozwoli policzyć ciepło.

Chyba nie o to mi chodziło , widzisz-na razie wiemy ,że np od 30 do 55 st w 8h naładujesz bufor (zakładając ,że stale będzie te 20kW mocy-a jak wiemy właśnie w nocy i nad ranem są najniższe temp, pytanie do jakich temp i z jaką mocą pociśnie chinka ? ).
Pytanie brzmi :
czy ta ilość ciepła wystarczy do grzania od godz 6 do 24 w średnio niskiej temp ? Dlaczego 24 , a no dlatego że jak PC w tanim prądzie ruszy o 22 -to nie zagrzejesz bufora (grzanie z bufora może być też w godz 10-22 , ale generalnie dom sobie "weźmie" tyle ciepła ile mu potrzeba ). Jest jeszcze jeden problemik-kiedy będziesz ładował bufor , to chałupa będzie się nadal wychładzać. Więc za dnia trzeba będzie uzupełnić straty za noc.Trzeba jeszcze uwzględnić straty postojowe , z izolacji.
Ciepłomierz używka , to koszt ok 100-200 zł- i na wiosnę to będzie za późno na pomiary
Tak sobie myślę , tylko

pzdr

Garażowiec
25-11-2016, 13:18
-Ciepłomierz używka , to koszt ok 100-200 zł--:no:
Akurat , kupisz ale taki 1/2" ,z marnym przepływem wody

Garażowiec
25-11-2016, 13:20
Poza tym, po podłączeniu bufora o znanej pojemności nie będę już potrzebował ciepłomierza. Czas grzania i różnica temperatur pozwoli policzyć ciepło.

Błądzisz

Pratchawiec
25-11-2016, 13:20
Re _John

Dokładnie w ten sposób jaki wskazałeś, w obszernej, nie waham się użyć słowa - instrukcji dobierałem u siebie pompę obiegową.
Punkt 1 postu proponuję wytłuścić i przenieść jak startowy do nowego wątku. "Jak dobrać pompę obiegową".
Pozwoli to uniknąć młócenia plew w sprawach oczywistych.

Moja fabryczna obiegówka- to konwencjonalny Grundfoss 25-80 - takie wtedy instalowano.
Na III biegu, a na takim u mnie musiała chodzić pobierała 180 W.
Na etapie instalacji PC wymieniłem na nową, z płynną regulacją mocy. która obecnie, przy przepływach nominalnych pracuje na ok. 75 % mocy pobierając 63 W.
Mam przy tym dość duże opory, dodatkowy ciepłomierz i zawór T sterujący klimakonwektorem.
W sytuacji, gdy PC pracuje u mnie w systemie ciągłym w ciągu doby zużyłaby ponad 4 kWh.

Podstawowa rzecz, co do której nie można gdybać to poprawnie policzone całkowite opory instalacji.
Mając tę wiedzę dobór pompy obiegowej w konwencjonalnych instalacjach jest zadaniem dziecinnie łatwym.

Co do konieczności / potrzeby instalacji bufora, bez szerszego wchodzenia w problematykę można moim zdaniem wyodrębnić co najmniej trzy grupy sytuacji, w której może/ powinien/musi być stosowany:

1. Budynek z instalacją mieszaną - podłogówka / kaloryfery.
2 Modernizacja istniejącej instalacji - przy istnieniu bufora można pójść na pewne "skróty" ergo - wykonać modernizację mniejszym nakładem pracy i materiałów.
3. Niekonwencjonalne instalacje ze zróżnicowanymi oporami i zapotrzebowaniem cieplnym.

Wskazanych przypadków nie powinno się wykonywać "na oko', powinny wynikać z precyzyjnych obliczeń i projektu.

Pozdrawiam

Pratchawiec

bobrow
25-11-2016, 13:22
-Ciepłomierz używka , to koszt ok 100-200 zł--:no:
Akurat , kupisz ale taki 1/2" ,z marnym przepływem wody

To zależy jak trafisz- ja kupiłem na alllegro nie montowany kamstrup (ultradźwiękowy) za 400pln z przyłączem 1", widziałem mechaniczne w tej kasie-jest ryzyko ,że są rozkalibrowane (przy używkach tak jest...)
pzdr

bobrow
25-11-2016, 13:27
Poza tym, po podłączeniu bufora o znanej pojemności nie będę już potrzebował ciepłomierza. Czas grzania i różnica temperatur pozwoli policzyć ciepło.
Błądzisz

Być może błądzę od czasu do czasu , ale zazwyczaj trafiam na właściwą ścieżkę ;)
I masz rację , po zamontowaniu bufora ciepłomierz jest nie potrzebny -bo albo bufor jest wystarczający , albo za mały ...
To kto teraz zabłądził ?

gondoljerzy
25-11-2016, 13:54
Te błądzisz to było raczej do mnie, ale kolega Garażowiec nie sprecyzował, co konkretnie ma na myśli.

map78
25-11-2016, 15:27
Co do konieczności / potrzeby instalacji bufora, bez szerszego wchodzenia w problematykę można moim zdaniem wyodrębnić co najmniej trzy grupy sytuacji, w której może/ powinien/musi być stosowany:

1. Budynek z instalacją mieszaną - podłogówka / kaloryfery.
2 Modernizacja istniejącej instalacji - przy istnieniu bufora można pójść na pewne "skróty" ergo - wykonać modernizację mniejszym nakładem pracy i materiałów.
3. Niekonwencjonalne instalacje ze zróżnicowanymi oporami i zapotrzebowaniem cieplnym.


Moja instalacja wypełnia chyba wszystkie te punkty i obyło się bez bufora, także to w dalszym ciągu pewne uogólnienie.
IMHO, jeśli instalacji nie da się policzyć to trzeba ją pomierzyć. Bufor to droga na skróty, jak piszesz w punkcie drugim, ale moim zdaniem większym nakładem materiałów, a przede wszystkim większym kosztem, bo chyba za darmo nikt Ci nie da zbiornika i obiegówki (co najmniej). U mnie wycięto całą instalację w kotłowni i poprowadzono nową, po to żeby nie było protezowania ekogroszkowych rozwiązań i koszt tego był znacznie niższy niż bufora - to w końcu tylko kilka rurek...

Garażowiec
25-11-2016, 16:03
Poza tym, po podłączeniu bufora o znanej pojemności nie będę już potrzebował ciepłomierza. Czas grzania i różnica temperatur pozwoli policzyć ciepło.
to twierdzenie gondoljerzy
A moja odpowiedź - błądzisz . Właściwym rozwiązaniem zawsze jest montować ciepłomierz . Takie liczenie jak proponuje gondoljerzy to tak pi razy oko , nic tutaj dokładnie nie policzy , tutaj trochę zmiennych jest , nie tylko ilość energii potrzebna do podgrzania wody , jeszcze jest np masa samego bufora (stali) straty bufora do otoczenia , trochę ciepła pewnie też rozejdzie się wod w rurach itp najlepszym rozwiązaniem jest jednak najlepiej nowy ciepłomierz , 1" w cenie ok 500 pln , on dużo tez informacji daje przy próbach właściwej, optymalnej nastawy pc .

Garażowiec
25-11-2016, 16:05
Być może błądzę od czasu do czasu , ale zazwyczaj trafiam na właściwą ścieżkę ;)
I masz rację , po zamontowaniu bufora ciepłomierz jest nie potrzebny -bo albo bufor jest wystarczający , albo za mały ...
To kto teraz zabłądził ?

Moje zdanie jest w temacie takie- ciepłomierz jest zawsze potrzebny , bufor tylko w wypadkach zła potrzebnego .

autorus
25-11-2016, 16:53
jeśli ciepłomierz to jaki?

bobrow
25-11-2016, 16:56
Moje zdanie jest w temacie takie- ciepłomierz jest zawsze potrzebny , bufor tylko w wypadkach zła potrzebnego .

Ok- kol Gondoljerzy ma niezłą zagwózdkę , moim zdaniem lepiej jest dokładnie przeanalizować temat przy takich buforzyskach
Pzdr

bobrow
25-11-2016, 17:05
jeśli ciepłomierz to jaki?

Hej Szefie,
moim zdaniem ultradźwiękowy , ponieważ nie ma części ruchomych ( najlepiej z funkcjami pomiaru przepływu i mocy)
Z braku laku , mogą być zwykłe mechaniczne , w obu przypadkach ( jeśli grosza szkoda) mogą być używki.
Wpięcie w system na zasadzie bypassu- tak , aby można było okresowo kontrolować COP ( no i oczywiście przy rozruchu)
Pzdr

PS
Miałem w zeszłym sezonie na stałe wpięty ciepłomierz , latem zrobiłem bypass i teraz jest ominięty ( zawsze to jakieś zawirowanie i opór)

gondoljerzy
25-11-2016, 17:06
Poza tym, po podłączeniu bufora o znanej pojemności nie będę już potrzebował ciepłomierza. Czas grzania i różnica temperatur pozwoli policzyć ciepło.
to twierdzenie gondoljerzy
A moja odpowiedź - błądzisz . Właściwym rozwiązaniem zawsze jest montować ciepłomierz . Takie liczenie jak proponuje gondoljerzy to tak pi razy oko , nic tutaj dokładnie nie policzy , tutaj trochę zmiennych jest , nie tylko ilość energii potrzebna do podgrzania wody , jeszcze jest np masa samego bufora (stali) straty bufora do otoczenia , trochę ciepła pewnie też rozejdzie się wod w rurach itp najlepszym rozwiązaniem jest jednak najlepiej nowy ciepłomierz , 1" w cenie ok 500 pln , on dużo tez informacji daje przy próbach właściwej, optymalnej nastawy pc .

Można się zgodzić z Twoją argumentacją, tylko moim celem nie jest dokładne opomiarowanie pompy ciepła. Moim celem jest dołożenie bufora i korzystanie z taniej taryfy. Owszem, ciepłomierz może być w tym pomocny, ale nie uważam, żeby był konieczny. Straty energii przez izolację rur i bufora będę się starał ograniczyć, ale istotne dla mnie jest nagrzanie określonej ilości wody w buforze. Czy z ciepłomierzem, czy bez niego, straty będą zbliżone, czas grzania się nie zmieni, ani ilość ciepła magazynowana w wodzie też się nie zmieni.
P.S. Pompa ma przyłącza 5/4 cala.

bobrow
25-11-2016, 17:14
Można się zgodzić z Twoją argumentacją, tylko moim celem nie jest dokładne opomiarowanie pompy ciepła. Moim celem jest dołożenie bufora i korzystanie z taniej taryfy. Owszem, ciepłomierz może być w tym pomocny, ale nie uważam, żeby był konieczny. Straty energii przez izolację rur i bufora będę się starał ograniczyć, ale istotne dla mnie jest nagrzanie określonej ilości wody w buforze. Czy z ciepłomierzem, czy bez niego, straty będą zbliżone, czas grzania się nie zmieni, ani ilość ciepła magazynowana w wodzie też się nie zmieni.
P.S. Pompa ma przyłącza 5/4 cala.

Ciepłomierz to tylko pomysł- chodzi o to, żeby jak najprecyzyjniej określić ten bufor (tj pojemność). Przy nietrafionym rozmiarze, wydaje mi się że to nie będzie takie chop-siup
pzdr

bobrow
25-11-2016, 17:19
Ja mysle ( i jak na razie na tym sie konczy ) o Landis Gyr T230.
Niestety nie pomyslalem o tym podczas instalacji PC... zarazem i tak nie bardzo wiem jak oddzielic CO od CWU.... podlicznik pradu tego nie rozdziela.

http://www.landisgyr.eu/webfoo/wp-content/uploads/2012/09/T230_BJ13_-front_Web-300x300.jpg

Dlaczego chcesz mieć oddzielnie co i cwu ? Masz dwie PC ?

bobrow
25-11-2016, 17:21
Żartowałem

bobrow
25-11-2016, 17:32
Ups- z P/P , to lipton.Chyba tylko stoisko badawcze...
Pzdr

Garażowiec
25-11-2016, 17:40
Można się zgodzić z Twoją argumentacją, tylko moim celem nie jest dokładne opomiarowanie pompy ciepła. Moim celem jest dołożenie bufora i korzystanie z taniej taryfy. Owszem, ciepłomierz może być w tym pomocny, ale nie uważam, żeby był konieczny. Straty energii przez izolację rur i bufora będę się starał ograniczyć, ale istotne dla mnie jest nagrzanie określonej ilości wody w buforze. Czy z ciepłomierzem, czy bez niego, straty będą zbliżone, czas grzania się nie zmieni, ani ilość ciepła magazynowana w wodzie też się nie zmieni.
P.S. Pompa ma przyłącza 5/4 cala.

Nie życzę Tobie źle , ale ten ciepłomierz może Tobie pokazać ,jak już się narobisz z tymi buforami , że o kant deee można to rozbić , raz że w nocy zwłaszcza w Twoim regionie zimniej jest ( mniejszy COP , zwłaszcza przy chince) dwa grzanie bufora do50*C też dużo mniejszy cop ( zwłaszcza przy chince) Wstaw sobie na tę zimę jakiś ciepłomierz , pomierz co i jak i wtedy łatwiej będzie można stwierdzić zasadność bufora .

bobrow
25-11-2016, 17:45
Nie życzę Tobie źle , ale ten ciepłomierz może Tobie pokazać ,jak już się narobisz z tymi buforami , że o kant deee można to rozbić , raz że w nocy zwłaszcza w Twoim regionie zimniej jest ( mniejszy COP , zwłaszcza przy chince) dwa grzanie bufora do50*C też dużo mniejszy cop ( zwłaszcza przy chince) Wstaw sobie na tę zimę jakiś ciepłomierz , pomierz co i jak i wtedy łatwiej będzie można stwierdzić zasadność bufora .

Też koledze dobrze życzę- wydaje mi się , że inwestycja w używkę ciepłomierz jest najtańszym sposobem na otrzymanie potrzebnych danych ( widziałem za 200 pln- mandaty większe nieraz płacimy za głupotę na drodze..,)
Może ktoś zna inny , tańszy sposób ?
Pzdr

bobrow
25-11-2016, 18:13
Varme
Jak chcesz mieć tylko zużycie to najprościej to zrobić na dwóch najtańszych licznikach :
jeden pod zasilanie PC , drugi tylko pod zaw 3D od CWU
Wynik różnicowo
Chyba ,że tańszy będzie jakiś licznik z drugim wej liczącym
Pzdr

28-11-2016, 11:20
Rozesłałem wici po wykonawcach i czekam na oferty PC PW. Jak tylko dostanę wkleję tutaj abyście ocenili czy ma to ręce i nogi :)

tozarek
30-11-2016, 11:03
Witam
mam pompę ciepła powietrze - woda 9kW , zamierzam do niej zastosować zasobnik buforowy z przepływowym przygotowaniem ciepłej wody , znalazłem taki : http://elektromet.pl/pl/technika-grzewcza/produkt/137/wgj-b-inox-z-wezownica-ze-stali-nierdzewnej czy ktoś z osób znających temat jest w stanie mi doradzić będzie dobry i da odpowiednią ilość c.w.u. , rodzina czteroosobowa . zasobnik 500 L

Pozdrawiam

Sami fachowcy na forum a może jakaś drobna podpowiedź , może ktoś takie rozwiązanie ma u siebie i podzieli się opinią czy się sprawdza ???

rwojtek
30-11-2016, 11:16
Witam
mam pompę ciepła powietrze - woda 9kW , zamierzam do niej zastosować zasobnik buforowy z przepływowym przygotowaniem ciepłej wody , znalazłem taki : http://elektromet.pl/pl/technika-grzewcza/produkt/137/wgj-b-inox-z-wezownica-ze-stali-nierdzewnej czy ktoś z osób znających temat jest w stanie mi doradzić będzie dobry i da odpowiednią ilość c.w.u. , rodzina czteroosobowa . zasobnik 500 L

Pozdrawiam

Sami fachowcy na forum a może jakaś drobna podpowiedź , może ktoś takie rozwiązanie ma u siebie i podzieli się opinią czy się sprawdza ???

Podpytaj się kolegi mar1173

Pratchawiec
30-11-2016, 12:58
Tozarek

Nie będzie to rozwiązanie efektywne.

Żeby grzać przepływowo CWU poprzez bufor musiałbyś utrzymywać w nim temperaturę o co najmniej kilka stopni wyższą niż oczekiwana temp. CW.
Załóżmy że ok. 50*.
Sprawność energetyczna PC spada dość drastycznie wraz ze wzrostem temp. górnego źródła - tu wody w buforze. O innych implikacjach nie wspomnę.
Nie bez powodu PC przeznaczona jest głównie do ogrzewania niskotemperaturowego.
Temat był wielokrotnie na forum wałkowany. Nic nowego nie wymyślę.

Rozwiązanie;

Klasyczny zbiornik CW, może a nawet powinien być w całości nierdzewny. Z odpowiedniej długości i powierzchni wymiany wężownicą, jedną lub dwiema.
Odpowiednia izolacja rur CW i ew.cyrkulacji.

Pozdrawiam

Pratchawiec

JTKirk
30-11-2016, 14:22
Klasyczny zbiornik CW, może a nawet powinien być w całości nierdzewny.

tak, tylko że te z nierdzewki, to już chyba inna półka cenowa....

Tomaszs131
30-11-2016, 15:09
Raczej na pewno...

04-12-2016, 14:47
Panowie,

OZC już jest, wychodzi z niego, że do samego CO pompa 7kw ( o ile dobrze wyczytałem ). Doliczając CWU 250-300 L, uważam, że PC 9kw wystarczy. Pewnie padnie na samsunga lub panasonica. Co myślicie ?

Teraz jeszcze pytanie - warto pchać się w 3 fazową T-CAP ?

hajnel
04-12-2016, 18:47
Nie warto. Dobry instalator podłączy 1 fazowego jak 3

04-12-2016, 21:44
Nie warto. Dobry instalator podłączy 1 fazowego jak 3

Rozwin prosze mysl bo nie bardzo umiem sobie to wyobrazic. Cienki jestem w te klocki.

bobrow
04-12-2016, 21:55
Z tym podłączeniem to pewnie chodzi , że pod różne fazy podłączy się poszczególne sekcje zasilania PC

hajnel
04-12-2016, 22:16
Np grzałkę osobno

JTKirk
05-12-2016, 06:39
Raczej na pewno...

specjalnie poruszyłem ten temat, bo we wszelkiej maści wycenach, mających pokazać jak to jest tanio, liczy się te najtańsze zasobniki...

05-12-2016, 07:14
Np grzałkę osobno
Teraz kumam. Musze jeszcze porownac specyfikacje 1 fazowej z 3 fazowa czy one sie wydajnoscia roznia. Bo jesli sie nie roznia to jaki jest sens ladowac sie w 3 fazowa ? U mnie jakis tam plan podlaczenia PC byl z tylu glowy i zalozylem bezpiecznik 25A. Z tego co wyczytalem to wystarczy nawet do jednofazowej.

bobrow
05-12-2016, 07:52
Teraz kumam. Musze jeszcze porownac specyfikacje 1 fazowej z 3 fazowa czy one sie wydajnoscia roznia. Bo jesli sie nie roznia to jaki jest sens ladowac sie w 3 fazowa ? U mnie jakis tam plan podlaczenia PC byl z tylu glowy i zalozylem bezpiecznik 25A. Z tego co wyczytalem to wystarczy nawet do jednofazowej.

Parametry t-capów są takie same (copy)- w moim przypadku dla 9kW PC musiał być duży bezpiecznik , przy mniejszej PC +podłączenie do układu 3fazowego -pewnie będzie ok.

pzdr

PS
info o przyłączu masz w katalogu-możesz sobie ściągnąć od wielu firm

jasiek71
05-12-2016, 08:25
Witam,

pisałeś może o wycene do :spam:? Montowali mi PC w 2015, jestem zadowolony, a sam dość długo szukałem wykonawcy

Dwa posty i ....
Śmierdzi na kilometr...;)

joliska
05-12-2016, 09:17
Dwa posty i ....
Śmierdzi na kilometr...;)

Jemu pewnie za to płacą, a Ty cytując, reklamujesz gratis i też spamujesz :evil:

05-12-2016, 16:28
Parametry t-capów są takie same (copy)- w moim przypadku dla 9kW PC musiał być duży bezpiecznik , przy mniejszej PC +podłączenie do układu 3fazowego -pewnie będzie ok.

pzdr

PS
info o przyłączu masz w katalogu-możesz sobie ściągnąć od wielu firm

U mnie główne zabezpieczenie ma 25A więc nawet na jednofazowej nie powinno być problemu. Czyli mam rozumieć, że 1 fazowa od 3 fazowej rózni się tylko i wyłącznie sposobem podłączenia ?

bobrow
05-12-2016, 16:51
U mnie główne zabezpieczenie ma 25A więc nawet na jednofazowej nie powinno być problemu. Czyli mam rozumieć, że 1 fazowa od 3 fazowej rózni się tylko i wyłącznie sposobem podłączenia ?

Ok-sprawdziłem w katalogu dla t-cap 9kW :

dla 1f zabezp 30A
dla 3f zabezp 16 A

Dodam coś z życia , kiedy uruchomiłem swoją PC-to kilka razy nastąpiło przeciążenie i zadziałały główne "esy".Okazało się ,że miałem 25A w rozdzielni - należało dać 32A.
A dlaczego ? A no dlatego ,że PC nie jest jedynym urządzeniem elektrycznym w domu -linie są niesymetrycznie obciążane.
Dlatego właśnie należy mieć wyraźną rezerwę na zabezpieczeniu głównym.

pzdr

05-12-2016, 21:53
Ok-sprawdziłem w katalogu dla t-cap 9kW :

dla 1f zabezp 30A
dla 3f zabezp 16 A

Dodam coś z życia , kiedy uruchomiłem swoją PC-to kilka razy nastąpiło przeciążenie i zadziałały główne "esy".Okazało się ,że miałem 25A w rozdzielni - należało dać 32A.
A dlaczego ? A no dlatego ,że PC nie jest jedynym urządzeniem elektrycznym w domu -linie są niesymetrycznie obciążane.
Dlatego właśnie należy mieć wyraźną rezerwę na zabezpieczeniu głównym.

pzdr

Niezły z Ciebie wyjadacz w kwestii Panasa :)

30 A dla jednofazowego - rozumiem, że chodzi o główny bezpiecznik w skrzynce elektrycznej z licznikiem głównym ? Jeśli tak jest to u mnie będzie problem i nalezałoby wtedy sprawdzić czy przypadkiem energetyka nie skasuje tyle samo za zmianę umowy co ewentualna dopłata do PC.

05-12-2016, 21:59
Dostałem kolejną wycenę. Panasa wkleiłem w temacie Panasa, tutaj jest samsung :

I MATERIAŁY
1. Jednostka AE090JXEDEH/AE090JNYDEH/EU 9,0/8,0kW 230V 22.690,-
2. Grzałka tacy ociekowej MHC-015EE 230,-
3. Podgrzewacz ciepłej wody użytkowej 300L 5.700,-
urządzenia razem netto 28.620,-
rabat 25% 7.155,-
po rabacie netto 21.465,-
4. Rury do 10mb,filtry,zawory 1.500,-
5. Mocowanie 1 szt x 350,- 350,-
6. Materiały elektroinstalacyjne,montażowe 450,-
7. Materiały pomocnicze 300,-
Materiały razem netto 24.065,-
II ROBOCIZNA
1. Montaż jednostki zewnętrznej
2. Montaż modułu hydraulicznego
3. Montaż instalacji wodnej
4. Prace elektroinstalacyjne
5. Rozruch i włączenie do eksploatacji
Robocizna razem netto: 1.900,-
Łączny koszt usługi netto: 25.965,-PLN+8%VAT.

Zaznaczam, że to sa jeszcze oferty bez zadnych negocjacji. Ciekaw jestem jak wyjdzie tamten panas jak dostanę kpl informacji. Wkurzające jest to, że każdy przysyła oferty niepełne, o wszytsko trzeba pytać. Jak ja bym w swojej branży tak robił to pewnie dawno bym klientów stracił...
Mam jeszcze jedna ofertę na P, ale jest zupełnie niekompletna - nie a nawet info czy jest to 3 fazowa czy 1 fazowa. Podobno jest na tyle nowa ze nie maja jezcze karty katalogowej :) :) :) cena za calosc tez ok 25k netto.

bobrow
05-12-2016, 22:23
Niezły z Ciebie wyjadacz w kwestii Panasa :)

30 A dla jednofazowego - rozumiem, że chodzi o główny bezpiecznik w skrzynce elektrycznej z licznikiem głównym ? Jeśli tak jest to u mnie będzie problem i nalezałoby wtedy sprawdzić czy przypadkiem energetyka nie skasuje tyle samo za zmianę umowy co ewentualna dopłata do PC.

No nie do końca -te 30A to na zabezpieczeniu PC , a przed należy dać większy.
pzdr

PS
uproszczony rachunek : Pmax PC=5,2kW dla 55st/-15st out, U=230VAC , czyli P=UxI , czyli I=P/U , tj I=5200/230=22A .Do tego moc grzałki .
Nie wnikając w szczegóły są jeszcze piki-sriki itp , czyli w skrócie mniejszy 25A może nie startczyć

05-12-2016, 22:35
Czyli zabezpieczenie glowne mam za male. Wiąże sie to z wizyta w energetyce, ktora nadepnęła mi juz kilka razy na odcisk jak załatwiałem przyłącze :lol2:

CNC_POMPY_CIEPLA
05-12-2016, 23:12
Niezły z Ciebie wyjadacz w kwestii Panasa :)

30 A dla jednofazowego - rozumiem, że chodzi o główny bezpiecznik w skrzynce elektrycznej z licznikiem głównym ? Jeśli tak jest to u mnie będzie problem i nalezałoby wtedy sprawdzić czy przypadkiem energetyka nie skasuje tyle samo za zmianę umowy co ewentualna dopłata do PC.

Panasonic T-CAP 9kW 1fazowy działa na bezpieczniku B20/3, nie trzeba mieć 30A.
Wystarczy bezpiecznik B20 3 fazowy i hula aż miło.

Arturo72
05-12-2016, 23:56
Wkurzające jest to, że każdy przysyła oferty niepełne, o wszytsko trzeba pytać. Jak ja bym w swojej branży tak robił to pewnie dawno bym klientów stracił...Nie raz pisałem,że większość firm bazuje i opiera swoje oferty na "ciemniakach" wchodzących do pierwszego z brzegu salonu z autami i krzyczącego od progu "toto chce na czterech kółkach" :DJak taki handlowiec widzi kogoś kto chce "toto" to mu wciska kity i nie potrzebne rzeczy bo z tego ma płacone przeciez...A taki "ciemniak" wychodzi zadowolony z salonu bo ma "toto" z czterema kólkami :DAle gdyby taki "nie ciemniak" wszedł do tegoż salonu i zażądał sobie konkretne auto z konkretnym silnikiem,z konkretnym wyposażeniem wiedzącym ile za taki konkret zapłaciłby w salonie obok to kupiłby nie "toto" a faktycznie auto które potrzebuje za kwotę o wiele niższą od w/w "ciemniaka"

bobrow
06-12-2016, 10:53
Nie raz pisałem,że większość firm bazuje i opiera swoje oferty na "ciemniakach" wchodzących do pierwszego z brzegu salonu z autami i krzyczącego od progu "toto chce na czterech kółkach" :DJak taki handlowiec widzi kogoś kto chce "toto" to mu wciska kity i nie potrzebne rzeczy bo z tego ma płacone przeciez...A taki "ciemniak" wychodzi zadowolony z salonu bo ma "toto" z czterema kólkami :DAle gdyby taki "nie ciemniak" wszedł do tegoż salonu i zażądał sobie konkretne auto z konkretnym silnikiem,z konkretnym wyposażeniem wiedzącym ile za taki konkret zapłaciłby w salonie obok to kupiłby nie "toto" a faktycznie auto które potrzebuje za kwotę o wiele niższą od w/w "ciemniaka"

Cześć Arturo,
wnioskuję ,że "odsiedziałeś" swoje (na "karnym jeżyku" ?)- to sobie znowu będziemy dyskutować?
pzdr

PS
Podał byś koledze wszystkie swoje tajne/pufne Nicki -to by się lepiej gawędziło (znam z zapasowych tylko jeden...)
Pamiętaj- tylko grzecznie

09-12-2016, 11:00
Oferta na Panasa 9kw 1 faza T-CAP, KIT-WXC09F3E5
Bufor 50l, panasonic na powrocie
CWU 300 L elektromet
Pompa cyrkulacyjna WILO
Grupy bezpieczeństwa + naczynia wzbiorcze
Zawor 3-drogowy Honeywell V4044F1034
Rury, kształtki, zawory filtry itp.
Instalacja freonowa
Przewody elektryczne sterownicze
Uchwyt pod agregat
Wykonanie bruzd i otworów
Uruchomienie instalacji + rejestracja gwarancji u producenta.
CENA ; 26592 + 8% VAT = 28719,36

Dość długo już wałkuje tego instalatora i mam wrażenie, że jest dość dobrze zorientowany w temacie. Montują od 3 lat w granicach 5-12 PC rocznie.
Oczywiście pytałem o bufor itp stwierdził, że przy mojej instalacji można z niego zrezygnować (choć Panasonic niby zaleca). Będę chciał dołożyć termostat pokojowy używany do 2T w formie awaryjnego pomiaru temp w domu (termostat włączy PC przy odpowiedniej temp pomimo, że okienka zezwalają tylko na 2 T).

Co Panowie o tym myślą ? Jak z cena i komponenty ?

bobrow
09-12-2016, 12:42
Oferta na Panasa 9kw 1 faza T-CAP, KIT-WXC09F3E5
Bufor 50l, panasonic na powrocie
CWU 300 L elektromet
Pompa cyrkulacyjna WILO
Grupy bezpieczeństwa + naczynia wzbiorcze
Zawor 3-drogowy Honeywell V4044F1034
Rury, kształtki, zawory filtry itp.
Instalacja freonowa
Przewody elektryczne sterownicze
Uchwyt pod agregat
Wykonanie bruzd i otworów
Uruchomienie instalacji + rejestracja gwarancji u producenta.
CENA ; 26592 + 8% VAT = 28719,36

Dość długo już wałkuje tego instalatora i mam wrażenie, że jest dość dobrze zorientowany w temacie. Montują od 3 lat w granicach 5-12 PC rocznie.
Oczywiście pytałem o bufor itp stwierdził, że przy mojej instalacji można z niego zrezygnować (choć Panasonic niby zaleca). Będę chciał dołożyć termostat pokojowy używany do 2T w formie awaryjnego pomiaru temp w domu (termostat włączy PC przy odpowiedniej temp pomimo, że okienka zezwalają tylko na 2 T).

Co Panowie o tym myślą ? Jak z cena i komponenty ?

Witaj ,
wiesz co , tak patrzę na oferty Panasa i Samsunga -są zbliżone .Porównywałeś parametry dla tych samych warunków ?
pzdr

PS
Chyba najsłabszym punktem oferty Samsunga jest brak większej "zbiorowej" wiedzy , nie wiem jaka jest sprzedaż-ale jest chyba mało opinii o tym sprzęcie (w przeciwieństwie do Panasa)

hook01
09-12-2016, 17:20
A napisze ktoś może coś ciekawego na PCpw LG therma V wpadła mi w oko i nie wiem czy warto się zastanawiać. Ktoś ma?

09-12-2016, 21:19
Witaj ,
wiesz co , tak patrzę na oferty Panasa i Samsunga -są zbliżone .Porównywałeś parametry dla tych samych warunków ?
pzdr

PS
Chyba najsłabszym punktem oferty Samsunga jest brak większej "zbiorowej" wiedzy , nie wiem jaka jest sprzedaż-ale jest chyba mało opinii o tym sprzęcie (w przeciwieństwie do Panasa)

Widzisz nad tym samym sie zastanawiam. Czytam o Panasie juz dlugo i w zasadzie wiekszosc postow jest o ustawieniach. Nikt nie mial jakichs powazniejszych awarii itp a uzytkownikow tu jest sporo i to przemawia za wybraniem P. Szukalem cos o samsungach ale generalnie nie ma nic. Nurtuje mnie tylko to czy nie ma bo to malo popularne PC w PL poki co czy nie ma bo sa na tyle proste w obsludze ze nikt nie ma z nimi problemow. Czekam caly czas na wycene od goscia u ktorego samsunga ogladalem. Sterownik jest duzo przyjemniejszy niz w panasie, ale ja wychodze z zalozenia zeby zalozyc i zapomniec a nie grzebac bez celu :)

09-12-2016, 21:21
A napisze ktoś może coś ciekawego na PCpw LG therma V wpadła mi w oko i nie wiem czy warto się zastanawiać. Ktoś ma?

Ten u ktorego ogladalem Samsunga montuje teoretycznie tez LG - sa to podobno tez niezle PC ale on osobiscie stawia samsunga na pierwszym miejscu, delikatnie oczerniajac Panasa ze wzgledu ze gdzies tam cos serwisowal i byl problem z defrostami - sadze ze jeszcze jest za cienki i po prostu nie byl w stanie dobrac na szybko ustawien. LG z tego zestawienia jest najtansze.

Khag
09-12-2016, 22:32
Ja w tym roku zamontowałem u siebie pompę Toshiba Estia Powerful + zbiornik ACV 210L. Opinii o niej bardzo mało, ale wychodzą one spod rąk Carriera czyli potentata produkującego Air coolery. Zachęciło mnie też do tego wsparcie serwisowe, przy Panasie nie miałbym takiej pewności.

_John
10-12-2016, 00:10
Toshiba to górna półka porównywalna z Mitsubishi.
Szkoda tylko, że Toshiba nie inwestuje w Pompy AtW tyle co Panasonic, przez co pompy są rzadko aktualizowane.

Khag
12-12-2016, 18:05
Przy wyborze kierowałem się stosunkiem cena/jakość. Do Mitsubishi nie mam dojść, a Panas nie powalił mnie jakoś.

ProStaś
12-12-2016, 19:41
Ja w tym roku zamontowałem u siebie pompę Toshiba Estia Powerful + zbiornik ACV 210L. Opinii o niej bardzo mało, ale wychodzą one spod rąk Carriera czyli potentata produkującego Air coolery. Zachęciło mnie też do tego wsparcie serwisowe, przy Panasie nie miałbym takiej pewności.

Coś takiego?
http://www.toshiba-estia.com.pl/katalog/zestawy-pomp-ciepla/zestawy-pomp-ciepla-11,2-kw/97-estia-11,2-kw-z-nagrzewnic%C4%85-3-kw-acv-210l.html

Napisz coś więcej jak możesz?
Jakieś dane moc/COP przy +7, +2, -7, -15 C.

Cenę, o ile możesz, widziałeś gdzieś w akcji, rozmawiałeś z kimś kto ma i eksploatuje?

Z góry dzięki, pzdr

12-12-2016, 20:58
Dzisiaj ogladalem Panasa i jak dla mnie jest ok. Nie chodzi jakos glosno, w zasadzie pozytywnie mnie zaskoczyl. Pewnie pojde za glosem ludu i zaloze Panasa :)

_John
12-12-2016, 21:01
Coś takiego?
http://www.toshiba-estia.com.pl/katalog/zestawy-pomp-ciepla/zestawy-pomp-ciepla-11,2-kw/97-estia-11,2-kw-z-nagrzewnic%C4%85-3-kw-acv-210l.html

No akurat ten instalator to odważny jest:
Redukcja z 28 mm na... 14 mm?
http://www.toshiba-estia.com.pl/media/com_unite_gallery/1450185964_estia-120-05.jpg
Pex.
http://www.toshiba-estia.com.pl/media/com_unite_gallery/1450185886_estia-kamienica-10.jpg

Ale przynajmniej potrafi montować sprzęgła hydrauliczne zamiast zbiorników buforowych.
Np. Takie "na zaś" 100 kW + dodatkowy zawór 3-drogowy, zapewne parametr zasilania 35 st.C jest na ten obieg za wysoki.
http://www.toshiba-estia.com.pl/media/com_unite_gallery/1450185920_estia-wilcze-03.jpg

No i potrafi ogrzać dwustu metrowy dom (29 pętli podłogówki) pędząc to wszystko jedną pompą obiegową wbudowaną w 16 kW pompę ciepła. Oczywiście również z redukcją na wyjściu z pompy. Normalnie jakiś magik. Gdzie "bufor"? Gdzie "zasobnik ciepła do rozmrażania"?

Pratchawiec
12-12-2016, 23:25
Witam

Gdzie "zasobnik ciepła do rozmrażania"?

Na mojej uliczce pracuje 7 Estii.
Z codziennych obserwacji wynika, że szronią się znacznie mniej niż mój T-Cap.
Może wynika to z nieco rzadziej rozmieszczonych lamelek wymiennika.

Chyba znacznie rzadziej niż Panasonic się odmrażają. Od użytkowników nie mam żadnych sygnałów, bo temat ich kompletnie nie interesuje.
Są całkowicie usatysfakcjonowani.

Pozdrawiam

Pratchawiec

13-12-2016, 09:26
Witam

Gdzie "zasobnik ciepła do rozmrażania"?

Na mojej uliczce pracuje 7 Estii.
Z codziennych obserwacji wynika, że szronią się znacznie mniej niż mój T-Cap.
Może wynika to z nieco rzadziej rozmieszczonych lamelek wymiennika.

Chyba znacznie rzadziej niż Panasonic się odmrażają. Od użytkowników nie mam żadnych sygnałów, bo temat ich kompletnie nie interesuje.
Są całkowicie usatysfakcjonowani.

Pozdrawiam

Pratchawiec

A Ty ze swojego T-Cap-a nie jesteś całkowicie usatysfakcjonowany ? Zamieniłbyś go na coś innego w podobnym budżecie ?

Andrzej5101
13-12-2016, 09:44
Koledzy, panowie ;
jeżeli odpowiedź dotyczy postu bezpośrednio powyżej , to nie trzeba tego postu przytaczać .|Wystarczy sama odpowiedź

Pratchawiec
13-12-2016, 13:08
A Ty ze swojego T-Cap-a nie jesteś całkowicie usatysfakcjonowany ? Zamieniłbyś go na coś innego w podobnym budżecie ?

Witam

Jestem usatysfakcjonowany.
Moje oczekiwania co do efektywności i komfortu grzania zostały praktycznie w całości zaspokojone.
W dacie wyboru (2012r) rozważałem wszystkie dostępne opcje i T-Cap najlepiej pasował do moich oczekiwań.
Obecnie oferta jest trochę szersza a i sprzęty, pomimo braku fundamentalnych zmian, otrzymały pare różnego rodzaju "wodotrysków" mniej lub bardziej przydatnych.
Za wszystkie jednak trzeba dodatkowo zapłacić
W mojej pompie najbardziej uwiera mnie brak możliwości czasowego programowania temperatury wody grzewczej.
Gdybym dysponował taką możliwością, termostat, używany jedynie w okresach przejściowych, przestałby być mi do czegokolwiek potrzebny.

Nie znam możliwości, zalet i wad obecnie dostępnych jednostek na rynku. Wiedzę w tej mierze czerpię z nin. Forum jak i fragmentarycznych obserwacji dostępnych w internecie materiałów - w tym reklamowych.
Wielkiego postępu nie dostrzegam, poza ogromnym rozwojem technik marnipulacyjno-marketingowych.
Rzeczony T-Cap w tym okresie - jeśli chodzi o stronę czysto techniczną, dokonał postępu w podwyższaniu katalogowego COP-u o ok. 2% (4,74 vs 4,84),
jak się wydaje wyłącznie dzięki wymuszonemu zastosowaniu energooszczędnych pomp obiegowych.
Większość producentów podwyższa katalogowe osiągi swoich PC przez zastosowanie nowych norm związanych z pracą w warunkach obciążeń częściowych.

Kilka dni temu wkleiłem etykietę energetyczną T-Capa w odpowiedzi na pean Clarneta o wyższości Daikina nad konkurencją. Spodziewałem się prezentacji etykiety porównywalnego D. by zobaczyć czym góruje na P.
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea&p=7356084&viewfull=1#post7356084
Nie doczekałem się, bo zapewne nie ma się czym, poza "wodotryskami" i SCOP-em rocznym szczególnie pochwalić

Fundamentalnych zmian w chemii czynników chłodniczych nie widać. Nową jakość - choć nie rewolucję, może przynieść powszechniejsze stosowanie czynnika R32.
Na razie króluje R410A, który wszystkich producentów PC ustawia w jednym szeregu.

Pozdrawiam

Pratchawiec

plusfoto
13-12-2016, 13:17
Koledzy, panowie ;
jeżeli odpowiedź dotyczy postu bezpośrednio powyżej , to nie trzeba tego postu przytaczać .|Wystarczy sama odpowiedź
Nie zawsze to działa. Czasem w tym samym czasie piszą dwie - trzy osoby i twoja odpowiedź ląduje na n.p. trzeciej pozycji.

Pratchawiec
13-12-2016, 13:26
Masz rację

Jeśli post krótki - cytuję.
Jak dłuższy - staram się w nagłówku odnieść do nicka autora postu.

Pozdrawiam

Pratchawiec

13-12-2016, 13:59
@ Prachtawiec

Dzięki za rozwinięcie. Utwierdziłeś mnie w przekonaniu ze T-CAP to będzie dobry wybór.

flisiu
13-12-2016, 14:22
@ Prachtawiec

Dzięki za rozwinięcie. Utwierdziłeś mnie w przekonaniu ze T-CAP to będzie dobry wybór.
A czemu nie "zwykla" F 3 fazowa?

Khag
13-12-2016, 16:38
@ProStaś

Pompa dopiero wygrzewa u mnie dom, więcej jakichkolwiek informacji będę wstanie udzielić dopiero po roku użytkowania. Może ją opomaruje, na razie działa bez większych problemów. Instalator (dokładnie ten od którego wysłałeś link) zasugerował mi zwiększenie rur do rozdzielaczy, gdyż typowe Pexy mają za małą średnice. Teraz mam poprowadzoną miedz do rozdzielaczy, tak aby nie wyskakiwał błąd przepływu na pompie. Jednostka zewnętrzna jest jednofazowa. Co do hałasu, to przy małych minusach na zewnątrz pompy nie słychać już w odległości paru kroków. Jedyne co słyszałem to pracujące wentylatory, a właściwie to szum powietrza.


Zastanawia mnie idea stosowania zbiorników w celu rozmrażania. Przecież w układzie jest cały czas czynnik o dodatniej temperaturze. Z tego co zauważyłem to Toshibie wystarczy ta ilość czynnika, która jest w układzie, nawet jakby miała dopomóc się grzałką to ile to będzie kosztować? Dodatkowy zbiornik się raczej prędko nie zwróci.

ironsmith
13-12-2016, 18:46
hej dostałem ofertę na Aquarea HP 9kW 1faz i 3faz obie zapewniają zapotrzebowanie na ciepło 1faz to generacja H a 3faz "G" instalator mówi mi że "H" ma swoje + za które warto zapłacić ze względu na zabezpieczenie przedlicznikowe dla 1faz 30A pewnie będzie 3faz ale teraz pytanie czy warto czekać (mam czas do przyszłego lata) na gen."H" 3faz czy wykorzystać dobre ceny gen."G" o tym myślicie?

Pratchawiec
13-12-2016, 19:12
Ironsmith

Czy dom już stoi?
Jeśli nie, zrób w nim instalację i przyłącze, które spokojnie zniosą 30 A. na każdej z faz.

Pozdrawiam

Pratchawiec

ironsmith
13-12-2016, 19:18
dom stoi instalacja i tynki już są czekam na wylewki przyłącze już jest, wiem że mogę zwiększyć zabezpieczenie ale zwiększając moc której nie potrzebuję, czy zalety H są naprawę takie dobre w stosunku do F, opcja druga - pewnie pojawi się 3faz w przyszłym roku gen H ale pewnie będzie słono kosztować

Pratchawiec
13-12-2016, 19:25
Za przykładowo 5 kW dodatkowej mocy zapłacisz ok.750 zł, za 3 fazy - z tego co czytam ponad 3k zł.

Przy takich samych parametrach użytkowych nie ma potrzeby pchać się w 3 fazy.
Inwerter -niezależnie z jakiego źródła "przerabia" prąd z sieci na "swój" trójfazowy.

Pozdrawiam

Pratchawiec

ironsmith
13-12-2016, 19:33
pratchawiec instalację mam 3faz (kotłownia i kuchnia) ale zabezpieczenie chyba 20A za całe przyłącze kilka lat temu płaciłem ok.750zł ok11-12kW wątpię czy energetyka zrozumie po co mi 30A pewnie pomyślą że więcej chcę brać a przy pc tak nie jest. różnica w mojej ofercie to 1000zł na korzyść 1faz i instalator wymienia zalety 1faz

Pratchawiec
13-12-2016, 19:40
Energetyka nie jest od tego by interesować się na co jako konsument zużywasz prąd, chyba że potrzebujesz go dużo do naświetlania marychy.
Wtedy zainteresują się Tobą ludzie Ziobry.
Dla 1-fazowej PC 9 kW zabezpieczenie min.(nie główne!) to 25 A, przy czym grzałka na odrębnej fazie to 16 A.

Pozdrawiam

Pratchawiec

redblack
13-12-2016, 20:50
W mojej pompie najbardziej uwiera mnie brak możliwości czasowego programowania temperatury wody grzewczej.
Gdybym dysponował taką możliwością, termostat, używany jedynie w okresach przejściowych, przestałby być mi do czegokolwiek potrzebny.


Jest taka możliwość ale dopiero po wykorzystaniu sterownika PA-AW-MBS-1 (https://www.intesisbox.com/intesis/product/media/intesisbox_pa-aw-mbs-1_user_manual_en.pdf) i modyfikacji protokołem Modbus dowolnych parametrów z poziomu systemu automatyki domowej, np. ze sterownika PLC. Chętnie przetestowałbym to rozwiązania ale szkoda, że Panasonic tak wysoko wycenia ten moduł.

Pod
13-12-2016, 20:50
Przecież cała masa ludzi pisała o tym że ma pompy 9KW na zabezpieczeniu głównym 25A. Na 20A to żadna pompa nie pójdzie.

asaselllo
13-12-2016, 22:06
Przecież cała masa ludzi pisała o tym że ma pompy 9KW na zabezpieczeniu głównym 25A. Na 20A to żadna pompa nie pójdzie.

Ja mam t-capa 9kW 1-fazowego i zabezpieczenie 20A. Miałem to zmienić w energetyce ale jakoś lata mijają a pompa pracuje....

Pratchawiec
13-12-2016, 22:56
Ja mam t-capa 9kW 1-fazowego i zabezpieczenie 20A. Miałem to zmienić w energetyce ale jakoś lata mijają a pompa pracuje....

Prawdopodobnie dlatego, że nie miałeś jeszcze potrzeby grzać wody w temp. poniżej -15*
Katalogowy max. pobór prądu T-Capa 9 kW to, o ile dobrze pamiętam 5,25 kW.Plus grzałka 3 kW oczywiście na odrębnym zabezpieczeniu.
U mnie maks. pobór mocy sprężarki jaki dotychczas zauważyłem to ok.4,6 kW.

Przyznam się ze wstydem, że dotychczas, od czasu instalacji moja PC też wisi na C20
Od ponad 2 lat leży na półce C25 ale mi lub zaprzyjaźnionemu elektrykowi jakoś schodzi.
Zresztą, jak mi tłumaczył inny mądry elektryk, żeby te zabezpieczenia zadziałały muszą dość długo chodzić ze znacznym przeciążeniem.
Krytyczne są kable i jakość połączeń.
Te mam podobno pierwszej klasy.

Pozdrawiam

Pratchawiec