PDA

Zobacz pełną wersję : Pompy ciepła powietrze woda



Strony : 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74

Tomasz231
14-02-2012, 06:17
pewny jesteś?

już nie :)

1igor1
14-02-2012, 07:47
ostro dla tych danych (moc pobierana 4000W) wypada COP=4,59
Zakradł się błąd - różnica temperatur nie wynosi 34 tylko 12* a COP=1,62

kbab, mógłbyś tą tabelę wrzucić do swojego arkusza?? policzyłbym sobie w wolnej chwili COP dla innych prarametrów. Wtedy może niedowiarki uwierzą że to jednak może działać i to z COP większym jak 1,5

Kasia & Krzysiek
14-02-2012, 18:43
Skoro jeden rozdzielacz jest zimny ,to rozumiem ,że drugi jest ciepły.A jak jest ciepły to woda płynie przynajmniej przez jedną pętlę.
A skoro ma mieć 50 a ma 36 to brakuje mocy.Załączy grzałki to dojdzie.Żeby doprowadzić do zagrzania drugiego rozdzielacza trzeba dać mocniejszą pompe cyrkulacyjną i wyregulować

Był pan instalator, przedmuchał znaczy przewodnił instalację, odpowietrzył znaczy, a przyczaję czy teraz osiąga zadaną temperaturę, a czy może być tak że wyciekło trochę płynu r410 bo przewody pomiędzy jednostką zewnętrzną i wewnętrzną przy jednostce wewnętrznej są trochę tłuste i przez to pompa jest mniej wydajna, czy to nie jest dla urządzenia szkodliwe??
Ale jak to za mało mocy przy -15 powinna mieć 10 kW (jak dobrze pamiętam), ale może masz rację sam cholera nie wiem.

miki121
14-02-2012, 19:52
A instalator sprawdzał ciśnienie w układzie chłodniczym???
Jakie było ciśnienie???
A przy R410a jeżeli była nieszczelność to wypada wymienić czynnik na nowy..

lolipopi
14-02-2012, 20:12
Witam:)
Czy jest ktoś zainteresowany zaproszeniem na Targi Silesia Expo w Sosnowcu???
Mam do rozesłania jeszcze 10sztuk :)
40 poszło do klientów a 10 jakby co do szanownych forumowiczów.

jestm zainteresowana

miki121
14-02-2012, 20:31
jestm zainteresowana

Zostało 6 puść adres do wysyłki na priva :)

Kasia & Krzysiek
14-02-2012, 20:40
A instalator sprawdzał ciśnienie w układzie chłodniczym???
Jakie było ciśnienie???
A przy R410a jeżeli była nieszczelność to wypada wymienić czynnik na nowy..

Nie wiem, zadam mu to pytanie?

Chyba to jest R410a - no takie jak w Atlanticu Excelia Tri.

A jak jest za mało to ?? zepsuje mi się ta pompa?? jest mniej wydajna?? Czy wymiana czynnika to duży problem?? Czy powinienem tego się domagać od instalatora??

Będziesz na Targach EXPO?? To jak cię znajdę, może też będę, moja żona tam spędzi 1-2 dni.

kbab
15-02-2012, 07:33
kbab, mógłbyś tą tabelę wrzucić do swojego arkusza?? policzyłbym sobie w wolnej chwili COP dla innych prarametrów. Wtedy może niedowiarki uwierzą że to jednak może działać i to z COP większym jak 1,5
Sposób liczenia jest prosty - jak każdy mój arkusz - ten dodam, ale muszę go nieco przerobić, chociaż swego czasu "hydrauli" wyśmiał ten sposób liczenia COP dla klimatyzatora.
Już dodałem, jest w arkuszach 12-16 na dole, dołączyłem kalkulator dla bufora wodnego.

hydraulik_
15-02-2012, 11:49
Był pan instalator, przedmuchał znaczy przewodnił instalację, odpowietrzył znaczy, a przyczaję czy teraz osiąga zadaną temperaturę, a czy może być tak że wyciekło trochę płynu r410 bo przewody pomiędzy jednostką zewnętrzną i wewnętrzną przy jednostce wewnętrznej są trochę tłuste i przez to pompa jest mniej wydajna, czy to nie jest dla urządzenia szkodliwe??
Ale jak to za mało mocy przy -15 powinna mieć 10 kW (jak dobrze pamiętam), ale może masz rację sam cholera nie wiem.
UWAGA
Zaolejone połączenia = wyciek. Wyciek -nie wiadomo jak duży .R410a jest dwuskładnikowy .Nie wiadomo którego uciekło więcej.
Trzeba opróżnić instalację i ponownie napełnić.
Daj znać jak z obiegami dt powinna być 5-7 *

Kasia & Krzysiek
15-02-2012, 12:19
UWAGA
Zaolejone połączenia = wyciek. Wyciek -nie wiadomo jak duży .R410a jest dwuskładnikowy .Nie wiadomo którego uciekło więcej.
Trzeba opróżnić instalację i ponownie napełnić.
Daj znać jak z obiegami dt powinna być 5-7 *

Chodzi o różnicę między zasilaniem a powrotem??
Jeśli tak to chyba było ok.5 C, ale dziś wieczorem będe na budowie to sprawdze

1igor1
15-02-2012, 13:22
Sposób liczenia jest prosty - jak każdy mój arkusz - ten dodam, ale muszę go nieco przerobić, chociaż swego czasu "hydrauli" wyśmiał ten sposób liczenia COP dla klimatyzatora.
Już dodałem, jest w arkuszach 12-16 na dole, dołączyłem kalkulator dla bufora wodnego.
dzięki :D

hydraulik_
20-02-2012, 10:41
Kbab
Nie wyśmiałem tylko wyraziłem swoje wątpliwości .
;)

kbab
20-02-2012, 11:04
Kbab
Nie wyśmiałem tylko wyraziłem swoje wątpliwości .
;)
Może tylko inaczej to odebrałem, ale sposób liczenia COP jest taki sam, tylko sprzęty pomiarowe mogą się różnić (dysponuję tańszymi miernikami - ostatnio pirometr), producenci na pewno dysponują sprzętem profesjonalnym. Ciszyć się trzeba, że producenci podają co raz to dokładniejsze dane, nawet ciepło właściwe powietrza, jego masę, dokładne moce i końcowy COP np (to nie reklama ale dokładność opisu)
http://allegro.pl/rekuperator-z-pompa-ciepla-300-m3-h-3-kw-nowosc-i2151760600.html
Hydrauli odpowiedz proszę dlaczego klimatyzator przy funkcji grzania, wyłączony pilotem pobiera sporo prądu (teraz ok 85W, poprzednio przy mrozach poniżej -10 nawet 110W). Obserwowałem nawet ponad 30min po wyłączeniu, w końcu wyciągam wtyczkę z kontaktu. Latem przy klimie zużycie po wyłączeniu pilotem spadało do 13-14W. Jak zauważyłem funkcja czuwania tego sprzętu jest dość kosztowna.
Dodam fotkę z danymi z w/w linka

gall86
20-02-2012, 11:06
Zadałe to pytanie w Daikinie, a w zasadzie powinienem tutaj, więc pozwole sobie przenieść, a tam skasować:
Witam,
Również zamierzam ogrzewać dom pompą ciepła i bardzo prawdopodobne jest, że będzie to P-W. Mam jednak pytanie zarówno do osób już użytkujących pompy p-w jak i zamierzających taki typ pompy kupić, a także przeciwników, których tu nie brakuje
Czy jest sens kupować drogą pompę, kiedy za sporo mniejszą kwotę można kupić pompę o takich samych parametrach, a niejednokrotnie wyposażoną w urządzenia tej samej marki? Przecież czy to chinczyk czy to chinczyk z logiem niechinczyka to posiada 2 lata gwarancji. I kupując pompę w Polsce ta gwarancja musi być realizowana, niezależnie od loga na pompie.
Jeżeli chodzi o ceny to można kupić za mniej niż 10000zł, a można i za 50000zł. Markami nie będę rzucał, żeby nie być posądzony o (anty)reklamę.
No chyba, że temp na wylocie 50* z pompy za 50000zł jest cieplejsza nić 50* z noname'a.

miki121
20-02-2012, 11:31
Pompą to nie tylko naklejki.
To tez gwarancja, parametry pracy, zywotnosc, glosnosc jednostki zewnętrznej, okres gwarancji i na samym końcu marka.
To ze w jednym i drugim urządzeniu pisze się ze jest sprezarka np coopelanda np.10kW to nie jest ta sama sprezarka.
Często duże firmy jak mitsubishi, copeland lub hitachi produkuje sprezarki pod swoim logo dla totalnej chinszczyzny sprzedawanej pod marka xy z 2 letnia gwarancja bo prawo tyle wymaga.
A po gwarancji jak coś się rozpi...... to będzie trzeba szukać zamiennikow.
Dlatego uważam ze takie marki jak daikin, me zbubadan, atlantic, fujitsu i jego waterstage z Panasewicz i lg na końcu daje wiecej pewności dla instalatora i inwestora. A jeżeli ktoś sprzedaje wielkie G za 8tys. Powinien wyjaśnić klientowi co może być za 10lat z częściami zamiennymi do jego pompy jakby niedaj Boże padla.

ana-76
20-02-2012, 12:00
może nie w temacie pomp ale chińczyków. Kilka lat temu gdy montowaliśmy klime w mieszkaniu sąsiadka również zamontowała, my fujitsu z 5 letnią gwarancją za 2800, ona chińczyka na ''ch'' za 1700z 2 letnią gwarancją. wiadomo czas szybko leci gwarancja minela i w trzecim sezonie padło jakieś sterowanie. przyjechali z serwisu, popatrzyli powiedzieli że zamowią części u importera i co się okazało? że importer nie zapewnil części ponieważ już takiego modelu nie produkuja i on nie sprowadzi takiej części. Po trzech latach sprzęt był do wywalenia....

Liwko
20-02-2012, 12:07
może nie w temacie pomp ale chińczyków. Kilka lat temu gdy montowaliśmy klime w mieszkaniu sąsiadka również zamontowała, my fujitsu z 5 letnią gwarancją za 2800, ona chińczyka na ''ch'' za 1700z 2 letnią gwarancją. wiadomo czas szybko leci gwarancja minela i w trzecim sezonie padło jakieś sterowanie. przyjechali z serwisu, popatrzyli powiedzieli że zamowią części u importera i co się okazało? że importer nie zapewnil części ponieważ już takiego modelu nie produkuja i on nie sprowadzi takiej części. Po trzech latach sprzęt był do wywalenia....

Instalator, który mi montował PC, poproszony został o podłączenie jakiegoś chińczyka. Ponoć w rękach mu się rozsypywała. Jakoś to podłączył, ale poprosił o nie dzwonienie w razie problemów.
Ja, jako że kupiłem PC polskiej produkcji, dokładnie dowiedziałem się z czyich podzespołów jest ona budowana. Niemal wszystko idzie kupić na alledrogo.pl. A sterownik jest polskiej produkcji znanej firmy.

klaudiusz_x
20-02-2012, 12:09
A jeżeli ktoś sprzedaje wielkie G za 8tys. Powinien wyjaśnić klientowi co może być za 10lat z częściami zamiennymi do jego pompy jakby niedaj Boże padla.
10 lat w zupełności wystarczy. Ważne by wytrzymała aż tyle.

ana-76
20-02-2012, 12:30
10 lat w zupełności wystarczy. Ważne by wytrzymała aż tyle. ale nikt Ci takiej gwarancji nie da :) Oczywiście wybór nalezy do Ciebie ...

kbab
20-02-2012, 14:10
ale nikt Ci takiej gwarancji nie da :) Oczywiście wybór nalezy do Ciebie ...
Wybrałem klimę poniżej 1k zł inwerter, nawet nieźle grzała poniżej -20*, może wyjdę na tym jak Twoja sąsiadka, ale na ile się znam to sterownik do klimy nie jest aż tak skomplikowany, aby nie można byłoby dopasować zamiennika, przecież to tylko ma uruchomić sprężarkę przy odpowiednich temperaturach, pewnie tak samo inne części.

miloszenko
20-02-2012, 14:12
Kbab, a jak masz z gwarancja?? Bo podobno ta firma zabnkrutowala (tak przynajniej mowi internet) :(

Pozdrawiam

hydraulik_
20-02-2012, 15:20
kbab-ten pobór prądu to podgrzewanie oleju
Te grzałki zmieniają moc wraz ze zmianą temperatury.Niektóre jednostki podgrzewają olej uzwojeniem silnika.

ana-76
20-02-2012, 15:38
Wybrałem klimę poniżej 1k zł inwerter, nawet nieźle grzała poniżej -20*, może wyjdę na tym jak Twoja sąsiadka, ale na ile się znam to sterownik do klimy nie jest aż tak skomplikowany, aby nie można byłoby dopasować zamiennika, przecież to tylko ma uruchomić sprężarkę przy odpowiednich temperaturach, pewnie tak samo inne części.

może źle napisałam z tym sterownikiem, bo to chodzilo o jakąś płyte wewnątrz i nie było tego mozna dopasować...

kbab
20-02-2012, 15:49
kbab-ten pobór prądu to podgrzewanie oleju
Te grzałki zmieniają moc wraz ze zmianą temperatury.Niektóre jednostki podgrzewają olej uzwojeniem silnika.
Dzięki, ale chyba nic się nie stanie jak wyciągnę wtyczkę z gniazdka, bo przy uruchomieniu i tak najpierw musi się rozgrzać.

Kbab, a jak masz z gwarancja?? Bo podobno ta firma zabnkrutowala (tak przynajniej mowi internet)
Gwarancja jest na 2 lata, ale chyba i tak miałbym z tym problem bo sam instalowałem, jak na razie sprzęt sprawuje się nieźle, nie sądziłem że da radę w takie mrozy, za to potrafi szybko nagrzać pokój, nawet w nim zrobić małą "saunę". W razie potrzeby jeśli nie uznają jakiejś usterki na gwarancji to i tak koszt sprzętu nie był powalający, ewentualną stratę przeżyję.

może źle napisałam z tym sterownikiem, bo to chodzilo o jakąś płyte wewnątrz i nie było tego mozna dopasować...
Tam nie pisałaś dokładnie o jaką usterkę chodzi, ale kumaty serwisant poradzi sobie zamiennikiem - te na rynku zawsze będą dostępne.

ana-76
20-02-2012, 19:54
kbab specjalnie to ja nie pamiętam, bo po pierwsze nie moje :D po drugie to ze trzy cztery lata temu było... napewno się nie nadawało do napray a może koszt tego zamiennika był za duży bo to coś głównego było i sąsiadka zrezygnowała...

Magnolia18
21-02-2012, 12:41
pytanie do fachowcow
PCi P-W, split vs monoblock, plusy/minusy ... ktore jest lepszym rozwiazaniem i dlaczego. bede wdzieczny za podpowiedzi

hydraulik_
21-02-2012, 18:03
pytanie do fachowcow
PCi P-W, split vs monoblock, plusy/minusy ... ktore jest lepszym rozwiazaniem i dlaczego. bede wdzieczny za podpowiedzi

Split
zalety :tańszy,nie wyprowadza wody na zewnątrz budynku (może zamarznąć w przypadku braku prądu),większe możliwości umiejscowienia jednostki zewnetrznej
Wady :trudny montaż
Monoblok:odwrotnie niż split

miki121
21-02-2012, 18:34
Split i tylko split :)

Magnolia18
21-02-2012, 20:34
Split - Wady :trudny montaż

trudny bo ? tzn. w jakim sensie trudniejszy ( rozumiem, ze tez drozszy ? ) ...

Monoblock mozna na zewnatrz wyprowadzic glikol ale pozniej te jakies ustrojstwo trzeba zamontowac ktore 'zamienia' gliko na wode i niestety nie jest za darmo ...
Splity sa tansze? Wydawalo mi sie ze wlasnie drozsze :|

chcialbympompe
21-02-2012, 20:38
trudny bo ? tzn. w jakim sensie trudniejszy ( rozumiem, ze tez drozszy ? )
Pewnie chodzi o to, że monoblok to gotowy, działający "klocek" a splita trzeba połączyć rurkami (szczelnie) i napełnić czynnikiem.

miki121
21-02-2012, 21:10
Glikol jest ogólnie fajny :)
Tylko ma troszkę większą lepkość i opory.

wihajster
21-02-2012, 21:17
I trochę bardziej "korozyjny"...

Magnolia18
21-02-2012, 21:18
Nie koniecznie,na forum jest osobnik,kóry glikolem pędzi podłogówkę :)

mi proponowano glikol puscic na grzejniki ... a jakby trzeba cos zrobic, ze spuscic z instalacji to cytuje 'z beczkami podjedziemy' :) ... beczkowozami chyba . ale nie wiem, nie znam sie, nie orientuje sie

chcialbympompe
21-02-2012, 21:24
beczkowozami chyba
Jakiś wieżowiec budujesz czy co?

lujski
22-02-2012, 10:04
sezon grzewczy juz napewno mamy w wiekszosci zaliczony -- podzielcie sie wynikami ... ile poszlo kilowatów

malux20
22-02-2012, 10:16
no jakoś tak ciszej w tym temacie

ana-76
22-02-2012, 10:49
sezon grzewczy juz napewno mamy w wiekszosci zaliczony -- podzielcie sie wynikami ... ile poszlo kilowatów w lutym? w ubiegłym roku sezon grzewczy zakończyliśmy 28.04

hydraulik_
22-02-2012, 17:13
Glikol jest ogólnie fajny :)
Tylko ma troszkę większą lepkość i opory.
Gorszy nośnik ciepła i większe koszty pompowania.Bez inhibitorów powoduje korozję i bardzo trudno się odpowietrza.
Ma fajny smak:rolleyes:

miki121
22-02-2012, 17:55
Gorszy nośnik ciepła i większe koszty pompowania.Bez inhibitorów powoduje korozję i bardzo trudno się odpowietrza.
Ma fajny smak:rolleyes:

No to pompowanie to wynik lepkości i oporów ;)

rydzadam
23-02-2012, 06:14
No to pompowanie to wynik lepkości i oporów ;)

No a opory glikolu to właśnie w wyniku dużo większej lepkości od wody. W dłuższej perspektywie czasu nie warto gonić glikolu przez podłogówkę. Powinno się zamontować wymiennik, który kosztuje najwyżej parę stówek i nie zajmuje prawie nic miejsca w kotłowni. Wymiennik odda ciepło wodzie i problem oporów i korozji podłogówki odpada. Glikol (roztwór), jak koledzy wspomnieli, ma też mniejszą zdolność przenoszenia ciepła.

hydraulik_
23-02-2012, 06:19
No a opory glikolu to właśnie w wyniku dużo większej lepkości od wody. W dłuższej perspektywie czasu nie warto gonić glikolu przez podłogówkę. Powinno się zamontować wymiennik, który kosztuje najwyżej parę stówek i nie zajmuje prawie nic miejsca w kotłowni. Wymiennik odda ciepło wodzie i problem oporów i korozji podłogówki odpada. Glikol (roztwór), jak koledzy wspomnieli, ma też mniejszą zdolność przenoszenia ciepła.
tylko ta ta róznica temperatur na wymienniku .(pomiędzy wodą i glikolem)

rydzadam
23-02-2012, 08:04
tylko ta ta róznica temperatur na wymienniku .(pomiędzy wodą i glikolem)

fakt, czym mniejsza delta T, tym lepiej, a do tego potrzeba większego wymiennika... dlatego wszystko przemawia jednak za splitem, a nie monoblockiem

hydraulik_
23-02-2012, 19:14
fakt, czym mniejsza delta T, tym lepiej, a do tego potrzeba większego wymiennika... dlatego wszystko przemawia jednak za splitem, a nie monoblockiem
tak split ma sens w polsce

rydzadam
24-02-2012, 12:47
Jaki jest średnioroczny COP Alfea TRI 11-14 kW w praktyce, ale tak bez ściemy, rzeczywisty osiągalny w naszym klimacie (nie nadmorskim), z wykorzystaniem w większości nocnej taryfy ? Uwzględniając oczywiście pompki obiegowe, CWU, itp. Macie jakieś dane na ten temat z własnych obserwacji, może z ciepłomierzy - porównując do zużycia energii przez PC ?
Drugie pytanie - czy w razie poważnej awarii jedn.zewn., kiedy coś konkretnie się rozsypie po np. 10 latach w ciężkich warunkach pracy i nieodpowiedniej obsłudze/serwisowaniu można będzie ewentualnie wymienić samą jedn. zewn. pozostawiając wewnętrzną ? Czy można to będzie zamienić nowszą wersją j.zewn. ? Czy to się wtedy jakoś dogada elektronicznie, itp. ?

hydraulik_
24-02-2012, 17:21
Jaki jest średnioroczny COP Alfea TRI 11-14 kW w praktyce, ale tak bez ściemy, rzeczywisty osiągalny w naszym klimacie (nie nadmorskim), z wykorzystaniem w większości nocnej taryfy ? Uwzględniając oczywiście pompki obiegowe, CWU, itp. Macie jakieś dane na ten temat z własnych obserwacji, może z ciepłomierzy - porównując do zużycia energii przez PC ?
Drugie pytanie - czy w razie poważnej awarii jedn.zewn., kiedy coś konkretnie się rozsypie po np. 10 latach w ciężkich warunkach pracy i nieodpowiedniej obsłudze/serwisowaniu można będzie ewentualnie wymienić samą jedn. zewn. pozostawiając wewnętrzną ? Czy można to będzie zamienić nowszą wersją j.zewn. ? Czy to się wtedy jakoś dogada elektronicznie, itp. ?
Jeśli chodzi o jednostkę zewnętrzną do atlantica to można podłączyć nawet innej firmy np Mitsubishi.
Regulator simensa podaje sygnał 0-10V a interfejs firmowy struje jednostka zewnętrzną.
Rozmawiałem już z jedną firmą i twierdzą ,ze jest to możliwe.
Nawet w fuijtsu sa dwa interfejsy do typu s i do typu tri.

A COP mam dwie pompy opomiarowane będę wiedział jak mnie zaproszą.
nie zapraszają .Chyba jest dobrze:)

tomek131
24-02-2012, 20:56
COP to 2

1igor1
24-02-2012, 21:05
raczej bliżej 3

rydzadam
25-02-2012, 06:42
COP to 2

Ja pytam poważnie :) , użytkowników itp. a nie niedowiarków, czy przeciwników pomp P-W, którzy nigdy takiej pompy na oczy nie widzieli, więc darujcie sobie Wasze "przypuszczenia". Zaraz ktoś napisze, że COP=1,5, a inny, że 4 :) Hydrauli, jakbyś miał możliwość dowiedz się przy okazji jak wyszły pomiary na tych pompach i w jakiej części Polski są zamontowane. Możesz mi przysłać na priva/maila charakterystyki COP i kW w zależności od temperatury zewn. ? Chodzi o TRI 11 i 14 kW.

1igor1
25-02-2012, 07:08
już pisałem, ale napisze jeszcze raz, moja pompa przy -24 stopniach miała COP 1,62, to jakim cudem w całym sezonie miała by 2?? rydzadam, nie mam opomiarowanej całej instalacji ale zawsze mogę to zmierzyć. mam licznik, mam termometr, wiem ile przepływa powietrza i zawsze wyliczę jakie ma COP w danej chwili.

Kasia & Krzysiek
25-02-2012, 07:28
COP to 2

eee... aż tyle raczej bym strzelił w okolicy 0,3. Przeca użytkownicy pomp PW to kompletne barany co się dały wpuścić w maliny. Wydali po kilkanaście-dziesiąt pln, non stop chodzą muszą coś regulować i sterować, przełączać i załączać, i się martwić, za prąd bulą tyle co każdy inny za gaz, a przy -20 to nie działa a zimy u nas srogieee że hej, jak chwyci mróz to 3-4 miesiące trzyma.

rydzadam
25-02-2012, 07:48
już pisałem, ale napisze jeszcze raz, moja pompa przy -24 stopniach miała COP 1,62, to jakim cudem w całym sezonie miała by 2?? rydzadam, nie mam opomiarowanej całej instalacji ale zawsze mogę to zmierzyć. mam licznik, mam termometr, wiem ile przepływa powietrza i zawsze wyliczę jakie ma COP w danej chwili.

Dzięki. Muszę pogrzebać w tym wątku, na pewno było parę razy o COP Atlanticów. Chodzi mi bardziej o średnioroczny COP w rzeczywistych warunkach. Chwilowe jak najbardziej, ale do tego powinny charakterystyki wystarczyć. One się w miarę zgadzają z rzeczywistością.

rydzadam
25-02-2012, 07:54
Jeśli chodzi o jednostkę zewnętrzną do atlantica to można podłączyć nawet innej firmy np Mitsubishi.
Regulator simensa podaje sygnał 0-10V a interfejs firmowy struje jednostka zewnętrzną.
Rozmawiałem już z jedną firmą i twierdzą ,ze jest to możliwe.
Nawet w fuijtsu sa dwa interfejsy do typu s i do typu tri.


Ciekawe, czy Atlantic dogadałby się z jedn.zewn. Mits. PUHZ-HRP (Zubadanem) ? I jaki to by miało sens ? Czasem można zdobyć na zachodzie jedn.zewn. używaną z demontażu, a czasem są to Zubadany :)

miki121
25-02-2012, 08:02
Można kupić nowa 11kW zbadana za 4000 funtów ale jest problem związany z gwarancja ME w Polsce nie uwzględni gwarancji więc za wszystkie części trzeba by było płacić.

rydzadam
25-02-2012, 10:07
Można kupić nowa 11kW zbadana za 4000 funtów ale jest problem związany z gwarancja ME w Polsce nie uwzględni gwarancji więc za wszystkie części trzeba by było płacić.

Można też w Polsce za około 4400 euro brutto i to z gwarancją, a jednostkę 14 kW za 5200 euro, można też jeszcze trochę taniej, trzeba tylko poszukać i dobrze pogadać :)

kbab
25-02-2012, 14:06
COP to 2
wolę fakty, przy pogodzie deszczowej temp +5,8* cop pc pp osiągnął 5,73, delta t miała 14* przy poborze prądu 360W dmuchawa podawała 450m3/h powietrza, następnego dnia też wilgotność wysoka, temp sięgała 10* - przy tych warunkach cop przekroczył 6 - próby wykonane na klimatyzatorze inwerterowym.

primi
25-02-2012, 14:46
sezon grzewczy juz napewno mamy w wiekszosci zaliczony -- podzielcie sie wynikami ... ile poszlo kilowatów

Pisałem w zużyciu, ale tutaj też mogę wkleić:

OK, obiecałem, że pod koniec lutego podsumuję pierwsze 2 mies zużycia althermy 8,43kW daikina to wklejam.
Dom 170m2, grzane ok 130m2, stara podłogówka-duże odstępy, budynek z 1995. Temp wew 21-22st.

od 24.12.11 do 23.02.12 zużycie prądu na CO i CWU 2191kW (1 tar ok 30%), przez 3-4 doby dogrzewane testowo piecem olejowym.
W tym zużyciu jest 118 kW (19% 1 tar) pobrane przez grzałki do CO i 80kW grzałki CWU.
Z ciekawostek dodam, że symulacja daikina wg której rocznie na grzanie (tylko CO) powinienem zużyć 5570kW wskazywała w tym samym okresie zapotrzebowanie ok 2500kW + CWU.
Jak widać zima była cieplejsza i wynik jest lepszy :cool: Za 2 zimowe miesiące zapłacę ok 1000 zł za prąd, zamiast 2 lub 3 tys za olej :D

hydraulik_
25-02-2012, 15:20
Ciekawe, czy Atlantic dogadałby się z jedn.zewn. Mits. PUHZ-HRP (Zubadanem) ? I jaki to by miało sens ? Czasem można zdobyć na zachodzie jedn.zewn. używaną z demontażu, a czasem są to Zubadany :)
ale nie trzeba Zubadana do niczego podłączać kupujesz w ME płytki i sterowanie .Lutujesz wymiennik płytowy i masz splita.
To rozwiązanie standardowe zalecane przez ME

simluc
25-02-2012, 19:22
Fujitsu opomiarowalo kilka swoich pomp Waterstage w domach w Belgii i Holandii. Wszystkie dane sa na biezaco podawane, jest dostep do szczegolowych statystyk. Dane ciekawe, szkoda tylko, ze tam nie ma takich mrozow jak u nas.

Cop przy ogrzewaniu podlogowym zgodne z danymi producenta, przy cieplej wodzie jednak jest juz sporo niższy. Moze wynika to z tego, ze woda jest pogrzewana w tanszej taryfie nocnej (jesli takowa jest) przy nizszych temperaturach.
Nawet w cieple letnie dni nie zbliża się do 3.

Podam wyniki za jeden sezon dla domu nr 4 - Mormont - http://www.liveheatpump.be/t/en/p/energieproductie/woning/MORM/d/20022012/s/day/h/16

Od 18.10.2010 do 30.06.2011 zuzyto:

CWU- 67 300 litrow, COP 2,1
CO- COP 2.9
Laczne zuzycie 3655 kWh + 348 kWh na podgrzanie wody do 60 stC- (antylegionella)
Srednia temperatura powietrza 7,4stC

Za luty 2012 - srednia temperatura -3.6stC,
Cop dla CO- 2.8, CWU- 1.9 - woda najczesciej grzana do 45-50 stC.

Najzimniejsze dni lutego-
1 lutego 2012 - srednia dobowa temp. -9stC, COP CO- 2.2, CWU-1.7, temp CWU 43stC
2 lutego 2012 - srednia dobowa temp. -10.7stC, COP CO- 2.4, CWU-2.1, temp CWU 44stC
3 lutego 2012 - srednia dobowa temp. -11,9stC, COP CO- 2.4, CWU-1.8, temp CWU 47.6stC
4 lutego 2012 - srednia dobowa temp. -12stC, COP CO- 2.2, CWU-1.4, temp CWU 59.3stC (5,9kWh z grzalek)
5 lutego 2012 - srednia dobowa temp. -10.7stC, COP CO- 2.4, CWU-1.3, temp CWU 54.8stC
6 lutego 2012 - srednia dobowa temp. -8.8stC, COP CO- 2.5, CWU-2.2, temp CWU 40.8stC
7 lutego 2012 - srednia dobowa temp. -12.3stC, COP CO- 2.2, CWU-1.8, temp CWU 44.8stC
8 lutego 2012 - srednia dobowa temp. -7.8stC, COP CO- 2.5, CWU-1.9, temp CWU 49.2stC
9 lutego 2012 - srednia dobowa temp. -9.5stC, COP CO- 2.4, CWU-1.7, temp CWU 45stC
10 lutego 2012 - srednia dobowa temp. -9.1stC, COP CO- 2.5, CWU-1.7, temp CWU 42.2stC
11 lutego 2012 - srednia dobowa temp. -11.5stC, COP CO- 2.3, CWU-1.3, temp CWU 60stC(6,6kWh z grzałek)
12 lutego 2012 - srednia dobowa temp. -9.2stC, COP CO- 2.5, CWU-1.8, temp CWU 40.2stC
13 lutego 2012 - srednia dobowa temp. -2.4stC, COP CO- 2.8, CWU-1.9, temp CWU 41.7stC
14 lutego 2012 - srednia dobowa temp. 0.4stC, COP CO- 2.9, CWU-2.1, temp CWU 38.3stC
15 lutego 2012 - srednia dobowa temp. 2.3stC, COP CO- 3.9, CWU-2.2, temp CWU 48.5stC

24 lutego 2012 - srednia dobowa temp. 8stC, COP CO- 5, CWU-2.9, temp CWU 50.5stC


Na tej stronie takze mozna zobaczyc ile pozytku przynosza solary (lewa strona - Green Hybrid)-
oprocz energii pozyskanej ze slonca jest takze podane zuzycie pradu przez pompy.

miki121
25-02-2012, 19:33
Te dane są zarówno dal waterstage jak i atlantica :)

pomarszczonyfred
25-02-2012, 20:11
witam,
gdyby kogoś interesowało, zerknięcie na parametry online pracy powietrznej pompy ciepła zapraszam na stronę:

http://www.telekontrola.pl/monitor/pc1/index.php

trochę późno wystartowało, ale w końcu, na następny sezon opomiaruję jeszcze ze dwie instalacje, może uda mi się bardziej szczegółowo.

Pompa to hitachi yutaki s, najnowszej generacji typu split RWM-5FSN3E.

hydraulik_
25-02-2012, 20:19
Te dane są zarówno dal waterstage jak i atlantica :)
Ja widzę co innego tam są cop powyżej 3(głównie )albo coś źle czytam
Rok to nie tyko luty,
A średnia dobowa na poziomie -10C to właśnie niedawno była u nas.

miki121
25-02-2012, 20:20
Ja też to przeczytałem dlatego jestem zadowolony że ktoś to wrzucił do opomiarowania :)

tomek131
25-02-2012, 20:42
A co wy tacy zadowoleni ,że COP CWU poniżej 2.
Powiedzta jak lepiej taką pompę dać -od północy i od razu wejście do kotłowni ,czy od południa i trza przejść 10m przez dom do kotłowni?
Zimą od południa w dzień słońce i w słońcu plus 5 ,ale straty na przesyle przez te 10m
Od północy zaś zimą cień i minus 10 ale mniejsze straty na przesyle.Choć przesył przez dom ,przez kuchnię to strat może dużych nie ma

simluc
25-02-2012, 21:09
Ja widzę co innego tam są cop powyżej 3(głównie )albo coś źle czytam

Zle czytasz.

SPF tot- sredni cop dla co i cwu
SPF cv - cop dla co
SPF sww - cop dla CWU

COP dla CWU dla miesiecy letnich to (dom nr 4):
czerwiec - 2.5 - srednia dobowa 17stC ale w nocy 5
lipiec - 2.4 - tu temp podobne
sierpień - 2.4 - tu temp podobne

COP'y szacunkowe przy podgrzaniu wody do 50 stC przy temp zewn 17 i 5 stopni powinny wynosic okolo 3.6 i 2.4- czyli wychodzi, ze woda grzana jest noca.
Zatem najlepiej wziac wiekszy zbiornik na CWU- np 400l i grzac w ciagu dnia wykorzystujac 2h taniej taryfy tak by starczylo wody na 24h. W innym wypadku bedziemy zmuszeni zagrzac wodę nocą- i wtedy COP niższy.

miki121
25-02-2012, 21:10
Bo to po pierwsze są dane da dla pomp marki general z serii compact i comfort i w skali roku wychodzi w okolicach trzech.
Za to pompię która jest odpowiednikiem serii Tri Excellion średnie rocznę COP wychodzi według tych informacji około 3,8.
Trzeba troszkę czasu to poczytać..
Dodatkowo to nie jest fujitsu tylko general który też jest tym samym produktem :)
Ale kilka modeli jednofazowych są jeszcze z agreagatami klimatyzacyjnymi a nie dedykowanymi do pomp ciepła co za tym idzie mają gorsze parametry pracy.
Myślę że to daje też troszkę do myślenia przyjmując COP średnie dla roku 3,8 a minimalną temperatury -16 według info z tej strony :)

malux20
25-02-2012, 21:10
jeśli uwzględnić że to średniodobowe temp to całkiem nieżle wygląda.
na cop przy cwu może mieć wydajność cieplna i wielkość zasobnika

simluc
25-02-2012, 21:15
Dla mnie jesteś jakiś nawiedzony kolego tomek131.
Pompiarze gruntowi o tobie mysla podobnie :) (tak se domniemuje)

Fakt faktem, że pompy powietrze-woda sa chimeryczne, czego o gruntówkach powiedzieć nie można.
Jeśli uprawomocnia się ;) ceny zaproponowane przez Liwko 3500 zł za 200m kolektora poziomego to raczej wybór winien byc jeden.

miki121
25-02-2012, 21:15
Zle czytasz.

SPF tot- sredni cop dla co i cwu
SPF cv - cop dla co
SPF sww - cop dla CWU

COP dla CWU dla miesiecy letnich to (dom nr 4):
czerwiec - 2.5 - srednia dobowa 17stC ale w nocy 5
lipiec - 2.4 - tu temp podobne
sierpień - 2.4 - tu temp podobne

COP'y szacunkowe przy podgrzaniu wody do 50 stC przy temp zewn 17 i 5 stopni powinny wynosic okolo 3.6 i 2.4- czyli wychodzi, ze woda grzana jest noca.
Zatem najlepiej wziac wiekszy zbiornik na CWU- np 400l i grzac w ciagu dnia wykorzystujac 2h taniej taryfy tak by starczylo wody na 24h. W innym wypadku bedziemy zmuszeni zagrzac wodę nocą- i wtedy COP niższy.

Dom 4 nie jest najlepszym przykładem choćby z tego powodu że pompa jest z najprostszej serii comfort i o mocy około 5kW a do tego maleństwa dobrano 400l zbiornik :)
Sprawdź roczny wynik np dla domu nr 1,2,3

miki121
25-02-2012, 21:17
jeśli uwzględnić że to średniodobowe temp to całkiem nieżle wygląda.
na cop przy cwu może mieć wydajność cieplna i wielkość zasobnika

Dodatkow uwzględnijcie poziom izolacji budynków i przenieście to na Polski warunki :)

miki121
25-02-2012, 21:18
Pompiarze gruntowi o tobie mysla podobnie :) (tak se domniemuje)

Fakt faktem, że pompy powietrze-woda sa chimeryczne, czego o gruntówkach powiedzieć nie można.
Jeśli uprawomocnia się ;) ceny zaproponowane przez Liwko 3500 zł za 200m kolektora poziomego to raczej wybór winien byc jeden.

Co rozumiesz poprzez określenie że się utrzyma cena 3500zł za 200m kolektora ???

malux20
25-02-2012, 21:20
miki po holandii to taczej super izolacji się nie spodziewal

miki121
25-02-2012, 21:21
Wiem ale widać że pompki które pracują dużej mają bardzo fajne parametry...

miki121
25-02-2012, 21:29
Ciekawy jestem jaka firma się podejmie wykonania dolnego źródła z pracami ziemnymi i gwarancją na 10 lat przy za 3500zł :)
Ostatnio podsumowałem wykonanie dolnego źródła 280m2 na matach ze studnią na 3 obwody montażem z wpinką do domu i nieudało mi się zejść poniżej 11k

miki121
25-02-2012, 21:31
W pompach gruntowych jest taki gość z nicka Liwko,który oferuję wykonanie kolektora poziomego za 3500zł :)

To ja mam takie 3 do zrobienia za taką kasę nawet myślę że klieńci dołożą pare złotych a dla mnie ważne aby rury się pojawiły w budynku i dostać dla klienta 10 lat gwarancji na wykonane prace i z miłą chęcią każdy temat puszcze tej firmie w zakresie dolnego źródła...

miki121
25-02-2012, 21:33
Sorry na to nie idę..
Wykonanie według projektu który mu dostraczam, próby szczelności i gwarancja na całość.
Wszystko zgrzewane do studzienki - nic na skręcanych kształtkach ...

simluc
25-02-2012, 21:35
Bo to po pierwsze są dane da dla pomp marki general z serii compact i comfort i w skali roku wychodzi w okolicach trzech.
Za to pompię która jest odpowiednikiem serii Tri Excellion średnie rocznę COP wychodzi według tych informacji około 3,8.
Trzeba troszkę czasu to poczytać..
Dodatkowo to nie jest fujitsu tylko general który też jest tym samym produktem :)
Ale kilka modeli jednofazowych są jeszcze z agreagatami klimatyzacyjnymi a nie dedykowanymi do pomp ciepła co za tym idzie mają gorsze parametry pracy.
Myślę że to daje też troszkę do myślenia przyjmując COP średnie dla roku 3,8 a minimalną temperatury -16 według info z tej strony :)

Wez jeszcze raz zajrzyj na te strone i sprawdz dla jakich temperatur ten COP (zapewne chodzi ci o dom nr 3, ja wzialem jako reprezentatywny dom położony w Ardenach, gdzie SĄ jakieś ujemne temperatury). Te srednioroczne COP-y na poziomie 3.8 w naszym klimacie przy CO i CWU- to gadka szmatka marketingowca.
Jak bedziesz podawal nadal 3.8 dla pomp ciepla powietrze - woda to ludzi zadowolonych nie bedzie. Chyba, że dodasz małym druczkiem, że ten COP dotyczy wysp zachodniofryzyjskich. Choc wtedy klienci beda jeszcze bardziej wqr....

miki121
25-02-2012, 21:40
To albo ja patrzę na inną stronę albo ty mówisz o czymś innym :)

miki121
25-02-2012, 21:44
A w wypadku czwartego przykładu nie możesz porównać tego z trój fazową tri tylko ze starym comfo który już nie jest w u nas sprzedawany

Dodatkowo pompy od:
1-3 pracują od lipca zeszłego roku więc około 7 miesiący i mają wyższe COP powyżej 3
4 też 7 ale jak pisałem seria comfort modele bez dedykowanych agregatów do pomp ciepła
5 - 9 pracują od października więc średnie jest gorsze..

Rzeczywiste COP dla wszystkich urządzeń o wydajnosciach powyżej 7kW będzie w takich sytuacjach zawsze powyzęj 3,5 dla całego roku..
W wypadku serii Tri a z tego co tam widzę to nie ma żadnej COP będzie 3,8 dla całego roku :)

tomek131
25-02-2012, 22:03
Po co się kłócita,przyjmijta prawdę naoczną,że COP na CO I CWU to średnio to 2 w naszym klimacie i tyle.Na pomorzu 2.2.
Ciekawe ile mają te chińczyki po parę złotych,pewno tyle samo

simluc
25-02-2012, 22:21
Rzeczywiste COP dla wszystkich urządzeń o wydajnosciach powyżej 7kW będzie w takich sytuacjach zawsze powyzęj 3,5 dla całego roku..
W wypadku serii Tri a z tego co tam widzę to nie ma żadnej COP będzie 3,8 dla całego roku :)

Wszystko robisz, żeby nikt nie instalował pomp powietrze-woda. Trojfazowka nie bedzie miala duzo lepszej sprawnosci od jednfazowki a tylko wieksza moc cieplna przy niższych temperaturach. Dzieki zwiekszeniu poboru pradu przy nizszej temperaturze koniecznosc uzycia grzalek zostanie zminimalizowana. To wsio. Zadnych cudow na poziomie 3.5 dziś nie dostaniesz. Paplasz jak marketingowiec.



Rzeczywiste COP dla wszystkich urządzeń o wydajnosciach powyżej 7kW będzie w takich sytuacjach zawsze powyzęj 3,5 dla całego roku..

szkoda słów

simluc
25-02-2012, 22:37
A co wy tacy zadowoleni ,że COP CWU poniżej 2.
Powiedzta jak lepiej taką pompę dać -od północy i od razu wejście do kotłowni ,czy od południa i trza przejść 10m przez dom do kotłowni?
Zimą od południa w dzień słońce i w słońcu plus 5 ,ale straty na przesyle przez te 10m
Od północy zaś zimą cień i minus 10 ale mniejsze straty na przesyle.Choć przesył przez dom ,przez kuchnię to strat może dużych nie ma

Wydajnosc w zaleznosci od dlugosci przylacza, pompa 7kW, temp.zew. 7stC, 35stC/30stC
3m- pobor pradu- 1.56kW, moc grzewcza 7kW,
7m - pobor pradu - 1.59kW, moc grzewcza 7kW
10m- pobór prądu - 1.54kW, moc grzewcza 6.3kW

nie powinno się przekraczać 7m jak widać z tych danych

miki121
25-02-2012, 22:39
Skoro jestem marketingowcem to powiedz mi mój drogi od początku histori pomp ciepła z pod loga general fujitsu jak był sprzedawane te urządzenia???
Dlaczego oferta się zmieniała i dlaczego pierwsze agragaty został zamienione na inne??
Czym rózni się seria S od serii Tri???
Dlaczego jedne pompy wedługo producenta pracują do - 15 a drugie do - 20???
Jakie są różnice w konstrukcji agregatów???
Proszę podziel się tymi opiniami i podaje mi konkretne argumenty a nie wszystko zamykaj z klucza tekstem paplanie marketingowca???

Ja jestem związany z produktami z rodzinki genereal fujitsu od 2001 roku i w klimie i wentylacji i pomp ciepła zarówno w serwisie jak i montażem :)
I wszystkie zmiany które zachodził widziałem co, dlaczego i w dużej mierze przy udziale działu technicznego firmy KLIMA-THERM ludzi którzy można by powiedzieć nie projektują pompy ciepła dla domku120m2 tylko obiektów gdzie moc grzewczą nie raz szło przeliczyć w setki kilowatów:)
Więc proszę ściągnij sobie dtr-ki od początku wprowadzenia tych produktów i porównaj wszystkie zmiany i różnice jakie następują w ciągu tych paru lat.
Warto także powiedzieć że COP jest zazwyczja podawane przez producentów w oparciu o pracę przez cały rok a nie przez 4-7 miesięc:)
A mówiąc że będzie maiła powyzej 3,5 musisz wiedzieć że może spaść nawet poniżej 1,34 w bardzo duże mrozy i tak samo w górną stronę..
Ale cały taki rok pokazuje dopiero rzeczywiste COP.
Nie ma ochoty dalej się kucić i udowadniać Tobie ale najpoźniej do czerwca na stronie www.alfea.co będziesz miał conajmiej 15 pomp na śląsku, małopolsce i okolicach łodzi opomiarowanych dla Ciebie i innych:)
Włąśnie w Piątek dogadałem się z producentem modułów do monitoringu pomp ciepła i w zależności od umowy z klientem będzie przesyłana inormacja po sieci lokalnej albo po GSM-ie :)

hydraulik_
26-02-2012, 06:46
Bo to po pierwsze są dane da dla pomp marki general z serii compact i comfort i w skali roku wychodzi w okolicach trzech.
Za to pompię która jest odpowiednikiem serii Tri Excellion średnie rocznę COP wychodzi według tych informacji około 3,8.
Trzeba troszkę czasu to poczytać..
Dodatkowo to nie jest fujitsu tylko general który też jest tym samym produktem :)
Ale kilka modeli jednofazowych są jeszcze z agreagatami klimatyzacyjnymi a nie dedykowanymi do pomp ciepła co za tym idzie mają gorsze parametry pracy.
Myślę że to daje też troszkę do myślenia przyjmując COP średnie dla roku 3,8 a minimalną temperatury -16 według info z tej strony :)
Też coś podobnego wyczytałem.Bo tam było jeszcze kilka innych miesięcy niż luty.

hydraulik_
26-02-2012, 06:53
Skoro jestem marketingowcem to powiedz mi mój drogi od początku histori pomp ciepła z pod loga general fujitsu jak był sprzedawane te urządzenia???
Dlaczego oferta się zmieniała i dlaczego pierwsze agragaty został zamienione na inne??
Czym rózni się seria S od serii Tri???
Dlaczego jedne pompy wedługo producenta pracują do - 15 a drugie do - 20???
Jakie są różnice w konstrukcji agregatów???
Proszę podziel się tymi opiniami i podaje mi konkretne argumenty a nie wszystko zamykaj z klucza tekstem paplanie marketingowca???

Ja jestem związany z produktami z rodzinki genereal fujitsu od 2001 roku i w klimie i wentylacji i pomp ciepła zarówno w serwisie jak i montażem :)
I wszystkie zmiany które zachodził widziałem co, dlaczego i w dużej mierze przy udziale działu technicznego firmy KLIMA-THERM ludzi którzy można by powiedzieć nie projektują pompy ciepła dla domku120m2 tylko obiektów gdzie moc grzewczą nie raz szło przeliczyć w setki kilowatów:)
Więc proszę ściągnij sobie dtr-ki od początku wprowadzenia tych produktów i porównaj wszystkie zmiany i różnice jakie następują w ciągu tych paru lat.
Warto także powiedzieć że COP jest zazwyczja podawane przez producentów w oparciu o pracę przez cały rok a nie przez 4-7 miesięc:)
A mówiąc że będzie maiła powyzej 3,5 musisz wiedzieć że może spaść nawet poniżej 1,34 w bardzo duże mrozy i tak samo w górną stronę..
Ale cały taki rok pokazuje dopiero rzeczywiste COP.
Nie ma ochoty dalej się kucić i udowadniać Tobie ale najpoźniej do czerwca na stronie www.alfea.co będziesz miał conajmiej 15 pomp na śląsku, małopolsce i okolicach łodzi opomiarowanych dla Ciebie i innych:)
Włąśnie w Piątek dogadałem się z producentem modułów do monitoringu pomp ciepła i w zależności od umowy z klientem będzie przesyłana inormacja po sieci lokalnej albo po GSM-ie :)

Chętnie podłącze do takiego systemu moje PC.
Jeśli możesz pomóc to daj kontakt na takie ustrojstwa
Mogę podłączyć też inne marki

hydraulik_
26-02-2012, 06:55
Po co się kłócita,przyjmijta prawdę naoczną,że COP na CO I CWU to średnio to 2 w naszym klimacie i tyle.Na pomorzu 2.2.
Ciekawe ile mają te chińczyki po parę złotych,pewno tyle samo
Poczytaj tabeliki te cop 2 to przy średniej -10 C
Średnia w sezonie w Polsce to +2C

miki121
26-02-2012, 07:45
Ale nie ma sensu tłumaczyć bo i tak to będzie marketing.
Dlatego chce opomiarowac pompy aby rozwiać takie komentarze ale i pewnie powiedzą ze to wyniki tez marketingowe a nie rzeczywiste :)
Robię dwa moduły.
Pierwszy tylko do pomiaru i wysyłki danych na serwer a drugi do pomiaru, wysyłki danych na serwer i sterowania on-linę.
Całość będzie logowania moja marka.
A w wypadku innych pomp będzie można tez podpisać po monitoring.

Liwko
26-02-2012, 12:15
Wszystko zgrzewane do studzienki - nic na skręcanych kształtkach ...

Widzę, że towarzystwo wzajemnej adoracji nawet nie zareagowało. 200m kolektora i studzienka??? Widzę, że jesteś kolejnym który doi klientów.
W zeszłym roku robiłem u siebie GWC glikolowy. 150m rury fi25 zakopanej na 1,5m głębokości kosztowało mnie 850zł. Nie mam jeszcze jej zalanej glikolem. Można?

Liwko
26-02-2012, 12:19
http://allegro.pl/rura-oslonowa-rentel-hdpe-32-x-2-9-rury-250-mb-i2083599976.html
+
mało kumaty koparkowy 1000zł
+
daj nawet zalać i zarobić ten kolektor instalatorowi. Niech ma.
=?

1950
26-02-2012, 12:53
powiem Ci tak,
szkłem doopy nie utrzesz,
robisz to dla siebie i sam będziesz miał do siebie pretensje,
instalatora który chciałby robić z takich materiałów u mnie, wygnał bym w pierony

salata123
26-02-2012, 12:58
Witam. Na wiosnę pragnę założyć klimę w system WM, co polecicie aby ochłodziło dom ( przez kanałowy wymiennik ), nagrzało CWU oraz wspomogło ogrzewanie domu, chodzi mi o niewielką moc, oraz niskie koszty. Dzięki.

Liwko
26-02-2012, 13:09
powiem Ci tak,
szkłem doopy nie utrzesz,
robisz to dla siebie i sam będziesz miał do siebie pretensje,
instalatora który chciałby robić z takich materiałów u mnie, wygnał bym w pierony

Masz rację. Wkleiłem pierwszą lepszą niebieską. Mea culpa.
http://allegro.pl/rura-pe-niebieska-32x2-4-pn10-warszawa-i2156324889.html
200=600zł
1000zł koparka
+instalatorowi za roztwór glikolu, napełnienie, odpowietrzenie i podpięcie. Nawet rozdzielacz niepotrzebny. Ile wyjdzie?

miki121
26-02-2012, 16:23
Masz rację. Wkleiłem pierwszą lepszą niebieską. Mea culpa.
http://allegro.pl/rura-pe-niebieska-32x2-4-pn10-warszawa-i2156324889.html
200=600zł
1000zł koparka
+instalatorowi za roztwór glikolu, napełnienie, odpowietrzenie i podpięcie. Nawet rozdzielacz niepotrzebny. Ile wyjdzie?

To zrób mojemu klientowi taki wymiennik daj gwarancje na 10 lat a ja podepnę do tego pompę.
Ty zarobisz na DZ ja nie skroje klienta a ty w razie problemu przez dziesięć lat dajesz gwarancje klientowi a ja śpię spokojnie:D

Dołożę zamiast jednej dodatkowo trzy sztuki ale dwie na mazurach :)

hydraulik_
26-02-2012, 17:45
Widzę, że towarzystwo wzajemnej adoracji nawet nie zareagowało. 200m kolektora i studzienka??? Widzę, że jesteś kolejnym który doi klientów.
W zeszłym roku robiłem u siebie GWC glikolowy. 150m rury fi25 zakopanej na 1,5m głębokości kosztowało mnie 850zł. Nie mam jeszcze jej zalanej glikolem. Można?
Rozumiem ,że to oferta .Mam taki temat do wykonania koło Radzymina.Tylko razy 4
ZApraszam akceptuję cenę.

Liwko
26-02-2012, 18:59
To zrób mojemu klientowi taki wymiennik daj gwarancje na 10 lat a ja podepnę do tego pompę.
Ty zarobisz na DZ ja nie skroje klienta a ty w razie problemu przez dziesięć lat dajesz gwarancje klientowi a ja śpię spokojnie:D

Dołożę zamiast jednej dodatkowo trzy sztuki ale dwie na mazurach :)

O jaką gwarancję ci chodzi? Co się z tą zakopaną rurą może stać?
Ja się tym nie zajmuję, natomiast tak robiłem GWC glikolowy. Jest to tak proste jak budowa cepa, a jak ktoś woli za to zapłacić 3x więcej to jego sprawa.

miki121
26-02-2012, 19:09
A jak budowałeś dom to wszystko robiłeś za 1/3 ceny mniej bez gwarancji???

Liwko
26-02-2012, 19:17
A jak budowałeś dom to wszystko robiłeś za 1/3 ceny mniej bez gwarancji???

Umiesz położyć tapetę albo pomalować pokój? Ja to robiłem samemu, bo jest to tak proste jak poziomy czy to kolektor czy GWC.
Nie róbcie z tego jakiejś czarnej magii!!!
Wielu na tym forum samemu robiło różne GWC, a już DZ to nie wolno, nie można, bo to, bo tamto. Owszem można, można to zrobić samemu. Jeżeli zakopiemy odpowiednią ilość rury na odpowiedniej głębokości to niczym ten kolektor nie będzie się różnił od tego zrobionego przez firmę. Będzie tylko sporo tańszy.
A może dzięki temu i firmy zejdą trochę z cen bo przeginają. U mnie za GWC jedna firma sobie zawołała 10tyś:lol2:

miki121
26-02-2012, 19:34
ok rozumiem że można samemu :)
ale wychodzę że pewne rzeczy powierzema innym.
Co do gruntówek w większości wolę przekonać klienta do powietrznej pompy.
Jeżeli ja mam wykonać DZ to napewno nie uda się tego zrobić za 3k tylko za około 8k.
I nie jest to spowodowane że zdzieram z kogoś a z tego że mam zus dla siebie i kolegów do zapłacenie że mam podatki do doliczenia i robiąc klientowi usuługę daję mu 10 lat gwarancji na poprewność działania instalacji.
Oczywiście możesz zlecić Panu K wykopanie dziury i dać mu bez faktury ale jeżeli ktoś kupuje pompę ciepła z DZ i bierze to np. przez bank to raczej powinny być papiery dokumenty i faktury :)
Oczywiście możesz powiedzieć że można to zrobić bez kwitów ale są ludzie którzy to tak zrobią a ja wolę zrobić wszystko z dokumntami, fakturami i po legalu :)
Jeżeli klient chce wykonać DZ w swoim zakresie to jak najbardziej jestem za i z chęcią zrobię mu dobór DZ wraz z projktem takiego źródła.
Ja mogę ominąć dla mnie tą sprawę i cieszyć się z faktu że mam rury od DZ w kotłowni bardzo to ułatwi mi życie :)

Liwko
26-02-2012, 19:49
Czyli 5tyś na górkę przy 200m kolektora poziomego i ty jeszcze piszesz że nie zdzierasz???

miki121
26-02-2012, 19:58
Liwko ty chyba tego nigdy nie zrozumiesz :)
Więc szkoda prowadzić polemikę..
Moja rada do ciebie zajmij się tym montażem DZ za te 3 tysiące a ja będę każdy temat dawał Tobie myślę że kilku innych też ci podrzuci i można by powiedzieć że będziesz zarobiony.
A jeżeli trzymasz dalej że ździeram to policz wysztkie koszta a szczerze mówiąc to wole powietrzne a sam jesteś ciekaw jak ty zarabiasz na życie skoro i czy nie ździeresz za to co robisz :)
Odpuszam temat bo dyskusja ta do niczego nie doprowadzi.
Ale szczerze mówiąc mało ludzi jednak robi tak za 3 k samemu DZ a szkoda mniej roboty by dla mnie było i mógłbym się skupić na kotowni i instalacji w domu a nie zabawie w piasku ;)

Liwko
26-02-2012, 20:38
Ale szczerze mówiąc mało ludzi jednak robi tak za 3 k samemu DZ a szkoda mniej roboty by dla mnie było i mógłbym się skupić na kotowni i instalacji w domu a nie zabawie w piasku ;)

Dlatego właśnie opisujemy to między innymi tutaj na forum. Ludzie powinni wiedzieć za co płacą i ile jest warta ta praca. Tylko wam ewidentnie to nie pasi, ale to już nie mój problem. Nie cierpię naciągactwa.

miki121
26-02-2012, 20:43
A dlaczego nie robisz tego za te pieniądze tym ludzią na forum???
Przecież byś się nieopędził od roboty???
Napisz może o tym???
Bo przecież my wszyscy naciągamy a ty jesteś ten uczciwy który to robi 5k taniej :)
Więc proszę cię zrób mi i dla hydrauli masz już 8 DZ od ręki:)
Proszę wszyscy będą Tobie wdzięczni :)
Oczywiście za 3k z materiałem, fakturą, robocizną, dojazdem, koparką i wejściem do budynku no i na końcu z próba szczelności najlepiej 24h i za 1k maks napełni mi to glikolem a w kotłowni zostaw zawory :)
Więc brutto na fakturkę za 4k może być nawet z 100% przedpłatą

Liwko
26-02-2012, 21:01
A dlaczego nie robisz tego za te pieniądze tym ludzią na forum???
Przecież byś się nieopędził od roboty???
Napisz może o tym???
Bo przecież my wszyscy naciągamy a ty jesteś ten uczciwy który to robi 5k taniej :)
Więc proszę cię zrób mi i dla hydrauli masz już 8 DZ od ręki:)
Proszę wszyscy będą Tobie wdzięczni :)
Oczywiście za 3k z materiałem, fakturą, robocizną, dojazdem, koparką i wejściem do budynku no i na końcu z próba szczelności najlepiej 24h i za 1k maks napełni mi to glikolem a w kotłowni zostaw zawory :)
Więc brutto na fakturkę za 4k może być nawet z 100% przedpłatą

Ja na robotę nie narzekam. Ty masz raptem firmę dwa tygodnie a już doisz ile wlezie.
Ja próbuję wyjaśnić jak to zrobić tanio, tobie to już nie pasi.
Pamiętaj przedsiębiorco, to forum jest po to, by jeden drugiemu pomógł bezinteresownie. Jeżeli szukasz tu klientów, to powinieneś założyć płatny profil.
Piczman np. bez problemu podał w innym temacie przepis na GWC, nie pisał bajek by zaciemnić temat bo sam na tym zarabia. Jak widać są ludzie i ludziska.

miki121
26-02-2012, 21:08
Widzę że wiesz więcej o tym ile biorę za co i czy doję czy nie :)
Tęż radzę za darmo i starami się ludzi leczyć z często tanich wspaniałych pomysłów...
A co do cen to piszę że kosztuje to np. 8k ale jeżeli KLIENT CHCE TO ZROBIĆ SAMEMU ZA 3k to z miłą chęcią zrobię mu dobór i wszystko co potrzebuję..
Jeżeli nie widzisz tego co piszę tylko to co chcesz to jesteś niestety ślepy i zapędzony w kierunku że wszyscy to naciągacze..
Nie mam parcia na naciąganie ludzi na brednie takie jak gówniane GWC do reku za naście tysięcy czy inne równie bezsensowne pierdoły.
Ale widzę że Twoje oświecenie już cię przyćmiło :)
Obrażasz innych nieczytając tego ze zrozumieniem..
A jeżeli proszę ciebie abyś to w takim razie zrobił to atakujesz.

Liwko
26-02-2012, 21:16
Więc zgadzasz się, że tak jak GWC tak i DZ poziomy do pompy ciepła jest prosty do zrobienia samemu (mówię o zakopaniu rury)? Jest to proste do zrobienia? Tak czy nie?

malux20
26-02-2012, 21:20
bez jaj oboje macie rację
są osoby co same zakombinują
ale są osoby które bez papiera tego nie
dotkną

Liwko
26-02-2012, 21:23
bez jaj oboje macie rację
są osoby co same zakombinują
ale są osoby które bez papiera tego nie
dotkną

Masz rację, ale niech wiedzą że to nie czarna magia i ile to powinno kosztować. Jak ktoś chce zarobić na zakopaniu 200m rury na cały miesiąc to jak taką osobę nazwać? Malux20, zarabiasz tyle dziennie?

miki121
26-02-2012, 21:24
Więc zgadzasz się, że tak jak GWC tak i DZ poziomy do pompy ciepła jest prosty do zrobienia samemu (mówię o zakopaniu rury)? Jest to proste do zrobienia? Tak czy nie?


Zależy od sposobu i tego jak to chcesz zrobić jeżeli masz kogoś kto ci to dobierze i zrobisz to według tego to jest prostę.
Ja nie nazywam ciebie naciągaczem jak ci to łatwo przychodzi.
A w jednym wypadku i drugim jest to prostę ale nie zawsze opłacalne :)

Arturo72
26-02-2012, 21:27
Więc zgadzasz się, że tak jak GWC tak i DZ poziomy do pompy ciepła jest prosty do zrobienia samemu (mówię o zakopaniu rury)? Jest to proste do zrobienia? Tak czy nie?
Widzę,że ze zgryzoty,że Twoje gruntówki są drogie wypisujesz coraz większe głupoty.
Już Ci pisałem DZ poziome to nie tylko wykopanie i zakopanie ale nawet same wykopy pod 200mb kolektora to jest:
200*1,5*0,6=180m3 ziemii do odkopania i 180m3 ziemii do zakopania.Kopara bierze 80zł/h.
Ile godzin zajmie jej ta robota ?
Mi wykop pod płytę 55m3 zajął 5h...
A gdzie rurki a gdzie glikol a czym sprawdzę ciśnienie a gdzie wejście do domu ?
Tylko nie mów znowu,że mogę szpadlem kopać...

malux20
26-02-2012, 21:28
czasami iwięcej
a czasami cały dzień marnuję żeby 100zł zarobić i też się mocno cieszę z kasy.

Liwko
26-02-2012, 21:31
Zależy od sposobu i tego jak to chcesz zrobić jeżeli masz kogoś kto ci to dobierze i zrobisz to według tego to jest prostę.
Ja nie nazywam ciebie naciągaczem jak ci to łatwo przychodzi.
A w jednym wypadku i drugim jest to prostę ale nie zawsze opłacalne :)

No to mam ostatnie pytanie. Można taki kolektor zrobić za 3tyś? Tak czy nie?

miki121
26-02-2012, 21:31
czasami iwięcej
a czasami cały dzień marnuję żeby 100zł zarobić i też się mocno cieszę z kasy.

Ale każdy ma take sytuacje że raz zarobi więcej a raz mniej :)

miki121
26-02-2012, 21:33
Jeżeli klent kupi sobie materiały sam i sam to zrobi - oczywiście sam wykop i rurę tak.

fotohobby
26-02-2012, 21:35
Trochę się już zagubiłem w tej dyskusji o kopaniu 200m w temacie pomp P-W :)
To tylko zapytam: dla pompy o jakiej mocy byłoby to DZ (200m) ?

Liwko
26-02-2012, 21:35
Jeżeli klent kupi sobie materiały sam i sam to zrobi - oczywiście sam wykop i rurę tak.

Sam wykop i rurka to 1500zł. Ile weźmiesz za napełnienie roztworem glikolu, odpowietrzenie i podpięcie?

Liwko
26-02-2012, 21:37
Trochę się już zagubiłem w tej dyskusji o kopaniu 200m w temacie pomp P-W :)
To tylko zapytam: dla pompy o jakiej mocy byłoby to DZ (200m) ?

Tu chodzi o dom Arturo z małym zapotrzebowaniem więc i pompka najmniejsza.

Arturo72
26-02-2012, 21:37
Sam wykop i rurka to 1500zł.
A ja myślałem,że 500zł ;)

Liwko
26-02-2012, 21:38
A ja myślałem,że 500zł ;)

Gdybyś chciał szpadlem...

miki121
26-02-2012, 21:39
Szczerze nie chce mi się liczyć :)
Bo jest wiele ale jaki rozdzielacz, gdzie, izolacja, odpowietrzacze, rodzja glikolu itp.
Ja wolałbym rozdzielacz np z aspolu a ty mi powiesz że zadrogi i tak w kółko..

miki121
26-02-2012, 21:40
Gdybyś chciał szpadlem...

W wypadku szpadla to może by wyszło i 10k w zależności ile warta jest dla ciebie twoja praca

Arturo72
26-02-2012, 21:41
Gdybyś chciał szpadlem...
Szpadlem to by dopiero był koszt 8zł/h 360m3 gość by kopał ze 360h*8=2880zł ;)

Liwko
26-02-2012, 21:41
Szczerze nie chce mi się liczyć :)
Bo jest wiele ale jaki rozdzielacz, gdzie, izolacja, odpowietrzacze, rodzja glikolu itp.
Ja wolałbym rozdzielacz np z aspolu a ty mi powiesz że zadrogi i tak w kółko..

Jaki rozdzielacz? Widzisz, sam tworzysz koszty dla inwestora. Najpierw gadasz o studzience, teraz o rozdzielaczu. Ty znasz się na tym?

miki121
26-02-2012, 21:46
A widzisz teraz to wyszliśmy obydwaj na wariatów :) bo ja ci podałem cenę za 3 pętel po 200m ze studzienką i rozdzielaczem i robcizną i się kłucimy a ty mówisz o jednej 200m to fakt jest różnica :)

Dzisiaj robiłem taką wycenę i jakoś mi w głowie zostało 600m DZ

Liwko
26-02-2012, 21:52
A widzisz teraz to wyszliśmy obydwaj na wariatów :) bo ja ci podałem cenę za 3 pętel po 200m ze studzienką i rozdzielaczem i robcizną i się kłucimy a ty mówisz o jednej 200m to fakt jest różnica :)

Dzisiaj robiłem taką wycenę i jakoś mi w głowie zostało 600m DZ

To ja cię proszę, napisz tutaj Arturo za ile można zrobić taki 200m kolektor z napełnieniem i podpięciem. Mam nadzieję, że będzie koniec dyskusji.

miki121
26-02-2012, 21:53
Myślę że w okolicach 4-5k dało by radę ;)
Nie da rady za 3k :))

Liwko
26-02-2012, 22:00
Myślę że w okolicach 4-5k dało by radę ;)
Nie da rady za 3k :))

Koparka 1000zł (ja 150m rury fi 25 zakopałem za 500zł, kopał i zasypywał 6h), rura fi32 500zł. Ile za roztwór glikolu, odpowietrzenie i podpięcie? 2500, 3500??????
Jutro zadzwonię do instalatora, który mi montował i się go zapytam ile by za to wziął. Zobaczymy jak się cenisz;)

Liwko
26-02-2012, 22:03
A jeszcze taka uwaga. Skoro 3x200 ze studzienką i rozdzielaczem robisz za 8000tyś to jakim cudem za 200m bez tych drogich zabawek wyszło ci 4-5tyś?

miki121
26-02-2012, 22:06
No troszkę cię podpuściełem aby zobaczyć czy się dalej będziesz rozpisywał :)
Szczerze mówiąc to tak 3-4k to by wyszło.
Nie pamiętam ile facet mnie kasował za wynajem koparki :)

Liwko
26-02-2012, 22:12
W pompach gruntowych jest taki gość z nicka Liwko,który oferuję wykonanie kolektora poziomego za 3500zł :)

No to Arturo, jest już nas dwóch:)

Liwko
26-02-2012, 22:13
No troszkę cię podpuściełem aby zobaczyć czy się dalej będziesz rozpisywał :)
Szczerze mówiąc to tak 3-4k to by wyszło.
Nie pamiętam ile facet mnie kasował za wynajem koparki :)

Cieszę się, że doszliśmy do porozumienia;)

miki121
26-02-2012, 22:16
No jest mała różnica pomiędzy 200 a 600 :)

plusfoto
26-02-2012, 22:17
Ależ LIWKO czemu się tak burzysz - Przecież każdy wie że jeśli ktoś ma chęci i czas to zrobi to sam za koszt materiałów. Ale jeśli ktos nie ma na to ochoty to musi zlecić komuś tą robotę a to kosztuje i nieważne ile 100, 200, 500, 1000 czy 10K. Przecież Miki nie jest sam na rynku jeśli jego oferta inwestora nie satysfakcjonuje to może poszukać kogoś innego. Idąc twoim tokiem myślenia to tak samo można powiedzieć o geodecie który za wytyczenie budynku bierze 700 a roboty ma na 2-3 godz. łącznie z wypiciem w międzyczasie kawy - przecież trochę kumaty człowiek może to zrobić sam tylko ten pieprzony stępelek za 700, elektryk za postawienie kreski na planie zagospodarowania od budynku do szafki i pieczątkę 300 przecież to też zdzierstwo 10 min roboty.

miki121
26-02-2012, 22:21
Ale z drugiej z strony ja za projekt wentylacja do domku jednorodzinnego brałem 450zł a teraz to robię w cenie roboty :)

Liwko
26-02-2012, 22:24
Ależ LIWKO czemu się tak burzysz - Przecież każdy wie że jeśli ktoś ma chęci i czas to zrobi to sam za koszt materiałów. Ale jeśli ktos nie ma na to ochoty to musi zlecić komuś tą robotę a to kosztuje i nieważne ile 100, 200, 500, 1000 czy 10K. Przecież Miki nie jest sam na rynku jeśli jego oferta inwestora nie satysfakcjonuje to może poszukać kogoś innego. Idąc twoim tokiem myślenia to tak samo można powiedzieć o geodecie który za wytyczenie budynku bierze 700 a roboty ma na 2-3 godz. łącznie z wypiciem w międzyczasie kawy - przecież trochę kumaty człowiek może to zrobić sam tylko ten pieprzony stępelek za 700, elektryk za postawienie kreski na planie zagospodarowania od budynku do szafki i pieczątkę 300 przecież to też zdzierstwo 10 min roboty.

Ale ja tutaj bym nawet palcem nie kiwnął. Biorę koparkę za 1000zł pod warunkiem, że mi wrzuci do rowu rurkę i ją zasypie. Do tego miki mi to napełni, odpowietrzy, podepnie i jeszcze zarobi. Zarobi i koparkowy i Miki i wszyscy będziemy zadowoleni:)

Tom OP
26-02-2012, 23:24
Oj, chyba faktycznie zima już Wam odpuściła...
Panowie: zakładam, że posiadacie sporą wiedzę i (jak widać) chętnie się nią dzielicie, ale proszę, dajcie ludziom poczytać o pompach POWIETRZE-woda, bo taki jest temat.

rydzadam
27-02-2012, 07:42
Witam. Na wiosnę pragnę założyć klimę w system WM, co polecicie aby ochłodziło dom ( przez kanałowy wymiennik ), nagrzało CWU oraz wspomogło ogrzewanie domu, chodzi mi o niewielką moc, oraz niskie koszty. Dzięki.

Przerabiamy ten temat w firmie i nie jest to takie proste, bo przy standardowych przepływach WM, które są bardzo małe nie da się skutecznie odebrać zimna / ciepła z wymiennika freonowego o mocy wystarczającej do nagrzania / schłodzenia pomieszczenia. Musiały by być mocno przewymiarowane przekroje kanałów WM. Zdecydowaliśmy się w końcu na klimatyzatory kanałowe (ME) jako kompromis, ale pozostaje duży problem z wysterowaniem tego wszystkiego i spięciem z WM, bo każdy klim. kanałowy ma swoje wenylatory o wydajności kilka razy większej od WM i kombinujemy teraz z przepustnicami, bypassami zawracającymi powietrze do WM itp. Więcej szczegółów mogę napisać, ale teraz nie mam czasu, muszę uciekać do pracy. W każdym razie żeby i WM i klimatyzatory chodziły z odpowiednią wydajnością i bez zakłócania się nawzajem, proponuję jednak rozdzielić systemy i założyć klimy w poszczególnych pomieszczeniach niezależne od WM.

miloszenko
27-02-2012, 07:58
Koparka 1000zł (ja 150m rury fi 25 zakopałem za 500zł, kopał i zasypywał 6h), rura fi32 500zł. Ile za roztwór glikolu, odpowietrzenie i podpięcie? 2500, 3500??????
Jutro zadzwonię do instalatora, który mi montował i się go zapytam ile by za to wziął. Zobaczymy jak się cenisz;)

Liwko, z calym szacunkiem dla Twojej dociekliwosci, ale popelniasz powazny blad porownujac robote "tymi recami" do kosztow wykonania czegos przez firme. Firma musi przynosic zysk i jeszcze ponosi za swoja dzialalnosc powazne koszty, czasem sam koszt (ZUSow, podatkow, maszyn, narzedzi) to dobre 50% ceny placonej przez inwestora wiec daj sobie spokoj z udowadnianiem, ze firmie da sie to zrobic taniej. Jesli tak faktycznie jest jak twierdzisz, to zalozo dzialalnosc, podzialaj chwile, zaplac podatki i inne koszty i wtedy napisz nam ile to Twoja firma przyniosla dochodu.

Pozdrawiam

Liwko
27-02-2012, 08:12
Liwko, z calym szacunkiem dla Twojej dociekliwosci, ale popelniasz powazny blad porownujac robote "tymi recami" do kosztow wykonania czegos przez firme. Firma musi przynosic zysk i jeszcze ponosi za swoja dzialalnosc powazne koszty, czasem sam koszt (ZUSow, podatkow, maszyn, narzedzi) to dobre 50% ceny placonej przez inwestora wiec daj sobie spokoj z udowadnianiem, ze firmie da sie to zrobic taniej. Jesli tak faktycznie jest jak twierdzisz, to zalozo dzialalnosc, podzialaj chwile, zaplac podatki i inne koszty i wtedy napisz nam ile to Twoja firma przyniosla dochodu.

Pozdrawiam

Czy ja napisałem, że chcę mieć to za darmo? Zarobi i Pan od koparki i Miki.
Zaatakowano mnie więc udowodniłem, że nie kiwając palcem można taki kolektor wykonać za dużo mniejsze pieniądze niż się powszechnie sądzi.
Własną firmę mam już 14 lat i klienta traktuję jak partnera.

miloszenko
27-02-2012, 08:15
To moze pokaz nam przyklad tego partnerskiego ukladu, bo wszelkie swoje wyceny odzierasz z jakiejkolwiek oplacalnosci.

Pozdrawiam

marcinpab
27-02-2012, 08:20
Temat brzmi "Pompy ciepła powietrze woda" a tutaj przez większość stron trwa dyskusja o tym za ile i czy można samemu zrobić dolne źródło z rozprowadzeniem. Czy nie sądzicie Panowie, że to się troszkę mija z celem? Dlaczego nie prowadzicie takich dyskusji w tematach które o tym traktują? Nie wątpię w Waszą fachowość i doceniam długi staż na tym forum ale błagam nie traktujcie go jak prywatnego czatu

Liwko
27-02-2012, 08:59
To moze pokaz nam przyklad tego partnerskiego ukladu, bo wszelkie swoje wyceny odzierasz z jakiejkolwiek oplacalnosci.

Pozdrawiam

Przeczytałeś do końca?
Koparkowy za swoją prace dostanie uczciwą zapłatę. Również Miki za napełnienie, odpowietrzenie i podłączenie dostanie zapłatę. I wszyscy będą zadowoleni;)

Liwko
27-02-2012, 09:00
Temat brzmi "Pompy ciepła powietrze woda" a tutaj przez większość stron trwa dyskusja o tym za ile i czy można samemu zrobić dolne źródło z rozprowadzeniem. Czy nie sądzicie Panowie, że to się troszkę mija z celem? Dlaczego nie prowadzicie takich dyskusji w tematach które o tym traktują? Nie wątpię w Waszą fachowość i doceniam długi staż na tym forum ale błagam nie traktujcie go jak prywatnego czatu

Zaatakowano mnie, więc się bronię, i jak widać skutecznie;)

miloszenko
27-02-2012, 09:03
Temat brzmi "Pompy ciepła powietrze woda" a tutaj przez większość stron trwa dyskusja o tym za ile i czy można samemu zrobić dolne źródło z rozprowadzeniem. Czy nie sądzicie Panowie, że to się troszkę mija z celem? Dlaczego nie prowadzicie takich dyskusji w tematach które o tym traktują? Nie wątpię w Waszą fachowość i doceniam długi staż na tym forum ale błagam nie traktujcie go jak prywatnego czatu

Dolne zrodlo ma tu duze znaczenie, bo jesli jego koszt jest niski wtedy warto przemyslec pompe gruntowa, bo bez watpienia moze pracowac lepiej. Tylko sie zastanawiam czemu Liwko tak zaciekle tej swojej pompy broni gdzie sie da :P

Pozdrawiam

Liwko
27-02-2012, 09:07
Dolne zrodlo ma tu duze znaczenie, bo jesli jego koszt jest niski wtedy warto przemyslec pompe gruntowa, bo bez watpienia moze pracowac lepiej. Tylko sie zastanawiam czemu Liwko tak zaciekle tej swojej pompy broni gdzie sie da :P

Pozdrawiam

A czemu man niby nie bronić? Od 3 lat pracuje bez żadnych problemów, do tego chcę na wiosnę połączyć do DZ chłodnicę rekuperatora. To dodatkowy plus DZ, a mało kto o tym pamięta;)

Liwko
27-02-2012, 09:10
Jak widać nie skutecznie ;)
Nie przekonałeś mnie,że za 16tys.zł mogę mieć gruntową pompę ciepła z kolektorem poziomym z zasobnikiem bez kiwnięcia palcem ;)

Już 16? Jeszcze niedawno było to 20. Taka jest właśnie dyskusja z tobą.

Liwko
27-02-2012, 09:19
Nic nie poradzę,że kupiłem powietrzną w takiej cenie ;)
Wybacz ale gruntowej jeszcze trochę brakuje do zbliżenia się do cej ceny,zwłaszcza,że interesuje mnie gwarancja na komplet instalacji :)

Twoje rybki, twoje akwarium.

marcinpab
27-02-2012, 10:07
Dolne zrodlo ma tu duze znaczenie, bo jesli jego koszt jest niski wtedy warto przemyslec pompe gruntowa, bo bez watpienia moze pracowac lepiej. Tylko sie zastanawiam czemu Liwko tak zaciekle tej swojej pompy broni gdzie sie da :P

Pozdrawiam

A ja uważam że dolne źródło w tym temacie nie ma żadnego znaczenia. Jeśli temat brzmiałby "jaką pompę wybrać" to zgoda. Niestety ale takie wpisy powodują, iż człowiek, który chce się dowiedzieć czegoś konkretnego na temat który go interesuje musi przebrnąć przez strasznie długie wątki forum, gdzie 80 % postów ma się nijak do tematu.

pomarszczonyfred
27-02-2012, 12:35
Liwko, jeżeli to nie jest tajemnicą to czym się, zajmujesz? im bardziej ktoś skąpi tym bardzej kroi innych :)

Liwko
27-02-2012, 12:45
Liwko, jeżeli to nie jest tajemnicą to czym się, zajmujesz? im bardziej ktoś skąpi tym bardzej kroi innych :)

To jest tajemnica:) Nie jest to branża jakkolwiek związana z budownictwem jak i z forum. Nie kroję ludzi:D

surgi22
27-02-2012, 18:56
To jest tajemnica:) Nie jest to branża jakkolwiek związana z budownictwem jak i z forum. Nie kroję ludzi:D

A szkoda bo ja kroję :) i czasami zszywam i lubię to. Myślałem że spotkałem kolęgę po fachu, no ale cóż robić :(

Liwko
27-02-2012, 19:33
A szkoda bo ja kroję :) i czasami zszywam i lubię to. Myślałem że spotkałem kolęgę po fachu, no ale cóż robić :(

Ja nie kroję, ale byłem sam kilka razy krojony:D

bitter
29-02-2012, 05:42
A szkoda bo ja kroję :) i czasami zszywam i lubię to. Myślałem że spotkałem kolęgę po fachu, no ale cóż robić :(

Zawsze mnie ciekawiło jak to można lubić. Brrrr

hydraulik_
29-02-2012, 06:21
Zawsze mnie ciekawiło jak to można lubić. Brrrr
Kwestia pieniędzy:lol2:

ana-76
29-02-2012, 06:54
Zawsze mnie ciekawiło jak to można lubić. Brrrrbo to naprawde fascynujące jest :) miałam kiedyś praktyki na bloku operacyjnym i strasznie mi się to podobało, więc rozumiem surgi22

HAL9000
29-02-2012, 08:30
bo to naprawde fascynujące jest :) miałam kiedyś praktyki na bloku operacyjnym i strasznie mi się to podobało, więc rozumiem surgi22
Najbardziej fascynujące jest jak sala jest słabo albo wcale klimatyzowana i w 3 godzinie pot ładnie spływa tu i ówdzie :) Bezcenne

ana-76
29-02-2012, 09:47
Najbardziej fascynujące jest jak sala jest słabo albo wcale klimatyzowana i w 3 godzinie pot ładnie spływa tu i ówdzie :) Bezcenne :)

ana-76
29-02-2012, 11:33
Tak jak pisałam wcześniej jednostkę zwenętrzną zubadana mam postawioną z dala od domu, mieliśmy w planach zabudować go budynkiem drewnianym o wymiarach 5x6. Nie w celu osłonięcia przed czynnikami zewnętrznymi ale żeby wykorzystać miejsce na sprzęt przydomowy typu taczka, kosiarka, grabie itp tak by było to schowane i zastanawia mnie czy takie rozwiązanie, czyli budynek drewniany zadaszony ale z 'przedmuchami' będzie dobrym pomysłem? Czy ktoś z Was ma jakieś doświadczenia w temacie?

HAL9000
29-02-2012, 12:04
Czy ktoś z Was ma jakieś doświadczenia w temacie?
Nie mam jeszcze doświadczenia, ale też myślę o obudowaniu jednostki zewnętrznej taką "przewiewną" drewnianą konstrukcją. Myślę, że w pracy pompy nie będzie to przeszkadzało, a zmniejszy narażenie na czynniki atmosferyczne i do pewnego stopnia (pewnie niewielkiego) zmniejszy hałas.

miki121
29-02-2012, 12:07
Można tak robić albo obsdzić jakimiś odpornymi krzewami z zachowaniem odpowiedniej odległości :)

rudy_36
29-02-2012, 12:31
Nie mam jeszcze doświadczenia, ale też myślę o obudowaniu jednostki zewnętrznej taką "przewiewną" drewnianą konstrukcją. Myślę, że w pracy pompy nie będzie to przeszkadzało, a zmniejszy narażenie na czynniki atmosferyczne i do pewnego stopnia (pewnie niewielkiego) zmniejszy hałas.

Jest duże niebezpieczeństwo, że jednostka będzie zasysała zimne powietrze ze swojego wylotu - temperatura w szopce będzie szybko spadać poniżej temperatury otoczenia - pomimo bezdyskusyjnej przewiewności. Wg mnie powinno się jakoś rozdzielić wlot i wylot pod szopą :
ścianka ?, folia ? jakaś rura wyprowadzająca wylot z szopki ?

miki121
29-02-2012, 13:06
Wystarczy że zrobisz w odległości około 150cm od jednsotki zewnętrznej L z płotu drewnianego lub krzewów i też zrobi róznicę :)

ana-76
29-02-2012, 13:27
nam nie chodzi o ochronę od czynników atmosferycznych a bardziej stworzenia miejsca, gdzie można byłoby przy okazji schować rzeczy które nie koniecznie muszą być 'na widoku' Co do przesłon roślinnych to trzeba mieć na uwadzę że zimą powietrze wywiewane jest bardzo zimne i strumień jest dość silny, nie wiem czy właśnie nie załatwiło mi jodły.

HAL9000
29-02-2012, 14:11
... zimą powietrze wywiewane jest bardzo zimne i strumień jest dość silny...
Tak sobie myślę, czy nie użyć tego zimnego powietrza (ale latem) do chłodzenia pomieszczenia, które będzie pełniło u mnie funkcję spiżarki, da się to jakoś połączyć?

pomarszczonyfred
29-02-2012, 18:19
jeżeli przeciętny czas ładowania zbiornika cwu wynosi ok 1-2 na dobę to myślenie o wykorzystaniu agregatu do chłodzenia jest mało sensowne, powietrze nie zawsze jest takie zimne, to prędkość powietrza sprawia takie wrażenie, wentylatory nie mają sprężu aby wtłoczyć w kanały.
jeżeli byś miał basen do ogrzewania i Pci która może ogrzewać wodę basenową (np. hitachi yutaki) i bardzo dużo determinacji no to może, ale to i tak za dużo kombinacji

Magnolia18
01-03-2012, 00:51
Tak jak pisałam wcześniej jednostkę zwenętrzną zubadana mam postawioną z dala od domu, mieliśmy w planach zabudować go budynkiem drewnianym o wymiarach 5x6. Nie w celu osłonięcia przed czynnikami zewnętrznymi ale żeby wykorzystać miejsce na sprzęt przydomowy typu taczka, kosiarka, grabie itp tak by było to schowane i zastanawia mnie czy takie rozwiązanie, czyli budynek drewniany zadaszony ale z 'przedmuchami' będzie dobrym pomysłem? Czy ktoś z Was ma jakieś doświadczenia w temacie?


bede na dniach ?? instalowal pompe. tez o czyms podobnym myslalem ale bardziej w sensie daszek nas jednostka zewnetrzna + scianka aby wydmuch szedl na nie wiem jak to nazwac? drewniane CUS pod czym sie siedzi latem :) i nie kapie na glowe :) ... fajnie by moze chlodzil ten wyrzut powietrza ?
na drodze choinka, podobno wielce ucierpi jednak od tego chlodu ...

ana-76
01-03-2012, 09:21
bede na dniach ?? instalowal pompe. tez o czyms podobnym myslalem ale bardziej w sensie daszek nas jednostka zewnetrzna + scianka aby wydmuch szedl na nie wiem jak to nazwac? drewniane CUS pod czym sie siedzi latem :) i nie kapie na glowe :) ... fajnie by moze chlodzil ten wyrzut powietrza ?
na drodze choinka, podobno wielce ucierpi jednak od tego chlodu ...

mówisz pewnie o wiacie, pergoli? ja myslałam o czymś bardziej zabudowanym by nie było widać tych wszystkich dupereli...

Magnolia18
01-03-2012, 13:28
mówisz pewnie o wiacie, pergoli? ja myslałam o czymś bardziej zabudowanym by nie było widać tych wszystkich dupereli...pergola do siedzenia latem i wlasnie na nia jakby skierowac wydmuch ... a chonika i tak ucierpi zatem bedzie niestety usunieta
nad PCi myslalem tylko jakis daszek, zabudowac ja cala to chyba nie jest dobry pomysl ... ale popytam :)

hydraulik_
01-03-2012, 18:10
nam nie chodzi o ochronę od czynników atmosferycznych a bardziej stworzenia miejsca, gdzie można byłoby przy okazji schować rzeczy które nie koniecznie muszą być 'na widoku' Co do przesłon roślinnych to trzeba mieć na uwadzę że zimą powietrze wywiewane jest bardzo zimne i strumień jest dość silny, nie wiem czy właśnie nie załatwiło mi jodły.

Obudowanie jednostki zewnętrznej ,to zły pomysł.Obniży cop.

kbab
01-03-2012, 19:20
Obudowanie jednostki zewnętrznej ,to zły pomysł.Obniży cop.
Chyba, że zrobić tunel i na wlocie odpalić koksownik.

ozzy
01-03-2012, 22:04
Tak się zastanawiałem przy jakiej temperaturze będzie pompa ciepła PW pracowała. Średnia roczna temperatura w Polsce wynosi około 6-8°C. Ale w sumie ważniejsza jest średnia temperatura w sezonie grzewczym. Dla woj. opolskiego dane z IMGW za 2010 rok:

Miesiąc Średnia temp.:
Styczeń -5*C
Luty -0,5*C
Marzec 4*C
Kwiecień 9*C
Październik8*C
Listopad 6,5*C
Grudzień 0*C
SUMA: 22
Średnia t. w sezonie g. = 3,142857143*C

Pytanie brzmi, przy temperaturze 3*C jaki jest COP pomp:
- Atlantic Alfea Excelia Tri
- Panasonic Aquarea T-Cap
Nie mogę znaleźć wykresów jak się zmienia ich COP.

miki121
01-03-2012, 23:12
Dokładniejsze info z tabelki - temperatura zasilania +35.
COP przy temperaturach:

+ 7 - 4.46
0 - 3.15
- 7 - 2.86
- 15 - 2.35
- 20 - 2.09

Dane dla pompy Alfa Excellia Tri 11

Magnolia18
02-03-2012, 01:07
cos ciekawego :) , jak dla mnie bomba

https://www.vattenfall.pl/pl/promocje-pompy-ciepla-slask.htm

malux20
02-03-2012, 06:53
artur ma cos takiego do s10?

r19
02-03-2012, 06:56
Dokładniejsze info z tabelki - temperatura zasilania +35.
COP przy temperaturach:

+ 7 - 4.46
0 - 3.15
- 7 - 2.86
- 15 - 2.35
- 20 - 2.09

Dane dla pompy Alfa Excellia Tri 11

Skąd ta tabelka, bo na stronie atlantica nie widzę?
Jakie parametry dla temp. wody 50/55?

rydzadam
02-03-2012, 07:12
Skąd ta tabelka, bo na stronie atlantica nie widzę?
Jakie parametry dla temp. wody 50/55?

Mogę Ci wysłać na maila te tabelki dla Alfea 11, 14 i 16, dostałem od Hydrauli :)

miki121
02-03-2012, 07:50
Skąd ta tabelka, bo na stronie atlantica nie widzę?
Jakie parametry dla temp. wody 50/55?

Są do dane z dtr-ki - techniczno rozruchowej dostępnej dla serwisu technicznego i i instalatora :)
Pozdrawiam

autorus
02-03-2012, 07:57
No ciekawe, ciekawe, może coś sie ruszy :)

r19
02-03-2012, 08:29
Są do dane z dtr-ki - techniczno rozruchowej dostępnej dla serwisu technicznego i i instalatora :)
Pozdrawiam

Ciekawe dlaczego nie dla użytkowników :)

rydzadam
02-03-2012, 08:37
Tu macie stronkę: http://www.atlantic-comfort.com/our-products/renewable-energies/heat-pump-technology/alfea-s-excellia - są pdf-y na dole do ściągnięcia

miki121
02-03-2012, 09:30
Ciekawe dlaczego nie dla użytkowników :)

Właśnie nie wiem.

Wiem że od 15 marca na mojej stronie będzie można ściągnąć wszystkie możliwe dokumenty w języku polski, angielskim i niektóre w francuskim :)
Jeżeli uda mi się wcześniej to tak będzie a jak nie zapraszam na stronę od 15 marca www.alfea.co. Jeżeli ktoś chce jakieś dokumenty szybciej - dtr-ki, instrukcje czy coś w tym stylu proszę o meila z zapytaniem na adres [email protected] i w ciągu dnia może w dwóch wyślę :)

ana-76
02-03-2012, 11:42
Chyba, że zrobić tunel i na wlocie odpalić koksownik. na wlocie to ja mam wylot z rekuperatora :)

surgi22
02-03-2012, 12:59
Jaką masz odległość między końcem wylotu rekuperatora, a pompą ciepła?

ana-76
02-03-2012, 13:17
nie wiem musiałabym wyjśc na dwór i sprawdzić :) a teraz deszcz u mnie pada... ale wylot jest blisko

Zigobar
02-03-2012, 16:58
miki121
Jeśli tabelka z parametrami PC p-w kończy się na -20stopniach [dla GZ=35stopni], to należy uznać, że jest to najniższa dopuszczalna temperatura powietrza dla pracy długotrwałej?
Interesują mnie zalecenia producenta.

miki121
02-03-2012, 17:20
Tabelka się kończy przy - 20 a pompa pracuje spokojnie do -28 tylko COP jest sporo niższe niż 2 :)
Poniżej - 20 istnieje możliwość wspomagania grzałką elektryczną..
Większość pomp ciepła ma podaną temperaturę graniczną z zapasem.
Tutaj też ma wpływ delikatnego przewymiarowania pompy bo jeżeli zwróciłeś uwagę pompa tri 11 np przy - 20 ma już 10,2 kW więc 1kW na spadło.
Poniżej temperatury wydajność spada w dół bardzo szybki COP jak i moc urządzenia.
A tak naprawdę każda pompa ciepła powietrzna ma niską wydajność poniżej - 20 i czesto wspomagają się grzałką.
Ale ile dokładnie jest godzin w roku poniżej - 20 w roku?
Dodatkowo robiąc ofertę i dobór pompy instalator może łatwo policzyć zużycie prądu i czas w jakim wspomagana pompa będzie grzałkami :)

lujski
02-03-2012, 17:23
no w tym roku ponizej 20 to bylo spoooro tych godzin .... z jakies 3 tygodnie ..:>, a moze nawet dłuzej ... - chodzi mi o tania taryfe ...

miki121
02-03-2012, 17:39
Ja rozumiem że chodzi o tanią taryfę ale myślę że w wypadku zastosowania pompy ciepła powietrznej często nie jest brana praca na drugiej taryfie tutaj też wchodzi częściowa praca w dzień.
W wypadku gruntówki DZ nie odczuwa niskich temperatur samo w sobie aczkolwiek jeżeli zwiększa się zapotrzebowanie na ciepło w Naszym domu to za małe DZ też sprawi nam problem i pompa będzie wspierać się grzałkami :(

tomek131
02-03-2012, 18:49
Dokładniejsze info z tabelki - temperatura zasilania +35.
COP przy temperaturach:

+ 7 - 4.46
0 - 3.15
- 7 - 2.86
- 15 - 2.35
- 20 - 2.09

Dane dla pompy Alfa Excellia Tri 11

Czy te dane uwzględniają odszranianie?

miki121
02-03-2012, 18:54
Czy te dane uwzględniają odszranianie?

Z tego co pamiętam ze szkoleń to tak.
Ale specjalnie dla Ciebie Tomku wysłałem zapytanie do działu technicznego producenta i w poniedziałek Tobie potwierdzę na 1000%.

HAL9000
02-03-2012, 21:17
Tu macie stronkę: http://www.atlantic-comfort.com/our-products/renewable-energies/heat-pump-technology/alfea-s-excellia - są pdf-y na dole do ściągnięcia
Wszedłem sobie na tę stronkę, przyglądnąłem wykresowi i wychodzi mi, że Excelia Tri 14 ma pełną moc do -7. Jak to jest, skoro w opisie jest, że gwarantuje do -15 kiedy to wg wykresu ma 12.4 kW mocy cieplnej?

miki121
02-03-2012, 21:35
No dlatego piszę że pompkę warto przewymiarować.
Nie tylko atlantic wszyscy inni mają
przy - 8 ma 13,81
przy - 15 ma 12,5
przy -20 ma 10,30

Dlatego instalator albo doradca z forum jeżeli mówi że wychodzi ci 11 to weź 11 robi krzywdę użytkownikowi.
Szczególnie że między 11 a 14 a 16 jest co wielkość przeskok o 1000zł netto.

HAL9000
02-03-2012, 21:41
Krzywdę to chyba robi sam producent kiedy pisze full heating capacity at -15 :) Czy to nie podchodzi pod jakiś paragraf?

miki121
02-03-2012, 21:50
W bełkot marketingowy nie wchodzę bo to jest problem marketingowców a ja się zajmuję doborem tego do kupy i montażem aby użytkownik miał to co oczekuje a nie to co miał dostać w bełkocie marketingowym ;)
A z takim tekstami to wszyscy podają podobne info..

HAL9000
02-03-2012, 22:05
Wiem i dlatego pytam czy świadome wprowadzanie klienta w błąd nie podchodzi pod jakiś paragraf? W końcu jeśli producent wypisuje coś co mija się z prawdą to jest to chyba praktyka marketingowo niedopuszczalna.

miki121
02-03-2012, 22:11
to żadna firma nie wyszła by z sądu :)

Magnolia18
02-03-2012, 22:25
za duzi sa dla szaraczkowego klienta

miki121
02-03-2012, 22:29
święte słowa :(
tak samo jak w rekuperacji wszyscy podają że ich centrale mają sprawność 95% sprawności ;)
a potem w rzeczywistości jak wyjdzie 80% to klient jest szczęśliwy :)

Magnolia18
02-03-2012, 23:19
ciekawosc a i brak wiedzy ...
on/off a inwerter ..
ale tak jak krowie przy rowie bym prosil :)

Magnolia18
02-03-2012, 23:23
święte słowa :(
tak samo jak w rekuperacji wszyscy podają że ich centrale mają sprawność 95% sprawności ;)
a potem w rzeczywistości jak wyjdzie 80% to klient jest szczęśliwy :)

hmm, no tak. czyli PCi maja podobnie :P
trzeba chyba do ann zamrugac o rabat na Zubadana :)

miki121
02-03-2012, 23:27
a zubadan tak samo jak i inni a cena :)
14kW z montażem około 40k

Magnolia18
02-03-2012, 23:33
a zubadan tak samo jak i inni a cena :)
16kW z montażem około 40k

moze jak mocno zamrYgac do ann to bedzie taniej :D :D

Zubadan jak inni czyli ?

miki121
02-03-2012, 23:40
Szkoda że w Anglii sprzedają je taniej niż w Polsce :(
Ale kupiony w UK nie ma gwarancji w Polsce ....

Magnolia18
02-03-2012, 23:51
hehhe. na koniec lamiglowka. jaka cena ale NIE polska bedzie adekwatna ;]

Alfea Excelia TRI S16 .. o ile dobrze pamietam. Te 'cacko' mam nacelowane ..
no chyba ze Ann na priv mi z rana podesle oferte nie odrzucenia :D . w sensie za Zubadana :D

Kasia & Krzysiek
03-03-2012, 00:00
A tak naprawdę każda pompa ciepła powietrzna ma niską wydajność poniżej - 20 i czesto wspomagają się grzałką.
Ale ile dokładnie jest godzin w roku poniżej - 20 w roku?

Wiesz może jak zmusić Excelie, żeby np. włączała grzałki poniżej -10, a powyżej musi sobie radzić bez??

miki121
03-03-2012, 00:03
A wam startują przy - 10???
Nie możliwe, przy dobrze dobranej pompie grzałki powinny odpalić po -20

Chociaż może tak być i jest parę powodów:
1. Za mała pompa;
2. Wygrzewanie domu;
3.Sprawdź ciśnienie czynnika chłodniczego przy za niskim pompa może nie dochodzić do określonej temperatury i załącza grzałki - na pewno będzie większe zużycie prądu;
4. Błędy w nastawach pracy pompy.

Magnolia18
03-03-2012, 00:12
A wam startują przy - 10???
Nie możliwe, przy dobrze dobranej pompie grzałki powinny odpalić po -20

dobrze dobranej. w sensie > mozesz rozwinac pojecie ?

miki121
03-03-2012, 00:17
pompa która ma być jedynym źródłem ciepła nie można dobrać na styk troszkę przewymiarować :)

Magnolia18
03-03-2012, 00:23
pompa która ma być jedynym źródłem ciepła nie można dobrać na styk troszkę przewymiarować :)

wiem ze kolty na wungiel kazdy tfu prawie kazy instalator przewymiarowywuje ( trudne slowo ) ...ale PCi tez?
nie dam sobie glowy uciac ze .. i tez za prawdziwosc tezy, to juz w ogole bo sie nie znam ale ...
chyba gdzies TU czytalem, ze przewymiarowanie PCi tak jak kotla nie jest oplacalne, czy tez bezcelowe . jakos tak

miki121
03-03-2012, 00:25
powietrzną warto :)
gruntówki nie ale warto DZ przewymiarować :)

Magnolia18
03-03-2012, 00:38
grunt. to miec powietrzna. ogrod mam . jak zwal tak zwal. ale jest . nie dosc ze 'czynnik kobiecy' nie bardzo wierzy w "grzanie z zimna" to jeszcze mialbym 'czynnikowi' zrujnowac to COS wypielegnowane TYMI recami? ... --> jak bedzie CIEPLO :D ( czytaj min. 23 ) i rzodkiewka TAKA sama wyrosnie :D to mozesz wrocic :))))
Jakby ciepla nie bylo a rzodkiewki kupic nie mozna
wiem wiem, Mile Panie, Panowie i inni, ja z innej bajki takze darujcie kasliwe komentarze

miki121
03-03-2012, 00:44
Ogród dla kobiety ważna rzecz :)
Nie warto ryzykować...

Magnolia18
03-03-2012, 01:04
rzeklbym powiedzial .. zaryzykuj
ja tego nie zrobie, poza rzodkiewko-cebulko-hugowieco-to_co_rosnie sa i choinki a tych mi szkoda . Szczegolnie ze maja lata swe a nie po 2m.
Tak czy siak, grunt to miec powietrze :)
ale dalej nie wiem ki diabel rozni on/off i inverter?

Magnolia18
03-03-2012, 01:20
tak dla gawiedzi wszelkiej. jak mozna stac sie .. hmm forumowa gora ? guru? / post nabijany, nawet nie OT ... jak mykne go w 30 tematach ? x 3 dziennie ? mam dalej liczyc ...
tylko naswietlam problem gawedziarzy a nie znawcow .
chcac sie czegos dowiedziec o PCi zaczalem studiowac grubo ponad 2 miesiace temu ( nie patrz na rejestracje to data postu 1 ) ...
masa OT i 'pogawedek' ..
ale to jak na kazdum forum, TYLKO ze cos czytam , zerkam oooo gosc ma 'milion' postow, sie zna .... taaaaaaaaaaaaaa
tyle :) i az

rydzadam
03-03-2012, 06:13
a zubadan tak samo jak i inni a cena :)
16kW z montażem około 40k

A Alfea Tri 14kW z montażem i zasobnikiem CWU 300l ?

hydraulik_
03-03-2012, 06:32
a alfea tri 14kw z montażem i zasobnikiem cwu 300l ?
30k

hydraulik_
03-03-2012, 06:39
A wam startują przy - 10???
Nie możliwe, przy dobrze dobranej pompie grzałki powinny odpalić po -20

Chociaż może tak być i jest parę powodów:
1. Za mała pompa;
2. Wygrzewanie domu;
3.Sprawdź ciśnienie czynnika chłodniczego przy za niskim pompa może nie dochodzić do określonej temperatury i załącza grzałki - na pewno będzie większe zużycie prądu;
4. Błędy w nastawach pracy pompy.
miki powiedz co da sprawdzenie ciśnienia i jak to zrobić ,jak ocenić.I nie pisz ,że ja się nie znam .Pytam poważnie bo nie rozumem co może dać taki pomiar.
Ja uważam ,że dopóki jest ciekła faza to ciśnienie w czasie postoju jest odpowiednie do temperatury fazy ciekłej.
Duży ubytek wykryję czujnik niskiego ciśnienia

hydraulik_
03-03-2012, 06:42
tak dla gawiedzi wszelkiej. Jak mozna stac sie .. Hmm forumowa gora ? Guru? / post nabijany, nawet nie ot ... Jak mykne go w 30 tematach ? X 3 dziennie ? Mam dalej liczyc ...
Tylko naswietlam problem gawedziarzy a nie znawcow .
Chcac sie czegos dowiedziec o pci zaczalem studiowac grubo ponad 2 miesiace temu ( nie patrz na rejestracje to data postu 1 ) ...
Masa ot i 'pogawedek' ..
Ale to jak na kazdum forum, tylko ze cos czytam , zerkam oooo gosc ma 'milion' postow, sie zna .... Taaaaaaaaaaaaaa
tyle :) i az
gawędziarz???

1igor1
03-03-2012, 07:18
rzeklbym powiedzial .. zaryzykuj
ja tego nie zrobie, poza rzodkiewko-cebulko-hugowieco-to_co_rosnie sa i choinki a tych mi szkoda . Szczegolnie ze maja lata swe a nie po 2m.
Tak czy siak, grunt to miec powietrze :)
ale dalej nie wiem ki diabel rozni on/off i inverter?

nasi fachowcy chyba cię nie czytają do końca
on/off działa zawsze na 100% mocy. działa na zasadzie jest zapotrzebowanie na ciepło "włącz" nie ma zapotrzebowania "wyłącz"
inverter sam sobie dobiera moc sprężarki czyli wydajność, w zależności od zapotrzebowania na ciepło, czyli taka sprężarka nie będzie działać cyklicznie, tylko będzie się starała pracować jak najdłużej, dostosowując swoją moc do aktualnego zapotrzebowania na ciepło.
ważne też jest to że on/off włącza się z pełną mocą i wtedy potrafią wszystkie światła w domu przygasnąć, inwerter startuje pomału i się rozkręca do 100%

miki121
03-03-2012, 09:00
miki powiedz co da sprawdzenie ciśnienia i jak to zrobić ,jak ocenić.I nie pisz ,że ja się nie znam .Pytam poważnie bo nie rozumem co może dać taki pomiar.
Ja uważam ,że dopóki jest ciekła faza to ciśnienie w czasie postoju jest odpowiednie do temperatury fazy ciekłej.
Duży ubytek wykryję czujnik niskiego ciśnienia

Ubytek na poziomie 35% jest niezauważalny dla zabezpieczeń a ma duży wpływ na wydatek i żywotność urządzenia.
Jeżeli nie ma na to wpływu to powiedz mi dlaczego każdy producent podaje dokładną ilość w gramach którą trzeba uzupełnić robiąc instalację dłuższą niż podana w dtr-ce mimo tego że np 2mb więcej to powiedzmy 100g to też są ułamki procent ale jednak mają wpływ.
Nie obraź się hydrauli bo nie znam ciebie i nie wiem jakie masz doświadczenie zawodowe.
Ale niestety uważam że pompa ciepła i układ chłodniczy to wiedza i doświadczenie chłodnicze a dz i podłogówka to hydrauliczne.
Bardzo często monter to hydraulik z zerową wiedzą na temat chłodnictwa.
Jeżeli nieszczelność była mała na poziomie 35% to czujnik niskiego ciśnienia nie zadziała.
Nie pamiętam dokładnie ile miał ale jutro zaczynam jeden montaż i sprawdzę a z tego co pamiętam to chyba 2 lub 4 bary biorąc pod uwagę że pompa może pracować w ciśnieniach dochodzących do 30 barów z małym haczykiem - układ chłodniczy to nieszczelność powinna być sporo aby pres niski zareagował.
Istotne też jest sprawdzić instalację bo załamanie na rurach też może narobić sporo problemów.

ana-76
03-03-2012, 09:01
a zubadan tak samo jak i inni a cena :)
16kW z montażem około 40k nie pleć głupot! bo tak jak wprowadzanie klienta w błąd (niezgodność towaru z umową) tak i pomówienia podlegają pod paragraf.
Magnolia mrugaj:):):)
Mój syn wczoraj przyszedł z religi i opowiadał co mówiła siostra i lecialo to mniej więcej tak: 'szukajcie a znajdziecie, proście a będziecie wysłuchani, pukajcie a wam otworzą...'

ana-76
03-03-2012, 09:15
popytalam odnośnie tego ciśnienia o ktorym dyskutujecie i otrzymalam taką informację że każde sprawdzenie ciśnienia w invertarach powoduje minimalny ubytek czynnika chłodniczego, a każdy ubytek czynnika powoduje gorszą pracę, urzadzenie jest mniej wydajne. Zgodnie ze 'sztuką' jeśli ma się wątpliwości co do ciśnienia powinno się stłoczyć cały czynnik i załadować go tyle ile zaleca producent, innej opcji nie ma chyba że ktoś chce zrobić na oko. A wiadomo 'chłop na oko w szpitalu umarł' :)
Cisnienie o którym mowa można bez problemu zmierzyć w on/ofach

miki121
03-03-2012, 09:18
tylko że jest coś takiego jak softstart, a on/offy coraz częściej mają coraz mniejszą moc, że nie jest to żadnym problemem


Oczywiście jest coś takiego jak łagodny rozruch - nie wszyscy produceńci to stosują ale to i tak nie jest tak miłe jak dla invertera.
Ja odpsiałem wczoraj Magnoli18 na priva zamiast na forum - bo mi się pokićkało :)
ON/OFF - sprężarka o wysokim prądzie rozruchu, pracująca na pełnej wydajności na której się włącza i wyłącza po uzyskaniu zadanie temperatury - stosowana przede wszystkim w rozwiązaniach gruntowych i tanich chińskich powietrznych.
INVERTER - sprężarka z płynna modulacją startująca od na niskiej wydajności i stopniowo wchodząca na obroty. Moc pracy sprężarki jest dopasowany do zapotrzebowania. Sprężarka jest cichsza i mniej prądu zajada :)
Inverter stosowany w pompach powietrznych tzn. powietrze - woda, powietrze - powietrze przede wszystkim

miki121
03-03-2012, 09:21
nie pleć głupot! bo tak jak wprowadzanie klienta w błąd (niezgodność towaru z umową) tak i pomówienia podlegają pod paragraf.
Magnolia mrugaj:):):)
Mój syn wczoraj przyszedł z religi i opowiadał co mówiła siostra i lecialo to mniej więcej tak: 'szukajcie a znajdziecie, proście a będziecie wysłuchani, pukajcie a wam otworzą...'

Nie plece głupot bo wiem jaki u magnoli jest montaż i wiem ile jest instalacji i wiem że jest sporo hydrauliki do przerobienia a jeżeli koleżanka nie wie to niech nie pisze głupot.

Ceny podane przez dystrybutora Mitsubishi Electric Polska:

1. MONO-HRP ZUBADAN 9,2kW - 10145 euro netto
2. MONO-HRP ZUBADAN 12,9kW - 10600 euro netto
3. MONO-HRP ZUBADAN 14,00kW - 11610 euro netto

Dalej mam pisać??
Jeżeli jesteś osobą która sprzedaje te pompy to znasz upust dla firm??
Jak nie znasz to powiedz napiszę Tobie to

A tak szczerze to z tego co pamiętam Zubadan w polskiej ofercie nie ma - przynajmniej w cennich pompy 16kW jest w ofercie pomp 16 ale z serii POWER INVERTER
w komplecie z jednostką bez zasobnika ciepłej wody katalogowo kosztuje 10206 euro netto.
Ale jeżeli powiesz że power inverter to to samo co zubadan :)

Kasia & Krzysiek
03-03-2012, 09:21
A wam startują przy - 10???
Nie możliwe, przy dobrze dobranej pompie grzałki powinny odpalić po -20

Chociaż może tak być i jest parę powodów:
1. Za mała pompa;
2. Wygrzewanie domu;
3.Sprawdź ciśnienie czynnika chłodniczego przy za niskim pompa może nie dochodzić do określonej temperatury i załącza grzałki - na pewno będzie większe zużycie prądu;
4. Błędy w nastawach pracy pompy.

Ad1. Pompa nie może być za mała, zapotrzebowanie wyliczone 8,5 kW pompa 14.
Ad2. Pompa zainstalowana w grudniu więc to może być wygrzewanie budynku.
Ad3. Nie wiem jak sprawdzić ciśnienie faktycznie pompa na moje oko nie dochodziła do zadanych temperatur (ale ja tam jeszcze nie mieszkam więc nie jestem w 100% w stanie sprawdzić czy osiągała czy nie, inna sprawa że instalator twierdzi, że grzałki są w zbiorniku CWU a w pompie nie ma, no i na przewodzie łączącym jednostkę zewnętrzną i wewnętrzną z czynnikiem chłodniczym wyczułem przy połączeniu olej, znaczy wyciek był, tylko nie wiem czy przy napełnianiu czy później, na moją uwagę na ten temat instalator dokręcił chyba zawór, więc nie wiem co zrobić)
Ad4. Jak sprawdzić błędy w nastawieniu.

miki121
03-03-2012, 09:22
popytalam odnośnie tego ciśnienia o ktorym dyskutujecie i otrzymalam taką informację że każde sprawdzenie ciśnienia w invertarach powoduje minimalny ubytek czynnika chłodniczego, a każdy ubytek czynnika powoduje gorszą pracę, urzadzenie jest mniej wydajne. Zgodnie ze 'sztuką' jeśli ma się wątpliwości co do ciśnienia powinno się stłoczyć cały czynnik i załadować go tyle ile zaleca producent, innej opcji nie ma chyba że ktoś chce zrobić na oko. A wiadomo 'chłop na oko w szpitalu umarł' :)
Cisnienie o którym mowa można bez problemu zmierzyć w on/ofach

A powiedz dokładnie jaki??
Jeżeli jest prawdopodobne to jak radzisz odciągnąć całość i naładować z tabliczką producenta czy sprawdzić ciśnienie pracy???

tomek131
03-03-2012, 09:26
Miki ,nie no, nie mów ,że po 15 latach pracy w tej branży nie wiesz czy te podawane COP-y uwzględnaiją odszranianie czy nie.

miki121
03-03-2012, 09:30
Miki ,nie no, nie mów ,że po 15 latach pracy w tej branży nie wiesz czy te podawane COP-y uwzględnaiją odszranianie czy nie.

Napisałem że tak ale aby być na 1000% pewny to wysłałem specjalnie dla ciebie meila z zapytaniem bo tak szanuję twoją dociekliwość :)

miki121
03-03-2012, 09:48
Ad1. Pompa nie może być za mała, zapotrzebowanie wyliczone 8,5 kW pompa 14.
Ad2. Pompa zainstalowana w grudniu więc to może być wygrzewanie budynku.
Ad3. Nie wiem jak sprawdzić ciśnienie faktycznie pompa na moje oko nie dochodziła do zadanych temperatur (ale ja tam jeszcze nie mieszkam więc nie jestem w 100% w stanie sprawdzić czy osiągała czy nie, inna sprawa że instalator twierdzi, że grzałki są w zbiorniku CWU a w pompie nie ma, no i na przewodzie łączącym jednostkę zewnętrzną i wewnętrzną z czynnikiem chłodniczym wyczułem przy połączeniu olej, znaczy wyciek był, tylko nie wiem czy przy napełnianiu czy później, na moją uwagę na ten temat instalator dokręcił chyba zawór, więc nie wiem co zrobić)
Ad4. Jak sprawdzić błędy w nastawieniu.

Co do wygrzewania domu to byłoby najbardziej prawdopodobne zmierz temperaturę na zasilaniu i na powrocie.
Co do nieszczelności jeżeli instalator zrobił próbę szczelności azotem na około 20 barów to po uruchomieniu pompy nie mógł być żaden inny wyciek co innego jeżeli wykonał tylko próżnie na zegarach z 20 minut to mogło mu gdzieś mu tam powolutku ulatywać.
Ale tak na poważnie ilu instalatorów robi próbę próżniową i ciśnieniową i ilu używa elektroniczne manometry??

ana-76
03-03-2012, 09:49
Oczywiście jest coś takiego jak łagodny rozruch - nie wszyscy produceńci to stosują ale to i tak nie jest tak miłe jak dla invertera.
Ja odpsiałem wczoraj Magnoli18 na priva zamiast na forum - bo mi się pokićkało :)
ON/OFF - sprężarka o wysokim prądzie rozruchu, pracująca na pełnej wydajności na której się włącza i wyłącza po uzyskaniu zadanie temperatury - stosowana przede wszystkim w rozwiązaniach gruntowych i tanich chińskich powietrznych.
INVERTER - sprężarka z płynna modulacją startująca od na niskiej wydajności i stopniowo wchodząca na obroty. Moc pracy sprężarki jest dopasowany do zapotrzebowania. Sprężarka jest cichsza i mniej prądu zajada :)
Inverter stosowany w pompach powietrznych tzn. powietrze - woda, powietrze - powietrze przede wszystkim

w kontekście do zażutów 'bełkotu marketingowego' do pomp które polecasz napisałeś
"a zubadan tak samo jak i inni a cena
16kW z montażem około 40k"
i dlatego napisałam nie pleć głupot, że Mitsubischi o Zubadanie piszą brednie. Nie jesteś tutaj anonimowy i pomówienie tego typu moze różnie się skończyć. Mam w domu zamontowane rejestratory i widzę że to co zostalo napisane tak tez jest. Zero upiększania! Nie mam pojęcia jaki montaż i ile instalacji ma magnolia zreszto moja wypowiedx nie dotyczyła żadnej instalacji a tego co piszesz. Jeśli podpierasz się jakąś marką to wiedz ze klient końcowy pod ta marką widzi Ciebie z imienia i nazwiska , a nie firmę X która znajduje się w Warszawie czy innym wielkim mieście i to Ty w efekcie koncowym za to odpowiadasz. Niestety to Ty proponując daną rzecz zgadzasz się pośrednio z tym co mówią marketingowcy firmy X, to swego rodzaju podpis (według mego mniemania) No bo jesli jest inaczej to dziwie sie klientowi ktory z Tobą rozmawia jaką dostawcą i Ty mu mówisz że bełkot marketingowy a produkt to dwie różne sprawy to ja jako klient pytam. O CO KAMAN? Przecież firma X mówi tak , a pan Kowalski mówi inaczej o tej firmie. SOOORY dla mnie taka firma x i Pan Kowalski stracili w takiej sytuacji na wartości. Druga sprawa jeśli klient uwierzy w ów bełkot marketingowy firmy X kupi, zamontujesz i okazuje się ze moc zamala to co powiesz sory ale to wina marketingowców?

ana-76
03-03-2012, 09:50
A powiedz dokładnie jaki??
Jeżeli jest prawdopodobne to jak radzisz odciągnąć całość i naładować z tabliczką producenta czy sprawdzić ciśnienie pracy??? soory ale takiej wiedzy to ja nie posiadam :)

miki121
03-03-2012, 09:58
w kontekście do zażutów 'bełkotu marketingowego' do pomp które polecasz napisałeś
"a zubadan tak samo jak i inni a cena
16kW z montażem około 40k"
i dlatego napisałam nie pleć głupot, że Mitsubischi o Zubadanie piszą brednie. Nie jesteś tutaj anonimowy i pomówienie tego typu moze różnie się skończyć. Mam w domu zamontowane rejestratory i widzę że to co zostalo napisane tak tez jest. Zero upiększania! Nie mam pojęcia jaki montaż i ile instalacji ma magnolia zreszto moja wypowiedx nie dotyczyła żadnej instalacji a tego co piszesz. Jeśli podpierasz się jakąś marką to wiedz ze klient końcowy pod ta marką widzi Ciebie z imienia i nazwiska , a nie firmę X która znajduje się w Warszawie czy innym wielkim mieście i to Ty w efekcie koncowym za to odpowiadasz. Niestety to Ty proponując daną rzecz zgadzasz się pośrednio z tym co mówią marketingowcy firmy X, to swego rodzaju podpis (według mego mniemania) No bo jesli jest inaczej to dziwie sie klientowi ktory z Tobą rozmawia jaką dostawcą i Ty mu mówisz że bełkot marketingowy a produkt to dwie różne sprawy to ja jako klient pytam. O CO KAMAN? Przecież firma X mówi tak , a pan Kowalski mówi inaczej o tej firmie. SOOORY dla mnie taka firma x i Pan Kowalski stracili w takiej sytuacji na wartości. Druga sprawa jeśli klient uwierzy w ów bełkot marketingowy firmy X kupi, zamontujesz i okazuje się ze moc zamala to co powiesz sory ale to wina marketingowców?

Nie jest tak.
Po pierwsze dobieram moc pomp sam i nie czytam ulotek reklamowych dla klienta tylko dtr-ki w których są podane dokładne dane do dokładnych urządzeń i na tym się opieram a nie na reklamie.
Nie mam wpływu a ni żaden instalator w Polsce na to co piszą w ulotkach firmy produkujące pompy ciepła.
Ja ma zasadę że robię dobór pompy i podpisuję z klientem umowę na to co sprzedaje i mówię mu o realnych rzeczach a nie marketingu.
Nie mam złego zdania o ME - nawet sprzedaje ich produkty jak zauważyłaś np w mojej stopce pod postami.
To 16kW rzeczywiście zamiast napisać 14 napisałem 16.
A jeżeli chodzi o moc to firma chyba ponosi odpowiedzialność za swoje czyny??
Ja robię dobór i każdą pompę powietrzną przewymiarowuję.
Co do anonimowości to jak widzisz mam płatne konto a nie jak większość prywatne bo chcę to robić oficjalnie.

A każdy producent pisze na ulotce albo katalogu
Producent zastrzega sobie możliwość zmian w dowolnym czasie i bez zawiadomienia :)

1igor1
03-03-2012, 13:11
tylko że jest coś takiego jak softstart, a on/offy coraz częściej mają coraz mniejszą moc, że nie jest to żadnym problemem

moc raczej będzie zależeć od wielkości pompy, dla domów mało litrowych i małych ok, ale dla dużych domów, kościołów, i innych dużych powierzchni to zawsze będzie większa moc. i tu inwerter przebija on/off-y

miki121
03-03-2012, 15:19
Wszedłem sobie na tę stronkę, przyglądnąłem wykresowi i wychodzi mi, że Excelia Tri 14 ma pełną moc do -7. Jak to jest, skoro w opisie jest, że gwarantuje do -15 kiedy to wg wykresu ma 12.4 kW mocy cieplnej?

Przerzuciłem wszystkie polskie materiały marketingowe dostępne na Naszym rynku.
Na żadnym nie ma określenie takiego jak piszesz.

hydraulik_
03-03-2012, 15:31
Ubytek na poziomie 35% jest niezauważalny dla zabezpieczeń a ma duży wpływ na wydatek i żywotność urządzenia.
Jeżeli nie ma na to wpływu to powiedz mi dlaczego każdy producent podaje dokładną ilość w gramach którą trzeba uzupełnić robiąc instalację dłuższą niż podana w dtr-ce mimo tego że np 2mb więcej to powiedzmy 100g to też są ułamki procent ale jednak mają wpływ.
Nie obraź się hydrauli bo nie znam ciebie i nie wiem jakie masz doświadczenie zawodowe.
Ale niestety uważam że pompa ciepła i układ chłodniczy to wiedza i doświadczenie chłodnicze a dz i podłogówka to hydrauliczne.
Bardzo często monter to hydraulik z zerową wiedzą na temat chłodnictwa.
Jeżeli nieszczelność była mała na poziomie 35% to czujnik niskiego ciśnienia nie zadziała.
Nie pamiętam dokładnie ile miał ale jutro zaczynam jeden montaż i sprawdzę a z tego co pamiętam to chyba 2 lub 4 bary biorąc pod uwagę że pompa może pracować w ciśnieniach dochodzących do 30 barów z małym haczykiem - układ chłodniczy to nieszczelność powinna być sporo aby pres niski zareagował.
Istotne też jest sprawdzić instalację bo załamanie na rurach też może narobić sporo problemów.
Jak zauważyłeś producent podaje wagę czynnika ,a nie ciśnienie.
A z ubytkiem to jest jeszcze jeden problem .R 410 a to dwa składniki o różnej temperaturze wrzenia.WIęc ubytek może być nierównomierny dla każdego czynnika.
A skład też jest istotny ..Czy masz jeszcze jakieś wątpliwosci
Z tego co piszesz wynika ,że nie jesteś chłodnikiem (nie w sensie zupy).
Właściwie to sama fizyka

miki121
03-03-2012, 15:43
Tak ale zanim zaczniesz zabierać się u klienta za wymianę czynnika bo stwierdzasz że jest jakiś ubytek to lepiej najpierw sprawdzić ciśnienia pracy i temperatury niż narażać klienta na wymianę czynnika co w przypadku cen czynnika r410 kosztuje parę stówek :)

Więc albo nie rozumiemy się albo kolega źle odczytał mojego posta

I producent też podaje ciśnienie pracy.
Jak byś miała napełnić układ kiedy producent podałby tylko ciśnienie a nie wagę???

Propozycja prosto weź do układu w który producent mówi że powinno być 4kg R410 wrzuć 2kg i sprawdź parametry pracy pompy ciśnienie i temperatury i pobór prądu :)

hydraulik_
03-03-2012, 15:50
Co do wygrzewania domu to byłoby najbardziej prawdopodobne zmierz temperaturę na zasilaniu i na powrocie.
Co do nieszczelności jeżeli instalator zrobił próbę szczelności azotem na około 20 barów to po uruchomieniu pompy nie mógł być żaden inny wyciek co innego jeżeli wykonał tylko próżnie na zegarach z 20 minut to mogło mu gdzieś mu tam powolutku ulatywać.
Ale tak na poważnie ilu instalatorów robi próbę próżniową i ciśnieniową i ilu używa elektroniczne manometry??
miki ,czy jesteś pewien ,że zawory serwisowe nie wpuszczą azotu do jednostki zewnętrznej przy próbie 20 bar???
One są przystosowane do ciśnienia z drugiej strony i to do innych ciśnień na czas transportu .A wtedy panuje tam ciśnienie około 10 bar.
Oczywiście fajnie jest zrobić próbę nawet na 40 bar i poczekać 2 h.
Ale ja robię na ciśnienie nie większe niż jest w jednostce w danej temperaturze zazwyczaj 6 bar.Pomaga to określić TESTO

miki121
03-03-2012, 15:52
Nigdy jeszcze nie wpuściły a sprawdzenie próby ciśnieniowej przy 20 barach nic nie wpuści.
40 bar to już przesada...

hydraulik_
03-03-2012, 15:55
Tak ale zanim zaczniesz zabierać się u klienta za wymianę czynnika bo stwierdzasz że jest jakiś ubytek to lepiej najpierw sprawdzić ciśnienia pracy i temperatury niż narażać klienta na wymianę czynnika co w przypadku cen czynnika r410 kosztuje parę stówek :)

Więc albo nie rozumiemy się albo kolega źle odczytał mojego posta

I producent też podaje ciśnienie pracy.
Jak byś miała napełnić układ kiedy producent podałby tylko ciśnienie a nie wagę???

Propozycja prosto weź do układu w który producent mówi że powinno być 4kg R410 wrzuć 2kg i sprawdź parametry pracy pompy ciśnienie i temperatury i pobór prądu :)
Ale ty chcesz sprawdzać tylko ciśnienie .
A mam pytanie jakie masz ciśnienie w butli jak masz 2 kg i 4 kg czynnika w butli .Bo ja uważam ,ze takie samo

hydraulik_
03-03-2012, 15:57
Nigdy jeszcze nie wpuściły a sprawdzenie próby ciśnieniowej przy 20 barach nic nie wpuści.
40 bar to już przesada...
Przesada bo???
A czy m lepsze 20 od 40 .A 6 gorsze:no:

miki121
03-03-2012, 15:57
Ale ty chcesz sprawdzać tylko ciśnienie .
A mam pytanie jakie masz ciśnienie w butli jak masz 2 kg i 4 kg czynnika w butli .Bo ja uważam ,ze takie samo

A ty sprawdzasz ciśnienie w czasie pracy pompy czy przy wyłączonej ???
Myślę że butla nie jest adekwatny odzwierciedleniem pracującej pompy ciepła.

hydraulik_
03-03-2012, 16:12
A ty sprawdzasz ciśnienie w czasie pracy pompy czy przy wyłączonej ???
Myślę że butla nie jest adekwatny odzwierciedleniem pracującej pompy ciepła.
Ja nie mierzę ciśnienia.Ale jak masz metodę to napisz dokładnie .
Jak mam wątpliwości ściągam czynnik do butli i ważę.
Proste i tanie jak jest za mało to ładuję nowy ,bo ten odessany jest niepełnowartościowy.proste

miki121
03-03-2012, 16:15
Ja nie mierzę ciśnienia.Ale jak masz metodę to napisz dokładnie .
Jak mam wątpliwości ściągam czynnik do butli i ważę.
Proste i tanie jak jest za mało to ładuję nowy ,bo ten odessany jest niepełnowartościowy.proste

A który zawór używasz do pomiaru???

hydraulik_
03-03-2012, 16:17
A który zawór używasz do pomiaru???
Ja nie mierzę ciśnienia

miki121
03-03-2012, 16:18
A dlaczego???
To jest pierwszy krok do określenia co się dziej z urządzeniem ???

miki121
03-03-2012, 16:25
Powiedzmy mając idealny układ chłodniczy pompy ciepła pracującej na czynniku R410A ciśnienia powinny być:
1. Za wyjściem ze skraplacza ( jednostka zewnętrzna ) przed wejściem na sprężarkę ok 6,5 bar temp. ok 8
2. Za sprężarką przed skraplaczem ( wymiennik jednostki wewnętrznej ) ciśnienie ok 28 bar temp. ok 80
3. Za skraplaczem a przed zaworem dławiącym ciśnienie ok 27,5 bara temp ok 35
4. Za zaworem dławiącym przed skraplaczem ciśnienie ok. 7 bar temp ok 0,5.

Przyjmując takie wstępne dane jesteś wstanie całość pomierzyć ( ciśnienie i temp. ) i określić co się dzieje z układem

hydraulik_
03-03-2012, 16:30
A dlaczego???
To jest pierwszy krok do określenia co się dziej z urządzeniem ???
ale nie inwerterze.bo tam trudno stan ustalony.Ciągła zmiana nastaw zaworu rozprężnego i prędkości spręzarki.
Jaką masz wiedzę o tym jak ustawiony jest zawór rozprężny.
Ale ja już pasuję .Ja to robię inaczej niż ty .Ważne żeby klient był zadowolony.A metoda jest nieistotna.
Moja metoda jest droższa i bardziej pracochłonna .
Pozdrawiam
i bez urazy

miki121
03-03-2012, 16:32
ale nie inwerterze.bo tam trudno stan ustalony.Ciągła zmiana nastaw zaworu rozprężnego i prędkości spręzarki.
Jaką masz wiedzę o tym jak ustawiony jest zawór rozprężny.
Ale ja już pasuję .Ja to robię inaczej niż ty .Ważne żeby klient był zadowolony.A metoda jest nieistotna.
Moja metoda jest droższa i bardziej pracochłonna .
Pozdrawiam
i bez urazy

Moja trochę więcej liczenia a twoja z mojego punktu wiedzenia to ostateczność ale też skuteczna :)

Kasia & Krzysiek
03-03-2012, 16:44
ale panowie co ja mam począć, wymieniać nie wymieniać, dlaczego miałbym płacić "parę stówek" do 2 miesiące działającego urządzenia, ja się na tym nie znam, ale jak kupuje urządzenie z usługą to powinno być jakiś czas pewne że działa ok??

więc powinno się sprawdzić ile tego ustrojstwa jest w pompie czy wymieniać cały, mnie najbardziej zależy na urządzeniu nie chce skracać jego żywotności

tomek131
03-03-2012, 16:47
Bo to mają do siebie wszystkie dziwactwa :)
Miki ,ja nie zapomnę o pytaniu czy podane wartości COP uwzględniają odszranianie :)

Kasia & Krzysiek
03-03-2012, 16:59
Bo to mają do siebie wszystkie dziwactwa :)

Jakie dziwactwa??

miki121
03-03-2012, 17:03
ale panowie co ja mam począć, wymieniać nie wymieniać, dlaczego miałbym płacić "parę stówek" do 2 miesiące działającego urządzenia, ja się na tym nie znam, ale jak kupuje urządzenie z usługą to powinno być jakiś czas pewne że działa ok??

więc powinno się sprawdzić ile tego ustrojstwa jest w pompie czy wymieniać cały, mnie najbardziej zależy na urządzeniu nie chce skracać jego żywotności

A skąd jesteście???