PDA

Zobacz pełną wersję : Pompy ciepła powietrze woda



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 [70] 71 72 73 74

14-12-2016, 08:08
A czemu nie "zwykla" F 3 fazowa?

Dobre pytanie :) Może dlatego, ze wszyscy ją tu polecają i trzyma swoje parametry wraz ze spadkiem temperatury. U mnie OZC 7,1 KW jak doliczę CWU to masz 8,1 KW. Chyba będę czuł się bezpieczniej mając T-CAPa.

Andrzej5101
14-12-2016, 08:58
[email protected] ;
Może warto przed zakupem TCap przestudiować temat ; http://forum.muratordom.pl/showthread.php?304433-Dob%C3%B3r-pompy-wg-OZC/page14

14-12-2016, 09:21
Chodzi mi jeszcze po głowie założenie klimakonwektorów, ale tylko latem do chłodzenia. Ktoś ma tak to podłączone ? Co wyjdzie korzystniej - założyć 2-3 klimakonwektory czy pakować sie w osobną klime ? Jak z wydajnością chłodzenia PC ?

flisiu
14-12-2016, 09:23
Dobre pytanie :) Może dlatego, ze wszyscy ją tu polecają i trzyma swoje parametry wraz ze spadkiem temperatury. U mnie OZC 7,1 KW jak doliczę CWU to masz 8,1 KW. Chyba będę czuł się bezpieczniej mając T-CAPa.
jest to jakies wytlumaczenie, zerknij tylko czy instalacje elektryczna masz przygotowana pod takie urzadzenie. kabel powinnien byc 4mm2.

Pratchawiec
14-12-2016, 10:48
[email protected]

Mam u siebie klimakonwektor sufitowy. Tylko jeden, położony centralnie między kuchnią a salonem.
Z odgałęzieniem przewodami wentylacyjnymi do dwóch mniejszych pokoi
Dość duży by w praktyce schłodzić cały dom. Albo go dogrzać.

Korzystałem tylko w sezonie letnim 2015, kiedy temp. zewnętrzne sięgały 38*, a wewnątrz zaczęło dochodzić do 26.
Jeśli chodzi o koszty to wbrew pozorom są one niemałe i nie dotyczy to tylko ceny samego klimakonwektora.
Trzeba zapłacić za orurowanie, bardzo porządną izolację, odprowadzenie skroplin i inne z pozoru drobiazgi.

Podobny, jeśli nie lepszy efekt z mniejszym nakładem kosztów, w tym zwłaszcza instalacyjnych można osiągnąć za pomocą zwyczajnego split-inwertera.
Jednak nie takiego z najwyższej półki, bo dla takich celów będzie on niepotrzebny.

U mojego syna mieszkającego w bloku z potężnym nasłonecznieniem na 48 m2 bardzo skutecznie działa zwyczajna - przewymiarowana Toshiba 3.3 kW.
Koszt zakupu z montażem i fakturą -3,3k zł.
Klimakonwektory, przy czym nie mówię o jakichś odzyskach z A..... , wychodzą drożej.

Pozdrawiam

Pratchawiec

14-12-2016, 11:01
@Prachtawiec
Tak też mi się niestety wydawało. Do mieszkania też zakładałem klimę 5kw, która się świetnie sprawdzała i koszt 3k netto. Pozostanę zatem przy PC + podłogówka i wyprowadzę sobie na tym etapie ewentualne przyłącza do klimy.

Andrzej5101
14-12-2016, 14:21
O climaconvectorach ; map78 -jest specjalistą bo ma instalacje na poddaszu z nimi http://forum.muratordom.pl/showthread.php?244002-Klimakonwektory-PURMO-VIDO ,

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?247762-Pompa-ciep%C5%82a-a-chlodzenie

darekjanas
14-12-2016, 14:52
Witam. Jestem nowym użytkownikiem forum. Posiadam 9 letni dom 100m2 zbudowany z cegły thermopor 30 cm, ocieplony 10 cm styro, poddasze użytkowe - regipsy i 20 cm wełny, okna trzyszybowe. Obecnie ogrzewam co i cwu węglem (piec 15KW rakoczy, zbiornik cwu 300 l z pieca,)
W lecie cwu z solarów (praktycznie od kwietnia do połowy paździenika nie musiałem odpalać kotła).
Mam także zainstalowaną [instalację fotowoltaiczną 6kW, więc myślę o zamontowaniu pompy ciepła powietrze woda do ogrzewania co i cwu w zimie.
Piec co zostanie wtedy zdemontowany, awaryjnie zostanie kominek. Obecnie na sezon zużywam ok 2 t węgla i 1mp drewna. Mam nadmiar ok 4000 Kwh energii, więc myślę tą energią zasilić pomę ciepła.
Interesuje mnie jakieś tanie rozwiązanie, ale nie najgorszej jakości, myślę o pompie powietrznej o mocy ok 12 KW .

Mieszkam w Małopolsce koło Tarnowa, chętnie obejrzę jakąś pracującą instalację , być może któryś z szanownych użytkowników mógłby mi polecić jakieś rozwiązanie. Myślę o zakupie i montażu pompy około połowy przyszłego roku.
Pozdrawiam

Busters
14-12-2016, 15:47
[email protected]

Mam u siebie klimakonwektor sufitowy. Tylko jeden, położony centralnie między kuchnią a salonem.
Z odgałęzieniem przewodami wentylacyjnymi do dwóch mniejszych pokoi
Dość duży by w praktyce schłodzić cały dom. Albo go dogrzać.

Korzystałem tylko w sezonie letnim 2015, kiedy temp. zewnętrzne sięgały 38*, a wewnątrz zaczęło dochodzić do 26.
Jeśli chodzi o koszty to wbrew pozorom są one niemałe i nie dotyczy to tylko ceny samego klimakonwektora.
Trzeba zapłacić za orurowanie, bardzo porządną izolację, odprowadzenie skroplin i inne z pozoru drobiazgi.

Podobny, jeśli nie lepszy efekt z mniejszym nakładem kosztów, w tym zwłaszcza instalacyjnych można osiągnąć za pomocą zwyczajnego split-inwertera.
Jednak nie takiego z najwyższej półki, bo dla takich celów będzie on niepotrzebny.

U mojego syna mieszkającego w bloku z potężnym nasłonecznieniem na 48 m2 bardzo skutecznie działa zwyczajna - przewymiarowana Toshiba 3.3 kW.
Koszt zakupu z montażem i fakturą -3,3k zł.
Klimakonwektory, przy czym nie mówię o jakichś odzyskach z A..... , wychodzą drożej.

Pozdrawiam

Pratchawiec
Ja tez w mieszkaniu 51m2 zamontowalem mitsubishi 2.5kw, daje rade bez problemu poza jednym pokojem ktory jest niekorzystnie polozony wzgledem klimy. Montowalem praktycznie sam, laczny koszt z rurkami i kablami 2500 brutto (w tym urzadzenie kupione na 23%).
Tez mi sie wydaje, ze bardziej sie oplaca kupic osobnego splita. Koszt nizszy, a zawsze moze wspomoc pompe w okresach przejsciowych.

Andrzej5101
14-12-2016, 15:54
darekjanas ; Należałoby określić zużycie opału w kWh , uwzględnić sprawność pieca . Ogrzewanie z pewnością grzejnikowe bez rekuperacji .
Proponuje przestudiować temat ; http://forum.muratordom.pl/showthread.php?304433-Dob%C3%B3r-pompy-wg-OZC/page14 oraz wykonać tzw.obliczenia domu OZC.
Na szybko;
2000 kg węgla to ok = 8000 kWh + 1 mp drewna to ok. (1300 - 1500 ) kWh = 9500 kWh
Zakładając sprawność ok.50 % - to Twoje zapotrzebowanie wynosi ok.5000 - 6000 kWh na ogrzewanie w roku

_John
15-12-2016, 08:53
Chodzi mi jeszcze po głowie założenie klimakonwektorów, ale tylko latem do chłodzenia. Ktoś ma tak to podłączone ? Co wyjdzie korzystniej - założyć 2-3 klimakonwektory czy pakować sie w osobną klime ? Jak z wydajnością chłodzenia PC ?

Na etapie budowy, najlepiej od razu montować jeden centralny klimakonwektor z rozprowadzeniem na pomieszczenia.
Nie cierpi estetyka - jedna jednostka zew.
Równomiernie chłodzone pomieszczenia - w porównaniu do centralnie montowanego splita ściennego.

Montowanie klimakonwektorów w każdym pomieszczeniu + funkcja chłodzenia zupełnie się nie kalkuluje.

15-12-2016, 09:24
Na etapie budowy, najlepiej od razu montować jeden centralny klimakonwektor z rozprowadzeniem na pomieszczenia.
Nie cierpi estetyka - jedna jednostka zew.
Równomiernie chłodzone pomieszczenia - w porównaniu do centralnie montowanego splita ściennego.

Montowanie klimakonwektorów w każdym pomieszczeniu + funkcja chłodzenia zupełnie się nie kalkuluje.

Mam piętrowy domek bez skosów, 164m2 użytkowe. Jak to rozprowadzić z jednego klimakonwektora ? I jak z wydajnością ? PC będzie tak wydajna jak klima ? Czy latem bedzie musiała non stop chodzić żeby chłodzić i dziabnie tyle prądu co na grzanie ?

marcin_open
15-12-2016, 09:52
To chyba nie ten dział

Pratchawiec
15-12-2016, 11:04
[email protected]

To jak długo i jakim kosztem PC lub klima będzie musiała chłodzić latem twój dom zależy zasadniczo od dwóch rzeczy.
Po pierwsze; uzysków cieplnych i zastosowanych sposobów na ich minimalizację (usytuowanie, okapy, żaluzje itp).
Po drugie; jakości zastosowanej izolacji termicznej
Ponadto istotne jest odpowiednie sterowanie wentylacją no i co oczywiste schładzanie budynku w okresach obniżenia temperatury - zazwyczaj nocą.

Sam proces schładzania budynku PC lub klimą jest bardziej energochłonny niż jego ogrzewanie.
A klimatyzacja bardzo się upowszechniła
Stąd min. zapaść systemu energetycznego latem 2015

Budując dom należy na etapie projektu rozważyć wszystkie w/w czynniki.

Pozdrawiam

Pratchawiec

15-12-2016, 12:34
Ciężko stwierdzić jak się dom będzie nagrzewał i to jest cały problem. Zastanawiam się jak ma się wydajność chłodzenia PC przez klimakonwektor z rozprowadzeniem do założenia klimy split w domu. Plan miałem taki ze jeden nawiew z klimy zrobie na korytarzu na pietrze (pokoje będa na prawo i lewo od wylotu) z nadzieją ze powietrze się rozejdzie + drugi nawiew w salonie.

jacentyy
15-12-2016, 12:54
^^
i akurat natchnęło Cię aby podzielić się z nami ta fantastyczną nowiną przy okazji reklamując produkt?

Nie z nami te numery Bruner...

cactus
15-12-2016, 13:34
Przyznam się ze wstydem, że dotychczas, od czasu instalacji moja PC też wisi na C20
Od ponad 2 lat leży na półce C25 ale mi lub zaprzyjaźnionemu elektrykowi jakoś schodzi.

Jak zrobi się na dworze -18 i pompa pójdzie pełną mocą to te zabezpieczenie 20A będzie wybijać co kilka chwil.


Zresztą, jak mi tłumaczył inny mądry elektryk, żeby te zabezpieczenia zadziałały muszą dość długo chodzić ze znacznym przeciążeniem.
Nie wiem czy on taki mądry. Zabezpieczenie nadprądowe ma dwie funkcje: zabezpiecza przed nadmiernym prądem obciążenia czyli prądem który pojawia się w obwodzie na dłużej np dla zabezpieczenia 20A wywali ją po "dłuższym" obciążeniem prądem w przedziale 22-26A; oraz drugą funkcję czyli zabezpieczenie przed prądem zwarciowym czyli takim który pojawia się w obwodzie na ułamek sekundy. Bezpieczniki są tak skonstruowane żeby nie zadziałały przy chwilowym skoku prądu chyba że jest on bardzo duży. Dla bezpieczników typu B musi to być prąd większy 3 do 5 razy od prądu znamionowego eSki czyli dla naszego przykładu dla B20 nawet chwilowy skok do prawie 100A nie spowoduje jego zadziałania. Ty masz bezpiecznik o charakterystyce C więc ten chwilowy prąd może być jeszcze większy, nawet 10 razy większy. Ale chwilowy to mam na myśli chwile a nie minuty czy godziny.... :)

Według mnie przy pompach ciepła chyba jednak powinno stosować się bezpieczniki typu B. C są typowo pod silniki.




Krytyczne są kable i jakość połączeń.
Te mam podobno pierwszej klasy.
E tam, bajkopisarstwo.

rwojtek
15-12-2016, 13:44
....

Według mnie przy pompach ciepła chyba jednak powinno stosować się bezpieczniki typu B. C są typowo pod silniki. ....

.

Według Ciebie co napędza sprężarkę jak nie silnik?

cactus
15-12-2016, 13:55
Silnik ale patrząc przez pryzmat zastosowania bezpieczników typu C to raczej silniczki. Prądy rozruchu takiej sprężarki są nieduże i raczej bym to zabezpieczał eSką typu B chociaż wiem że różni producenci mają różne zalecenia.

_John
15-12-2016, 16:02
Mam piętrowy domek bez skosów, 164m2 użytkowe. Jak to rozprowadzić z jednego klimakonwektora ? I jak z wydajnością ? PC będzie tak wydajna jak klima ? Czy latem bedzie musiała non stop chodzić żeby chłodzić i dziabnie tyle prądu co na grzanie ?

Z klimakonwektora trzeba zrobić rozprowadzenie do pomieszczeń, które chcemy chłodzić.
Czerpnie robimy najczęściej w korytarzu.
Bez jakiegokolwiek poddasza będzie ciężko, bo najniższe klimakonwektory kanałowe to 200 mm, więc tyle musiał byś obniżyć sufit.
9kW Panasonic, ma 7 kW mocy chłodniczej przy A35W7.
To wystarczająca moc chłodnicza dla domu jednorodzinnego.

Pratchawiec
15-12-2016, 17:01
John

Zgadza się.

Mam u siebie na całości sufit podwieszany stąd nie miałem problemu z umieszczeniem w nim klimakonwektora ani poprowadzeniem od niego kanałów.

Zwracam jednak uwagę (nie Tobie bo wiesz o czym piszesz) że 7 kW mocy chłodniczej, a tym bardziej grzewczej dla parametrów 35/30 nie zmieści się w byle opakowaniu.
Użycie tej wielkości jednostki wymaga starannych obliczeń i dość przemyślanego przygotowania.
U siebie z góry załoźyłem, że dla chłodzenia, jak i zresztą ew. ogrzewania nie będę wykorzystywał całego potencjału PC. Dla mojego domu taka moc nie jest potrzebna.
Chodziło mi o względy natury estetycznej,stąd jednostka kasetonowa 600x600.

Pozdrawiam

Pratchawiec

wihajster
15-12-2016, 18:10
ja początkowo miałem pompę jakiejś no-name firmy i w domu było zimno, więc już chciałem się wycofać z całego pomysłu z pompą. Ale stwierdziłem, że wymienię, bo może ta jest felernia (i była), kupiłem ********* i w domu jest super ciepełko, a koszty niskie :)

Będziesz miał farta jak zleceniodawca nie przeczyta tych wypocin bo działasz na jego niekorzyść takimi durnymi wpisami na forum technicznym.

Nie nadajesz się do tej roboty nie mając bladego pojęcia w temacie.
Spróbuj reklamować kosmetyki na przykład? Albo opony do przyczepki.

Do tego powinieneś zwrócić pieniądze zleceniodawcy.

xwiktorx
18-12-2016, 21:37
Witam . Jestem zainteresowany powietrzna pompa ciepla. Posiadam domek ok 200m2. Połowa w podłogówce reszta kaloryfery (ewentualnie klimakonwektory).
Czyatm ten remat i sie zastanawiam czy mam wybrac PC 9 czy 12 kw. W najwieksze mrozy bede sie wspomagał kominkiem . Mój wybór padł na Panasonica i teraz pytanie bo niebardzo sie orientuję 1 czy 3 fazy. Przyłącze bede załatwiał na wiosnę i niewiem w czym różnica i czy sie oplaca tylko dla pompy? Różnica w cenie zakupu 9kw 1 faza vs 3 ok 2500zł.

kasprzyk
19-12-2016, 07:14
Kaloryfery przewymiarowane? Kto Cię namówił na takie rozwiązanie?

zajoprzemo
19-12-2016, 14:07
Witajcie,
Czy ktoś z Was posiada PC PW alpha innotec L8 split lub Nibe split 8.
Jeśli tak to proszę o informacje odnośnie zużycia oraz ustawień krzywej, CWU, stopnio minut etc...
Pytam bo użytkuje pierwszy sezon PC, a jak to zwykle bywa ile ludzi tyle opinii, fachowców etc...
Dziekuje

Konsultant marki Buderus
22-12-2016, 13:17
Witam,

Nawiązując do tematu zastosowania zbiorników buforowych w instalacjach CO, polecam bufory z rodziny Logalux P, PW, PNR lub PNRZ marki Buderus.
Cechują się one niewielkimi stratami postojowymi oraz są dostępne w pojemnościach 500, 750 oraz 1000l w zależności od wybranego typu. Szczegółowe informacje o produkcie dostępne są na stronie: http://www.buderus.pl/produkty/kategorie-produktow/zbiorniki-cwu-co/bufory-co/
Chętnie odpowiem w razie ewentualnych pytań.
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant marki Buderus

Konsultant marki Junkers
23-12-2016, 10:44
Witam,

Jeżeli zainteresowani są Państwo wyborem powietrznej pompy ciepła, marka Junkers posiada w swojej ofercie zarówno pompy typu monoblok, jak i split. Supraeco A SAS-2 typu split składa się z dwóch elementów: jednostki zewnętrznej i jednostki wewnętrznej, połączonych rurociągiem wypełnionym czynnikiem chłodniczym. Supraeco A SAO-2 ACE jest to pompa ciepła typu monoblok, gdzie zarówno skraplacz i parownik znajdują się w jednostce zewnętrznej.
W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji zapraszam na naszą stronę internetową http://www.junkers.pl/produkty/pompy-ciepla/
Chętnie odpowiem na ewentualne dalsze pytania.
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant marki Junkers

Kaizen
23-12-2016, 11:04
Chętnie odpowiem na ewentualne dalsze pytania.


Tutaj (http://www.junkers.pl/produkty/pompy-ciepla/powietrzne-typu-split/supraeco-a-sas-2-asms.html) są podane takie dane:


Moc grzewcza/COP +2/35°C wg EN 14511 [kW/-] 5/3,5
Moc grzewcza/COP -7/35°C wg EN 14511 [kW/-] 6/2,5

[...]

Moc grzewcza/COP +2/35°C wg EN 14511 [kW/-] 5,2/3,5
Moc grzewcza/COP -7/35°C wg EN 14511 [kW/-] 7,2/2,6



Jak udało się uzyskać wzrost mocy grzewczej przy spadku temperatury powietrza?

I ile te cudeńka kosztują, bo w cenniku nie mogę znaleźć.

Pratchawiec
23-12-2016, 11:33
[QUOTE=Kaizen;

Jak udało się uzyskać wzrost mocy grzewczej przy spadku temperatury powietrza?[/QUOTE]

Witam

To marketing.
W przywołanej normie nie podaje się mocy znamionowej, a jedynie wymaganą dla danych warunków.
Jest zrozumiałym, że dla temp np 0* wymagana moc wyniesie np. 4 kW, zaś dla -10* odpowiednio 6,5 kW.
Dla tak podanych obciążeń częściowych ustala się COP - oczywiście wyższy niż dla obciążenia mocą znamionową.

Poproś o dane dotyczące mocy nominalnej dla danych warunków, np dla grzania CWU z temp. zasilania 55*.
Okaże się, cytując forumowego Jaśka71, że "wszyscy jedziemy na tym samym wózku".
Wózek to w tym wypadku R410A i podwójna sprężarka rotacyjna.

Mam T-Cap-a od P.
Z moich obserwacji wynika, że pracując na obciążeniach częściowych osiąga COP znacznie powyżej deklarowanych w katalogach.

Pozdrawiam

Pratchawiec

zajoprzemo
08-01-2017, 14:05
Witajcie, posiadam PC PW alpha innotec l8 split podłączona do podłogówki w całym domu 122m2. Podlogowka z rozdzielaczem wyposażonym w elektrozawory polaczone w każdym pomieszczeniu z regulatorami temperatury.. Poszukuje informacji odnośnie ustawień krzywej grzania PC (obecnie mam na 4) oraz % ustawienia wydajności pompy obiegowej co ( standardowo ustawiona na 60%) ja zrobiłem 100%. Chodzi mi o to ze jak np jest słoneczny dzien to wiadomo w domu sie tak podniesie temper o kilka stopni od słońca i siłowniki zamykają dopływ wody co, natomiast PC Cały czas pompuje wodę w co na 100% i czy nie lepiej zmniejszyć... szukam najlepszych ustawień PC...
Z góry Dziekuje za odp.

fachman19
08-01-2017, 19:42
[

Jak udało się uzyskać wzrost mocy grzewczej przy spadku temperatury powietrza?

.

To banalnie proste .
wystarczy ograniczyć moc przy temperaturach wyższych

kasprzyk
08-01-2017, 20:58
Witajcie, posiadam PC PW alpha innotec l8 split podłączona do podłogówki w całym domu 122m2. Podlogowka z rozdzielaczem wyposażonym w elektrozawory polaczone w każdym pomieszczeniu z regulatorami temperatury.. Poszukuje informacji odnośnie ustawień krzywej grzania PC (obecnie mam na 4) oraz % ustawienia wydajności pompy obiegowej co ( standardowo ustawiona na 60%) ja zrobiłem 100%. Chodzi mi o to ze jak np jest słoneczny dzien to wiadomo w domu sie tak podniesie temper o kilka stopni od słońca i siłowniki zamykają dopływ wody co, natomiast PC Cały czas pompuje wodę w co na 100% i czy nie lepiej zmniejszyć... szukam najlepszych ustawień PC...
Z góry Dziekuje za odp.
To jest PC inwerterowa (modulowana moc) wykonane jest blokowanie przy zamkniętych wszystkich pętlach ? Jeśli jest ON/OFF, przy takim sterowaniu powinieneś mieć zainstalowany bufor ciepła.

zajoprzemo
08-01-2017, 21:37
To jest PC inwerterowa (modulowana moc) wykonane jest blokowanie przy zamkniętych wszystkich pętlach ? Jeśli jest ON/OFF, przy takim sterowaniu powinieneś mieć zainstalowany bufor ciepła.

Tak to jest PC inverterowa..ale czy jest wykonane blokowanie przy zamkniętych wszystkich pętlach to nie wiem.. jak to sprawdzić?
Wiem, że jeśli mam zamknięte obiegi to mi wzrasta automatycznie temperatura na zasilaniu...

max1207
09-01-2017, 02:56
Witam, rozważam instalacje pompy PW.
Pytanie do osób już posiadających i eksploatujących.
Jak sprawdza się taka pompa przy obecnych mrozach? Daje rade? Jak wygląda COP w takim np T-CAPie

dwiecegly
09-01-2017, 07:10
Masz chłopie kilkaset postów na ten temat, także w tym wątku ale musisz zadawać kolejny raz takie samo pytanie? Przeczytaj najpierw ten temat.

kasprzyk
09-01-2017, 20:36
Tak to jest PC inverterowa..ale czy jest wykonane blokowanie przy zamkniętych wszystkich pętlach to nie wiem.. jak to sprawdzić?
Wiem, że jeśli mam zamknięte obiegi to mi wzrasta automatycznie temperatura na zasilaniu...
Musisz z tym pytaniem udać się do instalatora, najwyraźniej nie masz blokowania, skoro taka reakcja pompy.

zajoprzemo
09-01-2017, 20:49
Musisz z tym pytaniem udać się do instalatora, najwyraźniej nie masz blokowania, skoro taka reakcja pompy.

Już wszystko wiem.. wydajność pompy obiegowej CO ustawiam sobie w menu i mam na 100%. Nawet jak zamkną sie wszystkie obiegi to w niczym nie przeszkadza pompie ciepła bo ona dostosuje sobie moc do zapotrzebowania w danym momencie..może sie nawet wyłączyć.. tak wiec pozostawiam krzywa grzewcza na 4 i wydajnosc pompy obiegowej na 100%.

P.s zużycie energi elektrycznej w ostatnich 7 dniach wyniosło u mnie średnio 23 kw na dobę dla CO i CWU. Temperatury w pomieszczeniach 21,5-22,5 w łazience 24-25 stopni.. dla mnie to super wynik.. wszystko w taryfie g11..

kasprzyk
09-01-2017, 21:23
Już wszystko wiem.. wydajność pompy obiegowej CO ustawiam sobie w menu i mam na 100%. Nawet jak zamkną sie wszystkie obiegi to w niczym nie przeszkadza pompie ciepła bo ona dostosuje sobie moc do zapotrzebowania w danym momencie..może sie nawet wyłączyć.. tak wiec pozostawiam krzywa grzewcza na 4 i wydajnosc pompy obiegowej na 100%.

.
I twierdzisz teraz, że PC już nie startuje, pompa obiegowa się wyłącza ... ? jeżeli tak to super ;)

DavC4P
10-01-2017, 09:47
Witam, proszę o kontakt osoby posiadające PW Nibe, albo Alpha (SPLIT) w celu wymiany doświadczeń.

DavC4P
10-01-2017, 11:14
I twierdzisz teraz, że PC już nie startuje, pompa obiegowa się wyłącza ... ? jeżeli tak to super ;)

PW chyba. Ale wyłącza się raczej sporadycznie. Tak coś czuję.

zajoprzemo
10-01-2017, 13:15
Witam, proszę o kontakt osoby posiadające PW Nibe, albo Alpha (SPLIT) w celu wymiany doświadczeń.

Witaj... ja mam PC PW Alpha Innotec L8 Split.. też szukam kogoś na wymianę doświadczeń !!

DavC4P
10-01-2017, 13:38
Witaj... ja mam PC PW Alpha Innotec L8 Split.. też szukam kogoś na wymianę doświadczeń !!

Od kiedy użytkujesz, jak wygląda u Ciebie średnie zużycie prądu.

zajoprzemo
10-01-2017, 14:21
Od kiedy użytkujesz, jak wygląda u Ciebie średnie zużycie prądu.

Włączona od 01.10.2015 ale w domu nie mieszkaliśmy bo był nie wykończony (stan deweloperski) i temperaturę ustawiłem w pomieszczeniach 10 stopni.
Zamieszkaliśmy od 01.05.2016 r i od początku wydawało mi się za duże zużycie energii elektrycznej (mam podlicznik) na CWU, ponieważ wychodziło mi około 8-10KW /dobę przy 3 osobowej rodzinie i temperaturach dodatnich.. nawet w lecie tyle zużywała.. okazało się, że pompa obiegowa CWU jest włączona 24/h przez co zwiększa tym samym zuzycie KW.. po wyłączeniu całkowitym pompy obiegowej spadło żuzycie do około 5-6 KW/dobę, ale w dalszym ciągu uważałem, że przy temperaturze na dworze 25-30 powinno być mniejsze.. 1 przegląd w sierpniu i okazało się, że miałem za mało czynnika (gazu) w instalacji przez co PC więcej zużywała prądu... norma gazu w instalacji to około 2,55kg a ja miałem lekko ponad 1 kg... wpuszczono nowy gaz, sprawdzono szczelność (próba szczelności) i od września dopiero poznałem prawdziwe zużycie energii elektrycznej.... dla CWU we wrześniu wychodziło 3-4 KW/dobę... dla CWU+CO było nastepująco => październik 260KW, listopad 420 KW, grudzień 520 KW, styczeń 2017 od 1-10 wyszło mi 200 KW... a jak u Ciebie to wygląda?

DavC4P
10-01-2017, 15:21
PW uruchomione 21.12.2016. Grzeje póki co 125m2 podłogi a ok. 316m2 Pomieszczeń + 290L CWU zużycie 1025KW, Temperatura przez pierwsze 10 dni dobijała do 22,5st C. Kolejne 10 dni ustawiłem na pokojowym 16st C, zużycie w zasadzie się nie zmieniło. Zaznaczę jeszcze, że cały budynek wewnątrz wysuszony do uruchomienia PW. Póki co zużycie uważam B.Duże, ale fakt, że na górze nie grzeje nic, bo podłogówka u góry dopiero za jakiś czas i brak jeszcze zaplanowanego Rekuperatora, no i oczywiście dom jeszcze nie zamieszkały, to może aż takiej tragedii nie ma. Czas pokaże, ale pytam by zdobyć informacje co do ew. lepszych ustawień. Póki co wydaje mi się, że nie ma sensu utrzymywać niższej temperatury, bo zużycie energii wygląda identycznie.

zajoprzemo
10-01-2017, 16:19
PW uruchomione 21.12.2016. Grzeje póki co 125m2 podłogi a ok. 316m2 Pomieszczeń + 290L CWU zużycie 1025KW, Temperatura przez pierwsze 10 dni dobijała do 22,5st C. Kolejne 10 dni ustawiłem na pokojowym 16st C, zużycie w zasadzie się nie zmieniło. Zaznaczę jeszcze, że cały budynek wewnątrz wysuszony do uruchomienia PW. Póki co zużycie uważam B.Duże, ale fakt, że na górze nie grzeje nic, bo podłogówka u góry dopiero za jakiś czas i brak jeszcze zaplanowanego Rekuperatora, no i oczywiście dom jeszcze nie zamieszkały, to może aż takiej tragedii nie ma. Czas pokaże, ale pytam by zdobyć informacje co do ew. lepszych ustawień. Póki co wydaje mi się, że nie ma sensu utrzymywać niższej temperatury, bo zużycie energii wygląda identycznie.
Jeśli nie masz całości w podłogówce to nie ma co patrzeć na zużycie..podłoga przeszła proces wygrzewania? jaka masz krzywa grzania? Czy masz przestawione Stopniominuty na podłogówkę? Skoro nie mieszkasz to po co ogrzewać cwu?

zajoprzemo
10-01-2017, 16:21
PW uruchomione 21.12.2016. Grzeje póki co 125m2 podłogi a ok. 316m2 Pomieszczeń + 290L CWU zużycie 1025KW, Temperatura przez pierwsze 10 dni dobijała do 22,5st C. Kolejne 10 dni ustawiłem na pokojowym 16st C, zużycie w zasadzie się nie zmieniło. Zaznaczę jeszcze, że cały budynek wewnątrz wysuszony do uruchomienia PW. Póki co zużycie uważam B.Duże, ale fakt, że na górze nie grzeje nic, bo podłogówka u góry dopiero za jakiś czas i brak jeszcze zaplanowanego Rekuperatora, no i oczywiście dom jeszcze nie zamieszkały, to może aż takiej tragedii nie ma. Czas pokaże, ale pytam by zdobyć informacje co do ew. lepszych ustawień. Póki co wydaje mi się, że nie ma sensu utrzymywać niższej temperatury, bo zużycie energii wygląda identycznie.
Aczkolwiek zużycie bardzo duże.. grzałki Ci może chodzą ?

gondoljerzy
10-01-2017, 16:35
PW uruchomione 21.12.2016. ...
Temperatura przez pierwsze 10 dni dobijała do 22,5st C. Kolejne 10 dni ustawiłem na pokojowym 16st C, zużycie w zasadzie się nie zmieniło. ...

Przypadkiem nie zgrała Ci się ta zmiana na 16 stopni ze spadkiem temperatur na zewnątrz?

DavC4P
11-01-2017, 07:33
Zajoprzemo, z Tego co się orientuję to nie ma opcji wyłączyć CWU bo PW potrzebuje uruchamiać cykl rozmrażania, więc gdybym wyłączył CWU to był by problem, ale może się mylę. Jeśli chodzi o grzałki, to tak załączają się w momencie rozmrażania, aby podtrzymać temperaturę, tak sądzę. Cykliczne, czyli dodatkową ciepłą wodę wyłączyłem, po tym jak się zorientowałem, że Serwisant pozostawił włączoną dodatkową ciepłą wodę każdego dnia po 22. W DCW grzałki pomagały podgrzać wodę do 65stC uruchamiał się w takiej kolejności, I stopień później II, później I i II a jak się zbliżała temperatura do 60 to na odwrót. Fakt jest taki, że do -15 wystarczał 1 cykl, natomiast już kiedy temperatury były w okolicach - 20 wtedy potrzebował 2 cykli (2g. 11kW)

Gondoljerzy tak masz rację dokładnie tak było. Stąd też prawdopodobnie nie widziałem zmiany w poborze prądu.

Generalnie krzywą ustawioną mam na 4. Zmniejszając temperaturę do 16stC, aby ją osiągnąć musiałem obniżyć zasilanie o 5st ponieważ temperatura nie chciała spadać, pomimo, że czujnik pokojowy jest ustawiony w systemie aby kompensował temperaturę. Teraz pomimo spłaszczenia krzywej o 5st. temperatura waha się w granicach 16,3-16,6.
Przetestowałem też spłaszczenie krzywej na zasilaniu o 7st, wtedy temp 15,5st na czujniku, a zadana 16st.

Testowałem również zmniejszenie wydajności na pompie obiegowej.
Mam ustawione od uruchomienia 80%, a rotametry pootwierane na 1,2 - 1,5
Zmieniłem wydajność raz na 1 dobę z 80% na 50%, wydawało mi się, że pobór spadł do ok.38kW, ale nie zanotowałem sobie co kiedy zmieniałem, więc nie mam pewności. Może akurat zbiegł się cykl obniżenia temperatury.
W każdym razie wróciłem do ustawień zadanych przy uruchomieniu czyli 80%.

Idą trochę cieplejsze dni, więc pocieszam się, że ten pobór powinien się obniżyć. Jestem w trakcie rozkładania styropianu na podłodze poddasza, więc to też z pewnością powinno trochę poprawić ucieczkę ciepła w górę.

zajoprzemo
11-01-2017, 10:43
]Zajoprzemo z Tego co się orientuję to nie ma opcji wyłączyć CWU bo PW potrzebuje uruchamiać cykl rozmrażania, więc gdybym wyłączył CWU to był by problem, ale może się mylę.

Ja też nie mogę wyłączyć podgrzewania CWU, ale zawsze możesz zmniejszyć zakres temper. Skoro Ciebie nie ma w domu to był ustawił zał.30 i wył 35...
Nie ma sensu grzać wyżej...

Jeśli chodzi o grzałki, to tak załączają się w momencie rozmrażania, aby podtrzymać temperaturę, tak sądzę.

Grzałki w przypadku odszraniania są uruchamiane tylko kiedy na dworze masz niską temperaturę.. u mnie jest to przy od około -10.. grzałki chodzą 3-5 min w zależności czy mam -10 czy więcej... przy wyższych temperaturach do odszraniania nie są uruchamiane grzałki.. a i jeszcze jedno.. dodatkowo przy odszranianiu załącza się grzałka w tacy ociekowej jednostki zewnętrznej przez co nie masz problemu z lodem

Cykliczne, czyli dodatkową ciepłą wodę wyłączyłem, po tym jak się zorientowałem, że Serwisant pozostawił włączoną dodatkową ciepłą wodę każdego dnia po 22. W DCW grzałki pomagały podgrzać wodę do 65stC uruchamiał się w takiej kolejności, I stopień później II, później I i II a jak się zbliżała temperatura do 60 to na odwrót. Fakt jest taki, że do -15 wystarczał 1 cykl, natomiast już kiedy temperatury były w okolicach - 20 wtedy potrzebował 2 cykli (2g. 11kW)

Wyłącz dodatkową ciepłą wodę zupełnie.. u mnie mam włączoną CWU tylko na sprężarce zakres 45 włączanie i 50 stopni wyłączanie..
Dodatkowa ciepła woda ma sens jeśli planujesz duże pobory wody tj. np impreza i dużo więcej domowników :)

Generalnie krzywą ustawioną mam na 4.

Też tak mam ustawioną na 4 i jest OK.


Zmniejszając temperaturę do 16stC, aby ją osiągnąć musiałem obniżyć zasilanie o 5st ponieważ temperatura nie chciała spadać, pomimo, że czujnik pokojowy jest ustawiony w systemie aby kompensował temperaturę. Teraz pomimo spłaszczenia krzywej o 5st. temperatura waha się w granicach 16,3-16,6.
Przetestowałem też spłaszczenie krzywej na zasilaniu o 7st, wtedy temp 15,5st na czujniku, a zadana 16st.

Pamiętaj, że masz podłogówkę i dużą bezwładność cieplną... tutaj po każdej regulacji musisz odczekać często conajmniej dobę... a jak masz duże okna i wpadną Ci promienie słoneczne to Ci się od razu zwiększy temperatura w domu... ja bym dał mniejszą krzywą np na 3 albo 2 dla temperatury w domu 16 stopni...

Testowałem również zmniejszenie wydajności na pompie obiegowej.
Mam ustawione od uruchomienia 80%, a rotametry pootwierane na 1,2 - 1,5
Zmieniłem wydajność raz na 1 dobę z 80% na 50%, wydawało mi się, że pobór spadł do ok.38kW, ale nie zanotowałem sobie co kiedy zmieniałem, więc nie mam pewności. Może akurat zbiegł się cykl obniżenia temperatury.
W każdym razie wróciłem do ustawień zadanych przy uruchomieniu czyli 80%.

Rozmawiałem z kilkoma serwisantami (godnymi polecenia) i każdy mówił jednym głosem, że przy temperaturze poniżej +4 na dworze warto ustawić wydajność pompy obiegowej na 100%... wówczas szybciej dociera ciepło do poszczególnych pętli i ogólne zużycie KW powinno się zmniejszyć... też tak zrobiłem i obecnie tak mam... nie daje niżej..

Jestem w trakcie rozkładania styropianu na podłodze poddasza, więc to też z pewnością powinno trochę poprawić ucieczkę ciepła w górę.

Na pewno jak ogarniesz już ocieplenie całego domu będzie w zupełności lepiej!!

DavC4P
11-01-2017, 14:54
Rozmawiałem z kilkoma serwisantami (godnymi polecenia) i każdy mówił jednym głosem, że przy temperaturze poniżej +4 na dworze warto ustawić wydajność pompy obiegowej na 100%... wówczas szybciej dociera ciepło do poszczególnych pętli i ogólne zużycie KW powinno się zmniejszyć... też tak zrobiłem i obecnie tak mam... nie daje niżej..

Też rozmawiałem z kilkoma intalatorami i ponoć jak za szybko przemyka woda po podłogówce to też nie za dobrze, bo nie zdąży oddać ciepła tylko przemknie i szybko do powrotu wystudzona. No sam nie wiem już jak z tym jest.

zajoprzemo
11-01-2017, 16:27
Też rozmawiałem z kilkoma instalatorami i ponoć jak za szybko przemyka woda po podłogówce to też nie za dobrze, bo nie zdąży oddać ciepła tylko przemknie i szybko do powrotu wystudzona. No sam nie wiem już jak z tym jest.[/QUOTE]

No widzisz.. ilu ludzi tyle opinii... to może ja zmienię na 80% i zobaczę czy jest jakiś efekt :)

plusfoto
11-01-2017, 17:06
Pompy mają dawać optymalny obieg dla danego urządzenia. Zarówno za dużo jak i za mało odbija się na sprawności jak i żywotności Dla mojej ideałem jest 1500-1800 na godzinę.

DavC4P
12-01-2017, 06:44
Też rozmawiałem z kilkoma instalatorami i ponoć jak za szybko przemyka woda po podłogówce to też nie za dobrze, bo nie zdąży oddać ciepła tylko przemknie i szybko do powrotu wystudzona. No sam nie wiem już jak z tym jest.

No widzisz.. ilu ludzi tyle opinii... to może ja zmienię na 80% i zobaczę czy jest jakiś efekt :)[/QUOTE]

A czy orientujesz się jak ustawić te Nasze sterowanie, aby maxymalnie korzystać z II Taryfy??

gondoljerzy
12-01-2017, 07:17
Też rozmawiałem z kilkoma intalatorami i ponoć jak za szybko przemyka woda po podłogówce to też nie za dobrze, bo nie zdąży oddać ciepła tylko przemknie i szybko do powrotu wystudzona. No sam nie wiem już jak z tym jest.

Ale przecież to ciepło nigdzie nie ucieknie, ani nie zniknie. Pompa znów ogrzeje wodę z niewielką deltą i woda znów płynie do rurek.

plusfoto
12-01-2017, 09:01
Ale przecież to ciepło nigdzie nie ucieknie, ani nie zniknie. Pompa znów ogrzeje wodę z niewielką deltą i woda znów płynie do rurek.Jeszcze raz: Każde urządzenie najlepiej i najefektywniej pracuje przy optymalnych ustawieniach. Każde odstępstwo powoduje spadek efektywności a często i żywotności i zwiększanie lub zmniejszanie delty bądź przepływu do tego prowadzi. Jeśli dane urządzenie przy optymalnych ustawieniach nie jest w stanie sobie poradzić to oznacza że popełniono błędy w instalacji lub doborze urządzenia. Najpierw należy zdiagnozować przyczynę a potem próbować jej zaradzić ale nie zmianą optymalnych parametrów.

wesola9
14-01-2017, 00:17
Małe podsumowanie (w razie co przepraszam za śmiecenie)
trzeci sezon korzystam z pompy PW i jestem mega zadowolony.
przyznam że to wszystko dzięki temu tutaj forum.
tygodniami studiowałem wszystkie wpisy zadawałem pytania (mniej mądre i bardziej mądre)
wyciągnąłem własne wnioski i w trakcie trzeciego sezonu mogę potwierdzić że dla nowo budowanych domów nie ma obecnie lepszego rozwiązania jak pompa ciepła PW.
Postawiłem na praktyczno logiczne myślenie - moje parametry/dane
- mostki termiczne - eliminacja gdzie się da
- ściany solbet 25cm
- ocieplenie - 20cm styropian
- ogrzewanie podłogowe niskotemperaturowe (odległość 10cm pomiędzy rurkami)
- długość pętli od 80 do 110 m
- posadzka anhydryt 7,5cm (wiem że radzą 5cm ale dłużej trzyma ciepło a i tak nagrzewa się szybko)
- dodatkowo 1cm ceramika/gres/płytki/klej - w jednym pokoju mam panele i było trochę gorzej z temperaturą ale drobna regulacja załatwiła sprawę
- pod podłogą 18/20cm styropianu
- okna trzyszybowe + kilka rolet zewnętrznych
- kominek - dodatkowe 2m3 drewna na sezon (300PLNów)
- w łazience drabinka duża
- grzeje akumulacyjnie w taniej taryfie
- temperatura w domu od 22 do 25stC (zależny od kominka)
- BRAK JAKICHKOLWIEK ELEKTROZAWORÓW, BUFORÓW, CZUJNIKÓW, STEROWNIKÓW ITP (jak mi za gorąco to otwieram okno)
- temperaturę wody mam ustawioną na 32stC jak duży mróz to zwiększam do 33/34stC lub/i wydłużam czas grzania
- koszt ogrzewania to ok 1000PLNów na sezon przy 90m2
- na stropie ok 12cm styropianu (na razie nie ocieplam dachu ponieważ się to nie kalkuluje się jak na razie wydać 5k do 8k żeby oszczędzić może 100złotych? )
- urządzenie bezobsługowe w zasadzie
- temperaturę w pokojach wyregulowałem przepływem i tyle
- sprężarka ma jedną fazę a grzałka drugą (jak było na jednej to wywaliło główny bezpiecznik po włączeniu czajnika przy -15stC)
- instalacja 3 fazowa (kto się w dzisiejszych czasach zastanawia na jedną fazową?-to tak zwane pozorne oszczędności)
- moc przyłączeniowa gospodarstwa 9KW
- wentylacja grawitacyjna (tyle że w każdym pomieszczeniu a w łazience 2x a kuchnia 3x)

co bym zmienił?
- w łazience wprowadziłbym dodatkową powierzchnie grzejną w postaci ogrzewania ściennego
- zagęściłbym instalację w progach pomiędzy pokojami (obecnie są to chłodne miejsca- tzn chłodna podłoga)
- mam schody betonowe na piętro - zastanowiłbym się czy nie zatopić w nich instalacje grzewczą jest to duży "zbiornik" akumulacyjny na ciepło
- zrezygnowałbym z komina (było już za późno)

WAŻNA RADA - PROSTA INSTALACJA = SUKCES
nie wierzcie w żadne sterowania pokojowe, pogodowe itp. szkoda kasy. POMPY PW są na tyle ekonomiczne że po prostu nie warto bawić się w takie rzeczy.
tak jak pisałem wcześniej jak za gorąco to okno se otwórz, przynajmniej świeżego powietrza zaczerpniesz.
pompa powinna kosztować pomiędzy 20k a 30k z instalacją i zbiornikiem na wodę ,więcej nie ma sensu.
Specjalistami od pomp ciepła nie moga być firmy które mają doświadczenie w paliwach stałych i gazowych (taki przytyk do made in Germany)
Jak ktoś ma taką to fajnie ale uważam że przepłacił.

mam nadzieję że nie namieszałem a może nawet pomogłem w wyborze systemu grzewczego
przypomnę koszt ogrzewania to ok 1000PLNów na sezon. nie podaję dokładnie ponieważ o 100 złotych to przy takiej kwocie nie przyjdzie.
nie robię żadnych notatek, nie analizuję i nie porównuję, nie spoglądam z niepokojem na licznik.
NO CÓŻ.... WYCHODZI NA TO ŻE JESTEM SZCZĘŚLIWY....;-)


Prywatnie nie wdaję się w dyskusje z wenglorzami i gazownikami i peletownikami o tych co maja kominki z płaszczem to nie wspomnę, oni mają swój świat, nie zrozumieją. Robią tylko oczy wielkie bo nie dociera że do kotłowni zaglada się jesienią żeby TIMER włączyć i wiosną żeby wyłączyć. Ale jak kto lubi :-)
w kotłowni ma czysto ponieważ brak węgla/peletu (ognia) oraz nic mi nie wybuchnie ponieważ brak gazu.

Piszę ponieważ dużo jest tutaj rozważań teoretycznych a czasem przyda się opinia amatora/użytkownika.


pozdrawiam
Artur amaotor

PS
no i na koniec jeszcze raz dziękuję wszystkim forumowiczom którzy wpłynęli na mój wybór.

Tulisko
14-01-2017, 09:31
Małe podsumowanie (w razie co przepraszam za śmiecenie)
trzeci sezon korzystam z pompy PW i jestem mega zadowolony.
przyznam że to wszystko dzięki temu tutaj forum.
tygodniami studiowałem wszystkie wpisy zadawałem pytania (mniej mądre i bardziej mądre)
wyciągnąłem własne wnioski i w trakcie trzeciego sezonu mogę potwierdzić że dla nowo budowanych domów nie ma obecnie lepszego rozwiązania jak pompa ciepła PW.
Postawiłem na praktyczno logiczne myślenie - moje parametry/dane
- mostki termiczne - eliminacja gdzie się da
- ściany solbet 25cm
- ocieplenie - 20cm styropian
- ogrzewanie podłogowe niskotemperaturowe (odległość 10cm pomiędzy rurkami)
- długość pętli od 80 do 110 m
- posadzka anhydryt 7,5cm (wiem że radzą 5cm ale dłużej trzyma ciepło a i tak nagrzewa się szybko)
- dodatkowo 1cm ceramika/gres/płytki/klej - w jednym pokoju mam panele i było trochę gorzej z temperaturą ale drobna regulacja załatwiła sprawę
- pod podłogą 18/20cm styropianu
- okna trzyszybowe + kilka rolet zewnętrznych
- kominek - dodatkowe 2m3 drewna na sezon (300PLNów)
- w łazience drabinka duża
- grzeje akumulacyjnie w taniej taryfie
- temperatura w domu od 22 do 25stC (zależny od kominka)
- BRAK JAKICHKOLWIEK ELEKTROZAWORÓW, BUFORÓW, CZUJNIKÓW, STEROWNIKÓW ITP (jak mi za gorąco to otwieram okno)
- temperaturę wody mam ustawioną na 32stC jak duży mróz to zwiększam do 33/34stC lub/i wydłużam czas grzania
- koszt ogrzewania to ok 1000PLNów na sezon przy 90m2
- na stropie ok 12cm styropianu (na razie nie ocieplam dachu ponieważ się to nie kalkuluje się jak na razie wydać 5k do 8k żeby oszczędzić może 100złotych? )
- urządzenie bezobsługowe w zasadzie
- temperaturę w pokojach wyregulowałem przepływem i tyle
- sprężarka ma jedną fazę a grzałka drugą (jak było na jednej to wywaliło główny bezpiecznik po włączeniu czajnika przy -15stC)
- instalacja 3 fazowa (kto się w dzisiejszych czasach zastanawia na jedną fazową?-to tak zwane pozorne oszczędności)
- moc przyłączeniowa gospodarstwa 9KW
- wentylacja grawitacyjna (tyle że w każdym pomieszczeniu a w łazience 2x a kuchnia 3x)

co bym zmienił?
- w łazience wprowadziłbym dodatkową powierzchnie grzejną w postaci ogrzewania ściennego
- zagęściłbym instalację w progach pomiędzy pokojami (obecnie są to chłodne miejsca- tzn chłodna podłoga)
- mam schody betonowe na piętro - zastanowiłbym się czy nie zatopić w nich instalacje grzewczą jest to duży "zbiornik" akumulacyjny na ciepło
- zrezygnowałbym z komina (było już za późno)

WAŻNA RADA - PROSTA INSTALACJA = SUKCES
nie wierzcie w żadne sterowania pokojowe, pogodowe itp. szkoda kasy. POMPY PW są na tyle ekonomiczne że po prostu nie warto bawić się w takie rzeczy.
tak jak pisałem wcześniej jak za gorąco to okno se otwórz, przynajmniej świeżego powietrza zaczerpniesz.
pompa powinna kosztować pomiędzy 20k a 30k z instalacją i zbiornikiem na wodę ,więcej nie ma sensu.
Specjalistami od pomp ciepła nie moga być firmy które mają doświadczenie w paliwach stałych i gazowych (taki przytyk do made in Germany)
Jak ktoś ma taką to fajnie ale uważam że przepłacił.

mam nadzieję że nie namieszałem a może nawet pomogłem w wyborze systemu grzewczego
przypomnę koszt ogrzewania to ok 1000PLNów na sezon. nie podaję dokładnie ponieważ o 100 złotych to przy takiej kwocie nie przyjdzie.
nie robię żadnych notatek, nie analizuję i nie porównuję, nie spoglądam z niepokojem na licznik.
NO CÓŻ.... WYCHODZI NA TO ŻE JESTEM SZCZĘŚLIWY....;-)


Prywatnie nie wdaję się w dyskusje z wenglorzami i gazownikami i peletownikami o tych co maja kominki z płaszczem to nie wspomnę, oni mają swój świat, nie zrozumieją. Robią tylko oczy wielkie bo nie dociera że do kotłowni zaglada się jesienią żeby TIMER włączyć i wiosną żeby wyłączyć. Ale jak kto lubi :-)
w kotłowni ma czysto ponieważ brak węgla/peletu (ognia) oraz nic mi nie wybuchnie ponieważ brak gazu.

Piszę ponieważ dużo jest tutaj rozważań teoretycznych a czasem przyda się opinia amatora/użytkownika.


pozdrawiam
Artur amaotor

PS
no i na koniec jeszcze raz dziękuję wszystkim forumowiczom którzy wpłynęli na mój wybór.

Arturze, a jaką masz pompę?
Pozdrawiam
Tulisko

wesola9
15-01-2017, 10:08
Arturze, a jaką masz pompę?
Pozdrawiam
Tulisko

Cześć

Ja akurat posiadam Panasonic'a , t-Cap, 9KW, jednofazowa.
Trochę za mocna na 90m2, ale w planach jest uruchomienie piętra.


pozdrawiam
Artur

Tulisko
15-01-2017, 13:40
Cześć

Ja akurat posiadam Panasonic'a , t-Cap, 9KW, jednofazowa.
Trochę za mocna na 90m2, ale w planach jest uruchomienie piętra.


pozdrawiam
Artur

Ale za to pewnie ten nadmiar mocy przydaje się w obecne mrozy;-)
Pozdr.
Tulisko

Ps.. Napisz jak możesz na priv ile kosztowała Cię instalacja;-)

zajoprzemo
15-01-2017, 21:11
A czy orientujesz się jak ustawić te Nasze sterowanie, aby maxymalnie korzystać z II Taryfy??[/QUOTE]

Obawiam sie że sie nie da ustawić tak żeby pracowała tylko w taniej taryfie.. zbyt ubogie możliwości sterowania niestety :(

Pyxis
15-01-2017, 23:18
- BRAK JAKICHKOLWIEK ELEKTROZAWORÓW, BUFORÓW, CZUJNIKÓW, STEROWNIKÓW ITP (jak mi za gorąco to otwieram okno)
[...]
przypomnę koszt ogrzewania to ok 1000PLNów na sezon.

1000 zl za CO na 90m2 .... doopy nie urywa (IMHO).
Moze wlasnie za sprawa tego oryginalnego "sterowania" temperatura pomieszczen?

DavC4P
16-01-2017, 09:53
A czy orientujesz się jak ustawić te Nasze sterowanie, aby maxymalnie korzystać z II Taryfy??

Obawiam sie że sie nie da ustawić tak żeby pracowała tylko w taniej taryfie.. zbyt ubogie możliwości sterowania niestety :([/QUOTE]

Otrzymałem taką o to odpowiedź z NIBE.

W pompie ciepła NIBE SPLIT nie ma bezpośredniej możliwości sterowania II taryfami prądu. Ewentualnie można zmienić przesunięcie krzywej grzania dla jednego okresu czasu w menu 7.3.0. Można także zastosować zewnętrzny termostat pokojowy i podłączyć do pompy ciepła, lecz w tym przypadku najlepiej jest zgłosić się do serwisanta pomp ciepła NIBE z Pańskiego regionu. Lista autoryzowanej sieci serwisowej dostępna jest na stronie internetowej www.nibe.pl
Pozdrawiamy,

Sprawdzę przetestuję, może to mieć sens. Ale znowu na noc to z reguły temperaturę się obniża. Sam nie wiem

dropsec
16-01-2017, 10:54
Ale czy druga taryfa ma w ogóle sens... przecież nocą temperatury są niższe o około 10K, a czasem i wiecej, wtedy tez jest mniejszy COP i wieksze zuzycie prądu kiedy pompa musi chodzić na maxa by dogrzać te niedogrzane strefy.
Ja szczerze mówiąc też planowałem miec tylko II taryfe na pompe, ale ostatecznie mam całodobowo i pompa chodzi sobie na 16% modulacji (Atlantic 13kW, jednofazowka) i średnio bierze 20-24kW na dobę przy 240m2 grzania razem z CWU.
Nie tracę na tym przy komforcie, bo czy rano czy wieczór zawsze mam tą samą temperaturę.

Kaizen
16-01-2017, 11:13
Ale czy druga taryfa ma w ogóle sens... przecież nocą temperatury są niższe o około 10K, a czasem i wiecej,

Patrzysz na maksymalne różnice. A popatrz na średnie temperatury w strefie tańszej, i droższej w ciągu doby. Wcale takie duże różnice nie będą. Do tego o ile zmieni się COP? 0,2? A cena 0,33 vs 0,60 zł jak chcesz porównać G11 z tańszą strefą G12. Zdecydowanie opłaci się G12.


średnio bierze 20-24kW na dobę przy 240m2 grzania razem z CWU.
Nie tracę na tym przy komforcie, bo czy rano czy wieczór zawsze mam tą samą temperaturę.

Rozumiem, że masz na myśli 20kWh/dobę średnio. To daje 365*20*0,33*1,1=2409 zł vs 365*20*0,6=4380zł
Ponad 2K zł rocznie przepłacasz. Czy COP będzie niższy nie zależy tylko od różnicy temperatur, ale też od % obciążenia PC - więc pracująca na minimum wcale nie jest najbardziej sprawn).

agb
16-01-2017, 11:34
Ale czy druga taryfa ma w ogóle sens... przecież nocą temperatury są niższe o około 10K, a czasem i wiecej, wtedy tez jest mniejszy COP i wieksze zuzycie prądu kiedy pompa musi chodzić na maxa by dogrzać te niedogrzane strefy.
Ja szczerze mówiąc też planowałem miec tylko II taryfe na pompe, ale ostatecznie mam całodobowo i pompa chodzi sobie na 16% modulacji (Atlantic 13kW, jednofazowka) i średnio bierze 20-24kW na dobę przy 240m2 grzania razem z CWU.
Nie tracę na tym przy komforcie, bo czy rano czy wieczór zawsze mam tą samą temperaturę.

A przy G11 w nocy gdy temperatura jest dużo niższa i COP nie będziesz miał większego zużycia prądu? W moim PGE przy G12W mając 98h taniej i 70h drogiej tygodniowo, jeżeli będę grzał 24/7 z tym samym zużyciem wyjdzie mi średnio 49 groszy/kWh. W G11 56 groszy. A sam powiedziałeś, że w nocy kiedy jest taniej pójdzie więcej prądu. I do tego CWU też grzejesz w taniej.

hajnel
16-01-2017, 12:38
Miałem G11, przeszedłem na G12W prąd wychodzi ok 34gr/kWh z wszystkimi opłatami. Wcześniej było to ok. 55 gr. Grzeję kiedy trzeba także w drogiej taryfie. Mnie wyszło ok. 400zł taniej za dwa miesiące w G12W.

dropsec
08-02-2017, 14:23
A przy G11 w nocy gdy temperatura jest dużo niższa i COP nie będziesz miał większego zużycia prądu? W moim PGE przy G12W mając 98h taniej i 70h drogiej tygodniowo, jeżeli będę grzał 24/7 z tym samym zużyciem wyjdzie mi średnio 49 groszy/kWh. W G11 56 groszy. A sam powiedziałeś, że w nocy kiedy jest taniej pójdzie więcej prądu. I do tego CWU też grzejesz w taniej.




Patrzysz na maksymalne różnice. A popatrz na średnie temperatury w strefie tańszej, i droższej w ciągu doby. Wcale takie duże różnice nie będą. Do tego o ile zmieni się COP? 0,2? A cena 0,33 vs 0,60 zł jak chcesz porównać G11 z tańszą strefą G12. Zdecydowanie opłaci się G12.



Rozumiem, że masz na myśli 20kWh/dobę średnio. To daje 365*20*0,33*1,1=2409 zł vs 365*20*0,6=4380zł
Ponad 2K zł rocznie przepłacasz. Czy COP będzie niższy nie zależy tylko od różnicy temperatur, ale też od % obciążenia PC - więc pracująca na minimum wcale nie jest najbardziej sprawn).

Ok, ale żonie mówisz "gotuj po 22, pierz po 22, piecz po 22, świeć swiatla po 22, " ? A jak jest 21:30 , to myslisz, "ide sie wykapac, bo mam 30 minut zanim wlacze TV i bede prasowac" ? Na pewno lapiesz sie na tym, przyznaj szczerze.
Z tą róznicą 2000 zł to przesadziles, wez pod uwage inne zuzycia pradu. Dodatkowo, PC gdy budynek jest niedogrzany pracuje z pełną mocą, a nie na minimum, średnia nocna jest na pewno o minimum 5 stopni lub wiecej nizsza niz dzienna. Ale nie chce sie klócić o każdy grosz, bo to nie na tym polega, ale PC kupili ludzie ktorzy cenią sobie wygodę i bezobsługowość, a w tym wypadku wszystko inne staje się niewygodne, bo zaczynasz myslec aby cos zrobic przed drogą taryfą, albo tuz po drogie taryfie, zamiast normalnie mieszkać.

U mnie zuzywają prąd jeszcze: napowietrzacz do oczyszczalni, pompki cyrkulacyjne, obiegowe, ekspres do kawy, rekuperator, ktore pracują całą dobę lub tylko w dzien. Mam je wylaczyc ?

Pozyjemy zobaczymy, poki co trzymam sie mojej teorii. Acha planuje w marcu panele fotowoltaiczne, wtedy juz tania taryfa zupełnie straci dla mnie sens.

zajoprzemo
08-02-2017, 14:45
Ok, ale żonie mówisz "gotuj po 22, pierz po 22, piecz po 22, świeć swiatla po 22, " ? A jak jest 21:30 , to myslisz, "ide sie wykapac, bo mam 30 minut zanim wlacze TV i bede prasowac" ? Na pewno lapiesz sie na tym, przyznaj szczerze.
Z tą róznicą 2000 zł to przesadziles, wez pod uwage inne zuzycia pradu. Dodatkowo, PC gdy budynek jest niedogrzany pracuje z pełną mocą, a nie na minimum, średnia nocna jest na pewno o minimum 5 stopni lub wiecej nizsza niz dzienna. Ale nie chce sie klócić o każdy grosz, bo to nie na tym polega, ale PC kupili ludzie ktorzy cenią sobie wygodę i bezobsługowość, a w tym wypadku wszystko inne staje się niewygodne, bo zaczynasz myslec aby cos zrobic przed drogą taryfą, albo tuz po drogie taryfie, zamiast normalnie mieszkać.

U mnie zuzywają prąd jeszcze: napowietrzacz do oczyszczalni, pompki cyrkulacyjne, obiegowe, ekspres do kawy, rekuperator, ktore pracują całą dobę lub tylko w dzien. Mam je wylaczyc ?

Pozyjemy zobaczymy, poki co trzymam sie mojej teorii. Acha planuje w marcu panele fotowoltaiczne, wtedy juz tania taryfa zupełnie straci dla mnie sens.

Mam podobne zdanie jak Ty kolego.. cenie sobie wygodę i możliwość używania wszelakich urządzeń wtedy, kiedy mam na to potrzebę i ochotę..
Dodatkowo bardzo dużo urządzeń pracuje w ciągu dnia, albo i cała dobę.. . zreszta ta różnica 2000 zł to jakaś z czapki wzięta.. 20 kw/dobę średnio to PC pobiera w okresie grzewczym gdzie są mrozy.. przy temp od 0 wzwyż pobiera dużo mniej, a poza okresem grzewczym używana jest tylko do podgrzania cwu.. wiec to wyliczenie nie mamnajmniejszego sensu.. dodatkowo jak grzejemy tylko w godzinach taniej taryfy to na 100% są wachania temperatur nawet przy bardzo ciepłych domach..

plusfoto
08-02-2017, 14:53
U mnie zuzywają prąd jeszcze: napowietrzacz do oczyszczalni, pompki cyrkulacyjne, obiegowe, ekspres do kawy, rekuperator, ktore pracują całą dobę lub tylko w dzien. Mam je wylaczyc ?

Proponuję abyś to dobrze policzył a nie tylko opierał się na tym że ktoś coś Ci powiedział. Przypominam że każde zużycie w II taryfie większe jak 30% ogólnego jest już z korzyścią dla twojego portfela jak również pamiętaj że drogiej taryfy w ciągu tygodnia masz 70 godzin a taniej 96.
W/g mnie naprawdę trzeba było by się mocno postarać zwłaszcza mając urządzenia pracujące 24/dobe aby być na minusie

plusfoto
08-02-2017, 15:04
dodatkowo jak grzejemy tylko w godzinach taniej taryfy to na 100% są wachania temperatur nawet przy bardzo ciepłych domach.. Jeśli przy temp. na zewnątrz -15 masz rano o 6.00 22stopnie a wieczorem o 22 21,5 i jest to dla Ciebie problem to i owszem masz rację.

Kaizen
08-02-2017, 15:10
Dodatkowo, PC gdy budynek jest niedogrzany pracuje z pełną mocą, a nie na minimum, średnia nocna jest na pewno o minimum 5 stopni lub wiecej nizsza niz dzienna.

2K zł do zaoszczędzenia na samym CO i CWU. Taka oszczędność powinna pokryć CAŁY koszt pozostałego prądu, a nie tylko tych 9gr różnicy w cenie w droższej strefie G12 w porównaniu z G11. Bez oglądania się na zegarek, nawet przy 100% zużycia w droższej strefie - a jak coś chodzi 24/7 to i tak 10/24 będzie chodziło w tańszej - czyli będziesz miał i tak średnio taniej, niż przy G11. Pozostają te urządzenia, które odpalasz prawie wyłącznie w droższej strefie. Ale i tak się opłaci.

Co do sprawności PC, to niefajnie, jak działa na 100%, ale też niefajnie jak na minimum. A niestety, przy pracy ciągłej jak dobrze dobierzesz, to od święta będzie pracowała na optimum. I tak warto by jej przestawiać parametry, jak przy G12, żeby chociaż chwilowo, zdążając z modulacji (prawie) maksymalnej zdążając do minimalnej pracowała z optymalnym COP.
Tu masz fajną tabelkę, jak wygląda COP w zależności od % obciążenia.
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=379154&d=1484943576

Niestety, to jedyny producent jakiego widziałem, co podaje takie dane.

A jeszcze sobie popatrz jak to działa z CWU przy G11. Jak PC chodzi cały czas i dogrzewa w miarę potrzeby, to przy uzupełnianiu strat (bez rozbioru) zawsze dogrzewa te najwyższe *C (powiedzmy z 43 do 45*) gdzie ma najniższy COP. Jak jest rozbiór trochę lepiej, ale dalej słabo.
A jak masz ustawione grzanie CWU w okienkach, to grzeje dużą ilość od minimalnej temperatury albo niewiele większej (jak się uśredni). Czyli średnio z wyższym COP, więc nawet przy G11 IMO warto ustawiać PC do CWU najlepiej tuż po większych rozbiorach (np. po 22:00) gdzie na dole zasobnika jest duża porcja zimnej wody, nie wymieszanej z ciepłą - wtedy wychodzi średnio najwyższy COP.

A panele fotowoltaiczne, jak nie pokryją Ci 100% rocznego zapotrzebowania po uwzględnieniu bilansowania to tym bardziej nadają sens G12. W końcu to drogiego prądu nie będziesz ciągnął, bo będziesz miał "swój". A kupować będziesz wyłącznie tańszy.

Frofo007
08-02-2017, 15:45
Akurat takie rzeczy jak pranie, czy prasowanie najczęściej robi się w weekend (przynajmniej u mnie) a więc w taniej taryfie. Urządzenia, które pracują całą dobę jak już ktoś napisał (i o ile dobrze obliczył) również ich praca będzie tańsza. Pozostają tylko urządzenia typu TV, czajnik, laptop, światło itp - ale ile tego będzie w drogiej taryfie? Te urządzenia nie zużywają wiele prądu, np. laptop taki bardziej wypasiony do gier 0,1 aWh to jest dużo. Tak jak czytam ten temat to nie widziałem jeszcze aby ktoś przeszedł na taryfę nocną i płacił więcej. Dlatego myślę, że warto spróbować, jeśli faktycznie dziwnym trafem wyjdzie więcej to po roku można wrócić do tego co było.

link2jack
08-02-2017, 15:53
Mam podobne zdanie jak Ty kolego.. cenie sobie wygodę i możliwość używania wszelakich urządzeń wtedy, kiedy mam na to potrzebę i ochotę..
Dodatkowo bardzo dużo urządzeń pracuje w ciągu dnia, albo i cała dobę.. . zreszta ta różnica 2000 zł to jakaś z czapki wzięta.. 20 kw/dobę średnio to PC pobiera w okresie grzewczym gdzie są mrozy.. przy temp od 0 wzwyż pobiera dużo mniej, a poza okresem grzewczym używana jest tylko do podgrzania cwu.. wiec to wyliczenie nie mamnajmniejszego sensu.. dodatkowo jak grzejemy tylko w godzinach taniej taryfy to na 100% są wachania temperatur nawet przy bardzo ciepłych domach..

Nikt was nie zmusza do korzystania z dwóch taryf. My tylko namawiamy.
Może gdybyś to przeliczył to byś zmienił zdanie. Na chwile obecną opierasz się na swoich "przekonaniach".

Licznik jedno taryfowy mialem tylko miesiąc po wprowadzeniu - teraz wiem ze dobrze zrobiłem przechodząc na dwie taryfy.
Musisz uwierzyć na słowo, że tak jak Ty mam lodówkę, żarówki, czajnik itd. W drugiej taryfie staramy się by uzywać tylko zmywarke i pralke. TYLKO.

redblack
08-02-2017, 19:49
Licznik jedno taryfowy mialem tylko miesiąc po wprowadzeniu - teraz wiem ze dobrze zrobiłem przechodząc na dwie taryfy.

Jeśli po miesiącu przeszedłeś na dwie taryfy to chyba nie za bardzo masz porównanie z G11.

JTKirk
09-02-2017, 05:25
Jeśli po miesiącu przeszedłeś na dwie taryfy to chyba nie za bardzo masz porównanie z G11.

ale wcześniej (w mieszkaniu?) pewnie miał do czynienia z G11
wiem jakie rachunki miałem w mieszkaniu z G11, po niecałym miesiącu mieszkania, zmieniłem taryfę na G12, bo nie mogłem znieść myśli, że pieniądze przeciekają mi przez palce....i przechodziłem z założeniem, że na prądzie bytowym będę w plecy, ale z nawiązką pokryje to co zaoszczędzę na grzaniu. Rzeczywistość to zweryfikowała...okazało się, że dla G12 bytowy wychodził na minimalny minus, ale jak tylko wprowadzili G12w, to są spore oszczędności, także na prądzie bytowym

autorus
09-02-2017, 05:50
Też mam g12w, całkiem fajnie to wychodzi. Ogólnie jestem zadowolony.

link2jack
09-02-2017, 07:09
Jeśli po miesiącu przeszedłeś na dwie taryfy to chyba nie za bardzo masz porównanie z G11.

Nadal chyba nie wiesz na czym to polega. Jeśli nie wierzysz matematyce to by sprawdzić co bardziej się opłaca (G11 vs G12) należy mieć najpierw G12. To na podstawie faktury z G12 możesz od razu stwierdzić czy opłaca się przejść na G11. Nie na odwrót.

PS. Zbliża sie 2 tygodniowy wyjazd w gory. CWU odłączę. Co z ogrzewaniem? Jakie macie doświadczenie? Jest sens obniżania temp np o 5*C i np 4dni przed powrotem powrócić do ustawień standardowych?

Tomaszs131
09-02-2017, 08:33
Jak dla mnie 5 * trochę za dużo. Po powrocie może być problem z dobiciem do założonej temperatury. Patrząc na bezwładnoś OP trochę to może potrwać.
Jak do nie byłem w takiej sytuacji, więc mogę się mylić.

SUSPENSER
09-02-2017, 13:15
Jeśli po miesiącu przeszedłeś na dwie taryfy to chyba nie za bardzo masz porównanie z G11.

Po kilku latach przeszedłem z G11 na G12 i u mnie to także się opłacało bez zwracania uwagi na godziny, a jeszcze bardziej opłaca się gdy np. suszarkę kondensacyjną, zmywarkę ustawię na pracę w godz. 13-15.

iluminatus
10-02-2017, 12:04
Witam wszystkich serdecznie
To mój pierwszy post i po dłuższej obserwacji wątku prosiłbym o pewne sugestie i podpowiedzi mogące mi pomóc dobrać pompę PW dla mojego planowanego domu.

Charakterystyka domu:
pow. zabudowy 210 mkw
pow. użytkowa 115 mkw
dom parterowy z poddaszem nieużytkowym i garażem w bryle
region: północ podkarpacia

Izolacje termiczne:
podłoga na gruncie styr 20cm (U=0,116)
strop: wełna 30cm (U=0,121)
ściany: beton kom.24 + styr 20cm (U=0,144)
ściany fundamentowe styr 16cm
okna: max U=0,9
drzwi + brama garażowa: U=1,3
wentylacja grawitacyjna
co- grzejniki

Dla takiego projektu EU co+w z charakterystyki energetycznej wynosi 28,42 kWh/mkw*rok natomiast EU cwu to 24 kWh/mkw*rok

Natomiast do tego projektu wprowadzone zostały zmiany
- wentylacja mechaniczna z odzyskiem + poważnie biorę pod uwagę GWC rurowy
- zwiększona izolacja podłogi na gruncie z 20cm do 35cm
- zwiększona izolacja ścian fundamentowych z 16cm do 32cm
- będą wstawione rolety zew. podtynkowe we wszystkich oknach
- ogrzewanie podłogowe na całości
- okna częściowo wysunięte w ocieplenie

W związku z tym EU co+w spadnie, jednak nie mam wyliczeń do jakiego dokładnie poziomu.

Moje pytanie jak powinienem dobrać moc pompy, czy przyjmuję założenie że (28,42 + 24)*115 = 6000 kWh to maksymalne zapotrzebowanie, czyli idealna byłaby pompa 6kW ?
Nie mam bardzo zasobnego portfela więc zależy mi na dobrym stosunku cena jakość. Gazu nie chcę ciągnąć do działki, więc pompa miałaby mieć wspomaganie grzałką.
W przyszłym tygodniu mam mieć spotkanie z projektantem instalatorem, ma mi przedstawić już gotowy projekt i jakieś propozycje, dlatego byłbym wdzięczny za wszelkie sugestie na co zwracać uwagę i jaki dobrać sprzęt, żeby ogrzanie domu było tanie.

Z góry wszystkim dziękuję

plusfoto
10-02-2017, 12:29
A masz coś takiego jak projektowe obciążenie cieplne budynku?

Pratchawiec
10-02-2017, 13:20
Witam

Tak z pod dużego palca, bez wnikania w szczegóły, które oczywiście należy zgłębić.
Obciążenie cieplne budynku z wentylacją mechaniczną nie powinno przekroczyć 4 KW.

Uwzględniając moc niezbędną dla CWU oraz grzanie w okienkach taryfowych

- Zaplanuj pompę 9 kW jednofazową
- Odpuść dokładanie izolacji na ścianach, fundamentach i pod podłogą
- Dołóż 10 cm wełny na dach
- zostaw wentylację mechaniczną

Ciesz się niskim zużyciem rocznym

Pozdrawiam

Pratchawiec

marcin_open
10-02-2017, 13:47
O cholera co za cuda :-)

fachman19
10-02-2017, 20:27
Jak wyglądają PC PW - odpływ kondensatu przy tak długim mrozie ?

iluminatus
10-02-2017, 20:30
A masz coś takiego jak projektowe obciążenie cieplne budynku?

W projekcie jest podane 8kW, tylko że dotyczy to projektu typowego, bez zmian, które mam wprowadzone, więc nie wiem czy ta wartość ma jakieś znaczenie, bo jak podejrzewam realna będzie pewnie mniejsza

ironsmith
10-02-2017, 21:12
kaizen to co pokazałeś w tabeli to akurat zmiana cop w zależności od temperatury zasilania i to normalne że im wyższa temperatura zasilania tym cop mniejsze
iluminatus powinieneś zweryfikować U dla podłogi na gruncie U=0,116 [20cm styro] - wynik budzący wątpliwość, zauważ że dla ściany - beton komórkowy +20cm styro masz U=0,144 a przecież beton komórkowy też ma jakiś opór cieplny

iluminatus
10-02-2017, 21:13
Witam

Tak z pod dużego palca, bez wnikania w szczegóły, które oczywiście należy zgłębić.
Obciążenie cieplne budynku z wentylacją mechaniczną nie powinno przekroczyć 4 KW.

Uwzględniając moc niezbędną dla CWU oraz grzanie w okienkach taryfowych

- Zaplanuj pompę 9 kW jednofazową
- Odpuść dokładanie izolacji na ścianach, fundamentach i pod podłogą
- Dołóż 10 cm wełny na dach
- zostaw wentylację mechaniczną

Ciesz się niskim zużyciem rocznym

Pozdrawiam

Pratchawiec

Dzięki za odp, i teraz pytanie czy to 9kW nie będzie zbyt przewymiarowane.
Jak powinno się właściwie dobierać moc pompy ?
I czy dobrze rozumiem obciążenie cieplne - że źródło ciepła nie może zbyt znacząco przekraczać obciążenia cieplnego budynku, czyli zakładając 4 kW to przy 9 kW pompy mamy ponad dwukrotnie większą moc?

I czy warto rezygnować z docieplenia podłogi, skoro według sporej części artykułów w dobrze zaizolowanym domu z repuperacją najwięcej ciepła ucieka do gruntu.

marcin_open
10-02-2017, 21:26
Pompa ciepła 5 kW w zupełności wystarczy

asolt
10-02-2017, 21:30
Pompa ciepła 5 kW w zupełności wystarczy

Wiesz to bez obliczen ozc? a co z cwu w II taryfie?

Tomaszs131
10-02-2017, 21:32
Pompa ciepła 5 kW w zupełności wystarczy

Nie zaryzykowałbym.

Kaizen
10-02-2017, 21:33
kaizen to co pokazałeś w tabeli to akurat zmiana cop w zależności od temperatury zasilania i to normalne że im wyższa temperatura zasilania tym cop mniejsze


To wytłumacz mi,co to jest to max, normal, min, mid,
I od czego zależy, że przy DZ +2 i temperaturze zasilania 35* w max jest COP 3,22, przy tych samych temperaturach dla normal COP=3,55
Co się zmieniło, skoro nie modulacja (bo i moc jest odpowiednio max 12,11kW vs normal 8kW)

marcin_open
10-02-2017, 21:44
Wiesz to bez obliczen ozc? a co z cwu w II taryfie?

Wygląda na to że dom jest zrobiony bardzo starannie nie ma sensu prze wymiarować pompy ciepła.

plusfoto
10-02-2017, 21:53
Dzięki za odp, i teraz pytanie czy to 9kW nie będzie zbyt przewymiarowane.
Jak powinno się właściwie dobierać moc pompy ?
I czy dobrze rozumiem obciążenie cieplne - że źródło ciepła nie może zbyt znacząco przekraczać obciążenia cieplnego budynku, czyli zakładając 4 kW to przy 9 kW pompy mamy ponad dwukrotnie większą moc?

I czy warto rezygnować z docieplenia podłogi, skoro według sporej części artykułów w dobrze zaizolowanym domu z repuperacją najwięcej ciepła ucieka do gruntu.
podstawa to zrób OZC. Będziesz miał pewność. Następnie jeśli faktycznie by wyszło około 4-5 to możesz się pokusić o jednofazową SDC 9kW która przy -20 będzie miała około 6 ale jeszcze raz powtórzę - podstawą jest prawidłowe OZC. Co do podłogi to te 15-20 styropianu się przyda bo inaczej faktycznie będziesz miał większe straty w dół jak do góry

wihajster
10-02-2017, 22:02
Wygląda na to że dom jest zrobiony bardzo starannie nie ma sensu prze wymiarować pompy ciepła.
Uwielbiam takie podejście "teoretyków".
A wystarczy tylko parę lat aż okaże się, że cudowne U okien i drzwi już się zestarzało bo argon wyparował...
Tu i tam osy czy trzmiele zrobiły demolkę w styropianie... Ech...

To samo z bezgranicznym zaufaniem do wyliczanek OZC czy cudownych projektów podłogówki czy wentylacji gdzie okazuje się że jednak projektant się pomylił. A rur zagęścić się potem już nie da.

marcin_open
10-02-2017, 22:15
Każdy robi jak uważa ja nie lubie chodzi w zaduzych butach, wg mnie wystarczy 5 kW a inwestor niech sam decyduje mozna się pokusić o 7 kW jeśli nie jesteśmy pewnie ale branie pomy o raz przewymiarowanej TO BEZ SENSU

plusfoto
10-02-2017, 22:19
To samo z bezgranicznym zaufaniem do wyliczanek OZC czy cudownych projektów podłogówki czy wentylacji gdzie okazuje się że jednak projektant się pomylił. A rur zagęścić się potem już nie da.
wihajster zależy kto dla Ciebie te obliczenia i projekty robi -ja tam nie narzekam. Sprawdza się w 100% zarówno obliczenia jak i projekt oraz przepływy.

plusfoto
10-02-2017, 22:22
Każdy robi jak uważa ja nie lubie chodzi w zaduzych butach, wg mnie wystarczy 5 kW a inwestor niech sam decyduje mozna się pokusić o 7 kW jeśli nie jesteśmy pewnie ale branie pomy o raz przewymiarowanej TO BEZ SENSU ile te 5 kW będzie miało przy -15 -20? 7 przy -7 ma 5,9 a przy -20 ciężko już jej będzie uzyskać 4

marcin_open
10-02-2017, 22:25
Niech pomyśle kiedy ostatnio było -15 -20 hmmmmmmmmmm

Średnia temperatura 1981-2007 http://www.pogodynka.pl/polska/daneklimatyczne/

funky_koval
10-02-2017, 22:36
Hmmmm w styczniu 2017 ?

marcin_open
10-02-2017, 22:50
Witam wszystkich serdecznie
To mój pierwszy post i po dłuższej obserwacji wątku prosiłbym o pewne sugestie i podpowiedzi mogące mi pomóc dobrać pompę PW dla mojego planowanego domu.

Charakterystyka domu:
pow. zabudowy 210 mkw
pow. użytkowa 115 mkw
dom parterowy z poddaszem nieużytkowym i garażem w bryle
region: północ podkarpacia

Izolacje termiczne:
podłoga na gruncie styr 20cm (U=0,116)
strop: wełna 30cm (U=0,121)
ściany: beton kom.24 + styr 20cm (U=0,144)
ściany fundamentowe styr 16cm
okna: max U=0,9
drzwi + brama garażowa: U=1,3
wentylacja grawitacyjna
co- grzejniki

Dla takiego projektu EU co+w z charakterystyki energetycznej wynosi 28,42 kWh/mkw*rok natomiast EU cwu to 24 kWh/mkw*rok

Natomiast do tego projektu wprowadzone zostały zmiany
- wentylacja mechaniczna z odzyskiem + poważnie biorę pod uwagę GWC rurowy
- zwiększona izolacja podłogi na gruncie z 20cm do 35cm
- zwiększona izolacja ścian fundamentowych z 16cm do 32cm
- będą wstawione rolety zew. podtynkowe we wszystkich oknach
- ogrzewanie podłogowe na całości
- okna częściowo wysunięte w ocieplenie

W związku z tym EU co+w spadnie, jednak nie mam wyliczeń do jakiego dokładnie poziomu.

Moje pytanie jak powinienem dobrać moc pompy, czy przyjmuję założenie że (28,42 + 24)*115 = 6000 kWh to maksymalne zapotrzebowanie, czyli idealna byłaby pompa 6kW ?
Nie mam bardzo zasobnego portfela więc zależy mi na dobrym stosunku cena jakość. Gazu nie chcę ciągnąć do działki, więc pompa miałaby mieć wspomaganie grzałką.
W przyszłym tygodniu mam mieć spotkanie z projektantem instalatorem, ma mi przedstawić już gotowy projekt i jakieś propozycje, dlatego byłbym wdzięczny za wszelkie sugestie na co zwracać uwagę i jaki dobrać sprzęt, żeby ogrzanie domu było tanie.

Z góry wszystkim dziękuję

Pomijając to co wszyscy mówią zaproś przedstawiciela firmy która dostarczy Ci pompę ciepła niech ich projektatnt wyliczy Ci jaką pompę potrzebujesz, robisz wszystko dobrze (ja bym tylko się zastanowił nad GWC czy aby napewno to jest takie zdrowe? To co się tam w tych rurach uchowa? Masz mega dobrze zaizolowane dom jeśli podajesz 35 styro to jest dużo na podłogę! Ja bym na Twoim miejscu niemszalał z dużą pompą ciepła, zrób jak masz miejsce kolektor poziomy, o powietrznej się nie wypowiadam, jak chcesz napisz do mnie na prv to Ci podam nr tel i kilka rzeczy podpowiem. Nie jestem ekspertem ale zajmuję się tym od roku i coś już tam wiem.

wihajster
10-02-2017, 22:52
wihajster zależy kto dla Ciebie te obliczenia i projekty robi -ja tam nie narzekam. Sprawdza się w 100% zarówno obliczenia jak i projekt oraz przepływy.
Pewnie ta osoba tutaj by nie chciała rozgłosu więc przemilczę.
Obliczenia i projekty nie dla mnie ale zdarzyło się u klientów nie raz i nie dwa że projekt podłogówki był do dupy.
Projektant jak każdy, czasami mija się z prawdą...

plusfoto
11-02-2017, 08:02
Tego nie neguję i zawsze powtarzam aby nie ufać zbytnio projektom i tym obliczeniom z projektów głównych jak i tym z internetu zwłaszcza robionym za pół darmo. Porządne OZC i podłogówka to koszt około 6-7 stówek a nie 50 czy 100 zł lub darmo ale jak kupisz materiał u mnie.

_John
11-02-2017, 08:09
ile te 5 kW będzie miało przy -15 -20? 7 przy -7 ma 5,9 a przy -20 ciężko już jej będzie uzyskać 4

A możesz wytłumaczyć jaki jest sens kręcenia układem chłodniczym z COP1.5 w temperaturach -20 st.C?

plusfoto
11-02-2017, 09:04
Możesz jaśniej. Co to za cudo z COP 1.5 przy -20?

marcin_open
11-02-2017, 09:11
Też nie rozumiem o co chodzi

iluminatus
12-02-2017, 21:56
ironsmith
iluminatus powinieneś zweryfikować U dla podłogi na gruncie U=0,116 [20cm styro] - wynik budzący wątpliwość, zauważ że dla ściany - beton komórkowy +20cm styro masz U=0,144 a przecież beton komórkowy też ma jakiś opór cieplny


Wartości wzięte z projektu i charakterystyki energetycznej, więc pomyłka raczej nie wchodzi w grę.




plusfoto
podstawa to zrób OZC. Będziesz miał pewność. Następnie jeśli faktycznie by wyszło około 4-5 to możesz się pokusić o jednofazową SDC 9kW która przy -20 będzie miała około 6 ale jeszcze raz powtórzę - podstawą jest prawidłowe OZC. Co do podłogi to te 15-20 styropianu się przyda bo inaczej faktycznie będziesz miał większe straty w dół jak do góry


Mam pytanie o OZC, czy nie jest to parametr zbliżony do EU, czy jest to zupełnie co innego i nie można tych wartości jakoś porównać.
A na podstawie EU co+w + EU cwu nie można dobrać mocy pompy ?
Druga sprawa, mam rozumieć, że pompę dobiera się o mocy dwukrotnie większą od wartości OZC ?






marcin_open
Pomijając to co wszyscy mówią zaproś przedstawiciela firmy która dostarczy Ci pompę ciepła niech ich projektatnt wyliczy Ci jaką pompę potrzebujesz, robisz wszystko dobrze (ja bym tylko się zastanowił nad GWC czy aby napewno to jest takie zdrowe? To co się tam w tych rurach uchowa? Masz mega dobrze zaizolowane dom jeśli podajesz 35 styro to jest dużo na podłogę! Ja bym na Twoim miejscu niemszalał z dużą pompą ciepła, zrób jak masz miejsce kolektor poziomy, o powietrznej się nie wypowiadam, jak chcesz napisz do mnie na prv to Ci podam nr tel i kilka rzeczy podpowiem. Nie jestem ekspertem ale zajmuję się tym od roku i coś już tam wiem.


Pompa gruntowa nie wchodzi w grę. Na dniach będę mam nadzieję miał gotowy projekt instalacji i zobaczę co projektant i zaproponuje

Dzięki pozdr.

JTKirk
13-02-2017, 05:12
Uwielbiam takie podejście "teoretyków".


ja mam tak samo....
dodatkowo, nie wiedzieć dlaczego, są oni strasznie pewni siebie :P

_John
13-02-2017, 09:40
Możesz jaśniej. Co to za cudo z COP 1.5 przy -20?

Mniej więcej każda pompa powietrzna ma taki COP w temperaturach poniżej -20 st.C

cactus
13-02-2017, 09:53
Ludzie przecież -20C zdarza się raz czy dwa na sezon, w wielu latach w ogole temepratura nie spada poniżej -15 przez całą zimę. Wyjątkiem są wschodnie krańce Polski ale tam jest tylko niewiele gorzej. Ta zima jest najgorsza chyba od 2007roku ale następna taka może być za następne dziesięć lat.

iluminatus
13-02-2017, 11:20
Ktoś coś może napisać o pompie De Dietrich HP 8MR-AGC 10/15 Hybrid V200 ??

michalmichalmichal
13-02-2017, 11:21
do usunięcia

agb
13-02-2017, 11:55
A w ogóle to w całej Polsce jest taki sam klimat, a strefy to jakiś głupi wymysł. Wiele osób się tu strasznie marnuje "doradzając". A mogliby przecież habilitować się w tym czasie na jakiejś politechnice.

link2jack
13-02-2017, 11:58
A w ogóle to w całej Polsce jest taki sam klimat, a strefy to jakiś głupi wymysł....

Ty tak na serio?

rudi321
13-02-2017, 18:49
Witam wszystkich.
Jestem na etapie stanu surowego zamkniętego, powoli zaczynam się przymierzać do instalacji wewnątrz.
Przez dłuższy czas byłem mocno przekonany do PC Panasonica T-CAP 9kW, ale został zmuszony do poszukania tańszej alternatywy i szukam opinii na temat PC Tweetop EcoHeat Complex.
Proszę o radę i opinie, może jest Ktoś na forum co instalował/użytkuje taką PC.

Pozdrawiam

Konsultant Viessmann
14-02-2017, 19:05
A w ogóle to w całej Polsce jest taki sam klimat, a strefy to jakiś głupi wymysł. Wiele osób się tu strasznie marnuje "doradzając". A mogliby przecież habilitować się w tym czasie na jakiejś politechnice.

Witam !

Dla rozjaśnienia tematu polecam zapoznać się arkuszami PORTU PC (http://portpc.pl/arkusze/), a w szczególności z arkuszem Dane Klimatyczne - Polska.

Pozdrawiam !

marcin_open
14-02-2017, 19:51
Dziękuje przydatne informację

galileo87
15-02-2017, 19:31
Witam wszystkich.
Jestem na etapie stanu surowego zamkniętego, powoli zaczynam się przymierzać do instalacji wewnątrz.
Przez dłuższy czas byłem mocno przekonany do PC Panasonica T-CAP 9kW, ale został zmuszony do poszukania tańszej alternatywy i szukam opinii na temat PC Tweetop EcoHeat Complex.
Proszę o radę i opinie, może jest Ktoś na forum co instalował/użytkuje taką PC.

Pozdrawiam

Jak jest różnica w cenie pompy Tweetop i Panasonic? gdyż sam myślę nad Panasonickiem

Damian

rudi321
15-02-2017, 20:07
@ galileo87
Z oferty która dostałem wychodzi około 7-8 tys. różnicy

iluminatus
15-02-2017, 20:26
A ja ponowię pytanie, sprzed kilku postów wcześniej, czy ktoś mógłby się wypowiedzieć na temat hybryd De Dietricha ??

CNC_POMPY_CIEPLA
15-02-2017, 20:31
A ja ponowię pytanie, sprzed kilku postów wcześniej, czy ktoś mógłby się wypowiedzieć na temat hybryd De Dietricha ??

hybrydy to kompletnie nie uzasadniony ekonomicznie wydatek który nigdy się nie zwraca.
Pompa ciepła w połączeniu z gazem to kompletnie nie ekomomiczne rozwiązanie.
Są przypadki ale bardzo marginalne gdzie może znaleźć to zastosowanie.

CNC_POMPY_CIEPLA
15-02-2017, 20:32
@ galileo87
Z oferty która dostałem wychodzi około 7-8 tys. różnicy

Tweetop wypada z tej samej Chińskiej fabryki co hewalex, więc szału nie ma.
A ja się na chińczykach znam :-)

iluminatus
16-02-2017, 06:18
hybrydy to kompletnie nie uzasadniony ekonomicznie wydatek który nigdy się nie zwraca.
Pompa ciepła w połączeniu z gazem to kompletnie nie ekomomiczne rozwiązanie.
Są przypadki ale bardzo marginalne gdzie może znaleźć to zastosowanie.

A mogę prosić o jakieś rozwinięcie, argumenty dlaczego jest to nieopłacalne i nieekonomiczne ?
Pytam bo takie rozwiązanie zostało mi zaproponowane przez projektanta, jako właśnie najbardziej ekonomiczne z punktu użytkowania.

link2jack
16-02-2017, 06:23
A mogę prosić o jakieś rozwinięcie, argumenty dlaczego jest to nieopłacalne i nieekonomiczne ?
Pytam bo takie rozwiązanie zostało mi zaproponowane przez projektanta, jako właśnie najbardziej ekonomiczne z punktu użytkowania.

Policz ile zaoszczędzisz na kominie do gazu i samym jego podłączeniu.

Kaizen
16-02-2017, 08:02
A mogę prosić o jakieś rozwinięcie, argumenty dlaczego jest to nieopłacalne i nieekonomiczne ?
Pytam bo takie rozwiązanie zostało mi zaproponowane przez projektanta, jako właśnie najbardziej ekonomiczne z punktu użytkowania.

A jak to wyliczył ekonomicznie?
Sam koszt komina i przyłącza gazowego powoduje, że nawet gdyby hybryda kosztowała tyle, co sama PC to nigdy się nie zwróci.
Różnica w cenie kWh w prądzie i w gazie wcale nie jest taka duża, jakby się wydawało jak weźmiesz całą fakturę za gaz i podzielisz przez ilość kWh a tym bardziej jak doliczysz przegląd gazowy. A jak uwzględnisz COP PC, to gaz wyjdzie sporo drożej.
Więc po co dopłacać do urządzenia spalającego gaz? I inwestycja droższa, i grzanie gazem droższe niż PC, więc w takim urządzeniu nie używałbyś w ogóle gazu (chyba, że badziewna PC i w niskich temperaturach sterownik wymusiłby odpalenie gazu).

iluminatus
16-02-2017, 12:47
A jak to wyliczył ekonomicznie?
Sam koszt komina i przyłącza gazowego powoduje, że nawet gdyby hybryda kosztowała tyle, co sama PC to nigdy się nie zwróci.
Różnica w cenie kWh w prądzie i w gazie wcale nie jest taka duża, jakby się wydawało jak weźmiesz całą fakturę za gaz i podzielisz przez ilość kWh a tym bardziej jak doliczysz przegląd gazowy. A jak uwzględnisz COP PC, to gaz wyjdzie sporo drożej.
Więc po co dopłacać do urządzenia spalającego gaz? I inwestycja droższa, i grzanie gazem droższe niż PC, więc w takim urządzeniu nie używałbyś w ogóle gazu (chyba, że badziewna PC i w niskich temperaturach sterownik wymusiłby odpalenie gazu).

Ok dzięki za uwagi
Koszt pompy z całym osprzętem wyceniono mi na 25 tys brutto. Jest to model Modulens G AGC 25/8 MR Hybrid V200.
Mógłby ktoś zerknąć na ten model i się wypowiedzieć czy to coś sensownego ?
Pierwotnie myślałem że nie przekroczy 20tys.

Komina nie muszę przecież budować, wystarczy wentylacja grawitacyjna pozioma w kotłowni.

Zatem mam pytanie czy w kwocie kilkunastu tysięcy, (20 tys. to bariera raczej nie do przejścia dla mnie) jest możliwość zakupu dobrej pompy PW,
zapewniająca komfort (cwu) w zimie ?

miloszenko
16-02-2017, 14:13
Ok dzięki za uwagi
Koszt pompy z całym osprzętem wyceniono mi na 25 tys brutto. Pierwotnie myślałem że nie przekroczy 20.
Komina nie muszę przecież budować, wystarczy wentylacja grawitacyjna pozioma w kotłowni.

Zatem mam pytanie czy w kwocie kilkunastu tysięcy (20 tys. to bariera raczej nie do przejścia dla mnie) jest możliwość zakupu dobrej pompy PW,
zapewniająca komfort (cwu) w zimie ?

Pewnie tak ale mocy bardziej 3-5 KW, czyli dołożyć ocieplenia, co nie koniecznie sumarycznie może być opłacalne :(

ProStaś
16-02-2017, 18:19
Zatem mam pytanie czy w kwocie kilkunastu tysięcy, (20 tys. to bariera raczej nie do przejścia dla mnie) jest możliwość zakupu dobrej pompy PW,
zapewniająca komfort (cwu) w zimie ?

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?333697-LG-Therma-V-nowy-stary-gracz-na-rynku-pomp-ciep%C5%82a-Modele-od-3kW-do-16kW-mocy&p=7371861&viewfull=1#post7371861

I następne posty.
Kombinuj, powinno się udać.

pzdr

CNC_POMPY_CIEPLA
16-02-2017, 20:43
Ok dzięki za uwagi
Koszt pompy z całym osprzętem wyceniono mi na 25 tys brutto. Jest to model Modulens G AGC 25/8 MR Hybrid V200.
Mógłby ktoś zerknąć na ten model i się wypowiedzieć czy to coś sensownego ?
Pierwotnie myślałem że nie przekroczy 20tys.

Komina nie muszę przecież budować, wystarczy wentylacja grawitacyjna pozioma w kotłowni.

Zatem mam pytanie czy w kwocie kilkunastu tysięcy, (20 tys. to bariera raczej nie do przejścia dla mnie) jest możliwość zakupu dobrej pompy PW,
zapewniająca komfort (cwu) w zimie ?

LG 9kW z całym osprzętem możesz mieć za chyba że masz większe zapotrzebowanie na ciepło niż jakieś 7kW przy -20st.C

marcin_open
16-02-2017, 21:22
Telewizor czy pompa?

Tomaszs131
16-02-2017, 21:31
Oferty sprzedaży, instalacji składane przez forumowicza z PP (i nie tylko)na FM wykraczają po za regulamin, dlatego też będą moderowane. Proszę się temu nie dziwić.
Podmioty z PP powinny zdawać sobie z tego sprawę, oprócz dozwolonej przez regulamin reklamy, nie mogą oficjalnie na łamach FM składać oferty, wyceny instalacji inwestorom. Proszę o przestrzeganie założeniom regulaminu.

iluminatus
17-02-2017, 09:28
LG 9kW z całym osprzętem możesz mieć za chyba że masz większe zapotrzebowanie na ciepło niż jakieś 7kW przy -20st.C

Według projektanta OZC będzie w okolicy 4,7kW (tylko nie wiem ile dla -20)
Czy chodzi o model HU091/HN0914 ?

Muskat
17-02-2017, 10:54
Jak się sprawuje funkcja chłodzenia latem wody w ogrzewaniu podłogowym? Czy faktycznie to działa i idzie w ten sposób obniżyć temperaturę pomieszczeń?
Czy warto do gruntówki z pionowym odwiertem dopłacać około 10-12k w domu o powierzchni podłóg 140m2 w standardzie energetycznym zbliżonym do NF40. Czy może koszt inwestycji w niewielkim domu i tak się raczej nie zwróci i powietrzna wystarczy. Zostaje pytatnie Panasonic all in one 9kw - 24k, buderus wpl 8 ar - 28k czy najtanszy samsung ehs 9kw - 22k

leniin
17-02-2017, 11:31
Jak się sprawuje funkcja chłodzenia latem wody w ogrzewaniu podłogowym? Czy faktycznie to działa i idzie w ten sposób obniżyć temperaturę pomieszczeń?
Czy warto do gruntówki z pionowym odwiertem dopłacać około 10-12k w domu o powierzchni podłóg 140m2 w standardzie energetycznym zbliżonym do NF40. Czy może koszt inwestycji w niewielkim domu i tak się raczej nie zwróci i powietrzna wystarczy. Zostaje pytatnie Panasonic all in one 9kw - 24k, buderus wpl 8 ar - 28k czy najtanszy samsung ehs 9kw - 22k

Mam to samo co ty... 140 m2 podłogówka standart NF40 sklaniam sie ostatnio do samsunga..

Konsultant marki Buderus
17-02-2017, 12:56
Iluminatus,

Czy zlecił Pan wykonanie obliczeniowego zapotrzebowania na ciepło budynku?
Wybór typu pompy ciepła powinien być przeprowadzony przez specjalistę w oparciu o obliczeniowe zapotrzebowanie na ciepło budynku, warunki klimatyczne regionu oraz parametry instalacji. Możliwy będzie wtedy dobór urządzenia o optymalnej wielkości. Przy okazji polecam pompy ciepła marki Buderus z rodziny Logatherm.
W sprawie doboru oraz montażu polecam natomiast kontakt z jednym z autoryzowanych instalatorów. Ich wyszukiwarkę można znaleźć na stronie www.buderus.pl (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.buderus.pl). Możliwy jest również kontakt telefoniczny z autoryzowanym serwisem marki pod numerem infolinii: 801 777 008.
Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant marki Buderus

rwojtek
17-02-2017, 13:16
Iluminatus,

Czy zlecił Pan wykonanie obliczeniowego zapotrzebowania na ciepło budynku?
Wybór typu pompy ciepła powinien być przeprowadzony przez specjalistę w oparciu o obliczeniowe zapotrzebowanie na ciepło budynku, warunki klimatyczne regionu oraz parametry instalacji. Możliwy będzie wtedy dobór urządzenia o optymalnej wielkości. .......

Moje ozc to 4,7kW a mam pompę ponad 9kW. Czyżbym dobrał sobie źle pompę Panie konsultant?

Andrzej5101
18-02-2017, 13:49
Zostaje pytatnie Panasonic all in one 9kw - 24k, buderus wpl 8 ar - 28k czy najtanszy samsung ehs 9kw - 22k
Zobacz na forum Panasonic ; http://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea/page257 ,
czy masz forum innej marki tak dobrze rozpracowane ???

czterylewerece
18-02-2017, 14:56
Podłączam się pod pytanie o chłodzenie wody w podłogowym latem. Bo wydaje mi się, że efekt może być odczuwalny tylko przy leżeniu na podłodze (chłód w górę nie poleci) ;)

Papucy
18-02-2017, 18:12
cześć
Czy szerokość kotłowni 1.5 m jest wystarczająca do zamontowania pompy P/W wraz ze zbiornikiem 300l. Czy może lepszym pomysłem będzie umieszczenie instalacji z tyłu garażu ( ściana północna 3 m od ogrodzenia )

projekt
https://images84.fotosik.pl/369/afc91fbc09df77eb.jpg

BooM80
18-02-2017, 18:37
Podłączam się pod pytanie o chłodzenie wody w podłogowym latem. Bo wydaje mi się, że efekt może być odczuwalny tylko przy leżeniu na podłodze (chłód w górę nie poleci) ;)

Jest na forum grupa osób, którzy latem chłodzą domy podłogówką i sobie chwalą to rozwiązanie. Np. tutaj w dzienniku Hajnela: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?228440-Dziennik-Hajnela&p=7351656&viewfull=1#post7351656
Sam przymierzam się do zastosowania takiego rozwiązania u siebie w domu.

kasprzyk
18-02-2017, 19:42
Podłączam się pod pytanie o chłodzenie wody w podłogowym latem. Bo wydaje mi się, że efekt może być odczuwalny tylko przy leżeniu na podłodze (chłód w górę nie poleci) ;)
No, do 30cm nad podłogą 15 stopni, powyżej tej wysokości 25 ;)

Pyxis
19-02-2017, 10:37
Podłączam się pod pytanie o chłodzenie wody w podłogowym latem. Bo wydaje mi się, że efekt może być odczuwalny tylko przy leżeniu na podłodze (chłód w górę nie poleci) ;)

Konwekcja to tylko jedno ze zjawisk stymulujacych przeplyw ciepla. Jest jeszcze promieniowanie. W przypadku chlodzenia podlaoga bedziesz skazany na czesciowe niekorzystne sie ich "nakladanie". Druga sprawa, to czy domownikom beda odpowiadaly latem "koscielne" temperatury posadzki.

W dobrze izolowanych domach na parterze problem przegrzania rzadko daje sie we znaki. problemem jest poddasze, a tam nie schlodzisz podloga do poziomu komfortowego. Raczej klimatyzator wchodzi w gre.

oberwatorPC
19-02-2017, 10:45
Konwekcja to tylko jedno ze zjawisk stymulujacych przeplyw ciepla. Jest jeszcze promieniowanie. W przypadku chlodzenia podlaoga bedziesz skazany na czesciowe niekorzystne sie ich "nakladanie". Druga sprawa, to czy domownikom beda odpowiadaly latem "koscielne" temperatury posadzki.

W dobrze izolowanych domach na parterze problem przegrzania rzadko daje sie we znaki. problemem jest poddasze, a tam nie schlodzisz podloga do poziomu komfortowego. Raczej klimatyzator wchodzi w gre.

Masz ? Korzystasz? Czy krytykujesz dlatego, że nie możesz mieć? Schłodzisz podłogą do poziomu komfortowego! A jak nie doświadczyłeś tego to się nie wypowiadaj swoje teorie pozostaw dla siebie.

marcin_open
19-02-2017, 11:02
Pogoda sprzyja powietrzożercą ;-)

fachman19
21-02-2017, 16:30
Pogoda sprzyja powietrzożercą ;-)

ten rok jest raczej trudny

ksysju
21-02-2017, 17:47
cześć
Czy szerokość kotłowni 1.5 m jest wystarczająca do zamontowania pompy P/W wraz ze zbiornikiem 300l. Czy może lepszym pomysłem będzie umieszczenie instalacji z tyłu garażu ( ściana północna 3 m od ogrodzenia )


Mam 1,3m i był to jeden z powodów za "lodówką" czyli All in One.

giman
25-02-2017, 13:14
Pytanie z czapy, mogę nie doczekać się odpowiedzi, ale co tam :)

Jaka firma od powietrznych ma najlepszy współczynnik jakość/cena w obecnych czasach?
Jakiś Panasonic? Danfoss? Nibe? Samsung? Inne coś?
W skrócie ma być najtańsze, ale solidne.

bobrow
25-02-2017, 15:29
Pytanie z czapy, mogę nie doczekać się odpowiedzi, ale co tam :)

Jaka firma od powietrznych ma najlepszy współczynnik jakość/cena w obecnych czasach?
Jakiś Panasonic? Danfoss? Nibe? Samsung? Inne coś?
W skrócie ma być najtańsze, ale solidne.

Hej
sam możesz sobie odpowiedzieć w znacznej części , wystarczy że zrobisz tabelkę i porównasz parametry :
-producent/model
-moc przy -15st lub -20st
-cena zakupu , przeglądu , kilku podstawowych części zamiennych
-COP z potwierdzonym badaniem
-możliwość naprawy przez innych instalatorów lub serwis producenta
Reszta informacji nt jakości produktu (a potem danego instalatorata) tylko z opini użytkowników poznasz
Ja tak zrobiłem przy instalacji różnych PC w trzech obiektach i nie żałuję takiej decyzji.
Pzdr

bobrow
25-02-2017, 15:40
Dodam tylko , że jeśli badania są za drogie dla mniejszych producentów , to wystarczy ich tabelka z ich gwarancją tych COP - bez żadnych "gwiazdek " oczywiście.
Trzeba tylko się zastanowić nad odpowiedzialnością za niezgodne COP z podanymi :
czy to jest po stronie instalatora czy producenta.
Umowa jest przecież z instalatorem- więc z natury on jest stroną z inwestorem...
Samo życie������

Gargi12
01-03-2017, 12:54
Kto z mazowieckiego lub łodzkiego posiada to cudo powietrzne chciałbym żonie pokazać co i jak niech zobaczy posłucha jak by to nie był wielki problem.

ruski84
15-03-2017, 10:32
Witam, szanownych Fotumowiczów.
Przymierzam się do instalacji pompy p/w w nowo budowanym domu. Poszukuję firm godnych polecenia, do których mógłbym zwrócić się z prośbą o wycenę. Miejsce inwestycji Lubin woj. Dolnośląskie.

pancio11
15-03-2017, 10:49
Podłączam się pod pytanie o chłodzenie wody w podłogowym latem. Bo wydaje mi się, że efekt może być odczuwalny tylko przy leżeniu na podłodze (chłód w górę nie poleci) ;)

Ja mam chłodzenie i powiem, że to dosyć dziwne uczucie - tzn chłodzenie się sprawdza jak jest włączone przez kilka dni - przy wysokiej temp na dworze wchodzisz do domu jak do zamku :) - chłodno. Podłoga ma ok 16 stopni więc uczucie jak na lodzie.
Jak piszesz chłód w górę nie poleci więc trzeba mu pomóc - wiatrak na podłodze aby rozdmuchiwał zimne powietrze.....

Konsultant Viessmann
16-03-2017, 12:10
Witam, szanownych Fotumowiczów.
Przymierzam się do instalacji pompy p/w w nowo budowanym domu. Poszukuję firm godnych polecenia, do których mógłbym zwrócić się z prośbą o wycenę. Miejsce inwestycji Lubin woj. Dolnośląskie.

Witam !

Polecam naszych autoryzowanych partnerów z Twojej okolicy. Listę ich wszystkich możesz sprawdzić TUTAJ (http://www.viessmann.com.pl/ss/ss.php?bh-sl-address=Lubin). Możesz liczyć na bezpłatne, niezobowiązujące i indywidualne doradztwo, także bezpośrednio w miejscu instalacji.

Pozdrawiam !

laurap
16-03-2017, 18:53
Panowie czy mogłabym liczyć na pomoc w skierowaniu mojej uwagi na jakąś godną polecenia pompę z odpowiednią mocą grzewczą?

Dom dopiero w fazie zakupionego projektu. Projektowe obciążenie cieplne to 9,56 kW. W domu wszędzie podłogowe ogrzewanie. Załóżmy również że będzie rekuperacja.

I jeszcze jedno...co powinnam uwzględnić do kosztu zakupu pompy? (poza instalacją już domu)

Tomaszs131
16-03-2017, 19:17
Sporo forumowiczów zaufało marce Panasonic.

plusfoto
16-03-2017, 22:55
Dom dopiero w fazie zakupionego projektu. Projektowe obciążenie cieplne to 9,56 kW. W domu wszędzie podłogowe ogrzewanie. Załóżmy również że będzie rekuperacja.


To nie jest złośliwość z mojej strony ale czy ten dom ma w projekcie tak kiepskie ocieplenie czy może ma dobrze ponad 300m2

laurap
17-03-2017, 07:26
To nie jest złośliwość z mojej strony ale czy ten dom ma w projekcie tak kiepskie ocieplenie czy może ma dobrze ponad 300m2

Ani jedno ani drugie. Dom am 150 m2, a dopcieplenie również przyzwoite. To są dane z projektu. Własne wyliczenia również zrobimy w momencie podjęcia wszystkich decyzjji co do izolacji.

Czy mogę wiedzieć jaką masz PC i jak Ci się sprawuje?

plusfoto
17-03-2017, 07:33
Wszystko w dzienniku.

fachman19
17-03-2017, 08:14
Panowie czy mogłabym liczyć na pomoc w skierowaniu mojej uwagi na jakąś godną polecenia pompę z odpowiednią mocą grzewczą?

Dom dopiero w fazie zakupionego projektu. Projektowe obciążenie cieplne to 9,56 kW. W domu wszędzie podłogowe ogrzewanie. Załóżmy również że będzie rekuperacja.

I jeszcze jedno...co powinnam uwzględnić do kosztu zakupu pompy? (poza instalacją już domu)

Atlantic , tylko musisz mieć kogoś kto zna te pompy .
Właściwie to najważniejsze jest co Tobie zaoferują ( Zakładam ,że ten co montuje nie chce mieć kłopotu , wiec poleca coś fajnego)
Najważniejszy jest przyjazny serwis . Nawet nie ,żeby naprawiał , ale pomógł w nastawach i wytłumaczył idee PC

Kaizen
17-03-2017, 08:26
Ani jedno ani drugie. Dom am 150 m2, a dopcieplenie również przyzwoite. To są dane z projektu. Własne wyliczenia również zrobimy w momencie podjęcia wszystkich decyzjji co do izolacji.

Czy mogę wiedzieć jaką masz PC i jak Ci się sprawuje?

To coś musiałeś pokręcić. Jak dokładnie nazywa się parametr, który podajesz? Wygląda na 2-3x zawyżony, jak to obciązenie cieplne przy -20*.

laurap
17-03-2017, 08:41
To coś musiałeś pokręcić. Jak dokładnie nazywa się parametr, który podajesz? Wygląda na 2-3x zawyżony, jak to obciązenie cieplne przy -20*.

Projektowe Obciążenie Cieplne Budynku. W sumie to nie wiem czy pokręciłam...to jest zapotrzebowanie wg projektu na CO lub GAZ dla -20 stopni. wyliczenia z projektu. Jeszcze raz dla pewności sprawdziłam. Jeżeli ktoś się tu pomylił, to raczej biuro projektowe.

OZC dopiero będziemy liczyć.

laurap
20-03-2017, 09:05
W końcu dostałam OZC - okazuje się, że było przy projekcie, tylko nie trafiło do nas ;) Tylko to jest OZC wyliczone dla pieca na węgiel oraz na kocioł kondensacyjny.

Czy to oznacza, że muszę wyliczyć również OZC dla PC?

plusfoto
20-03-2017, 09:28
OZC jest OZC. Czy dla pieca na czarne złoto czy dla kotła na gaz lub dla PC powinno mieć takie same wartości - nie ma to żadnego znaczenia. Natomiast biorąc pod uwagę wynik obawiam się że jest ono tyle warte co papier toaletowy ale oczywiście mogę się mylić.

JTKirk
20-03-2017, 09:39
W końcu dostałam OZC - okazuje się, że było przy projekcie, tylko nie trafiło do nas ;) Tylko to jest OZC wyliczone dla pieca na węgiel oraz na kocioł kondensacyjny.

Czy to oznacza, że muszę wyliczyć również OZC dla PC?

jak było przy projekcie, to pewnie niewiele jest warte.
niestety

laurap
20-03-2017, 09:42
OZC jest OZC. Czy dla pieca na czarne złoto czy dla kotła na gaz lub dla PC powinno mieć takie same wartości - nie ma to żadnego znaczenia. Natomiast biorąc pod uwagę wynik obawiam się że jest ono tyle warte co papier toaletowy ale oczywiście mogę się mylić.

zgadza się. Roczne zapotrzebowanie na CO 9418 kWh/rok dla CWU 5152 kWh/rok

asolt
20-03-2017, 09:45
W końcu dostałam OZC - okazuje się, że było przy projekcie, tylko nie trafiło do nas ;) Tylko to jest OZC wyliczone dla pieca na węgiel oraz na kocioł kondensacyjny.

Czy to oznacza, że muszę wyliczyć również OZC dla PC?

Zapewne otrzymałas charakterystykę energetyczną, czyli de facto jeden z dokumentów koniecznych do uzyskania PNB, merytorycznie wartosc jej praktycznie zerowa. Nie chodzi ze wyliczono Ep dla róznych nosników energii, tylko ze obliczenia są niedokladne a moze wrecz oszukane, cel tego opracowania jest jeden czyli to co napisałem powyzej. Jezeli projekt jest adaptowany to powinna byc wyliczona nowa charakterystyka bo jest inna lokalizacja, usytuowanie, ocieplenia, okna, rodzaj wentylacji, itd. Jezeli chcesz aby dobór mocy pompy był prawidłowy to musi byc wykonane dokładne i rzetelne ozc na podstawie aktualnych danych.

laurap
20-03-2017, 09:54
W ofercie pięknie opisane jako OZC. Wszystko jasne.:bash:

JTKirk
20-03-2017, 10:13
no niestety....

Konsultant marki Buderus
20-03-2017, 10:18
Moje ozc to 4,7kW a mam pompę ponad 9kW. Czyżbym dobrał sobie źle pompę Panie konsultant?

Rwojtek,

W Pana przypadku do projektowego obciążenia cieplnego z OZC wynoszącego 4,7 kW należy jeszcze uwzględnić naddatek mocy na cele podgrzania CWU, który orientacyjnie wynosi 0,25kW na jedną osobę.
Przyjmując cztery osoby w budynku uzyskujemy 5,7 kW - mógł Pan dobrać pompę ciepła o niższej mocy 6 kW lub 8 kW.
Dobór pompy o wyższej mocy pozwala na jej pracę przy niższej mocy inwertera, a więc zapewnia wysoki komfort przy niekorzystnych warunkach temperaturowych na zewnątrz oraz, co równie istotne, wydłuża to żywotność samego urządzenia.
W razie pytań, pozostaję do dyspozycji

Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant marki Buderus

Kaizen
20-03-2017, 10:20
W ofercie pięknie opisane jako OZC. Wszystko jasne.:bash:

Powinno być policzone tak, jak i każde inne OZC i robione jest to w tych samych programach - różnica, to forma raportu.
Oczywiście standardowe dla projektu z katalogu jest przy pewnych założeniach co do lokalizacji i orientacji względem stron świata, więc już z tego powodu najczęściej odbiega od konkretnej realizacji. Do tego przy budowie często zmieniasz coś - choćby rozmiary okien, ich U, ocieplenie o nieco innych parametrach itd.
Ale wyliczenie powinno z grubsza odpowiadać rzeczywistości. Za wyjątkiem EP które jest wyliczane na podstawie źródła ciepła i zmieniając je zmienia się drastycznie (dla przykładu mój dom przy PC ma EP ok. 40, a zmieniając jedynie ogrzewanie na prąd ponad 122kWh/m2/r)

Jeżeli PCHE masz robione w Build Desku, to prawdopodobnie jest do zaimportowania na:

http://bdec.builddesk.pl/index.php?a=projekt&b=moje_projekty

Potem możesz parametry dopasować do swojej sytuacji czy przeliczać co będzie, jak zmienisz to czy tamto.

laurap
20-03-2017, 10:58
Spróbuję ;) Wyliczenia rzeczywiście w Build Desku. Przeniosę dane o ile gdzieś nie polegnę. O eksporcie danych nie ma mowy - mam wszystko w wersjach papierowych.

Dziękuję za wskazówkę :D

plusfoto
20-03-2017, 11:50
Spróbuję ;) Wyliczenia rzeczywiście w Build Desku. Przeniosę dane o ile gdzieś nie polegnę. O eksporcie danych nie ma mowy - mam wszystko w wersjach papierowych.

Dziękuję za wskazówkę :D
Ja po prostu nie wierzę że 150-cio metrowy dom może mieć takie obciążenie:

Projektowe obciążenie cieplne to 9,56 kW. W domu wszędzie podłogowe ogrzewanie.
Musiał by być dziurawy jak ser szwajcarcki

fachman19
20-03-2017, 16:58
Obciażenie cieplne liczy się prosto
Wystarczy policzyć powierzchnie dachu, scian zewnętrznych ,okien,
i pomnożyć przez współczynnik przenikania ciepłą dla tych przegród o dt odpowiednie dla strefy ( np 40 *K)

Wychodzi wystarczająco dokładnie

i doddać straty na wentylację dla reQ to max 400 W

asolt
20-03-2017, 18:21
Obciażenie cieplne liczy się prosto
Wystarczy policzyć powierzchnie dachu, scian zewnętrznych ,okien,
i pomnożyć przez współczynnik przenikania ciepłą dla tych przegród o dt odpowiednie dla strefy ( np 40 *K)

Wychodzi wystarczająco dokładnie

i doddać straty na wentylację dla reQ to max 400 W

A po tyle obliczen, to samo osiągniemy licząc za pomocą ciepławłasciwego, dokładnosc, a raczej niedokładnosc porównywalna.

fachman19
20-03-2017, 18:35
A po tyle obliczen, to samo osiągniemy licząc za pomocą ciepławłasciwego, dokładnosc, a raczej niedokładnosc porównywalna.

?????????

Gdzieś nacisnąłem ?

laurap
20-03-2017, 20:39
Obciażenie cieplne liczy się prosto
Wystarczy policzyć powierzchnie dachu, scian zewnętrznych ,okien,
i pomnożyć przez współczynnik przenikania ciepłą dla tych przegród o dt odpowiednie dla strefy ( np 40 *K)

Wychodzi wystarczająco dokładnie

i doddać straty na wentylację dla reQ to max 400 W

Brzmi rzeczyście mało skomplikowanie ;)

bobrow
20-03-2017, 21:06
Witam,
trzy grosze od siebie w zakresie nieprofesjonalnego OZC.
Wg mnie najważniejsza jest sprawdzona tolerancja (wzgl profesjonalnego OZC) stosowanego kalkulatora czy też uproszczonej metody.
Jeśli rozrzut jest ok 10-15% przy max obciążeniu , to może to nie mieć większego znaczenia- przecież nikt nie produkuje PC co do 0.01 kW , tylko stosuje się typoszeregi (np 5, 7,9kW , itd)
Co do zużycia , to raczej jest to kwestia indywidualnych preferencji i pogody w danym roku.
Pozostaje tylko podjąć decyzję : zlecić sprawdzonemu profesjonaliście czy jednak poświęcić trochę czasu i samemu oszacować OZC .
Drugi wariant wymaga jednak zaufania do samego siebie...
Pzdr

laurap
20-03-2017, 21:37
A po tyle obliczen, to samo osiągniemy licząc za pomocą ciepławłasciwego, dokładnosc, a raczej niedokładnosc porównywalna.

o tym mówimy? http://cieplowlasciwie.pl/wynik/2bhc

fachman19
21-03-2017, 06:04
Brzmi rzeczyście mało skomplikowanie ;)

Tak . obliczenie powierzchni prostokąta i mnożenie może być problemem przy obecnym poziomie kształcenia.

laurap
21-03-2017, 06:56
Tak . obliczenie powierzchni prostokąta i mnożenie może być problemem przy obecnym poziomie kształcenia.

i mamy odpowiedź dlaczego tylu użytkowników błądzi w kwestii PC - po prostu brakuje im wykształcenie. Całe szczęście są tacy użytkownicy jak Ty, którzy potrafią wskazać kierunek ;)

pozdrawiam i życzę miłego dnia

asolt
21-03-2017, 07:11
o tym mówimy? http://cieplowlasciwie.pl/wynik/2bhc

Nie, nie o tym, ale jest to klasyczny przyklad, cieplowlasciwe doradza/sugeruje do tego domu pc o mocy 13 kW, to nie nadaje sie nawet do skomentowania.
Wracajac do cieplawlasciwego a raczej do jego niedokladnosci. to trzeba miec duzą doze zaufania do poprawnosci obliczen wynikajacej z algorytmu obliczen zastosowanego przez autora tego kalkulatora jak i do własnych umiejetnosci obslugi w/w programu, a dokonywanie konkretnych wyborów dotyczacych systemu grzewczego na podstawie wyników "obliczen" z ciepławlasciwego uwazam za akt odwagi lub desperacji w imie oszczednosci czy tez minimalizowania kosztów budowy domu.

Myjk
21-03-2017, 07:41
Ja tylko nadmienię, że przy szczegółowym OZC rozważałem dwa warianty: izolowania garażu od domu i bez izolowania (wcześniej podobne rozważania dotyczyły izolowania pomieszczeń gospodarczych), to wykazało różnicę w zapotrzebowaniu na poziomie 1MWh. Może mało, może dużo -- zależy od zastosowanego ogrzewania. Jak wziąć pod uwagę obliczenia dot. pomieszczeń gospodarczych, to wyszło kolejne 2MWh i w sumie blisko 1,5kW różnicy w obciążeniu. Niestety takich "niuansów" cieplowlasciwie nie wykaże. To jest kalkulator od początku stworzony z założeniem dla starszych domów i grzania węglem. Że wykazują porównanie dla PC, to dobrze -- może paru przejrzało na oczy i wyszło z węglosyfu względnie kominka.

bobrow
21-03-2017, 07:54
Odnośnie przestrzelonych wyników z kalkulatora z "ciepło właściwie" , to pytanie brzmi :
czy zostały wprowadzone prawidłowo dane ?
Kilka osób z tego forum z profesjonalnym OZC , potwierdziło rozrzut wyników 8-10% -czy to jest jakaś reguła ,trudno to stwierdzić (ale więcej jest za niż przeciw)
Ja próbowałem liczyć na piechotę - wyniki były zbliżone do kalkulatora. Mi się po prostu chciało i tyle .Oczywiście ryzyko jest zawsze-nie jesteśmy w stanie przewidzieć "bumelek" budowlanych , wtedy też się trochę rozjedzie profesjonalne OZC.
Może przy budowie nowego domu bym skorzystał z usługi Asolta (mając wszystkie dane materiałów ) -a może bym szacował...
Pzdr

Kaizen
21-03-2017, 09:12
Kilka osób z tego forum z profesjonalnym OZC , potwierdziło rozrzut wyników 8-10%

Mi ciepłowłaściwe wyliczyło zapotrzebowanie na 7,5MWh/r na samo ogrzewanie.
PCHE zrobione przez "profesjonalistów" - 3,2MWh/r
Jak poprawiłem PCHE zrobione przez profesjonalistów (np. za dużo okien wstawili, powierzchnię ścian zawyżyli o 30% i kilka innych kwiatków) to mi wyszło 2,7MWh/r

Ciepło właściwe jest tak daleko od realiów, jak to tylko możliwe. I podjąłbym tragiczną decyzję, gdybym się oparł na ich wyliczeniach.

asolt
21-03-2017, 09:48
Mi ciepłowłaściwe wyliczyło zapotrzebowanie na 7,5MWh/r na samo ogrzewanie.
PCHE zrobione przez "profesjonalistów" - 3,2MWh/r
Jak poprawiłem PCHE zrobione przez profesjonalistów (np. za dużo okien wstawili, powierzchnię ścian zawyżyli o 30% i kilka innych kwiatków) to mi wyszło 2,7MWh/r

Ciepło właściwe jest tak daleko od realiów, jak to tylko możliwe. I podjąłbym tragiczną decyzję, gdybym się oparł na ich wyliczeniach.

2700 kWh na ogrzewanie??, jakby nie patrzec wynik zbyt optymistyczny, im mniejszy dom tym trudniej o mniejszy wskaznik Eu.

JTKirk
21-03-2017, 09:52
Mi ciepłowłaściwe wyliczyło zapotrzebowanie na 7,5MWh/r na samo ogrzewanie.
PCHE zrobione przez "profesjonalistów" - 3,2MWh/r
Jak poprawiłem PCHE zrobione przez profesjonalistów (np. za dużo okien wstawili, powierzchnię ścian zawyżyli o 30% i kilka innych kwiatków) to mi wyszło 2,7MWh/r

Ciepło właściwe jest tak daleko od realiów, jak to tylko możliwe. I podjąłbym tragiczną decyzję, gdybym się oparł na ich wyliczeniach.

z ciekawości wbiłem swój dom do cieplowlasciwe. I też mi proponuje kocioł 13kw(na CO 8,6kw), mimo że wcześniej zaznaczyłem, że ogrzewam PC 7,6kw :P
Największy problem, to brak możliwości zróżnicowania temperatur....nie da się tutaj precyzyjniej tego ustawić.

Z własnoręcznie wykonanego OZC w trakcie budowy wyszło mi 5,5kw na CO, na CWU przyjąłem 0,25kw/1 os. Zużycie prądu od kilku lat potwierdza, że obliczenia były "bliskie rzeczywistości" ;)
Natomiast w przypadku mojego domu widać, że różnica między ciepłowlasciwe a OZC jest kolosalna! I nie jest to 8-10%

DODAŁEM: I o ile dobrze pamiętam, to zaznaczyłem podczas obliczeń całkiem sporo mostków, więc (to dla bobrow) jesteśmy w jakiś tam sposób zabezpieczyć się przed błędami budowlańców. Ja dałem sporo na zapas, żeby mieć pewność. Budowlańcy chyba się dostosowali do moich ustawień :P

bobrow
21-03-2017, 11:56
z ciekawości wbiłem swój dom do cieplowlasciwe. I też mi proponuje kocioł 13kw(na CO 8,6kw), mimo że wcześniej zaznaczyłem, że ogrzewam PC 7,6kw :P
Największy problem, to brak możliwości zróżnicowania temperatur....nie da się tutaj precyzyjniej tego ustawić.

Z własnoręcznie wykonanego OZC w trakcie budowy wyszło mi 5,5kw na CO, na CWU przyjąłem 0,25kw/1 os. Zużycie prądu od kilku lat potwierdza, że obliczenia były "bliskie rzeczywistości" ;)
Natomiast w przypadku mojego domu widać, że różnica między ciepłowlasciwe a OZC jest kolosalna! I nie jest to 8-10%

DODAŁEM: I o ile dobrze pamiętam, to zaznaczyłem podczas obliczeń całkiem sporo mostków, więc (to dla bobrow) jesteśmy w jakiś tam sposób zabezpieczyć się przed błędami budowlańców. Ja dałem sporo na zapas, żeby mieć pewność. Budowlańcy chyba się dostosowali do moich ustawień :P

Ok-przyjmuję do wiadomości .
Czyli kalkulatorek raz szacuje lepiej , innym razem gorzej.
Zapytam tylko , czy nie ma pomyłki w źródle ciepła tj 13 kW pieca węglowego -piec ma przecież słabą sprawność.Należy spojrzeć nie na moc urządzenia grzewczego , tylko na moc przy min temperaturze w danej strefie.
pzdr

bobrow
21-03-2017, 12:09
Chyba wszystko jasne ,
sprawdziłem symulację mojej kuzynki na cieple właściwym ,wyniki dla danych :

23st temp wewnętrzna ,max moc grzewcza przy -20 st i moc przy tym potrzebna to 10,7kW

A teraz dobór źródeł :
piec węglowy 13-15 kW
piec gazowy 14 kW
PC 12kW

I tu jest kwach-w miarę miarodajne jest obciążenie przy -20 st i temp zadanej wewnątrz -a teraz to jak z tym będzie ?
pzdr

asolt
21-03-2017, 13:03
Ok-przyjmuję do wiadomości .
Czyli kalkulatorek raz szacuje lepiej , innym razem gorzej.
Zapytam tylko , czy nie ma pomyłki w źródle ciepła tj 13 kW pieca węglowego -piec ma przecież słabą sprawność.Należy spojrzeć nie na moc urządzenia grzewczego , tylko na moc przy min temperaturze w danej strefie.
pzdr

Moc to moc a sprawnosc to sprawnosc, dla mocy kotła nie ma znaczenia jaka jest temperatura zewnetrzna, powinna byc niezalezna od temp. zewn.

fachman19
21-03-2017, 13:17
i mamy odpowiedź dlaczego tylu użytkowników błądzi w kwestii PC - po prostu brakuje im wykształcenie. Całe szczęście są tacy użytkownicy jak Ty, którzy potrafią wskazać kierunek ;)

pozdrawiam i życzę miłego dnia

Nacisnąłem boleśnie

laurap
21-03-2017, 13:57
Nacisnąłem boleśnie

nacisnąłbyś gdybym uwierzyła w to co piszesz ;) ale powodzenia w przyszłości :*

bobrow
21-03-2017, 14:23
Moc to moc a sprawnosc to sprawnosc, dla mocy kotła nie ma znaczenia jaka jest temperatura zewnetrzna, powinna byc niezalezna od temp. zewn.

W sumie racja-sprawność w piecu węglowym ma wpływ na zużycie , a nie na moc.
Rzeczywiście mają w tym kalkulatorku do bani dobór urządzeń grzewczych- pytanie jaka jest w końcu odchyłka na obciążeniu cieplnym ?
pzdr

JTKirk
21-03-2017, 15:46
to pewnie zależy od wielu czynników...u jednego będzie mniej, u innego więcej. Zastanawia mnie tylko, dlaczego przyjmują tam aż tak dużo na potrzeby CWU ?!?

Kaizen
21-03-2017, 16:09
Zastanawia mnie tylko, dlaczego przyjmują tam aż tak dużo na potrzeby CWU ?!?

To dobre pytanie. Może normy zużycia CWU powstały za czasów ręcznego mycia garów i pralek Frania? I nie zostały zmniejszone, jak całe pranie i zmywanie przestało korzystać z CWU? A może faktycznie średnia jest taka, bo w wielu domach ciągle rządzą Franie i ręczne zmywanie?

miloszenko
21-03-2017, 16:29
Na pewno normy powstawały przed powszechnym udomowieniem oszczędnych baterii prysznicowych, a już dorosłych korzystających z wanny ze świecą szukać.

Z drugiej strony kiedyś w jednej wodzie kąpała się cała rodzina, ale norma chyba tej sytuacji pod uwagę nie bierze :P

asolt
21-03-2017, 18:32
To dobre pytanie. Może normy zużycia CWU powstały za czasów ręcznego mycia garów i pralek Frania? I nie zostały zmniejszone, jak całe pranie i zmywanie przestało korzystać z CWU? A może faktycznie średnia jest taka, bo w wielu domach ciągle rządzą Franie i ręczne zmywanie?

Na jakiej pdstawie zakładasz ze ciepłowlasciwe przy doborze mocy na cwu liczy zgodnie z normą? Przyjmuje sie od 0,25 do 0,5 kW na osobę w zaleznosci od pojemnosci zasobnika. Autor ciepławlasciwego w sobie tylko znany sposób liczy tę moc, na pewno z normami ten sposób nie ma wiele wspolnego.

oberwatorPC
21-03-2017, 19:44
Przy obecnych wymogach aby otrzymać pozwolenie na budowę dobór urządzenia grzewczego jest znacznie prostszy.

sztolu
22-03-2017, 20:51
muszę się powoli decydować na pompę powietrze-woda, mam do wyboru kilka opcji. skłaniam się ku dwóm:
- BUDERUS WPL 8AR
- INWERTER SPLIT AE090JXEDEH/EU Samsung EHS 9kW

Co możecie powiedzieć o tych pompach? Sama różnica w kosztach to 6 tys zł na korzyść SAMSUNGA - więc bardziej skłaniam się ku tej opcji, ponieważ różnica z COP nigdy się nie zwróci... czy coś podpowiecie? może jednak warto dopłacić?
dom parterowy 119m2 po podłoddze, całość podłogówka zatopiona w PF 23cm ocieplonej 16cm XPS - rurki zatopione ok. 5cm pod powierzchnią płyty. Budynek z silikatów N24 ocieplony 22cm 033 AUSTROTHERM w stropie ok 40cm wełny.
pozdrawiam

Kaizen
22-03-2017, 21:15
Sama różnica w kosztach to 6 tys zł na korzyść SAMSUNGA - więc bardziej skłaniam się ku tej opcji, ponieważ różnica z COP nigdy się nie zwróci...

A różnica pomiędzy kotłem elektrycznym, a Samsungiem kiedy Ci się zwróci?

sztolu
22-03-2017, 21:40
a to nie czasem wątek o pompach ciepła?

link2jack
23-03-2017, 06:39
Sądze że Kaizen pytał poważnie...

Ile wynosi u Ciebie całoroczne zapotrzebowanie na ciepło? Bo że w największe mrozy będziesz potrzebował poniżej 6-7kw to pewne.

oberwatorPC
23-03-2017, 07:11
Jeśli Kaizen pytał poważnie to po co lin2jack przepłaciłeś za T-Capa? Zwykła 9 by wystarczyła. Takim tokiem myślenia po co budować dom można za tę kasę w hotelu mieszkać.

link2jack
23-03-2017, 07:28
jesli chodzi o mnie... Wystarczyłaby gdybym rozważał grzanie w drogiej taryfie. Z racji paru mostków/niedoróbek pewnie u mnie ozc wychodzi lekko powyżej 7kw, doliczając cwu zbliżam się do 8. Kupiłem 9kw. T cap droższy był w 2015r o 2 tysiące. Może dzięki temu w tym sezonie nie przekrocze zużycia w drogiej taryfie 5%, ale nie o tym mowa.


jesli chodzi o pytanie sztolu nie wiem czemu ale wydawało mi się ze w poscie były podawane wartości pomp 16kw. Mój błąd. Chyba zakodowałem pytanie z innego wątku.

sztolu
23-03-2017, 19:00
Sądze że Kaizen pytał poważnie...

Ile wynosi u Ciebie całoroczne zapotrzebowanie na ciepło? Bo że w największe mrozy będziesz potrzebował poniżej 6-7kw to pewne.

według moich wyliczeń maksymalna moc grzewcza na CO to 4,7 Kw, ale grzanie prądem nie wchodzi w grę, gdyż mam już rozłożoną wodną podłogówkę, a dwa, to chcę mieć jak najtańsze koszty miesięczne..

Pyxis
23-03-2017, 20:51
To dobre pytanie. Może normy zużycia CWU powstały za czasów ręcznego mycia garów i pralek Frania? I nie zostały zmniejszone, jak całe pranie i zmywanie przestało korzystać z CWU? A może faktycznie średnia jest taka, bo w wielu domach ciągle rządzą Franie i ręczne zmywanie?

Moze jedni sie myja dokladniej i czesciej.
To w sumie proste zalozenie swietnie tlumaczy rozbieznosci w ilosci zuzywanej CWU, wiec po co komlplikowac wprowadzajac dodatkowe byty? Trzymajmy sie zasad (https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwjB7s2nwO3SAhWEDZoKHaDtDyQQFggfMAA&url=https%3A%2F%2Fpl.wikipedia.org%2Fwiki%2FBrzytw a_Ockhama&usg=AFQjCNGdWrrG-I3oQcF3h44D0ILBZVXbzw&sig2=kfzS0h2e8zTA6DjCdAso1g). :)

fachman19
25-03-2017, 07:06
nacisnąłbyś gdybym uwierzyła w to co piszesz ;) ale powodzenia w przyszłości :*

Skoro masz inna metodę liczenia to pokaż . Piszesz ,że moja jest niewłaściwa .
Ja znam wzór który mówi ,że ilość ciepłą uciekająca przez przegrodę zalezy od jej powierzchni, wsp przenikania ciepła i różnicy temperatur .
Jeżeli uważasz ,że jest inaczej to pokaż.
To nie jest kwestia wiary tylko wiedzy( wykształcenia)

sztolu
27-03-2017, 19:15
muszę się powoli decydować na pompę powietrze-woda, mam do wyboru kilka opcji. skłaniam się ku dwóm:
- BUDERUS WPL 8AR
- INWERTER SPLIT AE090JXEDEH/EU Samsung EHS 9kW

Co możecie powiedzieć o tych pompach? Sama różnica w kosztach to 6 tys zł na korzyść SAMSUNGA - więc bardziej skłaniam się ku tej opcji, ponieważ różnica z COP nigdy się nie zwróci... czy coś podpowiecie? może jednak warto dopłacić?
dom parterowy 119m2 po podłoddze, całość podłogówka zatopiona w PF 23cm ocieplonej 16cm XPS - rurki zatopione ok. 5cm pod powierzchnią płyty. Budynek z silikatów N24 ocieplony 22cm 033 AUSTROTHERM w stropie ok 40cm wełny.
pozdrawiam

ktoś coś podpowie?

CNC_POMPY_CIEPLA
27-03-2017, 20:06
ktoś coś podpowie?

a czemu nie LG?
Z tego co kojarzę dostałeś chyba dobrą ofertę.

sztolu
27-03-2017, 21:35
a czemu nie LG?
Z tego co kojarzę dostałeś chyba dobrą ofertę.

na samsunga mam lepszą ofertę cenową, z gwarancją 5 letnią i wyższym COP...

CNC_POMPY_CIEPLA
27-03-2017, 22:09
na samsunga mam lepszą ofertę cenową, z gwarancją 5 letnią i wyższym COP...

zależy na który parametr patrzysz:
385283
LG ma lepsze parametry COP przy A-15, A-7, A2, samsung ma tylko lepszy COP przy +7st.C

i jak miałbyś taki sam osprzęt dodatkowy to LG wyjdzie znacznie taniej, niż Samsung.
Prawdopodobnie masz inny (słabszy) osprzęt przy samsungu dlatego jest tańszy.

Tegax
06-04-2017, 16:08
Witam wszystkich.
Zastanawiam się nad montażem pompy ciepła pw. W większości wszyscy piszą o zaletach pomp przy tańszej eksploatacji,oszczędnościach itp. Ja natomiast chciałbym dowiedzieć się jakie są wady korzystania z pomp ciepła? Jaka jest przewidywana żywotność pomp pw. Nie wiele droższa wychodzi eksploatacja kotłowni na ekogroszek a koszt instalacji kotłowni na ekogroszek sporo niższy od pompy ciepła.

agb
06-04-2017, 16:12
A jak to wyliczyłeś, i ile to jest sporo?

miloszenko
06-04-2017, 16:56
Witam wszystkich.
Zastanawiam się nad montażem pompy ciepła pw. W większości wszyscy piszą o zaletach pomp przy tańszej eksploatacji,oszczędnościach itp. Ja natomiast chciałbym dowiedzieć się jakie są wady korzystania z pomp ciepła? Jaka jest przewidywana żywotność pomp pw. Nie wiele droższa wychodzi eksploatacja kotłowni na ekogroszek a koszt instalacji kotłowni na ekogroszek sporo niższy od pompy ciepła.

Proszę brać pod uwagę, jaka jest żywotność kotła na groszek, a także fakt, iż przy ewentualnej wymianie będzie to kocioł nie tani - najwyższej możliwej klasy eko, co cenowo może być na tej samym poziomie co powietrzna PC.

Poza tym, stawiacie domy za pół miliona albo więcej, i wybieracie wersję ogrzewania, którą jak w średniowieczu trzeba "obsługiwać" i kopci :P

Tegax
06-04-2017, 17:17
A jak to wyliczyłeś, i ile to jest sporo?

Rożnica ok +/- 10 tys zł na kotłowni. W zależności od tego jaki kocioł i jaka pompa różnica może być jeszcze większa.



Proszę brać pod uwagę, jaka jest żywotność kotła na groszek, a także fakt, iż przy ewentualnej wymianie będzie to kocioł nie tani - najwyższej możliwej klasy eko, co cenowo może być na tej samym poziomie co powietrzna PC.

Poza tym, stawiacie domy za pół miliona albo więcej, i wybieracie wersję ogrzewania, którą jak w średniowieczu trzeba "obsługiwać" i kopci :P

No właśnie o to chodzi, żywotność kotła na ekogroszek można oszacować na 8-10 lat natomiast nigdzie nie mogę znaleźć informacji ile lat wytrzyma pompa. Nie zakładam wersji najtańszego kotła ale różnica w cenie i tak jest na jego korzyść . W średniowieczu ludzie też liczyli się z wydatkami, zalety pomp znam. nie trzeba mi tego tłumaczyć, szukam ich wad. A rachunek ekonomiczny też odgrywa ogromną rolę.

link2jack
06-04-2017, 17:26
+/- 10 tys - fajny rozrzut...:yes:
W/g mnie nie ma wielkiej różnicy w cenie. U mnie cena pompy plus cwu i robocizna to 25tys(bez dofinansowania). Można było taniej ale instalatora miałbym około 300km odemnie.
Kocioł plus zbiornik, robocizna, miejsce na składowanie opalu, komin... To wszystko kosztuje. Dziś byłem u klienta który w w dwu stanowiskiem garażu może parkować tylko jednym mniejszym samochodem bo woli mieć opał bliżej kotłowni niż samochód w garażu :lol2:

hook01
06-04-2017, 17:27
Zastanawia mnie czemu nikt nie bierze pod uwagę oprócz rachunku ekonomicznego, rachunku środowiskowego czyli smogu. Miloszenko dobrze napisał dom za 500 tyś. ale kotłownia jak najtaniej bo zawsze to 8tyś zostanie (albo i nie) w kieszeni, śmieszne. Tu się nie ma co zastanawiać i szukać wad na siłę bo takie zawsze i przy wszystkim się znajdą. Pc to są tylko plusy (dodatnie i ujemne).

Tegax
06-04-2017, 17:33
+/- 10 tys - fajny rozrzut...:yes:
W/g mnie nie ma wielkiej różnicy w cenie. U mnie cena pompy plus cwu i robocizna to 25tys(bez dofinansowania). Można było taniej ale instalatora miałbym około 300km odemnie.
Kocioł plus zbiornik, robocizna, miejsce na składowanie opalu, komin... To wszystko kosztuje. Dziś byłem u klienta który w w dwu stanowiskiem garażu może parkować tylko jednym mniejszym samochodem bo woli mieć opał bliżej kotłowni niż samochód w garażu :lol2:
Rozrzut? Każdy wybiera pod siebie, jak pisałem zalety pomp znam. Chcę poznać wady użytkowania takiego systemu i ryzyko jakie ponosi użytkownik pomp.


Zastanawia mnie czemu nikt nie bierze pod uwagę oprócz rachunku ekonomicznego, rachunku środowiskowego czyli smogu. Miloszenko dobrze napisał dom za 500 tyś. ale kotłownia jak najtaniej bo zawsze to 8tyś zostanie (albo i nie) w kieszeni, śmieszne. Tu się nie ma co zastanawiać i szukać wad na siłę bo takie zawsze i przy wszystkim się znajdą. Pc to są tylko plusy (dodatnie i ujemne).
A skąd wiesz że nie bierze, niczego takiego nie napisałem. Zresztą to nie temat o smogu tylko o pompach.

link2jack
06-04-2017, 17:53
Nie wiem jakie mogą być wady użytkowania. Mam pompę pierwszy sezon. Sezon dosyć chłodny. Z rachunku jestem zadowolony bardziej niż zakładałem.
Z wygody naturalnie też. Wad na tą chwilę nie widzę.

Tegax
06-04-2017, 18:20
Nie wiem jakie mogą być wady użytkowania. Mam pompę pierwszy sezon. Sezon dosyć chłodny. Z rachunku jestem zadowolony bardziej niż zakładałem.
Z wygody naturalnie też. Wad na tą chwilę nie widzę.

A czy mógłbyś napisać ile wyniosło Cię ogrzewanie w tym sezonie?

plusfoto
06-04-2017, 19:02
Masz cały wątek o kosztach i zużyciu prądu przez PC

fachman19
07-04-2017, 07:24
Nie wiem jakie mogą być wady użytkowania. Mam pompę pierwszy sezon. Sezon dosyć chłodny. Z rachunku jestem zadowolony bardziej niż zakładałem.
Z wygody naturalnie też. Wad na tą chwilę nie widzę.

pierwszy sezon jest zawsze droższy

Pyxis
07-04-2017, 10:17
W zasadzie jedyna wada moze byc (przynajmniej w niektorych przypadkach) cena samego systemu. Rozstrzal tutaj jest spory, a im mniej masz wiedzy o systemie, tym cena jest wyzsza.
Ja innych wad nie widze po 6tym sezonie rzewczym.

agb
07-04-2017, 10:25
Ale ty nie masz PC PW tylko GW ;)

dwiecegly
07-04-2017, 10:37
Wadą na pewno jest koszt zakupu i serwisu, nie daj Bog jak to sie popsuje zaraz po gwarancji. Wadą też jest hałas, jak sie ma pompe koło tarasu (u mnie nie dało sie inaczej) to hałas jest odczuwalny, oczywiscie mało sie siedzi w chłodne na dworze jak pompa chodzi ale jednak. No i tak wielka skrzynka przed domem, to też na pewno plusem nie jest.

Tegax
07-04-2017, 10:58
A jakich wad konkretnie szukasz.... jakich sie obawiasz?

Przeciwnicy takiego rozwiazania napewno podkresla "halas" ktory PC generuje. W zeczywistosci nie przeszkadza wogole.
Trzeba tez byc swiadomym ze zima pod pompa zbiera sie lod, alternartywnie ma sie przygotowane miejsce "pod PC " lub robi odprowadzanie tej wody.
Ryzyko awarii istnieje pewnie jak w kazdym uzadzeniu, urzadzenia na gaz tez sie psuja, samochgody sie psuja , kosiarki etc.
Przypuszczam ze nie ma na fm uzytkownika PC P/W z Inverterem powyzej 10 lat ;) dlatego tez trudno mowic o jakis doswiadczeniach odnosnie zywotnosci.
Nasze chodza juz 6 lat
Napewno nie tylko jest wazny wybor urzadzenia jak i poprawna solidna instalacja.

O tym wyliczaniu roznicy cen i kiedy sie zwroci nie bede sie rozpisywal... ;)

Dwie rzeczy które mnie nurtują:
Czy pompa pw jest w stanie ogrzać dom? Ostatnio mieliśmy w Rzeszowie targi budowlane, bylem u kilku różnych firm na stoiskach i jedni mówili że pompy pw ogrzeją dom Inne że nie dadzą redy(głównie firmy specjalizujące w gruntówkach). Ja nie traktuje pompy jako źródła ogrzewania które ma się zwrócić. Głównie zależy mi w tym przypadku na bezobsługowej pracy, to najważniejszy czynnik. Lód i hałas nie problem(mam miejsce na odpowiedniej ścianie budynku zdała od sypialni tarasu.
Druga rzecz to oczywiście cena, mimo wszystko instalacja pompy to spory nakład finansowy.

agb
07-04-2017, 11:01
Ten temat ma 450 stron i jest kilka innych, a Ty się pytasz czy pompa pw jest w stanie ogrzać dom...

the_anonim
07-04-2017, 11:08
Dwie rzeczy które mnie nurtują:
Czy pompa pw jest w stanie ogrzać dom?

No to tu przywaliłeś jak łysy grzywką o parapet. JASNE ŻE NIE DA RADY!. Wszyscy ci ludzie na forum co mają PC siedzią po kocami w domu i piszą jakie jakie to fajne żeby inni też mieli żle;)

Co do twojego drugiego ale to ciągle mówisz ogólnikowo. Co to znaczy "spory nakład finansowy"?

No i ile jesteś w stanie zapłacić za tym na czym ci najbardziej zależy "bezobsługowej pracy"?

Równanie wychodzi "spory nakład finansowy" + "bezobsługowej pracy" = PC

Pozdrawiam

Tegax
07-04-2017, 12:26
:o:jawdrop:

No jakby to powiedziec... do tego sa...

Nie mamy innego zrodla ciepla. PC jest zrodlem CO i CWU... u nas jak i u setek tysiecy innych gospodarstw.
Nawet ponizej -20*C to zaden problem.

Trzeba tylko zainwestowac w odpowiednia PC

Zwyklym klamstwem jest to ze PC P/W nie moze byc jedynym i w zupelnosci wystarczajacym zrodlem ciepla.
Dziękuję za odpowiedź


No to tu przywaliłeś jak łysy grzywką o parapet. JASNE ŻE NIE DA RADY!. Wszyscy ci ludzie na forum co mają PC siedzią po kocami w domu i piszą jakie jakie to fajne żeby inni też mieli żle;)

Co do twojego drugiego ale to ciągle mówisz ogólnikowo. Co to znaczy "spory nakład finansowy"?

No i ile jesteś w stanie zapłacić za tym na czym ci najbardziej zależy "bezobsługowej pracy"?

Równanie wychodzi "spory nakład finansowy" + "bezobsługowej pracy" = PC

Pozdrawiam
Pisałem co mi odpowiedzieli w różnych stoiskach. Skoro przedstawiciel firmy z pompami mówi mi że pc pw nie ogrzeje domu przy mrozach to daje mi to do myślenia i dlatego pytam tutaj. Ale zaczynam mieć wrażenie że za zadanie jakiegokolwiek pytania muszę zostać zbesztany i wyśmiany przez forumowych ekspertów, a myślałem że forum od tego jest żeby pytać.

Myjk
07-04-2017, 12:56
Pisałem co mi odpowiedzieli w różnych stoiskach. Skoro przedstawiciel firmy z pompami mówi mi że pc pw nie ogrzeje domu przy mrozach to daje mi to do myślenia i dlatego pytam tutaj. Ale zaczynam mieć wrażenie że za zadanie jakiegokolwiek pytania muszę zostać zbesztany i wyśmiany przez forumowych ekspertów, a myślałem że forum od tego jest żeby pytać.
Ja rozumiem że słuchasz i pytasz, ale przecież nikt Ci nie każe zasłyszanych bzdur powielać (nawet w pytaniach). Trochę logiki trzeba włączyć. Odpowiadając na pytania (choć było o tym wielokrotnie, wystarczy poczytać). Pompy ciepła, ich zarys techniczny, powstały 150 lat temu. 100 lat temu powstała pierwsza pompa ciepła, a 50 lat temu się zaczęły te urządzenia upowszechniać pod strzechami -- ze względu na zdobytą naukę i technologię pozwalającą je zbudować bardziej wydajnymi.

Pompy ciepła są w lodówkach, w samochodach (klimatyzacja), w domach i biurach (też klimatyzacja, naprzemiennie z grzaniem w okresach przejściowych), są w sklepach, są także w lepszych zmywarkach, pralkach i suszarkach. Ostatnio (szczególnie w naszym ciemnogrodzie, bo na świecie się je stosuje od dawna) się upowszechniają także w grzaniu domów. Sam sobie odpowiedz na pytanie czy pompy ciepła działają (no jak nie jak tak) i jak długo, oraz czy naprawa jest kosztowna. Jak pompa padnie, a może w niej paść elektronika lub sprężarka, to z pewnością nie wymienia się całej pompy, a tylko podzespoły i teoretycznie jest to w stanie zrobić każdy chłodnik. Sprężarka średnio kosztuje 4 tys. z wymianą, elektronika zależnie od producenta, ale pewnie koło 1000 zł. To mniej niż piec na ekogroszek. :P I na koniec, jeśli komuś pompa w zimie nie domaga, to znaczy że została źle dobrana do zapotrzebowania (na oko) albo instalacja jest źle wykonana. Dlatego trzeba policzyć zapotrzebowanie.

the_anonim
07-04-2017, 12:57
Kolego ja na pewno nie zaliczam się do forumowych ekspertów. Chodzi o to że twoje wątpliwości w dzisiejszych czasach nie powinny mieć miejsca mówię tu o tym czy PC da radę. Ten temat ma 900 stron. Są wątki gdzie ludzie dokładnie podają swoje dane z PC łącznie z temp jakie utrzymują w domu a Ty wyskakujesz z takim pytaniem. Może zamiast pisać (pytać) warto poczytać:rolleyes:

A co do Pana fachowca z targów to niech się cieszy że żyje w XXI wieku bo kiedyś palili na stosie takich heretyków. Ps. Jak go spotykasz powiedz niech zmieni pracę.
Pozdrawiam i życzę udanej lektury wątków:)

JTKirk
07-04-2017, 13:35
. Sprężarka średnio kosztuje 4 tys. z wymianą, elektronika zależnie od producenta, ale pewnie koło 1000 zł. To mniej niż piec na ekogroszek. :P I na koniec, jeśli komuś pompa w zimie nie domaga, to znaczy że została źle dobrana do zapotrzebowania (na oko) albo instalacja jest źle wykonana. Dlatego trzeba policzyć zapotrzebowanie.

przesadziłeś chyba z tym kosztem sprężarki. Jak się swego czasu interesowałem kosztem sprężarki, to ktoś pisał o 500E (w zakresie 8-12kw - do gruntówki on/off). Prosze mnie poprawić jeśli się mylę. Elektronika, szczególnie w markowych produktach może kosztować.....dużo.

Tegax
07-04-2017, 13:49
Przewertowałem wiele tematów z pompami, wątpliwość wprowadził u mnie wspomniany człowiek z targów.

Myjk
07-04-2017, 14:46
przesadziłeś chyba z tym kosztem sprężarki. Jak się swego czasu interesowałem kosztem sprężarki, to ktoś pisał o 500E (w zakresie 8-12kw - do gruntówki on/off). Prosze mnie poprawić jeśli się mylę.
OK, dałem cenę z zapasem żeby nikt się nie przyczepił. ;) Inna sprawa, że w zeszłym roku gdzieś czytałem, że Panasonic dostał przedstawiciela w PL i automatycznie cena takiej sprężarki skoczyła właśnie prawie dwukrotnie.


Elektronika, szczególnie w markowych produktach może kosztować.....dużo.
Ale też elektronika pada głównie w przypadku słabych/braku zabezpieczeń prądowych no i ja nadal nie piszę o pompach wieśka, tylko o czymś bardziej normalnym. ;)

link2jack
07-04-2017, 15:47
Przewertowałem wiele tematów z pompami, wątpliwość wprowadził u mnie wspomniany człowiek z targów.

Gdy ja interesowałem się wyborem pompy ciepła i wypytywalem montera który wystawił siostrze gruntowke rok wcześniej, ostrzegał mnie, że nie ma możliwości by powietrzne pompy dały rade ogrzać dom. Mimo wszystko się zdecydowałem i nie żałuję. Kominek prawdę mówiąc nieużywany.

miloszenko
07-04-2017, 16:34
Gdy ja interesowałem się wyborem pompy ciepła i wypytywalem montera który wystawił siostrze gruntowke rok wcześniej, ostrzegał mnie, że nie ma możliwości by powietrzne pompy dały rade ogrzać dom. Mimo wszystko się zdecydowałem i nie żałuję. Kominek prawdę mówiąc nieużywany.

Jaki rozmówca takie pierdoły opowiada :) Ja się często jeszcze spotykam z politowaniem, że piec gazowy domu nie ogrzeje, więc w niektórych przypadkach lepiej nie wspominać, że PC PW istnieje :P

Poza tym, włączyć myślenie, otworzyć excela i zobaczyć, ile dom potrzebuje energii przy -20, zerknąć w parametry PC, dodać sobie zapas z 15% i zamiast powielać głupoty, pokazać takiemu bajkopisarzowi żeby skomentował co widzi.

Gargi12
07-04-2017, 17:13
Ja już zdecydowałem bedzie powietrzna i kropka mam już parę ofert i mysle że do przyszłego roku coś wybiorę skoro masz wątpliwości wystarczy napisać czy ktoś w okolicy nie daleko od ciebie takie owe urzadzenie posiada wtedy pojedziesz zobaczysz porozmawiasz i będziesz wiedział na czym stoisz.Pozdrawiam

Aaricia23
19-04-2017, 20:48
Witajcie
W poniedziałek lub wtorek montują nam pompę powietrze woda typu split.
Można prosić o jakiś poglądowy schemat co taka kotłownia powinna posiadam niezbędnego ? Nasłuchaliśmy sie na targach jak to instalatorzy oszczędzają na zaworach, filtrach, manometrach, pompach obiegowych... Bardzo przydałby sie prosty schemacik tak, żeby przy odbiorze sprawdzić że na pewno wszystko co niezblędne zamontowali. Na co jeszcze zwrócić uwagę przy montażu?

Czy rurki z gazem z urządzenia na zewnątrz mogą biec do budynku pod ziemią? Bo taki mamy plan. Jak sie je prawidłowo izoluje ?

wihajster
19-04-2017, 21:03
(...)
Czy rurki z gazem z urządzenia na zewnątrz mogą biec do budynku pod ziemią? Bo taki mamy plan. Jak sie je prawidłowo izoluje ?

Jak pod ziemią? Na jakim odcinku? Rury mogą iść pod ziemią ale izolacja musi być GRUBA a z zewnątrz musi być szczelna rura osłonowa na całej długości.
Po wybudowaniu domu wykonanie tego dobrze jest najczęściej niemożliwe.

Co do "schemaciku prostego" się nie wypowiem ;)

Aaricia23
19-04-2017, 21:50
Odcinek 2m. Szczelna rura osłonowa? Z czego miała by być ? Jakieś PE dużej srednicy? czy kanalizacyjna pomaranczowa sie nada?

wihajster
19-04-2017, 21:56
To jest do zrobienia bardzo łatwo i niedrogo na etapie fundamentów. Teraz ja tego fizycznie nie widzę żeby zachować szczelność a szczelność musi być. Jeśli do środka dostanie się woda to nieplanowane podgrzewanie ziemi gratis. Może być kanalizacyjna ale kto to zamontuje jak należy gdy dom stoi?

Aaricia23
19-04-2017, 21:59
A jak leci nad ziemią w powietrzu to jest lepiej? Rura pod ziemią mogłaby być przecież perforowana tak żeby wilgoć jeśli sie dostanie nie utrzymywała się w środku.
Chodzi o to że pomiędzy pompą a ścianą budynku musi być przejście bez przeszkód.

wihajster
19-04-2017, 22:10
(...) pomiędzy pompą a ścianą budynku musi być przejście bez przeszkód.
Prosta sprawa. Jeżeli MUSI, to trzeba zakopać i już. Ze stratami trzeba się pogodzić.
Poproś jedynie, żeby instalator nie dawał białej izolacji bo ona jest cienka jak Polsilver (możesz nie łapać o co chodzi ;) ), tylko grubą około 2cm grubości kauczukową do wysokich temperatur.

20-04-2017, 07:58
Odcinek 2m. Szczelna rura osłonowa? Z czego miała by być ? Jakieś PE dużej srednicy? czy kanalizacyjna pomaranczowa sie nada?

Mnie też instalator ostrzegał, że ziemia to ostateczność właśnie przez nieszczelności. U siebie puszczam rury po murze pod elewacją.

Andrzej5101
20-04-2017, 11:35
tylko grubą około 2 cm grubości kauczukową do wysokich temperatur.
Czy grubość izolacji nie powinna być > lub równa średnicy rury ???

- Średnica rur od jednostki wewnętrznej do zaworu 3-drożnego nie powinna ulegać redukcji,
- powinien być filtr wody ,
- ciepłomierz - do prawidłowej regulacji PC ,
- izolacja rur wewnętrznych ,
- zobacz jak nie powinno być podłączenie , jogi1978 ;
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea/page250

wihajster
20-04-2017, 21:44
Czy grubość izolacji nie powinna być > lub równa średnicy rury ???
(...)
A jakie są rury "freonowe"?
Liczy się głównie ta grubsza bo ona ma wysoką temperaturę podczas pracy na grzanie.
Pewnie będzie 1/2'' (12,7mm)?

Aaricia23
21-04-2017, 21:31
Ostatecznie puscimy rurki nad ziemią tylko sie zastanawiam jak je zabudować (osłonić) żeby nikt przechodzący miedzy pompą a murem nie zniszczył ich. Dzieciaki lubią skakać po takich przeszkodzach. Pompa stanie ponad metr od muru. Kiedyś powstanie tam komórka na narzędzia no ale teraz bedzie to pusta przestrzeń z rurami na dole.

Andrzej5101
23-04-2017, 12:12
Do jednostki zewnętrznej , powietrze musi bez przeszkód docierać ze wszystkich stron

oberwatorPC
23-04-2017, 16:01
A jakie są rury "freonowe"?
Liczy się głównie ta grubsza bo ona ma wysoką temperaturę podczas pracy na grzanie.
Pewnie będzie 1/2'' (12,7mm)?


Nie dostaniesz odpowiedzi Andrzejek zaczepia i ucieka. Wujek dobra rada spamuje od dłuższego czasu i nie wiadomo o co mu chodzi.... Sam grzeje gazem a siedzi na forum o pompach....

plusfoto
23-04-2017, 16:31
Ostatecznie puscimy rurki nad ziemią tylko sie zastanawiam jak je zabudować (osłonić) żeby nikt przechodzący miedzy pompą a murem nie zniszczył ich. Dzieciaki lubią skakać po takich przeszkodzach. Pompa stanie ponad metr od muru. Kiedyś powstanie tam komórka na narzędzia no ale teraz bedzie to pusta przestrzeń z rurami na dole.
U mnie to wygląda tak:
387346

26-04-2017, 11:28
Jeśli chodzi o moją przyszłą instalację to dla panasonica wystarcza podobno 0,5m z każdej strony aby działała poprawnie. Także ja odsunę ją pół metra od muru i rury dam prosto "w mur" a potem po scianie i do kotłowni. Przejść za PC się nie da, ale po co ktoś ma tam chodzić ? I tak pewnie będę musiał postawić jakiś plotek ochronny aby przypadkiem dzieciaki nie próbowały kijem wentylatora zatrzymać :lol2:

bobrow
26-04-2017, 12:46
Jeśli chodzi o moją przyszłą instalację to dla panasonica wystarcza podobno 0,5m z każdej strony aby działała poprawnie. Także ja odsunę ją pół metra od muru i rury dam prosto "w mur" a potem po scianie i do kotłowni. Przejść za PC się nie da, ale po co ktoś ma tam chodzić ? I tak pewnie będę musiał postawić jakiś plotek ochronny aby przypadkiem dzieciaki nie próbowały kijem wentylatora zatrzymać :lol2:

Hejo,
ja tak zrobiłem i wszystko gra -a co do "lodowiska" , to jest trochę tego lodu ok 1,5 m średnicy z tyłu domu przy mrozach...
Co do pleśni pod jednostką zewnętrzną-to nie ma u mnie takiego zjawiska (wręcz przeciwnie-trawisko wyjątkowo gęste rośnie tam).Nie mam żadnego odprowadzenia skroplin-woda leci jak jej wygodnie. Wokół domu mam drenaż i opaskę z kostki , fundament pod jednostkę zewnętrzną wykonałem w postaci prostopadłościanu z gotowej zaprawy murarskiej (ok 0,5x0,4x0,4m ) ,część jeszcze w opasce. Beton pod wentylatorami wyłożyłem luźnym tłuczniem granitowym (nawet zielonego nalotu nie widziałem)
387576

pzdr