PDA

Zobacz pełną wersję : Pompy ciepła powietrze woda



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 [71] 72 73 74

27-04-2017, 14:15
JA u siebie chce dać rurę w ziemie niech ta woda spływa zimą. Podobno zdaje to egzamin nawet bez podgrzewania jak metr w ziemi jest rura 110.

bobrow
27-04-2017, 15:40
JA u siebie chce dać rurę w ziemie niech ta woda spływa zimą. Podobno zdaje to egzamin nawet bez podgrzewania jak metr w ziemi jest rura 110.

Tylko moja "rura" , to osłona rur z czynnikiem chłodniczym- skropliny z defrostu lecą na "glebę"...

Pyxis
27-04-2017, 18:11
Co do pleśni pod jednostką zewnętrzną-to nie ma u mnie takiego zjawiska (wręcz przeciwnie-trawisko wyjątkowo gęste rośnie tam).

Trawa Ci nie "zaplesnieje", ale na cokole i na dolnej czesci tynku (tam gdzie teraz na fotce blyszczy sie sciana) mozesz miec jakis zielone badziewie z czasem.

Aaricia23
28-04-2017, 12:31
Jestem 3 dni po montażu PC i mam kilka pytań.
1.Czy to normalne że nawet przy plusowych temperaturach (+7C) jednostka zewnątrza szybko sie obladza i włącza sie defrost? Na razie ustawione 30C na podłogowce. Co jakąś godzine albo mniej włącza sie defrost.
2. Głośna jest ta pompa, nie sądziłam że aż tak. Słysze ją wyraźnie przez lekko uchylone okno na piętrze prawie 10m od pompy. Ludzie pisali że to taka cicha lodówka... no cóż, dla mnie to jest to 5 razy głośniejsze od lodówki ale chodzi na razie na pół gwizdka bo do minusowych zimowych temperatur troche brakuje.
3. Przez 3 dni pompa zjadła 60KWh, pierwszy dzien 25C, drugi i trzeci 30C na podlodze. CWU wyłączone. Wydaje mi się to dużo.
4. Czy to normalne że regulacja na rotametrach na wiekszosci petli jest tylko od połowy skali w górę? Czasami nawet od 2/3 skali w góre ? Nie wiem czy mam dobrze zrobioną i ustawioną podłogówkę.... do tego rurki dopływowe na piętrze są sporo chłodniejsze od tych na parterze ale jeszcze nie miałam jak zmierzyć ich temperatury. Czy to normalne? Czy też może pompa obiegowa w pompie nie daje rady? Na parterze jest 40m2 do ogrzania a na piętrze 65m2.

oberwatorPC
28-04-2017, 12:42
Jestem 3 dni po montażu PC i mam kilka pytań.
1.Czy to normalne że nawet przy plusowych temperaturach (+7C) jednostka zewnątrza szybko sie obladza i włącza sie defrost? Na razie ustawione 30C na podłogowce. Co jakąś godzine albo mniej włącza sie defrost.
2. Głośna jest ta pompa, nie sądziłam że aż tak. Słysze ją wyraźnie przez lekko uchylone okno na piętrze prawie 10m od pompy. Ludzie pisali że to taka cicha lodówka... no cóż, dla mnie to jest to 5 razy głośniejsze od lodówki ale chodzi na razie na pół gwizdka bo do minusowych zimowych temperatur troche brakuje.
3. Przez 3 dni pompa zjadła 60KWh, pierwszy dzien 25C, drugi i trzeci 30C na podlodze. CWU wyłączone. Wydaje mi się to dużo.
4. Czy to normalne że regulacja na rotametrach na wiekszosci petli jest tylko od połowy skali w górę? Czasami nawet od 2/3 skali w góre ? Nie wiem czy mam dobrze zrobioną i ustawioną podłogówkę.... do tego rurki dopływowe na piętrze są sporo chłodniejsze od tych na parterze ale jeszcze nie miałam jak zmierzyć ich temperatury. Czy to normalne? Czy też może pompa obiegowa w pompie nie daje rady? Na parterze jest 40m2 do ogrzania a na piętrze 65m2.

A nie prościej zapytać instalatora?
1. Normalne.
2.Cicha lodówka to gruntówka nie jednostka zewnętrzna pompy powietrznej.
3.Dużo na pierwsze uruchomienie z temperaturami w nocy około 2C?
4.Pewnie pompa obiegowa ma modulację . A jak sprawdziłaś rurki dopływowe termometrem czy ręką? Najpierw wygrzej dom dokończ roboty budowlane a potem zajmij się ustawianiem podłogówki.

Aaricia23
28-04-2017, 13:08
Instalator przyjedzie za dwa tygodnie bo tak działa. Montują pompę, przyuczają przez chwilę obłsugi i dają nam czas na zabawe. Po dwoch tygodniach przyjeżdzają i odpowiadają na wszystkie pytania i ewentualnie coś przestawiają. Nie wiem czy to ma sens ale tak działają.
ad2. Jak jeszcze wycenialiśmy pompę to wiekszosc sprzedawców porównywała jej pracę do cichej lodówki, zresztą tu na forum też znalazłam takie porównania. Jeśli ktoś ma pompę przy salonie albo nie ma wentylacji mechanicznej i w zimę będzie uchyłać okna to ja współczuje i pompę powietrzną odradzam.
ad3. Nie wiem. Bez cwu wydaje sie sporo. To 35zł za 3 dni czyli miesiecznie 350zł, z cwu będzie 450... w domu jest na razie 17C. Sąsiad grzeje gazem prawie identyczny domek i w mrozną zimę płacił za gaz 300zł miesiecznie. Ale może to kwestia wilgoci w budynku i nie kompletnego ocieplenia.
ad4. Rurki sprawdziłam ręką, różnica jest bardzo wyraźna, na dole są wyczuwalnie ciepłe jak letnia herbata a na górze praktycznie nie czuć żeby było w nich coś ciepłego. Zapytam jeszcze w osobnym wątku jak odpowietrzyć podłogówkę bo nie wiem czy było to zrobione dobrze.

plusfoto
28-04-2017, 13:15
A dodatkowo jak chcesz aby ktoś cokolwiek powiedział to napisz co to za pompa i jakie masz ustawienia na niej, Jak nią sterujesz (termostat pokojowy, krzywa, czy zewnętrzny) jakie obiegi i ile i.t.d.

Pyxis
28-04-2017, 13:18
ad2. Jak jeszcze wycenialiśmy pompę to wiekszosc sprzedawców porównywała jej pracę do cichej lodówki, zresztą tu na forum też znalazłam takie porównania. Jeśli ktoś ma pompę przy salonie albo nie ma wentylacji mechanicznej i w zimę będzie uchyłać okna to ja współczuje i pompę powietrzną odradzam.

Do CICHEJ lodowki?!
Gruntowka to raczej bardzo glosna lodowka, a PW - wystarczy posluchac jak dziala jednostka zewnetrzna z klimatyzatora i podwoic halas. Tak nie dziala nawet mocno popsuta lodowka. :)

Aaricia23
28-04-2017, 13:20
Pompa Atlantic 9KW, typu split.
Reguluje temperaturą wody w podłogówce.... nie wiem czy na tym polega krzywa? Ustawiam tylko na ekraniku docelową temperaturę podłogłowki. Nawet nie wiem czy to jest na powrocie czy dobiegach?
Pyxis przed wyborem pompy byliśmy jeszcze u sąsiada który ma Samsunga EHS i jakoś tak ciszej sie wydawało a ponoć te pompy to jedno to samo jest. Może to wynikało z tego żę on mieszka przy ruchliwej ulicy i auta niwelują hałas pompy. Nie liczyłam na cichą lodówkę ale jakoś tak wszyscy zapewniali że hałas w ogóle nam nie bedzie przeszkadzać.

oberwatorPC
28-04-2017, 13:27
Jak oglądaliście samsunga a wzieliście atlantica to o co kaman? :D Widać to nie to samo.

plusfoto
28-04-2017, 13:29
Pompa Atlantic 9KW, typu split.
Reguluje temperaturą wody w podłogówce.... nie wiem czy na tym polega krzywa? Ustawiam tylko na ekraniku docelową temperaturę podłogłowki. Nawet nie wiem czy to jest na powrocie czy dobiegach?
Pyxis przed wyborem pompy byliśmy jeszcze u sąsiada który ma Samsunga EHS i jakoś tak ciszej sie wydawało a ponoć te pompy to jedno to samo jest. Może to wynikało z tego żę on mieszka przy ruchliwej ulicy i auta niwelują hałas pompy. Nie liczyłam na cichą lodówkę ale jakoś tak wszyscy zapewniali że hałas w ogóle nam nie bedzie przeszkadzać.Ja przynajmniej jak na razie na twoim miejscu zwłaszcza z powodu iż zupełnie nic nie wiesz o tej pompie nic bym nie ruszał i czekał na serwisanta a przede wszystkim poczekał na wygrzanie domu. Jak znam życie pompa ustawiona samopas a krzywa podniesiona max wysoko aby dobrze grzało.

P.S. Pyxis ja mam dwa wentylatory ale tak jak teraz to praktycznie nawet nie wiem kiedy pracują. No chyba że podejdę na 1-2 m to coś słyszę i czasem czupryna mi staje dęba jak stanę na przeciwko. Zimą przy -15 powiedzmy że z 3-4 m coś słychać no ale wtedy wentyle idą prawie na maxa.:yes:

Aaricia23
28-04-2017, 13:29
Ponoć robia je na tych samych częśćiach. Nie jest to prawda? Zreszta parametry hałasu porównywaliśmy w kalalogach przed zakupem i wszystkie te pompy Atlantic, Samsung, Panasonic mają na bardzo podobnym poziomie.

miloszenko
28-04-2017, 13:56
Ponoć robia je na tych samych częśćiach. Nie jest to prawda? Zreszta parametry hałasu porównywaliśmy w kalalogach przed zakupem i wszystkie te pompy Atlantic, Samsung, Panasonic mają na bardzo podobnym poziomie.

Wróci instalator to niech zmierzy poziom hałasu - będzie wszystko jasne.

Co do obecnego zużycia - jak widzę ile innym idzie na to, to zużycie 5-10 kWh/m2 na wygrzewanie jest normą, także jak już się temperatura unormuje i PC zostanie normalnie ustawiona wszystko będzie inaczej.

JTKirk
28-04-2017, 14:17
ad3. Nie wiem. Bez cwu wydaje sie sporo. To 35zł za 3 dni czyli miesiecznie 350zł, z cwu będzie 450... w domu jest na razie 17C. Sąsiad grzeje gazem prawie identyczny domek i w mrozną zimę płacił za gaz 300zł miesiecznie. Ale może to kwestia wilgoci w budynku i nie kompletnego ocieplenia.


nie ma to jak zadać pytanie i od razu sobie odpowiedzieć. Najważniejsze, że dobrze ;)
niejednoktotnie były tutaj opisywane przypadki, że np. PC nie potrafiła dobić w domu powyżej 20C....potem się okazało, że jakichś tam drzwi nie było do garażu, brak izolacji poddasza itp, itd.....

wihajster
29-04-2017, 00:04
(...) parametry hałasu porównywaliśmy w kalalogach przed zakupem i wszystkie te pompy Atlantic, Samsung, Panasonic mają na bardzo podobnym poziomie.
O kant .upy możesz potłuc te parametry "katalogowe".

Jeden znany i ceniony producent podaje dla większości swoich modeli gruntówek identyczne dB a subiektywnie od razu można wyczuć czy pracuje pompa 8kW czy 12kW. Chociaż w katalogu mają "NAPISANE" że hałasują tak samo...

Jak tu można porównywać pompy na podstawie kawałka zadrukowanego papieru? Dla mnie (JUŻ) deklaracje producentów w tym zakresie nie mają żadnej wartości, no chociaż ognisko można tymi papierami sobie łatwiej rozpalić.

TwojPan
29-04-2017, 17:16
....Samsunga EHS i jakoś tak ciszej sie wydawało a ponoć te pompy to jedno to samo jest..
Mam Samsunga EHS TDM 8kW-niesłyszalny wewnątrz (4m od okien),na zewnątrz było go mocno słychać w trakcie rozgrzewania budynku od 0deg.Teraz jest tylko pomruk :)
Jak dobrze pamiętam,nawet w specyfikacji na papierze jest cichszy od Panasa.

dwiecegly
29-04-2017, 21:06
Też mam Samunga EHS, z tym że 9KW. Głośne to jest. Nie ma co ukrywać że przy otwartych oknach od strony ogrodu gdzie stoi pompa hałas jest niekomfortowy, zarówno na dole jak i na piętrze. Też nie spodziewałem się że jest to urządzenie aż tak głośne. Może głośne to nie jest właściwe słowo, to buczenie jest po prostu męczące irytujące, sam hałas nie jest jakoś specjalnie duży. Po wciśnieciu przycisku silent na panelu jakoś nie widzę różnicy w poziomie hałasu...
Generalnie to z bliska bardziej przeszkadza halas wentylatora a z daleka buczenie sprężarki... przy okazji pytanie o sezon letni, gdy nie chodzi podłogówka. Ile dziennie chodzi pompa do grzania tylko cwu? - zbiornik mam 250l.

TwojPan
29-04-2017, 21:25
Też mam Samunga EHS, z tym że 9KW. Głośne to jest. Nie ma co ukrywać że przy otwartych oknach od strony ogrodu gdzie stoi pompa hałas jest niekomfortowy, zarówno na dole jak i na piętrze. Też nie spodziewałem się że jest to urządzenie aż tak głośne. Może głośne to nie jest właściwe słowo, to buczenie jest po prostu męczące irytujące, sam hałas nie jest jakoś specjalnie duży. Po wciśnieciu przycisku silent na panelu jakoś nie widzę różnicy w poziomie hałasu...

To nie te same jednostki.

oberwatorPC
29-04-2017, 21:31
Też mam Samunga EHS, z tym że 9KW. Głośne to jest. Nie ma co ukrywać że przy otwartych oknach od strony ogrodu gdzie stoi pompa hałas jest niekomfortowy, zarówno na dole jak i na piętrze. Też nie spodziewałem się że jest to urządzenie aż tak głośne. Może głośne to nie jest właściwe słowo, to buczenie jest po prostu męczące irytujące, sam hałas nie jest jakoś specjalnie duży. Po wciśnieciu przycisku silent na panelu jakoś nie widzę różnicy w poziomie hałasu...
Generalnie to z bliska bardziej przeszkadza halas wentylatora a z daleka buczenie sprężarki... przy okazji pytanie o sezon letni, gdy nie chodzi podłogówka. Ile dziennie chodzi pompa do grzania tylko cwu? - zbiornik mam 250l.

Masz 1 wentylator czy 2? Jak długo użytkujesz pompę? Bo wydaje mi się po twoich postach że od paru dni i wygrzewasz posadzki

dwiecegly
29-04-2017, 21:44
Pompa chodzi 2 tygodnie. Stała temperatura podłogowki 30st. Wygrzewanie zaczne od poniedziałku. Musze skleić pękniętą wylewkę w jednym pokoju.

kudlaty69
07-05-2017, 21:57
Witam - czy ktoś się orientuje jaka powinna być powierzchnia skraplacza pompy ciepła powietrznej w stosunku do jej mocy. Skraplacz w formie rurki miedzianej. Mam pompę ciepła 11 kw i skraplacz o powierzchni około 1m2. Czy jest wystarczający. Jakie sa ogólne zasady doboru skraplaczy?
Pozdrawiam
Krzysztof

To może inaczej bo brak odzewu.Mam takie coś Pompa Powietrze Woda o mocy 6,9 kw. 388681 Zbiornik 200l w nim skraplacz z rurki miedzianej 10mm o długosci 30m 388682(powierchnia skraplacza to 0,94 m2
Chcę zwiekszyć moc pompy do 11 kw (wymiana jednostki zewnetrznej). W związku z tym powinieniem powiekszyc skraplacz proporcjonalnie tj wydłuzyć o około 17m? czy takie moje wyliczenia są ok? Czy są generalne zasady doboru wielkości skraplacza? Chcę mieć odbiór ciepłej wody o temp ok 40-45 na potrzeby co.

leniin
07-05-2017, 22:39
Kudłaty69
W jednym temacie wystarczy napisac posta ( i czekac cierpliwie) nie trzeba go powielac w drugim temacie

Konsultant marki Buderus
18-05-2017, 10:17
Jeśli chodzi o moją przyszłą instalację to dla panasonica wystarcza podobno 0,5m z każdej strony aby działała poprawnie. Także ja odsunę ją pół metra od muru i rury dam prosto "w mur" a potem po scianie i do kotłowni. Przejść za PC się nie da, ale po co ktoś ma tam chodzić ? I tak pewnie będę musiał postawić jakiś plotek ochronny aby przypadkiem dzieciaki nie próbowały kijem wentylatora zatrzymać :lol2:

Witam,

Przy montażu parownika pompy ciepła należy pamiętać o poniższych zasadach. Usytuowanie parownika pompy ciepła na zewnątrz budynku nie powinno być w odległości większej niż 30 metrów od skraplacza. Ponadto należy zachować ok. 6 metrów wolnego miejsca przed parownikiem, ponieważ wszelkiego rodzaju przeszkody mogą powodować zwiększenie poziomu hałasu. Ze względu na szum wydzielany przez urządzenie dobrze jest również pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości od okien. Natomiast usytuowanie parownika według kierunku światła nie jest istotne dla pracy pompy ciepła.
Podsumowując, zalecany jest montaż parownika przy budynku w odległości 40 cm od ściany i jak najdalej od okien. Dodatkowo jeżeli parownik nie posiada wbudowanego zabezpieczenie przenoszenia drgań na konstrukcję budynku, wymagane będzie stosowanie dodatkowej warstwy wibroizolacyjnej w fundamencie.
Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.
Pozdrawiam,

________________________________
Konsultant marki Buderus

PiotrR86
29-06-2017, 18:29
Witam! Czy dany zestaw:
THERMA V Spilit jednostka zewnętrzna. HU091.U42
THERMA V Spilit moduł HN0914.NK2
THERMA V zbiornik CWU LGRTV300E
Byłby odpowiedni jako jedyne źródło CO i CWU dla domu parterowego z użytkowym poddaszem.
powierzchnia użytkowa 100m²
Powierzchnia podłogi około 130m²
Zapotrzebowanie około 5kW.

CNC_POMPY_CIEPLA
29-06-2017, 18:34
Witam! Czy dany zestaw:
THERMA V Spilit jednostka zewnętrzna. HU091.U42
THERMA V Spilit moduł HN0914.NK2
THERMA V zbiornik CWU LGRTV300E
Byłby odpowiedni jako jedyne źródło CO i CWU dla domu parterowego z użytkowym poddaszem.
powierzchnia użytkowa 100m²
Powierzchnia podłogi około 130m²
Zapotrzebowanie około 5kW.

W Twojej strefie klimatycznej tak, nadaje się.

PiotrR86
29-06-2017, 23:16
W Twojej strefie klimatycznej tak, nadaje się.

A jak wypada ta pompa na tle konkurencji Panasonic, Mitsubishi albo Samsung.
Chodzi między innymi o koszt pompy i eksploatację....

Michalgosc
02-07-2017, 11:36
Panowie pompy ciepła staje się coraz bardziej popularne ale niestety nie w moich okolicach jak to jest z czasem oczekiwania na montaż? Dużo wcześniej trzeba się umawiać, wystarczą 2/3tyg czy raczej liczyć w miesiącach.

Tomaszs131
02-07-2017, 12:05
Wątpię by jakakolwiek renomowana firma była w stanie podjąć się montażu pompy z parotygodniowym wyprzedzeniem.

mrDOM
03-07-2017, 09:29
Czy jest sens wogóle myśleć o powietrznej pompie ciepła w najzimniejszej strefie klimatycznej (Suwalszczyzna)?
Byłoby ogrzewanie podłogowe. Niestety ze względu na hałas i umiejscowienie domu też wychodzi tak, że najlepiej żeby była po stronie północnej domu.
Rozpatrywania dla domu jak tutaj:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?338918-Prosz%C4%99-o-pomoc-w-wyborze-ogrzewania-pellet-kable-pompa&p=7493576#post7493576

CNC_POMPY_CIEPLA
03-07-2017, 09:35
Czy jest sens wogóle myśleć o powietrznej pompie ciepła w najzimniejszej strefie klimatycznej (Suwalszczyzna)?
Byłoby ogrzewanie podłogowe. Niestety ze względu na hałas i umiejscowienie domu też wychodzi tak, że najlepiej żeby była po stronie północnej domu.
Rozpatrywania dla domu jak tutaj:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?338918-Prosz%C4%99-o-pomoc-w-wyborze-ogrzewania-pellet-kable-pompa&p=7493576#post7493576

Tak, tylko odpada Ci większość standardowych modeli pomp ciepła.
Najlepiej w tej strefie klimatycznej sprawują się Panasonic T-CAP oraz Mitsubishi Zubadan, Ci dwaj producenci gwarantują pracę swoich urządzeń do -28st.C, a działają nawet do niższych temperatur.

Oraz w średnich zimowych temperaturach sprawują się bardzo dobrze.
Twój budynek to Mitsubishi Zubadan 8kW albo Panasonic T-CAP 9kW.

Konsultant Viessmann
10-07-2017, 16:38
Panowie pompy ciepła staje się coraz bardziej popularne ale niestety nie w moich okolicach jak to jest z czasem oczekiwania na montaż? Dużo wcześniej trzeba się umawiać, wystarczą 2/3tyg czy raczej liczyć w miesiącach.

Witaj,
zobacz ile firm partnerskich w Twojej okolicy posiada firma Viessmann - TUTAJ (http://www.viessmann.com.pl/ss/ss.php?bh-sl-address=lublin)
Masz dane kontaktowe - wystarczy zadzwonić i dowiedzieć się z pierwszej ręki! :)

Pozdrawiam!

Michalgosc
10-07-2017, 20:07
Pozostanę przy panasonic wiele osób z forum je ma i w razie problemów napewno pomogą, druga sprawa ,jestem nowy na forum i nie bardzo orientuje sie kto jest instalatorem a kto użytkownikiem pomp (poza cnc ale to drugi koniec polski wiec narazie nie będę mu zawracać gitarrry) i jak by panowie instalatorzy wysłali mi info priv to bym wiedział komu wysyłać zapytania.

Jarecky007
11-07-2017, 09:24
czy jest ktoś z Radomia lub okolic kto użytkuje pc powietrzną w domku?

Gargi12
11-07-2017, 10:16
czy jest ktoś z Radomia lub okolic kto użytkuje pc powietrzną w domku?

Napisz do szymek 98

rafhi
11-07-2017, 20:44
Witam forumowiczów, nie wiem czy było czy nie ale przypadkowo wpadło mi w ręce pompy ciepła feelco robione z frimą Carriers

http://pro.feelco.pl/

cennik

http://pro.feelco.pl/public/assets/Cennik_urz%C4%85dze%C5%84_FEELCO.pdf


trochę mało danych, co o Tym sądzicie ? ktoś już to analizował ? jakie plusy i minusy ?

_John
11-07-2017, 22:40
To nie są pompy powietrze woda, tylko powietrze - powietrze.
Znany system z USA.

kudlaty69
14-07-2017, 17:10
Witam
Czy pomozecie w doborze skraplacza w pomopie powietrze woda. Moc 11 kw na grzaniu czynnik 410a.

A może ktoś by podejrzał swoja pompę powietrze woda i jednostkę wewnetrzną i podał jaki tam ma wymiennik podajac moc pompy i symbol wymiennika. Bardzo by mi to pomogło porównać i własciwie dobrac wymiennik do samoróbki.
Z góry dziekuje i pozdrawiam.
Krzysztof

Konsultant marki Buderus
02-08-2017, 09:49
Czy jest sens wogóle myśleć o powietrznej pompie ciepła w najzimniejszej strefie klimatycznej (Suwalszczyzna)?
Byłoby ogrzewanie podłogowe. Niestety ze względu na hałas i umiejscowienie domu też wychodzi tak, że najlepiej żeby była po stronie północnej domu.
Rozpatrywania dla domu jak tutaj:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?338918-Prosz%C4%99-o-pomoc-w-wyborze-ogrzewania-pellet-kable-pompa&p=7493576#post7493576

Witam,

Dokładnie. W V strefie klimatycznej, w której znajdują się Suwałki, instalacja CO projektowana jest na temperaturę zewnętrzną wynoszącą -24˚C. Powietrzna pompa ciepła pozwala na pobór powietrza zewnętrznego do temperatury -20˚C, więc przy niższych temperaturach w większym stopniu pracować będzie dogrzewacz elektryczny. W tym przypadku lepiej sprawdzać się będzie gruntowa pompa ciepła, gdyż temperatura gruntu poniżej warstwy przemarzania jest praktycznie stała przez cały rok i wynosi około 8˚C. Praca gruntowej pompy ciepła będzie bardziej stabilna oraz koszty eksploatacyjne będą na niższym poziomie.
Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant marki Buderus

fachman19
06-08-2017, 09:46
Witam
Czy pomozecie w doborze skraplacza w pomopie powietrze woda. Moc 11 kw na grzaniu czynnik 410a.

A może ktoś by podejrzał swoja pompę powietrze woda i jednostkę wewnetrzną i podał jaki tam ma wymiennik podajac moc pompy i symbol wymiennika. Bardzo by mi to pomogło porównać i własciwie dobrac wymiennik do samoróbki.
Z góry dziekuje i pozdrawiam.
Krzysztof

zadzwoń do afalaval lub np Valmarku dobiorą i sprzedadza . Do tego są programy doborowa .Niestety tylko u sprzedawców

kudlaty69
11-08-2017, 23:47
Fajnie musi wiać w ucho przy otwieraniu drzwi :):):)394700

CNC_POMPY_CIEPLA
12-08-2017, 08:50
Fajnie musi wiać w ucho przy otwieraniu drzwi :):):)394700

Brawo jak CH.
-jak dmucha to będzie trzaskać drzwiami,
-skropliny pod nogi będą sie lały i zamarzały pod samymi drzwiami, co skończy się popękaną posadzką betonową.
-krawężniki nie przytwierdzone więc jak ktoś po paru piwkach się oprze to poleci z pompą.
słabo....

kudlaty69
19-08-2017, 20:17
Dzisiaj byłem na budowie znajomego. Nowy budynek dobrze docieplony okna trzyszybowe> Na zewnątrz stoi dumnie i grożnie spoziera pompa ciepla Buderusa Logatherm WPL AR. Wszystko ładnie piknie nowoczesnie. A w środku nie mogłem uwieżyć własnym oczom. W kotłowni piec na ekogroszek (tak na wszelki wypadek), na parterze w salonie i kuchni podłogowka ( co ile rurki nie wiadomo), i dalej najlepsze - w dwóch pokojach na parterze i cała góra w kaloryferach (co prawda niekóre po prawie 3 metry długosci ale kalafiory). :bash::bash::bash:

mazi07
25-08-2017, 09:30
"pompa ciepła i kaloryfer??
Ten Twój znajomy to chyba bogaty bo robi sobie tyle sposobów na grzanie. :)"

miloszenko
01-09-2017, 19:43
Dzisiaj byłem na budowie znajomego. Nowy budynek dobrze docieplony okna trzyszybowe> Na zewnątrz stoi dumnie i grożnie spoziera pompa ciepla Buderusa Logatherm WPL AR. Wszystko ładnie piknie nowoczesnie. A w środku nie mogłem uwieżyć własnym oczom. W kotłowni piec na ekogroszek (tak na wszelki wypadek), na parterze w salonie i kuchni podłogowka ( co ile rurki nie wiadomo), i dalej najlepsze - w dwóch pokojach na parterze i cała góra w kaloryferach (co prawda niekóre po prawie 3 metry długosci ale kalafiory). :bash::bash::bash:

Widocznie zabobony wzięły górę, doszedł dobry marketing i wydał 3 razy tyle niż musiał.

Konsultant Viessmann
04-09-2017, 10:52
Witajcie!
Ja w temacie powietrznych pomp ciepła chciałbym poinformować, że są już nowe jednostki zewnętrzne od Viessmann! Nowe, bardzo ciche, wydajne i bardzo atrakcyjnie wizualnie! Mowa o pompie Vitocal 200-S!

Nowa pompa ciepła typu Split: Vitocal 200-S, jest bardzo cicha i bez trudu spełnia wymagania dotyczące głośności jej pracy. Jest praktycznie niesłyszalna dla domowników i dla sąsiadów.
Vitocal 200-S może pracować z COP do 5,0 przy A7/W35 wg EN 14511 (A7 – temperatura powietrza +7°C, W35 – temperatura wody grzewczej 35°C). Dla temperatury powietrza A=+2°C COP osiąga 4,0 (A2/W35) Są to jedne z najwyższych efektywności pracy pomp ciepła tego rodzaju.
Dzięki modulowanej mocy grzewczej, pompa ciepła Vitocal 200-S dostarcza tylko tyle ciepła ile potrzeba w danej chwili. Dopasowuje się do aktualnych temperatur zewnętrznych dodatkowo oszczędzając prąd.
Oprócz ogrzewania, Vitocal 200-S może chłodzić budynek w letnie upalne dni.
Vitocal 200-S wyposażona jest w niezawodną sprężarkę typu Scroll, o wysokiej efektywności pracy i trwałej konstrukcji. Tym samym, pompa ciepła będzie niezawodnie i przez wiele ogrzewać każdy dom.
Szczegóły: TUTAJ (https://www.viessmann.pl/pl/budynki-mieszkalne/pompy-ciepla/pompy-ciepla-powietrzewoda-w-wersji-split/vitocal-200-s.html)

Zapraszam do dyskusji i pozdrawiam!

plusfoto
04-09-2017, 11:31
Bardziej interesują ludzi parametry przy -7 i -15 niż te podane.

Myjk
04-09-2017, 13:17
Bardziej interesują ludzi parametry przy -7 i -15 niż te podane.
Średnia temperatura zimy to około zera. +2 to dobra wartość aby mniej więcej oszacować COP. Te -7 i -15 potrzebne jest ew. dla oceny mocy. Lepiej tak podawać, niż jak meeting, który podaje moc PC do CO dla jakichś abstrakcyjnych wartości typu A20W35.

Konsultant marki Buderus
12-09-2017, 12:05
Dzisiaj byłem na budowie znajomego. Nowy budynek dobrze docieplony okna trzyszybowe> Na zewnątrz stoi dumnie i grożnie spoziera pompa ciepla Buderusa Logatherm WPL AR. Wszystko ładnie piknie nowoczesnie. A w środku nie mogłem uwieżyć własnym oczom. W kotłowni piec na ekogroszek (tak na wszelki wypadek), na parterze w salonie i kuchni podłogowka ( co ile rurki nie wiadomo), i dalej najlepsze - w dwóch pokojach na parterze i cała góra w kaloryferach (co prawda niekóre po prawie 3 metry długosci ale kalafiory). :bash::bash::bash:

Witam,

Pompy ciepła dobrze współpracują nie tylko z ogrzewaniem podłogowym, ale również z ogrzewaniem grzejnikowym zaprojektowanym na pracę w parametrach niskotemperaturowych. Grzejniki pracujące przy niższych parametrach wymagają większej powierzchni wymiany ciepła, dlatego zastosowane zostały grzejniki o takiej długości.
Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant marki Buderus

M.Krk
22-09-2017, 20:31
Witam
Potrzebuję pomocy przy doborze beznapięciowego sterownika pokojowego do PC/PW, zrobiłem małą modernizację i zwykłym pokojowym nieda rady tego sterować na zasadzie odcinania obiegówki, muszę to wpiąć do PC, teraz chodzi na pogodówce, ale myślę, że pokojowy będzie bardziej precyzyjny.
Z góry dziękuję i pozdrawiam

Zisico
22-01-2018, 22:11
Witam Wszystkich Serdecznie
Proszę o pomoc w doborze pompy ciepła P-W
Domek 100m2 (parter z poddaszem użytkowym)
OZC ok 5kw
W całym domu będzie podłogówka
Jako drugie źródło ciepła będę montował kominek z DGP
Woj. Mazowieckie, czyli II strefa
Po przeczytaniu kilkudziesięciu stron, wybór skłania się do panasonica, tylko jaka moc?
Panasonic Aquarea 7kW wystarczy czy jednak przewymiarować?
Z góry dziekuje za sugestie

Marcin34_Śl
23-01-2018, 08:01
7 KW wystarczy, nawet jeśli byłoby to jedyne źródło. Coś słabo masz dom ocieplony, że OZC 5KW przy 100 m2...???
Po co inwestujesz w drugie źródło, które będzie kosztowało tyle samo co pompa ciepła?

Andrzej5101
23-01-2018, 08:13
Domek 100 m2 (parter z poddaszem użytkowym)
OZC ok 5kW .W całym domu będzie podłogówka
Jako drugie źródło ciepła będę montował kominek z DGP
Woj. Mazowieckie, czyli II strefa

Warto zrobić profesjonalne OZC aby określić;
-moc cieplną budynku w kW,
-zapotrzebowanie na ciepło w kWh/rok
-oraz uzyskać parę informacji ;
......- co może zmniejszyć koszty,
......- jak grubość i rodzaj wylewki wpływa na wybór mocy PC ,
Warto poczytać ;
- http://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea/page298 ,
- tematy w mojej stopce ,

fachman19
23-01-2018, 20:02
Witam,

Pompy ciepła dobrze współpracują nie tylko z ogrzewaniem podłogowym, ale również z ogrzewaniem grzejnikowym zaprojektowanym na pracę w parametrach niskotemperaturowych. Grzejniki pracujące przy niższych parametrach wymagają większej powierzchni wymiany ciepła, dlatego zastosowane zostały grzejniki o takiej długości.
Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant marki Buderus

Wszystko prawda tylko PO CO?

fachman19
23-01-2018, 20:06
Witam Wszystkich Serdecznie
Proszę o pomoc w doborze pompy ciepła P-W
Domek 100m2 (parter z poddaszem użytkowym)
OZC ok 5kw
W całym domu będzie podłogówka
Jako drugie źródło ciepła będę montował kominek z DGP
Woj. Mazowieckie, czyli II strefa
Po przeczytaniu kilkudziesięciu stron, wybór skłania się do panasonica, tylko jaka moc?
Panasonic Aquarea 7kW wystarczy czy jednak przewymiarować?
Z góry dziekuje za sugestie

Poczytaj o Atlanticu ( fujitsu) .
Ja przewymiarowałem . PC pracuje ładnie poniżej zera .
Daikin i nie tylko zalecał dobór na PC na -10 C reszta wspomaganie grzałkami .
Czas pracy grzałek to 150 h Na rok

Zisico
23-01-2018, 20:20
7 KW wystarczy, nawet jeśli byłoby to jedyne źródło. Coś słabo masz dom ocieplony, że OZC 5KW przy 100 m2...???
Po co inwestujesz w drugie źródło, które będzie kosztowało tyle samo co pompa ciepła?

Jestem na etapie podpisania wstępnej umowy kupna domku w stanie surowym zamkniętym, OZC wziąłem po prostu z tabeli na szybko , w rzeczywistości będzie pewnie bliżej 4KW . Narazie planuje jakie źródło ogrzewania zastosować, ekogroszek raczej odpada bo nie mam komina dymnego w kotłowni, płaszcza wodnego nie chce, bo przeraża mnie ciągłe dokładanie (całe dnie nie mas w domu i na wieczór wracać do zimnej chałupy to nie dla mnie i nie dla moich dzieci). Wybór padł na pompę ciepła, zwłaszcza że wszyscy sąsiedzi dookoła je mają, a zwykły kominek z DGP chciałem jako źródło pomocnicze np. na mrozy. Pompe ciepła myśle że kupie za 15 tys (podłączyłbym sam ale ze względu na gwarancje pewnie nie będę mógł), podłogówke i wodkany zrobie sam 10000,-, wkład kominkowy (bez szaleństw) - 1500,- , wentylator ze sterownikiem- 800,- kawałek spiro i flexy max 1000 pln - wszystko zepne sam i sam zrobie zabudowe :)

Zisico
23-01-2018, 20:47
Poczytaj o Atlanticu ( fujitsu) .
Ja przewymiarowałem . PC pracuje ładnie poniżej zera .
Daikin i nie tylko zalecał dobór na PC na -10 C reszta wspomaganie grzałkami .
Czas pracy grzałek to 150 h Na rok

Czytam ten obszerny temat o pompach już trzeci dzień i ciężko wydobyć z wypowiedzi czy przewymiarowanie jest dobre. Jeden Kolega pisze że przewymiarował, jedni go chwalą inni krytykują... Za kilka stron znowu wraca temat przewymiarowania i znowu jest jakaś kłótnia o dobór mocy pompy...

Chciałem jeszcze zapytać czy każda z pomp (Panas, LG, Fujitsu) mają modulacje za pomocą krzywej grzewczej i czy podpina się do nich sterownik pokojowy? (jeśli się podpina, to jest to standardowy on/off czy musi być dedykowany?).
Czy zbiornik CWU musi być dedykowany (warunki gwarancji itp.) czy mogę zastosować np Galmeta 200l?

premiero000
24-01-2018, 18:22
Witam mam pytanie odnośnie doboru pompy ciepła powietrze woda ,
https://www.archon.pl/projekty-domow...m51a5bee7db1e9
mam taki dom podłogówka po całości jakieś 110 m2 w garażu chcialbym zastosować grzejnik lub klimakonwektor .brak podłogówki
ocieplenie to fundament 5cm styroduru ściany pustak ceramika 29cm + steropian 15cm stropodach betonowy 10cm betonu +20cm steropianu na skosach i 30cm pijany otwarto komórkowej na prostym posadzka 10cm steropianu i wylewka 8cm okna o przenikalnośći 0.8kw/m2
rekuperacja na całym domu dodatkow bedę chciał wstawiać sobie na zime kominek typu koza taki dla kliamtu mógłby robić za ogrzewanie awaryjne w czasie braku pradu a na wakacje wynosiłbym go z domu dodam jeszcze że chiałbym grzać tylko w taryfie nocnej dom jest w okolicy Rzeszowa?

Marcin34_Śl
24-01-2018, 18:39
Czytam ten obszerny temat o pompach już trzeci dzień i ciężko wydobyć z wypowiedzi czy przewymiarowanie jest dobre. Jeden Kolega pisze że przewymiarował, jedni go chwalą inni krytykują... Za kilka stron znowu wraca temat przewymiarowania i znowu jest jakaś kłótnia o dobór mocy pompy...

Chciałem jeszcze zapytać czy każda z pomp (Panas, LG, Fujitsu) mają modulacje za pomocą krzywej grzewczej i czy podpina się do nich sterownik pokojowy? (jeśli się podpina, to jest to standardowy on/off czy musi być dedykowany?).
Czy zbiornik CWU musi być dedykowany (warunki gwarancji itp.) czy mogę zastosować np Galmeta 200l?

Oczywiście możesz mieć zbiornik jaki chcesz.
Odnośnie teorii jest dużo odnośnie przwymiarowania, ale ja się skłaniam do terorii, że pompoa powinna być dostosowana do domu.
Przewymiarowana pompa, to większy wydatek inwestycyjny i żadnych oszczędności.

miloszenko
24-01-2018, 18:58
Pytanie: czy ktoś ma T-CAPa z podpiętym sterownikiem do modbusa? Najlepiej w okolicy Krakowa do obejrzenia

JTKirk
25-01-2018, 05:17
Przewymiarowana pompa, to większy wydatek inwestycyjny i żadnych oszczędności.

tak, jasne....

Tomaszs131
25-01-2018, 06:02
Oczywiście możesz mieć zbiornik jaki chcesz.
Odnośnie teorii jest dużo odnośnie przwymiarowania, ale ja się skłaniam do terorii, że pompoa powinna być dostosowana do domu.
Przewymiarowana pompa, to większy wydatek inwestycyjny i żadnych oszczędności.

W przypadku on/off-a niestety tak nie jest, zwłaszcza w przypadku gdy chce się szybko nagrzać wodę w CWU. Dla tych, którzy grzeją budynek w taniej taryfie większa moc pompy jest nieodzowna.

Kaizen
25-01-2018, 06:52
W przypadku on/off-a niestety tak nie jest, zwłaszcza w przypadku gdy chce się szybko nagrzać wodę w CWU. Dla tych, którzy grzeją budynek w taniej taryfie większa moc pompy jest nieodzowna.

Dla szybkości ogrzewania CWU szybciej barierą będzie moc wężownicy, niż moc PC.
A co do CO to zależy od definicji "przewymiarowania". IMO PC, która jest w 10h w stanie wyprodukować sprężarką + grzałkami 120% (a może i ciut więcej) ciepła potrzebnego przez całą dobę na CO + CWU przy -20* za oknem jest dobrze dobrana jak jest dobierana do pracy w taniej strefie taryfy gdzie ta tania strefa trwa 10h (i analogicznie licząc dla założenia, że PC pracuje przez 6, 8 czy 24h).

Za to ciekawy temat, czy jak ktoś jest przekonany, że chce grzać 24/24 to czy nie powinien sobie jednak dobrać pompy tak, żeby dała radę przez 10/24.

Tomaszs131
25-01-2018, 07:27
Nie każda pompa ma grzałki, moja np. nie ma. Grzanie CO ograniczone u mnie jest max. do 7-8 godzin/ dobę, więc w mojej sytuacji przewymiarowanie ma sens.

Kaizen
25-01-2018, 07:29
Nie każda pompa ma grzałki, moja np. nie ma. Wtedy przewymiarowanie ma sens.

Wtedy sprężarka + grzałki = sprężarka + 0 = sprężarka. Przewymiarowanie, tak zdefiniowane jak pisałem, nie ma sensu.

Tomaszs131
25-01-2018, 07:47
Moje doświadczenia (jestem w trakcie trzeciego sezonu grzewczego) są zgoła odmienne i gdybym miał ponownie decydować, wybrałbym podobnie.
Zwłaszcza, przy grubości mojej posadzki 10-12 cm, i 400l zbiorniku CWU.
Każdy w kwestii doboru mocy pompy ciepła powinien podejść indywidualnie, to co w moim przekonani jest słuszne (w moim domu) w innym tak nie musi być.

Kaizen
25-01-2018, 07:54
Moje doświadczenia (jestem w trakcie trzeciego sezonu grzewczego) są zgoła odmienne i gdybym miał ponownie decydować, wybrałbym podobnie.

Przecież masz dobrane dokładnie, jak pisałem. 7900*120% (albo ciut więcej)=9480W - najbliższe PC przy założeniu pracy 24/24 to właśnie 10kW.
A że wtedy przez znaczną część sezonu da się pracować w taniej strefie - to "bonus" nie do uniknięcia ;)

rwojtek
25-01-2018, 08:10
....... 7900*120%

A skąd 7900? Od kiedy na osobę cwu to 0,5kW?
Kaizen, dużo teoretyzujesz a jeszcze nie mieszkasz. Zacznij mieszkać w Swoim domu to zobaczysz co się z teorii pokryje w praktyce.
Bez urazy, pozdrawiam.

Kaizen
25-01-2018, 08:42
A skąd 7900? Od kiedy na osobę cwu to 0,5kW?

Stąd (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?53557-POMPA-CIEP%C5%81A-spostrze%C5%BCenia-uwagi&p=5872115&viewfull=1#post5872115)

500W *24h to 12kWh a to wystarcza do ogrzania 220l/24 do 55*

Że 500W to się nie doczekasz na nagrzanie? Przecież to nie jest moc, która faktycznie jest używana do grzania - PC daje całą moc, jaką system jest w stanie przyjąć przy ogrzewaniu CWU.
Ale skąd wziąłeś te 500W? Nie przypominam sobie, żebym o tym pisał. Ale uważam, że to dla całkiem mało oszczędzającej czteroosobowej rodziny ze sporym zapasem. Kto nie wierzy - niech sprawdzi swoje zużycie jak ma licznik CWU. Naprawdę zużywasz więcej, niż 1,65m3/osobę/mies? Ja zużywam 1/3 tego.

I nie, nie sprawdzę w praktyce. Bo nie będę miał systemu, który będzie mógł przekierować moc grzania CO na CWU czy odwrotnie. Więc muszę mieć policzone osobno CO (już zamontowane i tak policzone - zresztą wzór nie mój, a z Kompendium Devi sprawdzone wielokrotnie w praktyce). Osobno CWU - i tu pewnie dam trochę przewymiarowane, żeby dał radę dogrzać CWU w tanim okienku G12. Ale kW grzałki elektrycznej kosztuje grosze.

rwojtek
25-01-2018, 09:51
W stopce Tomek ma co innego.

Tomaszs131
25-01-2018, 10:06
Nie ma się co spierać. Przedstawiliśmy swoje argumenty i na tym poprzestańmy. Inwestor sam zdecyduje co dla niego będzie najlepsze. Trzeba tylko zwrócić uwagę na jeden fakt, że obciążenie cieplne na papierze nie zawsze będzie miało odzwierciedlenie w póżniejszej rzeczywistości. Wystarczą błędy wykonawcze w izolacji termicznej budynku. Wtedy delikatne przewymiarowanie będzie miało sens.
P.S.
Oczywiście mówimy tu o pompach bez grzałek elektrycznych.

Kaizen
25-01-2018, 12:19
Nie ma się co spierać. Przedstawiliśmy swoje argumenty

A powiedz, dobierałeś pompę znając te dane co linkowałem, czy te, co masz w stopce?

Te 20% przewymiarowania to nie jest małe przewymiarowanie?

Nie mogę się doszukać, na czym polega różnica między tym, co ja proponuję, a co Ty uważasz za właściwe.

fachman19
25-01-2018, 17:07
Czytam ten obszerny temat o pompach już trzeci dzień i ciężko wydobyć z wypowiedzi czy przewymiarowanie jest dobre. Jeden Kolega pisze że przewymiarował, jedni go chwalą inni krytykują... Za kilka stron znowu wraca temat przewymiarowania i znowu jest jakaś kłótnia o dobór mocy pompy...

Chciałem jeszcze zapytać czy każda z pomp (Panas, LG, Fujitsu) mają modulacje za pomocą krzywej grzewczej i czy podpina się do nich sterownik pokojowy? (jeśli się podpina, to jest to standardowy on/off czy musi być dedykowany?).
Czy zbiornik CWU musi być dedykowany (warunki gwarancji itp.) czy mogę zastosować np Galmeta 200l?

Są różna PC ,jedne maja sterowniki dedykowane inne dopuszczają obce .
Ale dla PC wystarczy pogodówka" krzywa grzania" ( przy ogrzewaniu podłogowym) . Sterowanie temperaturą wpomieszczeniu czasem stosuje sie sterownik z siłownikiem na rozdzielaczu.
Zazwyczaj nie ma problemu z obcymi zasobnikami cwu.
Dla małej pompki Atlantic np typ 8 można zastosować zasobnik Qatro wiszączy firmy biawar i fajnie pracuje , albo wersja duo
'lodówka"

fachman19
25-01-2018, 17:13
W przypadku on/off-a niestety tak nie jest, zwłaszcza w przypadku gdy chce się szybko nagrzać wodę w CWU. Dla tych, którzy grzeją budynek w taniej taryfie większa moc pompy jest nieodzowna.

Dokładnie nieprawda. Pompy on/off powinno się dobrać na 75% zapotrzebowania

plusfoto
25-01-2018, 17:29
Proponuję uściślić słowo sterownik zwłaszcza do PC bo widzę że jest ono nadużywane.

Tomaszs131
25-01-2018, 18:08
Dokładnie nieprawda. Pompy on/off powinno się dobrać na 75% zapotrzebowania
Czy kolega przeczytał całą naszą konwersacje, czy odpowiedź oparł tylko na jednym poście?

fachman19
25-01-2018, 18:11
Czy kolega przeczytał całą naszą konwersacje, czy odpowiedź oparł tylko na jednym poście?

Odniosłem się tylko do zamieszczonego wpisu

Tomaszs131
25-01-2018, 18:19
No właśnie. Warto przeczytać całość.

Zisico
25-01-2018, 22:02
Są różna PC ,jedne maja sterowniki dedykowane inne dopuszczają obce .
Ale dla PC wystarczy pogodówka" krzywa grzania" ( przy ogrzewaniu podłogowym) . Sterowanie temperaturą wpomieszczeniu czasem stosuje sie sterownik z siłownikiem na rozdzielaczu.
Zazwyczaj nie ma problemu z obcymi zasobnikami cwu.
Dla małej pompki Atlantic np typ 8 można zastosować zasobnik Qatro wiszączy firmy biawar i fajnie pracuje , albo wersja duo
'lodówka"
Wersja lodówka jest za droga.
Mam taki plan żeby zastosować np. galmeta 200l z dwiema wężownicami i wpiąć te dwie wężownice równolegle - wtedy będzie potężna wymiana :)

Pytając o przewymiarowanie, zauważyłem że znowu na forum powtarza się o to spór :/ (już któryś z kolei)
Postanowiłem więc zapisać się na szkolenia z PC P-W u Panasonica - tam wszystkiego się dowiem :)
Jeśli będzie konieczność zrobienia F-gazów, to też zrobię i podłącze pompę sam, będąc już autoryzowanym instalatorem :)

Arturo72
25-01-2018, 22:25
Pytając o przewymiarowanie, zauważyłem że znowu na forum powtarza się o to spór :/
Spór praktyków czy teoretyków ?
Od 5 lat mam "przewymiarowana" moc pompy p-w cokolwiek to znaczy w stosunku do wyliczonego obciążenia i od tylu lat nie zauważyłem negatywnych skutków tego "przewymiarowania"

CNC_POMPY_CIEPLA
25-01-2018, 22:27
Wersja lodówka jest za droga.
Mam taki plan żeby zastosować np. galmeta 200l z dwiema wężownicami i wpiąć te dwie wężownice równolegle - wtedy będzie potężna wymiana :)

Pytając o przewymiarowanie, zauważyłem że znowu na forum powtarza się o to spór :/ (już któryś z kolei)
Postanowiłem więc zapisać się na szkolenia z PC P-W u Panasonica - tam wszystkiego się dowiem :)
Jeśli będzie konieczność zrobienia F-gazów, to też zrobię i podłącze pompę sam, będąc już autoryzowanym instalatorem :)

F gaz to nie wszystko, jeszcze to:
https://udt.gov.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=815&Itemid=1021

fachman19
26-01-2018, 13:49
Wersja lodówka jest za droga.
Mam taki plan żeby zastosować np. galmeta 200l z dwiema wężownicami i wpiąć te dwie wężownice równolegle - wtedy będzie potężna wymiana :)

Pytając o przewymiarowanie, zauważyłem że znowu na forum powtarza się o to spór :/ (już któryś z kolei)
Postanowiłem więc zapisać się na szkolenia z PC P-W u Panasonica - tam wszystkiego się dowiem :)
Jeśli będzie konieczność zrobienia F-gazów, to też zrobię i podłącze pompę sam, będąc już autoryzowanym instalatorem :)

nie lepiej kupić dwie pompy z montażem niż robić papiery;)

Lodówka ostatnio wychodziłataniej niż składaki np W Atlanticu

Zisico
27-01-2018, 22:18
Proponuję uściślić słowo sterownik zwłaszcza do PC bo widzę że jest ono nadużywane.

Zakładam że pompa ciepła działa jak kocioł gazowy, i można do niej podłączyć termostat tzw on/off czyli styk beznapięciowy. Działa to na zasadzie takiej że temperatura zadana jest np 21 stopni i styk jest zwarty - pompa dogrzewa do tej temperatury, jeśli dogrzeje to styk się rozwiera i pompa staje - o to mi chodziło jesli chodzi zapytanie o sterownik on/off

Arturo72
27-01-2018, 22:40
Zakładam że pompa ciepła działa jak kocioł gazowy, i można do niej podłączyć termostat tzw on/off czyli styk beznapięciowy. Działa to na zasadzie takiej że temperatura zadana jest np 21 stopni i styk jest zwarty - pompa dogrzewa do tej temperatury, jeśli dogrzeje to styk się rozwiera i pompa staje - o to mi chodziło jesli chodzi zapytanie o sterownik on/off
Dobrze zakładasz ;)
Ale po pierwszym sezonie wyrzucilem taki sterownik bo wystarczyl sterownik pompy i dobrze wyregulowana podlogowka.
Ale tutaj dużo zależy od technologii budowy domu.

Konsultant Viessmann
28-01-2018, 11:14
Witam Wszystkich Serdecznie
Proszę o pomoc w doborze pompy ciepła P-W
Domek 100m2 (parter z poddaszem użytkowym)
OZC ok 5kw
W całym domu będzie podłogówka
Jako drugie źródło ciepła będę montował kominek z DGP
Woj. Mazowieckie, czyli II strefa


Witaj, podtrzymuje opinię pozostałych użytkowników - zastanów się jeszcze nad tym, czy potrzebujesz drugiego źródła ciepła - pompa ciepła może być spokojnie jedynym źródłem energii cieplnej zarówno do przygotowywania cwu jak i do ogrzewania.
Co do wyboru modelu - zapraszam do poczytania o naszym produkcie np o Vitocalu 100! tutaj masz link (https://www.viessmann.pl/pl/budynki-mieszkalne/pompy-ciepla/pompy-ciepla-powietrzewoda-w-wersji-split/vitocal-100-s.html)
Zawsze warto porównać kilka produktów by wybrać odpowiednio, gdyż jest to inwestycja na lata. W sprawie wyceny zachęcam do skorzystania z naszego formularza do bezpłatnych wycen!

W razie pytań - jestem do Twojej dyspozycji!
Pozdrawiam!

kaszpir007
29-01-2018, 13:33
Co sądzicie i czy używacie termostatu pokojowego przy pompie ciepła ?

Pytam , bo poprzednio w starym domu miałem kocioł na ekogroszek i sterownik pogodowy sterował podłogówką. Kocioł grzał cały czas wodę , sterownik pogodowy sterował mieszaczem i cały czas ciepło szło w podłogę , oczywiście temperatura podłogi się zmieniała zależnie od tej na zewnątrz.
Bez żadnych termostatów dawało się zachować dość stabilną temperaturę ..

Przy pompie powiedziano mi że ideałem jest krzywa grzewcza + termostat pokojowy.
I tak zalecają fachowcy , bo wtedy jest najbardziej ekonomiczniej ..

I tak mam :)

Dodatkowo chciałem grzać głównie w II taryfie i w większości mi sie udaje ...
Pompa grzeje u mnie od 23-7.00 i od 13 do 16.
O 22.00 grzanie wody.

Dołożyłem 2 godziny aby poprawić komfort termiczny jak były spore mrozy w styczniu , ale teraz widzę że pompa już sporadycznie korzysta z tych dodatkowych godzin.

Chociaż i tak tutaj termostat jest "kagancem" bo jak temperatura przekroczy 22,6 stopnia to pompa się wyłącz i załączy jak spadnie poniżej 22,2 stopnia ..

Tyle że ...

No właśnie ...

Dom się dośc wolno wychładza , jak termostat wyłączy pompę ciepła to czasami nawet musi minąć dobre kilka godzin (jak nie więcej) aby ponownie się pompa załączyła (histereza 0,5).

Puszczałem pompę bez ograniczeń czasowych , ale termostat i tak wtedy "pilnuje" i później i tak wyłączy pompę na kilka godzin (rekord kilkanaście godzin).

Zastanawiam się czy wszyscy przy pompie używają termostatów pokojowych , czy może się osoby które grzeją tylko za pomocą samej krzywej grzewczej , bez żadnego termostatu pokojowego jak i innych ograniczeń czasowych ?

Jak wtedy wygląda tak praca i jak kosztami ? Pytam bo według moich obserwacji wygląda że czym dużej pompa działa tym jednak więcej zużywa prądu ..

Pytam , bo albo mi się wydaje , albo mam takie odczucie że jak pompa działa i grzeje to jednak w domu jest odczuwalnie cieplej mimo że termometr pokazuje taką samą temperature w pomieszczeniu jak w przypadku gdy pompa nie działa od kilku godzin ...
Niby taka sama temperatura na termometrze a komfort zupełnie inny ?

Zastanawiam się czy jest jakiś sens wywalić termostat pokojowy i działać tylko na samej krzywej grzewczej i niech pompa działa cały czas ..

Albo może termostat ustawić jako "kaganiec" , czyli ustawić taką temperaturę jaką nie uda się za pomocą ustawionej krzywej osiągnąć i pompa będzie działała cały czas a jedynie w warunkach jakiś extremalnych (np. mocne słonce które szybko nagrzeje dom) to wtedy zadziała "kaganiec" i wyłączy pompę aby bez sensownie nie przegrzewać pomieszczenia.
Tyle że wtedy znów histereza będzie "wrogiem" i minie sporo czasu zanim ruszy pompa , a przy niskiej krzywej czas nagrzewania i czas w jakim osiągnięta zostanie żądana temepratura będzie chyba dośc długi ?

Przy taryfie G12w wyjdzie na pewno trochę drożej niż jakby działała tylko w samej II taryfie , ale zakładają że woda będzie grzana tylko w II taryfie to cena średnia za 1kWh "dzienną" może nie wyjść jakaś gigantyczna a grzejąc cały czas bez przerwu i zapewne z niższą temepraturą i sprawnością może wyjśc koszt zbliżony lub trochę wyższy niż grzejąc tylko w II taryfie ?

Sam jestem ciekawy Waszych doświadczeń , bo dla mnie pompa to nowość i ciągle ją poznaję :)

Mam nadzieję że nie zagmatwałem za mocno ;)

magdaseb
29-01-2018, 14:04
Co sądzicie i czy używacie termostatu pokojowego przy pompie ciepła ?

Pytam , bo poprzednio w starym domu miałem kocioł na ekogroszek i sterownik pogodowy sterował podłogówką. Kocioł grzał cały czas wodę , sterownik pogodowy sterował mieszaczem i cały czas ciepło szło w podłogę , oczywiście temperatura podłogi się zmieniała zależnie od tej na zewnątrz.
Bez żadnych termostatów dawało się zachować dość stabilną temperaturę ..

Przy pompie powiedziano mi że ideałem jest krzywa grzewcza + termostat pokojowy.
I tak zalecają fachowcy , bo wtedy jest najbardziej ekonomiczniej ..

I tak mam :)

Dodatkowo chciałem grzać głównie w II taryfie i w większości mi sie udaje ...
Pompa grzeje u mnie od 23-7.00 i od 13 do 16.
O 22.00 grzanie wody.

Dołożyłem 2 godziny aby poprawić komfort termiczny jak były spore mrozy w styczniu , ale teraz widzę że pompa już sporadycznie korzysta z tych dodatkowych godzin.

Chociaż i tak tutaj termostat jest "kagancem" bo jak temperatura przekroczy 22,6 stopnia to pompa się wyłącz i załączy jak spadnie poniżej 22,2 stopnia ..

Tyle że ...

No właśnie ...

Dom się dośc wolno wychładza , jak termostat wyłączy pompę ciepła to czasami nawet musi minąć dobre kilka godzin (jak nie więcej) aby ponownie się pompa załączyła (histereza 0,5).

Puszczałem pompę bez ograniczeń czasowych , ale termostat i tak wtedy "pilnuje" i później i tak wyłączy pompę na kilka godzin (rekord kilkanaście godzin).

Zastanawiam się czy wszyscy przy pompie używają termostatów pokojowych , czy może się osoby które grzeją tylko za pomocą samej krzywej grzewczej , bez żadnego termostatu pokojowego jak i innych ograniczeń czasowych ?

Jak wtedy wygląda tak praca i jak kosztami ? Pytam bo według moich obserwacji wygląda że czym dużej pompa działa tym jednak więcej zużywa prądu ..

Pytam , bo albo mi się wydaje , albo mam takie odczucie że jak pompa działa i grzeje to jednak w domu jest odczuwalnie cieplej mimo że termometr pokazuje taką samą temperature w pomieszczeniu jak w przypadku gdy pompa nie działa od kilku godzin ...
Niby taka sama temperatura na termometrze a komfort zupełnie inny ?

Zastanawiam się czy jest jakiś sens wywalić termostat pokojowy i działać tylko na samej krzywej grzewczej i niech pompa działa cały czas ..

Albo może termostat ustawić jako "kaganiec" , czyli ustawić taką temperaturę jaką nie uda się za pomocą ustawionej krzywej osiągnąć i pompa będzie działała cały czas a jedynie w warunkach jakiś extremalnych (np. mocne słonce które szybko nagrzeje dom) to wtedy zadziała "kaganiec" i wyłączy pompę aby bez sensownie nie przegrzewać pomieszczenia.
Tyle że wtedy znów histereza będzie "wrogiem" i minie sporo czasu zanim ruszy pompa , a przy niskiej krzywej czas nagrzewania i czas w jakim osiągnięta zostanie żądana temepratura będzie chyba dośc długi ?

Przy taryfie G12w wyjdzie na pewno trochę drożej niż jakby działała tylko w samej II taryfie , ale zakładają że woda będzie grzana tylko w II taryfie to cena średnia za 1kWh "dzienną" może nie wyjść jakaś gigantyczna a grzejąc cały czas bez przerwu i zapewne z niższą temepraturą i sprawnością może wyjśc koszt zbliżony lub trochę wyższy niż grzejąc tylko w II taryfie ?

Sam jestem ciekawy Waszych doświadczeń , bo dla mnie pompa to nowość i ciągle ją poznaję :)

Mam nadzieję że nie zagmatwałem za mocno ;)

Bo wg tego, co piszesz, to należałoby obniżyć KG w taki sposób, aby PC zbliżała się do zadanej nastawy, ale raczej nie osiągała jej...termostaty ja bym zostawił, chociażby po to, aby nie przegrzewało pomieszczeń od południa. Tak ustawiłem u siebie- po całym sezonie będę mógł powiedzieć, czy założenie było słuszne...

Arturo72
29-01-2018, 14:06
Co sądzicie i czy używacie termostatu pokojowego przy pompie ciepła ?

Pytam , bo poprzednio w starym domu miałem kocioł na ekogroszek i sterownik pogodowy sterował podłogówką. Kocioł grzał cały czas wodę , sterownik pogodowy sterował mieszaczem i cały czas ciepło szło w podłogę , oczywiście temperatura podłogi się zmieniała zależnie od tej na zewnątrz.
Bez żadnych termostatów dawało się zachować dość stabilną temperaturę ..

Przy pompie powiedziano mi że ideałem jest krzywa grzewcza + termostat pokojowy.
I tak zalecają fachowcy , bo wtedy jest najbardziej ekonomiczniej ..

I tak mam :)

Dodatkowo chciałem grzać głównie w II taryfie i w większości mi sie udaje ...
Pompa grzeje u mnie od 23-7.00 i od 13 do 16.
O 22.00 grzanie wody.

Dołożyłem 2 godziny aby poprawić komfort termiczny jak były spore mrozy w styczniu , ale teraz widzę że pompa już sporadycznie korzysta z tych dodatkowych godzin.

Chociaż i tak tutaj termostat jest "kagancem" bo jak temperatura przekroczy 22,6 stopnia to pompa się wyłącz i załączy jak spadnie poniżej 22,2 stopnia ..

Tyle że ...

No właśnie ...

Dom się dośc wolno wychładza , jak termostat wyłączy pompę ciepła to czasami nawet musi minąć dobre kilka godzin (jak nie więcej) aby ponownie się pompa załączyła (histereza 0,5).

Puszczałem pompę bez ograniczeń czasowych , ale termostat i tak wtedy "pilnuje" i później i tak wyłączy pompę na kilka godzin (rekord kilkanaście godzin).

Zastanawiam się czy wszyscy przy pompie używają termostatów pokojowych , czy może się osoby które grzeją tylko za pomocą samej krzywej grzewczej , bez żadnego termostatu pokojowego jak i innych ograniczeń czasowych ?

Jak wtedy wygląda tak praca i jak kosztami ? Pytam bo według moich obserwacji wygląda że czym dużej pompa działa tym jednak więcej zużywa prądu ..

Pytam , bo albo mi się wydaje , albo mam takie odczucie że jak pompa działa i grzeje to jednak w domu jest odczuwalnie cieplej mimo że termometr pokazuje taką samą temperature w pomieszczeniu jak w przypadku gdy pompa nie działa od kilku godzin ...
Niby taka sama temperatura na termometrze a komfort zupełnie inny ?

Zastanawiam się czy jest jakiś sens wywalić termostat pokojowy i działać tylko na samej krzywej grzewczej i niech pompa działa cały czas ..

Albo może termostat ustawić jako "kaganiec" , czyli ustawić taką temperaturę jaką nie uda się za pomocą ustawionej krzywej osiągnąć i pompa będzie działała cały czas a jedynie w warunkach jakiś extremalnych (np. mocne słonce które szybko nagrzeje dom) to wtedy zadziała "kaganiec" i wyłączy pompę aby bez sensownie nie przegrzewać pomieszczenia.
Tyle że wtedy znów histereza będzie "wrogiem" i minie sporo czasu zanim ruszy pompa , a przy niskiej krzywej czas nagrzewania i czas w jakim osiągnięta zostanie żądana temepratura będzie chyba dośc długi ?

Przy taryfie G12w wyjdzie na pewno trochę drożej niż jakby działała tylko w samej II taryfie , ale zakładają że woda będzie grzana tylko w II taryfie to cena średnia za 1kWh "dzienną" może nie wyjść jakaś gigantyczna a grzejąc cały czas bez przerwu i zapewne z niższą temepraturą i sprawnością może wyjśc koszt zbliżony lub trochę wyższy niż grzejąc tylko w II taryfie ?

Sam jestem ciekawy Waszych doświadczeń , bo dla mnie pompa to nowość i ciągle ją poznaję :)

Mam nadzieję że nie zagmatwałem za mocno ;)
Po pierwszym sezonie wyrzucilem pokojowy.Grzeje jedynie sterownikiem czyli timerem pompy i krzywą grzewczą LO 35 Hi 37.

Marcin34_Śl
29-01-2018, 14:13
Kaszpir,

ja grzeje teraz od 02 do 15-16 bez żadnych termostatow/kagańców na zasilaniu prostym 31 Stopni i temp. jest stała.

Pisałem w innym wątku, że pompa jak się rozgrzej w T2 to później zużycie w drogiej jest minimalne (zobacz wykres z pompy),

pompa pobiera nawet 0,6 kW na godzinę a sprężarka chodzi 35-50 HZ, kultura pracy zupełnie inna, praca płynna. Komfort dużo lepszy a koszty nieznacznie wyższe. COP również zdecydowanie lepszy (mam lepszy COP za styczeń niż grudzień mimo spadku temp.)

Około 15-16 godz. mam temp. podłogi 25,5 i temp. powietrza około 23,5 St, później widzę, że do godziny 23-24 temp. powietrza spada o zaledwie 0,5 ST. a temp. podłogi o nawet 1,5 - 2 St. Dlatego jak pompa grzeje to wydaje się cieplej, bo cieplejsza jest podłoga i stąd wynika komfort.

marcelix
29-01-2018, 14:35
Grzanie tylko w taniej taryfie G12w. W nocy w tygodniu KG podbijam o 2 stopnie w stosunku do weekendowego grzania. Regulacja tylko na podstawie temperatury zewnętrznej.
406037
Miesięczny wykres temperatur w pomieszczeniu. Piki pochodzą od + słonecznych dni i wietrzenia. Jak dla mnie temperatura jest BARDZO stabilna. Spadek w zeszłym tygodniu jest efektem mroźnej nocy z otwartym oknem na antresoli :)
406038

Pozdrawiam,

kaszpir007
29-01-2018, 16:08
Po pierwszym sezonie wyrzucilem pokojowy.Grzeje jedynie sterownikiem czyli timerem pompy i krzywą grzewczą LO 35 Hi 37.

A czemu aż tak wysokie temperatury ? 35 do 37 stopni ? I jak później bez termostatu "panujesz" nad temperaturą w pomieszczeniach ?
Skąd wiesz kiedy przestać grzać aby nie przegrzać pomieszczeń ?

Rozumiem że grzejesz tylko w II taryfie a raczej "ładujesz" bufor ?

Drogba
29-01-2018, 16:12
I przyszedł czas na mnie na PC powietrze woda.
OZC zrobione w 2013 r.:
Zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie QH,nd:7315 kWh/rok + 1000 cwu
Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EAH: 65,1 kWh/(m2·rok)
Projektowe obciążenie cieplne budynku ΦHL: 4028 W

z tym, że na poddaszu doszło jedno pomieszczenie 40 m2 z podłogówką reszta jak w stopce.
na dzień dzisiejszy trzy zimy spalanie ekogroszku od 2,5 do 3 ton !!! mam nadzieję, że to wina ekogroszku słabszej jakości jak i mojej nieumiejętności palenia a nie ekip budowlanych. Jednak aby się przekonać zrobię badania kamerą w przyszłym tygodniu.
A teraz najważniejsze. Jaką pompę byście założyli do siebie. (nastawiam się na akumulacje ciepła w drugiej taryfie, wylewka 12 cm o ile dobrze pamiętam) mam do wyboru trzy:
AQUAREA WH- SDC09H3E8 9 kw 3fazy jednostka wewnętrzna 8500 PLN netto
AQUAREA WH- UD09HE8 9 kw 3fazy jednostka zewnętrzna 7900 PLN netto


AQUAREA WH- SDC09H3E5 9 kw 1faza jednostka wewnętrzna 7000 PLN netto
AQUAREA WH- UD09HE5 9 kw 1faza jednostka zewnętrzna 5500 PLN netto

AQUAREA WH- SDC07H3E5-1 7 kw 1faza jednostka wewnętrzna 6500 PLN netto
AQUAREA WH- UD07HE5-1 7 kw 1faza jednostka zewnętrzna 5000 PLN netto

Którą byście wybrali? Dodam, że w okolicach Torunia w salonach C.O. nie ma za dużo kompetencji.


Dodatkowo może przy okazji pomożecie w innym temacie ;-), tak na szybko bez rozpisywania się,
użytkuje od 4 lat WM z odzyskiem ciepła JANGAZ do tego jeszcze GWC. Jakoś nie do końca jestem zadowolony.
Ile macie temperatury na wlotach do pomieszczeń? Jakie macie nastawy na programatorze? I jeszcze jedno. Nie mam syfona na wyjściu skroplin. Tak naprawdę nigdy nie miałem ani kropelki skroplin nawet po uruchomieniu w nowym domu. Czy ten brak syfona "psuje" mi prace mojego zestawu?
Przewody czarne spiralne, na stropie na styropianie na górze wełna .

pozdrawiam

agb
29-01-2018, 16:20
AQUAREA WH- SDC09H3E5 9 kw 1faza jednostka wewnętrzna 7000 PLN netto
AQUAREA WH- UD09HE5 9 kw 3fazy jednostka zewnętrzna 5500 PLN netto


To jest jednostka 1-fazowa (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?258058-Panasonic-Aquarea-Seria-H-parametry-wszytstkich-modeli-z-nowej-serii-łącznie-z-T-CAP)

kaszpir007
29-01-2018, 16:24
Kaszpir,

ja grzeje teraz od 02 do 15-16 bez żadnych termostatow/kagańców na zasilaniu prostym 31 Stopni i temp. jest stała.

Pisałem w innym wątku, że pompa jak się rozgrzej w T2 to później zużycie w drogiej jest minimalne (zobacz wykres z pompy),

pompa pobiera nawet 0,6 kW na godzinę a sprężarka chodzi 35-50 HZ, kultura pracy zupełnie inna, praca płynna. Komfort dużo lepszy a koszty nieznacznie wyższe. COP również zdecydowanie lepszy (mam lepszy COP za styczeń niż grudzień mimo spadku temp.)

Około 15-16 godz. mam temp. podłogi 25,5 i temp. powietrza około 23,5 St, później widzę, że do godziny 23-24 temp. powietrza spada o zaledwie 0,5 ST. a temp. podłogi o nawet 1,5 - 2 St. Dlatego jak pompa grzeje to wydaje się cieplej, bo cieplejsza jest podłoga i stąd wynika komfort.

Czytałem to co pisałeś ..

Tyle że jak nie masz termostatu to skąd wiesz że grzejąc przez 13-14 godzin do 31 stopni po zakończeniu grzania nie będziesz miał przegrzanego/niedogrzanego pomieszczenia ?

U mnie jak mam termostat to były sytuacje gdzie pompa się wyłączała sporo szybciej , bo w "testowym" pomieszczeniu była już żądana temperatura , wiec dalsze grzanie spowodowało by jedynie przegrzanie pomieszczenia.

Przecież inne zapotrzebowanie na ciepło jest przy + 10 stopni a inne przy -10 stopni w jednym przypadku starczy np. 5 godzin pompy a w drugim przypadku np. 15godzin aby osiągnąć żadną temp w pomieszczeniu

U mnie też po wyłączeniu ogrzewanie temepratura dość długo jest stabilna , choć ta pokazywana przez termometr ...
Myślę że wychładza sie wylewka a ciepło kumulują sciany i mimo że jest ciepło według temometra nie oznacza że te ciepło sie "odczuwa".

Próbowałem też grzać do 30 stopni i nie widzę żadnej różnicy w "odczuwaniu" temp.

Zastanawiam się czy nie sprónować tak jak Arturo czyli grzać jeszcze mocniej , wtedy jest szansa że podłoga będzie dłużej ciepła i tym sposobem uczucie "ciepła" będzie bardziej długotrwałe ...

Tyle że nie wiem czy danie +35 stopni w podłogę to dobry pomysł , choć raczej i tak przy grzaniu w II taryfie tyle podłoga nie będzie miała , bo prze te kilka godzin grzania nie osiagnie wylewka takiej temp ..

Marcin34_Śl
29-01-2018, 17:24
Chciałem CI pokazać, że pompa grzejąca non stop (bez większych przerw) pobiera dużo Mniej prądu i zupełnie inna kultura pracy.

Odnośnie temp. wyższych to po pierwsze kiedy dojdziesz do tych 35-37 stopni? A drugie to Delta. Bo ja mam delte 5, która się później obniża do 4.
Czyli mam w przez większość czasu temp. powrotu 27 stopni i daje około 25,5 - 26 ST temp. podłogi. To znowu daje 2 St. Mniej w powietrzu. Tendencja jest stała.
Pytanie jaką temp. osiągniesz grzejąć do 37 stopni?

Arturo72
29-01-2018, 18:38
A czemu aż tak wysokie temperatury ? 35 do 37 stopni ? I jak później bez termostatu "panujesz" nad temperaturą w pomieszczeniach ?
Skąd wiesz kiedy przestać grzać aby nie przegrzać pomieszczeń ?

Rozumiem że grzejesz tylko w II taryfie a raczej "ładujesz" bufor ?
No właśnie dlatego tak wysokie temp.,że ta masa betonu musi dostać odpowiedniego powera.
Grzeje od 22-00 z priorytetem cwu,od 3-6 na c.o no i 13-16 z priorytetem cwu.
Temperatury ustawione są na rozdzielaczu na rotametrach,w domu przedział w poszczególnych pomieszczeniach 21,5-22,5st.C

marcinwlkp2014
29-01-2018, 18:43
Hej.Jakie macie zabezpieczeniowe w instalacjach elektrycznych dla pompy ciepla 1 fazowej? 32 A wystarczy jesli na innej fazie bedzie indukcja i piekarnik? Jaka moc przylaczeniowa ? Pozdrawiam

fachman19
29-01-2018, 18:54
Hej.Jakie macie zabezpieczeniowe w instalacjach elektrycznych dla pompy ciepla 1 fazowej? 32 A wystarczy jesli na innej fazie bedzie indukcja i piekarnik? Jaka moc przylaczeniowa ? Pozdrawiam

Jaka pompa ?
Dla cwu wystarczy C3

A tak w ogóle to nie jest istotne zabezpieczenie , bo ono nie dotyczy PC tylko kabla .
Bezpiecznik zabezpiecza kabel , a nie urządzenie.
To co zabezpicza PC jest w PC.

agb
29-01-2018, 18:57
http://netklima.pl/wp-content/uploads/2017/05/Instrukcja-serwisowa-Aquarea-2017.pdf
Strona 6

marcelix
29-01-2018, 19:21
Jaka pompa ?
Dla cwu wystarczy C3

A tak w ogóle to nie jest istotne zabezpieczenie , bo ono nie dotyczy PC tylko kabla .
Bezpiecznik zabezpiecza kabel , a nie urządzenie.
To co zabezpicza PC jest w PC.

Kabel dobierasz pod urządzenie. Zabezpieczenie nadpradowe pod kable. Wymagania określone są w instrukcji od pompy. Polecam jednak pompę 3 fazową.

Kaizen
29-01-2018, 19:33
Co do 3f vs 1f - to najpierw dobre pytanie, które mają sprężarki 3f, a które tylko potrzebują podłączenia 3x 230V bo na dwóch fazach chodzą grzałki i ewentualnie elektronika?

Do ogrzewania, gdzie sprawność jest istotna, ale ciągłość działania jeszcze ważniejsza brałbym taką, co pójdzie nawet, jak padną dwie fazy czy będzie asymetria faz. Można dorzucić automatyczny przełącznik faz i nawet nie zauważyć, że przez święta nie było jednej czy dwóch faz.

@Kaszpir007
Nie raz i nie dwa pisałem, że przy podłogówce termostat pokojowy nie ma sensu. Choć są miłośnicy takich rozwiązań, to dobrze punktujesz ich wady. Bezwładność podłogówki (ze dwie godziny od załączenia podłogówki do "drgnięcia" temperatury powietrza) pozbawia sensu uzależnianie pracy PC od temperatury powietrza wewnętrznego.

Andrzej5101
29-01-2018, 19:55
Tyle, że nie wiem czy danie +35 stopni w podłogę to dobry pomysł , choć raczej i tak przy grzaniu w II taryfie, tyle podłoga nie będzie miała , bo przez te kilka godzin grzania nie osiągnie wylewka takiej temp ..
Jakie jest OZC Twojego budynku?
Ile wynosi moc Twojej pompy przy - 20 C???

marcinwlkp2014
29-01-2018, 20:10
Ja mam zamiar kupic 9 KW Panasa i zastanawiam sie czy 3 F czy 1 F .Pompy maja swoja cene ale tez i przylacze jesli bedzie musialo byc wieksze bo zabezpieczenie przedlicznikowe np 32 A to roznice w cenie pomp moga byc minimalne

marcinwlkp2014
29-01-2018, 20:23
Do agb
Dzieki za info!

JTKirk
30-01-2018, 05:05
Tyle że nie wiem czy danie +35 stopni w podłogę to dobry pomysł , choć raczej i tak przy grzaniu w II taryfie tyle podłoga nie będzie miała , bo prze te kilka godzin grzania nie osiagnie wylewka takiej temp ..

35C w podłoge niczemu nie przeszkadza, w podłoge można puszczać nawet wyższe temperatury....
ja od zawsze używam sterownika pokojowego (stary on/off) i w zupełności wystarczy jak na moje potrzeby

kaszpir007
30-01-2018, 12:10
Chyba jednak skończy się na ustawieniu krzywej sporo niżej tak aby pompa cały czas działała i modulowała moc i osiągała 22,2-22,4 stopnia i nigdy nie osiągała zadanej (np. 22,6) a sam termostat będzie "kagańcem" aby w jakiś extremalnych warunkach nie przegrzał się dom.

Chyba jednak grzanie w II taryfie nie jest dla mnie , bo najcieplej i najprzyjemniej mam rano jak pompa jeszcze działa lub nie tak dawno się wyłączała a niestety czym bliżej wieczora czy nocy robi się mniej przyjemnie. Jest trochę zimniej niż rano (do 0,5 stopnia) ale mimo to odczuwalna temperatura jest jak dla mnie niższa niż podaje termometr ...

Próbowałem wczoraj dać pompę na 35 stopni . Pompa nie miała problemu ale co z tego jak nie mogłem usnąć , bo odczuwałem że robi się gorąco.

Myślę że jednak chyba komfort cieplny jest dla mnie ważniejszy niż jakaś minimalna oszczędność finansowa ...

Dziś przestawiam pompę na 24 godziny na dobę i niech sobie działa. Jedynie co to będę musiał obniżyć krzywą tak aby cały czas była odpowiednia temperatura.

Taryfę G12w mam więc i tak będzie pompa działać w obu taryfach a w weekend tylko w taniej , jedynie wymuszę aby CWU było tylko w II taryfie,

Sądzę że dzięki niższej temperaturze zasilania i modulacji mocy i grzania także w dzień gdy jest cieplej niż w nocy będzie lepszy COP a co za tym idzie niższy pobór mocy i to trochę ograniczy różnicę pomiędzy kosztem pracy tylko w iI taryfie a pracy ciągłej w trybie mieszanym ...

magdaseb
30-01-2018, 13:38
Chyba jednak skończy się na ustawieniu krzywej sporo niżej tak aby pompa cały czas działała i modulowała moc i osiągała 22,2-22,4 stopnia i nigdy nie osiągała zadanej (np. 22,6) a sam termostat będzie "kagańcem" aby w jakiś extremalnych warunkach nie przegrzał się dom.

Chyba jednak grzanie w II taryfie nie jest dla mnie , bo najcieplej i najprzyjemniej mam rano jak pompa jeszcze działa lub nie tak dawno się wyłączała a niestety czym bliżej wieczora czy nocy robi się mniej przyjemnie. Jest trochę zimniej niż rano (do 0,5 stopnia) ale mimo to odczuwalna temperatura jest jak dla mnie niższa niż podaje termometr ...

Próbowałem wczoraj dać pompę na 35 stopni . Pompa nie miała problemu ale co z tego jak nie mogłem usnąć , bo odczuwałem że robi się gorąco.

Myślę że jednak chyba komfort cieplny jest dla mnie ważniejszy niż jakaś minimalna oszczędność finansowa ...

Dziś przestawiam pompę na 24 godziny na dobę i niech sobie działa. Jedynie co to będę musiał obniżyć krzywą tak aby cały czas była odpowiednia temperatura.

Taryfę G12w mam więc i tak będzie pompa działać w obu taryfach a w weekend tylko w taniej , jedynie wymuszę aby CWU było tylko w II taryfie,

Sądzę że dzięki niższej temperaturze zasilania i modulacji mocy i grzania także w dzień gdy jest cieplej niż w nocy będzie lepszy COP a co za tym idzie niższy pobór mocy i to trochę ograniczy różnicę pomiędzy kosztem pracy tylko w iI taryfie a pracy ciągłej w trybie mieszanym ...

Doszedłem do tego samego wniosku już po dwóch tygodniach reżimu taryfowego. Zresztą, PC inwerterowe są chyba właśnie stworzone z myślą o pracy bez kagańca...

Brysia8
30-01-2018, 15:20
Doszedłem do tego samego wniosku już po dwóch tygodniach reżimu taryfowego. Zresztą, PC inwerterowe są chyba właśnie stworzone z myślą o pracy bez kagańca...

Ja doszłam do tego samego wniosku po 2 miesiącach :)

Andrzej5101
30-01-2018, 15:28
Warto poczytać ; Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthread.php?337393-Grzanie-PC-PW-w-II-taryfie/page2

Drogba
30-01-2018, 16:09
I przyszedł czas na mnie na PC powietrze woda......

Nikt mi nie odpowie?

Andrzej5101
30-01-2018, 16:42
I OZC ;7315 kWh/rok ; 4028 W + 1000 cwu , nastawiam się na akumulacje ciepła w drugiej taryfie, wylewka 12 cm

Nie mam syfona na wyjściu skroplin.
Jeżeli wylewka;
- betonowa, to wystarczy 9 kW/1f, - przy -15 C /35 C zasilanie, ma 5,9 kW, a Twój budynek w temp > - 2 C będzie potrzebował tylko 2 kW mocy,
- z anhydrytu - to wystarczy 7 kW/1f , mała akumulacyjność wylewki, konieczność ciągłego grzania

Ja nie spotkałem się z rekuperacją bez syfona .

mku7i
30-01-2018, 16:53
Kaszpir jak wymusic grzanie CWU tylko w taniej?
Jak zrezygnujesz z grzania tylko w taniej to zwykła taryfa nie wypadnie w finalnym rozrachunku taniej niż g12w?

Arturo72
30-01-2018, 19:55
Kaszpir jak wymusic grzanie CWU tylko w taniej?
Jak zrezygnujesz z grzania tylko w taniej to zwykła taryfa nie wypadnie w finalnym rozrachunku taniej niż g12w?
Timer służy do tego gdzie grzanie cwu można ustawić na "tani" prąd.
A odpowiedź na drugie pytanie da kalkulator i on odpowie NIE ;)

Buti
31-01-2018, 19:11
Pytanie mam do Was. Chcę na etapie wyboru projektu tak przewidzieć optymalne ustawienie agregatu pompy ciepła PW by nie słyszeć jego pracy. Czy jeśli agregat stoi na swoim fundamencie za ścianą murowaną i ocieploną bez okien są słyszalne odgłosy jego pracy z wewnątrz? Jak to jest w przypadku Waszych lokalizacji agregatu?

link2jack
31-01-2018, 19:52
Pytanie mam do Was. Chcę na etapie wyboru projektu tak przewidzieć optymalne ustawienie agregatu pompy ciepła PW by nie słyszeć jego pracy. Czy jeśli agregat stoi na swoim fundamencie za ścianą murowaną i ocieploną bez okien są słyszalne odgłosy jego pracy z wewnątrz? Jak to jest w przypadku Waszych lokalizacji agregatu?

Gdy w domu jest idealna cisza to na parterze słychać minimalnie odgłosy wiatraka.
Na poddaszu w pokoju od strony agregatu - podobnie.
Agregat stoi bezpośrednio przy ścianie zewnętrznej kotłowni, na własnym fundamencie. Wtedy wydawalo mi się to ok. Teraz przesunąłbym go bardziej w stronę garażu.
Natomiast nie jest to uciążliwy hałas. W takie pogody jak teraz pompa u mnie pracuje dopiero od 24:00 do rana wiec o tej porze już śpię.
Przy dużych mrozach znowu zwykle jest wiatr wiec także tego nie slychać.

CNC_POMPY_CIEPLA
31-01-2018, 19:59
Pytanie mam do Was. Chcę na etapie wyboru projektu tak przewidzieć optymalne ustawienie agregatu pompy ciepła PW by nie słyszeć jego pracy. Czy jeśli agregat stoi na swoim fundamencie za ścianą murowaną i ocieploną bez okien są słyszalne odgłosy jego pracy z wewnątrz? Jak to jest w przypadku Waszych lokalizacji agregatu?

Jak zaczynasz to zerknij na ten wątek:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?340244-Jakich-b%C5%82%C4%99d%C3%B3w-unik%C4%85%C4%87-przed-monta%C5%BCem-pompy-ciep%C5%82a-jak-przygotowa%C4%87-budynek&p=7515256&viewfull=1#post7515256

Arturo72
31-01-2018, 20:07
Pytanie mam do Was. Chcę na etapie wyboru projektu tak przewidzieć optymalne ustawienie agregatu pompy ciepła PW by nie słyszeć jego pracy. Czy jeśli agregat stoi na swoim fundamencie za ścianą murowaną i ocieploną bez okien są słyszalne odgłosy jego pracy z wewnątrz? Jak to jest w przypadku Waszych lokalizacji agregatu?
Przy takim ustawieniu w domu jest kompletna cisza,na pierwszej stronie w moim dzienniku masz układ pomieszczeń.
Akurat wiatraki nie są tak głośne jak sprężarka. W lato sąsiad ją słyszy jak ma otwarte w nocy okna a my nic.
406231

gogush
31-01-2018, 22:08
406231


ta wiata taka krzywa czy zdjecie nie wyszło ? :D

Arturo72
31-01-2018, 22:16
ta wiata taka krzywa czy zdjecie nie wyszło ? :D
Krzywa jak cholera :D Ale robiłem ją po flaszcze :D
Ważne,że działa :D

wihajster
01-02-2018, 10:14
Arturo, ale to się do błędów budowlanych przecież nie zalicza. Podobnie rury PEX25 jako główne do rozdzielacza podłogówki.
Dalej masz statystykę 0% błędów ;)

rwojtek
01-02-2018, 10:44
Arturo, ale to się do błędów budowlanych przecież nie zalicza. Podobnie rury PEX25 jako główne do rozdzielacza podłogówki.
Dalej masz statystykę 0% błędów ;)

PEX 32x3 chyba może być?

dwiecegly
01-02-2018, 11:21
. Czy jeśli agregat stoi na swoim fundamencie za ścianą murowaną i ocieploną bez okien są słyszalne odgłosy jego pracy z wewnątrz? Jak to jest w przypadku Waszych lokalizacji agregatu?

Słychać słychac, moja pompa stoi pol metra od elewacji gdzies na granicy garazu i domu. Jest na tej scianie okno ale wedlug mnie okno nie ma żadnego wpływu na to że dzwiek sie przedostaje do domu. Jak sie wsłucham to sprężarkę słyszę nawet w dzień, także w sypialniach ktore nie są po tej stronie domu (ale wtedy musi być cisza w domu i na zewnątrz). Także dla mnie glośna praca pompy PW to jej najwieksza wada i chyba jedyna. Może kiedyś spróbuje zaamotyzować inaczej jednostkę zewnątrzną i wewnątrzną bo te drgania też cos mogą przenosić.

plusfoto
01-02-2018, 12:33
Ja jedyne co słyszę to pompę wodną jak się wkręci na wysokie obroty ale to przez własne zaniedbanie bo powiesiłem jednostkę wewnętrzną w garażu na ścianie od sypialni. Zewnętrznej wogóle ale stoi 3 metry od budynku.

Buti
01-02-2018, 16:13
Dzięki za odpowiedzi.

Arturo72, jak widzę w układzie masz agregat za ścianą kuchni, na której nie ma okna. W kuchni też nic nie słychać?

Dwiecegły, jaka to pompa? Sadziłem, że z drugiego końca domu nie można tego usłyszeć.

Zatem dwie przeciwstawne opinie;) Nie słychać i słychać.
Rozumiem, że:
- słychać sprężarkę,
- najbardziej słychać w momencie gdy nie ma wysokiego poziomu szumu tła,
- najlepiej gdyby agregat oddalić.

Musiałbym to usłyszeć na własne uszy. Bezpieczniej było by ustawić zatem gdzieś za garażem. Tylko teraz trzeba wyjść z połączeniem od pomieszczenia gospodarczego na zewnątrz i przedostać się za garaż. Robi się kilkanaście metrów a to nie jest optymalne z punktu widzenia sprawności pompy. Bazuję na razie na tym co wyczytam.
Z punktu widzenia planowanego przeze mnie wstępnie projektu domu agregat byłby za ścianą dwóch sypialni bez okien. Teraz poważnie rozważam by za tymi sypialniami był garaż a agregat dopiero za garażem.

gogush
01-02-2018, 16:48
Dalej masz statystykę 0% błędów ;)

wihajster wyczuł pytanie :)

kaszpir007
01-02-2018, 19:11
Pytanie do tych co mają pompy PW ...

czy ktoś z Was używa pompy w pracy ciągłej ? To znaczy ma ustawioną krzywą grzewczą i pompa sama moduluje moc. ?


Pytam bo przez 2 dni grzałem w ten sposób i zauważyłem że pompa często się wyłącza i włącza (sprężarka) . Zapewne nie potrafi zejść bardzo nisko z mocą i dlatego "taktuje".
Nie wiem jak często aby zauważyłem że dośc często , myślę że nawet kilka razy na godzinę ? może trochę rzadziej ale zapewne często ..

Czy to bezpieczne dla pompy i jej żywotnosci ?

Jak grzałem "czasowo" to tego problemu nie było .

Arturo72
01-02-2018, 19:30
Dzięki za odpowiedzi.

Arturo72, jak widzę w układzie masz agregat za ścianą kuchni, na której nie ma okna. W kuchni też nic nie słychać?

Dwiecegły, jaka to pompa? Sadziłem, że z drugiego końca domu nie można tego usłyszeć.

Zatem dwie przeciwstawne opinie;) Nie słychać i słychać.
Rozumiem, że:
- słychać sprężarkę,
- najbardziej słychać w momencie gdy nie ma wysokiego poziomu szumu tła,
- najlepiej gdyby agregat oddalić.

Musiałbym to usłyszeć na własne uszy. Bezpieczniej było by ustawić zatem gdzieś za garażem. Tylko teraz trzeba wyjść z połączeniem od pomieszczenia gospodarczego na zewnątrz i przedostać się za garaż. Robi się kilkanaście metrów a to nie jest optymalne z punktu widzenia sprawności pompy. Bazuję na razie na tym co wyczytam.
Z punktu widzenia planowanego przeze mnie wstępnie projektu domu agregat byłby za ścianą dwóch sypialni bez okien. Teraz poważnie rozważam by za tymi sypialniami był garaż a agregat dopiero za garażem.
Tak jak mówisz,w kuchni jest okno i jedynie jak w lato się otworzy to słychać jak pompa pracuje ale w lato grzeje się tylko cwu czyli spoko. Przy zamkniętych oknach nic kompletnie nigdzie nie słychać. W nocy jedynie słychać "pik" jak pompa się załącza ale to w jednostce wewnętrznej,zewnętrznej wogole nie słychać.

Arturo72
01-02-2018, 19:46
dwiecegly ma Samsunga i z tego co widzę na kilkunastu posiadaczy pomp p-w tylko on słyszy jednostkę zewnętrzną w domu ;)
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?341599-Pompy-ciepła-wady!!!&p=7544848&viewfull=1#post7544848
I chyba mamy odpowiedź a słowo klucz to "wisi" :

Nie wiem gdzie ty podłożyles te gumy ale u mnie to za bardzo niemozliwe, jednostka wisi na śrubach które są na przelot ściany nośnej a od drugiej strony nakrętka jest pod tynkiem

Marcin34_Śl
01-02-2018, 20:17
Pytanie do tych co mają pompy PW ...

czy ktoś z Was używa pompy w pracy ciągłej ? To znaczy ma ustawioną krzywą grzewczą i pompa sama moduluje moc. ?


Pytam bo przez 2 dni grzałem w ten sposób i zauważyłem że pompa często się wyłącza i włącza (sprężarka) . Zapewne nie potrafi zejść bardzo nisko z mocą i dlatego "taktuje".
Nie wiem jak często aby zauważyłem że dośc często , myślę że nawet kilka razy na godzinę ? może trochę rzadziej ale zapewne często ..

Czy to bezpieczne dla pompy i jej żywotnosci ?

Jak grzałem "czasowo" to tego problemu nie było .

A jak zużycie prądu ci wychodzi teraz? Komfort lepszy?

Możę chodzi o to, że pompa ma zbyt dużą moc w stosunku do zapotrzebowania?

Mój dom przy +5 ST. potrzebuje około 2 KW i pytanie jaka jest minimalna moc pompy? Kiedys ktos pisał, że TCAP 9 KW ma moc minimalną 3,5 KW, ale nie wiem jak inne i gdzie to sprawdzić

TwojPan
01-02-2018, 21:06
Przy takim ustawieniu w domu jest kompletna cisza,na pierwszej stronie w moim dzienniku masz układ pomieszczeń.
Akurat wiatraki nie są tak głośne jak sprężarka. W lato sąsiad ją słyszy jak ma otwarte w nocy okna a my nic.
406231

Wreszcie widać jak mieszkasz.
Gratulacje.Fajny design.Projekt chyba "indywidualny" ..i nie powtarzalny.Jak sobie przypomnę jak kwitowałeś fajne domki innych z forum.
No nic,jak zawsze.Ten co ma barak,ma lepiej od tego co ma dom.

TwojPan
01-02-2018, 21:08
dwiecegly ma Samsunga i z tego co widzę na kilkunastu posiadaczy pomp p-w tylko on słyszy jednostkę zewnętrzną w domu ;)
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?341599-Pompy-ciepła-wady!!!&p=7544848&viewfull=1#post7544848
I chyba mamy odpowiedź a słowo klucz to "wisi" :

Nie prawda.
Mam Zubadana i Panasonica H w 'sąsiedztwie".Nie wiem co ma dwiecegły,ale mój EHS TDM jest cichszy,nie tylko na papierze ;)

TwojPan
01-02-2018, 21:09
Kiedys ktos pisał, że TCAP 9 KW ma moc minimalną 3,5 KW, ale nie wiem jak inne i gdzie to sprawdzić
Ciekawe.i gdzie te peany dla Panasa?

wihajster
01-02-2018, 21:11
Zaczęło się. Wrócił.

TwojPan
01-02-2018, 21:11
Tak jak mówisz,w kuchni jest okno i jedynie jak w lato się otworzy to słychać jak pompa pracuje
Taa?A podobno -jak pisałeś, nie raz jak się ma reku to okien nie otwierasz.Przynajmniej Ty :)
Zepsuło ci się reku?

TwojPan
01-02-2018, 21:12
Zaczęło się. Wrócił.

Kłaść kłam kiepskim doradcom i instalatorom :)

wihajster
01-02-2018, 21:18
Nie ma uniwersalnej jedynie słusznej prawdy.
Ty w każdym wątku twierdzisz że jest jedynie słuszne rozwiązanie, takie jak SAM używasz, więc sam jesteś kiepskim doradcą.

TwojPan
01-02-2018, 21:20
Pytanie do tych co mają pompy PW ...

czy ktoś z Was używa pompy w pracy ciągłej ? To znaczy ma ustawioną krzywą grzewczą i pompa sama moduluje moc. ?
Ja.



Pytam bo przez 2 dni grzałem w ten sposób i zauważyłem że pompa często się wyłącza i włącza (sprężarka) . Zapewne nie potrafi zejść bardzo nisko z mocą i dlatego "taktuje".
Szuka wskazanej przez Ciebie delty? ;)

Nie wiem jak często aby zauważyłem że dośc często , myślę że nawet kilka razy na godzinę ? może trochę rzadziej ale zapewne często ..

Na tyle często jak sterujesz układem.a właściwie jak nim nie możesz sterować-to efekty samoregulacji układu,jak to hucznie nazywa forum.Takie zachowanie,przy niewłaściwym sterowaniu i ustawieniu krzywej+samoregulacja układu to raczej normalne zachowanie.

Czy to bezpieczne dla pompy i jej żywotnosci ?

:)

kaszpir007
01-02-2018, 21:23
A jak zużycie prądu ci wychodzi teraz? Komfort lepszy?

Możę chodzi o to, że pompa ma zbyt dużą moc w stosunku do zapotrzebowania?

Mój dom przy +5 ST. potrzebuje około 2 KW i pytanie jaka jest minimalna moc pompy? Kiedys ktos pisał, że TCAP 9 KW ma moc minimalną 3,5 KW, ale nie wiem jak inne i gdzie to sprawdzić

Pierwszy dzień grzania (24h) - zużycie 15kWh
Drugi dzień - 11kWh ...

Lekko się zdziwiłem bo wygląda że mniej zużywa niż jak pracuje w tylko w II taryfie ...

Komfort zdecydowanie lepszy bo cały dzień idealnie taka sama temperatura .

TwojPan
01-02-2018, 21:26
Nie ma uniwersalnej jedynie słusznej prawdy.
Ty w każdym wątku twierdzisz że jest jedynie słuszne rozwiązanie, takie jak SAM używasz, więc sam jesteś kiepskim doradcą.

Nigdy tak nigdzie nie napisałem,vulgo-nie zaklinałem sie.Mam jednak wrażenie,że Ty wiesz wszystko najlepiej-choć tylko Ty tak sądzisz.Ja mogę sie mylić i pewnie tak jest.Jednego jednak jestem pewien.W tych czasach-"dobry instalator" nie ma czasu na klikanie na forum bo jest :zarobiony na śmierć".wniosek dla spędząjacych tu 'fachowców" od świtu do nocy nasuwa się sam.
Ale nie o tym jest wątek więc do rzeczy.

TwojPan
01-02-2018, 21:28
Pierwszy dzień grzania (24h) - zużycie 15kWh
Drugi dzień - 11kWh ...

Lekko się zdziwiłem bo wygląda że mniej zużywa niż jak pracuje w tylko w II taryfie ...

Komfort zdecydowanie lepszy bo cały dzień idealnie taka sama temperatura .

Możemy zacytować to co pisałeś w rozmowie ze mną jakiś miesiąc temu?Tak aby nieco "rozświetlić" moje oblicze innym?Kolega Marcin34 chyba był wtedy po mojej stronie?
Napisałem Ci wtedy,że jak zrobi się chłodniej,zrozumiesz o czym ci napisałem.

kaszpir007
01-02-2018, 21:36
Ja.

Szuka wskazanej przez Ciebie delty? ;)

Na tyle często jak sterujesz układem.a właściwie jak nim nie możesz sterować-to efekty samoregulacji układu,jak to hucznie nazywa forum.Takie zachowanie,przy niewłaściwym sterowaniu i ustawieniu krzywej+samoregulacja układu to raczej normalne zachowanie.

:)


U mnie LG takie coś jak delta nie istnieje ...

W menu serwisowym jest takie coś jak :

"Zmiana w/wył termiki dla temperatury wody na wyjściu"

I mam do wyboru 4 ustawienia:

0 (termika wł -2 stopnie C) (termika wył 2 stopnie C)
1 (termika wł -6 stopnie C) (termika wył 4 stopnie C)
2 (termika wł -2 stopnie C) (termika wył 4 stopnie C)
3 (termika wł -1 stopnie C) (termika wył 1 stopnie C)

Domyślnie jest 0 , ale wtedy na tych ustawieniach pompa mi taktowała niesamowicie (kilka minut pracy sprężarki) , kilka minut przerwy i itd. Dopiero przestawienie na 2 spowodowało że pompa zaczęła działać nonstop.

CNC powiedział że to właśnie delta , ale jak to odczytać nie wiem ;)
Wiem że delta się zmienia i dąży do zrównania.

Instalacja prosta i poprawnie wykonana. raczej jest problem ze zbyt małym zapotrzebowaniem na ciepło i pompa nie potrafi tak nisko zejść i taktuje.
Mogą podnieść krzywą i zwiekszyć temp w domu i wtedy zapewne zwiększy się moc i przestanie taktować , ale chyba nie o to chodzi ?

Jak mi ma co chwilę taktować to szkoda mi pompy i zapewne wrócę do grzania czasowego.

Ale na razie zadaje pytania , bo z tego co widzę większość jednak grzeje czasowo ...

TwojPan
01-02-2018, 21:46
Pierwszy dzień grzania (24h) - zużycie 15kWh
Drugi dzień - 11kWh ...
Lekko się zdziwiłem bo wygląda że mniej zużywa niż jak pracuje w tylko w II taryfie ...
Komfort zdecydowanie lepszy bo cały dzień idealnie taka sama temperatura .

To o co ci wreszcie chodzi kaszpir,co?
Masz mniejsze zuzycie grzejąc tak jak Ci radziłem.Komfort,jak piszesz -zdecydowanie lepszy.A post poniżej,napisałeś że i tak wrócisz do grzania czasowego.
Wybacz,ale przypominają mi się rady kolegów z wątków z ekogroszku.
Każdy Ci radził byś nie palił byle czym,a Ty i tak narzekałeś na spieki,czyszczenie i ilość popiołu-a i tak kupowałeś byle co ;)


Ale na razie zadaje pytania , bo z tego co widzę większość jednak grzeje czasowo ...
Bo tutaj niestety,prawdy szukać daleko....

TwojPan
01-02-2018, 21:49
U mnie LG takie coś jak delta nie istnieje ...
.
Myślę że w każdej PC PW taka delta 5deg jednak istnieje.I takie zjawisko jak opisałeś ma miejsce.

Arturo72
01-02-2018, 21:58
Myślę że w każdej PC PW taka delta 5deg jednak istnieje.I takie zjawisko jak opisałeś ma miejsce.

Masz rację

Arturo72
01-02-2018, 22:00
Taa?A podobno -jak pisałeś, nie raz jak się ma reku to okien nie otwierasz.Przynajmniej Ty :)
Zepsuło ci się reku?
Pokaż gdzie tak pisałem ? Bo ja sobie przypominam,że wręcz odwrotnie pisałem.

kaszpir007
01-02-2018, 22:03
To o co ci wreszcie chodzi kaszpir,co?
Masz mniejsze zuzycie grzejąc tak jak Ci radziłem.Komfort,jak piszesz -zdecydowanie lepszy.A post poniżej,napisałeś że i tak wrócisz do grzania czasowego.
Wybacz,ale przypominają mi się rady kolegów z wątków z ekogroszku.
Każdy Ci radził byś nie palił byle czym,a Ty i tak narzekałeś na spieki,czyszczenie i ilość popiołu-a i tak kupowałeś byle co ;)

Bo tutaj niestety,prawdy szukać daleko....

Przecież napisałem ???

Chodzi mi o to że przy grzaniu nonstop dużo częściej włącza/wyłącza mi się sprężarka , wiec raczej nie jest lepiej ...
Choć raczej szansa aby sprężarka działała cały czas raczej jest bardzo mała bo nagrzanie takiej ilości wody to nie jest duży problem dla pompy , tym bardziej że różnica w temp pomiędzy wejsciem a wyjście jest minimalna , ale wszędzie piszą że częste wyłączanie / załaczanie sprężarki to zło i wogóle dramat , ale wygląda że tak działa w wielu pompach automatyka.
Druga rzecz koszty. Koszt grzania w obu taryfach jest o 50% droższy niz tylko w II taryfie.

U mnie zużycie ciepła jest codziennie inne , zależnie od temepratury na zewnatrz , więc cieżko oceniać po dwóch dniach ...

Jak grzalem czasowo to miałem nawet i zużycie poniżej 10kWh ...

TwojPan
01-02-2018, 22:16
Przecież napisałem ???

Chodzi mi o to że przy grzaniu nonstop dużo częściej włącza/wyłącza mi się sprężarka , wiec raczej nie jest lepiej ...
Bo naczytałeś się bzdur i kupiłeś przewymiarowaną PC.
Zrozum.Nie masz żadnego panowania nad temp wewnątrz pomieszczeń.No może za wyjątkiem tego gdzie masz termostat PC.Jak doprowadzisz niepoprawnymi ustawieniami do sytuacji,że nic nie odcina pętli to powrót wraca coraz cieplejszy i pompa mając zadaną temp z KG,a chcąc utrzymać 5 deg delty-zaczyna wyłączać sprężarkę,aby nie przekraczać zadanej minus delta.Im większa moc pompy,tym możliwość modulacji w takiej sytuacji jest mniejsza-i do taktowania dochodzi szybciej.Masz malutki dom,a PC jak na dwa razy na taki gabaryt.Nie masz jak sterować obiegami grzewczymi,bo nie masz termostatów w pomieszczeniach.
Pomyśl teraz w taki sposób.Grzeję kiedy potrzeba,w każdym koniecznym pomieszczeniu.Termostat (taki jak masz teraz w jednym pomieszczeniu) odcina pętle,zmniejsza się przepływ,spada zapotrzebowanie na ciepło i moc-sprężarka moduluje,zmniejsza moc.
I tak to powinno wyglądać.
U Ciebie jest tak.Jedyne co możesz to namiastka sterowania temp.w pomieszczeniach-rotametrami.Ale nie nic nie zamyka pętli po przekroczeniu oczekiwanej temp.w pomieszczeniu.Woda dalej przepływa przez pętle,powrót jest coraz cieplejszy a temp. z KG już jest przekroczona.Aby utrzymać zadaną z KG i jej nie przekroczyć,Pc wyłącza sprężarkę.I tyle.

TwojPan
01-02-2018, 22:56
włącza/wyłącza mi się sprężarka , wiec raczej nie jest lepiej ...
.

I tutaj masz rację.Dbaj.Do Twego LG jak i do Panasa sprężarka to pewnie koszt 5-6k pln jak piszą koledzy z forum.Do mego Szajsunga jedynie 1,2k pln.
Pozdrawiam.

romano78
04-02-2018, 22:15
Witam przymierzam się do montażu pompy powietrznej która chce zamontować w piwnicy ze względu na hałas I wpadł mi do głowy pomysł aby podawać w zimie powietrze z gwc czyli rury drenażowe fi 160 100mb koszt ok.1000zl rury plus wykop ok 500zl co o tym myślicie czy długość wymiennika odpowiednia.?

Pytajnick
04-02-2018, 23:00
Witam przymierzam się do montażu pompy powietrznej która chce zamontować w piwnicy ze względu na hałas I wpadł mi do głowy pomysł aby podawać w zimie powietrze z gwc czyli rury drenażowe fi 160 100mb koszt ok.1000zl rury plus wykop ok 500zl co o tym myślicie czy długość wymiennika odpowiednia.?

No no..pionierska wizja. Zapewne nikt jeszcze nie próbował :)

romano78
04-02-2018, 23:22
No no..pionierska wizja. Zapewne nikt jeszcze nie próbował :)

Podejrzewam ze pewnie ktoś próbował jak coś wiesz to pokieruj mnie w odpowiednie miejsce chętnie poczytam.

Andrzej5101
05-02-2018, 08:45
Witam przymierzam się do montażu pompy powietrznej która chce zamontować w piwnicy ze względu na hałas
I wpadł mi do głowy pomysł aby podawać w zimie powietrze z gwc czyli rury drenażowe fi 160 100mb koszt ok.1000zl rury plus wykop ok 500zl
co o tym myślicie czy długość wymiennika odpowiednia.?
Jednostka zewnętrza PC/PW musi być na zewnątrz, ze względu na b.duże zapotrzebowanie na energię z powietrza.

plusfoto
05-02-2018, 08:49
romano jak byś dał rurę tak gdzieś z 500 - 600 to może i tak ale na pewno nie 160

Kaizen
05-02-2018, 08:52
Witam przymierzam się do montażu pompy powietrznej która chce zamontować w piwnicy ze względu na hałas I wpadł mi do głowy pomysł aby podawać w zimie powietrze z gwc czyli rury drenażowe fi 160 100mb koszt ok.1000zl rury plus wykop ok 500zl co o tym myślicie czy długość wymiennika odpowiednia.?

Jakie wentylatory zamierzasz tam zamontować? Ile prądu pobierze, żeby przemielić te 1000 m3 czy więcej powietrza? Co zrobisz ze schłodzonym powietrzem? Drugi wentylator i rura na zewnątrz?
Jakie zyski z tego wymiennika przewidujesz? Pokryją chociaż koszty prądu do wentylatorów?

romano78
05-02-2018, 09:52
Moje wentylatory w rekuperatorze gdzie każdy daje Max 500m3h po podłączeniu watomierza wychodzi mi ze pobiora prądu za ok.300zl rok przy pracy ciaglej365 dni 24h a takie gwc ile godzin w roku będzie używane mam jeszcze paręnaście takich wentyli a wyrzut zimnego oczywiście przez ścianę a ten wentyl w klimatorze sobie nie poradzi z wyrzutem rura wyrzutni będzie miała długość niewiele większa jak gr.ściany zewnętrznej.i

plusfoto
05-02-2018, 12:39
Wentylatory w reku to są popierdawki w stosunku do tego co potrzebuje przemielić pompa. Kazein podał 1000m3/h Ja bym to jeszcze pomnożył *10

Pratchawiec
05-02-2018, 13:07
Moje wentylatory w rekuperatorze gdzie każdy daje Max 500m3h po podłączeniu watomierza wychodzi mi ze pobiora prądu za ok.300zl rok przy pracy ciaglej365 dni 24h a takie gwc ile godzin w roku będzie używane mam jeszcze paręnaście takich wentyli a wyrzut zimnego oczywiście przez ścianę a ten wentyl w klimatorze sobie nie poradzi z wyrzutem rura wyrzutni będzie miała długość niewiele większa jak gr.ściany zewnętrznej.i

Romano

Witam

Dwa wentylatory w moim T_Capie 9 kW mielą ok. 4,5 tys m3/h przy wydajności nominalnej.
Każdy pobiera ok. 60 W, ale one są duże i optymalizowane do takiej pracy.
Ponadto mają znikome opory do pokonania.
U Ciebie byłoby zupełnie inaczej, czytaj - kilka razy więcej watów.
Pomijam przy tym kwestę szybkiego wychłodzenia gruntu.

Odpuść, energetycznie to się najzwyczajniej nie opłaci

Jak już chcesz kopać w ziemi, zastanów się nad PC gruntową.

Pozdrawiam

Pratchawiec

artek
05-02-2018, 13:13
Witam przymierzam się do montażu pompy powietrznej która chce zamontować w piwnicy ze względu na hałas I wpadł mi do głowy pomysł aby podawać w zimie powietrze z gwc czyli rury drenażowe fi 160 100mb koszt ok.1000zl rury plus wykop ok 500zl co o tym myślicie czy długość wymiennika odpowiednia.?

Jeżeli zależy Ci na pompie PW i zachowaniu ciszy na zawnątrz to polecam rozważenie pompy z ze sprężarką w jednostce wewnętrznej. Na zewnątrz jest tylko parownik z wentylatorem (jego szum podczas pracy jest u mnie mniejszy niż szum ulicy) a głośniejszy kompresor masz w jednostce wewnętrznej w piwnicy. Co do twojego rozwiązania to jakoś marnie widzę przemielenie tak dużej ilości powietrza w środku budynku i to jeszcze przez gwc. Z tego co wiem to wentylator u mnie ma wydajność ok 8000 m3/h. No i jak do tej pory to zero problemów z sąsiadami narzekającymi na hałas a mam ich naprawdę blisko :)

TwojPan
05-02-2018, 23:01
Jednostka zewnętrza PC/PW musi być na zewnątrz, ze względu na b.duże zapotrzebowanie na energię z powietrza.

Nie tylko.
Jeśli kolega romano chce zrobić "wydech" dla reku zaraz przy "zasysaniu" dla PC,bo IMHO tylko taki zabieg miałby sens-musi się także liczyć z wilgocią w wydychanym przez reku powietrzu.A to jak wiadomo,nie jest pożądanym efektem dla takich PC.
Ja mam wydech z reku ok 1,5m wys/1,5m odległości od jednostki zewn.PC.I choć reku jest z odzyskiem wilgoci,nie widzę żadnych efektów -ani ubocznych ani na plus takiego wydechu.Może dla tego,że reku zima chodzi na minimum i jest bez grzałki.

TwojPan
06-02-2018, 10:18
Witam przymierzam się do montażu pompy powietrznej która chce zamontować w piwnicy ze względu na hałas I wpadł mi do głowy pomysł aby podawać w zimie powietrze z gwc czyli rury drenażowe fi 160 100mb koszt ok.1000zl rury plus wykop ok 500zl co o tym myślicie czy długość wymiennika odpowiednia.?

Pomyśl lepiej,o ile masz taką możliwość,nad skierowaniem wydechu z odpowietrzenia kanalizacji na jednostkę zewnętrzną.Znam gościa,który ma tak zrobione i chwali sobie rozwiązanie.Niestety,tutaj na parterówce zostaje jedynie dach :)

romano78
06-02-2018, 10:49
Nie wiem czy czytałeś mój post w innym temacie ale taki pomysł przedstawiłem więc wyglądało by to tak w piwnicy mam rure od kanalizacji fi 110 parę metrów dalej jest już wpiete w 160mm następne parę metrów i jest glowna linia miejska szamba obok deszczowka z deszczowka raczej nie wypali bo będzie zaciagalo z najbliżej kratki na ulicy ale jeśli chodzi o szambo to jakby się wpiac w tą rurę w piwnicy 110 dalej za jakieś 2mb jest kanał dymowy nieuzywany ok200mm który wychodzi ponad kalenice dom piętrowy na tym odcinku 2mb wymiennik powietrze powietrze
Tylko ze to trochę taka gowniana instalacjia.
Grawitacyjnie po pod pięciu pod taki długi komin może by tego trochę poszło a przy wymuszonym obiegu mogło by wyciągać wodę z syfonow.

wihajster
06-02-2018, 11:06
Pomyśl lepiej,o ile masz taką możliwość,nad skierowaniem wydechu z odpowietrzenia kanalizacji na jednostkę zewnętrzną.Znam gościa,który ma tak zrobione i chwali sobie rozwiązanie.Niestety,tutaj na parterówce zostaje jedynie dach :)

GENIUSZU!

Za takie porady powinien być ustawowy BAN.

Jak chcesz szybciej pozbyć się jednostki zewnętrznej to jest najlepsza droga.

romano78
06-02-2018, 11:23
GENIUSZU!

Za takie porady powinien być ustawowy BAN.

Jak chcesz szybciej pozbyć się jednostki zewnętrznej to jest najlepsza droga.

Oczywiście mnie takie coś nawet przez myśl nie przeszło jeśli już to tak jak pisałem wyżej tylko przez wymiennik nie bezpośrednio

Pratchawiec
06-02-2018, 11:53
MójPanie

Kanalizację to się napowietrza, coby nie śmierdziała i zechciała odpłynąć.

Twoim sposobem zasmrodziłbyś pół miasta.
O zalaniach sąsiednich domów szambem z litości nie wspomnę.


Pozdrawiam

Pratchawiec

Allsa71
06-02-2018, 15:38
Dobrze chłopak kombinuje.
Kanalizacja jest b-dobrym dolnym źródłem.
Szwedzi już to praktykują.
Tylko robi się to tak.406686
https://www.edie.net/library/Taking-the-heat-out/5842

Pratchawiec
06-02-2018, 16:42
Witam

Toż znany większości Jasiek71 zastosował już kilka lat temu podobny patent na skalę lokalną (w swoim domu).
Jako, że nie ma wodnej podłogówki wykorzystuje go, o ile dobrze pamiętam do podgrzewania wody użytkowej lub rekuperatora.

Tego typu wymienniki można zresztą kupić gotowe na znanym portalu na A.

Pozdrawiam

Pratchawiec

marcinwlkp2014
07-02-2018, 07:01
Witam. Poszukuje osób z instalacją mieszaną ogrzewania i pompą ciepła bez bufora ( sprzęgła). Mam kilka ofert i część jest z a część bez sprzęgła. Mam 60 m op i 140 grzejników. Jest ktoś na forum z taką "kotłownią"?
Pozdrawiam

bobrow
07-02-2018, 09:37
Witam ,
proszę o opinię naszych "fachmanów" lub dobrych teoretyków tematu.
Temat jest taki : mam T-capa 9kW mod F 1 fazowy w budynku produkcyjnym ok 450m2 .Jest tam dużo zysków bytowych , kilka pomieszczeń pomocniczych jest ogrzewanych w niższych temp.System pracuje na grzejnikach z buforem 50 ltr na KG 42-47st , sprężarka podczas dochodzenia do zadanych temp pracuje na ok 50-60Hz , po osiągnięciu zadanej temp ok 30-35Hz
Zasadniczo wszystko jest ok : jest ciepło i bezobsługowo , zużycie naprawdę ok (np styczeń 1200kWh) .
Ze względu na to ,że to tylko 9kW (chociaż mam dodatkową PC P/P 11kW -ale jeszcze nie było okazji jej uruchamiać) -to przyglądam się jej pracy.
Np dzisiaj było u nas -11st , a na PC dT=2K -natomiast dT na rurach gazowych prawie 25K.
I właśnie to duża dT po stronie gazowej mnie frapuje. W układzie tym nie mam ciepłomierza i mogę tylko wnioskować jaki jest przepływ-wg wykresów z DTR oraz wskazania wzrostu ciśnienia po stronie tłocznej , na 3 biegu wychodzi mi niby przepływ 2000 l/min (podejrzewam ,że jest znacznie większy). Na biegu drugim zwiększyła się dT na PC do 3K -odczyt ok 1800 l/min.

Pytania mam takie :

-jaka może być uzyskiwana moc cieplna przy dT strony gazowej 25K , strona wtórna 2-3K
-czy dłuższa praca na tak dużej dT po stronie gazowej będzie miała wpływ na zużycie sprężarki

Pzdr

PS
próbowałem coś znaleźć w necie-trafiłem praktycznie na opracowania naukowe , zbyt dużo czasu by to pochłonęło...

TwojPan
07-02-2018, 23:18
Dobrze wiesz,że układ OC powinien być "kryzowany".Jak każdy układ OC.
Zacznij od tego.

Buti
08-02-2018, 18:58
Planuję dom parterowy ok 100m2. Jaka powinna być rozsądna powierzchnia pomieszczenia przeznaczonego na wszystko co niezbędne do instalacji ogrzewania podłogowego i grzania wody pompą ciepła. Dodatkowo będzie rekuperator. Czy 4m2 to wygodna przestrzeń na to wszystko?

CNC_POMPY_CIEPLA
08-02-2018, 19:13
Planuję dom parterowy ok 100m2. Jaka powinna być rozsądna powierzchnia pomieszczenia przeznaczonego na wszystko co niezbędne do instalacji ogrzewania podłogowego i grzania wody pompą ciepła. Dodatkowo będzie rekuperator. Czy 4m2 to wygodna przestrzeń na to wszystko?

pompa ciepła to około 1,5 m2 więcej na nią nie trzeba rekuperator max 1m2

Arturo72
08-02-2018, 19:43
Planuję dom parterowy ok 100m2. Jaka powinna być rozsądna powierzchnia pomieszczenia przeznaczonego na wszystko co niezbędne do instalacji ogrzewania podłogowego i grzania wody pompą ciepła. Dodatkowo będzie rekuperator. Czy 4m2 to wygodna przestrzeń na to wszystko?
2×1 starczy

406849

Buti
09-02-2018, 18:47
Dziękuje za informacje.
Miałem okazje dwa dni temu zobaczyć w praktyce jak wygląda i jak działa zainstalowana pompa ciepła Panasonic Aquarea. Niestety nie zwróciłem uwagi na wymiar pomieszczenia gospodarczego. Szczególnie interesowało mnie sprawdzenie jak głośno chodzi jednostka zewnętrzna. W danym momencie działała na 40% możliwości i było naprawdę dobrze, tzn subiektywnie cicho. Podchodząc z boku do agregatu nie byłem wstanie z kilku metrów rozpoznać czy w ogóle chodzi. To był jeden z mroźnych dni tej zimy.
W kotłowni słychać jak działa jednostka wewnętrzna. Po wyjściu z kotłowni nie było nic słychać ale nie mogę tego sprawdzić przy zupełnej ciszy w nocy. Wg właściciela coś słychać ale zupełnie nie stanowi to problemu.

Moje wnioski na dziś są takie, że ustawię agregat za ścianą bez okien ze względów również estetycznych i warunków na działce. W planach jest garaż, który powstanie w przyszłości i tu jest pewna sprawa nie do ogarnięcia na dziś.
Biorąc pod uwagę np. taki projekt:
http://www.archand.pl/pesto/projekt.htm
,w którym od kotłowni do ściany bez okien jest jakieś 10m a w przypadku budowy garażu 14m wzrasta odległość między jednostką wewnętrzna a zewnętrzną.
Czy to w praktyce ma duże znaczenie jeśli chodzi o spadek sprawności pompy ciepła?
Jeśli tak to drastycznie muszę zmienić poszukiwany rodzaj projektu domu.

wihajster
09-02-2018, 19:08
Jeśli tak to drastycznie muszę zmienić poszukiwany rodzaj projektu domu.
Jesteś jednym z niewielu budujących którzy chcą wybrać projekt domu jaki podoba się pompie ciepła a nie TOBIE...
Dziwne to.

A dużą doległość między jednostkami mocno odradzam, nie tylko straty wydajności samego urządzenia, również straty ciepła po drodze jeśli nie przyłożysz się do izolacji BARDZO MOCNO i to w dodatku z dużym zaangażowaniem OSOBISTYM.

Bo na firmy montazowe NIE LICZ! Zwłaszcza takie co robią "kilkaset instalacji rocznie" - na pewno nie licz na dokładność i inne tego typu niuanse.

Buti
09-02-2018, 19:33
Dobry wieczór wihajster.
Jeśli mam rozwinąć Twój skrót myślowy i odnieść się do cytatu to najbardziej będzie podobać mi się projekt, który będzie przemyślany by u podstaw nie było błędów. Drastycznie zmieniony projekt wynika z faktu, że przeniesienie kotłowni w inne miejsce zmienia układ pomieszczeń. Podobać się będzie, jeśli będzie spełniał moje założenia i zapewne pojawi się jeszcze wiele projektów, które poważnie przeanalizuję zanim dokonam ostatecznego wyboru.

Potwierdzasz moje obawy, że jednak warto mieć jednostkę zewnętrzną bardzo blisko jednostki wewnętrznej.

Arturo72
09-02-2018, 20:06
Dobry wieczór wihajster.
Jeśli mam rozwinąć Twój skrót myślowy i odnieść się do cytatu to najbardziej będzie podobać mi się projekt, który będzie przemyślany by u podstaw nie było błędów. Drastycznie zmieniony projekt wynika z faktu, że przeniesienie kotłowni w inne miejsce zmienia układ pomieszczeń. Podobać się będzie, jeśli będzie spełniał moje założenia i zapewne pojawi się jeszcze wiele projektów, które poważnie przeanalizuję zanim dokonam ostatecznego wyboru.

Potwierdzasz moje obawy, że jednak warto mieć jednostkę zewnętrzną bardzo blisko jednostki wewnętrznej.
Masz fajny układ pomieszczeń do zmiany. W łazience masz wneke na pralkę A od strony wiatrołapu na szafę.
Wyrzuć pralkę do kotłowni i tam zrób żonie pralnio-suszarnie z prawdziwego zdarzenia i podziel kotłownię na pralnie i garderobę. Zlikwiduj wneke w łazience i tam daj pompę z zasobnikiem i już masz sporo metrów bliżej do jedn.zewnętrznej.

mku7i
09-02-2018, 21:45
2×1 starczy

406849

Jak ładnie instalator zadbał o pochowanie rur. Chyba, że to jakaś pokazówka.

Arturo72
09-02-2018, 21:50
Jak ładnie instalator zadbał o pochowanie rur. Chyba, że to jakaś pokazówka.
Nie,coś Ty. To mój dom i to ja zadbalem o to żeby ładnie wyglądało dla mnie . To chyba normalne ? ;)

mku7i
09-02-2018, 21:53
Nie,coś Ty. To mój dom i to ja zadbalem o to żeby ładnie wyglądało dla mnie . To chyba normalne ? ;)

Taaa normalne :) przejrzałem co najmniej sto realizacji, to pierwsze zdjęcie które przyciągneło uwagę.

wihajster
09-02-2018, 21:54
Jak ładnie instalator zadbał o pochowanie rur. Chyba, że to jakaś pokazówka.
Wkładasz kij w mrowisko wspominając o instalatorze Arturka ;)
Nie idź tą drogą, tym bardziej że Twój nick graficznie bez okularów można pomylić z tym o którym się nie mówi ;)

Arturo72
09-02-2018, 21:56
Taaa normalne :) przejrzałem co najmniej sto realizacji, to pierwsze zdjęcie które przyciągneło uwagę.
Bo to nie jest "kotłownia" tylko pomieszczenie użytkowe łącznie z pralnio-suszarnia i musiało jakoś wyglądać :)

mku7i
09-02-2018, 22:04
Wkładasz kij w mrowisko wspominając o instalatorze Arturka ;)
Nie idź tą drogą, tym bardziej że Twój nick graficznie bez okularów można pomylić z tym o którym się nie mówi ;)
Nie znam historii, chętnie poznam :)

wihajster
09-02-2018, 22:07
Nie nie nie, na mnie nie licz, kop a się dokopiesz, być może, nie wiem czy "Redakcja" nie skasowała niewygodnych tematów do końca, a najlepiej olej. Jak blondynka u mechanika.

mku7i
09-02-2018, 22:10
Kopanie pewnie nie będzie trudne, zakładam ze Arturo w swoim dzienniku coś o tym wspomina. Ale to już ma jutro sobie zostawię. Niemniej podobieństwo nickow zaintrygowało.

Tomaszs131
09-02-2018, 22:14
Nie znam historii, chętnie poznam :)
Sorki, że pytam kolega wybudował już dom? Na jakim etapie jesteś?

Arturo72
09-02-2018, 22:17
Nie nie nie, na mnie nie licz, kop a się dokopiesz, być może, nie wiem czy "Redakcja" nie skasowała niewygodnych tematów do końca, a najlepiej olej. Jak blondynka u mechanika.
A już myślałem,że forum zmadrzalo :D
wihajster,wszystko mam w DB ;)

mku7i
09-02-2018, 22:17
Sorki, że pytam kolega wybudował już dom? Na jakim etapie jesteś?
Strop lejemy w przyszłym tygodniu.

Arturo72
09-02-2018, 22:26
Strop lejemy w przyszłym tygodniu.
Możesz się pochwalić sesją zdjęciową czy dziennik budowy załóż ?
Bo też mam już uczulenie :D

mku7i
09-02-2018, 22:28
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?340851-Dom-w-malinówkach-6-dolnośląskie/page9

Pisząc z kom nie wyświetla sygnatury.

Tomaszs131
09-02-2018, 22:41
Możesz się pochwalić sesją zdjęciową czy dziennik budowy załóż ?
Bo też mam już uczulenie :D
Nie wiem po co byłemu forumowiczowi miki121 było potrzebne kilkadziesiąt różnych adresów IP, analogicznie jest u kolegi mku71.
Wiek również by się zgadzał, nam moderatorom pozostaje śledzić poczynania mku71 na FM.

mku7i
09-02-2018, 22:45
Matko i córko :)
Rozwiązaniem zagadki może być fakt korzystania z LTE i wifi sąsiada naprzemiennie.
O mikim nie słyszałem, jutro poczytam, bo zdaje się ze niezłe nawiwijal.

Tomaszs131
09-02-2018, 23:02
Of course...

adkwapniewski
10-02-2018, 15:25
Of course...


Sporo ludzi tak korzysta z netu ... adsl/światło + LTE od dwóch różnych dostawców - praktycznie się nie zdarza żeby oba padły na raz a routerek z load balancing`iem robi swoje :)

romano78
10-02-2018, 21:03
Taaa normalne :) przejrzałem co najmniej sto realizacji, to pierwsze zdjęcie które przyciągneło uwagę.

U mnie podobnie

Arturo72
10-02-2018, 21:27
U mnie podobnie
No i elegancko.

Tomaszs131
10-02-2018, 21:33
U mnie podobnie
A co to za pompa? Jeśli można wiedzieć?

romano78
10-02-2018, 21:44
A co to za pompa? Jeśli można wiedzieć?

To nie pompa tylko piec gazowy.

Tomaszs131
10-02-2018, 21:50
Tak myślałem, przypomina Vaillant-a.

Arturo72
10-02-2018, 22:17
To jest właśnie to,że ludziska nie zdają sobie sprawy,że "kotłownia" przy pompie ciepła p-w to nie stacja kosmiczna MIR jak przy gruntowych czy jak przy węglu tylko są to dwie rurki podpiete pod rozdzielacz i tyle.
Zabudowa tego to żaden problem.

wihajster
10-02-2018, 22:41
To jest właśnie to,że ludziska nie zdają sobie sprawy,że "kotłownia" przy pompie ciepła p-w to nie stacja kosmiczna MIR jak przy gruntowych czy jak przy węglu tylko są to dwie rurki podpiete pod rozdzielacz i tyle.
Zabudowa tego to żaden problem.

Arturku nie piernicz. Wiem że jest weekend i się rozpędzasz, jednak pomyśl trochę.
Masz w swojej pompie P-W tylko dwie rurki pod rozdzielacz podpięte?
A jednostka zewnętrzna śmiga na wifi czy na bluetooth?

W gruntowej masz dolne źródło, 2 rury. W twojej powietrznej też z zewnątrz masz dwie rury, nie ma różnic w ilości, ewentualnie w średnicy. Choć nie zawsze, jak zrobić rzetelnie a nie "masowo" instalację to rury od splita też powinny być solidnie zaizolowane. To jest o wiele ważniejsze niż przy gruntowej, jest większa delta T.

Co do zabudowy: moim zdaniem aż takie zabudowanie rur i armatury to fanaberia i w razie jakiejkolwiek pomyłki instalatora (za dużo pakuł czy "sznurka", słabszy zawór bądź z błędem fabrycznym), i już demolka roboty płytkarza... Czasami takie kwiatki wychodzą po kilku latach.
Owszem wygląda jak wygląda, ale czy jest to komu potrzebne do szczęścia?
Chyba że chcesz się sąsiadowi czy znajomym "pochwalić", albo znaleźć się w galerii Muratora ;)

Kotłownia (pompownia) to nie salon, widoczne rury nie powinny szokować nikogo. Chyba że tam przyjmujesz gości?

Arturo72
10-02-2018, 22:57
Arturku nie piernicz. Wiem że jest weekend i się rozpędzasz, jednak pomyśl trochę.
Masz w swojej pompie P-W tylko dwie rurki pod rozdzielacz podpięte?
A jednostka zewnętrzna śmiga na wifi czy na bluetooth?

W gruntowej masz dolne źródło, 2 rury. W twojej powietrznej też z zewnątrz masz dwie rury, nie ma różnic w ilości, ewentualnie w średnicy. Choć nie zawsze, jak zrobić rzetelnie a nie "masowo" instalację to rury od splita też powinny być solidnie zaizolowane. To jest o wiele ważniejsze niż przy gruntowej, jest większa delta T.

Co do zabudowy: moim zdaniem aż takie zabudowanie rur i armatury to fanaberia i w razie jakiejkolwiek pomyłki instalatora (za dużo pakuł czy "sznurka", słabszy zawór bądź z błędem fabrycznym), i już demolka roboty płytkarza... Czasami takie kwiatki wychodzą po kilku latach.
Owszem wygląda jak wygląda, ale czy jest to komu potrzebne do szczęścia?
Chyba że chcesz się sąsiadowi czy znajomym "pochwalić", albo znaleźć się w galerii Muratora ;)

Kotłownia (pompownia) to nie salon, widoczne rury nie powinny szokować nikogo. Chyba że tam przyjmujesz gości?
wihajsterku ,jak widzisz kontaktu z jednostką zewnętrzną nie widać czyli musi być wifi i tak trzymaj :D
Od jedn.wewnetrznej wychodzą TYLKO 2 rurki i to bezpośrednio do rozdzielacza,bez żadnych dodatkowych pomp objegowych i dodatkowego rozdzielacza z kilku źródeł dolnego obiegu jak to ma miejsce w przypadku pomp gruntowych.
Proste jak budowa cepa.

wihajster
10-02-2018, 23:15
Arturku, nie irytuj się :)
Miałeś fantazję zapłytkować rury (chociażby dwie, a myślę że o ładowaniu zasobnika zapomniałeś) - to zapłytkowałeś. I już.
Według mnie to niepraktyczne i bezsensowne. I już. To tylko moje zdanie.
Nie bij piany, szkoda zdrowia ;)

Arturo72
11-02-2018, 00:07
Arturku, nie irytuj się :)
Miałeś fantazję zapłytkować rury (chociażby dwie, a myślę że o ładowaniu zasobnika zapomniałeś) - to zapłytkowałeś. I już.
Według mnie to niepraktyczne i bezsensowne. I już. To tylko moje zdanie.
Nie bij piany, szkoda zdrowia ;)
wihajsterku,masz słabą wyobraźnię lub jesteś przyzwyczajony do instalacji właśnie takich "stacji Mir" przy gruntowych pompach :)
Zapewniam Cię,że pod zabudową nie ma żadnych laczen,żadnych pakulow,żadnych skrzyżowań czy żadnych tego typu newralgicznych punktów.
Gwoli nauki i wyjaśnienia jedna rurka z zasilania z jedn. wewnętrznej idzie bezpośrednio pod rozdzielacz bez pakul,łączenia itp i podobnie jest z rurka powrotu.
Do rozdzielacza mam oczywisty dostęp.

Wg mnie to bardzo praktyczne i z dużym sensem ale ja jestem użytkownikiem tegoż i wymagam a Ty zwykłym instalatorkiem i oczywiste jest że mamy inny punkt widzenia ;)
A przy pompach gruntowych to dopiero armagedon wynika przez DZ i osprzęt ;)

domelek
11-02-2018, 00:12
ja też wolę jak 'rura' jest na wierzchu...

Tomaszs131
11-02-2018, 00:16
Panowie dajcie spokój, nie ma co bić piany. Artur wygarniasz innym od instalatorków. Zapomniałeś, że przez jakiś czas sam naganiałeś klientów. Można powiedzieć, że sam byłeś zamieszany w rolę instalatorka.

Tomaszs131
11-02-2018, 00:17
ja też wolę jak 'rura' jest na wierzchu...
Otóż to.

Arturo72
11-02-2018, 00:18
ja też wolę jak 'rura' jest na wierzchu...
Są różne zboczenia ;)
Ja mam pomieszczenie użytkowe a Wy być może kotłownie ;)

W mieszkaniu w bloku byłem przyzwyczajony do cywilizowanego grzania :D

wihajster
11-02-2018, 00:18
(...) ja jestem użytkownikiem tegoż i wymagam a Ty zwykłym instalatorkiem
Wiesz co?
Jak się ma twoja pogarda dla innych, w kontekście tego cytatu który masz w stopce?

"musicie być silni miłością,która jest potężniejsza niż śmierć..."

Skąd to cytat?
Religijny jesteś?

Na pewno jesteś hipokrytą...

wihajster
11-02-2018, 00:30
wihajsterku owszem...
Wiem. To widać. Dajesz "świadectwo" aż boli.

Mnie twoja pogarda nie dotyka, mnie takie zachowanie tylko śmieszy. I przeraża że mamy taki przekrój społeczeństwa...
To świadczy tylko o tobie i tym bardziej uwypukla polską "patolicką" hipokryzję.

PS. Skąd ten cytat w stopce, powiesz mi???

romano78
11-02-2018, 08:37
Arturku, nie irytuj się :)
Miałeś fantazję zapłytkować rury (chociażby dwie, a myślę że o ładowaniu zasobnika zapomniałeś) - to zapłytkowałeś. I już.
Według mnie to niepraktyczne i bezsensowne. I już. To tylko moje zdanie.
Nie bij piany, szkoda zdrowia ;)

Nie rozumiem czemu uważasz ze to bezsensowne ja U siebie mam w tej kotłowni a raczej lazienko-kotłowni prysznic i umywalkę i do wszystkich rur mam dostęp ostatnio dokladalem elektrozawor i niebylo żadnego problemu

Buti
11-02-2018, 09:13
Z waszych informacji wynika, że miejsce przewidywane na instalacje pompy ciepła nie jest duże, zatem można umieścić je w pomieszczeniu nie będącym typową kotłownią.

Arturo72
11-02-2018, 09:39
Z waszych informacji wynika, że miejsce przewidywane na instalacje pompy ciepła nie jest duże, zatem można umieścić je w pomieszczeniu nie będącym typową kotłownią.
No oczywiście,że tak. Ja kotłownię przerobilem od razu przy adaptacji na pralnio-suszarnie. Dla pompy wystarczy wneka gdziekowiek o wymiarach 1×1

fachman19
11-02-2018, 10:07
Z waszych informacji wynika, że miejsce przewidywane na instalacje pompy ciepła nie jest duże, zatem można umieścić je w pomieszczeniu nie będącym typową kotłownią.

np w szafie albo nawet w szafce

fachman19
11-02-2018, 10:11
a Ty zwykłym instalatorkiem )

"Instalatorek" coś potrafi zrobić i nawet są ludzie którzy tego potrzebują

gogush
13-02-2018, 17:50
To świadczy tylko o tobie i tym bardziej uwypukla polską "patolicką" hipokryzję.


Jak czytam Kolege Arturo72 to raczej bym stawial na ta druga .Nowoczesną opcję wiec nie sądź byś nie był sądzony :)

Co do rur : jakbym miał instalacje w salonie to rur nie chciałbym widzieć, w pomieszczeniu technicznym im lepszy dostęp tym lepiej, wiem bo w bloku miałem płytki w łazience i dostęp 20x10 i jak zawór puścił to było jak wymiana pierścieni na tłoku w silniku przez rurę wydechową :)

Drogba
15-02-2018, 12:20
Witam.
Którą pompę wybralibyście do mojego domu?

AQUAREA WH- SDC09H3E8 9 kw 3fazy jednostka wewnętrzna AQUAREA WH- UD09HE8 9 kw 3fazy jednostka zewnętrzna

AQUAREA WH- SDC09H3E5 9 kw 1faza jednostka wewnętrzna AQUAREA WH- UD09HE5 9 kw 1faza jednostka zewnętrzna

AQUAREA WH- SDC07H3E5-1 7 kw 1faza jednostka wewnętrzna AQUAREA WH- UD07HE5-1 7 kw 1faza jednostka zewnętrzna

czy może Tcap?

Arturo72
15-02-2018, 12:46
Witam.
Którą pompę wybralibyście do mojego domu?

AQUAREA WH- SDC09H3E8 9 kw 3fazy jednostka wewnętrzna AQUAREA WH- UD09HE8 9 kw 3fazy jednostka zewnętrzna

AQUAREA WH- SDC09H3E5 9 kw 1faza jednostka wewnętrzna AQUAREA WH- UD09HE5 9 kw 1faza jednostka zewnętrzna

AQUAREA WH- SDC07H3E5-1 7 kw 1faza jednostka wewnętrzna AQUAREA WH- UD07HE5-1 7 kw 1faza jednostka zewnętrzna

czy może Tcap?
9kW 3 fazy jeśli za droga to 9kW 1 faza też ok.

A do węgla nie rób nawet przymiarki...

Arturo72
15-02-2018, 13:09
Na razie mam ekogroszek. W tym roku nie miałem możliwości kupić w lecie no i teraz się męcze paląc mokrym. 40 kg wór starcza mi na 1,5 dnia. Wcześniejsze sezony to spalanie w okolicach 2,5 ton-3 ton.
Czy aby wyliczyć przyblizone koszty ogrzewania pompą ciepła powietrze woda moge to obliczyć w ten sposób?

- ekogroszek 3000 kg x 7,2 kw/kg = 21 600 kwh sezon x sprawność kotła 70 % = 15120 kwh
- pompa ciepła 15120 kwh / średni COP 2,6 = 5815,39 kwh x 0,64 PLN prąd = 3721,85 PLN sezon

Czy można się opierać na takich wyliczeniach?
Może ktoś z Was ma pompę a miał wcześniej ekogroszek.
Dzięki

O k... jednak prawda,że mądry "Polak" po szkodzie :)
Mamy podobne domy,roczne zużycie energii na c.o+cwu to ok.3500kWh czyli ok.1000zl...

Andrzej5101
15-02-2018, 13:49
Drogba
Na razie mam eko-groszek, zużycie ok. =
3000 kg/rok * 1000 zł/1t = 3000 zł /rok
Przejście z eko-groszku na pompę ciepła to ok.50 % oszczędności .
Poczytaj ; http://forum.muratordom.pl/showthread.php?340850-Pomoc-w-wyborze-powietrznej-pompy-ciep%C5%82a-Buderus-WPL-11AR-czy-Kita-L32-Split

Marcin34_Śl
15-02-2018, 17:04
Drogba,

spokojnie można przyjąć COP 3,5 i to będzie bezpieczne.

Andrzej5101
15-02-2018, 17:21
Dla grzejników COP = 3,0, dla podłogówki można przyjąć 3,5 .

Kolego Marcin34_Śl
Przy minimalnym poziomie modulacji 1,59 kW/35 C zasilania ( dla Twojej pompy 7 kW ), występuje tzw. minimalna moc uzyskana przez pompę ciepła.
Czy jesteś w stanie określić jej wartość ?

Marcin34_Śl
15-02-2018, 19:20
Grzeje ciągle, przez większość czasu spręzarka chodzi na 20 HZ i nigdy nie było MNiej niż 2,2 KW (jak na zdjeciu - o to chodzi). Dotyczy temp. zasilania 30 St

Arturo72
15-02-2018, 19:23
Grzeje ciągle, przez większość czasu spręzarka chodzi na 20 HZ i nigdy nie było MNiej niż 2,2 KW (jak na zdjeciu - o to chodzi). Dotyczy temp. zasilania 30 St
Zajebiste są te nowe sterowniki.

link2jack
15-02-2018, 19:35
Arturo, jakiej serii ty masz swoją pompę? Zastanawiam się od kiedy wychodzila pompa serii F

Arturo72
15-02-2018, 20:32
Arturo, jakiej serii ty masz swoją pompę? Zastanawiam się od kiedy wychodzila pompa serii F
No ja mam "starocia" rocznik 2012 ;)
407375

Drogba
16-02-2018, 07:02
Arturo właśnie mam węgiel ii rezygnuje z niego tuż po sezonie grzewczym

Arturo72
16-02-2018, 07:12
Arturo właśnie mam węgiel ii rezygnuje z niego tuż po sezonie grzewczym
Chwała Ci chociaż za to ;)
Ale jesteś przykładem,że trzeba jednak myśleć przed budową :)

Drogba
16-02-2018, 07:36
9kW 3 fazy jeśli za droga to 9kW 1 faza też ok.

A do węgla nie rób nawet przymiarki...

Arturo jeżeli możesz tak na szybko.
9kw 3 fazy a 1 faza różnice, wady?
1 fazowa tańsza 4tys

Arturo72
16-02-2018, 07:45
Arturo jeżeli możesz tak na szybko.
9kw 3 fazy a 1 faza różnice, wady?
1 fazowa tańsza 4tys
Wad nie ma,chodzi o różnicę w mocy obu pomp przy niskich temperaturach.
Biorąc pod uwagę mój dom jako podobnie budowany 3 fazy mogą Ci gwarantować pracę tylko w II taryfie a z jedną fazą będziesz grzal cały dzień. Oczywiście przy mocnych mrozach.

Drogba
16-02-2018, 10:35
Wad nie ma,chodzi o różnicę w mocy obu pomp przy niskich temperaturach.
Biorąc pod uwagę mój dom jako podobnie budowany 3 fazy mogą Ci gwarantować pracę tylko w II taryfie a z jedną fazą będziesz grzal cały dzień. Oczywiście przy mocnych mrozach.

Sam nie wiem. Zamierzenie jest takie aby grzać w II taryfie....a jeżeli nie to..
czy ktoś testował lub jest w temacie, jak by wyglądały koszty grzania pompą PW w moim przypadku Panasonic 9 kw 1 faza całodobowo w taryfie G11 do grzania całodobowo w taryfie G12? teoretycznie to co chodzi całodobowo jest tańsze w G12

fachman19
21-02-2018, 08:09
UWAGA NADCHODZI KATAKLIZM

Istnieje możliwość załączenia grzałek przez kilka godzin na dobę przez kolejne trzy dni.

:lol2:

gspdibbler
21-02-2018, 08:39
Czy przy pompach powietrznych jest w ogóle sens grzania w nocy kiedy np. temp powietrza jest niższa o 10 C niż w dzień - czy spadek sprawności pompy nie zniweluje wszelkich oszczędności wynikających z tańszego prądu ?

Co innego II taryfa popołudniowa - wtedy powietrze już ogrzane tylko może to być zbyt wąskie okienko żeby nagrzać dom

JTKirk
21-02-2018, 08:57
Czy przy pompach powietrznych jest w ogóle sens grzania w nocy kiedy np. temp powietrza jest niższa o 10 C niż w dzień - czy spadek sprawności pompy nie zniweluje wszelkich oszczędności wynikających z tańszego prądu ?

Co innego II taryfa popołudniowa - wtedy powietrze już ogrzane tylko może to być zbyt wąskie okienko żeby nagrzać dom

:lol2::lol2::lol2:

Marcin34_Śl
21-02-2018, 09:06
Czy przy pompach powietrznych jest w ogóle sens grzania w nocy kiedy np. temp powietrza jest niższa o 10 C niż w dzień - czy spadek sprawności pompy nie zniweluje wszelkich oszczędności wynikających z tańszego prądu ?

Co innego II taryfa popołudniowa - wtedy powietrze już ogrzane tylko może to być zbyt wąskie okienko żeby nagrzać dom

COP w nocy oczywiscie jest niższy, ale prąd w taniej taryfie jest niższy 2,5 razy więc na pewno nie zniweluje :)

agb
21-02-2018, 09:25
COP w nocy oczywiscie jest niższy, ale prąd w taniej taryfie jest niższy 2,5 razy więc na pewno nie zniweluje :)

W Tauronie może tak. W PGE nie jest to nawet połowa ceny drogiej.

link2jack
21-02-2018, 09:35
W Tauronie może tak. W PGE nie jest to nawet połowa ceny drogiej.

Moje PGE Łódź Teren = DROGA 0,6760zł / TANIA = 0,3321
Czyli 0,6760:2 = 0,3380, rzeczywiście nie połowa :no:

Marcin34_Śl
21-02-2018, 10:03
U Mnie Droga 0,615 a Tania 0,245 (Tauron, prąd z elektrykiem)

plusfoto
21-02-2018, 10:07
Zmieniłem sprzedawce i mam 0,678/0,296 choć też muszę brać od PGE jako dystrybutora:rolleyes:

rwojtek
21-02-2018, 10:13
Zmieniłem sprzedawce i mam 0,678/0,296 choć też muszę brać od PGE jako dystrybutora:rolleyes:

Od kogo bierzesz? G12w?

agb
21-02-2018, 10:16
Moje PGE Łódź Teren = DROGA 0,6760zł / TANIA = 0,3321
Czyli 0,6760:2 = 0,3380, rzeczywiście nie połowa :no:

Już kiedyś gadaliśmy o tym, że Łódzkim regionie macie taniej :P

gspdibbler
21-02-2018, 10:29
No Paaaanie ale z czym to porównanie :

Tania 0,33 , , Droga 0,67 to mi porównujecie ile zaoszczędzacie w nocy względem tego ile Was łupią odwetowo w dzień tak?
Brawo - mistrze matematyki

A normalna całodobowa ile ? 0,5 ?

To teraz sobie przeliczcie czy Wam się na pewno opłaca brać taryfę dwustrefową czy też mieć zwykłą całodobowa i grzać wtedy kiedy powietrze najcieplejsze

Różnicę między 0,5 a o,33 a jeśli chcecie to dodajcie zwiększony koszt za używanie w I taryfie w cenie 0,67 tego co musi wtedy akurat chodzić

agb
21-02-2018, 10:38
To może Ty sobie lepiej przelicz? Np. T-CAP 9kW ma przy -7 COP 2,85 i 3,59 przy +2

rwojtek
21-02-2018, 10:38
.....

Następny Pitagoras....

Arturo72
21-02-2018, 11:17
No Paaaanie ale z czym to porównanie :

Tania 0,33 , , Droga 0,67 to mi porównujecie ile zaoszczędzacie w nocy względem tego ile Was łupią odwetowo w dzień tak?
Brawo - mistrze matematyki

A normalna całodobowa ile ? 0,5 ?

To teraz sobie przeliczcie czy Wam się na pewno opłaca brać taryfę dwustrefową czy też mieć zwykłą całodobowa i grzać wtedy kiedy powietrze najcieplejsze

Różnicę między 0,5 a o,33 a jeśli chcecie to dodajcie zwiększony koszt za używanie w I taryfie w cenie 0,67 tego co musi wtedy akurat chodzić
Bierz kalkulator i licz,tylko nie zdziw się za bardzo...

gspdibbler
21-02-2018, 11:19
Proszę:
sama pompa zużywa około 3kW energii

koszt za godzine w nocy 3x0,33=0,99 w dzien całodobowo 3x0,5-1,5
cieplo na godzine w nocy 8,55 kW w dzien 10,77 różnica 2,22 kW

gdybyś chciał nadgonić to przy pomocy zwykłej grzałki w nocnej taryfie to zapłacisz dodatkowo 0,73 zł
czyli suma w nocy 0,99+0,73= 1,72 w dzien 1,5 i wychodzi drożej w nocy

oczywiście możesz nie włączać grzałki i wtedy pompa musi dłużej pracować tylko czy nocy wystarczy
jeśli grzejesz w nocy przez 6 godzin to musisz dodatkowo wytworzyć 6 x 2,22 kWh = 13,32 kWh
czyli grzać jeszcze półtorej godziny dłużej za co zapłacisz 1,48
czyli jesli nadgonisz dłużej grzejąc pompą
w nocy 5,94+1,48=7,42 a w dzien 9
no to jest oszczędność 1,58 na noc o ile pompa ma taki zapas mocy, że zmieścisz się w nocnej taryfie bo jeżeli nie to zaczyna się przepłącanie

-2C to żaden mróz - podaj jeszcze dane dla -12 C to pośmiejemy się dalej

Arturo72
21-02-2018, 11:29
Proszę:
sama pompa zużywa około 3kW energii
w nocy w dzien calodobowo
koszt za godzine 3x0,33=0,99 3x0,5-1,5
cieplo 8,55 kW 10,77 różnica 2,22 kW

gdybyś chciał nadgonić to przy pomocy zwykłej grzałki w nocnej taryfie to zapłacisz dodatkowo 0,73 zł
czyli suma 0,99+0,73= 1,72 1,5 i wychodzi drożej w nocy

oczywiście możesz nie włączać grzałki i wtedy pompa musi dłużej pracować tylko czy nocy wystarczy
jeśli grzejesz w nocy przez 6 godzin to musisz dodatkowo wytworzyć 6 x 2,22 kWh = 13,32 kWh
czyli grzać jeszcze półtorej godziny dłużej za co zapłacisz 1,48
czyli jesli nadgonisz dłużej grzejąc pompą
5,94+1,48=7,42 9
no to jest oszczędność 1,58 na noc o ile pompa ma taki zapas mocy, że zmieścisz się w nocnej taryfie

podaj jeszcze dane dla -12 C to pośmiejemy się dalej
Masakra,
A może poprawnie jest liczyć tak:
pompa pracuje w nocy z mocą 9kW przez 5h przy -7st.C z COP 2,85 czyli na godzinę pracy zuzywa 9/2,85=3,15kWh*5h=15,75kWh*0,30zl=4,75zl

Pompa pracuje w dzień z mocą 9kW przez 5h przy temp.+2st. C z COP3,59 czyli zużycie jest 9/3,59=2,5kWh×5h=12,5kWh*0,5zl=6,25zl

Pytanie,w którym przypadku będzie taniej ?

magdaseb
21-02-2018, 11:31
Proszę:
sama pompa zużywa około 3kW energii

koszt za godzine w nocy 3x0,33=0,99 w dzien całodobowo 3x0,5-1,5
cieplo na godzine w nocy 8,55 kW w dzien 10,77 różnica 2,22 kW

gdybyś chciał nadgonić to przy pomocy zwykłej grzałki w nocnej taryfie to zapłacisz dodatkowo 0,73 zł
czyli suma w nocy 0,99+0,73= 1,72 w dzien 1,5 i wychodzi drożej w nocy

oczywiście możesz nie włączać grzałki i wtedy pompa musi dłużej pracować tylko czy nocy wystarczy
jeśli grzejesz w nocy przez 6 godzin to musisz dodatkowo wytworzyć 6 x 2,22 kWh = 13,32 kWh
czyli grzać jeszcze półtorej godziny dłużej za co zapłacisz 1,48
czyli jesli nadgonisz dłużej grzejąc pompą
w nocy 5,94+1,48=7,42 a w dzien 9
no to jest oszczędność 1,58 na noc o ile pompa ma taki zapas mocy, że zmieścisz się w nocnej taryfie bo jeżeli nie to zaczyna się przepłącanie

-2C to żaden mróz - podaj jeszcze dane dla -12 C to pośmiejemy się dalej

Takie wyliczenia zawsze wzbudzają mój uśmiech...moja PC chodzi na okrągło, 24 na dobę. W domu wszystko na prąd- żyjemy bez reżimu taryfowego i...zużycie w taniej ok 60% a w drogiej ok 40%- czysty zysk to w moim przypadku ok 150 pln. Dzieje się tak, ponieważ PC to najbardziej prądożerne urządzenie w domu, a tanich godzin w tygodniu jest 98 a drogich 70. Jak święto wypada w tygodniu, to jest jeszcze korzystniej:)

plusfoto
21-02-2018, 11:44
Proszę:
sama pompa zużywa około 3kW energii

koszt za godzine w nocy 3x0,33=0,99 w dzien całodobowo 3x0,5-1,5
cieplo na godzine w nocy 8,55 kW w dzien 10,77 różnica 2,22 kW

gdybyś chciał nadgonić to przy pomocy zwykłej grzałki w nocnej taryfie to zapłacisz dodatkowo 0,73 zł
czyli suma w nocy 0,99+0,73= 1,72 w dzien 1,5 i wychodzi drożej w nocy

oczywiście możesz nie włączać grzałki i wtedy pompa musi dłużej pracować tylko czy nocy wystarczy
jeśli grzejesz w nocy przez 6 godzin to musisz dodatkowo wytworzyć 6 x 2,22 kWh = 13,32 kWh
czyli grzać jeszcze półtorej godziny dłużej za co zapłacisz 1,48
czyli jesli nadgonisz dłużej grzejąc pompą
w nocy 5,94+1,48=7,42 a w dzien 9
no to jest oszczędność 1,58 na noc o ile pompa ma taki zapas mocy, że zmieścisz się w nocnej taryfie bo jeżeli nie to zaczyna się przepłącanie

-2C to żaden mróz - podaj jeszcze dane dla -12 C to pośmiejemy się dalej
Coś ci się pomerdało.
G11 - 0,57
G12W nocna 0,296
Dom potrzebuje 60 kWh
COP w dzień 3 a w nocy 2,8
Czyli w nocy zużyję 21,4* 0,296 =6,33
W dzień - 20 * 0,57 = 11,4
Różnica 11,4 - 6,33 = 5,07
Aby się zrównać COP musiał by być w nocy 1,6 lub w dzień 7
I to tylko CO jak doliczył bym CWU to już w ogóle kosmos.
A dla zwolenników gazu to około 5 m3 *2 zł = 10 zł
10 - 6,33 = 3,67 dziennie.:popcorn:czyli piwo dla mnie i lizaki dla dziecka.

plusfoto
21-02-2018, 11:47
od kogo bierzesz? G12w?
pulsar

Kaizen
21-02-2018, 11:51
temp powietrza jest niższa o 10 C niż w dzień

To ekstremalne przypadki - na palcach jednej ręki można policzyć w sezonie grzewczym (np. 4/5 stycznia 2017 - http://www.meteo.waw.pl/hist.pl). Zazwyczaj to z 2 czy 3* co w COP jest niemierzalne. A różnica w cenie prądu jest co najmniej duża.

Pod
21-02-2018, 11:53
Takie wyliczenia zawsze wzbudzają mój uśmiech...moja PC chodzi na okrągło, 24 na dobę. W domu wszystko na prąd- żyjemy bez reżimu taryfowego i...zużycie w taniej ok 60% a w drogiej ok 40%- czysty zysk to w moim przypadku ok 150 pln. Dzieje się tak, ponieważ PC to najbardziej prądożerne urządzenie w domu, a tanich godzin w tygodniu jest 98 a drogich 70. Jak święto wypada w tygodniu, to jest jeszcze korzystniej:)

Nie to żebym nie był zwolennikiem G12w która sam mam ale w twoim wyliczeniu brakuje faktu że przez pol roku nie grzejesz i pompa 90% czasu nie pracuje i nie oszczedzasz wtedy (tylko tyle co na CWU).