PDA

Zobacz pełną wersję : Pompy ciepła powietrze woda



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 [72] 73 74

plusfoto
21-02-2018, 12:05
(tylko tyle co na CWU). CWU to jest często 40% jak nie więcej całkowitego zużycia przez PC.

magdaseb
21-02-2018, 12:25
Nie to żebym nie był zwolennikiem G12w która sam mam ale w twoim wyliczeniu brakuje faktu że przez pol roku nie grzejesz i pompa 90% czasu nie pracuje i nie oszczedzasz wtedy (tylko tyle co na CWU).

Mimo to w okresie rozliczeniowym rok do roku będzie się opłacało. W poprzednim domu nie miałem PC, a zużycie kształtowało się w proporcjach 50/50 i jeszcze G12W wychodziła korzystniej niż G11.

2katarzyna
21-02-2018, 17:28
Poradźcie. Dom 170m, bez podłogówek. Teraz mam ekogroszek + solary, ale chcę zmienić na PC. Zakładam, że nie muszę wymieniać całej kotłowni, bo część instalacji zostanie. Z jakimi kosztami musiałabym się liczyć? Czy to w ogóle jest ekonomiczne? Bo dla mnie liczy się już to, że nie trzeba będzie czyścić pieca i dorzucać węgla, który sporo waży w workach. I może głupie - czy PC bardzo hałasuje? Jakieś porady dla laika poproszę, tylko bez wkręcania. Całkiem poważnie pytam.

bobrow
21-02-2018, 18:16
Poradźcie. Dom 170m, bez podłogówek. Teraz mam ekogroszek + solary, ale chcę zmienić na PC. Zakładam, że nie muszę wymieniać całej kotłowni, bo część instalacji zostanie. Z jakimi kosztami musiałabym się liczyć? Czy to w ogóle jest ekonomiczne? Bo dla mnie liczy się już to, że nie trzeba będzie czyścić pieca i dorzucać węgla, który sporo waży w workach. I może głupie - czy PC bardzo hałasuje? Jakieś porady dla laika poproszę, tylko bez wkręcania. Całkiem poważnie pytam.

Poczytaj w wątku o modernizowanych domach oraz o zaletach i wadach PC PW
Tam jest wszystko co porzebujesz
Pzdr

agon001
21-02-2018, 18:39
Witam, szukam najlepszej (powiedzmy że cena instalacji nie jest najważniejszym kryterium) pompy ciepła - bardziej chodzi mi o koszty użytkowania i parametry, tzn o to żebym nie marzł w zimie :) Ale każda oczywiście jest zachwalana jako ta naj. Buduję dom ok. 250m2 pow. użytkowej, podłogówka na całości, wentylacja mechaniczna, 20 cm ocieplenia. Czy ktoś poleci jakąś konkretną pompę. Bardzo byłbym wdzięczny!

gspdibbler
21-02-2018, 18:42
Masakra,
A może poprawnie jest liczyć tak:
pompa pracuje w nocy z mocą 9kW przez 5h przy -7st.C z COP 2,85 czyli na godzinę pracy zuzywa 9/2,85=3,15kWh*5h=15,75kWh*0,30zl=4,75zl

Pompa pracuje w dzień z mocą 9kW przez 5h przy temp.+2st. C z COP3,59 czyli zużycie jest 9/3,59=2,5kWh×5h=12,5kWh*0,5zl=6,25zl

Pytanie,w którym przypadku będzie taniej ?

Wyliczenie owszem ładne ale opiera się na założeniu, że pompa nawet przy mniejszym COP osiągnie moc nominalną bez załączania grzałek a to nieprawda - zależnie od mocy pompy w stosunku do zapotrzebowania można nie zmieścić się w nocnym okienku taryfowym



Coś ci się pomerdało.
G11 - 0,57
G12W nocna 0,296
Dom potrzebuje 60 kWh
COP w dzień 3 a w nocy 2,8
Czyli w nocy zużyję 21,4* 0,296 =6,33
W dzień - 20 * 0,57 = 11,4
Różnica 11,4 - 6,33 = 5,07


Im bardziej naciągniesz dane wejściowe tym bardzej wyjdzie na twoje - różnica w COP już tylko 0,2, różnica w cenie prądu coraz większa to i wyniki lepsze - tylko czy zgodne z prawdą?

Arturo72
21-02-2018, 18:47
Wyliczenie owszem ładne ale opiera się na założeniu, że pompa nawet przy mniejszym COP osiągnie moc nominalną bez załączania grzałek a to nieprawda - zależnie od mocy pompy w stosunku do zapotrzebowania można nie zmieścić się w nocnym okienku taryfowym



Im bardziej naciągniesz dane wejściowe tym bardzej wyjdzie na twoje - różnica w COP już tylko 0,2, różnica w cenie prądu coraz większa to i wyniki lepsze - tylko czy zgodne z prawdą?
Skąd takie bzdury i idiotyzmy przychodzą Ci do głowy ?
COP pompy nie zależy od jej mocy grzewczej tylko od temperatury zewnętrznej podobnie moc grzewcza pompy nie zależy od COP pompy tylko ma za zadanie przez krzywą grzewczą uzupełnić straty energii domu przez określoną ilość godzin w ciągu doby.

plusfoto
21-02-2018, 18:53
Im bardziej naciągniesz dane wejściowe tym bardzej wyjdzie na twoje - różnica w COP już tylko 0,2, różnica w cenie prądu coraz większa to i wyniki lepsze - tylko czy zgodne z prawdą?
Pokaż co jest naciągnięte a przyznam Ci rację. Jeśli nie pasuje Ci COP w dzień 3 to przelicz dla 3,5. Nie zgadzasz się z cenami prądu lub gazu to pokaż gdzie jest błąd.
Tu masz podsumowanie całego ubiegłego roku:
Podsumowanie roku 01,01,2017- 31,12,2017:
Zużycie:
CO - 50 / 2297 I/II taryfa
Produkcja:
CO - 8054
Roczny COP dla CO 3,43



Wyliczenie owszem ładne ale opiera się na założeniu, że pompa nawet przy mniejszym COP osiągnie moc nominalną bez załączania grzałek a to nieprawda - zależnie od mocy pompy w stosunku do zapotrzebowania można nie zmieścić się w nocnym okienku taryfowym

Od półtora roku pompa chodzi a nie wiem jak grzałka wygląda bo się nigdy nie załączyła.
Co do mieszczenia się w okienku taryfowym to nawet jeśli przez 5 dni w roku załapę się na I taryfę to bedzie to ułamek procenta całkowitego zużycia przez pompę.

Arturo72
21-02-2018, 19:04
Wyliczenie owszem ładne ale opiera się na założeniu, że pompa nawet przy mniejszym COP osiągnie moc nominalną bez załączania grzałek a to nieprawda - zależnie od mocy pompy w stosunku do zapotrzebowania można nie zmieścić się w nocnym okienku taryfowym

Ale odpowiem Ci też inaczej,w pierwszym sezonie grzewczym miałem taryfę G11 i grzalem wg sterownika pokojowego.
Rok kalendarzowy wyszedł mi ze zuzyciem na c.o+cwu 3500kWh za co zapłaciłem 1800zl,w następnym sezonie przeszedlem na taryfę G12W i grzanie 100% w tańszej taryfie i zużycie energii za rok wyszło 3300kWh za co zaplacilem 1000zl.
Widzisz różnicę ?
Przez 5 lat roczne zużycie energii waha się w granicy 3200-3500kWh.

gspdibbler
22-02-2018, 05:53
Skąd takie bzdury i idiotyzmy przychodzą Ci do głowy ?
COP pompy nie zależy od jej mocy grzewczej tylko od temperatury zewnętrznej podobnie moc grzewcza pompy nie zależy od COP pompy tylko ma za zadanie przez krzywą grzewczą uzupełnić straty energii domu przez określoną ilość godzin w ciągu doby.

Ja wiem że hejtowanie jest modne ale można trochę na tym forum przystopować.

Wskazałem, że nie można wyliczać opłacalności grzania w G12 porównując ceny "nocne" do "dziennych" , tylko należy porównać ceny "nocne" G12 do cen "całodobowych" G11 , mam rację czy nie?

Pompa ciepła, jaka by nie była, potrafi pobrać z sieci określoną moc i "przemnożyć" ją przez COP (zależny m.in. od temperatury) oddając do domu określoną ilość ciepła.
Jeśli jest za zimno, to cop jest na tyle mały, że pompa 9kW pobierając tyle prądu ile może (czyli działając z pełną mocą) nie odda 9kW ciepła bez włączania grzałek (zależnie od pompy i temperatury może to być np. COP 1,6 przy -15C - wtedy pompa odda tylko około 5kW ciepła) i wszyscy o tym wiecie, że grzałki są po to, żeby pomóc pompie w takiej sytuacji.
Jeśli ktoś myśli, że pompa w normalnych warunkach bierze 3kW i oddaje 9kW a kiedy jest zimno to bierze sobie więcej (np. 5 kW) i dalej oddaje 9kW ciepła to jest w błędzie - może tak zrobić tylko kiedy załączy grzałki, prawda?

Wszystko teraz rozbija się o to jak kto ma dobraną pompę do zapotrzebowania na ciepło - jeśli jest trochę przewymiarowana (albo zima jest łagodna) to spoko - grzałka może nigdy się nie włączyć, jeśli jest nieco mniejszej mocy to wg mnie każdy może sobie spróbować policzyć czy w jego warunkach i przy jego pompie grzanie w nocy ma sens.

Co do wahań temperatury dzień/noc to zależy to głównie od zachmurzenia - jak jest czyste niebo to wahania są większe prawda?
(wskazanie stacji pomiarowej Warszawa jest nieco ryzykowne, jeśli jest zlokalizowana w centrum dużego miasto to może trochę "wygładzać" wykres temperatury, tak samo jak gdyby była położona nad dużym zbiornikiem wodnym - oczywiście jeśli ktoś w takim miejscu mieszka to jak najbardziej powinien brać jej wskazania pod uwagę)
Oczywiście niemożliwością jest przeskakiwanie z taryfy na taryfę zależnie od pogody czy od tego jaka ma być zima w tym roku , ale już dobranie taryfy i pory grzania do tego jaką moc i jaką krzywą COP ma pompa, a jakie zapotrzebowanie na ciepło ma dom wg mnie warte jest chwili uwagi, w przypadku pomp biorących ciepło z powietrza.

Arturo72
22-02-2018, 06:30
Ja wiem że hejtowanie jest modne ale można trochę na tym forum.
Pompa ciepła, jaka by nie była, potrafi pobrać z sieci określoną moc i "przemnożyć" ją przez COP (zależny m.in. od temperatury) oddając do domu określoną ilość ciepła.
Jeśli jest za zimno, to cop jest na tyle mały, że pompa 9kW pobierając tyle prądu ile może (czyli działając z pełną mocą) nie odda 9kW ciepła bez włączania grzałek (zależnie od pompy i temperatury może to być np. COP 1,6 przy -15C - wtedy pompa odda tylko około 5kW ciepła) i wszyscy o tym wiecie, że grzałki są po to, żeby pomóc pompie w takiej sytuacji.
Jeśli ktoś myśli, że pompa w normalnych warunkach bierze 3kW i oddaje 9kW a kiedy jest zimno to bierze sobie więcej (np. 5 kW) i dalej oddaje 9kW ciepła to jest w błędzie - może tak zrobić tylko kiedy załączy grzałki, prawda?
.
Opowiadasz takie brednie,że się w pale nie mieści albo jesteś tak zacofany jak Ci,którzy pakują węgiel do nowych domów.

Wyobraź sobie,że Panas T-CAP 9kW niezależnie od temperatury zewnętrznej do -15st.C utrzymuje moc grzewczą 9kW.Podobnie mają inne pompy p-w.
Poniżej mam pod ręką wykres charakterystyki technicznej Atlantica 11kW. Naucz się,zrozum i nie opowiadaj już więcej bzdur:
407894

gspdibbler
22-02-2018, 11:06
Opowiadasz takie brednie,że się w pale nie mieści albo jesteś tak zacofany jak Ci,którzy pakują węgiel do nowych domów.

Wyobraź sobie,że Panas T-CAP 9kW niezależnie od temperatury zewnętrznej do -15st.C utrzymuje moc grzewczą 9kW.Podobnie mają inne pompy p-w.
Poniżej mam pod ręką wykres charakterystyki technicznej Atlantica 11kW. Naucz się,zrozum i nie opowiadaj już więcej bzdur:


Nie zastanawiają Cię te "schodki" na wykresie??

No to może wycinek z "nominal performance tables" Atlantica

Extensa 10
7C Moc na wyjściu 10,87kW Pobór prądu 2,49 kW COP 4,37
-15C Moc na wyjściu 7,3kW Pobór prądu 2,93 kW COP 2,49

kicha co? taki spadek mocy ...

Excelia 11
7C Moc na wyjściu 11,15kW Pobór prądu 2,34 kW COP 4,76
-15C Moc na wyjściu 11,15kW Pobór prądu 4,86 kW COP 2,29

a tu miód malina ? tak ślicznie utrzymuje moc wyjściową.... tylko jakim kosztem

w porównaniu z Extensą 10 bierze 2 kW prądu więcej żeby utrzymać tą moc przy -15

Teraz też Cię to nie zastanawia?

Sprawdź jak to jest w panasie - jakim kosztem on utrzymuje tą moc na wyjściu do -15 C .

Uwaga teraz walnę teorią za którą możecie mnie pojechać -
gdyby te 2kW w Extensie 10 przeznaczyć na najzwyklejszą grzałkę to byśmy już mieli 9,3 kW (i slaby COP oczywiście)?
ale gdyby ogrzać ... coś w jednostce zewnętrznej , bo nie wiem czy możliwe jest przekazanie tej energii do powietrza które zasysa (i na pewno nie da się przekazać całości energii 1 do 1), to przy COP 2,49 mamy 4-5kW dodatkowej energii na wyjściu? I sumaryczny wynik 11,3 ?
[[Pewnie bardziej realnie będzie przyjąć 60%-80% tej wartości]]

Arturo72
22-02-2018, 11:23
Nie zastanawiają Cię te "schodki" na wykresie??

No to może wycinek z "nominal performance tables" Atlantica

Extensa 10
7C Moc na wyjściu 10,87kW Pobór prądu 2,49 kW COP 4,37
-15C Moc na wyjściu 7,3kW Pobór prądu 2,93 kW COP 2,49

kicha co? taki spadek mocy ...

Excelia 11
7C Moc na wyjściu 11,15kW Pobór prądu 2,34 kW COP 4,76
-15C Moc na wyjściu 11,15kW Pobór prądu 4,86 kW COP 2,29

a tu miód malina ? tak ślicznie utrzymuje moc wyjściową.... tylko jakim kosztem

w porównaniu z Extensą 10 bierze 2 kW prądu więcej żeby utrzymać tą moc przy -15

Teraz też Cię to nie zastanawia?

Sprawdź jak to jest w panasie - jakim kosztem on utrzymuje tą moc na wyjściu do -15 C .

Uwaga teraz walnę teorią za którą możecie mnie pojechać -
gdyby te 2kW w Extensie 10 przeznaczyć na najzwyklejszą grzałkę to byśmy już mieli 9,3 kW (i slaby COP oczywiście)?
ale gdyby ogrzać ... coś w jednostce zewnętrznej , bo nie wiem czy możliwe jest przekazanie tej energii do powietrza które zasysa (i na pewno nie da się przekazać całości energii 1 do 1), to przy COP 2,49 mamy 4-5kW dodatkowej energii na wyjściu? I sumaryczny wynik 11,3 ?
[[Pewnie bardziej realnie będzie przyjąć 60%-80% tej wartości]]

Nie dziwi mnie nic,na forum jest sporo opomiarowanych pomp p-w z cieplomierzami i np.moc grzewcza z tego co jarze u bobrow-a w T-CAP 9kW przy -15st.C wyszła większa niż deklarowal to Panas czyli ponad 9kW.

Czemu kicha nazywasz spadek mocy ?
Zależnie od technologii uzytej w pompach,nawet tego samego producenta jedne mają spadek mocy inny typ nie ma tego spadku i to jest normalne i naturalne ale COP-y pozostają na tych samych poziomach.
Moc grzewcza jest mało ważna jeśli zaspokaja potrzeby domu a o tym czy zaspokaja to sam inwestor powinien wiedzieć bo każdy producent takie dane podaje.
A że spada COP przy niższych temperaturach to jest oczywiste i naturalne.

Arturo72
22-02-2018, 11:40
A żebyś nie opowiadał już głupot i herezji poniżej masz wykres wydajności też Atlantica ale 8kW ze "spadajaca" mocą grzewczą. Przeanalizuj sobie moc,pobór prądu,COP itp to może się czegoś nauczysz..
407914

JTKirk
22-02-2018, 11:45
Ja wiem że hejtowanie jest modne ale można trochę na tym forum przystopować.


wiem, że liczenie czegokolwiek jest dzisiaj niemodne, a do tego trudne ;), ale na tym forum warto przystopować i poszukać informacji które już wcześniej X razy były omawiane ??
Piszę to z życzliwości, bo tylko się kompromitujesz....

Zwibel
22-02-2018, 12:10
Chciałem otrzymać konkretną odpowiedź, każdy sprzedawca jak o to pytam przewraca oczami i zaczyna mi mówić o kominkach.
Jeżeli mamy pompę która według instrukcji działa w temperaturach -20 do +35 co będzie się działo jeżeli temperatura spadnie poniżej wartości -20??

Wiem że do -20 z grzałkami mi wydoli a co poniżej. Czy pompa całkiem się wyłącza, czy mam np z pompy 2kw + z grzałek 3kw i np zamknę ze dwa obiegi w najmniej uczęszczanych pomieszczeniach i jakoś te kilka dni przezimuję??

bobrow
22-02-2018, 12:26
Chciałem otrzymać konkretną odpowiedź, każdy sprzedawca jak o to pytam przewraca oczami i zaczyna mi mówić o kominkach.
Jeżeli mamy pompę która według instrukcji działa w temperaturach -20 do +35 co będzie się działo jeżeli temperatura spadnie poniżej wartości -20??

Wiem że do -20 z grzałkami mi wydoli a co poniżej. Czy pompa całkiem się wyłącza, czy mam np z pompy 2kw + z grzałek 3kw i np zamknę ze dwa obiegi w najmniej uczęszczanych pomieszczeniach i jakoś te kilka dni przezimuję??

Hej Ziomalu,
umknęło Ci parę postów dot Twojego pytania- to jeszcze raz i szybko :
-zależy jaka PC
Np Panas T-cap ( bo użytkuję) wyłącza sprężarkę przy -28 st. W zeszłym roku było u nas -23 st , a moja PC grzała bez grzałek z mocą ok 7.5 kW.
Ten mróz to kilka godzin nad ranem- możesz nawet wyłączyć wtedy PC i dom się nie wychłodzi (spadnie temp z 23 na 22.5 st ?)
Jeszcze raz : nie dni , godziny masz mega mroźne ( pamiętasz min temp dzienną -15 st , bo ja nie )
Grzałki włączą się jak będziesz tego chciał.Generalnie przy ekstremalnych mrozach PC działa z mniejszym COP i mniejszą mocą.
Tak jest w T-capach , w innych PC jak jest -nie wiem.
Każdy instalator powinien Ci te informacje podać
Pzdr

Arturo72
22-02-2018, 12:57
Chciałem otrzymać konkretną odpowiedź, każdy sprzedawca jak o to pytam przewraca oczami i zaczyna mi mówić o kominkach.
Jeżeli mamy pompę która według instrukcji działa w temperaturach -20 do +35 co będzie się działo jeżeli temperatura spadnie poniżej wartości -20??

Wiem że do -20 z grzałkami mi wydoli a co poniżej. Czy pompa całkiem się wyłącza, czy mam np z pompy 2kw + z grzałek 3kw i np zamknę ze dwa obiegi w najmniej uczęszczanych pomieszczeniach i jakoś te kilka dni przezimuję??
To czy wydoli czy nie wydoli zależy tylko od Ciebie czy kupisz pompę o odpowiedniej mocy grzewczej w stosunku do potrzeb domu.
Ile Twój dom potrzebuje mocy przy -20st.C to sprzedawca nie będzie wiedział bo to Twój dom a nie jego.
W przypadku mojego domu czyli z obciążeniem 3,5kW przy -20st.C T-CAP 9kW bez grzałki pracuje nawet przy -26st.C :)

Andrzej5101
22-02-2018, 15:16
Wiem że do -20 z grzałkami mi wydoli a co poniżej. Czy pompa całkiem się wyłącza, czy mam np z pompy 2kw + z grzałek 3kw i np zamknę ze dwa obiegi w najmniej uczęszczanych pomieszczeniach i jakoś te kilka dni przezimuję??
Wg. CNC_POMPY_CIEPLA pompa Panasonic PC/PW uzyskują ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...95#post7463195
Panasonic T-CAP 9 kW 3 /1 faz przy - 20 st.C / 35 C ....... ma 8,9 kW
Panasonic SDC 9 kW / 3 faz przy - 20 st.C / 35 C ............ ma 7,1 kW
Panasonic SDC 9 kW / 1 faz przy - 20 st.C / 35 C ............ ma 5,5 kW

407929

Teoretycznie pompa 9 kW/1f powinna bez problemu pokryć Twoją moc cieplna budynku ( 5,8 kW ) do temperatury - 20 C
Pompy 9 kW mają do dyspozycji grzałkę 3 kW.
Istotne jaką będziesz miał grubą wylewkę z betonu aby b.wykorzystać II taryfę.
Im grubsza wylewka > 10 cm tym pompa powinna być mocniejsza.
Zrób profesjonalne OZC a dużo kwestii się Tobie wyjaśni.
Autor OZC dużo istotnych kwestii Tobie rozwiąże.
Istotne dla eksploatacji pompy PC/PW jest ; kumaty serwisant, blisko domu.

ironsmith
22-02-2018, 19:12
andrzej5101 myślę że w twoim wykresie krzywa zapotrzebowania mocy dla budynku powinna osiągać "0" w 20stC (bo wtedy nie będzie strat do otoczenia) więc nachylenie będzie trochę inne

Kaizen
22-02-2018, 19:32
andrzej5101 myślę że w twoim wykresie krzywa zapotrzebowania mocy dla budynku powinna osiągać "0" w 20stC (bo wtedy nie będzie strat do otoczenia) więc nachylenie będzie trochę inne

Gdyby nie było zysków słonecznych i bytowych, to tak. A przy zyskach - ten wykres dla mnie wygląda realistycznie.

gspdibbler
22-02-2018, 21:46
Czemu kicha nazywasz spadek mocy ?
Zależnie od technologii uzytej w pompach,nawet tego samego producenta jedne mają spadek mocy inny typ nie ma tego spadku i to jest normalne i naturalne ale COP-y pozostają na tych samych poziomach.
Moc grzewcza jest mało ważna jeśli zaspokaja potrzeby domu a o tym czy zaspokaja to sam inwestor powinien wiedzieć bo każdy producent takie dane podaje.
A że spada COP przy niższych temperaturach to jest oczywiste i naturalne.

To była ironia z tą "kichą"

Spadek wydajności wraz z temperaturą (i spadek COP) jest naturalny co oznacza, że jeżeli pompa trzyma moc wyjściową na jednym poziomie kosztem zwiększającego się poboru prądu przy spadającej temperaturze to jest to osiągnięte sztucznie - jak napisałem, że to włączenie grzałki to się zrobiła wielka awantura , no to nazwij to sobie inaczej

Arturo72
22-02-2018, 22:01
To była ironia z tą "kichą"

Spadek wydajności wraz z temperaturą (i spadek COP) jest naturalny co oznacza, że jeżeli pompa trzyma moc wyjściową na jednym poziomie kosztem zwiększającego się poboru prądu przy spadającej temperaturze to jest to osiągnięte sztucznie - jak napisałem, że to włączenie grzałki to się zrobiła wielka awantura , no to nazwij to sobie inaczej
Kolejna bzdura i idiotyzm.
Moc grzewczą pompy dobiera się tak,żeby była zdolna wytworzyć ją bez wspomagania grzałki do zapotrzebowania domu na energię,która wylicza się wg stref zamieszkania.
BEZ GRZAŁKI,rozumiesz to pojęcie czy nie ?
Czyli ??

Jak dla przedszkolaka Ci wyjaśnię bo widzę,że to Twój poziom myślenia.
Jeśli obciążenie cieplne domu przy -20st.C wynosi 5kW to kupuje się pompę,która przy -20st.C te 5kW wytwarza,bez wspomagania się grzalka.
Proste ?

W moim przypadku przy -20st.C dom potrzebuje 3,5kW i ta 8kW Atlantica byłaby w sam raz pomimo,ze jej moc spada ale i tak z COP2 przy tej temperaturze.Jak zauważysz bez grzałki.
Wniosek ?

domelek
22-02-2018, 22:31
Kolejna bzdura i idiotyzm.
Moc grzewczą pompy dobiera się tak,żeby była zdolna wytworzyć ją bez wspomagania grzałki do zapotrzebowania domu na energię,która wylicza się wg stref zamieszkania.
BEZ GRZAŁKI,rozumiesz to pojęcie czy nie ?
Czyli ??

Jak dla przedszkolaka Ci wyjaśnię bo widzę,że to Twój poziom myślenia.
Jeśli obciążenie cieplne domu przy -20st.C wynosi 5kW to kupuje się pompę,która przy -20st.C te 5kW wytwarza,bez wspomagania się grzalka.
Proste ?

W moim przypadku przy -20st.C dom potrzebuje 3,5kW i ta 8kW Atlantica byłaby w sam raz pomimo,ze jej moc spada ale i tak z COP2 przy tej temperaturze.Jak zauważysz bez grzałki.
Wniosek ?

Rzeczywiście jest o co walczyć cop 2.0 vs 1.0 dla kilkunastu/ dziesięciu godzin w roku. Niedługo zaczniesz namawiać na pompe ciepła na CO2 zamiast czajnika w kuchni.

Arturo72
22-02-2018, 22:38
Rzeczywiście jest o co walczyć cop 2.0 vs 1.0 dla kilkunastu/ dziesięciu godzin w roku. Niedługo zaczniesz namawiać na pompe ciepła na CO2 zamiast czajnika w kuchni.
Nie jarze. Konkretniej proszę.

domelek
22-02-2018, 22:44
Nie jarze. Konkretniej proszę.

ok powiem Ci prawdę - Twój czajnik ma grzałkę...mam nadzieję, że to przeżyjesz.

Arturo72
22-02-2018, 22:48
ok powiem Ci prawdę - Twój czajnik ma grzałkę...mam nadzieję, że to przeżyjesz.
Mój czajnik ma grzalke ale bez jej użycia żyje już 5 lat z tym moim czajnikiem.

TwojPan
22-02-2018, 22:49
ok powiem Ci prawdę - Twój czajnik ma grzałkę...mam nadzieję, że to przeżyjesz.

Odwiedzasz wątki o temp DZ z gruntówek?

domelek
22-02-2018, 22:54
Odwiedzasz wątki o temp DZ z gruntówek?

Tak, ile masz teraz na DZ tak dla porównania?

TwojPan
22-02-2018, 23:01
Tak, ile masz teraz na DZ tak dla porównania?

Na wątku powyżej,zapytałem o to samo.
te pierdoły ,że po 3h to tyle i tyle.
A po dobie to ile masz na DZ,he?

TwojPan
22-02-2018, 23:02
Tak, ile masz teraz na DZ tak dla porównania?

Ja z PC PW na DZ mam 23deg :)

Zigobar
22-02-2018, 23:12
(...) Spadek wydajności wraz z temperaturą (i spadek COP) jest naturalny co oznacza, że jeżeli pompa trzyma moc wyjściową na jednym poziomie kosztem zwiększającego się poboru prądu przy spadającej temperaturze to jest to osiągnięte sztucznie - jak napisałem, że to włączenie grzałki to się zrobiła wielka awantura (...)
Grzałka nie jest potrzebna. Aby uzyskać brak spadku grzewczej (w pewnym zakresie), wystarczy układ z odpowiednio "dużą" sprężarką o regulowanej prędkości obrotowej z automatyką redukującą jej wydajność wraz ze wzrostem temperatury powietrza.

domelek
22-02-2018, 23:24
Ja z PC PW na DZ mam 23deg :)

jak już mówimy o fahrenheit'a to ja mam 36

Arturo72
23-02-2018, 01:00
Grzałka nie jest potrzebna. Aby uzyskać brak spadku grzewczej (w pewnym zakresie), wystarczy układ z odpowiednio "dużą" sprężarką o regulowanej prędkości obrotowej z automatyką redukującą jej wydajność wraz ze wzrostem temperatury powietrza.
I z tego co wiem Panas stosuje to w T-CAP.
Dla mnie osobiście nie ma to znaczenia czyli ten "spadek" mocy lub brak spadku.
Przede wszystkim COP się liczy a tutaj obie formy musza miec podobny.
Kto nie świadomy swojego obciążenia wybiera T-CAPa ;)

Zwibel
23-02-2018, 05:57
Hej Ziomalu,
umknęło Ci parę postów dot Twojego pytania- to jeszcze raz i szybko :
-zależy jaka PC
Np Panas T-cap ( bo użytkuję) wyłącza sprężarkę przy -28 st. W zeszłym roku było u nas -23 st , a moja PC grzała bez grzałek z mocą ok 7.5 kW.
Ten mróz to kilka godzin nad ranem- możesz nawet wyłączyć wtedy PC i dom się nie wychłodzi (spadnie temp z 23 na 22.5 st ?)
Jeszcze raz : nie dni , godziny masz mega mroźne ( pamiętasz min temp dzienną -15 st , bo ja nie )
Grzałki włączą się jak będziesz tego chciał.Generalnie przy ekstremalnych mrozach PC działa z mniejszym COP i mniejszą mocą.
Tak jest w T-capach , w innych PC jak jest -nie wiem.
Każdy instalator powinien Ci te informacje podać
Pzdr

Dzięki
Wiem że T-CAP mi wydoli, boje się jednak że będzie przewymiarowany na mój domek. Zastanawiałem sie nad tańszą opcją w wersji LG 9KW, ma ona w -20 5,3KW co "prawie" spełnia moje zapotrzebowanie. Sądzę iż zaoszczędzone 10tyś zł można by poświęcić na podparcie się kilka razy w roku grzałkami.
Jednak bałem sie tych rzadkich a jednak zdarzających się dni z temperaturą poniżej -20. Nie planowałem i nie zamierzam robić kotłowni w salonie i wstawiać kominków. Mam co prawda komin w kotłowni ale zrobiłem ten błąd świadomie.

Jakbym miał dokładać 8tyś zł do dodatkowego źródła to wolę kupić T CAPA za 10 więcej. Kwestia tylko czy jest on mi konieczny. W 95% czasu spokojnie powinna mi wydolić zwykła 1f pompa 9kw. Gorzej z tymi 5%.

Jeżeli załóżmy przyciśnie mróz -25 przez dwa trzy dni, sama grzałka 4kw mi nie napompuje ciepła jeżeli pompa stoi.
Wiem niby to się nie zdarza, ale pamiętam kilka okresów gdzie takie temperatury panowały na dworze.

Człowiek przez "nasze" warunki jest w takim rozkroku. W Jeleniej Górze wszyscy montażyści na moją wątpliwość odpowiadają-"dołóż Pan se kominek".
Nie problem przewymiarować też pompę-ale czy warto??

bobrow
23-02-2018, 07:07
Dzięki
Wiem że T-CAP mi wydoli, boje się jednak że będzie przewymiarowany na mój domek. Zastanawiałem sie nad tańszą opcją w wersji LG 9KW, ma ona w -20 5,3KW co "prawie" spełnia moje zapotrzebowanie. Sądzę iż zaoszczędzone 10tyś zł można by poświęcić na podparcie się kilka razy w roku grzałkami.
Jednak bałem sie tych rzadkich a jednak zdarzających się dni z temperaturą poniżej -20. Nie planowałem i nie zamierzam robić kotłowni w salonie i wstawiać kominków. Mam co prawda komin w kotłowni ale zrobiłem ten błąd świadomie.

Jakbym miał dokładać 8tyś zł do dodatkowego źródła to wolę kupić T CAPA za 10 więcej. Kwestia tylko czy jest on mi konieczny. W 95% czasu spokojnie powinna mi wydolić zwykła 1f pompa 9kw. Gorzej z tymi 5%.

Jeżeli załóżmy przyciśnie mróz -25 przez dwa trzy dni, sama grzałka 4kw mi nie napompuje ciepła jeżeli pompa stoi.
Wiem niby to się nie zdarza, ale pamiętam kilka okresów gdzie takie temperatury panowały na dworze.

Człowiek przez "nasze" warunki jest w takim rozkroku. W Jeleniej Górze wszyscy montażyści na moją wątpliwość odpowiadają-"dołóż Pan se kominek".
Nie problem przewymiarować też pompę-ale czy warto??

Ja mam dobre „kilka” wiosenek więcej od Ciebie i nie pamiętam kilku dni z ciągłą tem np -15 st . Owszem - przez kilka dni mogą u nas wystąpić CHWILOWE ( tj na kilka godzin w dobie) mrozy -25 do -30 st.Kiedy tylko mróz zelży- PC pracuje już pełną mocą.
Jak chcesz mieć pewność , to może większa moc grzałki na czas W?
Pzdr

gspdibbler
23-02-2018, 07:24
Kolejna bzdura i idiotyzm.
Moc grzewczą pompy dobiera się tak,żeby była zdolna wytworzyć ją bez wspomagania grzałki do zapotrzebowania domu na energię,która wylicza się wg stref zamieszkania.
BEZ GRZAŁKI,rozumiesz to pojęcie czy nie ?
Czyli ??

Jak dla przedszkolaka Ci wyjaśnię bo widzę,że to Twój poziom myślenia.
Jeśli obciążenie cieplne domu przy -20st.C wynosi 5kW to kupuje się pompę,która przy -20st.C te 5kW wytwarza,bez wspomagania się grzalka.
Proste ?

W moim przypadku przy -20st.C dom potrzebuje 3,5kW i ta 8kW Atlantica byłaby w sam raz pomimo,ze jej moc spada ale i tak z COP2 przy tej temperaturze.Jak zauważysz bez grzałki.
Wniosek ?

http://www.alpha-innotec.pl/fileadmin/user_upload/Przewodnik_po_pompach_ciepla.pdf
Poczytaj a jeżeli to za trudne to skup się chociaż na obrazkach


Dobór pompy ciepła powietrze/woda dla monoenergety-
cznego trybu pracy powinien zostać przeprowadzony w taki
sposób, żeby punkt biwalentny znajdował się dla Polski między
-4 °C a -10 °C (między -2 °C a -7 °C - Niemcy lub -3 °C a -12 °C
- Szwajcaria). W przypadku tak dobranego punktu biwalent
-
nego ok. 93-98% średniorocznej pracy systemu grzewczego
pokrywane jest przez pompę ciepła

Tylko wiesz, trzeba znać takie pojęcia jak monowaletny, biwaletny, monoenergetyczny - masz to wyjaśnione na początku

Oczywiście nikt nie broni dobierania mocy pomp wg własnego uznania ale nie siej dezinformacji na forum

JTKirk
23-02-2018, 07:31
bobrow - weź też pod uwagę, że niektórzy nie odróżniają temperatury na termometrze od temperatury odczuwalnej...
u mnie w regionie zapowiadają -20C, ale na termometrze na pewno tyle nie będzie...no ale ludzie już się boją....

Arturo72
23-02-2018, 07:35
http://www.alpha-innotec.pl/fileadmin/user_upload/Przewodnik_po_pompach_ciepla.pdf
Poczytaj a jeżeli to za trudne to skup się chociaż na obrazkach


Tylko wiesz, trzeba znać takie pojęcia jak monowaletny, biwaletny, monoenergetyczny - masz to wyjaśnione na początku

Oczywiście nikt nie broni dobierania mocy pomp wg własnego uznania ale nie siej dezinformacji na forum
Nie znam takich pojęć ale moc grzewczą urządzenia dobiera się pod obciążenie cieplne domu i tyle i aż tyle.
U mnie pompa i tylko pompa pokrywa 100% zapotrzebowania na ogrzewanie,nawet przy -26st. C

bobrow
23-02-2018, 08:09
Zwibel ,
mam trochę czasu (grypsko mnie dopadło i siedzę sobie w domu) -to sobie poszukałem trochę danych archiwalnych dot temperatur w naszym city.
Znalazłem na szybko dwie zimy : 2006 i 2009.
Zwróć, proszę uwagę na wykresy dwóch parametrów tj temp min i max
407979 407980

Widzisz co się dzieje kiedy są największe mrozy ? Jest do każdego punktu jeszcze max temp tego dnia , poniżej masz przykład do zimy 2006 tj przy mrozach ok -25 st w nocy masz temp w dzień -6 st
407981

Więcej danych na : www.weatheronline.pl

Strach ma wielkie oczy-zrobisz jak uważasz
pzdr

Zwibel
23-02-2018, 08:21
I takie podejście mnie przekonuje :) Dzięki za konkretne informacje, widzę że na Ziomalu można polegać. Faktycznie chyba strach mnie trochę za bardzo obleciał ;)
Dobrze masz, ja z grypą muszę pracować :bye:
Pozdrawiam

bobrow
23-02-2018, 08:25
Dodam jeszcze ,że w obecnie budowanych super izolowanych domach wyraźny spadek temp przy wyłączonym CO nie nastąpi zbyt szybko.
Zwibel -możesz sobie zrobić symulację wg np takich danych :
-Twoje obciążenie budynku przy -22 st
-temp w domu 23 st
-temp na zewnątrz -22st
Wyłączasz CO i obserwujesz spadek temp w czasie-Asolt to spec od takich tematów , pewnie szybko określi przedział czasu do spadku temp wewnątrz domu do np 20 st.
pzdr

bobrow
23-02-2018, 08:27
I takie podejście mnie przekonuje :) Dzięki za konkretne informacje, widzę że na Ziomalu można polegać. Faktycznie chyba strach mnie trochę za bardzo obleciał ;)
Dobrze masz, ja z grypą muszę pracować :bye:
Pozdrawiam

Pracuję, pracuję -ale w domciu z moimi najlepszymi przyjaciółmi z pracy : Telefonem i Laptopem
pzdr

Andrzej5101
23-02-2018, 09:11
Faktycznie chyba strach mnie trochę za bardzo obleciał ;)
Poczytaj ;http://forum.muratordom.pl/showthread.php?337393-Grzanie-PC-PW-w-II-taryfie/page2

407994

Ilość godzin z daną temperaturą dla Jeleniej Góry

Maciej Loret
23-02-2018, 20:16
Zwróć, proszę uwagę na wykresy dwóch parametrów tj temp min i max


Wygląda trochę jak błędy grube, gdy temp. w ciągu jednego dnia najpierw spada o 25 stopni a następnego rośnie o tyle samo.
Choć w górach dzieją się czasem dziwne rzeczy...

bartek21
25-02-2018, 16:30
Witam. jaka pompa powietrze woda.do mieszkania 55 m w nie ocieplonej kamienicy.
dostałem na tą chwilę propozycję na pompę "SOFATH" 6KW lista lv co o tym sądzicie ?

daamiann88
25-02-2018, 19:03
Powiedzcie mi jak przy takim zużyciu gazu 243m3 co daje 2687kWh i 457zł rachunek (razem z CWU), samej podłogówce grzanej przy obecnych temperaturach do 40C, poradziła by sobie pompa PW (rozchodzi mi się o rachunek)? Zakładając, że cała praca przypadała by na 2 taryfę

agb
25-02-2018, 19:14
Jesteś pewien, że osiągasz 11kWh z 1m3 gazu? Poza tym, to jest zgadywanie. Co da Ci odpowiedź 700-1000kWh?

asolt
25-02-2018, 19:21
Jesteś pewien, że osiągasz 11kWh z 1m3 gazu?

On nie jest pewny, po prostu przemnozył ilosc m3 * wsp. konwersji, czyli zawyzył faktyczną ilosc kWh.

Irkov
25-02-2018, 19:23
Witam, może ktoś coś podpowie. Dwa budynki wolnostojące, parterowe po 130m2 pow.użytkowej. W nich po 4 pomieszczenia. Całość podłogówka. Pod posadzką 10cm styropianu, ściany silikat i 15cm styropianu, strop 30cm wełny. Duże okna. Pompa mitsubishi 14KW. Dwa zbiorniki cwu po 300l. plus bufor. Domy wakacyjne. Latem nie było niepokojących rachunków. Jesienią było montowane sterowanie poszczególnymi pomieszczeniami. Grudzień zużycie prądu ok.5000kw. Więc dodatkowe pomiary i liczniki. Tydzień temu -1 dzień -4 w nocy przez 24h wzieła 100kw. Wczoraj -10 dzień -19 noc przez 24h wzieła 150kw. CZY TO JEST WOGÓLE MOŻLIWE? Zaznaczam że tam jest tylko temp. podtrzymania 10 stopni. Przedstawiciel powiedział że pompa bierze max 4700W - chyba maksymalny pobór. Pompa ma grzałki 9KW, ale są wyłączone. Czy ten kto montował mógł popełnić jakieś błędy? Nie wiem co dalej.

daamiann88
25-02-2018, 19:27
Jesteś pewien, że osiągasz 11kWh z 1m3 gazu? Poza tym, to jest zgadywanie. Co da Ci odpowiedź 700-1000kWh?

Po prostu spisałem te dane z faktury

oberwatorPC
25-02-2018, 19:33
Temperatura w środku 10C to jest przyczyna. Pompa pracuje na grzałkach .

Irkov
25-02-2018, 19:41
Byłem przy tym jak ten kto zakładał wyłączył grzałki. Sprawdzałem cęgami na zabezpieczeniu, że pobierały, a później po wyłączeniu już nic nie wykazywało. Może za krótko sprawdzałem. Może w sterowniku pompy pokazuje wyłączone, a mimo wszystko grzeją?

oberwatorPC
25-02-2018, 19:57
Pompa nie ma jak się rozmrozić i używa grzałek . Włącz grzałki w normalny tryb ustaw żeby w buforze było 30C .

Irkov
25-02-2018, 20:36
Bufor ustawiony teraz na 35 stopni. 2 tyg temu było 45 stopni. Sprawdzałem przed chwilą woda w buforze 32. Kazde pomieszczenie ma czujnik temp. i elektrozawory na obiegach otwierają się jak temp. spadnie poniżej 10. Teraz pracuje 5 z 8 pomieszczeń. Będę musiał jeszcze sprawdzić te grzałki, ale są wyłączone. Agregat wolno się rozmraża. Jak są włączone to widziałem że u niektórych to aż paruje z niego.

oberwatorPC
25-02-2018, 20:46
Jaka pojemność bufora? Jak otworzą się pętle podłogówki do bufora wpada woda o temp. 10C . Praktycznie zaraz go wychłodzi do tego defrosty i masz efekty. Albo zwiększ temp. w buforze albo ustaw pomieszczenia na 15-17C

Irkov
25-02-2018, 20:58
Bufor jest dość mały 300-400l. Sądząc po gabarytach podobnych do zb.cwu. Myślałem, że im niższa temperatura wewnątrz to mniej prądu będzie brać. Zastanawiające, że urządzenie z pompami może brać max 4700W, a po zuzyciu dobowym wychodzi, że musiało brać 6250W cały czas przez 24h.

agb
25-02-2018, 21:26
Po prostu spisałem te dane z faktury

Na fakturze masz ciepło spalania gazu (https://www.psgaz.pl/obszary-rozliczenia-ciepla-spalania), za które płacisz. Nie oznacza to, że tyle ze spalenia w swoim kotle uzyskałeś. Tak jak napisałem wcześniej 700-1000kWh. Może mniej, może więcej...

kisielllll
04-03-2018, 21:01
Witam. Czy ma ktos u siebie zainstalowana powietrzna pompe ciepla LG Therma ? Chcialbym zasiegnac opini na temat tej pompy.

kisielllll
04-03-2018, 21:11
Druga spawa
Proszę o porade przy doborze powietrznej pompy ciepla.
3 lata temu wybudowałem dom z poddaszem uzytkowym.
Powierzchnia użytkowa ok. 150m2.
Mam zamontowany piec na ekogroszek ale planuje założyć powietrzną pompę ciepła.
parametry domu:
Mury z kratówki 30cm + styropian 20cm
Poddasze-skosy ocieplone wełną 30 cm
Posadzka ocieplona styropianem 10cm + wylewka 8cm.
Posadzka na parterze ok.80m2 , ogrzewanie podłogowe , temp parteru ok. 23 stopnie
Posadzka na poddaszu ok. 90m2, ogrzewanie - grzejniki , temp poddasza ok. 24 stopnie

Piec na ekogroszek; temp. ustawiona na 58 stopnie
Dwa obiegi do każdego zawór mieszający + siłownik elektryczny + regulator pokojowy + stacja pogodowa
Obieg od podlogówki : temp. wody za zaworem mieszającym ok. 27-28 stopni przy temp na dworze - 5 do +6
Obieg grzejniki : temp. wody za zaworem mieszającym ok. 32-35 stopni przy temp na dworze - 5 do +6
Zastanawialem sie nad LG lub Panasoniciem.

gspdibbler
05-03-2018, 05:34
Bufor jest dość mały 300-400l. Sądząc po gabarytach podobnych do zb.cwu. Myślałem, że im niższa temperatura wewnątrz to mniej prądu będzie brać. Zastanawiające, że urządzenie z pompami może brać max 4700W, a po zuzyciu dobowym wychodzi, że musiało brać 6250W cały czas przez 24h.

Jest modulacja mocy sprężarki czy tylko on/off ?

Zobacz w papierach jaki jest pobór prądu w amperach - powinni podać maksymalny i normalny, spróbuj przeliczyć to na moc.

kaszpir007
05-03-2018, 06:56
Witam. Czy ma ktos u siebie zainstalowana powietrzna pompe ciepla LG Therma ? Chcialbym zasiegnac opini na temat tej pompy.

Ja mam :)

Pierwszą rzecz o jakiej pomyśl to wymiana grzejników na duuuuuużo większe tak aby ogrzały ci dom przy max 40 stopniach. Myślę że musza być 2x wieksze niż obecnie albo czeka Cię wymiana na klimakonwektory .

Dodatkowo w Twoim przypadku raczej skłaniałbym się kup Panasonic T-CAP 9KW ...

Maciej Loret
05-03-2018, 08:16
Ja mam :)

Pierwszą rzecz o jakiej pomyśl to wymiana grzejników na duuuuuużo większe tak aby ogrzały ci dom przy max 40 stopniach. Myślę że musza być 2x wieksze niż obecnie albo czeka Cię wymiana na klimakonwektory .


Nie zawsze jest konieczna wymiana grzejników. Ja również od paru lat czaję się na powietrzną pompę ciepła i nie wymieniałbym obecnych grzejników (chyba, że na klimakonwektory ale to już jest spory koszt). Mam piec na ekogroszek i przez 95% czasu temp. wody z kotła to 40 stopni Celsjusza (obecnie od kilku dni zwiększyłem na 42 stopnie) a dom chyba nie jest specjalnie dobrze ocieplony. Oczywiście oznacza to pogodzenie się z tym, że w domu nie będzie sauny...

bobrow
05-03-2018, 14:26
Druga spawa
Proszę o porade przy doborze powietrznej pompy ciepla.
3 lata temu wybudowałem dom z poddaszem uzytkowym.
Powierzchnia użytkowa ok. 150m2.
Mam zamontowany piec na ekogroszek ale planuje założyć powietrzną pompę ciepła.
parametry domu:
Mury z kratówki 30cm + styropian 20cm
Poddasze-skosy ocieplone wełną 30 cm
Posadzka ocieplona styropianem 10cm + wylewka 8cm.
Posadzka na parterze ok.80m2 , ogrzewanie podłogowe , temp parteru ok. 23 stopnie
Posadzka na poddaszu ok. 90m2, ogrzewanie - grzejniki , temp poddasza ok. 24 stopnie

Piec na ekogroszek; temp. ustawiona na 58 stopnie
Dwa obiegi do każdego zawór mieszający + siłownik elektryczny + regulator pokojowy + stacja pogodowa
Obieg od podlogówki : temp. wody za zaworem mieszającym ok. 27-28 stopni przy temp na dworze - 5 do +6
Obieg grzejniki : temp. wody za zaworem mieszającym ok. 32-35 stopni przy temp na dworze - 5 do +6
Zastanawialem sie nad LG lub Panasoniciem.

Witam ,
możesz porównać cenowo LG i Panasa zwykły model ale 3f (ma parametry praktycznie jak T-cap , a powinien być tańszy) ,ze względu na potwierdzone parametry polecam Panasa
pzdr

yareck
06-03-2018, 15:04
Dobry,
A taki temat:
Mam duży kocioł na pellet, w kotłowni jest bardzo ciepło. Czy pompa powietrze- woda gdzie "powietrze" byłoby powietrzem z kotłowni a "woda" zasobnikiem cwu z dwoma wężownicami miałaby sens?
Jestem laikiem, takie rozwiązanie przyszło mi do głowy.

Andrzej5101
06-03-2018, 16:28
yareck , uzupełnij wiedzę, bo pomysł jest na poziomie orłów z dobrej zmiany.

Maciej Loret
06-03-2018, 16:49
Dobry,
A taki temat:
Mam duży kocioł na pellet, w kotłowni jest bardzo ciepło. Czy pompa powietrze- woda gdzie "powietrze" byłoby powietrzem z kotłowni a "woda" zasobnikiem cwu z dwoma wężownicami miałaby sens?

Sprawdź zapotrzebowanie na powietrze takiej pompy ciepła. Ale jeśli Twoją kotłownią jest zadaszona Maracana...



Mam duży kocioł na pellet, w kotłowni jest bardzo ciepło. Czy pompa powietrze- woda gdzie "powietrze" byłoby powietrzem z kotłowni a "woda" zasobnikiem cwu z dwoma wężownicami miałaby sens?

Sprawdź zapotrzebowanie na powietrze takiej pompy ciepła. Ale jeśli Twoją kotłownią jest zadaszona Maracana...

yareck
06-03-2018, 20:33
Andrzej5101: Właśnie próbuję. Porównanie do psujów było niepotrzebne- wystarczyło napisać "zły pomysł".
Pozdrawiam.

yareck
06-03-2018, 21:14
Sprawdź zapotrzebowanie na powietrze takiej pompy ciepła. Ale jeśli Twoją kotłownią jest zadaszona Maracana...

Nie jest. Ale 100m^3 o temperaturze >= 28 stopni żal odpuścić. Tym bardziej, że czerpnie mam od strony południowej.

plusfoto
06-03-2018, 21:29
Twoja pompa będzie potrzebować 4000 a nie 100

TwojPan
06-03-2018, 23:15
Twoja pompa będzie potrzebować 4000 a nie 100
Albo 10 000m3/h

Arturo72
07-03-2018, 20:26
yareck , uzupełnij wiedzę, bo pomysł jest na poziomie orłów z dobrej zmiany.
Dobre :D

romano78
08-03-2018, 19:29
A pobieranie powietrza ze strychu w lecie dla pompy ma sens, na dachu jest czarna blacha czy bardziej ekonomicznie będzie zamontować ze trzy solary.

Konsultant Viessmann
12-03-2018, 11:31
A pobieranie powietrza ze strychu w lecie dla pompy ma sens?

Witaj, jest to technicznie możliwe. Zwróć jednak uwagę, że każda pompa ciepła powietrze woda, ma oprócz temperatury minimalnej, również określona temperaturę pracy maksymalną.

artek
12-03-2018, 12:14
A pobieranie powietrza ze strychu w lecie dla pompy ma sens, na dachu jest czarna blacha czy bardziej ekonomicznie będzie zamontować ze trzy solary.

Było już wielokrotnie na forum że takie kombinacje są bez sensu. Raz że jak masz ciepło w lecie to i tak pompa osiąga max moc powyżej określonych wartości COP nie wyjdzie. A dwa to rozważ że zapotrzebowanie na powietrze sięga np. 8000 m3/h - ogromny strych nad halą produkcyjną coś by tu może dał radę ale w stadardowym domu to obawiam się że strych "wciągałby" powietrze każdą możliwą przestrzenią w zasadzie tylko przez wentylację dachu a to za mało. No i jak to sobie wyobrażasz - rura fi 500 albo więcej od pompy na strych, bo przecież nie postawisz pompy na strychu bo będzie mielić to samo powietrze w koło a w zimie to już byłaby masakra. Zdecydowanie uważam to za kiepski pomysł. A co do solarów to jeżeli juz masz pompę ciepła to przy letnich parametrach masz COP zapewne powyżej 4 więc koszt ogrzewania CWU jest tak niski że dodatkowa inwestycja w solary jakoś nie ma sansu. Albo to albo to.

romano78
12-03-2018, 12:27
Było już wielokrotnie na forum że takie kombinacje są bez sensu. Raz że jak masz ciepło w lecie to i tak pompa osiąga max moc powyżej określonych wartości COP nie wyjdzie. A dwa to rozważ że zapotrzebowanie na powietrze sięga np. 8000 m3/h - ogromny strych nad halą produkcyjną coś by tu może dał radę ale w stadardowym domu to obawiam się że strych "wciągałby" powietrze każdą możliwą przestrzenią w zasadzie tylko przez wentylację dachu a to za mało. No i jak to sobie wyobrażasz - rura fi 500 albo więcej od pompy na strych, bo przecież nie postawisz pompy na strychu bo będzie mielić to samo powietrze w koło a w zimie to już byłaby masakra. Zdecydowanie uważam to za kiepski pomysł. A co do solarów to jeżeli juz masz pompę ciepła to przy letnich parametrach masz COP zapewne powyżej 4 więc koszt ogrzewania CWU jest tak niski że dodatkowa inwestycja w solary jakoś nie ma sansu. Albo to albo to.

Czyli dla wielkosci Cop nie ma wielkiego znaczenia czy pompa będzie dostawa 20stopni czy np 50stopni pompa ma być w piwnicy, w ścianie mają być wywiercone otwory a powietrze bylo by podawane ze strychu do pomieszczenia w piwnicy gdzie bedzie pompa i zbiornik bufor ok.600l

artek
12-03-2018, 12:57
Czyli dla wielkosci Cop nie ma wielkiego znaczenia czy pompa będzie dostawa 20stopni czy np 50stopni pompa ma być w piwnicy, w ścianie mają być wywiercone otwory a powietrze bylo by podawane ze strychu do pomieszczenia w piwnicy gdzie bedzie pompa i zbiornik bufor ok.600l

Oczywiście że temp. powietrza ma znaczenie dla COP. Tyle że jeżeli przykładowo przy 20oC pompa osiągnie np. COP w granicach 4-4,5 to raczej nie nie należy sie spodziewać że że przy 50oC dostaniesz COP rzędu chociażby 6. Już pomijam koszt takiego rozwiązania gdzie rura musiałaby być pokaźna aby zapewnić odpowiedni przepływ powietrza przy okazji zabierając powierzchnię budynku a po drugie to ile masz tego powietrza na strychu. Przyjmując stranardowy dom 10x10m i niech nawet strych będzie miał średnio na całej powierzchni 2 m wysokości to masz 200 m3 powietrza - a to na ile starczy to do pracy pompy - na 2 minuty a potem co - zaciągnie powietrze z zewnątrz i gdzie tu zysk. Jeżeli już będzie jakikolwiek to w zasadzie pomijalny a juz na pewno nieadekwatny do poniesionych kosztów. No i oczywiście trzebaby uwzględnić zapewne opory powietrza i odpowiednia izolację tej rury aby nie grzała wnętrza w lecie i nie dawała hałasu. Tak jak sa granice minimalnej teperatury tak i w górę są ograniczenia temp. maksymalnej.

Garażowiec
12-03-2018, 13:14
Czyli dla wielkosci Cop nie ma wielkiego znaczenia czy pompa będzie dostawa 20stopni czy np 50stopni pompa ma być w piwnicy, w ścianie mają być wywiercone otwory a powietrze bylo by podawane ze strychu do pomieszczenia w piwnicy gdzie bedzie pompa i zbiornik bufor ok.600l

Przy 50*C pc pw w ogóle raczej nie będzie działać ..

romano78
12-03-2018, 13:20
Oczywiście że temp. powietrza ma znaczenie dla COP. Tyle że jeżeli przykładowo przy 20oC pompa osiągnie np. COP w granicach 4-4,5 to raczej nie nie należy sie spodziewać że że przy 50oC dostaniesz COP rzędu chociażby 6. Już pomijam koszt takiego rozwiązania gdzie rura musiałaby być pokaźna aby zapewnić odpowiedni przepływ powietrza przy okazji zabierając powierzchnię budynku a po drugie to ile masz tego powietrza na strychu. Przyjmując stranardowy dom 10x10m i niech nawet strych będzie miał średnio na całej powierzchni 2 m wysokości to masz 200 m3 powietrza - a to na ile starczy to do pracy pompy - na 2 minuty a potem co - zaciągnie powietrze z zewnątrz i gdzie tu zysk. Jeżeli już będzie jakikolwiek to w zasadzie pomijalny a juz na pewno nieadekwatny do poniesionych kosztów. No i oczywiście trzebaby uwzględnić zapewne opory powietrza i odpowiednia izolację tej rury aby nie grzała wnętrza w lecie i nie dawała hałasu. Tak jak sa granice minimalnej teperatury tak i w górę są ograniczenia temp. maksymalnej.

Tak mi się wydawalo ze wiele zysku z tego rozwiązania nie będzie to pewnie montaz kolektorow 3szt.też pewnie nie ma sensu bo jeśli inwestować w pompę to grzać już tylko nią wtedy mamy wcześniejszy zwrot inwestycji.

artek
12-03-2018, 13:29
Dokładnie tak. Byłby to już przerost formy nad treścią.

Konsultant marki Buderus
05-06-2018, 09:19
Dobry,
A taki temat:
Mam duży kocioł na pellet, w kotłowni jest bardzo ciepło. Czy pompa powietrze- woda gdzie "powietrze" byłoby powietrzem z kotłowni a "woda" zasobnikiem cwu z dwoma wężownicami miałaby sens?
Jestem laikiem, takie rozwiązanie przyszło mi do głowy.

Witam,

Proponowana przez Pana instalacja będzie dobrym rozwiązaniem. Przy wyższej temperaturze otoczenia, powietrzna pompa ciepła do CWU zużyje mniejszą ilość energii do podgrzania ciepłej wody. W sezonie letnim będzie mógł Pan całkowicie odłączyć kocioł i wykorzystywać jedynie pompę ciepła.
Jeżeli wybierze Pan takie rozwiązanie, to polecam pompę Logatherm WPT marki Buderus. Pompa może współpracować z innymi źródłami ciepła np. kotłem lub instalacją solarną poprzez wężownicę o dużej powierzchni wymiany ciepła znajdującej się w urządzeniu. Urządzenie cechuje się ciekawym wyglądem. Dzięki wykorzystaniu energii powietrza otoczenia urządzenie osiąga sprawność nawet do 430%. Do wyboru są cztery modele, z których trzy o pojemnościach 200 i 250 litrów pracują do temperatury powietrza 5°C, a czwarty model 270 nawet do -10°C. Więcej szczegółowych informacji znajduje się na stronie internetowej produktu: http://www.buderus.pl/produkty/kategorie-produktow/pompy-ciepla/do-cieplej-wody/logatherm-wpt.html
Chętnie odpowiem na ewentualne dalsze pytania.
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant Buderus

fachman19
07-06-2018, 19:09
Dobry,
A taki temat:
Mam duży kocioł na pellet, w kotłowni jest bardzo ciepło. Czy pompa powietrze- woda gdzie "powietrze" byłoby powietrzem z kotłowni a "woda" zasobnikiem cwu z dwoma wężownicami miałaby sens?
Jestem laikiem, takie rozwiązanie przyszło mi do głowy.

PC PW w kotłowni to zły i nieuzasadniony ekonomicznie pomysł BO
-Brud w kotłowni powoduje konieczność czestego czyszczenia parownika,
- Aby grzać z mocą powiedzmy 3 kW zasilamy sprężarkę z mocą 1 kW . A gdy zasilamy wężownicę o mocy 20 kW używamy pompkę ładującą o mocy 40 W.
Lepiej zaizoluj elementy kotłowni.

Kalic
05-11-2018, 07:47
witam,
mam pytanie do użytkowników powietrznych pomp ciepła
Planuję zastosować u siebie powietrzną pompę ciepła ale podczas rozmowy z firmą budowlaną usłyszałem opinie, że nie opłaca się jej montować bo koszt prądu bedzie bardzo wysoki i nieopłacalny i zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie ogrzewanie gazowe.
Pompę ciepła chcę zastosować zarówno do ogrzewania (podłogówka w całym domu) jak i podgrzewania wody użytkowej. Dodatkowo zamontowana będzie rekuperacja.
Dom ma (bez garażu 19m2 oraz pomieszczenia gosp. 9m2) powierzchnię użytkową 99,5m2, po podłodze wychodzi ok. 127m2.
Według biura projektowego --> wskaźnik EP dla budynku = 29,6 kWh/m2rok.
Jakie zużycie prądu może w takiej sytuacji generować zastosowanie pompy (+rekuperacji)

Kaizen
05-11-2018, 07:58
koszt prądu bedzie bardzo wysoki i nieopłacalny i zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie ogrzewanie gazowe.

Akurat ogrzewanie będzie tańsze PC. Za to montaż i konserwacja droższe.


Według biura projektowego --> wskaźnik EP dla budynku = 29,6 kWh/m2rok.
Jakie zużycie prądu może w takiej sytuacji generować zastosowanie pompy (+rekuperacji)

EP nic nie mówi o zapotrzebowaniu na prąd. Do tego projektanci zażwyczaj zaniżają.

okobar
05-11-2018, 08:04
witam,
mam pytanie do użytkowników powietrznych pomp ciepła
Planuję zastosować u siebie powietrzną pompę ciepła ale podczas rozmowy z firmą budowlaną usłyszałem opinie, że nie opłaca się jej montować bo koszt prądu bedzie bardzo wysoki i nieopłacalny i zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie ogrzewanie gazowe.
Pompę ciepła chcę zastosować zarówno do ogrzewania (podłogówka w całym domu) jak i podgrzewania wody użytkowej. Dodatkowo zamontowana będzie rekuperacja.
Dom ma (bez garażu 19m2 oraz pomieszczenia gosp. 9m2) powierzchnię użytkową 99,5m2, po podłodze wychodzi ok. 127m2.
Według biura projektowego --> wskaźnik EP dla budynku = 29,6 kWh/m2rok.
Jakie zużycie prądu może w takiej sytuacji generować zastosowanie pompy (+rekuperacji)

a po trzecie nie zaśmiecajcie topiku, idźcie gdzie indziej :P

a co do pytania - gaz z sieci czy ze zbiornika?

CNC_POMPY_CIEPLA
05-11-2018, 08:17
witam,
mam pytanie do użytkowników powietrznych pomp ciepła
Planuję zastosować u siebie powietrzną pompę ciepła ale podczas rozmowy z firmą budowlaną usłyszałem opinie, że nie opłaca się jej montować bo koszt prądu bedzie bardzo wysoki i nieopłacalny i zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie ogrzewanie gazowe.
Pompę ciepła chcę zastosować zarówno do ogrzewania (podłogówka w całym domu) jak i podgrzewania wody użytkowej. Dodatkowo zamontowana będzie rekuperacja.
Dom ma (bez garażu 19m2 oraz pomieszczenia gosp. 9m2) powierzchnię użytkową 99,5m2, po podłodze wychodzi ok. 127m2.
Według biura projektowego --> wskaźnik EP dla budynku = 29,6 kWh/m2rok.
Jakie zużycie prądu może w takiej sytuacji generować zastosowanie pompy (+rekuperacji)

Jak sobie poczytasz to forum to widać że ogrzewanie takie domu o powierzchni około 127m2 to wydatek rocznie około 1300-2000zł.
I to jest za cały rok razem z CWU dla 4 osób, w zależności od izolacji i temperatur.
Jeżeli chodzi o pompy na taki budynek to moja firma najczęściej montuje Panasonic, Daikin i czasem mitsubishi.
ofertę mogę podesłać, tylko poproszę meila na priv

Olo@
05-11-2018, 10:38
Kaszpir007 jak radzisz sobie z temperaturą powietrza w łazienkach. W październiku temperaturę w domu masz pewnie w okolicach 22,5 st.C o po zużyciu energii na poziomie 55 kWh pewnie za dużo nie poszło na ogrzewanie ?

kaszpir007
05-11-2018, 11:06
Kaszpir007 jak radzisz sobie z temperaturą powietrza w łazienkach. W październiku temperaturę w domu masz pewnie w okolicach 22,5 st.C o po zużyciu energii na poziomie 55 kWh pewnie za dużo nie poszło na ogrzewanie ?

55kWh to za wrzesień. Za październik poszło 126 kWh. (CO+CWU)

U mnie od września jest włączone ogrzewanie , ale steruje nim termostat pokojowy gdzie jest ustawiona temp. 22,6 stopnia i on steruje działaniem pompy w ściśle określonych godzinach.

W łazienkach raczej temperatura zbliżona do tej w całym domu . W łazienkach jest położona gęściej podłogówka ale nie wiem czy ma to zwiększa temp w łazience. Zimno nie jest..

Jak jest słoneczko to są spore zyski energetyczne od słońca i wtedy ogrzewanie rzadziej się uruchamia.

Olo@
05-11-2018, 11:20
Nie wiem jak u ciebie, ale zwykle łazienki są lokalizowane w tzw. chłodnej strefie, stosunkowo małe powierzchnie i pokryte płytkami, czyli paradoksalnie są to najzimniejsze miejsca w dom a tu człowiek jak do rosołu i jeszcze dochodzi intensywne chłodzenie z tyt. parowania wody.
Dogrzewanie słoneczne raczej nie podnosi tam temperatury (podnosi pośrednio w ramach "mieszania" powietrza w całym domu), czyli jest te 25,6 st. C a może ogrzewasz łazienki ekstra np. wydzieloną pętlą grzewczą lub promiennikiem ?

Olo@
05-11-2018, 11:22
Oczywiście chodziło mi o temperaturę w domu, czyli 22,6 st. C

kaszpir007
05-11-2018, 12:11
Nie wiem jak u ciebie, ale zwykle łazienki są lokalizowane w tzw. chłodnej strefie, stosunkowo małe powierzchnie i pokryte płytkami, czyli paradoksalnie są to najzimniejsze miejsca w dom a tu człowiek jak do rosołu i jeszcze dochodzi intensywne chłodzenie z tyt. parowania wody.
Dogrzewanie słoneczne raczej nie podnosi tam temperatury (podnosi pośrednio w ramach "mieszania" powietrza w całym domu), czyli jest te 25,6 st. C a może ogrzewasz łazienki ekstra np. wydzieloną pętlą grzewczą lub promiennikiem ?

U mnie tak jest że łazienki są od strony północnej , więc najchłodniejszej.

Oczywiście jak jest słonecznie to pomieszczenie od strony południowej są cieplejsze od tych od strony północnej , ale jak słońca brak to temepratura jest raczej zbliżona w całym domu. Myślę że działająca nonstop wentylacja z odzyskiem ciepła ma też na to wpływ.

Obecnie (jesień/zima) nie będę "chronił się" przed nagrzewaniem przez słońce.

Na razie w łazienkach nie marzniemy więc nie trzeba jakiegoś dodatkowego wspomagania.

Jak zacznie się robić nieprzyjemnie zimno to po prostu "okienka grzania" zostaną zwiększone albo nawet pompa puszczona "samopas" co już ma miejsce w weekend (cały weekend mam w taniej taryfie) ale wtedy i tak termostat kontroluje pompę , tylko wtedy nie ma ograniczeń czasowych.

Łączne koszty (CO +CWU) całoroczne wychodzą mi niskie , więc sądzę że nawet jakby trzeba było przez jakiś czas "uwolnić" się od stref czasowych to i tak nie będzie to żadna tragedia finansowa.

ketjof
05-11-2018, 13:36
Nie wiem jak u ciebie, ale zwykle łazienki są lokalizowane w tzw. chłodnej strefie, stosunkowo małe powierzchnie i pokryte płytkami, czyli paradoksalnie są to najzimniejsze miejsca w dom a tu człowiek jak do rosołu i jeszcze dochodzi intensywne chłodzenie z tyt. parowania wody.
Dogrzewanie słoneczne raczej nie podnosi tam temperatury (podnosi pośrednio w ramach "mieszania" powietrza w całym domu), czyli jest te 25,6 st. C a może ogrzewasz łazienki ekstra np. wydzieloną pętlą grzewczą lub promiennikiem ?

Przy niskotemperaturowym ogrzewaniu, żeby zdecydowanie podnieść temperaturę w łazienkach trzeba by ( w większości przypadków) myśleć o dołożeniu ogrzewania ściennego.
Ale.. koszty, brak możliwości swobodnego wiercenia w ścianie itp. Rozwiązaniem, które od roku mieszkania załatwia u mnie sprawę podniesienia temperatury (oczywiście temperatura w łazience jest zbliżona do reszty pomieszczeń i mnie to osobiście nie przeszkadza) jest .... farelka elektryczna (oczywiście można tanią można i droższą - bardziej estetyczną ale obie robią robotę tak samo dobrze). Takie 2kW mocy jakie zazwyczaj takie cuś posiada podnosi temperaturę błyskawicznie (mówię oczywiście o pomieszczeniu rzędu 10 m2) i.... za grosze -- bo używa sie jej tylko na czas przebywania w łazience. Po co grzać tam kiedy nikogo nie ma. Można kupić z pilotem z timerem itp.
To rozwiązanie skopiowałem z forum ... chyba od karolek75 i polecam. Zero komplikowania instalacji OP i PC a efekt podgrzania powietrza w łazience przed kąpielą (można i do 30stopni) .... spytajcie mojej córki :).
Pozdr,

magdaseb
05-11-2018, 13:48
Przepraszam, ale to chyba cofanie do poprzedniego stulecia...

ketjof
05-11-2018, 14:05
Przepraszam, ale to chyba cofanie do poprzedniego stulecia...

Niekoniecznie. Przewrotnie użyłem słowa FARELEK, ale poważnie można znaleźć super nowocześnie wyglądający nadmuchowy grzejnik łazienkowy.Nie trzeba kupować takiego za 40 zł.
Może być nawet taki który wygląda jak klima/kurtyna powietrzna - wiesza się go nad drzwiami.
Używany jest na ogół 15 - 30 minut i stawiam tezę, że nic nie jest skuteczniejsze w szybkim podniesieniu komfortu w łazience.
Pozostałe rozwiązania - dodatkowe powierzchnie grzewcze w ścianach, podnoszenie temperatury czynnika, jakieś konwektory zasilane z PC, Drabinki zasilane z CWU.... moim zdaniem przerost formy nad treścią i zbędne koszty. A efekt nie zawsze taki dobry jak z.... farelka.

biikej
05-11-2018, 15:27
Dzien dobry

Mam pytanko techniczne. Jak macie poustawianie grzanie cieplej wody bo mam wrazenie ze za dużo zużywam w I taryfie. Ogolnie zużycie pradu mam około 4400 kwh w pierwszej taryfie około 6200 w drugiej. Do tej pory miałem ustawione grzanie CWU tak jak "była potrzebna" czyliw godzinach używania - zalozmy od 6 do 9, potem 12-16 (zona aktualnie w domu wiec pora obiadowa), potem od 19 do 22 bo dzieci się kapia. Wydaje mi się ze tutaj był blad. Mam zbiornik buforowy ale zastanawiam się czy to zadziała (w sensie ciepla woda będzie wyedy kiedy ja puszcze).

Pompe mam Vailanta VWS 104/3 i zbiornik Allstor Exclusive 800l . Ni by instalator poustawial ale jakos dziwnie wydawalo mi się. Tmeperatura w domu 22,5. Wode ustawiona mam na 42 C

Kaizen
05-11-2018, 16:39
Pompe mam Vailanta VWS 104/3 i zbiornik Allstor Exclusive 800l .

Ustaw raz w tygodniu grzanie do 65* (antylegionella) - i przez resztę nie grzej. Jak zabraknie pierwszy raz, to dołóż w międzyczasie jakąś noc z dogrzaniem do 50*.

Tulisko
05-11-2018, 18:39
Niekoniecznie. Przewrotnie użyłem słowa FARELEK, ale poważnie można znaleźć super nowocześnie wyglądający nadmuchowy grzejnik łazienkowy.Nie trzeba kupować takiego za 40 zł.
Może być nawet taki który wygląda jak klima/kurtyna powietrzna - wiesza się go nad drzwiami.
Używany jest na ogół 15 - 30 minut i stawiam tezę, że nic nie jest skuteczniejsze w szybkim podniesieniu komfortu w łazience.
Pozostałe rozwiązania - dodatkowe powierzchnie grzewcze w ścianach, podnoszenie temperatury czynnika, jakieś konwektory zasilane z PC, Drabinki zasilane z CWU.... moim zdaniem przerost formy nad treścią i zbędne koszty. A efekt nie zawsze taki dobry jak z.... farelka.

Bardzo fajne rozwiązanie, ja takie planuję:P

TwojPan
05-11-2018, 20:13
Przy niskotemperaturowym ogrzewaniu, żeby zdecydowanie podnieść temperaturę w łazienkach trzeba by ( w większości przypadków) myśleć o dołożeniu ogrzewania ściennego.
Ale.. koszty, brak możliwości swobodnego wiercenia w ścianie itp. Rozwiązaniem, które od roku mieszkania załatwia u mnie sprawę podniesienia temperatury (oczywiście temperatura w łazience jest zbliżona do reszty pomieszczeń i mnie to osobiście nie przeszkadza) jest .... farelka elektryczna (oczywiście można tanią można i droższą - bardziej estetyczną ale obie robią robotę tak samo dobrze). Takie 2kW mocy jakie zazwyczaj takie cuś posiada podnosi temperaturę błyskawicznie (mówię oczywiście o pomieszczeniu rzędu 10 m2) i.... za grosze -- bo używa sie jej tylko na czas przebywania w łazience. Po co grzać tam kiedy nikogo nie ma. Można kupić z pilotem z timerem itp.
To rozwiązanie skopiowałem z forum ... chyba od karolek75 i polecam. Zero komplikowania instalacji OP i PC a efekt podgrzania powietrza w łazience przed kąpielą (można i do 30stopni) .... spytajcie mojej córki :).
Pozdr,
Takie rozwiązanie, od lat jest w łazienkach tzw. hotelowych w IRL i ENG. Budowałem kilku piętrowe hotele i nie tylko, na przedmieściach Dublina z łazienkami, które były elementami całymi opuszczanymi dźwigiem do wewnątrz pokoi. Czy taki "farel" jest fajny- kwestia gustu.
Nie widzę najmniejszego sensu, stosowania go przy OP. Mam w całym domu termostaty, utrzymuje w łazience 25deg (w przyległej sypialni 21deg) w łazience mam grzejnik 800W, tylko do suszenia ręczników. Włącza się nad ranem, na 2h, jeszcze w taniej taryfie, przed pierwszym prysznicem jaki biorę przed wyjściem, ręczniki ciepłe, tanio i wygodnie.
Taka sobie suszarka.

P.S.
Oczywiście, po każdej kąpieli można kliknąć i suszy ręczniki przez następne 2h po kąpieli :)

TwojPan
05-11-2018, 20:41
Używany jest na ogół 15 - 30 minut i stawiam tezę, że nic nie jest skuteczniejsze w szybkim podniesieniu komfortu w łazience.
.
Dla bezpieczeństwa, lepiej przed "zażyciem" kapieli czy prysznica.

ketjof
05-11-2018, 22:47
TwojPan, masz prawo do takiej opinii. Podałem tylko dla Olo rozwiązanie , które w razie W tanio podnosi komfort w łazience a nie wymaga komplikowania układu CO. Nie jestem specjalistą ale chyba żeby uzyskać różnice 25 łazienka do 21 sypialnia w nowym, dobrze izolowanym domu to trzeba np. bufor + podniesienie temperatury dyżurnej wody wychodzącej z PC. Jak ktoś tego nie chce i ma chęć na maksymalne uproszczenie ( potanienie i obniżenie kosztów eksploatacji) układu PC to ma poprostu taką alternatywę.
Ale zrobił się spory OT.
Wracając do tematu. U mnie w październiku tylko na CWU 50kWh.
Pozdrawiam

zibizz1
05-11-2018, 23:17
ktoś to sie oburzył że piszecie że 100% tania taryfa a na czuwaniu pompa bierze prąd. U mnie obiegówka ma zakres mocy 7-67W a podczas sezonu grzewczego pracuje na 20% w czasie "czuwania" aby można było zmierzyć aktualną temperature podłogi. Z impulsówna liczniku wynika ze jest to około 28W, czyli 20kWh(8,5zł) miesięcznie i 8kWh(5zł) w drogiej taryfie.

PS co do dogrzewania łazienki to wystarczy napuścić wody do wanny lub 5 minutowy prysznic żeby w łazience zrobiło sie gorąco. Miałem montować jakiś elektryczny kaloryfer ale zrezygnowałem z tego pomysłu, szkoda kasy.

Olo@
06-11-2018, 06:56
Proste i skuteczne rozwiązanie !
Czy w październiku poszły ci jakieś kWh na CO w tak super zaizolowanym domu ?
Jakie masz opomiarowanie PC: osobny licznik energii elektrycznej a może jeszcze licznik ciepła ?

ketjof
06-11-2018, 07:44
Żeby być szczerym to ..tak poszło mi 3 kWh na CO bo chciałem sprawdzić czy w pompie wszystko OK działa w trybie zimowym, np czy działa zawór 3D... - włączyłem tryb grzania, wymusiłem grzanie temperaturą 30 stopni w pomieszczeniu ... i zapomniałem.... . Pompa w tym czasie zalączyła się 2 razy po ok. godzinę.
Natomiast nie było to potrzebne z powodu utraty komfortu. Najniższa temperatura w domu po serii pochmurnych i chłodnych dni to było 22 stopnie.
Ale w tym roku to chyba wyjątkowo ciepły rok mamy.:D
Tak czy inaczej poza tym incydentem/próbą nie było potrzeby załączenia pompy na CO. Temperatura w domu 22-24 stopnie w zależności od nasłonecznienia . Zmiana temperatury w granicach tego zakresu trwa bardzo długo - to czas w dniach- tak więc nie ma mowy o żadnym dyskomforcie.
Tak na pompę mam osobny 2 taryfowy podlicznik energii elektrycznej.
O ciepłomierzu myślałem na początku ale doszedłem do wniosku, że to za droga zabawka.
Pozdr.

TwojPan
06-11-2018, 09:09
TwojPan, masz prawo do takiej opinii. Podałem tylko dla Olo rozwiązanie , które w razie W tanio podnosi komfort w łazience a nie wymaga komplikowania układu CO. Nie jestem specjalistą ale chyba żeby uzyskać różnice 25 łazienka do 21 sypialnia w nowym, dobrze izolowanym domu to trzeba np. bufor + podniesienie temperatury dyżurnej wody wychodzącej z PC. Jak ktoś tego nie chce i ma chęć na maksymalne uproszczenie ( potanienie i obniżenie kosztów eksploatacji) układu PC to ma poprostu taką alternatywę.

Nie trzeba żadnego bufora. jak pisałem, mam układ z termostatami w wybranych pomieszczeniach.
Podałeś rozwiązanie, chyba nie do końca bezpieczne. Nie jestem elektrykiem, ale chyba nie każdy farel może pracować w takich warunkach. Przy kąpieli czy prysznicu, wilgotność może sięgać 90% i więcej. Nie wiem, czy jest to bezpieczne i akceptowalne, aby taki np.farel pracował w czasie kąpieli, przy takiej wilgotności.

ketjof
06-11-2018, 10:05
Nie trzeba żadnego bufora. jak pisałem, mam układ z termostatami w wybranych pomieszczeniach.
Podałeś rozwiązanie, chyba nie do końca bezpieczne. Nie jestem elektrykiem, ale chyba nie każdy farel może pracować w takich warunkach. Przy kąpieli czy prysznicu, wilgotność może sięgać 90% i więcej. Nie wiem, czy jest to bezpieczne i akceptowalne, aby taki np.farel pracował w czasie kąpieli, przy takiej wilgotności.

Ok. U Ciebie się da. Może masz w takim razie dużą łazienkę i udało się samym zagęszczeniem rurek. Ale ja napisałem, że w większości przypadków się nie da.
Podałem rozwiązanie, które u mnie się sprawdza jako alternatywę do przemyślenia dla tych, którzy być może po prostu o tym nie pomyśleli.
Też nie jestem elektrykiem ale jak kupuję coś co się nazywa elektryczny grzejnik łazienkowy np: https://econovli.pl/termowentylatory-lazienkowe-elektryczne-grzejniki/116-folio-grzejnik-elektryczny-lazienkowy-8019250003213.html i nie wieszam tego pod prysznicem to myślę, że rozwiązanie jest bezpieczne.
Jeżeli piszesz o bezpieczeństwie to pomyśl np: o warunkach pracy suszarki do włosów ....
Pozdr,

OTTO123
21-01-2019, 21:00
Witam.
Mam pytanie a nawet kilka ;)
Obecnie ogrzewam dom CO + ciepła woda eko groszkiem, spalam go 6 ton na rok a na sam okres grzewczy 5 ton, piec mam z podajnikiem o mocy 25 Kw
Dom jest stary, bardzo stary po z 1863 roku, więc ponad 150 lat, wybudowany z piaskowca, stropy drewniana, dach z blachy.
Ocieplony styropianem 10 cm, fundamenty okopane, dana folia kubełkowa i drenaż ,dach dwuspadowy ocieplony wełną - niestety tylko 10 cm, bo więcej nie wchodziło.
Chcę wymienić piec na pompę ciepła- powietrzną i teraz pytania:
1. Dwa piętra dają w sumie 130 m2, jakiej mocy potrzebował będę pompę ciepła ?
Znajomy ma pompę ciepłą Viessmann 5-6 Kw i jest ok na 110 m2, ale ma nowy-8 letni dom, rachunki za cały rok za cały dom to ok 3-3,5 tys zł
Ja uważam że powinienem mieć pompę o mocy 8 lub nawet 10 Kw
2. Nie mam podłogówki, tylko grzejniki panelowe, czy to się u mnie sprawdzi ?
3. Jakie koszta mogę ponieść- zużycie prądu rocznie ? Chodzi o grzanie domu i ciepłej wody użytkowej ?
Czy nie popłynę w porównaniu do węgla- koszt około 5 tys zł rocznie ?
Pomijając wycieczki do piwnicy, w celu ładowania węgla, wynoszenia popiołu, wymiatania, i całego syfu który dostaje się do mieszkania...
4. Jakiej marki-model pompę polecicie ?

bobrow
21-01-2019, 21:12
Otto,
poczytaj wątki z grzejnikami i o zużyciu na grzejnikach i wtedy się odezwij.
Pzdr

PS
Na jakich temp grzejesz na grzejnikach w największe mrozy i jakim węglem palisz (kaloryczność lub może być nazwa kopalni) ?

zibizz1
21-01-2019, 21:55
Otto123, dobrze się składa bo u mnie w rodzinie też planują zmienić groszek na gaz w starym domu bez ocieplenia i doradzam im pompę powietrzną. Jest też decyzja do podjęcia czy najpierw zmienić ogrzewanie czy ocieplić. Obecnie zużywają 5ton na zimę, w lato cwu grzeją olejem. W taryfie G11 może się okazać że koszt będzie ok 5-15% większy, ale za to wygoda nieporównywalnie większa. Od zeszłego roku jest taryfa G12as która w takim przypadku świetnie się sprawdzi i z nią będzie na pewno taniej niż grzanie węglem.

bobrow
21-01-2019, 22:20
Oj Otto,
ok-to jeszcze tylko policzymy spodziewane koszty do zużycia.
Liczymy dwa warianty : 5 i 6 ton.
Kaloryczność średniego "ekogrochu" to ok 28MJ czyli jakieś 7,8 kWh z kg , z tego sprawność pieca z podajnikiem raczej nie więcej niż 70%.
Zatem 7,8kWhx 70%=5,46kWh z 1 kg węgla
Dla 5 ton :
5,46 kWh x 5 000kg=27 300kWh
Dla 6 ton :
5,46 kWh x 6 000kg=32 760kWh

Teraz policzymy dla dwóch wartości średniego COP PC tj 3 i 3,5 i dla średniej za 1kWh z G12W (mojej) tj 0,42pln brutto wszystko.
5 ton -27 300kWh :3=9 100kWh x 0,42pln= 3 822pln
lub
27 300kWh :3,5=7 800 kWh x 0,42pln=3 276 pln
6 ton -32 760kWh :3=10 920 kWh x 0,42pln=4 586 pln
lub
32 760kWh :3,5=9 360 kWh x 0,42pln=3 931 pln

Co możesz zrobić ? Za wszelką cenę ociepl gdzie możesz chałupę (szczególnie strop) , na okna proponuję rolety izolowane.
Do tego trzeba doprowadzić do jak najmniejszej temp na grzejnikach-jeśli nie będziesz chciał , to wtedy zmniejsza się wybór PC (tylko HT) oraz będzie trochę większe zużycie.
Dobór PC należy zacząć od określenia mocy -możesz zlecić OZC lub oszacować (np na cieplowlasciwe.pl).
Producentów uznanych marek PC jest całkiem sporo-proponuję zrobić tabelkę porównawczą z ofertami (ale wg konkretnych wytycznych technicznych) i wtedy coś wybierzesz.
Jedno jest pewne-dom spokojnie ogrzejesz i będzie taniej od węgla (tym więcej , jak więcej się postarasz j/w pisałem)
No,
pzdr

OTTO123
22-01-2019, 06:04
Dziękuję Wam za tak liczną i szybką odpowiedź :)
Ja nie jestem tak dobrym matematykiem, tym bardziej cenię sobię waszą ponoc, postaram się odpowiadać jak najszybciej, choć nie zawsze mam możliwość.
Palę eko groszkiem Ekoret z zakładu przeróbczego w Sosnowcu.
Dom mam ocieplony wełną 10 cm bo krokwie mają 12 i więcej nie weszło, robiłem to 14 lat temu, oczywiście nie mam możliwości dokładki , bo mieszkanie w płytach jest gotowe.
Natomiast mogę dołożyć na strychu i chcę bi jak po opadach śniegu patrzę na dach to śnieg otrzymuje się od runien do 2/3 wysokości dachu a góra topnieje.
Czyli ciepło leci po skosach w mieszkaniu i ucieka przez sufit, tam też mam 10 cm wełny.
Pytanie czy dołożyć tam wełnę czy jakąś piankę o której mówił mi znajomy.
Wiem też że sa firmy dysponujące kamerą termowizyjną i mogą wskazać ktòrędy ucieka ciepło, nie wiem czy to dobry- oplacalny pomysł ?
Dużo ciepła ucieka przez okna dachowe, kiedyś pytałem o rolety, ale to duży koszt i często ulegają awarii przez zalagający na nich śnieg i mróz, no i czy są tak skuteczne ?
Ale radzę sobie, wkładam styrodut 10 cm we wnęki okien dachowych i różnica jest kolosalna :)
Co do grzejników to nigdy nie garzały całe, gdzieś tak od połowy wysokości.
Przedstawię to może tak:
Na parterze salon 30 m2 , głowica z termostatem ustawiona na 2, czasem 2,5 nic więcej nie potrzeba, drugi grzejnik nigdy nie odkręcany nawet, a za oknem -9 stopni nocą i -5 w dzień, na poddaszu największy i zarazem najchłodniejszy pokój 18m2 i tu głowica ustawiona na 3 też w zupełności wystarcza, drugi grzejnik również bezużyteczny.
Grzejniki całe gorące były gdzieś 10-12 lat temu gdy było -28 stopni.
Wydaje mi się że to dobry wynik.
Zwłaszcza że przed ociepleniem domu spalało sie 10 ton miału i do tego 3 tony węgla, ale w starym marnotrawnym piecu.
Czytałem w innym wątku że pompa ciepła opłaca się przy podłogówce i ogrzewyniu nocną taryfą a w dzień tylko ba przetrwanie.
Znajomy ma podłogówkę tylki w łazience i grzeje cały dzień-dobę, a jego rachunki za prąg nie przekraczają 3-3,5 zł rocznie, za całe gospodarstwo domowe.

bobrow
22-01-2019, 07:24
Otto,
masz kaloryczność ok 26-27 MJ czyli teoretycznie z 1 kg uzyskujesz 7,2-7,5 kWh czyli nie wiele to zmienia max 5% co podałem.
Najprościej połóż drugą warstwę wełny 10cm na stropie-to można zawsze zrobić.
Nie napisałeś jaką masz temp na grzejnikach (z pieca lub zaworu 3D).
W domu mam prawie wszędzie grzejniki (tylko w 1 łazience podłogówka), są tu użytkownicy co mają 100% grzejniki -nikt nie marznie.
Jak ktoś chce oszczędzać-to przy węglu też będzie oszczędzać i siedzieć w wełnianych skarpetach i grubym polarze (rozpalanie w piecu np ok 16...).
Sama fizyka pokazuje ,że zużywając tyle samo ciepła co na węglu -nie zapłacisz więcej na PC (pod warunkiem dobrego doboru PC i jej konfiguracji oraz kilku modernizacji tj punktowe ocieplenie+ewentualnie kilka grzejników) nawet przy wzroście cen energii o te 30%.
Bardzo dużo oszczędza się energii przez optymalne sterowanie PC (np obniżenia temp nocą o np 1-2K).Kolejna sprawa-jeśli prąd zdrożeje , to tym bardziej będzie się opłacała fotowoltaika (zwrot inwestycji po ok 5-6 latach , czyli rocznie płacisz za raty kredytu tyle co za prąd-a potem tylko zyskujesz ok 4 000- 5 000 pln rocznie)
Pytam o temperaturę wody w grzejnikach ,ponieważ jeśli grzejesz wysoko (powyżej 55st) i nie chciałbyś wymieniać znacznej części grzejników-to pozostaje zastosować PC wysokotemperaturową (HT) , a to z kolei większy koszt (ze względu na dwie sprężarki ,zazwyczaj).
Wpisz sobie na cieplowłaściwe.pl dane w dwóch wariantach : to co jest teraz i to co możesz poprawić w izolacji.
Tymczasem

wiertar
22-01-2019, 09:34
Decyzja już praktycznie zapadła. Będzie pompa ciepła. Tylko teraz kolejny problem jaka?

Mieszanie stare 80m po remoncie, uogólniając nieźle ocieplone. W Szczawnicy(Podhale)

Rozmawiałem wstępnie z jednym znajomym który zajmuje się tym u mnie i mówi że 6-7 kw powinno spokojnie wystarczyć, brał też pod uwagę 9kw ale wcale użytkowanie nie musi wyjść taniej niż przy pompie mniejszej mocy. Będę miał robiony audyt gdyż możliwe że uda mi się dostać niezłe dofinansowanie.

Pokazywał mi katalogi LG , Nibe, Hitachi. z tego co pamiętam to cena katalogowa za LG 7kw była około 19-20tys netto. Do tego mówił że montaż około 3 tys plus pierdoły potrzebne do podłączenia następne 3 tys netto czy razem około 25 tys. Czy to nie jest za duża cena jak za taka pompę?

Co byście mi polecili konkretnie? Jaki model? Będę też zmieniał zbiornik na CWU. I jaki wsiąść konkretnie myślę o pojemności 150-200litrow

I jak mają się ceny katalogowe do tych prawdziwych cen? Bo na allegro widzę taka pompę za około 15tys z montażem.


P.s instalacje na samych grzejnikach plus rurki plastikowe

bobrow
22-01-2019, 09:46
Wiertar,
5 strefa-powinieneś być "czujny" w zakresie parametrów PC.Jak zrobisz OZC-to łatwo określisz min wymagania.
Reszta to już indywidualny wybór -wszystko było tu wałkowane.
Jedyne co bym doradził , to praca sprężarki do tych -25/-28st.
Odnośnie zas CWU , to proponuję ze stali nie rdzewnej (grubszej).Odnośnie cen ofertowych tych samych PC -tak jak wszędzie :
nie każdy najtańszy instalator jest najgorszy jakościowo i nie każdy najdroższy jest najlepszy...
Pzdr

wiertar
22-01-2019, 09:53
Ok ale czy same koszty pompy i Montazu nie są za wysokie?

I druga sprawa. Rocznie spalam około 1,5 t węgla i trochę buka(tylko w okresie grzewczym, w okresie letnim grzalem CWU grzałka w bojlerze)

Piec zasypowy 12 kw, temperatura na grzejniki około 60stopni

Węgiel Kj28-30 , czy za prąd mogę mieć podobne rachunki jak za węgiel?

http://allegro.pl/ShowItem2.php?item=7773420089 czy taki zasobnik wystarczy? Nie ma chyba sensu dopłacać więcej do jakichś markowych zasobników?

bobrow
22-01-2019, 09:58
Ok ale czy same koszty pompy i Montazu nie są za wysokie?

I druga sprawa. Rocznie spalam około 1,5 t węgla i trochę buka(tylko w okresie grzewczym, w okresie letnim grzalem CWU grzałka w bojlerze)

Piec zasypowy 12 kw, temperatura na grzejniki około 60stopni

Węgiel Kj28-30 , czy za prąd mogę mieć podobne rachunki jak za węgiel?

Chłopie-będziesz miał ciut mniej niż na wunglu (lub podobnie-nie wiem ile tego buka spalasz) , proponuje zrobić to samo co napisałem dla Otto (max izolacja,wymiana/zamiana kilku grzejników).
A nie myślałeś o gazie ?

wiertar
22-01-2019, 10:20
Nie myślałem o gazie bo po pierwsze primo, gazu niema jeszcze u mnie a po drugie chciałbym uniknąć stawiana nowego komina. Wolę te kasę przeznaczyć na pompe

bobrow
22-01-2019, 10:24
Nie myślałem o gazie bo po pierwsze primo, gazu niema jeszcze u mnie a po drugie chciałbym uniknąć stawiana nowego komina. Wolę te kasę przeznaczyć na pompe

To git-masz małą powierzchnię i dobre ocieplenie (tak twierdzisz ,ale też i zużycie małe)-będziesz się cieszył PC:yes:

OTTO123
22-01-2019, 11:25
Na piecu mam temp. 70 stopni , bo po niżej 60 kwasy niszczą piec, dzięki temu piec jest w idealnym stanie a ma 14 lat, bratu już z skorodował bo spada poniżej 60 ale nie o tym mowa.
Zapomniałem dodać że grzejniki mam długości 120 cm i są dwa w salonie o metrarzu 30 m2 jak wspomniałem nigdy jeden nie odkręcany a drugi idzie na pół gwizdka.
Tak więc grzejniki mam na zapas większe a instalację w miedzi.

Oczywiście dołożę wełny, 10 cm wystarczy ? Poprzednia warstwa wełny na stropie między krokwiami jest zabudowana deskami i na to folia paroizolacyjna, mogę normalnie na to położyć ? Jakie najlepiej aby parametry miała wełna ?


Dodam że fotowoltaikę też będę zakładał, tyljo że chyba lepiej napierw PC że znać dobrze zapotrzebowanie.

Zwibel
22-01-2019, 11:29
Mam problem z moim ogrzewaniem. Pompa LG 9KW. Wylewka na dole 9cm u góry około 7cm +płytki. Chciałem grzać w drugiej taryfie. Aktualnie przy większych mrozach pompa nie może podbić temperatury w podłodze. Często jest tak że chodzi całą noc i o 5 rano powrót 26stopni zasilanie 30 stopni. W dzień przy słonecznej pogodzie temperatura podskoczy w domu do 23 stopni przez słońce i pompa wogóle się nie uruchomi. Wczoraj pompe uruchomiłem już około 18 gdyż w pomieszczeniach temperatura spadała do 21 stopni. Powrót z podłogi wtedy miał 20stopni. Do rana podniosł się powrót do 26 stopni. Dzisiaj tez pewnie będzie zimno.
Czy może to być spowodowane zbyt małymi przepływami w pętlach? Pompa obegowa chodzi na III i przepływy mogę uzyskać około 2.5litra maks?

plusfoto
22-01-2019, 11:39
Masz po pierwsze być może spore straty a po drugie zbyt małą akumulację. U Cibie grzanie tylko w II taryfie nie będzie dobrym rozwiązaniem.

kaszpir007
22-01-2019, 11:54
Mam problem z moim ogrzewaniem. Pompa LG 9KW. Wylewka na dole 9cm u góry około 7cm +płytki. Chciałem grzać w drugiej taryfie. Aktualnie przy większych mrozach pompa nie może podbić temperatury w podłodze. Często jest tak że chodzi całą noc i o 5 rano powrót 26stopni zasilanie 30 stopni. W dzień przy słonecznej pogodzie temperatura podskoczy w domu do 23 stopni przez słońce i pompa wogóle się nie uruchomi. Wczoraj pompe uruchomiłem już około 18 gdyż w pomieszczeniach temperatura spadała do 21 stopni. Powrót z podłogi wtedy miał 20stopni. Do rana podniosł się powrót do 26 stopni. Dzisiaj tez pewnie będzie zimno.
Czy może to być spowodowane zbyt małymi przepływami w pętlach? Pompa obegowa chodzi na III i przepływy mogę uzyskać około 2.5litra maks?

Tez mam LG 9KW.

Nie wiem jaki masz rozdzielacz (ile sekcji) przy 3 biegu pompy mam około 42l/min . U mnie ustawiłem 2 bieg i mam około 36l/min

Co do "delty' to u mnie bardzo często po pewnym czasie pompa działa sobie na delcie 2 czyli np. zasilanie 30 , powrót 28 stopni ..
Jak u Ciebie nawet po wielu godzinach grzania masz deltę 4 to oznacza że masz spore straty ciepła i spore zapotrzebowanie i wtedy nie ma szansy na grzanie w II taryfie ..

Jak są problemy z grzaniem w II taryfie to wyłącz strefy czasowe , ustaw krzywą , włącz termostat i tyle ...
Grzaniem zajmie się termostat ...

Zwibel
22-01-2019, 12:14
Co do strat to chyba nie jest tak źle, bardziej problemem jest podbicie temperatury w podłodze. Gdybym nagrzał podłogę do 28 stopni to w domu miałbym 30 stopni ;).
Dom nowy -mieszkam od miesiąca. W podłodze 20cm styro na ścianach 20 grafitu,30zm wełny i pracująca reku, okna trzyszybowe z ciepła właściwego wychodziło mi około 5.2kW.
W sumie w domu nie jest źle bo mam nastawy na salusie 22 stopnie. Przez cały dzień jak włączy się pompa między 13-a 15 to do wieczora spadnie mi temp do 21.4. Bardziej dziwi mnie delta i problem z wychłodzeniem posadzki.
U mnie są trzy rozdzielacze jeden parter 8 sekcji, poddasze 9 sekcji i dwie sekcje nad garażem. Nie wiem jakie przepływy maksymalne mam na całym rozdzielaczu gdyż mam to nieopomiarowane. Widzę tylko co się dzieje na rotametrach.

Teoretycznie według tych danych powinienem mieć mniejszą pompę żeby nie taktowała. A tu mam problem z dogrzaniem posadzki.:cool:

magdaseb
22-01-2019, 12:22
Co do strat to chyba nie jest tak źle, bardziej problemem jest podbicie temperatury w podłodze. Gdybym nagrzał podłogę do 28 stopni to w domu miałbym 30 stopni ;).
Dom nowy -mieszkam od miesiąca. W podłodze 20cm styro na ścianach 20 grafitu,30zm wełny i pracująca reku, okna trzyszybowe z ciepła właściwego wychodziło mi około 5.2kW.
W sumie w domu nie jest źle bo mam nastawy na salusie 22 stopnie. Przez cały dzień jak włączy się pompa między 13-a 15 to do wieczora spadnie mi temp do 21.4. Bardziej dziwi mnie delta i problem z wychłodzeniem posadzki.
U mnie są trzy rozdzielacze jeden parter 8 sekcji, poddasze 9 sekcji i dwie sekcje nad garażem. Nie wiem jakie przepływy maksymalne mam na całym rozdzielaczu gdyż mam to nieopomiarowane. Widzę tylko co się dzieje na rotametrach.

Teoretycznie według tych danych powinienem mieć mniejszą pompę żeby nie taktowała. A tu mam problem z dogrzaniem posadzki.:cool:

Masz świeży dom, mieszkasz od miesiąca i już chcesz dogrzewać tylko w 2T? puść PC samopas, nastaw na sterownikach 24*C i obserwuj. przepływ możesz policzyć sumując wszystkie przepływy na poszczególnych rotametrach. W zasadzie przy podobnej długości pętli, powinny być jednakowe dla wszystkich. Ja ma tylko na piętrze trochę mniejsze, ale na wszystkich równo.

zibizz1
22-01-2019, 12:27
no dobra a co polecacie z dużą mocą na kaloryfery, sprawdziłem kilka pomp od Panasonica dla -15/55
T-CAP 9kW WH-MXC09D3E5 monoblock 17 tys netto moc: 9kW COP 1,73
T-CAP 12kW WH-MXC12D9E8 monoblock 31,2 tys netto moc:11,1kW COP 1,67
T-CAP 16kW WH-SXC16F9E8 split 35,9 tys netto moc:15,2kW COP 1,62

plusfoto
22-01-2019, 12:35
Masz cienkie wylewki i szybciej Ci się wyziębiają bo jest w nich zbyt mało zgromadzonego ciepła. Dlatego niektórzy robią płytę a nie tradycyjny fundament i ocieplenie dają pod płytą a nie na niej. Masz wtedy do dyspozycji magazyn energii pod nogami w postaci 30 -35 cm betonu a nie tak jak w twoim przypadku 5 czy 9 cm.

Szklara
22-01-2019, 14:04
Co do strat to chyba nie jest tak źle, bardziej problemem jest podbicie temperatury w podłodze. Gdybym nagrzał podłogę do 28 stopni to w domu miałbym 30 stopni ;).
Dom nowy -mieszkam od miesiąca. W podłodze 20cm styro na ścianach 20 grafitu,30zm wełny i pracująca reku, okna trzyszybowe z ciepła właściwego wychodziło mi około 5.2kW.
W sumie w domu nie jest źle bo mam nastawy na salusie 22 stopnie. Przez cały dzień jak włączy się pompa między 13-a 15 to do wieczora spadnie mi temp do 21.4. Bardziej dziwi mnie delta i problem z wychłodzeniem posadzki.
U mnie są trzy rozdzielacze jeden parter 8 sekcji, poddasze 9 sekcji i dwie sekcje nad garażem. Nie wiem jakie przepływy maksymalne mam na całym rozdzielaczu gdyż mam to nieopomiarowane. Widzę tylko co się dzieje na rotametrach.

Teoretycznie według tych danych powinienem mieć mniejszą pompę żeby nie taktowała. A tu mam problem z dogrzaniem posadzki.:cool:



Masz dom świeżaka. Wskazana przez Ciebie delta wskazuje na duży odbiór, co normalne przy nowo wybudowanym domu i np nie wspomnieniu o ogrzewaniu garażu itp. U Ciebie nowa chata, hajcuj cały czas, zwłaszcza przy tych temperaturach. Potem zobaczysz, jak delta się zmniejszy możesz zacząć kombinować z 2T. Wydłużysz grzanie z 2T o 2-3 godziny i będzie ok. Nie zbiedniejesz, zachowasz komfort przy tych wylewkach, a gros kosztów wpadnie Ci w 2T, w 1T dogrzejesz tylko nieco. Ale.... to chyba za rok raczej, dom ma pewnie jeszcze tony wody w sobie.

bobrow
22-01-2019, 15:35
no dobra a co polecacie z dużą mocą na kaloryfery, sprawdziłem kilka pomp od Panasonica dla -15/55
T-CAP 9kW WH-MXC09D3E5 monoblock 17 tys netto moc: 9kW COP 1,73
T-CAP 12kW WH-MXC12D9E8 monoblock 31,2 tys netto moc:11,1kW COP 1,67
T-CAP 16kW WH-SXC16F9E8 split 35,9 tys netto moc:15,2kW COP 1,62

Może napisz do czego- bo tak można doradzić np kup tę ładniejszą...

OTTO123
22-01-2019, 17:13
@bobrow

Podałem temperaturę wody, wypowiesz się ?

Policzyłem też na ciepłowłaściwe.pl zapotrzebowanie, oto wynik:
http://cieplowlasciwie.pl/wynik/551d

A gdy dołożę 10 cm wełny to:
http://cieplowlasciwie.pl/wynik/551d

A gdy dołożę 20 cm wełny to:
http://cieplowlasciwie.pl/wynik/551d

bobrow
22-01-2019, 17:18
@bobrow

Podałem temperaturę wody, wypowiesz się ?

Policzyłem też na ciepłowłaściwe.pl zapotrzebowanie, oto wynik:
http://cieplowlasciwie.pl/wynik/551d

A gdy dołożę 10 cm wełny to:
http://cieplowlasciwie.pl/wynik/551d

A gdy dołożę 20 cm wełny to:
http://cieplowlasciwie.pl/wynik/551d

O-to idę do kompa, zaraz zobaczymy

bobrow
22-01-2019, 17:42
@bobrow

Podałem temperaturę wody, wypowiesz się ?

Policzyłem też na ciepłowłaściwe.pl zapotrzebowanie, oto wynik:
http://cieplowlasciwie.pl/wynik/551d

A gdy dołożę 10 cm wełny to:
http://cieplowlasciwie.pl/wynik/551d

A gdy dołożę 20 cm wełny to:
http://cieplowlasciwie.pl/wynik/551d

Otto,
dla 20cm wełny wychodzi Ci niecałe 8kW. Metraż jest nie duży ,ale za to strefa 4-wynik wydaje mi się realny (na moje "oko").Co radzę -to spróbuj przy najniższych mrozach grzać non-stop z najniższą temp na piecu i przy otwartych głowicach termostatycznych (proponuje 47-50st do testów)-zapisz ile było w chałupie.Piec Ci nie zgnije przez te parę dni -co najwyżej zasmoli się trochę (ale jak wrzucisz mu znowu 60st/65st -nastąpi "samooczyszczenie" smolucha jednego...).
Będziesz po tym teście wiedział ,które grzejniki są ok-a które zamienić lub wymienić.
Moim zdaniem powinieneś szukać PC :
-moc 8-9kW przy min -15st lub -20st (z rozsądnymi COP-ami przy tych -20st)
-temperatura Tco max 55st
-praca sprężarki do -25st
Pzdr

zibizz1
22-01-2019, 18:28
Może napisz do czego- bo tak można doradzić np kup tę ładniejszą...
5ton ekogroszku czyli tak z 28MWh , wysoka temperatura zasilania, przy zew 0/40 w kaloryfery. Koszt z instalacją ~25tys. Do kompletu planowana taryfa G12as.

bobrow
22-01-2019, 18:31
5ton ekogroszku czyli tak z 28MWh , wysoka temperatura zasilania, przy zew 0/40 w kaloryfery. Koszt z instalacją ~25tys. Do kompletu planowana taryfa G12as.

To jeszcze m2 i izolacja.

OTTO123
22-01-2019, 18:55
bobrow, zauważ że 20 cm muszę dołożyć, będzie wtedy razem 30, muszę jeszcze gdzieś popytać- poczytać o tych roletach do okien dachowych, ale opady śniegu i mróz uniemożliwiają potem ich użycie, a styrodur na 100% daje 100% lepszy efekt od nich.
To dobry pomysł z tym przetestowania temp na kotle, jednak dziś tego nie zrobię bo ma być -15.
Czyli ustawić 50 stopni i odkręcić głowice w grzejnikach na max, zobaczymy czy da radę :)
Dzięki za odzew :)

zibizz1
22-01-2019, 18:57
Podałem zapotrzebowanie 28MWh na sezon. Dom 8x8m. Piwnica (niegrzana), piętro(21), 2pietro(21) i strych(niegrzana).
Czyli ogrzewane ~130m2, ale na strychu i w piwnicy sporo ciepła. Nad strychem wełna 15cm, ściany strychu styropian, okna wymienione 2szybowe. Ściana 3 warstwowa z pustką

bobrow
23-01-2019, 10:26
bobrow, zauważ że 20 cm muszę dołożyć, będzie wtedy razem 30, muszę jeszcze gdzieś popytać- poczytać o tych roletach do okien dachowych, ale opady śniegu i mróz uniemożliwiają potem ich użycie, a styrodur na 100% daje 100% lepszy efekt od nich.
To dobry pomysł z tym przetestowania temp na kotle, jednak dziś tego nie zrobię bo ma być -15.
Czyli ustawić 50 stopni i odkręcić głowice w grzejnikach na max, zobaczymy czy da radę :)
Dzięki za odzew :)

Nawet bym proponował na 48st,oczywiście piec musi non-stop pracować na CO.
Pzdr

bobrow
23-01-2019, 10:28
Podałem zapotrzebowanie 28MWh na sezon. Dom 8x8m. Piwnica (niegrzana), piętro(21), 2pietro(21) i strych(niegrzana).
Czyli ogrzewane ~130m2, ale na strychu i w piwnicy sporo ciepła. Nad strychem wełna 15cm, ściany strychu styropian, okna wymienione 2szybowe. Ściana 3 warstwowa z pustką

To wpisz jeszcze dane na ciepłowłaściwe.pl i podaj moc PC
Pzdr

zibizz1
23-01-2019, 14:29
Bobrow nie bede bawił w ciepło właściwe bo nie mam potrzebnych danych. Wymagana moc przy -20 to prawdopodobnie 13kW. Chodzi mi o tanie pompy powieterzne z jak największą mocą z przedziału 9-13kw przy parametrach pracy -15/55. Kryterium to minimalna cena za kW mocy przy tych parametrach. Warunki to COP>1,6 dla -15/55 i producent któremu mozna ufać jeśli chodzi o parametry.
Jak narazie najlepsze co znalazłem to
T-CAP 9kW WH-MXC09D3E5
Znacie coś jeszcze co może z tym rywalizować?

bobrow
23-01-2019, 15:06
Bobrow nie bede bawił w ciepło właściwe bo nie mam potrzebnych danych. Wymagana moc przy -20 to prawdopodobnie 13kW. Chodzi mi o tanie pompy powieterzne z jak największą mocą z przedziału 9-13kw przy parametrach pracy -15/55. Kryterium to minimalna cena za kW mocy przy tych parametrach. Warunki to COP>1,6 dla -15/55 i producent któremu mozna ufać jeśli chodzi o parametry.
Jak narazie najlepsze co znalazłem to
T-CAP 9kW WH-MXC09D3E5
Znacie coś jeszcze co może z tym rywalizować?

Wg mnie spokojnie t-cap 9 kW mono- trzeba tylko glikolem zalać układ.
Niedawno porównywałem go z LG - był tańszy o ok 300pln , ale miał gorsze parametry.
Do tego Panas 9 kW ma prawie 12 kW przy dużym przepływie.
Nawet jak Ci zabraknie mocy - to na kilka godzin rocznie włączysz grzały , lub obniży się temp o ok 1-1.5K na te parę godzin.
Wcześniej zastanawiałeś się nad Panasami 12 i 16kW- wg mnie to strata kasy...
Pytaj innych producentów- sam chętnie się dowiem co jest w okolicach 16 000 pln z podobnymi parametrami ( w tym roku chcę 9 kW mono kupić do spawalni)
Pzdr

zibizz1
23-01-2019, 15:20
Jeszcze zauważyłem że mocniejsze wersje mają mniejsze COP. W serii T-CAP tego nie nie ma dobrze trzymają moc ale w innej serii Panasonica w skrajnych warunkach dokładając grzałki do 9kW żeby zrównać moc elektryczna np ze sprezarka 12kw otrzymujemy podobną moc cieplna i podobny COP, więc dopłacanie do tych 12 kW nie ma sensu

OTTO123
23-01-2019, 15:50
T-CAP 9kW WH-MXC09D3E5 za 16 tysiaków ?
Gdzie to znaleźliście ? Ja najtaniej znalazłem za 21500 zł
I czy dobrze rozumiem to jest ta dająca wysoką temp. ?

miloszenko
23-01-2019, 16:33
Nawet jak Ci zabraknie mocy - to na kilka godzin rocznie włączysz grzały , lub obniży się temp o ok 1-1.5K na te parę godzin.



Zastanawiam czy się kwestia braku mocy w ogóle może wystąpić.

Założenie jest takie, że przy warunkach stałych -20/20 PC ma określoną moc. Tylko ile trwają takie warunki? 3-5 godzin?

Czy w tym czasie może dojść do zauważalnego spadku temperatury w domu? A jeśli to będzie w środku nocy?

A jeśli to będzie wieczorem, kiedy popracuje pralka, zmywarka, weźmiecie prysznic to o ile to zmniejsza zapotrzebowanie na następne godziny?

Ja do dziś od pięciu sezonów mam piec gazowy ustawiony na 50% mocy, grzanie w trybie "wolno" z maksymalną temperaturą 35 stopni, więc chodzi wszystko na 30%.

Nie zauważyłem, żeby nie dawał rady :)

bobrow
23-01-2019, 16:35
Tak sie zastanawiam... a dlaczego nie np. etanolem...40% ( oczywiscie nie musi byc "markowy" w butelkach z ladnymi etykietkami ) ;)
Alternatywnie inny alkohol


Ja się totalnie (jeszcze) nie znam na tych „trunkach”, jeśli się nadają i są tańsze- to pewnie tak.

bobrow
23-01-2019, 16:38
T-CAP 9kW WH-MXC09D3E5 za 16 tysiaków ?
Gdzie to znaleźliście ? Ja najtaniej znalazłem za 21500 zł
I czy dobrze rozumiem to jest ta dająca wysoką temp. ?


Szukałeś na Alledrogo ?
Może popytaj najbliższych instalatorów- przecież przy monobloku prawie nie ma pracy...
Tu może decydować dojazd- a nie ... (nie pazerność ?)

OTTO123
23-01-2019, 17:16
Szukałeś na Alledrogo ?
Może popytaj najbliższych instalatorów- przecież przy monobloku prawie nie ma pracy...
Tu może decydować dojazd- a nie ... (nie pazerność ?)

Ale to dobra opcja do mojej chałupy ?

bobrow
23-01-2019, 17:28
Ale to dobra opcja do mojej chałupy ?

Też by pasował- trzeba tylko dokupić mały wymiennik z pompką do zas CWU ( jakieś tam ryzyko skażenia etanolem niby jest ...), koszt max 1000pln

bobrow
23-01-2019, 17:37
A najlepsze przy monobloku jest to , że bardziej jest potrzebny zwykły hydraulik jak pompiarz/chłodnik:wave:

marcin_open
23-01-2019, 18:59
:welcome::welcome:

OTTO123
23-01-2019, 19:40
@bobrow
Zdam Ci relację:

Dotychczas na kotle miałem 70 stopni i zawór mieszający przy bojlerze, na którym ustawiałem sobie temp. CWU
Nie miałem zaworu 3D, 15 lat temu nie był dany, nie wiem czy nie było czy to zaniedbanie.
Więc na kotle 70 i grzejniki na głowicach 2- 2,5 max, czasem było ca ciepło lub otwierane okno do wietrzenia i głowica na '0"
Gdy potem się grzejnik odkręciło lub nie daj Boże dwa grzejniki to temp na kotle spadała nawet i o 10 stopni, musiał nieźle gonić aby odrobić straty.

Teraz za oknem -5 na kotle 48 stopni, odkręcam na maxa jeden grzejnik i czekam godzinę, kocioł bez problemu sobie radzi, odkręcam kolejny i czekam godzinę i jest ciepło, no to odkręciłem 3 grzejniki na raz i też bez problemu (spadek na kotle o 3 s.) sobie poradził.
W domu ma 21 s. tak jak zawsze utrzymujemy.
Wniosek ?
Łatwiej mu utrzymać całe ciepłe grzejniki w temp 55 s. niż 1/3 grzejnik ale o temp 70 s.

Dodatkowo w całym domu mam 4 pomieszczenia w których się nie grzeje:
1. Kuchnia 10m2, jedna ściana zewnętrzna z oknem, ale gotuje się, zmywarkach chodzi, no i chodząc powietrze się miesza.
2. Spiżarka 4m2 - oczywiste
3 i 4 na poddaszu, pralnia i graciarnia też razem z 10 m2, jednak między tymi dwoma pomieszczeniami jest pokój i czy ma to wpływ na jego termoizolację że ma dwie nie ogrzane ściany, czy lepiej grzać w tych pomieszczeniach mimo że nie mam takiej potrzeby ?

P,S. Ta pompa Panasonica to HT o której mi wspominałeś dwie strony wstecz ? ?

bobrow
23-01-2019, 20:01
Otto,
T-capy monobloki występują także HT, co do potrzeby montowania grzejników- będzie tak samo jak na węglu.
Zrób próby na większych mrozach i będziesz wiedział co i jak.

OTTO123
23-01-2019, 20:11
Czyli raczej nie będę musiał montować dodatkowych grzejników :yes:

bobrow
23-01-2019, 20:18
Czyli raczej nie będę musiał montować dodatkowych grzejników :yes:

I nie potrzebujesz HT- skoro robiłeś próby przy 50 st i było ok ( choć jest jeszcze zima- radzę pogrzać tak z tydzień w największe mrozy, to będzie 100% pewności), a „zwykły” T-cap grzeje do 55 st ( czyli masz zapas 10% jakby co...)

OTTO123
23-01-2019, 20:29
Nie mam zamiaru już podwyższać temp. na kotle, i tak niebawem pójdzie na żyletki :)
Mam nadzieję że przyjdą jeszcze większe mrozy abym w pełni go przetestował, jednak jak był zamontowany te 15 lat temu to ustawiony był właśnie na 55 stopni i było kilka dni po - 26, -29 stopni, dał radę ale, wyłączał się tylko chwilkę a tak to mielił całą noc ;)

bobrow
23-01-2019, 20:33
To już wiesz wszystko -szukaj najlepszej ceny ,
Powodzenia

Konsultant Viessmann
23-01-2019, 21:48
Witam.
Mam pytanie a nawet kilka ;)
Obecnie ogrzewam dom CO + ciepła woda eko groszkiem, spalam go 6 ton na rok a na sam okres grzewczy 5 ton, piec mam z podajnikiem o mocy 25 Kw
Dom jest stary, bardzo stary po z 1863 roku, więc ponad 150 lat, wybudowany z piaskowca, stropy drewniana, dach z blachy.
Ocieplony styropianem 10 cm, fundamenty okopane, dana folia kubełkowa i drenaż ,dach dwuspadowy ocieplony wełną - niestety tylko 10 cm, bo więcej nie wchodziło.
Chcę wymienić piec na pompę ciepła- powietrzną i teraz pytania:
1. Dwa piętra dają w sumie 130 m2, jakiej mocy potrzebował będę pompę ciepła ?
Znajomy ma pompę ciepłą Viessmann 5-6 Kw i jest ok na 110 m2, ale ma nowy-8 letni dom, rachunki za cały rok za cały dom to ok 3-3,5 tys zł
Ja uważam że powinienem mieć pompę o mocy 8 lub nawet 10 Kw
4. Jakiej marki-model pompę polecicie ?

Witaj, Dziękuję za ten post. Po pierwsze - powierzchnia domu i jego wiek nie są adekwatne do tego jakiej mocy pompę potrzebujesz. Pompę dobiera się do zapotrzebowania na moc grzewczą a tak wynika z OZC.
Na jakiej podstawie "uważasz, że powinieneś mieć pompę 8 a nawet 10 kW"? Wybacz ale to nie jest precyzyjne określenie.
Co Ci proponuję? Albo zrób profesjonalnie OZC, albo skontaktuj się ze specjalistami Viessmann którzy bezpłatnie doradzą w twojej sytuacji, która nie jest łatwa, bo dom jest bardzo wiekowy i różne problemy mogą wyjść w tym przypadku na etapie doboru i instalacji.
Zobacz co oferują specjaliści:

- Bezpłatne, niezobowiązujące i indywidualne doradztwo, również u klienta.
- Określenie zapotrzebowania na ciepło i ciepłą wodę użytkową w gospodarstwie domowym/nieruchomości klienta.
- Konkretne zalecenie, który nośnik energii – olej, gaz, energia słoneczna, drewno, ciepło z powietrza i gruntu – najlepiej odpowiada potrzebom i możliwościom budynku, zarówno nowego, jak i modernizowanego.
- Informacje o możliwości połączenia różnych nośników energii w celu osiągnięcia maksymalnych oszczędności.
- Kontrola komina w porozumieniu z kominiarzem pod kątem przystosowania do nowego kotła grzewczego oraz spełnienia wymogów ustawowych.
- Poglądowa kalkulacja oszczędności na kosztach ogrzewania dzięki modernizacji.
- Informacje dotyczące publicznego dofinansowania na zakup i montaż urządzeń grzewczych oraz wsparcie na etapie składania wniosków.
- Kalkulacja okresu zwrotu nakładów inwestycyjnych poniesionych na nową instalację grzewczą.

Szczegóły i formularz TUTAJ (https://www.viessmann.pl/pl/uslugi/siec-sprzedazy.html)
Masz pytania? Nie krępuj się i pytaj!

OTTO123
24-01-2019, 03:58
Teraz wczesnym rankiem biegam i zakręcam grzejniki bo w domu ukrop, a na piecu 48 stopni.
Do Pana z Viessmanna
Myślałem o konsultacji z Waszą firmą, bo znajomy ma pompę z Wasze firmy 5-6 KW ale dom w nowszej technologi.
Pytanie czy faktycznie możecie przyjechać do klienta i bezpłatnie - czt. bezinteresownie obliczyć zapotrzebowanie.
Czy nie będzie potem nachalnych telefonów . ;)

donkacper
24-01-2019, 07:52
Witaj, Dziękuję za ten post. Po pierwsze - powierzchnia domu i jego wiek nie są adekwatne do tego jakiej mocy pompę potrzebujesz. Pompę dobiera się do zapotrzebowania na moc grzewczą a tak wynika z OZC.
Na jakiej podstawie "uważasz, że powinieneś mieć pompę 8 a nawet 10 kW"? Wybacz ale to nie jest precyzyjne określenie.
Co Ci proponuję? Albo zrób profesjonalnie OZC, albo skontaktuj się ze specjalistami Viessmann którzy bezpłatnie doradzą w twojej sytuacji, która nie jest łatwa, bo dom jest bardzo wiekowy i różne problemy mogą wyjść w tym przypadku na etapie doboru i instalacji.
Zobacz co oferują specjaliści:

- Bezpłatne, niezobowiązujące i indywidualne doradztwo, również u klienta.
- Określenie zapotrzebowania na ciepło i ciepłą wodę użytkową w gospodarstwie domowym/nieruchomości klienta.
- Konkretne zalecenie, który nośnik energii – olej, gaz, energia słoneczna, drewno, ciepło z powietrza i gruntu – najlepiej odpowiada potrzebom i możliwościom budynku, zarówno nowego, jak i modernizowanego.
- Informacje o możliwości połączenia różnych nośników energii w celu osiągnięcia maksymalnych oszczędności.
- Kontrola komina w porozumieniu z kominiarzem pod kątem przystosowania do nowego kotła grzewczego oraz spełnienia wymogów ustawowych.
- Poglądowa kalkulacja oszczędności na kosztach ogrzewania dzięki modernizacji.
- Informacje dotyczące publicznego dofinansowania na zakup i montaż urządzeń grzewczych oraz wsparcie na etapie składania wniosków.
- Kalkulacja okresu zwrotu nakładów inwestycyjnych poniesionych na nową instalację grzewczą.

Szczegóły i formularz TUTAJ (https://www.viessmann.pl/pl/uslugi/siec-sprzedazy.html)
Masz pytania? Nie krępuj się i pytaj!

Szanowny konsultancie!

Proszę nie zapomnieć poinformować klienta, że szybciej można doczekać się lądowania kosmitów w ogródku niż jakiejkolwiek wizyty waszych specjalistów.
Ja zapytanie złożyłem we wrześniu, nikt się nie pojawił. Potem były jeszcze 2 telefony od Was z przeprosinami i obietnicą kontaktu ze strony przedstawiciela/specjalisty i do dnia dzisiejszego cisza. Aha, pompę już w tym czasie założyłem, grzeje od 2 tygodni, oczywiście nie Viessmann.

Pozdrawiam!

OTTO123
24-01-2019, 17:47
Donkacper, a co zamontowałeś ?

donkacper
24-01-2019, 18:02
Donkacper, a co zamontowałeś ?

Mitsubishi Zubadan, widać szczegóły w stopce

Konsultant Viessmann
25-01-2019, 14:44
Szanowny konsultancie!

Proszę nie zapomnieć poinformować klienta, że szybciej można doczekać się lądowania kosmitów w ogródku niż jakiejkolwiek wizyty waszych specjalistów.
Ja zapytanie złożyłem we wrześniu, nikt się nie pojawił. Potem były jeszcze 2 telefony od Was z przeprosinami i obietnicą kontaktu ze strony przedstawiciela/specjalisty i do dnia dzisiejszego cisza. Aha, pompę już w tym czasie założyłem, grzeje od 2 tygodni, oczywiście nie Viessmann.

Pozdrawiam!

Witam, Proszę o informacje w wiadomości prywatnej do których firm się Pan zgłaszał. to pomoże nam uniknąć takich sytuacji na przyszłość.

Pozdrawiam!

Konsultant Viessmann
25-01-2019, 14:47
Teraz wczesnym rankiem biegam i zakręcam grzejniki bo w domu ukrop, a na piecu 48 stopni.
Do Pana z Viessmanna
Myślałem o konsultacji z Waszą firmą, bo znajomy ma pompę z Wasze firmy 5-6 KW ale dom w nowszej technologi.
Pytanie czy faktycznie możecie przyjechać do klienta i bezpłatnie - czt. bezinteresownie obliczyć zapotrzebowanie.
Czy nie będzie potem nachalnych telefonów . ;)

Witam, kontaktując się z naszym partnerem ma Pan kontakt z firma wykonawczą. Dlaczego miałyby być nachalne telefony :) mogę podejrzewać, że po wizycie i rozmowie instalator zadzwoni zapytać o decyzję, ale nie prowadzimy telemarketingu :)

Sitek1984
27-01-2019, 06:58
witam.
poszukuje pompy ciepła powietrze/woda do ogrzewania domu i wody. (a może lepszy byłby gaz ?)
Dom parterowy nowo budowany powierzchnia ogrzewania podłogowego 340 m2.
Instalator poleca mi pompę viessmann vitocal 222-s, pytanie czy warto w to inwestować w V czy można kupić inna lepsza PC ?
w przyszłości planuje montaż Paneli fotowoltaicznych.

dzięki za pomoc

OTTO123
27-01-2019, 08:44
A co sądzicie o tej pompie ? Tania, pytanie czy ma jakieś wady ?
https://allegro.pl/oferta/powietrzna-pompa-ciepla-lg-therma-v-9kw-z-montazem-7797582252

Czy lepsza ta :
https://allegro.pl/oferta/pompa-ciepla-panasonic-aquarea-9-kw-generacja-h-7560094847?bi_s=ads&bi_m=listing%3Adesktop%3Aquery&bi_c=MDA0ZWRlYTEtMDViNi00ZjRjLTlhNzQtMjkzNWVhM2UzM WNhAA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=643f7894-b704-434b-a5cb-720fc9c547e7

agb
27-01-2019, 10:09
Jedna to monoblok, a druga split. Zdecyduj co chcesz. Tylko błagam, nie pytaj o różnice, bo było o tym milion razy.

bobrow
27-01-2019, 10:37
Przypominam tylko, że monobloki nie podlegają pod CRO- czyli parę stówek rocznie się oszczędza.
No i powtórzę :monobloki są idiotoodporne- ważaniejszy jest prawidłowy transport niż montaż...
A reszty nie chce mi się tu już powtarzać...

finch_pl
27-01-2019, 12:03
A co sądzicie o tej pompie ? Tania, pytanie czy ma jakieś wady ?
https://allegro.pl/oferta/powietrzna-pompa-ciepla-lg-therma-v-9kw-z-montazem-7797582252

Czy lepsza ta :
https://allegro.pl/oferta/pompa-ciepla-panasonic-aquarea-9-kw-generacja-h-7560094847?bi_s=ads&bi_m=listing%3Adesktop%3Aquery&bi_c=MDA0ZWRlYTEtMDViNi00ZjRjLTlhNzQtMjkzNWVhM2UzM WNhAA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=643f7894-b704-434b-a5cb-720fc9c547e7

zobacz tutaj - montowali mi LG 9KW dużo poniżej ceny z aukcji

https://www.facebook.com/azcomfort/

kaszpir007
27-01-2019, 12:46
Przypominam tylko, że monobloki nie podlegają pod CRO- czyli parę stówek rocznie się oszczędza.
No i powtórzę :monobloki są idiotoodporne- ważaniejszy jest prawidłowy transport niż montaż...
A reszty nie chce mi się tu już powtarzać...

A nie jest tak że pod CRO podlegają tylko pompy i klimy które mają powyżej 2kg czynnika ?
LG ma sporo mniej i nie podlega i nic się nie rejestruje ani nie zgłasza ...

Mam takie LG i ma chyba 1,55kg czynnika ..

bobrow
27-01-2019, 13:03
A nie jest tak że pod CRO podlegają tylko pompy i klimy które mają powyżej 2kg czynnika ?
LG ma sporo mniej i nie podlega i nic się nie rejestruje ani nie zgłasza ...

Mam takie LG i ma chyba 1,55kg czynnika ..

Wydaje mi się , że monobloki są do 6 kg - tak gdzieś czytałem.

OTTO123
27-01-2019, 13:12
Rozumiem że pytać spli czy monoblok to tak jakby oytać diesel czy benzyna.
Ale chodzi mi o te modele, co sprawia że tak niska jest cena, a np za Mitsubishi trzeba dać 2x tyle

bobrow
27-01-2019, 13:58
Rozumiem że pytać spli czy monoblok to tak jakby oytać diesel czy benzyna.
Ale chodzi mi o te modele, co sprawia że tak niska jest cena, a np za Mitsubishi trzeba dać 2x tyle

Panasa ktoś tu miał za ok 17 000 pln ( ja mam ofertę na 16 300pln netto)- co do cen , to raczej bym zapytał :
dlaczego inne (topowe) marki są prawie x2 droższe ?

OTTO123
27-01-2019, 14:22
No właśnie nie wiem w którą stronę to idzie, czy jest jak z autami ?
Że te teńsze sąrôwnie dobre jak te drogie markowe, czy te drogie wcale nie są lepsze od tych tańszych ?

No i nadal nie wiem na co się zdecydować, split czy monoblok, ponoć lepiej brać to do czego potem jest lepszy dostęp części i serwisu.
A Ty bobrow chcesz monoblok z Panasa ?

bobrow
27-01-2019, 15:03
No właśnie nie wiem w którą stronę to idzie, czy jest jak z autami ?
Że te teńsze sąrôwnie dobre jak te drogie markowe, czy te drogie wcale nie są lepsze od tych tańszych ?

No i nadal nie wiem na co się zdecydować, split czy monoblok, ponoć lepiej brać to do czego potem jest lepszy dostęp części i serwisu.
A Ty bobrow chcesz monoblok z Panasa ?

Ja kupuję mono Panasa do kolejnej inwestycji- powiem więcej, żałuję że wcześniej nie kupiłem monobloka...

OTTO123
27-01-2019, 15:13
A w czym widzisz zalety monobloka i wady splita ?

bobrow
27-01-2019, 15:23
A w czym widzisz zalety monobloka i wady splita ?
Już było o tym , zalety monobloka :
1.cena
2.prostota montażu i zdecydownie mniejsze ryzyko błędu instalatora
3.brak kosztów CRO
Minus jest taki , że jak ktoś się boi skażenia cwu przy awarii wymiennika- to trzeba dołożyć ok 1500 pln na wymiennik z obiegówką...
Dla mnie wystarczy...

oberwatorPC
27-01-2019, 15:30
Już było o tym , zalety monobloka :
1.cena
2.prostota montażu i zdecydownie mniejsze ryzyko błędu instalatora
3.brak kosztów CRO
Minus jest taki , że jak ktoś się boi skażenia cwu przy awarii wymiennika- to trzeba dołożyć ok 1500 pln na wymiennik z obiegówką...
Dla mnie wystarczy...

A czego tu się bać? W pompach powietrznych do CWU wymiennik ma bezpośredni kontakt z wodą w zasobniku. A pomp tych zamontowanych jest tysiące.

zibizz1
27-01-2019, 15:39
Bo tu gadają jakie głupoty zeby glikol lać do monoblocka. Przecież to bez sensu. Normalnie woda i ewentualnie awaryjne zasilanie dla elektroniki i obiegowki

oberwatorPC
27-01-2019, 15:44
A nawet jak glikol to w czym problem? Instalacje solarne chodzą na glikolu w instalacjach wody pitnej.
Monoblok jest pewnie tańszy w montażu a to już nie na rękę wielu tu obecnym.

Kaizen
27-01-2019, 16:25
Bo tu gadają jakie głupoty zeby glikol lać do monoblocka. Przecież to bez sensu. Normalnie woda i ewentualnie awaryjne zasilanie dla elektroniki i obiegowki

Nie tracisz gwarancji tak przerabiając pompę?
Jakiego konkretnie UPSa masz na myśli i ile czasu będzie napędzał pompę?

bobrow
27-01-2019, 17:50
Bo tu gadają jakie głupoty zeby glikol lać do monoblocka. Przecież to bez sensu. Normalnie woda i ewentualnie awaryjne zasilanie dla elektroniki i obiegowki

Ja Twój pomysł głupotą bym nie nazwał- dla mnie jest nie specjlanie dobry , ponieważ :
-nie zabezpiecza systemu w przypadku dłuższych przerw (na jak długo starczy podtrzymanie ?)
-też kosztuje ( ups czy agregat ) , środek nie zamarzający kosztuje ok 800 pln

wiertar
27-01-2019, 18:27
Czyli koszty montażu splita znacząco różnią się od Mono?

Pytajnick
27-01-2019, 18:42
Czyli koszty montażu splita znacząco różnią się od Mono?

To zależy kto wycenia i ile chce zarobić.
Moi oferenci w rubryce montaż wpisywali od 3 do 3,5 tysiąca ;/

fachman19
27-01-2019, 18:49
A różnica ceny miedzy monoblokiem a splitem ?

bobrow
27-01-2019, 19:04
A różnica ceny miedzy monoblokiem a splitem ?

T-cap 9 kW można kupić z montażem 16 500 pln netto , a splita można wyrwać za 22 500 pln brutto (?) - dzisiejsza oferta z Alle...

zibizz1
27-01-2019, 19:21
Level 0, brak zabezpieczenia
Level 1, pompa 3 fazowa i UPS wpięty na fazę na której jest elektronika i pompa obiegowa (zazwyczaj są na jednej)
Level 2, agregat
Level 3, agregat z SZR

wiertar
27-01-2019, 20:35
Dasz namiar na tego tcapa za 16,500? Może być na priv

budowa129
27-01-2019, 21:44
Używam nibe ams10-12 od 8,12 2018 ,niemam jeszcze drzwi wwnetrznych,płytkarz sie kreci ,dom 180m2z garazami kotłownia,pompa pobrała prądu 940kwh,sporo ale to pierwsze miesiace,budynek musi sie wygrzac,pomontowac drzwi ,mysle ze wszystko sie ustabilizuje,pompa kosztowala 29400 z montazem sam montaz,podłogówkie robiłem sam,czytam na forum otych cop niewiem oco chodzi ,moja ustawił mi po zamontowaniu instalator i tak zostało,odradzał mi jakie kolwiek manipulacje w ustawieniach.

bobrow
27-01-2019, 23:06
Używam nibe ams10-12 od 8,12 2018 ,niemam jeszcze drzwi wwnetrznych,płytkarz sie kreci ,dom 180m2z garazami kotłownia,pompa pobrała prądu 940kwh,sporo ale to pierwsze miesiace,budynek musi sie wygrzac,pomontowac drzwi ,mysle ze wszystko sie ustabilizuje,pompa kosztowala 29400 z montazem sam montaz,podłogówkie robiłem sam,czytam na forum otych cop niewiem oco chodzi ,moja ustawił mi po zamontowaniu instalator i tak zostało,odradzał mi jakie kolwiek manipulacje w ustawieniach.

Dopilnuj spokojnie wykończenia chałupy-a jak będziesz miał trochę czasu to sobie trochę tu poczytaj.
Jak uznasz , że wszystko jest ok- to daj sobie spokój z naszym forum i ciesz się życiem.
Jak uznasz inaczej- jesteśmy do dyspozycji.
Pzdr

Kaizen
27-01-2019, 23:17
Używam nibe ams10-12 od 8,12 2018 ,niemam jeszcze drzwi wwnetrznych,płytkarz sie kreci ,dom 180m2z garazami kotłownia,pompa pobrała prądu 940kwh,sporo ale to pierwsze miesiace,budynek musi sie wygrzac,

Sporo. Nawet więcej niż sporo.
Ile z tego zużyły grzałki?
Jak temperatura powrotu była za niska - to pewnie pompa odpaliła grzałkę. Jak nie mogła wystarczająco szybko podnieść temperatury - to uznała, że nie wyrabia i odpaliła grzałkę.
Trzeba odpalać po jednym obwodzie, żeby to zminimalizować. Wtedy udaje się szybko podnieść temperaturę. Potem, jak już w pierwszym obwodzie masz zadaną temperaturę, to odkręcasz drugi. Już temperatura nie powinna spaść poniżej minimum i wzrastać wystarczająco szybko. Potem dokładasz kolejne obwody. A jak w grudniu, w wychłodzonym domu odpaliłeś wszystkie pętle na raz - to pewnie znaczną część z tych kWh zużyła grzałka.

miloszenko
27-01-2019, 23:32
Sporo. Nawet więcej niż sporo.
Ile z tego zużyły grzałki?
Jak temperatura powrotu była za niska - to pewnie pompa odpaliła grzałkę. Jak nie mogła wystarczająco szybko podnieść temperatury - to uznała, że nie wyrabia i odpaliła grzałkę.
Trzeba odpalać po jednym obwodzie, żeby to zminimalizować. Wtedy udaje się szybko podnieść temperaturę. Potem, jak już w pierwszym obwodzie masz zadaną temperaturę, to odkręcasz drugi. Już temperatura nie powinna spaść poniżej minimum i wzrastać wystarczająco szybko. Potem dokładasz kolejne obwody. A jak w grudniu, w wychłodzonym domu odpaliłeś wszystkie pętle na raz - to pewnie znaczną część z tych kWh zużyła grzałka.

Żadne sporo, nie strasz ludzi. Wygrzewalem kilka domów, rekordzista wziął 300 M3 gazu na 140 M2 grzanej podłogi. Potem dopiero zaczęło się normalne grzanie.

Kaizen
27-01-2019, 23:52
Żadne sporo, nie strasz ludzi. Wygrzewalem kilka domów, rekordzista wziął 300 M3 gazu na 140 M2 grzanej podłogi. Potem dopiero zaczęło się normalne grzanie.

W jakim czasie wziął te 3000kWh? Tu masz ponad 3000kWh (gdyby wszystko było sprężarką wyprodukowane) w 1,5 miesiąca. I "wygrzewanie" chyba nie nastąpiło, bo jakby wylewka była wygrzewana, to zawetowałby taki pomysł glazurnik.

Czy może zaprzeczasz, że PC poniżej pewnej temperatury powrotu grzeje grzałką?
Albo jak nie może podnieść przez pewien czas temperatury powrotu, to dopala grzałkę?

OTTO123
28-01-2019, 04:07
Czytałem o CRO i monobloki tak samo objęte są obowiązkiem rejestracji.

JTKirk
28-01-2019, 05:04
Czy może zaprzeczasz, że PC poniżej pewnej temperatury powrotu grzeje grzałką?
Albo jak nie może podnieść przez pewien czas temperatury powrotu, to dopala grzałkę?

tak, zaprzeczę. Znam takie przypadki :P

zibizz1
28-01-2019, 05:20
Nibe odpala kolejne stopnie grzałek jak nie może przez pewien czas osiągnąć zadanej temp. Jeśli nawet grzałki coś wzięły to nie więcej niż 200kWh. Pewnie sporo też poszło na podniesie temp chlodnego budynku i ta energia została zmagazynowana w środku.
Porównałbym wskazania z 8.12-8.01 oraz 8.01-8.02

bobrow
28-01-2019, 08:42
Czytałem o CRO i monobloki tak samo objęte są obowiązkiem rejestracji.

Tak ,ale dla prawie 6 kg czynnika , poniżej fragment tekstu :
"
Rejestracja pompy ciepła i Karta urządzenia

Ustawa f-gazowa wprowadziła również obowiązek rejestracji urządzenia zawierającego fluorowane gazy cieplarniane, czyli założenia mu tzw. Karty urządzenia. Obowiązek ten dotyczy pomp ciepła zawierających co najmniej:
- 5 ton ekwiwalentu CO2 dla urządzeń niehermetycznie zamkniętych, oraz
- 10 ton ekwiwalentu CO2 dla urządzeń hermetycznie zamkniętych."

A tu link
https://instalreporter.pl/ogolna/obowiazki-instalatora-i-uzytkownika-pompy-ciepla-w-swietle-ustawy-f-gazowej/

miloszenko
28-01-2019, 12:44
W jakim czasie wziął te 3000kWh? Tu masz ponad 3000kWh (gdyby wszystko było sprężarką wyprodukowane) w 1,5 miesiąca. I "wygrzewanie" chyba nie nastąpiło, bo jakby wylewka była wygrzewana, to zawetowałby taki pomysł glazurnik.

Czy może zaprzeczasz, że PC poniżej pewnej temperatury powrotu grzeje grzałką?
Albo jak nie może podnieść przez pewien czas temperatury powrotu, to dopala grzałkę?

W 3 tygodnie.

Nie wiem jak się zachowuje PC w specyficznych warunkach.

Konsultant Viessmann
28-01-2019, 13:30
witam.
poszukuje pompy ciepła powietrze/woda do ogrzewania domu i wody. (a może lepszy byłby gaz ?)
Dom parterowy nowo budowany powierzchnia ogrzewania podłogowego 340 m2.
Instalator poleca mi pompę viessmann vitocal 222-s, pytanie czy warto w to inwestować w V czy można kupić inna lepsza PC ?
w przyszłości planuje montaż Paneli fotowoltaicznych.

dzięki za pomoc
Witam, dziękuję za post i zainteresowanie pompą ciepła marki Viessmann. Co do urządzenia mogę powiedzieć, że jest to jedna z najnowszych pomp ciepła, która może optymalnie korzystać z własnego prądu z instalacji fotowoltaicznej .
Regulowana moc zapewnia efektywną pracę przy obciążeniu częściowym.
Masz jakieś wątpliwości co do naszej marki, czy do samego urządzenia?
Jeśli mogę pomóc w ewentualnych pytaniach - jestem do dyspozycji!
Pozdrawiam!

23-02-2019, 09:10
Witam, jakis czas mnie nie bylo. Uzywam od 5 lat Panasonic Aquarea 9kw nie Tcap. Na poczatku do ukladu dolewalem wody raz, moze dwa razy w miesiacu, od kilku tygodni czestotliwosc zwiekszyla sie do 2,3 razy na tydzien. Z czym to moze byc zwiazane? Pytanie tez o defrost, jak czesto powinien byc bo u mnie ostatnio 3,4 razy dziennie nawet jesli jest plus 10 na zewnatrz.

marcin_u
23-02-2019, 10:02
Witam, jakis czas mnie nie bylo. Uzywam od 5 lat Panasonic Aquarea 9kw nie Tcap. Na poczatku do ukladu dolewalem wody raz, moze dwa razy w miesiacu, od kilku tygodni czestotliwosc zwiekszyla sie do 2,3 razy na tydzien. Z czym to moze byc zwiazane? Pytanie tez o defrost, jak czesto powinien byc bo u mnie ostatnio 3,4 razy dziennie nawet jesli jest plus 10 na zewnatrz.

W układzie zamkniętym nie powinna woda znikać bo niby gdzie,a jak trzeba dolewac to pewnie gdzieś nieszczelność. Defrosty przy +10st raczej nie powinny się zdarzać więc ewidentnie coś nie tak... Po czym stwierdzasz że masz defrosty ? Cały dzień obserwujesz pc czy masz opomiarowana i na wykresach widzisz? Bo ja przez 2 lata trafiłem może z 5x na defrost wizualnie a ile jest ich naprawdę to widzę na wykresach na pvmonitor.pl

23-02-2019, 10:40
Uklad nie jest zamkniety bo sa odpowietrzniki, do tego pytanie....skad pompa bierze wode na defrosta? Skad wiem ze sa? Bo widze na pompie jak leci woda, jak jest mokro pod nia i cieknie i to dosc czesto, poza tym czasem zalacza sie jak jestem w garazu a tam na pompie widze pi parametrach i ikonie a wlasciwie znaczniku przy napisie.

Malo tego, ostatnio ciezko wysterowac podlogowke tzn krecac na rozdzielaczach zaorami prawie nie ma ruchu na rotametrach. Czy ubytek wody i slaba sterowalnosc moze byc oznaka ...nieszczelnosci ukladu? A jesli tak to jak sprawdzic szczelnosc poszczegolnych obwodow.

miloszenko
23-02-2019, 10:46
Witam, jakis czas mnie nie bylo. Uzywam od 5 lat Panasonic Aquarea 9kw nie Tcap. Na poczatku do ukladu dolewalem wody raz, moze dwa razy w miesiacu, od kilku tygodni czestotliwosc zwiekszyla sie do 2,3 razy na tydzien. Z czym to moze byc zwiazane? Pytanie tez o defrost, jak czesto powinien byc bo u mnie ostatnio 3,4 razy dziennie nawet jesli jest plus 10 na zewnatrz.

A masz w układzie CO naczynie przeponowe? Może tam trzeba interweniować.

Marek2504
23-02-2019, 10:52
Do sprawdzenia szczelności można użyć takiej ręcznej pompy, każdy hydraulik powinien mieć coś takiego.

23-02-2019, 11:00
Mam, ale co ono ma do rzeczy i jak mam tam interweniowac, poza tym ono jest zamontowane na zasilaniu CWU, na CO nie mam

Ale zegar cisnienia w ukladzie mam na pompie i jak doleje wody jest ok, zaczyna spadac na drugi dzien, wiec reczna pompka od hydraulika chyba bedzie ciezko sprawdzic. Tak mysle....czy rzeczywiscie defrost pobiera wode z ukladu? Bo jesli tak to nadmierna ilos defrostow tlumaczyla by wszystko. Inna sprawa skad taka ich ilosc.

codix
23-02-2019, 11:38
Pompa pobiera energie z wody na defrost a nie wodę

23-02-2019, 12:34
Wiec skad jak jest plus 10 i idzie defrost....leci woda ciurkiem z jednostki zewnetrznej, ona nie jest oblodzona zeby po dodaniu energii generowala sie woda?

plusfoto
23-02-2019, 13:07
Wezwij serwis bo ewidentnie jest coś nie tak. Wody w jednostce zew. nie ma prawa być, chyba że to monoblok. Inaczej masz prawdopodobnie problem z czynnikiem,

Pratchawiec
23-02-2019, 13:36
Wiec skad jak jest plus 10 i idzie defrost....leci woda ciurkiem z jednostki zewnetrznej, ona nie jest oblodzona zeby po dodaniu energii generowala sie woda?

Santosz

1. Jest takie newralgiczne miejsce w Panasie, które może powodować ubytek wody grzewczej. To zawór bezpieczeństwa - pod obudową na górze jedn. wewn.
Sprawdź czy na pewno jest dobrze zamknięty, bo może poszczać wodę, zwłaszcza przy nieco wyższym ciśnieniu - nawet rzędu <1,5 atm.
2. Przy dużej wilgotności powietrza z jednostki zewnętrznej może ciec dość dużo wody, nawet gdy nie jest ona oszroniona. To normalne zjawisko.

Pozdrawiam

Pratchawiec

23-02-2019, 13:45
Nie w wew tylko z zew leci, przeciez przy defrostach to norma.

plusfoto
23-02-2019, 13:54
Nie w wew tylko z zew leci, przeciez przy defrostach to norma. Przy defrostach tak ale przy temperaturach powyżej 3 - 4 stopni defrost to raczej niezbyt normalne zjawisko.

codix
23-02-2019, 14:15
Wiec skad jak jest plus 10 i idzie defrost....leci woda ciurkiem z jednostki zewnetrznej, ona nie jest oblodzona zeby po dodaniu energii generowala sie woda?
A skad latem przy plus 25 w aucie z klimy leci woda ? Z chlodnicy auta?
Jak masz pompe split to woda z obiegu c.o. nie ma stycznosci z jednostka zewnetrzna
Jak masz pompe monoblok to woda leci do jednostki zewnetrznej ale tylko do wymiennika i rownierz nie ma stycznosci z czescia gazowa pompy .
Napewno nie jest pobierona z instalacji c.o. do defrostów.
Jesli ci ubywa wody w instalacji w takim tempie to gdzies masz nieszczelnosc,jesli to pompa split to tylko wewnatrz budynku.

23-02-2019, 15:55
To split, skad wiec taka duza liczba defrostow? Co ma do tego naczynko wyrownawcze? Jak zlokalizowac miejsce nieszczelnosci? Poza sezonem grzewczym to chyba pozakrecac wszystkie uklady, dopompowac sprezarka na jednym otwartym obiegu cisnienie i np obserwowac spadek w ciagu doby i tak bym robil kazdy obieg. Ale mamy sezon, czy mozna w jakis inny sposob stwierdzic, znalezc miejsce wystepowania nieszczelnosci

23-02-2019, 15:57
Ale wtedy woda ciekla by mi z jednostki wewnetrznej a ta jest sucha.

23-02-2019, 15:58
Ale z jednostki wewnetrznej nie leci mi zadna woda, pod pompa jest sucho.


Santosz

1. Jest takie newralgiczne miejsce w Panasie, które może powodować ubytek wody grzewczej. To zawór bezpieczeństwa - pod obudową na górze jedn. wewn.
Sprawdź czy na pewno jest dobrze zamknięty, bo może poszczać wodę, zwłaszcza przy nieco wyższym ciśnieniu - nawet rzędu <1,5 atm.
2. Przy dużej wilgotności powietrza z jednostki zewnętrznej może ciec dość dużo wody, nawet gdy nie jest ona oszroniona. To normalne zjawisko.

Pozdrawiam

Pratchawiec

Pratchawiec
23-02-2019, 16:03
Nadajecie na różnych częstotliwościach, Uporządkujmy to

1. Santosz ma splita a nie monobloka.
2. Santosz musi dolewać często wodę do układu grzewczego.
3. Z jednostki zewn. Santosza cieknie woda nawet przy +10*.

Pytanie; do jakiego ciśnienia Santosz uzupełnia wodę w układzie grzewczym? Z dużym prawdopodobieństwem puszcza mu wspomniany w moim poprzednim poście zawór bezpieczeństwa. Teoretycznie trzyma do 3 atm. U mnie przepuszcza już w okolicach 2.

Pozdrawiam

Pratchawiec

Pratchawiec
23-02-2019, 16:06
Ale z jednostki wewnetrznej nie leci mi zadna woda, pod pompa jest sucho.

Zapewne odpływ z zaworu bezp. masz odprowadzony do kanalizacji. Jak odkręcisz obudowę powinieneś zobaczyć igielitowy przewód odpływowy. Sprawdź jego stan i dokąd prowadzi.

Pozdrawiam

Pratchawiec

23-02-2019, 16:31
Pkt od 1 do 3 dokladnie o to chodzi.
Jesli chodzi o zawor to....ja dolewam na cisnienie 2,4 do 2,6 powyzej zawor puszcza. Widze to bo krociec jest umiejscowiony na spodzie pompy i jak dolewam wody to widze kiedy leci, nie jest podlaczony do kanalizy ale mam pod nim postawione wiadro. Gdyby nim uciekala woda w ukladzie to znienialby sie stan wody w wiadrze a tak nie jest. Po 2-3 dniach cisnienie potrafi spasc ponizej 1,6 a czasem jeszcze mniej, jesli dolewam po 4 lub 5 dniach to mam ponizej 1,0


Nadajecie na różnych częstotliwościach, Uporządkujmy to

1. Santosz ma splita a nie monobloka.
2. Santosz musi dolewać często wodę do układu grzewczego.
3. Z jednostki zewn. Santosza cieknie woda nawet przy +10*.

Pytanie; do jakiego ciśnienia Santosz uzupełnia wodę w układzie grzewczym? Z dużym prawdopodobieństwem puszcza mu wspomniany w moim poprzednim poście zawór bezpieczeństwa. Teoretycznie trzyma do 3 atm. U mnie przepuszcza już w okolicach 2.

Pozdrawiam

Pratchawiec

codix
23-02-2019, 16:52
No to cudów nie ma jak nie przez jakiś odpowietrznik czy zawór bezpieczeństwa to musi być nieszczelność,a gdzie to już chyba nikt nie zgadnie .
Jak by było gdzieś na pietrze to już by się jakaś plama na suficie zrobiła a jak parter to chyba ciężko będzie namierzyć tylko ciśnienie robić na poszczególnych pętlach .Hydraulika i w jakiś cieplejszy dzień niech bada,jak jeden dzień nie pogrzejesz to nie zamarzniesz.

cangi80
23-02-2019, 17:01
Może brak powietrza w naczyniu przeponowym. Czy dużo wody dolewasz ? Jeżeli bardzo mało to może wypływać przez zawór w chwili gdy odbija temperaturę .

milsa666
23-02-2019, 17:17
A moze termowizja pomoże. Zapoznasz 40*C w podłogę i może zobaczysz zamiast rurek jakiś nieregularny kształt.

23-02-2019, 17:44
Wody malo dolewam , nie wiem czy widzialbym plamy, jesli malo leci a podloga grzeje codziennie to suszy, poza tym mam reku i to tez mocno osusza, rozdzielacze mam dwa i kazdy w srodku suchy, zawory odpowietrzajace sa takie z pokretlami i te sa zakrecone. Przeponowe mam na CWU, co to znaczy ze tam jest za malo powietrza. Rozumiem ze sposob z dobijaniem cisnienia na kazdej petli osobno jest ok?


Może brak powietrza w naczyniu przeponowym. Czy dużo wody dolewasz ? Jeżeli bardzo mało to może wypływać przez zawór w chwili gdy odbija temperaturę .

cangi80
23-02-2019, 18:00
Naczynie przeponowe powinno być też na CO w układzie zamkniętym. Przy ciśnieniu jak piszesz 2,6 bara w układzie otwartym naczynie musiało by być na wysokości 26m. Jeżeli nie ma powietrza o odpowiednim ciśnieniu w naczyniu przeponowym woda rozszerzając się wypływa przez zawór bezpieczeństwa bo nie ma się gdzie podziać. Proponuję obniżyć ciśnienie w instalacji do 0 bar, podpompować ciśnienie w naczyniu do powiedzmy 1 bara i wtedy dopuścić wody aby ciśnienie w instalacji miało około 1,2 bar. 2,5 to trochę za dużo chyba , że jest bardzo wysoki dom.

edde
23-02-2019, 18:22
może na tyle mało dolewasz że nie jesteś w stanie obiektywnie stwierdzić że w wiadrze nie przybyło, napuść, odpływ włóż do butelki a ni do wiadra i zobacz czy sie coś zmieni, z butelki to "niewiele" jeli wyjdzie zaworem nie odparuje a z wiadra już tak

23-02-2019, 18:25
Jak mam je obnizyc do zera? Mam podpompowac cisnienie w naczyniu na cwu? Nie mam przepony na CO chyba ze jest w pompie na wyposazeniu. 2,5 nie jest duzo, w momencie instalacji mowili mi instalatorzy ze 2.0 do 2.2 jest najlepsze, ze jezeli jest ponizej 2 to to dolewac bo to za niski stan dla pompy. Dolewam tyle na ile pozwala mi zawor. Gdybym dolewal do 2.0 to musialbym dolewac codziennie.


Naczynie przeponowe powinno być też na CO w układzie zamkniętym. Przy ciśnieniu jak piszesz 2,6 bara w układzie otwartym naczynie musiało by być na wysokości 26m. Jeżeli nie ma powietrza o odpowiednim ciśnieniu w naczyniu przeponowym woda rozszerzając się wypływa przez zawór bezpieczeństwa bo nie ma się gdzie podziać. Proponuję obniżyć ciśnienie w instalacji do 0 bar, podpompować ciśnienie w naczyniu do powiedzmy 1 bara i wtedy dopuścić wody aby ciśnienie w instalacji miało około 1,2 bar. 2,5 to trochę za dużo chyba , że jest bardzo wysoki dom.

Pratchawiec
23-02-2019, 18:38
Santosz

Ten zawór jak się zamyka automatycznie to zazwyczaj niedokładnie do końca. Teoretycznie zamknięty trochę może przepuszczać. Nawet tego nie zauważysz, bo z wiaderka woda Ci odparuje. A do spadku ciśnienia o 0,5 atm wystarczy ubytek szklanki wody.
Odkręć obudowę i poruszaj jego dźwignią. Staraj się znaleźć takie położenie, w którym zawór na pewno trzyma.
Po co nabijasz 2,5 atm? Do prawidłowej pracy układu w zupełności wystarczy 1,0.

Pozdrawiam

Pratchawiec

23-02-2019, 18:53
Ok ale... przez 5 lat bylo ok, nic nie grzebalem, nic nie ruszalem i nagle zawor przepuszcza? W moim drugim domu zakladalem sam centralne, ma wymuszony obieg wody przez pompe, uklad otwarty i pracuje prawidlowo tylko jak ma 2.o lub nieco ponad, ponizej nie dogrzewa wiec z tym 1.0 to chyba nie do konca tak...


Santosz

Ten zawór jak się zamyka automatycznie to zazwyczaj niedokładnie do końca. Teoretycznie zamknięty trochę może przepuszczać. Nawet tego nie zauważysz, bo z wiaderka woda Ci odparuje. A do spadku ciśnienia o 0,5 atm wystarczy ubytek szklanki wody.
Odkręć obudowę i poruszaj jego dźwignią. Staraj się znaleźć takie położenie, w którym zawór na pewno trzyma.
Po co nabijasz 2,5 atm? Do prawidłowej pracy układu w zupełności wystarczy 1,0.

Pozdrawiam

Pratchawiec

plusfoto
23-02-2019, 22:26
Ok ale... przez 5 lat bylo ok, nic nie grzebalem, nic nie ruszalem i nagle zawor przepuszcza? W moim drugim domu zakladalem sam centralne, ma wymuszony obieg wody przez pompe, uklad otwarty i pracuje prawidlowo tylko jak ma 2.o lub nieco ponad, ponizej nie dogrzewa wiec z tym 1.0 to chyba nie do konca tak...
Santosz masz problem raz z czynnikiem chłodniczym - prawdopodobnie się trochę coś rozszczelniło i dwa prawdopodobnie w układzie OP coś puszcza i ubywa wody. Może któryś odpowietrznik albo na którymś rotametrze..

cangi80
24-02-2019, 08:25
Ok ale... przez 5 lat bylo ok, nic nie grzebalem, nic nie ruszalem i nagle zawor przepuszcza? W moim drugim domu zakladalem sam centralne, ma wymuszony obieg wody przez pompe, uklad otwarty i pracuje prawidlowo tylko jak ma 2.o lub nieco ponad, ponizej nie dogrzewa wiec z tym 1.0 to chyba nie do konca tak...
W układzie otwartym nie ma takiego czegoś, że możesz sobie nabić ciśnienia ile chcesz . Masz tylko wysokość podnoszenia wody do naczynia i nic więcej ciśnienie nie wzrośnie choć byś napuszczał wody ile chcesz. Podałeś, że gdzieś tam jest 2 bary to oznacza, że naczynie przelewowe jest na wysokości 20 m nad poziomem manometru. Musi być naczynie do CO . Może jakieś zdjęcia , gdzie jest wpięte to naczynie CWU.
W naczyniu powinien być taki wentylek jak przy kołach w samochodzie i tam trzeba dopompować powietrza . Ciśnienie w instalacji można zredukować do zera np wypuszczając trochę wody zaworem bezpieczeństwa.

24-02-2019, 09:13
To moje cisnienie wczoraj o 20.00
https://s2.ifotos.pl/mini/201902240_qwsqwna.jpg (https://ifotos.pl/z/qwsqwna/)

A to dzis rano o 10.00
https://s2.ifotos.pl/mini/201902240_qwsqwep.jpg (https://ifotos.pl/z/qwsqwep/)

A tyle wody nalecialo przez noc
https://s5.ifotos.pl/mini/201902240_qwsqwer.jpg (https://ifotos.pl/z/qwsqwer/)

A to moja przepona
https://s2.ifotos.pl/mini/201902240_qwsqwex.jpg (https://ifotos.pl/z/qwsqwex/)

grek
24-02-2019, 10:17
Na zdjęciu które wkleiłeś widać naczynie przeponowe, ale od zasilania zbiornika CWU.
Naczynie obiegu CO jest wbudowane w jednostkę wewnętrzną pompy.
Gwałtowne zmiany ciśnienia przy niewielkich zmianach objętości wody świadczą o małej ilości gazu w naczyniu.
Można je uzupełnić powietrzem, ale powinno się to fachowo robić azotem (tlen degraduje z czasem gumowe membrany).

Odszranianie jednostki zewnętrzej w temperaturze +10°C świadczy o niskiej temperaturze parowania i prawdopodobnie ubytku czynnika chłodniczego., jak już napisał Ci wczesniej plusfoto.

Marek2504
24-02-2019, 10:20
Sprawdziłeś w końcu czy jest powietrze w zbiorniku przeponowym? I dlaczego masz zamknięty jeden z dwóch zaworów na rurce do zbiornika przeponowego?

grek
24-02-2019, 10:24
Marek2504, bo ten zawór służy do uzupełniania wody w obiegu CO.
Przyjrzyj się dokładnie. Na zdjęciu widać pomiędzy zaworami trójnik i podłączenie które idzie w ścianę. To rura zasilania zimnej wody.
Górny zawór (zamknięty) tak jak napisałem służy do uzupełniania wody w CO, a dolny (otwarty) zasila zbiornik CWU.

Marek2504
24-02-2019, 10:27
To do czego służy ten zbiornik przeponowy?

24-02-2019, 10:28
Dokladnie jak piszesz, to zawor od uzupelniania wody w ukladzie, rozumiem ze prz Twojej diagnozie konieczna wizyta serwisu w celu uzupelnienia czynnika?


Marek2504, bo ten zawór służy do uzupełniania wody w obiegu CO.
Przyjrzyj się dokładnie. Na zdjęciu widać pomiędzy zaworami trójnik i podłączenie które idzie w ścianę. To rura zasilania zimnej wody.
Górny zawór (zamknięty) tak jak napisałem służy do uzupełniania wody w CO, a dolny (otwarty) zasila zbiornik CWU.

Marek2504
24-02-2019, 10:29
Sprecyzuje: jaką role pełni?

grek
24-02-2019, 10:29
Do przejęcia nadwyżki wody podczas rozgrzewania zasobnika CWU.

grek
24-02-2019, 10:35
Dokladnie jak piszesz, to zawor od uzupelniania wody w ukladzie, rozumiem ze prz Twojej diagnozie konieczna wizyta serwisu w celu uzupelnienia czynnika?

Jeśli pompa jest już po gwarancji to możesz gaz w jej naczyniu przeponowym uzupełnić sam (wymaga demontażu obudowy).
Ale doradzam wizytę chłodnika który przy okazji sprawdzi ciśnienia w układzie i stwierdzi czy ilość czynnika jest prawidłowa.
Nie zauważyłeś spadku mocy? Niska ilość czynnika ma też duży wpływ na COP, powinna wzrosnąć ilość zużywanej energii elektrycznej.

24-02-2019, 10:36
grek czyli do uzupelnienia gaz w zbiorniku w jednostce wewnetrznej (widze tu koncowke z nakretka jak wentyl w aucie) oraz czynnik chlodniczy w ukladzie?


Do przejęcia nadwyżki wody podczas rozgrzewania zasobnika CWU.

24-02-2019, 10:43
No wlasnie ostatnimi czasy a wlasciwie od jesieni rachunki wzrosly, pompa chyba po gwarancji ale mam dobre relacje z firma ktora montowala i umowie sie w poniedzialek na wizyte serwisu od nich. Dzieki wielkie za info.


Jeśli pompa jest już po gwarancji to możesz gaz w jej naczyniu przeponowym uzupełnić sam (wymaga demontażu obudowy).
Ale doradzam wizytę chłodnika który przy okazji sprawdzi ciśnienia w układzie i stwierdzi czy ilość czynnika jest prawidłowa.
Nie zauważyłeś spadku mocy? Niska ilość czynnika ma też duży wpływ na COP, powinna wzrosnąć ilość zużywanej energii elektrycznej.

grek
24-02-2019, 10:51
grek czyli do uzupelnienia gaz w zbiorniku w jednostce wewnetrznej (widze tu koncowke z nakretka jak wentyl w aucie) oraz czynnik chlodniczy w ukladzie?

Tak, naczynie z wentylem "samochodowym" to zbiornik przeponowy.
Uzupełnienia czynnikiem chłodniczym może też wymagać układ freonowy PC, ale decyzję o tym musi podjąć fachowiec.
Jeśli masz dostęp do pirometru, to przed wezwaniem chłodnika, możesz zrobić prosty test mierząc temp. parownika (wymiennika jednostki zew.) gdy na zewnątrz jest +10°C. Oczywiście podczas pracy pompy.

24-02-2019, 11:03
Niestety nie mam dostepu, wole wezwac fachowca.
Ale inne pytanie...wczoraj zakrecilem wszystkie obiegi z wyjatkiem jednego, od wc na parterze pomieszczenie o pow 2m2, niby bylo odkrecone ale podloga byla zimna caly czas a podzialka nic nie pokazywala, wiec zostawilem ten jeden odkrecony zeby ewentualnie przepchnac banke powietrzna jesli taka byla. Chwile pompa pochodzila po czym wyskoczyl blad h62, blad przeplywu wody. Skasowalem go, pompa chodzi normalnie, obieg ruszyl. Jednak to pierwszy raz kiedy wyskoczyl blad, czy on sie gdzies w jednostce zapisuje? Czy mozna go potem zczytac jak w aucie, chodzi mi o diagnoze chlodnika.

grek
24-02-2019, 11:25
Tak, sterownik pompy zapisuje historię błędów razem z datą i godziną wystąpienia.
Ale nie widzę nigdzie w Twoich postach modelu pompy. Jeśli go podasz to napiszę Ci jak odczytać historię.

vr5
24-02-2019, 15:24
Wody malo dolewam , nie wiem czy widzialbym plamy, jesli malo leci a podloga grzeje codziennie to suszy, poza tym mam reku i to tez mocno osusza, rozdzielacze mam dwa i kazdy w srodku suchy, zawory odpowietrzajace sa takie z pokretlami i te sa zakrecone. Przeponowe mam na CWU, co to znaczy ze tam jest za malo powietrza. Rozumiem ze sposob z dobijaniem cisnienia na kazdej petli osobno jest ok?

"Mało" nie brzmi precyzyjnie. Może uszkodzeniu uległa przepona. Wtedy woda może "puszczać" przez zawór bezpieczeństwa, gdyż sam baniak (naczynie wyrównawcze) nie kompensuje wzrostu objętości rozgrzewającej się wody.

24-02-2019, 15:40
Malo to tyle ile widac na zdjeciu powyzej w wiadrze, zawor bezpieczenstwa przy przeponie cwu jest tuz obok i jest suchy, malo tego...to zawor nie z ukladu a z zasilania cwu wiec inny uklad, a zawor bezpueczenstwa przy przeponie pompy jest suchutki, dzis zdejmowalem rano oslone, przed chwila sprawdzalem. Na chwile obecna najbardziej zblizona jest teoria greka, juz sie zreszta przez messa umowilem na kontakt jutro z serwisem, zobaczymy jak przyjada co bedzie.


"Mało" nie brzmi precyzyjnie. Może uszkodzeniu uległa przepona. Wtedy woda może "puszczać" przez zawór bezpieczeństwa, gdyż sam baniak (naczynie wyrównawcze) nie kompensuje wzrostu objętości rozgrzewającej się wody.

map78
25-02-2019, 14:19
Ok ale... przez 5 lat bylo ok, nic nie grzebalem, nic nie ruszalem i nagle zawor przepuszcza? W moim drugim domu zakladalem sam centralne, ma wymuszony obieg wody przez pompe, uklad otwarty i pracuje prawidlowo tylko jak ma 2.o lub nieco ponad, ponizej nie dogrzewa wiec z tym 1.0 to chyba nie do konca tak...

Witaj Santosz!

Ja od 6 lat mam 1.0, a nawet mniej bo w spoczynku to jest 0.8, a podczas pracy około 1.1 i nigdy jeszcze nie dolewałem wody, więc chyba jednak czasem to działa...
U nie przy +10 w ogóle nie ma defrostów - przynajmniej nigdy nie widziałem :confused:

25-02-2019, 20:57
Serwis umowiony na kolejny poniedzialek na 10 wiec zobaczymy co powiedza, przez telefon mowia ze gdzies jest nieszczelnosc, sugeruja ze sie czesto zdarza ze puszczaja plastkowe uchwyty na rotametrach,

OTTO123
17-11-2019, 12:04
Witam po dłuuugiej przerwie.
Pisałem tu z Wami na przełomie stycznie i lutego, przeszedłem z ogrzewania węglowego na pompę ciepła, w starym domu (160 lat).
Od 3 dni mam LG Therma V na czynniku R32 do tego bufor 100 l i za około tydzień ma dojść wymiennik CWU z Termici ze stali nierdzewnej 250 l.
Ale pompa już działa, instalator powiedział aby 2 razy spuścił całą wodę i na nowo napełnił układ, aby wypłukać syf ze kaloryferów, i po 3 latach jeszcze raz, czy faktycznie muszę to robić ?
Grzejniki to panele stalowe, zobaczymy jak będę sprawne zimą w mrozy i czy nie trzeba będzie ich wymienić.
- Czy to coś da, czy ten syf z grzejników zejdzie ?
- Czy nie jest tak że jeśli coś się wypłucze to i tak osiądzie na dnie bufora i wystarczy tam spuścić ?
- Czy raczej aby oczyścić układ trzeba by zdemontować grzejniki i wypłukać je na podwórku- ale to już raczej latem a nie teraz ?
- Czy ten brud z grzejników w ogóle czemuś szkodzi, czy można to olać ?

bobrow
17-11-2019, 12:38
Zabrudzenia z układu mogą zabrudzić wymiennik w PC.
System powinien być porządnie przepłukany i wg mnie powinien mieć filtr magnetyczny (jeśli stalowe grzejniki) na powrocie z systemu ( na alle są od lat za niecałe 300pln)

OTTO123
17-11-2019, 12:51
A czym grozi zabrudzenie wymiennika PC, da się go potem wyczyścić ?

Mam jedynie filtr przy pompie obiegowej.
A czy nie jest tak że cały syf osiada na dnie bufora i że mogę go tam spuścić co jakiś czas i dopuścić świeżej wody.
Jest zbyt późna pora na demontaż 14 grzejników, wynoszenie ich płukanie i montowanie, chciałbym to zrobić latem, a puki co spuszczać z bufora o ile dobrze myślę że tam może się go najwięcej zbierać.

Właśnie rozmawiałem z kolegą który ma pompę i mówi że skoro mam bufor to żaden syf nie ma prawa dostać się do wymiennika PC :)

Jest tak ???

kudlaty69
17-11-2019, 14:12
Załóż tylko filtr przed pompą czyli i wymiennikiem i spij spokojnie. Po miesiącu odkręć filtr i zobacz co tam jest - okaże że jest czysto ewentualnie jakieś pozostałości po montażu i wsio. Nie przesadzajcie. Cały ewentualny syf zbierze się w buforku. :)

bobrow
17-11-2019, 14:20
A ten kolega płukał wymiennik -ba ja płukałem i było syfu sporo.
Oczywiście nie twierdzę , że zawsze wymiennik się zabrudzi-ale jest to bardzo prawdopodobne przy starej i stalacji.
Filtry oczywiście nie puszczą bardzo dużych zanieczyszczeń ,ale tzw ”muł” już tak.
Kiedy to wszystko zacznie osiadać na wymienniku PC ,będzie pogarszać się sprawność i moc.

OTTO123
17-11-2019, 14:37
Bobrow a Ty masz bufor ?
Może dlatego miałeś zabrudzenia.

Więc macie na myśli ten filtr magnetyczny ?
Tylko jak instalacja skręcona to gdzie go upchnąć jeszcze ?
https://images90.fotosik.pl/281/4aa311a885dd3d1fmed.jpg (https://www.fotosik.pl/zdjecie/4aa311a885dd3d1f)

bobrow
17-11-2019, 15:18
Mam bufor ok 40 ltr