PDA

Zobacz pełną wersję : Pompy ciepła powietrze woda



Strony : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74

hydraulik_
15-01-2011, 19:46
Ja mam i jestem zadowolony .Ale czytam ,że one nie działają .Ciekawi mnie gdzie popełniane są błędy.
Podobno są drogie w eksploatacji .Ja płace 300 zł /miesiac a dom 250 m2 (przy temperaturach około 0C.
A bywało -25 i też działa.Oczywiści e drożej bo około 33 zł /dobę.Ale też nie było ciągle -25(tylko noc).
Ja montuję takie pompy rac źle dobrałem i trzeba uruchamiać grzałki ,ale klient powiedział ,że taka wystarczy a jak mu będzie zimno to napali w kominku.
Zamiast typ13 chciał typ 8 Maksymalnie płaci 800 zł /mc. ze swiatłem a dom ma 160 m2 bliżniak .Sąsiad ma typ13

aslom1
17-01-2011, 19:40
Witam.Ciekawi mnie jakiej firmy są to pompy?Czy mając niejakie doświadczenie w branży,możesz mi powiedzieć,ile PC powietrze-woda jest montowanych w kraju?Szukałem danych,ale z tym problem.

hydraulik_
20-01-2011, 15:33
Witam.Ciekawi mnie jakiej firmy są to pompy?Czy mając niejakie doświadczenie w branży,możesz mi powiedzieć,ile PC powietrze-woda jest montowanych w kraju?Szukałem danych,ale z tym problem.

Te pompy montowane są od wielu lat .PC typu Split od 3 lat W polsce jest ich kilkaset , A konkrety to tajemnica handlowa. Ja zamontowałem 18 szt w dwa lata

kemot72
30-01-2011, 07:56
Mam w takim razie prośbę:

Dom parterowy z poddaszem użytkowym bez piwnicy, dach dwuspadowy z jedna lukarną: 160m2, podłogówka w całym domu - 200m2, pustak 24+styro 15, parter: płyta+styro 15, okna trzyszybowe, wentylacja mechaniczna bez GWC. Strefa klimatyczna III. 3 osoby.

Powiedzcie mi proszę czy przy pompie pow-woda (konkretnie Toshiba Estia - inwerterowa typu split - ale to chyba raczej nie ma znaczenia) warto wziąć przewymiarowaną w stosunku do mojego budynku. A mianowicie mam zamontować jednostkę 11,2 kW z grzałkami 9kW (3x3kW) + zbiornik CWU 300l.

Kominek... i tu mam właśnie dylemat.
Wstawiać kominek z płaszczem wodnym + bufor 500l (skomplikowana instalacja no i koszty) czy przewymiarować pompę i wstawić zwykły kominek w punktem wyciągu z reku w pobliżu licząc na jako takie rozprowadzenie ciepła poprzez rekuperację. Od razu zaznaczę, że kominek ma pełnić rolę tylko wspomagającą i estetyczną.

hydraulik_
31-01-2011, 19:57
Montowałem pompę fujitsu typ 10 w budynku 160 m2 blixniak .Podłogówka i duże grzejniki na górze.
Grzałki załączane były przy -15 ale rok temu(nowy dom).
150 l wody przy -5 grzeje w 40 min(zbiornik Qatro Biawar)
Koszt prądu dla tego domu maxymalnie zapłacony to 650 zł ( w tym 200 zł potrzeby domowe)
Koszt grzania wody w lecie 60 zł
Kominek zostaw powietrzny działa jak niema prądu.
Nie jest potrzebny
To działa .Zamontowałem już kilka takich pomp różnych firm - wybrałem Atlantica .U mnie pracuje Daikin.
W okolicach temp 0- -5C koszt ogrzewania domu 250 m2 to 13 zł /.dobę.

kbab
31-01-2011, 20:06
ok tylko napisz ile kWh w roku potrzebuje ten dom, oraz ile ta PC kosztuje??

kbab
31-01-2011, 22:24
podaj te dane, dobrze by było jakbyś dodał średni COP tego cuda, wtedy policzymy

kbab
01-02-2011, 09:08
hydrauli - odezwij się, założyłeś temat i już straciłeś nim zainteresowanie? Policzmy, może ta PC jest coś warta?

ja14
01-02-2011, 09:25
Witam.
Mam pytanie. Obecnie mamy takie warunki, ze w dzien jest +1 a w nocy -12 (przynajmniej u mnie). Jak myslicie czy stosowanie taniej taryfy za prad ma w takich warunkach sens? Moze to jakis posiadacz pompy ciepla sprawdzic?
Pozdrawiam.

kbab
01-02-2011, 10:09
w każdych warunkach ma sens - jest po prostu taniej, ale zmiana taryfy G11 na G12 trochę kosztuje, po wyznaczeniu rocznego zapotrzebowania na energię, oraz przewidywanego zużycia dziennego można bez problemu wyliczyć kiedy ta inwestycja się zwróci, link do kalkulatora
http://www.eprad.pl/01,04

ja14
01-02-2011, 10:35
No ale COP przeciez spada na leb. Jak spadnie z 3 do 1,5 to sie chyba nie oplaca?

rzufik1
01-02-2011, 11:22
No ale COP przeciez spada na leb. Jak spadnie z 3 do 1,5 to sie chyba nie oplaca?

no jak spadnie z 3 do 1.5 to wychodzi ci na to samo.
zwykle tansza jest 2 x od normalnej
wiec nic nie tracisz
ogolnie u mnie PW i tak grzeje w nocy .. wiec bez taniej taryfy byłbym w plecy.
nawet jak cop jest słabszy

ja14
01-02-2011, 12:07
no jak spadnie z 3 do 1.5 to wychodzi ci na to samo...
No ja tak sobie strzelilem 1,5. A jak jest 1,1?
Slyszalem, ze dla niektorych modeli PC minus 15 to graniczna temperatura pracy.
Czy ktos to mierzyl albo ma taki zamiar?

hydraulik_
05-02-2011, 20:23
Sorki zaniedbałem forum ale miałem trochę pracy przy nowej pompie

CZytam ,że słyszeliście ,że -15 ,że cop 1,1
A fakty
Pompa Fujitsu HP 3 fazowa typ 16
Tabla kończy sie na -20 ale działa do nawet -30 i nie oznacza to ,że przestanie
dla - 20 /+40 moc 10 kW cop 1,9
dla -20 /+35 moc 10 ,40 kW cop 2,1

dla -15/+35 moc 12,5 kW cop= 2,3
dla-7/ +35 moc 15kW cop 2,7
dla 0/+35 moc 15 cop 3
dla +7/+35 moc 16kw cop 4,3

COP są realnie nieco wyższe ponieważ powyższe dane dotyczą pracy z pełną mocą.

Średnia temperatura w sezonie to +2 C
KOSZTY
1 m3 gazu =2 zł (ziemnego)
czyli 1 kWh kosztuje ponad 20 groszy
koszt 1kWh prądu 50 groszy ,to oznacza że dla cop 2,3 koszty są identyczne

Jeżeli dodamy do tego tańszą eksploatację, niż pomp gruntowych ,w okresie temperatur dodatnich na potrzeby cwu .
Może okazać się ,że wychodzi na to samo co PC gruntowe.
Inna rzecz ,że gruntowe są bardziej przewidywalne i łatwiejsze w doborze.Ale jeszcze łatwiej zrobić tanią kotłownie olejową z kotłem firmy ULRICH.
Jest to jedno z rozwiązań.ja montuję całkiem sporo

hydraulik_
05-02-2011, 20:27
Wg programu Daikina i NIBE srednie roczne COP wynosi 3 dla pompy
Mam zamontowane pompy które pracowały do -32 C(zeszły rok koło Stoczka ).

wihajster
05-02-2011, 23:15
(...)
dla - 20 /+40 moc 10 kW cop 1,9
dla -20 /+35 moc 10 ,40 kW cop 2,1
(...)
COP są realnie nieco wyższe ponieważ powyższe dane dotyczą pracy z pełną mocą.


Pisać to sobie można co akurat pasuje, ale nie opowiadaj bajek że przy -20. ba, nawet -10, PC powietrzna nie pracuje na pełnej mocy ;)
Napisz jeszcze, czy te oszałamiające dane obejmują odszranianie parownika.....



Jeżeli dodamy do tego tańszą eksploatację, niż pomp gruntowych ,w okresie temperatur dodatnich na potrzeby cwu .
Może okazać się ,że wychodzi na to samo co PC gruntowe.


Wiele razy było to poruszane, ale przypomnę: lepsza efektywność latem nie wnosi wiele do efektywności całorocznej (ogromną większość kWh potrzebujemy na c.o.).
Od siebie tylko dodam że niekoniecznie odparowanie w powietrznych musi być latem dużo wyższe niż w gruntowych: dajmy na to (przeważnie chłodny) sierpień, późny wieczór, domownicy się kąpią, pojawia się zapotrzebowanie na grzanie cwu. Jak ma się tutaj oszałamiająca wyższość PC powietrznej nad gruntową z kolektorem poziomym w którym mamy temperaturę zasilania +15C?
Tak naprawdę, mamy najwyżej dwa miesiące ciepłego lata w tym kraju.


Inna rzecz ,że gruntowe są bardziej przewidywalne i łatwiejsze w doborze.
...i znacznie trwalsze. Taki szczegół. W połowie życia pompy gruntowej, pompa powietrzna będzie zwyczajnie do wymiany. Gdzie tu rachunek ekonomiczny???

1igor1
06-02-2011, 08:17
Pisać to sobie można co akurat pasuje, ale nie opowiadaj bajek że przy -20. ba, nawet -10, PC powietrzna nie pracuje na pełnej mocy ;)

Moja nie pracuje pełną mocą nawet jak jest -15, a czemu uważasz że powietrzna PC bedzie do wymiany w połowie życia gruntowjej?? możesz to wyjaśnić??
Co do ciepłych miesięcy, to nie wiem gdzie ty mieszkasz, ja klimy używam średnio od maja do września. czasami już w kwietniu i jeszcze w październiku są ciepłe dni.

grzegorzsto1
06-02-2011, 08:44
powiedzcie mi taką rzecz będę posiadał kocioł kondensacyjny + kominek z płaszczem, czy jest sens kupować pompę ciepła ( i jaką ewentualnie) czy jest to po prostu nie opłacalne, tylko nie piszcie jak masz pieniądze to kup.
Chodzi mi głownie żeby powiedzmy jak będzie już ciepło (wiosna-jesień) nie uruchamiać kotła tylko może pompą byłoby taniej co o tym sądzicie.

hydraulik_
06-02-2011, 09:07
Wichajster
Bez pojęcia
To tylko kwestia doboru PC np dom 160 pompa typ 16
Zapotrzebowania na ciepło budynku 8 kW przy -20 C moc pompy 10 kW przy -20 C
Jak mylisz (pokombinuj) jak się zachowa PC.

Zimny sierpień wieczorem +15 C temperatura DZ dla gruntowej max +8 C
Pytanie :gdzie wyższe cop???
A co jak październik i listopad ,luty, i marzec bedą normalne i temperatura bedzie wyższa niż 0 C(cop wyższe niż dla gruntowej)
NP.dzisiaj jest +6 powietrze ,a w gruntowej około zera bo już trochę ciepła wyciagneło.

Wyobraź sobie Ile miejsca zajmuje PC gruntowa w budynku i jak hałasuje.
PC powietrzna to mały piecyk na ścianie i zbiornik na cwu ,a to co mruczy jest na podwórku (nie na ścianie)

PC sa też dobre czasem nawet leprze.
Z innej beczki : co jest leprze kotłownia węglowa ,olejowa czy na propan.A ludzie kupują i takie i takie.

Poczytaj dane techniczne .W zeszłym roku nikt nie podawał tabel dobory ponizej -15 C
Teraz są tabele do -20 C.A ja zamontowałem PC p-w w zeszłym roku pracowała do -32 C(grzałki pomagały).Ale co zrobisz przy gruntowej w takich temperaturach (pewno załączysz grzałki)

I jeszcze trwałość .Jest zasada nawet najgorszy klimatyzator dobrze zmontowany będzie działał .A najlepszy klimatyzator źle zmontowany -Padnie.
Widać masz przykre doświadczenia.Ja na sprzęt do uruchomienia pompy wydałem około 10 000 zł.

A w mojej pompie gruntowej którą mam w firmie wymieniano sprężarkę po 5 latach.
U klienta poleciała sprężarka po 3 latach(STIEBEL) .Cewka zaworu padła w pierwszym roku .A wczoraj zameldowali ,że padł jakiś stycznik.minęło 5 lat.
Maszynownia zajmuje tyle co pół garażu.

GDZIE "GADAM" NIEPRAWDĘ???

hydraulik_
06-02-2011, 09:21
jeśli masz gaz ziemny to daj sobie spokój.
Jeżeli propan to warto .podaj wiećej danych o budynku i instalacji (parametryz pracy przy mrozach.

lukasza
06-02-2011, 10:47
Wichajster
każdy winnien sobie policzyć co mu się opłaca. Ja mam do wyboru bezobsługowy i nieopłacalny olej, gaz propan. Pozostaje pompa ciepła. Pozioma odpada (warunki glebowe słabe, mało miejsca:las) . Zostaje pionowa za 53 tys i powietrzna za 23 tys. I nad czym mam się zastanawiać? Nawet niech mi się COP pogorszy i dopłacę 1000 czy1200 zł rocznie za ciepło, to czy mam czekać 25 -30 lat na zwrot pompy pionowej? bezsens! Do tego odchodzi mi coś takiego jak regeneracja źródła ciepła. Odpada mi wykonanie odwiertów, które też można spieprzyć. Jednym słowem prostszy układ to zawsze mniej szans na awarię, mniej kasy na wejście. A za 15-20 lat to sobie najwyżej kupię nową pompę ciepła, pewnie będzie o 50% bardziej wydajna niż obecne i będzie kosztować w przeliczeniu na dzisiejszą kasę z 15 tys z czego państwo polskie lub UE mi zwróci 8 tys.

p.s. nawet jakbym miał gaz ziemny (abstrahuję od tego, że sam muszę go na działce 100mb pociągnąć) to mi się nie opłaca, przy PC w kotłownię wkładam 23 tys a przy gazie 14 tys. Niby 9 tys w plecy ale na rachunkach jestem min 1500 zł co roku czyli zwrot po 6 latach a może i po 5 jak z grzaniem wody.

p.s.2. a już najbardziej mnie bawią inwestycje w gaz ziemny -bezobsługowy- i do tego kominek do palenia żeby kasy nie stracić za dużo w zimie na ogrzewanie (a kominek ładny i ładnie wykończony może kosztować spoooro), może do tego jeszcze za rok dokupić solary i już mamy kasę na pompę ciepła z kolektorem poziomy o powietrze/woda nie wspomnę. Już nawet nie wspomnę o kotlarzach ekogroszku z piecami od Kostrzewy za 12 tys, stacje pogodowe, 70% podłogówka ale w garażu, pralni i 1 pokoju grzejnik więc mieszamy układy i temp, potem na lato szukają jak tu tanio i bezobsługowo nagrzać wodę. I na konie wychodzi, że wydają więcej niż na PC w/p a są palaczami 6 miesięcy w roku, rachunki wcale nie mniejsze, a i podajniki w kotłach co rusz się psuja.

kbab
06-02-2011, 12:14
jeśli masz gaz ziemny to daj sobie spokój.
Jeżeli propan to warto .podaj wiećej danych o budynku i instalacji (parametryz pracy przy mrozach.

pozwolę sobie mieć inne zdanie, mianowicie przy rocznym zużyciu gazu GZ50 w ilości ok 1800m3, przy zapotrzebowaniu z tego nośnika 19000 kWh, koszt gazu wyniesie wg Taryfy W-3 4843zł, ale przy dostarczeniu do domu z gazu 12000 kWh a pozostałe 7000 z taniego klimatyzatora wykorzystującego sprzyjające warunki pogodowe (cop =4) przechodzimy do rozliczeń wg taryfy W-3 (koszt za 1135m3 to 2836zł), za prąd wg G12 (średni koszt 40gr/kWh zapłacimy za 1750kWh do klimy) 700zł, razem 3536zł - oszczędzamy w roku ponad 1300zł - w tej kwocie można zakupić tani klimatyzator do samodzielnej instalacji, kolejne lata wykorzystywania tego systemu - to czysty zysk, jeśli się mylę proszę mnie sprostować, w liczeniu korzystałem z mojego kalkulatora który udostępniam na str
https://spreadsheets.google.com/ccc?key=tQAmsjRNiB2P61uI816EQwg&authkey=CPfu-_8B#gid=0
(proszę wpisywać dane w szare pola - w białych są formuły do wyliczeń)
nie bez znaczenia jest komfort z szybkiego dopasowania temperatury do potrzeb za pomocą klimy, ten fakt można wykorzystać do większego obniżenia temperatury w domu w czasie naszej nieobecności - w efekcie wymierne oszczędności w zmniejszeniu zapotrzebowania na energię.

Jastrząb
06-02-2011, 12:35
GDZIE "GADAM" NIEPRAWDĘ???
W wielu punktach niestety. Np.



Wyobraź sobie Ile miejsca zajmuje PC gruntowa w budynku
Moja pompa gruntowa zajmuje w budynku 0 (slownie zero) miejsca. Cala jest na zewnatrz. Po za sterownikiem, ktory wisi na scianie i odstaje od niej hmm, 10cm?



i jak hałasuje.
PC powietrzna to mały piecyk na ścianie i zbiornik na cwu ,a to co mruczy jest na podwórku (nie na ścianie)
Typowe pompy glikowlowe, zajmuja w domu tyle miejsca co .... zbiornik na CO. Pompa znajduje sie wtedy pod zbiornikeim. Calosc ma przekroj no moze z 1m2. I widac malo wiesz, bo nie jest to glosniejsze od lodowki. Po zamknieciu drzwi i kotlowni/pomieszczenia technicznego, nie slychac tego wogole.



A ja zamontowałem PC p-w w zeszłym roku pracowała do -32 C(grzałki pomagały).Ale co zrobisz przy gruntowej w takich temperaturach (pewno załączysz grzałki)
Znowu sie myslisz. Przy -32C przy pompie gruntowej nie robi sie nic :-) Grzalki w pompach gruntowych sa montowane awaryjnie na wypadek awarii samej pompy. W przypadku odwiertow pionowych temp -32C nie ma absolutnie zadnego wplywu na COP. Przy kolektorach poziomych, jak by taki mroz potrzymal dluzszy czas, to pewnie by COP minimalnie drgnelo. Bardzo minimalnie.

marcin

hydraulik_
06-02-2011, 19:37
pozwolę sobie mieć inne zdanie, mianowicie przy rocznym zużyciu gazu GZ50 w ilości ok 1800m3, przy zapotrzebowaniu z tego nośnika 19000 kWh, koszt gazu wyniesie wg Taryfy W-3 4843zł, ale przy dostarczeniu do domu z gazu 12000 kWh a pozostałe 7000 z taniego klimatyzatora wykorzystującego sprzyjające warunki pogodowe (cop =4) przechodzimy do rozliczeń wg taryfy W-3 (koszt za 1135m3 to 2836zł), za prąd wg G12 (średni koszt 40gr/kWh zapłacimy za 1750kWh do klimy) 700zł, razem 3536zł - oszczędzamy w roku ponad 1300zł - w tej kwocie można zakupić tani klimatyzator do samodzielnej instalacji, kolejne lata wykorzystywania tego systemu - to czysty zysk, jeśli się mylę proszę mnie sprostować, w liczeniu korzystałem z mojego kalkulatora który udostępniam na str
https://spreadsheets.google.com/ccc?key=tQAmsjRNiB2P61uI816EQwg&authkey=CPfu-_8B#gid=0
(proszę wpisywać dane w szare pola - w białych są formuły do wyliczeń)
nie bez znaczenia jest komfort z szybkiego dopasowania temperatury do potrzeb za pomocą klimy, ten fakt można wykorzystać do większego obniżenia temperatury w domu w czasie naszej nieobecności - w efekcie wymierne oszczędności w zmniejszeniu zapotrzebowania na energię.
Przyznam rację ,ale nie do końca .
Kotłownia jest tańsza .Od PC P-W
Ale jeżeli zastosujesz wysokiej klasy klimę to wytrzyma do -20 ,ale tania padnie przy -5C(oszroni sie )
Ale mozna spróbować ,widziałem taki budynek ale nie mam relacji

hydraulik_
06-02-2011, 20:00
Ten zbiornik to bufor czy zbiornik cwu

41937

41936

a to PC POW-WOda

hydraulik_
06-02-2011, 20:19
Spokojnie to tylko forum

Jastrząb Nie załączysz grzałek poniżej -20C?????
To naciąganie klienta na bezsensowne wydatki.

Nie pisałem ,że jest bardzo głośna ale ,że może być uciążliwa bardzie od powietrznej .Bo nie każdy ma piwnice lub wydzielone odpowiednie pomieszczenie.

adigg- jaki cop ma twoja pompa (podaj parametry)??? Czysta ciekawość

Ja opisuje moje doświadczenia ,one są jakie są.
Montowałem tez pompę gruntową małą i bezgłośną NIBE z falownikiem i zbiornikiem cwu jest super .Ale klient zapłacił za PC ,wym pionowy ,robotę 70 000 zł.
I w tym przypadku zaproponowałbym gruntową.Ale czasem warto zastosować coś innego.
Wszystkie rozwiązania mają jakieś wady i zalety .
Mówmy i o jednym i o drugim.

Jastrząb
06-02-2011, 21:04
Jastrząb Nie załączysz grzałek poniżej -20C?????
To naciąganie klienta na bezsensowne wydatki.
Niespecjalnie Cie rozumiem. Ja mam pompe gruntowa. Nie mam potrzeby zalaczac grzalek nawet przy -20C. Mam bardzo mokry teren, kolektor praktycznie plywa w wodzie zima. COP stabilne, bez wzgledu na temp zewnetrzna.

W tym roku bylo najmniej -18C. Pompa nie chodzila dluzej niz 14h na dobe przy takich temp. Po co tu grzalki??

marcin

kbab
06-02-2011, 21:27
Przyznam rację ,ale nie do końca .
Kotłownia jest tańsza .Od PC P-W
Ale jeżeli zastosujesz wysokiej klasy klimę to wytrzyma do -20 ,ale tania padnie przy -5C(oszroni sie )
Ale mozna spróbować ,widziałem taki budynek ale nie mam relacji

podałem tylko przykład opłacalności instalacji taniej pc w klimie przy istniejącej instalacji grzewczej gazem, wg mnie na pewno się opłaca, dogrzewając dom klimą tylko powyżej 5stC (liczyłbym na cop=4)

QQQQ
06-02-2011, 23:24
Przyznam rację ,ale nie do końca .
Kotłownia jest tańsza .Od PC P-W
Ale jeżeli zastosujesz wysokiej klasy klimę to wytrzyma do -20 ,ale tania padnie przy -5C(oszroni sie )
Ale mozna spróbować ,widziałem taki budynek ale nie mam relacji

nie masz racji - nawet tania klima ktora eksploatuje w firmie od 3 lat (ogrzewanie /chlodzenie) przy mrozach tej i poprzedniej zimy dzialala ( w miescie, agregat na dachu 3 kondygnacyjnego budynku -poza miastem nizsze temp) - jakis tam modulik ( jezeli nie ma) sie montuje i dziala w duze mrozy - co do rachunkow za prad - nie polecam ..... katastrofa

teco
07-02-2011, 10:55
Rozważam powietrzną pompę...
Niech mi ktoś powie, jak jest z hałasem tych wiatraków od pompy powietrze-woda? Do czego można takie wiatraki porównać?
I czy można to jakoś zasłonić? A może umieścić w płytkiej studni o głębokości 1 metra, żeby nie było tego czegoś widać?

Jastrząb
07-02-2011, 11:40
Rozważam powietrzną pompę...
Niech mi ktoś powie, jak jest z hałasem tych wiatraków od pompy powietrze-woda? Do czego można takie wiatraki porównać?
I czy można to jakoś zasłonić? A może umieścić w płytkiej studni o głębokości 1 metra, żeby nie było tego czegoś widać?
Halas jaki by nie byl, to zostaje i tak na zewnatrz domu. Gdy uzywasz ogrzewania, to jest raczej zima i chlodno, wiec okna masz raczej pozamykane. Wtedy halas Ci nie przeszkadza.

marcin

DrBUD
07-02-2011, 11:46
Rozważam powietrzną pompę...
Niech mi ktoś powie, jak jest z hałasem tych wiatraków od pompy powietrze-woda? Do czego można takie wiatraki porównać?
I czy można to jakoś zasłonić? A może umieścić w płytkiej studni o głębokości 1 metra, żeby nie było tego czegoś widać?

Z hałasem nie jest jakoś szczególnie źle, ale wiadomo, że przy otwartych oknach słychać, jednak nie jest zbyt uciążliwy

rzufik1
07-02-2011, 13:10
Ten zbiornik to bufor czy zbiornik cwu

41937

41936

a to PC POW-WOda

hydrauli... na fotce waterstage
wiec pytanie do niej:)
w Opcji POMPA CIEPŁA jest parametr stopnio minuy..
o co z tym chodzi?
i jak powinna byc ustawiona.

hydraulik_
07-02-2011, 19:25
hydrauli... na fotce waterstage
wiec pytanie do niej:)
w Opcji POMPA CIEPŁA jest parametr stopnio minuy..
o co z tym chodzi?
i jak powinna byc ustawiona.

Stopniominuty ustawiasię na poziomie 120 (zalecane w on /off dla falownika można zmniejszyć trochę np 80)
Służy do ustawiania czasu pracy sprężarki i czasu przerwy. W falownikowych chyba tylko określa przerwę.Bo falownik sam gwarantuje długą pracę sprężarki.

Regulator liczy co minutę odchyłkę od temperatury zadanej i dodaje .Po przekroczeniu zadanej wartości włącza lub wyłącza sprężarkę.
Ten parametr występuje w wielu regulatorach PC

rzufik1
07-02-2011, 20:26
Stopniominuty ustawiasię na poziomie 120 (zalecane w on /off dla falownika można zmniejszyć trochę np 80)
Służy do ustawiania czasu pracy sprężarki i czasu przerwy. W falownikowych chyba tylko określa przerwę.Bo falownik sam gwarantuje długą pracę sprężarki.

Regulator liczy co minutę odchyłkę od temperatury zadanej i dodaje .Po przekroczeniu zadanej wartości włącza lub wyłącza sprężarkę.
Ten parametr występuje w wielu regulatorach PC

no to u mnie ustawione akurat na 250. jaki wpływ ma to na prace ?

teco
08-02-2011, 13:22
Z hałasem nie jest jakoś szczególnie źle, ale wiadomo, że przy otwartych oknach słychać, jednak nie jest zbyt uciążliwy

a gdyby tak zamontować ten moduł na dachu (nachylenie 42 stopnie) ? ktoś praktykował?

hydraulik_
08-02-2011, 19:01
no to u mnie ustawione akurat na 250. jaki wpływ ma to na prace ?

Zmniejszenie skróci czas postoju sprężarki .Ale jeżeli nie masz w domu wahań temperatury zostaw jak jest.Sprężarka nie lubi włączeń.

hydraulik_
08-02-2011, 19:07
a gdyby tak zamontować ten moduł na dachu (nachylenie 42 stopnie) ? ktoś praktykował?

Nie zalecam montować do konstrukcji budynku .W nocy słychać wszędzie.Lepiej wolno stojaca w ogródku na ramie z wibroizolatorami.
Generalnie te maszyny pracują na 50% mocy .trzeba sie wsłuchać czy pracuje szczególnie z boku.
Wytwarzają jednak wibracje -a te trudno wytłumić .więc trzeba je odizolować

steve69
09-02-2011, 19:29
Kupiłem pompę Hewalexa w mega promocji za 2800BRUTTO.Czy ktoś to używa lub wie cóż to za wynalazek??Będę miał ją w domu dopiero we wtorek więc coś bym się chętnie o tym dowiedział

hydraulik_
09-02-2011, 20:31
Kupiłem pompę Hewalexa w mega promocji za 2800BRUTTO.Czy ktoś to używa lub wie cóż to za wynalazek??Będę miał ją w domu dopiero we wtorek więc coś bym się chętnie o tym dowiedział

CZekamy na relację .Może tyle warta.Ale poważnie --pochwal się.

hydraulik_
20-02-2011, 13:26
Ja preferuje takie pompy do ogrzewania budynków jako alternatywę dla propanu ,oleju i węgla.

rewo66
20-02-2011, 15:13
Witam
Takze zastanawiam się nad pompą ciepła P - W. jako alternatywe dla glikol woda u mnie warunki glebowe nie najlepsze same piaski. Gdzieś wyczytałem o PC P - W wewnętrznych i zastanawiam się czy takiej nie dać np do garazu. Co o tym sadzicie. Wtedy opdpadają takie bardzo duze minusowe temperatury i COP pompy byłby większy.

1igor1
20-02-2011, 15:21
kolego taka pompa potrzebuje powietrza rzędu 2000-4000m3/h, czyli powietrza ciepłego w garażu starczy ci na rozruch, a potem to możesz tam mieć nawet zimniej niż na polu. do garażu to możesz co najwyżej dać PC do CWU,

hydraulik_
20-02-2011, 18:05
Pc P-W czerpie ciepło z powietrza zewnętrznego i transportuje do budynku. Pobieranie ciepła z budynku i..... jest nielogiczne.
Poczytaj o pompie Fujitsu HP jest super .W sumie jest tańsza w budowie .Koszt eksploatacji jest jednak nieco wyższy od gruntowej .Koszt jest wyższy o max 25 %.
Ale maszynownia jest mała . Żródło dźwięku jest na dworze.

rewo66
20-02-2011, 21:04
kolego taka pompa potrzebuje powietrza rzędu 2000-4000m3/h, czyli powietrza ciepłego w garażu starczy ci na rozruch, a potem to możesz tam mieć nawet zimniej niż na polu. do garażu to możesz co najwyżej dać PC do CWU,

Dzięki nie ma to jak konkretna odpowiedź, fakt nie pomyslałem o tym. Już zapomniałem o tym pomyśle:yes:

rewo66
20-02-2011, 21:09
Pc P-W czerpie ciepło z powietrza zewnętrznego i transportuje do budynku. Pobieranie ciepła z budynku i..... jest nielogiczne.
Poczytaj o pompie Fujitsu HP jest super .W sumie jest tańsza w budowie .Koszt eksploatacji jest jednak nieco wyższy od gruntowej .Koszt jest wyższy o max 25 %.
Ale maszynownia jest mała . Żródło dźwięku jest na dworze.

Dzięki na pewno poczytam.

tomek131
20-02-2011, 21:48
hydrauli ,fajnie by to działało(pompa powietrze/woda) w parterówce z podłogówką na całości.Przy domu z poddaszem, na dole podłogówka ,a góra przewymiarowane grzejniki pewnie ,jak to działa?

bartosz-w
21-02-2011, 09:14
OOO kolega z Bytomia. Ja chyba też kupię tą P-W. Mam nadzieję, że się sprawdzi w tym naszym śląskim klimacie. Cop u nas powinno być wyższe, bo powietrze gęstsze:), a tak poważnie to sam nie wiem co mi się bardziej opłaci. Mam ofertę pcc na pompę z poziomym kolektorem na około 32000 zł z zasobnikiem cwu i dolnym źródłem. Pompa p-w to koszt około 20000zł. Kiedy mi się to zrówna w naszym klimacie? Domek malutki 100 m2, parterowy, dobrze docieplony, went. mechaniczna, okna 3 szybowe.

lukasza
21-02-2011, 10:48
jeżeli , podkreślam jeżeli na tym forum dane są dokładne to różnica między PC poziome a PC P-W w sprawności wynosi 25%. COP całoroczny poziomej 4, COP P-W 3. Patrząc na wpisy na forum i do danych w exelu to wychodzi. że domek 100m2 się ogrzeje przy PC poziomej za 700-900 zł, większość druga taryfa bo Ci podłogówka zakumuluje ciepło. Policzmy mimo wszystko 1200 zł. Z tego wniosek, że PC P-W będzie o 25% drożej, czyli 300 zł. No to wychodzi, że różnica w cenach PC, czyli 12 tys będzie Ci się zwracać w 40 lat!!
Do tego nie ograniczasz terenu na działce, nie wymienisz glikolu, nie martwisz się regeneracją DZ. Niby same plusy .... ale ja bym c chciał poznać koszty ogrzewania samą PC P-W tak z 2-3 lat, a nie ma tu takich! Do tego jak patrzę w dzienniki budowy czy komentarze to się okazuje, że sporo osób ma a to kominek i czasem napali; a to kupili PC P-W bo gaz był drogi i nią grzeją, ale tylko do -5, a nawet już przy +4 załączają gaz; a to ktoś zachwala PC P-W przy okazji PC poziomej czy pionowej, ale u siebie w domu ma właśnie poziomą lub pionową; a to sami są instalatorami (nie zawsze instalator szuka tu klientów tylko chce się podzielić swoim doświadczeniem, ale trudno to czasem odróżnić, wyłapać) a sami instalatorzy - regionalni proponują mi PC P-W w połączeniu z innym źródłem ciepła ....
Bądź tu mądry. Za pięknie mi ten COP 3 PC P-W cało rocznie wygląda, i jak to jest mierzone na dni i średni COP (co nic nam nie daje) czy całoroczny COP na zapotrzebowanie większe energii w mrozy -15 st i mniejsze przy +5 st.

lukasza
21-02-2011, 11:13
p.s.
to jeszcze "atakując forumowiczów" od razu może mnie ktoś uświadomi po chłopsku jak liczone są COP całoroczne?
Bo przecież, aby w domu mieć stałą temperaturę np: 23 st cały rok - to w temp zewnętrznej 0 st wystarczy min GZ np: 30 st, a już w mrozy -15 potrzebuję GZ np: 37 st. Czy COP jest liczony dla GZ (np zawsze 35 st) czy 1 stałej temperatury wewnątrz domu? Raczej dla GZ ...a wtedy do symulacji COP całoroczne należy wziąć nie tylko ilość dni z mrozami (temperatury zewnętrze na czas grzania), ale jakoś modulować zmiany temperatury GZ dla właśnie rożnych temperatur zewnętrznych a co za tym idzie i COP.

Tak po chłopsku to przy -15 st raz, że spada COP z tytułu spadku temperatury DZ, dwa, że wzrasta zapotrzebowanie domu na wyższą temperaturę GZ. I tak liczą ludzie na forum co podają COP pc p-w = 3 ??
ja się godzę dołożyć PLN na mrozy za prąd=grzałkę po to, aby w domu mieć zawsze 23 st, Tylko czy dla szacunków kosztów PC P-W cały rok na pewno brać wyznacznik COP 3?

bartosz-w
21-02-2011, 11:53
Myślę, że realny cop to 2- 2,5. Musze to wszystko policzyć. Za te 12000 zł różnicy pomiędzy powietrze woda, a poziomą mam oczyszczalnię, ale z drugiej strony faktycznie mało jest opinii użytkowników. Może tak dobrze to działa, że zapomnieli o ich istnieniu.

clarnet
21-02-2011, 14:35
................Tylko czy dla szacunków kosztów PC P-W cały rok na pewno brać wyznacznik COP 3?
Można oczywiście liczyć to ręcznie na podstawie tabel mocy konkretnego producenta i średnich temperatur w sezonie. Ale np. Daikin w przypadku Althermy stworzył program ułatwiający dobór "Altherma Symulator". Nie jest to narzędzie projektowe, ale raczej marketingowe, tym nie mniej szacuje ilość kwh dla średnich warunków.
np. wg tego programu dom o zapotrzebowaniu (stracie) 8kW, lokalizacja Katowice potrzebuje w sezonie ok. 16 tys kwh. (można też wyjść od tyłu tak dobierając moc by uzyskać owe kwh).
Na te 16 tys kwh w sezonie Altherma 8 kW (pc p-w) potrzebuje zużyć niecałe 5 tys kwh energii elektrycznej (pompa + grzałka) co daje sezonowy COP 3,3.
Można więc tak dobrać urządzenie by ten SCOP był powyżej 3.
A z praktyki tak właśnie wychodzi, co wynika niejako pośrednio z licznych tutaj postów na temat zużycia energii elektrycznej monitorowanego na licznikach i porównania tego z projektowaną charakterystyką energetyczną czy certyfikatem.
Jak odpowiednio dobierzesz wielkość urządzenia to spokojnie można przyjąć COP=3

sti
21-02-2011, 14:57
Lukasza:
Mam pompę PW-PW. Grzeję dom 200m2. Temp. cały czas 23 st. Zużycie energii w ubiegłym sezonie ok. 15 tys. kWh. Dom nowy, dobrze ocieplony. W tym sezonie poszło od 3 września jakieś 10 tys. kWh.

EDIT - Część z tego to podłogówki, - 20%, czyli w tym sezonie jest 8 tys. na PC, a w ubiegłym - 12 tys.

rzufik1
21-02-2011, 15:00
zawsze mozna zainstalowac podlicznik; licznik ciepła i policzyć sobie ile odebrałes ciepełka przy zaangażowaniu kWh.
Przeglądając parametry mojej pompy to przy - 20 ten wspaniały COP u mnie jest cosik 2.03 albo 2.30 kolera gdzieś podziałem tabele:(

więc pewnikiem ten roczny wyjdzie powyżej 3 ale nie zainstalowałem licznika ciepła ; patrzę tylko na podliocznik; ogólnie grzeję w taniej taryfie i lubię zapalić w kominku :)

rzufik1
21-02-2011, 15:13
Lukasza:
Mam pompę PW-PW. Grzeję dom 200m2. Temp. cały czas 23 st. Zużycie energii w ubiegłym sezonie ok. 15 tys. kWh. Dom nowy, dobrze ocieplony. W tym sezonie poszło od 3 września jakieś 10 tys. kWh.

o kolera nie to tak to bym nie chciał . Mnie od uruchomienia w lipcu ... i testach i zabawach i wygrzewaniach i sporo większej powierzchni z grzejnikami do tej pory poszło 5300kWh
A dobrze domu nie mam ocieplonego.... mistrzowie spieprzyli obróbke przy oknach i nawiea mi..
fakt ze salon to temp 21-22 góra 20-21

no piwnica ... 19 :)

QQQQ
21-02-2011, 16:54
o kolera nie to tak to bym nie chciał . Mnie od uruchomienia w lipcu ... i testach i zabawach i wygrzewaniach i sporo większej powierzchni z grzejnikami do tej pory poszło 5300kWh
A dobrze domu nie mam ocieplonego.... mistrzowie spieprzyli obróbke przy oknach i nawiea mi..
fakt ze salon to temp 21-22 góra 20-21

no piwnica ... 19 :)


ja mam PCi daikina - zuzycie - TAKIE SAMO JAK TWOJE:) - to zadziwiajace ale IDENTYCZNE :)
dla zainteresowanych opis mojego domu w watku Altherma Daikin
za ostatni tydzien do dzisiaj rano (14.02-21.02) - 260kWh - wiec trwa stabilizacja :)

wydaje mi sie ze ktos liczył dokładnie cop dla daikina i wychodzilo nieco ponad 3
pozdr

bartosz-w
21-02-2011, 16:55
K...wa 15000 kw to bardzo dużo.

QQQQ
21-02-2011, 17:03
K...wa 15000 kw to bardzo dużo.

ja mam w firmie pow- pow - tyle ze zwykle klimatyzatory z grzaniem - rachunki za prad to masakra, ale nie mam koncepcji na co zmienic , a nie dokladac nastepnych rurek -brak miejsca-
osobiscie odradzm taki sposob ogrzewania - ale sa i zwolennicy

hydraulik_
21-02-2011, 17:57
U mnie za styczeń poszło 850 kWh na pompę .Ale ja mam grzejniki.
Dzisiaj uruchomiłem grzałki (-15 C) pracowały chwilę około półgodziny ale można było nie załączać bo rano temperatura wzrosła
Dom 200 m3 .Alterma typ 16 ,2 lata.
Mam kominek dzisiaj sie trochę pali.

Dużo zamontowałem też u klientów ,Brak telefonów z problemami:lol2:

hydraulik_
21-02-2011, 18:00
ja mam w firmie pow- pow - tyle ze zwykle klimatyzatory z grzaniem - rachunki za prad to masakra, ale nie mam koncepcji na co zmienic , a nie dokladac nastepnych rurek -brak miejsca-
osobiscie odradzm taki sposob ogrzewania - ale sa i zwolennicy

Ile to jest masakra?

tomek131
21-02-2011, 18:17
HYdrauli parterówka i wodna podłogówka i pompa p/w jest fajnie,a poddasze użytkowe czyli podłogówka na dole i na górze co?Przewymiarowane grzejniki jedynie.Też ok ,czy jest problem ,jakiś spadek COP itp?

sti
21-02-2011, 18:22
Wyżej edytowałem mój post
Ale i tak to zużycie mnie dziwi. Instalator wszystko sprawadzał i jest ponoć OK. W domu jest po prostu ciepło - 23 st.

rzufik1
21-02-2011, 18:26
Wyżej edytowałem mój post
Ale i tak to zużycie mnie dziwi. Instalator wszystko sprawadzał i jest ponoć OK. W domu jest po prostu ciepło - 23 st.

co znaczy podłogówki 20 % ? masz jeszcze elektryczne grzanie?
co do róznicy miedzy 21 a 23 stopnie... sory ale to nie 100% w poborze.
I śmiało mogę powiedzieć że coś jest nie teges...
zdecydowanie pompa bierze ci zadużo!

bartosz-w
21-02-2011, 18:40
To grzejesz głównie grzejniki? 20% podłogówka, a 80% grzejniki. Jeśli tak to temperatura GZ robi takie wyniki w elektrowni.

QQQQ
21-02-2011, 18:56
Ile to jest masakra?

najwyzszy rachunek - calkowity - mialem 10kzł za 2 miechy w tamtym roku

rewo66
21-02-2011, 19:22
ja mam PCi daikina - zuzycie - TAKIE SAMO JAK TWOJE:) - to zadziwiajace ale IDENTYCZNE :)
dla zainteresowanych opis mojego domu w watku Altherma Daikin
za ostatni tydzien do dzisiaj rano (14.02-21.02) - 260kWh - wiec trwa stabilizacja :)

wydaje mi sie ze ktos liczył dokładnie cop dla daikina i wychodzilo nieco ponad 3
pozdr

Rozumiem że masz PC P - W jak ci się sprawuje przy dużych temperaturach minusowych, czy musisz dogrzewać grzałką. Jakiej mocy masz PC.

1igor1
21-02-2011, 19:26
najwyzszy rachunek - calkowity - mialem 10kzł za 2 miechy w tamtym roku

Ja mam podobny układ u mnie i nigdy bym tyle prądu nie zużył, podaj jaki metraż moc i producenta klimy. 10tyś to przy g11 około 20tys kW przez 60 dni to wychodzi 333kW na dobę czyli prawie 14 kW na godzinę - czym ty grzejesz albo ile masz metróóóóóóów

QQQQ
21-02-2011, 19:31
Rozumiem że masz PC P - W jak ci się sprawuje przy dużych temperaturach minusowych, czy musisz dogrzewać grzałką. Jakiej mocy masz PC.

mam pc pow-woda
krotko - jestem jak na razie zachwycony , a mam duuuze jeszcze przeciagi - sprawdz na watku altherma, jak chcesz
przy obecnych temp -14/15 dziala grzalka sztuk 1 bo 2ga wylaczylem :)
musze jeszcze ustawic cwu bo zabiera mi duzo pradu (ok 8kWh/dobe) w drogiej taryfie - jak mozna to ogranicze , ale i tak jest GUT!
to moj 1wszy sezon i bezsensu stracilem ok 1500kWh - no coz jak zwykle frycowe i niedorobki

pozdr

QQQQ
21-02-2011, 19:49
Ja mam podobny układ u mnie i nigdy bym tyle prądu nie zużył, podaj jaki metraż moc i producenta klimy. 10tyś to przy g11 około 20tys kW przez 60 dni to wychodzi 333kW na dobę czyli prawie 14 kW na godzinę - czym ty grzejesz albo ile masz metróóóóóóów

mam 500m2 - 3 x klime o mocy 4,5kw i zaczynam kazdy dzien grzaniem na maxa, koncze chlodzeniem
McQuay
i pomieszczenie jest caly czas wentylowane bez reku - niestety , ale reku na ta kubature to okolo 100kzl i nie mam gdzie postawic - wiec lipa

1igor1
21-02-2011, 19:56
To coś mi tu nie pasuje 3x4,5=13,5kW, mi wyszło że tyle to ty zużywasz cały czas, a tu napisałeś że grzejesze jak zaczynasz i kończysz chlodzeniem (tylko po co ) czyli nie grzejesz całą dobę, to jakim prawem zużywasz tyle prądu na grzanie ??

QQQQ
21-02-2011, 20:22
To coś mi tu nie pasuje 3x4,5=14kW, mi wyszło że tyle to ty zużywasz cały czas, a tu napisałeś że grzejesze jak zaczynasz i kończysz chlodzeniem (tylko po co ) czyli nie grzejesz całą dobę, to jakim prawem zużywasz tyle prądu na grzanie ??

napisalem tez ze mam wentylacje mechaniczna i b. duzo wywiewu - niestety :( - to nie dom szczelnie ocieplony
a i dlugosc przewodow z czynnikiem dluga i urzadzenia na 100% nie maja takiej wydajnosci i COP jak pisze nie jest rawdziwe - moze u innych producentow jest ok
fakt jest taki ze i tej zimy i poprzedniej dzialaly - czyli nie zamrozily sie na smierc :)

1igor1
21-02-2011, 20:46
no tak ale jakim prawem zuzyłeś tyle prądu skoro te 3 klimatyzacje tyle mogły by zużyć tylko wtedy jakby pracowały 24h na dobę non stop. chodzi mi żebyś napisał czy dogrzewałeś się czymś jeszcze czy masz licznik uszkodzony, bo to nie jest możliwe aby te 3 klimatyzatory tyle prądu zuzyły. Czy może do tej kwoty 10tys doliczyłeś również działalność firmy kompy itd.

QQQQ
21-02-2011, 21:02
no tak ale jakim prawem zuzyłeś tyle prądu skoro te 3 klimatyzacje tyle mogły by zużyć tylko wtedy jakby pracowały 24h na dobę non stop. chodzi mi żebyś napisał czy dogrzewałeś się czymś jeszcze czy masz licznik uszkodzony, bo to nie jest możliwe aby te 3 klimatyzatory tyle prądu zuzyły. Czy może do tej kwoty 10tys doliczyłeś również działalność firmy kompy itd.

to byl caly rachunek , ale i tak powalajacy - juz to napisalem
wmojej firmie sa 3 kompy i pracuja od 18.00-05.00
poza tym nagrywarka do monitoringu\
obecnie dziala to tylko w piatek i sobote (kryzys)\
moge ci napisac jak przyjdzie nowy racunek jak to wyglada - nie pamietam jaki byl poprzedni
mysle ze sporo mniejszy od "najlepszego" bo wprowadzilem sporo zmian :)

kbab
21-02-2011, 22:24
mam 500m2 - 3 x klime o mocy 4,5kw i zaczynam kazdy dzien grzaniem na maxa, koncze chlodzeniem
McQuay
i pomieszczenie jest caly czas wentylowane bez reku - niestety , ale reku na ta kubature to okolo 100kzl i nie mam gdzie postawic - wiec lipa

Twoje klimy o mocy 13,5 kW to za mało na 500m2 - to wypada zaledwie 27W/m2, dodatkowo masz duże straty na wentylacji, spróbuj chociaż skierować wywiew na skraplacze klimatyzatorów, to powinno radykalnie poprawić ich sprawność.

1igor1
22-02-2011, 06:31
kbab, nie poprawi radykalnie ich sprawności bo one potrzebują między 2000 a 4000m3/h, to co on skieruje na skraplacz to bedzie co najwyżej 10% tego, nawet nie zauważy różnicy

kbab
22-02-2011, 07:48
skraplacze to czułe urządzenia, potrafią sporo kWh odebrać z wentylacji, jeśli taka innowacja byłaby mało kosztowna - to na pewno warto. Jeśli ktoś klimatyzator wykorzystuje do ogrzewania to powinien skraplacz montować na południowej nasłonecznionej stronie, jak również niezbyt dobrym pomysłem jest montaż ich na nasłonecznionych dachach krytych papą, jeśli mają służyć głównie do chłodzenia pomieszczeń.

sti
22-02-2011, 10:51
co znaczy podłogówki 20 % ? masz jeszcze elektryczne grzanie?
co do róznicy miedzy 21 a 23 stopnie... sory ale to nie 100% w poborze.
I śmiało mogę powiedzieć że coś jest nie teges...
zdecydowanie pompa bierze ci zadużo!


Wszystko jest opomiarowane i dokładnie widać co ile bierze. 20% to jest żuzycie prądu na podłogówki.
Mnie sie też wydaje, że to za dużo, ale naprawdę nie mam żadnych argumentów, że coś pracuje źle.

hydraulik_
22-02-2011, 13:21
HYdrauli parterówka i wodna podłogówka i pompa p/w jest fajnie,a poddasze użytkowe czyli podłogówka na dole i na górze co?Przewymiarowane grzejniki jedynie.Też ok ,czy jest problem ,jakiś spadek COP itp?

Im wyższa temperatura wody w układzie tym niższe COP .Czyli należy mocno przewymiarować lub inaczej dobrać grzejniki na jak najniższe parametry.
Możesz zrobić podłogówkę pod drewnem . Trzeba jednak sobie zdawać sprawę z tego ,że pompa prawie wcale nie pracuje w warunkach określonych w tabelach.
NP +7/+35 i na pełnej mocy.Tak naprawdę to dla +7 temperatura wody to około+28 C i 30 % mocy znamionowej . COP jest wyższe
Dla PC P-W przyjmuje sie COP średnioroczne powyżej 3 . dla gruntowej około 4
Odpowiednik pompy gruntowej 10 kW można w wersji powietrznej wykonać za 30-35 tyś złotych.Dwa dni i po robocie.
Jest to jakieś rozwiązanie ma wady i zalety , jak wszystko.

sti
22-02-2011, 14:00
ale ja mam pompę PW-PW, tyle że tam temp. zasilania tez jest taka jak przy grzejniakch - 40-50 st.

ana-76
22-02-2011, 15:42
mam 500m2 - 3 x klime o mocy 4,5kw i zaczynam kazdy dzien grzaniem na maxa, koncze chlodzeniem
McQuay
i pomieszczenie jest caly czas wentylowane bez reku - niestety , ale reku na ta kubature to okolo 100kzl i nie mam gdzie postawic - wiec lipa

po pierwsze moc masz stanowczo za mało.
Mam w biurze klimatyzację jako źródło ogrzewania temperatura ustawiona 20st i tyle jest, ogromne okna, pomieszczenie 72m2, dzisiaj płaciłam rachunek za energię 840zł w biurze chodzi non stop wielki serwer, 5-6 komputerów w godz 8-18, drukarka, lodówka. Klimatyzator kanałowy mitsubishi inverter. Normalnie rachunki za prąd są w granicach 500zł.

kbab
22-02-2011, 15:51
re ana-76
jakiej mocy jest ta klima, jeśli można spytać jeszcze o jej cenę, oraz jak długo jest eksploatowana, czy nie robi problemów przy dużych mrozach,

QQQQ
22-02-2011, 17:14
po pierwsze moc masz stanowczo za mało.
Mam w biurze klimatyzację jako źródło ogrzewania temperatura ustawiona 20st i tyle jest, ogromne okna, pomieszczenie 72m2, dzisiaj płaciłam rachunek za energię 840zł w biurze chodzi non stop wielki serwer, 5-6 komputerów w godz 8-18, drukarka, lodówka. Klimatyzator kanałowy mitsubishi inverter. Normalnie rachunki za prąd są w granicach 500zł.

wprowadzilem was w blad, ale nie swiadomie
sprostowanie
mam 3x klime 4,5kWh poboru pradu
sorki

ana-76
22-02-2011, 17:33
re ana-76
jakiej mocy jest ta klima, jeśli można spytać jeszcze o jej cenę, oraz jak długo jest eksploatowana, czy nie robi problemów przy dużych mrozach,

Mitsubishi ok 6kw, chodzi u nas trzeci sezon, poza konserwacjami dwa razy w roku nic się przy niej nie robiło. Jestem z tej części Polski gdzie mrozy są rekordowe dziś w nocy najniższa 21,6 ;) w biurze było dzisiaj 20st. Kosztu w tej chwili nie pamiętam. możesz popytać pod nr 862169329

zatony
25-02-2011, 20:39
Czy ktoś już montował Atlantica Alfea S13.
Mam dom ok 140 m2, zapotrzebowanie ok 6 kw i mam propozycję zakupu tej pompy.
Ktoś może coś napisać - plusy minusy.
Ponoć jednostka zewnętrzna to fujitsu.

kbab
25-02-2011, 22:42
Czy ktoś już montował Atlantica Alfea S13.
Mam dom ok 140 m2, zapotrzebowanie ok 6 kw i mam propozycję zakupu tej pompy.
Ktoś może coś napisać - plusy minusy.
Ponoć jednostka zewnętrzna to fujitsu.

super oferta, ile kosztuje i co w niej jest?

Tom OP
25-02-2011, 23:03
... i kto ma montować;)?
Zapotrzebowanie 6 kW a celujesz w 13.
Dlaczego? (S10 również ma grzałkę 6 kW)

ana-76
26-02-2011, 08:49
Czy ktoś już montował Atlantica Alfea S13.
Mam dom ok 140 m2, zapotrzebowanie ok 6 kw i mam propozycję zakupu tej pompy.
Ktoś może coś napisać - plusy minusy.
Ponoć jednostka zewnętrzna to fujitsu.
sprawdzałeś temperaturę pracy? z tego co wiem Fujitsu pracuje do -7 potem właczają się grzałki (dużej mocy) w pierwszej wersji mieliśmy montować pompę fujitsu, ale po przeanalizowaniu danych odpadła na rzecz Zubadana Mitsubishi który pracuje bezproblemowo do -25st bez żadnych grzałek.

zatony
26-02-2011, 10:29
... i kto ma montować;)?
Zapotrzebowanie 6 kW a celujesz w 13.
Dlaczego? (S10 również ma grzałkę 6 kW)

S 13 mam w cenie S10.
ok 15 tys brutto bez zasobnika wodnego

bartosz-w
26-02-2011, 11:04
Ile kosztuje ten zubadan? Gdzie można go znaleźć. Widziałem gdzieś cenę 10000 euro. Czy to jest rynkowa oferta?

hydraulik_
26-02-2011, 19:26
Czy ktoś już montował Atlantica Alfea S13.
Mam dom ok 140 m2, zapotrzebowanie ok 6 kw i mam propozycję zakupu tej pompy.
Ktoś może coś napisać - plusy minusy.
Ponoć jednostka zewnętrzna to fujitsu.

Ja montowałem fajnie chodzi Jednostka wew to Atlantic a zewnetrzna Fujitsu.
Odszranianie bez kabli grzewczych .I super wymiennika w wewnetrznej .Super automatyka Ogromne możliwości.A typ HP to rakieta w PC P-W

hydraulik_
26-02-2011, 19:35
sprawdzałeś temperaturę pracy? z tego co wiem Fujitsu pracuje do -7 potem właczają się grzałki (dużej mocy) w pierwszej wersji mieliśmy montować pompę fujitsu, ale po przeanalizowaniu danych odpadła na rzecz Zubadana Mitsubishi który pracuje bezproblemowo do -25st bez żadnych grzałek.

Bzdury piszesz .Grzałka włącza się w zależności od zapotrzebowania na ciepło i mocy pompy .Pompa S13 ma około 6 kW przy -20 C .Jeżeli takie jest zapotrzebowanie budynku to grzałki nie załączą się .Ale jeżeli zapotrzebowanie wynosi np 7 kW to grzałki (tylko 3kW) będą pracowały 7 h / dobę.
A jakie parametry Zubadan w takich warunkach.
Jeżeli chcesz leprze rozwiązanie to Fujitsu ma model HP 3 fazy ,temperatura 60 C dla -20C i moc gwarantowana 10 kW.

Tom OP
26-02-2011, 19:55
@zatony,
No to teraz jasne. Może mają dwie na stanie? A serio: czy planujesz montować ją samemu?

@hydrauli,
A jeśli zapotrzebowanie wynosi 9 kW, czy wtedy S13 byłaby w porządku?
No i ile może kosztować ten Zubadan?
Czy HP nie są dedykowane dla układów mieszanych - podłogówka + grzejniki?
Ile kosztują?

Liwko
27-02-2011, 09:04
Pozwolę sobie wkleić cytat z innego forum. Myślę że warto przeczytać.





Nowy postWysłany: Nie Lut 20, 2011 9:18 am Temat postu: Pompy firmy EXOTHERM z Gdańska Odpowiedz z cytatem
Szanowni Internauci !
Pragnę na swoim przykładzie przestrzec ewentualnych inwestorów potencjalnie zainteresowanych zainstalowaniem Pompy cieplnej typu woda-powietrze oferowanej przez firmę EXOTHERM z Gdańska. Ja niestety popełniłem ten błąd i taką pompę nabyłem od tej firmy i zleciłem jej zainstalowanie.
Urządzenie w żadnym zakresie temperatur zewnętrznych oraz grzewczych nie osiąga parametrów wymienionych w Karcie Technicznej dostarczanej razem z Kartą Gwarancyjną.
Moce grzewcze osiągane przez urządzenie odbiegają nawet do 50% wartości od mocy zakładanej w Karcie Technicznej.
Warto również dodać ,że właściciel firmy Exotherm p.BARTOSZ JANIAK prezentuje na wskroś negatywny stosunek do jakichkolwiek zgłaszanych reklamacji, pozostawiając nawet pisemne reklamacje doręczone potwierdzoną przesyłką poleconą bez odpowiedzi ,nie odbierając telefonów i nie odpowiadając na emaile. Nawet jeżeli powiedzie się łączność telefoniczna to Itak jakiekolwiek skargi czy próby zgłaszania nieprawidłowej pracy są odrzucane, negowane lub ignorowane. Pozostaje jedynie droga sądowa, która jest długa i skomplikowana.
Ulubioną metodą p.Janiaka jest odsyłanie klienta do bliżej nieokreślonego serwisu ,którego namiary albo są nieosiągalne albo za jakiekolwiek nawet zbadanie usterki trzeba osobno płacić jako, że EXOTHERM nie uznaje nigdy winy urządzenia, zawsze obarczając wina klienta.
Wynika z tego ,że firma EXOTHERM jest jedynie zainteresowana w sprzedaży lub ewentualnie instalacji pomp ciepła (wykonywanej przez firmy instalatorskie współpracujące z firmą Exotherm),natomiast unika jakiejkolwiek odpowiedzialności za pracę urządzeń później , pomimo gwarancji udzielanej formalnie na okres 24 miesięcy.
Jestem w posiadaniu szczegółów dotyczących takiej sprawy i w każdej chwili mogę udokumentować stwierdzenia o wadliwej pracy urządzenie.
Przestrzegam słowem przed jakimikolwiek interesami z firmą EXOTHERM i panem Bartoszem Janiakiem ze względu na nieuczciwe postępowanie firmy i w/w p.Janiaka w stosunku do klientów.
_________________
691355335

surgi22
27-02-2011, 11:23
Jestem w trakcie budowy domu o piwerzchni ok.260 m2 , ( partrer, piętro i poddasze na razie nieużytkowe ) do ogrzewania zamierzam zainstalować 2 PC PW-W . Jedną typu split do ogrzewania podłogowego ( całość domu oprócz garażu ) , drugą na powietrze wewnetrzne zainstalowaną na nieużytokwym ( ale dobrze ociplonym poddaszu ) do CWU. Oddzielenie zadań CWU i CO spowoduje poprawe COP pompy ciepła do CO ( brak konieczności grzania do 55-60 stopni , wystarczy 30-35 do podłogówki ), brak konieczności jej pracy w okresie letnim ( co powinno wydłużyć jej żywotność ). Ponadto w okresie letnim wenętrza PC do CWU będzie pracować w optymalnych warunkach przy wyoskim COP i dodatkowo przy okazji schładzać poddasze a zarazem cały dom ). Jest to moim zdaniem sensowniejsze rozwiązanie niż solary ( które moim zdaniem w domach jednorodzinnych są nieporozumieniem - no chyba że prowadzimy pensjonat lub mamy dużą rodzinę, która nie wyjeżdża nigdzie w okresie letnim ).

kbab
27-02-2011, 12:15
znowu te solary, czy są rzeczywiście "nieporozumieniem"? - technologia jest droga, ale pc też nie są tanie, za to solary w układzie grawitacyjnym przygotowują cwu zupełnie za darmo (taki układ jest możliwy przy zbiorniku cwu na szczycie domu), pc robi to 3-4 razy taniej od grzałki, za połowę kosztu podgrzania gazem, taka pc wyklucza odzysk ciepła przez rekuperator, ale pomysł jest niezły. Klima w upały, chociaż nie zawsze latem jest potrzeba schładzania domu, bo może się okazać, że czasem trzeba go będzie ogrzać, chyba że zainwestujemy w drogą automatykę, która sobie z tym poradzi, ta z kolei może znacznie podnieść koszt inwestycji, która znacznie wydłuży okres zwrotu, jak zawsze wybór należy do inwestora.

yaiba83
27-02-2011, 12:16
@ Liwko - Dzisiaj niestety takie czasy i też nad tym ubolewam.

Teraz doszło do takiej paranoi, że większość firm (są jednak wyjątki) dążą do tego by wszystkie usterki były uznawane za powstałe z winy użytkownika. Jakiś czas temu nabyłem kartę graficzną, zamontowałem w komputerze, podziałała na oryginalnych sterownikach miesiąc czasu po czym padła. Odniosłem do sklepu na gwarancję. Serwis po miesiącu stwierdził, że reklamacja jest nieuznana bo karta była prze taktowana a nigdy czegoś takiego nie robiłem. I tylko dlatego, że dużo sprzętu ze sklepu biorę na firmę wydali mi nową biorąc stratę na siebie. Nie pozostaje nic innego jak tylko ostrzegać innych i omijać szerokim łukiem takich skur...ów

kbab
27-02-2011, 12:25
ostre słowa, na podstawie wypowiedzi tylko jednego klienta, może warto byłoby poszukać również wypowiedzi zadowolonych użytkowników tego sprzętu, firma która źle traktuje swoich klientów prędzej czy później padnie,

surgi22
27-02-2011, 13:26
[QUOTE=, taka pc wyklucza odzysk ciepła przez rekuperator, ale pomysł jest niezły. Klima w upały, chociaż nie zawsze latem jest potrzeba schładzania domu, bo może się okazać, że czasem trzeba go będzie ogrzać, chyba że zainwestujemy w drogą automatykę, która sobie z tym poradzi, ta z kolei może znacznie podnieść koszt inwestycji, która znacznie wydłuży okres zwrotu, jak zawsze wybór należy do inwestora.[/QUOTE]

Nie wyklucza odzysku ciepła przez rekuperację gdyż poza PC bedzie również rekuperacja w całym domu (oprócz poddasza na którym będzie w/w PC do CWU ).:D

kbab
27-02-2011, 14:00
A jeśli wówczas okaże się, że ciepła z odzysku będzie za mało do podgrzania cwu, już pomijam fakt że dwa systemy odbierające ciepło z wentylacji mogą mogą mieć zakłóconą pracę?

surgi22
27-02-2011, 15:07
To załączy sie grzałka 1,5 kw , która jest w pompoie Viessiemana Vitocal 160 . Nie bedzie zakłoceń pracy bo PC działać będzie w ograniczonej, niewentylowanej przestrzeni strychu .

zatony
27-02-2011, 17:12
@zatony,
No to teraz jasne. Może mają dwie na stanie? A serio: czy planujesz montować ją samemu?

@hydrauli,
A jeśli zapotrzebowanie wynosi 9 kW, czy wtedy S13 byłaby w porządku?
No i ile może kosztować ten Zubadan?
Czy HP nie są dedykowane dla układów mieszanych - podłogówka + grzejniki?
Ile kosztują?


Będę ją montował przez firmę od któej ją kupiłem.
A cena jest promocją z zeszłego roku

yaiba83
27-02-2011, 17:31
surgi22 - ty masz już tę pompę czy dopiero zamierzasz kupić?

surgi22
27-02-2011, 17:36
Podpisałem umowę, będę instalował po wakacjach.

ana-76
27-02-2011, 18:29
moja pompa

http://www.klima-med.com/mmap/zubadan.jpg
namiary moge podać na priva

bartosz-w
27-02-2011, 20:39
To ja poproszę o te namiary

zatony
27-02-2011, 22:08
To już chyba przesądzone o tym aby ostatecznie ją kupić ale jak nie jest zamontowana to mogę się jeszcze wycofać.
Jak do tej pory nie ma negatywnych opisów na temat tych pomp.

yaiba83
28-02-2011, 07:39
@surgi22 - a można wiedzieć na ile cię skroili za tę pompę?
Nie myślałeś np o hewalexach? Pompa z zasobnikiem koszt ok 6-7 tyś zł a wydajność 3,8kW.

ana-76
28-02-2011, 08:04
Bzdury piszesz .Grzałka włącza się w zależności od zapotrzebowania na ciepło i mocy pompy .Pompa S13 ma około 6 kW przy -20 C .Jeżeli takie jest zapotrzebowanie budynku to grzałki nie załączą się .Ale jeżeli zapotrzebowanie wynosi np 7 kW to grzałki (tylko 3kW) będą pracowały 7 h / dobę.
A jakie parametry Zubadan w takich warunkach.
Jeżeli chcesz leprze rozwiązanie to Fujitsu ma model HP 3 fazy ,temperatura 60 C dla -20C i moc gwarantowana 10 kW.

s13 ma moc 12,8kw, tak? skoro przy -20 ma okolo 6kw to jej wydajność spada ponad 50% tak? a nominalną sprawność zachowuje do -7st
Zubadan ma nominalną sprawność do -15, przy -20 sprawność spada o 12%, nie ma w nim żadnych grzałek czyli moja pompa 10kw przy -20 ma moc 8,8kw!!! i co ważne przy -15 odszrania się średnio co 2 godz, przez 3minuty. Dzisiaj jest u mnie -7 jednostka odszrania się średnio co 4,5 godziny przez te 3 minuty, a powrót do żądanej temperatury wynosi 10 minut

kbab
28-02-2011, 09:05
jak by Liwko tu nie zaglądał to mam pomysł jak poprawić cop przy takich pc j/w, mianowicie za skraplaczem przy dużym mrozie można postawić "koksownik" taki jak stawiali na przystankach.

Liwko
28-02-2011, 09:10
jak by Liwko tu nie zaglądał to mam pomysł jak poprawić cop przy takich pc j/w, mianowicie za skraplaczem przy dużym mrozie można postawić "koksownik" taki jak stawiali na przystankach.

Matko jedyna.

kbab
28-02-2011, 09:25
Matko jedyna.
jak zamrozisz sobie źle dopasowane dz przy gruntowej pc, to i koksownik nie da rady.

Liwko
28-02-2011, 09:34
jak zamrozisz sobie źle dopasowane dz przy gruntowej pc, to i koksownik nie da rady.

Co za głupoty opowiadasz. Dla PC ujemne temperatury na DZ to nie problem, co najwyżej będzie gorszy COP.

kbab
28-02-2011, 09:48
może i głupoty, ale nie sobie a muzom pc są wyposażane w grzałki sporej mocy, z zamrożonego złoża nie da się dużo ciepła odzyskać (tj bardziej go zamrozić), zamrożone wody gruntowe nie oddają tyle ciepła ile potrzebuje dom.

Liwko
28-02-2011, 09:56
Pompa ciepła glikolowa po to ma kolektor by te grzałki nie były potrzebne (w mojej nie mam) a przynajmniej sporadycznie. Ktoś już na tym forum pisał że na wejściu miał -2oC i pompa grzała. Jeżeli nawet takie zjawisko wystąpi to raczej pod koniec okresu grzewczego i nie będzie to miało zbytniego wpływu na wielkość rocznych rachunków.

rzufik1
28-02-2011, 10:11
sprawdzałeś temperaturę pracy? z tego co wiem Fujitsu pracuje do -7 potem właczają się grzałki (dużej mocy) w pierwszej wersji mieliśmy montować pompę fujitsu, ale po przeanalizowaniu danych odpadła na rzecz Zubadana Mitsubishi który pracuje bezproblemowo do -25st bez żadnych grzałek.

hm nie wiem gdzie nabyłeś takie informacje ale sa błędne.
Mam Fujitsu u siebie trójfazowa i do - 20 spokojnie moze osiągnac temperature 60 stopni. Jesli masz ochotę poczytać podeśle instrukcję.

gdyby były wątpliwości to były w tym sezonie grzewczym takie temperatury... a grzałki mam na oddzielnym bezpieczniku który ciągle jest wyłaczony..... więc raczej nie miały prawa grzać:)

Tom OP
28-02-2011, 10:13
Witam,

Obawiam się, że mój post wiele nie wniesie do dyskusji i mam nadzieję, że nikt się nie poczuje urażony:
Forum to kopalnia wiedzy i spostrzeżeń, Wasze uwagi są cenne, ale... przeczytajcie proszę temat wątku...

Pozdrawiam CiepłoPompowiczów,
Tom

hydraulik_
01-03-2011, 06:19
s13 ma moc 12,8kw, tak? skoro przy -20 ma okolo 6kw to jej wydajność spada ponad 50% tak? a nominalną sprawność zachowuje do -7st
Zubadan ma nominalną sprawność do -15, przy -20 sprawność spada o 12%, nie ma w nim żadnych grzałek czyli moja pompa 10kw przy -20 ma moc 8,8kw!!! i co ważne przy -15 odszrania się średnio co 2 godz, przez 3minuty. Dzisiaj jest u mnie -7 jednostka odszrania się średnio co 4,5 godziny przez te 3 minuty, a powrót do żądanej temperatury wynosi 10 minut

Ty masz podaną wydajność nominalną dla -15 C dla zubadana a ja dla +7/+35C -czy z tego wynika która lepsza?
Porównaj np zubadana z fuijtsu HP.Ala tym samym punkcie pracy.
Inna rzecz ,że chetnie zapoznałbym się z ofertą MITSUBIHI

ana-76
01-03-2011, 06:56
uwierz, że nie obylo się bez porównań zarówno jeśli chodzi o ogrzewanie jak i o cwu poza sezonem grzewczym. Co ciekawsze w Fujitsu zabezpieczają się że ich pompa dobrze gdyby miała dodatkowe źródło ogrzewania 'na wszelki wypadek' . W mitsubishi nie robią sobie tego rodzaju 'pleców' Koszt takiej pompy 3fazowej o wydajności 10kw wraz z modulem sterującym to 25 tyś netto.

hydraulik_
01-03-2011, 17:43
uwierz, że nie obylo się bez porównań zarówno jeśli chodzi o ogrzewanie jak i o cwu poza sezonem grzewczym. Co ciekawsze w Fujitsu zabezpieczają się że ich pompa dobrze gdyby miała dodatkowe źródło ogrzewania 'na wszelki wypadek' . W mitsubishi nie robią sobie tego rodzaju 'pleców' Koszt takiej pompy 3fazowej o wydajności 10kw wraz z modulem sterującym to 25 tyś netto.


Ja montuje fuijtsu ale nie słyszałem o tych zaleceniach.Cena jest podobna.Myślę,ze obydwie są niezłe .Poczytam o Mitsubihi to powiem wiecej. Lubie nowości Jeśli masz wiedzę to piusz

talingua
07-03-2011, 13:11
Witam wszystkich! Buduję taki dom z podwójnym garażem w Tychach/Śląskie (na razie gotowa jest tylko płyta fundamentowa):
http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-lewkoniach-2/m43ec5c0c51a0b
Działka 1000m2. Gazu ziemnego nie ma, naprzeciwko drogi duży las. Najpierw myślałem o paliwie stałym (ekogroszek, pelet), ale przeczytaniu kilkunastu wątków o PC zastanawiam się poważnie nad PC. Dom będzie bardzo dobrze ocieplony (porotherm 25 + 20 cm stryopianu, poddasze: wełna 30 cm, okna 3-szybowe, okna dachowe Roto itd.). Jeśli chodzi o PC to mam takie przemyślenia:
- PC pozioma u mnie odpada, bo las, przed domem wolnego miejsca jest 400m2, za domem 300m2, chcę jeszcze zrobić oczyszczalnię przydomową
- PC pionowa: wszystko cacy tylko ten koszt: oferta z PPC Pompy Ostrowiec Św.: 53 000 PLN brutto (Ecopower C11, kotłownia, dolne źródło odwiert 3 x 67mb)
- Dlatego w grę wchodzą powietrzne PC, wśród kandydatów mam Daikin Altherma, Mitsubishi Zubadan, Tosiba Estia i Fujitsu o mocy 11kW. Możecie podać cenę zakupu z instalację i robocizną któryś z tych urządzeń? I jeszcze jakieś namiary na firmy instalacyjne?
- Nie mam kominka i zastawiam się nad likwidacją komina od kotła (zamiast niego kupiłbym jakiś generator na ropę/benzynę w razie czego)...?
- Montuję WM z rekuperatorem
- Co sądzicie ogrzewaniu ściennym na poddaszu? Jakieś doświadczenia?
- Na dole robię płytki (z gresu, bo podobno najlepiej nadają się do podłogówki)
- Czy ogrzewacie garaż? Robiliście w nim izolację poziomą (styropian od ziemi)? Pionową od powierzchni mieszkalnej na pewno zrobię.

To chyba wszystko na razie:) Dziękuję z góry za odpowiedzi/porady.

hydraulik_
07-03-2011, 15:38
Ja montuję Daikina i Fujitsu (Atlantic) proponuję Atlantica najnowszą wersje lup Fujitsu HP(to ta sama maszyna)
Ma super parametry i jest 3 fazowa.
Koszt takiej pompy z montażem i zbiornikiem 200 l to około 35 -40 tysięcy.
Ogrzewanie ścienne jest ok.Ale ściany muszą być dobrze zaizolowane. Ale dla ciepłego domu podłogówka pod drewnem nie jest trudna do wykonania.Podłoga ma niską temperaturę.
Pompa gruntowa ma niższe koszty eksploatacji od PC P-W o około 20 %.

Liwko
07-03-2011, 15:52
Ja montuję Daikina i Fujitsu (Atlantic) proponuję Atlantica najnowszą wersje lup Fujitsu HP(to ta sama maszyna)
Ma super parametry i jest 3 fazowa.
Koszt takiej pompy z montażem i zbiornikiem 200 l to około 35 -40 tysięcy.
Ogrzewanie ścienne jest ok.Ale ściany muszą być dobrze zaizolowane. Ale dla ciepłego domu podłogówka pod drewnem nie jest trudna do wykonania.Podłoga ma niską temperaturę.
Pompa gruntowa ma niższe koszty eksploatacji od PC P-W o około 20 %.

Dla 4 osób to już raczej zbiornik 300l. Pytanie czy i jaka wanna i jak często używana.
Te tylko o 20% wyższe koszty powietrznych to między bajki włożyć. Na samym COP może i tak ale gruntowa znacznie wydajniej wykorzysta tanią taryfę. By temu zapobiec trzeba taką powietrzną przewymiarować a to znowu kosztuje. Nie jestem broń Boże przeciwnikiem powietrznych jednak musi ona znacząco być tańsza od gruntowej by się było można godzić na wyższe rachunki a często wcale tak nie jest.

talingua
07-03-2011, 16:52
Wanny nie używamy, tylko prysznic:) Jeśli chodzi o powietrzne PC to zastanawiam się między Althermą a Fujitsu/Atlantic. Czekam na konkretne oferty. Jak będą tylko trochę tańsze, to zamontuję pionową. Jak jest różnica między 1-fazową a 3-fazową?

hydraulik_
07-03-2011, 19:12
1 alb 3 fazy .Gdy jedna faza to bezpiecznik 20 A .Może być problem z podłąceniem np czajnika na tej fazie albo kuchenki elektrycznej.

Ja oferuję pompę atlantica typ 10 28000 zł ze zbiornikiem cwu 200
Są też 3 fazowe ale + 5000 zł grzeją wodę do 60 C przy temperaturze zew -20 (są super)
Atlantic ma super automatykę w porównaniu z D.
Ponadto A ma super wymiennik ciepła .Nie grozi mu zamrożenie w procesie odszraniania. Płytówki czasem zarastają brudem od strony wody ,a wtedy odparowujemy tam czynnik.

Liwko
07-03-2011, 19:16
Jakiej mocy pompę byś zaproponował talingua tak żeby minimum 80% rocznie pracowała w drugiej taryfie z tym niższym COP i le by to kosztowało?

hydraulik_
07-03-2011, 19:29
Dla 4 osób to już raczej zbiornik 300l. Pytanie czy i jaka wanna i jak często używana.
Te tylko o 20% wyższe koszty powietrznych to między bajki włożyć. Na samym COP może i tak ale gruntowa znacznie wydajniej wykorzysta tanią taryfę. By temu zapobiec trzeba taką powietrzną przewymiarować a to znowu kosztuje. Nie jestem broń Boże przeciwnikiem powietrznych jednak musi ona znacząco być tańsza od gruntowej by się było można godzić na wyższe rachunki a często wcale tak nie jest.
Nie masz racji Kazda pompa w pewnych temperaturach jest przewymiarowana .Przyjmijmy 0 C pompa gruntowa jest 2 razy za duże niż potrzeba dla aktualnych potrzeb budynku
A powietrzna przy tej temperaturze ma większy zapas mocy .Tylko jakie to ma znaczenie jeżeli nie da się tej energii zmagazynować w istotnych ilościach w czasie taniej taryfy
Inna rzecz ,że w nocy gdy niska cena prądu i niższy COP dla PC P-W . dlatego te 20%.Ty twierdzisz ,że to bajka .Ja zamontowałem 20 szt . A ty.????
Jeśli chodzi o cenę .Dzięki nim staniały gruntowe.Powietrzne będą b.tanie stawiam na coś koło 10 000 za 16 za 3 lata.

Liwko
07-03-2011, 19:36
Już są za 5
http://allegro.pl/pompa-ciepla-7kw-panasonic-powietrze-woda-i1475464334.html
Napisz mi ile trzeba przewymiarować dla talingua pompę by grzała 80% w taniej taryfie jak większość gruntowych.

Liwko
07-03-2011, 19:38
Pisanie o samym COP jest nieporozumieniem jeżeli chodzi o rachunki bo dwie pompy z identycznym COP mogą się znacznie różnić przy rachunkach za energię.

Tom OP
07-03-2011, 20:46
Pisanie o samym COP jest nieporozumieniem jeżeli chodzi o rachunki bo dwie pompy z identycznym COP mogą się znacznie różnić przy rachunkach za energię.
Dlaczego? Piszesz o start-stop lub soft-start czy o mocy znamionowej? A może o krzywej grzewczej?

Przy okazji: czym różni się nowy Atlantic od poprzedniej wersji? Sprężarką? Sterownikiem?

hydraulik_
07-03-2011, 21:03
Sprężarką i układem chłodniczym(wtrysk gorących par) 3 fazy, utrzymuje 60 w -20C

hydraulik_
07-03-2011, 21:07
Pisanie o samym COP jest nieporozumieniem jeżeli chodzi o rachunki bo dwie pompy z identycznym COP mogą się znacznie różnić przy rachunkach za energię.

Szczególnie w różnych budynkach.
A jaki parametr uznasz za miarodajny??
Prawdą jest ,że COP dla PC P-W jest zaniżane ,bo podawane dla pełnej mocy w danych warunkach .A taki punkt pracy jest jeden.
W pozostałym jest wyższy.

Tom OP
07-03-2011, 21:22
Sprężarką i układem chłodniczym(wtrysk gorących par) 3 fazy, utrzymuje 60 w -20C
Czy przy układzie niskotemperaturowym (wszędzie podłogówka) jest to przydatna własność? Jaki jest realny COP przy -20/60?

HenoK
07-03-2011, 21:53
Już są za 5
http://allegro.pl/pompa-ciepla-7kw-panasonic-powietrze-woda-i1475464334.html
Z 5 tys. zł są o mocy 7kW, ale te 16kW kosztują nadal ponad 10 tys. zł.

Liwko
07-03-2011, 22:01
Dlaczego? Piszesz o start-stop lub soft-start czy o mocy znamionowej? A może o krzywej grzewczej?

Bo COP to nie moc, a w wypadku P-W by zejść do poziomu pracy w 80% w taniej taryfie musi być większa. Pytanie nadal aktualne, ile większa?

Liwko
07-03-2011, 22:06
Z 5 tys. zł są o mocy 7kW, ale te 16kW kosztują nadal ponad 10 tys. zł.

10tyś to jak dla mnie jest do przyjęcia.

HenoK
07-03-2011, 22:11
Bo COP to nie moc, a w wypadku P-W by zejść do poziomu pracy w 80% w taniej taryfie musi być większa. Pytanie nadal aktualne, ile większa?
Przy pompie PW barierą nie jest moc grzewcza, tylko temperatura zewnętrzna do której jeszcze pompa pracuje. Poniżej tej temperatury i tak trzeba załączyć dodatkowe źródło ciepła. Patrząc po temperaturach tej zimy, jedynie przez kilkanaście nocy nie pracowałaby u mnie pompa PW (temperatury poniżej -15 st. C). W ciągu dnia spokojnie mogłaby pracować przez całą zimę.
Spokojnie więc zamiast 6kW pompy glikol-woda mógłbym zastosować np. 12kW pompę PW.

HenoK
07-03-2011, 22:15
10tyś to jak dla mnie jest do przyjęcia.
Ten sam sprzedawca sprzedaje PCi PW o większej mocy :
http://allegro.pl/pompa-ciepla-12kw-copeland-powietrze-woda-i1475464392.html 12kW, 7900zł
http://allegro.pl/pompa-ciepla-18-4kw-copeland-tanie-grzanie-i1475464348.html 18,4kW, 11 000 zł.

Liwko
07-03-2011, 22:16
Czyli pomijając COP pracowała by odpowiednio do taryf tak jak glikolowa?

hydraulik_
08-03-2011, 06:17
Czy przy układzie niskotemperaturowym (wszędzie podłogówka) jest to przydatna własność? Jaki jest realny COP przy -20/60?

COP -20/60 =1,40 (dla pełnej mocy ) A jak będzie w gruntówce dla 0/60??
ale
COP -20/35=2 Też dla pełnej mocy

hydraulik_
08-03-2011, 06:20
To 60 C potrzebne jest grzania wody ,ale trwa to około 30min dla 150 litrowego zbiornika.

HenoK
08-03-2011, 07:05
To 60 C potrzebne jest grzania wody ,ale trwa to około 30min dla 150 litrowego zbiornika.
Dokładnie tak. Przy podgrzewaniu ciepłej wody COP będzie malał wraz ze wzrostem temperatury wody w zasobniku.
To co nas w tym momencie powinno interesować, to jak długo potrwa zagrzanie całego zasobnika i ile przy tym zużyjemy kWh.
Z tego oczywiście możemy sobie policzyć średnie COP. Wbrew pozorom nie musi ono wyglądać tak tragicznie.
Nie mówiąc już o tym, że podgrzewanie ciepłej wody do temperatury 60 st. C to niepotrzebna rozrzutniość (pomijając okresowe wygrzewanie instalacji celem jej dezynfekcji).
U siebie podgrzewam ciepłą wodę do temperatury 45 st. C, co w zupełności wystarcza.

rydzadam
08-03-2011, 07:32
Oceńcie w takim razie, jaki średnioroczny COP może osiągać taka pompa PW za około 11 tys.zł o mocy 18 kW. Może faktycznie jest to dobra alternatywa dla np. Ecopolu 11 kW ? Załóżmy dom średniej wielkości ze 150-200 m2 podłogówki, dobrze ocieplony, dla którego dobieramy PC glikol-woda 11 kW z odwiertami 200 mb. Wiem, że trudno to policzyć, ocenić, ale rzućcie jakimiś realnymi wartościami COP dla takiego rozwiązania, czy ma sens rozważanie: 18 kW P-W (inwestycja "kotłowni" ok. 16.000 bez podłogówki) zamiast 11 kW G-W (inwestycja ok. 35.000 z odwiertami, bez podłogówki). Powiedzmy, że region klimatyczny "średnio-zimny". Wychodzi około 20.000 drożej na starcie, czy ma to szansę się zwrócić powiedzmy w 20 lat ?

rydzadam
08-03-2011, 07:49
Może sam coś "założę": powiedzmy, że przy PC G-W zapłacimy za grzanie 2000 zł/rok przy COP 3,5. Powiedzmy, że przy PC P-W osiągniemy średnioroczny COP 2,3, więc zapłacimy 3000 zł/rok. To tak w uproszczeniu. Po 20 latach dopiero zwróci się inwestycja w odwierty i pompę G-W. Biorąc pod uwagę koszty obsługi większego kredytu o 20.000 zł na 20 lat - jest to minimum 1500 zł rocznie więcej w ratach. Jeśli nie mamy kredytu - można tą kasę w co innego wpakować, np. lepszą kuchnię, czy kostkę przed domem. Wady - większe rachunki bieżące za energię, ale i tak 3000 zł/rok to nie majątek. Do niedawna byłem sceptyczny co do PC P-W, ale widzę, że przy "praktycznej" analizie finansowej - chyba warto. Co o tym myślicie ?

rydzadam
08-03-2011, 08:01
Ostrożnie licząc - patrząc na wyżej linkowaną PC PW - uważam, że COP dla:
1. CWU ok. 4 (tyle samo co dla gruntowej - nie można zapominać o tym, że od temp. większej niż +8 C na zewn. PC PW grzeje wodę zdecydowanie z większym COP niż gruntowa, a w lecie przy + 30 C jest po prostu bezkonkurencyjna)
2. CO ok. 2 (średnioroczny i to tak z ostrożnością, wartą przyjęcia do liczenia, jak będzie lepiej nie będzie rozczarowania)

Teraz tylko matematyka.
Określi zapotrzebowanie domu na CO i CWU.
Jak dom 8 litrowy i 150 m2 i 4 osoby mieszkające to:

12000 kWh (CO) + 3500 kWh (CWU) = 6000 kWh (COP = 2) + 875 kWh (COP = 4) = 6875 kWh x 0,4 zł. (uśredniony koszt kWh) = 2750 zł.

Dla PC gruntowej (COP = 4) = 3000 kWh + 875 kWh = 3875 kWh x 0,4 zł. = 1550 zł.

Różnica to 1200 zł.

Lepsze ocieplenie domu (lepiej niż przyjęte przeze mnie 80 kWh/rok.m2) będzie skutkowało zmniejszeniem różnicy i to znacznie. Bo zmniejszy się ilość ciepła, kt. PC PW musi dostarczyć z COP = 2.

pzdr

Więc wyszło nam podobnie - 1000 zł różnicy przy dobrze ocieplonym domu (20 styro, np. 35 wełny w dachu = mniej więcej 5060 kWh/rokm2), powierzchnia z dogrzewanymi piwnicami ok. 200 m2.

kbab
08-03-2011, 08:09
wydaje mi się, że nie tędy droga, najpierw określmy koszt tych inwestycji tj pc gruntowa 11kW i pc pw 18kW, średnioroczny cop dla gruntowej =3,5, dla pw =3 (nie zapominajmy, że w ciągu roku występuje kilka/kilkanaście dni z temp -25stC - zależy od regionu, ale w sprzyjających warunkach pc pw potrafi wyciągnąć cop ponad 5), zatem po ustaleniu kosztu tych 2 wariantów (tu pomińmy "zrób to sam" - oceńmy kosztorysy wykonawców do uruchomienia systemu), możemy przyjąć zapotrzebowanie w wysokości 15000kWh, co+cuw. Proszę o podanie konkretnych propozycji, zobowiązuję się do porównania każdej.

Liwko
08-03-2011, 08:24
Sam COP nie wystarczy. Trzeba policzyć jeszcze czas pracy w poszczególnych taryfach. Przy G11 nie było by problemu ale przy G12 już sprawa się komplikuje.

rydzadam
08-03-2011, 08:29
wydaje mi się, że nie tędy droga, najpierw określmy koszt tych inwestycji tj pc gruntowa 11kW i pc pw 18kW, średnioroczny cop dla gruntowej =3,5, dla pw =3 (nie zapominajmy, że w ciągu roku występuje kilka/kilkanaście dni z temp -25stC - zależy od regionu, ale w sprzyjających warunkach pc pw potrafi wyciągnąć cop ponad 5), zatem po ustaleniu kosztu tych 2 wariantów (tu pomińmy "zrób to sam" - oceńmy kosztorysy wykonawców do uruchomienia systemu), możemy przyjąć zapotrzebowanie w wysokości 15000kWh, co+cuw. Proszę o podanie konkretnych propozycji, zobowiązuję się do porównania każdej.

Koszt inwestycji oceniłem właśnie realnie: dla przykładowego domu, gdzie ma być GW 11 kW lub PW 18 kW wychodzi 20.000 zł różnicy. Takie dane co do kosztów inwestycji mi wystarczą. Nie liczyłem projektu i papierów na odwierty. Nie chodzi o dokładne sumy, tylko o rząd wielkości - 20.000 zł. To samo z kosztami grzania - przejrzałem trochę wymieniane przez użytkowników kwoty - wychodzi coś około 1000 zł więcej rocznie przy P-W

kbab
08-03-2011, 08:32
prosty arkusz gotowy, oczywiście dane można zmienić
http://img641.imageshack.us/img641/1969/captureduj.jpg
przy cenie 0,39zł/kWh zwrot po 71,79 latach, dla 0,55zł/kWh po 50,91
http://img827.imageshack.us/img827/6606/capturenmu.jpg
dorzucę przy pesymistycznym cop = 2,3 dla pc pw
http://img402.imageshack.us/img402/7439/capturegi.jpg
przy cenie 0,39zł/kWh zwrot wypada po 22,93 latach, różnica w kosztach ekspl =872,05zł

rydzadam
08-03-2011, 09:11
przy cenie 0,39zł/kWh zwrot wypada po 22,93 latach, różnica w kosztach ekspl =872,05zł

Więc znowu wychodzi podobnie :) Jakby nie liczyć - około 1000 zł różnicy rocznie z dokładnością +/- 200 zł i taka dokładność mi wystarcza. Reszta do podjęcia decyzji to zalety i wady "techniczne" i eksploatacyjne. I tu znowu można zakładać wiele różnych rzeczy - czy będzie kominek ( u mnie jest i w następnym domu też będzie), w jakiej strefie klimatycznej mieszkamy (ja w "średniej"), czy mamy miejsce na działce na poziomy (jeśli mamy, to różnica w inwestycji spada z 20.000 do 10.000 - ja na przykład miejsca nie mam specjalnie dużo i grunt żwirowy), to, czy budujemy z wolnych środków, czy z kredytu, itd., itp. Najważniejszy jest wyznacznik różnicy w kosztach grzania - około 1000 zł więcej i czas zwrotu inwestycji - 20 lat przy odwiertach. Moim zdaniem - nie opłaca się zakładać nawet najtańszej PC G-W, jeśli chcemy zrobić odwierty do DZ.

ja14
08-03-2011, 09:21
W kosztach eksploatacji PW trzeba by uwzglednic koszt odszraniania.

HenoK
08-03-2011, 09:36
Oceńcie w takim razie, jaki średnioroczny COP może osiągać taka pompa PW za około 11 tys.zł o mocy 18 kW. Może faktycznie jest to dobra alternatywa dla np. Ecopolu 11 kW ? Załóżmy dom średniej wielkości ze 150-200 m2 podłogówki, dobrze ocieplony, dla którego dobieramy PC glikol-woda 11 kW z odwiertami 200 mb. Wiem, że trudno to policzyć, ocenić, ale rzućcie jakimiś realnymi wartościami COP dla takiego rozwiązania, czy ma sens rozważanie: 18 kW P-W (inwestycja "kotłowni" ok. 16.000 bez podłogówki) zamiast 11 kW G-W (inwestycja ok. 35.000 z odwiertami, bez podłogówki). Powiedzmy, że region klimatyczny "średnio-zimny". Wychodzi około 20.000 drożej na starcie, czy ma to szansę się zwrócić powiedzmy w 20 lat ?
Pompę ciepła GW o mocy 11kW dobrałbym dla domu o zapotrzebowaniu rocznym na energię do ogrzewania 20 000kWh. Miałaby przy tym wystarczający zapas mocy na podgrzanie ciepłej wody i wykorzystywałaby energię elektryczna w 2 taryfie w min. 80%.
Potrzeby ciepłej wody dla 6 osób po 45 litrów wody o temperaturze 50 st. C z uwzględnieniem strat to ~300 litrów dziennie, czyli ~14kWh na dobę, czyli ~5000kWh.
Na przygotowanie ciepłej wody z COP=3,0 PCi zużyje 1670kWh energii (można założyć, że w całości w 2 taryfie).
Na ogrzewanie można przyjąć COP średnie roczne 4,0, co da zuzycie energii 5000kWh (80% w 2 taryfie, 20 % w 1 taryfie).
Przy cenie energii elektrycznej w 1 taryfie 0,65zł/kWh i w 2 taryfie 0,32zł/kWh (tyle obecnie płacę) koszt roczny enegii na ogrzewanie i przygotowanie ciepłej wody wyniesie 2463zł.

Dla PCi PW można założyć COP dla cwu 2,0 i dla ogrzewania 3,0 (uwzględniając konieczność używania grzałek elektrycznych w najchłodniejsze dni).
Procent zużycia energii w 2 taryfie proponuje pozostawić taki sam jak przy pompie GW.
Otrzymamy wtedy zużycie energii do ogrzewania 6667kWh (z czego 1333kWh w 1 taryfie) i do przygotowania cwu 2500kWh
Koszt roczny enegii na ogrzewanie i przygotowanie ciepłej wody wyniesie 3373zł.

Różnica w kosztach eksploatacji nie jest powalająca - 910 zł rocznie.
Przy różnicy w kosztach inwestycyjnych rzędu 20 tys. zł, rzeczywiście warta rozważenia.

Chciałbym tylko zwrócić uwagę na dodatkowe elementy.
Pompa ciepła GW praktycznie nie wymaga konserwacji. Owszem konieczna jest kontrola szczelności (ciśnienia) w dolnym i górnym źródle, czy sprawdzenie okresowe glikolu, ale te czynności zazwyczaj może wykonać sam inwestor.
Pompa ciepła PW wymaga przeglądów podobnych do klimatyzatorów - oczyszczenia wymiennika powietrznego, oczyszczenia wentylatora, usuwanie ew. oblodzenia.
Jeżeli poradzi sobie z tym sam inwestor, to OK. Jeżeli jednak nie czuje się na siłach robić tego samemu, to za taki przegląd musi doliczyć kilkaset złotych rocznie do kosztów eksploatacji.
Druga sprawa to trwałość obu rozwiązań.
W glikolowych pompach ciepła firmy Ecopol stosowane są sprężarki typu scroll, których trwałość oceniana jest na 100tys. h, co przy rocznej pracy przez ~2500h oznacza pracę przez prawie 40lat. Sama pompa ciepła jest wewnątrz budynku, nie jest narażona na warunki atmosferyczne.
Tanie pompy ciepła PW, o których tu piszemy, bazują na sprężarkach rotacyjnych, których trwałość jest znacznie mniejsza, podobnie jak trwałość całego urządzenia narażonego na bezpośrednie działanie warunków atmosferycznych.
Warto to także wziąć pod uwagę, przy wyborze źródła ciepła do naszego domu.

ana-76
08-03-2011, 09:57
Dla PCi PW można założyć COP dla cwu 2,0 i dla ogrzewania 3,0 (uwzględniając konieczność używania grzałek elektrycznych w najchłodniejsze dni).
Procent zużycia energii w 2 taryfie proponuje pozostawić taki sam jak przy pompie GW.
Otrzymamy wtedy zużycie energii do ogrzewania 6667kWh (z czego 1333kWh w 1 taryfie) i do przygotowania cwu 2500kWh
Koszt roczny enegii na ogrzewanie i przygotowanie ciepłej wody wyniesie 3373zł.

Chciałbym tylko zwrócić uwagę na dodatkowe elementy.
Pompa ciepła GW praktycznie nie wymaga konserwacji. Owszem konieczna jest kontrola szczelności (ciśnienia) w dolnym i górnym źródle, czy sprawdzenie okresowe glikolu, ale te czynności zazwyczaj może wykonać sam inwestor.
Pompa ciepła PW wymaga przeglądów podobnych do klimatyzatorów - oczyszczenia wymiennika powietrznego, oczyszczenia wentylatora, usuwanie ew. oblodzenia.
Jeżeli poradzi sobie z tym sam inwestor, to OK. Jeżeli jednak nie czuje się na siłach robić tego samemu, to za taki przegląd musi doliczyć kilkaset złotych rocznie do kosztów eksploatacji.
Druga sprawa to trwałość obu rozwiązań.
W glikolowych pompach ciepła firmy Ecopol stosowane są sprężarki typu scroll, których trwałość oceniana jest na 100tys. h, co przy rocznej pracy przez ~2500h oznacza pracę przez prawie 40lat. Sama pompa ciepła jest wewnątrz budynku, nie jest narażona na warunki atmosferyczne.
Tanie pompy ciepła PW, o których tu piszemy, bazują na sprężarkach rotacyjnych, których trwałość jest znacznie mniejsza, podobnie jak trwałość całego urządzenia narażonego na bezpośrednie działanie warunków atmosferycznych.
Warto to także wziąć pod uwagę, przy wyborze źródła ciepła do naszego domu.

w swojej PC P-W NIE POSIADAM GRZAŁEK bo zapewnia pracę do -25, a zalożenia COP 2/3 nie ma odniesienia
koszt rocznej konserwacji 200zł, nawet w największe mrozy (u mnie bylo -24) nic mi się nie oblodzało

Liwko
08-03-2011, 10:10
Jaki jest przewidywany czas pracy takich sprężarek rotacyjnych?

tomek131
08-03-2011, 10:26
http://allegro.pl/pompa-ciepla-12kw-...475464392.html 12kW, 7900zł
HenoK ,czemu to kosztuje 7900brutto a podobny Mitsubishi Zubadan 25tys netto. Ma funkcję chłodzenia ok,co jeszcze.Pisałeś ,że odwiedziłeś tego użytkownika,co to za pompa ,Chiny?
an-76 ,bo nie widziałem twego posta - co ma twój zubadan ,że kosztuje 4 razy tyle co to co widział HenoK.Lepszą sprężarkę ,lepszy trochę COP ,funkcję chłodzenia.100% więcej ok , ale 400% więcej.Zwróci się?

HenoK
08-03-2011, 11:58
w swojej PC P-W NIE POSIADAM GRZAŁEK bo zapewnia pracę do -25, a zalożenia COP 2/3 nie ma odniesienia
koszt rocznej konserwacji 200zł, nawet w największe mrozy (u mnie bylo -24) nic mi się nie oblodzało
Ale Twoja PCi wraz z montażem nie kosztowała tyle ile zakładał radzadam :

18 kW P-W (inwestycja "kotłowni" ok. 16.000 bez podłogówki)

HenoK
08-03-2011, 12:02
http://allegro.pl/pompa-ciepla-12kw-...475464392.html 12kW, 7900zł
HenoK ,czemu to kosztuje 7900brutto a podobny Mitsubishi Zubadan 25tys netto. Ma funkcję chłodzenia ok,co jeszcze.Pisałeś ,że odwiedziłeś tego użytkownika,co to za pompa ,Chiny?
Niewykluczone, że Zubadan także powstaje w Chinach.
Jest to po prostu inna technologia (inna sprężarka, dodatkowe wymienniki ciepła). W zamian za to oferuje bardzo dobre parametry.
Jak dobrze poszukasz, to Zubadana także można kupić taniej :).

tomek131
08-03-2011, 15:38
Niewykluczone,niemniej jednak, w/g mnie należy odróżnić sytuację w której lecisz do Chin,znajdujesz fabryczkę i każesz im wyprodukować pompę ciepła np o nazwie "HenoK" od sytuacji w której koncern Mitsubishi buduje tam fabrykę lub adaptuje istniejącą i produkuje tam swoje produkty.Pytanie czy warto,bo rożnica dramatyczna.
Copeland swoją drogą coś mi mówi ,trzeba by poszukać

hydraulik_
08-03-2011, 17:13
widziałem już PC sprzedane przez Szwedów do Polski A przypłynęły z Chin .Nawet były niezłe i pracują już parę lat.
Układy chłodnicze są wbrew pozorom proste.
Wdziałem też kotły najdroższej firmy niemieckiej ,które rozpadały się po 1,5 roku pracy i to masowo.

ana-76
08-03-2011, 19:34
tomek maluch samochód i mercedes samochód tylko komfort jazdy i technologia inna ;))) Co do zubadana to japończyk z pięcioletnią gwarancją.

aslom1
08-03-2011, 21:51
Witam.Chciałbym się wypowiedzieć w kwestii produkcji PC-PW,a konkretnie marki NIBE Split.Pracując na co dzień w Szwecji,zauważyłem dziwną prawidłowość,która ma niewątpliwie wpływ z uiszczaniem należności podatkowych,wynikających z produkcji i handlu wyżej wymienionym artykułem w UE.Nie wnikając do wnętrza maszyn (być może,żeby nie przerazić się nagromadzoną tam chińszczyzną),zauważyłem wiele urządzeń z marką MADE in POLAND.Tak,tak ....szwedzka maszyna,a wyprodukowana w Polsce,montowana na terenie Szwecji.Osobiście nabyłem w hurtowni,w Stockholmie,szwedzką NIBE Split----MADE in Danmark!.A wszystko po to,by w miarę możliwości,uciec od podatków.To taka mała polityka koncernu,myślę,że bez większego wpływu na jakość.MAM NADZIEJĘ!Pozdrawiam.

hydraulik_
09-03-2011, 07:14
tomek maluch samochód i mercedes samochód tylko komfort jazdy i technologia inna ;))) Co do zubadana to japończyk z pięcioletnią gwarancją.

Fujitsu też 5 lat gwarancji.
A co do produktów polskich -są bardzo dobre .Ale jak poskładamy ze złych i tanich chińczyków.Ale dobra firma dba o markę.

pokles
09-03-2011, 12:01
widziałem już PC sprzedane przez Szwedów do Polski A przypłynęły z Chin .Nawet były niezłe i pracują już parę lat.
Układy chłodnicze są wbrew pozorom proste.
Wdziałem też kotły najdroższej firmy niemieckiej ,które rozpadały się po 1,5 roku pracy i to masowo.

no moj niemiecki(znana marka) kondensat rozpadl sie po 2,5 latach, no moze nie rozpadl ale sie kilka razy w tyg resetuje i chodzi ze zdjeta obudowa bo cos sie w nim przegrzewa, a serwisant z tej firmy wymienil mi w nim juz chyba wszystko procz pompy i glownego modulu sterujacego, a te pompki z allegro jasne, ze sa z Chin, sa strony na ktorych sie chinskie fabryki lub posrednicy oglaszaja z tymi produktami, czesto te modele (chinczycy kompresor wkladaja tylko Copeland lub Panasonic wiec reklamowanie calosci jako marka np Panasonic to lekkie przegiecie) widuje szukajac wiatrakow(ktore sciagam)... chinczycy jesli chodzi o produkcje eko sa naprawde posunieci do przodu plus dotowana masowka i ceny robia sie coraz nizsze, a jesli chodzi o ten model z allegro z dziura u gory... to gdy sie pytam z ciekawosci chinczykow to produkowany jest coraz rzadziej ze wzgledu na warunki atmosferyczne tzn mala odpornosc na padajacy deszcz czy snieg... powinien stac w zadaszeniu na zewnatrz itp,

hydraulik_
09-03-2011, 16:55
Też mam kociołek niemiecki dość znana firma .3 lata działa wymieniłem już wymiennik ciepła , a teraz płytę automatyki.Ja serwisuję takie kotły i mam to tanio .No może taniej .Bo tanio to nie jest.

Liwko
16-03-2011, 12:16
Mam pytanie do właścicieli pomp P-W i mających podlicznik. Jaki jest stosunek pracy w taniej taryfie do drogiej od październkia do dzisiaj?

eniu
16-03-2011, 12:19
Mam pytanie do właścicieli pomp P-W i mających podlicznik. Jaki jest stosunek pracy w taniej taryfie do drogiej od październkia do dzisiaj?

To nie jest wątek o stosunkach.... :D

Liwko
16-03-2011, 12:24
To nie jest wątek o stosunkach.... :D

Niiiieeee??? To gdzie ja wlazł http://emoty.blox.pl/resource/smiley_img.gif

rzufik1
16-03-2011, 17:57
dobre pytanie gdzie? :)

Liwko
16-03-2011, 18:01
dobre pytanie gdzie? :)

Kurcze, ja naprawdę chcę uzyskać odpowiedź na nurtujące mnie pytanie. :(

rzufik1
16-03-2011, 18:27
hm gdzies to już pisałem że3 i owszem mam podlicznik ale nie brałem pod uwagę systemu dwutaryfowego:) więc jest jedno taryfowy z tym że pompa ustawiona na timerze tak aby pracowala tylko w taniej taryfie ( początkowo i tak włączałą sie w drogiej) ogolnie można powiedzieć że

od listopada jestem w systemie taryfowym.
od listopada do 11 marca pc pobrała 4805 kWh
w tym dniu spisałęm główny licznik gdzie w drogiej pokzywal 6535kWh a w taniej 4866 kWh.Problem w tym ze nie spisalem stanu na 1 listopada a dopiero na 19-go gdzie głowny licznik pokazal w drogiej 4779 kWh a w taniej 342kWh ( pc w tych dniach zadowoliłą sie ilościa 303.75 kWh)

moze to ci pomoze.
jeszcze jedno . od pazdziernika przybyło mi domowników. pojawila się Marysia i Zosia wiec nie zastanawiamy sie kiedy mamy włączyć pralkę czy inne urządzenie elektryczne:) a tylko takie w domku mamy:) ( no TV chodzi wsumie 20 h dziennie:)

Liwko
16-03-2011, 18:32
To nic nie da:( Poczekam, może ktoś ma to policzone.http://emoty.blox.pl/resource/gwizdze.gif

rzufik1
16-03-2011, 18:35
wedlug mnie to okolo 80 % w taniej jak nie wiecej

aslom1
16-03-2011, 19:31
Mam pytanie do właścicieli pomp P-W i mających podlicznik. Jaki jest stosunek pracy w taniej taryfie do drogiej od październkia do dzisiaj?

Witam.Jeśli was zadowolę...:)to stosunek taniej do drogiej u mnie,2 do 1.Tak średnio,żonka wyliczyła.:)

Liwko
16-03-2011, 22:44
Witam.Jeśli was zadowolę...:)to stosunek taniej do drogiej u mnie,2 do 1.Tak średnio,żonka wyliczyła.:)

Czyli 66 do 33. Szukam odpowiedzi na pytanie jak trzeba pomyśleć i zainwestować w powietrzną PC by około 80% pracowała w taniej taryfie.
Dzięki.

rydzadam
17-03-2011, 07:49
Czyli 66 do 33. Szukam odpowiedzi na pytanie jak trzeba pomyśleć i zainwestować w powietrzną PC by około 80% pracowała w taniej taryfie.
Dzięki.

Może się mylę, ale najważniejsze też jest, żeby grzałka załączała się tylko w taniej taryfie, bo wtedy jakby nie było mamy COP=1 - dotyczy oczywiście najzimniejszych dni i nocy (poniżej -15).
Wczoraj byłem na szkoleniu u Wieśka dotyczącym m.in. PC, sami mają powietrzną ogrzewającą ich skromny (130m2) budynek. W okolicach minus 10 już dość często włącza się odmrażanie, więc tracimy bezpowrotnie ciepło, które idzie prosto do splita, a w okolicach minus 15 praktycznie cały czas chodzi grzałka (chyba 3/6/9kW). W takiej sytuacji trzeba jednak "nieco" przewymiarować pompę, żeby w zimę nie zjadły nas rachunki za energię przy rzeczywistym COP=2 albo nawet =1, chodzącej do tego dajmy na to 50% w drogiej taryfie. Przykładowy Wiesiek ma teraz w ofercie nową PC splita Vitocal-200-S o mocach do 10,6 kW przy temp powietrza +2 C. Na prawdę fajne urządzenie (tylko te ceny niestety... ) Na nieduży dom z bardzo dobrą izolacją, gdzie potrzeba według OZC jakieś 6 kW ciepła ta pompa byłaby w sam raz. Myślę, że jeśli PC P-W ma być jedynym źródłem ciepła, trzeba ją przewymiarować względem OZC o blisko 100%. Najlepiej jakby to była pompa pracująca na R410A - dobrze spisuje się nawet przy minus 20 st.C. Nasz klimatyzator (Split) 3 kW za marne 2500 zł pracujący na R410 grzał jeszcze biuro przy -25st.C (!!!). Pewnie COP był w okolicach jedynki, ale pracował bez dodatkowej grzałki. Widać - można.

kbab
17-03-2011, 11:15
Nasz klimatyzator (Split) 3 kW za marne 2500 zł pracujący na R410 grzał jeszcze biuro przy -25st.C (!!!). Pewnie COP był w okolicach jedynki, ale pracował bez dodatkowej grzałki. Widać - można.
właśnie tani klimatyzator jest jeszcze nie docenionym źródłem ciepła. W przypadku kiedy pc dużo pracuje w droższej taryfie warto pomyśleć o dodatkowym tanim kotle elektrycznym (tu można zaszaleć z jego mocą), który doładowywałby podłogówkę tylko w taniej taryfie i wtedy gdy pc nie daje rady, lub przy pc pw, których praca w temperaturach poniżej -10stC nie ma ekonomicznego uzasadnienia.

rzufik1
17-03-2011, 13:04
. Przykładowy Wiesiek ma teraz w ofercie nową PC splita Vitocal-200-S o mocach do 10,6 kW przy temp powietrza +2 C. Na prawdę fajne urządzenie (tylko te ceny niestety... )

hm mnie tam ryba co kto montuje:) ale u mnie Fujitsu 11.2kW przy -15 ma dalej swojej mocy 10.2kW... grzałki też się nie włączaja:) wiec cosik ten Wiesiek nie popisał sie produktem:)
no ale za znaczek należy słono płacić:)

hydraulik_
17-03-2011, 15:54
Odszranianie w PC P-W najczęście odbywa się w temperatur w okolicach 0 .W niskich temperaturach powietrze jest suche.Oczywiście różne PC P-W mają różne algorytmy.Ja uważam ,że najlepiej rozwiązał to Fuijtsu /Atlantic .

ana-76
17-03-2011, 17:12
phiii mój Zubadan odszrania się max w 3 minuty

ana-76
17-03-2011, 17:29
hm mnie tam ryba co kto montuje:) ale u mnie Fujitsu 11.2kW przy -15 ma dalej swojej mocy 10.2kW... grzałki też się nie włączaja:) wiec cosik ten Wiesiek nie popisał sie produktem:)
no ale za znaczek należy słono płacić:)

mój 10kW Zubadan przy -15 dalej ma moc 10kW :D

surgi22
17-03-2011, 22:37
hm mnie tam ryba co kto montuje:) ale u mnie Fujitsu 11.2kW przy -15 ma dalej swojej mocy 10.2kW... grzałki też się nie włączaja:) wiec cosik ten Wiesiek nie popisał sie produktem:)
no ale za znaczek należy słono płacić:)

A tak z ciekawości ile cię wyniosła ta pompa Fujitsu 11,2 kW?

rzufik1
17-03-2011, 23:52
mój 10kW Zubadan przy -15 dalej ma moc 10kW :D

wiec dysponujemy takim samym zapasem

rzufik1
17-03-2011, 23:53
A tak z ciekawości ile cię wyniosła ta pompa Fujitsu 11,2 kW?

jak wroci mi zwrot vaciku to smialo moge napisac iz ponizej 17 tys z instalacja i zbiornikiem 300 l. ale tu duza zasluga kolegi i jego rabatów:)

hydraulik_
18-03-2011, 19:41
phiii mój Zubadan odszrania się max w 3 minuty

Ciekawe co stanie się z wymiennikiem płytowym podczas odszraniania jeżeli zbierze sie w nim osad z instalacji (kamień kotłowy).
Taki problem występuje w PC gruntowych pracujących z wodą ze studni.Producenci nie uznają gwarancji .Stosuje się wymienniki pośrednie

rydzadam
19-03-2011, 06:11
Ciekawe co stanie się z wymiennikiem płytowym podczas odszraniania jeżeli zbierze sie w nim osad z instalacji (kamień kotłowy).
Taki problem występuje w PC gruntowych pracujących z wodą ze studni.Producenci nie uznają gwarancji .Stosuje się wymienniki pośrednie

Tu chyba nie ma się co osadzić, bo do Splita nie idzie woda. A poza tym można do całej instalacji CO wlać roztwór glikolu (chyba).

hydraulik_
19-03-2011, 07:03
Tu chyba nie ma się co osadzić, bo do Splita nie idzie woda. A poza tym można do całej instalacji CO wlać roztwór glikolu (chyba).

Z mojego doświadczenia wynika ,że do hydromodułu doprowadzona jest woda i czynnik chłodniczy. A pisałem o wymienniku płytowym w hydromodule.Nawet glikol zamarza w temperaturze jaka może powstać w miejscu odparowania czynnika (-50 C) gdy nie dostarczymy energii.Ponadto wlanie glikolu nie gwarantuje czystości instalacji.Więcej powiem glikol jest agresywny i powoduje korozję.Oczywiscie to nie musi się zdarzyć ,ale lepiej wiedzieć o takiej możliwości i np unikać twardej wody przy napełnianiu instalacji,albo wody ze studni na budowie (dużo żelaza )

rydzadam
19-03-2011, 09:42
... Albo chociaż dodać inhibitor do wody centralnego ogrzewania. Można też wykołować, jak ktoś ma możliwość, albo kupić wodę demineralizowaną i napełnić nią całą instalację CO. Wtedy przynajmniej przed kamieniem się uchronimy.

rwxw
19-03-2011, 09:52
unikać twardej wody przy napełnianiu instalacji,albo wody ze studni na budowie (dużo żelaza )
Zgadza się. Z taką wodą można sobie jednak łatwo poradzić kupując np. na aledrogo za 150zł filtr odwrotnej osmozy, może być do akwarium i napełnić instalację wodą demineralizowaną z takiego właśnie filtra. Jak kto chce, to można też demineralizowaną wodę kupić.

HenoK
19-03-2011, 10:49
Jak kto chce, to można też demineralizowaną wodę kupić.
Wodę zdemineralizowaną mozna mieć "za darmo". Wystarczy zebrać i ew. przefiltrować kondensat podczas osuszania budynku osuszaczem lub centralą wentylacyjną :).

QQQQ
19-03-2011, 23:59
phiii mój Zubadan odszrania się max w 3 minuty

moja altherma przy -2stC odzszrania sie ok. 10 min

hydraulik_
20-03-2011, 11:19
moja altherma przy -2stC odzszrania sie ok. 10 min

To zależy co uważasz za odszranianie.Według mnie to czas pracy sprężarki na ogrzewanie jednostki zewnętrznej.
Można też mierzyć czas od wyłącenia grzania do załączenia grzania.Ale nie zawsze po odszranianiu jest potrzeba uruchomienia grzania i co wtedy

kbab
20-03-2011, 12:10
hydrauli, mam taki problem, chciałbym 2 jednostki wewnętrzne klimatyzatorów podłączyć do jednego skraplacza (oba będą pracowały osobno, tj w innych godzinach, sypialnia, pokój dzienny), są to 2 kompletne splity inwertery, ale wykorzystałbym tylko jedną jednostkę zewnętrzną. Czy jest to możliwe i co trzeba dokupić aby to połączyć. Jeśli to nie jest możliwe to oczywiście będę zmuszony zainstalować 2 jednostki zewnętrzne.

hydraulik_
20-03-2011, 14:06
Niema rzeczy niemożliwych ,ale są trudne.
Trzeba przełączyć kable sterujące (np. układem styczników) a na rurach zamontować elektrozawory ,układ rur powinien zapewniać powrót oleju.
Generalnie odradzam

QQQQ
20-03-2011, 17:29
To zależy co uważasz za odszranianie.Według mnie to czas pracy sprężarki na ogrzewanie jednostki zewnętrznej.
Można też mierzyć czas od wyłącenia grzania do załączenia grzania.Ale nie zawsze po odszranianiu jest potrzeba uruchomienia grzania i co wtedy

od pokazania sie ikony wlaczenia odszraniania do jej zniknięcia.

1igor1
20-03-2011, 19:30
Niema rzeczy niemożliwych ,ale są trudne.
Trzeba przełączyć kable sterujące (np. układem styczników) a na rurach zamontować elektrozawory ,układ rur powinien zapewniać powrót oleju.
Generalnie odradzam
A nie prościej kupić multi splita?? kilka jednostek wewnętrznych do jednego zewnętrznego, bez tego kombinowania

hydraulik_
20-03-2011, 20:20
Ale kolega już kupił splita a nie multi .
Oczywiście multi i po sprawie

hydraulik_
20-03-2011, 20:22
od pokazania sie ikony wlaczenia odszraniania do jej zniknięcia.

Aż sprawdzę.Tylko trudno trafić na ten moment.

Barbara74
23-03-2011, 09:55
Witam przyłączam się do Waszych rozmów.Proszę o radę .Dom Górny Śląsk, porotherm 30 + 15 styro.grafit, okna trzyszybowe, wentylacja mechaniczna z reku, bez GWC .Powierzchnia 190m użytkowa, dom podpiwniczony częściowo w sumie dokłądnie nie pamiętam 220 lub 230m.Dach ocieplony chyba cały po sam szczyt Podłogówka na całęj powierzchni + piwnica ( w tym garaż i kotłownia) przewymiarowany grzejnik. Nie ma gazu.Jedyna możliwość to płynny. Myślę o pompie powietrza, ta to gruntu nie za bardzo możliwa ze względów geologicznych- Dolomit ,pustki itp. i chyba też finansowych:).W zasadzie jestem na pompę powietrza zdecydowana tylko jaką?jakiej firmy? Podobno od tec hnologia w stosunku do zeszłego roku poszła i są bardziej wydajne.
Dodatkowo kominek z rozprowadzeniem powietrza.Wcześniej pisaliście że ciepło z kominka można połączyć z reku? nie za bardzo rozumiem może mi ktoś to wyjaśnić. Czy to ciepło któ®e daje kominek może poprzez kanały wentylacji mechanicznej być rozprowadzane?tak to przynajmniej zrozumiałam.
I czy tą pompę powietrza da się nastawić ( jakiś programator) że chodzi w drugiej taryfie?
W każdym razie proszę o uwagi i radę

niedowiarek
23-03-2011, 10:51
Wcześniej pisaliście że ciepło z kominka można połączyć z reku? nie za bardzo rozumiem może mi ktoś to wyjaśnić.

Też się mocno przymierzałem do skomplikowania układu przez pożenienie układów kominka i wentylacji. Po wielu wystrzałowych pomysłach, dysputach i rozterkach natrafiłem na jakimś forum na stwierdzenie, że najlepszym sposobem na połączenie nawiewu z kominka z systemem wentylacji z odzyskiem ciepła jest.... nie łączenie tych instalacji. Po krótkim namyśle przyznałem rację i postanowiłem, że rezerwowym źródłem ciepła będzie piecokominek bez nawiewów, rozprowadzeń i innych wynalazków. A to co zassie wentylacja, to se odzyska i samoistnie rozprowadzi ciepełko przy okazji wentylowania :).

Liwko
23-03-2011, 10:55
:yes:

hydraulik_
23-03-2011, 15:02
Witam przyłączam się do Waszych rozmów.Proszę o radę .Dom Górny Śląsk, porotherm 30 + 15 styro.grafit, okna trzyszybowe, wentylacja mechaniczna z reku, bez GWC .Powierzchnia 190m użytkowa, dom podpiwniczony częściowo w sumie dokłądnie nie pamiętam 220 lub 230m.Dach ocieplony chyba cały po sam szczyt Podłogówka na całęj powierzchni + piwnica ( w tym garaż i kotłownia) przewymiarowany grzejnik. Nie ma gazu.Jedyna możliwość to płynny. Myślę o pompie powietrza, ta to gruntu nie za bardzo możliwa ze względów geologicznych- Dolomit ,pustki itp. i chyba też finansowych:).W zasadzie jestem na pompę powietrza zdecydowana tylko jaką?jakiej firmy? Podobno od tec hnologia w stosunku do zeszłego roku poszła i są bardziej wydajne.
Dodatkowo kominek z rozprowadzeniem powietrza.Wcześniej pisaliście że ciepło z kominka można połączyć z reku? nie za bardzo rozumiem może mi ktoś to wyjaśnić. Czy to ciepło któ®e daje kominek może poprzez kanały wentylacji mechanicznej być rozprowadzane?tak to przynajmniej zrozumiałam.
I czy tą pompę powietrza da się nastawić ( jakiś programator) że chodzi w drugiej taryfie?
W każdym razie proszę o uwagi i radę

Proponuję PC Atlantić /Fujitsu typ HP 10 kW przy -20 C i temp 60 C (podgrzewanie cwu do -20C bez grzałki)
Koszt z montażem i zasobnikiem cwu 200 to max 35000zł (Ponadto jest 3 fazowa -też ważne) Jednofazową można zrobić za max 30000 zł.
Z tymi taryfami to żaden problem żeby nastawić .Te o których piszę mają super automatykę można zaprogramować na dwa sposoby oraz wysterować sygnałem z zewnątrz.Ja zamontowałem już 22 szt tych pomp.Żadnych telefonów nawet nie zgłasza nikt konserwacji(a obowiązkowa w czasie gwarancji-ale są czyste).

hydraulik_
23-03-2011, 15:06
Też się mocno przymierzałem do skomplikowania układu przez pożenienie układów kominka i wentylacji. Po wielu wystrzałowych pomysłach, dysputach i rozterkach natrafiłem na jakimś forum na stwierdzenie, że najlepszym sposobem na połączenie nawiewu z kominka z systemem wentylacji z odzyskiem ciepła jest.... nie łączenie tych instalacji. Po krótkim namyśle przyznałem rację i postanowiłem, że rezerwowym źródłem ciepła będzie piecokominek bez nawiewów, rozprowadzeń i innych wynalazków. A to co zassie wentylacja, to se odzyska i samoistnie rozprowadzi ciepełko przy okazji wentylowania :).

Święta racja ciepło odzyska sie w reku i rozejdzie po całym domu .a cześć ciepłego powietrza sama rozejdzie sie po domy

Barbara74
23-03-2011, 16:15
Proponuję PC Atlantić /Fujitsu typ HP 10 kW przy -20 C i temp 60 C (podgrzewanie cwu do -20C bez grzałki)
Koszt z montażem i zasobnikiem cwu 200 to max 35000zł (Ponadto jest 3 fazowa -też ważne) Jednofazową można zrobić za max 30000 zł.
Z tymi taryfami to żaden problem żeby nastawić .Te o których piszę mają super automatykę można zaprogramować na dwa sposoby oraz wysterować sygnałem z zewnątrz.Ja zamontowałem już 22 szt tych pomp.Żadnych telefonów nawet nie zgłasza nikt konserwacji(a obowiązkowa w czasie gwarancji-ale są czyste).

poproszę namiar na prv

tomek131
23-03-2011, 21:55
Co ty hydrauli,jeszcze drożej niż Zubadan??
35 tys za samą pompę z montażem ,to już w gruntową można wchodzić.No chyba,że cała podłogówka w cenie w całej chałupie na gotowo to już lepiej by było...

1igor1
24-03-2011, 07:03
Ja bym też bardziej proponował zubadana

Barbara74
24-03-2011, 07:45
Ja bym też bardziej proponował zubadana

tylko kto je montuje,dzwonię do mitsubishi dzisiaj może dadzą namiar na ekipy montujące na Śląsku

ana-76
24-03-2011, 08:12
też polecam Zubadana pracuje do -25st bez żadnych dodatkowych grzałek za 10kw trójfazowy ze sterownikiem i montażem zapłacilam 25tyś neto. Jak chcesz podeślę Ci namiary na priva

rzufik1
24-03-2011, 10:25
Ten ZUBADAN to nieźle musi płacić za reklame:)
Pozdrawiam Przedstawicielstwo:)

tomek131
24-03-2011, 10:32
Mam takie samo wrażenie

ana-76
24-03-2011, 11:13
jeśli to do mnie to nie bardzo rozumiem o co chodzi ;) jestem zadolonym użytkownikiem to piszę po to chyba jest forum by wymieniać się doświadczeniami. Równolegle piszę w kilku innych wątkach między innymi: woodentic, cegła, łazienki, a za chwilę zacznę w ogrodach. czyli każdy mi płaci... kurcze ale ja bogata jestem ;D
Załóżcie Zubadana to Wam te z pewnie będą płacić ;)))

rzufik1
24-03-2011, 15:44
to ja już chcem:)

tomek131
24-03-2011, 16:57
Drugi raz pytanie do hydrauli - już w drugim wątku widzę ,że proponujesz jakieś dziwne ceny.Może na tym forum być ciężej złapać naiwniaków,poza tym nie pasuje chyba

1igor1
24-03-2011, 20:03
Ten ZUBADAN to nieźle musi płacić za reklame:)
Pozdrawiam Przedstawicielstwo:)
hmm, czyli mamy nic nie mówić i nic nie polecać, ja mam osobiście mitsubishi ale heavy, a zubadan to jest z firmy mitsubishi electric. zupełnie inne firmy i dziś trochę żałuję że nie poszedłem w zubadana, a przedstawicielstwo??!! Na razie mam inne zatrudnienie ale może kiedyś kto wie. To forum zaczyna mi się ostatnio mocno nie podobać bo gdzie się ktoś nie odezwie że coś poleca, to zaraz wszyscy piszą że ma w tym jakiś interes, to po co w ogóle to forum??

hydraulik_
24-03-2011, 20:31
Drugi raz pytanie do hydrauli - już w drugim wątku widzę ,że proponujesz jakieś dziwne ceny.Może na tym forum być ciężej złapać naiwniaków,poza tym nie pasuje chyba

Dziwne bo????

hydraulik_
24-03-2011, 20:33
poproszę namiar na prv

[email protected]
pozdrawiam

rzufik1
24-03-2011, 20:39
polecać a i owszem:) gdzie pisałem aby nie polecać:)
ja tam polecam Fujitsu:) polecam bo mam :) czy też polecam bo mi działa:)
kolera mocna ta śliwowicka:)

hydraulik_
24-03-2011, 20:40
Co ty hydrauli,jeszcze drożej niż Zubadan??
35 tys za samą pompę z montażem ,to już w gruntową można wchodzić.No chyba,że cała podłogówka w cenie w całej chałupie na gotowo to już lepiej by było...

Poczytaj o czym piszę .A cena jest taka jaka wyniknie z negocjacji.Oczywiści moge podać cenę pompy 0 zł .Ale nie bedę tego robił.
Ja podaję ceny na jakie należy się przygotować .Jak zaznaczyłem maxymalne.
Dzisiaj zaoferowałem PC gruntową i p-w. Poszła p-w mimo ,że podałem cenę 32000 za Atlantica z montaże i zbiornikiem a za Stiebla 10 i odwiert (23000+16000+4000montaż) klient wybiera .Podałem cop 4 dla gruntowej i 3 dla powietrza.

tomek131
24-03-2011, 21:30
Miałem na myśli ,że ceny dziwne bo wysokie.Ale piszesz kwestia negocjacji -czyli cena za jaką można wykonać na godziwej marży ,plus 40% na początek,a może znajdzie się naiwny i nie będzie negocjacji?Zrób wyjątek dla forumowiczów i podawaj realne

Tom OP
24-03-2011, 21:53
Mam prośbę: czy moglibyście napisać mniej więcej jakie elementy trzeba doliczyć do ceny samej pompy. W cenniku można zobaczyć różne ceny jednostek wewnętrznych i zewnętrznych, ale mając tylko to nie uruchomimy przecież całego układu. W ofertach, które spotkałem do ceny samej jednostki dolicza się y za materiał i x za robotę. x mnie nie interesuje - każdy jakoś ceni swoją pracę.
Skoro na tapecie jest Atlantic, to może na tym przykładzie.
Z góry dziękuję.
@hydrauli - w ostatnim przykładzie przy gruntowej podałeś moc 10kW... A jaka jest moc zaproponowanego Atlantica i która strefa klimatyczna?

hydraulik_
25-03-2011, 06:09
Pisałem o jednostce typ 16 dla temperatury -20 C i temperatury zasilanie 35 -50 C.
to jednostka najnowsza cena detal 27000 netto cennik do tego zbiornik np biawar Qatro 150 l (1300 zł netto ) pakiet przyłączeniowy jakieś 600 zł netto
do tego podstawa jednostki zewnętrznej ze stali nierdzewnej 500 zł materiały montażowe (rury miedź zawory pompa cyrkulacyjna cwu naczynie wyrównawcze )
to 2000 -3000 zł robocizna Hydraulika ,hłodnika i elektryka 3000 zł.Dla mnie sytuacja idealna.Jeżeli np. w okolicy jest to pierwsza pompa to stosuję extra rabat nawet 5000 zł Ale z reguły max 3000 zł (zależy od sytuacji bywa że jescze podnoszę cenę jak widze że będą kłopoty bo ktoś ma kosmiczne wymagania albo wie wszystko.

hydraulik_
25-03-2011, 06:15
Miałem na myśli ,że ceny dziwne bo wysokie.Ale piszesz kwestia negocjacji -czyli cena za jaką można wykonać na godziwej marży ,plus 40% na początek,a może znajdzie się naiwny i nie będzie negocjacji?Zrób wyjątek dla forumowiczów i podawaj realne
Na konkretne pytanie konkretna odpowiedz.
Ale czy jak podam cene chleba 2 zł i pójdziesz do sklepu ,możesz wrócić głodny i zły.Ale jak podam 6 zł to może dokupisz dżem.

ana-76
25-03-2011, 07:12
polecać a i owszem:) gdzie pisałem aby nie polecać:)
ja tam polecam Fujitsu:) polecam bo mam :) czy też polecam bo mi działa:)
kolera mocna ta śliwowicka:)

o czyżby Fujitsu Ci płaciło :D:D
POLECAM ZUBADANA BO MAM i wiem jak pracuje, Na etapie wyboru rozważaliśmy dwie firmy fujitsu i mitsubischi, poruwnaliśmy specyfikacje i wybraliśmy mitsubischi, cena byla zbliżona a parametry ZUBADANA zdecydowanie lepsze.

rzufik1
25-03-2011, 08:04
ana-76 i tu mnie masz.

Barbara74
25-03-2011, 15:51
A ja jestem po rozmowie z osobą która ma różne pompy poiwetrza ( sprzedaje) i za bardzo tego zubadana nie polecała, ale nie dlatego że ma w tym interes. Jest to znajomy znajomego i telefonicznie nie wskazał konkretnej firmy( każda pompa ma swoje plusy i minusy-tak powiedział) jesteśmy umówieni na poniedziałek więc będę wiedziała więcej

Barbara74
25-03-2011, 15:54
Do ana-76 pompa powietrza składa się z części zewnętrznej i w budynku, ta zewnętrzna to mitsubischi? a ta w środku sprawdź proszę jakiej jest firmy.?Bo podobno mitsubishi tylko te zewnętrzne robi

ana-76
25-03-2011, 19:15
Basiu poczytaj trochę o Zubadanie na tę chwilę to najnowocześniejsza technologia o najwyższych parametrach w PC P-W, żadna inna firma nie gwarantuje pracy do -25 i cwu+60 a jeśli montażysta odradza Ci Zubadana to zastanowiłabym się dlaczego (nie wierzę by nie miał w tym interesu)?
Cały system kompletowała nam firma która go zakładała. Jednostka zewnętrzna i sterowanie jest mitsubischi , to najważniejsza część całego systemu, takie 'serce' w kotłowni mam zbiornik 270l ze stali kwasoodporej (taki zbiornik zapobiaga odkladaniu się kamienia) kosztowal 3800,warto zwrócić uwagę na pompy obiegowe (5szt) zużywają po 14Vat, a z tego co się orientuje inni proponują pompki po 75 Vat każda. Prowadziliśmy rozmowy z dwiema firmami montujacymi. Właściciel firmy która montowala u mnie Zubadana ma w swoim domu też Zubadana jako jedyne źródło ogrzewania, a ten który proponował mi Fujitsu ma w domu olej :D

hydraulik_
25-03-2011, 20:04
Ja jako zagorzały przeciwnik PCi wszelakiego rodzaju w tak kosmicznych cenach(aczkolwiek PCi jako taka jest ok) ,jeśli byłbym zmuszony/zaszantażowany/mobingowany do wyboru PCi to za kwotę 35tys.zł wybrałbym jednak gruntową pompę ciepła z odwiertami :)
Zalety takiej pompy przeważają nad pompami p-w.
Wg mnie max.cena za PCi p-w jaką można by było zapłacić to max.10-15tys.zł
Nie wierzę w "cudowną" pracę Zubadana(innych p-w) przy -25st.C.,nierealne.
Nierealne bo?????????

hydraulik_
25-03-2011, 20:09
Ile kosztuje zubadan o moc 10 kW w -20 C

aslom1
25-03-2011, 20:11
Basiu poczytaj trochę o Zubadanie na tę chwilę to najnowocześniejsza technologia o najwyższych parametrach w PC P-W, żadna inna firma nie gwarantuje pracy do -25 i cwu+60 a jeśli montażysta odradza Ci Zubadana to zastanowiłabym się dlaczego (nie wierzę by nie miał w tym interesu)?
Cały system kompletowała nam firma która go zakładała. Jednostka zewnętrzna i sterowanie jest mitsubischi , to najważniejsza część całego systemu, takie 'serce' w kotłowni mam zbiornik 270l ze stali kwasoodporej (taki zbiornik zapobiaga odkladaniu się kamienia) kosztowal 3800,warto zwrócić uwagę na pompy obiegowe (5szt) zużywają po 14Vat, a z tego co się orientuje inni proponują pompki po 75 Vat każda. Prowadziliśmy rozmowy z dwiema firmami montujacymi. Właściciel firmy która montowala u mnie Zubadana ma w swoim domu też Zubadana jako jedyne źródło ogrzewania, a ten który proponował mi Fujitsu ma w domu olej :D

:)Witam.Niestety nie zgodzę się z Twoją opinią.Dodam od razu,że nie jestem przedstawicielem żadnej z firm sprzedających PCi P-W.Moja pompa tej zimy,przy -25"C,działała bez grzałek,grzejąc COna poziomie 45*C,oraz CWU na55*C [takie wartości zadane],myślę,że mogła więcej bez problemu.Mam NIBE Split TM.Pozdrawiam.

ana-76
25-03-2011, 20:16
Arturo zapraszam do siebie :D

hydraulik_
25-03-2011, 20:24
Starsza wersja Fujitsu (jednofazowa) ma tabelkę do -15 C ale pracuje nawet do -25C obnizona jest jedynie temperatura wody grzewczej ale do podłogówek wystarczy tylko cwu dogrzac grzałka powyżej 45 C.Te najnowsze z wtryskiem gorącej pary są super .Ważne jest tez jaki jest wymiennik wewnętrzny .
Płytowe mogą zostać uszkodzone podczas odszraniania. Oczywiście w pewnych warunkach .Gdy osady ograniczą przepływ w części wyminnika

ana-76
25-03-2011, 20:34
to nie jest kwestia wiary tylko wiedzy i co najważniejsze chyba rachunków za prąd, a moja pompa nie kosztowała 35tyś.

ana-76
26-03-2011, 08:20
później zejdę do piwnicy to sprawdzę. Chcialabym zauważyc że mieszkam w dość specyficznym miejscu 'biegun zimna' (więc ciepły śląsk i zachód się przy mnie chowa) i dla mnie temperatura w domu idealna to 22,5-23, czytałam że niektórzy ustawiają 18-19st dla mnie to porażka. Wiadomo że rachunki za prąd moje i takiej osoby bedą różne z tym że ja w domu nie zamierzam marznąć i jestem gotowa za to zapłacić. MÓJ wybór. wracając do mojego wcześniejszego rachunku za prąd to pisałam już wcześniej ze mój dom nie byl wcześniej niczym grzany, więc zapotrzebowanie na cieplo było większe. Poza tym używam dość dużo ciepłej wody (6osób) więc nie może się ze mna porównywać rodzina trzy-osobowa :D
Wszelkie kable , maty grzewcze u mnie odpadają bo poza rachunkiem ekonomicznym jest ważne zdrowie. Mierzyliscie kiedyś pole magnetyczne w takim domu? Ja tak i miernik szaleje. Dlaczego ludzie nie budują się pod słupami?

ana-76
26-03-2011, 08:24
Wg,Europosła PiS "ciemny lud kupi wszystko" dlatego Kaczyński i PiS narazie cały czas wchodzą do sejmu ;)[/QUOTE]
Nie znasz mnie i nie życzę sobie byś mi ubliżał, bo ja Ciebie od ciemnego ludu nie wyzywam. Dlatego też wszelkie Twoje posty od tego moentu będę zwyczajnie ignorować

rydzadam
26-03-2011, 09:18
Ja mam jeszcze sporo czasu na wybór źródła ciepła, ale z uwagą śledzę nasze forum i przeliczam, analizuję, itp. Ze względu na projekt domu, działkę, warunki gruntowe, itp, itd. pozostają mi dwie możliwości: Pierwsza to tania PC glikolowa (np. Ecopol 10-11 kW) i dwa odwierty po około 100 m. Druga możliwość to Atlantic/Fujitsu, Zubadan lub inna dobra i pewna w działaniu do -25 pompa powietrzna. To niestety kosztuje niemało. W zasadzie różnica między Ecopolem z odwiertami, a przykładowym Zubadanem nie jest porażająca. Zwrotu nadwyżki inwestycji w Ecopola z odwiertami to jedynie 6-10 lat w stosunku do PC P-W przy założeniu COP-u 4 dla G-W i 3 dla P-W. Przekonajcie mnie, że warto kupić pompę powietrzną, bo jakoś tego nie widzę...

rydzadam
26-03-2011, 10:47
chciałem mieć dom na poziomie 5-litrowego. I to mi się udało.

I znowu te "litry". O co chodzi w tej "jednostce" napiszcie ?

hydraulik_
26-03-2011, 16:10
No widzę,że tylko jeden argument poddany jest pod dyskusję...sukces ;)
Żeby nie było,że to ja a więc odpowiem zadając pytanie-w jaki sposób jest realizowane odszranianie i jaki jest koszt w kWh ?
Czy dyskusja w której przyjmiemy zasadę ,że PC P-W jest zła a izolowanie domów dobre zadowoli ciebie.
Bo to jest prawda -najlepiej jest doskonale zaizolować dom i kupić lodówkę i telewizor.
Może wystarczy jak zabraknie mocy proszę dokupić zwykłe żarówki .

A z tym odszranianiem to jest tak jakieś 3 minuty (niektórzy piszą ,ze 10 )Pobierane jest ciepło (tansze bo wcześniej wyprodukowane) raz na kilka godzin i to głównie w temperaturach w okolicy 0 >jest wtedy wysoka wilgotność .
W niskich temperaturach np -5 .Powietrze jest suche i maszyny odszraniaja się rzadko .Oczywiście maja różne algorytmy.
Ja mam problem żeby trafić w ten moment .A wyglada to spektakularnie -buchają kłęby pary i leje się woda.
Proces ten jest uwzględniony w określaniu COP

hydraulik_
26-03-2011, 16:15
A jeszcze ile kWh?

3 minuty z pełną mocą nawet co godzinę to około 1,5 h na dobę max 4 kW dla typu 16 to 3 złote W najgorszej sytuacji. Przypuszczam że srednia w sezonie to 1 zł na dzień.Bo powyżej +5 nie działa odszranianie

rzufik1
27-03-2011, 14:20
a było tak pieknie.... było i się skonczyło... Arturo72 się przyplątał.
ALe sukces i tak długo wytrzymał

hydraulik_
27-03-2011, 18:24
Z kredytem to zawsze w plecy.Nawet domu nie warto stawiać lepiej wynająć

rzufik1
27-03-2011, 21:46
No widzisz,prawda zawsze w oczy kole ;)
Sukces tzn,że iluś tam klientów udało się zwerbować ?
Ja tylko od czasu do czasu próbuję pokazywać ludziom,że budując na kredyt, sam zakup PCi nie gwarantuje niskich kosztów eksploatacji,nie negując zasady działania PCi.

mnie nie ma co koleć :)
a co do sukcesu .. hm raczej chodziło o to że dopiero zaczołeś głosić swoje teorie.
i pewnikiem szybko ich nie skończysz... btw jak tam twoja budowa:) dostałeś wkońcu pozwolenie ?

Liwko
27-03-2011, 22:13
Jak mojego kolegę spytali na komisji wojskowej gdzie chce iść, odpowiedział że do kawalerii podwodnej. Oni mu, że nie ma takiej jednostki a on im na to że też poczeka. Czekaj Arturo, czekaj. Za pięć lat w cenie PC pewnie będziesz miał pilniejsze wydatki. Najważniejsze to się nie poddawać:D

ana-76
28-03-2011, 17:58
u mnie w domu podobnej wielkości (135m2 pow. użytkowej + 75m2 piwnicy) za CO+CWU od 1.11 do dzisiaj rano wg podlicznika koszty to 1400zł.

dlatego interesuje mnie ile cię wyszła całą instalacja PC (bez podłogówki) Bo sam byłem zainteresowany p-w ale okazało się że mam bardzo dobre warunki gruntowe pod DZ poziome i zrobiłem jest we własnym zakresie - stąd takie a nie inne koszty.
Temperatura w domu 22-22,5C, piwnica 15,5-16C. Też zużywam sporo CWU - dlatego mam takie wysokie zużycie w 1T :) Rodzina 5 osobowa.
inwestycja w p-w ma sens, gdy jest duża różnica w cenie inwestycji.

Fakt, nie wiem jak masz ocieplony dom, czy masz WM itp, ale ja decydując się na PC, nie zaniedbywałem izolacji i od samego początku chciałem mieć dom na poziomie 5-litrowego. I to mi się udało.

od polowy stycznia do wczoraj 610zł. chciałabym jeszcze raz podkreślić że mieszkam w dość specyficznym miejscu, dzisiejszej nocy termometr odnotował -9,5 :) co do izolacji no cóż ... prawdopodobnie jest styropian 12 (dom kupiliśmy w stanie deweloperskim z elewacją zewnętrzną i 'goły' w środku) wiem że strych jest dobrze ocieplony bo to robiliśmy sami. W domu mamy też WM, wykusz, dwa balkony i dwa kominy. Kominy są zabezpieczone i służą za maskownice do kanałów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. Koszt instalacji wyslę Ci na priv ;D

leniin
28-03-2011, 20:35
ana-76 ja tez poprosze nazwe firmy metraz domu i koszt instalacji wraz z PPW na priv

Mam propozycje na PC VT Greenline HE C7 wraz z odwiertami (150m - jeden lub dwa po 75m) i instalacja za 47 brutto.
Ale jak by byla twoja duzo tancza i przy takich rachunkach to moze lepiej sie oplaca ... ?

rzufik1
29-03-2011, 07:54
Przy niskim zapotrzebowaniu pompa ciepla traci ekonomiczny sens za taką cenę.

a może mam bo lubie mieć?
a czy maluch też auto?
co cię interesuje ekonomiczny sens zakupów których nie dokonujesz i nigdy nie dokonasz?
przecież to nie twoje pieniądze.

ana-76
29-03-2011, 08:12
a może mam bo lubie mieć?
a czy maluch też auto?
co cię interesuje ekonomiczny sens zakupów których nie dokonujesz i nigdy nie dokonasz?
przecież to nie twoje pieniądze.

miałam własnie napisać że jeden lubi jeździć maluchem inny mercedesem, i jednym i drugim dojedziesz. Po co zatem ludzie kupują mercedesy? idioci? :D

Liwko
29-03-2011, 08:27
Po co ludzie budują domy? Jest przecież tyle pięknych jaskiń...

wit74
29-03-2011, 08:47
Arturo72

Przemyśl jeszcze budowę.Po co wydawać na działkę, dom, cały ten czas-nerwy około 500 000 - .....PLN , wynajmij coś za 3 500 -4 000 resztę zainwestuj.
Budowa domu "zwróci się" - cokolwiek to znaczy za 150 - ...... lat !!!

Nie lubię takiego podejścia ale w ten sposób to co się opłaca? Czy o opłacalność tylko chodzi ?

wit74
29-03-2011, 09:08
Budowa przemyślana,nie zamierzam wydać na budowę więcej niż 250tys.zł,także w kwocie mieszkania mam dom(nie jestem trendy bo nie buduję za 0,5mln.zł) :)


Mnie sama działka kosztowała 150 tys....i nic taniej nie mogłem w okolicy znaleźć,może gdybym szukał z 40 km dalej.Byłoby taniej,ale czy sens ekonomiczny miałyby te dojazdy znowu? :-)

rydzadam
29-03-2011, 09:10
Arturo, wybuduj mi energooszczędny dom 140 m2 pod klucz za 250 tys.zł, to ja dołożę od siebie jeszcze stówkę :)

Liwko
29-03-2011, 09:13
Wybudować wybuduje ale standard wykończenia będziesz miał na poziomie jaskiniowym:lol2: