PDA

Zobacz pełną wersję : Kostrzewa Mini Bio -sterowanie,spalanie,opinie



Strony : 1 [2]

rafwla
19-02-2014, 09:52
W sterowniku nie ma takiej możliwości. Czasowy program jest do sterowania praca pieca nie pomp. Daj włącznik czasowy zwykły z zegarem i niech sie włącza co 15 min na 15/30 min i przerwa 15 min, albo elektroniczny ale on ma ograniczona możliwość nastawiania. Nie rozumie, jak temperatura na piecu się obniży to moc powinna wzrastać, coś jest nie tak. Obniżenie temperatury zwiększa moc kotła do 100 % i wyłącza pompy od temperatury zadanej. zimny powrót nic nie może zrobić oprócz korozji niskotemperaturowej kotła. Nie ma wpływu na prace palnika.

rafstraz
02-03-2014, 15:59
Witam mój piec to 10kw mini bio luxury.
w jakim trybie pracją wasze piece recznym czy auto u mnie jak włącze auto piec ustawia temperaturę zadaną 70 na recznym mogę przestawiać. wydaje mi się że temp 70 to trochę za dużo nie można tego zmienić chcę żebypracował naauto bo posiadam czujnik pogodowy i wydaje mi się ze wtedy bedzie mniej palił.

shady79
12-01-2015, 12:41
Witam,

Podłączyłem sobie kilka czujników temperatury w kotłowni w celu monitorowania pracy pieca i w związku z tym mam pytanie...
Z wykresów wynika, że piec bardzo szybko się wychładza mimo tego, że ani nie idzie nić na grzejniki ani nie dogrzewa wody w buforze.
Piec to Kostrzewa Mini Bio 10kW

298441
Tutaj ładnie widać w jakim tempie się wychładza


298435
298433
298434

Chciałbym możliwie optymalnie ustawić kocioł może lepiej by było gdyby piec cały czas chodził sobie na minimum zamiast co chwilę się wygaszać i za chwile znowu rozpalać. W tej chwili mam histerezę ustawioną na 1 stopień ale chyba nic się nie zmieniło w stosunku do tego jak było 3 stopnie - piec teraz pracuje w wyższych zakresach temperatur. Może trzeba by lepiej ocieplić??

snoopyz
27-02-2015, 07:20
Witam chciałbym podizelic sie z wami efektami pracy mini bio 10kw po pierwszej zimie sezon trwa wiem ale chyba mrozy juz nie wroca ogrzewamy 122 m2 plus garaz 1 maly grzejnik dla przelamania temperatury wysykosc pomieszczen dla 90m 2 to 2,7 a dla 32 m2 to 4,5 m co daje ok 440 m3 od listopada do dzisiaj spalilismy 3,5 t pelletu lava oraz barlinek co oraz cwu dom porotherm 30 plus grafitowa 15 okna 3 szybowe rekuperacja podloga 8 cm grafitowy strop 10 cm plus wylewka piec podawanie 5,3 powietrze max 28 na zadnych innych ustawieniach nie dawal sobie rady tzn nie osiagal temperatury mamy ok 80 m2 podłogówki oraz 3 grzejniki w sypialniach plus jedna drabinka w łazience kotłownia to mini bio 10 kw 2 pompy elektroniczne wilo zawor 4 d na podłogówke zawor 3 d srednica komina to fi 200 w naszych stronach wieja silne wiatry wiec mniemam ze to tez mialo jakis wplyw na prace kotła na przyszly sezon zakładam regulator ciagu podlogowka sterowana zwykłym regulatorem odcinajacym pommke podłogówki zawor 3 d
Co do paliwa palilismy Lava oraz Barlinkiem ale zuzycie niegdy bez wzgledu na temperature nie spadło ponizej 20 kg na dobe temperatura zadana to 60 stopni histeryza 13 pompy wlaczaja sie przy 50 stopniach moc min 30 a maxymalna 95
SPALANIE wychodzi 4 miesiace 3500 kg
875 kg na miesiac !!!!!
co daje 30 kg na dobe
a mrozy nie przekroczyly 14 stopni
ZDECYDOWANIE ZA DUZO ale na spalanie ma tak wiele czynników ze juz nie mam pojecia co przerobic co zmienic co przestawic byc moze mam za małej mocy kociol do takiego domu lub mam tak duze straty ciepła . Chcialem to napisac tylko jako przykład mam dla porownania dwa podobne metrazem domy podobnie ocieplaone i sezon rowniez wynosi ok 4 ton spalonego pelletu pozdrawiam

306459

306460

306461

306463

jjaagg
27-02-2015, 09:25
Strasznie dużo spalasz. Coś masz nie tak.
U mnie od początku października do teraz zeszło 3T pelletu "no name" za 650PLN/T. Przez cały rok z ciepłą wodą spalam 4,5T.
To przy większym metrażu i technologii budowlanej z 1998 roku.

RAPczyn
27-02-2015, 12:13
snoopyz (http://forum.muratordom.pl/member.php?163942-snoopyz) - pierwsza uwaga - nie używamy ocynku przy wysokich temperaturach oraz miedzi,
po drugie - na stronie http://www.kostrzewa.com.pl/#247 masz schematy jakie proponuje producent kotła - podłogówka przez zawór 3-drogowy mieszający z siłownikiem oraz podniesienie temperatury powrotu kotła,
po trzecie - jeśli dobrze widzę, to naczynie wzbiorcze jest podłączone niezgodnie z przepisami,
po czwartek - przyłącza nie są zasyfonowane,
po piąte - brak izolacji,
po szóste - pierwszy i drugi sezon grzewczy jest "droższy w utrzymaniu"
po siódme - możesz dokupić sondę lamdba, która powinna poprawić pracę kotła.

snoopyz
27-02-2015, 14:29
To ze za duzo to wiem bo dorozej od gazu ! Rapczyn nie ja to instalowałem tylko hudraulik i ja jestem laikiem miedz juz mam zaizolowana zrobiłem zetke z rury plastikowej fi 100 i zamykam drzwi do kotłowni zeby piec sie nie studzil kotlownia graniczy z garazem slabo ogrzewanym w zimie , podlogowka ma zawor 3 d w kotłowni jest ustawiony na 6 czyli max , co do naczynia zbiorczego gdzie je umiejscowic jak przerobic bo sie na tym nie znam , ktore przylacza nei sa zsyfonowane , mam komin schiedel fi 200 i mieszkam w okolicy o dyzuch wiatrach czy muslicie ze ma to wplyw na wieksze spalanie zakupilem regulator ciagu dacro do wyczystki i musze kupic strazaka na dach jeszcze nie zamontowane prosze o proste wskazówki co zmienic w pierwszej kolejnosci ?

snoopyz
27-02-2015, 14:31
Jezeli dobrze rozumiem to z tego zniornika na suficie jest odprowadzenie do syfonu

snoopyz
27-02-2015, 14:36
czy ma pan rowniez mini bio 10 ? moze pan powiedziec ustawienia
u mnie
powietrze min 10
powietrze max 28
podawanie 5,3
histeryza 13
pompy przy 50
zadana 60
zawor 4 drozny minimum na skali pomiedzu 1 a 10 jak jest zimno to na 7 tak jak teraz ledwo nad 5 nie wiem czy ma to znaczenie
mam ustawiony priorytet cieplej wody

snoopyz
27-02-2015, 15:21
http://teklakotly.com/kotly_products/view/26

Witam znalazłem podobny kociol do mini bio i bardziej przejzysta instrukcje mam praktycznie identyczna tylko bez regulatora pokojowego bo szczeze u mnie za regulator sluzy zawór 4 d tylko jak go ustawiam powyzej pozycji 5 to piec bardzo długo pracowal na 100 procent zeby uzyskac temperature zadana na podłogówce i zeby jeszcze puscic goraca wode w kaloryfery byc moze moja instalacja jest za duzo dla mini bio jestem laikiem stad moje pytania na forum pojemnosc wodna mini bio 10 kw to 45 litrow nie wiem czy to duzo czy w sam raz mam pytanie na jaka wysokosc wybijania ustawiac pompki wilo jedna na kaloryfery chodzi na 0,6 m a podlogówka na 2 m ?

Kroitz
27-02-2015, 15:45
Nie zakładaj strażaka na komin bo to wzmacnia ciąg, lepiej założyć nasade Polmar RC 14, i tak przez komin będziesz miał duże straty, również przy spalaniu. Przy 200 mm możesz mieć ciąg w porywach do 40 Pa co wpływa na zużycie peletu

snoopyz
27-02-2015, 15:51
dzieki a zapytam czym mam zmierzyc ciag powietrza zeby stwierdzic ze mam za duzy lub za maly tak tez moze byc czy nie oplaca sie zakładac regulatora ciągu dacro do wyczystki ?

Puławiak
28-02-2015, 05:46
mikromanometrem.

Kroitz
28-02-2015, 09:22
zamów serwis z badaniem analizatorem spalin. Zmierzy Ci ciąg, sprawność kotła, sprawność spalania :)

snoopyz
02-03-2015, 11:22
Alez wzywałem juz servis dwukrotnie 3 godziny grzebania w sterowniku na pytanie czy moze ciag zbyt wielki pan przylozyl reke do czopucha i powiedzial ze skoro dotknie reka przy 100 procent pracy tzn ze cieplo nie ucieka do komina kazal zrobic zetke z powietrzem do kotlowni co prawda mowil rura 160 zrobilem 100 dodatkowo dmucha mi spod drzwi do garazu i ocieplilem wszystki miedziane rury i servisant chcial zamontowac regulator pokojowy ktory wylaczy piec po osciagnieciu 21 stopni narazie tego nie robie boi nie wiem czy to ma sens , zaloze regulator na wyczystke ustawie na 20 pa i zobaczymy czy to cos pomoze jak nie zaloze jeszcze ten regulator i silownik na zawór 4 d wtedy napisze czy spalanie zmalało jak narazie wychodzi drozej niz gazem !

babuch85
17-04-2015, 22:39
Ja też mam problem. Mam ten sam piec. U mnie ciągle się zapacha. Robi się nagar którego nie może przedmuchac i dym cofa się do podajnika, występuje jego przegrzanie. Proszę o sugestie jak go ustawić.

Kroitz
18-04-2015, 06:00
Wezwij serwis :) Mają ponad 130 serwisantów w Polsce, na pewno któryś Ci pomoże :)
A tak na serio, jakiego pelletu używasz?

stanisław.k
18-04-2015, 12:46
Tylko jaki serwis?
Bo ten kociołek wygląda jak olejówka przerobiona na pelet :)

kowalski1234
23-04-2015, 20:43
Witam Panowie pozwoliłem sobie założyć konto na forum ponieważ stoję jak większość forumowiczów przed trudną decyzją jaki piec!!! Jestem laikiem w tych tematach i nie wiem nawet z kim i o czym porozmawiać i oczywiście czy ten ktoś mówi prawdę czy ściemnia.. Ale myślę że otrzymam kilka dobrych wskazówek na co zwrócić uwagę.- dziękuję za wyrozumiałość

Mieszkam od 8lat w domku drewnianym -konstrukcja szkieletowa ok 115m2 dół z mieszkalnym poddaszem oraz dołączony garaż na całej długości domu 11mb i szer 3mb. Izolacja ścian to deska elew. 32mm + wełna 15cm wełna ursa z górnej półki niska lambda. membrana stalowa zbrojona + płyta osb 22mm+płyta g-k. podłoga to 15cm styr. poddasze to 20cm wełny ( 15cm miedzy krokwie i 5cm poprzecznie ) tak samo membrana stalowa zbrojona ( nie wiem czy dobrze to nazywam)
ogrzewanie domku przez ten cały okres i do tej pory to Kominek z rozprowadzeniem grawitacyjnym po pomieszczeniach ( oprócz garażu) I tylko ciepła woda to terma elektryczna 80l.. Nie wiem jak mogłem tyle czasu wytrzymać i robić z mojego salonu kotłownię, tylko cena za sezon grzewczy jest na duży + bo przez cały okres grzewczy spalam 12m drzewa koszt 1800zł no ale dochodzi prąd za grzanie wody.. Wiec tak skończyła się moja cierpliwość i postanowiłem zrobić CO . Więc czeka mnie zrobienie całej instalacji . Grzejniki bo podłogówka odpada -Nowy komin bo do starego nie mam możliwości
przyłączenia, oraz Piec i tu wpadłem na tego kostrzewa Mini-Bio 10 . informację jaki chciałbym uzyskać to czy na te m2 i drewniany dom sprawdzi się ten kocioł czego mogę sie spodziewać jakie minusy lub jakie problemy mogę napotkać w użytkowaniu.. Jaki wysoki powinien być komin?czy on powinien wystawać nad kalenice domu? jeżeli powinienem wiedzieć coś jeszcze proszę pisać za każdą radę będę wdzięczny

pozdrawiam

Kroitz
23-04-2015, 21:35
Witam
Zapraszam do mnie do Sopotu, jedyny salon z kotłami na pellet w promieniu 200km :) Enecom. Pomożemy Ci w wyborze

kowalski1234
24-04-2015, 14:36
ok dzięki za info na pewno się zjawie

kowalski1234
10-05-2015, 08:59
witam,
Panowie dalej szukam tego odpowiedniego dla mnie kotła na pellet, wyszukałem kilku producentów i podobnych modeli.
ale nie wiem czym się za bardzo kierować przy wyborze ? czy jest na forum ktoś b.dobrze zorientowany w tym temacie abym mógł od niego zaczerpnąć potrzebnych informacji? zainteresowany byłem kostrzewa mini bio , ale znalazłem podobne jak lechman,edilkamin,lazar smartfire,red compact
nie wiem jaki wybór bedzie odp. kostrzewa ma teraz promocje na mni bio 10kw i mini bio 20kw. i producent podaje że ten mini bio 10kw jest od 50 -200m2 ogrzewanej powierzchni? prawda to ? jak z doświadczenia. pozdr

Puławiak
10-05-2015, 09:24
Tak jak wcześniej miałeś info - zgłoś się do Enecomu do Sopotu on w twoim rejonie zajmuje się urządzeniami na pellet i to juz od długiego czasu i ma potrzebną Ci wiedzę i napewno coś sensownego Ci doradzi a do tego serwisuje urządzenia wiec serwis masz praktycznie pod nosem. Pewnie ma też troche klientów w okolicy i pewnie umożliwi Ci zobaczenie jakiegoś pracującego urządzenia na żywo.

kowalski1234
10-05-2015, 09:33
Byłem już 2 razy w enecom tylko było zamknięte. dzwoniłem i nikt nie odbiera. Jeżeli pan który mnie zapraszał do tego salonu przeczyta wiadomość proszę o przesłanie w wiadomości prywatnej , kontaktu tel. będę wdzięczny

Puławiak
10-05-2015, 10:07
OOOO to sie Pan Tomek coś zakręcił. Ale czyta to forum wiec napewno się skontaktuje.

Kroitz
10-05-2015, 10:25
Witam

Z racji że : instalujemy, doradzamy, serwisujemy, nie jesteśmy w stanie być ciągle w salonie :) Info na pw :)

shady79
18-05-2015, 08:33
Witam Szanowne grono.

Posiadam piec Kostrzewy Mini Bio. Grzeje nim dopiero pierwszy sezon. Nie dawno wyłączyłem centralne i grzeję teraz tylko samą wodę użytkową.
Mam już za sobą pewne wyliczenia i według nich wynika że koszt podgrzania samej wody miesięcznie to około 150-200zł
Wydaje mi się że to sporo porównując okres zimowy kiedy miesięcznie wydawałem na paliwo około 500zł. Rozmawiałem z chłopakami co mi montowali kocioł to uważają że piec powinien się załączać jedynie wtedy kiedy zaistnieje potrzeba grzania wody a on cały czas średnio co 2h się załącza by podgrzać wodę w sobie. Dzwoniłem także do serwisanta kostrzewy i ten zaproponował abym sobie kupił programator czasowy do i po przez niego podłączył piec - ale to słabe rozwiązanie. Może ktoś ma jakieś sprawdzone pomysły co z tym fantem zrobić?

RAPczyn
23-05-2015, 08:00
Masz cyrkulację ciepłej wody użytkowej? Zrób zdjęcia kotłowni.

shady79
27-05-2015, 07:21
Już jest OK, okazało się że tryb pracy w Menu->Kocioł->Serwis musi być na automatyczny. Teraz kocioł załącza się jedynie wtedy gdy ma zagrzać wodę.

eryk77
27-05-2015, 12:34
Panowie, nada się Kostrzewa Mini Bio 10kW do c.o. i c.w.u do tego domku?

http://z500.pl/projekt/76/Z78,projekt-domu-parterowego-z-kuchnia-i-salonem-od-ogrodu-takze-na-mala-dzialke.html

Do budynku dostawiony będzie garaż (nieogrzewany), z tyłu będzie kotłownia

maro78
07-06-2015, 18:30
Panowie, nada się Kostrzewa Mini Bio 10kW do c.o. i c.w.u do tego domku?

http://z500.pl/projekt/76/Z78,projekt-domu-parterowego-z-kuchnia-i-salonem-od-ogrodu-takze-na-mala-dzialke.html

Do budynku dostawiony będzie garaż (nieogrzewany), z tyłu będzie kotłownia

Ja taki piec posiadam w takim domku i jestem zadowolony póki co .Spalanie pelletu do grzania wody to 2kg co drugi dzień zbiornik mam 300l .W okresie zimowym spalał około 5-6kg na dobę

Tomek15
07-06-2015, 20:32
Ja taki piec posiadam w takim domku i jestem zadowolony póki co .Spalanie pelletu do grzania wody to 2kg co drugi dzień zbiornik mam 300l .W okresie zimowym spalał około 5-6kg na dobę

I co myślisz że ktoś uwierzy w twoje bzdury!!
Zanim ponownie coś będziesz reklamował to sprawdź ile kilowatów potrzeba po podgrzania twojego kotła oraz zasobnika, ile wytworzysz z 2 kg. peletu i potem pisz o spalaniu.
Jak ja nie lubię tak idiotycznej kryptoreklamy!! Dobrze że ten twój "piec" nie zwraca peletu !!!!

maro78
07-06-2015, 20:51
I co myślisz że ktoś uwierzy w twoje bzdury!!
Zanim ponownie coś będziesz reklamował to sprawdź ile kilowatów potrzeba po podgrzania twojego kotła oraz zasobnika, ile wytworzysz z 2 kg. peletu i potem pisz o spalaniu.
Jak ja nie lubię tak idiotycznej kryptoreklamy!! Dobrze że ten twój "piec" nie zwraca peletu !!!!

Nie musisz wierzyć w to co piszę a kryptoreklama to żadna nie jest ,jak coś to zapraszam do siebie bo akurat jestem posiadaczem tego pieca.Co do spalania to skłamałem bo miałem napisać 4kg co dwa dni czyli 2kg na dzień

Tomek15
07-06-2015, 21:16
To nie kłam więcej :)

marcinbbb
08-06-2015, 20:30
Ja taki piec posiadam w takim domku i jestem zadowolony póki co .Spalanie pelletu do grzania wody to 2kg co drugi dzień zbiornik mam 300l .W okresie zimowym spalał około 5-6kg na dobę

Ja pierdziu ale WYPAS a teraz pokażę Ci czary podparte faktami dzień 6.06 2015 319924
czym ogrzała się cwu kiedy kocioł był wygaszony spalił 0kg na dobę a cwu ogrzała się do 80oC?
Teraz kolega mario zrobił z siebie debila i knuje... kuźwa ale jak chłop podaje 12 temperatur z których ni chu chu nie widać że ogrzał cwu.
Dla pozostałych którzy w lato ogrzewają cwu mam solary.
319925 i tak prezentuje się wykres temperatur

maro78
08-06-2015, 20:48
Ja pierdziu ale WYPAS a teraz pokażę Ci czary podparte faktami dzień 6.06 2015 319924
czym ogrzała się cwu kiedy kocioł był wygaszony spalił 0kg na dobę a cwu ogrzała się do 80oC?
Teraz kolega mario zrobił z siebie debila i knuje... kuźwa ale jak chłop podaje 12 temperatur z których ni chu chu nie widać że ogrzał cwu.
Dla pozostałych którzy w lato ogrzewają cwu mam solary.
319925 i tak prezentuje się wykres temperatur

Następny niedowiarek

marcinbbb
08-06-2015, 21:09
A masz coś na poparcie swojej teorii? Bo ja moją poparłem faktami. A przecież mogłem napisać że 0kg węgla ogrzało zasobie do 80oC i miałbyś problem z odpowiedzią...
A napisałeś być tylko "Następny niedowiarek"

maro78
09-06-2015, 06:22
To nie jest moja teoria tylko fakty ,postaram się przedstawić jakieś "dowody".

krzyzak malbork
26-09-2015, 18:29
Witam wszystkich forumowiczów :) Od tygodnia jestem posiadaczem kotła Kostrzewy MINI BIO B. 10 KW
I teraz pytanie mam do osób z dłuższym stażem ;)
Moj piec pokazuje ze przez tydzien spalił 47,5 kg
Piec ogrzewa mieszkanie ok 47 m. Mieszkanie jest na parterze czyli pod soba ma piwnice oczywiscie nie ogrzewana.
W mieszkaniu jest umieszczony czujnik temp i jest ustawiona na 22 stopnie.
Kocioł nie grzeje wody użytkowej tylko centralne ogrzewanie
I teraz moje pytanie czy te spalanie ktore mi pokazuje 47,5 kg to w normie czy za duzo :eek:
Ustawienia palnika jakie ustawił mi serwisant sa nastepujace:

Powietrze MIN-7
Powietrze MAX- 20
Podawanie 4,4
Moc MIN FL2-30
Moc MAX FL2-100
Próg Foto- 40
Tlen MIN- 14
Tlen MAX- 8
Dmichawa Rozpalanie-15

I co sadzicie o tych ustawieniach ? czy sa dobre ? czy cos zmienic ? i czy takie spalanie 47,5 kg na tydzien przy takich temp jest ok.
Pytanie moje takie sa bo jestem jak to mówia prawiczkiem ;) z kotłem na pellet
Pozdrawiam i czekam na odpowiedz

Puławiak
26-09-2015, 19:19
jak na tak mały domek i obecne temperatury to dużo.

krzyzak malbork
26-09-2015, 19:43
to co zmienic aby było mniej :(

Kroitz
26-09-2015, 20:09
Zmień kocioł :)

krzyzak malbork
26-09-2015, 20:19
hmmmm nie za bardzo niedawno zmieniłem :bash:

Puławiak
26-09-2015, 21:10
zamów sobie kogoś z analizatorem spalin niech Ci wyreguluje kocioł.

krzyzak malbork
26-09-2015, 21:33
hmmmm a nie moze ktos podac swoich ustawien idt. zeby skorygowac co jest nie tak.

krzyzak malbork
29-09-2015, 20:36
332436 forum tętni życiem

eryk77
05-10-2015, 16:20
Panowie, jak jest z serwisem Kostrzewy? Jestem "prawie" zdecydowany na ten kociołek, nic podobnego w tej cenie za bardzo nie ma, ale co w przypadku awarii? Mieszkam na podkarpaciu, na mapie jest 1 serwisant i to około 100 km ode mnie. Odpuszczać sobie z tego powodu? Czy można coś z nimi "na telefon" ewentualnie naprawić albo chociaż ustalić?

instalato
13-11-2015, 09:17
Witam zadzwonił do mnie klient któremu zamontowałem kocioł kostrzewa
mini bio luxury. Ma on ogrzewanie podłogowe i tylko takie sterowane za
pomocą zestawu tech st265. Sterownik ten ma dodatkowe wyjście styk bez
napięciowy do sterowania piecem w zależności od zapotrzebowania na
temperaturę. włącza on lub wyłącza piec(teoretycznie bo gazowe tak
funkcjonują). Chce on to podłączyć aby w przypadku dogrzanego
mieszkania piec nie pracował. W obecnej chwili nawet przy zamkniętych
obwodach podłogówki i wyłączonej pompce rozdzielacza jak spadnie temp.
na piecu poniżej zadanej się włącza palnik bez potrzeby. dogrzewa
krótki obieg zasilania i powrotu i znów stygnie tak w koło. proszę o
informację jak prawidłowo to podłączyć do sterownika pieca gdyż jak
podłącze styk bez napięciowy w miejsce czujnika temp pokoju i uaktywnię
go w sterowniku pieca włącza się alarm o przerwanym obwodzie czujnika.
Nie dziwi mnie to ale jak mam podłączyć aby działało?

Kroitz
13-11-2015, 12:40
Trzeba czytac instrukcje:
Wyjscie w Kostrzewach jest wlasnie pod czujnik temp pokoju a nie pod termostat.
Kocioł będzie działal tylko na czujniku temp pokojowej od Estymy który zczytuje temperature z pokoju.

Powodzenia :)

instalato
14-11-2015, 10:35
hmmm to straszna lipa bo jeśli zamontuje gościowi dodatkowy czujnik to będzie on sterował tylko pokojem w którym jest ten czujnik.
Jest to pierwsza kostrzewa który montowałem ale co krok to jestem bardziej zniesmaczony. Sama realizacja spalania pelletu jest super ale elektronika to masakra. Sterownik niby steruje zaworem 4d ale dopiero jak dokupisz jakiś moduł. Taniej było kupić sterownik 4d z tech-a niż ten moduł. później musiałem dokupić czujnik temp zbiornika CWU. Dodatkowo jest miejsce na sondę lambda ale dopiero jak ją dokupisz. a teraz wygląda na to że muszę dokupić czujnik temp pokojowy bo piec będzie chodził na okrągło pomimo braku zapotrzebowania. Jak już się podjąłem tego cuda to postaram się dociągnąć to do końca ale dziś zadzwonił do mnie klient że wyskakuje błąd na piecu raz dziennie. Opisał to jako brak opału pomimo pełnego zbiornika. Jeszcze tam nie byłem. Może macie jakiś sprytny pomysł na ten czujnik temp pokojowy. jak to obejść czy coś aby piec odpalał na impuls a nie według pomiaru. Jeśli się nie da to gdzie go najlepiej założyć?

szytnir
22-11-2015, 20:56
Witam wszystkich użytkowników kotłów pelletowych. Szczególnie pozdrawiam Jacekh - po przeczytaniu min Twoich wpisów, 2 lata temu zdecydowałem się na minibio 10kw. Ze sprzętu jestem umiarkowanie zadowolony, ale serwis - masakra - palnik już rozbierałem kilkakrotnie (spalona grzałka, zimny lut). Serwis bierze kasę za przedłużenie gwarancji, a rezultat jest taki, że gwarancja nie obejmuje palnika. Nie o tym. Teraz pytanie - jak zmniejszyć częstotliwość włączania się kotła np z ośmiu razy na dobę do pięciu razy? Może to być kosztem wydłużenia się czasu jednorazowego spalania np z 1 godziny do 1,5h? Podejrzewam że w grę wchodzi współczynnik korekcji - ale mój umysł tego znaczenia nie jest w stanie pojąć - jest krótka wzmianka w instrukcji, ale nie rozumiem. Nadmienię, że histerezę kotła mam już max czyli 20 stopni.

Kroitz
23-11-2015, 16:02
Zmniejsz moc palnika, palnik/serwis/ podawanie 100%.

szytnir
23-11-2015, 21:56
Zmniejsz moc palnika, palnik/serwis/ podawanie 100%.

Dzięki za odpowiedź. Jeśli chodzi o moc palnika (istniejąca skala od 1 do 15) to mam już od roku wartość 5. Sądzisz, by jeszcze obniżyć?

maro78
01-12-2015, 20:31
Ja mam podłączony piec przez sterownik czasowy włącza mi się 2x dziennie

krzyzak malbork
03-12-2015, 20:39
maro78 jak mozesz miec tak podłaczony kocioł pod czasowy jak np w trakcie palenia wyłaczy sterownik prąd to nie bedzie opcji wygaszania itd. I zostanie pellet na palniku nie spalony na palniku.

maro78
04-12-2015, 05:36
Mam ustawioną czasówkę z zapasem na 1h więc nie ma takiej opcji żeby sterownik się wyłączył bez wygaszania itp.

hadry
15-12-2015, 20:37
Witam,
mam mały problem z dużą ilością spalanego pelletu przez Mini Bio 10 kW.
Ogrzewam pierwsze piętro w 1 piętrowym wolnostojącym budynku - 58m kwadratowych, ocieplone styropianem grubości 5cm, instalacja jeszcze stara - stalowa, 1 grzejnik łazienkowy, 1 metrowy purmo, 2 żeliwne-2metrowe i 1 żeliwny wysoki 40cm.
Spalanie wychodzi mi w okolicach 30kg dziennie przy temp 5-10 stopni na zewnątrz czyli prawie tona miesięcznie -800zł za 58mkw to chyba dużo za dużo, a jeszcze nie ma mrozów.
Ustawiłem program cykliczny na ogrzewanie wody (120litrów) 43stopnie rano i wieczorem a noc i środek dnia na 30st.
Ogrzewanie mieszkania program cykliczny w porach jak woda na komfortowej 19.5st i ekonomicznej 18.5 - więc nie jest jakoś super gorąco.

Ustawienia pieca przez serwisanta:
temp zadana kotła 60st
histereza 5st
powietrze min 25
pow max 34
podawanie 8.0
moc min 35
moc max 100
typ modulacji FL2
ilość paliwa test 8.4
wart opałowa paliwa 5.0
tlen min 14.0
tlen max 8.0 ? max mniejsze od min..?
dawka startowa paliwa 26s
moc dmuchawy 15
temp min pomp 45

Ktoś może coś doradzić, żeby zmniejszyć tak duże spalanie??????

Kroitz
16-12-2015, 17:16
Kupić dobry kocioł na pelet ?
A tak na serio to masz dmuchawe na 100 % pewnie powinna być na 40-50%, ale nie wiem, nie znam się - dowiedz się w serwisie.
Tleny sobie podaruj ponieważ nie masz prawdopodobnie sondy lambda

MaaarO
17-12-2015, 18:10
Kupić dobry kocioł na pelet ?

To jaki to jest dobry piec?
O każdym produkcie można poczytać ze są jakieś problemy,z tym że o Kostrzewie najwiecej.
Sam będę miał z tym problem czy pellet czy ekogroch do domu.Niestety pewnie czesc opini niezadowolenia wynika z braku dobrego serwisu i zlych ustawien pieca.Niby są tam już sterowniki,które same dobiorą ustawienia,ale jakoś to nie działa(palić się pali ale nieekonomicznie)
Sterowniki w zasadzie takie same a jednak w innych kotłach jakos mniej problemu ze spalaniem-czyzby z powodu bardziej kumatego palacza?

hadry
17-12-2015, 20:13
z tego co wypisałem to mam dmuchawę nastawioną na 15. Dziś spalił około 38kg..... :/ porażka, montując piec na pellet liczyłem na oszczędność...
wychodzi tona miesięcznie czyli 800zł a węgla w starym około 50cio letnim piecu, który był wcześniej spalał jakieś 5 worków czyli nieco ponad 200zł...
serwisant twierdzi, że to sa najlepsze ustawienie dla tego pieca i pelletu i że ewentualnie mam obserwować i zmieniać po swojemu.

Ma ktoś jakieś sprawdzone ustawienia?????

Nie napisałem, że mam zawór 3drożny ustawiony na 85% zamknięty czyli w obieg idzie 15% i mam czujnik temperatury w mieszkaniu.

maro78
18-12-2015, 06:05
Też mam kostrzewę i jak pisałem kilka postów wcześniej jestem zadowolony (jak na razie).Spalanie u mnie od X-2014 do X-2015 to 1820kg ,tylko że ja mam nowo wybudowany budynek i podłogowe ogrzewanie na całości +drabinka w łazience,cwu 300l ,powierzchnia 70m2
Ustawienia u mnie
Powietrze min10
Powietrze max16
Podawanie max 6.0
Moc min 20
Histeryza 20
Tem zadana kotła 55
Moc max 100
Typ modulacji fl2
Próg foto 10

RAPczyn
18-12-2015, 09:37
hardy możesz zrobić foto kotłowni lub schemat?

hadry
20-12-2015, 11:52
Tak to wszystko wygląda :)

http://images77.fotosik.pl/175/e822ac22e3b19c07med.jpg (http://www.fotosik.pl/zdjecie/e822ac22e3b19c07)

http://images78.fotosik.pl/174/204f54fc209c322dmed.jpg (http://www.fotosik.pl/zdjecie/204f54fc209c322d)

http://images75.fotosik.pl/175/6e1d5d1799404870med.jpg (http://www.fotosik.pl/zdjecie/6e1d5d1799404870)

http://images77.fotosik.pl/175/816837a0dbab217dmed.jpg (http://www.fotosik.pl/zdjecie/816837a0dbab217d)

hadry
20-12-2015, 12:02
W międzyczasie rozmawiałem z serwisantem kostrzewy bezpośrednio u producenta.
Przez telefon podał mi kilka zmian:
- przede wszystkim zmieniliśmy tryb pracy kotła z ciągły na auto - żeby nie grzał sam siebie - jak wcześniej rozpalał się średnio 11x na dobę to teraz rozpala się ok 4-5x
- zmieniliśmy podawanie paliwa z 8.0 na 4.0
- powietrze max na 18 a min na 10
- próg foto z 15 na 10
- histereza 1

Palnik większość czasu pracuje na 100% i generuje ok 7.2kW
Zauważyłem, że popiół jest bardziej gruby-żwirowaty.

Spalanie dalej wysokie 25kg przy temp jaka teraz mamy 10stopni.

RAPczyn
21-12-2015, 09:24
Zmień jeszcze ustawienia dot. ciepłej wody. Ustaw 10stC w czasie kiedy nikogo nie ma lub c.w.u. jest niepotrzebna.
Zapewne spora część paliwa idzie na pokrycie strat na mikro cyrkulacji ciepłej wody użytkowej po instalacji - zasyfonuj przyłącze ciepłej wody użytkowej, minimum 30cm wysokości.
Czy masz zawór bezpieczeństwa przy zbiorniku c.w.u.?
Zawór 3-drogowy mieszający podłącz do automatyki aby był sterowany wg temperatury zewnętrznej.

hadry
23-12-2015, 20:13
Bezpieczeństwa? mam zawór który montuje się w układzie zamkniętym ale chyba jest niepotrzebny(jest na zdjęciu pod pompą wody) może powinienem jeszcze podnieść temp wody użytkowej na 55? A może powinien być zamontowany zawór 4 drożny zamiast 3 drożnego?

hadry
29-12-2015, 18:04
A może odłączyć czujnik pokojowy tak, żeby zamiast ogrzewać kilka razy dziennie całą wodę, której jest w moim przypadku dosyć dużo od początku na chwilę i ustawić tak, żeby grzał z mniejsza temp cały czas, tak, żeby nie doprowadzić do wychłodzenia wody w układzie???

jacekh
01-02-2016, 19:01
Witajcie, trochę mnie nie było ale musicie wybaczyć - robota, życie, na forum nie mam czasu wchodzić...
Spróbuję odczytać swoje ustawienia dzisiaj i tutaj wrzucę, moze coś to da, choć w pierwszej kolejności czepiłbym się ocieplenia, a właściwie jego braku - 5 cm to bardzo mało.
Kocioł robi co mu każesz a jeśli są duże straty ciepła to on je uzupełnia. U mnie w największe spalanie jakie udało mi się zrobić to przy mrozach -20 do -25 około 20 kg dziennie, mam bardzo dobrze docieplony budynek i nie mam strat jakichś dramatycznych. Głównie przez garaż , a właściwie sufit/podłogę w sypialni nqad garażem "ciągnie".
Może i coś mu jest ale to ciężko wywróżyć, ja staram się żeby kocioł pracował krócej ale na większej mocy zamiast zduszony do minimum i bzyczał godzinami.
Ustawiłem tez maksymalną temperaturę załączenia pomp, ale dajcie mi chwilę to spiszę wszystko.
Specyfika mojej "instalacji" powoduje że nie mam żadnych zaworów trójdrożnych ani podobnych. Kocioł grzeje wodę która jest pompowana do zbiornika cwu a po drodze przelatuje "obok" dwóch podłogówek i dwóch grzejników w łazienkach. Mam jeden rozdzielacz podłogówki na parterze + łazienka i to samo na górze. Rozdzielacz mam taki sprytny że ma zawór mieszający i mógłbym podac wrzątek a w podłogówkę i tak pójdzie góra 30 stopni. Czyli taki "automat analogowy dla głupka". Pompy rozdzielaczy uruchamiam termostatami nastawianymi na odpowiednie temperatury , u mnie to 19-20 st.
Dlaczego podaję jak to u mnie - otóż jak potrzebuję wody do mycia , idę do kotłowni, naciskam "grzej teraz" na TAK, i cześć.
Kocioł w 15-20 min rozpala się i ogrzewa wodę kotłowa która po osiągnięciu maks temperatury jaka można nastawić zaczyna krażyć ( gdybym miał same grzejniki to właśnie masymalna temperatura byłaby konieczna ) trafiając do grzejników w łazienkach ( u mnie do suszenia gaci i ręczników ) i jednocześnie podnosi temperaturę cwu. Ogrzewanie tej cwu trwa u mnie 45-60 min jeśli nie lata podłogówka. Natomiast kiedy podłogówka ciągnie ciepło to ogrzewanie cwu trwa znacznie dłużej.
A że chałupa u mnie trzyma dwa trzy dni bez ogrzewania nawet przy dużych mrozach to i zużycie paliwa niewielkie. W tym sezonie kupiłem paliwa za jakieś 500-600 zł, nawet nie liczę tego bo jak się kończy to jadę i kupuję tyle worków na ile mam kasy i już.
Cała tajemnica niskiego spalania to mega ocieplenie chałupy.

Na początek nastaw temperaturę załączenia pomp na najwyższą dostępną wartość i daj znaki jak z tym spalaniem.

snoopyz
03-03-2016, 08:02
Sprzedam mini bio 10 kw rok uzywany ! Info prv

pcxelja
22-11-2016, 17:48
Witam, chciałbym Was prosić o pomoc przy prawidłowym ustawieniu palnika dla pieca Mini Bio Luxury 10kW
W tej chwili mam następujące ustawienia:

Powietrze MIN (moc 20%): 8
Powietrze Max (moc 100%) 25
Podawanie MAX (moc 100%): 6
Moc Min: 30
Moc Max: 100
Typ modulacji: FL2
Próg foto: 30
Wart. opałowa paliwa: 5
Sterowanie Lambda:
Tlen moc Min 20%: 14
Tlen moc Max 100%: 8

Na palniku zostaje wg mnie dużo popiołu. Przy aktualnej ciepłej pogodzie kocioł czyszczę do 24h.
W komorze jest mało popiołu.

To co pozostaje na palniku.
373994

Próbowałem zwiększać parametry:
Powietrze MIN (moc 20%) oraz Powietrze Max (moc 100%) ale nie przynosiło to większych korzyści.
Pellet jaki teraz używam mam firmy "noname" z okolic Strzelina.

Jakie powinny być prawidłowe ustawienia palnika?
Co ile czyścicie palnik z popiołu?

Pozdrawiam

Barliniak
22-11-2016, 21:35
Aby wyeliminować jedną przyczynę z wielu możliwych wsyp markowy pelet 2 lub więcej worków i obserwuj bo straszny kibel widzę na palniku . W swoim kociołku palnik czyszczę co 2 dzień a jak mam ochotę to codziennie.

Wojtek_796
23-11-2016, 13:44
Witam!

Jestem akurat świeżo upieczonym użytkownikiem mini bio lux 20 kW. Jakieś tam pierwsze doświadczenia już mam.
Komorę otwieram raz w tygodniu i wyciągam popiół odkurzaczem (separatorem). Poradzono mi nawet, żeby to robić raz na dwa tygodnie, ale udało się to raz - było jeszcze dość ciepło - teraz co sobotę.
Drugi raz nie udało się zrobić dwutygodniowego interwału, bo po około 8 dniach nakopciło się w kotłowni - waliło ze zbiornika na pellet. Fakt, że warstwa paliwa była niewielka.
Po prostu zrobiła się na ruszcie górka popiołu i dmuchało w rurę łączącą zbiornik z palnikiem.
Uszczelniłem zbiornik - moim zdaniem powinno być to zrobione fabrycznie. Trochę taśmy aluminiowej i silikonowa uszczelka okienna. Po tej niewielkiej i niekłopotliwej przeróbce nie ma żadnego zapachu w pomieszczeniu, tym bardziej dymu.
Po tygodniu na ruszcie jest popiół, ale wszystkie otwory rusztu są drożne.

Generalnie z kotła jestem zadowolony, ładnie pracuje, grzeje i jest niekłopotliwy - jak pisałem, obsługa to 15 minut raz w tygodniu (+ dosypywanie pelletu ze dwa razy na tydzień). Po tej opisanej przygodzie staram się mieć pełno w zbiorniku, chociaż to uszczelnienie ma tu moim zdaniem decydujące znaczenie.
W ustawienia, oprócz temperatur, za bardzo nie ingerowałem.
Fabrycznie miałem wyłączone sterowanie sondą lambda i kocioł potrafił czasami "pyknąć" dymem z komina przy dużej mocy, po włączeniu lambdy nic takiego się nie dzieje - z komina nie leci nic oprócz pary w zimniejsze dni.

Rzeczywiście jakość pelletu może mieć decydujący wpływ na zachowanie kotła. Doradzono mi jeden gatunek i na razie nie mam ochoty eksperymentować.

Pozdrawiam

szytnir
11-12-2016, 22:32
Witam. Jakość peletu jest podstawowym problemem. Eksperymentowałem - miałem ańszy (600zł/tona) - energetyczność OK, lecz wiązało się to z codziennym czyszczeniem palnika z popiołu. Był to tzw spiek twardy, gdzie dmuchawa nie miała mocy go zrzucić.
Uznałem, że zużycie 4,5 tony rocznie pelletu za 750zł/tona jest odpowiedne i nie zmieniam już ustawień kotła (temp. pokojowa w dzień 23.5stopC w nocy 22stopnie C).
Zauważyłem jednak problem z rdzewieniem wewnętrznym kotła mini bio - podczas czyszczenia otworów wyciągam rudego. Świadczy to o problemie skraplania się pary wodnej. Myślę że jest to niezależne od ustawień - po prostu latem środek pieca jest idealnym miejscem do skraplania się pary (zimą gdy w nocy ma przerwę to pewnie też). Mam zawór 4-drożny i 3-drożny, temp. powrotu wody na min. 48stop.C, temp. rządaną kotła 70stopC, histereza kotła kilkanaście stopni i jak piec przestanie grzać (przerwa może trwać 12 godzin) to jest w stanie się wychłodzić poniżej punktu rosy. Może ktoś ma patent na to by rudy się nie pojawił wewnątrz? PS. Kotłownia sucha, na parterze, dopływ świerzego powietrza zapewniony, w środku kotła cegła szamotowa dla utrzymania dłużej stałej temp. Jak rudy go zje, to kupuję żeliwny i przełożę palnik.

Wojtek_796
10-01-2017, 15:20
Witam!

Co do jakości pelletu - następne doświadczenie i rada: nie warto kupować większej ilości nawet sprawdzonego gatunku - broń Boże raz na całą zimę.
Wypróbowany nagle się zepsuł jakościowo.
Teraz nie biorę więcej niż 500 kg.
Nie warto generalnie oszczędzać.

Co do rdzy, to kondensacja następuje wtedy, gdy woda w kotle jest zimniejsza od powietrza. Niby dlaczego, skoro niby nie paruje, ma być zimniejsza. Trzeba jakoś spowodować, żeby tak nie było. Może jakieś załączanie okresowe pompy - pociągnie cieplejszą wodę z wyżej położonych grzejników.
Przy okazji nie rozumiem za bardzo często widzianych zaleceń, żeby latem uchylać drzwi paleniska. Jak będą warunki do kondensacji, to tylko w ten sposób można ją wzmóc.

emolikopipi
17-01-2017, 13:37
Witam

Pale Mini Bio od połowy października, To jest mój pierwszy post. Zanim rozgryzłem kotłownie i piec przeczytałem to całe i inne forum. Teraz mogę dopiero podyskutować:) Proszę o pomoc. Założyłem sobie czujnik pokojowy bezprzewodowy do mini bio chodzi od 3 dni. Ustawiłem sobie 23 stopnie temp. w domu histereze 2 stopnie i piec tego pilnuje wyłącza się jak osiągnie 23 i załącza jak spadnie do 21 stopni i teraz mój problem: Kocioł mam ustawiony w trybie auto a piec też dba o temperaturę kotła i jeżeli temp. auto jest ustawiona na 54 stopnie histereza kotła na 10 to piec mimo to iż dalej mam 23 stopnie w chacie załącza się gdy kocioł ostudzi się do 44 stopni. Chciałbym, aby ostudził się nawet do zera stopni z/w na to iż mam dobrze ocieplony dom i podłogówkę to piec pochodzi z 7 godzin i przez kolejne 24 godziny temp. w domu spadnie mi o 1,5 stopnia więc jaki sens mam go podgrzewać tylko żeby osiągnął sobie te 54 stopnie. Chodzi o zużycie grzałki i ogólnie pieca mi piec jest potrzebny co drugi dzień na 7 godzin. Można to jakoś ustawić?Proszę o pomoc

Franka16
20-01-2017, 16:05
Dzień dobry,

Jacekh, o ile zaglądasz tu jeszcze, chciałabym prosić Cię*o parę informacji:
1. jakie masz teraz przeciętne spalanie (czytałam wątek, ale na początku jest sporo informacji kiedy nie miałeś jeszcze do końca ocieplonego domu)
2. ile kosztuje Cię ogrzewanie w skali roku?
3. czy łatwo sterować piecem, czy zdarzają się usterki, a jeżeli tak, czy często? Chodzi mi o "ogólne" wrażenia (dot. pyt. 3), jak oceniasz po czasie

Planowałam kupić piec na ekogroszek, o mały włos już bym kupiła, na szczęście przeciągnęło się i teraz zaczęłam rozważać pellet.
Buduję nieduży (100 m2) dom parterowy, prosty, w kwadracie, będzie dosyć dobrze ocieplony. Będę mieć malutką kotłownię, więc zależy mi na piecu jak najmniejszym (10kW).

emolikopipi
23-01-2017, 11:50
Bardzo dobrze że nie kupiłaś na ekogroszek przy takim metrażu ciągle coś by się działo no i brud i etat palacza na chacie. ja mam jestem zadowolony tylko kup odrazu sobie czujnik pokojowy bezprzewodowy można nosić po chacie za 300 zł i działa piecyk rewelacja. Ja od pazdziernika pale a mieszka w 100 m2 chacie od dwóch tygodni. Najpierw jak nie mieszkałem szło troche pelletu bo musiało się wygrzać. Teraz piec chodzi z 5 godzin dziennie i jest w domu 23 stopnie spadnie w nocy jak śpimy do 21 i się załącza na te 5 godzin. Teraz są mrozy a jak ich nie będzie to w ogóle dobrze się wychodzi na pellecie. 4 worki na tydzień mi starczą dobrze ocieploną chate mam jak nie będzie mrozów to jeszcze mniej będzie, ale mam podłogówe na całym domu i ani jednego grzejnika nawet w łazience i tu własnie jest zaleta podłogówki. Piec czyszcze raz na dwa tygodnie zajmuje mi to 15 minut kotłownie mam 7m2 z osobnym wejściem.

Wojtek_796
24-01-2017, 11:12
[...] Kocioł mam ustawiony w trybie auto a piec też dba o temperaturę kotła i jeżeli temp. auto jest ustawiona na 54 stopnie histereza kotła na 10 to piec mimo to iż dalej mam 23 stopnie w chacie załącza się gdy kocioł ostudzi się do 44 stopni. Chciałbym, aby ostudził się nawet do zera stopni z/w na to iż mam dobrze ocieplony dom i podłogówkę to piec pochodzi z 7 godzin i przez kolejne 24 godziny temp. w domu spadnie mi o 1,5 stopnia więc jaki sens mam go podgrzewać tylko żeby osiągnął sobie te 54 stopnie. Chodzi o zużycie grzałki i ogólnie pieca mi piec jest potrzebny co drugi dzień na 7 godzin. Można to jakoś ustawić?Proszę o pomoc

Witam!

Jeżeli się dobrze orientuję, to taki "objaw" jest w trybie manualnym. W trybie "auto" nie ma czegoś takiego, jak sztywna temperatura zadana kotła - tzn. jest, ale kocioł nie bierze jej pod uwagę (przynajmniej wprost).
Moim zdaniem masz jednak tryb manualny (literka M przy temperaturze kotła wskazywanej przez wyświetlacz, trybie auto ma być litera A). Kocioł wtedy (w rybie A), gdy ma wszystko zagrzane, przyjmuje (u mnie) temperaturę zadaną 7 st. i nie pracuje.

Pozdrawiam

Przy okazji coś na temat "stałej" jakości pelletu.
Jak pisałem, zmieniłem na markowy. Przy kupnie następnej partii (tego samego) coś już było nie tak. Mianowicie popiół stał się nagle czarny. Myślałem, że to może coś ze szczelnością komory i oszukiwaniem w związku z tym sony lambda. Ale zostało mi jeszcze kilka "starych" worków przywalonych na dnie palety i postanowiłem zrobić eksperyment. Ten polegał na tym, że wypaliłem do zera ten nowszy, potem wsypałem ten starszy i również zszedłem z nim do dna zbiornika. Potem znów zasypałem nowszy.
Jeżeli to wina pelletu, pomyślałem, to w warstwie popiołu powinien wyjść taki przekładaniec: ciemne-jasne-ciemne.
I wyszedł:
379537

emolikopipi
26-01-2017, 12:06
Witam

Wojtek mam ustawione na auto i mam literkę A przy temperaturze jak pisałeś. Nie wiem czemu jest inaczej u Ciebie może mam coś ze sterownikiem skopane. Dzwoniłe do Kostrzewy to gość w słuchawce nic się nie odzywał i na koniec powiedział żebym mu się przypomniał na wiosnę to coś może zmienią. Narazie radze sobie tak że ustawia histerezę kotła mimo że jest w trybie auto na 20 stopni więc bardzo długo schodzi do takiego poziomu. W przerwie od stop do startu z raz się włączy, ale to i tak lipa, denerwuje mnie to poprostu.

pozdrawiam

Wojtek_796
30-01-2017, 12:07
Emolikopipi, może mamy inne sterowniki, bo z tego co się orientuję, są dwa rodzaje - nie wiem czy różni się soft.
Może jest gdzieś nastawa tej temperatury minimalnej w trybie auto (gdzieś na na poziomie serwisu). Jak będę miał dziś chwilę, to pogrzebię.

Mam sterownik typu "slim", zdaje się, - ten montowany w ścianie przedniej kotła (kocioł Mini Bio 20kW lux).

Pozdrawiam

Edit.
Niestety, przeleciałem wszystkie ustawienia u siebie i nie znalazłem nastawy tej temperatury minimalnej - przeciwzamrożeniowej.
Może ten czujnik pokojowy nie jest włączony w sterowniku i kocioł pokojowy "chodzi" jakby bez - kocioł nie uwzględnia odczytu temperatury.

pcxelja
18-02-2017, 06:15
Witam!

Co do jakości pelletu - następne doświadczenie i rada: nie warto kupować większej ilości nawet sprawdzonego gatunku - broń Boże raz na całą zimę.
Wypróbowany nagle się zepsuł jakościowo.
Teraz nie biorę więcej niż 500 kg.
Nie warto generalnie oszczędzać.


Hej, po części masz trochę racji aby nie kupować dużego zapasu na całą zimę. Ja kupiłem 6 ton pelletu. Jest to moja pierwsza zima. Niestety mój piec za bardzo go nie lubi i palnik muszę czyścić codziennie. Występuje problem z wydmuchaniem popiołu z palnika. A na palniku znajduje się tylko dwie garście popiołu.
Na pewno robiłbym tak aby mieć w zapasie w domu 1 tonę pelletu w zimie w sytuacji kiedy może się przesunąć termin dostawy.

krzyzak malbork
15-03-2017, 21:01
Wita. Jak byłby ktos zainteresowany kupnem czujnika pokojowgo estyma bezprzewodowy to mam do sprzedania. U mie w domu sie nie sprawdza, bo mam za duzo pomieszczen i kocioł pracuje w trybie ciągłym. Czujnik jest nowy pracował kilka dni. Mam na niego rachunek i oczywiscie jest na gwarancji. Link do aukcji:

http://allegro.pl/kostrzewa-regulator-temp-pokojowej-ctp-02r-estyma-i6737557083.html


EDIT: SPRZEDANY

scyzo
18-03-2017, 15:19
Witam. Mam u siebie piec Mini Bio 20 kW, dom 120 m2 ocieplony.Od 30.09.2015-30.09.2016 spaliłem 2418 kg peletu. Kwotowo to 1810 zł/rok i 4,96 zł/dzień ogrzewania mojego domu. Policzyłem że średnio spaliłem 6,62 kg/dzień. Podane obliczenia to łączny koszt ogrzewania domu + CWU 300 litrowy zbiornik dwuwężownicowy. W dzień temp. 20,5-21 stopni w nocy obniżam do 19,5 stopni. Podziękowałem w zeszłym roku "solarnikom", zastanawiam się nad fotowoltaiką mamy mieć dotacje w gminie.

kaligena
04-04-2017, 13:24
Witam. Mam u siebie piec Mini Bio 20 kW, dom 120 m2 ocieplony.Od 30.09.2015-30.09.2016 spaliłem 2418 kg peletu. Kwotowo to 1810 zł/rok i 4,96 zł/dzień ogrzewania mojego domu. Policzyłem że średnio spaliłem 6,62 kg/dzień. Podane obliczenia to łączny koszt ogrzewania domu + CWU 300 litrowy zbiornik dwuwężownicowy. W dzień temp. 20,5-21 stopni w nocy obniżam do 19,5 stopni. Podziękowałem w zeszłym roku "solarnikom", zastanawiam się nad fotowoltaiką mamy mieć dotacje w gminie.

Bardzo mało Ci wyszło. Ja zastanawiam się nad zakupem pieca na pelet. Jakie masz ustawienia na piecu? Automatyczne? Czemu 20kW a nie 10kW, który dla tego metrażu też byłby dobry? Czy masz jakiś dodatkowy osprzęt? Dziękuję za odpowiedź

scyzo
18-04-2017, 10:05
Bardzo mało Ci wyszło. Ja zastanawiam się nad zakupem pieca na pelet. Jakie masz ustawienia na piecu? Automatyczne? Czemu 20kW a nie 10kW, który dla tego metrażu też byłby dobry? Czy masz jakiś dodatkowy osprzęt? Dziękuję za odpowiedź

Witam
Piec 20 kW bo chciałem mieć zapas mocy, lecz po 5 latach użytkowania myślę że 10 kW też dałby radę. U mnie piec chodzi w automacie tzn. dogrzewa do temp. zadanej na czujniku w pokoju i wyłącza się. Parametry pieca trzeba ustawić samemu, każdy dom jest inny. Osprzęt do pieca mam stanardowy 3 pompy CO, CWU i podłogówka, zawór trójdrogowy, do podłogówki termostatyczny zawór mieszający AFRISO zakres temp.35-60, lepszy jest o zakresie temp.20-43. Myślę że u mnie oszczędności wynikają z ustawień ogrzewania tygodniowego w dzień i w nocy.

Pozdrawiam-Mariusz.

katzdw
24-04-2017, 18:38
Czesc kupilem piec mini bio b 10kw. Dom 100m i drugie tyle piwnicy ale piwnica jest nie ogrzewana. W kuchni i przedpokoju i lazience mam nowe grzejniki na cienkich rurkach a w 3 pokojach stare grzejniki zeliwne na grubych rurach( bede je zmienial za jakis rok). Jak mam ustawic piec? Czujnik pokojowy bede mial za tydzien. Przy trybie ciaglym po pierwszym odpaleniu spalil mi 32kg przez 24h. Czy wogole termostaty sa potrzebne na grzejnikach przy czujniku pokojowym? Zauwazylem tez ze przy temperaturze zadanej 50 piec doszedl do 53 stopni przeszedl w tryb stop i pompka co sie wylaczyla. Tak samo jest jak wylaczylem piec i przeszedl w tryb wygaszenie. Przy ekogroszku pompka co chodzi ciegle w trybie podtrzymania a w trybie wygaszania chodzi az spadnie temperatura na piecu ponizej temperatury zalaczania pompki co.

Davidos
16-10-2017, 22:33
Witam!
Mam Platinium Bio 16, ale w sumie sterownik jest ten sam.
Domek parterowy (stary) , ocieplony, ok. 50mkw. Jeden obwód, bez grzania wody.
Mam na grzejnikach termoregulatory.
Podobnie jak u "emolikopipi" wkurza mnie podtrzymywanie temperatury samego kotła. Może zimą, to jest jakoś bardziej potrzebne, ale jak mamy temp. w nocy 6, a w dzień 16, to marnotrawstwo paliwa. Byłem u regionalnego szamana serwisanta i on problemu nie widzi.
Od początku chciałem dołożyć czujnik temperatury (ale szaman doradzał, bo jak są termoregulatory, to po co) i jak czytam powyższe wpisy, to problem powinien zniknąć. Jak wnioskuję, na automacie powinien pilnować tylko temp. pomieszczenia?

Barliniak
16-10-2017, 22:45
A regulator pokojowy jest?Jeśli nie to piec będzie załączał się wg zadanej histerezy.Zanim kupisz regulator zwiększ histerezę.

Davidos
17-10-2017, 21:21
Słuszna uwaga. HISTEREZĘ podkreciłem na Max i obniżyłem temp. Pracy pompy.
Czujnika regulatora pokojowego nie mam, ale mocno rozważam założenie.
Czy musi być marki Kostrzewa?

Barliniak
18-10-2017, 21:03
Właśnie dzięki regulatorowi pokojowemu będziesz miał komfort jaki sobie zaplanujesz i oszczędniejsze spalanie.Samą histereza pieca nie zawsze trafia w zapotrzebowanie na ciepło Twojego mieszkania więc warto zainwestować dwie-trzy stówki.Nie wiem jak u Kostrzewy musiał byś się dowiedzieć,np.do Defro nie musi być z naklejką Defro.Dobrze aby miał stopniowanie co 0,2 stopnia z możliwością ustawiania dzień/noc i bezprzewodowy.

Davidos
25-10-2017, 22:30
Do mojego zestawu jest :
CPT-01 (tylko odczytuje temp. pomieszczenia)
CTP-02 PRZEWODOWY (możliwość regulacji +/-4°C (w teorii))
CTP-02R BEZPRZEWODOWY (wygląda na to, że tylko odczytuje temp)

Jednym słowem bieda :(
Kupiłem ten z regulacją temperatury.

Ustawiłem w zakładce "ogrzewanie":
-Program stały (utrzymywanie temp. komfortowej)
Zastanawia mnie funkcja w zakladce "kocioł":
-Tryb pracy kotła:
A) auto - temperatura ustalana automatycznie
B) ciągły - temperatura jest utrzymywana stała (chyba obecnie taką mam)

Instrukcja jest bardzo uboga, więc za bardzo nie wiem jakia jest różnica, między tymi trybami i co było by lepsze. Brakuje mi przykładu ;)

emachnio
31-10-2017, 19:48
Witam wszystkich!

W roku 2016 zakupiłem piec Kostrzewa MINI BIO 10kW.

Ponieważ dom nie jest nowy a ma już 30 lat piec w sezonie zimowym 2016 spalił około 4,5 tony pelletu ( dodatkowo dogrzewaliśmy dom kominkiem - kominek otwarty, bez rozprowadzenia ciepła).

W tym roku 2017 dom został docieplony styropianem firmy Termo Organika Gold Fasada o grubości 15cm. Okna trzyszybowe na profilach VEKA, drzwi wejściowe jak i do kotłowni nowe. Instalacja C.O także jest stara - rury metalowe. Wszystkie grzejniki wymienione na nowe.

Aktualnie ustawienia pieca to podawanie 4,0 a powietrze 20 przy maksimum - o innych ustawieniach nie piszę na ten moment.
Spalanie jak na ten moment i temperaturę na dworze na poziomi 3 - 6 stopni na plusie to jeden worek na dobę.

Nagle, pomimo nie zmieniania ustawień piec zaczął spalać 2 worki na dobę.

Dodatkowym pytaniem jest takie pytanie, jak powinien być ustawiony zawór cztero drogowy - dostarczony przez Kostrzewę.

Będę wdzięczny za opinię lub ewentualną pomoc.
pozdrawiam, Emil399870399871399872399873399874

Mirek888
13-08-2018, 21:39
Mam problem z mini bio kostrzewa.problem od nowosci ,mam ustawiona temperature na piecu 65 a temperatura komfortowa 22 stopnie a temperatura ekonomiczna 20 stopni.I problem jest jak temperatura na piecu dojdzie do 70 stopni piec wylacza sie i grzejniki sa gorace,po jakims czasie piec znowu sie wlacza znowu nagrzewa sie do 70 stopni tylko tyle ze juz pompa sie nie wlacza i grzejniki sa zimne i w domu jest zimno .Jak robilem test pompy to wszystko dziala,nie mam zewnetrznego czujnika pokojowego.Prosze o pomoc czy tez ktos ma tak samo.Dzwonilem do serwisanta kazal poprzestawiac ale to tez nic nie pomoglo.Poprzednia zime pompa od grzejnikow dzialala na ustawieniach test pompy i palila 4 worki na dobe czyli od listopada do kwietnia poszlo 9 ton

eliks
14-08-2018, 09:24
Zajrzyj na 6. stronę wątku

Redowy
25-12-2018, 21:31
szukam termostatu pokojowego wifi do mini bio ne ....czy ktoś używa jakiegoś spoza strony producenta? nie chciałbym kupić czegoś co nie będzie działać

Myjk
10-01-2019, 12:32
Czy to: https://www.fuego.pl/kostrzewa-mini-bio-b-10-kw.html jest cały czas ten sam kocioł co tutaj opisywany? Niestety chyba gazu w domu się nie doczekam i myślę po tym sezonie nad zmianą na pierdolet. Ktoś coś może szepnąć na jego temat? Zależy mi na osobnym zasobniku, bo kotłownia mało ustawna, do tego bardzo niska.

Ps. z obecnego zużycia do -10sC (~150kWh/doba) wychodzi mi moc 5-7kW -- warto do tego 10kW kotła dostawić bufor, tak ze 400L kombinowany ze zbiornikiem CWU? Czy też gra nie jest warta świeczki (zbiornik kosztuje 3200zł), olać bufor i zostawić obecny zbiornik płaszczowy CWU (120L) a resztę zwalić na "umiejętność" modulowania mocy? :P

Barliniak
10-01-2019, 15:45
Niestety tak ,to ciągle ten sam przestarzały kocioł .Siedzisz tu tyle na forum i chcesz w takie coś wejść ? To nie lepiej w pompkę wejść albo klimatyzatory?

Myjk
10-01-2019, 15:51
Niestety tak ,to ciągle ten sam przestarzały kocioł .Siedzisz tu tyle na forum i chcesz w takie coś wejść ? To nie lepiej w pompkę wejść albo klimatyzatory?
Ja tego nie szukam do nowego domu, tylko do starego durszlaka z lat '70 który niebawem opuszczę. Dinozaur który tutaj zostanie prądu się boi bardziej niż ognia.

Znaczy co wybrać zamiast tej kostrzewy, żeby było małe, najlepiej z niskim zbiornikiem, małej mocy czyli maks. 10-12kW?

Barliniak
10-01-2019, 19:10
To Dinozaura chciałeś uszczęśliwić piecem przy którym będzie więcej roboty (wymiennik poziomy):no: od razu skreśl z listy te które mają właśnie taki.Poprostu szybciej zarasta pyłem zgodnie z prawem grawitacji i przez to więcej pali.Rozwiązaniem tego jest częstsze czyszczenie ,a dinozaur nie będzie przecież młodszy :) .Standardowy niski to taki co ma 130 lub mniej .Ten Kostrzewa o ile jest sam w sobie niski o tyle zbiornik do niego będzie miał tyle samo co te niskie piece lub więcej.No chyba ,że coś specjalnego z płyt osb zbijecie..Wiem ,cena Kostrzewy przemawia za nim ,ale na tym się kończy jego zaleta. Może Edilkamin Termika (12tyś) 130 cm,Ferroli Biopellet tech(8,5tyś)tylko trochę upierdliwe czyszczenie raz na tydzień i wyższy 145cm,Biawar pelux compact,około 10-12 tyś zależy jaka konfiguracja i wysokość 120cm.

Myjk
11-01-2019, 15:32
To Dinozaura chciałeś uszczęśliwić piecem przy którym będzie więcej roboty (wymiennik poziomy):no: od razu skreśl z listy te które mają właśnie taki.Poprostu szybciej zarasta pyłem zgodnie z prawem grawitacji i przez to więcej pali.Rozwiązaniem tego jest częstsze czyszczenie ,a dinozaur nie będzie przecież młodszy :) .Standardowy niski to taki co ma 130 lub mniej .Ten Kostrzewa o ile jest sam w sobie niski o tyle zbiornik do niego będzie miał tyle samo co te niskie piece lub więcej.No chyba ,że coś specjalnego z płyt osb zbijecie..Wiem ,cena Kostrzewy przemawia za nim ,ale na tym się kończy jego zaleta. Może Edilkamin Termika (12tyś) 130 cm,Ferroli Biopellet tech(8,5tyś)tylko trochę upierdliwe czyszczenie raz na tydzień i wyższy 145cm,Biawar pelux compact,około 10-12 tyś zależy jaka konfiguracja i wysokość 120cm.
Dinozaur ma gruby pancerz i jest gotowy palić w śmieciuchu od końca swoich dni, więc taki kociół to szczyt techniki i bezobsługowości. Generalnie najchętniej to bym gaz zamontował, który jest pod domem od 12 lat (sic!), ale po raz kolejny się sprawa spadkowa przedłużyła, która miała się definitywnie skończyć w zeszłym roku i straciłem w końcu nadzieję (bo pewnie potrwa kolejne 3 lata teraz, patrząc na historię). Niemniej dzięki za info, idę anal-izować. Trochę mnie mimo wszystko martwią te zbiorniki, bo co 2-3 dni trzeba będzie to uzupełniać przy ilości energii jaką wciąga dom...

karoka65
11-01-2019, 17:21
Myjk luknij sobie na moja stronę, znajdziesz tam malutki kociołek w przystępnej cenie myślę i zasobnikiem a nie popierdółką, 200kg wystarczy na kilka dni nawet w starszym domu, nie patrz na litry a kg bo to przy pellecie bardzo duża różnica.
9kW - 10500brutto
13kW 11 tysi pod dom
ster z netem, przykładowy kocioł jak to wygląda: https://esterownik.pl/device/13975

ace2
17-01-2019, 11:09
Witam

Posiadam od niedawna BIO Luxury Mini z palnikiem VG 12kW.
Jaki parametr ustawić odnośnie pojemności popiołu?
czy kody serwisowe są uniwersalne czy każdy serwisant nadaje swoje?

Pozdr.

Bemmek
09-07-2019, 12:43
Jako laik i posiadacz palnika Platinium Bio 24kW proszę kogoś zorientowanego o podanie w kilku słowach jak obniżyć temperaturę spalin .
Mierzone w odległości 50cm od wyjścia z kotła osiagają 190-200'C , wedle mojej bardzo ograniczonej wiedzy ta temperatura jest stanowczo za duża i prawdopodobnie należałoby obniżyc podawanie pelletu i nadmuch ale czy napewno ?


aktualizacja


Już 2 dni walczę z tymi ustawieniami , obniżyłem o 30% podawanie pelletu i nadmuch
temperatura minimalnie spadła bo kilka razy w okolice 180'C zeszło ale ciagle podchodzi pod 190'C . Tak do 140'C pasowało by zejść żeby za bardzo w komin pieniędzy nie wyrzucać.

pcxelja
14-07-2019, 20:05
Rozwiązaniem Twojego problemu jest zmniejszenie ilości powietrza oraz ilości podawania pelletu. Niestety musisz sam przetestować jakie wartości tych parametrów będą najlepsze dla Ciebie.

Bemmek
19-07-2019, 13:43
Obniżyłem podawanie pelletu o połowę , podobnie z powietrzem . Temperatura na czopuchu spadła do 170'c to niestety ciągle za dużo :/
przy czym moc pieca spadła dość znacznie więc mogą być problemy podczas zimowego grzania.
Widać ten piec tak ma :( znaczy sie ubogi zbyt krótku przepływ spalin przez wymiennik ciepła.
Dalsze testy będę przeprowadzał jak już ruszy sezon grzewczy czyli początkiem Października .

Barliniak
19-07-2019, 14:23
A serwisantów do tego kotła to nie ma?Podobno najlepiej rozbudowana sieć serwisowa w Polsce przynajmniej tak się reklamują i ,że takie nowoczesne kotły czytaj zagmatwane.Temperatury na kotle które podałeś są na poziomie dobrze rozbujanego śmieciucha.

ufbufkruf
19-07-2019, 16:41
A czy tu nie jest problemem przewymiarowany kocioł? Ja w odległości 50 cm od wyjścia spalin z kotła dotykam stalowej rury kominowe ręką bez problemu. Lekko ciepła.

SeekerKuba
29-11-2019, 21:49
Witam
Mam problem z piecem kostrzewa mini bio 10kw. Wydaje mi się że spala trochę za dużo pelletu jak na temperatury jakie są na zewnątrz. Pellet marki Olczyk. Spalanie prezentuje się następująco: https://photos.app.goo.gl/uBPpZNT3D7WN2MxZ7

Dom jednorodzinny o powierzchni użytkowej 140m2 drozd neo. 15 cm styropianu na ścianach, podobno ocieplone fundamenty, Na poddaszu jest 15cm jakiejś wełny kamiennej + 15 cm wełny isover lambda 0.033+płyty osb na strychu.
Ogrzewanie kaloryferami + podłogówka w łazience na dole. Kotłowania wygląda tak:
https://photos.app.goo.gl/jkizasjDEdfuqpUj6

Poniżej umieściłem ustawienia ze sterownika Platinium Bio.

1. Ogrzewanie /Nastawy/
1. Temperatura komfortowa: 20.0 C
2. Program: ekonomiczny
3. Temperatura ekonomiczna: 21.0 C przez cały listopad było 22 stopnie, dopiero wczoraj zmniejszyłem na 21...
4. Histereza: 1.0 C

2. Ogrzewanie /Serwis
1. MAX Tzew pomp komf.: 15 C
2. MAX Tzew pomp ekon.: 10 C
3. MIN Tco pomp: 30 C
4. Źródło: kocioł
5. Temp. maksymalna : 70 C
6. Czas mieszacza: 180[s]
7. Prioryter CWU: Nie
8. Test pompy: Nie
9. Test mieszacz: STOP
10. Nazwa obw: ….
11. Temp. Co dla -20 C: 70 C
12. Temp. Co dla 0 C: 50 C
13. Temp. Co dla 10 C: 40 C
14. Współczynnik korekcji 10 C
15. Tryb pracy: reczny
16. Tco zadana ręcznie: 60 C
17. Czujnik pokojowy: CTP2
18. Czujnik CO: NIE
19. Stała pompa: NIE
20. Kalibracja pokojowego: 0.0 C

3. Woda użytkowa /Nastawy (czujnik temperatury CWU jest podłączony do zbiornika 120L). W menu prostym temperatura ciepłej wody ustawiona jest na 45 C
1. Temp. komfortowa: 45 C
2. Program: stały
3. Zagrzej teraz: Nie
4. Histereza: 5 C
5. Temp. ekonomiczna: 30

4. Woda użytkowa/Serwis
1. Delta źródła: 10 C
2. Źródło: kocioł
3. Maksymalna temperatura: 75 C
4. Delta MIN temp: 5 C
5. Test pompy: NIE
6. Nazwa obwodu: …….

5. Bufor – brak sterownika, (czujnik temperatury CWU jest podłączony do zbiornika 120L)
6. Kocioł/Nastawy
1. Temp. zadana kotła 62 C
7. Kocioł/Serwis
1. Temp. MIN pomp 48 C
2. Tryb pracy : auto
3. Histereza: 8 C
4. MIN temp powrotu: 45 C
5. Czas Mieszacza powr. 120S
6. Test pompy kotłowej: NIE
7. Test mieszacz powrót: STOP
8. Smart auto: NIE
8. Palnik/Nastawy
1. Podaj paliwo: NIE
2. Praca palnika: TAK
3. Typ paliwa: pellets
4. Dmuchawa na drewnie: 20
9. Palnik/Serwis
1. Powietrze MIN(20%): 15
2. Powietrze MAX(100%): 20
3. Podawanie MAX(100%): 6,1
4. Moc MIN(FL2): 30
5. Moc MAX(FL2): 100
6. Typ modulacji: FL2
7. Próg foto: 10
8. Test zapalarka: NIE
9. Test podajnik palnik: Nie
10. Test podajnik zasobnik : Nie
11. Test dmuchawa: Nie
12. Tlen MIN(20%): 14
13. Tlen MAX(100%): 8
14. Dawka startowa paliwa: 30s
15. Moc dmuchawy rozpal. 15


Co zmienić żeby spalanie było mniejsze?
Pozdrawiam

vlodzimierz
13-03-2021, 18:40
Mini Bio 20 kW na jednej grzałce 6 zima. Rekord? Przy okazji mam pytanie do speców, czy da się podmienić palnik platinium na VG? Ten pierwszy słabo spala tańszy pellet.

Barliniak
14-03-2021, 12:25
O takie rzeczy jak podmiana palnika powinieneś zapytać producenta.Co do grzałki wytrzymałości 6 czy 10 lat to powinien być standard a nie jakiś rekord chyba,że u Kostrzewy chociaż nie produkuje grzałek tylko je wstawia w swoich kotłach.Ewentualna możliwa zamiana palnika na VG spowoduje chęć palenia gorszym peletem a ten model przecież posiada wymiennik poziomy co będzie skutkowało jeszcze szybszym zawaleniem go popiołem.

klikuss
01-01-2024, 19:54
czy są tu użytkownicy posiadajacy piec MINO BIO wraz z buforem a zbiornik CWU podlaczonym do bufora ? Mam swoja instalacje juz od roku rozgryziona i potrafie ustawiac paraetry na sterowniku ale mimo to mam problem z nastawami takimi jakie chcę, bo np po dogrzaniu bufora do zadanych 60 stopni piec przechodzi w tryb postoju z temperaturą 7* i pompa kotłowa sie od razu wyłacza, ale bywa czasem tak że coś się zacina i pomimo zagrzania bufora i przejścia w stan postoju temperatura kotła nie ulega zmniejszeniu i jakby zawiesza sie np na 65 stopniach i przez to pompa kotłowa potrafi chodzic non stop sama z siebie pomimo że wg nastaw w sterowniku nie powinna ( np. na stygnącym piecu jest już 40 stopni, a w buforze 60, pompa kotłowa mimo trybu w piecu "postój" cały czas chodzi co drenuje mi bufor.... DOKŁADNIE TAK jak opisywał to w poprzednich postach jacekh, pomimo posiadania modułu "B"). @jacekh zagladasz tu jeszcze ? rozwiązałeś ten problem u siebie ? można się z toba jakoś skontaktować? Może ktos inny będzie chętny mi pomóc ? Ogólnie zauważyłem że polityka kostrzewy opiera sie na jak najczestszym wzywaniu serwisu . U mnie kotłownie zrobił serwisant. Zaufałem mu bo miałem na tamten czas małą wiedzę z hydrauliki, po czym wszystko poustawiał tak, że nic nie działało tak jak powinno i sobie pojechał i tyle go widziałęm. Przez pół roku szkoliłem się i poprawiałem po nim to co źle ustawił, robiąc wszystko aby uniknać wzywania serwisu. Nie po to kupiłem piec aby być uzaleznionym od ich serwisu z każdą drobnostką! Poza polityką firmy nie mam też najlepszego zdania o ich serwisantach, bynajmniej u mnie w regionie.