PDA

Zobacz pełną wersję : rabata o poszczególnych porach roku



duduś
18-01-2011, 09:08
Mam wrażenie że gdzieś umieszczałam to zdjęcie ale nie umiem znależć , a chciałabym żebyście opisały mi jak taka rabata będzie zachowywać się w poszczególnych porach roku i czy są jakieś zagrożenia w założeniu lub utrzymaniu takiej rabaty , czy te rośliny łato się przyjmują , kiedy osiągną takie rozmiary ?
http://ogrody.gazetadom.pl/ogrody/51,72077,7771404.html?i=7

magnolia
18-01-2011, 11:07
ładnie to wygląda, ale najlepszy efekt da wiosną . Skrzydlinka kwitnie w czerwcu, wcześniej w maju zakwitną goździki. Przy wycinaniu przekwitłych w zależności od odmiany goździków , będą trochę kwitły tez potem, ale znacznie mniej. Z tyłu po lewej jest jeszcze coś, ale już nie rozpoznaję co to z daleka. Festuca = trawa będzie ozdobna cały rok. Te roślinki są niskie- tak do ok. 20-30 cm. Jak się rozrastają?- myślę że mają szansę w 2 sezony zarosnąć całą powierzchnię. Wszystkie przyjmują się łatwo.
Ta rabata jest na teren słoneczny, suchy.
Napewno w okresach mokrych grozi im gnicie, więc powinna to być rabata na suchym lub na spadku. Moim zdaniem trudność z ta rabata polega na tym żeby dobrze ją połączyć z otoczeniem, powinna być rozległa, nie za mała. Może 'plecami' dla niej mogą być kosodrzewiny, fajnie by wyglądała na naturalnym stoku, czy przy murku z suchego kamienia

magnolia
18-01-2011, 11:12
Jej pielęgnacja to z czasem głównie rozdzielanie tych roślin, żeby nie zarastały się nawzajem.
Zamiast skrzydlinki może być też macierzanka, będzie znacznie niższa- kilka centymetrów, wtedy będzie kwitła później- w czerwcu, a jak się na nią stąpnie to nic się nie stanie. Nie wiem czy skrzydlinka nie rozwala się brzydko- nie mam z nią dużych doświadczeń.

duduś
18-01-2011, 19:26
dziękuję za odp. , to właśnie ma być rabata na suche stanowisko