PDA

Zobacz pełną wersję : Altana, Altanka, meble ogrodowe - oryginalne pomysły dla ogrodu



maro1980
02-02-2011, 17:58
Szukam oryginalnych pomysłów altan czy zadaszeń także z kominkiem do mojego ogrodu.
Podobają mi się altany w których łączy się drewno z kamieniem.
Szukam również firmy, która może wykonać taką altanę, uwzględniając moje upodobania (bardzo podoba mi się biały kolor mebli ogrodowych:)
Oczywiście to wszystko w rozsądnej cenie.

Szukałem już trochę w internecie z marnym skutkiem, bo albo można kupić jakiś "standardowy projekt" (firmy które sprzedają wyroby drewniane jakoś niechętnie chcą uwzględnić to czego rzeczywiście potrzebuję, tylko chcą mi "wcisnąć" to co mają dla każdego:( ,
a za zaprojektowanie od początku konstrukcji i wykonanie tego co mi się podoba chcą 12-16 tysięcy!

Jestem otwarty na wszelkie propozycje.

P.S. jeżeli macie zdjęcia swoich altan, altan z grilem, to bardzo proszę zamieście je,
może coś mi się spodoba, a i oczywiście napiszcie jaka firma ją wykonała :)

adwersarz
04-02-2011, 16:24
nie ten dział, napisz post w dziale ogrody

piotrgluza
08-02-2011, 09:32
Witam
Znalazłem ten post a zajmuję się budową wędzarni, grilli oraz altan z kamienia.
Postaram się Panu przybliżyć temat altany ogrodowej gdzie np. jedna lub dwie ściany są wykonane z kamienia.
Na temat postaram się spojrzeć w sposób taki jak bym sam budował altanę dla samego siebie.
Więc zaczynamy
Pomijamy sprawę przepisów które odnoszą się do powierzchni altany.
Przyjmijmy że moja altana będzie miała wymiary 4m X 5m, jedna ściana 4mb x 3m(wysokość) będzie wykonana z kamienia.
Dach jednospadowy pokryty blachą(imitacja dachówki). Podłoga deska.
1.Wykonuję wykop na fundament pod ścianę z kamienia i dwie stopy pod słupy.
Głębokość wykopu jest uzależniona od głębokości przemarzania. W moim wypadku jest to 1,3m
Więc potrzebuje wygrzebać 0,4m(szerokość) x 1,3m(głębokość) x 4m(długość)=2,08m3
oraz pod stopy 0,4m x 0,4m x 1,3m =0,2m3 x 2 szt. =0,4m3
Razem to 2,5m3
Czyli moje pierwsze koszty(w zależności od opcji) to:
a) wykop robię sam 0zł
b)wykop robi mój pracownik(2-4dni) 300-600zł
2. Koszt betonu 500-700zł
3. koszt kamienia na wymurowanie ściany (mur francuski z użyciem piaskowca tumlińskiego)
(0,4m + 4m + 0,4m +4m) x 3m= 8,8m x 3m =26,4m2/3 = 9ton kamienia x 200zł/tone = 1800zł
4.Koszt wymurowania ściany przez mojego pracownika 26,4m2 x 130zł/m2=3400zł
5. Koszt drewna
konstrukcja + podłoga 1700zł
6.Koszt blachy na dach + wkręty 500zł
7.Koszt wykonania przez mojego pracownika(konstrukcja+podłoga+położenie blachy oraz impregnacja) 1500zł
Razem 10200zł
Oczywiście są to koszty które poniósłbym wykonując tą altanę dla samego siebie. Wykonując taką altanę dla klienta naturalnie musiałbym doliczyć swoją prowizję.
Cenę mógłbym zredukować zmniejszając powierzchnię kamienia.
Ale można ją jeszcze łatwiej zwiększyć stosując większą ilość powierzchni z kamienia, inny rodzaj pokrycia dachu, podłoga z kamienia, grill(wędzarnia), oświetlenie itp.
Mam nadzieję że przynajmniej w małym stopniu przybliżyłem sposób w jaki należy obliczyć koszt altanki z kamienia, i co w jakim stopniu wpływa na jej cenę.
Pozdrawiam i zapraszam na moją stronę www.stylkam.com (http://www.stylkam.com)
Piotr Gluza