PDA

Zobacz pełną wersję : Pęknięcia na elewacji



remus1022
02-02-2011, 20:37
Dzien dobry dzis na elewacji pojawiły sie pęknięcia poziome jaka może byc tego przyczyna

zibik_eng
02-02-2011, 21:02
Dzien dobry dzis na elewacji pojawiły sie pęknięcia poziome jaka może byc tego przyczyna

Przyczyną są oszczędności przy zatrudnianiu ekipy. Jeżeli masz umowę i gwarancję to wykonawca musi naprawić spieprzoną robotę a jak nie masz... to masz drogą nauczkę aby następnym razem nie zatrudniać na czarno.

Wg tego zdjęcia - najprawdopodobniej odkleiła się warstwa styropianu od sciany (brak kołków mocujących, przykejany na 1 lub 2 placki kleju) ... Klej puścił styropian pod swoim ciężarem opadł i zmiażdzył styk pierwszej warstwy ocieplenia... Całość trzyma się na słowo honoru siatki zbrojącej tynk cienkowarstwowy...

Sławek...
02-02-2011, 21:43
...będę mniej dosłowny w ocenie, ale nie wygląda to dobrze i prawie pewne, że to błąd wykonawczy.... (do przypuszczeń przedmówcy dodałbym złe warunki atmosferyczne przy wykonywaniu prac dociepleniowych, możliwe użycie niewłaściwej chemii (kleje) lub niewłaściwe jej przygotowanie...

EWBUD
03-02-2011, 21:01
Porażka.

michal_mlody
03-02-2011, 21:55
Ciekawe zjawisko, mało spotykane.
Prawdopodobnie styropian odkleił się od ściany i to prawdopodobnie na całej wysokości budynku i wszystko opadło na duł. Pewnie stary dom, pomalowany wapnem, nieoczyszczone podłoże i nie zagruntowane, oszczędność na kleju, słabej jakości klej.
Pewnie ekipa z pod BARu to robiła.

face
05-02-2011, 10:23
a moze mrozik podniosl grunt-chodnik w kolo budynku, ten naciskal na elewacje az w slabym miejscu - nie uszczelnione laczenie poziome styropianu- pojawily sie pekniecia

sprawdz czy dolna warstwe ocieplenia-ponizej pekniec klej nadal trzyma

michal_mlody
05-02-2011, 13:35
a moze mrozik podniosl grunt-chodnik w kolo budynku, ten naciskal na elewacje az w slabym miejscu - nie uszczelnione laczenie poziome styropianu- pojawily sie pekniecia



obu tak był - mniejsze koszty naprawy

face
05-02-2011, 13:38
tak czy siak brzydka sytuacja wynikla i prawdopodobnie ktoras czesc elewacji jest luzna
naprawa tania nie bedzie

amstrong89
06-02-2011, 10:27
Tak to jest jak się zaoszczędzi na kleju. Najlepiej kleić na cienka spoinę ale cały styropian.

Sławek...
06-02-2011, 12:36
Tak to jest jak się zaoszczędzi na kleju. Najlepiej kleić na cienka spoinę ale cały styropian.

...już widzę, że ekspertyzę zrobiłeś ??? a co to za nowa technologia klejenia styropianu na cienką spoinę ?????

remus1022
07-02-2011, 05:08
sprawa sie wyjasnila, mroz podniosl schody ktore byly robione po zakonczeniu elewacji efektem bylo podniesienie przez mroz no i peklo

EWBUD
07-02-2011, 12:03
sprawa sie wyjasnila, mroz podniosl schody ktore byly robione po zakonczeniu elewacji efektem bylo podniesienie przez mroz no i peklo

To w sumie bez tragedii :) Tak z dwojga złego, oczywiście.
Lepiej, że dolna warstwa jest do poprawki, a nie, że cała góra się odspoiła.
Poprawisz dół, dasz marmolit na wejściu i będzie pięknie :)
Pozdrawiam

s9 pat
09-02-2011, 19:49
a juz wszyscy psy wieszali na materialach,. wykonawcy i starej elewacji:)

amstrong89
09-02-2011, 20:54
Całe szczęście.

Sławek...
Przy dawaniu kleju na tzw packi klej przy dociśnięciu rozchodzi się ale nie jest rozprowadzony na całej powierzchni i ma w środku miejsca puste. Jak rozprowadzasz klej packą z "ząbkami" (taką do płytek) to płyta lepiej się trzyma, bo wszędzie jest klej. Już znam wielu takich ekspertów którzy kleili tak, a po paru sezonach odpadał styropian od ściany i trzymał się tylko na siatce z klejem.
Nie wiem po co walić dużą spoinę między ścianę a styropian, chyba tylko po to żeby dac zarobić producentowi.

deerel
09-02-2011, 23:37
A myślałem że BSO to bezspoinowy system ociepleń ;) Każdy wykonawca chyba marzy o tym żeby docieplać tylko otynkowane równe ściany. Chętnie kolegę zatrudnie z tą pacą na docieplenie kilku bloków z lat 80-tych.

Sławek...
10-02-2011, 06:59
a jakie ta paca ma mieć ząbki? 8-10 mm a może 6?
życzę powodzenia nawet na nowobudowanych domach... kratówka wzięta z palety jest bardziej krzywa czasami....

amstrong89
13-02-2011, 09:23
Powodzenia z klejeniem płyt styropianowych na packi i ich późniejszym poprawianiem . Mam nadzieje że macie ubezpieczone firmy.
Stare bloki inaczej się nie da, i np tynki z dużymi różnicami poziomów, ale równa ściana i styropian klejony na packi. Zastanówcie się przynajmniej jak dacie taki placek to w jakich miejscach będzie on trzymał.

Sławek...
13-02-2011, 09:32
...wiesz co specjalisto.... proponuję Ci wejść na stronę dowolnego producenta systemu BSO i poczytać jak nakłada się klej na styropian podczas klejenia.... nikt tutaj nie napisał, że klei się na packi (swoją drogą po raz pierwszy słyszę taką nazwę), ale klejenie na grzebień do glazury jest po prostu jakimś idiotycznym wymysłem (sorki za dosłowność) kogoś kto nigdy w życiu nie nakleił nawet jednego styropianu na jakąkolwiek ścianę i tyle....

amstrong89
14-02-2011, 09:02
Nie jestem specjalistą od klejenia styropianu ale wiele widziałem.
Idąc do sedna sprawy. Klej powinien być rozprowadzony po całej powierzchni płyty styropianowej, ponieważ zmniejsza to ryzyko późniejszego odpadnięcia płyty. Jak zrobią się przestrzenie powietrzne to zacznie się tam gromadzić woda. Sama logika. Jest podobnie jak z płytkami, klei się całość nie ważne czym ale jak. Przy krzywych ścianach z bardzo chropowatym tynkiem zewnętrznym rozprowadzałem klej po całej płycie ale nie "packą do glazury" . Jednocześnie widziałem jak robili u mojego sąsiada. Dawali na jedną płytę 6 placków kleju i przyklejali. Później mi mówił że na były duże różnice pomiędzy zużyciem kleju na poszczególne ściany(za duże bo jak policzył to by mógł jeszcze jedną zrobić). Przy idealnie równej ścianie nie widzę problemu rozprowadzania w taki sposób kleju. Szybciej i prosto.
Jak rozprowadzasz klej na całej płycie to chwała ci za to. Nie ważne czym, ale według mnie packa z ząbkami przyspiesza sprawę.
Ja machnąłem dwa swoje domy. Po 10 latach wszystko się trzyma jak należy, a u mojego sąsiada tynk pęka i w paru miejscach płyty się ruszają.

Sławek...
14-02-2011, 09:30
Po 10 latach wszystko się trzyma jak należy, a u mojego sąsiada tynk pęka i w paru miejscach płyty się ruszają.

...chcesz powiedzieć, że tylko styropian klejony na grzebień gwarantują to , że po 10 latach styro nie odpadnie? tym samym twierdzisz, że styro klejone w inny sposób na pewno odpadnie????
w takim razie musisz się zgłosić do producentów systemów dociepleń i ich przeszkolić, ponieważ oni gadają bzdury... żaden z nich nie zaleca pokrywania klejem 100 % powierzchni...
rozumiem, że oni nie wiedzą co robią !!!

face
14-02-2011, 11:12
z tego co mi wiadomo to tylko welna jest wymagana klejona na grzebien

styropian zazwyczaj sie kleji po obwodzie (z przerwami) plus 2 placki po w 1,3 i 2,3 dlugosci plyty
jesli kolkowanie wymagane to kolkuje sie wlasnie w miejscach plackow czyli w 1/3 i 2/3 dlugosci plyty

20-10-2014, 05:23
Popieram wypowiedz


z tego co mi wiadomo to tylko welna jest wymagana klejona na grzebien

styropian zazwyczaj sie kleji po obwodzie (z przerwami) plus 2 placki po w 1,3 i 2,3 dlugosci plyty
jesli kolkowanie wymagane to kolkuje sie wlasnie w miejscach plackow czyli w 1/3 i 2/3 dlugosci plyty


....i sie zazwyczaj trzyma dobrze...

ekspertem nie jestem, jednak moje skromne doswiadczenie podpowiada mi...tylko do topienia siatki grzebieniem klej nakładam

ramka (po całym obwodzie) + wspomniane 2 placki...., :cool:
bo to nie klej , ale raczej prawidłowo = starannie zakołkowanie daje pewność do 100% że samo nie odleci ,:

staranność = jakość



a kłutnie to nie na forum:P


Pozdrawiam wszystkich:bye:

Tomek W
20-10-2014, 11:42
Witam

Generalnie istnieje możliwość klejenia wełny na grzebień dotyczy to zarówno płyt FASROCK LL czyli tzw. płyt lamelowych http://www.rockwool.pl/produkty-rozwiazania/u/3927/produkty/fasrock-ll które do pewnych wysokości tj . 20 m nie wymagają dodatkowego kołkowania. Jeśli chodzi o duże płyty tj. FRONTROCK MAX E http://www.rockwool.pl/produkty-rozwiazania/u/1332/produkty/frontrock-max-e w wymiarach 600 x 1000 mm zalecenia wskazują klejeni płyt metodą punktowo obwodową http://pobierz.rockwool.pl/media/128169/broszura%20wykonawcza%20ecorock%20ff.pdf.
Jeśli natomiast podłoże jest na tyle równe, że można przykleić płyty na grzebień np. 12 mm to nie ma problemu tym bardziej, że i tak płyty muszą być dodatkowo mocowane łącznikami mechanicznymi - mocowane również zgodnie z zaleceniami producenta.

Jatamen
20-10-2014, 14:27
Knaufa i Isovera też zrobisz na grzebyk ;)

kmitzz
20-10-2014, 16:32
Takie pęknięcia są całkowicie normalne, ponieważ dom jest w ciągłym "ruchu" dla nas nie wyczuwalnym, ale jednak. Chociaż w Twoim wypadku te pęknięcia rzeczywiście wyglądają poważnie i odstają od normy. Lepiej zgłoś się do wykonawców.

djbzyk
20-11-2014, 18:36
prawidlowo klejony styropian powinien byc na obwodke plus2-3 placki w srodku, duzo rowniez zalezy od rodzaju i producenta kleju do styropianu jesli ktos kupuje w marketach klej po 8 zl worek to niech potem sie nie dziwi ze pol sciany odpada . trzeba pamietac ze sciany powinno sie gruntowac przed klejeniem , a co do kolkowania ,to sa firmy ktore robia lub wypozyczaja kamery termo wizyjne na ktorych widac jak kolki tworza mostki termiczne nie zaleznie czy sa plastikowe czy inne , przez ktore ucieka cieplo