PDA

Zobacz pełną wersję : Odnowienie elewacji zewnętrznej mineralnej



roman518
07-02-2011, 12:17
Witam
Proszę o podpowiedź jakie zastosować materiały, farby i inną chemie do odnowy elewacji zewnętrznej.
Na budynku jest położony tynk mineralny kornik 1,5 mm od ok.10lat. Ściana pólnocna jest zabrudzona i lekko miejscami pokrtyta glonem, mchem.
Na dole budynku występuje opaska ok 60cm z tynku chyba akrylowego takie coś jak kasza.

deerel
07-02-2011, 21:12
Na początek proponuje umyć ściany wodą z dodatkiem detergentu za pomocą myjki ciśnieniowej. Należy pamiętać aby ostrożnie dobrać ciśnienie ponieważ zbyt duże może uszkodzić tynk. Po wyschnięciu ściany gruntujemy ją preparatem typu uni-grunt polecam Ceresit CT-17. Następnego dnia możemy przystąpić do malowania. Najlepszy efekt daje dwukrotne malowanie. Farbę na pierwszą warstwę rozcieńczamy wodą w ilości 15-30%. Po kilku godzinach warstwa druga oczywiście farbą nierozcieńczaną. Najtrwalsza będzie farba sylikonowa np. Caparol ThermoSan gdy ocieplenie wykonane jest na styropianie. W przypadku wełny najlepiej zastosować farbę sylikatową np. Sylitol-Finish. Z opaską postępujemy analogicznie jeśli jest to tynk akrylowy. Jeśli jest to natomiast mozaika na bazie żywicy, to pozostaje ją tylko umyć lub położyć nową.

Ek***or
08-02-2011, 08:06
Dobrze byłoby zagruntować to środkiem grzybobójczym Caparol Capatox, w celu wyeliminowania całkowicie mchów i glonów

roman518
08-02-2011, 10:18
Dziękuje za odpowiedź.
Ta opaska na dole to mozaika na bazie zywicy - czy nie do się jej czymś zamalować odświeżyć?

s9 pat
08-02-2011, 21:02
Ja stosuję na takie przypadki chemię firmy Greinplast jesli chodzi o glony i zieleńce. Posiadają też specyfik do malowania mozaiki, stosuję go gdy wychodzi "białe mleczko" z mozaiki (efekt niedoschniecia i zawiglocenia)

Farbę na to Silikatową lub jeśli masz styropian a nie wełnę - to silikonową.

Jak wspomniał kolega wyżej - ostrożnie z ciśnieniem. Chociaż tynk mineralny z latami się uszlachetnia więc nie powinno najgorzej. Pamiętaj o odpowiednim wałku do elewacji docieplonych.

hydrogenium
09-02-2011, 17:10
Ja stosuję na takie przypadki chemię firmy Greinplast jesli chodzi o glony i zieleńce. Posiadają też specyfik do malowania mozaiki, stosuję go gdy wychodzi "białe mleczko" z mozaiki (efekt niedoschniecia i zawiglocenia)

Farbę na to Silikatową lub jeśli masz styropian a nie wełnę - to silikonową.

Jak wspomniał kolega wyżej - ostrożnie z ciśnieniem. Chociaż tynk mineralny z latami się uszlachetnia więc nie powinno najgorzej. Pamiętaj o odpowiednim wałku do elewacji docieplonych.

Ten Greinplast to który ? ponieważ nie potrafię żadnego dopasować do tynku mineralnego z strony producenta.

s9 pat
09-02-2011, 18:23
Greinplast do produycent chemii z podkarpacia. Dobry i solidny polski produkt. www. greniplast.pl. Pobierz sobie katalog tam maja ladnie opisane ze zdjeciami.

michal_mlody
09-02-2011, 18:53
Greinplast polepszył jakość swoich tynków?
Kilka lat temu kładłem żywiczny tego producenta i teraz wygląda tragicznie. Kamyki stają się bezbarwne.

s9 pat
09-02-2011, 19:47
ja nie mam zastrzeżeń. Piersze mozaiki kladzione w 2005, 2004 w setkach m2 trzymaja poziom do dzis

Balto
01-07-2011, 15:24
Witam;
jeżeli masz glony, to może się okazać że to traki tynk mineralny do końca nie jest. Musisz wyczyścić ścianę z glonów, odtłuścić ją sprawdzić czy podkład się trzyma. Do tego wszystkiego, uzupełnić ewentualne ubytki. Dla świętego spokoju można ją zagruntować, zwłaszcza jeżeli były ubytki i elewacja była uzupełniana. Potem robić co chcesz. Są tynki barwione w masie, w dużej gamie kolorystycznej [45 odcieni], producentów innych niż Greinplast, z okolic Krakowa. Ceny także są z tego co wiem niższe:)
Jednym z istotnych składników tynków mineralnych powinno być wapno, które utrudnia lub uniemożliwia wzrost takich zielonych "paści".
pozdr