PDA

Zobacz pełną wersję : Ściana trójwarstowa a głębokość osadzenia okien



KASSIOPEA
08-02-2011, 18:08
Witam,
jeśli był już taki temat to przepraszam ale jakoś nie mogłam znaleźć. Planuje ocieplić dom który został zbudowany w latach 60-tych. Obecnie ściana składa się z następujących warstw: 16cm cegła + 20cm powietrze+ 16 cm cegła i teraz planuje dołożyć 10 cm styropianu. Z tego co się orientuje to żeby nie tworzyły się mostki termiczne to w ścianie trójwarstwowej okna powinny być osadzone dokładnie w płaszczyźnie ocieplenia ale ja już okna mam od dawna zamontowane mniej więcej w połowie grubości ściany. Czy takie ocieplenie może spowodować ze wokół okien będzie pojawiać się wilgoć? Czy da się to jeszcze jakoś poprawić?

Zbigniew100
08-02-2011, 18:28
Witam,
jeśli był już taki temat to przepraszam ale jakoś nie mogłam znaleźć. Planuje ocieplić dom który został zbudowany w latach 60-tych. Obecnie ściana składa się z następujących warstw: 16cm cegła + 20cm powietrze+ 16 cm cegła i teraz planuje dołożyć 10 cm styropianu. Z tego co się orientuje to żeby nie tworzyły się mostki termiczne to w ścianie trójwarstwowej okna powinny być osadzone dokładnie w płaszczyźnie ocieplenia ale ja już okna mam od dawna zamontowane mniej więcej w połowie grubości ściany. Czy takie ocieplenie może spowodować ze wokół okien będzie pojawiać się wilgoć? Czy da się to jeszcze jakoś poprawić?

Ciekawa konstrukcja.:o
Coś mi tu nie gra, w połowie to w pustce te okna są zamontowane.
Pewnie źle zrozumiałem.:(

KASSIOPEA
08-02-2011, 18:38
Dobrze zrozumiałeś, okna montowane są na uchwytach i piance - niby w pustce ;)
Jestem tylko kobietą i nie mam zielonego pojęcia jak one się tam trzymają.

Zbigniew100
08-02-2011, 19:02
Dobrze zrozumiałeś, okna montowane są na uchwytach i piance - niby w pustce ;)
Jestem tylko kobietą i nie mam zielonego pojęcia jak one się tam trzymają.
Jeżeli tak , to dobrze.
Można, a nawet powinno się je tak zamontować, gdy ściana była trójwarstwowa:yes:
Tak się dziwiłem, że w latach 60 ktoś tak montował, no i ta szczelina 20 cm, nie spotkałem, no ale pewnie jeszcze wielu rzeczy nie widziałem.:(
Teraz co ?
Okna wyrywać ?
Proponuję sprawdzić dokładnie jak to jest z tym montażem.
Odkuć tynk na szpalecie zewnętrznej okna, może kilku, zobaczyć jak to dokładnie jest.
Powinno wystarczyć zbicie tynków ze szpalet zewnętrznych i przyklejenie maksymalnie grubego styropianu, który będzie zachodził na futrynę okna.
Może trzeba będzie jeszcze dołożyć pianki przy oknach, w ta szczelinę.
Nie ma co gdybać, tylko zrobić odkrywkę.

Wojciech Kopczyk
15-05-2011, 18:21
Sciana trojwarstwowa zazwyczaj jest zbudowana w taki sposob:
cegla - izolacja - cegla i w tym przypadku okna powinny oczywiscie znalezc sie w warstwie izolacji. Montuje sie je na specjalne kotwy i katowniki stalowe. To bardzo popularne rozwiazanie na zachodzie Europy np.: w Danii.

Z tego co zrozumialem u ciebie mialoby byc:
cegla - powietrze - cegla - styropian w tym przypadku za warstwe izolacyjna uznalbym styropian i tu rozwiazanie zaproponowane przez Zbigniew 100 ze styropianem zachodzacym na futryne okna bedzie najwlasciwsze.

Powietrze tez jest izolatorem mimo to zamontowanie okien w warstwie powietrza byloby bledem. Przerwano by w ten sposob ciaglosc warstwy izolacyjnej i pomiedzy oknem a styropianem tworzylby sie mostek termiczny.

Pozostaje jeszcze jedna mozliwosc. Pomiedzy sciany mozna wdmuchnac granulat styropianu. Nie moge polecic, bo nie stosowalem, ale moze warto rozwazyc taka opcje. Rowniez ze wzgledu na cene.