PDA

Zobacz pełną wersję : W jaki sposób na elewacji zew. ocieplonej styropianem osiągnąć taki efekt - TYNK ZEW.



K160
13-02-2011, 20:41
Na nowo wybudowanym domu chciałbym na ścianach zewnętrznych osiągnąć taki efekt jak na zamieszczonym zdjęciu.
Ściany z MAXa, styropianu 12-15cm. Dach (kryty czarną blachą) będzie wystawał około 90cm poza obrys ścian. Dodam , że chodzi mi dokładnie o tą pofalowaną, białą ścianę. Dokładnie takie coś bym chciał mieć.

Dodam, że musi to być rozwiązanie TANIE, proste i trwałe. Myślałem o tynku cementowo wapiennym malowanym białą farbą do elewacji, ale czy niekołkowany styropian utrzyma taka masę ?

Proszę o pomoc.

jan_z_wolna
13-02-2011, 21:05
Podbiję. Sam jestem ciekawy.

kamykkamyk2
14-02-2011, 15:11
Faktycznie super ten tynk. :yes: Tak się zastanawiam czy klejem się nie da???

Zbigniew100
14-02-2011, 15:32
Ciekawy .
Może tu coś by znalazł.
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?104822-Tynk-strukturalny-amatorski-%29

coulignon
16-02-2011, 09:24
wziąc najgorszych papraków i powiedzieć że mają otynkować równo - he,he.

Tak na serio - nie wiem ale wydaje mi się że jest to nie do uzyskania przy BSO - zbyt gruba warstwa która może pękać.. Zasięgnę języka i dam znać.

K160
16-02-2011, 09:45
Zbigniew100 wątek , do którego podlinkowałeś znam. To jest taki wątek , że jak się do niego podlinkuje i wyśle pytającego to się mu zamyka usta ...na długie miesiące ..kilkadziesiąt stron czytania. Mam jednak wrażenie, że prostej odpowiedzi dotyczącej elewacji zewnętrznej tam nie znajdę.

Przy zaciąganiu klejem robienie takich fal nie wchodzi w rachubę, bo klej popęka, a poza tym strasznie chłonie wodę. Pomalowanie go farbą do elewacji zewnętrznych może być rozwiązaniem kwestii chłonięcia wody....ale pękania już nie.

Na pewno zaciągając klejem celowo będę robił strupy i nierówności, które poprawią przyczepność tej docelowej warstwy. Może zaprawa cementowo wapienna na masełko i na to farba do elewacji, albo wapienna .

Zbigniew100
16-02-2011, 10:07
Zbigniew100 wątek , do którego podlinkowałeś znam. To jest taki wątek , że jak się do niego podlinkuje i wyśle pytającego to się mu zamyka usta ...na długie miesiące ..kilkadziesiąt stron czytania. Mam jednak wrażenie, że prostej odpowiedzi dotyczącej elewacji zewnętrznej tam nie znajdę.

Przy zaciąganiu klejem robienie takich fal nie wchodzi w rachubę, bo klej popęka, a poza tym strasznie chłonie wodę. Pomalowanie go farbą do elewacji zewnętrznych może być rozwiązaniem kwestii chłonięcia wody....ale pękania już nie.

Na pewno zaciągając klejem celowo będę robił strupy i nierówności, które poprawią przyczepność tej docelowej warstwy. Może zaprawa cementowo wapienna na masełko i na to farba do elewacji, albo wapienna .
A skąd jest to zdjęcie ? Może tak by coś doszedł.

K160
16-02-2011, 14:39
Zdjęcie jest na 60% z tego forum. Od czasu jak je zapisałem na dysku z katalogu inspiracje minęło 1,5 roku. Od tego czasu przejrzałem kilkadziesiąt dzienników budowy i nieznalazłem tego domu.
Ponadto myślę , że w przypadku tego domu widocznego na zdjęciu, może być tak , że ma on ścianę 3warstwową i to co widoczne jest zrobione tynkiem cementowo wapiennym na ścianie osłonowej. Podejrzewam, że zrobienie czegoś takiego na styropianie to inna bajka.

Nie wiem .. nie mam pojęcia , a chciałbym taką elewację mieć.

fighter1983
17-02-2011, 07:40
da sie to zrobic na styropianie, produkt: Dryvit Freestyle PMR (http://www.dryvit.pl/?a=faktury&b=0&c=57)

Zbigniew100
17-02-2011, 08:06
da sie to zrobic na styropianie, produkt: Dryvit Freestyle PMR (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.dryvit.pl%2F%3 Fa%3Dfaktury%26b%3D0%26c%3D57)
Wygląda ,że to jest to.
Ale jak to zrobić .:o żeby było ładnie.

fighter1983
17-02-2011, 08:36
heh, i jak to zrobic zeby bylo tanio, bo byl taki zapis: Dodam, że musi to być rozwiązanie TANIE, proste i trwałe
samo wykonanie - do ogarniecia, ale cena to juz sprawa trudniejsza

Zbigniew100
17-02-2011, 08:41
Zawsze mówię "krzywa robota droższa ":D

Kiedyś próbowałem robić " żyły " marmuru. :no:

pwrenowa
26-03-2011, 14:15
Witam.
Wszystko jest do zrobienia. Odradzam tynk cementowy - za cieżki na styropian. Ja robiłem cos takiego tynkiem CAPAROLA - Capatect 134 Modellier . super materiał. A co do pękania to skoro producent w/w tynku daje gwarancję na swój produkt do grubości 5mm to chyba wystarczy. A podstawową rzeczą jest czy elewacja jest dobrze wykonana. Bo najczęsciej to nie tynk jako ostatnia warstwa pęka tylko klej pod nim gdy jest za grubo położony.

Usunięta reklama
Pozdro.

K160
27-03-2011, 09:45
Może to i racja z tą masą tynku ...szczególnie , że nie zamierzam kołkować styropianu...

Wracając tylko na chwilę do zapraw cementowo wapiennych, to czy ktoś mógłby mi w 3 słowach powiedzieć jak zrobić tradycyjną zaprawę cem-wapienną do murowania i do tynkowania z wykorzystaniem wapna hydratyzowanego ? (z tego co wiem, to hydratyzowane wystarczy namoczyć na dobę, a zwykłe należy moczyć miesiącami, a ja nie mam tych miesięcy czasu) Chodzi mi o przepis i proporcje.

Dziękuje Coulignon . Już wszystko wiem, naturalnie wystarczyło chwilę poszukać na naszym forum i jest piękna dyskusja na temat wapna , przepisów i wyższości na plastyfikatorami. Jeden dom wybudowałem na plastyfikatorze, to drugi zrobię na wapnie , poza kominem. Pozdrawiam

coulignon
27-03-2011, 11:50
tutaj coś jest:
http://www.wapno-info.pl/_files/c41294a4fdbb5994bb8453b0fca434a4.pdf

Z wapnem tak jest jak piszesz.

kuba1r
28-03-2011, 20:22
Papier parafinowy( pakowane części do maszyn natłuszczony z jednej strony) lub pakowy powlekany zgnieść jak do wyrzucenia w śmieci potem wyprostować,
jedna osoba trzyma arkusz opierając o ścianę a druga za pomocą wałka gąbkowego lekko dociska lub szczotkuje miotłą do zamiatania podłogi miękką na tynkach z gliny, cementowych i wapiennych na kleju nie wypróbowane, wypróbowane przy tynkach na gładziach z papierem śniadaniowym, folią ułatwia uzyskanie ciekawych wzorów polecam spróbować.