PDA

Zobacz pełną wersję : Podłoga na poddaszu - jaką płytę OSB wybrać?



monikaa13
19-02-2011, 09:14
Robię podłogę na poddaszu. Krokwie co ok. 80-100cm. Na nie chcę dać płyty OSB. Żadne legary nie wchodzą w grę, OSB musi leżeć na krokwiach. Mam pytanie jakie OSB wybrac, żeby było solidnie i się nie uginało. Myślałam o 22mm ale ktoś mi powiedział, że lepiej dać dwa razy 12mm. Jak radzicie?

Poddasze ma być użytkowe ale nie jakoś mocno :) Mają być tam dwa malutkie pokoiki - sypialnie.

Proszę o porady.

Pozdrawiam

monikaa13
19-02-2011, 12:24
Może ktoś robil podłoge na poddaszu :)

kaszpir007
19-02-2011, 13:56
Może ktoś robil podłoge na poddaszu :)

Ja nie robiłem , ale za jakiś czas będe robił ...

Mam chyba zbliżone do Ciebie odległości pomiędzy legarami (tak sądzę bo nie mierzyłem) , ale z tego co słyszałem płyta OSB 22mm to stanowczo za mało i będzie się uginała lub pęknie ...
Patrząc na dane techniczne plyt OSB wygląda że ta płyta jest "bezpieczna" jak odległośc pomiedzy legarami jest 40-50cm ...

Mi się raczej nie bedzie chciało robić kratownicy bo to sporo czasu i pracy i zapewne także pieniedzy ...

Ja chce kupić drewno na m3 i kazać pociąć na belki 3-4cm i sądzę że to będzie dużo wytrzymalsze niż OSB 22mm ...

taką mam nadzieję ...

Może ktos kto już taką podłogę ma to sie wypowie ...

jar.os
19-02-2011, 14:38
jeżeli masz jętki co 80-100 cm bez kratownicy się nie obejdzie , najlepiej co 40 cm , roboty przy tym sporo ale lepiej zrobić od razu porządnie jak potem rozbebeszać pół chałupy , i koniecznie 22wójka płyta

robi.co
19-02-2011, 17:34
Nie krokwie a legary(belki) a co 80-100 cm to za rzadko. Maksymalny odstęp co 60-70 cm za to legary(belki) mogą być węższe ale wysokie, jeśli poddasze ma być użytkowe to płyta osb najlepiej jakby była położona dwuwarstwowo z wiązaniem (czyli na tzw. mijankę), a min. 15mm i 12 mm, gdy oczywiście chcesz mieć stabilną podłogę, po której chodząc nie będziesz słyszeć skrzypienia. I płyty koniecznie mocowanie wkrętami nie gwoździami. robito.p

monikaa13
20-02-2011, 08:27
No kurcze zmartwiliście mnie.

Co do kratownicy to czy można ją zrobić wstawiając belki między już istniejące? a nie na ich górę. Nie mogę zrobić kratownicy na górze tych belek, bo mam za nisko na poddaszu. Teraz w najwyższym miejscu mam 2 metry. Jak podniosę podłogę jeszcze to już nie stanę.

Wełna między belkami już jest.

Poradźcie pliss?

grzegorzsto1
20-02-2011, 08:54
powiedzcie proszę czy to samo dotyczy podłogi na poddaszu nieużytkowym tzn. będzie tam stał rekuperator i reszta rzeczy które nie zmieszczą się w szafach kartony itp, czy też muszę robić kratownice czy wystarczy płyta osb 22cm

monikaa13
20-02-2011, 08:55
A co myślicie o deskach, żeby na te moje belki dać sosnowe deski grubości 28? Będzie ok.? Cena podobna, a pracy mniej. W naszym przypadku byłoby super tylko czy to się sprawdzi?

monikaa13
20-02-2011, 08:56
powiedzcie proszę czy to samo dotyczy podłogi na poddaszu nieużytkowym tzn. będzie tam stał rekuperator i reszta rzeczy które nie zmieszczą się w szafach kartony itp, czy też muszę robić kratownice czy wystarczy płyta osb 22cm

Myślę, że żadnej kratownicy nie trzeba. W tej chwili mamy zwykłe deski szalunkowe na poddaszu i jedną płytę osb 22. Chodzi się normalnie, nic się nie ugina, nie chodzi więc przy nieużytkowym poddaszu na pewno wystarczy sama osb.

monikaa13
20-02-2011, 09:57
Hmm nie rozumiem. Co mam zrobione?

Wojtek9/7
20-02-2011, 11:29
Ja mam krokwie co 70-90 cm osb dalem 18cm, podłoga lekko plywa ale po strychu nie biegam i traktuje go jako sklad gratów. Jeżeli podłoga ma być stabilna to minimum 2 płyty po 12cm oczywiście na przekladkę. Oczywiscie najlepiej zrobić kratownicę i 2 plyty po 15. Wszystko zależy od przeznaczenia strychu kasy no i kto to ma robić

irek.w
20-02-2011, 11:45
Może ktoś robil podłoge na poddaszu :)

Jestem w trakcie roboty.Dałem 2x12mm +22 mm poszczególne warstwy skręcane wkrętami.Rozstaw belek ok.0,6 m.

grzegorzsto1
20-02-2011, 16:56
no nie będę może dużo chodził ale będzie tam stał rekuperator, ale myślę że to chyba wystarczy

jaras40
21-02-2011, 06:51
Daj deski 3,2 na pióro wpust i na bank będzie dobrze

Paprotnik19
21-02-2011, 08:55
U mnie rozstaw belek wynosi 40-50 cm.Na tym mam dwie warstwy płyt osb 22mm rozdzielone 5cm warstwą twardej wełny mineralnej.

monikaa13
21-02-2011, 15:37
U mnie rozstaw belek wynosi 40-50 cm.Na tym mam dwie warstwy płyt osb 22mm rozdzielone 5cm warstwą twardej wełny mineralnej.

Kurcze no aż tyle nie chcemy dawać?!

Zdecydujemy się chyba jednak na OSB. Między belki damy też jakieś belki przymocowane na blachę. Na to OSB. Nadal nie wiemy jednak czy lepiej 2x12, 12 i 15 czy 22?

Paprotnik19
22-02-2011, 07:49
[QUOTE=monikaa13;4587305]Kurcze no aż tyle nie chcemy dawać?!

U nas takie rozwiązanie przewidywał projekt,więc nic nie zmienialiśmy.Jako górną warstwę mogliśmy alternatywnie zastosować płyty wiórowe(na wpóst i pióro-dużo tańsze od osb) o grubości 18mm,jednak wybraliśmy pierwsze rozwiązanie.

grzegorzsto1
22-02-2011, 15:20
trochę wydaję mi się drogie rozwiązanie chyba że masz poddasze użytkowe?

Spirea
23-02-2011, 21:59
będę poddasze nieużytkowe wykorzystywać do tego samego co grzegorzsto1 - czyli rekuperator + jakieś kartony, nieużywane rzeczy. Musimy właśnie położyć podłogę, aby mogli wejść Panowie od wentylacji i elektryk. Czyli te 22 starczy?

Paprotnik19
24-02-2011, 13:46
trochę wydaję mi się drogie rozwiązanie chyba że masz poddasze użytkowe?

tak, niewielkie,bo sam dom będzie mały .ale mam poddasze użytkowe.Dlatego też trzymałem sie ściśle projektu.

kurt76
24-02-2011, 14:08
ja mam uzytkowy strop drewniany, belki co 80-100 cm:
- na wierzch belek paski filcowe 10 mm
- pelne deskowanie takie jak na dachu
- legary prostopadle do belek co ok. 40 cm o wysokosci 4 cm (takie jak laty na dachu)
- w kratownice plyta z welny 5 cm
- na wierzch legarow pasek filcu 10 mm
- na to OSB 18 mm

scianki z profili alu + plyta GK

generalnie ten stopien komplikacji wynika z potrzeby wyciszenia, a nie poprawy nosnosci stropu

grzegorzsto1
24-02-2011, 14:41
ja mam uzytkowy strop drewniany, belki co 80-100 cm:
- na wierzch belek paski filcowe 10 mm
- pelne deskowanie takie jak na dachu
- legary prostopadle do belek co ok. 40 cm o wysokosci 4 cm (takie jak laty na dachu)
- w kratownice plyta z welny 5 cm
- na wierzch legarow pasek filcu 10 mm
- na to OSB 18 mm

scianki z profili alu + plyta GK

generalnie ten stopien komplikacji wynika z potrzeby wyciszenia, a nie poprawy nosnosci stropu

dużo tego ale wracając do pytania 22 starczy czy za mało?

Spirea
24-02-2011, 21:16
dzisiaj rozmawiałam ze swoim wykonawcą - dla nieuzytkowego poddasza powiedział, żeby dać 25 mm

grzegorzsto1
25-02-2011, 18:53
a co powiecie na to osb 22 i na to położe panele

kurt76
25-02-2011, 19:35
na stronie kronopol.pl sa zamieszczone dopuszczalne rozstawy podparcia w zaleznosci od grubosci plyty.... trzeba szukac e dziale OSB

juka25
09-03-2011, 13:20
Witajcie,
własnie zrobiłam podłogę na poddaszu w domu drewnianym i wygląda to u mnie tak:
-belki stropowe co 80-100cm
-Płyta GK (chodziło mi o sufit na parterze)
-folia prizolacyjna
-deska podłogowa 5cm z frezem
-poszły legarki 4x5 co 28-45cm różnie w zależności od powierzchni pokoi i rur prowadzonych w stropie
-między legarki wełna isover aku płyta (dla wyciszenia stropu)
-płyta osb 22mm wystarczyłą w zupełności podłoga nie pływa

Zamiast osb polecam płyty MFP są tańsze, mocniejsze i cięższe. Wytłumiają lepiej niż osb ;-)

lukiko1
20-06-2011, 12:00
Witam
Trafiłem na ten temat i dowiedziałem się wiele, lecz mam jeszcze wątpliwości.
Potrzebuję pomocy w doborze właściwego rodzaju płyt (chyba osb).
Płyty mają zostać ułożone na podłogę adaptowanego na pomieszczenia użytkowe poddasza - na drugą warstwę w celu usztywnienia.
Aktualnie na poddaszu mam ułożone płyty OSB 18 mm Płyty ułożono osią główną prostopadle do belek o rozstawie co około 80 cm – dwie belki w środku płyty 4x80 cm = 250 cm –szerokość płyty. Są to płyty o prostych krawędziach przybite gwoździami.
W celu usztywnienia podłogi planuję położyć drugą warstwę płyt.
Docelowo na podłodze będzie podłoga pływająca – Panele, ale na poddaszu planuję również wydzielić łazienkę z wc i jeszcze nie wiem co tam na podłogę.
Pytania ?
1. Jaką grubość płyty zastosować czy wystarczy 12mm czy może lepiej 18 mm ma być solidnie ale liczą się także koszty ?
2. Czy zastosować płyty o krawędziach prostych czy pióro/wpust- jaki zysk?
3. Jak montować równolegle z przesunięciem do poprzedniej warstwy czy prostopadle i czy przykręcać do belek (długie wkręty ) czy do poprzedniej warstwy OSB wkręty o standardowej długości?

Będę wdzięczny za pomoc w tym zakresie.

lukiko1
21-06-2011, 08:11
Fleshback napisał
"belki stropowe deskujemy robiąc podłogę, stawiamy ściany, układamy izolacje i na niej płyty osb jako posadzkę"
Zapewne bardzo dobre rozwiązanie i może tańsze.
W moim przepadku jednak pierwsza warstwa płyt osb jest już zamontowana -(kupiłem w takim stanie) i trudno ją zerwać - próbowałem (pękają płyty).
Na płytach położone są również stemple od konstrukcji dachu.
Również należy zauważyć, że legary plus deski to duża strata na wysokości pomieszczeń (i tak jest już dość nisko).
Dlatego w dalszym ciągu szukam odpowiedzi co do grubości płyty (pytania jak wyżej).