PDA

Zobacz pełną wersję : Fundamenty pod drewniany domSpider_RD
25-02-2011, 13:45
Witam,
Wkrótce planuję ruszać z budową.
Zastanawiam się jakiego rodzaju fundament jest najszybszy jeśli chodzi o czas realizacji i wiązania (w skrócie od wejścia ekipy do wejścia ekipy od prefabrykowanych ścian) i jak się kształtują ceny poszczególnych rodzai.
Dom będzie ciepły, raczej energooszczędny.
Powierzchnia zabudowy jakieś 155m2
Będę wdzięczny za odpowiedź i wszelkie rady.
Pozdrawiam

jajmar
25-02-2011, 15:11
Najszybszy bedzie fundament zgodny z projektem.

O jakie rodzaje fundamentu pytasz?

darroo
25-02-2011, 17:54
Witam, jeżeli drewniany dom i ma być szybko i wygodnie to może płyta fundamentowa?

Spider_RD
25-02-2011, 18:22
Generalnie jestem prawie zdecydowany na płytę, ale są różne rodzaje fundamentów.
Ciekawi mnie zdanie forumowiczów na ten temat.
Np. jak długo stawia się fundament tradycyjny? Jak długo po wylaniu płyta jest gotowa do "użytku"?
Po prostu co radzicie?

darroo
25-02-2011, 19:42
Na płycie fundamentowej po 3-4 dniach od wylania możesz stawiać swój domek, natomiast postawienie ścian fundamentowych na wcześniej wylanych ławach ( fundament tradycyjny) , mniej więcej musisz doliczyć + tydzień roboty.

jajmar
25-02-2011, 20:54
Na płycie fundamentowej po 3-4 dniach od wylania możesz stawiać swój domek, natomiast postawienie ścian fundamentowych na wcześniej wylanych ławach ( fundament tradycyjny) , mniej więcej musisz doliczyć + tydzień roboty.

Dlaczego ?
Skoro na plycie 3-4 dni to na ławach ścianach molitycznych gora 6 dni. I to świerze i to.

Aedifico
26-02-2011, 09:20
Na płycie fundamentowej po 3-4 dniach od wylania możesz stawiać swój domek, natomiast postawienie ścian fundamentowych na wcześniej wylanych ławach ( fundament tradycyjny) , mniej więcej musisz doliczyć + tydzień roboty.

Tzn. opinia poparta jest jakimi konkretnie wytycznymi?

darroo
26-02-2011, 13:39
Tutaj też dużo zależy od ekipy, chodzi mi o czas wykonania, moim skromnym zdaniem szybciej zalać płytę niż wykonać fundament tradycyjny. A skoro to drewniany domek myślę że jest to dobre rozwiązanie.

FinesseGrant
26-02-2011, 14:17
Jestem przekonany że najlepszym rozwiązaniem pod dom drewniany jest płyta fundamentowa. Robi się teraz fajne projekty płyty fundamentowej już ocieplonej .
Jeśli chodzi o czas wykonania to na pewno szybciej niż normalne fundamenty. Z doświadczenia wiem że płytę ocieploną robi sie 6-8 dni. A tradycyjne fundamenty wraz z ociepleniem wprowadzeniem mediów oraz zasypaniem i chudym betonem to mniej więcej 10-15 . Wiem to z doświadczenia. Sam jestem wykonawcą.

Spider_RD
26-02-2011, 15:12
OK, płyta płycie nierówna.
Ocieplona, czy jak to określają wykonawcy Energooszczędna to wydatek rzędu >50000 przy powierzchni ~150m2 (źródło: http://www.plytyfundamentowe.pl/index.php?a=cen)
Nie mówiąc już o grzewczej.
A co myślicie o takim rozwiązaniu: standardowa płyta+styropian 15cm+wylewka z ogrzewaniem podłogowym?

Spider_RD
26-02-2011, 17:07
Woli przypomnienia:


A co myślicie o takim rozwiązaniu: standardowa płyta+styropian 15cm+wylewka z ogrzewaniem podłogowym?

Pytałem o takie rozwiązanie bo nie wiem jak wygląda izolacja pozioma na płytach fundamentowych w wersji standardowej. I czy taka izolacja termiczna (na płycie a pod posadzką) wystarczy by ciepło nie uciekało do gruntu i izolowało w odpowiednim stopniu od wilgoci.
Ma ktoś u siebie płytę fundamentową w wersji standardowej a nie energooszczędnej? Jak to wygląda?

jajmar
26-02-2011, 18:39
Koszt 208 zł /m2 w tym instalacja kanalizacyjna

Czy podana cena zawiera projekt ?

Czy wykonujecie w ramach zlecenia projekt czy należy go samemu " zdobyć " ?

Spider_RD
06-03-2011, 11:55
Czy podana cena zawiera projekt ?

Czy wykonujecie w ramach zlecenia projekt czy należy go samemu " zdobyć " ?
To może ja nawiążę bo właśnie dostałem info na maila... i z 208zł/m2 zrobiło się min 232zł/m2 do nawet 286zł/m2.
Oczywiście "Rozbieżność cenowa wynika z technologii, konstrukcji płyty", ale tak jak w TV tak na forum reklama rządzi się własnymi prawami i nie widać tego co jest małym druczkiem.

krzychu.j
28-03-2011, 16:00
fundament pod taki dom nie powinien byc szerszy jak 30cm,policz sobie...ja tez to bede robil,wprawdzie jeszcze nie wystartowalem ,ale tak jak ty juz zaczynam liczyc,plyta?...wychodzi mi drozej,ale ciagle chodze i szukam po ile stal i cement...ja na stan surowy zamkniety mam 100tys,wiem ze musze doliczyc na elektryka i hydraulika ale reszte zrobie sam....wymiar domu 12/8 +poddasze z dwiema sypialniami 7/8,mam duzo kamieni polnych ,belki stropowe bede robil sam z plyty osb i oczywiscie oszczednosci bede szukal gdzie sie da ale nie na jakosci....

alebaba
02-04-2011, 00:27
Myślę że wiedza i znajomość tematu jest podstawą do podejmowania decyzji , a niektóre teksty tu przytoczone są z kategorii : "uczył Marcin Marcina .....". Rozumiem że jeden drugiemu chce pomóc , ale jeśli się nie znam to nie udzielam głupich porad , bo to że zrobiłeś źle , to nie ma się czym chwalić. Każdy projekt gotowy , a rozumiem że o takim mówicie , zawiera schemat fundamentów . Lecz nie jest to fundament do zastosowania na Waszej działce . Wykonawca nie powinien przystąpić do budowy fundamentów bez projektu fundamentu zatwierdzonego specjalnie na Wasz teren. Aby taki dokument powstał , trzeba iść do geologa ( nie mylić z geodetą ) , zażyczyć sobie wykonanie odwiertów na waszej działce( zgodnie z mapką sytuacyjną ) w miejscach posadowienia budynku celem uzyskania informacji o podkładzie geologicznym i na podstawie jego opinii udać się do konstruktora celem wyliczenia prawidłowych fundamentów pod Wasz dom . Każdy inny sposób postępowania jest tak na dobrą sprawę samowolą budowlaną . To że bierzecie paprocha , a nie wykonawcę do zrobienia fundamentów i że on nie zna obowiązujących przepisów prawa budowlanego ni jak nie zwalnia Was od odpowiedzialności z prawidłowe postępowanie .
Każdy konstruktor ma możliwość wykonania fundamentów na różne sposoby i na ten temat należy z nim rozmawiać . Niestety mamy takich konstruktorów , a nie innych i często bywają z nimi kłopoty , ponieważ np. nigdy nie projektował innych fundamentów i boi się zaryzykować robić je w innej technologii i będzie wmawiał Wam "jak w chore jajko" , że nie można inaczej .
Fundamenty można wykonać na kilka sposobów : w technologii tradycyjnej , w postaci zbrojonej płytkiej ławy , w postaci płyty , oraz fundamenty palowe .
Wszystko więc zależy od wiedzy i umiejętności projektanta , oraz ciężaru domu . Dom o tradycyjnej konstrukcji jest najcięższy i daje najmniej możliwości jego fundamentowania , dom z bala jest w drugiej kolejności . Dom z drewna jest z lżejszej konstrukcji niż dom z bala , zaś dom szkieletowy jest najlżejszy.
Np dla porównania przytoczę opinię konstruktora amerykańskiego , którego książka jest przetłumaczona na język polski , gdzie opisuje fakt fundamentowania domu szkieletowego na palach długości 1,5 m i średnicy 40cm oddalonych od siebie co 6m . Niestety to są konstruktorzy amerykańscy mający w tym wieloletnie doświadczenie i znalezienie takiego w Polsce graniczy z cudem . Większość naszych konstruktorów pod dom szkieletowy ważący około 50 razy mniej niż tradycyjny najchętniej widziało by lity fundament tradycyjny "na wszelki wypadek " . Brak wiedzy , doświadczenia naszych konstruktorów i niechęć odpowiedzialności za swoje błędy owocuje więc przeważnie przewymiarowaniem fundamentów i bezsensownym laniem w glebę betonu bez żadnego uzasadnienia .
Mimo to jednak My sami samowolnie nie możemy budować domu ,nie mając pewności jaki fundament powinien być na Naszej działce , gdyż na działce sąsiada może to wyglądać już zupełnie inaczej .
Unikajcie więc samowoli . pozdro

jajmar
02-04-2011, 12:35
Np dla porównania przytoczę opinię konstruktora amerykańskiego , którego książka jest przetłumaczona na język polski , gdzie opisuje fakt fundamentowania domu szkieletowego na palach długości 1,5 m i średnicy 40cm oddalonych od siebie co 6m . Niestety to są konstruktorzy amerykańscy mający w tym wieloletnie doświadczenie i znalezienie takiego w Polsce graniczy z cudem .

Zdaje sie że jesteś kojny z seri uczyl Marcin Marcina.
Ilu znasz konstruktorow osobiście ? Ile masz za soba realizacji ? Opisz coś o swoim doświdczeniu a nie przyklady z literatury.

Co do fundamentów palowych -zaprojektuj takie w polsce inwestorowi prywatnemu. Na początek obsmaruje cie na wszystkich forach że w fundament posżło stali 1, 2 3 tony ( oczep musi byc zbrojony nawet pod szkielet) potem pojdzie po wycene i sie dowi ze sa w polsce firmy które to robią ale koszt transportu palownicy jest większy niż koszt budowy i im sie nie oplaca. Żadna ekipa spod sklepu nie zrobi pali.

Jak juz ławiej wykonac fundament na studniach.

Podsumowując konstruktor powinien brac pod uwage nie tylko warunki gruntowe i rodzaj posdowinego obiektu ale w przypadku malych obiektów możliwości techniczne.
Jak wiesz że klient ma zamiar budowac sytsemem gospodarczym lub najtańszą firmą to co prponujesz ? Nie ma prostszego rozwiązania jak tradycyjne ławy/ściany. To praktycznie każdy wie jak zrobić i popełnie mało błędów.

face
04-04-2011, 18:08
Brak wiedzy , doświadczenia naszych konstruktorów i niechęć odpowiedzialności za swoje błędy owocuje więc przeważnie przewymiarowaniem fundamentów i bezsensownym laniem w glebę betonu bez żadnego uzasadnienia .


zabawne
czy wystarczy Ci uzasadnienie w postaci PN fundamentowej?
dla info wchodzi nowa norma europejska - wymiary dla takiego samego gruntu i obc razy 1,5 - ciekwy jestem co Ty na to

ps - na slupkach betonowych-bo pale to na pewno nie sa sr 40 cm, gl 1,5 m w rozstawie co 6m chcesz stawiac szkielet? czy Ty wiesz co jest glowna sila nosna pala?

firewall
20-08-2011, 21:54
Fajnie. I tak z 208zł/m2 wychodzi w wersji kadłubkowej 280zł/m2.Czekamy na dalsze twórcze rozwinięcie w/w firmy.

beton44
21-08-2011, 05:44
Handelkarza wylali z Praefy

zatrudnił się w Ecoinveście :wiggle:

alebaba
31-03-2012, 08:34
Mam wrażenie żeście odporni na wiedzę , a na pewno macie wększą praktykę od tych co budują fundamenty pod domy szkieletowe przez całe życie . Po Waszych wypowiedziach dopiero zrozumiałem , że Ci inżynierowie amerykańscy wychowani na technologii domów szkieletowych to głupcy i powinni do Was na szkołę przyjść . Pewnie dużo by skorzystali od takich " autorytetów " . Jak się takich kilku "specjalistów" spotka , to aż strach się bać , a betonem i to kilku tonowym pachnie na kilometr . Polska to wolny kraj i macie prawo tkwić w tych swoich betonowych przekonaniach , ale całe szczęście są książki i fachowcy co je piszą .
A propos , może podacie tytuły książek , gdzie zawarliście swoją wiedzę na ten temat , bo zapewne większość na tym forum będzie chciało czerpać wiedzę z tej skarbnicy wolnych pomysłów. Wiedza którą przytoczyłem , pochodzi z książek wydanych po polsku i których autorami są konstruktorzy amerykańscy , którzy całe życie poświęcili tej technologi , ale dopiero po wypowiedzi jajmara zrozumiałem , że "najlepszy specjalista na forum" ma głos decydujący .
Całe szczęście , że Polska to wolny kraj , i nie wszyscy muszą wierzyć , w bzdury pisane przez uzurpatorów , np "najlepszych specjalistów na forum".
Ale to z reguły tak bywa , że niektórzy muszą podbudowywać swoje ego sami , skoro inni ich nie chwalą .

beton44
01-04-2012, 11:03
na szczęście też nie muszą wierzyć w teorie sympatyków forum :)

fotohobby
01-04-2012, 12:38
A propos , może podacie tytuły książek , gdzie zawarliście swoją wiedzę na ten temat , bo zapewne większość na tym forum będzie chciało czerpać wiedzę z tej skarbnicy wolnych pomysłów. Wiedza którą przytoczyłem , pochodzi z książek wydanych po polsku i których autorami są konstruktorzy amerykańscy , którzy całe życie poświęcili tej technologi , ale dopiero po wypowiedzi jajmara zrozumiałem , że "najlepszy specjalista na forum" ma głos decydujący .


To może podasz tytuł ? Zapoznam się chętnie.

jajmar
01-04-2012, 13:25
, ale dopiero po wypowiedzi jajmara zrozumiałem ,

Nic z mojej wypowiezi nie rozumiesz.

To co odkrywasz to od lat jest w PL stosowane. Osobiscie uczestniczyłem (12 lat temu) w procesie budowlanym kilkudziesięciu domków szkieltowych posadowionych na studniach z belkami oczepowymi żelbtowymi. Nie były to odległości 6 metrowe ale mniejsze. Takie technologie sa opisane w naszych ksiązkach od kilkudziesięiu lat. Nie sa żadnym odkryciem.

beton44
01-04-2012, 18:49
osobiście tak z 20 lat temu obserwowałem

wzorcową budowę szkieletowca

gdzie też były fundamenty na studniach - czyli wkopanych w ziemię beczkach po oleju z wyciętymi dnami
i zalanymi betonem...

mefikkk
06-06-2012, 13:54
osobiście tak z 20 lat temu obserwowałem

wzorcową budowę szkieletowca

gdzie też były fundamenty na studniach - czyli wkopanych w ziemię beczkach po oleju z wyciętymi dnami
i zalanymi betonem...

WItam . Jetsem nowy ale chcę zacząć z grubej rury tzn wybudowac domek szkieletowy ( belki narozne 10x10, w scianach 10x5, kryty osb wymiary domku w podstawie najpierw 5x3,5 m a pozniej dobuduje drugie 3,5m )
poddasze ze sciana kolankowa 1,25 ( szerokosc plyty osb) w najwyzszym punkcie domek ma miec 5 metrow

Zastanawiam sie z czego zrobic fundamenty samemu , dzialke mam niestety z wysokimi wodami gruntowymi. woda zaczyna sie gdzies przy 60 70 cm od powierzchni ziemi
Skoro stawiam konstukcje lekką ( domek docelowo m byc ocieplony welna mineralna 10cm) i miec poddasze uzytkowe z dwiema sypialniemi to jak najprosciej zrobic fundamenty?

sprawa troche si ekomplikuje gdyz wlasnie nawiozlem ziemi do wyrownania terenu czyli wierzchnia warstwa nie jest ubita
To co myslalem przegladajac rozne fora to wykopanie dolkow ( swidrem recznym) o srednicy 30cm i glebokosci np 50cm wrzucenie najpierw grubego tłucznia potem jakies scinki pustakow i zalanie betonem
Takie "pale" chcialem postawic przy domku 5x3,5 m w naroznikach i po dwa dodatkowe w scianach 5metrowych i jednym dodatkowym w scianie 3,5 m.
takie "coś" chcialem wylac do poziomu gruntu ( oczywiscie tam gdzie nawiozlem ziemi wkopie sie troche glebiej )
na takie nazwijmy to podstawki chcialem pozniej ustawic bloczki 30cm wysokosci potem dwie warstwy papy i dopiero pierwsza deska konstrukcji szkieletu

Moje pytanie brzmi czy dobrze mysle czy tez moze nalezy przy kopaniu otworow w ziemi wykrecic walec az do poziomu wody potem wsypac grubego tłucznia , ubic i dopiero reszte robic jak wyzej?

chce "kręcić" otwory ręcznie bo kupiłem ręczny świder glebowy ( srednicy 30cm) swietnie sprawdził mi się juz przy robieniu płotu - dziura w ziemi na 80cm to góra 15 minut wiercenia ręcznego

a moze wlasnie zalatwic jakies beckzi po oleju i wkopac zalane betonem w ziemie?
tylko jaka srednica beczek jaka wysokosc beczek w ziemi? i czy tylko w narozikach czy w scianach podobnie?
Prosz eo pomoc
Z góry dziekuję
dodam ze chce wykonac prace sam z jakąś pomocą znajomego i najtanszym kosztem
prosze o propozycje

koństruktor
06-06-2012, 17:08
Witam,
Wkrótce planuję ruszać z budową.
Zastanawiam się jakiego rodzaju fundament jest najszybszy jeśli chodzi o czas realizacji i wiązania (w skrócie od wejścia ekipy do wejścia ekipy od prefabrykowanych ścian) i jak się kształtują ceny poszczególnych rodzai.
Dom będzie ciepły, raczej energooszczędny.
Powierzchnia zabudowy jakieś 155m2
Będę wdzięczny za odpowiedź i wszelkie rady.
Pozdrawiam

padł temat płyty fundamentowej,pod dom szkieletowy,czy prefabrykowany tak czy inaczej,wierzchnią płaszczyznę powinna stanowić płyta- równa,wypoziomowana i z prawidłowymi przekątnymi.W przeciwnym razie wykonawca będzie musiał robic podkładki pod podwaliny,równać do najwyższego punktu,nadzorowałem kilka domów prefabrykowanych drewnianych,na płycie było ok.,z fundamentami było różnie,dom stawiali po ok. 10 dniach,było bezpiecznie,wykonywali ją gdzieś około 5 dni z wykopami

mefikkk
08-06-2012, 13:29
czy ktos doradzi podpowie?
zamierzam zrobic tak
domek ma miec 5 x 7 metrow
zatem kopie 20 dolow srednicy 30cm glebokich na 80cm
-wyjdzie taka szachownica z tego 5 na 4 pale
do kazdego dolu sypie tłucznia 60 cm , ubijam, zalewam rzadkim betonem albo wrecz sypie suchy tam gdzie jest mokro
na pozostalych 20cm tworze troce szerszy wykop i wylewam juz stopę z betonu np srednicy 60cm na to stawiam juz bloczki ( kazdy sklejam zaprawa) na to idą 2 wartwy papy albo folii i pierwszy legar
prosze o podpowiedz rowniez z iloscia betonu jaki zamierzam zrobic - mnie wyszlo ze 250kg cementu powinno wystarczyc
pozdrawiam i prosze o pilą podpowiedz - w poniedzialek chce zaczac prace