PDA

Zobacz pełną wersję : Jaki przed?u?acz do betoniarki?



ryby
21-03-2004, 21:22
Z uwagi na brak prądu na działce, musze pożyczyć go od sąsiada, do którego mam ok. 90-100m. Jaki jest koszt wykonania przedłużacza do betoniarki i z czego on musi być tzn. ilu żyłowy kabel itp.
pzrd.

Gościk
21-03-2004, 23:47
Rybki, jeżeli betoniarka zasilana z 3 faz to 4 żyłowy (3 fazy i zero).Sąsiad musi Cię włączyć do 3 fazowego gniazda. Taka specjalna wtyczka jest okrągła. Przewód ( przedłużacz ) musi być odpowiedni (grubość, nie taka jak do zasilania telewizora). Raczej w każdym sklepie z elektryką Ci doradzą.

mieczotronix
21-03-2004, 23:50
te wtyczki trójfazowe występują w conajmniej dwóch średnicach. Wiem, bo u mnie w RB-tce (Rozdzielnica Budowlana) są dwa gniazda - małe do urządzeń o mniejszych mocach i duże - do większych mocy. Musisz sprawdzić u sąsiada średnicę tego gniazda, do którego się podłączasz, no i gniazda w betoniarce. Przedłużacze gotowe kupisz też w większych hurtowniach i marketach budowlanych.

Gościk
21-03-2004, 23:54
Aha, nie zlecaj czasem wykonania takiego kabla obcemu, bo sporo zapłacisz. Poszukaj w sklepach gotowego przedłużacza 3 fazowego, a jak nie znajdziesz i sam nie wiesz jak zrobić, to znajdz kolegę co się troche na elektryce zna i go poproś to Ci kabel kupi (tani, chyba, że duzo metrów) i zarobi końcówki (wtyki). To jest b. proste i w sumie względnie tanie.
pzdr :D

ryby
22-03-2004, 19:30
Czy przy długości przedłużacza ok. 60 metrów nie będzie żądnych problemów w użytkowaniu? tzn. wyskakujące korki itp. Chodzi tutaj tylko o betoniare na czas stawiania murów.

Zbigniew Rudnicki
23-03-2004, 20:08
Warto wpierw sprawdzić czy sąsiad ma gniazdo wtykowe na zewnątrz domu.
Trudno bowiem będzie kabel prowadzić przez uchylone drzwi czy okno.
Betoniarki o mocy do około 80 litrów są 1-fazowe. Może taka wystarczy.
Trójfazowe na ogół mają wtyczki 4-ro biegunowe (3 fazy + uziemienie).
W sprzedaży są 4-ro lub 5-cio biegunowe.

Greg_pu
26-03-2004, 16:56
Zapewniam że 3fazowych 4bolcowych wtyczek przy nowej betoniarce juz od kilku lat nie uraczycie. Instalacja siłowa wg.norm i przepisów - a najważniejsze dla własnego bezpieczeństawa - tylko 5-cio żyłowa, a więc i wtyczka 5 bolcowa. Jeżeli zaś chodzi o zasilanie 1 fazowe i odległości powyżej 50m, obawiam się że będą spadki napięć, minimalny przekrój żył to 2,5mm2 .

Zbigniew Rudnicki
26-03-2004, 22:27
Trójfazowy silnik betoniarki nie wymaga zasilania biegunem neutralnym (N), lecz jedynie trzema fazami (L1, L2, L3), oraz uziemieniem (PE), co zapewnia wtyczka 4-biegunowa.

Greg_pu
28-03-2004, 12:04
Zgadzam się że do silnika 3f z betoniarki wystarczą trzy przewody, ale biorąc pod uwagę że na budowie podłączamy także inne urządzenia 3f , bez sensu jest robić przedłużacz z gniazdkiem 4 bolcowym, większość nowych narzędzi ma wtyczki 5 bolcowe. A jak kogoś "śmignie" betoniarka
to prokurator zapyta czy wtyczka była przepisowa tj. 5 bolcowa . A za to już odpowiada inwestor aby gniazdo do którego wepnie się pan Xiński z czymkolwiek było prawidłowe wg. przepisów.

kaltam
29-03-2004, 07:36
Tylko 5-cio bolcowa na 3-fazy !!!!!!!!!

ryby
29-03-2004, 20:07
Okazało się, że sąsiad ma wyjście na zewnątrz 5-cio bolcowe natomiast gniazdo w betoniarce jest 4 bolcowe.
I jak to teraz rozwiązać? Miałem przygotowanyprzewód 4 żyłowy aby zrobić ten przedłużacz ale teraz to chyba na nic mi się przyda. :(

ryby
29-03-2004, 21:42
Czy jest dopuszczalne następujące podłączenie przewodu:
4 żyłowego tj. 3 fazy i uziemienie zakończonego z jednej strony gniazdem do betoniarki a z drugiej strony podłączenie tego przewodu do wtyczki 5-cio bolcowej z pozostawieniem jednego bolca nie podłączonego. No bo przecież przewód mam 4 żyłowy.
Czy przy tym rozwiązaniu są szanse, że obejdzie się bez ofiar? :)

Zbigniew Rudnicki
29-03-2004, 22:25
Tak trzeba zrobić.
Po stronie betoniarki do czwartego bieguna kontrwtyczki przyłączyć żyłę PE (powinna być żółto-zielona).
Na dugim końcu przy wtyczce 5-biegunowej przewód ten przyłączyć do bieguna PE wtyczki (uziemienie).
Biegun N wtyczki pozostawić nieprzyłączony - bo nie jest on potrzebny w betoniarce.
Poza betoniarką jedynym jeszcze odbiornikiem trójfazowym do którego przedłużacz może być potrzebny jest ewentualnie spawarka, a ta pojawia się na budowie wraz ze spawaczem (i odpowiednim przedłużaczem).

ryby
29-03-2004, 22:46
I o to mi chodziło :) .
dziękuję i pozdrawiam.

wujekbaniu
08-04-2017, 10:44
I ja również dziękuję bo mam ten sam problem 13 lat później :D
A na forum elektryków takie dziadostwo się zrobiło, że się tylko wymądrzają kto co nie wie i odpowiedź na wszystko "zawołaj elektryka" żeby Cie wyssał z kasy :D