PDA

Zobacz pełną wersję : Brama przesuwna



chemik
21-03-2004, 21:48
Witam!

Czy ktoś z forumowiczów robił we własnym zakresie bramę przesuwną? Może ktoś dysponuje rysunkami, schematami lub innymi materiałami?

Pozdrawiam!

jankowski
22-03-2004, 06:18
Witam .
miałem zaszczyt sam robić napęd do bramy przesuwnej czego teraz żałuję.
Skusiłem się do tego gdyż miałem odpowiedni silnik z przełożeniem.
Jednak sterownik i reszta osprzętu nie jest tania .ja zapłaciłem 230zł sterownik plus dwa piloty 160 fotokomurki 40 zł lampasygnalizacyjna 50 przekażniki i tokarz wziął 40 za spasowanie zębatki. Same koło zębate kosztowało 100 zl plus 50zł mb listwy zębatej.Jak widać nie jest to takie tanie samemu wykonać napęd.Dzisiaj napewno kupił bym gotowy.
Jeżeli chodzi o sprawy techniczne wykonania bramy,jest ona wykonana z jekli i prętów kwadratowych porusza się na płaskowniku zamocowanym na sztorc.
Kółeczka z tworzywa na łożyskach sztuk 3.

JOSEPH
23-03-2004, 10:37
a jak zimą nie zasypało lub nie zamarzł ci tor po którym porusza się brama

Greg_pu
26-03-2004, 16:59
Także czekam na informacje dotyczace wykonania bramy przesuwnej - gdzie złote rączki ??

jarko
26-03-2004, 21:34
Ja kiedyś miałem okazje robić taką bramę. Jak wygląda cenowo nie mam pojęcia ale napewno się opłaca skoro firmy produkują i zarabiają bo przecież nikt nie dokłada. Zasada jest bardzo prosta trzeba kupić profil do bram przesuwnych tzn. profil kwadratowy z rowkiem (przecięciem) na długości w standardzie ma on wymiary 80*80. Długość tego profila powinna być sumą długości bramy w świetle + przeciwagi. Czym dłuższa przeciwwaga tym lepiej (lżej się przesuwa) a jest ona uzależniona od ciężaru bramy oraz długości. Do tego są potrzebne 2 wózki z 5 kółkami które pracują wewnątrz profila umocowane w odstępie (dł. przeciwwagi) do podłoża. Poza wózkami potrzebne jest jeszcze prowadzenie bramy w pionie uzyskuje się to po przez zamocowanie 2 rolek w słupku na górze zabezpieczające przed przechyłem bramy. Teraz odnośnie wątpliwości co do zasypania (zamarzania) to jest to bezbieczne ponieważ brama nie ma styku z podłożem (wisi w powietrzu). Ostatnio widziałem wózki na Alegro w cenie o ile dobrze pamiętam 130zł a potrzeba 2 czyli 260zł profil zawsze kupimy min 6m-12m a reszta to odpad nawet u fachowca który zajmuję się tym zawodowo. Jedyna tajemnica jeszcze w tym że na profil montujemy ramę bramy właściwej odpowiadającej naszym upodobaniom jednak nie za mocno łącząc tzn. spawając punktowo żeby profil nie uległ wygięciu. Przepraszam, że tak bardzo się rozpisałem ale mam nadzieję że jest to zrozumiałe i nikomu do reszty nie zagmatwałem.

chemik
27-03-2004, 09:12
Witam!

Dzięki wielkie jarko za te informacje. Też widziałem takie rolki na Allegro. Jednak aby wyobrazić sobie jak to działa będę musiał zobaczyć taką bramę "na żywo". Mam jednak nadal prośbę o wszelkie szczegóły techiczne takiej bramy.

Pozdrawiam!

Doki
27-03-2004, 10:50
Moge sie mylic, ale gdy rozpoznawalem temat bram, to zauwazylem, ze rozwiazanie z listwa zebata jest duzo drozsze od rozwiazania z lancuchem. Mozna chyba kupic taki lancuch "z metra", napinacz da sie wykonac we wlasnym zakresie. Dodatkowa zaleta: naped lancuchem jest cichszy od napedu listwa zebata.

Greg_pu
28-03-2004, 11:57
Dzięki , dzięki coś zaczyna się już kształtować - znalazłem na allegro także rysunek z wymiarami takiej bramy w dziale budowlane.
A co z automatyką ( silnikiem , sterowaniem) kupowaliście jakieś orginały czy można to samemu np.silnik z pralki czy coś w tym rodzaju.

legar
18-04-2004, 09:25
zobaczcie tutaj...może coś to wyjaśni...pzdr

http://www.rolstal.pl/ogrodzenia.htm

...kliknijcie na zakładkę bramy przesuwne i skrzydłowe

Greg_pu
26-04-2004, 08:57
legar - jesteś Wielki

legar
26-04-2004, 21:29
no problem :) ...pzdr

mariusz waligóra
01-12-2005, 09:39
Serdecznie witam !
Odpowiadając na zadane pytanie, uprzejmie informuję, iż dwa miesiące temu (we wrześniu) zakończyłem realizację bramy przesuwnej samonośnej według własnego projektu konstrukcyjnego. Oczywiście wcześniej przeglądnąłem oferty rynkowe markowych firm. Schemat konstrukcyjny wykonałem w programie AutoCAD, więc jeżeli ktoś sobie życzy – z przyjemnością wyślę plik.
Na stronach forum znalazłem również zapytanie na temat kosztu wykonania takiej bramy. Tak więc poniżej podaję łączny koszt jaki poniosłem na wykonanie bramy przesuwnej samonośnej.
Ogólne parametry to:
Wysokość: 1,5 [m]
Całkowita długość: 6 [m]
Całkowity prześwit wjazdu na posesję: 5 [m], w tym: 4 [m] brama + 1 [m] furtka.
A oto koszty:
Profile stalowe: 590,00 zł (w tym: profile na bramę oraz na 2 słupki do bramy i 1 do furtki),
Dwa panele Nylofor 3D do wypełnienia bramy: 260,00 zł.,
Dwa wózki bramowe: 232,00 zł (z rolkami z tworzywa), wózek z rolkami metalowymi jest droższy o 20,00 zł.,
Farba podkładowa i wierzchniego krycia (do dwukrotnego pomalowania: 56,40 zł.
Łożysko górne do prowadzenia bramy: 5,00 zł.
Zużycie prądu do spawania profili: 35,00 zł.
Nadmieniam, iż są to ceny brutto z sierpnia 2005.
Tak więc łączny koszt wykonania bramy przesuwnej i furtki o szer. 1 [m] wyniósł mnie: 1178,40 [/color]zł. (to chyba nieźle w porównaniu do cen rynkowych). Oczywiście nie podaję tu kosztu robocizny, gdyż realizowałem sam.

Jak na razie brama i furtka „chodzi doskonale” (przesuwa ją jest w stanie moja dwuletnia córeczka - dlatego też nie wyposażałem jej w napęd).
Jeżeli jesteś zainteresowany bliższymi szczegółami - życzę pomocą.

AdaśP
01-12-2005, 11:28
Cześć Mariusz. Właśnie szukam rysunków bramy, a tu proszę twój post.
Byłbym bardzo wdzięczny za rysunek.
Pozdrawiam

Dominik!
01-12-2005, 18:10
Witam .
miałem zaszczyt sam robić napęd do bramy przesuwnej czego teraz żałuję.
Skusiłem się do tego gdyż miałem odpowiedni silnik z przełożeniem.
Jednak sterownik i reszta osprzętu nie jest tania .ja zapłaciłem 230zł sterownik plus dwa piloty 160 fotokomurki 40 zł lampasygnalizacyjna 50 przekażniki i tokarz wziął 40 za spasowanie zębatki. Same koło zębate kosztowało 100 zl plus 50zł mb listwy zębatej.Jak widać nie jest to takie tanie samemu wykonać napęd.Dzisiaj napewno kupił bym gotowy.
Jeżeli chodzi o sprawy techniczne wykonania bramy,jest ona wykonana z jekli i prętów kwadratowych porusza się na płaskowniku zamocowanym na sztorc.
Kółeczka z tworzywa na łożyskach sztuk 3.
A możesz podać namiary na te elementy do instalacji o których piszesz?
Jaki silnik zastosowałeś?
Jeśli uważasz, że wyniosło Cię to drogo to zauważ, że gotowy napęd to min. 1200zł., a chyba i tak nie zawiera fotokomórek!

Dominik!
01-12-2005, 18:24
Ja kiedyś miałem okazje robić taką bramę. Jak wygląda cenowo nie mam pojęcia ale napewno się opłaca skoro firmy produkują i zarabiają bo przecież nikt nie dokłada. Zasada jest bardzo prosta trzeba kupić profil do bram przesuwnych tzn. profil kwadratowy z rowkiem (przecięciem) na długości w standardzie ma on wymiary 80*80. Długość tego profila powinna być sumą długości bramy w świetle + przeciwagi. Czym dłuższa przeciwwaga tym lepiej (lżej się przesuwa) a jest ona uzależniona od ciężaru bramy oraz długości. Do tego są potrzebne 2 wózki z 5 kółkami które pracują wewnątrz profila umocowane w odstępie (dł. przeciwwagi) do podłoża. Poza wózkami potrzebne jest jeszcze prowadzenie bramy w pionie uzyskuje się to po przez zamocowanie 2 rolek w słupku na górze zabezpieczające przed przechyłem bramy. Teraz odnośnie wątpliwości co do zasypania (zamarzania) to jest to bezbieczne ponieważ brama nie ma styku z podłożem (wisi w powietrzu). Ostatnio widziałem wózki na Alegro w cenie o ile dobrze pamiętam 130zł a potrzeba 2 czyli 260zł profil zawsze kupimy min 6m-12m a reszta to odpad nawet u fachowca który zajmuję się tym zawodowo. Jedyna tajemnica jeszcze w tym że na profil montujemy ramę bramy właściwej odpowiadającej naszym upodobaniom jednak nie za mocno łącząc tzn. spawając punktowo żeby profil nie uległ wygięciu. Przepraszam, że tak bardzo się rozpisałem ale mam nadzieję że jest to zrozumiałe i nikomu do reszty nie zagmatwałem.
Bardzo fajnie,ze się rozpisałeś, bo naświetliłeś dobrze sprawę! :D
Dobrze wiedzieć o tym spawaniu punktowym, bo to dość istotne, aby profilu nie skrzywiło!

mery26
03-12-2005, 20:07
Co do ewentualnego zamarzania.Z własnego doświadczenia (użytkownika) sugerowałbym zastosowanie "cienkiej" listwy zebatej-metalowej. Obecnie mam grubości około 2cm-z jakiegoś tworzywa chyba. Przy opadach mokrego śniegu na listwie jest znaczna ilosc śniegu, który uruchamia wyłącznik napędu. No i trzeba rączką listwe oczyścic. Może cieńsza listwa nie bedzie podatna na zime.

mors
05-12-2005, 14:51
Bardzo ważne żeby spawać punktowo profil z bramą właściwą.
Ja pospawałem calość - miało być pewnie i mocno, a okazało się , że profil się powyginał i w rezultacie wylądował na złomie ( tyle pracy i elektrod na zmarnowanie :-( )

Dominik!
07-12-2005, 15:50
Co do ewentualnego zamarzania.Z własnego doświadczenia (użytkownika) sugerowałbym zastosowanie "cienkiej" listwy zebatej-metalowej. Obecnie mam grubości około 2cm-z jakiegoś tworzywa chyba. Przy opadach mokrego śniegu na listwie jest znaczna ilosc śniegu, który uruchamia wyłącznik napędu. No i trzeba rączką listwe oczyścic. Może cieńsza listwa nie bedzie podatna na zime.
A nie mozna by nad listwą przyspawać kątownika, który osłoniłby ją?

mery26
08-12-2005, 08:15
A nie mozna by nad listwą przyspawać kątownika, który osłoniłby ją?
Słuszna uwaga-przyglądałem się i nawet taki kątownik nie kolidowałby z elementami bramy i napędu.Zastanawiam się tylko nad siłą natury:rzecz dotyczy śniegu, który może pod kątownik się dostać tak czy inaczej. Ponadto dodatkowa masa dla napędu ni i kątownik powinien być solidny aby miał właściwie osłaniać listwe zębatą. łatwiej chyba zakupić wąską listwe (szczególnie jak dopiero brame robimy).

wiaterwiater
09-12-2005, 21:31
Brama na rolkach 4 metry wjazdu. Koszty materiałów ok. 800 zł. ( bez desek na wypełnienie i automatu do otwierania ). W sumie jakieś pięć godzin cięcia, spawania, szlifowania.

acca5
09-12-2005, 22:42
Prawdziwe zlote rączki. Gratulki

Dominik!
10-12-2005, 12:58
A nie mozna by nad listwą przyspawać kątownika, który osłoniłby ją?
Słuszna uwaga-przyglądałem się i nawet taki kątownik nie kolidowałby z elementami bramy i napędu.Zastanawiam się tylko nad siłą natury:rzecz dotyczy śniegu, który może pod kątownik się dostać tak czy inaczej. Ponadto dodatkowa masa dla napędu ni i kątownik powinien być solidny aby miał właściwie osłaniać listwe zębatą. łatwiej chyba zakupić wąską listwe (szczególnie jak dopiero brame robimy).
No dobrze - ja dalej podrążę temat. A nie jest przypadkiem tak, że listwa zębata skierowana jest "ząbkami" do dołu?
Wtedy kątownik będzie ją osłaniał prawie całkowicie, a i ważyć nie powienien za wiele, bo cóż to jest przy bramie przesuwnej ok.5 kg więcej?
A czemu snieg na listwie uruchamia jakiś tam czujnik?
Nie mam takowej bramy (i automatyki też) dlatego się dopytuję :D

mery26
10-12-2005, 19:49
A czemu snieg na listwie uruchamia jakiś tam czujnik?

To ja się zagalopowałem i nawiązałem do bramy z napędem (np nice) gdzie czujnikiem (czyt. wyłącznikiem) jest coś w rodzaju sprężynki. Wcześniej był napęd z wyłącznikiem magnetycznym i było O.K. Tak ku przestrodze pisze,bo pewne "kwiatki" wychodzą w praktyce-po co powielać błędy innych.

Nie mam takowej bramy (i automatyki też) dlatego się dopytuję

to domniemam miał będziesz bo to wygoda wielka-a zawsze lepiej przygotowac sie pod automat niż później zmieniać zbyt wiele w konstrukcji.

Dominik!
10-12-2005, 21:13
A czemu snieg na listwie uruchamia jakiś tam czujnik?

To ja się zagalopowałem i nawiązałem do bramy z napędem (np nice) gdzie czujnikiem (czyt. wyłącznikiem) jest coś w rodzaju sprężynki. Wcześniej był napęd z wyłącznikiem magnetycznym i było O.K. Tak ku przestrodze pisze,bo pewne "kwiatki" wychodzą w praktyce-po co powielać błędy innych.

Nie mam takowej bramy (i automatyki też) dlatego się dopytuję

to domniemam miał będziesz bo to wygoda wielka-a zawsze lepiej przygotowac sie pod automat niż później zmieniać zbyt wiele w konstrukcji.
Dzięki za odpowiedź :D
Tak jak słusznie podejrzewasz zamierzam sprawić sobie bramę taką i pewnie, że chciałbym z napędem.
Dzieki forum można uniknąć wielu błędów czy kosztownych przeróbek. :D
Co do napędu - na pewno jest to ogromna wygoda, tylko ma 1 mankament -cenę! Jak na razie nie znalazłem nigdzie taniej niż 1200zł. :(
Bramę planuję w przyszłym roku (jak Bóg da :wink: ), ale napęd będzie musiał pewnie poczekać. Mimo to chcę ją wcześniej przygotować do zamontowania takowego, dlatego drążę temat.
Pozdrawiam

grzechol
29-02-2008, 12:07
Witam,
Wątek troche starawy :) Przymierzam się do budowy bramy przesuwnej.
Chciałbym zrobic ją we własnym zakresie, ale potrzebuję rysunków.

Mariuszu, prośba do Ciebie czy mógłbyś przesłać mi rysunki z AUTO CAD-a.
Mój mail: [email protected]
Z góry będę wdzięczny

Pozdrawiam

pit79
02-03-2008, 18:19
jeśli mozna to i ja poproszę
[email protected]

pozdrawiam

Rafal_W_wa
05-05-2008, 17:08
nie bedę orginalny w tym wątku...

Przyszła wiosna i tez zamierzam siezabrac za budowę bramy...

Proszę o wszelkie rady i jakies rysunki schematy itp...

[email protected]

Pozdr. Rafał

druid
11-05-2008, 02:44
Od poniedziałku zaczyna budować taką bramę, jedną już zrobiłem i działa bez zarzutu, zaznaczam że nie ma zamontowanego napędu

wózki, kółko najazdowe, gniazdo najazdowe, kółko prowadzące kupiłem na allegro za 325,- zł z przesyłką
stal kupiłem za jakieś 500,-
sztachety będą mnie kosztować 115,- zł
plus farba razem koszt coś koło 1.000,- zł

gotowa kosztuje od około 3.000,- więc się opłaca :)

bobiczek
12-05-2008, 23:05
http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=504473&highlight=si%B3ownik+bramy&sid=d4a77d
8f8a7a700c639607b504a00464

a może jednak tak? Tanio i dobrze co?
Przemyśl

bobiczek
12-05-2008, 23:11
i dobrze tam przewertuj, są porady różne, plus zimowe na przykład podgrzewanie w napędzie i inne. Poszukaj, znajdziesz :)

lis81
19-05-2008, 21:03
witam i ja nie będę oryginalny proszę o wszelkie rady, rysunki itd. w autocadzie również co tylko macie

z gory serdeczne dzięki
[email protected]

dorkasz1
23-05-2008, 09:39
Ile może kosztować (robocizna) wykonanie postumentu pod bramę przesuwną. Mój wykonawca, który robi mi bruk i ogrodzenie stwierdził, że należą mu się za to dodatkowe pieniądze. Zapis w umowie jest taki "Kosztorys nie obejmuje wykonania bramy wjazdowej przesuwnej oraz furtki, a jedynie wykonanie słupów i ławy wjazdowej tak, aby umożliwiały ich zamontowanie bez zbędnych przeróbek". Według mnie, zamontowanie bramy przesuwnej nie jest możliwe bez postumentu, ale dla brukarza nie jest to jednoznaczne. Wzięłam jednego wykonawcę, który ma mi zrobić i bruk i ogrodzenie właśnie po to, aby takich "numerów" uniknąć...

Atomic
24-05-2008, 07:18
Ja też, ja też... poproszę te rysunki. [email protected]
Ciekawe tylko czy Mariusz jeszcze zagląda tu na forum?

Pozdrawiam.

celtorek
25-05-2008, 16:34
Ile może kosztować (robocizna) wykonanie postumentu pod bramę przesuwną.
W październiku 2007, mazowieckie, Radom -robocizna wraz z betonem 400 zł.
Dwie osoby robiły to ok 2 godzin.

lis81
04-06-2008, 14:30
ponawiam prośbe....moze ktoś z szanownych kolegów ma projekt na tą bramę przesuwną i zechce się podzielić,rysunkami w acadzie lub czyms podobnym...
[email protected]

pawel_l
17-06-2008, 19:57
Jaka musi być minimalny rozstaw wózków dla bramy samonośnej?
Szerokość wjazdu 3,5m, brama "ekstremalnie" lekka (ok. 80kg), profil dolny 75x75 (a może wystarczy 50x50?). Czy wystarczy ok. 70 cm czy to za mało?

zbigmor
20-06-2008, 09:47
Jaka musi być minimalny rozstaw wózków dla bramy samonośnej?
Szerokość wjazdu 3,5m, brama "ekstremalnie" lekka (ok. 80kg), profil dolny 75x75 (a może wystarczy 50x50?). Czy wystarczy ok. 70 cm czy to za mało?

Zgodnie ze sztuką to trochę mało, ale przy bardzo lekkiej bramie będzie to pracowało, ale polecałbym w takim przypadku zrobić prowadzenie bramy górne z rolkami z obu stron.
Problem może wystąpić przy jej domykaniu - może nie trafiać w gniazdo najazdowe. profil dolny raziłbym większy.

zezo
17-11-2008, 16:57
Podciągam wątek
może ktoś z szanownych forumowiczów zapoda jakieś schemaciki
[email protected]
Pozdrawiam

pracuś
04-12-2008, 14:39
Mam pytanie -czy ktoś widział, zrobił brame na szerokość 10 metrów - z napędem - z mozliwości częściowego otwierania-codziennie, a na całą szerokość 2 razy w roku.

Andrzej51
08-01-2009, 16:07
Witam jesli to mozliwe prosze o przeslanie projektu bramy na maila [email protected] lub podac link z kad pobrac te projekty
gratuluje sukcesu pozdrawiam

zbigmor
09-01-2009, 08:59
Mam pytanie -czy ktoś widział, zrobił brame na szerokość 10 metrów - z napędem - z mozliwości częściowego otwierania-codziennie, a na całą szerokość 2 razy w roku.

W takim wypadku proponuję bramę podwójną. Jedna część z napędem na szerokość np. 4m, a druga rozsuwana w przeciwną stronę bez napędu na szerokość 6m. Oczywiście ta druga też może mieć napęd, ale dla otwierania 2 razy w roku to chyba zbędne?
Koszt powinien zamknąć się w kilkunastu tysiącach zł.

dariusss
12-01-2009, 19:10
jesli ktos jeszcze zaglada prosilbym o przeslanie rysunków i opisów na e-mail z góry dzieki [email protected] ruszam na wiosnę

12marek
12-01-2009, 19:27
Ci co zaczęli ten wątek pewnie już cieszą się swoimi bramami i tu nie zajrzą :cry:
Ale jakby co, ja również się podłączę :wink:
może jakieś rysunki i fotki wykonanej "tymi ręcami" bramy?
[email protected]
Pozdrawiam

zbigmor
13-01-2009, 11:13
Ci co zaczęli ten wątek pewnie już cieszą się swoimi bramami i tu nie zajrzą :cry:
Ale jakby co, ja również się podłączę :wink:
może jakieś rysunki i fotki wykonanej "tymi ręcami" bramy?
[email protected]
Pozdrawiam

A co mi tam.
Ostrzegam tylko, że to kryptoreklama!
http://www.mortech.pl/Realizacje.htm
Pozdrawiam

12marek
13-01-2009, 13:09
Na początek może być.
Troche małe te zdjęcia, ale coś już jest :wink:
Potrzebuję więcej danych. Brama miałaby mieć jakieś 5m szerokości x 1,5 wysokości. Reszta będzie ogrodzona siatką ocynkowaną.
Szkoda,że to trochę daleko, bo może byłbym zainteresowany wykonaniem.
Czekam na kolejne, może odezwie się ktoś bliżej ?

zbigmor
13-01-2009, 14:07
Na początek może być.
Troche małe te zdjęcia, ale coś już jest :wink:
Potrzebuję więcej danych. Brama miałaby mieć jakieś 5m szerokości x 1,5 wysokości. Reszta będzie ogrodzona siatką ocynkowaną.
Szkoda,że to trochę daleko, bo może byłbym zainteresowany wykonaniem.
Czekam na kolejne, może odezwie się ktoś bliżej ?
Pomorze środkowe to wcale nie tak daleko. Bywało dalej :)
Z danych, które bym radził to profil 80/80/5/27mm jako nośny, wózki 5-rolkowe, regulowane, wahliwe z rolkami metalowymi, długość całkowita 7m. Fundament 2,3m dł, 30cm szer z pogrubieniem na słupek i napęd do 50cm na długości 80cm. Reszta zależna od wypełnienia.

zezo
14-01-2009, 22:43
zbigmor
foty fajne ale mam taką prośbę
jeśli można prosić troszkę jaśniej, ciemny jestem w tym temacie strasznie, nawet nie wiem co ty napisałeś pisząc

Z danych, które bym radził to profil 80/80/5/27mm jako nośny
nic nie kumam jakoś z tych danych
myślę że to profil o przekroju kwadratu o boku 80 mm i grubości ścianki 5 mm ale co oznacza wartość 27 ????????????
:oops: :oops:

wózki 5-rolkowe, regulowane, wahliwe z rolkami metalowymi
a ile tych wózków proponujesz ?
2 lub może więcej ?

Fundament 2,3m dł, 30cm szer z pogrubieniem na słupek i napęd do 50cm na długości 80cm. Reszta zależna od wypełnienia.
ale co to jest to wypełnienie ??
:oops: :oops:
Przepraszam że może zadaję tak proste pytania, ale serio bardzo bym chciała mieć taką bramę a szkoda mi kasy aby kupić gotową, a mam dostęp do tańszych profili, pomyślałem więc że sobie taką bramę z pomocą kumpla wykonam, ale nic nie wiem.
Pozdrawiam

zezo
14-01-2009, 23:02
wypełnienie już wiem co to jest
:oops: :oops: :oops: :oops:
nie musisz pisać znalazłem to zagadnienie
:lol: :lol: :lol:

12marek i Andrzej51
wysłałem materiały, nie wiem czy to was zadowoli ale zawsze to już coś, ja będę zgłębiał to zagadnienie w najbliższych dniach, nie ma co trzeba się zabierać za czytanie, wiosna idzie o ogrodzeniu trzeba myśleć :wink:

zbigmor
15-01-2009, 08:51
zbigmor
foty fajne ale mam taką prośbę
jeśli można prosić troszkę jaśniej, ciemny jestem w tym temacie strasznie, nawet nie wiem co ty napisałeś pisząc
[quote]Z danych, które bym radził to profil 80/80/5/27mm jako nośny
nic nie kumam jakoś z tych danych
myślę że to profil o przekroju kwadratu o boku 80 mm i grubości ścianki 5 mm ale co oznacza wartość 27 ????????????
27 to wymiar szerokości rozcięcia na jednym boku. Jest to tzw profil omega. W tym rozcięciu mieści się wspornik wózka.

:oops: :oops:

wózki 5-rolkowe, regulowane, wahliwe z rolkami metalowymi
a ile tych wózków proponujesz ?
2 lub może więcej ?

2, więcej nie ma sensu i na pewno utrudni.

Jakby było więcej pytań to wal śmiało.

12marek
15-01-2009, 12:47
Dzięki za odpowiedzi i materiały do lektury.
Sam nie wiem czy brac się za to samemu.
Chociaż murować też nie umiałem a chata stoi :D
Musze poszukać po ile sobie cenią za wykonanie z montażem.
Czasami brakuje mi już sił.... A roboty jeszcze od groma.
Pytanie może głupie, ale:
Co najpierw: nawierzchnia podjazdu czy brama? Nie ma kolizji?
Pozdrawiam

zezo
15-01-2009, 14:10
zbigmor napisał

27 to wymiar szerokości rozcięcia na jednym boku. Jest to tzw profil omega.
czy taki profil można kupić gotowy ?
czy trzeba nabyć np frezarkę co by zrobić taki ładny 27 mm rowek ?

zbigmor
15-01-2009, 15:49
zbigmor napisał

27 to wymiar szerokości rozcięcia na jednym boku. Jest to tzw profil omega.
czy taki profil można kupić gotowy ?
czy trzeba nabyć np frezarkę co by zrobić taki ładny 27 mm rowek ?

Kupuje się gotowy w hurtowniach stali.

zbigmor
15-01-2009, 15:50
Dzięki za odpowiedzi i materiały do lektury.
Sam nie wiem czy brac się za to samemu.
Chociaż murować też nie umiałem a chata stoi :D
Musze poszukać po ile sobie cenią za wykonanie z montażem.
Czasami brakuje mi już sił.... A roboty jeszcze od groma.
Pytanie może głupie, ale:
Co najpierw: nawierzchnia podjazdu czy brama? Nie ma kolizji?
Pozdrawiam

Jeśli znasz wymiary wysokościowe to bez różnicy, chyba, że chcesz fundament bramy czymś przykryć, to lepiej najpierw bramę.

wojtas122
31-01-2009, 11:54
[quote="Mauer75"]postaram się pomóc

jeżeli chodzi o bramę samonośną 10m. to się takiej zrobić nie da bo profil bramowy najdłuższy jaki widziałem to 12m.

Oj da sie zrobić uwierz mi...wystarczy pomyśleć :D

adi_
31-01-2009, 13:32
i nie oszczędzajcie na wózkach, nie widziałem tych za 130 złociszy ale koniecznie kupujcie takie jak na zdjęciu...z regulowaną podstawą koszt jednego ok 150/160
na farbie tez bym w twoim przypadku nie oszczedzal a koszt bramy to nie tylko naped stal robocizna to przede wszystkim zabezpieczenie antykorozyjne i farba ogniowa
wystarczy obejzec twoje zdjecia i wiadomo ze za pare lat brama bedzie sprawiala spore klopoty pozdrawiam

12marek
01-02-2009, 18:20
Mauer75,zbigmor
Mógłbyś mi podpowiedzieć jakie elementy są potrzebne do wykonania bramy o świetle 5 m, wysokosc 1,5m?
Ile i czego trzeba kupić?
Czy dam radę pospawać te elementy spawarką 3 fazowa o prądzie max 160 A?
Moglbys pokazac zdjecie calosciowe bramy?
Ile moze wazyc brama z wypelnieniem profilami 20x20?
Jaki naped kupic?
Na co zwrocic uwage?
Moze jakis rysunek?
Ile to moze kosztowac?
itp.
Z gory dziekuje :D
P.S. Przepraszam,ze nie pisze polskich literek ale cos sie klawiaturze
popier.... :evil:

12marek
01-02-2009, 19:09
Czy moze byc np. taki zestaw wozkow?
http://www.allegro.pl/item534192022_zestaw_wozki_5_rolkowe_do_bramy_prze suwnej_80x80.html

Czy rozni sie czyms od tego?
http://www.allegro.pl/item534048564_wozek_zestaw_wozkow_do_bramy_przesuw nej.html
:roll:

zezo
01-02-2009, 20:26
Muszę powiedzieć że jak zobaczyłem z bliska konstrukcję bramy przesuwnej zmieniłem koncepcję, robię bramę dwuskrzydłową, jednak jak dla mnie za dużo kombinacji :wink:

zbigmor
02-02-2009, 09:10
Czy moze byc np. taki zestaw wozkow?
http://www.allegro.pl/item534192022_zestaw_wozki_5_rolkowe_do_bramy_prze suwnej_80x80.html

Czy rozni sie czyms od tego?
http://www.allegro.pl/item534048564_wozek_zestaw_wozkow_do_bramy_przesuw nej.html
:roll:


Nie wiem czym się różnią (na pewno ceną), ale te drugie na pewno są wystarczająco dobre.

12marek
02-02-2009, 18:39
Dziekuję za odpowiedzi,
czyli obojętne które, czy te drugie?
Mi wychodzi, że to jeden czort.
Ale co nieco do przodu w zagadnieniu ruszylismy :D

Zresztą na razie i tak odbój z tą robotą- niecierpię zimna :evil:
A po za tym - sezon na drewno trwa!
Kupić, przywieźć, kiedys pociąć i porąbać!
Najlepiej jak najprędzej - ale jest k.... zimno i kółko się zamyka :wink:

Jak mogę to jeszcze raz poproszę o zdjęcie "całosciowe" tej bramy.

zbigmor
zgadzasz się z opinią Mauer'a 75 w kwestii ceny bramy?
Mniej więcej już wiem ile kosztuje materiał na moja bramę - a robocizna?
Ile by mogła kosztować taka 5 metrowa brama z montażem?

Pozdrawiam

adi_
02-02-2009, 21:57
niepodobaja mi sie spawy i ta mala rolka jak na moje oko nie pociagnie z byt dlogo a jak juz bedziesz ja sciagal i zaczniesz szykowac do malowania nie zapomnij pozadnie oszlifowac bo teraz to hyba zapomniales a pozatym oki
a i nie powiedzialem ze sie rozpadnie wiec nie wiem po ci podawales grobosc scianek doskonale widez jake sa tylko napisalem ze zacznie sprawiac klopoty pozdrawiam i mam nadzieje ze nie zapomniales o przeciwadze zeby i dziecko moglo ja otwierac ( to tak na marginesie )

adi_
02-02-2009, 22:01
a co do odradzania komus zeby cokolwiek robil sam jestem daleki od tego
poniewaz sam sie zastanawiam nad taka brama i napewno jesli juz to ja sam bede robil a co do malowania to tak myslalem o malowaniu proszkowym potem wygzewaniu
wedlog mnie jest to nie poto zeby grila z tego robic tylko poto zebym mial spokoj przynajmniej z brama na wiele lat
a co do robienia czegos samemu to juz zrobilem dwa gokarty z napedem noznym i lazienke instalacje wodna i kanalizacyjna i pare jeszcze innych pierdolek nie tylko w domu

maslak
02-02-2009, 22:11
Co do malowania bramy - to ja swoją robiłem w ub. roku i za radą znalezioną na tym forum pomalowałem ją antykorozyjnym Cekorem R oczywiście po bardzo dokładnym odtłuszczeniu powierzchni - brama pomalowana cekorem odstała sobie 2 tygodnie i została pomalowana 2 x chlorokauczukiem i po ok. miesiącu wiszenia (nie miełem jeszcze wypełnienia - bo jest drewniane i było przykręcane później) pomalowana jeszcze raz chlorokauczukiem. Ile toto wytrzyma zobaczymy - na razie przechodzi pierwszą zimę.

zbigmor
03-02-2009, 09:03
Dziekuję za odpowiedzi,
czyli obojętne które, czy te drugie?
Mi wychodzi, że to jeden czort.
Ale co nieco do przodu w zagadnieniu ruszylismy :D

Zresztą na razie i tak odbój z tą robotą- niecierpię zimna :evil:
A po za tym - sezon na drewno trwa!
Kupić, przywieźć, kiedys pociąć i porąbać!
Najlepiej jak najprędzej - ale jest k.... zimno i kółko się zamyka :wink:

Jak mogę to jeszcze raz poproszę o zdjęcie "całosciowe" tej bramy.

zbigmor
zgadzasz się z opinią Mauer'a 75 w kwestii ceny bramy?
Mniej więcej już wiem ile kosztuje materiał na moja bramę - a robocizna?
Ile by mogła kosztować taka 5 metrowa brama z montażem?

Pozdrawiam


Bez szczegułów nie sposób określić dokładnie cenę. jak dla mnie taka brama gotowa pod wypełnienie z dostawą i montażem to około 4kPLN.

g_cz
18-02-2009, 21:43
Serdecznie witam !
Odpowiadając na zadane pytanie, uprzejmie informuję, iż dwa miesiące temu (we wrześniu) zakończyłem realizację bramy przesuwnej samonośnej według własnego projektu konstrukcyjnego. Oczywiście wcześniej przeglądnąłem oferty rynkowe markowych firm. Schemat konstrukcyjny wykonałem w programie AutoCAD, więc jeżeli ktoś sobie życzy – z przyjemnością wyślę plik.
Na stronach forum znalazłem również zapytanie na temat kosztu wykonania takiej bramy. Tak więc poniżej podaję łączny koszt jaki poniosłem na wykonanie bramy przesuwnej samonośnej.
Ogólne parametry to:
Wysokość: 1,5 [m]
Całkowita długość: 6 [m]
Całkowity prześwit wjazdu na posesję: 5 [m], w tym: 4 [m] brama + 1 [m] furtka.
A oto koszty:
Profile stalowe: 590,00 zł (w tym: profile na bramę oraz na 2 słupki do bramy i 1 do furtki),
Dwa panele Nylofor 3D do wypełnienia bramy: 260,00 zł.,
Dwa wózki bramowe: 232,00 zł (z rolkami z tworzywa), wózek z rolkami metalowymi jest droższy o 20,00 zł.,
Farba podkładowa i wierzchniego krycia (do dwukrotnego pomalowania: 56,40 zł.
Łożysko górne do prowadzenia bramy: 5,00 zł.
Zużycie prądu do spawania profili: 35,00 zł.
Nadmieniam, iż są to ceny brutto z sierpnia 2005.
Tak więc łączny koszt wykonania bramy przesuwnej i furtki o szer. 1 [m] wyniósł mnie: 1178,40 [/color]zł. (to chyba nieźle w porównaniu do cen rynkowych). Oczywiście nie podaję tu kosztu robocizny, gdyż realizowałem sam.

Jak na razie brama i furtka „chodzi doskonale” (przesuwa ją jest w stanie moja dwuletnia córeczka - dlatego też nie wyposażałem jej w napęd).
Jeżeli jesteś zainteresowany bliższymi szczegółami - życzę pomocą.

Witam.
My właśnie zaczynamy robić ogrodzenie. Chcemy wykonac to sami bo mamy taką mozliwość. Czy możemy też otrzymac te pliki. Adres: [email protected]
Pozdrawiam. Gosia

kinio52
20-02-2009, 18:42
Witam!
Jestem obecnie na etapie prac projektowych bramy przesuwnej, którą zamierzam wykonać samodzielnie. Będę wdzięczny za pomoc w postaci wyżej wymienionego pliku AutoCad na kontakt [email protected] Pozdrawiam.

zbigmor
23-02-2009, 11:17
Mauer75,zbigmor
Mógłbyś mi podpowiedzieć jakie elementy są potrzebne do wykonania bramy o świetle 5 m, wysokosc 1,5m?
Ile i czego trzeba kupić?
Czy dam radę pospawać te elementy spawarką 3 fazowa o prądzie max 160 A?
Moglbys pokazac zdjecie calosciowe bramy?
Ile moze wazyc brama z wypelnieniem profilami 20x20?
Jaki naped kupic?
Na co zwrocic uwage?
Moze jakis rysunek?
Ile to moze kosztowac?
itp.
Z gory dziekuje :D
P.S. Przepraszam,ze nie pisze polskich literek ale cos sie klawiaturze
popier.... :evil:


Przede wszystkim profil nośny 80/80/5/27mm o długości min. 7m (niech ci utną w hurtowni bo trochę z tym zabawy będziesz mieć), do tego sugeruję profil zamknięty 60/40/2mm 24mb, ceownik prowadzący 30/30/3mm i ten profil do wypełnienia. Ważyc to będzie pewnie z 350kg. Materiały są sugerowane, a nie wymagane.
Do tego napęd FAAC 741 z listwami napędowymi 10mm, 6mb.
Jak umiesz spawać to oczywiście dasz rady. Napęd przykładowy. Wystarczyłby FAAC 740, ale lepiej się zabezpieczyć przed niefachowym wykonawstwem. Wózki oczywiście wahliwe, regulowane, o 5 metalowych rolkach.

Sad Ripper
24-02-2009, 19:29
jeśli można, też bym bardzo prosił o schemacik bramy - [email protected]

sad r.

12marek
24-02-2009, 20:46
Dziękuję zbigmor
Trochę "zaboli" ten napęd, bo to bez mała 2 tysie :cry:
Ale skoro fachowiec twierdzi, że taki trzeba....
Sprawa nadal nie jest pilna,
drzewo na opał ma priorytet :wink:
Myślę sobie jeszcze jak przygotować miejsce do tego napędu :-?
Jakoś schematu nikt nie podsyła...
Trzeba będzie trochę poklikać i pojeździć po okolicy.
Pozdrawiam i dziękuję.

mirekbrz
17-03-2009, 20:09
Jak wiele innych osób byłbym bardzo wdzięczny za przesłanie zdjęć, schematów i wszystkiego co byłoby pomocne w samodzielnym wykonaniu takiej bramy. Wszelkie materiały słać na
[email protected]

magicc
18-03-2009, 21:53
a co do odradzania komus zeby cokolwiek robil sam jestem daleki od tego
poniewaz sam sie zastanawiam nad taka brama i napewno jesli juz to ja sam bede robil a co do malowania to tak myslalem o malowaniu proszkowym potem wygzewaniu
wedlog mnie jest to nie poto zeby grila z tego robic tylko poto zebym mial spokoj przynajmniej z brama na wiele lat
a co do robienia czegos samemu to juz zrobilem dwa gokarty z napedem noznym i lazienke instalacje wodna i kanalizacyjna i pare jeszcze innych pierdolek nie tylko w domu

może poniewczasie ta odpowiedź- ale- pokaż mi komorę do malowania proszkowego, która pomieści Twoją bramę, potem zsumuj sobie koszty- bowiem każdy dobry fachowiec Ci powie, żeby przed malowaniem proszkowym metal pochromianować ( tak pochromianować, nie pochromować) aby dobrze zabezpieczyć przed rdzą, a jak to już wszystko zrobisz to prześlij zdjęcia wraz ze skanem faktury...

Brama z nierdzewki wyszłaby niewiele drożej...

IPSX
27-03-2009, 18:25
Witamm,

Jestem nieszczęśliwym posiadaczem takiej bramy przesuwnej od momentu kiedy mi profil się rozjechał który jeżdzi po wózkach,

Profil rozjechał mi sie w 2 miejscach na szerokość okło 2 cm na odcinku około 1 metra czym to moze byc spowodowane i jak to naprawić.

zdjęcia postaram sie w niedzele wstawić

zbigmor
27-03-2009, 19:03
Witamm,

Jestem nieszczęśliwym posiadaczem takiej bramy przesuwnej od momentu kiedy mi profil się rozjechał który jeżdzi po wózkach,

Profil rozjechał mi sie w 2 miejscach na szerokość okło 2 cm na odcinku około 1 metra czym to moze byc spowodowane i jak to naprawić.

zdjęcia postaram sie w niedzele wstawić


To zapodaj więcej szczegułów. Jaki rozmiar profila i co to znaczy, że się rozjechał?

Bigbeat
31-03-2009, 00:56
Na szwie puścił?

bobiczek
31-03-2009, 02:04
Kochani!
Nie rozpatrujcie tylko technicznie.
Dowali sniegiem, przymrozi, będą kłopoty......
odśnieżyć idealnie prowadnicę, to delikatne wydłubywanie, ewentualnie sól.
I jedno i drugie ma konsekwencje - albo codzienne albo w późniejszyn czasie.
Albo uchylna na siłownikach, albo uchylna ręcznie,
Ja uważam tę na szynie za uciązliwą i mówcie co chcecie.
Piszę z doświadczenia.........

zbigmor
31-03-2009, 08:35
Kochani!
Nie rozpatrujcie tylko technicznie.
Dowali sniegiem, przymrozi, będą kłopoty......
odśnieżyć idealnie prowadnicę, to delikatne wydłubywanie, ewentualnie sól.
I jedno i drugie ma konsekwencje - albo codzienne albo w późniejszyn czasie.
Albo uchylna na siłownikach, albo uchylna ręcznie,
Ja uważam tę na szynie za uciązliwą i mówcie co chcecie.
Piszę z doświadczenia.........


Ale nikt tu nie pisał o przesuwnej na szynie. Takie rozwiązanie daje się w ostateczności.

kjaacek
06-04-2009, 10:58
Witam serdecznie, czy mogę poprosić schemacik bramy [email protected] chciałbym wykonać ją sam.[/i]

grzegorzmikołów
02-05-2009, 11:00
jeśli ktoś ma możliwość również prosił bym o wysłanie mi schematów, rysunków i wszystkiego innego na temat bramy przesuwanej :D
na tego maila
[email protected]

pozdrawiam Grzegorz

nahiba
03-05-2009, 00:47
Witam!Mam pytanie co do kotwienia rolek.Czy można to zrobić porzez użycie kotew min fi12 mm czy lepiej podczas wykonywania fundamentu wyprowadzić szpikli do zamoacoawania?Dzięki

roberto349
03-05-2009, 07:20
jeśli ktoś ma możliwość prosił bym o wysłanie mi schematów, rysunków i wszystkiego innego na temat bramy przesuwanej
na tego maila
[email protected]
:lol: z góry wielkie dzięki !!!

zbigmor
03-05-2009, 18:26
Witam!Mam pytanie co do kotwienia rolek.Czy można to zrobić porzez użycie kotew min fi12 mm czy lepiej podczas wykonywania fundamentu wyprowadzić szpikli do zamoacoawania?Dzięki


Jeśli jesteś pewny jakości betonu (a przynajmniej jego wierzchniej warstwy) to możesz śmiało użyć metalowych kotew rozprężnych. Radziłbym jednak użyć zamiast tego kotwy chemicznej. Kosztowo porównywalnie, a większa tolerancja na błędy.
Jakościowo najlepiej zatopić pręty w zalewanym betonie, ale wymaga to sporej precyzji i oczywiście wszystkich danych wymiarowych.

agnieszkakusi
01-06-2009, 18:14
wytłumaczcie jak to kobiecie :wink:
chcemy zrobić bramę przesuwną. Światło bramy 5,5m. Co muszę kupić i w jakich ilościach, żeby taką bramę zrobić? Z różnych oglądanych projektów wychodzi mi, że: 2 wózki 5-kołowe, 1 wózek prowadzący, zamek hakowy z puszką, gniazdo najazdu i szerszy profil dolny do przymocowania wózków. Plus profil, który będzie spawany. Wypełnienie drewniane.

zbigmor
02-06-2009, 09:31
wytłumaczcie jak to kobiecie :wink:
chcemy zrobić bramę przesuwną. Światło bramy 5,5m. Co muszę kupić i w jakich ilościach, żeby taką bramę zrobić? Z różnych oglądanych projektów wychodzi mi, że: 2 wózki 5-kołowe, 1 wózek prowadzący, zamek hakowy z puszką, gniazdo najazdu i szerszy profil dolny do przymocowania wózków. Plus profil, który będzie spawany. Wypełnienie drewniane.


Możesz opisać dokładniej co masz na myśli pisząc o tym zaznaczonym?
Profil nośny najlepiej 80/80/5/27 o długości 7,5m. Wózek prowadzący można zastąpić rolką prowadzącą.

agnieszkakusi
02-06-2009, 09:42
podobno może być zrobione tak, że profil do mocowania wózków będzie szerszy, a to co po bokach i u góry może być węższe. Ale już wiem, że cała rama będzie z profili 80x80x27. Co muszę kupić?

zbigmor
02-06-2009, 10:11
podobno może być zrobione tak, że profil do mocowania wózków będzie szerszy, a to co po bokach i u góry może być węższe. Ale już wiem, że cała rama będzie z profili 80x80x27. Co muszę kupić?

Wózków nie mocuje się do profila, ale do fundamentu. Rolki wózków jeżdżą wewnątrz tego profila. Ten profil nośny 80/80/5/27 jest tylko na dole, a reszta ramy jest prawie dowolna. Najczęściej jest to profil zamknięty 60/40/2.

agnieszkakusi
02-06-2009, 11:29
tak wiem, źle to opisałam. Ile wózków na taką długość bramy powinnam kupić? I czy coś jeszcze oprócz wózków, profila i zamka?

Endriuszka
02-06-2009, 19:18
a jakie sa koszty mnie wiwcej dla bramy o długosci 5m i wysokosci okolo 1,5m ???

mnie wiecej ile by to kosztowało ??

agnieszkakusi
02-06-2009, 20:23
u mnie przy świetle bramy 5,5m i wysokości 1,1 m wychodzi ok. 1500 zł, ale nie wiem czy wszystko liczę, a nikt mi nie chce pomóc i napisać co tam potrzeba...buuuuuuuuuuuuuuu :cry:

rafal194
04-06-2009, 20:49
Ale po części wyjaśnili ci co jest potrzebne.W zależności jaką bramę byś chciała,masz może jakiś orientacyjny wzór.

K.J.
10-06-2009, 01:28
Mam dosc malo miejsca przed domem, wiec w gre u mnie wchodzi tylko i wlacznie brama przesuwna...

Jednakże jest jeszcze jeden problem - brama będzie się znajdowała na samej granicy działki, więc musi się przesuwać tylko w jedną stronę - na moją działkę
Miejsce na brame jest szerokości 3,5 m.
Natomiast 4 m dalej (od końca miejsca na bramę) w płocie mam furtkę na własną posesję.
Reasumując w przypadku zastosowania bramy przesuwnej "zawieszonej" posiadającej przeciwwagę to po otwarciu bramy nie będę mógł otworzyć furtki ani nawet przejść tamtędy jakbym furtkę na chwilę zdjął teoretycznie.

Rozważałem więc zastosowanie bramy przesuwnej ale jeżdzącej po szynie - wtedy nie byłoby przeciwwagi i po otwarciu bramy nic nie zachodziłoby na furtkę.

Po lekturze postów mam mieszane uczucia co do takiej bramy z szyną...

Czy zdarza się dużo problemów z eksploatacją takiej bramy ?
Czy zrobienie przed szyną odwodnienia liniowego na całej długości bramy coś by pomogło ?
Czy są jakieś patenty żeby w zimie wszystko chodziło jak należy ?
Czy warto jest Waszym zdaniem robić bramę zawieszoną i tym kosztem zrezygnować z otwierania furtki przy otwartej bramie ?

Będę bardzo wdzięczny za wszystkie opinie na ten temat,

rafal194
10-06-2009, 10:33
Mi się wydaje ze brama cały czas nie jest otwarta (chyb ze u ciebie)w chwili gdy brama jest otwarta to można wejść nią.Nigdy nie myślałem o suwanych na szynie.mam podobną sytuacje a nawet jeszcze gorszą po przy zamkniętej bramie przeciwwaga kończy się zaraz na słupku furki a jak otworze to już całkowicie.

Więc na twoim miejscu jak bramy mało używasz nie będzie to koligowało ze sobą.
brama otwarta wejdziesz nią zamknięta to furtką.

Podaj jak możesz światło bramy bo wynika ze jest to 3,5 m to + 1,3przeciwwagi. =4,8m

zbigmor
10-06-2009, 10:48
Mam dosc malo miejsca przed domem, wiec w gre u mnie wchodzi tylko i wlacznie brama przesuwna...

Jednakże jest jeszcze jeden problem - brama będzie się znajdowała na samej granicy działki, więc musi się przesuwać tylko w jedną stronę - na moją działkę
Miejsce na brame jest szerokości 3,5 m.
Natomiast 4 m dalej (od końca miejsca na bramę) w płocie mam furtkę na własną posesję.
Reasumując w przypadku zastosowania bramy przesuwnej "zawieszonej" posiadającej przeciwwagę to po otwarciu bramy nie będę mógł otworzyć furtki ani nawet przejść tamtędy jakbym furtkę na chwilę zdjął teoretycznie.

Rozważałem więc zastosowanie bramy przesuwnej ale jeżdzącej po szynie - wtedy nie byłoby przeciwwagi i po otwarciu bramy nic nie zachodziłoby na furtkę.

Po lekturze postów mam mieszane uczucia co do takiej bramy z szyną...

Czy zdarza się dużo problemów z eksploatacją takiej bramy ?
Czy zrobienie przed szyną odwodnienia liniowego na całej długości bramy coś by pomogło ?
Czy są jakieś patenty żeby w zimie wszystko chodziło jak należy ?
Czy warto jest Waszym zdaniem robić bramę zawieszoną i tym kosztem zrezygnować z otwierania furtki przy otwartej bramie ?

Będę bardzo wdzięczny za wszystkie opinie na ten temat,



Stosuje się rozwiązania z bramą zachodzącą na furtkę, ale dla bezpieczeństwa dobrze by było umiejscowić czujniki otwierania obejmujące strefę furtki (zamiast tylko światła bramy). Dotyczy to oczywiście tylko bram z napędem.
Z bramą przesuwną na szynie głównym problemem jest okres zimowy. Szyna może być oblodzona (odwodnienie nie pomoże), musi być wpuszczona przynajmniej częściowo w drogę co sprzyja również zasypaniu piaskiem.

K.J.
10-06-2009, 12:04
Mi się wydaje ze brama cały czas nie jest otwarta (chyb ze u ciebie)w chwili gdy brama jest otwarta to można wejść nią.Nigdy nie myślałem o suwanych na szynie.mam podobną sytuacje a nawet jeszcze gorszą po przy zamkniętej bramie przeciwwaga kończy się zaraz na słupku furki a jak otworze to już całkowicie.
Więc na twoim miejscu jak bramy mało używasz nie będzie to koligowało ze sobą.
brama otwarta wejdziesz nią zamknięta to furtką.

To fakt, ze nie bedzie otwarta non-stop i ze bedzie mozna wchodzic brama zamiast furtka, ale chcialbym zrobic to jak najbardziej funkcjonalnie i dlatego tak pomyslalem o rozwiazaniu z szyna...


Podaj jak możesz światło bramy bo wynika ze jest to 3,5 m to + 1,3przeciwwagi. =4,8m

Swiatlo bramy to 3,5 m. Potem jest 4 m plotu. I potem furtka ok 1 m.
Mi mowili, ze calosc konstrukcji razem z przeciwwaga bedzie miala 4,5 m, wiec wnioskuje, ze przeciwwaga bedzie miala 1 m dlugosci. Czy to za malo Waszym zdaniem ? Jeden z fachowcow mowil, ze oni poza tym dociazaja jeszcze ta przeciwwage czyms (zapewne cos do srodka profili w przeciwwadze dospawuja albo wkladaja)

K.J.
10-06-2009, 12:15
Stosuje się rozwiązania z bramą zachodzącą na furtkę, ale dla bezpieczeństwa dobrze by było umiejscowić czujniki otwierania obejmujące strefę furtki (zamiast tylko światła bramy). Dotyczy to oczywiście tylko bram z napędem.
Z bramą przesuwną na szynie głównym problemem jest okres zimowy. Szyna może być oblodzona (odwodnienie nie pomoże), musi być wpuszczona przynajmniej częściowo w drogę co sprzyja również zasypaniu piaskiem.

Czujniki otwierania, czyli rozumiem, ze chodzi o fotokomorki ?
Czyli powinny one byc w srodku (od wewnatrz) zeby przy otwartej furtce brama nie mogla sie otworzyc ?

Myslalem jeszcze zeby zamontowac kontaktron na furtce i zeby zostawic fotokomorki tylko na swiatlo bramy, lecz z lektury schematow i instrukcji automatow nie wynika (przynajmniej dla mnie) czy da sie je bezposrednio podlaczyc czy trzebaby robic jakis bardzije skomplikowany uklad z przekaznikiem ???

Czy fotokomorki Waszym zdaniem powinny byc na zewnatrz od swiatla bramy czy od wewnatrz (posesji) ? Okolica jest bezpieczna, wiec nie powinno byc zagrozenia kradzieza tych fotokomorek jesli zamontuje je na zewnatrz.

zbigmor
10-06-2009, 12:26
Swiatlo bramy to 3,5 m. Potem jest 4 m plotu. I potem furtka ok 1 m.
Mi mowili, ze calosc konstrukcji razem z przeciwwaga bedzie miala 4,5 m, wiec wnioskuje, ze przeciwwaga bedzie miala 1 m dlugosci. Czy to za malo Waszym zdaniem ? Jeden z fachowcow mowil, ze oni poza tym dociazaja jeszcze ta przeciwwage czyms (zapewne cos do srodka profili w przeciwwadze dospawuja albo wkladaja)[/quote]


Przeciwwaga im dłuższa tym lepsza (łatwiejsze i otwieranie i większa stabilność). 1m przeciwwagi dla światła 3,5m to mało (co nie znaczy, że nie będzie się otwierać). Ponieważ i tak otworzy się na furtkę to proponuję przeciwwagę 1,7m i furtkę ustawioną w takiej pozycji, aby otwierająca się brama domknęła furtkę lub furtka otwierana na zewnątrz (co raczej nie jest zgodne z przepisami).

rafal194
10-06-2009, 23:43
Wszystko w zależności od czego brama jest zrobiona ,jeżeli będzie lekka to nie trzeba dużo przeciwwagi ,moim zdaniem 1,5 metra wystarczy.a co do fotokomórek (w razie napędu )montuje 2 pary jak na rysunku dodatkowo parę na otwieraniu.Oczywiście furka musi znajdować się w świetle fotokomórek tak aby po otworzeniu przecięła światło tych fotokomórek
http://img189.imageshack.us/img189/6146/fffm.jpg
Bo na pewno tak by fachowiec który wie co i jak założył.

K.J.
10-06-2009, 23:51
Hhhmmm... No tak, w sumie najbezpieczniej byloby zainstalowac fotokomorki od wewnatrz i od zewnatrz + na przesuwanie przy otwieraniu przeciwwagi... Tylko koszty troche rosna :-/

A co to są "urządzenia zabezpieczające krawędzie" ???

rafal194
11-06-2009, 11:23
Dodatkowe zabezpieczenie.
Ale wystarczą tylko 2 pary od"Urządzenie zabezpieczające zamykanie" i drugie "Urządzenie zabezpieczające otwieranie (furtki)".

http://img19.imageshack.us/img19/2126/fffmd.jpg

Niestety koszt wzrasta o dodatkową parę fotokomórek ok 185zł (podana cena jest przykładowa dla modelu napędu Faac).
Po założeniu dodatkowych fotokomórek człowiek jest pewny i śpi spokojnie.

sys
11-06-2009, 12:04
Witam .
miałem zaszczyt sam robić napęd do bramy przesuwnej czego teraz żałuję.
Skusiłem się do tego gdyż miałem odpowiedni silnik z przełożeniem.
Jednak sterownik i reszta osprzętu nie jest tania .ja zapłaciłem 230zł sterownik plus dwa piloty 160 fotokomurki 40 zł lampasygnalizacyjna 50 przekażniki i tokarz wziął 40 za spasowanie zębatki. Same koło zębate kosztowało 100 zl plus 50zł mb listwy zębatej.Jak widać nie jest to takie tanie samemu wykonać napęd.Dzisiaj napewno kupił bym gotowy.
Jeżeli chodzi o sprawy techniczne wykonania bramy,jest ona wykonana z jekli i prętów kwadratowych porusza się na płaskowniku zamocowanym na sztorc.
Kółeczka z tworzywa na łożyskach sztuk 3.
A możesz podać namiary na te elementy do instalacji o których piszesz?
Jaki silnik zastosowałeś?
Jeśli uważasz, że wyniosło Cię to drogo to zauważ, że gotowy napęd to min. 1200zł., a chyba i tak nie zawiera fotokomórek!

...mimo iż od napisania tego postu minęło prawie 3 lata to zastanawiam się czy któryś z forumowiczów nie myślał jak tanio rozwiązać problem odsuwania bramy przesuwnej w sposób elektryczny nie kupując odrazu gotowych napędów... zastanawiam się co kolega "jankowski" wykorzystał podczas konstruowania samego napędu. (Właściciele bram dwuskrzydłowych problem tanich siłowników mają praktycznie rozwiązany i podany na tacy)... zastanawiam z czego można przypasować w miarę mocny mały silnik, reduktor...? :)

...mój pomysł to zastosowanie elektrycznej wyciągarki warsztatowej .. praktycznie gotowa konstrukcja, zamiast koła nawojowego wykonać koło dopasowane do listwy zębatej...są takie :
http://www.allegro.pl/item652368966_wyciagarka_linowa_580w_udzwig_250kg_ gwar_f_v.html#gallery

ale bardzie na rozmiary będzie pasować taka:
http://www.allegro.pl/item650284319_wyciagarka_wciagarka_12_24v_1000kg_r olki_pilot.html

praktycznie wszystko podane jak na tacy, sterowanie, odpowiednia moc i siła, wielkość, obroty... co o tym sądzicie?

magicc
11-06-2009, 12:27
nie sądzę, aby właściciele bram rozwieranych byli na uprzywilejowanej pozycji. Siłowniki kosztują ok. 1700 zl, bez osprzętu. I o do bramy do max 3,8 m.

Co do wyciagarki- do kosztów dolicz trafo 230/12V o odpowiedniej mocy . Takie trafo z prostownikiem będzie tez kosztować ok 150- 250 zł. Domyślam się, iż moc silnika to kilkaset Watt.

sys
11-06-2009, 12:31
nie sądzę, aby właściciele bram rozwieranych byli na uprzywilejowanej pozycji. Siłowniki kosztują ok. 1700 zl, bez osprzętu. I o do bramy do max 3,8 m.

Co do wyciagarki- do kosztów dolicz trafo 230/12V o odpowiedniej mocy . Takie trafo z prostownikiem będzie tez kosztować ok 150- 250 zł. Domyślam się, iż moc silnika to kilkaset Watt.

proszę spojrzeć na link nieco wcześniej podany...;) przebrnąłem przez wszystkie 25 stron...kapitalne i tanie pomysły :)

http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=504473&postdays=0&postorder=asc&highlight=si%B3ownik+bramy&start=0

co do bram przesuwnych gotowe napędy lecz również bez osprzętu można nabyć za ok 800-900zł... oczywiście można trafić okazyjnie za 500 :wink:

rafal194
11-06-2009, 12:38
A jaki rodzaj przesuwania bramy myślałeś zastosować?przełożenie na linkę?czy listwę zębatą,pierwsze rozwiązanie jest tańsze ale gorzej w zimę z oporami,może się ślizgać.

sys
11-06-2009, 12:42
opierać miałoby się to na tradycyjnej listwie zębatej, sam napęd wykorzystałbym z wyciągarki lecz zamiast koła nawojowego dla linki zrobiłbym/dopasował koło zębate dostosowanej do listwy ( na allegro ok 55zł) ... sterowanie to już inna para kaloszy...
...nie trzeba zastosowywać żadnych przełożeń gdyż te wyciągarki zapindalają z prędkością 11m/min... czyli bramę 3 m będą otwierać w ok 15 sek

zbigmor
13-06-2009, 21:14
opierać miałoby się to na tradycyjnej listwie zębatej, sam napęd wykorzystałbym z wyciągarki lecz zamiast koła nawojowego dla linki zrobiłbym/dopasował koło zębate dostosowanej do listwy ( na allegro ok 55zł) ... sterowanie to już inna para kaloszy...
...nie trzeba zastosowywać żadnych przełożeń gdyż te wyciągarki zapindalają z prędkością 11m/min... czyli bramę 3 m będą otwierać w ok 15 sek

To jeszcze radzę sprawdzić warunki pracy takiego napędu, zapomnieć o gwarancji, podłączyć fotokomórki, wykonać mocowanie i zliczyć koszty. Jeśli po 2 latach użytkowania stwierdzisz, że warto było to albo nie uwierzę, albo pozazdroszczę.

bodzious
19-06-2009, 12:00
Proszę o pomoc w temacie regulacji bramy, gdyż po 3 miesiącach użytkowania brama w końcowym odcinku zamykania po prostu się zaciera. Sprawdziłem profil, wewnątrz jest czysty, natomiast jedna z rolek pionowych wózka do bramy w pewnym momencie zamykania ociera bokiem o wewnętrzną krawędź profilu bramy zacierając ją tym samym. Jeżeli w trakcie zamykania dociągnę bramę do siebie to wtedy jest ok. Wózki, które posiadam zamontowane są na betonowym fundamencie i posiadają cztery śruby regulacyjne, ale nie wiem jak to ogarnąć, żeby czegoś nie zepsuć.
Pozdrawiam
Bogdan

zbigmor
19-06-2009, 15:25
Proszę o pomoc w temacie regulacji bramy, gdyż po 3 miesiącach użytkowania brama w końcowym odcinku zamykania po prostu się zaciera. Sprawdziłem profil, wewnątrz jest czysty, natomiast jedna z rolek pionowych wózka do bramy w pewnym momencie zamykania ociera bokiem o wewnętrzną krawędź profilu bramy zacierając ją tym samym. Jeżeli w trakcie zamykania dociągnę bramę do siebie to wtedy jest ok. Wózki, które posiadam zamontowane są na betonowym fundamencie i posiadają cztery śruby regulacyjne, ale nie wiem jak to ogarnąć, żeby czegoś nie zepsuć.
Pozdrawiam
Bogdan


Co to znaczy rolka pionowa? To ta o osi poziomej?
Ociera bokiem o wewnętrzną krawędź? To fizycznie niemożliwe.
Prawdopodobnie trzeba lekko przestawić 2 wózek, ale jak uszczegułowisz to można mieć pewność jak.

wojtas122
19-06-2009, 17:19
może wada wózka?? jedno z zabezpieczeń puściło i zrobił sie luz na rolce i dlatego kantuje o brzeg profila????

rafal194
19-06-2009, 18:59
Tak jak pisał przedmówca.Może porostu wadliwe rolki były czasem się zdarza że po krótkim użytkowaniu są do wymiany.Najlepiej trzeba by było z sunnoć bramę i zdementować(ewentualnie wymienić wadliwa rolkę)Jeżeli jest to wewnętrzna rolka to można wymienić bez prawie demontażu.

magicc
21-06-2009, 20:33
nie sądzę, aby właściciele bram rozwieranych byli na uprzywilejowanej pozycji. Siłowniki kosztują ok. 1700 zl, bez osprzętu. I o do bramy do max 3,8 m.

Co do wyciagarki- do kosztów dolicz trafo 230/12V o odpowiedniej mocy . Takie trafo z prostownikiem będzie tez kosztować ok 150- 250 zł. Domyślam się, iż moc silnika to kilkaset Watt.

proszę spojrzeć na link nieco wcześniej podany...;) przebrnąłem przez wszystkie 25 stron...kapitalne i tanie pomysły :)

http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=504473&postdays=0&postorder=asc&highlight=si%B3ownik+bramy&start=0

co do bram przesuwnych gotowe napędy lecz również bez osprzętu można nabyć za ok 800-900zł... oczywiście można trafić okazyjnie za 500 :wink:

Poświęciłem trochę czasu i przeglądnąłem wątek na elektrodzie. I pomysł z podnośnikiem i silnikiem z wycieraczek jest dobry. Jednak w zadzie tylko dwie lub trzy osoby wykonały to tak, aby nie mieć problemów z użytkowanie przez wiele lat. Na dodatek problemy z estetyka wykonania- w niektórych przypadkach nie do przeskoczenia. Do tego dochodzą problemy ze sterowaniem- prawie wszyscy o nich pisali. Prawie nikt nie miał zabezpieczenia przeciwprzeciążeniowego.

To wszystko powoduje że uważam iż lepiej kupić gotowe rozwiązanie. Mimo iż mam dostęp do warsztatu w pełni wyposażonego, nie zdecydowałem się na samodzielne wykonanie- dobre wykonie- estetyczne, trwałe itp- kosztowałoby więcej niż kupno.

Pozdrawiam

sys
26-06-2009, 09:16
dlatego narazie rozmawiamy czysto teoretycznie... na wdrożenie pomysłu w praktyce przyjdzie właśnie czas po dywagacjach teoretycznych ;)

cywil6
19-07-2009, 12:10
Witam wszystkich!
Przeglądałem tematy dotyczące samodzielnego wykonania bramy przesuwnej samonośnej i ciężko znaleźć informacje co do jej budowy.Chodzi mi konkretnie o spawanie.Brama dł.4m plus przeciwwaga z wypełnieniem z profilu 20x20.Jaki profil jezdny 80-tka? czy mniejszy?
Widziałem bramy,które mają wypełnienie spawane bezpośrednio do profilu jezdnego (brak osobnej ramy bramy,profil jezdny jest dolną częścią ramy - nie wiem czy dobrze to wytłumaczyłem) - czy to nie jest błędem?
Może ma ktoś jakieś konkretne zdjęcia,czy plany z uwzględnieniem najważniejszych rzeczy,na które trzeba uważać przy budowie bramy.Może coś o montażu...
Pozdrawiam!

rafal194
19-07-2009, 13:52
brama 4m +przeciwwaga min.1,6m im większa tym lepsza ale w zupełności wystarczy.Chyba ze masz miejsce to daj przeciwwagę dł.2m.Wtedy kupujesz profil jezdny (ceownik pół zamknięty )6m i masz bez cięcia.
Masz przykładowy rysunek odręczny w Paint na szybkiego wzór podstawowy

http://img521.imageshack.us/img521/362/50m.jpg

cywil6
19-07-2009, 14:55
Dzięki za odpowiedź!
Te informacje są dla mnie jak najbardziej jasne,(choć mam jeszcze parę pytań).
A wracając jeszcze do pytania,czy brama musi mieć "własna ramę"dospawaną do profila jezdnego,czy mogę wypełnienie spawać bezpośrednio do profila jezdnego?
Jak mocowana jest rolka prowadząca w przypadku montażu miedzy słupkami murowanymi (wolno stojący słupek stalowy mocowany do fundamentu,czy wysięgnik mocowany do słupka murowanego?).
Jak mocowane jest gniazdo najazdu i rolka najazdowa?
Widziałem rozwiązania,gdzie listwa zębata mocowana jest na 1/3 wysokości bramy(czy ma to jakieś plusy? - napęd jest mniej narażony na czynniki atmosferyczne - przez to że jest wyżej?).
Jak to jest z wózkami?
Montaż na dyblach?,wbetonowanie samych szpilek?,czy wbetonowanie jakiejś konstrukcji ze szpilkami pod wózki?
Czy kładąc kostkę brukową mogę nią przykryć fundament pod wózki (montaż wózków przez kostkę - nie chcę żeby było widać fundament),czy też jakieś dystansy na grubość kostki i dopiero montaż wózków?
Z tego co wiem rozstaw między wózkami jest mniej więcej równy długości przeciwwagi (popraw mnie, jeśli się mylę).

Sorry,że się tak rozpisałem,ale mam tyle wątpliwości...i niestety w tej dziedzinie jestem świerzak...

Pozdrawiam

rafal194
19-07-2009, 15:16
Nie radzę spawać wypełnienia do profilu jezdnego (spowoduje to jego wygięcie) ,zrób dodatkową ramkę.

Nierozumnie dobrze ale Chodzi ci o prowadzenie na górze bramy (rolka z plastiku) ona trzyma tylko bramę w pionie może być mocowana do betonu (tylko dobrze)

My rolki najazdowe kupujemy taką którą spawamy do słupka tam gdzie jest zamek i brama nachodzi na nią .Najazd chowa się w profilu jezdnym


mocowanie listwy zębatej tyle ile fachowców tyle opinii ale dam na przykład instrukcja facc zaleca mocowanie listwy zębatej na profilu jezdnym.oczywiste w miarę nad ziemią ma to na celu ze mniej śnieg wtedy zalega.
http://img404.imageshack.us/img404/8086/bramae.jpg


I również z montażem wózkami jest dużo technik.Jak kto woli.Ja robie stojak do którego są przyspawane szpilki i zalewam go w betonie w ten sposób aby wystawał sam gwint pod wózki.

Z kostką będzie ciężko po postawieniu bramy masz tylko 7cm (w zależności od rodzaju rolek).światła między ziemia a profilem jezdnym.Obłóż na obkuło fundamentu.Lepiej niech tam będzie czysto.

Tak rozstaw wózków to trochę miej niż przeciwwaga tak aby tylko wózki nie wystawały.[/img]

cywil6
19-07-2009, 16:11
No...i już się parę rzeczy powoli wyjaśnia...dzięki
A z tą rolką...to chodzi mi o to ,czy słupek stalowy na którym zamontowana jest rolka prowadząca jest zamocowany do fundamentu czy do słupka murowanego,czy może do jednego i drugiego?
Czy gniazdo najazdu jest mocowane podobnie jak rolka prowadząca(tzn.na słupku murowanym,czy na osobnym słupku metalowym montowanym do fundamentu) i gdzie usytuować rolkę najazdową?
Pozdrawiam!

cywil6
19-07-2009, 16:23
...Może tak będziesz wiedział o co mi chodzi...bo sam nie wiem czy to dobrze tłumaczę.
http://img31.imageshack.us/img31/5053/rolkaprowadzca.jpg

rafal194
19-07-2009, 16:38
Rolka najazdowa w zależności od modelu ale do słupka na wysokości profila jezdnego.To robi się na końcu jak już wszystko jest zrobione zamykasz prawie bramę i patrzysz na jakiej wysokości .

Jak masz możliwość zamurowania słupków to je zamuruj ale tez można przykręcić na kołki do podłoża .Zalecam zamurowanie obydwu słupków.

http://img20.imageshack.us/img20/3316/brama2.th.jpg (http://img20.imageshack.us/i/brama2.jpg/)

cywil6
19-07-2009, 16:50
Dzięki,o to mi chodziło.
Ale to nie koniec...
http://img36.imageshack.us/img36/8086/bramae.jpg (http://img36.imageshack.us/i/bramae.jpg/)

O co mi chodzi...no właśnie...listwa zębata jest mocowana poprzez tulejkę dystansową(jeżeli dobrze rozumiem),jak to mocujesz?

rafal194
19-07-2009, 17:39
Są dwa rodzaje mocowań tuleje spawane lub przykręcane.polecam spawane .Tuleja jest spawana do profila jezdnego a do niej przykręca się listwę zębatą.Osobiście polecam listy stalowe, nie żadne plastikowe

cywil6
19-07-2009, 17:51
Czyli tuleja jest gwintowana?(bo inaczej śruby wchodziły w profil jezdny i uniemożliwiałoby to pracę wózka).
Jaki jest wymiar tulei? (o ile odsadzona jest listwa zębata od profila jezdnego) - czy jest tu jakiś standart?
Proszę naświetl mi jeszcze sprawę montowania tej rolki najazdowej i gniazda najazdu...

rafal194
19-07-2009, 18:02
Az takich odpowiedzi nie znam (nigdy nie zwracam uwagi na to)
tak tuleja jest gwintowana a do niej przykręcana listwa na śrubę M8.Odległość ok.3cm.

Rolkę montujesz na końcu profila jezdnego a gniazdo na słupku .Po zamknięciu rolka najeżdża na najazd.

cywil6
19-07-2009, 18:20
Wielkie dzięki rafal194,wyjaśniłeś mi kupę rzeczy!!!
Chyba zdecyduję się i wezmę sam za robotę.Ogrodzenie zeżre mi kupę kasy,więc może tu trochę zaoszczędzę.
Teraz tylko pozliczać profile i heja!
Jeszcze jedno ostatnie pytanko:gdy brama będzie docelowo z automatyką,to czy napęd sam w sobie jest wystarczającą ochroną przed otwarciem przez intruza,czy lepiej zamek hakowy?

rafal194
19-07-2009, 18:33
W żadnym wypadku zamek gdy jest napęd.Jakbyś otworzył bramę pilotem jakby zamek trzymał ?Napęd wystarczy bez pilota nie otworzy bramy,aby otworzyć bramę bez prądu musisz odblokować napęd kluczykiem który jest dołączony.

cywil6
19-07-2009, 18:47
OK.
Wszystko jasne,dziękuję za wszystkie odpowiedzi...
Miło mi się z tobą gawędziło,i na pewno mi pomogłeś.
Na pewno będę tu zaglądał,jeśli będę miał problemy stuknę do ciebie (jeżeli nie masz nic przeciw),a na razie dzięki za twój czas!
Pozdrawiam!!!

rafal194
19-07-2009, 19:03
Niema za co.Powodzenia w pracach przy bramie.Pozdrowienia

cywil6
20-07-2009, 10:46
Witam !
Podczas kalkulacji materiałów na moją bramę,nasunęło mi się jeszcze jedno pytanko...
W czym pracuje rolka prowadząca - ceownik czy kątownik dospawany do ramy?
I jakie optymalne wymiary powinien mieć ten profil i rolka ?
Pozdrawiam !

rafal194
20-07-2009, 18:06
Rolka stosuje taką
http://img21.imageshack.us/img21/4898/10608384.jpg

najlepsza ceówka 30x30x30x2.Rolka wtedy wchodzi idealnie i ma lepsze podparcie.Ale niestety nie zawsze są takie ceówki w hurtowniach budowlanych.Wtedy stosuje się kątownik dopasowany.Ma on długość według bramy .Po zamknięciu bramy ma wystawać chociaż 3cm za rolkę.Rozumiesz?

Ale są tez inne na tej stronie http://www.sedmet.pl/akcesoria.html.Wedle upodobania.

cywil6
21-07-2009, 07:48
O!
Witam rafal194 i dzięki za wyjaśnienie (wiem o co ci chodzi) !
Znów krok do przodu.
Wczoraj jeździłem za profilami - jest OK.Muszę jeszcze zamówić groty, itd.
Muszę ci jeszcze raz głowę zawrócić: gdy spawasz konstrukcję bramy,to najpierw robisz ramę bramy z wypełnieniem na gotowo - i spawasz całość do profila jezdnego,czy zaczynasz - do profila jezdnego spawasz podstawę ramy,boki, góra,wypełnienie itd.? (chyba to pierwsze)...
Tak po za tym,to chciałbym moją bramę dać jeszcze na koniec do ocynkowania i dopiero po,jakimś czasie pomalować.Jeszcze nie wiem jaki napęd konkretnie kupię,ale myślę ,że zrobię jakieś "uniwersalne"orurowanie (peszle) pod kable,które będzie pasowało do wszystkiego.

Pozdrawiam!

mirosław526
21-07-2009, 16:32
Serdecznie witam !
Odpowiadając na zadane pytanie, uprzejmie informuję, iż dwa miesiące temu (we wrześniu) zakończyłem realizację bramy przesuwnej samonośnej według własnego projektu konstrukcyjnego. Oczywiście wcześniej przeglądnąłem oferty rynkowe markowych firm. Schemat konstrukcyjny wykonałem w programie AutoCAD, więc jeżeli ktoś sobie życzy – z przyjemnością wyślę plik.
Na stronach forum znalazłem również zapytanie na temat kosztu wykonania takiej bramy. Tak więc poniżej podaję łączny koszt jaki poniosłem na wykonanie bramy przesuwnej samonośnej.
Ogólne parametry to:
Wysokość: 1,5 [m]
Całkowita długość: 6 [m]
Całkowity prześwit wjazdu na posesję: 5 [m], w tym: 4 [m] brama + 1 [m] furtka.
A oto koszty:
Profile stalowe: 590,00 zł (w tym: profile na bramę oraz na 2 słupki do bramy i 1 do furtki),
Dwa panele Nylofor 3D do wypełnienia bramy: 260,00 zł.,
Dwa wózki bramowe: 232,00 zł (z rolkami z tworzywa), wózek z rolkami metalowymi jest droższy o 20,00 zł.,
Farba podkładowa i wierzchniego krycia (do dwukrotnego pomalowania: 56,40 zł.
Łożysko górne do prowadzenia bramy: 5,00 zł.
Zużycie prądu do spawania profili: 35,00 zł.
Nadmieniam, iż są to ceny brutto z sierpnia 2005.
Tak więc łączny koszt wykonania bramy przesuwnej i furtki o szer. 1 [m] wyniósł mnie: 1178,40 [/color]zł. (to chyba nieźle w porównaniu do cen rynkowych). Oczywiście nie podaję tu kosztu robocizny, gdyż realizowałem sam.

Jak na razie brama i furtka „chodzi doskonale” (przesuwa ją jest w stanie moja dwuletnia córeczka - dlatego też nie wyposażałem jej w napęd).
Jeżeli jesteś zainteresowany bliższymi szczegółami - życzę pomocą.

Witam.
My właśnie zaczynamy robić ogrodzenie. Chcemy wykonac to sami bo mamy taką mozliwość. Czy możemy też otrzymac te pliki. Adres: [email protected]
Pozdrawiam. Gosia

Witam...czy może mi Pan przesłac ten program AutoCad, z góry dziękuje i pozdrawiam mirosł[email protected]

rafal194
21-07-2009, 20:42
Najpierw robię ramę bramy wraz z wypełnieniem itp.Potem prostowano potem groty , i na końcu do profila jezdnego.Peszle możesz puścić normalne,bo przecież przewody do każdego napędu masz jednakowe.Np od fotokomórki możesz zakopać peszel z przewodem już.Wzdłuż bramy.Kup peszel z pilotem będzie łatwiej przewód przeciągać.
http://img404.imageshack.us/img404/9219/przewody.th.jpg (http://img404.imageshack.us/i/przewody.jpg/)
Tu jest tylko przykład ułożenia przewodów ale przeważnie lampę i antenę daje sie po tej samej stronie co napęd.(lub lampa z w budowaną anteną).A wyłącznik kluczykowy niepotrzebny,Tak więc wzdłuż bramy potrzebny jeden przewód pod fotokomórkę.
Przepraszam ze tak późno ale w tygodniu ciężko wcześniej pisać.pozdrowienia



Od tego spawania pada na oczy :)dopieroz teraz zauwazyłem link

...Może tak będziesz wiedział o co mi chodzi...bo sam nie wiem czy to dobrze tłumaczę.
http://img31.imageshack.us/img31/5053/rolkaprowadzca.jpg
Ten słupek jest zalewany w ziemie tylko robi się tak(dodatkowo mocuje) aby było stabilniej przy cienkich słupkach.Teraz jest łatwiej bo jest dużo bram przesuwnych i można się przyjrzeć.Sam tak robiłem jak się uczyłem

cywil6
21-07-2009, 21:25
...jak miło... :)
Jutro dostaję Profile!
Dziś jeździłem jeszcze po marketach Obi,Praktiker,Castorama (lakier i takie tam...) i Przyglądałem się bramom i furtkom.
Wszystko na profilu 70-ce,rama 40x30,profile pionowe 20x20 (tylko jedna spawka na górze do profilu wzdłużnego i jedna na dole),groty,prowadzenie rolki górnej kątownik...i cała tajemnica (teraz jestem mądrzejszy :wink: ).Nie widać tylko jak spawane są groty(wyglądają jak wciśnięte w profil) - jak oni to robią?
Dziś znalazłem ocynkownie pod Krakowem - zobaczymy co odpiszą.
Jutro chyba zacznę!
I jak zwykle pytanko:Jak myślisz jaki lakier będzie OK.na gołą stal(przęsła bedą chyba nieocynkowane) jakiś chlorokauczuk,czy może słynna już śnieżka z teflonem,czy coś dwu-komponentowego?

cywil6
21-07-2009, 21:33
Sorry,ja też dopiero teraz zobaczyłem twój drugi post...
dzięki za fotkę - tak sobię własnie myślałem.
Aproppo - fotokomórki są w murze na "zero" - czy wystają z muru?

rafal194
21-07-2009, 22:41
Farba ja używam chlorokauczuk śnieżki..Najpierw podkład.Ale jak to z farbami każdy woli inne.Zawsze można lepiej popytać popatrzeć.

Fotokomórki wystają na murku.Jak na zdjęciu
http://img268.imageshack.us/img268/8597/fotokomrka.jpg
wszystkie kable w tym przypadku schowane są w murze ale taka ale można dać na wierzchu w peszlu) (gorzej z estetyką)

A groty spotkałem się ze są wklejane .Grody maja prowadnice wchodzą w profil),ale to rzadkość aby ktoś kleił.porostu są ładnie pospawane.

maslak
21-07-2009, 22:57
tak przyglądam się dyskusji i jeszcze wtrącę swoje trzy grosze odnosnie zamka w bramie przesuwnej - ja u siebie jednak założyłem zamek hakowy ale zamykany ręcznie przy użyciu klucza i wkładki patentowej - koszt w sumie nie taki duży a że na razie nie mam napędu to sprawdza się wyśmienicie a po założeniu napędu myslę że też się przyda np. w przypadku dłuzszego wyjazdu zamknę bramę również i na zamek zawsze to jakieś utrudnienie dla nieproszonych "gości" oczywiście wkładka patentowa odpowiednio zabudowana by nie było łatwo się do niej dobrać.
Odnośnie malowania pisałem już chyba wcześniej - za radami z forum 2 x cekor r i później chlorokauczoukowa

cywil6
21-07-2009, 23:34
Witam !
...No właśnie - jak to jest z tym hakiem?
Jak będzie już napęd,to trzeba będzie będzie hak za każdym otwarciem podnieść?

cywil6
21-07-2009, 23:59
...Tu jest ładna spawka.
Niektóre z tych co dziś oglądałem z marketów,to co innego (punktowo z dwóch stron i jakoś tak niechlujnie)
[img=http://img20.imageshack.us/img20/8480/grot.th.jpg] (http://img20.imageshack.us/i/grot.jpg/)
...właśnie zastanawiam się jakie groty.

maslak
22-07-2009, 10:38
zamek u mnie może być na stałe w 2 pozycjach -
1 otwarta - wygląda tak jak by zamka nie było
2 zamknięta zapadka blokuje zamknietą brame

jesli zostawisz zamek w pozycji otwartej to brame otwierasz i zamykasz tak by była bez zamka
mam dokładnie taki zamek http://www.kowal.malopolska.pl/katalog-produktow/Okucia-drzwiowe/zamki-hakowe/zamek-hakowy-H-40.html

cywil6
22-07-2009, 11:21
Rozumiem,to nie głupie (jaka jest cena?)

maslak
22-07-2009, 15:23
nie pamietam dokładnie ale sam zamek kosztował dwadzieścia-kilka zł razem z przesyłką zapłaciłem chyba 40zł a i tak wyszło mnie to taniej niż w miejscowej "hurtowni" z elementami kutymi bo tam chcieli ponad 50zł
W moim przypadku droższa była wkładka patentowa bo potrzebowałem w nietypowej długości.

rafal194
22-07-2009, 16:03
Nowych rzeczy można się dowiedzieć.Co chwile powstają nowe modele zamków.
W tych hipermarketach to wszystko na sztuki.Trzaśniesz porządnie parę razy i zacznie się rozlatywać.

_IRON_
07-08-2009, 08:04
Witam,
przymierzam się do wykonania bramy przesuwnej, proszę o przesłanie rysunków, schematów i wszystkiego co macie na adres: [email protected]
Z góry dziękuję za pomoc.

Sad Ripper
13-08-2009, 06:04
ja mam dwa pytania-

1. w jakiej odległości od słupka umieszcza się wózek i ile centymetrów od słupka powinna być powierzchnia bramy.

2. czy rama przyspawywana do do profilu, w który wchodzą wózki, musi znajdować się na środku tego profilu? Innymi słowy chciałem bramę wypełnioną drewnem i chciałem, żeby drewno zasłaniało całość, włącznie z profilem jezdnym. Da się tak, czy wtedy "wyprowadzę bramę z równowagi?"

sadr

adi_
19-08-2009, 16:12
mam znalazlem firme co moze pomalowac proszkowo i to wypalic w piecu warunek jeden brama lub cos innego nie moze byc dluzsze niz 7 metrow i musi byc dostarczone do nich na plac koszt bramy 7 metrowej to w granicach maksymalnie 500 zloty namiary na firme tylko na prv

michal_hgt
24-10-2009, 08:41
Witam
Ja też bardzo proszę o materiały pomocne przy samodzielnej budowie bramy suwanej. [email protected]

rafal194 mam takie pytanie do Ciebie. Jakie wózki montujesz do bramy? Z kółkami z tworzywa czy stalowymi? I jak najlepiej powinny być montowane kółka, przykręcane czy zabezpieczane segerem?

adamionII
03-11-2009, 21:57
Przyłączam się do próśb kolegów i prosiłbym o przesłanie na moją pocztę: [email protected] materiałów przydatnych do wykonania bramy przesuwnej a w szczególności rysunku konstrukcyjnego takiej bramy - będę niezmiernie wdzięczny!

kiczkajlo
22-11-2009, 11:23
Ja rowniez bym prosil o przeslanie materialow konstrukcyjnych jak i zdjec o ile to mozliwe na mail [email protected]. Chcialbym zrobic dwie bramy jedna z furtka przy wjezdzie na dzialke a druga bez furtki na wyjezdzie. Dziekuje serdecznie za pomoc.

jareklustig
29-11-2009, 17:20
ja także zwracam się do wszystkich forumowiczów o pomoc w kwesti jakiś planów, zdjęc, schematów, czegokolwiek, co mogłoby mi pomóc w stworzeniu mojej bramy;-) proszę o podesłanie informacji na [email protected]
pozdrawiam

slawek_czak
01-12-2009, 19:35
Proszę szanownych forumowiczów o wszelkie schematy, zdjęcia potrzebne i przydatne przy wykonywaniu bramy przesuwnej [email protected]

lutownica1
10-12-2009, 12:47
witam,
będę realizował od zera projekt bramy przesuwnej, sterowanej przez przakaźniki oraz przez sterownik PLC.

Potrzebuję wszelkich schematów konstrukcyjnych konstrukcji bramy, gdyż muszę samodzielnie wykonać skrzydło, napęd no i automatykę.

Obiecuję ze po skończeniu projektu umieszczę tutaj całą dokumentację techniczną.

Z automatyką sobie poradzą ale rysunki (np. CAD) waszych konstrukcji bardzo by mi pomogły.

Proszę o wysłanie materiałów w razie możliwości na [email protected]

maslak
10-12-2009, 16:53
Chętnie bym zamieścił rysunek mojej bramy ale gdzies mi przepadł - moglibyście byc zaskoczeni jego średniowieczną formą - jedna kartka papieru w kratkę z narysowanym kształtem bramy i opisanymi wymiaramii pod spodem rozpiska jak pociąc profile tak by została jak najmniejsza ilośc odpadów ot i cała filozofia nie wiem po co wam jakieś skomplikowane projekty rysunki cad itp. Cały projekt bramy zajął nie więcej jak 0,5 godziny z długopisem i kalkulatorem w ręku i to dla człowieka który wszelkich technicznych rzeczy uczył się z forum muratora i innych stron w necie. Wg mnie wystarczy odrobina zmysłu technicznego i zdroworozsądkowego myślenia a cała reszta informacji jest w tym wątku.

slawek_czak
23-12-2009, 19:33
Nom ja już zamontowałem swoją brame i śmiga aż miło. moja brama ma 6m swiatła bramy i 3 metry przeciw wagi. profil jezdny 80x80x5(27-szerokość wycięcia). rama bramy z profila zamknietego 60x40x3, wypełnienie ceownik zimnogięty 40x20x2, fundament 100 cm głębokości, 40cm szerokości, 400cm długości. po 50 cm za skrajnymi wózkami. belka z 4 drutów żebrowana 12. zakotwiczyłem szpilki(16-tka po 50 cmdługości, po 3 pod każdy wózek) pod wózki, wózek bliższy światła bramy ma 9 rolek, ten na przeciw wadze 5 rolek, wózki w odstępie 3 m od siebie. obydwa z pełną regulacja na boki i góra dół. proponuje wstawić w ten fundament konkretny słupek(80x80x3 2,5m długi) na którym będzie rolka prowadząca, trzymająca pion bramy , jakieś 15 cm od szpilek pod przedni wózek, ten bliżej światła bramy. to samo dotyczy słupka najazdowego( do którego brama dochodzi po zamknięciu) jak coś to postaram zamieścic jakieś fotki. jest też rolka( montowana na skraju profila jezdnego) i kieszeń najazdowa montowana na słupku najazdowym. zamek też mam

slawek_czak
23-12-2009, 19:47
za stal dałem 1100zł, ze wszystkim wyszło jakieś 2000 zł, elektrody(1 paczka )tarcze(2 małe, 1duża), cement(600kg z fundamentem pod furtke),rolki, zamki. z montarzem bramy zajeło to mi jakieś 3 dni. jak cos mi sie przypomni to napisze

qbek4
26-01-2010, 15:20
A ja mam pytanie trochę z innej beczki, ale jak najbardziej dotyczące bram. I sprzyjające aurze za oknem ;)
Nie mogę zamknąć swojej bramy od kilku dni - prowadnica nie pasuje do zamka. Podejrzewam, że to kwestia mrozu. Co więcej, boję się, że powodem tego niedopasowania jest złe wymurowanie fundamentów pod bramę - fundament nie był wymurowany dość głęboko, poniżej poziomu zamarzania gruntu i teraz grunt zamarzając, wypiętrzył fundament wraz z bramą. Generalne pytanie jest - co z tym zrobić (nie teraz, tylko w ogóle, na przyszłość), żeby jak najmiej się narobić. Macie pomysły? Bo nie uśmiecha mi się murowanie całęj bramy jeszcze raz...

zbigmor
26-01-2010, 15:35
A ja mam pytanie trochę z innej beczki, ale jak najbardziej dotyczące bram. I sprzyjające aurze za oknem ;)
Nie mogę zamknąć swojej bramy od kilku dni - prowadnica nie pasuje do zamka. Podejrzewam, że to kwestia mrozu. Co więcej, boję się, że powodem tego niedopasowania jest złe wymurowanie fundamentów pod bramę - fundament nie był wymurowany dość głęboko, poniżej poziomu zamarzania gruntu i teraz grunt zamarzając, wypiętrzył fundament wraz z bramą. Generalne pytanie jest - co z tym zrobić (nie teraz, tylko w ogóle, na przyszłość), żeby jak najmiej się narobić. Macie pomysły? Bo nie uśmiecha mi się murowanie całęj bramy jeszcze raz...


Najprościej to przerobić układ na przestawiany zamek.
Lepszy sposób to zamontowanie napędu i wtedy i większy komfort jest i zamek zbędny.

kawon_k
18-03-2010, 19:54
Witam, muszę wykonać projekt brawy przesuwnej o wymiarach (światło) 6x2m. (Projekt musi zawierać wyliczenie wytrzymałościowe, rysunki, kalkulacje kosztów itp) Warunkiem koniecznym jest kółko, po którym brama ma jeździć i jednocześnie ma ono pełnić rolę podpory. Brama ma być w miarę lekka, dlatego myślałem o zastosowaniu Aluminium (np. profile aluminiowe), koszty nie grają roli :)
Pierwszym pytanie które mnie nurtuje jest długość cienia bramy tzw. przeciwwagi, od czego ona zależy? Jak można to wyliczyć. Biorąc pod uwagę, że zastosuję kółko, wtedy chyba przeciwwaga, nie jest aż tak bardzo konieczna?
Tak dokładnie ma wyglądac brama: http://www.dispact.com.pl/images/Bramy_.jpg proszę o jakąkolwiek pomoc, porady, zdjęcia, linki, schematy itd :)
pozdrawiam, z góry dziękuję [email protected]

piotrulex
19-04-2010, 14:50
Witam. Podlacze sie pod temat gdyz wlasnie juztro zamawiam stal a docinanie i spawanie w majowy weekend

wozki, rolki, listwa zebata z alledrogo to 300 zeta

stal to jakies 400-500 zeta

sztachety juz sa a nie byly drogie

ciecie, spawanie w rodzinie zostanie

naped kiedy indziej jak kryzys minie ;)

w wolnej chwili przeczytam caly ten watek gdyz ciekawie sie prezentuje

swiatlo okolo 3,20, miejsca na odsuw chyba 4,60 wiec OK

kris5500
24-05-2010, 21:36
Poproszę też o schemacik bramy. [email protected][/email]
Z góry dzięki i pozdrawiam.

Monika80
26-05-2010, 13:37
Schemat budowy bramy przesuwnej macie na stronie www.bramaprzesuwna.pl
- są tam gotowe rysunki co gdzie ma być , sprzedają całe zestawy do budowy bramy za ok 250 zł - 270 zł !!!!! ostatnio znależliśmy te same wózki bramowe w Castoramie kosztują dwa razy drożej!!!! chwała forumowiczą ,ze podpowiedzieli mi tę stronke...

Samo wykonanie bajecznie proste,w komplecie do budowy bramy za 250 zł dostałem dwa wózki bramowe z regulacją wysokosci ,gniazdo najazdu , rolke najazdowa i rolke górną do ceownika tzw.prowadzącą.Do tego wycieczka do skłądu ze stalą i kupno profila bramowego za 200 zł i troche profili 50x30 - całośc łącznie z wóżkami wyszła poniżej 1000 zł!!!! od razu dokupiłem u nich autoamt i listwy zębate i dostałem dodatkowy rabat - chwała producentom ,że zaczynają pojawiać sie w internecie -polecam wam stronke www.bramaprzesuwna.pl
PS.firma ,która była wycenić brame przesuwną krzykneła ceną 4500 zł z autoamtem!!! rozbój w biały dzień!! - ja za całośc zapłaciłem ok.2500 zł - nie licząc kilku flaszek za pospawanie dla śwagra
Ponizej inforamcje ,które mi pomogły w budowie bramy przesuwnej(wyciete prosto z ich strony:-))
NIEZBĘDNE MATERIAŁY:
1. Profil bramowy półzamknięty ( A ), na którym oparta będzie cała konstrukcja bramy
2. Wózki nośne ( E , F )
3. Rolka górna prowadząca ( G ), pracująca w ceowniku ( H ), która stabilizuje bramę
4. Gniazda najazdu ( C )
5. Rolki najazdowe ( D )
6. Inne materiały potrzebne do (wypełnienia) zbudowania konstrukcji kratownicy bramy ( B )

WSKAZÓWKI:
1. Długość profilu bramowego półzamkniętego ( A ) jest to suma długości światła bramy ( S ) oraz przeciwwagi ( L ) - przy czym długość przeciwwagi ( L ) wynosi 30% długości światła bramy.
2. Wózki na rolkach tworzywowych(poliamid) charakteryzują się cichą pracą oraz odpornością na korozje, dzięki czemu doskonale sprawdzają się w bramach przydomowych.
3. Wózki na rolkach metalowych mają większą nośność i stosowane są do ciężkich bram magazynowych.
4. Rolki najazdowe wjeżdżające do gniazd najazdu "odciążają" wózki bramowe - budując bramę przydomową wystarczy użyć jednej rolki najazdowej oraz jednego gniazda najazdu, która będzie odciążała wózki przy zamkniętej bramie.
5. Zastosowanie dwóch gniazd najazdu oraz dwóch rolek najazdowych (rys. powyżej) ma miejsce w bramach magazynowych, które długi czas pozostają otwarte.

teco
27-05-2010, 07:19
to się nazywa marketing wirusowy ;P

troll13
01-09-2010, 12:00
a ja chciałbym pójść na łatwiznę. wcześniej zakupiłem bramę skrzydłową (marketówę) za jakieś 600 zł. w związku z tym że mam dość duże auto a od słupka do końca podjazdu jakieś 10 m więc zaczęło robić się krótko z miejscem na manewry. padło na przeróbkę bramy ze skrzydłowej na przesuwną. wymyśliłem że wezmę fachowca co mi wsio zrobi (niby jestem po technikum metalowym ale jakoś weny braknie :))). nie wiem czy to dużo czy mało ale fachman zaśpiewał 850 pln za:
- ceownik pół zamknięty, pozostałe materiały do przeciwwagi (światło bramy 3,5 m + przeciwwaga)
- zestaw do bram przesuwnych (wózki, najazdy itd)
- robocizna ( wykorzystanie skrzydłowej w przesuwnej, wybetonowanie stopy pod wózki, montaż całości)
czyli reasumując od skrzydlaka do przesuwnej i nic mnie nie interesuje. jak sądzicie kwota podana to dużo czy mało?
i jeszcze jeden temat. w związku z przeróbką byłby do sprzedania napęd do skrzydlaka. :)))

janekbo
05-09-2010, 09:24
Moje boje:
Konstrukcja:
stal: 6m 70tki, 18m zamkniętego 40x30x3, 6m 30x30x30x2 =330zł
transport: 80zł
elektrody:20zł
Urekor 1l, Chlorokauczukowa kolorowa1l =40zł
(dotąd to w kupie w Obi kosztuje 1500zł ale z wypełnieniem prętami)
gniazdo najazdowe, rolka, rolki trzymające = 80zł
wózki 70tki 5 rolek - 220zł

770zł

Wypełnienie:
sztachety 45szt. 150x10x2,2 - olchowe = 220zł
sadolin lakierobejca 2,5l=99zł

320zł

Autoamtyka:
faac c720 (te bramy ze sztachetami z 70tki są lekkie), listwa, foto, pilot 1300zł (podpinam żelowy akumulator i mam gdzieś zaniki prądu)

RAZEM: 2380zł

Propozycje rzemieślników: brama 1500zł, napęd faac z montażem 2200zł (wielka filozofia:), sztachety we własnym zakresie... 3700zł plus sztachety 4020zł
Jak ktoś smykałkę do tego to jedyna droga.... Propozycje wiśniowskiego za 4800zł się po prostu chowają.

Moja brama 4,4m wypełnienia, 6m prowadnicy. Jednym palcem ją otwieram.
Najważniejszy w tym oczywiście jest fundament pod wózki - ja swój strzeliłem na 1,6m - to jest to co ZAWSZE trzeba zrobić we własnym zakresie - firmy od montażu bram zrobią na 80cm i będą szczęśliwe.

arkadio 123
10-09-2010, 19:36
przyszlo mi na mysl, ze mozna zrobic brame z rur gwintowanych uzywanych przez hydraulikow (przekroje np. jak przy CO w 80ych latach). Latwo nagwintowac jak ktos nie radzi sobie ze spawaniem. problem ze nie ma polaczen czwornikow (+) . czy taka konstrukcja ma sens?

piotrulex
14-10-2010, 11:32
Witam ...

Niedawno zakupilem came BX400 lub podobnie bez radia z fotokomorkami za chyba 940 zeta. Chodzi przepieknie. Mam centralne radio na poddaszu z 4 kanalami i wszystkim steruje jeden pilot

NOTO
18-10-2010, 13:57
Czy można zakupić tylko jedno ramię - ktoś coś takiego praktykował ?

wioleta345
31-05-2011, 08:38
Serdecznie witam !
Odpowiadając na zadane pytanie, uprzejmie informuję, iż dwa miesiące temu (we wrześniu) zakończyłem realizację bramy przesuwnej samonośnej według własnego projektu konstrukcyjnego. Oczywiście wcześniej przeglądnąłem oferty rynkowe markowych firm. Schemat konstrukcyjny wykonałem w programie AutoCAD, więc jeżeli ktoś sobie życzy – z przyjemnością wyślę plik.
Na stronach forum znalazłem również zapytanie na temat kosztu wykonania takiej bramy. Tak więc poniżej podaję łączny koszt jaki poniosłem na wykonanie bramy przesuwnej samonośnej.
Ogólne parametry to:
Wysokość: 1,5 [m]
Całkowita długość: 6 [m]
Całkowity prześwit wjazdu na posesję: 5 [m], w tym: 4 [m] brama + 1 [m] furtka.
A oto koszty:
Profile stalowe: 590,00 zł (w tym: profile na bramę oraz na 2 słupki do bramy i 1 do furtki),
Dwa panele Nylofor 3D do wypełnienia bramy: 260,00 zł.,
Dwa wózki bramowe: 232,00 zł (z rolkami z tworzywa), wózek z rolkami metalowymi jest droższy o 20,00 zł.,
Farba podkładowa i wierzchniego krycia (do dwukrotnego pomalowania: 56,40 zł.
Łożysko górne do prowadzenia bramy: 5,00 zł.
Zużycie prądu do spawania profili: 35,00 zł.
Nadmieniam, iż są to ceny brutto z sierpnia 2005.
Tak więc łączny koszt wykonania bramy przesuwnej i furtki o szer. 1 [m] wyniósł mnie: 1178,40 [/color]zł. (to chyba nieźle w porównaniu do cen rynkowych). Oczywiście nie podaję tu kosztu robocizny, gdyż realizowałem sam.

Jak na razie brama i furtka „chodzi doskonale” (przesuwa ją jest w stanie moja dwuletnia córeczka - dlatego też nie wyposażałem jej w napęd).
Jeżeli jesteś zainteresowany bliższymi szczegółami - życzę pomocą.

Witam
Ja mam do zrobienia bramę przesuwną na 4,3m taki jest sam prześwit między domem a dalszą częścią ogrodzenia,dodatkowo furtka na 96 cm między słupkami więc podobnie jak u ciebie. Bardzo proszę o rysunki ponieważ zamierzam sam pospawać konstrukcję i zamontować drewniane balaski. Mam dostęp do taniej stali i posiadam spawarkę, mam jeszcze chęci więc powinno się udać.
Pozdrawiam Adam

barti879
29-10-2011, 14:58
Witam! Tez biorę się za budowę bramy przesuwnej. Ma mieć 4,3m światła i 1,4m przeciwwagi. Konstrukcja z profila zamkniętego 50x30x2mm. Profil bramowy 70x70x4mm. Dobrze dobrałem profile? Z jakich profili zrobić słupki? 80x80mm starczy? Proszę o odpowiedzi. Pozdrawiam!

kasia07
25-11-2011, 11:40
Witam

mam prosbe czy moglbys nam podpowiedziec jak zrobic taki projekt w Autocad, jesli jeszcze posiadasz to chetnie zobaczylibysmy rysunki, moze na podstawie twoich uda nam sie wykonac nasze rysunki.

chcielibysmy zrobic dwie bramy przesuwne gdzie swiatlo pierwszej bramy mialoby 6m a drugiej bramy przesuwnej mialoby swiatlo 5m- jesli istnieje mozliwosc prosze o pomoc w obliczeniu ilosci materialow potrzebnych do wykonania takiej bramy, chetnie przyjme jakies rysunki podaje maila [email protected],

z gory dziekuje

fazer78
28-11-2011, 17:38
Witam,
przymierzam się do wykonania bramy przesuwnej, proszę o przesłanie rysunków, schematów i wszystkiego co macie na adres: [email protected]
Z góry dziękuję za pomoc.

kowalski2008
01-12-2011, 12:55
proszę jak pozostali schemat,rysunki,zdjęcia materiały dotycz budowy bramy przesuwnej.Wszystko co macie.moja ma mieć w świetle od 5 do 6m.adres [email protected]
Z góry dzięki

barti879
04-12-2011, 16:24
Czy dla światła 4,3m wystarczy 1,3 m przeciwwagi? Proszę o odpowiedz.

rafal194
04-12-2011, 21:46
Nie,minimum to 150cm

Luk kbk
17-04-2012, 12:27
Ok - ja mam pytanie do znawców tematu... Mam bramę przesuwaną, chodzi leciutko. W tym roku chce zamontować automat do przesuwania bramy. Listwę zębatą mocujemy na tulejkach do profila na którym brama jeździ, automat montujemy za słupkiem na fundamencie - ustawiamy odpowiednio do listwy zębatej. I teraz pytanie jak spasować kołko zębate z automatu z listwą - dać delikatnie luzu? Co z zimą jakby się fundament uniósł i tym samym automat się uniósł?

!!!! > Znalazłem ciekawą instrukcję która odpowiada na moje pytanie może się komuś przyda: http://www.stanmal.pl/download/instrukcja_montazu_bramy.pdf

jaczno
10-06-2012, 17:28
Witam,
przymierzam się do wykonania bramy przesuwnej o świetle wjazdu 4m , proszę o przesłanie rysunków, schematów i wszystkiego co macie na adres:[email protected]
Z góry dziękuję za pomoc.

pozdrawiam

kamil777
06-08-2012, 22:34
Witam , pytanie napewno dla wielu sie wyda bardzo proste lecz jesli mozecie to prosze o pomoc,
w nastepnym tygodniu monterzy przyjerzdzaja montowac ogrodzenie betonowe tzw ala klinkier, mam w planie (nie mam jeszcze bramy i furtki) zamontowac brame przesówna samonosna z napedem o szer. 4 m i furtka 1m moje pytanie w jakiej odległosci od ogrodzenia montowac słupki bramy (najazdowy nosny) czy je najlepiej montowac i zalewac betonem razem ze słupkami z ogrodzenia,czy bez problemu moge to zrobic pozniej jak ogrodzenie bedzie skonczone jakie swiatło zostawic miedzy słupkami dla bramy 4m przy przekroju słupkow ogrodzenia 35/35 cm a ile na furtke 1m.
pozdrawiam
kamil

ungarunga
07-02-2013, 13:18
Witam,
przymierzam się do wykonania bramy przesuwnej o świetle wjazdu 4m na 2m , proszę o przesłanie rysunków, schematów i wszystkiego co macie na adres: [email protected]
Z góry dziękuję za pomoc.

elektroklim1
12-02-2013, 14:54
A jakie koszty wiążą się z kupnem wszystkich potrzebnych materiałów plus montaż bramy przesuwnej?

norbert27
01-03-2013, 18:17
Zależy z czego bramę chcesz mieć...

rafal1122
21-04-2014, 11:29
witam odswiezam temat bramy planuje ja wykonac samodzielnie...mam dosc pochyla dzialke roznica terenu w swietle bramy jest ok 40cm wszedzie gdzie czytam pisza ze brama ma byc wypoziomowana ale jak to zrobic? mam przy slupku glownym (od strony rolek) zrobic wysokosc bramy +10cm od poziomu terenu a z drugiej strony wciac sie w ziemie tak zeby uzyskac poziom? jak w takim razie uniknac zabrudzenia profila jezdnego przez wpadajacy do srodka niego piasek itp.

Kubencki
21-04-2014, 11:59
Musisz wyrównać teren. Brama musi jeździć tak żeby nie miała kontaktu z podłożem, w innym przypadku raz dwa zniszczysz rolki.

Musisz poziom przy "głównym słupku" wyrównać do poziomu z drugiej strony bramy (od strony kosza najazdowego). Oczywiście fundament pod brame musi być w tym samym poziomie co wjazd (ewentualnie 5cm niżej aby zniwelować wysokosc bramy nad podjazdem). Za fundamentem nie musisz już niczego równać.

owczarek
23-04-2014, 15:40
witam odswiezam temat bramy planuje ja wykonac samodzielnie...mam dosc pochyla dzialke roznica terenu w swietle bramy jest ok 40cm wszedzie gdzie czytam pisza ze brama ma byc wypoziomowana ale jak to zrobic? mam przy slupku glownym (od strony rolek) zrobic wysokosc bramy +10cm od poziomu terenu a z drugiej strony wciac sie w ziemie tak zeby uzyskac poziom? jak w takim razie uniknac zabrudzenia profila jezdnego przez wpadajacy do srodka niego piasek itp.

Witam,
Zanim zajmiesz się montowaniem bramy, musisz przygotować pod nią fundament. Użyj najlepiej do tego betonu klasy B25. Różnicę w terenie możesz wyrównać przy pomocy wylanego fundamentu.

Na stronie ogradzamy.pl w zakładce “ZRÓB TO SAM” znajduje się instrukcja montażu bramy przesuwnej Egidia. Znajdziesz tam wszelkie niezbędne informacje. Część z nich na pewno będzie uniwersalna dla różnych bram przesuwnych.

Pozdrawiam
Krzysztof Krysiński

rafal194
24-04-2014, 08:17
A może zaadoptować takie coś jak masz 40cm różnicy.:
http://www.youtube.com/watch?v=gsPp6apljAg

PiotrFryga
30-05-2014, 09:18
Ahoj! Potrzebuje pomocy bo…..dom i syna mam, drzewo rośnie, a do kompletu brakuje mi tylko bramy wjazdowej do ogrodu. Możecie cos polecić? Czytalem trochę o firmie Bieninca, ale gubię się w kwestiach siłowników fotokomórek i sterowników… Miał ktoś z was styczność z ich sprzętem?

Figa z makiem
30-05-2014, 12:40
A może zaadoptować takie coś jak masz 40cm różnicy.:
http://www.youtube.com/watch?v=gsPp6apljAg
Jest to jakieś rozwiązanie

Jarek.P
18-07-2014, 16:31
Tak sobie czytam ten wątek i postanowiłem go odświeżyć, bo mam kilka pytań.
Dla jasności: chcę zrobić bramę 4m rozpiętości, wypełnienie ze sztachet.
Moje pytania:

1) o tym, że profil nośny powinien być niezależny od samej konstrukcji pod sztachety czytałem, powody rozumiem, chodzi o to, żeby się nie powyginał. Jasne. Ale jak należy do niego mocować ramę do sztachet? "Postawić" jedno na drugim i pospawać jedynie w iluś punktach?
Czy jeśli moja rama miałaby formę dwóch poprzeczek nośnych do sztachet spawanych do pionowych nóg (powiedzmy trzech na długości bramy) i te nogi spawałbym do profila nośnego, to będzie ok? Czy jednak powinno coś tą konstrukcję zamykać jeszcze u dołu?
rysunek poglądowy w ascii arcie:



*******************************
* * *
* * *
* * *
* * *
*******************************
* * *
* * *
#########################################

#### - profil nośny (bramowy)
odciąg przeciwwagi pomijam, ale oczywiście będzie

2) Fundament - W czytanych przeze mnie instrukcjach zalecają wszędzie B25, czy wylanie go z betonu mieszanego w taczce to bardzo zły pomysł? Wiem, że B25 łopatą nie wymieszam, ale mogę za to cały fundament zazbroić, akurat mam trochę niepotrzebnych słupków ogrodzeniowych z demobilu, mógłbym z nich zrobić coś a'la ażurową "ramę" do zalania w całości betonem, z niej wystawałyby pręty do montażu wózków, co o tym sądzicie?
Swoją drogą - jakoś kurczę nie wierzę, żeby rzemieślnicy montujący bramy zamawiali do każdej z nich gruszkę z kubikiem betonu, mocno podejrzewam, że zalewanie tego betonem z taczki jest normalną praktyką, poprawcie mnie, jeśli się mylę.

Kubencki
18-07-2014, 18:55
Na długości 4 metrów polecam przyspawac ramę pod sztachety do profila nosnego w 5 miejsach. W Twoim przypadku będzie to co metr. Dystans zrob z płaskownika grubości 5mm. Spawaj go obustronnie po całości ALE! nie spawaj najpierw wszystkich płaskowników z jednej strony a dopiero potem z drugiej. Spawaj na zmiane.

Fundament wystarczy jak bedzie z betonu B15 mieszanego w taczce. Praktykujemy to od lat i nie mamy problemów. Jeśli chodzi o mocowanie wozków do fundamentu. Nie polecam wystawiania szpilek. O wiele lepiej jest zastosować kotwy chemiczne i po wymierzeniu umiejscowienia wozków wywiercić otwory i wkleić szpilki fi 12mm. Kartusz kotwy chemicznej kosztuje około 30zł (najtańszej), jej nośność wystarczy w zupełności. Kotwe tą stosujemy także w przypadku bezpośrednich mocować balustrad w konstrukcji chodów. Wiercimi otwornicą fi 67mm otwór w betonie, wstawiamy nogę balustrady, pionujemy ją i wyklejamy kotwą chemiczną. Bardzo dobrze sie to rozwiązanie sprawdza.

Jarek.P
18-07-2014, 19:36
Ok, dzięki za konkretną odpowiedź. Z ciekawości jednak spytam: a dlaczego tak? Czy rozwiązanie proponowane przeze mnie będzie za mało sztywne? Ew. wręcz przeciwnie, za bardzo będzie obciążało profil nośny (w sensie mniej korzystnego rozkładu sił gnących, bo wiadomo, że obciążenie będzie podobne)?

Co do dystansów jeszcze - chodzi mi po głowie takie rozwiązanie, żeby całą górę do profila nośnego nie spawać, a zrobić to w formie demontowalnej. Tak, wiem, kombinuję, ale wynika to z tego, że u mnie w domu krucho o pomocne dłonie (żona niestety niewiele jest w stanie unieść, dzieci małe), więc miło by było, gdybym tą bramę był w stanie nasunąć na rolki sam, a z kompletną szanse mam zerowe, gdybym mógł ją zmontować już na rolkach, nie byłoby problemu. Co sądzisz o rozwiązaniu, w którym np. do wierzchu profila nośnego spawałbym gwintowane tuleje, a dół ramy przykręcał do nich śrubami?

Kubencki
18-07-2014, 22:40
Hmm, dlaczefgo tak? :) Jedyna sensowna odpowiedx jaką mogę udzielic to....bo tak robimy i się sprawdza :) Przy bramach przemysłowych zawsze stosujemy takie rozwiązanie. I szczerze mówiąc...nie próbowaliśmy inaczej dlatego ciężko mi powiedzieć. Pewnie gdyby to wprowadzic do programu inzynierskiego to ładnie by pokazało różnice obciażeń i momentów zginających w szynie nośnej. Całkiem możliwe że Twoje rozwiązanie byłoby tez dobre. Osobiście jednak bym nie próbował bo szkoda materiału.

Kombinujesz dobrze jednak uważam że sama szyna nośna z konstrukcją pod sztachety nie będzie ciężka i poradzisz sobie z tym sam :) Sztachety możesz przykręcic przecież po zamontowaniu bramy na wózkach. Ewentualnie zawołasz jakiegoś "Ryśka" z pod sklepu i pomoże :) Przykręcana szyna może byc dobrym rozwiązaniem, osobiście nie stosowałem, ale kto wie. Możesz przetrzeć ten szlak i pewnie bym skorzystał gdyby okazało sie to dobrym wyjściem.

Jarek.P
18-07-2014, 23:34
Ok, właśnie sobie policzyłem orientacyjnie wagę tego wszystkiego i raczej zrobię konstrukcję dzieloną. Sam profil bramowy to jakieś 70kg, z nim sobie jeszcze dam radę, najwyżej popierdywał będę z wysiłku ;), ale z całością już nie bardzo. Zastanawiam się jeszcze, czy faktycznie robić ten podział skręcany na śruby, czy po prostu przyspawać gotową górę do już założonego profila na wózki, spawałbym oczywiście daleko od wózków.

A właśnie, jak już przy wózkach jestem - czy wnętrze profila bramowego się w jakikolwiek sposób zabezpiecza? Pokrywa smarem, czy czymś? Czy też ma to być po prostu suche (bo rdza) i nielepiące (bo piach), czyli żadnych smarów broń boże nie wolno tam ładować?

Pytanie mam jeszcze pytanie o przekroje profili:
Bramowy - standardem jest 80x80, ale widzę, że są i 70x70, wózki do nich też są. Ta moja brama nie będzie jakaś szczególnie ciężka (jak na bramę), zastanawiam się, czy by tego profila nie użyć mniejszego. Co o tym sądzisz?
Konstrukcja ramy - 40x40x3, czy 60x40x2?

Kubencki
18-07-2014, 23:40
profil musi być suchy, rolki wózka są na łożyskach zamkniętych. Jeśli nasmarujesz profil smarem to uszkodzisz rolki albo brama bedzie nierówno pracowała.
Profile polecam 60x40x2. Szyna nośna może być z profila 70x70.

Brame koniecznie daj do cynkowania. Przy wadze 70kg zapąłcisz za to około 200-250zł. Szkoda nerwów w przyszłości. Dodatkowo wpłynie to na jakość pracy bramy na rolkach.

grzech25
25-07-2014, 08:52
Witam.
Zakupiłem domek z bramą przesuwną i mam z nią niejaki problem. Otóż nie domyka się na ok 30 cm. Jednak, żeby za łatwo nie było - nie zawsze.
Zaobserwowałem jedynie, że jak bramę słoneczko nagrzeje to częściej - za 2-3 razem się udaje. Jak jest chłodniej to jest ok.
Zdjąłem zęby prowadnicy i jest tak samo.
Myślę, że problem leży gdzieś wewnątrz szyny albo w rolkach.
W jaki najprostszy sposób się do nich dostać?

Kubencki
25-07-2014, 09:08
Jak możesz to wrzuć zdjęcie bramy. Ręką możesz sprawdzić czy szyna nośna jest czysta od środka.

owczarek
07-08-2014, 11:26
Tak sobie czytam ten wątek i postanowiłem go odświeżyć, bo mam kilka pytań.
Dla jasności: chcę zrobić bramę 4m rozpiętości, wypełnienie ze sztachet.
Moje pytania:
1) o tym, że profil nośny powinien być niezależny od samej konstrukcji pod sztachety czytałem, powody rozumiem, chodzi o to, żeby się nie powyginał. Jasne. Ale jak należy do niego mocować ramę do sztachet? "Postawić" jedno na drugim i pospawać jedynie w iluś punktach?
Czy jeśli moja rama miałaby formę dwóch poprzeczek nośnych do sztachet spawanych do pionowych nóg (powiedzmy trzech na długości bramy) i te nogi spawałbym do profila nośnego, to będzie ok? Czy jednak powinno coś tą konstrukcję zamykać jeszcze u dołu?
rysunek poglądowy w ascii arcie:



*******************************
* * *
* * *
* * *
* * *
*******************************
* * *
* * *
#########################################

#### - profil nośny (bramowy)
odciąg przeciwwagi pomijam, ale oczywiście będzie

2) Fundament - W czytanych przeze mnie instrukcjach zalecają wszędzie B25, czy wylanie go z betonu mieszanego w taczce to bardzo zły pomysł? Wiem, że B25 łopatą nie wymieszam, ale mogę za to cały fundament zazbroić, akurat mam trochę niepotrzebnych słupków ogrodzeniowych z demobilu, mógłbym z nich zrobić coś a'la ażurową "ramę" do zalania w całości betonem, z niej wystawałyby pręty do montażu wózków, co o tym sądzicie? Swoją drogą - jakoś kurczę nie wierzę, żeby rzemieślnicy montujący bramy zamawiali do każdej z nich gruszkę z kubikiem betonu, mocno podejrzewam, że zalewanie tego betonem z taczki jest normalną praktyką, poprawcie mnie, jeśli się mylę.

Doświadczenie pokazuje, że najlepiej jest zainwestować w gotowy produkt, na który dostaniesz gwarancję producenta i będziesz mieć pewność co do użytych materiałów i technologii. Ja bym osobiście nie kombinował. W rezultacie bardzo często koszt wychodzi podobny do oferty sklepowej.

Pozdrawiam
Krzysztof Krysiński

Jarek.P
07-08-2014, 11:53
Doświadczenie pokazuje, że najlepiej jest zainwestować w gotowy produkt, na który dostaniesz gwarancję producenta i będziesz mieć pewność co do użytych materiałów i technologii. Ja bym osobiście nie kombinował. W rezultacie bardzo często koszt wychodzi podobny do oferty sklepowej.

Pozdrawiam
Krzysztof Krysiński

No cóż, moje doświadczenia są tutaj odrobinkę inne.
Gwarancja producenta oraz "pewność co do użytych materiałów i technologii", zwłaszcza w przypadku wyrobów wykonywanych rzemieślniczo - różnie z nimi bywa, a co sam zrobię to i będę wiedział na pewno, z czego i jak jest zrobione i nawet jeśli coś spieprzę, to będę tego świadom, a nie przekonam się po roku, że gdzieśtam spawy się trzymały głównie dzięki farbie, która elegancko żużel skleiła.

Poza tym to zależy też od człowieka. Ty "osobiście byś nie kombinował", dla mnie osobiste kombinowanie jest właśnie jednym z głównych smaczków takiej roboty.

Kubencki
08-08-2014, 09:02
Nie mogę odbierać Ci przyjemności z samodzielnie wykonanej pracy. Zwłaszcza, że najwyraźniej posiadasz też umiejętności, żeby wykonać ogrodzenie sam.

Wypowiadam się ogólnie co do zakupów gotowych produktów versus tych samodzielnie wykonanych. Na pewno nie zaręczę za małe firmy rzemieślnicze (bo nie mam takiej wiedzy), natomiast duże firmy sieciowe jak nasza muszą trzymać się norm jakościowych, zapewniających świetnie wykonany produkt końcowy i powtarzalną jakość. Pracujemy na drogich maszynach, na które nie może pozwolić sobie drobny przedsiębiorca. Gdybyś chciał domowymi metodami osiągnąć te same efekty, nie zaoszczędziłbyś na wykonaniu, a pewnie nawet musiałbyś jeszcze dopłacić. Dlatego właśnie z czystym sumieniem polecam gotowy produkt od zaufanego producenta :)

Pozdrawiam
Krzysztof Krysiński

Mam nadzieje że nie piszesz o tych marketowych przęsłach, które rdzewieją od samego kontaktu z powietrzem o wodzie nie wspominając? To nie jest dobry jakościowo produkt.... Jestem producentem ogrodzeń, posiadam małą firmę, niestety widzę jak wiele firm (tez małych) niszczy nam rynek robiąc ogrodzenia za marne pieniądze w jeszcze gorszej jakości.... Oszukiwanie w materiale to też częsty przypadek. Niestety.

Jarek.P
08-08-2014, 09:34
Wiesz, oczywiście, zdaję sobie sprawę z tego, że nie każdy taką bramę jest w stanie (i ma ochotę) zrobić. Ale znajdujemy się w dziale "Zrób to sam", proponowanie tutaj rozwiązania fabrycznego... no nie brzmi najlepiej, co ja mogę więcej powiedzieć :) Trochę tak, jakbyś poszedł na "uniwersytet trzeciego wieku" na zajęcia z szydełkowania dla zaawansowanych i zgromadzonym tam, uzbrojonym w druty i szydełka starszym paniom zaczął zachwalać zalety przemysłowego dziewiarstwa maszynowego. Ryzykowne :lol:

Natomiast, co do rozwiązań proponowanych przez duże, sieciowe firmy - nie wiem, jaką firmę reprezentujesz (a jako moderator sugeruję niezgłębianie tego tematu) i oczywiście nie bierz tego do siebie, co dalej piszę, ale też różnie z tym bywa. Z jednej strony technologia, nowoczesne obrabiarki i kontrola jakości - to wszystko racja, ale z drugiej... ekonomia i prawa rynku niestety mogą spowodować, że różnie bywa. Przykładem może tu być choćby moja brama "gospodarcza" kupiona na wyprzedaży w hipermarkecie jako produkt powystawowy za dość okazyjną cenę, pierwotnie jej cena wcale nie była dolnopółkowa, był to produkt dość przeciętny cenowo, firmowany przez jakiegoś polskiego producenta. Brama była powystawowa, więc nie czepiam się tego, że była miejscami obita, zrozumiałe.
Ale:

https://lh3.googleusercontent.com/-wPoqev5V71Q/T8IRUTDZH8I/AAAAAAAAFsM/KHQtZlRMob8/w958-h719-no/JP266284.jpg

Zdjęcie robione kilka tygodni po zamontowaniu, potem było tylko gorzej

- zabezpieczenie antykorozyjne do bani, mimo malowania proszkowego (teoretycznie dużo szczelniejszego przecież niż amatorskie opierdzielenie pędzlem) bardzo szybko na bramie miałem rdzawe wykwity w okolicy niektórych spawów (na zdjęciu widać na lewym dolnym rogu). Dla przykładu: moja furtka po prostu pomalowana 2x chlorokauczukiem po dwóch latach nawet rdzawego punkcika nigdzie nie ma.
- pionowe elementy do ramy nie są spawane po obwodzie, a jedynie plackami na bokach, całość nie jest szczelna i najwyraźniej u dołu dostaje się do wnętrza woda, o czym świadczą rdzawe wycieki u dołu profili.

Tak, zdaję sobie sprawę, że mogłem po prostu źle trafić, że gdyby statystycznie porównać powiedzmy dziesięć losowych bram firmowych z dziesięcioma bramami wykonanymi przez jakichś domorosłych "Bohaterów w Swoim Domu", to pewnie my samoroby nie wypadlibyśmy najlepiej w takim porównaniu, ale po to właśnie istnieje ten wątek (i milion innych, na różnych forach): żeby dzielić się doświadczeniem, wyjaśniać wątpliwości jeszcze przed robotą, a nie w trakcie bądź nie daj boże po niej i żeby taką bramę zrobić po prostu dobrze.

owczarek
08-08-2014, 09:54
Mam nadzieje że nie piszesz o tych marketowych przęsłach, które rdzewieją od samego kontaktu z powietrzem o wodzie nie wspominając? To nie jest dobry jakościowo produkt.... Jestem producentem ogrodzeń, posiadam małą firmę, niestety widzę jak wiele firm (tez małych) niszczy nam rynek robiąc ogrodzenia za marne pieniądze w jeszcze gorszej jakości.... Oszukiwanie w materiale to też częsty przypadek. Niestety.

Nie, nie piszę o marketowych przęsłach ;) Jest taka stara dobra zasada, że nie ma czegoś takiego jak produkt tani i dobrej jakości ;) Jakość zawsze kosztuje. Przykładowo nasze ogrodzenia dostępne są u dystrybutorów firmy - większych i mniejszych firm w całym kraju. Nie mamy też fabryki w Chinach.

Pozdrawiam
Krzysztof Krysiński

owczarek
08-08-2014, 13:00
Tu niestety wychodzi jakość zabezpieczenia antykorozyjnego. Nie widziałem projektu dokładnie i nie znam jego specyfikacji, ale to mogła być czarna stal pomalowana, co często zdarza się przy takich kutych bramach. Wtedy ochrona w postaci farby proszkowej to za mało - wystarczy, że farba odpryśnie i już masz piękne rdzawe wykwity. Ważne też, żeby spawy nie uszkodziły powłoki, jeśli druty były wcześniej cynkowane, bo brama w tych miejscach będzie rdzewieć. Najlepiej zabezpieczone bramy to takie, gdzie produkt po zespawaniu trafia do nagrzanego pieca, farba upłynnia się, tworząc estetyczną i trwałą powłokę.

Krzysztof Krysiński

Kubencki
09-08-2014, 13:38
Tu niestety wychodzi jakość zabezpieczenia antykorozyjnego. Nie widziałem projektu dokładnie i nie znam jego specyfikacji, ale to mogła być czarna stal pomalowana, co często zdarza się przy takich kutych bramach. Wtedy ochrona w postaci farby proszkowej to za mało - wystarczy, że farba odpryśnie i już masz piękne rdzawe wykwity. Ważne też, żeby spawy nie uszkodziły powłoki, jeśli druty były wcześniej cynkowane, bo brama w tych miejscach będzie rdzewieć. Najlepiej zabezpieczone bramy to takie, gdzie produkt po zespawaniu trafia do nagrzanego pieca, farba upłynnia się, tworząc estetyczną i trwałą powłokę.

Krzysztof Krysiński

Właśnie na tym polega malowanie proszkowe. Pokrycie farby proszkiem który w trakcie wygrzewania upłynnia się tworząc "szczelną" powłokę. Niestety bez ocynku jest to nic nie warte w przypadku ogrodzeń ozdobnych. Jeśli ogrodzenie jest wykonane z profili spawanych do siebie po całym obwodzie, spawy są szlifowane i w trakcie montażu nie dojdzie do uszkodzenia powłoki to ok....takie ogrodzenie postoi długo bez rdzy. Ocynk to aktualnie najlepsze zabezpieczenie antykorozyjne. I nie mylić go z proszkowymi podkładami cynkowymi. Często położenie takiego podkładu na czarną stal kosztuje podobnie co ocynkowanie ogniowe które daje o wiele lepsze efekty.

Osobiście nie jestem zwolennikiem malowania proszkowego ogrodzeń kutych.

0dido0
16-04-2015, 13:07
Witam wszystkich :).

Otoz mam do was kochani forumowicze pytanie, odnosnie automatyki do bramy przesownej
.313361
Jak widac na zdjeci brama i plot znajduja sie przy chodniku, i glownie chodzi mi o bezpieczenstwo dzieci.
W jaki sposob moge to zabespieczyc, wiem ze sa jakies bariery laserowe ale nie moge niczego znalesc.
Niechce stosowac zadnej siatki by zabezpieczyc plot i brame przed raczkami malochow, ze wzgledow estetycznych wolalbym jakas bariere laserowa oczywiscie musi dzialac w kazdum punkcie na calej wysokosci plotu.

Pozdrawiam

Dawid

Jarek.P
16-04-2015, 13:36
Każdy szanujący się napęd do bramy przesuwnej pozwala na podłączenie (i najczęściej ma w zestawie) barierę IR (nie laserową, to zwykła podczerwona dioda LED, jak w pilocie TV), którą można zabezpieczyć bramę zarówno w świetle przejazdu, jak i tam, gdzie się odsuwa jej skrzydło, jeśli jest taka potrzeba.

Taka bariera działa na jednej, ustalonej montażem wysokości, ale to na ogół jest wystarczające.

0dido0
16-04-2015, 20:55
Dzieki za podpowiedz ale nie pomagles mi zbyt wiele.
Jesli dziecko wlozy reke w plot powyzej lub ponizej lini diody to raczka polamana, a tego bym sobie nie wybaczyl.
Wystarczy troche przemyslec mozloiwe sytuacje, a ta dioda IR napewno nie wystarczy.

Jarek.P
16-04-2015, 21:19
No to ciężko będzie to zrobić inaczej. Samą krawędź bramy możnaby wyposażyć w listwę reagującą na nacisk, ale jeśli przęsło ma być ażurowe, to nic to nie da. Chyba, że pójdziesz w rząd barier IR ustawionych jedna nad drugą w odstępach co każde oczko ogrodzenia, o ile dobrze liczę na zdjęciu, wystarczyłoby pięć barier. Wymagałoby to pewnej rozbudowy sterowania, ale rzecz jest do zrobienia.

Sam napęd może też mieć wykrywanie zwiększonego oporu przesuwu i wyłączać się po wykryciu przeszkody. NIe jestem pewien, jaki opór jest potrzebnym by to zadziałało, ale podejrzewam, że wystarczy by zabezpieczyć przed zrobieniem poważniejszej krzywdy.

No i zostaje jeszcze czysty i darmowy (na ogół) zdrowy rozsądek: nie otwierasz ani nie zamykasz bramy na oślep, zawsze robisz to świadomie, widząc, czy możesz to zrobić bezpiecznie. I już.

0dido0
16-04-2015, 23:10
Ta ostatnia opcja ok taz tak mysle wtedy nie potrzeba zadnego ustrojstwa ale nie oto mi chodzi. Wole nie zwracac uwagi na brame i zajec sie w tym czsie czyms innym nie kreci minie tzymanie pilota i otwieranie bramy. Wole to zrobic recznie, pewnie duzo szybciej.
Wiem ze sa dostepne listwy laserowe albo cos w tym stylu kosztuja okolo 3-5 tys sztuka zasieg 6.5m.
Dosc drogo ale nie wiem jak to wyglada i gdzie mam to kupic.
Dlatego pytam moze ktos z was cos wie na ten temat.
Pozdrawiam.

Jarek.P
17-04-2015, 11:08
Szukaj w sklepach z systemami alarmowymi, potrzebna jest Ci bariera podczerwieni przystosowania do pracy na zewnątrz i koniecznie wielowiązkowa, np coś takiego (pierwszy z brzegu sklep z gógla):

http://www.action.one.pl/alarmy-bariery-podczerwieni-czujka-zewnetrzna-bariera-podczerwieni-fotoelektryczna-10-wiazek-30m-ac7699-p-1801.html
(choć przy tym konkretnym modelu warto też dopytać sprzedawcę, czy da sie zablokować te ultradźwięki, o których wspominają w opisie, bo przy takim wykorzystaniu (bariera pracująca równolegle z ruszającą się bramą) to by generowało fałszywe alarmy.

0dido0
17-04-2015, 22:04
Dzieki, prawdopodobnie to jest to czego szukam ( i dziesiec razy tansze ) ale czy te listwy dzialaja na calej swojej szerokosci czy tylko w tych 10 punktach?
Podraze troche w necie.
Wielkie dzieki :)

Jarek.P
17-04-2015, 23:08
Tylko w tych dziesięciu punktach. Zwróć uwagę, że przy metrowej długości listwie, zakładając, żę na końcach ona jest "ślepa" daje Ci to upakowanie faktycznych barier mniej, niż co 10cm, nie uważasz, że to wystarczy? Hipotetyczne dziecko wsadziwszy rękę w ogrodzenie, jeśli nawet trafi idealnie między te linie, nie będzie jej przecież trzymać nieruchomo, zwłaszcza, jeśli ręka zacznie być "zabierana" przez bramę.

0dido0
20-04-2015, 21:46
Jesli brama zacznie zabierac raczke, to moze byc juz za puzno (bardzio mala przestrzen pomiedzy plotem a brama okolo 5cm) :(.

Jarek.P
21-04-2015, 06:29
Nie wiem, czy znajdziesz gęściej upakowany. Przy tak ciasnej szczelinie boję się też, że mogą być też problemy z poprawną pracą bariery. Ponieważ nie są to tanie rzeczy, kup upewniając się o możliwości zwrotu i najpierw zamontuj prowizorycznie.

garet007
15-05-2015, 06:35
Witam, nie chce zakładać nowego postu bo sprawa dotyczy własnie bramy przesuwnej. Chodzi o rolki najazdowe, czy przy bramie 4.5m,należało by je zastosować ? Wykonawca mówi, że nie ma takiej potrzeby i brama ma przeciwwagę, Pytanie czy jednak po jakimś czasie sama konstrukcja lekko nie opadnie? a tak to będzie w stanie zamkniętym wspierana przez najazd, wydaję mi się, że konstrukcyjnie to bezpieczniejsze rozwiązanie. Drugie pytanie dotyczy malowania,wykonawca maluje specjalnymi farbami zaraz po ocynkowaniu. (co do proszku twierdzi ze robił proszkowo jednak po jakimś czasie zaczęły mu pojawiając się pajęczyny i pękać- i twierdzi ze wykonawca który to wykonuje nie jest zbyt pewny) dlatego woli to malować tradycyjnie. Czy to na pewno dobre rozwiązanie? czy faktycznie są farby którymi można malować świeży ocynk?

Jarek.P
15-05-2015, 09:33
Rolka najazdowa to konieczność. Moja brama ma 4m i przez zimę była używana bez rolki najazdowej, po założeniu rolki to jest niebo a ziemia. Dobrze wypoziomowana, na podporę wsuwała się lekko, ale zimą potrafiła do niej przymarznąć, a nawet nie przymarznięta wymagała solidnego szarpnięcia, żeby ją ruszyć. Po założeniu rolki (co wymagało przespawania podpory kilka cm niżej oczywiście) ręczna obsługa bramy stała się bezproblemowa nawet dla dziecka.

Co do farb - są farby na ocynk, podobno można na świeży, ale nie wypowiem się, na ile jest to skuteczne.

Kubencki
16-05-2015, 16:07
Można malować bez problemów świeży ocynk. Polecam do tego farby selemix koncernu ppg. Polifab Łodź też ma w swojej lini farby specjalnie na ocynk..ALE...ocynk musi byc pod nie koniecznie zmatowiony. Pominiecie tego powoduje grosze przyleganie do powierzchni cynkowanej.

Rolka najazdowa musi być. Przy długich bramach poleca się stosowac dwie rolki.

Jarek.P
16-05-2015, 16:26
Znaczy... dwie obok siebie?

Kubencki
16-05-2015, 16:39
Na dwóch końcach ;)

garet007
22-05-2015, 06:15
4.5m to chyba nie taka długa? wystarczy jedna?

Kubencki
22-05-2015, 20:25
W zupełności ;)

Monika&Rafał
24-05-2015, 19:28
Witam wszystkich forumowiczów.
Właśnie przymierzam się do zrobienia bramy przesuwnej, mogę prosić o materiały, które nieco ułatwia pracę, tzn rysunki , schematy.
Z góry Wam dziękuję.
Mój mail to [email protected]

grzech25
30-06-2015, 09:30
W zakupionym domku mam takową bramę, co prawda nie jest samorobotna ale ma już chyba z 10 lat to i problem się pojawił. Wcześniej zacinała się 30 cm przed końcem - podczas zamykania. Szersze otworzenie i ponowne zamknięcie zazwyczaj zamykało bramę. Problem się pogłębił i teraz zacina się nawet podczas otwierania - jakoś w połowie. Po odłączeniu napędu i wykręceniu zębów jest to samo. Zatem problem leży głębiej. Albo w prowadnicach albo w szynach nośnych. Pewnie trzeba ją zdemontować by to sprawdzić? Jeżeli tak, to czy ktoś może poradzić jak to zrobić?

0dido0
01-09-2015, 21:31
Witam wszystkich serdecznie :)
Mam do Was pytanie
Otoz kupilem takowy naped do bramy

http://www.ebay.co.uk/itm/151280542515?ssPageName=STRK:MESINDXX:IT&_trksid=p3984.m1436.l2649

Czy napedy 24v podlacza sie bezposrednio do sieci czy poprzez jakies transformatory?

Czy te transformatory sa wbudowane w te napedy?

Pozdrawiam

Dawid

Jarek.P
01-09-2015, 21:48
Wiesz, tu raczej potrzebna jest instrukcja od tego konkretnego napędu, bo ciężko powiedzieć, czy "napęd 24V" oznacza, że ma on silnik 24V, czy też że całość jest zasilana z 24V. Spytaj sprzedawcy po prostu. Moim zdaniem chodzi tylko o to, że silnik jest 24V, natomiast zasilasz toto normalnie, ale mogę nie mieć racji. Spytaj.

0dido0
01-09-2015, 21:53
Ciezko z tym sprzedawca sie dogadac ale pokopie w instrukcji.
Mysle ze podlacza sie pod 230v
Niema mozliwosci sprawdzenia w prosty sposob?

Jarek.P
01-09-2015, 22:42
W prosty sposób, to spytać innego dystrybutora. Google znajduje nawet polskich:

http://sklep.bramy.info.pl/napedy-przesuwne/113-deimos-ultra-bt-a400-kit-pl.html?utm_source=ceneo&utm_medium=pricewars2&utm_campaign=deimos-ultra-bt-a400-kit-pl

Ten konkretny w danych technicznych ma wyraźnie: zasilanie 230V.

0dido0
26-09-2015, 13:30
Witam :)

Moze ktos z was jest w stanie odpowiedziec mi jak uruchomic naped bez photocell to znaczy jak ominac photokomurki.
Brama bede sterowal recznie pilotem, nie moge zrobic w pelni automatyczna ze wzgledu na bezpieczenstwo.
Wiec fotokomurki sa niepotrzebne.

0dido0
26-09-2015, 15:53
brama dziale ale tylko opcja automatyczna i polaltomatyczna :(

0dido0
26-09-2015, 15:55
nie wiem dlaczego nie chce zis uruchomic w opcji manualnej.

Jarek.P
26-09-2015, 21:34
Wystarczy je po prostu odłączyć. A tryb pracy musisz ustawić w trybie programowania sterownika.

Nawiasem mówiąc, "photocelle i photokomurki" mnie zabiły :)

0dido0
27-09-2015, 21:10
:P
ales ty madry

0dido0
27-09-2015, 21:15
Przestawialem sterownik w tryb manualny, okreslony w ksiazce jako tryb pod nadzorem czlowieka.
Ale nie rusza tylko opcja auto i polauto dziala wiec ustawilem w pol auto.
Bradziej zalezy mi na podpowiedzi osoby ktora ma taki sam naped i bedzie wiedziala wiecej odemnie.
Ale dzieki za twoja podpowiedz.

podstawek
10-11-2015, 18:41
Witam p.Mariuszu szukam rysunków bramy przesuwnej i byłbym bardzo wdzięczny za rysunek. Dziękuje i pozdrawiam.

0dido0
23-03-2016, 21:25
Witam wszystkich :).
Bardzo prosze o porade.
Przez jaki bezpiecznik powinienem podlaczyc brame przesuwna, na zestawie BFT DEIMOS ULTRA BT A400.
Dodam ze podlaczylem na przewodzie 23A 3x1.5mm dlugosc przewodu okolo 15m.

Jarek.P
23-03-2016, 21:41
B6 albo B10 wystarczy.

0dido0
23-03-2016, 22:10
Dziekuje :)

MikiQ
23-05-2016, 11:49
Witajcie. Mam w planie w tym roku dokończyć ogrodzenie. Słupki już oprawione, przęsła czekają na w kolejności na przykręcenie desek no i oczywiście brama przesuwna. Mógłby ktoś podesłać jakieś rysunki jak to mniej więcej będzie wyglądać? adres [email protected] Dziękuję i pozdrawiam.

ploplus
26-08-2018, 21:11
Odświeżam temat i ponawiam prośbę - jeśli ktoś dysponuje rysunkami to proszę o wysyłkę na [email protected]
Z góry dziękuję i pozdrawiam

palpable
27-08-2018, 23:58
jakie bramy polecacie?

Krzysiek88
28-08-2018, 05:58
białe bramy są najpopularniejsze kolego palpable, a jak Cię na taką nie stać, zawsze można zrobić modną, szykowną, ale tylko na chwile, tzw. bramę weselną, balony, świerk, brzoza, a w środku napis - uwaga pies!

PROG-GREG
10-07-2021, 19:42
Polecam bardzo pomocny artykół dotyczący bramy przesuwnej
https://www.prog-greg.pl/o-czym-nalezy-pamietac-przy-montazu-bramy-przesuwnej/