PDA

Zobacz pełną wersję : Do wszystkich, którzy mają 12 cm ściany działowe!!!



Senser
22-03-2004, 22:53
Dajcie znać, z jakich materiałów macie ściany działowe...tyle się nasłuchałem o akustyce ścian...Mam z akustyką blokową przykre doświadczenia i za wszelką cenę chcemy uniknąć podobieństw... :-)
Dajcie znać, jak to co piszą gazety o tych walorach akustycznych danej technologi ma się do realiów, zaznaczając z czego w postawiliście te ściany...Chcę wiedzieć, czy jednak muszę zabiegać o materiał inny niż ten, który kupiłem??

ArtMedia
22-03-2004, 23:15
Witam.

Mamy z 6, 8 i 12 centymetrowego gazobetonu. Przed otynkowaniem tynkiem cementowo-wapiennym rzeczywiści akustyka była zła. Ścianki normalnie wpadały w rezonans. Szczególnie te najcieńsze. Po otynkowaniu problem zniknął "jak ręka odjął". Wszystko słychać ale przez drzwi. W ogóle te najcieńsze ścianki sprawiały wrażenie jakby miały sie przewrócić. Tynk świetnie je wzmocnił. Na pewno cegła pełna byłaby najlepsza. Tylko nie wszędzie mozna taka ciężką ściankę postawić.

Senser
23-03-2004, 00:53
Ale czy już mieszkacie w tym domu???

Sonika
23-03-2004, 06:43
12 cm - cegla.

mik99
23-03-2004, 06:48
10 w lekkiej konstrukscji zmieniłem na 12 murowaną z B.K.

Metal
23-03-2004, 06:50
Mam ścianki działowe z Ytonga 11.5cm pokryte tynkiem gipsowym. Większych problemów z akustyką nie zauważyłem. Pewnie, że jak żona bierze prysznic, to na zewnątrz łazienki to słychać. Ale to przecież żona, a nie stado sąsiadów. Jak mi przeszkadza, to idę jej pomóc, by było szybciej i ... zawsze jest dłużej :wink: .Poza tym nie wiem, czy słychać przez ścianę, czy przez drzwi.

loop
23-03-2004, 07:53
Mam ścianki działowe z Ytonga 11.5cm pokryte tynkiem gipsowym
Powiedz mi jakiej klasy jest ten Ytong? 400?
Ja ściany działowe będę robił z ytonga 36,5 (zostało mi parę palet) pociętego na pół lub na 3 części.

Zastanawiam się jeszcze co zrobić z uchwytami - tzn. czym najlepiej je wypełnić.

Szpulka
23-03-2004, 08:12
Ale się narobisz, a nie wezmą od ciebie w hurtowni spowrotem? Mnie jak zostało to zabrali. Jeśli jednak musisz to już raczej tnij na pół. Poza akustyką możesz mieć w takich strasznie cienkich ściankach problemy z instalacjami, jeśli będziesz musiał zrobić rowek w takiej cieniutkiej scianie to srasznie mało ci zostanie.

magi
23-03-2004, 08:23
pocieszyliście mnie
też mam z ytonga 11,5/600

a jak jest z hałasami z ulicy?

loop
23-03-2004, 08:27
Szpulka nie narobię się :) krajzygą wszystko tnę - to jest moment - idzie jak masło. Natomiast nie chciałem zwracać bo miałem bardzo dobrą cenę i od razu postanowiłem zrobić z tego działówki (swoją drogą nieźle się bachnąłem na tym obliczaniu - jeszcze obniżyłem chatę o 10 cm)

Też myślę właśnie robić na 2 części - a tam gdzie nie będzie nic na ścianie to na 3. Przed cięciem na 3 części martwi mnie tylko właśnie akustyka (odmiana 400) i uchwyty które będę musiał czymś wypełnić (a nie chcę klejem).

groszek 3
23-03-2004, 08:40
Ja ma wszędzie 12 BK oraz jedną ściankę między kotlownią i łazienką 24 BK by schować w niej rurę kanalizacyjną i zamontować bez problemów skrzynkę rozdzielczą do ogrzewania.

loop
23-03-2004, 08:55
Ja ma wszędzie 12 BK
Ale jakiej klasy/twardości - 400, 500, 600?

Senser
23-03-2004, 08:57
Widzę, że trochę sobie pofolgowaliście z tematem... :-)
Niektórzy piszą same wymiary ściany...nie chodzi o to...chodzi o ew. problemy (jeśli są) z akustyką tych ścian a nie festiwal dla festiwalu :-)

Maluszek
23-03-2004, 09:16
Ja też mam ścianki działowe z Ytonga i nie zauważyłam żadnych problemów z akustyką :D Jak jestem w jednym pomieszczeniu to nie słyszę co do mnie mówi mąż :wink: z drugiego pomieszczenia. Słychać szum wody ale to chyba normalne. Jak się głośno puści muzykę to wszędzie będzie ją słychać i to tyle :D

loop
23-03-2004, 09:29
Senser no właśnie też chodzi mi o to czy jak zrobię ścianki o grubości niecałe 12 cm z BK klasy 400 to nie będzie trochę za cieniutko pod względem akustycznym.[/b]

ArtMedia
23-03-2004, 09:36
Ale czy już mieszkacie w tym domu???
Mieszkamy.
Co do dźwięków z zewnątrz, to mam wrażenie że w domu ze ścianą trójwarstwową, w którym poprzednio mieszkaliśmy były słabiej słyszalne. Było słychać drastyczną poprawę po ociepleniu od zewnątrz wełną. Sytuacja pogorszyła się jednak znowu, gdy sąsiad ocieplił swój dom styropianem. Od strony jesgo domku powstaje bardzo dużo odbić, które są słyszalne.

KrzysiekMarusza
23-03-2004, 12:41
Loop - jak zrobisz sciany dzialowe z BK 400 - 18 cm, to z katalogu, wynika ze tlumienie w obu przypadkach jest ok. 37 dB):
11.5 cm BK600 i 18 cm BK 400.
a jak bedzie naprawde - nie wiem :(
nie wiem tez czy te 18 cm BK 400 jest wystarczajaco mocny ...

hej - Krzysiek

damis
23-03-2004, 13:29
YTONG 11,5

ga
23-03-2004, 14:44
Scianki w lazienkach- 19cm silka- reszta domu Ytong, po prostu bloczki silki maja lepszy wspolczynnik izolacyjnosci. A na dzwieki tzw.uderzeniowe (czyli nie te przenoszone powietrzem, tylko np. stukanie w umywalke) to najlepiej pod scianki podlozyc pianke (niebieska, pod posadzkowa, gr.1cm)- najlepiej odcina przenoszenie. A dzwiek i tak ucieka przez drzwi- dobrze ze sa na hol a nie na jadalnie:) pozdr.

Mis Uszatek
23-03-2004, 15:04
Dokładnie tak jak pisze ga!

Dodam jeszcze, że z uwagi na dwoistość problemu izolacyjności akustycznej ścianek działowych (dźwięki uderzeniowe i powietrzne) należy przy projektowaniu uwzględnić (umownie mówiąc) sposób użytkowania danej ścianki. Odradzam stosowanie ytonga w następujących przykładowych sytuacjach:
- ścianki kuchenne, na których mają wisieć szafki
- ścianki do których montuje się zlewy, umywalki
- ścianki w których mają być często zamykane drzwi
Ytong wówczas wpada w rezonans i nieprzyjemnie dudni. Zamiast niego lepiej dać tu ścianki ciężkie, masywne: cegła, silikat.

Suchą zabudowę odradzam zaś tam gdzie zależy nam na izolowaniu się od dźwięków powietrznych:
- pokój dziecka
- łazienka
- kuchnia
- pracownia, wrsztacik, kącik głośniejszej pracy twórczej

Najlepsze miejsce suchej zabudowy to garderoby, szafy wnękowe i różne fiku-miku w hallach. Reszta - wg podanego wyżej klucza.

Szaruś
23-03-2004, 16:25
A na dzwieki tzw.uderzeniowe (czyli nie te przenoszone powietrzem, tylko np. stukanie w umywalke) to najlepiej pod scianki podlozyc pianke (niebieska, pod posadzkowa, gr.1cm)- najlepiej odcina przenoszenie.

To znaczy polistyren ekstrudowany? Czy te ścianki trzeba wtedy jakoś zakotwić do stropu na dole, czy też one "jeżdżą" na tej piance?

magi
23-03-2004, 16:46
Odradzam stosowanie ytonga w następujących przykładowych sytuacjach:
- ścianki kuchenne, na których mają wisieć szafki
- ścianki do których montuje się zlewy, umywalki
- ścianki w których mają być często zamykane drzwi

czy grubość 24 cm też czy tylko 12 cm

Mis Uszatek
23-03-2004, 16:53
do Magi:
Oczywiscie wyłącznie te cienkie, właśnie do 12 cm. Działają jak membrana tam-tama :wink:

magi
23-03-2004, 17:52
uff
bo ja mam akurat 24 w kuchni i zresztą nie tylko :D

Emil
23-03-2004, 20:01
Czesc, mam sciane zewnetrzna 3-warstwowa z maxa, w srodku konstrukcyjna z 18 cm max-a. A dzialowe zamierzam dac z 8 cm silki
Czy to dobry pomysl?
EMIl

markus_gdynia
23-03-2004, 20:14
Czy wyście nie oczadzieli? Toż to akademicki problem. Dźwięki przenoszone powietrzem, odbite, rezonanse - nie dajmy sie zwariować.

Senser
23-03-2004, 20:56
Z jednej strony fakt, z drugiej ew. wściekłość że się ew. czegoś nie zrobiło a teraz już "obrazy wiszą na ścianach"...Nie dziw się, mówią to ludzie (chyba, tak jak ja) z bloków, więc z należytym doświadczeniem.

Emil
24-03-2004, 08:17
co do akustycznosci, to mysle, ze w domu jest mniejszy problem niz w bloku - w koncu mieszkaja tam swoi ludzie ( a i magnetofon jakbt co mozna wlaczyc :) )
ja na przyklad chce sciany dosc cienkie ( 8cm) o szkoda mi troche powierzchni

inwestor
24-03-2004, 09:59
Mam ściany działowe grubości ok. 12 cm. W środku płytki białego BK odniany 600 grubości 8cm otynkowane dwustronne tynkiem tradycyjnym 3 warstwowym. Zarówno pod względem akustycznym jak i wytrzymalościowym uważam że jest to dobre rozwiązanie. . Uważam że przy tynku tradycyjnym całokowicie wystarcza 8cm. W przypadku tynku gipsowego akustyka takich ścian będzie najprawdopodobniej gorsza więc aby uzyskać takie same właściwości akustyczne jak przy tynku tradycyjnym trzeba by chyba zastosować bloczki co najmniej grubości 10 ...12cm.
Pozdrawiam

Emil
24-03-2004, 10:04
zaraz czegos nie rozumiem, masz sciany dzialowe 12, w srodku bk 8
aha masz sciane 8 + 2x2 cm tynku czyli razem 12
ale silka np ma duzo lepsze wlasciwosci akustyczne niz bk, wiec spokojnie 8cm silki + 2 x 1cm tynku gipsowego powinno byc dobrze
Pytanie, czy takiej 8-cm sciany nie trzeba niczym zbroic, jesli ma np 4m dlugosci, a od gory jest jeszcze strop drewniany?
EMil

tomeksz
24-03-2004, 10:12
Czesc, mam sciane zewnetrzna 3-warstwowa z maxa, w srodku konstrukcyjna z 18 cm max-a. A dzialowe zamierzam dac z 8 cm silki
Czy to dobry pomysl?
EMIl

Ja też mam działowe z silki 8 cm, uważaj tylko na problem kucia ewent. bruzd itp.: bloczki b. łatwo pękają.

tomeksz
24-03-2004, 10:13
Czesc, mam sciane zewnetrzna 3-warstwowa z maxa, w srodku konstrukcyjna z 18 cm max-a. A dzialowe zamierzam dac z 8 cm silki
Czy to dobry pomysl?
EMIl

Ja też mam działowe z silki 8 cm, uważaj tylko na problem kucia ewent. bruzd itp.: bloczki b. łatwo pękają.

inwestor
24-03-2004, 12:20
zaraz czegos nie rozumiem, masz sciany dzialowe 12, w srodku bk 8
aha masz sciane 8 + 2x2 cm tynku czyli razem 12
ale silka np ma duzo lepsze wlasciwosci akustyczne niz bk, wiec spokojnie 8cm silki + 2 x 1cm tynku gipsowego powinno byc dobrze
Pytanie, czy takiej 8-cm sciany nie trzeba niczym zbroic, jesli ma np 4m dlugosci, a od gory jest jeszcze strop drewniany?
EMil

Myślę że takiej ściany 8cm BK 600 + 2x2cm tynku tradycyjnego nie trzeba zbroić. Zresztą też miałem takie watpliwości i poradziłem się konstruktora a no to potwierdził. Owszem zaraz po wymurowaniu ścianek wrażenie jest nieciekawe :o Wyglada to jakoś tak licho i słabowicie. Jak się mocniej uderzy dłonią to cała scianka drży jakby zaraz miała się rozsypać. Sprawa radykalnie się zmienia po otynkowaniu. Praktycznie już po obrzuceniu pierwszą warstwą tynku (tzw. szpryc) ścianka jest już w porządku. Nie wiem jak sprawa będzie wyglądać w przypadku tynku gipsowego. Z pewnością będą dużo słabsze niż przy tynku tradycyjnym. Mam 2 ścianki o długości ok. 5m i wszystko jest OK. Oczywiście ścianki są zaklinowane do stropu. Sadzę że w przypadku stropu drewnianego scianki muszą być w jakis sposób z nim związane i dotyczy to nie tylko ścianek murowanych ale wszystkich.
Pozdrawiam

Palma
24-03-2004, 16:44
Producenci silikatów radzą, żeby zbroić cienkie ścianki co którąś tam warstwę - można sprawdzić na ich stronach

pzdr.