PDA

Zobacz pełną wersję : OKNA: szukam dobrych okien, jakie okna polecacie?



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 [105] 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126

MMichal
17-02-2014, 22:58
Witam


witaj, byłam dzisiaj w spółdzielni i się dowiedziałam że niestety muszę wymienić okna na białe i taki sam układ jak teraz mam :(

no tak jest w 98% spółdzielni i chyba słusznie jakoś nie wyobrażam sobie bloku gdzie wszystkie okna są różne.

pozdrawiam

finlandia
17-02-2014, 23:08
A tego to się spodziewałem. Tylko że czasem spółdzielnia ma jeszcze inne, bardziej szczegółowe wymagania niosące ze sobą większe koszty zakupu. Nic nie mówili o nawiewnikach? Współczynniku przenikania ciepła? A może chociaż jakieś dopłaty do zakupu?:)
Tak jak powiedział NiktWażny:
mija się z celem szukanie super ciepłych okien do bloku - o ile ten nie jest jakoś specjalnie poddany "supertermomodernizacji". Dobre okno "5komorowe" - które spełni aktualne wymagania - czyli U nie gorsze niż 1,3. Ciepła ramka obowiązkowa, jak Cię stać, to trzyszybowe okno też nie zaszkodzi :)

nikt ważny
17-02-2014, 23:17
witaj, byłam dzisiaj w spółdzielni i się dowiedziałam że niestety muszę wymienić okna na białe i taki sam układ jak teraz mam :(i słusznie, bo rozejrzyj się wokoło, jak wyglądają domy gdzie każde okno od sasa do lasa
Uśmiechnij się, już masz 90% sukcesu

finlandia
17-02-2014, 23:21
Zawsze można zaszaleć i kupić sobie okna w okleinie tylko od środka :D

Ola89
17-02-2014, 23:23
A tego to się spodziewałem. Tylko że czasem spółdzielnia ma jeszcze inne, bardziej szczegółowe wymagania niosące ze sobą większe koszty zakupu. Nic nie mówili o nawiewnikach? Współczynniku przenikania ciepła? A może chociaż jakieś dopłaty do zakupu?:)
Tak jak powiedział NiktWażny:
mija się z celem szukanie super ciepłych okien do bloku - o ile ten nie jest jakoś specjalnie poddany "supertermomodernizacji". Dobre okno "5komorowe" - które spełni aktualne wymagania - czyli U nie gorsze niż 1,3. Ciepła ramka obowiązkowa, jak Cię stać, to trzyszybowe okno też nie zaszkodzi :)
O nawiewnikach była mowa ale ja nie zamierzam ich montować bo nikt ich na całym osiedlu nie ma nikt! dopłaty nie będzie więc na własny koszt wszystko robię

Ola89
17-02-2014, 23:27
i słusznie, bo rozejrzyj się wokoło, jak wyglądają domy gdzie każde okno od sasa do lasa
Uśmiechnij się, już masz 90% sukcesu

Zgadzam się z Tobą, chciałam mieć brązowe ale z drugiej strony na pewno lepiej blok wygląda gdzie wszyscy mają okna w jednym kolorze :)

nikt ważny
17-02-2014, 23:28
a to, że wokoło Ciebie głąby mieszkają ma oznaczać że Ty także do nich przyłączysz?
Sorki ze tak brutalnie ale to co napisałaś....
Masz wentylację grawitacyjną, oszczędną czyli dwa kanały, jeden w kuchni drugi w kiblu. W kuchni masz okno w kibelku tylko kratkę w drzwiach.
Byś nie udusiła się trzeba wymienić powietrze we wnętrzu, a by coś uciekło kominem musi w to miejsce zassać powietrze - do tej pory miałam to zagwarantowane przez nieszczelne okna - teraz musisz niektóre z nich uczynić nieszczelnymi, wystarczy jeden nawiewnik na pomieszczenie pozbawione kratki wentylacyjnej - czyli z pominięciem kuchni

Ola89
17-02-2014, 23:36
Byłam w Plast System i dostałam ofertę system Veka dane techniczne system PerfectLine pięciokomorowy Szyby 4-CR16Ar-4LE U=1,0
2 okna, tafla i drzwi koszt 3226zł z montażem gdzie montaż 769 zł i co Wy na to??

witek86
18-02-2014, 13:10
ja bym tam brał brąz jak nic nie oddają to niech się gonią

T12345T
18-02-2014, 13:42
ja bym tam brał brąz jak nic nie oddają to niech się gonią

Hm... trochę to smutne i nieprofesjonalne:-(. "Gwałt na architekturze" (http://oknotest.pl/artykuly-tematyczne/okna_pcv_gwalt_na_architekturze_czyli_wolnoc_tomku )

Ola89
18-02-2014, 14:42
Hm... trochę to smutne i nieprofesjonalne:-(. "Gwałt na architekturze" (http://oknotest.pl/artykuly-tematyczne/okna_pcv_gwalt_na_architekturze_czyli_wolnoc_tomku )
Przeczytałam tekst i zgadzam się że mieszkańcy bloków powinni dbać o spójny wygląd bloku ;)

Ola89
18-02-2014, 14:47
Hm... trochę to smutne i nieprofesjonalne:-(. "Gwałt na architekturze" (http://oknotest.pl/artykuly-tematyczne/okna_pcv_gwalt_na_architekturze_czyli_wolnoc_tomku )
proszę odnieś się do kwestii nawiewników, nakazano mi zamontowanie ale nikt jak długi blok ich nie ma; nawiewniki nie są małe więc tu moje pytanie jak to się będzie miało do spójności ogółu jak ja je zamontuję i tylko ja ??

witek86
18-02-2014, 14:52
Hm... trochę to smutne i nieprofesjonalne:-(. "Gwałt na architekturze" (http://oknotest.pl/artykuly-tematyczne/okna_pcv_gwalt_na_architekturze_czyli_wolnoc_tomku )

gdzieś wcześniej Ola wspomniała że sąsiedzi mają różne
nie chce się wypowiadać na temat architektury mówiąc o blokach z wielkiej płyty :)

fotohobby
18-02-2014, 14:53
proszę odnieś się do kwestii nawiewników, nakazano mi zamontowanie ale nikt jak długi blok ich nie ma; nawiewniki nie są małe więc tu moje pytanie jak to się będzie miało do spójności ogółu jak ja je zamontuję i tylko ja ??

Ale w tym przypadku chodzi o Twój komfort, zdrowie, a w ekstremalnym przypadku nawet życie, jaśli masz gaz...

modena
18-02-2014, 15:09
proszę odnieś się do kwestii nawiewników, nakazano mi zamontowanie ale nikt jak długi blok ich nie ma; nawiewniki nie są małe więc tu moje pytanie jak to się będzie miało do spójności ogółu jak ja je zamontuję i tylko ja ??
Ola89 a czy Ty przypadkiem nie mylisz NAWIEWNIKA z LUFCIKIEM ?:) Przecież nawiewnik jest malutki i od wewnątrz :yes:

T12345T
18-02-2014, 15:10
proszę odnieś się do kwestii nawiewników, nakazano mi zamontowanie ale nikt jak długi blok ich nie ma; nawiewniki nie są małe więc tu moje pytanie jak to się będzie miało do spójności ogółu jak ja je zamontuję i tylko ja ??

Nawiewniki są po stronie wewnętrznej okna, więc niewidoczne dla ogółu. Co najwyżej ich części zewnętrzne (okapniki) mogą być widoczne, a jak system sprytny to i okapnik można zastąpić prawie niewidoczną "kratką". Co do obowiązku, art.155 ust.3 Warunków technicznych mówi ,że "należy zapewnić", czy to znaczy to samo, co "ma obowiązek"? To już wywód nie na to forum. Sytuacja jeszcze bardziej się komplikuje jeśli Pani mieszkanie jest wyodrębnioną nieruchomością lokalową:-). Ale jeśli Spółdzielnia każe, to niech powie ile nawiewników, o jakiej wydajności i gdzie umieszczonych sprawi, że spełnią swoje zadanie przy istniejącym systemie wentylacji. W końcu Pani nie ma projektu i wiedzy. na ten temat, a nie idzie o to by montować urządzenia zbyt mało wydajne (bo nie spełnią zadania) i nadmiernie wydajne (bo wyziębią lokal). Nie wystarczy powiedzieć, że należy:-). Powodzenia!

finlandia
18-02-2014, 15:26
proszę odnieś się do kwestii nawiewników, nakazano mi zamontowanie ale nikt jak długi blok ich nie ma; nawiewniki nie są małe więc tu moje pytanie jak to się będzie miało do spójności ogółu jak ja je zamontuję i tylko ja ??
Specjanie wybrałem mało ostre zdjęcie, bo tak na prawdę z chodnika to lepiej człowiek nie będzie widział niż tu:
243479
Potencjalne utrudnienie dla nawiewnika może być tylko w sytuacji, gdzie na okno mocno nachodzi docieplenie.

Ola89
18-02-2014, 19:06
Nawiewniki są po stronie wewnętrznej okna, więc niewidoczne dla ogółu. Co najwyżej ich części zewnętrzne (okapniki) mogą być widoczne, a jak system sprytny to i okapnik można zastąpić prawie niewidoczną "kratką". Co do obowiązku, art.155 ust.3 Warunków technicznych mówi ,że "należy zapewnić", czy to znaczy to samo, co "ma obowiązek"? To już wywód nie na to forum. Sytuacja jeszcze bardziej się komplikuje jeśli Pani mieszkanie jest wyodrębnioną nieruchomością lokalową:-). Ale jeśli Spółdzielnia każe, to niech powie ile nawiewników, o jakiej wydajności i gdzie umieszczonych sprawi, że spełnią swoje zadanie przy istniejącym systemie wentylacji. W końcu Pani nie ma projektu i wiedzy. na ten temat, a nie idzie o to by montować urządzenia zbyt mało wydajne (bo nie spełnią zadania) i nadmiernie wydajne (bo wyziębią lokal). Nie wystarczy powiedzieć, że należy:-). Powodzenia!
W Spółdzielni powiedziano mi tylko że mają być nawiewniki! na pytanie jakie?odpowiedź "w sklepie będą wiedzieć" a w sklepie pokazali mi takie wehikuły prawie na całą górną ramę skrzydła zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz; a nie jak na zdjęciu

Ola89
18-02-2014, 19:10
W Spółdzielni powiedziano mi tylko że mają być nawiewniki! na pytanie jakie?odpowiedź "w sklepie będą wiedzieć" a w sklepie pokazali mi takie wehikuły prawie na całą górną ramę skrzydła zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz; a nie jak na zdjęciu
kratkę wentylacyjną mam w kuchni i w łazience, mam płytę gazową, a gorącą wodę z wodociągów

nikt ważny
18-02-2014, 20:02
nawiewników jest wiele rodzai, są także wogóle niewidoczne ale też najmniej skompilowane, stopień otwarcia nie jest zależny od wilgoci we wnętrzu - można, dlaczego nie ale dla większego komfortu we wnętrzu lepiej zastosować higrosterowane a te wyglądają tak jak napisałaś. Ale coś za coś a Spółdzielnia nei może Ci zabronić zastosowania nawiewników gdyż są one wymagane przepisami od kilku lat, tam gdzie wentylacja jest grawitacyjna, czyli jak u Ciebie. Oczywiście możesz mieć gdzieś przepisy ale...to Twoje zdrowie a grzyb pojawia się o wiele wcześniej niż go się zauważy

konrad_79
19-02-2014, 17:56
:spam:

Ola89
19-02-2014, 18:54
nawiewników jest wiele rodzai, są także wogóle niewidoczne ale też najmniej skompilowane, stopień otwarcia nie jest zależny od wilgoci we wnętrzu - można, dlaczego nie ale dla większego komfortu we wnętrzu lepiej zastosować higrosterowane a te wyglądają tak jak napisałaś. Ale coś za coś a Spółdzielnia nei może Ci zabronić zastosowania nawiewników gdyż są one wymagane przepisami od kilku lat, tam gdzie wentylacja jest grawitacyjna, czyli jak u Ciebie. Oczywiście możesz mieć gdzieś przepisy ale...to Twoje zdrowie a grzyb pojawia się o wiele wcześniej niż go się zauważy
A co jeśli ja bardzo często wietrze pomieszczenia i często mam rozszczelnione okna (mikrowentylacja)?czy to nie ma większego znaczenia?i nawiewniki i tam są niezbędne? napisz mi jeszcze czy ta ciepła ramka to jest tylko dobra z tworzywa swisspacer? bo kiedy pytałam w sklepie w którym chcę wziąć okna to nie mają takiej tylko jak się dowiedziałam to z plastiku...

plusfoto
19-02-2014, 19:02
polecam - dla wszstkich z dolnośląskiego

szeroki wybór a panowie solidnie pracujący :) co chyba najważniejsze! - szybko, tanio i przede wszystkim porządnie.
Myślałem że wstawisz fotki ze swojej budowy a ty po prostu reklamujesz swoją firmę:bash:. Ciekawe za ile.

Ola89
19-02-2014, 19:18
Do Nikt Ważny
mam bardzo ciepłe mieszkanie zimową porą nie odkręcam grzejników (oprócz łazienki) i czy to też jest powód dla którego POWINNAM mieć nawiewniki?

nikt ważny
19-02-2014, 20:18
Skoro zadajesz takie pytania nie mam siły i chęci (szczerze mówiąc) udowadniać Ci - DLACZEGO
Twój dom, Twoja kasa, Twoje zdrowie i Twój grzyb jak wyrośnie Ci na ścianach
Miej tylko świadomość, że zanim zauważysz czarne plamy tu i ówdzie to płuca Twoje i Twoich dzieci już będą tym świństwem oddychać
Wybacz, ale po prostu czasem nie ma sensu tłumaczenie czegokolwiek
A swoją drogą przy minus 20 także wietrzysz? Także rozszczelnisz? Czy może jak większość tego nie czynisz, bo w głowie pojawia się myśl - nie po to kupowałam ciepłe i szczelne okna by teraz wietrzyć i kasę wyrzucać w błoto

Stulp
19-02-2014, 23:49
polecam http://oknopex.pl/produkty - dla wszstkich z dolnośląskiego

szeroki wybór http://oknopex.pl/produkty/okna-drewno a panowie solidnie pracujący :) co chyba najważniejsze! - szybko, tanio i przede wszystkim porządnie.
Szybko i tanio - nie może być porządnie. To jedna z podstawowych zasad w budownictwie.
Szybko i porządnie - nie może być tanio. To druga z zasad.
I trzecia: Tanio i porządnie - nie może być szybko.
Jak wpoisz sobie te zasady, wtedy bierz się za jakikolwiek marketing.
Pozdrawiam

Ola89
20-02-2014, 00:44
Skoro zadajesz takie pytania nie mam siły i chęci (szczerze mówiąc) udowadniać Ci - DLACZEGO
Twój dom, Twoja kasa, Twoje zdrowie i Twój grzyb jak wyrośnie Ci na ścianach
Miej tylko świadomość, że zanim zauważysz czarne plamy tu i ówdzie to płuca Twoje i Twoich dzieci już będą tym świństwem oddychać
Wybacz, ale po prostu czasem nie ma sensu tłumaczenie czegokolwiek
A swoją drogą przy minus 20 także wietrzysz? Także rozszczelnisz? Czy może jak większość tego nie czynisz, bo w głowie pojawia się myśl - nie po to kupowałam ciepłe i szczelne okna by teraz wietrzyć i kasę wyrzucać w błoto
Dziękuję Ci za pomoc :)

Ola89
20-02-2014, 00:53
Skoro zadajesz takie pytania nie mam siły i chęci (szczerze mówiąc) udowadniać Ci - DLACZEGO
Twój dom, Twoja kasa, Twoje zdrowie i Twój grzyb jak wyrośnie Ci na ścianach
Miej tylko świadomość, że zanim zauważysz czarne plamy tu i ówdzie to płuca Twoje i Twoich dzieci już będą tym świństwem oddychać
Wybacz, ale po prostu czasem nie ma sensu tłumaczenie czegokolwiek
A swoją drogą przy minus 20 także wietrzysz? Także rozszczelnisz? Czy może jak większość tego nie czynisz, bo w głowie pojawia się myśl - nie po to kupowałam ciepłe i szczelne okna by teraz wietrzyć i kasę wyrzucać w błoto
Zdaję sobie sprawę z tego że mogę zadawać głupie pytania ale to wynika z mojej niewiedzy na ten temat, w końcu weszłam tu właśnie po to żeby się dowiedzieć jak najwięcej; także jeszcze raz dziękuję i życzę aby wszyscy zadawali tylko takie pytania na które warto odpowiedzieć
pozdrawiam

nikt ważny
20-02-2014, 08:57
Może opiszę Ci obrazowo, bo zamiast się obrażać i wytaczać jakiekolwiek argumenty przeciw naszym poradom (w moim odbiorze by zaoszczędzić kasę) ,zastanów się
Fakt nawiewniki higrosterowane kosztują ale to najwygodniejsza forma zadbania o klimat wnętrza i zdrowie użytkowników.

Stare okna miałaś nieszczelne, tak jakbyś nałożyła sobie na głowę worek po kartoflach, spokojnie oddychać możesz i nic Ci się nie stanie, tylko sobie włosy pobrudzisz ;)
Ale...wymieniasz okna na nowe, szczelne, to tak jakbyś zamiast worka na kartofle założyła sobie worek foliowy - chyba wiesz co się stanie? Czy tez nie?

Przerysowanie? Nie do końca. W szczelnych domach bez wentylacji (a takiej nie zagwarantuje ci otwieranie okien od czasu do czasu) zaczynają sie kłopoty zdrowotne - różnego rodzaju, od ospałości po alergię
Już zakończyłem swoje porady, zrobisz jak uważasz.

Brass
20-02-2014, 10:17
Na własny rachunek sprzedaje okna już ponad 10 lat. Zgadnij ile nawiewników "sprzedałem" przez ten czas? ................. ok. 20 szt. z tego 13 jest zamontowanych w oknach w moim nowym salonie sprzedaży.... Ludzie wiedzą lepiej..... co dobre. :-)

nikt ważny
20-02-2014, 18:48
Brasstym bardziej idzie się załamać z idiotycznie pojętych oszczędności. I dalej już nie ma sensu się rozpisywać

Charlie
20-02-2014, 20:09
Że też chce się Wam przekonować jełopowatych.
Informować i niech podejmą sami decyzję.

nikt ważny
20-02-2014, 20:19
Że też chce się Wam przekonować jełopowatych.
Informować i niech podejmą sami decyzję.w sumie masz rację ale czasem truno tak napisać wprost gdyż ma się hamulce hmmm.... kulturowe? A może wyniesione z domu wraz z wychowaniem - choć masz rację, czasem wypada tak prosto z mostu . . .

Charlie
20-02-2014, 21:18
Odwoływanie się do kultury w Twoim wypadku to hipokryzja w najczystszej postaci.
Nawiasem mówiąc to nie powinieneś się podciągać pod tekst w zasadzie współczujący alternatywnie ogarniającym jako alternatywnie nie ogarniający :)

rafal84x
20-02-2014, 21:27
Witam,
Mam dwa pytania odnośnie okien, a dokładniej o pakiety szybowe:

Czy w oknie (fix w skrzydle) o wymiarach 1370 x 2370 (szer. x wys.) (powierzchnia szklenia ok. 1166 x 2166) można bez obaw zastosować pakiet szybowy 4-18-4-18-4 (pytanie w kontekście dopuszczalnych wymiarów pakietu z szybami 4mm, ale również a raczej przede wszystkim z uwagi na poruszany w poście problem zmniejszania się i powiększania odległości pomiędzy poszczególnymi szybami pakietu pod wpływem temperatury - zmian ciśnienia wewnątrz pakietu).

Drugie pytanie dotyczy okna (fix w skrzydle) o wym. 1780 x 2370 (powierzchnia szklenia ok. 1600 x 2166) w którym raczej na pewno jest konieczne szklenie 6-16-6-16-6. Czy jeżeli okno z pakietem 6-16-6-16-6 będzie sąsiadowało z oknem o szkleniu 4-18-4-18-4 to czy będzie zauważalne różnica w widoku przez nie, jak również w widoku z zewnątrz przez oba te okna?

nikt ważny
20-02-2014, 21:34
Czy w oknie (fix w skrzydle) o wymiarach 1370 x 2370 (szer. x wys.) (powierzchnia szklenia ok. 1166 x 2166) można bez obaw zastosować pakiet szybowy 4-18-4-18-4 (pytanie w kontekście dopuszczalnych wymiarów pakietu z szybami 4mm, ale również a raczej przede wszystkim z uwagi na poruszany w poście problem zmniejszania się i powiększania odległości pomiędzy poszczególnymi szybami pakietu pod wpływem temperatury - zmian ciśnienia wewnątrz pakietu).spokojnie można dać 4mm

Drugie pytanie dotyczy okna (fix w skrzydle) o wym. 1780 x 2370 (powierzchnia szklenia ok. 1600 x 2166) w którym raczej na pewno jest konieczne szklenie 6-16-6-16-6. Czy jeżeli okno z pakietem 6-16-6-16-6 będzie sąsiadowało z oknem o szkleniu 4-18-4-18-4 to czy będzie zauważalne różnica w widoku przez nie, jak również w widoku z zewnątrz przez oba te okna?musi być 6mm i realnie widać będzie różnicę ale tylko wtedy gdy różne szyby będą obok siebie - poza tym, nie dajmy się zwariować !!!

rafal84x
20-02-2014, 22:10
Wszystko to ma tworzyć okno narożne ze słupkiem betonowym pomiędzy drzwiami balkonowymi a mniejszym fixem: na jednej ścianie będzie fix (1780x2370) koniecznie z szybą 6-16-6-16-6 tuż obok drzwi balkonowe 1000 x 2370 z szybą 4-16-4-16-4 a na drugiej ścianie fix 1370 x 2370 z szybą 4-18-4-18-4. Warto dopłacić i zrobić wszystko na szybach 6mm czy to już będzie wariactwo i przesada?

nikt ważny
20-02-2014, 22:18
może inaczej. Każdemu to mówię - pomysł. Z jednej strony będziesz miał w sumie 18 mm szyby z drugiej 12 mm, różnica 6mm ale.... ale widok na inny obraz za oknem, inne oświetlenie...nie dajmy się zwariować, nawet jakbyś miał mnie przeklinać do końca swoich dni - ja bym dal w jednym 4 w drugim 6 mm i się nie przejmował

finlandia
20-02-2014, 23:39
W nawiązaniu do nawiewników myślę, że się trochę zagalopowaliśmy.

Na własny rachunek sprzedaje okna już ponad 10 lat. Zgadnij ile nawiewników "sprzedałem" przez ten czas? ................. ok. 20 szt. z tego 13 jest zamontowanych w oknach w moim nowym salonie sprzedaży.... Ludzie wiedzą lepiej..... co dobre. :-)

Że też chce się Wam przekonować jełopowatych.
Informować i niech podejmą sami decyzję.
Panowie, nie przesadzajmy. WIemy, ze wg przepisów okna mają być szczelne a w przypadku braku wentylacji mechanicznej powinny być nawiewniki. Tak jest wg przepisów. Tak samo jak 50km/h w terenie zabudowanym ale niemal każdy i tak jeździ po swojemu. Tak samo z nawiewnikami. Wg mnie świadome i stałe używanie mikrowentylacji może być substytutem wywietrzników. Problem w tym, że większość z nas tego nie robi, bo zimno..
A czy nawiewnik, który w praktyce jest często zatkany watą lub zaklejony taśmą będzie skutecznie działał? Nie problem w wymaganiach, a naszym rozumieniu pewnych zjawisk. Nie jeździmy przepisowo, bo nie przemawia do nas ta konieczność..

Charlie
21-02-2014, 01:37
Wszystko to ma tworzyć okno narożne ze słupkiem betonowym pomiędzy drzwiami balkonowymi a mniejszym fixem: na jednej ścianie będzie fix (1780x2370) koniecznie z szybą 6-16-6-16-6 tuż obok drzwi balkonowe 1000 x 2370 z szybą 4-16-4-16-4 a na drugiej ścianie fix 1370 x 2370 z szybą 4-18-4-18-4. Warto dopłacić i zrobić wszystko na szybach 6mm czy to już będzie wariactwo i przesada?

Niestety, ale w takim przypadku ( okno narożne ) musisz zastosować szyby o tej samej grubości ale nie wszystkie :) Widać różnicę w odcieniu między grubościąi 4 mm a 6 mm.

Zamów sobie szybki w tej samej grubości 6 mm ale tylko zewnętrzne ( będzie taniej ) - odcienie szkła będą wyrównane przy widoku od zewnatrz . Look od wewnątrz nie ma znaczenia - nie widać różnicy.

Pozdrawiam

Ostap
23-02-2014, 11:30
Witam

Jestem w trakcie wybierania okien. W wycenach mam Roto NT. Pytanie następujące czy zastanawiać się nad Roto Designio? Czy poza tym że Desinio są niewidoczne są jakieś istotne różnice? Na przykład w szczelności która jest dla mnie istotna?

ClNEK
23-02-2014, 18:49
Jeżeli okna z widocznymi zawiasami sa wykonane z kiepska dokładnością to zawiasy Designo pomoga poprawić szczelność. Inna zaleta jest możliwość większego ich obciążenia oraz delikatny opór jaki skrzydło stawia przy otwieraniu i zamykaniu, dzięki czemu byle przeciąg Nie zamknie nam okna z hukiem.

MMichal
23-02-2014, 21:45
Witam


Jeżeli okna z widocznymi zawiasami sa wykonane z kiepska dokładnością to zawiasy Designo pomoga poprawić szczelność. Inna zaleta jest możliwość większego ich obciążenia oraz delikatny opór jaki skrzydło stawia przy otwieraniu i zamykaniu, dzięki czemu byle przeciąg Nie zamknie nam okna z hukiem.

hmmmm to lekka przesada - twierdzisz zatem, że okno z krytymi zawiasami można wykonać "mniej dokładnie" - tu bym się nie zgodził. Co do siły zamykania to może być zarówno zaleta jak i wada - w zależności od upodobań inwestora.

Pozdrawiam

ClNEK
24-02-2014, 11:15
Michał chodzi mi oczywiście nie o wykonanie całego okna mniej dokładne a ułożenia uszczelki w miejscu zawiasu górnego.

Wielokrotnie widziałem okna białe, głównie te tańsze w blokach, gdzie przy zawiasie górnym, wewnątrz rama jest dosłownie czarna od przedmuchów z pozaginanej zawiasem uszczelki.

witek86
24-02-2014, 15:48
dla mnie normalne są lepsze ale każdy ma swoje zdanie :)

Ola89
24-02-2014, 19:16
Że też chce się Wam przekonować jełopowatych.
Informować i niech podejmą sami decyzję.
Owszem są jełopy dookoła i co gorsze to chyba bliżej niż się zdaję a jeszcze gorsze jest to że są jełopy bez kultury osobistej

MMichal
24-02-2014, 21:01
Witam


Michał chodzi mi oczywiście nie o wykonanie całego okna mniej dokładne a ułożenia uszczelki w miejscu zawiasu górnego.

Wielokrotnie widziałem okna białe, głównie te tańsze w blokach, gdzie przy zawiasie górnym, wewnątrz rama jest dosłownie czarna od przedmuchów z pozaginanej zawiasem uszczelki.

noooo i takie doprecyzowanie jest już dla mnie jasne :) i myślę, że przede wszystkim dla inwestorów :)

Pozdrawiam

Charlie
24-02-2014, 22:54
Owszem są jełopy dookoła i co gorsze to chyba bliżej niż się zdaję a jeszcze gorsze jest to że są jełopy bez kultury osobistej

:) broniąc jełopów akceptujesz głupotę jako normę w swoim otoczeniu.
Sorry, ale po 16 latach pracy w technice jestem wrażliwy na debili. Nerwy mam po kontakcie z takimi a trzyma mnie ze 2 godziny.

finlandia
25-02-2014, 10:50
To chyba znak że trzeba zmienić otoczenie..

ClNEK
25-02-2014, 13:14
dla mnie normalne są lepsze ale każdy ma swoje zdanie :)

Ciekaw jestem uzasadnienia :)

Ola89
25-02-2014, 15:56
:) broniąc jełopów akceptujesz głupotę jako normę w swoim otoczeniu.
Sorry, ale po 16 latach pracy w technice jestem wrażliwy na debili. Nerwy mam po kontakcie z takimi a trzyma mnie ze 2 godziny.
ja nikogo nie bronię, uważam że w każdej sytuacji należy być człowiekiem kultura to podstawa, proponuję nervosol i przypomnieć sobie podstawy człowieczeństwa

Charlie
25-02-2014, 21:46
ja nikogo nie bronię, ...

jak nie - piszesz i nie wiesz o czym piszesz ?
A co do podstaw człowieczeństwa to powinnaś jeszcze dodać jakich/czyich podstaw trzymasz się - jest tych podstaw, kilka w każdym razie.

Brass
26-02-2014, 10:23
Charlie dlaczego śmiecisz na forum i obrażasz Panią Olę? Weź się ogarnij.

nikt ważny
26-02-2014, 10:38
brak roboty to gdzieś odreagować musi, dając świadectwo o sobie

Ostap
26-02-2014, 10:54
Wczoraj obejrzałem drzwi balkonowe u brata i te UR mają 9 tych metalowych zaczepów natomiast R mają 5, maja jeszcze dwa plastikowe dociski w linii zawiasów. Moje spostrzeżenie oczywiście subiektywne jest takie że RU jest szczelniejsze, dociąga bardziej przy zamknięciu i odgłosy z zewnątrz są lepiej tłumione.

Jeszce takie pytanie jak to jest że w dwóch różnych sklepach poszerzenie do tego drzwi na taras ten sam profil blu82 w jednym 120zł a w drugim 353zł.

A smutna konstatacja jest taka że wiedza osób sprzedających okna i montujących jest na bardzo słabym poziomie.

plusfoto
26-02-2014, 11:12
Suma całkowita z montażem pewnie wyszła podobna. Jak znam życie taki chwyt marketingowy. Z reguły klient pyta się o cenę okna. Więc czym taniej tym lepiej złapać klienta a potem się odbija na niezbędnych dodatkach.:) Po prostu suma musi się zgadzać.

witek86
26-02-2014, 11:42
.

A smutna konstatacja jest taka że wiedza osób sprzedających okna i montujących jest na bardzo słabym poziomie.

to proponował bym zrezygnować i poszukać innej firmy a u siebie masz klika konkretnych
co do ceny poszerzeń to jeśli naprawdę jest to samo liczone to dziwne chyba że ktoś liczy ze stalą a inny nie albo profil bazowy a inny poszerzenie

nikt ważny
26-02-2014, 11:46
Witek, plusfoto już dokładnie odpowiedział
Nie ma nic gorszego jak klient doszukujący sie szczegółów i się ich czepiający, zamiast skupić się na cenie końcowej za TAKIE SAMO wyposażenie.
Sprzedawca stosuje różne chwyty by wyjść na swoje i pokonać konkurencję - i dobrze, że jakiś sposób na zdobycie klienta ma

Ola89
26-02-2014, 15:49
jak nie - piszesz i nie wiesz o czym piszesz ?
A co do podstaw człowieczeństwa to powinnaś jeszcze dodać jakich/czyich podstaw trzymasz się - jest tych podstaw, kilka w każdym razie.
Ktoś tu ma problem z rozumieniem czytanego tekstu... nie pisałam o jednej podstawie tylko o podstawach (liczba mnoga) rozumiesz...

Ola89
26-02-2014, 16:02
jak nie - piszesz i nie wiesz o czym piszesz ?
A co do podstaw człowieczeństwa to powinnaś jeszcze dodać jakich/czyich podstaw trzymasz się - jest tych podstaw, kilka w każdym razie.
Ja staram się nikogo nie obrażać w odróżnieniu od Ciebie, uważam że nikt nie jest fenomenem we wszystkich dziedzinach. Jak czujesz się bystry w tym temacie na forum to postaraj się wytłumaczyć (jak to powiedziałeś "jełopowatym") to może zrozumieją; bo w końcu ludzie tu właśnie po to zaglądają prawda?

painless
26-02-2014, 19:33
Okna zamontowane! Montażu dokonała firma Aprel z Warszawy. Serdecznie dziękuję szefowi firmy, Panu Krzysztofowi, za cierpliwość i fachowe doradztwo. Dziękuję również ekipie montującej (p. Tomasz i p. Mariusz). Mam nadzieję, że okna będą sprawować się bezproblemowo. Z przyjemnością polecam firmę Aprel. A zamontowane okna to Adams Aluplast 8000.:)

nikt ważny
26-02-2014, 19:38
Ola - Charlie chyba przechodzi kryzys wieku średniego u chrzani od rzeczy - wybacz mu i olej ;)

finlandia
26-02-2014, 22:39
Okna zamontowane! Montażu dokonała firma Aprel z Warszawy. Serdecznie dziękuję szefowi firmy, Panu Krzysztofowi, za cierpliwość i fachowe doradztwo. Dziękuję również ekipie montującej (p. Tomasz i p. Mariusz). Mam nadzieję, że okna będą sprawować się bezproblemowo. Z przyjemnością polecam firmę Aprel. A zamontowane okna to Adams Aluplast 8000.:)

No to prosimy jeszcze raz, ale w tym miescu, na bialej liście :
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?223108-Bia%C5%82a-lista-firm-Okna-drzwi-bramy-rolety/page2

painless
27-02-2014, 07:03
No to prosimy jeszcze raz, ale w tym miescu, na bialej liście :
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?223108-Bia%C5%82a-lista-firm-Okna-drzwi-bramy-rolety/page2

Robi się:)

MMichal
27-02-2014, 07:58
Witam


No to prosimy jeszcze raz, ale w tym miescu, na bialej liście :
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?223108-Bia%C5%82a-lista-firm-Okna-drzwi-bramy-rolety/page2

finlandia - wystaw fakturę FM za moderowanie :)
kurcze jestem pełen podziwu dla Twojej determinacji w pewnych kwestiach ale chyba dobrze działasz może kilku forumowiczów nauczy się czy też zachęcisz do uporządkowanego działania.
aaaa i przepraszam za offtop.

Pozdrawiam

witek86
27-02-2014, 10:23
oj jak by wątek okien miał pod opieką finlandia to pewnie by porządek a tak to średnio chce mi się wchodzić jak widzę podklejane tematy
no ale ok muszą z czegoś żyć

jedrek244
27-02-2014, 11:27
Mały off top ;)
Niech ktoś doradzi jak ma doświadczenie.
Okna zewnątrz złoty dąb w środku białe
jaki kolor ciepłej ramki? sprzedawca radzi pod kolor dębu
żona twierdzi że lepiej może jasny szary, nigdzie nie mogę
znaleźć przykładów

kiedyś był jeden kolor i był spokój :bash:

Ostap
27-02-2014, 12:42
To ja doradzam szare.
Z zewnątrz gdzie będzie złoty dąb nie podchodzisz do okien i nie widzisz ramek zazwyczaj.
Natomiast od środka jesteś blisko i zawsze ramki widzisz a od środka widzisz tylko biały kolor więc do czego ten dąb miałby pasować?

finlandia
27-02-2014, 13:09
Niech ktoś doradzi jak ma doświadczenie.
Okna zewnątrz złoty dąb w środku białe
jaki kolor ciepłej ramki? sprzedawca radzi pod kolor dębu
żona twierdzi że lepiej może jasny szary, nigdzie nie mogę
znaleźć przykładów

kiedyś był jeden kolor i był spokój :bash:
Mały off top ;) bo będzie przykład z orzechem a nie złotym dębem ;) :
245234
To zdjecie bialego okna, ale z ramka w kolorze ciemny braz - tak byc musialo, bo inne okna byly w kolorze obustronnym. Gdzies jeszcze mam przyklad podobnej sytuacji, gdzie czesc okien to pelny kolor z ramka braz a reszta - bialo-kolor - z ramka białą. Zorientowani zobaczą różnicę na jednej elewacji. Tylko ze gdzies mi zdjecie znikło.. (taki to mam porządek;)

Odnośnie Twojego przypadku: wg mnie biała/jasna ramka sprawia, ze okno wydaje się widniejsze od środka. Ramka w kolorze troche to wizualnie przyciemnia, ale dla odmiany lepiej wygląda od zewnątrz.

Co do moderacji - nie mogę być nim "z urzędu", bo jestem branżowcem - a to rodzi pewien konflikt interesów. Ale że mam jakiś niezły przegląd sytuacji, to mogę zawsze prosić o odpowiednie zachowania :) Tylko nie pomyslcie że te dwa plusy na Białej liście są przeze mnie wybłagane - to że się tam pojawiły to zupełny przypadek.

witek86
27-02-2014, 13:50
Mały off top ;)
Niech ktoś doradzi jak ma doświadczenie.
Okna zewnątrz złoty dąb w środku białe
jaki kolor ciepłej ramki? sprzedawca radzi pod kolor dębu
żona twierdzi że lepiej może jasny szary, nigdzie nie mogę
znaleźć przykładów

kiedyś był jeden kolor i był spokój :bash:

to ci sprzedawca doradził:P
ja wybieram i proponuje szarą

ClNEK
27-02-2014, 14:28
U mnie jednak większość klientów dopasowywuje ramkę do kolejny zewnętrznej i mi tez to bardziej odpowiada ;-)

ClNEK
27-02-2014, 14:33
Witam

Jestem w trakcie wybierania okien. W wycenach mam Roto NT. Pytanie następujące czy zastanawiać się nad Roto Designio? Czy poza tym że Desinio są niewidoczne są jakieś istotne różnice? Na przykład w szczelności która jest dla mnie istotna?

Wracając do tego tematu, wg producenta tych okuć, okna z zastosowaniem zawiasów Designo sa o 10 % cieplejsze od tych z widocznymi. Na potwierdzenie pokazują przebieg izoterm w obydwu wersjach jednak nie da sie tego schematu odnaleźć w necie. Trochę mi ciężko w to uwierzyć ale sa to wyniki jakiś badan robionych w Niemczech.
10% zapewne dotyczy tych najsilniejszych wersji okien.

marmax
27-02-2014, 18:01
Mały off top ;)
Niech ktoś doradzi jak ma doświadczenie.
Okna zewnątrz złoty dąb w środku białe
jaki kolor ciepłej ramki? sprzedawca radzi pod kolor dębu
żona twierdzi że lepiej może jasny szary, nigdzie nie mogę
znaleźć przykładów

kiedyś był jeden kolor i był spokój :bash:

Jak uszczelki są czarne to jestem za ciepłą ramką czarną.

nikt ważny
28-02-2014, 09:06
też nie macie problemów ;)
Będziesz się wpatrywał w listewki?
Co się z tymi ludźmi dzieje, powariowali już do reszty
Albo dajesz uszczelkę do okleiny albo do białego a jak masz taki dylemat to zrezygnuj i daj aluminiową ;) pogodzi każde gusta a że będzie chłodniej....coś za coś
I jeszcze jedno, jak zbliżysz się do okna to w szybie odbija się kolor profila, i jeśli nie będzie to ramka aluminiowa czy stalowa to zaskoczy cię odbicie
W takim oknie jak twoje patrząc z zewnątrz będziesz miał wrażenie że ramka jest brązowa, patrząc od środka, że białą
I tyle w idiotycznym temacie

ok**t
28-02-2014, 10:52
Wczoraj obejrzałem drzwi balkonowe u brata i te UR mają 9 tych metalowych zaczepów natomiast R mają 5, maja jeszcze dwa plastikowe dociski w linii zawiasów. Moje spostrzeżenie oczywiście subiektywne jest takie że RU jest szczelniejsze, dociąga bardziej przy zamknięciu i odgłosy z zewnątrz są lepiej tłumione.

Zawsze zalecam stosowanie zwłaszcza balkonów z pełnym okuciem RU, nie ma wówczas przedmuchów na dociskach jak często zdarza się w rozwiązaniu tylko R (rozwiernym). Tak samo zalecam, jeżeli mamy balkon dwuskrzydłowy ze słupkiem ruchomym to też oba skrzydła należy okuć RU tylko to bierne z blokadą uchyłu.

witek86
28-02-2014, 11:37
też nie macie problemów ;)
Będziesz się wpatrywał w listewki?
Co się z tymi ludźmi dzieje, powariowali już do reszty
Albo dajesz uszczelkę do okleiny albo do białego a jak masz taki dylemat to zrezygnuj i daj aluminiową ;) pogodzi każde gusta a że będzie chłodniej....coś za coś
I jeszcze jedno, jak zbliżysz się do okna to w szybie odbija się kolor profila, i jeśli nie będzie to ramka aluminiowa czy stalowa to zaskoczy cię odbicie
W takim oknie jak twoje patrząc z zewnątrz będziesz miał wrażenie że ramka jest brązowa, patrząc od środka, że białą
I tyle w idiotycznym temacie

nie wiem skąd te emocje ..
a i jak ja patrze to widzę z zewnątrz i od środka kolor rami taki jaki jest jej kolor
czy już się wypowiedzieć i zapytać nie wolno?:) przy piątku takie nerwy

nikt ważny
28-02-2014, 12:28
Emocje?
Witek86 zastanów się do czego powoli dochodzi.
Zwykłe okno, materiał budowlany jak za przeproszeniem sracz, urasta do dzieła sztuki niemalże jak Dama z Łasiczką - a co by było gdyby łasiczka była ruda?
Popatrz na ramkę w dobrym oświetleniu zobaczysz odbicie tworzywa a nie ujrzysz koloru ramki

PRYMULKA84
28-02-2014, 13:21
Witam,

jestem tutaj nowa i nie jest to przypadek. Potrzebuję porady jakie okna wybrać do właśnie budowanego domu? Dom jest mały i dwie ściany musi mieć ślepe, niemniej projekt ratuje się dużymi oknami, drzwiami balkonowymi i bardzo fajną witrynką w kuchni typu fix.
Jako że jestem laikiem zabrałam się do tematu tak jak do wyboru wszystkiego innego, mianowicie: zrobiłam tabelę ile okien potrzebuję, wymiary, kolor dwustronny złoty dąb i okna trzyszybowe PCV. Zaniosłam to do 5 firm, które u mnie sprzedają okna i czekałam na wyceny. Właśnie dostałam ostatnią, ceny mnie miło zaskoczyły:) i wszystko fajnie, ale każdy proponuje inną firmą, inne systemy - ale nadal ceny są zbieżne, zresztą nawet teraz cena nie gra już roli -tylko okna trzyszybowe są np. ciężkie i chyba żeden sprzedawca mi nie powie, że jest ryzyko że coś może się odkształcać albo będzie problem, każdy swój produkt zachwala, ale opinie w internecie są baaaardzo różne.

Oto co mam na ten moment do wyboru: Salamander, Avangarde, Veca perfectline,z systemem Gealan, Sonarol z profilem 6 komorowym optiterm, Witraż z systemem 5 komorowym perfectline.

No trochę się w tym gubię, bo jedno to firma a co innego system użyty w oknie.... ręce opadają. Jeśli ktoś coś może polecić z czystym sumieniem będę wdzięczna za każdą radę. Dom zaczynamy budować w wakacje i chciałabym we wrześniu/październiku kupić i wstawić okna - czy to ma sens czy lepiej niech dom postoi zimą a okna na wiosnę?

ok**t
28-02-2014, 15:46
Oto co mam na ten moment do wyboru: Salamander, Avangarde, Veca perfectline,z systemem Gealan, Sonarol z profilem 6 komorowym optiterm, Witraż z systemem 5 komorowym perfectline.
No trochę się w tym gubię, bo jedno to firma a co innego system użyty w oknie.... ręce opadają. Jeśli ktoś coś może polecić z czystym sumieniem będę wdzięczna za każdą radę. Dom zaczynamy budować w wakacje i chciałabym we wrześniu/październiku kupić i wstawić okna - czy to ma sens czy lepiej niech dom postoi zimą a okna na wiosnę?

Moim zdaniem podstawą dobrego wyboru jest montaż, popytaj znajomych o to kogo ewentualnie polecają oraz poproś każdą z firm o referencje od Klientów z telefonem w celu ich sprawdzenia; od tego zacznij.

Co do produktów (okien) to nie kieruj się profilem tylko PRODUCENTEM, który te okna produkuje, i porównuj parametry okien a nie tylko że mają mieć trzy szyby.

Ostap
28-02-2014, 22:47
Dylematów okiennych ciąg dalszy.

Skoro na dole będą poza wyjściem na taras fixy to wszelkie rozważania na temat informacji zawartych w DWU są nieistotne dla tego obszaru okien. Czy mam rację?

W jednym sklepie zobaczyłem okna Sonarolu Maxtherm powiem szczerze na oko robią wrażenie. Na necie opinii praktycznie brak bo profil ten robią sami dopiero chyba od roku. Miałem możliwość zobaczenia jednego domu z nimi bo zamontowane zostały około 2-3 miesięcy temu ale dom w trakcie remontu.

Pozostałe dwa typy to dwóch producentów: Abakus i Petecki na BluEvolution82

Jeśli chodzi o technikalia to myślę że wszystkie trzy mają niemal identyczne.
Poza takim detalem, że w jednym sklepie Pan zachwalał Blu jako profil który umożliwia głębsze osadzenie pakietu w profilu (ok. 24mm) natomiast w Maxthermie 18mm, aczkolwiek nie wiem czy różnica faktycznie tak istotna jak to rysował.
Reszta to pakiet 3 szybowy Ug=0,5 z ciepłą ramką, W abakusie 44mm więc ciemniejsze a dwa pozostałe 48mm. Profil Uf=1 więc na Uw powinno w oknach wychodzić niemal identycznie.

I co tu wybrać?

T12345T
28-02-2014, 23:14
Jeśli chodzi o technikalia to myślę że wszystkie trzy mają niemal identyczne.
Poza takim detalem, że w jednym sklepie Pan zachwalał Blu jako profil który umożliwia głębsze osadzenie pakietu w profilu (ok. 24mm) natomiast w Maxthermie 18mm, aczkolwiek nie wiem czy różnica faktycznie tak istotna jak to rysował.

Z technicznego punktu widzenia głębsze osadzenie szyby we wrębie szklenia pozytywnie wpływa na wartość obliczeniową Uf, negatywnie na odporność szyb na zmianę temperatur. Natomiast co do owej głębokości, to Pan od Salamandra nieco przesadził, myślę że Pan od tego drugiego też co nieco, ale nie znam kształtowników, więc może wyciskają 18 mm. Standard to 15 mm często spotykana opcja, szczególnie w skrzydłach z wklejaną szybą 17 mm.

Ostap
28-02-2014, 23:18
24mm i 18mm to moje pomiary linijką na tych pokazówkach co stoją w sklepach - chodziło mi bardziej o zobrazowanie sobie różnicy.

finlandia
28-02-2014, 23:44
Pokazowki w sklepie zwykle nie zawierają podkładak pod szybami. Stąd tak różne wyniki.

PRYMULKA84
01-03-2014, 17:34
Co do produktów (okien) to nie kieruj się profilem tylko PRODUCENTEM, który te okna produkuje, i porównuj parametry okien a nie tylko że mają mieć trzy szyby.[/QUOTE]


Właściwie nie kieruję się profilem, bo i tak nic mi to nie mówi:) dla mnie ważne jest, żeby okna miały niski współczynnik przenikalności, chcę mieć ciepłe okna. Co do pozostałych parametrów to też nie wiem o co chodzi, każdy sprzedawca mi opisał inne parametry i oprócz ceny trudno je porównać (okucia, jakieś elementy antywłamaniowe itp.). Tak samo praktycznie nie widzę różnicy między oknem 6 lub 5-komorowym:/ (na przekroju).

Co do ekipy niestety trudno jest mi znaleźć opinie od znajomych, bo po prostu nikt się jeszcze nie budował ani w ostatnim czasie nie wymieniał okien. Dlatego szukam informacji i opinii o jakości materiału tutaj na forum:)

slaku
01-03-2014, 19:21
Tak samo praktycznie nie widzę różnicy między oknem 6 lub 5-komorowym:/ (na przekroju).


Bo praktycznie nie ma różnicy pomiedzy 5, 6 czy 7 komorowych systemach o głębokości do 80mm - pic na wode fotomontaż, ale handlowcy mogą zachwalać, że 7 komór to już najwyższa technologia i bardzo dobre właściwości izolacyjne (chyba ich mózgu) :rolleyes:

nikt ważny
01-03-2014, 19:47
nie rozumiem, czyżbyś chciał powiedzieć że profil 70 mm i 80 mm to to samo ?

ok**t
02-03-2014, 13:42
Co do ekipy niestety trudno jest mi znaleźć opinie od znajomych, bo po prostu nikt się jeszcze nie budował ani w ostatnim czasie nie wymieniał okien. Dlatego szukam informacji i opinii o jakości materiału tutaj na forum:)

Jeżeli szukasz okien energooszczędnych to idż w profile o głębokości zabudowy 82-92mm, z pakietem trzyszybowym Ug=0.5. Poproś każdą z firm, która dla ciebie wyceniała okna o podanie współczynników Uw dla każdego okna i to porównaj. Ważna jest też klasa szczelności jaką deklaruje dany producent.
W przypadku okien otwieranych decyduj się na funkcje RU (rozwierno-uchylne) w każdej kwaterze - daje to lepszą szczelność.

Poproś te firmy o podanie telefonów do Klientów, których obsługiwali w ostatnim czasie i sprawdź zadowolenie Klientów z usług danej firmy.
Jeżeli potrzebujesz szczególowych informacji to pisz na priv.:)

T12345T
02-03-2014, 13:57
Zadowolenie klientów? Zawsze mnie to trochę bawi. Ostatnio jadąc przez Polskę zajrzałem całkiem przypadkiem na pewną budowę w celach nieokiennych. Ale jak to "zboczeniec" trudno było nie spojrzeć na okna. Zamontowane były tak, że zrobiłem sobie kilka zdjęć do galerii błędów, a klient? Klient był zachwycony kompetencjami ekipy. Sprawni szybcy i grzeczni ludzie:-). Tyle w kwestii tych "referencji". Może gdyby tak szukać opinii osób użytkujących produkt lat 4 - 5 wtedy byłoby bardziej celowo:-).

nikt ważny
02-03-2014, 14:34
Forum jest pełne "zadowolonych" klientów tuż po montażu, tak samo kiedyś wszedłem na wątek, gdzie klient był niezadowolony z ubrania ekipy, że umorusane czy coś tam i, że jeden miał niepełne uzębienie.
Fakt, że montaż wykonany prawidłowo i zgodnie ze sztuką był już bez znaczenia

Są profile mające 70 mm zabudowy i na tyle szerokie skrzydło, że wejdzie w nie pakiet trzyszybowy Ug=0,5 i są "cieplejsze" jak nie jeden 82 mm z szybką 0,7. Niestety kolejna porada lekko bez sensu

slaku
02-03-2014, 15:48
Są profile mające 70 mm zabudowy i na tyle szerokie skrzydło, że wejdzie w nie pakiet trzyszybowy Ug=0,5 i są "cieplejsze" jak nie jeden 82 mm z szybką 0,7. Niestety kolejna porada lekko bez sensu

No i widzisz, czy profil będzie miał 5 6 czy 7 komór to nie wiele zmieni się parametr Uw (nie zauważalne dla klienta w trakcie użytkowania), ale jeśli zastosujemy 3-szybówkę to już inna bajka.

nikt ważny
02-03-2014, 15:59
nie do końca
Głębokość zabudowy, grubość skrzydła, ma znaczenie bo rzutuje na opór cieplny profila

slaku
02-03-2014, 16:17
o ile będzie lepszy ten parametr ? i czy będą z tego realne korzyści (nie na papierze)

nikt ważny
02-03-2014, 17:20
Możesz porównać wyniki dla Uw dla okna referencyjnego 1230/1480 i nie mów że nie ma to znaczenia.
Realne korzyści - czyli jakie?
Przekładasz wszystko na złotówki?
Jaka skala zwrotu jest dla Ciebie satysfakcjonująca?
Uf ma taki sam wpływa na wartość końcową Uw jak Ug
Ale zakładając takie samo Ug masz do wyboru, na przykładzie jednego z wiodących profili, Uw dla zabudowy 70mm = 1,3 a dla profila 82 mm =1,2 W/m2K
niby 0,1 bez znaczenia ale . . . na tym jednym oknie, przy ogrzewaniu gazem masz oszczędność 2 € na rok, niewiele ale nie tylko kasa się liczy.
Wnęka okienna jest cieplejsza, wykraplanie się pary wodnej następuje przy wyższym jej stężeniu przy tej samej temperaturze itd itd
Nie zawsze kasa jest najważniejsza ale już tu widzisz namacalną różnicę

A teraz dla tych, którzy wymieniali okna w latach 90-tych
Wymiana takiego okna jak powyżej na dzisiejsze daje już 28€ na rok - i teraz się zastanów - czy warto? wymiana takiego okna zwraca Ci się po ok 4 latach. Pewnie też się nie opłaca ?

plusfoto
02-03-2014, 17:27
Zamontowane były tak, że zrobiłem sobie kilka zdjęć do galerii błędów, a klient? Klient był zachwycony kompetencjami ekipy. Sprawni szybcy i grzeczni ludzie:-).
A są gdzieś do obejrzenia?

slaku
02-03-2014, 17:54
wymiany okien ze starych np. skrzynkowych na nowe to zupełnie inny temat. Piszesz, że wnęka okienna jest cieplejsza, że wykraplanie się pary wodnej występuje przy innych wartościach, ale te wartości są baaaardzo małe, wręcz niezauważalne. Więcej szkód będzie jak pojawi się przedmuch w okolicach parapetu lub w nie do końca dobrze wyregulowanym oknie. I te minimalne różnice można zauwać (o ile się da, bo jest jeszcze subiektywne odczucie oraz wrażliwość ;) ) przy dwóch zamontowanych w taki sam sposób oknach w tym samym pomieszczeniu na tej samej ścianie.

Więc nie róbmy z tego nie wiadomo czego. Lepiej gdy okno będzie dobrze zamontowane i wyregulowane.

A złotówki? kurde czasami trzeba otworzyć drzwi żeby wyjść z pomieszczenia i tutaj może nastąpić ochłodzenie powietrza w pomieszczeniu, jest też kratka wentylacyjna, przez którą ucieka ciepło. tak można bez końca. Wiec wg. mnie jeden pies czy jest 5 6 czy 7 komór przy zbliżonej głębokości zabudowy. Okno ma być dobrze wyprodukowane, zamontowane i wyregulowane.

nikt ważny
02-03-2014, 18:28
ostatnie Twe słowa są oczywiste, podstawą jest montaż, produkcja i regulacja
I nie pisałem o oknach skrzynkowych tylko trzykomorowe pcv z lat 90-tych z szybą 2,9 jaka była wtedy standardem
Przy skrzynce to już 46€ rocznie dla okna referencyjnego

Ostap
02-03-2014, 19:34
Witam

Rozumiem że nikt nie ma nic do powiedzenia o Sonarolu, Abakusie i Peteckim.

plusfoto
02-03-2014, 21:33
Mnie PETECKI zraził bo na dość szczegółowe zapytanie dostałem standardową (niemal ulotkową) ofertę.

finlandia
02-03-2014, 22:56
Witam

Rozumiem że nikt nie ma nic do powiedzenia o Sonarolu, Abakusie i Peteckim.

Najwidoczniej nie ma ;) Czasem lepiej siedzieć cicho niż chlapać bez sensu. Potraktuj to jako dobry znak, ale pamietaj, ze praktycznie wazniejsze od marki okien bedą kompetencje Twojego Wykonawcy.

slaku
03-03-2014, 11:01
Sonarol to chyba jedne z najtańszych okien, dwóch pozostałych firm nie znam.

ok**t
03-03-2014, 17:20
Zadowolenie klientów? Zawsze mnie to trochę bawi. Ostatnio jadąc przez Polskę zajrzałem całkiem przypadkiem na pewną budowę w celach nieokiennych. Ale jak to "zboczeniec" trudno było nie spojrzeć na okna. Zamontowane były tak, że zrobiłem sobie kilka zdjęć do galerii błędów, a klient? Klient był zachwycony kompetencjami ekipy. Sprawni szybcy i grzeczni ludzie:-). Tyle w kwestii tych "referencji". Może gdyby tak szukać opinii osób użytkujących produkt lat 4 - 5 wtedy byłoby bardziej celowo:-).

Po części się z tobą zgadzam, ale tylko po części. Nie każdy Klient jest zadowolony, bo np. miał opóźnienie, ekipa niedokładna, kiepska obsługa posprzedażowa, brak reakcji na zgłoszoną reklamację. Klientowi może się też wydawać, że ekipa zrobiła dobry montaż, a są tam popełnione podstawowe błędy. Każdy z Klientów może poczytać jak to powinno wyglądać w praktyce, np. na Twojej stronie. Na każdej budowie jest lub powinien być kierownik budowy i podpisać się w dzienniku budowy pod wykonaną pracą i tego powinien wymagać INWESTOR. Wiadomo, że niektóre błędy montażowe wychodzą później, ale niektóre widać od razu.

ok**t
03-03-2014, 17:25
Forum jest pełne "zadowolonych" klientów tuż po montażu, tak samo kiedyś wszedłem na wątek, gdzie klient był niezadowolony z ubrania ekipy, że umorusane czy coś tam i, że jeden miał niepełne uzębienie.
Fakt, że montaż wykonany prawidłowo i zgodnie ze sztuką był już bez znaczenia

A uważasz, że Ekipa Montażowa powinna wyglądać jak goście spod budki z piwem :no: Ja bym takich do domu nie wpuścił, bo by mi się kojarzyli z programem "USTERKA":P

ok**t
03-03-2014, 17:32
Są profile mające 70 mm zabudowy i na tyle szerokie skrzydło, że wejdzie w nie pakiet trzyszybowy Ug=0,5 i są "cieplejsze" jak nie jeden 82 mm z szybką 0,7. Niestety kolejna porada lekko bez sensu

Znam tylko jeden CT70 Cava (może znasz inne?), ale szyba 0.5 wchodzi tylko do skrzydła, jak już jest stałe szklenie w ramie to niestety 0.7 lub duża powierzchnia, gdzie trzeba dać szyby 6mm.

ok**t
03-03-2014, 17:49
Możesz porównać wyniki dla Uw dla okna referencyjnego 1230/1480 i nie mów że nie ma to znaczenia.
Realne korzyści - czyli jakie?
Przekładasz wszystko na złotówki?
Jaka skala zwrotu jest dla Ciebie satysfakcjonująca?
Uf ma taki sam wpływa na wartość końcową Uw jak Ug
Ale zakładając takie samo Ug masz do wyboru, na przykładzie jednego z wiodących profili, Uw dla zabudowy 70mm = 1,3 a dla profila 82 mm =1,2 W/m2K
niby 0,1 bez znaczenia ale . . . na tym jednym oknie, przy ogrzewaniu gazem masz oszczędność 2 € na rok, niewiele ale nie tylko kasa się liczy.
Wnęka okienna jest cieplejsza, wykraplanie się pary wodnej następuje przy wyższym jej stężeniu przy tej samej temperaturze itd itd
Nie zawsze kasa jest najważniejsza ale już tu widzisz namacalną różnicę

A teraz dla tych, którzy wymieniali okna w latach 90-tych
Wymiana takiego okna jak powyżej na dzisiejsze daje już 28€ na rok - i teraz się zastanów - czy warto? wymiana takiego okna zwraca Ci się po ok 4 latach. Pewnie też się nie opłaca ?

Jak wyliczyłeś te 2€ i 28€ na oknie na rok? Mnie się nie zgadza i wychodzi jakieś 3,3 zł:) przy pierwszej opcji

ok**t
03-03-2014, 17:52
Witam

Rozumiem że nikt nie ma nic do powiedzenia o Sonarolu, Abakusie i Peteckim.

Spośród tych trzech firm spotkałem się tylko z Peteckim i jego produkcie na Vece. Mogę polecić, ale pamiętaj o ekipie montażowej to podstawa.:yes:

nikt ważny
03-03-2014, 18:30
Jak wyliczyłeś te 2€ i 28€ na oknie na rok? Mnie się nie zgadza i wychodzi jakieś 3,3 zł:) przy pierwszej opcjiA widzisz, są takie programy liczące dokładnie koszty oszczędności jak choćby PlanSoft
Nie wiem czy wiesz ale Uw okna z lat 90-tych miało około 2,6 zaś skrzynka to już ok 4,5

ClNEK
03-03-2014, 18:52
Znam tylko jeden CT70 Cava (może znasz inne?), ale szyba 0.5 wchodzi tylko do skrzydła, jak już jest stałe szklenie w ramie to niestety 0.7 lub duża powierzchnia, gdzie trzeba dać szyby 6mm.

Zobacz jeszcze na Optimal Black z Vetrex. Oczywiście fix w ramie odpada.

ok**t
03-03-2014, 21:18
A widzisz, są takie programy liczące dokładnie koszty oszczędności jak choćby PlanSoft
Nie wiem czy wiesz ale Uw okna z lat 90-tych miało około 2,6 zaś skrzynka to już ok 4,5

Znam ten program, pochodzi z Schucco, ale mnie tak nie wychodzi:)

ok**t
03-03-2014, 21:18
Zobacz jeszcze na Optimal Black z Vetrex. Oczywiście fix w ramie odpada.

Jeszcze można do Brugmanna na szybach 3mm:)

Ostap
03-03-2014, 21:54
Ale u brugmanna to jest 73mm a nie 70;)

ok**t
04-03-2014, 08:34
Ale u brugmanna to jest 73mm a nie 70;)

Właśnie te 3mm więcej daje taką możliwość :)

Blue_Pauli
04-03-2014, 13:24
Dzień dobry Państwu,
usiłuję przebrnąć przez Wasze wpisy w tym wątku, ale za dużo tego jak na mój rozum blondynki, nie ogarniam... :) Im bardziej czytam, tym bardziej nie wiem, co robić. Może nie muszę wiedzieć wszystkiego, tylko okien będziemy mieć dużo, więc to duża pozycja w budżecie - ale źle dobrane będą dużą pozycją w rachunkach za ogrzewanie...

Liczę więc, że trochę mnie oświecicie:

Zaczynam budowę, ściana: Porotherm 30 + styropian 20cm. W domu będzie rekuperacja.
Okna - chcemy drewniane.
Zależy mi, żeby były szczelne - i już wiem, że większość sukcesu to montaż.

Mam na razie jedną wstępną wycenę w systemie ENERGO 88, podano mi takie parametry:
"stolarka o gr. 88 mm i współczynniku przenikania ciepła Uw dla całego okna w granicach 0,9 w/m2K.
System: DJ88 Sosna łączona
Szkło: 4TN/16A/4/16A/4TN Ug=0,6
Uszczelka: gumowa
Profil: standard
Okucie: Siegenia Si-line".

Opcjonalnie - tańsza wersja: gr. 78 mm o Uw około 1,1 W/m2K

Nie mówi mi to za wiele, o jakie jeszcze informacje poprosić producenta?

Jak ocenić, czy proponowana cena jest adekwatna do proponowanych rozwiązań (niekoniecznie przy tej ofercie, ale tak ogólnie?).


Może w ogóle podpowiecie mi kogoś z Mazowsza? (chociaż w sumie lokalizacja nie jest taka ważna, okien trochę będzie, więc producentowi i tak opłaci się dojechać :) )

Dzięki za wsparcie:)

faneuro
04-03-2014, 14:00
Dzień dobry Państwu,

"stolarka o gr. 88 mm i współczynniku przenikania ciepła Uw dla całego okna w granicach 0,9 w/m2K.
:) )




Paulinko, na podstawie tego parametru mogłabyś wszystkim swoim koleżanką kupić buty w rozmiarze 38 , znaczy w granicach 38 ,) , pewnie z 15 % by było zadowolonych

poproś w konkretne wyliczenia ( dla każdej konstrukcji osobno )

ok**t
04-03-2014, 14:14
Zaczynam budowę, ściana: Porotherm 30 + styropian 20cm. W domu będzie rekuperacja.
Okna - chcemy drewniane.
Zależy mi, żeby były szczelne - i już wiem, że większość sukcesu to montaż.

Mam na razie jedną wstępną wycenę w systemie ENERGO 88, podano mi takie parametry:
"stolarka o gr. 88 mm i współczynniku przenikania ciepła Uw dla całego okna w granicach 0,9 w/m2K.
System: DJ88 Sosna łączona
Szkło: 4TN/16A/4/16A/4TN Ug=0,6
Uszczelka: gumowa
Profil: standard
Okucie: Siegenia Si-line".

Opcjonalnie - tańsza wersja: gr. 78 mm o Uw około 1,1 W/m2K

Nie mówi mi to za wiele, o jakie jeszcze informacje poprosić producenta?

Jak ocenić, czy proponowana cena jest adekwatna do proponowanych rozwiązań (niekoniecznie przy tej ofercie, ale tak ogólnie?).


Może w ogóle podpowiecie mi kogoś z Mazowsza? (chociaż w sumie lokalizacja nie jest taka ważna, okien trochę będzie, więc producentowi i tak opłaci się dojechać :) )

Dzięki za wsparcie:)

W swoim wyborze skoncentruj się na wyborze dobrego salonu, który dobrze to zamontuje, bo to jest podstawa. Co do okien to specjalizuję się bardziej w doradztwie w zakresie okien PVC a nie drewnianych. Co do parametrów to im niższe Uw tym lepiej - mniejsze straty ciepła, ale pytaj też o parametr szczelności okien.

PRYMULKA84
05-03-2014, 09:03
A może mi ktoś rozszyfrować skróty, którymi się tutaj posługujecie? Do tej pory znałam tylko Uw a tu jest tego więcej, więc poproszę o słowniczek:)

Uw - ....................
Ug - ....................
Uf - .....................
"ciepła ramka" - .......................

Dziękuję:)

nikt ważny
05-03-2014, 09:33
Uw - straty ciepła całego okna - W od Windows
Ug - straty ciepła na szybie - G od Glass
Uf - straty ciepła na ościeżnicy - F od Fensterzarge
ciepła ramka - ramka dystansująca szyby w szybie zespolonej, najcieplejsza jest wykonana z Tworzywa SwiSpacer
A jak czegoś nie wiesz skorzystaj z wujka Googla ;)

Brass
05-03-2014, 10:10
Uf - straty ciepła na ościeżnicy - F od Fensterzarge


A nie przypadkiem F od Frame?



ciepła ramka - ramka dystansująca szyby w szybie zespolonej, najcieplejsza jest wykonana z Tworzywa SwiSpacer


Superspacer jest chyba cieplejszy od Swisspacer'a.

PRYMULKA84
05-03-2014, 10:19
Dziękuję za pomoc, po co mi wujek google jeśli mogę dowiedzieć się tego od Was;)

czyli rozumiem z tego, że przy wyborze i tak najważniejszy jest w spółczynnik Uw? Bo reszta (Uf i Ug) zawiera się w wartości ciepła, które przez całe okno

PRYMULKA84
05-03-2014, 10:20
"...zawiera się w wartości ciepła, które ucieka przez całe okno" - miało być, bo wyszło bez sensu:)

Brass
05-03-2014, 10:35
Tak. Ug i Uf to jedne z danych wyjściowych do obliczeń Uw.

PRYMULKA84
05-03-2014, 10:50
Dziękuję pięknie:)

nikt ważny
05-03-2014, 11:16
nie do końca
są jeszcze inne parametry mające wpływ na wartość użytkowa okna np. Lt czy g
To nie jest takie proste jak się wydaje.
Najprościej jest zerknąć na podsumowanie oferty i kupić kota w worku wybierając najatrakcyjniejszą cenę - i tak to jest w 99% przypadków, także wśród niby wyedukowanych na Muratorze klientów

Postaram Ci się pokrótce opowiedzieć co powinnaś brać pod uwagę - na początek o samych oknach
- Im głębsza zabudowa profila tym profil jest cieplejszy - czyli 82 mm będzie cieplejsze od 70 mm
- Liczba komór tak naprawdę nie ma wpływu na ostateczną wartość współczynnika Uf, oczywiście w ramach tej samej głębokości zabudowy - czyli inaczej. Dla profila np. 70 mm czy będzie miał pięć czy cztery czy siedem komór nie ma to realnie znaczenia
- liczba uszczelek, nie ma co ukrywać że profile posiadające trzecią uszczelkę są cichsze i szczelniejsze. Podnosi się czasem fakt odseparowania części przestrzeni między skrzydłem a ościeżnicą od otworów odwodnieniowych i odprężających - tym samym całość jest cieplejsza niż taki sam profil bez trzeciej uszczelki
- osadzenie szyby w profilu, im szyba jest głębiej osadzona , tzn. widać ją nie na rózwni z uszcelką tylko jest dalej do środka, tym to miejsce jest cieplejsze co ma wpływ na wykraplanie się pary wodnej na uszczelce i tym samym straty ciepła
- ciepłą ramka w szybie do pewnych temperatur ma wpływ na ciepło połączenia szyby z profilem co przekłada się na występowaniu tu pary wodnej, im ramka cieplejsza (o większym oporze cieplnym) tym lepiej, najcieplejsze są ramki z tworzywa sztucznego. Poniżej pewnych wartości temperatur realnie ramka nie ma już żadnego znaczenia, zimno zasuwa w przestrzeni między szyba a profilem i uszczelkami omijać ramkę. Dlatego o wiele cieplejsze będą okna z głęboko osadzonymi szybami (utrudnia konwekcję powietrza), szyby wklejone (wogóle nie ma ruchu powietrza) czy też profile posiadające dodatkową uszczelkę dotykającą szyby i dzielącą tą przestrzeń na dwie oddzielne komory (np. Schuco Si82 HS Thermoslide))
- współczynnik przepuszczania energii słonecznej - g - i tu różnie można go postrzegać. Latem odpowiada za przegrzewanie pomieszczeń zimą zaś za ich dogrzewanie. I teraz decyzja - na czym nam najbardziej zależy uwzględniająca także bryłę budynku czy też okolicę. Mając duży okap dachu można zadecydować by mięć szyby dające jak najwięcej energii na dogrzanie budynku gdyż i tak latem będą zacienione i nie przegrzeją nam wnętrza, podobnie działają drzewa liściaste. Jeśli nie, odradzałbym szyby przepuszczające jak najwięcej energii gdyż w skali roku wiecej mamy sytuacji gdy nastąpi przegrzanie niż niedogrzanie wnętrz, a schładzanie kosztuje więcej niż ogrzewanie :)
- współczynnik lt - świadczy o ilość światła wpadającego do wnętrza, innymi słowy czy jest ciemno czy jasno w pokoju.
I co dalej?
Okucia... realnie nie ma dla użytkownika znaczenia producent okuć, nie serwisowane i tak je szlag szybko trafi, bez względu kto je wyprodukuje. Reszta to marketing choć jedno jest prawdą, okucia wyposażone w obracające się rolki (np. Siegenia) "chodzą" na klamce lżej niż inne
Montaż - o raaaaaany temat rzeka, nieeee temat morze !!! Najlepsze okna, o najlepszych parametrach, można spieprzyć montażem i skrócić ich żywotność nawet do roku. To nie żart. Montaż to gwarancja sukcesu. Dobry montażysta to skarb warty polecenia zawsze i wszędzie. Nawet jak ma inne wpadki, czy ma się do niego inne zastrzeżenia to jak sam montaż wykonuje prawidłowo to wart jest każdych pieniędzy i polecenia. Zwróć uwagę, 99% postów dotyczy spapranego montażu, okien, drzwi, bram rolet itp. Montaż jest najważniejszy, zapamiętaj to sobie :)

nikt ważny
05-03-2014, 11:27
....czyli rozumiem z tego, że przy wyborze i tak najważniejszy jest w spółczynnik Uw? Bo reszta (Uf i Ug) zawiera się w wartości ciepła, które przez całe okno
NIE !!! Bynajmniej nie to jest najważniejsze. Tak sprzedają głąby nie mające dobra klienta na względzie. Pieprzą o Uw, gadają bzdury o ilości komór itp. bełkot wyuczony na szkoleniach marketingowych
Ty musisz najpierw określić swoje oczekiwania wobec okien - poza estetycznymi oczywiście.
Dla walorów użytkowych a te są, lub raczej powinny być, dla Ciebie najważniejsze zaliczą się także parametry o których nikt nie wspomina - Lt i g - opisałem powyżej co i jak.
Inne okna będziesz zamawiać do domu w lesie a inne na pustkowie, mimo że oba będą miały identyczne Uw !!!
Innego będziesz szukała do gęstej zabudowy, przy ruchliwej ulicy a inne na odludziu.
Jeszcze inne zamówisz do niespokojnej okolicy a inne na wprost posterunku Policji (choć ponoć najciemniej jest pod latarnią, meta była zawsze nie dalej jak 50 metrów :) )
I tak dalej i tak dalej itd . . . .

ok**t
05-03-2014, 11:53
Superspacer jest chyba cieplejszy od Swisspacer'a.

Podobno tak, ale wszędzie szukałem współczynnika Ψ dla Superspacera i nigdzie nie znalazłem:(
Swisspacer V ma Ψ=0,032 dla pakietu trzyszybowego. Może macie gdzieś współczynnik Ψ dla Superspacera?

PRYMULKA84
05-03-2014, 12:41
Dziękuję za mega szczegółowy opis sytuacji. Okna są dla mnie bardzo ważne i chcę żeby były solidne i ciepłe. Widzę że wiele rzeczy muszę tu brać pod uwagę, ale chyba najgorzej z montażem:(

nikt mi nie zagwarantuje, że zrobi to dobrze (ale na pewno każdy tak powie, a potem zonk). Ja ten dom buduję tylko raz i za swojego życia okien już wymieniać nie mam zamiaru, zwłaszcza po roku. To największy dylemat kogo wybrać do montażu, bo ekip u mnie jest sporo. Myślę o firmie, która zrobiła mi dokladną wycenę i opis a do tego montują bardzo dużo okien, mam nadzieję że za każdym idzie zadowolony klient.

witek86
05-03-2014, 14:44
Dziękuję za mega szczegółowy opis sytuacji. Okna są dla mnie bardzo ważne i chcę żeby były solidne i ciepłe. Widzę że wiele rzeczy muszę tu brać pod uwagę, ale chyba najgorzej z montażem:(

nikt mi nie zagwarantuje, że zrobi to dobrze (ale na pewno każdy tak powie, a potem zonk). Ja ten dom buduję tylko raz i za swojego życia okien już wymieniać nie mam zamiaru, zwłaszcza po roku. To największy dylemat kogo wybrać do montażu, bo ekip u mnie jest sporo. Myślę o firmie, która zrobiła mi dokladną wycenę i opis a do tego montują bardzo dużo okien, mam nadzieję że za każdym idzie zadowolony klient.

Warto wybrać się do takiego salonu i ocenić podpytać wtedy mamy troszeczkę więcej wiedzy choćby o samym sprzedawcy
trudniej jest jak montuj im firma zewnętrzna ale zawsze wypytać można

ok**t
05-03-2014, 14:49
...... Widzę że wiele rzeczy muszę tu brać pod uwagę, ale chyba najgorzej z montażem:(
nikt mi nie zagwarantuje, że zrobi to dobrze (ale na pewno każdy tak powie, a potem zonk). .....

Trudno jest o dobrą ekipę, ale na forum wiele jest takich.
Zawsze montażu można samemu dopilnować zwracając uwagę na kilka podstawowych zasad czytając instrukcję montażu wydaną przez Producenta wybranych przez siebie okien. Najważniejsze jest prawidłowe osadzenie okna prawidłowo zmierzonego w stosunku do otworu. Okno ma być zamocowane na odpowiednią ilość punktów mocujących po bokach, górą i dołem, podparte zgodnie z zaleceniami producenta. O pionach, poziomach i przekątnych nie wspominam:) Pamiętajmy, że pianka to materiał izolacyjny a nie mocujący. Warto zwrócić uwagę na montaż drzwi tarasowych, drzwi przesuwnych czy też HS-a.
Wybór rodzaju montażu czyli tzw. montaż "na piankę";montaż warstwowy czyli tzw. "ciepły" lub w warstwie ocieplenia to już inna szersza kwestia do omówienia

nikt ważny
05-03-2014, 15:09
Znasz instrukcję Schuco co do rozmieszczenia kotew? Zamontuj tak a na 100% klient takiego montażu nie przyjmie, gdyż jest niezgodny z zaleceniami ITB
I bądź tu mądry ;) pisz wiersze ;)
Aż dziwne, że nikt tego jeszcze nie poprawił a producenci powielają rysunek bezmyślnie

ok**t
05-03-2014, 15:16
Znasz instrukcję Schuco co do rozmieszczenia kotew? Zamontuj tak a na 100% klient takiego montażu nie przyjmie, gdyż jest niezgodny z zaleceniami ITB
I bądź tu mądry ;) pisz wiersze ;)
Aż dziwne, że nikt tego jeszcze nie poprawił a producenci powielają rysunek bezmyślnie

Ja mówię o instrukcji PRODUCENTA OKIEN a nie systemodawcy profili. Klient przecież nie kupuje w Schucco:) Każdy szanujący się producent taką instrukcję ma.
Prześlij mi na PRV instrukcję Schucco- jestem ciekaw co tam jest nie tak;)

dg1
05-03-2014, 15:57
A ja mam pytanie z innej beczki. Czy znacie jakiegoś producenta okien PCV, który na dolnych progach stosuje okapniki nieumożliwiające odprowadzenie wody poza obręb uszczelnienia między oknem a ścianą. Wszystkie profile są proste, pionowe, czemu? Najbardziej jest to irytujące w drzwiach balkonowych. Kłopot jest z uszczelnieniem i ograniczeniem wysokości zewnętrznego progu.

T12345T
05-03-2014, 16:06
Zawsze montażu można samemu dopilnować zwracając uwagę na kilka podstawowych zasad czytając instrukcję montażu wydaną przez Producenta wybranych przez siebie okien.

Samo czytanie na niewiele się zda (za wyjątkiem ewentualnej edukacji czytającego). Jeżeli coś (montaż) ma być wykonany w określony sposób i konkretny dokument ma być podstawą oceny wykonania to trzeba to zapisać w umowie. W przeciwnym wypadku kłania się art.357 K.c.

nikt ważny
05-03-2014, 16:06
okapnik o k... potłuc i sprawi ci więcej kłopotów niż to warte
Jest elementem dodatkowym a tym samym, nie będąc elementem profila nie zagwarantuje Ci szczelności a poza tym, walka o jak najniższy próg, poza względami oczywistymi (osoba niepełnosprawna, na wózku) jest strzałem w kolano. I tak nie możesz zakryć otworów odwodnieniowych, czyli masz minimum 4 cm progi i co za różnica dla Ciebie czy podniesiesz nogę na 4 czy na 6 cm?
A co do szczelności połączenia. Pod wszelkie obróbki powinny być wykonane pod ościeżnicą
Znalazłem kiedyś coś takiego - http://jareko.pl/montaz/parapety-zewnetrzne/

ok**t
05-03-2014, 16:33
Samo czytanie na niewiele się zda (za wyjątkiem ewentualnej edukacji czytającego). Jeżeli coś (montaż) ma być wykonany w określony sposób i konkretny dokument ma być podstawą oceny wykonania to trzeba to zapisać w umowie. W przeciwnym wypadku kłania się art.357 K.c.
W przeciwieństwie do Ciebie nie mam wykształcenia prawniczego, ale wynika z tego, że można to zrobić ze średnią jakością???? a jaka to jest???

W gwarancjach PRODUCENCI mówią o montażu zgodnie z instrukcją, więc taki montaż musi być wykonany i według mnie Klient takiego montażu może się domagać od AUTORYZOWANEGO PRZEDSTAWICIELA bez wpisywania tego w umowę.

ok**t
05-03-2014, 16:41
okapnik o k... potłuc i sprawi ci więcej kłopotów niż to warte
... I tak nie możesz zakryć otworów odwodnieniowych, czyli masz minimum 4 cm progi i co za różnica dla Ciebie czy podniesiesz nogę na 4 czy na 6 cm?...


Masz też niskie progi o wysokości 2cm :yes: Ja też osobiście jestem generalnie ich przeciwnikiem ze względu na gorszą szczelność niż standardowego rozwiązania.

MMichal
05-03-2014, 17:04
Witam


W przeciwieństwie do Ciebie nie mam wykształcenia prawniczego, ale wynika z tego, że można to zrobić ze średnią jakością???? a jaka to jest???

W gwarancjach PRODUCENCI mówią o montażu zgodnie z instrukcją, więc taki montaż musi być wykonany i według mnie Klient takiego montażu może się domagać od AUTORYZOWANEGO PRZEDSTAWICIELA bez wpisywania tego w umowę.

Ja tam też prawnikiem nie jestem ale ... co do wykonania montażu zgodnie z instrukcją producenta - to część instrukcji jest na tyle beznadziejna, że i montaż na gwoździe można by wykonać, a te inne gdzie montaż jest tematem nad którym ktoś się nachylił - w 99% nie jest przestrzegana przez wykonawców.

pozdrawiam

ok**t
05-03-2014, 17:31
Ja tam też prawnikiem nie jestem ale ... co do wykonania montażu zgodnie z instrukcją producenta - to część instrukcji jest na tyle beznadziejna, że i montaż na gwoździe można by wykonać, a te inne gdzie montaż jest tematem nad którym ktoś się nachylił - w 99% nie jest przestrzegana przez wykonawców.pozdrawiam

To po ch... te instrukcje jak nikt ich nie przestrzega i nie mówię tutaj o zaleceniu montażu warstwowego jak jest w wielu. Generalnie to wina PRODUCENTÓW, którzy myślą tylko o tym by sprzedać jak najwięcej okien a montaż ich nie obchodzi, bo nie analizują kosztów serwisowych.

Pierwszy producent, który postawi na profesjonalny montaż swoich PARTNERÓW HANDLOWYCH i będzie go od nich egzekwował odniesie sukces rynkowy.

Wymienicie może jednego, który kontroluje czasami montaże swoich dealerów?

MMichal
05-03-2014, 18:05
Witam


To po ch... te instrukcje jak nikt ich nie przestrzega i nie mówię tutaj o zaleceniu montażu warstwowego jak jest w wielu. Generalnie to wina PRODUCENTÓW, którzy myślą tylko o tym by sprzedać jak najwięcej okien a montaż ich nie obchodzi, bo nie analizują kosztów serwisowych.

PEŁNA ZGODA


Pierwszy producent, który postawi na profesjonalny montaż swoich PARTNERÓW HANDLOWYCH i będzie go od nich egzekwował odniesie sukces rynkowy.

Wymienicie może jednego, który kontroluje czasami montaże swoich dealerów?

Jeżeli świat by był idealny - to zgoda ale tak nie jest niestety :/

Pozdrawiam

przemek1185
05-03-2014, 18:16
A ja mam pytanie z innej beczki. Czy znacie jakiegoś producenta okien PCV, który na dolnych progach stosuje okapniki nieumożliwiające odprowadzenie wody poza obręb uszczelnienia między oknem a ścianą. Wszystkie profile są proste, pionowe, czemu? Najbardziej jest to irytujące w drzwiach balkonowych. Kłopot jest z uszczelnieniem i ograniczeniem wysokości zewnętrznego progu.

Schuco ma takie listwy alumniowe progowe naklejane. Ostatnio montowałem. Jak będę u klienta z drzwiami i bramą to zrobię fotkę i pokaże. Zobaczysz czy to oto chodzi

nikt ważny
05-03-2014, 18:23
masz na myśli nakładkę aluminiową na próg ?

Panowie MM i Ok**
Rozważania na temat bałaganu w branży przenieście do innego wątku
Własnie walczymy o to by było lepiej w branży ale nie zaśmiecajmy wątku dla Inwestorów

nikt ważny
05-03-2014, 18:24
masz na myśli nakładkę aluminiową na próg ?

Panowie MM i Ok**
Rozważania na temat bałaganu w branży przenieście do innego wątku
Własnie walczymy o to by było lepiej w branży ale nie zaśmiecajmy wątku dla Inwestorów

ok**t
05-03-2014, 18:43
Panowie MM i Ok**
Rozważania na temat bałaganu w branży przenieście do innego wątku
Własnie walczymy o to by było lepiej w branży ale nie zaśmiecajmy wątku dla Inwestorów

Masz rację trzeba to przenieść , Moderatorze :)

Stemer
05-03-2014, 20:11
Polecam okna MS firma portalux Mikolow

grzeniu666
05-03-2014, 20:20
Polecam okna X firma Y

Dlaczego?

plusfoto
05-03-2014, 20:27
Dlaczego?
No wiesz ? Takie pytanie do sprzedawcy.:P

przemek1185
05-03-2014, 23:42
można i nazwać nakładką ale też nie do końca zrobię fotę to pokaże

50086
05-03-2014, 23:56
Witam,
czy jest możliwe połączenie hs alu z witryną narożnikiem całoszklanym?

nikt ważny
06-03-2014, 07:09
Witam,
czy jest możliwe połączenie hs alu z witryną narożnikiem całoszklanym?
nie

IVO333
06-03-2014, 11:44
Witam,
czy jest możliwe połączenie hs alu z witryną narożnikiem całoszklanym?
Jeśli dobrze rozumiem ten całoszklany narożnik jako szklenie fasady strukturalnej to nie da rady, przecież HS musi się kończyć profilem ramy i doopa. Zresztą narożne połączenie HS-a z czymkolwiek jest problemowe ze względu na głębokość ościeżnicy.

ClNEK
06-03-2014, 13:29
Zresztą narożne połączenie HS-a z czymkolwiek jest problemowe ze względu na głębokość ościeżnicy.


Ale nie niemożliwe :)

Jeszcze w trakcie prac.
246525

nikt ważny
06-03-2014, 13:41
jest możliwe widziałem to https://www.youtube.com/watch?v=s_M1prsQgZc (druga połowa filmu)
co prawda aluminium ale też różne głębokości zabudowy

50086
06-03-2014, 15:38
No właśnie.Schuco mówi,że jest to możliwe,ale oczywiście nie da na to gwarancji(jeśli chodzi o połączenie hs z witryną cało szklanym narożnikiem).U mnie jest jeszcze taka trudność,że hs schodzi się z ową witryną pod kątem ostrym a nie prostym.Firma Alpina Design z Krakowa(Kryspinowa) utwierdzała mnie w przekonaniu,że to nie problem,wpłaciłem kasę no i się skończyła realizacja,no i problem z odzyskaniem zaliczki.Dlatego zgłębiam problem sam.Za odpowiedzi z góry dziękuję,jak możecie polecić jakaś dobrą firmę do takich dziwactw będę wdzięczny,pozdrawiam
PS:lokalizacja woj.opolskie

nikt ważny
06-03-2014, 15:55
??? NIe da Ci gwarancji - a to dlaczego? Jaki Ci to argumentowali?
Do połączenia elementów o różnej grubości stosuje się łączniki kątowe i poszerzenia - reszta to umiejętności montażysty
ten kąt inny od 90 stopni to jaki ? Bo to tez jest wykonalne i to bez problemu

50086
06-03-2014, 16:16
nie da mi gwarancji na narożnik cało szklany!

50086
06-03-2014, 16:17
kąt ostry

nikt ważny
06-03-2014, 16:37
nie da mi gwarancji na narożnik cało szklany!a dokładniej co to takiego bo nie kojarzę, nawet wujek Google nie pomaga :(

Ola89
06-03-2014, 16:51
To chyba znak że trzeba zmienić otoczenie..
Witaj mam do Ciebie pytanie mianowicie jakie okucia są najlepsze chyba winkhaus? a między roto czy mako?

dg1
06-03-2014, 17:01
okapnik o k... potłuc i sprawi ci więcej kłopotów niż to warte
Jest elementem dodatkowym a tym samym, nie będąc elementem profila nie zagwarantuje Ci szczelności

No dobre. W dwu balkonach rezygnuję, niech będzie normalnie. Ale na trzecim bym zrobił eksperyment. Albo próg niski, to wiadomo jak montować, albo zupełnie bez progu. Czyli próg zrobiłbym samodzielnie, a na dole drzwi balkonowych uszczelki. Zastanawia mnie gdzie jest odprowadzenie wody z wnętrza ościeżnicy w tych niskich progach. Dzięki za przypomnienie o tym odprowadzeniu wody.

nikt ważny
06-03-2014, 17:11
Witaj mam do Ciebie pytanie mianowicie jakie okucia są najlepsze chyba winkhaus? a między roto czy mako?każde reszta to marketing

nikt ważny
06-03-2014, 17:14
No dobre. W dwu balkonach rezygnuję, niech będzie normalnie. Ale na trzecim bym zrobił eksperyment. Albo próg niski, to wiadomo jak montować, albo zupełnie bez progu. Czyli próg zrobiłbym samodzielnie, a na dole drzwi balkonowych uszczelki. Zastanawia mnie gdzie jest odprowadzenie wody z wnętrza ościeżnicy w tych niskich progach. Dzięki za przypomnienie o tym odprowadzeniu wody.może inaczej, bo zaczynasz tworzyć cuda na patyku które za rok- dwa wymieniać będziesz, z różnych powodów.
Co chcesz osiągnąć i w jakim celu ?
Bezprogowe możesz mieć tylko ze szczotką a to możesz sobie w Realu zamontować a nie we własnym domu
Już niski próg systemowy (20 mm) jest zimny i mniej szczelny niż normalne rozwiązanie z ościeżnicą bądź HS który z racji swej konstrukcji jest szczelny na dole i ma tylko 8mm

ok**t
06-03-2014, 17:26
każde reszta to marketing

Pod warunkiem, że dobrze okują zgodnie z technologią :)

nikt ważny
06-03-2014, 17:45
o takich podstawowych rzeczach nie mówię.
Dobrze jak jeszcze klient co roku posmaruje co trzeba bądź zapłaci za przegląd, regulacje i konserwację
Właściwie powinno się wprowadzić książeczki gwarancyjne, nie ma wpisu i stempelka - jest problem? Spadaj klient na drzewo ;) i płać jak za zboże

Ola89
06-03-2014, 18:56
Pod warunkiem, że dobrze okują zgodnie z technologią :)
dostałam wycenę: Witraż system Veka Efektline pięciokomorowy 2 szyby okucia maco Uw 1,0 za 2700 zł i KNS ten sam system okucia roto taki sam Uw też 2700? które będą lepsze?

ventana
06-03-2014, 19:23
Sprawdź poszczególne parametry oferowanych okien. Jeżeli identyczne systemy to trzeba by było sprawdzić rodzaj wyposażenia i dodatków.


dostałam wycenę: Witraż system Veka Efektline pięciokomorowy 2 szyby okucia maco Uw 1,0 za 2700 zł i KNS ten sam system okucia roto taki sam Uw też 2700? które będą lepsze?

Ola89
06-03-2014, 19:28
a może Pan Nikt Ważny się wypowie? no chyba że znowu głupie pytanie zadałam?:rolleyes:

nikt ważny
06-03-2014, 19:58
A kim, że ja jestem? Wyrocznią ? ;)
Jak zawsze diabeł tkwi w szczegółach więc porównaj wyposażenie, pogadaj z ludźmi z grupy Radomskiej, podpytaj o doświadczenia z jednym i drugim salonem. albo po prostu rzuć monetą jeśli wszystko jest takie samo

T12345T
06-03-2014, 20:23
dostałam wycenę: Witraż system Veka Efektline pięciokomorowy 2 szyby okucia maco Uw 1,0 za 2700 zł i KNS ten sam system okucia roto taki sam Uw też 2700? które będą lepsze?

Po pierwsze Uw wydaje się być nieco za niskie jak na ten system z szybą jednokomorową - znaczy obie firmy już naciągają:-). Po drugie ma Pani jeszcze do wyboru 22 inne cechy okien, które mogą je od siebie odróżniać. Na okrasę pozostaje porównanie warunków umownych, gwarancji itp itd. Może zamiast kierować nieco złośliwe pytania:


a może Pan Nikt Ważny się wypowie? no chyba że znowu głupie pytanie zadałam?

lepiej samej wziąć się do roboty.. Było nie było to nie nasze okna i złośliwostki ich nie ocenią, ani nie kupią:-)

Ola89
06-03-2014, 20:45
Może zamiast kierować nieco złośliwe pytania:
lepiej samej wziąć się do roboty..
żadne złośliwości raczej żart bacząc na moją wymianę z Panem Nikt Ważny; a możesz coś więcej o tych 22 innych cechach okien?

rafał2011
06-03-2014, 20:52
Dowiem się coś od was o pakietach szybowych?

T12345T
06-03-2014, 21:11
możesz coś więcej o tych 22 innych cechach okien?

Mogę, ale to by była kolejna książka o oknach:-). Parę takich już jest wystarczy je odnaleźć, albo wejść na naszą stronę www, tam również łatwo odnaleźć małe co nieco na ten temat:-).

T12345T
06-03-2014, 21:12
Dowiem się coś od was o pakietach szybowych?

A to coś, to co?

ok**t
06-03-2014, 21:28
dostałam wycenę: Witraż system Veka Efektline pięciokomorowy 2 szyby okucia maco Uw 1,0 za 2700 zł i KNS ten sam system okucia roto taki sam Uw też 2700? które będą lepsze?

Popytaj o montaż, jak robią, co o tym wiedzą. Zadzwoń do Producenta czy poleca tego partnera handlowego.

modena
06-03-2014, 22:06
Witam.
Panowie :) czy piankę montażową przy oknach ściąć przed robieniem tynków ( i potem robieniem elewacji) na równo z ramą , czy też lepiej nie ścinać i zostawić tak jak jest ( bo wtedy ma taką skórkę ) ? Tynkarz będzie kleił na ramę taki plastikowy profil . (Myślę żeby jeszcze przykleić taśmę od wewnątrz paroszczelną choć okna są już zamontowane:rolleyes: )
:confused:

Ola89
06-03-2014, 22:33
Popytaj o montaż, jak robią, co o tym wiedzą. Zadzwoń do Producenta czy poleca tego partnera handlowego.
Ale skąd mam wiedzieć czy to co będą mi opowiadać o montażu jest prawdziwe? gdzie nie mam zielonego pojęcia

finlandia
06-03-2014, 22:34
Witaj mam do Ciebie pytanie mianowicie jakie okucia są najlepsze chyba winkhaus? a między roto czy mako?
Ja zostałem wychowany w "kulcie" do Roto. Ale najwięcej okien mam na koncie na GU i też je sobie chwalę. Sporo na Winkhausie.
Nie tyle marka okuć jest istotna, co poziom techniczny Producenta. Jak "okuje" tak będzie. Analogicznie - możesz użyć cukru brązowego lub pudru, ale to czy herbata będzie słodka zależy od tego ile łyżeczek wsypiesz i jeszcze jak słodko lubisz...

Odpuściłbym sobie jednak Efectline. Ja przynajmniej nie proponuję tego profila, bo to typowo ekonomiczna konstrukcja - ma np. niewymienne uszczelki, a to co jest dawana w standardzie jest cieniutkie - także - nie spodziewam się dobrych wyników. Inna sprawa że tego okna raczje firmy nie badają, bo jego atutem jest cena a nie osiągi. Jak już Ci sprzedawcy to zapytaj o okno na systemie Perfectline.

finlandia
06-03-2014, 22:40
Dowiem się coś od was o pakietach szybowych?
Pewnie się dowiesz, ale że przed świetami każdy bardziej zwraca uwagę na porządek to może rozwiń myśl tu:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?211509-Szyby-Wszystko-na-temat-szk%C5%82a-w-stolarce-budowlanej
?

dg1
07-03-2014, 08:38
Po prostu te wysokie progi są brzydkie, koszmarne i dziecko na rowerku przejechać nie może. Nie wspominając o samochodzikach ;)
Czyli co? Niski próg? Jest jeszcze coś takiego jak "niski próg łódeczkowy. Zresztą próg można zrobić, ale własny o wysokości powiedzmy 13 mm. A do tego dodać jeszcze jedną uszczelkę... i "będzie pan zadowolony".
Tylko powierzchnia progu powinna być albo przerwana na swojej ciągłości, albo w ogóle wykonana z jakiegoś materiału ciepłego. Przecież nie z terakoty, bo to będzie radiator.

ok**t
07-03-2014, 08:39
Ale skąd mam wiedzieć czy to co będą mi opowiadać o montażu jest prawdziwe? gdzie nie mam zielonego pojęcia

Jeżeli masz takie same ceny i nie widzisz różnic między firmami i nikt znajomy z ich usług nie korzystał zdaj się wtedy na intuicję :)

Zgodzę się też z Finlandią wybrałbym bardziej okna wykonane na Perfectlinie niż na Efectlinie. Myślę, że nie ma dużej różnicy cenowej a Perfectline jest bardziej stabilny.

nikt ważny
07-03-2014, 08:54
Po prostu te wysokie progi są brzydkie, koszmarne i dziecko na rowerku przejechać nie może. Nie wspominając o samochodzikach ;)
Czyli co? Niski próg? Jest jeszcze coś takiego jak "niski próg łódeczkowy. Zresztą próg można zrobić, ale własny o wysokości powiedzmy 13 mm. A do tego dodać jeszcze jedną uszczelkę... i "będzie pan zadowolony".
Tylko powierzchnia progu powinna być albo przerwana na swojej ciągłości, albo w ogóle wykonana z jakiegoś materiału ciepłego. Przecież nie z terakoty, bo to będzie radiator.Eksperymentuj, powodzenia i zadowolenia :)
Masz dwa rozwiązania
Niski próg aluminiowy z przekładką termiczną o wysokości ok 20mm (zależy jak przy pomiarze zostanie wymierzone i jak później wykona się posadzkę) - często sprawia kłopoty i bardzo często jest żle montowany
Próg przy w drzwiach typu HS, ok. 8mm - dla wielu montażystów wyższa szkoła jazdy, dla pomiarowca także
A próg łódeczkowy? Żartujesz sobie? Do drzwi zewnętrznych? Totalne nieporozumienie, choćbyś nie wiem co cudował
Ale powodzenia, może Ci się uda ;) tylko nie narzekaj później że zimno Ci ciągnie od progu lub (też się zdarza) śnieg zawiewa ci do środka, lud skrzydło szoruje po podłodze bo jakiś paproch się dostał i rysuje terakotę za kilka tysi ;)
246739

dg1
07-03-2014, 09:34
Dzięki za uwagi i przestrogę. Zacznę wykańczać od pietra. Tam są dwa zwykłe balkony. Będę robił sam, z pomocą kogoś. Jak się uda i z jakimś tam doświadczeniem zabiorę się za dół. Na razie nic nie przesądzam.

plusfoto
07-03-2014, 09:39
Za rok dwa twoje dziecko będzie miało gdzieś jazdę na tym rowerku a ty zostaniesz z problemem.

Ola89
07-03-2014, 18:37
Odpuściłbym sobie jednak Efectline...
kolejna wycena
Gabaryt: 1450 x 1435
Cena: 993.46
System: Perfectline VEKA
Kolor: Biały
Szkło: 4L/12A/4/12A/4L
Listwa: Prosta
U= 1.26
Uszczelka: Czarna
Rama: 101.208 PERFECT
Skrzydło: 103.232 PERFECT
Okucie: R rozwierane, RU z mikro
Dociski: Zewnętrzne
Kolor osłonek: R07.2 BIAŁY
Klamka: Standardowa biała

Gabaryt: 865 x 2295
Cena: 836.81
U=1.22

Gabaryt: 1460 x 1430
Cena: 629.02
U=1.0

możesz napisać mi jeszcze co z tą ciepłą ramką? z tworzywa sztucznego czy stalowa?

nikt ważny
07-03-2014, 18:54
cieplejsza jest z tworzywa

Ola89
07-03-2014, 21:58
cieplejsza jest z tworzywa
z tworzywa tzn z plastiku? w salonie koleś powiedział mi że pod wpływem temperatur po kilku latach może się ten plastik zdeformować... czy to prawda? i jeszcze mówił mi że lepsza będzie ze stali wypełniona a czym to nie pamiętam a nie chcę wznawiać

T12345T
07-03-2014, 22:07
w salonie koleś powiedział mi że pod wpływem temperatur po kilku latach może się ten plastik zdeformować... czy to prawda?

Taka sama jak ta, że w ciągu kilku następnych lat koleś z salonu może zginąć w wypadku samochodowym.

MMichal
07-03-2014, 22:09
Witam


z tworzywa tzn z plastiku? w salonie koleś powiedział mi że pod wpływem temperatur po kilku latach może się ten plastik zdeformować... czy to prawda? i jeszcze mówił mi że lepsza będzie ze stali wypełniona a czym to nie pamiętam a nie chcę wznawiać

Nie wracaj już do tego Pana naprawdę szkoda Twojego czasu i pieniędzy :)

Pozdrawiam

ok**t
07-03-2014, 22:10
z tworzywa tzn z plastiku? w salonie koleś powiedział mi że pod wpływem temperatur po kilku latach może się ten plastik zdeformować... czy to prawda? i jeszcze mówił mi że lepsza będzie ze stali wypełniona a czym to nie pamiętam a nie chcę wznawiać

Jakieś głupoty opowiada o tej ramce tworzywowej. Stalowa ma niewiele lepsze właściwości o Aluminiowej, chyba że mamy do czynienia ze stalową ze stali szlachetnej.

nikt ważny
07-03-2014, 22:16
niestety są to efekty szukania przez Inwestorów tylko ceny.
Większość z Was, dopiero jak zetknie się ze sprzedawcami w terenie z przerażenia pójdzie się upić ;)
Takie głupoty się ludziom opowiada jak ta o ramkach dystansowych, o trzeciej szybie i jakiejkolwiek inne

T12345T
07-03-2014, 22:28
Panowie nie mówcie Pani, że plastik nie może się zdeformować, bo może:-). Dlaczego nie? Warto jeszcze dodać, że aluminium lepiej przewodzi temperaturę, więc też może się odkształcić. Dlaczego nie? Każdy materiał w określonych warunkach może się odkształcić. No może grafen nie może, ale Pan w salonie grafenowej ramki nie proponował. Kurna dlaczego nie?

nikt ważny
07-03-2014, 22:33
.... ale Pan w salonie grafenowej ramki nie proponował. Kurna dlaczego nie?
bo pewnie ciepła ramka kosztowałaby tyle co cała chałupa :P

Ola89
07-03-2014, 22:46
niestety są to efekty szukania przez Inwestorów tylko ceny.
Większość z Was, dopiero jak zetknie się ze sprzedawcami w terenie z przerażenia pójdzie się upić ;)
Takie głupoty się ludziom opowiada jak ta o ramkach dystansowych, o trzeciej szybie i jakiejkolwiek inne
a skąd wiesz że moim motywem przewodnim jest cena??? wcale tego nie wiesz... to Ci napiszę otóż chcę dobre okna i cena wcale nie jest aż tak istotna

Ola89
07-03-2014, 22:53
Witam



Nie wracaj już do tego Pana naprawdę szkoda Twojego czasu i pieniędzy :)

Pozdrawiam

a te parametry które wyżej podałam są ok ?

MMichal
07-03-2014, 23:03
Witam


a te parametry które wyżej podałam są ok ?

pewnie tak, nie wiem jednak czy są odpowiednie dla Ciebie, nie wiem nic o Twojej inwestycji więc i o oknach do niej ciężko się wypowiedzieć prawda ?
to tak jak zapytać o to czy tenisówki Adidasa nr 38 w kolorze niebieskim będą OK ? ja osobiście wolę Nike w nr 42 białe :)

Mam nadzieję, że rozumiesz - nie wiem nic - więc nic nie odpowiem.
Oczekujesz więcej to PM

Pozdrawiam

Ola89
07-03-2014, 23:16
Witam
pewnie tak, nie wiem jednak czy są odpowiednie dla Ciebie, nie wiem nic o Twojej inwestycji więc i o oknach do niej ciężko się wypowiedzieć prawda ?
to tak jak zapytać o to czy tenisówki Adidasa nr 38 w kolorze niebieskim będą OK ? ja osobiście wolę Nike w nr 42 białe :)

Mam nadzieję, że rozumiesz - nie wiem nic - więc nic nie odpowiem.
Oczekujesz więcej to PM
Pozdrawiam
mieszkam w bloku, blok jest ocieplony, ogólnie ciche osiedle czego oczekuję od okien? żeby były dobre i posłużyły mi trochę czasu jakieś 15 lat?;)

Ola89
07-03-2014, 23:18
aha i wymóg spółdzielni muszą być białe

nikt ważny
07-03-2014, 23:18
a skąd wiesz że moim motywem przewodnim jest cena??? wcale tego nie wiesz... to Ci napiszę otóż chcę dobre okna i cena wcale nie jest aż tak istotnanie zrozumiałaś mnie i każda moją wypowiedź bierzesz za atak a to Charlie ci dowalał najbardziej ale nie ważne
Miałem na myśli fakt ,że sprzedawcy boją się kreować rzeczywistość proponując klientom rozwiązania dobre choć droższe.
I z tej bojaźni często wygadują takie głupoty, że człowiekowi włos na łysej głowie staje dęba ;)
Do rzeczy i jest to moja subiektywna ocena
Biorąc pod uwagę parametr Uw - spełnia wymagania obowiązujących od 1 stycznia przepisów, jest mniejszy niz 1,3
Ale jak wspomnieli przedmówcy, nie wiemy dokładnie jakie masz warunki w mieszkaniu i w związku z tym jakie Lt czy g byłoby dla Ciebie istotne choć moim zdaniem nie mają aż tak dużego znaczenia. Blok to dość specyficzne warunki, w mieszkaniu przeważnie okna to tylko jedna z 6 płaszczyzn którymi ucieka/napływa ciepło
Skupiłbym się przede wszystkim na wyposażeniu okien mającym wpływ na wartości użytkowe. Czyli takie tam stopniowania uchyłu, blokady błędnego położenia, ogranicznik rozwarcia skrzydła itp itd

nikt ważny
07-03-2014, 23:26
Za rok dwa twoje dziecko będzie miało gdzieś jazdę na tym rowerku a ty zostaniesz z problemem.ale to dopiero za dwa-trzy lata.:lol2:

Ola89
07-03-2014, 23:34
...
Skupiłbym się przede wszystkim na wyposażeniu okien mającym wpływ na wartości użytkowe. Czyli takie tam stopniowania uchyłu, blokady błędnego położenia, ogranicznik rozwarcia skrzydła itp itd
w salonie powiedzieli mi że muszę wybrać czy chcę mikrowentylację czy stopniowanie uchyłu

nikt ważny
07-03-2014, 23:37
jedno drugiego nie wyklucza w większości okuć. Jeśli już, to DLA MNIE bardziej wartościowe jest stopniowanie uchyłu niż mikrowentylacja
Ale tak sobie pomyślałem, że zapewne masz co najmniej dwa skrzydła w pokoju więc może mikrowentylacja w jednym skrzydle zaś w drugim stopniowanie uchyłu

Ola89
07-03-2014, 23:48
nie zrozumiałaś mnie i każda moją wypowiedź bierzesz za atak a to Charlie ci dowalał najbardziej ale nie ważne

Otóż jak to napisałeś dowalał mi Charlie nie odebrałam tego tak; bo co pisał o jełopowatych?a kto zapoczątkował? oburzyłeś się w temacie nawiewników i zasugerowałeś że nie chcę ich bo szukam głupich oszczędności tak? otóż pomyliłeś się, wszystko co piszesz biorę za atak? trochę już tak bo styl w jakim piszesz mnie osobiście niekiedy nie odpowiada; jeszcze raz podkreślam to Ty tu wiesz co piszesz tak? a ja tu jestem żeby skonfrontować bo się nie znam i wystarczy tak jak inni bez złośliwości odpisać albo jeżeli Cię irytują moje pytania to nie odpowiadać, okna to temat rzeka więc jeżeli zajmuję się tym od 2 tyg to chyba można mi wybaczyć nawet głupie pytania i Wy możecie mi dopomóc w wyborze dobrych okien i tyle bo i tak nie będę się znała w tym temacie :)

nikt ważny
07-03-2014, 23:52
wiec już nie wracaj do tego tylko skup się na poradach.
Czasem nie wytrzymuję emocjonalnie (i nie będę wyjaśniał - dlaczego) i napisze coś za ostro - przepraszam.

Ola89
07-03-2014, 23:56
jedno drugiego nie wyklucza w większości okuć. Jeśli już, to DLA MNIE bardziej wartościowe jest stopniowanie uchyłu niż mikrowentylacja
Ale tak sobie pomyślałem, że zapewne masz co najmniej dwa skrzydła w pokoju więc może mikrowentylacja w jednym skrzydle zaś w drugim stopniowanie uchyłu

Witraż system Veka Perfectline okucia maco tu kazali mi wybierać bo że nie ma możliwości żeby jedno i drugie ale może tak jak piszesz jedno w jednym skrzydle drugie w drugim :) muszę zapytać

Ola89
08-03-2014, 00:00
wiec już nie wracaj do tego tylko skup się na poradach.
Czasem nie wytrzymuję emocjonalnie (i nie będę wyjaśniał - dlaczego) i napisze coś za ostro - przepraszam.
no to tu mnie zaskoczyłeś na maksa :) nie ma za co :)

nikt ważny
08-03-2014, 00:03
a to zaskoczenie bo o ile pamiętam jedno drugiego nie wyklucza
Chyba że MACO wypuściło jakąś tanią wersję, jak kiedyś Winkhaus Flex (totalny badziew i nieporozumienie)

Ola89
08-03-2014, 00:09
a co do tych parametrów to męczy mnie czy nie są słabe dokładnie o to że z dwoma szybami nie zmieściłabym się w U 1.3;Finlandia pisał o dobrych 5 komorowych z 2 szybami gdzie U nie przekroczy 1.3

nikt ważny
08-03-2014, 00:18
Uw zależy od wielkości okna, czy jednoskrzydłowe w danym wymiarze czy dwu. Nie przesadzaj. Dwie szyby / trzy szyby. To jest dylemat ale.... ale trzy szyby z założenia mają kilka zalet, To grubsza szyba jako całość i w przypadku ramek dystansowych z tworzywa znaczące przesunięcie warunków do wykraplania się pary wodnej - znaczy się jest lepiej. Niewielka różnica w ochronie akustycznej - tez lepiej. Fakt, szkrzyło waży więcej ale...ale zawiasy spokojnie to wytrzymają bo nie jest to dla nich zabójczy ciężar - skrzydło waży na pewno mniej niż 100 kilo

Ola89
08-03-2014, 00:24
a to zaskoczenie bo o ile pamiętam jedno drugiego nie wyklucza
Chyba że MACO wypuściło jakąś tanią wersję, jak kiedyś Winkhaus Flex (totalny badziew i nieporozumienie)
a może w efektline nie można a w perfectline tak?tyle że z jednej fabryki na takich samych okuciach i może być taka rozbierzność? miałam wyceniany i jeden system i drugi i może pomyliłam

Ola89
08-03-2014, 00:31
Dwie szyby / trzy szyby...
mi chodziło czy jak na 3 szyby to nie mają za słabych parametrów? powiedz mi czy jakby okno było dzielone na 1/2 to Uw będzie lepsze niż w przypadku 2/3- 1/3

nikt ważny
08-03-2014, 00:35
Profil nie ma nic do rzeczy, może jest różnica w wyposażeniu bądź możliwościach samych okuć, nie wiem, nie znam na tyle dobrze MACO, pracowałem z nimi prawie 10 lat temu - to w branży - wieczność
Mają jakie mają na możliwości profila jako takiego. Nie przesadzaj, te parametry naprawdę sa dobre. Nie jedem z czytających i ściubiących kasę na maksa nie tam gdzie trzeba, w domach, gdzie cały dom to jedna wielka strata ciepła, mają okna o gorszych parametrach niż Tobie zaproponowane

Ola89
08-03-2014, 00:55
a ilu procent nie powinien przekraczać współczynnik przepuszczalności energii? mam umiarkowanie nasłonecznione mieszkanie latem

Ola89
08-03-2014, 01:00
to pomęczę Cię trochę; co do ciepłej ramki iść w plastik, czy stal szlachetna wypełniona, czy pokryta czymś

Brass
08-03-2014, 07:42
Tylko plastik reszta co ściema.

finlandia
08-03-2014, 10:55
a co do tych parametrów to męczy mnie czy nie są słabe dokładnie o to że z dwoma szybami nie zmieściłabym się w U 1.3;Finlandia pisał o dobrych 5 komorowych z 2 szybami gdzie U nie przekroczy 1.3
Hmm,
Mój dostawca do "pięciokomorówki" wrzuca szybę "prawdziwe" 1,0 i ciepłą ramkę - i to ma się mieścić w oknie Uw 1,3.
Do mieszkania w bloku nie szedłbym aż tak koniecznie w 3 szyby. Ale na pewno nie zaszkodzą a parę zalet mają. Współczynniki przepuszczania światła (Lt) i energii słonocznej (G) - w większości okien są zbliżone i też specjalnie nie zaprzątałbym sobie nimi głowy - no chyba że jesteś wyjątkowo światłolubna i do tego nie robisz nic, tylko wygrzewaszz się w promieniach wiosennego słońca..

Olu ja bym się raczej skupił na szukaniu dobrego Wykonawcy - polecanych montażystów. Właśnie sprawdziłem strone montaze.info, ale w Radomiu nie ma nikogo polecanego - są tylko zgłoszeni.. Szkoda. Więc nie wiem kogo polecić, mimo iż znam tam kilka firm, ale u mnie słowo "droższe pieniędzy" - i po prostu nie dam głowy jeśli nie mam zaufania.
Przykład z wczoraj - wymieniałem kilkuletnie okna. Montowała je firma którą kiedyś nawet polecałem na forum. Klientowi ciągnęło od okien chłodem. Po zdemontoaniu okazało sie, ze okno było za duże (a raczej otwór nierówny) i cała góra nie była zapianowana (bo majstrom nie chciało się już podkuć otworu). Błąd który zdecydował, że okna się nie sprawdziły..

I jeszcze co do Efectline - profil nie ma nic do rzeczy. Ale generalnie to ma być tanie okno i dlatego firmy wyposażają je w bardziej odchudzone garnitury okuć - stąd moje twierdzenie, by sobie go raczej odpuścić..

Ola89
08-03-2014, 15:18
...Mój dostawca do "pięciokomorówki" wrzuca szybę "prawdziwe" 1,0 i ciepłą ramkę - i to ma się mieścić w oknie Uw 1,3

Jak sam zauważyłeś jest problem z montażem, ale wspomniałeś że znasz kilka firm może dałbyś mi namiary? i jeszcze pytanie czy powinnam się trzymać U 1.3 ? bo w Perfectline z 2 szybami nie zmieszczę się w granicy.

modena
08-03-2014, 21:37
Przygotowuję się do tynków i chcę zrobić co trzeba przy oknach zamontowanych na pianę w związku z tym pytanie czy pianę obciąć na równo z płaszczyzną ramy ? Czy może zostawić ją w spokoju i zatynkować ? Czy po obcięciu piana traci jakąś właściwość np. bardziej chłonie wodę ?

Będę przyklejać fartuchy EPDM od zewnątrz paroprzepuszczalne a od środka paroszczelne .Czy kupić fartuchy z przyklejonymi paskami butylu czy dam radę przykleić sama osobne paski butylu ??
Czy bloczki z boków okien ma sens dodatkowo smarować folią w płynie paroprzepuszczalną ( znalazłam taki rodzaj) ?

Czy na coś zwrócić uwagę przy klejeniu fartuchów , pomóżcie proszę :)

MMichal
08-03-2014, 22:06
Witam


Przygotowuję się do tynków i chcę zrobić co trzeba przy oknach zamontowanych na pianę w związku z tym pytanie czy pianę obciąć na równo z płaszczyzną ramy ? Czy może zostawić ją w spokoju i zatynkować ? Czy po obcięciu piana traci jakąś właściwość np. bardziej chłonie wodę ?

Będę przyklejać fartuchy EPDM od zewnątrz paroprzepuszczalne a od środka paroszczelne .Czy kupić fartuchy z przyklejonymi paskami butylu czy dam radę przykleić sama osobne paski butylu ??
Czy bloczki z boków okien ma sens dodatkowo smarować folią w płynie paroprzepuszczalną ( znalazłam taki rodzaj) ?

Czy na coś zwrócić uwagę przy klejeniu fartuchów , pomóżcie proszę :)

po pierwsze trochę nie ten dział
po drugie a dlaczego fartuchy epdm ? do czego chcesz kleić na zewnątrz ? do muru ? czy może do ocieplenia ?
Jeżeli masz możliwość to nie tnij piany, dotniesz zwiększysz nasiąkliwość.

pozdrawiam

modena
08-03-2014, 22:50
Witam
po pierwsze trochę nie ten dział
po drugie a dlaczego fartuchy epdm ? do czego chcesz kleić na zewnątrz ? do muru ? czy może do ocieplenia ?
Jeżeli masz możliwość to nie tnij piany, dotniesz zwiększysz nasiąkliwość
pozdrawiam
Po pierwsze:) jeśli to nie ten dział to przepraszam:), ale na marginesie gdzie ja w innym dziale znajdę takie zagęszczenie osób znających się na rzeczy :):rolleyes:
Po drugie :) fartuchy epdm chcę kleić do poszerzenia w oknach tarasowych o wysokości 30cm ( poszerzenie + profil bazowy ) na paskach butylu a z boków do muru na kleju do tego przeznaczonego w "kiszkach". Nad pozostałymi oknami i krawędziami jeszcze dumam , czy robić jakiś pseudo montaż warstwowy silikonem czy coś tam przykleić innego .
Chcę uszczelnić porządnie bo boję się ze wyskoczą mi purchle na ścianach po jakimś czasie . Nie wymyśliłam nic innego do tego celu :rolleyes:

T12345T
08-03-2014, 23:03
Czy na coś zwrócić uwagę przy klejeniu fartuchów , pomóżcie proszę :)

W ubiegłym roku illbruck robił aprobatę techniczną na technologię epdm/wełna/epdm nr AT -15-9160/2013. Co prawda dotyczy okien i konstrukcji alu, ale analogie są możliwe:-).

nikt ważny
08-03-2014, 23:06
dól - OK
boki i góra, odpowiednio wytnij pianę i wypełnij szczelinę silikonem, tylko troszkę inaczej jak sugerują, spowoduj tak, by silikon naszedł na ścianę kilka milimetrów
247069
Z zewnątrz, jak będziesz robił elewację daj pod styro taśmę rozprężną

MMichal
08-03-2014, 23:13
Witam


W ubiegłym roku illbruck robił aprobatę techniczną na technologię epdm/wełna/epdm nr AT -15-9160/2013. Co prawda dotyczy okien i konstrukcji alu, ale analogie są możliwe:-).

Dotyczy bo po to właśnie są fartuchy epdm - do konstrukcji alu w szczególności fasad wentylowanych :) do domku to przerost formy nad treścią, jedyne rozsądne w miarę zastosowanie epdm to zewnętrza izolacja przy drzwiach tarasowych.

Pozdrawiam

modena
08-03-2014, 23:29
Właśnie nad silikonem od wewnątrz dumaliśmy z małżonkiem , ale nie mam pojęcia jaki silikon byłby najlepszy do tego celu ( tylko nie krzyczcie za bardzo na mnie za głupie pytania;))

nikt ważny
08-03-2014, 23:30
sanitarny

modena
08-03-2014, 23:35
sanitarny
Dziękuję :)
Na Was tu zawsze można liczyć :)
A do tych fartuchów epdm kupić jakiś grunt na mur?

T12345T
08-03-2014, 23:39
Dotyczy bo po to właśnie są fartuchy epdm - do konstrukcji alu w szczególności fasad wentylowanych :)

Błysnąłeś wiedzą:-).

nikt ważny
08-03-2014, 23:41
nie musi być gruntowana, odkurzona i klej z tuby - choćby Illbruck OT15 czy OT20

T12345T
08-03-2014, 23:47
A do tych fartuchów epdm kupić jakiś grunt na mur?

Nie jakiś. Właściwy.

T12345T
08-03-2014, 23:50
nie musi być gruntowana, odkurzona i klej z tuby - choćby Illbruck OT15 czy OT20

I po co się tu produkować z jakimiś aprobatami? Ech...

modena
08-03-2014, 23:54
Nie jakiś. Właściwy.
Panie Andrzeju dla mnie to on jest " jakiś " :) to znaczy jakiś specjalny ,a jaki jest właściwy to można by coś podpowiedzieć ( na przykład tutaj albo na priv :D:D:D )

MMichal
09-03-2014, 00:01
Witam


Błysnąłeś wiedzą:-).

Dziękuję :)

MMichal
09-03-2014, 00:02
Witam


nie musi być gruntowana, odkurzona i klej z tuby - choćby Illbruck OT15 czy OT20

a może jednak lepiej zapoznać się z wytycznymi.

Pozdrawiam

nikt ważny
09-03-2014, 00:02
Cytat z dokumentacji Illbrucka dotyczące tego produktu.
Przygotowanie podłoża, Montaż. Ważne wskazówki. Wskazówki montażowe
Podłoże musi być suche, odtłuszczone, wolne od kurzu i luźnych cząstek, które mogą negatywnie wpływać na przyleganie taśmy. W razie wymaganego odtłuszczenia folii EPDM i podłoża zastosować produkt Perennator R 40.
I teraz co jest ważniejsze - aprobata czy zalecenia producenta?
I kolego MM o jakich wytycznych mówisz?
Masz włąśnie wytyczne producenta konkretnego kleju do EPDM

T12345T
09-03-2014, 00:02
Panie Andrzeju dla mnie to on jest " jakiś " :) to znaczy jakiś specjalny ,a jaki jest właściwy to można by coś podpowiedzieć ( na przykład tutaj albo na priv :D:D:D )

Szanowna Pani nie wiem jaki jest właściwy, bo nic nie wiem o tym co z czym i jak ma być połączone. Kupiliście Państwo gdzieś EPDM, to tam pytajcie jak go połączyć z waszą ścianą konstrukcyjną. Ja bym tak zrobił:-). Być może wszystkie Wasze materiały są "uniwersalne" i dadzą się łączyć niezależnie od tego z jakiej stajni pochodzą, a być może nie są. Jak czegoś nie wiem, to się nie wypowiadam na temat co trzeba i co można. Wolę podpowiedzieć gdzie szukać rozwiązania.

MMichal
09-03-2014, 00:09
Witam


Cytat z dokumentacji Illbrucka dotyczące tego produktu.
Przygotowanie podłoża, Montaż. Ważne wskazówki. Wskazówki montażowe
Podłoże musi być suche, odtłuszczone, wolne od kurzu i luźnych cząstek, które mogą negatywnie wpływać na przyleganie taśmy. W razie wymaganego odtłuszczenia folii EPDM i podłoża zastosować produkt Perennator R 40.
I teraz co jest ważniejsze - aprobata czy zalecenia producenta?
I kolego MM o jakich wytycznych mówisz?
Masz włąśnie wytyczne producenta konkretnego kleju do EPDM

no nie bardzo łapię, najpierw piszesz, że nie musi być gruntowane a potem ten cytat - zgubiłem się :)
a ja mówię właśnie o wytycznych, które zacytowałeś.

pozdrawiam

nikt ważny
09-03-2014, 00:13
a gdzie masz tam napisane o gruntowaniu ?
Powierzchnia ma być sucha, odkurzona (najlepiej przetrzeć szczotka o sztywnym włosiu)
Zacytuję tylko jedno zdanie
W razie wymaganego odtłuszczenia folii EPDM i podłoża zastosować produkt Perennator R 40
to zdanie nie oznacza bezwzględnej konieczności gruntowania podłoża
Ot co, tylko tyle miałem do powiedzenia

MMichal
09-03-2014, 00:27
Witam


a gdzie masz tam napisane o gruntowaniu ?
Powierzchnia ma być sucha, odkurzona (najlepiej przetrzeć szczotka o sztywnym włosiu)
Zacytuję tylko jedno zdanie
W razie wymaganego odtłuszczenia folii EPDM i podłoża zastosować produkt Perennator R 40
to zdanie nie oznacza bezwzględnej konieczności gruntowania podłoża
Ot co, tylko tyle miałem do powiedzenia

tak tak "ma być czyste ale myć nie trzeba" w sumie racja, zawsze można brud zeskrobać :)

pozdrawiam

T12345T
09-03-2014, 00:31
A ja bym się nie spierał. Nie ma możliwości całkowitego "odkurzenia" powierzchni ściany konstrukcyjnej. Jak jest kurz, to i tłuszcz. Jest tłuszcz, jest gruntowanie. Tak jest po prostu bezpieczniej. To co wypisuje kolega Nikt ważny jest zwyczajnie nie rozsądne. Oszczędności żadne, a ewentualna utrata gwarancji "jak w banku". Ale każdy swój rozum ma i wybiera co dla niego lepsze.

nikt ważny
09-03-2014, 11:48
Może znów powołam się praktyczne wymagania co do montażu za zachodnia granicą w takich sytuacjach. Gruntowane są zawsze słupy betonowe, wszelkie otwory wykonane z betonu w szalunkach. Ściany wykonane z innych materiałów nie są wogóle gruntowane ale zawsze odkurzane.

przemek1185
09-03-2014, 12:04
Może znów powołam się praktyczne wymagania co do montażu za zachodnia granicą w takich sytuacjach. Gruntowane są zawsze słupy betonowe, wszelkie otwory wykonane z betonu w szalunkach. Ściany wykonane z innych materiałów nie są wogóle gruntowane ale zawsze odkurzane.

A ja bym zagruntowal na wszelki Banka gruntu to wydatek kilkunastu zlotych pracy przy tym pare minut

nikt ważny
09-03-2014, 15:01
chcialem tylko zwrocic uwage na to, ze nie zawsze trzeba i, nie zawsze jest wymagane. A, ze nie zaszkodzi, to inna sprawa

modena
09-03-2014, 22:17
Ostatnie pytanie w tym temacie i zmykam :D
Jak myślicie czy lepiej przykleić epdm od wewnątrz przed tynkowaniem , do muru ( mam tam rdzenie betonowe , porotherm i silikat:rolleyes:)
i ryzykować co się z nimi stanie w trakcie tynkowania , czy lepiej zrobić to po tynkowaniu :confused:
Jak uważacie ?

nikt ważny
09-03-2014, 22:37
Po tynkowaniu ? a może po malowaniu wprost na farbę ;)
Teoria mówi o połączeniu materiału paroszczelnego z materiałem z którego wykonano ściany.....by wilgoć przez tynk sobie nie przeszła jakby co ;)

przemek1185
09-03-2014, 23:10
Koleżance raczej chodzi o przypadkowe zniszczenie EPDM przez tynkarzy, bo klei do poszerzenia i posadzki z tego co wyczytałem i zrozumiałem.
Za bardzo nie widzę sensu EPDM od wewnątrz. Ja kleje zawsze od zewnątrz i obowiązkowo pod poszerzenie na klej + listwa plastikowa przykręcana lub np. podkładki od okien tak aby się nie wyciągał. Druga rzecz EPDM powinien być wyciągnięty na mur ja daje 50 cm tak jak na fotce. Kleje po oczyszczeniu i gruntowaniu.

nikt ważny
10-03-2014, 11:01
eeeetam, to wszystko to pikuś
tu jest mistrzostwo świata

http://natemat.pl/93609,spowiedz-rzezbiarza

AGołąb
11-03-2014, 13:43
Cześć,

Czy możecie polecić producenta dobrych jakościowo okien - takiego, który mógłby wykonać okna o wymiarach 2800 na 2750?
Praktycznie już byliśmy umówieni z Internormem ale niestety okazało się, że musielibyśmy zwężać otwory okienne do 2300 na 2750.
Podpowiecie nam, do kogo uderzać z pytaniem o ofertę? Kogo polecacie?

nikt ważny
11-03-2014, 13:49
Cześć,Czy możecie polecić producenta dobrych jakościowo okien - takiego, który mógłby wykonać okna o wymiarach 2800 na 2750?Praktycznie już byliśmy umówieni z Internormem ale niestety okazało się, że musielibyśmy zwężać otwory okienne do 2300 na 2750.Podpowiecie nam, do kogo uderzać z pytaniem o ofertę? Kogo polecacie?to już w ten sposób Inter się reklamuje ? Aż tak spadła ilośc zamówień?

AGołąb
11-03-2014, 13:51
Jeszcze może dodam że w Internorm planowaliśmy zakup takich okien:
http://www.internorm.com/pl/produkty/home-pure/home-pure-fenster/pcv/system/show/System/kf-410-2.html
Czy znacie jakieś firmy, które dostarczałyby okna o takich parametrach, zbliżonej jakości i miałyby ekipy montażowe na podobnym poziomie?
K.

AGołąb
11-03-2014, 13:53
Nie wiem, jak mam udowodnić że nie jestem wielbłądem :)
Polecicie kogoś?

nikt ważny
11-03-2014, 14:31
słuchaj kolego. Pojawiasz się w marcu kiedy to od dobrych kilku tygodni nic ciekawego się nie dzieje tylko co chwila jak Filip z konopi wyskakuje jednostopowiec jak ty i wali linki do produktów Internornu - jak Ciebie odbierać jak nie wielbłąda? Od pewnego czasu jest tu nachalna reklama tej firmy. Ja wręcz żądałbym usunięcia każdego twego wpisu
A chcesz polecenia - masz w Milanówku fabrykę okien drewnianych - tam uderz, ładne okna robią

Widzisz, troszkę pomyślunku w tej kampanii reklamowej
Bo co za idiotyzm wypisujesz? "...okna o wymiarach 2800 na 2750..." a już napisać jakie okno to nie łaska? W takich duperelach wychodzi totalny brak wiarygodności. Na miejscu Internormu wycofałbym się ze współpracy z Wami i zażądał zwrotu kasy bo tylko robicie krecią robotę firmie

AGołąb
11-03-2014, 15:31
Widzę, że ktoś tu ma niezłą paranoję.
Jest prostsze wytłumaczenie Twoich spiskowych teorii: jestem LAIKIEM, który szuka okien do nowoczesnego domu. Link do internorma podałam wyłącznie po to, by było jasne, jakiej klasy okien szukamy.
Co jest idiotycznego w stwierdzeniu 'okna o wymiarach 2800 na 2750' bo nie rozumiem? Przecież na tym własnie polega trudność, że nie wszyscy producenci (np ten, u którego chcieliśmy zamawiać, i którego podobno reklamuję - swoją drogą niezła reklama - uwaga, ten producent nie robi takich okien) takie okna robią.
PRzeczytałam cały ten wątek, i zauważyłam, ze jest tu sporo osób obeznanych w rynku. Stąd ten post. Szkoda, że odezwał się wyłącznie paranoik.

nikt ważny
11-03-2014, 15:42
to zamiast dawać link reklamujący od kilku tygodni tą firmę opisz jakie to ma być okno
jednoskrzydłowe?
dwuskrzydłowe?
czy może jakieś inne architekt ci wymyślił ?
Paranoik pyta

Giena24
11-03-2014, 17:39
Witam
Jakie polecacie okna do domu z rekuperacją? Z tego, co słyszałem, to okna bez wentylacji - tak? Dom z poddaszem, więc proszę również o doradzenie mi również okien połaciowych. Pozdrawiam