PDA

Zobacz pełną wersję : OKNA: szukam dobrych okien, jakie okna polecacie?



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 [108] 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126

artastral
16-05-2014, 21:35
Witam. Szukam ciepłych, dobrych termicznie okien ale w przystępnej cenie. Czy możecie coś polecić? Wysokość 2400, większość okien to fixy. Liczę na pomoc...
Biorę pod uwagę okna z firmy Profitech - S 9000 (83mm). Co sądzicie?

przemek1185
16-05-2014, 23:06
Tak twierdzą albo ja ślepy...260187

2500 wysokie, obustronny kolor śmiać się chce. Szerokość 1240 to naprawdę szacun dla magika który to rysował. Będzie chyba co tydzień na regulacji. Tych okien na pewno nie zrobi na gwarancji Oknostyl ani Nowy dom ( Cztery pory roku). Oknostyl przy kolorze obustronnym do 2350 na gwarancji, Nowy dom 2 400. Później skrzydła 103 mm Oknostyl do 2450 Nowy dom do 2490. Znam jedną i druga fabrykę bardzo dobrze. Jedna i druga bardzo przestrzega wytycznych Schuco. W Oknostylu uważaj na terminy bo są mocno "robotą" obłożeni.

przemek1185
16-05-2014, 23:09
A i jak wybierzesz Schuco to zwróć uwagę na łączniki narożne jak są składane. Szczególnie na uszczelkę.

bwojtek
17-05-2014, 08:41
Jedna i druga bardzo przestrzega wytycznych Schuco.
Pewnie to mało ważne ale załączony projekt okna dotyczy Rehau Geneo :D

CzarnyIwan
17-05-2014, 13:33
Pewnie to mało ważne ale załączony projekt okna dotyczy Rehau Geneo :D

No właśnie, dla Schuco i MS jest to niewykonalne, dostawcy mi o tym już powiedzieli.

Mam jeszcze jedno pytanie. Nie dotyczy ono samych okien co poszerzeń. Zakładając wybór okien MS,4Pory(Schuco) lub Petecki Geneo, tu chyba nie ma znaczenia jakie w każdym przypadku pod ramami dla balkonów (przypominam 2500wys) montowane są poszerzenia. Teraz taka sytuacja: Od stanu obecnego chudziaka do poziomu 0 na gotowo podłogi jest ok 25cm. Dzieli się to na 15cm xps/styro + 8cm wylewki+2cm materiał na podłogę(gres, deska warstwowa itd). Oczywiście wszystko jeszcze do ustalenia co do grubości tych warstw ale przyjmijmy jak z projektu ze mamy 25cm od chudziaka do dołu ramy okiennej. Dostawcy proponują mi poszerzenia pod ramy wys 120-150mm lub na całości na ok250mm składane z kilku profili poszerzeń bo nie robią tak wys profili. Stosowanie tych wysokich profili oczywiście podnosi cenę całego zamówienia. Teraz pytanie czy warto zastosować pełne poszerzenie na ok 25cm czy podobny efekt da zastosowanie tych 12-15cm plus ew jakieś kliny dla podparcia dołu całej tej konstrukcji??? Mostek się tak nie powinien zrobić bo poszerzenie już najdzie na styro z podłogi. Okna i tak są przytwierdzone do ścian i nadproża więc nie polecą a od doły miedzy klinami można jeszcze dołożyć styropian lub jakiś twardy xps..

ClNEK
17-05-2014, 14:05
Klinami tego nie podniesiesz nna odpowiednia wysokość. Jeżeli niższe poszerzenia to resztę trzeba podmurowac, zeby mieć do czego zakotwiczony okno. Przelicz sobie, czy takie podmurowanie nie wyjdzie cie podobnie jak wyższe poszerzenie.

nikt ważny
17-05-2014, 15:27
....Dostawcy proponują mi poszerzenia pod ramy wys 120-150mm lub na całości na ok250mm składane z kilku profili poszerzeń bo nie robią tak wys profili. Stosowanie tych wysokich profili oczywiście podnosi cenę całego zamówienia. Teraz pytanie czy warto zastosować pełne poszerzenie na ok 25cm czy podobny efekt da zastosowanie tych 12-15cm plus ew jakieś kliny dla podparcia dołu całej tej konstrukcji??? .....
przeczytaj własne słowa jeszcze raz
Nie ma poszerzenia 25 cm, przynajmniej nie znam producenta który miałby to u nas w swojej ofercie
Bazując na wymiarach poszerzenia KAŻDĄ wysokość docelowej posadzki uzyskasz. Możesz też do tego policzyć listwę podparapetową którą dwie pierwsze firmy dają w standardzie
Ważne by pierwsze poszerzenie było ze wzmocnieniem i dokładnie przymocowane do ościeżnicy
Przy dużych wysokościach należy dodatkowo zabezpieczyć całość przed wypchnięciem środkiem na zewnątrz w trakcie wykonywania wylewek
Zamieszczałem tu już zdjęcia jak sobie z tym radzę, poszukaj
Dąży się do tego by pozostała na dole szczelina by możliwe było stworzenie klocków podporowych z klinów pvc, i dobrze by było by nie przekraczała ta dziura 4 cm (cztery kliny odpowiednio złożone)

nikt ważny
17-05-2014, 15:36
No właśnie, dla Schuco i MS jest to niewykonalne, dostawcy mi o tym już powiedzieli.......Wbrew pozorom jest wykonalne 90/250 na Schuco CT czy Si i skrzydle 103 nawet w kolorze, w jednym skrzydle bez przewiązki (wbrew pozorom czasem osłabia a nie wzmacnia konstrukcje i wogóle jej rola jest inna niż dealerzy obu firm na D sugerują)
A swoją drogą dokumentacja Schuco potrafi zaskoczyć wymiarami i marketingowo wygra ten producent okien w Polsce, który będzie miał to przebadane by mieć papier, bo dopiero wtedy wierzy się w te wszystkie wykresy czy tabelki

ok**t
17-05-2014, 17:15
..... Dostawcy proponują mi poszerzenia pod ramy wys 120-150mm lub na całości na ok250mm składane z kilku profili poszerzeń bo nie robią tak wys profili. Stosowanie tych wysokich profili oczywiście podnosi cenę całego zamówienia. Teraz pytanie czy warto zastosować pełne poszerzenie na ok 25cm czy podobny efekt da zastosowanie tych 12-15cm plus ew jakieś kliny dla podparcia dołu całej tej konstrukcji???.......

Bierz poszerzenie na całą wysokość, tutaj nie oszczędzaj:)

ok**t
17-05-2014, 17:22
Witam. Szukam ciepłych, dobrych termicznie okien ale w przystępnej cenie. Czy możecie coś polecić? Wysokość 2400, większość okien to fixy. Liczę na pomoc...
Biorę pod uwagę okna z firmy Profitech - S 9000 (83mm). Co sądzicie?

Profitech to raczej słaby producent, kojarzy mi się z niską ceną. Jeżeli myślisz o profilu Gealan S9000 to na tym rynku możesz pomyśleć o produkcie Norskill z firmy Oknoplus.

CzarnyIwan
17-05-2014, 18:41
przeczytaj własne słowa jeszcze raz
Nie ma poszerzenia 25 cm, przynajmniej nie znam producenta który miałby to u nas w swojej ofercie
....
Przeczytaj ze 3 razy ze zrozumieniem " lub na całości na ok250mm składane z kilku profili poszerzeń bo nie robią tak wys profli." ale chyba można skręcić ze sobą dwa lub więcej i całość do dołu ramy okna?

Chodziło CI o takie rozwiązanie? jak tu 260692 pisałeś kawałek wcześniej. Rozumiem że ten metalowy płaskownik zabezpiecza poszerzenie przed wypchnięciem w czasie robienia wylewek i to miałeś na myśli w swojej nie do końca jasnej odpowiedzi. Widzę również te kliny pod poszerzeniem, moje pytanie było czy zamiast szczeliny 2-4cm jak na tej fotce może byćok 10cm i zastosować tam jakieś podpory, nawet tak gęsto jak kliny na fot.??

artastral
17-05-2014, 19:00
Profitech to raczej słaby producent, kojarzy mi się z niską ceną. Jeżeli myślisz o profilu Gealan S9000 to na tym rynku możesz pomyśleć o produkcie Norskill z firmy Oknoplus.

no ktoś się wreszcie zlitował i coś odpowiedział. Dziękuję bardzo :)
Faktycznie bardzo zdziwiła mnie cena w Profitech w stosunku do innych wycen o jakie się zwracałam. Nie znalazłam jednak jakiś złych opinii czy komentarzy na ich temat - a są na rynku już dobre kilka lat. Opis oferty i parametry energetyczne są bardzo zachęcające. Samych okien nie widziałam

Nie zależy mi szczególnie na Gealan S9000, chodzi mi o okna ciepłe i w dobrej cenie. Najlepiej jakby były minimalistyczne z wąskimi ramkami, kanciaste coś w stylu aluminiowych, które ze względu na cenę są poza moim zasięgiem.

Może jeszcze znawcy tematu coś zaproponują - gdzie szukać?

nikt ważny
17-05-2014, 19:04
..... Teraz pytanie czy warto zastosować pełne poszerzenie na ok 25cm czy podobny efekt da zastosowanie tych 12-15cm plus ew jakieś kliny dla podparcia dołu całej tej konstrukcji???......
Precyzja Twej wypowiedzi sugerowała odpowiedź
A do meritum
Tak, proponują takie rozwiązanie, stosuję je od wielu wielu lat i nie wyobrażam sobie inaczej
260699
Dlaczego? Bo wbrew pozorom w dobrze pojętym interesie montażysty jest zamontować to tak, by później nie mieć kłopotów.
A nie tak jak widać
260697
kliny ustawia się tak, by tworzyły klocek podporowy
260698

CzarnyIwan
17-05-2014, 19:36
Ok twoje rozwiązanie sugeruje zastosowanie poszerzeń na całości czyli spinamy kilka profili i robimy jedno poszerzenie na wys ok 250. Tego rozwiązania z fot nr 2 nawet nie biorę pod uwagę. Myslałem o poszerzeniu standardowej wys ok 15cm i w powstała szczelinę jakieś kliny lub podpory. Opcji pomurowania nie biorę pod uwagę strata czasu i koszt podobny a efekt nie pweny.

nikt ważny
17-05-2014, 21:07
to przestań wyważać otwarte drzwi, weź poszerzenia po całości
Jeśli zdecydujesz się na Schuco to weź po kolei, licząc od ościeżnicy:
- profil bazowy 40 mm ze wzmocnieniem
- poszerzenie 120 mm może być i bez wzmocnienia (mniejszy koszt)
- poszerzenie 50 mm może być bez wzmocnienia
- profil transportowy 30 mm
razem masz 240 mm i na podkładki czy kliny w zupełności wystarczy
by nie płacić bez sensu poszerzenia białe a nie w kolorze - najtańsze
Podparcie zgodnie z zasadami, stalowych kątowników nie znajdziesz w żądnej Instrukcji ale polecam CI takie rozwiązanie jako praktyk :)

nikt ważny
17-05-2014, 21:08
.... Tego rozwiązania z fot nr 2 nawet nie biorę pod uwagę. .....
to nie jest rozwiązanie lecz podstawowy błąd montażowy ! ! !

CzarnyIwan
18-05-2014, 09:03
to przestań wyważać otwarte drzwi, weź poszerzenia po całości
Jeśli zdecydujesz się na Schuco to weź po kolei, licząc od ościeżnicy:
- profil bazowy 40 mm ze wzmocnieniem
- poszerzenie 120 mm może być i bez wzmocnienia (mniejszy koszt)
- poszerzenie 50 mm może być bez wzmocnienia
- profil transportowy 30 mm
razem masz 240 mm i na podkładki czy kliny w zupełności wystarczy)

Chyba tak zrobię. W ms profil bazowy ma 120mm, za dopłatą można dołozyć drugi tej samej wys plus kliny. Czekam do jutra na rozwiązanie zaproponowane przez rehau/petecki. Na pomiarach mówiłem o tym problemie wysokich poszerzeń.

Czy możesz/możecie ocenić jakość okien na profilu schuco si82 z fabtyk Oknostyl, 4pory roku i AdamS? Czy są jakieś znaczne różnice w ich jakości itd?

slaku
18-05-2014, 09:22
Z tych podanych Adamsa znam i polecam, trzyma się wytycznych i dobrze produkuje okna. Reszta nie jest mi znana. Ktoś kiedyś miał tutaj na forum zastrzeżenia do Oknostylu. Ale już dokładnie nie będę podawał o co chodzi bo nie pamiętam dobrze tej sprawy. 4 pory roku. Nie działa chyba w moim regionie ;)

karolek75
18-05-2014, 11:25
Mam pytanie do specjalistów:
Bardzo mocno zalecacie dla okien balkonowych/tarasowych profile bazowe i poszerzenia systemowe. Wlasciwie kompletnie pomijacie tzw "cieple parapety" z XPS, ktore rowniez mozna kupic w wersji pod balkonowki/tarasowki. Dlaczego?

ok**t
18-05-2014, 18:22
Z tych producentów na Schucco też wybrałbym Adamsa.

Co do stosowania xps-a pod balkony, tarasy, suwanki ja osobiście nie mam do tego zaufania i Klientom proponuję poszerzenia czy też profil bazowy.

witek86
18-05-2014, 19:11
Z tych producentów na Schucco też wybrałbym Adamsa.

Co do stosowania xps-a pod balkony, tarasy, suwanki ja osobiście nie mam do tego zaufania i Klientom proponuję poszerzenia czy też profil bazowy.

tylko na schuco dotyczyło to 4 pór roku

karolek75
18-05-2014, 19:46
Z tych producentów na Schucco też wybrałbym Adamsa.

Co do stosowania xps-a pod balkony, tarasy, suwanki ja osobiście nie mam do tego zaufania i Klientom proponuję poszerzenia czy też profil bazowy.

Brak zaufania wynika z doswiadczenia czy przeczucia? Bo stosowne aprobaty to chyba ma?
No i wydaje mi sie, ze jednak jest to rozwiazanie "cieplejsze" ?

ok**t
18-05-2014, 19:53
tylko na schuco dotyczyło to 4 pór roku

Adams też robi na Schucco, a 4 pór roku nie znam więc nie mam o nich zdania.

ok**t
18-05-2014, 19:58
Brak zaufania wynika z doswiadczenia czy przeczucia? Bo stosowne aprobaty to chyba ma?
No i wydaje mi sie, ze jednak jest to rozwiazanie "cieplejsze" ?

Z przeczucia, okna montowałem na tzw. ciepłych parapetach, ale ciężkich drzwi tarasowych czy też PSK nie mam odwagi. Poczekam, aż te rozwiązania "okrzepną" na rynku, nie będę eksperymentował na swoich Klientach

nikt ważny
18-05-2014, 19:59
...No i wydaje mi sie, ze jednak jest to rozwiazanie "cieplejsze" ?Realnie to bez znaczenia bo akurat przy balkonach nie musi to być rozwiązanie cieplejsze i często też nie ma znaczenia biorąć pod uwagę specyfike tego miejsca.
Nie odważyłbym się postawić PSK ważącej 500 kilo (to żaden problem by taki ciężar osiągnąć) przy docelowym poziomie posadzki choćby 12 cm na styrodurze.
O HS- ważącym ponad tonę nie wspomnę. Zwykły balkon dwuskrzydłowy ważący tylko 300 kilo to też do mnie w takim montażu nie przemawia zwłaszcza że w każdym z tych rozwiązań pojawia się obciążenie dynamiczne progu.
Czy to doświadczenie czy przeczucie?
Doświadczenie wyniesione z okien, szerokich na 220 cm okien dwuskrzydłowych i co się tym podparciem dzieje pod wpływem obciążeń dynamicznych wiatrem i własnym ciężarem.

karolek75
18-05-2014, 20:22
Realnie to bez znaczenia bo akurat przy balkonach nie musi to być rozwiązanie cieplejsze i często też nie ma znaczenia biorąć pod uwagę specyfike tego miejsca.
...

Z wiekszoscia twojej wypowiedzi dyskutowac nie ma co: doswiadczenie cenna rzecz. Ale czy moglbys mi wyjasnic co masz na mysli w cytacie ? Ja mysle ze w domach energooszczednych czy pasywnych ( bo do takich zakladam ze ktos - np. ja - chcialby zastosowac parapet z XPS ) to licza sie wlasnie szczegoly.

Edit - XPS wklada sie pod cale domy, wiec odpowiedniej wytrzymalosci chyba mu nie brakuje ?
Toz to setki, czy nawet tysiace ton.

nikt ważny
18-05-2014, 21:07
Moja filozofia - może i niesłuszna
XPS pod płytą fundamentowa ma obciążenie stałe i wbrew pozorom po przeliczeniu na cm2 okaże się że mniejsze jak np. przy HSie
Poszerzenie ma Uf takie samo jak ościeżnica, jak użyjesz bez wzmocnienia to Uf będzie mniejsze, tym samym poszerzenie będzie cieplejsze niż ościeżnica. Realnie będzie miało z 5-6 cm styczności z wylewką, reszta od wewnątrz będzie się stykać ociepleniem jakie jest między chudziakiem a wylewka pod posadzkę, co zresztą było już tu przeze mnie kilka razy ukazane - rysunek po raz kolejny
260956

artastral
18-05-2014, 21:14
Wydawało mi się, że wątek brzmi "szukam dobrych okien, jakie okna polecacie?" ale widzę, że tego typu pytania pozostają tu raczej bez echa. Widać rozmowy o szczegółach montażowych są znacznie ciekawsze :( a tu upierdliwy człowiek prosi o jakieś polecenie okien...

nikt ważny
18-05-2014, 21:36
no ktoś się wreszcie zlitował i coś odpowiedział......
Może jeszcze znawcy tematu coś zaproponują - gdzie szukać?
Ale długi czas oczekiwania
pytanie - 16 maj 19:35
odpowiedz - 17 maj 15:22
Uwzględnij przy okazji że:
- czasem śpimy
- mamy weekendy, tylko cześć wariatów bywa to w weekend
Więc może odrobina pokory ? Co? ;)
A może nie mamy nic do powiedzenia ? W grupie budującej swego regionu szybciej wskażą Ci konkretnego producenta

A powiedz mi artastral ile stron wstecz tego wątku przeczytałeś? Od której strony ?

ClNEK
18-05-2014, 22:30
W przypadku styropianowego podparcia balkonów może być jeszcze problem ze spełnieniem wymogu producentów co do zakotwienia dołu okna. Przez takie 15 - 20 cm styroduru będzie to lekko fikcyjne zamocowanie.

slaku
18-05-2014, 22:40
wolałby dać poszerzenie właśnie ze względu na (tak mi się wydaje, badań nie mam) pewniejsze mocowanie w części dolnej okna balkonowego.

ClNEK
18-05-2014, 22:48
Z badan wynika ze takie podparcia wytrzymują ogromne siły ale dla mojego dostawcy okien nie ma to znaczenia. Okno ma być zamocowane dołem mechanicznie do muru i kropka. Co z tego ze ten xps może mieć na dole mocowanie dla kotew jak okna do styroduru nie przykrecimy. Przy klejenia producent zapewne nie uzna za wystarczające.

MMichal
18-05-2014, 22:53
Witam


Przy klejenia producent zapewne nie uzna za wystarczające.

a może lepiej podesłać mu sposób jaki chcesz zastosować i poprosić o ustosunkowanie się do tematu?

Pozdrawiam

nikt ważny
19-05-2014, 07:43
MMmichał - taka jest prawda. Jak zamontować okno na styrodurze nie jest ujęte w "Instrukcjach montażu" i . . i moim zdaniem słusznie.
Znasz jeden montaż w Twym mieście, gdzie zastosowano kształtki ze styroduru przyklejone do okna i podłoża. Montaż zgodnie z zaleceniami twórcy systemu. Zważ Waść, przyklejony a nie jak zakłada systemodawca ciepłego parapetu czy samej kształtki zastępującej listwę podparapetową.
, tylko uszczelniony taśmą rozprężną.
Okna dwuskrzydłowe 200/150. W pół roku od montażu, przed montażem parapetów okazało się, że dolnym ramiakiem we wszystkich oknach można było poruszać kilka milimetrów w przód-tył.
Nie pamiętam, ale chyba tam także przy próbie szczelności okazało się, że połączenie się rozszczelniło, ale tego nie pamiętam na 100%
Jako, że w ewentualnym sporze o powód uszkodzenia czy wad okna, pierwszym elementem branym pod uwagę jest montaż, mimo wszystko proponuję trzymać się zaleceń co do mocowania okna w otworze

karolek75
19-05-2014, 09:20
A to jest gdzies opisane na FM ? Problem dotyczyl tylko balkonowek czy wszystkich okien ?

ClNEK
19-05-2014, 09:34
Balkonówek, w oknach podkład XPS jest niższy i da się zamocować okno przez ramę. Ja wypowiadam się od strony jednego producenta, być może są tacy co nie wymagają kotwienia dołem okna przy tych podkładach.

nikt ważny
19-05-2014, 10:01
ten konkretny przypadek dotyczył tylko okien bo u mnie balkoniwe zawsze mają podparcie na poszerzeniach, bazówkach czy listwie transportowej
Jak wspomniałem, wolę oddać kilka stówek na poszedzenia by nie mieć później kłopotu z kolejnymi wykonawcami czy Inwestorem

karolek75
19-05-2014, 10:07
Na goraco - odpowiedz z firmy V...x, a zapytanie dotyczylo profilu drzwiowego jak z obrazka ( tylko obrazek, zeby nie zostac oskarzonym o marketing szeptany )
261008
Witam.

Uprzejmie dziękujemy za zainteresowanie produktami naszej firmy. Dopuszczamy możliwość zamontowania profilu drzwiowego

Pytanie bylo ogolne - o co nalezaloby spytac dokladnie? Dokladne zalecenia dotyczace montazu z uzyciem takiego profilu ?

karolek75
19-05-2014, 10:08
:eek:

to w koncu przypadek dotyczyl balkonowek czy okien?

finlandia
19-05-2014, 10:35
Na goraco - odpowiedz z firmy :
Uprzejmie dziękujemy za zainteresowanie produktami naszej firmy. Dopuszczamy możliwość zamontowania profilu drzwiowego[/I]

Pytanie bylo ogolne - o co nalezaloby spytac dokladnie? Dokladne zalecenia dotyczace montazu z uzyciem takiego profilu ?

Dopuszczamy -ja w tym słowie widzę duży zapas interpretacji. Zapytaj o warunki dopuszczenia a szczególnie jak się to ma do montazu balkonów choćby dwuskrzydlowych i szerszych. Czy nie jest wymagane mocowanie w progu okna.
Podobnie jak koledzy - ze swojej praktyki powiem, że uważam za bardzo istotne zamocowanie takiego okna na dole, na środku.
Z drugiej strony - dlaczego nie poszerzenia a podkład?

ClNEK
19-05-2014, 12:00
Jeżeli chodzi o Vetrex to można nie pytać o szczegóły, bo ja już czekam na dokładną interpretacje od odpowiedniej osoby co do połączenia okna balkonowego z podkładem styro

karolek75
19-05-2014, 12:09
Dopuszczamy -ja w tym słowie widzę duży zapas interpretacji. Zapytaj o warunki dopuszczenia a szczególnie jak się to ma do montazu balkonów choćby dwuskrzydlowych i szerszych. Czy nie jest wymagane mocowanie w progu okna.
Podobnie jak koledzy - ze swojej praktyki powiem, że uważam za bardzo istotne zamocowanie takiego okna na dole, na środku.
Z drugiej strony - dlaczego nie poszerzenia a podkład?

Dopytalem - nie odpowiedzieli wprost, ale podeslali swoja instrukcje mocowania na takim bloku, a tam stoi - niejednoznacznie:
Jeśli nie ma odrębnych uzgodnień, co do sposobu przenoszenia obciążeń
statycznych w progowej części okna zaleca się montaż mechaniczny okna w części parapetowej
zgodnie z założeniami przedstawionymi na rysunku nr 1 - przy użyciu mocowań
ramowych (dyble, wkręty),
Ktos z was poddal w watpliwosc wkręcanie przez 15-20cm XPS - zwasze mozna uzyc niższego bloku, wykorzystujac bloki podokienne, poza tym producent jest elastyczny i zrobilby pewnie nizsze.
Dlaczego? Juz pisalem, walka o waciki. Nikt wazny ma okreslona opinie na ten temat, ktora szanuje - pokazywal jak to powinno wygladac wg niego. Nie mam watpliwosci ze, z punktu widzenia mechanicznego poszerzenia sa pewniejsze, ale tez ze podklad XPS-owy bedzie "cieplejszy". Ile - nie jestem tak biegly w liczneiu jak kolega słoneczny :lol2: Czy warto ryzykowac ??? Jesli mozna zrobic "dobrze na bloku z XPS - to przy cenach porownywalnych a nawet nizszych tak. Jesli nie mozna zrobic dobrze na XPS - zdecydowanie nie warto. Stad drąże temat. ( a dom chce zbudowac taki, w ktorym moze mogloby miec to znaczenie )
Z innej strony - jak to wyglada w MOWO ? Przykreca sie to do tych profili przyklejonych do muru ?

karolek75
19-05-2014, 12:10
Jeżeli chodzi o Vetrex to można nie pytać o szczegóły, bo ja już czekam na dokładną interpretacje od odpowiedniej osoby co do połączenia okna balkonowego z podkładem styro

:) ... no wlasnie ...
Taka uwaga - info od nich jest takie, zeby uzyc podklady z mojego obrazka, bo sa lepsze bo z XPS-a a nie styro.

ClNEK
19-05-2014, 14:37
a może lepiej podesłać mu sposób jaki chcesz zastosować i poprosić o ustosunkowanie się do tematu?


Powyżej 10 cm zalecane są jednak poszerzenia, gdyż jak psiałem pojawia się problem z mocowaniem futryny do podłoża. Tak jak ktoś tu proponował, można podmurować część wysokości, żeby nie przekroczyć 10 cm i koniecznie przykręcić ramę przez ten styrodur do podłoża.

karolek75
19-05-2014, 14:47
To jest ta dokladna interpretacja ?

ClNEK
19-05-2014, 14:51
Tak, jeżeli technolog vetrex tak zaleca to ja się do tego stosuje :)

karolek75
19-05-2014, 15:01
Tak, jeżeli technolog vetrex tak zaleca to ja się do tego stosuje :)

A mozesz poglebic temat ...o 10mm ;)
i zapytac jeszcze raz? Bo blok ktory pokazalem na zdjeciu ma 110 mm.

nikt ważny
19-05-2014, 16:02
.... Nikt wazny ma okreslona opinie na ten temat, ktora szanuje - pokazywal jak to powinno wygladac wg niego. Nie mam watpliwosci ze, z punktu widzenia mechanicznego poszerzenia sa pewniejsze, ale tez ze podklad XPS-owy bedzie "cieplejszy". Ile - nie jestem tak biegly w liczneiu jak kolega słoneczny :lol2: ...
Uf ościeżnicy to 1,3 W/m2K dla profili 5 komorowych i na nich dalej działamy, i to ze wzmocnieniem by nie było że ułatwiam sobie obliczenia.

I tak.....balkon 1,80 szerokości, docelowy poziom posadzki 27 cm czyli poszerzeń będziesz miał z 20 cm
daje CI to 0,36 mkw czyli 0,36 * 1,8 => 0,648 [W/m2K] . Teraz pomnóż to przez K sezonu grzewczego i wiesz co karolek? W tym wyliczeniu jest podstawowy błąd bo przy takiej posadzce masz co najmniej 18 cm styropianu pod wylewką czyli dotyka opiera się on o poszerzenie, dotyka do niego, co zobaczyłeś na rysunku który zamieściłem i wiesz . . . .
A zresztą, rób sobie co chcesz
Ja dla 0,65 W nie zawracałbym sobie d... i nie wygłupiałbym się z "oszczędnościami na ogrzewaniu"
Ważniejsze jest prawidłowe zamocowanie i podparcie tego okna - ale to już nie mój problem

karolek75
19-05-2014, 16:12
skad wiesz ze nie twoj ;)

nikt ważny
19-05-2014, 16:17
Bo ja z założenia montuję zawsze na poszerzeniach więc jakbyś zaczął mi pisać w mailach o XPSie zamiast poszerzeń, pogoniłbym Cię na cztery wiatry - a ostatnio pogoniłem tylko tego co wysłał zapytanie do ponad 80 adresów, nie chciało mi się dokładnie liczyć

karolek75
19-05-2014, 16:25
:)

No dobra - a jak to jest przy montazu w mowo ? "Kreci" sie to do tych profili?

ps. moze powinenem sie przeniesc na inny watek ?

nikt ważny
19-05-2014, 16:56
Kręci się, popatrz w sieci jak to się robi w MOWO
Popatrz na stronie oknotest.pl co i jak, T12345T jest podobnie jak ja, zwolennikiem takiego montażu gdy trzeba okna zamontować w warstwie ocieplenia

karolek75
19-05-2014, 17:07
Kręci się, popatrz w sieci jak to się robi w MOWO
Popatrz na stronie oknotest.pl co i jak, T12345T jest podobnie jak ja, zwolennikiem takiego montażu gdy trzeba okna zamontować w warstwie ocieplenia

Tyle, ze koszty chyba sporo wieksze niz konsole... a przy 30cm styro to w zasadzie wskazane byloby. Czemu mowo a nie konsole ?

nikt ważny
19-05-2014, 17:36
O raaaaany.
Dlatego bo po kilku montażach na MOWO jestem do nich bardziej przekonany
Subiektywna ocena montażysty/sprzedawcy czy sprzedawcy/montażysty

T12345T
19-05-2014, 17:48
Dlatego bo po kilku montażach na MOWO jestem do nich bardziej przekonany

A ja z kolei uważam, że jest to po prostu system prostszy w obsłudze i kompletny od razu.:-).

A tak przy okazji kilka fotek z MOWO wariacji, a właściwie podpowiedź co zrobić z.... odpadami:-). To było ciekawe wyzwanie. Budynek ma być pasywny. Będzie całkowicie opomiarowany dla sprawdzenia efektu. Jeśli zamierzenia inwestora sprawdzą się do końca koszt całości będzie oscylował koło 200.000,-. :-).

nikt ważny
19-05-2014, 18:13
Pomysł całkiem fajny, tylko widzisz, gdy montujesz jako usługobiorca to za bardzo nie możesz odejść od systemu, czego pilnuje Illbruck.
Zaoszczędzone 2 metry kształtki z (tak na oko) 6 mb obwodu - całkiem nieźle. Ja czegoś takiego klientowi zaproponować nie mogę

A co do zalet MOWO obaj jesteśmy zgodni

Odpadów nie ma gdy masz więcej jak jeden montaż.System dopuszcza sklejanie całości nawet z małych kawałków jak tutaj widać. Wszystko można, tylko z głową :)

karolek75
19-05-2014, 18:27
Ja sie pisze na taki resztkowy montaz w rejonie Bydg. Ktos ma odpady ?:yes:

karolek75
19-05-2014, 18:33
Pomysł całkiem fajny, tylko widzisz, gdy montujesz jako usługobiorca to za bardzo nie możesz odejść od systemu, czego pilnuje Illbruck.
Zaoszczędzone 2 metry kształtki z (tak na oko) 6 mb obwodu - całkiem nieźle. Ja czegoś takiego klientowi zaproponować nie mogę

A co do zalet MOWO obaj jesteśmy zgodni

Odpadów nie ma gdy masz więcej jak jeden montaż.System dopuszcza sklejanie całości nawet z małych kawałków jak tutaj widać. Wszystko można, tylko z głową :)

miales na mysli uslugodawce ? ;)

nikt ważny
19-05-2014, 18:44
nie, jestem dla Inwestora usługobiorcą - czy może mi już coś merda

nikt ważny
19-05-2014, 18:46
Ja sie pisze na taki resztkowy montaz w rejonie Bydg. Ktos ma odpady ?:yes:całościowy - czemu nie :)

Tomaszs131
19-05-2014, 19:01
Skoro jestesmy przy temacie MOWO, czy poszerzenie i profile MOWO trzeba czyms zaizolowac (papa, XPS itp)?
http://images54.fotosik.pl/169/3f62f56d909fe4c9gen.jpg
Dodam, ze docelowo przy balkonach bedzie taras z kostki, a same balkony sa zadaszone.
Z gory dziekuje.
Ps
Niestety funkcja wrzucania zdjec ze strony Muratora u mnie nie dziala, stad duzy format.

T12345T
19-05-2014, 19:07
Pomysł całkiem fajny, tylko widzisz, gdy montujesz jako usługobiorca to za bardzo nie możesz odejść od systemu, czego pilnuje Illbruck.


Illbruck pilnuje systemu nie odpadów. Reszta więc też została zrobiona mocno nie systemowo na foliach i aerożelu. W ogóle tam szły jeszcze rolety zewnętrzne i inne takie zajączki. Wszystko zostało uzgodnione z inwestorem, a on wybrał zapewnienie "będzie Pan zadowolony" niż gwarancję systemową:-). Oby był, bo jak nie to... mnie przy tym nie było:-).

nikt ważny
19-05-2014, 19:11
no przynajmniej na Ciebie nie będzie. A Inwestor... jak to co będzie - będzie Pan zadowolony :)

Tomaszs131a co dokładniej chcesz zabezpieczać i przed czym ? Jeśli planujesz ocieplenie w tym roku to nie ma powodu, jeśli w przyszłym to zabezpiecz przed wodą opadową i śniegiem by nie rozsadził klejenia kształtek do muru.
Czy na górze tak zostało, czy zdjęcie w trakcie ? Ładne okna, jaki kolor ?

Tomaszs131
19-05-2014, 19:32
no przynajmniej na Ciebie nie będzie. A Inwestor... jak to co będzie - będzie Pan zadowolony :)

Tomaszs131a co dokładniej chcesz zabezpieczać i przed czym ? Jeśli planujesz ocieplenie w tym roku to nie ma powodu, jeśli w przyszłym to zabezpiecz przed wodą opadową i śniegiem by nie rozsadził klejenia kształtek do muru.
Czy na górze tak zostało, czy zdjęcie w trakcie ? Ładne okna, jaki kolor ?

Okna mialem montowane w Listopadzie zeszlego roku, jakos przezimowaly- dzieki Bogu Zima byla lagoda :)
Mysle nad zabezpieczeniem styro, ktory jest przyklejon do profilu u podstawy balkonu. Poszerzene bedzie przysypane piaskiem przed ulozeniem kostki. Poza tym co z tasmami Trio u podstawy balkonu, one tez beda mialy kontakt z piaskiem? Ocieplac budnek zamierzam za pare tygodni. Przydalybysie jakies sugestie?
Ciesze sie, ze okna przypadly Ci do gustu- ich kolor to Daglezja. Oczywiscie u gory profilu zostala doklejona ksztaltka styro.

nikt ważny
19-05-2014, 20:06
Zapewne na to wszystko pójdzie jeszcze styropian i siatka, i klej i chyba nie trzeba będzie niczym zabezpieczać.
Można pomalować czymś co zabezpieczy dodatkowo przed wilgocią do poziomu gruntu - tak myślę
Taśmy Trio spokojnie wytrzymają prawie wszystko :)

MMichal
19-05-2014, 20:17
Witam


Illbruck pilnuje systemu nie odpadów. Reszta więc też została zrobiona mocno nie systemowo na foliach i aerożelu. W ogóle tam szły jeszcze rolety zewnętrzne i inne takie zajączki. Wszystko zostało uzgodnione z inwestorem, a on wybrał zapewnienie "będzie Pan zadowolony" niż gwarancję systemową:-). Oby był, bo jak nie to... mnie przy tym nie było:-).

Czyli pomysł ala Adam Słodowy :)

Tak się zastanawiam po co firmy wymyślają różne systemowe rozwiązania ? Illbruck zrobił prawie kompletny system tylko po to aby teraz go pociąć ?
Nie rozumiem tego ale może za głupi jestem.
W sposobie jak na fotkach w miejscach kształtek z movo bym dał konsole i byłoby pewnie taniej z możliwością dużo lepszej modyfikacji ustawienia okna itp itd no ale ....

Pozdrawiam

karolek75
19-05-2014, 20:43
nie, jestem dla Inwestora usługobiorcą - czy może mi już coś merda

merda. Ja biore usluge od dawcy.

nikt ważny
19-05-2014, 21:03
echhhh ten język polski - może się pomerdać
Inwestor jest dla mnie usługodawcą - czyż nie? Jest
Czyli ja jestem dla niego usługobiorcą - tak czy nie ? Tak
Więc kto ma rację - ja czy karolek75 ?

T12345T
19-05-2014, 21:03
W sposobie jak na fotkach w miejscach kształtek z movo bym dał konsole i byłoby pewnie taniej z możliwością dużo lepszej modyfikacji ustawienia okna itp itd no ale ....

No to przy następnej okazji dasz konsole, a potem zbudujesz na około nich ramkę żeby to docieplić. Rozumiem tę konieczność modyfikacji ustawienia. :-). Z tych zdjęć jasno wynika, że była konieczna i bez konsoli (najlepiej od pana Waldka) ni rusz:-). Jak ja to lubię.

T12345T
19-05-2014, 21:05
echhhh ten język polski - może się pomerdać
Inwestor jest dla mnie usługodawcą - czyż nie? Jest
Czyli ja jestem dla niego usługobiorcą - tak czy nie ? Tak
Więc kto ma rację - ja czy karolek75 ?

Ty jesteś usługodawcą on usługobiorcą. Ty wykonujesz dzieło on odbiera. Ty partolisz, on się wkurza. On nie płaci, Ty się wkurzasz. No proste! :-)

Charlie
19-05-2014, 21:11
echhhh ten język polski - może się pomerdać
Inwestor jest dla mnie usługodawcą - czyż nie? Jest
Czyli ja jestem dla niego usługobiorcą - tak czy nie ? Tak
Więc kto ma rację - ja czy karolek75 ?

Inwestor KUPUJE usługę od Ciebie a nie Ty od niego. A więc to Inwestor jest USŁUGOBIORCĄ bo Ci płaci !!!
To Ty wystawiasz FV dla Inwestora za usługę a nie on Tobie :)

K...wa, nie pij tyle.

nikt ważny
19-05-2014, 21:21
Kasztelańskie jest takie smaczne :)

nikt ważny
19-05-2014, 21:23
Ty jesteś usługodawcą on usługobiorcą. Ty wykonujesz dzieło on odbiera. Ty partolisz, on się wkurza. On nie płaci, Ty się wkurzasz. No proste! :-)Aaaaaa no masz rację, faktycznie
Uffff ale ani ja ani karolek75 się nie wkurzamy jeszcze na siebie
Usługod... no wiecie, my nie teges ;)

karolek75
19-05-2014, 21:35
a kto daje i odbiera .... nie nie teraz to ja cos krece ;)

nikt ważny
19-05-2014, 21:48
No dobra. Dość tych podchodów ;)
Mów karolek czego ci trzeba ?

MMichal
19-05-2014, 22:01
Witam


No to przy następnej okazji dasz konsole, a potem zbudujesz na około nich ramkę żeby to docieplić. Rozumiem tę konieczność modyfikacji ustawienia. :-). Z tych zdjęć jasno wynika, że była konieczna i bez konsoli (najlepiej od pana Waldka) ni rusz:-). Jak ja to lubię.

Nie jest istotne co i od kogo, mnie bawią takie kombinacje i tyle, oczywiście każdy może jak chce, ja tylko nie wiem po co ? skoro są rozwiązania już gotowe ?
ze zdjęć nie wynika nic a Twoje "lubienie" mnie powala :)

Pozdrawiam

nikt ważny
19-05-2014, 22:35
261151

T12345T
19-05-2014, 23:33
Witam



Nie jest istotne co i od kogo, mnie bawią takie kombinacje i tyle, oczywiście każdy może jak chce, ja tylko nie wiem po co ? skoro są rozwiązania już gotowe ?
ze zdjęć nie wynika nic a Twoje "lubienie" mnie powala :)

Pozdrawiam

To, że coś Ciebie nie bawi nie oznacza jeszcze, że jest to niepoprawne i zakazane. Myślę, że łatwiej znajdziesz sojuszników dla "wyrobów tylko gotowych" wśród osób o poczuciu humoru podobnym Twojemu.

MMichal
19-05-2014, 23:48
Witam


To, że coś Ciebie nie bawi nie oznacza jeszcze, że jest to niepoprawne i zakazane. Myślę, że łatwiej znajdziesz sojuszników dla "wyrobów tylko gotowych" wśród osób o poczuciu humoru podobnym Twojemu.

Andrzeju czytaj dokładniej co zostało napisane - mnie właśnie bawią takie kombinacje :)
i czy ja powiedziałem, że to jest zakazane ? absolutnie nie
sojuszników nie szukam - bo nie mam potrzeby, wszak żadnej wojny nie prowadzę :)
ale jak czytam co pisze człowiek, który chce uporządkować pewne sprawy to jestem hmmmm ... lekko zdziwiony.

Pozdrawiam

Brass
20-05-2014, 07:17
A mnie bawi gadka marketingowa sprzedawców "różnych" systemów: "skoro my sprzedajemy system to czemu KOMBINUJECIE? Przecież macie gotowe rozwiązania do zastosowania. Wystarczy kupić ode MNIE!"

karolek75
20-05-2014, 07:19
No dobra. Dość tych podchodów ;)
Mów karolek czego ci trzeba ?

Jeszcze troche wody w Brdzie musi przeplynac zanim bede cos potrzebowal.
Zanotowalem ;)

CzarnyIwan
20-05-2014, 10:55
Witam,
Doczytałem jeszcze ze Adams do okien schuco si 82 montuje okucia Sigenia Tytan, mieliście z nimi do czynienia???? Jak one wypadają względem Roto lub Winkhaus? Mam na myśli okucia w wersji WK2.

nikt ważny
20-05-2014, 11:11
zaskoczą cię lekkością ruchu klamką w porównaniu z innymi na WK-2
Powód - ruchoma rolka
A co do reszty, konserwacja i ochrona na etapie od montażu okien do zamieszkania przed kolejnymi szkodnikami nasze domy nawiedzającymi.

CzarnyIwan
20-05-2014, 11:56
A co do reszty, konserwacja i ochrona na etapie od montażu okien do zamieszkania przed kolejnymi szkodnikami nasze domy nawiedzającymi.

A po Polsku?

nikt ważny
20-05-2014, 12:32
oj przepraszam
Chodzi o to, że wielokrotnie okucia są już zniszczone, zasyfiałem tynkiem, gipsem, farbą czy klejami, na etapie dalszych prac, po ich montażu

witek86
23-05-2014, 12:18
Skoro jestesmy przy temacie MOWO, czy poszerzenie i profile MOWO trzeba czyms zaizolowac (papa, XPS itp)?
http://images54.fotosik.pl/169/3f62f56d909fe4c9gen.jpg
Dodam, ze docelowo przy balkonach bedzie taras z kostki, a same balkony sa zadaszone.
Z gory dziekuje.
Ps
Niestety funkcja wrzucania zdjec ze strony Muratora u mnie nie dziala, stad duzy format.

to są 2 szyby czy już mi wzrok szwankuje?

Tomaszs131
24-05-2014, 06:20
witek86 nie, to sa trzy szyby.
Co do tego balkonu i innych w moim domu, to pojawil sie problem i zmuszony bylem je reklamowac do Heki. Otoz, w celu wentylacji pomieszczen po tynkach zostawilem je w pozycji uchylonej na caly dzien i pojawil sie problem z ich zamknieciem.
Balkon lukowy calkiem opadl i gorna czesc mechanizmu od strony oscieznicy wygiela sie.
Ledwo zdolalem go zamknac. Serwisant ma sie pojawic w nastepnym tygodniu.
Czyzby mechanizmy byl nie odpowiedni dla okna RU i ciezar skrzydla zrobil swoje?

witek86
24-05-2014, 08:38
po tym opisie nie wiem co może być ale jeśli okna były wstawione i działały to raczej nic strasznego się nie stało.
Daj znać co i jak po wizycie serwisanta.
a jeśli można to kto wykonywał montaż ?

nikt ważny
24-05-2014, 08:46
Montaż w MOWO nie różni się od montażu tradycyjnego w kwestii wykończenia połączenia okna z murem tam gdzie ma być taras, parapet czy cokolwiek innego. Trzeba to dalej obrobić tak jak się to robi gdy okno jest zamontowane tradycyjnie.
Co do reszty, opisz po wizycie serwisu

finlandia
24-05-2014, 10:56
...Balkon lukowy calkiem opadl i gorna czesc mechanizmu od strony oscieznicy wygiela sie.
Ledwo zdolalem go zamknac. Serwisant ma sie pojawic w nastepnym tygodniu.
Czyzby mechanizmy byl nie odpowiedni dla okna RU i ciezar skrzydla zrobil swoje?
Myślę, że teza o nieodpowiednim mechanizmie RU jest tylko częściowo trafna. Wg mnie w łukach nie powinno się stosować RU a jedynie Rozwierne (pewien znajomy montażysta powiedział mi wiele lat temu: "nie chcesz problemów, to bierz tylko ROZWIERNE". Uchył w takim skrzydle może rodzić problemy użytkowe, szczególnie w uchylonym skrzydle, podniesionym za bardzo na zawiasie (takie skrzydło jest w uchyle przechylone w stronę klamki, łapie odkształcenie przy dłuższym tkwieniu w tej pozycji i stąd "problem").
Oczywiście możecie to bronić montażem, przeszkleniem, doświadczeniem itp i pewnie jest w tym jakaś racja, ale może moje doświadczenia komuś się przydadzą.
To są moje obserwacje z pracą uchylanych skrzydeł łukowych.

nikt ważny
24-05-2014, 14:29
jak jest rolka najazdowa powody są gdzie indziej
Jeśli tej rolki nie ma - realnie błąd producenta
Skrzyło powinno na stałe opierać się na rolce, przejście na U nie powoduje wtedy obciążenia zawiasów i możliwości odkształceń
Takie okno zawsze przy zamykaniu powinno być podparte po stronie klamki - a to właśnie gwarantuje rolka z najazdem
Przyjedzie serwis, Tomasz nam opowie co i jak
Może montażysta coś sp... tez tak może być

nikt ważny
24-05-2014, 14:34
Finlandia - mnie też tak mówiono do czasu. Poza tym pozmieniało się troszkę w okuciach. Kiedyś wogóle nie było okuć RU do łuków

Tomaszs131
24-05-2014, 14:36
finlandia masz raacje, w tych balkonach lepiej nie miec mechanizmu RU- jak juz to z blokada klamki. U mnie blokady nie ma i nic z tym zrobic sie raczej nie da.
Najgorsze, ze to jedno"okno" w pomieszczeniu :(
Co dziwnego, dwa balkony, z ktorymi jest problem mam po stronie wschodniej. Jeden z nich dziala dzisiaj calkiem dobrze, drugi bez zmian nie mozna go dokonca domknac klamka. Lukowy jest od poludnia i prawdopodobnie wysoka temperatura powietrza zrobila swoje.
Niestety nie bedzie mnie przy serwisantach, relacje zda mi moj tesc- stolarz.
Ma wieksze pojecie na temat okien ode mnie.

ok**t
25-05-2014, 10:22
Jeżeli chodzi o okna łukowe to zgadzam się z Finlandią. Zalecam rozwierne. Mogą być okute RU, ale z blokadą uchyłu.

nikt ważny
25-05-2014, 10:44
Nie zgadzam się z przedmówcami. Mimo braku wzmocnienia w łuku szyba stanowi element usztywniający i trzymający płaszczyznę skrzydła. Jeśli przy uchylę skrzydło jest oparte nie tylko na zawiasie lecz także na wślizgu zamocowanym niedaleko słupka, nie ma prawa się nic dziać.
Mało tego, czasem, przy większych gabarytach czy promieniu warto zamienić szyby z 4 na 6mm by dodatkowo skrzydło usztywnić bądź . . bądź wkleić szybę - to rozwiązanie jest najlepsze i czasem sobie myślę, że wogóle okna łukowe z założenia powinny mieć szyby wklejane

ok**t
25-05-2014, 11:00
Przy szybie wklejanej chyba masz rację. Ale często Klient kupując okno łukowe uważa, że działa ono jak prostokątne, a tak bardzo często nie jest, więc lepiej Klienta uprzedzić o tym wcześniej niż mieć problemy.

nikt ważny
25-05-2014, 11:29
Nie tylko w tym przypadku mam rację :) jakbyś nie wiedział hi hi hi
Od czasu gdy Winkhaus wprowadził okucia do RU, po pierwszych niepowodzeniach gdyż nie mogliśmy odkryć powodu przestawiania się skrzydła by było możliwe ponowne jego "wejście" w zawias i znalezieniu rozwiązania nie mamy z nimi kłopotu. Najprawdopodobniej jednak jest błąd na produkcji, zapomnieli a montażysta też nie zauważył i nie dodał od siebie
Opis kłopotów jakby potwierdza moją sugestię co do przyczyny. Jeśli okna są na Winkhausie to na 99% powodem jest brak ślizgu. Wtedy przy zamykaniu nożyce nie trafiają w zawias i łatwo całość pokrzywić nie wiedząc jak zamknąć

ClNEK
25-05-2014, 13:24
Vetrex wkleja szyby w skrzydła w każdym balkonie łukowym od jakiejś tam wysokości. Do tego jest regulowany ślizg na dole skrzydła i zero problemow z takimi balkonami. Tzn jest jeden duży problem. Ich luki sa przez to sporo droższe od konkurentów i ciężko taki sprzedać ;-)

Tomaszs131
25-05-2014, 16:23
Jeśli okna są na Winkhausie to na 99% powodem jest brak ślizgu. Wtedy przy zamykaniu nożyce nie trafiają w zawias i łatwo całość pokrzywić nie wiedząc jak zamknąć

Czy bylaby mozliwosc wkleic jakies zdjecie albo link, ktory obrazuje owy slizg.

ClNEK
26-05-2014, 10:14
Tutaj masz schemat dla Roto, na samym dole oznaczone numerem 1. Słabo widać. Ma on regulacje wysokości. Mozna nim podnieść skrzydło, jeżeli rozwórka od uchyłu nie chce wejść na swoje miejsce.

http://www.pphudario2.pl/okucia/lukowe.jpg

Tomaszs131
26-05-2014, 11:54
Tutaj masz schemat dla Roto, na samym dole oznaczone numerem 1
Dziekuje bardzo za odpowiedz.

nikt ważny
26-05-2014, 13:14
NIC NIE RUSZAJ !!! Niech sprzedawca bądź serwis się tym zajmie

Tomaszs131
26-05-2014, 13:56
NIC NIE RUSZAJ !!! Niech sprzedawca bądź serwis się tym zajmie

Wcale nie zamierzam otwierac balkonu lukowego. Poczekam az serwisant sie tym zajmie. Mam jeszcze 4 prostokatne balkony. Chcialbym sprawdzic czy, w dzialajacych zamontowali okucie slizgowe. No chyba, ze w ich przypadku okucie moze wyglac inaczej i slizgowe jest montowane tylko dla balkonu lukowego?

nikt ważny
26-05-2014, 14:24
do łukowych powinno być
do prostokątnych - nie koniecznie
Jak to wygląda?
Po otwarciu balkonu spójrz na ościeżnice, jeśli masz taką czarną rolkę - średnica ok 10 mm, długość ok 5o mm - oznacza to że ślizg jest
Nie mam zdjęcia -niestety

Tomaszs131
26-05-2014, 15:06
do łukowych powinno być
do prostokątnych - nie koniecznie
Jak to wygląda?
Po otwarciu balkonu spójrz na ościeżnice, jeśli masz taką czarną rolkę - średnica ok 10 mm, długość ok 5o mm - oznacza to że ślizg jest
Nie mam zdjęcia -niestety

Nie ma mnie na miejscu, ale poprosze tescia by zrobil pare fotek. Jak je dostane to sie z Wami podziele.
Nie jestem do konca pewny, chyba w lukowym nie ma slizgu. Nie przypominam sobie by cos taki bylo.

nikt ważny
26-05-2014, 15:19
jeśli nie ma to . . . cóż. . . nauczka dla fabryki by nie żałować 2 zł :)

witek86
26-05-2014, 16:27
to okna awilux więc powinien być :)
wcześniej dawali rolkę schuco teraz dają ślizg winkhausa

marloww
27-05-2014, 10:12
Hej :)

Szukam opinii o oknach DAKO. Mogą być nawet te pozytywne :)

Zastanawiam się nad modelem v82 lub v90. porównywałem je z Vetrex-ami. Jakościowo są bardzo podobne (może nawet lepsze).

Byłem już prawie zdecydowany na zakup v82 od Vetrex. Niestety ekipa montażystów mnie nie przekonała. Mam prawie 30 okien do wymiany i nie chcę ryzykować.

Jak ma się DAKO do Oknoplast? Ten ostatni producent wychodzi w mojej okolicy strasznie drogo i w cenie V90 (DAKO/Vetrex) mogę mieć profil Koncept (3 szyby).

Pozdrawiam, marloww

slaku
27-05-2014, 10:25
A jak się na oknoplast do dako albo do vetrexu, i co przemawia do ciebie za tymi firmami? Widzę, że zwracasz uwagę na montaż - to dobrze, tylko ciekaw jestem dlaczego nie spodobali ci się montażyści od dilera z vetrexu?

witek86
27-05-2014, 11:13
Hej :)

Szukam opinii o oknach DAKO. Mogą być nawet te pozytywne :)

Zastanawiam się nad modelem v82 lub v90. porównywałem je z Vetrex-ami. Jakościowo są bardzo podobne (może nawet lepsze).

Byłem już prawie zdecydowany na zakup v82 od Vetrex. Niestety ekipa montażystów mnie nie przekonała. Mam prawie 30 okien do wymiany i nie chcę ryzykować.

Jak ma się DAKO do Oknoplast? Ten ostatni producent wychodzi w mojej okolicy strasznie drogo i w cenie V90 (DAKO/Vetrex) mogę mieć profil Koncept (3 szyby).

Pozdrawiam, marloww

stawiasz pytanie i sam sobie na nie odpowiadasz , niech dako się cieszy:)

ok**t
27-05-2014, 18:25
Jak ma się DAKO do Oknoplast? Ten ostatni producent wychodzi w mojej okolicy strasznie drogo i w cenie V90 (DAKO/Vetrex) mogę mieć profil Koncept (3 szyby).
Pozdrawiam, marloww

Ostatnio porównywałem Winergetica Premium Oknoplastu do V90+ Vetrexa i cena wyszła praktycznie taka sama. Może oblicz okna Oknoplastu u innego dealera, bo profil Koncept to już przeżytek:) Co do Dako to dziwnie liczą ? -profil 82mm (DPQ82) droższy od 90mm (DPT90).

lart_2
27-05-2014, 21:52
Ściema, a ja za to mimo złych opini bardzo mocno rozważam zakup stolarki aluminiowej :) Ściągnąłem już oferty na ALU jak również na ALU i muszę powiedzieć, że różnica cenowa między dobrym PCV i ALU powolutku się zaciera. Ludzie może podpowiecie na jakim profilu ALU i producencie się skupić. Na tą chwile zastanawiam się nad profilami:
- ALUPROF MB-86 (SI,ST),
- ALIPLAST STAR lub SUPERIAL I+,
- Reynears,
- YAWAL 77 HI
- DRUTEX 70 HI
jak ktoś miał/ma do czynienia ze stolarką aluminiową bardzo proszę o podpowiedź, co warto wybrać jaki profil i dlaczego .... :)
Co do wykonawców to jeszcze nie wiem, najlepiej jak by był ze śląska :)

ok**t
28-05-2014, 09:08
Ściema, a ja za to mimo złych opini bardzo mocno rozważam zakup stolarki aluminiowej :) Ściągnąłem już oferty na ALU jak również na ALU i muszę powiedzieć, że różnica cenowa między dobrym PCV i ALU powolutku się zaciera. Ludzie może podpowiecie na jakim profilu ALU i producencie się skupić. Na tą chwile zastanawiam się nad profilami:
- ALUPROF MB-86 (SI,ST),
- ALIPLAST STAR lub SUPERIAL I+,
- Reynears,
- YAWAL 77 HI
- DRUTEX 70 HI
jak ktoś miał/ma do czynienia ze stolarką aluminiową bardzo proszę o podpowiedź, co warto wybrać jaki profil i dlaczego .... :)
Co do wykonawców to jeszcze nie wiem, najlepiej jak by był ze śląska :)

Aluminium jak najbardziej jest pożądane zwłaszcza jeżeli chodzi o duże przeszklenia. Z profili jakie wymieniłeś najbardziej przekonuje mnie Aluprof MB-86 SI. Ma bardzo dobre parametry termiczne i niewiele jest droższy od MB-86 ST. Jest jeszcze MB 86 Aero z najlepszymi parametrami, ale w cenie nieadekwatnej do osiągniętych korzyści termicznych.

ok**t
28-05-2014, 09:11
Czytałem na innym forum (nie podam linka z przyczyn oczywistych), że okna aluminiowe nie są raczej stosowane do domów jednorodzinnych. Ale oprócz kosztów właściwie nie padły żadne argumenty. Dlatego też bym się chętnie czegoś dowiedział na ten temat. Ma ktoś takie okna w domu?

Stosuje się i to coraz częściej ze względu na projektowane przez architektów duże przeszklenia, gdzie zastosowanie PVC jest niemożliwe ze względu na wytrzymałość. Aluminium jest droższe, ale to produkt nieporównywalny do PVC. W tej chwili też parametry termiczne okien Aluminiowych są coraz lepsze.

Charlie
28-05-2014, 23:00
Ściema, a ja za to mimo złych opini bardzo mocno rozważam zakup stolarki aluminiowej :) Ściągnąłem już oferty na ALU jak również na ALU i muszę powiedzieć, że różnica cenowa między dobrym PCV i ALU powolutku się zaciera. Ludzie może podpowiecie na jakim profilu ALU i producencie się skupić. Na tą chwile zastanawiam się nad profilami:
- ALUPROF MB-86 (SI,ST),
- ALIPLAST STAR lub SUPERIAL I+,
- Reynears,
- YAWAL 77 HI
- DRUTEX 70 HI
jak ktoś miał/ma do czynienia ze stolarką aluminiową bardzo proszę o podpowiedź, co warto wybrać jaki profil i dlaczego .... :)
Co do wykonawców to jeszcze nie wiem, najlepiej jak by był ze śląska :)

Bierz YAWAL 77 HI - przystępna cena i wysokie parametry.Uf = 1,1

lart_2
28-05-2014, 23:32
Bierz YAWAL 77 HI - przystępna cena i wysokie parametry.Uf = 1,1

A znasz jakiegoś producenta co robi dobre okna w tym profilu??

ok**t
29-05-2014, 11:07
Lepszy jest MB 86 SI z Uf na poziomie od 0,92 W/m2K.

Tomaszs131
29-05-2014, 18:35
Jestem juz po wizycie serwisantow na budowie.
Panowie profesjonalnie podeszli do problemu i bez zadnych ceregieli wymienili zawias w balkonie lukowym. Poprosilismy o zamontowanie w klamce blokady i tak juz nie mamy balkonu lukowego typu RU. Witek86 miales racje, w lukowym wslizg byl zamontowany.
Okna zamontowane zostaly prawidlowo. Nie bylo co do tego zadnych watpliwosci.
Serwisant podkreslil, ze przy pozycji uchylonej szyba mogla sie nagrzac nawet do 90 st. I to moglo spowodowac chwilowy problem z zamykaniem prostokatnych balkonow. Owe balkony dzialaja teraz prawidlowo, regulacja ich nie byla konieczna. Wslizgi orginalne zamontowane byly w balkonie o szerokosci skrzydla 900 mm. Serwisanci byli natyle uprzejmi, ze owe wslizgi zamontowali w wezszych skrzydlach innych balkonow (750 mm).Wyregulowili rowniez pozostale okna (18szt.).
Podsumowujac firma Awilux stanela na wysokosci zadania. Profesjonalizm, rzetelnosc i wysoka kultora osobista pracownikow serwisu upewnila mnie w przekonaniu, ze dokonalem wlasciwego wyboru okien.

ok**t
29-05-2014, 20:24
Oby więcej firm podchodziło tak do serwisu,

witek86
31-05-2014, 10:07
Jestem juz po wizycie serwisantow na budowie.
Panowie profesjonalnie podeszli do problemu i bez zadnych ceregieli wymienili zawias w balkonie lukowym. Poprosilismy o zamontowanie w klamce blokady i tak juz nie mamy balkonu lukowego typu RU. Witek86 miales racje, w lukowym wslizg byl zamontowany.
Okna zamontowane zostaly prawidlowo. Nie bylo co do tego zadnych watpliwosci.
Serwisant podkreslil, ze przy pozycji uchylonej szyba mogla sie nagrzac nawet do 90 st. I to moglo spowodowac chwilowy problem z zamykaniem prostokatnych balkonow. Owe balkony dzialaja teraz prawidlowo, regulacja ich nie byla konieczna. Wslizgi orginalne zamontowane byly w balkonie o szerokosci skrzydla 900 mm. Serwisanci byli natyle uprzejmi, ze owe wslizgi zamontowali w wezszych skrzydlach innych balkonow (750 mm).Wyregulowili rowniez pozostale okna (18szt.).
Podsumowujac firma Awilux stanela na wysokosci zadania. Profesjonalizm, rzetelnosc i wysoka kultora osobista pracownikow serwisu upewnila mnie w przekonaniu, ze dokonalem wlasciwego wyboru okien.

twoje podsumowanie mnie rownież w tym upewnia:)

pozdrawiam i bezproblemowego budowania

Tomaszs131
31-05-2014, 12:53
pozdrawiam i bezproblemowego budowania

Dzieki, bezproblemowo domu chyba jeszcze nikt nie postawil ;)
Ja napewno tym pierwszym nie bede :)
Pozdrawiam

enedue
01-06-2014, 16:00
Mam takie pytanie - czy można wstawić okno przesuwne, które niejako będzie pełniło funkcję drzwi wejściowych do pracowni, z zamkiem na klucz, otwierane od zewnątrz i wewnątrz.

nikt ważny
01-06-2014, 16:42
W HS (podnoszone-przesuwane) jest to możliwe, w PSK (uchylno-przesuwne) nie

enedue
01-06-2014, 18:18
dziękuję :)

bwojtek
02-06-2014, 07:11
W HS (podnoszone-przesuwane) jest to możliwe, w PSK (uchylno-przesuwne) nie

W PSK też można.

nikt ważny
02-06-2014, 10:58
Aaaaa widzisz, to jestem nie doinformowany i póki co się z tym jeszcze nie spotkałem
Bwojtku, masz może zdjęcia takiego rozwiązania ?

Opole
02-06-2014, 12:37
Stosuje się, stosuje. Myślę, że chodziło raczej o kwestie estetczne - okna wykonane ze stolarki aluminiowej mają specyficzny wygląd, taki trochę przemysłowy... i oczywiście właściwości praktyczne - aluminium jest bardziej odporne. Stąd częściej wykorzystuje się je w budownictwie przemysłowym. Ogólnie najczęściej wewnątrz takiego aluminiowego profilu zwykle jest i tak PVC - dla lepszej izolacji termicznej. Ja mam takie okna pvc-alu, co prawda w firmie, ale myślę, że spokojnie można takie też zamontować w budynku mieszkalnym.

Poleciłbym jedną firmę, ale nie mogę bo na tym forum to "spam".

bwojtek
02-06-2014, 13:06
Aaaaa widzisz, to jestem nie doinformowany i póki co się z tym jeszcze nie spotkałem
Bwojtku, masz może zdjęcia takiego rozwiązania ?

Niestety nie mam. Ale stosuje się wtedy klamkę prawie taką samą jak do HSa. No i PSK musi być na skrzydle pośrednim.

stefan_ems
02-06-2014, 13:15
...


Nie ma chyba producenta okien i drzwi w "opolskim", które nie eksportuje swoich produktów na zachód.
Jakość obsługi klienta miejscowego jest odwrotnie proporcjonalna do ilości zamówień z zagranicy a ceny wprost proporcjonalne.
Nie ma w tym może nic dziwnego. Chce tylko uczulić, ze opolskie to specyficzny rynek z bardzo dużymi różnicami w cenach.
Wiem, bo "kasting" mam już za sobą, okna właśnie zamontowane.

Odnośnie stolarki aluminiowej to jest kilka bardzo dobrych firm w opolskim i faworyzowanie jednej na forum to zwykły spam.
Pzdr.

Opole
02-06-2014, 14:10
Odnośnie stolarki aluminiowej to jest kilka bardzo dobrych firm w opolskim i faworyzowanie jednej na forum to zwykły spam.
Pzdr.

Czyli co? Nie można już polecić sprawdzonej firmy?

Jasne, że jest wiele firm, na pewno są i lepsze od tej, którą wymieniłem, ale po prostu ja byłem z tej zadowolony i chciałem się podzielić rekomendacją. No, ale jak to jest traktowane, jako spam, to ok, spoko - nic już więcej nie będę tu nikomu polecał. :|

nikt ważny
02-06-2014, 18:34
Niestety nie mam. Ale stosuje się wtedy klamkę prawie taką samą jak do HSa. No i PSK musi być na skrzydle pośrednim.
Szczerze mówiąc jeszcze nie miałem do czynienia z PSK wykonaną na profilu okiennym, wszystkie zawsze na pośrednim
Mnie zastanawia użytkowe uchylanie i otwieranie z zewnątrz - to chyba ekwilibrystyka, mimo wszystko

bwojtek
02-06-2014, 19:30
Mnie zastanawia użytkowe uchylanie i otwieranie z zewnątrz - to chyba ekwilibrystyka, mimo wszystko
Szczyt ergonomii to raczej nie jest ale da się przeżyć :)

witek86
03-06-2014, 10:39
Szczerze mówiąc jeszcze nie miałem do czynienia z PSK wykonaną na profilu okiennym, wszystkie zawsze na pośrednim
Mnie zastanawia użytkowe uchylanie i otwieranie z zewnątrz - to chyba ekwilibrystyka, mimo wszystko

mam takie wstawione z Anglii , klient ma podesłać filmik to wstawię link :)
To było wejście do oranżerii
obecnie zamiast uchylno -przesuwnego okucia dałbym odstawno przesuwne nie było by efektu że skrzydło upada:)

nikt ważny
03-06-2014, 19:21
podsumowanie branży okiennej
http://youtu.be/LHdrZpto4-c

bwojtek
03-06-2014, 20:13
podsumowanie branży okiennej
http://youtu.be/LHdrZpto4-c (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fyoutu.be%2FLHdrZpt o4-c)

Trzeba "z..." tak jak i w każdej branży. Chyba, że jesteś monopolistą w danej dziedzinie ;)
Branża jest chora przez debili dołujących ceny. Mam na myśli zarówno producentów jak i dealerów. Z punktu widzenia konsument niska cena pozornie wydaje się czymś dobrym. Jednak życie weryfikuje te poglądy po kilku latach.
Życzmy sobie by świadomość inwestorów/konsumentów rosła co wyjdzie na dobre wszystkim w tym łańcuchu pokarmowym.

PromesaBudownictwo
03-06-2014, 21:38
Zamykamy stan surowy domu. Poszukujemy obecnie okien. Najlepiej drewnianych w kolorze brazu, może może jasny brąz, orzech. Firm jest tak dużo, ze trudno wybrac. Może ktos poleci mi dobrą i sprawdzoną firme , najlepiej w okolicach Śląska.
krystyna

Dobre drewniane okna to Prommax z Włoszczowej, tel 603 535 826 do handlowca który obsługuje moje inwestycje.

Tomaszs131
03-06-2014, 22:20
Dobre drewniane okna to Prommax z Włoszczowej, tel 603 535 826 do handlowca który obsługuje moje inwestycje.

Pierwszy post zaczynasz od reklamy. Czekamy na drugi.....

stary
03-06-2014, 22:59
Niestety nie mam. Ale stosuje się wtedy klamkę prawie taką samą jak do HSa. No i PSK musi być na skrzydle pośrednim.
Można zastosować np. takie rozwiązanie jak w tej PSK alu.
GU ma tych klamek sporo w ofercie, od prawie płaskich , "wślizgujących" się pomiędzy słupek skrzydło, po lekko wystające (jak ta), kanciaste czy zaokrąglone w kilku wersjach.

finlandia
07-06-2014, 12:37
Wczoraj mialem okazję być w Jezierskim - w swoim nowym "showroomie" ( taka ładna ekspozycja) pokazali przesuwkę na okuciu Winhausa DUO PORT.
Różnica jest przede wszystkim w sposobie otwierania - jest to okucie odstawno-przesuwne (czyli się nie uchyla a odjeżdża całym pionem). I ma możliwość zwykłego obsłużenia z zewnątrz jak HS (np. za pomocą zwykłego pochwyciuku balkonowego). Mi w tym czymś się najbardziej podobało zamykanie - takie płynne, z hamulcem jak w szafkach kuchennych. Fajny bajer:)

ok**t
07-06-2014, 23:04
Zasługa Winkhausa :)

nikt ważny
07-06-2014, 23:51
Zasługa Winkhausa :)
słuszna uwaga.
Na zdrowie wypiję kolejną kolejkę Żubrówki :)

finlandia
08-06-2014, 10:10
Zasługa Winkhausa :)

Dlatego napisalem nazwe okucia:) idealnie zbiegl sie w czasie z rozmowami o przesuwkach ktotr mozna otworzyc z zewnatrz.

witek86
08-06-2014, 18:44
właśnie o takiej mówiłem , już jak ktoś kupuje to z takim właśnie okuciem:)
w naszym showroomie możesz też zobaczyć :P

miałem jechać ale za daleko a poza tym tydzień temu byłem

Sturmer
08-06-2014, 21:32
Żeby nie zaśmiecać wątku groźnego inwestora przenoszę zasadnicze pytanie tutaj:


To znaczy jak ma wyglądać zamawianie okien? W salonach chcą zaliczkę w wysokości nawet 80 %, a najlepiej to 100 i wtedy dają extra zniżki.
Będę za 2 tygodnie zamawiać okna, będzie też pomiar na budowie.
Czy mógłbym prosić o wytyczne jak powinna być rozwiązana kwestia umowy i zaliczki oraz jak ma przebiegać pomiar i protokół z niego? Czy umawiać kierownika budowy na to?

Kolejne pytanie, wybrałem okna krispola FEN 92 i zastanawiam się nad systemem montażu, wg kolejności od najgorszego myślę tak: warstwowy, Illbruck TP652 Illmod TRIO+, Multifunkcyjna taśma rozprężna ISO Chemie-Bloco One . Co sądzicie o taśmach 3 w 1? Czy lepiej brać illbrucka czy tą iso chemie?
Okno ma profil 92 mm a taśma illbrucka to chyba max 88? w iso chemie chyba nawet 74. Czy są szersze bo na stronie producenta nie bardzo wiadomo.

Jak dobrze przygotować otwór okienny pod montaż okien w takim systemie pod taśmy?

Mam teraz tak, co i czym zrobić żeby było dobrze?

264453264454264455264456

Planuję też zastosować styropianowe kształtki podparapetowe illbruck i3

bwojtek
08-06-2014, 21:43
Kolejne pytanie, wybrałem okna krispola FEN 92 i zastanawiam się nad systemem montażu
Chcesz skończyć jak "groźny"? To idź dalej tą drogą... No chyba, że masz w okolicy 20 sprzedawców okien FEN 92 (bardzo wątpię) i tylko szukasz punktu odniesienia.

finlandia
08-06-2014, 22:50
Zastosowanie taśm w tych otworach będzie zmarnowaniem pieniędzy. Powinny być wyrównane. Im równiejszy otwór, tym lepiej ułożą się taśmy czy folie. Zostawione miejsce w nadprożu też trzeba wcześniej wypełnić tym, co tam ma być.
Sprzedawca / pomiarowiec nic nie mówił?

Sturmer
08-06-2014, 23:51
Czy ja niewyraźnie piszę? Zapytalem się jak obecne otwory przygotować pod montaż a nie że będę w nie montować.
Jak ja uwielbiam takie teksty najlepszych doradców na forum - bwojtek powiedz wyraźnie co masz do powiedzenia, bo takie aluzje to może łapie Wasze grono ale ja nie wiem o czym piszesz.
Czy tak ciężko przeczytać dokładnie i udzielić konkretnej odpowiedzi? A jak nie chcecie to po prostu olejcie post i nic nie piszcie. Tylko w takim razie po co tu jesteście i po co to forum?
W nadproże pójdzie cooltherm kingspana pod rolety .

karolek75
09-06-2014, 10:23
Witam, mam pytanie:
Okno taras - wymiar 295/235.
Jakie maksymalnie duzy podzial moze byc dla okna PSK (jak najszersza przesuwka + fix) - producenci Vetrex Alphaline V90+ albo Adams Passiv+ . Jak "plynnie i lekko" to bedzie chodzic?

Bo HS-y spokojnie50/50(?)

ClNEK
09-06-2014, 10:33
PSK tez 50/50.
Max wymiar dla Vetrexu przy takim podziale to właśnie 3000mm

witek86
09-06-2014, 10:52
Czy ja niewyraźnie piszę? Zapytalem się jak obecne otwory przygotować pod montaż a nie że będę w nie montować.
Jak ja uwielbiam takie teksty najlepszych doradców na forum - bwojtek powiedz wyraźnie co masz do powiedzenia, bo takie aluzje to może łapie Wasze grono ale ja nie wiem o czym piszesz.
Czy tak ciężko przeczytać dokładnie i udzielić konkretnej odpowiedzi? A jak nie chcecie to po prostu olejcie post i nic nie piszcie. Tylko w takim razie po co tu jesteście i po co to forum?
W nadproże pójdzie cooltherm kingspana pod rolety .

otwór pod taśmę trio (3 w 1) musi być idealnie równy nie może być zamków itd
musisz wygładzić jakąś zaprawą lub czymś podobnym ościeża
to samo się tyczy przy zastosowaniu taśm paroizolacyjnych

widać że cofanie nadproża jest mury wyglądają na "ładne" więc ekipa wie co robi

Brass
09-06-2014, 10:59
..... i zastanawiam się nad systemem montażu, wg kolejności od najgorszego myślę tak: warstwowy, Illbruck TP652 Illmod TRIO+, Multifunkcyjna taśma rozprężna ISO Chemie-Bloco One . Co sądzicie o taśmach 3 w 1? Czy lepiej brać illbrucka czy tą iso chemie?
Okno ma profil 92 mm a taśma illbrucka to chyba max 88? w iso chemie chyba nawet 74. Czy są szersze bo na stronie producenta nie bardzo wiadomo.

Jak dobrze przygotować otwór okienny pod montaż okien w takim systemie pod taśmy?



Otwory pod taśmy multifunkcyjne muszą być otynkowane i "wyciągnięte' do pionów i poziomów. I należy to zrobić przed pomiarem. Nadproża docieplone, materiał izolacyjny przyklejony dokładnie, w poziomie.
Polecam jednak zastanowić się nad klasycznym montażem warstwowym (taśmy wewnętrzna i zewnętrzna, w środku piana).

Sturmer
09-06-2014, 14:38
Dziękuję za porady.
Reasumując - jeśli pod montaż warstwowy to wystarczy same otwory w silce zalepić? Jeśli taśmy 3 w 1 to wszystko dokładnie wyrównać np zaprawą termoizolacyjną?
Czy ocieplenie nadproża musi być zrobione przed montażem okien niezależnie od wybranego sposobu, czy tylko w przypadku taśm 3 w 1?
Brass, dlaczego bardziej polecasz montaż warstwowy?

Co jest nie tak w oknach krispola FEN92 , że mam mieć problem jak groźny inwestor? Oglądałem różne okna i akurat te mi się podobają i odpowiadają parametrami. Jako że montaż przewiduję dopiero we wrześniu to wybieram się do salonu za jakieś 2 tygodnie celem omówienia szczegółów. Na co zwrócić uwagę podczas zawierania umowy i podczas pomiarów?

witek86
09-06-2014, 14:57
przy użyciu taśmy 3 w 1 musi być idealnie bo jak taka taśma rozpręży się za mocno to traci swoje właściwości
przy foliach masz jakiś margines bo zazwyczaj ma ona z 7cm
powierzchnia musi być gładka i jednolita

ocieplenie nadproża powinno być przed montażem okien
montaż rolet może być po montażu okien ale to ocieplenie warto zrobić

T12345T
09-06-2014, 15:15
Czy ocieplenie nadproża musi być zrobione przed montażem okien niezależnie od wybranego sposobu, czy tylko w przypadku taśm 3 w 1?


Finalnie ma być mniej więcej tak jak na zdjęciach, a więc ocieplenie nadproży przed montażem okien w każdym przypadku. Jeśli z foliami i aerożelem, to na dwa razy. Styropian/folie/aerożel/puszka. Dlaczego lepiej warstwowo? Bo szczelniej i bardziej trwale. Dlaczego na foliach? Bo szczelniej, bardziej trwale i wyższy poziom wybaczania niedokładności i błędów.

karolek75
09-06-2014, 16:31
O jkaich konkretnie aerozelach mowisz ? Ja u siebie bede mial silke 18, wiec miejsca na cofanie nadproza raczej nie ma. Bedzie styropianu suto

T12345T
09-06-2014, 17:33
O jkaich konkretnie aerozelach mowisz ?

Mata aerożelowa 1cm

karolek75
09-06-2014, 18:46
I to mozna bez problemu kupic w ilosciach na "kilka" rolet ?

Brass
09-06-2014, 19:50
Mata aerożelowa 1cm

Taka mata daje tyle co 2 cm grafitowego styro. Warto to się w to bawić? Chyba tylko dla hecy....

Brass
09-06-2014, 19:53
Finalnie ma być mniej więcej tak jak na zdjęciach

Dlaczego te okna są cofnięte w głąb ściany? Toż to barbarzyństwo. I po co te areożele, jak montaż z takim babolem?

ok**t
10-06-2014, 14:23
Dlaczego te okna są cofnięte w głąb ściany? Toż to barbarzyństwo. I po co te areożele, jak montaż z takim babolem?

Jak to cofnięte?

Brass
10-06-2014, 14:49
Okna nie są zlicowane z zewnętrzną powierzchnią muru.

T12345T
10-06-2014, 15:09
Okna nie są zlicowane z zewnętrzną powierzchnią muru.

A muszą być zlicowane, czy tylko "byłoby ładniej" gdyby były? Może okno jest gdzie jest, bo tak miało być?

witek86
10-06-2014, 16:23
rolety by się pod elewacje nie schowały ?

Brass
10-06-2014, 16:25
A muszą być zlicowane, czy tylko "byłoby ładniej" gdyby były? Może okno jest gdzie jest, bo tak miało być?

Jest tu taki wątek, liczący kilkaset stron o tym gdzie powinno być umiejscowione okno.

T12345T
10-06-2014, 17:20
rolety by się pod elewacje nie schowały ?

Witku, to jedna z możliwości. Pewnie są i inne tylko, czy warto ich szukać? Przecież to szczegół bez istotnego znaczenia technicznego. No może z wyjątkiem bicia piany i rzucania babolami po obejrzeniu dwóch zdjęć z dwustu i zerowej wiedzy o ustaleniach:-). Może tak samo postąpiono z innymi oknami? A może tylko z tym jednym, bo.... Najważniejsze, że inwestor i wykonawca są dogadani i szczęśliwi. :-).

Charlie
10-06-2014, 21:52
Właśnie się dowiedziałem, że montażysta z Rumunii bierze w Belgii 250 Euro dniówki. Okna z Polski sprzedawane są tam 20% drożej niż u nas.
Może mi ktoś powiedzieć DLACZEGO tak nisko cenią się w Polsce montaże ?

bwojtek
10-06-2014, 22:00
Właśnie się dowiedziałem, że montażysta z Rumunii bierze w Belgii 250 Euro dniówki. Okna z Polski sprzedawane są tam 20% drożej niż u nas.
Może mi ktoś powiedzieć DLACZEGO tak nisko cenią się w Polsce montaże ?

Ale oczywiście montuje tylko aluminium bo PVC to szajs totalny a niedawno wychwalane (przez ciebie) drewno jest jednak wg "forumowej wyroczni" kiepskim materiałem.
A! Belgowie za 120EUR dniówki nawet nie chcą podnieść ręki by odebrać telefon. Za samo siedzenie w domu dostają 500EUR dniówki i opłacają 2 Rumunów by im dogadzali.
Kompromitujesz się coraz bardziej kolego...

karolek75
11-06-2014, 06:06
Właśnie się dowiedziałem, że montażysta z Rumunii bierze w Belgii 250 Euro dniówki. Okna z Polski sprzedawane są tam 20% drożej niż u nas.
Może mi ktoś powiedzieć DLACZEGO tak nisko cenią się w Polsce montaże ?

Pytasz retorycznie?

nikt ważny
11-06-2014, 07:51
Właśnie się dowiedziałem, że montażysta z Rumunii bierze w Belgii 250 Euro dniówki..a kto Ci takich głupot naopowiadał ? W 25 euro bym może i uwierzył ;)

Charlie
11-06-2014, 10:53
Chciałem Was pobudzić ale nie połknęliście :)

Widzę, że co poniektórym jest za gorąco i mózg im się lasuje. Na poważnie to się w grobie leży bWojtek.

witek86
11-06-2014, 20:55
stawka w Belgii to 100 euro dniówki dla montażysty
tak plus minus :)

ostatnio na naszego firmowego FB dostałem zapytanie od firmy z chin produkującej okna czy nie chcemy współpracować :)
odp niech wyślą bilet abym mógł sprawdzić ich firmę i produkcję -czekam na odpowiedź :)

Charlie
11-06-2014, 21:24
stawka w Belgii to 100 euro dniówki dla montażysty
tak plus minus :)

ostatnio na naszego firmowego FB dostałem zapytanie od firmy z chin produkującej okna czy nie chcemy współpracować :)
odp niech wyślą bilet abym mógł sprawdzić ich firmę i produkcję -czekam na odpowiedź :)

...bilet w obie strony ?

nikt ważny
11-06-2014, 21:37
a po co w obie?
Wystarczy w jedną :)

witek86
12-06-2014, 11:49
można się zabrać na stopa z politykami jadącymi do bruxeli:P

nikt ważny
13-06-2014, 19:12
w promowanym przez Redakcję tekście o ciepłym montażu zauważyłem takie oto zdjęcie
265210
Co sądzicie o takim "montażu" ?

bwojtek
13-06-2014, 20:02
Chętnie zobaczę dolną połówkę zdjęcia. Pewnie będą jeszcze lepsze kwiatki...

MMichal
13-06-2014, 20:14
Witam


w promowanym przez Redakcję tekście o ciepłym montażu zauważyłem takie oto zdjęcie
265210
Co sądzicie o takim "montażu" ?

no ja się uśmiałem :) ale ja mogę - inwestor raczej śmiać się nie będzie.

Pozdrawiam

ClNEK
13-06-2014, 21:02
Rozumiem, ze to artykuł z serii o błędach montażowych ? :)

karolek75
13-06-2014, 21:07
Witam



no ja się uśmiałem :) ale ja mogę - inwestor raczej śmiać się nie będzie.

Pozdrawiam

Bo wiekszosc nie wie o co kaman.

T12345T
13-06-2014, 21:16
Bo wiekszosc nie wie o co kaman.

Wydaje się, że Redakcja również:-).

nikt ważny
13-06-2014, 21:49
Rozumiem, ze to artykuł z serii o błędach montażowych ? :)
ha ha ha niestety CINEK, to przykład w wątku http://muratordom.pl/budowa/okna-i-akcesoria/cieply-montaz-okien-jak-montowac-okna-i-jak-je-uszczelniac-zeby-zminimalizowac-straty-ciepla,111_9363.html
Też mnie zastanawia jak wygląda dół tego HS-a
Szanowna Redakcji.
Jest tu nas kilku, dać artykuł do sprawdzenia bo później takie babole wychodzą
Zmieńcie to zdjęcie czym prędzej bo to obciach

finlandia
13-06-2014, 22:35
A widzicie podpis pod tym zdjęciem: "system odpowiednich kotew lub konsoli umożliwia wysunięcie poza mur nawet bardzo ciężkich ościeżnic".
Myślę ze to słuszny dopisek redakcji, ale szkoda że nie napisano, że na zdjęciu są pokazane właśnie te nieodpowiednie kotwy... Rehał się nie popisał.
Ostatnio puszczam bardzo mało zdjęć z obawy o brak poprawności montażowej ;)

Tomaszs131
13-06-2014, 22:49
Troche kwas z tym artykulem, zanim FM wciagnelo mnie na dobre, to wiedze swa opieralem na opracowaniach w redagowanym przez nich miesieczniku:P

Charlie
15-06-2014, 16:48
Murator jaki jest to wszyscy fachowcy wiedzą. Ale z drugiej strony nie ma innego medium na skalę ogólnokrajową gdzie Inwestorzy typu BOB BUDOWNICZY mogą przynajmniej na starcie zdobyć ostrogi budowlane.

nikt ważny
15-06-2014, 17:46
Tylko dzięki temu, że jest tu kilku popaprańców co zamiast czas spędzać z rodziną bądź na rybach stara się trochę wiedzy sprzedać za darmo
Nie wymagajmy od Redakcji wiedzy budowlanej, oni wymyślili Muratora w 1984 i konsekwentnie rozwijali
To że na dziś to bardziej miesięcznik z reklamami niż wiedzą praktyczną to inna sprawa
Już od dawna nie kupię bo szkoda kasy na artykuły sponsorowane i reklamy
Dawniej można było się naprawdę czegoś dowiedzieć i nauczyć

aga2183
15-06-2014, 21:41
Czy ktoś wie do czego służy i jaką ma rolę w oknie metalowy uchwyt po prawej stronie. Jest to okno łazienkowe, w pozostałych tego nie ma.

265649

marmax
15-06-2014, 21:58
Blokada otwarcia skrzydła, możesz uchylać i zamykać okno a otworzysz dopiero po zwolnieniu blokady.

aga2183
15-06-2014, 22:00
Blokada otwarcia skrzydła, możesz uchylać i zamykać okno a otworzysz dopiero po zwolnieniu blokady.

A dlaczego akurat w oknie łazienkowym to montują?

nikt ważny
15-06-2014, 22:35
To zostało zamontowane tak jak zażyczył sobie zamawiający. Nie jest wyposażeniem standardowym więc pytanie skieruj do niego.
Możliwe, że z różnych powodów chciał uniemożliwić otwieranie okna na oścież w normalnej eksploatacji
Może być, przy otwartym na oścież oknie, poślizgnąć się na mokrej posadzce nie wyleciał przez okno? Jasnowidzem nie jestem

marmax
15-06-2014, 22:48
Jak masz okno szersze o np. 1,5 raza od wysokości z okuciem RU to często jest stosowane aby otwierać skrzydło "tylko do mycia".

aga2183
15-06-2014, 23:27
To zostało zamontowane tak jak zażyczył sobie zamawiający. Nie jest wyposażeniem standardowym więc pytanie skieruj do niego.
Możliwe, że z różnych powodów chciał uniemożliwić otwieranie okna na oścież w normalnej eksploatacji
Może być, przy otwartym na oścież oknie, poślizgnąć się na mokrej posadzce nie wyleciał przez okno? Jasnowidzem nie jestem

Zamawiającym jestem ja :-) i niczego takiego sobie nie życzyłam, dlatego tym bardziej jestem zdziwiona.
Dzięki wielkie za odpowiedź, przynajmniej wiem co mam.

aga2183
15-06-2014, 23:28
Jak masz okno szersze o np. 1,5 raza od wysokości z okuciem RU to często jest stosowane aby otwierać skrzydło "tylko do mycia".
Okno ma 90 cm szerokości i 30 cm wysokosci, więc może stąd to się wzięło.

Dzięki wielkie za odpowiedź.

nikt ważny
17-06-2014, 11:47
eeeetam, jakaś tam firemkę polecasz
Ja polecam tego wykonawce
https://www.youtube.com/watch?v=zyhoXLucx0w
;)
i dalej
https://www.youtube.com/watch?v=g1gjx2vJJ0c

Charlie
19-06-2014, 19:57
Tak myślę o tym naszym szambie w kontekście ostatniej afery i dochodzę do pewnej ciekawej konkluzji:

skoro 8 chłopa z ABWehry nie jest w stanie odebrać laptoka małemu tłuścioszkowi w okularkach to nie dziwmy się, że okno tak trudno jest zamontować :) i jeszcze go torturowali. HS-owi by nie dali rady nawet w 16 - tu :):):)
A na koniec kuferka z narzędziami pracy zapomnieli - szczyt wszystkiego.

witek86
20-06-2014, 11:26
jak by nie to że spora część ludzi pracuje za granicą a inna jest jakoś powiązana z czarną strefą która napędza całą tą gospodarkę to już dawno by ludzie założyli bagnet na broń i na warszawe

nikt ważny
20-06-2014, 12:10
I co by to zmieniło kolego W86? Forum to nie miejsce na dywagacje polityczne.

witek86
20-06-2014, 15:42
266420

myślę że to forum wytrzyma mój post.






co by zmieniło ... nie no nic najlepiej się przyglądać :)

nikt ważny
20-06-2014, 16:22
Widzisz młody (zapewne) człowieku. Wiele razy dostałem przez plery pałą szturmowa ZOMOwca zarówno przed Kolumną jak i Viktorią. Gdybym był młodszy ani chwili bym sie nie zastanawiał tylko spieprzał stąd jak najdalej, bo nie o taką wizję Polski nadstawiałem karku. Zawiodłem się i tego niestety się nie zmieni. Majac szansę po odwołaniu stanu wojennego wyjechać - zostałem i pluję sobie w brodę. NIe dlatego że u władzy jest Tusk czy ktokolwiek inny, tylko dlatego że człowiek człowiekowi coraz większym wilkiem się staje. Wbrew pozorom solidarność między ludźmi była większa za komuny niż teraz. Ludzie byli bardziej względem siebie przyjaźni i . . . uśmiechnięci, tylko prawdziwa natura Polaków pojawiała się w kolejce po kartkowe mięcho czy przydziałową etylinę. I teraz tacy jesteśmy, że jakbyśmy mogli to adwersarzowi poderżniemy gardło, pieszego na przejściu rozjedziemy i każdy z nas jest tak mądry jak Einstein.
Myślisz, że ten coś zmieni? Wątpię, i wątpię czy nas wszystkich stać na powtórkę lat 05-07
266422

slaku
22-06-2014, 11:02
Forum budowlane i dział o oknach nie jest miejscem na agitacje polityczne.

Charlie
22-06-2014, 19:12
Tak jest Panie Inspektorze :)

witek86
23-06-2014, 11:42
widzisz nikt ważny nie wiem jak to było jak na półkach był tylko ocet ,
ale widzę jak jest gdzie indziej i wiem że nie jest dobrze.

a teraz ciach bajera i temat okien:)

Charlie
23-06-2014, 15:43
Polityka ma zasadniczy wpływ na budownictwo.
W związku z tym, że jest ta polityka jaka jest co wszyscy w miarę rozwinięci intelektualnie widzą to nie przewiduję poprawy.
To powoduje sytuację taką, że budowlanka w całym tego słowa znaczeniu walczy o życie.
Powodzenia

nikt ważny
23-06-2014, 16:00
Walczy? Dogorywa od wielu lat aż dziwne, że jeszcze cokolwiek się buduje

witek86
23-06-2014, 16:48
dobrze że jeszcze ci z czarnej strefy się budują :)

jaro4
27-06-2014, 16:44
dobrze że jeszcze ci z czarnej strefy się budują :)

Bo jak nie my to kto?

nikt ważny
27-06-2014, 23:00
https://www.youtube.com/watch?v=wVdP4och7Bs
ciekawe czy kogoś u Nas na to było stać i zamówił coś takiego ?

Tomaszs131
28-06-2014, 12:38
https://www.youtube.com/watch?v=wVdP4och7Bs
ciekawe czy kogoś u Nas na to było stać i zamówił coś takiego ?

Pewnie tylko wlasciciela huty szkla :)

Charlie
28-06-2014, 15:29
Tego typu Klienci nie trafiają na FM :)

nikt ważny
28-06-2014, 15:55
to wiemy Charlie, FM nie jest wyznacznikiem zakupów okien w klasie Premium - mnie interesuje coś innego - czy takie zamówienie zostało w kraju zrealizowane.

ok**t
28-06-2014, 17:28
Takie zamówienia będą. Jest klasa ludzi bardzo bogatych i będą budować nowe domy, gdzie będą bardzo duże przeszklenia wykonalne tylko w Aluminium.

Powyżej to optymistyczna prognoza.

Pesymistyczna wizja to taka, że obecna klasa polityczna się nie zmieni i wszyscy mądrzejsi wyjadą z tego kraju i takich budów nie będzie i pozostanie tylko CCC:(.

finlandia
28-06-2014, 18:16
to wiemy Charlie, FM nie jest wyznacznikiem zakupów okien w klasie Premium - mnie interesuje coś innego - czy takie zamówienie zostało w kraju zrealizowane.Ja bym napisał klasa Super Premium :D

nikt ważny
28-06-2014, 19:05
taaa... Premium za Super niską cenę ;)

Charlie
28-06-2014, 22:55
Dobre :)
http://www.youtube.com/watch?v=PG2VYhCUvII

Charlie
28-06-2014, 23:19
Szkoda boćka :(
http://www.youtube.com/watch?v=GUIG3bQcnR4

Charlie
28-06-2014, 23:27
http://www.youtube.com/watch?v=4itGGg-Daq4

Warto tak spróbować :)
http://www.youtube.com/watch?v=YJSB1aNZrJ0

A tak powinno się wybijać szyby :
http://www.youtube.com/watch?v=NhOcninORnw

Gremlinka
28-06-2014, 23:29
Pytanie mam. Jakie mogą być przyczyny pęknięcia ramy dużego okna przesuwnego (PCV wymiary długość 2,7, wysokość 2,3- połowa przesuwna, połowa fix). Rama pękła w samym rogu przy podłodze po stronie otwierania przesuwki, pęknięcie poszło od zgrzewu (puścił zgrzew) i dalej w poprzek ramy. Dziś to zauważyliśmy i dopiero będziemy zgłaszać. Firma miała problem z wyregulowaniem okna po zamontowaniu, myślę, że pewnie nie zostało właściwie zamontowane. Co ważne- jeszcze nie mamy tarasu więc okno praktycznie nie jest używane. Strach pomyśleć co będzie dalje. Myślę, że pójdzie na noże, bo raczej trzeba ramę wymienić. Co uważacie? Jaka byłaby najlepsza droga w takiej sytuacji...

T12345T
29-06-2014, 11:48
Jaka byłaby najlepsza droga w takiej sytuacji...

Przyczyną pęknięcia zgrzewu okna z reguły jest pojawienie się oddziaływania sił zginających lub rozciągających przenoszących wartości przyjęte przez systemodawcę jako dopuszczalne dla naroży danej odmiany kształtowników okiennych. Z reguły liczone są w setkach kilogramów, więc gdyby pęknięcie miało mieć przyczynę mechaniczną spowodowaną przez użytkownika musiałyby pozostać dobrze widoczne ślady na profilach. Jaką drogą pójść? Wyboru wielkiego nie ma. Pozostaje skorzystać z gwarancji. Niezgodność odpada ze względu na nieistnienie wady w chwili wydania.

Gremlinka
29-06-2014, 14:01
Róg w którym pękło to róg gdzie domyka się skrzydło przesuwne więc siły są pewnie duże. Samo skrzydło to pewnie że 100 kg. Pęknięcie jest na zgrzewie i dalej na ramie. W tym miejscu opierają się drzwi... Okna niczym nikt nie uderzył. W tej chwili używamy je tylko do przewietrzania. Tarasu na razie brak. Pewnie będzie problem.. :-(

finlandia
29-06-2014, 14:49
Na jakiej stopie jestes ze sprzedawca? Czasem wystarczy telefon by uruchomic reklamacje w fabryce a czasem od razu lepiej zglosic to maailemi jednoczesnie pisemnie. Najlepiej wprost zapytac sprzedawce jak do tego podchodzi producent.

Gremlinka
29-06-2014, 16:04
Zamawialismy okna bezpośrednio w fabryce. Mieliśmy z nimi problem od momentu jak chcieliśmy żeby zrobili porządnie regulację okien, w tym najgorzej było właśnie z suwanka. Napiszemy maila i zobaczymy.

plusfoto
29-06-2014, 16:14
Mamy rozumieć że montowałaś na własną rękę? Czy robiła to jakaś firma z "uprwnieniami"? Bo coś mi się wydaje że będą schody.

Gremlinka
29-06-2014, 16:55
Okna były zamawiane u producenta z ich montażem. Montaż był częścią umowy sprzedaży okien.

T12345T
29-06-2014, 19:28
Jeżeli nie ma śladu uszkodzenia mechanicznego spowodowanego przez użytkownika, np. uderzenia, to przyczyna pęknięcia zgrzewu tkwi w materiale albo procesie produkcyjnym. Jak by nie było reklamacja uzasadniona i nie do odrzucenia. To znaczy odrzucić można każdą, ale tylko chwilowo:-).

finlandia
29-06-2014, 19:57
Tu się chyba zgadzamy. z opisu wynika wada materiału. W końcu takie okno powinno wytrzymywać nawet trzaśnięcia (nie wyobrażam sobie jak mocno trzeba trzepnąć skrzydłem, by miała pęknąć rama..
Niechęć do regulacji nie musi przesądzać o podejściu do reklamacji. Regulacje zwyczajowo są wykonywane przy montażu oraz często później, po zakończeniu budowy (chociaż to nie obowiązek a dobry zwyczaj). Wiekszzośc klientów uważa że to im się należy "na telefon" i nadużywanie tego zaufania może budzić opór.

Pisałem o procedurze zgłoszenia i sympatiach ze sprzedawcą /firmą. Zgłoszenie pisemne listem poleconym może być zle odebrane - jako wywołanie wojny i powodować usztywnienie się gwaranta. Dlatego uważam że telefon i rozmowa z opisem srawy to dobry wstęp, ale trzeba być asertywnym i zapytać jak to firma widzi (formę i czas), czy potrzeba wysłac pisemne/mailowe zgłoszenie.

jedrek244
29-06-2014, 20:52
ja mam pytanie
czy uszczelka w oknie przesuwnym PSK może być tylko mocowana na klej :o
bo myślalem, że powinna być wsuwana czy coś, ostatnio zauważyłem że
odeszła kawałek na progu a okno używane może z miesiąc

jutro pyknę fotkę

z góry dzięki za odpowiesz

Gremlinka
29-06-2014, 21:10
Żeby nie tłumaczyć za dużo. Montażyści, co montowali suwankę... nie umieli jej wyregulować. W końcu zjawił się serwisant od reklamacji i ją podbił podkładkami pod prowadnicami. Udało się wyregulować i już nie dmuchało. Ta podkładka jest zaraz obok tego pęknięcia. Może jest za wysoka i pociągnęło ramę? Fotka z dnia montażu czyli z końca sierpnia 2012 (wprowadziliśmy się dopiero w zeszłym roku w listopadzie)

https://lh3.googleusercontent.com/d3JI1kOn2jcgoXjPggEiaGa8WzQJnDt4PjIDZGmfjGA=w345-h259-p-no

i fotka pęknięcia (sorki za pianki i nieobrobione- ale czekamy aż kupimy listwy przypodłogowe- wtedy za jednym bałaganem to zrobimy)

https://lh6.googleusercontent.com/DO7krmdn0sYjgCtRUzdINYjMXAawmP20ABVzZNItArI=w727-h409

nikt ważny
29-06-2014, 21:28
teoretycznie nie powinno nić pęknąć w tym miejscu
Jedyna siła jaka działa na to miejsce to przesuwanie skrzydła z impetem i bez odboju ale odbój widzę więc nie wiem co może być tego powodem, czy silne przesunięcie skrzydła mogło spowodować to pęknięcie gdy nagle zostało zatrzymane na odboju ?
Szczerze mówiąc ościeżnica do wymiany więc nie ma co dalej wykańczać

Gremlinka
29-06-2014, 21:30
Pech nas prześladuje. No cóż. Zobaczymy jutro.:bash:

Edit.
Mam przeczucie, że przyczyny są dwie. Ta nieszczęsna podkładka, kawałek dalej pod prowadnicą i to, że jednak zamknięcie okna wymaga aby nim... silnie uderzyć. Inaczej się nie zamknie. Klamka jest z półautomatem. Reszta to może być loteria chyba.
Demontaż okna... mamy już elewację i parapety i płytki na podłodze... ech

pchelek
30-06-2014, 15:48
Zgrzew jest przypalony - nic wiecej - puscil. A poza tym jest fatalnie wyczyszczony. Peklo od uderzenia przy zamykaniu. Niewiele wystarczy przy takiej masie skrzydla. Po dwu latach to nic nie zalatwisz

pchelek
30-06-2014, 15:50
Oscieznicy nie wymienia bo nie udowodnisz ze to ich wina.

plusfoto
30-06-2014, 16:01
Zgrzew jest przypalony - nic wiecej - puscil. A poza tym jest fatalnie wyczyszczony. Peklo od uderzenia przy zamykaniu. Niewiele wystarczy przy takiej masie skrzydla. Po dwu latach to nic nie zalatwisz Ale przecież musisz trzasnąć by zamknąć. Przynajmniej ja takie szkolenie odebrałem przy odbiorze swojej suwanki. Cytuję - "ustawić klamkę w poziomie, pchnąć skrzydło aby uderzyło i wskoczyło na swoje miejsce, przekręcić klamkę bez dodatkowego dopychania aby zamknąć."

nikt ważny
30-06-2014, 20:14
ale po zdjęciu widać że pęknięcie jest po przeciwnej stronie, tam gdzie otwierasz skrzydło, na fixie

Gremlinka
30-06-2014, 20:49
nikt ważny pęknięcie jest po stronie części przesuwnej, tam gdzie się domyka. Zgrzew nie jest przypalony, to na zdjęciu to cień- robiłam zdjęcie komórką z lampą- może tak wyszło. Jeszcze 2 lata nie minęło od zakupu okien. Rzeczywiście balkonowe i przesuwki mają tylko 2 lata.
Był dziś Pan sprzedawca z fabryki. Rama raczej do wymiany. Jutro będziemy wiedzieć coś więcej, bo ma dać znać. Rozmowa była ok, zobaczymy jak to wyjdzie w praktyce. Nie uszkodziliśmy tego okna i nikt nie może nam tego zarzucić. Pan mówił, że na pewno ktoś od produkcji i montażu tych okien przyjedzie, więc nie wiem dokładnie jakie będą ustalenia. Wstępnie rozmawialiśmy o wymianie samej ramy. Resztę zgodzimy się przełożyć, jeżeli się da. Pozostają parapety zewnętrzne... chyba nie przeżyją.. i elewacja... Wnętrze musi zostać nietknięte, jest podłogówka blisko okna. Jak na razie mam nadzieję, że wszystko będzie ok.
Edit.

Co do zamykania okna do zgadzam się z plusfoto. Trzeba mocno pchnąć, żeby skrzydło wskoczyło na swoje miejsce, inaczej nie przekręcę klamki w pozycję zamkniętą.

Stulp
30-06-2014, 23:13
ale po zdjęciu widać że pęknięcie jest po przeciwnej stronie, tam gdzie otwierasz skrzydło, na fixie
Chyba jednak nie bardzo.

pchelek
01-07-2014, 08:50
Nie mowie o cieniu - caly zgrzew jest przypalony. Faktem jest ze skrzydlo przy zamykaniu uderza w rame - ale tu nie ma odbojnika. Pan przyszedl i powiedzial "ze zobaczymy co sie da zrobic". Z wymiana nie ma to nic wspolnego. Zalozyc odbojnik, przygrzac zgrzew, [przytopic by ponownie skleic] dac w naroznik wzmocnienie - to tzreba zrobic

ok**t
04-07-2014, 06:23
Gremlinka - kto jest producentem tych okien?

nikt ważny
04-07-2014, 22:02
rozmawiałem z właścicielem.
Okna mają pięć lat.
Lokalny producent okien drewnianych.
Przyznał się - cena była jedynym kryterium wyboru
268777
268778

Tomaszs131
04-07-2014, 22:13
Pcv po pieciu latach powinno lepiej wygladac.

finlandia
05-07-2014, 07:52
Nie wyobrażam sobie PCW które by mogło wyglądać gorzej. Na zdjęciu jest okno sosnowe na mikrowczepach, a to wg mnie słabe drewno na takie łaczenia.
Sam nie wiem czy z zadowoleniem, czy tez ze smutkiem muszę przyznac, że widuję drewniane okna konkurencyjne, które mógłbym już teoretycznie wstawiać (mają mniej niż 10 lat) a ich stan jest slaby.

Ps. Teraz widze drugie /pierwsze/ zdjęcie - gdzie jest poprzeczka. To jest karygodne że na sośnie nie ma okapnika na skrzydło. Koszt dla producenta 10 zł. Dla klienta 100zł na całości. Ale tych seteczek się parę zbierze także w innych miejscach i potem jest to co jest.
W tym przypadku uzasadnione jest hasło Cena Czyni Cuda.

Charlie
05-07-2014, 10:03
rozmawiałem z właścicielem.
Okna mają pięć lat.
Lokalny producent okien drewnianych.
Przyznał się - cena była jedynym kryterium wyboru
268777
268778

Ale szyba wydaje się o`k :)

slaku
06-07-2014, 22:28
Sądząc po naklejkach to przesuwka to chyba inoutic czy jak to się tam pisze ;)

witek86
07-07-2014, 11:38
cena była kryterium ale szpros już prawidłowy nie tylko naklejany a tu można było oszczędzić :)

lukasziza
07-07-2014, 12:58
witam,

poszukuję dobrych okien. Jakie firmy polecacie? Veterex veka alphaline 90+, czy ewentualnie coś z oknoplastu - Winergetic Premium.czy może Schüco Corona SI 82... czy ewentualnie coś innego? okna pcv, energoszczędne

Brass
07-07-2014, 15:24
A ogólnie polecam okna dobre i dobrze zamontowane. A tak na początek polecam poczytać forum.

ClNEK
07-07-2014, 16:22
W moim mieście odbywa się przetarg na wymianę iluś tam okien w urzędzie miasta. Zacytuje Wam z przetargu pytanie zainteresowanego wzięciem udziału w przetargu oraz odpowiedz ogłaszającego przetarg:
"
Pytanie 3:
Wg naszej wiedzy okna stałoszklone nie posiadają okuć, natomiast w
specyfikacji
jest zapis: "okna stałoszklone, powinny być wyposażone w okucia zamykające,
łączące, zabezpieczające i uchwytowo - osłonowe". Prosimy o wyjaśnienie tej
kwestii.
Odpowiedź na pytanie 3:
Zapis w Specyfikacji Technicznej Wykonania i Odbioru Robót Budowlanych
dotyczy okien zlokalizowanych na III piętrze elewacji od ul. Legionów,
odznaczonych numerem 4 - 2 sztuki, pokój 302 i 303 w załączniku nr 11 -
rysunki elewacji i zestawienie stolarki. Dotyczy on centralnego (nie
otwieranego
- zamontowanego na stałe) elementu w/w okien przy dwóch skrzydłach
(kwaterach) otwieranych."

Jasne, prawda ?

GAPULKA
07-07-2014, 17:05
Witam,mam zamiar wymienić okna i jak zwykle u laika milion pytań ale najważniejsze to czy mając każde z pomieszczeń podłączone do wentylacji grawitacyjnej powinnam zamontować okna z nawiewnikami i w jakiej liczbie/po 3 okna na ścianie wschodniej i na przestrzał zachodniej/

lukasziza
08-07-2014, 11:19
witam mam oferty na okna

1. Vetrex VEKA Alphaline V90+ , okucia roto, obustronny kolor, Pakiet: 4-18-4-18-4, Szyby:
MASTER THERM SZARY U=0.5

2. Suchco si82 , okucia winkhaus, obustronny kolor szyba: 4/18/4/18/4 Ug=0,5


różnica w cenie 1500 zł na korzyść veki


co według was jest lepsze?

Charlie
08-07-2014, 11:44
lukasziza - obie oferty są o`k . Systemy profili VEKA i SCHUECO należą do czołówki europejskiej.
W mojej opinii skoncentruj się na dalszych negocjacjach a w następnej kolejności na MONTAŻU stosownym - proponuję w warstwie ocieplenia bo najlepszy.

Wyjaśnij tylko zapisa SZYBY: MASTER THERM SZARY - co mają na myśli pisząc "szary" ? Kolor, odcień szkła czy co ?

Pozdrawiam

P.S jesteście z Wa-wy to do montażu bierzcie firmę jareko.pl

Charlie
08-07-2014, 11:45
Witam,mam zamiar wymienić okna i jak zwykle u laika milion pytań ale najważniejsze to czy mając każde z pomieszczeń podłączone do wentylacji grawitacyjnej powinnam zamontować okna z nawiewnikami i w jakiej liczbie/po 3 okna na ścianie wschodniej i na przestrzał zachodniej/

Taki projekt jest po stronie producenta/sprzedawcy okien.
Jeśli odpowie Ci, że to Pani powinna zadecydować tzn., że się nie zna a takich w budowlance unikaj bo generują tylko problemy.

Charlie
08-07-2014, 11:46
W moim mieście odbywa się przetarg na wymianę iluś tam okien w urzędzie miasta. Zacytuje Wam z przetargu pytanie zainteresowanego wzięciem udziału w przetargu oraz odpowiedz ogłaszającego przetarg:
"
Pytanie 3:
Wg naszej wiedzy okna stałoszklone nie posiadają okuć, natomiast w
specyfikacji
jest zapis: "okna stałoszklone, powinny być wyposażone w okucia zamykające,
łączące, zabezpieczające i uchwytowo - osłonowe". Prosimy o wyjaśnienie tej
kwestii.
Odpowiedź na pytanie 3:
Zapis w Specyfikacji Technicznej Wykonania i Odbioru Robót Budowlanych
dotyczy okien zlokalizowanych na III piętrze elewacji od ul. Legionów,
odznaczonych numerem 4 - 2 sztuki, pokój 302 i 303 w załączniku nr 11 -
rysunki elewacji i zestawienie stolarki. Dotyczy on centralnego (nie
otwieranego
- zamontowanego na stałe) elementu w/w okien przy dwóch skrzydłach
(kwaterach) otwieranych."

Jasne, prawda ?

Debile - niestety, ale taka jest rzeczywistość :(