PDA

Zobacz pełną wersję : OKNA: szukam dobrych okien, jakie okna polecacie?



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 [112] 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126

kwasniak
20-11-2014, 00:10
Dalej nie czytasz napisałem że miałem już dostawcę nawet ustaliłem pewne szczegóły a jak miałem ściany i chciałem pomiary to okazało się że się nie da zamontować . Dlatego szukam nowego który się podejmie montażu tego HSa tak żeby miało to ręce i nogi.


Z tego co widzę to finlandia jest z Siedlec więc do mnie 130 km trochę daleko w razie problemów.

A firma starego jak sie nie mylę robiła mi wyceny bodajże na aluplascie ale na wstępie przegrali cenowo i to sporo z wyżej opisanym podwykonawcą polecanym przez Vetrex.

nikt ważny
20-11-2014, 07:18
....jak sie nie mylę robiła mi wyceny bodajże na aluplascie ale na wstępie przegrali cenowo i to sporo z wyżej opisanym podwykonawcą polecanym przez Vetrex. Stary w swej ofercie ma jeszcze Brungmana, Schuco, Passiv line i BluEvo 82
Ale jak tu zawsze bywa - tak jak w Państwowych przetargach - cena jest tylko kryterium wyboru.
I tymi Twoimi słowami (wytłuszczone) mój udział w dyskusji z Tobą uważam za zamknięty.

karolek75
20-11-2014, 08:11
Jedna rzecz zuwazylem, ze co niektorzy bardzo nielubia sformulowania typu przegrali cenowo.
Ale moze najpier wypadalaoby sie zapytac jak to byla roznica ? Czy ta przyslowiowa 100 czy moze 30% przy przy cenie 15k za podobne okna (montaz traktuje oddzielnie)? Latwo sie pieniazki kasuje, im wiecej tym lepiej, ale na to trzeba zarobic.

Nani
20-11-2014, 08:30
Ja mam pytanie z serii kontrowersyjnych, mianowicie czytam o jakichś poszerzeniach przy oknach tarasowych i tak do końca nie wiem o co chodzi, tylko się domyślam.

Zacznę od początku - na fundamencie mamy 3 warstwy bloczka betonowego i na to rolka z cegły, oczywiście pomiędzy warstwy folii grubbej. I tu chodzi o tą cegłę - robi ona za tzw.podpórkę pod okno tarasowe. Kilka dni temu oglądaliśmy montaż okien i właśnie zwróciłam uwagę na taką paskudną szeroką listwę pod montowanym oknem tarasowym, nie podoba mi się to jak nie wiem co i w związku z tym pomyślałam sobie, że u nas tej pięknej listwy nie będzie bo mamy ten rząd cegieł. I tu moje pytanie czy te cegły to zły pomysł? Dodam, że to nie jest 1 czy 5 cegieł, jest to po prostu próg z cegieł.

Jeszcze nie było ekipy od pomiaru, także na początku pytam Was - Fachowców

kwasniak
20-11-2014, 09:55
Stary w swej ofercie ma jeszcze Brungmana, Schuco, Passiv line i BluEvo 82
Ale jak tu zawsze bywa - tak jak w Państwowych przetargach - cena jest tylko kryterium wyboru.
I tymi Twoimi słowami (wytłuszczone) mój udział w dyskusji z Tobą uważam za zamknięty.

Dobra sprawdziłem to nie jego firma ale też na A. Jakoś nie było mi dane trafić do niego :(

ClNEK
20-11-2014, 09:58
Cegły mogą być o ile są wymurowane na dobra wysokość lecz na pewno będą "zimniejsze" jak ten "brzydki" plastik pod oknem, który docelowo zostanie zakryty przez kolejne warstwy podłogi wewnątrz i na zewnątrz

Nani
20-11-2014, 10:19
Cegły mogą być o ile są wymurowane na dobra wysokość lecz na pewno będą "zimniejsze" jak ten "brzydki" plastik pod oknem, który docelowo zostanie zakryty przez kolejne warstwy podłogi wewnątrz i na zewnątrz

Od wewnątrz, to wiem, że on zostanie zakryty ociepleniem, wylewką itd., ale jak sobie poradzić z tym nie za ciekawym widokiem od zewnątrz? Tą listwę może zakryć kostka brukowa, z której będzie taras?

MMichal
20-11-2014, 10:21
Witam


Ja mam pytanie z serii kontrowersyjnych, mianowicie czytam o jakichś poszerzeniach przy oknach tarasowych i tak do końca nie wiem o co chodzi, tylko się domyślam.

Zacznę od początku - na fundamencie mamy 3 warstwy bloczka betonowego i na to rolka z cegły, oczywiście pomiędzy warstwy folii grubbej. I tu chodzi o tą cegłę - robi ona za tzw.podpórkę pod okno tarasowe. Kilka dni temu oglądaliśmy montaż okien i właśnie zwróciłam uwagę na taką paskudną szeroką listwę pod montowanym oknem tarasowym, nie podoba mi się to jak nie wiem co i w związku z tym pomyślałam sobie, że u nas tej pięknej listwy nie będzie bo mamy ten rząd cegieł. I tu moje pytanie czy te cegły to zły pomysł? Dodam, że to nie jest 1 czy 5 cegieł, jest to po prostu próg z cegieł.

Jeszcze nie było ekipy od pomiaru, także na początku pytam Was - Fachowców

Podoba czy nie podoba to kwestia gustu ale mnie uderza coś zupełnie innego.
Rozumiem, że Sama przygotowałaś sobie otwory bez konsultacji z kimś kto ma o tym pojęcie - a najlepiej z ekipą, która będzie miała coś w tych otworach montować, nie sądzisz, że to lekko nierozsądne ?
Wg mnie wszystko zależy od odległości - stawianie 25 cm poszerzeń może być problematyczne podzielić to np na podmurówka 15 cm i 10 cm poszerzeń jest lepszym/stabilniejszym rozwiązaniem jeszcze inaczej można podmurować np 20 cm i dać 5 cm styroduru albo piru, samo podmurowanie nie jest najgorszym rozwiązaniem ale będzie miało kiepską termikę.

Pozdrawiam

nikt ważny
20-11-2014, 10:24
owszem, nie lubia
czytasz forum, prawie w kazdym poscie narzekajacym na okna, montaz itp olazuje sie ze kryterium wyboru byla cena. Ale co tam. Okna mozna za klilka lat wymienic a ze wnetrze sie zdewastuje . . .
Jak wspomnialem, nie ma sensu ciagnac ta rozmowe.

Nani
20-11-2014, 10:34
Rozumiem, że Sama przygotowałaś sobie otwory bez konsultacji z kimś kto ma o tym pojęcie - a najlepiej z ekipą, która będzie miała coś w tych otworach montować, nie sądzisz, że to lekko nierozsądne ?

No sorry, ale na etapie murowania ścian nie przyszło mi do głowy, aby wołać ekipę od okien.

Z resztą dlatego zadałam to pytanie bo tak naprawdę można tą cegłę zdemontować, specjalnie jest tak ten próg wymurowany. A tu już oczywiście teksty, że jest się nierozsądnym. Ciekawe czy jak Wy Spece budowaliście, to wszystko było pod linijeczkę, że nie było się do czego przyczepić.

Tu ostatnio na tym forum, to strach zadać jakiekolwiek pytanie, bo od razu lecą gromy za to, że my zwykli inwestorzy jesteśmy niedoinformowanymi ludźmi i w ogóle śmiemy zadać pytanie, na które nie znamy odpowiedzi, bo przecież jak to, budując dom powinniśmy być chodzącymi encyklopediami budowlanymi.

Tylko przypominam, że to forum jest dobrowolne i każdy kto chce może tu zadać pytanie i nie ważne jakie ono jest. A Wy Specjaliści także dobrowolnie na nie odpowiadacie. I miejcie na uwadze, to że tu piszą ludzie zwykli i liczą na zrozumienie. Bo gdyby byli specjalistami w dziedzinie budownictwa, to forum budowlane w ogóle by nie istniało.

karolek75
20-11-2014, 10:45
Wszyscy na tym forum jacys ostanio mocno przewrazliwieni sa...
Nani, mmichal dobrze prawi.

corniak
20-11-2014, 11:49
Polecam okna Veka - mam takie w mieszkaniu i jestem bardzo zadowolony. Dobrze izolują wnętrze w zimowe pory przy dużych rozmiarach.

MMichal
20-11-2014, 12:07
Witam


No sorry, ale na etapie murowania ścian nie przyszło mi do głowy, aby wołać ekipę od okien.

Z resztą dlatego zadałam to pytanie bo tak naprawdę można tą cegłę zdemontować, specjalnie jest tak ten próg wymurowany. A tu już oczywiście teksty, że jest się nierozsądnym. Ciekawe czy jak Wy Spece budowaliście, to wszystko było pod linijeczkę, że nie było się do czego przyczepić.

Tu ostatnio na tym forum, to strach zadać jakiekolwiek pytanie, bo od razu lecą gromy za to, że my zwykli inwestorzy jesteśmy niedoinformowanymi ludźmi i w ogóle śmiemy zadać pytanie, na które nie znamy odpowiedzi, bo przecież jak to, budując dom powinniśmy być chodzącymi encyklopediami budowlanymi.

Tylko przypominam, że to forum jest dobrowolne i każdy kto chce może tu zadać pytanie i nie ważne jakie ono jest. A Wy Specjaliści także dobrowolnie na nie odpowiadacie. I miejcie na uwadze, to że tu piszą ludzie zwykli i liczą na zrozumienie. Bo gdyby byli specjalistami w dziedzinie budownictwa, to forum budowlane w ogóle by nie istniało.

Zwróciłem uwagę na to SPECJALNIE dla innych użytkowników, którzy może dzięki temu wcześniej pomyślą o tym, że okna to trochę więcej niż zakup, że należy odpowiednio zaplanować i wybudować dom, bo jak widać "nie przychodzi to do głowy", to po pierwsze.

Po drugie udzieliłem rzeczowej odpowiedzi na Twoje pytanie więc w czym problem ? Szanowna Pani poczuła się dotknięta ? hmmmm no na to nie poradzę :)

Pozdrawiam

Nani
20-11-2014, 12:40
Witam



Zwróciłem uwagę na to SPECJALNIE dla innych użytkowników, którzy może dzięki temu wcześniej pomyślą o tym, że okna to trochę więcej niż zakup, że należy odpowiednio zaplanować i wybudować dom, bo jak widać "nie przychodzi to do głowy", to po pierwsze.

Po drugie udzieliłem rzeczowej odpowiedzi na Twoje pytanie więc w czym problem ? Szanowna Pani poczuła się dotknięta ? hmmmm no na to nie poradzę :)

Pozdrawiam

No dobra, ok :)

nikt ważny
20-11-2014, 17:20
...Tu ostatnio na tym forum, to strach zadać jakiekolwiek pytanie, bo od razu lecą gromy za to, że my zwykli inwestorzy jesteśmy niedoinformowanymi ludźmi i w ogóle śmiemy zadać pytanie, na które nie znamy odpowiedzi, bo przecież jak to, budując dom powinniśmy być chodzącymi encyklopediami budowlanymi.
Tylko przypominam, że to forum jest dobrowolne i każdy kto chce może tu zadać pytanie i nie ważne jakie ono jest. A Wy Specjaliści także dobrowolnie na nie odpowiadacie. I miejcie na uwadze, to że tu piszą ludzie zwykli i liczą na zrozumienie. Bo gdyby byli specjalistami w dziedzinie budownictwa, to forum budowlane w ogóle by nie istniało.
Oczywiście, masz rację ale tylko jej mała część
Zamawiając projekt od wszystkiego, każdego duperela masz architekta, jemu płacisz nie tylko z piękne rysunki i wizualizację ale także za rozrysowanie więźby, detali architektonicznych i także powinny być tam zawarte zalecenia co do sposobu montażu okien - ale nie takie że np. w projektach Archoniu masz tylko reklamę Oknoplastu.
Powoli, bardzo powoli ale to się zmienia. Nasze uświadamianie Was przynosi efekt. Spotykam już projekty gdzie detale montażu okien są dokładnie rozrysowane i opisane.
My nie jesteśmy od tego by za faceta który za projekt bierze kasę, często bardzo dużą kasę, brać odpowiedzialność
Coraz częściej dostaję maile z prośbą o poradę, ofertę już na etapie projektowania domu - tu tkwią ogromne oszczędności Waszej kasy (nie wdając się w szczegóły)
Strach zadawać pytania ? Żartujesz - zadajesz, a że czasy odpowiedź jest nie do końca satysfakcjonująca bądź czujesz się nią obrażona - to raczej Twój problem nie nasz
Zacznij wymagać od Architekta, Kierownika Budowy (często figuranta byleby były pieczątki w dzienniku budowy
Płacisz - wymagaj
I mimo wszystko uwzględnij to, że jest nas tu kilku walniętych, dzielących się wiedzą za darmo w imie wiary w to, że dzięki naszym działaniom coś w tej popieprz... budowlance się w końcu zmieni
MMichał podał Ci na tacy kilka możliwości, prawidłowych możliwości a że przy okazji wtrącił komentarz - mnie też czasem szlag trafia z jakimi problemami się tu zgłaszacie
Nie musicie się znać ale powtórzę jeszcze raz - to info przede wszystkim dla innych czytających i planujących budowanie czy już stawiających ściany - zacznijcie wymagać od tych którym płacicie byście wiedzieli co i jak wykonawcy mają wykonać

inż.maliniak
20-11-2014, 17:54
...okna, gabaryty, sposób montażu itp. mają ogromny wpływ na późniejsze założenia typu konstrukcja, izolacje, wykończenie poszczególnych warstw więc warto o tym myśleć już na etapie projektowania, łącznie ze sposobem montażu itp. w moim przypadku, okna przyczyniły się do dosyć istotnych zmian konstrukcyjnych, a nawet funkcjonalnych domu więc powtórzę jeszcze raz im wcześniej tym lepiej ;)

kwasniak
20-11-2014, 19:07
A jak podchodzą producenci do stawiania (gwaracja) okien na XPS oczywiście mowa o nie systemowym "ciepłym parapecie" Można zamiast poszerzenia dać np 5 cm XPS pod okno balkonowe ?

ok**t
20-11-2014, 20:13
A jak podchodzą producenci do stawiania (gwaracja) okien na XPS oczywiście mowa o nie systemowym "ciepłym parapecie" Można zamiast poszerzenia dać np 5 cm XPS pod okno balkonowe ?

Ja bym na XPS-ie nie postawił drzwi tarasowych, tylko poszerzenie.

kwasniak
20-11-2014, 20:32
Tak pytam mam wycenione ale wyżej MMmichal wspomina o XPS . Dam ten sturodur od wewnątrz pomiędzy płytę a poszerzenie mam miejsca na 7x7cm

Otwory o ktorych piszę tak mam przygotowane i tu był problem ale jestem już umówiony na sobotę na podpisanie umowy Vetrex V82.

Sypialnia narożne

http://i.imgur.com/oirSbQH.jpg

HST salon

http://i.imgur.com/6DEdu1F.jpg

MMichal
20-11-2014, 20:36
Witam

Dla przykładu
290160

i jeszcze balkon
290161

Obie fotki chyba ze 2 lata temu zrobione u naszych sąsiadów z zachodu i to nie była jakaś specjalna budowa, wpadłem tam do znajomego elektryka zerknąć jak się kabelki układa w blokach "na zachodzie" :)

pozdrawiam

Nani
21-11-2014, 10:06
Witam

Dla przykładu
290160

i jeszcze balkon
290161

Obie fotki chyba ze 2 lata temu zrobione u naszych sąsiadów z zachodu i to nie była jakaś specjalna budowa, wpadłem tam do znajomego elektryka zerknąć jak się kabelki układa w blokach "na zachodzie" :)

pozdrawiam

Jako laik zadaje 2 głupie pytanie z serii kontrowersyjnych: czy na tym pierwszym zdjęciu, to okno jest posadowione na tym twardym styropianie? Czy tak można posadowić również okno tarasowe o szer. 270 i wys. 235?

witek86
21-11-2014, 10:47
przy takim "zamieszaniu" jak na fotce nr 2 to ta folia długo nie przetrwa :)

MMichal
21-11-2014, 14:55
Witam


Jako laik zadaje 2 głupie pytanie z serii kontrowersyjnych: czy na tym pierwszym zdjęciu, to okno jest posadowione na tym twardym styropianie? Czy tak można posadowić również okno tarasowe o szer. 270 i wys. 235?

1 fotka - okno miało jeszcze listwę podokienną, ustawione na wypoziomowanym styrodurze (ten akurat był jakoś strasznie twardy, nie wiem może to złudzenie) zapianowane i uszczelnione folią.

a czy można postawić okno tarasowe - to musi potwierdzić producent - nośność styroduru to jakieś 3.000 kg na m2 z tego co pamiętam, należy odpowiednio rozłożyć ciężar i ... można. Dlatego bardzo istotne jest poziomowanie styrodurów aby poszerzenia stały bezpośrednio na nim, bez klinów - taka sama zasada jak przy blokach podokiennych. Zastosowanie tam np klinów spowoduje zwiększenie nacisku na punkt - można zgnieść styrodur, czy nawet płytę z piru palcem - to jest właśnie nacisk punktowy.


przy takim "zamieszaniu" jak na fotce nr 2 to ta folia długo nie przetrwa :)

Bez obaw za 3 dni było tam czysto jak na sali operacyjnej :)

Dlatego właśnie nie lubię umieszczać fotek, oglądający nie zna sytuacji nie wie co i kiedy działo się dalej i domniema takie tam różne :)

Pozdrawiam

witek86
21-11-2014, 16:29
jest ok:)

plusfoto
21-11-2014, 16:52
A u mnie jest tak
290280290281290282

MWM
23-11-2014, 00:35
Jożisz.... alllllllllle długi temat. :)
Przeczytałem ze 30 stron ostatnich ale wszystkiego się na szybko nie da :)
Szanowni Państwo,
Czy ktoś zna może jakiegoś na pewno godnego polecenia speca od montażu okien na Dolnym Śląsku?
Najlepiej okolice Jeleniej Góry i najlepiej takiego co sprzedaje od razu stolarkę?
Szukam okienek na cały dom.
Swoją drogą co polecacie z systemów z Uw około 0.9?
Przepraszam ale temat okien jest mi trochę obcy, może jest jakiś "złoty producent" którego wybiera teraz 60% forum z uwagi na fantastyczne właściwości i dobrą relację jakość/cena??
Kiedyś DRUTEX miał bardzo dobre oferty, co jest teraz na czasie??
pozdrowienia...

Tomaszs131
23-11-2014, 01:11
Na pewno nie druty...

MWM
23-11-2014, 10:38
W tej chwili na tapecie są okna Schuco na profilu Si82. Uw przeważnie wychodzi pomiędzy 0,7 a 0,8 dla poszczególnych okien. Jakieś sensowne alternatywy? Fajnie by było jak na Dolnym Śląsku.

ok**t
23-11-2014, 10:49
W tej chwili na tapecie są okna Schuco na profilu Si82.

To nie okna a tylko profil okienny, jeden z elementów okna. Patrz na całość i nie tylko na parametr Uw. Warto poczytać (http://www.oknoekspert.com/index.php?mact=News,cntnt01,detail,0&cntnt01articleid=4&cntnt01returnid=21) :)

nikt ważny
23-11-2014, 10:51
Gdzie na Dolnym Śląsku ?

T12345T
23-11-2014, 11:17
To nie okna a tylko profil okienny, jeden z elementów okna. Patrz na całość i nie tylko na parametr Uw. Warto poczytać (http://www.oknoekspert.com/index.php?mact=News,cntnt01,detail,0&cntnt01articleid=4&cntnt01returnid=21) :)

Panie Kolego, poczytałem i utwierdzam się w przekonaniu, że robi Pan zamieszanie. Całkiem niepotrzebnie. Wystarczyłoby wcześniej zerknąć do normy, a właściwie dwóch norm. Potem do pióra:-).

MWM
23-11-2014, 11:47
gdzie na dolnym śląsku ?

jelenia góra

MWM
23-11-2014, 11:51
To nie okna a tylko profil okienny, jeden z elementów okna. Patrz na całość i nie tylko na parametr Uw. Warto poczytać (http://www.oknoekspert.com/index.php?mact=News,cntnt01,detail,0&cntnt01articleid=4&cntnt01returnid=21) :)

Dziękuję, przeczytałem. Ciekawy artykuł jakich niemało. Niektóre niestety sponsorowane i "podkręcane" na rzecz wybrany producentów.
Tak naprawdę do szukam świetnego montażysty coś w stylu Pana Jarka C. = JAREKO. Okna dobre da się kupić teraz w wielu miejscach a z montażem to już gorzej.

MWM
23-11-2014, 12:02
Tu jest też ciekawe zestawieniehttp://oknotest.pl/pro-quality-ranking-okien-pcv ale to zestawienie jest pewnie szeroko znane na tym forum. Swoją drogą co o nim sądzicie?

ok**t
23-11-2014, 12:35
Tu jest też ciekawe zestawieniehttp://oknotest.pl/pro-quality-ranking-okien-pcv ale to zestawienie jest pewnie szeroko znane na tym forum. Swoją drogą co o nim sądzicie?

Ranking ciekawy, ale brakuje danych dla wielu produktów.. Ja osobiście nie wiem dlaczego np. V90+ jest na pierwszym miejscu a nie np. Pasiv line plus, który ma zdecydowanie lepsze parametry. Brakuje mi też parametru ceny, który jest istotny dla całego porównania.

T12345T
23-11-2014, 13:29
Ja osobiście nie wiem dlaczego np. V90+ jest na pierwszym miejscu a nie np. Pasiv line plus, który ma zdecydowanie lepsze parametry.

Póki Kolega porównuje cały V90+ do całego Passiv-line PLUSA to Kolega nie wie i wiedzieć nie będzie.


Brakuje mi też parametru ceny, który jest istotny dla całego porównania.

Długa droga przed Kolegą. Nie porównujemy cen, bo ich kształtowanie i poziom nie podlega żadnym mierzalnym kryteriom. Chęć zysku poszczególnego sprzedawcy jest niemierzalna oraz niezmierzona:-). Do tego jakieś rabaty, promocje. Szkoda na to czasu. Dla nas cena powinna być wykładnikiem wartości produktu. Jeśli mogę ustalić wartość danego produktu mogę podjąć próbę analizy proponowanych cen w obrębie produktów o tej samej wartości. Porównywanie cen dowolnych okien jedno czy dwuskrzydłowych zostawiamy lepszym od nas analitykom rynku okiennego.

ok**t
23-11-2014, 15:39
Póki Kolega porównuje cały V90+ do całego Passiv-line PLUSA to Kolega nie wie i wiedzieć nie będzie.

Ale konkretniej, dlaczego, bo nie wiem ?


Nie porównujemy cen.

Cena to jeden z podstawowych kryteriów wyboru z uwagi na ograniczenia finansowe większości Inwestorów. Same wartości użytkowe bez relacji do ceny na niewiele się zdają. Jest to połowiczne porównanie. Oczywiście cenę należy porównywać w obrębie produktów z tego samego segmentu rynku.

ok**t
23-11-2014, 15:58
Tak naprawdę do szukam świetnego montażysty coś w stylu Pana Jarka C. = JAREKO. Okna dobre da się kupić teraz w wielu miejscach a z montażem to już gorzej.
Zgadzam się w pełni. Niestety brak jest rankingów dotyczących ekip montażowych, za wyjątkiem kilku. To mogę polecić:
1. http://oknotest.pl/rekomendacje
2. http://www.illbruck.com/pl_PL/service/PLalers/regions_dealers

a najlepiej pytaj znajomych, którzy montowali już okna.

karolek75
23-11-2014, 17:20
Dziękuję, przeczytałem. Ciekawy artykuł jakich niemało. Niektóre niestety sponsorowane i "podkręcane" na rzecz wybrany producentów.
Tak naprawdę do szukam świetnego montażysty coś w stylu Pana Jarka C. = JAREKO. Okna dobre da się kupić teraz w wielu miejscach a z montażem to już gorzej.

Jareko chyba w calej PL robi.

T12345T
23-11-2014, 19:29
Ale konkretniej, dlaczego, bo nie wiem ?

Moja propozycja nieustająco aktualna:-)

nikt ważny
23-11-2014, 19:55
Panowie T12345T ok**tW sumie wasze polemiki nie pasują do tego wątku.
Niestety, od samego początku zwracałem uwagę ok**t, że jego "ranking" jest lekko do bani. Bardziej rzetelny, choć nie do końca, jest pro quality kolegi T12345T
Niestety, wszystko rozbija się o montaż i tu nawet ZMS nie jest już miarodajny, po mojej ostatniej przygodzie z montażystami na północy kraju. Coraz częściej pojawiają się tam ludzie byleby tylko uzyskać certyfikat by później dalej robić po swojemu.
Niestety, od prawie 20 lat jestem pesymistą jeśli chodzi o rynek usług okiennych.
Każda nowa inicjatywa rozbija się o kasę i nic nie wnosi. Płacisz, jesteś tu, jesteś tam a klient niestety jest skazany na debili i ignorantów
Tak naprawdę do czasu jak nie zostanie to uregulowane jak np. kiedyś były cechy rzemiosł, tak będzie jak będzie
Tak na prawdę z 80% sprzedawców i monterów jest do odstrzału, bo tylko pie...lą rynek

Proponuję zaprzestać w tym wątku polemiki dlaczego tak a nie inaczej - skupmy się na realnej pomocy pytających

T12345T
23-11-2014, 20:49
Niestety, wszystko rozbija się o montaż

To kolega prezentuje w ten sposób podobne stanowisko jak jeden z szefów pewnej firmy na D z miasta B. On też twierdzi, że okna (przede wszystkim jego okna) są bez wad, a wszystkiemu winien zły montaż. Dla mnie to nieprawda, tak w jego przypadku, jak i w wielu innych, ale jak mam nie wdawać się w polemiki, to nie będę.

מרכבה
23-11-2014, 20:49
Nitk ważny to nie wina tych osób, a mentalności ludzi .. byle by okno było, jak już ktoś coś robi to staje się wyrocznią, nie ważne co robi i jak ..
ważne że robi. Z mechanikami samochodowymi tak jest .. już kuzyn się przejechał .. nie wiem jak to zrobił .. miesiąc auto trzymali,
gdzie przejechał kawałek i trach .. nie dość że pokradli co się dało to jeszcze auto zepsute, cóż wcale mi nie żal.
Co mogę to sam naprawiam przy samochodzie, lub patrzę na ręce. Jak raz jeden partacz nie dokręcił wahacza :bash: bo pierwsze przygody z samochodami. Przyjeżdżam do warsztatu mówię co jest, że coś stuka .. wcześniej naprawiał .. ten dźwiga auto i mówi wsio ok ..
dobra trzeba było i tak jechać na zbieżność, a gościu od zbieżności od razu panie przecież pan by w rów pojechał :bash: wahacz niedokręcony.
Stąd mam niskie mniemanie o "fachowcach" którzy skończywszy wino pić biorą się do roboty.

W oknach, za dużo czasu siedziałem aby poznać co jest tak naprawę ważne, niczym z mitologi okiennej wyszedłem, to przez lata nie związanie z budownictwem, sobie powtarzałem te slogany w myślach .. Pamiętam rok chyba 2002 jak pytałem się o okna 3 szybowe .. to wręcz zostałem wykpiony przez sprzedawców w salonie ..

T12345T
23-11-2014, 20:52
Pamiętam rok chyba 2002 jak pytałem się o okna 3 szybowe .. to wręcz zostałem wykpiony przez sprzedawców w salonie ..

E tam, to jakieś młodziaki były, bo z 10-15 lat wcześniej innych prawie nie było:-).

מרכבה
23-11-2014, 21:01
Sam miałem wtedy 16 lat .. ale za cel miałem w tedy ratować straty ciepła w budynku ... bo ludzie mają, a że zawsze parcie ku
lepszemu było, to nikt nie zamierzał byle czego kupować. Jakoś do tej pory są skrzynkowe okna .. i całe szczęście że tak się złożyło.
Nie dość że kupienie "szczelnych" okien wymagało by ciągłego wietrzenia, na mikrorozwarciu.
Teraz chwilowo termomodernizacja ku pasywności wstrzymana, Tato ma mieć operację wymiany stawu biodrowego .. :bash:
A ja mam swój dom do remontu jeszcze, ale metodycznie elewacja po elewacji się to zrobi .. nikt nie będzie latał co 3 godziny i podkładał do pieca ..
jeśli dom jest idealnie pod grzanie oknami / oraz kolektorami słonecznymi. Prawie książkowe ustawienie domu wg pasywności.

Jeśli mają być okna, to biorę sprawy w swoje ręce i robię ramy sam, praca w drewnie uspokaja, a ramę zrobię konkretną ..
Dokładnie wiem co należy zrobić z drewnem, aby było mało podatne na zmiany kształtu od zmian wilg ...
Mam już trochę mebli z drewna na koncie. :)

nikt ważny
23-11-2014, 21:10
To kolega prezentuje w ten sposób podobne stanowisko jak jeden z szefów pewnej firmy na D z miasta B. On też twierdzi, że okna (przede wszystkim jego okna) są bez wad, a wszystkiemu winien zły montaż. Dla mnie to nieprawda, tak w jego przypadku, jak i w wielu innych, ale jak mam nie wdawać się w polemiki, to nie będę.

Szanowny kolego T12345
Ja nie pisze o wyrobach oknopodobnych reklamowanych przez ponoć najlepszych piłkarzy - tylko wątpię by którykolwiek z nich kupił sobie taki badziew.
Producenci najczęściej zwalają winę na montaż, i wierz mi, bardzo często mają rację i nie mam tu na myśli firmy D w B - bo oni z założenia żadnej reklamacji nie uznają o czym cała brać okniarska wie a klienci dowiedzą się jak skuszeni ceną czy reklamą w TV kupią sobie takie cuś
Mówimy o oknach i je ogromna większość montażystów w RP potrafi spier.... montażem
Zbyt precyzyjnie odbierasz moje dywagacje na temat rynku okiennego - pisałem póki co o montażystach a nie producentach
Tak naprawdę tych także jest nadmiar i cudowna ręka rynku powinna ich puścić z torbami - niestety, tak nie jest - ale to już temat na kolejną opowieść o klientach

T12345T
23-11-2014, 22:36
Ja nie pisze o wyrobach oknopodobnych

Kolego nikt ważny, czytając to forum często odnoszę wrażenie, że to sami producenci i sprzedawcy robią ten cudowny bałagan, a Pan Kolega czynnie bierze w tym udział. Weźmy na przykład pojęcie "wyrób oknopodobny". niby co to znaczy? Jaki produkt jest "oknopodobny", jaki jest oknem, a jaki oknem o wysokiej wartości użytkowej? Wielu z Was używa do opisu okien pojęć nic nie znaczących łącząc to dodatkowo z tą czy inną marką producenta albo tzw. wyposażeniem okna albo co gorsze z montażem, który powinien być oceniany całkiem na innych zasadach.To droga donikąd albo do tego co od lat mamy i ćwiczymy na rynku . Najpierw ustalcie choćby na tym forum jednolite zasady oceny o jakim oknie powiemy słabe, o jakim przeciętne, a o jakim, że jest produktem o wysokiej wartości użytkowej. Bez tego gonicie, (gonimy, bo ja też) w piętkę, a czytelnicy ni w ząb nie robią się od tego mądrzejsi. Wyłapują jedynie opinie pozytywne lub negatywne o markach. Opinie, oparte ciągle niestety o indywidualne przeświadczenia i rynkowe stereotypy. Według mnie produkty techniczne, a takimi produktami są okna, powinny mieć ustalone techniczne kryteria oceny. Coś na kształt okiennego wzorcowego metra z Sèvres. I nie żądajcie wzorca z zewnątrz jak to branża ma w zwyczaju. Stwórzcie wzorzec okna a la FM. Wtedy forum nabierze prawdziwego technicznego i okiennego znaczenia. Według mnie.

nikt ważny
23-11-2014, 22:56
OK, postaram sie zamętu nie sprawiać ;)

finlandia
24-11-2014, 10:45
..Tak naprawdę do szukam świetnego montażysty coś w stylu Pana Jarka C. = JAREKO. Okna dobre da się kupić teraz w wielu miejscach a z montażem to już gorzej.
Mówisz o nim jak o legendzie, ale Jareko żyje, istnieje i nadal pracuje, także ciągle jest "do wzięcia". Z bardziej znanych i Twoich stron jest Marcin Marchewka - Lager Okna.

viddizz
24-11-2014, 12:45
witam,
jestem tutaj po raz pierwszy. I wogóle sama się zajmuję budową domu - będę zamykała stan surowy i mam mega problem nad wyborem okien i montażem . Zastanawiam się nad oknami Vertex bądź firmą drutex. Proszę poradźcie które lepsze. Kieruję się przede wszystkim paramatrami które wpływaja na komfort użytkowania oraz ceną. Byłabym wdzięczna za wszelkie informację. PRZYZNAJĘ BEZ BICIA ŻE JESTEM LAIKIEM I POPROSTU SIĘ NA TYM NIE ZNAM ...
pozdrawiam

witek86
24-11-2014, 13:12
witam,
jestem tutaj po raz pierwszy. I wogóle sama się zajmuję budową domu - będę zamykała stan surowy i mam mega problem nad wyborem okien i montażem . Zastanawiam się nad oknami Vertex bądź firmą drutex. Proszę poradźcie które lepsze. Kieruję się przede wszystkim paramatrami które wpływaja na komfort użytkowania oraz ceną. Byłabym wdzięczna za wszelkie informację. PRZYZNAJĘ BEZ BICIA ŻE JESTEM LAIKIEM I POPROSTU SIĘ NA TYM NIE ZNAM ...
pozdrawiam

stronę wcześniej masz odpowiedź która z tych dwóch firm jest lepsza

marnon
24-11-2014, 21:42
jestem po pierwszym pomiarze i potwierdziły się moje obawy: OknoPlus niestety nie zrobi mi FIXa w ramie powyżej 2000mm szerokości mowa o PCV, a ja mam 2200 niecałe :( no i przy pakiecie trzyszybowym nie dają prostej listwy przyszybowej tylko okrągłą :/ detale no tak... tak na szybko Portos+selve jest porównywalne z Krispol+mobilus (rolety podtynkowe)

kwasniak
24-11-2014, 23:57
Dzięki "na razie" za pomoc przy wyborze okien zamówiłem dziś V82 drzwi Wikęd i brama Wiśniowski 6cm . Mam nadzieję że nie będę tu za rok płakał :).
Miałem dziś jeszcze chwilę zwątpienia i pojechałem do przedstawicieli aluplastu bo kusił mnie ten Hst 85mm ale stwierdzili że nie robią tego typu okien :0
Zaproponowali Psk ale nie robią takich rozmiarów dwu skrzydłowych :)

MWM
25-11-2014, 19:37
Mówisz o nim jak o legendzie, ale Jareko żyje, istnieje i nadal pracuje, także ciągle jest "do wzięcia". Z bardziej znanych i Twoich stron jest Marcin Marchewka - Lager Okna.

Wiem i dziękuję. Kontakt już mam nawiązany :) Szkoda, że promocje u Pana Jarka się szybko kończą trochę przyznam nie byłem przygotowany na szybki zakup, ale to już moja wina :).

MWM
25-11-2014, 19:44
Dzięki "na razie" za pomoc przy wyborze okien zamówiłem dziś V82 drzwi Wikęd i brama Wiśniowski 6cm . Mam nadzieję że nie będę tu za rok płakał :).
Miałem dziś jeszcze chwilę zwątpienia i pojechałem do przedstawicieli aluplastu bo kusił mnie ten Hst 85mm ale stwierdzili że nie robią tego typu okien :0
Zaproponowali Psk ale nie robią takich rozmiarów dwu skrzydłowych :)

kwasniak..... Powiedz z ciekawości co zaważyło o tym, że np nie wybrałeś profilu V90+ albo V82 BD ?

Jeżeli już mówimy o Vetrexie to co myślicie o problemach, które miał front247 i opisał je w tym wątku:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?230087-Vetrex-okna-jakie-macie-odczucia&highlight=vetrex

Juskra
25-11-2014, 21:07
Witam,
Proszę o opinie co do wyceny i wyboru okna ( jest ich więcej :) ) jednej z lokalnych poleconej nam firm
gabaryt 2965x2290, cena 4799 netto, system PCV efektiv 73psk, szkło 4/16/4 k=1,0, listwa standardowe, okucie automat, klamka, osłonki siegienia, kolor antracyt oraz to samo okno ale drewniane ( jeszcze nie zdecydowaliśmy jakie będziemy montować) sosna lita 68, kolor adler lazur, szyba 4/16ar/4 NE U=1,0, rama 01.rama okienna parapet wew/zew, jest i klamka :) okucia patio 200 Z klamka stała, uszczelka podstawowa cena 67Z97 netto.
Zaznaczę że prosiłam o średniej klasy okna, nie chcę najnowszej generacji okien dopłata do których zwróci nam się nie wiadomo kiedy :)

kwasniak
25-11-2014, 21:23
Wybrałem V82 bo różnica Uw okien pomijalna później cena, 1200zł różnicy a okucia BD to t bajer który podobno się ściera.
Po drugie mam ukryte zawiasy więc czarne okucia zbędne.
Po trzecie mam tylko dwa okna otwierane + dwa tarasowe i siedem fixów w ramie oraz białe okna :)

ClNEK
25-11-2014, 22:43
Black Design to bajer o którym bym pomyślał przy 2 stronnym antracycie lub dąb bagienny, orzech. Wtedy naprawdę ładnie się prezentuje i gdy okna są prawidłowo wyregulowane to nic się nie ściera

karolek75
26-11-2014, 06:32
Bylo to juz poruszane, ale zaginelo w "mrokach przeszlosci". Chodzi mi o parametry okien, w ym kokretnym przypadku Vetrex. Dlaczego oferty zawieraja takie paramtery jak Uw, przenikalnosc swiatla i energii, a nie zawieraja rownie istotnych paramterow przepuszczalnosci powietrznej i wodoszczelnosci, zeby wymienic te najbardziej podstawowe. Dostarczajac te informacje w postaci DWU, po zakupie okien i daj Boze dla kazdego okna osobno to przyslowiowa musztarda po obiedzie.
Czy mozna dostac taka info na etapie ofertowania ?

Inna sprawa - "zabawane" jest podawanie parametrow w postacji zakresu np gn 51-53%, lub Lt 82-74% ( to juz babol chyba z programu bo powinno byc 72-74% ?). To tak jakbym kupowal auto o pojemnosci od 1.2 do 1.4 l. Dobrze ze kolor okresla sie bardziej precyzyjnie niz "jasniejszy niz RAL xxx" ;)

Nani
26-11-2014, 07:22
Bylo to juz poruszane, ale zaginelo w "mrokach przeszlosci". Chodzi mi o parametry okien, w ym kokretnym przypadku Vetrex. Dlaczego oferty zawieraja takie paramtery jak Uw, przenikalnosc swiatla i energii, a nie zawieraja rownie istotnych paramterow przepuszczalnosci powietrznej i wodoszczelnosci, zeby wymienic te najbardziej podstawowe. Dostarczajac te informacje w postaci DWU, po zakupie okien i daj Boze dla kazdego okna osobno to przyslowiowa musztarda po obiedzie.
Czy mozna dostac taka info na etapie ofertowania ?

Inna sprawa - "zabawane" jest podawanie parametrow w postacji zakresu np gn 51-53%, lub Lt 82-74% ( to juz babol chyba z programu bo powinno byc 72-74% ?). To tak jakbym kupowal auto o pojemnosci od 1.2 do 1.4 l. Dobrze ze kolor okresla sie bardziej precyzyjnie niz "jasniejszy niz RAL xxx" ;)

Wiesz co ja przy wycenie dostałam taki katalog produktów Vetrex, na końcu tego katalogu jest zestawienie produktów i tam są wyszczególnione wszystkie parametry w każdym rodzaju okna. Tylko ja go nie mam przy sobie, ale jak go czytałam, to w oczy rzuciły mi się parametry przepuszczalności powietrznej i wodoszczelnej. Ten katalog jest czerwony, poproś o niego sprzedawcę.

Co do BD bardzo ubolewam, że nie można połączyć tego z ukrytymi zawiasami wtedy te okna to byłby miód na moje oczy. A tak muszę się zadowolić tylko krytymi zawiasami :(

karolek75
26-11-2014, 07:34
Wiesz co ja przy wycenie dostałam taki katalog produktów Vetrex, na końcu tego katalogu jest zestawienie produktów i tam są wyszczególnione wszystkie parametry w każdym rodzaju okna. Tylko ja go nie mam przy sobie, ale jak go czytałam, to w oczy rzuciły mi się parametry przepuszczalności powietrznej i wodoszczelnej. Ten katalog jest czerwony, poproś o niego sprzedawcę.


Do sprzedawcy mam ca 5000km. W linii prostej. :(

ClNEK
26-11-2014, 08:22
Bylo to juz poruszane, ale zaginelo w "mrokach przeszlosci". Chodzi mi o parametry okien, w ym kokretnym przypadku Vetrex. Dlaczego oferty zawieraja takie paramtery jak Uw, przenikalnosc swiatla i energii, a nie zawieraja rownie istotnych paramterow przepuszczalnosci powietrznej i wodoszczelnosci, zeby wymienic te najbardziej podstawowe. Dostarczajac te informacje w postaci DWU, po zakupie okien i daj Boze dla kazdego okna osobno to przyslowiowa musztarda po obiedzie.
Czy mozna dostac taka info na etapie ofertowania ?

Niestety tak to działa. Możesz poppytac sprzedawce, żeby pokazał Ci DWU z jakiegoś innego zrealizowanego zlecenia i mozna już jakieś wnioski wyciągnąć. Vetrex itak bardzo duzo informacji udostępnia, spróbuj cokolwiek odnaleźć na stronie Peteckiego, KNS, Dako itp




Inna sprawa - "zabawane" jest podawanie parametrow w postacji zakresu np gn 51-53%, lub Lt 82-74% ( to juz babol chyba z programu bo powinno byc 72-74% ?). To tak jakbym kupowal auto o pojemnosci od 1.2 do 1.4 l. Dobrze ze kolor okresla sie bardziej precyzyjnie niz "jasniejszy niz RAL xxx" ;)

Zapewne jest to spowodowane stosowaniem szyb od 2 dosatawców i wynikających między nimi małych róznic.

ok**t
27-11-2014, 17:23
Dlaczego oferty zawieraja takie paramtery jak Uw, przenikalnosc swiatla i energii, a nie zawieraja rownie istotnych paramterow przepuszczalnosci powietrznej i wodoszczelnosci, zeby wymienic te najbardziej podstawowe. Dostarczajac te informacje w postaci DWU, po zakupie okien i daj Boze dla kazdego okna osobno to przyslowiowa musztarda po obiedzie.

Dopóki Klienci nie będą wymagać tych danych przed zakupem stolarki, to taka sytuacja będzie nadal trwała :(

karolek75
27-11-2014, 18:05
Wyslalem zapytanie do producenta czyli Vetrex wczoraj. Zobaczymy czy dostane odpowiedź.
Tak sobie mysle, ze zapytam rowniez innego producenta, a w zasadzie jego dealera. Moze sie jeszcze rozmysle.

marnon
27-11-2014, 18:25
ja mam pytanie pośrednie, ale chciałem poznać opinię osób montujących -sprzedających okna. Tynki cementowo-wapienne i okna pcv - lepiej robić najpierw tynki potem montować okna czy na odwrót? słyszałem że sporo ekip tynkujących potrafi zniszczyć okna podczas tynkowania, a z drugiej strony że nie da się potem dobrze tego okna obrobić jak najpierw zrobi się tynki...

Tomaszs131
27-11-2014, 18:39
Radze wpierw wstawic okna a dopiero pozniej zajac sie tynkami.

marnon
27-11-2014, 18:48
Radze wpierw wstawic okna a dopiero pozniej zajac sie tynkami.

ok, tylko proszę o rzeczowe argumenty, bo np. kradzież kabli raczej mnie nie wystraszy... buduję w ścisłym centrum z każdej strony mam sąsiada , wiadomo że złodziej jak chce to wszędzie się dostanie, ale pytam czysto technicznie

bwojtek
27-11-2014, 18:54
ok, tylko proszę o rzeczowe argumenty, bo np. kradzież kabli raczej mnie nie wystraszy... buduję w ścisłym centrum z każdej strony mam sąsiada , wiadomo że złodziej jak chce to wszędzie się dostanie, ale pytam czysto technicznie

A w jaki sposób tynkarze mają przewidzieć położenie narożników tynkarskich przy wnękach okiennych? W praktyce po prostu się nie da. Czyli po montażu okien trzeba osadzić narożniki, wytynkować glify, "dosztukować" tynk na płaszczyzna ścian. No i skoro tynkuje się glify to niby okna są bezpieczniejsze niż przy tynkowaniu całości domu? Bardo wątpię. Podwójna robota, wyższe koszty, potencjalne miejsca do pękania połączeń "starego tynku" z "nowym".

marchewa98
27-11-2014, 19:02
witam.
okna iglo energy (trzyszybowe) z drutexu czy winergetic premium (trzyszybowe) z oknoplastu? Wahamy się między tymi modelami? może ktoś miał podobny problem? co wybraliście i dlaczego?

nikt ważny
27-11-2014, 19:05
i dobrze słyszałeś - Ty musisz wybrać co lepsze

Tomaszs131
27-11-2014, 19:27
witam.
okna iglo energy (trzyszybowe) z drutexu czy winergetic premium (trzyszybowe) z oknoplastu? Wahamy się między tymi modelami? może ktoś miał podobny problem? co wybraliście i dlaczego?
W tym watku nie nzajdziesz dobrej opini na temat Drutexa. Drutex, Oknoplast jest jeszcze wiele innych firm na rynku moze cos z Vetrex-u?
Jak bedziesz sie rozgladac za oknami to popytaj czy jest mozliwosc sprawdzenia danej firmy pod katem montazu okien?
Montaz jest bardzo wazny, nawet najlepsze okna beda nic nie warte gdy do montazu dobiora sie dyletanci.

T12345T
27-11-2014, 20:53
Wyslalem zapytanie do producenta czyli Vetrex wczoraj. Zobaczymy czy dostane odpowiedź.
Tak sobie mysle, ze zapytam rowniez innego producenta, a w zasadzie jego dealera. Moze sie jeszcze rozmysle.

Poruszył Pan ciekawą kwestię. Myślę, że akurat z Vetrexem może być niejaki problem i to nie dlatego, że nie wiedzą co odpowiedzieć. Zgodnie z rozporządzeniem 305 producenci okien powinni deklarować właściwości dla typów wyrobów. W branży okiennej część firm przyjęło, że każde okno to jeden typ. Takie założenie pozwala dokładniej deklarować właściwości np. akustyczne i cieplne, ale de facto uniemożliwia podanie poziomów właściwości przed wyprodukowaniem danego okna. Mogłyby podawać wartości przybliżone, a to z kolei mogłoby się Panu nie spodobać, co już Pan wcześniej wyartykułował utyskując na "widełki". Z podaniem poziomów właściwości nie powinny mieć za to kłopotu firmy, które poszły ścieżką klasycznej typizacji, np. właściwości dla okien jednodzielnych, dwudzielnych itd. Z tym, że podawane przez nie parametry mogą nieco odstawać od tych rzeczywistych szczególnie tam gdzie na poziom ma wpływ wymiar konstrukcji. Ale co do zasady zgadzam się z Panem, pytać o właściwości trzeba przed zakupem mając jednocześnie na uwadze powyższe zastrzeżenia, które powinny być wyrażone przez co bardziej mądrego sprzedawcę.

Baszka7
27-11-2014, 22:49
[QUOTE=finlandia;6644031]Wiele okien które są na siłe robione jako trzyszybowe ma ten sam wizualny problem z listwą, bo staje się ona malutka i nie każdemu się musi podobać, a sklepy zwykle mają na ekspozycji okna 2szybowe, to tańsze. Zanim się zamówi okno warto je zobaczyć w faktycznym zestawieniu. /QUOTE]

Dobry wieczór.

Otóż to. U sprzedawcy okno plusa widziałam okno dwuszybowe, a u sąsiada, już zamontowane, ten sam model, ale z trzema szybami.I jest to okno dużo brzydsze. Stąd mój dylemat ( między innymi).
Czytam, czytam, decyzja ciągle w lesie. Montaż w firmach, które biorę pod uwagę jest w porządku. Pytałam w sposób przez Was zasugerowany.
Zatem dylematy nie maleją.
Podsumowując:
1. bardziej podoba mi się wygląd okna z szerszym profilem
2. zależy mi na wysokim parametrze Lt. Najlepszy wychodzi z szybą sunenergy Avilux (firma z Bielska). Mam wycenę na profilu Schucco CT 70 cava i Si82. Ten drugi profil mam w cenie okien drewnianych. Nie są to wyceny tanie, nie wiem, na co jeszcze powinnam zwrócić uwagę.
3. nie mam wentylacji mechanicznej, gdzieś usłyszałam, że trzy szyby w takiej sytuacji to nieporozumienie. Z kolei przy stosunkowo niedużym domku, mam sporo szkleń ( 30 m.)
4.oglądałam też okna na Vece, firma Alport z Bytomia.Gdy pytałam o parametry, dziwnie na mnie patrzono i odesłano do kolejnej osoby
5.biorę jeszcze pod uwagę firmę KNS, Stosują okucia Comfort, które biorę pod uwagę jako alternatywę dla nawiewników ( nie wiem, czy słusznie). Z kolei ich diler, który ma je wycenić zniechęca mnie do tych okuć mówiąc , że im bardziej skomplikowane, tym bardziej zawodne.
6.poszczególne szklenia
MS Brugmann 4T/14Ar/4/14Ar/4T
Okno plus Brugmann 4x16CBJx4x16CBJx4 waga okna 168kg
Dako DPQ-82 4x18x4x18x4 Ar
Kapica schucco si 82 4/12/4/12/4
Awilux cCT70 czy SI82 rondo SunEnergy+ ug=0,5, Lt=74%
Bardzo proszę o jakieś sugestie, bo przerasta mnie ta decyzja, a okna zamówić muszę.

karolek75
28-11-2014, 07:42
Takie założenie pozwala dokładniej deklarować właściwości np. akustyczne i cieplne, ale de facto uniemożliwia podanie poziomów właściwości przed wyprodukowaniem danego okna. Mogłyby podawać wartości przybliżone...

Nie bardzo rozumiem, dlaczego? Przeciez producent nie bada kazdego swojego okna, a robi to obliczeniowo? Wymiary, uzyty material przed i tym bardziej po produkcji powinny byc te same. A obliczeniowo z zalozenia sa przyblizone, ale dlaczego mialby to byc zakres? Ja rozumiem, ze w folderze podadza gn=51-53%, ale dla mnie to powinno oznaczac, ze mam mozliwosc wskazania wartosci ktorej oczekuje w szybie, czyli np. zlecam produkcje moich okien z szyba o gn=53% i takie dostaje w wycenie i do domu.

Bejaro
28-11-2014, 09:04
[QUOTE=Baszka7;6687315][QUOTE=finlandia;6644031]Wiele okien które są na siłe robione jako trzyszybowe ma ten sam wizualny problem z listwą, bo staje się ona malutka i nie każdemu się musi podobać, a sklepy zwykle mają na ekspozycji okna 2szybowe, to tańsze. Zanim się zamówi okno warto je zobaczyć w faktycznym zestawieniu. /QUOTE]

Witam.

Tez jestem na etapie wyboru okien i mają być szerokie widzę w zestawieniu MS proszę sprawdzić jeszcze tam profil salamander szerszy-widziałam okno na wystawce w tym profilu z pakietem 3 szybowym,oraz na profilu o którym piszesz wyżej wg mnie lepiej wygląda ten drugi,mozna wybrać ramkę prostą lub zaokrągloną.Piszesz o Bytomiu,wystawka jest blisko.

T12345T
28-11-2014, 10:09
Nie bardzo rozumiem, dlaczego? Przeciez producent nie bada kazdego swojego okna, a robi to obliczeniowo?

Nie wszystkie właściwości podawane w ofertach i DWU ustala się obliczeniowo.


dla mnie to powinno oznaczac, ze mam mozliwosc wskazania wartosci ktorej oczekuje w szybie, czyli np. zlecam produkcje moich okien z szyba o gn=53% i takie dostaje w wycenie i do domu.

I to jest najwłaściwsza droga! Pan mówi czego konkretnie oczekuje, a oni odpowiadają czy są w stanie co najmniej spełnić oczekiwania. Tak właśnie ma i powinno być w sprzedaży okien. A ulotki i foldery? To tylko przybliżona informacja o rozwiązaniach technicznych i możliwościach. W sumie reklama.

karolek75
28-11-2014, 12:47
Nie wszystkie właściwości podawane w ofertach i DWU ustala się obliczeniowo.

O ile dobrze zrozumialem twoja wczesniejsza wypowiedz, to Vetrex dla kazdego okna wystawia DWU ndywidualnie - wiec skad bierze wartosci tam wpisane? Badane sa tylko referencyjne przeciez, a i te jak znam zycie to sa wychuchane i wymuskane, mam nadzieje ze nie "dozbrajane" dodatkowo na czas testow (?)

T12345T
28-11-2014, 14:01
O ile dobrze zrozumialem twoja wczesniejsza wypowiedz, to Vetrex dla kazdego okna wystawia DWU ndywidualnie - wiec skad bierze wartosci tam wpisane?

Z tego co wiem, to w Vetrex przyjmuje właśnie w ten sposób. Jedno okno - jeden typ i dla tego typu deklaruje. Skąd bierze dane? Te obliczeniowe, zależne od wymiarów i doboru komponentów liczy pewnie program produkcyjny pod określoną listę cięć, a więc także wymiar i dobór komponentów. Te "stałe" pochodzą z ITT.


Badane sa tylko referencyjne przeciez, a i te jak znam zycie to sa wychuchane i wymuskane, mam nadzieje ze nie "dozbrajane" dodatkowo na czas testow (?)

Dobre firmy badają bardzo dużo różnych konstrukcji. To tylko sprzedawcy i niektórzy doradcy na FM upierają się przy podawaniu wyników badań okna jednodzielnego 1230 x 1480 nazywanego referencyjnym. Nie można przenosić wyników badań okien jednodzielnych na dwudzielne itp. Zasady przenoszenia wyników badań są określone. Jak to się robi można znaleźć na naszej stronie. A co do chuchania na wyniki.... Mądre firmy nie chuchają, a na dodatek deklarują sporo niżej od wyników badań i to jest słuszne podejście. Dlaczego? Bo okna się "starzeją". Które i jak oraz co z tego wynika dla użytkowników, sprzedawców i producentów o tym piszemy opisując nasze własne wyniki badań w programie Pro Quality.

Fajnie, że jako nabywca "wgryza się" Pan w temat. Gdyby były potrzebne szersze wyjaśnienia, chętnie służę, ale to już nie na FM. Najlepiej zadzwonić. Numer na stronie.

Pozdrawiam

marnon
28-11-2014, 16:13
Podsumowując:

3. nie mam wentylacji mechanicznej, gdzieś usłyszałam, że trzy szyby w takiej sytuacji to nieporozumienie. Z kolei przy stosunkowo niedużym domku, mam sporo szkleń ( 30 m.)
.

nie bardzo rozumiem, to że nie mam u siebie rekuperacji ma sprawić że mam zrezygnować z okien trzyszybowych? ja nie mam i będę zamawiał trzy szyby ... też mam wyceny okien na Schucko si82 i okno plus i prawdopodobnie wybiorę schucko , okno plus nie robi przy trzech szybach prostej listwy przyszybowej tylko zaokrągloną a do tego fix maksymalnie szeroki na 2100 mm . miałem też wycenę na MS ale się zdziwiłem jak mi napisali że HST nie montuje się na poszerzeniu tylko na podmurówce.

Tomaszs131
28-11-2014, 16:49
nie bardzo rozumiem, to że nie mam u siebie rekuperacji ma sprawić że mam zrezygnować z okien trzyszybowych? ja nie mam i będę zamawiał trzy szyby ... też mam wyceny okien na Schucko si82 i okno plus i prawdopodobnie wybiorę schucko , okno plus nie robi przy trzech szybach prostej listwy przyszybowej tylko zaokrągloną a do tego fix maksymalnie szeroki na 2100 mm . miałem też wycenę na MS ale się zdziwiłem jak mi napisali że HST nie montuje się na poszerzeniu tylko na podmurówce.

Jesli nie planujesz rekuperacji w domu, to warto byloby zainwestowac w nawiewniki przy oknach.

bwojtek
28-11-2014, 17:04
miałem też wycenę na MS ale się zdziwiłem jak mi napisali że HST nie montuje się na poszerzeniu tylko na podmurówce.

MS ma autorskie rozwiązanie montażu HS - znacznie lepsze niż poszerzenia:
http://www.ms.pl/produkty/patio_hst_drzwi_podnoszono_przesuwne

APZ
28-11-2014, 19:56
Witam,

Jesteśmy na etapie wyboru okien do domu.
Mam 11 okien, praktycznie wszystkie balkonowe. Łączna powierzchni okien to blisko 30 m2

Rozważam takich producentów okien na podanych profilach:
MS EVOLUTION – pasywne
OKNOPLAST: Winergetic Premium lub Winergetic Premium Passive
ADAMS: Pasiv Line Plus lub Ultra Plus
VETREX: V90+

Proszę o pomoc w ustawieniu tych produktów w kolejności od najlepszego do najsłabszego. Może pomoże to innym w porównaniu ofert.
Liczę się z tym, że będą to oceny indywidualne i subiektywne.
Pomoże mi to w ocenie ofert.
Dodam jeszcze, że planowany jest ciepły montaż na kotwach.

ok**t
28-11-2014, 20:30
A jakie kryteria tego rankingu?

APZ
28-11-2014, 20:38
Kryteria:
- Jakość wykonania
- awaryjność ( jeżeli coś takiego w stolarce okiennej występuję).

W tym rankingu dopuszczamy również osobiste " wycieczki" jak i odczucia typu: " Ja uważam, że okna ADAMS: Pasiv Line Plus są lepsze od ... pod względem..."

Może rozwinę myśl. Jako przyszły klient nie wiem jaka jest hierarchia w producentach okien. Coś w rodzaju rankingu samochodów. Znamy ceny, możemy porównać podstawowe parametry jednak nie znamy wartości marki.

W tym wypadku po przedstawionych propozycjach wiadomo, że poruszamy się w kręgu okien do domu energooszczędnego. W naszym przypadku z przeważającym wystawą okien na południe i zachodnich po 40% szklenia.

Pozdrawiam
Przemek

marnon
29-11-2014, 08:07
mam ostatni dylemat, proszę o podpowiedź: wybrałem okna awilux'a na Schuco Si82 kolor antracyt, okucia Winkhaus
- czy wybrać opcję ukryte zawiasy czy lepiej normalne ?
- czy wg was warto wybrać okno typu FIX o wymiarach 2150x2250mm szklone w całości , szyba hartowana czy lepiej ze wzgl praktycznych takie okno z belką w środku czyli 1/2+1/2 (połowę tańsze)

kwestia widoku za okno nie jest tu jakimś wyznacznikiem ponieważ w około są zabudowania, kwestia jakieś tam designu ...

nikt ważny
29-11-2014, 08:52
jak na widok nie ma parcia - cieplej, taniej będzie fix dzielony 2/2

dworekretro
30-11-2014, 01:30
a mozna sie tutaj poradzic co do koloru okien?

w skrocie- maja byc ze szprosami- kwestia biale czy w kolorze drewna? W gre wchodza tylko PCV

byly juz biale,brazowe, biale, brazowe

Wiadomo- biale, to trudniejsze w utrzymaniu czystosci.
Braz- wg mnie do naszego domu mniej pasuja.
Jak biale to wszystko, lacznie z drzwiami i z bramami garazowymi.

Mialam chec na kolor winchester- ale bedzie zbyt mdly...Jestescie doswiadczeni- czekam na opinie

S.291835

Tomaszs131
30-11-2014, 09:43
Moze daglezja?

Ljane
30-11-2014, 17:15
witam.
okna iglo energy (trzyszybowe) z drutexu czy winergetic premium (trzyszybowe) z oknoplastu? Wahamy się między tymi modelami? może ktoś miał podobny problem? co wybraliście i dlaczego?

Ani D ani O. To są masówki, opierające się na reklamie. Chcesz dobrych okien to zrób jak mój szwagier - szukaj lokalnych producentów. On brał izoplasty i jest zadowolony po połtora roku. I z ceny i jakości. W razie, odpukac, reklamacji nie będziesz czekał nie wiadomo ile bo taka lokalna firma to nie duży korporacyjny moloch.

ok**t
30-11-2014, 20:20
Rozważam takich producentów okien na podanych profilach:
MS EVOLUTION – pasywne
OKNOPLAST: Winergetic Premium lub Winergetic Premium Passive
ADAMS: Pasiv Line Plus lub Ultra Plus
VETREX: V90+

Proszę o pomoc w ustawieniu tych produktów w kolejności od najlepszego do najsłabszego.

Wszystkie powyższe produkty pochodzą od godnych polecenia producentów. Jeżeli przyjmiemy za kryterium parametry cieplne to można je sklasyfikować w następujący sposób:
1.Pasiv Line Ultra
2.Ms Evolution pasywne
3.Pasiv Line Plus
4.Winergetic Premium Pasywne
5.V 90+ oraz Winergetic Premium

APZ
01-12-2014, 08:12
Wszystkie powyższe produkty pochodzą od godnych polecenia producentów. Jeżeli przyjmiemy za kryterium parametry cieplne to można je sklasyfikować w następujący sposób:
1.Pasiv Line Ultra
2.Ms Evolution pasywne
3.Pasiv Line Plus
4.Winergetic Premium Pasywne
5.V 90+ oraz Winergetic Premium

Tak też wynika ze specyfikacji technicznych. Deklarowane różnice pomiędzy np. Pasiv Line Ultra - Uw = 0,698 a Winergetic Premium Uw = 0,77 W/m2K przy OKNIE BALKONOWYM 2-SK. SŁUPEK RUCHOMY RL-URP 1760 x 2150
Różnica niby 10% jednak to 0,07 W/m2 prz 30 m2 okien to 2,1W. Jeżeli dobrze liczę 2,1W x 24 h x 200 dni = 10 kWh na sezon.
Zresztą to tylko papier, ważniejszy jest montaż tam można zrobić różnicę.

A czy wśród podanych producentów wszyscy są w klasie premium? Czy jest może jakiś fiat wśród mercedesów?

karolek75
01-12-2014, 13:36
Wyslalem zapytanie do producenta czyli Vetrex wczoraj. Zobaczymy czy dostane odpowiedź.

Z tego co wiem, to w Vetrex przyjmuje właśnie w ten sposób. Jedno okno - jeden typ i dla tego typu deklaruje...

Dostalem odpowiedz od producenta, ze po dostarczeniu specyfikacji okien, przygotuja mi "DWU" na etapie ofertowania. Rowniez w temacie parametrow szklenia informacja jest taka, ze maja dwoch roznych dostawcow. Ale moge zazyczyc sobie konkretnych parametrow - czyli to czego oczekiwalem.

Dla rownowagi - czy od innych producentow okien np. Awilux, Adams, MS moge dostac pelne info nt. okien przed zakupem/zamowieniem ?

APZ
01-12-2014, 14:37
Dostalem odpowiedz od producenta, ze po dostarczeniu specyfikacji okien, przygotuja mi "DWU" na etapie ofertowania. Rowniez w temacie parametrow szklenia informacja jest taka, ze maja dwoch roznych dostawcow. Ale moge zazyczyc sobie konkretnych parametrow - czyli to czego oczekiwalem.

Dla rownowagi - czy od innych producentow okien np. Awilux, Adams, MS moge dostac pelne info nt. okien przed zakupem/zamowieniem ?

Od Adams'a dostaniesz. Od MS nie wiem bo jeszcze czekam.
Pozdrawiam

finlandia
01-12-2014, 14:59
Fajnie wiedzieć, że firmy podchodzą do tematu "frontem do klienta" i się starają. Tylko ja mam prośbę - jeśli nie rozumiecie komplenie o co chodzi w wartosciach używanych w DWU to nie miejcie litość i nie ozdabiajacie od razu na wstępie Waszych zapytań zdaniem typu :"prosze o podanie deklaracji wartości użytkowej" (a to się zdarza). Na ogół w pierwszych ofertach i tak wazna jest tylko cena, ale i te oferty mają podstawowe parametry takie jak Uw które rozumie każdy.
Dlaczego się czepiam? Taką deklarację ktoś musi opracować. Poświęcić czas, a nie zrobi tego ochroniarz siedzący na wjeżdzie do fabryki tylko potrzebny jest człowiek. A to etat który przełoży się na wartość oferty... którą być może odrzucicie z powodu przekroczenia ceny..
Natomiast na dalszym etapie wyboru okien można oczekiwać więcej.

plusfoto
01-12-2014, 15:20
Od Adams'a dostaniesz. Od MS nie wiem bo jeszcze czekam.
Pozdrawiam
Od MSa dostaniesz na każde jedno okno.

Konevka
01-12-2014, 17:19
Ani D ani O. To są masówki, opierające się na reklamie. Chcesz dobrych okien to zrób jak mój szwagier - szukaj lokalnych producentów. On brał izoplasty i jest zadowolony po połtora roku. I z ceny i jakości. W razie, odpukac, reklamacji nie będziesz czekał nie wiadomo ile bo taka lokalna firma to nie duży korporacyjny moloch.

Akurat oknoplast przez to, że jest dużą marką to musi się starać i nadskakiwać klientom, bo to marka o szerokim zasięgu i chcąc nie chcąc liczy się z oceną swojej pracy. Odnośnie okien izoplastu się nie wypowiadam, robią na profilach kbe, no i może tyle, że 18mcy to jest jeszcze za krótki czas na wydawanie opinii o oknach, tym bardziej że nie wiadomo jakie ten Twój szwagier ma okna.
Szwagier...litości :D

Rafałer
01-12-2014, 22:00
Szwagier...litości :D

jak powrzucala do jednego gara masowke z jakoscia i daje w alternatywie malego producenta to coz to za sens? Kazdy kij ma dwa konce. Maly producent nie daje Ci gwarancji, ze za 5 lat bedzie jeszcze istniec na rynku i kto wtedy bedzie swiadczyc serwis? Oczywiscie sytuacja skrajna ale zawsze warto na to zwrocic uwage. Zreszta to i tak oferta dla osob z centralnej PL, czy nawet tylko Lodzi o okolic. T.zw. ADV!

witek86
02-12-2014, 12:28
Nie ma takiej gwarancji że jakaś firma będzie istnieć za pięć lat . ktoś może mieć zachciankę zamknąć sprzedać itp
albo powinie mu się nogą .przykładów jest sporo choć oczywiście większe znaczące firmy mają większą wiarygodność od lokalnych producentów

APZ
02-12-2014, 21:57
Czy winergetic premium passive to konkuret Ms evo passive ?

bwojtek
02-12-2014, 22:05
Czy winergetic premium passive to konkuret Ms evo passive ?
Porównaj parametry i oceń sam.

APZ
03-12-2014, 07:16
Według mnie tak.

bwojtek
03-12-2014, 07:37
Według mnie tak.
Ze stron www producentów:
292384
292385

Przekroje:
292386
292387
Różnica w parametrach, głębokości zabudowy, rozwiązaniu dotyczącym środkowej uszczelki.

Wg mnie odpowiednikiem MSevolution jest dopiero Veka Alphaline, której Oknoplast nie ma w ofercie.

APZ
03-12-2014, 08:32
Czy Vetrex proponuje swoje okna V90+ na Veka Alphaline?

ClNEK
03-12-2014, 09:27
Czy Vetrex proponuje swoje okna V90+ na Veka Alphaline?

Tak

APZ
03-12-2014, 10:23
Jestem na etapie zakupu do wycen dostałem obliczeniowe współczynniki Uw. Poniżej podaję zestawienie Uw rozpatrywanych okien.
http://static.pokazywarka.pl/i/5398121/297255/zestawienie-uw-dla-calego-projektu.jpg?1417598336
Z tego co wysyłają producenci wynika, że oknoplast ma lepszy współczynnik Uw od V90+
Wszystkie okna mają ciepłe ramki. Pakiet 3 szyby.

pawel2905
03-12-2014, 10:29
Jestem na etapie zakupu do wycen dostałem obliczeniowe współczynniki Uw. Poniżej podaję zestawienie Uw rozpatrywanych okien.
http://static.pokazywarka.pl/i/5398121/297255/zestawienie-uw-dla-calego-projektu.jpg?1417598336
Z tego co wysyłają producenci wynika, że oknoplast ma lepszy współczynnik Uw od V90+
Wszystkie okna mają ciepłe ramki. Pakiet 3 szyby.
to co adamsa odstrzeliłeś?

APZ
03-12-2014, 10:46
Hmm... Okna są ok. tylko mam obawy o montaż ....
Dobry montaż to podstawowe założenie co do okien. Nawet najlepsze okna można źle zamontowane będą gorsze od tych słabych dobrze zamontowanych

witek86
03-12-2014, 10:57
Hmm... Okna są ok. tylko mam obawy o montaż ....
Dobry montaż to podstawowe założenie co do okien. Nawet najlepsze okna można źle zamontowane będą gorsze od tych słabych dobrze zamontowanych

święta racja :)

bwojtek
03-12-2014, 11:00
Jestem na etapie zakupu do wycen dostałem obliczeniowe współczynniki Uw. Poniżej podaję zestawienie Uw rozpatrywanych okien.
http://static.pokazywarka.pl/i/5398121/297255/zestawienie-uw-dla-calego-projektu.jpg?1417598336
Z tego co wysyłają producenci wynika, że oknoplast ma lepszy współczynnik Uw od V90+
Wszystkie okna mają ciepłe ramki. Pakiet 3 szyby.

Dziwna jest znaczna różnica Uw między pozycją 3 i 8 w przypadku Vetrexu oraz odstająca od reszty pozycja 2 w MS. Wygląda na to, że nie były to obliczenia dla takich samych konstrukcji (np. ilość podziałów) albo są jakieś przekłamania w niektórych pozycjach.

MMichal
03-12-2014, 11:01
Witam


Hmm... Okna są ok. tylko mam obawy o montaż ....
Dobry montaż to podstawowe założenie co do okien. Nawet najlepsze okna można źle zamontowane będą gorsze od tych słabych dobrze zamontowanych

To słuszne założenie ale to niby z tego wynika, że Adams nie może polecić Ci odpowiednich montażystów ?

A co do zestawienia to na moje jest błąd właśnie przy Vetrexie:
pozycja 1 i 6 - to różnica w wymiarze 10 mm - i taka różnica we współczynniki ? raczej nie jest to możliwe, u pozostałych współczynnik jest taki sam. - może warto sprawdzić skoro "walczysz" o każą dziesiątkę :)

Pozdrawiam

witek86
03-12-2014, 11:05
że oknoplast podał dla każdego okna Uw podają przecież dla wszystkich jeden

bwojtek
03-12-2014, 11:07
że oknoplast podał dla każdego okna Uw podają przecież dla wszystkich jeden

Może "radosna twórczość" sprzedawcy?

APZ
03-12-2014, 11:11
Każdy ma inną średnią dla projektu ale może komuś się przyda.
http://static.pokazywarka.pl/i/5398195/376775/zestawienie-uw-dla-calego-projektu.jpg?1417601343

Różnica 10% pomiędzy najlepszym a najgorszym

APZ
03-12-2014, 11:16
Witam



To słuszne założenie ale to niby z tego wynika, że Adams nie może polecić Ci odpowiednich montażystów ?

A co do zestawienia to na moje jest błąd właśnie przy Vetrexie:
pozycja 1 i 6 - to różnica w wymiarze 10 mm - i taka różnica we współczynniki ? raczej nie jest to możliwe, u pozostałych współczynnik jest taki sam. - może warto sprawdzić skoro "walczysz" o każą dziesiątkę :)

Pozdrawiam

Słuszna uwaga. Z Vertexem mamy jeszcze umówione spotkanie więc dopytam.
W pierwszej pozycji mamy niski próg.
Tak dla ścisłości nie walczę o każdą dziesiąta. Dla mnie najważniejszy jest montaż bo tam można wszystko zaprzepaścić

Pozdrawiam
Przemek

APZ
03-12-2014, 11:23
że oknoplast podał dla każdego okna Uw podają przecież dla wszystkich jeden

http://static.pokazywarka.pl/bigImages/5398216/13651036.jpg?1417602184
Takie coś dostałem w ofercie z oknoplastu. Może zmienia się na lepsze?

APZ
03-12-2014, 11:38
"To słuszne założenie ale to niby z tego wynika, że Adams nie może polecić Ci odpowiednich montażystów ?

A co do zestawienia to na moje jest błąd właśnie przy Vetrexie:
pozycja 1 i 6 - to różnica w wymiarze 10 mm - i taka różnica we współczynniki ? raczej nie jest to możliwe, u pozostałych współczynnik jest taki sam. - może warto sprawdzić skoro "walczysz" o każą dziesiątkę

Pozdrawiam"

Oczywiście nie każdy uwzględnił z zapytania niski próg. Teraz już to wiem.
Żeby sprawa była jasna: wklejam wszystkich bez progów Vetrex jest skopiowany z innych pozycji ( nie wprowadzili jeszcze korekty )
http://static.pokazywarka.pl/i/5398241/779546/porownanie.jpg?1417603049
Różnice jeszcze się zmiejszyły

witek86
03-12-2014, 11:52
w tarasie masz niski próg?
odradzam ,niski próg tylko w HS

nikt ważny
03-12-2014, 11:54
niby nie walczysz o Uw a jednak to dla Ciebie podstawa jak widzę
Poruszasz się wśród dobrych producentów i wyrobów - może czas zamiast porównywać setne różnice na całym oknie, zająć się wyposażeniem w standardzie (wbrew pozorom istotna rzecz dla walorów użytkowych okien - bo te 0,0....ileś tam realnie nie będzie miało znaczącego wpływu na koszty ogrzewania), a może i przede wszystkim poszukać tych, co Ci te cuda dobrze zamontują ?
Ostatnio miałem klienta który wybrał już okna z najwyższej półki ale jak przyszło do montażu to . . . Panie, ja chcę tanio i dobrze, i poszło na kotwy, i samą pianę

finlandia
03-12-2014, 12:10
APZ
W tej tabeli wystepujace rozniace porownalbym do aut:
- jedno ma przyspieszenie 7,6sekund do setki.
inne - 7,7
Odczujesz? Bo dla mnie to sie zbliza niebezpiecznie do paranoi.

Bardziej bedzie dla Ciebie istotne ile takie auto pali (czyli np. parametr przepuszczalnosci powietrza, czy tez odpornosci na obciazenie wiatrem).

MMichal
03-12-2014, 12:19
Witam


APZ
W tej tabeli wystepujace rozniace porownalbym do aut:
- jedno ma przyspieszenie 7,6sekund do setki.
inne - 7,7
Odczujesz? Bo dla mnie to sie zbliza niebezpiecznie do paranoi.

Bardziej bedzie dla Ciebie istotne ile takie auto pali (czyli np. parametr przepuszczalnosci powietrza, czy tez odpornosci na obciazenie wiatrem).

Bardzo trafne porównanie :D
Ale człowiek pisze przynajmniej, że poza współczynnikiem jednak wyznacznikiem jest MONTAŻ - a może ma już ekipę, która mu zamontuje całość i zostało teraz tylko wybrać CO ?

A co do niskiego progu to może jest on inwestorowi potrzebny ? może ktoś na wózku w domu ? z jakiś przyczyn go wybrał, co nie zmienia faktu, że to w kwestiach termiki/szczelności rozwiązanie kiepskie.

pozdrawiam

nikt ważny
03-12-2014, 12:20
...Odczujesz? Bo dla mnie to sie zbliza niebezpiecznie do paranoi. ....To już od dawna jest jakaś paranoja. Ale też nie dziwmy się innym, skoro wszędzie spotykają sie z tym parametrem podnoszonym do miarodajnego porównania różnic między oknami. Reszta nie ma znaczenia bo i pojęcia "g" "lt" "Rw" czy inne są nieznane i nie podnoszone przy porównaniach.
A później takie cudo zamontują tak jak choćby na tej fotce
292409

aberowski
03-12-2014, 12:21
witam.
okna iglo energy (trzyszybowe) z drutexu czy winergetic premium (trzyszybowe) z oknoplastu? Wahamy się między tymi modelami? może ktoś miał podobny problem? co wybraliście i dlaczego?
Ciekawe podsumowanie na oknoekspercie - IGLO ENERGY http://oknoekspert.com (http://oknoekspert.com/index.php?mact=News,cntnt01,detail,0&cntnt01articleid=7&cntnt01returnid=21)

finlandia
03-12-2014, 12:31
Witam



Bardzo trafne porównanie :D
Ale człowiek pisze przynajmniej, że poza współczynnikiem jednak wyznacznikiem jest MONTAŻ - a może ma już ekipę, która mu zamontuje całość i zostało teraz tylko wybrać CO ?

A co do niskiego progu to może jest on inwestorowi potrzebny ? może ktoś na wózku w domu ? z jakiś przyczyn go wybrał, co nie zmienia faktu, że to w kwestiach termiki/szczelności rozwiązanie kiepskie.

pozdrawiam

Tez uwazam ze APZ jest na dobrej drodze, ale za bardzo skupil sie na tym jednym punkcie:)
Jak widac w jego zestawieniu dokladnosc wyliczen rozegrala sie o niski prog. To jest taki dodatek, ze nie kazdy program moze go uwzgledniac w wynikach, a potem powstaja przeklamania:)

APZ
03-12-2014, 12:32
APZ
W tej tabeli wystepujace rozniace porownalbym do aut:
- jedno ma przyspieszenie 7,6sekund do setki.
inne - 7,7
Odczujesz? Bo dla mnie to sie zbliza niebezpiecznie do paranoi.

Bardziej bedzie dla Ciebie istotne ile takie auto pali (czyli np. parametr przepuszczalnosci powietrza, czy tez odpornosci na obciazenie wiatrem).

Nie odczuję tego i nie mam zamiaru się tym sugerować. Zrobiłem to porównanie, żeby mieć obraz tego co oferują producenci.


Witam



Bardzo trafne porównanie :D
Ale człowiek pisze przynajmniej, że poza współczynnikiem jednak wyznacznikiem jest MONTAŻ - a może ma już ekipę, która mu zamontuje całość i zostało teraz tylko wybrać CO ?

A co do niskiego progu to może jest on inwestorowi potrzebny ? może ktoś na wózku w domu ? z jakiś przyczyn go wybrał, co nie zmienia faktu, że to w kwestiach termiki/szczelności rozwiązanie kiepskie.

pozdrawiam

Tak montaż jest dla mnie najważniejszą sprawą. Nie mam ekipy na montaż, chciałem kupić okna razem z montażem. Tak podpowiada mi logika. Kupić towar wraz z usługą. Wtedy łatwiej o gwarancję.

Nie mam w domu osób jeżdżących na wózku inwalidzkim, jedynie małe dzieci które nie lubią progów :mad:

nikt ważny
03-12-2014, 12:38
mimo wszystko, niski próg to rozwiązanie najgorsze z możliwych.
Z założenia zimniejsze od normalnej ościeżnicy ale jak już się na niego uprałeś ;) ti zwróc uwagę na to, jak ekipa będzie się zabierać do montażu i wychwycisz to już w trakcie rozmowy ze sprzedawcą. Niski próg w balkonie jedno i dwuskrzydłowym, sam w sobie jest daje żadnej szansy na prawidłowe zamontowanie - trzeba go dodatkowo usztywnić dodając poszerzenie koniecznie ze wzmocnieniem, i reszta zasad przy montażu obowiązuje
Nigdy coś takiego:
292416
czy takiego:
292417

APZ
03-12-2014, 12:57
Nie uparłem się, nie mam jeszcze zamówionych okien a dobrych rad słucham. Rozważymy dobrą radę.
Planujemy montaż na kotwach poza licem. Poszerzenia będą, jeżeli trzeba będzie zamontować wzmocnienie to trzeba, dzięki za radę.
Nigdy coś takiego jak na załączonym rysunku.

MMichal
03-12-2014, 14:03
Witam


Tak montaż jest dla mnie najważniejszą sprawą. Nie mam ekipy na montaż, chciałem kupić okna razem z montażem. Tak podpowiada mi logika. Kupić towar wraz z usługą. Wtedy łatwiej o gwarancję.
Nie mam w domu osób jeżdżących na wózku inwalidzkim, jedynie małe dzieci które nie lubią progów :mad:

Z dobrymi i uznanymi ekipami to sprawa wygląda ciut inaczej, oczywiście część ekip pracuje strikte z jednym dostawcą ale ... żaden uznany producent okien nie będzie miał nic przeciwko temu aby jego produkt zamontowała sprawdzona i uznana ekipa - prawda ? poprawcie mnie jeśli się mylę.

a małe dzieci to równie dobry powód ale ja np. zamiast niskiego progu to bym dał szybę bezpieczną od środka we wszystkich przeszkleniach "do ziemi"

Pozdrawiam

bwojtek
03-12-2014, 14:08
żaden uznany producent okien nie będzie miał nic przeciwko temu aby jego produkt zamontowała sprawdzona i uznana ekipa - prawda ?
Tylko co w takiej sytuacji VAT-em?

MMichal
03-12-2014, 14:18
Witam


Tylko co w takiej sytuacji VAT-em?

No najprościej jest uczciwie płacić :D
a w praktyce to zawsze jest kwestia umowna - kto ? komu ? jak ? niestety taki popier...ny system podatkowy mamy

Pozdrawiam

bwojtek
03-12-2014, 14:33
No najprościej jest uczciwie płacić :D
A czy ja mówię, że nie płacić? Chodzi o to, że kupując same okna klient musi zapłacić VAT 23%. Za montaż tej "innej" ekipie oczywiście 8%. Ale na oknach jest "w plecy" 15% :(

stary
03-12-2014, 14:51
Każdy ma inną średnią dla projektu ale może komuś się przyda.
http://static.pokazywarka.pl/i/5398195/376775/zestawienie-uw-dla-calego-projektu.jpg?1417601343

Różnica 10% pomiędzy najlepszym a najgorszym
Jak wygląda okno z poz. 4?
Jestem pewien, że w Adamsie miałeś okno inne niż u pozostałych, prawdopodobnie dwuskrzydłowe a tam jedno- bądż fixy.

witek86
03-12-2014, 15:31
posłuchaj rady i nie bierz niskiego progu :)
a i niech montuje ekipa sprzedawcy bo 15% to sporo

Samar
03-12-2014, 16:34
Sprzedawca zawsze może podpisać umowę o dzieło z wybraną przez Klienta ekipą i zostaje Vat 8% .

karolek75
04-12-2014, 08:24
Porównaj parametry i oceń sam.

Porownywanie paramterow jest mozliwe i ma sens wtedy gdy masz ich komplet dla wszystkich okien, tzn konkretnych konstrukcji dla twojego przypadku. Vetrex stanal na wysokosci zadania - wlasnie dostalem paramtery odpornosci na obciazenie wiatrem, wodoszczelnosci przpeuszczalnosc powietrza dla moich okienek. No i dwie pozycje zaskoczyly mnie in minus, jedna szczegolnie. Super specem nie jestem, chyba skorzystam z zaproszenia na konsultacje kolegi T12345. Tak czy siak odeslalem zapytanie co powoduje taki a nie inny stan rzeczy, co nalezaloby by ewentualnie zmienic w konstrukcji.

nikt ważny
04-12-2014, 08:32
Jakaż to konstrukcja tak cię rozczarowała, że aż konsultacje na najwyższym szczeblu konieczne ? ;)
Nie wiem czy wiesz, ale część producentów lekko zaniża wyniki w DWU

bwojtek
04-12-2014, 09:14
wlasnie dostalem paramtery odpornosci na obciazenie wiatrem, wodoszczelnosci przpeuszczalnosc powietrza dla moich okienek.
Parametry które wymieniłeś są badane a nie obliczane więc nie możesz mieć wyników dla twoich konkretnych okien :(

nikt ważny
04-12-2014, 09:47
Ludziom się wydaje, że powstaną dwa okna - jedno dla nich do montażu a drugie do badań po których realnie będzie do utylizacji i na dodatek by miało ceny jak te co w TV reklamują ;)

Ale też po części bwojtku jest to też efekt tych dyskusji na FM, nieprecyzyjnych sformułowań na różnych portalach chełpiących się mianem "doradców od okien" czy innych o podobnej treści. Biorą się za to ludzie nie mający merytorycznego przygotowania i później masz takie efekty

Laik nie mający zielonego pojęcia będzie odrzucał dobre produkty bo gdzieś wyczytał, posprawdzał i podano mu "g" 53% zamiast 55% co stało się powodem do odrzucenia oferty (przypadek sprzed tygodnia, serio !!!)

Ogromnie doceniam wkład jaki nasz kolega T12345T wkłada w porządkowanie tego bagna, resztę tych "obiektywnych i rzetelnych o oknach" pod Inkwizyjcję i na stos ;) bo więcej robią zamieszania niż przyczyniają się do szerzenia kaganka oświaty okiennej pod strzechy.
Tylko czasem kolego T12345T napisz odpowiedź wprost, językiem bardziej zrozumiałym dla ludzi niż prawników ;)

karolek75 po dziś dzień nie odpowiedział na podstawowe pytanie - jakim warunkom, jego zdaniem, powinno odpowiadać okno, by spełniło jego wymagania (tylko czy aby na pewno mają one sens? zaznaczył to architekt czy raczej to pobożne życzenia)

nikt ważny
04-12-2014, 09:57
I teraz pytanie - do karolka75 - czy załączone DWU spełniają Twe oczekiwania ?
Bez konsultacji z T12345T odczytaj te dane i powiedz co Ci się w nich podoba a co nie
292606292607

nikt ważny
04-12-2014, 10:11
Powoli ludzie zaczynają się doktoryzować w temacie tak prozaicznym jakim jest okno w domu.
Skupiają się na bzdetach zamiast na rzeczach podstawowych
Trwałości produktu, jego walorów czysto użytkowych, obsługę posprzedażną z ramienia producenta czy wykonawcy i co najważniejsze - montażu i jeszcze raz montażu.

To czy Uw będziesz miał 0,777 czy 0,775 nie ma znaczenia jak po roku uszczelki będą do wymiany lub okno zamontowane jak w stodole
Paranoja osiąga powoli szczyty debilizmu

Piękne okna, super szczelne, tip top za niebotyczne kwoty zamontowane na piane gdzie nie gdzie i rozmieszczone jak popadnie kotwy - taki jest obrazek realiów naszego budownictwa.
Montaż warstwowy (szczelny) - przecież na to szkoda kasy, na dodatek znajdzie się tu co jakiś czas cymbał, który zacznie wyliczać ile kosztował materiał i jak inni na nim zarabiają mając niebotyczne stawki na godzinę, w większości wypadków zapieprzających po 10-14 godzin w sezonie, przez sześc dni w tygodniu, nie mając urlopu i co najmniej 2 miesięczną przerwę zimoową

karolek75
04-12-2014, 10:32
Parametry które wymieniłeś są badane a nie obliczane więc nie możesz mieć wyników dla twoich konkretnych okien :(

No zgadza sie, ale "w duzym zblizeniu" jest to przenoszone z badan podobnych konstrukcji. Na tym etapie to najlepsze co moge uzyskac. To, ze otrzymalem te dane i okreslilem je mianem "DWU" jest oczywiscie nieprecyzyjne - specjalnie to ujalem to w cudzyslow teraz i w poprzednim poscie.


Jakaż to konstrukcja tak cię rozczarowała, że aż konsultacje na najwyższym szczeblu konieczne ? ;)
Nie wiem czy wiesz, ale część producentów lekko zaniża wyniki w DWU

sze/wys : 1800/1850, dzielone 65RU/115 fix w ramie


I teraz pytanie - do karolka75 - czy załączone DWU spełniają Twe oczekiwania ?
Tak.
A takie spelnilby twoje? C1/6A/4. Nawet bez przelozenia tego na chlopski jezyk, paramtery tej konstrukcji odstaja od reszty. I nie twierdze wcale ze to sa zle paramtery dla tego konkretnego okna - bo jeszcze nie skonczylem sie dokotryzowac, tylko chce wiedziec dlaczego roznia sie znacznie od innych. A wnikam, bo nie chce sie obudzic za rok i stwierdzic, ze jak wieje na dworze, to wieje mi w domu - okna mam od SW. Dzieki informacjom otrzymanym od prodcuenta, moze zmienie decyzje co do tego jaka konkretnie kosntrukcje okna w tym miejscu zastosowac. Moze inny podzial.
Spec z Vetrex zaproponowal, co mozna zrobic by bylo lepiej - np grubsza stal w slupku stalym. Poza tym zaprosil mnie na konsultacje telefoniczne. I to bardzo sobie cenie - frontem do klienta.

T12345T
04-12-2014, 10:37
Tylko czasem kolego T12345T napisz odpowiedź wprost, językiem bardziej zrozumiałym dla ludzi niż prawników ;)

Dziękuję za miłe słowo, doceniam. A z tym pisaniem, to nie jest takie proste. Forum to nie miejsce na obszerne wykłady. Na naszej stronie jest więcej miejsca, więc tam staram się przedstawiać obszerniejsze rozwinięcia pewnych zagadnień. Jak coś jest niezrozumiałe najprościej zadzwonić lub napisać. Pomogę, podpowiem, wyjaśnię. Na ile sam pojmuję i rozumiem zagadnienie, bo nikt nie jest alfą i omegą, a okienne przepisy to dżungla wzajemnie nakładających się, a często również wykluczających się wymagań.


Skupiają się na bzdetach zamiast na rzeczach podstawowych
Trwałości produktu, jego walorów czysto użytkowych, obsługę posprzedażną z ramienia producenta czy wykonawcy i co najważniejsze - montażu i jeszcze raz montażu.

Rozumiem apel, ale... z jednej strony nieco wcześnie kolega Kolega pisze o skutkach nieprecyzyjnych określeń na portalach, a z drugiej sam używa takich sformułowań!

Bo co to znaczy dla okna "trwałość produktu"? Albo trzeba pisać "trwałość produktu rozumianą jako...." albo "trwałość produktu mierzoną..." . Wtedy możemy dyskutować w oparciu o wskazany punkt odniesienia. Mam nadzieję, że zgodzimy się, że tak jak nie ma jednej definicji jakości, tak i nie ma jednego wzorca trwałości.

A te walory czysto użytkowe, to jakie? Uważasz, że ta fraza dla Kowalskiego i Nowaka oznacza dokładnie to samo? Piszesz o walorach użytkowych, to wymień te, które masz na myśli. Napisz: "na walorach użytkowych, takich jak: 1, 2, 3....

T12345T
04-12-2014, 10:46
sze/wys : 1800/1850, dzielone 65RU/115 fix w ramie C1/6A/4. .

Bardzo ostrożna i chyba nie do końca przemyślana propozycja:-). Jeśli z fabryki, to ciekawym kto ją Panu przedstawił?

nikt ważny
04-12-2014, 10:49
no tak, wytknąłeś mi brak precyzji
To powiem jako zwykły użytkownik okien co dla mnie jet ważne
- lekkość obsługi klamki
- szczelność bez konieczności przestawiania co rok okuć z zimy na lato
- łatwość konserwacji
- klamka która nie rozsypie się po roku użytkowania
- skrzydła które nie opuszczają się i wymagają co roku regulacji
- dodatkowe bajery jak :
- stopniowanie uchyłu
- blokada błędnego położenia klamki
- w balkonach - hamulec sterowany klamką oraz zewnętrzny pochwyt

Takie prozaiczne sprawy które na codzień czynią korzystanie z okna dla mnie przyjaznym, o wiele ważniejszej od 0,02 na Uw całości ;)

karolek75
04-12-2014, 10:59
Bardzo ostrożna i chyba nie do końca przemyślana propozycja:-). Jeśli z fabryki, to ciekawym kto ją Panu przedstawił?

Gdzie z fabryki. Oryginalnie to mialo byc okno 1800/1500, zostalo powiekszone na zyczenie malzonki. Podzial - w oryginalnej wersji mojego autorstwa zostal przeniesiony na powiekszone okno. A skad taki - ze wzgledow uzytkowych wlasnie - nie chce miec szerokiego skrzydla RU. Plus to ze sadzilem,ze okno w fiksie bedzie cieplejsze/szczelniejsze. No ale co sadze a co jest to moga byc dwa rozne rzeczy - wiec poprosilem Vetrex o dane. I robiac proste porownanie z innymi pozycjami widze ze cos tam jest nie tak.

karolek75
04-12-2014, 11:02
no tak, wytknąłeś mi brak precyzji
To powiem jako zwykły użytkownik okien co dla mnie jet ważne
- lekkość obsługi klamki
- szczelność bez konieczności przestawiania co rok okuć z zimy na lato
- łatwość konserwacji
- klamka która nie rozsypie się po roku użytkowania
- skrzydła które nie opuszczają się i wymagają co roku regulacji
- dodatkowe bajery jak :
- stopniowanie uchyłu
- blokada błędnego położenia klamki
- w balkonach - hamulec sterowany klamką oraz zewnętrzny pochwyt
A ktore z tych paramterow moze zweryfikowac kupiec przed zakupem? Bajery.


Takie prozaiczne sprawy które na codzień czynią korzystanie z okna dla mnie przyjaznym, o wiele ważniejszej od 0,02 na Uw całości ;)
Zauwaz, ze ja nic nie pisze o Uw. Na rynku jest co najmniej kilka "cieplejszych" produktow.

T12345T
04-12-2014, 11:07
Ok, niech będzie. To ja to spróbuję przełożyć język właściwości użytkowych:-)


- lekkość obsługi klamki - siły operacyjne
- szczelność bez konieczności przestawiania co rok okuć z zimy na lato - przepuszczalność powietrza i wodoszczelność przy nastawach neutralnych
- łatwość konserwacji - to też dość ogólne pojęcie, no i tego się na szczęście nie bada. Każdy myje okno jak umie:-).
- klamka która nie rozsypie się po roku użytkowania - odporność na wielokrotne otwieranie i zamykanie
- skrzydła które nie opuszczają się i wymagają co roku regulacji - odporność na wielokrotne otwieranie i zamykanie, wytrzymałość mechaniczna, siły operacyjne, zachowanie się między różnymi klimatami

dodatkowe bajery jak :

- stopniowanie uchyłu
- blokada błędnego położenia klamki
- w balkonach - hamulec sterowany klamką oraz zewnętrzny pochwyt

Co do bajerów nich każdy bajeruje, jak chce. Dla mnie ważne by było, aby sprzedawca posiadł wiedzę, jak zastosowanie danego bajeru przekłada się na to co wyżej, bo przekłada się, a co najmniej może się przekładać, czy nie tak?

nikt ważny
04-12-2014, 11:10
ależ oczywiście kolego T12345T, że tak
O sprzedawcach może tu nie mówmy bo moja ocena ich pracy jest co najmniej krytyczna
Tylko zwróć uwagę na jedno - podane parametry (siły operacyjne, odporność na otwieranie itd itp) związane z walorami użytkowymi nie są ujęte w DWU :)
I zaczynają się schody hi hi hi

witek86
04-12-2014, 11:21
jedna wycena wałowana milion razy pod wszystkimi możliwymi sposobami :)

nie dziwie się że ludzie później mają problemy z odczytaniem intencji doradców jak co kilka stron zmienia się ich wizja wyboru:)

T12345T
04-12-2014, 11:21
Tylko zwróć uwagę na jedno - podane parametry (siły operacyjne, odporność na otwieranie itd itp) związane z walorami użytkowymi nie są ujęte w DWU :) I zaczynają się schody hi hi hi

Ja zwróciłem. Stąd nasz program badań Pro Quality. Tam znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania, a na dodatek odpowiedź jak to się zmienia w czasie. Przepraszam za auto reklamę. Fin możesz to wyciąć jak uważasz, że trzeba. Zwrócili na to także uwagę producenci, którzy w ten program weszli.

A DWU i badania ITT? To niezbędne minimum tego co o produkcie powiedzieć trzeba. Zadaniem nabywców jest domagać się większej ilości informacji i dowodów na ich potwierdzenie jak to słusznie czyni karolek 75. Więcej takich nabywców i rynek powoli sam się uporządkuje bez mojego pisania i Twojego narzekania na sprzedawców. Oni są jacy są, bo nikt (klienci) nie wymagali żeby byli inni.

T12345T
04-12-2014, 11:30
jedna wycena wałowana milion razy pod wszystkimi możliwymi sposobami :)

nie dziwie się że ludzie później mają problemy z odczytaniem intencji doradców jak co kilka stron zmienia się ich wizja wyboru:)

witku86, sytuacja idealna wygląda tak: Przychodzi klient i mówi, chcę takie to a takie okno. Ty mówisz: O to się świetnie składa, bo mam dokładnie takie, a nawet ciut lepsze, co mogę udowodnić. Okno kosztuje tyle i tyle.

Sytuacja aktualna wygląda tak. Przychodzi klient i nie wie jakich chce okien. Po prostu chce okno. Sprzedawca nie wie co sprzedaje. Po prostu sprzedaje okna PVC. Kosztują tyle i tyle. Dlatego właśnie królują ceny. Jedyne co wiadomo:-).

Dlatego też jedno zamówienie wyłamujące się ze schematu "aktualnego" jest tak szeroko komentowane i omawiane. Ewenement.

witek86
04-12-2014, 13:34
witku86, sytuacja idealna wygląda tak: Przychodzi klient i mówi, chcę takie to a takie okno. Ty mówisz: O to się świetnie składa, bo mam dokładnie takie, a nawet ciut lepsze, co mogę udowodnić. Okno kosztuje tyle i tyle.

Sytuacja aktualna wygląda tak. Przychodzi klient i nie wie jakich chce okien. Po prostu chce okno. Sprzedawca nie wie co sprzedaje. Po prostu sprzedaje okna PVC. Kosztują tyle i tyle. Dlatego właśnie królują ceny. Jedyne co wiadomo:-).

Dlatego też jedno zamówienie wyłamujące się ze schematu "aktualnego" jest tak szeroko komentowane i omawiane. Ewenement.

Tak wiem ideałów nie ma choć nie jedna firma go poprawia:)

Przeraża mnie że klient zwraca tak szczegółowo uwagę na parametr Uw a niski próg w tarasie jest
wygrywa dla mnie ten sprzedawca który zwróci uwagę że to rozwiązanie jest "słabe" a jeszcze jak to będzie w stanie pokazać klientowi to już może dostać vip certyfikat i inne kwiatki

karolek75
04-12-2014, 13:57
Bardzo ostrożna i chyba nie do końca przemyślana propozycja:-). Jeśli z fabryki, to ciekawym kto ją Panu przedstawił?

Odniose sie jeszcze raz, bo chyba poprzednio nie zrozumialem. Ponizsze parametry dla okna:
sze/wys : 1800/1850, dzielone 65RU/115 fix w ramie C1/6A/4
dostalem z fabryki. Zgodnie z "zaproszeniem" specjalisty producenta, zadzwonilem i uzyskalem troche dodatkowych informacji. Mam nadziej, ze nic nie pokielbasze, ale chodzi o to ze podane paramtery zostaly przeniesione ze zbadanej konstrukcji o wymiarach przynajmniej takich samych jesli chodzi o wys. i szer. - w tym wypadku wyzszej niz moja i sporo szerszej. Dla porownania, okno balkonowe dzielone ze slupkim stalym wyzszym (!), ma wyzszy zadeklarowany parametr odpornosci na obciazenie wiatrem, ale jest wezsze, wiec wyniki byly "przenoszone" z innej, duzo bardziej zblizonej wymiarowo badanej konstrukcji.
W kazdym razie, efektem moich dociekan jest to, ze mam otrzymac wyliczenia, jakby to bedzie wygladalo dla parametru odopornosci na obciazenie wiatrem po zastosowaniu grubszej niz standardowa stal we wzmocnieniach.

karolek75
04-12-2014, 14:00
jedna wycena wałowana milion razy pod wszystkimi możliwymi sposobami :)


Ostatnio na tapecie sa dwie rozne wyceny, a wlasciwie wycena kolegi APZ i moje dociekania nt. paramterow okien.

T12345T
04-12-2014, 14:23
Przeraża mnie że klient zwraca tak szczegółowo uwagę na parametr Uw a niski próg w tarasie jest
wygrywa dla mnie ten sprzedawca który zwróci uwagę że to rozwiązanie jest "słabe" a jeszcze jak to będzie w stanie pokazać klientowi

Dla prawidłowego ustalenia wartości współczynnika przenikania ciepła dla HS trzeba przyjmować co najmniej cztery różne wartości Uf, w tym tę gdzie mamy złożenia z progiem. Gorsza wartość Uf części progowej nie przesądza wcale, że ostateczna wartość Uw będzie podobna. Z tym "słabe" trzeba więc uważać szczególnie, że progi w HS bywają różne. Przeciętnemu Kowalskiemu można to "słabe" do głowy włożyć, Pan karolek75 jako człowiek uważny informację by sprawdził, a wtedy nie wiadomo, czy sprzedawca od "słabości" okazałby się najlepszy:-). U mnie VIP-em by nie został, to raczej pewne.

witek86
04-12-2014, 14:33
mówiłem o kliencie który niski próg rozważa w tarasie nie HS :)

karolek75
04-12-2014, 14:35
mówiłem o kliencie który niski próg rozważa w tarasie nie HS :)

karolek tez to zauwazyl ;)

witek86
04-12-2014, 14:51
karolek tez to zauwazyl ;)

no widzisz :) czyli jest jasność

powodzenia przy wyborze okien i montażystów :)
pozdrawiam

karolek75
04-12-2014, 15:24
dzieki !

APZ
04-12-2014, 22:08
Tak wiem ideałów nie ma choć nie jedna firma go poprawia:)

Przeraża mnie że klient zwraca tak szczegółowo uwagę na parametr Uw a niski próg w tarasie jest
wygrywa dla mnie ten sprzedawca który zwróci uwagę że to rozwiązanie jest "słabe" a jeszcze jak to będzie w stanie pokazać klientowi to już może dostać vip certyfikat i inne kwiatki

Gdybym usłyszał od sprzedawcy jakie ma wady niski próg, z miejsca rezygnuję z jednego. A nad drugim mocno bym się zastanowił. Jednak nikt słowem nie wspomniał. Gdybym usłyszał to z ust sprzedawcy to miałby plusa, że potrafi przekonać mnie do dobrych rozwiązań. Doceniam to!
Cóż ja jako klient muszę spędzić kilka godzin na forum aby coś się dowiedzieć. Jak widać cena wcale nie jest wyznacznikiem w wyborze okien a sprzedawcy nic nie nadmienili o innych parametrach. Oczywiście wszystkie cechy, które wymieniliście powyżej bardzo dokładnie klasyfikują okna jednak w żadnym salonie nikt nawet nie zwrócił uwagi nam na to. Cóż, trzeba zrobić doktorat i odrobić lekcje.

Pominę kwestię montażu, tutaj sprzedawcy nic nie wiedzą. Najlepiej iść na zaplecze i pogadać z monterami okien.



Ostatnio na tapecie sa dwie rozne wyceny, a wlasciwie wycena kolegi APZ i moje dociekania nt. paramterow okien.

Ja nie podałem wyceny. Szukam dobrych okien z jeszcze lepszym montażem co nie znaczy, że muszą być najdroższe. W wątku podano mi wędkę i instrukcję obsługi a nie obiad z łososia. Szukamy porównujemy.... cdn.

nikt ważny
04-12-2014, 22:47
APZ
Niski próg w drzwiach balkonowych (jedno czy dwuskrzydłowych) ma jedną podstawową wadę. Jedną uszczelkę i bardzo mała tolerancję na jej przyleganie do progu. Szczotka tylko zgarnia bród, nie pełni żadnej roli uszczelniającej.
292692
I rzecz chyba najważniejsza - zresztą już o niej wspominałem - jak będziesz zamawiał to koniecznie zamów także pod niego poszerzenie ze wzmocnieniem. Dodatkowo usztywni dość wiotkie i podatne na odkształcenia pod obciążeniem rozwiązanie. Montaż to inna bajka, dla świętego spokoju należy podpierać tak jak HSa czyli . . . punkty podparcia co 30-50 cm - i nie patrz tu na instrukcje. Takie rozmieszczenie wymusza wieloletnia obserwacja
Bo wiesz... teoria to teoria i nie zawsze zgodna z praktyką ;)

APZ
05-12-2014, 07:31
Zwróciłem na to uwagę w salonie MS, jednak powiedzieli, że jest ok. Dzięki za cenne uwagi jest jeszcze czas zamówić dobre okna ;)
Jak zabezpieczyć dobry montaż w umowie? Czy można zrobić załącznik z np. planem kotwienia okien?
Pozdrawiam
Przemek

ok**t
05-12-2014, 08:03
Jak zabezpieczyć dobry montaż w umowie? Czy można zrobić załącznik z np. planem kotwienia okien?

W umowę wpisz, że montaż zgodnie z instrukcją montażową producenta o którą poproś. Same efekty musisz sam sprawdzić. Płatność dopiero po montażu.

T12345T
05-12-2014, 10:13
Jak zabezpieczyć dobry montaż w umowie? Czy można zrobić załącznik z np. planem kotwienia okien?

W umowie można wszystko, co konkretyzuje prawa i obowiązki stron umowy oraz opisuje sposób wykonania przedmiotu umowy i oceny jakości wykonania. Dobry montaż w umowie? To mógłby być opis krok po kroku od przygotowania ościeży do uszczelnień zewnętrznych wraz z zasadami odbioru każdego kroku i dokumentami odniesienia dla ich oceny.

witek86
05-12-2014, 11:30
a później tynki, posadzki, elektryk , hydraulik itd i człowiek po takiej budowie ma dość :)

APZ
05-12-2014, 11:54
Tak jest od samego początku z każdej dziedziny doktorat. Wykończeniówkę zostawię żonie!

witek86
05-12-2014, 12:32
Tak jest od samego początku z każdej dziedziny doktorat. Wykończeniówkę zostawię żonie!

haha zrobiłem tak samo :)
tylko powiedziałem że ma przyjść pokazać co wybrała abym zaakceptował :)
bo już dość miałem
- który myślisz kolor ?
-ten
-a nie ten nie
to po co pytasz:P

Oslo88
08-12-2014, 13:23
Ze stron www producentów:
292384
292385

Przekroje:
292386
292387
Różnica w parametrach, głębokości zabudowy, rozwiązaniu dotyczącym środkowej uszczelki.

Wg mnie odpowiednikiem MSevolution jest dopiero Veka Alphaline, której Oknoplast nie ma w ofercie.

Kwestia czasu jak alphaline zniknie też z naszego rynku tak jak wycofują się z niego Niemcy, a to jednak wiodący rynek pod względem technologii. To, że u nas trendy spływają z opóźnieniem to już inna kwestia, vece też nie jest na rękę wygaszenie produkcji w jedną chwilę. Lepsze wrogiem dobrego jak mówią.

lipo
08-12-2014, 18:48
A dlaczego Oknoplast wycofał się z tego profilu? Dlaczego jest wycofany z Niemiec?

witek86
08-12-2014, 18:51
bo ze względu na umiejscowienie wzmocnienia stalowego w ramie profil jest podatny na odkształcanie.
czas na ruch producentów szyb bo w profilach to już nie ma co zmieniać

bwojtek
08-12-2014, 19:58
wycofują się z niego Niemcy
A skąd taka informacja?

ok**t
08-12-2014, 23:03
Jak zwykle powielanie niesprawdzonych do końca informacji;)

nikt ważny
08-12-2014, 23:33
niesprawdzonych ? A po co mają być sprawdzane, przecież od lat wiadomo że Niemcy nie montują plastików a te co mają wyrzucają na śmietnik albo sprzedają Polakom ;)

statyka
09-12-2014, 00:14
Niestety ale muszę się zgodzić z moim przedmówcą, od dłuższego czasu wiadomo, że okna drewniane ną x razy lepsze od plastiku.
Natomiast odpowiadając na twoje pytanie, nie rodzaj okien, a poprawność ich osadzenia jest najważniejsze!

Poczytaj jak to musi wyglądać, ile musi być kotew co ile cm i przypilnuj "fachowców", którzy to będą montowali.
Pozdrawiam!

nikt ważny
09-12-2014, 08:49
Niestety ale muszę się zgodzić z moim przedmówcą, od dłuższego czasu wiadomo, że okna drewniane ną x razy lepsze od plastiku.....Czy ja coś takiego napisałem ?
Kolega powtarza kolejne bzdury .
Prawda jest taka że w dalszym ciągu Niemcy montują plastiki i ich udział w rynku jest podobny jak u Nas, Veka dalej produkuje swoje profile

lipo
09-12-2014, 10:22
bo ze względu na umiejscowienie wzmocnienia stalowego w ramie profil jest podatny na odkształcanie.
czas na ruch producentów szyb bo w profilach to już nie ma co zmieniać

Dziwne bo vetrex ma bardzo dobre wyniki w przytoczonych tutaj testach.

nikt ważny
09-12-2014, 11:09
testy testami ale nie oddadzą realnej eksploatacji - niestety. Faktem zastanawiającym jest, że producenci systemów PVC mają w swojej ofercie profile bardzo szerokie ale . . .ale albo są to profile koncepcyjne, by zaistnieć na rynku i pokazać "My też to mamy" albo część z nich wręcz wycofuje ze swej oferty profile >90 mm lub daje im cenę zaporową byleby tylko nikt
Zastanawiające - czyż nie?
Profile w mej ocenie osiągnęły już wyśrubowane parametry i wiele zrobić już się nie da. By zachować statykę trzeba zmienić wzmocnienie, powiększyć je, zwiększyć komorę i wracamy do punktu wyjścia gdyż taki ruch znów podnosi Uf i kółko się zamyka.
Stąd przyszłość rozwoju okien PVC widzę w szybach i zmianie samej ideii konstrukcji profila - jak choćby PassicLineUltra Adamsa czy Si82+ Schuco czy Geneo firmy Rehau
Totalne wyeliminowanie wzmocnienia na rzecz zupełnie innej konstrukcji profila i poprawy jego statyki - ale to temat nie na ten wątek

malux20
09-12-2014, 14:41
pod względem statyki drewno jest x5 lepszy
no ale wiadomo każdy produkt ma swoje +_
generalnie zgadzam się z opinią na temat 90
szczeg w kolorze.

tak przy okazji
czy wyobrażacie sobie sprzedać w znacząco wyższej cenie niż w umowie z klientem[dziesiątki procent]
gdy nie ma pewności co do gwarancji producenta / i / a także koncowego producenta tych okien?

nikt ważny
09-12-2014, 15:08
.....czy wyobrażacie sobie sprzedać w znacząco wyższej cenie niż w umowie z klientem[dziesiątki procent]
gdy nie ma pewności co do gwarancji producenta / i / a także koncowego producenta tych okien?Nie wyobrażam sobie gdyż w umowie zawarty jest choć profil z którego ma to być wykonane

ClNEK
09-12-2014, 22:44
bo ze względu na umiejscowienie wzmocnienia stalowego w ramie profil jest podatny na odkształcanie.


Czym to umiejscowienie wzmocnienia różni się w stosunku do profilu Veki 82mm ???

nikt ważny
09-12-2014, 23:16
Niczym i w tym jest problem :)

karolek75
10-12-2014, 06:42
Prosze zatem mi wskazac te olbrzymie roznice:
293463293464

nikt ważny
10-12-2014, 07:23
Cóż, piękne przekroje i co z tego?
Trudno czasem wytłumaczyć a innym zrozumieć, że przy zachowaniu komory wzmocnienia o tych samych wymiarach i w większości przy takiej samej statyce, rozbudowanie profila na zewnątrz o choćby 5 mm może skutkować (i skutkuje) jego brakiem odporności na odkształcenia pod wpływem temperatury.

To, że później pojawiają się problemy to przecież nasze pie... bez sensu, zebrało się kilku krytyków piszących bzdury - czyż nie tak odbierasz nasze rozważania karolek ?
Później jeden z drugim bierze i tarmosi taki profil i biadoli - Panie, ale to się już teraz gnie jak wierzba na wietrze (cytat z życia wzięty)

karolek75
10-12-2014, 07:33
Nikt, malux pokazcie mi choc jedno zdjecie.
Finlandia, ty siedzisz w Vetrex, a wiec i Vece - czy potwierdzisz problemy z profilami o rozmiarze 90 ?

ClNEK
10-12-2014, 08:47
przy zachowaniu komory wzmocnienia o tych samych wymiarach i w większości przy takiej samej statyce, rozbudowanie profila na zewnątrz o choćby 5 mm może skutkować (i skutkuje) jego brakiem odporności na odkształcenia pod wpływem temperatury.


To też z zycia wziete czy moze poprzedzone jakimis badaniami ?
Profil na rynku jest od 6 lub wiecej lat i ani Veka ani zaden dostawca oprócz Oknoplastu sie z niego nie wycofuje a wy tu takie teorie snujecie.

Ja mam dobre doświadczenia z Vea Alphaline. Tamtej zimy cos tam mi powiginalo od wtornego przyrostu pianki ale tak samo stało się w profilach 5 komorowych 70mm.

karolek75
10-12-2014, 11:12
Co to jest wtorny przyrost pianki ? Ze jak robi sie cieplej to pianka znowu pecznieje ?

ClNEK
10-12-2014, 11:29
Co to jest wtorny przyrost pianki ? Ze jak robi sie cieplej to pianka znowu pecznieje ?

Tak dokładnie. Takie coś zaobserwowałem przy uzywaniu piany Penosil. Przyrost był znaczny wpływający na funkcjonowanie okna

Tomaszs131
10-12-2014, 11:44
Czyli najlepiej uzyc tasmy rozprezne, problem polega na tym iz do tego rozwiazania konieczna jest idealnie rowna powierzchnia otworu okiennego.

nikt ważny
10-12-2014, 11:47
zjawisko powtórnego rozszerzania się piany dotyczy innych producentów także, w mniejszym bądź większym stopniu. W większości jest to efekt ulegania presji Inwestorów na montaż w nieodpowiednich warunkach.
Panie, przecież napisali że ta pianka do minus dziesięciu działa
Jasne,że działa i działać niestety będzie także, jak wiosną przygrzeje bo środek zamiast się utwardzić, tylko się skrystalizował i później robi swoje

nikt ważny
10-12-2014, 11:52
Czyli najlepiej uzyc tasmy rozprezne, problem polega na tym iz do tego rozwiazania konieczna jest idealnie rowna powierzchnia otworu okiennego.

Tak właśnie i jest to słuszna droga która powoli zachód podąża.
We Francyii zamiast piany stosuje się wełnę i montaż I3, w Niemczech pianę już prawie wyeliminowano stosując taśmę rozprężną

ClNEK
10-12-2014, 12:53
Tak właśnie i jest to słuszna droga która powoli zachód podąża.
We Francyii zamiast piany stosuje się wełnę i montaż I3, w Niemczech pianę już prawie wyeliminowano stosując taśmę rozprężną

nikt ważny zbyt uogólniasz przez co potem tworzą się mity jak z ta wymiana plastików na drewniane :) Kilka domów w Niemczech zamontowałem i taśmy rozprężnej na całych osiedlach nie widziałem.

nikt ważny
10-12-2014, 13:00
Staram się nie tworzyć mitów :) kolego
Możliwe, że Twoje obserwacje są inne. Przez w sumie prawie rok pracy w Niemczech nie zauważyłem ani jednego montażu na pianę czy I3.
Niemiec liczy grosz i koszt jak i czas montażu jest dla niego ważny bo bije go po kieszeni :) a montaż na śruby i taśmę jest szybszy i eliminuje część z ewentualnych późniejszych kłopotów gdyż ma kilka zalet względem montażu na kotwy i pianę (z foliami czy bez)
Ale niech będzie - nie generalizujmy ;)

Kejt_R
10-12-2014, 13:38
Jestem po wycenie okien w MS i wszystko ładnie pięknie, ale chciałam jeszcze podpytać znawców tematu o okna tarasowe. Pani mnie uświadomiła, że oprócz suwanych są też z ruchomym słupkiem. Ponieważ moje drzwi tarasowe nie będą szerokie (180 cm podzielone na 2 części), może warto się skusić na takie z ruchomym słupkiem i możliwością ich całkowitego otwarcia na taras/ogród? Bardzo proszę o podpowiedź, bo może to jest głupi pomysł. Jakie byłyby zady i walety takiego rozwiązania?

finlandia
10-12-2014, 13:55
Balkon o szerokosci 180cm jako okno dwuskrzydłowe jest wg mnie najsensowniejszym rozwiazaniem.
Taniej niz przesuwne. Jedyna wada - to mniejszy prestiż, bo nie ma czym "zaszpanować" za to jest praktyczne, szerokie wejscie do domu.

nikt ważny
10-12-2014, 14:08
....może warto się skusić na takie z ruchomym słupkiem i możliwością ich całkowitego otwarcia na taras/ogród?...
i dobrze Ci radzi
HS w tej szerokości jest - moim zdaniem - nieporozumieniem o ile wogóle ktoś Ci go wykona. Światło przejścia po przesunięciu drzwi wyniesie mniej jak 80 cm a to porażka, już jednoskrzydłowe drzwi mają więcej
Wygodniejszy w użytkowaniu jest balkon dwuskrzydłowy, nie dość że w jednym skrzydle światło przejścia kilka cm większe, to możliwość otwarcia drugiego
By ułatwić sobie życie od razu do balkonu zamów sobie zatrzask balkonowy z pochwytem - umożliwi ci zamknięcie balkonu od zewnątrz

PS
Jeszcze jedno. Podnosi się tu często możliwość otwierania jak największych powierzchni tyle tylko, że w większości wypadków życie weryfikuje te pragnienia. Może nie życie tylko owady i inne tatałajstwo które garnie się do wnętrza. Jak zaczniesz już mieszkać zobaczysz, że o wiele ważniejsza będzie możliwość zamknięcia za sobą drzwi po wyjściu na taras niż potrzeba rozwarcia ich na oścież

Samar
10-12-2014, 16:04
nikt ważny zbyt uogólniasz przez co potem tworzą się mity jak z ta wymiana plastików na drewniane :) Kilka domów w Niemczech zamontowałem i taśmy rozprężnej na całych osiedlach nie widziałem.


Dziwne. Taśma rozprężna to w Austrii i Niemczech najpopularniejszy sposób montażu. Tamtejsze ekipy w nowo powstałych budynkach uznają tylko takie montaże. Z wymianami bywa różnie, bo tutaj sprawa rozbija się o ościeża. Montaż z foliami widziałam może 3-4 razy. W sumie to na folie i pianę w nowych budynkach na zachodzie Europy montują głównie polscy wykonawcy dla polskich inwestorów.

nikt ważny
10-12-2014, 16:35
Samar mam podobne obserwacje i za bardzo nie rozumiem CINEKa. Taki montaż ma same zalety :
- dokładne pozycjonowanie okna niezmienne od jego obciążeń (bo Cinek pokaż mi ekipy montujące, które stosują po bokach klocki dystansowe? ja nie znam ani jednej. Sam stosujesz się do tego zalecenia montażowego ? To te po prawej stronie na pionowej części okna)
- szybszy i łatwy montaż
- czysto :)
- brak możliwości powstania beczek w wyniku pracy pianki
- ułatwienie dla tynkarzy i przede wszystkim uniemożliwienie im spaprania naszej pracy poprzez nieumiejętne wycięcie piany czy też usunięcie folii paroszczelnych (kilkanaście razy zetknąłem się z takim procederem na kilku budowach)
Przez ten prawie rok tylko raz montowaliśmy tylko na pianę - wymiana okien w starej kamienicy pamiętającej jeszcze Hindenburga

293518

ok**t
10-12-2014, 18:37
Jestem po wycenie okien w MS i wszystko ładnie pięknie, ale chciałam jeszcze podpytać znawców tematu o okna tarasowe. Pani mnie uświadomiła, że oprócz suwanych są też z ruchomym słupkiem. Ponieważ moje drzwi tarasowe nie będą szerokie (180 cm podzielone na 2 części), może warto się skusić na takie z ruchomym słupkiem i możliwością ich całkowitego otwarcia na taras/ogród? Bardzo proszę o podpowiedź, bo może to jest głupi pomysł. Jakie byłyby zady i walety takiego rozwiązania?

Jedyną zaletą drzwi przesuwnych przy tym wymiarze jest to, że możesz meble postawić blisko tarasu. Przy balkonie tradycyjnym (dwuskrzydłowym) skrzydło wchodzi na salon. Reszta to wady.

ClNEK
10-12-2014, 20:30
To może ja trafiłem na jakiś region gdzie sami Polacy robili ? :) mam nawet foto z domków obok
293569

od zewnątrz byla juz elewacja
293571

Zreszta w tak przygotowanych domkach nie dałoby się montować na tasme rozpręzną
293572293573

ClNEK
10-12-2014, 20:33
Samar mam podobne obserwacje i za bardzo nie rozumiem CINEKa. Taki montaż ma same zalety :
- dokładne pozycjonowanie okna niezmienne od jego obciążeń (bo Cinek pokaż mi ekipy montujące, które stosują po bokach klocki dystansowe? ja nie znam ani jednej. Sam stosujesz się do tego zalecenia montażowego ? To te po prawej stronie na pionowej części okna)


Ani przez chwilę nie twierdzę, że taki montaż nie ma kilku zalet. Klocki po bokach stosowałem przy montażu na kotwach. Dokładnie to przecinałem klina plastikowego na pół, żeby się jeszcze pianka zmieściła w dostatecznej ilości.

O znalazłem jakieś stare foto :)
293577

nikt ważny
10-12-2014, 20:47
i super - tylko powiedz ilu montażystów w Polsce spotkałeś stosujących klocki po bokach zgodnie z zaleceniami ?

APZ
10-12-2014, 21:21
W salonie vetrexu powiedziano mi, że ich szklenie w dłuższym okresie czasu będzie lepiej trzymało parametry cieplne dzięki temu, że mają większą odległość pomiędzy szybami, czy to prawda?
Jakie zalety i wady mają szklenia:
Vetrex: 4-18-4-18-4
Ms: 4T/16Ar/4/16Ar/4T ?

finlandia
10-12-2014, 22:39
i super - tylko powiedz ilu montażystów w Polsce spotkałeś stosujących klocki po bokach zgodnie z zaleceniami ?

Na tym forum znajdzie się kilku:)
Klin na pół? Niezly pomysł, bo zawsze mam wątpliwości, czy ten cały nie jest oby za duży:) Jakiś czas temu trafiłem na simteq klocki podporowe - 0,5, 1 i 1,5cm. Idealne zamiast skladanki wielu podkładek.

nikt ważny
10-12-2014, 22:53
Fin, wymiarkowując okno do otworu pozostawiam luz na podkładkę do szklenia 5mm i z klinów już prawie całkowicie zrezygnowałem. Wszystkie okna pozycjonujemy już tylko na podkładkach do szklenia - wygoda, łatwość i przyśpieszenie samego montażu. Kliny pozostają jako podparcie pod balkony i tam gdzie wymiary otworów to wolna amerykanka
Tylko jest jeden problem - jakość wykonania otworów i trzymania przez nie wymiarów

Ostatni przykład
Pięć okien w projekcie 150/150, 2 na jeden, 3 na drugiej ścianie domu parterowego
O ile wysokość nadproża w miarę przyzwoicie +160 ( z dokładnością do +- 1 cm) względem reppera wyznaczającego poziom wykończonej posadki +100 cm
o tyle doły to już wolna amerykanka. Zamiast 150 masz rozsyp od 147 do 155
Szerokość to już wogóle masakra od 150 do 158 !!!!
I o czym my mówimy ? Utarło się że przyjdą okniarze i poprawią wszystkie spieprzone otwory

nikt ważny
10-12-2014, 22:56
Na tym forum znajdzie się kilku:).....Tylko widzisz Fin, to forum to może promil rynku okiennego, a może jeszcze mniej. To że kilku z nas wie co i jak montować jeszcze nic nie znaczy.
Producentów jest ponad 5.000.
Firm sprzedających okna z pewnie z co najmniej dwa razy więcej - mamy 10.000 i zapewne z 2 ekipy montażystów średnio na firmę - masz z 20.000 firm zajmujących się montażem szeroko zrozumiałej stolarki okiennej
Ile jest badziewiarzy ? Ogrom !!!! i tych kilku tu nie stanowi żadnego wyznacznika jakości montażu w Polsce

stary
11-12-2014, 00:13
W salonie vetrexu powiedziano mi, że ich szklenie w dłuższym okresie czasu będzie lepiej trzymało parametry cieplne dzięki temu, że mają większą odległość pomiędzy szybami, czy to prawda?
Jakie zalety i wady mają szklenia:
Vetrex: 4-18-4-18-4
Ms: 4T/16Ar/4/16Ar/4T ?
Z tym dłuższym trzymaniem można polemizować.....
Wydaje mi się, że znacznie ważniejsze powinno być wyjaśnienie jakiej wartości jest g i Lt - jeżeli Ug = 0,5 .
Pewnie w MS będą ciemniejsze szyby, ale może właśnie tego oczekujesz...
Jak określisz, który producent proponuje korzystniejsze dla Ciebie to temat szyb będzie "z grubsza" załatwiony.

Kejt_R
11-12-2014, 07:19
Balkon o szerokosci 180cm jako okno dwuskrzydłowe jest wg mnie najsensowniejszym rozwiazaniem.
Taniej niz przesuwne. Jedyna wada - to mniejszy prestiż, bo nie ma czym "zaszpanować" za to jest praktyczne, szerokie wejscie do domu.

:D Nie po to się na wieś wynoszę, żeby szpanować suwanką:D Obawiałam się, że na przykład ten ruchomy słupek może być bardziej awaryjny czy cuś, bo rozwiązanie mi się spodobało, a mniejsza cena jest dodatkowym bonusem.

nikt ważny, bardzo Ci dziękuję, kolejny raz pomogłeś rozwiać moje wątpliwości. Z tałatajstwem sobie jakoś poradzę, mam nadzieję ;)
Pozdrawiam.

ClNEK
11-12-2014, 09:22
Na tym forum znajdzie się kilku:)
Klin na pół? Niezly pomysł, bo zawsze mam wątpliwości, czy ten cały nie jest oby za duży:)

Polecam wcześniej sobie pociąć ukośnica, wtedy na montażu zastosowanie tych klinów nie wydłuża jakoś specjalnie pracy :)

karolek75
11-12-2014, 10:16
Mam plan wziac okna w dwustronnym antracycie. Z tego co sie orientuje, to rdzen moze byc bialy lub brazowy. Co lepiej ?

Kejt_R
11-12-2014, 10:56
Mam plan wziac okna w dwustronnym antracycie. Z tego co sie orientuje, to rdzen moze byc bialy lub brazowy. Co lepiej ?

brązowy, coś na zasadzie dachówki barwionej w masie, w razie czego mniej rzuca się w oczy

nikt ważny
11-12-2014, 11:27
Mam plan wziac okna w dwustronnym antracycie. Z tego co sie orientuje, to rdzen moze byc bialy lub brazowy. Co lepiej ?

bez znaczenia

APZ
11-12-2014, 13:05
Z tym dłuższym trzymaniem można polemizować.....
Wydaje mi się, że znacznie ważniejsze powinno być wyjaśnienie jakiej wartości jest g i Lt - jeżeli Ug = 0,5 .
Pewnie w MS będą ciemniejsze szyby, ale może właśnie tego oczekujesz...
Jak określisz, który producent proponuje korzystniejsze dla Ciebie to temat szyb będzie "z grubsza" załatwiony.

Nie wiem czy będzie ciemniejszy czy różnica 2 % będzie widoczna. MS dokładnie precyzuje jakie ma parametry g = 53 % ; Lt 74% a Vetrex niestety podaje widełki nie wiem czym to jest spowodowane a w salonie nie potrafili odpowiedzieć kiedy jest jaka wartość.

karolek75
11-12-2014, 13:16
... a Vetrex niestety podaje widełki nie wiem czym to jest spowodowane a w salonie nie potrafili odpowiedzieć kiedy jest jaka wartość.

Juz bylo o tym. Vetrex ma dwoch dostawcow szyb. Ale mozna zazyczyc sobie szyby o konkretnych paramterach ( 53/74) w zamowieniu i to zrealizuja. Informacja pochodzi bezposrednio z Vetrex.

APZ
11-12-2014, 13:22
Dokładnie takie same parametry jak w MS.

witek86
11-12-2014, 13:55
2% różnicy przy przenikalności szyby nie zobaczysz

dpo
11-12-2014, 15:31
Witam

Bede budowal dom dosc mocno przeszklony - okolo 70-80m2 okien. Celuje w baaardzo energo-oszczedny (wole nie uzywac pasywny bo moze mi nie wyjsc).
Znajomy ma pasywniaka z oknami internormu (sam jest architektem i poniekad wykonawca. Mowi ze jak okna do pasywnego to tylko od nich.
Troszke o nich poczytalem i ..... wiem ze cena bedzie wielka.
Wiece jakiego rzedu to moga byc kwoty ? I podac jakies "zamienniki" do postudiowania? Czy sa jakies porownywalne jakosciowo ? Jestescie praktykami a ja musze bazowac na folderach i sprzedawcach stad Wasze opinie beda dla mnei cenne.
(wiem ze bardzo ogolnie postawione pytania, ale nie sugerujcie sie cena tylko jakoscia okien, wykonaniem, serwisem pozniejszym, terminowoscia).

z gory dziekjuje

Ps
Na stronie internormu nie znalazlem zadnego przedstawiciela na Pomorze. Aby cos dotknac lub zobaczyc na zywo to trzeba az do W-wy lub Berlina jechac?

karolek75
11-12-2014, 15:42
tyle samo co Awilux. Tylko w EURO. ;)

ok**t
11-12-2014, 19:08
Mam plan wziac okna w dwustronnym antracycie. Z tego co sie orientuje, to rdzen moze byc bialy lub brazowy. Co lepiej ?

Najładniej wygląda rdzeń też w antracycie.

przemek1185
11-12-2014, 20:42
Staram się nie tworzyć mitów :) kolego
Możliwe, że Twoje obserwacje są inne. Przez w sumie prawie rok pracy w Niemczech nie zauważyłem ani jednego montażu na pianę czy I3.
Niemiec liczy grosz i koszt jak i czas montażu jest dla niego ważny bo bije go po kieszeni :) a montaż na śruby i taśmę jest szybszy i eliminuje część z ewentualnych późniejszych kłopotów gdyż ma kilka zalet względem montażu na kotwy i pianę (z foliami czy bez)
Ale niech będzie - nie generalizujmy ;)

tak tak w Niemczech cuda są. Właśnie wróciłem z montażu dużego i uwierz, że na pianie z taśmami i3. Mam na wiosnę 5 domków indywidualnych do zmontowania i jeden tylko na rozprężnej.

piłka
12-12-2014, 22:22
Kochani ja też pierwszy raz tutaj, na razie nawet nie wiem czy się dobrze "poruszam" na tej stronie , dylemat mam co do wyboru dwóch profili okien, cenowo podobnie ale nie wiem, który technicznie lepszy
- Veka Softline 82 , szyba 0,5
czy
- Brugmann AD 73 , szyba 0,6
okucia te same Winkhaus

Wizualnie bardziej podobają mi się Brugmanny ale słyszałam, że taki profil przy 3 szybach będzie się źle użytkował, jakie macie doświadczenia czy faktycznie może być za słaby do 3 szyb? wiadomo sprzedawca twierdzi, że nie ale... natomiast Veka ma lepsze "U" - czekam na sugestie
Do tego jeszcze pytanie o drzwi tarasowe przesuwne - warto? szerokość wnęki to około 280 cm lub do wyboru 3 skrzydła + ruchomy słupek

nikt ważny
12-12-2014, 22:28
Subiektywnie ci odpowiem - wybrałbym Brungmana właśnie z powodu statyki :)

nikt ważny
12-12-2014, 22:29
280 w HS i PSK jest OK ale na pewno drożej od drugiej opcji tj,. dwuskrzydłówki i fixa z boku

inż.maliniak
13-12-2014, 09:37
Witam

Bede budowal dom dosc mocno przeszklony - okolo 70-80m2 okien. Celuje w baaardzo energo-oszczedny (wole nie uzywac pasywny bo moze mi nie wyjsc).
...
Troszke o nich poczytalem i ..... wiem ze cena bedzie wielka.
Wiece jakiego rzedu to moga byc kwoty ?...

...zebrałem kilkanaście ofert z rynku, po selekcji Internorm prezentuje się jak poniżej w stosunku do innych:

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=293829&d=1418460570
w tabeli powyżej różnica na niekorzyść IN

Dr + AL w wycenie Internorm to w moim przypadku 112 tys. zł netto

średnia ofert w PCV + AL 51 tys. zł netto

Powyższe ceny przy spełnieniu warunku dla Uw = 0,8

Podsumowując ich produkt rzeczywiście jakościowo wysoka klasa, przygotowanie oferty również ale cena znacząco odbiega od konkurencji więc tak naprawdę decyduje zasobność portfela

edycja: poprawiłem prezentację zebranych danych ;)

מרכבה
13-12-2014, 09:55
Dr + AL w wycenie Internorm to w moim przypadku 112 tys. zł netto:eek: na czysto mam 35m2 przeszklenia ..
i teraz jak tu wieczorem nie odpalić frezarki ? heblarki :eek:

inż.maliniak
13-12-2014, 10:30
:eek: na czysto mam 35m2 przeszklenia ..
i teraz jak tu wieczorem nie odpalić frezarki ? heblarki :eek:

...to tak dla uzupełnienia:

Sokółka 94 tyś. netto
Słowińscy 75 tyś. netto

oczywiście to kwoty dla samej stolarki bez montażu :)

...to dokładnie dla 72m2

nikt ważny
13-12-2014, 11:59
..Dr + AL w wycenie Internorm to w moim przypadku 112 tys. zł netto
średnia ofert w PCV + AL 51 tys. zł netto
Powyższe ceny przy spełnieniu warunku dla Uw = 0,8
Podsumowując ich produkt rzeczywiście jakościowo wysoka klasa....
Cóż, od dawna wiadomo, że za dobry produkt, spełniający nasze oczekiwania płacić trzeba
Widziałem, dotykałem, montowałem i nie dziwię się że tyle kosztuje

inż.maliniak
13-12-2014, 12:55
Cóż, od dawna wiadomo, że za dobry produkt, spełniający nasze oczekiwania płacić trzeba
Widziałem, dotykałem, montowałem i nie dziwię się że tyle kosztuje

...w tym przypadku zdecydowanie za ceną idzie odpowiednia jakość co niestety nie zawsze jest normą wśród innych producentów

...mnie niestety na tego merola nie stać :) a że wymyśliliśmy sobie duże przeszklenia, dosyć dobre parametry ;) i do tego czarny kolor obustronnie to chyba pójdziemy w aluminium

nikt ważny
13-12-2014, 14:57
tylko ze w alu cena moze byc podobna a parametrow jakie zakladasz mozesz nie osiagnac

inż.maliniak
13-12-2014, 16:09
tylko ze w alu cena moze byc podobna a parametrow jakie zakladasz mozesz nie osiagnac

mam oferty które spełniają parametry i są o 25tys. niższe niż PCV Internorm

dpo
14-12-2014, 06:43
Ups.... no to mnie uswiadomiles. Az tyle to sie nie spodziewalem.Mi wyjdzie ze 150 tysi brutto.
Mozesz sie podzielic jakie wybierzesz w zamian (mozesz na priva jesli to tajne ;) - dzieki

(ps. to do inz.maliniak - nie wiem czemu sie nie wyswietlil cytat)

inż.maliniak
14-12-2014, 11:52
Ups.... no to mnie uswiadomiles. Az tyle to sie nie spodziewalem.Mi wyjdzie ze 150 tysi brutto.
Mozesz sie podzielic jakie wybierzesz w zamian (mozesz na priva jesli to tajne ;) - dzieki

(ps. to do inz.maliniak - nie wiem czemu sie nie wyswietlil cytat)

...Musisz wziąć pod uwagę kilka istotnych parametrów, większość producentów PCV zrobi okna do wysokości max 2,4m do tego dochodzą ograniczenia w szerokości skrzydeł czy to tradycyjnie otwieranych czy też HST i PSK. Ponadto w przypadku HST dochodzi problem szczelności. Ja biorąc pod uwagę powyższe zastanawiam się nad sensownością zastosowania HST i prawdopodobnie pójdę w jedno skrzydło PSK (dotyczy salonu gdzie mamy największe przeszklenie). Tak ja pisałem już wyżej kolejnym parametrem to możliwość doboru odpowiedniej kolorystyki na zewnątrz i wewnątrz. Sam kolor również ma znaczenie np. przy PCV i tutaj kolejne ograniczenie w wysokości z tego co pamiętam przy ciemnych kolorach większość deklarowała max. wysokość 2,34m W tym przypadku jeszcze jeden czynnik istotny dla mojej A. :) jak otworzy okno/drzwi chce mieć taki sam kolor wewnątrz :D ....

...To wszystko plus kilka mniej istotnych czynników promuje stolarkę aluminiową i na ta chwilę dogaduję szczegółową ofertę z dwoma producentami/dostawcami uwzględniającą pewne optymalizacje.

...Wybraliśmy profil Aliplasta
Star 90-99mm w części pasywnej
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=293942&d=1418554162

i Superial 75mm w części techniczno-rekreacyjnej
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=293943&d=1418554162
źródło: http://www.aliplast.pl/

wartość oferty netto przed optymalizacją z PSK 55tys.

dpo
14-12-2014, 19:30
Wielkie dzieki - dosc pokazna roznica w cenie.
Musze podrazyc temat powaznie.

Pozdrawiam

nikt ważny
14-12-2014, 20:22
to wycenę w Internormie masz na PSK czy HS ?
Bo Aliplast na PSK jak rozumiem
Co do szczelności HSów - nie zgadzam się z tezą jaką tu postawiłeś

piłka
14-12-2014, 22:04
Subiektywnie ci odpowiem - wybrałbym Brungmana właśnie z powodu statyki :)

Szkoda, że nie obiektywnie ale i tak dziękuję ;)

inż.maliniak
14-12-2014, 22:23
to wycenę w Internormie masz na PSK czy HS ?
Bo Aliplast na PSK jak rozumiem

Internorm na HS Aliplast na PSK automat, na HS jest tańszy o około 2tys.


Co do szczelności HSów - nie zgadzam się z tezą jaką tu postawiłeś
...może użyłem złego słowa ;) każdy może sobie sam ocenić na podstawie przedstawianych przez producentów deklaracji...

nikt ważny
14-12-2014, 23:05
Szkoda, że nie obiektywnie ale i tak dziękuję ;)

odpowiem obiektywnie i usłyszę zarzut mobbingu ;)

nikt ważny
14-12-2014, 23:08
..może użyłem złego słowa ;) każdy może sobie sam ocenić na podstawie przedstawianych przez producentów deklaracji...Niestety, nie do każdej DWU masz wgląd, ale uwierz, C3 niektórzy osiągają :)

karolek75
15-12-2014, 08:01
Niestety, nie do każdej DWU masz wgląd, ale uwierz, C3 niektórzy osiągają :)

HS Awilux, 2950/2350, Thermoslide Si82
- odpornosc na obciazenie wiatrem C3/B3
- wodoszczelność 9A
- przepuszczalnosc powietrza Klasa 4

mi stronniczosci badz mobbingu raczej nikt nie powinen zarzucic.

inż.maliniak
15-12-2014, 08:30
Niestety, nie do każdej DWU masz wgląd, ale uwierz, C3 niektórzy osiągają :)

...to nie kwestia wiary ;) a na poważnie tak wiem że niektórzy osiągają, jeśli ktoś ogranicza wgląd do DWU to z nim nie prowadzę dalszych rozmów i tyle...

nikt ważny
15-12-2014, 09:54
widzisz Maliniak ;) ze jak Karwoski odpowiem, o ile wiem nie ma takiego obowiazku przed :) co innego po.
I przez takie podejscie tracisz czesc producentow wykonujacych okna o bardzo dobrych parametrach, jak chocby wspomniany przez Karolka Awilux.
Poza tym czesc z producentow podaje zanizone wlasciwosci - choc tego nie rozumiem bo dobrym trzeba sie chwalic :)

karolek75
15-12-2014, 10:08
widzisz Maliniak ;) ze jak Karwoski odpowiem, o ile wiem nie ma takiego obowiazku przed :) co innego po.
I przez takie podejscie tracisz czesc producentow wykonujacych okna o bardzo dobrych parametrach, jak chocby wspomniany przez Karolka Awilux.
Poza tym czesc z producentow podaje zanizone wlasciwosci - choc tego nie rozumiem bo dobrym trzeba sie chwalic :)

Popatrz popatrz, ja te dane dostalem przed. Chciec to mo(u)c. ( brak pl keyboard)
Vetrex to samo.
Podejscie mam inzynierskie :P

hektor80
15-12-2014, 14:29
Panowie, z czego może wynikać tak duża różnica w wadze (ponad 26kg) poniższych okien (drzwi balkonowych):

- Vetrex v82

294169

- KNS Softline82

294170

Istnieje niewielka różnica w wymiarach ale nie sądzę żeby to było przyczyną tak dużej rozbieżności. Generalnie u innych producentów ta waga waha się w granicach 160-170kg. KNS jest najlżejszy.
Może to być spowodowane zastosowaniem cieńszych profili?

finlandia
15-12-2014, 15:44
Powiedziałbym złośliwie - okna kosztuą wg wagi. Mniej okuć, dodatków, słabsze wzmocnienia.
Ale w KNS masz dopisek "stal 3mm" - szczerze mówiąc z taką się nie spotkałem.
A realnie - to chyba niedoskonałość programu do wycen: może słabo liczyć, a może tylko ma podstawione złe dane.

karolek75
15-12-2014, 15:59
Ale w KNS masz dopisek "stal 3mm" - szczerze mówiąc z taką się nie spotkałem.
.

Cytat z korespndencji z Vetrex:
"... wg obliczeń statycznych zastosowanie w słupku stali o wymiarach 50x30 o grubości ścianki 3mm spowoduje..."

hektor80
15-12-2014, 16:02
Powiedziałbym złośliwie - okna kosztuą wg wagi. Mniej okuć, dodatków, słabsze wzmocnienia.
Ale w KNS masz dopisek "stal 3mm" - szczerze mówiąc z taką się nie spotkałem.
A realnie - to chyba niedoskonałość programu do wycen: może słabo liczyć, a może tylko ma podstawione złe dane.

Jaką zwykle stal się stosuje ?

nikt ważny
15-12-2014, 16:11
Jaką zwykle stal się stosuje ?

Stal, jej kształt i grubość dobierana jest do danej wielkości okna i doprawdy przestańcie dzielić włos na czworo - niebawem od producentów okien będziecie się domagać wymiaru buta szefa produkcji ;)
To po prostu zaczyna być chore

inż.maliniak
15-12-2014, 16:48
widzisz Maliniak ;) ze jak Karwoski odpowiem, o ile wiem nie ma takiego obowiazku przed :) co innego po.
I przez takie podejscie tracisz czesc producentow wykonujacych okna o bardzo dobrych parametrach, jak chocby wspomniany przez Karolka Awilux.
Poza tym czesc z producentow podaje zanizone wlasciwosci - choc tego nie rozumiem bo dobrym trzeba sie chwalic :)

...Przecież to nie są jakieś wielkie wymagania, jeśli mam porównywać oferty ze sobą to muszę wiedzieć co zawarto w ofertach, a nie ogólnie stwierdzenie Uw od 0,76 do 1,26 itp.

Kierując zapytanie do dostawców określiłem kryteria i parametry które chciałbym poznać... raptem 5 parametrów, które w moim przypadku są istotne z takich czy innych względów...

Najciekawszy w tym wszystkim jest fakt, że wielu nawet nie zadało sobie trudu żeby odpowiedzieć i napisać krótko i na temat: niestety nie sporządzimy oferty bo nie mamy czasu... :)

nikt ważny
15-12-2014, 16:52
A inni, bez względu na wymiary i funkcje okna trzepnęli DWU, które w konkretnym przypadku mogą i w większości są tyle warte co papier do d....
Niestety, tak to już jest, że brak znajomości tematu powoduje powierzchowną interpretację lub wręcz nadinterpretację i fałszywą ocenę
Ale masz oczywiście do tego prawo :)

inż.maliniak
15-12-2014, 16:57
A inni, bez względu na wymiary i funkcje okna trzepnęli DWU, które w konkretnym przypadku mogą i w większości są tyle warte co papier do d....
Niestety, tak to już jest, że brak znajomości tematu powoduje powierzchowną interpretację lub wręcz nadinterpretację i fałszywą ocenę
Ale masz oczywiście do tego prawo :)

...jakoś radze sobie w tym zawodzie, wiem co i jak interpretować, a że prawa swoje znam to z nich korzystam ;)

T12345T
15-12-2014, 17:43
...Przecież to nie są jakieś wielkie wymagania, jeśli mam porównywać oferty ze sobą to muszę wiedzieć co zawarto w ofertach, a nie ogólnie stwierdzenie Uw od 0,76 do 1,26 itp. Kierując zapytanie do dostawców określiłem kryteria i parametry które chciałbym poznać... raptem 5 parametrów, które w moim przypadku są istotne z takich czy innych względów...

I tak trzymać!


Najciekawszy w tym wszystkim jest fakt, że wielu nawet nie zadało sobie trudu żeby odpowiedzieć i napisać krótko i na temat: niestety nie sporządzimy oferty bo nie mamy czasu... :)

Wielu nie odpowiedziało, bo większość nie wie o co byli pytani, do czego to służy i jak do tego podejść. Wolą milczeć. Może słusznie:-). Więcej takich Inwestorów i sprzedawcy pierduty-bałamuty przejdą do sektora sprzedaży upraw roślinnych z ogródków działkowych. Oby szybko!

APZ
15-12-2014, 21:26
A inni, bez względu na wymiary i funkcje okna trzepnęli DWU, które w konkretnym przypadku mogą i w większości są tyle warte co papier do d....
Niestety, tak to już jest, że brak znajomości tematu powoduje powierzchowną interpretację lub wręcz nadinterpretację i fałszywą ocenę
Ale masz oczywiście do tego prawo :)
To jest żałosne ze strony sprzedawców, brak wiedzy w temacie. Dlatego Ci którzy już odpowiedzą nie boją się kolejnego pytania oraz wysłania oferty większej od konkurencji bo umieją ją obronić.
Cóż może jak zaczniemy zatrudniać inspektorów na budowie domów jednorodzinnych będzie lepiej. To może się stać tylko wtedy jak ludzie zaczną cenić swój czas i spokojną głowę.