PDA

Zobacz pełną wersję : OKNA: szukam dobrych okien, jakie okna polecacie?



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126

stary
21-11-2004, 23:06
Pozdraiwam wszystkich, ktorzy z genialnymi Inspektorami Nadzoru maja doczynienia i zarazem wyrazy wspolczucia, Czasem to az chec czlowieka bierze by takiemu mlotkiem 5kg wiedze wbic do glowy ;)
Uważaj Jareko - inspektor może być na tym forum :D i ciekawe ,co sobie myśli ??????????????Niech ja go jutro tylko spotkam :evil:

Charlie
21-11-2004, 23:34
...mnie to się chce śmiać z tych inspektorów nadzoru budowlanego - albo dyletanci jacyś albo skorumpowani do krwi i kości.

W Lublinie na pewnym osiedlu zakwestionował (bo nie miał co) fakt, że uszczelki są czarne a nie białe w oknach - przedstawiciel producenta i reszta łącznie ze mną zbaranieliśmy. :evil:

jareko
22-11-2004, 10:27
Inspektorzy - zwlaszcza na inwestsycjach z przetargow to chyba tamat na nowy temat na tym forum
Poprzednio taki jednen ponad godzine udowadnial mi, ze nie mam racji i klocil sie w malo kulturalny sposob gdzy na jego argumenty bym drzwi balkonowe sadzicl tak by prog byl jak najmniejszy.Argumenty, ze odwodnienia beda zasloniete wylewka tarasu nie docieraly. Dopiero Inwestor okazal sie osoba lepiej znajaca sie na rzeczy od Inspektora i okna montowalismy zgodnie ze sztuka.
Coraz bardziej dochodze do wniosku, ze sa to w jakims tam procencie totalni dyletancji i ignoranci. Na 8 lat szlajania sie po inwestycjach raptem z dwoma ktorzy prawdziwa wiedze budowlana mieli mialem stycznosc (to przeraza!!!) Funkcja w sumie tylko po to by utrudnic zycie wykonawcom. By albo wyciagnac od nich kase na lapowki albo wywalic z budowy bu innych, zaprzyjaznionych w to miejsce wcisnac.
A co do tego z ktorym teraz mam doczynienia - wiecej szczegolow i uwag jak zejde z tego balaganu.
A jesli czyta to forum hehehehe niech przeczyta caly watek okien - moze w koncu sie czegos nauczy i glupot nie bedzie gadal
Mam go w glebokim powazaniu

Jeje
22-11-2004, 15:38
Mam uprzejmą prośbę o podzielenie się więdzą związaną z następującymi wiążącymi się ze sobą dylematami -
który system PCV jest najbardziej "sztywny", od czego to zależy
moze który jest zbrojony najlepszym, najszerszym(?) (stalowym ?) usztwnieniem (tym w komorze),
który jest najwłaściwszy z punktu widzenia statyki i zamontowania okuć antywłamaniowych,
czy same profile (grubość) też maja w tym zakresie znaczenie, czy ilosć tych komór ma znaczenie, które okna są sztywniejsze z mniejszą czy wiekszą ilością komór?
czy okna drewniane są pewniejsze jeżeli chodzi o sztywność i cechy antywłamaniowe,

preferując "sztywne, twarde, zabezpieczone antywłamaniowo" okno PCV czy można postawić na Gealana (tylko który lub jaki) czy są moze w tym kontekście lepsi zawodnicy ?
a moze sztywnosć ramy/skrzydła PCV w ogóle nie ma znaczenia?

dziękuję

agnieszka czaczkowska
22-11-2004, 16:15
nie mogę się doczekać odpowiedzi od pchełka, więc zapytam na forum, czy możecie polecić sprawdzoną firmę w woj. lubuskim, taka co wykonuje też ogród zimowy.

stary
23-11-2004, 12:14
Mam uprzejmą prośbę o podzielenie się więdzą związaną z następującymi wiążącymi się ze sobą dylematami -zdałeś tyle pytań ,że trudno tu znależć jakąs jednoznaczną odpowiedz kogoś wyrózniającą nie dyskredytując zbytnio pozostałych systemów . Większość z nich ma do wyboru tyle kombinacji ramy i skrzydła ,że tylko od producenta okien ( jego kasy i marki ,która chce sobie wyrobić)
zależy co u nich zamawia

który system PCV jest najbardziej "sztywny", od czego to zależy przede wszystkim zależy od wcmocnienia ,które w niego włożono -kształt i grubość chociaż PCV równiez ma w sobie jakąś statykę i od producenta czy nie zrobi Cie w bambuko :(

który jest najwłaściwszy z punktu widzenia statyki i zamontowania okuć antywłamaniowych,
wybór jest duży ,ale jeśli tak bardzo zależy Ci na sztywności to na początek - powiedzmy okna trzykomorowe (Jareko z kims tam liczyli oszczędności na ogrzewaniu)
-odrzuć wersje "odchudzone" profili np. różne lighty(Plustec)czy euro (Aluplast 2000 ,Veka) , Rehau na ramie 64 mm ,KBE - cieńsze i oszczędniejsze ścianki
- szukaj profilu ze wzmocnieniem zamknietym w ramie -zaczep antywłamaniowy (zależy od okucia )trzyma najczęściej wtedy dwoma wkrętami we wzmocnieniu a nie w samym plastiku

które okna są sztywniejsze z mniejszą czy wiekszą ilością komór?
zbyt ogólne pytanie:
1, jezeli szerokość ramy w wersji 3 i 5 komorowej jest taka sama to 3 komorówka bedzie miałe szersze wzmocnienie i co za tym idzie będzie sztywniejsza (najczęściej)
2,jeżeli 5 komorówka jest szersza np.o 1 cm to będzie odrobinę sztywniejsza nawet jak ma takie samo wzmocnienie -musisz obejrzeć przekroje w jakimś biurze

czy okna drewniane są pewniejsze jeżeli chodzi o sztywność i cechy antywłamaniowe,
generalnie drewno ma większa statykę a co do okuć to nie widze zbytniej róznicy

preferując "sztywne, twarde, zabezpieczone antywłamaniowo" okno PCV czy można postawić na Gealana (tylko który lub jaki) można - S3000 ale ze wzmocnieniem zamknietym w ramie ,ew. droższe S 7000 -trzyuszczelkowy (ale po co )czy S8000 -6 komór- sztywny

czy są moze w tym kontekście lepsi zawodnicy ?
a moze sztywnosć ramy/skrzydła PCV w ogóle nie ma znaczenia?
często schuco pokazuje na przekrojach najgrubsze wzmocnienia tylko ilu producentów stosuje takie rzeczywiście :lol:
Podsumowując tą zamieszaną odpowiedż :
-znajdż producenta z polecenia (jak jesteś z W-wy to umów sie z Jareko na konsultację :wink: )
-przez każde okno można sie włamać -kwestia czasu i sprzętu
- nie zapominaj o alarmie
-nie zapominaj o ubezpieczeniu -okno nawet po próbie włamania kwalifikuje sie do wymiany ze względów technicznych lub estetycznych

dziękuje
tak namieszałem ,że nie wiem czy jest za co

PS Kogo tak sie boisz ?

stary
23-11-2004, 12:18
nie mogę się doczekać odpowiedzi od pchełka, więc zapytam na forum, czy możecie polecić sprawdzoną firmę w woj. lubuskim, taka co wykonuje też ogród zimowy.
Nie znam nikogo z tamtych stron ,podaj jakies wymiary i wymagania to może ktoś się odezwie- wykonawcy ogrodów tez tu zaglądaja

Jeje
23-11-2004, 14:39
Oooo stary, widzę że jareko i pchełek maja naprawdę niezłą konkurencję, to jest dla wszystkich OK że się tak wymieniacie (musicie się jakoś umawiać albo macie stałe dyżury) i nie pozwalacie zostać biednym ignorantom z ich wątpliwościami pomimo że macie przecież swoje obowiązki, CHWAŁA WAM ZA TO DRODZY PRZYJACIELE !

nie boję się specjalnie ale jak już mam za coś płacić to lubię wiedziec za co (np. ze świadomoscią, że wydana kasa niewiele zmieni w jakimś zakresie i lepiej było z czegoś zrezygnować), pozdrawiam

stary
23-11-2004, 17:12
Oooo stary, widzę że jareko i pchełek maja naprawdę niezłą konkurencję .......
Traktuję Ich raczej jako nauczycieli -łącznie z Charlie`m ,poza tym
mimo że "siedzimy' w oknach każdy ma inną "działkę ".

leo668
23-11-2004, 19:56
Witam Wszystkich!
Właśnie jestem na etapie wyboru i zakupu okien interesują mnie drewniane.
Bardzo korzystną ofertę dostałem od firmy Milewski na okna typu Soft line, choć osobiście podobaja mi się bardziej profile s-klasy dopłata 15 %.
I tu moje pytanie i prośba o podpowiedź czy warto inwestować w profil s-klasy i czy na rynku istnieją okna w porównywalnym standardzie ale tańsze
cena za okno 1480x1150 R+UR 1010Pln/netto -meranti.
Z góry dziękuję :P

jareko
23-11-2004, 21:12
Oooo stary, widzę że jareko i pchełek maja naprawdę niezłą konkurencję .......
Traktuję Ich raczej jako nauczycieli -łącznie z Charlie`m ,poza tym
mimo że "siedzimy' w oknach każdy ma inną "działkę ".
stary nie badz taki skromny - po twych postach widac ze znasz sie na rzeczy - wiec z branzy jestes :)
dorzucilbym jeszcze tylko to ze praktycznie sztywnosc jako taka nie zalezy od ilosci komor. Na sztywnosc ma wplyw tylko wielkosc i ksztalt wzmocnienia i nie zawsze wzmocnienie pelne (zamkniete) jeste sztywniejsze od walcowanego
Opisywalem tutaj kiedys roznice miedzy profilami - oj chyab w kweitniu czy maju to bylo - i realnie dopiero w sytuacjach krytycznych (ciezar, gabaryt, kolor czy biale) wychodza roznice miedzy profilami. A takich sytuacji jest naprawde niewiele
Ale jedno jest prawda - PRODUCENT!!!! jego uczciwosc i rzetelnosc - a tych niestety jest coraz mniej gdyz utrzymujac jakosc swych wyrobow maja malo konkurencyjne ceny w porowaniu z innymi co na skroty ida
I jeszcze jedno - w wresji WK-II nawet jesli zaczep trzyma tylko jedna sruba w profilu to dla zlodzieja jest to wyjatkowe utrudnienie. Unikaj Jeje takich producentow co zaczep wzmocniony wciskaja ci jako antywlam - rozpoznasz latwo - niby niczym sie nie rozni ale sruby tylko w PVC sa zamontowane. Oszusci wciaskaja nagminnie jako zaczep antywalmaniowy zaczep ze skrzydel RU (np. w okuciach Winkhausa - co nie znaczy ze Winkhaus oszukuje ludzi - co to to nie!!!! - bym zostal dobrze zrozumiany!!!)

idkam
23-11-2004, 21:20
Witajcie,

gorąca prośba do znawców tematu okiennego ....

Czy warto myśleć o oknach 4 komorowych z firmy OKNODOM z Lublina?
Profil Salamander 2D Specjal, 2stronny złoty dąb, mikrowentylacja.

Proszę o Wasze opinie.

jareko
23-11-2004, 21:29
Salamander 2D - ciekawe od kiedy ma profil 4 komorowy.
Mowisz o wersji 3D (skrzydlo) i 2D (oscieznica) i taki misz masz roznie nazywaja albo specjal, 2D plus itp.
Sam Salamander 2D to trzykomorowka
Profil dobry by nie powiedziec bardzo dobry (moja prywatna opinia!!!) z tym tylko jesli mozna doradzic - jesli mikrowentylacje zrobia ci poprzez wyciecie uszczelek czy tez uszczelke prefotrowana - wolalbym zrezygnowac (temat tez poruszany tutaj)
Jedyna tego zaleta jest to za przy zamknietym skrzydle jest nieszczelne poza tym same wady. To samo mozesz uzyskac korzytsajac z funkcji rozszcelnienia realizowaneg o klamka lub stosujac nawietrzaki

jareko
23-11-2004, 21:30
dodam jeszcze ze Salamadre 3D/2D nie ma aprobaty techniczjen ITB - choc to realnie nie ma nic do rzeczy jesli prioducent jest OK

ozzie
23-11-2004, 21:53
Sluchajcie, moze ktos ze specjalistow (Jareko, Pchelek) wyrazi swoja opinie na temat drzwi tarasowych niskoprogowych i takich z progiem wysokim (balkonowym, czy cos takiego). W projekcie mam 6 okien 280 wysx 180 sz, chcialabym, aby wszystkie byly niskoprogowe. Jakie sa zalety jednego systemu, a drugiego. Okna sa od Pinusa.
Z gory dziekuje za odpowiedz i pozdrawiam :wink:

jareko
23-11-2004, 22:00
oba sa dobre choc niskoprogowy jesli sanki jedne sa na poziomie podlogi szybciej ulega uszkodzeniu i jest drozszy - znajdz dyskusje na ten temat - toczyla sie jakies trzymiesiace temu - skorzystaj z funkcji szukaj i zaznacz moje posty - tam tez poznasz opinie kilku uzytkownikow na ten temat

idkam
23-11-2004, 22:20
Witaj Jareko,

dziękuję Ci za Twoją opinię.

Napisane jest w ofercie "mikrowentylacja w RU", okucia Roto
Wyraźnie jest napisane Salamander 2D specjal 4komorowy

Dodatkowo napisali "informujemy, iż sporządzona wycena w firmie G... w systemie standard+S3000 jest odpowiednikiem systemu Salamander 2D Classic, który..." jest tańszy.

damiang
24-11-2004, 17:04
A ja mam pytanie odnośnie montażu:
Czy okna drewniane z okuciami antywłamaniowymi WK2 i szybami P2 powinny być montowane na kotwy czy na dyble przez ramę?
Jeden doradca mówi że antywłamaniowe to tylko na dyble, żeby nie wyrwali jakby co.
Inny, żeby najpierw na kotwach precyzyjnie ustawić okna w odpowiednim położeniu a dopiero później ewentualnie przewiercić i przykręcić dyblami. Bo jak się od razu zacznie wiercić pod dyble w Maxie to zawsze może wiertło ucieć w szczelinę pustaka, a okna trzeba wstawić dokładnie, bo już są zrobione tynki na ścianach i narożniki między ścianą a szpaletą.
Sciana dwuwarstwowa: Max + wełna.

jareko
24-11-2004, 18:33
juz masz dopowiedz - chwila zastanowienia - jak Trzymac sie bedzie dybel w MAXie? Wyobraz to sobie i dojdziesz do wniosku ze ani jedne ani drugi prawdy nie mowi
Przy antywlamach nei ma znaczenia czy na kotwy czy na dyble z jednym zastrzezeniem - kotwy nalezy przykrecic do profila i w zupelnosci wystarzczy by trzymaly sie tylko w PVC - nie musza koniecznie, jak zaczepy , byz mocowane do wzmocnienia.
Poza tym - jak juz masz chalupe zrobiona to pierwszy raz slysze by ktos bawil sie w wyciaganie calego okna przy wlamie - jesli masz alarm z czujka inercyjna na oscieznicy od razu sygnal to wywola

G0ŚĆ
24-11-2004, 23:55
Salamander 2D - ciekawe od kiedy ma profil 4 komorowy.Mowisz o wersji 3D (skrzydlo) i 2D (oscieznica) i taki misz masz roznie nazywaja albo specjal, 2D plus itp.
Sam Salamander 2D to trzykomorowka
Profil dobry by nie powiedziec bardzo dobry (moja prywatna opinia!!!) z tym tylko jesli mozna doradzic - jesli mikrowentylacje zrobia ci poprzez wyciecie uszczelek czy tez uszczelke prefotrowana - wolalbym zrezygnowac (temat tez poruszany tutaj)
Jedyna tego zaleta jest to za przy zamknietym skrzydle jest nieszczelne poza tym same wady. To samo mozesz uzyskac korzytsajac z funkcji rozszcelnienia realizowaneg o klamka lub stosujac nawietrzaki

Mój ulubony temat wiec nie mogę nie napisać.
Otóż odkąd sięgam pamięcią salamander 2d miał profil 4 komorowy. Jest ta taki sam profil jak trzykomorowy z tym, że jedna z komór jest dodatkowo przedzielona na połowę. Coś podobnego ma bodajże Drutex sprzedając Aluplasta 2000 z czterema komorami o nazwie okien Iglo. Nie zmienia to faktu, że są to profile 3-komorowe.

Wycięcie uszczelek to nie mikrowentylacja. Jest to jeden z wymogów stawiany oknom, aby zamknięte okno posiadało minimalną inflfiltrację powietrza "a" w zakresie nie mniej niż 0,5 i nie więcej niż 1 (m3/??????). Chyba już każda Aprobata Techniczna wymaga w wypadku montażu okien w pomieszczeniach wyposazonych tylko w wentylację grawitacyjną, zastosowania płaskiej uszczelki o odpowiedniej długości w stosunku do obwodu okna, by taką infiltracje uzyskać.
Mikrowentylacja w okuciu, czy nawietrzaki to zupełnie inne wielkości przepływu powietrza.

G0ŚĆ
25-11-2004, 00:01
juz masz dopowiedz - chwila zastanowienia - jak Trzymac sie bedzie dybel w MAXie? Wyobraz to sobie i dojdziesz do wniosku ze ani jedne ani drugi prawdy nie mowi
Przy antywlamach nei ma znaczenia czy na kotwy czy na dyble z jednym zastrzezeniem - kotwy nalezy przykrecic do profila i w zupelnosci wystarzczy by trzymaly sie tylko w PVC - nie musza koniecznie, jak zaczepy , byz mocowane do wzmocnienia.
Poza tym - jak juz masz chalupe zrobiona to pierwszy raz slysze by ktos bawil sie w wyciaganie calego okna przy wlamie - jesli masz alarm z czujka inercyjna na oscieznicy od razu sygnal to wywola

Trudno sobie wyobrazić jak wyjać w całości okno z założonymi skrzydłami z muru bez skuwania tynków (nie mówiąc, że jest jeszcze zamocowane do ściany czy to dyblami czy kotwami). :lol:

G0ŚĆ
25-11-2004, 00:33
Salamander 2D - ciekawe od kiedy ma profil 4 komorowy.
Mowisz o wersji 3D (skrzydlo) i 2D (oscieznica) i taki misz masz roznie nazywaja albo specjal, 2D plus itp.Sam Salamander 2D to trzykomorowka
Profil dobry by nie powiedziec bardzo dobry (moja prywatna opinia!!!) z tym tylko jesli mozna doradzic - jesli mikrowentylacje zrobia ci poprzez wyciecie uszczelek czy tez uszczelke prefotrowana - wolalbym zrezygnowac (temat tez poruszany tutaj)
Jedyna tego zaleta jest to za przy zamknietym skrzydle jest nieszczelne poza tym same wady. To samo mozesz uzyskac korzytsajac z funkcji rozszcelnienia realizowaneg o klamka lub stosujac nawietrzaki

W tym jednak wypadku, tak jak widać na poniższym zdjęciu wzięto profil ościeżnicy 2D, ale z dodatkowo podzielona komorą, tak by nazwać go 4 komorowy (komora by miała jakieś znaczenie dla izolacji cieplnej musi mieć min. 5 mm szerokości), a skrzydło z systemu 3D. Toooo coś co jakie nieliczne już w Polsce jest sprzedawane bez Aprobaty Technicznej. Chociaż widziałem producenta co deklaruje zgodność systemu 2D+3D z AT :lol:
http://oknodom.com.pl/images/okno2.jpg

G0ŚĆ
25-11-2004, 00:38
Może ktoś mnie uświadomi jak realizowane jest malowanie profili pvc na dowolny kolor RAL. Czyżbym coś przegapił?
Taka oferta widnieje na stronie producenta powyższych okien:
"Bogatą kolorystyką: od połyskującej bieli po każdy z odcieni wybranych z palety kolorów RAL. Oferujemy również profile w okleinach drewnopodobnych."

Lukrecja
25-11-2004, 10:46
Może ktoś mnie uświadomi jak realizowane jest malowanie profili pvc na dowolny kolor RAL. Czyżbym coś przegapił?
Taka oferta widnieje na stronie producenta powyższych okien:
"Bogatą kolorystyką: od połyskującej bieli po każdy z odcieni wybranych z palety kolorów RAL. Oferujemy również profile w okleinach drewnopodobnych."
oni ich nie malują tylko oklejają

pchelek
25-11-2004, 12:14
Są trzy technologie produkcji profili PVC kolorowych
Pierwsza, najbardziej powszechna - foliowanie folią Renolit [nazwa folii]. Na profile białe lub kolorowe [kolorowe dlatego by złagodzić efekt różnicy kolorów między naklejoną folią a profilem - stosuje się w profilach foliowanych na folie "drewniane' choć nie tylko].
Folie są dowolne w szerokiej gamie rysunku drewna i kolorów
Metoda druga - koekstruzja - w trakcie wytłaczania profili na jego zewnętrzną ściankę na grubości ok. 1 mm jest nakładana z kolorowego tworzywa.
Metoda trzecia i najrzadziej stosowana - lakierowanie profili specjalnymi farbami akrylowymi [lakierowanie natryskowe]. Robił to kiedyś THERMOPLAST z Libiąża.
Nie ma takiej możliwości i nie ma takiej techniki by samemu pomalować ramy okien - choć znam takiego 'Artystę" co wymalował kilkaset okien dla jednej ze spółdzielni. Efekt żałosny, łuszczy się.
Pozdrawiam

jareko
25-11-2004, 14:44
http://www.jar-eko.home.pl/images/zdjecia_i_filmy/zdjecia_profili/zdjecia_profili_Salamander/budowa_2D.gif
tak wyglada Salamander 3 komorowy 2D :)
http://www.jar-eko.home.pl/images/zdjecia_i_filmy/zdjecia_profili/zdjecia_profili_Salamander/budowa_3D.gif
Tak wyglada Salamander 4 komorowy 3D :)

a to co pokazujesz GOŚCiu :) (szacuneczek dla fachury :) - jakos dawno nie widzialem cie tutaj ) na zdjeciu to wllasnie ten misz - masz:
- 3D skrzydlo
- 2D oscieznica
http://oknodom.com.pl/images/okno2.jpg
Niestety takiego przekroju nie mam ale mozna sobie wyobrazic oscieznice (2d) z pierwszego a na niej skrzydlo (3d) z drugiego rysunku
Taki misz-masz nie ma aprobaty tecznicznej choc kazde z osobna (2D i 3D) takowa posiada a jak to sie ma do zastosowania w swietle prawa - niech wypowie sie nasz Guru :) - Pchelek
i zostawmy ten watek gdyz byl walkowany nie raz - a takie cudo roznie nazywaja
czy to SPECJAL
czy 2D PLUS
:)
to chyba wszystko w tym temacie jak mawial nasz piewrszy nie komunistyczny prezydent ;)

stary
25-11-2004, 19:15
Metoda trzecia i najrzadziej stosowana - lakierowanie profili specjalnymi farbami akrylowymi [lakierowanie natryskowe]. Robił to kiedyś THERMOPLAST z Libiąża.

Pozdrawiam
Wiem,że robi tak jeszcze TRIO ze Słupska .Nie malują na każdy kolor z RAL-u ,ale mają ponad 200 w ofercie -dają chyba 5 lat gwarancji.
Malują swoje okna jak również inne ,zlecone profile .

Gwizdki
26-11-2004, 20:00
Mam pytanie do doradców (jesteście dla mnie wyrocznią :) ). Dostałam wycenę okien i w związkiu z tym mam trzy pytania.

Firma Fasada ze Słupska - czy OK, godni zaufania jeśli chodzi o montaż i produkcję?

Okna Gealan 8000 (4 komor.), okucia WinkHouse UR Grupa 7 karta 3 (okucia wzmocnione min. 6 rygli grzybkowych na skrzydło), szyba bezpieczna 02, k=1,1; klamki Secustik - czy są dobre jeśli chodzi o zabezpieczenie antywyważeniowe? Nie za bardzo rozumiem te symbole...

I cena: 17 okien (gładkie tafle, z jednej strony kolor, żadne wodotryski jeśli chodzi o kształty) - 14 500 brutto (cena po specjalnym rabacie za 100% przedpłaty).

I co Wy na to? Będę bardzo wdzięczna za opinie :) Pozdrawiam

pchelek
26-11-2004, 21:18
Apropo aprobaty na Salamander zawierającej profil trójkomorowy i czterokomorowy. Muszę to sprawdzić. Aprobat jest chyba już 70.
Są takie mieszane systemy. Np słupki są zazwyczaj trójkomorowe i dwukomorowe - żeby można było dać mocniejsze usztywnienie.
Jak to TRIO maluje profile to ja bym od takich okien uciekał daleko,daleko.
Profile nie jest tak łatwo malować a 5 lat gwarancji to jak nic. Kolor musi być trwały. I co po 5 latach ktoś będzie malował okna z PVC. To absurd. W badaniach starzeniowych profili symuluje się w specjalnej maszynie 50 lat eksploatacji okien - i profil musi to wytrzymać praktycznie bez zmian.
Co do tej oferty firmy Fasada to jest korzystna. profil jest bardzo dobry. Zażycz sobie jeszcze nawiewniki GECCO - nie będzie kłopotu z przewietrzaniem. Cena jest korzysta. Firma jest w porządku.
Zwróć tylko uwagę na montaż. najlepsze okna można skutecznie s....... marnym montażem.

jareko
26-11-2004, 22:18
A co sadzisz pchelku o okleinowaniu profili przez PIETRUCHE - wlasciwie kazda okleine moga zrobic jaka sobie klient wymarzy
A co do systemow - to masz pelna racje - zenione sa 2,3,4,5 komorowe i jakos krzyku nikt nie podnosi gdyz czesto to jedyna mozliwosc zalozone okno wykonac. Sa tez elementy dodatkowe (slupki statyczne, rury, laczniki katowe - oj duzo tego) gdzie najczesciej trzeba z odpowiedniej ilosci komor zrezygnowac by spelnialy swoje zadanie
Swoja dorga kiedys tu powiedzialem zdanie ktore od razu zostalo potraktowane odpowiednio ale z pelna swiadomoscia i odpowiedzialnoscia za slowa powtorze:
W wiekszosci wypadkow aprobaty sa na plaster na d.... gdyz realne okna sprzedawane klientom maja sie nijak do tych dostarczanych do ITB na badania.
Dopoki nie powstanie jakas instytucja czy inne cialo kontrolujace produkcje i zacznie dzialac uczciwie a nie jak to u nas (to swietna okazja do korupcji!!!) doputy z oknami bedzie tak jak jest. NIerzetelnych po prostu trzeba zamykac (no moze nie ich osobiscie ale pozal sie Boze ich "zaklady" produkcyjne)
Co innego jedna wpadka co innego nagminne - jakby wpisane w dzialalnosc firmy - oszukiwanie
A mozliwosci "oszczednosci" w oknach jest duzo - duzo za duzo

mib
26-11-2004, 22:42
Gdy SZUKAMY DOBRYCH OKIEN to co mamy na myśli?

Znajomi 2 tygodnie temu kupili okna w wychwalanej na forum firmie z biurami w całej Polsce (kupowali na Śląsku). 3 parapety okazały się złe. Jeden wewnętrzny za krótki (o ok. 20cm!), dwa zewnętrzne za szerokie (co ciekawe, gdy montazystom przeszkadzały barierki od balkonu, to wycieli kawałki tych parapetów - wot profesjonalizm montażu). Znajomi wykonali juz kilkanaście telefonów do firmy, do handlowca (płci specjalnie nie piszę) i wciąż sprawa jest nie załatwiona, co ciekawe ów handlowiec przestaje odbierac telefony, a jak już odbierze to z wyrzutami, że nie ma forsy, bo przecież sam musi za błedy, czyli za te nowe parapety zapłacić. Znajomi popełnili błąd bo zapłacili za wszytko po montażu będąc zapewniani że za kilka dni sprawa zostanie załatwiona i jak widać nie jest. (Na nic się ma to, że w protokole odbioru zaznaczyli że parapety są złe i mają być wymienione).

Tak wiec pchełku, jareko, charlie i inni... czy te okna są dobre czy złe? Czy chcielibyście kupić sobie takie okna i mieć takie problemy - nie oszukujmy się - z powodu błachostki, która powinna być załatwiona niemalże od ręki, a klient przy tym powinien zostać przeproszony i może jeszcze jakiś gadżet by się przydał dla "otarcia łez". Czy nie tak powinno to wygladać?

A tłumaczenie się handlowca to już zupełna dziecinada. I pomyśleć ze dotyczy to jednej z największych firm w Polsce (choć po niedawnych przejściach zibzibka nic mnie już nie zdziwi).

Jak sprawa nie zostanie załatwiona to wkrótce podam nazwe producenta i nazwisko handlowca. Ku przestrodze!

G0ŚĆ
27-11-2004, 12:12
Mam pytanie do doradców (jesteście dla mnie wyrocznią :) ). Dostałam wycenę okien i w związkiu z tym mam trzy pytania.

Firma Fasada ze Słupska - czy OK, godni zaufania jeśli chodzi o montaż i produkcję?

Okna Gealan 8000 (4 komor.), okucia WinkHouse UR Grupa 7 karta 3 (okucia wzmocnione min. 6 rygli grzybkowych na skrzydło), szyba bezpieczna 02, k=1,1; klamki Secustik - czy są dobre jeśli chodzi o zabezpieczenie antywyważeniowe? Nie za bardzo rozumiem te symbole...

I cena: 17 okien (gładkie tafle, z jednej strony kolor, żadne wodotryski jeśli chodzi o kształty) - 14 500 brutto (cena po specjalnym rabacie za 100% przedpłaty).

I co Wy na to? Będę bardzo wdzięczna za opinie :) Pozdrawiam



Co do tej oferty firmy Fasada to jest korzystna. profil jest bardzo dobry. Zażycz sobie jeszcze nawiewniki GECCO - nie będzie kłopotu z przewietrzaniem. Cena jest korzysta. Firma jest w porządku.
Zwróć tylko uwagę na montaż. najlepsze okna można skutecznie s....... marnym montażem.

Z całym szcunkiem ale pytanie o cenę na podstawie powyższych informacji to wielka pomyłka. Niewiadomo jakie wymiary, jaki podział, czy cena z wymianą i obróbką, czy tylko montaż w nowych otworach, a moze tylko cena samych okien? Jeżeli brutto to VAT 7 czy 22% itd... itp...

jareko
27-11-2004, 12:25
rozumiem rozzalenie znajomych. Wiem o jaka firme chodzi :) ale widzisz
Sa ludzie i ludziska. Jeden ma honor inny nie. Jeden potrafi wyjsc z twarza z popelnionych bledow - inny nie. Sa czasem bledy nie zalezne od handlowca i czasem ich usuniecie trwa dluzej niz sie obiecywalo gdyz nie od niego zalezy (ostatnio wlasnie mam taki przypadek - czytajacego te slowa klienta przepraszam) ale szczera i zgodna z prawda informacja jest lepsza od chocby nie wiem jak wymyslnego klamstwa
Co do naszych porad - moze powiem inaczej - moich porad tutaj na forum. Wypowiadam sie na temat firm ktore znam - malo tego - firm z ktorymi co jakis czas mam doczynienia i mam swoje na ich temat zdanie i obserwacje. Staram sie jak moge pomagac swoja wiedza jaka zdobylem. Mnie tez czasem zdarzaja sie wpadki - jak kazdemu. W Twoim opisie widac ze pomylil sie ow handlowiec zle wymierzajac parapety - a tu w wiekszosci mowa jest o producentach okien a nie handlowcach - oni to zupelnie oddzielny temat. Ich podejscia do klienta, ich w duzym stopniu pozal sie Boze pomiarach i tym podobnych. Producetow jest z 5000 zas handlowcow o wiele wiele wiecej. Realnie to od Was klientow zalezy na jakiego traficie, jaki swoja wiedza fachowa a nie skrojonym u Armaniego garniaczkie zaufanie Wasze wzbudzi i na koniec - co jak co - ale juz wymiary parapetow mozecie sprawdzic sami - bo blad o 20cm to juz naprawde po czesci zle swiadczy o tych co takie zamowienie podpisali.
Zawsze powtarzam ze montaz jest podstawa dalszej eksploatacji okien - i z doswiadczenia wiem jakie Wy - klienci popelniacie bledy kierujac sie przy wyborze kasa - szkoda slow.
Jak juz stary (szacuneczek) kiedys tu wspomnial - dzieki takiemu podejsciu my bedziemy niebawem mieli prace zagwarantowana na lata by poprawiac wlasnie takie montazowe kwiatki.
I zaden argument mnie nie przekona w tym ze w swoim rozumowaniu popelniam blad. Mam na codzien doczynienia wlasnie z takimi co zadajac pytania co do ceny montazu od razu mowia - raaany - alez Pan drogi, i nie wazne ze pozniej czesc z nich dzwoni z prosba o pomoc gdyz jak weszli w koncu na moja strone i trafili z niej na strone muratora poczytali sobie i sa madrzejsci - jak to zwykle u nas - Polak madry po szkodzie

A na zakkonczenie - Szanowni klienci i forumowicze - podpisujac umowe spojrzcie co podpisujecie. Sprawdzajcie dokladnie funkcje okien, kierunki ich otwierania, choc w przyblizeniu ich wymiary, kolory i material z jakich zamawiacie parapety i ich wymiary - po prostu nie podppisujcie wciemno wszystkiego co wam pod nos sie podsuwa bez sprawdzenia

Taki jest moj poglad w tej materii :)

G0ŚĆ
27-11-2004, 12:26
CO do cen, pozwolę sobie przytoczyć wypowiedż Jerry`ego z forum oknonetu:


A do mnie przylazł klient z ofertą OKNOPLASTU Kraków. Dostał 40% rabatu - płaci teraz 100% i montaż po 15 stycznia. Ja mu Gealana 4 komorowego chciałem sprzedać za 45 tyś a oni mu Vekę 4/5 komorową za 30 tyś. Wymiękam przy takich cenach i klnę jak szewc kiedy słyszę w Zetce ich reklamę z gadającym reniferem. Ale dziwne jest że OKNOPLAST już tak tanio i szybko się sprzedaje a może WYPRZEDAJE!!!

Dopiero szczegółowa specyfikacja pozwala zrobić rzetelna wycenę.
Gwizdki spróbuj w oknoplaście powinne te okna kosztować (biorąc analogię) ok 8 tyś brutto:lol:

pomińmy to co klient zrobił :lol:

jareko
27-11-2004, 12:36
GOŚĆ - ceny co poniektorych producentow to juz temat na zupelnie inna dyskusje - tez sie zastanawiam do czego to dojdzie.
Niedlugo pojawi sie haslo - sprzedajemy okna za symboliczna stowke - i wiesz co? jelenie sie znajda i kupia - bo juz inaczej ich nazwac nie mozna
Ja wszystko rozumiem, brak kasy itp. problemy ale nie dajmy sie zwariowac do reszty i choc odrobine zdrowego rozsadku niech w nas pozostanie
Kilka razty trafili do mnie klienci wyedukowani na forum (nickow nie bede przytaczal gdzy to dla nich wstyd jak sadze), niby pojeli co sie w branzy dzieje i na co uwazac nalezy i co? Poszli do jakiegos oszoloma co ulotki z rabatami 50% pod drzwi podrzucil. Oczywiscie takie chwyty jak montaz za darmo, parapety za darmo, prawie wszystko za darmo hehehe. A teraz juz kilku z pelna premedytacja skasowalem, bez ani zlotowki rabatu, na poprawkach montazowych. Moze zmadrzeja na reszte swego zycia, gdyz ludzie to jeszcze mlodzi i nie wiedza, ze lepiej uczyc sie na cudzych bledach niz wlasnych

jareko
30-11-2004, 11:17
tak sobie wpadlem na pomysl by stworzyc poradnik dla Inwestora imontazysty.
W zwiazku z tym do fachwocow tu bywajacych mam prosbe - looknijcie sobie na pierwsza jego czesc i dorzuccie swoje trzy grosze do tego co napisalem.
http://www.jar-eko.home.pl/poradnik_montazysty.htm
Na pierwszy rzut poszly inwestycje
pozniej ciag dalszy takze powstanie

Zrobmy wspolnie errate moich wypocin tak by stworzyc razem kompedium fachowej wiedzy dla innych

Co o tym sadzicie - odp na priv czy tutaj - dowolnie
Ale uwagi co do tresci tam zamieszczonej - na maila - bedzie mi latwiej zmiany wprowadzac

Charlie
30-11-2004, 13:30
Jak sami wiecie na rynku jest ciężka sytuacja - popyt niewielki a podaż olbrzymia. Im większa firma tym koszta stałe większe - leasingi, kedyty trzeba płacić a obrotu nie ma. Więc co się robi - obniża się cenę aby się kręciło. Myślę, że w obecnej sytuacji do zaspokojenia sprzedaży wystarczy 30 - 40% potencjału produkcyjnego w kraju. Jeśli taka sytuacja przerzuci się na 1 połowę 2005 roku ( czego jest duże prawdopodobieństwo) to skończy się to dla niektórych producentów żle. A później znowu powstanie nowe i tak w koło macieju. :lol:
Nawiasem mówiąc to dostajemy ostro w dupę po wejściu do UE. :evil:

jareko
30-11-2004, 13:38
Charlie - taka sytuacja juz jest - nie trzeba czekac do polowy przyszlego roku - juz firmy plajtuja - duze i co nie jest bez znaczenia - dobre. Przetrwaja male i garazowcy (garazowcy co najbardziej rynek psuja :( )
Winkhaus ma 30% obrotu w okuciach w poruwaniu z analogicznym okresem ubieglego roku - to o czyms swiadczy
A te nowe - zanim opanuja produkcje - tez bedzie niewesolo
Oj ciezkie czasy dla okniarzy ....ciezkie

Oldswan
30-11-2004, 14:30
tak sobie wpadlem na pomysl by stworzyc poradnik dla Inwestora imontazysty.
W zwiazku z tym do fachwocow tu bywajacych mam prosbe - looknijcie sobie na pierwsza jego czesc i dorzuccie swoje trzy grosze do tego co napisalem.
http://www.jar-eko.home.pl/poradnik_montazysty.htm
Na pierwszy rzut poszly inwestycje
pozniej ciag dalszy takze powstanie

Zrobmy wspolnie errate moich wypocin tak by stworzyc razem kompedium fachowej wiedzy dla innych

Co o tym sadzicie - odp na priv czy tutaj - dowolnie
Ale uwagi co do tresci tam zamieszczonej - na maila - bedzie mi latwiej zmiany wprowadzac

No kurteczka
:o :o :o
Jareko ty nie dość, że sie na oknach znasz to jeszcze czytasz w myslach :wink: 8) SZOK NORMALNY :lol:
Własnie miałem cię zahaczyć o poradnik w wersji dla słabszych :wink: co nie sa w stanie sie przebijac przez te ponad 50 stron, a chca miec pojecie aby np dopilnowac ekipy montażowej a nie pisać dysertację doktorskie. Taki poradnik w stylu 20 najważniejszych rzeczy w technice montażu okien :)

Wielkie dzięki za pomoc i pomysł :D

http://brawl-hall.com/gallery/data/media/5/best_thread_ever_by_homer.jpg

joola
01-12-2004, 02:13
tak sobie wpadlem na pomysl by stworzyc poradnik dla Inwestora imontazysty.
W zwiazku z tym do fachwocow tu bywajacych mam prosbe - looknijcie sobie na pierwsza jego czesc i dorzuccie swoje trzy grosze do tego co napisalem.
http://www.jar-eko.home.pl/poradnik_montazysty.htm
Na pierwszy rzut poszly inwestycje
pozniej ciag dalszy takze powstanie

Zrobmy wspolnie errate moich wypocin tak by stworzyc razem kompedium fachowej wiedzy dla innych

Co o tym sadzicie - odp na priv czy tutaj - dowolnie
Ale uwagi co do tresci tam zamieszczonej - na maila - bedzie mi latwiej zmiany wprowadzac
Po prostu GENIALNY POMYSŁ z tym poradnikiem :D Krótko, zwięźle i na temat :D i tak jak pisze Oldswan nie trzeba się przebijać przez te wszystkie strony(oczywiście jeszcze raz ) tylko wszystko jest w "pigułce"
Dzięki Jareko

fripp
01-12-2004, 07:19
Bylem widziałem i czytałem.
Dzięki baaaaaaaaaaaaaaaardzo.
Przyda się (mam nadzieję niedlugo).
Niech MOC będzie z Tobą.

Cezarr
01-12-2004, 07:53
Też się przymierzam do zakupu okien. Poradnika w pierwszej wersji nie udało mi się ściągnąć.Czy mógłbym prosić o aktualny?

jareko
01-12-2004, 09:57
kochani spokojnie, spokojnie ..........:)
powoli powstaje - i dotyczyc bedzie przedze wszystkim poradom montazowym i ukazaniem bledow jakie przy nich popelnic mozna
Nie znajdziecie tam na pewno informaji w stylu - co jest lepsze? itp.
Z moich obserwacji widac ze przede wszystkim pieprz..... jest montaz i tu w wiekszosci lezy przyczyna waszych pozniejszych klopotow z oknami

Stary, Charle, Pchelek i inni spece - dorzuccie cos od siebie by naprawde stworzyc cos co przydatne bedzie nam wszystkim - zarowno montazystom jak i klientom i hmmm.....tym ktorych najbardziej nielubie ;) Inspektorom Nadzoru. Taka wymiana doswiadczen w pigulce

jareko
01-12-2004, 10:01
Joola - to nie do konca tak - tutaj masz poruszane tematu ogolne jak i szczegolowe przypadki jakic nie sposob zawrzec w tym co powoli pisze.
By poznac temat OKIEN jednak warto przebrnac przez te 55 stron. Tego forum nic nie zastapi.

jareko
01-12-2004, 10:05
i jeszcze jedno pytanie - na moim kompie jak dla mnie tekst ma jakby zbyt male literki - no coz - z racji wieku ;) jak nie mam okularow na nosie -trudno mi sie czyta :( - jak na waszych kompach to wyglada?

pchelek
01-12-2004, 11:57
14 okien za 17.000 to wychodzi około 1200 za okno. Jak jest 17 okien to są i jednodzielne i dwudzielne i drzwi balkonowe też. Więc nie widzę problemu w wycenie - jest korzystna. Za taki system i za takie okna i od takiej firmy.
Co do rozżalenia nabywcy okien ci ma złe parapety to jest to oczywista pomyłka przy pomiarze. Powinna być usunięta przez tych co mierzyli i co montowali. Nie widzę tu winy producenta okien. Zawiniła ekipa montażowa.
Poradnik montażysty jest już wydany. Ale na niewile się zda jak będą w kraju pseudoekipy montażowe, montaż gratis, montaż za 15 zł.
To tylko jareko może zacierać łapy -= bo ma masę roboty przy poprawkach.

joola
02-12-2004, 01:16
Joola - to nie do konca tak - tutaj masz poruszane tematu ogolne jak i szczegolowe przypadki jakic nie sposob zawrzec w tym co powoli pisze.
By poznac temat OKIEN jednak warto przebrnac przez te 55 stron. Tego forum nic nie zastapi.
Ależ ja przeczytałam cały wątek już dawno i nadal czytam :D (wspólczuję tym co zaczynają czytać od początku-ale warto :wink: )Pisząc, że wszystko jest w pigułce miałam na myśli właśnie montaż, który i moim skromnym zdaniem jest najważniejszy, a ponieważ jestem właśnie na etapie montażu okien(tzn. mam nadzieję, że się ich w końcu doczekam :cry: ), to z tąd ta radość :D

ans
02-12-2004, 10:33
Pchelek Bardzo Cie prosze jezeli mozesz wyslij mi "szczegółowy opis wad wykonania i wad montażu okien ze wskazaniem rozwiązań prawidłowych" i instrukcję montażu, z góry dziękuję.

Moj adres: [email protected]

Ja rozwazam mozliwosc zakupu okien o profilu 5 komorowym Salamander lub VEKA Jezierskiego kolor 2-stronny. Co o tym myslisz co bys polecil?

Z gory Dziekuje i pozdrawiam
Andrzej

Charlie
02-12-2004, 11:39
Witam Wszystkich!
Właśnie jestem na etapie wyboru i zakupu okien interesują mnie drewniane.
Bardzo korzystną ofertę dostałem od firmy Milewski na okna typu Soft line, choć osobiście podobaja mi się bardziej profile s-klasy dopłata 15 %.
I tu moje pytanie i prośba o podpowiedź czy warto inwestować w profil s-klasy i czy na rynku istnieją okna w porównywalnym standardzie ale tańsze
cena za okno 1480x1150 R+UR 1010Pln/netto -meranti.
Z góry dziękuję :P

Spróbój na www.aries-okna.com.pl e-mail: [email protected] tel. 0 600 250 059. Powołaj się na FORUM MURATOR - powinno być taniej w soft-line. 8)

Jeje
02-12-2004, 12:08
Serdecznie proszę o opinię,

1. jaki rodzaj drzwi wyście na taras (wys. ok 2350/szer. 2360) są bardziej OK, tylko przesuwne (jedna część stała, druga przesuwa się) czy odchylno- przesuwne (tak ten wariant chyba się nazywa), ten drugi razi mnie skomplikowaniem i ilością widocznych okuć (czy to trwałe, stabilne i "niepsujące się" rozwiązanie), pierwsze rozwiązanie (tylko przesuwne) czy jest np. szczelne na styku z nieruchoma częscią, i

2. jaki wariant powinienem wybrać drzwi balkonowych z wk - 2 i P - 4 wys. 2210 szer 1480; np. czy podzielone;
2xpo 740 dwie części otwierane ze słupkiem w środku stałym,
2xpo 740 dwie części otwierane bez słupka w środku stałego (?)
2x po 740 jedna część otwierana druga nie
zrobić jedną całość 2210
inne
koszt, funkcjonalność, zachowanie prawidłowej funkcji antywłamaniowej, inne

będę wdzięczny

pchelek
02-12-2004, 13:56
ans Salamander czy VEKA - folia jest taka sama. Natomiast profil - to chyba Salamander - jest gładszy. Zresztą sam oceń w firmie - trzeba je obejrzeć na własne oczy. Najlepiej niech to zrobi osoba płci kobiecej. One myją te okna

smutna lidka
02-12-2004, 14:00
polecam Gebauera, odradzam Welet

rafallogi
02-12-2004, 14:53
Proszę o pomoc w określeniu zasad montażu parapetów zewnętrznych.
Parapety z blachy 0,7 będą montowane we wpust pod okno, tak jak należy i mocowane 3 wkrętami do profila podokiennego (wszystkie okna pcv i montowane na profilach, zlicowane z zewnętrznym pustakiem + ocieplenie 12 cm styropian). Parapety mają już ukształtowany 5 st. spadek. I teraz chciałbym zapytać ile powinny być wpuszczone parapety w glify, czy może powinny z nimi licować, czy lepiej je trochę wpuścić???
Jeśli tak, to ile? Glify wyłożone 2 cm. styropianem. Czy glif 2 cm styro i zaciągnięty siatką utrzyma parapet dla okna o szer. (światło muru 150 oraz 120 cm)? I jak powinien być montowany parapet poza wkrętami do profila? Tylko pianka montażowa (przyciśnięcie od góry cegłą)? Czy może jakis odcinek dodatkowego styropianu przy profilu -zwiększającego szczelność u dołu okna?
Bardzo proszę o rady! Jeśli tematyka odbiega troszeczkę od tematu samych okien, to z góry bardzo przepraszam.

jareko
02-12-2004, 19:56
rafallogi faktycznie montaz parapetu pod profil mozna nazwac wrecz idealnym a na twoje pytania po kolej :)
- po co dawac pod niego styropian? Piana montazowa nie dosc ze wszystkie szczeliny ci wypelni dokladnie to dodatkowo jak klej go zamocuje - oczywiscie musisz zaprzec o gorny glif deska by nie podnioslo ci go w sposob niekontrolowany - cegla to moze byc za malo ;)
- kup takie specjalne koncowki PVC jesli krawedzi nie masz wywinietych i tak je zamocuj by ok 2cm w styropian ci weszly - po pociagnieciu klejem i siatka dodatkowo bedz a trzymac parapet - choc nie jest to konieczne (piana utrzyma go nawet przy halnym :) ) Moze byc tez koncowka tzw. natynkowa - wtedy tynk nie nachodzi na nia - ale konieczne jest tak na wszelki wypadek uszczelnienie miejsca pomiedzy murem a koncowka
:) pozdrawiam

rafallogi
03-12-2004, 09:02
ok. dzięki- jak zawsze można liczyć na jareko-parapety mają wywinięte boczki. Wpuszczam je po 2 cm w glify, czyli tylko w styro.
Właśnie o to chodziło, czy parapety będą się trzymać dostatecznie, ale jak piszesz, że piana je również trzyma, to nie pozostaje nic innego jak brać się do roboty. :D
Jaka maksymalna wysokość szpary pod parapetem jest dopuszczalna?Pod niektórymi oknami ociepleniowcy styropian kończyli na równi z pustakiem.
Dzięki -pozdrawiam

jareko
03-12-2004, 12:57
wszytko jerst tylko kwestia ilosci paiany jaka wtrysniesz - szpare mozesz miec ooooogromna ale uwaga - pamietaj o tym ze jak zastosujesz piane ktora ma duzy przyrost to sila wypychanie bedzie wieksza.
Moze ujme ta inaczej
Im wiecej piany tym dokladniej i mocniej musisz zabezpieczyc parapet przed uniesieniem i wykrzywieniem
To chyba wszystko - wiecej grzechow nei pamietam ;)

rafallogi
03-12-2004, 13:10
zrozumiałem wszystko- dziękuję pięknie. Pozdrawiam.

Kaz
03-12-2004, 14:39
Witam
Staram sie to przeczytac ale się pogubiłem
Intersuje mnie profil VEKA
co to znaczy? rama 67 mm standatdowa 1,2=termofloat 4/16/4 wsp 1,1
pozdr
kaz

jareko
04-12-2004, 01:49
Pchelek, Gosciu, Charlie, Stary - prosba ogromna - looknijcie
http://www.jar-eko.home.pl/poradnik_montazysty.htm
i kilka slow waszych uwag na priv lub mail prosze.

Charlie
04-12-2004, 12:16
Cześć Jareko

bardzo mi się podoba - na pewno jest jeszcze wiele spraw w tematach montażu i będzie dokładana ich treść ale z drugiej strony pomyśl o zamontowaniu swoistego kompendium wiedzy w temacie BUDOWY OKIEN I DRZWI czyli: profil, okucie, szkło. Osobiście służę pomocą oczywiście w temacie szkła natomiast co do profila i okuć musisz sobie radzić - odpowiednie linki w Twoich postach ukierunkowywałyby ludzi szukających prawdy, wiedzy, okien, drzwi. Taka randka z wiedzą .

Myślę, że pomogło by to potencjalnym Klientom w zrozumieniu pewnych parametrów, których nie powinno się zmieniać bo będzie TANIEJ PANIE JANIE.

Narra...

jareko
04-12-2004, 14:48
dzieki Charlie
Cos takiego w mym umysle tez sie rodzi - kwestia tylko czasu czasu - tego mi ciagle brak
Bede mial do ciebie pozniej sprawe w tym wlasnie watku szybowym lub wrecz tekst do erraty ci podesle - dzieki za mile slowo i pomoc

stary
04-12-2004, 23:00
Witam wszystkich -zagorzałem odrobine ostatnio i rzadko tu zaglądałem .
Jareko dzieki za wytrwałość w uświadamianiu narodu w temacie okien i pokrewnych .Kilka sugestii wysłałem na priva - daj znać czy doszło .
Dorzuć jeszcze zdjęcia klocków podokiennych ,o których kiedyś tam jeden
z fachowców wspominał . :lol:
pozdrawiam

jareko
04-12-2004, 23:33
wiesz Stary ;) tyle okien przewalilem przez te 8 lat i jakos nie zauwazylem nigdy klockow podokiennych ;) To jakies rozwiazanie systemowe czy co? ;)
Ale ciekawostke ci powiem. Mam teraz okazje z kilkoma innymi brygadami na pewnym obiekcie dzialac i zalamac sie idzie. Jedna jest OK, nawet wiedza do czego sluzy poziomica ;) - dosc zartow - naprawde sa super - prawie ;) tacy jak moi ludzie :) Druga - pol tuzina ludzi wstawilo w noc tyle okien co moja dwojka. Inna.... ostatnio dowiedzialem sie od nich o rewelacyjnym sposobie montazu. Kliny sa tylko do momentu ustawienia okna i natychmiast po opianowaniu sa usuwane. NIC nie pozostaje pod oknem - rozumiesz? NIC!!! Tylko piana. Klin zbedny jest!!!. Usmialem sie nastepnego dnia gdy dzien wczesniej zamontowane szesc okien musieli wyciac i obsadzic na nowo - osunely sie przez noc od 2 do 4 cm.

jesli wyslales tutaj na priv - to niestety ciiiisza na mailu tez niiiiiiiic

Charlie
05-12-2004, 13:47
Stary - czy Ty prowadzisz produkcję okien pcv ?

stary
05-12-2004, 14:51
Stary - czy Ty prowadzisz produkcję okien pcv ?

Tak

Japan
06-12-2004, 06:47
W tym wątku już wszystko :D było więc pytania się powtarzają. Zapytam Jareko i proszę o odpowiedź. Czy do domu kupić okna z szybą i okuciami podstawowymi (planuję również alarm w domu) Chodzi o bezpieczeństwo. Pozdrawiam

fripp
06-12-2004, 07:36
Też się nad tym zastanawiam, ale, jak było gdzieś powiedziane, czasem należy jeszcze pomyśleć o zniżkach ubezpieczeniowych. Ja chyba postaram się jakoś to wypośrodkować (żeby mnie koszta nie zeżarły, a zniżki jakieś byly :wink: :) ), ale wszelkie sugestie togo, co warto, a co może niekoniecznie bardzo mile widziane.

jareko
06-12-2004, 13:19
moja opinia juz faktycznie sie tutaj pojawiala - ale decyzja DO WAS nalezy.
Moim zdaniem - biorac pod uwage jak zlodziej dostaje sie do srodka wypada zainwestowac w (i chyba taka kolejnosc bym przyjal budujac jeszcze raz swoja chalupe nauczony doswiadczenie dwu do poprzedniej wlaman)
- alarm - ale rozsadny - nie takie tam byle co
- okucia antywlamaniowe klasy WK-II
- szyba hmm... wystarczy bezpieczna (O-2) choc z racji ubezpieczycieli minimum powinna byc P-3 (tu trzebaby oferty firm ubezpieczeniowych przejrzec bo moze okazac sie ze jaz sam alarm "zezre" wszystkie mozliwe znizki i po co doplacac do P-3?)

i teraz jakby kolejnosc instalacji :)
zamawiam okna w odpowiedniej wersji i zanim mi przyjada je zamontowac cala instalacje alarmowa (same kabelki ;) ) montuje
Przyjezdzaja okna i tego samego dnia pod koniec ich montazu ekipa ktora czujki i inne wynalazki montuje by juz pierwszej nocy po montazu okien chalupa byla pod nadzorem brygady antyterrorystycznej ;)

Japan
06-12-2004, 19:12
Wielkie dzięki Jareko jak zwykle można liczyć na pomoc :D . A czy szyba O2 stawia chociaż lekki opór przy próbie wybicia tzn od razu się nie rozpada podobnie jak samochodowa? Pozdrawiam

Charlie
06-12-2004, 20:20
Jareko - ile kosztuje montaż (tylko) okien i drzwi drewnianych w Warszawie ?

DwM
06-12-2004, 20:44
moja opinia juz faktycznie sie tutaj pojawiala - ale decyzja DO WAS nalezy.
Moim zdaniem - biorac pod uwage jak zlodziej dostaje sie do srodka wypada zainwestowac w (i chyba taka kolejnosc bym przyjal budujac jeszcze raz swoja chalupe nauczony doswiadczenie dwu do poprzedniej wlaman)
- alarm - ale rozsadny - nie takie tam byle co
- okucia antywlamaniowe klasy WK-II
- szyba hmm... wystarczy bezpieczna (O-2) choc z racji ubezpieczycieli minimum powinna byc P-3 (tu trzebaby oferty firm ubezpieczeniowych przejrzec bo moze okazac sie ze jaz sam alarm "zezre" wszystkie mozliwe znizki i po co doplacac do P-3?)

W M&S nie oferuja WK-II dla okien 1200x1500 i mniejszych, poniewaz to podobno nie ma sensu (mogę kupić WK-II, ale i tak będzie jak w WK-I) WK-I wystarczy. WK-II oferują do drzwi balkonowych.
Czy to prawda, że WK-I wystarcy?

W PZU, gdy nie dla działalności gospodarczej szyba P4 nie daje żadnej zniżki, a wręcz przeciwnie (nie tylko w PZU) może to być powód do wyłączenia lub żądania dodatkowej opłaty (składki) za ubezpieczenie takiej szyby. Właśnie rozpoznaję ten temat, ponieważ muszę na dniach/ godzinach podjąć decyzję o oknach.

jareko
07-12-2004, 10:08
DwM sam sobie wyrob opinie -wejdz na strone Roto czy innych okuc i zobacz jak wyglada roznica miedzy WK-I a WK-II - jak zastanowisz sie chwile nad tym co tam podane to w takie glupoty jakie ci wciskaja nie uwierzyszz - ale sam sobie to obejrzyj bo mnie mozesz nie uwierzyc w koncu MS to duza fabryka ja przy nich nikt. W ktoryms z moich postow jest link do Roto - teraz mi sie nie chce szukac
A co do twego pytania o WK-I - tak - wystarczy maksimum do minuty. A jak wprawny gosc to realnie jak na filmie (na mojej stronie) - 20-30 sekund

Charlie- stawka jest podobna jak przy PVC - ..... skasowalem reszte - to tylko do twojej informacji :)

tgorbacz
08-12-2004, 09:20
Witam

Mam pytanie do Jareko.
Kupiłem okna z profilami KBE, szyby miały być z "ciepłą ramką".
Po zamontowaniu okien zorientowałem się, że ta ciepła ramka jest tylko na zamówieniu - w szybach jej niema. Producent okien przyznaje się do błędu i proponuje mi 300 PLN rekompensaty (przy wartości okien bez montażu - 5000 PLN). W sumie tych okien jest 11 ale głównie są to małe okienka - na poddasze. Czy ta kwota (300 PLN) jest adekwatna do mojej straty ? Da się to jakoś orientacyjnie oszacować ? Nie chcę iść ze sprzedawcą na wojnę, zachowuje się OK., przyznał się do błedu.


Pozdrawiam
Tomasz Gorbaczuk

jareko
08-12-2004, 13:31
srednio doplata do cieplej ramki (jesli tak to jest skalkulowane w cenniku producenta) to maksimum 5% wartosci netto okien (najczesciej 2-3%)
POlicz i dogadaj sie z nimi gdyz moja opinie chyba juz znasz na temat cieplej ramki (byla w tym temacie juz kiedys)

tgorbacz
08-12-2004, 14:04
srednio doplata do cieplej ramki (jesli tak to jest skalkulowane w cenniku producenta) to maksimum 5% wartosci netto okien (najczesciej 2-3%)
POlicz i dogadaj sie z nimi gdyz moja opinie chyba juz znasz na temat cieplej ramki (byla w tym temacie juz kiedys)


Wielkie dzięki, tak miałem zamiar zrobić.


Pozdrawiam
Tomasz Gorbaczuk

pchelek
09-12-2004, 09:17
Ja bym nie popuścił - to świadome oszustwo. Ty się zorientowałeś - ale ile osób narżnęli w taki sposób. Sprawdź czy aby są to szyby niskoemisyjne - mogą być zwykłe - też znam takie przypadki.
I zażądaj od niego certyfikatu lub deklaracji zgodności okien z aprobatą techniczną ITB - musi taki dokument - w świetle Prawa Budowlanego - mieć. Jak nie ma to możesz formalnie zażądać zwrotu pieniędzy.

tgorbacz
09-12-2004, 10:36
Ja bym nie popuścił - to świadome oszustwo. Ty się zorientowałeś - ale ile osób narżnęli w taki sposób. Sprawdź czy aby są to szyby niskoemisyjne - mogą być zwykłe - też znam takie przypadki.
I zażądaj od niego certyfikatu lub deklaracji zgodności okien z aprobatą techniczną ITB - musi taki dokument - w świetle Prawa Budowlanego - mieć. Jak nie ma to możesz formalnie zażądać zwrotu pieniędzy.

Witam !
Aprobatę ITB ma, na szybach (w środku, na aluminiowej ramce) jest wykropkowany typ szyby k=1.1 4/16/4 (literka E, EL lub EN - nie pamiętam teraz dokładnie) + ARGON.
Sprzedawca moich okien twierdzi, że błąd popełniła firma robiąca szyby (chyba z Kielc ale teraz nie pamiętam nazwy (Glaspol ?)), handlowiec z tej firmy to potwierdza. Okna mam zamontowane ale rozumiem, że to nie problem, można wyjąć same szyby ? Sprzedawca zaproponował mi rekompensatę i chciałem się upewnić czy jest ona odpowiednia.
Mówi, że to przeoczenie wynikło z tego iż producent tych szyb robi dwa rodzaje "ciepłych ramek" i jeden z nich wygląda zewnętrznie tak jak u mnie, ma tylko dodatkowo wykropkowany napis "ciepła ramka".

Pchełek, zakładając, że sprzedawca jest uczciwy i mówi prawdę uważasz, że warto się bić ?


Pozdrawiam

jareko
09-12-2004, 15:51
wymiana szyb to betka - a jesli wykonana fachowo to nawet nie zauwazysz miejsca w ktorym rozpoczynano rozdzielanie listwy przyszybowej od profila (czynnosc zupelnie inaczej wygladajaca w przypadku okien drewnianych - tam czasem przyszybowke wrecz wymienic na nowa trzeba gdyz ulega zniszczeniu)
Jak zwykle decyzja nalezy do Ciebie - dla mnie ciepla ramka to......oj co bede powtarzal opinie ktora nie zawsze wzbudza tu aprobate ;)
Sadze ze upust jaki dealer Ci zaproponowal jest OK. Sadzac po opisie na ramce kropneli sie tylko z ramka a szyba spelnia reszte wymagan. Czy jest napylona warstwa niskoemisyjna mozesz sprawdzic zapaliczka - jedno z czterech obic plomieni powinno miec zabarwienie odrozniajace go od innych (kurcze - znow patentami swymi sie dziele :) )

botanika
09-12-2004, 21:26
Witam ,dziś pierwszy dzień montażu. Okna przyjechały piękne i solidne.Chcę pochwalić M&S za bardzo wysoką jakość produktu i cierpliwość w czasie kilkumiesięcznych negocjacji.Wybieraliśmy okna drewniane między Gebauerem i właśnie M&S.Przeważyło to ,że na miejscu tzn.w Krakowie jest Salon Firmowy M&S(przy Wielickiej) i piękny ,niespotykany kolor lakieru.

tgorbacz
10-12-2004, 08:54
wymiana szyb to betka - a jesli wykonana fachowo to nawet nie zauwazysz miejsca w ktorym rozpoczynano rozdzielanie listwy przyszybowej od profila (czynnosc zupelnie inaczej wygladajaca w przypadku okien drewnianych - tam czasem przyszybowke wrecz wymienic na nowa trzeba gdyz ulega zniszczeniu)
Jak zwykle decyzja nalezy do Ciebie - dla mnie ciepla ramka to......oj co bede powtarzal opinie ktora nie zawsze wzbudza tu aprobate ;)
Sadze ze upust jaki dealer Ci zaproponowal jest OK. Sadzac po opisie na ramce kropneli sie tylko z ramka a szyba spelnia reszte wymagan. Czy jest napylona warstwa niskoemisyjna mozesz sprawdzic zapaliczka - jedno z czterech obic plomieni powinno miec zabarwienie odrozniajace go od innych (kurcze - znow patentami swymi sie dziele :) )

Dzięki Jareko, sprawdzę twój patent.


Pozdrawiam
Tomek

pchelek
10-12-2004, 15:02
tgorbacz - Aprobatę ITB to on może mieć. To tak jakby miał normę - ogólniedostępny dokument określający parametry wyrobu. On MUSI mieć albo certyfikat albo deklarację zgodności.
Jak na szybach jest napisane E - to jest to szyba niskoemisyjna. Łatwo ją rozpoznać od szyby zwykłej [nieniskoemisyjnej] tym że daje odbicie obrazu jak lustro - np. podwójny obraz płomienia zapalniczki. Pomyłka w produkcji szyb jest niemożliwa bo tych szyb zwykłych praktycznie na rynku już nie ma.

Charlie
10-12-2004, 21:04
Producent szyb jest o`k - takie jakie dostał zamówienie z fabryki okien takie zrobił szybki. Niestety, pracownik w fabryce okien robiący optymalizację okien nie zwócił uwagi, że w zamówieniu dealer-a widnieje "ciepła ramka" i klepnął ramkę alu. Zdarza się - czynnik ludzki jest taki jaki jest. Osobiście sprawdziłem temat w Kielcach (producent szyb) i w Pruszkowie (producent okien).
Dopłata do "ciepłej ramki" wynosi ok.2% ceny 1m2 szyby 1,1.
Wartość wszystkich szyb będzie dosyć spora.
Niestety, ale trzeba wymienić cały pakiet szybowy bowiem jest on nie rozbieralny.
Osobiście uważam, że "ciepła ramka" jest potrzebna szczególnie w okresie zimowym ale ... bez niej też mozna żyć.

Pozdrawiam :roll:

Charlie
10-12-2004, 21:08
Producent szyb jest o`k - takie jakie dostał zamówienie z fabryki okien takie zrobił szybki. Niestety, pracownik w fabryce okien robiący optymalizację okien nie zwócił uwagi, że w zamówieniu dealer-a widnieje "ciepła ramka" i klepnął ramkę alu. Zdarza się - czynnik ludzki jest taki jaki jest. Osobiście sprawdziłem temat w Kielcach (producent szyb) i w Pruszkowie (producent okien).
Dopłata do "ciepłej ramki" wynosi ok.2% ceny 1m2 szyby 1,1.
Wartość wszystkich szyb będzie dosyć spora.
Niestety, ale trzeba wymienić cały pakiet szybowy bowiem jest on nie rozbieralny.
Osobiście uważam, że "ciepła ramka" jest potrzebna szczególnie w okresie zimowym ale ... bez niej też mozna żyć.

Pozdrawiam :roll:

wodzio
11-12-2004, 23:20
witam
Na poniedziałek jestem umowiony z chandlowcem z M&S, mam pytanko otoz zaciekawiły mnie ich okna z ciepłym profilem (z włukien), czy mogłbym poznać wasze opinie na temat okien z tym wkładem?

wodzio
11-12-2004, 23:22
sory za tego handlowca :)

tgorbacz
13-12-2004, 10:58
Producent szyb jest o`k - takie jakie dostał zamówienie z fabryki okien takie zrobił szybki. Niestety, pracownik w fabryce okien robiący optymalizację okien nie zwócił uwagi, że w zamówieniu dealer-a widnieje "ciepła ramka" i klepnął ramkę alu. Zdarza się - czynnik ludzki jest taki jaki jest. Osobiście sprawdziłem temat w Kielcach (producent szyb) i w Pruszkowie (producent okien).
Dopłata do "ciepłej ramki" wynosi ok.2% ceny 1m2 szyby 1,1.
Wartość wszystkich szyb będzie dosyć spora.
Niestety, ale trzeba wymienić cały pakiet szybowy bowiem jest on nie rozbieralny.
Osobiście uważam, że "ciepła ramka" jest potrzebna szczególnie w okresie zimowym ale ... bez niej też mozna żyć.

Pozdrawiam :roll:


Witam !

Charlie, skąd znasz mój przypadek ? Wszystko co napisałeś się zgadza.
W piątek zadzwonił do mnie handloweic z firmy z Kielc i przez 30 min tłumaczył mi proces produkcji okien, zalety ciepłej ramki i wskazał winnego - jest nim (jak napisał Charlie) pracownik robiący optymalizację w fabryce okien w Pruszkowie.

Pozdrawiam
Tomasz Gorbaczuk

jareko
13-12-2004, 13:39
Charlie wie wszystko - J-23 czuwa ;) i znowu nadaje :)

Charlie
13-12-2004, 14:18
...pijcie whisky i kochajcie blondynki - ale okna niech myją kobiety :lol:

jareko
13-12-2004, 14:23
kurcze - ty tez na fali blondynko- manii ? ;)
A brunetki czy mile aczkolwiek zlosliwe rudzielce to pies? ;)

Czekam na privie na kilka slow od Ciebie - sklecisz cos czy Whisky paluszki malo zwinnymi uczynilo ? ;)

Lukrecja
16-12-2004, 12:48
MAM OKNA :D :D :D

Niniejszym serdecznie dziękuję Pchełkowi, Jareko oraz wszystkim pozostałym forumowiczom, dzięki którym zdobyłam taką wiedzę, że okniarze się mnie bali!!!!!!!! 8)

ans
16-12-2004, 13:00
Witam

Czy ktos z forumowiczów posiada albo cos słyszal o oknach drewnianych z TB Pustków. Czy warto brac pod ewentualna uwage zakup tych okien.
A moze Ty Pchelku słyszales cos o tych oknach?

Andrzej

Charlie
17-12-2004, 16:11
1 maja 2005 - wyrównanie VAT-u. Znowu wyższe ceny na okna i drzwi. :(

Joasia
20-12-2004, 05:26
Że co??? Jakie wyrównanie? :o

pchelek
20-12-2004, 15:17
TB Pustków :o Więcej danych - jakie okna?????????
PVC czy drewno?

amichal1
20-12-2004, 17:15
Witam!!
Mam pytanie chciałbym sie dowiedzieć gdzie mogę kupić dobre okna w okolicy Ciechanowa, jeśli nie ma dobrego punktu to czy jest sens sprowadzać okna z Warszawy. Interesują mnie okna PCV 5 komorowe. I jeszcze jedno gdzie można kupić materiały do samodzielnego wstawienia okna. Będę wdzięczny za wszelką pomoc. :D

ans
21-12-2004, 09:47
TB Pustków :o Więcej danych - jakie okna?????????
PVC czy drewno?


Pchelku zapomnialem napisac ale mialem na mysli okna drewniame z Zakładu Drzewnego TB PUSTKÓW na podkarpaciu. :oops:

Prosze napisz co wiesz o tych oknach
Pozdrowienia
Andrzej

Janko Muzykant
21-12-2004, 21:44
a ja chciałbym sie grzecznie przywitać i pozdrowić wszystkich tu i tam :P

stary
21-12-2004, 22:11
Ja równiez pozdrawiam kolegę i odnoszę wrażenie ,że jesteś z naszej (okniarskiej) branży :wink:

stary
21-12-2004, 23:32
Sorry Jeje ale jakoś dopiero zauważyłem pytanko ,może w czymś jeszcze doradzę

Serdecznie proszę o opinię,

1. jaki rodzaj drzwi wyście na taras (wys. ok 2350/szer. 2360) są bardziej OK, tylko przesuwne (jedna część stała, druga przesuwa się) czy odchylno- przesuwne (tak ten wariant chyba się nazywa), ten drugi razi mnie skomplikowaniem i ilością widocznych okuć (czy to trwałe, stabilne i "niepsujące się" rozwiązanie), pierwsze rozwiązanie (tylko przesuwne) czy jest np. szczelne na styku z nieruchoma częscią, i
Ja bym wybrał uchylno-przesuwne -funkcjonalne , z bajerem a że widać okucia ,cóż w oknach tez widać jak otworzysz ..Dobrze zrobione rzadziej regulujesz jak zwykłe okno i jest szczelne .

2. jaki wariant powinienem wybrać drzwi balkonowych z wk - 2 i P - 4 wys. 2210 szer 1480; np. czy podzielone;
2xpo 740 dwie części otwierane ze słupkiem w środku stałym,
odradzam stanowczo ,nawet stolika lub fotela na taras przez nie nie wyniesiesz ,chociaż antywłam na słupku stałym jest "mocniejszy " odrobinę niz na ruchomym

2xpo 740 dwie części otwierane bez słupka w środku stałego (?)
moim zdaniem najlepsza opcja ,chociaż weż pod uwagę że "prześwit" -po otwarciu jednego skrzydła wyniesie ok. 60 cm ,a ja nie znam Twoich gabarytów :D , zawsze możesz otworzyć drugie skrzydło

2x po 740 jedna część otwierana druga nie
również odradzam - jakie to wyjście na taras przez otwór 60 cm??? -chociaż tańszy od słupka stałego

zrobić jedną całość 2210
nikt rozsądny nie wykona tego jako okno jednoskrzydłowe , może być całość tylko jako witryna -ale jak będziesz wychodził na taras :o ???? przez okno obok

inne
proponuję mały antywłamik (patrz na zniżki w ubezpieczeniach)i porządny alarm

zachowanie prawidłowej funkcji antywłamaniowej
Co to znaczy "prawidłowa"??? :(
okno do badań ze wzmocnionym okuciem ma zatrzymać oprycha "uzbrojonego w podstawowe narzędzia "przez ok. 15 minut(wk-2) - i tyle wytrzyma spokojnie . .Niestety "tym"podstawowym narzędziem" najczęściej testowanym (wg norm) jest śrubokręt o dł. chyba 25 cm .Ilu oprychów idzie w teren z takim narzędziem???????
Chyba ,że komuś przystawić do szyi a nie podważać okno :evil:
Reasumując : bierz słupek ruchomy z "małym" antywłamem

pozdrawiam serdecznie

jareko
21-12-2004, 23:58
Jeje - jednak balkon 2300/2300 wykonalbym tylko jako przesuwke - wbrew pozorom nie jest to tak makabrycznie drogie, odporne na wlam nawet bez stosowania okuc WK- iles tam ;)
1400/2200 - a czy koniecznie musisz je miec symetryczne? Moze w widoku elewacji okazaloby sie ze mozesz zrobic podzial np. 900/500 ? i wtedy mozliwosci masz bez liku:
- RU + R ze slupkiem stalym llub ruchomym
- RU + FIX tansze od powyzszego i odporniejsze na wlam niz to z ruchomym slupkiem

Stary - super ze zawitales :) i pomagasz innym rozsadnie :) i z wiedza godna pozazdroszczenia :) Szacuneczek :) W koncu zaczynasz sie udzielac a nie tylko biernym obserwatorem byc hehehehe

RB
22-12-2004, 00:35
Ktos, kiedys, tutaj lub w innym watku :) pytal mnie jak sobie poradzic gdy wylewki nie sa jeszcze gotowe a trzeba zamontowac juz balkon i stabilnie go podeprzec i zpozycjonowac - oto przyklad rozwiazania - niestety dosc kosztowny ale mozliwy. Dwa katowniki (elementy od polaczen drewnianych z balchy ocynkowanej). Jeden dobrym, metalowym dyblem mocowany do podloza, drugi podciagniety na styk do profila i skrecony z pierwszym. Ta "poleczka" takze mocowana jest do profila. Calosc tworzy sztywna i stabilna podpore. Jeszcze styropian by mostka termicznego jak beda robic wylewki nie bylo. POzniej wylewka ktora pod profil podejdzie. Pancerne podparcie ;)
Inny, bez nakladow, polega na tym, ze pozostawia sie podparcie na ceglach klinach i bog wie czym jeszcze i wylewke robi sie etapami - tak by pozniej te wszystkie podporki wyjac i wylewke uzupelnic

http://www.jar-eko.home.pl/images/fotki_na_forum/podp_balk/podparcie_balkonu.jpg

Jareko - czy mógłbyś wyjaśnić mi zaznaczony fragment Twojej wypowiedzi? Z góry dzięki bo wiem, że na Ciebie można liczyć.

pchelek
22-12-2004, 09:04
ans - pytania do tej firmy:
- po pierwsze - certyfikat na drewno klejone warstwowo,
- po drugie - jakiego rodzaju kleju używają - klasa D4 czy D3 - musi być D4,
- jakie impregnaty, lakiery i farby nawierzchniowe,
- kto im dostarcza klejopnkę,
- jakie to ma być drewno - meranti czy sosna,
Pozdrawiam

Jeje
22-12-2004, 10:29
Stary i Jareko - bardzo dziękuję, rozważam wszystkie Wasze sugestie, skłaniam się teraz do słupka ruchomego albo stałego ale z niesymetrycznym podziałem w drzwiach balkonowych oraz jednak chyba sama „przesuwka” w tarasowych – jest to drogie (ale nie dramatycznie w stosunku do innych rozwiązań przy tych wielkościach) a dobrej firmy chodzi „toto” bardzo fajnie.

Jestem już po w zasadzie negocjacjach cenowych, teraz trzeba będzie pilnować montażu ... Firma chce montować na dyble, ja preferuje kotwy (chyba na tej zasadzie, że laikowi wydają się bardziej stabilne), stanęło na tym, że do montażu na dyble dołożą po dwie jakieś śruby na każdym boku okna (jakoś je nawet nazwali), czy to dobre rozwiązanie? Nie mam parapetów i nawet wylewek, zatem wątek o podparciu też jest dla mnie bardzo aktualny. Ostatnio soudal wprowadził silikon/klej do łączenia drewna z innymi materiałami (np. schody) – czy to jest do montażu okien OK, pęcznieje to podobna jak pianka montażowa a trzyma zdecydowanie mocniej.
W temacie okien na forum działa (stały i niezawodny co ważne) wątek udzielania profesjonalnych i niezależnych opinii, forumowicze powinni podesłać Wam jakiegoś Św. Mikołaja, wszystkiego najlepszego, Jeje

amichal1
22-12-2004, 12:00
Stary, Jareko Pchelek mam do was pytanie.

Po wstepnej selekcji dokonalem wyboru, albo okna z profilu schuco ct 70 lub z firmy M&S 5 komorowe z nowym układem termo PCV. Moje pytanie jest następujące czy patrzeć tylko na cene, czy może któryś z tych profili jest lepszy. Prosze bardzo o odpowiedz.

Z poważaniem
A Michalski :D

Andych
22-12-2004, 14:34
Witam
Jestem nowy na forum, przede wszystkim obserwuję i pytam.
O jakim pęczniejącym silikonie/kleju soudal myślisz?
Pozdrawiam
Andrzej :o

pchelek
22-12-2004, 16:05
SCHUCO 5-komorowy czy z M&S [to będzie BRUGMANN].
Trudny wybór - ten pierwszy jest lśniąco biały, szeroki na 70 mm, 5-komorowy, jak jeszcze dodasz szare uszczelki to będzie super.
Ten drugi to też szeroki i na nowej generacji usztywnieniach, Nie ze stali jak u wszystkich pozostałych ale z włókien szklanych. Tak samo sztywne a lżejsze i ciut cieplejsze. Do tego dobra firma - ta M&S.
Pozostaje Ci rzut kostką.
Pozdrawiam

jareko
22-12-2004, 16:33
http://www.jar-eko.home.pl/images/fotki_na_forum/podp_balk/podparcie_balkonu.jpg

Jareko - czy mógłbyś wyjaśnić mi zaznaczony fragment Twojej wypowiedzi? Z góry dzięki bo wiem, że na Ciebie można liczyć.

Hmmm.... chyba to proste. Te katowniki realnie nie zabieraja ci miejsca pod profilem balkonu - masz do dyspozycji go tyle, ze mozesz je wypelnic styropianem czy innym materialem o wysokim oporze termicznym. Grubosc jego tak dobrac by w trakcie wykonywania wylewki pod docelowa podloge beton podszedl pod profil (lub listwe podparapetowa - zalezy jak wykonczyc podloge chcesz) z 10mm stajac sie bardzo stabilnym i trwalym podparciem dla balkonu - chyba w miare przejzyscie opisalem - jak masz watpliwosc- pytaj na priv :)
Aaaa... jeszcze jedno - jak bedziesz uzywal styropianu czy innego dosc twardego materialu pamietaj by piana wypelnic szczeline zarowno nad nim jak i pod :) Nie bedzie Ci wtedy wialo przez szczeliny gdyz styropian tego miejsca nie uszczelni
Pozdrawiam

rafalg
26-12-2004, 11:48
Witam,
Jestem na etapie wyboru okien (drewno lub PCV). NA tym wątku padło wiele mądrych rzeczy. A ja mam pytanie, czy macie może taki zestaw najważniejszych pytań do producenta / dostawcy okien, na które odpowiedzi jednoznacznie okreslą, czy firma przechodzi do kolejnych eliminacji. Na co zwarać szczególną uwagę (oprócz ceny 8) )

jareko
26-12-2004, 19:42
... czy macie może taki zestaw najważniejszych pytań do producenta ....
Moim zdaniem, nie ma takiego zestawu. Miej swiadomosc, ze w punktach handlowych masz doczynienia z ludzmi majacymi (w wiekszosci wypadkow) opanowany marketing a nie wiedze fachowa.
Najpierw musisz sam wiedziec czego chcesz - a skoro bywalcem forum jestes - po prostu, po odwiedzeniu kilku punktow, zweryfikowac je tutaj - sadze, ze bez problemu cos nie cos na temat okien i producenta tutaj w miare wiarygodnego uslyszysz
Albo pojsc na totalny zywiol i zaufac wlasnemu nosowi ;) Tylko uwazaj - jak trafisz na punkt gdzie piekna blondi z duuuuzymi niebieskimi oczyma cie przyjmie - czujnosc twa zapewne uspiona zostanie o ile jej calkowicie pozbawiony nie zostaniesz - wszak w kazdym z nas cos z samca drzemie ;) :lol:

Charlie
27-12-2004, 15:02
Że co??? Jakie wyrównanie? :o

Na dzień dzisiejszy stolarkę otworową kupuje się z VAT-em 7% jeśli jest to fakturowane jako usługa budowlana. Nasz guwernament (rząd) opracowuje nową ustawę mającą ujednolicić stawkę podatku VAT na poziomie 18% albo 19% - jeszcze sami nie wiedzą. Spowoduje to swoistą podwyżkę cen - zresztą nie tylko na okna i drzwi !!! 1 maja 2005 to podobno data wprowadzenia w życie nowego VAT-u. :evil:

leszko2
27-12-2004, 21:28
Witam . Jestem nowy . Przez miesiąc tylko czytałem ale teraz chcę ( musze) wiedzieć jak sprawdzić czy w oknach jest ta ciepła ramka o ktorej pisął Tqorbacz. Zamówiłem okna 5 komorowe Brugmann termo tzn zkompozytem zamiast stali i z ciepła ramką. Montowali mi przed świętami. Montaż bez zarzutu . Kotwy co 70 cm. Sprawdziłem poziomicom piony i poziomy . Wszystko O.K. Ale odkryłem magnesem , że w przewiązkach jest stal zamiast kompozytu. Dodatkowo przewiązki są węższe od ramki brakuje tego wybrzuszenia tworzącego lico (półlico) więc napewno jest tam inny profil pewnie 3 komorowy. Teraz jestem nieufny i chce już wszystko posprawdzać zanim zacznę wyjaśniac sprawę . Najpierw z fabryką M&S , a potem z deweloperem. Najgorsze ,że w okolicy nie widziałem żadnych licowanych okien z przewiązkami ,żeby podpatrzeć jak to rozwiązują inne firmy. Nie wiem dlaczego na przewiązki dali inny profil. Ja tych przewiązek nie chciałem , bo ładniej jest bez ale powiedzieli ,że bez przewiązek to bez gwarancji bo okna sa za duże. To się w końcu zgodziłem. Nic nie mówili ,że przewiązki będą w innej technologii, więć już mam pretensję. Żę też wszystko i wszystkich trzeba zawsze sprawdzać i kontrolować.

jareko
27-12-2004, 23:25
i po cos bral ten magnes?
Zle Ci bylo?
;) ;) ;)
a na serio w systemach ktore znam poprzeczka czy jak zwac inaczej przewiazka w polzlicowanych profilach jest normalna. Jesli tam jest stal to zapewne innej mozliwosci nie ma by pelna wytrzymalosc uzyskac. Doszukiwanie sie tu zlych inetencji jest chyba przesada. Jesli powiedzieli Ci, ze okna sa za duze i wymagaja przewiazki to wrecz powinienes byc wdzieczny, ze nie ulegli twoim namowom i bubla nie wypuscili by tylko Ciebie zadowolic. Spojrz jak wyglada ta przewiazka z zewnatrz i jak moznaby ja estetycznie ze skrzydlem polaczyc.
Ech....narobilo sie - nie wiem juz czy niewiedza nie jest lepsza od nadmiaru wiedzy ;)
Chyba czas zaprzestac porad ;)

arcious
28-12-2004, 00:49
Witam wszystkich.

Akurat jestem na etapie wyboru okien...
O'k, w porządku. Okna wybieram od chwili wbicia pierwszej łopaty w lipcu br.
I przez te 5 miesięcy zdecydowałem tylko tyle, że to musi być drewno!

Mój kierownik budowy namawia mnie na okna Astol-a z Jeleniej Góry.
Byłem dziś w ich punkcie sprzedaży. Produkt wydaje się być naprawdę "najwyższej próby" - robią z sosny oraz z meranti (co sobie klient zażyczy) ze wszystkimi "bajerami", z najlepszymi okuciami, ciepłą ramką, termookapnikiem alu, z dodatkową ramką alu zabezpieczającą dolne poziome powierzchnie skrzydeł, etc. etc. Dostałem nawet płytę CD z prezentacją firmy. Na mój gust, to szczerze powiem, że - przynajmniej w przypadku tych okien z wystawki - nie widziałem różnicy między owymi oknami Astol-a, a Gebauer-a.
Jeszcze nie wiem, jak to wygląda cenowo, bo przygotowuję dla nich dopiero zlecenie wyceny. Wiem natomiast, że na Gebauera, to stać mnie niespecjalnie.

Martwi mnie tylko jedno: nigdzie na forum nie spotkałem hasła ASTOL, a szukaczem przewertowałem wszystkie wątki parę razy w różnych konfiguracjach. I nic. Może gdzieś się Wam ten producent "obił o uszy" w pozytywnym lub negatywnym kontekście? Będę naprawdę wdzięczny za wszelkie info na temat rzeczonego producenta i jego produktów.

stary
28-12-2004, 01:13
Nic nie mówili ,że przewiązki będą w innej technologii, więć już mam pretensję. Żę też wszystko i wszystkich trzeba zawsze sprawdzać i kontrolować.
Zwróć uwagę czy słupki stałe licują się od zewnatrz ze skrzydłami ? :D
Zapewne są zrobione tak samo jak przewiązki,czyli cofniete do środka .Jeśli słupki i przewiazki byłyby w tej samej płaszyżnie co skrzydło to na czym by polegało to półzlicowanie??
MS to niezła firma i robiąc okna z takimi wzmocnieniami raczej nie oszczędzaliby na kawałku przewiązki -widocznie tak przewiduje technologia .

leszko2
28-12-2004, 18:45
stary napisał:
"Zapewne są zrobione tak samo jak przewiązki,czyli cofniete do środka .Jeśli słupki i przewiazki byłyby w tej samej płaszyżnie co skrzydło to na czym by polegało to półzlicowanie??
MS to niezła firma i robiąc okna z takimi wzmocnieniami raczej nie oszczędzaliby na kawałku przewiązki -widocznie tak przewiduje technologia . "
Słupki akurat licują z ramą natomiast przewiazki są cofniete do /środka w sumie tych przewiązek jestponad 4m. To ,że zrobili je cofnięte to oznacza raczej ,że technologia jest niedopracowana. skoro ktoś wprowadza technologie 5 komorową ze wzmocnieniem 3 razy wytrzymalszym od stali jak głoszą reklamy , a nagle w przewiązkach pakowana jest stal ( 3 razy mniej wytrzymała) i profil 3 komorowy 1.5 razy bardziej przewodzący ciepło to raczej technologie uznać nalezy za niedopracowaną . Nie miałbym pretensjii gdyby poinformowano mnie o tym przed podpisaniem umowy . Natomiast ja sam toodkryłem. Ten fakt był wstydliwy dla wytwórcy i próbowął go ukryć.
jareko napisałJesli tam jest stal to zapewne innej mozliwosci nie ma by pelna wytrzymalosc uzyskac. Doszukiwanie sie tu zlych inetencji jest chyba przesada. Jesli powiedzieli Ci, ze okna sa za duze i wymagaja przewiazki to wrecz powinienes byc wdzieczny, ze nie ulegli twoim namowom i bubla nie wypuscili by tylko Ciebie zadowolic. Spojrz jak wyglada ta przewiazka z zewnatrz i jak moznaby ja estetycznie ze skrzydlem polaczyc.
Pakowanie mniej wytrzymałej stali zamiast kompozytu nie da się wytłumaczyc względami wytrzymałościowymi. Technologia jest niedopracowana. Nie mają pewnie przewiązek 5 komorowych TERMO i tyle. Co do estetyki to moje okna i ja decyduje co jest ładniejsze lub co wazniejsze estetyka , czy przenikalnośc cieplna. Takiego wyboru nie dostałem. Byłem przekonany ,że kupuje okna w całości 5 komorowe TERMO. Moim zdaniem jest to porażka firmy weszli na rynek z niedopracowaną technologią.

leszko2
28-12-2004, 19:06
jareko napisał
w systemach ktore znam poprzeczka czy jak zwac inaczej przewiazka w polzlicowanych profilach jest normalna. Jesli tam jest stal to zapewne innej mozliwosci nie ma by pelna wytrzymalosc uzyskac.

Normalna to znaczy 3 komorowa?
Producent zapewnia ,ze kompozyt jest3 razy wytrzymalszy od stali więc jakoś mi to łąćzenie kompozytu ze stalą nie pasuje . Albo parametry kompozytu są przesadzone albo oni improwizują z braku dopracowania technologii.

calandrino
28-12-2004, 20:09
...Jestem już po w zasadzie negocjacjach cenowych, teraz trzeba będzie pilnować montażu ... Firma chce montować na dyble, ja preferuje kotwy (chyba na tej zasadzie, że laikowi wydają się bardziej stabilne), stanęło na tym, że do montażu na dyble dołożą po dwie jakieś śruby na każdym boku okna (jakoś je nawet nazwali), czy to dobre rozwiązanie? Nie mam parapetów i nawet wylewek, zatem wątek o podparciu też jest dla mnie bardzo aktualny. ... Jeje

1 Albo pomylona została kotwa z dyblem.
2 Albo rzeczywiście laik może wyimaginować sobie przewagę "stabilności" kotwy nad dyblem. Intryguje mnie również po kiego do dybli jeszcze dokładać jakieś śruby? Przy kotwach ma to sens, przy dyblach sensu nie dostrzegam.

Jeje
29-12-2004, 10:08
...Jestem już po w zasadzie negocjacjach cenowych, teraz trzeba będzie pilnować montażu ... Firma chce montować na dyble, ja preferuje kotwy (chyba na tej zasadzie, że laikowi wydają się bardziej stabilne), stanęło na tym, że do montażu na dyble dołożą po dwie jakieś śruby na każdym boku okna (jakoś je nawet nazwali), czy to dobre rozwiązanie? Nie mam parapetów i nawet wylewek, zatem wątek o podparciu też jest dla mnie bardzo aktualny. ... Jeje

1 Albo pomylona została kotwa z dyblem.
2 Albo rzeczywiście laik może wyimaginować sobie przewagę "stabilności" kotwy nad dyblem. Intryguje mnie również po kiego do dybli jeszcze dokładać jakieś śruby? Przy kotwach ma to sens, przy dyblach sensu nie dostrzegam.


http://www.konmet.com.pl/dyble_oscieznicowe.html


http://www.hilti.pl/holpl/modules/editorial/edit_listpage.jsp?catname=/products/anchor_systems


rzeczywiscie pomyliłem, ale chyba nie tylko ja się czasami mylę albo czasami się nie mylę ? zatem calandrino przyjacielu daj prawidłową nazwę tylko nie pisz o śrubach montażowych i napisz do hilti ze też jako laicy wyimaginowali sobie przewagę kotwy nad dyblem i niech nareszcie zaczną nazywać kotwy dyblami lub dyble kotwami, jak uważasz zresztą

pchelek
29-12-2004, 10:17
Kompozyt nie jest trzy razy wytrzymalszy od stali.
Litości!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Współczynnik E stali wynosi 21000 MPa [dwadzieścia jeden tysięcy] a kompozytu około 2000 [dwa tysiące]. Dla przykładu - aluminium - 7000. Drewno od 1000 do 1300, PVC 250.
Te usztywnienia kompozytowe mają znacznie większe przekroje niż stalowe a zatem większy mają moment bezwładności.

jareko
29-12-2004, 11:21
Alez Pchelku - toz to normalne - kolejna osoba ktora w kit wciskany uwierzyla. Jejku - ludziska - gdzie was fizyki uczyli i innych przedmiotow by dac sie tak w butelke nabijac? Ktos tu ma piekny podpis pod kazda swoja wypowiedzia - "....sluchaj innych ale swojego rozumu sie trzymaj...."
I tu miast bezdennie wierzyc w banialuki marketingowe i pranie mozgow przez handlowcow uruchomcie czasem tych kilka zwojow mozgowych jakie natura nam dala by odroznic nas od zwierzat ich iloscia

Wybaczcie ten ton ale coraz czesciej pojawiaja sie tu i w innych watkach przyklady totalnego braku myslenia. A ja dzis. z racji wczorajszego wypadku i zniszczenia mojego ukochanego Forda Taurusa i i jego braku wkurzony na caly swiat jestem a na kobiety-kierowcow szczegolnie. Cholera - trzeba piechota :(

calandrino
29-12-2004, 15:15
rzeczywiscie pomyliłem, ale chyba nie tylko ja się czasami mylę albo czasami się nie mylę ? zatem calandrino przyjacielu daj prawidłową nazwę tylko nie pisz o śrubach montażowych i napisz do hilti ze też jako laicy wyimaginowali sobie przewagę kotwy nad dyblem i niech nareszcie zaczną nazywać kotwy dyblami lub dyble kotwami, jak uważasz zresztą

Nie ma co się tak irytować kolego jeje, oczywiście, że to kwestia tylko nomenklatury uzytej przez producenta, przyjeło się w branży określać kotwami te blaszki co to je się wpina/ wkreca z boku profilu a dyblami kołki metalowe mocujące ościeżnicę poprzez otwory w niej nawiercone.

Więc nic sobie nie wyrzucaj, nie złość się na mnie, po prostu gupi byłem, że nie wziąłem pod uwagę wariantu nr:
3 Albo pod słowami rozumiemy inne desygnaty (taka złagodzona forma punktu pierwszego)

W kwestii meritum, montaż niezależnie od sposobu użytego mocowania ościeżnicy można równie fatalnie spieprzyć.
Osobiście preferuję jednak dyble, zwłaszcza przy ciężkich, dużych drzwiach lub oknach. Łatwiej jest ustawić piony poziomy uchronić się przed "beczkami"
Tym bardziej, gdy nie ma wylewek, zdarza się często, że fachowcy od murarki wyciągają bezmyślnie podpory przez co drzwi/okno "siada".

Jeje
29-12-2004, 16:04
ale z jakiś względów wiekszosć montażystów preferuje w nowych budynkach kotwy (te blaszki) pewnie łatwiej, szybciej, taniej i jeszcze facet co miałby mi montować okna (robił pomiar a przysłali ponoć najlepszego) mówił, że w dolnej części tej podpartej w ogóle nie dają żadnych kotew lub dybli, (nie)fajnie, prawda? moze okna należy kupować nie pod kątem ich walorów użytkowych i ceny ale ekipy je montującej (do okien jest "przywiązana" ekipa ze swoim 7 % vatem "na całość razem z montażem")

calandrino
29-12-2004, 19:43
Jasne, że komfort użytkowania okien zależy w największej mierze od poprawnego montażu. Zakładamy oczywiście, że profil z jakiego zrobiono nam okno to nie jakieś szmelc, inaczej nawet poprawny montaż nie uchroni nas przed poważnymi kłopotami.

Dokładnie tymi wzgledami które podałeś kierują się montażysci.

Odnośnie kotwienia dołu; nie ma szans, żeby ościeżnica drgnęła jeśli jest do niej przykręcona listwa wpuszczona między parapety zewnętrzny i wewnętrzny a to wszystko sklejone i uszczelnione pianką.
Osobiście z zasady raczej unikam dziurawienia w tym miejscu oscieżnicy pod dyble, kotwy zwykle daję, głównie po to żeby inspektor nie ujadał ale i tak zazwyczaj nie chroni ona przed wyparciem np parapetem lub pianką, czyli tym co jest bardzo częstą przyczyną późniejszych reklamacji.

jareko
29-12-2004, 19:50
jeje - to nie tak z tymi kotwami. I powiem szczerze do tego tenatu co lepsze czy kotwa czy dybel nie chce mi sie powracac gdyz bylo to juz wielokrotnie na forum walkowane. Istotna sprawa jest juz sam ostateczny montaz. A mowienie iz duze, ciezkie itp. okna tylko na dyble montowac trzeba - niech paplanina pozostanie gdyz ma sie nijak do montazu wykonanego prawidlowo chocby tylko na kotwy
To ze ci powiedzial o takim mocowaniu dolow okna nie jest wbrew pozorom takim ogromnym bledem - ale wymaga przestrzegania pozniej pewnych rygorow przy montazu parapetow zarowno wewnetrznych jak i zewnetrznych. Powinny byc dodane kotwy ale nie zawsze sa potrzebne - zalezy od szerokosci okna. Natomiast podparcie okna zawsze musi byc
A co do Twojej uwagi na koniec - no coz - moje obserwacje sa podobne - ekipa montujaca jest ciagle najslabszym i zawodnym ogniwem w lancuszku od podjecia decyzji do montazu okien. Ale tez winni sa w wiekszosci, przerazajacej wiekszosci klienci - bo dla nich zamontowac okna to pryszcz - kazdy potrafi, kazdy sobie zamontuje, kazdy zna sie na tym najlepiej - ale i dobrze - dzieki temu ja mam zajecie dodatkowe - poprawki po takich co montuja za flaszke czy 5 zet za metr biezacy. Najbardziej przeraza mnie tez to iz wsrod odwiedzajacych te strony, posiadajacych juz wiedze ponad plebs z ulicy sa ciagle osoby myslace tymi wlasnie kategoriami - jakby slowo pisane przez Pchelka, Charliego, Goscia i innych trafialo jak grochem o sciane - a pozniej dostaje maile ze zdjeciami, pozniej jezdze i poprawki robie (no coz - zarabiam powiecie - ale do czorta - po cholere czytac to forum?) Najgorsze co mozna zrobic - to juz u schylku inwestycji zaoszczedzic kilka zlotych na montazu. POzniej jak chalupa cala wykonczona...... dopiero wtedy rece zalamywac i poprawiac? Toz to bez sensu i logiki
A moze ja na dzisiejsze czasy zbyt logiczny jestem? ;)

tomek_jab
29-12-2004, 21:23
Mam pytanie do Jareko i Pchelka – czy mógłbyście mi po prostu powiedzieć kup sobie chłopie okna takiej a takiej firmy lub o takich a takich parametrach. Chodzi mi o okna klasy średniej co do ceny i jakości, jeszcze nie wiem czy drewniane czy PCV więc jeśli byście mógli podać i takie i takie to byłbym wam wdzięczny.

mdzalewscy
29-12-2004, 21:35
... po prostu powiedzieć kup sobie chłopie okna takiej a takiej firmy lub o takich a takich parametrach.....

No, ale oni przecież cały czas mówią jakie kupić, nie mogą zachwalać jednej konkretnej firmy, bo wiele jest dobrych i jak chcą być doradcami to musza być bezstronni, w innym wypadku by lobowali daną firme i by stracili zaufanie, a tak zobacz setki postów z proźbą o pomoc.

calandrino
29-12-2004, 22:10
jeje - to nie tak z tymi kotwami. I powiem szczerze do tego tenatu co lepsze czy kotwa czy dybel nie chce mi sie powracac gdyz bylo to juz wielokrotnie na forum walkowane. Istotna sprawa jest juz sam ostateczny montaz. gdyz ma sie nijak do montazu wykonanego prawidlowo chocby tylko na kotwy


Czuję lekkie zaniepokojenie guru, czyżbyś wprost kwestionował my opinion?

pchelek
30-12-2004, 10:16
tomek_jab. Wodzisław Śląski.
Zalobbuję na rzecz kilku firm.
A więc masz tam w Opolu firmę co robi okna drewniane [jak sobie przypomnę nazwę to Ci podam] ale jest to duża firma. Z pewnością masz w okolicy handlowca od Urzędowskiego.
W regionie Katowic jest kilka dobrych firm - AP Żory, Energopol [to Opole], TRAS, Dużo tego jest.
Podaj mi nazwy firm co mają biura w Twojej okolicy - coś wybierzemy.
W samy Wodzisławiu jest nawet taka porządna firma - Jawal??????
Pozdrawiam. I uszy do góry.

dachowiec
30-12-2004, 12:14
Witam pchełka, jareko i pozostałe gremium okienkoznawców.... pozdrowienia świątecznonoworoczne.... i oczywiście pytanie:

Robią mi już okienka drewniane w meranti. Po różnych zastanowieniach zdecydowałem się część okien dodatkowo zabezpieczyć. Tak więc te okna które uważałem za zagrożone dodatkowo wyposażam w WK3 (do okuć Roto Centro), blaszki pod klamki, kluczyk w klamce i szybę O2: 4/16/33.1
Takie zespolenie ma współczynnik 1,1. Ale taka szyba O2 w porównaniu do standardowego zespolenia 4/16/4 wymaga więcej miejsca więc producent proponuje zwężenie listw przyszybowych albo zastosowanie zespolenia 4/14/33.1. Producent (Vitroterm) ma na zespolenia bezpieczne tylko certyfikat B, nie ma atestów dotyczących ciepłochronności. Twierdzą (bardzo miło zresztą), że gdyby to było 4/14/4 to miałoby współczynnik 1,2 ale ponieważ w zespoleniu 4/14/33.1 jest grubsza warstwa zewnętrzna (2x3mm szyby + folia) więc daje to "prawie" 1,1.

I co wy na to?

Dawać 4/14/33.1 i mieć grubsze listwy przyszybowe czy też 4/16/33.1 i ciensze listwy?
Czy tak czy tak, bez względu na wybór rodzaju O2 i tak przykręcać listwy przyszybowe dodatkowo wkrętami? W końcu wielokrotnie pisaliście, że to się powinno robić aby całość miała sens?

Oczywiście system alarmowy też przewiduję, do kompletu...

Czekam Panowie pilnie (bo producent okienek już ma gotowe ramiaki i chce zamawiać szybki) na Waszą burzę mózgów, pozdro!!

jareko
30-12-2004, 12:18
tak wiec po kolei
tomek_jab - widzisz - jestem takze handlowcem i chyba zrozumialym jest, ze nie moge tutaj promawac ani siebie i profili ktorymi handluje jak i podobnie nie moge wskazac ci wprost co i u kogo masz kupic. Po prostu pewne minimum etyki (w moim zrozumieniu) powinno tu na forum obowiazywac. Pchelek sciagnal mnie tu nie po to bym siebie promowal tylko bym w miare posiadanej wiedzy wam pomagal - a jesli ktos chce miec ze mna doczynienia - to na priv itp. Dlatego nie uslyszysz z mych ust ze masz kupic drewniane u Urzedowaksiego czy PVC u Jezierskiego czy innego. Decyzje musisz sam podjac - my co najwyzej mozmy pomc Ci w weryfikacji producenta - montazyste sam zweryfikujesz jesli oczywiscie zastosujesz sie do wiedzy jaka tu wszyscy sobie przekazujemy.
calandrino - nie neguje Twojej opini - stwierdzam tylko ze montaz na kotwy jest tak samo skuteczny i trwaly jak montaz na dyble - i relatywnie tanszy. Stwierdze takze ze montaz na dyble jest bardziej tolerancyjny dla bledow montujaqcego - czesto montowane sa oscieznice za ich pomoca na sztywno - bez mozliwosci ich pracy tym samym latem powodujac zakleszczanie sie skrzydel w oscieznicy ktora nie ma gdzie sie rozszerzyc. Po prostu - prawidlowy montaz nie zalezy od tego czy kotwy czy dyble - zalezy tylko od inteligencjij technicznej montujacych i odrobiny ich wyobrazni jak i przestrzegania pewnych zasad .Co do kotwienia dolu mam podobne podejscie jak Ty - to ze lataja pozniej profile jest wynikiem nie braku kotwy tylko zlego - powtorze jeszcze raz - ZLEGO zamontowania parapetow zewnetrznych i wewnetrznych. A to ze inspektorzy mysla inaczej , to ze na wielu inwestycjach pomimo zakotwienia dolow i uszczelnienia tego polaczenia piana ludziom wieje i przewmarza - to wina przewazajacej opinii iz mozna na wszystkim zaoszczedzic i parapety montuje sie bez odrobimy uszczelnienia (w wawie - takie inwestycje jak Olszyny, Bema 87, Mehoeffera i wiele wiele innych - dlaczego o tych pisze? Gdyz tam montowalem okna a po nas wszystko spieprzyli ci co parapety montowali - nawet usuwajac piane spod listwy podparapetowej) Oj inwestycje to temat na oddzielny wrecz watek.

leszko2
30-12-2004, 12:40
Pchełek napisał

Kompozyt nie jest trzy razy wytrzymalszy od stali.
Litości!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Współczynnik E stali wynosi 21000 MPa [dwadzieścia jeden tysięcy] a kompozytu około 2000 [dwa tysiące]. Dla przykładu - aluminium - 7000. Drewno od 1000 do 1300, PVC 250.


Pomyliłeś wspólczynnik sztywności na rozciąganie E z wytrzymałośćią.
To nie to samo. Jedno mówi jak bardzo odkszatłci się ciało przy jakimś naprężeniu , a drugie mówi jakie wielkie naprężenia wytrzymuje.
Oprócz E mamy jeszcze wspólczynnik, sztywności na ścinanie , który dla okien jest ważniejszy. Określanie E dla kompozytu na około 2000 MPa jest nieuprawnione, bo kompozyt może być np zbudowany z pasków różnego gatunku stali i co wtedy? Kompozyt to kompozycja róznych materiąłów taka kanapka . Może moieć przewdziwne własności. Stosuje się je głownie po to ,żeby było lżej i wytrzymalej niż ze stali. Tak więc 3 razy większa wytrzymałość niż stali to nic takiego dla kompozytów.
Konstruktor który sbudował pierwszy prywatny statek kosmiczny pracował właśnie z kompozytami. Tak więc ja bym się z tego nie śmaił.

dachowiec
30-12-2004, 16:17
No tak... rozumiem, kwestia montażu... hmmm... bardzo istotna.... ale ...moje pytanie... ?

czmirek
30-12-2004, 17:04
Witam pchełka, jareko i pozostałe gremium okienkoznawców.... pozdrowienia świątecznonoworoczne.... i oczywiście pytanie:

Robią mi już okienka drewniane w meranti. Po różnych zastanowieniach zdecydowałem się część okien dodatkowo zabezpieczyć. Tak więc te okna które uważałem za zagrożone dodatkowo wyposażam w WK3 (do okuć Roto Centro), blaszki pod klamki, kluczyk w klamce i szybę O2: 4/16/33.1
Takie zespolenie ma współczynnik 1,1. Ale taka szyba O2 w porównaniu do standardowego zespolenia 4/16/4 wymaga więcej miejsca więc producent proponuje zwężenie listw przyszybowych albo zastosowanie zespolenia 4/14/33.1. Producent (Vitroterm) ma na zespolenia bezpieczne tylko certyfikat B, nie ma atestów dotyczących ciepłochronności. Twierdzą (bardzo miło zresztą), że gdyby to było 4/14/4 to miałoby współczynnik 1,2 ale ponieważ w zespoleniu 4/14/33.1 jest grubsza warstwa zewnętrzna (2x3mm szyby + folia) więc daje to "prawie" 1,1.

I co wy na to?

Dawać 4/14/33.1 i mieć grubsze listwy przyszybowe czy też 4/16/33.1 i ciensze listwy?
Czy tak czy tak, bez względu na wybór rodzaju O2 i tak przykręcać listwy przyszybowe dodatkowo wkrętami? W końcu wielokrotnie pisaliście, że to się powinno robić aby całość miała sens?

Oczywiście system alarmowy też przewiduję, do kompletu...

Czekam Panowie pilnie (bo producent okienek już ma gotowe ramiaki i chce zamawiać szybki) na Waszą burzę mózgów, pozdro!!
nie pytany odpowiem na pytanie otoz zeby uzyskac 1.1 dla wspolczynnika szyb powinno byc na ramce 16 mm jesli ramka jest np. 10 to wspolczynnik spadnie do ok.1.4 bez wzgledu jaka jest szyba zewnetrzna w pakiecie. jesli dadza ci na ramce 14 mm to bedziesz mial ok.1.2 a wiec prawie 1.1 :wink: co do srub na coz twoje okna i twoja decyzja ja osobiscie nigdy bym tego nie zrobil

dachowiec
30-12-2004, 18:45
czmirek niby racja z tym współczynnikiem - mnie tłumaczyli, że grubsza szyba i folia dają trochę więcej izolacyjności więc taka szyba 4/14/33.1 to < 4/14/4 i to pewnie prawda ale nie na tyle.... Z drugiej strony jak rozszerzę zestaw o 2mm to musze tez zwężyć listwy o 2mm a to skutkuje osłabieniem mocowania szyby. Zresztą o ile wiem i tak powinno się wzmacniać mocowanie szyb cięższych tak by nie dało się ich wypchnąć z ramiaka...

jareko
30-12-2004, 19:00
gadanie....
Te 2 mm nie zbawia cie w niczym. Jesli przyszybowki bedziesz mial przykrecone to ci nie wepchna i tak - choc szkaradnie to bedzie wygladac - czego musisz miec wsiadomosc
Czy bedziesz mial 1,1 czy 1,3 to tez w eksploatacji jedno wiaderko koksu na sezon grzewczy wiecej ;) wiec...... twoj wybor i wola
Najdowcipniejsze w tej pogoni za maksymalnym obnizeniem wartosc k jest to. ze pozniej w trakcie eksploatacji i tak czesto, bardzo czesto bedziesz okna mial rozszczelnione i cala ta walke w teoretyczne rozwazania zamienic mozna

dachowiec
31-12-2004, 01:11
Rozumiem jareko że nie komentujesz kompletności zabezpieczenia proponowanego przeze mnie a więc i to jest pewnie o kant stołu rozbić... hehehe... a z tymi wiaderkami jesteś bliski prawdy - u mnie około 120kg/sezon :lol: Jednak co do uchylonych okienek to tak ma nie być bo będzie wentylacja wymuszona... no chyba, że padnie elektryka albo i ta wentylacja właśnie....

jareko
31-12-2004, 02:13
nigdy nie mowie wprost, ze cos jest o kant..... no moze prawie nigdy ;)
Sam jestem zwolennikiem stosowania okuc antywlamaniowych klasy co najmniej WK-II gdyz wiekszosc wlamow poprzez probe wywazenia skrzydla nastepuje.I to wlasnie biorac pod uwage uwazam, ze wystarczjacym zabezpieczeniem jest juz szyba O-2 ale..... ;) widzisz jak juz jest okucie WK-II i szyba O-2 to wydatek dodatkowy by miec P-3 jest juz procentowo niewielki a swiadomosc lub raczej zludzenie bezpieczenstwa jest wieksze :) Realnie - nie ma metody na oprycha i z tym trzeba sie pogodzic - to bylo juz w tym i innych watkach poruszane i teraz tylko zawartosc portfela powinna decydowac na jaka opcje sie zdecydujesz. Dodaj do tego alarm z monitoringiem i wlasciwie spac powinienes spokojnie zarowno w dumu jak i poza nim

leszko2
31-12-2004, 08:56
Pytanie do Jareko i innych ekspertów okiennych . Jak wykonuje się połączenia wzmocnień stalowych np przewiązki z ramą . Czy to jest spawane skręcone czy tylko włożone? Pytam bo te moje nieśzczęsne stalowe przewiązki z kompozytowa ramką nie dają mi spokoju. Zastanawiam sie jak oni to połączyli bo podejrzewam ,że kompozyt i stal mają drastycznie różne wspólczynniki sztywności i w miejscu połączenia pojawi się efekt karbu bardzo niekorzystny wytrzymałościowo. Właściwie należałoby do połączenia stosować specjalne okucia o co ich nie podejrzewam. Prawdopodobnie połączyli dwie technologie nie majjąc na to atestów aprobat itp.. Co więcej odkryłem ,że nie tylko przewiązki sa stalowe wszystkie słupki w oknach ruchome i nieruchome też sa ze stali i daja te same efekty tzn kłopoty. producent szczyci się ,że te jego kompozyty dają dla ramki U=1.21 prawie tyle co szyba, natomiast profil trójkomorowy ze stalą który raczyli powstawiać mi w srodek okna daje U=1.93. Może procentowo zajmuje to niewielką powierzchnię , ale stanowi tzw mostek termiczny i wśrodku okna może skraplac się woda. Całość kosmicznej technologii bierze w łeb. Jak pomierzyłem łąćzna długość wzmocnień stalowych w moich oknach to ponad 10m . Jednym słowem zamiast 10 metrowej belki z kompozytu dostałem stalową . Teraz już napewno będę reklamował..

leszko2
31-12-2004, 09:24
Ponawiam pytanie.
Jak rozpoznać ciepłą ramkę?
Tqorbacz to rozpoznawał.
W moich oknach jest po obwodzie jakaś ramka. Takie coś z dziurkami o metalicznym połysku. Ale skąd mam wiedziec czy to jest "ciepłe"?

jareko
31-12-2004, 12:04
No nie .. nie wytrzymam..... wiesz co Leszko - jest Sylwester - idz sie napij, swietuj i zapomnij bo juz zaczynasz w pietke gonic i glupoty wypisywac.
Obejrzyj sobie jeszcze raz film z Gibsonem i Julia Robests o spiskowej teorii swiata - golnij sobie szampana i ciesz sie dobrymi oknami
Raaaaaany...... jak tys wyliczyl te 1.9? Skad ci sie to wzielo?
Ciepla ramke bedziesz mial opisana laserem wewnatrz szyby zespolonej - symboliki nie pamietam - tu pomocny bedzie Pchelek
Polaczenie spawane wzmocnienia? Jejku - uruchom szare komorki - jesli znajdziesz metode by w tym miejscu pospawac wzmocnienie - osobiscie wniosek o Nagrode Nobla dla ciebie napisze.
Walisz rowno po firmie ktora jak dotychczas ma nieposzlakowana opinie i w sumie sam nie wiem o co Ci chodzi? Przewiazka jesli musi byc bo narzuca ja system to musi byc i basta - ona stabilizuje calosc i nie doszukuj sie kosmitow w niej ani tez spisku dziejowego M&S by takiego jednego klienta w balona zrobic. Zdrzadze CI tajemnice ze w systemach trzykomorowych tez wystepuja elementy nie majace 3 komor tylko 2

Szampanskiej zabawy ci zycze jak i wszystkim innym forumowiczom :)
Oby w 2005 kosmici i cyklisci zycia nam nie utrudniali

Charlie
31-12-2004, 13:13
Wszystkiego najlepszego czyli ZDROWIA - MIŁOŚCI - PIENIĘDZY w 2005 roku dla przyjaciół i wrogów oraz redakcji Muratora życzę.

Charlie :lol:

pchelek
01-01-2005, 21:40
:D leszko 2 śpij spokojnie, z twoimi oknami wszystko jest ok!!!!!!!!!.
M&S też ma na wszystko papiery i podawane przez niego U ramy też jest prawdziwe.
Podałem współczynik E na zginanie statyczne a nie na rozciąganie. Rozciąganie ne ma tu nic do rzeczy bo nikt okien nie rozciąga.
Okna są zginane statycznie [i dynamicznie] od obciążeń wiatrem. tak więc błędu nie ma.
Usztywnienia stalowe zazwyczaj stosowane w oknach z PVC mają współczynnik E równy 21000 MPa. Usztywnienia z włokien szklanych czyli kompozytowe mają ten współczynnik tak jak podałem równy ok. 2000 - czyli 10razy mniejszy [zresztą są to dane od ich producenta].
Materiały kompozytowe są łączone ze stalą przez zaciskanie - nic tam nie może pękać, nic się nie napręża. Wszystko jest w porządku.
Te usztywnieni kompozytowe wymyślono dlatego aby poprawić współczynnik U ram. Kompozyt jast znacznie cieplejszy od stali i stanowi w usztywnieniu przegrodę dla przenikania ciepła. Są usztywnienia samo kompozytowe - mają wtedy duże powietrzchnie co daje wymaganą wytrzymałość. usztywnienia - czy kompozytowe, czy kombinowane - kompozyt-stal, czy z samej stali są z ramami PVC skręcane wkrętami.
A same przewiązki są łączone z ramami stalowymi łącznikami, wkrętami, bądź śrubami.
Ciepłe ramki mają bodajże oznaczenie "heat strip". najlepiej spytać producenta szyb.
Z nowym 2005 rokiem pozdrawiam
Owszem obciążenia ścinające w oknach też występują - ale są minimalne i przy oknach z PVC - które są usztywniane stalą są pomijalne.
I jeszcze jedno ten kompozyt to włókna szklane [takie nici] zalewane specjalną żywicą. Potrafi to robić jedyna firma na świecie - bodajże duńska.
Nie mylić tego z oknami fiberglass.

mdzalewscy
01-01-2005, 22:12
w kompozytach przyszłość, przedwczoraj oglądałem na discovery program i tam odpowiednio przygotowane kompozyty mają 10 krotnie większą wytrzymałość niż stal, przy lżejszej masie, akurat program dotyczył używanych technologii w bolidach F1, nawet pokazano crastesty aut zbudowanych na kompozytach. Materiały te znacznie tanieją i można się niebawem spodziewać ich w zastosowaniu masowym, jak kiedyś inne materiały przyszłości, gdzie obecnie są powszechnie stosowane. Wiec okno przyszłości to okno kompozytowe, może kevlarowe o wspołczynniku 0,2 w technologi mikroporów :D - i to taka wróżba na nowy rok

jareko
02-01-2005, 21:06
Pchelek - jak zawsze na strazy :)
Czesciej powtarzaj funkcje wzmocnienia w profilach - moze dzieki temu mity i marketing odejda ze swiadomosci tutejszych bywalcow :)
Najlepszego w Nowym Ci zycze - innym takze :)

jareko
02-01-2005, 21:08
.... okno przyszłości to okno kompozytowe, może kevlarowe o wspołczynniku 0,2 w technologi mikroporów :D - i to taka wróżba na nowy rok okno ktore i tak otwierac bedziesz lub conajmniej rozszczelniac a moze i w nawietrzaki wyposazysz i te o,2....... :lol: - to moja wrozba na nadchodzacy rok :lol:

Alien
02-01-2005, 21:39
Ja mam Urzędowski i są the best , no i serwis świetny

Janko Muzykant
02-01-2005, 21:39
Witam serdecznie w Nowym Roku i życzę wszystkim zakończenia w 2005 swoich budów.Czy ktos wie coś dobrego lub mniej dobrego n/t firmy Komplekx z Czarnych Błot?Zamierzam zamówić u nich okna i każda sugestia bedzie mile widziana

Wojciech Nitka
02-01-2005, 21:46
jareko,
po raz pierwszy do Ciebie osobiście, ale ...

Poszukuję okien, oczywiście drewnianych (sorry) dla siebie, i tu ma pytania.
- na co zwrócić uwagę? - sam się na tym nie znam,
- czego unikać, a co akceptować,
- co dziś jest "the best" na rynku?
- itp,

Liczę na Twoją, w tym kierunku, wiedzę.

jareko
02-01-2005, 22:01
Wojciechu - znasz mnie juz dosc dobrze i zapewne wiesz iz drewno nie jest moja specjalnoscia ;) ale cos ci powiem z wiedzy jednak posiadanej.
Kilka razy mialem stycznosc z Urzedowskim i musze powiedziec, ze ich wyroby sa OK. Mowie o wyrobach - nie o handlowcach - o nich tu na forum kilka razy wypowiadano sie bardzo krytycznie. Sosne maja cacuszko. Kilkakrotnie mialem doczynienia z Welet w mahoniu - tez cacuszko. Stolimpex Wolomin - mialem jednak troszke z nimi klopotow w latach 2001-2003 a co do reszty - nie wiem i nie chce sie wypowiadac
Na co zwrocic uwage?
Realnie moim zdaniem jakosc wyrobu rozpoznasz dopiero po kilku latach jak wyjda wszelkie niedokladnosci w przygotowaniu drewna - o tym sam wiesz dobrze :)
Proponowalbym kupowac okna nie lakierowane na kolor (np. bialy) gdyz wtedy tak naprawde nie zauwazysz jakie drewno jest zuzyte - tu firmy oszczednosci szukaja. Mikrowczepy na tym samym pozionie w trzech warstwach ramiaka, drewno wyszczerbione i zaszpachlowane itp. - tego pod kolorem nie zauwazysz - stad te okna sa zawsze troszke tansze
Okucia- to w praktyce nie ma jakis roznic rzucajacych na kolana - jesli konserwujesz to kazde wieki sluzyc bedzie - tylko jedna uwaga - sa okucia, ktore uniemozliwjaja stosowanie funkcji dodaktowych - jesli chcesz dodatkowe bajery od razu o nich mow (np. Siegenia tak naprawde nie ma dobrze dzialajacego stopniowania uchylu. Winkhaus Flek - nie ma realnej szansy na rozbudowe pozniejsza funkcji itp. przypadlosci). Szyby - tu pole do popisu jest ogromne i co sobie zarzyczysz - bedziesz mial. Przeweruj strony producentow szkla (Wiglaw, Glaspol. Pilkington itp)
Oj - dlugo by pisac ogolnie - jak masz konkretne pytania - smialo a co do producentow wartych polecenia - Pchelek bedzie jednak wyrocznia najlepsza - on pastwi sie nad ich produkcja i jej efekty zna najlepiej

mdzalewscy
02-01-2005, 22:04
mojej mamy brat 3 lata temu kupił okna Sokółki drewniane, wiem iż dosyć straszne (jak dla mnie) pieniądze za nie płacił, bo za okno dosyć małe, standardowe typu 0-32,33 około 1,5 tyś zł po rabatach, szyba ładnie się mieni w zależności od pogody, podobno to sprawka gazu. Po 3 latach wszystko O.K, wiec można z drewnianych polecać Sokółke i są ładne

Dałem okna do wyceny dla firmy Plastoma, zobaczymy, robią na profilach PVC Schuco, mających na tym forum dobrą opinie. Firma Plastoma nie robi okien z łukami i zleca to innym.

czytając w wolnym (świąteczno/noworocznym) czasie artykuły o oknach natknąłem się w jednym z miesięczników budowlanych na artykuł o wrażeniach po 2 letniej eksploatacji okien Andersen Windows, koszt jedenastu okien to 82tyś zł :o :o + drzwi tarasowe 20tyś zł :o, podobno to Rolls Royce wśród okien i drzwi, przynajmniej cena na to wskazuje, na razie nie zamawiałem tych okien Andersen :D

Wojciech Nitka
02-01-2005, 22:11
A to Andersen Windows działa jeszcze w naszym kraju? Byłem przekonany, że zwinęli się. Masz namiary na nich?

Wojciech Nitka
02-01-2005, 22:18
jareko,
zapomiałem - dzięki.

Szukam czegoś co jest "the best" dziś na rynku, by mieć spokój na kilka lat.

mdzalewscy
02-01-2005, 22:20
A to Andersen Windows działa jeszcze w naszym kraju? Byłem przekonany, że zwinęli się. Masz namiary na nich?

to znalazłem nie wiem czy aktualne
http://www.egzodrew.com.pl/andersen-ind.htm
http://www.gaik.pl/andersen.htm

tutaj artykuł o tych oknach, które były opisywane po dwóch latach eksploatacji
http://www.przewodnik-budowlany.com.pl/pdf/20030814!stolark.pdf

Aha, ze względu na ceny dolara i inne czynniki te okna moga być w atrakcyjnych cenach :wink:

... i jeszcze Andersen daje od 10 do 20 lat gwarancji, ale na co to nie wiem

Wojciech Nitka
02-01-2005, 22:36
Dzięki.
Okna znam bardzo dobrze, stąd moje zaintersowanie. Nie wiedziałem tylko że jeszcze w kraju ktoś nimi handluje. Kiedyś mieli siedzibę w Warszawie.

szila
02-01-2005, 23:00
WITAM!!!

Czy ktoś słyszał o oknach T E R M O P L A S T ??????

Może ktoś je już ma????

Czy warto je kupować????

jareko
02-01-2005, 23:16
szila - jak wstukasz thermoplast w "szukaj" opinii wiele przeczytasz - w wiekszosci bardzo pozytywnych - firma wciaz istnieje i trzyma sie dobrze - jako jedna z pierwszych na rynku warszawskim nie jednego montazyste wyszkolila i to dobrze wyszkolila gdyz do montazu kiedys (nie wiem jak teraz) przykladali wyjatkowa wage (i slusznie).

stary
02-01-2005, 23:16
czytając w wolnym (świąteczno/noworocznym) czasie artykuły o oknach natknąłem się w jednym z miesięczników budowlanych na artykuł o wrażeniach po 2 letniej eksploatacji okien Andersen Windows, koszt jedenastu okien to 82tyś zł :o :o + drzwi tarasowe 20tyś zł :o, podobno to Rolls Royce wśród okien i drzwi, przynajmniej cena na to wskazuje, na razie nie zamawiałem tych okien Andersen :D
Jeśli chodzi o cenę to napewno jest Rolls-Roycem wśród wszekiej maści okniarzy ,jeśli zas o jakość to nie wiem za co płacić conajmniej 5-6 razy więcej niz przecietnie .Andersen jest najwiekszą firmą na świecie produkującą okna -ok. 18 000 okien i 2 000 drzwi dziennie zatrudniająca 6000 ludzi ,ale nie uważam że jego wyroby tak bardzo nasze rodzime przewyższają . W opinii kilku znajomych mających zaszczyt równiez odwiedzić firmę w Stanach ich wyrób finalny w oknach drewnianych nie jest napewno lepszy jakościowo od naszej czołówki okniarskiej .Nie ma niestety firm w Polsce mających tak zautomatyzowany proces produkcyjny ale myśle ,że nie wielkość produkcji jest wykładnia jakości .
Z naszych "drewniarzy" proponuję :M&S, Drutex ,Stollar Olecko ,Urzedowski ,Igies&Igies ,Wiktorczyk ,Goran ,Welet(jeśli jeszcze ciągnie) -kolejność przypadkowa , może jeszce mi się ktoś przypomni .Wszyscy są dobrzy pod warunkiem prawidłowegop pomiaru i montażu - a tych firmy produkujące nie są w stanie do końca zweryfikować wydając autoryzację .
Pozdrawiam

jareko
02-01-2005, 23:34
stary :) szacuneczek - realnie, w dobie coraz wiekszej i niewyobrazalnej, dla osoby spoza branzy, recesji na weryfikacje juz czasu nie starcza - liczy sie sprzedaz by przezyc :(
To takie tam wieczorowe dywagacje odwiecznego pesymisty hehehehe jesli chodzi o nasza branze oczywiscie - poza tym patrze przez rozowe okulary w przyszlosc - moze w Totka wygram w tym roku i ...... echhhh... plaza....banany...slonce.... i wiatr i .... ech.... :lol:

Adam_ag
03-01-2005, 12:23
Po montażu drzwi zgodnie z zamówieniem "znanej" firmy od drzwi drewnianych "U...." okazało się że naklejki "strona wewnetrzna" znajdują się na zewnatrz budynku. Pytanie do specjalistów. Czy wystarczy ppoprawic montaz szyb ? Moje obawy się biora stąd czy konstrukcja drzwi a w szczególności bolce antywyważeniowe i inne zabezpieczenia tak samo się montuje do drzwi otwieranych do wewnatrz i na zewnatrz. Nie dodałem że szyba P4

jareko
03-01-2005, 14:51
O ile wiem nie ma to znaczenia (to o okuciach) a co do szyby hmmm.... no coz - nie popisali sie i moim zdaniem jest to ewidentny blad handlowca - nie zaznaczyl ze drzwi maja otwierac sie na zewnatrz
wystarczy obocic szybe

PIFFKO
03-01-2005, 16:58
My p[olecamy okna NATURA. www.naturaokna.pl
Pieknie zrobione, solidne, fachowa obsluga, doskonale wychodza cenowo... Nic dodac nic ujac :)
Kasia

adwalk
03-01-2005, 17:55
mam pytanie:
Jaki system okien PCW dopuszcza możliwość wykonania okien 1435/1465 mm jako okno jednoskrzydłowe - 034a lub 034b przy założeniu szklenia z szybą bezpieczną - zestaw 4T - 16 - 3.3.2 lub 4T - 14 - 4.4.2 .

Adam

czmirek
03-01-2005, 18:32
mam pytanie:
Jaki system okien PCW dopuszcza możliwość wykonania okien 1435/1465 mm jako okno jednoskrzydłowe - 034a lub 034b przy założeniu szklenia z szybą bezpieczną - zestaw 4T - 16 - 3.3.2 lub 4T - 14 - 4.4.2 .

Adam
adam jesli chcesz okno jednoskrzydlowe z szyba bezpieczna lub antywlamaniowa w oknie 034 to daruj sobie nic z tego nie bedzie na rynku polskim nie ma takiego profilu ( nie slyszalem ) oczywiscie jakis desperat moze ci to zaproponowac , ale po paru tygodniach skrzydlo tak "siadzie" ze beda problemy z otwarciem skrzydla no chyba ze chcesz tylko wersje uchylna pozdrawiam

G0ŚĆ
03-01-2005, 18:46
Witam w Nowym Roku


adam jesli chcesz okno jednoskrzydlowe z szyba bezpieczna lub antywlamaniowa w oknie 034 to daruj sobie nic z tego nie bedzie na rynku polskim nie ma takiego profilu ( nie slyszalem ) oczywiscie jakis desperat moze ci to zaproponowac , ale po paru tygodniach skrzydlo tak "siadzie" ze beda problemy z otwarciem skrzydla no chyba ze chcesz tylko wersje uchylna pozdrawiam
a na rynku niepolskim ???
Mam u siebie okno 1465x1435 RU, w okleinie dremwnopodobnej, okucie Roto z podnśnikiem skrzydła, i nie ma potrzeby żanej regulacji od zamontowania.
Chyba zpominasz, że są systemy które mają nie tylko standardową ościeżnicę, skrzydło, ale także profile o wyższych przekrojach do wiekszych okien. Sprawdzę jutro jak nie zapomnę czy mój ulubiony profil too zaakceptuje.

jareko
03-01-2005, 19:04
adwalk sprawdze jutro w swoich szpargalach ale juz moge z pewnoscia na 99% powiedziec ze mozesz wykonac to w Schuco AS-60 jak i CT-70. Wielce prawdopodobne ze takze Rehau Brillant Design, Salamander 2 i 3D i chyba jeszcze killka sie znajdzie.
Natomiast nie zda egzaminu KBE, Thysen, Aluplast ideal2000 - sa to przyklady okien jakie wymienialem lub poprawialem u klientow - juz przy zwyklej szybie nie wytrzymuja takich gabarytow
Czmirek - szacuneczek :) - Nie przesadzalbym az tak bardzo z ciezarem tych szyb - bedzie to raptem o jakies 20 kg (szyba P-4) wiecej na calym oknie - to naprawde niewiele.

G0ŚĆ
03-01-2005, 19:19
Na pewno nie będą to standardowe profile , lecz muszą to być profile o wyższych przekrojach i w każdym systemie teoretycznie da się zrobić jeżeli takie posiada.

jareko
03-01-2005, 19:30
Oj Gosciu :) nie do konca masz racje - nie musi byc stosowany profil tzw. drzwiowy by wytrzymalosc taka uzyskac - zapraszam do Ministerstwa Budownictwa - schuco AS rok 98 okna zabojcze - 1080/2650 szyba zwykla, okucia Winkhaus, wzmocnienie klasa VI - myslisz, ze cos sie z nimi dzieje? Jest tam tez kilka innych jeszcze ciekawszych, wiekszych, ciezszych - dzialaja i jest OK. Tu w gre wchodzi sztywnosc wzmocnienia, jakosc zgrzewu (producent), jak i sama odpornosc narozy na odksztalcenia (wlasciwosci samego profilu i jego przekroju:grubosci scianek zewnetrznych jak i wewnetrznych) i sadze, ze jutro Pchelek jeszcze kilka swych uwag dorzuci. Okucia w wiekszosci maja obciazenia do 100kg - a takie skrzydlo nie bedzie wazyc wiecej niz 80 kg przy P-4

czmirek
03-01-2005, 19:38
Na pewno nie będą to standardowe profile , lecz muszą to być profile o wyższych przekrojach i w każdym systemie teoretycznie da się zrobić jeżeli takie posiada.

z ciekawoscia dowiem sie jakie to moga byc profile do okna 034 jenoskrzydlowego z szyba bezpieczna lub antywlamaniowa. lecz nie chodzi mi o teorie lecz praktyke i zalecenia producenta profili ( nie producentow okien) co do skrajnych wymiatow jednego skrzydla.

G0ŚĆ
03-01-2005, 20:10
Oj Gosciu :) nie do konca masz racje - nie musi byc stosowany profil tzw. drzwiowy by wytrzymalosc taka uzyskac - zapraszam do Ministerstwa Budownictwa - schuco AS rok 98 okna zabojcze - 1080/2650 szyba zwykla, okucia Winkhaus, wzmocnienie klasa VI - myslisz, ze cos sie z nimi dzieje? Jest tam tez kilka innych jeszcze ciekawszych, wiekszych, ciezszych - dzialaja i jest OK. Tu w gre wchodzi sztywnosc wzmocnienia, jakosc zgrzewu (producent), jak i sama odpornosc narozy na odksztalcenia (wlasciwosci samego profilu i jego przekroju:grubosci scianek zewnetrznych jak i wewnetrznych) i sadze, ze jutro Pchelek jeszcze kilka swych uwag dorzuci. Okucia w wiekszosci maja obciazenia do 100kg - a takie skrzydlo nie bedzie wazyc wiecej niz 80 kg przy P-4

O to mi właśnie chodzi, pisząc o profilach o większych przekrojach. Można tak jak w schuco zwiększyć grubość wzmocnienia do chyba 6 mm i powyginać w różne strony wtawiając do standardowego profila okiennego.
Pokaż mi tylko w którym obecnie systemie można kupić wzmocnienie grubsze niż 2 mm. Większą sztywność można więc uzyskać zwiększając przekrój profila (większa komora na wzmocnienie), niekoniecznie stosując od razu profil drzwiowy.

jareko
03-01-2005, 20:15
czmirek - jak na mieszkaniec BRD zetknales sie zapewne z Schuco i Rehau - mozesz na miejscu sprawdzic gabaryt
poza tym zalecenia systemodawce to wlasnie teoria Czmirku. I z tymi zaleceniami walczy praktyka - w zaleceniach np. Ideal 2000 to nie klopot cos takiego zrobic - w praktyce - to samobojstwo dla firmy i klienta

G0ŚĆ
03-01-2005, 20:18
Na pewno nie będą to standardowe profile , lecz muszą to być profile o wyższych przekrojach i w każdym systemie teoretycznie da się zrobić jeżeli takie posiada.

z ciekawoscia dowiem sie jakie to moga byc profile do okna 034 jenoskrzydlowego z szyba bezpieczna lub antywlamaniowa. lecz nie chodzi mi o teorie lecz praktyke i zalecenia producenta profili ( nie producentow okien) co do skrajnych wymiatow jednego skrzydla.

Nawet :wink: salamander 2D przy zastosowaniu wzmocnienie 2mm mozna wykonać zwykłe okno 1465x1435 RU. Co prawda na granicy stosowania. Tak jak Jareko pisał szyba P4 jest raptem 16-20 kg cieższa. Wystarczyłoby dać o 1 cm wyższe skrzydło by spokojnie takie okno zrobić.

http://okna4you.w.interia.pl/forum/salamander_zakres_stos.jpg

jareko
03-01-2005, 20:18
Oj Gosciu :) to nie 6mm - raptem 2mm ale wywalcowane tak ze takiego wzmocnienia faktycznie nikt nie ma w swoich systemach i gadanie coponiektorych o wyzszosci wzmocnienia zamknietego nad takim miedzy bajki wypada wlozyc. Ale Schuco to Schuco i nie wymaga komentarza - to juz nie Rols Roys wsrod okien - to ...... no wlasnie co? Co lepsze jest od RR? Schuco :) ;) ale niestety tylko AS a nie jego nastepcy (to oczywiscie moj poglad w tej materii)

Jak widze wraca jak bumerang Twoj i moj ulubiony konik :) Salamander :)

G0ŚĆ
03-01-2005, 20:40
i po cos bral ten magnes?
Zle Ci bylo?
;) ;) ;)
a na serio w systemach ktore znam poprzeczka czy jak zwac inaczej przewiazka w polzlicowanych profilach jest normalna. Jesli tam jest stal to zapewne innej mozliwosci nie ma by pelna wytrzymalosc uzyskac. Doszukiwanie sie tu zlych inetencji jest chyba przesada. Jesli powiedzieli Ci, ze okna sa za duze i wymagaja przewiazki to wrecz powinienes byc wdzieczny, ze nie ulegli twoim namowom i bubla nie wypuscili by tylko Ciebie zadowolic. Spojrz jak wyglada ta przewiazka z zewnatrz i jak moznaby ja estetycznie ze skrzydlem polaczyc.
Ech....narobilo sie - nie wiem juz czy niewiedza nie jest lepsza od nadmiaru wiedzy ;)
Chyba czas zaprzestac porad ;)

Czyżbyś nie znał Panoramy. Profil półzlicowany i przewiązka tak samopółzlicowana. Po prostu w systemach pół i zlicowanych powinne być dwa profile "słupkowe". Inny do słupków do oscieżnicy, inny do przewiazek w skrzydłach. Ze względu na oszczędności producent stosuje ten sam profil w oscieżnicy i skrzydle. I nie dziwię się akurat leszko że mu to nie odpowiada. Nie widzę też racjonalnego wytłumaczenia, że w słupkach/przewiązkach jest dawane wzmocnienienie stalowe, a nie z kompozytu. (Chyba, że profil słupka nie jest pięciokomorowy i wzmocninienie z kompozytu jest za małe). Też bym się wkurzył gdybym kupił okna ze wzmocnieniem z kompozytu, a dostał w słupkach stalowe. Chodzi o sam fakt, że ktoś nie do konca był uczciwy.
To tak jak np kupić samochód zachwalany przez sprzedawcę że ma karoserię z aluminium,a po zakupie się zorientować że owszem z aluminium ale tylko drzwi, a reszta stalowa :o

jareko
03-01-2005, 20:52
Wybacz Gosciu - wiem ze cus takiego istnieje ale omijam to z daleka. Niech bedzie, ze inni z tego okna robia - ich i klientow sprawa. Ja ten szczyt techniki raz montowalem - i nigdy wiecej! (mowa o Panoramie)

Nie wiem jak powinno byc - nie znam tego systemu tak dobrze jak producent M&S i bazujac na tym iz wciaz produkuje okna dobre i godne polecenia sadze, iz z jakis tam powodow musi byc jednak stal i taka a nie inna przewiazka.

A samochod aluminiowy i tak nie jest w pelni aluminiowy - i nikt z tego tytulu nie mowi, ze ktos byl wobec niegi nieuczciwy czy z pelna premedytacja nabil go w butelke.

stiv3
03-01-2005, 21:06
I oto nastał ten piękny dzień!! Przebrnąłem przez wszystkie strony forum. Długo to trwało ale uparcie, chociaż nieregularnie chłonąłem wiedzę.
Wszystko jest piękne... tylko że połowy już teraz nie pamiętam. Nic to -od tego jest wyszukiwarka abym mógł powrócic do potrzebnego wątku
Pozdrawiam Wszystkich i lecę już do wyrka bo jutro dalej mam remanent.
Trzymajcie się ciepło -ja tu jeszcze wrócę....
:D

czmirek
03-01-2005, 21:36
gosciu zeby zakonczyc temat ; pokazales rysunek z ktorego wynika ze skrzydlo moze miec wymiary max. 140 x 140 w systemie salamander z funkcja uchylno - obrotowa lub uchylne ale nie ma tu mowy o szybach i otwieraniu na zewnatrz lub do wewnatrz, i nic na temat szyby ( jak znam niemcow dotyczy to szyby 4\16\4)
pytanie bylo troche inne, ale niech ci gosciu bedzie mozna zrobic takie okno a moze i wieksze, ale ja osobiscie odradzam to kazdemu. pozdrawiam

Gwizdki
03-01-2005, 21:52
Mam pytanie do naszych fachowców :) Czy faktycznie przy okuciach antywłamaniowych (WK I, WK II) nie ma możliwości rozszczelnienia okien? I czy WK I jest lepsze od tych drugich (więcej grzybków)?

jareko
03-01-2005, 21:54
czmirek - pokazal Gosciu wykres statyki, podobny ma Aluplast 2000 jak i 3000 ale powiem z praktyki - o ile w Salamandrze smialo mozna takie okno zrobic nawet z szyba P-4 to w Aluplasie bym odradzal.

Tak duze okna jednoskrzydlowe uwazam za niepraktyczne i mimo, iz sa tansze od dwuskrzydlowych, polecalbym jednak dwuskrzydlowe. Takie okno i tak uzywane jest jako uchylne, gdyz po otwarciu tyle miejsca z mieszkania zabiera, az skoda taki matraz tracic. Coz z tego, ze mozna je wykonac skoro z innych wzgledow uzytkownik nie bedzie nim zachwycony?

stary
03-01-2005, 23:35
czmirek - pokazal Gosciu wykres statyki, podobny ma Aluplast 2000 jak i 3000 ale powiem z praktyki - o ile w Salamandrze smialo mozna takie okno zrobic nawet z szyba P-4 to w Aluplasie bym odradzal.
Pomnij Dobrodzieju , :wink: ,że najbardziej rozpowszechniona wersja Aluplasta 2000 to chude "Euro" na ramie 65 mm i skrzydle 57 mm bez listwy - i tu sie zgodze z Twoim wywodem.
Ale Aluplast 2000 ma jeszcze wersję "normalną" Standardem zwaną na ramie 70 mm i skrzydle 62 mm - i ten profil nie jest takim mięczakiem napewno -oczywiście -co zawsze podkreślam -uczciwie zrobiony i zamontowany .Również Aluplast 3000 ma skrzydła "normalne" 62 mm(ramy różne) i nie jest tak lichy jak go niektórzy oceniają - a przerzuciłem tego odrobinę . :D

jareko
03-01-2005, 23:53
Alez Dobrodzieju sam przyznasz iz 2000 jest wlasnie oraniczone do tego chudego E gdyz jest najbardziej sprzedawalnym z calej gamy produktow firmy Aluplast i sam dobrze wiesz coz jest tego powodem - cena szanowny Panie - cena i tu zapewne zgodzisz sie ze mna, iz zbyt wielu jest producentow psujacych ogolny wizerunek firmy wykonujac to co klient sobie zyczy nie baczac na statyke i zdrowy rozsadek. Czyz nie mam racji stary ?

Adam_ag
04-01-2005, 08:18
Dzięki Jareko za odpowiedź,ale wszystko wskazuje że to tylko naklejki źle przyklejone.

stary
04-01-2005, 08:40
Mam pytanie do naszych fachowców :) Czy faktycznie przy okuciach antywłamaniowych (WK I, WK II) nie ma możliwości rozszczelnienia okien? I czy WK I jest lepsze od tych drugich (więcej grzybków)?
U zdecydowanej większości okuciowców jest mozliwośc rozszczelnienia przy antywłamach - z tym ,że jest jeden niuans: przy pozostawieniu okna na mikrowentylacji nie działa antywłam :D , grzybki są przesunięte w stronę przeciwną do zamykania okna . W tym przypadku trudność sforsowania takiego okna wygląda tak jak zwykłego okna pozostawionego w pozycji uchylnej -czyli jakieś 10-20 sekund .
O roznicach w klasie antywłamu poczytaj sobie strony 52- 55 tego tematu np. to http://www.murator.com.pl/forum/viewtopic.php?p=445938&highlight=#445938

stary
04-01-2005, 08:53
.... okazało się że naklejki "strona wewnetrzna" znajdują się na zewnatrz budynku. Pytanie do specjalistów. Czy wystarczy ppoprawic montaz szyb ? Nie dodałem że szyba P4
Podpierając sie "mówiącymi papierami " firm szklarskich przy obojetnie jakim założeniu szyb szyba ta utrzymuje swój współczynnik przenikania ciepła -może tylko róznić sie nieznacznie odcieniem od zamontowanych inaczej . Co do antywłamu to przywykło sie montować zespolenie 44,4 od strony zewnetrznej aby oprychowi utrudnić "start" przy próbie włamania i odrobine go zniechęcić .
Tak naprawde po takiej próbie (mocniejszej) i tak będzie szyba do wymiany , albo i całe drzwi . .Żeby sprawdzić , z której strony jest mocniejsza szyba wystarczy popukac palcem z obu stron -będzie inny odgłos .

Charlie
04-01-2005, 09:29
.... okazało się że naklejki "strona wewnetrzna" znajdują się na zewnatrz budynku. Pytanie do specjalistów. Czy wystarczy ppoprawic montaz szyb ? Nie dodałem że szyba P4
Podpierając sie "mówiącymi papierami " firm szklarskich przy obojetnie jakim założeniu szyb szyba ta utrzymuje swój współczynnik przenikania ciepła -może tylko róznić sie nieznacznie odcieniem od zamontowanych inaczej . Co do antywłamu to przywykło sie montować zespolenie 44,4 od strony zewnetrznej aby oprychowi utrudnić "start" przy próbie włamania i odrobine go zniechęcić .
Tak naprawde po takiej próbie (mocniejszej) i tak będzie szyba do wymiany , albo i całe drzwi . .Żeby sprawdzić , z której strony jest mocniejsza szyba wystarczy popukac palcem z obu stron -będzie inny odgłos .


Zgadza się !!! Z tym PUKANIEM tylko nie zabardzo zgadzam się :lol:

stary
04-01-2005, 09:36
Zęby sie przekonac z której strony jest antywłam mozna też rozeszklić wycinając sylikon , można zapalniczką "przyjarać " ale napewno pukaniem również :D
ps. Zależy kto jak czułe ma palce i uszy

Charlie
04-01-2005, 10:04
Wszystkim zainteresowanym podaję jak obliczyć ciężar szyby zespolonej:

1m2 szkła o grubości 1 mm waży 2,5 kg

1 m2 szyba zespolonej np. o budowie 4/16/4 waży 25 kg - 5 kg dodajemydo 1m2 na ramkę , thiokol, sito.

Szyba typu P4 (w Niemczech jest to klasa A 3 ) ma grubość 9,5 mm - resztę każdy sobie sam doklepie na kalkulatorze.

"Ciepła ramka" ("warme kante" niem. czy "warm edge" ang. ) powinna być oznaczona odpowiednim kodem w zależności od typu jakiego używa "szklarz" - np. SSP (Swisspacer) , TiS (Thermo isolution Spacer), WES (Warm Edge Spacer), Nirotec, Thermix etc.. Tzw. "ciepłych ramek" jest ok. 20 typów na rynku UE.

W Polsce pod względem materiałowym występują 2 rodzaje "ciepłych ramek" - wykonane ze stali ocynkowanej (bardzo tania) lub nierdzewnej (bardzo droga) i z polipropylenu oraz kompozytu ( obie pozycjonowane cenowo na średnim poziomie ).

Oznaczeń rodzaju szyby winno szukać się na ramce dystansowej pomiędzy szybami -dodatkowo powinien też występować znak "B" oraz współczynnik "U" np. 1,1 W/m2K. Jeśli nie ma go tam tzn., że mozna domniemywać braku atestu na 1,1 lub budowa szyby nie spełnia 1,1 (np. ramka dystansowa jest < niż 16 mm lub nie występuje w budowie tzw. szkło niskoemisyjne (skrót LE "low emision" lub PFN "planitherm futur neutral").

Zadaniem "ciepłych ramek' jest wyrównywanie współczynnika przenikalności cieplnej 'U" dawny "k' na całej powierzchni szyby - szczególnie ma to znaczenie w okresach gdy temperatura na zenątrz spada < + 5 stopni C. Gdy nie ma "ciepłej ramki" nie ma też U=1,1 np. w zimie.
Kupujcie okna z "ciepła ramką" i będziecie szczęśliwi w 2005 i później też.

t-man
04-01-2005, 12:11
Witam wszystkich,
jestem na etapie poszukiwania okien (plastik) do mojego pudełka. "Zaprzyjaźniona" firma wykonała mi wycenę, wszystko niby ok (cena niezła) ale nigdzie nie mogę znaleźć informacji o wykorzystywanych przez nich profilach, a mianowicie "ergo plus niebieski" (3 komorowy), oraz okuciach Romb ze Złotowa. Może ktoś z Was coś o nich wie i może podzielić się informacjami?
Pozdrawiam.

agis
04-01-2005, 12:29
Proszę o podpowiedź na co zwrócić uwagę przy zabezpieczaniu nowych okien drewnianych od znaieczyszczeń przy dalszych pracach wykończeniowych. Wiem z forum, że ważne jest zabezpieczenie okuć (mam antywłamaniowe) przed wdarciem się pyłu (np. ze szlifowania tynku itd). Co jeszcze? I jak te okna zakryć? Czy mogę szczelnie zakleić folią i taśmą malarską z obydwu stron, czy wtedy nie odparzą się w taką pogodę, jak teraz? Ile czasu poczekać od wstawienia okien, żeby wszystko dobrze powysychało?

Niestety wbrew temu co radzicie musiałam wstawić okna przed położeniem tynków wewnętrznych. Przede mną również malowanie, kładzenie i cyklinowanie podłogi itd.

Pozdrawiam

czmirek
04-01-2005, 12:44
Witam wszystkich,
jestem na etapie poszukiwania okien (plastik) do mojego pudełka. "Zaprzyjaźniona" firma wykonała mi wycenę, wszystko niby ok (cena niezła) ale nigdzie nie mogę znaleźć informacji o wykorzystywanych przez nich profilach, a mianowicie "ergo plus niebieski" (3 komorowy), oraz okuciach Romb ze Złotowa. Może ktoś z Was coś o nich wie i może podzielić się informacjami?
Pozdrawiam.
ergo plus - potomek slawnej polskiej panoramy ( nie tej we wroclawiu)
producent - tarnowskie azoty
romb ze zlotowa - najmlodsze okucie na rynku polskim i dostepne chyba tylko w polsce, poprzednio zlotow produkowal zamki i zawiasy

jareko
04-01-2005, 16:11
agis - wystarczy ze kupisz sobie kilka rolek takiej cieniutkiej foli do pakowania (strecz czy jakos tak ;) ) i dokladnie owiniesz nia sobie skrzydla - to zaebzpieczy ci szyby i okucia pod warunkiem ze nikt tych okien na przyslowiowego chama otwierac nie bedzie i folii nie zniszczy. By zabezpieczyc ramy przy okazji - no coz - plachta malarska i tasma klejaca - ale tu uwaga - wszelkie tasmy na podlozu z tworzywa przy zdejmowaniu klej na oknie posostawiaja - wiej albo dobra tasma malarska albo juz lepiej nic
stary - coz z tego ze taka mozliwosc rozszczelnienia istnieje - nie chcesz miec klopotow pozniej z y\ubezpieczycielem - lepiej zrezygnuj - beda doszukiwac sie faktu nie zamkniecia okna, pozostawienia go w pozycji rozszczelnionej a w niej gola reka mozna okno otworzyc w ciagu maksimum 10 sekund. To powinno dac do myslenia ;)
Co do odwrotnego jakby zamontowania szyby - niby k to samo ale niech mi ktos wytlumaczy ;) dlaczego pozniej na takiej szybie woda leje sie strumieniami?
tak wiec Gwizdki - sa firmy ktorych nie przekonasz i nie wypuszcza ci okna w wersji WK-I czy II z rozszczelnieniem - w mojej ocenie czynia dobrze bo pozniej ktos zapomni, bedzie wlam i klopot przede wszystkim bedzie mial producent - o poszkodoweanym nie wspomne. A czesto tak bywa ze nie mamy czasu cale mieszkanie sprawdzic czy wszystko pozamykane tak, jak byc powinno

stary
04-01-2005, 19:46
stary - coz z tego ze taka mozliwosc rozszczelnienia istnieje - nie chcesz miec klopotow pozniej z y\ubezpieczycielem - lepiej zrezygnuj - beda doszukiwac sie faktu nie zamkniecia okna, pozostawienia go w pozycji rozszczelnionej a w niej gola reka mozna okno otworzyc w ciagu maksimum 10 sekund. To powinno dac do myslenia ;)
Jareko - napewno nie producent okien bedzie miał kłopot dlatego ,że klient wychodząc z domu zapomniał zamknąć okno jak należy .Po włamaniu przy WK1 ,WK2, czy innym wzmocnionym okuciu ślad na ramie i zaczepach pozostanie - po prostu można poznać w jakiej pozycji było okno w momencie wlamania . Dla poprawienia humoru przykład z własnego podwórka : 5-6 lat temu wezwano mnie w podskokach do ogledzin naszych okien po włamaniu na parterze u szefa kolesia -full wypas w antywłamie jak w mercu posła P... Po wejściu ostrzeżono mnie ,żebym jeszcze niczego nie dotykał -skrzydło leżało pod oknem-zwykle wisi jakoś na zawiasach .Klient pokazuje pół ramienia rozwórki-część ,która łączy się z rozwórką na górze skrzydła. Druga część wisiała sobie na zawiasie przy ramie .I otóż wielce obrażony pan klient z miną nie znosząca sprzeciwu żąda wyjaśnień -jak oni to zrobili ?? ŻADNYCH zadraśnięć na ramie po podważaniu .Po moim (jeszcze spokojnym wyjaśnieniu) ,że zostawił okno w pozycji uchylnej i oprych( początkujący) przeciął nożycami ramie ,poczym skrzydło samo wpadło do środku naskoczył na mnie z takim wrzaskiem jak stado kundli na wsi - co tez ja mu wmawiam ,kim ja jestem i jak szef (jego koleś) załatwi mnie po powrocie . W tym momencie weszła wezwana policja i b. szybko potwierdziła moje słowa .Skończyło sie na tym (po naprawieniu okna),że juz nie są kolesiami z moim ówczesnym szefem bo nie potrafi wyszkolić handlowców - NIE ZOSTAŁ POINFORMOWANY PRZY ZAKUPIE ,ŻE OKNO UCHYLONE NIE JEST JUZ ANTYWŁAMEM :o :o :o :o
Reasumując : co z tego ,że masz drzwi Gerdy ,Gardesy czy inne z siedemnastym stopniem zabezpieczenia jak klient zapomni przekręcić klucz w zamku .

Co do odwrotnego jakby zamontowania szyby - niby k to samo ale niech mi ktos wytlumaczy ;) dlaczego pozniej na takiej szybie woda leje sie strumieniami?
Tutaj niech się Charlie wypowie .

tak wiec Gwizdki - sa firmy ktorych nie przekonasz i nie wypuszcza ci okna w wersji WK-I czy II z rozszczelnieniem - w mojej ocenie czynia dobrze bo pozniej ktos zapomni, bedzie wlam i klopot przede wszystkim bedzie mial producent - o poszkodoweanym nie wspomne. A czesto tak bywa ze nie mamy czasu cale mieszkanie sprawdzic czy wszystko pozamykane tak, jak byc powinno
Jak powiedziałem wcześniej - producent większy miałby kłopot gdyby nie dał żadnego rozszczelnienia lub mikrowentylacji ,żeby była odpowiednia ifiltracja powietrza .Dlaczego ma odpowiadac za niedopilnowania klienta ????? :o

pchelek
04-01-2005, 20:16
łoooooooooooooooooooooooo jejuuuuuuuuuuuuuuuu :o
Wystarczy, że mnie nie było trzy dni a tu tyle ciekawych spraw.
Zapewne jutro zasiądę i włączę się do dyskusji.
Tylko tyle powiem, że te okna ERGO PLUS można kupić a okucia Złotów to już klasa wysokoeuropejska. Znam je dobrze.
Pozdrawiam z nowym 2005 rokiem.
Okno 150na 150 jednoskrzydłowe można zrobić w każdym systemie - potrzebna jest tylko odpowiednia stal.
Co do ALUPLASTA 2000 EURO [a jest to sytem dobry w dobrych rękach dobrego producenta i montażysty] to pobił go sromotnie i zostawił w tyle nowy ROPLASTO o grubośc ścianek 2 mm - taka liga okręgowa.
Koszmar!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Infiltrację powietrza, wymaganą, uzyskuje się przez zastosowanie uszczelek płaskich bądź perforowanych. I działa ona nawet wtedy jak okno jest zamknięte. tak więc może być okno rozszczelnione i jednocześnie antywłamaniowe. Co do okucia z mikrouchyleniem to jest to przewietrzanie pomieszczeń - wydatek powietrza wynosi ok 30m3. - i z infiltracją nie ma nic wspólnego.

jareko
04-01-2005, 20:42
stary - no dobrze - poddaje sie ;) choc sadze, ze jesli juz to zamiast rozszczelnienia moze nawietrzak? uszczelka perforowana? Odpornosc zagwarantowana na takich hmmm.... jak kumpel twego przelozonego ;)

G0ŚĆ
04-01-2005, 23:47
Żeby rozwiać zupełnie wątpliwości czmirek znalazłem takie oto (zdobyte kiedyś) wykresy maksymalnych wymiarów zwykłego systemu okiennego.
Wg systemodawcy można wykonać w standardowym skrzydle (rys. z lewej) max. skrzydło o wym 1400x1500. Zalecenie podane przez systemodawcę (na górze rysunku), to to, że powyzej 70 kg cieżaru skrzydła należy zastosować dodatkowe kątowniki w narożach okna we wrębach przyszybowych. Okno 1465x1435 RU z szyba antywłamaniową na pewno nie osiągnie takiego ciezaru (szyba P4-16-4 = ok. 46kg).
Niemniej dla takiego okna (zakres stosowania na granicy możliwosci)osobiście namawiałbym klienta na wykonanie okna na wyższym profilu skrzydła (rys. po prawej). Jak widać można tam wykonać okno o max skrzydle 1500x1600 i dopiero przy ciężarze skrzydła powyzej 90 kg stosowanie dodatkowych kątowników.

Problem niektórych producentów polega na tym, że ze względu na oszczędności posiada jednen typ ramy, skrzydła, słupka i listwy przyszybowej. Stąd wynikają min problemy, że okna sa produkowane niezgodnie z technologią. Klasycznym przykładem jest okno z szybą antywłamaniową na ramce 12 czy nawet 10 mm (standardowa listwa przyszybowa dostosowana na pakiet 24mm).

http://okna4you.w.interia.pl/forum/1465x1435RU.jpg

mdzalewscy
05-01-2005, 00:14
Ciekawosta i pytanie

Dawałem okna do wyceny, takie łukowe + kolor

poniżej dwa oddzielne okna lewe i prawe
http://www.republika.pl/mdzalewscy/okno.jpg

i ceny były różne za 1 takie okno, powiedzmy od 1300zł do 1700zł, czyli za dwa (lewe i prawe) od 2600zł do 3500zł i jedna z firm zrobiła mi wycenę za dosyć niską cenę argumentując to iż okna, będą zrobione z tego samego fragmentu łuku (koła) mimo iż to dwa okna, czyli lewy część łuku i prawa. Cenę jaką mi zaproponowano, po upustach za te jedno okno to 752zł z VAT (7%) i w kolorze, czyli za dwa 1503zł. W tej cenie zaproponowano mi dwa profile Silver line 3K lub Brugmann 4K ( co wybrać ?)

Dla porównania za okno 034 w tych samych profilach mi zaproponowano 570zł białe i 670zł kolor po upustach, a za drzwi zewnętrzne 180/220 dwuskrzydłowe z ruchomym słupkiem przeszklone/tarasowe w profilu drzwiowym !!!, nie balkonowym w białym kolorze za 2850zł.

Mam pytanie dotyczące tych łuków czy firmy, które liczą tak drogo za takie okno np. 1600zł, gdzie klient kupuje je lewe i prawe po prostu nie naciągają klientów, kupując jeden łuk tnąc go na połowę i potem robiąc z tego dwa okna ?

Aha, w przedstawicielstwie Oknoplastu, twierdzono iż zamiast tych drzwi 180/230 zewnętrznych, dwuskrzydłowych, tarasowych w profilu drzwiowym, można zastosować ich drzwi w profilu 5K AWANS/balkonowym co wy na to ?, bo drzwi były ładniutkie w kolorze ze szprosami i za coś około 1500zł, ale jak z ich wytrzymałością ?, gdy będą jednak często eksploatowane (bezpośrednie wyjście z salonu na taras/ogród)

G0ŚĆ
05-01-2005, 01:08
Jeżeli producentem tych okien jest firma na D. to omijałbym je z daleka.
Na wycenę okna z łukiem składa się dodatkowy koszt gięcia łuku wyrażony w mb gięcia 100-150 zł mb/łuku) , ilość sztuk, czy to że jest to jedna część łuku nie ma znaczenia, koszt wykonania szyby z łukiem firmy szklarskie żądaja dopłay ok 50% do ceny szyby prostokątnej, szprosy 10-16 zł/pole, kolor jednostronny ok 20% ceny białego, dwustronny 30-40% ceny białego.

Jeżeli chodzi o drzwi wyjściowe na taras 1800x2300 zobacz wykres stosowania zamieszczony przeze mnie ciut wcześniej. Jest to wykres dla profili białych. Zauważ jakie wzmocnienie jest wymagane by można z czystym sumieniem zrobić BIAŁE skrzydło 900x2300 (Iy=4,1 Iz=4,2). Dla profili okleinowanych max. wym. są jeszcze mniejsze.
Dla niezorientowanych powiem że w tym pokazanym mocniejszym profilu można zastosować okucie z klamką z obu stron i zamkiem na wkładkę zamykanym na klucz.
Profil Avans jak już nieraz było tu pisane to po prostu veka perfektline.

stary
05-01-2005, 08:45
... Cenę jaką mi zaproponowano, po upustach za te jedno okno to 752zł z VAT (7%) i w kolorze, czyli za dwa 1503zł. W tej cenie zaproponowano mi dwa profile Silver line 3K lub Brugmann 4K ( co wybrać ?)Wybrałbym Brugmanna , Z tym ,że cena 752 zety jest mocno przesadzona -za taniooo.Zdaję sobie sprawę ,że firma ,która ma te profile w asortymencie sama gnie łuki i robi szyby ,ale poprę Gościa - obyś potem nie płakał . Nie ma tu aż takiego znaczenia ,czy jest to gięte z jednego kawałka (jeśli łuk jest symetryczny) czy nie . I tak to trzeba pociąć ,pozgrzewać , okuć ,dorobić szyby i jeszcze dwóch ma zarobić dealer i producent .. Zwróć też uwage na to ,czy te mniejsze skrzydła -rozwierne -nie będą zawadzały o sufit lub glif ,patrz twój inny temat i odpowiedzi http://www.murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=38386


.. w przedstawicielstwie Oknoplastu, twierdzono iż zamiast tych drzwi 180/230 zewnętrznych, dwuskrzydłowych, tarasowych w profilu drzwiowym, można zastosować ich drzwi w profilu 5K AWANS/balkonowym co wy na to ?,
Zastanawiam się czy słupek ruchomy o tych wymiarach i kolor znacznie nie przekraczają tabeli dla tego profilu.

PS. Do Gościa : a te wykresy powyżej to jakiego dotyczą profilu ,bo chyba mi sie podoba :wink:

t-man
05-01-2005, 09:45
ergo plus - potomek slawnej polskiej panoramy ( nie tej we wroclawiu)
producent - tarnowskie azoty
romb ze zlotowa - najmlodsze okucie na rynku polskim i dostepne chyba tylko w polsce, poprzednio zlotow produkowal zamki i zawiasy

Tylko tyle powiem, że te okna ERGO PLUS można kupić a okucia Złotów to już klasa wysokoeuropejska. Znam je dobrze.


dzięki chłopaki, trochę mi rozjaśniliście sytuację.
A czy ktoś z forumowiczów ma takie profile/okucia zamontowane u siebie? Jakie wrażenia?

Pozdrawiam.

mdzalewscy
05-01-2005, 12:16
Jeżeli producentem tych okien jest firma na D. to omijałbym je z daleka.......... Profil Avans jak już nieraz było tu pisane to po prostu veka perfektline.

jest aż tak źle z tą firmą, dlaczego ?

czy ten profil Awans mogę śmiało brać do tych drzwi zewntęrznych, czy lepiej z typowym profilem drzwiowym ?

stary
05-01-2005, 12:31
Jeżeli producentem tych okien jest firma na D. to omijałbym je z daleka.......... Profil Avans jak już nieraz było tu pisane to po prostu veka perfektline.

jest aż tak źle z tą firmą, dlaczego ?
ŻLE kolego zrozumniałeś : profil Brugmann i Royal robi firma na D.
Avans (czyli veka perfectline)robi Oknoplast i z nim wcale tak zle nie jest-
miał tam jakies niedociągnięcia opisywane na forum ale to jednorazowe wpadki rzekłbym .Pomyliłes dwie firmy o podobnej wielkości lecz o znacznej róznicy w jakości i obsłudze klienta .To tyle

mdzalewscy
05-01-2005, 12:42
[ŻLE kolego zrozumniałeś : profil Brugmann i Royal robi firma na D.
Avans (czyli veka perfectline)robi Oknoplast i z nim wcale tak zle nie jest

nie dobrze zrozumiałem i zapytałem, pytam się o fimę D, dlatego aż tak jest źle ? i drugie pytanie jest o profil Avans, czy sprawdzi się w tych drzwiach, które robi firma O.

Może ktoś mi odpowiedzieć ? :roll:

pchelek
05-01-2005, 21:52
O firmie Dobroplast to wiem tyle, że wyrosła na potentata w branży.
mają 18 zgrzewarek. Robią 15 tys [?] okien miesięcznie.
A przymierzają się do tłoczenia profili PVC.
mają niskie ceny bo płacą marnie, zatrudniają rolników [młodych ludzi zarejestrowanych jako rolnicy] i nie placą ZUS.
coś jeszcze oszczędzają na podatkach bo ponoć są zarejestrowani jako produkcja rolnicza wielobranżowa - płacą KRUS.
O ich jakości różne chodzą opinie - nie wypowiadam się - bo mogę coś przekręcić. Robią na Brugmanie. Sprzedają okna tylko za gotowkę. mają niespotykane metody działania.
Natomiast OKNOPLAST to firma z ugruntowaną pozycją.
Wybrałbym ich raczej, ale tylko raczej, lub raczej. Tak - raczej.

Wojciech Nitka
05-01-2005, 23:26
producentow wartych polecenia - Pchelek bedzie jednak wyrocznia najlepsza - on pastwi sie nad ich produkcja i jej efekty zna najlepiej

pchelek,
jesteś, według jaroko, wyroczną w tym temacie.
A więc - oczywiście okna drewniane. Jakie, jakiej firmy, na co zwracać uwagę i co jest na dziś najlepszego na rynku. Dla mnie trudne pytanie, ale mam nadzieję, że odpowiedź dla Ciebie to pestka.

Pozdrawiam

G0ŚĆ
06-01-2005, 00:04
czy ten profil Awans mogę śmiało brać do tych drzwi zewntęrznych, czy lepiej z typowym profilem drzwiowym ?

Nie tak dawno był wałkowany oddzielny wątek na temat okien oknoplastu Avans. Najzwyklejsze okna z tego profilu z okleiną, powyginały się jeszcze nie zamontowane, więc nie licz na to że ktoś Cię zapewni, że można zrobić te drzwi balkonowe w tym profilu.
Drzwi tarasowe wykonane z profili drzwiowych bedą strasznie cieżko wygladały - profile brdzo szerokie.
Z ciekawości profil jednostronnie czy dwustronnie okleinowany bo umknęła mi taka informacja.

stary
06-01-2005, 08:25
O firmie D.........
mają 18 zgrzewarek. Robią 15 tys [?] okien miesięcznie.
A przymierzają się do tłoczenia profili PVC.
mają niskie ceny bo płacą marnie......
Jeśli juz wymieniłeś nazwę firmy to cos dorzucę . Ilość zgrzewarek nie jest wykładnią ,zwłaszcza że są ta zgrzewarki dwugłowicowe(wiadomość w miarę aktualna) ,żadnej czwórki . Co do ilości to potrafili produkować dwa razy więcej -pod 30 tysięcy miesięcznie .Kiedyś tak marnie nie płacili,pracownik mógł nieżle zarobić .A co do tych podatków to juz inna historia ..
Makabrą u nich jest ilość reklamacji oraz sposób i termin ich załatwiania .
Mimo wszystko z dwojga ich produktów wole Brugmanna niż Royala a metody działania naprawde maja bardzo niekonwencjonalne . Być może na tym polega dzisiejsza polityka .
PS. Wywiad z szefową w ostatnim Forum Branżowym rozweselił nieżle cała okniarską brać ...

jareko
06-01-2005, 11:06
Gdzie ten wywiad - gdzie - tez chce sie (w dobie sezonu ogorkowego w oknach) posmiac - powiedz - prosze - pelase :)

G0ŚĆ
06-01-2005, 15:35
w Forum Branżowym (http://www.okna-forum.pl/index1.php?url=teksty/ostatni_numer)

pchelek
06-01-2005, 18:38
stary. Sprzedawali okna bez kilku zaczepów. zakładali je jak klient zapłacił całość. Dzwonili do konkurencji - innych dystrybutorów okien i powiadamiali ich [jako jakiś tam producent okien - znaczy się podszywali pod niego], że im podnoszą ceny okien. Za pół godziny dwonili jako D, że mogą im sprzedać tanio okna.
Inne hece - to przeróbki faktur za dostarczane materiały.
Ale ich okna nie są złe.

pchelek
06-01-2005, 18:46
Wojtku Nitka Jestem świeżo po pastwieniu się nad oknami drewnianymi.
Stolbud Wołomin, AL.-BUD z Wołomina, POLOKNA - Gniezno, POL-SKONE Lublin, BAS - Lublin, OKLAND - Tczew, GORAN z Lublina, FERNo z Lublina, CDM z Suwałk, Ortis z Suwałk, Kusiak z Zielonki.
Kto jest najlepszy - nie wiem. Wszystkie okna są prawie super.
Wybrałbym albo Stolbud Wołomin - lakiery!!!! albo OKLAND - jakość drewna i wykończenia.

stary
06-01-2005, 18:55
stary. ....... Dzwonili do konkurencji - innych dystrybutorów okien i powiadamiali ich [jako jakiś tam producent okien - znaczy się podszywali pod niego], że im podnoszą ceny okien. Za pół godziny dwonili jako D, że mogą im sprzedać tanio okna.....
Pchełek ja to bardzo dobrze odczułem :evil: na własnej skórze ,tylko skąd Ty o tym wiesz????
:o :o :o
Cokolwiek więcej powiem na temat ich jakości nie zabrzmi wiarygodnie, a poza tym nie chce aby poziom tego forum podupadł do takiego stanu jak na innym okniarskim -znanym Ci dobrze .Pozdrawiam serdecznie

G0ŚĆ
06-01-2005, 23:28
PS. Do Gościa : a te wykresy powyżej to jakiego dotyczą profilu ,bo chyba mi sie podoba :wink:

Komerling EUROFUTUR

Wojciech Nitka
06-01-2005, 23:48
pchelek,
dzięki. Przekonałeś mnie do Oklandu.
Dzięki.

Gwizdki
07-01-2005, 12:08
Już jestem bardzo bliska sfinalizowania umowy (PCV, Gealan). Mam wyceny z 2 firm, różnica 1 000 zł. Którą wybrać: Fasadę ze Słupska czy Bracia Bertrand z Wejherowa? Czy ktoś może orientuje się którzy "lepiej robią" i montują? Pomóżcie! :)

B.Budowniczy
07-01-2005, 12:49
Wojtku Nitka Jestem świeżo po pastwieniu się nad oknami drewnianymi.
Stolbud Wołomin, AL.-BUD z Wołomina, POLOKNA - Gniezno, POL-SKONE Lublin, BAS - Lublin, OKLAND - Tczew, GORAN z Lublina, FERNo z Lublina, CDM z Suwałk, Ortis z Suwałk, Kusiak z Zielonki.
Kto jest najlepszy - nie wiem. Wszystkie okna są prawie super.
Wybrałbym albo Stolbud Wołomin - lakiery!!!! albo OKLAND - jakość drewna i wykończenia.

Panie pchełek, nie wymienił Pan okien Gebauer, czy te okna nie są już może godne polecenia ? czy można może obecnie coś im zarzucić oprócz wysokiej ceny rzecz jasna ? Byłbym wdzieczny za opinię na temat tych okien, na co ewentualnier specyficznie można zwrócić przy tych oknach uwagę. Jak się sytuuje wśród wymienionych przez Pana wyżej producentów marka Gebauer (drzewo,lakier) ? czy Gebauer jest wart swojej ceny (czasami porównywalnej zresztą z innymi)? Please help !

pchelek
07-01-2005, 14:16
>k... coś się chrzani.......z tym moim internetem - stale mi tekst znika.
P.Budowniczy
Nie wymieniłem firmy GEBAUER bo się nad nią nie "pastwiłem" w 2004.
Nie znaczy to jednak, że jest to słaba firma ze słaba firma ze słabymi oknami. Wprost przeciwnie - należy do tych najlepszych i miałem okazję widzeć ich okna. Można je kupować metodą nabycia - uwzględniając że są stosunkowo drogie. No ale Mercedes klasy A też jest drogi tak jak i hotel *****.
Pozdrawiam
A ten długi temat zaczyna się od Gebauera. Zajrzyj na 1 stronę.

pchelek
07-01-2005, 14:25
Podawane wykresy dwymiarów skrzydeł otyczą dopuszczalnych obciążeń wiatrem i uwzględniają obciążenia niemieckie [klasy A, B i C] a nie polskie gdzie liczy się obciążenie wiatrem ze wzoru normowego.
Diagramy te nie dotyczą obciążeń od sił pionowych działających na otwarte skrzydła. Nie uwzględniają rodzaju i ciężaru szyby zespolomej ani rodzaju okuć. Można je traktować jedynie orientacyjnie.
nawet w najcieńszym profilu można zrobić skrzydło 150 na 150 cm jak się da usztywnienie z odpowiedniej blachy i dobrze to zaszkli i dobrze osadzi w murze.

B.Budowniczy
07-01-2005, 14:25
Dzięki Panie Pchełek

jareko
07-01-2005, 14:29
Pchelek - szacuneczek Noworocznie ale nei zgadzam sie z tm co napisales jako praktyk - teoretycznie masz racje ;)i chocbys nie wiem jak mnei przekonywal samo wzmocnienie i prawidlowy montaz to nie wszystko przy tych wymiarach

pchelek
07-01-2005, 18:21
Do tych wielkich skrzydeł mądrzy producenci stosują specjalne sztuczki zapewniające ich funkcjonalność. Ale to ich sekret z wieloletnich doświadczeń.

jareko
08-01-2005, 14:01
Pchelek - wiem ze istnieja takie sztuczki - wiem ze teoretycznie mozna cuda zrobic ale wiem takze ze nawet ci co sa sztukmistrzami gwarancji na efekty swych popisow nie daja a klopotow pozniej jednak jest co niemiara. Sadze ze nie powinienes namawiac by takie sztuczki stosowac chyba ze pracy chcesz mi dac jak najwiecej :lol: :)

alpin
08-01-2005, 14:46
Mam pytanko odnosnie okien drewnianych firmy FERNO zrobili mi wycene
okazało się ze są tansi od Urzędowskich okien o 20 % ,
a wczesniej brałe tylko pod uwage okna urzędowskie no ale jak można taniej oby jakosc była zadowalająca to czemu nie :wink:
brałem pod uwage tez okna plastikowe barwione w masie z okleiną
ale cena taka sama jak za drewniane więc odpuściłem sobie :-? ,
może ktoś mi poradzi coś innego mam zamiar wstawiać okana wszesną wiosną :lol:
dzięki i pozdrawiam

alpin
08-01-2005, 14:49
Mam pytanko odnosnie okien drewnianych firmy FERNO zrobili mi wycene
okazało się ze są tansi od Urzędowskich okien o 20 % ,
a wczesniej brałe tylko pod uwage okna urzędowskie no ale jak można taniej oby jakosc była zadowalająca to czemu nie :wink:
brałem pod uwage tez okna plastikowe barwione w masie z okleiną
ale cena taka sama jak za drewniane więc odpuściłem sobie :-? ,
może ktoś mi poradzi coś innego mam zamiar wstawiać okana wszesną wiosną :lol:
dzięki i pozdrawiam

Szaruś
08-01-2005, 20:48
Czy ktoś w Polsce robi okna oparte o takie ramy?

http://www.dunakanyar.net/~kszarkowicz/Murator/RamaOcieplona.JPG

Rama aluminiowo drewaniana z ociepleniem.

bobo30
08-01-2005, 21:01
Dawno tu nie zaglądałam. Weszłam na stronę, aby zapytać o obecne "trendy" w oknach drewnianych, a tu prosze pchelek o nich pisze. :D Mialam tez pytanie o zabezpieczenie okien przy pracach wykończeniowych, a tu jareko :o :D Jasnowidze, czy co? :lol:

A tak na poważnie. Wylewkarze i tynkarze mówią, że lepiej by były juz okna, gdy będą robili swoje, bo wylewki i tynki nie lubią przeciągów. okna umozliwiłyby mi założenie alarmu na wczesnym etapie prac. No i co zrobić, załozyć? W marcu? Chyba to bedzie sosna Gorana, może poprosze też o ofertę Okland i Stolarke Wołomin, o których pczelek tak milo sie wypowiada, no i gebauer, chociaż drogi - robili mi juz raz wstepną wycene - nie było tak źle - okna mieli w cenie M&S lub Adpol!

Jareko - przejrzałam Twój poradnik(fajny pomysł) - wymiarowanie okien. piszesz o wymiarowaniu gdy są już tynki i parapety - a tak najprościej - jak zdjąć wymiary gdy jest tylko surowy otwór okienny w ścianie z maxa?

mdzalewscy
08-01-2005, 21:53
Wylewkarze i tynkarze mówią, że lepiej by były juz okna, gdy będą robili swoje, bo wylewki i tynki nie lubią przeciągów. okna umozliwiłyby mi założenie alarmu na wczesnym etapie prac. No i co zrobić, załozyć? W marcu?

ja zakładam,

- dzisiaj przejeżdżałem obok fabryki okien Dobroplast i przy okazji zajechałem, pochodziłem, popatrzyłem jak wygląda to wszystko od kuchni, jak w programie graficznym "robił drzwi" jakie mi się podobają, miałem jeszcze zajechać do fabryki Plastoma (pooglądać to wszystko), ale zajechałem na budowę wymierzyć otwory okienne i zrobiło się późno i odpuściłem sobie. Może jeszcze odwiedzę fabrykę w Wysokim Mazowiecku i fabrykę DMD pod Białegostokiem

Okien nadal nie wybrałem, ale to już kwestia tygodnia. Drzwi tarasowe po oględzinach jednak zrobię w profilu balkonowym(okiennym), bo cena profilu drzwiowego to minimum x 2, ale najgorsze, iż profil drzwiowy jest toporny i brzydko wygląda

Takie poniżej drzwi tarasowe mi zaprojektowano
http://www.republika.pl/mdzalewscy/drzwi.jpg
Może macie jeszcze ładnejsze wzory ?

jareko
09-01-2005, 02:26
bobo30 - prosciej? A kto to powiedzial? Najwiecej bledow popelnianych jest w trakcie wymiarowania okien do wymiany a nie montazu w surowce
Jak wymiarowac okna do swierzej chalupy? Hmmmm....banalne :)
Szerokosc otworu minus 30mm na piane (po 15mm na strone) wysokosc otworu minus 15 mm na piane od gory i minus jeszcze tyle ile zalkadasz ze bedzie mial parapet wewnetrzny i jego sposob zamontowania - przewaznie 35-40mm (liesty podparapetowe to 30mm a 5mm na uszczelnienie pod nimi piana-tak malo wystaczy gdzy taka listwa jest waska i piana swobodnie przestrzen wypelni)
Tak byc powinno ale.....hmmmm..... czasem nie sposob do kazdego otworu okno dopasowywac gdy rznice w wymiarach sa niewielkie, czasem warto tu podkuc tam nadrzucic by utrzymac sie w zalecanych grubosciach piany - czyli by nie bylo jej wiecej niz 30mm miedzy oknem i murem
Tak wiec tolerancje wykonania otworow masz dosc duza :)
Istotne jest by dokladnie zaplanowac wysokosc drzwi balkonowych by pozniej albo skrzydlo nie szorowalo ci po posadzce albo tez zbyt wysoki prog ci nie wyszedl - tu chyba najwiecej bryli powstaje gdyz wylewki najczesciej robione sa po montazu okien.
Co jeszcze ? hmmm... chyba to juz wszystko z takich uwag - realnie jak ktos sie zna to bez klopotu wymierzy ;)

mdzalewscy
09-01-2005, 11:30
drzwi tarasowe będe miał z niskim progiem

No właśnie, akurat wczoraj wymierzyłem otwory i otwór na drzwi tarasowe mam 244cm licząc od fundamentu do nadproża, lub 250cm licząc od chudziaka do nadproża, gdyż chudziak mam 6cm niżej niż fundament, teraz muszę przewidzieć wysokość wylewek i to „zminusować” od wysokości otworu i minus jeszcze 1,5 cm dla góry i dołu. Poniżej dołączam rysunek z przekrojem, czy tak będzie dobrze ?, bo wychodzi mi tak, od chudziaka licząc 250cm minus styropian 9cm (2 warstwy 6 i 3cm) i minus 6cm jastrych = 236cm i minus 3cm (otwory) = 233cm, czy taką wysokość drzwi powinienem zamawiać ?

Fundament mam 3W, więc rozumiem iż montuje na wysokości ocieplenia
Czy takie mocowanie drzwi jak na rysunku jest poprawne ?, żołty kolor to styropian

http://www.republika.pl/mdzalewscy/otwory.jpg

jareko
09-01-2005, 11:38
ZLE - cofnij sie i poczytaj o sposobie podparcia balkonow - nie moze stac caly na styropianie i basta
co dp wymiarowania - nie rozumiem tych 15 mm od odlu balkonu

mdzalewscy
09-01-2005, 12:17
znalazłem
http://www.jar-eko.home.pl/images/fotki_na_forum/podp_balk/podparcie_balkonu.jpg

no faktycznie nie potrzebne te 15mm od dołu, tylko do góry

wiec tak jest poprawnie ? zrobił się mostek termiczny
http://www.republika.pl/mdzalewscy/otwory2.JPG

jareko
09-01-2005, 16:01
znalazles, popatrzyles i zle wnioski wyciagnales skoro o mostku termicznym wspominasz
Tak od czola mozesz dac styropianu tyle by podparcie wylewka bylo tylko na 10mm - jesli masz pieciokomorowke to bedziesz mial cirka 60mm styropianu przy 3 komorowce ok 40mm ocieplenia. To co widzisz na zdjeciu jesli prawidlowo zostanie wykonane to nawet mozesz dac styropianu tyle ile wynosi szekosc profila oscieznicy

mdzalewscy
09-01-2005, 16:19
no to teraz jest chyba poprawnie, wylewka wchodzi powedzmy 1,5cm pod futrynę

http://www.republika.pl/mdzalewscy/otwory3.JPG

.

jareko
09-01-2005, 16:39
:) :) :) z jedna uwaga - to mocowanie ktore pokazalem opiera sie na lawie fundamentoiwej
A jest jeszcze jeden sposob a mianowicie poszerzenia - one umozliwiaja wlasciwie kazda wysokosc "zgubic" z dokladnoscia do 10mm ale hmmm..... koszta inne

mdzalewscy
09-01-2005, 16:57
dobrze, drzwi już wiem, Dzięki !!! :D

teraz okna :-? , wspominasz tutaj iż z góry zostawiamy 1,5cm na pianę, a dół, czy jak zostawię 40mm, na wszystko czyli pianę, parapety, listwy, uszczelnienie itd... to będzie O.K ?

czyli jak mam otwór 150cm - 1,5cm - 4cm = 146,5cm - taką wysokość okna potrzebuje

poniżej foto moich otworów okiennych
http://www.republika.pl/mdzalewscy/otwory4.jpg

Przepraszam iż marudzę, ale nie chcę potem mieć tragedi na budowie, wolę 3 razy spytać niż odwrotnie

stary
09-01-2005, 17:45
teraz okna :-? , wspominasz tutaj iż z góry zostawiamy 1,5cm na pianę, a dół, czy jak zostawię 40mm, na wszystko czyli pianę, parapety, listwy, uszczelnienie itd... to będzie O.K ?.....
czyli jak mam otwór 150cm - 1,5cm - 4cm = 146,5cm - taką wysokość okna potrzebuje
Coś mi się zdaje ,że :150 - 1,5 - 4 = 144,5 cm a nie 146,5
Dobra rada :z szerokości otworu zdejmuj średnio 3 cm, z wysokości otworu 5 cm i zmieścisz się z luzem ,listwą podparapetową i parapetem .
Następna rada : nie ma możliwości abyś otwory miał wymurowane z dokładnością do 0,5 cm -więc weż pod uwagę jakąś tolerancję na pianę podaną wyżej przez Jareko i staraj się uśrednić wymiary okien, zwłaszcza wysokość .Pomyśl ,jak będą wyglądały okna np. w tym samym pokoju -każde rózniące się o 1 cm. Potem przy żaluzjach czy roletkach wpadka może być nieunikniona ,jeśli ktoś z rozpędu zrobi wszystkie takie same .
Chyba ,że otwory ,które miały być takie same różnią się po 5 cm od siebie -wtedy to co innego .

bobo30
09-01-2005, 19:08
Za okna z parapetami dziekuje, już wiem co trzeba. Mam jeszcze pytanie o okna balkonowe. Rozumiem,że opiera je się na wylewce. czy właśnie od poziomu wylewki liczy sie wysokość okna? Na wylewce będzie jeszcze posadzka. Będzie miała od 1,0 do 2,5 cm w zależności od pomieszczenia. czy to ma znaczenie? Okna drewniane, ściana trójwarstwowa z wełną.

To poproszę jeszcze o słówko na temat drewnianych okien i schnących tynków.

B.Budowniczy
10-01-2005, 10:43
Bardzo proszę (pchełek?) o informację na temat firmy Drewax i ich okien drewnianych, mam "pod nosem" ich punkt handlowy moze warto poprosić i wycenę, ale co to jest za firma ?

Wiem być moze była już mowa o tej firmie jak wynika z wyszukiwarki, ale nie mogę teraz przeglądać tych 60 prawie stron ...

surfi
10-01-2005, 13:04
drzwi tarasowe będe miał z niskim progiem

Nie zauważyłem,czy masz jakieś zadaszenie nad swoim tarasem?
Ale skoro robisz całkiem wysoki taras z PCV i niski próg (aluminiowy ?) i do tego słupek ruchomy, zwykły profil "balkonowy" i chyba pisałeś o kolorze zewnętrznym... to może jeszcze to przemyśl. Myślę tu przede wszystkim o problemach ze szczelnością tarasu, ryzyko uważam jest wysokie...

jareko
10-01-2005, 14:00
Za okna z parapetami dziekuje, już wiem co trzeba. Mam jeszcze pytanie o okna balkonowe. Rozumiem,że opiera je się na wylewce. czy właśnie od poziomu wylewki liczy sie wysokość okna? Na wylewce będzie jeszcze posadzka. Będzie miała od 1,0 do 2,5 cm w zależności od pomieszczenia. czy to ma znaczenie? Okna drewniane, ściana trójwarstwowa z wełną.

To poproszę jeszcze o słówko na temat drewnianych okien i schnących tynków.
witaj Krajanie :)
tak wiec wszystko zalezy od Ciebie :) mozesz posadowic okno tak ze caly ramiak bedzie ponad docelowa wysokosc posadzki, mozesz tez tak by skrzydlo otwieralo sie doslownie 5mm nad docelowa posadzka - wszystko zalezy jak dokladnie wymierzysz i jak wykonaja ci szlichte. Moja sugestia - by wykonywanie szlichty zaczeli od drzwi tarasowych - roznie to z poziomami bywa a jesli takich drzwi masz wiecej - koniecznie zpoziomuj sobie chalupe nanoszac reppery przy kazdych drzwiach i dopiero pozniej zdejmuj ich wymiarty. Skoro to stolarka drewniana to pamietaj, ze dosc niebezpieczne jest zaglebianie w calosci ramiaka w posadzke - lepiej jednak ja caly jest na "wierzchu"
A prace tynkarskie - byl tu caly watek na ten temat - przy drewnie jednak najlepiej i bezpiecznie jest najpierw wytynkowac cala chalupe bez glifow okiennych - odczekac z tydzien co najmniej az najwieksza wigloc ucieknie i dopiero wtedy dokonczyc glify - oczywiscie to moje zdanie :)

jareko
10-01-2005, 14:04
mdzalewscy dobrze myslisz tylko zle odejmujesz ;) ale zdarza sie - spoko :)
Nie na darmo ktos opracowujac wymiary tzw. typowki przyjal pewne zasade np.dla otworu 1500/1500 szerosci 1465 wysokosc 1435 analogicznie 900 / 1700 - 865 / 1635
Swoja droga kiedys na forum (ale chyba nie w tym watku) podalem dokladnie wymiary otworow i dopasowane do tego wymiary okien typowych - tylko poszukac :) i sie zastosowac :)

Romario
10-01-2005, 14:09
Witam!

Na ogólnym forum "wymiana doświadczeń" jak na razie nikt się tym nie zainteresował - poszukuję opinii na temat okien firmy Urzędowski - nowy model Galux. Co o nim sądzicie.
Będę wdzięczny za opinie.

Pozdrawiam.

jareko
10-01-2005, 14:15
Witam!

Na ogólnym forum "wymiana doświadczeń" jak na razie nikt się tym nie zainteresował - poszukuję opinii na temat okien firmy Urzędowski - nowy model Galux. Co o nim sądzicie.
Będę wdzięczny za opinie.

Pozdrawiam.
raaany myslalem ze ja takie niecierpliwy jestem - wyluzuj - juz za godzine okna kupujesz? Myalisz ze wszyscy fachowcy nudza sie i sledza ten watek? Cierpliwosci :)
Ja niestety o tej nowosci nic ci nie powiem ale firma jako taka cenia i szanuje choc sa tutaj osoby z niej niezadowolone - jak to zwykle bywa

pchelek
10-01-2005, 18:34
Szaruś - jest to produkt firmy Interform.
jak na razie to ich w Polsce - oficjalnie nie ma - ale podobno jest jakieś przedstawicielstwo - poszukaj przez google.
mdzalewscy [krajanie moi :lol: :D :P ] nie szukajcie w Do... - macie w Białym kilka dobrych firm Do tego Terrazyt - Łomża. tam szukajcie. Czy Stolbit - na trasie Łapy - Białystok. [/list]

mdzalewscy
10-01-2005, 22:06
mdzalewscy [krajanie moi :lol: :D :P ] nie szukajcie w Do... - macie w Białym kilka dobrych firm Do tego Terrazyt - Łomża. tam szukajcie. Czy Stolbit - na trasie Łapy - Białystok. [/list]
skoro tam mówisz, a najlepszych doradców należy słuchać, bo nie na darmo nimi są.


to jeszcze ustosunkuj się do tego poniżej, jest takie ryzyko ?, będe miał nieduży balkon nad tymi drzwiami tarasowymi

Ale skoro robisz całkiem wysoki taras z PCV i niski próg (aluminiowy ?) i do tego słupek ruchomy, zwykły profil "balkonowy" i chyba pisałeś o kolorze zewnętrznym... to może jeszcze to przemyśl. Myślę tu przede wszystkim o problemach ze szczelnością tarasu, ryzyko uważam jest wysokie...
:o :o :o :o

stary
10-01-2005, 23:54
to jeszcze ustosunkuj się do tego poniżej, jest takie ryzyko ?, będe miał nieduży balkon nad tymi drzwiami tarasowymi
Ale skoro robisz całkiem wysoki taras z PCV i niski próg (aluminiowy ?) i do tego słupek ruchomy, zwykły profil "balkonowy" i chyba pisałeś o kolorze zewnętrznym... to może jeszcze to przemyśl. Myślę tu przede wszystkim o problemach ze szczelnością tarasu, ryzyko uważam jest wysokie...
Niski próg w balkonie o którym mówi surfi wygląda mniej więcej tak
http://www.jar-eko.home.pl/stary/niski_prog.jpg
Coprawda jest tu skrzydło drzwiowe ,ale różnica polega na tym ,że w oknach "normalnych "są dwie uszczelki dociskane okuciem a tu jest jedna dociskana a druga ślizgająca sie po zabrudzonym progu (jeśli producent w ogóle ją da :wink: ) ,czyli dolega połowicznie rzekłbym .
Po drugie "niski próg" ma zazwyczaj około 20mm od strony skrzydła ,które zachodzi na niego średnio 8mm ,czyli suwa się np. nad podłogą 12mm zakładając ze próg na niej stoi - a uszczelnienie pod nim??
Doliczyć trzeba +- po 3mm luzu na regulację ,potem jakiś dywan na podłodze i okaże się ,że skrzydło o niego zawadza .W niskim progu jest bardzo mała możliwość "wpuszczenia" go w podłogę czy ocieplenie , gdyż się schowa .
Po trzecie : niski próg jest trochę wiotszy od ramy okiennej i stąd obawy o jego ewentualne zwichrowanie .
Postaram się znależć zdjęcia progu wyższego z możliwością "wpuszczenia " go w podłogę .Pozdrawiam

mdzalewscy
11-01-2005, 00:12
W niskim progu jest bardzo mała możliwość "wpuszczenia" go w podłogę czy ocieplenie , gdyż się schowa .
Po trzecie : niski próg jest trochę wiotszy od ramy okiennej i stąd obawy o jego ewentualne zwichrowanie .
Postaram się znależć zdjęcia progu wyższego z możliwością "wpuszczenia " go w podłogę .Pozdrawiam

dzięki i proszę o te fotki (już są, ale jesteś szybki nie zdążyłem poprosić)

Czy normalny próg balkonowy, przy taki drzwiach powiedzmy zewnętrznych/tarasowych przy częstym chodzeniu nie zostanie zniszczony, patrzę na obecne progi i widzę jak wyglądają, to jest pierwszy mój powód zainteresowania się niskim, wydaje się trwalszym (?) progiem, drugi powód (powiązany z pierwszym) jak będzie nisko to się nie będziemy czepiać, wiec próg będzie w lepszym stanie i będziemy mięć wszystkie zęby

stary
11-01-2005, 00:12
A z balkonem (innym) nie można zrobić czegoś w tym stylu???
http://www.jar-eko.home.pl/stary/podproze.jpg

stary
11-01-2005, 00:12
:lol: coś siadło w kompie i dwa razy wysłałem

G0ŚĆ
11-01-2005, 00:49
Niski próg w drzwiach balkonowych to wielka rzadkość i jakoś nie dotarły mnie słuchy że normalny próg (okienny) jest to uciążliwy. Człowiek przechodząc odruchowo przechonosi nogę ponad ramą na niej nie stając, a zaczepić sie trudno bo to raptem ok 6 cm.
Jeżeli jest obawa o uszkodzenie progu to niektórzy producenci mają takie nakładki aluminiowe na górną część profilu.
Natomiast uszczelnienie normalnego progu jest skuteczniejsze. Poza tym progi niskie (drzwiowe) są aluminiowe, a wiadomo jak aluminium ciepło przewodzi.

stary
11-01-2005, 08:52
Tak wygląda próg wysoki zabudowany(oczywiście jak się nie pożałuje kasy :D )
http://www.jar-eko.home.pl/stary/prog_wysoki.jpg

stary
11-01-2005, 09:00
A taką opcję z nakładką proponuję zakupić - będzie ciszej , szczelniej i nie ulegnie szybko zniszczeniu (czyt. zabrudzeniu buciorami).
http://www.jar-eko.home.pl/stary/nakladka_alu.jpg
Są też nakładki niższe -o wys. ok. 2 cm .niekoniecznie na całą wysokość ramy od zewnątrz -co również należy wziążć pod uwagę.Niestety przy oknach kolorowych trzeba je pomalować jeżeli ktoś ma wygórowane wrażenia estetyczne .
Progi aluminiowe (jak wspomniał Gość - :wink: ) są rzadkością w domach czy mieszkaniach właśnie z powodu braku całkowitego wyeliminowania ucieczki ciepła . Jedynym mankamentem dolnej ramy z nakładką jest to,że trzeba (o jakieś 3cm) wyżej podnieść nogę .
ps. Nie mam niestety programu do obróbki zdjęć i dlatego ich jakość jest taka jak widać :oops: