PDA

Zobacz pełną wersję : OKNA: szukam dobrych okien, jakie okna polecacie?



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 [17] 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126

mdzalewscy
20-03-2005, 22:15
Proszę zweryfikować czy dobrze obliczyłem wymiar okna.

http://www.republika.pl/mdzalewscy/otw1.JPG

Drzwi balkonowe: szerokość otworu 90cm - 3cm luz = 86cm szerokość drzwi
Okno: szerokość otworu 55cm -1,5cm luz z prawej strony +1,5cm (dociągnięcie do styku okna ze drzwiami) = 55cm szerokość okna

jareko
20-03-2005, 22:52
Raaaany Mdzelawski ;) ty znow tutaj? A ja juz myslalem ze okna zamowiles i wymiar juz masz ;) i za cieszysz sie iz swiat brudne szyby ci juz przeslaniaja ;)
Ok - dosc zartow gdyz lubie twe pytania :) naprawde lubie :)
co do pomiaru - okna masz w kolorze, beda montowane jak sadze latem gdy temperatury beda dosc wysokie - tak wiec zalozony luz 15 mm jest OK. (tylko czy mur tez jest taki idealny???? Obys tylko nie przesadzil i nie wyszlo Ci mniej jak 10mm luzu - to kolor - luzy powinny byc troszke wieksze - tylko nie pamietam - w koncu bedzie drewno czy tworzywo - tyle opcji bylo ze sie pogububilem - a to naprawde wazne) Obliczenia te sa OK choc wyliczanka okna w zestawie lekko mnie ubawila - ten minus a pozniej plus - wszak wykonanie balkonu mniejszego o 15 mm na strone od razu powoduje odsuniecie okna w zestawie takze 15mm od sciany (choc kiedys bylem u jednego z Was gdzie handlowiec wymiarujac okna popisal sie wyjatkowo - zaki zestaw: okno+drzwi +okno pozdejmowal po 30mm na strone w KAZDYM i ekipa miala zgryz gdyz po zamontowaniu wyszlo po 8-9cm luzu po bokach) - ale GENERALNIE JEST OK i tu sobie jaj nie robie :)
Gorzej jak zaczniesz wyliczac wysokosc - na to pytanie do weryfikacji takze oczekujemy gdyz jak sadze tam juz blad popelnisz ;)
I jeszcze jedno - rob mniejsze rysunki - i tak beda czytelne a nie zajma calej strony forum ;) (i tak Cie lubie - wiec nie obrazaj sie :) ze czasem na tobie moj nadmiar chumoru i jadu sie skupi ;) ))

mdzalewscy
20-03-2005, 23:19
Raaaany Mdzelawski ;) ty znow tutaj? A ja juz myslalem ze okna zamowiles i wymiar juz masz ;) i za cieszysz sie iz swiat brudne szyby ci juz przeslaniaja ;)
Ok - dosc zartow gdyz lubie twe pytania :) naprawde lubie :)
Wiedziałem, że na Ciebie mogę liczyć "najlepszy doradco na forum", teraz mogę spokojnie iść spać. Okna już zamówiłem tylko się zastanawiałem czy to dobrze wymierzyłem.

Pozdrawiam. Wielkie dzięki !!!

stary
20-03-2005, 23:30
A dlaczego to Twój sen miałby być niespokojny a nie tego, który mierzył.??? :o Wszak miałeś zamówić okna z montażem, a jak z montażem to mierzy firma wstawiająca.
p.s. Pochwal się co i gdzie zamówiłeś?I czy zmieściłeś się w pierwotnie zakładanej kwocie- wszyscy tu usychają z ciekawości :wink:

mdzalewscy
21-03-2005, 00:24
A więc tak od jakiegoś czasu pracuje w nowej firmie (komputery, RTV, AGD, Instalacja i artykuły elektryczne, okna, rakiety kosmiczne :D ), która w jednym ze sklepów ma okna jest dilerem firmy DOMEL. Wiec zaistniała okazja kupić okna, w cenie prawie hurtowej, prawie bo zwyczajem zostawia sie 2% na koszty firmy. Wadą tego rozwiązania jest to iż sam sobie sprzedaję okna, sam wystawiam fakturę z montażem, itd... Dlatego też odpowiadam sam przed sobą. Montuje okna u nas jakiś podwykonawca, ale będę próbował chyba swego montażystę (jeszcze go nie mam) przeforsować i z nim oddzielnie się rozliczyć, nie wiem jakie mamy układy i umowy na tamtym sklepie z oknami i co się da zrobić.

Zamówiłem okna w system 5K niezlicowany kolor+szprosy+ciepła ramka, wyjdą mnie około 11tyś zł netto w zakładanej specyfikacji + VAT 7% + ewentualnie montaż, albo sam zamontuje. Wykorzystałem maksymalne upusty, typu określona czasem promocja na system 5K + dodatkowe 11% rabatu przy wpłacie 100% gotówką.

Wiem, że nie wybrałem może okna idealne, ale wybrałem kompromis między jakość, właściwościami a ceną. Starałem się przy wyborze okien stosować uwagi Jareko, Starego, i paru innych bardzo życzliwych ludzi z forum, duże znaczenie miała opinia Pchełka co do firmy Domel. Zostało jeszcze je zamontować.

jareko
21-03-2005, 01:30
stary - zapomnielas ze Mdzelawski to teraz czlowiek z branzy :) Wszak okna zaczal sprzedawac - oj nie pamietasz jego postow oj oj oj jak widze nie tylko ja skleroze...... :lol:

Charlie
22-03-2005, 17:46
mdzalewscki sprzedaje okna ? - podziwiam Go.

mdzalewscy
22-03-2005, 18:53
mdzalewscki sprzedaje okna ? - podziwiam Go.
bez przesady, to Jareko plotki "puszcza". Ja człowek z branży "okiennej" :lol: :lol: , nawet mój pies tyłkiem się zaśmiał.

jareko
22-03-2005, 20:43
ja? plotki? cytuje ciebie Mdzelawski :) - tylko cytuje ale o bombkach ad A przez B, C.... do N ;) nie wspomnialem ani slowa ;) a o rakietach ;) tez sam wspomniales - tak wiec jak po Hermaszewskim kiedys uslyszymy ze mamy drugiego co w kosmos polecial i dla odmiany spaceruje sobie po Marsie (ksiezyc juz nieatrakcyjny jest) i bedzie to Mdzelawski nie bedziemy zdziwieni :) :) :) : )
Tak......rosnie nam rzesza latajacych wysoko :) baaaaaaardzo wysoko :) szkoda tylko ze branza lata coraz nizej niiiizej i jeszcze niiiiiizej.
Czy jest to juz podroz do srodka ziemi czy tylko zwiedzanie przez nia kopalni? (mowie o branzy oczywiscie :lol: )

fripp
22-03-2005, 21:09
Przepraszam, że nie w okiennym temacie, ale nasunął mi się pewien cytat, z pieśni z lat 80tych:
"Patrzcie, jak się lata, gdy dupsko wolne od bata
Patrzcie , jak się lata, kiedy stać cie na
kolorowy odlot nad Pargwaj..."
Ktosik poznaje, z czego to?
Pozdrawiam

jareko
22-03-2005, 21:13
nie lubie Wilkow
Zaskoczyles mnie Fripp - wszak od naszego Idola oni daaaaaaaaleko w tyle

BK
22-03-2005, 21:13
Janerka? Lech oczywiście

Jaką przewidujesz nagrodę w konkursie ? :)

fripp
22-03-2005, 21:19
Satysfakcja, dla tych co wiedzą.
Przy okazji Fiu Fiu zamieniłem sobie z Nim dwa słowa przed koncertem. Zaskoczył mnie bardzo ciepłem , sympatią, a do tego podarował ksi ążeczkę z textami i podpisał oczywiście.
PRZEMIŁY facet.
Ale dość już chyba, bo to nie na temat
A dla Ciebie jeszcze nagroda specjalna:http://foto.onet.pl/upload/5/7/_351272_n.jpg

jareko
22-03-2005, 21:28
jejku - dalbym sobie ............ uciac ze Wilki :lol: Janerka? Nieeee......... Wilki a on chyba Gawlinski czy jakos tak ;)
a temat dobry jak kazdy inny mimo iz nie w temacie - ale zainteresowanie oknami moze wzbudzi :lol:

fripp
22-03-2005, 22:02
Oj Jareko, Jareko, chyba na dokształcanie zabiorę :wink:
Jeśli pozwalacie, to jeszcze jeden mój ukochany cytat, autor tenże sam. Trochę nawet budowlany temat, więc już bliżej tego forum :wink: :) :
Kochaj swój buldożer
Bo on nie wie co to dno
Kiedy jest niedobrze
I nie mają sensu skrzypce
Bierzesz swą maszynę
Ona nigdy nie zawiedzie
Wsiadasz w takie cacko
I po prostu sobie jedziesz
Łoby takie urządzenia były wam wszystkim zbyteczne, tym, temat Lecha zamknę w tym wątku, jeśli o mnie chodzi.

jareko
22-03-2005, 22:19
Łomatko - taka plame dalem?
cytatem podciagne watek okienny znow do gory hehehehe
"....a jego kombajn Bizon...." cos i cos tam dalej ;)

Gwizdki
23-03-2005, 13:44
Niestety nie mogę znaleźć w tym wątku (a już to kiedyś widziałm) - zdjęcie zamontowanych drzwi balkonowych, a dokładnie chodzi mi o to czym i jak wypełnia się "dziurę" do podłogi tzn. chudziaka. Proszę o pomoc! Jakiś link... :P

jareko
23-03-2005, 16:59
wejdz na moja strone i tam znajdziesz
Szukajcie a znajdziecie ;)

Gwizdki
23-03-2005, 19:44
Ileż można szukać :wink: Dzięki :D

jareko
23-03-2005, 21:09
http://www.jar-eko.home.pl/tymczasowa1.htm - o to Ci chodzilo?[/url]

Charlie
25-03-2005, 12:43
Z D R O W Y C H W E S O Ł Y C H Ś W I Ą T dla wszystkich :D

jawrob
28-03-2005, 20:58
Witam!
Wydaje mi sie ze byl ten temat poruszany w tym watku lecz nie maoge go znalesc... :( Jak powinna byc sformulowana umowa kupna okien aby pozniej uniknac "nieporozumien" w razie jakiegos "problemu".....

Pozdrawiam!

Jawrob

mdzalewscy
30-03-2005, 19:01
przepraszam, że jeszcze zawracam tyłek, ale przy łączeniu dwóch okien (dokładnie drzwi balkonowego i okna) powinienem jeszcze coś dodatkowo zakupić, jakiś łącznik.

Dziekuje z góry za odpowiedz

jareko
30-03-2005, 23:22
jesli okna PVC - tak - nazywa sie to listwa laczaca i musi miec dlugosc rowna dlugosci styku laczonych elementow. Jesli masz mozliwosc wyboru najlepsze sa laczniki typu "H" obejmujace zarowno jedna jak i druga laczona oscieznice (najpewniejsza szczelnosc polaczenia - choc w wiekszosci wypadkow zwykle laczniki tez szczelnosc gwarantuja i nie wymagaja dodatkowych uszczelnien. Jesli jest luzna to albo uszczelnic pianka w malej ilosci albo tasma rozprezna)
jesli okna drewniane - mozesz sobie skrecic zestaw bez zadnego lacznika choc najczesciej stosuje sie listewke dopasowana do wneki w oscieznicy (o ile oczywiscie taka jest)

pchelek
31-03-2005, 08:34
A w drewnianych obce pióro. A w obydwu przypadkach dobrze uszczelnić.

jareko
04-04-2005, 22:49
Hmmmm..... Mdzelawski :) okienka juz zamowiles u swoich? Z czystej ciekawosci pytam

mdzalewscy
04-04-2005, 23:10
tak, w końcu zamówiłem, bo mieliście mnie już pewnie dość, akurat chyba je teraz produkują, wypada tylko wierzyć Pchełkowi, że ta firma Domel jest O.K. Uważam iż te okna (profil) jest ogólnie średni, ale w stosunku do ich ceny to są bardzo dobre okna.

Męczyłem Ciebie z oknami, a teraz męcze _Zbycha_ z alarmem :D

Jareko a co powinnem jeszcze zamówic do tych okien, poza tymi listwami do łączenia ?

jareko
05-04-2005, 13:52
Hmmm..... z tym to roznie bywa ale skoro okna masz z szybami, klamkami, okuciami (jest taki jeden dealer co dolicza to wszystko oddzielnie i cena koncowa ma sie nijak do wyjsciowej) to chyba nic wiecej
Nie zapomnij o kotwach do montazu - czesto - tu przestroga dla innych klientow - kotwy nie sa traktowane jako element wyposazenia okna i trzeba za nie placic

Charlie
09-04-2005, 12:18
JAREKO- ruszyło Ci się ?!

...martwię się o Ciebie :lol:

jareko
09-04-2005, 12:26
Charlie - ruszylo mnie
a u mnie rusza sie nie to co powinno ;) lub wlasnie to co powinno :lol:

pchelek
09-04-2005, 20:03
mdzalewscy - w razie czego przyjadę do Was i zrobię "kontrol" 8) 8) 8) na tych oknach DOMELU co Wam wstawią - możesz ich uprzedzić :lol: :lol: :lol:

jareko
09-04-2005, 21:00
mdzalewscy - w razie czego przyjadę do Was i zrobię "kontrol" 8) 8) 8) na tych oknach DOMELU co Wam wstawią - możesz ich uprzedzić :lol: :lol: :lol:
Pchelek - ostatnia wersja jest taka ze Mdzelawscy testowac na swoich oknach zamierzaja wlasnych swierzo do pracy przyjetych mmontazystow. Za nauki nowicjuszow trzeba zaczac oplaty pobierac a nie tak sobie dla jaj nadzorowac ;)

mdzalewscy
09-04-2005, 21:56
mdzalewscy - w razie czego przyjadę do Was i zrobię "kontrol" 8) 8) 8) na tych oknach DOMELU co Wam wstawią - możesz ich uprzedzić :lol: :lol: :lol:
dziękuje bardzo, chyba zadzwonię do nich i się spytam jak tam moje okna i że dobrze że są takie dobre to napewno przejdą tą drobną kontrolę z ITB :wink: , to może ta babka od razu doda ten jeden zawias środkowy przy drzwiach, bo według niej "wystarczą tylko dwa, ale wzmocnione bo klienci się skarżą na ten środkowy, że wiatr nimi wieje i dlatego nie dadzą" :o :o . Co do montażystów, to ja nie mam jeszcze ich i nie wiem czy będę miał możliwość wyboru, ale napewno będą doświadczeni !!!!, jeśli góra (księgowa,właściciel) firmy zadecyduje, że muszą wziąść za montaż, aby wszystko grało z papierami (7%vat) to oni wezną swego podwykonawce, jest to ekipa montażystów z "papierami" Domela, więc raczej doświadczona, a może mi wystawią fakturę na 7% vat i będę mógł sam sobie znaleść montera, to ja też napewno znajdę doświadczonego Pana na J, ale nie odemnie to zależy więc nie spekuluję.

stary
09-04-2005, 22:08
.... a może mi wystawią fakturę na 7% vat i będę mógł sam sobie znaleść montera, to ja też napewno znajdę doświadczonego Pana na J...
Czytając wcześniej ile dałeś za te okna to u tego Pana montaż będzie cię kosztował prawie ich równowartość hehe :lol: :wink: :lol: :lol:

jareko
09-04-2005, 22:18
stary - sam transport wyniesie polowe ich wartosci ;) - ale mi opinie wydales kolego :) az tak drogi jeszcze nie jestem choc tani takze nie. Wiesz? Ostatnio policzyli klientowi montaz po cenie materialu - ciekawi mnie ciagle na czym zarobia? Ja wiem :) Ty takze :) Pchelek tez :) A ze to znajomy przez sciane - pozniej beda jaja jak tu zdjecia zamieszczac bede - ale czy to nauczy innych? Watpie :(

Mdzelawski - spoko - zamontuja Ci inni - nawet jakbym chcial to juz nie mam kiedy przez najblizszy miesiac

mdzalewscy
09-04-2005, 22:33
Czytając wcześniej ile dałeś za te okna to u tego Pana montaż będzie cię kosztował prawie ich równowartość hehe :lol: :wink: :lol: :lol:
chyba tak źle nie będzie, podlaskie ekipy za podstawowy montaż tych okien inkasują około 1000zł., warszawskie pewnie trochę drożej. Ceny za montaż może nie są najniższe, jak za pare godzin pracy, ale przecież tutaj się płaci za doświadczenie.

Charlie
11-04-2005, 21:28
...za wiedzę trzeba płacić - know-how i inne takie tam :lol:

TomaszK
11-04-2005, 22:41
Zastanawiam sie czy sa jakies przeciwwskazania aby wykonac wegarek do okien w scianie JW z BK przyklejac po prostu odpowiednio dociety bloczek o szerokosci 6 cm na zewnetrznych czesciach otworu okiennego. Szczelina miedzy brzegiem okna o otworem okiennym wynosilaby ok 3 cm wiec bloczek (wegarek) zakrywalby okno tylko o kolejne 3 cm. Co myslicie o takim rozwiazaniu?
Daje to chyba odpowiednie zabezpieczenie przed wycieciem tych okien (przynajmniej od zewnatrz) no i chyba w jakis sposob uszczelnia (ociepla) okno w otworze okiennym?

jareko
12-04-2005, 02:26
Przeciwskazan nie widze ale.... ;)
Ta doklejka musi byc wykonana perfekcyjnie, na klej a nie na zwykla zaprawe gdyz takie elementa maja w zwyczaju w miejscu laczenia pekac :(
reszta przemawia za :)
Trudniej bedzie wyciac od zewnatrz (choc tym bym sie nie przejmowal az tak gdyz wlamanie poprzez wyciecie okna ? Hmmm... jeszcze o takim cudzie nie slyszalem od kolegi z Policji).
Na pewno bedzie "cieplej" w tym miejscu (ale tez nie przesadzajmy az tak z tymi mostkami termicznymi - zaczynamy je widziec nawet tam gdzie ich nie ma ;) ).
Szczelnosc z zalozenia byc musi i tego akurat taki wegarek nie polepszy

pchelek
12-04-2005, 12:57
mdzalewscy - drzwi balkonowe na dwu tylko zawiasach - bo jak jest trzecie to wieje i klienci się skarżą. ???????!!!!!!!!!???????????????????????????????? ?????????????!!!!!!!!!!??????????????????????????? ? ????????????????????????????????????????!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!????????!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!??????????????????????? !!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Chyba że jest to zawias wrębowy - czyli taki co wchodzi pod skrzydło - to fatalne zawiasy - nie polecam ich. W drzwiach muszą być trzy zawiasy [chyba że są to drzwi rozwierano-uchylne - ale wtedy daje się zaczep od strony zawiasowej. Powiedz tej Pani od zaiwasów coby raczej poszła sprzedawać kartofle z woza na jarmarku.

jareko
12-04-2005, 15:04
Pchelek - tylko dwa? Niestety juz bardziej zaoszczedzic sie nie da - nie widzialem na jednym zawiasie - ale moze juz ktos takie cuda tez robi hehehehehe
Mdzelawski - nie pamietam wysokosci twych balkonow ale juz przy 2300 pojawiaja sie dwa zawiasy (one byc musza ;) ) i dwa dociski - jak bedzie tylko jeden to bedzie Ci wiac - za friko (a ty jak widze lubisz ciecia kosztow ;) ) bedziesz mial wentylacje - moze to faktycznie jest pomysl? Po coz dociski? - niech wieje siwerze powietrze :)

TomaszK
12-04-2005, 15:22
JAREKO
Chodzilo mi glownie o dodatkowe zabezpieczenie okien zaraz po zalozeniu oraz przez czas do tynkowania (troche to moze potrwac). Od zewnatrz nawet przez cala zime.
Oczywiscie ze klejone byloby na klej, wszystkie bloczki tak beda klejone. Slyszalem ze jak sie sklei to szybciej peknie bloczek, a klej nie pusci.
No i taki sobie wlasnie wymyslilem sposob. Czy ktos moze praktykowal cos takiego? :-? :D

jareko
12-04-2005, 21:29
Mdzelawski - powiedz szczerze co jest na zalaczonym zdjeciu pod Twoja osoba - jakos dziwne rzeczy tam widze i hmmm.....lekko prowokujace ;)
Na czym ta muszka siedzi?????? ;)

mdzalewscy
12-04-2005, 22:31
jakos dziwne rzeczy tam widze i hmmm.....lekko prowokujace ;)
Na czym ta muszka siedzi?????? ;)
:D
prowokacja i być oryginalnym nie popularnym 8) .

Musiałem napisać pismo do Domela, aby zmienić klamki na trochę inne i w tym piśmie zawarłem pare moich uwag, np. na brak środkowego zawiasu i zacytowałem im to
" drzwi balkonowe na dwu tylko zawiasach - bo jak jest trzecie to wieje i klienci się skarżą. ???????!!!!!!!!!???????????????????????????????? ?????????????!!!!!!!!!!??????? ????????????????????? ??????????????????? ?????????????????????!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!????????!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!??????????????????????? !!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Chyba że jest to zawias wrębowy - czyli taki co wchodzi pod skrzydło - to fatalne zawiasy - nie polecam ich. W drzwiach muszą być trzy zawiasy [chyba że są to drzwi rozwierano-uchylne - ale wtedy daje się zaczep od strony zawiasowej. Powiedz tej Pani od zaiwasów coby raczej poszła sprzedawać kartofle z woza na jarmarku.

I chyba już mnie tam Pani nie lubi.

Na koniec napisałem, że nie wykluczone iż moje okna skontroluje Pan z ITB :wink: , oni się wystraszyli chyba, bo razem z oknami mają mi certyfikaty od razu dać, chyba do tej kontroli.

Whisper
12-04-2005, 22:44
Mdzelawski - powiedz szczerze co jest na zalaczonym zdjeciu pod Twoja osoba - jakos dziwne rzeczy tam widze i hmmm.....lekko prowokujace ;)
Na czym ta muszka siedzi?????? ;)

Jareko, po przyjrzeniu się wiem, że to nos kota, ale widzę co innego :wink:. Wiosna, czy co? :lol:

jareko
12-04-2005, 23:22
tez teraz zauwazylem nos kota
Taaaa......to wiosna panie sierzancie nadchodzi ;)

AVID
13-04-2005, 02:23
Witaj jareko:):)Mam nadzieję że mnie pamiętasz.obrady sie skonczyły jeśli chodzi o okna i żonka chce drewniane więc z naszej współpracy chyba nici ale dziękuje Ci za Twój czas.A myślałem że będę miał najlepszego instalatora w Polsce ale ona sie uparła i cóż robić.Okna będą prawdopodobnie z firmy FERNO z P4 i okuciami no własnie i tu pytanie bo u nich nie ma terminologii wk 2 mimo ze "jadą "na ROTO tylko nazywaja je ROTO typ E 5 czy to nie jakaś mina???
A tak na marginesie to i tak będę Cię chciał zaprosić jeśli sie zgodzisz oczywiście jak będą je montować żebyś spojrzał swoim fachowym okiem na ten montaż.Napoje itd.zapewniam w każdej ilości:):):)i odwózkę Ciebie pijanego do domu też:):):)
Pozdro:)

stary
13-04-2005, 10:38
Witaj jareko:):)
Jareko pewni jeszcze kima po nocnej pogawędce w 'psychologu dyzurnym"

.Okna będą prawdopodobnie z firmy FERNO
:-?

... i okuciami no własnie i tu pytanie bo u nich nie ma terminologii wk 2 mimo ze "jadą "na ROTO tylko nazywaja je ROTO typ E 5 ...
Ktoś nie bardzo wie o czym mówi: okucia do okien drewnianych różnią się od tych do pcv przede wszystkim stroną zawiasową - w drewnie zawiasy są wpuszczane w ramę na różną głębokość , w pcv montowane na wierzchu.
Typ E5 w Roto noszą okucia do okien drewnianych z luzem wrębowym 12 mm z płytko wpuszczanymi zawiasami - tak to prosto mozna określić- kiedyś były głębiej .Zaczepy dociskowe w takiej wersji są montowane na wierzchu.
Sama nazwa E 5 nie odnosi się do żadnego stopnia zabezpieczenia- mogą Ci co najwyżej ściemnić , że każde skrzydło jest zabezpieczone jednym zaczepem na dole w wersji podstawowej. :wink:
Okucie E 5 tak jak i inne można rozrzerzyć na np. E5 WK1 czy E5 WK2 i dziwi mnie, że człowiek o tym nie wiedział :o :o :o

typ E 5 czy to nie jakaś mina??
nie jest to żadna mina :wink:

AVID
14-04-2005, 09:41
To jesli chce kupić okna z szybą P4 to powinny być chociaż z WK1 mam rację???

jareko
14-04-2005, 09:54
biorac pod uwage ze wlamania w 99,9% nastepuja poprzez wywazanie skrzydel zrobilbym odwrotnie - okucia WK-II a szyba bezpieczna A-1 (dawne nazewnictwo O-2) jesli jzu tu ograniczenia kosztow szukasz. Pomysl nad tym co napisalem wyzej o Fixach. W drewnianych tazke tak zrobic mozna :)
I na koniec jedna uwaga - jak juz jakas opcje wybierzesz nie chwla sie tym na forum - moze jakis zlodziejaszek przyjdzie by szybke ci wybic gdyz bedzie wiedzial iz masz zwykla lub okno wywazy jesli na okuciach zaoszczedzic bedziesz chcial
Naprawde - tu apel do wszystkich - nie dzielcie sie zbyt szczerze o swych rozwiazaniach dotyczacych bezpieczenstwa - to moze byc latwa podpowiedz dla amatorow cudzej wlasnosci a czesto na waszych stronkach nawet wiadomo gdzie stoi domek, jak wyglada w srodku i co i gdzie go zabezpiecza

AVID
14-04-2005, 10:20
To już nic nie mówię jakie będą:):):)Reszta na PRIV:):):)

slaw
14-04-2005, 11:03
AVID - Ferno oferuje bodajże okucia antywłamaniowe w stopniach 1-4. Dopiero stopień 3 to WK1 a stopień 4 to WK2 - zwróć na to uwagę, bo zapłacisz za stopień 2 dosyć tanio, ale to nie będzie nawet WK1...

Poczytaj o tym więcej np. tutaj: Stopnie 1-4 (http://www.gebauer.com.pl/BEZPIECZ/mainBEZP.htm)

Koniecznie też weź klamki z jakimś zabezpieczeniem, bo przy zwykłych klamkach okno otworzysz kawałkiem wygiętego druta.

Pamiętaj, że złodziej najpierw spróbuje po cichu otworzyć okno lub wyłamać okucie a dopiero jak mu się nie uda będzie myślał o wybiciu szyby. P4 to zbędny wydatek, jeżeli do budynku można się dostać inaczej niż tylko przez szybę.

Juras74
14-04-2005, 19:02
Panowie doradźcie coś w sprawie przesuwnych okien tarasowych PVC.
Mam otwór o wymiarach 270x240cm i chciałbym okno dzielone na dwa, jedno stałe drugie przesuwane. Znalazłem dużo o drewnianych, ale nie udało mi się nic znaleźć o PVC. Chodzi mi głównie o dobrego producenta który ma takie w rozsądnej cenie. Na co zwrócić uwagę przy takich oknach?

stary
15-04-2005, 00:03
Drzwi przesuwne o takich wymiarach dają najlepszy efekt praktyczny i wizualny przy Twoim podziale -pół na pół. Warunkiem, niezaleznie od systemu, jest tutaj zastosowanie skrzydła szerszego tzw. balkonowego ze względu na gabaryty. Średni koszt takiego okna białego, trzykomorowego z fixem w ramie i ciepłą szyba to ok. 3500 netto bez montażu. Na temat wyboru producenta z pewnych przyczyn nie bedę się wypowiadał :wink:
W wolnej chwili poczytaj to co z wielkim trudem stworzył Gość w przyklejonym u góry wątku Wszystko co do tej pory było o oknach na forum (http://www.murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=40173) o producentach i drzwiach balkonowych oraz niedawny wątek Drzwi tarasowe otwierane czy przesuwne (http://www.murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=44138&start=0&postdays=0&postorder=asc&highlight=tarasowe)

dennis
15-04-2005, 00:21
Chcialbym poradzic sie na temat wyboru okien schueco.
Corona CT 70, lub tez Corona SI 82 ?
1. Czy roznica pod wzgledem technicznym jest duza?
2. CT 70 ma rozne modele, mi osobiscie podoba sie model cava, nie wiem jednak czy inne modele pod wzgledem technicznym sa lepsze czy jest to tylko sprawa gustu?
3. Prosilbym o podanie dobrego producenta tych okien na terenie Bielska-Bialej, lub tez okolic.
Z gory dziekuje

G0ŚĆ
15-04-2005, 00:41
Na koniec napisałem, że nie wykluczone iż moje okna skontroluje Pan z ITB :wink: , oni się wystraszyli chyba, bo razem z oknami mają mi certyfikaty od razu dać, chyba do tej kontroli.

Mocno bym się zdziwił gdyby Domel dostarczył Ci certfikat na te okna. Okna są okleinowane?, pieciokomorowe?, zlicowane?
Powinien to być certyfikat zgodności ITB lub deklaracja zgodności producenta (poparta niezależnymi wynikami badań) z Aprobatą Techniczną ITB na dany system profili (3 komorowy, 5 komorowy itp). Aprobata Techniczna ITB powinna dopuszczać wykonywanie okien kolorowych z okleiną.

Ślimak Maciek
15-04-2005, 02:34
Witam ponownie - sezon zakupów nadchodzi, właśnie przejrzałem oferty producentów drewnianych okien i dokonałem wstępnej selekcji. Miałem zamiar skorzystać z uprzejmości Pchelka i zamęczać go PRIVatnie - ale może nie tylko ja chciałbym wiedzieć, czy warto się zadawać z następujacymi firmami (wszystkich pytałem o sosnę lub meranti P4/WK2):

1. Okland (okucia GU, lakiery Gori/Sigma) - ceny przyzwoite
2. CDM (Siegenia, Gori/Sigma) - ceny jw; ciekawe, że oba rodzaje lakierów w tej samej cenie, za to na pierwszy 5 a na drugi tylko 3 lata gwarancji; zaproponowali mi zrobienie okna nietypowego bez gwarancji :o :o :o .
3. Welet Company (GU, lakier ?) - ceny niezłe; oferta najdokładniej opisana; trochę obawiam się drugiego członu nazwy f-my: "w upadłości" :o
4. Natura (ROTO, Glasurit) nowa linia Natura-Elegancja, cena niezła
5. Stollar Olecko (Siegenia, lakier ?) - cena trochę powyżej średniej
6. Ortis (GU, Gori) - cena dobra; godło Teraz Polska (hmm, JW Construction też dostało...); nie wiedzą, czy dadzą radę zrobić mi nietypowe :-?

Odnośnie wspomnianego nietypowego - to ośmiokąt foremny o średnicy 90 lub 100 cm, długość boku ok. 40 cm, musi się rozwierać. Jedni producenci twierdzą, że można nawet R-U, inni, że co najwyzej FIX. Pchelek widział rysunek i stwierdził, że co namniej obrotowe można zrobić.

Czy fachowcy mają jakąś opinię na powyższe tematy?

Pozdrawiam,

Maciek

Charlie
18-04-2005, 09:54
Z tego co jest mi wiadomo to CDM produkuje najlepszą kantówkę sosnową w Polsce ale czy to się przeżuca na wyrób końcowy ?

Ślimak Maciek
18-04-2005, 09:55
Czy to nasze pytania są takie nudne, czy może w Acapulco zaczęły się właśnie tygodniowe obrady Kongresu Okniarzy Polskich, dla wszystkich ekspertów Forum Muratora uczestnictwo gratis + osobista hostessa?

Na wypadek, gdyby ktoś tu jednak znad lazurowego basenu (czy czegoś przyjemniejszego) zaglądał 2 kwiatki nt szerokości ramki przy szkleniu P4:
1. Warszawski dealer Oklandu: Ten pakiet szybowy ma k=1.1, bo przecież P4 jest grubsza i jeszcze folia - razem z argonem izolują tak, że nie trzeba 16 mm. Zresztą klienci nie chcą, żeby pakiet był taki gruby. Ale jeśli pan chce, nie ma sprawy.
2. Handlowiec Wiktorczyka na targach: Producent pakietów (f-ma z Katowic na G) gwarantuje, że pakiet ma k=1.1, mimo węższej ramki - i na dodatek jest jeszcze argon i szybę pokrywa się krzemem. Przecież tych pakietów nie robi się grubszych - grubsza szyba lepiej izoluje.
W obu wypadkach stanowczo zaprzeczano, żeby wartość k była gorsza, np. 1.3. :o Za to np. Goran i Tomstol zaznaczają to w ofercie sami, nawet niepytani.

Ja wprawdzie prosty humanista jestem, ale chyba głównym izolatorem jest ta pustka powietrzna odpowiednich rozmiarów?

Pozdrawiam,

Maciek

Ślimak Maciek
18-04-2005, 10:02
Z tego co jest mi wiadomo to CDM produkuje najlepszą kantówkę sosnową w Polsce ale czy to się przeżuca na wyrób końcowy ?

Dzięki, Charlie - właśnie to pytanie mnie nurtuje :D Swoją drogą, usłyszałem od przedstawiciela Gebauera, że dobrej sosny w Polsce jest niewiele i oni dla siebie klejonkę sosnową sprowadzają z Niemiec :o

A tak z ciekawości - znad basenu? :wink:

jareko
18-04-2005, 10:05
Śimak - pkt 1 i 2 - no c oz - kit wciskaja
pkt.3 - prawde mowia
ale tak przy okazji :)
samo powietrze dlaoby ci tylko k=2,8, zwieksza sie k poprzez napylenie warstwy niskoemisyjnej i juz spada do cirka 1,6 dopiero pozniej dodanie argonu powoduje ze zmniejsza sie do 1,1. Przy ramce 16mm oczywiscie I na ogike ;) zmiejszenie grubosci ramki a tymm samym grubosci warstwy izolujacyj musi spowodowac zwiekszenie k (zmniejszenie izoacyjnosci)
Poza tym P-4 na ramce 16 ktora to 1,1 gwarantuje w takim zestawie przewaznie dodatkowo podnosi cene okna - dlaczego?
Sama szyba u wiekszosci producentow jest drozsza (sam zastanawiam sie skad bierze sie ta roznica?) a inne listwy przyszybowe z racji tego iz towar jest to mneij chodiwy maja tez swoja cene ;) nie wiedziec dlaczego wyzsza

Ślimak Maciek
18-04-2005, 10:34
Jareko, jak rozumiem, chodzi ci o wyższą cenę listwy przyszybowej. No cóż - inny - jako rzekłeś, mniej chodliwy towar, na dodatek raczej dla upierdliwego klienta (patrz Okland, z całym szacunkiem zresztą, bo facet sympatyczny i na montażu się chyba zna) - mnóstwo argumentów, żeby podnieść cenę.
Dzięki wam wiemy, o co odnośnie okien pytać - tylko wkurza mnie, że ci handlowcy tacy niedokształceni. Wybaczę im jeszcze wstępne wciskanie kitu - w końcu to handel, od początku świata tak to wygląda - ale czemu wyglądało to kilka razy tak, jakby marudny :wink: klient wiedział więcej od Pani/Pana Subiekta? Niech mnie już nawet robią w konia - ale trochę wiedzy, inteligencji, fantazji - a nie tępo: grubsza szyba wystarczająco izoluje albo producent gwarantuje :evil: Ale pewnie zbyt wiele wymagam :roll:
Chociaż można też uczciwie i kompetentnie - jak wspomniane Goran czy Tomstol :)

Pozdrawiam,

Maciek

Kleco
18-04-2005, 20:16
Jutro muszę zamówić okna. :o Ze wszystkich wybrałem pięciokomorową Vekę i Salamandra. Salamander troszkę tańszy. Proszę o Wasze opinie, napewno Wasze sugestie pomogą mi wybrać. Z góry dziękuję. :-?

pchelek
18-04-2005, 20:39
Jednak Salamander 8) - jest bielszy i gładszy [a z jakiej firmy te okna?????]

Kleco
18-04-2005, 20:52
FALROW z Częstochowy tylko że oni ściągają je chyba ze śląska. Dają mi 5 letnią gwarancję z corocznymi bezpłatnymi przeglądami. Szczerze powiem że byłem zdecydowany na Vekę (to chyba wpływ tego forum), ale może jednak zmienię zdanie
Aha jeszcze jeden szczegół Veka ma kolor w masie, Salamander ma okleine na biały profil.

pchelek
18-04-2005, 20:54
Wszyscy ale to wszyscy [czy tak się pisze] handlowcy mówią, że mają szyby 1,1. Jakby powiedzieli, że mają szyby 1,3 czy 1,2 to by wypadli z rynku. Te 1,1 to jakieś fatum, jakiś fetysz, coś niezmiernie cennego, bezcennego, najlepszego na tej ziemi. Tak naprawdę to te szyby mają 1,3 - 1,4. W oknie to nie ma żadnego znaczenia. Te ułamki U to znikają w ogólnym bilansie okna. Ponadto okno musi być uchylone - inaczej szybko się tlen w powietrzy zużywa i powstaje dwutlenek węgla.
Te szyby w szerszych pakietach są droższe go wymagają innych listew przyszybowych, które są droższe od standardowych.

pchelek
18-04-2005, 20:58
dennis - SCHUCO SI 82 to już Mercedes klasy A, jak nie Royce. Ktoś to w Polsce już robi ???- toż to w Niemczech jest nowość.
Ja mam CT 70 na szarych uszczelkach i szybami o zwiększonej izolacyjności akustycznej 40dB. Już to jest super - system. jareko potwierdzi.

Kleco
18-04-2005, 20:59
Veka (Firma TP-OKNA z Częstochowy) daje 10 lat gwarancji

jareko
18-04-2005, 21:07
Pchelek - co tu potwierdzac - TY powiedziales - wystarczy

jareko
18-04-2005, 21:11
Veka (Firma TP-OKNA z Częstochowy) daje 10 lat gwarancji
Ciekawe na co ?
Mily usmiech?
Juz bylo nie raz o marketingu i o gwarancjach
To zaden argument za oknami czy producentem

Ko***y
18-04-2005, 21:23
Ja wybrałem VEKĘ,właśnie dlatego że jest barwiona w masie. Małe zadrapanie i co? Będę z flamastrem biegał ?

mdzalewscy
18-04-2005, 21:39
Ja wybrałem VEKĘ,właśnie dlatego że jest barwiona w masie. Małe zadrapanie i co? Będę z flamastrem biegał ?
już zaraz podrapiesz okna

pattaya
18-04-2005, 21:47
Jak będziesz drapał,to załóż drewniane.

zibicwikla
18-04-2005, 21:48
Kolor-VEKA
Białe-SALAMANDER

zibicwikla
18-04-2005, 21:52
a raczej:
kolor lub białe-VEKA
białe-SALAMANDER

P.S. Sp...... stąd bo wiem czym ta dyskusja zaraz się skończy.....

Ko***y
18-04-2005, 22:01
Nie,drapał nie będę.Ale wiecie że jak coś może być podrapane,to będzie napewno.Drewniane? Chciałbym,ale chcieć to móc! Momo to dziękuję za radę! Pozdrawiam.

pattaya
18-04-2005, 22:02
Drewno kosztuje tyle co PVC.

Kleco
18-04-2005, 22:10
Jareko, więc które według Ciebie są lepsze? (zaznaczam: złoty dąb zewnątrz, białe wewnątrz) :-?

Ko***y
18-04-2005, 22:10
Co to za drewno? Albo,co to za PCV.I gdzie są takie ceny?

mdzalewscy
18-04-2005, 22:11
Jareko, więc które według Ciebie są lepsze? (zaznaczam: złoty dąb zewnątrz, białe wewnątrz) :-?
nie pamiętam gdzie, ale chyba wypowiadał się za Salamandrem, podawał 2 najlepsze profile według niego i jednym był Salamander, a drugim nie była Veka

pattaya
18-04-2005, 22:12
Kolisty
Robiłem wyceny do swojego domu
PVC od 13tys(białe,brzydkie) do 23tys(bodaj złoty dąb,całkiem-całkiem)
drewno od 16tys(Pustków) do 25tys (Urzędowski Galux,meranti k=0,5)

Ko***y
18-04-2005, 22:13
Kleco,cokolwiek zrobisz bedziesz żałował.Kup takie,jakie Ci się podobają.

Kleco
18-04-2005, 22:19
Kleco,cokolwiek zrobisz bedziesz żałował.Kup takie,jakie Ci się podobają.
BArdzo pocieszające :D
Dla mnie one mają taki sam wygląd.
Chyba rzucę monetą.
:wink:

Ko***y
18-04-2005, 22:28
Ja też nie kupiłem "z marszu". Dom pewnie mam mniejszy,więc VEKA orzech,ciepła ramka,rygle i inne bajery-10200. Najtańsze drewniane(meranti) o 4000 więcej. A tak wlaściwie to czytałem bardzo złe opinie o meranti.Podobno nasi rodzimi producenci używają do produkcji stolarki drewna meranti o zbyt małym ciężarze właściwym.Jest zbyt miękkie,ale za to dobrze się obrabia. Co na to forumowicze,macie jakieś uwagi?

stary
18-04-2005, 23:59
FALROW -..... Dają mi 5 letnią gwarancję z corocznymi bezpłatnymi przeglądami....
Nie ukrywam, że ta gwarancja wygląda na bardzo rzetelną -oby tacy byli rzeczywiście. Na 10- letnia gwarancję przymknij oko- :wink: Sprawdz kto jest producentem Veki i Salamandra oraz ile sprzedawcy 'urzędują" na rynku. Jeśli wszystko będzie w porządku to bierz SALAMANDRA!!!
P.S. Teraz trochę niektórych zbulwersuję: :evil: profile ze ścianką zewnętrzną podwójnie barwioną szybciej sie wypaczają :evil: - moim (i nie tylko) zdaniem wynika to z różnej odporności na temperaturę profili białych i kolorowych.!! Zauważyłem juz to nie raz. Co na to spece powiedzą ? :-?

mdzalewscy
19-04-2005, 00:16
Teraz trochę niektórych zbulwersuję: :evil: profile ze ścianką zewnętrzną podwójnie barwioną szybciej sie wypaczają :evil: - moim (i nie tylko) zdaniem wynika to z różnej odporności na temperaturę profili białych i kolorowych.!! Zauważyłem juz to nie raz. Co na to spece powiedzą ? :-?
gdzieś czytałem bardzo sensowne i poparte dowodami identyczne spostrzeżenia kogoś tam, iż właśnie barwione w masie są bardziej podatne na odkształcenia w wyniku temperatury.

pirat
19-04-2005, 08:01
Heej ja kupiłem VEKA Perfektline (5 komorówki) robiła to to firma www.vetrex.com.pl, kupowałem u ich lokalnego przedstawiciela. Zewnętrznie złoty dąb (dla niektórych sraczka) od środka białe. Profil barwiony w masie pisał tu ktos ze sie nie podrapie okien ... akurat ekipa mi jedno okno 'dziabła" z bliska widac z daleka nie ma problemu jak by była tylko sama okleina widac by było białą szramę. Okna montowane na jesień 2003r. na razie działają :lol:

Ślimak Maciek
19-04-2005, 08:58
Ślicznie szanownym ekspertom dziękuję za rozwiewanie mitu 1.1 Pokornie jednak zauważam, że okno wszak nie z samej szyby się składa, takoż upraszam nieśmiało o spoczęcie okiem na pierwszym moim pytaniu, jakieś 10 cm ekranu wyżej.

Pozostajac z należnym wyrazami,

Maciek

:lol: :lol: :lol:

Charlie
19-04-2005, 09:07
Szkło jest najmniej znanym elementem dla sprzedawców okien oraz ogółu z kilku przyczyn - zawsze tak było :lol:

Co do sposobu manipulowania informacjami to ten krzem ... to było piękne :lol: ale pozwolę sobie przytoczyć pewien text dealera:

proszę Pani te szprosy między szybami to nic innego jak KRATA w oknach. Na pewno nikt się Pani nie włamie do domu.

...albo; szyba P4 to szyba KULOODPORNA :lol:

Masa ludzi się na to nabiera czy na inne pseudo info..

Taki jest ten nasz świat - wesoły jak ma
się odpowiednie podejście :lol:

Narra - trzymajcie się ramy i majtek mamy :lol:

Charlie
19-04-2005, 09:18
Z tego co jest mi wiadomo to CDM produkuje najlepszą kantówkę sosnową w Polsce ale czy to się przeżuca na wyrób końcowy ?

Dzięki, Charlie - właśnie to pytanie mnie nurtuje :D Swoją drogą, usłyszałem od przedstawiciela Gebauera, że dobrej sosny w Polsce jest niewiele i oni dla siebie klejonkę sosnową sprowadzają z Niemiec :o

A tak z ciekawości - znad basenu? :wink:

GEBAUER - bardzo dobra firma - większość sprzedaży lokuje na terenie Niemiec i to determinuje pochodzenie ich poddostawców (chodzi głównie o tzw. papiery). Kantówka sosnowa niemiecka z dużym prawdopodbieństwem może być wykonana z polskiej tarcicy czy czeskiej.

W polskim społeczeństwie tkwi w podświadomości myśl, że wszystko co niemieckie jest super i dla tego sporo firm akcentuje tę idee w reklamie -

deutschlan uberalles a wszystko to przez mercedesa (moim zdaniem)

Narra

Charlie
19-04-2005, 09:21
PCHEŁEK - mam pytanie.

Czy profile pvc, których budowa molekularna zawiera tzw. RECYKLED posiadają wytrzymałośc taką samą jak ze 100% pcv ?

Serdeczna prośba o oficjalne info..

G0ŚĆ
19-04-2005, 23:48
Wszyscy ale to wszyscy [czy tak się pisze] handlowcy mówią, że mają szyby 1,1. Jakby powiedzieli, że mają szyby 1,3 czy 1,2 to by wypadli z rynku. Te 1,1 to jakieś fatum, jakiś fetysz, coś niezmiernie cennego, bezcennego, najlepszego na tej ziemi. Tak naprawdę to te szyby mają 1,3 - 1,4. W oknie to nie ma żadnego znaczenia. Te ułamki U to znikają w ogólnym bilansie okna. Ponadto okno musi być uchylone - inaczej szybko się tlen w powietrzy zużywa i powstaje dwutlenek węgla.
Te szyby w szerszych pakietach są droższe go wymagają innych listew przyszybowych, które są droższe od standardowych.

Jeżeli mam certyfikat z Instytutu Szkła na szybę 4-16A-4 thermofloat podający, że w wyniku badań stwierdzono że w/w szyba posiada współczynnik 1,1 W/m2K to ile mam mówić klientom??? 1,3??? 1,4???
Jezeli ma taką budowę to do obliczeń jest przyjmowane 1,1 i koniec kropka.

Być może te ułamki znikają w ogólnym bilansie okna, ale może przy szybie o wsp U=1,1 para wodna się nie skropli, a na szybie o U=1,4 (np. 44.4-10A-4t) w identycznych warunkach może już się pojawi?

Może listwy są i droższe. Znam takiego producenta co oferuje szybę obustronnie ze szkłem bezpiecznym, daje ramke 6mm i zapewnia że szyba ma U=1,1. (44.2-6-44.2 pakiet szybowy 24mm)

Ślimak Maciek
20-04-2005, 11:32
Dzięki, GOŚCIU - czyli jednak mam rację, że się dopytuję o ten współczynnik k przy P4.

Ale czy mógłbym jeszcze usłyszeć od was coś o wymienionych kilka postów wyżej firmach - a dokładnie, czy znacie jakieś przeciwskazania do zadawania się z nimi? Chyba, że nie mają żadnych "wad ukrytych" i pozostaje tylko wybrać subiektywnie najlepszą - w takiej sytuacji nie będę już P.T. Ekspertów zanudzał i sam dokonam selekcji :D

Pozdrawiam,

Maciek

gc
20-04-2005, 11:47
Mam pytanie nieco prawne. U mnie w domu prowadzona jest naprawa szkód górniczych. W wyniku działania kopalni dom nieco się pochylił i popękały ściany. To spowodowało że okna drewniane też się pokrzywiły tak żę skrzydła się zaczęły blokować w ramie, niektóre szyby popękały. W ugodzie inspektor oceniający szkody nakazał naprawienie okien przez "regulację stolarki okiennej". Firma regulację przeprowadzała przez struganie okna w miejscach gdzie się zakleszczało . Na moje uwagi że to jest niszczenie okna, inspektor nadzoru stwierdził, że dopasowanie okna przez struganie jest prawidłową formą regulacji. Stąd moje pytanie przede wszystkim chyba do Pchełka - bo jak widzę z lektury najbardziej oblatany w zagadnieniah prawno-normowych - czy faktycznie tak jest. Jeżeli jednak nie to co może być podstawą prawną do podważenia opinii inspektora nadzoru. Z góry dziękuje za wszelkie informacje.

budulec
20-04-2005, 12:02
[quote="G0ŚĆ"]

Jeżeli mam certyfikat z Instytutu Szkła na szybę 4-16A-4 thermofloat podający, że w wyniku badań stwierdzono że w/w szyba posiada współczynnik 1,1 W/m2K to ile mam mówić klientom??? 1,3??? 1,4???
Jezeli ma taką budowę to do obliczeń jest przyjmowane 1,1 i koniec kropka. (...)
quote]

Gościu, czy mógłbyś podać nr normy wg której został wyznaczony ten współczynnik.
pzdr

mdzalewscy
20-04-2005, 14:44
mam "okno" z luxfer (ściana 3m. od granicy), wiadomo parametrami cieplnymi pustak szklany to nie grzeszy.
- Czy jest możliwość wstawienia okna symulującego luksfery, okno stałe, szlenie w ramie, szprosy konstrukcyjne dzielące okno i udające luksfery ?.
- A może drugi pomysł ?, za luxferami od wnętrza wstawić okno szklone w ramie, a może tylko samą szybę np.1.1 zamocowaną w tynku, itd...

Boowa
20-04-2005, 16:00
z innej beczki:

szukam forumowiczów którzy mają zamontowane okna z Gidanexu, i którym montowała je ekipa która trwale z nimi współpracuje..
a chciałbym zapytać czy są zadowoleni i ewentualnie na co zwrócić uwagę przy ich pracy..
mniej więcej w połowie czerwca będą u mnie działać..

jareko
20-04-2005, 21:26
.....A może drugi pomysł ?, za luxferami od wnętrza wstawić okno szklone w ramie, a może tylko samą szybę np.1.1 zamocowaną w tynku, itd...
i to jest jedyny dobry pomysl Mdzelawski :)
tylko nie bezposrednio w tynku tylko w jakiejs ramce ktora sobie cala zatynkujesz a w niej pozostaw troszke luzu - wszak szklo tez pracuje na swoje wymiary ;)
I jesli juz to od strony pomieszczenia daj co najmniej bezpieczna by przypadkiem nie stluc lub hartowana - hartowana per saldo bedzie lepsza
Tylko gdzie sie podzieje urok luksfery? Wszystko diabli wezma a w sezonie grzewczym stracisz na niej tyle co wydasz na 1.... 2..... czy nawet zgrzewke piwa
Pomysl czy warto psuc to co ladnie wyglada i dobrze zrobione ma swoj urok
A swoja droga zaoszczedzisz mniej gdyz wietrzyc i tak bedziesz wiec nie daj sie zwariowac jak inni
A przy okazji - zabierz w koncu te muche z kociego nosa bo jakos ciagle mi sie inaczej kojarzy ;)

pchelek
20-04-2005, 21:30
Niech ten Inspektor nadzoru mózg sobie zestruga - możesz mu to powiedzieć. Tylko idiota [innego słowa nie znajduję] może nakazać struganie współczesnych okien drewnianych. Nie można tego robić bo utracisz szczelność a ponadto jest to niemożliwe bo przeszkadzają zaczepy i okucia. Wręby są pasowane do 1 mm. Można tylko regulować na zawiasach. Ale jak okno się powykrzywiało to mogło być żle zamocowane. Drewniana rama jest bardzo sztywna i trudno jo przekosić. Sprawdź przekątne ram skrzydeł i ramy. Powinny się różnić o najwyżej 2 do 3 mm.
No różne brednie słyszałem - ale ten Inspektor to pobił rekordy indolencji.

pchelek
20-04-2005, 21:37
czy tak zwany Recykled [czyli materiał z powtórnej obróbki PVC = przemiał odpadów i ponowne wytłaczanie czy materiał oryginalny - świeży to jest to ten sam materiał. PVC można przerabiać w nieskończoność.
Z tym, że ten recykled może być zanieczyszczony gumą z uszczelek, innymi zaniczyszczeniami i nie jest już tak dobry. dlatego recykled daje sę jako spodnią warstwę a na wierzch materiał nowy. Z recyklingu profile wytłaczane w 100 % robi bodajże jedna firma i z tego co wiem to ma jakieś z tymi profilami kłopoty. Dlatego kupowałbym - jak już z recyklingu - to profile z rdzeniem ze materiału starego ale na wierzch to lepiej niech idzie materiał nowy.

Charlie
20-04-2005, 22:12
Dzięki za info pchełek - pytałem się w kontekście 5 komorowego Gealana (właściwie 3 przerobili na 5). Właśnie ma z zewnątrz normal pvc a w środku jest szary. Narzekają co poniektórzy producenci na zgrzewnie recykled-u - nie zawsze jest tak jak powinno być. Ale radzą sobie :)

Charlie
22-04-2005, 20:01
Co jest - nic się nie dzieje ?!

Juras74
22-04-2005, 23:55
Kleco, a miałeś wycenę w OKNOPLAST (dają teraz na starcie 26% rabatu + 5% za pełną zaliczkę). Jaką cenę wynegocjowałeś w FALROW?

Ko***y
23-04-2005, 09:30
To pięknie brzmi: 26% na starcie plus 5% za zaliczkę.Tylko od jakiej ceny jest ten rabat ? To znany chwyt marketingowy.Może się okazać że inna firma zrobi równie dobrze i taniej.

i_ska
23-04-2005, 12:56
Witam

Przyłączę się do postu i zapytam wprost zaproponowano mi okna drewniane z firmy DRUTEX, nie słyszałam nic o tej firmie, jeżeli ktoś je ma niech napisze czy są dobre, bo Pan w sklepie z dwóch znanych mi firm Urzędowskiego i Wołomin zaproponował jak bardzo dobre firmy Drutex.

jareko
23-04-2005, 13:50
Co jest - nic się nie dzieje ?!
a co ma sie dziac? OKna za drogie wiec wszedzie na luksfery lub zamorowywane sa ;)
Bryndza i tyle :(

czmirek
23-04-2005, 15:09
Witam

Przyłączę się do postu i zapytam wprost zaproponowano mi okna drewniane z firmy DRUTEX, nie słyszałam nic o tej firmie, jeżeli ktoś je ma niech napisze czy są dobre, bo Pan w sklepie z dwóch znanych mi firm Urzędowskiego i Wołomin zaproponował jak bardzo dobre firmy Drutex.
ze nic nie slyszalas o tej firmie swiadczy tylko o tym ze jeszcze okien nie wymienialas jeden z najwiekszych producentow w branzy ale nie o to przeciez chodzi.
z tych 3 wymienionych powyzej firm na dzien dobry mozesz odrzucic urzedowskiego powod - suche szklenie (dla mnie jest to powod ) na poczatku pan urzedowski zabiegal o klijentow obecnie roznie to wyglada.
co do wolomina to tylko przypomne glosna wpadke w warszawie poszlo o wadliwe kilkaset okien na jednym z osiedli ( niestety zapomnialem bylo to juz kilka lat temu ) ale byc moze sie poprawili , jednak czesto u przedstawicieli okna sa malowane trzy-krotnie a klijent dostaje pomalowane dwa razy taki drobiazg a boli.
no coz drutex jak zaczynali okna drewniane produkowac bylo ok. jednak przez ostatnie prawie 2 lata nie mam kontaktu z drutxe-m i nie wiem czy nie poszli na latwizne po przeksztalceniu sie w s.a. jak to sie stalo z oknami pcv
zycze dobrego wyboru pozdrawiam

pchelek
23-04-2005, 21:32
stary - coś w tym jest.
Ja po serii ostatnich badań okien kolorowych już zupełnie jestem głupi.
Wychodzą rzeczy kompletnie dla mnie niezrozumiałe.
Natomiast potwierdza się moje przypuszczenie, że najlepsze i najtrwalsze są okna na stabilizatorach ołowiowych a najsłabsze na cynowych. Cynkowo-wapniowe są po środku.

Juras74
23-04-2005, 23:48
To pięknie brzmi: 26% na starcie plus 5% za zaliczkę.Tylko od jakiej ceny jest ten rabat ? To znany chwyt marketingowy.Może się okazać że inna firma zrobi równie dobrze i taniej.
Może to i marketing, ale bardziej w tym, że w sumie to oczywiście nie 31%, bo najpierw liczą 26%, a te 5% już po upuście, więc wychodzi mniej.
A co do ceny, to niby od ceny producenta, mam taki folder i są ceny wyszczególnione i od tych było liczone. Ceny te zgadzają się z tymi z Muratora marcowego (bynajmniej dla podanego przykładowego okna).
Np. dla okna 1435x1465 (białe, 5 komorowe Veka, jedno skrzydło) po upustach wychodzi ok. 557 zł. Czy to dobra cena?
A może ktoś się orientuje jak się ma oznaczenie antywłamaniowych okuć Maco 'DIN C' w stosunku do oznaczeń WK..?
A teraz mam chwilę zwątpienia :-? co do tych okien, bo zacząłem czytać wątek o reklamacji pokrzywionych profili Oknoplastu :(, ale może po roku się coś zmieniło na lepsze.
Ale z drugiej strony odwiedziłem dzisiaj kilka salonów w Częstochowie i wszędzie obracałem się na pięcie, bo nie produkują przesuwnych okien tarasowych z niskim progiem :o , a na tych najbardziej nam właśnie zależy.

Juras74
23-04-2005, 23:49
Ja po serii ostatnich badań okien kolorowych już zupełnie jestem głupi.
Wychodzą rzeczy kompletnie dla mnie niezrozumiałe.


A o jakie badania chodzi ?

jareko
23-04-2005, 23:57
Pchelek - nie cos w tym jest tylko tak wlasnie jest i chyba Stary dobrze to tlumaczy. Nie wiem jak teraz ale oslawiona dzieki DGG (czy jakos tak - wylozyli sie bo miast siebie w TV reklamowac promowali VEKE i tylko ona na tym skorzystala gdyz kazdy wie ze jak okna PVC to VEKA ;) ;) :lol: :lol: ) VEKA odkad ten patent u siebie wprowadzila klopty z tym wynalazkiem sa straszne - dla mnie dziala to jak bimetal ;) polaczenie dwu materialow ktore pod pwywem temeratury gna sie jak cholera ;)

Co do stabilizatorow - kazdy z branzy o tym wie ze najlepsze sa olowiane (choc byl lepszy - kadm) a reszta to wynalazki raczej marketingowe by jeszcze wieksza wode z mozgow ludziom zrobic - co zreszta widac po czesci postow dotyczacych okien - jak chocby slynny juz argument za wyborem producenta co daje 10 lat gwarancji (czesto zaklad uruchamiajac miesiac wczesniej)

Kolisty - To pięknie brzmi: 26% na starcie plus 5% za zaliczkę.Tylko od jakiej ceny jest ten rabat ? To znany chwyt marketingowy.Może się okazać że inna firma zrobi równie dobrze i taniej.
TY to wiesz, ja to wiem (i czesto to powtarzam) i bywalcy tutaj teoretycznie takze wiedza ale inni? Myslisz ze kazdy klient forum czyta i zwoje swe po lekturze uruchamia? Niestety na najstarszy bajer rabatu kazdy sie nabiera

Kleco - Jareko, więc które według Ciebie są lepsze? (zaznaczam: złoty dąb zewnątrz, białe wewnątrz)
Mdzelawski ci juz odpowiedzial choc niepelnie - dla mnie czolowka to Salamander i Schuco albo raczej Schuco i Salamander - pozniej srednica - tak z 40-50 profili na ktore brak tu miejsca by wypisywac i dno (w mojej ocenie by ukrocic napasci ;) ) Panorama i jej klony (czyli to samo pod inna nazwa, gdyz stara juz spalona), Plustec (chwala sie ze sa bezolowiowi i dzieki temu do d...) i wprzypadku tych dwu ostatnich nikt mnie nie przekona ze jest inaczej. Zbyt wiele cudow widzialem szwedajac sie po ludziach

pchelek
24-04-2005, 11:59
Okna się wygrzewa - tak jakby były wygrzewane słoneczkiem naszym co świeci z góry. jedne okna są odporne na takie traktowanie inne gną się jak guma. Wiele zależy od tego jak zostały wykonane - czy np mają otwory odprężające do odprowadzania z komór profili madmiaru ciepła.

i_ska
24-04-2005, 12:37
Witam

Dzięki za odpowiedź, no niestety teraz mam trudniejszy wybór tylko usiąśc i :cry:

stary
24-04-2005, 18:22
Witam
Przyłączę się do postu i zapytam wprost zaproponowano mi okna drewniane z firmy DRUTEX, nie słyszałam nic o tej firmie, jeżeli ktoś je ma niech napisze czy są dobre, bo Pan w sklepie z dwóch znanych mi firm Urzędowskiego i Wołomin zaproponował jak bardzo dobre firmy Drutex.
Okna drewniane DRUTEX-u można śmiało wrzucić na wyższą półkę -nie są gorsze napewno od Urzędowskiego , Wołomin pomijam milczeniem :roll: .

jareko
24-04-2005, 18:24
nie tylko Wolomin - caly stary Stolbud jak i spolki jakie na nim wyrosly
Tam ciagle lata 70-te w umyslach kadry kierowniczej jak i pracownikow :(

Ko***y
24-04-2005, 20:57
Juras 74.Widziałem solidne drzwi tarasowe z niskim progiem(przesuwne) w salonie firmy Wiktorczyk w Pszczynie. Niestety(albo "stety") drewniane. Kawał dobrych drzwi za ok.5000,- Pozdrawiam.

Jarzeb
24-04-2005, 21:04
bynek ten LORD to zapewne zwyczajny THYSSEN i nic nadzwyczajnego,

cholender wlasnie dostalem oferte na okna i na razie tylko Thyssen Lord lub AD miesci sie w "granicach"
Mam dwa okienka 85x210, dwa 150x210, i jedno tarasowe 325x210 boki fix, srodek z ruchomym slupkiem - wycena obejmuje WK1, szybe P2, szprosy i oscyluje ok. 7tys

Naprawde taki NIE NADZWYCZAJNY???

moze poleccie jakas firme z WLKP - pliiiizzzzz

pzdr

Juras74
24-04-2005, 21:07
Panowie doradźcie coś. Byłem już zdecydowany na Oknoplast, ale po doczytaniu wątku o ich wpadce, byłem w szokuj, sam już nie wiem, co o tym sądzić. Przecież oficjalne przyznanie się do błędu i wymiana nieprawidłowych profili na dobre, były by niezłą reklamą.
Chcieliśmy z żoną okna 5 komorowe Koncept (klasyczny kształt) w kolorze dwustronnym złoty dąb. Osiem jedno ramowych do otworu 150x150, w czym 4 z szybą P2 i okuciami antywłamaniowymi, oraz jedno duże tarasowe do otworu 270x240 z fixem, dzielone na pół, przesuwne z niskim progiem. Nie wiem czy ten kolorowy profil Veki nie jest za dobry dla takich okien. Może by skupić się na innym sztywniejszym profilu, tylko znów nie wiem, jakim.
Pchelek doradź coś, bo wspominasz o testowaniu okien w trudnych warunkach. Możesz powiedzieć, które się gną, a które nie? Może być na priva. Dzięki.

Kolisty dzięki, ale jestem zdecydowany na PCV, dobre drewniane są dla mnie za drogie, a poza tym jest wiele ciekawszych zajęć przy domu niż malowanie okien, co kilka lat.

jareko
24-04-2005, 21:23
nadzwyczajny - a wlasciwie powiedz mi czego oczekujesz skoro miesci sie w narzuconych widelkach i jak sadze takze w zalozonych wymiarach nie wystaje poza wykres statyki wiec o co chodzi z tym nadzwyczajnym?

Charlie
24-04-2005, 21:39
nie tylko Wolomin - caly stary Stolbud jak i spolki jakie na nim wyrosly
Tam ciagle lata 70-te w umyslach kadry kierowniczej jak i pracownikow :(

Ja tam lubię nawet przejechać się po takich skansenach - od razu łezka się w oku utacza. Taki ciąg dalszy socjalizmu :lol:

Charlie
24-04-2005, 21:43
Jutro muszę zamówić okna. :o Ze wszystkich wybrałem pięciokomorową Vekę i Salamandra. Salamander troszkę tańszy. Proszę o Wasze opinie, napewno Wasze sugestie pomogą mi wybrać. Z góry dziękuję. :-?

Jak masz pieniądze to SALAMANDER lub SCHUCO CT 70 CAVA

Pozdrawiam

jareko
24-04-2005, 21:44
ja niestety w takim skansenie szkolenie mialem a to co uslyszalem na wieki opinie o nich ugruntowalo

Jarzeb
24-04-2005, 22:06
nadzwyczajny - a wlasciwie powiedz mi czego oczekujesz skoro miesci sie w narzuconych widelkach i jak sadze takze w zalozonych wymiarach nie wystaje poza wykres statyki wiec o co chodzi z tym nadzwyczajnym?

jesli to jest odp na moj post to sorka ale nie rozumiem :o
jesli nie to wybacz i zapomnij :wink:

moze tylko rozwine ze nie nadzwyczajny to po prostu kiepski dla mnie :wink:

stary
24-04-2005, 22:09
Panowie doradźcie coś. Byłem już zdecydowany na Oknoplast, ale po doczytaniu wątku o ich wpadce, byłem w szokuj, sam już nie wiem, co o tym sądzić. Przecież oficjalne przyznanie się do błędu i wymiana nieprawidłowych profili na dobre, były by niezłą reklamą.
Jakąś tam wpadką Oknoplastu nie przejmuj się- każdemu się zdarzają, U nich występują naprawdę rzadko i są jedną z nielicznych moich konkurencji, której zarówno jakość, obsługa klienta, dealera jak i cały poziom usług zasługują na pochwałę- moją. :wink:

Chcieliśmy z żoną okna 5 komorowe Koncept (klasyczny kształt) w kolorze dwustronnym złoty dąb. Osiem jedno ramowych do otworu 150x150, w czym 4 z szybą P2 i okuciami antywłamaniowymi...
Jeśli dobrze rozumuję :jednoramowe= jednoskrzydłowe 1465x 1435 to -2x kolor, szyba P2 +okucia antywł.- to moje zdanie wygląda tak :-? :-? :-?
Mogą ciągle gdzieś pocierać, oj mogą :roll: - niezależnie czy jest to Veka czy inny wynalazek kolorowy

oraz jedno duże tarasowe do otworu 270x240 z fixem, dzielone na pół, przesuwne z niskim progiem. Nie wiem czy ten kolorowy profil Veki nie jest za dobry dla takich okien.
Z tym - chociaz duże jak na kolor- nie powinno być problemów z działaniem :wink:

jareko
24-04-2005, 22:20
moze ja nie zrozumialem - Thysen jest w dalszym ciagu profilem dobrym choc nie z najwyzszej polki - ale nie raz tutaj wspomianlem ze nie polka sie liczy tylko producent i trzymanie sie uczciwie zalecen systemu - zastosowanej stali we wzmocnieniach, odpowiedniego jej mocowania itd - mozna litanie zalecen tu wypisywac

Poza tym jestem zwolennikiem nastepujacej kolejnosci wyboru:

- najpierw musza sie nam podobac a wlasciwie naszym ladniejszym polowkom :)

- pozniej musza gabaryty okien miescic sie w dopuszczalnych przez systemodawce i tutaj nie zamierzajac wszczynac polemiki z innymi specami od okien wykladnia jest wykres statyki i basta. Okno nie jest do eksperymentow - ze niby damy grubsza stal to wytrzyma o 20 cm dodane wiecej - odpornosc na wypaczenia itp zjawiska to nie tylko stal ale takze sam profil i zgrzew. Ono MUSI wytrzymac co najmniej 50 lat

- pozniej oceniamy czy nas na nie stac - jesli nie szukamy dopiero wtedy alternatywy

Tak ja wybieralem swoje okna co nie oznacza ze jest to jedyny sluszny sposob wyboru - to tylko moje zdanie

jareko
24-04-2005, 22:25
....Jeśli dobrze rozumuję :jednoramowe= jednoskrzydłowe 1465x 1435 to -2x kolor, szyba P2 +okucia antywł.- to moje zdanie wygląda tak :-? :-? :-?
tak malo odwaznie o tym mowisz? Stary - krolu zloty - nie poznaje Cie - gdzie sie podziala odwaga? ;)
Bedzie zle chocby nie wiem co mowili chyba ze otwierane tylko do mycia beda a na codzien tylko uchylane. Tak naprawde jest niewiele profili ktore wytrzymaja takie skrzydlo na dodatek bardziej obciazone niz standard i z okuciamu antywlamaniowymi i gwozdziem do ich trumny bedzie ten kolor (nie wazne czy obustronny czy tylko zewnetrzny)
Nawet odradzalbym w kolorze cos takiego w Schuco CT-70 a co dopiero Veka czy inne

Juras74 - A wpadki zdarzaja sie nawet najlepszym i jeden czy dwa posty tuaj nie sa podstawa do zmieny o nich opinii - bo ile to jest % realnej ich produkcji? Ulamki w przypadku kolosa a takim jest OKnoplast. Co innego sposob potraktowania klienta - tu firma faktycznie nie popisala sie.
Mnie czasem zdarzaja sie wpadki, moim dostawcom takze (jak chocby niedawno - wczoraj) choc ja swiece przed klientem oczami - ale niestety - tam gdzie drwa rabia itd. ;)
Wszystko wykonuja ludzie a oni omylni sa (ostatnio technolog popelnil czeski blad zamiast 1840 na produkcje poszlo 1480 - niby glupota a jednak sie zdarza) - natomiest jesli myla sie zbyt czesto to z roboty wywalic ich trzeba i tyle - ale szacunek dla klienta zawsze miec trzeba i basta a on w kazdej sytuacji sie objawia a w kryzysowej szczegolnie. Nie myli sie tylko ten ktory nic nie robi - stara to prawda o ktorej jakze czesto zapominamy

stary
24-04-2005, 22:46
Nawet odradzalbym w kolorze cos takiego w Schuco CT-70 ..
Był kiedyś taki kozak wśród profili co był sztywny a zwłaszcza skrzydło jak choinka :wink: (jak powiedział chyba płk. Zubek- K.Kowalewski w "Rozmowach kontrolowanych" ) zwał się Intertec Greiner- może go pamiętacie, Pchełek napewno go badał. No cóż był- bodajże w 1999 r Greinera kupił Aluplast i do dawnej nazwy zostało dodane Ideal Intertec, z tym, że to już nie to samo...

stary
24-04-2005, 22:56
bynek ten LORD to zapewne zwyczajny THYSSEN i nic nadzwyczajnego,
cholender wlasnie dostalem oferte na okna i na razie tylko Thyssen Lord lub AD miesci sie w "granicach"
Mam dwa okienka 85x210, dwa 150x210, i jedno tarasowe 325x210 boki fix, środek z ruchomym slupkiem - wycena obejmuje WK1, szybe P2, szprosy i oscyluje ok. 7tys
Czy ta cena zawiera montaż, Vat, itp. oraz jakiej szerokości są te fixy po bokach słupka ruchomego??

Naprawde taki NIE NADZWYCZAJNY???Thyssen AD- profil trzykomorowy "kanciasty"
Thyssen Lord- skrzydło półzlicowane pięciokomorowe, rama czterokomorowa.
Jeśli masz wybór w tej samej cenie to bierz Lorda. Thyssen nie jest złym profilem, tylko nie wierz w bajki o sztywności lepszej o 30% od pozostałych profili, chyba że te pozostałe są bez wzmocnień :wink:
Jeśli dalej chcesz Thyssena to szukaj biur Budwaru , w Wielkopolsce niezły był jeszcze Variant, więcej nie pamiętam :roll:

Juras74
24-04-2005, 23:06
Jareko i Stary, to może zrezygnować z szyb P2 i zostawić tylko lepsze okucia, czy wtedy - pod tym względem - będzie dobrze? Okna są widoczne z ulicy, więc jak by ktoś próbował się włamywać to raczej od ogrodu (w moim przypadku za domem, strona południowa), tak bynajmniej mi się wydaje. Tam mam jedno 180x150, ale już dzielone na pół i drugie tarasowe i tam w obydwu zostawił bym z szybą P2
A poza tym wydaje mi się, że takie okna rzadko otwiera się na oścież, raczej tylko uchyla.

stary
24-04-2005, 23:16
Jareko i Stary, to może zrezygnować z szyb P2 i zostawić tylko lepsze okucia, czy wtedy - pod tym względem - będzie dobrze? Okna są widoczne z ulicy, więc jak by ktoś próbował się włamywać to raczej od ogrodu (w moim przypadku za domem, strona południowa), tak bynajmniej mi się wydaje.
Będzie to juz jakimś lepszym wyjściem jesli nie możesz ich podzielić na pół. Przynajmniej rzadziej będą się opuszczać :wink: a i zaoszczedzisz parę groszy. Trudno jednoznacznie coś doradzić- te okna po prostu mają zbyt bogaty wypas przy tych gabarytach - pozostanie jeszcze kolor i okucia. Nie będę Cie namawiał do rezygnacji z okuć wzmocnionych - częściej je uchylaj niz otwieraj! A alarm planujesz jakiś?

Tam mam jedno 180x150, ale już dzielone na pół i drugie tarasowe i tam w obydwu zostawił bym z szybą P2
Z tymi nie powinno być problemów :wink:

Juras74
25-04-2005, 09:44
A alarm planujesz jakiś?

Planuję, ale jeszcze w temat nie wchodziłem.

Wielkie dzięki.

A może znacie w pobliżu Częstochowy jakiś dobrych producentów lub dostawców okien na profilu Salamander lub Schuco? A czy te profile są barwione w masie?
A jak wygląda KBE w porównaniu do VEKI, czy jest sztywniejszy?

Cypek
25-04-2005, 10:19
Oba profile bardzo dobre.
Może okucia któres mają gorsze lub lepsze - sprawdź.

Szaruś
25-04-2005, 10:53
MAm pytanie odnośnie szyb P4.

Guardian robi takie w dwóch rodzajach (http://guardian-europe.com/web/en/guardian_global/content/products/products-laminated_glass-laminated_safety_glass.html -> View Brochure, czwarta strona):

3/1,52/3
4/1,52/4

Dzwoniłem do nich, i mówią że na obydwie konstrukcje (ze szkłem 3 mm i ze szkłem 4 mm) mają atesty.

Ale nie wiem, czy te cieńsze też będą OK. Czy ktoś się z takimi spotkał?

stary
25-04-2005, 11:02
...A jak wygląda KBE w porównaniu do VEKI, czy jest sztywniejszy?
Porównując wersje najbardziej popularne, czyli Kbe na ramie chyba 64 mm i Vekę Softline to Veka jest sztywniejsza- obydwa o głebokości zabudowy 58 mm

jareko
25-04-2005, 18:26
...A jak wygląda KBE w porównaniu do VEKI, czy jest sztywniejszy?
Porównując wersje najbardziej popularne, czyli Kbe na ramie chyba 64 mm i Vekę Softline to Veka jest sztywniejsza- obydwa o głebokości zabudowy 58 mm
Zastanawiam sie Juras co wyniosles z poprzednich naszych ze starym postow skoro pytasz o profile z ktorymi nawet w bieli za kilka lat problem miec bedziesz To juz nie to KBE co chocby 5 lat temu, podobnie i VEKA nie ta wiec chcesz miec klopot -wybieraj - wystarczy rzut moneta i juz "lepszy" wybrany :).
Czlowiek produkuje sie w tu dobrej wierze a tu takie ...... echhh..... i po co nam to bylo, po co nam to bylo :lol: ;) (cytata z jakiejs piosenki lat 70-tych - tylko nie pamietam juz kto to spiewal :( - skleroza ;) Czy aby nie Rawik? )
Realnie przy tym samym wzmocnieniu KBE i VEKA sztywne (hehehe co za piekne okreslenie jak nie do oknien ;) ) beda tak samo i tak samo odksztalcac ci sie na zgrzewach beda i osiadac.
Kombinuj dalej ;) i tak Cie lubie :) :) :)

Rena
25-04-2005, 18:37
Kleco zapraszam na forum "Klub Budujących" do grupy "Częstochowa i okolice" przydadzą się tam Twoje doświadczenia.

Jarzeb
25-04-2005, 21:07
wielkie dzieki Panowie
czyli sie rzeklo - ide ogladac

co do "lepszej polowy" - musi sie podobac, bo tylko na taki mnie stac :wink: :lol:

pzdr

Juras74
26-04-2005, 12:33
...A jak wygląda KBE w porównaniu do VEKI, czy jest sztywniejszy?
Porównując wersje najbardziej popularne, czyli Kbe na ramie chyba 64 mm i Vekę Softline to Veka jest sztywniejsza- obydwa o głebokości zabudowy 58 mm
Zastanawiam sie Juras co wyniosles z poprzednich naszych ze starym postow skoro pytasz o profile z ktorymi nawet w bieli za kilka lat problem miec bedziesz To juz nie to KBE co chocby 5 lat temu, podobnie i VEKA nie ta wiec chcesz miec klopot -wybieraj - wystarczy rzut moneta i juz "lepszy" wybrany :).

Wynieść nic nie mogłem, bo w świecie wirtualnym o to trudno :D , a tak poza tym to najlepiej zabić okna dechami i czekać na nowe(lepsze) technologie. :-?
W okolicach Częstochowy nie znam dobrych producentów okien :( z tak wychwalanych przez Ciebie profili (salamander i schuco), którzy by jeszcze mieli dodatkowo w ofercie drzwi tarasowe z niskim progiem. Zrezygnuję z tych dużych skrzydeł i wezmę dzielone, powinno być lepiej.
Będzie to prawdopodobnie kosztem szyb i okuć, bo cena znacznie wzrośnie.
Z drugiej strony czym więcej wiem, tym więcej we mnie niepokoju, ale to standard.

Jarzeb
26-04-2005, 16:42
znowu z prosba.... :lol:

zostalo mi do wyboru Thyssen lub Roplasto. Okucia te same - Roto NT.
Co sadzicie o tym? Jeden i drugi 5 komorowy (Lord i 7001). Ceny porownywalne

A może cosik o firmach: OKNASOFT, OKBAS czy TECHNIKA OKIENNA????

oczywiście :wink: POZNAŃ

pzdr

Charlie
26-04-2005, 20:59
Jeśli producent posiada ATEST Instytutu Szkła i Ceramiki na tzw. KLASĘ OPORU SZKŁA to znaczy, że jest to szyba adekwatna do rzeczywistości.

Osobiście nie spotkałem się z P4 o budowie 33.4 czyli 3/1,52/3 tylko P4 jako 44.4 czyli 4/1,52/4.

Natomiast klasa oporu P2 ma 2 budowy: 44.2 i 33.2 - analogicznie może wystąpić podobna zależność w klasie P4.

Pozdrawiam

Kleco
26-04-2005, 21:52
DZIEKI BARDZO ZA WSZYSTKIE POSTY
Niestety juz wybralem. Jednak VEKA dwustronnie barwiona ze szprosami i montażem (15800zł). Za SALAMANDRA jednostronnie barwionego z montażem bez szprosow krzykneli mi 20000zł. Dosyc duza roznica.
Zreszta i tak za 10 lat czeka nas wszytkich wymiana okien na 15-komorowe o wspolczynniku k=0,1.
JESZCZE RAZ DZIEKI

stary
26-04-2005, 22:54
..zostalo mi do wyboru Thyssen lub Roplasto. Okucia te same - Roto NT.
Co sadzicie o tym? Jeden i drugi 5 komorowy (Lord i 7001). Ceny porownywalne
Roplasto w niskiej wersji powinno być tańsze. Zależy czego oczekujesz? czy sztywności czy ilości plastiku w powierzchni okna? Roplasto posiada większy asortyment ram i skrzydeł , z których można zmajstrować okno - np.połączenie niskiej ramy i skrzydła 10,5 cm i jeśli na tym ci zalezy to bierz, z tym że jest to wiotkie zestawienie, wzmocnienie mizerne :roll: .
I pomimo tego, że Roplasto ma jeszcze wysoką ramę i skrzydło- znacznie sztywniejsze od powyższego- ja stawiałbym na Thyssena.

stary
26-04-2005, 23:01
...Jednak VEKA dwustronnie barwiona ze szprosami i montażem (15800zł). Za SALAMANDRA jednostronnie barwionego z montażem bez szprosow krzykneli mi 20000zł. Dosyc duza roznica.
Nie znam Twoich okien , ale ta różnica wydaje mi się zbyt duża- albo ten z Veki sie pomylił albo ten z Salamandra chciał cię orżnąć bez litości. Salamander jest droższy, ale w jednostronnym kolorze i bez szprosów jeszcze wyszedł 4 patyki więcej , czyli ponad 20 % :roll: :roll: :roll:
Trzeba było jeszcze połazić ? Gdzie tak Ci śpieszno?

Kleco
26-04-2005, 23:28
Łazenia to ja mam juz serdecznie dosc.
Z Veka juz podpisalem umowe i dalem zaliczke (watpie zeby sie pomylili, chyba ze im komputer nawala bo to "ON" wszystko wyliczyl ja tylko jeszcze wywalczylem lepsze klamki i parapety zewnetrzne po dobrej cenie)
Mysle ze cena jest dobra (13 okien w tym dwa łukowe jak to w Manueli)

pchelek
27-04-2005, 08:45
kleco dobrze wyrałeś :D
A za 15 lat to domy nie będą miały okien a tylko wirtualnie na ścianie sobie je wyświetlisz i co dwa dni będziesz zmieniał z drewnianego w plastikowe i kolory będą rozmaite - rano radosne i różowe wieczorem ciemne i senne. 8)

Jarzeb
27-04-2005, 12:43
o dziwo roplasto jest drozsze :o
Najbardziej zastanawiajace, ze wszystkie oferty na profilu Thyssena sa najbardziej konkurencyjna cenowo??? :o

dzis dostalem jeszcze jedna ofrte ciekawa cenowo na profil KBE tyle, ze niestety 3komorowy

wiem z tutejszych wypowiedzi, ze ewent. zalety i przewagi 5komorowych sa dyskusyjne ale jak za ta sama cene (a nawet ciutek taniej) :lol:
pzdr

jareko
27-04-2005, 13:40
Ropplasto drozej od Thysena? Thysen najtanszy? Zastanawiajace dane tutaj nam podsylasz - cos mi sie ta wycenka w Thysenie przestaje podobac :(

stary
27-04-2005, 15:06
...o dziwo roplasto jest drozsze :o
Najbardziej zastanawiajace, ze wszystkie oferty na profilu Thyssena sa najbardziej konkurencyjna cenowo??? :
:roll:
Teraz większość thyssenowców sprzedaje Lorda w promocji- być może stąd ta tańsza oferta.
Kliknij na Roplasto (http://www.roplasto.com.pl/main/oferta_systemowa_system.php?id=7) i powiedz, który profil chcą Ci ożenić tak drogo- np. z tego dolnego lewego obrazka?
Roplasto, KBE, Thyssen- :roll: dalej skłaniam się ku Thyssenowi

Kleco
27-04-2005, 20:39
I TO JEST NAJLEPSZE PODSUMOWANIE TEGO WĄTKU :D

Jarzeb
28-04-2005, 22:29
sorry Stary nie trafilem jeszcze do Roplasto..

Jareko - trzy (!) wyceny na tym profilu najtansze!!! I stad sie tak zapalilem :P - nawet jak jedna firma krzak to druga...

Natomiast po ogladaniu Thyssen-a wielki bol. Lord jakos nie spotkal sie z naszym uznaniem ale to nie problem - sa inne profile jak Ad i Prestige. Tylko jakosc tego PVC :o :o :o
strasznie matowy - jakis trzeciorzed - i to u wszystkich
Jak to pozniej umyc?

zgudi
28-04-2005, 23:19
witam! dylemat -które okna lepsze veka czy rechau? oba oklejane 5-ciokomorowe...
dziekuję i pozdrawiam...

tomas matla
29-04-2005, 00:10
ja wybrałem veki z oknoplastu(awans złoty dąb),bardzo dobra jakość wykonania,ładny profil i przede wszystkim profesionalna i miła obsługa klijenta(przedstawicielstwo w gliwicach,ul. Zubrzyckiego

Sp5es
29-04-2005, 02:30
Dylemat podobny do pytania o wyższość świąt Wielkiej Nocy nad Śiętami Bożego Narodzenia.

Chyba za bardzo się nie przejmuj.

Cypek
29-04-2005, 07:37
To samo.
Zerknij na okucia.
Brilance rehau (profil) chyba jest w niemczech robiony. Moze to jakas pociecha :)

Poznanianka
29-04-2005, 07:57
Oba profile są bardzo dobre i REHAU i VEKA ale okna to nie tylko profile. Z najlepszych profilii można zrobić najgorsze okna. Zwracaj uwagę na całość okna - okucia, profile, jakość wykonania, zakład, w którym są robione. Idź do producenta i sobie poodglądaj w jaki sposób twoje przyszłe okna będą wykonane. No i ostatni moment w którym można popsuć najlepsze okna - montaż....
Ja mam okna na profilu REHAU Briillant (produkowanym w polskiej fabryce w Śremie....) i jestem bardzo zadowolona. Ale sprawdziłam firmę, która produkuje te okna i zadbałam o dobry montaż...

Poznanianka
29-04-2005, 07:59
Zgudi , zauważyłam że jesteś z Koszalina. Masz w okolicy dobrego producenta na Vece (Brokat Kołobrzeg) i na REHAU (Redan Połczyn Zdrój)

jareko
29-04-2005, 08:19
rzuc moneta :)

Grzegorz63
29-04-2005, 08:26
Nie wiem, czy lepszy, ale dla mnie ładniejszy jest profil REHAU Brillant niż VECA Avans. Może dlatego, że wysokość zamkniętego skrzydła z ościeżnicą jest zdecydowanie niższa niż w VECA (więcej szyby, mnie plastiku).

zgudi
29-04-2005, 08:29
rzuciłem i o dziwo staneła w pionie ...ale numer....hiiiiihi

jareko
29-04-2005, 12:20
skoro tak - zainteresuj sie innymi oknami ;)

i_ska
29-04-2005, 21:21
Witam

Pytałam o drutex, a teraz mam następnego producenta okna firmy WIDOK drewniane oczywiście, czy ktoś ma na ich temat jakieś wiadomości ???? :cry:

stary
29-04-2005, 22:09
:roll: Trudny wybór, ale jednak bardziej podoba mi się drewno z Drutexu, :roll: mimo ,że Widok ma dłuższą tradycję

Jarzeb
30-04-2005, 00:16
kurcze co sie dzieje?? te roplasto sa robione z takiego samego plastiku :o
Taki siny matowy i porysany. Czy juz nie robia z polyskiem? Tzn ja mam 7letnie Deceunik i one takie sa. I chcialbym cosik podobnego.

Otrzymalem jeszcze oferte na profilu Trocal i okuciach Maco. Troszke zle sie o tych okucich pisze. Moze warto sie temu przyjrzec - ale daleko

pzdr
aaaa, ten profil Roplasto - nawet nie wypytywalem o szczegoly jaki

mdzalewscy
30-04-2005, 00:19
Pytanie do Pchełka

czy ITB mógłby zwracać uwagę (jeśli może ?) dla producentów okien iż montowanie kontraktronów w oknie jest dopuszczalne i nie może być przyczyną poźniejszego niewłaściwego działania okna, czyli odrzucenia reklamacji

Jeje
30-04-2005, 02:17
Pytanie do Pchełka

czy ITB mógłby zwracać uwagę (jeśli może ?) dla producentów okien iż montowanie kontraktronów w oknie jest dopuszczalne i nie może być przyczyną poźniejszego niewłaściwego działania okna, czyli odrzucenia reklamacji

Drogi mdzalawski, powiADAJĄ, ŻE PRZESADA Z WIELKOŚCIĄ STOSOWANYCH PRZEDMIOTÓW,SAMOCHODÓW, LITER itp ma związek z komleksem wielkości członka, cześć

jareko
30-04-2005, 09:30
jeje - :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Charlie
30-04-2005, 10:38
SZYBA P 5 w CENIE P 4 tylko w sieciach sprzedaży poniższych FABRYK OKIEN :

JARBETAL - 022 728 85 48
IZOPLAST - 046 875 52 18
BRACIA ULIŃSCY - 042 253 61 49
PRYMAT - 042 651 92 69
ARIES (drewno) - 042 640 24 49

Klasa oporu P 5 jest grubości 11mm !!!

Pozdrawiam :lol:

jareko
30-04-2005, 10:46
Charlie - witaj - jakos ostatnimi czasy rzadko nas odwiedzasz :(
Klasa oporu P 5 jest grubości 11mm !!!
Ladnie - jak P-8 bedzie w cenie termofloat - daj znac - tylko jakie wtedy okan wytrzymaja taki ciezar?

mdzalewscy
30-04-2005, 10:48
Drogi mdzalawski, powiADAJĄ,

Drogi Jeje gdybym stosował Twoje kryteria i miał chęci/czas i wynotował wszystkich którzy napisali tylko w tym watku dużyli literami to się okaże, że małego ma sporo osób, np. Pchełek, Jareko, ale że nie liczy się wielkość tylko profil ..........co Ci będe pisał, ważne że moja połowica jest zadowolona

jareko
30-04-2005, 10:56
OOOOOOO Mdzewlawski - wypraszam sobie jakiekolwiek sugestie !!!!!;) ;) ;) ;) ;) ;)
Od dzis Mdzelawski - moj wrog nr. one ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;)

mdzalewscy
30-04-2005, 11:01
OOOOOOO Mdzewlawski - wypraszam sobie jakiekolwiek sugestie !!!!!;) ;) ;) ;) ;) ;)
Od dzis Mdzelawski - moj wrog nr. one ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;)
nie do mnie z tym proszę do Jeje, on tak sugeruje ja tylko powiązałem

Charlie
30-04-2005, 11:37
Charlie - witaj - jakos ostatnimi czasy rzadko nas odwiedzasz :(
Klasa oporu P 5 jest grubości 11mm !!!
Ladnie - jak P-8 bedzie w cenie termofloat - daj znac - tylko jakie wtedy okan wytrzymaja taki ciezar?

1 m2 P5 jest tylko o 2 kg cięższy od P4 - nie martw się będzie dobrze :lol:

pirat
30-04-2005, 13:16
Drodzy Panowie w sprawie dotyczacej członka...
Rozmiar nieważny, ważne by był warjat

budulec
30-04-2005, 20:23
Charlie, Coś ścieminiasz z tą różnicą w ciężarze :D
Jeśli byłoby tak jak piszesz to różnica w grubościach (zsumowanych!) szkła wynosiłaby tylko 0,8 mm, a to chyba niemożliwe?
pzdr

Charlie
30-04-2005, 20:27
Charlie, Coś ścieminiasz z tą różnicą w ciężarze :D
Jeśli byłoby tak jak piszesz to różnica w grubościach (zsumowanych!) szkła wynosiłaby tylko 0,8 mm, a to chyba niemożliwe?
pzdr

wszystko jest o`k - P5 ma 8 folii a P4 ma 4.

P5 - 44.8
P4 - 44.4
1 folia PVB = 0,38mm
Te 8 folii podwyższa niesamowicie wytrzymałość - prawie nie do przejścia.

Narra

budulec
30-04-2005, 20:37
Charlie, w związku z tym różnica w ciężarze pomiędzy szybami jest całkowicie pomijalna (1 m2 4 foli na pewno waży 2kg ?)
pozdrawiam

jareko
30-04-2005, 22:40
...Te 8 folii podwyższa niesamowicie wytrzymałość - prawie nie do przejścia...
Daj mi minute ;) i mozesz nawet dodac drugie tyle folii ;)
Zacytuje tylko wyniki statystyk dotyczacych wlaman:
- 69% - poprzez wylamanie okien - tu istotne sa okucia i klasa ich odpornosci na wlam
- 12% - poprzez uchylone okno - tu winny jest sam uzytkownik ze zapomnial zamknac
- 9% - przez wybicie szyby i otwracie okna - tu wazne jest i szyba i okucia
- 2,5% przez otwarte okna - bez komentarza :) - winny jest sam uzytkownik
- 1,5% przez rozbicie calkowite szyby bez otwierania skrzydla - sama szyba jest odpowiedzialna
- 0,1 przez wyciecie szyby i otwarcie okna - tu specjalistow jest niewielu by tak wejsc do srodka i nic ich nie powstrzyma :(
reszta - sposoby nie sprecyzowane

i jeszcze jedna statystyka - zabezpieczenia mechaniczne udaremnily ponad 45% wlaman gdzie reszta powodow odstapienia od wlamania jest nieznana (sasiad, pies czy inne)

Charlie
01-05-2005, 09:43
Charlie, w związku z tym różnica w ciężarze pomiędzy szybami jest całkowicie pomijalna (1 m2 4 foli na pewno waży 2kg ?)
pozdrawiam

...może się kopłem o 0,5 kg in plus ?!
Sprawdzę po urlopie - zważę P4 i P5 w firmie
narra

Charlie
01-05-2005, 09:51
...Te 8 folii podwyższa niesamowicie wytrzymałość - prawie nie do przejścia...
Daj mi minute ;) i mozesz nawet dodac drugie tyle folii ;)
Zacytuje tylko wyniki statystyk dotyczacych wlaman:
- 69% - poprzez wylamanie okien - tu istotne sa okucia i klasa ich odpornosci na wlam
- 12% - poprzez uchylone okno - tu winny jest sam uzytkownik ze zapomnial zamknac
- 9% - przez wybicie szyby i otwracie okna - tu wazne jest i szyba i okucia
- 2,5% przez otwarte okna - bez komentarza :) - winny jest sam uzytkownik
- 1,5% przez rozbicie calkowite szyby bez otwierania skrzydla - sama szyba jest odpowiedzialna
- 0,1 przez wyciecie szyby i otwarcie okna - tu specjalistow jest
niewielu by tak wejsc do srodka i nic ich nie powstrzyma :(
reszta - sposoby nie sprecyzowane

i jeszcze jedna statystyka - zabezpieczenia mechaniczne udaremnily ponad 45% wlaman gdzie reszta powodow odstapienia od wlamania jest nieznana (sasiad, pies czy inne)

Jareko - wytłumacz to agentowi z Towarzystwa Ubezpieczeniowego.

Dlaczego montuje się przeróżne zabezpieczenia w samochodach jak i tak kradną auta i tak ?

Z kilku przyczyn - wymóg przy Auto Casco oraz tzw. dobre samopoczucie właściciela.

Z drugiej strony nie zastanawiałeś się dlaczego tak niski jest odsetek "włamów" przez szybę - z pewnych względów było by to tzw. szybkie wejście ?! Moim zdaniem ze względu na stosowanie właśnie szkła laminowanego - kiedyś P2 a dzisiaj P4 ( jutro P5 !!! :lol: ). W miarę rozgarnięty włamywacz jest w stanie zorientować się nawet w nocy z jaką szybą ma doczynienia !!! :lol:

Pa

jareko
01-05-2005, 11:22
Charlie - o tym wszystkim wiemy Ty, Ja, Wlamywacz i jeszcze kilka osob. Mojej filozofii zabezpieczen do konca wykladac nie bede ;) bo kazdy i tak ma swoja :)

Co do szybkiego wlamu - mam podobne wrazenie jak i Ty ale by przed takim sie ustrzec wystarczy juz szyba bezpieczna 33,1 (chyba w nowej nomenklaturze A-1). Wlasciwie chyba juz wszystkie nowe domy maja alarmy itp. systemy odstraszania stad proba wybicia szyby halas wywoluje - a wiadomo - dla zlodzieja nizszego rzedu ;) kazde zainteresowanie sasiadow i halasy powoduja jego ucieczke z miejsca przestepstwa
Moze usankcjonowanie prawne tego, ze na wlasnym terenie z intruzem mozemy robic to co chceny do eliminacji wlacznie, spowoduje, ze zmaleje liczba takich wypadkow? Na celownik zloczynce i odstrzal jak kaczki czy gesi na polowaniu. Bylby spokoj ;)
W kazdym domu kalasznikow i jak tylko ktos sie kreci - tratatatataaa i spokoj - o jednego mniej.

Charlie
01-05-2005, 18:44
W USA ludzie mają broń co potencjalnego gangstera wogóle nie przeraża - bierze giwere zakłada kamizelke i huzia na józia.

Myślę, że przestępczość to sposób na życie - adrenalina dla ludzi, którzy się tym parają. Dlatego przezorny zawsze ubezpieczony :lol:

dennis
03-05-2005, 14:46
Pchelek i Jareko. Dziekuje za odpowiedz.
Czy orientuje sie moze ktos, gdze moglby znalezc producenta okien
"Schueco Corona SI 82" ?
Dziekuje

Ślimak Maciek
06-05-2005, 10:22
Pytanie chyba głównie do Jareko, bo gdzieś się już wypowiadał nt. wentylacji - w salonie będą wysoko (ok. 3,5 m) umieszczone okna połaciowe, z dobrymi nawiewnikami w ościeżnicy. Okna bez mikrowentylacji ze względu na okucia. Chcemy mieć możliwość zapewnienia odpowiedniego ruchu powietrza przy zamkniętych oknach. Czy jest sens myśleć o nawietrzakach na zwykłe okna, czy te w połaciowych wystarczą?

Pozdrawiam,

Maciek

Ślimak Maciek
06-05-2005, 10:28
Czy orientuje sie moze ktos, gdze moglby znalezc producenta okien "Schueco Corona SI 82" ?

Oni powinni wiedzieć:

Schüco International Polska sp. z o.o.
Al. Jerozolimskie 181, 02-222 Warszawa,
tel. (022) 608 50 00, fax (022) 608 50 06

jareko
06-05-2005, 10:42
.... w salonie będą wysoko (ok. 3,5 m) umieszczone okna połaciowe, z dobrymi nawiewnikami w ościeżnicy. Okna bez mikrowentylacji ze względu na okucia. Chcemy mieć możliwość zapewnienia odpowiedniego ruchu powietrza przy zamkniętych oknach. Czy jest sens myśleć o nawietrzakach na zwykłe okna, czy te w połaciowych wystarczą?....
widzisz - to jest tak ze cieple powietrze bedzie mialo ujscie przez polaciowki ale by cokolwiek moglo tamtedy wyjsc to musi cos na to miejsce sie dostac. Zakladajac ze chaupe bedziesz mia szczelna (brak nawiewow itp.) to by ruch powietrza mial miejsce powinienes dac nawietrzak. Ale ...... jak korzystasz w tej chwilli z okien w swoim mieszkaniu? Jesli lubisz wietrzyc to sadze ze kubatura pomieszczenia jest na tyle duza ze moznaby ich nie instalowac i nawet podczas twojej nieobecnosci w domu powietrze nie bedzie nieswierze
Taka moze dziwna odpowiedz gdyz niejednoznaczna. Nie jestem zwolennikiem dawania nawietrzakow chyba ze wymusza to specyfika wnetrza i zastosowanych w nim urzadzen zabierajacych powietrze (np. stare budownictwo i kuchnia gazowa lub terma do CWU tez na gaz w kuchni przy braku kanalow nawiewnych)
Poza tym przy wentylacji grawitacyjnej czesto nastepuje swoista samoregulacja i bardzo czesto jeden z nich zaczyna pelnic funkcje nawiewu. Tego zjawiska nie zminimalizuje nawietrzak z racji swej w gruncie rzeczy malej przepustowosci powietrza.
Poza tym zawsze mozna go zainstalowac w juz zamontowane okna
Jest to idealna sytuacja gdyz tak naprawde jeszcze ne wiesz czy warto wydawac na niego kase - moze zupelnie niepotrzebnie. Jak ocenisz ze trzeba - wtedy koszty dopiero warto ponosic
Tak sadze :)

Ślimak Maciek
06-05-2005, 11:49
Jareko, dzięki - ale przy okazji mi namieszałeś :wink: Nauczeni doświadczeniem mieszkaniowym (dwa tygodnie poza domem + okna zamknięte = wita nas miły zaduch), chcieliśmy zapewnić dobrą wentylację w czasie dłuższej nieobecności przy bezpiecznie (czyli szczelnie) zamkniętych oknach. Bo świeże powietrze lubimy bardziej, niż miłe ciepełko. Stąd pomysł: nawietrzaki + kratka wentylacyjna w każdym zamykanym pomieszczeniu. Po tym, co swego czasu pisałeś ty i abromba, wiemy, że kratki muszą być z dobrym zamknięciem, na wypadek, gdyby i u nas trzeba było ograniczyć tornada :D Wygląda na to, że te nawietrzaki to też przesada...
Myśleliśmy o nich już teraz, bo montaż na zainstalowanym oknie będzie chyba bardziej kłopotliwy i droższy - a może się mylę? :-?

Pozdrawiam eksperta!

Maciek

jareko
06-05-2005, 13:15
nawietrzak teraz bedzie cie kosztowal cirka 150 zeta zas pozniej mniej wiecej 200 zeta. Sam sobie skalkuluj ;)
W mieszkaniu masz inna syuacje - wazna jest kubatura pomieszczenia by tez mily smrodek sie pojawil - w domu jest inaczej.

Ślimak Maciek
06-05-2005, 13:29
OK, licz się waść z tym, że przyszłą wiosną (latem może) możesz być w sprawie montażu takowych wołan :wink:
Oczywiście, o zgrozo, w drewnie :wink:

jareko
06-05-2005, 13:53
spoko - zawsze do uslug :) ale ze drewno wybrales acan.......beeeee...... ;)

tylko tynkarzy przypilnuj - glif na oscieznice nie ma prawa nachodzic wiecej niz 10mm - zarowno wenetrzny jak i zewnetrzny inaczej nici z tego

Ślimak Maciek
06-05-2005, 14:33
...glif <10 mm... wewnątrz i na zewnątrz... ok, zanotowałem :wink:

pchelek
06-05-2005, 15:54
co do tego wlamu przez szybe P8 czy P 80.000 - to mnie wystarczy 30 sekund i nie ma szyby - i dynamitu nie potrzebuje - wystarczy ........
tak samo rama.

pchelek
06-05-2005, 15:58
jarzeb - jak chcesz biale i gladkie to szukaj DECEUNINCK i SALAMANDER - ewentualnie SCHUCO

pchelek
06-05-2005, 15:59
apropo malego - hi hi hi - najlepszy jednokomorowy z komora po srodku

jareko
08-05-2005, 16:18
juz nie mam sily :( do klientow :( Rozszarpie ich chyba ;)
Do specjalistow :lol: temat do rozwiazania
okno RU, jednoskrzydlowe (by byla jasnosc), profil 3 komorowy (okienny), szyba P-4
szerokosc 1480 wysokosc 1825
Ja mowie, ze takiego profila w ktorym to wykonac mozna nie ma, inni, ze nie ma sprawy - wymiar jak wymiar i zrobic mozna.
I prosze o poparcie wykresem statyki jesli ktos powie ze jest to wykonalne.

mdzalewscy
08-05-2005, 23:45
skoro się nie da to po co się g..... czepiać. Drewno jest najlepsze. :wink:

http://www.republika.pl/mdzalewscy/okna/ok1.jpg
http://www.republika.pl/mdzalewscy/okna/ok2.jpg
http://www.republika.pl/mdzalewscy/okna/ok3.jpg

a na real'a jeszcze 5 razy ładniej wyglądają niż na foto, nawet samochody zatrzymują, aby okienka obejrzeć.

ps. jak widać na foto od Środy jestem posiadaczem (w końcu) okien, udało mi się po wielkich trudach zgrać na jeden dzień odbiór okien, ekipe montażowo, elektryka, dostać urlop, itd...

jareko
08-05-2005, 23:55
mdzelawski - nie wszczynaj krucjaty gdyz drewniane tez g.... jest ;)
no dobrze - sprecyzujmy - okna to szajs zupelnie nie potrzebny w domu hehehehehe
a teraz na serio - masz ladne okienka to fakt i wazne ze Tobie sie podobaja.
Jedna uwaga - jak bedziesz robil wylewki w salonie to pozostaw cegly ktore podpieraja te sliczne (fakt) drzwi tarasowe.Zrob np. z tektury szalunek tak by pozniej moc je wyjac i wylewke uzupelnic.
Pozdrawiam i ciesze sie ze w koncu okna masz :)

mdzalewscy
09-05-2005, 00:00
czy możliwe, że okna po montażu mogą nie wymagać regulacji :o ?,, aż dzisjaj (4dni po montażu) sprawdzałem, czy montażysta wody mi nie lał i faktycznie wszystkie, działają O.K

G0ŚĆ
09-05-2005, 00:31
Cóż to byłyby za okna (czy ich montaż), gdyby trzeba je było zaraz po montażu regulować?
Jaki w końcu wyszedł koszt z montażem tych pieknych okienek?

mdzalewscy
09-05-2005, 10:31
ekipa była Domel'owska z Wyszkowa, montaż przebiegł bardzo szybko (około 6 godzin), a wcześniej miał trwać cały dzień, wytłumaczeniem szefa ekipy było iż wszystko pasowało, nic nie trzeba reglować, aha: odradzali mi otwieranie i chodzenie przez duże drzwi tarasowe, aż do czasu zrobienia wylewek pod nie (dosyć rozsądna uwaga).

same okna kosztowały 10,700zł (z vat 7%)
montaż równo 800zł
11500zł na gotowo.

I zaskoczyły mnie wyglądem, raczej spodziewałem się takie sobie prawie najtańsze okna 5K + okleina + ciepła ramka termix + szpros, a tu proszę bardzo imitujują drewno, nawet mają takie łączenia drewno podobne.

Juras74
09-05-2005, 12:16
A czy można dać styropian pod wylewkę w miejscu pod okno tarasowe (okno dosyć duże 270x240 i ciężkie), tyle że tej wylewki na razie zrobiłbym tylko na szerokość ściany fundamentowej ~25cm, żeby nie podpierać na cegłówkach lub innych wynalazkach. Czy to dobry pomysł?

mdzalewscy
09-05-2005, 12:20
A czy można dać styropian pod wylewkę w miejscu pod okno tarasowe (okno dosyć duże 270x240 i ciężkie), tyle że tej wylewki na razie zrobiłbym tylko na szerokość ściany fundamentowej ~25cm, żeby nie podpierać na cegłówkach lub innych wynalazkach. Czy to dobry pomysł?
pare razy było już to wyjaśniane, jakieś 10 stron wcześniej jest dokładnie wyjaśniony montaż takich drzwi tarasowych, łącznie z rysunkami.

Dokładnie strona 58 tego wątku

Juras74
11-05-2005, 00:50
Czy przy okuciach WK2 musi być zastosowana klamka z kluczykiem, czy to jest jakiś wymóg normy, czy nie mogła by być z tzw. sprzęgłem np. HOPPE Secustik. Co sądzicie o takim rozwiązaniu?

jareko
11-05-2005, 18:07
wiekszosc producentow ma klamke z kluczykiem w standardzie. ale sa tez firmy gdzie za taka klamke placic musisz.Secoustic zabezpieczy cie przed przesunieciem okuc od zewnatrz podobnie jak klamka z kluczykiem ktora dodatkowo zabezpieczy cie przed proba otwracia od wewnatrz (dobre rozwiazanie przy malych dzieciach)
Z norma nie ma to nic wspolnego gdyz w oknach nie ma klas antywlamaniowych (jak np. w przypadku drzwi wejsciowych) i norm

smartcat
12-05-2005, 13:09
Pchelek, Jareko, Charlie, Stary A szłyszeliście Wy koledzy o takim cudzie techniki, o którym mi powiedziała kolezanka wpadłszy do mamusi do Polski ze Szwajcarii, ze sa takie okna które zimą nie pozwalaja uciekać ciepłu z budynku, a na lato robi się "ziuuut" o 180 stopni na ośce skrzydła i teraz sa jako ochrona przed promieniami słonecznymi i wnetrza sie tak nie nagrzewaja tak jak to się ma przy zwykłych szybach????
To podobno jakaś nowość którą to germańscy inzynierowie wykoncypowali

agamon
12-05-2005, 13:49
mam pytanie: czy ktoś użytkuje okna PVC 5 komorowe profil Perfektline firmy VEKA?
Mamy zamiar take okna własnie zamówić i chętnie posłuchalibyśmy opini.
Pozdrawiam
agamon

Ślimak Maciek
12-05-2005, 14:02
Pchelek, Jareko, Charlie, Stary

Też mam pytanie do szacownego grona: dealer Igies&Igies, nt. tzw. pakietów antywłamaniowych: U nas nie ma okien P4/WK2, nasza firma sprzedaje okna z pakietami zabezpieczeń: do P2 dajemy WK2, a do P4 - WK4, tzn. ma pan zabezpieczone wszystkie 4 rogi oknaMówił do rzeczy? :o :o :o
Chyba za szybko chcieliśmy kupić te okna - jeszcze sobie pooglądamy i posłuchamy, co na rynku piszczy :wink:

Pozdrawiam,

Maciek

jareko
12-05-2005, 14:38
Simak - kiedys byla u mnie klientka prosto po wizycie w autoryzowanym punkcie Wymaru i po ponad godzinnej rozmowie powiedziala mi ze jestem kiep i nieuk gdyz nie wiem co oznacza symbol WK - iles tam
To iles tam to liczba zaczepow antywlamaniowych ta wiec okno 865/1435 w WK-II majac 9 zaczepow to WK-IX
Bez komentarza
Lepiej odwiedzic http://www.roto.home.pl/roto/ab_security.php?group=roto_advices&subject=security i juz wszystko bedziesz wiedzial

Agnieszka1
12-05-2005, 14:49
A ja mam pytanie takie:
czy napewno im mniejsze okno tym wyzsza cena za m2?

jareko
12-05-2005, 15:00
tak

Ślimak Maciek
12-05-2005, 16:07
Lepiej odwiedzic http://www.roto.home.pl/roto/ab_security.php?group=roto_advices&subject=security i juz wszystko bedziesz wiedzial

I znów: dzięki za naukę :D

pchelek
12-05-2005, 16:43
smartcat - tam pewno szyba byla refleksyjna - ale jak to sie obraca i dziala w drugą stronę to za cholere nie moge tego sobie wyobrazić - może niech ci podadzą jakie to okna to poszukamy w necie - w necie jest wszystko

budulec
12-05-2005, 18:12
Powłoki reagujące na temperaturę
Powłoki tego typu zawierają pigmenty o barwie zmieniającej się w zależności od temperatury, służące za wskaźniki jej wzrostu, bądź nanocząstki ferrytu, wprowadzone do matrycy polimerowej.

Przykładem powłok reagujących na zmiany temperatury są powłoki na „inteligentne okna”. Szyby okienne pokrywa się powłoką, której współczynnik odbicia promieniowania cieplnego zmienia się z temperaturą szkła. W zależności od temperatury otoczenia powłoka może adsorbować lub odbijać promieniowanie cieplne. Zdolność tę nadaje powłoce zawartość V1-xNbx02. Poprzez dodatek niobu (do 7% wag.) można uzyskać zmiany współczynnika odbicia w zakresie temperatur od +64°C do - 4°C. Umożliwia to nieprzegrzewanie się pomieszczeń w budynkach latem oraz dobrą izolację cieplną zimą.

Innym przykładem inteligentnych powłok, reagujących na temperaturę, są powłoki o zdolności odbijania promieniowania o wybranych długościach fal, stosowane do wytwarzania tzw. „ciepłych lusterek samochodowych”. Lusterko pokrywa się tlenkiem cynowo-indenowym lub wielowarstwową powłoką TiO2-Ag-TiO2. Obydwie powłoki wykazują wysoki współczynnik przewodzenia w przeważającym zakresie długości fal promieniowania słonecznego. Dzięki połączeniu tego typu powłok z czynnikiem absorbującym ciepło możliwe jest zatrzymanie ciepła.

Powłoki reagujące na zmiany temperatury cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem, ponieważ umożliwiają oszczędność energii. Oszczędności te są tak znaczne, że Amerykański Departament ds. Energii włączył do swojego programu stosowanie tego typu powłok na dachach. Tzw. „zimne dachy” pozwalają na obniżenie temperatury w miastach i zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza. Nienagrzewające się powłoki zawierają barwne pigmenty ceramiczne (CICP-Complex Inorganic Colour Pigments), odbijające promieniowanie IR, i umożliwiające uzyskanie powłok o różnej charakterystyce barwometrycznej. Pigmenty tego typu stosuje się głównie w opartych na żywicach polifluorowinylidenowych farbach do ciągłego malowania arkuszy metalowych, przeznaczonych na dachy, a także w profilach okiennych i poliwinylowych okładzinach elewacyjnych

pchelek
13-05-2005, 09:22
budulec - czy znasz inne ciekawostki o szybach - jestem autentycznie pod wrażeniem - a moźże byś skrobnął jakiś artykulik do pisma branżowego np. OKNO - Twoje informacje o tych szybach są bardzo wartościowe - w czym robisz????. Pozdrawiam

Mały
13-05-2005, 16:32
A jak wygląda sprawa z szybami atermicznymi (jak w samochodach)?-to te takie zwane zielonymi lub niebieskimi (w japończykach).

jareko
13-05-2005, 16:57
MAŁY :) - jest cos takiego jak wyszukiwarka google ;) ub bezposrednio wejdz na strone
http://wiglav.glaverbel-czech.com/vyrobky10.cfm
alibo i
http://www.glaspol.com/index.php?strona=szybzes04
dalej szukac mi sie - szczerze przyznam - nie chcialo

gaja07
13-05-2005, 22:47
Witam jestem referentem do spraw handlowych Firmy GEORGE z Nowego Sącza producentem okien drzwi i domów drewnianych,jesteśmy jednymi z nielicznych którzy kładą nacisk na jakość, jeżeli chodzi o ceny zapraszam do przysyłania zapytań ofertowych na meila [email protected] lub fax 0/18 44 90 420 możemy pochwalić się wieloma realizacjami między innymi Krakowski Wawel ( Wikarówka ) Bramy w Krakowie Administrator DOMENA jak również grono stałych odbiorców zagranicznych -Belgia/Holandia /Włochy/Hiszpania/Niemcy/Korsyka.

jareko
13-05-2005, 22:52
gaja07 - jest taki dzial - OGLOSZENIA
tam powinien trafic twoj post
Dbaj o porzadek nie tylko u siebie w domu ale takze jak w gosci przychodzisz :)

gaja07
14-05-2005, 08:36
Faktycznie jestem nowy tj. równierz myślę o zaczęciu budowy domu i stąd moje zainteresowanie tym forum , a ta informacja o oknach faktycznie powinna się znajść w ogłoszeniach -przepraszam

osowa
15-05-2005, 15:26
Witajcie niedzielnym popołudniem ... w tym tygodniu chcę podjąć ostateczną decyzję – najtańszą ofertę przygotowała mi firma montująca okna Aluplast- - dotyczy okien w kolorze: pięciokomorowych Round ideal 4000 . Ogólnie podoba mi się kształt ram i dużym atutem jest ta pięciokomorowość- czy uważacie, że to dobry wybór? Bo waham się jeszcze przy Veka – ale tu cena jest troszkę wyższa i ramy raczej już mi się tak nie podobają... pomóżcie podjąć decyzję – nie chciałabym niczego potem żałować....

jareko
15-05-2005, 15:56
osowa - Aluplast Ideal 4000 Roundline ladny jest - to fakt :) nawet facetom sie podoba :) Ale co z ta wysokoscia balkonu u Ciebie? Bez poprzeczki?

osowa
15-05-2005, 15:58
Czyli jesteś za? Na 100%?Ten profil będzie o.k.?
Temat okien balkonowych - niech będzie tajemnicą :wink:

jareko
15-05-2005, 16:10
ten profil jest OK
Aluplast to juz nie ten sam profil co kiedys - lepszy niz kiedys :)
Pod warunkami jakie juz w innym watku Ci byly tlumaczone ;)
Ciekawe co wymyslilas z tymi balkonami - przeznaj sie bez bicia ;)
Jak wstydzisz sie tutaj ;) to na priv poprosze rozowiotka blondi :)

osowa
16-05-2005, 10:00
Proszę o pomoc w podjęciu decyzji :
Dostałam ofertę od dwóch firm o jednakowej wycenie
- pierwsza : profil Veka w tej cenie oferuje również dwa silniczki do rolet tarasowych – zwykłe ciosane ramy
- druga: Aluplast ta sama cena jednak stylistyka profilu zdecydowanie ładniejsza ( bez silniczków do rolet)
Powiedzcie co zrobilibyście na moim miejscu : wybrali brzydsze ( nie wiem, które mocniejsze, lepsze profile? ) plus wygoda z silniczkami
Czy ładniejsze bez wygody?

osowa
17-05-2005, 12:41
Na dzień dzisiejszy rywalizacja pomiędzy dwoma firmami trwa :P
Od wczoraj oferta cenowa obu jest identyczna, i te ładniejsze stylistycznie profile również dorzucają silniczki do obu rolet tarasowych. ( :wink: oj, będzie się działo, będzie ...) A najlepsze z tego jest to, że włączyła się do tego trzecia :D - Komerling i również próbują pertraktować ze mną. Uświadomiłam im przewagę cenową pozostałych oferentów ...i wiecie co? :roll: Powiedzieli, że przekalkulują i zrobią wszystko by nie stracić tego kontraktu. :D
Rety.. ludziska , zaczyna mi się podobać co raz bardziej – z dnia na dzień oferta atrakcyjniejsza, i do tego bonusy – chyba śnię ... a może tak wszystko na koniec zrobią mi gratis- to by dopiero było ! :lol:

p.s.
A ja mam zabitego ćwieka - skoro ceny identyczne i cała reszta , czym się teraz kierować w wyborze :roll: ?

Tomik_B
17-05-2005, 14:35
p.s.
A ja mam zabitego ćwieka - skoro ceny identyczne i cała reszta , czym się teraz kierować w wyborze :roll: ?

Z tego co przeczytałem, to jednak są różnice "stylistyczne" :), które rozstrzygają Twoje dylematy :D .

Ślimak Maciek
17-05-2005, 14:50
Takie pytanie teoretyczne:

Mam dobrze zakodowane (pchelek i stary, dzięki :D ), że lakier bezbarwny nie nadaje się na zewnątrz na drewniane okna, bo nie chroni drewna przed działaniem UV. Właśnie przechodziłem sobie obok nowego biurowca PAP na Brackiej - parter jest w dużej części przeszklony, szyby są w ładnych sosnowych ramach w kolorze - jak najbardziej naturalnym (lekko żółtym, jak to sosna pod lakierem). Są więc trzy możliwości:

1. Drewno pociągnięto lakierem bezbarwnym, za jakiś czas ultrafiolet da się mu we znaki i inwestor będzie musiał sięgnąć do funduszu remontowego;
2. Drewno pociągnięto lakierem bezbarwnym z dodatkiem jakiegoś filtra UV, więc nic mu się nie stanie;
3. Lakier jest jest pozornie bezbarwny - jakiś delikatny pigment ma wystarczający filtr UV, dalej jak w pkt. 2

Jak sądzicie, P.T. Eksperci?

Pozdrawiam,

Maciek

mdzalewscy
18-05-2005, 19:54
A ja mam zabitego ćwieka - skoro ceny identyczne i cała reszta , czym się teraz kierować w wyborze :roll: ?
miła aparycja sprzedawcy :D

bobo30
19-05-2005, 19:34
Jareko, wstawili te kotwy. Szef ekipy nie dopilnował swoich chłoptysiów. Przyjechali , bez problemów zakotwili, przeprosili za niedopilnowanie. Ekipa autoryzowana Gebauera. Jest OK. Oficjalnie dziękuję Jareko za rzucenie okiem na moje okna i ekipę montującą, za rady i wsparcie. gdybym kupowała plastiki, to bez szukania u Jareko. No ale jest drewniany Gebauer. Bardzo ładny. Pchelek to Twoja robota. :lol:
Jareko podaj mi namiar na tę stronę o montażu, please.

jareko
19-05-2005, 22:17
Witaj bobo30 - milo mi ze moglem na cos byc przydatny, a ponizej link
http://www.jar-eko.home.pl/poradnik_montazysty.htm#Inwestycje%20(montaż%20w% 20nowych%20budynkach)

pchelek
20-05-2005, 09:13
Ślimaku maćku - niestety jest to prawda. Prawda o której nawet i ja nie wiedziałem. Ostatnio jedna z większych firm ma problemy z takimi oknami pokrytymi lakierami bezbarwnymi które po 3 latach zszarzały. Ponoć żaden producent lakierów bezbarwnych nie daje gwarancji na lakiery bezbarwne stosowane na zewnątrz. Promieniowanie UV rozkłada ligninę w drewnie i drewno szarzeje. I nie ma na to ochrony. Pewną ochronę daje impregnowanie drewna i podkład gruntujący - też jest bezbarwny. Zabezpieczeniem są też powłoki bezbarwne transparentne które mają pigment. Ale tak na marginesie coś mi tu jednak wania i cuchnie podejrzeniem - przecież łodzie np. pokrywane są lakierami bezbarwnymi i drewno nie szarzeje. Chyba że te nowe lakiery to o kant d... są warte. Albo też firma okna tylko lakieruje - bez impregnacji i bez gruntu. Może ktoś odpowie z lakierników jak to jest.

pchelek
20-05-2005, 09:15
jareko - szukam magika co by zrobił renowację dwu okien skrzynkowych

jareko
20-05-2005, 09:18
mam znajomego konserwatora zabytkow specjalizujacego sie w drewnie i kamieniu - od stolow przez pomniki na powazkach po okna ;)
Jak chcesz - namiar na priv ci wysle

pchelek
20-05-2005, 09:40
ok - ale pewno jest drogi jak nowy lexus

jareko
20-05-2005, 10:12
tani nie jest :(
ale dobry, znasz mnie dobrze, byle kogo bym Ci nie polecil

Ślimak Maciek
20-05-2005, 11:40
No ale jest drewniany Gebauer. Bardzo ładny. Pchelek to Twoja robota. :lol:
bobo30, gdzie kupowałeś Gebauera? Czyżby były już gdzieś zniżki 'na pchelka"? :wink:

pchelku - dzięki za wyjaśnienia - trzeba będzie oglądać, czy PAPowi szarzeje elewacja.

Pozdrawiam,

Maciek

aśka(*)*(*)*
20-05-2005, 11:52
ja tak czytam i czytam i w połowie się pogubiłam. mam taką sprawę. jestem na etapie projektu indywidualnego. architekt badzie robił elewacje itd, z zewnątzrz. ustalamy jakie chcę okna - a ja, cóż, cały dom na kredyt więc nie chce przesadzać, a z drugiej strony to ma być na całe moje życie. myśle żeby teraz wybrać konkretne okna, konkretnej firmy, i od razu w projekcie takie zamieścić.
tylko jakie okna bedą dla mnie dobre?
wiem tylko jak mają wyglądać, mają być w poziomie dzielone, powiedzmy balkonowe na 5 części a normalne na 3?
i tyle, czy drewniane czy plastikowe? czy P2, P3, P4 ? (a co to w ogóle jest)? itd? na co zwracac uwage przy wyborze? co polecacie? - nic a nic nie wiem o oknach, więc nie wiem na co zwrócić uwage.

POMÓŻCIE!

aha, i jestem z Warszawy, i poprosze tez o namiary na producentów, jeśli można... dzięki

Ślimak Maciek
20-05-2005, 12:51
POMÓŻCIE!


Witaj - i zacznij od przeczytania, co masz napisane pod swoim nickiem :D

A potem polecam:
http://www.murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=40173
i zapraszam w imieniu koleżeństwa do zadawania ciut konkretniejszych pytań.

Jeśli wstawisz do projektu wyłącznie typowe okna - niewątpliwie będą trochę tańsze. Ale już szklenie szybami o podwyższonej odporności (P ileś) czy mocniejsze okucia (WK coś albo klasa B lub C)powodują, że dla wielu producentów wymiary przestają się liczyć i okno traktują jak nietypowe. Inni znów twierdzą, że nie mają swoich preferancji i każdy wymiar traktują jednakowo.

Czyli - jeśli jesteś w stanie teraz wskazać, jakie okna chcesz mieć, możesz z katalogu producenta wybrać konkretne wymiary. Być może da to pewne oszczędności - w zależności od producenta (np w M&S z pewnością) i dalszego wyposażenia okien.

A jeśli chcesz poszukać czegoś konkretnego - służę na priv efektami selektywnego przeglądu okien drewnianych na rynku warszawskim (też akurat szukamy, aczkolwiek uzbrojeni w wiedzy odrobinę).

Pozdrawiam,

Maciek

aśka(*)*(*)*
21-05-2005, 10:55
Ślimak Maciek - wielkie dzięki!!! Przyznam, że na forum Muratora jestem 2 raz, stąd moa niewiedza... nie wiem np. czy mogę gdzieś znależć maila do ciebie, jak bywa na innych forum, czy też nie. jeśli nie, to bardzo proszę o te dane na <[email protected]>, i biorę się za czytanie stron muratora, które polecasz!

Dzięki i sory za naruszenie tutejszych zwyczajów. postaram sie porawić...

jareko
21-05-2005, 19:47
Powtorze to co w innym watku napisalem, gdyz ws okien czesto ponawiane sa pytania a wiec:
Wymiary w mm - wpierw optymalny wymiar "dziury" w murze i odpowiadajacy mu wymiar "typowy"

szerokosci:
otoworw / okien
600 / 565
900 / 865
1200 / 1165
1500 / 1465
1800 / 1765
2100 / 2065

wysokosci:
otworow / okien
600 / 535
900 / 835
1200 / 1135
1500 / 1435
1700 / 1635

balkony:
szerokści:
jednoskrzydlowy:
900 / 865
dwuskrzydlowy:
1500 / 1465
1800 / 1765
wysokosci:
2110 / 2095
2210 / 2195
2310 / 2295

Powyzsze wymiary okien sa zewnetrznymi wymiarami oscieznicy, dodanie listwy podparapetowej tych wymiarow nie zmienia choc wysokosc okna z podparapetowka zwieksza sie o 30 mm

wymiarow typowych okien trzyskrzydlowych z pamieci nie podam - poza tym wiekszosc firm traktuje je z zalozenia jako nietypowe

Najczesciej juz wprowadzenie jednostronnego koloru okno typowe czyni nietypowym
Dosc czesto takze okno w wersji antywlamaniowej juz liczone jest jka nietypowe
Wszystko zalezy od polityki danego producenta

KrzysztofS4
22-05-2005, 09:59
Witam,
Mam pytanie: czy stosowanie przy montażu okien folii paroszczelnej wewnątrz i paroprzepuszczalnej na zewnątrz to zbędny wydatek, czy obowiązek (dodatkowy koszt ok. 60-80 zł od okna). Proszę o radę i odpowiedź szanowne grono ekspertów i ewentualnych użytkowników okien montowanych w tym systemie. A może wystarczy sama piana?
Pozdrawiam.
Krzysztof

jareko
22-05-2005, 10:33
to rozwiazanie perfekcyjne choc piana zagwarantuje ci taki sam efekt
proponuje lekture:
http://www.kalejbud.pl/polecamy%20str/p_pianka.html

aries
22-05-2005, 15:16
zaglądam tu czasami i tak się zastanawiam, czy Ci producenci okien przypadkiem nie przesadzają. Mam okna Bertranda, drewniane ze szprosikami i ruchomym słupkiem - cudeńko. Teraz zamówiłam kolejne na werandę. Każde inne. Cena za m2 taka sama. Gdy szukałam producenta każdy opowiadał mi właśnie taką bajkę.....nietypowe okna. Jedyny Bertrand nie powiedział, że mam nietypowe okna. Dla mnie nietypowe okno to np.okrągłe, owalne, bo rzadziej spotykane i wymaga już szczególnej zabawy (chociaż już coraz częściej spotykane w krajobrazie). Więc niech mnie ktoś oświeci, co jest nietypowego w oknie prostokątnym, czy też kwadratowym?. Wymiar?? :lol:
Gdyby wszyscy mieli domki i każdy takie same okna, toż to by było jak za komuny. :lol: . Każdy by musiał budować w tym samym wymiarze :lol: :lol:. Dla mnie jest to tylko sztuczne windowanie ceny.
pozdrawiam - ania

mdzalewscy
22-05-2005, 16:50
masz rację, to taka bajka, aby zedrzeć więcej kasiory z inwestora, na pocieszenie są firmy które nie mają czegoś takiego jak okno typowe/nietypowe. Zaletą okien typowych jest to iż mają często zaniżaną cenę w stosunku do nietypowych, i często tak bywa iż okno mniejsze "nietypowe" jest droższe od tego większego "typowego". Piszemy tutaj oczywiście o oknach standardowych, łuki, trójkąty i inne cudości to już inna bajka i pole do totalnego zdarcia skóry z inwestora.

Mam jeszcze jedną propozycję do tych inwestorów co dopiero zaczynają budować a chcą mieć okna nietypowe, podzwonić po fabrykach czy nie mają nietypówek, nieodebranych przez klienta. Np. jak szukałem okien to w jednej z fabryk mieli takie okna, cały zestaw o wartości 40tyś zł, cena do oddania około 15tyś zł, ale oczywiście w fazie projektu trzeba otwory dopasować do tych okien.

aries
22-05-2005, 18:02
Zaletą okien typowych jest to iż mają często zaniżaną cenę w stosunku do nietypowych, i często tak bywa iż okno mniejsze "nietypowe" jest droższe od tego większego "typowego".
:lol: :lol: i tego to już pojąć nie mogę.
pozdrawiam - ania

jareko
22-05-2005, 22:45
okna tzw. typowe to pozostalosc po czasach Gierkowskich kiedy to typoszereg stolarki powastal i utrzymuje sie po dzis dzien
Firmy majace wiecej zamowien w tzw. typowce moga sobie pozwolic na sprzedawanie ich po nizszej cenie gdyz proces produkcyjny jest ulatwiony i pochlania mniej roboczogodzin na okno. Malo tego - szyby do takich okien bardzo czesto tez sa tansze
Tak wiec wszystko zalezy od polityki cenowej producenta - niektorzy typowke specjalnie zanizaja gdyz czyms klienta do siebie przyciagnac trzeba a odbijaja to sobie na nietypowce
Najwiekszym bledem jednak jest porownywanie ofert na podstawie najbardziej za Gierka i Jaruzela rozpowszechnionym oknie jakim bylo O-34 (1465/1435) ono zawsze ma cene zanizana az do absurdu
Jedyna metoda moim zdaniem porownan jest przedstawienie do wyceny calego zestawu stolarki okiennej - wtedy poznasz roznice Bbo jezeli okaze sie ze zastosowanie okien "nietypowych" powoduje wzrost ceny o 10 ;)zlotych to sadze ze wazniejszy jest efekt wizualny jaki zaproponuje architekt

mdzalewscy
23-05-2005, 00:01
O-34 (1465/1435) ono zawsze ma cene zanizana az do absurdu
wniosek z tego jeden trzeba dbać aby w projekcie było jak najwięcej tego typu okien, kto chce tanio budować, powinien mieć w projekcie okna typowe i wybierać producenta, który na okna typowe stosuje ceny dampingowe. Ja mam 4 okna tego typu, ale w projekcie początkowym miałem ich 7sztuk, potem 3 sztuki zamieniłem na nietypowe. Ile może kosztować zamiana tych 3 sztuk ? - dopłata około 5tyś zł. Teraz łuczki mam ładne, ale cena brzydka......

OKna chyba znowu potaniały:
Sąsiad (teren Wa-wy) właśnie zamówił okna (około 15sztuk) z 2 balkonami + duży taras + kolor obustronny + szprosy w profilu 6K (profil "kamerling"-chyba inaczej się pisze) za cenę 11500zł z montażem

Whisper
23-05-2005, 00:45
OKna chyba znowu potaniały:
Sąsiad (teren Wa-wy) właśnie zamówił okna (około 15sztuk) z 2 balkonami + duży taras + kolor obustronny + szprosy w profilu 6K (profil "kamerling"-chyba inaczej się pisze) za cenę 11500zł z montażem

Ja już sam nie wiem co z tymi oknami jest. Na przykład na Salamandra z szybami P4 i okuciami WK-II (12 okien w tym 2xbalkonowe) raz dostaję wycenę na 24 tysiące, raz na 16 tysiecy, a raz na 12. :o :o :o

pchelek
23-05-2005, 08:34
KOMMERLING nie ma profilu 6K - to za niska cena na ten system - może być coś innego

jareko
23-05-2005, 09:03
daco made in china ;)
Pchelek - coraz czescej slysze ze na chinszczyzne przechodza i podpinaja ja pod znane profle - u kumpla wczoraj bedac widzalem to "cudo". Zalamac sie mozna ale faktycznie podobny do wiekszosc proflii - oj bedzie teraz wesolo

mdzalewscy
23-05-2005, 10:13
KOMMERLING nie ma profilu 6K - to za niska cena na ten system - może być coś innego
faktycznie zadzowniłem i się upewniłem to Gealan 6K, wydaje mi się iż cały barwiony w masie